О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344 "Об утверждении Правил организации работы по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 мая 2016 года № 308. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2016 года № 13765
В соответствии с подпунктом 27) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344 «Об утверждении Правил организации работы по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7876, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 19 сентября 2012 года № 316-317 (27135-27136)), следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации работы по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) учебно-методическое пособие (далее – УМП) – вид учебного издания, содержащий материалы по методике преподавания, изучения учебной дисциплины, ее раздела, части или воспитания;»;
дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
«23) единый базовый учебник - учебник, обязательный для использования в организациях, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Подготовка учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий осуществляется в соответствии с ГОСО РК, типовыми учебными планами, типовыми учебными программами по учебному предмету (дисциплине), психолого-педагогическими и дидактическими требованиями.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Научная и педагогическая экспертиза учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий проводится Центром «Учебник»»;
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
«10. Научная и педагогическая экспертиза учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, в том числе на электронных носителях, проводится для уровней дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования с привлечением ученых, учителей высшей и первой категорий, воспитателей дошкольных учреждений высшей и первой категорий, по специальностям технического и профессионального, послесреднего образования – с привлечением ученых и преподавателей организаций технического и профессионального, послесреднего образования, представителей производства, предприятий и иных организаций.
Экспертиза учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий для специальностей высшего, послевузовского образования проводится с привлечением ученых, преподавателей вузов, представителей производства, предприятий и научных организаций.

"Оқулықтарды, оқу-әдiстемелiк кешендері мен оқу-әдiстемелiк құралдарын әзiрлеу, оларға сараптама, сынақ өткізу және мониторинг жүргізу, оларды басып шығару жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 6 мамырдағы № 308 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 маусымда № 13765 болып тіркелді
«Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Оқулықтарды, оқу-әдiстемелiк кешендері мен оқу-әдiстемелiк құралдарын әзiрлеу, оларға сараптама, сынақ өткізу және мониторинг жүргізу, оларды басып шығару жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7876 болып тіркелген, «Егемен Қазақстан» газетінің 2012 жылғы 19 қыркүйектегі № 609-614 (27687) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Оқулықтарды, оқу-әдiстемелiк кешендері мен оқу-әдiстемелiк құралдарын әзiрлеу, оларға сараптама, сынақ өткізу және мониторинг жүргізу, оларды басып шығару жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру қағидаларында:
2-тармақта:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) оқу-әдістемелік құрал (бұдан әрі – ОӘҚ) – оқыту пәнін, оның тарауын, бөлігін оқыту және меңгеру немесе тәрбиенің әдістемелері бойынша материалдарды қамтитын оқу басылымының түрі;»;
мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
«23) бірыңғай базалық оқулық – бастауыш, негізгі орта және жалпы білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда міндетті түрде пайдаланылатын оқулық.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды дайындау ҚР МЖБС-ға, үлгілік оқу жоспарларына, оқу пәні (пәндері) бойынша үлгілік оқу бағдарламаларына, психологиялық-педагогикалық және дидактикалық талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. «Оқулық» орталығы оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға ғылыми және педагогикалық сараптаманы жүргізеді.»;
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға, соның ішінде электрондық жеткізгіштердегі ғылыми және педагогикалық сараптама жасау мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру деңгейлеріне ғалымдарды, жоғары және бірінші санатты мұғалімдерді жұмылдыра отырып жасалады, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білім беру мамандықтары бойынша ғалымдар мен техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білім беру ұйымдарының оқытушылары, өндіріс, кәсіпорын және басқа да ұйым өкілдері тартыла отырып жүргізіледі.
Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мамандықтарына арналған оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға сараптама ғалымдарды, жоғары оқу орындарының оқытушыларын, өндіріс, кәсіпорын және басқа да ұйым өкілдерін жұмылдыра отырып жасалады.»;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

11. Прием учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий на экспертизу организуется уполномоченным органом в период с января по май текущего года для уровней дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования, с января по октябрь текущего года – для уровней технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования.»;
в пункте 12:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) учебную программу по дисциплине для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) выписку из решения республиканского учебно-методического объединения организаций технического и профессионального, послесреднего образования – для учебных изданий технического и профессионального, послесреднего образования; выписку из решения учебно-методического объединения по группам специальностей – для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий высшего и послевузовского образования;»;
дополнить подпунктом 9) в следующей редакции:
«9) документ, подтверждающий оплату (в случае проведения экспертизы на платной основе)»;
пункт 13 дополнить пунктом 13-1) следующего содержания:
«13-1. Уполномоченный орган отказывает в приеме материалов для проведения экспертизы в соответствии со статьями 19 и 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах».»;
подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
«1) для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, в том числе на электронных носителях, для уровня начального, основного среднего и общего среднего образования:
в случае положительного экспертного решения – «рекомендуется к использованию в организациях образования», а для учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, направляемых на апробацию – «рекомендуется к апробации в организациях образования»;
в случае наличия в экспертном решении замечаний, требующих устранения, в том числе и для учебных изданий, направляемых на апробацию – «требует доработки»;
в случае отрицательного экспертного решения – «не рекомендуется к использованию в организациях образования», а также для учебных изданий, направляемых на апробацию – «не рекомендуется к апробации в организациях образования»;»;
пункт 20 изложить в следующей редакции:
«20. Апробацию проходят учебники, учебно-методические комплексы и учебно-методические пособия по обновленному содержанию начального образования.»;
дополнить пунктами 20-1, 20-2 следующего содержания:

«11. Уәкілетті орган оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптамаға қабылдауды мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру деңгейлері үшін ағымдағы жылғы қаңтар мен мамыр аралығындағы кезеңде, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деңгейлері үшін ағымдағы жылғы қаңтар мен қазан аралығындағы кезеңде ұйымдастырады.»;
12-тармақта:
4-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар үшін пән бойынша оқу бағдарламасы;»;
7-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
7) техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білімнің оқу басылымдары үшін – техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білім беру ұйымдарының республикалық оқу-әдістемелік бірлестік шешімінен үзінді, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдары үшін – мамандықтардың топтары бойынша оқу-әдістемелік бірлестіктің шешімінен үзінді;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) төлемді растайтын құжат (сараптаманы ақылы негізде өткізген жағдайда)»;
13-тармақ мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
«13-1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» Заңының 19 және 19-1-баптарына сәйкес сараптаманы өткізу үшін материалдарды қабылдаудан бас тартады.»;
16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейіне арналған оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға, соның ішінде электрондық жеткізгіштерде:
оң сараптамалық шешім алған жағдайда – «білім беру ұйымдарында пайдалануға ұсынылады», ал сынаққа жолданатын оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға – «білім беру ұйымдарында сынақтан өткізуге ұсынылады»;
сараптамалық шешімде жоюды қажет ететін ескертулер болған жағдайда – «өңдеуді қажет етеді», соның ішінде сынаққа жіберілетін оқу әдебиеттері үшін;
теріс сараптамалық шешім алған жағдайда – «білім беру ұйымдарында пайдалануға ұсынылмайды», сонымен бірге сынаққа жіберілетін оқу әдебиеттеріне – «білім беру ұйымдарында сынақтан өткізуге ұсынылмайды.»;
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар бастауыш білім берудің жаңартылған білім мазмұны бойынша сынақтан өтеді.»;
мынадай мазмұндағы 20-1, 20-2, 20-3-тармақтармен толықтырылсын:

«20-1. Апробация учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий проводится за счет средств республиканского и местного бюджетов и средств разработчика.
20-2. Список экспериментальных организаций образования, апробирующих учебники, учебно-методические комплексы и учебно-методических пособий, перечень учебников и УМК формируется Министерством.»;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
«21. Результаты апробации учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий представляются организациями образования в Центр «Учебник».»;
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
«24. Областные, городов Астана и Алматы управления образования ежегодно до двадцать пятого мая представляют в уполномоченный орган информацию о государственном закупе на доставку учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий по результатам тендера, а не позднее десятого августа – об обеспеченности учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий уровней начального, основного среднего и общего среднего образования на предстоящий учебный год в соответствии с Перечнем учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях», с учетом результатов экспертизы и предложений предметных комиссий (далее – Перечень).
25. По итогам мониторинга учебников Министерство принимает решение об исключении невостребованных организациями образования учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий из Перечня.»;
в пункте 26:
часть первую изложить в следующей редакции:
«26. Министерство создает Республиканскую комиссию по рассмотрению результатов экспертизы и апробации учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий (далее – Республиканская комиссия).»;
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«Предметные комиссии:
1) рассматривают учебники, учебно-методические комплексы и учебно-методические пособия для уровней дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования, итоги их экспертизы, апробации;
2) рассматривают итоги общественной оценки учебников для уровней начального, основного среднего и общего среднего образования.»;
пункт 27 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) осуществляет отбор учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий, в том числе единых базовых учебников в соответствии с подпунктом 27-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании», с учетом результатов экспертизы и предложений предметных комиссий;»;

«20-1. Оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға сынақ өткізу республикалық және жергілікті бюджет қаражаты және әзірлеушінің қаражаты есебінен жүргізіледі.
20-2. Министрлік оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға сынақ өткізетін эксперименттік білім беру ұйымдарының тізімін және оқулықтар мен ОӘК тізбесін қалыптастырады.
20-3. Министрлік сынақ өткізудің мерзімін белгілейді және сынақты өткізуге жауапты ұйымды анықтайды.»;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«21. Оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға сынақ нәтижелерін сынақты өткізуге жауапты ұйымдар «Оқулық» орталығына тапсырады.»;
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының білім басқармалары уәкілетті органға келесі оқу жылына Оқулықтардың, оқу-әдiстемелiк кешендерiнiң, құралдарының және басқа да қосымша әдебиеттердiң, оның ішінде электрондық жеткізгіштегілерінің тiзбесiне (бұдан әрі - Тізбе) сәйкес тендердің нәтижелері бойынша оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды жеткізу жөнінде мемлекеттік сатып алу туралы ақпаратты жыл сайын жиырма бесінші мамырға дейін, ал оныншы тамыздан кешіктірмей бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру деңгейлерінің оқулықтары, оқу-әдістемелік кешендермен және оқу-әдістемелік құралдармен қамтамасыз етілуі туралы ақпаратты ұсынады.
25. Министрлік оқулықтар мониторингінің нәтижелері бойынша білім беру ұйымдары тарапынан сұраныссыз қалған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды Тізбеден алып тастау туралы шешім қабылдайды.»;
26-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Министрлік оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды сараптама және сынақ жүргізу нәтижелерін қарастыру жөніндегі Республикалық комиссияны (бұдан әрі – Республикалық комиссия) құрады.
жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Пәндік комиссиялар:
1) мектепке дейінгі оқыту және тәрбие, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлеріне арналған оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды, олардың сараптама, сынақ нәтижелерін қарастырады;
2) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлеріне арналған оқулықтарды қоғамдық бағалау қорытындыларын қарастырады.»;
27-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) сараптама нәтижелерін және пәндік комиссиялардың ұсыныстарын есепке ала отырып, «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 27) тармақшасына сәйкес оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарды, бірыңғай базалық оқулықтарды іріктейді;»;

пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
«28. Заседания Республиканской комиссии проводятся по мере необходимости.
Заседание является правомочным, если на нем присутствует более половины членов Республиканской комиссии.
Учебники, получившие положительное экспертное заключение и не определенные как единые базовые учебники, вносятся в Перечень как учебники для дополнительного использования.
Решение Республиканской комиссии не подлежит пересмотру.
Решение может быть обжаловано в соответствии c законодательством Республики Казахстан.
29. Для включения в Перечень рекомендуется не более пяти альтернативных учебников, учебно-методических комплексов и учебно-методических пособий по одному учебному предмету.
Утвержденный Министерством Перечень размещается на интернет-ресурсе www.edu.gov.kz.».;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
«32. Гриф уполномоченного органа «Рекомендовано к использованию в организациях образования» для учебной литературы уровней дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего образования действителен в течение четырех последующих учебных лет, для специального образования – в течение шести последующих учебных лет, для технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского срок действия не ограничивается.».
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Нюсупов С.Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе «Әділет» и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде, заверенной печатью Министерства образования и науки Республики Казахстан и удостоверенной электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.

28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Республикалық комиссияның отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Отырыс Республикалық комиссия мүшелерінің жартысынан көп бөлігі қатысқанда заңды болып табылады.
Оң сараптамалық қорытынды алған және бірыңғай базалық оқулық ретінде анықталмаған оқулықтар Тізбеге қосымша пайдаланылатын оқулықтар ретінде енгізіледі.
Республикалық комиссияның шешімі қайта қарастырылмайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешімге шағым жасауға болады.
29. Тізбеге бір оқу пәні бойынша бестен артық емес балама оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдар енгізіледі.
Министрлік бекіткен Тізбе www.edu.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылады.»;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Уәкілетті органның «Білім беру ұйымдарында пайдалануға рұқсат етіледі» деген грифі мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру деңгейлерінің оқу әдебиеттері үшін келесі төрт оқу жылы ішінде, арнайы білім беру ұйымдары үшін келесі алты оқу жылы ішінде қолданыста болады, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру деңгейлерінің оқу әдебиеттері үшін шектелмейді.».
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (С.Н. Нюсупов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін осы бұйрықтың көшірмесін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып жолдауды;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мөрімен расталған және осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифлық қолтаңбасымен куәландырылған баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Управлениям образования областей, городов Астана и Алматы довести настоящий приказ до сведения организаций образования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Нюсупова С.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан                       Е. Сагадиев

3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Білім басқармалары осы бұйрықты білім беру ұйымдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы С.Н. Нюсуповке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым Министрі                  Е. Сағадиев