Об утверждении Правил присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13340.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 34/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19-13) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 34/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 119
Правила присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов

Трафикті өткізуді қоса алғанда, телекоммуникация желілерінің қосылу және өзара іс-қимыл жасау қағидаларын және өзара есеп айырысу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13340 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 34/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 19-13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Трафикті өткізуді қоса алғанда, телекоммуникация желілерінің қосылу және өзара іс-қимыл жасау қағидалары және өзара есеп айырысу тәртібі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 34/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Респубикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 119 бұйрығымен бекітілген
Трафикті өткізуді қоса алғанда, телекоммуникация желілерінің қосылу және өзара іс-қимыл жасау қағидалары және өзара есеп айырысу тәртібі

Сноска. Заголовок правил – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 34/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций, включая пропуск трафика и порядок взаиморасчетов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19-13) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон), определяют порядок присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 34/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах, кроме понятий, используемых в Законе, применяются следующие понятия:
1) номер абонента А – номер вызывающего (инициирующего вызов) абонента, состоящий из последовательности десятичных цифр, отвечающий трем характеристикам структуры, длины и единственности номера, указанным в [ITU-T E.164]. Номер обеспечивает однозначную идентификацию вызывающего абонента;
2) сеть с коммутацией каналов – сеть телекоммуникаций, в которой для осуществления сеанса связи создается составной канал связи (соединение) через несколько транзитных узлов из нескольких последовательно соединенных каналов на время передачи информации (до разъединения соединения). Примерами такой сети являются телефонные сети различного уровня, в которых маршрутизация вызова и создание соединения обеспечивает система сигнализации ОКС-7;
3) канал связи – комплекс средств телекоммуникаций и среды распространения, обеспечивающий передачу сигнала между средствами телекоммуникаций в полосе частот или со скоростью передачи, характерной для данного канала связи. В зависимости от вида связи каналы подразделяются на телефонные, телеграфные, передачи данных, а по территориальному признаку - на международные, междугородные, зоновые и местные;
4) оператор связи - юридическое лицо, оказывающее услуги связи. Операторы связи классифицируются по признакам владения сетью и видам сетей телекоммуникаций;
5) биллинговая система — прикладное программное обеспечение, предназначенное для автоматического выполнения операций учета услуг телекоммуникаций, предоставляемых абонентам, и услуг пропуска межоператорского трафика между операторами связи, а также их тарификации и выставления счетов для оплаты. Исходные данные для последующей обработки в биллинговой системе об услугах, предоставленных оператором связи, поступают от системы измерения передачи данных, которая входит в состав коммутационного оборудования сети телекоммуникаций;

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 34/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Трафикті өткізуді қоса алғанда, телекоммуникация желілерінің қосылу және өзара іс-қимыл жасау қағидалары және өзара есеп айырысу тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 19-13) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген, телекоммуникация желілерінің қосылу және өзара іс-қимыл жасау тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 34/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Заңда пайдаланылатын ұғымдардан басқа, осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) А абонентінің нөмірі – реттік ондық цифрлардан тұратын, [ITU-T E.164] көрсетілген үш құрылымның сипаттамасына, ұзындығына және нөмірдің жалғыздығына жауап беретін шақырылатын (бастамалаушы шақыру) абоненттің нөмірі. Нөмір шақырылатын абоненттің бір мәнді идентификациясын қамтамасыз етеді;
2) арналар коммутациясы бар желі – ақпаратты жіберу кезінде бірнеше дәйекті қосылған арналардан тұратын, бірнеше транзиттық түйіндер арқылы (біріктіруді ажыратқанға дейін) байланыс сеансын ұйымдастыру үшін құрамды байланыс арнасы жасалатын (біріктіру) телекоммуникация желілері. Мұндай желінің мысалы ретінде шақыру тасымалдауы және біріктіру жасалуын ЖДА-7 дабылдар жүйесі қамтамасыз ететін әр түрлі деңгейдегі телефон желілері бола алады;
3) байланыс арнасы – телефон трафигін арналар коммутация желісінде өткізу үшін немесе пакеттер коммутация желісінде сөйлеу сигналын жіберу арнасы үшін қосылған линиялармен жасалған цифрлық арна;
4) байланыс операторы – байланыс қызметін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға. Байланыс операторлары желілерін иелену белгілері және телекоммуникация желілерінің түрлері бойынша сұрыпталады;
5) билингтік жүйе – абоненттерге көрсетілетін телекоммуникациялық қызметтерді есепке алу операцияларын автоматты түрде орындауға, және байланыс операторлары арасында оператораралық трафикті өткізу қызметі, сондай-ақ, оларды трафиктеуге және ақы төлеу үшін шоттар беруге арналған сертификатталған қолданбалы бағдарламалық жасақтама. Бастапқы деректер билингттік жүйеде кезектегі өңдеу үшін, байланыс операторларымен көрсетілетін қызметтер жайлы телекоммуникация желілерінің коммутациялық жабдық құрамына кіретін деректерді өткізуді өлшейтін жүйеден түседі;

6) присоединение одной сети телекоммуникаций (средств связи) к другой - организация технологического взаимодействия между двумя сетями телекоммуникаций, при котором становятся возможными установление соединения и передача информации между пользователями услугами связи этих сетей;
7) расчетные ставки – цена (тариф), обеспечивающая возмещение экономически обоснованных затрат и прибыли, рассчитанных на основе данных раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, либо данных экономического анализа и финансовой отчетности, включающая в себя стоимость предоставления и обслуживания технических средств и сооружений, обеспечивающих пропуск трафика по сети телекоммуникаций на определенном этапе технологического процесса в порядке и размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
8) точка присоединения (подключения) – место (порт), где физически осуществлено присоединение одной сети к другой;
9) стандартная точка присоединения (подключения) – средства телекоммуникаций, предназначенные для присоединения одной сети к другой с использованием типовых технических условий и в соответствии с типовым договором присоединения;
10) оператор местной телефонной связи - оператор фиксированной связи, оказывающий услуги местной телефонной связи;
11) нагрузка – суммарное время занятия выходов коммутационной системы при поступлении потока вызовов в заданный интервал времени;
12) коммутационное оборудование – автоматическая телефонная станция в сети с технологией коммутации каналов или программный коммутатор для предоставления услуг телефонной связи в сети с технологией коммутации пакетов информации;
13) сеть телекоммуникаций оператора междугородной и международной связи – сеть телекоммуникаций оператора связи сети телекоммуникаций, общего пользования отвечающая установленным требованиям уполномоченного органа, предназначенная для передачи междугородного и международного трафика на соответствующих уровнях сети в целях предоставления услуг связи;
14) соединительная линия - комплекс технических средств, включающих в себя линию связи и части станционного оборудования, обеспечивающий взаимодействие между присоединяющей и присоединяемой сетями телекоммуникаций;
15) присоединяющий оператор - оператор телекоммуникаций, присоединяющий сети других операторов телекоммуникаций и владельцев сетей, а также узлы доступа провайдеров телекоммуникаций к своей сети, по их обращению.
16) присоединяемый оператор - оператор телекоммуникаций, владелец сети, провайдер телекоммуникаций, обращающийся с предложением о присоединении своей сети и/или узлов доступа провайдеров телекоммуникаций к сети присоединяющего оператора;

6) бір телекоммуникация желісін (байланыс құралдарын) екіншісіне қосу – екі телекоммуникация желісінің арасындағы технологиялық өзара әрекеттестікті ұйымдастыру, бұл ретте осы желілердің байланыс қызметтерін пайдаланушылар арасында қосылысты орнату және ақпарат беру мүмкіндігі пайда болады;
7) есептік мөлшерлемелер – кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және көлемде технологиялық үдерістің белгілі бір кезеңінде телекоммуникация желісі бойынша трафикті өткізуді қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен құрылыстарды ұсыну және қызмет көрсету құнын қамтитын экономикалық талдау және қаржы есептілігінің деректері негізінде есептелген экономикалық негізделген шығындар мен табысты өтеуді қамтамасыз ететін баға (тариф);
8) қосылу (қосу) нүктесі – бір желінің екіншісіне қосылуы физикалық жүзеге асырылған орын (порт);
9) қосылудың (қосудың) стандартты нүктесі – үлгілік техникалық талаптарды пайдалана отырып және қосылудың үлгілік шартына сәйкес бір желіден басқа желіге қосуға арналған телекоммуникация құралдары;
10) жергілікті телефон байланысының операторы – жергілікті телефон байланысы қызметін көрсететін тіркелген байланыс операторы;
11) жүктеме – берілген уақыт интервалында шақырулар ағыны келіп түсу кезіндегі коммутациялық жүйе шығыстарының жиынтық уақыты;
12) коммутациялық жабдық – желідегі арналар коммутациясының технологиясымен автоматты телефон стансысы немесе желідегі ақпарат топтамалары коммутациясының технологиясымен телефон байланысы қызметтерін ұсынуға арналған бағдарламалық коммутатор;
13) қалааралық және халықаралық байланыс операторының телекоммуникация желісі – байланыс қызметтерін ұсыну мақсатында желінің тиісті деңгейлерінде қалааралық және халықаралық трафикті өткізуге арналған, уәкілетті орган белгілеген талаптарға жауап беретін ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің байланыс операторының телекоммуникация желісі;
14) жалғау желіжолы – қосатын және қосылатын телекоммуникация желілері арасында әрекеттестікті қамтамасыз ететін, байланыс желіжолын және стансылық жабдықтың бір бөлігін қамтитын техникалық құралдар кешені;
15) қосатын оператор – басқа телекоммуникация операторларын және желілердің иелерін, сондай-ақ телекоммуникация провайдерлерінің қатынау тораптарын олардың өтініштері бойынша өз желісіне қосатын телекоммуникация операторы;
16) қосылатын оператор – қосатын оператор желісіне өз желісін және/немесе телекоммуникация провайдерлерінің тораптарын қосу туралы ұсыныспен өтініш жасайтын телекоммуникация операторы, желі иесі, телекоммуникация провайдері;

17) уровень присоединения – уровень сети, определяемый по иерархии и плану нумерации присоединяющей сети телекоммуникаций и на котором осуществляется присоединение другой сети телекоммуникаций;
18) номер маршрутизации – адресная информация, используемая в сетях сотовой связи и телекоммуникаций общего пользования для осуществления вызовов к перенесенному абонентскому номеру сотовой связи;
19) присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования на внутризоновом уровне – присоединение одной сети телекоммуникаций к другой, при котором присоединяемая местная сеть телекоммуникаций (фрагмент сети) получает собственный внутризоновый код доступа "аb" и подключается к автоматической междугородной телефонной станции (далее – АМТС) присоединяющей сети телекоммуникаций;
20) присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования на местном уровне – присоединение сети телекоммуникаций к присоединяющей местной сети телекоммуникаций, если присоединяемой сети выделен ресурс нумерации местной сети;
21) присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования на междугородном уровне - присоединение одной сети телекоммуникаций к другой, при котором присоединяемой сети телекоммуникаций (фрагменту сети) назначается код зоны нумерации "ABC" или код "DEF" или префикс оператора междугородной и/или международной связи, и присоединяемая сеть подключается к междугородному транзитному узлу (далее – МгТУ) или АМТС присоединяющей сети телекоммуникаций;
22) сеть с коммутацией пакетов – сеть телекоммуникаций, в которой передаваемая информация делится на пакеты ограниченного размера, причем канал связи между узлами сети занят только на время передачи пакета и освобождается после ее завершения. Приходящий пакет сначала запоминается в узле, а затем передается дальше по одному из каналов, в зависимости от конечного терминала, в котором пакеты снова соединяются;
23) префикс – идентификатор, состоящий из одной или комбинации цифр и знаков, которые осуществляют выбор различных форматов номера, сетей и (или) служб;
24) оператор-реципиент – оператор сотовой связи, в сеть связи которого осуществляется перенос абонентского номера;
25) несанкционированный трафик – трафик, пропускаемый в нарушение установленных настоящими правилами требований пропуска трафика и не предусмотренный условиями договора присоединения и взаимодействия, в том числе трафик с подменой номера вызывающего абонента;
26) система тактовой сетевой синхронизации (далее – ТСС) – комплекс технических средств, обеспечивающих сигналами синхронизации все элементы цифровой сети телекоммуникаций;

17) қосылу деңгейі – қосатын телекоммуникация желісінің иерархиясы және нөмірлеу жоспары бойынша анықталатын және басқа да телекоммуникация желісінің қосылуын жүзеге асыратын желінің деңгейі;
18) маршруттау нөмірі – ұялы байланыстың ауыстырылған абоненттік нөміріне шақыруларды жүзеге асыруға арналған ұялы байланыс және ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінде пайдаланылатын адрестік ақпарат;
19) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне аймақішілік деңгейде қосылу – бір телекоммуникация желісін екіншісіне қосу, бұл ретте қосылатын жергілікті телекоммуникация желісі (желінің фрагменті) "ab" меншікті аймақішілік қатынау кодына ие болады және қосатын телекоммуникация желісінің автоматты қалааралық телефон стансысына (бұдан әрі – АҚТС) қосылады;
20) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне жергілікті деңгейде қосылу – қосылатын желіге жергілікті желінің нөмірлеу ресурсы бөлінген жағдайда қосатын жергілікті телекоммуникация желісіне телекоммуникация желісін қосу;
21) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қалааралық деңгейде қосылу – бір телекоммуникация желісін екіншісіне қосу, бұл ретте қосылатын телекоммуникация желісіне (желі фрагментіне) "АВС" нөмірлеу аймағының коды немесе "DEF" коды немесе халықаралық және/немесе қалааралық байланыс операторының префиксі тағайындалады және қосылатын желі қалааралық транзиттік торапқа (бұдан әрі – ҚТТ) немесе қосатын телекоммуникация желісінің АҚТС-на қосылады;
22) топтамалар коммутациясы бар желі – берілетін ақпарат топтамалардың шектелген өлшеміне бөлінетін, әрі желі тораптары арасындағы байланыс арнасы топтаманы беру кезінде ғана бос болмайтын және ол жұмысын аяқтағаннан кейін босатылатын телекоммуникация желісі. Келуші топтама алдымен торап жадында сақталып алынады, содан кейін түпкілікті терминалға байланысты топтамалар қайтадан қосылатын арналардың біреуі арқылы ары қарай жіберіледі;
23) префикс – нөмірдің, желілердің және (немесе) қызметтердің түрлі форматтарын таңдауды жүзеге асыратын цифрлар мен белгілердің біреуінен немесе жиынтығынан тұратын сәйкестендіруші;
24) реципиент-оператор – байланыс желісіне абоненттік нөмірді көшіруді жүзеге асыратын ұялы байланыс операторы;
25) рұқсат етілмеген трафик – осы Қағидалармен белгіленген трафик өткізу талаптарын бұза отырып өткізілген және Қосылу және өзара әрекет жасау шартының талаптарымен көзделмеген трафик, соның ішінде шақырылатын абонент нөмірі ауыстырылған трафик;
26) тактілік желілік синхрондау жүйесі (бұдан әрі – ТСЖ) – цифрлық телекоммуникация желісінің барлық элементтерін синхрондау сигналдарымен қамтамасыз ететін техникалық құралдар кешені;

27) владелец сети телекоммуникаций – физическое или юридическое лицо, которому принадлежит часть сети телекоммуникаций общего пользования и (или) соответствующая категория единой сети телекоммуникаций (далее – владелец сети);
28) оператор телекоммуникаций - оператор связи, владеющий сетью телекоммуникаций на праве собственности или других вещных правах, обеспечивающее ее функционирование, развитие и оказывающее возмездные и/или безвозмездные услуги телекоммуникаций и/или информационные услуги;
29) провайдер телекоммуникаций - оператор связи, не имеющий собственной сети телекоммуникаций, предоставляющий услуги доступа к сетям и услугам операторов телекоммуникаций и оказывающий возмездные или безвозмездные услуги телекоммуникаций и/или информационные услуги посредством сети оператора телекоммуникаций, которые классифицируются по видам оказываемых услуг телекоммуникаций;
30) узел доступа провайдера телекоммуникаций - оборудование, которое принимает данные, поступающие от пользователей, и подготавливает их для передачи по сети оператора телекоммуникаций;
31) узел доступа провайдера телекоммуникаций – совокупность технических средств провайдера телекоммуникаций, обеспечивающих оказание услуг телекоммуникаций и/или информационных услуг по сети оператора телекоммуникаций;
32) терминал – оконечное абонентское устройство;
33) единицы трафика - секунда, минута телефонного соединения или кбайт информации, переданной по сети телекоммуникаций;
34) техническая возможность – наличие функционирующих технических средств и сооружений связи в зоне действия сети телекоммуникаций, необходимых для присоединения сетей (оборудования) телекоммуникаций и пропуска трафика, а также наличие свободных ресурсов и функциональных возможностей сетей и оборудования телекоммуникаций;
35) регулирование пропуска трафика – установление правил, по которым выбираются (или исключаются) те или иные способы и маршруты пропуска трафика на сетях телекоммуникаций и между ними;
36) сеть фиксированной связи – сеть телекоммуникаций, оконечные терминалы которой имеют территориально фиксированное место расположения. Сети фиксированной телефонной связи подразделяются на: местные сети телекоммуникаций, сети телекоммуникаций операторов междугородной и/или международной связи, фиксированной спутниковой связи;
37) сеть подвижной связи – сеть телекоммуникаций, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории (сотовая, транкинговая, спутниковая сеть телекоммуникаций);

27) телекоммуникация желісінің иесі – ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің бір бөлігі және (немесе) бірыңғай телекоммуникация желісінің тиісті санаты тиесілі жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – желі иесі);
28) телекоммуникация операторы – телекоммуникация желісін меншік құқығымен немесе басқа да заттай құқықтармен иеленетін, оның жұмыс істеуін, дамуын қамтамасыз ететін және телекоммуникация қызметтерін және/немесе ақпараттық қызметтерін ақылы және/немесе тегін көрсететін байланыс операторы;
29) телекоммуникация провайдері – меншікті телекоммуникация желісі жоқ, телекоммуникация операторларының желілеріне және қызметтеріне қатынау қызметтерін ұсынатын және көрсетілетін телекоммуникация қызметтерінің түрлері бойынша жіктелетін ақылы немесе тегін телекоммуникация қызметтерін және/немесе ақпараттық қызметтерді телекоммуникация операторының желісі арқылы көрсететін байланыс операторы;
30) телекоммуникация провайдерінің қатынау торабы – пайдаланушылардан түсетін деректерді қабылдайтын және оларды телекоммуникация операторының желісі бойынша беру үшін дайындайтын жабдық;
31) телекоммуникация провайдерінің қатынау торабы – телекоммуникация операторының желісі бойынша телекоммуникация қызметтерін және/немесе ақпараттық қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін телекоммуникация провайдерінің техникалық құралдар жиынтығы;
32) терминал – түпкілікті абоненттік құрылғы;
33) трафик бірлігі – телекоммуникация желісі бойынша берілген телефон қосылысының секунды, минуты немесе ақпарат кбайты;
34) техникалық мүмкіндік – телекоммуникация желілерін (жабдығын) қосу және трафик өткізуге қажетті, телекоммуникация желісінің әрекет ету аймағында жұмыс істейтін техникалық құралдардың және байланыс құрылыстарының болуы, сонымен қатар телекоммуникация желілері мен жабдығы бос ресурстарының және функционалдық мүмкіндіктерінің болуы;
35) трафикті өткізуді реттеу – телекоммуникация желілерінде және олардың арасында трафикті өткізудің қандай да бір тәсілдері мен маршруттарын таңдайтын (немесе жоққа шығаратын) қағидаларды белгілеу;
36) тіркелген байланыс желісі – түпкілікті терминалдарында аумақтық тіркелген орналасу орны бар телекоммуникация желісі. Тіркелген телефон байланысы желісі жергілікті телекоммуникация желілері, қалааралық және/немесе халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желісі, тіркелген жерсеріктік байланыс желілері болып бөлінеді;
37) жылжымалы байланыс желісі – қызмет көрсетілетін аумақ шегінде тұрақты географиялық орналасу орны жоқ телекоммуникация желісі (ұялы, транкингілік, жерсеріктік телекоммуникация желісі);

38) сеть ведомственной связи – предназначенные для обеспечения реализации управленческих и организационных целей государственных органов и органов местного самоуправления в соответствии с их полномочиями, а также для реализации обеспечения производственных и управленческих целей государственных предприятий и учреждений;
39) сети специальной связи - предназначенные для обеспечения нужд уполномоченных государственных органов, органов военного управления, национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан, которые могут использовать в качестве основы сети телекоммуникаций общего пользования;
40) сеть корпоративной связи - предназначенные для обеспечения реализации управленческих и внутрипроизводственных целей юридических лиц;
41) перенесенный абонентский номер сотовой связи – абонентский номер, в отношении которого была выполнена процедура переноса абонентского номера от одного оператора сотовой связи к другому с сохранением данного абонентского номера;
42) присоединение на международном уровне – организация взаимодействия сетей телекоммуникаций операторов международной связи через международные центры коммутации (далее – МЦК);
43) мини-автоматические телефонные станции – автоматические телефонные станции (далее - АТС) емкостью не более 128 номеров;
44) сеть инициатора вызова – сеть оператора связи, к которой подключен абонент, инициирующий вызов;
45) оператор IP-телефонии – оператор связи, предоставляющий услуги телефонной связи в режиме реального времени через сеть с коммутацией пакетов;
46) IP – телефония – технология, позволяющая использовать сеть с коммутацией пакетов в качестве средства организации телефонной связи в режиме реального времени;
48) "All Call Query" (запрос для всех вызовов) – метод прямой маршрутизации вызовов для пропуска трафика на перенесенные абонентские номера сотовой связи, при котором сеть инициатора вызова осуществляет запрос к операционной базе данных перенесенных номеров для получения информации о перенесенном номере и дальнейшую маршрутизацию вызова по назначению.
3. Настоящими Правилами предусмотрен порядок организационно-технического взаимодействия между:
1) операторами сети фиксированной связи друг с другом, операторами сети подвижной связи друг с другом, операторами сети фиксированной связи с операторами сети подвижной связи, если их сети телекоммуникаций имеют присоединение к сетям телекоммуникаций общего пользования;
2) владельцами ведомственных, специальных, корпоративных сетей телекоммуникаций друг с другом и с операторами сети фиксированной и/или сети подвижной связи, если их сети телекоммуникаций имеют присоединение к сетям телекоммуникаций общего пользования;

38) ведомстволық байланыс желісі – мемлекеттік органдардың және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының өкілеттіктеріне сәйкес басқарушылық және ұйымдастыру мақсаттарын қамтамасыз етуге, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің өндірістік және басқарушылық мақсаттарын қамтамасыз етуге арналған;
39) арнайы байланыс желісі – ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің негізі ретінде пайдалануға болатын, Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарының, әскери басқару, ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер органдарының қажеттіліктерін қамтамасыз етуге арналған;
40) корпоративтік байланыс желісі – заңды тұлғалардың басқарушылық және өндірісішілік мақсаттарын іске асыруды қамтамасыз етуге арналған;
41) ұялы байланыстың ауыстырылған абоненттік нөмірі – осы абоненттік нөмірді сақтай отырып, оған қатысты абоненттік нөмірді бір ұялы байланыс операторынан екіншісіне ауыстыру рәсімі орындалған абоненттік нөмір;
42) халықаралық деңгейде қосылу – халықаралық коммутация орталықтары (бұдан әрі – ХКО) арқылы халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілерінің өзара әрекеттесуін ұйымдастыру;
43) шағын автоматты телефон стансылары – сыйымдылығы 128 нөмірден аспайтын автоматты телефон стансылары (бұдан әрі – АТС);
44) шақыруға бастамашының желісі – шақыруға бастамашы абонент қосылған байланыс операторының желісі;
45) IP-телефония операторы – топтамалар коммутациясы бар желі арқылы нақты уақыт режимінде телефон байланысы қызметін ұсынатын байланыс операторы;
46) IP-телефония – топтамалар коммутациясы бар желіні нақты уақыт режимінде телефон байланысын ұйымдастыру құралы ретінде пайдалануға мүмкіндік беретін технология;
47) "All Call Query" (барлық шақыруларға арналған сұрату) – ауыстырылған нөмір туралы ақпарат алу және шақыруды бұдан әрі бағдары бойынша маршруттау үшін шақыруды бастамашының желісі ауыстырылған нөмірлердің операциялық дерекқорына сұрау салуды жүзеге асыратын, ұялы байланыстың ауыстырылған абоненттік нөмірлеріне трафик өткізу үшін шақыруларды тікелей маршруттау әдісі.
3. Осы Қағидаларда мыналардың арасындағы ұйымдастыру-техникалық өзара іс-қимыл жасау тәртібі көзделген:
1) тіркелген байланыс операторларының бір–бірімен, жылжымалы байланыс операторларының бір-бірімен, тіркелген байланыс операторларының жылжымалы байланыс операторларымен, егер олардың телекоммуникациялық желілері ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылған болса;
2) ведомстволық, арнайы, корпоративтік телекоммуникация желілері иелерінің бір-бірімен және тіркелген және/немесе жылжымалы байланыс желісі операторларымен, егер олардың телекоммуникация желілері ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылған болса;

3) операторами сети фиксированной и/или сети подвижной связи с провайдерами телекоммуникаций при присоединении к их сетям телекоммуникаций узлов доступа провайдеров телекоммуникаций, если их сети телекоммуникаций имеют присоединение к сетям телекоммуникаций общего пользования.
4. Действие настоящих Правил распространяется на всех операторов связи и владельцев сетей, сети (оборудование) которых имеет присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан.
Организация взаимодействия технического персонала при повреждениях и аварийных ситуациях, а также маршрутизация вызовов ведомственных, корпоративных, специальных сетей связи и АТС сетей телекоммуникаций общего пользования проводится в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Нормативы нагрузки и качества установления соединения в сетях телекоммуникаций общего пользования определены в приложении 2 к настоящим Правилам.
Технические требования к АТС, включаемым в сети телекоммуникаций общего пользования определены в приложении 3 к настоящим Правилам.
Особенности присоединения мини АТС, параметры абонентских комплектов, по которым включены мини АТС, определены в приложении 4 к настоящим Правилам.
5. Правоотношения и организационно-техническое взаимодействие между операторами связи, операторами и владельцами сетей и порядок взаиморасчетов регулируется договором присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций (далее – Договор присоединения и взаимодействия), заключенным между ними в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок присоединения и взаимодействия сетей
телекоммуникаций
6. Сети телекоммуникаций, присоединяемые к сети телекоммуникаций общего пользования, рассматриваются в качестве составных частей сетей телекоммуникаций общего пользования. При сопряжении выделенных сетей с сетями телекоммуникаций общего пользования они переходят в категорию сетей телекоммуникаций общего пользования. Не допускается организация пропуска трафика с использованием серийных номеров, GSM-шлюзов, любого другого оборудования, включаемого одновременно в сети телекоммуникации общего пользования и выделенные сети.
7. На присоединяемых сетях выполняются условия:
1) по обеспечению надежности и управляемости связью с учетом сетевых технологических особенностей на основе единых стандартов, действующих на территории Республики Казахстан;
2) по обеспечению устойчивости и информационной безопасности, функций оперативно-розыскных мероприятий, работы в условиях чрезвычайных ситуаций по восстановлению связи;

3) тіркелген және/немесе жылжымалы байланыс желісі операторларының желілеріне телекоммуникация провайдерлерінің қатынау тораптары қосылған кезде олардың телекоммуникация провайдерлерімен, егер олардың телекоммуникация желілері ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылған болса.
4. Осы Қағидалардың әрекеті желісі (жабдығы) Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылған барлық байланыс операторларына және желі иелеріне қолданылады.
Бүлінген және авариялық ахуал кезінде техникалық қызметкерлердің өзара іс-қимылын ұйымдастыру, сондай-ақ ведомстволық, корпоративтік, арнайы байланыс желілерінің және ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің АТС шақыруларын маршруттау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінде қосылысты орнату жүктемесінің және сапасының нормативтері осы Қағидаларға 2-қосымшада анықталған.
Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылатын АТС-ға қойылатын техникалық талаптар осы Қағидаларға 3-қосымшада анықталған.
Шағын АТС қосылу ерекшеліктері, шағын АТС қосылған абоненттік жиынтықтардың параметрлері осы Қағидаларға 4-қосымшада анықталған.
5. Байланыс операторлары, желілердің операторлары мен иелері арасындағы құқықтық қатынастар мен ұйымдастыру-техникалық өзара іс-қимыл және өзара есеп айырысуды жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес олардың арасында жасалған Телекоммуникация желілерін қосу және олардың өзара әрекеттесу шартымен (бұдан әрі – Қосу шарты) реттеледі.
2. Телекоммуникация желілерін қосу және олардың
өзара әрекеттесу тәртібі
6. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылған телекоммуникация желілері ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің құрамдас бөлігі ретінде қарастырылады. Бөлектелген желілердің ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерімен түйісу кезінде олар ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің санатына өтеді. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде және бөлектелген желілерде бірмезгілде қосылатын сериялық нөмірлерді, GSM-шлюздерді, кез келген басқа да жабдықты пайдалану арқылы трафикті өткізуді ұйымдастыруға жол берілмейді.
7. Қосылатын желілерде мынадай:
1) Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететін бірыңғай стандарттар негізіндегі желілік технологиялық ерекшеліктерді ескере отырып, байланыс сенімділігін және басқарылуын қамтамасыз ету бойынша;
2) тұрақтылықты және ақпараттық қауіпсіздікті, жедел-іздестіру іс-шаралары функцияларын, байланысты қалпына келтіру бойынша төтенше жағдайлар кезіндегі жұмыстарды қамтамасыз ету бойынша;

3) по обеспечению сертификации биллиноговых систем в органах сертификации, аккредитованных соответствующим уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии;
4) предъявляемые к сетям телекоммуникаций операторов междугородной и (или) международной связи.
8. Общетехнические требования, предъявляемые ко всем сетям, составляющим единую сеть телекоммуникаций Республики Казахстан, по построению, структуре сетей, системе тактовой сетевой синхронизации, системам сигнализации, планам нумерации, управлению сетями и типам применяемого коммутационного оборудования, должны соответствовать документу единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан и рекомендациям МСЭ-Т.
9. Коммутационная станция (оборудование) присоединяемой сети может использоваться в целях присоединения только одним оператором связи.
9-1. Присоединение сетей телекоммуникаций операторов связи к сетям телекоммуникаций общего пользования осуществляется после приведения присоединяемого коммутационного оборудования в соответствие требованиям, установленным техническим регламентом "Общие требования к телекоммуникационному оборудованию по обеспечению проведения оперативно-розыскных мероприятий, сбора и хранения служебной информации об абонентах", утвержденными приказом председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 85/қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23744). Присоединение в целях сертификации на соответствие требованиям, установленным указанным техническим регламентом, осуществляется в срок не более 30 календарных дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра информации и коммуникаций РК от 21.10.2016 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 34/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Организационно-техническое взаимодействие включает два этапа, первый этап – взаимодействие в процессе присоединения сетей включает в себя:
1) обращение присоединяемого оператора к присоединяющему оператору для определения возможности присоединения сетей и/или узлов доступа провайдеров телекоммуникаций и получение присоединяемым оператором у присоединяющего оператора типовых технических условий на присоединение, оформленных по форме, согласно Приложению 5 к настоящим Правилам и проекта Договора присоединения.
Присоединяющий оператор, при технической возможности, в срок не более тридцати календарных дней, если присоединение осуществляется в пределах одной зоны нумерации, и не более шестидесяти календарных дней, в случае одновременного присоединения в разных зонах нумерации выдает технические условия с указанием конкретных действий, необходимых для выполнения присоединения, и обеспечивает техническую возможность подключения к стандартной точке присоединения (подключения).
При запросе на прокладку кабеля в телефонной канализации для целей присоединения владелец кабельной (телефонной) канализации, при отсутствии технической возможности, указывает в технических условиях какие мероприятия необходимо выполнить, чтобы устранить препятствие для прокладки кабеля;

3) техникалық реттеу және метрология жөніндегі тиісті уәкілетті орган аккредиттеген сертификаттау органдарында биллингтік жүйелерді сертификаттауды қамтамасыз ету бойынша;
4) қалааралық және/немесе халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілеріне қойылатын талаптар сақталады.
8. Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникация желісін құрайтын барлық желілерге желілерді құрастыру, құрылымы, тактілік желілік синхрондау жүйесі, сигнал беру жүйелері, нөмірлеу жоспарлары, желілерді басқару және қолданылатын коммутация жабдықтарының түрлері бойынша қойылатын жалпы техникалық талаптар Қазақстан Республикасының Бірыңғай телекоммуникация желісі құжатына және ХЭО-Т ұсынымдарына сәйкес болуы тиіс.
9. Қосылатын желінің коммутациялық стансысы (жабдық) бір ғана байланыс операторын қосу мақсатында пайдаланылуы мүмкін.
9-1. Қосылатын коммутациялық жабдықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2021 жылғы 27 шілдедегі № 85/қе (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23744 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Жедел-іздестіру іс-шараларын өткізуді, абоненттер туралы қызметтік ақпараттарды жинауды және сақтауды қамтамасыз ету бойынша телекоммуникациялық жабдыққа қойылатын жалпы талаптар" техникалық регламентімен белгіленген талаптарға сәйкес келтірілгеннен кейін байланыс операторларының телекоммуникация желілерінің ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылуы жүзеге асырылады. Көрсетілген техникалық регламентпен белгіленген талаптарға сәйкестігіне сертификаттау мақсатында қосылуы кемінде 30 күнтізбелік күн ішіндегі мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 21.10.2016 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 34/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ұйымдастыру-техникалық өзара іс-қимыл екі кезеңнен тұрады, бірінші кезең – желілерді қосу үдерісіндегі өзара іс-қимыл мыналарды қамтиды:
1) телекоммуникация провайдерлерінің желілерін және/немесе қатынау тораптарын қосу мүмкіндігін анықтау үшін қосатын операторға қосылатын оператордың өтініш білдіруі және қосылатын оператордың қосатын оператордан осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген қосылуға үлгілік техникалық талаптарды және Қосу шартының жобасын алуы.
Қосатын оператор техникалық мүмкіндік болғанда, егер қосылу бір нөмірлеу аймағы шегінде жүзеге асырылатын болса, отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде және нөмірлеудің түрлі аймақтарында бір уақытта қосылған жағдайда, алпыс күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде қосылуды орындауға қажетті нақты әрекеттерді көрсете отырып, техникалық талаптар береді және қосылудың (қосудың) стандартты нүктесіне қосудың техникалық мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Қосылу мақсатында телефон кәрізіне кәбілді жүргізуге сұрау салған кезде кәбілдік (телефон) кәріздің иесі, техникалық мүмкіндігі болмаған жағдайда, техникалық талаптарында кәбілді жүргізу үшін кедергілерді жоюда қандай іс-шаралар орындау қажет екенін көрсетеді;

2) разработка присоединяемым оператором проектно-сметной документации на присоединение;
3) реализация присоединяемым оператором проекта на присоединение и (или) выполнение технических условий;
4) присоединение сетей в тестовом режиме.
Завершением первого этапа является подписание Акта выполненных технических условий, Акта тестовых испытаний и ввода в коммерческую эксплуатацию присоединенной сети.
С момента подписания данных двух актов, по обоюдному согласию присоединяющий и присоединяемый операторы в срок не более трех рабочих дней подписывают Договор присоединения.
Второй этап – взаимодействие в процессе предоставления услуг телекоммуникаций после осуществления присоединения сетей, включающий в себя решение следующих вопросов:
1) взаимодействие при предоставлении услуг;
2) организацию пропуска трафика;
3) обеспечение качества предоставляемых услуг.
11. Присоединяемый оператор направляет заявку в произвольной форме присоединяющему оператору о выдаче технических условий на присоединение (далее – заявка). К заявке прилагается:
1) копия лицензии на предоставление услуг в области связи, выданной уполномоченным органом (для операторов связи, деятельность которых подлежит лицензированию);
2) технические характеристики сети (монтированная емкость, тип(ы) используемого оборудования, тип(ы) сигнализации, структура сети и объем прогнозируемого трафика (нагрузки);
3) сертификаты соответствия на применяемое оборудование в соответствии с Правилами оценки соответствия, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23364);
4) копия утвержденного приказа уполномоченного органа о выделении ресурса нумерации;
5) заключение (Акт о результатах проведения проверки) уполномоченного органа в области связи о соответствии сети оператора действующим квалификационным требованиям (для операторов междугородной и/или международной связи).
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 31.01.2023 № 34/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В случае принятия решения владельцем сети, ранее присоединенной к сетям телекоммуникаций, о предоставлении возмездных услуг, владелец сети в течение десяти календарных дней уведомляет об этом присоединяющего оператора, получает и выполняет уточненные технические условия, а также перезаключяет Договор присоединения или вносит изменения в заключенный Договор в соответствии с настоящими Правилами.
В случае выявления присоединяющим оператором факта предоставления возмездных услуг со стороны владельца сети без надлежащего оформления, присоединяющий оператор производит отключение присоединенной сети.

2) қосылатын оператордың қосылуға жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеуі;
3) қосылатын оператордың техникалық талаптарды қосуға және (немесе) орындауға жобаны іске асыруы;
4) желілерді тестілік режимде қосу.
Орындалған техникалық талаптар актісіне, Қосылған желіні тестілік сынау және коммерциялық пайдалануға енгізу актісіне қол қою бірінші кезеңнің аяқталуы болып табылады.
Осы екі актіге қол қойылғаннан бастап екіжақты келісім бойынша қосатын және қосылатын операторлар үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қосу шартына қол қояды.
Екінші кезең – желілерді қосуды жүзеге асырғаннан кейін мынадай мәселелердің шешілуін қамтитын телекоммуникация қызметтерін ұсыну үдерісіндегі өзара іс-қимыл:
1) қызметтерді ұсыну кезіндегі өзара іс-қимыл;
2) трафикті өткізуді ұйымдастыру;
3) ұсынылатын қызметтердің сапасын қамтамасыз ету.
11. Қосылатын оператор қосатын операторға қосылуға техникалық талаптарды беру туралы өтінімді (бұдан әрі – Өтінім) жібереді. Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) уәкілетті органның байланыс саласындағы қызметтерді көрсету лицензиясының көшірмесі (қызметі лицензиялауға жататын байланыс операторлары үшін);
2) желінің техникалық сипаттамалары (құрастырылған сыйымдылық, пайдаланылатынжабдық түрі (түрлері), сигнал беру түрі (түрлері), желі құрылымы және болжалды трафик көлемі (жүктеме));
3) Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) Сәйкестікті бағалау қағидаларына сәйкес қолданылатын жабдыққа сәйкестік сертификаттары;
4) уәкілетті органның нөмірлеу ресурсын бөлу туралы бекітілген бұйрығының көшірмесі;
5) оператор желісінің байланыс саласындағы уәкілетті органның қолданыстағы біліктілік талаптарына (қалааралық және/немесе халықаралық байланыс операторлары үшін) сәйкестігі туралы қорытындысы (Жүргізілген тексеру нәтижесі туралы акт).
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 31.01.2023 № 34/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Бұдан бұрын телекоммуникация желісіне қосылған желі иесі ақылы қызметтер ұсыну туралы шешім қабылдаған жағдайда, желі иесі бұл туралы он күнтізбелік күн ішінде қосатын операторға хабарлайды, нақтыланған техникалық талаптарды алып, оны орындайды, сондай-ақ Қосу шартын қайта жасауы немесе осы Қағидаларға сәйкес жасалған шартқа өзгерістер енгізеді.
Тиісті ресімдеусіз желі иесі тарапынан ақылы қызметтерді ұсыну фактісін қосатын оператор анықтаған жағдайда қосатын оператор қосылған желіні ажыратуды жүзеге асырады.

13. В случае несогласия с выданными техническими условиями на присоединение присоединяемый оператор может обратиться к присоединяющему оператору для получения альтернативных технических условий, известив об этом в уполномоченный орган в области связи.
14. На основании технических условий на присоединение присоединяемый оператор, при необходимости разрабатывает проектную документацию на их выполнение, и выполняет требования, предусмотренные пунктом 11 настоящих Правил.
15. При емкости присоединяемой сети свыше 2000 номеров допускается, а при емкости свыше 10000 номеров рекомендуется процесс присоединения к сетям телекоммуникаций общего пользования осуществлять в несколько этапов. Этапы определяются согласованным решением сторон в соответствии с выданными лицензиями и указываются в технических условиях на присоединение. В технических условиях и проектной документации на начальные этапы работ по присоединению должны учитываться последующие этапы.
16. Присоединение первоочередной емкости присоединяемой сети на первом этапе и дополнительной емкости на последующих этапах осуществляется после полной реализации технических условий соответствующего этапа на присоединение и приемки работ и объектов в порядке, определенном настоящими Правилами и нормативно-техническими документами.
17. В ходе выполнения работ первого этапа, присоединяемый оператор в письменном виде уведомляет присоединяющего оператора о выполнении технических условий.
Проверка выполнения технических условий и готовности оборудования точек присоединения производится представителями присоединяющего и присоединяемого операторов.
К Акту выполненных технических условий прилагаются результаты проверки, протоколы измерений, исполнительная техническая документация, Акты выполненных скрытых работ и, по соглашению сторон, Акт по разграничению зоны обслуживания оборудования точек присоединения).
18. Организация присоединения сетей телекоммуникаций включает в себя определение способа, условий и требований к сторонам в процессе присоединения. Технические требования для каждого конкретного случая определяются техническими условиями на присоединение, выдаваемыми присоединяющим оператором.
Присоединяющие операторы, занимающие доминирующее или монопольное положение, ежегодно (до 10 января) предоставляют уполномоченному органу в области связи для опубликования перечень стандартных точек присоединения (подключения).
19. Присоединение сетей телекоммуникаций к сетям телекоммуникаций общего пользования допускается на уровнях и в пунктах в соответствии с выделенным уполномоченным органом в области связи присоединяемому оператору ресурсом нумерации.
Допускается присоединение к сетям телекоммуникаций общего пользования сетей одного и того же оператора в нескольких географически разнесенных пунктах. В этом случае в каждом из таких пунктов должны быть выполнены все требования, определяемые настоящими Правилами.

13. Қосылатын оператор қосылуға берілген техникалық талаптармен келіспеген жағдайда, байланыс саласындағы уәкілетті органды бұл туралы хабардар ете отырып, баламалы техникалық талаптарды алу үшін қосатын операторға жүгіне алады.
14. Қосуға арналған техникалық талаптар негізінде қосылатын оператор қажет болған жағдайда олардың орындалуына жобалау құжаттамасын әзірлейді және осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген талаптарды орындайды.
15. Қосылатын желінің сыйымдылығы 2000 нөмірден астам болған жағдайда ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылуға рұқсат беріледі, ал сыйымдылығы 10000 нөмірден астам болса, қосылуды бірнеше кезеңдерге бөліп жүзеге асыру ұсынылады. Кезеңдер берілген лицензияларға сәйкес тараптардың келісілген шешімімен айқындалады және қосудың техникалық талаптарында көрсетіледі. Қосылу бойынша жұмыстардың бастапқы кезеңдерінде техникалық талаптар мен жобалау құжаттамасында кейінгі кезеңдер де ескерілуі тиіс.
16. Қосылатын желілердің бірінші кезектегі сыйымдылықты бірінші кезеңде қосу және қосымша сыйымдылықты келесі кезеңдерде қосу осы Қағидалар мен нормативтік-техникалық құжаттарда белгіленген тәртіппен жұмыстарды және объектілерді қабылдау мен қосуға тиісті кезеңнің техникалық талаптарын толық іске асырғаннан кейін жүзеге асырылады.
17. Бірінші кезең жұмыстарын орындау барысында осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес қосылатын оператор қосатын операторға техникалық талаптардың орындалғаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Қосылатын және қосатын операторлардың өкілдері техникалық талаптардың орындалуын және қосылу нүктелері жабдықтарының дайындығын тексереді.
Техникалық талаптарды орындау актісіне тексеру нәтижелері, өлшеу хаттамалары, техникалық атқару құжаттамасы, орындалған жасырын жұмыстар актісі және тараптардың келісімі бойынша Қосылу нүктелері жабдықтарына қызмет көрсету аймағын шектеу жөніндегі актісі қоса беріледі.
18. Телекоммуникация желілерін қосуды ұйымдастыруға қосылу үдерісінде тәсілдерді, шарттар мен тараптарға қойылатын талаптарды айқындау кіреді. Әрбір нақты жағдай үшін техникалық талаптар қосатын оператор беретін қосылуға техникалық талаптармен анықталады.
Басым немесе монополиялық жағдайдағы қосатын операторлар жыл сайын (10 қаңтарға дейін) қосылудың (қосудың) стандартты нүктелерінің тізбесін байланыс саласындағы уәкілетті органға жариялау үшін ұсынады.
19. Байланыс саласындағы уәкілетті органның қосылатын операторға бөлген нөмірлеу ресурсына сәйкес деңгейлерде және пункттерде телекоммуникация желілерін ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосуға жол беріледі.
Бір оператордың желілерін бірнеше тармақталған географиялық пункттерде ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосуға жол беріледі. Мұндай жағдайда әрбір осындай пункттерде осы Қағидалармен анықталған барлық талаптар орындалуы тиіс.

20. При выдаче технических условий на присоединение могут учитываться вопросы увеличения мощности различных элементов присоединяемой и присоединяющей сетей (межстанционных и коммутационных емкостей, емкостей линий связи). Затраты на увеличение мощности по соглашению сторон могут нести операторы присоединяющей и присоединяемых сетей, использующие данный элемент сети, пропорционально емкости, задействованной в интересах того или иного оператора.
21. После выполнения технических условий между операторами связи (владельцами) присоединяемой и присоединяющей сетей заключается договор, которым определяются все вопросы взаиморасчетов, ответственности сторон за качество предоставляемых услуг.
22. Финансирование проведения проектных и строительных работ, осуществляемых в ходе присоединения сетей телекоммуникаций, осуществляется на договорной основе.
23. Присоединение сетей телекоммуникаций операторов связи осуществляется при наличии сертификата на применяемое оборудование.
24. Организация присоединения к сети доминирующего оператора телекоммуникаций основывается на следующих принципах:
1) предоставление операторам связи информации о стандартных точках присоединения (подключения) и условиях присоединения определяются в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил;
2) соблюдение равных условий присоединения сетей телекоммуникаций и пропуска трафика для всех операторов телекоммуникаций, владельцев сетей, провайдеров телекоммуникаций, оказывающих аналогичные услуги;
3) предоставление услуг присоединения и пропуска трафика доминирующим оператором телекоммуникаций другим операторам связи, владельцам сети осуществляется на тех же условиях и технологии пропуска трафика, что и при организации этих услуг доминирующим оператором телекоммуникаций в рамках своей сети и (или) оказания этих услуг аффилированным лицам;
4) предоставление детализации счета на оплату услуг присоединения и пропуска трафика;
5) соблюдение режима конфиденциальности между сторонами в отношении информации о конкурентах и клиентах;
6) предоставление возможности возмездного использования, на договорной основе, систем синхронизации, систем эксплуатационной поддержки, биллинговых систем, и другого аппаратного и программного обеспечения, необходимого для предоставления новых услуг; "неразделенных" компонентов сетей, в том числе абонентских линий;
7) предоставление возможности осуществления на договорной основе возмездного использования элементов инфраструктуры (например, зданий, столбов, телефонной (кабельной) канализации, каналов, антенно-мачтовых сооружений и других).

20. Қосылуға техникалық талаптарды берген кезде қосылатын және қосатын желілердің (стансыаралық және коммутациялық сыйымдылықтар, байланыс желіжолдарының сыйымдылығы) түрлі элементтерінің қуатын арттыру мәселелері ескерілуі мүмкін. Тараптардың келісімі бойынша қуатты ұлғайту шығындары қандай да бір оператордың мүддесінде іске қосылған сыйымдылыққа пропорционалды желінің осы элементін пайдаланатын қосатын және қосылатын желілердің операторларына жүктелуі мүмкін.
21. Техникалық талаптарды орындағаннан кейін қосылатын және қосатын желілердің байланыс операторлары (иелері) арасында шарт жасалады, онда өзара есеп айырысудың барлық мәселелері, ұсынылатын қызметтер сапасына тараптардың жауапкершілігі анықталады.
22. Телекоммуникация желілеріне қосу барысында жүзеге асырылатын жобалау және құрылыс жұмыстарын жүргізуді қаржыландыру шарттық негізде жүзеге асырылады.
23. Байланыс операторларының телекоммуникация желілерін қосу қолданылатын қондырғыға сертификаттың бар болуына байланысты жүзеге асырылады.
24. Телекоммуникацияның басым операторы желісіне қосуды ұйымдастыру мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) стандартты қосылу (қосу) нүктелер және қосылу талаптары туралы ақпаратты байланыс операторларына ұсыну осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес анықталады;
2) баламалы қызметтер көрсететін барлық телекоммуникация операторлары, желілердің иелері, телекоммуникация провайдерлері үшін телекоммуникация желілерін қосудың және трафикті өткізудің тең талаптарын сақтау;
3) басым телекоммуникация операторының басқа байланыс операторларына, желі иелеріне қосу мен трафикті өткізу қызметтерін көрсетуі осы қызметтерді басым телекоммуникация операторының өз желісі шеңберінде және (немесе) осы қызметтерді аффилиирленген тұлғаларға көрсеткендегідей талаптарда және трафикті өткізу технологиялары бойынша жүзеге асырылады;
4) қосылу және трафикті өткізу қызметтеріне төлем жасаудың егжей-тегжейлі шотын ұсыну;
5) бәсекелестер мен клиенттер туралы ақпаратқа қатысты тараптардың арасында құпиялылық режимін сақтау;
6) жаңа қызметттер көрсетуге қажетті синхрондау жүйелерін, пайдаланушылық қолдау жүйелерін, биллингтік жүйелер, басқа да аппараттық және бағдарламалық жасақтама; желілердің "бөлінбейтін" компоненттерін, оның ішінде абоненттік желіжолдарды шарттық негізде ақылы пайдалану мүмкіндігін ұсыну;
7) инфрақұрылым элементтерін (мысалы, ғимараттар, бағаналар, телефон (кәбілдік) кәрізі, арналар, антенна-діңгекті құрылыстар және басқалар) шарттық негізде ақылы пайдалануды жүзеге асыру мүмкіндігін ұсыну.

25. Для доминирующих операторов телекоммуникаций, Договор присоединения, на основании которого определяются условия оказания услуг присоединения других сетей телекоммуникаций, а также связанные с этих обязательств по взаимодействию сетей и пропуску трафика, является публичным договором.
26. При выдаче технических условий на присоединение не допускается дискриминация операторов связи. Доминирующий оператор телекоммуникаций ставит равные условия присоединения и пропуска трафика для присоединяемых сетей операторов.
27. При выполнении присоединяемым оператором всех требований, предусмотренных настоящими Правилами, отказ доминирующего оператора телекоммуникаций от заключения Договора присоединения не допускается.
28. Присоединение на местном уровне:
1) сетей фиксированной местной связи друг с другом, сетей фиксированной связи с сетями подвижной связи (подвижной радиотелефонной связи и транкинговой связи), имеющими присоединение к сетям телекоммуникаций общего пользования, осуществляется с выделением соответствующего ресурса нумерации местной сети;
2) через коммутационные станции присоединяемой сети с включением в местную цифровую телефонную станцию, присоединяющей сети на которой должен осуществляться учет исходящего и входящего трафика присоединяемой сети;
3) путем включения коммутационных станций присоединяемой сети в местную цифровую телефонную станцию присоединяющей сети. Подключение может осуществляться цифровыми каналами связи, по технологии коммутации каналов образованными:
соединительными линиями;
заказно-соединительными линиями, предназначенными для передачи исходящих междугородных телефонных сообщений местной сети телекоммуникаций;
соединительными линиями междугородной телефонной связи, соединяющими междугородную телефонную станцию со станцией местной сети телекоммуникаций и предназначенными для передачи входящих междугородных сообщений;
и каналами передачи речевого сигнала по технологии коммутации пакетов информации;
4) в случае, если емкость подключаемой станции не менее 3500 номеров разрешается при наличии резервной емкости на автоматической междугородной телефонной станции (далее – АМТС) организация прямых каналов между коммутационными станциями присоединяемой сети и АМТС сетей телекоммуникаций общего пользования, расположенных в одной и той же зоне нумерации;
5) если емкость присоединяемой сети создает превышение резерва действующей нумерации местной сети, то уполномоченный орган в области связи принимает меры по урегулированию этого вопроса.

25. Басым телекоммуникация операторлары үшін Қосу шарты жария шарт болып табылады және осының негізінде басқа телекоммуникация желілерін қосу қызметтерін көрсету, сондай-ақ желілердің өзара әрекеттестігі мен трафикті өткізу бойынша осылармен байланысты міндеттемелер анықталады.
26. Қосылуға техникалық талаптар берген кезде байланыс операторларын кемсітушілікке жол берілмейді. Басым телекоммуникация операторы операторлардың қосылатын желілері үшін қосылу және трафикті өткізудің тең талаптарын қояды.
27. Қосылатын оператор осы Қағидаларда көзделген барлық талаптарды орындаған жағдайда басым телекоммуникация операторының Қосу шартын жасаудан бас тартуына жол берілмейді.
28. Жергілікті деңгейде қосылу мынадай жолдармен жүргізіледі:
1) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылысы бар тіркелген жергілікті байланыс желілерінің бір-бірімен, тіркелген байланыс желілерінің жылжымалы байланыс желілерімен (жылжымалы радиотелефон байланысы және транкингілік байланыс) жергілікті деңгейде қосыла алады, бұл жергілікті желінің тиісті нөмірлеу ресурсын бөлу арқылы жүзеге асырылады;
2) қосылатын желінің кіріс және шығыс трафигі есепке алынуы тиіс қосатын желінің жергілікті цифрлық телефон стансысын қоса отырып, қосылатын желінің коммутациялық стансылары арқылы жергілікті деңгейде қосыла алады;
3) қосылатын желінің коммутациялық стансыларын қосатын желінің жергілікті цифрлық телефон стансысына қосу жолымен жергілікті деңгейде қосыла алады. Қосу цифрлық байланыс арналарымен, мыналар арқылы құрылған арналар коммутациясының технологиясы бойынша жүзеге асырылуы мүмкін:
жалғау желіжолдары;
жергілікті телекоммуникация желісінің шығыс қалааралық телефон хабарламаларын беруге арналған тапсырысты-жалғау желіжолдары;
қалааралық телефон стансысын жергілікті телекоммуникация желісінің стансысымен жалғайтын және кіріс қалааралық хабарламаларды беруге арналған қалааралық телефон байланысының жалғау желіжолдары;
және ақпарат топтамаларын коммутациялау технологиясы бойынша сөйлеу сигналын беру арналары.
4) егер қосылатын стансы сыйымдылығы 3500 нөмірден кем болмаса, автоматты қалааралық телефон стансысында (бұдан әрі – АҚТС) резервтік сыйымдылық болған жағдайда қосылатын желінің коммутациялық стансылары және нөмірлеудің белгілі бір ғана аймағында орналасқан ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің АҚТС арасында тікелей арналар ұйымдастыруға рұқсат етіледі;
5) егер қосылатын желі сыйымдылығы жергілікті желінің қолданыстағы нөмірлеу резервінен асып кетсе, онда байланыс саласындағы уәкілетті орган осы мәселені реттеу бойынша шаралар қабылдайды.

29. Присоединение на внутризоновом уровне:
1) для присоединения на внутризоновом уровне присоединяемая сеть включается в качестве местной сети с присвоением внутризонового кода доступа "аb" в пределах географической зоны нумерации;
2) при отсутствии ресурса нумерации для присоединения сетей телекоммуникаций на местном уровне, сеть емкостью не менее 5000 номеров может быть присоединена, по согласованию с оператором присоединяющей сети, на внутризоновом уровне с включением коммутационных станций присоединяемой сети в АМТС данной зоны нумерации.
30. Присоединение на междугородном уровне - присоединение одной сети телекоммуникаций к другой, при котором присоединяемая сеть оператора (владельца сети) включается в стандартные точки присоединения (подключения) на автоматической междугородной телефонной станции или на междугородном транзитном узле (МгТУ) присоединяющей сети. При этом присоединяемой сети выделен ресурс нумерации - код географически определяемой зоны ABC, кода доступа "Х1Х2" в АВС, код не географически определяемой зоны DEF, код оператора в коде доступа к услуге (далее – КДУ), префикс выбора оператора междугородной и/или международной связи (далее - ПоП).
31. Присоединение на международном уровне:
1) присоединение на международном уровне осуществляется для сетей операторов международной связи, при котором присоединяемая сеть телекоммуникаций подключается к международному центру коммутаций сети (далее – МЦК), осуществляющей присоединение;
2) взаимодействие между МЦК присоединяемой и присоединяющей сетями осуществляется путем организации каналов связи между ними;
3) при осуществлении взаимодействия сетей операторов международной связи друг с другом (на уровне МЦК-МЦК) предусматривается организация обходов для пропуска трафика в случае аварий и при возникновении чрезвычайных ситуаций на одной из сетей, как в пределах национальной сети, так и при выходе на зарубежные сети телекоммуникаций общего пользования.
32. Присоединение сетей телекоммуникаций операторов междугородной и (или) международной связи организуется на междугородном и (или) международном уровне.
33. Присоединение местных сетей телекоммуникаций к сетям операторов междугородной и (или) международной связи организуется следующим образом:
1) присоединение местных сетей телекоммуникаций подключенных к сетям телекоммуникаций общего пользования к сетям операторов междугородной и (или) международной связи осуществляется через точки подключения местного уровня присоединяющей сети (транзитные узлы автоматических телефонных станций - АТС ТУ, автоматическую междугородную телефонную станцию АМТС) оператора междугородной и (или) международной связи, на которых должен осуществляться учет исходящего и входящего трафика;

29. Аймақішілік деңгейде қосылу:
1) аймақішілік деңгейде қосылу үшін қосылатын желі географиялық нөмірлеу аймағының шегінде "ab" аймақішілік қатынау кодын бере отырып, жергілікті желі ретінде қосылады;
2) жергілікті деңгейде телекоммуникация желілерін қосу үшін нөмірлеу ресурсы болмаған жағдайда сыйымдылығы 5000 нөмірден кем емес желі осы нөмірлеу аймағының АҚТС-дағы қосылатын желінің коммутациялық стансыларын қоса отырып, қосатын желі операторының келісімімен аймақішілік деңгейде қосылады.
30. Қалааралық деңгейде қосылу – бір телекоммуникация желісін екіншісіне қосу, мұнда оператордың (желі иесінің) қосылатын желісі автоматты қалааралық телефон стансысына немесе қосатын желінің қалааралық транзиттік торабына (бұдан әрі – ҚТТ) қосылудың (қосудың) стандартты нүктелеріне қосылады. Бұл ретте қосылатын желіге нөмірлеу ресурсы – географиялық анықталатын аймақтың АBC коды, АBC-да "Х1Х2" қатынау коды, анықталуы географиялық емес аймақтың DEF коды, қызметтерге қатынау кодындағы оператор коды (бұдан әрі – ҚҚК), қалааралық және/немесе халықаралық байланыс операторын таңдау префиксі (бұдан әрі – ОП) бөлінген.
31. Халықаралық деңгейде қосылу:
1) қосылатын телекоммуникация желісін қосуды жүзеге асыратын халықаралық желі коммутациясы орталығына (бұдан әрі – ХКО) қосатын халықаралық байланыс операторларының желілері үшін халықаралық деңгейде қосылу жүзеге асырылады;
2) қосылатын және қосатын желілердің ХКО арасындағы әрекеттесу олардың арасында байланыс арналарын ұйымдастыру жолымен жүзеге асырылады;
3) халықаралық байланыс операторлары желілерінің бір-бірімен әрекеттесуін жүзеге асыру кезінде (ХКО-ХКО деңгейінде) желілердің бірінде авариялар және төтенше жағдайлар орын алған кезде ұлттық желі шегінде, сондай-ақ шетелдік ортақ пайдаланылатын телекоммуникацияның желілеріне шығу кезінде трафикті өткізу үшін айналма жолдарды ұйымдастыру және ұсыну талаптары енгізіліу тиіс.
32. Қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілерін қосу қалааралық және (немесе) халықаралық деңгейде ұйымдастырылады.
33. Жергілікті телекоммуникация желілерін қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының желілеріне қосу мынадай түрде ұйымдастырылады:
1) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылған жергілікті телекоммуникация желілерін қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларына қосу шығыс және кіріс трафигін есепке алуды жүзеге асыратын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының қосатын желісінің жергілікті деңгейдегі қосу нүктелері арқылы (автоматты телефон стансыларының транзиттік тораптары – АТС ТТ, автоматты қалааралық телефон стансысы – АҚТС) арқылы жүзеге асырылады;

2) выбор абонентами оператора местной телефонной связи, подключенного к сетям телекоммуникаций общего пользования, сети оператора междугородной и (или) международной связи осуществляется через присвоенный оператору междугородной и международной связи префикс оператора (ПоП).
34. Присоединение сети оператора междугородной связи к сети оператора междугородной и международной связи организуется следующим образом:
1) присоединение сети оператора междугородной связи к сети оператора междугородной и международной связи осуществляется на междугородном уровне между АМТС этих операторов, расположенных в одной географической зоне нумерации (АВС);
2) взаимодействие между АМТС присоединяющей сети и АМТС присоединяемой сети осуществляется путем организации прямых каналов связи между ними;
3) учет исходящего и входящего междугородного трафика осуществляется обоими операторами междугородной и (или) международной связи, либо, по договоренности, единым расчетным центром, принадлежащий одному из взаимодействующих операторов связи.
35. Присоединение сети оператора международной связи к сети оператора междугородной и международной связи организуется следующим образом:
1) присоединение сети оператора международной связи к сети оператора междугородной и международной связи осуществляется между МЦК сетей присоединяемого и присоединяющего операторов;
2) взаимодействие между МЦК присоединяемой и присоединяющей сетями осуществляется путем организации каналов связи между ними;
3) при осуществлении взаимодействия сетей операторов междугородной и международной связи и операторов международной связи (на уровне МЦК-МЦК) предусматривается организация обходов для пропуска трафика в случае аварий и при возникновении чрезвычайных ситуаций на одной из сетей, как в пределах национальной сети, так и при выходе на зарубежные сети телекоммуникаций общего пользования.
36. Присоединение сети оператора междугородной и международной связи к сети другого оператора междугородной и международной связи организуется соответственно между АМТС и АМТС одной географической зоны, МЦК и МЦК сетей присоединяемого и присоединяющего операторов.
37. Запуск в коммерческую эксплуатацию сетей оператора междугородной и (или) международной связи присоединяемых к сети другого оператора связи осуществляется после подтверждения уполномоченным органом в области связи о выполнении квалификационных требований и критериев по определению оператора междугородной и (или) международной связи, предъявляемых к сетям телекоммуникаций операторов междугородной и (или) международной связи.
При обнаружении присоединяющим оператором несоответствия информации в Акте о выполнении оператором квалификационных требований фактическому положению, присоединяющий оператор имеет право ограничить пропуск трафика, а также уведомить об этом уполномоченный орган в области связи.

2) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылған жергілікті телефон байланысының операторын, қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының желісін абоненттердің таңдауы қалааралық және халықаралық байланыс операторына берілген оператор префиксі (ОП) арқылы жүзеге асырылады.
34. Қалааралық байланыс операторының желісін қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісіне қосу мынадай түрде ұйымдастырылады:
1) қалааралық байланыс операторының желісін қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісіне қосу бір географиялық нөмірлеу аймағында (АВС) орналасқан осы операторлардың АҚТС арасында қалааралық деңгейде жүзеге асырылады;
2) қосатын желінің АҚТС және қосылатын желінің АҚТС арасындағы әрекеттесу олардың арасында тікелей байланыс арналарын ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады;
3) шығыс және кіріс қалааралық трафикті есепке алуды қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының екеуі де не уағдаластық бойынша өзара іс-қимыл жасайтын байланыс операторларының біреуіне тиесілі бірыңғай есептеу орталығымен жүзеге асырылады.
35. Халықаралық байланыс операторының желісін қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісіне қосу мынадай түрде ұйымдастырылады:
1) қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісіне халықаралық байланыс операторы желісінің қосылуы қосатын және қосылатын операторлардың ХКО арасында жүзеге асырылады;
2) қосылатын және қосатын желілердің ХКО арасындағы әрекеттесу олардың арасында байланыс арналарын ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады;
3) қалааралық және халықаралық байланыс операторлары және халықаралық байланыс операторлары желілерінің өзара әрекеттесуін жүзеге асырғанда (ХКО - ХКО деңгейде) желілердің бірінде авариялар және төтенше жағдайлар орын алған кезде ұлттық желі шегінде, сондай-ақ шетелдік ортақ пайдаланылатын телекоммуникацияның желілеріне шығу кезінде трафикті өткізу үшін айналма жолдарды ұйымдастыру және ұсыну талаптары енгізіліу тиіс.
36. Қалааралық және халықаралық байланыс операторының желісін басқа қалааралық және халықаралық байланыс операторы желісіне қосу тиісінше бір географиялық аймақтың АҚТС және АҚТС, қосатын және қосылатын операторлар желілерінің ХКО және ХКО арасында ұйымдастырылады.
37. Басқа байланыс операторының желісіне қосылатын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторының желілерін коммерциялық пайдалануға қосу байланыс саласындағы уәкілетті органның қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының телекоммуникация желілеріне қойылатын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыстың операторын анықтау бойынша біліктілік талаптары мен критерийлерінің орындалғанын растағаннан кейін жүзеге асырылады.
Қосатын оператор Оператордың біліктілік талаптарын орындау туралы актідегі ақпараттың нақты жағдайға сәйкес еместігін анықтаған кезде қосатын оператор трафик өткізуді шектеуге, сондай-ақ бұл жөнінде байланыс саласындағы уәкілетті органға хабарлауға құқы бар.

38. Корпоративная сеть телекоммуникаций может иметь присоединение к сетям телекоммуникаций общего пользования в качестве корпоративного клиента посредством установки учрежденческой коммутационной станции в рамках административной территории:
на местном уровне;
на междугородном уровне, если она объединяет распределенные по разным административным территориям участки сети, с выделением соответствующего ресурса нумерации (кода "DEF");
или иметь прямое присоединение к сети подвижной связи.
В случае намерения владельца корпоративной сети предоставлять услуги на возмездной основе присоединение к сетям телекоммуникаций общего пользования осуществляется при условии, если:
1) присоединяемая часть сети может быть программно или технически отделена владельцем от остальной части сети, используемой для внутрипроизводственных целей (управления технологическими процессами в производстве);
2) присоединяемая часть сети соответствует требованиям функционирования сети телекоммуникаций, изложенных в настоящих Правилах;
3) владелец корпоративной сети телекоммуникаций ведет раздельный учет расходов на эксплуатацию сети, используемой для управленческих и внутрипроизводственных целей (управление технологическими процессами в производстве) и ее части, присоединяемой к сетям телекоммуникаций.
39. Присоединение сетей подвижной связи:
1) сети подвижной радиотелефонной и транкинговой связи общего пользования могут подключаться к сетям телекоммуникаций общего пользования на междугородном, внутризоновом и (или) местном уровне с выделением соответствующего ресурса нумерации в соответствии с нормативными актами или по соглашению между операторами связи;
2) сети подвижной радиотелефонной связи и подвижной спутниковой связи общего пользования, для которых назначен код DEF негеографической зоны нумерации, присоединяются к сетям телекоммуникаций общего пользования на междугородном уровне, для пропуска трафика к абонентам других зон нумерации и на зоновом уровне - через АМТС географической зоны нумерации, в которой расположен коммутатор подвижной сети, для пропуска трафика в пределах данной географической зоны нумерации;
3) сети сотовой связи, для которых назначен код DEF негеографической зоны нумерации, присоединяются к сетям телекоммуникаций общего пользования на междугородном уровне, присоединение сетей сотовой связи друг к другу производится на соответствующих уровнях коммутационного оборудования этих сетей путем организации прямых каналов связи;
4) сети подвижной радиотелефонной и транкинговой связи общего пользования, которым назначен код "ab" в географической зоне нумерации ABC, присоединяются к сетям телекоммуникаций общего пользования через АМТС данной географической зоны нумерации. План нумерации присоединяемой сети включается в план нумерации географической зоны;

38. Корпоративтік телекоммуникация желісі ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне әкімшілік аумақ шеңберінде мекемелік коммутациялық стансыны орнату арқылы корпоративтік клиент ретінде қосылуы мүмкін:
жергілікті деңгейде;
егер ол тиісті нөмірлеу ресурсын бөле отырып ("DEF" коды), түрлі әкімшілік аумақтар бойынша бөлінген желі учаскелерін біріктірсе, қалааралық деңгейде;
немесе жылжымалы байланыс желісіне тікелей қосыла алады;
Корпоративтік желі иесі ақылы негізде қызмет көрсетуге ниет білдірген жағдайда ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылу мынадай талаптармен жүзеге асырылады, егер:
1) желі иесі желінің қосылатын бөлігін өндірісішілік мақсатта (өндірістегі технологиялық үдерістерді басқару) пайдаланылатын желінің қалған бөлігінен бағдарламалық немесе техникалық бөліп алса;
2) желінің қосылатын бөлігі осы Қағидаларда жазылған телекоммуникация желісінің жұмыс істеу талаптарына сәйкес келсе;
3) корпоративтік телекоммуникация желісінің иесі басқарушылық және өндірісішілік мақсатта (өндірістегі технологиялық үдерістерді басқару) пайдаланылатын желіні және оның телекоммуникация желілеріне қосылатын бөлігін пайдалану шығыстарын бөлек есепке алуды жүргізсе.
39. Жылжымалы байланыс желілерінің қосылуы:
1) ортақ пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон және транкингілік байланыс желілері нормативтік актілерге немесе байланыс операторларының арасындағы келісім бойынша тиісті нөмірлеу ресурстарын бөле отырып, ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қалааралық, аймақішілік және (немесе) жергілікті деңгейде қосыла алады;
2) нөмірлеудің географиялық емес аймағына DEF коды белгіленген ортақ пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон байланысы және жылжымалы жерсеріктік байланыс желілері ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қалааралық деңгейде басқа нөмірлеу аймақтарының абононенттеріне трафик өткізу үшін қосылады және аймақтық деңгейде – жылжымалы желінің коммутаторы орналасқан географиялық нөмірлеу аймағының АҚТС арқылы, осы географиялық нөмірлеу аймағы шегінде трафик өткізу үшін қосылады;
3) географиялық емес нөмірлеу аймағының DEF коды белгіленген ұялы байланыс желілері ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қалааралық деңгейде қосылады, ұялы байланыс желілерін бір-біріне қосу тікелей байланыс арналарын ұйымдастыру арқылы осы желілердің коммутациялық жабдығының тиісті деңгейлерінде жүргізіледі;
4) АВС нөмірлеудің географиялық аймағында "ab" коды белгіленген ортақ пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон және транкингілік байланыс желілері ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне осы нөмірлеудің географиялық аймағының АҚТС арқылы қосылады. Қосылатын желінің нөмірлеу жоспары географиялық аймақтың нөмірлеу жоспарына кіреді;

5) сети подвижной радиотелефонной и транкинговой связи общего пользования, получившие индекс АТС местной сети "abX/abXX", присоединяются через коммутационные станции местной сети. План нумерации присоединяемой сети включается в план нумерации местной сети.
40. Присоединение сетей телеграфных и телексных связей:
1) присоединение к сетям телексной связи общего пользования разрешается для ведомственных телеграфно-телексных сетей и телематических служб;
2) присоединение к сетям телеграфной и телексной связи осуществляется на уровне абонентских оконечных пунктов или установок;
3) присоединение на уровне абонентских установок означает присоединение терминала пользователя к сети телекоммуникаций, с помощью которого оператор передает и принимает информацию;
4) присоединение к сетям телеграфной и телексной связей общего пользования с коммутацией сообщений допускается для телеграфных и телексных сетей операторов;
5) в отдельных случаях, при наличии в присоединяемой сети соответствующих технических средств, разрешается, на основании указания уполномоченного органа в области связи, присоединение к сетям телеграфной связи на уровне станций (подстанций) коммутации каналов или центров (концентраторов) коммутации сообщений;
6) конкретные точки присоединения и нумерация, выделяемые присоединяемой сети, устанавливаются оператором телеграфной сети общего пользования.
41. Подключение к сетям телекоммуникаций общего пользования узлов доступа провайдеров телекоммуникаций организуется одним из следующих способов:
1) подключением оборудования к АМТС сети телекоммуникаций общего пользования с использованием кода оператора в КДУ назначаемым уполномоченным органом в области связи. При этом доступ организуется только для абонентов зоны нумерации, к АМТС которой подключено оборудование;
2) подключением оборудования к сети телекоммуникаций общего пользования на местном уровне по однонаправленным исходящим от абонентов местной сети каналам связи, включенным в стандартную точку присоединения (подключения).
42. Для организации доступа к услугам, предоставляемым провайдерами телекоммуникаций, операторами местных сетей телекоммуникаций предоставляются провайдерам телекоммуникаций абонентские линии с выделением абонентских номеров или серийных номеров. В договоре на выделение абонентских линий указывается, для какой цели они выделяются.
Порядок выделения серийных номеров и взаимодействия провайдеров телекоммуникаций с операторами связи местных сетей телекоммуникаций, выданный серийный номер приведен в Приложении 6 к настоящим Правилам.

5) жергілікті желінің АТС "abX/abXX" индексін алған ортақ пайдаланылатын жылжымалы радиотелефон және транкингілік байланыс желілері жергілікті желінің коммутациялық стансылары арқылы қосылады. Қосылатын желінің нөмірлеу жоспары жергілікті желінің нөмірлеу жоспарына қосылады.
40. Телеграфтық және телекстік байланыс желілерінің қосылуы:
1) ортақ пайдаланылатын телекстік байланыс желілеріне қосылу ведомстволық телеграфтық-телекстік желілер және телематикалық қызметтер үшін рұқсат етіледі;
2) телеграфтық және телекстік байланыс желілеріне қосылу абоненттік түпкілікті пункттер немесе қондырғылар деңгейінде жүзеге асырылады;
3) абоненттік қондырғылар деңгейінде қосылу пайдаланушының терминалын телекоммуникация желісіне қосуды білдіреді, оның көмегімен оператор ақпаратты береді және қабылдайды;
4) хабарламалардың коммутациясы бар ортақ пайдаланылатын телеграфтық және телекстік байланыс желілеріне қосылу телеграфтық және телекстік байланыс операторларына рұқсат етіледі;
5) жекелеген жағдайларда, қосылатын желіде тиісті техникалық құралдар болған кезде, байланыс саласындағы уәкілетті органның нұсқауы негізінде арналар коммутациясы стансыларының (кіші стансылардың) немесе хабарламалардың коммутациясы орталықтарының (концентраторлардың) деңгейінде телеграфтық байланыс желілеріне қосылуға рұқсат беріледі;
6) қосылатын желіге бөлінетін нақты қосылу нүктелерін және нөмірлеуді ортақ пайдаланылатын телеграф желісінің операторы белгілейді.
41. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне телекоммуникация провайдерлерінің қатынау тораптарын қосу мынадай тәсілдердің бірімен ұйымдастырылады:
1) байланыс саласындағы уәкілетті орган белгілеген ҚҚК-дағы оператордың кодын пайдалана отырып, ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің АҚТС-на жабдықты қосу арқылы. Бұл ретте қатынау АҚТС-на жабдық қосылған нөмірлеу аймағының абоненттері үшін ғана ұйымдастырылады;
2) жергілікті желінің абоненттерінен стандартты қосылу (қосу) нүктесіне қосылған бір бағытты шығыс байланыс арналары бойынша жабдықты ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне жергілікті деңгейде қосу арқылы.
42. Телекоммуникация провайдерлері, жергілікті телекоммуникация желілерінің операторлары ұсынатын қызметтерге қатынауды ұйымдастыру үшін телекоммуникация провайдерлеріне абоненттік нөмірлерді немесе сериялық нөмірлерді бөле отырып, абоненттік желіжолдар ұсынылады. Абоненттік желіжолдарды бөлуге арналған шартта олар қандай мақсатта бөлінетіні көрсетіледі.
Сериялық нөмірлерді бөлу және телекоммуникация провайдерлерінің жергілікті телекоммуникация желілерінің операторларымен өзара іс-қимыл жасау тәртібі осы Қағидаларға 6-қосымшада берілген.

43. Подключение узлов доступа операторов IP-телефонии к сети операторов междугородной и (или) международной связи осуществляется на междугородном уровне с использованием КДУ. Наряду с использованием кода оператора в КДУ, может использоваться местный телефонный номер, закрепленный в качестве номера доступа к услуге. При этом уровень присоединения узлов доступа операторов IP – телефонии остается междугородным.
44. КДУ и код оператора X1X2X3X4 назначаются уполномоченным органом в области связи.
45. Доступ к услугам операторов IP-телефонии организуется для абонентов зоны нумерации АВС, к АМТС которой подключен узел доступа оператора.
46. Не допускается прямого подключения узлов доступа операторов IP телефонии к оборудованию сетей подвижной связи.
47. Технические условия на присоединение выдаются в соответствии с заявкой на присоединение и должны содержать следующее:
1) способ соединения сетей (средств связи), позволяющий обеспечить присоединение, с указанием используемых соответствующих линейно-кабельных и станционных сооружений, принадлежности этих сооружений, станционного оборудования;
2) использование существующих сооружений телекоммуникаций для пропуска трафика присоединяемой сети, при отсутствии таковых необходимость строительства новых сооружений по соглашению сторон;
3) типы оборудования и его технические параметры в точках присоединения сетей – уровни сигналов, спектры сигналов, скорости передачи и иные параметры стыков;
4) используемые системы сигнализации;
5) привязка к системе тактовой сетевой синхронизации;
6) ресурс нумерации, выделяемый присоединяемому оператору уполномоченным органом в области связи;
7) мероприятия, необходимые для осуществления присоединения, предварительный перечень строительно-монтажных работ;
8) этапы работ по присоединению;
9) срок действия (не менее шести месяцев).
Ограничительный перечень протоколов сигнализации, поддерживаемых цифровыми станциями в сетях телекоммуникаций общего пользования, приведен в приложении 7 к настоящим Правилам.
48. Технические условия на присоединение уточняются в сроки, предусмотренные для их выдачи в случаях:
1) изменения нумерации на сети, осуществившей присоединение;
2) модернизации, реконструкции или замене технических средств сети, осуществившей присоединение, непосредственно взаимодействующих с присоединенной сетью, требующей изменения систем сигнализации и тому подобное;
3) необходимости модернизации оборудования на присоединенной сети и (или) расширение ее емкости;
4) изменения уровня подключения в соответствии с нормативными актами уполномоченного органа в области связи;

43. IP-телефония операторларының қатынау тораптарын қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының желілеріне қосу ҚҚК пайдалану арқылы қалааралық деңгейде жүзеге асырылады. ҚҚК-да оператордың кодын пайдаланумен қатар, қызметке қатынау нөмірі ретінде бекітілген жергілікті телефон нөмірі пайдаланылуы мүмкін. Бұл ретте IP-телефония операторларының қатынау тораптарының қосылу деңгейі қалааралық болып қалады.
44. ҚҚК және оператордың Х1Х2Х3Х4 кодын байланыс саласындағы уәкілетті органмен тағайындайды.
45. IP-телефония операторларының қызметтеріне қатынау АҚТС-на оператордың қатынау торабы қосылған АВС нөмірлеу аймағының абоненттері үшін ұйымдастырылады.
46. Жылжымалы байланыс желілерінің жабдығына IP-телефония операторларының қатынау тораптарын тікелей қосуға жол берілмейді.
47. Қосылуға техникалық талаптар қосылу өтініміне сәйкес беріледі және мыналарды:
1) пайдаланылатын тиісті желіжол-кәбілдік және стансылық құрылыстарды, осы құрылыстардың, стансылық жабдықтың тиесілігін көрсете отырып, қосылуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін желілерді (байланыс құралдарын) жалғау тәсілін;
2) қосылатын желінің трафигін өткізу үшін қолданыстағы телекоммуникация құрылыстарын пайдалану, мұндай болмаған жағдайда – тараптардың келісімі бойынша жаңа құрылыстарды салу қажеттілігін;
3) желілердің қосылу нүктелеріндегі жабдықтың түрлерін және оның техникалық параметрлерін – сигналдар деңгейі, сигналдардың спектрлері, беру жылдамдығы және түйіспелердің өзге де параметрлерін;
4) пайдаланылатын сигнал беру жүйелерін;
5) тактілі желілік синхрондау жүйесіне телуді;
6) байланыс саласындағы уәкілетті органның қосылатын операторға бөлетін нөмірлеу ресурсын;
7) қосылуды жүзеге асыруға қажетті іс-шараларды, құрылыс-құрастыру жұмыстарының алдын ала тізбесін;
8) қосылу бойынша жұмыс кезеңдерін;
9) қолданылу мерзімін (алты айдан кем емес) қамтуға тиіс.
Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінде цифрлық стансыларды қолдайтын сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшада берілген.
48. Қосылуға техникалық талаптар оларды беру үшін көзделген мерзімде және:
1) қосылуды жүзеге асырған желіде нөмірлеу өзгерген;
2) сигнал беру жүйелерін және т.с.с. өзгертуді талап ететін, қосылған желімен тікелей әрекеттесетін, қосылуды жүзеге асырған желінің техникалық құралдарын жаңғыртқан, қайта құрған немесе ауыстырған;
3) қосылған желідегі жабдықты жаңғырту және (немесе) оның сыйымдылығын кеңейту қажет болған;
4) байланыс саласындағы уәкілетті органның нормативтік актілеріне сәйкес қосу деңгейі өзгерген;

5) получения присоединяемым оператором других лицензий на ведение предпринимательской деятельности в области телекоммуникаций требующих присоединения сетей.
49. При проведении модернизации сетей телекоммуникаций общего пользования присоединяющей оператор после утверждения проекта модернизации извещает за 4 (четыре) месяца всех заинтересованных операторов телекоммуникаций, владельцев сетей, провайдеров телекоммуникаций о возможном изменении технических условий. При необходимости присоединяющий оператор выдает присоединяемому оператору изменения к техническим условиям не позднее, чем за три месяца до начала модернизации.
При этом, присоединяемый оператор обращается к присоединяющему оператору за уточнением технических условий на присоединение своей сети к сети телекоммуникаций общего пользования.
Уточнение технических условий на присоединение осуществляется в порядке и сроки, определенные настоящими Правилами для выдачи технических условий. После выполнения работ по присоединению в соответствии с новыми техническими условиями, взаимодействующими операторами связи Договор присоединения и взаимодействия должен быть уточнен.
В случаях изменения или уточнения технических условий присоединения, изменения или дополнения должны быть обоснованными, оптимально необходимыми и не выходить за рамки вопросов, регламентированных настоящими Правилами.
50. При выявлении несоответствия присоединения нормативным правовым или нормативно-техническим актам, присоединяющим оператором должны быть выданы присоединяемому оператору технические условия, соответствующие настоящим Правилам. Возникающие при этом расходы оплачиваются обоими взаимодействующими операторами в размере, определяемом договором между ними.
51. Оператор связи:
1) обеспечивает пользователям своих сетей право выбора любого оператора междугородной и (или) международной связи;
2) предоставляет услуги присоединения и пропуска трафика, соответствующие по качеству стандартам, техническим нормам, условиям Договора присоединения;
3) обеспечивает на своих сетях возможность соединения на перенесенные абонентские номера сотовой связи по методу прямой маршрутизации "All Call Query" с использованием информации о присвоенных номерах маршрутизации, получаемой от централизованной базы данных абонентских номеров.
52. Между операторами связи и/или владельцами сетей, участвующими в едином технологическом процессе предоставления услуг присоединения и пропуска трафика, заключается договор, предусматривающий:
1) взаимную ответственность за качество предоставляемых услуг присоединения и пропуска трафика;

5) қосылатын оператордың желілердің қосылуын талап ететін телекоммуникация саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүргізуге басқа лицензияларды алған жағдайларда нақтыланады.
49. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерін жаңғыртуды жүргізу кезінде қосатын оператор жаңғырту жобасын бекіткеннен кейін 4 (ай) бұрын барлық мүдделі телекоммуникация операторларына, желілердің иелеріне, телекоммуникация провайдерлеріне техникалық талаптардың өзгеруі мүмкін екенін хабарлайды. Қажет болған кезде қосатын оператор жаңғыртуды бастардан кемінде үш ай бұрын қосылатын операторға техникалық талаптарға енгізілетін өзгерістерді береді.
Бұл ретте қосылатын оператор қосатын операторға өз желісінің ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылуына техникалық талаптарды нақтылау үшін өтініш білдіреді.
Қосылуға техникалық талаптарды нақтылау техникалық талаптарды беру үшін осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады. Жаңа техникалық талаптарға сәйкес қосылу бойынша жұмыстарды орындағаннан кейін өзара іс-қимыл жасайтын байланыс операторлары Қосу шартын нақтылауы тиіс.
Қосылудың техникалық талаптары өзгертілген немесе нақтыланған жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар дәйекті, қажетті және осы Қағидалармен реттелген мәселелер шегінен шықпауы керек.
50. Қосылудың нормативтік құқықтық немесе нормативтік-техникалық актілерге сәйкес келмеуі анықталған жағдайда қосатын оператор байланыс саласындағы уәкілетті органның ұйғарымы бойынша қосылатын операторға осы Қағидаларға сәйкес келетін техникалық талаптарды беруі тиіс. Бұл ретте өзара іс-қимыл жасайтын екі оператор араларындағы шартпен белгіленген мөлшерде туындайтын шығыстарды төлейді.
51. Байланыс операторлары:
1) өз желілерінің пайдаланушыларына кез келген қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторын таңдау құқығын қамтамасыз ету;
2) сапасы бойынша стандарттарға, техникалық нормаларға, Қосу шартының талаптарына сәйкес келетін қосылу және трафикті өткізу қызметтерін ұсыну;
3) абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқорынан алынатын берілген маршруттау нөмірлері туралы ақпаратты пайдалана отырып, өз желілерінде "All Call Query" тікелей маршруттау әдісі бойынша ұялы байланыстың ауыстырылған абоненттік нөмірлеріне қосылу мүмкіндігін қамтамасыз ету керек.
52. Қосылу және трафикті өткізу қызметтерін ұсынудың бірыңғай технологиялық үдерісіне қатысатын байланыс операторлары және/немесе желілердің иелері арасында:
1) ұсынылатын қосу және трафикті өткізу қызметтерінің сапасы үшін өзара жауапкершілікті;

2) порядок возмещения ущерба операторам связи и/или владельцам сетей в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения требований нормативных актов по технической эксплуатации, приведшей к ухудшению качества услуг или их не предоставлению;
3) полномочия операторов связи и/или владельцев сетей на проведение расчетов за услуги присоединения и пропуска трафика, предоставляемые другими операторами связи и/или владельцами сетей, и порядок взаиморасчетов за эти услуги;
4) порядок проведения работы по рассмотрению претензий, поступивших от взаимодействующих операторов связи и/или владельцев сетей;
5) порядок пропуска трафика операторов взаимодействующих сетей;
6) условия и порядок проведения взаиморасчетов за пропуск трафика;
7) вопросы взаимодействия систем оперативно-технического управления сетями;
8) своевременное предоставление информации другим операторам телекоммуникаций, владельцам сетей, провайдерам телекоммуникаций об аварийных отказах средств связи, влекущих за собой перебои в обеспечении услуг, и принятии комплекса мер по восстановлению связи в кратчайшие сроки;
9) своевременное извещение операторов телекоммуникаций, владельцев сетей, провайдеров телекоммуникаций о проведении плановых профилактических работ на сети, могущих повлечь за собой перебои в предоставлении услуг;
10) обеспечение корректной трансляции сигнальных параметров в соответствии с общеканальной сигнализацией сетей ОКС 7 или протоколами SIP-T/SIP-I, в том числе номера вызывающего абонента (номер абонента А) при местном, междугородном и/или международном вызове, в случае его присутствия в исходных записях коммутационного оборудования оператора связи (детализированная запись звонка – Call Detail Record).
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным приказом Министра информации и коммуникаций РК от 21.10.2016 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Оператор связи, участвующий в установлении телефонного соединения, передает информацию о номере вызывающего абонента (номера абонента А) в неизменном виде с учетом рекомендаций МСЭ [ITU-T E.157] и требований настоящих Правил.
В случае обнаружения несоответствия параметров качества предоставляемых услуг действующим нормам, взаимодействующим операторам телекоммуникаций, владельцам сетей, провайдерам телекоммуникаций необходимо незамедлительно выяснить причины нарушений в работе сетей телекоммуникаций и принять меры к устранению этих причин. Затраты в этом случае возмещаются тем оператором телекоммуникаций, владельцем сетей, провайдером телекоммуникаций, в работе оборудования которого обнаружено несоответствие действующим нормам.

2) қызметтер сапасының нашарлауына немесе олардың ұсынылмауына әкеліп соғатын техникалық пайдалану бойынша нормативтік актілердің талаптары орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда байланыс операторларына және/немесе желілердің иелеріне шығынның орнын толтыру тәртібін;
3) басқа байланыс операторлары және/немесе желілердің иелері ұсынатын қосу және трафикті өткізу қызметтері үшін есеп айырысуды жүргізуге байланыс операторларының және/немесе желілер иелерінің өкілеттіктерін және осы қызметтер үшін есеп айырысу тәртібін;
4) өзара іс-қимыл жасайтын байланыс операторларынан және/немесе желілердің иелерінен келіп түскен шағымдарды қарау бойынша жұмысты жүргізу тәртібін;
5) өзара әрекеттесетін желілер операторларының трафикті өткізу тәртібін;
6) трафикті өткізу үшін өзара есеп айырысуды жүргізудің талаптары мен тәртібін;
7) желілерді жедел-техникалық басқару жүйелерінің өзара әрекеттесу мәселелерін;
8) қызметтермен қамтамасыз етуде іркіліске әкеліп соғатын байланыс құралдарының авариялық тоқтаулары және байланысты қысқа мерзімде қалпына келтіру бойынша шаралар кешенін қабылдау туралы ақпаратты басқа телекоммуникация операторларына, желілердің иелеріне, телекоммуникация провайдерлеріне уақытында ұсынуды;
9) қызметтерді ұсынуда іркілістеге әкеліп соғуы мүмкін желілерде жоспарланған профилактикалық жұмыстарды жүргізу туралы телекоммуникация операторларын, желілердің иелерін, телекоммуникация провайдерлерін уақытында хабардар етуді;
10) ЖАС-7 желілерінің жалпыарналық сигнал беруіне немесе SIP-T/SIP-I протоколдарына сәйкес сигналдық параметрлердің дұрыс таратылуын, оның ішінде байланыс операторының коммутациялық жабдығының (қоңыраудың толық жазбасы - Cal Detail Record) бастапқы жазбаларында болған жағдайда жергілікті, қалааралық және/немесе халықаралық шақыруын жасаған кезінде шақыратын абоненттің нөмірін (А абонентінің нөмірі) қамтамасыз етуді көздейтін шарт жасалады.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 21.10.2016 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Телефон қосылысын орнатуға қатысатын байланыс операторы ХБО ұсынымдарын [ITU-T E.157] және осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, шақыратын абоненттің нөмірі туралы ақпаратты (А абонентінің нөмірі) өзгертпестен береді.
Ұсынылатын қызметтердің сапа параметрлерінің қолданыстағы нормаларға сәйкессіздігі анықталған жағдайда өзара іс-қимыл жасайтын телекоммуникация операторлары, желілердің иелері, телекоммуникация провайдерлері телекоммуникация желілерінің жұмысындағы бұзушылықтың себептерін тез арада анықтап, осы себептерді жоюға шаралар қабылдау қажет. Бұл жағдайда шығындарды жабдығының жұмысында қолданыстағы нормаларға сәйкессіздік анықталған телекоммуникация операторлары, желілердің иелері, телекоммуникация провайдерлері өтейді.

54. При введении повременного учета местных телефонных соединений операторы связи обеспечивают предоставление абонентам возможности бесплатных соединений с объектами социального значения населенного пункта по согласованию с местными исполнительными органами, компенсирующими расходы операторов связи для этих целей.
3. Порядок пропуска трафика по сети телекоммуникаций и
взаиморасчетов
55. Операторы связи осуществляют пропуск трафика своих сетей в соответствии с настоящими Правилами, а также согласно с условиями Договора присоединения.
56. Каждый оператор телекоммуникаций, владелец сети, провайдер телекоммуникаций, осуществляющий свою деятельность на территории Республики Казахстан, самостоятельно осуществляет управление пропуском трафика, замыкающегося в рамках своей сети, и выполняет указания уполномоченного органа в области связи при наступлении чрезвычайных ситуаций.
1) по маршрутизации трафика, замыкающегося в рамках национальной сети;
2) по маршрутизации международного исходящего, входящего и транзитного трафика;
3) по пропуску трафика на перенесенные абонентские номера сотовой связи;
4) по сбору, анализу и предоставлению полной информации о техническом состоянии и работе своей сети.
57. Не допускается маршрутизация трафика за пределы Республики Казахстан при совершении соединении на местном, внутризоновом и междугороднем уровнях.
58. В целях взыскания имеющейся задолженности оператором связи допускается ограничение входящего междугородного и/или международного трафика до погашения такой задолженности.
Оператором связи допускается ограничение с отдельных номеров входящего междугородного и/или международного трафика в случае не корректной трансляции сигнальных параметров в соответствии с общеканальной сигнализацией сетей ОКС 7 или протоколами SIP-T/SIP-I, в том числе номера вызывающего абонента (номер абонента А) при местном, междугородном и/или международном вызове, в случае его присутствия в исходных записях коммутационного оборудования оператора связи, принимающего трафик на свою сеть (детализированная запись звонка – Call Detail Record).
В иных случаях ограничение пропуска операторами связи любого вида, входящего/транзитного трафика без соответствующего решения суда не допускается.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра информации и коммуникаций РК от 21.10.2016 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Пропуск местного, междугородного, международного телефонного трафика, трафика передачи данных (в том числе трафика операторов IP-телефонии), трафика с/на сети сотовой связи по техническим средствам сетей, образованным в результате присоединения, допускается исключительно на основе договоров, заключенных между присоединяющими и присоединяемыми операторами.
Операторам телекоммуникаций, владельцам сетей, провайдерам телекоммуникаций не разрешается пропуск несанкционированного трафика на сети местной, междугородной, международной и сотовой связи.

54. Жергілікті телефон қосылыстарын уақытына қарай есепке алуды енгізу кезінде байланыс операторлары абоненттерге елді мекеннің әлеуметтік маңызы бар объектілерімен тегін қосылу мүмкіндігін беруді қамтамасыз етеді және ол осы мақсатта байланыс операторларының шығыстарын өтейтін жергілікті атқарушы органдармен келісіледі.
3. Телекоммуникация желісі бойынша трафикті өткізу және өзара
есеп айырысу тәртібі
55. Байланыс операторлары өз желілері трафиктерінің өткізілуін осы Қағидаларға, сондай-ақ Қосу шартының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
56. Өзінің қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын әрбір телекоммуникация операторы, желінің иесі, телекоммуникация провайдері өз желісінің шеңберінде тұйықталатын трафиктің өткізілуін басқаруды өз бетінше жүзеге асырады және төтенше жағдайлар басталған кезде байланыс саласындағы уәкілетті органның:
1) ұлттық желінің шеңберінде тұйықталатын трафикті маршруттау бойынша;
2) халықаралық шығыс, кіріс және транзиттік трафикті маршруттау бойынша;
3) ұялы байланыстың ауыстырылған абоненттік нөмірлеріне трафикті өткізу бойынша;
4) өз желісінің техникалық жағдайы мен жұмысы туралы толық ақпаратты жинақтау, талдау және ұсыну бойынша нұсқауларын орындайды.
57. Жергілікті, аймақішілік және қалааралық деңгейлерде қосылысты жасау кезінде трафикті Қазақстан Республикасынан тыс маршруттауға жол берілмейді.
58. Берешекті өндіріп алу мақсатында байланыс операторларының осындай берешекті өтегенге дейін кіріс қалааралық және/немесе халықаралық трафикті шектеуіне жол беріледі.
Байланыс операторымен ЖАС-7 желілерінің жалпыарналық сигнал беруіне немесе SIP-T/SIP-I протоколдарына сәйкес сигналдық параметрлерді дұрыс таратпаған жағдайда, кіріс қалааралық және/немесе халықаралық трафиктің жекелеген нөмірлерін, оның ішінде өзінің желісіне трафик қабылдаған байланыс операторының коммутациялық жабдығының (қоңыраудың толық жазбасы - Cal Detail Record) бастапқы жазбаларында болған жағдайда жергілікті, қалааралық және/немесе халықаралық шақыруын жасаған кезінде шақыратын абоненттің нөмірін (А абонентінің нөмірі) шектеуіне жол беріледі.
Өзге жағдайларда соттың тиісті шешімінсіз байланыс операторларының кез келген түрдегі кіріс/транзиттік трафикті өткізуді шектеуіне жол берілмейді.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 21.10.2016 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Қосылу нәтижесінде туындаған желілердің техникалық құралдары бойынша жергілікті, қалааралық, халықаралық телефон трафигін, деректер беру трафигін (оның ішінде ІР-телефония операторларының трафигін), ұялы байланыс желісінен/-не трафикті өткізуге қосатын және қосылатын операторлардың арасында жасалған шарттар негізінде ғана жол беріледі.
Телекоммуникация операторларына, желілердің иелеріне, телекоммуникация провайдерлеріне жергілікті, қалааралық, халықаралық және ұялы байланыс желісіне рұқсат етілмеген трафикті өткізуге жол берілмейді.

60. При пропуске трафика на перенесенные абонентские номера сотовой связи операторы связи используют номера маршрутизации, присвоенные абонентским номерам при занесении в централизованную базу данных абонентских номеров.
При этом пропуск трафика, инициированного на территории Республики Казахстан, осуществляется сетью инициатора вызова. Маршрутизация вызова (соединение) осуществляется на уровне сети оператора-реципиента.
Пропуск входящего международного голосового трафика на сеть операторов сотовой связи осуществляется операторами международной (междугородной) связи посредством МЦК, на которые был маршрутизирован вызов.
Пропуск входящего международного неголосового трафика (SMS/MMS) осуществляется оператором-реципиентом.
61. Пропуск исходящего, входящего, транзитного международного телефонного трафика сетей телекоммуникаций общего пользования и сетей связи, присоединяемых к сети телекоммуникаций общего пользования, осуществляется через коммутационное поле МЦК операторов междугородной и (или) международной связи сети телекоммуникаций общего пользования Республики Казахстан, в соответствии с Договором присоединения.
62. Префиксы для выбора абонентом оператора междугородной, международной, сотовой связи и провайдеров телекоммуникаций назначаются уполномоченным органом в области связи и используются только при исходящей от абонента связи.
При входящей связи выбор сети оператора связи от входящей международной (междугородной) станции осуществляется в соответствии с соглашением между операторами связи по направлению входящего трафика к абонентам местных сетей телекоммуникаций.
63. Во избежание возникновения повреждений, создания препятствий для использования сети абонентами, перегрузок и аварийных ситуаций на сетях связи, операторам связи не допускается проведение мероприятий, стимулирующих увелечение объема входящего трафика из сетей других операторов.
64. В случае возникновения на сети повреждений, перегрузок и аварийных ситуаций операторами телекоммуникаций и владельцами сетей должны незамедлительно приниматься согласованные меры по восстановлению связи и качества обслуживания, организации обходов для маршрутизации трафика в пункты назначения.
Схемы маршрутизации трафика по обходным путям, порядок формирования обходных путей устанавливаются совместными решениями операторов телекоммуникаций и/или владельцев сетей.
Оперативное руководство работами по восстановлению связи и качества обслуживания осуществляет один из операторов междугородной и международной связи.

60. Ұялы байланыстың ауыстырылған абоненттік нөмірлеріне трафикті өткізу кезінде байланыс операторлары абоненттік нөмірлердің орталықтандырылған дерекқорына енгізу кезінде абоненттік нөмірлерге берілген маршруттау нөмірлерін пайдаланады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында бастама жасалған трафикті өткізу шақыруды бастамашының желісімен жүзеге асырылады. Шақыруды маршруттау (жалғау) реципиент-оператор желісінің деңгейінде жүзеге асырылады.
Ұялы байланыс операторларының желісіне кіріс халықаралық дауыстық трафикті өткізуді халықаралық (қалааралық) байланыс операторлары шақыру маршрутталған ХҚО арқылы жүзеге асырады.
Кіріс халықаралық дауыстық емес трафикті (SMS/MMS) өткізуді реципиент-оператор жүзеге асырады.
61. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің және ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылатын байланыс желілерінің шығыс, кіріс, транзиттік халықаралық телефон трафигін өткізу Қосу шартына сәйкес Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторларының ХКО коммутациялық өрісі арқылы жүзеге асырылады.
62. Абоненттің қалааралық, халықаралық, ұялы байланыс операторын және телекоммуникация провайдерлерін таңдауына арналған префикстерді байланыс саласындағы уәкілетті орган белгілейді және олар абоненттен шығатын байланыс кезінде ғана пайдаланылады.
Кіріс байланыс кезінде кіріс халықаралық (қалааралық) стансыдан байланыс операторының желісін таңдау жергілікті телекоммуникация желілерінің абоненттеріне кіріс трафиктің бағыты бойынша операторлар арасындағы келісімге сәйкес жүзеге асырылады.
63. Бүлінулердің орын алуын, абоненттердің желіні пайдалануда кедергілердің туындауын, байланыс желілерінде артық жүктемелер және авариялық жағдайларды болдырмау үшін байланыс операторларының басқа операторлардың желілерінен кіріс трафиктің көлемін арттыруға ықпал ететін іс-шаралар өткізуге жол берілмейді.
64. Желіде бүлінулер, артық жүктемелер және авариялық ахуалдар туындаған кезде телекоммуникация операторлары және желілердің иелері тез арада байланыс пен қызмет көрсету сапасын қалпына келтіру, жеткізу пункттеріне трафикті маршруттау үшін айналма жолдар ұйымдастыру бойынша келісілген шаралар қабылдауы тиіс.
Трафикті айналма жолдар бойынша маршруттау тәсімдері, айналма жолдарды қалыптастыру тәртібі телекоммуникация операторларының және/немесе желілер иелерінің бірлескен шешімдерімен белгіленеді.
Байланыс пен қызмет көрсету сапасын қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жедел басқаруды қалааралық және халықаралық байланыс операторларының біреуі іске асырады.

65. При пропуске несанкционированного трафика, включая трафик с подменой номера абонента (номера А) принимающий трафик оператор связи, владельцы сетей телекоммуникаций в течении одних суток уведомляют оператора связи от которого данный трафик получен. Оператор связи, получивший уведомление о пропуске несанкционированного трафика с его сети, в течение трех календарных дней должен выяснить причины и принять меры к устранению такого трафика.
При не устранении пропуска несанкционированного трафика, оператор связи, владельцы сетей телекоммуникаций, принимающие на свою сеть подобный трафик, обращаются в судебные органы.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 13.06.2023 № 181/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Взаимоотношения операторов связи и/или владельцев сетей, взаимодействующих в результате присоединения сетей телекоммуникаций, при проведении взаиморасчетов базируются на следующих общих положениях:
1) максимальном использовании ресурсов сетей телекоммуникаций (пропускной способности коммутационных станций, каналов и линий);
2) стимулировании повышения показателей качества обслуживания вызовов и предоставления услуг присоединения и пропуска трафика;
3) равноправном партнерстве, в том числе, применение симметричных расчетных ставок при расчетах за одинаковые категории трафика;
4) учете вклада каждой стороны в строительство и эксплуатацию станционных и линейных сооружений сети телекоммуникаций.
Расчетные ставки за пропуск межоператорского трафика определяется сторонами договора, за исключением случаев, если хотя бы одна из Сторон не признана доминирующим операторам, который осуществляет взаиморасчеты со всеми операторами на одинаковых условиях.
При установлении межоператорских ставок не допускается использование несимметричных ставок за пропуск трафика одинаковой категории.
67. Порядок взаиморасчетов между операторами связи и/или владельцами сетей за предоставляемые сетевые ресурсы определяется с учетом:
1) отношения к собственности на технические средства и сооружения телекоммуникаций, обеспечивающие доступ к сетям телекоммуникаций общего пользования;
2) уровня присоединения к сетям телекоммуникаций общего пользования;
3) взаиморасчетов за пропуск трафика по сетям телекоммуникаций общего пользования.
68. Тариф на услуги присоединения является единовременной платой и отражает стоимость работ оператора связи (владельца сети), возникающих в связи с предоставлением услуг присоединения, исходя из возмещения экономически обоснованных затрат и прибыли (не более трехкратного размера ставки рефинансирования установленной Национальным Банком Республики Казахстан) на создание и выделение стандартной точки присоединения (подключения).
При расчете единовременной платы на услуги присоединения не включаются затраты по аренде площадей и помещений.
Расширение существующей мощности присоединения производится на договорной основе с учетом интересов обеих сторон.

65. Абоненттің нөмірі (А нөмірі) айырбасталған трафикті қоса алғанда, рұқсат етілмеген трафик өткізілген жағдайда трафикті қабылдайтын байланыс операторы, телекоммуникация желілерінің иелері бір тәулік ішінде осы трафикті жіберген байланыс операторын хабардар етеді. Желісінен рұқсат етілмеген трафиктің өткізілгені туралы хабарламаны алған байланыс операторы үш күнтізбелік күн ішінде себебін анықтап, осындай трафикті жоюға шаралар қабылдау керек.
Рұқсат етілмеген трафикті өткізіп жіберуді жоймаған жағдайда, байланыс операторы, телекоммуникация желілерінің иелері және өз желісіне осындай трафикті қабылдайтын сот органдарына жүгінеді.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.06.2023 № 181/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Телекоммуникация желілерін қосу нәтижесінде өзара іс-қимыл жасайтын байланыс операторларының және/немесе желілердің иелерінің арасындағы қарым-қатынастар өзара есеп айырысуды жүргізу кезінде мынадай жалпы ережелерге негізделеді:
1) телекоммуникация желілерінің ресурстарын (коммутациялық стансылардың, арналардың және желіжолдардың өткізу мүмкіндігін) мейлінше көп пайдалану;
2) шақыруларға қызмет көрсету және қосылу және трафикті өткізу қызметтерін ұсыну сапасының көрсеткіштерін арттыруды ынталандыру;
3) тең құқылы әріптестік, оның ішінде трафиктің біртекті санаттары үшін есептесуде симметриялық есептеу мөлшерлемелерін пайдалану;
4) әрбір тараптың телекоммуникация желісінің стансылық және желіжол құрылыстарын салуға және пайдалануға салған үлесімдерін есепке алу.
Егер тараптардың біреуі барлық операторлармен бірдей талаптармен өзара есеп айырысуды жүргізуге басымдыққа ие оператор болып танылмаған жағдайды қоспағанда, оператораралық трафик өткізудің есептік мөлшерлемелерін шарттың тараптары айқындайды.
Оператораралық мөлшерлемелерді белгілеу кезінде бірдей санаттағы трафикті өткізуге симметриялық емес мөлшерлемені пайдалануға жол берілмейді.
67. Байланыс операторларының және/немесе желілердің иелерінің арасындағы ұсынылатын желілік ресурстар үшін өзара есеп айырысу тәртібі:
1) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қатынауды қамтамасыз ететін техникалық құралдар мен телекоммуникация құрылыстары меншігіне қатысын;
2) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылу деңгейін;
3) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша трафикті өткізу үшін өзара есеп айырысуды ескере отырып анықталады.
68. Қосылу қызметтеріне тариф біржолғы төлем болып табылады және қосылудың (қосудың) стандартты нүктесін құруға және бөлуге экономикалық негізделген шығындар мен пайданы өтеуді (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің үш еселік көлемінен аспайтын) негізге ала отырып, қосылу қызметтерін ұсынуға байланысты туындайтын байланыс операторының (желі иесінің) жұмыстарының құнын көрсетеді.
Қосылу қызметтеріне біржолғы төлемді есептеу кезінде алаңдар мен үй-жайларды жалға алу бойынша шығындар қосылмайды.
Қосылу қолданыстағы қуатын кеңейту екі тараптың мүдделерін ескере отырып, шарттық негізде жүргізіледі.

69. Взаиморасчеты за пропуск всех видов трафика между взаимодействующими операторами связи производятся на основе счетов формируемых собственными сертифицированными биллинговыми системами.
В межоператорские расчеты по SMS-трафику не включаются технические автоматические уведомления операторов сотовой связи, направляемые абонентам (например, о доступности или недоступности абонента). В расчеты включаются исключительно SMS сообщения, инициируемые и получаемые абонентами услуг телекоммуникаций.
Основанием для формирования счета абоненту биллинговой системой за предоставленные услуги пропуска трафика являются данные системы измерения длительности соединений и система измерения передачи данных, которые должны быть внесены в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и иметь действующий сертификат поверки.
70. При взаимодействии присоединяющего и присоединяемого операторов взаиморасчеты между ними осуществляются за собственно трафик (входящий, исходящий и транзитный виды трафика), за услуги присоединения, за арендуемые средства и сооружения телекоммуникаций и другие услуги.
При взаиморасчетах за пропущенный трафик оператор связи, для которого направление является исходящим и который получает плату от абонента, рассчитывается с оператором связи, для которого пропускаемый по данному направлению трафик является входящим или транзитным, на основе расчетных ставок, согласованных взаимодействующими сторонами и предусмотренных Договором присоединения.
В случае если одним оператором производится предоставление услуг телекоммуникаций абонентом другого оператора по предоплаченным картам или прямым договорам с ними, взаиморасчеты между операторами производятся на основании дополнительных соглашений, предусматривающих выплаты оператору, обеспечивающему абонентское окончание при исходящем соединении, на основе расчетных ставок.
71. Взаиморасчеты между присоединяемым и присоединяющим операторами связи производятся за:
1) услуги пропуска трафика:
местного (входящего, исходящего, транзитного);
междугородного (внутризонового) (входящего, исходящего, транзитного);
международного (входящего, исходящего, транзитного);
на (с) сети сотовых операторов;
операторов IP-телефонии (Интернет – телефонии);
входящего на сеть операторов связи трафика неопределенных направлений;
SMS. MMS;
2) услуги доступа к каналам транспортной сети:
предоставление в аренду канала связи (аналогового или цифрового) и (или) соединительной линии между различными точками подключения с сетями других операторов связи;

69. Өзара іс-қимыл жасайтын байланыс операторлары арасында трафиктің барлық түрін өткізу үшін өзара есеп айырысу сертификатталған меншікті биллингтік жүйелер қалыптастыратын шоттардың негізінде жүргізіледі.
Ұялы байланыс операторларының абоненттерге жіберетін (мысалы, абоненттің қолжетімді болуы немесе қолжетімді болмауы) техникалық автоматты хабарламалары SMS-трафик бойынша оператораралық есептеулерге қосылмайды. Есепке телекоммуникация қызметтерінің абоненттері бастамаға алған және алатын SMS хабарламалар ғана қосылады.
Өлшемдер тұтастығын қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тіркеліміне енгізілуі және қолданыстағы тексеру сертификатына ие болуы тиіс қосылыстардың ұзақтығын өлшеу жүйесінің деректері және деректер беруді өлшеу жүйесі биллингтік жүйемен абонентке ұсынылған трафикті өткізу қызметтері үшін шотты қалыптастыруға негіздеме болып табылады.
70. Қосатын және қосылатын операторлардың өзара іс-қимылы кезінде олардың арасындағы өзара есеп айырысу трафик (кіріс, шығыс және транзиттік трафик түрі), қосылу қызметтері үшін, жалға алынатын телекоммуникация құралдары мен құрылыстары және басқа да қызметтер үшін жүзеге асырылады.
Өткізілген трафик үшін өзара есеп айырысу кезінде бағыты шығыс болып табылатын және абоненттен төлем алатын байланыс операторы операторымен өзара іс-қимыл жасайтын тараптармен келісілген және Қосу шартында көзделген есептік мөлшерлемелердің негізінде осы бағыт бойынша өткізілетін трафик кіріс немесе транзиттік трафик болып табылатын байланыс операторымен есеп айырысады.
Егер бір оператор басқа оператордың абонеттеріне алдын ала төлем карталары немесе олармен жасалған тікелей шарттар бойынша телекоммуникация қызметтерін ұсынуды жүргізсе, операторлар арасындағы өзара есеп айырысу есептік мөлшерлемелердің негізінде шығыс қосылыс кезінде абонентті жалғауды қамтамасыз ететін операторға төлеуді көздейтін қосымша келісімдер арқылы жүргізіледі.
71. Қосылатын және қосатын байланыс операторларының арасында:
1) трафикті өткізу қызметтері:
жергілікті (кіріс, шығыс, транзиттік);
қалааралық (аймақішілік) (кіріс, шығыс, транзиттік);
халықаралық (кіріс, шығыс, транзиттік);
ұтқыр операторлардың желісіне(-нен);
IP-телефония (интернет-телефония) операторларының;
байланыс операторларының желісіне анықталмаған бағыттардың кіріс трафигі;
SMS, MMS;
2) тасымалдау желісінің арналарына қатынау қызметтері:
басқа байланыс операторларының желілерімен қосылудың түрлі нүктелері арасындағы байланыс арнасын (аналогтық немесе цифрлық) және (немесе) жалғау желіжолын жалға беру;

3) услуги организации доступа к сети оператора связи:
работы по организации и подключению канала и (или) соединительной линии между присоединяемыми сетями (от сети каждого из присоединяемых операторов до точки подключения, в зависимости от географического месторасположения точки подключения);
4) доступ к услугам присоединяющего оператора связи:
проведение биллинга и сбор платежей от абонентов;
предоставление в аренду или пользование кабельной канализации и технологического имущества для целей присоединения;
проведение технического обслуживания и осмотра оборудования;
5) услуги присоединения.
72. Операторы междугородной и международной связи и операторы международной связи осуществляют расчеты с зарубежными международными операторами связи за международный трафик.
73. Взаиморасчеты операторов связи за пропуск международного трафика осуществляются на договорной основе и в соответствии с законодательством в области связи и естественных монополиях, и регулируемых рынках.
74. Взаиморасчеты между операторами связи за услуги связи за счет вызываемого абонента осуществляются на договорной основе между взаимодействующими операторами.
75. Взаиморасчеты между операторами связи взаимодействующих сетей, присоединяемых на внутризоновом или местном уровне, включают в себя рекомендации настоящих Правил и рекомендации МСЭ (серия D) по методу платы за единицу трафика на основе расчетных ставок, а также, в необходимых случаях и на основании дополнительных договоров на арендную плату за использование соединительных линий, каналов связи и сооружений телекоммуникаций.
76. При проведении взаиморасчетов операторов за одну соединительную линию принимается стандартный цифровой канал 64 кбит/с, один четырехпроводной канал со скоростью передачи 50 Бод. Поток Е1 принимается за 30 стандартных цифровых каналов в соответствии с рекомендацией G.704 п. 5.2 "Стык на 2048 кбит/с, несущий каналы n*64 кбит/с".
Разделение в потоке каналов n*64 на входящие и исходящие зависит от видов услуг, предоставляемых оператором связи присоединяемой сети, и определяется на стадии выдачи и выполнения технических условий на присоединение.
Стандартная точка присоединения (подключения), образуется цифровым портом Е1, обеспечивающим 30 цифровых каналов передачи голоса или данных, отдельный канал для синхронизации и отдельный канал для передачи управляющих сигналов, всего 32 канала по 64 кбит/с и скорость 2 Мбит/с, а также каналом передачи речевого сигнала (инкапсуляция стандартного цифрового канала 64 кбит/с) по технологии коммутации пакетов информации посредством IP сети. Рекомендуется производить присоединение с организацией групп каналов с кратностью 30.

3) байланыс операторының желісіне қатынауды ұйымдастыру қызметтері:
қосылатын желілер арасында арнаны және (немесе) жалғау желіжолын ұйымдастыру және қосу бойынша жұмыстар (қосу нүктесінің географиялық орналасуына қарай әрбір қосылатын операторлардың желісінен қосу орнына дейін);
4) қосатын байланыс операторының қызметтеріне қатынау:
биллинг жүргізу және абонеттерден төлемдерді жинау;
қосылу мақсатында кәбілдік кәрізді және технологиялық мүлікті жалға немесе пайдалануға беру;
техникалық қызмет көрсетуді жүргізу және жабдықты байқау;
5) қосылу қызметтері үшін есеп айырысу жүргізіледі.
72. Қалааралық және халықаралық байланыс операторлары және халықаралық байланыс операторлары шетелдік халықаралық байланыс операторларымен халықаралық трафик үшін өзара есеп айырысуды жүзеге асырады.
73. Халықаралық трафикті өткізу үшін байланыс операторларының өзара есеп айырысуы шарттық негізде және байланыс және табиғи монополиялар және реттелетін нарық саласындағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
74. Шақырылатын абоненттің есебінен байланыс қызметтері үшін байланыс операторлары арасындағы өзара есеп айырысу өзара іс-қимыл жасайтын операторлар арасындағы шарттық негізде жүзеге асырылады.
75. Аймақішілік немесе жергілікті деңгейде қосылатын өзара әрекеттесетін желілердің байланыс операторлары арасындағы есеп айырысуға есептік мөлшерлемелердің негізінде, сондай-ақ, қажет болған жағдайда және жалғау желіжолдарын, байланыс арналарын және телекоммуникация құрылыстарын пайдалану үшін жалдау төлеміне қосымша шарттардың негізінде трафик бірлігі үшін төлем әдісі бойынша осы Қағидалардың ұсынымдарын және мен ХЭО ұсынымдарын (D сериясы) қамтиды.
76. Операторлардың өзара есеп айырысу жүргізу кезінде 64 кбит/с стандартты цифрлық арна, беру жылдамдығы 50 Бод бір төртсымды арна бір жалғау желіжолы болып есептелінеді. G.704 ұсынымының "n*64 кбит/с арнаны тасымалдайтын, 2048 кбит/с түйіспе" 5.2-тармағына сәйкес 30 стандартты цифрлық арна Е1 ағын болып есептелінеді.
N*64 арналарының ағынында кіріс және шығысқа бөлу қосылатын желінің байланыс операторы ұсынатын қызметтердің түріне байланысты болады және қосылуға техникалық талаптар беру және орындау кезеңінде анықталады.
Қосылудың (қосудың) стандартты нүктесі 30 цифрлық дауыс немесе деректер беру арнасын, синхрондау үшін бөлек арнаны және басқару сигналдарын беру үшін бөлек арнаны, барлығы 64 кбит/с және жылдамдығы 2 Мбит/с 32 арнаны қамтамасыз ететін Е1 цифрлық портымен, сондай-ақ ІР-желі арқылы ақпарат топтамалары коммутациясының технологиясы бойынша сөйлеу сигналын беру арнасымен (64 кбит/с стандартты цифрлық арна инкапсуляциясы) құрылады. Қосылуды 30 еселік арналар топтарын ұйымдастыра отырып жүргізу ұсынылады.

77. Взаиморасчеты между операторами связи за пропуск трафика осуществляется на основе договоров присоединения и в соответствии с законодательством в области связи и естественных монополиях и регулируемых рынках.
78. Для организации и проведения расчетов между операторами связи измерение трафика должно производиться как исходящего, так и входящего. При этом каждый оператор связи сохраняет первичные данные о пропущенном трафике по всем используемым путям пропуска нагрузки для проведения сверки с другими операторами в соответствии с условиями заключенных договоров не менее трех лет и отвечать за достоверность данных.
79. С целью получения достоверных данных об объемах пропускаемого по разным направлениям трафика операторами связи принимаются меры по обеспечению возможности определения его объемов и качества обслуживания вызовов по всем используемым направлениям установления соединений, включая прямые и обходные каналы.
80. По договоренности между операторами связи сбор и обработка данных о трафике может осуществляться через единый расчетный центр, принадлежащий одному из взаимодействующих операторов связи.
81. В качестве расчетного периода рекомендуется принимать один календарный месяц. По договоренности между операторами может использоваться иной расчетный период.
82. Технические средства, используемые для учета трафика, включающие системы измерения длительности соединений и передачи данных оператора связи, должны быть внесены в реестр государственной системы обеспечения единства измерений и иметь действующий сертификат поверки.
Приложение 1
к Правилам
присоединения и взаимодействия
сетей телекоммуникаций
Организация взаимодействия технического персонала при
повреждениях и аварийных ситуациях, а также маршрутизация
вызовов ведомственных, корпоративных, специальных сетей связи и
АТС сетей телекоммуникаций общего пользования
1. Организация взаимодействия технического персонала
присоединенных АТС при повреждениях и аварийных ситуациях
1. Повреждения могут возникнуть на станционном оборудовании, на оборудовании систем передачи и линейных сооружениях, принадлежащих присоединенным или опорным автоматическим телефонным станциям (далее – АТС). Повреждения делятся на три категории:
1) первая категория - аварии, приводящие к полной потере работоспособности оборудования станции и включенных в них каналов;
2) вторая категория - аварии, приводящие к выходу из строя отдельных модулей или блоков, не влияющих на потерю трафика;

77. Трафикті өткізу үшін байланыс операторлары арасында өзара есеп айырысу Қосу шарттары негізінде және байланыс және табиғи монополиялар және реттелетін нарық саласындағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
78. Байланыс операторларының арасында есеп айырысуды ұйымдастыру және жүргізу үшін трафикті өлшеу шығыс трафикпен қатар, кіріс трафикпен жүргізілуі тиіс. Бұл ретте әрбір байланыс операторы басқа операторлармен үш жылдан кем емес мерзімге жасалған шарттардың және деректердің дұрыстығы үшін жауап беру талаптарына сәйкес салыстырып тексеруді жүргізу үшін жүктемені өткізудің барлық пайдаланылатын жолдары бойынша өткізілген трафик туралы бастапқы деректерді сақтайды.
79. Түрлі бағыттар бойынша өткізілетін трафиктің көлемдері туралы дұрыс деректерді алу мақсатында байланыс операторлары тура және айналма арналарды қоса алғанда, оның көлемдерін анықтау мүмкіндігі мен қосылысты орнатудың барлық пайдаланылатын бағыты бойынша шақыруларға қызмет көрсету сапасын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдайды.
80. Байланыс операторлары арасындағы уағдаластық бойынша трафик туралы деректерді жинауды және өңдеуді өзара іс-қимыл жасайтын байланыс операторларының біреуіне тиесілі бірыңғай есеп айырысу орталығы арқылы жүзеге асыруға болады.
81. Есептесу кезеңі ретінде бір күнтізбелік айды алу ұсынылады.
Операторлар арасындағы уағдаластық бойынша өзге де есептесу кезеңін пайдалануға болады.
82. Байланыс операторының трафикті есепке алу үшін пайдаланылатын, қосылыстар ұзақтығын және деректер беруді өлшеу жүйелерін қосатын техникалық құралдары өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тіркеліміне енгізілуі және қолданыстағы тексеру сертификатына ие болуы тиіс.
Телекоммуникация
желiлерiнің қосылу және өзара
іс-қимыл жасасу қағидаларына
1-қосымша
Бүлінулер және авариялық ахуалдар кезінде техникалық
қызметкерлердің өзара іс-қимылын ұйымдастыру, сондай-ақ
ведомстволық, корпоративтік, арнайы байланыс желілерінің және
ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің АТС
шақыруларын маршруттау
1. Бүлінулер және авариялық ахуалдар кезінде қосылған АТС
техникалық қызметкерлерінің өзара іс-қимылын ұйымдастыру
1. Бүлінулер қосылған немесе тірек автоматтық телефон стансыларына (бұдан әрі – АТС) тиесілі стансылық жабдықта, беру жүйелері жабдығында және желіжол құрылыстарында туындауы мүмкін. Бүліну мынадай үш санатқа бөлінеді:
1) бірінші санат – стансы жабдықтарының және оған қосылған арналардың жұмыс істеу мүмкіндігін толық жоғалтуға алып келетін авариялар;
2) екінші санат – трафикті жоғалтуға әсер етпейтін жекелеген модульдердің немесе блоктардың істен шығуына алып келетін авариялар;

3) третья категория - аварии, незначительно сказывающиеся на работе станции или включенных в нее направлений, повреждения отдельных абонентских комплектов или каналов.
2. Сроки устранения аварий в зависимости от категории повреждения регламентируются технологическими картами и оговариваются в дополнительном соглашении при подключении.
3. Аварийное состояние оборудования или линейных сооружений, подключенных к АТС сети телекоммуникаций общего пользования, определяется техническим персоналом взаимодействующих АТС на основании аварийных сигналов.
4. Технический персонал взаимодействующих АТС определяет причину повреждения. Каждая сторона устраняет повреждения на своем участке сети. После устранения аварий и восстановления работоспособности поврежденного оборудования производятся контрольные проверки данного оборудования.
5. Плановые проверки работоспособности оборудования линейных окончаний между подключенной и опорной АТС производятся согласно планам профилактических проверок по соответствующим инструкциям технической эксплуатации данного типа оборудования.
6. В случае проведения профилактических и измерительных работ, которые могут привести к временному ухудшению качества связи между взаимодействующими АТС, технический персонал обеих АТС сообщает об этом в диспетчерскую службу оператора связи.
2. Маршрутизация вызовов
7. Присоединяемая АТС должна обеспечивать возможность установления следующих основных видов связи:
1) между абонентами присоединяемой АТС (внутристанционные соединения);
2) с абонентами сетей телекоммуникаций общего пользования (местные, междугородные и международные);
3) выход на специальные службы.
8. Исходящая внешняя связь от присоединяемой АТС подключенной к АТС сети телекоммуникаций общего пользования, может производиться путем набора абонентами ведомственных, корпоративных, специальных и мини АТС однозначного префикса выхода (рекомендуемый Пм=9) и последующим набором полного номера требуемого абонента.
9. Исходящая междугородная, международная связь от абонентов присоединяемой АТС должна осуществляться путем набора префикса выхода далее набором "8" (или "8-10"), в перспективе "0" и "00" соответственно, и последующим набором междугородного (международного) номера.
10. Исходящая связь к спецслужбам от вышеуказанных абонентов должна осуществляться путем набора префикса выхода, а затем номера спецслужбы. Допускается выход на спецслужбы без набора индекса выхода.
11. Абоненты присоединяемой АТС, не имеющие права на внешнюю связь, должны обеспечиваться возможностью установления бесплатной внешней связи с экстренными спецслужбами (101, 102, 103, 104).

3) үшінші санат – стансының немесе оған қосылған бағыттардың жұмысына елеусіз әсер ететін болатын авариялар, жекелеген абоненттік жиынтықтардың немесе арналардың бүлінуі.
2. Аварияларды жою мерзімдері бүлінудің санатына қарай технологиялық карталармен реттеледі және қосу кезінде қосымша келісімдерде қарастырылады.
3. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінің АТС-на қосылған жабдықтардың немесе желіжол құрылыстарының авариялық жағдайын авариялық сигналдардың негізінде өзара іс-қимыл жасайтын АТС техникалық қызметкерлері анықтайды.
4. Өзара іс-қимыл жасайтын АТС техникалық қызметкерлері бүліну себебін анықтайды. Әрбір тарап өз учаскесіндегі бүлінуді жоюға жауапты болады. Аварияларды жойғаннан соң және бүлінген жабдықтың жұмысын қалпына келтіргеннен кейін осы жабдыққа бақылау мақсатымен тексеру жүргізіледі.
5. Қосылған және тірек АТС арасындағы желіжолдық түпкілікті жабдықтың жұмыс істеуін жоспарлы тексеру жабдықтың осы түрін техникалық пайдалану нұсқаулықтарына сәйкес профилактикалық тексеру жоспарларына сай жүргізіледі.
6. Өзара әрекеттесетін АТС арасындағы байланыс сапасының уақытша нашарлауына алып келуі мүмкін профилактикалық және өлшеу жұмыстарын жүргізген жағдайда екі АТС техникалық қызметкерлері бұл туралы байланыс операторының диспетчерлік қызметіне хабарлайды.
2. Шақыруларды маршруттау
7. Қосылатын АТС байланыстың мынадай негізгі түрлерін орнату мүмкіндігін қамтамасыз етуі керек:
1) қосылатын АТС абоненттерінің арасында (стансыішілік қосылыстар);
2) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің абоненттерімен (жергілікті, қалааралық және халықаралық);
3) арнайы қызметтерге шығу.
8. Қосылатын АТС-дан ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылған АТС-ға шығыс сыртқы байланыс ведомстволық, корпоративтік, арнайы және шағын АТС абоненттерінің бірмәнді шығу префиксін (ұсынылатын Пж=9) теруі, содан кейін талап етілген абоненттің толық нөмірін теруі арқылы жүргізіледі.
9. Қосылатын АТС абоненттерінің шығыс қалааралық, халықаралық байланысы "8" (немесе "8-10"), перспективада, тиісінше, "0" және "00" тере отырып, шығу префиксін теру жолымен, содан соң қалааралық (халықаралық) нөмірді теру арқылы жүзеге асырылады.
10. Жоғарыда көрсетілген абоненттердің арнайы қызметтерге шығыс байланысы шығу префиксін, содан кейін арнайы қызметтің нөмірін теру арқылы жүзеге асырылуы тиіс. Арнайы қызметтерге шығу индексін термей-ақ шығуға жол беріледі.
11. Сыртқы байланысқа құқығы жоқ қосылатын АТС абоненттері арнайы шұғыл қызметтермен (101, 102, 103, 104) тегін сыртқы байланыс орнату мүмкіндігімен қамтамасыз етілуі керек.

12. При установлении соединения между абонентами присоединяемой АТС может применяться внутренний сокращенный номер (трехзначный или четырехзначный, в зависимости от емкости, присоединяемой АТС).
Приложение 2
к Правилам
присоединения и взаимодействия
сетей телекоммуникаций
Нормативы нагрузки и качества установления соединений
Присоединяемые к сетям телекоммуникаций общего пользования АТС любых типов должны быть подключены через соединительные линии с нормой нагрузки на одну линию (канал) до 0,7 Эрл.
Присоединяемые АТС любых типов включаются в сети телекоммуникаций общего пользования через опорные, комбинированные или транзитные цифровые коммутационные станции.
Присоединяемые АТС могут быть подключены через соединительные линии с нормой нагрузки на одну линию (канал) до 0,7 Эрл либо по абонентским линиям (далее – АЛ).
Средняя суммарная (исходящая и входящая) телефонная нагрузка на одну АЛ должна составлять не более 0,15 Эрл.
Должна обеспечиваться возможность ограничения нагрузки на АЛ. Ограничение нагрузки должно производиться по каждой АЛ между мини АТС (емкость не более 128 номеров) и опорной АТС. Если на мини АТС не имеется средств для ограничения нагрузки, то при включении данной мини АТС в телефонную сеть по согласованию с присоединяющей стороной жестко закрепляется определенное количество абонентов мини АТС, у которых существует выход на местную сеть.
Качество установления соединений определяется нормативами потерь, приведенными в Таблице 1.
Таблица 1. Нормативы показателей качества
Наименование показателя
Величина нормы
Вероятность потерь между входами соседних станций не должна превышать:
при исходящем местном соединении
при входящем местном соединении
при входящем междугородном, международном соединении
0,5 %
0,5 %
0,1 %
Контрольные сроки устранения неисправностей, связанных:
1) с коммутационным оборудованием
45 минут на обслуживаемых, 2 часа на
необслуживаемых АТС
2) с линейно-кабельным оборудованием:
в кабелях межстанционной связи, магистральных и распределительных со вскрытием муфт, когда кабель поврежден не полностью, емкостью:
до 200х2 включительно
18 часов
до 400х2 включительно
24 часа
до 600х2 включительно
30 часов
до 800х2 включительно
36 часов
до 1200х2 включительно
60 часов
до 1400х2
70 часов
до 1600х2
80 часов
до 1800х2
96 часов
до 2000х2
120 часов
до 2400х2
144 часа
3) в кабелях межстанционной связи, магистральных и распределительных, когда требуется заменить пролет кабеля, емкостью:
до 300х2 включительно
36 часов
до 400х2 включительно
48 часов
до 600х2 включительно
60 часов
до 800х2 включительно
72 часа

12. Қосылатын АТС абонеттерінің арасындағы қосылыс орнатылған кезде ішкі қысқартылған нөмір (сыйымдылыққа, қосылатын АТС-ға қарай үш мәнді немесе төрт мәнді) қолданылуы мүмкін.
Телекоммуникация
желiлерiнің қосылу және өзара
іс-қимыл жасасу қағидаларына
2-қосымша
Қосылыстар орнату жүктемесінің және сапасының нормативтері
Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне қосылатын кез келген түрдегі АТС бір желіжолға (арна) 0,7 Эрл. дейінгі жүктеме нормасымен жалғау желіжолдары арқылы қосылуы керек.
Қосылатын кез келген түрдегі АТС тірек, аралас немесе транзитті цифрлық коммутациялық стансылар арқылы ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылады.
Қосылатын АТС бір желіжолға (арна) 0,7 Эрл дейін болатын жүктеме нормасы бар жалғау желіжолдары арқылы не абоненттік желіжолдар (бұдан әрі – АЖ) бойынша қосылуы мүмкін.
Бір АЖ-ға орташа есеппен алғандағы телефон жүктемесінің жиынтығы (шығыс және кіріс) 0,15 Эрл аспауы керек.
АЖ-ға жүктемені шектеу мүмкіндігі қамтамасыз етілуі қажет. Жүктемені шектеу әрбір АЖ бойынша шағын АТС (сыйымдылығы 128 нөмірден аспайтын) пен тірек АТС арасында жүзеге асырылуы тиіс. Егер шағын АТС-да жүктемені шектеу құралдары болмаса, онда телефон желісіне осы шағын АТС қосу кезінде қосатын тараппен келісе отырып, жергілікті желіге шығуға құқылы шағын АТС абоненттерінің белгілі бір саны қатаң түрде бекітіледі.
Қосылыстарды белгілеу сапасы 1-кестеде берілген жоғалту нормативтерімен анықталады.
1-кесте. Сапа көрсеткіштерінің нормативтері
Көрсеткіштің атауы
Норма шамасы
Көрші стансылар кірістерінің арасындағы жоғалту ықтималдылығы мыналардан артық болмауы керек:
жергілікті шығыс қосылыс кезінде
0,5 %
жергілікті кіріс қосылыс кезінде
0,5 %
қалааралық, халықаралық кіріс қосылыс кезінде
0,1 %
Мыналармен байланысты ақауларды жоюдың бақылау мерзімдері:
1) коммутациялық жабдықпен
қызмет көрсетілетін АТС-да 45 минут,
қызмет көрсетілмейтін АТС-да 2 сағат
2)желіжол-кәбілдік жабдықпен:
мынадай сыйымдылықтағы кәбіл толығымен бүлінгенде, муфтаны ашу арқылы стансыаралық, магистральдық және тарату кәбілдерінде:
200х2 дейін қоса алғанда
400х2 дейін қоса алғанда
600х2 дейін қоса алғанда
800х2 дейін қоса алғанда
1200х2 дейін қоса алғанда
1400х2 дейін
1600х2 дейін
1800х2 дейін
2000х2 дейін
2400х2 дейін
18 сағат
24 сағат
30 сағат
36 сағат
60 сағат
70 сағат
80 сағат
96 сағат
120 сағат
144 сағат
3) мынадай сыйымдылықтағы кәбілдің аралығын ауыстыру талап етілгенде, стансыаралық байланыс, магистральдық және тарату кәбілдерінде:
300х2 дейін қоса алғанда
400х2 дейін қоса алғанда
600х2 дейін қоса алғанда
800х2 дейін қоса алғанда

до 1200х2 включительно
100 часов
до 1400х2
120 часов
до 1600х2
140 часов
до 1800х2
150 часов
до 2000х2
170 часов
до 2400х2
190 часов
4) в высокочастотных кабелях межстанционной связи или межстанционных ВЛС
24 часа
с заменой кабеля или опор
48 часов
5) устранение повреждений в муфте оптического кабеля
48 часов
Приложение 3
к Правилам
присоединения и взаимодействия
сетей телекоммуникаций
Технические требования к АТС, включаемым в сети
телекоммуникаций общего пользования
1. Варианты способов подключения АТС к сетям телекоммуникаций общего пользования:
1) подключение присоединяемых АТС по цифровым соединительным линиям:
Параметры цифровых соединительных линий ИКМ со скоростью передачи 2048 кбит/с должны соответствовать Рекомендациям МСЭ-Т G.703, G.704 и G.732.
2. Варианты подключения мини АТС к сетям телекоммуникаций общего пользования:
1) подключение мини АТС к АТС сети телекоммуникаций по аналоговым абонентским линиям:
- используется аналоговый абонентский комплект (АК) в цифровой АТС;
- линейные сигналы передаются шлейфным способом;
- передача набора номера – батарейными импульсами или сигнализацией DTMF;
3. Организация доступа для мини АТС:
1) мини АТС включаются в сети телекоммуникаций общего пользования через абонентские комплекты цифровых опорных или комбинированных АТС по двухпроводным абонентским линиям;
2) использование абонентских комплектов опорной АТС в качестве соединительных линий для мини АТС не должно нарушать систему эксплуатации абонентских линий (проверка исправности, измерения);
3) включение мини АТС в сети телекоммуникаций общего пользования производится на цифровые АТС;
4) в качестве местного префикса (Пм) для выхода на сети телекоммуникаций рекомендуется использовать цифру "9".
4. Подключение присоединяемых коммутационных станций по сети с коммутацией пакетов.
Данный тип присоединения осуществляется посредством физической стыковки сетей Интернет присоединяемого и присоединяющего операторов по каналам 1/10 GE, с организацией виртуальной частной сети (VLAN/VPN) для пропуска межсетевого трафика, установкой на границе сети каждого оператора оборудования SBC (пограничный контроллер сессий) и последующей организацией каналов передачи речевого сигнала и сигнализации управления вызовами по технологии коммутации пакетов информации. Сети Интернет операторов должны поддерживать технологии обеспечения качества передаваемой речи не ниже 3,5 балла по шкале Средней экспертной оценки разборчивости речи (MOS - Mean Opinion Score)

1200х2 дейін қоса алғанда
1400х2 дейін
1600х2 дейін
1800х2 дейін
2000х2 дейін
2400х2 дейін
36 сағат
48 сағат
60 сағат
72 сағат
100 сағат
120 сағат
140 сағат
150 сағат
170 сағат
190 сағат
4) стансыаралық байланыс немесе стансыаралық ӘБЖ жоғары жиілікті кәбілдерінде кәбілді немесе тіректі ауыстырумен
24сағат
48 сағат
5) оптикалық кәбілдің муфтасындағы бүлінулерді жою
48 сағат
Телекоммуникация
желiлерiнің қосылу және өзара
іс-қимыл жасасу қағидаларына
3-қосымша
Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне қосылатын
АТС-ға қойылатын техникалық талаптар
1. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне АТС қосу
тәсілдерінің нұсқалары:
1) цифрлық жалғау желіжолдары бойынша қосылатын АТС қосу:
Беру жылдамдығы 2048кбит/с ИКМ цифрлық жалғау желіжолдарының параметрлері ЭХО-Т G.703, G.704 және G.732 ұсынымдарына сәйкес болуы тиіс.
2. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне шағын АТС қосу нұсқалары:
1) шағын АТС телекоммуникация желісіне аналогты абоненттік желіжолдар бойынша қосу:
- цифрлық АТС-да аналогты абоненттік жиынтық (АЖ) пайдаланылады;
- желіжол сигналдары шлейф тәсілімен беріледі;
- нөмір терімін беру - батарея импульстерімен немесе DTMF сигнал беруімен;
3. Шағын АТС-ға қатынауды ұйымдастыру:
1) шағын АТС ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне екі сымды абоненттік желіжол бойынша цифрлық тірек немесе аралас АТС абоненттік жиынтықтары арқылы қосылады;
2) тірек АТС абоненттік жиынтықтарын шағын АТС үшін жалғау желіжолдары ретінде пайдалану абоненттік желіжолдарды пайдалану жүйесін бұзбауы тиіс (ақауларды, өзгерістерді тексеру, т.б.);
3) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісінде шағын АТС цифрлық АТС-ға қосу жүргізіледі;
4) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне шығу үшін жергілікті префикс (Пж) ретінде "9" цифрын қолдану ұсынылады.
4. Қосылатын коммутациялық стансыларды топтамалар коммутациясы бар желі бойынша қосу.
Қосудың бұл түрі желіаралық трафикті өткізу үшін виртуалды жекеменшік (VLAN/VPN) ұйымдастыра отырып, әрбір оператор желісі шекарасында SBC орнату арқылы (сессиялардың шекаралық контроллері) және одан кейін сөйлеу сигналын беру арналарын және ақпарат топтамалары коммутациясы технологиясы бойынша шақыруларды басқару сигнализациясын ұйымдастыра келе, қосылатын және қосатын операторлардың 1/10 GE арналары бойынша интернет желілерінің физикалық түйіспелері арқылы жүзеге асырылады.
Операторлардың интернет желілері берілетін сөз сапасы сөздің ұғынықтылығы орташа сараптамалық бағасының шәкілі бойынша 3,5 балдан төмен болмайтын технологияны қолдауы тиіс (MOS - Mean Opinion Score).

5. Организация серийного искания.
При организации связи к какой-либо специальной службе на АТС используются абонентские комплекты (АК), позволяющие организовать серийное искание. В этом случае предъявляются ограничения по нагрузке: для каждой абонентской линии <0,15 Эрл.
Приложение 4
к Правилам
присоединения и взаимодействия
Особенности присоединения мини АТС.
Параметры абонентских комплектов, по которым включены
мини АТС
1. Параметры абонентских комплектов, по которым включены мини АТС, являются суммой параметров: физических линий, четырехполюсника мини АТС, ее абонентских линий и телефонных аппаратов, и не должно превышать норм, установленных для абонентских линий. Параметры по постоянному току, включая абонентский комплект мини АТС должны быть:
1) сопротивление шлейфа с учетом сопротивления входного интерфейса - не более 1800 Ом;
2) сопротивление изоляции между проводами или между каждым проводом и "землей" - не менее 20 кОм;
3) емкость между проводами или каждым проводом и "землей" не более 0,5 мкФ;
4) максимальное затухание на частоте 1020 Гц не более 35 дБ для кабеля с диаметром жил 0,5 мм и не более 45 дБ для кабеля с диаметром жил 0,32 мм.
2. Мини АТС должна принимать вызов, поступающий по абонентским линиям (переменный ток напряжением 95 +/- 5 В и частотой 25 Гц), и имитировать сигнал ответа "Размыкание шлейфа абонентской линии".
Приложение 5
к Правилам
присоединения и взаимодействия
сетей телекоммуникаций
Форма
Технические условия на присоединение
Технические условия на присоединение
№ ____ от "____" __________ 20__ года
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(присоединяющий оператор)
производит присоединение сети (присоединяемого оператора,
владельца сети) на следующих технических условиях:
1. Уровень подключения
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
определяется видами услуг, предоставляемыми присоединяемым
оператором (владельцем сети), в соответствии с правилами
присоединения и взаимодействия сетей телекоммуникаций.
2. Нумерация сети
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
в соответствии с соответствующим приказом уполномоченного
органа в области связи.
3. Емкость подключаемой сети
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
в соответствии с соответствующим приказом уполномоченного
органа в области связи.
Тип присоединяемого оборудования
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
в соответствии с заявкой присоединяемого оператора (владельца
сети) на присоединение своей сети к сети присоединяющего оператора и
сертификатом соответствия на применяемое оборудование,
зарегистрированным в реестре Государственной системы сертификации
Республики Казахстан.

5. Сериялық іздеуді ұйымдастыру.
АТС қандай да бір арнайы қызметке байланысты ұйымдастыру кезінде сериялық іздеуді ұйымдастыруға мүмкіндік беретін абоненттік кешендер (АК) пайдаланылады. Бұл жағдайда жүктеме бойынша шектеулер қойылады: әрбір абоненттік желіжол үшін <0,15 Эрл.
Телекоммуникация
желiлерiнің қосылу және өзара
іс-қимыл жасасу қағидаларына
4-қосымша
Шағын АТС қосу ерекшеліктері Шағын АТС қосылған абоненттік жинақтардың параметрлері
1. Шағын АТС қосылған абоненттік жинақтардың параметрлері мынадай параметрлердің жиынтығы болып табылады: физикалық желіжолдар, шағын АТС төртполюстігі, оның абоненттік желіжолдары жіне телефон аппараттары және абоненттік желіжолдар үшін белгіленген нормалардан артпауы тиіс. Шағын АТС абоненттік жинағын қоса алғандағы тұрақты ток бойынша параметрлер мынадай болуы керек:
1) кіру интерфейсінің кедергісін ескере отырып, шлейфтің кедергісі – 1800 Омнан көп емес;
2) сымдар арасындағы немесе әрбір сым мен "жер" арасындағы оқшаулау кедергісі – кем дегенде 20кОм;
3) сымдар арасындағы немесе әрбір сым мен "жер" арасындағы сыйымдылық 0,5мкФ артық емес;
4) 1020 Гц жиіліктегі барынша өшіру талшық диаметрі 0,5 мм болатын кәбіл үшін 35 дБ және талшық диаметрі 0,32 мм болатын кәбіл үшін 45дБ аспайды.
2. Шағын АТС абоненттік желіжолдар бойымен келетін шақыруларды қабылдап (кернеуі 95+/-5 В болатын және жиілігі 25 Гц болатын ауыспалы тоқ), "Абоненттік желіжол шлейфінің ажырауы" сигналына ұқсауы керек.
Телекоммуникация
желiлерiнің қосылу және өзара
іс-қимыл жасасу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қосылуға техникалық талаптар
20__ жылғы "____" __________ № ____ қосылуға техникалық талаптар
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(қосатын оператор)
мынадай техникалық талаптармен желіні қосуды (қосылатын
оператордың, желі иесінің) жүргізеді:
1. Қосылу деңгейі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
қосылатын оператор (желі иесі) ұсынатын қызметтер түрімен,
телекоммуникация желiлерiнің қосылу және өзара іс-қимыл жасасу
қағидаларына сәйкес айқындалады.
2. Желінің нөмірленуі байланыс саласындағы уәкілеттік органның
тиісті бұйрығына сәйкес
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
3. Қосылатын желінің сыйымдылығы байланыс саласындағы
уәкілеттік органның тиісті бұйрығына сәйкес
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қосылатын жабдық түрі қосылатын оператордың (желі иесі) өз
желісін қосатын қосатын оператор желісіне қосуға өтініміне және
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесі тізілімінде
тіркелген, қолданылатын жабдыққа сәйкестік сертификатына сәйкес
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

4. Сигнализация по соединительным линиям
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
в соответствии с:
заявкой присоединяемого оператора (владельца сети) на
присоединение своей сети к сети присоединяющего оператора;
сертификатом соответствия на применяемое оборудование,
зарегистрированным в реестре Государственной системы сертификации
Республики Казахстан;
ограничительным перечнем протоколов сигнализации,
поддерживаемых цифровыми станциями в сетях телекоммуникаций общего
пользования.
5. Организация межстанционной связи
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
в соответствии с п. 1 и п. 4 настоящих Технических условий.
6. Синхронизация
Оборудование присоединяемого оператора (владельца сети)
синхронизируется с сетью телекоммуникаций присоединяющего оператора
по одному из следующих вариантов:
1) от собственного источника синхронизации с коэффициентом
стабильности синхросигнала не менее 10-11. (присоединяемый оператор
(владелец сети) к заявке на присоединение прилагает Сертификат
соответствия на источник синхронизации, зарегистрированного в реестре
Государственной системы сертификации Республики Казахстан и
технические параметры источника);
2) от сети тактовой сетевой синхронизации (ТСС) присоединяющего
оператора.
7. Тарификация.
1) учет телефонного трафика производится на основе данных
аппаратуры повременного учета соединений присоединяющего оператора и
присоединяемого оператора (владельца сети);
2) при выходе абонентов сети присоединяемого оператора
(владельца сети) на внутризоновую, междугородную и международную
связь, посредством сети присоединяющего оператора, учет трафика
производится на АМТС (МгТУ/МЦК) присоединяющего оператора (владельца
сети);
3) аппаратура повременного учета имеет сертификат об
утверждении типа средств измерения и сертификат о поверке.
8. Пропуск телефонного трафика.
Через коммутационное поле присоединяющего оператора
осуществляется пропуск трафика от (на) абонентов сети присоединяемого
оператора (владельца сети) на (от) сеть(и) телекоммуникаций общего
пользования.
9. Проектные работы.
1) присоединяемый оператор (владелец сети) предоставляет
проектную документацию на включение в сеть телекоммуникаций
присоединяющего оператора. До получения технических условий на
организацию соединительных линий и составления проектной документации
(ПД) присоединяемый оператор (владелец сети) с филиалом
присоединяющего оператора (в зоне обслуживания которого
осуществляется присоединение) урегулируют место расположение
оконечного оборудования;

4. Жалғау желіжолдары бойынша сигнал беру қосылатын оператордың
(желі иесі) өз желісін қосатын оператор желісіне қосуға өтініміне;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесі
тізілімінде тіркелген сәйкестік сертификатына;
ортақ пайдаланылатын телекоммункация желілеріндегі цифрлық
стансылар қолдайтын сигнал беру протоколдарының шектеулі тізбесіне
сәйкес
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
5. Стансыаралық байланысты ұйымдастыру осы Техникалық
талаптардың 1-тармағына және 4-тармағына сәйкес
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
6. Синхрондау
Қосылатын оператор (желі иесі) жабдығы мынадай нұсқалардың бірі бойынша қосатын оператор телекоммуникация желісімен синхрондалуы керек:
1) синхрондаудың жеке көзінен кемінде 10-11 синхросигнал тұрақтылығының коэффициентімен (қосылатын оператор (желі иесі) қосылуға өтінішке Қазақстан Республикасы сертификаттаудың Мемлекеттік жүйесі тізілімінде тіркелген синхрондау көзіне сәйкестік сертификатын және көздердің техникалық параметрлерін қоса ұсынады).
2) қосатын оператор тактілік желілік синхрондау (ТЖС) желісінен.
7. Тарифтеу.
1) Телефон трафигін есепке алу қосатын оператор және қосылатын оператор (желі иесі) қосылыстарын уақытына қарай есепке алу аппаратурасының деректері негізінде жүргізіледі;
2) Қосылатын оператор (желі иесі) желісінің абоненттері қосатын оператор желісі арқылы аймақішілік, қалааралық және халықаралық байланысқа шыққан уақытта трафикті есептеу қосатын оператордың АҚТС-да (ҚТТ/ХКО) жүргізіледі.
3) Уақытына қарай есепке алу аппаратурасының өлшеу құралдарының түрін бекіту туралы сертификаты және тексеру туралы сертификаты болуы керек.
8. Телефон трафигін өткізу.
Қосатын оператордың коммутациялық өрісі арқылы қосылатын оператор (желі иесі) желісі абоненттерінен (абоненттеріне) ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісіне (желісінен) трафикті өткізу жүзеге асырылады.
9. Жобалау жұмыстары.
1) Қосылатын оператор (желі иесі) қосатын оператордың телекоммуникация желісіне қосуға жобалау құжаттамасын ұсынады. Қосу желіжолдарын ұйымдастыруға техникалық талаптарды алғанға және жобалау құжаттамасын (ЖҚ) жасағанға дейін қосылатын оператор (желі иесі) қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) түпкілікті жабдықтың орналасу орнын реттейді.

2) присоединяющему оператору предоставляется копия Акта о
согласовании ПД, на соответствие с настоящими техническими условиями
и с техническими условиями на организацию соединительных линий. Акт
подписывается уполномоченными представителями присоединяющего
оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется присоединение)
и присоединяемого оператора (владельца сети).
10. Строительно-монтажные работы.
1) присоединяемый оператор (владелец сети) получает в филиале
присоединяющего оператора (в зоне обслуживания которого
осуществляется присоединение) технические условия на организацию
соединительных линий;
2) все работы, связанные с организацией соединительных линий
(аренда каналов, прокладка кабеля, установка оконечного
оборудования), согласовываются с филиалом присоединяющего оператора
(в зоне обслуживания которого осуществляется присоединение).
11. Общие вопросы.
1) план строительно-монтажных работ (схема протяжки кабеля,
установка оконечного оборудования) согласуются с филиалом
присоединяющего оператора (в зоне обслуживания которого
осуществляется присоединение);
2) присоединяемый оператор (владелец сети) предусматривает
обеспечение электроэнергией оконечного оборудования, согласовав все
работы и требования по электропитанию с филиалом присоединяющего
оператора (в зоне обслуживания которого осуществляется
присоединение);
3) завершение работ по выполнению настоящих Технических условий
оформляется актом с указанием уровня подключения, нумерации сети,
типа сигнализации, класса присоединения к базовой сети ТСС, варианта
синхронизации и готовности к тестовому подключению. Акт подписывается
уполномоченными представителями филиала присоединяющего оператора (в
зоне обслуживания которого осуществляется присоединение) и
присоединяемого оператора (владельца сети). Копия акта
предоставляется присоединяющему оператору;
4) перед присоединением сети присоединяемого оператора к сети
телекоммуникаций присоединяющего оператора проводятся тестовые
испытания. При положительных результатах тестовых испытаний
составляется Акт о результатах тестовых испытаний и вводе с целью
коммерческой эксплуатации. Копия акта предоставляется присоединяющему
оператору. В акте указываются точка присоединения, нумерация сети,
количество задействованных сетевых ресурсов, вариант синхронизации,
сроки тестирования, результаты тестирования и дата подключения с
целью коммерческой эксплуатации. Акт подписывается уполномоченными
представителями филиала присоединяющего оператора, в зоне
обслуживания которого осуществляется присоединение, и присоединяемого
оператора (владельца сети);

2) қосатын операторға осы техникалық талаптарға және қосатын желіжолдарды ұйымдастыруға техникалық талаптарға сәйкестікке ЖҚ келісу актісінің көшірмесі ұсынылады. Актіге қосатын оператордың уәкілетті өкілдері (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) және қосылатын оператор (желі иесі) қол қояды.
10. Құрылыс-құрастыру жұмыстары:
1) қосылатын оператор (желі иесі) қосатын оператордың филиалында (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) жалғау желіжолдарын ұйымдастыруға техникалық талаптар алады;
2) жалғау желіжолдарын ұйымдастырумен байланысты барлық жұмыстар (арналарды жалға алу, кәбіл жүргізу, түпкілікті жабдықты орнату) қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) келісіледі.
11. Жалпы мәселелер:
1) құрылыс-құрастыру жұмыстарының жоспары (кәбіл тарту тәсімі, түпкілікті жабдықты орнату) қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) келісіледі;
2) қосатын оператордың филиалымен (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) барлық жұмыстар мен талаптарды келісе отырып, қосылатын оператор (желі иесі) түпкілікті жабдықты электр энегиясымен қамтамасыз етуді көздейді;
3) осы техникалық талаптарды орындау бойынша жұмыстарды аяқтау қосу деңгейін, желі нөмірлеуін, сигнал беру түрін, ТСС базалық желісіне қосылу класын, синхрондау нұсқасын және тестілік қосылуға дайындығын көрсете отырып, акт ресімделеді. Актіге қосатын оператор филиалының уәкілетті өкілдері (қосылу жүзеге асырылатын қызмет көрсету аймағында) мен қосылатын оператор (желі иесі) қол қояды. Актінің көшірмесі қосатын операторға ұсынылады;
4) қосылатын оператордың желісін қосатын оператордың телекоммуникация желісіне қосудың алдында тестілік сынақтар жүргізіледі. Тестілік сынақтар оң нәтиже бергенде Тестілік сынақтардың нәтижелері және коммерциялық пайдалану мақсатында енгізу туралы акті жасалады. Актінің көшірмесі қосатын операторға ұсынылады. Актіде қосылу нүктесі, желі нөмірлеуі, қолданысқа енгізілген желілік ресурстар саны, синхрондау нұсқасы, тестілеу мерзімдері, тестілеу нәтижелері және коммерциялық пайдалану мақсатында қосу күні көрсетіледі. Актіге қосылу жүзеге асырылған қызмет көрсету аймағындағы қосатын оператор филиалының және қосылатын оператордың (желі иесінің) уәкілетті өкілдері қол қояды;

5) при превышении удельной нагрузки 0,7 Эрл на соединительную
линию необходимо обеспечить увеличение канальной емкости;
6) подключение к сети телекоммуникаций присоединяющего
оператора производится после выполнения настоящих технических
условий;
7) в случае если настоящие Технические условия не будут
выполнены в течение шести месяцев со дня их выдачи, то данные
Технические условия будут аннулированы;
8) подключение сети присоединяемого оператора (владельца сети)
связи к сети телекоммуникаций присоединяющего оператора в рамках
настоящих технических условий используется только для услуг,
предусмотренных Договором присоединения и взаимодействия;
9) в случае отсутствия свободных сетевых ресурсов (портовой
емкости) на момент выполнения технических условий присоединяемым
оператором, данное присоединение будет возможно после дооборудования
______________ присоединяющим оператором;
10) любые изменения схемы синхронизации сети присоединяемого
оператора (владельца сети) согласовываются с присоединяющим
оператором.
_______________________________________________________________
Наименование филиала присоединяющего оператора
_______________________________________________________________
Руководитель филиала присоединяющего оператора (Ф.И.О. и
подпись)
Приложение 6
к Правилам
присоединения и взаимодействия
сетей телекоммуникаций
Порядок выделения серийных номеров и взаимодействия провайдеров
телекоммуникаций с операторами связи местных
сетей телекоммуникаций, выделяющих серийные номера
1. Серийные номера могут быть выделены операторами местных сетей телекоммуникаций для организации доступа пользователей к услугам, предоставляемым владельцами специальных, информационно-справочных и сервисных служб и на основании договоров на подключение для операторов услуг телекоммуникаций.
2. Под серийным включением понимается совокупность абонентских линий, имеющих один и тот же групповой станционный номер, номер серийного включения. Номером серийного включения может быть номер, соответствующий станционному номеру, либо сокращенный номер.
3. Серийные номера могут быть предоставлены следующим службам:
1) специальным;
2) информационно-справочным;
3) сервисным.
4. Требования к получателям серийного номера:
1) суммарная (исходящая и входящая) интенсивность нагрузки, создаваемой в час наибольшей нагрузки (далее – ЧНН) по каждой линии серийного включения, не должна превышать 0,15 Эрл;
2) использование серийных номеров, выделенных службам, указанным в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего Приложения, производится по односторонней схеме с запретом исходящей связи данным службам;

5) жалғау желіжолына 0,7 Эрл үлес жүктемесі асқан жағдайда, арна сыйымдылығын арттыруды қамтамасыз ету қажет;
6) қосатын оператордың телекоммуникация желісіне қосу осы техникалық талаптарды орындағаннан кейін жүргізіледі;
7) егер осы техникалық талаптар олар берілген мерзімнен бастап алты айдың ішінде орындалмаса, онда осы техникалық талаптар жойылады;
8) осы техникалық талаптар шеңберінде қосатын оператордың телекоммуникация желісіне қосылатын байланыс операторы желісін (желі иесін) қосу Қосу және өзара әрекеттестік шартында көзделген қызметтер үшін ғана қолданылады;
9) қосылатын оператордың техникалық талаптарды орындау кезінде бос желілік ресурстар (порт сыйымдылығы) болмаған жағдайда, бұл қосылыс қосатын оператор _______________ толықтай жабдықтағаннан кейін мүмкін болады;
10) қосылатын оператор желісін (желі иесін) синхрондау тәсіміне кез келген өзгерістер қосатын оператормен келісіледі.
_______________________________________________________________
Қосатын оператор филиалының атауы
_______________________________________________________________
Қосатын оператор филиалының басшысы (аты-жөні және қолы)
Телекоммуникация
желiлерiнің қосылу және өзара
іс-қимыл жасасу қағидаларына
6-қосымша
Сериялық нөмірлерді бөліп беру және сериялық нөмірлерді бөліп
беретін жергілікті телекоммуникация желілерінің байланыс
операторларымен телекоммуникация провайдерлерінің өзара
іс-қимыл тәртібі
1. Сериялық нөмірлерді жергілікті телекоммуникация операторлары арнайы, ақпараттық-анықтамалық және сервистік қызметтердің иелері ұсынатын қызметтерге пайдаланушылардың қатынауын ұйымдастыру үшін және телекоммуникация қызметтерінің операторлары үшін қосу шарттары негізінде беруі мүмкін.
2. Нақты бір топтық стансылық нөмірі, сериялық қосылу нөмірі бар абоненттік желіжолдар жиынтығы сериялық қосылу дегенді білдіреді. Сериялық қосылу нөмірі стансылық нөмірге сәйкес келетін не қысқартылған нөмір болуы мүмкін.
3. Сериялық нөмірлер мынадай қызметтерге ұсынылуы мүмкін:
1) арнайы;
2) ақпараттық-анықтамалық;
3) сервистік.
4. Сериялық нөмір алушыларға қойылатын талаптар:
1) сериялық қосылудың әрбір желіжолы бойынша мейлінше көп жүктемелі сағатта (бұдан әрі - ЕЖС) туындайтын жүктеменің жиынтық қарқындылығы (шығыс және кіріс) 0,15 Эрл аспауы тиіс;
2) осы Қосымшаның 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қызметтерге бөлінген сериялық нөмірлерді пайдалану осы қызметтерге шығыс байланысқа тыйым сала отырып, біржақты тәсім бойынша жүргізіледі;

3) условия подключения оборудования оговариваются в каждом конкретном случае;
4) к службам, которым выделяется сокращенный или обычный абонентский номер местной сети телекоммуникаций, обеспечивается доступ с любого абонентского телефонного номера или таксофона присоединяющей сети;
5) во всех случаях получения серийных номеров количество задействованных абонентских линий не должно превышать 15 (пятнадцати). При превышении указанного количества линий, оператор связи (получатель) подает заявку присоединяющему оператору на присоединение узла доступа своей сети к сетям телекоммуникаций общего пользования на местном уровне с использованием межстанционных соединительных линий.
5. Нумерацию выделяемых абонентских линий серийного искания определяют соответствующие операторы местных сетей телекоммуникаций.
6. Связь абонентов местной сети телекоммуникаций с абонентами, имеющими номера с серийным включением, обеспечивается путем набора сокращенного номера или обычного абонентского номера, используемого на данной сети.
7. Порядок выделения серийных номеров в интересах операторов связи:
1) получатель серийного номера подает произвольную форму заявки оператору местной сети телекоммуникаций на выделение серийного номера, в которой указываются:
обоснование необходимости использования серийного номера;
типы и характеристики используемого оборудования, для соединения с которым требуется серийный номер.
При отсутствии указанных сведений заявка рассмотрению не подлежит;
2) оператор местной сети телекоммуникаций рассматривает заявку и в месячный срок заключает договор (при наличии технической возможности) с заявителем на использование серийных номеров;
при отсутствии свободной линейной емкости для организации абонентских линий, в месячный срок заявителю выдаются технические условия на организацию абонентских линий. Договор подписывается после выполнения заявителем технических условий.
Отказ в рассмотрении заявки возможен в случае отсутствия серийных номеров присоединяющего оператора. Отказ дается в письменном виде в течение 15 рабочих дней со дня подачи заявки.
8. Учет нагрузки на линиях серийного искания:
1) при выделении операторам связи серийных номеров оператор местной сети телекоммуникаций:
обеспечивает равномерное распределение нагрузки на все линии серийного номера;
определяет ЧНН для каждого оператора связи, которому выделен серийный номер;
составляет и утверждает графики, в соответствии с которыми производится измерение уровня нагрузки на каждой абонентской линии серийного искания;

3) жабдықты қосудың талаптары әр нақты жағдайда келісіледі;
4) жергілікті телекоммуникация желісінің қысқартылған немесе әдеттегі нөмірі бөлінетін қызметтерге кез келген абоненттік телефон нөмірінен немесе қосатын желінің таксофонынан қатынау мүмкіндігі қамтамасыз етілуі тиіс;
5) сериялық нөмірлер алынған барлық жағдайларда қолданысқа енгізілген абоненттік желіжолдар саны 15 (он бестен) аспауы тиіс. Көрсетілген желіжолдар санынан асып кеткен жағдайда байланыс операторы (алушы) қосатын операторға стансыаралық жалғау желіжолдарын пайдалана отырып, жергілікті деңгейде ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілеріне өз желісінің қатынау торабын қосуға өтінім береді.
5. Сериялық іздеуде бөлінетін абоненттік желіжолдарды нөмірлеуді осы Қағидалардың 40-тармағына сәйкес пайдаланушының өтінімі берілетін жергілікті телекоммуникация желілерінің тиісті операторлары анықтайды.
6. Сериялық қосылу нөмірлері бар абоненттермен жергілікті телекоммуникация желісі абоненттерінің байланысы қысқартылған нөмірді немесе осы желіде пайдаланылатын әдетегі абоненттік нөмірді теру арқылы қамтамасыз етіледі.
7. Байланыс операторларының мүдделері үшін сериялық нөмірлерді бөліп беру тәртібі:
1) сериялық нөмірді алушы жергілікті телекоммуникация желісінің операторына сериялық нөмірді бөлуге өтінім береді, онда мыналар көрсетіледі:
сериялық нөмірді пайдаланудың қажеттілігіне негіздеме;
қосылу үшін сериялық нөмір қажет болатын пайдаланылатын жабдықтың түрлері мен сипаттамасы;
Көрсетілген мәліметтер болмаған жағдайда өтінім қаралмайды;
2) жергілікті телекоммуникация желісінің операторы бір айлық мерзім ішінде өтінімді қарап, өтінім берушімен сериялық нөмірлерді пайдалануға шарт жасасады (техникалық мүмкіндігі бар болған жағдайда);
абоненттік желіжолдарды ұйымдастыру үшін бос желілік сыйымдылық болмаған жағдайда өтінім берушіге бір айлық мерзімде абоненттік желіжолдарды ұйымдастыруға техникалық талаптар беріледі. Өтінім беруші техникалық талаптарды орындағаннан кейін шартқа қол қойылады.
Өтінімді қараудан бас тарту қосатын операторда сериялық нөмірлер болмаған жағдайда мүмкін болады. Бас тарту өтінім берілген күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде жазбаша түрде беріледі.
8. Сериялық іздеу желіжолдарындағы жүктемені есепке алу:
1) байланыс операторларына сериялық нөмірлерді бөліп беру кезінде жергілікті телекоммуникация желісінің операторы:
сериялық нөмірдің барлық желіжолдарына жүктемені біркелкі бөлуді қамтамасыз етеді;
сериялық нөмір бөлінген әрбір байланыс операторы үшін ЕЖС анықтайды;
сериялық іздеудің әрбір абоненттік желіжолындағы жүктеме деңгейіне өлшеу жүргізілетін кестені жасайды және бекітеді.

2) данные измерений оформляются актом, в котором отражаются следующие сведения:
дата и время проведения измерений;
результаты измерений;
меры, которые необходимо принять для приведения уровня нагрузки к норме.
Акт является основанием для принятия решений по взаимодействию оператора местной сети с получателем серийного номера;
3) если средняя нагрузка на одну абонентскую линию серийного номера в ЧНН, определяемая как частное от деления общей нагрузки на количество линий превышает нормальный уровень, оператор связи увеличивает количество линий.
9. Взаимодействие оператора местной сети телекоммуникаций с получателем серийных номеров:
1) в случае превышения норм нагрузки, указанных в пункте 3 настоящего Приложения, оператор местной сети телекоммуникаций направляет в адрес получателя серийного номера письменное уведомление с копией акта о проведении измерений нагрузки, а также выдает по согласованию с ним технические условия на увеличение числа линий или технические условия на присоединение по межстанционным соединительным линиям;
2) получатель принимает меры к снижению нагрузки или по увеличению числа абонентских линий серийного искания;
3) в случае непринятия получателем серийных номеров мер по установлению нормального уровня нагрузки, доступ на серийный номер от сетей телекоммуникаций общего пользования может быть приостановлен до устранения недостатков.
Приложение 7
к Правилам
присоединения и взаимодействия
сетей телекоммуникаций
Ограничительный перечень протоколов сигнализации,
поддерживаемых цифровыми станциями в сетях телекоммуникаций
общего пользования
Содержание:
1) Таблица 1. Ограничительный перечень протоколов сигнализации
для международной сети
2) Таблица 2. Ограничительный перечень протоколов сигнализации
для междугородной сети
3) Таблица 3. Ограничительный перечень протоколов сигнализации
для СЛМ и ЗСЛ
4) Таблица 4. Ограничительный перечень протоколов сигнализации
для стыка сетей телекоммуникаций общего пользования с сетями
подвижной связи, сетями операторов связи (владельцев сетей)
5) Таблица 5. Ограничительный перечень протоколов сигнализации
для городской и сельской сети телекоммуникаций
Таблица 1 - Ограничительный перечень протоколов
сигнализации для международной сети
№№
Участок сети
Система сигнализации
Примечание
1
Международная сеть: МЦК-МЦК
OKC - 7, включая подсистемы:
MTP: ITU-T Q.700-Q.714;
TUP: ITU-T Q.720-Q.724;
ISUP: ITU-T Q.767;
SCCP: ITU-T Q.711-Q.716;
TCAP: ITU-T Q.771-Q.775;
Допускается
взаимодействие
для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398;
ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Допускается взаимодействие для сетей коммутацией пакетов
Таблица 2 - Ограничительный перечень протоколов
сигнализации для междугородной сети
№№
Участок сети
Система сигнализации
Примечание
1
АМТС - АМТС; АМТС - МЦК
OKC - 7, включая подсистемы: MTP: национальная спецификация
ISUP: национальная спецификация
SCCP: национальная спецификация
TCAP: национальная спецификация
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией пакетов
Таблица 3 - Ограничительный перечень протоколов
сигнализации для СЛМ и ЗСЛ
№№
Участок сети
Система сигнализации
Примечание
1
ЗСЛ
OKC - 7
MTP: национальная спецификация
ISUP: национальная спецификация
SCCP: национальная спецификация
TCAP: национальная спецификация
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией пакетов
2
СЛМ
OKC - 7
MTP: национальная спецификация
ISUP: национальная спецификация
SCCP: национальная спецификация
TCAP: национальная спецификация
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией пакетов
Таблица 4 - Ограничительный перечень протоколов
сигнализации для стыка сетей телекоммуникаций общего
пользования Республики Казахстан с сетями подвижной связи,
сетями операторов связи (владельцев сетей)
№№
Участок сети
Система сигнализации
Примечание
1.
ЗСЛ
OKC - 7
MTP: национальная спецификация
ISUP: национальная спецификация
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией пакетов
2.
СЛМ
OKC - 7
MTP: национальная спецификация
ISUP: национальная спецификация
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией пакетов
3.
Междугородный
OKC - 7
MTP: национальная спецификация
ISUP: национальная спецификация
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией пакетов
4.
СЛ
OKC - 7
MTP: национальная спецификация
ISUP: национальная спецификация
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией пакетов
6.
Международный
роуминг
OKC - 7

2) өлшеу деректері актімен ресімделеді және онда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
өлшеу жүргізу күні мен уақыты;
өлшеу нәтижелері;
жүктеме деңгейін нормаға келтіру үшін қабылдануы тиіс шаралар.
Акт жергілікті желі операторының сериялық нөмірді алушымен өзара іс-қимыл бойынша шешімдерді қабылдауға негіз болып табылады;
3) желіжолдар санына жалпы жүктемеден бөліп алғанда жеке ретінде анықталатын ЕЖС-дағы сериялық нөмірдің бір абоненттік желіжолына орташа жүктеме қалыпты деңгейден жоғары болса, байланыс операторы желіжолдар санын ұлғайтады.
9. Жергілікті телекоммуникация желісі операторының сериялық нөмірлерді алушымен өзара іс-қимылы:
1) осы Қосымшаның 3-тармағында көрсетілген жүктеме нормалары артып кеткен жағдайда, жергілікті телекоммуникация желісінің операторы сериялық нөмірді алушының атына Жүктемеге өлшеуді жүргізу туралы актінің көшірмесімен бірге жазбаша хабарлама жолдайды, сондай-ақ онымен келісім бойынша желіжолдардың санын арттыруға техникалық талаптар немесе стансыаралық жалғау желіжолдары бойынша қосуға техникалық талаптар береді;
2) алушы жүктемені азайту немесе сериялық іздеу абоненттік желіжолдарының санын арттыру бойынша шаралар қолданады;
3) сериялық нөмірлерді алушы жүктеменің қалыпты деңгейін белгілеу бойынша шаралар қабылдамаған жағдайда, ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінен сериялық нөмірге қатынау кемшіліктер жойылғанға дейін тоқтатылып қойылуы мүмкін.
Телекоммуникация
желiлерiнің қосылу және өзара
іс-қимыл жасасу қағидаларына
7-қосымша
Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінде цифрлық
стансылар қолдайтын сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
Мазмұны:
1) 1-кесте. Халықаралық желі үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
2) 2-кесте. Қалааралық желі үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
3) 3-кесте. ХЖЖ және ТЖЖ үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
4) 4-кесте. Ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілерінің жылжымалы байланыс желілерімен, байланыс операторлары (желілер иелерінің) желілерімен түйісуі үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
5) 5-кесте. Қалалық және ауылдық телекоммуникация желілері үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
1-кесте - Халықаралық желі үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
№№
Желі учаскесі
Сигнал беру жүйесі
Ескертпе
1
Халықаралық желі: ХКО-ХКО
OKC - 7, кіші жүйелерді қоса алғанда:
MTP: ITU-T Q.700-Q.714;
ISUP: ITU-T Q.767;
SCCP: ITU-T Q.711-Q.716;
TCAP: ITU-T Q.771-Q.775;
Арналардың коммутациясымен желілер үшін өзара іс-қимылға жол беріледі
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін өзара іс-қимылға жол беріледі
2-кесте. Қалааралық желі үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
№№
Желі учаскесі
Сигнал беру жүйесі
Ескертпе
1
АҚТС - АҚТС; АҚТС - ХКО
ЖАС - 7, кіші жүйелерді қоса алғанда:
MTP: ұлттық өзіндік ерекшелік
ISUP: ұлттық өзіндік ерекшелік
SCCP: ұлттық өзіндік ерекшелік
TCAP: ұлттық өзіндік ерекшелік
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5. RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Топтамаларкоммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
3-кесте. ХЖЖ және ТЖЖ үшін сигнал беру протоколдарының шектеулі тізбесі
№№
Желі учаскесі
Сигнализация жүйесі
Ескертпе
1
ТЖЖ
ЖАС - 7
MTP: ұлттық өзіндік ерекшелік
ISUP: ұлттық өзіндік ерекшелік
SCCP: ұлттық өзіндік ерекшелік
TCAP: ұлттық өзіндік ерекшелік
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Пакеттердің коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
2
ХЖЖ
OKC - 7
MTP: ұлттық өзіндік ерекшелік
ISUP: ұлттық өзіндік ерекшелік
SCCP: ұлттық өзіндік ерекшелік
TCAP: ұлттық өзіндік ерекшелік
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Топтамалардың
коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
4-кесте – Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын байланыс желілерінің жылжымалы байланыс желілерімен, байланыс операторлары (желілер иелерімен) желілерімен түйісуі үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
№№
Желі учаскесі
Сигнал беру жүйесі
Ескертпе
1.
ТЖЖ
OKC - 7
MTP: ұлттық өзіндік ерекшелік
ISUP: ұлттық өзіндік ерекшелік
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Топтамалардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
2.
ХЖЖ
ЖАС- 7
MTP: ұлттық өзіндік ерекшелік
ISUP: ұлттық өзіндік ерекшелік
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Топтамалардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
3.
Қалааралық
ЖАС - 7
MTP: ұлттық өзіндік ерекшелік
ISUP: ұлттық өзіндік ерекшелік
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Топтамалардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
4.
ЖЖ
ЖАС - 7
MTP: ұлттық өзіндік ерекшелік
ISUP: ұлттық өзіндік ерекшелік
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
SIP-T/SIP-I: IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
Топтамалардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
6.
Халықаралық роуминг
ЖАС - 7

MTP: ITU-T 1988 Q.700-Q.714
SССP: ITU-T 1988 Q.711-Q.716
TCAP: ITU-T 1988 Q.771-Q.775
MAP: GSM 09.02
(для стандарта GSM)
С трансляцией номера абонента "А" для сетей коммутацией каналов
Допускается применение сигнализации EDSS1 с интерфейсом PRI при присоединении корпоративных и ведомственных сетей к сети общего пользования Республики Казахстан.
Таблица 5 - Ограничительный перечень протоколов
сигнализации для городской и сельской сети телекоммуникаций
Система
сигнализации
Участок национальной сети
ГТС
СТС
Стык с СКП
Линейная сигнализация
1. ОКС
В соответствии с национальной спецификацией
2. SIP-T/SIP-I
IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
3. V 5.1
В соответствии с ОТТ на ПС
и концентраторы
4. V 5.2
В соответствии с ОТТ на ПС
и концентраторы.
В соответствии с национальной
спецификацией
5. Сигнализация по
абонентскому шлейфу
П. 7.2.4.2.4
6. EDSS1
В соответствии с ОТТ на АТС с
функциями ISDN. В соответствии с
национальной спецификацией
7. Системы сигнализации
на стыке с сетями телематических служб и передачи данных
Протоколы
серии Х ITU-T
8. H.248
В соответствии с ОТТ на ПС и концентраторы.
В соответствии с национальной спецификацией
Список обозначений и сокращений
Сокращения
Расшифровка
МСЭ-Т
(ITU-T)
Международный союз электросвязи, сектор стандартизации
электросвязи
ETSI
Европейский институт телекоммуникационных стандартов (European Telecommunication Standards Institute)
ТУ
Технические условия
АМТС
Автоматическая междугородная телефонная станция
МЦК
Международный центр коммутации
МгТУ
Междугородный транзитный узел
АТС
Автоматическая телефонная станция
ГТС
Городская телефонная сеть
СТС
Сельская телефонная сеть
TMN
Управление сетью телекоммуникаций
(Telecommunication Management Network)
АОН
Автоматическое определение номера
ЗСЛ
Заказно-соединительные линии
OKC - 7
Система сигнализации по общему каналу
(по классификации ITU-T-N 7)
СЛ
Соединительные линии
СЛМ
Соединительные линии междугородные
IETF
Internet Engineering Task Force - Целевая группа инженерной поддержки Интернет
ISUP
ISDN User Part - протокол управления вызовами, передающий информацию управления вызовом между узлами сети, поддерживающими сигнализацию OKC - 7
MAP
Mobile Application Part – подсистема подвижного применения
MTP
Message Transfer Part – подсистема передачи сообщений (MTP3) OKC - 7, уровень 3.
MUP
Mobile User Part – подсистема пользователя
подвижной связи
RTP
Real-Time Transport Protocol (протокол транспортировки в реальном времени).
RFC
Request for Comments - Рабочее предложение
SCCP
Signaling Connection Control Part – подсистема управления соединением сигнализации OKC - 7
SIP
Session Initiation Protocol — протокол установления сеанса связи
SIP-I
SIP-ISUP версия протокола SIP, разработанная МСЭ-Т и предназначенная для обеспечения межсетевого взаимодействия
SIP-T
версия протокола SIP, разработанная комитетом Группы Инженерных Проблем Интернет и предназначенная для обеспечения межсетевого взаимодействия
TCAP
Transaction Capabilities Application Part – подсистема
сигнализации с возможностью транзакций
TUP
Telephone User Part – подсистема пользователя телефонии

MTP: ITU-T 1988 Q.700-Q.714
SССP: ITU-T 1988 Q.711-Q.716
TCAP: ITU-T 1988 Q.771-Q.775
MAP: GSM 09.02
(GSM стандарты үшін)
Арналардың коммутациясы бар желілер үшін "А" абонентінің нөмірін трансляциялау арқылы
Корпоративтік және ведомстволық желілерді Қазақстан Республикасының ортақ пайдаланылатын желісіне қосу кезінде PRI интерфейсімен EDSS1 сигнал беруін қолдануға жол беріледі.
5-кесте. Қалалық және ауылдық телекоммуникация желілері үшін сигнал беру протоколдарының шектеу тізбесі
Сигнал беру жүйесі
Ұлттық желі учаскесі
ҚТС
СТС
СКП-мен түйіспе
Желіжолдық сигнал беру
1. ЖАС
Ұлттық өзіндік ерекшелікке сәйкес
2. SIP-T/SIP-I
IETF RFC 3261, 3372, 3398; ITU-T Q.1912.5.
RTP/RTCP: IETF RFC 1889, RFC1890
3. V 5.1
ПС-дағы ОТТ-ға сәйкес және концентраторлар
4. V 5.2
ПС-дағы ОТТ-ға сәйкес және концентраторлар.
Ұлттық өзіндік ерекшелікке сәйкес
5. Абоненттік шлейф бойынша сигнал беру
7.2.4.2.4 -тармақ
6. EDSS1
ISDN функциясымен АТС-дағы ОТТ сәйкес.
Ұлттық өзіндік ерекшелікке сәйкес
7. Телематикалық қызметтер және деректер беру желілерімен түйіспедегі сигнал беру жүйесі
Х ITU-T сериясы протоколдары
8. H.248
ПС-дағы ОТТ-ға сәйкес және концентраторлар.
Ұлттық спецификацияға сәйкес
Белгілер мен қысқартулардың тізімі
Қысқартулар
Ашып көрсету
ХЭО-Т
(ITU-T)
Халықаралық электр байланысы одағы, электр байланысын стандарттау секторы
ETSI
Телекоммуникациялық стандарттардың еуропалық институты (European Telecommunication Standards Institute)
ТП
Техникалық талаптар
АҚТС
Автоматты қалааралық телефон стансысы
ХКО
Халықаралық коммутация орталығы
ҚТУ
Қалааралық транзиттік торап
АТС
Автоматты телефон стансысы
ҚТЖ
Қалалық телефон желісі
АТЖ
Ауылдық телефон желісі
TMN
Телекоммуникация желісін басқару
(Telecommunication Management Network)
НАА
Нөмірді автоматты анықтау
ТЖЖ
Тапсырыс-жалғау желіжолдары
ЖАС - 7
Жалпыарналық сигнал беру жүйесі ( ITU-T-N 7 сыныптауышы бойынша)
ЖЖ
Жалғау желіжолдары
ҚЖЖ
Қалааралық жалғау желіжолдары
IETF
Internet Engineering Task Force - Интернетті инженерлік қолдаудың мақсатты тобы
ISUP
ISDN User Part – 7 ЖАС-7 сигнал беруін қолдайтын желілер тораптары арасында шақыруларды басқару ақпаратын беретін шақыруларды басқару протоколы
MAP
Mobile Application Part –жылжымалы қолданудың кіші жүйесі
MTP
Message Transfer Part – хабарламаларды берудің кіші жүйесі (MTP3) ОАС - 7, 3-деңгей
MUP
Mobile User Part – жылжымалы байланыс пайдаланушысының кіші жүйесі
RTP
Real-Time Transport Protocol (нақты уақыттағы тасымалдау протоколы)
RFC
Request for Comments - Жұмыс ұсынысы
SCCP
Signaling Connection Control Part – ЖАС – 7 сигнал беруді қосуды басқарудың кіші жүйесі
SIP
Session Initiation Protocol — байланыс сеансын орнату протоколы
SIP-I
SIP- ХЭО-Т әзірлеген және желіаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған SIP протоколының ISUP нұсқасы
SIP-T
Интернет инженерлік проблемалары тобының комитеті әзірлеген және желіаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге арналған SIP протоколының нұсқасы
TCAP
Transaction Capabilities Application Part – транзакция мүмкіндігі бар сигнал берудің кіші жүйесі
TUP
Telephone User Part – телефонияны пайдаланушының кіші жүйесі