Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2016 года № 313. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2016 года № 13694.
В соответствии с подпунктом 38) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации деятельности подразделений органов внутренних дел по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней после получения заключения государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).

Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 313 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 мамырда № 13694 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағын 38) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеудің қорытындысын алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 марта 2016 года № 313
Инструкция
по организации деятельности подразделений органов
внутренних дел по контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Инструкция определяет основные направления, деятельности органов внутренних дел (далее – ОВД) по осуществлению контроля за оборотом зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
2. Организация и координация деятельности служб ОВД по контролю за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением осуществляется подразделениями по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия (далее – КОГСО), входящими в состав административной полиции ОВД.
Организация и координация деятельности служб ОВД по выявлению незаконного оборота оружия осуществляется подразделениями криминальной полиции ОВД.
3. Единую систему контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением образуют подразделения КОГСО Комитета административной полиции (далее – КАП) Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), Департаментов полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте (далее – ДП(Т), городских, районных и линейных управлений, отделов полиции (далее – ГОРОП, ЛУ(О)П).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация деятельности подразделений КОГСО
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
4. Деятельность подразделений КОГСО организуется по принципу взаимодействия с другими службами ОВД и соответствующими государственными органами.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 29 наурыздағы
№ 313 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Осы Нұсқаулық ішкi iстер органдарының (бұдан әрі – ІІО) ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі жұмысының негізгі бағыттарын айқындайды.
2. ІІО қызметтерінің ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруды және үйлестіруді ІІО әкімшілік полиция құрамына кіретін аазаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау бөліністері (бұдан әрі – АҚҚАБ) жүзеге асырады.
ІІО қызметтерінің заңсыз қару айналымын анықтау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруды және үйлестіруді ІІО криминалдық полиция бөліністері жүзеге асырады.
3. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылаудың бірыңғай жүйесін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) Әкімшілік полиция комитетінің (бұдан әрі – ӘПК), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және Көліктегі полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД, КПД), қалалық, аудандық және желілік полиция басқармаларының, бөлімдерінің (бұдан әрі – ҚАПО, ЖПБ(б)) АҚҚАБ бөліністері құрайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. АҚҚАБ бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4. АҚҚАБ бөліністерінің жұмысы IІО-ның басқа қызметтерімен және тиісті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу қағидаты бойынша ұйымдастырылады.

5. Подразделения КОГСО в своей деятельности руководствуются нормативными правовыми актами Республики Казахстан и международными актами в сфере контроля за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
6. В пределах своей компетенции подразделения КОГСО осуществляют контроль за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением в рамках которого:
1) разрабатывают, совместно с другими подразделениями и службами ОВД проекты приказов и методические рекомендации, а также практические и организационные мероприятия, направленные на осуществление контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением и профилактику преступлений с применением зарегистрированного в ОВД оружия, а также его краж и утраты.
Документы методического характера издаются с учетом требований законодательства в сфере оборота гражданского и служебного оружия;
2) осуществляет на постоянной основе анализ сведений о состоянии преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия по результатам принимает меры по их недопущению.
Анализ сведений о состоянии преступности с применением незарегистрированного в ОВД оружия, а также о нераскрытых преступлениях с применением оружия осуществляется подразделениями криминальной полиции ОВД.
Ежемесячно к концу отчетного периода, сотрудники подразделений КОГСО и криминальной полиции осуществляют обмен информацией о состоянии преступности с применением оружия.
По каждому факту совершения преступления, с применением зарегистрированного в ОВД оружия, кражи и утери гражданского и служебного оружия и патронов к нему проводится служебное расследование в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе";
3) осуществляют контроль по соблюдению физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
4) проверяют у физических лиц разрешения на хранение, хранение и ношение гражданского оружия, а также другие документы, необходимые для проверки соблюдения требований законодательства по обороту гражданского оружия и патронов к нему и гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков для проведения культурно-массовых мероприятий), в соответствии с требованиями Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан (далее – ПК РК);

5. АҚҚАБ бөліністері өз жұмысында азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымы саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқытық актілері мен халықаралық актілерді басшылыққа алады.
6. АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдардың айналымын бақылауды жүзеге асырады, оның шеңберінде:
1) ІІО-ның басқа да бөліністерімен және қызметтерімен бірлесіп бұйрық жобалары мен әдістемелік нұсқамаларды, сондай-ақ ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтiк және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды жүзеге асыруға және ІІО-да тіркелген қару қолданылып жасалған қылмыстар, сондай-ақ олардың ұрлану және жоғалу профилактикасына бағытталған практикалық және ұйымдастырушылық іс-шараларды әзірлейді.
Әдістемелік сипаттағы құжаттар азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, шығарылады;
2) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың жай-күйі туралы мәліметтерге талдау жүргізуді ұдайы негізде жүзеге асырады, нәтижелері бойынша оларға жол бермеу бойынша шаралар қабылдайды.
ІІО-да тіркелмеген қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың жай-күйі, сондай-ақ қару қолдана отырып, жасалған ашылмаған қылмыстар туралы мәліметтерге талдау жүргізуді ІІО криминалдық полиция бөліністері жүзеге асырады.
Ай сайын есеп беру кезеңінің соңында АҚҚАБ және криминалдық полиция бөліністерінің қызметкерлері қару қолдана отырып, жасалған қылмыстың жай-күйі туралы ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
ІІО-да тіркелген қаруды қолдана отырып, қылмыс жасаудың, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын ұрлау және жоғалтудың әрбір фактісі бойынша "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қызметтік тергеу жүргізіледі;
3) заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымы саласындағы заңнамасының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – ҚР КК) талаптарына сәйкес жеке тұлғалардан азаматтық қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттарын, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының және азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдардың (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуге арналған отшашулар, фейрверктер) айналымы бойынша заңнама талаптарының сақталуын тексеру үшін қажетті басқа да құжаттарды тексереді;

5) вызывают в ОВД физических лиц и представителей юридических лиц по находящимся в производстве материалам и делам, для получения от них объяснений и показаний, документов, их копий;
6) проводят проверки мест разработки, производства, ремонта, хранения, использования, уничтожения, торговли, коллекционирования и экспонирования гражданского и служебного оружия и патронов к нему, их основных составных частей, а также мест разработки, производства, хранения, торговли и использования гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков для проведения культурно-массовых мероприятий);
7) устанавливают достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных для принятия решения о выдаче лицензий и разрешений в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков для проведения культурно-массовых мероприятий);
8) проводят проверку деятельности юридических лиц, занимающихся торговлей гражданским и служебным оружием и патронами к нему в соответствии с требованиями ПК РК;
9) изымают в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (далее – Закон) оружие, патроны к оружию, основные и составные части к ним;
10) требуют от физических или юридических лиц представления документов или их копий, письменной или устной информации, необходимой для выполнения контрольных функций;
11) вносят физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении выявленных нарушений правил оборота гражданского и служебного оружия, патронов к оружию;
12) ограничивают в установленном законодательством Республики Казахстан порядке оборот оружия и применяют иные меры, предусмотренные Законом;
13) при выявлении нарушений принимают меры по приостановлению действия лицензий и разрешений, их лишению, а также иные меры, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КРК об АП) и Уголовным кодексом Республики Казахстан;
14) отказывают в оказании государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ведомственный контроль, за деятельностью подразделений КОГСО осуществляют:
в центральном аппарате МВД – заместитель министра внутренних дел, курирующий КАП, заместитель председателя КАП курирующий Управление КОГСО;
в ДП(Т) заместители начальников ДП(Т) курирующие Управления административной полиции (далее – УАП), начальники УАП, заместители начальников УАП курирующие подразделения КОГСО;
в ГОРОП (ЛУ(О)П) заместители начальников ГОРОП (ЛУ(О)П) курирующие ОАП, начальники ОАП, заместители начальников ОАП курирующие подразделения КОГСО.

5) өндірістегі материалдар мен істер бойынша жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың өкілдерін түсіндірмелер мен көрсетпелер, құжаттар, олардың көшірмелерін алу үшін ІІО-ға шақырады;
6) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын, олардың негізгі құрама бөлшектерін әзірлеу, өндiру, жөндеу, сақтау, пайдалану, жою, сату, коллекцияға жинау және экспонаттау орындарына, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдарды (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуге арналған отшашулар, фейрверктер) әзірлеу, өндiру, сақтау, сату және пайдалану орындарына тексеріс жүргізеді;
7) азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуге арналған от шашулар, фейрверктер) айналымы салаларында лицензиялар мен рұқсаттарды беру туралы шешім қабылдау үшін ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің шынайылығын анықтайды;
8) ҚР КК талаптарына сәйкес азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондары саудасымен айналысатын заңды тұлғаның қызметін тексереді;
9) "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген жағдайларда қаруларды, оның патрондарын, олардың негізгі және құрама бөлшектерін алып қояды;
10) жеке және заңды тұлғалардан бақылау функцияларын орындау үшін қажетті құжаттарды немесе олардың көшірмелерін, жазбаша немесе ауызша ақпараттарды талап етеді;
11) жеке және заңды тұлғаларға орындалуы міндетті анықтаған азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларын бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар, ұсынымдар енгізеді;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте қару айналымына шектеу қояды және Заңда көзделген өзге де шараларды қолданады;
13) бұзушылықтар анықталған жағдайда лицензиялар мен рұқсатардың қолданысын тоқтата тұру, олардын айыру бойынша шаралар, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" кодексінде (бұдан әрі – ҚР ӘҚБК) және Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде көзделген өзге де шараларды қабылдайды;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. АҚҚАБ бөліністерінің қызметіне ведомствалық бақылауды:
ІІМ-нің орталық аппаратында – Ішкі істер министрінің ӘПК-ге жетекшілік ететін орынбасары, ӘПК төрағасының АҚҚАБ басқармасына жетекшілік ететін орынбасары;
ПД, Көліктегі ПД-де – ПД, КПД бастығының Әкімшілік полиция басқармасына (бұдан әрі – ӘПБ) жетекшілік ететін орынбасарлары, ӘПБ бастықтары, ӘПБ бастығының АҚҚАБ бөлінісіне жетекшілік ететін орынбасарлары;
ҚАПБ-да (ЖПБ(б)) – ҚАПБ (ЖПБ(б)) бастықтарының ӘПб жетекшілік ететін орынбасарлары, ӘПб бастықтары, ӘПб бастығының АҚҚАБ бөлінісіне жетекшілік ететін орынбасарлары жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Подразделения КОГСО в пределах своей компетенции:
1) оказывают государственные услуги в соответствии с Реестром государственных услуг, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19982).
В подразделениях КОГСО ДП(Т), ГОРОП и ЛУ(О)П приказом начальника ОВД назначается ответственный сотрудник за оказание государственных услуг в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
С целью выявления, устранения и недопущения нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг, подразделениями КОГСО МВД и ДП(Т), в соответствии с требованиями приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 8 декабря 2016 года № 78 "Об утверждении Правил государственного контроля за качеством оказания государственных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14740) осуществляется внутренний контроль за качеством оказания государственных услуг в форме контрольного мероприятия и мониторинга качества оказания государственных услуг;
2) выдают заключения и разрешения согласно подпункта 26 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" за исключением заключения на соответствие гражданского и служебного оружия и патронов к нему криминалистическим требованиям и разрешения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес көрсетеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген).
ПД, КПД, ҚАПБ және ЖПБ(б) АҚҚАБ бөлімшелерінде ІІО бастығының бұйрығымен азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетуге жауапты қызметкер тағайындалады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарын бұзуды анықтау, жою және жол бермеу мақсатында ІІМ, ПД және КПД АҚҚАБ бөлімшелерінде "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік бақылау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 78 бұйрығының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 14740 болып тіркелген) мемлекеттік қызмет көрсету сапасына бақылау іс-шаралары мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасына мониторинг жүргізу нысанында ішкі бақылау жүзеге асырылады.
2) "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 26-тармақшасына сәйкес азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистік талаптарға сәйкес келуіне қорытындыны және есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге рұқсаттар беруді қоспағанда қорытындылар мен рұқсаттар береді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

9. В ходе проверки документов представленных для выдачи лицензий и разрешений в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, сотрудник КОГСО проверяет физических лиц и сотрудников юридических лиц имеющих доступ к оружию и патронам к нему по учетам подразделений криминальной полиции, информатизации и связи (далее – ИиС) ОВД, Комитета национальной безопасности (далее – КНБ) и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее – КПСиСУ) по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, на наличие судимости и административных правонарушений по статьям КРК об АП в соответствии со статьей 19 Закона, а также освобождения от уголовной ответственности по не реабилитирующим основаниям.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Решение о выдаче лицензий, разрешений и заключений принимается только после вышеуказанной проверки.
11. В процессе контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением и оказания государственных услуг сотрудниками КОГСО используются следующие информационные системы МВД и других государственных органов:
интегрированный банк данных МВД Республики Казахстан (далее – ИБД МВД РК);
подсистема удаленного доступа ИБД МВД Республики Казахстан (WEB-интерфейс);
система информационного обмена правоохранительных и специальных органов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (СИОПСО);
информационный сервис КПСиСУ;
интранет-портал государственных органов (ИПГО);
информационная система государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД ЕЛ);
государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД "ФЛ");
государственная база данных "Юридические лица" (ГБД "ЮЛ");
портал "электронного правительства" (ПЭП);
единый реестр субъектов и объектов проверок (ЕРСОП);
единая система электронного документооборота (ЕСЭДО).
12. В здании ОВД сотруднику КОГСО выделяется отдельное служебное помещение, оборудованное телефонной связью.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Сотрудники КОГСО обеспечиваются персональной компьютерной техникой с необходимым программным обеспечением, доступом к информационным системам, указанным в пункте 11 настоящей Инструкции, принтером, сканером и служебным автотранспортом.

9. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы саласындағы лицензиялар мен рұқсаттарды беру үшін ұсынылған құжаттарды тексеру барысында АҚҚАБ қызметкері жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың қару мен оның патрондарына рұқсаты бар қызметкерлерін ІІО-ның криминалдық полиция, ақпараттандыру және байланыс (бұдан әрі – АжБ) бөліністерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) және Бас прокуратурасы Қылмыстық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕК) экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша есептері бойынша соттылығының және Заңның 19-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ӘҚБК баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтарының бар-жоғы, сондай-ақ ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылуы мәніне тексереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Лицензиялар, рұқсаттар мен қорытындылар беру туралы шешім тек жоғарыда көрсетілген тексерістен кейін беріледі.
11. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылау және мемлекеттік қызмет көрсету процесінде АҚҚАБ қызметкерлері ІІМ-нің және басқа да мемлекеттік органдардың мынадай ақпараттық жүйелерін пайдаланады:
Қазақстан Республикасы ІІМ біріктірілген деректер банкі (бұдан әрі – ҚР ІІМ БДБ);
Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ қашықтықтан қол жеткізу кіші жүйесі (WEB-интерфейс);
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құқық қорғау және арнаулы органдарының ақпарат алмасу жүйесі (ҚАО ААЖ);
ҚСжАЕК ақпарттық сервисі;
мемлекеттік органдардың интарнет-порталы (МОИП);
"Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер базасының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЕЛ МДБ АЖ);
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы (бұдан әрі – "ЖТ" МДБ);
"Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы ("ЗТ" МДБ);
"электрондық үкімет" порталы (ЭҮП);
тексеру субъектілері мен объектілерінің біріңғай тізілімі (ТСОБТ)
электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (ЭҚАБЖ).
12. АҚҚАБ қызметкеріне ІІО ғимаратында телефон байланысымен жабдықталған жеке қызметтік үй-жай бөлінеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. АҚҚАБ қызметкерлері осы Нұсқаулықтың 11-тармағында көрсетілген ақпараттық жүйелерге қолжетімді қажетті бағдарламалық қамтамасыз етуі бар дербес компьютерлік техникамен, принтермен, сканермен және қызметтік автокөлікпен қамтамасыз етіледі.

13-1. Сотрудники КОГСО, оказывающие государственные услуги и закрепленные за качеством их исполнения, освобождаются от дежурства (нарядов), а также участия оперативно-профилактических мероприятий за исключением мероприятий по контролю за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 13-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Для физических и юридических лиц обращающихся в ОВД по вопросам деятельности службы КОГСО, у входа в служебный кабинет сотрудника КОГСО оформляется стенд с информацией по вопросам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков для проведения культурно-массовых мероприятий), согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Прием заявлений и выдача разрешительных документов в электронном виде и на бумажных носителях, осуществляется только в указанном служебном помещении.
15. Длительное отсутствие сотрудников КОГСО в служебном помещении, в рабочее время допускается во время проведения обследования объектов, подпадающих под действие контроля за оборотом гражданского и служебного оружия, проверки владельцев гражданского оружия, нахождения на дежурстве (наряд), проведения оперативно-профилактических мероприятий направленных на осуществление контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.
Параграф 1. Организация работы Управления КОГСО КАП МВД
16. Управление по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия КАП МВД (далее – УКОГСО) в рамках проводимой работы по осуществлению контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением:
1) осуществляет ведомственный контроль за деятельностью подразделений КОГСО ДП(Т), ГОРОП и ЛУ(О)П по вопросам исполнения Решений Коллегий МВД, оперативных совещаний, указаний МВД, качества оказания государственных услуг, участия в проведении розыскных мероприятий по похищенному и утерянному гражданскому и служебному оружию, организации проведения мероприятий по установлению владельцев гражданского оружия, местонахождение которых не известно, законности выдачи разрешительных документов в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий), формирования и ведения учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД, формирования ГБД "Е-лицензирование" и осуществления контроля за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сферах оборота гражданского и служебного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий);

13-1. Мемлекеттік қызметті көрсететін және оларды орындау сапасына бекітілген АҚҚАБ қызметкерлері кезекшіліктен (нарядтардан), сондай-ақ ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымына бақылау жасау жөніндегі іс-шараларды қоспағанда, жедел-профилактикалық іс-шараларға қатысудан босатылады.
Ескерту. 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. АҚҚАБ қызметінің мәселелері бойынша ІІО-ға жүгінген жеке және заңды тұлғалар үшін АҚҚАБ қызметкері кабинетiнiң жанында осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес азаматтық және қызметтік қару және оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы мәселелері жөніндегі ақпараты бар стенд ресімделеді.
Өтініштерді қабылдау және рұқсат құжаттарын электрондық түрде және қағаз тасымалдағышта беру тек көрсетілген қызметтік үй-жайда жүзеге асырылады.
15. АҚҚАБ қызметкерлерінің жұмыс уақытында қызметтік үй-жайында ұзақ болмауына азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылауға жататын объектілерге зерттеу жүргізу, азаматтық қару иелерін тексеру, кезекшілікте (нарядта) болу, ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды жүзеге асыруға бағытталған жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізу кезінде жол беріледі.
1-параграф. ІІМ ӘПК АҚҚАБ басқармасының жұмысын ұйымдастыру
16. ІІМ ӘПК Азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау басқармасы (бұдан әрі – АҚҚАББ) ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі жұмысты атқару шеңберінде:
1) ІІМ Алқаларының, жедел кеңестерінің шешімдерін, ІІМ нұсқауларын орындау, мемлекеттік қызмет көрсету сапасы, ұрланған және жоғалған азаматтық және қызметтік қару жөніндегі іздестіру іс-шараларын жүргізуге қатысу, мекенжайы анықталмаған азаматтық қару иелерін анықтау жөніндегі іс-шараларды жүргізуді ұйымдастыру, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы рұқсат беру құжаттарын берудің заңдылығы, ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебін қалыптастыру және жүргізу, "Е-лицензиялау" МДБ қалыптастыру, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметін бақылауды жүзеге асыру мәселелері бойынша ПД, КПД, ҚАПБ және ЖПБ(б) АҚҚАБ бөліністерінің қызметіне ведомстволық бақылауды жүзеге асырады;

2) осуществляет подбор кадров КОГСО ДП (Т), ГОРОП и ЛУ(О)П, вносит предложения об их поощрении, наказании, перемещения по службе;
3) в соответствии с планами работы МВД или в порядке реагирования на недостатки в работе проводит инспектирование и целевые проверки подразделений КОГСО ДП (Т), ГОРОП и ЛУ(О)П.
Проверки осуществляются на основе тщательного анализа состояния деятельности подразделений КОГСО ДП(Т), ГОРОП и ЛУ(О)П, особенностей регионов, количества контролируемых объектов и владельцев гражданского оружия.
В ходе проверок оказывается методическая и практическая помощь, в том числе по совершенствованию деятельности подразделений;
4) на основании анализа состояния преступности, с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия, результатов работы подразделений основанных на отчетных данных, материалов инспектирования, проверок, мониторинга оказываемых государственных услуг разрабатывает ежеквартальные планы работ.
В соответствии с планами проводятся организационные и практические мероприятия, направленные на профилактику преступлений с применением зарегистрированного гражданского и служебного оружия, его краж и утерь, повышение качества осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, оказываемых государственных услуг и уровня ведомственного контроля, обеспечивается своевременное принятие решений и практических мер по устранению недостатков в работе подразделений КОГСО;
5) на основании предложений подразделений КОГСО ДП(Т) формирует предложения по совершенствованию контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, и качества оказываемых государственных услуг;
6) разрабатывает, издает и ведет Государственный кадастр гражданского и служебного оружия и патронов к нему в порядке, установленном приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 283 "Об утверждении Правил разработки, издания и ведения Государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11045);
7) разрабатывает предложения по внесению изменений и дополнений в международные нормативные правовые акты и Республики Казахстан по вопросам контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.

2) ПД, КПД, ҚАПБ және ЖПБ(б) АҚҚАБ кадрларын іріктеуді жүзеге асырады, оларды көтермелеу, жазалау, қызмет бабымен жылжыту бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) ІІМ жұмыс жоспарларына сәйкес немесе жұмыстағы кемшіліктерге ден қою тәртібінде ПД, КПД, ҚАПБ және ЖПБ(б) АҚҚАБ бөліністеріне инспекторлық және мақсатты тексерістер жүргізеді.
Тексерістер ПД, КПД, ҚАПБ және ЖПБ(б) АҚҚАБ бөліністері жұмысының жай-күйіне жүргізілген түпкілікті талдау, өңірлердің ерекшеліктері, бақыланатын объектілер мен азаматтық қару иелерінің саны негізінде жүзеге асырылады.
Тексеріс барысында, оның ішінде бөлініс қызметін жетілдіру бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетіледі;
4) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстың жай-күйіне талдау, бөліністердің есепті деректеріне негізделген жұмыс нәтижелері, инспекторлау, тексерулер материалдары, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге жүргізілген мониторниг негізінде тоқсан сайынғы жұмыс жоспарларын әзірлейді.
Жоспарларға сәйкес тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстар, оның ұрлығы мен жоғалту профилактикасына, ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалаған бұйымдар айналымын бақылауды жүзеге асыру, мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын және ведомствалық бақылау деңгейін арттыруға бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар өткізіледі, АҚҚАБ бөліністерінің жұмысындағы кемшіліктерді жою бойынша шешімдер мен практикалық шараларды уақтылы қабылау қамтамасыз етіледі;
5) ПД, КПД АҚҚАБ бөліністерінің ұсыныстары негізінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалаған бұйымдар айналымын бақылауды және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын жетілдіру бойынша ұсыныстар жасайды;
6) "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрын әзірлеу, басып шығару және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 283 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11045 болып тіркелген) белгіленген тәртіпте Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының мемлекеттік кадастрын әзірлейді, басып шығарады және жүргізеді;
7) халықаралық және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар айналымын бақылау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлейді.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. УКОГСО в пределах своей компетенции выдает разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку служебного оружия и патронов к нему предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, а также наградного оружия гражданам Республики Казахстан.
УКОГСО согласовывает юридическим лицам заявление для получения лицензии на экспорт и импорт специфических товаров (гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением).
Все виды вышеуказанных разрешений и согласование лицензий на экспорт и импорт специфических товаров подписываются председателем КАП МВД и его заместителями.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Организация работы подразделений КОГСО ДП(Т)
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Организация работы в ДВД(Т) возлагается на подразделения (отделы, отделения и группы) КОГСО в составе УАП.
19. Назначение или перемещение на должности руководителей (старших) подразделений КОГСО УАП ДВД(Т) осуществляется после прохождения ими десятидневной стажировки в КАП МВД, изучения нормативных правовых актов в сфере оборота гражданского и служебного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий) и сдачи по ним зачетов.
20. Подразделения КОГСО УАП ДП(Т) в процессе осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением:
1) формируют учет "Зарегистрированное оружие" ИБД.
Осуществляют ввод, корректировку и снятие с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД гражданского, служебного и наградного оружия;

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. АҚҚАББ өз құзыреті шегінде "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналған қызметтік қаруды және оның патрондарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарына марапаттық қаруды сатып алуға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға рұқсаттар береді.
АҚҚАББ заңды тұлғаларға өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өнімнің (азаматтық пиротехникалық заттардың және олар қолданылып жасалған бұйымдардың) экспорты мен импортына лицензия алу үшін өтінішті келіседі.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне және өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өнімнің экспорты мен импортына лицензиясын келісуге ІІМ ӘПК төрағасы және оның орынбасарлары қол қояды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. ПД, КПД АҚҚАБ бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. ІІД, КІІД-де ІІО-да жұмысты ұйымдастыру ӘПБ құрамындағы АҚҚАБ бөліністеріне (бөлімдер, бөлімшелер және топтар) жүктеледі.
19. ІІД, КІІД ӘПБ АҚҚАБ бөліністерінің басшылары лауазымдарына тағайындау немесе ауыстыру олар ІІМ ӘПК-де онкүндік тағылымдамадан өткеннен кейін, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеп және олар бойынша сынақ тапсырғаннан кейін жүзеге асырылады.
20. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды жүзеге асыру процесінде ІІД, КІІД ӘПБ АҚҚАБ бөліністері:
1) БДБ "Тіркелген қару" есебін құрастырады.
Азаматтық, қызметтік және марапаттық қаруды БДБ "Тіркелген қару" есебіне енгізуді, түзетулер мен шығаруды жүзеге асырады;

2) проверяют представленные субъектами, имеющими право на приобретение оружия (государственные органы, должностные лица которых наделены правом хранения и ношения служебного оружия, юридические лица с особыми уставными задачами, охотохозяйственные организации, спортивные организации и организации образования) сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, которые оформляются в двух экземплярах по форме, согласно приложению 3 к Правилам оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, утвержденной приказом Министра внутренних дел от 1 июля 2019 года № 602 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18961), на служебное нарезное, гладкоствольное, огнестрельное бесствольное, газовое с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическое оружие;
3) Первый экземпляр хранится в контрольно-наблюдательном деле, находящемся в подразделениях КОГСО, второй экземпляр у ответственного за приобретение и сохранность оружия и патронов к нему.
При производстве расчета на единицу оружия и количества патронов на неснижаемый запас на единицу оружия, практические стрельбы на одного человека, проверке боя на единицу оружия, необходимо руководствоваться штатной численностью сотрудников организаций, допущенных к хранению и ношению служебного оружия.
На вакантные должности расчет потребного количества оружия и патронов не производится.
Штатное расписание сотрудников юридических лиц, с указанием Ф.И.О. (при его наличии) и должности допущенных к хранению и ношению служебного оружия, представляется в произвольной форме, заверенной подписью руководителя и печатью юридического лица.
Субъекты охранной деятельности, заключившие с заказчиками договора на охрану дополнительно указывают количество вооруженных постов и режим охраны (круглосуточные посты.).
Для вооружения работников охранных организаций, учрежденных национальными компаниями, осуществляющими свою деятельность по охране магистральных железнодорожных сетей, магистральных трубопроводов, нефтеперерабатывающего производства и атомной энергии, для производства расчета, ответственным лицом закрепленным за сохранность служебного оружия предоставляется дислокация постов охраняемых объектов с копиями действующих договоров (контрактов) на их охрану (за исключением сведений, составляющих государственные секреты).
Получение филиалом и представительством разрешения на приобретение гражданского и служебного оружия не требуется.
При возникновении обстоятельств у юридического лица в приобретении дополнительной единицы оружия, расчет оружия и патронов к нему производится только на дополнительную единицу оружия и патронов к нему.
После списания израсходованных патронов на практические стрельбы и для проверки боя на единицу оружия по акту списания боевых припасов по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, юридические лица приобретают патроны по разрешениям, выдаваемым ОВД;

2) қару алуға құқығы бар субъектілер ұсынған (мемлекеттік органдар, қызметтік қару ұстау мен сақтау құқығы берілген лауазымды адамдар, ерекше жарғылық міндетке ие заңды тұлғалар, аң шаруашылығы ұйымдары, спорттық ұйымдар және білім беру ұйымдары) қару және оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтерді тексереді, олар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 1 шілдедегі № 602 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18961 болып тіркелген) Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымы қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес қызметтік ойық, тегіс ұңғылы, ұңғысыз атыс, жарақат салатын әсері бар патрондармен ату мүмкіндігі бар газды және электрлік қаруға екі данада ресімделеді;
3) Бірінші данасы АҚҚАБ бөліністеріндегі бақылау-қадағалау ісінде, екінші данасы – қару мен оның патрондарын сатып алуға және сақтауға жауапты адамда сақталады.
Қару бірлігінің ортаймайтын қорына арналған қару бірлігі мен патрондар санына, бір адамға арналған практикалық атыстарға, қару бірлігіне арналған атысты тексеруге есеп жүргізу кезінде ұйымның қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсат етілген қызметкерлерінің штат санын басшылыққа алу қажет.
Лауазымдары бос орындарға қару мен патрондардың қажетті санына есеп жүргізілмейді.
Т.А.Ә. көрсетілген (ол болған кезде) заңды тұлғалардың және қызметтік қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсат етілген қызметкерлердің штаттық кестесі басшының қолымен және заңды тұлғаның мөрімен расталған түрде еркін нысанда ұсынылады.
Күзетуге тапсырыс берушімен келісімшарт жасасқан күзет қызметінің субъектілері қаруланған бекеттердің саны және күзет режимі (тәулік бойы жұмыс істейтін бекеттер) қосымша ұсынылады.
Өзінің магистральдық теміржол желілерін, магистральдық құбырларды, мұнай өңдеу өндірісін және атом энергиясын күзету жөніндегі қызметін жүзеге асыратын ұлттық компаниялар қызмет атқаратын күзет ұйымының қызметкерлерін қаруландыру үшін қызметтік қарудың сақталуына бекітілген жауапты адаммен есептеу өндірісі үшін оларды күзетуге қолданыстағы келісімшарт көшірмесімен күзетілетін объектілер бекеттерінің орналасқан жері көрсетіледі (мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда).
Филиал немесе өкілдіктің азаматтық және қызметтік қаруды алуға рұқсат алуы талап етілмейді.
Заңды тұлғада қосымша қару бірлігін сатып алу мән-жайлары туындаған кезде қару мен оның патрондарының есебі тек қару мен оның патрондарының қосымша бірлігіне есептеледі.
Осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауынгерлік оқ-дәрілерді есептен шығару актісі бойынша практикалық атысқа және қару бірлігіне арналған атыс тексерісіне жұмсалған патрондарды есептен шығарғаннан кейін заңды тұлғалар ІІО беретін рұқсаттар бойынша сатып алады;

4) организовывают проведение региональных оперативно-профилактических мероприятий, направленных на соблюдение физическими и юридическими лицами требований законодательства в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
5) осуществляет ведомственный контроль за деятельностью подразделений КОГСО ГОРОП (ЛУ(О)П) по вопросам:
исполнения Решений Коллегии МВД, оперативных совещаний, указаний МВД, ДП(Т);
качества оказания государственных услуг;
участия в проведении розыскных мероприятий по похищенному и утерянному гражданскому и служебному оружию;
организации проведения мероприятий по установлению владельцев гражданского оружия, местонахождение которых не известно;
законности выдачи подразделениями разрешительных документов в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий);
формирования и ведения учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД;
формирования ГБД "Е-лицензирование";
осуществления контроля за деятельностью юридических лиц, занятых в сферах оборота гражданского и служебного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий);
6) осуществляют подбор кадров КОГСО ГОРОП (ЛУ(О)П), вносят предложения об их поощрении либо наказании, перемещения по службе;
7) на постоянной основе осуществляют анализ информации о состоянии преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия.
Информация по каждому факту совершения преступления с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия сотрудниками КОГСО УАП ДП(Т) в течении суток направляется в КАП МВД и организуется служебная проверка, заключение которой в 10-дневный срок представляется в МВД.
По фактам хищений зарегистрированного гражданского и служебного оружия сотрудники подразделений КОГСО УАП ДП(Т) осуществляют выезды с целью установления соблюдения владельцем всех требований законодательства по сохранности оружия и принятия мер по привлечению владельца к ответственности, в случае нарушения правил хранения оружия.
По фактам совершения преступлений с применением незарегистрированного оружия, а также о нераскрытых преступлениях с применением оружия подразделениями криминальной полиции ДП(Т), в течении суток, информация направляется в Департамент криминальной полиции МВД;

4) жеке және заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар айналымы саласындағы заңнама талаптарын сақтауына бағытталған өңірлік жедел-профилатикалық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
5) мына:
ІІМ Алқасының, жедел кеңестерінің шешімдерін, ІІМ, ПД, КПД нұсқауларын орындау;
мемлекеттік қызмет көрсету сапасы;
ұрланған және жоғалған азаматтық және қызметтік қару жөніндегі іздестіру іс-шараларын жүргізуге қатысу;
мекенжайы анықталмаған азаматтық қару иелерін анықтау жөніндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
бөліністердің азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы рұқсат беру құжаттарын беруінің заңдылығы;
ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебін қалыптастыру және жүргізу;
"Е-лицензиялау" МДБ қалыптастыру;
азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметін бақылауды жүзеге асыру мәселелері бойынша ҚАПБ (ЖПБ(б) АҚҚАБ бөліністерінің қызметіне ведомстволық бақылауды жүзеге асырады;
6) ҚАПБ (ЖПБ(б) АҚҚАБ кадрларын іріктеуді жүзеге асырады, оларды көтермелеу, жазалау, қызмет бабымен ауыстыру туралы ұсыныстар енгізеді;
7) ұдайы негізде ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстың жай-күйі туралы ақпаратқа талдауды жүзеге асырады.
ПД, КПД ӘПБ АҚҚАБ қызметкерлері ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстардың әрбір фактісі бойынша ақпаратты тәулік ішінде ІІМ ӘПК-ге жолдайды және қызметтік тексеріс ұйымдастырады, оның қорытындысын 10 күндік мерзімде ІІМ-ге ұсынады.
Тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды ұрлау фактілері бойынша ПД, КПД ӘПБ АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері қару иелерінің қаруды сақтау жөніндегі заңнаманың барлық талаптарын сақтауын анықтау және қаруды сақтау ережелерін бұзған жағдайда қару иесін жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдау мақсатында оқиға орнына шығуды жүзеге асырады.
Тіркелмеген қаруды қолданумен қылмыстар жасау фактілері бойынша, сондай-ақ қаруды қолданумен жасалған ашылмаған қылмыстар туралы ақпаратты тәулік ішінде ПД, КПД криминалдық полиция бөліністері ІІМ Криминалдық полиция департаментіне жолдайды;

8) в соответствии с планами работы ДП(Т) или в порядке реагирования на недостатки в работе проводят инспектирование и целевые проверки подразделений КОГСО ГОРОП (ЛУ(О)П).
Проверки осуществляются на основе тщательного анализа состояния деятельности подразделений КОГСО ГОРОП (ЛУ(О)П), особенностей регионов, количества контролируемых объектов и владельцев гражданского оружия.
В ходе проверок оказывается методическая и практическая помощь, в том числе по совершенствованию деятельности подразделений;
9) на основании комплексного анализа состояния преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия, результатов работы подразделений основанных на отчетных данных, материалов инспектирования, проверок, мониторинга оказываемых государственных услуг разрабатываются ежеквартальные планы работ.
В соответствии с планами проводятся организационные и практические мероприятия, направленные на профилактику преступлений с применением зарегистрированного гражданского и служебного оружия, его краж и утерь, повышение качества осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, оказываемых государственных услуг и уровня ведомственного контроля, обеспечивается своевременное принятие решений и практических мер по устранению недостатков в работе подразделений КОГСО;
10) на основе предложений подразделений КОГСО ГОРОП (ЛУ(О)П) формируют предложения по совершенствованию контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением и качества оказываемых государственных услуг, которые направляют в КАП МВД.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Подразделения КОГСО УАП ДП в пределах своей компетенции выдают:
1) лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту, торговле, коллекционированию, экспонированию гражданского и служебного оружия и патронов к нему, на осуществление деятельности по разработке, производству, торговле и использованию гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий);

8) ПД, КПД жұмыс жоспарларына сәйкес немесе жұмыстағы кемшіліктерге ден қою тәртібінде ҚАПБ (ЖПБ(б)) АҚҚАБ бөліністеріне инспекторлық және мақсатты тексерістер жүргізеді.
Тексерістер ҚАПБ (ЖПБ(б) АҚҚАБ бөліністері жұмысының жай-күйіне жасалған түпкілікті талдау, өңірлердің ерекшеліктері, бақылаудағы объектілердің және азаматтық қару иелерінің саны негізінде жүзеге асырылады.
Тексеріс барысында, оның ішінде бөліністердің қызметін жетілдіру бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетіледі;
9) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстың жай-күйіне жасалған кешенді талдау, есептік деректерге негізделген бөліністердің жұмыс нәтижелері, инспекторлау материалдары, тексерістер, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге жүргізілген мониторниг негізінде тоқсан сайынғы жұмыс жоспары әзірленеді.
Жоспарға сәйкес тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолданумен жасалған қылмыстар, оны ұрлаулар мен жоғалтулар профилактикасына, ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды, мемлекеттік көрсетілетін қызметті жүзеге асыру сапасын және ведомствалық бақылаудың деңгейін арттыруға бағытталған ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар жүргізеді, АҚҚАБ бөліністерінің жұмысындағы кемшіліктерді жою бойынша шешімдер мен практикалық шараларды уақтылы қабылауды қамтамасыз етеді;
10) ҚАПБ (ЖПБ(б) АҚҚАБ бөліністерінің ұсыныстары негізінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылау және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды, оларды ІІМ ӘПК-ге жолдайды.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21. ПД ӘПК АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын әзірлеу, өндіру, жөндеу, сату, коллекцияға жинау және экспонаттау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға, азаматтық пиротехникалық заттарды және олар қолданылып жасалған бұйымдарды (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) әзірлеу, өндіру, сату және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялар береді;

2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) заключения: на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан:
иностранцам, пребывающим на территорию Республики Казахстан по ходатайствам охотхозяйственных организации с целью охоты, а также приобретенного в установленном порядке на территории Республики Казахстан;
гражданского и служебного оружия физическими лицами приобретенного в третьей стране для личного пользования;
спортивного огнестрельного оружия и патронов к нему физическими лицами или спортивными организациями для участия в спортивных мероприятиях;
единичных экземпляров гражданского оружия физическими лицами, выезжающими на постоянное место жительства;
единичных экземпляров гражданского оружия физическими лицами, въезжающими на постоянное место жительства;
гражданского и служебного оружия и патронов к нему физическими или юридическими лицами для участия в выставках;
единичных экземпляров гражданского оружия и патронов к нему для физических лиц;
на транзит по территории Республики Казахстан единичных экземпляров гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему для физических лиц;
юридическим лицам заключения на ввоз на территорию Республики Казахстан, вывоз с территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей, и патронов к нему, а также гражданского и служебного оружия и патронов к нему для проведения испытаний в целях подтверждения соответствия (сертификации или декларирования соответствия), на транзит по территории Республики Казахстан гражданского и служебного оружия, его основных (составных) частей и патронов к нему;
4) разрешения:
физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему, за исключением предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, а также наградного оружия гражданам Республики Казахстан;
на приобретение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий) по форме согласно приложению 10 к приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 133 "Об утверждении форм разрешений и (или) приложений к ним, в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов, а также о внесении изменений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16733) (далее – Приказ № 133);

2) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) мыналарға:
аңшылық шаруашылық ұйымдарының шақыруымен Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау мақсатында келетін шетелдіктерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында белгіленген тәртіпте сатып алынған қаруды;
жеке тұлғалардың жеке пайдалануы үшін үшінші елдерден сатып алған азаматтық және қызметтік қаруын;
жеке тұлғалардың немесе спорттық ұйымдардың спорттық іс-шараларға қатысуы үшін спорттық атыс қаруы мен оның патрондарын;
тұрақты тұру үшін шығатын жеке тұлғалардың азаматтық қарудың бірліжарым данасын;
тұрақты тұру үшін келетін жеке тұлғалардың азаматтық қарудың бірліжарым данасын;
жеке және заңды тұлғалардың көрмеге қатысуы үшін азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын;
жеке тұлғалар үшін азаматтық қару мен оның патрондарының бірліжарым данасын Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Респубикасынан әкетуге;
жеке тұлғалар үшін азаматтық және қызметтік қарудың, оның негізгі (құрама) бөлшектері мен оның патрондарының бірліжарым данасын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттеуге қорытындылар береді;
заңды тұлғаларға азаматтық және қызметтік қаруды, олардың негізгі (құрама) бөлшектері мен оның патрондарын, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын олардың сәйкестігін растау (сертификаттау немесе сәйкестігін декларациялау) мақсатында сынақ жүргізу үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге, азаматтық және қызметтік қаруды, олардың негізгі (құрама) бөлшектері мен оның патрондарын Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттеуге қорытындылар береді;
4) мыналарға:
жеке және заңды тұлғаларға "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналғандарды қоспағанда, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына марапаттық қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға;
"Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы, атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттардың және (немесе) оларға қосымшалардың нысандарын бекіту және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 133 бұйрығына 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) сатып алуға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16733 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 133 бұйрық);

на хранение гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий) по форме согласно приложению 11 к приказу № 133;
на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов по форме согласно приложению 12 к приказу № 133.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При непосредственном обращении юридических и физических лиц по вопросам получения иных государственных услуг оказываемых территориальными подразделениями КОГСО ГОРОП, допускается их оказание УАП ДП.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Лицензии на осуществление деятельности по разработке, производству, ремонту и торговле гражданского и служебного оружия и патронов к нему, на осуществление деятельности по разработке, производству, торговле и использованию гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий), разрешения на приобретение, хранение и ношение гражданского огнестрельного оружия с нарезным стволом, на приобретение гражданского оружия иностранцам, прибывшим в Республику Казахстан с целью туризма, по частным и служебным делам и зарегистрированным в ОВД, для проживания на территории Республики Казахстан, выдаются на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, при условии его вывоза за пределы Республики Казахстан в течение 7 (семи) дней со дня приобретения, на приобретение, хранение и ношение, перевозку иностранцам, зарегистрированным в ОВД для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются, подписываются начальниками ДП или заместителем начальника, курирующим подразделения КОГСО.
Остальные виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником УАП ДП или лицом исполняющим его обязанности.

№ 133 бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) сақтауға;
№ 133 бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стенділерді ашуға және олардың жұмыс істеуіне рұқсаттар береді.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
22. ҚАПБ аумақтық АҚҚАБ бөліністері көрсететін өзге де мемлекеттік қызметті алу мәселелері бойынша заңды және жеке тұлалар тікелей жүгінген кезде оларды ПД ӘПБ-нің көрсетуіне жол беріледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Азаматтық және қызметтік қаруды әзірлеу, өндіру, жөндеу және сату бойынша қызметті жүзеге асыруға, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасалған бұйымдарды (мәдени көпшіліктер іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашуларды фейерверктерді) әзірлеу, өндіру, сату және пайдалану бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияларға, азаматтық ойық ұңғылы атыс қаруын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттарға, туризм мақсатымен, жеке және қызметтік істері бойынша Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшін белгіленген тәртіпте ІІО-да тіркелген шетелдіктерге азаматтық қаруды, азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініші бойынша жалпы негіздерде беріледі оны сатып алған күннен бастап 7 (жеті) күн ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкететін жағдайда азаматтық қаруды сатып алуға, Қазақстан Республикасының аумағында кемінде бір жыл мерзімге тұру үшін ІІО-да тіркелген шетелдіктерге азаматтық қаруды азаматтары болып табылатын мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің өтініші бойынша жалпы негіздерде сатып алуға, сақтауға және алып жүруге және, тасымалдауға рұқсаттарға ПД бастықтары және олардың АҚҚАБ бөлімшелеріне жетекшілік ететін орынбасарлары қол қояды.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың қалған түрлеріне ПД ӘПБ бастығы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 27.07.2021 № 442 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Подразделения КОГСО УАП ДПТ в рамках своей компетенции выдают:
1) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) разрешения юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку служебного оружия и патронов к нему, за исключением предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, а также наградного оружия гражданам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При непосредственном обращении юридических и физических лиц по вопросам получения иных разрешений выдаваемых территориальными подразделениями КОГСО ЛУ(О)П, допускается их выдача УАП ДПТ.
Все виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником УАП ДПТ или лицом, исполняющим его обязанности.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Организация работы подразделений КОГСО ГОРОП и ЛУ(О)П.
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Организация работы в ГОРОП и ЛУ(О)П возлагается на подразделения (отделения и группы) или инспекторов (старших инспекторов) КОГСО в составе подразделений административной полиции ГОРОП и ЛУ(О)П.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 27.07.2021 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Көліктегі ПД ӘПБ АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шеңберінде:
1) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) заңды тұлғаларға "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналғандарды қоспағанда, қызметтік қару мен оның патрондарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына марапаттық қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға рұқсаттар береді.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
25. ЖПБ(б) аумақтық АҚҚАБ бөліністері беретін өзге де рұқсаттарды алу мәселелері бойынша заңды және жеке тұлалар тікелей жүгінген кезде оларды Көліктегі ПД ӘПБ-нің беруіне жол беріледі.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне Көліктегі ПД ӘПБ бастығы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-парагараф. ҚАПБ және ЖПБ(б) АҚҚАБ бөліністерінің жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. ҚАПБ және ЖПБ(б)-де жұмысты ұйымдастыру ҚАПБ және ЖПБ(б) әкімшілік полиция бөліністерінің құрамындағы АҚҚАБ бөліністеріне (бөлімшелер және топтар) немесе инспекторларына (аға инспекторларына) жүктеледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

27. Назначение сотрудников КОГСО ГОРОП и ЛУ(О)П осуществляется после прохождения ими десятидневной стажировки в УАП ДП(Т), изучения нормативных правовых актов в сфере оборота гражданского и служебного оружия, взрывчатых материалов, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий) и сдачи по ним зачетов.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Подразделения КОГСО (отделов и отделений) административной полиции (далее – ОАП) ГОРОП и ЛУ(О)П в процессе осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением:
1) формируют учет "Зарегистрированное оружие" Интегрированного банка данных МВД (далее – ИБД).
Осуществляют ввод, корректировку и снятие с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД гражданского, служебного (кроме нарезного);
2) организуют взаимодействие с заинтересованными службами ГОРОП (ЛУ(О)П) по вопросам:
участия в проведении розыскных мероприятий по похищенному и утерянному гражданскому и служебному оружию;
организации проведения мероприятий по установлению владельцев гражданского оружия, местонахождение которых не известно (ГОРОП);
осуществления контроля за деятельностью юридических лиц, занятых в сферах оборота гражданского и служебного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий);
3) готовят на согласование в ДП(Т) сведения об имеющемся и потребном количестве оружия на служебное гладкоствольное, огнестрельное бесствольное, газовое с возможностью стрельбы патронами травматического действия и электрическое оружие юридических лиц;
4) на постоянной основе осуществляют сбор и накопление информации о состоянии преступности с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия.
Информация по каждому факту совершения преступления с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия сотрудниками КОГСО ГОРОП (ЛУ(О)П) в течении суток направляется в УАП ДП(Т) и незамедлительно проводится служебная проверка, заключение которой в 10-дневный срок представляется в УАП ДП(Т).
По фактам хищений зарегистрированного гражданского и служебного оружия сотрудники подразделений КОГСО осуществляют выезды с целью установления соблюдения владельцем всех требований законодательства по сохранности оружия и принятия мер по привлечению владельца к ответственности, в случае нарушения правил хранения оружия.
По каждому факту совершения преступлений с применением незарегистрированного оружия, а также о нераскрытых преступлениях с применением оружия подразделениями криминальной полиции ГОРОП (ЛУ(О)П в течении суток информация направляется в управления криминальной полиции ДП(Т);

27. ҚАПБ және ЖПБ(б) АҚҚАБ қызметкерлерін тағайындау олар ПД, Көліктегі ПД ӘПК-де онкүндік тағылымдамадан өткеннен, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, жарылғыш материалдар, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделегеннен және олар бойынша сынақ тапсырғаннан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдардың айналымын бақылауды жүзеге асыру процесінде ҚАПБ және ЖПБ(б) әкімшілік полицияның (бұдан әрі – ӘПб) АҚҚАБ бөліністері (бөлімдерінің және бөлімшелерінің):
1) ІІМ Біріктірілген деректер банкінің (бұдан әрі – БДБ) "Тіркелген қару" есебін құрастырады;
Азаматтық, қызметтік қаруды (ойық ұңғыдан басқа) БДБ "Тіркелген қару" есебіне енгізуді, түзетуді және шығаруды жүзеге асырады;
2) мына:
ұрланған және жоғалған азаматтық және қызметтік қару бойынша іздестіру іс-шараларын жүргізуге қатысу;
мекенжайы (ҚАПБ) анықталмаған азаматтық қарудың иелерін анықтау жөніндегі іс-шаралар жүргізуді ұйымдастыру;
азаматтық және қызметтік қару, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы заңды тұлғалардың қызметін бақылауды жүзеге асыру мәселелері бойынша ҚАПБ (ЖПБ(б)) мүдделі қызметтерімен өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады;
3) заңды тұлғалардың қызметтік тегіс ұңғылы, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс, газды және электр қаруының қолдағы бар және қажетті саны туралы мәліметті ПД, Көліктегі ПД келісуге дайындайды;
4) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың жай-күйі туралы ақпаратты жинауды және жинақтауды ұдайы негізде жүзеге асырады.
ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың әрбір фактісі бойынша ақпаратты ҚАПБ (ЖПБ(б)) АҚҚАБ қызметкерлері тәулік ішінде ПД, КПД ӘПБ-ге жолдайды және дереу қызметтік тексеріс жүргізеді, оның қорытындысы 10 күндік мерзімде ПД, Көліктегі ПД ӘПБ-ге ұсынады.
Тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды ұрлау фактілері бойынша қару иесінің қаруды сақтау бойынша заңнаманың барлық талаптарын сақтауын анықтау және қаруды сақтау ережелерін бұзған жағдайда қару иесін жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдау мақсатында АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері оқиға орнына шығуды жүзеге асырады.
Тіркелмеген қаруды қолдана отырып қылмыстар жасаудың әрбір фактісі бойынша, сондай-ақ қаруды қолдана отырып жасалған ашылмаған қылмыстар туралы ақпаратты тәулік ішінде ҚАІІБ (ЖІІБ(б)) криминалдық полиция бөліністері ПД, Көліктегі ПД Криминалдық полиция басқармасына жолдайды;

5) на основании комплексного анализа состояния преступности, с применением зарегистрированного в ОВД гражданского и служебного оружия, результатов работы подразделений основанных на отчетных данных мониторинга оказываемых государственных услуг разрабатывают ежеквартальные планы работ.
В соответствии с ними проводятся мероприятия, направленные повышение качества осуществления контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением и оказываемых государственных услуг и уровня ведомственного контроля, обеспечивается своевременное принятие решений и практических мер по устранению недостатков в работе подразделений КОГСО;
6) на основе анализа проводимой работы формируют предложения по совершенствованию контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, качества оказываемых государственных услуг и направляют в УАП ДП(Т).
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Подразделения КОГСО ОАП ГОРОП в пределах компетенции выдают:
1) разрешения физическим и юридическим лицам на приобретение, хранение, хранение и ношение, перевозку гражданского и служебного оружия и патронов к нему, за исключением нарезного и предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан, а также наградного оружия гражданам Республики Казахстан;
2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Все виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником ГОРОП и его заместителями.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруды қолдана отырып жасалған қылмыстың жай-күйіне жасалған кешенді талдау, бөліністердің есептік деректеріне, көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге жүргізілген мониторингке негізделген жұмыс нәтижелері негізінде тоқсан сайынғы жұмыс жоспарларын әзірлейді.
Оларға сәйкес ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды жүзеге асырудың және көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын және ведомствалық бақылау деңгейін арттыруға бағытталған іс-шаралар жүргізіледі, АҚҚАБ бөліністерінің жұмысындағы кемшіліктерді жою бойынша уақтылы шешімдер мен практикалық шаралар қабылау қамтамасыз етеді.
6) атқарылған жұмысқа жүргізілген талдау негізінде ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдар айналымын бақылауды, көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын жетілдіру бойынша ұсыныстар дайындайды және ПД, КПД ӘПБ-ге жолдайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. ҚАПБ ӘПб АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) жеке және заңды тұлғаларға "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналғандарды және ойық қаруды қоспағанда, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына марапаттық қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға рұқсаттар;
2) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне ҚАПБ бастығы және оның орынбасарлары қол қояды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

30. Подразделения КОГСО ОАП ЛУ(О)П в пределах своей компетенции выдают:
1) разрешения юридическим лицам на хранение, хранение и ношение, перевозку служебного оружия и патронов к нему, за исключением нарезного и предназначенного для использования в целях обеспечения личной безопасности должностных лиц государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" отнесены к политическим, депутатами Парламента Республики Казахстан;
2) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Все виды вышеуказанных разрешений подписываются начальником ЛУ(О)П и его заместителями.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.11.2023 № 859 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Разрешения указанные в подпункте 2 пункта 8 настоящей Инструкции выдаются сотрудниками КОГСО в соответствии с требованиями приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 254 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20184) в электронном формате через портал "электронного правительства".
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Выдача разрешений осуществляется в электронном виде, а также бумажном носителе, формата А-4, путем распечатывания выходной формы (документа) сформированной в ИС ГБД ЕЛ, заверяется печатью и подписью уполномоченного лица.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

30. ЖПБ(б) ӘПб АҚҚАБ бөліністері өз құзыреті шегінде:
1) заңды тұлғаларға "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттік қызметшілерге жатқызылған мемлекеттік органдардың лауазымды адамдардың, Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының жеке қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында пайдалануына арналғандарды және ойық қаруды қоспағанда, қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге, тасымалдауға рұқсаттар береді;
2) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғарыда көрсетілген рұқсаттардың барлық түрлеріне ЖПБ(б) бастығы және оның орынбасарлары қол қояды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.11.2023 № 859 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
31. Осы Нұсқаулықтың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген рұқсаттарды АҚҚАБ қызметкерлері "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласындағы мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 254 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20184 болып тіркелген) талаптарына сәйкес "электрондық үкімет" порталы арқылы электрондық форматта береді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Рұқсаттарды беру электрондық түрде, сондай-ақ ЕЛ МДБ АЖ-да қалыптастырылған шығыс нысандарды (құжат) А-4 форматта, қағаз тасымалдағышта басылып шығару арқылы жүзеге асырылады, уәкілетті адамның мөрімен және қолтаңбасымен куәландырылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

34. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Все выдаваемые сотрудниками КОГСО на бумажных носителях разрешения визируются уполномоченным лицом и заверяются печатью с оттиском "Лицензионно-разрешительная система".
Печать находится на хранении:
в МВД – в кабинете у начальника Управления КОГСО, в сейфе;
в ДП(Т) – в кабинете у начальника отдела (отделения) или старшего группы КОГСО, в сейфе;
в ГОРОП, ЛУ(О)П – в кабинете у заместителя начальника ГОРОП, ЛУ(О)П курирующего ОАП, в сейфе.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Регистрация заявлений физических и юридических лиц по вопросам выдачи разрешений в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий), осуществляется сотрудником УАП и ГОРОП в ИС ГБД ЕЛ с момента поступления обращения на Портале в поступивших заявках (в течении рабочего дня).
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Контроль за сроком действия выданных разрешений, а также передачей и продажей оружия и патронов физическими и юридическими лицами
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
37. Срок действия выданных разрешений на хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия (перерегистрации) контролируется сотрудниками подразделений КОГСО посредством ГБД "Е-лицензирование" и ИБД МВД РК.
38. При установлении нарушений сроков перерегистрации гражданского оружия, сотрудник КОГСО готовит задание УИП о проверке владельцев гражданского оружия по форме согласно приложению 4 к настоящей Инструкции, после регистрации его в журнале регистрации заданий о проверке владельцев гражданского оружия форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции, передает для исполнения УИП.

34. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. АҚҚАБ қызметкерлері беретін барлық қағаз тасымалдағыштардағы рұқсаттарға уәкілетті адам қол қояды және "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" деген бедерi бар мөрмен расталады.
Мөр:
ІІМ-де – АҚҚАБ басқармасы бастығының кабинетінде, сейфте;
ПД, КПД-де – АҚҚАБ бөлім (бөлімше) бастығының немесе топ басшысының кабинетінде, сейфте;
ҚАПБ, ЖПБ(б)-де – ҚАПБ, ЖПБ(б) бастығының ӘПБ-ге жетекшілік ететін орынбасарының кабинетінде, сейфте сақталады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Жеке және заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданып жасаған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) айналымы саласындағы рұқсаттарды беру мәселелері бойынша өтініштерін тіркеуді ӘПБ және ҚАПБ қызметкері ЕЛ МДБ АЖ-ға келіп түскен арыздар порталында арыз келіп түскен кезден бастап (жұмыс күні ішінде) жүзеге асырады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-тарау. Берілген рұқсаттардың жарамдық мерзімдерін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың қару мен патрондарды беруін және сатуын бақылау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
37. Азаматтық және қызметтік қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге берілген рұқсаттардың жарамдық мерзімдерін (қайта тіркеу) АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері "Е-лицензиялау" МДБ және Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ арқылы бақылайды.
38. Азаматтық қаруды қайта тіркеу мерзімін бұзушылық анықталған жағдайда АҚҚАБ қызметкері осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қару иелерін тексеру туралы УПИ-ге тапсырма дайындайды, оны осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қару иелерін тексеру туралы тапсырмаларды тіркеу журналына тіркегеннен кейін орындау үшін УПИ-ға береді.

39. При установлении владельца УИП, проверяет условия хранения оружия, соответствия данных оружия с разрешением на хранение или хранение и ношение оружия, срок его действия, по выявленным нарушениям возбуждает административное производство в соответствии с КРК об АП.
40. При отсутствии по месту жительства владельца гражданского оружия, УИП проводит мероприятия по его установлению (опрашивает соседей, родственников, новых жильцов (в случае переезда владельца). Информация о результатах проведенных мероприятий излагается в рапорте УИП. Рапорт о результатах проверки с прилагаемыми материалами передается сотруднику КОГСО.
41. Рапорт УИП о проверке владельца оружия с проверочными материалами и копией протокола об административном правонарушении подшиваются в личное дело владельца.
42. Результаты исполнения заданий о проверке владельцев гражданского оружия выносятся на рассмотрение начальника ОВД.
43. При перемене места жительства владельцем оружия без уведомления ОВД по месту регистрации, сотрудник КОГСО направляет сообщение о постановке на учет оружия в ОВД по новому месту жительства владельца.
44. При невозможности установления места жительства владельца оружия, сотрудник КОГСО сопроводительным письмом, направляет в ИиС ОВД заполненную информационно-поисковую карту на оружие для постановки его на учет "Криминальное оружие" ИБД МВД РК по категории "установление местонахождения владельца". После постановки на учет "Криминальное оружие" оружие снимается с учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД РК.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В целях установления места нахождения владельцев оружия, сотрудники подразделений миграционной полиции и регистрационно-экзаменационных подразделений административной полиции ОВД, при обращении граждан для регистрации по месту жительства, получения удостоверения личности, выписки для переезда на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, а также для получения водительского удостоверения, обмена водительского удостоверения, регистрации и перерегистрации автотранспортного средства проверяют их по учету "Криминальное оружие" ИБД МВД РК.
При выявлении совпадений по категории "установление местонахождения владельца" информация об этом направляется в подразделение КОГСО ОВД инициатора постановки на учет "Криминальное оружие" ИБД МВД.
46. Все документы по установлению места нахождения владельца оружия подшиваются в личное дело владельца.

39. Қару иесі анықталған кезде УПИ қарудың сақтау шартын, қару деректерінің қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсатымен сәйкестігін, оның жарамдылық мерзімін тексереді, анықталған бұзушылқтар бойынша ҚР ӘҚБК сәйкес әкімшілік өндіріс қозғайды.
40. Азаматтық қару иесі тұрғылықты мекенжайы бойынша болмаған жағдайда УПИ оны анықтау бойынша іс-шаралар жүргізеді (көршілерден, туыстарынан, жаңа тұрғындардан (иесі көшіп кеткен жағдайда) жауап алады). Жүргізілген іс-шаралардың нәтижелері туралы ақпарат УПИ баянатында жазылады. Тексеріс нәтижелері туралы баянат қоса берілген материалдарымен бірге АҚҚАБ қызметкеріне беріледі.
41. УПИ-дің қару иесін тексеру туралы баянаты тексеріс материалдарымен және әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесімен бірге қару иесінің жеке ісіне тігіледі.
42. Азаматтық қару иесін тексеру туралы тапсырмаларды орындау нәтижелері ІІО бастығының қарауына енгізіледі.
43. Қару иесі тіркелген орны бойынша ІІО-ға хабарламай тұрғылықты мекенжайын ауыстырған жағдайда АҚҚАБ қызметкері қару иесіне жаңа тұрғылықты мекенжайы бойынша ІІО-ға қаруды есепке қою туралы хабарлама жолдайды.
44. Қару иесінің тұрғылықты мекенжайын анықтау мүмкін болмаған жағдайда АҚҚАБ қызметкері ІІО АжБ-ға Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне "иесінің мекенжайын анықтау" санаты бойынша есепке қою үшін қаруға толтырылған ақпараттық-іздестіру картасын ілеспе хатпен жолдайды. ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне қойғаннан кейін қару "Тіркелген қару" есебінен алынады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Қару иелерінің мекенжайын анықтау мақсатында ІІО көші-қон полициясы бөліністерінің және әкімшілік полициясының тіркеу-емтихан бөліністерінің қызметкерлері азаматтар тұрғылықты мекенжайы бойынша тіркеу, жеке куәлік алу, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге тұрақты тұрға көшу үшін есептен шығу, сондай-ақ жүргізуші куәлігін алу, жүргізуші куәлігін ауыстыру, автокөлік құралдарын тіркеу және қайта тіркеу үшін жүгінген жағдайда оларды Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебі бойынша тексереді.
"Иесінің мекенжайын анықтау" санаты бойынша сәйкестіктер анықталған жағдайда ол туралы ақпарат ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебіне қоюға бастамашы болған ІІО АҚҚАБ бөлінісіне жолданады.
46. Қару иесінің тұрғылықты жерін анықтау бойынша барлық құжаттар қару иесінің жеке ісіне тігіледі.

47. При установлении нарушений сроков перерегистрации служебного оружия, сотрудник КОГСО направляет юридическому лицу (владельцу оружия) письмо в произвольной форме о необходимости перерегистрации служебного оружия.
48. При неявке юридического лица или установления нескольких юридических лиц нарушивших сроки перерегистрации служебного оружия сотрудник КОГСО готовит материалы для проведения оперативно-профилактического мероприятия направленного на проверку юридических лиц с хранением служебного оружия.
49. Сотрудник подразделения ИиС в рамках выполняемых контрольных функций осуществляет анализ учета "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД с целью выявления гражданского и служебного оружия, не прошедшего перерегистрацию в ОВД более года. Информация об установленном оружии представляется начальнику ОВД.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Организация осуществления учета подразделениями КОГСО
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Учет выдачи лицензий и разрешений
50. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Формирование лицензии, заключений и остальных разрешений выдаваемых подразделениями КОГСО осуществляется в ИС ГБД ЕЛ.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Выданные лицензии, заключения и разрешения посредством ИС ГБД ЕЛ путем распечатывания на бумажном носителе, формата А-4, подшиваются в наблюдательных делах физических и юридических лиц.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

47. Қызметтік қаруды қайта тіркеу мерзімінің бұзылғаны анықталған жағдайда АҚҚАБ қызметкері заңды тұлғаға (қару иесіне) еркін нысанда қызмкеттік қаруды қайта тіркеудің қажеттілігі туралы хат жолдайды.
48. Заңды тұлға келмеген немесе бірнеше заңды тұлғаның (қару иесінің) қызметтік қаруды қайта тіркеу мерзімін бұзғаны анықталған жағдайда АҚҚАБ қызметкері қызметтік қаруды сақтайтын заңды тұлғаларды тексеруге бағытталған жедел-профилактикалық іс-шараларды өткізу үшін материалдар дайындайды.
49. Бақылау функцияларын орындау шеңберінде АжБ қызметкері бір жылдан аса ІІО-да қайта тіркеуден өтпеген азаматтық және қызметтік қаруды анықтау мақсатында ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне талдау жүргізуді жүзеге асырады. Анықталған қару туралы ақпарат ІІО бастығына ұсынылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. АҚҚАБ бөліністерінің есепке алуды жүзеге асыруын ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-параграф. Лицензиялар мен рұқсаттарды беруді есепке алу
50. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. АҚҚАБ бөліністері беретін лицензиялар, қорытындылар және қалған рұқсаттарды қалыптастыру ЕЛ БДБ АЖ-да жүзеге асырылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. ЕЛ МДБ АЖ арқылы берілген лицензиялар, қорытындылар, рұқсаттар А-4 форматтағы қағазға басылып, жеке және заңды тұлғалардың бақылау істеріне тігіледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Учет объектов подпадающих под действие КОГСО
55. Учету подлежат объекты с хранением гражданского и служебного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий), стрелковые тиры (стрельбища) и стенды, функционирующие по разрешениям выданным ОВД.
К объектам с хранением гражданского и служебного оружия относятся:
1) организации, осуществляющие инкассацию на территории Республики Казахстан;
2) частные охранные организации;
3) АО "Казпочта" - национальный оператор почты;
4) подразделения Министерства сельского хозяйства осуществляющие охрану животного мира и особо охраняемых природных территорий;
5) государственные учреждения лесного хозяйства областных исполнительных органов;
6) охотничьи и рыбные хозяйства, которым в установленном законодательством порядке предоставлено право ведения охотничьего и рыболовного хозяйства;
7) детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские школы олимпийского резерва, школы высшего спортивного мастерства, центры олимпийской подготовки, спортивные клубы, федерации, школ-интернатов для одаренных в спорте детей, дирекции штатных национальных команд и спортивного резерва, физкультурно-спортивные общества;
8) охотничьи хозяйства организаций, находящихся в ведении Управления делами Президента Республики Казахстан и охотничьих хозяйств закрытого акционерного общества "ХОЗУ";
9) специализированные учебные центры и их филиалы по осуществлению подготовки и повышения квалификации (специальный курс обучения) работников, занимающих должность охранника и руководителя частной охранной организации;
10) службы авиационной безопасности аэропортов Республики Казахстан;
11) охранные организации, учрежденные национальными компаниями, осуществляющие свою деятельность в сфере магистральных железнодорожных сетей, магистральных трубопроводов, нефтеперерабатывающего производства и атомной энергии;
12) специализированные магазины по торговле гражданским и служебным оружием и патронами к нему.
56. Учет объектов, предметов и веществ, подпадающих под действие КОГСО, осуществляется в книге учета объектов по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
57. На каждый объект КОГСО заводится контрольно-наблюдательное дело (далее – КНД) по форме согласно приложению 11 к настоящей Инструкции, которому присваивается регистрационный номер согласно книге учета объектов, предметов и веществ. КНД на объекты одного предприятия, находятся в одной папке.
58. КНД на объект КОГСО состоит из двух разделов.
В первом разделе находятся материалы, послужившие основанием для открытия объекта, переписка, связанная с получением лицензий на вид деятельности, ее копия, дубликаты разрешений на приобретение, копии разрешений на хранение, перевозку, передачу, продажу гражданского и служебного оружия, сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и патронов к нему, материалы о выявленных нарушениях и ответы на них, акты и рапорта о проверке объектов, копии квитанций об уплате лицензионных сборов и государственных пошлин за выдачу лицензий и разрешений.
Во втором разделе – дислокация постов, списки действующего личного состава, данные на действующих работников юридического лица, имеющих доступ к хранению, перевозке и использованию предметов и веществ, а также получивших разрешения на хранение и ношение служебного оружия, проверочные материалы на указанных лиц.

2-параграф. АҚҚАБ бақылайтын объектiлердi есепке алу
55. Есепке алуға азаматтық және қызметтік қаруды, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізу кезіндегі отшашулар, фейрверктер) сақтайтын объектілер және ІІО берген рұқсаттар бойынша жұмыс істейтін атыс тирлері (атыс орындары) мен стендтер жатады.
Азаматтық және қызметтік қаруды сақтау объектілеріне:
1) Қазақстан Республикасының аумағында инкассациялауды жүзеге асыратын ұйымдар;
2) жеке күзет ұйымдары;
3) "Қазпочта" АҚ – ұлттық почта операторы;
4) Ауыл шаруашылығы министрлігінің жануарлар әлемін және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды жүзеге асыратын бөліністері;
5) облыстық атқарушы органдардың мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері;
6) заңнамада белгіленген тәртіпте аңшылық және балық аулау шаруашылығын жүргізу құқығы берілген аңшылық және балық шаруашылықтары;
7) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер мектептері, жоғары спорттық шеберлік мектептері, олимпиадалық даярлық орталықтары, спорт клубтары, федерациялар, спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттар, штаттық ұлттық командалар мен спорттық резерв дирекциясы, дене шынықтыру-спорт қоғамдары.
8) Қазақстан Республикасының Президентi Іс басқармасының қарауындағы ұйымдардың аңшылық шаруашылықтары мен "Шаруашылық басқармасы" жабық акционерлік қоғамының аңшылық шаруашылықтары;
9) жеке күзет ұйымының күзетшісі және басшысы лауазымын атқаратын қызметкерлерді даярлауды және біліктілігін арттыруды жүзеге асыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтары мен олардың филиалдары (арнайы оқыту курстары);
10) Қазақстан Республикасы әуежайларының Авиациялық қауіпсіздік қызметтері;
11) өз қызметін магистральдық теміржол желілері, магистральдыққұбыржолдар, мұнай өңдеу өндірісі және атом энергиясы саласында
жүзеге асыратын ұлттық компаниялар құрған күзет ұйымдары;
12) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары саудасы бойынша мамандандырылған дүкендер жатады.
56. АҚҚАБ бақылайтын объектiлердi, бұйымдар мен заттарды есепке алу осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілерді есепке алу кітабында жүзеге асырылады.
57. АҚҚАБ әрбір объектісіне осы Нұсқаулыққа 11-қосымшаға сәйкес бақылау-қадағалау ісі (бұдан әрі – БҚІ) жүргізіледі, оған объектілерді, бұйымдар мен заттарды есепке алу кітабына сәйкес тіркеу нөмірі беріледі. Бір кәсіпорын объектілерінің БҚІ бір папкада болады.
58. АҚҚАБ объектісінің БҚІ-сі екі бөлімнен тұрады.
Бiрiншi бөлiмде, объектiнi ашу үшiн негiз болған материалдар, қызмет түрiне лицензия алуға байланысты хат алмасулар, оның көшірмелері, сатып алуға рұқсаттардың телнұсқалары, азаматтық және қызметтік қаруды сақтауға, тасымалдауға, беруге, сатуға рұқсаттардың көшірмелері, қару мен оның патрондарының қолда бар және қажетті саны туралы мәліметтер, анықталған заң бұзушылықтар туралы материалдар мен оларға жауаптар, объектiлердi тексеру туралы актiлер мен баянаттар, лицензиялар мен рұқсаттар бергенi үшiн лицензиялық алымдар мен мемлекеттiк баждарды төлегенi туралы түбiртектердің көшірмелері болады.
Екiншi бөлiмде бекеттердің орналасқан жері, жұмыс істейтін жеке құрамның тiзiмдерi, заңды тұлғаның бұйымдар мен заттарды сақтауға, тасымалдауға және пайдалануға рұқсаты бар, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қаруды сақтауға, тасымалдауға және қолдануға рұқсат алған жұмыс істейтін жұмыскерлерінің деректері, көрсетiлген адамдарды тексеру материалдары болады.

59. КНД хранятся в кабинете сотрудника КОГСО. При передаче объекта под контроль другого ОВД сопроводительным письмом передается последнему.
КНД на объекты КОГСО с хранением гражданского и служебного оружия и патронов к нему, оружие и патроны которых уничтожено или перерегистрировано на другие юридические или физические лица подлежат уничтожению.
КНД подлежащие уничтожению, заносятся в акт уничтожения контрольно-наблюдательных дел на объекты с хранением гражданского и служебного оружия, составленного по форме согласно приложению 12 к настоящей Инструкции.
60. УАП ДП(Т) заводят на каждый ГОРОП (ЛУ(О)П) учетное дело, в котором содержатся данные о сотрудниках КОГСО ОВД, сведения об объектах КОГСО, с указанием их ведомственной принадлежности, обслуживаемых данным ОВД.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Учет (регистрация, перерегистрация) гражданского и служебного оружия зарегистрированного в ОВД за юридическими лицами указанными в пункте 55 настоящей Инструкции осуществляется сотрудником КОГСО посредством ввода и корректировки данных о нем в учете "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД.
62. Гражданское и служебное оружие, юридических лиц указанных в пункте 55 настоящей Инструкции, ставится на учет в следующих случаях:
1) приобретения оружия, на основании дубликата разрешения на его приобретение с приложением к разрешению (при его наличии), контракта (договора);
2) получения оружия филиалами, представительствами из головных юридических лиц или обратно, на основании заявления юридического лица и сообщения для постановки на учет оружия из ОВД на учете, которого ранее оно состояло, по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции;
3) установление похищенного, утраченного оружия, а также местонахождение владельца которого не установлено, на основании рапорта сотрудника ОВД установившего оружие;
4) изменение юридического адреса, на основании заявления юридического лица и справки о государственной перерегистрации юридического лица;
5) принятие гражданского или служебного оружия на реализацию специализированным магазином по его торговле у юридических и физических лиц на основании направления на комиссионную продажу с отметкой о принятии оружия магазином.
63. Гражданское и служебное оружие, юридических лиц указанных в пункте 55 настоящей Инструкции, снимается с учета в следующих случаях:
1) продажи, передачи оружия на основании уведомления о постановке на учет оружия ОВД поставившего его на учет, по форме согласно приложению 14 к настоящей Инструкции;

59. АҚҚАБ қызметкерінің кабинетінде БҚІ сақталады. Ол объектіні басқа ІІО-ның бақылауына берген кезде соңғысына ілеспе хатпен беріледі.
АҚҚАБ-ның азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сақтайтын, қаруы мен патрондары жойылған немесе басқа заңды немесе жеке тұлғаларға қайта тіркелген объектілерінің БҚІ-сі жойылуға жатады.
Жойылуға жататын БҚІ осы Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған азаматтық және қызметтік қару сақтайтын объектілердің бақылау-қадағалау істерін жою актісіне енгізіледі.
60. ПД, КПД ӘПБ әрбір ҚАПО (ЖПБ(б)-ға есепке алу ісін жүргізеді, онда ІІО АҚҚАБ қызметкерлері туралы деректер, осы ІІО қызмет көрсететін АҚҚАБ объектілері туралы мәліметтер олардың ведомстволық тиісілігін көрсете отырып, көрсетіледі.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Осы Нұсқаулықтың 55-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың ІІО-да тіркелген азаматтық және қызметтік қаруларын есепке алуды (тіркеу, қайта тіркеу) АҚҚАБ қызметкері ол туралы деректерді БДБ "Тіркелген қару" есебіне енгізу және түзету арқылы жүзеге асырады.
62. Осы Нұсқаулықтың 55-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қаруы:
1) рұқсатқа (бар болса) келісімшартты қоса бере отырып, оны сатып алуға рұқсаттың телнұсқасы негізінде қару сатып алған;
2) филиалдар, өкілдіктер осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заңды тұлғаның өтініші және бұрын есебінде тұрған ІІО-ның қаруды есепке қою туралы хабараламасы негізінде негізгі заңды тұлғалардан қару алған немесе берген;
3) қаруды анықтаған ІІО қызметкерінің баянаты негізінде ұрланған, жоғалған, сондай-ақ иесінің мекенжайы анықталмаған қарулар анықталған;
4) заңды тұлғаның өтініші және заңды тұлғаның мемлекеттік қайта тіркелгені туралы анықтама негізінде заңды мекенжайы өзгерген;
5) дүкеннің қаруды қабылдау туралы белгісі бар комиссиялық сатуға жолдаманың негізінде заңды және жеке тұлғалардан азаматтық немесе қызметтік қаруды қару саудасы бойынша мамандандырылған дүкендер қабылдаған жағдайларда есепке қойылады.
63. Осы Нұсқаулықтың 55-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың азаматтық және қызметтік қаруы:
1) осы Нұсқаулыққа 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды есепке қойған ІІО-ның оны есепке қоғаны туралы хабарламасы негізінде қару сатылған, берілген;

2) хищения, утери оружия на основании заявления его владельца зарегистрированного в книгу учета информации (КУИ) ОВД;
3) добровольного отказа от разрешения на основании заявления владельца;
4) утилизации оружия на основании приемного акта на уничтожение оружия;
5) направления на комиссионную продажу оружия на основании заявления владельца оружия, после постановки оружия на учет "Зарегистрированное оружие" ИБД за специализированным магазином по торговле оружием.
При реализации оружия специализированными магазинами по его торговле сообщение для постановки на учет оружия, из ОВД на учете, которого ранее оно состояло, не направляется.
Сообщение для постановки на учет оружия и уведомление о постановке на учет оружия направляется посредством ЕСЭДО.
64. Учет израсходованных патронов производится на основании раздаточно-сдаточной ведомости патронов и акта списания боевых припасов, по формам согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Параграф 3. Учет владельцев гражданского оружия
65. Учет владельцев гражданского оружия ведется в книге учета владельцев гражданского оружия по форме согласно приложению 15 к настоящей Инструкции сотрудником КОГСО.
66. Книга пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью ОВД с оттиском "Лицензионно-разрешительная система", регистрируются в канцелярии ОВД.
67. На каждое лицо, имеющее в пользовании гражданское оружие, заводится личное дело на владельца гражданского оружия по форме согласно приложению 16 к настоящей Инструкции которому присваивается регистрационный номер согласно книги учета владельцев гражданского оружия.
68. Личные дела владельцев нарезного огнестрельного оружия ведутся в управлениях административной полиции ДП, а на владельцев огнестрельного гладкоствольного, газового и электрического оружия – в ГОРОП.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.02.2020 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Сотрудник КОГСО формирует личное дело владельца гражданского оружия состоящего из следующих документов:
1) заявления, послужившего основанием для рассмотрения вопроса о выдаче разрешения на приобретение, хранение или хранение и ношение оружия;
2) карточки владельца гражданского оружия по форме согласно приложению 17 к настоящей Инструкции;
3) проверочных материалов на владельца оружия (заключение медицинского осмотра по форме № 076/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579), справки о проверке знания правил безопасного обращения с оружием и об отсутствии судимости, наличия административных правонарушений);

2) қару иесінің ІІО-ның ақпаратты есепке алу кітабында (АЕК) тіркелген өтініші негізінде қару ұрланған, жоғалған;
3) қару иесінің өтініші негізінде рұқсаттан ерікті түрде бас тартқан;
4) қаруды жоюға қабылдау актісінің негізінде қару кәдеге жаратылған;
5) қару саудасы бойынша мамандандырылған дүкенге БДБ "Тіркелген қару" есебіне қаруды қойғаннан кейін қару иесінің өтініші негізінде комиссиялық сатуға жолданған жағдайларда есептен алынады.
Қару саудасы бойынша мамандандырылған дүкен қаруды сатқан жағдайда бұрын қару есепте тұрған ІІО-дан қаруды есепке қою үшін хабарлама жолданбайды.
Қаруды есепке қоюға арналған хабарлама және қаруды есепке қойғаны туралы хабарлама ЭҚАБЖ арқылы жолданады.
64. Шығындалған патрондарды есепке алу патрондарды тарату-тапсыру ведомосі және жауынгерлік оқ-дәрілерді есептен шығару актісі негізінде осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
3-парагаф. Азаматтық қару иелерін есепке алу
65. Азаматтық қару иелерін есепке алуды осы Нұсқаулыққа 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АҚҚАБ қызметкері азаматық қару иелерін есепке алу кітабында жүргізеді.
66. Кітап нөмірленіп, тігіледі және ІІО-ның "Лицензиялау-рұқсат беру жүйесі" деген бедері бар мөрмен расталады, ІІО-ның кеңсесінде тіркеледі.
67. Иелігінде азаматтық қару бар әрбір адамға осы Нұсқаулыққа 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке іс ашылады, оған азаматтық қару иелерін есепке алу кітабына сәйкес тіркеу нөмірі беріледі.
68. Ойық атыс қаруы иелерінің жеке істері ПД әкімшілік полиция бөлімшелерінде, ал тегіс ұңғылы, газды және электр қаруы иелерінің істері ҚАПО-да жүргізіледі.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.02.2020 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. АҚҚАБ қызметкері мынадай құжаттардан:
1) қаруды сатып алуға, сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат беру туралы мәселені қарау үшін негіз болатын өтініштен;
2) осы Нұсқаулыққа 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қару иесінің карточкасынан;
3) қару иелерінің тексеріс материалдарынан (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетті атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 076/у нысаны бойынша медициналық тексеру қорытындысынан, қаруды ұстаудың қауіпсіздік қағидаларын білуі және соттылығының жоқтығы, әкімшілік құқық бұзушылықтардың бар-жоғы туралы анықтамалар);

4) копия разрешения на приобретение оружия или других документов, послуживших основанием для выдачи разрешения на хранение, хранение и ношение оружия;
5) квитанций об уплате государственной пошлины за регистрацию (перерегистрацию) каждой единицы оружия и выдачу разрешений в сфере оборота гражданского и служебного оружия в соответствии с Налоговым кодексом;
6) рапортов проверок участкового инспектора полиции (далее – УИП), сотрудника КОГСО о наличии условий для хранения оружия, по форме согласно приложению 18 к настоящей Инструкции;
7) результатов (материалов) проверок по учетам КНБ, КПСиСУ по линии борьбы с экстремизмом, терроризмом или организованной преступностью, о наличии судимости и административных правонарушений по статьям КРК об АП в соответствии со статьей 19 Закона, освобождения от уголовной ответственности по нереабилитирующим основаниям;
8) копии документа подтверждающего гражданство Республики Казахстан;
9) других документов указывающих на законность приобретения, продажи, передачи дарения гражданского оружия.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 27.07.2021 № 442 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Личные дела владельцев гражданского оружия хранятся в служебном кабинете сотрудника КОГСО.
71. Учет (регистрация, перерегистрация) гражданского оружия осуществляется сотрудниками КОГСО посредством ввода и корректировки данных о нем в учете "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД РК.
72. Гражданское оружие физических лиц ставится на учет в следующих случаях:
1) приобретения оружия, на основании дубликата разрешения на его приобретение;
2) переезда владельца гражданского оружия на новое место жительства на основании заявления владельца оружия, разрешения на его хранение, хранение и ношение;
3) установление похищенного, утраченного оружия, а также владелец которого находится в розыске или его местонахождение не установлено, на основании рапорта сотрудника ОВД установившего оружие.
73. Гражданское оружие, физических лиц снимается с учета в следующих случаях:
1) продажи, передачи дарения оружия, перемены места жительства его владельца, на основании уведомления о постановке на учет оружия ОВД поставившего его на учет, по форме согласно приложению 14 к настоящей Инструкции;
2) утери, хищения оружия, на основании заявления владельца зарегистрированного в КУИ;
3) добровольного отказа от разрешения, на основании заявления владельца;
4) утилизации оружия, на основании приемного акта на уничтожение оружия;

4) қаруды сатып алуға рұқсаттың көшірмесі немесе қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсат беру үшін негіз болған басқа да құжаттардан;
5) қарудың әрбір бірлігін тіркеу (қайта тіркеу) және Салық кодексіне сәйкес азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы рұқсаттарды беру үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртектерден;
6) осы Нұсқаулыққа 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды сақтауға арналған жағдайлардың бар-жоғы туралы учаскелік полиция инспекторының (бұдан әрі – УПИ), АҚҚАБ қызметкерінің баянатынан;
7) экстремизмге, терроризмге немесе ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес желісі бойынша ҰҚК, ҚСжАЕК-ның есептері бойынша, соттылығының және Заңның 19-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының ӘҚБтК-нің баптары бойынша әкімшілік құқық бұзушылықтардың бар-жоғы, ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылу мәніне жүргізілген тексеріс нәтижелерінен (материалдар);
8) Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттың көшірмесінен;
9) азаматтық қаруды сатып алу, сату, сыйға тарту заңдылығын көрсететін басқа да құжаттардан тұратын азаматтық қару иесінің жеке ісін қалыптастырады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 27.07.2021 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Азаматтық қару иелерiнiң жеке iстерi АҚҚАБ қызметкерінiң қызметтiк кабинетiнде сақталады.
71. Азаматтық қаруды есепке алуды (тіркеу, қайта тіркеу) АҚҚАБ қызметкері Қазақстан Республикасы ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне енгізу және олар туралы деректерге түзетулер енгізу арқылы жүзеге асырылады.
72. Жеке тұлғалардың азаматтық қаруы:
1) қаруды сатып алуға берілген рұқсаттың телнұсқасы негізінде қару сатып алған;
2) қару иесінің өтініші, қаруды сақтауға, сақтау және алып жүруге рұқсаты негізінде азаматтық қару иесі жаңа тұрғылықты мекенжайға көшкен;
3) қаруды анықтаған ІІО қызметкерінің баянаты негізінде ұрланған, жоғалған, сондай-ақ қару иесі іздеуде жүрген немесе оның мекенжайы анықталмаған қару анықталған жағдайларда есепке қойылады.
73. Жеке тұлғалардың азаматтық қаруы:
1) осы Нұсқаулыққа 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды есепке қойған ІІО-ның қаруды есепке қойғаны туралы хабарламасы негізінде қару иесі оны сатқан, сыйға берген, тұрғылықты мекенжайын ауыстырған;
2) қару иесінің АЕК тіркелген өтініші негізінде қару жоғалған, ұрланған;
3) қару иесінің өтініші негізінде рұқсаттан ерікті түрде бас тартқан;
4) қаруды жоюға қабылдау актісі негізінде қару кәдеге жаратылған;

5) направления на комиссионную продажу оружия, на основании заявления владельца оружия, после постановки оружия на учет "Зарегистрированное оружие" ИБД за специализированным магазином по торговле оружием.
О перемене постоянного места жительства владельца оружия направляется сообщение для постановки на учет оружия по форме согласно приложению 13 к настоящей Инструкции в ОВД по новому месту жительства.
Личное дело владельца оружия передается в ОВД по территориальности, только после получения уведомления о постановке на учет оружия.
Сообщение для постановки на учет оружия и уведомление о постановке на учет оружия направляется посредством ЕСЭДО.
74. В случае смерти, привлечения к уголовной ответственности владельца оружия, приостановления, прекращения действия разрешения на хранение, хранение и ношение оружия, сдачи его на временное хранение в ОВД личное дело находится в кабинете сотрудника КОГСО до решения вопроса о перерегистрации или уничтожения оружия.
В учете "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД вносятся соответствующие корректировки об этом.
75. После уничтожения или перерегистрации оружия на другое лицо личные дела на владельцев гражданского оружия уничтожаются комиссией в составе сотрудника КОГСО, его непосредственного руководителя и делопроизводителя ОВД.
Личные дела, подлежащие уничтожению заносятся в акт уничтожения личных дел на владельцев гражданского оружия, составленного по форме согласно приложению 19 к настоящей Инструкции.
Сотрудники подразделений КОГСО УАП ДП(Т), ГУОРОП, ЛОП во взаимодействии с подразделениями миграционной, криминальной полиции, местной полицейской службы, ИиС организуют мероприятия по розыску владельцев гражданского оружия, состоящих на учете ИБД МВД "Криминальное оружие" по категории "неустановление местонахождения".
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Организация деятельности подразделений КОГСО по осуществлению контроля за оборотом, зарегистрированного в ОВД гражданского, служебного и наградного оружия, а также гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.02.2018 № 133 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
76. Сотрудник КОГСО не реже одного раза в год проверяет по имеющимся учетам ОВД и КПСиСУ работников юридических лиц имеющих допуск к служебному и гражданскому оружию и патронам к нему и пиротехническим веществам и изделиям с их применением. Результаты проверок подшиваются во второй раздел КНД на объект.

5) қару саудасы бойынша мамандандырылған дүкендерге БДБ "Тіркелген қару" есебіне қойылғаннан кейін қару иесінің өтініші негізінде қару комиссиялық сатуға жолданған жағдайларда есептен алынады.
Қару иесінің тұрғылықты мекенжайының ауысқаны туралы хабарлама осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаруды есепке қою үшін жаңа тұрғылықты мекенжайы бойынша ІІО-ға жолданады.
Қарудың есепке қойылғаны туралы хабарлама алынғаннан кейін ғана қару иесінің жеке ісі аумақтығы бойынша ІІО-ға беріледі.
Қаруды есепке қою үшін және қаруды есеке алынғаны туралы хабарламалар ЭҚАБЖ арқылы жолданады.
74. Қару иесі қайтыс болған, қылмыстық жауапкершілікке тартылған, қаруды сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсатының әрекет ету мерзімі тоқтатылған, күші жойылған, оны ІІО-ға уақытша сақтауға тапсырған жағдайда қаруды қайта тіркеу немесе оны жою туралы мәселе шешілгенге дейін жеке іс АҚҚАБ қызметкерінің кабинетінде сақталады.
Ол туралы ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне тиісті түзетулер енгізіледі.
75. Қаруды жойғаннан немесе басқа адамға қайта тіркегеннен кейін азаматтық қару иелерінің жеке істерін құрамына АҚҚАБ қызметкері, оның тікелей басшысы және ІІО іс жүргізуші кіретін комиссия жояды.
Жойылуға жататын жеке істер осы Нұсқаулыққа 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған азаматтық қару иелерінің жеке істерін жою актісіне енгізіледі.
ПД, Көліктегі ПД, ҚАІІБ, ЖІІБ ӘПБ АҚҚАБ бөліністерінің қызметкерлері көші-қон, криминалдық полиция, жергілікті полиция қызметі, АжБ бөліністерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, ІІМ БДБ "Криминалдық қару" есебінде "мекенжайы анықталмаған" санаты бойынша есепте тұрған азаматтық қару иелерін іздеу бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. АҚҚАБ бөліністерінің ІІО-да тіркелген азаматтық, қызметтік және марапаттық қару, сондай-ақ азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасаған бұйымдардың айналымын бақылауды жүзеге асыру бойынша қызметін ұйымдастыру
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 19.02.2018 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
76. АҚҚАБ қызметкері кемінде жылына бір рет заңды тұлғалардың қызметтік және азаматтық қару мен оның патрондарына және пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдармен жұмыс істеуге рұқсаты бар жұмыскерлерін ІІО-ның және ҚСжАЕК қолданыстағы есептері бойынша тексереді.

77. Сотрудники ИиС ДП закрепленные за учетом "Зарегистрированное оружие" ИБД МВД на постоянной основе, в рамках инициативных совпадений, проверяют по имеющимся криминальным учетам ИБД МВД РК, КПСиСУ, а также ГБД "ФЛ" (на предмет смерти) владельцев гражданского оружия.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Проверки владельцев гражданского оружия по месту жительства проводятся не реже одного раза в год, за исключением проверок, проводимых ОВД в период проведения оперативно-профилактических мероприятий.
Проверки владельцев гражданского оружия (физических лиц) осуществляются сотрудниками КОГСО и УИП в соответствии с требованиями ПК РК.
По результатам проверок владельцев гражданского оружия составляется рапорт о проверке по форме согласно приложению 18 к настоящей Инструкции.
УИП должен иметь список проживающих на обслуживаемом административном участке владельцев, имеющих в личном пользовании гражданское оружие.
79. Проверки объектов с хранением гражданского и служебного оружия, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением (салютов, фейерверков при проведении культурно-массовых мероприятий) осуществляются сотрудниками КОГСО в соответствии с требованиями ПК РК.
По результатам проверок объектов КОГСО составляется акт о проверке объекта КОГСО системы, по форме согласно приложению 20 к настоящей Инструкции.
Приложение 1
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
Информация
по вопросам оборота гражданского и служебного оружия и патронов
к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их
применением
1. Перечень представляемых документов для получения разрешения на открытие, функционирование, приобретение, ношение и хранение, перевозку, ввоз (вывоз) предметов и веществ, подпадающих под действие КОГСО.
2. Извлечения нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность КОГСО, с указанием перечня представляемых в орган внутренних дел документов для получения юридическими и физическими лицами лицензий на вид деятельности, разрешения на приобретение, хранение, перевозку служебного оружия, для получения индивидуальных разрешений на ношение служебного оружия, для получения гражданами разрешения на приобретение, хранение гражданского оружия, других предметов и веществ. Указываются сроки регистрации, перерегистрации гражданского, служебного оружия, причины приостановления действия и лишения разрешения на хранение оружия и так далее.

77. ІІМ БДБ "Тіркелген қару" есебіне бекітілген ІІД АжБ қызметкерлері ұдайы негізде азаматтық қару иелерін бастамашыл сәйкестіктер шеңберінде қолданыстағы ІІМ БДБ криминалдық есептері, ҚСжАЕК, сондай-ақ "ЖТ" МДБ (қайтыс болу мәніне) бойынша тексереді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Азаматтық қару иелерін тұрғылықты мекенжайы бойынша тексеру ІІО-ның жедел-профилактикалық іс-шаралар өткізу кезеңінде жүргізілген тексерістерін қоспағанда, жылына кемінде бір рет жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы ҮҚ талаптарына сәйкес азаматтық қару иелерін (жеке тұлғаларды) тексеруді АҚҚАБ қызметкерлері және УПИ жүзеге асырады.
Азаматтық қару иелерін тексеру нәтижелері бойынша осы Нұсқаулыққа 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тексеру туралы баянат жазылады.
УПИ-де қызмет көрсететін әкімшілік учаскеде жеке пайдалануында азаматтық қаруы бар адамдардың тізімі болуы тиіс.
79. Азаматтық және қызметтік қару, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдар (мәдени-көпшілік іс-шараларды өткізуге арналған отшашулар, фейрверктер) сақталатын объектілерді тексеруді АҚҚАБ қызметкерлері Қазақстан Республикасы ҮҚ талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
АҚҚАБ объектілерін тексеру нәтижелері бойынша осы Нұсқаулыққа 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АҚҚАБ объектілерін тексергені туралы акті толтырылады.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік қару
айналымы саласындағы бақылау
жөніндегі бөлімшелерінің
қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
1-қосымша
Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасаған бұйымдар айналымы мәселелерi бойынша ақпараттар
1. АҚҚАБ әрекетiне түсетін құралдар мен заттарды сатып алуға, алып жүруге және сақтауға, тасымалдауға, әкелуге (әкетуге), кәсiпорындар ашуға және оның жұмыс істеуіне рұқсат алу үшiн ұсынылатын құжаттар тiзбесi.
2. Заңды немесе жеке тұлғалардың қызмет түрiне лицензия алуға, қызметтiк қаруды сатып алуға, сақтауға, тасымалдауға рұқсат алуы, қызметтiк қаруды алып жүруге жеке рұқсат алу, азаматтардың азаматтық қаруды, басқа да құралдар мен заттарды сатып алуға, сақтауға рұқсат алу үшiн iшкi iстер органына ұсынатын құжаттардың тiзбесi көрсетілген АҚҚАБ қызметiн регламенттейтін нормативтiк құқықтық актілердің үзiндiсi. Азаматтық, қызметтiк қаруды тiркеу, қайта тiркеу мерзiмдерi, қару сақтауға берiлген рұқсаттың күшiн жоюдың себептерi және т.б. көрсетiледi.

3. Образцы документов: карточки, ходатайства, медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, связанных с нарушением зрения, психическим заболеванием или наркоманией, квитанции об уплате лицензионных, единовременных сборов, государственной пошлины с указанием расчетного счета и так далее.
4. Выписки (извлечения) из уголовного законодательства о составах преступлений, связанных с изготовлением, хранением, ношением огнестрельного, холодного оружия, взрывчатых веществ, об освобождении от уголовной ответственности лиц при добровольной сдаче в органы внутренних дел незаконно хранящегося огнестрельного оружия, взрывчатых веществ, статьи административного законодательства Республики Казахстан.
5. Порядок оказания государственных услуг в сфере оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением через портал "электронного правительства".
Приложение 2
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма 1
"Утверждаю"
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя организации,
учебного заведения)
______________________
(подпись)
Акт
списания боевых припасов
Комиссия в составе: председателя_____________________________________
членов: 1._________________________ 2._______________________________
(фамилия, имя, отчество (фамилия, имя, отчество
(при его наличии) (при его наличии)
составила настоящий акт в том, что "___"______________________20__ г.
на основании_________________________________________________________
(номер, дата приказа, указания, распоряжения)
были проведены тренировочные стрельбы, стрелковые соревнования_______
_____________________________из _____________________________________
(ненужное зачеркнуть) (вид, марка, калибр оружия)
Согласно прилагаемым раздаточно-сдаточным ведомостям на_____листах на
стрельбах израсходовано боевых припасов:
_____________________________ _______________________________________
(вид, калибр оружия) (количество цифрами и прописью)
_____________________________ _______________________________________
Комиссия, проверив обоснованность выдачи и расходования боевых
припасов, предлагает списать с учета
_____________________________________________________________________
(наименование организации, учреждения, предприятия, учебного
заведения)
Израсходованные патроны:
_____________________________ _______________________________________
(вид, калибр оружия) (количество цифрами и прописью)
Председатель комиссии _______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Члены комиссии: 1. __________________ 2. ____________________
(фамилия, имя, отчество (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись) (при его наличии) подпись)
форма 2
Раздаточно-сдаточная ведомость боеприпасов в тире
_________________________________________________
(наименование организации)
за "___" _____________20__г.
Получатель, Ф.И.О.
Выдано патронов
Расписка в получении и дата
Сдано обратно
Расписка в сдаче патронов и дата
Примечание
калибр
количество
Неизрасходованных
С осечкой
калибр
количество
калибр
количество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ответственный за учет, хранение и выдачу патронов
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель стрельб
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"____" ____________ 20 __ г.
Приложение 3
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия

3. Құжаттардың үлгiлерi: карточкалар, өтiнiштер, көру қабiлетiнің бұзылуына, психикалық ауруға немесе нашақорлыққа байланысты қаруды иеленуге терiс көрсеткiштердiң жоқтығы туралы медициналық қорытынды, есеп шотын көрсете отырып, лицензиялық, бiржолғы алымдарды, мемлекеттiк бажды төлеу туралы квитанция және т.б.
4. Атыс, суық қаруды, жарылғыш заттарды дайындаумен, сақтаумен, алып жүрумен байланысты қылмыс құрамы туралы, адамдарды iшкi iстер органына заңсыз сақталған атыс қаруын, жарылғыш заттарды ерiктi тапсырғанда қылмыстық жауапкершіліктен босату туралы қылмыстық заңнамадан, Қазақстан Республикасы әкiмшiлiк заңнамасының баптарынан көшiрмелер (үзiндiлер).
5. Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданып жасаған бұйымдар айналымы саласындағы мемлекеттік қызметтерді "электрондық үкімет" порталы арқылы көрсету тәртібі.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік қару
айналымы саласындағы бақылау
жөніндегі бөлімшелерінің
қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
2-қосымша
1-нысан
"Бекітемін"
(ұйым, оқу орны басшысының
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
_____________
(қолы)
Оқ-дәріні шығысқа шығару актісі
Мынадай құрамдағы комиссия: төраға _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
мүшелері: 1._________________________ 2.____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
20__ ж. "___"__________________________________________негізінде
(бұйрықтың, нұсқаудың, өкімнің нөмірі, күні)
мынадай ____________________________________________________________
(қару түрі, маркасы, калибрі) (керек емесі сызып тасталсын)
жаттығу атыстары, атыстан жарыстар өткізілгені туралы туралы осы
актіні жасады.
____ парақта қоса берілген тарату-өткізу ведомосіне сәйкес атыстарда:
_____________________________ ___________________________________
(қару түрі, калибрі) (саны цифрлармен және жазумен)
____________________________ ___________________________________
оқ-дәрілер жұмсалған.
Комиссия оқ-дәрілерді берудің және жұмсаудың негізділігін тексеріп,
__________________________________________есебінен шығаруды ұсынады.
(ұйымның, мекеменің, кәсіпорынның, оқу орнының атауы)
Жұмсалған патрондар:
_____________________________ ___________________________________
(қару түрі, калибрі) (саны цифрлармен және жазумен)
Комиссия төрағасы __________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Комиссия мүшелері: 1. ________________ 2. _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде), қолы) (ол болған кезде), қолы)
2-нысан
________________________________________________
(ұйымның атауы)
20__ж. "___" _____________
тирда оқ-дәрілерді тарату-өткізу ведомосі
Алушы, Т.А.Ә.
Патрон берілді
Алғаны туралы қолхат және күні
Кері өткізілді
Патрондарды өткізгені туралы қолхат және күні
Ескертпе
калибрі
саны
Жұмсалмағаны
От алмағаны
калибрі
саны
калибрі
саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Патрондарды есепке алуға, сақтауға және беруге жауапты
___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы)
Атыс басшысы
___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы)
20 __ ж. "____" ____________
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
3-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі

Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Задание №__
"____" ______________ 20 __ г.
Участковому инспектору полиции ________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Нами проверяется в связи с ____________________________________
(допуском к оружию,
_____________________________________________________________________
регистрацией, перерегистрацией или другие)
Гражданин ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающий _________________________________________________________
(адрес местожительства)
имеющий______________________________________________________________
(модель оружия, номер, калибр)
Предлагаю Вам в срок до "____"__________20 __г.
Произвести проверку, в ходе которой выяснить следующие вопросы:
1. Как характеризуется гражданин_____________________________по
месту жительства, имеются ли обстоятельства, препятствующие допуску
его к владению оружием, в соответствии со статьей 19 Закона
Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом
отдельных видов оружия".
2. Имеется ли разрешение на хранение или на хранение и ношение
оружия, дата выдачи, срок действия___________________________________
3. Условия хранения оружия ____________________________________
(имеется ли сейф или металлический шкаф,
_____________________________________________________________________
имеется ли доступ к оружию посторонних лиц и детей).
Начальник ___________________________________(_____________)
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 5
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Журнал
регистрации заданий о проверке владельцев гражданского оружия
№ п\п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца оружия
Адрес владельца оружия
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника получившего задание
Роспись сотрудника
Причина проверки
Установленный срок исполнения задания
Результат проверки, дата представления рапорта о проверке владельца гражданского оружия
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 6
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік қару
айналымы саласындағы бақылау
жөніндегі бөлімшелерінің
қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
4-қосымша
нысан
№ __ тапсырма
20 __ ж. "____" ______________
Учаскелік полиция инспекторы _________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Біз __________________________________________________________
қаруға рұқсат беруге, тіркеуге, қайта тіркеуге немесе басқаға)
_________________________________________________ байланысты
________________________________________________________бар
(қару моделі, нөмірі, калибрі)
______________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекенжайы)
азамат ____________________________________________ тексереміз.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Сізге 20 __жылғы "____"__________мерзімге дейін тексеру
жүргізуді, оның барысында мынадай мәселелерді анықтауды ұсынамын:
1. Тұрғылықты жері бойынша азамат _________________________
қандай мінездеме беріледі, "Жекелеген қару түрлерінің айналымына
мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
19-бабына сәйкес оған қару иеленуге рұқсат беруге кедергі келтіретін
мән-жайлар бар ма.
2. Қаруды сақтауға немесе сақтауға және алып жүруге рұқсат бар
ма, беру күні, қолданылу мерзімі __________________________________
3. Қаруды сақтау шарттары ___________________________________
(сейф немесе металл шкаф бар ма,
_____________________________________________________________
бөгде адамдардың және балалардың қаруға рұқсаты бар ма).
Бастық ______________________________(_____________)
атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік қару
айналымы саласындағы бақылау
жөніндегі бөлімшелерінің
қызметін ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
5-қосымша
нысан
Азаматтық қару иелерін тексеру туралы тапсырмаларды тіркеу журналы
Р/с №
Қару иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Қару иесінің мекенжайы
Тапсырма алған қызметкердің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Қызметкердің қолы
Тексеру себебі
Тапсырманы орындаудың белгіленген мерзімі
Тексеру нәтижесі, азаматтық қару иесін тексеру туралы баянатты ұсыну күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
6-қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға қызмет түріне берілген мемлекеттік лицензияларды есепке алу кітабы

Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
Сноска. Приложение 8 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 03.11.2020 № 763 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Книга
учета объектов
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Регистрационный номер
Наименование предприятия, учреждения, организации, ведомственная принадлежность (министерство, ведомство и адрес)
На имя кого выдано разрешение (лицензия), фамилия, имя, отчество (при его наличии) и служебный телефон ответственного лица
Номер разрешения (лицензии) и срок его действия
Наименование, количество, вес предметов, веществ, материалов
Фамилия, инициалы УИП, обслуживающего объект
Отметка о закрытии объекта, изъятия предметов и веществ. Суть выявленных недостатков и сроки, установленные для их устранения
1
2
3
4
5
6
7
Примечание. Книга состоит из двух разделов:
1 раздел – Объекты с нарезным, гладкоствольным огнестрельным
оружием:
1) Должностные лица (ст.6 Закона РК "О государственном контроле
за оборотом отдельных видов оружия");
2) ОАО "Казпочта";
3) Государственные учреждения по охране лесов и животного мира
Департаментов и управлений местных исполнительных органов;

Ескерту. 6-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
7-қосымша
АҚҚАБ бақылауындағы бұйымдар мен заттарды сатып алуға, сақтауға рұқсаттардың берілуін есепке алу кітабы
Ескерту. 7-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
8-қосымша
Қару мен оның патрондарын әкелуге (әкетуге) қорытынды беруді есепке алу кiтабы
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
9-қосымша
Азаматтық қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсатты есепке алу кітабы
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 03.11.2020 № 763 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
10-қосымша
нысан
___________________________________________________________________
(iшкi iстер органының атауы)
объектiлерiн есепке алу кітабы
Тіркеу нөмірі
Кәсіпорын, мекеме, ұйым атауы, ведомстволық тиесілігі (министрлік, ведомство және мекенжайы)
Кімнің атына рұқсат берілді, жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қызметтік телефоны
Рұқсаттың (лицензияның) нөмірі және оның қолданылу мерзімі
Бұйымдардың, заттардың, материалдардың атауы, саны, салмағы
Объектіге қызмет көрсететін УПИ-дың тегі, аты-жөні
Объектінің жабылуы, бұйымдар мен заттарды алу туралы белгі. Анықталған кемшіліктердің мәні және оларды жою үшін белгіленген мерзімдер
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе. Кітап екі бөлімнен тұрады:
1 - бөлім – ойық, тегіс ұңғылы қаруы бар объектілер:
1) Лауазымды адамдар ("Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы);
2) "Қазпошта" ААҚ;
3) Жергілікті атқарушы органдардың департаменттері мен басқармаларының ормандар мен жануарлар әлемін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелері;

4) Областные территориальные управления Комитета лесного и
охотничьего хозяйства;
5) Областные территориальные управления рыбного хозяйства;
6) Охотничье-рыболовные хозяйства;
7) Спортивные школы, общества, клубы, федерации;
8) Организации осуществляющие инкассацию (кроме банков второго
уровня);
9) Инкассация банков второго уровня;
10) Частные охранные организации;
11) Специальные учебные центры по подготовке охранников.
2 раздел – Тиры, стрельбища, охотничьи спортивные стенды,
оружейно-ремонтные мастерские, магазины, торгующие оружием,
боеприпасами.
Приложение 11
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан ___________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Контрольно-наблюдательное дело № ___
на объект КОГСО
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
Начато ___________________
(число, месяц, год)
Окончено _________________
(число, месяц, год)
Приложение 12
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Акт
уничтожения контрольно-наблюдательных дел на объекты с
хранением гражданского и служебного оружия
"___" _________ 20___ года __________________
Комиссией в составе _________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Уничтожены контрольно-наблюдательные дела на объекты:
№ п\п
Наименование юридического лица (владельца оружия), номер разрешения на хранение служебного оружия
Основание уничтожения (номер, дата акта на уничтожение оружия, номер, дата выдачи разрешения на хранение оружия выданного юридическому лицу на которое перерегистрировано оружие)
Количество оружия по последнему разрешению на хранение оружия
примечание
1
2
3
4
5
Подписи членов комиссии:
Сотрудник КОГСО ____________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Делопроизводитель ____________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Начальник ____________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 13
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
"_____" __________________20__г.
Сообщение
для постановки на учет оружия № __
Начальнику ______________________________________________________ ОВД
(наименование ОВД)
По заявлению ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
имеющего разрешение на право хранения №__________, от "__" ________г.
выданного____________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
направляем для постановки на учет следующее оружие и патроны к нему
№ п\п
Наименование оружия
Вид оружия (нарезное, гладкоствольное и т.п)
номер оружия
примечание
переданное __________________________________________________________
(наименование принимающего юридического лица (для юридических лиц)
Действительно в течение 7 дней со дня выдачи.
Сотрудник КОГСО _________(__________________________________________)
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник __________ (______________________________________________)
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
М.П. "___" ________ 20 __ г.
Приложение 14
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
"_____" __________________20__г.
Уведомление № __
Начальнику ______________________________________________________ ОВД
(наименование ОВД)
По заявлению ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Поставлено на учет следующее оружие
№ п\п
Наименование оружия
Вид оружия (нарезное, гладкоствольное и т.п)
№ оружия
примечание
Сотрудник КОГСО _________(________________________________________)
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Прошу указанное оружие снять с учета в Вашем ОВД, в связи с выдачей
другого разрешения на право хранения
№___ от "___" _______ 20 __ г.
Начальник __________ (_______________________________________)
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
М.П. "___" ________ 20 __ г.
Приложение 15
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Книга
учета владельцев гражданского оружия
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца оружия
Адрес местожительства, телефон
Марка, калибр, заводской номер оружия
Номер разрешения (лицензии)
Дата и сумма оплаты государственной пошлины за выдачу разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение оружия; за регистрацию, перерегистрацию оружия
Срок действия разрешения на хранение оружия
Дата проверки по месту жительства владельца оружия
Отметка о снятии с учета (дата снятия, адрес, куда выбыл владелец, дата и основание снятия с учета)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 16
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Личное дело № ___
на владельца гражданского оружия
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начато ___________________
(число, месяц, год)
Окончено _________________
(число, месяц, год)
Приложение 17
к Инструкции по организации
деятельности подразделений
органов внутренних дел по
контролю в сфере оборота
гражданского и служебного оружия
форма
Место для фотографии

4) Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің облыстық аумақтық басқармалары;
5) Балық шаруашылығының облыстық аумақтық басқармалары;
6) Аңшылық балық аулау шаруашылығы;
7) Спорттық мектептер, қоғамдар, клубтар, федерациялар;
8) Инкассациялауды жүзеге асыратын ұйымдар (екінші деңгейлі банктерден басқа);
9) Екінші деңгейлі банктердің инкассациясы;
10) Жеке күзет ұйымдары;
11) Күзетшілерді даярлау жөніндегі арнайы оқу орталықтары.
2-бөлiм - Тирлер, атыс орындары, аңшылық спорттық стендтер, қару жөндеу шеберханалары, қару, оқ-дәрiлер сататын дүкендер.
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
11-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Iшкi iстер министрлiгi
_________________________________________________
(iшкi iстер органының атауы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
АҚҚАБ объектiсiнiң
№_____ бақылау-қадағалау iсi
_____________________басталды.
(жылы, айы, күнi)
_____________________аяқталды.
(жылы, айы, күнi)
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
12-қосымша
нысан
Азаматтық және қызметтік қаруды сақтайтын объектілерге арналған бақылау-қадағалау істерін жою актісі
20___ жылғы "___" _________ __________________
Мынадай құрамдағы комиссия _________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
мына объектілерге арналған бақылау-қадағалау істерін жойды:
Р/с
Заңды тұлғаның (қару иесінің) атауы, қызметтік қаруды сақтауға рұқсаттың нөмірі
Жоюдың негізі (қаруды жоюға арналған актінің нөмірі, күні, қару оған қайта тіркелген заңды тұлғаға берілген қаруды сақтауға рұқсаттың нөмірі, беру күні)
Қаруды сақтауға соңғы рұқсат бойынша қару саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Комиссия мүшелерінің қолдары:
АҚҚАБ қызметкері _______________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Іс жүргізуші ___________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Бастық _________________________________________ _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
13-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
20__ж. "___" __________________
Қаруды есепке қоюға арналған № __ хабарлама
__________________________________________________________ІІО бастығы
(ІІО атауы)
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
сақтауға берген____жылғы "__"__________№___________рұқсаты бар
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), заңды
тұлғаның атауы)
өтініші бойынша _______________________________________________ берілген
(қабылдаушы заңды тұлғаның атауы (заңды тұлғалар үшін)
мынадай қаруды және оның патрондарын есепке қою үшін жолдаймыз
Р/с №
Қарудың атауы
Қару түрі (ойық, тегіс ұңғылы және т.б.)
Қарудың нөмірі
Ескертпе
Берілген күннен бастап 7 күн ішінде жарамды.
АҚҚАБ қызметкері _________(____________________________________)
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Бастық __________ (_____________________________________________)
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
М.О. 20 __ ж. "___" ________
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
14-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
20__ж. "_____" __________________
№ __ ескерту
____________________________________________________ІІО бастығы
(ІІО атауы)
__________________________________________________ өтініші бойынша
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), заңды
тұлғаның атауы)
Мынадай қару есепке қойылды
Р/с №
Қарудың атауы
Қару түрі (ойық, гіс ұңғылы және т.б.)
Қарудың №
Ескертпе
АҚҚАБ қызметкері ______________(____________________________________)
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Сақтауға басқа рұқсаттың берілуіне байланысты көрсетілген қаруды
Сіздің ІІО-да есептен шығаруды сұраймын.
20 __ ж. "___" _______ №___
Бастық __________ (___________________________________________)
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
М.О. 20 __ ж. "___" ________
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
15-қосымша
________________________________________________________________
(iшкi iстер органының атауы)
азаматтық қару иелерiн есепке алу
кітабы
Р/с
Қару иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Тұрғылықты мекенжайы, телефоны
Қарудың маркасы, калибрі, зауыттық нөмірі
Рұқсаттың (лицензияның) нөмірі
Қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтауға және алып жүруге рұқсатты алу; қаруды тіркеуге, қайта тіркеу үшін мемлекеттік баждың төленген күні және сомасы
Қаруды сақтауға рұқсаттың қолданылу мерзімі
Қару иесінің тұрғылықты мекен жайы бойынша тексерілген күні
Есептен алу туралы белгі (алған күні, мекенжайы, иесі қай жерге кетті, есептен алу негізі мен күні)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
16-қосымша
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi
__________________________________________________
(iшкi iстер органының атауы)
Азаматтық қару иесiнiң
№_____ жеке iсi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған кезде)
_____________________басталды.
(жылы, айы, күнi)
_____________________аяқталды.
(жылы, айы, күнi)
Ішкі істер органдарының
азаматтық және қызметтік
қару айналымы саласындағы
бақылау жөніндегі
бөлімшелерінің қызметін
ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа
17-қосымша
Азаматтық қару иесінің № _________ карточкасы
Фотосурет ___________________________________________________________
орны (тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған кезде), туған жылы,

2) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 372 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 марта 2003 года № 111 "Об утверждении Инструкции "О работе органов внутренних дел по осуществлению лицензионно-разрешительной системы" и Правил "О порядке работы по приему, учету, хранению и обеспечению сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов, взрывчатых веществ и материалов, пороха, холодного оружия" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4393, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 29 сентября 2006 года, № 174 (1154);
3) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 566 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 марта 2003 года № 111 "Об утверждении Инструкции "О работе органов внутренних дел по осуществлению лицензионно-разрешительной системы" и Правил "О порядке работы по приему, учету, хранению и обеспечению сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов, взрывчатых веществ и материалов, пороха, холодного оружия" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7453, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 12 мая 2012 года № 136-137 (26955-26956); от 16 мая 2012 года № 140 (26959); от 19 мая 2012 года № 144-145 (26963-26964); Собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 3, 2012 года (дата выхода тиража 20 июня 2012 года);
4) пункт 2 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 150 "Об утверждении Правил приема, учета, хранения и обеспечения сохранности в органах внутренних дел изъятого, добровольно сданного, найденного оружия, боеприпасов, взрывчатых материалов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10565, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 06.01.2016 г., газете "Казахстанская правда" от 27 февраля 2016 года № 39 (28165).

2) "Ішкі істер органдарының лицензиялау-рұқсат ету жұмысын жүзеге асыру жөніндегі жұмысы туралы" нұсқаулықты және "Ішкі істер органдарында алынып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қарулар мен оқ-дәрілерді, жарылғыш заттар мен материалдарды, оқ-дәріні, суық қаруды қабылдап алу, есепке алу, сақтау және сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстың тәртібі туралы" ережені бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 1 наурыздағы № 111 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің 2006 жылғы 25 шілдедегі № 372 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4393 болып тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2006 жыл 29 қыркүйекте № 174(980) жарияланған);
3) "Iшкi iстер органдарының лицензиялау-рұқсат беру жүйесін жүзеге асыру жөнiндегi жұмысы туралы" нұсқаулықты және "Iшкi iстер органдарында алынған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қарулар мен оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттар мен материалдарды, оқ-дәрiнi, суық қаруды қабылдап алу, есепке алу, сақтау және сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстың тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнiң 2003 жылғы 1 наурыздағы № 111 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 566 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7453 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" 2012 жылғы 12 мамырдағы № 231-235 (27309) газетінде; Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағы, 2012 жылғы № 3 (тираждың шыққан уақыты 20.06.2012) жарияланған);
4) Алып қойылған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш материалдарды ішкi iстер органдарында қабылдау, есепке алу, сақтау және олардың сақталуын қамтамасыз ету қағидаларын бекiту туралы Қазақстан Ресубликасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 150 бұйрығынын 2 пункті (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10565 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі 2016 жылғы 6 қантарда; "Егемен Қазақстан" 2016 жылғы 27 ақпанда № 39 (28767) газетінде жарияланған).