О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2016 года № 13026.
вводится в действие с 1 марта 2016 года.
В соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 30 июня 1998 года "О регистрации залога движимого имущества" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации НПА № 913) следующее изменение:
Инструкцию по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, утвержденную вышеуказанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Б. Имашев
Приложение к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2016 года № 55
Утверждена
Приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
№ 14 от 22 февраля 1999 года
Инструкция
по регистрации залога движимого имущества,
не подлежащего обязательной государственной регистрации
1. Общие положения
1. Инструкция по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации (далее – Инструкция), разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества" (далее – Закон) и детализирует процедуру проведения регистрации залога движимого имущества. Инструкция подлежит применению на всей территории Республики Казахстан Государственной корпорацией "Правительство для граждан" Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Государственная корпорация), на которую в соответствии с законодательством возложена регистрация отдельных видов залога движимого имущества.

"Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет Министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 ақпанда № 13026 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.03.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің "Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына (НҚА мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 913 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Жоғарыда көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулық осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Интернет-ресурсында орналасуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Нормативтiк құқықтық актiлер эталондық бақылау банкiнде орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылдың 1 наурызынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2016 жылғы 29 қаңтардағы
№ 55 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
1999 жылғы 22 ақпандағы
№ 14 бұйрығымен
бекітілген
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы
мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және жылжымалы мүлік кепіліне тіркеу жүргізу рәсімін нақтылайды. Нұсқаулық заңнамаға сәйкес жылжымалы мүлік кепілінің жекелеген түрлерін тіркеу жүктелген Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолдануына жатады.

2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) регистрация залога движимого имущества - процедура учета Государственной корпорацией залога движимого имущества, представляющая собой совокупность действий участников отношений, возникающих при регистрации залога движимого имущества, по включению в реестр залога движимого имущества сведений, содержащихся в договоре о залоге или ином договоре, содержащем условия залога (заявление о регистрации залога), выдачу свидетельства о регистрации залога движимого имущества и иные действия Государственной корпорации, совершаемые в порядке, установленном Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) свидетельство о регистрации залога движимого имущества - документ, выдаваемый Государственной корпорацией заявителю и подтверждающий факт регистрации залога движимого имущества;
3) реестр залога движимого имущества (реестр залога) - система учета и хранения информации, осуществляемая Государственной корпорацией;
4) Государственная корпорация – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работ по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечению оказания государственных услуг в электронной форме;
5) заявитель – лицо, подающее заявление о регистрации залога в Государственную корпорацию; заявителем по соглашению сторон залогового обязательства является как залогодатель, так и залогодержатель.
2. Действия настоящей Инструкции не распространяются на регистрацию залога движимого имущества, подлежащего обязательной государственной регистрации, а также на регистрацию отдельных видов залога движимого имущества, регистрация которых в соответствии с законодательными актами осуществляется другими органами или в ином порядке.
2. Объекты и место регистрации
3. Залог движимого имущества, не подлежащий обязательной государственной регистрации, регистрируется:
1) по требованию одной из сторон договора о залоге или иного договора, содержащего условия о залоге;
2) если договором о залоге или иным договором, содержащим условие о залоге, запрещен последующий залог (перезалог) имущества, находящегося в залоге.
Регистрация залога движимого имущества, не подлежащего обязательной регистрации, осуществляется:
1) по месту регистрации юридического лица в случае, если залогодателем является юридическое лицо;
2) по месту регистрации в качестве налогоплательщика в случае, если залогодателем является физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель или юридическое лицо-нерезидент.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Мемлекеттік корпорацияның кепіл туралы шартта немесе кепіл талабын (кепілді тіркеу туралы өтінішті) қамтитын өзге де шартта қамтылған мәліметтерді жылжымалы мүлік тізіліміне енгізу, жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлікті беру бойынша жылжымалы мүлік кепілін тіркеу кезінде туындайтын қатынастарға қатысушылардың жиынтық іс-әрекеттерін білдіретін жылжымалы мүлік кепілін есепке алу рәсімі және Мемлекеттік корпорацияның осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен жасайтын іс-әрекеттері;
2) жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлік – Мемлекеттік корпорация өтініш берушіге беретін және жылжымалы мүлік кепілін тіркеу фактісін растайтын құжат;
3) жылжымалы мүлік кепілінің тізілімі (кепіл тізілімі) – Мемлекеттік корпорация жүзеге асыратын ақпаратты есепке алу және сақтау жүйесі;
4) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру үшін, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
5) өтiнiш берушi – Мемлекеттік корпорацияға кепiлдi тiркеу туралы өтiнiшті беретiн адам; кепiл мiндеттемесi тараптарының келiсiмi бойынша кепiл берушi де, кепiл ұстаушы да өтiнiш берушi болып табылады;
2. Осы Нұсқаулықтың күші міндетті мемлекеттік тіркеуге жататын жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге, сондай-ақ тіркелуін заңнамалық актілерге сәйкес басқа да органдар жүзеге асыратын немесе өзгеше тәртіппен тіркелетін жылжымалы мүлік кепілінің жекелеген түрлерін тіркеуге қолданылмайды.
2. Тіркеу объектілері мен орны
3. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілі:
1) кепіл туралы шартты немесе кепіл туралы талаптар қамтылған өзге де шартты тараптарының бірінің талап етуі бойынша;
2) егер кепіл туралы талаптар немесе кепіл туралы талап қамтылған өзге де шартты кепілдегі мүлікті кейіннен кепілге салуға (қайталама кепілге) тыйым салынған болса, тіркеледі.
Мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу:
1) егер кепiл берушi заңды тұлға болып табылса, заңды тұлғаның тiркелген орны бойынша;
2) егер жеке тұлға, оның iшiнде дара кәсiпкер немесе резидент емес заңды тұлға кепiл берушi болып табылса, салық төлеушi ретiнде тiркелген орны бойынша жүзеге асырылады.

3. Способ и основания регистрации
4. Регистрация залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, осуществляется путем внесения в реестр залога движимого имущества (в том числе в компьютерную базу) данных из заявления о регистрации залога.
5. Основанием для государственной регистрации залога движимого имущества является письменное заявление с приложением документов, указанных в пункте 6 настоящей Инструкцией.
4. Перечень документов, представляемых на регистрацию, их
содержание и требования, предъявляемые к ним
6. Для регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, заявитель предъявляет документ, удостоверяющий его личность, и представляет следующие документы в Государственную корпорацию:
1) заявление о регистрации залога движимого имущества по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) договор о залоге или иной договор, содержащий условия залога в двух экземплярах, соответствующий требованиям статьи 307 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
3) документы, удостоверяющие личность, а представитель лица - документ, подтверждающий его полномочия, а также документы, удостоверяющие его личность;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества (статья 456 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс).
В случае перезалога имущества - письма предыдущих залогодержателей о том, что они извещены и не возражают против перезалога движимого имущества, а также квитанция или копия платежного поручения.
7. Регистрация уступки прав (требований) по залогу, в том числе при регистрации изменений и дополнений на основании договора об одновременной передаче активов и обязательств осуществляется путем подачи заявления согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
8. Заявление подается заявителем лично либо через представителя в Государственную корпорацию.
9. Документы, предъявляемые на регистрацию залога движимого имущества, принимаются в надлежаще оформленном виде в Государственную корпорацию. Не принимаются документы, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные исправления.
5. Процедура и сроки регистрации
10. После приема документов, указанных в пункте 6 Правил, заявителю выдается расписка, подтверждающая получение представленных документов, с указанием даты, времени (часы, минуты) и их перечень и номера по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
11. Государственная корпорация после получения необходимых документов:

3. Тіркеуі тәсілі және негізі
4. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу, жылжымалы мүлік кепілінің тіркеліміне (оның ішінде компьютерлік базаға) кепіліді тіркеу туралы өтініштен алынған деректерді енгізу арқылы жүзеге асырылады.
5. Осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетілген құжаттарымен қоса берілген жазбаша өтініш жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркеуге негіз болады.
4. Тіркеуге ұсынылатын құжаттардың тізбесі, олардың мазмұны
және оларға қойылатын талаптар
6. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу үшін өтініш беруші жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады және Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысанда жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы өтініш;
2) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 307-бабының талаптарына сәйкес келетін кепіл туралы шарт немесе кепіл талаптары қамтылған өзге де шарт екі данада;
3) жеке басын куәландыратын құжаттар, ал адамның өкілі үшін - оның өкілеттігін растайтын құжат, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжаттар;
4) жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркегені үшін бюджетке алымды төлегенін растайтын құжат ("Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 456-бабы).
Мүлік қайта кепілге қойылған жағдайда – алдындағы кепіл ұстаушылардың олардың хабардар екендігі және жылжымалы мүлікті қайта кепілге қоюға қарсы еместегі туралы хаттары, сондай-ақ төлем тапсырмасының түбіртегі немесе көшірмесі болуға тиіс.
7. Кепіл бойынша құқықтардың (талаптардың) басқаға ауысуын тіркеу, оның ішінде активтер мен міндеттемелерді бір уақытта беру туралы шарт негізінде өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу кезінде осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес өтініш беру арқылы жүзеге асырылады.
8. Өтінішті өтініш беруші жеке өзі немесе өкілі арқылы Мемлекеттік корпорацияға береді.
9. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге ұсынылатын құжаттар тиісінше ресімделген түрде Мемлекеттік корпорацияда қабылданады. Өшірілген, қосып жазылған, сызып тасталған сөздер және өзге де ескертусіз жасалған түзетулер қабылданбайды.
5. Тіркеу рәсімі мен мерзімдері
10. Қаждалардын 6-тармағында көрсетілген құжаттар қабылданғаннан кейін өтініш берушіге осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысанда күні, уақыты (сағаты, минуты) және тізбесі мен нөмері көрсетілген құжаттарды алғанғанын растайтын қолхат береді.
11 Мемлекеттік корпорация қажетті құжаттарды алғаннан кейін:

1) вносит заявление в книгу учета документов, поступающих на регистрацию движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции и присваивает номер;
2) вносит в реестр залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции (в том числе в компьютерную базу данных) данные из заявления о регистрации залога. Реестровый номер соответствует году регистрации и номеру принятого заявления, которые записываются через дробь;
3) удостоверяет произведенную регистрацию залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, проставлением на договоре залога штампа об удостоверении произведенной регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме, согласно приложению 7 к настоящей Инструкции;
4) возвращает заявителю оригинал договора о залоге или договора, содержащего условия залога, с отметкой регистрирующего органа о произведенной регистрации и выдает свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
12. Регистрация залога движимого имущества производится в течение двух рабочих дней.
13. Государственная корпорация проверяет представленный договор о залоге движимого имущества на соответствие требованиям статьи 307 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
14. Исправление технических ошибок, допущенных при регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, производится по заявлению заинтересованного лица посредством внесения дополнительной записи в реестр залога движимого имущества, в графу "особые отметки", а также в свидетельство о регистрации залога.
6. Электронная регистрация залога движимого имущества,
не подлежащего обязательной государственной регистрации,
через банки второго уровня
15. В случае заключения физическими или юридическими лицами договора о залоге или иного договора, содержащего сведения о залоге, с банком второго уровня, банк второго уровня с письменного согласия физического или юридического лица направляет в информационную систему по залогу движимого имущества заявление, удостоверенное электронной цифровой подписью залогодержателя, на регистрацию залога движимого имущества.
К заявлению на регистрацию залога движимого имущества прилагаются договор о залоге движимого имущества или иной договор, содержащий сведения о залоге, в форме электронного документа, удостоверенного электронными цифровыми подписями залогодателя и залогодержателя, и сведения о реквизитах документа, подтверждающего уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества.

1) міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге түскен өтінішті осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес нысанда құжаттарды есепке алу кітабына енгізеді және оларға нөмір береді;
2) осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасына сәйкес нысанда міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілі тіркеліміне (оның ішінде компьютерлік деректер базасына) кепілді тіркеу туралы өтініштен деректер енгізеді. Тізілімдік нөмір тіркеу жылына және қабылданған өтініштің нөміріне сәйкес келеді және бөлшек арқылы жазылады;
3) міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеудің жүргізілгенін осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасына сәйкес нысанда кепіл шартына міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жургізілгенін куәландыру туралы мөртабан қою арқылы куәландырады;
4) өтініш берушіге тіркеуші органның жүргізілген тіркеу туралы белгісі бар, кепіл туралы шарттың немесе кепіл талаптары қамтылған шарттың түпнұсқасын қайтарады және осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасына сәйкес нысанда міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлікті береді.
12. Жылжымалы мүлік кепілі екі жұмыс күні ішінде тіркелуге тиіс.
13. Мемлекеттік корпорация ұсынылған жылжымалы мүлік кепілі туралы шарттың Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 307-бабының талаптарына сәйкестігін тексереді.
14. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу кезінде жіберілген техникалық қателерді түзету мүдделі тұлғаның өтініші бойынша жылжымалы мүлік кепілі тізілімінің "айрықша белгілер" бағанында, сондай-ақ кепілді тіркеу туралы куәлікте қосымша жазба енгізу арқылы жүргізіледі.
6. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы
мүлік кепілін екінші деңгейдегі банктер
арқылы электрондық тіркеу тәртібі
15. Жеке немесе заңды тұлғалар екінші деңгейдегі банкпен кепіл туралы шарт немесе кепіл туралы мәліметтер қамтылған өзге де шарт жасасқан кезде, екінші деңгейдегі банк жеке немесе заңды тұлғаның жазбаша келісімімен жылжымалы мүлік кепілі жөніндегі ақпараттық жүйеге жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге арналған, кепіл ұстаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтінішті жібереді.
Жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге арналған өтінішке кепіл беруші мен кепіл ұстаушының электрондық цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жылжымалы мүлік кепілі туралы шарт немесе кепіл туралы мәліметтер қамтылған өзге де шарт және жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркегені үшін алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың деректемелері туралы мәліметтер қоса беріледі.

Государственная корпорация в течение одного рабочего дня после получения заявления с приложенными документами и поступления в информационную систему по залогу движимого имущества подтверждения об уплате сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества или об освобождении от уплаты сбора направляет в информационную систему залогодержателя и на веб-портал "электронного правительства" залогодателю свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, в виде электронного документа по форме согласно приложениям 8, 9 к настоящей Инструкции либо уведомление о мотивированном отказе в регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции, удостоверенные электронной цифровой подписью Государственной корпорации.
16. Информация о проведенной регистрации хранится в информационных системах по залогу движимого имущества и банков второго уровня и не требует документального подтверждения.
7. Отказ в регистрации залога движимого имущества
17. Основаниями для отказа в регистрации залога движимого имущества являются:
1) несоответствие содержания договора залога требованиям статьи 307 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
2) несоответствие заявления приложениям 1 и 2 к настоящей Инструкции;
3) неполный пакет документов, установленный пунктом 6 настоящей Инструкции.
18. В случае отказа Государственная корпорация направляет заявителю мотивированный отказ со ссылкой на нарушение требований законодательства в течение двух рабочих дней со дня принятия документов.
8. Регистрация изменений, дополнений и прекращения действий
зарегистрированного залога
19. Регистрация залога производится в течение двух рабочих дней путем подачи заявлений в Государственную корпорацию.
В случаях регистрации уступки прав (требований) по залогу, в том числе при регистрации изменений и дополнений на основании договора об одновременной передаче активов и обязательств, к заявлению представляется подписанный договор о внесении изменений дополнений (в том числе о переходе права собственности к другому лицу либо договор об уступке прав (требований) (договор об одновременной передаче активов и обязательств) с приложением передаточного акта или выписки из него (подлинник или нотариально заверенная копия) в двух экземплярах, который после проверки Государственной корпорацией сведений, содержащихся в заявлении, с отметкой о регистрации возвращается заявителю.

Мемлекеттік корпорация қоса берілген құжаттарымен бірге өтінішті алғаннан кейін және жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркегені үшін алымның төленгені туралы немесе алым төлеуден босатылғаны туралы растау тіркеуші органның ақпараттық жүйесіне келіп түскен кезден бастап бір жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушының ақпараттық жүйесіне және кепіл ұстаушыға "электрондық үкіметтің" веб-порталына Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған осы Нұсқаулықтың 8, 9-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша электрондық құжат түрінде міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлікті не осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеуден дәлелді бас тарту туралы хабарламаны жібереді.
16. Жүргізілген тіркеу туралы ақпарат жылжымалы мүлік кепілі жөніндегі ақпараттық жүйелерде және екінші деңгейдегі банктерде сақталады және құжаттамалық растауды талап етпейді.
7. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеуден бас тарту
17. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) Кепіл шарты мазмұнының Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 307-бабының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) өтініштердің осы Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес келмеуі;
3) осы Нұсқаулықтың 6-тармағында белгіленген құжаттар топтамасының толық болмауы.
18. Бас тартылған жағдайда Мемлекеттік корпорация өтініш берушіге құжаттар қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде заңнама талаптарының бұзылуына сілтеме жасап, дәлелді бас тартуды жібереді.
8. Тіркелген кепілдің әрекетін өзгертуді, толықтыруды және
тоқтатуды тіркеу тәртібі
19. Кепілді тіркеу екі жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға өтініш беру арқылы жүргізіледі.
Кепіл бойынша құқықтардың (талаптардың) басқаға ауысуы тіркелген жағдайларда, оның ішінде бір уақытта активтер мен міндеттемелерді беру туралы шарт негізінде өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу кезінде өтінішке екі данада жасалған, өзгерістерді, толықтыруларды енгізу туралы қол қойылған шарт ұсынылады (оның ішінде меншік құқығының басқаға ауысуы туралы шарт не құқықтардың (талаптардың) басқаға ауысуы туралы шарт) табыстау актісі немесе оның үзінді көшірмесі (түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі), ол Мемлекеттік корпорация өтініште қамтылған мәліметтерді тексергеннен кейін тіркеу туралы белгі қойылып, өтініш берушіге қайтарылады.

20. В случае перерегистрации юридического лица с других регионов республики, которое выступает залогодателем, а также если залогодателем выступает физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель или юридическое лицо-нерезидент, заявитель предоставляет копию первоначального договора залога с отметкой о регистрации.
21. При окончании действия договора залога регистрация производится путем аннулирования записи о залоге в реестре залога движимого имущества по представлению залогодержателем письменного заявления и документов, подтверждающих исполнение основного обязательства, а также путем возврата свидетельства о регистрации залога движимого имущества. При наличии других залогодержателей на данное имущество аннулирование записи производится по представлению документа об их уведомлении.
Приложение 1
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
_____________________________________________________________________
наименование органа
Заявление № ____
Залогодатель
Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, дата и год рождения
физического лица:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Местонахождение, наименование, Бизнес идентификационный номер
(далее – БИН)юридического лица: _____________________________________
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид ________ серия _____ № _______
выдан ______________________________ дата выдачи ____________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон ___________________________ от имени которого
действует ___________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании
_____________________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Залогодержатель
Ф.И.О. (при его наличии)дата и год рождения физического лица:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Наименование, БИН юридического лица: ________________________________
_____________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность: вид ____ серия _____ № ___________
выдан __________________________ дата выдачи ________________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон _____________________________________________
_____________________________________________________________________
От имени которого действует__________________________________________
_____________________________________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать договор залога движимого имущества:___________
_____________________________________________________________________
Дата заключения договора
_____________________________________________________________________
Место заключения договора
_____________________________________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества)____________
_____________________________________________________________________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом_____________
Срок действия договора
_____________________________________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя ___________________ залогодержателя ____________________
Допустимость его использования: Да Нет
Сведения о перезалоге: Да Нет (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю: (наименование документа, серия, номер, когда
и кем выдан) ________________________________________________________

20. Кепіл беруші болып табылатын республиканың басқа өңірлерінен келген заңды тұлға қайта тіркелген жағдайда, сондай-ақ жеке тұлға, дара кәсіпкер немесе резидент емес заңды тұлға кепіл беруші болып табылса, өтініш беруші тіркеу белгісі бар бастапқы кепіл туралы шарттың көшірмесін ұсынады.
21. Кепіл туралы шарттың қолданылуы аяқталған кезде тіркеу кепіл ұстаушының жазбаша өтінішті және негізгі міндеттеменің орындалғанын растайтын құжаттарды ұсынуы бойынша жылжымалы мүлік кепілі тізіліміндегі жазбаны жою арқылы, сондай-ақ жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлікті қайтару арқылы жүргізіледі Осы мүлікке басқа кепіл ұстаушылар болған жағдайда, жазбаны жою оларды хабардар еткендігі туралы құжатты ұсыну арқылы жүргізіледі.
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
органның атауы
№ ____ өтініш
Кепіл беруші
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), тұратын жері, туған күні
және жылы;___________________________________________________________
Заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – БСН) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаты: түрі ______ сериясы ______ №________
берілді __________________________________ берілген күні ____________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны_________________________________________
_________________________________________________ атынан әрекет етеді
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
___________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Кепіл ұстаушы
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және туған күні мен жылы;
атауы, заңды тұлғаның БСН____________________________________________
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаты: түрі _________ сериясы _____ №______
берілді _____________________________________ берілген күні _________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны_________________________________________
_________________________________________________ атынан әрекет етеді
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
____________________________________________________________негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Жылжымалы мүлік кепілі шартын тіркеуіңізді сұраймын:_________________
_____________________________________________________________________
Шарттың жасалған күні _______________________________________________
Шарттың жасалған жері _______________________________________________
Кепіл заты туралы мәліметтер (жылжымалы мүлік кепілінің
сипаттамасы)_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы __________
Шарттың қолданылу мерзімі ___________________________________________
Кепілге салынған мүлік кепіл берушінің _____________ кепіл ұстаушының
_______________________________ билігінде және пайдалануында қалады:
Оны қолдану мүмкіндігі: Ия/Жоқ
Қайта кепілге беру туралы мәліметтер: Ия/Жоқ (керек емесін сызып
тастау)
Өтінішке қоса беремін (құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, кім және қашан берді):

1. Документ об оплате: вид __________________ № ________________ на
сумму __________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Необходимо ли Свидетельство о государственной регистрации:
Да Нет (ненужное зачеркнуть)
---------------------------------------------------------------------
Дата подачи заявления:_________________________ 20__ г.
Дата приема заявления:_________________________ 20__ г.
Подпись заявителя: __________________________________
Время: ___________________ час _________________ мин.
Ф.И.О.(при его наличии) и подпись регистратора _____________________
Приложение 2
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
_____________________________________________________________________
наименование органа
Заявление № ______
Залогодержатель _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) дата, год рождения физического лица или
наименование и регистрационный номер юридического лица)
_____________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность: вид _______ серия _______ № ______
выдан ___________________________ дата выдачи _______________________
(наименование органа, выдавшего документ)
Почтовый адрес, телефон _____________________________________________
_____________________________________________________________________
От имени которого действует _________________________________________
(реквизиты уполномоченного представителя)
На основании ________________________________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
Прошу зарегистрировать изменение и/или дополнение или
прекращение залога:__________________________________________________
Дата заключения договора_____________________________________________
Место заключения договора ___________________________________________
Сведения о предмете залога (описание движимого имущества) ___________
Денежный эквивалент обязательства, обеспеченного залогом ____________
Срок действия договора ______________________________________________
Заложенное имущество остается во владении и пользовании:
залогодателя ________________________ залогодержателя _______________
Допустимость его использования: Да / Нет (ненужное зачеркнуть)
Сведения о перезалоге: Да / Нет (ненужное зачеркнуть)
К заявлению прилагаю: (наименование документа, серия, номер, когда
и кем выдан)

1. Төлегені туралы құжат: түрі____________ № ________ сомаға ________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қажет пе:
Ия Жоқ (керек емесін сызып тастау)
Өтініштің берілген күні:___________________________________ 20____ ж.
Өтініштің қабылданған күні:______________________________ 20 _____ ж.
Өтініш берушінің қолы: ______________________________________________
Уақыты: ___________________________ сағ. _______________________ мин.
Тіркеушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және қолы ________________________________________
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
органның атауы
№ ____өтініш
Кепіл ұстаушы________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), туған күні және жылы немесе заңды тұлғаның атауы мен тіркеу номірі)
_____________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: түрі ______ сериясы ______ №_________
берілді ___________________________________берілген күні ____________
(құжатты берген органның атауы)
Пошталық мекенжайы, телефоны_________________________________________
_________________________________________________ атынан әрекет етеді
(уәкілетті өкілдің деректемелері)
_________________________________________________________ негізінде
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
Өзгерістерді және/немесе толықтыруды немесе кепілдің тоқтатылуын
тіркеуді сұраймын____________________________________________________
Шарттың жасалған күні _______________________________________________
Шарттың жасалған орны _______________________________________________
Кепіл заты туралы мәліметтер (жылжымалы мүлік сипаттамасы)
_____________________________________________________________________
Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің ақшалай баламасы __________
Шарттың қолданылу мерзімі ___________________________________________
Кепілге салынған мүлік: кепіл берушінің ____________ кепіл ұстаушының
_______________________________ билігінде және пайдалануында қалады.
Оны қолдану мүмкіндігі: Ия/Жоқ
Қайта кепілге беру туралы мәліметтер: Ия/Жоқ (керек емесін сызып
тастау)
Өтінішке қоса беремін: (құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, кім және
қашан берді)

1. Документ об оплате: вид ________ № _________ на сумму ____________
2. __________________________________________________________________
Необходимо ли свидетельство о государственной регистрации:
Да / Нет (ненужное зачеркнуть)
Дата подачи заявления: ___________________ 20___ г.
Дата приема заявления: ___________________ 20___ г.
Подпись заявителя: __________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии)и подпись регистратора
_____________________________________________________________________
Время: _____________________ час _____________ мин.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах _______ "__" _____ 20__ г
(подпись)__________________
Приложение 3
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
_____________________________________________________________________
наименование органа
Расписка
В получении документов по заявлению № __________ от "__"______ 20__ г.
Время: _____________ час.____________ мин.
Перечень принятых документов: (наименование документа, серия, номер,
когда и кем выдан)
1. Документ об оплате: вид _________ № ________ на сумму ____________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Принял:______________________ Дата выполнения заявления _____________
Ф.И.О. (при его наличии)и подпись
________________________________________________________ 20____ г.
Сотрудника по приему заявлений Государственной корпорации
Приложение 4
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
Книга учета документов, поступающих на регистрацию движимого
имущества, не подлежащего обязательной государственной
регистрации
№ заявления
Реестровый номер
Дата и время (час и минута) приема, подпись сотрудника по приему заявлений
Заявитель Ф.И.О. (при его наличии) место жительства, дата и год рождения физического лица; место нахождения, наименование, БИН юридического лица
Предмет залога
Дата выдачи документов
Подпись получателя
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 5
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
обязательной государственной регистрации
Форма
Лист № ______
Рег. дело № ______
Реестр залога движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
№ записи
№ реестра
Предмет залога
Залогодержатель
Залогодатель
Сумма залога
Действие договора
Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, дата и год рождения физического лица; место нахождения, наименование, БИН юридического лица
Ф.И.О. (при его наличии), место жительства, дата и год рождения физического лица; место нахождения, наименование, БИН юридического лица
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы:
Возникновение обременения
Прекращение обременения
Особые отметки регистратора
Наименование и № документа
Дата и время (час и минута) регистрационный №; Ф.И.О. (при его наличии) и подпись регистратора
Наименование и № документа
Дата и время (час и минута) регистрационный №; Ф.И.О. (при его наличии) и подпись регистратора
8
9
10
11
12
Запись о закрытии/продолжении регистрационного листа
Основания для закрытия/ продолжения
Перечень перенесенных записей (при закрытии) или последних записей (при продолжении)
Номер листа (при продолжении)
Дата, время (час и минута)
Ф.И.О. (при его наличии) и подпись регистратора
Приложение 6
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
_____________________________________________________________________
наименование органа
Свидетельство
о государственной регистрации залога движимого имущества,
не подлежащего обязательной государственной регистрации
№ ____ от "___" _________ 20__ г.
Выдано ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
реквизиты залогодержателя или уполномоченного представителя
залогодержателя
Подтверждение того, что в отношении движимого имущества:
Вид имущества
Реестровый номер
Описание предмета залога
Количество
составляющих
Стоимость
Примечание
зарегистрирован залог
Право залогодержателя _______________________________________________
_____________________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии), место жительства, дата и год рождения
физического лица, место нахождение, наименование и БИН
юридического лица на предмет залога
_____________________________________________________________________
описание предмета залога
возникло на основании договора о залоге______________________________
дата заключения договора
зарегистрированного _________________________________________________
дата и номер регистрации
и включающего следующие основные условия: ___________________________
_____________________________________________________________________
размер, срок исполнения основного обязательства и другие условия залога
Право ________________ залогодателя _________________________________
_____________________________________________________________________
вид права Ф.И.О.(при его наличии), место жительства, дата и год
рождения физического лица, место нахождения, наименование и
БИН юридического лица подтверждено
_____________________________________________________________________
наименование, дата принятия, номер и дата регистрации
правоустанавливающего документа на предмет залога
Регистратор _____________________________ ___________________________
Ф.И.О. (при его наличии) подпись
Руководитель ________________ М.П. __________________________________
Ф.И.О.(при его наличии)
_______________________________
подпись
Примечание:

1. Төлегені туралы құжат: түрі____________ № ________ сомаға ________
2. __________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік қажет пе:
Ия/Жоқ (керегі жоғын сызып тастау)
Өтініштің берілген күні:___________________ 20 _____ ж.
Өтініштің қабылданған күні:________________ 20 _____ ж.
Өтініш берушінің қолы: ______________________________________________
Тіркеушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және қолы:
_______________________________________
Уақыты: ________________ сағ._________ мин.
______________________________
Ақпараттық жүйедегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
_______________ "___"______20___ж._________ (қолы)
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
___________________________________________________
органның атауы
Қолхат
Өтініш бойынша құжаттарды қабылдау № ______ 20___ ж. "___" ________
Уақыты: _______ сағ.________ мин.
---------------------------------------------------------------------
Қабылданған құжаттар тізбесі (құжаттың атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді):
1. Төлегені туралы құжат: түрі __________ № _______ сомаға __________
2. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған:_______________________ Өтінішті толтырған күн ___________
Мемлекеттік корпорацияның өтініш қабылдау жөніндегі қызметкерінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және қолы
_______________________________ 20 ______ ж.
---------------------------------------------------------------------
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
4-қосымша
нысан
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін тіркеуге түскен құжаттарды есепке алу кітабы
Өтініш
Тізілімдік нөмірі
Күні мен уақыты (сағаты мен минуты), өтінішті қабылдаған қызметкердің қолы
Өтініш беруші
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) тұратын жері, туған күні және жылы; заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы, БСН
Кепіл заты
Құжаттардың берілген күні
Алушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
5-қосымша
нысан
Парақ № ___________
Тіркеу ісі № ______
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын
жылжымалы мүлік кепілінің тізілімі
Жазба №
Тізілімдік №
Кепіл заты
Кепіл ұстаушы
Кепіл беруші
Кепіл сомасы
Шарттың қолданылуы
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), тұратын жері, туған күні және жылы;
заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы, БСН
Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), тұратын жері, туған күні және жылы;
заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы, БСН
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы:
Ауыртпалықтың туындауы
Ауыртпалықтың тоқтатылуы
Тіркеушінің ерекше белгілері
Құжаттың атауы және №
Күні мен уақыты (сағаты және минуты) тіркеу №; тіркеушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), және қолы
Құжаттың атауы және №
Күні мен уақыты (сағаты және минуты) тіркеу №; тіркеушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), және қолы
8
9
10
11
12
Тіркеу парағын жабу/жалғастыру туралы жазба
Тіркеу парағын жабу/жалғастыру үшін негіздеме
Орны ауыстырылған (жапқан кездегі) жазбалардың немесе соңғы жазбалардың (жалғастырған кездегі) тізбесі
Парақ нөмірі (жалғастырған кездегі)
Күні, уақыты (сағаты және минуты)
Тіркеушінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және қолы
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
6-қосымша
нысан
______________________________________________________
органның атауы
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік
20__ ж. "___" _________ № ____
Берілді _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
кепіл ұстаушының немесе кепіл ұстаушының уәкілетті өкілінің деректемелері
Жылжымалы мүлікке қатысты:
Мүліктің түрі
Тізілім нөмірі
Кепіл мәнінің сипаттамасы
Құрамдастар саны
Құны
Ескертпе
кепілдің тіркелгеніне дәлелдеме ретінде
______________________ тіркелген _______________________ кепіл затына
тіркелген күн кепіл затын сипаттау
Кепіл ұстаушының құқығы _____________________________________________
жеке тұлғаның Т.А.Ә.(бар болған жағдайда), тұратын жері, туған күні және жылы,
заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы және БСН
кепіл затына ________________________________________________________
кепіл затының сипаттамасы
кепіл туралы шарттың негізінде туындады _____________________________
Шарт жасалған күн
тіркелген _________________ және мынадай негізгі талаптарды қамтиды:
тіркелген күні және нөмірі
_____________________________________________________________________
негізгі міндеттемелердің мөлшері, орындалу мерзімі және кепілдің басқа да талаптары
Кепіл берушінің ___________ құқығы __________________________________
құқық түрі, жеке тұлғаның Т.А.Ә.(бар болған жағдайда), тұратын жері,
туған күні және жылы
_____________________________________________________________________
заңды тұлғаның орналасқан жері, атауы және БСН
расталды ____________________________________________________________
кепіл затына құқық белгілеуші құжатының атауы,
қабылданған күні, тіркеу нөмірі және күні
Тіркеуші _________________ ________________________
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда) қолы
Басшы __________________ М.О. ________________________
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда) қолы
_____________________________________________________________________
Ескертпе

1. настоящее свидетельство подлежит возврату в Государственную корпорацию при погашении залога;
2. при утрате (повреждении) свидетельства правообладатель подает заявление в Государственную корпорацию с указанием причины утраты (повреждения) свидетельства.
Приложение 7
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
Образец штампа:
Штамп
для удостоверения произведенной регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего обязательной
государственной регистрации
_____________________________________________________________________________________
(наименование органа)
№ заявления______________________________
Дата и время приема заявления ________
№ реестра ______________________________
Дата регистрации______________________
Регистратор_____________________________
Подпись_______________________________
Руководитель____________________________
Подпись_______________________________
Приложение 8
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
Электронного свидетельства
о государственной регистрации
залога движимого имущества,
не подлежащего обязательной
государственной регистрации в случае,
если залогодатель физическое лицо
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О РЕГИСТРАЦИИ ЗАЛОГА ДВИЖИМОГО ИМУЩЕСТВА,
НЕ ПОДЛЕЖАЩЕГО ОБЯЗАТЕЛЬНОЙ
ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ
Наименование органа _________________________________________________
№ ____ ___________ Дата __________
Выдано __________ банк кредитор _____________________________________
_____________________________________________________________________
В подтверждение того, что в отношении движимого имущества:
Вид имущества
Реестровый номер
Описание предмета залога
Количество составляющих
Стоимость
зарегистрирован залог.
Право залогодержателя:
БИН _________________________________
Наименование залогодержателя: ______________________________________
Юридический адрес:__________________________________________________
На предмет залога __________________________________________________
возникло на основании:
Договора о залоге № ______________________ дата ____________________
Дополнительное соглашение № __________ дата заключения
дополнительного соглашения _____________
к договору о залоге №
___________________________________________________________ (при его наличии)
Зарегистрированного _____ Дата регистрации и № _____ и включающего следующие основные условия:
Срок основного обязательства _______________ месяцев
Размер основного обязательства _______________________________ тенге
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Данные залогодателя
ИИН _________________________________________________________________
Фамилия, Имя и при наличии Отчество _________________________________
Дата рождения _____________________
Удостоверение личности № _______________________ от _________________
Адрес _______________________________________________________________
Наименование вида права на имущество ________________________________
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы № 370-II ҚРЗ 1 бабына сәйкес қағаз жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
штрих-код ЖМР АЖ ақпараттық жүйесiнен алынған және Мемлекеттік корпорациясы электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған деректердi
штрих-код содержит данные, полученные из ИС "Реестр залога движимого имущества" и подписанные электронно-цифровой подписью соответствующей Государственной корпорации
Приложение 9
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
электронного свидетельства
о регистрации залога движимого имущества,
не подлежащего обязательной
государственной регистрации случае,
если залогодатель юридическое лицо
СВИДЕТЕЛЬСТВО
О РЕГИСТРАЦИИ ЗАЛОГА ДВИЖИМОГО ИМУЩЕСТВА,
НЕ ПОДЛЕЖАЩЕГО ОБЯЗАТЕЛЬНОЙ
ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ
Наименование органа ______________________________________
№ _____________ __________ Дата ___________
Выдано ____________________________ банк кредитор ___________________
_____________________________________________________________________
В подтверждение того, что в отношении движимого имущества:
Вид имущества
Реестровый номер
Описание предмета залога
Количество составляющих
Стоимость
зарегистрирован залог.
Право залогодержателя:
БИН ______________________________ ИИН ______________________________
Наименование залогодержателя: _______________________________________
Юридический адрес:_______________________________________________________________
На предмет залога ___________________________________________________
возникло на основании:
Договора о залоге № ____________________ дата _______________________
Дополнительное соглашение № __________ дата заключения дополнительного
соглашения ______________ к договору о залоге № ________________________________________________________ (при его наличии)
Зарегистрированного ________ Дата регистрации и № _____ и включающего следующие основные условия:
Срок основного обязательства _______________________________________________________ месяцев
Размер основного обязательства
_______________________________________________________________ тенге
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Данные залогодателя
БИН__________________________________________________________________
Наименование организации
_____________________________________________________________________
Юридический адрес____________________________________________________
Наименование вида права на имущество _______________________________
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы № 370-II ҚРЗ 1 бабына сәйкес қағаз жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
штрих-код ЖМКД ақпараттық жүйесiнен алынған және Мемлекеттік корпорациясы электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған деректердi
штрих-код содержит данные, полученные из ИС "Реестр залога движимого имущества" и подписанные электронно-цифровой подписью соответствующей Государственной корпорации
Приложение 10
к Инструкции о регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
Форма
Уведомления об отказе
в регистрации залога движимого имущества,
не подлежащего обязательной
государственной регистрации
Уведомление
о мотивированном отказе в регистрации залога
движимого имущества, не подлежащего обязательной
государственной регистрации
Уникальный заявления №:______________________ Дата ___________________
Основание для отказа: ________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(текст мотивированного отказа со ссылками на статьи закона, согласованный с юристом формируется в Государственной корпорации)
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы № 370-II ҚРЗ 1 бабына сәйкес қағаз жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
штрих-код ЖМР АЖ ақпараттық жүйесiнен алынған және Мемлекеттік корпорациясы электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған деректердi
штрих-код содержит данные, полученные из ИС "Реестр залога движимого имущества" и подписанные электронно-цифровой подписью соответствующей Государственной корпорации

1. Осы куәлік кепіл өтелген кезде Мемлекеттік корпорацияға
қайтарылуға тиіс.
2. Куәлік жоғалған (бүлінген) жағдайда құқық иесі куәліктің жоғалған
(бүлінген) себебін көрсетіп, Мемлекеттік корпорацияға өтініш береді.
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
7-қосымша
нысан
Мөртабан үлгісі:
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін тіркеу жүргізілгенін куәландыруға арналған
мөртабан
_________________________________
(органның атауы)
Өтініш № ______________________ Өтініштің қабылданған
күні және уақыты _________________
Тізілім № _____________________ Тіркелген күні ___________________
Тіркеуші ______________________ Қолы _____________________________
Басшы _________________________ Қолы _____________________________
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
8-қосымша
Егер кепіл беруші жеке тұлға
болған жағдайда міндетті
мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін мемлекеттік тіркеу
туралы электрондық куәліктің
нысаны
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін тіркеу туралы куәлік
Органның атауы ______________________________________________________
№ _____ ___ Күні ___
______ кредитор банк ________________________________________ берілді
Жылжымалы мүлікке қатысты:
Мүлік түрі
Тізілімдік нөмірі
Кепіл затының сипаттамасы
Құрамдастарының саны
Құны
расталып, кепіл тіркелді
Кепіл ұстаушының құқығы:
БСН ____________________
Кепіл ұстаушының атауы: _____________________________________________
Заңды мекенжайы: ____________________________________________________
____________________________________________ затына кепіл негізделді:
№ __________ күні __ кепіл туралы шарты
№ _____ кепіл туралы шартқа қосымша келісім, № ___ қосымша келісім жасалған
күн ___(бар болған жағдайда)
Тіркелген күні ___ және № __ және мынадай негізгі талаптарды қамтиды:
Негізгі міндеттеме мерзімі _____ай
Негізгі міндеттеменің мөлшері _____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл берушінің деректері
ЖСН _____________________
Тегі, аты және бар болған жағдайда әкесінің аты _____________________
Туған күні _________________________________
Жеке куәлік № ____________ күні ____ берілді
Мекен-жайы _________________________________
Мүлікке құқық түрінің атауы ________________
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба
туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы N 370-II ҚРЗ 1-бабына сәйкес қағаз
жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года
"Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен
документу на бумажном носителе.
*штрих-код "Жылжымалы мүлік тізілімі" ақпараттық жүйесінен
алынған және тиісті Мемлекеттік корпорацияның электрондық-цифрлық
қолтаңбасымен қол қойылған деректерді қамтиды.
штрих-код содержит данные, полученные из ИС "Реестр движимого
имущества" и подписанные электронно-цифровой подписью соответствующей
Государственной корпорации
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
9-қосымша
Егер кепіл беруші заңды тұлға
болған жағдайда міндетті
мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін мемлекеттік тіркеу
туралы электрондық куәліктің
нысаны
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін тіркеу туралы куәлік
Органның атауы ______________________________________________________
№ _____ ___ Күні ___
_____ кредитор банк _________________________________________ берілді
Жылжымалы мүлікке қатысты:
Мүлік түрі
Тізілімдік нөмірі
Кепіл затының сипаттамасы
Құрамдастарының саны
Құны
расталып, кепіл тіркелді
Кепіл ұстаушының құқығы:
БСН ________________ ЖСН
Кепіл ұстаушы атауы _________________________________________________
Заңды мекенжайы _____________________________________________________
____________________________________________ затына кепіл негізделді.
№ ______ __ күні __ кепіл туралы шарты
№ ___ кепіл туралы шартқа қосымша келісім, № _______ қосымша келісім
жасалған күн ___(бар болған жағдайда)
Тіркелген күні ___ және № ____ және мынадай негізгі талаптарды қамтиды:
Негізгі міндеттеме мерзімі _____ ай
Негізгі міндеттеменің мөлшері _____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Кепіл берушінің деректері
БСН _____________________
Мекеме атауы ________________________
Заңды мекен-жайы ____________________
Мүлікке құқық түрінің атауы ____________________
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба
туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы N 370-II ҚРЗ 7-бабының 1-тармағына
сәйкес қағаз жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года
"Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен
документу на бумажном носителе.
*штрих-код "Жылжымалы мүлік тізілімі" ақпараттық жүйесінен
алынған және тиісті Мемлекеттік корпорацияның электрондық-цифрлық
қолтаңбасымен қол қойылған деректерді қамтиды.
штрих-код содержит данные, полученные из ИС "Реестр движимого
имущества" и подписанные электронно-цифровой подписью соответствующей
Государственной корпорации
Міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін
тіркеу туралы нұсқаулыққа
10-қосымша
Міндетті мемлекеттік
тіркеуге жатпайтын жылжымалы
мүлік кепілін тіркеуден
дәлелді бас тарту туралы
нысан
Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік
кепілін тіркеуден дәлелді бас тарту туралы хабарлама
Өтініштің бірегей нөмірі № _________________ Күні ___________________
Бас тартудың негізі:_________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңның баптарына сілтемесі бар, заңгермен келісілген дәлелді бас
тартудың мәтіні Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылады)
Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба
туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы N 370-II ҚРЗ 7–бабының 1-тармағына
сәйкес қағаз жеткiзгiштегi құжатпен бiрдей.
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 ЗРК от 7 января 2003 года
"Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен
документу на бумажном носителе.
*штрих-код "Жылжымалы мүлік тізілімі" АЖ ақпараттық жүйесінен алынған
және тиісті Мемлекеттік корпорацияның электрондық-цифрлық
қолтаңбасымен қол қойылған деректерді қамтиды.
штрих-код содержит данные, полученные из ИС "Реестр движимого
имущества" и подписанные электронно-цифровой подписью соответствующей
Государственной корпорации