О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей актов гражданского состояния"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2016 года № 13830
В соответствии с пунктом 2 статьи 180 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года «О браке (супружестве) и семье» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 112 «Об утверждении Правил организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей гражданского состояния» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10764, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» от 20 августа 2015 года) следующие изменения:
в заголовок Приказа вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 Приказа вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах организации государственной регистрации актов гражданского состояния, внесения изменений, восстановления, аннулирования записей гражданского состояния, утвержденные указанным приказом:
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
«7. Заявление о государственной регистрации рождения ребенка подается в регистрирующий орган или в некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация «Правительство для граждан» (далее - Государственная корпорация), либо посредством веб-портала «электронного правительства» в письменной форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, либо в электронном виде родителями или другими заинтересованными лицами не позднее трех рабочих дней со дня рождения, а в случае рождения мертвого ребенка заявление не позднее одного рабочего дня с момента родов подается ответственным должностным лицом медицинской организации.»;
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою тәртібі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 маусымда № 13830 болып тіркелді
«Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 180-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою тәртібі қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10764 болып тіркелді, 2015 жылғы 20 тамызда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Бұйрықтың мемлекеттік тілдегі тақырыбына өзгеріс енгізіледі, орыс тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою қағидаларын бекіту туралы»;
бұйрықтың мемлекеттік тілдегі 1-тармағына өзгеріс енгізіледі, орыс тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қоса беріліп отырған Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою қағидалары бекітілсін.»;
Аталған бұйрықпен бекітілген Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, жою қағидаларында:
7-тармақтың 1 бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті тіркеуші органға немесе «Азаматтарға арналған үкімет» мемлекеттік корпорация» коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) немесе «электрондық үкімет» веб-порталы арқылы осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес жазбаша нысанда не электронды түрде ата-аналары не басқа мүдделі тұлғалары оның туылған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей береді, ал бала өлі туған жағдайда босанған кезден бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей, медициналық ұйымның жауапты лауазымды адамы өтінішті береді.»;
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«14. Государственная регистрация рождения ребенка по истечении трех рабочих дней со дня рождения, а также достигшего одного года и более производится на основании заключения о государственной регистрации рождения ребенка, составленного в двух экземплярах регистрирующим органом по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.»;
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
«15. При получении заявления о государственной регистрации рождения ребенка по истечении трех рабочих дней со дня рождения, а также достигшего одного года и более, должностным лицом проводится проверка на правильность заполнения формы заявления и прилагаемых к нему документов.»;
в приложение 23 в заголовок вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется.
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан (Калимова В.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       Б. Имашев

«14. Туылған күнінен бастап үш жұмыс күні өткен, сондай-ақ бір жасқа толған және одан асқан мерзімде баланың тууын мемлекеттік тіркеуді тіркеуші орган, баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы, екі данада жасалған қорытынды негізінде осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізеді.»;
15-тармақтың 1 бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Туылған күнінен бастап үш жұмыс күні өткен, сондай-ақ бір жасқа толған және одан астам уақыт өткенде баланың тууын мемлекеттік тіркеу туралы өтінішті алған кезде лауазымды тұлға өтініш нысанының және қоса берілген құжаттардың дұрыстығына тексеру жүргізеді.»;
23-қосымшаның тақырыбына мемлекеттік тілде өзгеріс енгізіледі, орыс тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады;
23-қосымшасының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді ұйымдастыру, азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер енгізу, қалпына келтіру, күшін жою қағидаларына 23-қосымша».
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті (В.Қ. Калимова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінен алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі                            Б. Имашев