Об утверждении Методики расчета стоимости информационно-коммуникационных услуг для государственных органов
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 126. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13321. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 1 июня 2018 года № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра информации и коммуникаций РК от 01.06.2018 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 24) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета стоимости информационно-коммуникационных услуг для государственных органов.
2. Комитету по связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 126
Методика
расчета стоимости информационно-коммуникационных услуг
для государственных органов

Мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 126 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13321 болып тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 1 маусымдағы № 249 бұйрығымен
?      Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 01.06.2018 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы Заңының 7-бабы 24) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер құнын есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталдарында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 126 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу әдістемесі

1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета стоимости информационно-коммуникационных услуг для государственных органов (далее – Методика), разработана в соответствии с подпунктом 24) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) и предназначена для расчета стоимости информационно-коммуникационных услуг для государственных органов.
2. Информационно-коммуникационные услуги классифицируются по видам и потребителям данных услуг в соответствии с Каталогом информационно-коммуникационных услуг, утверждаемым в соответствии с подпунктом 29) статьи 7 Закона (далее – Каталог).
3. В Методике используются следующие понятия и сокращения:
1) информационно-коммуникационная услуга (далее – ИК-услуга) – услуга или совокупность услуг по имущественному найму (аренде) и (или) размещению вычислительных ресурсов, предоставлению программного обеспечения, программных продуктов, сервисных программных продуктов и технических средств в пользование, включая услуги связи, посредством которых обеспечивается функционирование данных услуг;
2) первичные документы – документы первичного учета начисленных доходов и понесенных расходов, включающие в себя счета на оплату выставленные и полученные, накладные, акты выполненных работ, акты приема-передач, инвентарные карточки, платежные ведомости;
3) системное программное обеспечение – совокупность программ и программных комплексов для обеспечения работы прикладного программного обеспечения информационной системы и сетей передачи данных информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
4) косвенные затраты – расходы оператора за отчетный период, в том числе расходы по фиксированным активам, которые имеют прямую причинно-следственную связь с несколькими информационно-коммуникационными услугами и подлежат распределению только между такими информационно-коммуникационными услугами, а также расходы оператора, которые связаны с деятельностью по предоставлению информационно-коммуникационные услуги и не имеют прямой причинно-следственной связи с информационно-коммуникационными услугами и требуют распределения между ними (расходы по себестоимости, расходы периода, административные расходы, прочие расходы);
5) услуга по аренде информационно-коммуникационной инфраструктуры – информационно-коммуникационная услуга в виде предоставления за плату во временное владение и пользование нанимателю информационно–коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" для размещения вычислительных ресурсов обработки, хранения, передачи информации;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық қызметтердің құнын есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы
24 қарашадағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 7-бабы 24) тармақшасына сәйкес әзірленген және мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық қызметтердің құнын есептеуге арналған.
2. Ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер Заңның
7-бабы 29) тармақшасымен бекітілетін ақпараттық-коммуникациялық қызметтердің каталогына (бұдан әрі – Каталог) сәйкес осы қызмет түрлері және оларды тұтынушылар бойынша сыныпталады.
3. Әдістемеде мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызмет – осы көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеуі өзі арқылы қамтамасыз етілетін байланыс қызметтерін қоса алғанда, есептеу ресурстарын мүліктік жалдау (жалға беру) және (немесе) орналастыру, бағдарламалық қамтылымды, бағдарламалық өнімдерді, сервистік бағдарламалық өнімдерді және техникалық құралдарды пайдалануға беру жөніндегі көрсетілетін қызмет немесе көрсетілетін қызметтердің жиынтығы;
2) бастапқы құжаттар – ұсынылған және алынған төлем шоттарын, жүкқұжаттарды, орындалған жұмыстар актілерін, қабылдау-тапсыру актілерін, мүкәмалдық карточкаларды, төлем ведомостерін қамтитын есептелген кірістерді және шеккен шығыстарды бастапқы есепке алу құжаттары;
3) жүйелік бағдарламалық қамсыздандыру – "электронды үкіметтің" АК-инфрақұрылымы аппараттық кешенінің және деректерді беру желісінің жұмысын қамтамасыз етуге арналған бағдарламалар мен бағдарламалық кешендер жиынтығы;
4) жанама шығындар – оператордың есеп беру мерзіміндегі шығындары, соның ішінде бірнеше АК-қызметтермен себептік-салдарлық байланысы бар және осындай АК-қызметтер арасында үлестірілуге жататын тіркелген активтер бойынша шығындар, сондай-ақ АК-қызметтерді көрсетумен байланысты емес және АК-қызметтермен себептік-салдарлық байланысы жоқ және олар арасында үлестіруді талап ететін оператордың шығындары (өзіндік құны бойынша шығындар, мерзім шығындары, әкімшілік шығындар, өзге шығындар);
5) АК-қызмет инфрақұрылым ретінде – "электронды үкіметтің" АК-инфрақұрылымының ақпаратты өнде, сақтау, беру жөніндегі есептеуіш ресурстарын өз бетімен басқару үшін жалға беру (IAAS);

6) сервисный программный продукт – программный продукт, предназначенный для реализации информационно-коммуникационной услуги;
7) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее –оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства";
8) услуга по аренде платформы – информационно-коммуникационная услуга в виде предоставления за плату во временное владение и пользование системного программного обеспечения, прикладного программного обеспечения общего назначения и стандартных решений, размещенных на информационно–коммуникационной платформе "электронного правительства";
9) услуга по аренде программного обеспечения - информационно-коммуникационная услуга в виде предоставления за плату во временное владение и пользование программного обеспечения и сервисных программных продуктов, размещенных на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства";
10) прямые затраты – расходы оператора за отчетный период, включая расходы по фиксированным активам, которые имеют прямую причинно-следственную связь с конкретной информационно-коммуникационная услугой (расходы по себестоимости, расходы на финансирование и другие расходы);
11) IAAS (infrastructure as a service) – инфраструктура как услуга;
12) PAAS (platform as a service) – платформа как услуга;
13) SAAS (software as a service) – программное обеспечение как услуга;
14) WACC (weight average cost of capital) – средневзвешенная стоимость капитала.
4. Распределение затрат осуществляется согласно распределению затрат на прямые и косвенные в соответствии с приложением 1 к настоящей Методике.
5. Реализация ИК-услуг, оказываемых оператором государственным органам осуществляется в соответствии с Правилами реализации сервисной модели информатизации, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона (далее – Правила).
6. Основополагающими принципами Методики являются:
1) определение расчета стоимости ИК-услуг с учетом необходимого уровня покрытия рисков;
2) прозрачность при отнесении и распределении доходов и затрат на соответствующие ИК-услуги.
7. Методика не меняет порядок и форму представления оператором финансовой, управленческой и налоговой отчетности.
8. При расчете стоимости существуют следующие виды ИК-услуги:
1) услуга по аренде информационно-коммуникационной инфраструктуры (IAAS/PAAS);
2) услуга по аренде программного обеспечения (SAAS), включающая в себя стоимость инфраструктуры (IAAS/PAAS).

6) сервистік бағдарламалық өнім – ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметті іске асыруға арналған бағдарламалық өнім (СБӨ);
7) "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітіп берілген "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
8) АК-қызмет платформа ретінде – онда кейіннен жаңа немесе қолданыстағы қосымшаларды (өзінің, тапсырыс бойынша әзірленген немесе таратылатын сатып алынған қосымшаларды) орналастыру үшін жүйелік бағдарламалық қамсыздандыруды жалға беру (PAAS);
9) АК-қызмет сервис ретінде – оператордың бұлттық инфрақұрылымнда жұмыс істейтін сервистік бағдарламалық өнімдерді жалға беру (SAAS);
10) тікелей шығындар – оператордың есп беру мерзіміндегі шығындары, соның ішінде нақты АК-қызметпен тікелей себептік-салдарлы байланысы бар тіркелген активтері бойынша шығындар (өзіндік құны бойынша шығындар, қаржыландыруға жұмасалтын шығындар және басқа шығындар);
11) IAAS (infrastructure as a service) – инфрақұрылым қызмет ретінде;
12) PAAS (platform as a service) – тұғырнама қызмет ретінде;
13) SAAS (software as a service) – бағдарламалық қамтамасыз ету қызмет ретінде;
14) WACC (weight average cost of capital) – капиталдың орташа құны.
4. Шығындарды тікелей шығындарға және жанама шығындарға бөлу осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5. АҚ-қызметін іске асыру мемлекеттік органдардың операторларымен көрсетілетін Заңның 7-бабы 4) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі - Қағида) бекітілетін ақпараттандырудың сервистік моделін іске асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Әдістеменің негізін қалаушы қағидаттар:
1) Қатерлердің өтеуді қажетті деңгейін ескере отырып, АК-қызметтерді ұсынуға жұмсалатын дәлелді шығындардың орнын анықтау;
2) кірістерді және шығындарды тиісті АК-қызметтерге жатқызған және бөлген кездегі ашықтық.
7. Әдістеме қаржылық, басқарушылық және салықтық есептілікті оператормен ұсыну тәртібін және нысанын өзгертпейді.
8. Құнын есептеген кезде АК-қызметтің мынадай түрлері бар:
1) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымдарды жалға алу бойынша қызметтер (IAAS/PAAS);
2) инфрақұрылымдардың өзіне енгізетін (IAAS/PAAS) бағдарламалық қамтамасыз етуді (SAAS) жалға алу бойынша қызметтер.

9. Порядок распределения затрат (процесс отнесения затрат к определенным видам ИК-услуг), устанавливается расчетными документами участников предоставления ИК-услуг Заказчику.
2. Расчет стоимости информационно-коммуникационных услуг
для государственных органов
Параграф 1. Определение расчета стоимости услуги по аренде
информационно-коммуникационной инфраструктуры (IAAS, PAAS)
10. Расчет стоимости ИК-услуги за период:
где,
IAAS/PAAS - стоимость ИК-услуги как инфраструктуры (платформа как услуга, инфраструктура как услуга);
D – прямые затраты за период;
I – косвенные затраты за период;
WACC – средневзвешенная стоимость капитала;
В – база распределения за период. В зависимости от вида предоставляемой услуги определяется в количественном либо временном измерении (одно рабочее место, абонентская плата, канал связи, объем трафика, абонентская плата за месяц, год). Показатель базы распределения может быть определен в Каталоге, в плане развития, бюджете.
11. Распределение косвенных затрат для каждой ИК-услуги производится оператором самостоятельно по удельному весу затрат, приходящихся на каждую ИК-услугу в общей сумме затрат по всем ИК-услугам оператора за период.
12. Показатель средневзвешенной стоимости капитала (WACC) используется для определения требуемого уровня рентабельности с учетом стоимости капитала и рисков и рассчитывается согласно расчету WACC в соответствии с приложением 2 к настоящей Методике.
13. Расчет WACC производится один раз в год в период утверждения соответствующего бюджета оператора, но не позднее 3-х месяцев до дня предоставления государственными органами бюджетной заявки по информатизации на рассмотрение.
Параграф 2. Определение проведения расчета стоимости
услуги по аренде программного обеспечения (SAAS)
14. Расчет стоимости услуги по аренде программного обеспечения производится по следующей формуле:
где,
SAAS – стоимость ИК-услуги как сервис за год;
IAAS/PAAS – годовая стоимость аренды услуги по аренде информационно-коммуникационной инфраструктуры, приведенная к затратам по обеспечению функционирования конкретного сервисного программного продукта и рассчитываемая согласно пункту 14 настоящей Методики;
– годовая стоимость аренды сервисного программного продукта.
Сервисный программный продукт имеет следующие виды:

9. Шығындарды бөлу тәртібі (шығындарды белгілі бір АК-қызметтер түрлеріне жатқызу процесі), Тапсырыс берушіге АК-қызметтерді ұсынатын қатысушылардың есептік құжаттарымен белгіленеді.
2. Мемлекеттік органдар үшін ақпараттық-коммуникациялық
көрсетілетін қызметтер құнының есебі
1 параграф. Ақпараттық коммуникациялық инфрақұрылымды (IAAS,
PAAS) жалға беру бойынша қызмет құнының есебін анықтау
10. Мерзім ішіндегі АК-қызметтер құнының есебі:
(D+1)*(1+WAAC)
IAAS/PAAS = ----------------
B
онда,
IAAS/PAAS - АК-қызметтің инфрақұрылым ретіндегі құны (платформа қызмет ретінде, инфрақұрылым қызмет ретінде);
D – мерзім ішіндегі тікелей шығындар;
I – мерзім ішіндегі жанама шығындар;
WACC – капиталдың орта өлшемді құны;
В – мерзім ішіндегі үлестіру базасы. Ұсынылатын қызмет түріне байланысты сандық немесе уақыттық өлшеммен белгіленеді бір жұмыс орны, абоненттік төлем, байланыс арнасы, трафиктің көлемі, ай, жыл ішіндегі абоненттік төлем және т.б.). Үлестіру базасының көрсеткіші АК-қызметтер Каталогында, Даму жоспарында, Бюджетте және т.б. белгіленуі мүмкін.
11. Әр АК-қызмет үшін жанама шығындарды үлестіру оператормен мерзім ішіндегі оператордың барлық АК-қызметтері бойынша шығындардың жалпы сомасындағы әр АК-қызметке келетін шығындардың үлестік салмағы бойынша өз бетімен жүргізіледі.
12. Капитал құнының орта өлшемді көрсеткіші (WACC) капиталдың құнын және қатерлерді ескере отырып, қажетті пайдалылық деңгейін анықтау үшін пайдаланылады және осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес WACC есебіне сәйкес есептеледі.
13. WACC есептеу Оператордың тиісті бюджетін бекіткен кезеңде жылына бір рет, бірақ мемлекеттік органдарға ақпараттандыруды қарау бойынша бюджеттік өтінімді ұсынған күннен бастап 3 күннен кешіктірмей жүргізіледі.
2 параграф. Бағдарламалық қамтамасыз етуді жалға
беру бойынша қызмет құнының есебін жүргізуді анықтау
14. АК-қызметтің сервис ретіндегі құнын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
SAAS = IAAS/PAAS+Cжал
мұнда,
SAAS - АК-қызметтің сервис ретіндегі жыл ішіндегі құны;
IAAS/PAAS – нақты сервистік бағдарламалық өнімнің жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі шығындарға келтірілген және осы Әдістеменің 14 тармағына сәйкес есептелетін АК-қызметті инфрақұрылым ретінде жалға берудің жылдық құны;
Cжал - сервистік бағдарламалық өнімді жалға берудің жылдық құны.
Сервистік бағдарламалық өнімнің келесі түрлері болады:

1) заказной сервисный программный продукт, стоимость которого рассчитывается в соответствии с Методикой расчета и нормативы затрат;
2) существующий сервисный программный продукт, стоимость которого рассчитывается поставщиком исходя из рыночной конъюнктуры.
Существующий сервисный программный продукт выбирается заказчиками – потребителями в соответствии с Правилами.
Приложение 1
к Методике расчета стоимости
информационно-коммуникационных
услуг для государственных органов
Распределение затрат на прямые и косвенные
Наименование затрат
Прямые
Косвенные
Себестоимость
+
+
Запасы
+
+
Оплата труда работников
+
+
Отчисления от оплаты труда
+
+
Амортизация нематериальных активов
+
+
Износ основных средств
+
+
Обслуживание и ремонт ос и нма
+
+
Расходы по транспортным услугам
-
+
Расходы по услугам связи
+
+
Консультационные расходы
-
+
Информационные услуги
-
+
Командировочные расходы
+
+
Представительские расходы
-
+
Затраты по охране труда и технике безопасности
+
+
Расходы по социальной программе
+
+
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
+
+
Прочие расходы
+
+
Общие и административные расходы
-
+
Запасы
-
+
Оплата труда работников
-
+
Отчисления от оплаты труда
-
+
Амортизация нематериальных активов
-
+
Износ основных средств
-
+
Обслуживание и ремонт ос и нма
-
+
Расходы по транспортным услугам
-
+
Расходы по услугам связи
-
+
Консультационные расходы
-
+
Аудиторские расходы
-
+
Информационные услуги
-
+
Командировочные расходы
-
+
Представительские расходы
-
+
Расходы, связанные с оказанием благотворительной и спонсорской помощи
-
+
Затраты по охране труда и технике безопасности
-
+
Расходы по социальной программе
-
+
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
-
+
Расходы на содержание Совета директоров
-
+
Прочие расходы
-
+
Расходы от выбытия активов
-
+
Расходы от обесценения активов
-
+
Расходы по курсовой разнице
-
+
Расходы на финансирование
+
+
Прочие расходы
+
+
Расходы по корпоративному подоходному налогу
+
+
Приложение 2
к Методике расчета стоимости
информационно-коммуникационных
услуг для государственных органов
Расчет показателя средневзвешенной стоимости капитала (WACC)
WACCUSD = Rd * Wd * (1-T) + Re * We,
где
Rd (Cost of Debt) – стоимость привлечения заемных средств
Wd – рыночная доля заемных средств (D/(E+D),%)
T (Tax Rate,%) – ставка налога на прибыль
Re (Cost of Equity) – стоимость собственного капитала
We – рыночная доля собственных средств (Е/(E+D),%)
Определение стоимости заемного капитала (Rd)
Стоимость заемного капитала (Cost of Debt) принимается на уровне ставок по имеющимся кредитам оператора (при условии, что они получены на рыночных условиях). В случае отсутствия у оператора заемных средств или их нерыночных условий, при определении стоимости заемного капитала применяется средняя ставка по кредитам для нефинансовых организаций на срок более года, выданным в долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США), на основании данных Национального Банка Республики Казахстан (Статистический бюллетень Национального Банка Республики Казахстан), либо используются среднеотраслевые значения для отрасли.
Определение рыночной доли собственных средств (We) и рыночной доли заемных средств (Wd)
Ставка дисконтирования не зависит от структуры капитала оператора и способа, с помощью которого оператор финансировал приобретение актива, поскольку будущие потоки денежных средств, ожидаемые от актива, не зависят от того, каким образом финансировано приобретение актива.
Для определения доли собственных (E/(E+D)) и заемных (D/(E+D)) средств используются среднеотраслевые значения для отрасли, из данных Статистических справочников с использованием наиболее полной базы за пятилетний период.
Важно: данные должны совпадать с аналогичными показателями, использованными для расчета вlev (коэффициент бета) (далее –
lev).
Определение стоимости собственного капитала (Re)
При расчете стоимости собственного капитала рекомендуется применять САРМ (Capital Asset Pricing Model) – модифицированную модель оценки капитальных активов (далее – САРМ), позволяющей наиболее точно отразить риски, связанные с деятельностью оператора. При этом, ввиду отсутствия развитого фондового рынка в Казахстане, используются данные рынка США как наиболее развитого и представительного.
Расчет стоимости собственного капитала производится по формуле:
Re = Rf +
lev * (Rm – Rf) + S1 + S2 + S3, где
Re – ожидаемая ставка дохода (на собственный капитал)
Rf – безрисковая ставка (в США)
lev – коэффициент бета
Rm – Rf – рыночная премия за риск инвестирования в акционерный капитал (в США)
S1 – премия за страновой риск в сравнении с США
S2 – премия за малую капитализацию (размер компании)
S3 – премия за специфический риск
Определение стоимости собственного капитала (Re)
Определение безрисковой ставки (Rf)
В качестве безрисковой ставки используется норма доходности по долгосрочным правительственным облигациям страны с высоким инвестиционным рейтингом со сроком погашения, равным сроку жизни предприятия.
Определение коэффициента бета (
)
Бета с учетом целевого соотношения долга и собственного капитала
lev рассчитывается по следующей формуле:
lev =

1) құны нормативтік шығындарды есептеу әдістемесіне сәйкес есептелетін тапсырысты сервистік бағдарламалық өнім;
2) құны мердігермен нарықтық коньюктураға байланысты есептелетін бар сервистік бағдарламалық өнім.
Бар сервистік бағдарламалық өнім тапсырыс беруші – тұтынушылармен Ережеге сәйкес таңдалады.
Мемлекеттік органдар үшін
ақпараттық-коммуникациялық
қызметтердің құнын есептеу
әдістемесіне 1-қосымша
Шығындарды тікелей шығындарға және жанама шығындарға бөлу
Шығындардың атауы
Тікелей
Жанама
Өзіндік құны
+
+
Қорлар
+
+
Қызметкерлердің еңбекақысы
+
+
Еңбекақыдан аударымдар
+
+
Материалдық емес активтердің амортизациясы
+
+
Негізгі құралдардың тозуы
+
+
Негізгі құралдарға және материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу
+
+
Көліктік қызметтер бойынша шығындар
-
+
Байланыс қызметтері бойынша шығындар
+
+
Консультациялық шығындар
-
+
Ақпараттық қызметтер
-
+
Іс сапар шығындары
+
+
Өкілдіктік шығындар
-
+
Еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша шығындар
+
+
Әлеуметтік бағдарлама бойынша шығындар
+
+
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
+
+
Өзге шығындар
+
+
Жалпы және әкімшілік шығындар
-
+
Қорлар
-
+
Қызметкерлердің еңбекақысы
-
+
Еңбекақыдан аударымдар
-
+
Материалдық емес активтердің амортизациясы
-
+
Негізгі құралдардың тозуы
-
+
Негізгі құралдарға және материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу
-
+
Көліктік қызметтер бойынша шығындар
-
+
Байланыс қызметтері бойынша шығындар
-
+
Консультациялық шығындар
-
+
Аудиторлық шығындар
-
+
Ақпараттық қызметтер
-
+
Іс сапар шығындары
-
+
Өкілдіктік шығындар
-
+
Қайырымдылық және демеушілік көмек көрсетумен байланысты шығындар
-
+
Еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша шығындар
-
+
Әлеуметтік бағдарлама бойынша шығындар
-
+
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
-
+
Директорлар кеңесін ұстауға жұмсалатын шығындар
-
+
Өзге шығындар
-
+
Активтердің шығуына байланысты шығындар
-
+
Активтердің құнсыздануына байланысты шығындар
-
+
Бағамдағы айырмашылық бойынша шығындар
-
+
Қаржыландыруға жұмсалатын шығындар
+
+
Өзге шығындар
+
+
Корпоративтік табыс салығы бойынша шығындар
+
+
Мемлекеттік органдар үшін
ақпараттық-коммуникациялық
қызметтердің құнын есептеу
әдістемесіне 2-қосымша
WACC есептеу
WACCUSD = Rd * Wd * (1-T) + Re * We, мұнда
Rd – қарыздық қаражатты тарту құны (CostofDebt)
Wd – қарыздық қаражатты нарықтық үлесі (D/(E+D),%)
T – пайдаға салынатын салық мөлшерлемесі (TaxRate,%)
Re – өз капиталының құны (CostofEquity)
We – өз қаражатының нарықтық үлесі (Е/(E+D),%)
Қарыздық капитал құнын белгілеу (Rd)
Қарыздық капитал құны (CostofDebt) оператордың бар кредиттері бойынша мөлшерлемелері деңгейінде қабылданады (олар нарықтық шарттармен алынған жағдайда). Операторда қарыздық қаражат болмаған жағдайда, немесе олардың шарттары нарықтық емес болған жағдайда, қарыздық капиталдың құнын анықтаған кезде, Қазақстан Республикасның Ұлттық банкі деректері негізінде (ҚР Ұлттық банкінің статистикалық бюллетені) қаржылық емес ұйымдар үшін АҚШ долларында бір жылдан астам мерзімге берілген кредиттер бойынша орта мөлшерлеме қолданылады, немесе Дамодаран сайтының деректерінен (http://www.Damodaran.com) салаға арналған ортасалалық мәндер пайдаланылады.
Өз қаражатының нарықтық үлесін (We) немесе қарыздық қаражаттың нарықтық үлесін анықтау (Wd)
Дисконттау мөлшерлемесі Оператор капиталының құрылымына немесе ол арқылы Оператор активтерді сатып алуды қаржыландырған әдіске байланысты емес, өйткені активтен күтілетін келешек ақшалай қаражат ағымдары актив қаржыландырылған әдіске байланысты емес (МСФО (IAS) 36, А қосымшасы, А19 параграфы).
Өз (E/(E+D)) және қарыздық (D/(E+D)) қаражат үлесін анықтау үшін бес жылдық мерзім ішіндегі ең толық қорды пайдаланатын Статистикалық анықтамалықтардың деректерінен алынған салаға арналған ортасалалық мәндер пайдаланылады.
Маңызды: деректер ?lev (ReleveredBeta) еептеу үшін пайдаланылған ұқсас көрсеткіштерге сәйкес болуы тиіс.
Өз капиталының құнын белгілеу (Re)
Өз капиталының құнын есептеген кезде Оператордың қызметімен байланысты тәуекелдерді ең анық көрсетуге мүмкіндік беретін капиталдық активтерді бағалаудың түрлендірілген моделін (CapitalAssetPricingModel (САРМ) пайдалану ұсынылады. Бұл ретте, Қазақстанда дамыған қор нарығы болмағандықтан, ең дамыған және өкілді ретінде АҚШ нарығының деректері пайдаланылады.
Өз капиталының құнын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Re = Rf + ?lev * (Rm – Rf) + S1 + S2 + S3, мұнда
Re – күтілетін табыс мөлшерлемесі (өз капиталына)
Rf – тәуекелсіз мөлшерлеме (АҚШ-та)
?lev – бета коэффициенті
Rm – Rf – акционерлік капиталға инвестициялау қатері үшін нарықтық сыйақы (АҚШ-та)
S1 – АҚШ-пен салыстырғанда елдегі қатер үшін сыйақы
S2 – шағын капиталдандыру үшін сыйақы (компанияның көлемі)
S3 – ерекше тәуекел үшін сыйақы
Өз капитал құнын белгілеу (Re)
Өз капитал құнын анықтаған кезде, "Зерде" Холдингі компаниялары тобының қызметімен байланысты тәуекелдерді ең дәл көрсетуге мүмкіндік беретін капиталдық активтерді бағалаудың түрлендірілген моделін (CapitalAssetPricingModel (САРМ) пайдалану ұсынылады. Бұл ретте, Қазақстанда дамыған қор нарығы болмағандықтан, ең дамыған және өкілді ретінде АҚШ нарығының деректері пайдаланылады.
Өз капиталының құнын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
Re = Rf + ?lev * (Rm – Rf) + S1 + S2 + S3, где
Re – күтілетін табыс мөлшерлемесі (өз капиталына)
Rf – тәуекелсіз мөлшерлеме (АҚШ-та)
?lev – бета коэффициенті
Rm – Rf – акционерлік капиталға инвестициялау қатері үшін нарықтық сыйақы (АҚШ-та)
S1 – АҚШ-пен салыстырғанда елдегі қатер үшін сыйақы
S2 – шағын капиталдандыру үшін сыйақы (компанияның көлемі)
S3 – ерекше тәуекел үшін сыйақы
Тәуекелсіз мөлшерлемені анықтау (Rf)
Тәуекелсіз мөлшерлеме ретінде жоғары инвестициялық рейтингі бар және өтеу мерзімі кәсіпорынның тіршілік мерзіміне тең, елдің ұзақ мерзімді үкіметтік облигациялар бойынша табыстылық нормасы пайдаланылады. Тәуелсіз мөлшерлеме ретінде 20-жылдық өтеу мерзімімен АҚШ Қазнашылығының облигацияларын өтеуге орта табыстылық пайдаланылуы мүмкін (ұсынылатын дерекккөзі: АҚШ Федералды қор жүйесі http://www.federalreserve.gov).
Бета коэффициентін белгілеу (?)
Қарыз бен өз капиталының нысаналы арақатынасын ескере отырып ?lev (ReleveredBeta), бета мынадай формула бойынша есептеледі:

u * [1+ (1-t) x (D/E)], где
lev – коэффициент бета с учетом финансового риска
u – коэффициент бета без учета финансового риска (медианное значение коэффициента бета по сопоставимым компаниям); используются среднеотраслевые значения данного коэффициента для отрасли, рассчитанные NewYorkUniversity'sSchoolofBusiness (Damodaranon-line) или данных справочников IbbotsonAssociates, SBBI Yearbook с использованием наиболее полной базы за пятилетний период
t – нормативная налоговая ставка в соответствии с налоговым законодательством Казахстана
D/E – среднеотраслевой показатель соотношения собственных и заемных средств (например, по данным финансово-аналитического агентства Bloomberg или сайта Дамодаран)
Важно: для значений вu, D/E применяются отраслевые показатели для развивающихся рынков.
Определение Rm
Rm – Долгосрочная доходность рынка акций США в целом (историческая доходность рыночного портфеля не менее чем за 40 лет). Рекомендуемые источники данных: Статистические справочники Асвата Дамодарана (http://www.Damodaran.com), Статистические справочники компании IbbotsonAssociates, SBBI Yearbook.
Определение премии за страновой риск (S1)
Премия за страновой риск рассчитывается как текущая разница между доходностью по ценным бумагам Казахстана, выраженным в долларах, и доходностью безрискового актива (безрисковой ставки США). В связи с отсутствием государственных ценных бумаг Казахстана номинированных в иностранной валюте, необходимо использовать для расчета доходность облигаций государственных компаний Казахстана (например, БРК). Сравниваемые ценные бумаги должны быть сопоставимы по условиям выпуска и срокам обращения и не должны содержать встроенных опционов. Рекомендуемые источники данных: Информационное агентство "Cbonds.ru" (http://www.cbonds.ru); Официальный сайт Федеральной резервной системы США (http://www.federalreserve.gov).
Определение премии за малую капитализацию (S2)
Показатель рассчитывается как разница между средними историческими доходностями по инвестициям на фондовом рынке США и по инвестициям в бизнес компаний в зависимости от ее капитализации.
15. Определение премии за специфический риск S3. Основными факторами, оказывающими влияние на специфический риск действующего предприятия, являются:

?lev = ?u * [1+ (1-t) x (D/E)], мұнда
?lev – қаржылық тәуекел ескерілген бета коэффициенті
?u – қаржылық тәуекел ескерілмеген бета коэффициенті (салыстырылатын компаниялар бойынша бета коэффициенттің медиандық мәні); NewYorkUniversity’sSchoolofBusiness (Damodaranon-line) есептелген осы коэффициенттің салаға арналған орта салалық мәндері немесе бес жыл ішіндегі ең толық қор пайдаланылған IbbotsonAssociates, SBBI Yearbook анықтамалықтарының деректері пайдаланылады
t – қазақстан Республикасының Салық туралы заңнамасына сәйкес нормативтік салықтық мөлшерлеме
D/E – өз және қарыздық қаражат арақатынасының ортасалалық көрсеткіші (мысалы, Bloomberg қаржылық-талдамалық агенттігінің немесе Дамодаран сайтының деректері бойынша)
Маңызды: ?u, D/E мәндері үшін дамып жатқан нарықтарға арналған салалық көрсеткіштер қолданылады.
Rm белгілеу
Rm – тұтас АҚШ акциялар нарығының ұзақ мерзімді табыстылығы (кемінде 40 жыл ішіндегі нарықтық портфельдің тарихи табыстылығы). Ұсынылатын дереккөздер: АсватаДамодаранның (http://www.Damodaran.com) статистикалық анықтамалықтары, IbbotsonAssociates, SBBI Yearbook компаниясының статистикалық анықтамалықтары.
Елдік тәуекелдігі үшін сыйақыны белгілеу (S1)
Елдік тәуекелдігі үшін сыйақы Қазақстанның доллардағы бағалы қағаздары бойынша табыстылық пен тәуелсіз активтердің (АҚШ тәуелсіз мөлшерлемесі) табыстылығы арасындағы ағымдағы айырмашылық ретінде есептеледі. Қазақстанның шетел валютасында номинацияланған мемлекеттік бағалы қағаздары болмағандықтан, есептеу үшін Қазақстанның мемлекеттік компаниялары (мысалы, БРК) облигацияларының табыстылығын пайдалану қажет. Салыстырылатын бағалы қағаздар шығарылу шарттары және айналу мерзімдері бойынша салыстырмалы болуы және олардың ішіне салынған опциондары болмауы тиіс. Ұсынылатын дереккөздер: "Cbonds.ru" (http://www.cbonds.ru) ақпараттық агенттігі; АҚШ Федералды қор жүйесінің ресми сайты (http://www.federalreserve.gov).
Шаңын капиталдандыру үшін сыйақыны белгілеу (S2)
Көрсеткіш АҚШ қор нарығындағы инвестициялар бойынша орта тарихи табыстылықтары арасындағы айырмашылық ретінде және компанияның қапиталдануына қарай оның бизнесіне инвестициялау бойынша есептеледі.
Ұсынылатын дереккөздер: IbbotsonAssociates, SBBI Yearbook компнаиясының статистикалық анықтамалықтары.
14. Ерекше тәуекелдік үшін сыйақыны белгілеу S3. Қолданыстағы кәсіпорынның ерекше тәуекелдігіне әсер ететін негізгі факторлар:

1) зависимость от ключевых сотрудников;
2) качество корпоративного управления;
3) зависимость от ключевых потребителей услуг;
4) зависимость от ключевых поставщиков.
16. Для расчета премии за специфический риск используется следующий алгоритм:
1) определение степени риска по каждому из приведенных выше факторов с присвоением условного балла согласно Таблице 1;
2) на основе совокупного риска по всем факторам определяется значение специфического риска предприятия путем сложения всех баллов и деления полученной суммы на 4 (число факторов риска);

1) негізгі қызметкерлерге тәуелділік;
2) корпоративтік басқару сапасы;
3) негізгі қызметті тұтынушыларға тәуелділік;
4) негізгі жеткізушілерге тәуелділік.
15. Ерекше тәуекелдік үшін сыйақыны белгілеу сыйақыны белгілеу үшін мынадай алгоритм пайдаланылады:
1) жоғарыда келтірілген әр фактор бойынша тәуекелдік дәрежесін анықтап, 1-кестеге сәйкес оларға шартты балдарды беру;
2) барлық балдарды қосу және алынған соманы 4-ке (тәуекелдік факторларының саны) бөлу жолымен, барлық факторлар бойынша жиынтық тәукелдік негізінде кәсіпорынның ерекше тәуекелдігінің мағынасы белгіленеді;

>1,75, но
2,25
1-1,5
Высокая
>2,75, но
3
2-3
Для денежных потоков в тенге, должен быть произведен перевод ставки дисконтирования WACCUSD для инвестиций в тенге в соответствии с формулой:
WACCKZT = (1+WACCUSD) * 1+ rcur /1+ rusd - 1,
где
WACCKZT – ставка дисконтирования для инвестиций в итоговой валюте денежных потоков (тенге);
WACCUSD - ставка дисконтирования для инвестиций в долларах США;
rcur – долгосрочная инфляция в Казахстане;
rusd - долгосрочная инфляция в США.

>1,75, бірақ
2,25
1-1,5
Жоғары
>2,75, бірақ
3
2-3
Теңгедегі ақша ағымдары үшін инвестициялауға арналған WACCUSD дисконттау мөлшерлемесін мына формула бойынша теңгеге аудару жүргізілуі тиіс:
WACCKZT = (1+WACCUSD) * 1+ rcur /1+ rusd - 1,
мұнда
WACCKZT – ақша ағымдарының қорытынды валютасында (теңге) инвестициялар үшін дисконттау мөлшерлемесі;
WACCUSD – АҚШ долларында инвестициялар үшін дисконттау мөлшерлемесі;
rcur – Қазақстандағы ұзақ мерзімді инфляция;
rusd – АҚШ-тағы ұзақ мерзімді инфляция.