Об утверждении Правил выдачи служебного удостоверения Министерства финансов Республики Казахстан и его описания
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 апреля 2016 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2016 года № 13718.
В соответствии с пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи служебного удостоверения Министерства финансов Республики Казахстан и его описание.
2. Департаменту внутреннего администрирования финансов (Байгенжина А.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа от Министерства юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 апреля 2016 года № 173
Правила
выдачи служебного удостоверения Министерства финансов
Республики Казахстан и его описание
1. Настоящие Правила выдачи служебного удостоверения Министерства финансов Республики Казахстан и его описание (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан" и определяют порядок выдачи служебного удостоверения Министерства финансов Республики Казахстан и его описание.
2. Служебное удостоверение (далее - удостоверение) является официальным документом, подтверждающим занимаемую политическим, административным государственным служащим должность в центральном аппарате Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Министерство), Комитетах и их территориальных органах.
3. Удостоверения предусмотрены двух видов:

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қызметтік куәлігін беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 13 сәуірдегі № 173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 мамырда № 13718 болып тіркелді.
2015 жылғы 23 қарашадағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңның 30-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қызметтік куәлігін беру қағидалары және оның сипаттамасы бекітілсін.
2. Қаржы-қаражатты ішкі әкімшілендіру департаменті (А.К. Байгенжина) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б.Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 13 сәуірдегі № 173
бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қызметтік куәлігін беру қағидалары және оның сипаттамасы
1. Осы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қызметтік куәлігін беру қағидалары және оның сипаттамасы (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қызметтік куәлігін беру тәртібін және оның сипаттамасын анықтайды.
2. Қызметтік куәлік (бұдан әрі - Куәлік) мемлекеттік саяси, әкімшілік қызметшілерге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің орталық аппаратында (бұдан әрі - Министрлік), Комитеттерінде және олардың аумақтық органдарында атқаратын қызметін растайтын ресми құжат болып табылады.
3. Куәлік екі түрде көзделген:

1) в кожаном переплете - предназначены для руководства центрального аппарата Министерства, Комитетов, руководства территориальных органов Комитетов, а также работников центрального аппарата Министерства, Комитетов и их территориальных органов, осуществляющих контрольно-надзорные функции, в соответствии с законодательством Республики Казахстан по образцу, согласно приложению 1 к Правилам;
2) пластиковые - предназначены для работников центрального аппарата Министерства, Комитетов и их территориальных органов по образцу, согласно приложению 2 к Правилам.
4. Удостоверение в кожаном переплете выдается в установленном порядке за подписью:
1) ответственного секретаря - работникам центрального аппарата Министерства, руководству Комитетов и первым руководителям территориальных органов Комитетов;
2) руководителя Комитета - работникам центрального аппарата Комитета и заместителям руководителя территориальных органов Комитета;
3) руководителя территориального органа Комитета - работникам территориального органа Комитета.
5. Пластиковые удостоверения выдаются в установленном порядке за подписью:
1) ответственного секретаря - работникам центрального аппарата Министерства, первым руководителям Комитета;
2) руководителя Комитета - заместителям руководителя Комитета, работникам центрального аппарата Комитета, руководителям территориальных органов Комитета;
3) руководителя территориального органа Комитета - работникам территориального органа Комитета.
6. Удостоверения выдаются при назначении на должность, перемещении (переназначении), порче, утере, по истечении срока действия ранее выданного удостоверения.
7. При освобождении от занимаемой должности, увольнении, перемещении (переназначении), работники, в течение трех рабочих дней со дня вынесения соответствующего приказа сдают удостоверения по месту его получения.
8. Учет выдачи и возврата удостоверений осуществляется в журналах выдачи и возврата удостоверений, которые пронумеровываются и прошнуровываются по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Учет выдачи и возврата удостоверений в кожаном переплете ведется соответствующей кадровой службой.
10. Учет выдачи и возврата пластиковых удостоверений ведется структурным подразделением, в функциональные обязанности которого входит осуществление материально-технического обеспечения Министерства, Комитетов и их территориальных органов (далее - ответственное структурное подразделение).
11. Списание и уничтожение удостоверений производится ответственным структурным подразделением с составлением акта на списание и уничтожение удостоверений по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

1) былғары мұқабада - Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша Министрліктің орталық аппаратының, Комитеттердің басшылығына, Комитеттердің аумақтық органдарының басшылығына, сондай-ақ Министрліктің орталық аппаратының, Комитеттердің және олардың аумақтық органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын қызметкерлеріне арналған;
2) пластикалық - Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша Министрліктің орталық аппаратының, Комитеттердің және олардың аумақтық органдарының қызметкерлеріне арналған.
4. Былғары мұқабадағы куәлік белгіленген тәртіппен:
1) Министрлік орталық аппаратының қызметкерлеріне, Комитеттердің басшылығына және Комитеттер аумақтық органдарының бірінші басшыларына - жауапты хатшының;
2) Комитеттің орталық аппаратының қызметкерлеріне және Комитеттің аумақтық органдары басшысының орынбасарларына - Комитет басшысының;
3) тиісті аумақтық органның қызметкерлеріне - Комитеттің аумақтық органы басшысының қолтаңбасымен беріледі.
5. Пластикалық куәлік белгіленген тәртіппен:
1) Министрліктің орталық аппаратының қызметкерлеріне, Комитеттердің бірінші басшыларына - жауапты хатшының;
2) Комитет басшысының орынбасарларына, Комитеттің орталық аппаратының қызметкерлеріне, Комитеттің аумақтық органдарының басшыларына - Комитет басшысының;
3) Комитеттің аумақтық органының қызметкерлеріне - Комитеттің аумақтық органы басшысының қолтаңбасымен беріледі.
6. Куәлік лауазымға тағайындалған, ауыстырылған (қайта тағайындалған), бүлінген, жоғалған, алдындағы берілген куәліктің қолдану мерзімі өткен кезде беріледі.
7. Атқарып отырған лауазымынан босатылған, қызметтен босатылған, ауыстырылған (қайта тағайындалған) кезде, қызметкерлер тиісті бұйрықтың шыққан күнінен бастап үш жұмыс күн ішінде куәлікті алған жеріне тапсырады.
8. Куәліктердің берілуі мен қайтарылуын есепке алуды осы Қағидаларға 3-қосымшадағы нысан бойынша нөмірленетін және тігілетін, куәліктерді беру және қайтару журналында жүзеге асырылады.
9. Былғары мұқабадағы куәліктердің берілуі мен қайтарылуын есепке алуды тиісті кадр қызметі жүргізеді.
10. Пластикалық куәліктердің берілуі мен қайтарылуын есепке алуды Министрліктің, Комитеттің және олардың аумақтық органдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді іске асыру функционалдық міндеттеріне кіретін құрылымдық бөлімше (бұдан әрі - жауапты құрылымдық бөлімше) жүргізеді.
11. Куәліктерді есептен шығаруды және жоюды Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктерді есептен шығаруға және жоюға арналған тиісті актіні жасай отырып, жауапты құрылымдық бөлімше жүргізеді.

12. В случае утраты или порчи удостоверения работник в течении трех рабочих дней в письменной форме сообщает в соответствующую кадровую службу и ответственное структурное подразделение.
13. Лицо, утерявшие удостоверение, направляет на опубликование в средствах местной массовой информации информацию о недействительности утерянного удостоверения.
14. По каждому факту утери, порчи служебного удостоверения, произошедшего в результате недобросовестного его хранения, а также передачи служебного удостоверения другим лицам, использования служебного удостоверения в личных внеслужебных целях, соответствующей кадровой службой в установленном порядке рассматривается необходимость проведения служебного расследования.
15. Утраченное или испорченное удостоверение по вине работника работник восстанавливает за счет собственных средств.
16. Обложка удостоверения в кожаном переплете из высококачественной кожи синего цвета с изображением государственного герба Республики Казахстан и надписью "Министерство финансов Республики Казахстан" на государственном языке. В развернутом виде удостоверение имеет размер 65x190 миллиметра, вкладыш (форматом 62x88 миллиметра). Левая и правая внутренняя часть выполнена в голубом цвете с изображением парящего орла под солнцем на фоне тангирной сетки установленного образца. Справа в левом углу место для фотографии. В верхней части с двух сторон печатается надпись "Министерство финансов Республики Казахстан" на государственном и русском языках, по ниспадающей указывается номер удостоверения, фамилия, имя, отчество (при наличии), занимаемая должность, наименование структурного подразделения Министерства, Комитетов и их территориальных органов на государственном и русском языках. В левой нижней стороне дата выдачи и срок действия удостоверения.
17. Внутренний фон пластикового удостоверения белого цвета, размер 85x54 миллиметра с закругленным по краям радиусом, в верхней части с двух сторон размещается надпись "Министерство финансов Республики Казахстан" на государственном и русском языках, на основной стороне слева под надписью располагается фотография работника размером 3x4 сантиметра, в центре основной стороны на фоне государственного флага Республики Казахстан, располагаются номер удостоверения и надпись "Куәлік", под номером построчно указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, наименование структурного подразделения Министерства, Комитетов и их территориальных органов на государственном языке. На оборотной стороне на бледно-голубом фоне, находится изображение здания Министерства финансов, в левой верхней части размещается изображение Герба Республики Казахстан (диаметром 20 миллиметра).

12. Куәлікті жоғалтқан немесе бүлдірген жағдайда қызметкер үш жұмыс күні ішінде жазбаша түрде тиісті кадр қызметіне және жауапты құрылымдық бөлімшеге хабарлайды.
13. Куәлікті жоғалтқан адам жоғалған куәліктің жарамсыздығы туралы ақпаратты жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарына жариялауға жібереді.
14. Қызметтік куәлікті дұрыс сақтаму нәтижесінде болған жоғалту, бүлдіру, сондай-ақ қызметтік куәлікті басқа тұлғаларға беру, қызметтік куәлікті жеке басы үшін қызметтен тыс мақсаттарда пайдаланудың әрбір фактіні тиісті кадр қызметі белгіленген тәртіппен қызметтік тексеру жүргізу қажеттігі тұрғысынан қарайды.
15. Қызметкер кінәсінен жоғалған немесе бүлінген куәлік өз қаражаты есебінен қалпына келтіріледі.
16. Көк түсті жоғары сапалы теріден жасалған былғары мұқабадағы куәлікте Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген және "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі" деген типографиялық шрифтегі жазбасы болады. Ашылған түрінде куәліктің мөлшері 65x190 миллиметр, ішбеті (форматы 62x88 миллиметр) бар. Сол жақ және оң жақ ішкі бөлігі белгіленген үлгідегі тангир торының аясында күннің астында қалықтаған бүркіт бейнеленген көгілдір түсте орындалған. Сол жақ бұрыштың оң жағында фотосуретке арналған орын бар. Екі жағында да жоғарғы бөлігінде мемлекеттік және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі" деген жазу басылады, төменгі жағында куәліктің нөмірі, мемлекеттік және орыс тілдерінде тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы, Министрліктің, Комитеттің және олардың аумақтық органдарының құрылымдық бөлімшесінің атауы көрсетіледі. Сол жақ төменгі тарапында куәліктің берілген күні мен қолданыс мерзімі болады.
17. Пластикалық куәліктің ішкі жағы ақ түсті, шеттері радиуспен дөңгеленген, мөлшері 85x54 миллиметр, екі жағынан да жоғарғы бөлігінде мемлекеттік және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі" деген жазу орналастырылады, негізгі жағында сол жағындағы жазудың астында қызметкердің мөлшері 3x4 сантиметр фотосуреті орналастырылады, негізгі жағының орталығында Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы аясында куәліктің нөмірі мен "Куәлік" деген жазу орналастырылады, нөмірдің астында жол-жолымен мемлекеттік тілде тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы, Министрліктің, Комитеттің және олардың аумақтық органдарының құрылымдық бөлімшесінің атауы көрсетіледі. Бозғылт-көгілдір түстегі екінші жағында Қаржы министрлігі ғимаратының бейнесі орын алған, сол жағының жоғарғы бөлігінде Қазақстан Республикасы Елтаңбасының бейнесі (диаметрі 20 миллиметр) орналастырылады.

18. Удостоверения заверяются подписью соответствующего руководства и скрепляются оттиском гербовой печати.
Приложение 1
к Правилам выдачи служебного
удостоверения
Министерства финансов
Республики Казахстан и его описанию
Образец удостоверения в кожаном переплете
Приложение 2
к Правилам выдачи служебного
удостоверения
Министерства финансов
Республики Казахстан и его описанию
Образец пластикового удостоверения
Основная сторона
Оборотная сторона
Приложение 3
к Правилам выдачи служебного
удостоверения
Министерства финансов
Республики Казахстан и его описанию
Форма
Журнал выдачи возврата служебных удостоверений
Министерства финансов Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Занимаемая должность
№ Удостоверения
Дата выдачи
Роспись работника кому выдано
Дата сдачи
Роспись работника, кто сдал удостоверение
Примечание: журнал должен быть прошнурован, пронумерован.
Приложение 4
к Правилам выдачи служебного
удостоверения
Министерства финансов
Республики Казахстан и его описанию
Форма
Наименование организации
АКТ
__________________ ________ № ________
места составления дата
Мы, нижеподписавшиеся, (не менее 3 работников, указать фамилию, имя, отчество (при наличии), занимаемую должность), на основании пункта 11 Правил выдачи служебного удостоверения Министерства финансов Республики Казахстан и его описания изучив, собранные к списанию и уничтожению утратившие практическое значение удостоверения работников: _______ в связи с увольнением, переводом на другую должность согласно списку:
Составили настоящий акт по их списанию и уничтожению
Наименование должности Подпись
Наименование должности Подпись
Наименование должности Подпись

18. Куәліктер тиісті басшылықтың қолымен расталады және елтаңбалы мөрмен бекітіледі.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің қызметтік куәлігін беру
қағидалары және оның сипаттамасына
1-қосымша
Куәліктің үлгісі былғары мұқабада
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің қызметтік куәлігін беру
қағидалары және оның сипаттамасына
2-қосымша
Пластикалық куәлік үлгісі
Негізгі жағы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
№ Куәлік
Фамилия
Имя
Отчество
фото Должность
Наименование
структурного
подразделения
Министерство (Комитета)
Должность подписанта ФИО подписанта
Екінші жағы
2016 жылғы 13 сәуірдегі № 173
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің қызметтік куәлігін беру
қағидалары және оның сипаттамасына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
қызметтік куәліктерін беру және қайтару журналы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Атқаратын лауазымы
Куәлік №
Беру күні
Куәлік берілген қызметкердің қолы
Тапсыру күні
Куәлікті тапсырған қызметкердің қолы
Ескертпе: журнал тігілген, нөмірленген болуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің қызметтік куәлігін беру
қағидалары және оның сипаттамасына
4-қосымша
Нысан
Ұйымның атауы
АКТІ __________________ __________________ № ________________
жасалу орны күні
Біз, төменде қол қойғандар (кемінде 3 қызметкер, тегін, атын,
әкесінің атын (бар болса), атқаратын лауазымын көрсету керек),
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қызметтік куәлігін беру
қағидаларының 11-тармағының негізінде қызметкерлерді есептен шығаруға
және жоюға жиналған практикалық маңызын жоғалтқан куәліктерін
зерделеп: жұмыстан босатылуға, басқа қызметке ауысуға байланысты
___________ тізімге сәйкес:
Оларды есептен шығару және жою бойынша осы актіні жасады:
Лауазымның атауы Қолы
Лауазымның атауы Қолы
Лауазымның атауы Қолы