Об утверждении Правил оценки и определения потребности в специальных социальных услугах
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2016 года № 13527. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 200.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.06.2023 № 200 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.12.2021 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оценки и определения потребности в специальных социальных услугах.
2. Департаменту социальных услуг Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление для официального опубликования в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ Е. Сагадиев

Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 наурызда № 13527 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 200 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.06.2023 № 200 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.12.2021 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шалалардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
______________ Е. Сағадиев

25 февраля 2016 года
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 февраля 2016 года № 134
Правила оценки и определения потребности
в специальных социальных услугах
1. Настоящие Правила оценки и определения потребности в специальных социальных услугах (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах" и определяют порядок оценки и определения потребности в специальных социальных услугах лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.12.2021 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) социальная дезадаптация – нарушение взаимодействия личности с социальной средой;
2) социальная депривация – ограничение и (или) лишение возможности самостоятельного удовлетворения лицом (семьей) основных жизненных потребностей;
3) медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
4) психолого-медико-педагогическая консультация (далее – ПМПК) – организация образования, осуществляющая обследование и консультирование детей, оценку особых образовательных потребностей и специальных условий для получения образования, определение образовательной программы, а также направляющая на специальную психолого-педагогическую поддержку детей с ограниченными возможностями.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2021 № 340 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.12.2021 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Потребность в специальных социальных услугах в рамках гарантированного объема специальных социальных услуг определяется социальным работником по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах.
4. Местными исполнительными органами на основе заключения социального работника по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах принимается решение о предоставлении специальных социальных услуг.

2016 жылғы 25 ақпан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 19 ақпандағы
№ 134 бұйрығымен бекітілген
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидалары
1. Осы Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты бағалау мен айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдардың (отбасылардың) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген мұқтаждығын бағалау мен айқындау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.12.2021 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік бейімсіздік – жеке адамның әлеуметтік ортамен өзара байланысының бұзылуы;
2) әлеуметтік депривация – адамның (отбасының) негізгі өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыру мүмкіндігін шектеу және (немесе) одан айрылу;
3) медициналық-әлеуметтік сараптама (МӘС) – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілей (белгілемей) отырып, куәландырылатын адамның организм функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларына қажеттілігін айқындау;
4) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация (бұдан әрі – ПМПК) – балаларды зерттеп-қарауды және оларға консультация беруді, ерекше білім беру қажеттіліктерін және білім алу үшін арнаулы жағдайларды бағалауды, білім беру бағдарламасын айқындауды жүзеге асыратын, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі балаларды арнаулы психологиялық-педагогикалық қолдауға жіберетін білім беру ұйымы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2021 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.12.2021 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждықты арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкер айқындайды.
4. Жергілікті атқарушы органдар арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті бағалау және айқындау жөніндегі әлеуметтік қызметкердің қорытындысының негізінде арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну туралы шешім қабылдайды.

5. Виды и объем специальных социальных услуг для лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации, обслуживающихся в медико-социальных учреждениях и организациях (далее – МСО) стационарного и полустационарного типа определяются специалистом по социальной работе данного МСО.
6. Исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2021 № 340 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Критериями определения потребности лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации в специальных социальных услугах являются:
1) ограничение жизнедеятельности, определяемое исходя из нарушений функций организма;
2) социальная дезадаптация;
3) социальная депривация;
4) неблагополучная социальная среда, характеризующаяся недостаточностью или отсутствием материальных, экономических, социальных и духовных условий существования, формирования и деятельности лица (семьи).
8. Оценка потребности в специальных социальных услугах лиц (семей), находящихся в трудной жизненной ситуации проводится в соответствии с критериями определения потребности в специальных социальных услугах и на основании:
1) определения способности к самостоятельности при нарушении функций организма согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) определения способности к самостоятельности при социальной дезадаптации, исходя из индивидуальных способностей к обучению, трудовой деятельности, ориентации, общению и способности контролировать свое поведение согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) определения способности к самостоятельности при социальной депривации, исходя из индивидуальных способностей к самообслуживанию и самостоятельному решению данной проблемы семьей согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) оценки социальной среды, недостаточностью или отсутствием материальных, экономических, социальных и духовных условий существования согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
9. Степень ограничения жизнедеятельности лиц, находящихся в трудной жизненной ситуации, определяется в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589).
10. Уровень психофизического и психо-речевого развития детей определяется ПМПК на основе психолого-медико-педагогического обследования.
11. Результаты медико-социальной экспертизы и заключение психолого-медико-педагогической консультации представляются лицом, находящимся в трудной жизненной ситуации, либо его законным представителем или одним из членов его семьи:

5. Стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық әлеуметтік мекемелер мен ұйымдарда (бұдан әрі – МӘҰ) қызмет көрсетілетін өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға (отбасыларға) арналған арнаулы әлеуметтік қызметтердің түрлері мен көлемін осы МӘҰ-ның әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманы айқындайды.
6. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2021 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мыналар:
1) организм функцияларының бұзылушылықтарына қарай айқындалатын тіршілік-тынысының шектелуі;
2) әлеуметтік бейімсіздену;
3) әлеуметтік депривация;
4) адамның (отбасының) өмір сүруінің, қалыптасуының және
қызметінің материалдық, экономикалық, әлеуметтік және рухани жағдайларының жеткіліксіздігімен немесе болмауымен сипатталатын қолайсыз әлеуметтік орта – өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдардың (отбасылардың) арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін айқындау критерийлері болып табылады.
8. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдардың (отбасылардың) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаждығын бағалау арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттілікті айқындау критерийлеріне сәйкес және мыналардың:
1) организм функцияларының бұзылу кезінде өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетін айқындау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес;
2) әлеуметтік бейімсізденуі кезінде, оқуға, еңбек қызметіне, бағдарлануға, қарым-қатынасқа және өзінің мінез-құлқын бақылауға жеке қабілеттеріне қарай, дербестік қабілетін айқындау негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес;
3) әлеуметтік депривация кезінде, өзіне-өзі қызмет етудің және осы проблеманы отбасымен шешудің жеке қабілетіне қарай, дербестік қабілетін айқындау негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес;
4) әлеуметтік ортаны бағалау, өмір сүруі үшін материалдық, экономикалық, әлеуметтік және рухани жағдайлардың жеткіліксіздігімен немесе болмауы негізінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
9. Өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдардың тіршілік-тынысының шектелу дәрежесін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес белгіленеді.
10. Балалардың психикалық-дене және психикалық сөйлеу тұрғысынан даму деңгейін ПМПК психологиялық-медициналық-педагогикалық тексеру негізінде айқындайды.
11. Медициналық-әлеуметтік сараптама мен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысын өмірлік қиын жағдайда жүрген адам не оның заңды өкілі немесе оның отбасы мүшелерінің біреуі:

1) в местные исполнительные органы – при обслуживании лица (семьи), находящегося в трудной жизненной ситуации, в условиях на дому или в МСО полустационарного типа;
2) в МСО стационарного типа – при постоянном или временном проживании лица, находящегося в трудной жизненной ситуации, в МСО.
12. На основе представленных результатов МСЭ и заключения ПМПК, информации органов социальной защиты, здравоохранения, образования и внутренних дел, с учетом индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью местные исполнительные органы и специалисты по социальной работе МСО определяют объемы социально-бытовых, социально-педагогических, социально-психологических, социально-медицинских, социально-культурных, социально-трудовых, социально-экономических, социально-правовых услуг исходя из уровня социальной дезадаптации и социальной депривации, на основе степени ограничения жизнедеятельности и в связи с состоянием социальной среды.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.09.2022 № 383 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
оценки и определения
потребности в специальных
социальных услугах
Определение самостоятельности при нарушении функций организма
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2021 № 340 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
Дата рождения _____________________________________________________________
Дата оценки _______________________________________________________________
Основание ________________________________________________________________
Оценка социального работника _______________________________________________
__________________________________________________________________________
Критерии самостоятельности
Степень
Оценка самостоятельности
Отметка (+ или -)
1
Способность к самообслуживанию
Первая
Способность к самообслуживанию при создании необходимых условий
Вторая
Способность к самообслуживанию при помощи других
Третья
Неспособность к самообслуживанию и полная зависимость от других лиц
2
Способность к самостоятельному передвижению
Первая
Способность к самостоятельному передвижению с помощью вспомогательных средств
Вторая
Способность к самостоятельному передвижению с помощью вспомогательных средств и индивидуального помощника
Третья
Неспособность к самостоятельному передвижению и полная зависимость от других лиц
3
Способность к обучению
Первая
Способность к обучению с использованием вспомогательных средств
Вторая
Способность к обучению с использованием вспомогательных средств в специальных организациях образования или в домашних условиях
Третья
Неспособность к обучению
4
Способность к трудовой деятельности
Первая
Способность к трудовой деятельности в соответствии с требованиями к содержанию
Вторая
Частично способен к самостоятельной трудовой деятельности при помощи других лиц
Третья
Неспособность к трудовой деятельности и полная зависимость от других лиц
Приложение 2 к Правилам
оценки и определения
потребности в специальных
социальных услугах
Определение способности к самостоятельности при социальной дезадаптации

1) өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға (отбасыларға) үйде немесе жартылай стационарлық үлгідегі МӘҰ-да қызмет көрсетілген жағдайда – жергілікті атқарушы органдарға;
2) өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдар МӘҰ-да тұрақты немесе уақытша тұрған жағдайда – стационарлық үлгідегі МӘҰ-ға ұсынады.
12. Мүгедектігі бар адамды абилитациялау және оңалтудың жеке бағдарламасын ескере отырып, ұсынылған МӘС нәтижелерінің және ПМПК қорытындысының, әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру және ішкі істер органдары ақпаратының негізінде жергілікті атқарушы органдар мен МӘҰ-ның әлеуметтік жұмыс жөніндегі мамандары әлеуметтік бейімсіздену және әлеуметтік депривация деңгейіне қарай тіршілік-тынысының шектелу дәрежесінің негізінде және әлеуметтік ортаның жай-күйіне байланысты әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-педагогикалық, әлеуметтік-психологиялық, әлеуметтік-медициналық, әлеуметтік-мәдени, әлеуметтік-еңбек, әлеуметтік-экономикалық, әлеуметтік-құқықтық қызметтердің көлемін айқындайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.09.2022 № 383 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін қызметтерге
мұқтаждықты бағалау
мен айқындау
қағидаларына 1-қосымша
Организм функцияларының бұзылуы кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2021 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Туған күні __________________________________________________
Бағалау күні ________________________________________________
Негіздеме __________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы ____________________________
___________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді бағалау
Белгі (+ немесе -)
1
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Бірінші
Қажетті жағдайлар жасалған кезде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Екінші
Біреудің көмегімен өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Үшінші
Өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
2
Өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдардың көмегімен өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Екінші
Көмекші құралдардың және жеке өмекшінің көмегімен өздігінен жүріп-тұру қабілеті
Үшінші
Өздігінен жүріп-тұруға қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
3
Оқу қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдарды пайдалану арқылы оқу қабілеті
Екінші
Арнайы білім беру ұйымдарында немесе үй жағдайларында көмекші құралдарды пайдалану арқылы оқу қабілеті
Үшінші
Оқуға қабілетсіздігі
4
Еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Мазмұнға қойылатын талаптарға сәйкес еңбек қызметіне қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегімен өздігінен еңбек қызметіне ішінара қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметіне қабілетсіздігі немесе басқа адамдарға толық тәуелді болу
Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін қызметтерге
мұқтаждықты бағалау мен
айқындау қағидаларына
2-қосымша
Әлеуметтік бейімсіздену кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.09.2021 № 340 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
Дата рождения _____________________________________________________________
Дата оценки _______________________________________________________________
Основание ________________________________________________________________
Оценка социального работника _______________________________________________
__________________________________________________________________________
Критерии самостоятельности
Степень
Ограничения самостоятельности
Отметка (+ или -)
1
Способность к самостоятельному обучению
Первая
Способность к самостоятельному обучению в организациях образования общего типа при соблюдении специального режима учебного процесса и/или с использованием вспомогательных средств, и/или с помощью других лиц
Вторая
Способность к самостоятельному обучению только в специальных организациях образования или по специальным программам в домашних условиях
Третья
Неспособность к самостоятельному обучению
2
Способность к трудовой деятельности
Первая
Способность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности при условии снижения квалификации или уменьшения объема производственной деятельности, невозможности выполнения работы по своей профессии
Вторая
Способность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности в специально созданных условиях с использованием вспомогательных средств и/или специально оборудованного рабочего места, и/или с помощью других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельному выполнению трудовой деятельности
3
Способность к ориентации
Первая
Способность к самостоятельной ориентации при условии использования вспомогательных средств
Вторая
Способность к самостоятельной ориентации, требующая помощи других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельной ориентации
4
Способность к общению
Первая
Способность к самостоятельному общению, характеризующаяся снижением скорости, уменьшением объема усвоения, получения и передачи информации
Вторая
Способность к самостоятельному общению с использованием вспомогательных средств и/или с помощью других лиц
Третья
Неспособность к самостоятельному общению
5
Способность контролировать свое поведение
Первая
Частичное снижение способности самостоятельно контролировать свое поведение
Вторая
Способность частично или полностью самостоятельно контролировать свое поведение только при помощи посторонних лиц
Третья
Неспособность самостоятельно контролировать свое поведение
Приложение 3
к Правилам оценки и
определения потребности
в специальных социальных
услугах
Определение способности к самостоятельности
при социальной депривации
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________
Дата рождения _________________________________________________
Дата оценки ___________________________________________________
Основание _____________________________________________________
Оценка социального работника __________________________________
_______________________________________________________________
Критерии
самостоятельности
Степень
Ограничения
самостоятельности
Отметка
(+ или -)
1
Способность к
самообслуживанию
Первая
Частично способен к
самообслуживанию
Вторая
Частично способен к
самообслуживанию при
помощи других лиц
Третья
Неспособность к
самообслуживанию и
полная зависимость от
других лиц
2
Способность к
самостоятельной
трудовой
деятельности
Первая
Частично способен к
самостоятельной
трудовой деятельности
Вторая
Частично способен к
самостоятельной
трудовой деятельности
при помощи других лиц
Третья
Неспособность к
трудовой деятельности
и полная зависимость
от других лиц
Приложение 4
к Правилам оценки и
определения потребности
в специальных социальных
услугах
Оценка социальной среды
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________
Дата рождения _________________________________________________
Дата оценки ___________________________________________________
Основание _____________________________________________________
Оценка социального работника __________________________________
_______________________________________________________________
Оценка социальной среды
Отметка
1
Сиротство
2
Отсутствие родительского попечения
3
Ограничение жизнедеятельности совместно
проживающих членов семьи
4
Отсутствие определенного места жительства семьи
5
Малообеспеченность семьи
6
Жестокое обращение
7
Хронические болезни и особенности здоровья
совместно проживающих членов семьи
8
Вредные привычки совместно проживающих членов семьи: употребление алкоголя, наркотиков, табака и др.
9
Отношение к религии
10
Особенности семейных взаимоотношений, конфликтное поведение
11
Стиль воспитания (гиперопека, повышенный контроль, запущенность, отсутствие внимания и т.п.)
12
Готовность совместно проживающих членов семьи участвовать в воспитательном, развивающем процессе
13
Социально-трудовые особенности (профессия, образование совместно проживающих членов семьи)
14
Социально-бытовые особенности (распределение бытовых обязанностей в семье, какую помощь оказывает лицо, находящееся в трудной жизненной
ситуации, семье, обязанности лица, находящегося в трудной жизненной ситуации, по дому)
15
Досуг семьи (участие лица, находящегося в трудной жизненной ситуации, вместе с другими членами семьи в свободное время\отдыха)
16
Социально-правовые особенности и проблемы семьи (правовое прошлое и настоящее, социально-правовая защищенность лица, находящегося в трудной жизненной ситуации, в семье)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.09.2021 № 340 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________
Туған күні ____________________________________________________
Бағалау күні ___________________________________________________
Негіздеме _____________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы _______________________________
______________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуі
Белгі (+ немесе -)
1
Өз бетінше оқу қабілеті
Бірінші
Оқу процесінің арнайы режимін сақтай отырып және/немесе көмекші құралдарды пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен жалпы үлгідегі білім беру ұйымдарында өз бетінше оқу қабілеті
Екінші
Тек арнайы білім беру ұйымдарында немесе үй жағдайларында арнайы бағдарламалар бойынша өз бетінше оқу қабілеті
Үшінші
Өз бетінше оқуға қабілетсіздігі
2
Еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Біліктіліктің төмендеу немесе өндірістік қызмет көлемінің азаю жағдайларында, өз кәсібі бойынша жұмысты орындау мүмкін болмаған кезде еңбек қызметін өз бетінше орындау қабілеті
Екінші
Көмекші құралдарды және/немесе арнайы жабдықталған жұмыс орнын пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен еңбек қызметін өз бетінше орындау қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметін өз бетінше орындауға қабілетсіздігі
3
Бағдарлау қабілеті
Бірінші
Көмекші құралдарды пайдалану жағдайында өзін-өзі бағдарлау қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегін қажет ететін өз бетінше бағдарлау қабілеті
Үшінші
Өз бетінше бағдарлау қабілетсіздігі
4
Қарым-қатынас жасау қабілеті
Бірінші
Ақпаратты түсіну, қабылдау, беру  жылдамдығының төмендеуі, көлемінің азаюы арқылы сипатталатын өз бетінше қарым-қатынас жасау қабілеті
Екінші
Көмекші құралдарды пайдалану арқылы және/немесе басқа адамдардың көмегімен өз бетінше қарым-қатынас жасау қабілеті
Үшінші
Өз бетінше қарым-қатынас жасауға қабілетсіздігі
5
Өз мінез-құлқын бақылау қабілеті
Бірінші
Өз мінез-құлқын дербес бақылау қабілетінің ішінара төмендеуі
Екінші
Өз мінез-құлқын тек бөгде адамдардың көмегімен ішінара немесе толықтай дербес бақылау қабілеті
Үшінші
Өз мінез-құлқын дербес бақылау қабілетсіздігі
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін
қызметтерге мұқтаждықты бағалау
мен айқындау қағидаларына
3-қосымша
Әлеуметтік депривация кезінде өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін айқындау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Туған күні _______________________________________________________
Бағалау күні _____________________________________________________
Негіздеме ________________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы _________________________________
__________________________________________________________________
Өзіне-өзі қызмет көрсету критерийлері
Дәрежесі
Қабілетінің шектелуі
Белгі
(+ немесе -)
1
Өзіне-өзі қызмет көрсету қабілеті
Бірінші
Өзіне-өзі қызмет көрсетуге ішінара қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегімен өзіне-өзі қызмет көрсетуге ішінара қабілеті
Үшінші
Өзіне-өзі қызмет көрсетуге қабілетсіздігі және басқа адамдарға толық тәуелді болу
2
Дербес еңбек қызметіне қабілеті
Бірінші
Дербес еңбек қызметіне ішінара қабілеті
Екінші
Басқа адамдардың көмегімен дербес еңбек қызметіне ішінара қабілеті
Үшінші
Еңбек қызметіне қабілетсіздігі және басқа адамдарға толықтай тәуелді болу
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін
қызметтерге мұқтаждықты бағалау
мен айқындау қағидаларына
4-қосымша
Әлеуметтік ортаны бағалау
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Туған күні _______________________________________________________
Бағалау күні _____________________________________________________
Негіздеме ________________________________________________________
Әлеуметтік қызметкердің бағалауы _________________________________
__________________________________________________________________
Әлеуметтік ортаны бағалау
Белгі
1
Жетімдік
2
Ата-ана қамқорлығының болмауы
3
Бірге тұратын отбасы мүшелерінің тіршілік-тынысының шектелуі
4
Отбасының белгілі бір тұрғылықты жерінің болмауы
5
Отбасының аз қамтамасыз етілуі
6
Қатігездік
7
Созылмалы аурулар және бірге тұратын отбасы мүшелері денсаулығының ерекшелігі
8
Бірге тұратын отбасы мүшелерінің зиянды әдеттері: алкогольді, есірткіні және темекіні тұтынуы және т.б.
9
Дінге көзқарасы
10
Отбасының өзара қарым-қатынас ерекшелігі, келіспеушілік мінез-құлықтар
11
Тәрбиелеу стилі (гипер қамқорлық, қатаңдатылған бақылау, қараусыздық, көңіл бөлмеу және т.б.)
12
Бірге тұратын отбасы мүшелерінің тәрбиелеу, дамыту процесіне қатысуға дайындығы
13
Әлеуметтік-еңбек ерекшеліктері (бірге тұратын отбасы мүшелерінің кәсібі, білімі)
14
Әлеуметтік-тұрмыстық ерекшеліктері (отбасындағы тұрмыстық міндеттерді бөлу, отбасында өмірлік қиын жағдайда жүрген адам қандай көмек көрсетеді, өмірлік қиын жағдайда жүрген адамның үйдегі міндеттері)
15
Отбасындағы бос уақыт (өмірлік қиын жағдайда жүрген адамның бос уақытта/демалыс кезінде отбасының басқа мүшелерімен бірге қатысуы)
16
Отбасының әлеуметтік-құқықтық ерекшеліктері және проблемалары (бұрынғы және қазіргі құқықтық жағдайы, өмірлік қиын жағдайда жүрген адамның отбасында әлеуметтік-құқықтық қорғалуы)