О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 274 "Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов в области здравоохранения"
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 августа 2016 года № 683. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2016 года № 14201. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-103/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 16.09.2020 № ҚР ДСМ-103/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 102-1) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 274 "Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11207 от 28 мая 2015 года, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 17 июня 2015 года) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил привлечения независимых экспертов при проведении внешней экспертизы";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 102-1) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения независимых экспертов при проведении внешней экспертизы.";
Правила привлечения независимых экспертов при проведении внешней экспертизы (далее - Правила), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня подписания в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 274 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 2 тамыздағы № 683 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 2 қыркүйекте № 14201 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-103/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 16.09.2020 № ҚР ДСМ-103/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 102-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 274 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 11207 болып тіркелген және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 102-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмелерін қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде баспа және электронды түрде бір данада мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 02 августа 2016 года
№ 683
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года
№ 274
Правила привлечения независимых экспертов
при проведении внешней экспертизы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила привлечения независимых экспертов при проведении внешней экспертизы разработаны в соответствии с подпунктом 102-1) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок привлечения независимых экспертов при проведении внешней экспертизы.
2. Целью привлечения независимых экспертов является:
1) обеспечение прав пациентов на получение медицинской помощи необходимого объема и надлежащего качества на основе оптимального использования кадровых, материально-технических ресурсов субъектов здравоохранения и применения современных медицинских технологий;
2) обеспечение прозрачности и объективности оценки деятельности субъектов здравоохранения, компетенции медицинских работников, квалификационного уровня специалистов;
3) обеспечение актуальности и обоснованности рекомендаций при формировании общих требований к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации.
3. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) субъект здравоохранения – организации здравоохранения, за исключением организаций, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 20 тамызда
№ 683 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 274 бұйрығымен
бекітілген
Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 102-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту тәртібін айқындайды.
2. Тәуелсіз сарапшыларды тартудың мақсаты:
1) денсаулық сақтау субъектілерінің кадрлық, материалдық-техникалық ресурстарын оңтайлы пайдалану және заманауи медициналық технологияларды қолдану негізінде пациенттердің қажетті көлемдегі және тиісті сападағы медициналық көмек алу құқықтарын қамтамасыз ету;
2) денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін бағалаудың ашықтығы мен объективтілігін, медицина қызметкерлерінің құзыретін, мамандардың біліктілік деңгейін қамтамасыз ету;
3) белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде медициналық көрсетілетін көмекке қойылатын жалпы талаптарды қалыптастыру кезінде ұсынымдардың өзектілігі мен негізділігін қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) денсаулық сақтау субъектісі – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;

2) физическое лицо - граждане Республики Казахстан, граждане других государств, а также лица без гражданства;
3) юридическое лицо - организация, которая имеет на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления обособленное имущество и отвечает этим имуществом по своим обязательствам, может от своего имени приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права и обязанности, быть истцом и ответчиком в суде;
4) экспертиза качества медицинских услуг (далее – Экспертиза) - совокупность организационных, аналитических и практических мероприятий, осуществляемых для вынесения заключения по уровню качества медицинских услуг, предоставляемых физическими и юридическими лицами, с использованием индикаторов, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия медицинских услуг стандартам. Экспертиза подразделяется на внутреннюю и внешнюю;
5) независимая экспертиза – процедура, проводимая независимыми экспертами в рамках внешней экспертизы в целях вынесения заключения об уровне качества оказываемых медицинских услуг, предоставляемых субъектами здравоохранения, с использованием индикаторов, отражающих показатель эффективности, полноты и соответствия оказываемых медицинских услуг стандартам;
6) независимый эксперт – физическое лицо, имеющее высшее медицинское образование и соответствующее требованиям к физическим лицам, претендующим на проведение независимой экспертизы, определенным уполномоченным органом.
4. Сведения о независимых экспертах физические лица и субъекты здравоохранения получают с банка данных аккредитованных независимых экспертов в области здравоохранения.
5. Независимый эксперт привлекается при проведении внешней экспертизы с учетом его медицинской и фармацевтической специальности.
6. Оплата услуг по проведению независимой экспертизы осуществляется на основе акта выполненных работ.
Глава 2. Порядок привлечения независимых экспертов
при проведении внешней экспертизы
7. Независимые эксперты привлекаются при проведении внешней экспертизы деятельности субъектов здравоохранения:
1) уполномоченным органом и его территориальными подразделениями;
2) субъектами здравоохранения;
3) физическими или юридическими лицами.
8. Независимые эксперты при проведении внешней экспертизы привлекаются:
1) уполномоченным органом и его территориальными подразделениями при комиссионном разборе в случаях:
проведения проверок в сфере качества оказания медицинских услуг на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;

2) жеке тұлға – Қазақстан Республикасының азаматтары, басқа мемлекеттердiң азаматтары, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар;
3) заңды тұлға – меншiк, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығындағы оқшау мүлкi бар және сол мүлiкпен өз мiндеттемелерi бойынша жауап беретiн, өз атынан мүлiктiк және мүлiктiк емес жеке құқықтар мен мiндеттерге ие болып, оларды жүзеге асыра алатын, сотта талапкер және жауапкер бола алатын ұйым;
4) медициналық көрсетілетін қызметтер сапасының сараптамасы (бұдан әрі – Сараптама) – медициналық көрсетілетін қызметтер тиімділігінің, толықтығының және стандарттарға сәйкестігінің көрсеткішін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, жеке және заңды тұлғалар ұсынатын медициналық көрсетілетін қызметтер сапасының деңгейі бойынша қорытынды шығару үшін жүзеге асырылатын ұйымдастыру, талдау және практикалық іс-шаралар жиынтығы. Сараптама ішкі және сыртқы болып бөлінеді;
5) тәуелсіз сараптама – медициналық көрсетілетін қызметтердің тиімділігінің, толықтығының және стандарттарға сәйкестігінің көрсеткішін көрсететін индикаторларды пайдалана отырып, денсаулық сақтау субъектілері медициналық көрсетілетін қызметтер сапасының деңгейі туралы қорытынды шығару мақсатында, сондай-ақ мамандардың біліктілік деңгейін айқындау мақсатында өткізілетін рәсім;
6) тәуелсіз сарапшы – денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне тәуелсіз сараптама жүргізу үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген жеке тұлға.
4. Тәуелсіз сарапшылар туралы мәліметтерді жеке тұлғалар мен денсаулық сақтау субъектілері денсаулық сақтау саласындағы аккредиттелген тәуелсіз сарапшылар дерекқорынан алады.
5. Тәуелсіз сарапшы сараптамаға оның медициналық, фармацевтикалық мамандығы ескеріле отырып тартылады.
6. Тәуелсіз сараптама жүргізу қызметтеріне ақы төлеу орындалған жұмыстар актісі негізінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту тәртібі
7. Денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды:
1) уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері;
2) денсаулық сақтау субъектілері;
3) жеке немесе заңды тұлғалар тартады.
8. Сыртқы сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды:
1) уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері комиссиялық талқылау кезінде:
медициналық қызметтерді көрсету сапасының саласында тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі мәніне тексеру жүргізу;

проведения аккредитации субъектов здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 127 "Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10735);
экспертизы пролеченных случаев с летальными исходами;
2) субъектами здравоохранения на договорной основе;
3) физическими или юридическими лицами в случаях несогласия с выводами внешней экспертизы.

"Денсаулық сақтау саласында аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 127 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10735 болып тіркелген) денсаулық сақтау субъектілеріне аккредиттеу жүргізу;
өліммен аяқталған емделіп шыққан жағдайларға сараптама жүргізу жағдайларында;
2) шарттық негізде денсаулық сақтау субъектілері;
3) жеке немесе заңды тұлғалар сыртқы сараптама қорытындыларымен келіспеген жағдайда тартады.