О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128 «Об утверждении Правил присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)»
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 января 2016 года № 57. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2016 года № 13163
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128 «Об утверждении Правил присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6939, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 25 мая 2011 года № 166 (26587)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор), утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
«4. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается лицам с ученой степенью (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академической степенью доктора  философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю (далее - претенденты), работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:»;
дополнить пунктами 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5 и 4-6 следующего содержания:
«4-1. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается претендентам - специалистам в сфере искусства и архитектуры, работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 4 настоящих Правил;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, в том числе:
не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом, и (или) творческих трудов, представленных в Республике Казахстан;
не менее 2 (двух) в зарубежных научных журналах или 1 (один) творческий труд, представленный за рубежом;
не менее 2 (двух) докладов в материалах зарубежных международных конференций или участие не менее 1 (одного) раза в качестве председателя, члена жюри, куратора на международном конкурсе, выставке, фестивале, олимпиаде;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 (пять) лет, соискателю принадлежит не менее 4 (четырех) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия (издано за последние 5 (пять) лет, объемом не менее 4 (четырех) печатных листов, используется в учебном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень; либо подготовленного под его руководством лица (коллектива). В качестве подготовленного лица (коллектива) засчитывается лауреат, призер республиканских, международных (учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад.

"Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 128 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 21 қаңтардағы № 57 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 ақпанда № 13163 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 128 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6939 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 207-210 (26612) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесінде:
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми атақ беру туралы өтініш берген ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғаларға (бұдан әрі - үміткерлер) мынадай жағдайларда беріледі:»;
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5 және 4-6 тармақтармен толықтырылсын:
«4-1. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге - өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 4-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес) және (немесе) шығармашылық еңбектері, оның ішінде:
уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы және (немесе) Қазақстан Республикасында ұсынылған шығармашылық еңбектері;
шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 2 (екі) немесе шетелде ұсынылған 1 (бір) шығармашылық еңбегі;
шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 2 (екі) баяндамасы немесе халықаралық конкурсқа, көрмеге, фестивальға, олимпиадаға төраға, қазылар алқасының мүшесі, куратор ретінде кемінде 1 (бір) рет қатысуы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, ізденушіге кемінде 4 (төрт) баспа табағы тиесілі); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, көлемі 4 (төрт) баспа табақтан кем емес, оқу процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым). Даярлаған тұлға (ұжым) ретінде республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті органы бекіткен), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаты, жүлдегері есептеледі.

4-2. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается специалистам в области искусства и архитектуры, не имеющим ученой степени (кандидата наук, доктора наук) или степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, но удостоенным почетного звания, предусмотренного Законом Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года «О государственных наградах Республики Казахстан» (далее - Закон), работающим в данной организации при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности не менее 3 (трех) лет;
2) не менее 10 (десяти) научных статей (не тезисы) и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебно-методического пособия/подготовленного под его руководством лица (коллектива) согласно требованиям подпункта 3) пункта 4-1 настоящих Правил.
4-3. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается претендентам - специалистам физической культуры и спорта, работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 4 настоящих Правил;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) по
запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, в том числе:
не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
не менее 2 (двух) в зарубежных научных журналах;
не менее 2 (двух) докладов в материалах зарубежных международных конференций;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 (пять) лет, соискателю принадлежит не менее 4 (четырех) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия (издано за последние 5 (пять) лет, объемом не менее 4 (четырех) печатных листов, используется в учебном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень; либо подготовленного под его руководством лица (коллектива). В качестве подготовленного лица засчитывается чемпион или призер Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и Азиатских игр, чемпион или призер Европы, мира и Олимпийских игр.
4-4. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается специалистам физической культуры и спорта, не имеющим ученой степени (кандидата наук, доктора наук) или степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, но удостоенным почетного звания Республики Казахстан, предусмотренного Законом или звания «Заслуженный тренер Республики Казахстан» и работающим в данной организации, при наличии:

4-2. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі жоқ, бірақ «Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы» 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) қарастырылған құрметті атаққа ие болған, осы ұйымда жұмыс істейтін өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте 3 (үш) жылдан кем емес үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы (тезистер емес) және (немесе) шығармашылық еңбектері;
3) осы Ереженің 4-1-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқу-әдістемелік құралы/оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым).
4-3. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге - дене тәрбиесі және спорт саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 4-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) жаттықтырушы-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде: уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 10 (он); шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 2 (екі); шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 2 (екі) баяндамасы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, ізденушіге кемінде 4 (төрт) баспа табағы тиесілі); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, көлемі 4 (төрт) баспа табақтан кем емес, оқу процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым). Даярлаған тұлға (ұжым) ретінде Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпионы немесе жүлдегері, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпионы немесе жүлдегері.
4-4. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі жоқ, бірақ Заңда қарастырылған Қазақстан Республикасының құрметті атағына немесе «Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы» атағына ие болған және осы ұйымда жұмыс істейтін дене тәрбиесі және спорт мамандарына мынадай жағдайларда беріледі:

1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности не менее 3 (трех) лет;
2) не менее 10 (десяти) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебно-методического пособия/подготовленного под его руководством лица (коллектива) согласно требованиям подпункта 3) пункта 4-3 настоящих Правил.
4-5. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается претендентам - военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, а также военных кафедр вузов, работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 3 (трех) лет после защиты диссертации, в том числе 2 (два) года замещающим должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) вуза или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей (начальников) подразделений, заместителей руководителя (начальника), руководителя (начальника) высшего военного, специального учебного заведения или научной организации Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, не ниже ассоциированного профессора (доцента) военной кафедры вуза;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, из них не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 (пять) лет, соискателю принадлежит не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия (издано за последние 5 (пять) лет, объемом не менее 6 (шести) печатных листов, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года); либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академической степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю.
4-6. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, а также военных кафедр вузов, не имеющим ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, но имеющим воинское (специальное) звание не ниже полковника и работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:

1) ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте 3 (үш) жылдан кем емес үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы (тезистер емес);
3) осы Ереженің 4-3-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқу-әдістемелік құралы/оның жетекшілігімен даярланған тұлға (ұжым).
4-5. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының және Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орындарында немесе ғылыми ұйымдарында, сондай-ақ жоғары оқу орындарындағы әскери кафедраларда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге - әскери қызметшілерге, қызметкерлерге және жұмыскерлерге мынадай жағдайларда беріледі:
1) диссертация қорғағаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 3 (үш) жылдан кем емес, оның ішінде жоғары оқу орнында қауымдастырылған профессордан (доценттен) немесе ғылыми ұйымдарда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының және Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орнының немесе ғылыми ұйымдарының басшысы (бастығы), басшысының (бастығының) орынбасары, бөлімшелер басшылары (бастықтары) лауазымдарында, жоғары оқу орнының әскери кафедрасында қауымдастырылған профессордан (доценттен) төмен емес лауазымда 2 (екі) жыл үзіліссіз өтілі;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, ізденушіге кемінде 6 (алты) баспа табағы тиесілі); не Ғылыми кеңес ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғасы.
4-6. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының және Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдарының, сондай-ақ жоғары оқу орындарындағы әскери кафедралардың ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі дәрежесі жоқ, бірақ полковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы бар және осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін әскери қызметшілеріне, қызметкерлеріне және жұмыскерлеріне мынадай жағдайларда беріледі:

1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности в должности согласно требованиям подпункта 1) пункта 4-5 настоящих Правил;
2) не менее 14 (четырнадцати) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных в изданиях, из них не менее 10 (десяти) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
3) монографии или учебного (учебно-методического) пособия согласно требованиям подпункта 3) пункта 4-5 настоящих Правил.»;
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«5. Ученое звание профессора присваивается претендентам с ученым званием ассоциированного профессора (доцента) или старшего научного сотрудника, работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:»;
часть первую пункта 5-1 изложить в следующей редакции:
«5-1. Ученое звание профессора присваивается претендентам, работающим в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания на полной ставке, при наличии:»;
дополнить пунктами 5-2, 5-3, 5-4, 5-5 и 5-6 следующего содержания:
«5-2. Ученое звание профессора присваивается специалистам в сфере искусства и архитектуры, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) или старшего научного сотрудника и работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 5 настоящих Правил;
2) не менее 28 (двадцати восьми) научных статей (не тезисы) и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности, опубликованных (созданных) после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), в том числе:
не менее 20 (двадцати) научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и (или) творческих трудов, представленных в Республике Казахстан;
не менее 5 (пяти) научных статей в зарубежных научных журналах и (или) 3 (три) творческих труда, представленных за рубежом;
не менее 3 (трех) докладов в материалах зарубежных международных конференций или участие не менее 2 (двух) раз в качестве председателя, члена жюри, куратора на международном конкурсе, выставке, фестивале, олимпиаде;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента) (авторство составляет не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 (пять) лет, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года, общим объемом не менее 6 (шести) печатных листов); либо 3 (трех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень; либо 2 (два) подготовленных под его руководством лиц (коллективов). В качестве подготовленных лиц (коллективов) засчитываются лауреаты, призеры республиканских, международных (учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад.

1) осы Ереженің 4-5-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 (он төрт) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда жарияланған кемінде 10 (он) ғылыми мақаласы;
3) осы Ереженің 4-5-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы немесе оқу (оқу-әдістемелік) құралы.»;
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Профессор ғылыми атағы ғылыми атақ беру туралы өтініш берген ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар үміткерлерге мынадай жағдайларда беріледі:»;
5-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1. Профессор ғылыми атағы ғылыми атақ беру туралы өтініш берген ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге мынадай жағдайларда беріледі:»;
мынадай мазмұндағы 5-2, 5-3, 5-4, 5-5 және 5-6 тармақтармен толықтырылсын:
«5-2. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар және осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 5-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған (жасалған), сұратылған мамандық бойынша кемінде 28 (жиырма сегіз) ғылыми мақаласы (тезистер емес) және (немесе) шығармашылық еңбегі, оның ішінде:
уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы және (немесе) Қазақстан Республикасында ұсынылған шығармашылық еңбектері;
шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 5 (бес) ғылыми мақаласы және (немесе) шетелде ұсынылған 3 (үш) шығармашылық еңбегі;
шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 3 (үш) баяндамасы немесе халықаралық конкурсқа, көрмеге, фестивальға, олимпиадаға төраға, қазылар алқасының мүшесі, куратор ретінде кемінде 2 (екі) рет қатысуы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 (алты) баспа табақты құрайтын); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар 3 (үш) тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған 2 (екі) тұлға (ұжымдар). Даярлаған тұлғалар (ұжымдар) ретінде республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті органы бекіткен), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаттары, жүлдегерлері есептеледі.

5-3. Ученое звание профессора присваивается специалистам в сфере искусства и архитектуры, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) степени, удостоенным почетного звания, предусмотренного Законом, работающим в данной организации, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) творческо-педагогической деятельности не менее 5 (пяти) лет;
2) не менее 20 (двадцати) научных статей и (или) творческих трудов по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебника/подготовленных под его руководством лиц (коллективов) согласно требованиям подпункта 3) пункта 5-2 настоящих Правил.
5-4. Ученое звание профессора присваивается специалистам физической культуры и спорта, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) или старшего научного сотрудника, и работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности согласно требованиям подпункта 1) пункта 5 настоящих Правил;
2) не менее 28 (двадцати восьми) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), в том числе:
не менее 20 (двадцати) научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
не менее 5 (пяти) научных статей в зарубежных научных журналах;
не менее 3 (трех) докладов в материалах зарубежных международных конференций;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента) (авторство составляет не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом/Республиканским учебно-методическим советом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 (пять) лет, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года, общим объемом не менее 6 (шести) печатных листов); либо 3 (трех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень; либо 2 (два) подготовленных под его руководством лиц (коллективов). В качестве подготовленных лиц (коллективов) засчитываются чемпионы Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и Азиатских игр, чемпионы или призеры Европы, мира и Олимпийских игр.
5-5. Ученое звание профессора присваивается специалистам физической культуры и спорта, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента) и удостоенным почетного звания Республики Казахстан, предусмотренного Законом или звания «Заслуженный тренер Республики Казахстан» и работающим в данной организации, при наличии:

5-3. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы бар, Заңда қарастырылған құрметті атаққа ие болған, осы ұйымда жұмыс істейтін өнер және сәулет саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) ғылыми және (немесе) шығармашылық-педагогикалық қызметте кемінде 5 (бес) жыл үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы және (немесе) шығармашылық еңбегі;
3) осы Ереженің 5-2 тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқулығы/оның жетекшілігімен даярланған 2 (екі) тұлғасы (ұжымдары).
5-4. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер ғылыми атағы бар және осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін дене тәрбиесі және спорт саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:
1) осы Ереженің 5-тармағының 1) тармақшасының талаптарына сәйкес ғылыми және (немесе) жаттықтырушылық-педагогикалық қызметте үзіліссіз өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша кемінде 28 (жиырма сегіз) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде:
уәкілетті орган ұсынған басылымдарда кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы;
шетелдік ғылыми журналдарда кемінде 5 (бес) ғылыми мақаласы;
шетелдік халықаралық конференциялар материалдарында кемінде 3 (үш) баяндамасы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 (алты) баспа табақты құрайтын); не Ғылыми кеңес/Республикалық оқу-әдістемелік кеңес ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 (бір) оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі бар 3 (үш) тұлғасы; не оның жетекшілігімен даярланған 2 (екі) тұлға (ұжымдар). Даярлаған тұлғалары (ұжымдары) ретінде Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпиондары, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпиондары немесе жүлдегерлері есептеледі.
5-5. Профессор ғылыми атағы қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы бар және Заңда қарастырылған Қазақстан Республикасының құрметті атағына немесе «Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы» атағына ие болған және осы ұйымда жұмыс істейтін дене тәрбиесі және спорт саласындағы мамандарға мынадай жағдайларда беріледі:

1) непрерывного стажа научной и (или) тренерско-педагогической деятельности не менее 5 (пяти) лет;
2) не менее 20 (двадцати) научных статей по запрашиваемой специальности;
3) монографии/учебника/подготовленных под его руководством лиц (коллективов) согласно требованиям подпункта 3) пункта 5-4 настоящих Правил.
5-6. Ученое звание профессора присваивается военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, а также военных кафедр вузов, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента), работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 5 (пяти) лет после получения ученого звания ассоциированного профессор (доцента), в том числе 2 (два) года замещающим должности не ниже профессора вуза или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей (начальников) подразделений, заместителей руководителя (начальника), руководителя (начальника) высшего военного, специального учебного заведения или научной организации Министерства обороны Республики Казахстан, органов национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, не ниже профессора военной кафедры вуза;
2) 28 (двадцать восемь) научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), из них 20 (двадцать) в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом;
3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента) (авторство составляет не менее 6 (шести) печатных листов); либо рекомендованного Ученым советом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 (пять) лет, используется в образовательном процессе не менее 1 (одного) учебного года, общим объемом не менее 6 (шести) печатных листов); либо 3 (трех) лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академической степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю.»;
пункт 6 исключить.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупов С.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) ғылыми және (немесе) жаттықтырушылық-педагогикалық қызметте кемінде 5 (бес) жыл үзіліссіз өтілі;
2) сұратылған мамандық бойынша кемінде 20 (жиырма) ғылыми мақаласы;
3) осы Ереженің 5-4-тармағының 3) тармақшасының талаптарына сәйкес монографиясы/оқулығы/оның жетекшілігімен даярланған тұлғасы (ұжымдары).
5-6. Профессор ғылыми атағы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының және Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдарының, сондай-ақ жоғары оқу орындарындағы әскери кафедралардың қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы бар, осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін әскери қызметшілеріне, қызметкерлеріне және жұмыскерлеріне мынадай жағдайларда беріледі:
1) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 5 (бес) жылдан кем емес, оның ішінде жоғары оқу орнында профессордан немесе ғылыми ұйымдарда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымда, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының және Ішкі істер министрлігінің жоғары әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымының басшысы (бастығы), басшысының (бастығының) орынбасары, бөлімшелер басшылары (бастықтары) лауазымдарында, жоғары оқу орнының әскери кафедрасында профессордан төмен емес лауазымда 2 (екі) жыл үзіліссіз өтілі;
2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған, сұратылған мамандық бойынша 28 (жиырма сегіз) ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 20 (жиырма) ғылыми мақаласы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 (алты) баспа табақты құрайды); не Ғылыми кеңес ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 (бес) жылда басылған, жалпы көлемі 6 (алты) баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 оқу жылы пайдаланылған); не оның жетекшілігімен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар 3 (үш) тұлғасы.»;
6-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Н. Нүсіпов) заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Нюсупова С.Н.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан                       А. Саринжипов
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Жумаканов В.З. ____________
4 февраля 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Касымов К.Н. _______________
____________ 20__ года
«СОГЛАСОВАН»
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
Республики Казахстан
Мухамедиулы А. ____________
____________ 20__ года
«СОГЛАСОВАН»
Министр обороны
Республики Казахстан
Тасмагамбетов И.Н. _________
____________ 20__ года

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы С.Н. Нүсіповке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі                     А. Сәрінжіпов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
В.З. Жұмақанов __________
4 ақпан 2016 жыл
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Қ.Н. Қасымов ________________
___________ 20___ жыл
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы _____________
___________20___ жыл
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И.Н. Тасмағамбетов _________
___________20___ жыл