Об утверждении Правил, сроков и формы представления сведений физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органам государственных доходов о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2016 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 ноября 2016 года № 14399. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.02.2018 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2 пункта 1-1 статьи 14 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и сроки представления сведений физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического органам государственных доходов о получении и расходовании лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений, представляемых физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органам государственных доходов о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Јділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидаларын, мерзімін және нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 қазандағы № 554 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 7 қарашада № 14399 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 242 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2018 № 242 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 14-бабы 1-1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидалары мен мерзімдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мұлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д.Е Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 октября 2016 года № 554
Правила и сроки представления
cведений физическими и юридическими лицами и (или) структурными
подразделениями юридического лица органам государственных
доходов о получении и расходовании денег и (или) иного
имущества, полученных от иностранных государств, международных
и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки представления сведений физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органам государственных доходов о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2 пункта 1-1 статьи 14 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки предоставления физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица сведений органам государственных доходов о получении и расходовании денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее –Сведения).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) физическое лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства;
2) юридическое лицо – организация, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства (юридическое лицо-нерезидент);
3) структурное подразделение юридического лица – филиал, представительство.
При этом филиал, представительство юридического лица-резидента не признается самостоятельным лицом по уведомлению органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
4) субъект – иностранное государство, международная и иностранная организация, иностранцы, лица без гражданства;
5) сделка – действия граждан и юридических лиц, направленные на установление, изменение или прекращение гражданских прав и обязанностей.

4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 10 қазандағы
№ 554 бұйрығына 1-қосымша
Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидалары мен мерзімі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидалары мен мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 14-бабы 1-1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәлімет) мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну тәртібі мен мерзімін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке тұлға – Қазақстан Республикасының азаматы, басқа мемлекеттердiң азаматтары, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар;
2) заңды тұлға – Қазақстан Республикасының немесе өзге де мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған ұйым;
3) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері – филиал, өкілдік.
Бұл ретте филиал, резидент - заңды тұлғаның өкілеттігі шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алу туралы мемлекеттік кіріс органдарына хабардар ететін дербес тұлға болып танылмайды.
4) субъект – шет мемлекет, халықаралық және шетелдік ұйым, шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар;
5) мәміле – азаматтық құқықтар мен міндеттерді анықтауға, өзгертуге немесе тоқтатуға бағытталған азаматтар мен заңды тұлғалардың әрекеті.

Глава 2. Порядок и сроки представления сведений
3. Физические и юридические лица и (или) структурные подразделения юридического лица (далее – лица) представляют органам государственных доходов по месту жительства/нахождения сведения о получении и расходовании физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, по заключенным с ними сделкам на сумму, превышающую 1 тенге, на следующие виды деятельности:
оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях.
4. Сведения представляются по форме, утвержденной настоящим приказом, не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом. При отсутствии данных, подлежащих отражению, данные сведения представляются с нулевыми значениями.
5. Отчетным периодом для представления сведений является календарный квартал, в котором получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства.
6. Не допускается внесение изменений и дополнений в ранее представленные Сведения по проверяемому налоговому периоду в период проведения (с учетом продления и приостановления) комплексных и тематических проверок.
7. Представление сведений прекращается в случае полного расходования денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства.
8. В случае возврата денег и (или) иного имущества иностранному государству, международным и иностранным организациям, иностранцам, лицам без гражданства в одном налоговом периоде, сведения представляются с заполнением реквизитов граф, отражающих получение денег и (или) иного имущества, в последующей строке повторяются все реквизиты граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус".
9. При внесении изменений представляются сведения с указанием вида "Дополнительные" с заполнением всех ранее отраженных реквизитов граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус". Правильные реквизиты и суммы вводятся в графах новой строкой новым значением.

2-тарау. Мәліметтерді өткiзу тәртiбi мен мерзімі.
3. Жеке және заңды тұғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрымдылық бөлімшелері (бұдан әрі - тұлғалар) орналасқан немесе тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органына шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы, 1 теңгеден асатын сомаға олармен жасалған мәмілелер жөнінде, мынадай түрлерге бөлінеді:
заңдық көмек көрсету, оның ішінде құқықтық ақпарат беру, азаматтардың және ұйымдардың құқығын қорғау және өкілі болу, және де оларға консультативтік мағлұмат беру;
қоғамдық, социологиялық ойлар бойынша сұхбат алу және зерттеу (коммерциялық мақсатта жүргізілген қоғамдық, социологиялық ойлар бойынша сұхбат алу және зерттеулерден басқа), және де олардың қорытындысын тарату және жария ету;
мағлұматтарды жинау, талдау және тарату, көрсетілген қызмет коммерциялық бағытта жүргізілгенінен басқа.
4. Мәліметтер бекітілген бұйрыққа сәйкес тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей табыс етіледі. Толтыруға жататын мәліметтер болмаған жағдайда нысан нөлдік көрсеткішпен табыс етіледі.
5. Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы мәліметтерді табыс етілетін кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады,
6. Кешенді немесе тақырыптық тексеру кезінде (тексеру мерзімін ұзартылған және тоқтатылғанды қоса), тексеру жүргізіліп жатқан алдыңғы мерзімге табыс етілген мәліметтерге өзгертулер мен толықтырулар енгізуге тыйым салынады.
7. Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті толығымен жаратылса мәліметтерді беру тоқтатылады.
8. Шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті салықтық кезеңінің бірінде қайтарған жағдайда, алынған ақшалар көрсетілген бағанаға көрсетіліп, басқа бағаналар қайталанып жазылады, "минус" белгісі бар және сомалық бағаналардан басқа.
9. Мәліметтерге өзгертулер енгізілген жағдайда "Қосымша" түрі белгіленіп алдыңғы мәліметтер көрсетілген бағаналар толтырылып жіберледі, "минус" белгісі бар және сомалық бағаналардан басқа. Дұрыс толтырылған мәліметтер жаңа бағаналарға, жаңа дәрежесімен толтырылады.

10. При внесении дополнений представляются сведения с видом"Дополнительные" и с указанием новых данных, при этом нумерация начинается со строки, следующей за последней строкой очередных (дополнительных) сведений.
11. Лица представляют сведения по выбору:
в явочном порядке – на бумажном носителе;
в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации – посредством системы приема и обработки налоговой отчетности при наличии регистрационного учета в качестве электронного налогоплательщика в соответствии со статьей 572 Налогового кодекса.
12. Сведения на бумажном носителе составляются в двух экземплярах, подписываются лицом и заверяются его печатью (при наличии).
При этом, один экземпляр возвращается лицу с отметкой органа государственных доходов с обязательным указанием входящего номера сведений.
Далее сведения регистрируются, и по ним осуществляется ввод данных органом государственных доходов в системе приема и обработки налоговой отчетности.
Датой представления сведений на бумажном носителе является дата приема органом государственных доходов сведений на бумажном носителе.
13. Cведения в электронной форме, представляемые посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяются электронной цифровой подписью лица.
14. По сведениям, представленным в электронной форме, лицо получает подтверждение о принятии или непринятии сведений органом государственных доходов в электронной форме согласно приложению к настоящим Правилам с присвоением регистрационного номера центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
Датой принятия сведений в электронной форме является дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
15. Сведения считаются не представленными в органы государственных доходов, если:
1) не указан код органа государственных доходов, или
2) не указан или неверно указан ИИН/БИН (индивидуальный идентификационный номер / бизнес - идентификационный номер);
3) не указано или неверно указано наименование субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество;
4) сведения, составленные на бумажном носителе, не подписаны физическим лицом, руководителем юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, а также не заверены печатью (при ее наличии).
Глава 3. Составление сведений
16. В строке "ИИН (БИН)" указывается индивидуальный идентификационный номер физического лица либо бизнес-идентификационный номер юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, получившего деньги и (или) иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
в строке "Налоговый период, за который представляются сведения" указывается отчетный период (квартал, год), в котором получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (указывается арабскими цифрами);
в строке "Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица" указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица или наименование юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, получившего деньги и (или) иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
в строке "Вид сведений" отмечается соответствующая ячейка с учетом отнесения сведений к основным либо дополнительным;
в строке "Фактически полученная сумма денег и (или) стоимость иного имущества" заполняется итоговая сумма граф "В" и "F" Реестра о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – Реестр о получении), который прилагается к Сведениям, в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения сделки;
в строке "Израсходованная сумма денег и (или) стоимости реализованного иного имущества" заполняется итоговая сумма граф "F" и "K" Реестра о расходовании физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – Реестр о расходовании), который прилагается к Сведениям, в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату представления сведений;
в строке "Ф.И.О. физического лица/руководителя юридического лица (структурного подразделения)" указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица/руководителя юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, подписывается физическим лицом/руководителем юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица и указывается дата подачи сведений;
в строке "Код органа государственных доходов" указывается код органа государственных доходов по месту жительства/нахождения;
в строке "Ф.И.О. должностного лица, принявшего сведения" указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) работника органов государственных доходов, принявшего сведения и указывается дата приема сведений.

10. Мәліметтерге толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" түрі белгіленіп жаңа бағаналарға, жаңа дәрежесі толтырылып, бірақ реттік саны кезекті (қосымша) тапсырған мәліметтерден кейін толтырылады.
11. Тұлғалар мәліметтерді өз еріктері бойынша:
жеке келіп немесе қағаз тасығышта береді;
электрондық түрдегі мәліметтер Салық кодексінің 572-бабына сәйкес электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне тұрған, салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы жүзеге асырады.
12. Қағаз тасығыштағы мәліметтер:
екi данада жасалады, тұлғалар қол қояды, мөрмен куәландырылады (боған жағдайда);
бір данасы мемлекеттік кірістер органының кіріс нөмірі қойылған мөрімен тұлғаға қайтарылады;
Мемлекеттік кірістер органымен тіркеліп, салық есептіліктерін қабылдау және өңдеу жүйесінде енгізу жүзеге асырылады.
Қағаз тасығыштағы мәліметтердің табысталған күні болып Мемлекеттік кірістер органдары қағаз тасығыштағы мәліметтерді қабылдаған күні болып табылады.
13. Электронды түрдегі мәліметтерді салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі немесе мәліметтерді компьютерлік өңдеуге жататын электронды тасығыш арқылы тапсырылады. Бұл ретте, электрондық түрдегі мәліметтер салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы тапсырылғанда, тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
14. Тұлға, электронды түрде табысталған мәліметтерді, Мемлекеттік кірістер органымен осы Ереженің қосымшасына сәйкес тіркеу нөмірін беру арқылы салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық қорабымен қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы растауды электронды түрде алады.
Электрондық түрдегі мәліметтердің табысталған күні болып салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық қорабымен қабылданған күні болып табылады.
15. Егер мыналар:
1) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе, немесе
2) "БСН (ЖСН)" (бизнес сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі) көрсетілмесе немесе дұрыс жазылмаса, немесе
3) ақша және (немесе) басқа да мүлікті берген субъектінің аты көрсетілмесе немесе дұрыс жазылмаса, немесе
4) қағаз тасығышта жасалған мәліметтерге жеке не заңды тұлғалардың не (немесе) заңды тұлғалардың құрымдық бөлімшелерінің басшылары қол қоймаған, мөрмен куәландырмаған жағдайда (бар болғанда) мәліметтер мемлекеттік кірістер органдарына тапсырылмаған болып табылады.
3-тарау. Мәліметтерді жазу
16. "БСН (ЖСН)" деген жолда ақша және (немесе) басқа да мүлікті шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Салықтық кезеңі" қатарында ақша және (немесе) басқа да мүліктерді шет елдік елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған есепті кезеңі (тоқсан, жыл) көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
"жеке тұлғалардың Т.А.Ә. және (немесе) заңды тұлғалардың және заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің атауы" деген жолда ақша және (немесе) басқа да мүлікті шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған жеке тұлғалардың аты-жөні және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің атаулары көрсетіледі;
"Мәліметтер түрі" деген жолда мәліметтерді негізгі және қосалқы түріне жатқызу үшін тиесілі бағана көрсетіледі;
"Нақты алынған ақша және (немесе) басқа да мүліктер" деген жолда "В" және "F" бағандарының жалпы сомасы, жеке тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың және заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің шет елдік елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған алынған нақты алынған ақша және (немесе) басқа да мүліктерінің реестрі ұлттық валютада мәміле жасалған күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі орнатқан бағам бойынша көрсетіледі;
"Жұмсалған ақша сомасы және (немесе) өткізілген басқа мүліктер құны" қатарында "F" және "К" бағандарының жалпы сомасы, жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған ақша және (немесе) басқа да мүліктің жұмсалған ақша сомасы және (немесе) өткізілген басқа мүліктер құны тізбесі ұлттық валютада мәміле жасалған күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі орнатқан бағам бойынша көрсетіледі;
"Жеке тұлғалардың Т.А.Ә./заңды тұлғалардың және заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері басшысының Т.А.Ә." қатарында жеке тұлғалардың тегі, аты, жөні (төл құжатында көрсетілген болса), заңды тұлғалардың және заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің басшысының тегі, аты, жөні көрсетіледі. Жеке тұлғалардың, заңды тұлғалардың және заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері басшысының қолы қойылады және мәліметті берген күні көрсетіледі.
"Мемлекеттік кірістер органының коды" деген жолда тіркелген тұрғылықты жеріндегі Мемлекеттік кіріс органының коды қойылады;
"Мәліметтерді қабылдаған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." деген жолда мәліметтерді қабылдаған мемлекеттік кіріс органы қызметкерінің тегі, аты, жөні қойылады және мәліметтерді алған күні көрсетіледі;

17. Для отражения представляемых в орган государственных доходов сведений о получении лицами денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, заполняется Реестр о получении, в котором указывается:
в строке "ИИН (БИН)" указывается индивидуальный идентификационный номер физического лица либо бизнес-идентификационный номер юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, получившего деньги и (или) иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
в строке "Налоговый период, за который представляются сведения" отражается отчетный период (квартал, год), в котором получены и (или) израсходованы деньги и (или) реализовано имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (указывается арабскими цифрами);
в графе A – порядковый номер строки;
в графе B – фактически полученная сумма в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения сделки.
Итоговая величина графы B указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
в графе C – наименование фактически полученного имущества – указываются сведения о фактически полученном движимом/недвижимом имуществе и (или) ином имуществе;
в графе D – идентификационный номер (при его наличии) фактически полученного имущества;
в графе E – количество фактически полученного имущества;
в графе F – стоимость фактически полученного имущества в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения сделки.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
в графе G – фактическая дата получения денег и (или) иного имущества;
в графе H – виды деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях;
в графе I – код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства;
в графе J – указывается наименование субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество, в стране резидентства;
в графе K – наименование страны субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество;
в графе L – регистрационный номер субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество в стране резидентства. По лицам без гражданства указывается номер документа, удостоверяющего личность;
в графе M – дата документа о заключения сделки (при наличии документа);
в графе N – номер документа о заключении сделки (при наличии документа);

17. Мемлекеттік кірістер органдарына табыс етілетін жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған ақша және (немесе) басқа да мүліктері туралы мәліметтерді көрсету туралы Тізілім толтырылады, онда көрсетілетіні:
"БСН (ЖСН)" қатарында ақша және (немесе) басқа да мүліктерді шет елдік елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің бизнес сәйкестендіру нөмірлері көрсетіледі;
"Мәліметтер көрсетілетін салықтық кезең" қатарында ақша және (немесе) басқа да мүліктерді шет елдік елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған есепті кезеңі (тоқсан, жыл) көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
А бағанында - қатарларының реттік нөмірі;
В бағанында - ұлттық валютада мәліме жасалған күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі орнатқан бағам бойынша нақты алынған ақша сомасы көрсетіледі;
В бағанының жалпылама сомасы "Барлығы" катарында көрсетіледі және бағанада көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен көрсетіледі;
С бағанында - алынған мүліктердің атаулары - нақты алынған жылжымайтын/жылжымалы мүліктердің және басқа да мүліктердің мәліметтері;
Д бағанында - нақты алынған мүліктер идетификациялық нөмірлері (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
Е бағанында - алынған мүліктің саны көрсетіледі;
F бағанында - нақты алынған мүліктің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі орнатқан бағам бойынша құны көрсетіледі;
F бағанының жалпылама сомасы "Барлығы" катарында көрсетіледі және бағанада көрсетілген барлық сомалардың қосындысымен көрсетіледі;
G бағанында - нақты алынған ақша және (немесе) басқа да мүліктерді алған күн көрсетіледі;
Н бағанында - қызмет түрі:
А - заңдық көмек көрсету, оның ішінде құқықтық ақпарат беру, азаматтардың және ұйымдардың құқығын қорғау және өкілі болу, және де оларға консультативтік мағлұмат беру;
В – қоғамдық, социологиялық ойлар бойынша сұхбат алу және зерттеу (коммерциялық мақсатта жүргізілген қоғамдық, социологиялық ойлар бойынша сұхбат алу және зерттеулерден басқа), және де олардың қорытындысын тарату және жария ету;
С- мағлұматтарды жинау, талдау және тарату, көрсетілген қызмет коммерциялық бағытта жүргізілгенінен басқа;
1 бағанада – алынған ақшаның және (немесе) басқа да мүліктердің шығу тегінің коды:
1 – шет елдік мемлекет;
2 – халықаралық және шет елдік ұйымдар;
3 – шет елдіктер;
4 – азаматтығы жоқ тұлғалар.
J бағанында – ақша және (немесе) басқа да мүліктерді берген резиденттік елдердегі субьектілердің атаулары.
Осы бағанадағы субьект - шет елдік мемлекеттер, халықаралық және шет елдік ұйымдар, шет елдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар;
K бағанында – ақша және (немесе) басқа да мүліктерді берген субьектінің мемлекетінің атауы;
L бағанында – ақша және (немесе) басқа да мүліктерді берген субьектінің резиденттік елдегі тіркеу нөмірлері. Азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжат нөмірлері;
M бағанада – мәміле жасалған құжат күні (құжат болған жағдайда);
N бағанада - мәміле жасалған құжат нөмірі (құжат болған жағдайда);

в графе O – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
в графе P – наименование банка.
18. Для отражения представляемых в органы государственных доходов сведений о расходовании лицами денег и (или) иного имущества, полученных от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, заполняется Реестр о расходовании, в котором указывается:
в строке "ИИН (БИН)" указывается индивидуальный идентификационный номер физического лица либо бизнес-идентификационный номер юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, получившего и расходовавшего деньги и (или) иное имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
в строке "Налоговый период, за который представляются сведения" отражается отчетный период (квартал, год), в котором израсходованы деньги и (или) реализовано имущество от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (указывается арабскими цифрами);
в графе A– порядковый номер строки;
в графе B – индивидуальный идентификационный номер физического лица либо бизнес - идентификационный номер юридического лица (или) структурного подразделения юридического лица, которым переданы деньги и (или) иное имущество лицом, заключившим сделки о получении и расходовании денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
в графе C – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица или наименование юридического лица (или) структурного подразделения юридического лица, которым переданы деньги и (или) иное имущество лицом, заключившим сделки по получению и расходованию денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
в графе D – дата расходования денег или реализации имущества;
в графе E – номер документа расходования денег или реализации имущества;
в графе F – сумма расходования денег в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату представления сведений.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
в графе G – форма платежа (в случае наличного получения денег – 1, безналичного – 2);
в графе H – наименование реализованного имущества, где указываются сведения о фактически полученном движимом/недвижимом имуществе и (или) ином имуществе;
в графе I – идентификационный номер (при его наличии);
в графе J – количество реализованного имущества;
в графе K – стоимость реализованного имущества в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату представления сведений.
Итоговая величина графы K указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц.
Приложение
к Правилам и срокам представления
сведений физическими и юридическими лицами и
(или) структурными подразделениями юридического
лица органам государственных доходов о получении
денег и (или) иного имущества от иностранных государств,
международных и иностранных организаций,
иностранцев, лиц без гражданства
Форма
Подтверждение о принятии или непринятии сведений
органом государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес - идентификационный
номер (ИИН/БИН)
Наименование налогоплательщика/фамилия, имя, отчество (если оно
указано в документе, удостоверяющем личность)
_____________________________________________________________________
Код формы сведений версия
Вид формы сведений __________________________________________________
Наименование формы сведений _________________________________________
Налоговый период
Способ приема _______________________________________________________
Код органа государственных доходов - получателя _____________________
Входящий (регистрационный) номер документа сведений: ________________
Обработка сведений
Система
Статус
Дата/Время
Ошибки при приеме сведений:
Подпись прикладного сервера
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 октября 2016 года № 554

O бағанада - төлем түрі (нақты ақша алғанда - 1, нақты ақша болмаса - 2);
P бағанада – банк атауы.
18. Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерімен шет мемлекеттерден, халықаралық және шет елдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ тұлғалардан алынған ақша және (немесе) мүліктердің жаратылуы туралы Тізілім жасалады, онда көрсетіледі;
"БСН (ЖСН)" қатарында ақша және (немесе) басқа да мүліктерді шет елдік елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің бизнес сәйкестіндіру нөмірлері көрсетіледі;
"Мәліметтер көрсетілетін Салықтық кезең" қатарында ақша және (немесе) басқа да мүліктерді шет елдік елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынған есепті кезеңі (тоқсан, жыл) көрсетіледі (араб цифрларымен көрсетіледі);
А бағанында- қатарларының реттік нөмірі;
В бағанында - "БСН (ЖСН)" қатарында ақша және (немесе) басқа да мүліктерді шет елдік елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің бизнес сәйкестіндіру нөмірлері көрсетіледі;
С бағанында - жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) немесе заңды тұлғаның (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы қатарында ақша және (немесе) басқа да мүлікті шет елдерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алған жеке тұлғалардың аты-жөні және (немесе) заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелерінің атаулары көрсетіледі;
D бағанында – ақшаны жұмсау немесе мүлікті сату күні;
Е бағанында – ақшаны жұмсау немесе мүлікті сату құжатының нөмірі;
F бағанында - мәліметті берген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютадағы ақшаны жұмсау сомасы;
F бағанының жиынтық шамасы "Жиыны" деген жолда көрсетіледі және осы бағанада көрсетілген барлық парақтардағы сомаларды қосу жолымен айқындалады;
G бағанында - төлем түрі (ақшаны қолма-қол алған жағдайда - 1, қолма-қол ақша болмағанда-2);
Н бағанында – сатылған мүліктің атауы, мұнда іс жүзінде алынған жылжымалы/жылжымайтын мүлік және (немесе) өзге де мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі;
I бағанында - сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
J бағанында - сатылған мүліктің саны;
К бағанында – сатылған мүліктің мәліметті берген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютадағы құны.
К бағанының жиынтық шамасы "Жиыны" деген жолда көрсетіледі және осы бағанада көрсетілген барлық парақтардағы сомаларды қосу жолымен айқындалады.
Жеке және заңды тұлғалар және (немесе)
заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері шет
мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік
ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ
адамдардан алынған ақшаны және (немесе) өзге
де мүлікті алғаны және жұмсағаны туралы
мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына
ұсыну қағидалары мен мерзіміне қосымша
Нысан
Мемлекеттік кірістер органдары мәліметтерді қабылданғаны немесе қабылдамауы туралы растау
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
Салық төлеушінің атауы/ тегі, аты, әкесінің аты (егер ол тұлғаны
куәландыратын құжатта көрсетілген болса) _____________________________________________________________________
Мәлімет үлгісінің коды нұсқа
Мәлімет үлгісінің түрі_______________________________________________
Мәлімет үлгісінің атауы______________________________________________
Салық кезеңі
Қабылдау тәсілі______________________________________________________
Алушы - мемлекеттік кірістер органының коды__________________________
Мәлімет құжатының кіріс (тіркеу) нөмірі: ____________________________
Мәліметтерді өңдеу
Жүйе
Мәртебесі
Мерзімі/ уақыты
Мәліметтерді қабылдау кезіндегі қателіктер:
Қолданбалы сервердің қолтаңбасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 10 қазандағы
№ 554 бұйрығына 2-қосымша