Об утверждении Перечня видов хозяйственной деятельности, проекты которых подлежат вынесению на общественные слушания
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 10 июня 2016 года № 240. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2016 года № 14058. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 октября 2021 года № 425.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 26.10.2021 № 425 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень видов хозяйственной деятельности, проекты которых подлежат вынесению на общественные слушания.
2. Департаменту экологического мониторинга и информации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________ А. Мырзахметов
28 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
________________ А. Исекешев

Жобалары қоғамдық тыңдауларға шығарылуға жататын шаруашылық қызметі түрлерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 10 маусымдағы № 240 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 2 тамызда № 14058 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 26 қазандағы № 425 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 26.10.2021 № 425 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жобалары қоғамдық тыңдауларға шығарылуға жататын шаруашылық қызметі түрлерінің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық мониторинг және ақпарат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице - министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Мырзағалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
________________ А. Мырзахметов
2016 жылғы 18 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
________________ Ә. Исекешев

14 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ К. Бишимбаев
24 июня 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________ К. Касымов
16 июня 2016 года
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 10 июня 2016 года № 240
Перечень видов хозяйственной деятельности, проекты
которых подлежат вынесению на общественные слушания
1. В сфере сельского хозяйства:
1) по переброске водных ресурсов между речными бассейнами, при которых такая переброска направлена на предотвращение возможной нехватки воды и объем перемещаемой воды превышает 100 миллионов кубических метров в год (далее - млн.м3 в год), за исключением переброски водопроводной питьевой воды;
2) по переброске водных ресурсов между речными бассейнами с многолетним средним потоком забора воды из бассейна, превышающим 2000 млн. м3 в год, при которых объем перебрасываемых вод превышает 5% этого потока, за исключением переброски водопроводной питьевой воды;
3) по животноводству:
выращивание птицы или свиней, рассчитанное на более чем:
10000 мест для птицы;
2000 мест для откормочных свиней (весом более 30 килограмм);
750 мест для свиноматок;
бойни с мощностями по переработке туш, превышающими 50 тонн в сутки.
2. В сфере лесного хозяйства:
1) по размещению объектов на землях государственного лесного фонда;
2) по рубке леса на землях государственного лесного фонда, в том числе озеленительных насаждений в пределах границ населенных пунктов.
3. В сфере горнодобывающей промышленности:
1) по разведке, добыче нефти и газа, при которой извлекаемое количество превышает 500 тонн в сутки в случае нефти и 500000 кубических метров в сутки в случае газа;
2) по объектам хранения (установки для хранения) нефти, газа, нефтехимических или химических продуктов, вместимостью в 200000 тонн или более;
3) добыча и переработка твердых и общераспространенных полезных ископаемых (в том числе, обогащение), с поверхностью участка, превышающей 25 гектар, или добыча торфа, при которой поверхность участка превышает 150 гектар.
4. В сфере обрабатывающей промышленности:
1) по производству продукции коксовых печей;
2) по нефтеперерабатывающим и газоперерабатывающим заводам;
3) по газификации и сжижению угля;
4) по переработке отработанного ядерного топлива;
5) по производству или обогащению ядерного топлива;
6) по обработке отработанного ядерного топлива или высокорадиоактивных отходов;
7) по удалению отработанного ядерного топлива;
8) по хранению (на период более чем 10 лет) отработанного ядерного топлива или радиоактивных отходов за пределами территории производственного объекта, а также по хранению банка ядерного топлива;

2016 жылғы 14 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 24 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ Қ. Қасымов
2016 жылғы 16 маусым
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 10 маусымдағы
№ 240 бұйрығымен
бекітілген
Жобалары қоғамдық тыңдауларға шығарылуға жататын шаруашылық
қызмет түрлерінің тізбесі
1. Ауыл шаруашылығы саласында:
1) өзен бассейндерi арасындағы су ресурстарын ауыстырып отыру жөнiндегi жұмыстар, мұндай жағдайда бұл ауыстыру су жетiмсiздiгiн болдырмауға бағытталған және ауыстырылатын су мөлшерi жылына 100 млн.текше метрден асады (бұдан әрі - жылына млн.текше метр);
2) өзен бассейндері арасындағы су ресурстарын ауыстырып отыру ауыз су жүргізетін құбырын ауыстырудан басқа бассейннен көп жылғы орта ағынмен суды жинау жылына 2000 млн. текше метрден асатын ауыстырылатын су көлемі бұлағынның 5% - нан асады;
3) мал шаруашылығы бойынша:
құсты немесе шошқаны өсіру:
құстар үшін 10000 орыннан астам;
шошқаларды (30 килограмм салмақтан артық) бордақылау үшін 2000 орыннан астам есептелген құстар немесе шошқаларды өсіру;
аналық шошқалар үшін 750 орын;
тәулігіне 50 тоннадан асатын тұтас етті өңдеу бойынша қуатты қасапханалар.
2. Орман шаруашылығы саласында:
1) мемлекеттік орман қорының жерлеріндегі объектілерді орналастыру бойынша;
2) мемлекеттік орман қорының жерлеріндегі орманның, оның ішінде елді мекендер шекарасының шеңберіндегі көгалдандыру екпелерінің кесілуі бойынша.
3. Тау - кен өндірісі саласында:
1) газ жағдайында тәулігіне 500000 текше метр және мұнай жағдайында тәулігіне 500 тоннадан асатын шығарылған мөлшері мұнай және газды өндіру, барлау бойынша;
2) сыйымдылығы 200000 тонна немесе одан көбірек мұнай, газ, мұнай - химия немесе химиялық өнімдерін сақтау объектілері (сақтау қондырғылары) бойынша;
3) 150 гектардан асатын участок бетіндегі шымтезекті алу немесе 25 гектардан асатын участок бетіндегі қатты және жалпыға кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру және қайта өңдеу (оның ішінде байыту) бойынша.
4. Өңдеу өнеркәсібі саласында:
1) кокс пештерінің өнімдерін өндіру бойынша;
2) мұнайды қайта өңдеуші және газды қайта өңдеуші зауыттар бойынша;
3) газдандыру және көмірді сұйылту бойынша;
4) пайдаланылған ядролық отынды қайта өңдеу бойынша;
5) ядролық отынды өндіру немесе байыту бойынша;
6) пайдаланылған ядролық отынды немесе жоғары радиоактивті қалдықтарды өңдеу бойынша;
7) пайдаланылған ядролық отынды жою бойынша;
8) пайдаланылған ядролық отынды немесе жоғары радиоактивті қалдықтарды, өндіріс объектісі аумағы шегінен тыс (10 жылдан көбірек мерзімге) сақтау бойынша сондай-ақ ядролық отын банкін сақтау бойынша;

9) по производству свинцовых аккумуляторов;
10) по производству автотранспортных средств;
11) производство стальных металлоконструкций;
12) производства клееварочные, изготавливающие клей из остатков кожи, полевой и свалочной кости и других животных отходов и отбросов;
13) производство технического желатина из кости, мездры, остатков кожи и других животных отходов и отбросов с хранением их на складе;
14) утильзаводы по переработке павших животных, рыбы, их частей и других животных отходов и отбросов (превращение в жиры, корм для животных, удобрения);
15) заводы костеобжигательные и костемольные;
16) по производству и обработке металлов:
поверхностная обработка металлов и пластических материков с использованием электролитических или химических процессов, при которых объем используемых для обработки чанов превышает 30 кубических метров;
обработка черных металлов:
станы горячей прокатки с мощностью, превышающей 20 тонн сырой стали в час;
кузнечные молоты, энергия которых превышает 50 килоджоулей на молот, а потребляемая тепловая мощность превышает 20 мегаватт;
нанесение защитных распыленных металлических покрытий с подачей сырой стали, превышающей 2 тонны в час;
литье черных металлов с производственной мощностью, превышающей 20 тонн в сутки;
обработка цветных металлов:
производство нераскисленных цветных металлов из руды, концентратов или вторичных сырьевых материалов посредством металлургических, химических или электролитических процессов;
выплавка, включая легирование, цветных металлов, в том числе рекуперированных продуктов с плавильной мощностью, превышающей 4 тонны в сутки для свинца и кадмия или 20 тонн в сутки для всех других металлов;
17) по переработке минерального сырья:
производство цемента (портланд - шлакопортланд - пуццоланового цемента и другие), а также местных цементов (глинитцемента, романцемента, гипсошлакового, фосфорно - шлакового и других) и извести;
производство асбеста и изготовления асбестосодержащих продуктов;
производство стекла, включая стекловолокно, с плавильной мощностью, превышающей 20 тонн в сутки;
плавление минеральных веществ, включая производство минеральных волокон, с плавильной мощностью, превышающей 20 тонн в сутки;
производство керамических продуктов путем обжига, в частности кровельной черепицы, кирпича, огнеупорного кирпича, керамической плитки, каменной керамики или фарфоровых изделий, с производственным объемом обжиговых печей, превышающей 4 кубических метра, и плотностью садки на обжиговую печь, превышающей 300 килограмм на кубический метр;
производство асфальтобетона на стационарных объектах;
производство магнезита, доломита и шамота с обжигом в шахтных, вращающихся и других печах;

9) қорғасын аккумуляторларының өндірісі бойынша;
10) автокөлік құралдарын өндіру бойынша;
11) болат метал құрастырылымдарының өндірісі;
12) тері қалдықтарынан, дала және қоқыс сүйектерінен және жануарлардың басқа да қалдықтары мен қоқтықтарынан желім даярлайтын желім қайнату өндірістері;
13) сүйектен, тері шелісінен, тері қалдықтарынан және қоймада сақтай отырып жануарлардың басқа да қалдықтары мен қоқтықтарынан жасалатын техникалық желатин өндірісі;
14) өлген жануарларды, балықты, оның бөліктерін және жануарлардың басқа да қалдықтары мен қоқтықтарын (майға айналдыру, жануарларға арналған жемдіктер, тыңайтқыштар) өңдейтін кәдеге жарату зауыттары;
15) сүйекті өртейтін және сүйекті ұсақтайтын зауыттар;
16) металдарды өндiру және өңдеу бойынша:
өңдеу үшiн пайдаланылатын күбiлердiң көлемi 30 текше метрден асатын электролиттiк немесе химиялық процестердi пайдалана отырып, металдар мен пластикалық материктердi үстірт өңдеу;
қара металдарды өңдеу:
өндiрiстiк қуаты күнiне 20 тоннадан асатын қара металлдар құю;
балғаға 50 килоджоульден асатын, тұтынылатын жылу қуаты 20 мегаваттан асатын ұста балғалары;
сағатына 2 тоннадан асатын шикi болатты бере отырып қорғаныш шашыратқы металл жамылғыларын жағу;
тәулігіне 20 тоннадан асатын өндірістік қуаттылықпен қара металдарды балқыту;
түсті металдарды өңдеу:
рудадан қышқылдандырылмаған түсті металдарды, металлургиялық, химиялық немесе электролиттiк процестер арқылы концентраттарды немесе қайталама шикiзат материалдарын өндiру;
қорғасын мен кадмий үшiн күнiне 4 тоннадан немесе басқа барлық металдар үшiн 20 тоннадан асатын балқыту қуаты бар, легирленгенiн қоса алғанда, түстi металдардың, оның iшiнде рекуперирленген өнiмдердi қорыту;
17) минерал шикiзатын қайта өңдеу бойынша:
цемент (портланд - шлакопортланд - пуццолан - цемент және басқалары), сондай-ақ жергілікті цементтер (глинитцемент, романцемент, гипсошлак, фосфорлы - шлак және басқалары) және әктас өндірісі;
ізбес өндіру және құрамында ізбесі бар өнімдерді дайындау;
әйнек талшығын қоса алғанда, күнiне 20 тоннадан асатын балқытқыш қуаты бар әйнек өндiрiсi;
күнiне 20 тоннадан асатын балқытқыш қуаты бар, минералдық талшықтар өндiрiсiн қоса алғанда, минералды заттар ерiту;
күйдiру пештерiнiң қуаты 4 текше метрден асатын және күйдiру пештерiндегi салындының тығыздығы 300 килограмм текше метрден асатын шатыр қыштарын, кiрпiш, отқа төзiмдi кiрпiш, керамикалық плиткалар, тас керамикалар немесе фарфор бұйымдарын күйдiру арқылы керамикалық өнiмдердiң өндірісі;
асфальбетон, асфальтбетон қоспаларын өндіру;
шахталық, айналмалы және басқа пештерде күйдіру арқылы магнезитті, доломитті және шамотты өндіру;

18) по химической промышленности:
производство основных органических химических веществ:
простые углеводороды (линейные или циклические, насыщенные или ненасыщенные, алифатические или ароматические);
кислородсодержащие углеводороды (спирты, альдегиды, кетоны, карбоновые кислоты, сложные эфиры, ацетата, простые эфиры, перекиси, эпоксидные смолы);
сернистые углеводороды;
азотные углеводороды (амины, амиды, соединения азота, нитросоединения или нитратные соединения, нитрилы, цианаты, изоцианаты);
фосфорсодержащие углеводороды;
галогенизированные углеводороды;
органометаллические соединения;
основные пластические материалы (полимеры, синтетические волокна и волокна на базе целлюлозы);
синтетический каучук;
краски и пигменты;
поверхностно-активные вещества;
производство полупродуктов нафталенового и антраценового рядов - бетанафтола, аш - кислоты, фенилперикислоты, перикислоты, антрахинона, фталиевого ангидрида и другие;
производство основных неорганических веществ:
производство диметилтерефталата;
производство капролактама;
производство пестицидов;
производство прочих органических смесей, включая сухую перегонку древесины (древесный уголь и т.д.);
газы (аммиак, хлор или хлористый водород, фтор или фтористый водород, оксиды углерода, соединения серы, оксиды азота, водород, диоксид серы, хлорокись углерода);
кислоты (хромовая кислота, фтористоводородная кислота, фосфорная кислота, азотная кислота, хлористоводородная кислота, серная кислота, олеум, сернистая кислота);
щелочи (гидроокись аммония, гидроокись калия, гидроокись натрия);
соли (хлористый аммоний, хлорноватокислый калий, углекислый калий, углекислый натрий, перборат, азотнокислое серебро);
неметаллы, оксиды металлов или другие неорганические соединения (карбид кальция, кремний, карбид кремния);
производство фосфорных, азотных или калийных минеральных удобрений (простых или сложных удобрений);
производство основных продуктов для растениеводства и биоцидов;
производство фармацевтических продуктов и препаратов;
производство редких металлов методом хлорирования (титаномагниевые, магниевые и другие);
производство сероуглерода;
производство мышьяка и его соединений;
производство по гидрометаллургии вольфрама, молибдена, кобальта;
производство взрывчатых веществ;
производство белковых кормовых добавок, ферментов и других белковых веществ с использованием химических или биологических процессов;
19) по производству пищевых продуктов:
животное сырье (помимо молока) с мощностями по производству готовой продукции, превышающими 75 тонн в сутки;
растительное сырье с производственными мощностями, превышающими 300 тонн готовой продукции в сутки (средний показатель на квартальной основе);
обработка и переработка молока, при которых количество получаемого молока превышает 200 тонн в сутки (средний показатель на ежегодной основе);
вытапливание жира из морских животных;
кишечно-моечные объекты;
варка сыра;
мясо коптильные производства;
рыбокоптильные заводы;
мясоперерабатывающее предприятие (крупного и мелкого рогатого скота), мясокомбинаты, включая базы для пред убойного содержания скота в пределах до трехсуточного запаса скотосырья;

18) химия өнеркәсiбі бойынша:
негiзгi органикалық химиялық заттарды өндiру;
қарапайым көмiрсутектер (линиялық немесе циклдiк, қаныққан немесе қанықпаған, алифаттық немесе хош иісті);
құрамында оттегі бар көмірсутектері (спирттер, альдегидтер, кетондар, карбонды қышқылдар, күрделi эфирлер, ацетаттар, қарапайым эфирлер, тотықтар, эпоксидтi смолалар);
күкiрттi көмiрсутектер;
азотты көмірсутектер (аминдер, амидтер, азоттың қосылысы, нитро қосылыстар, нитрилдер, цианаттар, изоцианаттар);
құрамында фосфор бар көмірсутектер;
галогенизделген көмiрсутектер;
органометалдық қосылыстар;
негiзгi пластикалық материалдар (полимерлер, синтетикалық талшықтар және целлюлоза базасындағы талшықтар);
синтетикалық каучук;
бояулар мен пигменттер;
беткi - белсенді заттар;
нафтален және антрацен қатарындағы жартылай өнімдердің - бетанафтол, аш - қышқылы, фенилпери қышқылдар, периқышқыл, антрахинон, фталийлік ангидрид және басқаларының өндірісі;
негізгі органикалық емес заттар өндірісі:
диметилтерефталат өндірісі;
капролактам өндірісі;
пестицидтер өндірісі;
басқа да органикалық қоспаларды, сүректі құрғақ айдауды қоса алғандағы өндіріс (сүректі көмір, және т.б.);
газдар (аммиак, хлор немесе хлорлы сутек, фтор немесе фторлы сутек, көмiртек оксидтерi, күкiрт қосылыстары, азот оксидтерi, сутек, күкiрт диоксидi, көмiртек хлор қышқылы);
қышқылдар (хромды қышқыл, фторлы сутек қышқылы, азот қышқылы, хлорлы - сутектi қышқыл, күкiрт қышқылы, олеум, күкiрт қышқылы);
сiлтiлер (аммоний гидро қышқылы, калий гидро қышқылы, натрий гидро қышқылы);
тұздар (хлорлы аммоний, хлорлықышқыл калий, көмiрқышқыл калий, көмiрқышқыл натрий, перборат, азотқышқыл күмiс);
металеместер, металл қышқылдары немесе басқа органикалық емес қосылыстар (кальций карбиді, кремний карбиді);
фосфор, азот немесе калий минералды тыңайтқыштар (қарапайым немесе күрделi тыңайтқыштар) өндiрдірісі;
өсiмдiк шаруашылығы және биоцидтер үшiн негiзгi өнiмдер өндiрісі;
фармацевтикалық өнiмдер мен препараттардың өндiрісі;
хлорлау әдісімен (титан - магний, магний және басқалары) сирек металдар өндірісі;
күкіртті көміртек өндірісі;
күшәла мен оның қосындыларының өндірісі;
вольфрам, молибден, кобальт гидрометаллургиясы өндірісі;
жарылғыш заттар өндiрісі;
химиялық немесе биологиялық процестерін пайдалана отырып, ақуыз жем қоспаларын, ферменттер және басқа ақуыз заттарының өндiрісі;
19) азық - түлік өнімдері өндірісі бойынша:
тәулігіне 75 тоннадан асатын дайын өнiм өндiру жөнiнде қуаты бар мал шикiзаты (сүттен басқа);
тәулігіне 300 тоннадан асатын өндірістік қуаттылықпен дайын өнім өндіру бойынша (жыл сайынғы негізде орташа көрсеткіш) өсімдік шикізаты;
сүтті өңдеу және қайта өңдеу кезінде алынатын сүттің мөлшері тәулігіне 200 тоннадан жоғары (орташа көрсеткіш жыл сайынғы негізде);
теңіз жануарларынан алынатын майды еріту;
ішек жуатын объектілер;
ірімшік қайнататын өндірістер;
етті сүрлейтін өндірістер;
балықты сүрлейтін зауыттар;
мал шикізатының үш тәулікке дейінгі қорының шегінде малды сойғанға дейін ұстауға арналған базаны қоса алғанда, ет өңдеу кәсіпорны (ірі және ұсақ қара малдар) және ет комбинаттары;

20) поверхностная обработка веществ, предметов или продуктов с использованием органических растворителей, в частности для отделки, печати, покрытия, обезжиривания, гидроизолирования, калибровки, окраски, очистки или пропитки, с производственной мощностью более 150 килограмм в час или более 200 тонн в год;
21) промывка, отбеливание, мерсеризация или окрашивание волокна или текстиля, на которых объем обрабатываемых материалов превышает 10 тонн в сутки;
22) дубление кожи и шкур, на которых объем переработки превышает 12 тонн обработанных продуктов в сутки;
23) производство целлюлозы из древесины или аналогичных волокнистых материалов;
24) производство бумаги и картона с производственной мощностью, превышающей 20 тонн в сутки;
25) производство чугуна, стали и ферросплавов;
26) производство алюминия способом электролиза расплавленных солей алюминия (глинозема).
5. В сфере строительства:
1) по строительству железнодорожных (магистральных) путей;
2) по строительству аэропортов с длиной основной взлетно - посадочной полосы в 2100 метров или более;
3) по строительству автомобильных дорог общего пользования, за исключением хозяйственных автомобильных дорог и улиц населенных пунктов;
4) по строительству торговых портов, причалов для погрузки и разгрузки, связанные с береговыми и выносными портами (за исключением причалов паромных переправ), которые могут принимать суда водоизмещением более 1350 тонн;
5) по строительству (реконструкции) плотин и других объектов, предназначенных для удерживания или постоянного хранения воды, для которых новое или дополнительное количество задерживаемой или хранимой воды превышает 10 млн.м3;
6) по строительству воздушных линий электропередачи с напряжением 220 киловольт или более и протяженностью более 15 километров и независимо от протяженности в черте населенных пунктов;
7) по строительству полигонов размещения опасных и твердых бытовых отходов.
6. В сфере транспорта:
1) по транспортировке газа, нефти или химических веществ диаметром трубопровода более 800 миллиметров и протяженностью более 40 километров;
2) по транспортировке по внутренним водным путям, допускающим проход судов водоизмещением более 1350 тонн (за исключением паромных переправ);
3) причалы, места перегрузки и хранения грузов, производства фумигации грузов, судов, железнодорожноготранспорта, газовой дезинфекции, дератизации и дезинсекции:
места разгрузки апатитного концентрата, фосфоритной муки, цемента и других пылящих грузов при грузообороте более 150000 тонн в год;
места перегрузки и хранения жидких химических грузов и сжиженных газов (метана, пропан, аммиак и другие), производственных соединении галогенов, серы, азота, углеводородов (метанол, бензол, толуол и другие), спиртов, альдегидов и других соединений;
зачетные и промывочно-пропарочные станции, дезинфекционно-промывочные объекты, пункты зачистки судов, цистерн, приемно-очистные сооружения, служащие для приема балластных и промывочно-нефтесодержащих вод со специализированных плавеборщиков;

20) сағатына 150 килограммынан астам немесе жылына 200 тоннадан астам өндiрiстiк қуаты бар, органикалық ерiткiштердi пайдалана отырып заттарды, бұйымдарды немесе өнiмдердi беткi өңдеу, атап айтқанда әрлеуге, басуға, жабуға, майсыздандыруға, гидрооқшаулауға, калибровкалауға, бояуға, тазалауға немесе дымқылдауға арналған;
21) тәулігіне өңделетiн материалдардың көлемi 10 тоннадан асып түсетiн алдын ала өңдеуге (жуу, ағарту, мерсеризация секiлдi операциялар) немесе талшықты немесе текстильдi бояу;
22) өңделген өнімдерді ұқсату мөлшерi тәулігіне 12 тоннадан асып түсетiн былғары мен терiлердi илеу;
23) ағаштан немесе соған ұқсас талшықты материалдардан целлюлоза өндiрiсi;
24) тәулігіне 20 тоннадан асатын өндiрiстiк қуаты бар қағаз және картон өндiрiсi;
25) шойын, болат пен ферроқорытпалардың өндірісі;
26) алюминийдің балқытылған тұздарының (глинозем) электролизі тәсілімен алюминий өндірісі.
5. Құрылыс саласында:
1) теміржол (магистралды) жолдары құрылысы бойынша;
2) негiзгi ұшу - қону алаңының ұзындығы 2100 метр немесе одан да астам әуежайлар құрылысы бойынша;
3) жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының құрылысы бойынша, шаруашылық автомобиль жолдары мен елді мекендердің көшелерінен басқа;
4) 1350 тоннадан астам су сыйымдылығы бар кемелердi қабылдай алатын жағалау және шығыңқы порттармен байланысты (паромдық өткел айлақтарын қоспағанда) жүк тиеу мен түсiруге арналған сауда порттары, айлақтар;
5) ұсталатын немесе сақталатын судың жаңа немесе қосымша мөлшерi 10 млн. текшеметрден асатын суды ұстауға немесе үнемi сақтауға арналған бөгеттер немесе басқа да объектiлер құрылысы бойынша;
6) кернеуi 220 киловольт немесе ұзақтығы 15 километрден асатын әуе электр желілерінің құрылысы бойынша және елді мекендердегі ұзындығына қарамастан;
7) қауіпті және тұрмыстық қатты қалдықтарды орналастыру полигондарының құрылысы бойынша.
6. Көлік саласында:
1) 40 километр астам ұзақтықтағы және 800 миллиметрден астам диаметрдегі құбыр желісімен газды, мұнайды немесе химиялық заттарды тасымалдау бойынша;
2) су сыйымдылығы 1350 тоннадан астам кемелердің (паромдық өткелдерді қоспағанда) өтуіне жол беретін ішкі су жолдарымен тасымалдау бойынша;
3) айлақтар, жүктерді қайта тиеу және сақтау, жүктерді, кемелерді және теміржол көлігін фумигациялауды, газ дезинфекциясын, дератизациясын және дезинсекциясын жүргізу орындары;
жүк айналымы жылына 150000 тоннадан астам апатит концентратын, фосфорит ұнын, цементті және басқа шаңданатын жүктерді түсіретін орындар;
сұйық химиялық жүктер мен сұйытылған газдарды (метан, пропан, аммиак және басқалары), галогендер, күкірт, азот, көмірсутектерінің (метанол, бензол, толуол және басқалары), спирттер, альдегидтердің өндірістік қосындыларын және басқа қосындыларды қайта тиеу және сақтау орындары;
тазартатын және жуатын - булайтын станциялар, дезинфекциялау - қайта жуу объектілері, кемелерді, цистерналарды тазартатын пункттер, балласты және арнайы қалқымалы жинағыштардан құрамында мұнай бар шайынды суларды қабылдауға арналған қабылдау - тазарту құрылыстары;

4) комплекс зданий, сооружений и соответствующего оборудования, предназначенный для заправки горюче-смазочными материалами любых транспортных средств (автозаправочные станции и другие).
7. В сфере электроснабжения и теплоснабжения:
1) по атомным электростанциям и другим установкам с атомными реакторами, включая демонтаж или вывод из эксплуатации таких электростанций или реакторов (за исключением исследовательских установок для производства и конверсии делящихся и воспроизводящих материалов, максимальная мощность которых не превышает 1 киловатт постоянной тепловой нагрузки);
2) по тепловым электростанциям и другим установкам для сжигания с подключаемой мощностью 50 мегаватт и более.
8. В сфере водоснабжения:
1) по забору поверхностных и подземных вод объемом забираемой воды, превышающим 50 кубических метров в сутки;
2) по размещению объектов в водоохранных зонах и полосах и зонах санитарной охраны источников водоснабжения.
9. В сфере водоотведения:
1) по очистке сточных вод с производительностью, превышающей эквивалент численности населения в размере 150000 человек;
2) по отведению сточных вод на поля фильтрации, рельеф местности, в подземные горизонты объемом отводимой воды, превышающим 50 кубических метров в сутки.
10. В сфере обращения с отходами:
1) по сжиганию, рекуперации, химической обработке и захоронению, удалению опасных отходов;
2) по сжиганию коммунальных отходов с производительностью превышающей 3 тонны в час;
3) по удалению неопасных отходов с производительностью, превышающей 50 тонн в сутки;
4) по полигонам размещения отходов, на которые поступает более 10 тонн отходов в сутки, или с общей емкостью, превышающей 25000 тонн, исключая свалки инертных отходов;
5) установки для ликвидации трупов животных;
6) по удалению радиоактивных отходов;
7) полям ассенизации;
8) скотомогильники с захоронением в ямах;
9) отвалы, хвостохранилища и шламонакопители при добыче твердых полезных ископаемых (кроме общераспространенных полезных ископаемых).
11. Производство и использование потенциально опасных биологических веществ, в том числе генетически модифицированных организмов и продуктов.
12. Строительство и размещение на водосборных площадях предприятий и сооружений, использующих в производственных целях потенциально опасные химические, биологические вещества и радиоактивные материалы, приводящие к загрязнению и засорению водных объектов.

4) кез келген көлік құралдарына жанар - жағар май материалдарын құюға арналған ғимараттар, құрылыстар және тиісті жабдықтар кешені (автожанармай құю станциясы).
7. Электрмен жабдықтау және жылумен жабдықтау саласында:
1) мұнай электр станцияларын немесе 1 - реакторларды бөлшектеудi немесе пайдаланудан шығаруды қоса алғанда (барынша қуатты тұрақты жылу жүктемесiнiң 1 киловаттынан аспайтын бөлiнетiн және өндiрiлетiн материалдарды өндiру мен консервациялауға арналған зерттеу қондырғыларын қоспағанда) атом электр станциялары және атомды реакторы бар басқа да қондырғылар;
2) жылу электр станциялары және жағу үшiн 50 мегаватт немесе одан да көп жылу қуаты әкелiнген басқа да қондырғылар.
8. Сумен жабдықтау саласында:
1) тәулігіне 50 текше метрден асатын жиналған су көлемі бойынша жер үсті және жер асты сулары бойынша;
2) су қорғау аймақтары мен белдеулеріндегі және сумен жабдықтау аймақтарының санитарлық қорғалу аймақтарындағы объектілердің орналастырылуы бойынша.
9. Су бұру саласында:
1) 150000 адам мөлшерiндегi халық санының эквивалентiнен асып түсетiн өнiмдiлiгi бар сарқынды суларды тазарту;
2) тәулігіне 50 текше метрден асатын бұрылатын су жер асты көкжиектеріне, жер рельефіне, сүзгілеу алаңдарына ағынды суларды бұру бойынша.
10. Қалдықтармен жұмыс жасау саласында:
1) қауiптi қалдықтарды жағу, рекуперациялау, химиялық өңдеу, көму және жою бойынша;
2) өнiмдiлiгi сағатына 3 тоннадан асатын коммуналдық - тұрмыстық қалдықтарды жағу бойынша;
3) өнiмдiлiгi тәулiгіне 50 тоннадан асатын қауiптi емес қалдықтарды жою бойынша;
4) инерттiк қалдықтар қоқыстарын қоспағанда, тәулiгіне 10 тоннадан астам қалдықтар түсетiн, немесе жалпы сыйымдылығы 25000 тоннадан асатын қалдықтарды орналастыру полигондары бойынша;
5) жануарлар өлекселерін жоюға арналған қондырғылар;
6) радиоактивті қалдықтарды жою бойынша;
7) ассенизация алқаптары бойынша;
8) шұңқырға көметін мал қорымдары;
9) қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбалардан басқа) өндіру кезіндегі үйінділер, қалдыққоймалар мен қоқыржинағыштары.
11. Ықтимал қауіпті биологиялық заттарды, оның ішінде генетикалық түрлендірілген организмдер мен өнімдерді өндіру және пайдалану.
12. Өндірістік мақсаттарда су объектілерінің ластануына әкелетін ықтимал қауіпті химиялық, биологиялық және радиоактивті материалдарды пайдаланатын кәсіпорындар мен ғимараттарды су жинау алаңдарында салу және орналастыру.