Об утверждении типовой формы договора залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 433. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2016 года № 14521.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую типовую форму договора залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан К. Бишимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра информации и коммуникаций
Республики Казахстан
_________________ С. Сарсенов
10 ноября 2016 г.
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 сентября 2016 года № 433
Типовая форма
договора залога земельного участка вместе с объектом
незавершенного строительства
город_____________                                                      "___" _____201__ года.
________________________, именуемый в дальнейшем "Залогодержатель", в лице ___________________,
действующ__ на основании ___________, с одной стороны, и _____________, именуем__ в дальнейшем
"Залогодатель", в лице ____________, действующ__ на основании ___________, с другой стороны,
совместно именуемые в дальнейшем "Стороны",

Құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою шартының үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 433 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 14 желтоқсанда № 14521 болып тіркелді.
"Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою шартының үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электрондық түрде мерзімді баспасөз басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің міндетін атқарушы
_____________ С. Сәрсенов
2016 жылғы 10 қараша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 433 бұйрығымен
бекітілген
Құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою шартының үлгілік нысаны
___________ қаласы 201__ жылғы "___" _________
Бұдан әрі "Кепіл ұстаушы" деп аталатын _____________________________ атынан ____________ негізінде әрекет ететін ________________________, бірініші тараптан, және
бұдан әрі "Кепіл беруші" деп аталатын _____________________________ атынан ____________ негізінде әрекет ететін ________________________, екінші тараптан, бірлесіп (бұдан әрі – "Тараптар") деп аталатындар,

руководствуясь нормами Закона Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии
в жилищном строительстве",
принимая во внимание, что Залогодателем является Уполномоченная компания, обеспечивающая
строительство жилого дома (жилого здания) _____ (далее – Проект),
учитывая, что Залогодержатель предоставляет Залогодателю гарантию завершения Проекта по
договору о предоставлении гарантии в жилищном строительстве № ____ от "___"_________ ____ года,
заключенному между Застройщиком (являющимся единственным участником/акционером Залогодателя)
и Залогодателем, выступающими на одной стороне и Залогодержателем (указать место, дату заключения
договора) (далее – Договор о предоставлении гарантии),
обеспечивая защиту интересов дольщиков, а также неприкосновенность Проекта от притязаний
кредиторов Залогодателя, Застройщика и иных третьих лиц,
заключили Договор залога земельного участка вместе с объектом незавершенного строительства
(далее – Договор) о нижеследующем:
Термины и определения, используемые в настоящем договоре
Предмет залога – принадлежащий Залогодателю на праве _______________ земельный участок:
(договор купли продажи на приобретения земельного участка, акт на земельный участок с правом
долгосрочного (от 5 до 49 лет) временного возмездного землепользования.
Местоположение: ________________________________,
Площадь ________ кв. м,
Кадастровый номер _____________________,
Категория земель: ______________________________,
Целевое назначение земельного участка: ____________________,
Ограничения в использовании и обременении земельного участка: ______,
Делимость земельного участка: _______________________.
Глава 1. Предмет договора
1. Предметом настоящего Договора является передача в залог Залогодержателю принадлежащего
Залогодателю на праве ____________ Предмета залога с целью обеспечения исполнения обязательств
Залогодателя перед Залогодержателем по Договору о предоставлении гарантии.
2. Залогодателю хорошо известны все условия обеспечиваемого залогом Договора о предоставлении
гарантии, в том числе существенные условия Договора о предоставлении гарантии: ____________________
_____________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________.
Примечание: обязательство, должно быть названо в договоре с указанием его суммы, основания
возникновения и срока исполнения.
3. Права Залогодателя на Предмет залога подтверждаются нижеуказанными
документами, оригиналы которых в период действия настоящего Договора будут находиться
у Залогодержателя. Земельный участок площадью ____ га:
акт на право частной собственности на земельный участок № ____ от _______ г., и
(или) акт на право постоянного землепользования на земельный участок № -______ от
________ г., постановление акима местного исполнительного органа о предоставлении
земельного участка № ____ от ___ г., договор купли-продажи земельного участка на праве
собственности или землепользования № ___ от __________ г., или договор аренды
земельного участка № ___ от ______ г. или договор передачи земельного участка № ___
от ________ г.

"Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының нормаларын басшылыққа ала отырып,
Тұрғын үй (тұрғын ғимарат) құрылысын (бұдан әрі – Жоба) қамтамасыз ететін Уәкілетті компанияның Кепіл беруші болып табылатынын назарға ала отырып,
Бір тараптан қатысатын Құрылыс салушы (Кепіл берушінің жалғыз қатысушысы/акционері болып табылатын) мен Кепіл беруші және Кепіл ұстаушы арасында жасалған "___"_________ жылғы №____ тұрғын үй құрылысына кепілдік беру туралы шарт бойынша (шарт жасасу орнын, күнін көрсету) (бұдан әрі "Кепілдік беру туралы шарт") Кепіл ұстаушының Кепіл берушіге Жобаның аяқталуына кепілдік беретінін ескере отырып,
үлескерлердің мүдделерін қорғауды, сондай-ақ Кепіл берушінің, Құрылыс салушы кредиторларының және өзге де үшінші тұлғалардың талаптарынан Жобаға қол сұғылмаушылығын қамтамасыз ете отырып,
төмендегілер туралы Құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесін кепілге қою Шарт (бұдан әрі – Шарт) жасасты:
Осы шартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
Кепіл нысанасы _________ құқығымен Кепіл берушіге тиесілі жер учаскесі (жер учаскесін сатып алуға сатып алу-сату шарты, ұзақ мерзімді (5 жылдан 49 жылға дейін) уақытша өтеулі жер пайдалану құқығы бар жер учаскесінің актісі).
Орналасқан жері: ________________________________,
Алаңы ________ шаршы метр,
Кадастрлық нөмірі _____________________,
Жер санаты _____________________,
Жер учаскесінің нысаналы мақсаты: _____________________,
Жер учаскесін пайдаланудағы шектеулер және ауыртпалықтар: ___________,
Жер учаскесінің бөліну мүмкіндігі: _____________________.
1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Осы Шарттың нысанасы Кепілдік беру туралы шарт бойынша Кепіл берушінің Кепіл ұстаушы алдында міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету мақсатында ____________ құқығымен Кепіл берушіге тиесілі Кепіл затын Кепіл ұстаушыға кепілге беру болып табылады.
2. Кепіл берушіге кепілмен қамтамасыз етілетін Кепілдік беру туралы шартының барлық талаптары, оның ішінде Кепілдік беру туралы шарттың елеулі талаптары: ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________ жақсы мәлім.
Ескертпе: міндеттеме, шартта оның сомасы, туындау негіздері және орындау мерзімдері көрсетіле отырып, аталуы тиіс.
3. Кепіл берушінің Кепіл затына құқығы төменде аталған құжаттармен расталады, олардың түпнұсқасы осы Шарттың қолданылу мерзімінде Кепіл ұстаушыда болады.
Алаңы _______ га жер учаскесі:
___ жылғы "___"_______ № _____ жер учаскесіне жеке меншік құқығына акт және (немесе) ___ жылғы "___"_______ № _____ жер учаскесіне тұрақты жер пайдалану құқығына акт, ___ жылғы "___"_______ № _____ жергілікті атқарушы орган әкімінің жер учаскесін беру туралы қаулысы, ___ жылғы "___"_______ № _____ жер учаскесін жеке меншік немесе жер пайдалану құқығымен сатып алу-сату туралы шарт немесе ___ жылғы "___"_______ № _____жер учаскесін жалға алу шарты немесе ___ жылғы "___"_______ № _____жер учаскесін беру шарты.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.10.2020 № 538 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Залоговая стоимость Предмета залога составляет _____________ (___________) тенге.
Залоговая стоимость, с которой Стороны согласны, установлена на основании рыночной стоимости,
определенной в Отчетах "_____________" (государственная лицензия ЮЛ- _______(____________ физическое/
юридическое лицо) от _______ Министерства юстиции Республики Казахстан об оценке залогового имущества
от ____________.
5. Предмет залога остается в пользовании и владении Залогодателя, без права распоряжения.
6. Настоящим Залогодатель гарантирует, что Предмет залога юридически и фактически не обременен и
не будет обременен правами третьих лиц в течение всего срока действия настоящего Договора, если иное
не будет определено дополнительным соглашением, заключенным Сторонами.
Глава 2. Заявления и гарантии
7. Залогодатель подтверждает и гарантирует, что:
1) является полноправным и законным обладателем прав на Предмет залога. До момента заключения
Договора Предмет залога не отчужден, не заложен, в споре и под арестом не состоит, не обременен правами
третьих лиц;
2) предмет залога не имеет каких-либо свойств, в результате проявления которых может произойти его
порча или повреждение.
Глава 3. Права и обязанности сторон
8. Залогодатель обязуется:
1) не совершать действий, влекущих ухудшение состояния и уменьшение стоимости Предмета залога;
2) принимать меры, необходимые для защиты Предмета залога от посягательств третьих лиц;
3) гарантировать Залогодержателю, что Предмет залога не будет перезаложен до момента исполнения
обеспеченного залогом обязательства в полном объеме;
4) немедленно сообщать Залогодержателю сведения об изменениях, происшедших с заложенным
имуществом, о посягательствах третьих лиц на Предмет залога, о возникновении угрозы утраты или повреждения
Предмета залога;
5) Принимать все меры, необходимые для обеспечения сохранности Предмета залога;
6) не передавать Предмет залога в последующий залог (не совершать действий по перезалогу Предмета
залога), не передавать в аренду, доверительное управление, не отчуждать в иной форме, либо иным образом
распоряжаться Предметом залога без письменного согласия Залогодержателя;
7) в срок до "___" ______ 20__ года зарегистрировать настоящий Договор в соответствующих
уполномоченных органах:
в территориальных органах юстиции Министерства юстиции Республики Казахстан осуществляющих
функции по государственной регистрации прав на недвижимое имущество через Государственную корпорацию
"Правительство для граждан" или веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz";
в Государственной корпорации "Правительство для граждан" или веб-портал "электронного правительства"
www.egov.kz" осуществляющей функции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации.
Зарегистрированные договора залога в дальнейшем предоставить залогодержателю.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.10.2020 № 538 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кепіл затының кепілдік құны ___________ теңгені құрайды.
Тараптар келісім берген кепілдік құн "__________"__________жылғы "__"____ Кепіл мүлкін бағалау туралы есептерінде (ҚР Әділетминіның _____жылғы ___ "__" берген мемлекеттік лицензиясы ЗТ-_______ (____________ жеке/заңды тұлға) айқындалған нарықтық құн негізінде белгіленген.
5. Кепіл заты билік ету құқығысыз Кепіл берушінің пайдалануында және иелігінде қалады.
6. Осымен Кепіл беруші Тараптармен жасалған қосымша келісімде өзге айқындалмаған жағдайда, Кепіл заты заңды және нақты ауырпалығы жоқ және осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынбайтынына кепілдік береді.
2-тарау. Өтініштер мен кепілдіктер
7. Кепіл беруші:
1) Кепіл затына толық құқықты және заңды құқық иесі болып табылады. Шартты жасау сәтіне дейін Кепіл заты иеліктен шығарылмағандығын, кепілге берілмегендігін, даулар мен тыйым салудан бос екенін, үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынбағандығын;
2) Кепіл затының оларды тану нәтижесінде оның бүлінуі немесе зақымдануы болуы мүмкін қандай да бір қасиеттері жоқ екенін растайды және кепілдік береді.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
8. Кепіл беруші:
1) Кепіл заты жағдайының нашарлауына және құнын төмендетуге алып келетін іс-әрекеттерді жасамауға;
2) Кепіл затына үшінші тұлғалар тарапының қол сұғушылығынан қорғау үшін қажетті шаралар қабылдауға;
3) Кепіл ұстаушыға кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемелер толық көлемде орындалған сәтке дейін Кепіл затының қайта кепілге берілмейтіндігіне кепілдік беруге;
4) Кепіл ұстаушыға кепілге берілген мүлікпен болған өзгерістер туралы, Кепіл заты үшінші тұлғалардың қол сұғушылықтары туралы, пайда болған Кепіл затының жойылу немесе зақымдану қаупі туралы мәліметтерді дереу хабарлауға;
5) Кепіл затының сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық қажетті шараларды қабылдауға;
6) Кепіл затын кейінгі кепілге салмауға (Кепіл затын қайталап кепілге салу бойынша іс-әрекеттер жасамауға), жалға, сенімгерлікпен басқаруға бермеуге, өзге нысанда иеліктен шығаруға, немесе Кепіл ұстаушының жазбаша келісімісіз басқа жолмен Кепіл затына билік етуге.
7) 20___ ж. "_" ______ дейінгі мерзімде осы Шартты тиісті мынадай уәкілетті органдарда тіркеу:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz" веб-порталы арқылы жылжымайтын мүлiкке құқықты мемлекеттік тіркеу функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аумақтық әділет органдарында;
міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымайтын мүлiкке кепілдік беруді тіркеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz" веб-порталында;
Тіркелген кепілдік беру шартын одан әрі Кепіл ұстаушыға беру.

8) немедленно извещать Залогодержателя в письменном виде о любом распоряжении, указании, формальном
требовании, разрешении, извещении или любом другом документе, который касается или может коснуться
Предмета залога, и получен Залогодателем от какой-либо третьей стороны (в том числе о возникновении
обстоятельств, создающих угрозу утраты Залогодателем прав на Предмет залога и/или наличию и сохранности
Предмета залога);
9) оказывать содействие в проведении Залогодержателем проверок (по документам, а также фактического
наличия, сохранности, состояния и условий эксплуатации) Предмета залога;
10) По требованию Залогодержателя в случае возникновения угрозы и/или наступления факта уменьшения
размера залоговой стоимости, утраты, гибели или повреждения Предмета залога, а также в случае наложения ареста
или иного обременения на Предмет залога в рамках исполнительного производства по вступившим в законную силу
решениям судов по искам третьих лиц имущественного характера на сумму, превышающую 25% (двадцать пять
процентов) от размера активов Уполномоченной компании, ущемляющего права Залогодержателя, заменить и/или
дополнить Предмет залога в срок, указанный Залогодержателем, иным не обремененным ликвидным и равноценным
имуществом, удовлетворяющим требованиям Залогодержателя. В целях замены и/или дополнения Предмета залога
Залогодатель обязан в течение 7 (семи) рабочих дней с момента предъявления Залогодержателем требования о такой
замене и/или дополнении предоставить полную информацию и правоустанавливающие/правоудостоверяющие
документы на предлагаемое имущество;
11) нести все расходы, в том числе по заключению, оформлению и регистрации настоящего Договора.
9. Залогодатель вправе пользоваться Предметом залога в соответствии с его назначением.
10. Залогодержатель вправе:
1) проверять наличие, состояние и условия использования Предмета залога;
2) требовать от Залогодателя принятия мер, предусмотренных действующим законодательством Республики
Казахстан, необходимых для сохранения Предмета залога;
3) удовлетворить свои требования из стоимости Предмета залога путем самостоятельной внесудебной или
судебной его реализации в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Залогодателем своих обязательств,
предусмотренных настоящим Договором, Договором о предоставлении гарантии, а также в случаях, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан;
4) выступать в качестве третьего лица в деле, в котором рассматривается иск об имуществе, являющемся
Предметом залога по настоящему Договору;
5) обратить взыскание на Предмет залога в случае неисполнения Заемщиком обязательств, определенных
условиями Договора о предоставлении гарантии, после наступления срока исполнения указанных обязательств.

8) Кепіл ұстаушыны жазбаша түрде кез келген өкім, нұсқау, бұйрық, ресімді талап, рұқсат, хабарлама немесе Кепіл затына қатысы бар немесе болуы мүмкін және Кепіл берушінің қандай да бір үшінші жақтан (оның ішінде Кепіл берушінің Кепіл затына құқығын жоғалту және/немесе Кепіл затының болуына және сақталуына қауіп тудыратын жағдайлардың пайда болуы туралы) алынған кез келген басқа құжат туралы дереу хабардар етуге;
9) Кепіл ұстаушыға Кепіл затына (құжаттар бойынша, сондай-ақ іс жүзінде болуына, сақталуына, жағдайына және пайдалану шарттарына) тексеру жүргізуіне көмек көрсетуге;
10) Кепіл ұстаушының талабы бойынша Кепіл затының кепіл құны мөлшерінің азаю, жоғалу, жойылу немесе зақымдану қаупі және/немесе туындау фактісі пайда болғанда, сондай-ақ Уәкілетті компанияның активтері мөлшерінен 25% (жиырма бес пайыздан) асатын сомаға мүліктік сипаттағы үшінші тұлғалардың талаптары бойынша заңды күшіне енген соттардың шешімдері бойынша атқарушылық іс жүргізу шеңберінде Кепіл ұстаушының құқықтарын шектейтін Кепіл затына тыйым немесе өзге ауыртпалық салынған жағдайда, Кепіл ұстаушы белгілеген мерзімде Кепіл затының ауыртпалығы жоқ, өтімді және тең бағалы, Кепіл ұстаушының талаптарын қанағаттандыратын өзге мүлікке ауыстыруға және/немесе толықтыруға. Кепіл затын ауыстыру және/немесе толықтыру мақсатында Кепіл беруші Кепіл ұстаушы мұндай ауыстыру және/немесе толықтыру туралы талапты ұсынған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінің ішінде ұсынылатын мүлікке толық ақпаратты және құқық белгілейтін/ құқығын куәландыратын құжаттарды ұсынуға;
11) барлық шығыстарды, оның ішінде осы Шартты жасасу, ресімдеу және тіркеу бойынша шығыстарды көтеруге міндеттенеді.
9. Кепіл беруші Кепіл затының мақсатына сәйкес оны пайдалануға құқылы.
10. Кепіл ұстаушы:
1) Кепіл затының болуын, жағдайын және пайдалану шарттарын тексеруге;
2) Кепіл берушіден Кепіл затының сақталуы үшін қажетті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген шараларды қабылдауын талап етуге;
3) Осы Шартта, Кепілдік беру туралы шартта көзделген Кепіл берушінің өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда өз бетімен соттан тыс немесе сот арқылы іске асыру жолымен Кепіл затының құнынан өз талаптарын қанағаттандырып алуға;
4) Осы Шарт бойынша Кепіл заты болып табылатын мүлік туралы талап арыз қаралатын істе үшінші тұлға ретінде қатысуға;
5) Кепіл шартының талаптарымен айқындалған міндеттемелерді Қарыз алушы аталған міндеттемелерді орындау мерзімі басталғаннан кейін орындамаған жағдайда Кепіл затына ақы өндіріп алуға құқылы.

11. Залогодержатель обязан:
1) сохранить оригиналы документов, указанных в пункте 3 настоящего Договора, в том же виде, в каком они
были переданы ему на хранение, до полного выполнения Залогодателем всех обязательств;
2) предоставить в течение 3 (трех) рабочих дней согласие Залогодержателя на регистрацию в уполномоченном
государственном органе права собственности на недвижимое имущество, возникшее на основании Акта приемки
в эксплуатацию построенного объекта;
3) снять обременение в уполномоченном государственном органе в течение 7 (семи)
рабочих дней с момента полного и надлежащего исполнения Уполномоченной компанией
своих обязательств по Договору о предоставлении гарантии с возвратом оригиналов
документов, указанных в пункте 3 настоящего Договора.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.10.2020 № 538 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Обращение взыскания на предмет залога
12. Обращение взыскания на Предмет залога производится в соответствии с действующим законодательством
Республики Казахстан.
13. Залог обеспечивает требования Залогодержателя по Договору о предоставлении гарантии, в том объеме,
в каком они существуют к моменту их удовлетворения за счет Предмета залога, включая возмещение убытков и/или
в качестве неустойки (штрафа, пени) вследствие неисполнения, просрочки исполнения или иного ненадлежащего
исполнения обеспеченного залогом обязательства, а также возмещение расходов по взысканию и реализации
заложенного имущества.
14. При реализации Предмета залога во внесудебном порядке Залогодержателем назначается Доверенное лицо.
15. Стороны договорились, что стартовая цена Предмета залога при проведении внесудебных торгов будет
определена с учетом оценки Предмета залога, проведенной на момент принятия решения Залогодержателем
о проведении внесудебных торгов с участием Залогодателя.
16. Все уведомления, сообщения, связанные с реализацией Предмета залога, направляются Залогодержателем
Залогодателю заказной почтой по адресу, указанному в настоящем Договоре.
17. Информация по изменению адреса, должна быть представлена Залогодателем Залогодержателю в течение 3
(трех) рабочих дней с момента изменения адреса.
18. Уведомления, направленные по настоящему или измененному адресу, считаются врученными Залогодателю
в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Глава 5. Ответственность сторон
19. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору Стороны несут ответственность
в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

11. Кепіл ұстаушы:
1) Осы Шарттың 3-тармағында көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын Кепіл беруші барлық міндеттемелерін толық орындағанға дейін олар сақтауға қандай күйде берілсе, сол күйде сақтауға;
2) салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісінің негізінде туындаған жылжымайтын мүлікке меншiк құқығын уәкілетті мемлекеттік органда тіркеу үшін 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде Кепіл ұстаушының келісімін беруге;
3) Уәкілетті компания Кепілдік беру шарты бойынша өзінің міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінің ішінде осы Шарттың 3-тармағында көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын қайтара отырып уәкілетті мемлекеттік органда ауыртпалықтарды алып тастауға міндетті.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.10.2020 № 538 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Кепіл затын өндіріп алу
12. Кепіл затын өндіріп алу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
13. Кепіл Кепілдік беру шарты бойынша Кепіл ұстаушының талаптарын шығындарды өтеуді және/немесе кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемені орындамау, орындау мерзімін кешіктіру немесе басқадай тиісінше орындамау салдарынан тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) ретінде, сондай-ақ кепілге салынған мүліктен ақы өндіріп алуды және сатуды қоса алғанда Кепіл затының есебінен оларды қанағаттандыру сәтінде қандай көлемде болса, сол көлемде қамтамасыз етеді.
14. Кепіл затын соттан тыс тәртіпте өткізу кезінде Кепіл ұстаушы Сенімді тұлға тағайындайды.
15. Тараптар соттан тыс сауда жүргізу кезінде Кепіл затының бастапқы бағасы Кепіл берушінің қатысуымен соттан тыс сауда жүргізу туралы Кепіл ұстаушының шешім қабылдау сәтіне жүргізілген Кепіл затының бағасын ескере отырып айқындалатынына уағдаласты.
16. Кепіл затын өткізуге байланысты барлық хабарламаларды, мәліметтерді Кепіл ұстаушы Кепіл берушіге тапсырысты пошта арқылы осы Шартта көрсетілген мекенжайға жолдайды.
17. Мекенжайдың өзгеруі жөніндегі ақпаратты Кепіл беруші Кепіл ұстаушыға мекенжайы өзгерген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынуы тиіс.
18. Көрсетілген немесе өзгерген мекенжай бойынша жіберілген хабарламалар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес Кепіл берушіге ұсынылған болып есептеледі.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
19. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.

Глава 6. Срок действия договора
20. Настоящий Договор считается заключенным и вступает в силу с момента государственной регистрации
обременения прав на Предмет залога, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, и действует
до полного исполнения обязательств Залогодателя по Договору о предоставлении гарантии.".
21. Изменение и расторжение настоящего Договора производится по взаимному соглашению Сторон
в установленном законом порядке путем заключения соответственно дополнительного соглашения/соглашения
о расторжении Договора, зарегистрированного в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 7. Заключительные положения
22. Расходы по оформлению и регистрации обременения прав на Предмет залога по соглашению Сторон возложены
на Залогодателя.
23. Все споры, возникающие в процессе исполнения настоящего Договора, будут в предварительном порядке
рассматриваться Сторонами в целях выработки взаимоприемлемого решения. При недостижении договоренности спор будет
разрешаться в суде в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
24. Если одна из Сторон изменит свой адрес, то она обязана информировать об этом другую Сторону до
государственной регистрации соответствующих изменений в учредительных документах не позднее ___ (__________)
календарных дней с момента фактического изменения адреса.
25. В случае изменения одной из Сторон банковских реквизитов она обязана информировать об этом другую Сторону
до вступления изменений в силу не позднее ___ (_______) календарных дней с момента фактического изменения
банковских реквизитов.
26. Любое уведомление или сообщение, направляемое Сторонами друг другу по Договору, должно быть совершено
в письменной форме и за подписью уполномоченного лица. Такое уведомление или сообщение считается направленным
надлежащим образом, если оно доставлено с курьером, передано по факсимильной связи по реквизитам, указанным
в главе 8 настоящего Договора.
27. Настоящий Договор составлен в трех экземплярах - по одному экземпляру для каждой из Сторон, один экземпляр
хранится в ______________.
Глава 8. Адреса и банковские реквизиты сторон:
Залогодержатель
_______________________________________________________________________________________
Залогодатель:
_______________________________________________________________________________________
Подписи сторон:
Залогодержатель:
Залогодатель:
____________________________________________
_________________________________________________
____________________________/__________/
______________________________/__________/
(подпись) (Ф.И.О.) (при наличии)
(подпись) (Ф.И.О.) (при наличии)
Место печати (при наличии)
Место печати (при наличии)

6-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі
20. Осы Шарт Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен Кепіл затына ауыртпалық құқығын мемлекеттік тіркеген сәттен бастап жасалған және күшіне енген болып есептеледі және Кепіл беру туралы шарт бойынша Кепіл беруші міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады.
21. Осы Шартты өзгерту және бұзу заңнамада белгіленген тәртіппен Тараптардың өзара келісімі бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген тиісті қосымша келісім/Шартты бұзу туралы келісім жасасу арқылы жүргізіледі.
7-тарау. Қорытынды ережелер
22. Кепіл затына ауыртпалық құқығын тіркеу және ресімдеу жөніндегі шығыстар Тараптардың келісімі бойынша Кепіл берушіге жүктеледі.
23. Осы Шартты орындау процесінде туындайтын барлық дауларды Тараптар өзара тиімді шешім шығару мақсатында алдын ала тәртіппен қарайды. Уағдаластыққа қол жеткізбеген кезде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес дау сотта шешілетін болады.
24. Егер Тараптардың бірі өзінің мекенжайын өзгерткен жағдайда, ол басқа Тарапты бұл туралы құрылтай құжаттарындағы тиісті өзгерістерді мемлекеттік тіркеуге дейін мекенжайдың нақты өзгерген сәтінен бастап ( ) күнтізбелік күнінен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
25. Тараптардың бірінің банк деректемелері өзгерген жағдайда, ол басқа Тарапты бұл туралы өзгерістер күшіне енгенге дейін банк деректемелерінің нақты өзгерген сәтінен бастап ( ) күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етуге міндетті.
26. Шарт бойынша Тараптар бір біріне жіберетін кез келген хабарлама немесе мәлімдеме жазбаша нысанда және уәкілетті тұлғаның қолы қойылып жасалуы тиіс. Мұндай хабарлама немесе мәлімдеме егер курьер арқылы жеткізілсе, осы Шарттың 8-тарауында көрсетілген деректемелер бойынша факсимильді байланыс бойынша жіберілген болса, ол тиісті түрде жіберілген болып есептеледі.
27. Осы шарт үш данада – әр Тарап үшін бір бір данадан жасалды, бір данасы ____________ сақталады.
8-тарау. Тараптардың мекенжайы мен банк деректемелері:
Кепіл ұстаушы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кепіл беруші:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тараптардың қолдары:
Кепіл ұстаушы: Кепіл беруші:
_________________________ _________________________
_____________/__________/ ____________/___________/
(қолы) (А.Т.Ә.) (болған жағдайда) (қолы) (А.Т.Ә.) (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) Мөр орны (болған жағдайда)