О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 184. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2016 года № 14341. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 42 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 42 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" и в целях совершенствования порядка осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7584, опубликованное 23 июня 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 199-200 (27018-27019) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для целей настоящих Правил документами валютного контроля являются документы, поступающие в бумажном или электронном виде в уполномоченный банк или филиал Национального Банка при осуществлении контроля исполнения требования репатриации. К таким документам относятся:
1) заявление на получение учетного номера контракта по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам, или произвольной формы по контрактам, не требующим получения учетного номера контракта;
2) контракт (оригинал или его копия) с отметкой о присвоении учетного номера для контрактов, подлежащих учетной регистрации;

"Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 184 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қазанда № 14341 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 42 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 42 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7584 тіркелген, 2012 жылғы 23 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 339-345 (27419) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларында:
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін репатриациялау жөніндегі талаптың орындалуын бақылауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына қағаз тасымалдағышпен немесе электрондық түрде келіп түсетін құжаттар валюталық бақылау құжаттары болып табылады. Мұндай құжаттарға мыналар жатады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірін алуға өтініш немесе келісімшарттың есептік нөмірін алуды талап етпейтін келісімшарттар бойынша еркін нысандағы өтініш;
2) есептік тіркеуден өтуге тиіс келісімшарттар үшін есептік нөмірдің берілгені туралы белгісі бар келісімшарт (түпнұсқасы немесе оның көшірмесі);

3) документы, подтверждающие:
изменение сроков и условий исполнения обязательств или сторон по контракту;
исполнение обязательств по контракту (включая документы, подтверждающие выполнение работ (оказание услуг) или движение товаров внутри таможенной территории Союза для экспорта или импорта);
соответствие банковского счета экспортера или импортера в иностранном банке счетам, указанным в подпункте 4) пункта 2 статьи 12 Закона;
4) выписки о движении денег по банковским счетам в иностранных банках, платежные и иные документы, подтверждающие и идентифицирующие платежи и (или) переводы с банковских счетов в иностранных банках;
5) лицензия, регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении, паспорт сделки;
6) акт сверки по контракту;
7) информация о движении товаров по контрактам с учетным номером контракта, направленная в порядке, предусмотренном пунктами 49, 49-1, 49-2 и 53 настоящих Правил;
8) информация территориального подразделения органа государственных доходов о наличии декларации на товары в информационной системе органа государственных доходов Республики Казахстан.";
часть первую пункта 45 изложить в следующей редакции:
"45. Обмен информацией в соответствии с настоящим пунктом и пунктами 46, 47, 48, 49, 49-1, 49-2, 51, 52 и 56 настоящих Правил осуществляется между уполномоченными банками, Национальным Банком и органом государственных доходов в электронном виде.";
дополнить пунктом 53-1 следующего содержания:
"53-1. При отсутствии декларации на товары, представленной экспортером или импортером в качестве документа валютного контроля, в информационной системе банка учетной регистрации контракта, территориальное подразделение органа государственных доходов в течение трех рабочих дней после обращения экспортера или импортера предоставляет информацию о наличии декларации на товары в информационной системе органа государственных доходов Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 56 следующего содержания:
"56. При выявлении неисполнения нерезидентом в сроки репатриации обязательств по контракту перед экспортером или импортером на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца (месяца истечения срока репатриации) пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, уполномоченный банк направляет в Национальный Банк лицевую карточку банковского контроля по форме, установленной приложением 7 к настоящим Правилам в течение двух месяцев с даты получения информации о движении товаров через таможенную границу Союза по контрактам с учетным номером контракта за отчетные периоды 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 годы и первое полугодие 2016 года.";
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

3) мыналарды:
келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдерінің және талаптарының немесе тараптарының өзгергенін;
келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалғанын (жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) немесе тауарлардың Одақтың кеден аумағының ішінде экспорт немесе импорт үшін өткізілуін растайтын құжаттарды қоса алғанда);
экспортердің немесе импортердің шетел банкіндегі банк шотының Заңның 12-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген шоттарға сәйкес келуін растайтын құжаттар;
4) шетел банктеріндегі банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірмелер, шетел банктеріндегі банк шоттарынан төлемдер мен (немесе) аударымдарды растайтын және сәйкестендіретін төлем құжаттары және өзге құжаттар;
5) лицензия, тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік, мәміле паспорты;
6) келісімшарт бойынша салыстырып тексеру актісі;
7) осы Қағидалардың 49, 49-1, 49-2 және 53-тармақтарында көзделген тәртіппен жіберілген келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлар қозғалысы туралы ақпарат;
8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде тауарларға декларацияның болуы туралы мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің анықтамасы.";
45-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Осы Қағидалардың осы тармағына және 46, 47, 48, 49, 49-1, 49-2, 51, 52 және 56-тармақтарына сәйкес ақпарат алмасу уәкілетті банктер, Ұлттық Банк және мемлекеттік кірістер органы арасында электрондық түрде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 53-1-тармақпен толықтырылсын:
"53-1. Экспортер немесе импортер валюталық бақылау құжаты ретінде ұсынған тауарларға декларация келісімшартты есептік тіркеу банкінің ақпараттық жүйесінде болмаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі экспортер немесе импортер өтініш жасағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесінде тауарларға декларацияның болуы туралы анықтаманы береді.";
мынадай мазмұндағы 56-тармақпен толықтырылсын:
"56. Резидент емес келісімшарт бойынша репатриациялау мерзімінде экспортердің немесе импортердің алдындағы есепті айдың (репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың) соңғы күнгі жағдай бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомадағы міндеттемелерді орындамағаны анықталған кезде, уәкілетті банк 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 жылдар және 2016 жылғы бірінші жартыжылдық есепті кезеңдері үшін келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша Одақтың кеден шекарасы арқылы тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты алған күннен бастап екі ай ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасын Ұлттық Банкке жібереді.
5-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Баймагамбетов А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2016 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
16 сентября 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
К. Бишимбаев
21 сентября 2016 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 184
Приложение 5
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения
резидентами учетных номеров
контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация по контракту с учетным номером контракта"
Отчетный период: за ___ (день) ___________ (месяца) ____ года
Индекс: ЕIСС_2
Периодичность: ежедневно
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления - не позднее трех рабочих дней:
после даты присвоения учетного номера контракту или снятия
контракта с учетной регистрации;
после даты принятия уполномоченным банком документов,
подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в контракт
Форма
Информация по контракту с учетным номером контракта
за ____ (день) _____________ (месяца) _____ года
БИН уполномоченного банка ________________________________________
Реквизиты учетной
регистрации контракта
или паспорта сделки
Информация по экспортеру или импортеру
Реквизиты
паспорта
сделки
Учетный
номер
контракта
Наименование
или фамилия,
имя, отчество
(при его
наличии)
БИН
ИИН
Признак -
юридическое лицо
или индивидуальный
предприниматель
Код
области
Дата
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Информация по контракту
Нерезидент
Срок репатриации
Снятие
контракта
с учетной
регистрации
Признак - экспорт или импорт
Номер
Дата
Сумма контракта в тысячах единиц
Валюта контракта
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Страна
дата
основание
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
"____" ___________________ 20___ года
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация по контракту
с учетным номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация по контракту с учетным номером контракта"

2. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Баймағамбетов А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 16 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 21 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 8 тамыздағы
№ 184 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына 5-қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Есепті кезең:______жылғы __________(күні)______(айының)
Индекс: ЕІСС_2
Кезеңділігі: күн сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі - үш жұмыс күнінен кешіктірмей:
келісімшартқа есептік нөмір берген немесе келісімшартты есептік тіркеуден алған күннен кейін;
уәкілетті банк келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді растайтын құжаттарды қабылдаған күннен кейін
Нысан
____________(жылғы)_____________(күні)_____________(айының)
Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат
Уәкілетті банктің БСН______________________________________________
Келісімшартты есептік тіркеу немесе мәміле паспортының деректемелері
Экспортер немесе импортер жөніндегі ақпарат
Мәміле паспортының деректемелері
Келісімшарттың есептік нөмірі
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
Облыс коды
Күні
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Келісімшарт бойынша ақпарат
Резидент емес
Репатриация лау мерзімі
Келісімшартты есептік тіркеуден алу
Белгісі - экспо рт немес е импорт
Нөмірi
Күні
Келісімша рт сомасы мың бірлікпен
Келісімшарттың валютасы
Атауы немес е тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Елі
күні
негіздеме
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
20_____жылғы "______"__________________________
_______________________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған нысанға
қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат"
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация по контракту с учетным номером контракта" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по контрактам, принятым к учетной регистрации.
2. Заполнение Формы
4. При направлении информации по контрактам, подлежащим учетной регистрации, заполняются графы 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20.
5. При направлении информации о внесении изменений и (или) дополнений в контракт, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторон по контракту, сумму и валюту контракта, заполняются графы 4, 5, а также те графы, сведения в которых подлежат уточнению.
6. В случае, указанном в пункте 54 настоящих Правил, заполняются графы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20. В графах 2 и 3 указываются номер и дата паспорта сделки.
7. При направлении информации о снятии контракта с учетной регистрации заполняются графы 4, 5, 19, 20.
8. Графы 3, 5, 13, 19 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
9. Графа 7 заполняется, если в графе 9 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера. В случае отсутствия БИН указывается код общегосударственного классификатора предприятий и организаций (далее - код ОКПО) экспортера или импортера.
10. Графа 8 заполняется, если в графе 9 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера. В случае отсутствия ИИН указывается регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) экспортера или импортера.
11. В графе 9 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), и признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. В графе 10 указываются первые 2 цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.
13. Графа 11 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если контракт по экспорту и 2 - если контракт по импорту.
14. Графа 12 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде есептік тіркеуге қабылданған келісімшарттар бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
4. Есептік тіркелуге тиіс келісімшарттар бойынша ақпарат жіберілген кезде 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-бағандар толтырылады.
5. Келісімшартқа тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына, келісімшарттың сомасы мен валютасына әсер ететін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу туралы ақпаратты жіберген кезде 4, 5-бағандар, сондай-ақ мәліметтері нақтылауға жататын бағандар толтырылады.
6. Осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген жағдайда, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-бағандар толтырылады. 2 және 3-бағандарда мәміле паспортының нөмірі мен күні көрсетіледі.
7. Келісімшартты есептік тіркеуден алу туралы ақпарат жіберілген кезде 4, 5, 19, 20-бағандар толтырылады.
8. 3, 5, 13, 19-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
9. 7-баған, егер 9-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады. БСН болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы мемлекеттік жіктеуішінің коды (бұдан әрі - КҰЖЖ) көрсетіледі.
10. 8-баған, егер 9-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады. ЖСН болмаған жағдайда, экспортер немесе импортер салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН) көрсетіледі.
11. 9-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі көрсетіледі және егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 10-бағанда ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес экспортердің немесе импортердің заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы 2 цифрі көрсетіледі.
13. 11-баған мынадай белгілерді ескере отырып толтырылады: 1 - егер келісімшарт экспорт бойынша болса және 2 - егер келісімшарт импорт бойынша болса.
14. 12-баған келісімшарттың нөмірін көрсету арқылы келісімшарттың осындай деректемесі болған кезде толтырылады.

15. В графах 14, 16 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
16. В графе 17 указывается код страны иностранного покупателя или поставщика согласно государственным классификаторам ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
17. В графе 18 указывается срок репатриации, рассчитанный экспортером или импортером в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
18. Графа 20 заполняется с учетом следующего классификатора;
1 - исполнение обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличие остатка задолженности нерезидента или резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, либо прекращение обязательств в случаях предоставления отступного, зачета, совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, издания акта государственного органа, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по контракту и подтверждающих документов;
2 - возврат нерезиденту ранее полученных товаров либо возврат импортеру неиспользованного аванса, при наличии письменного подтверждения импортера о прекращении действия данного контракта;
3 - возврат экспортеру ранее отгруженных товаров в случае неисполнения обязательства нерезидента по оплате товара либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату контракта по экспорту в случае неисполнения обязательства экспортера по поставке товара, при наличии письменного подтверждения экспортера о прекращении действия данного контракта;
4 - предоставление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5 - подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6 - отсутствие по контракту движения денег и товаров в течение одного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
7 - наличие судебного решения либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8 - ликвидация экспортера или импортера в случае отсутствия правопреемника;
9 - получение экспортером или импортером страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
10 - поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11 - приостановление либо лишение банка учетной регистрации контракта лицензии на проведение банковских и иных операций;
12 - учет уполномоченным банком предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по контракту, при исполнении обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
13 - перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по контракту другому лицу на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, и при наличии письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, представленного в банк учетной регистрации контракта;

15. 14, 16-бағандарда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
16. 17-бағанда шетелдік сатып алушы немесе жеткізуші елінің коды ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуіштеріне сәйкес көрсетіледі;
17. 18-бағанда экспортер немесе импортер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептеген репатриациялау мерзімі көрсетіледі.
18. 20-баған мынадай жіктеуіш ескеріле отырып толтырылады:
1 - тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық орындауы не резидент еместің немесе резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы не талабынан бас тартқаны үшін төлем төленген, өзара есепке алынған, борышқор мен кредитордың бір тұлға болған, міндеттемелерді орындауға мүмкіндік болмаған, мемлекеттік органның актісі шыққан жағдайларында, экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша тараптар міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттар болған кезде міндеттемелердің тоқтатылуы;
2 - импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емеске бұрын алынған тауарларды қайтару не импортерге пайдаланылмаған авансты қайтару;
3 - экспортер осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емес тауарға ақы төлеу міндеттемесін орындамаған жағдайда, экспортерге бұрын тиелген тауарларды қайтару не экспортер тауарды жеткізу бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда экспортер экспорт бойынша келісімшарттың төлемі бойынша алған валютаны резидент емеске қайтару;
4 - экспортер немесе импортер резидент еместің алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспортер немесе импортер алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған резидент емес тарапынан талабы жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5 - дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге қоныс аударуы туралы уәкілетті органының растауы;
6 - тараптардың міндеттемелерін баламалы орындауы немесе резидент еместің не резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы шартымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күнінен бастап бір жыл ішінде келісімшарт бойынша ақша немесе тауар қозғалысының болмауы;
7 - резидент еместі тарату немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шетел мемлекетінің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8 - құқықтық мирасқоры болмаған жағдайда, экспортерді немесе импортерді тарату;
9 - резидент емес міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде экспортердің немесе импортердің сақтандыру төлемін алуы;
10 - ақшалай талап етуді бере отырып (факторинг) қаржыландыру шарты шеңберінде экспортердің немесе импортердің банк шотына ақша түсуі;
11 - келісімшартты есептік тіркеу банктің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру;
12 - тараптар келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындаған не резидент еместің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешегінің қалдығы болған кезде резидент емес ұсынған, келісімшарт бойынша есеп айырысу үшін импортердің шығарған векселін уәкілетті банктің есепке алуы;
13 - экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша резидент еместің алдындағы борышын резидент еместің келісімін растайтын құжаттардың негізінде басқа тұлғаға аударуы және экспортердің немесе импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы келісімшартты есептік тіркеу банкіне ұсынылған жазбаша өтініші болған кезде;

14 - уступка или перевод экспортером или импортером другому лицу права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов (договор уступки прав требования, акт сверки по взаимным обязательствам, акт приема-передачи товаров, товаросопроводительные документы и другие) и письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, с учетом пункта 38 настоящих Правил;
15 - наличие документа государственного органа или иного уполномоченного органа о смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего личное предпринимательство;
16 - истечение трех лет со дня отнесения контракта на отдельный учет;
17 - изменение экспортером или импортером банка учетной регистрации контракта, обслуживающего экспортера или импортера по контракту, с учетом пункта 32 настоящих Правил;
18 - внесение изменений и дополнений в контракт, исключающих перемещение товара через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта;
19 - отсутствие движения денег и товаров по контракту;
20 - наличие решения судебного или иного государственного органа, арбитража в пользу резидента по погашению нерезидентом всей суммы задолженности по контракту перед резидентом с учетом срока, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
21 - прекращение обязательств нерезидента по контракту заменой первоначального обязательства, существовавшего между ними, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающий иной предмет или способ исполнения.
19. При направлении Национальным Банком в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил информации по контрактам, подлежащим учетной регистрации, в орган государственных доходов, направляются сведения, указанные в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 19 и 20.
20. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.

14 - растайтын құжаттар (талап ету құқығын беру шарты, өзара міндеттемелер бойынша салыстырып тексеру актісі, тауарларды қабылдау-тапсыру актісі, тауарға ілеспе құжаттар және тағы басқалар) және экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 38-тармағын ескере отырып, осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша өтініші болған кезде экспортердің немесе импортердің резидент емеске талап ету құқығын басқа тұлғаға беруі немесе аударуы;
15 - өзіндік кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің қайтыс болғандығы, қайтыс болған деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп танылуы туралы мемлекеттік органның немесе өзге уәкілетті органның құжаты болуы;
16 - келісімшартты жеке есепке алуға жатқызған күнінен бастап үш жыл өтуі;
17 - экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 32-тармағын ескере отырып экспортерге немесе импортерге келісімшарт бойынша қызмет көрсететін келісімшартты есептік тіркеу банкін ауыстыруы;
18 - келісімшартқа экспорт немесе импорт үшін тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізуге жол бермейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
19 - келісімшарт бойынша ақша мен тауар қозғалысының болмауы;
20 - осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, резидент еместің келісімшарт бойынша резидент алдындағы барлық берешек сомасын өтеу бойынша резиденттің пайдасына сот немесе өзге де мемлекеттік органның, төреліктің шешімі болуы;
21 - сол тұлғалардың арасындағы бар бастапқы міндеттемені өзге нысананы немесе өзге орындау тәсілін көздейтін басқа міндеттемеге ауыстырумен резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерін тоқтату.
19. Ұлттық Банк осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес есептік тіркеуге жататын келісімшарттар бойынша ақпаратты мемлекеттік кірістер органына жіберген кезде 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 19 және 20-бағандарда көрсетілген мәліметтер жіберіледі.
20. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны (ол болған кезде" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.