Об утверждении Правил обеспечения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года № 368. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 3 июня 2016 года № 13772.
В соответствии со статьей 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащего" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б.Т. Султанов
" " ________ 2016 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 7 апреля 2016 года № 368
Правила
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила обеспечения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденные Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года № 368 разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащего" (далее – Закон) и определяют порядок обеспечения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан.
2. Понятия изложенные в настоящих правилах, употребляются в том значении, в котором они указаны в Законе, а также следующие определения:
аттестат – документ на право получения материальных средств, выдается военнослужащему (группе военнослужащих) при переводах по службе, командировках, а также воинской части при убытии ее в другое региональные командование;
запасы материальных средств текущего снабжения – материальные средства предназначаемые, для обеспечения повседневной жизнедеятельности войск;
одежда специальная – предметы инвентарного вещевого имущества личного (индивидуального) и коллективного пользования, предназначенных для ношения военнослужащими при выполнении специфических задач, обусловленных особенностями их военно-профессиональных и функциональных обязанностей (специальностью), характером и условием воинского труда;
специальное имущество (специальная одежда) – инвентарное имущество, предназначенное для защиты военнослужащих от неблагоприятных воздействий окружающей среды и обеспечения выполнения ими должностных и специальных обязанностей, кроме иного имущества, относящегося к вещевому имуществу;
излишки – несоответствие между количеством материальных ценностей, указанных в документе и их фактическим наличием, фактическое количество больше чем указанное в документе;
обмундирование военное – собирательное название предметов форменной одежды военнослужащих, имеет ряд отличительных признаков: установленные цвет, конструкцию (покрой), качество материала, знаки различия и другой элементы военной атрибутики;
клеймение военной одежды и обуви – процесс нанесения условных обозначений на предметы вещевого имущества при помощи красочных клейм, осуществляется с целью закрепления предметов одежды и обуви, инвентарных вещей за воинской частью (подразделением) и военнослужащими, устранения обезлички в пользовании ими, а также определения фактического времени нахождения предметов в носке (эксплуатации);
материальная ответственность военнослужащих, служащих и рабочих – вид юридической ответственности, которая предусматривает возмещение виновными лицами материального ущерба, причиненного государству;
запасы материальных средств войсковые (войсковые запасы материальных средств) – хранятся на складах воинских частей, находятся в боевых, транспортных и других машинах и при личном составе, предназначены для обеспечения действий частей и подразделений в отрыве от пунктов дислокации и в районе сосредоточения до прикрепления на снабжение к новым складам и базам поставщиков;
ростовка – процентное соотношение размера, роста и полноты предметов обмундирования, обуви и снаряжения, установленное для заготовки, хранения и распределения;
норма снабжения – перечень и количество предметов вещевого имущества, отпускаемых на одного человека (на один пост – постовой одеждой и обмундированием, на одну штатную койку – в лечебных учреждениях и подразделениях) или на одну воинскую часть (подразделение) и сроки его эксплуатации;
оперативный учет – один из видов учета состояния и возможностей тыла, осуществляется с использованием расчетно-снабженческих единиц для оперативного планирования;
запасы материальных средств оперативные – предназначаются для обеспечения действий при выполнении специальных операций и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, создаются за счет запасов материальных средств содержащихся в воинских частях;

Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын әскери қызметшілерді киім-кешек мүлкімен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 7 сәуірдегі № 368 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 маусымда № 13772 болып тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланын әскери қызметшілерді киім-кешек мүлкімен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жодауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б.Т. Сұлтанов
20__ жылғы " " __________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 7 сәуірдегі
№ 368 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 7 сәуірдегі № 368 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін заттай мүлікпен қамтамасыз ету қағидалары "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін заттай мүлікпен қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мазмұндалған ұғымдар Заңда көрсетілген мағынада қолданылады:
аттестат – материалдық құралдарды алу құқығын беретін құжат, әскери қызметшіге (әскери қызметшілер тобына) қызмет бойынша ауысу, іссапар, сондай-ақ әскери бөлімге ол басқа өңірлік колбасшылыққа кетер кезінде беріледі;
ағымдағы жабдықтаудың материалдық құралдар қоры – әскердің күнделікті тұрмыс-тіршілігін қамтамасыз етуге арналған материалдық құралдар;
арнайы киім – әскери қызметшілердің әскери-кәсіптік және функционалдық міндеттерінің (мамандығы) ерекшеліктеріне, әскери еңбектің сипаты мен шартына негізделген спецификалық міндеттерді орындау кезінде киюіне арналған жеке (дербес) және ұжымдық қолданыстағы мүкәммалдық заттай мүлік бұйымдары;
арнайы мүлік (арнайы киім) – заттай мүлікке жататын өзге мүлікті қоспағанда, әскери қызметшілерді қоршаған ортаның қолайсыз әсерінен қорғауға және олардың лауазымдық және арнайы міндеттерді орындауын қамтамасыз етуге арналған мүкәммалдық мүлік;
артық шығулар – материалдық құндылықтардың құжатта көрсетілген саны мен олардың нақты түгелдігі арасындағы сәйкессіздік, нақты санның құжатта көрсетілген саннан артық шығуы;
әскери киім-кешек – әскери қызметшілердің нысандық киімі бұйымдарының жиынтық атауы, бірқатар ерекше белгілері бар: белгіленген түсі, құрылысы (үлгісі), материалдың сапасы, айыру белгілері және әскери атрибутиканың басқа да элементтері;
әскери киім мен аяқ киімді таңбалау – бояулы таңбалардың көмегімен заттай мүлік бұйымдарына шартты белгілер түсіру процесі, киім және аяқ киім бұйымдарын, мүкәммалдық заттарды әскери бөлімге (бөлімшеге) және әскери қызметшілерге бекіту, оларды иесіз қолдануға жол бермеу, сондай-ақ бұйымдардың нақты киюде (пайдалануда) болу мерзімін анықтау мақсатында жүзеге асырылады;
әскери қызметшілердің, қызметшілер мен жұмысшылардың материалдық жауапкершілігі – заңды жауапкершілік түрі, ол мемлекетке келтірілген материалдық зиянды кінәлі адамдардың өтеуін көздейді;
әскери материалдық құралдар қоры (материалдық құралдардың әскери қоры) – әскери бөлімдердің қоймаларында сақталады, жауынгерлік, көліктік және басқа да машиналарда және жеке құрамда болады, бөлімдер мен бөлімшелердің тұрақты орналасу пункттерінен тыс және шоғырландыру ауданындағы іс-әрекетін өнім берушілердің жаңа қоймаларына және базаларына бекіткенге дейін қамтамасыз етуге арналған;
бой өлшемдері – дайындау, сақтау және тарату үшін белгіленген киім-кешек бұйымдарының, аяқ киім мен жабдық-тұрман өлшемдерінің, бойлары мен толықтығының пайыздық қатынасы;
жабдықтау нормасы - бір адамға (бір бекетке – бекеттік киіммен және киім-кешекпен, емдеу мекемелері мен бөлімшелерде – бір штаттық кереуетке) немесе бір әскери бөлімге (бөлімшеге) босатылатын заттай мүлік бұйымдарының тізбесі мен саны және оны пайдалану мерзімдері;
жедел есеп – тылдың жай-күйі мен мүмкіндіктерін есепке алудың бір түрі, жедел жоспарлауға арналған есептік-жабдықтау бірліктерін пайдалана отырып, жүзеге асырылады;
жедел материалдық құралдар қоры – арнайы операцияларды орындау және төтенше жағдайлардың зардаптарын жою кезіндегі іс-әрекетті қамтамасыз етуге арналған, әскери бөлімдерде ұсталатын материалдық құралдар қоры есебінен құрылады;

имущество личного пользования – предметы вещевого имущества, выдаваемые военнослужащим по Нормам снабжения вещевым имуществом военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан в мирное время, утвержденными Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 апреля 2015 года № 416, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12913) (далее - нормы снабжения) в период прохождения ими воинской службы, а также собственные вещи военнослужащих, приобретенные ими за счет личных денежных средств;
поставка – вид технологического процесса материально-технического снабжения, основанный на договорных отношениях, заключаемых между поставщиком и потребителем на поставку материальных средств;
недостача – несоответствие между количеством материальных ценностей, указанных в документе и их фактическим наличием, фактическое количество меньше чем указанное в документе;
комплект – набор предметов вещевого или хозяйственного имущества, имеющих общее целевое назначение;
подвижные запасы – материальные средства, которые содержатся на штатных транспортных средствах, в боевых и других машинах, при личном составе;
вещевое обеспечение – вид материального обеспечения войск, включает в себя комплекс мероприятий по планированию обеспечения и снабжения имуществом и техническими средствами вещевой службы, их разработке, закупке (заготовке), содержанию (хранению), носке (эксплуатации), расходу, учету, модернизации, ремонту и утилизации (реализации), банно-прачечному обслуживанию, а также по осуществлению руководства деятельности вещевыми службами Национальной гвардии, по вопросам вещевого обеспечения;
вещевая служба – служба тыла, предназначенная для вещевого обеспечения войск, и включает в себя соответствующие склады, банно-прачечные комбинаты, бани, вещевые ремонтные мастерские;
технические средства вещевой службы – это технические средства стирки, химической чистки, ремонта вещевого имущества, помывки личного состава, ремонта и обслуживания технических средств вещевой службы, полевые бани, полевые прачечные, полевые мастерские по химической чистке обмундирования, полевые мастерские по ремонту вещевого имущества, запасные части и ремонтно-эксплуатационные материалы к указанным техническим средствам и оборудованию;
вещевое имущество – военная форма одежды, обувь, нательное белье, постельные принадлежности, амуниция, теплые вещи, специальная одежда и имущество, летное и инженерно-техническое обмундирование, расходные материалы, фурнитура, санитарно-хозяйственное имущество, спортивная одежда и обувь;
подменный фонд вещевого имущества – определенное количество обмундирования и обуви, с истекшими сроками носки, но годное для использования, содержащееся на складах и в подразделениях воинских частей и предназначенное для замены отдельных предметов вещевого имущества военнослужащих срочной службы на время ремонта, чистки и стирки, проведения хозяйственных работ, а также для выдачи взамен утраченных предметов;
подгонка обмундирования и обуви – мероприятия, проводимые для индивидуального подбора обмундирования военнослужащим по размеру и росту для военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящим правилам;
срок носки (эксплуатации) – это наименьший период времени, в течение которого предмет должен находиться в пользовании при условии нормальной эксплуатации, ухода, своевременного и качественного ремонта;
капитальный ремонт вещевого имущества – вид ремонта, предусматривающий полную разборку и дефектацию изделий, замену или ремонт всех неисправных агрегатов, узлов и деталей, сборку, комплексную проверку, регулировку и испытания;
материальные средства – военная продукция, используемая для обеспечения войск;
запасы материальных средств – определенное количество оружия, военной техники, боеприпасов, горючего, топлива, продовольствия, инженерного, вещевого, медицинского и другого военного имущества, предназначенное для удовлетворения материальных потребностей войск в мирное и военное время;
учет материальных средств – вид бухгалтерского учета, которому подлежат все виды материальных средств, используемые в мирное и военное время, являющиеся государственной собственностью;
подвоз материальных средств – комплекс мероприятий по подготовке и доставке в мирное и военное время материальных средств войскам в целях удовлетворения их потребностей, создания запасов, восполнения расходов и потерь;
нормы расхода материальных средств – плановая величина, которая определяет максимально допустимый уровень расхода ресурсов на одного потребителя (образец вооружения, военнослужащего, пост, штатную койку, подразделение) в единицу времени;
неприкосновенные запасы материальных средств – предназначены для обеспечения мобилизационного развертывания Национальной гвардии и выполнения ими служебно-боевых задач. Освежение производится по мере истечения предельных сроков хранения или введению новых предметов военной формы одежды, за счет имущества поступающего на склады текущего довольствия;
инвентарные вещи – предметы вещевого имущества, выдаваемые военнослужащим во временное индивидуальное или групповое пользование;
паспорт – документ, содержащий основные сведения и отражающий качество, характеристики и возможности вооружения, техники и различных материальных средств;
табель – представляет собой перечень предметов или комплектов имущества с указанием их количества, положенного к содержанию в воинской части;
расходные материалы – вещевое хозяйственное имущество предназначенное для ежедневного удовлетворения потребностей военнослужащих и поддержания ими личной гигиены (платки носовые, подворотнички, портянки, носки, перчатки и рукавицы, фурнитура, входящая в комплект предметов военной формы одежды, материалы для текущего и среднего ремонта и ухода за обмундированием и обувью личного состава, туалетная бумага, туалетное мыло, хозяйственное мыло, зубная паста, зубная щетка, футляр для мыла, синтетические моющие средства, пояса банные (мочалки), нитки, иглы).

жеке пайдалану мүлкі – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 13 сәуірдегі № 416 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін бейбіт уақытқа арналған заттай мүлікпен жабдықтаудың нормалары бойынша (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12913 болып тіркелген) (бұдан әрі – жабдықтау нормалары) әскери қызметшілерге әскери қызмет өткеру кезеңінде берілетін киім-кешек мүлкінің заттары, сондай-ақ әскери қызметшілердің жеке ақшалай қаражаты есебінен алынған жеке заттары;
жеткізу – материалдық құралдарды жеткізу үшін өнім беруші мен тұтынушының арасында жасалатын келісімшарттық қатынастарға негізделген материалдық-техникалық жабдықтаудың технологиялық процесінің түрі;
жетіспеушілік – құжатта көрсетілген материалдық құндылықтардың құжатта көрсетілген саны мен олардың нақты түгелдігі арасындағы сәйкессіздік, нақты санның құжатта көрсетілген саннан аз болуы;
жиынтық – ортақ мақсатта пайдаланылатын заттай немесе шаруашылық мүлкі бұйымдарының жинағы;
жылжымалы қорлар – штаттық көлік құралдарында, жауынгерлік және басқа да машиналарда, жеке құрамда ұсталатын материалдық құралдар;
заттай қамтамасыз ету – әскерді материалдық қамтамасыз ету түрі, киім-кешек қызметін мүлікпен және техникалық құралдармен қамтамасыз етуді және жабдықтауды жоспарлау, оларды әзірлеу, сатып алу (дайындау), ұстау (сақтау), кию (пайдалану), шығындау, жаңғырту, жөндеу және кәдеге жарату (сату), монша-кір жуу қызметін көрсету, сондай-ақ Ұлттық ұлан киім-кешек қызметтерінің заттай қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі жұмысы туралы басшылықты жүзеге асыру бойынша іс-шаралар кешенін қамтиды;
киім-кешек қызметі – тылдың әскерді заттай қамтамасыз етуге арналған қызметі және тиісті қоймаларды, монша-кір жуу комбинаттарын, моншаларды, киім-кешекті жөндеу шеберханаларын қамтиды;
киім-кешек қызметінің техникалық құралдары – заттай мүлікті жууға, химиялық тазалауға және жөндеуге, жеке құрамның жуынуына және киім-кешек қызметінің техникалық құралдарын жөндеуге және қызмет көрсетуіне арналған техникалық құралдар, далалық моншалар, далалық кір жуу орындары, киім-кешекті химиялық тазалауға арналған далалық шеберханалар, заттай мүлікті жөндеу бойынша далалық шеберханалар, көрсетілген техникалық құралдарға және жабдықтарға қосалқы бөлшектер мен жөндеу-пайдалану материалдары;
заттай мүлік – әскери киім нысаны, аяқ киім, іш киім, төсек жабдықтары, жабдық-тұрман, жылы киімдер, арнайы киімдер мен мүлік, ұшу және инженерлік-техникалық киім-кешек, шығындау материалдары, фурнитура, санитарлық-шаруашылық мүлік, спорттық киім және аяқ киім;
заттай мүліктің ауыспалы қоры – кию мерзімі өткен, пайдалануда болған, бірақ пайдалануға жарамды, әскери бөлімдердің қоймаларында және бөлімшелерде тұрған жөндеу кезінде мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің жекелеген киім-кешек заттарын ауыстыруға, сондай-ақ жоғалған заттардың орнына беруге арналған киім-кешек пен аяқ киімнің белгілі бір саны;
киім-кешек пен аяқ киімді шақтап тігу – осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне олардың киім өлшемі мен бойы бойынша киім-кешекті жеке таңдау үшін жүргізілетін іс-шаралар;
кию (пайдалану) мерзімі – бұйымның қалыпты пайдалану, күту, уақтылы және сапалы жөндеу жағдайында пайдалануда болуы тиіс ең төменгі уақыт аралығы;
заттай мүлікті күрделі жөндеу – жөндеудің бұйымдарды толық бөлшектеуді және ақаусыздандыруды, барлық жарамсыз агрегаттарды, тораптарды және бөлшектерді ауыстыру немесе жөндеуді, жинақтауды, кешенді тексеруді, ретке келтіруді және сынақтан өткізуді көздейтін түрі;
материалдық құралдар – әскерді қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын әскери өнім;
материалдық құралдар қоры – қарудың, әскери техниканың, оқ-дәрілердің, жанар-жағармайдың, азық-түліктің, инженерлік, киім-кешек, медициналық және әскердің бейбіт және соғыс уақытына арналған материалдық қажеттілігін қанағаттандыруға арналған басқа да әскери мүліктің белгілі бір саны;
материалдық құралдарды есепке алу – мемлекеттік меншік болып табылатын бейбіт және соғыс уақытында қолданылатын материалдық құралдардың барлық түрін бухгалтерлік есепке алу түрі;
материалдық құралдарды жеткізу – қажеттіліктерді қанағаттандыру, қорлар құру, шығыстар мен шығындардың орнын толтыру мақсатында бейбіт және соғыс уақытында материалдық құралдар дайындау және әскерге жеткізу жөніндегі іс-шаралар кешені;
материалдық құралдарды шығындау нормалары – уақыт бірлігіне бір тұтынушыға (қару-жарақ, әскери қызметші, бекет, штаттық кереует, бөлімше) арналған ресурстарды шығындаудың барынша рұқсат етілген деңгейін айқындайтын жоспарлы мән;
материалдық құралдардың қол сұғылмайтын қоры – Ұлттық ұланды жұмылдырып өрістетуді және олардың қызметтік-жауынгерлік міндеттерді орындауын қамтамасыз етуге арналған. Жаңарту сақтаудың шекті мерзімінің аяқталуына немесе әскери киім нысанының жаңа заттарының қолданысқа енгізілуіне қарай ағымдағы үлестің қоймаға түсетін мүлкі есебінен жүргізіледі;
мүкәммалдық заттар – әскери қызметшілерге уақытша жеке немесе топтасып пайдалануға берілетін заттай мүлік бұйымдары.
паспорт – қару-жарақ, техника және әртүрлі материалдық құралдардың негізгі мәліметтері мен сапасын, сипаттамасын және мүмкіндіктерін көрсететін құжат;
табель – әскери бөлімде ұсталуы тиіс саны көрсетілген заттардың тізбесі немесе мүліктер жиынтығы;
шығындау материалдары – бұл әскери киім нысаны бұйымдарының жиынтығына кіретін (бет орамалдар, жаға астарлары, шұлғаулар, ұйықтар, қолғаптар, фурнитура, ағымды және орта жөндеуге және жеке құрамның киім-кешегі мен аяқ киімін күтуге арналған материалдар, дәретхана қағазы, иіс сабын, кір сабын, тіс сықпасы, тіс щеткасы, сабын салғыш, синтетикалық жуу құралдары, монша белбеулері, жіптер, инелер), әскери қызметшілердің күнделікті мұқтаждығын қанағаттандыруға және жеке гигиенасын ұстауға арналған заттай шаруашылық мүлкі;

3. Целью вещевого обеспечения является удовлетворение потребностей военнослужащих, подразделений, воинских частей и военных организаций образования Национальной гвардии в имуществе и технических средствах вещевой службы, что позволяет создать условия для выполнения ими задач боевой и специальной подготовки, поддержания их в постоянной боевой и мобилизационной готовности.
4. Все вещевое имущество, кроме деления на номенклатурные группы, в целях правильного истребования, получения, хранения, обеспечения личного состава и учета классифицируется по следующим признакам:
1) по целевому назначению;
2) по праву пользования;
3) по качественному состоянию.
По целевому назначению вещевое имущество делится на имущество:
1) текущего обеспечения, предназначенное для обеспечения личного состава воинских частей, военных организаций образования Национальной гвардии Республики Казахстан. Оно находится в пользовании у личного состава, хранится в кладовых подразделений, на складах вещевых служб частей и базах хранения в виде текущих или переходящих запасов. В эту группу включается и инвентарное имущество, предназначенное для текущего обеспечения личного состава;
2) фонда сборов, предназначенное для обеспечения военнообязанных запаса, привлекаемых на учебные сборы продолжительностью 15 и более суток. Запасы этого имущества создаются по письменному указанию Министра внутренних дел Республики Казахстан. На время проведения учебных сборов указанное вещевое имущество выдается военнообязанным во временное индивидуальное пользование. По окончании сборов имущество фонда сборов сдается на вещевой склад и хранится отдельно от имущества текущего обеспечения;
3) неприкосновенного запаса, предназначенное для обеспечения личного состава формируемых воинских частей Национальной гвардии при отмобилизовании.
Имущество неприкосновенного запаса хранится в отдельном складе. Не допускается его хранение вместе с имуществом текущего обеспечения.
По праву пользования вещевое имущество делится на предметы личного пользования и инвентарное имущество.
К вещам личного пользования – относятся предметы вещевого имущества, которые выдаются всем категориям военнослужащих в постоянное индивидуальное пользование по установленным нормам снабжения.
К вещам инвентарному имуществу – относятся плащ-палатка, сумка полевая, мешок спальный, коврик теплоизоляционный "каримат", ремень поясной белого цвета, снаряжение полевое (лямки плечевые), рюкзак (мешок вещевой), жилет разгрузочный, постовая одежда для несения службы по охране общественного порядка и безопасности, военнослужащих воинских частей гражданской обороны, спортивное имущество, постельные принадлежности, овчинно-шубные изделия, валенки, унты меховые, вещевое и санитарно-хозяйственное имущество лечебных учреждений и подразделений, спецодежда военнослужащих медицинских и ветеринарных учреждений и подразделений, спецодежда военнослужащих и служащих, занятых на выполнении разных специальных работ, обмундирование парадной формы одежды военнослужащих почетного караула, парадное обмундирование военных дирижеров и военнослужащих духового оркестра, вещевое имущество творческого состава штатных ансамблей песни и танца, летное и инженерно-техническое обмундирование, специальная одежда военнослужащих штатных комендантских частей и подразделений, инспекторов военной полиции, амуниция, специальное (индивидуальное и групповое), воздушно-десантное имущество, альпинистское, горное и водолазное снаряжение и оборудование частей и подразделений специального назначения.
По качественному состоянию все вещевое имущество делится на три категории:
Первая категория – новое (не бывшее в носке или эксплуатации) имущество.
Вторая категория – имущество вещевой службы, находящееся в носке (эксплуатации), годное к использованию без ремонта или после ремонта, независимо от того, истекли или не истекли установленные нормами снабжения для этих предметов сроки носки, и имущество первой категорий у которого истекли сроки хранения согласно приложению 2 настоящих правил.
Третья категория – имущество, негодное к дальнейшему использованию по прямому назначению, сроки носки (эксплуатации) которого истекли, подлежащее списанию в установленном порядке, имущество (находящееся на хранении, не бывшее в носке или эксплуатации) второй категории, у которого истекли сроки хранения или превышены в два раза.
Расходные материалы, ветошь при выдаче списываются с учета в пределах норм снабжения, прямым расходом.
Технические средства вещевой службы по техническому состоянию делятся на пять категории:

3. Заттай мүлікпен қамтамасыз етудің мақсаты Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің, бөлімшелерінің, әскери бөлімдері мен әскери білім беру ұйымдарының заттай қызметтің мүлкіне және техникалық құралдарына қажеттіліктерін қанағаттандыру болып табылады, ол жауынгерлік және арнайы даярлық міндеттерін орындау, оларды тұрақты жауынгерлік және жұмылдыру әзірлікте ұстау үшін жағдай жасауға мүмкіндік береді.
4. Номенклатуралық топтарға бөлуді қоспағанда, дұрыс талап ету, алу, сақтау, жеке құрамды қамтамасыз ету және есепке алу мақсатында барлық заттай мүлік мынадай белгілері:
1) мақсаты бойынша;
2) қолдану құқығы бойынша;
3) сапалық жай-күйі бойынша бөлінеді немесе жіктеледі.
Мақсаты бойынша заттай мүлік мынадай мүліктерге бөлінеді:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери бөлімдерінің, әскери білім беру ұйымдарын жеке құрамын қамтамасыз етуге арналған ағымдағы қамтамасыз ету мүлкі. Ол жеке құрамның пайдалануында болады, бөлімшелердің сақтау орындарында, бөлімдердің киім-кешек қызметтерінің қоймаларында және сақтау базаларында ағымдағы немесе ауыспалы қор түрінде сақталады. Бұл топқа жеке құрамды ағымдағы қамтамасыз етуге арналған мүкәммалдық мүлік те кіреді;
2) ұзақтығы 15 және одан да көп тәулік оқу жиындарына тартылатын запастағы әскери міндеттілерді қамтамасыз етуге арналған жиын қоры мүліктері. Осы мүлік қорлары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жазбаша нұсқауы бойынша құрылады. Оқу жиындарын өткізу кезінде аталған заттай мүлік әскери міндеттілерге уақытша жеке пайдалануға беріледі. Жиын аяқталысымен жиын қоры мүлкі киім-кешек қоймасына өткізіледі және ағымдағы қамтамасыз ету мүліктерінен бөлек сақталады;
3) Ұлттық ұланның құрылатын әскери бөлімдерінің жеке құрамын жұмылдыру кезінде қамтамасыз етуге арналған қол сұғылмайтын қор мүлкі.
Қол сұғылмайтын қор мүлкі жеке қоймада сақталады. Оны ағымдағы қамтамасыз ету мүлкімен бірге сақтауға жол берілмейді.
Пайдалану құқығы бойынша заттай мүлік жеке пайдалану және мүкәммалдық мүлік бұйымдарына бөлінеді:
Жеке пайдалану бұйымдарына – белгіленген қамтамасыз ету нормалары бойынша барлық санаттағы әскери қызметшілерге ұдайы жеке пайдалануға берілетін заттай мүлік бұйымдары жатады.
Мүкәммалдық заттарға – плащ-жамылғы, далалық сөмке, жатын қабы, "каримат" жылу ұстайтын кілемше, ақ түсті белбеу, далалық жабдық-тұрман (иық аспалары), рюкзак (заттық қап), жақпарлы кеудеше, қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті қорғау қызметін атқаруға арналған азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінің әскери қызметшілерінің бекеттік киімі, спорттық мүліктер, төсек жабдықтары, қой терісінен жасалған тон бұйымдары, тері пима, емдеу мекемелері мен бөлімшелерінің заттай және санитарлық-шаруашылық мүлкі, медициналық және ветеринарлық мекемелер мен бөлімшелердің әскери қызметшілерінің арнайы киімі, әртүрлі арнайы жұмыстарды орындауға тартылған әскери қызметшілер мен қызметшілердің арнайы киімі, құрмет қарауылы әскери қызметшілерінің салтанатты киім-кешектері, әскери дирижерлар мен үрмелі оркестр әскери қызметшілерінің салтанатты киім-кешегі, штаттық ән-би ансамблінің шығармашылық құрамының киім-кешек мүлкі, ұшу және инженерлік-техникалық киім-кешек, штаттық коменданттық бөлімдер мен бөлімшелердің әскери қызметшілерінің, әскери полиция инспекторларының арнайы киімі, арнайы мақсаттағы бөлімдер мен бөлімшелердің амунициясы, арнайы (жеке және топтық), әуе-десанттық мүлкі, альпинистік, тау және сүңгуір жабдық-тұрманы және жабдығы жатады;
Сапалық жай-күйі бойынша барлық заттай мүлік үш санатқа бөлінеді:
Бірінші санат – жаңа мүлік (киілмеген немесе пайдаланылмаған);
Екінші санат – киім-кешек қызметінің киіліп жүрген (пайдаланудағы), осы бұйымдар үшін белгіленген кию мерзімінің өту-өтпеуіне қарамастан жөндеусіз немесе жөндеуден кейін пайдалануға жарамды мүлкі және осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сақтау мерзімі өткен бірінші санаттағы мүлік;
Үшінші санат – тікелей мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз, кию (пайдалану) мерзімдері өткен, белгіленген тәртіппен есептен шығаруға жататын, сақтаудың белгіленген мерзімі өткен немесе екі есе өткен екінші санатты (киілмеген немесе пайдаланылмаған сақтаудағы) мүлік;
Шығындау материалдары, шүберектер беру кезінде жабдықтау нормалары шегінде, тікелей шығындай отырып, есептен шығарылады.
Киім-кешек қызметінің техникалық құралдары техникалық жай-күйі бойынша бес санатқа бөлінеді:

1) первая категория – новые (не бывшие в употреблении или эксплуатации);
2) вторая категория – бывшие или находящиеся в употреблении, исправные или подлежащие мелкому ремонту;
3) третья категория – требующие среднего ремонта;
4) четвертая категория – требующие капитального ремонта;
5) пятая категория – негодные к дальнейшему использованию.
2. Обеспечение вещевым имуществом
5. Вещевое имущество отпускается воинским частям в соответствии с нормами снабжения.
Обеспечение вещевым имуществом организуется отделом вещевого обеспечения управления тыла Главного Командования Национальной гвардии по следующей схеме: отдел вещевого обеспечения управления тыла - региональное командование - база хранения (центральный склад) - воинская часть - подразделение - военнослужащий.
6. Исчисление потребности в вещевом имуществе производится по штатной численности личного состава, а при превышении штатов - по списочной, в соответствии с нормами снабжения с учетом проводимых организационных мероприятий.
Для своевременного обеспечения по летнему и зимнему планам снабжения на базах хранения и центральных складах содержится переходящий запас вещевого имущества в размере 50 процентов от годовой потребности.
В воинских частях для подгонки и выравнивания ростовки содержится неснижаемый запас предметов обмундирования и обуви в размере 10 процентов от годовой (разовой) потребности в этих предметах.
В обеспеченность воинских частей засчитывается все наличие нового, а также бывшего в употреблении вещевого имущества, сроки носки которого не истекают в планируемом периоде. Кроме того, в обеспеченность засчитываются инвентарные вещи, сроки носки которых истекли, но годные к использованию по прямому назначению без ремонта или после ремонта.
Вещевое имущество, оказавшееся в излишке в результате изменения численности личного состава и расформирования воинской части, используется по указанию управления тыла Главного Командования Национальной гвардии.
Не табельное и снятое со снабжения вещевое имущество реализуется (утилизируется) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Военнослужащие по призыву вещевым имуществом обеспечиваются:
на летний период:
в районах с жарким климатом (Кызылординская, Южно-Казахстанская, Жамбылская области. Территория Алматинской области, расположенная южнее озера Балхаш, а также Жездинский и Приозерный районы Карагандинской области. Район Каспийского моря.) – к 1 апреля;
в районах с умеренным климатом (Все местности Республики Казахстан, не отнесенные в соответствии с настоящим перечнем к районам с холодным и жарким климатом.) – к 15 апреля;
в районах с холодным климатом (Костанайская, Северо-Казахстанская, Акмолинская, Карагандинская, Павлодарская, Восточно-Казахстанская области. Территория Алматинской области, расположенная севернее озера Балхаш и восточнее озера Алаколь (Илийский, Каратальский, Бурлютибинский, Алакольский районы)) – к 30 апреля.
на зимний период:
в районах с холодным климатом (Костанайская, Северо-Казахстанская, Акмолинская, Карагандинская, Павлодарская, Восточно-Казахстанская области. Территория Алматинской области, расположенная севернее озера Балхаш и восточнее озера Алаколь (Илийский, Каратальский, Бурлютибинский, Алакольский районы)) – к 1 октября;
в районах с умеренным климатом (Все местности Республики Казахстан, не отнесенные в соответствии с настоящим перечнем к районам с холодным и жарким климатом.) – к 15 октября;
в районах с жарким климатом (Кызылординская, Южно-Казахстанская, Жамбылская области. Территория Алматинской области, расположенная южнее озера Балхаш, а также Жездинский и Приозерный районы Карагандинской области. Район Каспийского моря.) – к 30 октября.
При изменении административно-территориального деления (упразднение, переименование, объединение, образование новых административных единиц) нормы снабжения применяются в пределах климатических районов.

1) бірінші санат – жаңа (пайдаланылмаған немесе қолданылмаған);
2) екінші санат – пайдаланылған немесе пайдаланудағы, жарамды немесе кішігірім жөндеуге жататын;
3) үшінші санат – орташа жөндеуді талап етеді;
4) төртінші санат – күрделі жөндеуді талап етеді;
5) бесінші санат – одан әрі пайдалануға жарамсыз.
2-тарау. Заттай мүлікпен қамтамасыз ету
5. Заттай мүлік әскери бөлімдерде жабдықтау нормаларына сәйкес беріледі.
Заттай мүлікпен қамтамасыз етуді Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы Тыл басқармасының киім-кешекпен қамтамасыз ету бөлімі мынадай сызба бойынша ұйымдастырады: Тыл басқармасының киім-кешекпен қамтамасыз ету бөлімі – өңірлік колбасшылық - сақтау базасы (орталық қойма) – әскери бөлім – бөлімше – әскери қызметші.
6. Киім-кешек мүлкіне қажеттілікті есептеу жабдықтау жоспарларында жеке құрамның штат саны бойынша жүргізіледі, ал штат саны артқан кезде өткізілетін ұйымдастырушылық іс-шараларды ескере отырып, жабдықтау нормаларына сәйкес тізімдік саны бойынша жүргізіледі.
Әскерді жазғы және қысқы жабдықтау жоспарлары бойынша уақтылы қамтамасыз ету үшін орталық базалар мен қоймаларда, сондай-ақ басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың орталық базалары мен қоймалары жоқ әскери бөлімдерінің қоймаларында жылдық қажеттіліктің 50 пайызы мөлшерінде заттай мүліктің ауыспалы қорын ұстау қажет.
Әскери бөлімдерде шақтап және үйлестіріп пішу үшін осы заттарға жылдық (біржолғы) қажеттіліктен 10 пайыз мөлшерінде киім-кешек пен аяқ киім заттарының азаймайтын қоры бар.
Әскери бөлімдердің қамтылуына барлық жаңа, сондай-ақ жоспарлаған кезеңде пайдалану мерзімі өтпеген қолданылған заттай мүліктердің барлығы есептеледі. Бұдан басқа, қамтамасыз етілуге пайдалану мерзімі өткен, бірақ жөндеусіз немесе жөндеуден кейін тікелей мақсаты бойынша қолдануға жарамды мүкәммалдық заттар да кіреді.
Жеке құрам санының өзгеруі және әскери бөлімнің таратылуы нәтижесінде артық шыққан заттай мүлік Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы Тыл басқармасының нұсқауы бойынша пайдаланылады.
Табельдік емес және жабдықтаудан алынған заттай мүлік Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сатылады (кәдеге жаратылады).
7. Шақыру бойынша әскери қызметшілер заттай мүлікпен: жазғы кезеңде:
климаты ыстық аудандарда (Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл облыстары. Балқаш көлінен оңтүстікке қарай орналасқан Алматы облысының аумағы, сондай-ақ Қарағанды облысының Жезді және Приозерный аудандары. Каспий теңізі ауданы.) – 1 сәуірге қарай;
қоңыржай климатты аудандарда (Осы тізбеге сәйкес климаты ыстық және суық аудандарға жатқызылмаған Қазақстан Республикасының барлық жергілікті жерлері.) – 15 сәуірге қарай;
климаты салқын аудандарда (Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Қарағанды, Павлодар, Шығыс Қазақстан облыстары. Балқаш көлінен солтүстікке қарай және Алакөл көлінен шығысқа қарай (Іле, Қаратал, Бөрілітөбе, Алакөл аудандары) орналасқан Алматы облысының аумағы.) – 30 сәуірге қарай.
қысқы кезеңде:
климаты салқын аудандарда (Қостанай, Солтүстік Қазақстан, Ақмола, Қарағанды, Павлодар, Шығыс Қазақстан облыстары. Балқаш көлінен солтүстікке қарай және Алакөл көлінен шығысқа қарай (Іле, Қаратал, Бөрілітөбе, Алакөл аудандары) орналасқан Алматы облысының аумағы.) – 1 қазанға қарай;
климаты қалыпты аудандарда (Осы тізбеге сәйкес климаты ыстық және суық аудандарға жатқызылмаған Қазақстан Республикасының барлық жергілікті жерлері.) – 15 қазанға қарай;
климаты ыстық аудандарда (Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл облыстары. Балқаш көлінен оңтүстікке қарай орналасқан Алматы облысының аумағы, сондай-ақ Қарағанды облысының Жезді және Приозерный аудандары. Каспий теңізі ауданы.) – 30 қазанға қарай.
Әкімшілік-аумақтық бөліну өзгерген (қысқартылған, қайта аталған, біріктірілген, жаңа әкімшілік бірліктер құрылған) кезде жабдықтау нормалары климаттық аудандардың шегінде қолданылады.

8. Вещевое имущество заготавливается и отпускается централизованно с учетом климатических районов, где проходят воинскую службу военнослужащие.
9. Военнослужащие пользуются положенностью в обеспечении вещевым имуществом, в соответствии с установленными нормами снабжения со дня зачисления их в списки воинской части.
При убытии в другую воинскую часть вещевой службой военнослужащим выдаются аттестаты на предметы вещевого имущества по форме согласно приложению 3 настоящих правил. Постановка на вещевое снабжение военнослужащих производится на основании Приказа командира воинской части о зачислении в списки воинской части и аттестата на предметы вещевого имущества. После постановки военнослужащего на вещевое снабжение в вещевой службе заводиться арматурная карточка на военнослужащего по форме согласно приложения 4 настоящих правил. Военнослужащие, прибывшие к новому месту службы без аттестатов на предметы вещевого имущества, вещевым имуществом не обеспечиваются до получения с места прежней службы аттестата на предметы вещевого имущества.
Военнослужащие Национальной гвардии вещевым имуществом обеспечиваются той воинской частью, в списках которой они состоят:
1) генералы Главного командования Национальной гвардии вещевым имуществом обеспечиваются централизованно – через отдел вещевого обеспечения управления тыла;
2) генералы региональных командований вещевым имуществом обеспечиваются централизованно – через вещевую службу региональных командований;
3) военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту – через вещевую службу воинской части;
4) военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву – через подразделения воинской части;
5) рабочие и служащие предметами специальной одежды и обуви обеспечиваются непосредственно вещевой службой воинской части.
Выдача вещевого имущества производится под личную роспись получателя. Обеспечение вещевым имуществом вновь принятых и состоящих на службе военнослужащих производится на предстоящий срок службы.
Различают две выдачи военнослужащим вещевого имущества личного пользования, первоначальную и последующую:
1) первоначальная выдача вещевого имущества военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, и военнослужащим по призыву производится по возникновению права на вещевое довольствие;
2) последующая выдача вещевого имущества производится по истечении сроков носки ранее выданных предметов.
10. Сроки носки предметов личного пользования, выдаваемых военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, исчисляются со дня постановки на получение, а предметов, выдаваемых военнослужащим по призыву - со дня их фактической выдачи.
Сроки носки инвентарных предметов, выдаваемых в групповое и индивидуальное пользование, исчисляются со дня их фактической выдачи. Последующая выдача новых инвентарных предметов производится только после полного износа ранее выданных, но не ранее истечения сроков носки, установленных нормами снабжения.
Для сезонных предметов личного и инвентарного пользования время носки в течение одного сезона засчитывается за один год. Время хранения инвентарного имущества на складах в срок носки не засчитывается. Для палаток срок эксплуатации исчисляется временем фактического их использования.
В случае если предусмотрена выдача военнослужащему одноименных предметов вещевого имущества, то их выдача осуществляется по нормам снабжения специальной одежды.

8. Киім-кешек мүлкі әскери қызметшілердің әскери қызмет өткеру аудандарындағы климатты ескере отырып, орталықтандырылған түрде дайындалады және босатылады.
9. Әскери бөлімнің тізіміне енгізілген күннен бастап барлық әскери қызметшілер белгіленген жабдықтау нормаларына сәйкес киім-кешек мүлкімен қамтамасыз етілуі тиіс.
Басқа әскери бөлімге кеткен кезде киім-кешек қызметі әскери қызметшілерге осы қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес киім-кешек мүлкі заттарының аттестатын береді. Әскери қызметшілерді заттай мүлікпен жабдықтауға тіркеу әскери бөлім командирінің әскери бөлімнің тізіміне енгізу туралы бұйрығы және киім-кешек мүлкі заттарының аттестаты негізінде жүргізіледі. Әскери қызметшіні заттай мүлікпен жабдықтауға тіркеген соң, киім-кешек қызметінде осы қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшіге арматуралық карточка жүргізіледі. Жаңа қызмет орнына келген әскери қызметшілер киім-кешек мүлкі заттарының аттестатынсыз бұрынғы қызмет орнынан киім-кешек мүлкі заттарының аттестатын алғанға дейін заттай мүлікпен қамтамасыз етілмейді.
Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін заттай мүлікпен өздері тізімінде тұрған әскери бөлім қамтамасыз етеді:
1) Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының генералдары заттай мүлікпен Тыл басқармасының киім-кешекпен қамтамасыз ету бөлімі арқылы орталықтандырылған түрде қамтамасыз етіледі;
2) өңірлік қолбасшылықтардың генералдары заттай мүлікпен өңірлік қолбасшылықтардың киім-кешек қызметтері арқылы орталықтандырылған түрде қамтамасыз етіледі;
3) әскери қызметті келісімшарт бойынша өткеретін әскери қызметшілер - әскери бөлімнің киім-кешек қызметі арқылы;
4) әскери қызметті шақыру бойынша өткеретін әскери қызметшілер әскери бөлімнің бөлімшелері арқылы;
5) жұмысшылар мен қызметшілер арнайы киім бұйымдарымен және аяқ-киіммен тікелей әскери бөлімнің киім-кешек қызметі арқылы қамтамасыз етіледі.
Киім-кешек мүлкін беру алушының қол қоюы арқылы жүргізіледі. Қызметке жаңадан қабылданған және әскери қызметте тұрған әскери қызметшілерді киім-кешек мүлкімен қамтамасыз ету алдын ала, алдағы қызмет ету мерзіміне жүргізіледі.
Әскери қызметшілерге жеке пайдаланатын киім-кешек мүлкін берудің екі түрі бар, бастапқы және одан кейінгі:
1) келісімшарт бойынша және шақыру бойынша әскери қызметшілерге киім-кешек мүлкін бастапқы беру мүліктік үлеске құқығы пайда болуы бойынша жүргізіледі.
2) заттай мүлікті кейінгі беру бұрын берілген заттардың пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
10. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге жеке пайдалануға берілетін заттардың пайдалану мерзімі үлеске құқығы пайда болған күннен бастап есептеледі, ал шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге – нақты берілген күннен бастап есептеледі.
Топтық және жеке пайдалануға берілетін мүкәммалдық бұйымдардың кию мерзімі нақты берілген күннен бастап есептеледі. Одан кейін жаңа мүкәммалдық заттарды беру тек бұрын берілген заттар толық тозғаннан кейін жүргізіледі, бірақ жабдықтау нормаларымен белгіленген пайдалану мерзімінен ерте берілмейді.
Маусымдық жеке және мүкәммалдық пайдаланудағы бұйымдар үшін пайдалану мерзімінің бір маусымы бір жыл деп есептеледі. Мүкәммалдық пайдаланудағы бұйымдардың қоймаларда сақталу уақыты пайдалану мерзіміне кірмейді. Шатырлар үшін пайдалану мерзімі олардың нақты қолданылған уақытымен есептеледі.
Егер негізгі жабдықтау және арнайы киіммен жабдықтау нормаларында әскери қызметшіге бір атаулы киім-кешек мүлкін беру көзделген болса, онда бұл заттар арнайы киіммен жабдықтау нормасы бойынша беріледі.

11. Выдача вещевого имущества личному составу производится по накладным на внутреннее перемещение запасов по форме № 434-з (далее - Накладная), утвержденных Приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов № 7126) (далее - Приказ), которые выписываются и регистрируются в финансовой службе. В случае выдачи вещевого имущества по раздаточным (сдаточным) ведомостям по форме согласно приложению 5 настоящих правил, ведомости регистрируются в вещевой службе в журнале регистрации учетных документов по форме согласно приложению 6 настоящих правил, и сдаются в финансовую службу по книге учета сданных документов по форме согласно приложению 7 настоящих правил.
Учет вещевого имущества и его выдача в вещевой службе осуществляется в книге вещевого имущества по форме согласно приложению 8 настоящих правил, журнале учета инвентарного имущества по годам выдачи по форме согласно приложению 9 настоящих правил, карточках количественно-суммового учета запасов по форме 296-а, утвержденной Приказом, книге учета потерь и недостач материальных ценностей по форме согласно приложению 10 настоящих правил, реестре арматурных карточек по форме согласно приложению 11 настоящих правил.
Расходные материалы и предметы, выданные на нужды личного состава, списываются с учета в пределах норм снабжения по раздаточным ведомостям и накладным.
Вещевое имущество, выданное военнослужащим по призыву, по истечении сроков носки сдается подразделением на склад, за исключением предметов вещевого имущества, выдаваемых при увольнении в запас согласно норм снабжения.
12. В случаях утраты или порчи личным составом вещевого имущества при исполнении служебных обязанностей или при стихийных бедствиях, замена предметов производится на основании акта или заключения по материалам служебного расследования. Сроки носки вновь выданных предметов исчисляются с момента выдачи.
13. Военнослужащим, увольняемым в запас, а также убывающим в длительные командировки, на учебу и по другим причинам, с оставлением в списках воинских частей обеспечиваются вещевым имуществом по месту службы на весь период командировки, аттестаты на предметы вещевого имущества не выдаются. Числящиеся за убывающими лицами предметы вещевого имущества инвентарного пользования, в том числе и с истекшими сроками носки, подлежат сдаче на склад.
Военнослужащие, переведенные по службе из одних подразделений (ведомств) в другие, где для личного состава установлены иные нормы снабжения, обеспечиваются вещевым имуществом по нормам снабжения, действующим по новому месту службы по истечении сроков носки ранее полученных одноименных предметов.

11. Жеке құрамға заттай мүлікті беру Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 7126 болып тіркелген) № 434-з нысан бойынша қорларды ішкі орналастыруға арналған жүкқұжат бойынша жүргізіледі, олар қаржы қызметінде беріледі және тіркеледі. Заттай мүлік осы қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үлестіру (тарату) ведомостері бойынша берілген жағдайда ведомостер киім-кешек қызметінде осы қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі және осы қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырылған құжаттарды есепке алу кітабы бойынша қаржы қызметіне тапсырылады.
Заттай мүлікті есепке алу және оны қаржы қызметінде беру осы қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заттай мүлік кітабында, осы қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүкаммалдық мүлікті берілген жылдары бойынша есепке алу журналында, Бұйрықпен бекітілген 296-а нысаны бойынша қорларды сандық-сомалық есепке алу карточкаларында, осы қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша материалдық бағалы заттардың шығынын және жетіспеушілігін есепке алу кітабында, осы қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арматуралық карточкалардың тізілімінде жүзеге асырылады.
Жеке құрамның қажеттілігіне берілген шығындау материалдары мен бұйымдар нормалар шегінде тарату ведомосі мен жүкқұжаттар бойынша есептен шығарылады.
Шақыру бойынша әскери қызметшілерге берілген заттай мүлік жабдықтау нормасына сәйкес запасқа босатылатын кезде берілетін заттай мүлік бұйымдарын қоспағанда, пайдалану мерзімі аяқталған соң қоймаға тапсырылады.
12. Жеке құрам қызметтік міндеттерін орындау барысында немесе табиғи апат кезінде киім-кешек мүлкін жоғалтып немесе бүлдіріп алған жағдайда бұйымдарды ауыстыру қызметтік тергеу материалдары бойынша актінің немесе қорытындының негізінде тегін беріледі. Жаңадан берілген бұйымдардың пайдалану мерзімдері берілген уақыттан бастап есептеледі.
13. Запасқа босатылған, сондай-ақ ұзақ іссапарға, оқуға және басқа да себептермен әскери бөлімнің тізімінде қалдырылған әскери қызметшілер іссапардың барлық кезеңінде қызмет орны бойынша заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі, киім-кешек мүлкі заттарының аттестаты берілмейді. Кететін адамдардың атына тіркелген мүкаммалдық пайдаланудағы заттай мүлік бұйымдары, оның ішінде пайдалану мерзімі өткен бұйымдар қоймаға тапсырылуы тиіс.
Қызмет бойынша бір бөлімшеден (ведомство) жеке құрам үшін басқа жабдықтау нормалары белгіленген екінші бөлімшеге ауыстырылған әскери қызметшілер бұған дейін алынған атауы бірдей бұйымдардың пайдалану мерзімдері аяқталғаннан кейін жаңа қызмет орны бойынша қолданыстағы жабдықтау нормалары бойынша киім-кешек мүлкімен қамтамасыз етіледі.

14. Военнослужащие, отстраненные от занимаемой должности в связи с привлечением их к уголовной ответственности, вещевым имуществом не обеспечиваются. Этим лицам не выдаются также предметы, которые были положены, но не получены ко дню отстранения от занимаемой должности. В случае восстановления в должности или нового назначения вещевое имущество выдается с исчислением сроков носки с момента положенности предметов.
15. Сроки носки предметов вещевого имущества личного пользования, выдаваемых офицерскому составу, сержантам и солдатам, проходящим воинскую службу по контракту, исчисляются со дня зачисления их в списки личного состава воинской части и начисления им положенности вещевого имущества согласно норм снабжения.
Срок носки предметов вещевого имущества личного пользования, предназначенных для ношения высшим офицерским составом, выдаваемых офицерам при присвоении им воинского звания генерал-майор, исчисляется со дня присвоения им указанного воинского звания.
Вещевое имущество личного пользования высшему, старшему и младшему офицерским составам, сержантам и солдатам, проходящим воинскую службу по контракту, выдается в личную собственность.
Сержантам и солдатам, проходящим воинскую службу по призыву, курсантам военных организаций образования обмундирование, обувь и амуниция (кроме инвентарного имущества) выдаются в личное пользование.
В случаях утраты имущества по вине сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по призыву, курсантов военных организаций образования, им выдается имущество второй категорий.
В случаях утраты (повреждения) вещевого имущества личного пользования не по вине военнослужащих, а по причинам, связанным с выполнением служебного или гражданского долга, им выдается имущество первой категории взамен утраченного или пришедшего в негодность.
Имущество и технические средства вещевой службы, оказавшиеся в излишке в результате изменения численности состава и расформирования воинской части, используется по указанию управления тыла Главного Командования Национальной гвардии.
16. Воинские части, не ведущие самостоятельного войскового хозяйства, прикрепляются на вещевое обеспечение в другие воинские части. Преподаватели кафедр Национальной гвардии военных организаций образования, курсанты и слушатели обучающиеся в военных организаций образования за пределами Республики Казахстан и другие военнослужащие стоящие на должностях в Национальной гвардии Республики Казахстан, но откомандированные для прохождении службы в другие государственные учреждения зачисляются распоряжением заместителя Главнокомандующего Национальной гвардией по тылу на вещевое довольствие в воинские части ведущие самостоятельное войсковое хозяйство.

14. Қылмыстық жауапкершілікке тартылуына байланысты лауазымынан шеттетілген әскери қызметшілер заттай мүлікпен қамтамасыз етілмейді. Сондай-ақ, бұл адамдарға лауазымынан шеттетілген күнге дейін берілуі тиіс, бірақ берілмеген бұйымдар да берілмейді. Лауазымға қайта қабылданған немесе жаңадан тағайындалған жағдайда киім-кешек мүлкі олардың тиесілі сәтінен бастап, пайдалану мерзімін есептей отырып, беріледі.
15. Офицерлік құрамға, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздарға берілетін жеке пайдаланатын заттай мүлік бұйымдарын кию мерзімдері оларды әскери бөлімнің жеке құрамы тізіміне тіркелген және жабдықтау нормасына сәйкес заттай мүліктің тиесілігі есептелген күннен бастап есептеледі.
Жоғары офицерлік құрамның киюіне арналған, офицерлерге генерал-майор әскери атағын беру кезінде берілетін жеке пайдаланылатын киім-кешек мүлкі бұйымдарын кию мерзімі оларға көрсетілген атақ берілген күннен бастап есептеледі.
Жеке пайдаланылатын киім-кешек мүлкі жоғары, аға және кіші офицерлік құрамға, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздарға жеке меншігіне беріледі.
Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздарға, әскери білім беру ұйымдарының курсанттарына киім-кешек, аяқ киім және амуниция (мүкәммалдық мүлікті қоспағанда) жеке пайдалануға беріледі.
Шақыру бойынша сержанттар мен сарбаздардың, әскери білім беру ұйымдары курсанттарының кінәсінен мүлік жоғалған жағдайда оларға екінші санаттағы мүлік беріледі.
Жеке пайдаланудағы заттай мүлік жоғалған (бүлдірілген) жағдайда әскери қызметшінің кінәсі болмаса, қызметтік немесе азаматтық борышын орындауға байланысты себептер бойынша оларға жоғалған немесе жарамсыз болған мүліктің орнына бірінші санаттағы мүлік беріледі.
Жеке құрам санының өзгеруі және әскери бөлімді тарату нәтижесінде пайда болған киім-кешек қызметінің артық мүлкі мен техникалық құралдары Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы Тыл басқармасының нұсқауы бойынша пайдаланылады.
16. Әскери шаруашылықты дербес жүргізбейтін әскери бөлімдер киім-кешекпен қамтамасыз етуге басқа әскери бөлімдерге бекітіледі. Әскери білім беру ұйымдары Ұлттық ұлан кафедраларының оқытушылары, Қазақстан Республикасынан тыс әскери білім беру ұйымдарында оқитын курсанттар мен тыңдаушылар, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының лауазымындағы, бірақ қызмет атқару үшін басқа мемлекеттік мекемелерге іссапарға жіберілген басқа да әскери қызметшілер Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының тыл жөніндегі орынбасарының өкімімен дербес әскери шаруашылық жүргізетін әскери бөлімдердің киім-кешек үлесіне тіркеледі.

17. Не допускается досрочная выдача и расходование имущества сверх установленных норм снабжения и табелей, за исключением, выдача вещевого имущества военнослужащим переведенных с Вооруженных Сил, других войск, воинских формирований и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, а также в случае введения новой военной формы одежды. Сроки носки выданных досрочно предметов вещевого имущества исчисляются с учетом сроков выданных предметов ранее.
18. Фурнитура выдается военнослужащим одновременно с выдачей тех предметов обмундирования, на которых предусмотрено ношение этой фурнитуры. При присвоении воинских званий высшего и старшего офицерского состава выдается одна пара погон, соответствующая воинскому званию.
19. Истребование вещевого имущества производится региональным командованием и воинскими частями, по отчетно-заявочной документации, представляемой в отдел вещевого обеспечения управления тыла Главного Командования Национальной гвардии.
Представление внеочередных заявок на отпуск вещевого имущества допускается только для обеспечения организационных мероприятий, увеличения штатной численности личного состава, а также для возмещения имущества утраченного в результате стихийных бедствий.
20. Вещевое имущество воинским частям отпускается с баз хранения, передается от одной воинской части в другую или сдается воинской частью на базу хранения по накладным, оформленным на основании распоряжений заместителя Главнокомандующего Национальной гвардией по тылу (в подчиненных воинских частях – командующим регионального командования).
Допускается выдача имущества на основании нарядов отдела вещевого обеспечения управления тыла Главного Командования Национальной гвардии.
21. Вещевое имущество личного пользования и инвентарные вещи, военнослужащим проходящим воинскую службу по призыву выдаются в соответствии с данными их антропометрического обмера, и подлежат клеймению согласно приложению 12 к настоящим правилам.
22. Клеймение производится по следующей схеме:
1) клеймом № 1 – на складе воинской части при выдаче нового имущества в пользование;
2) клеймом № 2 – на складе и в подразделениях воинской части при выдаче нового имущества в подменный фонд;
3) клеймом № 3 – на складе воинской части имущество фонда сборов, бывшего в употреблении, при приемке его на хранение;
4) клеймом № 4 – в подразделениях воинских частей, военных организаций образования нового имущества, выдаваемого в личное пользование военнослужащим срочной службы и курсантам военных организаций образования;
5) клеймом № 5 – на складе воинской части и в их подразделениях имущества, списанного по сортировочному акту.

17. Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарынан ауысып келген әскери қызметшілерге киім-кешек мүлкін беру, сондай-ақ жаңа әскери киім нысанын енгізу жағдайларын қоспағанда, мүлікті белгіленген табельдер мен нормалардан тыс мерзімінен бұрын беруге және шығындауға жол берілмейді. Мерзімінен бұрын берілген киім-кешек мүлкі бұйымдарын кию мерзімі бұрын берілген бұйымдардың мерзімін ескере отырып, есептеледі.
18. Әскери қызметшілерге фурнитура бұл белгілерді қандай әскери киім нысанымен кию көзделсе, сол заттармен бір уақытта беріледі. Жоғары және аға офицерлер құрамының әскери атақтары берілген кезде әскери атаққа сәйкес бір жұп погон беріледі.
19. Заттай мүлікті талап етуді өңірлік колбасшылық пен әскери бөлімдер Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы Тыл басқармасының киім-кешекпен қамтамасыз ету бөліміне ұсынылатын есеп-өтінімдер бойынша жүргізеді.
Киім-кешек мүлкін беруге арналған кезектен тыс өтінімдерді ұйымдастырушылық іс-шараларды қамтамасыз ету, жеке құрамның штат санын ұлғайту, сондай-ақ табиғи апат салдарынан жоғалған мүлікті өтеу үшін ұсынуға жол беріледі.
20. Заттай мүлік әскери бөлімдерге сақтау базаларынан беріледі, бір әскери бөлімнен екіншісіне беріледі немесе әскери бөлімнің сақтау базаларына Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының тыл жөніндегі орынбасарының (бағынысты әскери бөлімдерде – өңірлік колбасшылық қолбасшысының) өкімі негізінде ресімделген жүкқұжаттар бойынша жүргізіледі.
Мүлікті Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының Тыл басқармасы киім-кешекпен қамтамасыз ету бөлімінің нарядтары негізінде беруге рұқсат етіледі.
21. Жеке пайдаланатын заттай мүлік пен мүкаммалдық заттар шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге оларды антропометриялық өлшеу деректеріне сәйкес беріледі және осы қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес таңбалануы тиіс.
22. Таңбалау мынадай сызба бойынша жүргізіледі:
1) № 1 таңба – жаңа киім-кешек қолдануға берілген кезде әскери бөлімнің қоймасында;
2) № 2 таңба – жаңа киім-кешекті ауыспалы қорға берген кезде әскери бөлімнің бөлімшелерінде және қоймасында;
3) № 3 таңба – қолданыста болған жинау қорының мүлкін сақтауға қабылдау кезінде әскери бөлімнің қоймасында;
4) № 4 таңба – мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер мен әскери білім беру ұйымдарының курсанттарына жеке пайдалануға берілген жаңа мүлік әскери бөлімдердің, әскери білім беру ұйымдарының бөлімшелерінде;
5) № 5 таңба – әскери бөлімнің қоймасында және бөлімшелерінде, сұрыптау акті бойынша есептен шығарылған мүлік.

23. В службе воинской части вещевое имущество учитывается независимо от его назначения, источников поступления и способов приобретения. Качественное состояние вещевого имущества учитывается по категориям. Долгосрочные предметы учитываются, кроме того, по годам выдачи их в носку.
24. При убытии команды военнослужащих, к аттестату на предметы вещевого имущества прилагается поименный список личного состава по форме согласно приложению 13 к настоящим правилам, заверенный гербовой печатью штаба воинской части.
Аттестаты на предметы вещевого имущества выдаются:
1) военнослужащим, (кроме увольняемых в запас офицеров, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту и призыву), а также командам и подразделениям – вещевой службой воинской части;
2) воинским частям, входящим в состав регионального командования и прикрепленным к ним на обеспечение – вещевой службой регионального командования.
3. Порядок обеспечения вещевым имуществом военнослужащих
проходящих воинскую службу по контракту
25. При присвоении воинского звания "генерал-майор" выдаются положенные предметы вещевого имущества по норме снабжения высшего офицерского состава. Вещевое имущество, полученное в прежнем звании, в обеспеченность не засчитывается.
26. При переводах из одной воинской части в другую, военнослужащим по прежнему месту службы выдается все вещевое имущество, положенное на день перевода, при наличии имущества в воинской части.
27. В случае отказа от получения вещевого имущества или отдельных предметов, данные военнослужащие причины отказа указывают в рапорте представленном на имя командира воинской части (Командующего региональным командованием).
28. Военнослужащие по контракту при убытии на обучение (курсы повышения квалификации) с оставлением в списках воинской части обеспечиваются на день убытия положенным вещевым имуществом. Инвентарные вещи (кроме летно-технического обмундирования) сдаются на вещевой склад.
29. Военнослужащие по контракту, находящиеся на излечении в военно-лечебных учреждениях, состоят на вещевом обеспечении по месту службы.
30. Вещевое имущество личного пользования военнослужащим по контракту выдается в готовом виде, допускается индивидуальный пошив по ордерам по форме согласно приложению 14 настоящих правил в организациях по договорам, заключенным в соответствии с действующим законодательством о государственных закупках товаров, работ и услуг между воинскими частями и этими организациями.
31. Вещевое имущество не выдается военнослужащим-женщинам, находящимся в отпуске по уходу за ребенком. По окончании указанного отпуска, ранее выданные им предметы вещевого имущества, засчитываются в обеспеченность на оставшийся срок носки, а неполученные предметы выдаются с исчислением сроков носки со дня окончания отпуска.

23. Әскери бөлімнің қызметінде заттай мүлік оның арналымына, түсу көздеріне және алу тәсілдеріне қарамастан, есепке алынады. Заттай мүліктің сапалық жай-күйі санаттары бойынша есепке алынады. Ұзақ мерзімді заттар, бұдан басқа, киюге берілген жылдары бойынша да есепке алынады.
24. Әскери қызметшілердің командасы кететін кезде киім-кешек мүлкі заттарының аттестатына осы қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес әскери бөлім штабының елтаңбалық мөрімен расталған жеке құрамның атаулы тізімі қоса беріледі.
Киім-кешек мүлкі заттарының аттестаттарын:
1) әскери қызметшілерге (запасқа босатылатын офицерлерден, келісімшарт және шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздардан басқа) сондай-ақ командалар мен бөлімшелерге әскери бөлімнің киім-кешек қызметі;
2) өңірлік колбасшылықтың құрамына кіретін және оларға қамтамасыз етуге тіркелген әскери бөлімдерге өңірлік колбасшылықтың киім-кешек қызметі береді.
3-тарау. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери
қызметшілерді заттай мүлікпен қамтамасыз ету тәртібі
25. "Генерал-майор" әскери атағы берілген кезде, жоғары офицерлік құрамды жабдықтау нормалары бойынша тиесілі киім-кешек мүлкі беріледі. Бұрынғы атағында берілген киім-кешек мүлкі жабдықтауға кірмейді.
26. Бір әскери бөлімнен басқа әскери бөлімге ауысқан кезде, әскери қызметшілерге бұрынғы қызмет орны бойынша әскери бөлімнің қоймасында болған жағдайда, ауыстыру күнінде тиесілі барлық заттай мүлік беріледі.
27. Заттай мүлікті немесе жекелеген заттарды алудан бас тартқан кезде, бұл әскери қызметшілер бас тарту себептерін әскери бөлім командирінің (өңірлік колбасшылық қолбасшысының) атына ұсынған баянатында көрсетеді.
28. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілер әскери бөлімнің тізімінде қалдырыла отырып, оқуға (біліктілік арттыру курстарына) кеткен кезде, кету күніне тиісті заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі. Мүкәммалдық бұйымдар (ұшу-техникалық киім-кешегінен басқа) киім-кешек қоймасына тапсырылады.
29. Әскери емдеу мекемелерінде емделіп жатқан келісімшарт бойынша әскери қызметшілер қызмет орындары бойынша заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі.
30. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге жеке пайдаланылатын заттай мүлік дайын күйінде беріледі, осы қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес әскери бөлімдер мен ұйымдар арасында жасалған шарттар бойынша ордер бойынша жеке тігуге рұқсат етіледі.
31. Бала күтімі бойынша демалыста жүрген әскери қызметші әйелдерге заттай мүлік берілмейді. Көрсетілген демалыс аяқталғаннан кейін оларға бұған дейін берілген киім-кешек мүлкі бұйымдары қалған кию мерзіміне есептеледі, ал алынбаған бұйымдар демалыс аяқталған күннен бастап кию мерзімін есептеле отырып беріледі.

32. Офисная форма одежды выдается военнослужащим, проходящим воинскую службу в Главном и региональных командованиях.
33. Выдача вещевого имущества военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, производится два раза в год: по летнему плану в мае – июне, по зимнему плану в сентябре – октябре.
Выдача вещевого имущества вне массового обеспечения военнослужащих производится с письменного разрешения командира части.
34. Военнослужащий, увольняемый с воинской службы сдает инвентарные вещи на вещевой склад части. Днем увольнения считается день исключения из списков личного состава по приказу командира воинской части.
35. При подготовке к массовой выдаче вещевого имущества военнослужащим по контракту на предстоящий летний и зимний сезон определяется потребное количество, размера, роста и полноты предметов обмундирования, обуви и снаряжения, а также к выдаче подготавливается фурнитура.
4. Порядок обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих по призыву
36. Выдача вещевого имущества лицам, призванным на воинскую службу по призыву, производится по прибытии их к месту службы и зачислении в списки воинских частей. Одновременно с выдачей нового обмундирования выдаются предметы рабочей формы одежды за счет полевого обмундирования с истекшими сроками носки, но пригодных к эксплуатации. Рабочая одежда используется при выполнении хозяйственных работ, а также при обслуживании техники и вооружения.
37. Выдача вещевого имущества производится два раза в год, в апреле – предметы летнего сезона, в октябре – предметы зимнего сезона. Выдача предметов круглогодовой носки производится по истечении сроков эксплуатации, выданных предметов ранее.
Выдача вещевого имущества производится со склада в подразделения под личную роспись старшины или командира подразделения. В подразделениях вещевое имущество учитывается в книге количественно-суммового учета запасов по форме 296, утвержденной Приказом. Выдача в подразделении военнослужащим по призыву производится по раздаточным (сдаточным) ведомостям, книге учета замены нательного белья и носков (портянок) по форме согласно приложению 15 настоящих правил, книге учета выдачи мыла и зубной пасты личному составу по форме согласно приложению 16 настоящих правил, книге учета вещевого имущества выдаваемого во временное пользование по форме согласно приложению 17 настоящих правил.
Военнослужащим по призыву выдаются готовые предметы вещевого имущества. Не допускается обмен предметами вещевого имущества между военнослужащими по призыву. После очередной выдачи вещевого имущества, имущество прежней выдачи, выслужившее установленные сроки носки, сдается на склад воинской части. Вещевое имущество, выслужившее сроки носки, но пригодное для дальнейшего использования без ремонта или после ремонта, выдается как рабочая форма одежды.

32. Кеңселік киім нысаны Бас қолбасшылықта және өңірлік қолбасшылықтарда әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге беріледі.
33. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге заттай мүлік жылына екі рет: жазғы жоспар бойынша – мамыр-маусымда, қысқы жоспар бойынша – қыркүйек-қазанда беріледі.
Әскери қызметшілерге заттай мүлікті жаппай қамтамасыз етуден тыс беру ерекше жағдайларда бөлім командирінің жазбаша рұқсатымен жүргізіледі.
34. Әскери қызметтен босатылатын әскери қызметші мүкәммалдық мүлікті бөлімнің киім-кешек қоймасына тапсырады. Босатылу күні әскери қызметшінің әскери бөлім бойынша бұйрықпен әскери бөлімнің жеке құрам тізімінен шығарылған күні болып саналады.
35. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге заттай мүлікті алдағы жазғы және қысқы маусымға жаппай беруге дайындау кезінде әскери киім, аяқ-киім және жабдық-тұрман бұйымдарының саны, мөлшері, бойы мен толықтығы анықталады, сондай-ақ фурнитуралар беруге әзірленеді.
4-тарау. Шақыру бойынша әскери қызметшілерді заттай мүлікпен
қамтамасыз ету тәртібі
36. Шақыру бойынша әскери қызметке шақырылған адамдарға заттай мүлік беру олардың қызмет орнына келуі және әскери бөлімнің тізіміне енгізілуі бойынша жүргізіледі. Жаңа киім-кешекпен қоса қолданысқа жарамды, бірақ кию уақыты өтіп кеткен далалық киімнің есебінен жұмыс киімі беріледі. Жұмыс киімі шаруашылық жұмыстарын орындау, сондай-ақ техника мен қару-жараққа қызмет көрсету кезінде қолданылады.
37. Заттай мүлікті беру жылына екі рет, жазғы маусым бұйымдары – сәуірде, қысқы маусым бұйымдары – қазанда беріледі. Жыл бойы киілетін заттарды беру бұған дейін берілген заттардың пайдалану мерзімі өткеннен кейін жүргізіледі.
Заттай мүлікті беру бөлімшенің қоймасынан бөлімше командирінің немесе старшинасының қол қоюымен жүргізіледі. Бөлімшелерде заттай мүлік Бұйрықпен бекітілген 296-нысан бойынша қорларды сандық-сомалық есепке алу кітабында есепке алынады. Бөлімшеде шақыру бойынша әскери қызметшілерге беру тарату (тапсыру) ведомостері бойынша, осы қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша іш киімді және ұйықты (шұлғауды) ауыстыруды есепке алу кітабында, осы қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке құрамға сабын мен тіс сықпасын беруді есепке алу кітабында, осы қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша пайдалануға берілетін заттай мүлікті есепке алу кітабында жүргізіледі.
Шақыру бойынша әскери қызметшілерге дайын заттай мүлік беріледі. Шақыру бойынша әскери қызметшілер арасында заттай мүлікті ауыстырып киюге рұқсат берілмейді. Заттай мүлік кезекті берілгеннен кейін, бұған дейін берілген пайдалану мерзімі өткен заттар әскери бөлімнің киім-кешек қоймасына тапсырылады. Кию мерзімі өткен, алайда одан әрі пайдалануға жөндеусіз немесе жөндеуден кейін жарамды киім-кешек мүлкі жұмыс киім нысаны ретінде беріледі.

38. Учет вещевого имущества и его выдача, на складе ведется в книге складского учета запасов по форме М-17, утвержденной Приказом, карточках учета вещевого имущества по размерам и ростам по форме согласно приложению 18 настоящих правил. Данные учета склада и подразделений не реже 1-го раза в месяц сверяются с учетом служб (вещевой, финансовой), о чем делается соответствующая отметка и ставится подпись лиц сверявших учет.
39. Для замены отдельных предметов вещевого имущества, находящихся в личном пользовании военнослужащих по призыву, на время ремонта, а также для выдачи им взамен утраченных предметов в каждом подразделении воинской части создается, за счет отремонтированных предметов, подменный фонд летних и зимних головных уборов, костюмов полевых хлопчатобумажных, костюмов полевых утепленных и ботинок с высокими берцами в размере не менее 15 % от численности личного состава военнослужащих по призыву этих подразделений.
40. Все перемещения военнослужащих по призыву разделяются на:
1) временное убытие из подразделения;
2) убытие из подразделения с полным расчетом.
Временно из подразделений военнослужащие по призыву убывают:
1) в краткосрочный отпуск, в этом случае военнослужащие убывают в имеющемся у них обмундировании и белье по сезону.
2) в командировку, на сборы и на соревнование, военнослужащие обеспечиваются одним комплектом обмундирования и обуви повседневной носки по сезону. При убытии на срок более 10 суток дополнительно выдаются в качестве сменных, из числа находящихся в носке, одна пара белья и носков (портянок), полотенце и при необходимости, вещевой мешок. Кроме того, в дополнение к имеющемуся у военнослужащих обмундированию, выдаются предметы инвентарного пользования с учетом особенностей службы в период командировки.
3) на излечение – военнослужащие по призыву при направлении в лечебные учреждения обеспечиваются комплектом обмундирования и обуви повседневной носки по сезону.
41. При убытии из подразделения с полным расчетом, военнослужащие по призыву обеспечиваются предметами вещевого имущества личного пользования и вещевыми мешками.
42. При направлении на учебу в учебные воинские части и подразделения военнослужащим по призыву выдаются все положенные по норме снабжения и срокам носки предметы вещевого имущества личного пользования на весь период обучения, вещевой мешок.
43. Перечень предметов вещевого имущества, находящихся в пользовании военнослужащего по призыву, убывающего из подразделения по форме согласно приложению 19 к настоящим правилам выдается:
военнослужащим по призыву, осужденным за совершенные ими преступления, при направлении для отбытия наказания в исправительные учреждения в двух экземплярах, и аттестат на предметы вещевого имущества, который вручается его сопровождающему лицу. Данные военнослужащие обеспечиваются обмундированием и обувью повседневной носки с истекшими сроками носки без знаков различия;
в случае смерти военнослужащего, проходившего воинскую службу по призыву, для его погребения используется только обмундирование и обувь повседневной носки по сезону.

38. Заттай мүлікті есепке алу және оны беру Бұйрықпен бекітілген М-17 нысаны бойынша қоймада қорларды қоймалық есепке алу кітабында, осы қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мөлшері мен бойы бойынша заттай мүлікті есепке алу карточкаларында жүргізіледі. Қойма мен бөлімшенің есепке алу деректері айына кемінде 1 рет қызметтердің (киім-кешек, қаржы) салыстырылады, ол туралы тиісті белгі және есепті салыстырған адамдардың қолы қойылады.
39. Шақыру бойынша әскери қызметшілердің жеке пайдалануындағы киім-кешек мүлкінің кейбір бұйымдарын жөндеу кезінде ауыстыру, сондай-ақ оларға жоғалған заттардың орнына беру үшін әскери бөлімнің әрбір бөлімшесінде жөнделген заттардың есебінен жазғы және қысқы бас киімдер, мақта-мата дала костюмдері және биік қонышты бәтеңкелердің ауыстыру қоры жасалады, олардың мөлшері осы бөлімшелердің шақыру бойынша әскери қызметшілері жеке құрамы санының кемінде 15 пайызын құрайды.
40. Шақыру бойынша әскери қызметшілердің барлық ауысуы екі топқа бөлінеді:
1) бөлімшеден уақытша кету;
2) бөлімшеден толық есеп айырысып кету.
Шақыру бойынша әскери қызметшілер бөлімшеден уақытша:
1) қысқа мерзімді демалысқа кетеді, бұл жағдайда әскери қызметшілер киіп жүрген маусым бойынша әскери киімімен және іш киімімен кетеді;
2) іссапарға, жиынға және жарыстарға баратын әскери қызметшілер әскери киімнің бір жиынтығымен және маусым бойынша күнделікті киілетін аяқ киіммен жабдықталады. 10 тәуліктен көп мерзімге кеткен жағдайда, ауыстыру үшін киіп жүрген заттардан бір жұп іш киім, шұлық (шұлғау), сүлгі, қажет болған жағдайда киім-кешек қабы беріледі. Одан басқа, әскери қызметшіде бар әскери киімге іссапар барысында атқаратын қызмет ерекшелігін ескере отырып, мүкәммалдық пайдаланудағы бұйымдар қосымша берілуі мүмкін;
3) емделу кезінде - шақыру бойынша әскери қызметші емдеу мекемесіне жіберілген кезде маусым бойынша күнделікті киетін әскери киім және аяқ киім жиынтығымен қамтамасыз етіледі.
41. Бөлімшеден толық есеп айырысып кеткен кезде шақыру бойынша әскери қызметшілер жеке пайдаланылатын киім-кешек мүлкі бұйымдарымен және киім-кешек қаптарымен қамтамасыз етіледі.
42. Әскери оқу бөлімдері мен бөлімшелерге оқуға жіберілген кезде оқытудың барлық кезеңінде шақыру бойынша әскери қызметшілерге жабдықтау нормасы және кию мерзімі бойынша тиесілі барлық жеке пайдаланылатын киім-кешек мүлкі бұйымдары, сондай-ақ киім-кешек қабы беріледі.
43. Осы қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімшеден кететін шақыру бойынша әскери қызметшінің пайдалануындағы заттай мүлік бұйымдарының тізбесі:
жасаған қылмыстары үшін сотталған шақыру бойынша әскери қызметшілер түзеу мекемелеріне жазаларын өтеу үшін жіберілген кезде екі данада және киім-кешек мүлкі заттарының аттестаты оны алып жүретін адамға беріледі. Бұл әскери қызметшілер айырым белгілері жоқ, кию мерзімі өткен күнделікті киетін киім-кешекпен және аяқ киіммен қамтамасыз етіледі;
әскери қызметті шақыру бойынша өткеретін әскери қызметші қайтыс болған жағдайда беріледі, оны жерлеу үшін тек маусым бойынша күнделікті киетін киім-кешегі мен аяқ киімі пайдаланылады.

44. Перед убытием военнослужащих по призыву, комиссией в составе командира подразделения, его заместителя по воспитательной и социально-правовой работе и старшины роты проверяется наличие вещевого имущества у каждого убывающего военнослужащего.
45. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву, увольняются в запас в находящейся в их пользовании военной форме одежды, согласно норм снабжения. Допускается увольнение в запас в гражданской одежде, при этом военнослужащему разрешается отказаться от военной формы одежды, на основании рапорта на имя командира подразделения.
Глава 5. Обеспечение курсантов военных учебных заведений
46. Военнослужащие по призыву и лица из числа гражданской молодежи, по зачислении их в военных организаций образования, обеспечиваются вещевым имуществом по нормам снабжения, установленным для курсантов военных организаций образования.
Вещевое имущество, находящееся в личном пользовании военнослужащих по призыву, после зачисления их курсантами, сдается на вещевой склад военных организаций образования.
47. Военнослужащие проходящие службу по контракту и зачисленные в военные организации образования в качестве слушателей и курсантов, обеспечиваются по норме снабжения вещевым имуществом предусмотренных для старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту.
48. Курсанты, получившие после окончания военных организаций образования офицерское звание, обеспечиваются при выпуске вещевым имуществом по норме снабжения вещевым имуществом, предусмотренным для старшего и младшего офицерского составов, сержантов и солдат, проходящих воинскую службу по контракту, в том числе проходящих обучение за пределами Республики Казахстан.
49. Вещевое имущество, находившееся в личном пользовании курсантов, кроме военнослужащих по контракту, после выдачи им вещевого имущества по норме снабжения старшего и младшего офицерского составов, сдается на вещевой склад военных организаций образования.
50. Курсанты (слушатели), отчисленные из военных организаций образования с направлением в войска для дальнейшего прохождения службы, убывают с теми предметами вещевого имущества, которые находились в их пользовании к моменту отчисления (кроме инвентарных вещей). Выдача погон и знаков различия производится по новому месту службы.
Курсанты (слушатели), отчисленные с увольнением в запас, обеспечиваются вещевым имуществом согласно норм снабжения установленному для военнослужащих по призыву.
Глава 6. Обеспечение военнообязанных, призванных
на учебные и проверочные сборы

44. Шақыру бойынша әскери қызметшілер кететін кезде құрамына бөлімше командирі, оның тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары және рота старшинасы кіретін комиссия кетіп бара жатқан әрбір әскери қызметшіде заттай мүліктің бар-жоғын тексереді.
45. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер запасқа жабдықтау нормасына сәйкес пайдаланып жүрген әскери киім нысанында кетеді. Запасқа азаматтық киіммен босатылуына жол беріледі, бұл ретте әскери қызметшіге бөлімше командирінің атына жазылған баянаттың негізінде әскери киім нысанынан бас тартуға рұқсат етіледі.
5-тарау. Әскери оқу орындарының курсанттарын қамтамасыз ету
46. Шақыру бойынша әскери қызметшілер мен азаматтық жастар қатарынан адамдар әскери білім беру ұйымдарында тіркелуі бойынша әскери білім беру ұйымдарының курсанттары үшін белгіленген жабдықтау нормалары бойынша заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі.
Шақыру бойынша әскери қызметшілердің жеке пайдалануындағы заттай мүлік оларды курсант ретінде тіркегеннен кейін, әскери білім беру ұйымдарының киім-кешек қоймасына тапсырылады.
47. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін және әскери білім беру ұйымдарына тыңдаушы және курсант ретінде тіркелген әскери қызметшілер аға және кіші офицерлік құрам, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздар үшін көзделген норма бойынша заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі.
48. Әскери білім беру ұйымдарын бітіргеннен кейін офицерлік атағын алған курсанттар аға және кіші офицерлік құрам, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін сержанттар мен сарбаздар, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерде оқитын курсанттар үшін көзделген заттай мүлікпен жабдықтау нормасы бойынша оқу орнын бітіру кезінде заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі.
49. Келісімшарт бойынша әскери қызметшілерден басқа, курсанттардың жеке пайдалануындағы заттай мүлік оларға аға және кіші офицерлік құрамды жабдықтау нормасы бойынша заттай мүлік берілгеннен кейін, әскери білім беру ұйымдарының киім-кешек қоймасына тапсырылады.
50. Әскери білім беру ұйымдарынан одан әрі қызмет өткеру үшін әскерге жіберілген курсанттар (тыңдаушылар) оқудан шығарылған кезде киіп жүрген заттай мүлік бұйымдарымен (мүкәммалдық бұйымдардан басқа) кетеді. Погондар мен айыру белгілері жаңа қызмет орнына келгеннен кейін беріледі.
Запасқа босатыла отырып, оқудан шығарылған курсанттар (тыңдаушылар) шақыру бойынша әскери қызметшілерге белгіленген жабдықтау нормалары бойынша заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі.
6-тарау. Оқу және тексеру жиындарына шақырылған әскери
міндеттілерді қамтамасыз ету

51. Военнообязанные, призванные на учебные и проверочные сборы, вещевым имуществом обеспечиваются по зачислении в списки воинской части. Обмундирование выдается в готовом виде за счет имущества фонда сборов. Офицерам запаса, а также студентам гражданских высших учебных заведений, призванным на учебные и проверочные сборы (стажировку) в воинские части, где установлена армейская форма одежды, обмундирование, обувь и белье отпускаются на каждый учебный сбор первой категории с последующим использованием этих предметов для обеспечения призванных на сборы солдат и сержантов запаса.
52. Имущество фонда сборов создается за счет новых предметов вещевого имущества текущего снабжения и бывшего в употреблении, годного к использованию без ремонта или после ремонта. Запасы нательного, постельного, теплого белья и полотенец для обеспечения призванных на учебные сборы солдат и сержантов накапливаются из вещей, бывших в употреблении, но годных к использованию без ремонта или после него.
53. Собственные вещи военнообязанных, призванных на учебные и проверочные сборы, принимаются на хранение в вещевой склад воинской части. По окончании учебных и проверочных сборов, военнообязанные убывают в собственной одежде. Вещи сдаются на вещевой склад воинской части. На принятые вещевым складом вещи составляется квитанция на принятые собственные вещи от военнослужащего по форме согласно приложению 20 настоящих правил в двух экземплярах, один остается на вещевом складе, второй передается военнослужащему. Сданное имущество дезинфицируется или стирается.
54. Вещевое имущество фонда сборов учитывается и хранится отдельно от имущества текущего снабжения. Сроки носки имущества фонда сборов исчисляются по времени фактического использования.
Глава 7. Обеспечение инвентарным имуществом
55. Инвентарное имущество является собственностью воинских частей и выдается только во временное пользование (эксплуатацию).
Инвентарные вещи находятся в носке (эксплуатации) как имущество второй категории и используются до полного износа. Негодные для использования по прямому назначению инвентарные вещи переводятся в третью категорию, но не ранее истечения сроков носки (эксплуатации). Выдача инвентарного имущества со склада осуществляется по накладным.
56. Постовая одежда, предусмотренная нормами снабжения, отпускается по количеству постов и выдается в подразделение, закрепленное за караульным помещением. Выдача постовой одежды с подразделения в караульное помещение производится по книге учета вещевого имущества, выдаваемого во временное пользование.

51. Оқу және тексеру жиындарына шақырылған әскери міндеттілер әскери бөлімнің тізіміне енгізілгеннен кейін заттай мүлікпен қамтамасыз етіледі. Киім-кешек дайын күйінде жиын қорының мүлкі есебінен беріледі. Әскери киім нысаны, киім-кешек, аяқ-киім және іш киім белгіленген әскери бөлімдерге оқу және тексеру жиындарына (тағылымдамаға) шақырылған запастағы офицерлерге, сондай-ақ азаматтық жоғары оқу орындарының студенттеріне әрбір оқу жиынына бірінші санаттағы киім-кешек беріледі, кейіннен бұл бұйымдар жиынға шақырылған запастағы сарбаздар мен сержанттарды қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
52. Жиын қорының мүлкі ағымдағы жабдықтаудағы киім-кешек мүлкінің жаңа және жөндеусіз немесе жөндеуден кейін киюге жарамды пайдалануда болған бұйымдары есебінен құрылады. Оқу жиындарына шақырылған сарбаздар мен сержанттарды қамтамасыз етуге арналған іш киім, төсек, жылы іш киім мен сүлгі қорлары бұрын пайдалануда болған, бірақ жөндеусіз немесе жөндеуден кейін киюге жарамды заттардан құралады.
53. Оқу және тексеру жиындарына шақырылған әскери міндеттілердің жеке заттары әскери бөлімнің киім-кешек қоймасына сақтауға қабылданады. Оқу және тексеру жиындары аяқталғаннан кейін, әскери міндеттілер өз киімімен кетеді. Киім-кешектер әскери бөлімнің киім-кешек қоймасына тапсырылады. Киім-кешек қоймасы қабылдаған заттарға осы қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада түбіртек жасалады, біреуі киім-кешек қоймасында қалады, екіншісі әскери қызметшіге беріледі. Тапсырылған мүлік дезинфекцияланады немесе жуылады.
54. Жиын қорының заттай мүлкі ағымдағы жабдықтау мүлкінен бөлек есепке алынады және сақталады. Жиын қорының мүлкін пайдалану мерзімі нақты пайдалану уақыты бойынша есептеледі.
7-тарау. Мүкәммалдық мүлікпен қамтамасыз ету
55. Мүкәммалдық мүлік әскери бөлімнің меншігі болып табылады және тек уақытша пайдалануға (қолдануға) беріледі.
Мүкәммалдық киім-кешек екінші санаттағы мүлік ретінде және толық тозғанға дейін пайдаланылады. Тікелей арналымы бойынша пайдалануға жарамсыз мүкәммалдық киім-кешек үшінші санатқа кию (пайдалану) мерзімі аяқталғаннан кейін ауыстырылады. Қоймадан мүкәммалдық мүлікті беру жүкқұжаттар бойынша жүзеге асырылады.
56. Жабдықтау нормалары бойынша көзделген бекеттік киім бекет саны бойынша беріледі және қарауылдық үй-жайға бекітілген бөлімшеге беріледі. Бекеттік киімді бөлімшеден қарауыл үй-жайына беру уақытша пайдалануға берілетін киім-кешек мүлкін есепке алу кітабы бойынша жүргізіледі.

57. Теплые вещи воинским частям отпускаются по установленным нормам снабжения и выдаются личному составу на зимний сезон несения службы. Теплые вещи за военнослужащими не закрепляются. Время их ношения определяет командир воинской части. По окончании зимнего сезона теплые вещи очищаются от пыли и грязи, ремонтируются и сдаются на вещевой склад для хранения. При необходимости теплые вещи переданные на вещевой склад сдаются в организации осуществляющие химическую чистку, а также в вещевую ремонтную мастерскую части для проведения ремонта. Не допускается хранение теплых вещей в подразделениях вне зимнего сезона.
58. Палатки отпускаются воинским частям для размещения личного состава воинской части в полевых условиях.
Выдача палаток в эксплуатацию с вещевого склада осуществляется по накладной на основании Приказа командира воинской части (Например: На организацию полевого выхода).
По окончании эксплуатации палаток, производятся соответствующие записи в формулярах (паспортах). Палатки приводят в порядок, ремонтируют и сдают на вещевой склад. Сдачу палаток на вещевой склад производит лицо, получившее их со склада. Не допускается хранение палаток в подразделениях, в парках боевых машин и других местах, кроме вещевого склада.
59. Специальная одежда носится при выполнении должностных обязанностей и специальных мероприятий. Специальная одежда отпускается по нормам снабжения и выдается в пользование военнослужащим, рабочим и служащим, только в готовом виде.
60. Летное и инженерно-техническое обмундирование является инвентарным имуществом и выдается во временное пользование. Время ношения определяет командир воинской части.
Использование летного и инженерно-технического обмундирования разрешается только при выполнении мероприятий, связанных с полетами, обслуживанием авиационной и специальной техники. Не допускается ее ношение, в качестве повседневной одежды и в свободное от выполнения работ время.
Глава 8. Обеспечение постельными принадлежностями
61. В воинских частях в соответствии с установленными нормами снабжения постельными принадлежностями обеспечиваются:
1) военнослужащие по призыву, курсанты военных организаций образования, при размещении в казармах;
2) военнообязанные запаса и студенты военных организаций образования, призванные на сборы;
3) офицеры и военнослужащие по контракту при размещении в казармах и в местах несения круглосуточного дежурства (боевой службы, службы в суточном наряде);

57. Әскери бөлімдерге жылы киімдер белгіленген жабдықтау нормалары бойынша және жеке құрамға қызмет атқарудың қысқы маусымына беріледі. Жылы киімдер әскери қызметшілерге бекітілмейді. Оларды кию уақыты мен тәртібін әскери бөлім командирі белгілейді. Қысқы маусым аяқталысымен жылы киімдер шаң мен кірден тазаланады, жөнделеді және сақтау үшін киім-кешек қоймасына тапсырылады. Қажет болған кезде киім-кешек қоймасына тапсырылған жылы киімдер химиялық тазалауды жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ жөндеу жүргізу үшін бөлімнің киім-кешекті жөндеу шеберханасына жіберілуі мүмкін. Қысқы маусымнан басқа уақытта жылы киімдерді бөлімшелерде сақтауға рұқсат берілмейді.
58. Шатырлар әскери бөлімдерге әскери бөлімнің жеке құрамын далалық жағдайда орналастыру үшін беріледі.
Киім-кешек қоймасынан шатырларды пайдалануға беру әскери бөлім командирінің бұйрығы негізінде жүкқұжат бойынша жүзеге асырылады (мысалы: Далалық шығуларды ұйымдастыруға).
Шатырларды пайдаланып болғаннан кейін формулярларда (паспорттарда) тиісті жазбалар жасалады. Шатырлар тәртіпке келтіріледі, жөнделеді және киім-кешек қоймаларына тапсырылады. Шатырларды киім-кешек қоймасына тапсыруды оларды қоймадан алған адам жүргізеді. Шатырларды киім-кешек қоймасынан басқа бөлімшелерде, жауынгерлік машиналар паркінде және басқа да орындарда сақтауға рұқсат берілмейді.
59. Арнайы киім лауазымдық міндеттерін орындау және арнайы іс-шаралар кезінде киіледі. Арнайы киім жабдықтау нормалары бойынша беріледі және әскери қызметшілерге, жұмысшылар мен қызметшілерге тек дайын күйінде ғана пайдалануға беріледі.
60. Ұшу және инженерлік-техникалық киім-кешек мүкаммалдық мүлік болып табылады және уақытша пайдалануға беріледі. Кию уақыты мен тәртібін әскери бөлімнің командирі белгілейді.
Ұшу және иенженерлік-техникалық киім-кешекті пайдалануға тек ұшумен және авиациялық, арнайы техникаға қызмет көрсетумен байланысты жұмыстарды орындау кезінде ғана пайдалануға рұқсат етіледі. Оларды күнделікті киім ретінде және жұмыстан тыс уақытта киюге жол берілмейді.
8-тарау. Төсек-орын жабдықтарымен қамтамасыз ету
61. Әскери бөлімдерде белгіленген жабдықтау нормаларына сәйкес төсек-орын жабдықтарымен:
1) казармаларға орналастырған кезде шақыру бойынша әскери қызметшілер, әскери білім беру ұйымдарының курсанттары;
2) жиынға шақырылған запастағы әскери міндеттілер мен әскери білім беру ұйымдарының студенттері;
3) казармаларға орналастырған кезде және тәулік бойы кезекшілік (жауынгерлік қызмет, тәуліктік нарядтағы қызмет) атқару орындарында офицерлер мен келісімшарт бойынша әскери қызметшілер;

4) военнослужащие по призыву в местах несения круглосуточного дежурства (боевой службы, службы в суточном наряде);
5) военнослужащие при размещении на полигонах, палаточных лагерях, учебных центрах и запасных аэродромах.
Комплект постельного и нательного белья состоит из: простыни – 2 штуки, наволочки – 1 штука, белье теплое – 1 комплект, белье нательное – 1 комплект, полотенце – 1 штука, полотенце банное – 1 штука, трусы – 1 штука, футболка (майка) – 1 штука.
62. Военнослужащие прибывшие на учебно-методические сборы, усовершенствование (переподготовку), абитуриенты военных организаций образования, личный состав караулов (суточных нарядов) всех видов постельными принадлежностями обеспечиваются за счет имеющихся предметов второй категории, пригодных к эксплуатации в воинской части, за исключением учебных воинских частей, в которых для обеспечения прибывающих обучаемых из других воинских частей военнослужащих по призыву выдаются 1 наволочка и 2 простыни на 1 обучаемого сроком на 1 год.
В целях поддержания боевой готовности и выполнения санитарных норм и правил на 1 военнослужащего в подразделении содержится не менее:
1) для оперативных частей и подразделений, частей и подразделений гражданской обороны, высших военных организаций образования – 4 комплекта постельного и нательного белья;
2) для стрелковых подразделений, подразделений по охране исправительных учреждений, подразделений обеспечения: – 3 комплекта постельного и нательного белья;
Постельное и нательное белье хранится в кладовых для хранения имущества роты и личных вещей военнослужащих. Вновь формируемым воинским частям, а также при увеличении численности военнослужащих или штатного количества коек выдается нательное и постельное белье первой категории в комплектности как для оперативных частей и подразделений. Вещевое имущество, накопленное сверх норм снабжения, хранится вещевом складе.
Глава 9. Обеспечение ремонтными материалами,
оборудованием и инструментами
63. Истребование и отпуск ремонтных материалов, оборудования и инструментов производится по годовым планам согласно норм снабжения.
64. Материалы для ухода и ремонта обмундирования и обуви выдаются военнослужащим срочной службы, курсантам военных организаций образования, военнообязанным и проходящим военную подготовку студентам, призванным на сборы (стажировку) в соответствии с утвержденными нормами снабжения.
Материалы для ремонта обмундирования и обуви содержатся в комнате бытового обслуживания подразделения. Для ремонта в первую очередь используются материалы и фурнитура, получаемые от распорки списанного имущества.

4) тәулік бойы кезекшілік (жауынгерлік қызмет, тәуліктік нарядтағы қызмет) атқару орындарында шақыру бойынша әскери қызметшілер;
5) полигондарға, шатырлы лагерьлерге, оқу орталықтарына және қосалқы аэродромдарға орналастыру кезінде әскери қызметшілер қамтамасыз етіледі.
Төсек-орын және іш киім жиынтығы: 2 дана жаймадан, 1 дана жастықтыстан, 1 жинақ жылы ақтықтан, 1 жинақ іш киімнен, 1 дана сүлгіден, 1 дана монша сүлгісінен, 1 дана трусыдан, 1 дана футболкадан (майка) тұрады.
62. Оқу-әдістемелік жиынға, біліктілігін арттыруға (қайта даярлауға) келген әскери қызметшілер, әскери білім беру ұйымдарының абитуриенттері, барлық қарауыл түрлерінің жеке құрамы төсек-орын жабдықтарымен басқа әскери бөлімдерден оқуға ауысып келген шақыру бойынша әскери қызметшілерді 1 үйренушіге 1 жылдық мерзімге 1 жастық тысы және 2 ақ жайма берілетін оқу әскери бөлімдерін қоспағанда, пайдалануға жарамды, қолданыстағы екінші санаттағы заттар есебінен қамтамасыз етіледі.
Жауынгерлік әзірлікті сақтау және санитарлық нормалар мен қағидаларды орындау мақсатында 1 әскери қызметшіге бөлімшеде кем дегенде:
1) жедел бөлімдер мен бөлімшелер, азаматтық қорғаныс бөлімдері мен бөлімшелері, жоғары әскери білім беру ұйымдары үшін – 4 төсек-орын және іш киім жинағы;
2) атқыштар бөлімшелері, түзеу мекемелерін күзету жөніндегі бөлімшелер, қамтамасыз ету бөлімшелері үшін – 3 төсек-орын және іш киім жинағы;
Төсек-орын және іш киім жабдықтары ротаның мүлкін және әскери қызметшілердің жеке заттарын сақтау орындарында сақталады. Жаңадан құрылған әскери бөлімдерге, сондай-ақ әскери қызметшілердің саны мен штаттық кереует саны ұлғайған кезде жедел бөлімдер мен бөлімшелерге арналған жинақта бірінші санаттағы төсек-орын мен ішкі киім жабдықтары беріледі. Жабдықтау нормаларынан тыс жиналған заттай мүлік киім-кешек қоймасында сақталады.
9-тарау. Жөндеу материалдарымен, жабдықтарымен және аспаптармен қамтамасыз ету
63. Жөндеу материалдарын, жабдықтары мен аспаптарын талап ету және беру жабдықтау нормаларына сәйкес жылдық жоспарлар бойынша жүргізіледі.
64. Киім-кешек пен аяқ киімді ағымдағы жөндеуге және оларды күтуге арналған материалдар мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерге, әскери білім беру ұйымдарының курсанттарына, жиынға (тағылымдамаға) шақырылған әскери міндеттелерге және әскери даярлықтан өтіп жатқан студенттерге жабдықтау нормаларына сәйкес беріледі.
Киім-кешек пен аяқ киімді ағымдағы жөндеуге арналған материалдар бөлімшенің тұрмыстық қызмет көрсету бөлмесінде ұсталады. Жөндеу үшін бірінші кезекте есептен шығарылған мүлікті сөгітуден алынған материалдар мен фурнитура пайдаланылады.

65. Отпуск швейно-обувного оборудования и инвентаря, портновского и сапожного инструмента производится воинским частям для штатных вещевых ремонтных мастерских (портных, сапожников).
Материалы и инструмент для среднего ремонта содержится в вещевых ремонтных мастерских воинских частей.
Глава 10. Снабжение спортивным, культурно-просветительским,
хозяйственным имуществом и инвентарем, бумагой, оборудованием и
инструментами, боевыми знаменами, вымпелами, нагрудными
знаками
66. Воинские части спортивным имуществом и инвентарем, бумагой, картоном и другими видами бумажной продукции, материалами для ремонта вещевого имущества, швейными машинами, банно-прачечным оборудованием и запасными частями к ним, оборудованием и инструментами для мастерских по ремонту вещевого имущества, обозным имуществом и снаряжением для служебных животных, музыкальными инструментами, культурно-просветительским имуществом обеспечиваются в соответствии с нормами снабжения, при этом определение потребности, истребование, распределение по подразделениям возлагается на начальников соответствующих служб. Вещевая служба части осуществляет только учет и хранение на складе.
Приложение 1 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Размеры и рост
для военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан
1. Обмундирование для мужчин
Обхват груди в см
Соответствующий обхвату груди размер
Обхват талии в см
Соответствующая обхвату талии полнота
88 (86-90)
44
70 (67-73)
74 (71-77)
80 (77-83)
М
С
Б
92 (90-94)
46
96 (94-98)
48
72 (69-75)
78 (75-81)
84 (81-87)
М
С
Б
100 (98-102)
50
76 (73-79)
82 (79-85)
88 (85-91)
М
С
Б
104 (102-106)
52
80 (77-83)
86 (83-89)
92 (89-95)
М
С
Б
108 (106-110)
54
90 (87-93)
96 (93-99)
С
Б
112 (110-114)
56
94 (91-97)
100 (97-103)
С
Б
116 (114-118)
58
98 (95-101)
104 (101-107)
С
Б
Полноты: М – малая, С – средняя, Б – большая.
Рост без обуви и головного убора в см
Номер роста
154 до 160
1
свыше 160 до 166
2
свыше 166 до 172
3
свыше 172 до 178
4
свыше 178 до 184
5
свыше 184 до 190
6
2. Обмундирование для женщин
Обхват груди в см
Соответствующий обхвату груди размер
Обхват талии в см
Обхват бедер в см
Соответствующая обхвату талии и бедер полнота
88 (86-90)
44
70 (67-73)
74 (71-77)
98 (95-101)
102 (99-105)
С
Б
92 (90-94)
46
74 (71-77)
78 (75-81)
102 (99-105)
106 (103-109)
С
Б
96 (94-98)
48
78 (75-81)
82 (79-85)
106 (103-109)
110 (107-113)
С
Б
100 (98-102)
50
82 (79-85)
86 (83-89)
110 (107-113)
114 (111-117)
С
Б
104 (102-106)
52
86 (83-89)
90 (87-93)
114 (111-117)

65. Әскери бөлімдерге киім-аяқ киім тігу жабдықтары мен бұйымдарын, киім және етік тігу аспаптарын беру штаттық киім-кешек жөндеу шеберханалары (тігінші, етікші) үшін жүргізіледі.
Орташа жөндеуге арналған материалдар мен аспаптар әскери бөлімдердің киім-кешек жөндеу шеберханаларында ұсталады.
10-тарау. Спорттық, мәдени-ағарту, шаруашылық мүлкімен және
мүкәммалмен, қағазбен, жабдықтармен және аспаптармен,
жауынгерлік тулармен, вымпелдармен, кеуде белгілерімен
жабдықтау
66. Әскери бөлімдер спорттық мүліктермен және мүкәммалмен, қағазбен, картон және қағаз өнімдерінің басқа да түрлерімен, киім-кешек мүлкін жөндеуге арналған материалдармен, тігін машиналарымен, монша-кір жуу жабдықтарымен және олардың қосалқы бөлшектерімен, киім-кешек мүлкін жөндеу жөніндегі шеберханаларға арналған жабдықтармен және аспаптармен, қызметтік жануарларға арналған арба мүліктерімен және жарақтармен, музыкалық аспаптармен, мәдени-ағарту мүлкімен тиісті жабдықтау нормаларында көзделген тәртіппен қамтамасыз етіледі, бұл ретте қажеттілікті айқындау, талап ету, бөлімшелер бойынша бөлу тиісті қызметтердің бастықтарына жүктеледі. Бөлімнің киім-кешек қызметі қоймада есепке алуды және сақтауды ғана жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне
арналған өлшемдер мен бойлар
1. Ерлерге арналған киім-кешектер
Кеудесі см-мен
Кеудесіне сәйкес келетін өлшем
Белі см-мен
Беліне сәйкес келетін толықтық
88 (86-90)
44
70 (67-73)
74 (71-77)
80 (77-83)
К
О
Ү
92 (90-94)
46
96 (94-98)
48
72 (69-75)
78 (75-81)
84 (81-87)
К
О
Ү
100 (98-102)
50
76 (73-79)
82 (79-85)
88 (85-91)
К
О
Ү
104 (102-106)
52
80 (77-83)
86 (83-89)
92 (89-95)
К
О
Ү
108 (106-110)
54
90 (87-93)
96 (93-99)
О
Ү
112 (110-114)
56
94 (91-97)
100 (97-103)
О
Ү
116 (114-118)
58
98 (95-101)
104 (101-107)
О
Ү
Толықтықтар: К – кіші, О – орташа, Ү – үлкен.
Аяқ киім және бас киімсіз бойы, см-мен
Бойдың нөмірі
154 -160 дейін
1
160-тан жоғары 166-ға дейін
2
166-дан жоғары 172-ге дейін
3
172-ден жоғары 178-ге дейін
4
178-ден жоғары 184-ке дейін
5
184-тен жоғары 190-ға дейін
6
2. Әйелдерге арналған киім-кешек
Кеудесі см-мен
Кеудесіне сәйкес келетін өлшем
Белі см-мен
Бөксесі см-мен
Беліне және бөксесіне сәйкес келетін тиісті өлшем
88 (86-90)
44
70 (67-73)
74 (71-77)
98 (95-101)
102 (99-105)
О
Ү
92 (90-94)
46
74 (71-77)
78 (75-81)
102 (99-105)
106 (103-109)
О
Ү
96 (94-98)
48
78 (75-81)
82 (79-85)
106 (103-109)
110 (107-113)
О
Ү
100 (98-102)
50
82 (79-85)
86 (83-89)
110 (107-113)
114 (111-117)
О
Ү
104 (102-106)
52
86 (83-89)
90 (87-93)
114 (111-117)

"____"______________20____г "____" ___________ 20____ г.
Приложение 6 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Журнал
регистрации учетных документов
_________________________________________
(наименование службы, воинской части)
начат "___" _____ 20__ г
окончен "___" _____ 20__ г
№ статей по порядку
Дата записи
Наименование документа
№ документа
Дата документа
Количество листов
Общее количество экземпляров
От кого поступил документ
Подпись в получении и дата
Подпись в приемке исполненного документа и дата
Место нахождение исполненного документа
№ дела
№ листа в деле
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 7 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
КНИГА №___
учета сданных документов
_____________________________
(наименование склада, воинской части)
начата "___" _______20__г
окончена "___" _______20__г
№ п/п
Дата сдачи документов
Наименование документов
№ и дата документов
Количество документов прописью
Расписка в получении документов
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 8 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Книга № ___
вещевого имущества
_________________________________________
(наименование службы, воинской части)
начата "___" _______20__г
окончена "___" _______20__г
Оглавление
Наименование материальных ценностей
Страницы
Наименование материальных ценностей
Страницы
Первоначальная
Последующие (при переносе)
Первоначальная
Последующие (при переносе)
Счет ____________ единица измерения __________
Дата записи
№ статьи по журналу регистрации учетных документов
Наименование, дата и № документа
От кого получено или кому выдано
Движение по воинской части
В том числе состоит
Номер и страница дела, в которое подшит документ
Приход
Расход
Остаток
На складе
В подразделении
Всего
Новое
б/у
всего
Приложение 9 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Журнал № ___
учета инвентарного имущества по годам выдачи
_________________________________________
(наименование службы, воинской части)
начата "___" _______20__г
окончена "___" _______20__г
Единица измерения ____________
Счет __________________________
Наименование предмета ______________
Наименование подразделения
Остаток по годам выдачи
Выдано
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Сдано или списано
Остаток по годам выдачи на день закрытия счета
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
Дата
Кол-во
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
20_
год
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
Примечание: журнал учета инвентарного имущества по годам
выдачи предназначен для учета инвентарного имущества с установленным
сроком носки (эксплуатации) более одного года, состоящего в
пользовании.
На каждое наименование материальных средств открывается
отдельный счет.
Приложение 10 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Книга учета потерь и недостач
материальных ценностей
№ п/п
Подразделение должности, звания лиц, ответственных за имущество
Наименование имущества, № и дата документа, которым зарегистрирована первоначальная недостача, потеря
Сумма первоначально выявленных расхождений между учетом и фактическим наличием
Из первоначально выявленных расхождений установлено
Не причинено ущерба
Причина ущерба
Уточнение учетных данных
Пересортица
Всего
В том числе
Растраты и присвоения
Хищения
Нарушения порядка отпуска или приема
Порчи, поломки
Стихийные бедствия
Ущерб от пересортицы
Прочие недостачи и потери
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
Движение дел по материальному ущербу (кому, когда, по какому документу направлено дело)
Решение по материальному ущербу
Дата и роспись начальника фин.органа в приемке дела ко взысканию с виновных
Дата окончательного погашения ущерба виновными, подтвержденная начальником фин.органа
Примечания
Дата и № документа, по которому приняты решения
Взыскать с виновных в тенге
Списать за счет государства
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
Приложение 11 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Реестр арматурных карточек
№ арматурных карточек
Фамилия, имя, отчество
Звание и должность
Дата и № Приказа о зачислении
Дата и № Приказа об исключении
1
2
3
4
5
Приложение 12 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Клеймение вещевого имущества личного пользования и
инвентарных вещей
Клеймо № 1
№ __________
"__" _____02

20__жылғы "___" ___________ 20__жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 6-қосымша
нысан
________________________________________________
(әскери бөлім, қызмет атауы)
есепке алу құжаттарын тіркеу журналы
20____жылғы "_____" ________ басталды
20____жылғы "_____"_________ аяқталды
Реті бойынша баптар №
Жазылған күні
Құжаттың атауы
Құжат №
Құжаттың күні
Парақ саны
Жалпы дана саны
Құжат кімнен келді
Алғаны туралы қолы және күні
Орындалған құжатты қабылдағаны туралы қолы және күні
Орындалған құжаттың тұрған жері
Істің №
Істегі парақ тың №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 7-қосымша
нысан
________________________________
(әскери бөлімнің, қойманың атауы)
тапсырылған құжаттарды есепке алудың
№ _________ КІТАБЫ
20____жылғы "_____" ________ басталды
20____жылғы "_____"_________ аяқталды
Р/с №
Құжаттардың тапсырылған күні
Құжаттардың атауы
Құжаттардың № және күні
Құжаттардың саны, жазумен
Құжаттарды алғаны туралы қолхат
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 8-қосымша
нысан
________________________________________________________
(әскери бөлім, қызметінің атауы)
заттай мүлкінің
№ _________кітабы
20____жылғы "_____" ________ басталды
20____жылғы "_____"_________ аяқталды
Мазмұны
Материалдық бағалы заттардың атауы
Беттер
Материалдық бағалы заттардың атауы
Беттері
Алғашқы
Келесі (ауысу кезінде)
Алғашқы
Келесі (ауысу кезінде)
Шот _______________ өлшем бірлігі __________
Жазылған күні
Есепке алу құжаттарын тіркеу журналы бойынша баптың №
Құжат атауы, күні және №
Кімнен алынған немесе кімге берілген
Әскери бөлім бойынша қозғалысы
Оның ішінде бары
Құжат тігілген істің нөмірі мен беті
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Қоймада
Бөлімшеде
Барлығы
Жаңа
Пайдалануда болған
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 9-қосымша
нысан
Мүкәммалдық мүлікті берілген жылдары бойынша есепке алудың
№ ___ журналы
_____________________________________________________________
(әскери бөлім, қызметтің атауы)
20____жылғы "_____" ________ басталды
20____жылғы "_____"_________ аяқталды
Өлшем бірлігі _____________
Шот _______________________
Бұйымның атауы______________
Бөлімшенің атауы
Берілген жылдар бойынша қалдық
Берілді
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
Күні
Саны
Күні
Саны
Күні
Саны
Күні
Саны
Күні
Саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Тапсырылды немесе есептен шығарылды
Есепті жабу күніне
берілген жылдар бойынша қалдық
Күні
Саны
Күні
Саны
Күні
Саны
Күні
Саны
Күні
Саны
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
20_
жыл
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
Ескертпе: беру жылдары бойынша мүкәммалдық мүлікті есепке алу журналы белгіленген кию нормасынан бір жылдан артық (пайдалану) қолданыстағы мүкәммалдық мүлікті есепке алуға арналған.
Материалдық құралдардың әр атауына жеке шот ашылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 10-қосымша
нысан
Материалдық бағалы заттардың жоғалуын және жетіспеуін есепке
алу кітабы
Р/с №
Мүлікке жауапты адамдардың бөлімшесі лауазымыатағы
Мүліктің атауы, бастапқы жетіспеушілік, жоғалту тіркелген құжаттың № және күні
Есептілік пен нақты бары арасындағы бастапқы анықталған айырмашылықтардың сомасы
Бастапқы анықталған айырмашылықтардан анықталғаны
Зиян келтірілмеді
Зиян келтірілді
Есептік деректерді нақтылау
Бір сұрыптан келесісіне ауыстыру
Барлығы
Оның ішінде
Шығындау және иелену
Ұрлау
Беру немесе тапсыру тәртібін бұзу
Бүлдіру, сынуы
Табиғи апат
Бір сұрыптан келесісіне ауыстырудан келтірілген зиян
Басқа да жетіспеушіліктер мен жоғалту
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
Материалдық зиян жөніндегі істің қозғалысы (іс кімге, қашан, қандай құжат бойынша жіберілді)
Материалдық зиян бойынша шешім
Қаржы органы бастығының кінәлілерден өндіріп алу жөніндегі істі қабылдаудағы қолы және күні
Қаржы органы бастығы растаған кінәлінің зиянды толық өтеген күні
Ескертпе
Шешім қабылданған құжаттың күні және №
Кінәлілерден теңгемен өндіріліп алынсын
Мемлекет есебінен есептен алынсын
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 11-қосымша
нысан
Арматуралық карточкалардың тізілімі
Арматуралық карточка №
Тегі, аты, әкесінің аты
Атағы және лауазымы
Қабылдануы туралы бұйрықтың күні және №
Шығарылуы туралы бұйрықтың күні және №
1
2
3
4
5
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 12-қосымша
нысан
Жеке пайдаланудағы заттай мүлікті және мүкаммалдық заттарды
таңбалау
№1 таңба

Прямоугольное, размером 3х4 см, с буквами и цифрами, обозначающими номер воинской части, месяц и год выдачи предмета.
Клеймо № 2
П Ф
Квадратное, размером 3х3 см, с буквами "ПФ", обозначающими принадлежность предметов к подменному фонду.
Клеймо № 3
Треугольное, размером сторон 3 см, с буквой "С", обозначающее принадлежность предметов к фонду сборов.
Клеймо № 4
001940
Прямоугольное, размером 6х2 см, с цифрами, обозначающими номер военного билета.
Клеймо № 5
Ромбовидное, размером сторон 3 см, с буквой "У", обозначающее принадлежность имущества к утилю.
Приложение 13 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
ПОИМЕННЫЙ СПИСОК №____
личного состава и перечень вещевого имущества,
убывшего с ним, ___________________ при убытии из ___________________
_____________________________________________________________________
(наименование подразделения воинской части)
"___" человек, старший ______________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество)
Обеспечены следующими видами:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
Звание
Наименование предметов обмундирования
Количество полученных предметов полностью
Расписка в получении
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого:
Перечисленные предметы имеются полностью, количество и время указаны
правильно
Старший группы ______________________________________________________
(подпись)
Заместитель командира части по тылу
(командир подразделения) ____________________________________________
(подпись)
М.П.
Указанное имущество в ___________________________ поступило полностью
(наименование подразделения)
Командир подразделения ______________________________________________
(подпись)
Приложение 14 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Ордер действителен по ________________ 20 ______ год
Положенность с ______________________ 20 ______ год
_____________________________________________________________________
(наименование учреждения)
ОРДЕР № __________
на пошив форменной одежды
_____________________________________________________________________
(наименование ателье)
_____________________________________________________________________
(звание, ФИО)
Рост _________ Объем груди _________ Место службы ___________________
№ п/п
Наименование предметов
Арт ткани
Расход материалов по норме
Фактически израсходовано
Прим.
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Начальник ________________________ (__________________)
Инспектор ________________________ (__________________)
Занесено в арматурную карточку № ______________________
Подпись _______________________________________________
"______" _______________ 20 _____ г.
_______________________________________________________
Заказ оформлен "_______" ___________ 20 _____ г.
по квитанции № _______________________________
(подпись приемщика)
Готовое изделие получил ____________ "_____" ___________ 20___ г.
Приложение 15 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
КНИГА
Учета замены нательного белья и носков (портянок)
______________________________________
рота (подразделение)
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, инициалы
Дата помывки
1
2
3
4
5
6
7
8
Количество личного состава:
Подпись дежурного врача (фельдшера)
Командир роты (подразделения) _________________________________
Старшина роты (подразделения) _________________________________
Приложение 16 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Книга учета выдачи мыла и зубной пасты личному составу
____________________________________________
рота (подразделение)
№ п/п
Воинское звание
Фамилия, инициалы
Месяц ____________________ 20____ г.
Зубная паста (г)

Әскери бөлімнің нөмірін, бұйымды берген айды және жылды білдіретін әріптері мен сандары бар 3х4 см тікбұрыш.
№2 таңба
Бұйымдардың ауыстыру қорына жататынын білдіретін "АҚ" деген әріптері бар 3х3 шаршы.
№ 3 таңба
Бұйымдардың жинау қорына жататынын білдіретін "Ж" деген әрпі бар жақтары 3 см үшбұрыш.
№4 таңба
Әскери билеттің нөмірін білдіретін сандары бар 6х2 см тікбұрыш.
№5 таңба
Бұйымның кәдеге жаратылуы тиістігін білдіретін "К" әрпі бар жақтары 3 см ромб.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 13-қосымша
нысан
Жеке құрамның №____ атаулы тізімі және
_____________________________________________________________________
(әскери бөлім бөлімшесінің атауы)
"___" адам кеткен кездегі олармен кеткен киім-кешек мүлкінің тізбесі, басшысы
_____________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
Мынадай түрлермен қамтамасыз етілді:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Атағы
Киім-кешек бұйымдарының атауы
Толық алған бұйымдардың саны
Алғаны туралы қолхат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы:
Санамаланған бұйымдар толық бар, саны мен уақыты дұрыс көрсетілген
Топтың басшысы ______________________________________________________
(қолы)
Әскери бөлім командирінің тыл жөніндегі орынбасары
(бөлімше командирі)__________________________________________________
(қолы)
_________________________________ көрсетілген мүлік толық келіп түсті
(бөлімшенің атауы)
Бөлімше командирі ___________________________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 14-қосымша
нысан
Ордер 20 ______ жылғы ________________ дейін жарамды
Тиесілік 20 ______ жылғы ______________________ бастап
_______________________________________________________________
(мекеменің атауы)
Нысанды киім тігуге арналған № ____ ордер
_____________________________________________________________________
(ательенің атауы)
_____________________________________________________________________
(атағы, ТАӘ)
Бой ___________ Кеуде айналымы ___________ Қызмет орны ______________
Р/с №
Бұйымдардың атауы
Мата артикулі
Норма бойынша материалдар шығысы
Нақты шығындалғаны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Бастық ________________________ ( __________________ )
Инспектор _____________________ ( __________________ )
№ ________________________арматуралық карточкаға енгізілді
Қолы ________________________________________________________________
20 _____ жылғы "______" _______________
_____________________________________________________________________
Тапсырыс № ______ түбіртек бойынша 20 __ жылғы "__" _____ ресімделді.
(қабылдаушының қолы)
Дайын бұйымды 20_____жылғы "_____"______________ алдым.
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 15-қосымша
нысан
__________________________________
рота (бөлімше)
жеке құрамының іш киім және ұйық (шұлғау) ауыстыруын есепке алу
КІТАБЫ
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, аты-жөні
Жуыну күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Жеке құрамның саны:
Кезекші дәрігердің (фельдшердің) қолы
Рота (бөлімше) командирі ______________________________________
Рота (бөлімше) старшинасы _____________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 16-қосымша
нысан
____________________________________________
рота (бөлімше)
жеке құрамына сабын мен тіс пастасын беруді есепке алу кітабы
Р/с №
Әскери атағы
Тегі, аты-жөні
20____жылғы____________________ай
Тіс сықпасы (г)

Мыло туалетное (г) с 1 по 15 число
Роспись в получении
Мыло туалетное (г) с 15 по 30 число
Роспись в получении
1
2
3
4
5
6
7
8
Количество человек:
ИТОГО:
Командир роты (подразделения)__________________________________
Старшина роты (подразделения)__________________________________
Приложение 17 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
КНИГА № ___
учета вещевого имущества, выдаваемого во временное пользование
_________________________________________
(наименование подразделения, воинской части)
начата "___" _______ 20__ г
окончена "___" _______ 20__г
№ п/п
Кому выданы (звание, фамилия, инициалы)
Наименование предметов
Ед. изм.
Выдано
Принято
Кол-во (прописью)
Расписка в получении
Кол-во (прописью)
Расписка в получении
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 18 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
Карточка учета № ___
вещевого имущества по размерам и ростам
_________________________________________
(наименование предмета)
Дата записи
№ статьи по журналу регистрации документов
Наименование дата и № документа
От кого получено или кому выдано
Приход
Расход
Остаток
В том числе по размером и ростам
Отметка о сверке
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
___________________________ Единица измерения ________________
наименование службы воинской части
Начальник _____________(подпись)
"___"______________ 20__ г.
Приложение 19 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
ПЕРЕЧЕНЬ
предметов вещевого имущества, находящихся в пользовании
военнослужащего по призыву, убывающего из подразделения
При убытии из _______________________________________________________
(наименование подразделения, воинской части)
на основании ________________________________________________________
(дата и номер Приказа)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, призыв)
Обеспечен следующими предметами вещего имущества:
№ п/п
Наименование предметов
Количество (прописью)
Месяц и год выдачи
Отметка о проводке в учете
1
2
3
4
5
Итого: ______________________________________________________________
(количество наименований прописью)
Перечисленные предметы, количество и время их выдачи указаны
правильно ___________________________________________________________
(подпись убывающего)
Командир подразделения ______________________________________________
(подпись)
Старшина подразделения ______________________________________________
(подпись)
"____" _____________________ 20__ г.
Отметка подразделения, в которое прибыл военнослужащий.
Указанное в перечне имущество поступило полностью
Командир подразделения ______________________________________________
(подпись)
Старшина подразделения ______________________________________________
(подпись)
"____" _____________________ 20__г.
Приложение 20 к Правилам
обеспечения вещевым имуществом
военнослужащих Национальной
гвардии Республики Казахстан
Форма
КВИТАНЦИЯ №_____
На принятые собственные вещи от военнослужащего _____________________
(фамилия, имя, отчество)
Наименование подразделения __________________________________________
Фамилия и адрес родственников _______________________________________
№ п/п
Наименование предметов
Степень износа
Количество
Стоимость с учетом износа в тенге
1
2
3
4
5
1
2
Итого
Председатель комиссии _______________________________________________
(подпись)
Начальник склада ____________________________________________________
(подпись)
"___" ___________ 20__г.
Квитанцию на принятые вещи получил __________________________________
Квитанцию № ________ на отправку вещей получил ______________________
(подпись)

Иіс сабын (г) 1-15 аралығына
Алғаны туралы қолы
Иіс сабын (г) 15-30 аралығына
Алғаны туралы қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
Адам саны:
БАРЛЫҒЫ:
Рота (бөлімше) командирі ______________________________________
Рота (бөлімше) старшинасы _____________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 17-қосымша
нысан
Уақытша пайдалануға берілген заттай мүлікті есепке алудың
№___ КІТАБЫ
_________________________________
(бөлімшенің, әскери бөлімнің атауы)
20____жылғы "_____" _________ басталды
20____жылғы "_____" _________ аяқталды
Р/с №
Кімге берілді (атағы, тегі, аты-жөні)
Бұйымдардың атауы
Өлшем бірлігі
Берілді
Қабылданды
Саны (жазумен)
Алғаны туралы қолхат
Саны (жазумен)
Алғаны туралы қолхат
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 18-қосымша
нысан
Заттай мүлікті өлшемі және бойы бойынша
№ ________ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
______________________________________________________
(бұйымның атауы)
Жазылған күні
Есепке алу құжаттарын тіркеу журналы бойынша баптың №
Құжат атауы, күні және №
Кімнен алынған немесе кімге берілген
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Оның ішінде өлшемі және бойы бойынша
Салыстырып тексеру туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
___________________________________ Өлшем бірлігі ______________
әскери бөлім қызметінің атауы
Бастық _________________________(қолы)
20 _____ жылғы " _________" ______________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 19-қосымша
нысан
Бөлімшеден кететін шақыру бойынша әскери қызметшінің
пайдалануындағы заттай мүлік бұйымдарының тізбесі
___________________________________________________________ негізінде
(бұйрықтың күні және нөмірі)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, шақырылымы)
________________________________________________________ кету кезінде
(әскери бөлімнің, бөлімшенің атауы)
Заттай мүліктің мынадай бұйымдарымен қамтамасыз етілді:
Р/с №
Бұйымның атауы
Саны (жазумен)
Берілген айы және жылы
Есептен өткізу туралы белгі
1
2
3
4
5
Барлығы _____________________________________________________________
(атаулардың саны жазумен)
Санамаланған бұйымдар, саны және олардың берілген уақыты дұрыс
көрсетілген
_____________________________________________________________________
(кететін адамның қолы)
Бөлімше командирі _________________________________
(қолы)
Бөлімше старшинасы _________________________________
(қолы)
20__ жылғы "____"______________
Әскери қызметші келген бөлімшенің белгісі.
Тізбеде көрсетілген мүлік толық келіп түсті
Бөлімше командирі _________________________________
(қолы)
Бөлімше старшинасы _________________________________
(қолы)
20__ жылғы "____"______________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
заттай мүлікпен қамтамасыз ету
қағидаларына 20-қосымша
нысан
Әскери қызметшіден
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
қабылданған жеке заттарға №____ түбіртек
Бөлімшенің атауы ____________________________________________________
Туысқандарының тегі және мекенжайы __________________________________
Р/с №
Бұйымдардың атауы
Тозу дәрежесі
Саны
Тозуды қоса алғандағы құны, теңгемен
1
2
3
4
5
1
2
Барлығы
Комиссияның төрағасы_________________________________________________
(қолы)
Қойма бастығы _______________________________________________________
(қолы)
20__жылғы "___" ___________
Қабылданған заттарға түбіртекті алдым _______________________________
Заттарды жіберуге № ________ түбіртекті алдым _______________________
(қолы)