О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384 "Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 72. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13260. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1600013260
Приложение 147
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 543
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0811000 Производство химических волокон
Квалификация: 081101 2 Аппаратчик вытяжки
081102 2 Перемотчик нити
081103 2 Ставильщик

"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 72 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13260 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
басыV1600013260
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 147-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 543-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 - Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0811000 Химиялық талшықтар өндірісі
Біліктілігі: 081101 2 Жіпті созу аппаратшы
081102 2 Жіп ораушы
081103 2 Жіп қондырушы

252
ПА. 00
Промежуточная аттестация (экзамен)
72
ИА. 00
Итоговая аттестация:
36
ИА. 01
Итоговая аттестация
24
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4
11
6
1656
П р и м е ч а н и е: итоговая аттестация проводится в форме защиты дипломной работы и/или комплексного экзамена по дисциплинам: СД 01, СД 02, по соответствующим квалификациям - СД 04.
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 148
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 544
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0811000 Производство химических волокон

252
АА. 00
Аралық аттестаттау (емтихан)
72
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4
14
6
1656
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 148-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 544-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 - Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0811000 Химиялық талшықтар өндірісі

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
7
11
11
3
1656
П р и м е ч а н и е: дисциплины ОГД.01, ОГД.02, ОГД.04, ОПД.03, ОПД.08, ОПД.09, ОПД.10, профессиональные практики ПО.01, ПО.02, ПО.04, ПП.01 изучены образовательной программой повышенного уровня.
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 149
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 545
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0811000 Производство химических волокон
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
История Казахстана

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
7
11
11
3
1656
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 149-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 545-қосымша
0811000 - Химиялық талшықтар өндірісі мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби орыс тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік және орыс тілдері, кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білу.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы ролі мен алатын орны. Ежелгі Қазақстан. Аркаим-дүниежүзілік өркендеудің ошағы. ХVІІІ-ХІІ ерте орта ғасырлардың басындағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы Монғол кезеңі. Қазақ халықтарының білімі. Орта ХVІІІ-ХХ ғасырдағы Қазақстанның Ресейге қосылуының басы; Қазақ хандығының ХVІІІ ғасырдағы ішкі және сыртқы жағдайлары. Қазақстандағы қазақ халқы колониалдық патшалық қоршауға қарсы күресі. ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақстан ХХ –ші ғасырдың басында. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалысы. Қазан төңкерілісі, азамат соғысы және шетелдік әскери инвервенция кезінде. Қазақстанға Совет үкіметінің орнауы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саястаттың (ЖЭС) орнауы және оның ұйытқуы. Ұжымдастыру мен индустрияландыру.

Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Аркаим - очаг мировой цивилизации. Казахстан в раннем средневековье (нач. ХII - ХVIII вв.). Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи (ХVIII-начала ХХ вв.). Внешнее и внутреннее положение Казахских ханств в XVIII в. Борьба казахского народа против колониального захвата царизма в Казахстане. Национально-освободительное движение во второй половине XIX в. Казахстан в начале ХХ века. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти в Казахстане. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане и его свертывание. Индустриализация и коллективизация. Культура Казахстана в начале ХХ века. Голощекинский геноцид. "Малый Октябрь" и его последствия. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Строительство казарменного социализма. Социально-экономическое положение Казахстана в довоенный период. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Общественно-политическая жизнь страны. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния в Казахстане (1969, 1979, 1986 гг.). Начало демократизации общества. Становление суверенитета и независимости. Первая Конституция Республики Казахстан. Президентские выборы.
Знания: место и роль Республики Казахстан в современном мире; формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации; Великий Шелковый путь и его историческое значение; вхождение Казахстана в состав России; национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв; выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв; культуру Казахстана 20-30 годы XX в; всемирный Курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы; августовский путч и его провал; - Государственную независимость РК.
Умения: составлять краткий историко-археологический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики; анализировать причины поражений восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации; этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 2
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Техническое черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначения резьб. Разъемные и неразъемные соединения. Чертежи и эскизы деталей. Чертежи по специальности. Чтение и деталирование сборочных чертежей.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: выполнять и читать чертежи, эскизы и схемы по специальности.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ОПД. 02
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ОПД. 03
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ОПД. 04
Процессы и аппараты
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные. Основы гидравлики. Перемещение жидкостей и газов. Разделение жидких и газовых гетерогенных систем. Перемешивание в жидких средах. Тепловые процессы и аппараты. Основы теплопередачи. Теплообменная аппаратура. Нагревание и охлаждение. Источники энергии, промышленные способы подвода и отвода теплоты в химической аппаратуре. Выпаривание. Кристаллизации. Искусственное охлаждение. Массообменные процессы и аппараты. Основы массопередачи. Абсорбция. Перегонка и ректификация. Сушка. Механические процессы и аппараты. Измельчение, смешивание и перемещение твердых материалов.
Знания: классификация и физический смысл основных процессов, используемых в технологии производства химических волокон; условия их протекания; назначение, конструкция, принцип действия тепловых, массообменных и механических аппаратов.
Умения: различать процессы по сущности, характеризовать основные технологические стадии производства химических волокон по типу процессов; производить расчет материального и теплового баланса процессов.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5. 2
ОПД. 05
Основы аналитической химии
Методы исследования химического качественного и количественного состава вещества, примеры исследования. Методы количественного анализа: гравиметрия и титриметрия.
Знания: лабораторное оборудование, применяемое в аналитических исследованиях; сущность гравиметрического и титриметрического методов анализа; основные формулы расчетов; виды индикаторов.
Умения: рассчитывать навеску; делать расчеты по результатам прямого и обратного титрования, гравиметрического определения.

Қазақстан тарихы - бүкіл әлемдік тарихтың бөлігі, Қазақстанның ежелгі тарихы. ХХ –ші ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениеті. Голощекиннің геноциді. "Кіші-Қазан" және оның салдары. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси репрессия. Казармалық социализм құрылысы. Соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Қазақстанның Ұлы отан соғысы кезіндегі фашизмді жеңу үшін қосқан үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халықтың әл- ауқатын көтеру. Елдің қоғамдық – саяси өмірі. Тың игеру. Республиканың интенсификациялық дамуы. Қазақстанның (1969, 1979, 1986 ж.ж) саясатқа қарсы тұруы. Қоғамдық демократияның басталуы. Тәуелсіздік пен Егемендіктің орнауы. Қазақстан Республикасының алғашқы конституциясы. Президенттік сайлаулар.
Білімдер: қазіргі заманда Қазақстан Республикасының алатын орны мен ролін; қазақ халқының құрылуын; көшпелі өркениеттіліктің көрінуін; Ұлы жібек жолын және оның тарихи мағынасын; Қазақстанның Ресейдің құрамына енуін; XVII – XVIII ғ.ғ Тәуелсіздік үшін Жоңғар басып алушыларына қарсы ұлт-азаттық қозғалысн; XX ғ.ғ 20-80 жылдардағы қозғалыстарды және көтерілістерді; XX ғғ. 20-30 жылдардағы Қазақстан мәдениетін; Қазақтардың дүниежүзілік құрылтайын; Алматыдағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасын; тамыз төңкерісін және оның құлауын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздігін.
Іскерліктер: шағын тарихи-археологиялық баяндау құруды, картамен жұмысты; көшпелі мал шаруашылығы пайда болудың себептерін ашуды; бірінші мемлекеттік бірлестікті бейнелеуді; қыстақтық саясаттың негізгі мақсаттарын анықтауды; көтерілістердің тигізу себептеріне талдау жасауды; ЖЭС-тың мәнін ашуды, коллективтентіруді; 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайды, жазалаулар мен қуғындауларды; қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашып көрсетуді; Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңдегі Қазақстанның ролін ашып көрсетуді.
БҚ 2
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу
БЖҚҚ-ға сай сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың пішіні мен бағыты. Сызуға жазуларды орындау. Масштабтар. Өлшемін салу. Бөлшектердің жобаларын орындау әдістері. Техникалық сурет. Сызбалы геометрия мен жобалық сызу негіздері. Техникалық сызу. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері; түрлері, тіліктер, қималар, бұранданың кескіні мен белгілері. Ажырайтын және ажырамайтын қосылыстар. Бөлшектердің сызбалары мен нобайлары. Мамандықтар бойынша сызбалар. Құрастырма сызбаларды оқу мен бөлшектеу.
Білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (БЖҚҚ), сызбалар мен нобайларды орындаудың әдістерін және тәсілдерін; сызбалы геометрия мен жобалық сызу негіздерін.
Іскерліктер: мамандық бойынша сызуларды, нобайларды және сызбаларды орындау мен оқуды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
ЖКП. 02
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машинаның тетіктері. Жай механизмдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизмі, бағдартқыш механизмі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизмдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизмдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
ЖКП. 03
Электрониканың негіздері мен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және әрекет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудің, кедергінің маңызды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
ЖКП. 04
Процестер мен аппараттар
Негізгі процестер жіктеу: механикалық, гидромеханикалық, жылуылық, және масса айырбастау, химиялық процестер, мерзімділік және үзіліссіз. Гидравлика негіздері. Сұйық заттар мен газдарды араластыру. Сұйық және газды гетерогенді жүйелерді бөлу. Сұйық ортада араластыру. Жылу процестері мен аспаптары. Жылу беру негіздері. Жылу алмасу аспабы. Қыздыру және салқындату. Энергияның көздері, жылудың химиялық аспаптарға келіп және кетудің өндірістік әдістері. Буландыру. Кристалдандыру. Жасанды салқындатқыш. Масса айырбас процестері және аспаптар. Масса беріліс негіздері. Абсорбция. Айдау және ректификация. Шайғындау. Кептіру.
Механикалық процестер және аспаптар. Қатты материалдарды үгіту, араластыру.
Білімдер: химиялық талшықтар өндірісі технологиясында қолданылатын негізгі процестердің жіктелуін және физикалық мәнін; олардың өту жағдайларын; жылулық, масса айырбастық және механикалық аспаптардың қызмет көрсетуін, қолданысын, құрылымын.
Іскерліктер: мәні бойынша процестерді айыра білуді, химиялық талшықтас өндірісіндегі процестердің түріне байланысты негізгі технологиялық сатыларды сипаттауды; процестердің материалдық және жылулық балансының есебін құруды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5. 2
ЖКП. 05
Аналитикалық химия негіздері
Заттардың құрамын сапалық және сандық зерттеудің әдістері, зерттеу тәсілдері. Сандық талдаудың әдісі: гравиметрлеу және титриметрлеу.
Білімдер: аналитикалық зерттеулерде қолданатын зертханалық жабдықтарды; гравиметриялық және титриметрлік саралау әдістерінің мәнін; есептеулердің негізгі формулаларын; индикаторлардың түрлерін.
Іскерліктер: өлшемді есептеуді; гравиметриялық анықтауды, тікелей және кері титрлеудің нәтижелері бойынша есеп шығаруды.

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ОПД. 06
Материаловедение
Общие сведения о текстильных волокнах и нитях. Классификация, получение, первичная обработка, свойства натуральных волокон. Методы их испытания. Ассортимент, классификация, получение, область применения искусственных и синтетических волокон. Сравнительный анализ свойств различных видов волокон и нитей. Способы распознавания волокон различных видов. Влияние свойств волокон и нитей на режимы технологических процессов. Ассортимент, строение и свойства текстильных материалов. Испытание свойств текстильных материалов. Методы испытаний свойств текстильных материалов, приборы, оценка качества.
Знания: классификация, строение и свойства текстильных волокон и материалов, методы их испытаний способы распознавания волокон, требования к качеству волокон и нитей, режимы технологических процессов в зависимости от свойств химических волокон.
Умения: распознавать волокна по внешнему виду и свойствам, определять режимы обработки волокон.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ОПД. 07
Общая химическая технология
Общие закономерности химических процессов. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натрия и соляной кислоты, хлора. Технология твердого топлива. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Технология полимеров, применяемых в производстве химического волокна. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания: типы процессов; технико-экономические показатели химико-технологических процессов; требования, предъявляемые к воде в промышленных целях; применение серной кислоты, едкого натрия, хлора и соляной кислоты в производстве химических волокон, их свойства и получение; методы переработки древесины, получение и применение целлюлозы; технологию получения метанола, ацетилена, стирола, этанола, уксусной кислоты и других продуктов переработки угля и нефти, применяемых в производстве синтетических волокон; методы очистки сточных вод; мероприятия по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ОПД. 08
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.3

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.4
ЖКП. 06
Материалтану
Тоқыма талшықтары және жіптер туралы жалпы мағлұматтар. Табиғи талшықтардың қасиеттері, жіктелуі, алынуы, алғашқы өңделуі; оларды сынау әдістері. Жасанды, синтетикалық талшықтардың түржиыны, жіктелуі, алынуы, қолдану аймақтары. Әр түрлі талшықтардың және жіптердің құрылысын салыстыруды талдау. Талшықтардың түрлерін айыра білу әдістері. Талшықтар мен жіптер қасиеттерінің технологиялық процестердің режимдеріне әсері. Тоқыма материалдарының түржиыны, құрылысы және қасиеті. Тоқыма материалдарының, аспаптардың қасиетін сынау әдістерін, сапасын бағалау.
Білімдер: тоқыма талшықтарының және материалдардың құрылысы мен қасиетін; жіктелуін; оларды сынау әдістерін; талшықтарды айыра білу әдістерін; талшықтардың, жіптер мен тоқыма материалдарының сапасына қойылатын талаптарды; химиялық талшықтардың қасиетіне байланысты технологиялық процестердің режимін.
Іскерліктер: химиялық және табиғи талшықтарды сыртқы белгілері мен қасиеттері бойынша айыруды; олардың қасиеттеріне салыстырмалы талдау жасауды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
ЖКП. 07
Жалпы химиялық технологиясы
Химиялық процестердің жалпы заңдылықтары. Судың технологиясы. Күкірт қышқылы өндірісі. Кальциленген сода өндірісі. Тұз қышқылы, хлор, күйдіргіш натрий. Қаты отын технологиясы. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерін өндіру. Химиялық талшықтар өндірісінде қолданылатын полимерлердің технологиясы. Ағынды суды және атмосферадағы өндірістік қалдықтарды тазарту.
Білімдер: процестер түрлерін; химия-технологиялық процестердің техника-экономикалық көрсеткіштерін; өндірістік мақсаттағы суға қойылатын талаптарды; күкірт қышқылын, күйдіргіш натрий, хлор және тұз қышқылдарын химия талшықтар өндірісінде қолдануды, олардың қасиеттері және алынуы; ағашты өңдеу әдістері, синтетикалық талшықтар өндірісінде қолданылатын цилиллозаны, метанолды, ацетиленді, стиролды, этанолды, сірке қышқылын және көмір мен мұнай өндіру өнімдерін алудың технологиясын; ағынды суды тазарту тәсілдері; атмосферадағы ауаның ластануын болдырмауды.
Іскерліктер: технологиялық сызба-нұсқаларды оқуда, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
ЖКП. 08
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын жоғарлатудағы ролі. Құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, сиандарттау құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объектілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау тәсілі; сынақ және өнімді бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.
КҚ 2.1.3

ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ОПД. 09
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ОПД. 10
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда. Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма. Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия. Технические и аппаратурные источники опасности в производстве химических волокон. Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов. Производственная санитария и гигиена труда. Основные профилактические и защитные мероприятия. Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК. Основные источники загрязнения газовоздушной среды из сточных вод в производстве химических волокон. Пути решения экологических проблем в производстве химических волокон. Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в производстве химических волокон. Переработка и использование отходов. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: действия токсичных веществ на организм; предельно-допустимые концентрации, средства индивидуальной защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; источник загрязнения; способы очистки промышленных выбросов.
Умения: применять средства индивидуальной защиты; давать характеристику методам очистки; классифицировать вторичные ресурсы.
БК8
БК 9
СД. 02
Технология производства химических волокон
Основные понятия химии высокомолекулярных соединений (ВМС). Волокнообразующие ВМС. Строение, физико-механические, химические, потребительские свойства химических волокон. Основные виды сырья производства искусственных и синтетических волокон. Технология полимеров. Способы получения химических волокон. Подготовка полимеров к формованию волокна. Формование химических волокон. Кручение, намотка и перемотка нитей. Отделка химических волокон. Текстурирование нитей. Пороки волокон и нитей. Методы определения качества химических волокон. Основное и вспомогательное оборудование производства химических волокон. Примеры получения искусственных и синтетических волокон.
Знания: химизм и сущность процессов полимеризации и поликонденсации; факторы, влияющие на скорость процесса; классификация и номенклатура основных волокнообразующих ВМС; свойства химических волокон; основные стадии и оборудование производства химических волокон; технологические параметры; показатели качества и область применения химических волокон.
Умения: читать технологические схемы; составлять последовательность технологических процессов; давать характеристику сырья и готовой продукции.

КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
ЖКП. 09
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Талап және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызыметінің нәтижелері. Ұжым және еңбекақы төлеу. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық және салық салу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер: кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылысын; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен формаларын; бағаның құрылу механизмдерін және кәсіпорын табыстарын алуды.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның қызметін тиімді бағалауды.
БҚ 6
ЖКП. 10
Қолданбалы информатика
Алгоритімдер жөніндегі негізгі түсініктер, алгоритімнің негізгі құрылысы. Бағдарламалау негізін оқу, файлдар. Файлдармен жұмыс. Графика. Бағдарламаны жалпы кәсіптік, арнайы пәндер және курстық жұмыстарды орындауда есептер шығару үшін қолдану.
Білімдер: алгоритімдеуді және бағдарламалау негіздерін, технологтялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер: үлгідегі технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуді, компьютерде сызбаларды жасауды.
БҚ 3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Заңдылықтар және еңбекті қорғау бойынша бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы.
Қауіпсіздік техникасының міндеттері. Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Химиялық талшықтар өндірісіндегі техникалық және аспаптық қауіптілік бедері. Негізгі шикізаттар, жартылай өнімдер, дайын өнімдер, қалдықтар мен қоқыстардың уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті заттардың сипаттамасы. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғаныс шаралары. Өртқауіпсіздік шаралары. Өртқауіпсіздік құрылғылары, аспаптар мен сигнал беру, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Химиялық талшықтар өндірісіндегі ластанудың негізгі көздері ағынды су, газды ауа ортасы. Химиялық талшықтар өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешудің жолдары және әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: ағзаға улы заттардың әсерін; жеке қорғану құралдарының шекті белгіленген концентрациясын; өрт және жарылыстарды ескерту шараларын; ластанудың көздерін; газтәрізді өндірістік қалдықтарды тазарту әдістерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды; улы заттармен жұмыс істеуді; тазарту әдістеріне сипаттама беруді; екіншілік ресурстарды жіктеуді.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Химиялық талшықтар өндірісінің технологиясы
Үлкен молекулалы қосылыстар химиясы туралы негізгі түсініктер (ҮМҚ). Талшық түзетін ҮМҚ. Химиялық талшықтардың құрылысы, физика-механикалық, химиялық және тұтынушылық қасиеттері. Жасанды және синтетикалық талшықтар шикізаты өндірісінің негізгі түрлері. Полимерлер технологиясы. Химиялық талшықтарды алу әдістері. Талшық қалыптаудағы полимерлердің дайындығы. Химиялық талшықтарды қалыптау. Жіптерді ширату, орау және қайта төгу. Химиялық талшықтарды өндеу. Жіптерді текстуралау. Талшықтар мен жіптердің ақаулары. Химиялық талшықтарды сапасын анықтау әдістері. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі және қосымша жабдықтары. Жасанды және синтетикалық талшықтарды алу мысалдары.
Білімдер: полимерлену және поликонденсациялану процестерінің химизмі мен мәнін; процесс жылдамдығына әсер ететін факторларды; негізгі талшықтүзгіш ЖМҚ жіктелуі мен номенклатурасын; химиялық талшықтардың қасиетін, химиялық талшықтар өндірісінің негізгі кезеңдері мен жабдықтарын; технологиялық параметрлерді; сапа көрсеткіштерін және химиялық талшықтардың қолдану аймағын.
Іскерліктер: технологиялық сызбаларды оқуды; технологиялық процестердің бірізділігін құруды; шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді.

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
СД. 03
Автоматизация технологических процессов
Основные понятия об автоматизации производственных процессов. Контроль основных технологических параметров производства химических волокон и контрольно-измерительные приборы. Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации. Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами. Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом; параметры технологического процесса и средства их контроля.
Умения: снимать показания приборов и оценивать достоверность информации; сопоставлять технологические параметры с показаниями приборов.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
Квалификация Аппаратчик вытяжки
СД. 04
Технология и оборудование вытяжки химических волокон
Продукция, сырье, технологическая схема процесса вытяжки химических волокон. Основные и вспомогательные операции процесса вытяжки нити.
Классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации оборудования, применяемого для вытяжки химических волокон.
Контроль технологического процесса и качества изделий.
Знания: технические требования, предъявляемые к сырью и готовой продукции; технологическую схему процесса вытяжки на различном оборудовании; параметры технологического процесса и причины отклонения их от норм; методы контроля технологического процесса; правила безопасной эксплуатации оборудования; сущность процесса вытяжки, виды сырья для производства лески и щетины, основные конструкционные узлы вытяжной машины, способы регулировки и кратности вытяжки; ассортимент нитей и волокон; физико-химические свойства нитей; требования нормативной документации, предъявляемые к качеству вытяжки нити; виды брака и обрывности, параметры технологического процесса.
Умения: объяснять устройство вытяжной машины, выявлять причины нарушений технологического режима, причины обрыва нити, факторы, влияющие на скорость и кратность вытяжки; читать технологические схемы вытяжки нитей; классифицировать нити и волокна согласно ГОСТу и ТУ.
ПК 2.1.1-2.1.8
Квалификации: Перемотчик нити, Оператор кручения и намотки химических волокон
СД. 04
Текстильная переработка химических волокон
Основные сведения о производстве кручения и намотки химических нитей. Технология и оборудование процессов кручения и намотки. Основные сведения о процессе перемотки химических нитей. Технология и оборудование процесса перемотки. Контроль технологического процесса и качества изделий. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания: виды, свойства и номера перерабатываемого волокна; технические требования, предъявляемые к качеству кручения, намотки и перемотки; технологический процесс кручения, намотки и перемотки; классификацию, назначение, устройства, принцип действия и правила эксплуатации оборудования кручения, намотки и перемотки нитей; условия технологического режима; технологические схемы заправки, порядок и правила съема паковок; методы контроля технологического процесса; виды дефектов нитей и методы их устранения;
свойства сырья и готовой продукции производства; технологическую схему производства; устройство и принцип действия перематывающего оборудования; возможные неполадки и способы их устранения; устройство механизмов натяжения нити, механизмов замасливания, узловязателей, намотки; параметры технологического процесса, методы контроля;
принцип действия и устройство применяемого оборудования для кручения и намотки; основные и вспомогательные операции кручения и намотки; виды дефектов; методы безопасной эксплуатации оборудования.
Умения: объяснять причины нарушений технологического режима и неисправностей в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения обрывности химических нитей; читать технологическую схему производства; объяснять причины неполадок оборудования.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
АП. 03
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Өндірістік процестерді автоматтандыру туралы негізгі түсініктер. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық процестерді басқару кезіндегі микропроцесорлық техникасы. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматтық жабдықтарының құрылғысын, реттеуді, қорғауды және тоқтатуды, жеке аспаптардың және жалпы процестердің автоматтандырылған сызба-нұсқасын; технологиялық процестердің параметрлерін және оларды бақылау құралдарын.
Іскерліктер: аспаптардың көрсіткіштерін алуды және ақпарат анықтығын бағалауды; технологиялық параметрлерді аспаптардың көрсеткішінен салыстыруды.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
Біліктілік: "Жіпті созу аппаратшысы"
АП. 04
Жіп созу технологиясы және жабдықтар
Өнім, шикізат, химиялық талшықтарды созу процесінің технологиялық сызба-нұсқасы. Жіптерді созу процесінің негізгі және қосымша операциялары. Химиялық талшықтарды созу үшін қолданылатын жабдықтарды жіктеу, құрылысы, қызмет принципі және пайдалану ережесі. Технологиялық процесті бақылау және заттардың сапасы.
Білімдер: шикізат пен дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды; әр түрлі жабдықтарда жіпті созу процесінің технологиялық сызбасын; технолгиялық процестің параметрлерін және олардың нормадан ауытқу себептерін; технологиялық процесті бақылау әдістерін; жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін; жіп созу процесінің мәнін, қармақ жібі мен қылшықтар өндірісі үшін шикізат түрлерін, жіп созу машиналарының негізгі құрылымдық түйіндерін, жіп созуды реттеу әдістері мен еселігін; жіптер мен талшықтардың түржиынын; жіптің физика-химиялық қасиетін; жіпті созу сапасына қойылатын нормативті құжаттардың талаптарын; ақаулар мен үзілу түрлерін; технологиялық процестің параметрлерін.
Іскерліктер: жіп созу машинасының құрылысын түсіндіруді, технологиялық режімдегі бұзушылықтардың себебін табуды, жіптің үзілу себептерін, жіп созу жылдамдығы мен еселілігіне әсер ететін факторларды; жіп созудың технологиялық сызбасын оқуды; МС пен ТЖ негізінде талшықтар мен жіптерді жіктеуді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
Біліктіліктер: "Химиялык талшықтарды ширату және орау операторы", Жіп ораушы
АП. 04
Тоқыма химиялық талшықтарын қайта өндеу
Химиялық жіптерді ширату және орау жөніндегі жалпы мағлұматтар. Ширату және орау процестерінің жабдықтары және технологиясы. Химиялық жіптерді орау процесі жөнінде негізгі мағлуматтар. Қайта орау процесінің жабдықтары мен технологиясы. Технологиялық процестер мен заттардың сапасын бақылау. Қызмет көрсететін жабдықтарды пайдаланудағы еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер: қайта өңдейтін талшықтардың түрлерін, қасиетін және нөмірлерін; ширатудың, ораудың және қайта ораудың сапасына қойылатын техникалық талаптарды; ширатудың, орау мен қайта ораудың технологиялық процесін; жіптерді ширату, орау, қайта орау жабдықтарын жіктеуді, қолданысын, құрылымын, қызмет принципін және пайдалану ережесін; технологиялық режімнің шартын; сабақтаудың технологиялық сызбасын, тікиіршікті ажырату тәртібі мен ережесін; технологиялық процесті бақылау әдістерін; жіптің ақауларын табу мен оларды жоюдың әдістерін; өндірістің шикізаты мен дайын өнімінің қасиетін; өндірістің технологиялық сызбасын; қайта орау жабдықтарының құрылымы мен қызмет принципін; кездесетін кемшіліктерді және оларды болдырмау әдістерін; жіпті керу механизмдерінің, майлау механизмдерінің, түйіндегіш, орау механизмдерінің құрылғысын; технологиялық процестің параметрлерін; бақылау әдістерін; ширату мен орау үшін қолданылатын жабдықтардың құрылымы мен қызмет принципін; ширату мен ораудың негізгі және қосымша операцияларын; ақаулардың түрлерін; жабдықтарды қауіпсіз пайдалану әдістерін.
Іскерліктер: технологиялық режімнің және жабдықтардың жұмысындағы бұзылу себептерін түсіндіруді; химиялық жіптердің ақаулары мен үзілу себептерін табуды; өндірістің технологиялық сызбасын оқуды; жабдықтардың бұзылу себептерін түсіндіруді.

ПК 2.2.1-
ПК 2.2.8
ПК 2.5.1-
ПК 2.5.8
Квалификация Ставильщик
СД. 04
Технология и оборудование ткачества
Ассортимент химических нитей. Виды пороков. Требования, предъявляемые к качеству нитей. Строение, анализ и технический расчет тканей. Классификация ткацких переплетений. Ассортимент и испытание тканей. Подготовка нитей и пряжи к ткачеству. Классификация ткацких станков. Технологический процесс образования ткани на ткацком станке. Техническая характеристика, устройство, принцип действия, обслуживание, наладка ткацких станков. Контроль технологического процесса и качества изделий.
Знания: виды, свойства и номера перерабатываемого волокна; виды переплетений нитей в ткани; технологические процессы и режимы ткацкого производства; причины возникновения брака продукции и способы его устранения; техническую характеристику, конструктивные особенности, назначение, принцип работы и правила безопасной эксплуатации технологического оборудования ткацкого производства; средства и виды контроля технологического процесса; порядок установки шпуль, бобин с нитью в шпулярник ткацких агрегатов; устройство шпулярника; требования, предъявляемые к состоянию нитепроводящей системы; ассортимент нити и виды пороков нитей и тканей; правила перезаправки станка; правила ухода за оборудованием; методику расчета заправки нитей в нитесборник.
Умения: объяснять причины нарушений технологического режима и неисправностей в работе оборудования; выявлять дефекты и причины возникновения обрывности химических нитей; планировать технологическую последовательность процесса ткачества; работать с заправочными данными.
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.9
Квалификация Отделочник химических волокон
СД. 04
Технология и оборудование отделки химических волокон
Физико-химические основы процессов отделки химических волокон. Схемы и параметры процесса отделки химических волокон. Химические реактивы и вещества, используемые в отделке химических волокон. Оборудование для процесса водоумягчения. Оборудование для приготовления маточных и отделочных растворов. Оборудование для подготовки, отделки, отжима вискозного волокна, производства штапельного волокна. Основные и вспомогательные операции отделки химических волокон. Технология отделки нити на бобинах, в куличах. Технология отделки нити на машинах непрерывного процесса. Технология отделки кордной нити. Технология и оборудование отделки штапельного волокна в жгуте и резаном виде. Контроль технологического процесса отделки химических волокон. Безопасность труда при эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Знания: свойства вискозы, синтетического штапельного волокна и нити, лески и щетины, кордного волокна, отделочных растворов и др. компонентов; физико-химические основы технологических операций; технологический процесс отделки химического волокна; технологические схемы заправки; классификацию, назначение, устройство, принцип действия и правила эксплуатации отделочных агрегатов, моечных машин; устройство контрольно-измерительных приборов; параметры и методы контроля технологического процесса; правила безопасной работы на технологическом оборудовании и промышленной санитарии; параметры и средства контроля технологических операций процесса отделки.
Умения: объяснять причины нарушений технологического режима и неисправностей в работе оборудования; объяснять устройство прядильно-отделочного агрегата, оптимальные параметры технологических операций процесса отделки.

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.8
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.8
Біліктілік: "Жіп қондырушы"
АП. 04
Тоқымашылық технологиясы және жабдықтар
Химиялық жіптердің түржиынтығы. Ақаулар түрлері. Жіптің сапасына қойылатын талаптар. Маталар құрылысы, талдау және техникалық есебі. Түржиынтық және матаны сынау. Тоқыма өрімдерін жіктеу. Жіптер мен иірімжіпті тоқуға дайындау. Жіптер мен иірімжіпті тоқу үшін жабдықтар. Тоқыма станоктарын жіктеу. Тоқыма станоктарында матаның пайда болу процесінің технологиясы. Тоқу станогының негізгі механизмдерінің жіктеу: құрылысы, жұмыс принципі, қызмет көрсетуі және баптау. Технологиялық процес пен бұйымның сапасын бақылау.
Білімдер: қайта өңделетін талшықтардың түрлерін, қасиетін және нөмірлерін; маталарға жіптерді өрімдеу түрлерін; тоқымашылық өнеркәсібінің технологиялық процестері мен режімдерін; өнім ақауының пайда болу себептерін және оларды болдырмау әдістерін; тоқымашылық өнеркәсібінің техникалық сипаттамасын, құрылымдық ерекшеліктерін, қолданысын, қызмет принципін және технологиялық жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережесін; технологиялық процесті бақылаудың құралдары мен түрлерін; шөлмекті, тоқу агрегаттарындағы иіршік орнатпасына иіршікті жіппен орналастыру тәртібін; иіршік орнатпасының құрылымын; жіпөткізгіш жүйесінің күйіне қойылатын талаптарды; жіптің түржиынын және жіп пен матаның ақауларының түрлерін; станокты қайта сабақтау ережесін; жабдықтарды күту ережесін; жіпжинағышта жіп сабақтауды есептеудің әдісін.
Іскерліктер: технологиялық режімнің бұзылу себептері мен жабдықтардың жұмысындағы кемшіліктерді түсіндіруді; ақауларды табуды және химиялық жіптің үзілуінің себептерін; тоқымашылық процесінің технологиялық бірізділігін жоспарлауда; сабақтау көрсеткіштерімен жұмыс істеуде.
КҚ 2.3.1-
КҚ 2.3.9
Біліктілік: "Химиялык талшықтарды өңдеуші"
АП. 04
Химиялық талшықтар өңдеудің технологиясы және жабдықтар
Химиялық талшықтарды өңдеу процестерінің физика-химиялық негіздері. Химиялық талшықтарды өңдеу процесінің сызба-нұсқалары мен параметрлері. Химиялық талшықтарды өңдеу кезінде қолданылатын химиялық реактивтер мен заттар. Су жұмсарту процессі үшін жабдықтар. Күңгірт және өңдеу ертінділерін дайындау үшін жабдықтар. Вискозды талшықтарды және штапельді талшықтар өндірісіндегі өңдеуді, сығуды дайындау үшін жабдықтар. Химиялық талшықтарды өңдеудің негізгі және қосымша операциялары. Жіптерді иіршіктерде және куличтерде өңдеу технологиясы. Жіптерді үздіксіз процесс машинасында өңдеу технологиясы. Корд жіптерін өңдеу технологиясы. Ширақ жіпте және кесілген түрдегі штапель талшықтарын өңдеудің технологиясы және жабдықтары. Химиялық талшықтарды өңдеудің технологиялық процестерін талдау. Жабдықтарға қызмет көрсету кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер: вискозаның, синтездік штапельдік талшықтар мен жіптердің, қармақ жіптердің және қылшықтардың, кордты талшықтың, өңдеу ерітінділердің және т.б. компоненттердің қасиетін; технологиялық операциялардың физика-химиялық негіздерін; химиялық талшықты өңдеудің технологиялық процесін; сабақтаудың технологиялық сызбаларын; өңдеу агрегаттарының, жуу машиналарының жіктелуін, қолданысын, құрылысын, қызмет принципі мен пайдалану ережесін; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын; технологиялық процесті бақылаудың параметрлері мен әдістерін; технологиялық жабдықтарда қауіпсіз жұмыс істеу және өндірістік санитария ережесін; өңдеу процесінің технологиялық операцияларын бақылаудың параметрлері мен құралдарын;
Іскерліктер: технологиялық режімнің бұзылу себептерін және жабдықтардың жұмысындағы ақауларды түсіндіруді; иіру-өңдеу агрегатының құрылысын түсіндіруді, өңдеу процесінің технологиялық операцияларының оптималды парметрлерін.

ПК 2.4.1-
ПК 2.4.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8
ПК 2.1.1-
ПК 2.5.1
ПК 2.1.2-
ПК 2.5.2
ПО. 02
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.5
ПО. 03
Обучение в лаборатории процессов и аппаратов
Обслуживание оборудования механических и гидромеханических процессов. Практическое ознакомление с устройством трубопроводов и запорной арматуры. Обслуживание трубопроводов. Машины для перемешивания жидкостей. Практическое ознакомление с устройством и правилами обслуживания насосов, вакуум-насосов. Фильтры и центрифуги. Практическое ознакомление с устройством фильтров, центрифуг и способами их обслуживания. Обслуживание оборудования тепловых процессов. Обслуживание оборудования массообменных процессов. Сушилки. Практическое изучение схемы сушильных установок и конструкций сушилок. Обслуживание сушилок. Холодильники. Практическое изучение конструкций холодильных машин. Обслуживание холодильных установок.
Умения: определять параметры работы установок и оборудования; составлять алгоритм профилактического осмотра оборудования.
Навыки: приемов обслуживания оборудования.
ПК 2.1.1- 2.5.1
ПК 2.1.2- 2.5.2
ПК 2.1.3 - 2.5.3
ПК 2.1.4 -2.5.4
ПК 2.1. 5 -2.5.5
ПК 2.1.6 – 2.5.6
ПК 2.1.7 -2.5.7
ПК 2.1.8 – 2.5.8
ПО. 04
Обучение в лаборатории машин и оборудования производства химических волокон
Практическое ознакомление с технологической схемой производства химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы гидравлического оборудования производства химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы оборудования вытяжки, кручения и намотки химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы оборудования перемотки химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы оборудования ткацкого производства. Практическое ознакомление с устройством и принципом работы оборудования отделки химических волокон. Практическое изучение устройства и принципа работы вспомогательного оборудования производства химических волокон. Техническая и эксплуатационная характеристики, обслуживание машин и оборудования (обучение способам обслуживания и ведения процессов на полупромышленных установках). Возможные неполадки в работе основного и вспомогательного оборудования и связанных с ними механизмов. Правила безопасности труда.
Умения: определять и устранять неисправности в работе основного и вспомогательного оборудования предприятий по производству химических волокон; проводить измерения и снимать показания давления, расходов, температуры и других параметров при работе машин; читать сборочные и рабочие чертежи оборудования.
Навыки: эксплуатации механического и теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей; пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования.
ПК 2.1.1- 2.5.1
ПК 2.1.2- 2.5.2
ПК 2.1.3 - 2.5.3
ПК 2.1.4 -2.5.4
ПК 2.1. 5 -2.5.5
ПК 2.1.6 – 2.5.6
ПК 2.1.7 -2.5.7
ПК 2.1.8 – 2.5.8
ПО. 05
Лабораторный контроль химических волокон
Организация лаборатории контроля качества химических волокон. Лабораторное оборудование, приборы. Освоение методов лабораторного контроля качества химических волокон по ГОСТам. Определение геометрических свойств волокон: длина, толщина, извитость. Определение физико-механических свойств волокон: разрывная нагрузка, удлинение, деформация, эластичность, гигроскопичность, теплостойкость, термостойкость и светостойкость. Определение химических свойств волокон. Действие минеральных и органических кислот, щелочей и соды, гипохлорита натрия на химические волокна. Действие медно – аммиачного раствора на гидратцеллюлозные, ацетатные волокна. Действие органических растворителей. Сравнительная термостойкость. Распознавание химических волокон. Характеристика волокон по характеру горения, по методу сухой перегонки. Распознавание химических волокон при помощи цветных реакций.
Умения: применять химическую посуду при выполнении различных химических операций; производить отбор проб; выполнять несложные титриметрические анализы; обрабатывать результаты; определять показатели физико-механические показатели качества химических волокон.
Навыки: организации рабочего места для выполнения химических анализов; приемов выполнения различных химических операций и подготовки проб для анализа; работы с лабораторным оборудованием и химической посудой.
ПК 2.1.4

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін енгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.5.2
ӨО. 02
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсетуі мен негізгі және қосымша жабдықтарын жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөндеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.5
ӨО. 03
Процестер мен аппараттарды зертханасында оқыту
Механикалық және гидромеханикалық процестер жабдықтарына қызмет көрсету. Құбыр сымдары мен тиек арматураларының құрылысын практикалық таныстыру. Құбыр сымдарының қызмет көрсетуі. Сұйық заттарды араластыру үшін машиналар. Сорғылар мен вакуумды сорғылардың құрылысымен, қызмет көрсету ережесімен танысу. Сүзгілер мен центрофугалар. Сүзгілер мен центрофугалардың құрылысын және қызмет көрсету тәсілдері мен танысу. Жылу процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Масса айырбас процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Кептіргіштер. Кептіру қондырғылары мен кептіру құрылымын сызба-нұсқасын оқып білу. Кептіргіштердің қызмет көрсетуі. Тоңазытқыштар. Тоңазытқыш машиналарының құрылымын оқып білу. Тоңазытқыш қондырғыларының қызмет көрсетуі.
Іскерліктер: қондырғылар мен жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды; жабдықтардың профилактикалық тексеру алгоритімін құруды.
Дағдылар: жабдықтардың қызмет көрсету әдістерінде.
КҚ 2.1.1-
2.5.1
КҚ 2.1.2-
2.5.2
КҚ 2.1.3-
2.5.3
КҚ
2.1.4-
2.5.4
КҚ 2.1.5-
2.5.5
КҚ 2.1.6–
2.5.6
КҚ 2.1.7-
2.5.7
КҚ
2.1.8–
2.5.8
ӨО. 04
Химия талшықтар өндірісінің машиналар мен жабдықтар зертханасында оқыту
Химиялық өндірістер технологиясының сызба-нұсқасымен танысу. Химиялық талшықтар жабдықтарының гидравликалық жұмыстары принципін және құрылысымен танысу. Химиялық талшықтарды созу, ширату және орау жабдықтарының жұмыс принциптері мен құрылысын оқыту. Химиялық талшықтарды қайта төгу жабдықтарының жұмыс принциптері мен құрылысын оқып білу. Тоқыма өндірісі жабдықтарының жұмыс принциптері мен құрылысын практикалық оқып білу. Химиялық талшықтардың қосымша жабдықтарының жұмыс принципі мен құрылысын практикалық оқып білу. Машина мен жабдықтардың техникалық және пайдалану сипаттамасы, қызмет көрсетуі (жартылай өндірістік қоңдырғыларда процестерге кіріспе және қызмет көрсету әдістері арқылы оқыту). Негізгі және қосымша жабдықтардың жұмысында кездесетін ақаулар және олармен байланыстағы механизмдер. Еңбек қауіпсіздігі ережесі.
Іскерліктер: химиялық талшықтар өндірісі бойынша кәсіпорынның негізгі және қосымша жабдықтарының жұмысындағы ақауларды анықтау мен болдырмауды; машиналардың жұмысы кезіндегі қысымға, шығындарға, температураларға және басқа да параметрлерге өлшеулер жүргізуді және көрсеткіштер алуды; жабдықтардың жиынтық және жұмыс сызбаларын оқуды.
Дағдылар: механикалық және жылутехникалық жабдықтарды пайдалануда; ұсақ ақауларды болдырмауда; жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда; жабдықтар мен аспаптардың жұмысын бағалауда; жабдықтардың сызбаларымен жұмыста.
КҚ 2.1.1-
2.5.1
КҚ 2.1.2-
2.5.2
КҚ 2.1.3-
2.5.3
КҚ 2.1.4-
2.5.4
КҚ 2.1.5-
2.5.5
КҚ 2.1.6–
2.5.6
КҚ 2.1.7-
2.5.7
КҚ 2.1.8–
2.5.8
ӨО. 05
Химиялық талшықтарды зертханалық бақылау
Химиялық талшықтардың сапасын зертханалық бақылауды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар және аспаптар. МС бойынша химиялық талшықтар сапасын зертханалық бақылаудың әдістерін оқып білу. Талшықтың геометриялық қасиетін анықтау: ұзындығы, қалыңдығы, иірілуі. Талшықтарды физика-механикалық қасиеттерін анықтау: үзілуі, созылуы, деформациялау, эластикалығы, гигроскопиялығы, жылу тұрақтылығы, термо тұрақтылығы, жарыққа тұрақтылығы. Талшықтардың химиялық қасиетін анықтау. Химиялық талшықтарға минералды және органикалық қышқылдардың, сілтілердің және соданың, натрий гипохлоридінің әсері. Гидратцеллюлозалы және ацетатті талшықтарға мысты-аммиак ертіндісінің әсері. Салыстырмалы термо тұрақтылық. Химиялық талшықтарды ажырата білу. Құрғақ айдау әдісі және жану сипаты бойынша талшықтарға сипаттама. Түсті реакциялар көмегі бойынша химиялық талшықтарды ажырата білу.
Іскерліктер: түрлі химиялық операцияларды орындау кезінде химиялық ыдыстарды қолдануды; сынама іріктемесін жүргізуді; жай титриметрлік талдаулар орындауды; нәтижелерді өңдеуді; химиялық талшықтардың физика-механикалық сапа көрсеткіштерін анықтауды.
Дағдылар: химиялық талдауларды орындау үшін жұмыс орындарын ұйымдастыруда; түрлі химиялық операцияларды орындау тәсілдерінде және талдау үшін сынаманы дайындауда; зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыста.
КҚ 2.1.4

ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ПО. 06
Обучение в лаборатории контрольно–измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте.
Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса.
Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса.
Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
ПК 2.5.1-2.5.8
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики.
Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения: выполнять работы в соответствии с присвоенным разрядом аппаратчика на основе технической документации предприятии.
Навыки: аппаратчика (оператора) 3 разряда в объеме профессионально-квалификационной характеристики.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.8
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
ПК 2.5.1-2.5.8
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки; владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана

КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.4
ӨО. 06
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтық зертханасындағы оқыту (БӨАжА)
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтері мен технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауларды табуды және оларды жоюды, технологиялық журналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауларды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламентті оқып білу. Процестің оптималды тәртіп параметрлері. Жабдықтарға қызмет көрсету бойынша нұсқа және процестің жүргізілуі. Технологиялық процестің қызмет көрсету жабдықтарының практикалық тәсілдерін меңгеру. Техникалық процестерді бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіліенген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен аутқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.8
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
КҚ 2.5.1-2.5.8
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика сонын ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе комплексті емтиханға дайындық
Біліктілік пен дағдыны тығыз меңгеру, кәсіптік-біліктілік сипаттамалары талаптары көлемінде жұмыстың барлық түрлерін өздігінен орындау. Дипломдық жұмыс және/немесе комплексті емтиханға дайындыққа материалдар жинау.
Іскерліктер: өндірістің техникалық құжаттамасы негізінде аппаратшыға разряд беру негізіндегі жұмыстарды орындауды.
Дағдылар: 3 разрядты аппаратшының (оператордың) кәсіптік-біліктілік сипатының көлемінде.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.8
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
КҚ 2.5.1-2.5.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби орыс тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен), мамандық бойынша бағытталған тақырыпта диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік және орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы Дене тәрбиесідың ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесідың әлеуметтік – биологиялық және психо-физиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы ролі мен алатын орны. Ежелгі Қазақстан. Аркаим-дүниежүзілік өркендеудің ошағы. ХVІІІ-ХІІ ерте орта ғасырлардың басындағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы Монғол кезеңі. Қазақ халықтарының білімі. Орта ХVІІІ-ХХ ғасырдағы Қазақстанның Ресейге қосылуының басы; Қазақ хандығының ХVІІІ ғасырдағы ішкі және сыртқы жағдайлары. Қазақстандағы қазақ халқы колониалдық патшалық қоршауға қарсы күресі. ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақстан ХХ –ші ғасырдың басында. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалысы. Қазан төңкерілісі, азамат соғысы және шетелдік әскери инвервенция кезінде. Қазақстанға Совет үкіметінің орнауы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саястаттың (ЖЭС) орнауы және оның ұйытқуы. Ұжымдастыру мен индустрияландыру.

ПК 3.6.7
ПО. 03
Практикум по синтезу волокнообразующих ВМС (высокомолекулярных соединений)
Организация рабочего места. Свойства, очистка и анализ исходных продуктов. Получение мономеров. Синтез волокнообразующих ВМС методом радикальной полимеризации. Синтез волокнообразующих ВМС методом ионной полимеризации. Синтез волокнообразующих ВМС методом поликонденсации. Физические методы исследования полимеров.
Умения: проводить очистку исходных веществ и продуктов синтеза; получать высокомолекулярные соединения различными методами; определять физические характеристики и химический состав полимеров.
Навыки: умения пользования посудой общего и специального назначения, приборами и оборудованием, применяемых для синтеза и анализа ВМС; сборки технологических лабораторных установок для синтеза ВМС, соблюдения правил техники безопасности, умения оказания первой доврачебной помощи.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПО. 04
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПО. 05
Практикум по спецтехнологии
Организация рабочего места. Методы очистки и анализ исходного сырья. Получение и исследование свойств волокнообразующих полимеров: уксуснокислых эфиров целлюлозы, поликапроамида, полиэтиленкапролактама и др. Контроль параметров проведения синтеза.
Умения: анализировать влияние свойств сырья на качество химических волокон; выполнять эксперименты по определению состава целлюлозы и продуктов ее переработки.
Навыки: в постановке эксперимента по определению качественных характеристик целлюлозы и полупродуктов переработки целлюлозы.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.10
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.

КҚ 3.6.7
ӨО. 03
ҮМҚ талшыққұрау синтезі прктикумы
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Бастапқы өнімнің қасиеті, тазарту және талдау. Мономерлерді алу. Радикалды полимеризация әдісі бойынша талшыққұрау ҮМҚ синтезі. Иондық полимеризация әдісі бойынша талшыққұрау ҮМҚ синтезі. Поликонденсация әдісі бойынша талшыққұрау ҮМҚ синтезі. Полимерлерді зерттеудің физикалық әдістері.
Іскерліктер:
бастапқы заттар мен синтез өнімдеріне тазарту жүргізуді; әр түрлі әдістермен жоғарғы молекулалы қосылыстар алуды; полимерлердің физикалық сипаттамалары мен химиялық құрамын анықтауды.
Дағдылар:
жалпы және арнайы қолданыстағы ыдыстарды пайдалана білуде; синтез бен ЖМҚ талдау үшін қолданылатын аспаптар мен жабдықтарда; ЖМҚ синтезі үшін технологиялық зертханалық қондырғыларды құруда; қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауда, алғашқы дәрігерге дейінгі көмекті көрсете білуде.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
ӨО. 04
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар:
кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін енгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.3
ӨО. 05
Арнайы технология бойынша практикум
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Бастапқы шикізатты тазалау және талдау әдістері. Талшық құру полимерлердің қасиетін зерттеу және алу: целлюлозаның сірке қышқылы эфирлерін, поликапроамидті, полиэтиленкапролактамды және т.б. Синтезді жүргізу параметрлерді бақылау.
Іскерліктер:
химиялық талшықтардың сапасына шикізат қасиетінің әсерін талдауды; целлюлоза құрамы мен оның қайта өңдеу өнімдерін анықтау бойынша эксперименттер орындауды.
Дағдылар:
целлюлозаның сапалық сипаттамасын анықтау мен целлюлозаның жартылай өнімдерін қайта өңдеу бойынша эксперименттік қойылымда.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.10
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі мен процесті жүргізу бойынша жұмыс нұсқауын оқу. Технологиялық процесс жабдықтарының қызмет көрсетуінің практикалық амалдарын меңгеру. Технологиялық процестің бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер:
белгіленген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен аутқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар:
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.

БК 1-10
ПК 3.6.1 - 3.6.10
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, дублирование работы линейного руководителя (начальника смены, мастера), сбор материала для курсового проекта.
Умения: вести технологический процесс в качестве аппаратчика (оператора) 3-4 разряда и дублера линейного руководителя.
Навыки: по предупреждению и устранению нарушений процесса.
БК 1-10
ПК 3.6.1 - 3.6.10
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, дублирование работы линейного руководителя.
Умения: выполнять обязанности линейных руководителей цеха, работать с нормативно-технической документацией, оформлять результаты анализа, деловую документацию, разбираться в плановой документации, производить расчет заработной платы, анализировать смету цеховых расходов.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК 1-10
ПК 3.6.1 - 3.6.10
Приложение: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
владеет лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
имеет позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
осуществляет поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
планирует и организовывает работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
объективно оценивает результаты своей работы и команды в целом;
управляет собственным личностным и профессиональным развитием, адаптируется к изменениям в условиях рыночной экономики;
владеет навыками здоровьесбережения;
применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
владеет навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
проявляет инициативу принятия решений в стандартных и нестандартных ситуациях.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 081101 2 Аппаратчик вытяжки
ПК 2.1.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;

БҚ 1-10
КҚ 3.6.1-
3.6.10
КП. 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Цехтағы (бөлімшелер) технологиялық процесті үйрену, біліктілікке сәйкес мамандықтар бойынша дублер ретінде жұмыс, бағытшы жетекшiнiң жұмысын қоса атқару (ауысым басшысы, шеберлер), қурстық жоба үшін материал жинау.
Іскерліктер:
аппаратшы (3-4 разрядты) және линиядағы жетекшінің жұмысын қайталаушы есебінде технологиялық процестерді жүргізуді.
Дағдылар:
процестегі ақауларды ескерту және болдырмауда.
БҚ 1-10
КҚ 3.6.1-
3.6.10
КП. 03
Диплом алды практика, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпараттар жинау, бағытшы жетекшiнiң жұмысын қоса атқару.
Іскерліктер:
цехтың линейлік жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік-техникалық құжаттамалармен жұмысты; талдау нәтижелерін рәсімдеуді; іскерлік құжаттамаларды; жоспарлау құжаттамасында хабарлар болуды; еңбек төлем ақысына есептеу жүргізуді; цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар:
линиядағы жетекші; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативті-техникалық құжаттамалармен жұмыста.
БҚ 1-10
КҚ 3.6.1-
3.6.10
Ескерту: Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
тұлға аралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шетел тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларын қолдана біледі;
көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессионалдық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасауда позитивтік әдеттердің болуы;
кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ізденулерді, ақпараттарды қолдана білу;
Қазақстан Республикасының еңбек кодексімен және бекітілген салалық нормативті құжаттарға сәйкес өндіріс орындарында (жеке және ұжымдық) жұмысты ұйымдастырады және жоспарлайды;
өзінің және жалпы ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалайды;
жеке өз басының және кәсіби дамуын басқарады, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделеді;
денсаулық сақтау дағдырларын біледі;
өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелерін қолданады;
зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдарларын меңгереді;
қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдау белсінділігін танытады.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1. 081101 2 Жіпті созу аппаратшы
КҚ 2.1.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;

ПК 2.1.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.1.3 устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.1.4. осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.1.5 осуществляет уход за оборудованием, проводить чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.1.6 обеспечивает взаимосвязанную работу смежных частей штапельного агрегата;
ПК 2.1.7 ведет технологический процесс вытяжки и резки волокна на крючко-вытяжных машинах прядильной машины; вытяжку волокна в жгуте на станах штапельных агрегатов;
ПК 2.1.8 контролирует и регулирует: температуру воды и теплоносителей, давление сжатого воздуха в системе обогрева; циркуляцию замасливателя, длину и скорость резки волокна.
2.2. 081102 2 Перемотчик нити
ПК 2.2.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.2.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.2.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.2.5 осуществляет уход за оборудованием, проводить чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.2.6 обеспечивает равномерный съем питающих и нарабатываемых паковок;
ПК 2.2.7 контролирует состояние нитепроводящих деталей замасловочных валиков;
ПК 2.2.8 контролирует и регулирует уровень замасливателя замасловочной системе, натяжение нити для получения плотности намотки по ГОСТу.
2.3. 081103 2 Ставильщик
ПК 2.3.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.3.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.3.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;

КҚ 2.1.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.1.3 технологиялық процестің параметрлері нормасынан ауытқулар себептерін жою;
КҚ 2.1.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асыру;
КҚ 2.1.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын іске асырады; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақауларын тауып, оларды болдырмауды іске асыру;
КҚ 2.1.6 штапель агрегатының шектес бөлімдерінің өзара байланысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.7 иіру машиналарының ілгек- созынды механизмдерінде талшықтарды созу және кесу технологиялық процесін жүргізу;
КҚ 2.1.8 судың және жылутасымалдағыштардың температурасын, жылыту жүйесіндегі қысылған ауаның қысымын, майлағыш айналымды, талшықты есудің жылдамдығы мен ұзындығын бақылайды және реттейді.
2.2. 081102 2 Жіп ораушы
КҚ 2.2.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.2.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін біледі;
КҚ 2.2.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;
КҚ 2.2.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.2.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақаулдарды тауып, оларды болдырмауды іске асырады;
КҚ 2.2.6 оралып жатқан және оралған тікиіршіктерді бір қалыпты алуды қамтамасыз етеді;
КҚ 2.2.7 майлағыш білікшелердің жіпжүргіш тетіктерінің жағдайын бакылайды;
КҚ 2.2.8 МС-қа сай майлағыш жүйесінде жіп оралу тығыздықты алу үшін майлағыш денгейін реттейді және бақылайды.
2.3. 081103 2 Жіпқондырушы
КҚ 2.3.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.3.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.3.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;

ПК 2.3.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.3.5 осуществляет уход за оборудованием, проводит чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.3.6 распределяет пряжу по станкам согласно физико-механическим показателям;
ПК 2.3.7 обеспечивает ставильщиков более низкой квалификации качественным шелком;
ПК 2.3.8 распределяет ставильщиков по участкам;
ПК 2.3.9 контролирует правильность установки катушек в шпулярник при перезарядке станка.
2.4. 081104 2 Отделочник химических волокон
ПК 2.4.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.4.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.4.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.4.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.4.5 осуществляет уход за оборудованием, проводит чистку и смазку оборудования, выявлять и устранять мелкие неполадки в его работе;
ПК 2.4.6 ведет технологический процесс отделки вискозного кордного волокна на машинах непрерывного процесса;
ПК 2.4.7 обеспечивает взаимосвязь работы отделочной части машины с прядильной и сушильно-крутильной;
ПК 2.4.8 контролирует правильность заправки и раскладки нити, температуру и подачу отделочных растворов.
2.5. 081105 2 Оператор кручения и намотки химических волокон
ПК 2.5.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
ПК 2.5.2 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.5.3 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
ПК 2.5.4 осуществляет контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ;
ПК 2.5.5 осуществляет уход за оборудованием, проводить чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;

КҚ 2.3.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.3.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақаулдарды тауып, оларды болдырмады іске асырады;
КҚ 2.3.6 физика-механикалық көрсіткіштер бойынша білдектерге иірімжіпті таратады;
КҚ 2.3.7 біліктілігі төмен жіпқондырушыларды сапалы жібекпен қамтамасыз етеді;
КҚ 2.3.8 жіпқондырушыларды участкелерге бөлу;
КҚ 2.3.9 білдекті қайта қуаттау кезінде орауыштарды иіршік орнатпасына қондыру дұрыстығын бақылайды.
2.4. 081104 2 Химиялық талшықтарды өңдеуші
КҚ 2.4.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.4.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.4.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;
КҚ 2.4.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.4.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақаулдарды тауып, оларды болдырмауды іске асырады;
КҚ 2.4.6 үздіксіз процесс машиналарында вискозалық корд талшықтарын өңдеудің технологиялық процесін жүргізеді;
КҚ 2.4.7 машинаның өңдеу бөлімін иіру және кептіру-ширату бөлімімен өзара байланысын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.4.8 өңдеу ерітінділерінің температурасы мен берілуін, жіптердің дұрыс сабақталуы мен жіктелуін бақылайды.
2.5. 081105 2 Химиялық талшықтарды ширату және орау операторы
КҚ 2.5.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету орындары процесінің технологиясын; шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу;
КҚ 2.5.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысын және әрекет принциптерін білу;
КҚ 2.5.3 технологиялық процестің параметрлер нормасынан ауытқулар себептерін болдырмайды және ескертеді;
КҚ 2.5.4 МС және ТЖ-ға сай өндірілетін талшықтардың, жіптердің сапасын бақылауды іске асырады;
КҚ 2.5.5 жабдықтарды күту, тазарту және майлау жұмыстарын; жабдықтардың жұмыс кезінде болатын ақауларды тауып, оларды болдырмауды іске асырады;

ПК 2.5.6 обеспечивает взаимосвязь работы намоточной части машины с прядильной частью;
ПК 2.5.7 наблюдает за состоянием нитепроводящих деталей и гарнитуры температурой и влажностью воздуха в намоточной части машины;
ПК 2.5.8 контролирует и регулирует циркуляцию замасливателя, скорость приема нити на бобины.
3. Специалист среднего звена
3.1. 081106 3 Техник-технолог
ПК 3.6.1 знает технологию производства химических волокон, конструкцию и эксплуатационные характеристики технологического оборудования;
ПК 3.6.2 знает характеристику сырья и готовой продукции согласно ГОСТов, ТУ, методы контроля технологического процесса, качества сырья и готовой продукции;
ПК 3.6.3 читает и графически выполняет схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
ПК 3.6.4 работает с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
ПК 3.6.5 владеет междисциплинарным подходом при решении проблем;
ПК 3.6.6 организовывает работу подчиненного ему персонала по ведению технологического процесса и эксплуатации оборудования;
ПК 3.6.7 участвует в пуско-наладочных работах технологического оборудования;
ПК 3.6.8 проводит необходимые технологические расчеты, в том числе с применением компьютерных программ;
ПК 3.6.9 оформляет техническую документацию;
ПК 3.6.10 выявляет причины брака продукции, разрабатывает меры по его предупреждению и ликвидации.
Приложение 150
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 546
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность: 0814000 - Технология полимерного производства
Квалификация: 081401 2 Прессовщик изделий из пластмасс
081402 2 Прессовщик листовых материалов
081403 2 Прессовщик пленочных материалов прессрулонным
методом
081404 2 Прессовщик труб и профилей
081405 2 Литейщик пластмасс
081406 2 Оператор роторной линии по производству
изделий из пластических масс
081407 2 Оператор вальцово-каландровой линии
производства поливинил-хлоридной пленки
081408 2 Машинист экструдера

КҚ 2.5.6 машинаның жіп орау бөлімі мен иіру бөлімінің жұмысының өзара байланысын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.5.7 машинаның жіп орау бөлімінің жіп жүргіш тетіктерінің, температурасының және ауа ылғалдылығының жағдайына бақылау жасайды;
КҚ 2.5.8 майлағыш айналымын, иіршікке жіптің қабылдануының жылдамдығын реттейді және бақылайды.
3. Орта буын маманы
3.1. 081106 3 Техник-технолог
КҚ 3.6.1 химиялық талшықтар өндірісінің технологиясын, технологиялық жабдықтардың құрамын және пайдалану сипаттамасын білу;
КҚ 3.6.2 МС және ТЖ-ға сай шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын, технологиялық процестерді бақылау әдістерін, шикізат пен дайын өнімнің сапасын білу;
КҚ 3.6.3 компьютерлік бағдарламаны қолдану барсында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың сызбаларын оқиды және графикалық орындайды;
КҚ 3.6.4 техникалық құжаттармен: технологиялық жабдықтардың төлқұжатымен, анықтамалық әдебиетпен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқаулармен жұмыс істейді;
КҚ 3.6.5 мәселені шешуде пәнаралық қатынасты біледі;
КҚ 3.6.6 технологиялық процестерді жүргізу және жабдықтарды пайдалану кезіндегі атқарушы кіші қызметкердің жұмысын ұйымдастырады;
КҚ 3.6.7 технологиялық жабдықтардың іске қосу, баптау жұмыстарына қатысады;
КҚ 3.6.8 қажетті технологиялық есептеулер жүргізеді, соның ішінде компьютерлік бағдарламаларды қолдану;
КҚ 3.6.9 техникалық құжаттарды рәсімдейді;
КҚ 3.6.10 өнімнің жарамсыздық себебін анықтайды, оның алдын-алу мен жою шараларын жасайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 150-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 546-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы
Біліктілігі: 081401 2 - Пластмассалардан жасалған заттарды
нығыздаушы
081402 2 - Парақ материалдарын нығыздаушы
081403 2 - Қысу-орам әдісімен үлдір материалдарын
нығыздаушы
081404 2 - Құбырлар мен бейіндерді қысушы
081405 2 - Пластмассалар құюшы
081406 2 - Пластмассалардан бұйымдар өндіру
жөніндегі ротор жүйесінің операторы
081407 2 - Поливинилхлорид үлдірін өндірудің
үгітетін-каландралық желі операторы
081408 2 - Экструдер жүргізушісі

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
9
19
32
3
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 154
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 550
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0814000 - Технология полимерного производства
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практики (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
знания:
государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
умения:
грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 2.5
БК 2.6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
знания:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
умения:
читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК2.4
БК2.6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане.
социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества. Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально-освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития "Казахстан - 2030".
умения:
составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период; раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века.
БК2.4

4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
9
19
32
3
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 154-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 550-қосымша
0814000 - Полимерлік өндіріс технологиясы мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби орыс тілі
Кәсіби тілдің рөлін. Мамандықтың терминдік сөздерін. Орыс тілінің синтаксисін. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару "сөздікпен) техникасын. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру
білімдер: кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін мемлекеттік және орыс тілдерін, лексикалық, грамматикалық минимумды меңгеруі;
іскерліктер: кәсіби лексиканы сауатты қолдану; кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану;
БҚ2.5
БҚ2.6
ЖГП 2.2
Кәсіби шетел тілі
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздерін, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдерді. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамытуды.
білімдер: мамандығы бойынша кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалды
іскерліктер: кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару "сөздікпен), грамматикалық минимумды кәсіби қарым-қатынаста қолдану.
БҚ2.4
БҚ2.6
ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының жаңа әлемдегі орны мен рөлі. Көне кезеңдегі Қазақстан. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақ халқының білімі. Қазақстанның Ресей империясына қосылу процесі; Қазақстанның Ресейге қосылуында және ресей империясы құрамына енгеннен кейінгі ішкі саяси жағдайы; Ұлттық азаттық қозғалыстар мен көтерілістер, XX ғғ басындағы саяси партиялардың мәні; Қазан төңкерілісі, Қазақстандағы ұжымдастыру мен ЭС; 20-30 жылдардағы XX ғ Қазақстанның қоғамдық саяси, әлеуметтік қоғамдық жағдайы; Қеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы; Қазақ диаспорында құрылуы;
Ұлы Отан Соғысы жылдардағы Қазақстан; Қазақстанның 50-80 жылдардағы саяси жағдайы; ҰОС және Қазақстанның фашизмке қарсы күрес жеңісіне қосқан үлесі; Қазақстанның соғыстан кейінгі жылдардағы жағдайы;
Тың игеру; демократиялық қоғамның басталуы. Егемендік пен тәуелсіздіктің қалыптасуы. Қазақстанның КСРО дағдарыстық құлдырау кезіндегі жағдайы; Қазақстан республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістері;
білімдер:
- Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хранологиялық аумағын; көшпелі өркениетінің тарихтағы рөлі және оның әлем тарихына қосқан үлесі; Қазақстан аумағында мемлекеттің пайда болуы, қалыптасуы мен дамуы туралы; Ресей патшалығының Қазақстан жері кіруі, жаулау және ортарлауы; ұлтазаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні; 20-30 жылдардағы ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің қалыптасуы туралы;
КСРО дағдарысы мен күйреуінің себептері; тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары және олардың нәтижесі туралы; "Қазақстан – 2030" стратегиялық даму бағдарламасы.
іскерліктер: қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды; картамен жұмыс жасай білу; көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себебін ашуды; Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірігудің сипатын ашу; қазақ халқының этникалық тарихының қалыптасуы, даму сипатын ашу; социалистік және капиталистік құрылыстың ерекшелігін дәлелдеу;
- көшіру саясатының басты мақсатын анықтауды; материалдық және рухани мәдениеттің үлгісін сипаттау; тарихтың кезеңдерін белгілеп, дәуірлерге қысқаша сипаттама беру; көтерілістердің пайда болу себебін талдауды; ұжымдастыру мен ЭС мәнін ашуды; 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды талдауға; қазақ диаспорасының пайда болу себебін анықтауды Қазақстаннның Ұлы Отан Соғысы жылдарында және соғыстан кейінгі жылдардағы рөлі мен қосқан үлесі; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні.
БҚ2.4

БК2.7
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
знания:
основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
умения:
использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК2.1
БК2.2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирование дел. Основы офисной и документационной работы.
Государственные стандарты и системы унифицирования. Общий принцип организации документооборота.
знания:
назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники; их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
умения:
составлять деловые бумаги: заявления, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК2.1
БК2.6
ОПД.02
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение. Схемы. Строительное черчение. Методы и средства машинной графики.
знания:
единую систему конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
умения:
читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
ПК2.1.1
ПК2.2.5
ПК2.5.4
ПК2.6.1
ПК2.7.1
ПК2.8.9
ПК2.10.
ОПД.03
Электротехника с основами электроники
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
знания:
основы электротехники и электропривода; основы электроники и микропроцессорной техники; параметры электрического поля и электромагнетизма; сущность явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях; элементы устройства и основные характеристики электроизмерительных приборов;
умения:
производить расчет параметров электропривода; выполнять расчет простейших электрических цепей; читать и составлять несложные электрические цепи; пользоваться средствами электроизмерений.

БҚ2.7
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін; адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі болуы;
іскерліктер: алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, күш-қуатты жетілдіруге қолдану.
БҚ2.1
БҚ2.2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжаттар, олардың қолданыс аясы мен құжаттандыру тәсілдері; құжаттандыру жүйесі, құжаттардың құрылымы; іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы; істерді ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі; кеңселік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері.
Мемлекеттік стандарттау және бір қалыпқа келтіру жүйелері. Құжат айналымын ұйымдастырудың жалпы принциптері.
білімдер: құжаттардың қолданыс аясын, құрамдық бөліктерін, рәсімдеу ережелерін; құжаттарды әзірлеу және олардың міндеттерін; ұйымдастыру техникаларының жалпы сипаттамасын, олардың қолданыс аясын және ұйымдастыру, басқару процестерін кәсіпорындарға ендіру жолдарын
іскерліктер: іскерлік құжаттарды: бұйрық, қызметтік хаттар және басқа құрастыра білуі; құжаттармен жұмысты, оларды тіркеу, есепке алуын ұйымдастыру, заманауи техникаларды қолдана білу.
БҚ2.1
БҚ2.6
ЖКП.02
Сызу
Сызбаларды КҚБЖ сәйкес графикалық толтыру. Проекциялық сызбалар мен техникалық сурет салу. Машиналық графиканың әдістері мен құралдары. Машина құрылысының сызуы. Сызбалар. Құрылыс сызуы.
білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (КҚБЖ); сызбалар мен эскиздерді орындаудың ережелері мен тәсілдері; сызбалық геометрия мен проекциялық сызудың негіздері.
іскерліктер: мамандық бойынша сызбаларды оқу, орындау және рәсімдей білу, сонымен қатар компьютерлік графика арқылы орындай білу.
КҚ2.1.1
КҚ2.2.5
КҚ2.5.4
КҚ2.6.1
КҚ2.7.1
КҚ2.8.9
КҚ2.10.1
ЖКП.03
Электротехника электроника негіздерімен
Электротехника: электрлық өріс, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлық тізбек, электромагнетизм, электрлық өлшемдер, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлық машиналары, трансформаторлар, электрожелінің негіздері; электрлық энергияның берілісі мен таратылуы.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электрлық құралдар; электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар; электрондық күшейткіштер; автоматика және есептеу техникасының электрондық генераторлар мен өлшеуіш құралдары; микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ.
білімдер: электротехника және электрожелісінің негіздерін; электроника және микропроцессорлық техника негіздерін; электрлық өрістің және электромагнетизм параметрлері; электрлық және магниттік желіде болатын құбылыстардың мәні; электроөлшеуіш құрал қондырғыларының элементтері мен негізгі сипаттамалары
іскерліктер: электрожелісінің параметрін есептеу; қарапайым электрлық тізбектерді есептеуін орындау; қарапайым электрлық тізбектерді оқу және құрастыру; электроөлшеуіш құралдарын қолдану.

ПК2.1.1
ПК2.3.1
ПК2.7.4
ПК2.7.10
ПК2.8.9
ОПД.04
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов; методы измерения параметров и свойств материалов; области применения материалов; чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы; текстильные и лакокрасочные материалы; конструкционные материалы, их свойства, виды, способы обработки и применение в химической промышленности.
знания:
физические свойства материалов; строение металлов и сплавов; технологические свойства, механические свойства; методы испытания материалов;
умения:
давать характеристику применяемым материалам; выбирать материалы в соответствие с их свойствами.
ПК2.1.2
ПК2.2.1
ПК2.6.4
ПК2.7.4
ПК2.8.4
ПК2.8.5
ПК2.9.4
ПК2.10.4
ПК2.11.4
ОПД.05
Общая химическая технология
Методы и средства массовой переработки сырья в предметы потребления и средства производства. Сырье химической промышленности. Подготовка сырья к переработке. Вода в химической промышленности. Энергетика химической промышленности;
Типовые методы организации технологических процессов; Технология органического синтеза; Высокомолекулярные соединения. Технология пластмасс. Технология химических волокон. Технология каучука и резины.
знания:
сырье и продукты основных химических производств; классификацию химических реакций; гетерогенные процессы; Каталитические процессы; материальные и энергетические балансы; методы переработки отходов;
умения:
рассчитывать технико-экономические показатели; анализировать схему технологического цикла производства заданного вещества; определять условия проведения операций технологического цикла и оценивать их техническую эффективность.
ПК2.1.2
ПК2.2.1
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.5
ПК2.7.5
ПК2.8.6
ОПД.06
Технология переработки полимерных материалов
Научные основы получения пластмасс, эластомеров и полимерных композитов. Тепловые, физические и реологические основы переработки полимерных материалов. Влияние технологических параметров на качество полуфабрикатов и готовых изделий; виды брака продукции, регулирование качества изделий.
Выбор и обоснование метода производства полимерных изделий. Разработка технологических схем. Рекуперация и утилизация отходов, принцип создания безотходных технологических процессов. Перспективы развития отрасли.
знания:
сырье и продукты основных химических производств; химизм и условия проведения процесса; область применения продукции; методы переработки отходов;
умения:
составлять и читать технологические схемы; давать характеристику сырья и готовой продукции; выбирать схему технологического цикла производства заданного изделия (материала, полуфабриката, заготовки, детали) и покрытия из выбранного материала; определять условия проведения операций технологического цикла и оценивать их техническую эффективность.

КҚ2.1.1
КҚ2.3.1
КҚ2.7.4
КҚ2.7.10
КҚ2.8.9
ЖКП.04
Материалтану
Материалтанудың физика-химиялық негіздері; материалдардың құрылымы мен қасиеттері; параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері; материалдардың қолдану салалары; шойын, болат, пластмасса, силикаттық материалдар; текстильдік және сырлау материалдары; конструкциялық материалдар, олардың қасиеттері, түрлері, өңдеу тәсілдері мен химия өнеркәсібінде қолданылуы.
білімдер: материалдардың физикалық қасиеттерін; материалдар мен заттардың құрылымын; технологиялық және механикалық қасиеттерін; материалдарды сынау әдістері
іскерліктер: қолданыстағы материалдарға сипаттама беру; материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес таңдау
КҚ2.1.2
КҚ2.2.1
КҚ2.6.4
КҚ2.7.4
КҚ2.8.4
КҚ2.8.5
КҚ2.9.4
КҚ2.10.4
КҚ2.11.4
ЖКП.05
Жалпы химиялық технология
Шикізаттарды қолданыс заттары мен өндіру құралдарымен жалпы қайта өндірудің әдістері мен құралдары. Химия өнеркәсібінің шикізаттары. Шикізатты қайта өңдеуге жіберу. Химия өнеркәсібіндегі су. Химия өнеркәсібінің энергетикасы;
Техникалық процесті ұйымдастырудың типтік әдістері; органикалық синтездің технологиясы; жоғарғы молекулярлық қосылыстар. Пластмасс технологиясы. Химиялық талшықтар технологиясы. Каучук пен резеңке технологиясы
білімдер: негізгі химиялық өндірістің шикізаттары мен өнімдері; химиялық реациялардың классификациясы; гетерогендік процестер; Каталитикалық процестер; материалдық және энергетикалық баланстар; қалдықтарды қайта өңдеу әдістері;
іскерліктер: технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу; берілген шикізатты өндірудің технологиялық циклін талдау сызбасы; технологиялық цикл операциясын өткізудің шарттарын анықтау және олардың техникалық тиімділіктерін бағалау.
КҚ2.1.2
КҚ2.2.1
КҚ2.4.1
КҚ2.5.1
КҚ2.6.5
КҚ2.7.5
КҚ2.8.6
ЖКП.06
Полимер материалдарын қайта өңдеу технологиясы
Пластмасса, эластометрлер мен полимерлік композиттерді алудың ғылыми негіздері. Полмер материалдарын өңдеудің жылу, физикалық және реологиялық негіздері. Технологиялық параметрлердің жартылай дайын және дайын өнімдердің сапасына әсері; өнімнің ақау түрлері, өнімнің сапасын реттеу. Полимер өнімдер өндірісін таңдау және әдістің дәлелденуі.
Технологиялық сызбаны дайындау. Қалдықтарды рекуперациялау және қайта пайдалану, қалдықсыз технологиялық процесті құру принципі. Саланың даму болашағы.
білімдер: негізгі химиялық өндірістің шикізаттары мен өнімдері; химизм және процесті өткізу шарттары; өнімнің қолдану саласы; қалдықтарды өңдеу әдістері;
іскерліктер: технологиялық сызбаларды құрастыру және оқу; шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын беру;
берілген бұйымдарды (материалдардан, жартылай дайындалған өнімдерден, бөлшектерден) және таңдалған материалдардан жабулар өндірудің технологиялық процесінің сызбасын таңдауға; технологиялық процесс операциясын өткізудің шарттарын анықтау және олардың техникалық тиімділігін бағалау.

ПК2.1.3
ПК2.2.2
ПК2.3.3
ПК2.4.2
ПК2.5.2
ПК2.8.5
ПК2.6.6
ПК2.7.6
ПК2.8.6
ПК2.9.6
ПК2.10.6
ПК2.11.5
ОПД.07
Охрана труда
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на химических предприятиях. Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства.
знания:
правила обеспечения безопасных условий труда; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда; действие токсичных веществ на человека; ПДК; индивидуальные средства защиты, меры предупреждения взрывов и пожаров;
умения:
оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять средства индивидуальной защиты; оказывать первую доврачебную помощь.
БК2.2
ПК2.1.10
ПК2.2.9
ПК2.3.10
ПК2.4.10
ПК2.5.7
ПК2.5.8
ПК2.6.12
ПК2.7.11
ПК2.8.10
ПК2.9.10
ОПД.08
Основы рыночной экономики
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления.
знания:
экономические показатели развития отрасли; формы организации предприятий; виды оплаты труда; факторы, влияющие на качество и конкурентоспособность продукции; схему анализа данных по произведенным расчетам;
умения:
производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
БК2.2
БК2.5
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы автоматизации технологических процессов
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов. Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов.
знания:
устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом; правила эксплуатации приборов и использование их в управлении технологическими процессами;
умения:
читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка; выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте.

КҚ2.1.3
КҚ2.2.2
КҚ2.3.3
КҚ2.4.2
КҚ2.5.2
КҚ2.8.5
КҚ2.6.6
КҚ2.7.6
КҚ2.8.6
КҚ2.9.6
КҚ2.10.6
КҚ2.11.5
ЖКП.07
Еңбекті қорғау:
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: еңбекті қорғау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтемақысын; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Химиялық өнеркәсіптегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық, өрттің алдын алу, сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
білімдер: еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелерін; еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерді; улы заттардың адамға әсерін; қорғаныстық жеке құралдары, жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары;
іскерліктер: өндірістік жағдайдың жұмыскерлер мен қоршаған ортаға қауіптілік дәрежесін бағалай білу; жеке қорғану құралдарын қолдану; дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді.
БҚ2.2
КҚ2.1.10
КҚ2.2.9
КҚ2.3.10
КҚ2.4.10
КҚ2.5.7
КҚ2.5.8
КҚ2.6.12
КҚ2.7.11
КҚ2.8.10
КҚ2.9.10
ЖКП.08
Нарықтық экономика негіздері
Қазақстан экономикасының жүйесін. Шаруашылықтанудың нарықтық механизмі мен оны қолданудың принциптері. Нарықтың түрлері. Кәсіпорын, оның жарғысы туралы түсінік. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы. Нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру принципі. Өндірісті жоспарлау. Басқарудың негіздері, принциптері мен әдістері.
білімдер:
салаларды дамытудың экономикалық көрсеткіштерін; кәсіпорындарды ұйымдастыру формалары; еңбекті төлеу түрлері; өнімнің сапасына және бәсекеге қабілеттілігіне ықпал ететін факторлар; өндірістік есеп бойынша мәліметтерді талдау сызбасы;
іскерліктер:
экономикалық көрсеткіштерді өздігімен есептеу; кәсіби қызметте экономикалық ақпараттарды қолдану
БҚ2.2
БҚ2.5
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Автоматтандыру жүйесін жобалау туралы негізгі түсінік. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру.
білімдер:
бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдары жекелеген аппараттарды және процесттерді бүтіндей автоматтандыру негіздері; құралдарды пайдалану тәртібі мен оларды технологиялық процесті басқаруда қолдану;
іскерліктер:
технология процесін, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру; анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау

ПК2.1.1
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.3.4
ПК2.4.3
ПК2.5.3
ПК2.6.7
ПК2.7.7
ПК2.8.7
ПК2.9.7
ПК2.10.7
ПК2.11.6
СД.02
Оборудование предприятий по переработке полимерных материалов
Классификация, характеристика и конструкционные особенности оборудования для переработки полимерных материалов.
Оборудование для прессования. Устройство экструдеров. Оборудование для штамповки листовых и слоистых материалов. Выбор оборудования с учетом технологической схемы процесса. Основы технологических расчетов оборудования. Правила безопасной работы оборудования. Критерии оптимизации производства.
знания:
назначение основного и вспомогательного оборудования по переработке полимеров; его технические характеристики, конструктивные особенности, принцип работы и правила эксплуатации;
умения:
применять основные типы, конструктивные особенности и принцип работы оборудования; выбирать оборудование для технологических схем в соответствии с его характеристиками и предназначением, выполнять расчеты основных видов оборудования.
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.3
ПК2.4.1
ПК2.4.2
ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.10.2
ПК2.11.5
СД.03
Спецтехнология (по квалификациям)
1 группа
081401 2 Квалификация "Прессовщик изделий из пластмасс", 081402 2 Квалификация "Прессовщик листовых материалов", 081403 2 Квалификация "Прессовщик пленочных материалов прессрулонным методом", 081404 2 Квалификация "Прессовщик труб и профилей"
СД.03.1.1
Технология прессования изделий из пластмасс
Основные сведения о производстве: продукция, сырье, технологические схемы, контроль производства. Подготовка материала для прессования. Безопасность труда. Основные операции прессования материалов различными способами, технологические режимы, возможные нарушения и способы устранения. Контроль качества продукции.
знания:
технологические режимы прессования изделий из пластмассы различными способами на разном оборудовании;
умения:
осуществлять подготовку пресс-материалов, композиций и оборудования, прессование из пресс-материалов изделий различными методами; осуществлять контроль качества изделий в процессе производства, упаковку готовой продукции.
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.1.4
ПК2.1.6
ПК2.1.7
ПК2.1.8
СД.03.1.2
Технология прессования листовых материалов
Основные сведения о производстве: продукция, сырье, технологические схемы, контроль производства. Подготовка материала для прессования листов заданной толщины по наборным коэффициентам. Требования к набору пакетов, подвозка, укладка наборных пакетов.
Переработка листовых материалов Основные операции прессования листовых материалов, технологические режимы, возможные нарушения и способы устранения. Контроль качества листовых материалов. Безопасность труда.
знания:
правила набора пакетов, правила подготовки, укладки набранных пакетов и выгрузки отпрессованных листов; правила эксплуатации подъемно-транспортных механизмов; технологические режимы прессования в зависимости от номенклатуры прессуемых листов; устройство и правила обслуживания насосов высокого и низкого давления
умения:
осуществлять набор пакетов для прессования листов; производить подвозку, укладку набранных пакетов и выгрузку отпрессованных листов; осуществлять прессование на этажных прессах.

КҚ2.1.1
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
КҚ2.3.4
КҚ2.4.3
КҚ2.5.3
КҚ2.6.7
КҚ2.7.7
КҚ2.8.7
КҚ2.9.7
КҚ2.10.7
КҚ2.11.6
АП.02
Полимер материалдарын қайта өңдеу кәсіпорындарының жабдықтары
Полимер материалдарын қайта өңдеуге арналған жабдықтардың топтамасы, сипаттамасы мен құрылымдық ерекшелігі.
Нығыздауға арналған жабдықтар. Экструдерлердің қондырғылары. Табақты және қабатты материалдарды штамптауға арналған жабдық. Жабдықты процестің технологиялық сызбасын есепке алу арқылы таңдау. Жабдықтардың технологиялық есептеулерінің негіздері. Жабдықтың қауіпсіз жұмыс істеу ережесі. өндірісті ынталандырудың талаптары.
білімдер:
полимерлерді өңдеудеудің негізгі және қосымша жабдықтарының қолданысын; оның техникалық сипатын, құрылымдық қасиеттерін, жұмыс істеу принципі мен пайдалану ережесін;
іскерліктер:
жабдықтың негізгі типтерін, құрылымдық қасиеттері мен жұмыс істеу принципін; техникалық сызбаларға арналған жабдықтарды сипаттамалары мен қолданысына қарай таңдап алу, негізгі параметрлерді есептеуді орындау
КҚ2.1.2,
КҚ2.1.3
КҚ2.2.1,
КҚ2.2.2
КҚ2.3.3,
КҚ2.4.1
КҚ2.4.2,
КҚ2.5.1
КҚ2.5.2,
КҚ2.6.2
КҚ2.6.3,
КҚ2.7.2
КҚ2.7.3,
КҚ2.8.2
КҚ2.8.3
КҚ2.9.2
КҚ2.9.3.
КҚ2.10.2
КҚ2.11.5
АП.03
Арнайы технологиялар (біліктілік бойынша)
1 топ
081401 2 Біліктілік "Пластмассалардан жасалған заттарды нығыздаушы", 081402 2 Біліктілік "Парақ материалдарын нығыздаушы", 081403 2 Біліктілік "Қысу-орам әдісімен үлдір материалдарын нығыздаушы", 081404 2 Біліктілік "Құбырлар мен бейіндерді қысушы"
АП.03.1.1
Пластмасстан жасалған өнімдерді нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау.
Нығыздауға арналған материалды дайындау. Еңбек қауіпсіздігі. Материалдарды түрлі тәсілмен нығыздаудың негізгі операциялары, технологиялық режимдер, болатын бұзушылықтар және жою тәсілдері. Өнім сапасын бақылау.
білімдер:
пластмасстан жасалған өнімдерді түрлі тәсілмен әр түрлі жабдықтармен нығыздаудың технологиялық процесі;
іскерліктер:
нығыздауыш материалдарды, композицияларды және жабдықтарды дайындауды жүзеге асыру; нығыздауыш материалдардан түрлі тәсілмен өнімдер нығыздау; өндіріс және дайын өнімді қаптау процесінде өнімдердің сапасын тексеру.
КҚ2.1.2
КҚ2.1.3
КҚ2.1.4
КҚ2.1.6
КҚ2.1.7
КҚ2.1.8
АП.03.1.2
Парақ материалдарды нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау.
Жинақталған коэффицент бойынша бекітілген қалыңдықтағы табақты нығыздауға арналған материалды дайындау. Пакеттер жинақтауға, жинақталған пакеттерді жеткізуге, салуға қойылатын талаптар. Табақты материалдарды қайта өңдеу. Табақты материалдарды түрлі тәсілмен нығыздаудың негізгі операциялары, технологиялық режимдер, болатын бұзушылықтар және жою тәсілдері. Табақты материалдардың сапасын бақылау. Еңбек қауіпсіздігін.
білімдер:
пакеттерді жинақтау ережесі, жинақталған пакеттерді дайындау, салу және нығыздалған табақтарды тасымалдау ережелері; көтерме-тасымалдауыш механизмдерді пайдалану ережесі; нығыздаудың нығыздалатын табақтардың номенклатурасына қатысты технологиялық режимдері; жоғарғы және төменгі қысымдағы насостардың қондырғылары мен қызмет көрсету ережелері
іскерліктер:
табақтарды нығыздауға арналған пакеттерді жинақтауды жүзеге асыру; жинақталған пакеттерді жеткізу, салу және нығыздалған табақтарды тасымалдау; қабатты нығыздауыштарда нығыздауды жүзеге асыру

ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.6
ПК2.2.7
ПК2.2.8
СД.03.1.3
Технология прессования многослойных пленочных материалов
Основные сведения о производстве: продукция, сырье, технологические схемы, контроль производства.
Основные сведения о ременных материалах, их состав, физико-химические и технологические свойства, назначение, область применения. Прессование пленочных материалов прессрулонным методом: технологические режимы, возможные нарушения и способы устранения. Безопасность труда. Контроль качества пленочных материалов. Дефекты, их виды, причины образования, обнаружение и устранение.
знания:
технологические режимы прессования пленочных материалов прессрулонным методом;
умения:
осуществлять прессование, контролировать процесс, выявлять и предупреждать нарушения режима; контролировать качество; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
ПК2.3.6
ПК2.3.7
ПК2.3.8
СД.03.1.4
Технология прессования труб и профилей
Основные сведения о производстве: продукция, сырье, технологические схемы, контроль производства.
Прессование труб и профилей на штранг-прессах; основы процесса, технологический режим, его возможные нарушения, причины и способы устранения. Правила заполнения операционных листов. Безопасность труда. Контроль качества труб и профилей. Дефекты и их предупреждение.
знания:
технологические режимы прессования труб и профилей на прессах и методы его регулирования; правила заполнения операционных листов; способы и технику выполнения обрезки, опиловки и укладки труб;
умения:
осуществлять прессование, контролировать процесс, выявлять и предупреждать нарушения режима; контролировать качество; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.4.2
ПК2.4.3
ПК2.4.5
ПК2.4.6
2 группа
081405 2 Квалификация "Литейщик пластмасс", 081406 2 Квалификация "Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс", 081407 2 Квалификация "Оператор вальцово-каландровой линии производства поливинил-хлоридной пленки"
СД.03.2.1
Технология производства изделий из пластмасс методом литья под давлением
Основные сведения о производстве изделий из пластмассы методом литья под давлением. Технологический режим литья под давлением и способы его регулирования. Порядок управления литьевыми машинами в различных режимах работы. Основные закономерности процесса литья. Специфика литья под давлением. Прессформы. Производство изделий. Брак при литье и его предупреждение. Мероприятия по охране труда.
знания: технологические режимы литья под давлением и методы его регулирования; правила заполнения операционных листов; устройство оборудования для литьевых процессов;
умения: осуществлять процесс литья термопластов и реактопластов на литьевых машинах в автоматическом, полуавтоматическом и ручном режимах; соблюдать правила техники безопасности.

КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ2.2.8
АП.03.1.3
Көп қабатты қабыршық материалдарды нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау. Таспа материалдары, олардың құрамы, физика-химиялық және технологиялық қасиеттері, міндеттері мен қолдану аясы туралы негізгі мәліметтер.
Қабыршық материалдарды нығыздап орау әдісімен нығыздау: технологиялық режимдер, болатын бұзушылықтар мен оларда жоюдың тәсілдері. Еңбек қауіпсіздігі. Қабыршық материалдардың сапасын бақылау. Ақаулар, олардың түрлері, туындау себептері мен оларды жою жолдары.
білімдер:
қабыршақ материалдарды нығыздап орау тәсілімен нығыздаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер:
нығыздауды жүзеге асыру, нығыздауды бақылау, режимнің бұзылуын анықтап, алдын-ала ескеру; сапаны бақылау, қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
КҚ2.3.2
КҚ2.3.3
КҚ2.3.4
КҚ2.3.5
КҚ2.3.6
КҚ2.3.7
КҚ2.3.8
АП.03.1.4
Тұрбалар мен бейінді нығыздау технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәліметтер: өнім, шикізат, технологиялық сызбалар, өндірісті бақылау. Тұрбалар мен қапталдарды штранг-нығыздағыштарда нығыздау; процестің негіздері, режим, оның бұзылу ықтималдылығы, себептері мен жою тәсілдері. Операциялық беттерді толтыру тәртібі. Еңбек қауіпсіздігі. Тұрбалар мен қапталдардың сапасын тексеру. Ақаулар және оның алдын алу.
білімдер:
тұрбалар мен қапталдарды нығыздауышта нығыздаудың технологиялық режимдері және оларды реттеудің әдістері; операциялық беттерді толтырудың тәртіптері; қиық салу, үгіндімен қаптау және тұрбаларды салудың тәсілдері мен орындау техникасы;
іскерліктер:
нығыздауды жүзеге асыру, нығыздауды бақылау; режимнің бұзылуын анықтап, алдын алу; сапаны тексеру; қауіпсіздік техникасын сақтау.
КҚ2.4.2
КҚ2.4.3
КҚ2.4.5
КҚ2.4.6
2 топ
081405 2 Біліктілік "Пластмассалар құюшы", 081406 2 Біліктілік "Пластмассалардан бұйымдар өндіру жөніндегі ротор жүйесінің операторы", 081407 2 Біліктілік "Поливинилхлорид үлдірін өндірудің үгітетін-каландралық желі операторы"
АП.03.2.1
Пластмасс өнімдерін қысымда құю әдісімен өндіру технологиясы Қысыммен құю әдісімен пластмастан жасалған өнімдерді өндіру туралы негізгі мәліметтер.
Қысыммен құюдың технологиялық режимі және оны реттеу тәсілдері.
Құю машиналарын жұмыстың түрлі режимдерінде басқару тәртібі. Құю процесінің негізгі заңдылықтары. Қысыммен құюдың қасиеттері. Нығыздауыш формалар. Өнімдер өндірісі. Құю барысындағы ақау және оның алдын-алу. Еңбекті қорғау бойынша атқарылатын шаралар.
білімдер: қысыммен құюдың технологиялық режимі және оны реттеудің әдістері; операциялық беттерді толтыру тәртібі; құю процестеріне арналған жабдықтардың қондырғылары;
іскерліктер:
термопластар мен реактопластарды автоматты, жартылай автоматты және қолмен басқару режиміндегі құю машиналарда құю процесін жүзеге асыру; қауіпсіздік техникасының ережесін сақтау

ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.5.3
ПК2.5.4
ПК2.5.5
ПК2.5.6
СД.03.2.2
Технология производства изделий из пластмасс на автоматической роторной линии
Основные сведения о производстве изделий из пластмасс методом прессования: применяемое сырье, продукция, область применения; технологическая схема. Технология компрессионного прессования изделий из пластмассы. Технологические стадии процесса, технологический режим, его нарушения. Контроль качества. Безопасность труда.
знания: технологические режимы изготовления пластмасс методом прессования на автоматической роторной линии;
умения: осуществлять процесс изготовления изделий из пластмасс на роторной линии, соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.6.6
ПК2.6.7
ПК2.6.8
ПК2.6.9
СД.03.2.3
Технология производства изделий из пластмасс методом вальцевания и каландрования
Технологические режимы изготовления поливинилхлоридной пленки на вальцово-каландровой линии, возможные нарушения, способы предупреждения и устранения. Техническая эксплуатация оборудования. Техника безопасности.
знания: технологические режимы изготовления поливинилхлоридной пленки на вальцово-каландровой линии;
умения: осуществлять процесс изготовления поливинилхлоридной пленки на вальцово-каландровой линии; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.7.5
ПК2.7.6
ПК2.7.7
3 группа
081408 2 Квалификация "Машинист экструдера", 081409 2 Квалификация "Машинист гранулирования пластических масс", 081410 2 Квалификация "Машинист микструдера", 081411 2 Квалификация "Машинист установки самоклеющихся пленок"
СД.03.3.1
Технология производства изделий из пластмасс методом экструзии
Основные сведения о производстве изделий из пластмасс методом экструзии: применяемое сырье, продукция, область применения; технологическая схема производства. Технология изготовления труб и пленок из термопластов методом экструзии. Технологические стадии процесса, технологический режим, его нарушения. Контроль качества. Безопасность труда.
знания: технологические режимы производства изделий из пластмасс методом экструзии и способы его регулирования и контроля; устройство экструдеров и экструзионных линий;
умения: осуществлять процесс изготовления изделий из пластмасс методом экструзии из различных синтетических полимеров, профилей средней сложности и сложного сечения пленок, листов, слоистых материалов, труб, искусственных нитей и щетин.
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.8.6
ПК2.8.7
ПК2.8.8
СД.03.3.2
Технология гранулирования пластмасс
Основные сведения о производстве: применяемое сырье, продукция, область применения; технологическая схема производства. Подготовка компонентов к гранулированию; отбор компонентов, техника выполнения подготовительных операций. Гранулирование термопластов, технологический режим, его нарушения. Контроль качества. Безопасность труда.
знания: технологические режимы гранулирования пластмасс и методы его регулирования; схемы гранулирования, отличающиеся последовательностью операции;
умения: осуществлять процесс гранулирования пластических масс на экструзионных шнек-машинах, грануляторах, рубильных станках; осуществлять контроль, управление и регулирование процесса;

КҚ2.5.1
КҚ2.5.2
КҚ2.5.3
КҚ2.5.4
КҚ2.5.5
КҚ2.5.6
АП.03.2.2
Автоматтандырылған роторлық желілерде пластмассалардан өнім өндіру технологиясы Пластмасстардан жасалған өнімдерді нығыздау әдісімен өндіру туралы негізгі мәлімет: қолданылатын шикізат, өнім, қолдану саласы; технологиялық сызба. Пластмасстан жасалған өнімдерді компрестік нығыздау технологиясы. Процестің технологиялық барысы, технологиялық режим, оның бұзылуы. Сапаны бақылау. Еңбек қауіпсіздігі.
білімдер: пластмасстарды автоматтандырылған роторлық желіде нығыздау әдісімен дайындаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер: пластмасстан жасалған өнімдерді роторлық желіде дайындауды жүзеге асыру, қауіпсіздік техникасының ережесін сақтау
КҚ2.6.2
КҚ2.6.3
КҚ2.6.6
КҚ2.6.7
КҚ2.6.8
КҚ2.6.9
АП.03.2.3
Тездеу және каландрлау әдісімен пластмассалардан өнімдер өндіру технологиясы Поливинилхлоридтік қабыршақты тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері, болу мүмкін бұзушылықтар, ескерту және жою тәсілдері. Жабдықты техникалық тұрғыдан пайдалану. Қауіпсіздік техникасы.
білімдер: поливинилхлоридтік қабыршақты тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер: поливинилхлоридтік қабыршақты тездеу-каландрлау желісінде дайындау процесін жүзеге асыру;
қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
КҚ2.7.2
КҚ2.7.3
КҚ2.7.5
КҚ2.7.6
КҚ2.7.7
3 топ
081408 2 Біліктілік "Экструдер жүргізушісі", 081409 2 Біліктілік "Пластмассаларды түйіршіктеу жүргізушісі", 081410 2 Біліктілік "Микструдер жүргізушісі", 081411 2 Біліктілік "Өзідігінен желімделетін үлдірлерді орнату машинисі "
АП.03.3.1
Пластмассадан экструзия әдісімен өнімдер өндіру технологиясы Пластмасстан жасалған өнімдерді экструзия әдісімен өндіру туралы негізгі мәлімет:
қолданылатын шикізат, өнім, қолдану саласы; өндірістің технологиялық сызбасы. Термопластардан экструзия әдісі арқылы тұрбалар мен қабыршықтар дайындау технологиясы. Процестің технологиялық барысы, технологиялық режим, оның бұзылуы. Сапаны бақылау. Еңбек қауіпсіздігі
білімдер: пластмасстан жасалған өнімдерді экструзия әдісімен өндірудің технологиялық режимдері және оны реттеудің және бақылаудың тәсілдері; экструдерлер мен экструзиялық желілердің қондырғылары
іскерліктер: түрлі синтетикалық полимерлерден, орташа күрделі қапталдардан және күрделі қиықты қабыршықтардан, табақтардан, қабатты материалдардан, тұрбалардан, жасанды жіптер мен қылтаңдардан экструзия әдісімен пластмасстан жасалған өнімдер өндіру.
КҚ2.8.2
КҚ2.8.3
КҚ2.8.6
КҚ2.8.7
КҚ2.8.8
АП.03.3.2
Пластмасстарды түйіршіктеу технологиясы
Өндіріс туралы негізгі мәлімет:
қолданылатын шикізат, өнім, қолдану саласы; өндірістің технологиялық сызбасы. Компонентерді түйіршіктеуге дайындау; компонентерді таңдап алу, дайындық операцияларын орындау техникасы. Термопластарды түйіршіктеу, технологиялық режим, оның бұзылуы. Сапаны бақылау. Еңбек қауіпсіздігі.
білімдер: пластмасстарды түйіршіктеудің технологиялық режимдері және оны реттеудің әдістері; операциялардың орындалу ретімен ерекшеленетін түйіршіктеу сызбалары;
іскерліктер:
пластикалық массаларды экструзиялық шнек-машиналарда, түйіршіктегіштерде, кескіш станоктарда түйіршіктеудің процесін жүзеге асыру; процесті бақылау, басқару және реттеуді жүзеге асыру;

ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.9.5
ПК2.9.6
ПК2.9.7
СД.03.3.3
Технология производства изделий из пластмасс методом вальцевания и каландрования
Технологические режимы изготовления поливинилхлоридной пленки на микструдере и вальцово-каландровой линии, возможные нарушения, способы предупреждения и устранения. Техническая эксплуатация оборудования. Техника безопасности.
знания: технологические режимы изготовления поливинилхлоридной пленки на микструдере и вальцово-каландровой линии;
умения: осуществлять процесс изготовления поливинилхлоридной пленки на микструдере и вальцово-каландровой линии; соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.10.2
ПК2.10.3
ПК2.10.5
ПК2.10.6
ПК2.10.7
ПК2.10.8
СД.03.3.4
Технология нанесения покрытий
Основные сведения о технологии нанесения покрытий: характеристика производства, применяемые материалы, продукция, область применения, технологическая схема, контроль производства. Технология нанесения полимерных покрытий; назначение, способы, стадии, технологический режим и его возможные нарушения, причины и способы устранения.
знания: технологические режимы нанесения клеевого слоя на мягкую поливинилхлоридную пленку, режимы силиконизации и дублирования бумаги;
умения: осуществлять процесс нанесения покрытий, соблюдать режимы, осуществлять контроль режима и соблюдать правила техники безопасности.
ПК2.11.1
ПК2.11.2
ПК2.11.3
ПК2.11.5
ПК2.11.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Ознакомительная практика
Структура и режим работы предприятия; основные и вспомогательные цеха, их назначение; характеристика сырья и продуктов основных цехов; технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов), основные опасности предприятия.
знания: основные цеха и выпускаемую продукцию базового предприятия, систему контроля качества продукции; основные опасные операции и оборудование; правила безопасной работы.
умения: выявлять взаимосвязь между цехами производства, анализировать технологический цикл.
ПК2.1.1
ПК2.2.1
ПК2.3.2
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.2
ПК2.7.2
ПК2.8.2
ПК2.9.2
ПК2.10.2
ПК2.11.1
ПО.02
Слесарные работы
Организация слесарных работ.
Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования, применяемого в производстве пластмасс. Безопасность труда при слесарных работах.
знания: основные виды слесарных работ; оборудование для выполнения слесарных работ; правила безопасной работы.
умения: составлять план выполнения слесарных работ, выбирать необходимое оборудование и приспособления.

КҚ2.9.2
КҚ2.9.3
КҚ2.9.5
КҚ2.9.6
КҚ2.9.7
АП.03.3.3
Пластмассалардан түздеу және каландрлау әдісімен өнімдер өндіру технологиясы Поливинилхлоридтік қабыршақты микструдер мен тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері, болу мүмкін бұзушылықтар, ескерту және жою тәсілдері. Жабдықты техникалық тұрғыдан пайдалану. Қауіпсіздік техникасы.
білімдер: поливинилхлоридтік қабыршақты микструдер мен тездеу-каландрлау желісінде дайындаудың технологиялық режимдері;
іскерліктер:
поливинилхлоридтік қабыршақты микструдер мен тездеу-каландрлау желісінде дайындау процесін жүзеге асыру; қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау
КҚ2.10.2
КҚ2.10.3
КҚ2.10.5
КҚ2.10.6
КҚ2.10.7
КҚ2.10.8
АП.03.3.4
Желім жағу технологиясы
Желім жағу технологиясы туралы негізгі мәліметтер: өндіріс сипаттамасы,
Қолданылатын шикізаттар мен материалдар, қолдану саласы; өндірістің технологиялық сызбасы. Полимер желімдерін жағу технологиясы, қолданыс аясы, тәсілдері, барысы, технологиялық режим, оның бұзылуы, себептері мен жою тәсілдері
білімдер:
желім қабатын жұмсақ поливинилхлоридтік қабыршыққа жағудың технологиялық режимдері, силикондау және қағазды қайталап жабыстыру режимдері;
іскерліктер:
желімді жағу процесін жүзеге асыру, режимдерді сақтау режимдерді бақылауды жүзеге асырып, қауіпсіздік техникасының ережесін сақтау
КҚ2.11.1
КҚ2.11.2
КҚ2.11.3
КҚ2.11.5
КҚ2.11.7
ӨО және КП
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқу
О.01
Таныстыру практикасы
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі; негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы; негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы; кәсіпорынның технологиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері
білімдер:
базалық кәсіпорынның негізгі цехтары мен шығарылатын өнімін, өнім сапасын бақылау жүйесін; негізгі қауіпті операциялар мен жабдықтарды; қауіпсіз жұмыс ережесін;
іскерліктер:
өндіріс цехтарының арасындағы өз-ара байланысты анықтау, технологиялық циклді талдау
КҚ2.1.1,
КҚ2.2.1
КҚ2.3.2,
КҚ2.4.1
КҚ2.5.1,
КҚ2.6.2
КҚ2.7.2
КҚ2.8.2
КҚ2.9.2,
КҚ2.10.2
КҚ2.11.1
ӨО.02
Слесарлық жұмыстар
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру.
Слесарлық жұмыстардың түрлері және оларды орындаудың технологиясы слесарлық жұмысты орындау барысында қолданылатын жабдықтар, саймандар мен бақылау-өлшеуіш құралдары.
Пластмасс өндірісінде қолданылатын жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеуде атқарылатын слесарлық жұмыстар. Слесарлық жұмыс барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
іскерліктер: слесарлық жұмыстың негізгі түрлері; слесарлық жұмыстарды орындауға арналған жабдықтар; қауіпсіз жұмыс ережесі.
дағдылар: слесарлық жұмыстарды орындаудың жоспарын құрастыру, қажетті жабдықтар мен құралдарды таңдау.

ПК2.1.9
ПК2.2.5
ПК2.3.9
ПК2.4.9
ПК2.6.10
ПК2.7.10
ПК2.8.9
ПК2.9.9
ПК2.10.9
ПК2.11.7
ПО.03
Техника лабораторных работ
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Управление качеством продукции.
знания: виды анализов; назначение стандартных образцов и ГОСТов, Основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции;
умения: работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы; несложный анализ веществ.
ПК2.2.6
ПК2.3.5
ПК2.4.4
ПК2.5.5
ПК2.6.5
ПК2.7.9
ПК2.9.7
ПК2.10.7
ПО.04
Лабораторный практикум по спецтехнологии (по квалификациям)
Основные принципы составления полимерных композиций на основе термопластов и реактопластов. Основные принципы составления полимерных композиций на основе эластомеров Расчет технологических параметров литьевых машин. Расчет технологических параметров работы червячных машин. Методы расчета основных параметров работы резиносмесителей периодического действия.
Механическая пластификация каучука. Вулканизация резиновых смесей. Влияние рецептуры пропиточного состава и режима обработки на прочность связи резины с армирующим материалом. Влияние рецептурных факторов и способов крепления на прочность связи резина-металл. Влияние рецептуры латексных смесей и способов получения на толщину латексных пленок Приготовление резиновых смесей.
знания:
методы экспериментального исследования в области создания пластмасс, методы и способы их переработки в изделия и изучения физико-химических и технологических свойств полимерных материалов и их компонентов; методы проведения стандартных испытаний по определению физико-химических, физических и технологических свойств пластмасс, эластомеров и полимерных композитов и сырья для их получения, способы контроля технологических процессов переработки пластмасс, эластомеров и полимерных композитов с применением современных средств автоматизации.
умения: работать на лабораторном оборудовании; выполнять лабораторный анализ на лабораторном оборудовании в соответствии с методическими указаниями; определять на приборах физико-химические показатели полимеров; оформлять полученные результаты в лабораторном журнале.
ПК2.1.1
ПК2.2.1
ПК2.3.2
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.2
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика на получение первичных профессиональных навыков
Знакомство со структурой предприятия, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами, их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламента.
знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; содержание работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства, правила организации труда на участке; конструкцию и правила эксплуатации оборудования цеха (участка); правил техники безопасности труда;
умения: обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе; осуществлять общий контроль и регулирование процесса;
ПК2.1.2
ПК2.2.1
ПК2.3.2
ПК2.4.1
ПК2.5.1
ПК2.6.2

КҚ2.1.9
КҚ2.2.5
КҚ2.3.9
КҚ2.4.9
КҚ2.6.10
КҚ2.7.10
КҚ2.8.9
КҚ2.9.9
КҚ2.10.9
КҚ2.11.7
ӨО.03
Зертханалық жұмыстардың техникасы
Техникалық талдаудың өндірістегі рөлі. Шикізаттарды, жартылай дайындалған өнімдер мен дайындалған өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Анализдердің түрлері: маркерленген, экспресті, бақылау, арбитражды. Өнімнің сапасын басқару.
іскерліктер:анализдердің түрлерін, стандарттық үлгілер мен МЖБС-тардың қолданыс аясын. Шикізаттарды, жартылай дайындалған өнімдер мен дайындалған өнімдерді талдаудың негізгі әдістері.
дағдылар:
МЖБС-пен жұмыс істеу, орташа құралдарды таңдау және заттардың жеңіл талдауын жасау;
КҚ2.2.6
КҚ2.3.5
КҚ2.4.4
КҚ2.5.5
КҚ2.6.5
КҚ2.7.9
КҚ2.9.7
КҚ2.10.7
ӨО.04
Арнайы технологиялар бойынша зертханалық машық (біліктілік бойынша)
Термопластар мен реактопластардың негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Эластомерлер негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Құю машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Ирек машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Жиі қолданыстағы резеңке араластырғыш жұмысының негізгі параметрлерін есептеу әдісі. Каучукті механикалық нығыздау. Резеңке ерітінділерін көріктеу. Сіңіргіш құрамдағы рецептің өңдеу режимінің резеңке мен қатайтқыш материалмен тығыз байланысына әсері. Рецептік факторлар мен бекіту тәсілдерінің резеңке-металл байланысының беріктігіне әсері. Латекстік заттардың рецептурасы мен дайындау тәсілдерінің латекстік қабыршықтың қалыңдығына әсері. Резеңке ерітінділерін дайындау.
іскерліктер:
пластмасс жасау саласындағы эксперименталды зерттеу әдістері, оларды өнімде айналдыру әдістері мен тәсілдерін, полимер материалдарының физика-химиялық және технологиялық қасиеттері мен олардың компонентерін зерделеу;
пластмасс, эластомерлер мен полимер композиттерін және оларды дайындауға арналған шикізаттардың физика-химиялық, физикалық және технологиялық қасиеттерін анықтау бойынша стандартты сынақтар өткізу әдістерін, заманауи автоматтандырылған құралдарды қолдану арқылы пластмасс, эластомерлер мен полимер композиттерін қайта өңдеудің технологиялық процесін бақылау тәсілдерін.
дағдылар:
зерхана жабдықтарында жұмыс істеу; әдістемелік нұсқаулықтарға сәйкес зертханалық жабдықтарда зертханалық анализдер орындау; құралдарда полимердің физика-химиялық көрсеткішін анықтау, алынған нәтижелерді зертхана журналына толтыру.
КҚ2.1.1
КҚ2.2.1
КҚ2.3.2
КҚ2.4.1
КҚ2.5.1
КҚ2.6.2
КП.00
Кәсіби практика
КП.01
Алғашқы кәсіби біліктілік алу практикасы
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
іскерліктер:
кәсіптік терминалогия; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын, учаскедегі еңбекті ұйымдастыру ережесі, цех (учаске) жабдықтарын пайдалану конструкциясы мен ережесін;
дағдылар:
технологиялық процесте қолданылатын жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету; процестің жалпы бақылауы мен реттеуін жүзеге асыру;
КҚ2.1.2
КҚ2.2.1
КҚ2.3.2
КҚ2.4.1
КҚ2.5.1
КҚ2.6.2

ПК2.7.2
ПК2.8.2
ПК2.9.2
ПК2.10.2
ПК2.11.2
ПП.02
Производственная практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии, соответствующей квалификации.
знания: профессиональную терминологию; классификацию технологических процессов; структуру и организацию работы предприятия; правила техники безопасности труда;
умения: выполнять операции, обслуживать оборудование и аппаратуру в соответствие с квалификацией.
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.3.3
ПК2.4.1
ПК2.4.2
ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.6.2
ПК2.6.3
ПК2.7.2
ПК2.7.3
ПК2.8.2
ПК2.8.3
ПК2.9.2
ПК2.9.3
ПК2.10.2
ПК2.11.5
Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности.
Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
знания: государственный и русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК3.1
БК3.3
ПК3.12.1
ПК3.12.5
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
умения: читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК3.1
БК3.3
ПК3.12.1
ПК3.12.5
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Казахстан в раннее средневековье. Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи. Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале ХХ века; Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, НЭП в Казахстане. Социально-экономическое общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы ХХ века; Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; образование казахской диаспоры; Казахстан в годы ВОВ; политическое положение Казахстана в 50-80 годы; В.О.В. и вклад Казахстана в победу
над фашизмом. Послевоенный период. Освоение целины. Начало демократического общества. Становление суверенитета и независимости. Казахстан в период кризисного распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания: хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана; роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю; о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана; процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
причины национально -освободительных восстаний и движений; сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века;
о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
о причинах голода 1931-1932 годов и его последствиях; причины кризиса и распада СССР; об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах; стратегическая программа развития "Казахстан - 2030".
умения: составлять краткий исторический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать государственные объединения на территории Казахстана; характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
доказать отличия социалистического и капиталистического строя;
характеризовать образцы материальной и духовной культуры; выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
анализировать причины поражения восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрывать роль и вклад Казахстана в годы ВОВ и послевоенный период; раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале ХХ века
БК3.1

КҚ2.7.2
КҚ2.8.2
КҚ2.9.2
КҚ2.10.2
КҚ2.11.2
КП.02
Өндірістік практика
Цехтың (бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсібі бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс.
іскерліктер:
кәсіптік терминалогия; технологиялық процестердің топтамасын; кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру; еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін;
дағдылар:
біліктілікке сәйкес операцияларды орындау, жабдықтар мен аппаратураларда қызмет көрсету.
КҚ2.1.2
КҚ2.1.3
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.3.3
КҚ2.4.1
КҚ2.4.2
КҚ2.5.1
КҚ2.5.2
КҚ2.6.2
КҚ2.6.3
КҚ2.7.2
КҚ2.7.3
КҚ2.8.2
КҚ2.8.3
КҚ2.9.2
КҚ2.9.3
КҚ2.10.2
КҚ2.11.5
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 01
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Кәсіби орыс тілі
Кәсіби тілдің рөлін.
Мамандығының терминдік сөздерін. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисін. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару "сөздікпен) техникасын. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру
білімдер:
кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін мемлекеттік және орыс тілдерін, лексикалық, грамматикалық минимумды меңгеруі;
іскерліктер:
кәсіби лексиканы сауатты қолдану; кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану;
БҚ3.1
БҚ3.3
КҚ3.12.1
КҚ3.12.5
ЖГП 2.2
Кәсіби шетел тілі
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздерін, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдерді. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамытуды.
білімдер:
мамандығы бойынша кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалды
іскерліктер:
кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару "сөздікпен), грамматикалық минимумды кәсіби қарым-қатынаста қолдану.
БҚ3.1
БҚ3.3
КҚ3.12.1
КҚ3.12.5
ЖГП 2.
Қазақстан тарихы:
Қазақстан Республикасының жаңа әлемдегі орны мен рөлі. Көне кезеңдегі Қазақстан. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақ халқының білімі. Қазақстанның Ресей империясына қосылу процесі; Қазақстанның Ресейге қосылуында және ресей империясы құрамына енгеннен кейінгі ішкі саяси жағдайы; Ұлттық азаттық қозғалыстар мен көтерілістер, XX ғғ басындағы саяси партиялардың мәні; Қазан төңкерілісі, Қазақстандағы ұжымдастыру мен ЭС; 20-30 жылдардағы XX ғ Қазақстанның қоғамдық саяси, әлеуметтік қоғамдық жағдайы;
Қеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Қазақ диаспорында құрылуы;
Ұлы Отан Соғысы жылдардағы Қазақстан; Қазақстанның 50-80 жылдардағы саяси жағдайы; ҰОС және Қазақстанның фашизмке қарсы күрес жеңісіне қосқан үлесі; Қазақстанның соғыстан кейінгі жылдардағы жағдайы;
Тың игеру; демократиялық қоғамның басталуы. Егемендік пен тәуелсіздіктің қалыптасуы. Қазақстанның КСРО дағдарыстық құлдырау кезіндегі жағдайы; Қазақстан республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі саяси және қоғамдық өзгерістер;
білімдер:
- Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хранологиялық аумағын; көшпелі өркениетінің тарихтағы рөлі және оның әлем тарихына қосқан үлесі; Қазақстан аумағында мемлекеттің пайда болуы, қалыптасуы мен дамуы туралы; Ресей патшалығының Қазақстан жері кіруі, жаулау және ортарлауы; ұлтазаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні; 20-30 жылдардағы ауыл шаруашылығы мен өнеркәсіптің қалыптасуы туралы;
КСРО дағдарысы мен күйреуінің себептері; тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары және олардың нәтижесі туралы; "Қазақстан – 2030" стратегиялық даму бағдарламасы.
іскерліктер:
қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды; картамен жұмыс жасай білу; көшпелі малшаруашылығының пайда болу себебін ашуды; Қазақстан аумағындағы алғашқы мемелкеттік бірігудің сиаптын ашу; қазақ халқының этникалық тарихының қалыптасу, даму сипатын ашу; социалистік және капиталистік құрылыстың ерекшелігін дәлелдеу;
- көшіру саясатының басты мақсатын анықтауды; материалдық және рухани мәдениеттің үлгісін сипаттау; тарихтың кезеңдерін белгілеп, дәуірлерге қысқаша сипаттама беру; көтерілістердің пайда болу себебін талдауды; ұжымдастыру мен ЭС мәнін ашуды; 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды талдауға; қазақ диаспорасының пайда болу себебін анықтауды Қазақстаннның Ұлы Отан Соғысы жылдарында және соғыстан кейінгі жылдардағы рөлі мен қосқан үлесі; ХХ ғасыр басында Қазақстанның саяси партияларының ұстанған бағдарламаларының мәні.
БҚ3.1

БК3.2
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
знания: основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
умения: использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК3.7
БК3.8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Понятие культуры. Культура и цивилизация. Формы и типы культур. Основные культурно-исторические центры мира. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама.
знания: формы и функции культуры, основные мировые цивилизации, мировые религии; культуру народов Казахстана и перспективы ее развития; этапы развития культуры Казахстана от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы; художественную культуру средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство;
умения: сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре.
БК3.1
БК3.2
БК3.3
СЭД.02
Основы философии
Философия и ее роль в обществе. Исторические типы философии. Бытие. Материя. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Бытие человека как проблемы философии: личность, свобода и ответственность. Сознание как отражение и деятельность, познание и творчество. Нравственные проблемы философии.
знания: основные понятия и законы диалектики; иметь представление о роли науки и научного познания в развитии мира; формах человеческого знания и его особенностях в современном мире;
умения: анализировать процессы окружающего мира с точки зрения законов диалектики.
БК3.1
БК3.2
БК3.3
СЭД.03
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы.
знания: основные моменты экономической ситуации в Казахстане; структуру экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем.
умения: оценивать текущую социально-экономическую ситуацию в масштабах региона и страны.
БК3.2

БҚ3.2
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
білімдер:
салауатты өмір салтының негіздерін; адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі болуы;
іскерліктер:
алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін, күш-қуатты жетілдіруге қолдану.
БҚ3.7
БҚ3.8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 0.1
Мәдениеттану:
Мәдениет туралы ұғым. Мәдениет және өркениет. Мәдеиеттің түрлері мен типтері. Әлемнің негізгі мәдени-тарихи орталықтары. Қазақстан аумағындағы мәдениет пен өркениет. Қазақстанның түрлі тарихи кезеңдегі мәдениет тарихы. Қазақстанның жаңа кезеңдегі ғылымы мен мәдениеті.
Діннің мәні мен оның рөлі. Діннің шығу тарихы және олардың түрлері. Христиан және ислам дінінің негізгі ережелері.
білімдер:
мәдениттің формалары мен қызметтерін; әлемдік өркениет, әлемдік дін негіздерін; Қазақстан халқының мәдениетін және олардың даму перспективасын; Қазақстан мәдениетінің алғашқы өнердің пайда болуынан бастап ерте қолау дәуіріне дейін даму кезеңдері; орта ғасырда Қазақстан аумағында өмір сүрген халықтардың көркем мәдениетін, олардың әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлерін және халықтық өнерін;
іскерліктер:
мәдениетт дамуының негізгі кезеңдерін қазіргі мәдениеттің процестерімен салыстыру.
БҚ3.1
БҚ3.2
БҚ3.3
ӘЭП 0.2
Философия негіздері:
Философия және оның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи типтері. Тұрмыс. Материя. Диалектика және оның альтернативалары. Қоғамды философиялық тұрғыдан түсіну. Қоғам өздігімен дамушы жүйе.
Адам тұрмысы-философия мәселесі: тұлға, еркіндік пен жауапкершілік. Сана таным мен шығармашылықтың бейнесі мен қызметі. Философияның адамгершілік мәселелері.
білімдер:
диалектиканың негізгі ұғымдары мен заңдары; әлемнің дамуында ғылым мен ғылыми танымның рөлу туралы түсініңктері болуы; жаңа заманда адамзат білімінің формалары мен оның қасиеттері туралы
іскерліктер:
диалектика заңының көзқарасы бойынша қоршаған ортаның процесін талдау.
БҚ3.1
БҚ3.2
БҚ3.3
ӘЭП 0.3
Экономика негіздері
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Экономика және оның негізгі мәселелері; микроэкономика; ресурстар; нарықтың бағаның механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржылар; ақшалай несие-салық жүйелері; инфляциялық процестер.
білімдер:
Қазақстандағы экономикалық жағдайлардың жекелеген кездерін; ел экономикасының құрылымын, әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу барысы.
іскерліктер:
Әлеуметтік-экономикалық жағдайды аймақпен ел аумағында бағалау.
БҚ3.2

БК 2.1
Организовывать рабочее место;
БК 2.2
Выполнять правила техники безопасности;
БК 2.3
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления профессиональной деятельности;
БК 2.4
Быть готовым к непрерывному самообразованию;
БК 2. 5
Уметь планировать средства и способы своей деятельности;
БК 2.6
Иметь навыки работы с технической документацией и справочной литературой;
БК 2.7
Знать психологии межличностных отношений;
Специалист среднего звена
БК 3.1
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и окружающей природной среде;
БК 3.2
Владеть основами гуманитарных и социально – экономических наук; уметь использовать полученные знания в профессиональной и иной деятельности;
БК 3.3
Обладать культурой мышления, владения государственным языком Республики Казахстан. Грамотно использовать профессиональную лексику;
БК 3.4
Применять знания этики делового общения,
БК3. 5
Умения пользоваться нормативно-правовыми документами, регламентирующими профессиональную деятельность специалиста;
БК 3.6
Осуществлять поиск и использовать информацию, необходимую для реализации своей профессиональной деятельности
БК 3.7
Общаться на формальном и неформальном уровнях, владеть навыками работы в команде;
БК 3.8
Иметь стремление к здоровому образу жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 081401 2 "Прессовщик изделий из пластмасс"
ПК 2.1.1 Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.1.2 Готовить сырье, инструменты и оборудования для прессования изделий из пластмасс;
ПК 2.1.3 Выполнять прессование изделий из пластмассы;
ПК 2.1.4 Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.1.5. Применять знания основ стандартизации и контролировать качество изделий из пластмассы;
ПК 2.1.6.Осуществлять обработку готовых изделий;
ПК 2.1.7. Устранять дефекты прессования изделий из пластмасс,
ПК 2.1.8. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.1.9. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.1.10.Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.2 081402 2 "Прессовщик листовых материалов"
ПК 2.2.1 Готовить сырье, инструменты и оборудования для прессования листов из гетинакса и лигнофоли на этажных прессах;
ПК 2.2.2. Выполнять этажное прессование листов;

БҚ 2.1
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
БҚ 2.2
Қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау;
БҚ 2.3
Кәсіптік қызметті жүзеге асырудың тиімді әдістері мен түрлерін таңдау;
БҚ 2.4
Өздігімен үзіліссіз білім алуға дайын болу;
БҚ 2. 5
Қызметінің қаражаттары мен тәсілдерін жоспарлай білу;
БҚ 2.6
Техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс атқару дағдысы болу;
БҚ 2.7
Тұлға аралық қарым-қатынас психологиясын білу;
Орта буын маманы
БҚ 3.1
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның басқа адамға, қоғамға және қоршаған табиғи ортаға деген қарым-қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды білу;
БҚ 3.2
Гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық ғылымдардың негізін меңгеру; алған білімін кәсіптік және басқада қызметтерде қолдана білу;
БҚ 3.3
Ойлау мәдениетін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білу. Кәсіби лексиканы сауатты пайдалану;
БҚ 3.4
Іскерлік қарым-қатынастың этика бойынша білімін қолдану;
БҚ3. 5
Маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу;
БҚ 3.6
Кәсіби қызметін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты өздігімен тауып, қолдану;
БҚ 3.7
Ресми және бейресми деңгейде қарым-қатынас жасау, командада жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
БҚ 3.8
Салауатты өмір салты туралы түсінігі, күш-қуатын өздігімен жетілдірудің практикалары мен шеберлігін меңгеру;
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктіліктер
Кәсіптік құзыреттер(КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 081401 2 Пластмассалардан жасалған заттарды нығыздаушы
КҚ 2.1.1 Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.1.2 Пластмассадан өнімдер алудың өндірістік процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.1.3 Пластмассадан жасалған өнімдерді нығыздау;
КҚ 2.1.4 Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша нығыздау технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.1.5. Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ 2.1.6 . Дайын өнімдерді өңдеуден өткізуді жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7. Пластмассадан жасалған өнімдерді нығыздау ақауларын жою;
КҚ 2.1.8. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.1.9. Слесарлық жұмыстың негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.1.10. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.2 081402 2- Парақ материалдарын нығыздаушы
КҚ 2.2.1 Гетинакс пен лигнофолиден әзірленген табақтарды қабатты нығыздауыштарда нығыздауға арналған жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.2.2 Табақтарды қабатты нығыздауды орындау;

ПК 2.2.3. Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.4. Применять знания основ стандартизации и контроля качества продукции;
ПК 2.2.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.2.6. Осуществлять контроль качества листовых материалов из пластмассы;
ПК 2.2.7. Владеть навыками бездефектной работы;
ПК2.2.8. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.2.9. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.3 081403 2 "Прессовщик пленочных материалов прессрулонным методом"
ПК 2.3.1.Применять знания основ электротехники и автоматизации производства многослойных пленочных материалов;
ПК 2.3.2. Готовить сырье, инструменты и оборудование для работы;
ПК 2.3.3. Прессовать многослойные пленочные материла;
ПК 2.3.4. Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.3.5. Применять знания основ стандартизации и контроля качества продукции;
ПК2.3.6. Осуществлять обработку готовых изделий;
ПК 2.3.7. Устранять дефекты прессования;
ПК 2.3.8. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.3.9. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.3.10. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.4 081404 2 "Прессовщик труб и профилей":
ПК 2.4.1. Готовить сырье, инструменты и оборудование для прессования труб и профилей на штранг-прессах;
ПК 2.4.2. Владеть навыками выполнения основных операций по прессованию труб и профилей;
ПК 2.4.3.Регулировать параметры технологического процесса прессования по показаниям контрольно-
измерительных приборов;
ПК 2.4.4. Применять знания основ стандартизации и контроля качества продукции;
ПК 2.4.5. Осуществлять обработку готовых труб и профилей;
ПК 2.4.6. Устранять дефекты прессования изделий из пластмасс,
ПК 2.4.7. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.4.8 Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.4.9. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.5 081405 2 "Литейщик пластмасс"
ПК 2.5.1. Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу литья термопластов;
ПК 2.5.2.Осуществлять основные и вспомогательные операции изготовления изделий из пластмасс одним из методов: экструзией, выдуванием, прессованием, литьем под давлением, каландрованием;

КҚ2.2.3 Бақылау-өлшеуіш құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті реттеу;
КҚ2.2.4 Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ2.2.5 Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.2.6 Пластмастан дайындалған табақты материалдардың сапасын тексеруді жүзеге асыру;
КҚ 2.2.7 Ақаусыз жұмыс істеу дағдысын меңгеру;
КҚ2.2.8 Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.2.9 Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.3 081403-2 Қысу-орам әдісімен үлдір материалдарын нығыздаушы
КҚ 2.3.1. Көп қабатты қабыршақты материал өндірісінің электротехникасы мен автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.3.2. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.3.3. Көп қабатты қабыршақты материалды нығыздау;
КҚ2.3.4. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша нығыздау технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ2.3.5. Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ2.3.6. Дайын өнімдерді өңдеуден өткізуді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.7. Нығыздау ақауларын жою;
КҚ 2.3.8. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.3.9. Слесарлық жұмыстың негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.3.10. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.4 081404 2 - Құбырлар мен бейіндерді қысушы
КҚ 2.4.1. Тұрбалар мен бейінді штранг-нығыздауышта нығыздауға арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.4.2. Тұрбалар мен бейіндерді нығыздаудың негізгі операцияларын орындау дағдысын меңгеру;
КҚ 2.4.3. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша нығыздау технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.4.4. Стандарттау негіздері мен дайын өнімдердің сапасын тексеру білімін қолдану;
КҚ 2.4.5. Дайын тұрбалар мен бейіндерді өңдеуден өткізуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.6. Пластмассадан жасалған өнімдерді нығыздау ақауларын жою;
КҚ 2.4.7. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.4.8 Слесарлық жұмыстың негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.4.9. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.5 081405 2 - Пластмассалар құюшы
КҚ 2.5.1 Термопластарды құю өндірістік процесінің жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.5.2. Экструзиялау, үрлеу, нығыздау, қысыма құю, каландрлау әдістерінің бірін қолдану арқылы пластмасс өнімдерін дайындаудың негізгі және қосымша операцияларын орындау;

ПК 2.5.3. Регулировать технологический процесс литья по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.5.4.Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.5.5.Контролировать качество изготовляемых изделий;
ПК 2.5.6. Осуществлять маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.5.7. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.5.8.Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему.
2.6 081406 2 "Оператор роторной линии по производству изделий из пластических масс"
ПК 2.6.1.Владеть основными документами, регламентирующими деятельность оператора роторной линии
ПК 2.6.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу таблетирования, прессования и обработки изделий из пластмасс;
ПК 2.6.3. Применять знания устройства оборудования, инструментов и приспособлений для прессования и таблетирования;
ПК 2.6.4. Применять знания материаловедения;
ПК 2.6.5. Владеть навыками подготовки сырья и материалов к производству
ПК 2.6.6. Проводить основные и вспомогательные операции прессования;
ПК 2.6.7. Контролировать параметры переработки полимеров;
ПК 2.6.8.Осуществлять технические и технологические измерения в ходе обработки материалов
ПК 2.6.9.Выявлять основные дефекты изделий, знания причины их возникновения и способы устранения;
ПК 2.6.10.Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.6.11.Применять технологию сортировки, комплектования и упаковки готовых изделий из пластмасс;
ПК2.6.12.Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.7 081407 2 - Оператор вальцово-каландровой линии производства поливинил-хлоридной пленки
ПК 2.7.1.Применять основные регламентирующие документы, определяющие деятельность оператора вальцово-каландровой линии;
ПК 2.7.2. Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу получения поливинилхлоридных пленок;
ПК2.7.3. Выполнять порядок использования оборудования, инструментов и приспособлений;
ПК2.7.4.Различать виды сырья, применяемого в производстве;
ПК 2.7.5. Владеть навыками подготовки сырья к производству пленок;
ПК2.7.6.Проводить основные и вспомогательные операции вальцевания и каландрования
ПК2.7.7. Контролировать параметры переработки полимеров;
ПК 2.7.8. Осуществлять технические и технологические измерения;
ПК 2.7.9. Выявлять и устранять дефекты изделий;
ПК 2.7.10. Выполнять слесарные работы;
ПК 2.7.11. Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.8 81408 2 -Машинист экструдера

КҚ 2.5.3. Бақылау-өлшеуіш құралдарының көрсеткіштері бойынша құю технологиялық процесін реттеу;
КҚ2.5.4. Жабдықтардың техникалық қызметін жүзеге асыру;
КҚ2.5.5. Дайындалған өнімдердің сапасын тексеру;
КҚ2.5.6. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ2.5.7. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.5.8. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.6 081406 2-Пластмассалардан бұйымдар өндіру жөніндегі ротор жүйесінің операторы
КҚ2.6.1. Роторлық желі операторының қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру
КҚ2.6.2. Пластмассадан дайындалған өнімдерді өндеу, түйіршіктеу және нығыздау өндірістік процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.6.3. Түйіршіктеу және нығыздауға арналған жабдық, құралдар-саймандардың құрылысы бойынша білімін қолдану;
КҚ2.6.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.6.5. Шикізаттар мен материалдарды өндіріске дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ2.6.6. Нығыздаудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ2.6.7. Полимерлерді қайта өңдеудің параметрлерін қолдану;
КҚ2.6.8. Материалдарды өңдеу барысының техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ2.6.9. Өнімдердің негізгі ақауларын, олардың пайда болу себептерін, алдын алу және жою тәсілдерін білу;
КҚ2.6.10. Негізгі слесарлық жұмыстарды меңгеру;
КҚ2.6.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдау технологиясын қолдану;
КҚ2.6.12. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.7 081407 2 - Поливинилхлорид үлдірін өндірудің үгітетін-каландралық желі операторы
КҚ2.7.1. Тездеу-каландрлау желісі операторының қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ2.7.2. Поливинилхлоридтік қабыршақ өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ2.7.3. Жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын қолдану тәртібін орындау;
КҚ2.7.4. Өндірісте қолданылатын шикізаттардың түрлерін ажырата білу;
КҚ 2.7.5. Қабыршақтарды өндіруге арналған шикізаттарды дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ2.7.6.Тездеу мен каландрлаудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ2.7.7. Полимерлерді қайта өңдеудің параметрлерін қолдану;
КҚ 2.7.8. Техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ 2.7.9. Өнімдердің ақауларын анықтау және жою;
КҚ 2.7.10. Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.7.11. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.8. 081408 2 - Экструдер жүргізушісі

ПК2.8.1. Знания основные регламентирующие документы, определяющие профессиональную деятельность машиниста экструдера;
ПК2.8.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу экструзии;
ПК2.8.3. Владеть навыками использования оборудования, инструментов и приспособлений;
ПК2.8.4.Применять знания материаловедения;;
ПК2.8.5. Владеть навыками идентификации сырья и материалов;
ПК2.8.6.Проводить основные и вспомогательные операции вальцевания и каландрования;
ПК2.8.7.Выполнять технические и технологические измерения для контроля параметров вальцевания и каландрования;
ПК 2.8.8. Знания основные дефекты изделий, причины их возникновения и способы устранения;
ПК 2.8.9. Выполнять слесарные работы;
ПК 2.8.10. Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.9 081409 2 -Машинист гранулирования пластических масс
ПК 2.9.1.Владеть основными документами, регламентирующими деятельность машиниста гранулирования пластмасс;
ПК 2.9.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу экструзии;
ПК 2.9.3.Применять знания устройства оборудования, инструментов и приспособлений для экструзии;
ПК 2.9.4.Применять знания материаловедения;
ПК 2.9.5.Владеть навыками подготовки сырья и материалов к экструзии
ПК 2.9.6.Проводить основные и вспомогательные операции процесса гранулирования;
ПК 2.9.7.Контролировать параметры переработки полимерного сырья в гранулы;
ПК 2.9.8.Осуществлять технические и технологические измерения в ходе обработки материалов
ПК 2.9.9.Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.9.10. Выполнять требования по охране окружающей среды;
2.10 081410 2 - Машинист микструдера
ПК 2.10.1. Применять основные регламентирующие документы, определяющие профессиональную деятельность машиниста микструдера;
ПК2.10.2. Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.10.3. Понимать устройство, принцип действия и порядок использования оборудования, инструментов и приспособлений;
ПК 2.10.4 Идентифицировать виды сырья, применяемого в производстве;
ПК 2.10.5.Владеть навыками подготовки сырья к производству;
ПК2.10.6.Проводить основные и вспомогательные операции на микструдере;
ПК2.10.7.Осуществлять контроль технологического процесса приготовления пленок;
ПК 2.10.8.Знания основные дефекты изделий, причины их возникновения и способы устранения;
ПК 2.10.9 Знания слесарные работы;
ПК 2.10.10.Знания технологию сортировки, комплектования и упаковки изделий из пластмасс;
ПК 2.10.11 Выполнять требования по охране окружающей среды;

КҚ2.8.1. Экструдер жүргізушісінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ2.8.2. Экструзиялар өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ2.8.3. Жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын қолдану дағдысын меңгеру;
КҚ2.8.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ2.8.5. Шикізаттар мен материалдарды айыру дағдысын меңгеру;
КҚ2.8.6. Тездеу мен каландрлаудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ2.8.7. Тездеу мен каландрлаудың параметрлерін бақылау үшін техникалық және технологиялық өлшемдерді орындау;
КҚ 2.8.8. Өнімдердің негізгі ақауларын, олардың пайда болу себептерін, алдын алу және жою тәсілдерін білу;
КҚ 2.8.9. Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.8.10. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.9 081409 2 -Пластмассаларды түйіршіктеу жүргізушісі
КҚ 2.9.1. Пластмассаларды түйіршіктеу жүргізушісінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ2.9.2. Экструзиялар өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.9.3. Экструзиялауға арналған жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын қолдану дағдысын меңгеру;
КҚ2.9.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.9.5. Шикізаттар мен материалдарды экструзиялауға дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ2.9.6. Түйіршіктеу процесінің негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ2.9.7.Полимерлік шикізатты түйіршікке айналдыру параметрін бақылау;
КҚ 2.9.8.Материалдарды өңдеу барысында техникалық және технологиялық өлшемдерді орындау;
КҚ 2.9.9. Слесарлық жұмыстардың негізін меңгеру;
КҚ 2.9.10 Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
2.10 081410 2 - Микструдер жүргізушісі
КҚ2.10.1 Микструдер жүргізушісінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ2.10. 2 Өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.10.3 Жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтарын, іс-әрекет принципін және тәртібін түсіну;
КҚ 2.10.4 Өндірісте қолданылатын шикізат түрлерін айыра білу;
КҚ 2.10.5. Шикізаттарды өндіріске дайындау дағдысын меңгеру;
КҚ2.10.6. Микструдерде негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ2.10.7.Қабыршықты дайындаудың технологиялық процесін бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 2.10.8 Өнімдердің негізгі ақауларын, олардың пайда болу себептерін, алдын алу және жою тәсілдерін білу;
КҚ 2.10.9 Слесарлық жұмыстарды білу;
КҚ 2.10.10. Пластмассадан жасалған өнімдерді маркалау, сұрыптау, жинақтау, қаптау және тасымалдаудың технологияларын білу;
КҚ 2.10.11 Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;

2.11 081411 2 - Машинист установки самоклеющихся пленок
ПК2.11.1.Владеть основными документами, регламентирующими деятельность машиниста установки самоклеющихся пленок;
ПК2.11.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.11.3.Применять знания устройства оборудования, инструментов и приспособлений для получения самоклеющихся пленок;
ПК2.11.4.Применять знания материаловедения;
ПК2.11.5.Проводить основные и вспомогательные операции намазки;
ПК 2.11.6. Контролировать параметры технологического процесса;
ПК 2.11.7. Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.11.8. Выполнять требования по охране окружающей среды;
3. Специалист среднего звена
081412 3 Техник-технолог
ПК 3.12.1.Применять знания способов документирования, сбора и хранения документов;
ПК 3.12.2 Применять знания менеджмента и маркетинга;
ПК 3.12.3. Осуществлять расчеты норм расхода сырья и материалов;
ПК 3.12.4. Использовать измерительные приборы и инструменты;
ПК 3.12.5. Использовать техническую и экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.12.6. Выполнять правила охраны окружающей среды и противопожарной профилактики производственных процессов;
ПК3.12.1.7. Применять компьютерные технологии
Приложение 155
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 551
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0815000 Эксплуатация машин и оборудования химического производства вяжущих и сыпучих материалов
Квалификация:
081501 2 Машинист цементных мельниц
081502 2 Машинист листоформовочной машины
081503 2 Машинист трубной машины
081504 2 Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей

2.11 081411 2 - Өздігінен желімделетін үлдірлерді орнату машинисі
КҚ 2.11.1. Өздігінен желімделетін үлдірлерді орнату машинисінің кәсіптік қызметін реттейтін негізгі құжаттарын меңгеру;
КҚ 2.11.2. Өндіру процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.11.3. Өзі желімделетін қабыршақты әзірлеуге арналған жабдықтар, құрал-саймандардың жабдықтар құрылысы жөніндегі білімін қолдану;
КҚ2.11.4. Материалтану білімін қолдану;
КҚ2.11.5.Желім жағудың негізгі және қосалқы операциясын орындау;
КҚ2.11.6.Технологиялық процестің параметрлерін бақылау;
КҚ 2.11.7. Слесарлық жұмыстардың негізін меңгеру;
КҚ 2.11.8 Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
3. Орта буын маманы
3.12 .081412 3 Техник-технолог
КҚ 3.12.1. Құжаттандыру, құжаттарды жинау және сақтау тәсілдері бойынша білімін қолдану;
КҚ 3.12.2 Менеджмент пен маркетинг білімін қолдану;
КҚ 3.12. 3 Шикізаттар мен материалдар шығынын нормасын есептеуді жүзеге асыру;
КҚ 3.12. 4 Өлшеу құралдарымен және құрал-саймандармен жұмыс істеу;
КҚ 3.12.5 Кәсіби қызметіндегі бағдарына қажетті техникалық және экономикалық ақпараттарды тауып, пайдалану;
КҚ 3.12.6 Қоршаған ортаны қорғау және өндірістік процесстердің өрт қауіпсіздігінің алдын алу ережелерін орындау;
КҚ 3.12.7 Компьютерлік технологияларды қолдану;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 155-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 551-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 0800000 – Мұнай газ және химия өндірісі
Мамандығы 0815000 - Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық
өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану
Біліктілігі: 081501 2 - Цемент диірмені жүргізушісі*
081502 2 - Парақ қалыптаушы машинаның жүргізушісі*
081503 2 - Құбыр машинасының жүргізушісі*
081504 2 - Айналмалы пештердің жүргізушісінің
(күйдірушінің) көмекшісі*

1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 157
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 553
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: "Эксплуатация машин
и оборудования химического производства вяжущих и
сыпучих материалов"
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
История Казахстана

1656
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 157-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 553-қосымша
0815000 Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өңдіретін
машиналар мен жабдықтарды пайдалану мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндердің оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен). Мамандық бойынша бағытталған тақырыпқа диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік, орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білу.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер және терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы ролі мен алатын орны. Ежелгі Қазақстан. Аркаим-дүниежүзілік өркендеудің ошағы. ХVІІІ-ХІІ ерте орта ғасырлардың басындағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы Монғол кезеңі. Қазақ халықтарының білімі. Орта ХVІІІ-ХХ ғасырдағы Қазақстанның Ресейге қосылуының басы; Қазақ хандығының ХVІІІ ғасырдағы ішкі және сыртқы жағдайлары. Қазақстандағы қазақ халқы колониалдық патшалық қоршауға қарсы күресі. ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстандағы ұлт-азаттық көтеріліс. Қазақстан ХХ –ші ғасырдың басында. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлт-азаттық қозғалысы. Қазан төңкерілісі, азамат соғысы және шетелдік әскери инвервенция кезінде. Қазақстанға Совет үкіметінің орнауы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саястаттың (ЖЭС) орнауы және оның ұйытқуы. Ұжымдастыру мен индустрияландыру.

ПК 2.4.2
СД. 06
Эксплуатация и ремонт оборудования производства обжига и помола клинкера
Устройство и принцип действия вращающихся печей и помольных агрегатов. Технические характеристики и правила технической эксплуатации вращающихся печей и помольных агрегатов. Техническое обслуживание печей и помольных агрегатов. Футеровка печей. Факторы, влияющие на срок службы футеровки. Дутьевые вентиляторы, холодильники, шламопитатели и форсунки, система очистки дымовых газов. Возможные неполадки в работе вращающихся печей, дробилок, мельниц. Меры предупреждения и устранения. Текущий ремонт механизмов печи и помольных агрегатов. Система смазки оборудования обжига и помола клинкера.
Знания: общие понятия и положения об эксплуатации механического оборудования; основные работы по ремонту деталей и узлов печного и помольного агрегатов; особенности эксплуатации, ремонта и регулировки; системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования.
Умения: определять причины останова печного и помольного агрегатов; устанавливать неполадки в работе действующего оборудования, составлять ремонтную документацию.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ПК 2.4.3
ПК 2.4.10
Квалификации: 081502 2 "Машинист листоформовочной машины",
081503 2 "Машинист трубной машины"
СД. 05
Производство асбестоцементных изделий
Сырье и основные технологические процессы. Распушка асбеста и приготовление асбестоцементной массы. Формование изделий на листоформовочных машинах. Формование изделий на асбестоцементных трубных машинах. Вспомогательные процессы при формовании асбоцементных изделий, Твердение асбоцементных изделий. Листовые материалы. Асбоцементные трубы и муфты к ним. Уход за оборудованием, контроль технологического процесса и качества готовой продукции.
Знания: виды сырья и основные технологические процессы; стадии приготовления асбестоцементной массы; дозировку сырья; принцип работы и производительность листоформовочной машины; принцип работы и производительность асбестоцементной трубной машины; виды листовых материалов, технологию раскроя наката; технологию производства профилированных и плоских прессованных листов; виды асбестоцементных труб, особенности их производства; методы контроля технологического процесса и качества готовой продукции.
Умения: сопоставлять параметры технологического процесса, прогнозировать качество выпускаемой продукции, составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования, применяемого в производстве асбестоцементных изделий.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
СД. 05
Эксплуатация и ремонт оборудования производства асбестоцементных изделий
Устройство и принцип действия листоформовочных и трубных машин. Технические характеристики и правила технической эксплуатации листоформовочных и трубных машин. Техническое обслуживание листоформовочных и трубных машин. Возможные неполадки в работе основного и вспомогательного оборудования. Технологический ремонт деталей и узлов оборудования листоформовочных машин, машин раскроя наката, волнировщиков, перекладчиков различных типов, транспортеров твердения различных типов, линий производства волнистых листов, асбестоцементных трубных машин. Смазка узлов оборудования асбоцементных изделий. Монтаж оборудования для производства асбоцементных изделий.
Знания: общие понятия и положения об эксплуатации оборудования асбоцементных изделий; основные работы по ремонту деталей и узлов механического оборудования; особенности эксплуатации, ремонта, регулировки и монтажа оборудования предприятий по производству асбоцементных изделий; смазочные материалы и системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования.
Умения: определять причины отказа работы оборудования; производить техническую эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и монтаж оборудования для производства асбоцементных изделий; составлять графики ремонта, ремонтную документацию.

КҚ 2.4.2
АП. 06
Клинкер күйдіру және ұнтақтау жабдықтарын пайдалану және жөндеу
Айналмалы пештер мен ұнтақтау агрегаттарының құрылысы мен әрекет принципі. Айналмалы пештер мен ұнтақтау агрегаттарының техникалық сипаттамасы және пайдаланудың техникалық ережелері. Пештер мен ұнтақтау агрегаттарының техникалық қызмет көрсетуі. Пештерді шегендеу. Шегендеудің қызмет уақытына әсер ететін факторлар.Үрлеу желдеткіштері, тоңазытқыштар, қоқырқоректендіргіштер мен бүркігіштер, түтін газдарын тазарту жүйесі. Айналмалы пештер, диірмен және ұнтақтау жұмыстарынд кездесетін ақаулықтар. Ескертулер және болдырмау шаралары. Пештердің, диірменнің, қосымша жабдықтар мен тасымалдау механизімдерінің жеңіл ағымдағы жөндеу жұмыстары. Клинкерді күйдіру және ұнтақтау жабдықтарының майлау жүйесі.
Білімдер: бұзылу мен тозудың түрлерін, олардың пайда болу жағдайлары мен сипаттамаларын; тетіктердегі ақаулардың пайда болу әдістерін, олардың мәнін; машиналар тетіктерінің тозуға төзімділігін арттыру мен қалпына келтірудің әдіс тәсілдерін, олардың мәнін, қолданылатын жабдықтарды; техникалық қызмет көрсету мен техникалық жөндеу жүйелерінің терминологиясын және анықтамасын; техникалық пайдалану ережелерінің негізгі жағдайларын; ТҚК ұйымдастырудың негізгі принциптерін; ТҚК ұйымдастыру мен жұргізу бойынша пайдалану, кезекші және жөндеуші қызметкердің міндеттерін; жөндеу жұмыстарының түрлерін білуді; жөндеу құжаттамаларының түрлерін; оны толтырудың ережесі мен талаптарын; клинкерді күйдіру мен үгіту цехының құрастыру бірліктері мен тетіктерін жөндеу технологиясын; майлау материалдарының қолданысын, олардың түрлерін; клинкерді күйдіру мен үгіту үгіту цехтағы жабдықтарды майлау үшін жүйелер мен құрылғылардың құрылымын және қызмет принципін.
Іскерліктер: бұзылу мен тозудың түрлерін анықтауды, олардың пайда болу себептерін табуды; аспапсыз әдіспен тетіктердегі ақауларды табуды; практикалық қызметте терминдерді, анықтамаларды, шартты белгілерді пайдалана алуды; техникалық пайдалану ережелерін сақтауды бақылауды іске асыруды; ауысымды қабылдап алу мен тапсыру жорналын, агрегат жорналын толтыруды; жөндеу құжаттамаларын құруды; клинкерді күйдіру мен үгіту цехының жабдықтарына техникалық пайдалануды, техникалық қызмет көрсету, жөндеу мен құрастыруды жүргізуді.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.10
Біліктіліктер: "Парақ қалыптаушы машинаның жүргізушісі", "Құбыр машинасының машинисі"
АП. 05
Талшықтасцемент бұйымдарының өндірісі
Шикізат және негізгі технологиялық процестер. Талшықтасты қопсыту және талшықтасцемент массасын дайындау. Заттарды талшыққұбыр машинасына қалыптау. Талшықцемент заттарын қалыптаудағы қосымша процестер. Талшықцемент заттарының қатуы.Табақ талшықтасцемент материалдары. Талшықцемент құбырлары және оларды жалғастырғыштар. Жабдықтарды күту,технологиялық процесті қадағалау және дайын өнімнің сапасы.
Білімдер: шикізаттың түрлері мен негізгі технологиялық процестерді; талшықтасцемент массасын дайындау кезеңдерін; шикізаттың мөлшерін; жұмыс принципін және талшықтасцемент құбыр машиналарының өнімділігін; қаңылтыр материалдарының түрлерін; бүрлеуді пішімдеу технологиясын; пішінделген және жалпақ баспақталған қаңылтырлар өндірісінің технологиясын; талшықтасцемент құбырларының түрлерін; оларды өндіру ерекшеліктерін; технологиялық процесті бақылау әдістерін және дайын өнімнің сапасын.
Іскерліктер: технологиялық процестердің принциптік сызбасын оқу мен графикалық орындауды; технологиялық процестің параиетрлерін салыстыруды, шығарылатын өнімнің сапасын болжамдауды; талшықтасцемент бұйымдары өндірісінде қолданылатын жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритммен құруды.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
АП. 05
Талшықтасцемент бұйымдарының өндірісіндегі жабдықтарды пайдалану және жөндеу
Табақ қалып құю және құбыр машинасының құрылысы, қызмет принципі. Табақ қалып құю және құбыр машиналарының техникалық сипаттамасы және техникалық пайдалану ережелері. Табақ қалып құю мен құбыр машиналарының техникалық қызмет көрсетуі. Негізгі және қосымша жабдықтардың жұмыстарында болатын ақаулар. Табақ қалып құю машинасы жабдықтарның тетіктері мен түйіндерінің, бүрлеу пішімі машиналарының, толқындаушылардың, әр түрлі қалаушылардың, әр түрлі қатаю тасымалдауыштарының, толқынды табақ жолдарының, талшықтасцемент құбыр машиналарының технологиялық жөндеуі. Талшықтасцемент заттары жабдықтарының түйінін майлау. Талшықтасцемент заттары өндірісі үшін жабдықтар монтажы.
Білімдер: талшықтасцемент бұйымдарының жабдықтарын пайдалану туралы жалпы түсініктер мен ережелерді; механикалық жабдықтардың тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша негізгі жұмыстарды; талшықтас цемент бұйымдарын өндіру бойынша жабдықтарды пайдалану, жөндеу, реттеу және жинақтау ерекшеліктерін; жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын майлау материалдары мен майлау жүйелерін;
Іскерліктер: жабдықтардың қызметіндегі тоқырау себептерін анықтауды; талшықтас цемент бұйымдары өндірісі үшін жабдықтарды техникалық пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және жинақтауды жүргізуде;

ПК 2.2.3
ПК 2.2.11
Квалификации: 081505 2 "Машинист компрессорных установок",
081506 2 "Машинист пылевых насосов", 081507 2 "Машинист технологических компрессоров", 081508 2 "Машинист технологических насосов"
СД. 05
Компрессоры и насосы
Сжатие газа. Идеальный и реальный процесс сжатия газа. Общие сведения о компрессорах. Классификация компрессоров. Поршневые компрессора. Виды, назначения, конструктивные особенности, принцип работы. Одноступенчатое сжатие. Теоретическая и индикаторная диаграмма компрессора. Вредное пространство. Многоступенчатое сжатие. Мощность компрессора, к.п.д. компрессора. Центробежные компрессора. Принцип действия, классификация и область применения, сравнение с поршневыми компрессорами. Характеристика центробежного компрессора. Мощность компрессора. Турбокомпрессоры и турбогазодувки, принцип работы, назначение. Ротационные компрессоры, принцип работы и назначение. Вспомогательное оборудование компрессора: трубопроводы и арматура. Система смазки компрессоров. Эксплуатация компрессоров. Ремонт оборудования компрессорных установок. Сборка, монтаж компрессорного оборудования. Основы гидростатики и гидродинамики. Классификация, виды и назначения насосов. Поршневые и центробежные насосы. Гидротранспорт: шламовые насосы, грунтовые, песковые, углесосы. Пневмотранспорт: пневматические камерные, пневмовинтовые, аэрожелоба. Детали и арматура насосов. Эксплуатация насосов.
Знания: сущность процесса сжатия газов, индикаторную диаграмму компрессора; устройство, принцип действия, технические характеристики, конструктивные особенности компрессоров, их виды и назначение; вспомогательное оборудование и его назначение, виды смазки и ее назначение, правила эксплуатации, ремонта, сборки и монтажа оборудования; основные понятия и определения гидростатики и гидродинамики; виды, назначение, принцип действия, теоретические и технические характеристики, основные сведения об установке, правила эксплуатации и технико-экономические показатели насосов.
Умения: сопоставлять технические характеристики оборудования, составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования, определять причины неисправностей, производить расчет напора и производительности насосов.
ПК 2.5.3
ПК 2.5.11
ПК 2.6.3
ПК 2.6.10

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.11
Біліктіліктер: "Сығымдағыш қондырғылардың жүргізушісі", "Шаң-тозаң сорғыларының жүргізушісі", "Технологиялық сығымдағыштардың жүргізушісі", "Технологиялық сорғырлардың машинисі"
АП. 05
Компрессорлар мен сорғылар
Газды қысу. Газды қысудың идеалды және нақты процесі. Компрессорлар жөніндегі жалпы мағлұматтар.Компрессорларды жіктеу. Поршенді компрессорлар. Түрлері, қолданылуы, құрылыс ерекшеліктері, жұмыс принциптері. Бірсатылы қысу. Компрессордың теориялық және индикаторлық диаграммасы. Зиянды кеңістік. Көпсатылы қысу. Компрессордың күші, компрессордың ПӘК-і. Центрден тепкіш компрессорлар. Әрекет принципі, жіктелуі, қолдану аймағы, поршенді компрессорлармен салыстыру. Центрден тепкіш компрессорлардың сипаттамасы. Компрессордың күші. Турбокомпрессорлар мен турбогазүрлегіштер, жұмыс принципі, қолданылуы. Айналу компрессорлары, жұмыс принциптері мен қолданылуы. Компрессордың қосымша жабдықтары: құбыртасымалдаушылар мен арматура. Компоессорларды майлау жүйесі. Компрессорларды пайдалану. Компрессор қондырғылары жабдықтарын жөндеу. Компрессор жабдықтарын жинау және монтаждау. Гидростатика және гидродинамика негіздері.Негізгі түсініктер мен анықтамалар. Сорғылардың түрлері, жіктелуі және қолданысы. Поршенді және центрден тепкіш сорғылар. Жіктелуі, қолданысы және жұмыс принципі. Гидротасымалдауыш: қоқырлы сорғылар, тегісті, құмды, көмірсорғылар. Пневмотасымалдауыш: пневматика-камералық, пневмобұрандалы, аэронауалы. Сорғылардың бөлшектері және арматурасы. Сорғыларды пайдалану.
Білімдер: жабдықтарды пайдалануды, жөндеуді, құрастыруды және жинақтауды; PV және TS диаграммаларындағы қысудың негізгі процестерін; компрессорлардың түрлерін, қолданысын, қызмет принципін; компрессорлардың теориялық және техникалық сипаттамаларын; қысу туралы негізгі мағлұматтарды; газдарды қысу туралы негізгі мағлұматтарды; компрессорлардың пайдалану және техника-экономикалық көрсеткіштерін; сұйықтықтың негізгі түсінігін және анықтамасын; сұйықтық қозғалысының жұмыс режімдерін; гидростатика мен гидродинамиканың негізгі заңдылықтарын; сорғылардың қызмет принциптерін.
Іскерліктер: компрессорлардың техникалық сипаттамаларын салыстыруды; жабдықтарға қызмет көрсетудегі әрекет алгоритімін құруды; компрессордың қуаты мен ПӘК-не есептеу жүргізуді; компрессорлардағы ақаулардың себептерінанықтауды; сорғыларды түрлері мен типтері бойынша жіктеуді; сорғыға сипаттама беруді; бастапқы деректері бойынша сорғыны таңдауды; сорғыны іске қосу мен тоқтатуды іске асыруды.
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.11
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.10

ПК 2.7.3
ПК 2.8.3
ПК 2.8.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства;
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК8
ПК 2.1.1
ПК 2.8.1
ПК 2.1.2
ПК 2.8.2
ПО. 02
Слесарно-механическая практика
Обучение общеслесарным работам: разметке, рубке металла, правке и гибке металла, резке и опиливанию. Сверлению и зенкованию, обработке резьбовых поверхностей, шабрению и притирке. Изготовление простейших деталей. Разборка и сборка механизмов. Обучение обработке деталей на станках токарной группы: обработке наружных цилиндрических и торцовых поверхностей, вытачиванию канавок и отрезанию, растачиванию, шлифованию, строганию, фрезерованию.
Умения:
пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарно-механических работ, пользоваться приемами и измерениями деталей, производить наладку станков и выбор режущего инструмента;
Навыки: выполнения слесарных и механических работ, заточки режущего инструмента;
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3
ПК 2.1.10
ПК 2.8.10
ПО. 03
Обучение в лаборатории механического и теплотехнического оборудования
Практическое ознакомление с технологической схемой. Изучение устройства и принципа работы дробильного оборудования, сушильных барабанов, помольных агрегатов, печных агрегатов, пылеулавливающего оборудования. Изучение устройства и принципа работы листоформовочных машин, трубных машин, машин раскроя наката, рекуператоров. Техническая характеристика. Правила технической эксплуатации. Техническое обслуживание и ремонт механического и теплотехнического оборудования (обучение способам обслуживания и ведения процессов на полупромышленных установках). Возможные неполадки в работе основного оборудования и связанных с ними механизмов. Правила безопасности труда.
Умения: проводить внешний осмотр механического и теплотехнического оборудования; осуществлять его пуск и останов; предупреждать и устранять возможные неполадки в работе оборудования и связанных с ним механизмов; выполнять работы по текущему ремонту, рационально расходовать смазочные материалы; производить запись технологических параметров в журнал.
Навыки: определения технического состояния механического и теплотехнического оборудования; выполнения монтажа и регулировки механического и теплотехнического оборудования; эксплуатации механического и теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей;
пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования;
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3
ПО. 04
Обучение в лаборатории гидро- и пневмооборудования
Организация рабочего места. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности. Изучение технической документации основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатация и ремонт гидрооборудования. Ознакомление с устройством и принципом работ насосов и вспомогательного оборудования. Определение состояния и подготовка к работе насосов и вспомогательного оборудования. Пуск и останов насосов и электродвигателей. Изучение и установление режимов работы насосов. Регулировка насосов. Ремонт насосов и вспомогательного оборудования. Обслуживание пневмооборудования. Ознакомление с техническими характеристиками и принципом работы компрессоров. Эксплуатация, пуск и останов компрессора. Ремонт основного и вспомогательного оборудования. Система смазки оборудования. Обслуживание контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Умения: определять параметры физических свойств жидкостей и газов; потери напора, коэффициенты местного сопротивления; подбирать типы гидро- и пневмоприводов; читать и составлять простейшие схемы приводов; определять и устранять неисправности в работе приводов; проводить гидравлические и пневматические испытания; проводить измерения и снимать показания давления, расходов, температуры и других параметров гидравлических и пневматических элементов и приводов при их испытаниях и эксплуатации;
Навыки: выполнения монтажа и регулировки простейших гидросистем и пневмосистем; эксплуатации гидроприводов и аппаратуры; устранения мелких неисправностей;
оценки работы оборудования и аппаратуры.
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3
ПО. 05
Лабораторный контроль вяжущих и сыпучих материалов
Организация лаборатории контроля сырья и готовой продукции. Лабораторное оборудование, приборы. Освоение методов лабораторного контроля качества сырья, готовой продукции по ГОСТам. Определение насыпной и истинной плотности цемента; определение тонкости помола цемента; определение нормальной густоты цементного теста; определение сроков схватывания цементного теста: определение равномерности изменения объема цемента; определение марки цемента: определение влажности асбеста; определение степени распушки асбеста, линейные размеры плоских и волнистых листов, пределы прочности при изгибе и раздавливании асбестоцементных изделий.
Умения: выполнять химические анализы и физико-химические испытания сырья и готовой продукции.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; взвешивания различных веществ на разных типах весов; работы с мерной посудой, использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования;
отбора проб; аккуратного, точного проведения испытаний согласно методикам; работы со стандартами и оценки качества продукции в соответствии с ними, соблюдения правил техники безопасности.
ПК 2.1.2
ПК 2.8.2
ПО. 06
Обучение в лаборатории контрольно – измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Инструктаж по безопасности труда при обслуживании контрольно-измерительных приборов и средств автоматики. Ознакомление с устройством и обслуживанием приборов для измерения давления, дроссельных приборов, основных типов дифференциальных манометров; пневматических и электрических систем подачи показаний дифманометров на расстояние, уровнемеров, дистанционных указателей уровня, приборов измерения температуры, тахометров, потенциометров, электронных регулирующих приборов загрузки мельниц сырьем, расходомеров, вискозиметров, индукционных преобразователей, термопар, электронных потенциометров, регуляторов давления, радиационных пирометров, щита дистанционного управления печи.
Умения: снимать показания приборов, снимать и производить установку приборов, участвовать в обслуживании приборов.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.1.2
ПК 2.8.2
ПК 2.1.3
ПК 2.8.3

КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізат пен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріс пен цех ауласында қауіпсіз қозғалыс пен жұмыс істеуді; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтың құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ8
КҚ 2.1.1-
2.8.1
КҚ 2.1.2-
2.8.2
ӨО. 02
Слесарлық механикалық практикасы
Жалпы ұсталық жұмыстарға үйрету: белгілеу, металды шабуға, металды түзету және ию, кесу және егеу, бұрғылау және үңгіштеу, бұрандау беттерін өңдеу, қыру және ысқылау. Жай бөлшектерді дайындау. Механизімдерді сұрыптау және құрастыру. Жоңғыш станоктары топтарында бөлшектерді өңдеуге оқыту: ішкі цилиндрлі және шетжақты беттерді өңдеу, бунақтарды жону және кесу, ажарлау, сүргілеу, жоңғылау.
Іскерліктер: слесарлық - механикалық жұмыстарды орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; тетіктердің әдістерін және өлшемдерін қолдануды, білдектерге баптау жүргізуді және кескіш аспаптарын таңдауды;
Дағдылар: слесарлық және механикалық жұмыстарды орындауда, кескіш аспаптарын қайрауда;
КҚ 2.1.3-2.8.3
КҚ 2.1.10-2.8.10
ӨО. 03
Механикалық және жылу техникалық жабдықтар зертханасында оқыту
Технологиялық сызбамен тәжірибелік танысу. Ұнтақтау жабдықтарының, кептіргіш барабандардың, ұнтақтау агрегаттарының, пештер агрегаттарының, шаң тұтқыр жабдықтарының құрылысы мен жұмыс принциптерін оқу. Табаққалыпқұю машиналарының, құбыр машиналарының, бүрлеу пішімдерінің, қайтарымдаулардың құрылысы мен жұмыс принциптерін оқу. Техникалық сипаттама. Техникалық пайдалану ережесі. Механикалық және жылутехникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөрндеу (оқытудың қызмет көрсету тәсілі және процестерді жартылай өндірістік қондырғыларда жүргізу).
Негізгі жабдықтардың және оларға байланысты механизімдердің жұмысында кездесетін ақаудар.
Еңбек қауіпсіздігі ережесі.
Іскерліктер:механикалық және жылутехникалық жабдықтарға сыртқы тексеру жүргізуде; оны іске қосу мен тоқтатуды іске асыруда; жабдықтардың және олармен байланысты механизмдердің қызметіндегі мүмкін болатын ақауларды ескерту мен болдырмауда; ағымдағы жөндеу жұмыстары бойынша жұмыстарды орындауда, майлау материалдарын тиімді пайдалануда; жорналға технологиялық параметрлердің тіркеулерін жүргізуде.
Дағдылар: механикалық және жылутехникалық жабдықтардың техникалық күйін анықтауда;
- механикалық және жылутехникалық жабдықтарға жинақтау мен реттеу жүргізуде;
- механикалық және жылутехникалық жабдықтарды пайдалануда;
- ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда;
- жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда;
- жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда;
- жабдықтардың сызбаларымен жұмыс істеуде;
КҚ 2.1.3-2.8.3
ӨО. 04
Гидро- және пневможабдықтар зертханасында оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқа. Негізгі және қосымша жабдықтардың техникалық құжаттарын оқу. Гидрожабдықтарды пайдалану және жөндеу. Сорғылар және қосымша жабдықтардың құрылысымен және жұмыс принципімен танысу. Сорғылар мен қосымша жабдықтардың жағдайын анықтау және жұмысқа дайындау. Сорғылар мен электрқозғалтқыштарды жұмысқа қосу және тоқтату. Сорғылар жұмыс тәртібін оқу және құрастыру. Сорғылар мен қосымша жабдықтарды жөндеу. Пневможабдықтардың қызмет көрсетуі. Компрессорлардың техникалық сипаттамасымен және жұмыс принципімен танысу. Компрессорларды пайдалану және іске қосу мен тоқтату. Жабдықтардың майлау жүйесі. Бақылау-өлшеу аспаптарының қызмет көрсетуі және автоматтау құралдары.
Іскерліктер: сұйықтықтар мен газдардың физикалық қасиеттерінің параметрлерін анықтауды; Рейнольдс санын, арын шығынын, тұрақты кедергі коэффициентін анықтауды; гидро- және пневможетектердің түрлерін таңдауды; жетектердің жай сызбаларын оқу мен құруды; жетектердің жұмысындағы ақаулылықтарды анықтау мен болдырмауды; гидравликалық және пневматикалық сынамалар жүргізуді; гидравликалық және пневматикалық элементтер мен жетектерді пайдалану мен сынау кезіндегі қысымға, шығынға, температураға және басқа да параметрлерге көрсеткіштер алу мен өзгерістер жүргізуді.
Дағдылар: жай гидрожүйелер мен пневможүйелерді жинақтауды және реттеуді орнындауда; гидрожетектер мен аппараттарды пайдалануда; ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда; жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда.
КҚ 2.1.3-2.8.3
ӨО. 05
Тұтқыр және сусымалы материалдарды зертханалық бақылау
Шикізат пен дайын өнімді бақылау зертханасын ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар. МС талаптары бойынша шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылаудың зертханалық әдістерін игеру. Цементтің себілген және шынайы тығыздығын анықтау; цементтің жіңішке ұнтақтарын анықтау; цемент қамырының қалыңдығын анықтау; цемент қамырының қатаю уақытын анықтау; цементтің қалыпты көлемін өлшеуді анықтау; цементтің көлемінің бірқауыпты өзгеруін анықтау; цемент таңбасын анықтау; талшықтас ылғалдығын анықтау, талшықтас түту деңгейін анықтау парақтардың жазықтық және жазықтық толқынды сызықтық өлшемдерін; иілу және езу кезіндегі талшықтасцемент бұйымдарының беріктік шегін анықтау.
Іскерліктер:
Шикізат пен дайын өнімге химиялық талдаулар және физика-химиялық сынаулар жүргізуде;
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; әр түрлі таразыларда түрлі заттарды өлшеуде; өлшеу ыдыстарында жұмыс істеуде, электрқыздырғыш және т.б. аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфельдік пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізуде; сынаманы іріктеуде; әдістер негізінде дәл сынама жүргізуде; стандарттар және өнім сапасын бағалау негізіндегі жұмыстарда; қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауда.
КҚ 2.1.2-2.8.2
ӨО. 06
Бақылау-өлшеу аспаптарымен автоматты (БӨАжА) зертханасында оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Бақылау өлшеу аспаптарының және автоматты құралдарының қызмет көрсету кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің нұсқасы, қысымды кедергіш аспаптарының; дифференциалды манометрлердің негізгі түрлерінің құрылысын және аспаптардың кызмет көрсетуімен танысу; дифманометрлердің қашықтағы пневматикалық және электрлік жүйе беріліс көрсеткіштері, деңгейөлшегіштердің, дистанционды нұсқағыш деңгейін, температура өлшегіш аспаптарының тахометрлер, потециометрлер, диірмендерді шікізат пен толтырудың электронды реттегіш аспаптарымен, шығыс метрлерінің, қысымды реттеуіштер, радиация перометрлер, пештін дистанционды қалхандармен танысу.
Іскерліктер:
аспаптар көрсеткішін алуда; аспаптардың орнықтылығын алуда және жүргізуде, аспаптардың қызмет көрсетуіне қатысуда;
Дағдылар:
аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақаударды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.1.2-2.8.2
КҚ 2.1.3-2.8.3

ПК 3.9.10
ОПД. 12
Основы менеджмента
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм. Функции менеджмента. Внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента.
Знания: принципы делового общения в коллективе, основы организации работы коллектива исполнителей, особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Умения: давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
БК 4
БК 10
ПК 3.9.8
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы законодательства РК по охране труда. Организация работы с персоналом по технике безопасности. Права и обязанности персонала. Анализ несчастных случаев. Требования по технике безопасности к территориям, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструментам и приспособлениям. Воздействие негативных факторов на человека. Методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов. Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности. Экологический кодекс РК. Основные сведения об очистке выбросов в атмосферу. Классификация пылеулавливающего оборудования. Техническая характеристика, принцип работы и область применения. Общие сведения об очистке сточных вод. Классификация сточных вод. Шумоглушение и мероприятия по его снижению. Понятие об утилизации отходов производства. Общие направления создания экологически безопасных технологий. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; опасные факторы производства, причины производственного травматизма и профессиональных заболеваний; индивидуальные средства защиты; правила безопасности при работе на обслуживаемом оборудовании; правила поведения в огнеопасных местах и при пожарах; основные статьи экологического кодекса РК, действие вредных веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; типы и характеристику пылеулавливающего оборудования; методы очистки сточных вод; меры по снижению уровня шума.
Умения: оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять средства индивидуальной защиты и противопожарной безопасности, оказывать первую медицинскую помощь пострадавшему.
БК 8

КҚ 3.9.10
ЖКП. 12
Менеджмент негіздері
Әртүрлі ұйымдық –құқықтық формалардағы ұйымдар мен басқарудың мақсаты және міндеттері. Менеджмент негіздерінің қызметі. Ішкі және сыртқы ұйым ортасы. Еңбектің мотивация жүйесі.
Іскерлік араласу этикасы. Менеджмент негіздерінің психологиясы.
Білімдер: ұжымдағы іскерлік қатынастардың принципін, коллективтегі жұмысты ұйымдастыру негіздерін, атқарушыларды, кәсіпшілік қызметтер саласындағы Менеджмент негіздерің ерекшеліктерін.
Іскерліктер: ұжымда іскерлік және тұлға аралық қатынастарға баға беруді.
БҚ 4
БҚ 10
КҚ 3.9.8
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Еңбекті қорғау бойынша ҚР негізгі заңдылықтары. Қауіпсіздік техникасы бойынша қызметкермен жұмысты ұйымдастыру. Қызметкердің құқығы мен міндеттері. Жазатайым жағдайларды талдау. Өндіріс алаңдары мен жұмыс орындарындағы, жабдықтарға, аспаптарға, еңбек қауіпсіздігі бойынша талаптар. Адамға зиянды факторлардың әсері. Қауіпті техникалық жүйелер мен технологиялық процестерден қоғану әдістері мен тәсілдері. Кәсіби қызметте қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктері. ҚР экологиялық кодексі. Атмосферадағы қалдықтарды тазарту туралы негізгі мағлұматтар. Шаң-тозаң тұту жабдықтарын жіктеу. Техникалық сипаттамасы, жұмыс принципі және қолдану аймағы. Ақаба суларды тазарту туралы жалпы мағлұматтар. Ақаба суларды жіктеу. Шудан қорғану жәнеоны азайту бойынша шаралар. Өндіріс қалдықтарын қайта пайдалану туралы түсінік. Экологиялық қауіпсіз технологияларды құрудың жалпы бағыттары. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: еңбек қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттамаларды, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігін; уландырғыш заттардың адам ағзасына әсерін және қасиетін, химиялық заттардың шекті мүмкімдік концентрациясын, зиянды өндірістік факторлардың ШРД; жеке қорғану құралдарын, оларды таратудың шарттары мен тәртібін; электрқондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын; технологиялық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу мен пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптарын; өрт қауіпсіздігі ережелерін; ҚР табиғатты қорғаудың негізгі құжаттарын; өндірістік экологияның негіздерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды; зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді; ЕҚСЖ талдауды, учаскелерде ҚТ бойынша нұсқауларды жүргізу жұмысын ұйымдастыруды; қауіпсіздік жұмыстары, жарақатты ескерту бойынша техникалық шаралар жүргізу мен ұйымдастыруды; жұмыс орындарындағы зиянды өндірістік факторлардың деңгейін бақылауды жүргізуді; жабдықтарды пайдалану мен жөндеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік талаптарын орындауды; өрт сөндіру құралдарын пайдалануды; нормативті-техникалық құжаттармен жұмыс істеуді.
БҚ 8

ПК 3.9.7
СД. 02
Автоматизация технологических процессов
Основы техники измерения и средств контроля. Основы регулирования технологических процессов. Вычислительная техника в управлении технологическими процессами. Автоматизированные системы управления технологическими процессами. (АСУТП). Автоматизация процессов производства вяжущих и сыпучих материалов.
Знания: стандарты в области метрологии; средства измерения температуры, давления, разряжения, расхода, количества, уровня, влажности, механических параметров; назначение различных видов измерительных преобразователей; принципы работы систем дистанционной передачи; назначение АСР, типовых элементарных звеньев АСР; назначение и особенности автоматических регуляторов и исполнительных механизмов; назначение микропроцессорных контроллеров в управлении технологическими процессами; структуру и состав АСУТП; назначение систем контроля и регулирования в АСУТП.
Умения: классифицировать средства измерения; пользоваться приборами для измерения температуры, давления и разряжения, уровня, влажности, состава и механических параметров; определять вид измерительного преобразователя по контролируемому параметру; анализировать работу систем дистанционной передачи; строить структурную схему АСР; читать функциональную схему автоматизации производства.
ПК 3.9.3
СД. 03
Электрооборудование
Основы теории электропривода. Механика электропривода. Расчет мощности электродвигателей. Аппаратура управления и защиты электропривода. Способы автоматического управления и защиты. Электроснабжение предприятий керамического производства. Электрооборудование общепромышленных механизмов. Электрооборудование подъемно-транспортных машин и механизмов. Электрооборудование насосных, компрессорных и вентиляционных установок. Электрооборудование поточно-транспортных систем. Электрооборудование основных механизмов химической промышленности. Общая характеристика механизмов химической промышленности и условия работ электрооборудования. Электрооборудование червячных машин. Электрооборудование валковых машин.
Знания: виды электропривода, конструктивные особенности двигателей, применяемых в химической промышленности, основные схемы включения, режимы работы и электромеханические характеристики электродвигателей, принцип работы тиристорного преобразователя частоты, асинхронного вентильного каскада, релейно-контактной и бесконтактной аппаратуры управления защиты, системы электроснабжения и требований к ней; физические основы процессов, происходящих в машинах для подачи жидкостей и газов; типовые электрические схемы управления электроприводами насосов, компрессоров и вентиляторов; электроприводы основных технологических агрегатов химической промышленности.
Умения: выбирать по каталогам соответствующее электрооборудование для насосных, компрессорных и вентиляционных установок, составлять электрические схемы управления этими установками; выполнять несложные расчеты по выбору электропривода механизма; составлять несложные электрические схемы управления; выбирать электрооборудование для валковых машин.
ПК 3.9.1
ПК 3.9.4
СД. 04
Механическое оборудование предприятий производства вяжущих и сыпучих материалов
Оборудование горных цехов. Оборудование сырьевых цехов. Оборудование цехов обжига. Оборудование цехов помола клинкера. Оборудование для производства извести и гипса. Оборудование для улавливания пыли. Оборудование для асбестоцементного производства.
Знания: назначение, устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования горных, сырьевых цехов, цехов обжига, помола клинкера, асбестоцементного производства; методику расчета основного оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов.
Умения: читать кинематические схемы и чертежи основного и вспомогательного оборудования горных, сырьевых цехов, цехов обжига, помола клинкера, асбестоцементного производства; выполнять основные проектные и проверочные расчеты деталей и узлов оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов.
ПК 3.9.1
ПК 3.9.10
СД. 05
Эксплуатация, ремонт и монтаж оборудования производства вяжущих и сыпучих материалов
Надежность машин и теротехнология. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта оборудования. Методы повышения изностойкости деталей оборудования. Эксплуатация оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов. Технология ремонта деталей и узлов оборудования горных, сырьевых цехов, цехов обжига, помола клинкера, асбестоцементного производства; цехов по производству извести и гипса. Эксплуатация и ремонт оборудования для улавливания пыли. Смазка оборудования. Монтаж оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов.
Знания: организация ремонтных работ оборудования; надежность оборудования; общие понятия и положения об эксплуатации механического оборудования; критерии и оценки эффективности работы оборудования; основные работы по ремонту деталей и узлов механического оборудования; особенности эксплуатации, ремонта, регулировки и монтажа оборудования предприятий по производству вяжущих и сыпучих материалов. Смазочные материалы и системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования.
Умения: определять степень износа деталей оборудования, причины отказа работы оборудования; производить техническую диагностику, составлять алгоритм ремонта и монтажа оборудования для производства вяжущих и сыпучих материалов; составлять графики ремонта, оформлять ремонтную документацию.
ПК 3.9.2
ПК 3.9.6
ПК 3.9.9
СД. 06
Экономика предприятий отрасли
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания: организацию работы и структуру предприятия, работу смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организацию труда; механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях.
Умения: рассчитывать по принятой методике основные технико-экономические показатели деятельности организации.
БК 6
ПК 3.9.9
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Оборудование керамического производства: назначение, классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации, возможные неполадки, причины их возникновения и способы устранения. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: выполнять слесарные работы, изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, выполнять разборку механизмов, очистку, промывку и ремонт деталей, пользоваться измерительным и слесарным инструментом; производить выбор инструмента; выполнять основные слесарно-сборочные работы.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ТУП практики 0815 среднее звено
ПК 3.9.11
ПО. 02
Механическая практика
Обучение обработке деталей на станках токарной группы: обработке наружных цилиндрических и торцовых поверхностей, вытачиванию канавок и отрезанию, растачиванию, шлифованию, строганию, фрезерованию.
Работа на станках с программным управлением.
Умения: осуществлять пуск и остановку станков; производить установку, закрепление заготовки и инструмента; выполнять наладку станка на заданные частоту вращения шпинделя и подачу; выполнять обработку хомутов, гаек, винтов, валиков, втулок, сверл, зубчатых колес, штуцеров; контролировать размеры изготовляемых деталей.
Навыки: изготовления и обработки деталей на металлорежущих станках; производить заточку режущего инструмента.
0815ТУП практики
ПК 3.9.11
ПО. 03
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: вычерчивать схемы расположения оборудования основных и вспомогательных цехов базового предприятия; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на предприятии, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией
0815
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.6
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Изучение технологии ремонта, испытаний и приемки производственного оборудования. Система технического обслуживания и ремонта. Подготовка оборудования к ремонту. Порядок и правила эксплуатации оборудования. Порядок и правила разборки оборудования. Приспособления и инструменты, применяемые при разборке. Регулировка производственного оборудования.
Ремонт деталей, узлов и механизмов производственного оборудования. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов и тормозов, муфт. Ремонт деталей зубчатых, червячных, цепных и ременных передач. Ремонт деталей механизмов преобразования движения; ремонт базовых деталей. Ремонт деталей и узлов пневмо- и гидропривода. Монтаж производственного оборудования.
Умения: производить эксплуатацию оборудования в соответствии с Правилами технической эксплуатации; готовить оборудование к ремонту; производить разборку узлов и механизмов производственного оборудования, промывку и дефектовку деталей; пользоваться инструментом и приспособлениями при разборке механизмов; осуществлять регулировку и настройку механизмов после сборки; производить монтаж простых машин и агрегатов, подготавливать фундамент под монтаж оборудования; осуществлять крепление машин на фундаменте.
Навыки: работы в бригаде, подготавливающей оборудование к текущему ремонту; разборки механизмов, узлов оборудования; выполнения работ по сборке механизмов и узлов отремонтированного оборудования по ремонту деталей и узлов пневмо- и гидропривода; монтажа простых машин.
БК1-10
ПК 3.9.1
ПК 3.9.7
ПК 3.9.11
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера специалиста среднего звена.
Умения: производить эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт производственного оборудования; анализировать технологические параметры, прогнозировать ход технологического процесса, последствия отклонений параметров от технологического регламента, оценивать состояние техники безопасности на производстве, оформлять производственно-техническую документацию.
Навыки: чтения чертежей механизмов и машин, выполнения несложных ремонтов оборудования, в организации технологического контроля и ремонта оборудования, ведения и оформления документации на ремонт, составления графиков ремонтов и осмотров оборудования.
БК1-10
ПК 3.9.1
ПК 3.9.11
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения в качестве стажера выполнять функциональные обязанности техника-механика.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК1-10
ПК 3.9.1
ПК 3.9.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
владеет лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
имеет позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
осуществляет поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
планирует и организовывает работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
объективно оценивает результаты своей работы и команды в целом;
управляет собственным личностным и профессиональным развитием, адаптируется к изменениям в условиях рыночной экономики;
владеет навыками здоровьесбережения;
применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
владеет навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
проявлять инициативу принятия решений в стандартных и нестандартных ситуациях.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции

КҚ 3.9.7
АП. 02
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Өлшеу және бақылау құралдары техникасының негіздері. Технологиялық процестерді реттеудің негіздері. Технологиялық простерді басқарудағы есептеу техникасы. Технологиялық процестерді басқарудың автоматты жүйелері (ТПБАЖ).
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісіндегі автоматтандыру процестері.
Білімдер: бақылаудың автоматтық жабдықтарының құрылғысын, реттеу, қорғау және тоқтатуды, жеке аспаптардың және жалпы процестердің автоматтандырылған сызба-нұсқасын.
Іскерліктер: аспапты, технологиялық сызба-нусқа учаскесін немесе жалпы сызба-нұсқаны автоматтандыруды, аспаптардың көрсіткіштерін алуды және ақпарат анықтығын бағалауды.
КҚ 3.9.3
АП. 03
Электржабдықтар
Электржетек теориясы негіздері. Электрожетек механикасы. Электрқозғалтқыш қуатының есебі. Басқару аппаратурасы және электржетек қорғаныстары. Автоматты басқару және қорғау әдістері. Қыш өндірісі кәсіпорындарының электржабдықтары. Жалпы өндірістік механизмдердің электржабдықтары. Көлік -көтеру машинасы мен механизмдердің электржабдықтары. Сорғылардың, компрессорлардың және желдеткіш қондырғыларының электржабдықтары. Ағынды-тасымалдау жүйесінің электржабдықтары. Химия өндірісінің негізгі механизмдерінің электржабдықтары. Химия өндірісі механизмдерінің жалпы сипаттамасы және электржабдықтардың жұмыс жағдайлары. Бұрамдық машина электржабдықтары. Білік машинасы электржабдықтары.
Білімдер: электржетек түрлерін; қозғалтқыштардың құрылым ерекшіліктерін; қосудың негізгі сызба-нұсқалары және жұмыс тәртібін; электрқозғалтқыштардың электрмеханикалық сипаттамасын; тиристор жиiлiк түрлендiргiшiнің жұмыс принципін; асинхрондық вентилдi каскад, релелдiк-түйiскен және түйсіксіз аппараттарды басқаруды және қорғауды; электржабдықтау жүйелерін және оларға қойылатын талаптарын.
Іскерліктер: тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісінің механизімдерін электржетектермен басқарудың релелі-түйіспелі сызбаларын оқуды;
механизімдерге сәйкес электржабдықтарды каталог бойынша таңдап алуды; осы қондырғыларды басқарудың электрлік сызба-нұсқасын құруды; құбырқалыптау машинасы үшін электржабдықтар таңдап алуды.
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.4
АП. 04
Түтқыр және сусымалы материалдар өндірісінің механикалық жабдақтары
Таулы цехтарды жабдықтау. Шикізат цехтарын жабдықтау. Күйдіру цехтарын жабдықтау. Клинкер ұнтақтау цехтарын жабдықтау. Әк және гипс өндірісі үшін жабдықтар. Шаң тұтқыш жабдықтары. Талшықтасцемент өндірісі үшін жабдықтар.
Білімдер: тау, шикізат цехтарының, клинкерді күйдіру, үгіту цехтарының, әк пен гипс өндірісінің, талшықтасцемент өндірісінің негізгі және қосымша жабдықтарының түрлерін, қолданысын, құрылысын және қызмет принципін.
Іскерліктер: тау, шикізат цехтарының, клинкерді күйдіру, үгіту цехтарының, әк пен гипс өндірісінің, талшықтасцемент өндірісінің негізгі және қосымша жабдықтарының кинематикалық сызбасы мен сұлбасын оқуды.
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.10
АП. 05
Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісінің жабдықтарын пайдалану, жөндеу және құрастыру
Машина беріктігі және теротехнология. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру мен жүргізу. Жабдықтар тетіктерінің жоғарғы тозу тұрақтылығы әдістері. Тұтқыр және сұсымалы материалдар өндірісі үшін жабдықтарды пайдалану. Таулы, шикізат цехтары, клинкер ұнтақтау, талшықтасцемент өндірісі, әк және известь өндірісі жабдықтардың тетіктері мен түйіндерін жөндеу. Жабдықтарды майлау. Шаңтұту үшін жабдықтарды пайдалану және жөндеу. Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісі жабдықтары монтаждау.
Білімдер: бұзылу мен тозудың түрлерін, олардың пайда болу жағдайлары мен сипаттамаларын; тетіктердегі ақаулардың пайда болу әдістерін, олардың мәнін; машиналар тетіктерінің тозуға төзімділігін арттыру мен қалпына келтірудің әдіс тәсілдерін, олардың мәнін, қолданылатын жабдықтарды; техникалық қызмет көрсету мен техниканы жөндеу жүйелерінің терминологиясын және анықтамасын; техникалық пайдалану ережелерінің негізгі жағдайларын; ТҚК ұйымдастырудың негізгі принциптерін; ТҚК ұйымдастыру мен жұргізу бойынша пайдалану, кезекші және жөндеуші қызметкердің міндеттерін; жөндеу жұмыстарының түрлерін білуді; жөндеу құжаттамаларының түрлерін; оны толтырудың ережесі мен талаптарын; жабдықтардың жұмысының өлшемдері мен тиімділікті бағалауды; механикалық жабдықтардың тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша негізгі жұмыстарды; тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісі бойынша кәсіпорынның жабдықтарын пайдалану, жөндеу, реттеу және жинақтау ерекшеліктерін; жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын майлау материалдары мен майлау жүйесін; жабдықтардың жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды; жабдықтардың сенімділігін; механикалық жабдықтарды пайдалану туралы жалпы түсініктер мен ережелерді; жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және жинақтаудың технологиясын; жабдықтарға күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жөндеу құжаттамаларын; жабдықтарды майлау үшін құрылғыларды және жүйенің құрылымы мен қызмет принципін.
Іскерліктер: бұзылу мен тозудың түрлерін анықтауды, олардың пайда болу себептерін табуды; аспапсыз әдіспен тетіктердегі ақауларды табуды; белгіленген жағдайлар бойынша тетіктердің тозуға төзімділігі мен қалпына келтіруді арттыру әдістерін белгілеуді; практикалық қызметте терминдерді, анықтамаларды, шартты белгілерді пайдалана алуды; техникалық пайдалану ережелерін сақтауды; ауысымды қабылдап алу мен тапсыру жорналын, агрегат жорналын толтыруды; жөндеу құжаттамаларын құруды; техникалық диагностика жүргізуді; жоспарлы-ескертпелі жөндеу жұмыстары туралы ереже негізінде жабдықтарға жөндеу, жинақтау жүргізуді, жөндеу құжаттарын құруды.
КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.9
АП. 06
Кәсіпорын саласының экономикасы
Кәсіпорынды ұйымдастыру түрлері, олардың ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымдары. Өндіріс түрлері; олардың сипаттамасы. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы қаражаты. Еңбек ресурстары. Ұйымдастыру, нормалау және еңбек төлемақы. Өнімнің өзіндікқұны. Бағаның құрылуы. Ұйымның тиімді қызметін бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсікегеқабілеттілігі.
Білімдер: кәсіпорын қызметің тиімді ұйымдастыруды, жабдықтар жұмысы процестерінің экономикалық мәнің, жөңдеу-жинастыру жұмыстарын ұйымдастыру әдістерін; жұмыстың ұйымдастырылуын және кәсіпорын құрылысын, жұмыс істеп жатқан өндірістің жағдайындағы кәсіпорындағы түрлі кәсіптердің жұмысын, еңбекті ұйымдастыруды; өнімге бағаның құрылу механизімін және қазіргі жағдайдағы еңбек төлемақы түрлерін.
Іскерліктер: жабдықтардың жұмысының негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін есептуді, жабдықтардың тиімді жұмысын бағалауды және оның кәсіпорын жұмысының нәтижесіне әсерін; еңбек өнімділігінің берілген әдіс бойынша есептеу; еңбекақыны; өзіндікқұнды және өнімнің бағасын; ұйым әрекетінің тиімділігін бағалай білуді.
БҚ 6
КҚ 3.9.9
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Қыш өндірісінің жабдықтары: қолданысы жіктелуі, құрылысы, қызмет принципі, пайдалану ережесі, кездесетін ақаулар, олардың болу себептері мен жою әдістері. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июды, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режімін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, технологиялық процестер, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда; Слесарлық өлшеу аспаптарын қолдануда.
КҚ 3.9.11
ӨО. 02
Механикалық практикасы
Жонғыш топтары станоктарында бөлшектерді өңдеуге оқыту: сыртқы цилиндрлі және шеткі беттерді өңдеу; бунақтарды жону және кесу; кеулейжону, ажарлау, сүргілеу, жонғылау. Бағдарламалық басқару арқылы білдектерде жұмыс істеу.
Іскерліктер: білдектерге тетіктерді орнықтыруды және бекітуді; кескіш аспаптар мен жонғылағыштарды орнықтыру мен бекітуді; білдектердің басқару органдарын пайдалануды; тетіктерді өлшеу әдістерін қолдануды; білдектерге баптау жүргізуді; кесу аспабына таңдау жүргізуді; металлкескіш білдектерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау мен өндірістік санитарияны.
Дағдылар: металлкескіш білдектерде тетіктерді дайындауда және өңдеуде; кескіш аспаптарына қайрау жүргізуде.
КҚ 3.9.11
ӨО. 03
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және қосымша цехтары, олардың тағайындалуы және технологиялық процесс. Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріс пен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; жалпы кәсіптік және арнайы пәндерден алған білімдерін колдануды; технологиялық процесті талдауды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды анықтауды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, кәсіпорында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.6
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жөндеуді, сынауды және өндірістік жабдықтарды қабылдаудың технологиясын оқып білу.Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүйесі. Жабдықтарды жөндеуге дайындау. Жабдықтарды пайдалану тәртібі мен ережесі. Жабдықтарды құрастырудың тәртібі мен ережесі. Құрастыру кезінде қолданылатын аспаптар мен құрылымдар. Өндірістік жабдықтарды реттеу. Өндірістік жабдықтардың тетіктерін, түйіндерін және механизмдерін жөндеу. Мойынтірек түйіні тетіктерін жөндеу. Шкивтер мен тежеуіштерді,жалғастырғыштарды жөндеу; тісті, бұрамдық, шынжырлы және белдікті беріліс тетіктерін жөндеу. Қозғалыстың механизмдерінің тетіктерін жөндеу. Базалық тетіктерді жөндеу. Пневмо және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу. Өндірістік жабдықтардың монтажы.
Іскерліктер: жай механизімдер мен машиналардың техникалық қызмет көрсетуін іске асыруды, ауысымды қабылдау мен тапсыру жорналын толтыруды, жабдықтарды жөндеуге дайындауды, жабдықтардың тетіктері мен механизімдеріне бөлшектеуді жүргізуді,жабдықтардың жылжымайтын қосылыстар механизімдерін бөлшектеу кезіндегі аспаптар мен құрылғыларды пайдалануды, жөндеудің әдістері мен тозған тетіктерді қалпына келтіру тәсілдерін, жабдықтардың жөнделген тетіктері мен механизімдеріне құрастыру жүргізуді, жөнделген және бапталған жабдықтарға жаттықтырулар жүргізуді.
Дағдылар: бригададағы жұмыстарда, жабдықтарды ағымдағы жөндеуге дайындауда, жабдықтардың механизімдерін, түйіндерін бөлшектеуде; пневмо- және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша, жөнделген жабдықтардың механизімдері мен түйіндерін бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауда; жай машиналарды жинақтауда.
БҚ1-10
КҚ 3.9.1-3.9.7
КҚ 3.9.11
КП. 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Цехтағы (бөлімшелелердегі) технологиялық процестерді оқып білу, орта буын маманының дублеры есебінде жұмыс істеу.
Іскерліктер: жабдықтардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеу бойынша шебердің (шебердің көмекшісі), учаске механигінің міндеттерін орындауды.
Дағдылар: механизімдер мен машиналардың сызбасын оқуда, жабдықтарға жай жөндеу жүргізуде, жабдықтарға технологиялық бақылау мен жөндеуді ұйымдастыруда, жөндеудің құжаттарын енгізу мен рәсімдеуде, жабдықтарды жөндеу мен тексеру кестелерін құруда.
БҚ 1-10
КҚ 3.9.1-3.9.11
КП. 03
Диплом алды практикасы, сонын ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпарат жинау, орта буын маманы бойынша жұмыс орнында тәжірибеден өту.
Іскерліктер: цехтың линейлік жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік- техникалық құжаттамалармен жұмысты; талдау нәтижелерін рәсімдеуді; іскерлік құжаттамаларды; жоспарлау құжаттамасында хабарлар болуды; еңбек төлем ақысына есептеу жүргізуді; цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар: линиядағы жетекшінің; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативті-техникалық құжаттамалармен жұмыста.
БҚ1-10
КҚ 39.1-3.9.11
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
тұлға аралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларын қолдана біледі;
көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессионалдық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасауда позитивтік әдеттердің болуы;
кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ізденулерді, ақпараттарды қолдана білу;
Қазақстан Республикасының еңбек кодексімен және бекітілген салалық нормативті құжаттарға сәйкес өндіріс орындарында (жеке және ұжымдық) жұмысты ұйымдастырады және жоспарлайды;
өзінің және жалпы ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалайды;
жеке өз басының және кәсіби дамуын басқарады, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделеді;
денсаулық сақтау дағдырларын біледі;
өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелерін қолданады;
зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдарларын меңгереді;
қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдау белсінділігін танытады;
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1. 081501 2 "Машинист цементных мельниц"
2.1.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.1.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.1.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.1.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.1.5 применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.1.6. подготавливает к работе мельницы, вспомогательное оборудование и транспортирующие механизмы;
2.1.7. регулирует питание мельниц материалами, предназначенными для размола, догружает и перегружает мельницы мелющими телами;
2.1.8. обеспечивает требуемую производительность мельниц (свыше 75 т/ч) и тонину помола, устанавливает и поддерживает режим работы мельницы по показаниям контрольно-измерительных приборов и данным лаборатории;
2.1.9. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.1.10. проводит профилактические осмотры и выполняет несложный текущий ремонт оборудования.
2.2. 081502 2 "Машинист листоформовочной машины"
2.2.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.2.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.2.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.2.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.2.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.2.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.2.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.2.8. регулирует концентрацию асбестоцементной массы и ее уровня в ваннах сетчатых цилиндров;
2.2.9. поддерживает равномерную толщину асбестоцементной пленки в процессе формования асбестоцементного листа;

2. Жоғары деңгей
2.1. 081501 2 -Цемент диірмені жүргізушісі
2.1.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.1.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС – қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.1.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.1.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.1.5. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.1.6. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.1.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.1.8. диірмендерді, қосымша жабдықтарды және тасымалданушы механизмдерін іске қосуды даярлайды;
2.1.9. қызмет көрсететін процесс пен жабдықтар параметрлерінің есеп беру – техникалық құжаттарын жүргізеді;
2.1.10. профилактикалық тексеру жүргізу және жабдықтарға жай ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізе біледі.
2.2. 081502 2 - "Парақ қалыптаушы машинаның жүргізушісі"
2.2.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.2.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС–қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.2.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.2.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.2.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.2.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.2.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.2.8. талшықтасцемент массасының концентрациясын, торлы цилиндр ваннасының деңгейін реттеуді жүргізеді;
2.2.9. талшықтасцемент табақтарын қалыптау процесі кезіндегі талшықтасцемент қабыршақтарының біркелкі қалыңдығын қадағалауды жүргізеді;

2.2.10. регулирует натяжения сукна на листоформовочной машине;
2.2.11. принимает участие в чистке, разборке, ремонте и сборке листоформовочной машины.
2.3. 081503 2 "Машинист трубной машины"
2.3.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.3.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.3.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.3.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.3.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.3.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.3.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.3.8. регулирует подачу асбестоцементной массы в ванну сетчатого цилиндра;
2.3.9. наблюдает за толщиной стенки навиваемой трубы по показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.3.10. производит развальцовку труб после их навивания;
2.3.11. принимает участие в чистке, разборке и сборке трубной машины.
2.4. 081504 2 "Помощник машиниста (обжигальщика) вращающихся печей"
2.4.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.4.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.4.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.4.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.4.5. 5 применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.4.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.4.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.4.8. контролирует и регулирует технологические и теплотехнические режимы печных агрегатов, теплообменных устройств, вспомогательного оборудования;

2.2.10. табақтарды қалыптау машинасында шұғаны созу процесін реттейді;
2.2.11. табақ қалыптау машиналарын тазарту, құрастыру, сұрыптау және жөндеу жұмыстарына қатысады.
2.3. 081503 2 "Құбыр машинасының машинисі"
2.3.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.3.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС–қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.3.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.3.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсетеді жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.3.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.3.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.3.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.3.8. талшықтасцемент массасын торлы цилиндр ваннасына жіберуді реттеу;
2.3.9. бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіші бойынша құбырдың қабырғасынан толу қалыңдығын бақылайды;
2.3.10. құбырды толтырғаннан кейін шырқайналдыруды жүргізеді;
2.3.11. құбыр машиналарын тазарту, құрастыру, сурыптау жұмыстарын жүргізеді.
2.4. 081504 2 "Айналмалы пештер машинисі (күйдіруші) көмекшісі"
2.4.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.4.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС–қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.4.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.4.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.4.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.4.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.4.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.4.8. пеш агрегаттарының технологиялық және жылутехникалық режимін бақылап, қадағалау; жылу алмасу қондырғыларының, қосымша жабдықтардың реттеуін бақылайды;

2.6.8. производит осмотр и подготавливает к работе винтовые насосы, трубопроводы, электродвигатели и контрольно-измерительные приборы;
2.6.9. производит пуск и останов винтовых насосов;
2.6.10. наблюдает за состоянием и работой винтовых насосов, шнеков, электродвигателей и транспортирующих магистралей;
2.7. 081507 2 "Машинист технологических компрессоров"
2.7.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.7.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.7.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.7.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.7.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.7.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.7.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;
2.7.8. производит запуск и останов газоперекачивающих агрегатов;
2.7.9. ведет контроль за работой технологического оборудования, регулирует технологический режим работы газоперекачивающих агрегатов;
2.7.10. производит оперативные переключения в электроустановках напряжением до 1000 вольт в цехах с электроприводными газоперекачивающими агрегатами;
2.8. 081508 2 "Машинист технологических насосов"
2.8.1. знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка;
2.8.2. знает свойства сырья и готовой продукции, физико-химические свойства транспортируемых материальных потоков согласно ГОСТов; методы контроля технологического процесса;
2.8.3. знает конструкцию и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования; устройство и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.8.4. умеет читать и графически выполнять принципиальные схемы технологических процессов и обслуживаемого оборудования с обвязкой контрольно-измерительных приборов;
2.8.5. применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
2.8.6. владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшему;
2.8.7. ведет отчетно-техническую документацию параметров обслуживаемого процесса и оборудования;

2.6.8. бұрандалы сорғыларды жұмысқа дайындайды, құбыржетіктерін, электрқозғатқыштар және бақылау - өлшеу аспаптарына тексерулер жүргізеді;
2.6.9. бұрандалы сорғыларды жұмысқа қосу және тоқтатуды жүргізеді;
2.6.10. бұрандалы сорғылардың, шнектердің, электрқозғалтыштар және тасымалдаушы магистралдардың жұмысының және жағдайларын бақылайды;
2.7. 081507 2 "Технологиялық сығымдағыштардың жүргізушісі"
2.7.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.7.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС–қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық
қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.7.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының
құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.7.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.7.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.7.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.7.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;
2.7.8. газайдау агрегаттарын іске қосу, тоқтату жұмыстарын жүргізеді;
2.7.9. технологиялық жұмыс барасын қадағалау және газайдау агрегаттарының технологиялық жұмыс режимін реттейді;
2.7.10. электрожетекте газайдау агрегаты цехтарында электроқондырғыларының кернеуін 1000 В – қа дейін оперативті жүргізеді;
2.8. 081508 2 "Технологиялық сорғылардың машинисі"
2.8.1. жалпы технологиялық процестердің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын біледі;
2.8.2. шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін, МС – қа сәйкес тасымалдайтын материалдар ағымының физика-химиялық қасиетін; технологиялық процесті бақылау әдістерін біледі;
2.8.3. қызмет көрсететін жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен әрекет принциптерін біледі;
2.8.4. технологиялық процестердің, принциптік сызба нұсқасын графикалық орындап, оқи біледі, бақылау-өлшеу аспаптарын қызмет көрсету жабдықтарымен байланыстыра біледі;
2.8.5. технологиялық процесті жүргізу кезінде қауіпсіздік техника нормалары мен ережесін, өнеркәсіптік санитарияны және экологиялық қауіпсіздікті сақтайды;
2.8.6. зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетеді;
2.8.7. қызмет көрсету процестері мен жабдықтардың параметрлеріне есеп беру техникалық құжаттарды жүргізеді;

2.8.8. обслуживает насосные установки различных типов;
2.8.9. осуществляет пуск, регулирование режима работы и остановку всего оборудования насосной станции;
2.8.10. выявляет, предупреждает и устраняет неполадки в работе оборудования насосной станции.
3. Специалист среднего звена
3.1. 081509 3 "Техник-механик"
3.9.1. знает устройство, назначение, принцип действия и правила эксплуатации технологического оборудования заводов по производству сыпучих и вяжущих материалов; грузоподъемных и транспортных механизмов;
3.9.2. знает виды и технологические процессы ремонта оборудования, правила безопасности при его обслуживании, методы организации ремонтно-монтажных работ в пределах бригады или цеха;
3.9.3. знает основы технологии и принципиальные схемы автоматизации производства, заводские коммуникации;
3.9.4. взаимодействует со специалистами смежных профилей, владеет междисциплинарным подходом при решении производственных проблем;
3.9.5. читает и графически выполняет схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
3.9.6. работает с нормативно – правовой и технической документацией: приказами, распоряжениями, ГОСТами, техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
3.9.7. осуществляет контроль за соблюдением правил и норм техники безопасности, промышленной санитарии и экологической безопасности при эксплуатации и ремонте технологического оборудования;
3.9.8. организовывает работу подчиненного ему персонала и осуществляет техническое руководство по эксплуатации, ремонту и монтажу машин и оборудования;
3.9.9. составляет графики ремонта оборудования, дефектные ведомости в соответствии с положением о планово-предупредительном ремонте;
3.9.10. производит необходимые механические и технологические расчеты;
3.9.11. выполняет обязанности слесаря по ремонту оборудования в соответствие с полученной рабочей профессией.
Приложение 158
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 554
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 - Энергетика
Специальность: 0903000 – Электроэнергетика (по отраслям)
Квалификация: 090301 3 - Техник-энергетик
Форма обучения: очная

2.8.8. әр түрлі сорғы қондырғыларына қызмет көрсетеді;
2.8.9. барлық сорғы станциялары жабдықтарын іске қосу және тоқтату жұмыс режимдерін реттейді және жүргізеді;
2.8.10. сорғы станциясының жабдықтарының жұмыс барысы кезіндегі ақаударды болдырмайды, ескертеді, айқындайды;
3. Орта буын маманы
3.1. 081509 3 "Техник-механик"
3.91.1. тұтқыр және сусымылы материаалдарды өндіру зауытарының техникалық жабдықтарды пайдалану ережелерін, құрылысын, қолданысын, әрекет принципін біледі;
3.9.2. жөндеу жұмыстарының түрлерін және оларға қызмет көрсетудегі қауіпсіздік ережелерінің техникалық процесін біледі; цехтар мен бригада аймақтарында жөндеу монтажын ұйымдастырудың әдістерін біледі;
3.9.3. өндірісті автоматтандыру мен зауыт коммуникациясының технологиялық және принципті сызба негіздерін біледі;
3.9.4. өндірістік жағдайларды шешу кезіндегі ұқсас кәсібі мамандармен қарым-қатынаста болады;
3.9.5. компьютерлік бағдарламаны қолдану барсында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың графикалық сызба нұсқасын біледі;
3.9.6. нормативтік құқықтық және техникалық құжаттармен: бұйрықтармен, өкімдерімен, МС-пен, технологиялық жабдықтардың техникалық паспорттарымен, анықтамалық әдебиеттермен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқауларымен жұмыс істейді;
3.9.7. технологиялық жабдықтарды пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздікті сақтау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және экологиялық қауіпсіздік сақтауды бақылауды іске асырады;
3.9.8. машиналар мен жабдықтарды пайдалануда, жөндеу және монтаждаудың техникалық басқаруын ұйымдастырады;
3.9.9. жөндеудің ескертпе жоспар жағдайларына байланысты жабдықтарды жөндеу графигін, ақаулар ведомосін құрады;
3.9.10. қажетті түрде механикалық-технологиялық есептеулер жүргізеді;
3.9.11. өзінің мамандығына сай жабдықтарды жөндеу барысында ұсталық міндетін атқарады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 158-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 554-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0903000 – Электрэнергетика (салалар бойынша)
Біліктілігі: 090301 3 – Техник-энергетик
Оқыту нысаны: күндізгі

4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего часов учебного времени:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 160
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 556
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: Электроэнергетика (по отраслям)
Cодержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
знания:
- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
-делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
умения:
-грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- составлять и оформлять административно-
организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 1, 4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1, 4,6
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XXв;

4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Оқу уақытының барлық сағат саны:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 160-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 556-қосымша
0903000 – Электрэнергетика (салалар бойынша) мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
-мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізу; құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 1,4,6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
-кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
БҚ 1,4,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша білім алушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XXв;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
- истории Казахстана
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 4,7
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
знания:
-социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
-основы физического и спортивного самосовершенствования;
умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 7
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол; қазақ диаспорасының құрылуы;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
-Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы; көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениеті; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы; ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- көтерілістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашу, коллективтендіру;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 4,7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білімдерін қолдану.
БҚ 7
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениет әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4,7
СЭД 02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 4,7
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес- планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері.
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
-көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 4,7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдар: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 4,7
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздері, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.

БК 7,8
СЭД04
Основы политологии и социологии:
предмет политология; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления. Формы государственного устройства, политические партии, партийные системы. Политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
умения:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 4,7
СЭД 05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
умения:
использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4,6,7
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:
- линии по ГОСТу 2.303-68*, форматы по ГОСТу 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТу 2.304-81;
- масштабы по ГОСТу 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТу 2.307-68*;
умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности

БҚ 7,8
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін;
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірде орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
БҚ 4,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін белгіленетін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 4,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, БТБА, МЖМБС, ұғымдары; сызбалардың графикалық
ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; графикалық редактордың көмегімен және қолмен тетіктердің контурларын жасау тәсілдері; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-
68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.

БК 4,7
ОПД02
Техническая механика:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
БК 3,7
ОПД03
Основы электротехники:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электрические измерения. Однофазные электрические цепи переменного тока. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача, распределение электроэнергии. Электронная полупроводниковая аппаратура
знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока.
навыки:
- расчет электрической емкости;
- перевод единиц измерения величин электрического и магнитного полей в систему СИ;
- определение цены деления электроизмерительных приборов;
- чтение однофазных и трехфазных электрических цепей переменного тока;
- работы с техническими паспортами трансформаторов;
БК 1,2,3
ПК3.1. 1
ОПД 04
Метрология, стандартизация и средства измерения:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи, преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств
веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
знания:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структура средств измерения;
- структура Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации, унифицированные сигналы;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методика электрических измерений; методика анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектация приборов для измерения различных параметров технологических процессов;
- структура систем централизованного контроля;
умения:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
-осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь - вторичный прибор;
- снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов; производить настройку приборов;
- включать дифманометры в работу;
- снимать и анализировать характеристики приборов газового анализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
навыки:
- работа с приборами
БК3,
ПК3.1. 1
ОПД 05
Гидравлика и гидропривод:
Физические свойства жидкости. Основы гидростатики и гидродинамики. Гидравлические сопротивления. Истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах. Общие сведения о насосах. Насосное оборудование электростанций. Насосы.
Гидроаппаратура. Объемные гидродвигатели. Объемный гидропривод. Регулирование объемного гидропривода. Следящие гидроприводы. Гидролинии, емкости и рабочие жидкости.
знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
навыки:
- по определению вязкости жидкости с помощью вискозиметра;
- решение задач с применением уравнения Бернулли;
- определение режима движения жидкости и решения задач на определение потерь напора;
- определение коэффициента расхода различных типов насадков;

БҚ 4,7
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдары, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері; машина тетіктерінің негіздері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігін есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктерін таңдау.
БҚ 3,7
ЖКП 03
Электротехника негіздері:
Электр өрісі. Тұрақты ток электр тізбегі. Электрмагнетизм. Электрлік өлшемдер. Тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектері. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Айнымалы және тұрақты ток электр машиналары. Электр энергиясын беру, тарату. Электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электр сыйымдылықты есептеу әдістері; электр шамалардың өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңдары;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
- электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі, түрлері;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалану, электр тізбектерін есептеу;
- электрлік және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- тұрақты ток электр тізбегінің әртүрлі элементтерімен сұлба құру;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерді анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты қосу;
- тұрақты ток машинасын іске қосу;
дағдылар:
- электр сыйымдылықты есептеу;
- СИ жүйесіне электрлік және магниттік өріс шамаларының өлшем бірліктерін ауыстыру;
- электр өлшеу аспаптарының бөлу құнын анықтау;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін оқу;
- трансформаторлардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу;
БҚ1,2,3
КҚ3.3. 1
ЖКП 04
Метрология, стандарттау және өлшеу құралдары:
Метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамаларды; өлшеу құралдарын және олардың негізгі сипаттамаларын; ГСП өлшеу түрлендіргіштері: алғашқы өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу тізбектері, ГСП дабыл түрлендіргіштері; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшемдер; кеңейту термометрлері; кедергі термотүрлендіргіштері; термоэлектрлік түрлендіргіштер; пирометрлер; екінші реттік түрлендіргіш аспаптары; қысымды және қысым айырымын өлшеу аспаптары: сұйықтық аспаптары; серіппелі аспаптар; мембраналы аспаптар; сильфонды аспаптар; деформациялық шкаласыз аспаптар және қашықтықтан беріліс түрлері; заттың мөлшері мен шығынын өлшеу; қысымның айнымалы айырым әдісімен шығынды өлшеу; жылдамдық шығын өлшеуіштері және сауынтар; көлемді шығын өлшеуіштер; тахометриялық шығын өлшеуіштер; гидросатикалық және акустикалық деңгей өлшеуіштер; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары; тығыздық өлшеу аспаптары; тұтқырлық өлшеу аспаптары; сұйық ортаның электр өткізгіштігін өлшеу аспаптары; химиялық құрамын өлшеу аспаптары; деңгей өлшеу аспаптары: қалтқымалы және буекті деңгей өлшеуіштер; сыйымдылықты, кондуктометриялық және радиоактивті деңгей өлшеуіштер; ГСП ақпаратты бейнелеу құрылғылары: ұқсас көрсететін тіркеуші екінші реттік аспаптар; сандық көрсететін екінші реттік аспаптар; орталықтандырылған бақылау құралдары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамалары;
- өлшеу құралдарының құрылымы;
- өнеркәсіптік аспаптардың және автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйесінің құрылымы, бірыңғайланған дабылдар;
- электр өлшеу аспаптар мен өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен жұмыс принципі;
- электрлік өлшеу әдістемесін; өлшеу нәтежелерін талдау әдістемесі;
- электрлік емес шамаларды өлшеу үшін аспаптардың жұмыс принципі және негізгі түрлері;
- ГСП ұқсас және сандық аспаптардың негізгі түрлері мен жұмыс принципі;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеу аспаптарының жинақылығы;
- орталықтандырылған бақылау жүйелерінің құрылымы;
Іскерліктер:
- өлшенетін шаманың ең дұрыс мәнін анықтау;
- әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін алғашқы өлшеу түрлендіргіштерін таңдау;
- жинақты таңдау: термотүрлендіргіш – екіншілік аспап;
- термотүрлендіргіштердің статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- температураны өлшеу аспаптарын жұмысқа қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- дифманометрлерді іске қосу;
- газ талдау және сұйықтық талдау аспаптарының сипаттамаларын алу және талдау;
- екіншілік аспаптарды баптау;
дағдылар:
- аспаптармен жұмыс істеу;
БҚ 3
КҚ 3.3.1
ЖКП 05
Гидравлика және гидрожетек:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі; сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығынын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығыны коэффициентін анықтау, әртүрлі саптамалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аққан кезде шығынды және өту уақытын анықтау бойынша есептер шығару.
дағдылар:
- тұтқырлық өлшеуіштің көмегімен сұйықтықтың тұтқырлығын анықтау бойынша;
- Бернулли теңдеуін қолданып есептер шығару;
- сұйықтық қозғалысы режимін анықтау және арын шығынын анықтауға есептер шығару;
- әртүрлі салма типтерінің шығын коэффицентін анықтау;

БК 1,4
ПК3.1. 1
ОПД 06
Конструкционные материалы:
Строение, свойства и способы испытания металлов. Сплавы железа с углеродом. Диаграмма состояния сплавов. Углеродистые стали и чугуны. Основы термической и химико- термической обработки стали. Легированные стали и сплавы. Сплавы цветных металлов. Неметаллические конструкционные материалы. Основные способы обработки металлов и сплавов. Допуски, посадки и технические измерения. Стандартизация и метрология в производстве обработке металлов. Конструкционные материалы гидромеханического оборудования ГЭС. Электродуговая сварка. Газовая сварка. Термическая резка. Сварочные работы при монтаже и ремонте оборудования и трубопроводов электростанций. Автоматическая и полуавтоматическая сварка. Объемы, виды, сроки контроля основного гидромеханического оборудования. Методы и средства дефектоскопии.
знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
- температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
- аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
- классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- виды обработки давлением: прокатка, волочение, прессование, ковка, штамповка; виды оборудования для обработки давлением; сортамент прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- допуски и посадки, взаимозаменяемость;
- основные цели и задачи стандартизации;
- влияние неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- природа и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам гидромеханического оборудования;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов;
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки;
умения:
-классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- выбирать вид ТО, ХТО для заданного сплава;
-определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
-работать с измерительными приборами и инструментами;
-пользоваться государственной системой измерений;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;

БҚ 1, 4
КҚ 3.3.1
ЖКП 06
Конструкциялық материалдар
металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; қорытпалар күйінің диаграммасы; көміртекті болаттар және шойындар; болатты химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспаланған болаттар және қорытпалар; түсті металл қорытпалары; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсаттар, қондырмалар және техникалық өлшеулер; металдарды өңдеу өндірісіндегі стандарттау және метрология; ГЭС гидромеханикалық жабдығының конструкциялық материалдары; электрдоғалы пісіру; газбен пісіру; термиялық кесу; электр станциялардың жабдығы мен құбырын монтаждау және жөндеу кезіндегі пісіру жұмыстары; автоматтық және жартылай автоматтық пісіру; негізгі гидромеханикалық жабдық көлемі, түрлері, бақылау мерзімі; ақауын табу әдістері және құралдары.
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамалары; кристалл тордың қасиеттері; кристалл тордың ақаулары;
- қорытпаның кристалдану температурасы, кесінді ережесі;
- салқындату кезінде қорытпалардағы аллотропиялық өлшеулер;
- белгіленуі және химиялық құрамы бойынша болаттар мен шойындардың жіктелуі;
- болаттар мен шойындарды таңбалау принципі, қолдану саласы;
- термиялық және химия-термиялық өңдеу мақсаттарын, белгіленуі, термиялық өңдеу түрлері және ХТӨ;
- коррозияның салдары, коррозиямен күресу әдістері;
- белгіленуі, құрамы бойынша қоспаланған болаттың жіктелуі, қоспаланған болатты таңбалау принципі, қолдану саласы;
- түсті металдарды таңбалау принципі, түсті металл қорытпаларының қолдану саласы;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: илемдеу, сүйрету, пресстеу, соғу, штамптау; қысыммен өңдеу жабдықтарының түрлерін; илемдеу бұйымдарының түржиыны туралы;
- қысыммен өңдеу түрлерінің ерекшеліктері, артықшылықтары және кемшіліктері;
- дәнекерлеу технологиясы, дәнекердің халық шаруашылығында қолданылуы;
- өзара ауыстыру рұқсаттары мен орнату туралы;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттері;
- материалдың қызмет ету мерзіміне қолайсыз факторлардың әсері;
- жылжығыштық табиғаты мен сатылары; релаксация; радиация;
радиациялық тұрақтылық туралы;
- гидромеханикалық жабдық материалдарына қойылатын талаптарды;
- әртүрлі құрылымды болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамалары;
- пісіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- пісіру аппаратына қойылатын талаптар;
- электрдоғалы пісірудің артықшылықтары;
Іскерліктер:
- материалдарды қасиеті мен белгіленуі бойынша жіктеу;
- диаграммамен жұмыс істеу, қорытпалардың күйі, қорытпа құрылымын анықтау, критикалық нүктелер;
- берілген қорытпа үшін ТӨ, ХТӨ түрлерін таңдау;
- коррозия түрлерін анықтау;
- болаттардың, түсті металдардың және олардың қорытпаларының маркаларын ашып оқу;
- материалды белгіленуі бойынша таңдау;
- өлшеу құралдарымен жұмыс істеу;
- өлшеудің мемлекеттік жүйесін пайдалану;
- әртүрлі жұмыс режимінде жылу техникалық жабдықтың тетіктері мен түйіндерінің болатын деформация түрлерін анықтау;

БК 1,7
ПК3.1.1
ОПД07
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор MicrosoftWord; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор AutoCad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройка компьютера на пользователя;
- работа в сети;
- работа с офисными программами;
умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
навыки:
- работы на компьютере.
БК 5,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Гидроэнергетические установки:
комплексное использование водных ресурсов; типы гидроэнергетических установок и схемы использования водной энергии; водное хозяйство комплексных гидроузлов и гидроэлектростанций; расчеты годичного и многолетнего регулирования стока; режимы работы ГЭС; обоснование параметров; выбор установленной мощности ГЭС; гидравлические турбины; насосы; электрическая часть ГЭС; вспомогательное оборудование; состав и компоновка сооружений ГЭС; деривационные каналы; туннели, напорные бассейны, уравнительные резервуары; турбинные трубопроводы; неустановившиеся режимы в бьефах и каналах; гидравлический удар; основные типы и компоновка зданий ГЭС; проектирование и расчет зданий ГЭС; типы и компоновка насосных станций; проектирование и расчет зданий насосных станций.
знания:
- основные задачи гидроэнергетики;
- влияние гидроэнергетических объектов на окружающую среду;
- мероприятия по охране природы;
- типы гидроэнергетических установок;
- определение напоров гидроэлектростанции;
- схемы использования водной энергии;
- виды регулирования стока;
- расчетные схемы регулирования стока;
- состав электростанций и их маневренность;
- режимы работы ГЭС;
- виды резервов энергосистем;
- энергоэкономические показатели ГЭС;
- выбор мощности ГЭС и ГАЭС;
- основные системы турбин и область их применения;
- основные параметры турбин;
- расчет КПД турбины;
- конструкции гидротурбин;
- автоматическое регулирование турбин;
-насосное оборудование;
- состав электрической части ГЭС;
- типы и параметры гидрогенераторов;
- компоновка гидроагрегатов ГЭС;
- типы и параметры трансформаторов;
- вспомогательное оборудование ГЭС;
- неустановившиеся режимы ГЭС;
- гидравлический удар, мероприятия по уменьшению гидравлического удара;
- основные типы зданий станций;
- компоновка зданий станций;
-типы и компоновка насосных станций;
умения:
- определять напор ГЭС;
- рассчитывать энергоэкономические показатели;
- выбирать мощность ГЭС;
-пользоваться рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин;
-выполнять гидравлический расчет спиральной камеры;
- определять коэффициент быстроходности;
-определять расход, КПД, мощность турбины;
-выбирать установленную мощность ГЭС.
навыки:
- расчета и выбора основного и вспомогательного оборудования ГЭС;
ПК3.1. 1, ПК3.1. 9, ПК3.1.12
СД 02
Электрооборудование электрических станций и подстанций:

БҚ 1,7
КҚ 3.3.1
ЖКП 07
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьтерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған
жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- жүйедегі жұмыс;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
Іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестелерді құру және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құруды және түзетуді;
дағдылар:
- компьютерде жұмыс істеу.
БҚ 5,7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Гидроэнергетикалық қондырғылар:
Су ресурстарын кешенді пайдалану; гидроэнергетикалық қондырғылардың типтерін және су энергетиканы пайдалану қондырғылары мен сұлбалары; кешенді гидротүйіндер мен гидроэлектр станциялардың су шаруашылығы; ағысты жылдық және көп жылдық реттеуді есептеу; ГЭС жұмыс режимдері; параметрлерді дәлелдеу; ГЭС белгіленген қуатын таңдау; гидравликалық турбиналар; сорғылар; ГЭС электрлік бөлігі; қосымша жабдық; ГЭС құрылыстарының құрамы және құрастырылуы; деривациялық арналар; тунельдер, арынды бассейндер, теңестіргіш резервуарлар; турбиналық құбырлар; бьефтерде және арналарда орнықпаған режимдер; гидравликалық соққы; ГЭС ғимараттарының негізгі түрлері және құрастырылуы; ГЭС ғимараттарын жобалау және есептеу; сорғы станцияларының типтері және құрастырылуы; сорғы станциясының ғимараттарын жобалау және есептеу;
Білімдер:
- гидроэнергетиканың негізгі міндеттері;
- гидроэнергетикалық объектілердің қоршаған ортаға әсері;
- табиғатты қорғау шаралары;
- гидроэнергетикалық қондырғылардың типтері;
- гидроэлектр станцияның арынын анықтау;
- су энергетикасын пайдалану сұлбасы;
- ағысты реттеу түрлері;
- ағысты реттеудің есептік сұлбалары;
- электр станциялардың құрамы және олардың жылдамдығы
- ГЭС жұмыс режимі;
- энергожүйелер резервтерінің түрлері;
- ГЭС гидроэкономикалық көрсеткіштері;
- ГЭС және ГАЭС қуатын таңдау;
- турбиналардың негізгі жүйелерін және олардың қолдану саласы;
- турбиналардың негізгі параметрлері;
- турбинаның ПӘК есептеу;
- турбиналардың конструкциясы;
- турбиналарды автоматтық реттеу;
- сорғы жабдығы;
- ГЭС электрлік бөлігінің құрамы;
- гидрогенераторлардың типтері мен параматрлері;
- ГЭС гидроагрегаттарын құрастыру;
- трансформаторлардың типтері мен параметрлері;
- ГЭС қосымша жабдығы;
- ГЭС орнықпаған режимдері;
- гидравликалық соққы, гидравликалық соққыны азайту шаралары;
- станция ғимараттарының негізгі типтерін;
- станция ғимараттарын жайластырылуы;
- сорғы станциясының типтері мен құрастырылуы;
Іскерліктер:
- ГЭС арынын анықтау;
- энергоэкономикалық көрсеткіштерді есептеу;
- ГЭС қуатын таңдау;
- сорғы агрегаттарының және гидравликалық турбиналардың жұмыстық сипаттамаларын пайдалану;
- спиральді камераны гидравликалық есептеу;
- шапшаң жүру коэффициентін анықтау;
- турбинаның шығыны, ПӘК, қуатын анықтау;
- ГЭС орныққан қуатын таңдау;
дағдылар:
- ГЭС негізгі және қосымша жабдығын есептеу және таңдау;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.12
АП 02
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электржабдығы:

090301 3 – Техник-
энергетик
ПК3.1. 1 Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1. 2 Вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1.3 Выявлять причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций, устранять их;
ПК3.1. 4 Проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1.5 Составлять графики и технологические карты ремонтов, организации ремонта и монтажа гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций;
ПК3.1.6 Выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при работах с гидромеханическим оборудованием электрических станций и сетей;
ПК3.1.7 Оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
ПК3.1.8 Анализировать причины производственного травматизма.
ПК3.1.9 Организовать контроль за работой и эксплуатацией гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций в соответствии с графиками и режимами работы;
ПК3.1.10 Осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности;
ПК3.1.11 Осуществлять контроль качества ремонтных и монтажных работ;
ПК3.1.12 Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
ПК3.1.13 Оценивать эффективность производственной деятельности;
ПК3.1.14 Оформлять техническую документацию по технической эксплуатации, монтажу и ремонту гидромеханического оборудования
Приложение 161
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 557
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0907000 – Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификации: 090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и
пылеприготовительных цехов
Форма обучения: очная

090301 3 – техник-энергетик
КҚ3.1.1 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығына техникалық қызмет көрсетуді және пайдалануды жүзеге асыру;
КҚ3.1.2 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдаланудың дұрыстығына бақылау жүргізу;
КҚ3.1.3 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығының жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау, оларды жою;
КҚ3.1.4 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану ережелері туралы нұсқаулық өткізу;
КҚ3..5 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын жөндеудің, жөндеуді ұйымдастырудың кестелері мен технологиялық карталарын құру;
КҚ3.1.6 Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық шараларды орындау;
КҚ 3.1.7 Электр тогынан зардап шеккенге алғашқы көмек көрсету;
КҚ 3.1.8 Өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
КҚ 3.1.9 Жұмыс кестесіне сәйкес гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдығын пайдалану және жұмысын бақылауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.10 Қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуын бақылау;
КҚ 3.1.11 Жөндеу және монтаждық жұмыстардың сапасын бақылау;
КҚ 3.1.12 Өндірістік бөлімше қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
КҚ3.1.13 Өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
КҚ3.1.14 Гидромеханикалық жабдығын техникалық пайдалану, монтаждау, жөндеу және баптау бойынша техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 161-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 557-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0907000 – Жылу техникалық жабдық және жылумен
қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 090701 2 - Жылу жүйелерінің жабдығын жөндеу слесарі
090702 2 -Қазандық және шаң дайындау цехтарын жөндеу
слесарі
Оқыту нысаны: күндізгі

540
ПП. 03
технологическая
684
ПА. 00
промежуточная аттестация
72
ИА. 00
итоговая аттестация
42
ИА. 00
итоговая аттестация
30
ОУППК 00
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации (максимум)
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего часов учебного времени:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 162
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 558
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0900000 – Энергетика
Специальность: 0907000 – Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)
Квалификации: 090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и
пылеприготовительных цехов
Форма обучения: очная

540
КП.03
- технологиялық
684
АА 00
- Аралық аттестаттау
72
ҚА00
- Қорытынды аттестаттау:
42
ҚА01
- қорытынды аттестаттау:
30
ҚА02(КДДБ)
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 162-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 558-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0907000 – Жылу техникалық жабдық және жылумен қамтамасыз
ету жүйелері (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 090701 2 - Жылу жүйелерінің жабдығын жөндеу слесарі
090702 2 - Қазандық және шаң дайындау цехтарын жөндеу
слесарі
Оқыту нысаны: күндізгі

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XXв;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания:
- истории Казахстана;
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
БК 4, 7
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:

ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол; қазақ диаспорасының құрылуы;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның күйреуі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы; көшпенді өркениетің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- қөтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ даспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 4,7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің
әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
іскерліктер:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін біліктіліктерін қолдану.
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, ЕСКД, МЖМБС ұғымы; сызбаларды графикалық ресімдеу; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:

- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
БК3
БК4
ПК 2.1.5
ОПД 02
Теоретические основы теплотехники:
основные положения технической термодинамики; газовые законы; теплоемкость; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; теплообменные аппараты.
знания:
- свойства и законы технической термодинамики;
-основные термодинамические параметры пара и воды;
- методы расчета параметров идеальных и реальных газов;
-основные положения теории теплообмена;
- циклы паротурбинных установок;
Умения:
-строить термодинамические процессы водяного пара в hs-диаграмме;
- определять основные термодинамические параметры пара и воды по таблицам.
БК 1,2,
3,6,7
ОПД 03
Конструкционные материалы в теплоэнергетике:
строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико-термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; объемы, виды, сроки контроля основного теплоэнергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
Знания:
- виды конструкционных и теплоизоляционных материалов; механические, электрические и другие физико-химические свойства конструкционных материалов;
- строение, способы получения, область применения конструкционных материалов;
Умения:
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;
- расшифровать марки материалов, применяемых в котлостроении;
- работы со справочной литературой, с диаграммами;
- определять материалы по назначению и применению.

- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-68*
бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша сызба шрифттер;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлері;
іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда стандартты шрифтпен жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.5
ЖКП 02
Жылу техникасының теориялық негіздері:
техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары. жылу сыйымдылық; идеал газдардың термодинамикалық процестері; идеал газдардың термодинамикалық процесстері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; бу турбиналық қондырғылардың циклдері; жылу алмастыру теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру; жылу алмастыру аппараттары.
Білімдер:
- техникалық термодинамика қасиеттері мен заңдары;
- бу мен судың негізгі термодинамикалық параметрлері;
- идеал және реал газдарды есептеу әдістері;
- жылу алмасу теориясының негізгі ережелері;
- бу турбиналық қондырғы циклдері;
іскерліктер:
- hs- диаграммада су буының термодинамикалық процестерін құру;
- кесте бойынша су мен будың негізгі термодинамикалық параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3, 6,7
ЖКП 03
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар:
Металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері. Темірдің көміртекті қоспалары. Көміртекті болаттар мен шойындар. Болаттарды термиялық және химия-термиялық өңдеу. Қоспалы болат пен қорытпалар. Түсті металдар қорытпасы. Жылу энергетикалық қондырғылардың құралымдық материалдарының жұмыс шарттары. Электр доғалық дәнекерлеу. Газбен дәнекерлеу. Термиялық кесу. Электр станцияларының жылу энергетикалық жабдығы мен құбырларын монтаждап, жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары. Негізгі жылу энергетикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері. Ақауын табу әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- құралымдық және жылу оқшаулау материалдарының түрлері; құралымдық материалдардың механикалық, электрлік және басқа физика-химиялық қасиеттері;
- олардың құрылымын, алу тәсілдерін, қолданылу саласы;
іскерліктер:
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің деформацияға ұшырау мүмкіндіктерін анықтау;
- қазан жасауда қолданылатын материалдардың таңбаларын ашып оқу;
- анықтама әдебиетпен, диаграммамен жұмыс істеу;
- белгіленуі мен қолданылуы бойынша материалдарды анықтау.

БК 1,2,3
ОПД 04
Гидравлика и насосы:
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; назначение насосов; их основные параметры;
- типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
-определять напор насоса по показаниям приборов;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
БК 1,2,3,4
ОПД 05
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows;текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Autocad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя;
- работу в сети;
- работу с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС, форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
БК 5
ОПД 06
Основы промышленной экологии:
задачи экологии; образование твердых, жидких и газообразных загрязнений; выбросы тепловых электростанций и котельных установок, их влияние на окружающую среду; улавливание твердых веществ на тепловых электростанциях и котельных установках; снижение выбросов токсичных газов; рассеивание вредных выбросов; дымовые трубы; сточные воды ТЭЦ и котельных установок; очистка сточных вод;
Знания:
- задачи экологии;
-влияние выбросов котельных установок на окружающую среду;
-методы снижения выбросов токсичных газов;
-методы очистки сточных вод;
Умения:
- применять теоретические знания по основам промышленной экологии в профессиональной деятельности;
БК 1,2,3,4
Квалификация:090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки систем теплоснабжения:
классификация топлива и его технические характеристики; общие сведения о котельных установках; топочные устройства; котельные агрегаты специального назначения; компоновка, конструкции паровых котлов; водопаровой тракт котла; компоновка и конструкция водогрейных котлов; топливоподача и пылеприготовление твердого топлива; топливное хозяйство газомазутных котельных установок; газовоздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление;
Знания:
-назначение котельных установок;
-компоновка и конструкции поверхностей нагрева котла;

БҚ 1,2,3
ЖКП 04
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлерін;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
іскерліктер:
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ
1,2,3,4
ЖКП 05
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Мicrosoft word мәтіндік редакторы; ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьтерлік тораптар; аuto саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құру және түзету
БҚ 5
ЖКП 06
Өнеркәсіптік экология негіздері:
Экология міндеттері. қатты, сұйық және газ тәрізді ластанудың түзілуі; электр станцияларының және қазандық қондырғылардың қалдықтары, олардың қоршаған ортаға әсері; жылу электр станцияларында және қазандық қондырғыларда қатты заттарды ұстау; улы газ қалдықтарын азайту; зиянды қалдықтардың сейілуі; түтін құбырлары; ЖЭО және қазандық қондырғылардың ақаба сулары; ақаба суларды тазарту.
Білімдер:
- экология міндеттері;
- қазандық қондырғылардың қалдықтарын қоршаған ортаға әсері;
- улы газ қалдықтарын азайту әдістері;
- ақаба суды тазарту әдістері.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте өнеркәсіптік экология негіздері бойынша теориялық білім алу;
БҚ 1,2,3,4
Біліктілік: 090701 2 – Жылу жүйелері жабдығын жөндеу слесарі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Жылумен жабдықтау жүйелерінің қазандық қондырғылары:
Отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қазандық қондырғылар туралы жалпы мәліметтер; оттық құрылғылар; арнайы қолданыстағы қазандық агрегаттар; бу қазандарының жайластырылуы, құралымы; қазанның су, бу өтетін жолы; су қыздыру қазандарының жайластырылуы мен құралымы; отын беру және қатты отынның шаңын дайындау; газмазутты қазандық қондырғылардың отын шаруашылығы; қазандық қондырғылардың газ-әуе жолы, күлқож жою.
Білімдер:
- қазандық қондырғылардың белгіленуі;
- қазанның қызу бетінің жайластырылуы мен құралымы;

- типы и классификация котлов по ГОСТ 3619-81
-классы арматуры, конструкция арматуры, место ее установки;
- устройство и принцип работы оборудования топливоподачи, углеразмольные характеристики топлива, принцип работы систем пылеприготовления, схемы пылесистем;
- схемы газовоздушного тракта и его конструктивные элементы, принцип действия, основные характеристики золоуловителей;
Умения
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательных трактов котельного агрегата;
БК7
БК10
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.11
СД 02
Теплотехническое оборудование:
рекуперативные и регенеративные теплообменные аппараты; конструкция рекуперативных аппаратов непрерывного действия; рекуперативные аппараты периодического действия; аппараты с ребристыми поверхностями нагрева; регенеративные аппараты; конденсатоотводчики; теплообменные аппараты смешивающего типа; конструкции смесительных теплообменников; выпарные аппараты и установки;
Знания:
-назначение и конструкция теплообменных аппаратов;
- типы ребристых теплообменников, их применение;
- типы регенераторов; сравнение регенераторов с рекуперативными теплообменниками;
- достоинства и недостатки теплообменников, определяющие их выбор;
-назначение и виды конденсатоотводчиков;
-правила установки и эксплуатации конденсатоотводчиков;
Умения
- различать особенности и отличия разных видов теплообменников;
- выбирать тип теплообменника по назначению;
- выбирать тип конденсатоотводчиков;
БК 7,10
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
СД 03
Теплоснабжение и отопление:
потребители тепловой энергии; системы теплоснабжения; групповые и местные тепловые подстанции; регулирование отпуска теплоты; строительные механические конструкции тепловых сетей; эксплуатация тепловых сетей и тепловых пунктов; общие сведения о системах отопления зданий; отопительные приборы систем отопления; системы водяного отопления с естественной и искусственной циркуляцией воды;
Знания:
-классификация источников и систем теплоснабжения, их особенности, недостатки и область применения;
- типы подстанций, оборудование тепловых подстанций, схемы и компоновку абонентских вводов, местных и центральных тепловых пунктов;
-основные методы регулирования отпуска теплоты и структуру системы регулирования;
-типы прокладок, строительные конструкции, разновидности тепловой изоляции, механическое оборудование, схемы конфигурации тепловых сетей;
-основные виды повреждений элементов системы теплоснабжения, виды ремонтов систем теплоснабжения;
-правила приема в эксплуатацию тепловых сетей и систем теплоснабжения;
- основные виды отопления зданий и их возможное применение;
-виды отопительных приборов и их техническая характеристика;
-виды систем централизованного отопления;
-системы парового отопления, их устройство и оборудование;
Умения:
- правильно осуществлять выбор трассы и способов прокладки тепловых сетей, оборудования и тепловой изоляции трубопроводов;

- МЖБС 3619-81 бойынша қазандардың типтері мен жіктелуі;
- арматура класын, арматура құралымын, оны орнату орнын;
- жылу беру жабдығының құрылғысы мен жұмыс қағидасын, отынның көмір үгіту сипаттамаларын, шаң дайындау жүйесінің жұмыс қағидасын, шаң жүйелерінің сұлбасы;
- газ әуе жолының сұлбасын және оның құралымдық элементтерін, жұмыс қағидасын, күл тұтқыштардың сипаттамалары;
іскерліктер:
- сипаттама бойынша негізгі ағыстардың параметрлерін анықтау;
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.11
АП 02
Жылу техникалық жабдық:
Рекуперативті және регенеративті жылу алмастыру аппараттары; үздіксіз жұмыс істейтін рекуперативті аппараттардың құралымы; кезеңмен жұмыс істейтін рекуперативті аппараттар; қыздыру беттері қабырғалы аппараттар; регенеративті аппараттар; конденсат аластатқыштар; араластырғыш типті жылу алмастыру аппараттары; араластырғыш жылу алмастырғыштардың құралымы; булау аппараттары және қондырғылары;
Білімдер:
- жылу алмастыру аппараттарының белгіленуі мен құралымы;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың типтерін, олардың қолданылуы;
- регенераторлардың типтері; регенаторларды рекуперативті жылу алмастырғыштармен салыстыру;
- олардың таңдалуын анықтайтын жылу алмастырғыштардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- конденсат аластатқыштың белгіленуі мен түрлері;
- конденсат аластатқыштарды орнату және пайдалану ережелері;
іскерліктер:
- әртүрлі жылу алмастырғыштардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын айыра білу;
- жылу алмастырғыштардың типін таңдау;
- конденсат аластатқыштар типін таңдау;
БҚ 7,10
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
АП 03
Жылумен жабдықтау және жылыту:
Жылу энергиясын тұтынушылар; жылумен жабдықтау жүйелерін; топтық және жергілікті жылу қосалқы станциялары; жылуды жіберуді реттеу; жылу тораптарының құрылыстық механикалық құралымдары; жылу тораптарын және жылыту пункттерін пайдалану; ғимараттарды жылыту жүйелері туралы жалпы мәліметтер; жылыту жүйлерінің жылыту аспаптары; судың табиғи және жасанды циркуляциясымен сумен жылыту жүйелері;
Білімдер:
- жылумен жабдықтау көздері мен жүйелерінің жіктелуі, олардың ерекшеліктері, кемшіліктері мен қолданылу саласы;
- қосалқы станциялардың типтері, жылу қосалқы станцияларының жабдығы, абоненттік кірмелердің сұлбасы мен жайылуы, жергілікті және орталық жылу пункттері;
- жылу беруді реттеудің негізгі әдістерін және реттеу жүйлерінің құрылымы;
- төсем типтері, құрылыстық құралымдарды, жылу оқшауламасының алуан түрлілігі, механикалық жабдықты, жылу тораптарының конфигурация сұлбалары;
- жылумен жабдықтау жүйелері элементтерінің бүлінуінің негізгі түрлерін, жылумен жабдықтау жүйелерін жөндеу түрлері;
- жылу тораптарын және жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалануға қабылдау ережелері;
- ғимараттарды жылытудың негізгі түрлерін және олардың қолдану мүмкіндігі;
- жылыту аспаптарының түрлерін және олардың техникалық сипаттамасы;
- орталықтан жылыту жүйелерінің түрлері;
- бумен жылыту жүйелері, олардың құрылғысы мен жабдығы;
іскерліктер:
- трассаны таңдауды және жылу тораптарын төсеу тәсілдерін дұрыс жүзеге асыру, құбырлардың жабдығы мен жылулық оқшауламасы.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.12
СД 04
Ремонт оборудования и трубопроводов тепловых сетей:
основные требования, предъявляемые к эксплуатации тепловых сетей в соответствии с "Правилами технической эксплуатации теплоиспользующих установок и тепловых сетей Госгортехнадзора"; правила эксплуатации систем теплоснабжения; пуск систем теплоснабжения; техническое обслуживание; защита тепловых сетей от коррозии; требования, предъявляемые к внутрицеховым трубопроводам в соответствии с положениями "Правила устройства и безопасности эксплуатации трубопроводов пара и горячей воды Госгортехнадзора";
причины повреждения трубопроводов; технические и организационные мероприятия, обеспечивающие их надежную работу; правила эксплуатации систем центрального отопления; ремонт теплотехнического оборудования; организация ремонтных работ теплотехнического оборудования; ремонт сетевых подогревателей; ремонт сетевых и подпиточных насов; ремонт оборудования систем вентиляции, отопления, горячего водоснабжения и газоснабжения; ремонт тепловых систем и трубопроводов; ремонт трубопроводной арматуры; ремонт изоляции;
Знания:
- основные требования, предъявляемые к эксплуатации тепловых сетей;
- правила эксплуатации систем центрального отопления;
- причины повреждения трубопроводов; технические и организационные мероприятия, обеспечивающие их надежную работу;
- виды ремонтов;
- профилактическое обслуживание оборудования; порядок утверждения графиков ремонта;
- выполнение ремонта силами предприятия и специализированными предприятиями;
- элементы воздуховодов, систем отопления, горячего водоснабжения; материалы для изготовления этих систем;
- технология монтажа и ремонта оборудования и труб, трубопроводной арматуры;
- ремонт тепловой изоляции;
Умения:
- собирать элементы трубопроводов и компенсаторов;
- выполнять ревизию трубопроводной арматуры;
ПК 2.1.6
ПК 2.1.11
СД 05
Монтаж оборудования и трубопроводов тепловых сетей:
монтаж теплотехнического оборудования; подготовка к монтажно-сборочным работам; монтаж систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, горячего водоснабжения; монтаж тепловых сетей и пунктов; наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования;
Знания:
- состав и содержание производства работ;
- канаты и грузоподъемное оборудование;
- правила техники безопасности при такелажных работах;
- сортамент труб, способы соединения арматуры, виды фланцев, резьб, прокладок;
- правила размещения трубопроводов, их крепление, установку опор;
- виды компенсаторов, способы сварки, виды тепловой изоляции, методы промывки систем теплоснабжения, виды гидравлических испытаний, элементы систем вентиляции;
- способы проверки готовности объекта под монтаж,
-особенности монтажа насосов, теплообменников, баков;
- тип прокладки тепловых
сетей, правила установки компенсаторов;
Умения:
- производить отбраковку канатов, строп, крепление на крюке петлевых и кольцевых стропов;
- производить разметку мест прокладки трубопроводов;
- производить гидропневматическую промывку;
- различать трубопроводную арматуру;
- производить проверку смонтированных узлов и блоков на горизонтальность, вертикальность и т.д.;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.12
АП 04
Жылу жүйелерінің жабдығын және құбырларын жөндеу:
"Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалаудың жылу пайдалану қондырғылары мен жылу тораптарын техникалық пайдалану"; жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалану ережелері; жылумен жабдықтау жүйелерін іске қосу; техникалық қызмет көрсету; жылу тораптарын коррозиядан қорғау; "Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалаудың бу және ыстық су құбырларын қауіпсіз пайдалану мен құру ережелері" талаптарына сәйкес цехішілік құбырларға қойылатын талаптар; құбырлардың бүліну себептері; олардың сенімді жұмысын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар; орталықтан жылыту жүйелерін пайдалану ережелері; жылу техникалық жабдықты жөндеу; жылу техникалық жабдықты жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру; тораптық қыздырғыштарды жөндеу; тораптық және қоректік сорғыларды жөндеу; желдету, жылыту, ыстық сумен қамсыздандыру және газбен қамсыздандыру жүйлері жабдығын жөндеу; жылыту жүйелері мен құбырларын жөндеу; құбырлы арматураны жөндеу; оқшауламаны жөндеу;
Білімдер:
- жылу тораптарын пайдалануға қойылатын негізгі талаптар;
- орталықтан жылыту жүйелерін пайдалану ережелері;
- құбырлардың бүліну себептерін; олардың сенімділігін қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық шаралар;
- жөндеу түрлерін; жабдыққа алдын-алу қызмет көрсету; жөндеу графиктерін бекіту тәртібі;
- кәсіпорын күшімен және мамандандырылған кәсіпорындармен жөндеуді орындау;
- ауа өткізгіштердің элементтері, жылыту жүйелері;
- жабдық пен құбырлардың, құбырлы арматураны монтаждау және жөндеу технологиясы;
- жылулық оқшауламаны жөндеу;
іскерліктер:
- құбырлар мен компенсаторлардың элементтерін жинауды; құбырлы арматураны тексеру;
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.11
АП 05
Жылу жүйелерінің жабдығын және құбырларын монтаждау:
Жылу техникалық жабдықты монтаждау; монтаждау-құрау жұмыстарына дайындау; ауаны жылыту, желдету және баптау, ыстық сумен қамсыздандыру жүйелерін монтаждау; жылу тораптары мен пункттерін монтаждау; жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; жылу техникалық жабдықты қосып баптау;
Білімдер:
- өндірістік жұмыстардың құрамы мен мазмұны;
- канаттар мен жүк көтеретін жабдық;
- такелаждық жұмыстар кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбырлардың түржиынын, арматураны жалғау тәсілдерін, фланецтердің, бұрандалардың, төсемдердің түрлері;
- құбырларды жайластыру ережелері, оларды бекіту, тіректерді орнату;
- компенсатор түрлері, дәнекерлеу тәсілдері, жылу оқшауламасының түрлері, жылумен жабдықтау жүйелерін жуу әдістері; гидравликалық сынау түрлері, желдету жүйелерінің элементтері;
- объектіні монтаждауға дайындығын тексеру тәсілдері;
- сорғыларды, жылу алмастырғыштарды, бактарды монтаждау ерекшеліктері;
- жылу тораптарын төсеу типтері, компенсаторларды орнату ережелері;
іскерліктер:
- канаттардың, стропылардың ақауларын табу, түйінді және сақиналы стропыларды ілгекке бекіту;
- гидропневматикалық жууды жүргізу;
- құбырлы арматураны ажырату;
- көлденеңдікке, тіктілікке және т.б құрастырылған түйіндер мен блоктарды тексеру;

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
ПК 2.1.16
СД 06
Экономика отрасли:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; организация планирования на предприятиях отрасли;
Знания:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структура;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК12
ПК 2.1.2
СД 07
Охрана труда:
основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах;
Знания:
- определение рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
-сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраска трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- виды вращающихся механизмов;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификация пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений.
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
АП 06
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; сала кәсіпорынының өндірістік-шаруашылық әрекетті есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебі;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысы;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлері;
іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағдарлануға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
БҚ 12
КҚ 2.1.2
АП 07
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек;
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелерін; - ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі қорғаныс құралдары;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуін; өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету;

ПК 2.1.12
Квалификация:090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки систем теплоснабжения:
классификация топлива и его технические характеристики; основы горения твердого, жидкого и газообразного топлива; эффективность использования топлива; топочные устройства; парообразующие поверхности нагрева; пароперегреватели низкотемпературные поверхности нагрева, каркас, обмуровка и гарнитура паровых котлов; компоновка, конструкция паровых котлов; компоновка, конструкция водогрейных котлов; топливоподача и пылеприготовление твердого топлива; топливное хозяйство газомазутных котельных установок; газовоздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление;
Знания:
- виды топлива, классификация топлива;
- классификации котельных;
- конструкция котельных установок;
- классификация паровых и водогрейных котлов;
-типоразмеры и параметры котлоагрегатов;
- классификация топочных устройств;
- основные характеристики топочных устройств; слоевых топок; топочных устройств для сжигания древесных отходов и торфа; специальных топок для технологических установок;
- свойства угольной пыли и ее характеристики;
- схемы пылеприготовления пылеприготовительных установок; виды мельничных устройств;
- назначение и виды дозировочных и сепарационных устройств;
- горелочные устройства; компоновки пылеугольных горелок, горелочных устройств для сжигания жидкого и газообразного топлива;
- особенности вихревых топок, топок с горизонтальными циклонами, топок с вертикальными циклонными предтопками, топок с пересекающимися струями;
- назначение и виды тяговых и дутьевых установок; - принципиальные схемы компоновки оборудования топливного хозяйства;
- системы топливоприготовления;
- способы доставки мазута, правила хранения жидкого топлива;
- схемы мазутоснабжения;
-характеристики оборудования мазутного хозяйства;
- характеристики летучей золы; системы шлакоудаления;
Умения:
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательных трактов котельного агрегата;
БК 7,10
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 02
Теплотехническое оборудование:
рекуперативные и регенеративные теплообменные
аппараты; конструкция рекуперативных аппаратов непрерывного действия; рекуперативные аппараты периодического действия; аппараты с ребристыми поверхностями нагрева; регенеративные аппараты; конденсатоотводчики;
Знания:
- назначение и конструкция теплообменных аппаратов;
- типы ребристых теплообменников, их применение;
- типы регенераторов; сравнение регенераторов с рекуперативными теплообменниками;
- достоинства и недостатки теплообменников, определяющие их выбор;
-назначение и виды конденсатоотводчиков;
-правила установки и эксплуатации конденсатоотводчиков;
Умения:
- различать особенности и отличия разных видов теплообменников;
- выбрать тип теплообменника по назначению;
-выбирать тип конденсатоотводчиков;

КҚ 2.1.12
Біліктілік: 090702 2 – Қазандық және шаң дайындау цехтары жабдығын жөндеу слесарі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Жылумен жабдықтау жүйелерінің қазандық қондырғылары:
Отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жану негіздері; оттық құрылғылар; қызудың бу түзетін беттері; қызудың төмен температуралы беттерінің бу түрлендіргіштері; бу қазандарының қаңқасы, қаптамасы және гарнитурасы; бу қазандарының жайластырылуы, құралымы; су қыздыру қазандарының жайластырылуы мен құралымы; отын беру және қатты отынның шаңын дайындау; газмазутты қазандық қондырғылардың отын шаруашылығы; қазандық қондырғылардың газ-әуе жолы, күлқож жою.
Білімдер:
- отынның жіктелуі, түрлері;
- қазанның жіктелуі;
- қазандық қондырғылардың құралымы;
- бу және су қыздыру қазандарының жіктелуі;
- қазан агрегаттарының типтік өлшемдері мен параметрлері;
- оттық құрылғылардың жіктелуі;
- оттық құрылғылардың негізгі сипаттамалары; оттық қабаттары; ағаш қалдықтары мен торфтарын жағуға арналған оттық құрылғылар; технологиялық қондырғыларға арналған арнайы оттықтар;
- көмір шаңының қасиеттері мен сипаттамалары;
- шаң дайындау қондырғыларының шаң дайындау сұлбалары; диірменді құрылғылардың түрлері;
- дозалау және айыру құрылғыларының белгіленуі мен түрлері;
- жағу құрылғылары; сұйық және газ тәрізді отынды жағуға арналған шаң дайындау оттықтарының, жағу құрылғыларының жайластырылуы;
- көлденең циклондарды оттықтардың, құйынды оттықтардың, ағындары қиылысатын оттықтардың ерекшеліктері;
- тартымдық және үрлеу қондырғыларының белгіленуі мен түрлері;
- отын шаруашылығының жабдығын жайластырудың қағидалық сұлбасы;
- шаң дайындау жүйесі;
- мазутты жеткізу тәсілдері, сұйық отынды сақтау ережелері; - мазутпен жабдықтау сұлбалары;
- мазут шаруашылығы жабдығының сипаттамалары;
- ұшқыш күлдің сипаттамалары; қож жою жүйелері;
іскерліктер:
- жабдықтың сипаттамасы бойынша негізгі ағындардың параметрлерін анықтау;
- қазандық агрегаттың қосымша жолдарының технологиялық сұлбаларын оқу;
БҚ 7,10
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 02
Жылу техникалық жабдық:
Рекуперативті және регенеративті жылу алмастыру аппараттары; үздіксіз жұмыс істейтін рекуперативті аппараттардың құралымы; кезеңмен жұмыс істейтін рекуперативті аппараттар; қыздыру беттері қабырғалы аппараттар; регенеративті аппараттар; конденсат аластатқыштар;
Білімдер:
- жылу алмастыру аппараттарының белгіленуі мен құралымы;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың типтері, олардың қолданылуы;
- регенераторлардың типтері; регенаторларды рекуперативті жылу алмастырғыштармен салыстыру;
- олардың таңдалуын анықтайтын жылу алмастырғыштардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- конденсат аластатқыштың белгіленуі мен түрлері;
- конденсат аластатқыштарды орнату және пайдалану ережелері;
іскерліктер:
- әртүрлі конденсат аластатқыштардың ерекшеліктері мен айырмашылықтарын айыра білу;
- конденсат аластатқыш типін белгіленуі бойынша таңдау;
- конденсат аластатқыштардың типін таңдау;

БК 7,10
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 03
Теплоснабжение и отопление:
потребители тепловой энергии; системы теплоснабжения; групповые и местные тепловые подстанции; регулирование отпуска теплоты; строительные механические конструкции тепловых сетей; эксплуатация тепловых сетей и тепловых пунктов; общие сведения о системах отопления зданий; отопительные приборы систем отопления; системы водяного отопления с естественной и искусственной циркуляцией воды;
Знания:
-классификация источников и систем теплоснабжения, их особенности, недостатки и область применения;
- типы подстанций, оборудование тепловых подстанций, схемы и компоновку абонентских вводов, местных и центральных тепловых пунктов;
- типы прокладок, строительные конструкции, разновидности тепловой изоляции, механическое оборудование, схемы конфигурации тепловых сетей.
Умения:
-определять дефекты вспомогательного оборудования, возникшие в период эксплуатации;
- судить о работе оборудования по параметрам сред;
ПК 2.2.1
ПК 2.2.12
СД 04
Ремонт оборудования котельных установок:
организация обслуживания и технологические показатели котельных установок; обслуживание вспомогательного оборудования котельной установки; организация ремонтных работ; объем работ, выполняемых при текущем и капитальном ремонте котлов, водяных экономайзеров, воздухонагревателей; материалы для ремонтных работ; ремонт барабанов, трубной системы котла, арматуры; ремонт вспомогательного оборудования котельной: фильтров, баков, деаэраторов, подогревателей; ремонт нагревательных аппаратов; ремонт тягодутьевых машин; ремонт воздухоподогревателей; ремонт системы пылеприготовления, мельниц, питательной пыли; ремонт насосов; техника безопасности при ремонте котлов;
Знания:
-технические параметры и характеристики котлоагрегата и его оборудования;
- конструкции, схемы и назначение оборудования для получения пыли, отсоса газов, подачи воздуха и очистки дымовых газов;
- конструкции и назначение топок, горелок; расположение поверхностей нагрева; параметры, определяющие режимы работы;
Умения:
-определять дефекты вспомогательного оборудования, возникшие в период эксплуатации;
- судить о работе оборудования по параметрам сред;
БК7,11
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК2.2.11
ПК 2.2.15
ПК 2.2.16
СД 05
Монтаж оборудования котельных установок:
измерительный инструмент и техника измерений; такелаж и грузоподъемные механизмы; организация работ и подготовка оборудования к монтажу; монтаж паровых и водогрейных котлов; монтаж вспомогательных механизмов котлов;
наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования; теплотехнические испытания и наладка котельных агрегатов; испытания и наладка тягодутьевых машин и газовоздушного тракта; испытание и наладка водоподготовительного и теплоизолированного оборудования;
Знания:
- стали, применяемые для изготовления деталей и узлов котлоагрегатов;
- общие сведения об измерительном инструменте, техника измерений;
-основные такелажные работы;
-технология монтажа паровых и водогрейных котлов;
-технология монтажа вспомогательных механизмов котлов;
- правила техники безопасности при производстве монтажных работ;
- назначение наладочных работ;
Умения:
- определять параметры основных потоков по характеристике оборудования;
- читать технологические схемы вспомогательных трактов котельного агрегата;

БҚ 7, 10
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 03
Жылумен жабдықтау және жылыту:
Жылу энергиясын тұтынушылар; жылумен жабдықтау жүйелерін; топтық және жергілікті жылу қосалқы станциялары; жылуды жіберуді реттеу; жылу тораптарының құрылыстық механикалық құралымдары; жылу тораптарын және жылыту пункттерін пайдалану; ғимараттарды жылыту жүйелері туралы жалпы мәліметтер; жылыту жүйлерінің жылыту аспаптары; судың табиғи және жасанды циркуляциясымен сумен жылыту жүйелері;
Білімдер:
- жылумен жабдықтау көздері мен жүйелерінің жіктелуі, олардың ерекшеліктері, кемшіліктері мен қолданылу саласы;
- қосалқы станциялардың типтері, жылу қосалқы станцияларының жабдығы, абоненттік кірмелердің сұлбасы мен жайылуы, жергілікті және орталық жылыту пункттері;
- төсем типтерін, құрылыстық құралымдар, жылу оқшауламасының алуан түрлілігі, механикалық жабдық, жылу тораптарының конфигурация сұлбалары;
іскерліктер:
- пайда болған қосымша жабдықты пайдалану кезінде ақауларын анықтау;
- орта параметрлері бойынша жабдықтың жұмысы туралы талдау;
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.12
АП 04
Қазандық қондырғылардың жабдығын жөндеу:
Қазандық қондырғыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру және технологиялық көрсеткіштері; қазандық қондырғылардың қосымша жабдығына қызмет көрсету; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
қазандарды, су экономайзерлерін, ауа қыздырғыштарды ағымдағы және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстардың көлемі; жөндеу жұмыстарына арналған материалдар; қазанның барабандарын, құбырлы жүйесін, арматурасын жөндеу; қазандықтың қосымша жабдығын: сүзгілерді, бактарды, деаэраторларды, қыздырғыштарды жөндеу; қыздыру аппараттарын жөндеу; тартып-үрлеу машиналарын жөндеу; ауа қыздырғыштарды жөндеу; шаң дайындау, диірмендердің, қоректік шаң жүйелерін жөндеу; қазандарды жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
Білімдер:
- қазан агрегаттары мен оның жабдығының техникалық параметрлері мен сипаттамалары;
- шаң алу, газды сору, ауа беру және түтінді газдарды тазартуға арналған жабдықтың құралымы, сұлбасы және белгіленуі;
- оттықтың, жанарғылардың құралымы мен белгіленуі; қыздыру беттерінің орналасуы; жұмыс режимдерін анықтайтын параметрлер;
іскерліктер:
- қосымша жабдықты пайдалану кезінде пайда болатын ақаулылықтарды анықтау;
- жабдықтың жұмысы туралы орта параметрлері бойынша талдау;
БҚ 7,11
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.11
КҚ 2.2.15
КҚ 2.2.16
АП 05
Қазандық қондырғылардың жабдығын монтаждау:
Өлшеу құралы және өлшеу техникасы; такелаж және жүк көтеру механизмдері; жабдықты монтаждауға дайындау және жұмыстарды ұйымдастыру; бу және су қыздыру қазандарын монтаждау; қазандардың қосымша механизмдерін монтаждау;
жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; жылу техникалық жабдықты қосып баптау; қазандық агрегаттарды жылу техникалық сынау және баптау; тартып-үрлеу машиналары мен газ-ауа жолдарын сынау және баптау; су дайындау және жылу оқшаулау жабдығын сынау және баптау;
Білімдер:
- қазан агрегаттарының тетіктері мен түйіндерін дайындау үшін қолданылатын болаттар;
- өлшеу құралдары туралы жалпы мәліметтерді, өлшеу техникасы;
- негізгі такелаждық жұмыстар;
- бу және су қыздыру қазандарын монтаждау технологиясы;
- қазанның қосымша механизмдерін монтаждау технологиясы;
- монтаждау жұмыстарын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- баптау жұмыстарын баптау;
іскерліктер:
- жабдықтың сипаттамасы бойынша негізгі ағындардың параметрлерін анықтау;
- қазандық агрегаттың қосымша жолдарының технологиялық сұлбаларын оқу;

ПК 2.2.12
ПК 2.2.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:
слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металлов; правка и гибка заготовок; опиливание сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
-применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
ПК 2.1.1; 2.1.2; 2.1.3;
2.1.4; 2.1.7; 2.1.8;
ПК 2.2.1; 2.2.2; 2.2.3;
2.2.4; 2.2.7; 2.2.8;
ПП02
Учебно-производственная:
техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов; механических узлов; муфт сцепления; подшипниковых узлов; болтовых и резьбовых соединений; заклепочных соединений; емкостей; комплексные работы:
ремонт поверхностей нагрева паровых и водогрейных котлов; ремонт барабанов и устройств регулирования температуры перегретого пара; ремонт трубчатых подогревателей; ремонт грелок, гарнитуры и обдувочных аппаратов; ремонт сборочных единиц вращающихся механизмов;
ремонт тягодутьевых механизмов; ремонт подогревателей и теплообменников; ремонт оборудования систем вентиляции, отопления, горячего водоснабжения и газоснабжения; ремонт оборудования систем золоулавливания и золоудаления, систем пылеприготовления;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт тепломеханического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
- -использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде;
ПК 2.1.5; 2.1.6; 2.1.9;

КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.13
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
КП 00
Кәсіптік практика
КҚ 01
Оқу практикасы
материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтық таңбалау; материалдарды кесу; металдарды шабу; дайындамаларды түзеу және ию; егеулеу, бұрғылау; бұранда қию; тойтарма; қыру; үгу; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен пісіру; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; доғалы электрмен пісіру; аппаратура және айлабұйымдар; токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды өңдеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- кесуді, шабуды, түзетуді, июді, тойтарманы, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- металл кесетін станоктарда жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.1;
2.1.2;
2.1.3;
2.1.4;
2.1.7;
2.1.8;
КҚ 2.2.1;
2.2.2;
2.2.3;
2.2.4;
2.2.7;
2.2.8;
КҚ 02
Оқу-өндірістік практика:
жылу техникалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаймаланатын қосылыстар; деталь ойықтарын пісіруге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін дайындау; төсемдерді жасау; бекбелерды алу және орнату; жабатын, реттейтін, сақтандыру арматурасын; вентильдерді жөндеу; сальникті компенсаторларды жөндеу; механикалық түйіндерді; ілінісу муфталарын; мойынтірек түйіндерін; болтты және бұрандамалы қосылыстарды; тойтарма қосылыстарды; ыдыстарды; кешендік жұмыстар: бу және су қыздыру қазандарының қызу беттерін жөндеу; аса қызған бу температурасын реттеу құрылғылары; құбырлы қыздырғыштарды жөндеу; қыздырғыштарды, ганитураларды және үрлеу аппараттарын жөндеу; айналмалы механизмдердің құрама бірліктерін жөндеу; тартып үрлеу механизмдерін жөндеу; қыздырғыштар мен жылу алмастырғыштарды жөндеу; желдету жүйесін жабдығын жөндеу; желдету, жылыту, ыстық сумен жабдықтау жүйелері жабдығын жөндеу; күл ұстау және күл жою жүйесі, шаң дайындау жүйесі жабдығын жөндеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- төсемдерді, бекітпелерді жасау;
- біліктілікке сәйкес жылу техникалық жабдықты жөндеу;
- улану, күю, жылу соққысы болғанда және өзге жарақаттарда алғашқы көмек көрсету;
- көтеру-тиеу жұмыстарында қауіпсіздік шараларын пайдалану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- практикада теориялық білімдерін пайдалану;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 2.1.5;
2.1.6;
2.1.9;

2.1.10;
ПК 2.2.5; 2.2.6; 2.2.9;
2.2.10;
ПП 02
Технологическая практика: работа на конкретных рабочих местах, ремонт теплотехнического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования.
Умения:
- применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов; основы технических измерений; приемы электросварки; приемы и правила такелажных работ;
- организовать работы в условиях действующего производства;
- планирование ремонтных работ;
- проводить ремонт теплотехнического оборудования;
навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде.
ПК 2.1.11;
2.1.12;
2.1.13;
2.1.14;
2.1.15;
2.1.16;
ПК 2.2.11;
2.2.12;
2.2.13;
2.2.14;
2.2.15;
2.2.16;
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности; делопроизводство на государственном языке; структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой;

2.1.10;
КҚ 2.2.5;
2.2.6;
2.2.9;
2.2.10;
КҚ 03
Технологиялық практика:
нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; білім алушы лауазымында жылу техникалық жабдықты жөндеу; осы мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді пайдалану әдістерін оқыту; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыруды оқыту; жылу техникалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттарды рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу;
Іскерліктер:
- металл кесетін станокта жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін қабылдау; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдерін қолдану; техникалық өлшеу негіздері; такелажды жұмыстардың тәсілдері және ережелері;
- жұмыс істеп тұрған өндіріс жағдайында жұмысты ұйымдастыру;
- жөндеу жұмыстарын жоспарлау;
- жылу техникалық жабдықты жөндеу;
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 2.1.11;
2.1.12;
2.1.13;
2.1.14;
2.1.15;
2.1.16;
КҚ 2.2.11;
2.2.12;
2.2.13;
2.2.14;
2.2.15;
2.2.16;
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби орыс тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізу;
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен біліктіліктерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;

БК 1,2, 4,6,7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, моно-логической, диалогической);
БК 2,4,7
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры; роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
- истории Казахстана;
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-
освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства;
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК3,8
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка;
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

БҚ 1,2,4,6,7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
БҚ 2,4,7
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша оқушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік пария және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуын; көшпенді өркениетің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі;
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениеті; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- көтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашу, коллективтендіру;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 3,8
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салаукатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің
әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білідерін қолдану.
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана;
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре;
БК 2, 4,6,8
СЭД 02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений;
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 4,6,8
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес- планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура;
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро и микро-экономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы Білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
іскерліктер:
- қытай мәденитенің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениттегі орнын көрсету.
БҚ 2,4,6,8
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
іскерліктер:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 4,6,8
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
іскерліктер:
- өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.

БК 1,7,9
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия;
Знания:
-основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления; формы государственного устройства, политические партии, партийные системы; политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
Умения:
-анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
-владеть навыками политической культуры;
-применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 6,8
СЭД 05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы;
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
-использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК 3,4,8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать технологические схемы по специальности;
БК 2

БҚ 1,7,9
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде;
үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісі;
іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірдегі орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси біліктіліктерін қолдану.
БҚ 6,8
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 3,4,8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-68*
бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтар, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері;
іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен сызбаларда стандартты шрифтпен жазуды жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- мамандық бойынша технологиялық сұлбаларды оқу;
БҚ 2

ПК 3.3.1
ОПД 02
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение
и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;
БК 2,3
ОПД 03
Теоретические основы теплотехники:
основные положения технической термодинамики; газовые законы; газовые смеси; теплоемкость, рv-диаграмма для газа; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; истечение, дросселирование газов и паров; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; основы подобия и моделирования; теплоотдача при свободном движении жидкости, вынужденном и поперечном обтекании труб, при изменении агрегатного состоянии вещества; основные понятия и законы теплового излучения; теплообмен излучением между телами; теплообменные аппараты;
Знания:
-общие вопросы по использованию нетрадиционных источников тепла;
- параметры рабочего тела;
- соотношения между различными единицами измерения давления;
- различные виды теплоемкости; зависимость между различными видами теплоемкости;
- законы термодинамики;
- термодинамические процессы;
- физический смысл энтропии, энтальпии; единицы измерения;
- принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; определение КПД;
- виды пара, состав пара, параметры пара;
-свойства реальных газов;
- РV-, TS, hS –диаграммы для водяного пара;
-основные процессы пара: изобарный, изохорный, изотермический и адиабатный;
- методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе;
- цель истечения и дросселирования; зависимость процессов; расчет истечения и дросселирования;
- схема паротурбинной установки, цикл Ренкина;
- полезно использованное тепло в цикле Ренкина;
- способы повышения КПД цикла Ренкина;
- регенеративный цикл; цикл с промежуточным перегревом пара; теплофикационные циклы; бинарные и парогазовые циклы.
Умения:
- вычислять абсолютное давление по показаниям барометра и манометра и вакууметра;
- определять значение теплоемкости, количества теплоты;
- изображать процессы водяного пара в диаграммах РV- и TS-; определять параметры, работу и теплоту пара;
- находить параметры пара по таблицам и диаграмме hS;
-изображать парообразование в диаграммах РV- TS-, hS-;
-изображать термодинамические процессы водяного пара в диаграммах РV-, TS-, hS-;
- определять параметры состояния пара, количество тепла, изменение внутренней энергии, работы во всех процессах;
- изображать процессы истечения и дросселирования газов и паров в РV-, TS-, hS- диаграммах; определять параметры, работу, скорость, расход;
- изображать цикл Ренкина в диаграммах РV-, TS-, hS; анализировать зависимость КПД от энтальпии;
- находить энтальпию по таблицам и диаграмме hS водяного пара;

КҚ 3.3.1
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері;
іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
БҚ 2,3
ЖКП 03
Жылу техникасының теориялық негіздері:
техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары; газ қоспалары жылу сыйымдылық; РV- газдар диаграммасы; термодинамика заңдары; идеал газдардың термодинамикалық процестері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; бу турбиналық қондырғылардың циклдері; жылу алмастыру теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру; ұқсату және үлгісін келтіру негіздері; сұйықтықтың еркін қозғалысы, құбырлардың еріксіз және көлбеу ағысы, заттың агрегаттық күйінің  өзгеруі кезіндегі жылу беру; жылу алмастыру аппараттары;
Білімдер:
- дәстүрлі емес жылу көздерін пайдалану бойынша жалпы сұрақтар;
- жұмыс денесінің параметрлері;
- қысымды өлшеудің әртүрлі бірліктері арасындағы арақатынас;
- жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлері; жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлерінің арасындағы тәуелділік;
- термодинамика заңдары;
- термодинамикалық процестер;
- энтропия, энтальпияның физикалық мәнін; өлшем бірліктері;
- РV және ТS диаграммаларында газ циклдерінің жұмыс қағидасы; ПӘК анықтау;
- бу түрлері, бу құрамы, бу параметрлері;
- реал газдардың қасиеттері; РV, ТS, һS – су буының диаграммалары;
будың негізгі процестері: изобаралық, изохоралық, изотермиялық және адиабаттық;
- әрбір процесте су буының жылу көлемі, жұмысы, параметрлерін анықтау әдістері;
- ағу және дросселдеу мақсаты; процестердің тәуелділігі;
- бу турбиналық қондырғының сұлбасы, Ренкин циклі;
- Ренкин циклінде пайдалы жұмсалған жылу;
- Ренкин циклінің ПӘК арттыру тәсілдері;
- регенеративті цикл; аралық асқын қызған бу циклі; жылуландыру циклдері; бинарлы және бугазды циклдер.
іскерліктер:
- барометр, манометр және вакууметр көрсеткіштері бойынша абсолюттік қысымды есептеп шығару;
- жылу сыйымдылық мәні, жылу мөлшерін анықтау;
- РV және ТS диаграммаларында су буының процестерін бейнелеу; будың параметрлері, жұмысын және жылуын анықтау;
- кесте және һS диаграммасы бойынша параметрлерін табу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында будың түзілуін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында су буынының термодинамикалық процестерін бейнелеу;
- бу күйінің параметрлері, жылу мөлшері, ішкі энергияның өзгеруі, барлық процестердегі жұмысты анықтау;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында газдар мен будың ағу және дросселдеу процесін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында Ренкин циклін бейнелеу; ПӘКэнтальпияға тәуелділігін талдау;
- энтальпияны һS су буының кестесі мен диаграммасы бойынша табу;

БК 1,2,3
ПК 3.3.1
ПК 3.3.4
ОПД 04
Конструкционные материалы в теплоэнергетике:
строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; диаграмма состояния сплавов; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико- термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; допуски, посадки и технические измерения; стандартизация и метрология в производстве обработке металлов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; конструкционные материалы паровых турбин; конструкционные материалы основного оборудования атомных станций; конструкционные материалы оборудования водоподготовительных установок в очистных сооружениях; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; автоматическая и полуавтоматическая сварка; объемы, виды, сроки контроля основного тепло-энергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
-температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
-аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификация сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
-классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- о допусках и посадках, взаимозаменяемости;
- основные цели и задачи стандартизации;
-о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам оборудования паровых котлов;
- марки сталей и сплавов с особыми свойствами;
- требования к материалам, применяемым для трубопровода пара;
- условия работы и требования к материалам паровых турбин, трубопроводов;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки;
- причины, вызывающие деформацию или структурное изменение в конструкциях при сварке;
- назначение и состав флюса; устройство баллонов для сжатых газов; область применения газовой сварки;
- устройство кислородного резака; принцип действия переносных и стационарных машин кислородной резки;
- специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования;
- требования к качеству сварных соединений;
- технология сварки разнородных сталей;
- требования к сварщикам, допускаемым к сварочным работам на ТЭС и АЭС;
- правила техники безопасности при производстве сварочных работ и противопожарных мероприятий;
- принцип работы, технические характеристики и область применения трубосварочных автоматов;
- правила техники безопасности при автоматической и полуавтоматической сварке.
Умения:
-классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- выбирать вид ТО, ХТО для заданного сплава;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.4
ЖКП 04
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар:
металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; көміртекті болаттар мен шойындар; болаттарды термиялық және химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспалы болат пен қорытпалар; түсті металдар қорытпасы; металл емес құралымдық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсат беру, орнату және техникалық өлшемдер; металдарды өңдеудегі стандарттау және метрология; жылу энергетикалық қондырғылардың құралымдық материалдарының жұмыс шарттары; электр доғалық дәнекерлеу; газбен дәнекерлеу; термиялық кесу; электр станцияларының жылу энергетикалық жабдығы мен құбырларын монтаждап, жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; негізгі жылу энергетикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері; ақауын табу әдістері мен құралдары
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамалары; кристалл тордың қасиеттері; кристалл тордың ақаулықтары;
- қорытпалардың кристалдану температурасы, кесу ережелері;
- салқындау кезінде қорытпалардағы аллотропиялық өзгерістер;
- белгіленуі және химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуі;
- болат пен шойынның таңбалану қағидасы, қолданылу саласы;
- термиялық және химия-термиялық өңдеудің белгілері мен мақсаты және ХТО;
- коррозия салдары, коррозиямен күресу әдістері;
- қоспалы болатты белгіленуі, құрамы бойынша жіктелуі;
- түсті металдардың таңбалану қағидасы, түсті металл қорытпаларының қолданылу саласы;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: басу, құю; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлері; домалату бұйымдарының түржиыны туралы;
- қысыммен өңдеудің әрбір түрінің ерекшеліктері, артықшылықтары мен кемшіліктері;
- дәнекерлеу технологиясы, дәнекерлеудің халық шаруашылығында қолданылуы;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттері;
- қолайсыз факторлардың материалдың қызмет көрсету мерзіміне әсер етуі туралы;
- жылжымалық; релаксация; радиация; радиациялық беріктіктің табиғаты мен сатысы туралы;
- бу құбырында қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар;
- бу турбиналарының, құбырлардың материалдарына қойылатын талаптар және жұмыс шарттары;
- әртүрлі құрылымды болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамалары;
- дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техника ережелері;
- дәнекерлеу аппаратына қойылатын талаптар;
- электрмен пісірудің артықшылықтары;
- флюстың белгіленуі мен құрамы;
- сығылған газ балондарының құрылымы; газ дәнекерінің қолданылу саласы;
- оттегі кескішінің құрылғысы; оттегі кескішінің ауыстырмалы және стационарлық машиналарының жұмыс қағидасы;
- жылу энергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмысының ерекшелігі;
- дәнекерленген жалғанымдардың сапасына талаптар;
- әртекті болатты дәнекерлеу технологиясы;
- ЖЭС және АЭС дәнекерлеу жұмыстарына жіберілетін дәнекерлеушілерге талаптар;
- дәнекерлеу жұмыстарын жасау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбыр дәнекерлеу автоматтарының жұмыс қағидасы, техникалық сипаттамалары және қолданылу саласы;
- автоматтық және жартылай автоматтық дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
іскерліктер:
- материалдарды белгіленуі мен қасиеттері бойынша жіктеу;
- қорытпа күйінің диаграммасымен жұмыс істеу, қорытпа құрылымы, критикалық нүктелерді анықтау;
- берілген қорытпа үшін ТО, ХТО түрін таңдау;
- коррозия түрлерін анықтау;
- болат таңбалары мен оның қорытпаларын ашып оқу;
- белгіленуі бойынша материалды таңдау;
- өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
- өлшеудің мемлекеттік жүйесін пайдалану;
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің деформацияға ұшырау мүмкіндіктерін анықтау;

БК 1,2,3
ПК 3.3.1
ОПД 05
Гидравлика и насосы
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
- назначение насосов; их основные параметры;
- основное уравнение центробежного насоса, определение теоретического и действительного напора насоса;
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
БК 1,2.3,4
ПК 3.3.1
ОПД 06
Общая электротехника с основами электроники:
электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные электрические цепи переменного тока; трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; передача, распределение электроэнергии; электронная полупроводниковая аппаратура;
Знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
Умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.3.1
ЖКП 05
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық
қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар;
гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі; сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтау, әртүрлі насадкалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлері;
- орталықтан тебетін сорғының негізгі теңдеуі, сорғының теориялық және ақиқат арынын анықтау;
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- қалақшаның шығатын және енетін жерінде сұйықтық жылдамдығының үшбұрышын құру;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.3.1
ЖКП 06
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
электр өрісі; тұрақты ток электр тізбектері; электрлік магнетизм; электрлік өлшемдер; бір фазалы айнымалы электр тізбектері; үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты ток электр машиналары; электр энергиясының берілуі, таралуы; электронды жартылай өткізгіш аппаратура;
Білімдер:
- электрлік сұйықтықты есептеу әдістері; электр шамаларының өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңын;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін есептеу
әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды, электр тізбектерін есептеу;
- электр және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеу;
- айнымалы ток электр тізбектерінің әртүрлі элементтерімен сұлбаларды құру; аспаптардың көрсеткіштерін алу;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерін анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- тұрақты ток машиналарын іске қосу.

БК 1,2,3,
ПК 3.3.1
ПК 3.3.17
ОПД 07
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройка компьютера на пользователя; - работа в сети;
- работа с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;
БК 5,7
ПК3.3.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки систем теплоснабжения:
классификация топлива и его технические характеристики; основы горения твердого, жидкого и газообразного топлива; эффективность использования топлива; топочные устройства; слоевые и камерные топки; вихревые топки; общие сведения о котельных установках; основы гидродинамики и водный режим котлов; паровые котлы промышленных предприятий; котельные агрегаты специального назначения; компоновка конструкции паровых котлов, методика теплового расчета; водопаровой тракт и расчет на прочность основных элементов котла; типы и конструкция водогрейных котлов; каркас, обмуровка и гарнитура котлов; элементы поверхностей нагрева и их конструкция; вспомогательное оборудование котельных установок; топливоподача и пылеприготовление твердого топлива; топливное хозяйство газо-мазутных котельных; газо-воздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление; классификация котельных; принципиальные тепловые схемы котельных и основное оборудование для них;
Знания:
-виды топлива, классификация топлива;
-классификация котельных;
- конструкция котельных установок;
- классификация паровых и водогрейных котлов;
-типоразмеры и параметры котлоагрегатов;
- классификация топочных устройств;
- основные характеристики топочных устройств; слоевых топок; топочных устройств для сжигания древесных отходов и торфа; специальных топок для технологических установок;
- свойства угольной пыли и ее характеристики;
- схемы пылеприготовления пылеприготовительных установок; виды мельничных устройств;
- назначение и виды дозировочных и сепарационных устройств;
- горелочные устройства; компоновки пылеугольных горелок, горелочных устройств для сжигания жидкого и газообразного топлива;
- назначение и виды тяговых и дутьевых установок;
- схема котельной установки, назначение ее элементов, маркировка и параметры котлов, основные термины и определения;
- принципиальные схемы компоновки оборудования топливного хозяйства;
- системы топливо-приготовления;
- способы доставки мазута, правила хранения жидкого топлива;
- схемы мазутоснабжения;
- характеристики оборудования мазутного хозяйства;
- характеристики летучей золы;
- системы шлакоудаления;
- классы арматуры, конструкцию арматуры, место ее установки;
Умения:
- делать пересчет с одной массы топлива на другую, теплоты сгорания с одной массы на другую;
- определять коэффициент избытка воздуха, рассчитывать энтальпии продуктов сгорания, определять объемы продуктов горения при сжигании топлива;
- подсчитать баланс теплоты, определять потери теплоты q2, q3, q4, q5, q6, кпд котла по прямому и обратному балансу тепла, определять расход топлива на котел;
- выполнять эскиз и рассчитывать геометрические характеристики топки;
- выполнять тепловой расчет экономайзера, воздухоподогревателей;
- выполнять расчет на прочность основных элементов котла;
- выполнить расчет и выбор вентиляторов, золоуловителей и дымовой трубы;
- выбирать оборудование золошлакоудаления;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.17
ЖКП 07
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьтерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмыс;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестелерді құруды және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құру және түзету;
БҚ 5,7
КҚ 3.3.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Жылумен жабдықтау жүйелерінің қазандық қондырғылары:
отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жану негіздері; отынды пайдаланудың тиімділігі; оттық құрылғылар; қабатты және камералық оттықтар; құйынды оттықтар; қазандық қондырғылар туралы жалпы мәліметтер;гидродинамика негіздері және су режимі; өнеркәсіптік кәсіпорындардың бу қазандары; арнайы қолданыстағы қазандық агрегаттар; бу қазандары конструкциясының жайластырылуы, жылуды есептеу әдістемесі; су-бу жолдары және қазанның негізгі элементтерін беріктікке есептеу; су қыздыратынқазандардың типтері және конструкциясы; қазандардың каркасы, қаптамасы мен гарнитурасы; қызу беттерінің элементтері; қазандық қондырғылардың қосымша жабдығы; отын беру және қатты отын шаңын дайындау; газмазутты қазандық қондырғылардың отын шаруашылығы; қазандық қондырғылардың газ-ауа өтетін жолы, күлқож жою; қазандықтардың жіктелуі; қазандықтардың принциптік жылу сұлбалары және олардың негізгі жабдығы;
Білімдер:
- отынның жіктелуі, түрлері;
- қазанның жіктелуі;
- қазандық қондырғылардың құралымы;
- бу және су қыздыру қазандарының жіктелуі;
- қазан агрегаттарының типтік өлшемдері мен параметрлері;
- оттық құрылғылардың жіктелуі;
- оттық құрылғылардың негізгі сипаттамалары; оттық қабаттары; ағаш қалдықтары мен торфтарын жағуға арналған оттық құрылғылар; технологиялық қондырғыларға арналған арнайы оттықтар;
- көмір шаңының қасиеттері мен сипаттамалары;
- шаң дайындау қондырғыларының шаң дайындау сұлбалары; диірменді құрылғылардың түрлері;
- дозалау және айыру құрылғыларының белгіленуі мен түрлері;
- жағу құрылғылары; сұйық және газ тәрізді отынды жағуға арналған шаң дайындау оттықтарының, жағу құрылғыларының жайластырылуы;
- оттық құрылғылар; шаң дайындау жанарғыларын, сұйық және газ тәрізді отынды жағу үшін оттық құрылғыларды құрастыру;
- тарту және үрлеу қондырғыларының белгіленуі мен түрлері;
- қазандық қондырғының сұлбасы, оның элементтерінің белгіленуі, қазандардың таңбаланауы және параметрлері, негізгі терминдер мен анықтамалар;
- отын шаруашылығы жабдығының принциптік сұлбалары;
- отын дайындау жүйесі;
- мазутты жеткізу тәсілдері, сұйық отынды сақтау ережелері;
- мазутпен жабдықтау сұлбалары;
- мазут шаруашылығы жабдығының сипаттамалары;
- ұшқыш күлдің сипаттамалары; қож жою жүйелері;
- арматура кластары, арматураның құралымы, оны орнату орны;
Іскерліктер:
- отынның бір массасынан екінші массаға өткенде қайта есептеу;
- ауа шығыны коэффициентін анықтау, жану өнімдерінің энтальпиясын есептеу, отынның жануы кезінде жану өнімдерінің көлемін анықтау;
- q3, q4, q5, q6, жылудың тура және кері балансы бойынша қазанның пәк, қазанға отын шығынын анықтау;
- оттықтың нобайын сызу және геометриялық сипаттамаларын есептеу;
- экономайзердің, ауа қыздырғыштардың жылулық есептеуін орындау;
- қазанның негізгі элементтерін беріктікке есептеу;
- желдеткіштерді, күлтұтқыштарды және түтін құбырларын есептеу және таңдау;
- күлқож жою жабдығын таңдау.

БК 7,9,10
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.3.11
ПК 3.3.18
СД 02
Теплотехническое оборудование:
рекуперативные и регенеративные теплообменные аппараты; конструкция рекуперативных аппаратов непрерывного действия; расчет аппаратов непрерывного действия; рекуперативные аппараты периодического действия; аппараты с ребристыми поверхностями нагрева; регенеративные аппараты; аппараты с кипящим слоем; сравнительная характеристика и выбор теплообменных аппаратов; конденсатоотводчики; тепло-обменные аппараты смешивающего типа; основные процессы тепло- и маслообмена; конструкции смесительных теплообменников; выпарные аппараты и установки; дистилляционные и ректификационные установки; теплофикационные установки с химическими превращениями; сушильные установки; механизм сушки влажных материалов; процессы сушки и их расчеты; основные типы и конструкции сушилок; вторичные энергоресурсы;
Знания:
-назначение и конструкция теплообменных аппаратов;
- типы ребристых теплообменников, их применение;
- типы регенераторов; сравнение регенераторов с рекуперативными теплообменниками;
- достоинства и недостатки теплообменников, определяющие их выбор;
- виды и цели расчетов теплообменников;
- последовательность теплового, гидравлического, механического, проверочного расчетов;
- методика определения коэффициента теплопередачи;
- виды и методика теплового расчета;
- принципы образования кипящего слоя; применение кипящего слоя в теплообменниках;
-назначение и виды конденсатоотводчиков;
-правила установки и эксплуатации конденсатоотводчиков;
-способы сушки материалов;
- формы связи влаги с материалом;
- пересчет влажности на общую и сухую массу;
- кинетика сушки материалов;
- теоретическая и действительная сушка, их материальный и тепловой балансы;
-расчеты сушилок по h-d диаграмме;
- виды конвективной сушки материалов;
Умения:
- различать особенности и отличия разных видов теплообменников;
- выбрать тип теплообменника по назначению;
-выбирать тип конденсатоотводчиков;
- выполнять все виды расчетов теплообменников с анализом полученных результатов и с последующим выводом;
- выполнять тепловой расчет ребристых теплообменников;
- выбрать тип теплообменника;
- подбирать тип регенератора;
- установить оптимальный режим работы кипящего слоя;
- выбирать соответствующий тип теплообменника по ГОСТами стандартам; по назначению;
БК 7,9,10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.3.11
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 03
Теплоснабжение и отопление:
потребители тепловой энергии; системы теплоснабжения; групповые и местные тепловые подстанции; регулирование отпуска теплоты; строительные механические конструкции тепловых сетей; расчет гидравлических параметров тепловых сетей; гидравлический режим тепловых сетей; расчет тепловых параметров тепловых сетей; эксплуатация тепловых сетей и тепловых пунктов; общие сведения о системах отопления зданий; теплопередача через ограждающие конструкции зданий; определение потерь теплоты зданием; основы конструирования систем отопления; отопительные приборы систем отопления; системы водяного отопления с естественной и искусственной циркуляцией воды;
Знания:
- классификация источников и систем теплоснабжения, их особенности, недостатки и область применения;
- типы подстанций, оборудование тепловых подстанций, схемы и компоновку абонентских вводов, местных и центральных тепловых пунктов;
- методика расчета тепловых потерь изолированного трубопровода при различных способах прокладки,
- задачи расчета и эффективность тепловой изоляции, падение температуры теплоносителя;
- основные методы регулирования отпуска теплоты и структуру системы регулирования;
- типы прокладок, строительные конструкции, разновидности тепловой изоляции, механическое оборудование, схемы
конфигурации тепловых сетей;
- основные виды повреждений элементов системы теплоснабжения, виды ремонтов систем теплоснабжения;
- правила приема в эксплуатацию тепловых сетей и систем теплоснабжения;
- основные виды отопления зданий и их возможное применение;
- виды отопительных приборов и их техническую характеристику;
- виды систем централизованного отопления;
- системы парового отопления, их устройство и оборудование;
Умения:
- правильно осуществлять выбор трассы и способов прокладки тепловых сетей, оборудования и тепловой изоляции трубопроводов;
- самостоятельно строить, анализировать, сравнивать графики тепловых нагрузок, составлять тепловой баланс производственного помещения;
- анализировать тепловые схемы источников и систем теплоснабжения, сравнивать их технико-экономические варианты, учитывая разновидность, принципы действия, характер теплового потребления;
- проводить расчет оборудования тепловых подстанций;
- производить выбор системы регулирования отпуска тепла.
- правильно осуществлять выбор трассы и способов прокладки тепловых сетей, оборудования и тепловой изоляции трубопроводов;
- разрабатывать строительные конструкции, план и профиль тепловых сетей;
- выполнять графический расчет тепловых сетей;
- строить характеристику тепловой сети;
- определять выгодную толщину изоляции, рассчитывать эффективность тепловой изоляции;
БК 7,9,10
ПК3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК3.3.11
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.15
СД 04
Основы промышленной экологии:
задачи экологии; образование твердых, жидких и газообразных загрязнений; выбросы тепловых электростанций и котельных установок, их влияние на окружающую среду; улавливание твердых веществ на тепловых электростанциях и котельных установках; снижение выбросов токсичных газов; рассеивание вредных выбросов; дымовые трубы; сточные воды ТЭЦ и котельных установок; очистка сточных вод; шумоглушение на теплофикационных котельных;
Знания:
- общие характеристики загрязнений атмосферы и водной среды;
- классификация источников промышленных выбросов;
- классификация методов ограничения выбросов загрязнений;
- классификация основного оборудования, ограничивающего выброс загрязнений;
- воздействия вредных выбросов на человека и окружающую среду;
- воздействия ПДК и среднесуточных концентраций вредных выбросов на человека и окружающую среду;
- методы контроля выбросов;
- источники шума, уровень громкости, нормы радиационной безопасности;
- характеристики летучей золы;
- классификация способов улавливания золы;
- аппараты мокрого золоулавливания;
- принцип работы пылевых мешков, циклонов, жалюзийных пылеуловителей;
- конструкция и принцип работы скруббера;
- классификация, назначение, принцип работы электрофильтров;
- процессы образования оксидов азота при сжигании топлива;
- конструкции топочных камер, влияющих на образование оксидов азота;
- характеристики серосодержащих соединений в жидком и твердом топливе;
- известняковый и абсорбционный методы очистки продуктов горения;
- задачи рассеивания вредных выбросов;
- контроль состава и концентрации вредных выбросов в уходящих дымовых газах;
- задачи рассеивания вредных выбросов из дымовых труб;
- типы и конструкции дымовых труб;
- процессы, происходящие в водоемах, и условия сброса сточных вод;
- виды производственных сточных вод;
- основные процессы по очистке сточных вод;
- периодичность промывок оборудования, концентрации примесей в сточных водах;
- схемы гидрозолоудаления;
Умения:
- определять токсичные вещества в топливе и дымовых газах.
- рассчитывать батарейные циклоны;
- рассчитывать скрубберы;
- рассчитывать электрофильтры;
- анализировать основные факторы, влияющие на выход оксидов азота при сжигании топлива;
-определять максимальную предельную концентрацию при неблагоприятных условиях;
- определять состав вредных выбросов в дымовых газах;
- выбирать тип и количество дымовых труб на теплофикационную котельную;

БҚ 7,9,10
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.18
АП 02
Жылу техникалық жабдық:
рекуперативті және регенеративті жылу алмастыру аппараттары; үздіксіз жұмыс істейтін рекуперативті аппараттардың құралымы; кезеңмен жұмыс істейтін рекуперативті аппараттар; қыздыру беттері қабырғалы аппараттар; регенеративті аппараттар; қайнау қабатымен аппараттар; жылу алмастырғыш аппараттардың салыстырмалы сипаттамасы және таңдау; конденсат аластатқыштар; аралас типті жылу алмастырғыш аппараттар; жылу және май алмастырудың негізгі процестері; араластырғыш жылу алмастырғыштардың құралымы; булау аппарттары мен қондырғылары; дистиляциялық және ректификациялық қондырғылар; химиялық айналулармен жылуландыру қондырғылары; кептіру қондырғылары; ылғалды материалдарды кептіру механизмі; кептіру процестері және оларды есептеу; кептіргіштердің негізгі типтері мен құралымдары; екіншілік энергия қорлары.
Білімдер:
- жылу алмастыру аппараттарының белгіленуі мен құралымы;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың типтері, олардың қолданылуы;
- регенераторлардың типтері; регенаторларды рекуперативті жылу алмастырғыштармен салыстыру;
- олардың таңдалуын анықтайтын жылу алмастырғыштардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- жылу алмастырғыштарды есептеу түрлері мен мақсаттары;
- жылулық, гидравликалық, механикалық, тексерушілік есептеудің бірізділігі;
- жылу беру коэффициентін анықтау әдістемесі;
- жылулық есептеу түрлері мен әдістемесі;
- қайнау қабатының түзілу қағидасын; жылу алмастырғыштарда қайнау қабатының қолданылуы;
- конденсат аластатқыштардың белгіленуі мен түрлері;
- конденсат аластатқыштарды орнату және пайдалану ережелері;
- материалдарды кептіру тәсілдері;
- ылғалдың материалмен байланысу нысандары;
- жалпы және құрғақ массаға ылғалдылықты қайта есептеу;
- материалдарды кептіру кинетикасы;
- теориялық және ақиқат кептіру, олардың материалдық және жылулық балансы;
- h-d диаграммасы бойынша кептіргіштерді есептеу;
- материалдарды конвективті кептіру түрлері;
Іскерліктер:
- әртүрлі жылу алмастырғыштардың түрлерін және ерекшеліктерін айыра білу;
- жылу алмастырғыштарды белгіленуі бойынша типін таңдау;
- конденсат аластатқыштарды типін таңдау;
- алынған нәтижелер талдамасымен және келесі қорытындылармен жылу алмастырғыштарды есептеудің әр түрін орындау;
- қабырғалы жылу алмастырғыштардың жылулық есептеуін орындау;
- жылу алмастырғыштардың белгіленуі бойынша типін таңдау;
- регенатор типін таңдау;
- қайпан жатқан қабат жұмысының тиімді режимін таңдау;
- МЖМС және стандарт бойынша жылу алмастырғыштың сәйкес типін таңдау;
БҚ 7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 03
Жылумен жабдықтау және жылыту:
жылу энергиясын тұтынушылар; жылумен жабдықтау жүйелері; топтық және жергілікті жылу қосалқы станциялары; жылуды жіберуді реттеу; жылу тораптарының құрылыстық механикалық құралымдары; жылу тораптарының гидравликалық параметрлерін есептеу; жылу тораптарының гидравликалық режимі; жылу тораптарын жылу параметрлерін жылулық есептеу; жылу тораптарын және жылыту пункттерін пайдалану; ғимараттарды жылыту жүйелері туралы жалпы мәліметтер; ғимараттардың қоршау құралымдары арқылы жылу жіберу; ғимараттардың жылу шығынын анықтау; жылыту жүйелерін құралымдау негіздері; жылыту жүйлерінің жылыту аспаптары; судың табиғи және жасанды циркуляциясы арқылы сумен жылыту жүйелері.
Білімдер:
- жылумен жабдықтау көздерімен жүйелерінің жіктелуі, олардың ерекшеліктері, кемшіліктері мен қолданылу саласы;
- қосалқы станциялардың типтері, жылу қосалқы станцияларының жабдығы, абоненттік кірмелердің сұлбасы мен жайылуы, жергілікті және орталық жылыту пункттері;
- әртүрлі төсеу тәсілдерінде оқшауланған құбырдың жылулық шығынын есептеу әдістемесі;
- жылулық оқшауламаны есептеу міндеттері мен тиімділігі, жылу тасымалдағыш температурасының түсуі;
- жылу жіберуді реттеудің негізгі әдістері және реттеу жүйесінің құрылымы;
- төсем типтері, құрылыстық құралымдар, жылу оқшауламасының алуан түрлілігі, механикалық жабдық, жылу тораптарының конфигурация сұлбалары;
- жылумен жабдықтау жүйе элементтерінің бүлінуінің негізгі түрлері, жылумен қамсыздандыру жүйелерін жөндеу түрлері;
- жылу тораптарын және жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалануға қабылдау ережелері;
- ғимараттарды жылытудың негізгі түрлері және олардың пайдаланылу мүмкіндігі;
- жылыту приборларының түрлері және олардың техникалық сипаттамасы;
- орталықтан жылыту жүйелерінің түрлері;
- бумен жылыту жүйлері, олардың құрылғысы мен жабдығы;
Іскерліктер:
- жылу тораптарын және құбырлардың жабдығы мен оқшауламасын төсеу тәсілдері мен трассаны таңдауды дұрыс жүзеге асыру;
- жылулық жүктемелердің графиктерін өз бетімен құру, талдау, салыстыру, өндірістік орынжайдың жылулық балансын құру;
- жылумен жабдықтау жүйелері мен көздерінің жылулық сұлбасын талдау, олардың әртүрлілігін, жұмыс қағидасын, жылу тұтыну сипатын ескере отырып, технико-экономикалық нұсқаларын салыстыру;
- жылу қосалқы станцияларының жабдығын есептеу;
- жылу жіберуді реттеу жүйелерін таңдау;
- жылу тораптарының құрылыстық құралымдарын, жоспары мен пішінін жасау;
- жылу тораптарын графиктік есептеу;
- жылу тораптарының сипаттамасын құру;
- оқшауламаның тиімді қалыңдығын анықтау, жылу оқшауламасының тиімділігін есептеу;
БҚ 7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 04
Өнеркәсіптік экология негіздері:
экология міндеттері; қатты, сұйық және газ тәрізді ластанудың түзілуі; жылу электр станцияларының және қазандық қондырғылардың қалдықтары, олардың қоршаған ортаға әсері; жылу электр станцияларында және қазандық қондырғыларда қатты заттарды ұстау; улы газ қалдықтарын азайту; зиянды қалдықтардың сейілуі; түтін құбырлары; ЖЭО және қазандық қондырғылардың ақаба сулары; ақаба суларды тазарту; жылуландыру қазандықтарында шуды басу;
Білімдер:
- атмосфера мен сулы ортаның ластануының жалпы сипаттамалары;
- өнеркәсіптік қалдық көздерінің жіктелуі;
- қалдық тастамаларын шектеу әдістерінің жіктелуі;
- қалдық тастамаларын шектейтін негізгі жабдықтың жіктелуі;
- зиянды қалдықтардың адамға және қоршаған ортаға әсері;
- адамға және қоршаған ортаға зиянды қалдықтардың ПӘК және орташа тәуліктік шоғырлануының әсері;
- қалдықтарды бақылау әдістері;
- шу көздерін, дыбыс деңгейін, радиациялық
қауіпсіздік нормалары;
- ұшқыш күлдің сипаттамалары;
- күлді тұту тәсілдерінің жіктелуі;
- ылғалды күлді тұту аппараттары;
- шаң қаптардың, циклондардың, жалюзді шаң тұтқыштардың жұмыс қағидасы;
- скруббердің құралымы мен жұмыс қағидасы;
- электр сүзгілерінің жіктелуі, белгіленуі, жұмыс қағидасы;
- отынды жағу кезінде азот оксидінің түзілу процестері;
- азот оксидінің түзілуіне әсер ететін оттық камераларының құралымы;
- сұйық және қатты отында күкірт құрамды жалғанымдардың сипаттамалары;
- жану өнімдерін тазартудың әктасты және абсорбциялық әдісі;
- зиянды қалдықтарды сейілту міндеттері;
- кететін түтін газдарында зиянды қалдық құрамы мен шоғырлануын бақылау;
- түтін құбырларынан зиянды қалдықтарды сейілту міндеттері;
- түтін құбырларының типтері мен құралымы;
- су қойнауында өтетін процестерді және ақаба сулардың құлау шарттары;
- өндірістік сулардың түрлері;
- ақаба суларды тазарту бойынша негізгі процестер;
- жабдықты жуудың кезеңдігін, ақаба су қоспаларының шоғырлануы;
- гидрокүл жою сұлбасы;
іскерліктер:
- отында және түтінді газдарда улы заттарды анықтау;
- батареялы циклондарды есептеу;
- скрубберлерді есептеуді;
- электр сүзгілерін есептеу;
- отынды жағу кезіндегі азот оксидінің шығуына әсер ететін негізгі факторларды талдау;
- қолайсыз жағдайлардағы ең жоғарғы шектік шоғырлануды анықтау;
- түтін газдарында зиянды қалдықтардың құрамын анықтау;
- жылуландыру қазандығына түтін құбырларының типі мен санын таңдау;

БК 2,9,10
ПК 3.3.4
ПК 3.3.5
ПК 3.3.18
СД05
Основы теплотехнических измерений и автоматизация теплотехнических процессов:
общие сведения о теплотехнических измерениях и метрологии; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; измерение температуры; измерение давления, разности давлений и разряжения; измерение расхода, количества и уровня жидкостей и сыпучих тел; измерение состава газов, воды, пара; контроль выбросов котельных установок; специальные измерения схемы теплотехнического контроля; основные понятия управления и автоматизации; автоматизированные системы регулирования; технические средства автоматизированных систем регулирования; автоматическое регулирование котлов; автоматизация теплотехнических установок; системы логического управления и автоматические тепловые защиты теплотехнического оборудования; технологическая сигнализация;
Знания:
- основные типы приборов для измерения технологических параметров;
- применение приборов для измерения основных технологических параметров;
- основные технические характеристики;
- достоинства и недостатки приборов для измерения технологических параметров;
- основные понятия управления и автоматизации;
- структурные схемы автоматической системы регулирования;
- схемы автоматического регулирования котлов;
- схемы автоматизации вспомогательного оборудования котельной;
- автоматические тепловые защиты, их назначение;
Умения:
- читать функциональные схемы регулирования;
- читать схемы тепловых защит паровых котлов и вспомогательных установок;
- включать приборы в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов;
ПК 3.3.5
ПК 3.3.7
ПК 3.3.16
СД 06
Водоподготовка:
примеси природных вод и технологические показатели качества воды; очистка воды фильтрованием и коагуляцией; очистка воды методом осаждения; обработка воды методом ионного обмена; химическое обессоливание воды; безреагентные методы подготовки воды; проектирование систем водоподготовки; коррозия теплосилового оборудования и методы ее предупреждения; образование отложений на поверхностях оборудования и трубопроводов тепловых сетей; способы предотвращения отложений; водный химический режим теплосиловой установки; особенности водного режима тепловых сетей; химический контроль водного режима основы проектирования водоподготовительных установок;
Знания:
- технологические показатели анализа воды; классификация воды по технологическим признакам;
- задачи фильтрования и коагуляции, принцип действия и конструкцию осветительных фильтров и осветителей;
- методы осаждения, применяемые реагенты, химические реакции при обработке воды содой, комбинированные схемы;
- конструкция ионитных фильтров, их назначение, область применения;
- натрий катионирование, водород катионирование и водороднатрий катионирование;
- устройство и работу анионитных фильтров, схемы обессоливания;
- устройство и принцип работы деаэратора, декарбонизатора, диализатора;
- порядок проектирования систем ВПУ, общие положения по выбору схем;
- мероприятия по предотвращению коррозии оборудования пароводяного тракта и тепловых сетей;
- виды отложений, способы предотвращения отложений, непрерывная и периодическая продувку котлов;
- способы борьбы с загрязнением пара;
- задачи и особенности водного режима, нормы качества питательной, котловой воды и пара;
- мероприятия по уменьшению образования отложений на поверхностях нагрева оборудования;
- назначение и организация химического контроля водоподготовительной установки;
Умения:
- производить расчет ионообменных фильтров;
- работать с нормативно-технической документацией.
- выбирать способы предупреждения коррозии для оборудования;
- выбирать способы предотвращения образования отложений на поверхностях нагрева;
- выбирать водно-химический режим для паровых котлов;
- выбирать водно-химический режим по показателям качества исходной воды, подпитки тепловых сетей;

БҚ 2,9,10
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.18
АП 05
Жылу техникалық өлшеу негіздері және жылу техникалық процестерді автоматтандыру:
жылу техникалық өлшеу және метрология туралы жалпы мәліметтер; өлшеу түрлендіргіштері және дистанциялық беріліс; температураны өлшеу; қысымды, қысым мен разрядтау айырымын өлшеу; сұйықтық пен шашылғыш денелердің шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; газдардың, су мен будың құрамын өлшеу. қазандық қондырғылардың қалдықтарын бақылау; жылу техникалық бақылаудың арнайы өлшеу сұлбалары; басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері; автоматтандырылған реттеу жүйелерінің техникалық құралдары; қазандарды автоматтық реттеу; жылу техникалық қондырғыларды автоматтандыру; логикалық басқару жүйелері және жылу техникалық жабдықты автоматтық жылулық қорғау; технологиялық синалдау;
Білімдер:
- технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың негізгі типтері;
- негізгі технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың қолданылуы;
- негізгі техникалық сипаттамалары;
- технологиялық параметрлерді өлшеуге арналған аспаптардың артықшылықтары мен кемшіліктері;
- басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбалары;
- қазандардың автоматтық реттеу сұлбалары;
- қазандықтың қосымша жабдығын автоматтандыру сұлбалары;
- автоматтық жылу қорғаныстары, олардың белгіленуі;
іскерліктер:
- реттеудің функционалдық сұлбаларын оқу;
- бу қазандарының және қосымша қондырғылардың жылу қорғаныстарының сұлбаларын оқу;
- аспаптарды іске қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.16
АП 06
Су дайындау:
табиғи су қоспалары және су сапасының технологиялық көрсеткіштері; суды сүзіп және коагуляция арқылы тазарту; суды тұндыру арқылы тазарту; суды иондық алмасу әдісімен өңдеу; суды химиялық тұзсыздандыру; суды дайындаудың реагентсіз әдістері; су дайындау жүйесін жобалау; жылу күштік жабдық коррозиясы және оны алдын алу әдістері; жылу тораптарыны жабдығы мен құбырларының беттерінде шөгінділердің түзілуі; шөгінділерді алдын-алу тәсілдері; жылу күштік қондырғының су химиялық режимі; жылу тораптарының су режимінің ерекшеліктері; су режимін химиялық бақылау; су дайындау қондырғыларын жобалау негіздері;
Білімдер:
- су талдамасының технологиялық көрсеткіштерін; суды технологиялық белгілері бойынша жіктелуі;
- сүзу және коагуляция міндеттерін, жарықтандыру сүзгілері мен жарықтандырғыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы;
- шөгу әдістері, қолданылатын реагнеттер, суды содамен өңдеу кезіндегі химиялық реакциялар, аралас сұлбалар;
- ионитті сүзгілердің қолданылуын, олардың белгіленуі, қолданылу саласы;
- натрий катиондау, сутегі-катиондау және сутегі-натрий катиондау;
- анионитті сүзгілердің құрылғысы мен жұмысын, тұзсыздандыру сұлбасы;
- деаэратордың, декарбонизатордың, диализатордың құрылғысы мен жұмыс қағидасы;
- ВПУ жүйелерін жобалау тәртібі, сұлбаларды таңдау бойынша жалпы ережелер;
- бу және су жолы мен жылу тораптары жабдығын коррозиядан сақтау шаралары;
- шөгінділердің түрлерін, шөгінділердің алдын-алу тәсілдерін және қазандарды үздіксіз және кезеңдік үрлеу;
- будың ластануымен күресу тәсілдері;
- сулы режимнің міндеттері мен ерекшеліктері, қоректік, қазандық су мен бу сапасының нормалары;
- жабдықтың қызу беттерінде шөгінділердің түзілуін азайту шараларын;
- су дайындау қондырғыларын химиялық бақылауды белгілеу және ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- ион алмастыру сүзгілерін есептеу;
- нормативтік-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- жабдық үшін коррозияның алдын-алу тәсілдерін таңдау;
- қызу беттерінде шөгінділердің алдын-алу тәсілдерін таңдау;
- бу қазандары үшін су-химиялық режимді таңдау;
- шығатын су сапасының көрсеткіштері, жылу тораптарын қоректендіру бойынша су-химиялық режимді таңдау;

ПК 3.3.1
ПК 3.3.5
ПК 3.3.7
ПК 3.3.9
ПК 3.3.11
ПК 3.3.14
СД 07
Эксплуатация и ремонт котельных установок и теплотехнического оборудования:
организация эксплуатации теплотехнического оборудования; эксплуатация топливного хозяйства; эксплуатация паровых и водогрейных котлов; обслуживание вспомогательного оборудования котельной установки; эксплуатация центробежных машин; эксплуатация внутренних систем; эксплуатация тепловых сетей; эксплуатация водоподогревательного и теплоиспользующего оборудования; организация ремонтных работ теплотехнического оборудования; ремонт поверхностей нагрева перовых котлов; ремонт топочных устройств, обдувочных аппаратов, трубчатых воздухоподогревателей; обмуровочные и изоляционные работы; ремонт сборочных единиц; ремонт тягодутьевых машин; ремонт регенеративных воздухоподогревателей; ремонт мельниц питательной пыли; ремонт насосов; ремонт сетевых подогревателей; ремонт оборудования тепловых сетей; ремонт водоподогревательного и теплоиспользующего оборудования;
Знания:
- основные задачи энергослужбы промышленных предприятий, структура энергоцеха, документация на теплооборудование, ответственность за нарушение действующих правил, норм, инструкций;
- свойства твердого, жидкого и газообразного топлива; требования к эксплуатации топливоподачи и системы золошлакоудаления;
- назначение и устройство тягодутьевых машин, центробежных насосов, компрессорных установок; возможные неисправности и способы их устранения, правила техники безопасности при эксплуатации вращающихся механизмов;
- основные требования правил ГГТН к освидетельствованиям паровых и водогрейных котлов, к содержанию и их обслуживанию;
- типы топок для сжигания твердого топлива, форсунок, газовых горелок;
- типовая инструкция ГГТН для персонала котельной, подготовка к пуску котла, к плановой и аварийной остановке;
- особенности эксплуатации водогрейных котлов;
- основные положения "Правил устройства и эксплуатации трубопроводов пара и горячей воды"; причины и виды повреждений трубопроводов; способы устранения повреждений, правила эксплуатации систем теплоснабжения;
- понятие гидроудара, мероприятия по его недопущению; требования к эксплуатации тепловых сетей в соответствии с "Правилами эксплуатации теплоиспользующих установок и тепловых сетей" Госэнергонадзора;
- основные требования по безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением; основные требования к эксплуатации теплоиспользующих установок и конденсатного хозяйства;
- задачи обслуживания и ремонта; состав персонала; организацию рабочего места; основные показатели экономичности и надежности;
- организационные мероприятия и документация ремонта;
- методика проведения гидравлических испытаний, опрессовок;
- порядок разборки и сборки топочных устройств, обдувочных аппаратов, трубчатых воздухоподогревателей;
- конструкция подшипников, применяемых на механизмах котлоагрегата;
- конструкция воздухоподогревателей; ход веществ через них;
- конструкция элементов пылесистемы;
- конструкция центробежных насосов;
- виды и конструкция арматуры;
- виды обмуровки котельных агрегатов;
- правила работы с изоляционными материалами;
Умения:
- работать с технической документацией; руководящими нормативными документами;
- составлять подготовительную, оперативную, заключительную, отчетную документацию;
- выполнять слесарные работы, связанные с чисткой поверхностей;
- производить стендовые и местные проверки элементов;
- составлять дефектную ведомость;
- определять дефекты воздухоподогревателей;
- определять дефекты шаровых барабанных мельниц, молотковых мельниц;
- проверять состояние элементов насоса;
БК2

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.14
АП 07
Қазандық қондырғылар мен жылу техникалық жабдықты пайдалану және жөндеу:
Жылу техникалық жабдықты пайдалануды ұйымдастыру; отын шаруашылығын пайдалану; бу және су қыздыру қазандарын пайдалану; қазандық қондырғының қосымша жабдығына қызмет көрсету; орталақтан тепкіш машиналарды пайдалану; ішкі жүйелерді пайдалану; жылу тораптарын пайдалану; су қыздыру және жылу пайдалану жабдығын пайдалану; жылу техникалық жабдықтың жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру; бу қазандарының қыздыру беттерін жөндеу; оттық құрылғыларды, үрлеу аппараттарын, құбырлы ауа қыздырғыштарды жөндеу; қаптау және оқшаулау жұмыстары; құрама бірліктерді жөндеу; тартып-үрлеу машиналарын жөндеу; регенеративті ауа қыздырғыштарды жөндеу; диірмендерді, қоректік шаңды жөндеу; сорғыларды жөндеу; тораптық су қыздырғыштарды жөндеу; жылу тораптарының жабдығын жөндеу; су дайындау және жылуды пайдалану жабдығын жөндеу;
Білімдер:
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың энергия қызметінің негізгі міндеттері, энергоцехтың құрылымы, жылу жабдығына құжаттама, қолданыстағы ережелер, нормалар, нұсқаулықтар бұзғаны үшін жауапкершілік;
- қатты, сұйық және газ тәрізді отын қасиеттері; отын беру және күлқож жою жүйесін пайдалану талаптары;
- тартып-үрлеу машиналарының, орталықтантепкіш сорғылардың, компрессорлық қондырғылардың белгіленуі мен құрылғысы; болатын ақаулылықтар мен оларды жою тәсілдері, айналушы механизмдерді пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- бу және су қыздыру қазандарын куәландыруға, оларға қызмет көрсету көлеміне ГГТН ережелерінің негізгі талаптары;
- қатты отынды, форсункаларды, газ оттықтарын жағу үшін оттық түрлері;
- қазандық қызметкерлері үшін ГГТН-нің типтік нұсқаулығы, қазанды қосу, жоспарлы және апаттық тоқтатуға дайындау;
- су қыздыратын қазандарды пайдалану ерекшеліктері;
- "Бу мен ыстық су құбырларын орнату және пайдалану ережелерінің" негізгі ережелері; құбырлардың бүліну себептері мен түрлері; бүлінуді жою тәсілдері, жылумен жабдықтау жүйелерін пайдалану ережелері;
- гидросоққы ұғымын, оны болдырмау шараларын; "жылу пайдалану қондырғылары мен жылу тораптарын пайдалану ережелеріне" сәйкес жылу тораптарын пайдалану талаптары;
- қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды қауіпсіз пайдалану бойынша негізгі талаптары; жылу пайдалану қондырғылары мен конденсаттық шаруашылықты пайдаланудың негізгі талаптары;
- қызмет көрсету мен жөндеу міндеттері; қызметкерлердің құрамы; жұмыс орнын ұйымдастыру; үнемділік пен сенімділіктің негізгі көрсеткіштері;
- жөндеудің ұйымдастырушылық шаралары мен құжаттамасы;
- гидравликалық сынау, басуды өткізу әдістемесі;
- оттық құрылғыларды, үрлеу аппараттары, құбыр ауа қыздырғыштарын талдау мен құрудың тәртібі;
- қазан агрегат механизмдерінде қолданылатын подшипниктердің құралымы;
- ауа қыздыру құралымы; олар арқылы заттардың жүруі;
- шаң жүйесі элементтерінің құралымы;
- арматураның түрлері мен құралымы;
- қазан агрегаттарын қаптау түрлері;
- оқшаулау материалдарымен жұмыс істеу ережелері;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттамамен; басшылыққа алатын норамтивтік құжаттармен жұмыс істеу;
- дайындау, оперативті, қорытынды, есептік құжаттаманы құру;
- беттерді тазартумен байланысты слесарлық жұмысты орындау;
- элементтерді стендтік және жергілікті тексеруді жүргізу;
- ақаулылық ведомостін құру;
- ауа қыздырғыштардың ақаулылығын анықтау;
- шарлы барабанды диірмендердің, балғалы диірмендердің ақаулылығын анықтау;
- сорғы элементтерінің күйін тексеруді;
БҚ 2

ПК 3.3.1
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.16
ПК 3.3.22
СД 08
Монтаж и наладка котельных установок:
измерительный инструмент и техника измерений; такелаж и грузоподъемные механизмы; организация работ и подготовка оборудования к монтажу; монтаж паровых и водогрейных котлов; монтаж вспомогательных механизмов котлов; наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования; теплотехнические испытания и наладка котельных агрегатов; испытания и наладка тягодутьевых машин и газовоздушного тракта; испытание и наладка водоподготовительного и теплоизолированного оборудования;
монтаж теплотехнического оборудования; подготовка к монтажно-сборочным работам; монтаж систем отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха, горячего водоснабжения; монтаж тепловых сетей и пунктов; наладка и испытание теплотехнического оборудования; организация наладочных работ; пусковая наладка теплотехнического оборудования;
Знания:
-стали, применяемые для изготовления деталей и узлов котлоагрегатов;
- общие сведения об измерительном инструменте, техника измерений;
-основные такелажные работы;
-технология монтажа паровых и водогрейных котлов;
- технология монтажа вспомогательных механизмов котлов;
- правила техники безопасности при производстве монтажных работ;
- состав и содержание производства работ;
- канаты и грузоподъемное оборудование;
- правила техники безопасности при такелажных работах;
- сортамент труб, способы соединения арматуры, виды фланцев, резьб, прокладок;
- правила размещения трубопроводов, их крепление, установка опор;
- виды компенсаторов, способы сварки, виды тепловой изоляции, методы промывки систем теплоснабжения, виды гидравлических испытаний, элементы систем вентиляции;
- способы проверки готовности объекта под монтаж,
-особенности монтажа насосов, теплообменников, баков;
- тип прокладки тепловых
сетей, правила установки компенсаторов;
- назначение наладочных работ;
Умения:
- производить отбраковку канатов, строп, крепление на крюке петлевых и кольцевых стропов;
- производить разметку мест прокладки трубопроводов;
- производить гидропневматическую промывку;
-различать трубопроводную арматуру;
- производить проверку смонтированных узлов и блоков на горизонтальность, вертикальность и т.д.;
БК 2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.6
ПК 3.3.9
ПК 3.3.16
ПК 3.3.17
СД 09
Экономика энергетики:
предприятия энергетики в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий энергетики; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий энергетики; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях энергетики; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях энергетики; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях энергетики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики.
Знания:
- основы управления предприятиями энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-
хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.22
АП 08
Қазандық жабдықты монтаждау және баптау:
Өлшеу құралы және өлшеу техникасы; такелаж және жүк көтеру механизмдері; жұмыстарды ұйымдастыру және жабдықты монтаждауға дайындау; бу және су қыздыру қазандарын монтаждау; қазандардың қосымша жабдығын монтаждау;
жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; жылу техникалық жабдықты қосып реттеу; қазандық агрегаттарды жылу техникалық сынау және баптау; тартып-үрлеу машиналарын және газ ауа жолдарын сынау және баптау; су дайындау және жылу оқшаулау жабдығын сынау және баптау; жылу техникалық жабдықты монтаждау; монтаждық-құрама жұмыстарға дайындау; жылыту жүйелерін, ауаны желдетуді, ыстық сумен жабдықтауды монтаждау; жылу тораптары мен пункттерін монтаждау; жылу техникалық жабдықты баптау және сынау; жылу техникалық жабдықты қосып реттеу;
Білімдер:
- қазан агрегаттарының тетіктері мен түйіндерін дайындау үшін қолданылатын болаттар;
- өлшеу құралдары, өлшеу техникасы туралы жалпы мәліметтер;
- негізгі такелаждық жұмыстар;
- бу және су қыздыру қазандарын монтаждау технологиясы;
- қазандардың қосымша механизмдерін монтаждау технологиясы;
- монтаждық жұмыстарды жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- жұмыс құрамы мен мазмұны;
- канаттар мен жүк көтеру жабдықтары;
- такелаждық жұмыстар кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбырлардың түржиыны; арматураны жалғау тәсілдері, фланецтердің, бұрандалардің, төсемдердің түрлері;
- құбырларды жайластыру ережелері, оларды бекіту, тіректерді орнату;
- компенсатор түрлері, дәнекерлеу тәсілдері, жылулық оқшаулама түрлері, жылумен жабдықтау жүйелерін жуу әдістері, гидравликалық сынау түрлері, элементтерді, желдету жүйесі;
- объектінің монтаждауға дайындығын тексеру тәсілдері;
- сорғыларды, жылу алмастырғыштарды, бактарды монтаждау ерекшеліктері;
- жылу жүйелерін төсеу типтері, компенсаторларды орнату ережелері;
- баптау жұмыстарының белгіленуі;
іскерліктер:
- канаттардың, стропылардың ақауларын анықтау, түйінді және сақиналы стропыларды ілгекке бекіту;
- құбырларды төсеу орындарын белгілеу;
- гидропневматикалық жууды жасау;
- құбырлы арматураны айыра білу;
- жөнделген түйіндер мен блоктарды көлденеңдікке, тіктікке және т.б тексеру;
БҚ 2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.17
АП 09
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; энергетика кәсіпорнындарында жоспарлауды ұйымдастыру; энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздерін.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебі;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысы;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлері;
- энергетика кәсіпорындарын өндірістік-шаруашылық талдау негіздері;
Іскерліктер:
- техника-экономикалық негіздемелерді және жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептерді орындау;

БК5,9
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
СД10
Охрана труда:
основы законодательства Республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах; техника безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования топливно-транспортного цеха, пылеприготовления, котлов, турбин, золошлакоудаления, химических цехов, тепловых сетей;
Знания:
- определения рабочего места, рабочей зоны;
-порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
-сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраска трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
-классификация пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
-конструкции огнетушителей;
- виды ожогов, отравлений;
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе;
ПК 3.3.12
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.16
ПК 3.3.17
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП00
Профессиональная практика
ПП01
Учебная практика:
слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металлов; правка и гибка заготовок; опиливание сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
-применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;

БҚ 5,9
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
АП 10
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігінегіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; отын-көлік цехінің, шаң дайындаудың, қазандардың, күлқож жоюдың, химиялық цехтардың, жылу тораптарының жабдығын пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелері;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі қорғаныс құралдар;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуі; өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құрылымдары;
- күю, улану түрлері;
іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету;
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.16
КҚ 3.3.17
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КҚ 01
Оқу практикасы
материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтық таңбалау; материалдарды кесу; металдарды шабу; дайындамаларды түзеу және ию; егеулеу, бұрғылау; бұранда қию; тойтарма; қыру; үгу; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен пісіру; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; доғалы электрмен пісіру; аппаратура және айлабұйымдар; токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды өңдеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- кесуді, шабуды, түзетуді, июді, тойтарманы, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- металл кесетін станоктарда жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;

ПК 3.3.6
ПП02
Учебно-производственная:
техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов; механических узлов; муфт сцепления; подшипниковых узлов; болтовых и резьбовых соединений; заклепочных соединений; емкостей;
комплексные работы: ремонт гидротурбин; ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры; ремонт теплотехнического оборудования;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт теплотехнического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
- использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде;
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
ПК 3.3.6
ПК 3.3.8
ПК 3.3.9
ПП03
Технологическая практика: работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием и ремонтом теплотехнического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт и техобслуживание теплотехнического оборудования; обобщение материалов и их оформление;
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика;
навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде;
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПК 3.3.7
ПК 3.3.9
ПК 3.3.13
ПК 3.3.14
ПК 3.3.19
ПК 3.3.21
ПК 3.3.22
ПП04
Преддипломная практика: развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту теплотехнического оборудования, аппаратуры автоматического контроля, регулирования и управления; ознакомление с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов, монтажных организаций; приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности; сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений ГЭС;
- изучив техническую документацию, выбрать тему дипломного проекта и подобрать исходный материал для дипломного проектирования;
навыки:
- работы с технической документацией;
- управления отдельным производственным звеном;
- проведения инструктажа на рабочем месте.

КҚ 3.3.6
КҚ 02
Оқу-өндірістік практика:
жылу механикалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаймаланатын қосылыстар; деталь ойықтарын пісіруге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін дайындау; төсемдерді жасау; бекітпелерді алу және орнату; жабатын, реттейтін, сақтандыру арматурасын; вентильдерді жөндеу; сальникті компенсаторларды жөндеу; механикалық түйіндерді; ілінісу муфталарын; мойынтірек түйіндерін; болтты және бұрандамалы қосылыстарды; тойтарма қосылыстарды; ыдыстарды; кешендік жұмыстар: гидротурбиналарды жөндеу; құбырларды және құбыр арматурасын жөндеу; жылу механикалық жабдықты жөндеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- төсемдерді, бекітпелерді жасау;
- біліктілікке сәйкес жылу механикалық жабдықты жөндеу;
- улану, күю, жылу соққысы болғанда және өзге жарақаттарда алғашқы көмек көрсету;
- көтеру-тиеу жұмыстарында қауіпсіздік шараларын пайдалану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- практикада теориялық білімдерін пайдалану;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.6
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.9
КҚ 03
Технологиялық практика:
нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; білім алушы лауазымында жылу механикалық жабдықты жөндеу; осы мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді пайдалану әдістерін оқыту; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыруды оқыту; жылу механикалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттарды рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу;
Іскерліктер:
- учаскеде жұмыс орнын жоспарлау;
- жұмыстарды жасауға жасақ әзірлеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама рәсімдеу;
- білім алушы лауазымында жабдыққа қызмет көрсетуді және жөндеуді жасау;
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.19
КҚ 3.3.21
КҚ 3.3.22
КҚ 04
Диплом алды практикасы:
техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін жұмыстар шеңберінде жеке өндірістік буынды басқару дағдыларын дамыту; жылу механикалық жабдықты және автоматтық бақылау, реттеу және басқару аппаратурасын жөндеу және қызмет көрсету бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметінің тікелей жұмыс процесін оқыту; кәсіпорындардың, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының, монтаждық ұйымдардың жалпы құрылымымен таныстыру; таңдап алынған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаскенің жұмысын талдау;
- ГЭС құрылымдық бөлімшелердің жұмысын талдау;
- техникалық құжаттаманы оқып, дипломдық жобаның тақырыбын таңдап алужәне дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды алу;
Дағдылар:
- техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- жеке өндірістік буынды басқару
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу;

ПК 3.3.5
ПК 3.3.13
ПК 3.3.15
ПК 3.3.18
ПК 3.3.19
ПК 3.3.20
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 3
Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях различных организационно-правовых форм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний;
БК 8
Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 9
Выполнять конкретные задачи и планировать свою деятельность с учетом поставленной цели;
БК 10
Применять рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте;
БК 11
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации;
БК 12
Экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1
090701 2 - Слесарь по ремонту оборудования тепловых сетей
ПК 2.1.1 - организовывать рабочее место;
ПК 2.1.2 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности;
ПК 2.1.3 - работать с приборами для измерения основных технологических параметров;
ПК 2.1.4 - работать с приспособлениями и инструментом;
ПК 2.1.5 - составлять, читать и оформлять чертежи и схемы;
ПК 2.1.6 - выполнять монтаж и демонтаж теплофикационного оборудования, трубопроводной арматуры, обмуровки и теплоизоляции;
ПК 2.1.7 - выполнять слесарную обработку деталей;
ПК 2.1.8 - выполнять разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации;
ПК 2.1.9 - выполнять ремонт теплофикационного оборудования, трубопроводов и арматуры;
ПК 2.1.10 - проводить гидравлическое испытание трубопроводов тепловых сетей на герметичность и прочность;
ПК 2.1.11 - соблюдать технологию ремонта оборудования, трубопроводов и арматуры;

КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.15
КҚ 3.3.18
КҚ 3.3.19
КҚ 3.3.20
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету қабілеті болу керек, өзінің іс-әрекетін талдап, жобалауға, белгісіз жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу керек;
БҚ 3
орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға, кәсіптік іс-әрекет саласында проблемаларды тиімді шешуге дайын болу;
БҚ 4
әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу;
БҚ 8
өзін-өзі жетілдіруге (өзін-өзі тануға, өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі бағалауға, өзін-өзі реттеуге) талпыну; өзін-өзі шығармашылық жетілдіруге талпыну;
БҚ 9
қойылған мақсатты ескере отырып, нақты міндеттерді орындау және өз қызметін жоспарлау;
БҚ 10
Жұмыс орнында еңбекті ұйымдастырудың тиімді тәсілдерін қолдану;
БҚ 11
Ақпаратты өз бетінше іздеу және табу негізіне тәжірибелік міндеттерді шешу;
БҚ 12
материалдарды үнемді пайдалану, жабдыққа және құралдарға ұқыпты қарау.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 090701 2 – Жылу жүйелерінің жабдығын жөндеу слесарі
КҚ 2.1.1 - жұмыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 2.1.2 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.3 - негізгі технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптармен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.4 - айлабұйымдармен және құралдармен жұмыс істеу;
КҚ 2.1.5 - сызбалар мен сұлбаларды құру, оқу және ресімдеу;
КҚ 2.1.6 - жылуландыру жабдығын, құбырлы арматураны, қаптау және жылу оқшауламасын монтаждауды және демонтаждауды орындау;
КҚ 2.1.7 – тетіктерді слесарлық өңдеуді орындау;
КҚ 2.1.8 – күрделі кескін үйлесімінің төсемін жасау және өлшемін орындау;
КҚ 2.1.9 – жылуландыру жабдығын, құбырлар мен арматураны жөндеу;
КҚ 2.1.10 – жылу тораптарының құбырларын бітеулік пен беріктікке гидравликалық сынақ өткізу.
КҚ 2.1.11 – жабдықтың, құбырлар мен арматураны жөндеу технологиясын сақтау;

ПК 2.1.12- соблюдать последовательность монтажа и демонтажа оборудования тепловых сетей, сборки и разборки узлов и механизмов;
ПК 2.1.13 – соблюдать правила использования слесарного и мерительного инструмента, правила пользования простыми такелажными средствами;
ПК 2.1.14 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности, правила ГОСГОРТЕХНАДЗОРА;
ПК 2.1.15 - выполнять работы под руководством специалистов высокой квалификации;
ПК 2.1.16 - экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами;
2.2. 090702 2 – Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов
ПК 2.2.1 - организовывать рабочее место;
ПК 2.2.2 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности;
ПК 2.2.3 - работать с приборами для измерения основных технологических параметров;
ПК 2.2.4 - работать с приспособлениями и инструментом;
ПК 2.2.5 - составлять, читать и оформлять чертежи и схемы;
ПК 2.2.6 - выполнять монтаж и демонтаж несложных узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования котельных установок и пылеприготовительных цехов, трубопроводов и трубопроводной арматуры;
ПК 2.2.7 - выполнять слесарную обработку деталей;
ПК 2.2.8 - выполнять разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации;
ПК 2.2.9 - выполнять ремонт несложных узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования котельных установок и пылеприготовительных цехов, трубопроводов и трубопроводной арматуры;
ПК 2.2.10 - выполнять подготовительные работы для дефектоскопии сварных соединений;
ПК 2.2.11 – выполнять такелажные работы по перемещению, сборке, разборке, установке деталей и узлов при помощи простых средств механизации;
ПК 2.2.12 - соблюдать технологию ремонта оборудования, трубопроводов и арматуры;
ПК 2.2.13- соблюдать последовательность монтажа и демонтажа оборудования тепловых сетей, сборки и разборки узлов и механизмов;
ПК 2.2.14 – соблюдать правила использования слесарного и мерительного инструмента, правила пользования простыми такелажными средствами;
ПК 2.2.15 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности, правила ГОСГОРТЕХНАДЗОРА;
ПК 2.2.16 - выполнять работы под руководством специалистов высокой квалификации;
ПК 2.2.17 - экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами;
3. специалист среднего звена
3.1. 090703 3 – Техник-теплотехник
ПК 3.3.1- осуществлять техническое обслуживание оборудования тепловых сетей и котельных установок;
ПК 3.3.2- проводить профилактический осмотр оборудования, выявлять причины неисправностей и отказов в работе оборудования и устранять их;

КҚ 2.1.12 – жылу тораптарының жабдығын монтаждау мен демонтаждаудың, түйіндер мен механизмдерді құрау мен талдаудың бірізділігін сақтау;
КҚ 2.1.13 – слесарлық және өлшеу құралдарын пайдалану ережелерін, қарапайым такелаждық құралдарды пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.14 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін және мемлекеттік қалалық техникалық қадағалау ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.15 – жоғары білікті мамандар басшылығымен жұмыстарды орындау;
КҚ 2.1.16 - материалдарды ұқыпты пайдалану, жабдыққа және құралдарға сақтықпен қарау.
2.2. 090702 2 – Қазандық және шаң дайындау цехтарының жабдығын жөндеу слесарі
КҚ 2.2.1 - жұмыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 2.2.2 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.3 - негізгі технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптармен жұмыс істеу;
КҚ 2.2.4 - айлабұйымдармен және құралдармен жұмыс істеу;
КҚ 2.2.5 - сызбалар мен сұлбаларды құру, оқу және ресімдеу;
КҚ 2.2.6. - жылуландыру және шаң дайындау цехтарының жабдығын, құбырлы арматураны, қаптау және жылу оқшауламасын монтаждауды және демонтаждауды орындау;
КҚ 2.2.7 – тетіктерді слесарлық өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.8 – күрделі кескін үйлесімінің төсемін жасау және өлшемін орындау;
КҚ 2.2.9 – қазандық қондырғылардың және шаң дайындау цех жабдықтарының, құбырлар мен құбырлы арматураның негізгі және көмекші жабдығының күрделі емес түйіндері мен механизмдерін жөндеуді орындау;
КҚ 2.2.10 – дәнекерлеп жалғаудың ақауын анықтау үшін дайындық жұмыстарын орындау;
КҚ 2.2.11 – механизацияның қарапайым құралдарының көмегімен тетіктер мен түйіндердің орнын ауыстыру, құру, талдау, орнату бойынша такелаждық жұмыстар орындау.
КҚ 2.2.12 - жабдықтың, құбырлар мен арматураны жөндеу технологиясын сақтау;
КҚ 2.2.13 – жылу тораптарының және шаң дайындау цехтарының жабдығын монтаждау мен демонтаждаудың, түйіндер мен механизмдерді құрау мен талдаудың бірізділігін сақтау;
КҚ 2.2.14 – слесарлық және өлшеу құралдарын пайдалану ережелерін, қарапайым такелаждық құралдарды пайдалану ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.15 - қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін және Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалау ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.16 – жоғары білікті мамандар басшылығымен жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.17 - материалдарды ұқыпты пайдалану, жабдыққа және құралдарға сақтықпен қарау.
3. орта буын маманы
3.1. 090703 3 – Техник жылу технигі
КҚ 3.3.1 – жылу тораптарының және қазандық қондырғылардың жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 3.3.2 – жабдықты алдын-алу тексеруден өткізу, жабдықтың жұмысындағы ақаулар мен істен шығу себептерін анықтап, оларды жою;

ПК 3.3. 3 - осуществлять испытание оборудования в соответствии с нормативами и требованиями безопасности;
ПК 3.3.4- осуществлять контроль за правильностью эксплуатации оборудования теплофикационных котельных и тепловых сетей;
ПК 3.3.5- применять технические знания в области теплоснабжения для решения возникающих в процессе работы проблем;
ПК 3.3.6 - соблюдать правила техники безопасности и пожарной безопасности, правила ГОСГОРТЕХНАДЗОРА;
ПК 3.3.7 -обеспечивать бесперебойную и экономичную работу котельного оборудования, вести режим работы котлов в соответствии с заданным графиком нагрузки;
ПК 3.3.8- осуществлять вывод оборудования в ремонт;
ПК 3.3.9 – осуществлять монтаж и наладку оборудования тепловых сетей и котельных установок;
ПК 3.3.10- применять технические знания в области теплоэнергетики для решения возникающих в процессе работы проблем;
ПК 3.3.11- читать схемы автоматизации теплотехнического оборудования;
ПК 3.3.12 - анализировать причины производственного травматизма;
ПК 3.3.13 - работать с техническими паспортами теплотехнического оборудования;
ПК 3.3.14 - обеспечивать надежную и безопасную работу основного и вспомогательного оборудования теплофикационных котельных, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды;
ПК 3.3.15. - осуществлять техническое и оперативное руководство персоналом теплофикационной котельной (тепловых сетей);
ПК 3.3.16 - организовать эксплуатацию, ремонт и монтаж теплотехнического оборудования;
ПК 3.3.17 - осуществлять испытание оборудования в соответствии с нормативами и требованиями безопасности;
ПК 3.3.18 – осуществлять производственный инструктаж на рабочем месте, проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности, технической эксплуатации оборудования и производственной санитарии, а также контроль за их соблюдением
ПК 3.3.19 – уметь пользоваться каталогами, справочниками и иной технической литературой;
ПК 3.3.20 - находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.3.21 - оформлять наряды на производство работ;
ПК 3.3.22 - оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
Приложение 166
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 562
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1103000 Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов

КҚ 3.3.3 – қауіпсіздік нормативтері мен талаптарына сәйкес жабдықты сынауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.4 – жылуландыру қазандықтарының және жылу тораптарының жабдығын дұрыс пайдалану және бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.5 – жұмыс үрдісінде пайда болған проблемаларды шешу үшін жылумен жабдықтау саласында техникалық біліктіліктерін пайдалану;
КҚ 3.3.6 – қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін және Мемлекеттік қалалық техникалық қадағалау ережелерін сақтау;
КҚ 3.3.7 – қазандық жабдықтың үздіксіз және экономикалық жұмысын қамтамасыз ету, графиктің берілген жүктемесіне сәйкес қазандардың жұмыс режимін жүргізу;
КҚ 3.3.8 – жабдықты жөндеуге шығаруды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.9 – жылу тораптары мен қазандық қондырғыларды монтаждауды және баптауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.10 – жұмыста процесінде пайда болатын проблемаларды шешу үшін жылу энергетикасы саласында техникалық біліктіліктерін қолдану;
КҚ 3.3.11 - жылу техникалық жабдықты автоматтандыру сұлбаларын оқу;
КҚ 3.3.12 - өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
КҚ 3.3.13 – жылу техникалық жабдықтың техникалық паспортымен жұмыс істеу;
КҚ 3.3.14 – жылуландыру қазандарының, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстардың, бу және ыстық су құбырларының негізгі және қосымша жабдығының сенімді және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 3.3.15 – жылуландыру қазандықтарының (жылу тораптарының) техникалық және оперативті басшылығын жүзеге асыру;
КҚ 3.3.16 – жылу техникалық жабдықты пайдалануды, жөндеуді және монтаждауды ұйымдастыру;
КҚ 3.3.17 – қауіпсіздік нормативтері мен талаптарына сәйкес жабдықты сынауды жүзеге асыру;
КҚ 3.3.18 – жұмыс орнында өндірістік нұсқаулықты жүзеге асыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жабдықты техникалық пайдалану ережелерін, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау ережелерін орындау бойынша шаралар өткізу;
КҚ 3.3.19 – каталогтарды, анықтамаларды және басқа техникалық әдебиетті пайдалана білу;
КҚ 3.3.20 - өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі бағыт-бағдарға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
КҚ 3.3.21 – жұмыс өндірісіне нарядтар ресімдеу;
КҚ 3.3.22 – пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 166-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 562-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 Көлік (сала бойынша)
Мамандығы: 1103000 – Кеме жасау және кеме машиналары мен
механизімдеріне техникалық қызмет көрсету

Квалификации: 110301 2 – Котельщик судовой*
110302 2 – Сборщик-достройщик судовой*
110303 2 – Сборщик корпусов металлических судов*
110304 2 – Плотник судовой*
110305 2 – Сборщик деревянных судов*
110306 2 – Сборщик железобетонных судов*
110307 2 – Сборщик пластмассовых судов*
110308 2 – Столяр судовой*
110309 2 – Судокорпусник-ремонтник*
110310 2 – Трубогибщик судовой*
110311 2 – Трубопроводчик судовой*
110312 2 – Слесарь-монтажник судовой*
110313 2 – Слесарь-судоремонтник*
110314 2 – Слесарь-механик по испытанию установок и
аппаратуры*
110315 2 – Слесарь-механик электромеханических
приборов и систем*
Форма обучения: очная

Біліктілігі: 110301 2 – Кеме қазандығы жұмысшысы*
110302 2 – Кеме жинаушы-құрастырушы*
110303 2 – Металл кеменің корпусын жинаушы*
110304 2 – Кеме ұстасы*
110305 2 – Ағаш кемелерді құрастырушы*
110306 2 – Темір-бетон кемелерін құрастырушы*
110307 2 – Пластмасса кемелерді құрастырушы*
110308 2 – Кеме ағаш шебері*
110309 2 – Кеме корпусын жөндеуші*
110310 2 – Кеме құбыр июшісі*
110311 2 – Кеме құбыршысы*
110312 2 – Кеме монтаждаушы-дәнекерлеуші*
110313 2 – Кеме жөндеуші-дәнекерлеуші*
110314 2 – Қондырғылар мен аппаратураларды сынау
жөніндегі дәнекерлеуші-механик*
110315 2 – Электрлік-механикалық құралдар мен
жүйелердің дәнекерлеуші-механигі*
Оқыту нысаны: күндізгі

3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 167
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 563
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1103000 Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация: 110316 3 Механик по судовым системам
Форма обучения: очная

3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 167-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 563-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні 1100000 Көлік (сала бойынша)
Мамандығы 1103000 – Кеме жасау және кеме машиналары мен
механизімдеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілік: 1103163 Кеме жүйесінің механигі
Оқыту нысаны: күндізгі

6588
*Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 168
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 564
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1103000 Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов
Квалификация: 110316 3 Механик по судовым системам
Форма обучения: очная

6588
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 168-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 564-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 1100000 Көлік (сала бойынша)
Мамандығы: 1103000 Кеме жасау және кеме машиналары мен
механизімдеріне техникалық қызмет көрсету
Біліктілігі: 1103163 Кеме жүйесінің механигі
Оқыту нысаны: күндізгі

2,3,5
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
5
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 171
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 567
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: "Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 9
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-
ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 1
БК 3
БК 9
ОГД. 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-
прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-
прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 10
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.
БК 6
БК 9

2,3,5
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау:
72
5
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА.02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 171-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 567-қосымша
"1103000 – Кеме жасау және кеме машиналары мен механизімдеріне
техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері;
кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын;
- дене тәрбиесінің
әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алуды;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдануды.
БҚ 10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгiленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектердi жалғау. Берiлістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көрiнiстiң сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алуын.
БҚ 6
БҚ 9

ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.3
ПК 2.9.4
ПК 2.11.3
ПК 2.12.7
ПК 2.13.2
ОПД. 02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока.
Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК 5
БК 6
ПК 2.1.7
ПК 2.3.7
ПК 2.2.7
ПК 2.8.6
ПК 2.14.7
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- виды налогов.
Умения:
- определить себестоимость продукции, цену производства, оптовую цену, розничную цену;
- составить бизнес-план.
БК 4
БК 7
ОПД. 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; испытание и контроль продукции; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; точность в машиностроении; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и погрешности измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК 5
БК 6
БК 9

КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.9.4
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.7
КҚ 2.13.2
ЖКП 02
Электротехника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін.
Іскерліктер:
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.8.6
КҚ2.14.7
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
- салық түрлерін.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; өнімдерді сынау және бақылау; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; машина жасаудағы дәлділік; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар мен анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеудің қателіктерін және әдiстерін.
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 9

ПК 2.2.2
ПК 2.11.6
ПК 2.13.5
ПК 2.14.5
ОПД.05
Основы информатики и автоматизации производства:
техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика - как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику - как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики указателя положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 5
БК 7
БК 8
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Общие сведения о судах морского и речного флота. Общие сведения о классификации судов и их назначении. Основные конструктивные элементы корпуса судна. Общие сведения о классификации, сборке и ремонте неметаллических и металлических судов, их краткая характеристика. Основное оборудование, инструмент и приспособления, применяемые при сборке и ремонте неметаллических судов. Краткие сведения о судовых устройствах. Требования, предъявляемые к качеству изделий, деталей, узлов и корпуса судна из различных материалов (прочность, долговечность, водонепроницаемость, отклонения по размерам и др.). Общие требования безопасности труда при сборке и ремонте неметаллических и металлических судов.
Виды применяемых материалов.
Основные материалы, применяемые в производстве неметаллических и металлических судов. Классификация и физико-механические свойства применяемых материалов. Понятия о технологических схемах сборки неметаллических и металлических судов. Вспомогательные материалы, область их применения в судостроении.
Общеслесарные работы.
Разметка плоскостная. Рубка металла. Правка и гибка металла. Резка металла. Опиливание металла. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы, сборка резьбовых соединений. Распиливание и припасовка. Клепка. Шабрение. Притирка. Пайка, лужение, склеивание.
Знания:
- основные операции выполнения общеслесарных работ;
- основные виды лесоматериалов, физические и механические свойства древесины, пороки, область применения в судостроении;
- сведения о штабелевке и сортировке леса и пиломатериалов;
- основные операции по обработке древесины;
- ручные и электрифицированные инструменты, правила заточки и пользования ими;
- способы разборки простых деревянных конструкций и очистки материалов;
- приемы выполнения простых плотницких и столярных и других работ в судосборочных работах;
- клеящие составы, их применение в судостроении и судоремонте;
- правила и приемы работ по зачистке деталей и нанесения клея на склеиваемую поверхность вручную, применяемый инструмент.
Умения:
- выполняет общеслесарные работы в объеме требований по профессии;
- выполняет простые плотничные и столярные работы при постройке и ремонте судов, ялов, шлюпок;
- сортирует и подбирает необходимые лесо- и пиломатериалы, необходимые для плотничных и столярных работ в судостроении;
- выполняет простые операции по обработке древесины вручную (грубую отеску, пиление, строгание, долбление, сверление, резание стамеской);
- разбирает деревянные конструкции, деревянные и металлические леса до трех ярусов;
- выполняет простые опалубочные и плотничные работы при разборке, съеме и креплении деревянных настилов металлических стеллажей и трубчатых лесов, переходных трапов, щитовых полов и других простых работ, при постройке и ремонте различных судов под руководством рабочего более высокой квалификации или мастера производственного обучения;
- выполняет съем деталей, разборку, установку и смену отдельных простых узлов и деталей при постройке и ремонте судов, ялов и шлюпок.
БК1

КҚ 2.2.2
КҚ 2.11.6
КҚ 2.13.5
КҚ 2.14.5
ЖКП 05
Информатика негiздерi және өндiрiстi автомат-тандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- логиканы пән ретінде қарастыруын;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін.
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды.
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кеме құрылыстары туралы негізгі мағлұматтар. Кеме классификациясы туралы жалпы мағлұмат және олардың пайдалану мақсаты. Кемелер қорабының негізгі конструктивті элементері. Классификация туралы жалпы мағлұмат, жыйнау және металсыз кемелерді жөндеу, олардың қысқаша көрсеткіштері. Металсыз кемелерді жөндеу және құрастыру кезіндегі қолданылатын негізгі жабдықтар, инструменттер және құрылғылар.
Кеме құрылымы туралы қысқаша мағлұмат. Бұйымның сапасына, бөлшектеріне, торабына және әртүрлі материалдардан жасалған кеме қорабына қойылатын талаптар (мықтылығы, бұзылмайтын, суөткізбейтін және т.б.). Металсыз кемелерді жөндеу және құрастыру кезіндегі еңбек қорғаудың жалпы талабы.
Қолданылатын материалдың түрлері
Металсыз және кемелерді жасауда қолданылатын негізгі материалдар.
Қолданылатын материалдардың физико-химиялық қасиеті және классификациясы.
Металсыз кемелерді құрастырудың технологиялық сүлбесі туралы ұғым. Қосымша материалдарды, кеме жасауда қолданылуы, олардың саласы.
Жалпы слесарлық жұмыстар
Белгілеу жазықтығы. Металды қосу. Металды қайрау және майыстыру. Металды кесу. Металды аралап кесу. Бұрғылау, зенкерлеу, зенкерлеу және жазу. Бұранданы кесу, бұрандалы қосылысты құрыстыру. Арамен кесу және припасовка. Тойтару.
Тырнап-тазалау. Үйкелеу. Дәнекерлеу, қалайылау, желімдеу.
Білімдер:
- жалпы слесарлық жұмысты орындаудың негізгі операциясын;
- ағаш материалдарының негізгі түрлері, ағаштардың физикалық және химиялық қасиеті, кемістіктері, кемежасауда қолдану саласын;
- ағашты штабелдеу және сорттау және кесілген материалдарды;
- ағаштарды өңдеу бойынша негізгі операцияларды;
- қолмен және электрленген инструменттер, қайрау ережелерін және оны қолдануды;
- қарапайым ағаш конструциясын бөлшектеу тәсілдерін және материалдарын тазалауды;
- қарапайым ағашұсталық және ағашшеберлік жұмысты орындау тәсілдерін және басқа кеме құрастыру жұмыстарын;
- желімдеушінің құрамын, оны кеме жасауда және кеме жөндеуде қолдануды;
- қолмен желімделінетін бетке желімді жағуды және бөлшекті тазалау жұмысының тәсілдерін және ережесін, қолданылатын инструментті.
Іскерліктер:
- мамандығы бойынша жалпы слесарлық жұмысты көлеміне сай талаппен орындауды;
- шлюпкаларды, ялдарды кеме жөндеу және жасау кезіндегі қарапайым ағаш ұсталық және ағаш шеберлік жұмыстарды орындауды;
- кеме жасаудағы ағаш ұсталық және ағаш шеберлік жұмыстарға қажетті ағаш және кесілген материалдарды таңдап алады және сорттауды;
- қолмен ағаштарды өңдеу бойынша қарапайым операцияларды орындайды (қабығын аршу, аралау, жону, қашау, бұрғылау, стамескамен кесуді);
- ағашты және металды ағаштарды үш қабатқа дейінгісін және ағаш конструкцияларын бөлшектеуді;
- өндірістік оқыту мастерімен немесе өте жоғарғы маман жұмысшының басқаруымен әртүрлі кемелерді жөңдеу және жасау кезінде, өтпелі траптарды, щитті едендерді және басқа қарапайым жұмыстарды, дөңгелек ағаштарды және металды стеллаждардың ағашты төсеніштерін бекіту және жыйнап алуды, бөлшектеу кезіндегі қарапайым қалыптау және ағашұсталық жұмыстарды орындайды;
- шлюпкалар мен ялдарды, кеме жөндеуі мен жасау кезіндегі жеке қарапайым тораптар мен бөлшектерді алмастыруды және орнату, бөлшектеу, бөлшекті жинап алуды орындауды.
БҚ 1

БК 5-9
ПК 2.1.1-2.1.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.7
ПК 2.4.1-2.4.7
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.6.1-2.6.7
ПК 2.7.1-2.7.7
ПК 2.8.1-2.8.7
ПК 2.9.1-2.9.7
ПК 2.10.1-2.10.7
ПК 2.11.1-2.11.7.
ПК 2.12.1-2.12.7
ПК 2.13.1-2.13.7
ПК 2.14.1-2.14.7
ПК 2.1.15-2.15.7
СД.02
Основы судостроения
Основы слесарно-сборочных работ. Комплекс работ, включающих размерную слесарную обработку и слесарно-сборочные операции. Грузоподъемные оборудование и такелажные работы. Правила перемещения грузов. Основы механической обработки металлов. Основы сварки и резки металлов. Типовые операции ручной дуговой и газовой сварки. Типовые операции тепловой резки металлов. Устройство и оборудование судов. Основные понятия о технологии судостроения. Сведения о надежности и долговечности конструкций, их организационная структура. Технология судосборочных и судоремонтных работ. Виды судосборочных работ. Виды судоремонтных работ. Выполнение расконсервации и консервации деталей и узлов судового оборудования. Контроль и испытание судовых конструкций, машин, механизмов и оборудования. Гигиена и охрана труда. Перспективы развития судостроения. Основы экономики производства и предприятия. Охрана окружающей среды.
Знания:
- основы взаимозаменяемости деталей;
- система допусков и посадок; квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости;
- материалы, применяемые в судостроении и судоремонте;
- основные сведения о механизмах, машинах и сопротивлении материалов;
- основные направления автоматизации производственных процессов;
-основные сведения о тепловой и механической обработке;
- основы техники и технологии производства;
- санитарно-технические требования и требования безопасности труда при всех видах судостроительных и судоремонтных работ.
Умения:
- изготавливает детали, собирает и ремонтирует судовые конструкции и металлические суда;
- выполняет ручную слесарную обработку, механическую обработку на различном металлорежущем оборудовании, тепловую резку, электроприхватку и пневматическую рубку;
- налаживает применяемое оборудование на режим обработки;
- выполняет разметку на металле, сборочные, достроечные, котельные, монтажные и ремонтные работы;
- осуществляет установку, демонтаж, расконсервацию судового оборудования и дельных вещей;
- читает судостроительные чертежи и схемы;
- затачивает и выполняет контроль применяемого инструмента;
- осуществляет техническое обслуживание применяемого оборудования.
ПК 2.1.1-2.1.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.7
ПК 2.11.1-2.11.7
ПК 2.12.1-2.12.7
ПК 2.13.1-2.13.7
ПК 2.14.1-2.14.7
ПК 2.15.1-2.15.7
СД.03
1. Спецтехнология Квалификация: 1103012
Котельщик судовой
Основы технологии изготовления деталей и сборки парогенераторов (паровых котлов)
Технические характеристики судовых парогенераторов различного типа (судовых паровых котлов и котельных установок). Методы и типовые технологические процессы изготовления и обработки деталей котла, сборки, ремонта и контроля изучаемых котельных агрегатов; рабочая, техническая и технологическая документация котельщика судового; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Изготовление и ремонт деталей простых узлов котлов. Типовые дефекты, их причины и методы предупреждения. Типовые испытания изготовления деталей, сборке и ремонте котельных агрегатов, их значение и общие содержание.
Методы ремонта и ремонт деталей котельных агрегатов
Виды износа и методы восстановления деталей; общие сведения. Схемы сборочных и ремонтных составов котельных агрегатов. Типовые дефекты и неисправности деталей и узлов изучаемых котельных установок; методы и средства их определения и дефектации; критерии сортировки деталей и сборочных единиц на годные, подлежащие замене и ремонту. Методы ремонта типовых деталей и узлов; выполнение основных ремонтных операций.
Технологический процесс ремонта котельных агрегатов
Типовые технологические процессы ремонта изучаемых котельных агрегатов; техническая и технологическая документация котельщика; применяемый инструмент, приспособления, оборудование и материалы. Методы и средства контроля качества ремонта.
Знания:
- основные сведения об устройстве и принципе действия судовых паровых котлов;
- назначении и расположении арматуры;
- изоляционные, прокладочные и крепежные изделия, применяемые при ремонте котлов;
- способы и правила очистки поверхности котлов и труб.
Умения:
- выполняет работы по сборке и ремонту простых котлов.
- выполняет резку прямолинейных заготовок и деталей из листового и профильного металла на прессножницах, а также труб по разметке на труборезных станках;
- зачищает трубные решетки после удаления приварных труб, а также поверхности труб, бачков и коллекторов судовых котлов;
- участвует в выполнении работ при изготовлении, обработке, ремонте и сборке деталей и узлов судовых паровых котлов.
ПК 2.1.1-2.1.7
СД. 03
2. Спецтехнология Квалификация: 1103022 "Сборщик-достройщик судовой"
Основы технологии сборочно-достроечных работ
Технические характеристики деталей и узлов судового оборудования и дельных вещей. Методы и типовые технологические процессы изготовления, сборки и контроля деталей и узлов судового оборудования и дельных вещей; рабочая, техническая и технологическая; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Типовые дефекты изготовления и сборки, их причины и методы предупреждения. Типовые испытания и контроль деталей судового оборудования и дельных вещей в достроечном цехе и на судне, их значение и общие содержание. Производственные сборочно-достроечные работы.
Знания:
- номенклатура и назначение основных изделий, оборудования и дельных вещей;
- наименование и принцип действия основных судовых устройств.
Умения:
- изготавливает, собирает, правит, устанавливает и производит демонтаж простых деталей и узлов крепления судового оборудования и металлической мебели;
- участвует в выполнении работ при изготовлении, сборке, разметке, установке, монтаже и ремонте средней сложности и сложных узлов судовой мебели, изделий достроечного оборудования, дельных вещей и общесудовой вентиляции.
ПК 2.2.1- 2.2.7
СД. 03
3. Спецтехнология Квалификация: 1103032 "Сборщик корпусов металлических судов"
Основы технологии сборки корпусов металлических судов
Технические характеристики деталей и узлов корпусных конструкций. Методы и типовые технологические процессы изготовления, сборки и контроля деталей и узлов судовых конструкций; рабочая, техническая и технологическая документация сборщика корпусов металлических судов; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Типовые дефекты изготовления и сборки, их причины и методы предупреждения. Типовые испытания и контроль деталей и судовых корпусных конструкций в цехе, на стапеле и на судне, их значение и общие содержание. Узловая и секционная сборка.
Знания:
- основные теоретические линии корпуса судна;
- технологический процесс определения и подготовки мест установки деталей на малогабаритных плоских узлах;
- методы сборки и установки узлов плоских секций;
- способы обработки деталей и узлов из углеродистых и низколегированных сталей;
- правила подготовки конструкций под сварку;
- приспособления и оснастка для сборки узлов набора и плоских секций.
Умения:
- выполняет работы при сборке легких переборок и выгородок;
- изготавливает и устанавливает детали набора;
- выполняет разметку, контуровку по шаблону, сборку, установку и проверку простых узлов и деталей из углеродистых и низколегированных сталей при узловой, секционной и стапельной сборке;
- выбирает прокладки и заглушки;
- приготавливает и наносит меловой или мыльный раствор на швы корпусных конструкций при испытании;
- выполняет работы при сборке, демонтаже, установке, ремонте плоских крупногабаритных секций, плоскостных секций, криволинейных и несимметричных тавровых узлов;
- участвует в установке скуловых книц, заделок, бракет, деталей насыщения, забойных частей ребер жесткости и др.
ПК 2.3.1-2.3.7
СД. 03
4. Спецтехнология
Квалификация: Слесарь-монтажник судовой
Технологический процесс слесарно-монтажных работ
Технические характеристики механизмов, устройств, трубопроводов, арматуры и деталей, поступающих на монтаж. Методы и типовые технологические процессы демонтажа, разборки, сборки и монтажа вспомогательных механизмов, устройств, трубопроводов и арматуры. Рабочая, техническая и технологическая документация слесаря-монтажника судового; применяемый инструмент, приспособления и оборудование. Типовые дефекты демонтажа, разборки, сборки и монтажа механизмов, устройств, трубопроводов и арматуры, их определение. Типовые испытания и контроль слесарно-монтажных работ в цехе, на стапеле и на судне.
Знания:
- наименование механизмов, устройств, трубопроводов, арматуры и деталей, поступающих на монтаж;
- типы соединений трубопроводов;
-назначение и последовательность демонтажа, разборки и сборки вспомогательных механизмов и устройств, трубопроводов и арматуры;
- способы и правила разобщения трубопроводов от механизмов, цистерн, отсеков.
Умения:
- выполняет слесарные операции при разборке и сборке неответственных узлов, нецентрируемых вспомогательных и палубных (без привода) механизмов, теплообменных аппаратов;
- изготавливает панели, кожухи, кронштейны, одинарные подвески, скобы, технологические заглушки из листового и профильного материала с применением различного оборудования;
- зачищает опорные поверхности фундаментов, стульев, приварышей, вварышей при помощи слесарного инструмента, пневматических и электрических машин;
- выполняет демонтаж электрооборудования мощностью до 50 кВт, арматуры и трубопроводов всех систем, не подлежащих восстановлению.

БҚ 5-9
КҚ 2.1.1-2.1.7
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.7
КҚ 2.4.1-2.4.7
КҚ 2.5.1-2.5.7
КҚ 2.6.1-2.6.7
КҚ 2.7.1-2.7.7
КҚ 2.8.1-2.8.7
КҚ 2.9.1-2.9.7
КҚ2.10.1-2.10.7
КҚ2.11.1-2.11.7
КҚ2.12.1-2.12.7
КҚ2.13.1-2.13.7.
КҚ2.14.1-2.14.7
КҚ2.1.15-2.15.7
АП 02
Кеме жасаудағы жабдықтау
Слесарлы-құрастыру жұмысының негіздері. Слесарлы-құрастыру операциясы мен біркелкі слесарлық өңдеуге жататын кешенді жұмыстар. Жүк көтергіш жабдықтар және такелажды жұмыстар. Жүктердің орын ауыстыру ережелері. Металды механикалық
өңдеу негіздері. Металдарды кесу және дәнекерлеу негіздері. Қолмен доғалық және газбен дәнекерлеудің типтік операциясы. Металды жылумен кесудің типтік операциясы. Кеменің құрылғысы және жабдықтары. Кеме жасау технологиясы жөніндегі негізгі ұғымдар. Конструкция ұзақтылығы мен беріктігі жөніндегі мәліметтер, олардың ұйымдық құрылымы. Кеме құрастыру және кеме жөндеу жұмыстарының технологиясы. Кеме құрастыру жұмыстарының түрлері. Кеме жөндеу жұмысының түрлері. Кеме жабдығының түйіндері мен жабдықтарын консервациялау және расконсервациясын орындау. Кеме конструкциясы, машинасы, механизмдері мен жабдықтарын сынақтау және тексеру. Гигиена және еңбекті қорғау. Кеме құрылысын дамытудың болашағы. Кәсіпорын мен өндіріс экономикасының негіздері. Қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
- бөлшектердің бірін бірі алмастыру негіздерін;
- кедірбұдырлық квалитеттерін (дәлдік кластары) және көрсеткіштерін;
- кеме құрылысы мен кеме жөндеуде қолданылатын материалдарды;
- механизмдер, машиналар және материалдер кедергісі туралы жалпы мәліметтерді;
- өндіріс процестерін автоматтандырудың негізгі бағыттарын;
- жылумен және механикалы өндеу туралы жалпы мәліметтерді;
- барлық түрдегі кеме құрылысы мен кеме жөндеу жұмыстары кезіндегі еңбек қауіпсіздігінің талабын және санитарлы-техникалық талаптарын.
Іскерліктер:
- кеме конструкциясы мен металды кеменің бөлшектерін дайындайды, жинайды және жөндейді;
- әртүрлі метал кескіш жабдықтармен механикалық
өңдеуді, электр ұстатқышпен және пневматикалық рубкамен, жылумен кесуді, қолмен слесарлық өңдеуді атқарады;
- өңдеу режимінде қолданылатын жабдықты баптауды;
- металға, құрастырмаға, құрылысқа дейінгі, қазанға, монтажды және жөндеу жұмыстарына белгілеу жасауды;
- кеме жабдықтары мен үлестік заттардың расконсервациясын, демонтажын, орнатуды жүзеге асырады;
- кеме құрылысының сызбалары мен схемасын оқуды;
- қолданылатын аспаптарды қайрайды және тексеріс жүргізеді;
- пайдалынатын жабдықтарға техникалық күтім жасауды.
КҚ 2.1.1.-2.1.7
КҚ 2.2.1.-2.2.7
КҚ 2.3.1.-2.3.7
КҚ2.11.1.-2.11.7
КҚ2.12.1.-2.12.7
КҚ2.13.1.-2.13.7
КҚ2.14.1.-2.14.7
КҚ2.15.1.-2.15.7
АП 03
Арнайы технология
Біліктілік: 110301 2-Кеме қазандығы жұмысшысы
Булы генераторларды құрастыру және бөлшектерін дайындау технологиясының негіздері (булы қазандарды)
Алуан типтегі кеменің булы генераторлар (кеменің булы қазандары және қазанды қондырғылар) техникалық сипаттамалары. Қазанның бөлшегін жасау және өңдеудің типтік технологиялық процестері мен әдістері, зерттелетін қазанды агрегаттарды бақылау және құрастыру, жөндеу; кеме қазаншысының жұмысшы және техникалық, технологиялық құжатнамасы; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Қазанның қарапайым түйіндер бөлшегін дайындау және жөндеу. Типтік ақаулықтар және олардың себептері, ескерту әдістері. Қазан агрегаттарын құрастыру, жөндеу және бөлшектерін дайындау кезіндегі типтік сынақ, оның мәні және жалпы мазмұны.
Қазан агрегатының бөлшектерін жөндеу және жөндеу әдістері
Бөлшектердің тозу түрлері және қалпына келтіру әдістері; жалпы мәлімет. Қазан агрегаттарын құрастыру және жөндеу схемалары. Зерттелетін қазан қондырғысының түйіндері мен бөлшектердің типтік ақаулары және сынулары; ақаулықтар және оларды анықтау құралдары мен әдістері; жарамды, ауыстыру мен жөндеуге жатқызылатын құрастыру бірліктері мен бөлшектерін сорттау белгілері. Типтік бөлшектер мен түйіндерді жөндеу әдістері; негізгі жөндеу операциясын орындау.
Қазан агрегаттарын жөндеудің технологиялық процестері
Зерттелінетін қазан агрегаттарын жөндеудің типтік технологиялық процестері; қазаншының техникалық және технологиялық құжаттары; қолданылатын аспаптар, құрылғылар, жабдықтар мен материалдар. Жөндеу сапасын тексеру құралдары мен әдістері.
Білімдер:
- кеменің булы қазанының әрекет ету принципін және құрылысы жөніндегі негізгі мәлеметтерді;
- арматураның орналасуын және тағайындалуын;
- қазанды жөндеу кезінде қолданылатын оқшаулағыш, төсегіш және тірегіш бұйымдарын;
- қазан және құбырлар бетін тазалау ережелері мен әдістерін.
Іскерліктер:
- қарапайым қазандарды құрастыру және жөндеу бойынша жұмыстар орындауды;
- прессқайшымен табақты және профильді металдан бөлшектің және тіксызықты дайындаманы, сонымен қатар пісірілген құбырды тазалаған соң құбыр торын қорғайтын құбыркескіш станогіндегі белгілеу бойынша құбырды, сонымен қатар кеме қазанының коллекторы мен бачогін, құбыр бетін кесіп отырады;
- кеменің булы қазанының түйіндері мен бөлшектерін құрастыру, жөндеу, өңдеу, дайындау кезіндегі жұмыстарын орындауға қатынасуды.
БҚ
КҚ 2.1.1.-
2.1.7
АП 03
Арнайы технология
Біліктілік : 110302 2- Кеме жинаушы-құрастырушы
Құрама-құрастыру жұмыстарының технологиялық негіздері
Кеме жабдықтары және үлестік заттардың бөлшектері мен түйіндерінің техникалық сипаттамасы. Кеме жабдықтары және үлестік заттардың бөлшектері мен түйіндерін құрастыру, дайындау және бақылаудың типтік технологиялық процестері және әдістері; кеме құрастырушысының жұмысшы және техникалық, технологиялық құжатнамасы; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Дайындау және құрастырудағы типтік ақаулар, олардың себептері және ескерту себептері. Кемедегі және құрастыру цехындағы кеме жабдықтары мен үлестік заттарының бөлшектерін типтік сынау және тексеру; оның мәні және жалпы мазмұны. Өндірістік құрама-құрастыру жұмыстары.
Білімдер:
- негізгі бұйымдар мен жабдықтың, үлесті заттардың номенклатурасын және қолданысын;
- негізгі кеме құрылғысының атауларын және әрекет ету принципін.
Іскерліктер:
- кеме жабдықтары мен металды жиһаздың тірегішті түйіндерін және қарапайым бөлшектерін қондырады, бөлшектеу жүргізуді, түзейді, жинайды, дайындайды;
- кеме жиһаздары, құрылымдық жабдықтың бұйымдары, үлестік заттар мен жалпы кемелік желдеткішінің орташа күрделіліктегі және күрделі түйіндерін монтаждау, жөндеу, қондыру, белгілеу, құрастыру, дайындаудағы жұмыстарын орындауға қатынасуды.
БҚ
КҚ 2.2.1.- 2.2.7.
АП 03
Арнайы технология
Біліктілік: 110303 2 - Металл кеменің корпусын жинаушы
Металды кеменің корпусын құрастырудың технологиялық негіздері
Корпусты құрылманың бөлшектері мен түйіндерінің техникалық сипаттамасы. Кеме құрылмасының бөлшектері мен түйіндерін құрастыру, дайындау, бақылаудың типтік технологиялық процестері және әдістері; металл кеменің корпусын құрастырушысының жұмысшы және техникалық, технологиялық құжатнамасы; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Дайындау және құрастырудағы типтік ақаулар, олардың себептері және ескерту себептері. Кемедегі және стапелдегі, цехтағы кеменің корпусты құрылмасы мен бөлшектерін типтік сынау және тексеру; оның мәні және жалпы мазмұны. Түйінді және секциялы құрастыру.
Білімдер:
- кеме корпусының теориялық сызығы негіздерін;
- азгабаритті жазық түйініндегі бөлшектер қондырғысына орын дайындау мен анықтаудың технологиялық процестерін;
- жазық секция түйіндерін қондыру және құрастырудың әдістерін;
- көміртекті және азлегирленген болаттан бөлшектер мен түйіндерді өңдеу тәсілдерін;
- конструкцияны пісіруге дайындау ережелерін;
- түйін жиынтығы мен жазық секцияларды құрастыруға арналған жабдықтар және құрылғыларды.
Іскерліктер:
- жеңіл қоршаулар мен жақтау құрастыру кезіндегі жұмысты орындайды;
- бөлшектер жиынтығын орнатады және жасайды;
- түйінді, секциялық және стапельді құрастыру кезінде көміртекті және азлегирленген болаттан қарапайым түйіндер мен бөлшектерді белгілеу, шаблон бойынша кескіндеу, құрастыру, қондыру және тексеру жүргізеді;
- тығындар мен төсемдерді таңдайды;
- сынақтау кезінде корпус конструкциясының жапсырмасына сабынды немесе борлы ерітіндісін дайындайды және жағады;
- жазықты үлкенгабаритті секцияны, жазықты секцияны, қисық сызықты және симметриясыз таңбалы түйіндерді құрастыру, бөлшектеу, қондыру, жөндеу кезіндегі жұмыстарын атқарады;
- жақтаулы кницті, бекітілімді, бракетті, толтырылған бөлшектерді, ребер қатаңдығы жаншылған бөліктерін және т.б. қондырып орнатуға қатынасуды.
БҚ
КҚ 2.3.1.-2.3.7.
АП 03
Арнайы технология
Біліктілік: 110312 2-Кеме монтаждаушы-дәнекерлеуші
Слесарлы-монтаждық жұмыстың технологиялық процестері
Монтаждауға түсетін бөлшектер мен арматуралардың, құбырлардың, құрылғылардың, механизмдердің техникалық сипаттамасы. Құбырлар мен арматураларды, құрылғыларды, қосымша механизмдерді монтаждау және құрастыру, бөлшектеу, демонтаждың типтік технологиялық процестері және әдістері; оларды орындау. Кеме монтаждаушы слесарының жұмысшы технологиялық және техникалық құжаттары; қолданылатын аспаптар, құрылғылар мен жабдықтар. Құбырлар мен арматураларды, құрылғыларды, механизмдерді монтаждау және құрастыру, бөлшектеу, демонтаждаудағы типтік ақаулар; оның анықтамасы. Кемедегі, стапелдегі, цехтағы слесарлы-монтаждық жұмыстарды типтік сынақтау және тексеру.
Білімдер:
- монтаждауға түскен механизмдер, құрылғылар, құбырлар, арматуралар және бөлшектердің атауларын;
- құбырлардың жалғану типтерін;
- құбырлар мен арматураларды, құрылғыларды, қосымша механизмдерді құрастыру, бөлшектеу, демонтаждау тағайындалуын және жүйелілігін;
- құбырлардың механизмнен, цестерннен, бөліктен айыру ережесін және тәсілдерін.
Іскерліктер:
- жауапсыз түйіндерді, орталықтандырылмаған қосалқы және палубалық (жетексіз) механиздерді, жылу алмастыратын аппатураларды құрастыру және бөлшектеу кезіндегі слесарлық операцияларды орындайды;
- әртүрлі жабдықтар қолданысымен табақты және профилді материалдан технологиялық тығындарды, қапсырма шегесін, дара ілмекті, кронштейндерді, қаптамаларды, панелдерді дайындайды;
- пневматикалық және электрлік машина, слесарлық аспаптар көмегімен іргетастың тіреуіш бетін, орындықтарын, приварогін, вварышті қорғайды;
- қайта қалпына келмейтін барлық жүйедегі арматуралар мен құбырларға және қуаты 50кВт электр жабдығына демонтаждау жасайды;

- проводит в цехе гидравлические испытания арматуры, труб и оборудования давлением до 1,5 МПа (до 15 кгс/см);
- выполняет расконсервацию, промывку, обезжиривание и наружную консервацию вспомогательных механизмов, оборудования и трубопроводов (кроме специальных систем: гидравлики, воздуха высокого давления, главного и вспомогательного пара);
- участвует в выполнении работ при разборке, ремонте и монтаже нецентрируемых вспомогательных механизмов, электрооборудования, агрегатов теплообменных аппаратов, трубопроводов, арматуры и демонтаже дизелей судовых турбин, валопроводов, устройств, специальных систем и трубопроводов.
ПК 2.12.1- 2.12.7
СД. 03
5. Спецтехнология Квалификация: Слесарь-судоремонтник
Методы ремонта типовых деталей судовых конструкций
Виды износа и методы восстановления деталей и судовых конструкций; общие сведения. Схемы сборочных составов судовых деталей и конструкций. Типовые дефекты и неисправности деталей, узлов, труб и арматуры изучаемых судовых конструкций; методы и средства их определения и дефектации; критерии сортировки и сортировка деталей и сборочных единиц судовых конструкций на годные, подлежащие замене и ремонту. Методы ремонта типовых деталей и узлов; выполнение основных ремонтных операций слесарем-судоремонтником.
Технологический процесс ремонта судов.
Типовые технологические процессы ремонта изучаемых судов; техническая и технологическая документация слесаря-судоремонтника; применяемый инструмент, приспособления, оборудование и материалы. Методы и средства контроля качества ремонта и испытаний.
Знания:
- назначение арматуры;
- назначение и принцип действия вспомогательных и палубных механизмов и устройств, последовательность проведения их демонтажа, ремонта и монтажа.
Умения:
- выполняет слесарную обработку деталей и изделий по 11-12 квалитетам (4-5 классы точности);
- выполняет слесарные операции при разборке и сборке неответственных узлов, нецентрируемых вспомогательных и палубных (без привода) механизмов, теплообменных аппаратов;
- производит демонтаж арматуры, не подлежащей восстановлению;
- производит расконсервацию, промывку, обезжиривание и наружную консервацию вспомогательных механизмов и оборудования;
- очищает коллекторы и ресиверы;
- подготавливает ответственные детали к транспортировке (устанавливает заглушки, наконечники, предохранительные колпачки и др.);
- участвует в выполнении работ при разборке, ремонте, сборке и монтаже нецентрируемых вспомогательных и палубных механизмов, теплообменных аппаратов, при демонтаже судовых дизелей, валопроводов, устройств.

- арматуралар, құбырларға және жабдықтардың 1,5 МПа (15 ктс/см) дейінгі қысымымен цехта гидравликалық сынақ жүргізеді;
- қосалқы механизмдер, жабдықтар мен құбырлардың (арнаулы жүйеден басқасы: гидравлика, ауаның жоғарғы қысымы, бас және қосымша булар) сыртқы консервациясын және майсыздандыру, жуу, расконсервациялауын жасайды;
- орталықтанбаған қосалқы механизмді, электр жабдықтарын, жылу алмасқыш аппараттар агрегатын, құбырларды, арматураны монтаждау, жөндеу, бөлшектеу және кеме турбина дизелін, құбыр білігін, құрылысын, арнайы жүйе мен құбырларын демонтаждау кезіндегі жұмыстарды орындауға қатынасуды.
КҚ 2.12.1.-2.12.7.
АП 03
Арнайы технология
Біліктілік : 1103313 2-Кеме жөндеуші-дәнекерлеуші
Кеме конструкциясының типтік бөлшектерін жөндеу әдістері
Кеме конструкциясы мен бөлшектердің қайта қалпына келтіру әдістері және тозу түрлері; жалпы мәліметтер. Кеме конструкциясы мен бөлшектердің құрастырушы құрамының схемалары. Зерттелінетін кеме конструкциясының арматурасы, құбырлары, түйіндері, бөлшектер сынулары және типтік ақаулары; дефектация және оны анықтау құралдары және әдістері; сорттау критериясы және бөлшектерді сорттау мен кеме конструкциясының
құрастыру бірлігінің жарамдылығы, алмастыруға қажеттілігі немесе жөндеу. Типтік бөлшектер мен түйіндерді жөндеу әдістері; кеме жөндеуші слесарының негізгі жөндеу операцияларын орындау.
Кеме жөндеудің технологиялық процестері
Зерттелінетін кемені жөндеудің типтік технологиялық процестері; кеме жөндеуші слесарының техникалық және технологиялық құжаттары; қолданылатын аспаптар, құрылғылар, жабдықтар мен материалдар. Сынақ және жөндеу сапасын тексеру құралдары мен әдістері.
Білімдер:
- арматуралардың тағайындалуын;
- қосалқы және палубалық механизмдер мен құрылғылардың әрекет ету принципін және пайдалану мақсатын, олардың демонтажын, жөндеу және монтаждау кезектілігін жүргізуді.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен бұйымдардың слесарлы өңдеуін 11-12 квалитет (4-5 класс дәлдігімен) бойынша орындауды;
- жауапсыз түйіндерді, орталықтандырылмаған қосалқы және палубалық (жетексіз) механиздерді, жылу алмастыратын аппатураларды құрастыру және бөлшектеу кезіндегі слесарлық операцияларды орындайды;
- қалпына келтіруге болмайтын арматураларға демонтаж жасайды;
- қосалқы механизмдер мен жабдықтардың сыртқы консервациясын және майсыздандыру, жуу, расконсервациялауын жүргізеді;
- коллекторлар мен ресиверлерді тазалайды;
- жауапты бөлшектерді тасымалдауға дайындайды (тығындарды, ұштықтарды, сақтандырғыш қалпақтарын және т. б. қондырады);
- орталықтанбаған қосалқы және палубалық механизмдерді, жылу алмасқыш аппараттарын монтаждау, жөндеу, бөлшектеу және кеме турбина дизелін, құбыр білігін, құрылысын демонтаждау кезіндегі жұмыстарды орындауға қатынасуды.

- выполняет дефектацию, сборку, монтаж и гидравлические испытания давлением до 1,5 МПа и пневматические испытания давлением до 1,0 МПа арматуры, трубопроводов и систем диаметром 108 мм на судне;
- выполняет гидравлические испытания давлением 1,5 до 10 МПа и пневматические испытания давлением до 1,5 МПа арматуры и труб в цехе;
- выполняет демонтаж, разборку, ремонт арматуры и трубопроводов любого диаметра, кроме специальных систем и трубопроводов.
ПК 2.11.1.- 2.11.7
СД. 03
18. Спецтехнология Квалификации
"Слесарь-механик по испытанию установок и аппаратуры", "Слесарь-механик электромеханических приборов и систем"
Технология сборочных и ремонтных работ
Основные сведения о судостроении
Сведения о судах. Общие сведения о судовых устройствах и системах. Общие сведения об электрорадиотехническом судовом оборудовании. Сведения о надежности и долговечности судовых машин, механизмов устройств.
Общеслесарные работы
Слесарные операции. Слесарный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления. Определение операционных припусков и допусков на промежуточные размеры. Выполнение слесарной размерной обработки и нарезания резьбы. Пайка, лужение, склеивание. Пайка черных и цветных металлов мягкими и твердыми припоями при помощи паяльников и горелки. Лужение поверхностей погружением и растиранием. Склеивание изделий различными клеями. Подбор клеев. Сварка. Подготовка деталей к сварке и резке. Требования безопасности труда при выполнении слесарных работ.
Допуски, посадки и технические измерения
Погрешности при изготовлении деталей и сборке. Погрешности измерений. Размеры. Допуск размера, поле допуска. Посадки. Шероховатость поверхности. Основные характеристики измерительных инструментов и приборов. Измерение линейных размеров. Калибры, их основные типы.
Технология сборочных работ
Общая технология сборки. Сборка неподвижных неразъемных и разъемных соединений. Процессы сборки типовых узлов и механизмов вращательного движения, механизмов передачи и преобразования движения. Слесарно-сборочный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления. Дефекты сборки, их предупреждение. Сборка механизмов и узлов в судостроении. Организация рабочего места и требования безопасности труда.
Знания:
- классификация, устройство судов, судовые устройства и системы;
- основные правила и способы настройки и регулировки установок, приборов и механизмов;
- слесарное дело;
- основы материаловеденения и мателловедения;
- допуски и иехнические измерения;
- техническая механика;
- назначение и примение слесарного инструмента;
- правила чтения рабочих чертежей;
- сведения по проведению испытаний на установках;
- основы электротехники;
- устройство, назначение и условия применения сложного контрольно-измерительного инструмента, приборов и аппаратуры;
- виды дефектов продукции, причины, их порождающие, способы предупреждения и устранения их;
- средства предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте;
- производственную инструкцию, правила внутреннего распорядка на предприятии;
- экология, природопользование и охрана окружающей среды.
Умения:
- производит настройку и регулировку установок, приборов и механизмов на судах;
- подбирает и регулирует режимы испытаний, находит и устраняет повреждения;
- управляет простыми установками и стендовой контрольно-измерительной аппаратурой;
- выявляет и устраняет возникающие в про-цессе эксплуатации оборудования неполадки текущего характера и принимает участие в его ремонте;
- соблюдает правила безопасности труда и внутреннего распорядка;
- пользуется средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте участке;
- своевременно и рационально подготавливает рабочее место к работе и убирает его после окончания;
- участвует в выполнении мероприятий по охране окружающей среды.
ПК 2.14.1- 2.14.7
ПК 2.15.1- 2.15.7
СД. 03
19. Спецтехнология Квалификация: "Слесарь-механик по испытанию установок и аппаратуры"
Технология испытания установок и аппаратуры
Сведения из технической термодинамики
Законы термодинамики. Термодинамические процессы и циклы. Оснастка и инструмент для выполнения электромонтажных работ. Термический коэффициент полезного действия.
Топливо и смазочные материалы. Топливо. Теплопередача. Смазочные материалы. Сведения из технической механики
Кинематика механизмов. Сопротивление материалов.
Двигатели внутреннего сгорания и компрессоры
Сведения о двигателях внутреннего сгорания. Компрессоры. Стенды для испытания судовых двигателей и компрессоров
Испытательные стенды. Системы управления и контроля - пульты управления. Системы обслуживающие стенд.
Испытания судовых двигателей и компрессоров
Испытания двигателей и компрессоров. Нагрузочные устройства. Сведения о паровых и газовых турбинах
Паровые и газовые турбины.
Вибрация. Теория вибрации. Вибрационные изменения. Вибрационные испытания. Правила эксплуатации вибрационных стендов.
Способы испытаний в гидравлических и термовлагоемких камерах
Гидравлические испытания. Технология проведения испытаний. Правила технической эксплуатации, Требования котлонадзора.
Устройство и испытание пускорегулировочной аппаратуры и автоматики
Пускорегулирующая аппаратура и автоматика. Элементы автоматики и дистанционного управления. Технология проведения испытаний. Технологическая последовательность выполнения ремонтных, сборочно-разборочных работ
Техническая и технологическая документация. Пользование документацией. Виды, назначение, последовательность выполнения ремонтных, сборочно разборочных работ. Подбор инструментов и приспособлений для выполнения ремонтных работ. Нахождение дефектов.
Испытание двигателей, компрессоров, приборов и систем
Испытание судовых двигателей компрессоров. Оформление технической документации на испытуемый агрегат. Вибрационные испытания приборов и систем. Гидравлические и термовлагоемкие испытания приборов и систем. Испытание пускорегулировочной аппаратуры и автоматики. Требование безопасности труда при работе с контрольными приборами.
Знания:
- конструкцию, монтажные и принципиальные схемы;
- способы монтажа;
- основные сведения по теплотехнике, применяемое топливо, смазочные материалы;
- назначение, устройство и принцип действия простых и средней сложности установок, испытательных камер и стендовой аппаратуры;
- причины возникновения неполадок текущего характера при производстве работ;
- правила проверки и эксплуатации простых и средней сложности установок, испытательных камер и стендов;
- технологию демонтажа стендовой контрольно-измерительной аппаратуры;
- основные сведения проведения испытаний на простых и средней сложности установках, испытательных камерах и стендах;
- правила технической эксплуатации и ухода за оборудованием, приспособлениями и инструментами;
- требования котлонадзора при нахождении системы отдельных агрегатов под напряжением, высоким давлением или при пользовании холодильными установками.
Умения:
- выполнять монтаж несложных схем испытаний;
- производить подбор и регулирование режимов испытания, находить и устранять повреждения;
- управлять простыми установками и стендовой контрольно-измерительной аппаратурой;
- испытывать простые установки со снятием характеристик;
- подготавливать стендовую аппаратуру и испытательные камеры;
- проводить контрольно-типовые испытания на простых и средней сложности установках и стендах.
ПК 2.14.1-2.14.7
СД. 03
20. Спецтехнология Квалификация: "Слесарь-механик электромеханических приборов и систем"
Технология сборки и регулировки электромеханических приборов и систем
Сведения о механизмах, машинах и деталях машин
Кинематика механизмов. Детали машин. Разъемные и неразъемные соединения деталей машин.
Электромонтажные работы
Основные виды и способы выполнения электромонтажа. Требования к электрическим соединениям и монтажу. Техническая документация на электромонтажные работы. Инструменты, приспособления и оборудование для выполнения электромонтажных работ. Монтажные повода, кабели, базовые детали, изоляционные материалы. Выбор сечения и изоляции проводов и кабелей. Пайка проводов и кабелей различных марок и сечений. Дефекты при пайке и способы их предупреждения. Организация рабочего места и безопасность труда.
Краткие сведения из теории резания
Процесс образования стружки. Станки.
Технология механической обработки металлов на токарных и фрезерных станках
Токарные станки. Токарная обработка. Основные виды дефектов при токарной обработке. Контроль качества. Фрезерные станки. Виды дефектов при фрезерной обработке. Контроль качества.
Сведения из радиоэлектроники
Приборы и аппаратура для радиоизмерений. Схемы и техника измерений. Основные неисправности в работе, способы их предупреждения и устранения. Радиолокация.
Электромеханические судовые приборы
Электромеханические приборы. Электроизмерительные приборы. Приборы для измерения герметичности и водонепроницаемости: принципы действия, правила работы.
Контрольно-измерительные приборы энергети-ческих установок, приборы с часовыми механизмами, электромагнитные и гироскопические и акустические проборы
Контрольно-измерительные приборы энергетических установок. Правила технического обслуживания. Методы диагностики неисправностей. Электромагнические и гироскопические приборы. Правила эксплуатации. Акустические приборы.
Основные правила работы с акустическими приборами.
Аппаратура радиосвязи и радионавигационные приборы
Судовая аппаратура.
Радиолокационные станции и радиопеленгаторы.
Технология сборки и регулировки электромеханических приборов и систем
Технологическое оборудование. Подбор инструментов и приспособления для выполнения сборочных и регулировочных работ. Технология сборки и регулировки. Безопасные условия труда и организация работ.
Технический контроль и испытание электромеханических приборов и систем. Технический контроль. Методы диагностики и неисправностей. Испытание приборов. Снятие характеристик прибора. Организация рабочего места и требования безопасности труда.
Наладка и регулирование систем судовой автоматики
Судовая автоматика. Технологическая последовательность выполнения основных и вспомогательных операций при наладке. Способы выполнения. Проверка работоспособности отдельных блоков и функциональных узлов систем судовой автоматики. Контролируемые параметры. Нахождение неисправности в работе автоматики. Наладка и устранение отклонений. Организация рабочего места и требования безопасности труда.
Знания:
- устройство и принцип действия средней сложности счетно-решающих часовых, электромеханических, электррмагнитных, акустических, гидроскопических приборов и механизмов для судов различных типов;
- устройство токарного и фрезерного станка;
- краткие сведения из теории резания;
- технологические особенности обработки металлов и сплавов;
- причины деформации металлов, возникновение внутренних повреждений и способы устранения их;
- основы расчета передаточных чисел зацепления;
- методы сборки, механического регулирования и настройки приборов и механизмов в соответствии с установленными техническими условиями по 9 квалитету (3 классу) точности;
- способы разметки деталей и узлов;
- характеристика и система управления оборудованием, находящегося в сборочных цехах;
- методы проверки и доводки эксцентриков и других кривых средней сложности по гониометру;
- причины возникновения "мертвых ходов" и методы их устранения;
- марки и составы припоев, способы их применения;
- способы и правила выполнения сварочных работ;
- виды антикоррозийных покрытий и их назначение.
Умения:
- производить сборку средней сложности приборов по 9 квалитету (3 классу) точности;

- кемедегі құбырлар мен жүйелерді 108 мм диаметрімен, арматураны 1,0 МПа-ға дейінгі қысыммен пневматикалық сынайды және 1,5 МПа дейінгі қысыммен гидравликалық сынайды, монтаждайды, құрастырады, дефектациялау жүргізеді;
- цехтағы құбырлар мен арматураларды 1,5 МПа дейінгі қысыммен пневматикалық сынақ және 1,5 МПа дейінгі қысыммен гидравликалық сынақ жасайды;
- арнайы жүйелер мен құбырлардың басқасынан кез келген құбырлар мен арматураларға жөндеу, бөлшектеу, демонтаж жүргізеді.
КҚ 2.11.1- 2.11.7
АП .03
Арнайы технология. Біліктіліктер:
110314 2-Қондырғылар мен аппаратураларды сынау жөніндегі дәнекерлеуші-механик, 110315 2-Электрлік-механикалық құралдар мен жүйелердің дәнекерлеуші-механигі
Кеме жасау туралы жалпы мағлұмат
Кеме туралы мағлұматтар. Кеме құрылымы және жүйелері туралы жалпы мағлұматтар. Электр радиотехникалық кеме жабдықтары жөніндегі жалпы мағлұматтар. Механизмдер құрылғысы, кеме машинасының ұзақтылығы және сенімділігі жөніндегі мәліметтер.
Жалпы слесарлық жұмыстар
Слесарлық операциялар. Слесарлық және бақылау-өлшегіш аспаптар мен құрылғылар. Аралық өлшемдегі дәлдік шегінің және әдіптің операциялық бөлімдері. Оймаларды кесуді және слесарлы өлшеммен өңдеуін орындау. Дәнекерлеу, қалайылау, желімдеу. Дәнекерлегіш аспаппен және жанарғы көмегімен қара және түсті металдарды жұмсақ және қатты тазалағышпен дәнекерлеу. Беттерді батырып қалайылау және үгіп-сыпау. Алуан желімдермен бұйымдарды желімдеу. Желімдерді таңдау. Пісіру. Бөлшектерді пісіруге және кесуге дайындау. Слесарлық жұмыстарды орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар.
Шектер, отырғызулар және техникалық өлшеулер
Бөлшектерді дайындау және құрастыру кезіндегі қателіктер. Өлшеу қателіктері. Өлшемдер. Шек өлшемдері, шек аймағы. Отырғызулар. Беттің кедір-бұдырлығы. Өлшегіш құралдар мен аспаптардың негізгі сипаттамасы. Сызықтық өлшемдерді өлшеу. Калибрлар, олардың негізгі типтері.
Құрастыру жұмыстарының технологиясы
Құрастырудың жалпы технологиясы. Жылжымайтын ажырамайтын және ажырайтын қосылыстарды құрастыру. Қозғалысты түрлендіргіш және беруші механизмдерін, айналдыру қозғалысының механизмдерін және типтік түйіндерін құрастыру процестері. Слесарлы-құрастырушы және бақылау-өлшегіш аспаптар мен құрылғылар. Құрастыру ақаулары, оны болдырмау. Кеме жасаудағы механизмдері мен түйіндерін құрастыру. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігінің талаптары.
Білімдер:
- кеменің құрылымы мен жүйелерін, кеме құрылысын, классификациясын;
- құралдар мен механизмнің, қондырғының жөнге келтіру және баптау тәсілдерін, негізгі ережелерін;
- слесарлық істі;
- материалтану және материалтану негіздерін;
- шектерді және техникалық өлшеулерді;
- техникалық механиканы;
- слесарлық аспаптар қолдануын және тағайындалуын;
- жұмысшы сызбаны оқу ережелерін;
- қондырғыларда сынау жұмыстарын жүргізу бойынша мәліметтерді;
- электротехника негіздерін;
- күрделі бақылау-өлшегіш аспаптарын, құралдар мен аппаратурасын қолдану шарттарын, қолданысын, құрылысын;
- өнімдегі ақау түрлерін, себебін, оның болуын, болдырмау тәсілдерін және оны жоюды;
- өзінің жұмыс орнында өрт сөндіруді және ескерту құралдарын;
- өндірістік нұсқауларды, кәсіпорынның ішкі күн тәртібінің ережелерін;
- экологияны, табиғатты пайдалануды және қоршаған ортаны қорғауды.
Іскерліктер:
- кемедегі қондырғыны, аспаптар мен механизмдерді реттейді және баптап отырады;
- сынау режимдерін таңдайды және реттейді, зақымдануды табады және жояды;
- стендті бақылау-өлшегіш аппаратурасымен және қарапайым қондырғысымен басқарады;
- жабдықтарды пайдалану процесіндегі ағымдағы сипатты ақауларды табады және жояды, оны жөндеуге қатынасады;
- ішкі күн тәртібін және еңбек қауіпсіздік ережелерін сақтайды;
- үлескеде, өз жұмыс орнындағы өрт сөндіру және ескерту құралдарын қолдануды;
- қазіргі заманғы және тиімді түрде жұмыс орнын жұмысқа дайындайды және жұмыс біткен соң жуып-шайып, тазалайды;
- қоршаған ортаны қорғау шараларын орындауға қатысады.
КҚ
2.14.1-
2.14.7
КҚ 2.15.1-
2.15.7
АП. 03
Арнайы технология. Біліктілік:
110314 2-Қондырғылар мен аппаратураларды сынау жөніндегі дәнекерлеуші-механик
Техникалық термодинамикасынан мағлұмат
Термодинамиканың заңдары. Термодинамикалық процестері және циклдері. Электромонтаждық жұмыстарды орындауға арналған аспаптар және жабдықтар. Пайдалы әрекеттің термиялық коэффициенті.
Отынды және майлаушы материалдар
Отындар. Жылу берілісі. Майлаушы материалдар.
Техникалық механикадан мағлұмат
Механизмдер кинематикасы. Материалдар кедергісі.
Іштен жанатын қозғалтқыштар және компрессорлар
Іштен жанатын қозғалтқыштар туралы мағлұматтар. Компрессорлар.
Кеменің қозғалтқыштары мен компрессорларын сынауға арналған стендтер
Сынақтаушы стендтер. Тексеру пультімен басқару және басқару жүйелері. Стендке қызмет көрсетуші жүйелер.
Кеменің қозғалтқыштары мен компрессорларын сынақтау
Қозғалтқыштар мен компрессорларды сынақтау. Жүктемелік құрылғылар.
Булы және газды турбиналар туралы мағлұматтар
Булы және газды турбиналар.
Діріл (вибрация)
Діріл теориясы. Дірілді өзгерістер. Дірілді сынақтау. Дірілді стендін пайдалану ережесі.
Гидравликалық және термо ылғалыдысы камерасындағы сынақтау тәсілдері
Гидравликалық сынақтау. Сынақты жүргізу технологиясы. Техникалық пайдалану ережелері. Қазанқадағалаушысының (котлонадзор) талаптары.
Іскеқосыпреттеуші аппаратура мен автоматиканы сынақтау және құрылғысы
Іскеқосыпреттеуші аппаратура және автоматика. Автоматиканың элементтері және қашықтан басқару. Сынақтауды жүргізу технологиясы.
Жөндеу, құрастыру-ажырату жұмыстарын орындаудағы кезектілік технологиясы
Техникалық және технологиялық құжаттар. Құжаттарды пайдалану. Жөндеу, құрастыру-ажыратушы жұмыстарын орындаудың кезектілігі, түрлері, тағайындалуы. Жөндеу жұмыстарын орындауға арналған жабдықтар мен аспаптарды таңдап алу. Ақауларын табу.
Қозғалтқыштарды, компрессорларды, аспаптарды және жүйелерді сынақтау
Кеме қозғалтқыштарының компрессорларын сынақтау. Сынақталатын агрегатқа техникалық құжаттар толтыру. Құралдар мен жүйелердің дірілді сынағын жүргізу. Құралдар мен жүйелердің гидравликалық және термо ылғалыдысын сынақтау. Іскеқосыпреттеуші аппаратура және автоматиканы сынақтау. Бақылау құралдарымен жұмыс істеудегі еңбек қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
- конструкцияны, монтаждық және принципті схемаларды;
- монтаждау тәсілдерін;
- жылу техникасы бойынша негізгі мәліметтерді, қолданылатын отынды, майлаушы материалдарды;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғылар, сынақтау камерасы мен стендті аппаратураның құрылысын, әрекет ету принципін, қолданысын;
- өндірістік жұмыстар кезіндегі күнделікті ақаулардың пайда болу себептерін;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғылар, сынақтау камерасы мен стендтерді пайдалану және тексеру ережесін;
- стендті бақылау-өлшегіш аппаратураларын демонтаждау технологиясын;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғысында, сынақтау камерасы мен стендтерінде сынақ жүргізудің жалпы мәліметтерін;
- жабдықтарды, құрылғылар мен аспаптарды күту және техникалық пайдалану ережелерін;
- тоңазытқыш қондырғыларды пайдалану кезінде немесе жоғарғы қысымда, кернеудегі жеке агрегаттар жүйелерінің болуын анықтау кезіндегі қазанқадағалаушы (котлонадзор) талаптарын.
Іскерліктер:
- сынақтың күрделі емес схемасына монтаж жасайды;
- сынақтау режимін реттейді және таңдап алады, зақымдануды табады және жояды;
- қарапайым қондырғымен және стендті бақылау-өлшегіш аппаратурасымен басқарады;
- сипаттама анықтамасымен қарапайым қондырғыларды сынайды;
- стендті аппаратураны және сынақтаушы камераларды дайындайды;
- қарапайым және күрделі қиындықтағы қондырғысында, стендтерінде бақылау-типтік сынағын жүргізеді.
КҚ 2.14.1-2.14.7.
АП. 03
Арнайы технология
Біліктілік: 110315 2-Электрлік-механикалық құралдар мен жүйелердің дәнекерлеуші-механигі
Машина бөлшектері мен машиналар, механизмдер туралы мағлұматтар
Механизмдер кинематикасы. Машина бөлшектері. Машина бөлшектерінің алынатын және алыстайтын қосылысы.
Электромонтаждық жұмыстар
Электромонтажды орындау тәсілдері және негізгі түрлері. Электрлі қосылыс және монтаждауға қойылатын талаптар. Электромонтаждық жұмыстардың техникалық құжаттары. Электромонтажды жұмыстар орындауға арналған жабдықтар мен құрылғылар, аспаптар. Монтаждау сымдары, кабелдері, базалы бөлшектері, оқшаулағыш материалдар. Қимасын таңдау және оқшаулағыш сымдары мен кабелдері. Әртүрлі маркалі және қимадағы кабелдер мен сымдарды дәнекерлеу. Дәнекерлеу кезіндегі ақаулар және оны болдырмау тәсілдері. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі.
Кесу теориясынан қысқаша мағлұматтар
Жаңқаның пайда болу процестері. Станоктар.
Токарлы және фрезерлі станогінде металды механикалық өңдеу технологиясы
Токарлы станок. Токарлы өңдеу. Токарлы өңдеу кезінде ақаулардың негізгі түрлері. Сапасын тексеру. Фрезерлі станоктар. Фрезерлі өңдеу кезіндегі ақаудың түрлері. Сапасын тексеру.
Радиоэлектроникадан мағлұматтар
Радиоөлшегіштерге арналған аппаратуралар мен аспаптар. Техникалық өлшеулер және схемалар. Жұмыс істеудегі негізгі ақаулықтар, оларды ескерту тәсілдері және жою. Радиолокация.
Электромеханикалық кеме аспаптары
Электромеханикалық аспаптар. Электрлі өлшегіш аспаптар. Су сіңірмеушілігі мен герметикалығын анықтауға арналған аспаптар.
Энергетикалық қондырғының бақылау-өлшеуіш аспаптары, сағат механизмінің құралдары, электромагнитті, гироскопиялық және акустикалық аспаптар
Энергетикалық қондырғының бақылау-өлшеуіш аспаптары. Техникалық қызмет көрсету ережелері. Ақаулығын диагностикалау әдістері. Электрлі магнитті және гироскопиялық аспаптар. Пайдалану ережелері. Акустикалық аспаптар. Акустикалық аспаптармен жұмыс істеудің негізгі ережелері.
Радиобайланыс аппаратурасы және радионавигациялық аспаптар
Кеме аппаратуралары. Радиолокациялық станция және радиопеленгаторлар.
Электромеханикалық құралдар мен жүйелерді реттеу және құрастыру технологиясы
Технологиялық жабдықтар. Құрастыру және реттеу жұмыстарын орындауға арналған құрылғылар мен аспаптарды таңдау.
Реттеу және құрастыру технологиясы. Жұмысты ұйымдастыру және еңбектің қауіпсіз шарттары.
Электромеханикалық құралдар мен жүйелерді техникалық тексеру және сынақтау
Техникалық тексеру. Диагностикалау әдістері және ақаулығы. Аспаптарды сынақтан өткізу. Аспаптың көрсеткіштерін жазып алу. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі талаптары.
Кеме автоматикасының жүйелерін реттеу және баптау
Кеме автоматикасы.
Баптау кезінде негізгі және қосымша операцияларды орындаудың технологиялық кезектілігі. Орындау тәсілдері. Кеме автоматикасы жүйелерінің функционалды түйіндерін және жеке блоктарының жұмыс істеу қаблеттілігін тексеру. Тексерілетін параметрлер. Автоматикадағы жұмыстың ақаулығын табу. Ауытқуды болдырмау және жөндеу. Жұмысшы орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі талаптары.
Білімдер:
- әртүрлі кеме типтеріне арналған механизмдердің және гидроскопикалық, акустикалық, электромагнитті, электромеханикалық құралдардың, орташа күрделі есепті-шешуші сағаттың құрылысы мен әрекет ету принципін,;
- токарлы және фрезерлі станоктардың құрылымын;
- кесу теориясынан қысқаша мәліметтерді;
- қорытпалар мен металл өңдеудің технологиялық ерекшеліктерін;
- метал деформациясының себептерін, ішкі зақымданудың пайда болуын және оны болдырмау тәсілдерін;
- ілінісу сандарының берілістегі негізгі есептемесін;
- анықталған техникалық шарттың 9 квалитетінің (3 классының) дәлдігіне сәйкес механизмдер мен аспаптарды дайындауды және механикалық реттеуін, құрастыру әдістерін;
- бөлшектер мен түйіндерді таңбалау тәсілдерін;
- құрастырғыш цехында тұратын жабдықтарды басқару жүйесін және сипаттамасын;
- гониометр бойынша эксцентриктер және басқа да орташа күрделі қисықты жеткізуін және тексеру әдістерін;
- пайдасыз (мертвый) жүрістің пайда болу себептерін және оны болдырмау әдістерін;
- тазалағыштың маркасын және құрамын, оларды қолдану тәсілдерін;
- пісіру жұмыстарын орындау ережелерін және тәсілдерін;
- тотыққа қарсы жамылғы түрлерін және оларды пайдалану мақсатын.
Іскерліктер:
- 9 квалитет (3 класпен) дәлдігі бойынша орташа күрделіктегі аспаптарды құрастырып отырады;

2.1 110301 2 – Котельщик судовой*
ПК 2.1.1 Осуществлять установку, демонтаж, расконсервацию судового оборудования и дельных вещей.
ПК 2.1.2 Пользоваться судостроительными чертежами и схемами.
ПК 2.1.3 Осуществлять контроль за используемым инструментом.
ПК 2.14 Выполнять техническое обслуживание применяемого оборудования.
ПК 2.1.5 Обеспечивать выполнение санитарно-технологических мероприятий на рабочем месте и в производственной зоне, норм и правил по охране труда.
ПК 2.1.6 Обрабатывать тепловое и механическое оборудование.
ПК 2.1.7 Соблюдать правила безопасности труда.
2.2 110302 2 – Сборщик-достройщик судовой*
ПК 2.2.1 Определять способы взаимозаменяемости деталей.
ПК 2.2. 2 Применять основные знания о механизмах, машинах и сопротивлении материалов.
ПК 2.2.3 Различать квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости.
ПК 2.2.4 Применять систему допусков и посадок.
ПК 2.2.5 Получать материалы, применяемые в судостроении и судоремонте.
ПК 2.2.6 Приготавливать применяемое оборудование на режим обработки.
ПК 2.2.7 Выполнять санитарно-технологические мероприятия на рабочем месте, нормы и правила по охране труда.
2.3 110303 2 – Сборщик корпусов металлических судов*
ПК 2.3.1 Выделять основные направления автоматизации производственных процессов.
ПК 2.3.2 Изготавливать детали корпуса металлических судов.
ПК 2.3.3 Выполнять разметку на металле, сборочные, достроечные, котельные, монтажные и ремонтные работы.
ПК 2.3.4 Собирать и ремонтировать судовые конструкции металлических судов.
ПК 2.3.5 Понимать рабочие сборочные чертежи.
ПК 2.3.6 Различать условные обозначения, применяемые в судостроительных чертежах и схемах.
ПК 2.3.7 Применять технологии сварочных работ
2.4 110304 2 – Плотник судовой*
ПК 2.4.1 Выполнять простые плотницкие работы.
ПК 2.4.2 Разбирать деревянные конструкции.
ПК 2.4.3 Сортировать и подбирать необходимые лесо- и пиломатериалы.
ПК 2.4.4 Использовать инструменты технического назначения.
ПК 2.4.5 Выполнять опалубные работы.
ПК 2.4.6 Прорезать и заделывать отверстия в деревянных перегородках для трубопроводов.
ПК 2.4.7. Выполнять операции при постройке и ремонте судов.
2.5 110305 2 – Сборщик деревянных судов*
ПК 2.5.1 Выполнять операции по обработке древесины вручную.
ПК 2.5.2 Разбирать и собирать деревянные конструкции.
ПК 2.5.3 Выполнять съем деталей, разборку, установку и смену отдельных деревянных узлов и деталей.
ПК 2.5.4 Выполнять соединения деревянных конструкций и деталей.
ПК 2.5. 5 Производить очистку материалов.
ПК 2.5.6 Приготавливать клей.

2.1 110301 2 – Кеме қазандығы жұмысшысы*
КҚ 2.1.1 Кеме жабдықтарын және іскерлік заттарды орнатуды, демонтаждауды, қайта іске қосуды жүзеге асыру.
КҚ 2.1.2 Кеме құрылысы схемаларын және сызбаларын оқу.
КҚ 2.1.3 Қолданылатын құрал-саймандарды қайрау және бақылау.
КҚ 2.1.4 Қолданылатын жабдыққа технологиялық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
КҚ 2.1.5 Жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-технологиялық іс-шараларды, еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелерді орындауды қамтамасыз ету.
КҚ 2.1.6 Жылу және механикалық жабдықты өңдеу.
КҚ 2.1.7 Еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.2 110302 2 – Кеме жинаушы-құрастырушы*
КҚ 2.2.1 Бөлшектердің өзара алмасу тәсілдерін анықтау.
КҚ 2.2.2 Механизмдер, машиналар мен материалдардың кедергілері туралы негізгі мәліметтерді атау.
КҚ 2.2.3 Бұдырмақтылық квалитеті (дәлдік сыныбы) мен параметрлерін ажырату.
КҚ 2.2.4 Енгізу және қондыру жүйесін қолдану.
КҚ 2.2.5 Кеме құрылысында және кеме жөндеуде қолданылатын материалдар алу.
КҚ 2.2.6 Қолданылатын жабдықты өңдеу режиміне баптау.
КҚ 2.2.7 Жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-технологиялық іс-шараларды, еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелерді орындауды қамтамасыз ету.
2.3 110303 2 – Металл кеменің корпусын жинаушы*
КҚ 2.3.1 Өндірістік процестерді автоматтандырудың негізгі бағыттарын бөліп көрсету.
КҚ 2.3.2 Металл кемелердің бөліктерін жасау.
КҚ 2.3.3 Металда белгі қою, жинақтау, салып бітіру, қазандық, монтаждау және жөндеу жұмыстары.
КҚ 2.3.4. Кеме құрылымын және металл кемелерді жинау және жөндеу.
КҚ 2.3.5 Электр техникасы негіздерін атау.
КҚ 2.3.6 Қолданылатын жабдықты өңдеу режиміне баптау.
КҚ 2.3.7 Кеме құрылысы сызбалары мен схемаларында қолданылатын шартты белгілерді айыру.
2.4 110304 2 – Кеме ұстасы*
КҚ 2.4.1 Қарапайым ағаш жұмысын орындау.
КҚ 2.4.2 Ағаш құрылымдарды бөлшектеу.
КҚ 2.4.3 Қажетті ағаш және кесілген ағаш материалдарды сұрыптау және іріктеу.
КҚ 2.4.4 Техникалық тағайындалған құрал-саймандарды қолдану.
КҚ 2.4.5 Қарапайым шегендеу және ағаш жұмыстарын орындау.
КҚ 2.4.6 Құбыр өткізгіштер үшін ағаш аражабындарда саңылау кесу және жасау.
КҚ 2.4.7 Әр түрлі кемелерді салған және жөндеген кездегі операцияларды орындау.
2.5 110305 2 – Ағаш кемелерді құрастырушы*
КҚ 2.5.1 Ағашты қолмен өңдеу жөніндегі операцияларды орындау.
КҚ 2.5.2 Ағаш құрылымдарды бөлшектеу.
КҚ 2.5.3 Бөліктерді алу, жекелеген қарапайым тораптар мен бөлшектерді бөлшектеу, орнату және ауыстыру.
КҚ 2.5.4 Ағаш құрылымдар мен бөлшектері қосылыстарын орындау.
КҚ 2.5.5 Материалдарды тазартуды орындау.
КҚ 2.5.6. Желім әзірлеу.

ПК 2.5.7 Выполнять установку, крепление мебели из различных пород древесины.
2.6 110306 2 – Сборщик железобетонных судов*
ПК 2.6.1 Производить очистку, наружную расконсервацию и обезжиривание деталей и изделий.
ПК 2.6.2 Производить монтаж железобетонных плит.
ПК 2.6.3 Монтаж плоских сборных арматурных секций.
ПК 2.6.4 Устанавливать секции и конструкции на стапеле.
ПК 2.6.5 Пользоваться слесарно-сборочным и измерительным инструментом.
ПК 2.6.6 Выполнять соединения арматурных выпусков неответственных сборных элементов корпуса судна.
ПК 2.6.7 Использовать крановое оборудование.
2.7 110307 2 – Сборщик пластмассовых судов*
ПК 2.7.1 Производить обрезку по наметке деталей с оснастки пластмассовых судов.
ПК 2.7.2 Подготавливать необходимые инструменты и приспособления для съема с оснастки заполимеризированных стеклопластиковых изделий.
ПК 2.7.3 Производить сборку и установку простых узлов корпусных конструкций.
ПК 2.7.4 Выполнять правку мелких деталей, кернение деталей по разметке для ремонтируемого корпуса судна.
ПК 2.7.5 Называть наименования основных деталей пластмассового корпуса судна.
ПК 2.7.6 Формировать корпусные конструкции пластмассовых судов.
ПК 2.7.7 Изготавливать бирки и заготовки для прокладок.
2.8 110308 2 –
Столяр судовой*
ПК 2.8.1 Выполнять простые столярные работы.
ПК 2.8.2 Проводить ремонтные работы при постройке судов, ялов, шлюпок.
ПК 2.8.3 Сортировать и подбирать необходимые лесо- и пиломатериалы.
ПК 2.8.4 Разбирать деревянные и металлические леса до трех ярусов.
ПК 2.8.5 Обрабатывать лесоматериалы и детали судов антисептирующими и огнезащитными составами.
ПК 2.8.6 Пользоваться ручными электрофицированными и пневматическими инструментами.
ПК 2.8.7 Применять наиболее распространенные специальные приспособления.
2.9 110309 2 – Судокорпусник-ремонтник*
ПК 2.9.1 Производить очистку от насалки спусковых полозьев и опалубки от бетона и раствора.
ПК 2.9.2 Расчищать и готовить паклю и пазы бортов, днищ, палуб под конопатку.
ПК 2.9.3 Заливать варом и смолой пазы на судах и лодках.
ПК 2.9.4 Производить разметку по шаблонам, крепление, маркирование и правку на плите деталей при сборке и достройке судов.
ПК 2.9.5 Зачищать заусенцы и неровности на металлических деталях.
ПК 2.9.6 Изготавливать заготовки, прокладки из листового материала, бирки.
ПК 2.9.7 Выполнять соединения арматурных выпусков сборных элементов корпуса
2.10 1103102-
Трубогибщик судовой*
ПК 2.10.1 Выполнять подготовительные работы для гибки труб.

КҚ 2.5.7 Ағаш түрлерінен жасалған жиһаздарды орнатуды, бекітуді орындау.
2.6 110306 2 – Темір-бетон кемелерін құрастырушы*
КҚ 2.6.1 Бөлшектер мен бұйымдарға тазарту, сыртқы қайта іске қосу және майсыздандыру жүргізу.
КҚ 2.6.2 Темірбетон тақташаларды монтаждау.
КҚ 2.6.3 Жинақталатын жалпақ арматура секцияларын монтаждауды орындау.
КҚ 2.6.4 Секциялар мен құрылымдарды стапельде орнату.
КҚ 2.6.5 Слесарлық-жинақтау және өлшеу құрал-саймандарын пайдалану.
КҚ 2.6.6 Кеме тұрқысының жауапты емес жинақталатын элементтерінің арматуралық жеңсырықтары қосылысын орындау.
КҚ 2.6.7 Кран жабдығын қолдану.
2.7 110307 2 – Пластмасса кемелерді құрастырушы*
КҚ 2.7.1 Бөлшектерді пластмасса кемелердің жабдықтарынан белгілеу бойынша кесу.
КҚ 2.7.2 Полимерленген шыныкпластик бұйымдарының жабдықтарын алу үшін қажетті құрал-саймандар мен керек-жарақтарды дайындау.
КҚ 2.7.3 Тұрқы құрылымының қарапайым тораптарын жинау және орнату.
КҚ 2.7.4 Майда бөліктерді түзетуді орындау, кеменің жөнделетін тұрқысы бойынша бөлшектерді бекіту.
КҚ 2.7.5 Кеменің пластмасса тұрқысының негізгі бөліктерінің атауларын атау.
КҚ 2.7.6 Пластмасса кемелер тұрқысының құрылымын қалыптастыру.
КҚ 2.7.7 Аралық төсем үшін арналған биркалар мен дайындамаларды жасау.
2.8. 110308 2 – Кеме ағаш шебері*
КҚ 2.8.1 Қарапайым ағаш жұмыстарын орындау.
КҚ 2.8.2 Кемелерді, ескекті қайықтарды және шлюптарды салған кезде жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.8.3 Қажетті ағаш және кесілген ағаш материалдарын сұрыптау және іріктеу.
КҚ 2.8.4 Ағаш және металл материалдарды үш қатарға дейін бөлшектеу.
КҚ 2.8.5 Ағаш материалдарды және кеме бөлшектерін антисептикалық және өрттен қорғайтын құрамдарды қолмен жағу.
КҚ 2.8.6 Қолмен жұмыс істейтін электрлендірілген және пневматикалық құрал-саймандарды қолдану.
КҚ 2.8.7 Кеңінен таралған арнаулы керек-жарақты қолдану.
2.9 110309 2 – Кеме корпусын жөндеуші*
КҚ 2.9.1 Жүк түсіретін ысырма ағаштарды қалдықтардан және қорама қалыпты бетон мен растоннан тазартуды жүргізу.
КҚ 2.9.2 Тығындаманың астынан борттың, табандықтың, палубаның кендірі мен саңылауларын тазарту және дайындау.
КҚ 2.9.3 Қатқан қара май мен шайырды кемедегі және қайықтардағы ойықтарына құю.
КҚ 2.9.4 Үлгілер бойынша белгілеу жүргізу, кемелерді жинаған және салып бітірген кезде бөлшектерді тақталарда бекіту, таңбалау және түзету.
КҚ 2.9.5 Металл бөліктердегі қылаулар мен тегіс емес жерлерді тазарту.
КҚ 2.9.6 Қаңылтыр материалдан, биркадан дайындама, аралық төсем жасау.
КҚ 2.9.7 Кеме тұрқысының жауапты емес жеңсырықтарын қосуды орындау.
2.10 110310 2 – Кеме құбыр июшісі*
КҚ 2.10.1 Құбырларды ию үшін арналған дайындық жұмыстарын орындау.

ПК 2.10.2 Править и рубить проволоку для изготовления шаблонов.
ПК 2.10.3 Подготавливать эмульсии, материалы для смазки труб.
ПК 2.10.4 Изготавливать временные заглушки.
ПК 2.10.5 Нарезать резьбу на трубонарезных станках.
ПК 2.10.6 Протачивать концы труб и фланцев после сварки и отбортовки.
ПК 2.10.7 Выполнять такелажные работы.
2.11. 110311 2 – Трубопроводчик судовой*
ПК 2.11.1 Очищать трубы от окалины и ржавчины.
ПК 2.11.2 Подбирать трубы нужных размеров.
ПК 2.11.3 Выполнять разметку и отрезку труб из различных марок стали и сплавов любого диаметра.
ПК 2.11.4 Подбирать, получать материалы и изготавливать каркасные макеты.
ПК 2.11.5 Устанавливать деревянные пробки и временные заглушки.
ПК 2.11.6 Определять температуру нагрева труб по приборам.
ПК 2.11.7. Запускать трубы в производство.
2.12 110312 2 – Слесарь-монтажник судовой*
ПК 2.12.1 Технически обслуживать применяемое оборудование.
ПК 2.12.2 Использовать основы технологии судостроения и судоремонта.
ПК 2.12.3 Монтаж основных конструкций корпуса судна.
ПК 2.12.4 Перечислять наименование и расположение основных частей судна.
ПК 2.12.5 Классифицировать устройства судна.
ПК 2.12.6 Налаживать применяемое оборудование на режим обработки.
ПК 2.12.7 Выполнять разметку на металле, сборочные, достроечные, котельные, монтажные и ремонтные работы.
2.13 110313 2 – Слесарь-судоремонтник*
ПК 2.13.1 Осуществлять установку, демонтаж судового оборудования.
ПК 2.13.2 Читать судостроительные чертежи и схемы.
ПК 2.13.3 Осуществлять контроль применяемого инструмента.
ПК 2.13.4 Выполнять техническое обслуживание применяемого оборудования.
ПК 2.13.5 Применять методы и средства испытания и контроля качества выполненных работ.
ПК 2.13.6 Соблюдать технические условия и требования "Регистра судоходства" на обработку и испытания деталей, узлов и судов в судостроении и судоремонте.
ПК 2.13.7 Обеспечивать выполнение санитарно-технологических мероприятий на рабочем месте и в производственной зоне, норм и правил по охране труда.
2.14 110314 2 – Слесарь-механик по испытанию установок и аппаратуры*
ПК 2.14.1 Выполнять настройку установок, приборов и механизмов на судах.
ПК 2.14.2 Классифицировать судовые устройства и системы.
ПК 2.14.3 Регулировать приборы и механизмы на судах.
ПК 2.14.4 Применять методы слесарного дела.
ПК 2.14.5 Производить технические измерения с допусками и посадками.
ПК 2.14.6 Находить и устранять повреждения установок и аппаратуры.
ПК 2.14.7 Соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка.
2.15 110315 2 – Слесарь-механик электромеханических приборов и систем*

КҚ 2.10.2 Үлгілер жасау үшін сымдарды түзету және шабу.
КҚ 2.10.3 Эмульсияларды, құбырларды майлау үшін арналған материалдарды дайындау.
КҚ 2.10.4 Уақытша бітемелер жасау.
КҚ 2.10.5 Құбыр кесетін білдектерде кесік кесу.
КҚ 2.10.6 Дәнекерлегеннен кейін және қалағаннан кейін құбырлар мен ернемектердің ұштарын қайрау.
КҚ 2.10.7 Такелаждау жұмыстарын орындау.
2.11 110311 2 – Кеме құбыршысы*
КҚ 2.11.1 Құбырларды қабыршақтан және
тоттан тазарту.
КҚ 2.11.2 Керекті мөлшердегі құбырларды таңдау.
КҚ 2.11.3 Кез-келген мөлшердегі болат пен балқымаларының әр түрлі маркаларынан құбырларды белгілеу және кесу.
КҚ 2.11.4 Материалдар таңдау, алу және қаңқа макетін жасау.
КҚ 2.11.5 Ағаш тығындар мен уақытша бітемелер орнату.
КҚ 2.11.6 Аспаптар бойынша құбырдың қызу температурасын анықтау.
КҚ 2.11.7 Құбырды өндіріске шығару.
2.12 110312 2 – Кеме монтаждаушы дәнекерлеуші*
КҚ 2.12.1 Қолданылатын жабдыққа техникалық қызмет көрсету.
КҚ 2.12.2 Кеме құрылысы мен кеме жөндеу технологиясының негіздерін қолдану.
КҚ 2.12.3 Кеме тұрқының негізгі құрылымын атау.
КҚ 2.12.4 Кеменің негізгі аудандарының атауы мен орналасуын санамалап атау.
КҚ 2.12.5 Плаз құрылғысын жіктеу.
КҚ 2.12.6. Қолданылатын жабдықты өңдеу режиміне баптау.
КҚ 2.12.7 Металда белгілеуді орындау, жинақтау, салып бітіру, қазандық, монтаждау және жөндеу жұмыстары.
2.13 110313 2 – Кеме жөндеуші дәнекерлеуші*
КҚ 2.13.1 Кеме жабдығын орнатуды, демонтаждауды жүзеге асыру.
КҚ 2.13.2 Кеме құрылысы сызбалары мен схемаларын оқу.
КҚ 2.13.3 Қолданылатын құрал-сайманды қайрау және бақылау.
КҚ 2.13.4 Қолданылатын жабдықты техникалық қызметтеуді жүзеге асыру.
КҚ 2.13.5 Орындалған жұмыстардың сапасын сынау және бақылау әдістері мен құралдарын қолдану.
КҚ 2.13.6 Кеме құрылысы мен кеме жөндеуде бөліктерді, тораптарды және кемелерді өңдеу мен сынауға берілген техникалық талаптарды және тізілім талаптарын сақтау.
КҚ 2.13.7 Жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-технологиялық іс-шаралардың, еңбекті қорғау жөніндегі нормалар мен ережелердің орындалуын қамтамасыз ету.
2.14 110314 2 – Қондырғылар мен аппаратураларды сынау жөніндегі дәнекерлеуші -механигі*
КҚ 2.14.1 Кемелердегі қондырғыларды, аспаптарды және механизмдерді баптау.
КҚ 2.14.2 Кеме құрылғылары мен жүйелерінің жіктелуін атау.
КҚ 2.14.3 Кемелерде аспаптарды және механизмдерді реттеу.
КҚ 2.14.4 Слесарлық іс әдісін қолдану.
КҚ 2.14.5 Ену және техникалық өлшеу жүргізу.
КҚ 2.14.6 Бүлінген жерлерді табу және жою.
КҚ 2.14.7 Еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіп ережелерін сақтау.
2.15 110315 2 – Электрлік-механикалық құралдар мен жүйелердің дәнекерлеуші-механигі*

ПК 2.15.1 Регулировать режимы испытаний судовых приборов.
ПК 2.15. 2 Управлять установками и контрольно-измерительной аппаратурой на стендах.
ПК 2.15.3 Выявлять и устранять возникающие в процессе эксплуатации оборудования неполадки.
ПК 2.15.4 Выполнять ремонт текущего характера.
ПК 2.15.5 Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем участке.
ПК 2.15.6 Своевременно и рационально подготавливать рабочее место к работе.
ПК 2.15.7 Участвовать в выполнении мероприятий по охране окружающей среды.
3. Специалист среднего звена
3.1 110316 3 – Механик по судовым системам
ПК 3.16.1 Контролировать несение вахтенной службы в машинном отделении, обеспечивая выполнения вахтой производственных заданий.
ПК 3.16.2 Требовать от подчиненных членов вахты строгого соблюдения инструкций по обслуживанию и эксплуатации судовых механизмов.
ПК 3.16.3 Поддерживать в машинно-котельном отделении чистоту и порядок.
ПК 3.16.4 Обеспечивать бесперебойную работу главных двигателей на заданном режиме.
ПК 3.16.5 Следить за тем, чтобы средства борьбы за живучесть судна (пожарная и осушительная системы, пожарный инвентарь), находились в постоянной готовности к действию.
ПК 3.16.6 Вести машинный журнал по установленным правилам.
ПК 3.16.7 Принимать меры по экономному расходованию топлива и смазочных материалов.
ПК 3.16.8 Участвовать в ликвидации аварийных ситуаций.
3.2 110317 3 – Техник-строитель
ПК 3.17.1 Производить выбор способа сварки и вида сварочного шва.
ПК 3.17.2 Применять требования нормативных документов к видам продукции и процессов.
ПК 3.17.3 Производить расчет основных элементов судовых устройств и систем.
ПК 3.17.4 Оформлять проектно-конструкторскую и технологическую документацию.
ПК 3.17.5 Использовать пакеты прикладных программ.
ПК 3.17.6 Организовывать и проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций.
ПК 3.17.7 Использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
Приложение 172
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 568
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям), Транспортная техника
Специальность: 1105000 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта
Квалификация: 110501 2 – Водитель трамвая*
110502 2 – Водитель троллейбуса*
110503 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту
оборудования метрополитена*

КҚ 2.15.1 Сынау режимдерін таңдау және реттеу.
КҚ 2.15.2 Қарапайым қондырғыларды және текшелік бақылау-өлшеу аппаратурасын басқару.
КҚ 2.15.3 Жабдықты пайдалану процесінде ақауларды анықтау және болдырмау.
КҚ 2.15.4 Күнделікті сипаттағы жөндеуді орындау.
КҚ 2.15.5 Өз учаскесінде өрттің алдын алу және сөндіру құралдарын қолдану.
КҚ 2.15.6 Жұмыс орнын жұмысқа уақтылы және тиімді дайындау.
КҚ 2.15.7 Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды орындауға қатысу.
3 Орта буын маманы
3.1 110316 3 – Кеме жүйесінің механигі
КҚ 3.16.1 Машина бөлімінде кеме кестесіне сәйкес вахтаны алып жүру және вахталық өндірістік тапсырманың орындалуын қадағалау.
КҚ 3.16.2 Кемелік механизмдердің инструкцияға сәйкес пайдалануын және күтім көрсету жұмыстарының орындалуын қармағындағы вахта мүшелерінен қалтқысыз талап ету.
КҚ 3.16.3 Машиналық-котелдық бөлімшеде тазалық пен тәртіпті ұстау.
КҚ 3.16.4 Негізгі қозғаушының берілген режимде үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыздандыру.
КҚ 3.16.5 Кеменің пайдалану мерізімін ұзартатын жабдықтардың (өрттік және кептірмелік жүйелер, өрттік инвертарь) жұмысқа әрқашан дайын болуын қадағалау.
КҚ 3.16.6 Қабылданған тәртіпке сәйкес машиналық журналды жүргізу.
КҚ 3.16.7 Жанармай мен майлау материалдарын үнемдеп, шығындамай пайдалану.
КҚ 3.16.8 Авариялық жағдайларды жоюға қатысу.
3.2 110317 3 – Құрылысшы-техник
КҚ 3.17.1 Дәнекерлеу тәсілі мен дәнекерлеу жігіне таңдау жүргізу.
КҚ 3.17.2 Нормативтік құжат талаптарын өнім мен процесс түрлеріне қолдану.
КҚ 3.17.3 Кеме құрылғылары мен жүйелерінің негізгі элементтерін есептеу.
КҚ 3.17.4 Жобалау-конструкторлық және технологиялық құжаттама дайындау.
КҚ 3.17.5 Қолданбалы бағдарлама пакетін қолдану.
КҚ 3.17.6 Жұмыс істеп жатқандарды және халықты төтенше жағдайлардың теріс әсерінен қорғау жөнінде іс-шаралар ұйымдастыру және жүргізу.
КҚ 3.17.7 Экобиоқорғаныстық және өртке қарсы техниканы қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 172-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 568-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1100000 -Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1105000 - Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық
қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі: 110501 2 – Трамвай жүргізушісі*
110502 2 – Троллейбус жүргізушісі*
110503 2 – Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсететін
және өңдейтін электр-слесарі *

4320
К
Консультации
Консультации на учебную группу из расчета 100 часов на каждый год обучения
Ф
Факультативные занятия
Факультативные занятия не больше 4-х часов в неделю
Всего
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 173
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 569
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям), Транспортная техника
Специальность: 1105000 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта

4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтары
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 173-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 569-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсітік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1100000 - Көлік (сала бойынша), Көлік
техникасы
Мамандығы: 1105000 - Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық
қызмет көрсету және жөндеу

360
2
ПА. 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Консультации на учебную группу из расчета 100 часов на каждый год обучения
Ф
Факультативные занятия
Факультативные занятия не больше 4-х часов в неделю
Всего:
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 174
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 570
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям), Транспортная техника
Специальность: 1105000 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта
Квалификация: 110503 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена*
110504 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту
станционного и тоннельного оборудования
метрополитена*
110505 2 – Слесарь по ремонту подвижного состава*
110506 2 – Слесарь-электрик по ремонту
электрооборудования*

360
2
АА. 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДБ БТ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың барлығы
2880
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтары
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 174-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 570-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсітік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1100000 - Көлік (сала бойынша), Көлік
техникасы
Мамандығы: 1105000 - Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық
қызмет көрсету және жөндеу
Біліктілігі: 110503 2 – Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсететін
және өңдейтін электр-слесарі*
110504 2 – Метрополитен стансалық және үңгіжол
жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу
электр-слесарі*
110505 2 – Жылжымалы құрамды жөндеу слесарі*
110506 2 – Электр жабдықтарын жөндеу электр-слесарі*

828
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Производственно-технологическая практика
432
ПП.02
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
432
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессио-нальной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Консультации на учебную группу из расчета 100 часов на каждый год обучения
Ф
Факультативные занятия
Факультативные занятия не больше 4-х часов в неделю
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 177
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 573
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1105000 - Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессиональное общение
- основные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
История Казахстана:
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана.
Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана.
Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв.
Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение.
Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная "коллективизация", политика оседлости и ее последствия. Сталинско –голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально- экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

828
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Өндірістік-технологиялық практика
432
КП.02
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау
432
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДБ БТ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультациялар
Бір оқу тобына оқытудың әр жылында 100 сағат есебінен консультациялар
Ф
Факультативтік сабақтары
Факультативтік сабақтары әр аптаға 4 сағаттан
Барлығы:
4960
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 177-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 573-қосымша
"1105000 - Қалалық электр көлігін пайдалану, техникалық қызмет
көрсету және жөндеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл (пән) индексі
Пәнннің, практиканың атауы және негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, білік және дағдылары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беруші пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілі синтаксисі. Мамандық терминологиясы.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудары (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілі синтаксисі;
- кәсіби қарым-қатынас
- негізгі терминдер;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 2,3,4,5, 6
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудары (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынасты дамыту.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Іскерліктер:
- терминологияны мамандық бойынша пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын пайдалану (сөздікпен)
БҚ 2,3,4,5,6
Қазақстан тарихы:
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен маңызы. Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Арқайым – әлемдік өркениет ошағы. Қазақстан тарихындағы моңғол кезеңі.
ХVI- XVIII ғ.ғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Қазақстандағы патша билігінің отарлық саясаты.
Қазақстан ХХ ғасыр басында, азаматтық қарсылық кезеңінде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлт-азаттық қозғалыс.
Ақпан революциясы және патша билігінің құлауы.
Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы.
Кеңес үкіметін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС).
Индустрияландыру және күштеп "ұжымдастыру", отырықшыландыру саясаты және оның салдары. Ауыл-шаруашылығын қайта жаңғыртудың Сталиндік-Голощекиндік моделі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі. Саяси репрессиялар. Екінші дүние жүзілік соғыс басталғанға дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның қосқан үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығынқалпына келтіру.
Тың игеру.
Республиканы дамытудағы қарқындау.

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки.
Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5,6
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
БК 8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы информатики и автоматизации производства
Назначение и типы операционных систем.
Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства в профессиональной деятельности.
БК 3,6,11
ПК 2.1.2.,2.1.8.
2.2.2.,2.2.8.
ОПД. 02
Материаловедение
Железоуглеродистые сплавы.
Основы термической обработки.
Цветные металлы и их сплавы.
Припои.
Сварка, пайка металлов.
Обработка резанием.
Защита металлов от коррозии.
Неметаллические материалы.
Абразивные материалы.
Жидкое топливо.
Смазочные материалы.
Специальные жидкости.
Знания:
-Физические, химические свойства материалов.
-Способы обработки материалов.
Умения:
-определять качество и свойства материалов
- выполнять работы с различными материалами.
БК 6,

Саяси қарсылықтар (1969, 1979, 1986).
Қайта құру кезеңі.
Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуын;
- көшпенді өркениеттің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVII-XVIII ғ.ғ. жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес;
- ХХ ғ. 20-80 ж.ж. бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ. 20-30 ж.ж. Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз төңкерісі және оның құлдырауы;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқа тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге сипаттама беру;
- жер аудару саясатының басты мақсатын анықтау;
- көтірілстердің жеңілу себептерін сараптау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортация;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу
- Қазақстанның Ұлы Отан соғысындағы және соғыстан кейінгі жылдардағы ролін ашу
БҚ 2,3,4,5,6
Дене тәрбиесі
Маманды даярлаудағы, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесінің ролі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Дене бітімінің және спорттық кемелденудің негіздері.
Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын қалыптастыру;
-дене бітімі жағынан және спорттық жағынан кемелдену
БҚ 8,9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметтері мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламлар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқарудың автоматтық жүйелеріндегі басқару теориясы мен ЭЕМ ролі, мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалану, бағдарламалық құралдарды кәсіби жұмысында қолдану.
БҚ 3,6,11
КҚ 2.1.2.,2.1.8.
2.2.2.,2.2.8.
ЖКП. 02
Материалтану
Теміркөмір қышқылды қоспалар. Термикалық өңдеудің негіздері. Түсті металлдар және олардың қоспалары. Қосып пісіру. Металлдарды дәнекерлеу, пісіру. Кесіп өңдеу. Метталдардың коррозиядан қорғанысы. Металл емес материалдар. Абразивтік материалдар. Сұйық отын. Майлағыш материалдар. Арнайы сұйықтықтар.
Білімдер:
-Материалдардың физикалық, химиялық қасиеттері.
- материалдарды өңдеу тәсілдері.
Іскерліктер:
- материалдардың сапасы мен қасиеттерін анықтау
- әртүрлі материалдармен жұмыс жасау.
БҚ 6,

ПК 2.1.9., 2.2.9.,
2.3.12.,
2.4.2., 2.4.4.,
2.4.11., 2.5.2., 2.5.3., 2.6.8., 2.7.2
ОПД. 03
Черчение
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Эскизы.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
Умения:
-выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
-чтение чертежей.
БК 3,6
ПК 2.3.3., 2.3.12.,
2.4.4., 2.4.11., 2.5.3., 2.6.8., 2.7.6., 2.7.9.
ОПД. 04
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации;
Основы взаимозаменяемости;
Понятия о допусках и посадках;
Основы метрологии;
Виды измерений;
Средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации
- основные понятия и определения;
-виды посадок;
- методы и средства измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
БК 2,3,6,11
ПК 2.1.7., 2.1.9.,
2.2.7., 2.2.9., 2.3.3., 2.3.12.
2.4.1., 2.4.2., 2.4.4., 2.4.10., 2.4.11., 2.5.3., 2.5.6., 2.6.7., 2.6.8., 2.7.9.
ОПД. 05
Основы электротехники
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электроизмерительные приборы и их применение
Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода и электроавтоматики.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
БК 2,6,8
ПК 2.1.5., 2.1.9.,
2.2.5., 2.2.9., 2.3.5.-2.3.9., 2.4.2., 2.4.3.,
2.4.6., 2.4.8., 2.6.3., 2.6.5., 2.6.9., 2.7.1., 2.7.2., 2.7.3.
ОПД. 06
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Техника безопасности при производстве работ.
Электробезопасность.
Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная санитария.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
-опасные производственные факторы;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

КҚ 2.1.9., 2.2.9.,
2.3.12.,
2.4.2., 2.4.4.,
2.4.11., 2.5.2., 2.5.3., 2.6.8., 2.7.2
ЖКП. 03
Сызу
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері.
Сызбалық геометрия негіздері.
Проекцияны түрлендіру тәсілдері.
Бөлшектердің, байланыстардың, құрама сызбалардың, берілістердің сызбасын орындау ережелері. Эскиздер.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелері;
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және рәсімдеу ережелері;
Іскерліктер:
-бөлшектер мен құрама бірліктердің сызбаларын орындау,
- сызбаларды оқу.
БҚ 3,6
КҚ 2.3.3., 2.3.12.,
2.4.4., 2.4.11., 2.5.3., 2.6.8., 2.7.6., 2.7.9.
ЖКП. 04
Стандарттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері;
Өзара ауысымдылық негіздері;
Болжамдар мен отырғызу туралы түсінік;
Метрология негіздері;
Өлшем түрлері;
Өлшеу құралдары;
Өлшегіш құралдар.
Білімдер:
- метрология, стандарттау негіздері
- негізгі түсініктер мен анықтамалар;
-отырғызу түрлері;
- өлшеу құралдары мен әдістері;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдерді жүргізу;
БҚ 2,3,6,11
КҚ 2.1.7., 2.1.9.,
2.2.7., 2.2.9., 2.3.3., 2.3.12.
2.4.1., 2.4.2., 2.4.4., 2.4.10., 2.4.11., 2.5.3., 2.5.6., 2.6.7., 2.6.8., 2.7.9.
ЖКП. 05
Электротехника
Электрлі кеңістік
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм.
Өткізгіш өнімдер және электр изоляциялаушы материалдар. Электр өлшегіш аспаптар және оларды қолдану. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары. Трансформаторлар. Электр жетек пен электр автоматика негіздері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформаторлардың түрлері;
- электр жетек негіздері;
- электроника негіздері;
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электр изоляциялаушы материалдарды пайдалану; - электрлі өлшемдерді қолдану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электрлі машиналарын пайдалану;
БҚ 2,6,8
КҚ 2.1.5., 2.1.9.,
2.2.5., 2.2.9., 2.3.5.-2.3.9., 2.4.2., 2.4.3.,
2.4.6., 2.4.8., 2.6.3., 2.6.5., 2.6.9., 2.7.1., 2.7.2., 2.7.3.
ЖКП. 06
Еңбек қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Еңбек жағдайын, жарақаттану себептерін және кәсіби сырқаттанулардың себептерін сараптау.
Жұмысты өндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Электр қауіпсіздігі. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өнеркәсіптік санитария. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері;
-қауіпті өндірістік факторлар;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақат қауіптілігі мен зиянды факторларды сараптау;
- экобиоқорғаныстық және өртке қарсы техниканы қолдану.

БК 1,3,4,6,7,8,9,
10, 11
ПК 2.1.10.
2.2.10.
2.3.4., 2.3.11., 2.5.11., 2.6.10., 2.7.10.
ОПД. 08
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама;
цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
БК,2,3,4,6,7,10,
11
ПК 2.5.5.,
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110501 2 – Водитель трамвая
СД.01
Правила дорожного движения
Общие положения.
Порядок движения, остановки и стоянки транспортных средств. Дорожные знаки.
Дорожная разметка и ее характеристики.
Регулирование дорожного движения.
Проезд перекрестков.
Проезд пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов. Особые условия движения. Перевозка людей и грузов. Техническое состояние оборудования транспортных средств.
Номерные опознавательные знаки, предупредительные устройства, надписи и обозначения.
Обязанности должностных лиц транспортных и других организаций по обеспечению безопасности дорожного движения.
Ответственность за нарушение правил, действующих на транспорте. Требования к техническому состоянию транспортных средств.
Знания:
- правила дорожного движения;
- основы безопасного управления транспортом;
- правила посадки и высадки пассажиров, погрузки и выгрузки багажа;
- основы медицинских знаний;
Умения:
- управлять подвижным составом городского наземного электротранспорта в депо и на линии;
- соблюдать правила дорожного движения и безопасного управления транспортом;
- контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров;
- оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях;
БК 1-11
ПК 2.1.1., 2.1.4., 2.1.10.
СД.02
Устройство и эксплуатация трамвая
Устройство трамвайных вагонов. Механическое оборудование. Пневматическое оборудование трамвая.
Электрическое оборудование. Работа силовых цепей и цепей управления в различных режимах.
Электроснабжение трамвая. Путевое хозяйство.
Организация движения трамваев. Обязанности водителя при работе на линии.
Проезд кривых участков пути, спецчастей пути и контактной сети.
Эксплуатация трамвайных вагонов (поездов) в усложненных условиях с тяжелыми условиями движения. Устранение неисправностей и ремонт трамваев на линии и в депо.
Сцепка и расцепка трамвайных вагонов.
Буксировка трамвайных вагонов. Смена водителей и возврат трамвая в депо.
Правила обслуживания пассажиров
Правила пользования трамваем. Город, в котором работает водитель.
Знания:
- устройство, возможные неисправности трамваев и их оборудования;
- преимущества и недостатки трамвайного транспорта;
- схемы управления, централизации, блокировки
- профиль и особенности пути обслуживаемого маршрута;
- обязанности работников городского электротранспорта;
- опасные последствия при нарушении правил;
- порядок управления буксируемым трамваем;
Умения:
- управлять трамваями и трамвайными поездами, эксплуатируемыми в данном хозяйстве;
- выполнять подготовительные работы перед выездом на линию и после возвращения в парк;
- производить сцепку для буксировки, управлять буксируемым трамваем;
- соблюдает правила внутренного распорядка;

БҚ 1,3,4,6,7,8,9,
10, 11
КҚ 2.1.10., 2.2.10., 2.3.4., 2.3.11., 2.5.11., 2.6.10., 2.7.10.
ЖКП. 08
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе;
нарықтық экономиканың негізгі принциптері; мониторинг, сұраныс және ұсыныс, нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастардың субъектілері; экономикалық шығындар және кәсіпорындардың жұмысының нәтижелері;
маркетинг және дарнама;
құн және құн қалыптастыру; өндірістің – шаруашылықы әрекеттің тиімділігі; салық және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, қаржылық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
- нарық субъектісі, шығындар туралы негізгі түсініктер;
- маркетингтің болмысы, қағидалары мен анықтамасы;
- жарнамалар, жарнама түрлері;
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құн бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын (мысал әдісімен) анықтау;
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 2,3,4,6,7,10,
11
КҚ 2.5.5.
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110501 2 – Трамвай жүргізушісі
АП.01
Жол жүру ережелері
Жалпы ережелер.
Көлік құралдарының қозғалыс, тоқтау және тұрақтау тәртібі. Жол белгілері.
Жол белгілері және олардың сипаттамасы.
Жол қозғалысын реттеу.
Көше қиылысынан өту. Жаяу жүргінші жолдарынан, ортақ пайдаланылатын көлік құралдарының аялдамаларынан және теміржол өтпелерінен өту.
Қозғалыстың ерекше жағдайлары. Адамдар мен жүктерді тасымалдау. Көлік құралдары жабдықтарының техникалық жағдайы. Нөмірлік тану белгілері, ескерту белгілері, жазбалар мен белгілемелер.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көліктік және басқа да ұйымдардың лауазымды тұлғаларының міндеттері.
Көлікке қатысты ережелерді бұзу жауапкершілігі. Көлік құралдарының техникалық жағдайына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- жол жүру ережелері;
- көлікті қауіпсіз басқарудың негіздері;
- жолаушыларды отырғызу мен түсіру, жүкті тиеу мен түсіру ережелері;
- медициналық білім негіздері;
Іскерліктер:
- депо мен желіде қалалық жер бетіндегі электр көлігінің жылжымалы құрамын басқару;
- жол жүру ережелері мен көлікті қауіпсіз басқару ережелерін сақтау;
- жолаушыларды отырғызу мен түсіру ережелерінің сақталуын бақылау;
- жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек
көрсету;
БҚ 1-11
КҚ 2.1.1., 2.1.4., 2.1.10.
АП.02
Трамвай құрылғысы мен оны пайдалану
Трамвай вагондарының құрылғысы. Механикалық жабдықтар. Трамвайдың пневматикалық жабдықтары.
Электрлі жабдықтар. Күш тізбектері мен басқару тізбектерінің әртүрлі режимдегі жұмысы.
Трамвайдың электр жабдықталуы. Жол шаруашылығы.
Трамвай қозғалысын ұйымдастыру. Желіде жұмыс істеу кезіндегі жүргізушінің міндеттері. Жолдың қиғаш бөліктерінен, арнайы бөліктерінен және байланыстырушы бөліктерінен өту.
Трамвай вагондарын (поездарын) ауыр қозғалыс жағдайындағы қиындатылған жағдайларда пайдалану. трамвайлардың ақауларын желіде және депода жою және жөндеу.
Трамвай вагондарын тіркестіру және бөлу.
Трамвай вагондарын сүйреу. Жүргізушілерді ауыстыру және трамвайды депоға қайтару.
Жолаушыларға қызмет көрсету ережелері.
Трамвайды пайдалану ережелері. Жүргізуші жұмыс істейтін қала.
Білімдер:
- трамвайлардың құрылғысы, болжамды ақаулары және олардың жабдықтары;
- трамвай көлігінің артықшылықтары мен кемшіліктері;
- басқару, орталықтандыру, блок қою сұлбалары
- қызмет көрсетілетін маршруттағы жолдың кескіні мен ерекшеліктері;
- қалалық электр көлігі қызметкерлерінің міндеттері;
- ережелерді бұзу кезіндегі қауіпті салдар;
- сүйретілетін трамвайды басқару тәртібі;
Іскерліктер:
- осы шаруашылықта пайдаланылатын трамвайларды және трамвай поездарын басқару;
- желіге шығар алдында және паркқа оралғаннан кейін дайындық жұмыстарын орындау;
- сүйреу үшін тіркестіруді жүзеге асыру, сүйретіліп келе жатқан трамвайды басқару;
- ішкі тәртіп ережелерін сақтау;

БК 2-6, 8-10
ПК 2.1.1.-2.1.9.
Квалификация: 110502 2 – Водитель троллейбуса
СД.01
Правила дорожного движения
Общие положения.
Порядок движения, остановки и стоянки транспортных средств. Дорожные знаки.
Дорожная разметка и ее характеристики.
Регулирование дорожного движения.
Проезд перекрестков.
Проезд пешеходных переходов, остановок транспортных средств общего пользования и железнодорожных переездов. Особые условия движения. Перевозка людей и грузов. Техническое состояние оборудования транспортных средств.
Номерные опознавательные знаки, предупредительные устройства, надписи и обозначения.
Обязанности должностных лиц транспортных и других организаций по обеспечению безопасности дорожного движения.
Ответственность за нарушение правил, действующих на транспорте. Требования к техническому состоянию транспортных средств.
Знания:
- правила дорожного движения;
- основы безопасного управления транспортом;
- правила посадки и высадки пассажиров, погрузки и выгрузки багажа;
- основы медицинских знаний;
Умения:
- управлять подвижном составам городского наземного электротранспорта в депо и на линии;
- соблюдать правила дорожного движения и безопасного управления транспортом;
- контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров;
- оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях;
БК 1-11
ПК 2.2.1., 2.2.4., 2.2.10.
СД.02
Устройство и эксплуатация троллейбуса
Устройство троллейбусов. Механическое оборудование троллейбусов.
Пневматическое оборудование троллейбусов.
Электрические оборудование. Основные режимы работы схем троллейбуса.
Основы эксплуатации троллейбусов
Электроснабжение троллейбуса. Организация движения троллейбусов.
Правила технической эксплуатации (ПЭТ) троллейбусов и должностная инструкция водителя троллейбуса.
Проезд кривых участков пути и спецчастей контактной сети. Эксплуатация троллейбусов в усложненных условиях и на маршрутах с тяжелыми условиями движения. Устранение неисправностей и ремонт троллейбусов.
Дорожно-транспортные происшествия на троллейбусных маршрутах.
Теория движения троллейбусов и основы их безопасного вождения.
Психофизические основы труда и водителя троллейбуса. Влияние технического состояния троллейбуса на безопасность движения.
Правила обслуживания пассажиров
Правила пользования троллейбусом.
Город, в котором работает водитель.
Знания:
- устройство, возможные неисправности троллейбусов и их оборудования;
- принцип организации регулярного движения троллейбусов на линии;
- классификация различных режимов движения;
- существующие формы проездных билетов;
- порядок оформления проездной и технической документации;
- производственная инструкция и правила внутреннего распорядка;
Умения:
- управлять троллейбусом,;
-определять неисправности отдельных узлов во время движения и на стоянке;
- выполнять требования правил технической эксплуатации (ПТЭ);
- оформлять и подавать заявки на устранение неисправностей подвижного состава;
- пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров;
- соблюдать расписание движения троллейбусов;
- соблюдать правила внутреннего распорядка;

БҚ 2-6, 8-10
КҚ 2.1.1.-2.1.9.
Біліктілігі: 110502 2 – Троллейбус жүргізушісі
АП.01
Жол жүру ережелері
Жалпы ережелер.
Көлік құралдарының қозғалыс, тоқтау және тұрақтау тәртібі. Жол белгілері.
Жол белгілері және олардың сипаттамасы.
Жол қозғалысын реттеу.
Көше қиылысынан өту. Жаяу жүргінші жолдарынан, ортақ пайдаланылатын көлік құралдарының аялдамаларынан және теміржол өтпелерінен өту.
Қозғалыстың ерекше жағдайлары. Адамдар мен жүктерді тасымалдау. Көлік құралдары жабдықтарының техникалық жағдайы. Нөмірлік тану белгілері, ескерту белгілері, жазбалар мен белгілемелер.
Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көліктік және басқа да ұйымдардың лауазымды тұлғаларының міндеттері.
Көлікке қатысты ережелерді бұзу жауапкершілігі. Көлік құралдарының техникалық жағдайына қойылатын талаптар.
Білімдер:
- жол жүру ережелері;
- көлікті қауіпсіз басқару негіздері;
- жолаушыларды отырғызу және түсіру, жүкті тиеу және түсіру ережелері;
- медициналық білім негіздері;
Іскерліктер:
- депо мен желіде қалалық жер бетіндегі электр көлігінің жылжымалы құрамын басқару;
- жол жүру ережелері мен көлікті қауіпсіз басқару ережелерін сақтау;
- жолаушыларды отырғызу мен түсіру ережелерінің сақталуын бақылау;
- жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
БҚ 1-11
КҚ 2.2.1., 2.2.4., 2.2.10.
АП.02
Троллейбус құрылғысы мен оны пайдалану
Троллейбустардың құрылғысы. Троллейбустардың механикалық жабдықтары.
Троллейбустардың пневматикалық жабдықтары.
Электрлі жабдықтар. Троллейбус жұмысы схемасының негізгі режимдері. Троллейбустарды пайдалану негіздері. Троллейбустың электр жабдықталуы. Троллейбустардың электр жабдықталуы. Троллейбустардың қозғалысын ұйымдастыру.
Троллейбустарды техникалық пайдалану ережелері (ТПЕ) және троллейбус жүргізушісінің қызметтік нұсқаулары.
Жолдың қиғаш бөліктерінен, арнайы бөліктерінен және байланыс желілерінен өту. Троллейбустарды қиын жағдайларда және қозғалыс жағдайы ауыр маршруттарда пайдалану.
Троллейбустардың ақауларын жою және жөндеу.
Троллейбус маршруттарындағы жол-көлік оқиғалары. Троллейбустардың қозғалыс теориясы және оларды қауіпсіз басқарудың негіздері.
Троллейбус жүргізушісі еңбегінің психофизикалық негіздері.
Троллейбустың техникалық жағдайының қозғалыс қауіпсіздігіне әсері. Жолаушыларға қызмет көрсету ережелері.
Троллейбусты пайдалану ережелері.
Жүргізуші жұмыс істейтін қала.
Білімдер:
- троллейбустардың құрылғысы, болжамды ақаулары және оның жабдықтары;
- троллейбустардың желідегі қалыпты қозғалысын ұйымдастыру қағидасы;
- әртүрлі қозғалыс режимдерінің жіктелуі;
- жол жүру билеттерінің формалары;
- жол жүру және техникалық құжаттарды рәсімдеу тәртібі;
- өндірістік нұсқаулар және ішкі тәртіп ережелері;
Іскерліктер:
- троллейбусты басқару,;
- қозғалыс кезінде және тұрақта тұрған кезде жеке тораптардың ақауларын анықтау;
- техникалық пайдалану ережелерінің (ТПЕ) талаптарын орындау;
- жылжымалы құрам ақауларын жоюға сұранымдарды рәсімдеу және беру;
- өрттің алдын-алу және сөндіру құралдарын пайдалану;
- троллейбустар қозғалысының кестесін сақтау;
- ішкі тәртіп ережелерін сақтау;

БК 2-6, 8-10
ПК 2.2.1.-2.2.9.
Квалификация: 110503 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена
СД.01
Основы слесарных и электромонтажных работ
Основные сведения из технической механики. Сопротивление материалов. Детали машин.
Слесарные и слесарно-сборочные работы. Электромонтажные работы. Требования: Правила устройства электроустановок (ПУЭ);
Правила технической эксплуатации (ПТЭ),
Правила техники безопасности (ПТБ) при эксплуатации электроустановок потребителей.
Знания:
- основы электроматериаловедения;
- правила ПУЭ, ПТЭ и ПТБ при технической эксплуатации электроустановок;
Умения
- выполнять слесарные работы при обслуживании и ремонте станционного и тоннельного оборудования, эскалаторов и другого оборудования метрополитена;
- производить электромонтажные работы;
БК 1-4,6,8
ПК 2.3.1.-2.3.3., 2.3.5.-2.3.9.
СД.02
Устройство, обслуживание и ремонт оборудования
Оборудование, эксплуатируемое в хозяйстве электромеханической службы. Электроснабжение оборудования.
Силовые электрические установки.
Основные автоматические коммутационные аппараты инженерно-технических установок (рубильники и переключатели, кнопки управления, контакторы, предохранители, магнитные пускатели (реверсивные и нереверсивные), автоматические выключатели; реле управления, уровня и времени; устройство электродинамического торможения, пульты дистанционного управления; сигнализация аварийного уровня водоотливных установок.
Сети освешения инженерно-технических устройств. Диспечерский контроль и управление работой инженерно-технических устройств. Электродвигатели.
Основные сведения о гидравлике.
Водоотлив метрополитена. Насосы.
Канализация метрополитена. Водоснабжение метрополитена. Теплоснабжение и отопление метрополитена.
Вентиляция.
Безопасность труда при технической эксплуатации и ремонте установок, устройств, оборудования метрополитена.
Знания:
-устройство такелажного и обслуживаемого оборудования с управлением с местных пультов;
- принцип работы электропусковой аппаратуры;
- методы очистки оборудования от коррозии;
- правил чтения рабочих чертежей и электросхем;
- основные сведения по электротехнике, механике, гидравлике и технологии обработки металлов;
- габариты приближения строений и оборудования; - схемы питания оборудования;
- правил испытания трубопроводов, воздухопроводов;
-правил выбора предохранителей по номинальному напряжению;
- квалитеты (классы точности);
Умения
- выполнять технические обслуживание и ремонт электрического и механического оборудования инженерно-технических усройств метрополитена;
- выявлять и устранять неисправности оборудования;
-участвовать в местных и комплексных испытаниях оборудования метрополитена;

БҚ 2-6, 8-10
КҚ 2.2.1.-2.2.9.
Біліктілігі: 110503 2 – Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсететін және өңдейтін электрик- слесарі
АП.01
Слесарлық және электр монтаждық жұмыстардың негіздері
Техникалық механикадан негізгі мәліметтер. Материалдардың қарсыласуы. Машиналар бөлшектері.
Слесарлық және слесарлық-жинақтаушы жұмыстар. Электр монтаждау жұмыстары. Талаптар: Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі Электр қондырғыларын орналастыру ережелері (ЭОЕ);
Техникалық пайдалану ережелері (ТПЕ),
Қауіпсіздік техникасының ережелері (ҚТЕ).
Білімдер:
- электрматериалтану;
- электр қондырғыларын техникалық пайдалану кезіндегі ЭОЕ, ТПЕ, ҚТЕ ережелері;
Іскерліктер:
- метрополитеннің стансалық және үңгіжолдық жабдықтарына, эскалаторларға және басқа да жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- электр монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;
БҚ 1-4,6,8
КҚ 2.3.1.-2.3.3., 2.3.5.-2.3.9.
АП.02
Жабдықтардың құрылғысы, қызмет көрсету және жөндеу
Электр механикалық қызмет шаруашылығында пайдаланылатын жабдықтар. Жабдықтардың электр жабдықталуы. Күш электр қондырғылары.
Инженерлік-техникалық қондырғылардың негізгі автоматтық коммутациялық аппараттары (үзгіштер мен қайта қосқыштар, басқару түймешелері, контакторлар, сақтандырғыштар, магнит қосқыштар (реверсивтік және реверсивті емес), автоматтық сөндіргіштер; деңгей мен
уақытты басқару релесі; электродинамикалық тежеу құрылғысы; дистанциялық басқару пульттері; су ағызғыз қондырғылардың апаттық деңгейінің сигнал жүйесі.
Инженерлік-техникалық қондырғыларды жарықтандыру желісі. Диспетчерлік бақылау және инженерлік-техникалық қондырғылардың жұмысын басқару.
Электрқозғалтқыштар.
Гидравлика туралы негізгі мәліметтер.
Метрополитеннің су ағызғыштары. Сорғыштар.
Метрополитеннің канализация жүйесі. Метрополитеннің сумен қамтылуы. Метрополитеннің жылумен қамтылуы және жылу жүйесі.
Желдету жүйесі.
Метрополитеннің қондырғыларын, құрылғыларын, жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- жергілікті пульттардан басқарылатын такелаждық және қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылғысы;
- электр жібергіш аппаратураның жұмыс істеу принципі;
- жабдықтарды коррозиядан тазалаудың әдістері;
- жұмыс сызбалары мен электр сұлбаларын оқу ережелері;
- электротехника, механика, гидравлика және металлдарды өңдеу технологиясы бойынша негізгі мәліметтер;
- құрылымдар мен жабдықтардың жақындасу габариттері;
- жабдықтарды қуаттандыру сұлбасы;
- құбыр өткізгіштер мен ауа өткізгіштерін сынау ережелері;
- сақтандырғыштарды номиналдық кернеуі бойынша таңдау ережелері;
- квалитеттері (дәлдік класстары);
Іскерліктер:
- метрополитеннің инженерлік-техникалық қондырғыларының электрлі және механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеуін жүзеге асыру;
- жабдықтардың ақауларын анықтау және жою;
- метрополитен жабдықтарын жергілікті және кешенді сынауға ат салысу;

БК 1-6,8-11
ПК 2.3.1.-2.3.12.
Квалификация: 110504 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена
СД.01
Основы слесарных и электромонтажных работ
Основные сведения из технической механики. Сопротивление материалов. Детали машин.
Слесарные и слесарно-сборочные работы. Электромонтажные работы. Требования:
Правила устройства электроустановок (ПУЭ);
Правила технической эксплуатации (ПТЭ),
Правила техники безопасности (ПТБ) при эксплуатации электроустановок потребителей
Знания:
- основы электроматериаловедения;
- правил ПУЭ, ПТЭ и ПТБ при технической эксплуатации электроустановок;
Умения
- выполнять слесарные работы при обслуживании и ремонте станционного и тоннельного оборудования, эскалаторов и другого оборудования метрополитена;
- производить электромонтажные работы;
БК 1-4,6,8
ПК 2.4.1.-2.4.3.
СД.02
Устройство, обслуживание и ремонт оборудования
Основные виды оборудования, эксплуатируемое в хозяйстве станционных и тоннельных сооружений.
Электрические двигатели, применяемые в станционном и тоннельном оборудовании. Бытовые кондиционеры воздуха, холодильники, электропылесосы и электронагревательные устройства. Электрополомоечные и подметальные аккумуляторные машины.
Электрические отбойные молотки.
Передвижные компрессоры. Вспомогательные агрегаты и машины для обслуживания станций и тоннелей (бетономешалки, растворомешалки, шпатлевочные машины, электросварочные агрегаты, трансформаторы, подъемные механизмы, передвижные станки, штативы для воостановления полировки мрамора, промывочные агрегаты, самоходные машины для промывки стен станций и растворонасосы).
Безопасность труда при технической эксплуатации и ремонте станционного и тоннельного оборудования метрополитена.
Знания:
- устройство обслуживаемого оборудования всех типов;
- правил эксплуатации, технические условия ремонта, испытания, регулировку и приемку уборочных машин, кондиционеров воздуха, холодильников;
- правил применения контрольно-измерительных инструментов, приборов и ремонтных приспособлений;
- систему допусков и посадок;
- устройство проводок всех типов;
- элементарные расчеты сечений проводов, предохранителей и допустимые нагрузки источников питания.
Умения
- производить техническое обслуживание и ремонт, содержит в исправном состоянии электронагревательные устройства и приборы, не оснащенные защитными устройствами и автоматикой;

БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.3.1.-2.3.12.
Біліктілігі: 110504 2 – Метрополитен стансалық және үңгіжол жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу электрик-слесарі
АП.01
Слесарлық және электр монтаждау жұмыстарының негіздері
Техникалық механикадан негізгі мәліметтер. Материалдардың қарсыласуы. Машиналардың бөлшектері.
Слесарлық және слесарлық-жинақтау жұмыстары. Электр монтаждау жұмыстары. Талаптар:
Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануы кезіндегі Электр қондырғыларын орнату ережелері (ЭОЕ);
Техникалық пайдалану ережелері (ТПЕ),
Қауіпсіздік техникасының ережелері (ҚТЕ)
Білімдер:
- электрматериалтану негіздері;
- электр қондырғыларын техникалық пайдалану кезіндегі ЭОЕ, ТПЕ, ҚТЕ ережелері;
Іскерліктер:
-метрополитеннің стансалық және үңгіжол жабдықтарына, эскалаторларға және басқа да жабдықтарға қызмет көрсету мен жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- электр монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;
БҚ 1-4,6,8
КҚ 2.4.1.-2.4.3.
АП.02
Жабдықтардың құрылғысы, қызмет көрсету және жөндеу
Стансалық және үңгіжол құрылымдарының шаруашылығында пайдаланылатын жабдықтардың негізгі түрлері.
Стансалық және үңгіжол жабдықтарында қолданылатын электр қозғалтқыштары. Ауаның тұрмыстық желдеткіштері, тоңазытқыштар, электрлі шаңсорғыштар және электрлі қыздырғыш қондырғылар. Электрлі еден жуғыш және сыпырғыш аккумуляторлы машиналар. Электрлі соққыш балғалар.
Жылжымалы сығымдағыштар.
Стансалар мен үңгіжолдарға қызмет көрсетуге арналған көмекші аппараттар мен машиналар
(бетон араластырғыштар, қоспа араластырғыштар, шпательдеу машиналары, электр дәнекерлеу агрегаттары, трансформаторлар, көтергіш механизмдер, жылжымалы станоктар, мрамордың жылтырын қалпына келтіруге арналған штативтер, жуғыш агрегаттар, стансаның қабырғаларын жууға арналған өздігінен жүретін машиналар және қоспа сорғыштар).
Метрополитеннің стансалық және үңгіжол жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- барлық типті қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылғысы;
- жинаушы машиналарды, ауа желдеткіштерін, тоңазытқыштарды пайдалану ережелері, жөндеудің техникалық жағдайы, сынау, реттеу және қабылдау;
- бақылау-өлшеу құралдарын, аспаптар мен жөндеу жабдықтарын қолдану ережелері;
- болжамдар мен отырғызу жүйесі;
- барлық типті сымдарды құрылғысы;
- сымдардың қиылысының, сақтандырғыштардың қарапайым есептері және қуат көздерінің болжамды жүктемесі.
Іскерліктер:
- қорғаныс құрылғысымен және автоматикамен жабдықталмаған электр қыздырғыш қондырғылар мен аспаптарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және қалыпты жағдайда ұстау;

БК 1-6,8-11
ПК 2.4.1.-2.4.11.
Квалификация: 110505 2 – Слесарь по ремонту подвижного состава
СД.01
Устройство подвижного состава
Общие сведения о городском электротранспорте.
Виды электротранспорта. Технические характеристики. Механическое оборудование. Пневматические оборудование. Электрические оборудование. Тяговые и вспомогательные электродвигатели. Токоприемники. Штангоуловители.
Реостаты и резисторы: виды, месторасположение. Индуктивные шунты. Контакторы.
Контроллеры.
Защитные устройства силовых электрических цепей.
Реле: виды.
Низковольтный генератор. Звукоусилительная аппаратура. Защитные устройства низковольтных электрических цепей.
Освещение, сигнализация, электропривод дверей.
Знания:
- классификации трамваев и троллейбусов;
- технические характеристики трамваев и троллейбусов;
- устройство, назначение, основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов,
- виды оборудования и взаимодействие его узлов;
- тяговые передачи, центральный редуктор, карданные валы;
Умения
- выполняет сборку и разборку основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов;
БК 1,3,4,6
ПК 2.5.1., 2.5.5.,.2.5.7., 2.5.8.
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт подвижного состава
Слесарные работы: инструменты, последовательность операций, приемы, техника безопасности. Износ деталей и их восстановление.
Требования к техническому состоянию подвижного состава. Дезинфекция транспортных средств, правила проведения, периодичность техника безопасности.
Организация технического обслуживания.
Осмотр подвижного состава. Технический учет.
Ежедневное обслуживание. Линейные ремонтные пункты. Скорая техническая помощь. Ремонт.
Технологическая документация
Знания:
-возможные неисправности и методы их обнаружения;
- неисправности, при которых не допускается выход на линии трамваев и троллейбусов;
- правила ведения сборочных работ в условиях различных видов посадок;
- технические условия на испытание отремонтированного оборудования;
- сигнализация и правила пользования подъемно-транспортными механизмами;
Умения
- устранять неисправности механизмов электротранспортного средства;
- осуществляет монтаж и демонтаж отдельных приборов пневматического оборудования под давлением сжатого воздуха;
БК 1-6,8-11
ПК 2.5.1.-2.5.11.
Квалификация: 110506 2 – Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
СД.01
Устройство подвижного состава
Общие сведения о городском электротранспорте.
Виды электротранспорта. Технические характеристики. Механическое оборудование. Пневматические оборудование. Электрические оборудование. Тяговые и вспомогательные электродвигатели. Токоприемники. Штангоуловители.
Реостаты и резисторы: виды, месторасположение. Индуктивные шунты. Контакторы.
Контроллеры.
Защитные устройства силовых электрических цепей.
Реле: виды.
Низковольтный генератор. Звукоусилительная аппаратура. Защитные устройства низковольтных электрических цепей.
Освещение, сигнализация, электропривод дверей.
Знания:
- классификации трамваев и троллейбусов;
- технические характеристики трамваев и троллейбусов;
- устройство, назначение, основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов,
- виды оборудования и взаимодействие его узлов;
- тяговые передачи, центральный редуктор, карданные валы;
Умения
- выполняет сборку и разборку основных узлов оборудования трамваев и троллейбусов;

БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.4.1.-2.4.11.
Біліктілігі: 110505 2 – Жылжымалы құрамды жөндеу слесарі*
АП.01
Жылжымалы құрам құрылғысы
Қалалық электр көлігі туралы жалпы мәліметтер.
Электр көлігінің түрлері. Техникалық сипаттамасы. Механикалық жабдықтар. Пневматикалық жабдықтар. Электрлі жабдықтар. Тартқыш және қосымша электр қозғалтқыштар. Ток қабылдағыштар. Штангоа аулағыштар.
Реостаттар мен резисторлар: түрлері, орналасатын жері. Индуктивті шунттар. Контакторлар.
Бақылаушылар.
Күш электр тізбектерінің қорғаныс қондырғылары.
Реле: түрлері.
Төмен вольтті генератор. Дауыс күшейткіш аппаратура. Төмен вольтті электр тізбектерінің қорғаныс қондырғылары.
Есіктерді жарықтандыру, сигнал жүйесі және электр жетек.
Білімдер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жіктелуі;
- трамвайлар мен троллейбустардың техникалық сипаттамасы;
- трамвайлар мен троллейбустардың жабдықтарының негізгі тораптарының құрылғысы, атқаратын қызметі,
- жабдықтардың түрлері және оның тораптарының өзара әрекеттесуі;
- тартылыс берілістері, орталық редуктор, кардан білігі;
Іскерліктер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жабдықтарының негізгі тораптарының бөлшектеу мен қайта жинақтауды жүзеге асырады;
БҚ 1,3,4,6
КҚ 2.5.1., 2.5.5.,2.5.7, 2.5.8.
АП.02
Жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Дәнекерлеу жұмыстары: құралдар, операциялардың бірізділігі, әдістер, қауіпсіздік техникасы. Бөлшектердің тозуы және оны қалпына келтіру.
Жылжымалы құрамның техникалық жағдайына қойылатын талаптар. Көлік құралдарын дезинфекциялау, дезинфекцияны өткізу тәртібі, мерзімділігі, қауіпсіздік техникасы.
Техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
Жылжымалы құрамды тексеру.
Техникалық есепке алу.
Күнделікті қызмет көрсету.
Желілік жөндеу пункттері.
Жылдам техникалық көмек.
Жөндеу.
Технологиялық құжаттар.
Білімдер:
- болжамды ақаулар және оларды жою әдістері;
- трамвайлар мен троллейбустардың желіге шығарылуы болдырылмайтын ақаулар;
- отырғызудың әртүрлі түріндегі жағдайларда жинақтау жұмыстарын жүргізу ережелері;
- жөнделіп шыққан жабдықтарды сынаудың техникалық жағдайлары;
- сигнал жүйесі және көлік-көтергіш механизмдерді пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- электр көлік құралы механизмдерінің ақауларын жою;
- пневматикалық жабдықтардың жеке бөлшектерінің сығымдалған ауа қысымы астында монтажы мен демониажын жүзеге асыру;
БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.5.1.-2.5.11.
Біліктілігі: 110506 2 – Электр жабдықтарын жөндеу электрик-слесарі*
АП.01
Жылжымалы құрам құрылғысы
Қалалық электр көлігі туралы жалпы мәліметтер. Электр көлік түрлері. Техникалық сипаттамалар. Механикалық жабдықтар. Пневматикалық жабдықтар. Электрлі жабдықтар. Тартылыс және қосымша электр қозғалтқыштар. Ток қабылдағыштар. Штанг аулағыштар.
Реостаттар мен резисторлар: түрлері, орналасуы. Индуктивті шунттар. Контакторлар.
Бақылаушылар.
Күш электр тізбектерінің қорғаныс қондырғылары.
Реле: түрлері.
Төмен вольтті генератор. Дауыс күшейткіш аппаратура. Төмен вольтті электрлі тізбектердің қорғаныс қондырғылары. Есіктердің жарықтандырылуы, сигнал жүйесі, электр жетегі.
Білімдер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жіктелуі;
- трамвайлар мен троллейбустардың техикалық сипаттамасы;
- трамвайлар мен троллейбустардың негізгі тораптарының құрылғысы, атқаратын қызметі,
- жабдықтардың түрлері және оның тораптарының өзара әрекеттесуі;
- тартылыс берілістері, орталық редуктор, кардан білігі;
Іскерліктер:
- трамвайлар мен троллейбустардың жабдықтарының негізгі тораптарының бұзуын және қайта жинақтауын жүзеге асырады;

БК 1,3,4,6
ПК 2.6.1., 2.6.4., 2.6.5., 2.6.8.,
СД.02
Устройство и ремонт электрооборудования
Устройство электрооборудования подвижного состава.
Электромонтажные работы. Ремонт.
Испытание отремонтированного оборудования.
Технические условия.
Техника безопасности.
Знания:
- устройство электрического оборудования подвижного состава, эксплуатируемого в хозяйстве;
- электромонтажные схемы;
Умения
- производить ремонт неиспарвных узлов электрического оборудования;
- устанавливать соединительный муфт и коробки;
- испытывать отремонтированные электрические машины, электроприборы;
БК 1-6,8-11
ПК 2.6.1.-2.6.10.
Квалификация: 110507 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов
СД.01
Основы слесарных и электромонтажных работ
Основные сведения из технической механики. Сопротивление материалов. Детали машин.
Слесарные и слесарно-сборочные работы. Электромонтажные работы. Требования: Правил устройства электроустановок (ПУЭ);
Правила технической эксплуатации (ПТЭ),
Правила техники безопасности (ПТБ) при эксплуатации электроустановок потребителей
Знания:
- основы электроматериаловедения;
- правил ПУЭ, ПТЭ и ПТБ при технической эксплуатации электроустановок;
Умения
- выполнять слесарные работы при обслуживании и ремонте станционного и тоннельного оборудования, эскалаторов и другого оборудования метрополитена;
- производить электромонтажные работы;
БК 1-4,6,8
ПК 2.7.1.-2.7.4., 2.7.9.
СД.02
Устройство, обслуживание и ремонт оборудования
Общие сведения об эскалаторах. Привод эскалатора.
Трасса лестничного полотна. Лестничное полотно. Поручневое хозяйство. Электрическое оборудование (электрические двигатели, аппараты ручного и автоматического управления, реле, трансформаторы, блокировочные устройства). Принципиальные схемы электропривода эскалаторов. Случаи нарушения нормальной работы эскалаторов.
Порядок ввода эскалаторов в эксплуатацию.
Безопасность труда при технической эксплуатации и ремонте эскалаторов, электрооборудования и схем.
Знания:
- устройство, прицип работы, техническое обслуживание и ремонт эскалаторов;
- инструкция по техническому обслуживанию эскалаторов;
- принцип действия эскалатора и взаимосвязь работы его механизмов;
- нормы зазоров в полотне ступеней, между поручнями и балюстрадой;
Умения
- производить техническое обслуживание и ремонт эскалаторов;
- выявлять и устранять мелкие неисправности в защитных устройствах полотна и поручней установки;
- выполнять правила безопасной эксплуатации эскалаторов;

БҚ 1,3,4,6
КҚ 2.6.1., 2.6.4., 2.6.5., 2.6.8.,
АП.02
Электржабдықтарын орналастыру және жөндеу
Жылжымалы құрам электржабдықтарын орналастыру.
Электрмонтаждау жұмыстары. Жөндеу.
Жөнделген жабдықтарды сынау.
Техникалық жағдайлар.
Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- шаруашылықта пайдаланылатын жылжымалы құрамның электр жабдықтарын орналастыру;
- электрмонтаждау сұлбалары;
Іскерліктер:
- электр жабдықтарының істен шыққан тораптарын жөндеуді жүзеге асыру;
- байланысиырғыш муфталар мен қораптарды онату;
- жөнделген электр машиналарының электр құралдарын сынау;
БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.6.1.-2.6.10.
Біліктілігі: 110507 2 – Эскалаторды жөндеу және қызмет көрсету электрик-слесарі*
АП.01
Слесарлық және электрмонтаждау жұмыстарының негізі
Техникалық механикадан негізгі мәліметтер. Материалдардың қарсыласуы. Машиналардың бөлшектері.
Слесарлық және слесарлық-жинақтау жұмыстары. Электрмонтаждау жұмыстары. Талаптар: Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі электр қондырғыларын орналастыру ережелері (ЭОЕ);
Техникалық пайдалану ережелерін (ТПЕ),
Қауіпсіздік техникасы ережелерін (ҚТЕ)
Білімдер:
- основы электроматериаловедения;
- электр қондырғыларын техникалық пайдалану кезіндегі ЭОЕ, ТПЕ және ҚТЕ ережелері;
Іскерліктер:
- метрополитеннің стансалық және үңгіжол жабдықтарына, эскалаторларға және басқа да жабдықтарына қызмет көрсету мен жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- электрмонтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;
БҚ 1-4,6,8
КҚ 2.7.1.-2.7.4., 2.7.9.
АП.02
Жабдықтардың құрылғысы, қызмет көрсету және жөндеу
Эскалаторлар туралыжалпы мәліметтер. Эскалатордың жетегі.
Баспалдақ жабынының трассасы. Баспалдақ жабыны. Порученьдік шаруашылық. Электрлі жабдықтар (электрлі қозғалтқыштар, қол және автоматтық басқару аппараттары, реле, трансформаторлар, блок қою қондырғылары). Эскалаторлардың электр жетегінің принципиалдық сұлбалары. Эскалаторлардың қалыпты жұмысының бұзылу жағдайлары.
Эскалаторларды пайдалануға енгізу тәртібі.
Эскалаторларды, электр жабдықтарын және сұлбаларды техникалық пайдалану мен жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- эскалаторлардың құрылғысы, жұмыс принципі, техникалық қызмет көрсетілуі және жөнделуі;
- эскалаторларға техникалық қызмет көрсету бойынша нұсқаулық;
- эскалатордың жұмыс істеу принципі және оның механизмдері жұмысының өзара байланысы;
- баспалар жабынындағы, порученьдер мен балюстардалары арасындағы саңылаулар нормасы;
Іскерліктер:
- эскалаторларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асыру;
- қондырғының жабыны мен порученінің қорғаныс қондырғыларындағы ұсақ ақауларды анықтау және жою;
- эскалаторларды қауіпсіз пайдаланудың ережелерін орындау;

БК 1-6,8-11
ПК 2.7.1.-2.7.10.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Знания:
- виды предприятий, эксплуатирующих и обслуживающих городской электротранспорт
-представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
ПК 2.1.1.-2.7.10.
ПО. 02
Учебная практика
Отработка навыков выполнения слесарных, токарных, фрезерных работ
Монтаж, демонтаж приборов, узлов, агрегатов.
Электротехнические работы
Выполнение операций по техническому обслуживанию и ремонту приборов, узлов и агрегатов.
Умения:
-выполнение слесарных, станочных, электротехнических работ,
-выполнение монтажно-демонтажных работ.
Навыки:
-проведения технического обслуживания и ремонта
ПК 2.1.1.-2.7.10.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика закреплению профессиональных навыков
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
-применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
-выполнение основных технологических операций
ПК 2.1.1.-2.7.10.
ПП.02
Преддипломная практика
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту
Умения:
- выполнение профессиональных обязанностей в условиях реального производства
Навыки:
-организация рабочего места.
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5,6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная "коллективизация", политика оседлости и ее последствия.
Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

БҚ 1-6,8-11
КҚ 2.7.1.-2.7.10.
ӨО мен КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістк оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Саладағы кәсіпорындардың типтері мен функцияларын танып білу
Іскерліктер:
- қалалық электр көлігін пайдаланатын және қызмет көрсететін кәсіпорындардың түрлері
- таңдалған мамандық мамандарының өндірістік жұмысы туралы түсінік
БҚ 1,5,6,11.
ӨО. 02
Оқу практикасы
Слесарлық, пісіру, фрезерлік жұмыстарды орындау дағдыларын жаттықтыру. Аспаптарды, тораптар мен агрегаттарды монтаждау, демонтаждау. Электротехникалық жұмыстар. Аспаптарға, тораптар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша операцияларды орындау.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу, станоктық, электротехникалық жұмыстарды орындау,
-монтаж-демонтаждау жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
- техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді өткізу
КҚ 2.1.1.-2.7.10.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Өндірістік-технологиялық практика
Білім алушылардың тікелей жұмыс орындарында орындайтын технологиялық, өндірістік үрдістер туралы түсініктерін тереңдету және кеңейту. Оқылатын технологиялық үрдістердің маңызы мен орны туралы нақты түсінік қалыптастыру. Қндіріс жағдайындағы нақты тапсырмаларды шешу үрдісіне жалпы дайындық кезінде алынған білімдерін белсенді пайдалану біліктіліктерін дамыту.
Іскерліктер:
- өндіріс жағдайында жалпы дайындық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылар:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 2.1.1.-2.7.10.
КП.02
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау.
Білім алушылардың оқу үрдісінде алған жұмыстардың алдыңғы қатарлы технологиясымен танысу, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс экономикасы, таңдаған мамандықтары бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын қалыптастыру, шығыс материалдарды дипломдық жобалауға даярлау бойынша білімдері мен практикалық дағдыларын жалпыландыру және кемелдендіру.
Іскерліктер:
- шынайы өндіріс жағдайында кәсіби міндеттерін орындау
Дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 2.1.1.-2.7.10.
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буынды маман)
Цикл (пән) индексі
Пәннің, практиканың атауы мен негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, білік және дағдылары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі.
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
- терминологияны мамандық бойынша қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын (сөздікпен) қолдану
БҚ 2,3,4,5,6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіби қарым-қатынас даму.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын (сөздікпен) пайдалану
БҚ 2,3,4,5,6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны мен ролі.
Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Аркаим – әлемдік өркениет ошағы.
Қазақстан тарихындағы моңғол дәуірі. Қазақстанның ХVI- XVIII ғғ. Әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы.
Патша үкіметінің Қазақстандағы отаршылдық саясаты.
ХХ ғасыр басындағы, азаматтық қарсы тұрулар кезеңіндегі Қазақстан.
Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлт-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметінің құлауы. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы. Кеңес билігін орнату және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социалзмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС).
Индустрияландыру және күштеп "ұжымдастыру", отырықшылық саясаты және оның салдары.
Ауыл шаруашылығын түрлендірудің Сталиндік – Голощекиндік моделі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі.
Саяси репрессиялар. Қазақстанның екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан Соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру. Тың игеру. Республиканың дамуындағы қарқындылық.

Политические противостояния (1969, 1979, 1986).
Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 2,3,4,5,6
ОГД.04
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
БК 8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 3,4,5,6,7
СЭД.02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущность его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3,4,5,6,7
СЭД.03
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 3,4,5,6,7
СЭД.04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной
БК 3,4,5,6,7
СЭД.05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,5,6,7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

Саяси қарсы тұрулар (1969, 1979, 1986. Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуі;
- XVII-XVIII ғғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлт-азаттық күрес
- ХХ ғ. 20-80 жылдарындағы бас көтерулер, қозғалыстар мен көтерілістер
- ХХ ғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғалары;
- тамыз көтерілісі және оның жеңілуі;
- ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- шағын тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу
- алғашқы мемлекеттік құрылымдарды сипаттау;
- жер аударушылық саясаттың басты мақсаттарын анықтау;
- көтерілістердің жеңілу себептерін анықтау;
- ЖЭС-тің, ұжымдастырудың болмысын ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдай. Репрессиялар мен депортациялар;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу
- Ұлы Отан Соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдегі Қазақстанның ролін ашу
БҚ 2,3,4,5,6
ЖГП.04
Дене тәрбиесі:
Маманды даярлаудағы дене тәрбиесінің орны, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Физикалық және спорттық өздігінен кемелденудің негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесімен салауатты өмір салтын қалыптастыру;
- физикалық және спорттық жағынан өздігінен кемелдену
БҚ 8,9
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттің негізі мен атқаратын қызметі: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, тұжырымдамалар мен бағыттар, әлемдік және отандық мәдениет тарихы.
Әлемдік және ұлттық мәдени мұраның сақталуы.
Жергілікті өлкелік және мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін түсінудегі негізгі тұжырымдамалар мен бағыттар;
- әртүрлі мәдениеттің ерекшеліктері мен заманауи өркениетке қосқан үлесі.
Іскерліктер:
- әлемдік және ұлттық мәдени мұраның сақталуы;
- жергілікті өлкетанушылық және мәдени мұраны пайдалану
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі тақырыбы.
Адам табиғаты және оның өмір сүру мәні.
Адам және Құдай.
Адам және ғарыш.
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет.
Бостандық пен тұлға жауапкершілігі.
Адам санасы және әрекет.
Ғылым мен оның орны.
Глобалдық мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер:
-әлемнің философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы, адам өмірінің мәні туралы түсінік;
-ғылым мен ғылыми сананың, оның құрылымының, түрлері мен әдістерінің, әлеуметтік және этикалық мәселелер туралы түсінік;
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлқын биологиялық және әлеуметтік, тәндік және діни бастамаларда, оның санасының маңызын, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын реттеу.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде.
Қоғам – әлеуметтік-мәдени жүйе.
Әлеуметтік қоғамдастықтар.
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар.
Әлеуметтік үрдістер.
Әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Тұлға: оның әлеуметтік орны және әлеуметтік мінез-құлқы.
Саясаттану пәні.
Саяси билік және билеуші қарым-қатынас.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
Білімдер:
- заңдылықтар түсінігіндегі әлеуметтік жол туралы түсінік;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік әрекеттестік туралы түсінік;
-тұлғаның әлеуметтену, реттеу формалары үрдісінің ерекшеліктерін білу;
Іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалыстарды және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларын дамыту;
-билік негізін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді анықтау (Қазақстанда және тұтас әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси тәртіп туралы түсінік қалыптастыру.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.04
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, функциялары, негізі, қағидалары.
Меншіктің формалары мен түрлері, меншікті басқару.
Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау.
Жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдарды әзірлеу әдістері.
Бизнес-жоспарлау.
Экономикалық сараптау.
Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері нарығының жағдайын сараптау. Нарықтық инфраструктура
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- еліміздегі және шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро- және микроэкономика негіздері, салықтық, ақшалық-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыттауға қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, ақпарат көзі,
Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің ядросы.
Адам құқығының жалпы декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары, оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіби жұмыс саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби әрекеттін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана білу.
БҚ 3,4,5,6,7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс-қағаздарын жүргізу; құжаттар, олардың атқаратын қызметі және құжаттау тәсілдері; құжаттардың құрылымы; құжаттарды жинақтау және сақтау; іс-қағаздарын жүргізу технологиясы және оны ұйымдастыру; істі қалыптастыру және ұйымдастыру тәртібі. Кеңселік және құжаттармен жұмыстың ерекшеліктері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптар;
- қызметтік хатты құру әдістемесін, құжаттардың жіктелуі мен қозғалысын;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру және рәсімдеу.

БК 4,5,6,7
ПК 3.8.1.,3.8.2., 3.8.9.
ОПД 02
Черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования..
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Правила выполнения электрических схем Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации
Умения:
-выполнение чертежей деталей, сборочных единиц, схем.
-выполнение эскизов,
-чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 2,6,10
ПК 3.8.2.
ОПД 03
Основы технической механики:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил.
Пространственная система сил.
Центр тяжести.
Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие.
Расчеты на срез и смятие.
Геометрические характеристики плоских сечений.
Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения.
Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок
Детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
БК 3,4,6,
ПК 3.8.6., 3.8.9.
ОПД 04
Электротехника и электроника:
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрические машины постоянного и переменного токов;
- основы электроники;
- общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники

БҚ 4,5,6,7
КҚ 3.8.1.,3.8.2., 3.8.9.
ЖКП 02
Сызу:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері. Проекцияны түрлендіру тәсілдері. Бөлшектердің, байланыстардың, құрама сызбалардың, берілістердің сызбаларын орындау ережелері. Құрылыс сызбасының элементтері. Машина құрастырушылық және құрылыс сызбаларының стандарттары.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелері;
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және рсімдеу ережелері
Іскерліктер:
-бөлшектердің, құрама бірліктердің сызбаларын орындау,
- эскиздерді орындау,
- сызбаларды оқу.
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін қолдану;
- инженерлік графика құралдарын қолдану.
БҚ 2,6,10
КҚ 3.8.2.
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Тоғыспалы күштердің жазық жүйесі.
Бейтарап орналасқан күштердің жазық жүйесі.
Кеңістіктік күш жүйесі. Ауырлық ортасы. Тепе-теңділіктің тұрақтылығы. Материалдардың қарсыласу негіздері.
Керілу – сығымдау. Кесу мен сығымдауды есептеу. Жазық қиылыстардың геометриялық сипаттамасы. Түзу бөрененің иілуі. Қиғаш бөрене және орталықтан тыс сығымдау. Түзу қиылысты бөренелерді жылжыту және бұрау. Орталықтан сығымдалған стерженьдердің тұрақтылығы. Динамикалық және қайталама-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік
Білімідер
- негізгі күш жүйелері;
- күш жүйелерінің тепе-теңдік жағдайы;
- күш моментінің нүкте мен оське қатынасы;
- деформацияланатын дене қасиеті мен деформация сипаты туралы негізгі гипотезалар мен болжамдар;
- беріктілік, қаттылық және тұрақтылық жағдайы;
Іскерліктер:
- тіреуші реакцияларды сараптап анықтау;
- әртүрлі күш жүйе-теңдігі бойынша тапсырмаларды орындау;
- қарапайым және күрделі қиылыстардың ауырлық орталығының орналасуын анықтау;
- болатты илемдеу сортаментін пайдалану;
- қиылыс әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күш факторлары мен кернеулердің эпюрасын құру.
БҚ 3,4,6,
КҚ 3.8.6., 3.8.9.
ЖКП 04
Электротехника және электроника:
Тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидтық токтардың электрлі тізбегі; тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары; күш трансформаторлары, электроника негіздері; электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электр вакуумдық және газ разрядтаушы аспаптар; электрондық түзеткіштер, стабилизаторлар, күшейткіштер мен генераторлар
Білімдер:
- ээлектротехника негіздері;
- тұрақты бір фазалы және үш фазалы синусоидтық токтардың электрлі тізбегі;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары;
- электроника негіздері;
- электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер;
- микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дердің жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электр изоляциялаушы материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшемдерді қолдану;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналарын пайдалану;
- электр энергиясын беру және тарату;
- электрондық аспаптарды пайдалану;
- автоматика мен есептегіш техниканың электрондық құрылғыларын пайдалану

БК 1,2,3,6,8
ПК 3.8.3.-3.8.6. 3.8.8., 3.8.9.
ОПД 05
Материаловедение
Классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали; их свойства, характеристики и области применения; цветные металлы и сплавы, их термическая и химико-термическая обработка; коррозия; классификация электротехнических материалов: диэлектрики, проводники, полупроводники, магнитные материалы, их характеристика, свойства, области применения.
Пластические массы.
Резиновые и вспомогательные материалы.
Смазочные материалы
Знания:
- основные свойства электротехнических и конструкционных материалов, области их применения;
Умения:
- определять параметры и свойства материалов;
- производить обработку материалов.
БК 2,3,,6,8
ПК 3.8.1.,3.8.4.,
3.8.6., 3.8.9.
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации;
Методы и принципы стандартизации
Основы взаимозаменяемости;
Понятия и определения о допусках и посадках;
Допуски форм расположения и шероховатости поверхностей деталей
Основы метрологии;
Виды измерений;
Методы и средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
-методы и принципы стандартизации;
- основные положения государственной системы стандартизации;
- способы и методы технических измерений;
- ответственность за нарушение законодательства о стандартизации
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией в области стандартизации;
- выбирать допуски, посадки и шероховатость, правильно обозначать их на чертежах;
- рассчитывать основные размеры деталей
- производить измерения современными средствами.
БК 1,2,3,4,6,8,10
ПК 3.8.2.,3.8.4.,
3.8.7.,
ОПД 07
Автоматика
Элементы систем автоматики; системы автоматического управления; устойчивость и качество систем автоматического управления; устройства программного управления; алгоритмы управления, программное обеспечение; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для автоматизации управления.
Знания:
- основные характеристики, динамические свойства и принципы действия устройств систем автоматики
Умения:
- исследовать принципы построения системы автоматического управления;
- проверять устойчивость и качество систем автоматического управления.
БК 2,3,4,6,8,10
ПК 3.8.1.,3.8.3.,
3.8.5.,3.8.7.
3.8.8.,
ОПД 08
Электрические машины
Понятие, классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития;
машины постоянного тока специального применения;
классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока
Знания:
- назначение устройства, принцип действия, рабочий процесс, потери и коэффициент полезного действия, параллельную работу трансформаторов, специальные трансформаторы;
Умения:
- выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин, конструктивные исполнения;
- использовать машины переменного тока специального назначения.
БК 2,3,4,6,1,10

БҚ 1,2,3,6,8
КҚ 3.8.3.-3.8.6. 3.8.8., 3.8.9.
ЖКП05
Материалтану
Құрастырушы материалдардың жіктелуі: металлдар, қоспалар, шойын, қосындыланған болат; олардың қасиеттері, сипаттамасы және пайдалану саласы; түсті металлдар мен қоспалар, оларды термикалық және химико-термикалық өңдеу; коррозия; электр техникалық материалдардың жіктелуі: диэлектриктер, өткізгіштер, жартылай өткізгіштер, магнит материалдар, олардың сипаттамасы, қасиеті, пайдалану саласы.
Пластикалық массалар.
Рәзеңке және қосымша материалдар. Майлағыш материалдар
Білімдер:
- электр техникалық және құрастырушы материалдардың негізгі қасиеттері, оларды пайдалану аймақтары;
Іскерліктер:
- материалдардың параметрлері мен қасиеттерін анықтау;
- материалдарды өңдеуді жүзеге асыру.
БҚ 2,3,,6,8
КҚ 3.8.1., 3.8..4.,
3.8.6., 3.8.9.
ЖКП 06
Стандарттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері;
Стандарттау әдістері мен қағидалары
Өзара ауысымдылық негіздері;
Болжамдар мен отырғызулар туралы түсініктер мен анықтамалар;
Бөлшек бетінің бұдырлығы мен орналасу формасының болжамдары
Метрология негіздері;
Өлшем түрлері;
Өлшеу әдістері мен құралдары;
Өлшегіш құралдар.
Білімдер:
-стандарттау әдістері мен қағидалары;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелері;
- техникалық өлшемдердің тәсілдері мен әдістері;
- стандарттау туралы заңнаманы бұзу жауапкершілігі
Іскерліктер:
- стандарттау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану;
- болжамдар, отырғызулар мен бұдыр жерлерді таңдау және оларды сызбада дұрыс белгілеу;
- бөлшектердің негізгі өлшемдерін есептеу
- заманауи құралдармен өлшем жасау.
БҚ 1,2,3,4,6,8,10
КҚ 3.8.2.,
КҚ 3.8.4.,
КҚ 3.8.7.
ЖКП 07
Автоматика
Автоматика жүйесінің элементтері; басқарудың автоматтық жүйесі; автоматтық басқару жүйесінің төзімділігі мен сапасы; бағдарламалық басқару құрылғысы; басқару алгоритмі, бағдарламалық қамтамасз ету; басқаруды автоматтандыру үшін микро-ЭЕМ базасындағы басқарушы есептегіш кешендердің мүмкіндігін пайдалану.
Білімдер:
- автоматика жүйесі қондырғыларының негізгі сипаттамасы, динамикалық қасиеті және жұмыс істеу принципі
Іскерліктер:
- автоматтық басқару жүйесін құру қағидасын зерттеу;
- автоматтық басқару жүйесінің төзімділігі мен сапасын тексеру.
БҚ 2,3,4,6,8,10
КҚ 3.8.1.,3.8.3.,
3,8,5.,3.8.7.,
3.8.8.
ЖКП 08
Электрлі машиналар
Электр машиналарының түсінігі, жіктелуі және жұмыс принципі, олардың ролі мен атқаратын қызметі; трансформаторлар; тұрақты ток машиналары; тұрақты ток генераторы; тұрақты ток қозғалтқыштары: негізгі сипаттамалар, пайдаланушылық талаптар, даму перспективалары;
Арнайы қолданылатын тұрақты ток машиналары; ауыспалы ток машинасының
жіктелуі, құрылғысы, жұмыс принципі
Білімдер:
- қондырғының атқаратын қызметін, жұмыс принципін, жұмыс үрдісін, шығындалуы мен пайдалы жұмыс коэффициентін, трансформаторлардың бірге жұмыс істеуін, арнайы трансформаторларды;
Іскерліктер:
- синхрондық және асинхрондық машиналардың жұмыс режимін, жұмыс үрдісін таңдау, конструктивтік орындау;
- арнайы қызмет атқаратын ауыспалы ток машиналарын пайдалану.
БҚ 2,3,4,6,8,10

ПК 3.8.4., 3.8.6.,
3.8.9.,
ОПД 09
Электрические аппараты
электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты и другие:
устройство, принцип действия, основные технические характеристики;
физические явления в электронных аппаратах.
Знания:
- работа электронных аппаратов;
Умения:
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы
БК 2,3,4,6,8,10
ПК 3.8.4.,3.8.9.,
ОПД 10
Измерительная техника
Понятие об измерениях и единицах измерения физических величин; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; основные сведения о теплотехнических измерениях; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; автоматизация измерений; измерение температуры, измерение давления, разности давления и разрежения; измерение расхода, количества и уровня жидкости и сыпучих тел; схемы теплотехнического контроля.
Знания:
- основные виды средств измерений и их классификация;
- методы измерений;
- принцип действия и устройство приборов теплотехнического контроля;
Умения:
- использовать приборы формирования стандартных измерительных сигналов;
- определить причину влияния измерительных приборов на точность измерений;
- производить измерение состава газов, воды, пара;
- проводить специальные измерения.
БК 2,3,4,6,10
ПК 3.8.4.,3.8.7.,
ОПД 11
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации электротранспорта.
Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы.
Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
-рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет,
-рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности
-проводить анализ хозяйственной деятельности.
БК 1,2,3,4,6,7,10,11
ПК 3.8.1.,
ОПД 12
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.

КҚ 3.8.4., 3.8.6.,
3.8.9.
ЖКП 09
Электр аппараттары
Автоматиканың, басқарудың, релелік қорғаныстың және т.б. элктр аппараттары:
қондырғысы, жұмыс принципі, негізгі техникалық сипаттамасы;
электрондық аппараттардағы физикалық құбылыстар.
Білімдер:
- электрондық аппараттардың жұмысы;
Іскерліктер:
- берілген техникалық жағдайлар бойынша электр аппараттарын таңдау;
- электр аппараттарының берілген жұмыс режиміне сәйкестігін тексеру
БҚ 2,3,4,6,8,10
КҚ 3.8.4.,
КҚ 3.8.9.,
ЖКП 10
Өлшегіш техника
Өлшемдер мен физикалық бірліктерді өлшеу туралы түсінік; өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; өлшем құралдары; жылу техинкалық өлшемдер туралы негізгі мәліметтер; өлшегіш түрлендіргіштер және дистанциялық берілу сұлбасы; өлшемдерді автоматтандыру; темпетаруны өлшеу, қысымды, қысым түрлерін және сиретуді өлшеу; сұйықтық пен себілгіш денелердің шығынын, санын және деңгейін өлшеу; жылу техникалық бақылау сұлбасы.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері және олардың жіктелуі;
- өлшеу әдістері;
- жылу техникалық бақылау аспаптарының жұмыс принципі және құрылғысы;
Іскерліктер:
- стандартты өлшеу құралдарын қалыптастыратын аспаптарды қолдану;
- өлшегіш құралдарының өлшеу дәлдігіне әсер ету себептерін анықтау;
- газдардың, судың және будың құрамын өлшеуді жүзеге асыру;
- арнайы өлшемдерді жасау.
БҚ 2,3,4,6,10
КҚ 3.8.4.,
КҚ 3.8.7.
ЖКП 11
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорындардың негізгі және айналымдық қорлары, меншіктіліктің әртүрлі формасындағы кәсіпорындардың жұмыс ерекшелігі. Электр көлігін пайдалану кезіндегі өндірістік үрдісті ұйымдастыру.
Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, кірісті, пайда мен жұмыс рентабельділігін жоспарлау.
Өндірістік үрдістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық түсініктері туралы, кәсіпорындардың өндірістік қорлары туралы, маркетинг және менеджмент және өндірісті жоспарлау негіздері туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық болмысын, сметалық құжаттарды әзірлеу тәртібін, маркетинг пен менеджмент негіздерін, жоспарлау мен есепке алу әдістерін;
Іскерліктер:
-кәсіпорын қорларының көрсеткіштерін есептеу, сметалық есеп жасау,
- өндірістік бағдарламаны есептеу;
- өндірістік шығындарды есептеу, жұмыс сметасы мен экономикалық тиімді материалдық қор қажеттілігін есептеу,
-шаруашылық жұмыс сараптамасын жасау.
БҚ 1,2,3,4,6,7,10,11
КҚ 3.8.1.
ЖКП 12
Қолданбалы информатика:
Операцилық жүйелердің атқаратын қызметі мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, арнайы бағдарламалар.
Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқару теориясы және басқарудың автоматтандырылған жүйелеріндегі ЭЕМ-нің ролі, мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды қолдану, курстық және диплом жобасын орындау және өндірістегі жобалық жұмыс кезінде бағдарламалық құралдарды қолдану.

БК 1,2,3,4,6,
ПК 3.8.10.
ОПД 13
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1-10
ПК 3.8.1.
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Электроэнергетические системы транспортного электрооборудования
Технические требования, условия и правила эксплуатации электроэнергетических систем; общие сведения о системах пуска транспортных средств; системы питания, управления, защиты и автоматики транспортного электрооборудования; конструкции и основы теории генераторов;
автоматические регуляторы напряжения и тока транспортного электрооборудования;
приборы системы освещения: конструкции, основы теории и расчеты;
светосигнальные фонари, звуковые сигналы, электрические сети транспортных средств;
основы теории системы зажигания;
приборы контроля; вспомогательное электрооборудование и электросети.
Знания:
- физические принципы работы, конструкция, технические характеристики, области применения, правила эксплуатации транспортного электрооборудования и автоматики;
Умения:
- пользоваться справочниками для выбора транспортного электрооборудования и элементов автоматики;
БК 1,2,4,6,8,10,11
ПК 3.8.1.-3.8.9.
СД.02
Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт транспортного электрооборудования и автоматики Общие сведения о монтаже, эксплуатации, обслуживании и ремонте транспортного электрооборудования; эксплуатация транспортного электрооборудования: осмотры, испытания, проверки, контроль технических параметров; показатели технического уровня эксплуатации транспортного электрооборудования; нормативная база технической эксплуатации, техническая документация;
обеспечение надежной работы изделий транспортного электрооборудования; организация обслуживания и ремонта транспортного электрооборудования и автоматики:
виды технического обслуживания, основные нормативные документы, материально-техническое обеспечение;
диагностика оборудования и определение его ресурсов, прогнозирование отказов и обнаружение дефектов;
пути и средства повышения долговечности электрооборудования;
отраслевая нормативно-техническая документация; техника безопасности при эксплуатации, обслуживании, ремонте и испытаниях транспортного электрооборудования.
Знания:
- порядок организации испытания, эксплуатации и ремонта транспортного электрооборудования;
- порядок организации диагностирования и сервисного обслуживания транспортного электрооборудования;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии эксплуатации, технического обслуживания и ремонта транспортного электрооборудования;
Умения:
- составлять алгоритм поиска неисправностей электрооборудования;
- организовывать техническое обслуживание и ремонт транспортного электрооборудования;
- заполнять маршрутно-технологические карты на эксплуатацию и обслуживание электрооборудования;
БК 1-4,6,8,10,11
ПК 3.8.1.-3.8.9.
СД.03
Автоматизация управления техническими средствами
Понятие об автоматизации управления, его виды; классификация средств механизации и автоматизации; системы автоматического измерения и управления, элементная база;
устойчивость и качество линейных систем;
способы улучшения процесса регулирования;
дискретные системы; нелинейные системы; исследование систем автоматического управления при случайных воздействиях, чувствительность систем автоматического управления; виды систем управления транспортным электрооборудованием; структурно-алгоритмическая организация систем управления; алгоритмы управления и программное обеспечение; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для управления электрооборудованием; типовые элементы систем автоматического управления.
Знания:
- основные характеристики и принципы построения систем автоматического управления транспортным электрооборудованием;
- основные положения Правил технической эксплуатации электроустановок (ПТЭ) и Правил техники безопасности (ПТБ), и других нормативных документов;
Умения:
- использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства;
БК 1-4,6,8,10,11
ПК 3.8.1.-3.8.9.
СД.04
Электронные системы транспортного электрооборудования
Выпрямители транспортного электрооборудования; электронные регуляторы напряжения;
системы зажигания;
электронные системы управления впрыска топлива; автоблокировочные системы тормозов транспортных средств; электронные измерительные сигнальные и вспомогательные системы;
бортовые информационно-диагностические системы; электронные системы современных транспортных средств.
Знания:
- элементы электронных систем транспортного электрооборудования, их классификацию и основные характеристики;
- состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
Умения:
- выполнять диагностику и контролировать техническое состояние электронных систем транспортного электрооборудования;
БК 1-4,6,8,10,11
ПК 3.8.1.-3.8.9.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Знания:
- виды предприятий, эксплуатирующих и обслуживающих электротранспорт
- представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
БК 1,6,11

БҚ 1,2,3,4,6,
КҚ 3.8.10.
ЖКП 13
Еңбек және қоршаған ортаны қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындардағы еңбекті ұйымдастыру және еңбек қорғау бойынша тұрақты бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайын, жарақаттану себебін, және кәсіби сырқаттану себептерін сараптау және олардың алдын-алу бойынша шаралар. Өндірістегі электрқауіпсіздігі, технологиялық үрдістердің қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктері, кәсіпорындардағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақаттану қаупі бар және зиянды факторардың сараптамасын жүргізу;
-экобиоқорғаныстың және өртке қарсы техниканы қолдану.
БҚ 1-10
КҚ 3.8.1.
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Көлік электр жабдықтарының электр энергетикалық жүйелері
Электр энергетикалық жүйелердің техникалық талаптары, пайдалану шарттары мен ережелері; көлік құралдарын іске қосу жүйесі туралы жалпы мәліметтер; көлік электр жабдықтарының қуат көзі, басқару, қорғаныс және автоматика жүйелері; генераторлар теориясының құрастырылуы мен негіздері;
көлік электр жабдықтарының кернеуі мен тогын автоматтық реттегіштер;
жарықтандыру жүйесінің аспаптары: конструкциялар, теория негіздері мен есептеулер;
көлік құралдарының жарық сигналдық шамдары, дыбыс сигналдары, электр желілері;
оталдыру жүйесі теориясының негіздері;
бақылау аспаптары; қосымша электр жабдықтар мен электр желілері.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтары мен автоматика жұмысының физикалық қағидалары, құрастырылуы, техникалық сипаттамасы, пайдалану саласы және пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- көлік электр жабдықтары мен автоматика элементтерін таңдау үшін анықтамалықтарды пайдалану;
БҚ 1,2,4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
АП.02
Көлік электр жабдықтары мен автоматиканы пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Көлік электр жабдықтарын пайдалану, монтаждау, қызмет көрсету мен жөндеу туралы жалпы мәліметтер; көлік электр жабдықтарын пайдалану: техникалық параметрлерін байқау, сынау, тексеру, бақылау; көлік электр жабдықтарын пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштері; техникалық пайдаланудың нормативтік базасы, техникалық құжаттар;
Көлік электр жабдықтары өнімдерінің сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету; көлік электр жабдықтарына және автоматикасына қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру:
техникалық қызмет түрлері, негізгі нормативтік құжаттар, материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
жабдықтарды диагностикалау және оның қорын анықтау, іске қосылмауды болжау және ақауларды табу;
электр жабдықтарының ұзақ мерзімді жұмыс істеуін жоғарылату жолдары мен құралдары;
салалық нормативтік-техникалық құжаттар; көлік электр жабдықтарын пайдалану, қызмет көрсету, жөндеу және сынау кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтарының сынуын, пайдалануын және жөндеуін ұйымдастыру тәртібі;
- көлік электр жабдықтарын диагностикалау мен сервистік қызмет көрсетуді ұйымдастыру тәртібі;
- көлік электр жабдықтарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеудің қор және энергия үнемдеуші технологиялары;
Іскерліктер:
- электр жабдықтарының ақауларын іздестіру алгоритмін құру;
- көлік электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетілуі мен жөндеуін ұйымдастыру;
- электр жабдықтарын пайдалану мен қызмет көрсетуге маршруттық-технологиялық карталарын толтыру;
БҚ 1-4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
АП.03
Техникалық құралдарды басқаруды автоматтандыру
Басқаруды автоматтандыру туралы түсінік, оның түрлері; механизаиялау және автоматтандыру құралдарының жіктелуі; автоматтық өлшеу мен басқару жүйелері, элементтік база;
Желілік жүйелердің төзімділігі мен сапасы;
реттеу үрдісін жақсарту тәсілі;
дискреттік жүйелер; желілік емес жүйелер; кездейсоқ әсер ету кезіндегі автоматтық басқару жүйесін зерттеу, автоматтық басқару жүйесінің сезімталдығы; көлік электр жабдықтарын басқару жүйелерінің түрлері; басқару жүйелерінің құрамдық-алгоритмдік ұйымдастырылуы; басқару алгоритмдері және бағдарламалық қамтамасыз ету; электр жабдықтарын басқару үшін микро-ЭЕМ базасындағы басқарушы есептегіш кешендердің мүмкіндіктерін пайдалану; автоматтық басқару жүйелерінің үлгілік элементтері.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтарын автоматтық басқару жүйесін құру принципі мен негізгі сипаттамасы;
- Техникалық пайдалану ережелерінің (ТПЕ), Қауіпсіздік техникасы ережелерінің (ҚТЕ) және басқа да нормативтік құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекетінде бағдарламалық қамтамсыз етуді қолдану;
- компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану;
БҚ 1-4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
АП.04
Көлік электр жабдықтарының электрондық жүйелері
Көлік электр жабдықтарын түзеткіштер; кернеуді электрондық реттегіштер;
оталдыру жүйесі;
жағармай себуді басқарудың электрондық жүйелері; көлік құралдары тежегішінің автоматтық блок қою жүйесі; электрондық өлшегіш сигналды және қосымша жүйелер;
бортты ақпараттық-диагностикалық жүйелер; заманауи көлік құралдарның электрондық жүйелері.
Білімдер:
- көлік электр жабдықтарының электрондық элементтері, олардың жіктелуі мен негізгі сипаттамасы;
- кәсіби әрекетінде ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды қолданудың құрамы, функциялары және мүмкіндіктері;
Іскерліктер:
- көлік электр жабдықтарының электрондық жүйелерінің диагностикасын жасау және техникалық жағдайын бақылау;
БҚ 1-4,6,8,10,11
КҚ 3.8.1.-3.8.9.
ӨО мен КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Саладағы кәсіпорындардың типтері мен функцияларын танып білу
Іскерліктер:
- электр көлігін пайдаланатын және қызмет көрсететін кәсіпорын түрлері
-таңдалған мамандық мамандарының өндірістік жұмысы туралы түсінік
БҚ 1,5,6,11

ПК 3.8.1.
ПО. 02
Учебная практика
Отработка навыков выполнения слесарных, токарных, фрезерных работ
Монтаж, демонтаж приборов, узлов, агрегатов.
Электротехнические работы
Выполнение операций по техническому обслуживанию и ремонту приборов, узлов и агрегатов.
Умения:
- выполнение слесарных, станочных, электротехнических работ,
- выполнение монтажно-демонтажных работ.
Навыки:
- проведения технического обслуживания и ремонта
ПК 3.8.3.,-3.8.9.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственно-технологическая практика
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей
подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
- выполнение основных технологических операций
ПК 3.8.2.-3.8.10.
ПП.01
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту
Умения:
- организаторская работа по избранной специальности
Навыки:
- анализ действующих на производстве технологических процессов,
- организация рабочих мест.
ПК 3.8.1.-3.8.10.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременно и качественно выполнять обязанности;
БК 3
Использовать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 8
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК 9
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 10
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
БК 11
Планировать и организовывать свою деятельность.
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2 Повышенный уровень

КҚ 3.8.1.
ӨО. 02
Оқу практикасы
Слесарлық, пісіру, фрезерлік жұмыстарды орындау дағдыларын жаттықтыру. Аспаптарды, тораптар мен агрегаттарды монтаждау, демонтаждау. Электротехникалық жұмыстар. Аспаптарға, тораптар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша операцияларды орындау.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу, станоктық, электр техникалық жұмыстарды орындау,
-монтаждау-демонтаждау жұмыстарын орындау.
Дағдылар:
- техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді өткізу
КҚ 3.8.3.-
КҚ 3.8.9.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Өндірістік-технологиялық практика
Білім алушылардың тікелей жұмыс орындарында орындайтын технологиялық, өндірістік үрдістер туралы түсініктерін тереңдету және кеңейту. Оқылатын технологиялық үрдістердің маңызы мен орны туралы нақты түсінік қалыптастыру. Қндіріс жағдайындағы нақты тапсырмаларды шешу үрдісіне жалпы дайындық кезінде алынған білімдерін белсенді пайдалану біліктіліктерін дамыту.
Іскерліктер:
-өндіріс жағдайында ортақ даярлық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылар:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 3.8.2.-
КҚ 3.8.10.
КП.01
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау.
Білім алушылардың оқу үрдісінде алған жұмыстардың алдыңғы қатарлы технологиясымен танысу, еңбекті ұйымдастыру және өндіріс экономикасы, таңдаған мамандықтары бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын қалыптастыру, шығыс материалдарды дипломдық жобалауға даярлау бойынша білімдері мен практикалық дағдыларын жалпыландыру және кемелдендіру.
Іскерліктер:
- таңдалған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс
Дағдылар:
- өндірісте әрекет етуші технологиялық үрдістердің сараптамасы,
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 3.8.1.-3.8.10.
Ескерту: 1-ші кесте базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Жайлы еңбек жағдайын қалыптастыру
БҚ 2
Міндеттерін уақытылы және сапалы орындау;
БҚ 3
Жұмысты жүзеге асырудың барынша рационалды құралдары мен тәсілдерін қолдану;
БҚ 4
Екіұштылық жағдайында өздігінен әрекет етуге дайын болуы;
БҚ 5
Әріптестерімен жақсы қарым-қатынасқа және әріптестікке дайын болуы;
БҚ 6
Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа білімді игеруге дайын болу
БҚ 7
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықығын қорғай білу.
БҚ 8
Қаупсіздік техникасын, еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігін сақтау;
БҚ 9
Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
БҚ 10
Қазақстан Республикасының заңнамаларының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау
БҚ 11
Өз жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру;
Ескерту: 2-кесте. кәсіптік құзыреттер
ТжәнеКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіби құзыреттері (КҚ)
2. Жоғары деңгей

2.1 110501 2 – Водитель
трамвая*
ПК 2.1.1. Управлять трамваем и трамвайными поездами.
ПК 2.1.2. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.1.3. Соблюдать расписание движения трамвая
ПК 2.1.4. Контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров
ПК 2.1.5. Выполнять подготовительные работы перед выездом на линию
ПК 2.1.6. Соблюдать правила технической эксплуатации.
ПК 2.1.7. Подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления.
ПК 2.1.8. Оформлять и подавать заявки на устранение неисправностей подвижного состава.
ПК 2.1.9. Исправлять возможные неисправности трамваев и их оборудования.
ПК 2.1.10. Оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.
2.2 110502 2 – Водитель троллейбуса*
ПК 2.2.1. Управлять троллейбусом.
ПК 2.2.2. Принимать и сдавать смену.
ПК 2.2.3. Соблюдать расписание движения трамвая
ПК 2.2.4. Контролировать соблюдение правил посадки и высадки пассажиров
ПК 2.2.5. Выполнять подготовительные работы перед выездом на линию
ПК 2.2.6. Соблюдать правила технической эксплуатации.
ПК 2.2.7. Подготавливать к работе оборудование, инструменты, приспособления.
ПК 2.2.8. Оформлять и подавать заявки на устранение неисправностей подвижного состава.
ПК 2.2.9. Исправлять возможные неисправности троллейбусов и их оборудования.
ПК 2.2.10. Оказывать первую помощь пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях.
ПК 2.2.11. Производить сцепку для буксировки и управлять буксируемым электротранспортным средством.
2.3 110503 2 –
Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту оборудования метрополитена*
ПК 2.3.1. Выполнять правила эксплуатации металлоконструкций с ручным приводом и несложных с механическим приводом
ПК 2.3.2.Выполнять крепление ремонтируемых металлоконструкций
ПК 2.3.3.,Выполнять ремонт и сборку деталей и узлов механизмов металлоконструкций.
ПК 2.3.4. Соблюдать правила эксплуатации подъемно-транспортных механизмов.
ПК 2.3.5..Оценивать состояние электродвигателей переменного тока, пускорегулирующей аппаратуры.
ПК 2.3.6. Проводить испытания сопротивления электроизоляции.
ПК 2.3.7. Совершать разметку, разделку, фазировку кабеля.
ПК 2.3.8. Ремонтировать, собирать и устанавливать электрораспределительные шкафы, щиты и контакторные панели
ПК 2.3.9. Выполнять монтаж соединительных кабельных муфт и концевых заделок
ПК 2.3.11. Выполнять гидравлическое испытания собираемых узлов механизмов под давлением до 100 кг/см2
ПК 2.3.12. Ремонтировать и изготавливать узлы и детали со слесарной обработкой и подгонкой их по 11-12 квалитетам (4-5 классам точности).

2.1 110501 2 – Трамвай жүргізушісі*
КҚ 2.1.1. Трамвайды және трамвайлық поездарды басқару.
КҚ 2.1.2. Ауысымды қабылдау және тапсыру.
КҚ 2.1.3. Трамвай қозғалысының кестесін сақтау
КҚ 2.1.4. Жолаушыларды отырғызу және түсіру ережелерінің сақталуын қадағалау
КҚ 2.1.5. Желіге шығар алдында дайындық жұмыстарын орындау
КҚ 2.1.6. Техникалық пайдалану ережелерін сақтау.
КҚ 2.1.7. абдықтарды, құралдарды, аспаптарды жұмысқа дайындау.
КҚ 2.1.8. Жылжымалы құрамның ақауларын жоюға сұранымдарды ресімдеу және беру.
КҚ 2.1.9. Трамвайлар мен олардың жабдықтарының мүмкін болатын ақауларын түзету.
КҚ 2.1.10. Жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
2.2 110502 2 – Троллейбус жүргізушісі*
КҚ 2.2.1. Троллейбусты басқару.
КҚ 2.2.2. Ауысымды қабылдау және тапсыру.
КҚ 2.2.3. Трамвай қозғалысының кестесін сақтау
КҚ 2.2.4. Жолаушыларды отырғызу және түсіру ережелерінің сақталуын қадағалау
КҚ 2.2.5. Желіге шығар алдында дайындық жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.2.6. Техникалық пайдалану ережелерін сақтау.
КҚ 2.2.7. Жабдықтарды, құралдарды, аспаптарды жұмысқа дайындау.
КҚ 2.2.8. Жылжымалы құрамның ақауларын жоюға сұранымдарды ресімдеу және беру.
КҚ 2.2.9. Троллейбустардың және олардың жабдықтарының мүмкін болатын ақауларын түзету.
КҚ 2.2.10. Жол-көлік оқиғаларында жапа шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
КҚ 2.2.11. Сүйретуге арналған қысқышты өндіру және сүйретілетін электрлі көлік құралын басқару.
2.3 110503 2
Метрополитен жабдықтарына қызмет көрсететін және өңдейтін электрик слесарі*
КҚ 2.3.1. Қол жетекті және қарапайым механикалық жетекті металл құрастырылымды пайдалану ережелерін орындау
КҚ 2.3.2. Жөнделетін металл құрастырылымдарды бекітуді орындау
КҚ 2.3.3. Металл құрастырылымдар механизмінің бөлшектері мен желілерін жинақтау және жөндеуді орындау.
КҚ 2.3.4. Көтергіш-көлік механизмдерін пайдалану ережелерін сақтау
КҚ 2.3.5. Ауыспалы ток электр қозғалтқыштарының, қосуды реттеуші аппаратураның жағдайын бағалау.
КҚ 2.3.6. Электризоляция кернеуін сынауды өткізу.
КҚ 2.3.7. Кабельді белгілеуді, бөлуды және фазирлеуді жүзеге асыру
КҚ 2.3.8. Электр таратқыш шкафтарды, қалқандарды және байланыс тақталарын жөндеу, жинақтау және орнату.
КҚ 2.3.9. Байланыстырғыш кабельді муфталар мен шеткі байланыстырғыштарды монтаждауды жүзеге асыру
КҚ 2.3.11. Выполнять гидравлическое испытания собираемых узлов механизмов под давлением до Қысымы 100 кг/см2 болатын жинақталатын механизмдер торабының гидравликалық сыналуын жүзеге асыру
КҚ 2.3.12. Слесарлық өңделген және 11.12 квалитет бойынша қысқартылған тораптар мен бөлшектерді жөндеу және дайындау. (4-5 дәлдік класстары бойынша).

2.4 110504 2 –
Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена*:
ПК 2.4.1. Выполнять монтаж и демонтаж механизмов и узлов обслуживаемого оборудования
ПК 2.4.2. Выполнять профилактический и средний ремонт оборудования.
ПК 2.4.3. Производить демонтаж, ремонт и монтаж электродвигателей, пусковой аппаратуры, электропроводок и других механизмов.
ПК 2.4.4. Изготавливать приспособления для сборки, ремонта и монтажа оборудования
ПК 2.4.5. Производить выверку крыльчатки вакуум-насоса с ее балансировкой
ПК 2.4.6. Измерять сопротивление электроизоляции.
ПК 1.4.7. Оценивать ремонт кабелей электропитания и штепсельных соединений.
ПК 2.4.8. Выполнять элементарные расчеты сечений проводов, предохранителей и допустимые нагрузки источников питания.
ПК 2.4.9. Испытывать регулировку и приемку уборочных машин, кондиционеров воздуха.
ПК 2.4.10. Применять в работе контрольно-измерительные инструменты и приборы.
ПК 2.4.11. Выполнять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности).
2.5 110505 2 –
Слесарь по ремонту подвижного состава*:
ПК 2.5.1. Собирать и разбирать основные узлы оборудования трамваев и троллейбусов.
ПК 2.5.2. Применять лужение, пайку, изолирование, прокладку и сращивание проводов и кабелей.
ПК 2.5.3. Изготавливать и ремонтировать детали из сортового материала.
ПК 2.5.4. Определять качество деталей и необходимость в их ремонте.
ПК 2.5.5. Составлять дефектные ведомости
ПК 2.5.6. Проводить необходимые измерения контрольно-измерительными приборами.
ПК 2.5.7. Выполнять монтаж и демонтаж отдельных приборов пневматического оборудования под давлением сжатого воздуха
ПК 2.5.8. Производить ремонт узлов пневматического и механического оборудования.
ПК 2.5.9.Регулировать и испытывать отдельные механизмы.
ПК 2.5.10. Применять универсальные приспособления.
ПК 2.5.11. Управлять подъемно-транспортными механизмами.
2.6 110506 2 –
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования*:
ПК 2.6.1. Выполнять соединение узлов и деталей электрических машин и электроприборов.
ПК 2.6.2. Производить очистку, промывку, продувку сжатым воздухом деталей и приборов электрооборудования.
ПК 2.6.3. Выполнять заземление и зануление силовых электроустановок.
ПК 2.6.4. Выполнять установку соединительных муфт и коробов.
ПК 2.6.5. Производить ремонт неисправных узлов электрического оборудования.
ПК 2.6.6. Проводить испытание отремонтированных электрических машин и электроприборов.
ПК 2.6.7. Проводить необходимые измерения контрольно-измерительными приборами

2.4 110504 2 –
Метрополитен стансалық және үңгіжол жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу электрик-слесарі*:
КҚ 2.4.1. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың механизмдері мен тораптарын монтаждау мен демонтаждауды жүзеге асыру
КҚ 2.4.2. Жабдықтардың алдын-алушылық және орташа жөндеуін жүзеге асыру.
КҚ 2.4.3. Электр қозғалтқыштарының, қосқыш аппаратураны, электр желілерінің және басқа да механизмдердің демонтаж, монтаж, жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.4.4. Жабдықтарды жинақтау, жөндеу және монтаждауға арналған аспаптарды дайындау.
КҚ 2.4.5. Балансировкасы бар вакуум сорғыш крыльчаткасын тексеруді жүзеге асыру
КҚ 2.4.6. Электр изоляция кернеуін өлшеу.
КҚ 2.4.7. Электр қуаты кабельдері мен штепсельді байланыстырғыштардың жөнделуін бағалау.
КҚ 2.4.8. Желі қиылыстарының, сақтандырғыштардың қарапайым есептерін және қуат көздерінің мүмкін болатын жүктемелерін орындау.
КҚ 2.4.9. Жинаушы машиналар мен ауа салқындатқыштарын реттеу және қабылдау.
КҚ 2.4.10. Жұмыс барысында бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалану.
КҚ 2.4.11. 7-10 квалитет бойынша слесарлық өңдеуді жүзеге асыру (2-3 дәлдік класстары бойынша).
2.5 10505 2 –
Жылжымалы құрамды жөндеу слесарі*:
КҚ 2.5.1. Трамвайлар мен троллейбустардың негізгі тораптарын бұзу және жинақтау.
КҚ 2.5.2. Сымдар мен кабельдерді қалайылауды, пісіруді, изоляциялауды, салуды және тоғыстыруды қолдану.
КҚ 2.5.3. Сортты материалдан жасалынған бөлшектерді дайындау және жөндеу.
КҚ 2.5.4. Бөлшектердің сапасын анықтау және олардың жөндеу қажеттілігін білу.
КҚ 2.5.5. Ақау ведомостарын жазу
КҚ 2.5.6. Бақылау-өлшеу құралдарымен қажетті өлшемдерді жасау.
КҚ 2.5.7. Қысылған ауа қысымы астында пневматикалық жабдықтардың жеке аспаптарын монтаждау мен бөлшектеуді орындау
КҚ 2.5.8. Пневматикалық және механикалық жабдықтардың тораптарын жөндеуді жүзеге асыру.
КҚ 2.5.9.Жеке механизмдерді реттеу және сынау.
КҚ 2.5.10. Әмбебап құралдарды қолдану.
КҚ 2.5.11. Көтергіш-көлік механизмдерін басқару.
2.6 110506 2
Электр жабдықтарын жөндеу электрик-слесарі*:
КҚ 2.6.1. Электрлі машиналар мен электр құралдарының тораптары мен бөлшектерін байланыстыруды жүзеге асыру.
КҚ 2.6.2. Электр жабдықтарының бөлшектері мен аспаптарын қысылған ауамен тазартуды, жууды, желдетуді жүзеге асыру.
КҚ 2.6.3. Күш электр қондырғыларын жерге тұйықтау мен нөлдеуді орындау.
КҚ 2.6.4. Байланыстырғыш муфталар мен қораптарды орнатуды жүзеге асыру.
КҚ 2.6.5. Электр жабдықтарының іске жарамсыз тораптарын жөндеуді өткізу.
КҚ 2.6.6. Жөндеуден шыққан электр машиналары мен электр құралдарын сынауды өткізу.
КҚ 2.6.7. Бақылау-өлшеу құралдарымен қажетті өлшемдерді жасау.

ПК 2.6.8. Выполнять основные слесарные работы
ПК 2.6.9. Выполнять правила проведения электроремонтных работ.
ПК 2.6.10. Управлять подъемно-транспортными механизмами.
2.7 110507 2 – Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов*
ПК 2.7.1. Знать устройство и взаимодействие всех узлов, механизмов и электрооборудования эскалаторов различных типов.
ПК 2.7.2. Выполнять сложные электромонтажные и слесарные работы при текущем, профилактическом ремонте и ревизии эскалаторов.
ПК 2.7.3. Ремонтировать и выполнять ревизию электрооборудования эскалаторов со снятием, разборкой, сборкой и установкой электродвигателей, с фазовым и короткозамкнутым ротором до 100 кВт в условиях станций метрополитена с окончанием всех работ и короткого "окна".
ПК 2.7.4. Соединять электродвигатели с редуктором и выполнять последующую регулировку.
ПК 2.7.5. Выявлять и устранять сложные дефекты в работе электродвигателя и в схемах электрооборудования.
ПК 2.7.6. Выполнять демонтаж, ремонт, ревизию и монтаж пусковой и защитной электроаппаратуры с разметкой мест установки.
ПК 2.7.7. Исполнять капитальный ремонт, проверять оборудования и аппаратуру на панели управления
ПК 2.7.8. Устранять дефекты, возникающие при работе электрооборудования.
ПК 2.7.9. Соблюдать правила монтажа эскалаторов.
ПК 2.7.10. Управлять подъемно-транспортными механизмами
3 Специалист среднего звена
3.1 110508 3 – Электромеханик
ПК 3.8.1. Организовывать техническое обслуживание и ремонт транспортного электрооборудования;
ПК 3.8.2. Заполнять маршрутно-технологические карты на эксплуатацию и обслуживание электрооборудования;
ПК 3.8.3. Составлять алгоритм поиска неисправностей электрооборудования
ПК 3.8.4. Проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы.
ПК 3.8.5. Выполнять диагностику и контролировать техническое состояние электронных систем транспортного электрооборудования;
ПК 3.8.6. Выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин,
ПК 3.8.7. Применять приборы формирования стандартных измерительных сигналов
ПК 3.8.8. Исследовать принципы построения системы автоматического управления;
ПК 3.8.9. Применять справочники для выбора транспортного электрооборудования и элементов автоматики;
ПК 3.8.10. Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности.
Приложение 178
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 574
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Транспортная техника
Специальность: 1106000- Производство подвижного состава железных дорог

КҚ 2.6.8. Негізгі слесарлық жұмыстарды орындау
КҚ 2.6.9. Электр жөндеу жұмыстарын өткізу ережелерін орындау.
КҚ 2.6.10. Көтергіш-көлік механизмдерін басқару.
2.7 110507 2
Эскалаторды жөндеу және қызмет көрсету электрик-слесарі*
КҚ 2.7.1. Әртүрлі типті эскалаторлардың барлық тораптарының, механизмдерінің және электр жабдықтарының құрылғысын және өзара әрекеттесуін білу.
КҚ 2.7.2. Эскалаторларды ағымдық, алдын-ала жөндеу және тексеру кезінде күрделі электр монтажды және слесарлық жұмыстарды орындау.
КҚ 2.7.3. Метрополитен стансасында барлық жұмыс түрлерін орындау мен қысқа "терезе" жағдайында электр қозғалтқыштар мен 100 кВт фазалық қысқа тұйықталғыш роторды алу, бұзу, жинақтау және орнату арқылы эскалатордың электр жабдықтарының жөнделуі мен тексерілуін орындау.
КҚ 2.7.4. Электр қозғалтқыштарын редуктормен байланыстыру және одан кейін реттеуді орындау.
КҚ 2.7.5. Электр қозғалтқыш жұмысы мен электр жабдықтарының сұлбасындағы күрделі ақауларды анықтау және жою.
КҚ 2.7.6. Орнату орындарына белгі сала отырып, іске қосу және қорғаныс электр аппаратурасының демонтажын, жөндеу жұмыстарын, тексерілуі мен монтажын орындау.
КҚ 2.7.7. Басқару панелінде толық жөндеуді, жабдықтарды жөндеуді орындау
КҚ 2.7.8. Электр жабдықтарының жұмысы кезінде пайда болатын ақауларды жою.
КҚ 2.7.9. Эскалаторларды монтаждау ережелерін сақтау.
КҚ 2.7.10. Көтергіш-көлік механизмдерін басқару.
3. Орта буынды маман
3.1 110508 3 – Электромеханик
КҚ 3.8.1. Көлік электр жабдықтарының техникалық қызмет көрсетілуі мен жөндеуін ұйымдастыру;
КҚ 3.8.2. Электр жабдықтарына қызмет көрсету мен пайдаланудың маршруттық-технологиялық картасын толтыру;
КҚ 3.8.3. Электр жабдықтары ақауларын іздеу алгоритмін құру
КҚ 3.8.4. Электр аппараттарының берілген жұмыс режиміне сәйкестігін тексеру.
КҚ 3.8.5. Көлік электр жабдықтарының электрондық жүйелерінің диагностикасын жасау және техникалық жағдайын бақылау;
КҚ 3.8.6. Синхрондық және асинхрондық машиналардың жұмыс режимі мен жұмыс үрдісін таңдау.
КҚ 3.8.7. Стандартты өлшеу сигналдарын қалыптастыру құралдарын қолдану
КҚ 3.8.8. Автоматтық басқару жүйесін құру қағидасын зерттеу;
КҚ 3.8.9. Көлік электр жабдықтарын және автоматика элементтерін таңдау үшін анықтамалықтарды қолдану;
КҚ 3.8.10. Кәсіби әрекетінде бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 178-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 574-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік техникасы
Мамандығы: 1106000 - Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі
(түрлері бойынша)

4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 180
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 576
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1106000 - "Производство подвижного состава железных дорог (по видам)"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Срок обучения: 3 года 10 месяцев
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 3
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 3,
БК 10
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 3,
БК 10
СЭД. 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 9
БК 10
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 4
БК 9
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 1
БК 4
БК 9
ОГД.03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
БК 1
БК 9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов ЕСКД и СПДС; аксонометрические проекции; строительное черчение: особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическая основа генеральных планов, архитектурно-строительные чертежи, чертежи по специальности, эскизирование; машинная графика.
Знания:
- пересечение плоскостей, прямой и плоскости, геометрических тел и их поверхностей;
- элементы машиностроительного черчения;
- технический рисунок;
Умения:
- читать чертежи;
- соблюдать основы начертательной геометрии и проекционного черчения: основы проецирования, проецирование точки, прямой, плоскости геометрических тел.

4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 180-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 576-қосымша
1106000 - Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері
бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Оқыту мерзімі: 3 жыл 10 ай
Циклдың белгіленуі
Пәннің атауы мен негізгі бөлімдері, практикалар
Қалыптасатын білімдер, ілімдер және дағдылар
Қалыптасушы құзіреттіліктердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет;
мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті; үнді-будда мәдениеті; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық мәдениет;
Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері;
Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі;
Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі;
Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- түсінік: конфуцишылдық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың көркем көрініс кескіндемесін;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктерін;
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылықтарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондар, галлдар, франкілер, әдебиетін, мәдениетін және философиясын;
- көшпенділер құндылықтарының жүйесі және өмірлік бейнесі туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени фундаменті туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетке түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттанудың түсініктерін еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі
орнын көрсету.
БҚ 3
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері;
Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні; адам және Құдай;
Адам және космос;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы;
Адамдық таным және әрекет;
Ғылым және оның рөлі; адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы түсінікті;
- ғылым және ғылыми танымның рөлі, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- биологиялық, әлеуметтік және рухани бастамалардағы адамның жүріс-тұрысын анықтау, оның сана мен саналы және санасыздық жүріс–тұрысының мәнін анықтау;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу;
БҚ 3
БҚ 10
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану пән ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
Әлеуметтік қауымдастықтар;
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар;
Әлеуметтік үрдістер;
Әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы ОГСЭ әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік тәсіл туралы көріністі;
- әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекеттер туралы көріністі;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формасын білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстар мен әлеуметтік өзгеру мен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік мәнін анықтау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен үрдістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы көрініс.
БҚ 3
БҚ 10
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері, микроэкономика; ресурстар, нарықтық баға құру мен бәсекелестіктің механизмі; фирма әрекетінің экономикалық негіздері; антимонополдік реттеу; тұрғындардың кірісі; әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу; макроэкономика; ел экономикасының құрылысы; қаржылық, ақша-несиелік және салық жүйесі;
инфляциялық үрдістер; жұмыссыздық; экономикалық дамудың мәселелері; қазақстандық экономиканың микро- және макроэкономикалық мәселелері; халықаралық еңбектің бөлінісі; тауарлар, қызметтер мен валюталардың әлемдік нарығы; бизнес негіздері
Білімдер:
экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі мен шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін;
- мақсаты, негізгі түсінігін, қызметі, мәні мен принциптерін;
- жекеменшіктің түрі мен нысанын;
- жоспарлар түрлерін, олардың негізгі кезеңдерін, мазмұны мен стратегиялық жоспарлауды;
- жоспарлардың экономикалық қалыптасуының әдістерін;
- бизнес-жоспарлау: белгісі, мазмұны, бизнес-жоспар құрылысын;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби әрекетінде бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдану;
- ұйымның экономикалық әрекеті мен жекеменшігін басқару;
- әрекетін жоспарлау;
- жоспарлауды жасау мен жоспарлау барысындағы ақпараттарды қолдану;
- жоспарлардың орындалуын түзету мен бақылау;
- инфрақұрылымдық элементтерді қалыптастыру, құру және түсіну.
БҚ 9
БҚ 10
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша сөйлеуді дамыту. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізе білу. Қазақстан Республикасы іс қағаздарының нормативті құжаттары. Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіби қарым -қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіби лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жасау. Сөйлеуді дамыту және кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- орыс (қазақ) тілі және кәсіби бағыттағы мәтіндерді талдау мен жұмыс жасау үшін қажетті лексикалық-граматикалық материалдарды игеру;
Іскерліктер:
- диалог жүргізу, сала бойынша бар терминдерді қолдана отырып құжаттарды оқу;
- өзінің жазбаша және ауызша сөйлеуінде қателіктерді болдырмау;
- мамандық бойынша сөздікті қолдану
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар мен терминдер. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аударудың техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Сөйлеу мен аудио жеткізудің міндетті деңгейі, оқу және жазу, ауызша және жазбаша аударма, есту қабілетіне қарай сөзді түсіну
Білімдер:
Кәсіби қарым-қатынас жасауға қажетті мамандыққа байланысты лексика – грамматикалық материалдарды;
Іскерліктер:
- сөйлеу әрекетінің түрлерін және сөйлеу үлгілерін (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық);
- шет тілінде сөйлей білуді
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
Адамның жалпы мәдени, кәсіби және әлеуметтік дамуындағы денешынықтырудың рөлі; денешынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін; тұлғалық және спорттық өздігінен жетілдіру негіздерін; кәсіби қолданбалы күшке негізделген дайындықты
Білімдер:
- салауатты өмір салтын құрайтындарды;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесіне белсенді түрде қатысу, спортпен айналысу;
- денсаулықты нығайту мен өзіндік жетілдіру үшін дене тәрбиесін қолдану
БҚ 1
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу:
МЖМБМ және ЕСКД талаптарына сәйкес сызбаларды графикалық безендіру; аксонометриялық жобалаулар; құрылыс сызбалары; құрылыс сызбаларының ерекшеліктері; графикалық шартты белгілер; негізгі жоспарлардың топографиялық негіздері, сәулеттік-құрылыстық сызбалар; мамандық бойынша сызбалар, нобайлау, машина жасау сызбалары.
Білімдер:
- тегістіктің, түзу және жазықтықтың, геометриялық денелер мен олардың жоғарғы қабаттарының қиылысулары;
- машина жасау сызбасының элементтерін;
- техникалық суретті.
Іскерліктер:
- электронды түзеткіштер мен тұрақтандырғыштарды орналастыру;
- электронды құралдарды жөндеу;
- қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдадалану.

ПК3.1.1
ОПД.02
Теоретические основы электротехники:
электротехника: электрическое поле; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; передача и распределение электрической энергии; энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительных площадках;
электроника: физические основы электроники; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- электрические цепи постоянного и переменного тока;
- основы электропривода;
- основы электроснабжения строительной площадки;
Умения:
- устанавливать электронные выпрямители и стабилизаторы;
- исправлять электронные приборы;
- пользоваться электрооборудованием на строительной площадке с учетом энергосберегающих технологий.
ПК 3.1.7
ПК3.1.8
ОПД.03
Охрана труда и основы экологии
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме;
БК 6
БК 7
БК 10
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса. Новейшие методы хранения и передачи информации. Информационные технологии. Концепция технологии обработки информации. Общие сведения о средствах вычислительной техники. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Сетевое окружение, виды, свойства, поиск информации. Математическое моделирование. Основы программирования.
Знания:
- аппаратное и программное обеспечение персонального компьютера, характеристики и назначения устройств, назначение, классификацию и принцип работы программ, технику безопасности при работе с техникой, принципы работы персонального компьютера.
- основные устройства, их назначение и характеристики,
- назначение операционной системы ОС Windows, основные функции ОС, основные команды для работы в ОС, структурную организацию файловой системы.
- назначение и применение программ MS Office, основные команды для работы с текстовыми, табличными, графическими данными, основные команды для работы с диаграммами и формулами, настройка изображений.
- назначения программ, организацию файловой системы.
- виды, типы, свойства алгоритмов. Назначение блоков.
- назначения инструментальных программ, методы разработки программ, структуру программы, типы данных, операторы.
Умения:
- применять персональный компьютер для оформления документов и отчетов, автоматических расчетов; разрабатывать программы; строить чертежи; работать с банком данных; работать в локальной и глобальной сети.
- выполнять настройку и основные команды для работы в ОС.
- запускать программы, обслуживающие устройства ПК, работать с прикладными программами, создавать файлы и каталоги.
- работать в сети, выполнять настройки для подключения к сети, работать с электронной почтой и выполнять поиск информации.
- разрабатывать алгоритм, составлять блок-схему.
программировать расчеты простых формул.
- создавать простые и составные графические объекты.
БК 4
БК 9
ОПД.05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор.
Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества.
Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок и правила сертификации;
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
ПК3.1.2
ПК3.1.5
ОПД.06
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 9
ОПД. 07
Основы права и транспортного законодательства
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 10
ОПД.08
Электроника, микроэлектроника и микропроцессорная техника
Основные этапы развития электроники и микроэлектроники, классификация электронных устройств и перспективы развития; основы электроники; основы микроэлектроники; импульсная техника в устройствах подвижного состава; физические основы построения, характеристики, технико-эксплуатационные показатели электронных приборов, импульсных устройств и микропроцессорной техники, используемых в устройствах автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте; логические элементы и операции в схемах; полупроводниковые преобразовательные установки; ОЗУ, ПЗУ; системы счисления; микропроцессоры, микроЭВМ и их применение в системах автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте; методы автоматизации на подвижном составе; методы автоматического регулирования и управление подвижным составом.
Знания:
- устройство электронных приборов и сущность физических процессов, происходящих в них; импульсные устройства и ИМС; характеристики, устройство, параметры и принцип действия приборов, маркировку;
- структуру примесных полупроводников, физические процессы в них
- достоинства и недостатки различных схем включения полупроводниковых приборов, условные обозначения.
-разновидности и параметры импульсов, принципы формирования импульсов в ключевых схемах.
- разделение интегральных микросхем по технологии изготовления Критерии оценки их интеграции и технических показателей, систему обозначений, графическое изображение; функциональное назначение.
Умения:
- осуществлять включение приборов, производить элементарные расчеты электронных схем, составлять и читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС, производить оценку работоспособности приборов и схем.
- объяснять свойства полупроводников
- собирать схемы испытаний полупроводниковых приборов, проверять их работоспособность, устанавливать рабочий режим, снимать характеристики
- вычерчивать схемы, снимать, строить и объяснять характеристики электронных устройств
- сравнивать гибридные и полупроводниковые интегральные микросхемы.
- читать схемы на основе операционных усилителей, осуществляется их эксплуатационные испытания, строить временные диаграммы их работы.
- производить синтез схем и составлять таблицы истинности, поясняющие реализацию логических операций.
- производить преобразования сложных логических функций и построение функциональных схем по заданной функции.
ПК3.1.7,
ПК3.1.8
ОПД.09
Материаловедение:
физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов; технология металлов; железоуглеродистые и легированные сплавы; сплавы цветных металлов; допуски и посадки; коррозия металлов; электротехнические материалы: проводниковые, полупроводниковые, магнитные; кабельная продукция; неметаллические конструкционные и строительные материалы; полимеры, дерево и деревопластики; экипировочные и защитные материалы; топливо; минеральные масла; пластические смазки; защитные покрытия; вода; песок; хладагенты и хладоносители.
Знания:
- свойства металлов, сплавов, способы их обработки;
- способы обработки металлов;
- области применения материалов;
Умения:
- исследовать характеристики и работу полупроводниковых приборов;
- выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в производственной деятельности;
- измерять параметры и свойства материалов.
БК 9
ПК3.1.5
ОПД.10
Общий курс железных дорог:
общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им; Республиканский закон "О железнодорожном транспорте Республики Казахстан"; путь и путевое хозяйство; климатическое и сейсмическое районирование территории Казахстана; подвижной состав железных дорог: локомотивы и локомотивное хозяйство, вагоны и вагонное хозяйство; раздельные пункты; сооружения и устройства сигнализации, связи и вычислительной техники; устройства электроснабжения железных дорог; организация движения поездов.
Знания:
- сущность физических процессов, протекающих в электрических и магнитных цепях;
- построение электрических цепей, порядок расчета их параметров;
Умения:
- выбирать вид передачи вращательного момента и производить ее геометрический расчет;
- собирать электрические цепи, выбирать электроизмерительные приборы, определять параметры электрических цепей.
БК 1
ОПД.11
Техническая механика:
теоретическая механика: статика - основные понятия и аксиомы; реакции связей; плоская и пространственные системы сил, условия их равновесия; пара сил и ее свойства; центр тяжести плоских фигур; сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; простые деформации-растяжение и сжатие, сдвиг, смятие; кручение; поперечный изгиб;
Знания:
- сложные сопротивления;
- основные понятия кинематики и динамики;
- устойчивость стержней, динамическое действие нагрузок.
Умения:
- выявлять механические характеристики материалов;
- проводить расчеты на прочность и жесткость; - выявлять теорию прочности.
ПК3.1. 2

КҚ3.1. 1
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері:
Электротехника: электрлі өріс; электрлі магнитті өріс; электр өлшемдері; тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектері, трансформаторлар, электр қуатының бөлінуі мен берілуі; энергоүнемдегіш технологиялар; құрылыс алаңындағы электр қауіпсіздігі;
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды күшейткіштер; электронды генератор мен өлшеуіш құралдары; автоматика мен есептеуіш техниканың электронды құрылғылары; микропроцессорлар және микро-ЭЕМ
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектері;
- электр өткізгіштердің негіздерін,
- құрылыс алаңының электрмен қамтамасыз етілген негіздерін;
Іскерліктер:
электронды тұрақтандырғыштар мен түзеткіштерді орналастыру;
электронды құралдарды жөндеу;
қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдадалану.
КҚ 7
КҚ 8
ЖКП.03
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Жағымсыз факторлардың адамға әсер етуі; зиян және жарақаттық факторларды сәйкестендіру; техникалық жүйелер мен технологиялық үдерістердің қаупінен қорғау құралдары мен әдістері; экобиоқорғау және өрттен қорғау техникалары; кәсіпорындардағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативті және ұйымдастырушылық негіздері; еңбек қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіптік қызмет саласындағы еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбек қорғаудың жалпы талаптары;
- техникалық үдерістердің қауіпсіздігі;
- кәсіпорындағы травма алудың себептері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- еңбек қорғау мен қоршаған орта бойынша білімдерін тәжірибеде қолдану;
- жеке қорғау құралдарын қолдану;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсету.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
ЖКП.04
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
- Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау мен сақтаудың жаңаша әлістері. Ақпараттық технологиялар. Ақпараттарды жасау технологиясының тұжырымдамасы. Есептеу техникасының құралдары туралы жалпы мәліметтер. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- қызметкерлер компьютерін аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етуді, құрылғылардың белгісі мен сипаттамасын, техникамен жұмыс жасау барысындағы қауіпсіздік техникасы, бағдарламалардың жұмыс негізі мен жіктелуі, белгісі, қызметкерлер компьютерінің жұмыс негізін;
- негізгі құрылғылар, олардың белгісі мен сипаттамасын;
- ОС Windows шұғыл жүйесінің белгісі, ОС негізгі қызметтері, ОСта жұмыс жасау үшін негізгі командалар, файл жүйесінің құрылымдық ұйымын;
- MS Office бағдарламаларын қолдану және белгісі, мәтіндік, кестелік, кетелік мәліметтермен жұмыс жасау үшін негізгі командалар, диаграммалар және формулалар, бейнелеуді бабына келтірудің негізгі командаларын;
- бағдарламаларды, файл жүйесін ұйымдастырудың белгісін;
- алгоритмдердің қасиеті, түрі мен үлгілері. Блоктардың белгісін;
- құрал-жабдық бағдарламаларының белгісі, бағдарламаларды жасау әдістерін, бағдарламалардың құрылысы, мәліметтердің түрі, операторларды;
- графиканың түрлері. Кестелік редактор терезесінің элементтері. Кестелік объектілердің жұмысының негізгі командаларын.
жасау:
- құжаттар мен есептеулер мен автоматты есептеулерді жасау үшін қызметкерлер компьютерін қолдану; бағдарламаларды жасау; сызбаларды құру; мәліметтер банкімен жұмыс жасау; локальды және ғаламдық желілерде жұмыс
Іскерліктер:
- ОСта жұмыс жасау үшін негізгі командалар мен түзетуді орындау;
- ПК құрылғыларына қызмет көрсетуші бағдарламаны жіберу, қолданбалы бағдарламалармен жұмыс жасау, файлдар мен каталогты құру;
- желіде жұмыс жасау, желіге қосылу үшін түзетуді орындау, электронды поштамен жұмыс жасау және ақпараттарды іздеуді орындау;
- алгоритмді құру, блок-кестені құру;
- қарапайым формулалардың есебін бағдарлау;
- аса танымал кестелік редакторлардың (CorelDRAW, Visio, AutoCAD, Сompas және т.б.) қарапайым және құрамды кестелік объектілерін құру.
БҚ 4
БҚ 9
ЖКП.05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
Метрология: негізгі түсініктер мен анықтамалар; өлшем бірлігін қамтамасыз ететін, метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау.
Стандарттау: стандарттау және сапаны басқару аясындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді басқару және сынау; сапа жүйесі.
Сертификаттау: сертификаттау жүйелері, сертификаттау тәртібі мен ережелері; өткізу және түсіру жүйелері; техникалық өлшеу.
Білімдер:
- мақсаттарын, міндеттерін, принциптерін, объектілерін, субъектілерін, құралдарын, әдістерін, құқықтық негізін;
- халықаралық және өңірлік стандарттардың құрлымын;
- сертификаттаудың тәртібі мен ережелерін.
Іскерліктер:
өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдай білу және олармен жұмыс істей білу;
сапа жүйесінің құжатын пайдалану;
КҚ3.1.2
КҚ3.1.5
ЖКП.06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Пәннің мазмұны, оның міндеттері. Іс жүргізуде лингвистикалық сөздіктердің түрлерін пайдалану. Ұйымдардағы, кәсіпорындардағы іс жүргізуді ұйымдастыру және жүйелері, түсініктері. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңселік және құжаттық жұмыстардың негіздері. Ұйымдық-басқармалық, нормативті-құқықтық, қаржылық, және ақпараттық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс қағаздарын жүргізуде АСУ қолдану. Құжаттар жиынтығы туралы түсініктер. Мәтіндік құжаттардың алғашқы жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Құжаттар қоры туралы түсінік. Мұрағат. Мәліметтік мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар. Ұлттық мұрағат қоры.
Білімдер:
пәнді, пәннің мақсаты мен міндеттерін;
лингвистикалық және техникалық сөздіктердің түрлерін;
іскерлік және ақпараттық құжаттардың топтастырылуын;
іс жүргізудің заманауи стандартына қойылатын талаптар;
құжаттардың формулярлары және оның құрамдық бөлшектері.
Іскерліктер:
іскерлік және ақпатараттық сипаттағы түрлі құжаттарды топтасрыру;
құжаттардың формулярын құру;
ұйымдастырушыдық-әкімшілік құжаттармен жұмыс істеу;
мұрағат құжаттары мәтіндерінің нұсқасын талдау;
рәсімдеу, сақтау және істі мұрағатқа беру.
БҚ 9
ЖКП. 07
Құқық негіздері және көлік заңнамасы.
Құқық, түсінік, жүйе, қайнар көздер; Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқықтық жүйесі; адам құқықғы туралы жалпыға бірдей декларация; жеке меншік, құқық, құқықтық мемлекет, заң алдындағы жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен адамзаттың құқықтары мен бостандықтары, оларды іске асыру механизмдері.
- кәсіби қызметі саласындағы құқықтық және адамгершілік-әдептік нормалар.
Іскерліктер:
- жеке басының бостандығы мен абыройын қорғау;
- маманның кәсіби қызметін регламентін сақтайтын, нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалану.
БҚ 10
ЖКП.08
Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлы техника Электроника негіздері: электронды құрылғылардың элементтік базасы, екінші мәртелік электр қуатының қайнар көзі, электрлі сигналдардың генераторлары мен күшейіткіштері, сигналдардың желілі және желілі емес қайта қалпына келтірулері, импульстік құрылғылар; сандық электрониканың негізі: логикалық қызметтер мен логикалық элементтер; комбинациялық және кезекті логикалық кестелер; аналогтық және сандық құрылғылардың түйісулері; ЦАП және АЦП; есте сақтайтын құрылғылар; бағдарланатын логикалық интегралды кестелер; микроэлектроника негіздері; серпілістік техника; микропроцессорлы құралдар: архитектура, командалар жүйесі; кіріс және шығысты ұйымдастыру; перифериялық құрылғылар; электрмен жабдықтау құрылғыларын басқару және релелік қорғаныстың өлшеу техникасындағы шағын үрдістер.
Электронды түзеткіштер, қайта жасаушылар, инверторлар: әрекет ету принципі енгізу кестелері; электронды құрылғылардың қорғанысы.
Білімдер:
- электронды құралдардың құрылғысы және оларда жүзеге асатын физикалық үрдістердің мәні; серпілістік құрылғылар мен ИМС;
құралдардың әрекет ету негізі, құрылғысы, шамасы, сипаттамасы, таңбалануын;
- қоспалы жартылай өткізгіштердің құрылысы мен ондағы физикалық денелердің құрылысын;
- жартылай өткізгіш құралдарын қосудың әртүрлі кестелерінің жетістіктері мен кемшіліктері, шартты белгілер;
- серпілістердің шамасы мен әртүрлілігі, бастапқы кестелердегі серпілістер қалыптасуының негіздерін;
- дайындау технологиясы бойынша шоғырланған шағын кестелерді бөлу, бағалау белгілері олардың шоғырлануы мен техникалық көрсеткіштерді, белгілеу жүйесі, кестелік көрініс; функционалды белгілерді.
Іскерліктер:
- құралдарды қосуды жүзеге асыру, электронды кестелерді элементтік есебін іске асыру, күшейіткіштер, ИМС серпілістік құрылғыларының кестесін құру және оқу, құралдар мен кестелердің жарамдылығын бағалауды жүзеге асыру;
- этж электрмен жабдықтау жүйесінде қолданылатын электронды және шағын процессорлы құрылғыларды пайдалану;
- жартылай өткізгіш құралдарын сынаудың кестесін жинау, олардың жарамдылығын тексеру, жұмыс тәртібін орнату, сипаттаманы алу;
- кестелерді сызу, электронды құрылғылардың сипаттамасын түсіндіру және құру;
- гибридті және жартылай өткізгіш интегралдық шағын кестелерін салыстыру;
- операциялық күшейіткіштер негізінде кестені оқу, оларды пайдаланудың сынағын жүзеге асыру, олардың жұмысының уақытша диаграммасын құру.
КҚ3.1.7
КҚ3.1.8
ЖКП.09
Материалтану
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері;
Материалдардың қасиеті мен құрылысы; металлдар технологиясы, теміркөміртекті және қоспалы ерітінділер; түрлі металлдар ерітінділері, өткізулер мен отырғызулар, металлдардың тотығуы, электротехникалық материалдар: өткізгіштік, жартылай өткізгіштік, магнитті, қабатсым өнімдері; металлды емес құрылымдық және құрылыстық материалдар, полимерлер, ағаш және ағаш пластиктер, жабдықтау және қорғау материалдары, жанармай, минералды май, пластикалық майлаулар, қорғау жабындары, су, құм, суықтандырғыштар.
Білімдер:
- металдар мен қорытпалардың құрамы, оларды өңдеу тәсілдері;
- металдарды өңдеу тәсілдері;
- металдардың пайдалану аясы.
Іскерліктер:
- сипаттамаларын және жартылай өткізгіш құралдардың жұмысын зерттеу;
- өндірістік қызметте нақты пайдалану үшін олардың құрамын талдау негізінде материалдарды таңдау;
- материалдардың құрамы мен параметрлерін өлшеу.
БҚ 9
КҚ3.1. 5
ЖКП.10
Темір жолының жалпы курсы
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; "ҚР темір жолы көлігі туралы" Республикалық заң; жол және жол шаруашылығы; Қазақстан территориясындағы климаттық және сейсматикалық аудандастырулар; жылжымалы құрам: локомотивтер және моторлы-вагон жылжымалы құрам, тепловоздар мен электровоздар, электрлі пойыздар; Вагондар; автоматика мен телемеханиканың белгісі, жүк және жолаушылар тасымалын ұйымдастыру, пойыздар қозғалысын ұйымдастыру.
Білімдер:
- электрлі және магнитті тізбектерде өтетін, физикалық құбылыстардың мәнін;
- электр тізбектерінің құлылуын, олардың параметрлерін есептеу ретін.
Іскерліктер:
- айналмалы кездің беру түрін таңдау және оның геометриялық шамасын есептеу;
- электр тізбектерін құрастыру, электр өлшеуіш құралдарды таңдау, электр тізбектерінің параметрлерін анықтау.
БҚ 1
ЖКП.11
Техникалық механика:
Теориялық механика: статика – негізгі түсініктер мен аксиомалар; байланыс реакциялары; күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі, олардың тепе-теңдік шарттары; жалпақ денелердің ауырлық оралығы; материалдардың кедергілері: ішкі және сыртқы күштер; көлденең кескіндердің геометриялық сипаттамалары; кернеу және деформациялар; созылулар мен қысылулардың, өзгерістердің қарапайым деформациялары, айналымдар, иілімдер;
Пәнді игеру нәтижесінде оқушы
Білімдер:
- күрделі кедергілерді;
- кинематика мен динамиканың негізгі түсініктерін;
- өзектердің төзімділігін, жүктемелердің динамикалық әсерлері.
Іскерліктер:
- материалдардың механикалық өзгешеліктерін анықтау;
- қаттылық пен беріктікке есеп жүргізу;
- беріктілік теориясын анықтау.

ПК3.1. 9
ОПД.12
Детали машин
Изнашивание деталей, влияющие на предел выносливости, сведения о передачах: фрикционные, зубчатые, винтовые, червячные, ременные цепные; регуляторы: виды назначения конструкционный расчет. Валы, оси, шпоночные шлицевые соединения, подшипники муфты. соединения деталей: резьбовые, сварные и клеевые, соединения с натягом, зазором, понятия о посадках.
Знания:
- причины изнашиваемости деталей машин и факторы влияющие на предел их выносливости;
- виды передачи вращающих моментов;
- виды и способы соединений деталей и механизмов;
уметь:
- Обнаруживать неисправности деталей машин;
- производить устранение изношенных деталей;
- производить соединение деталей машин и механизмов.
ПК3.1.5
ПК3.1.13
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110601 3 – Электромеханик
СД.01
Конструкция подвижного состава:
Общие принципы работы подвижного состава; технические и экономические характеристики, эксплуатационные требования; механическая часть, рама, кузов, автосцепное устройство, тележки, колесные пары, буксы, рессорное подвешивание, привод, компоновка оборудования; вспомогательное оборудование; противопожарная система; новые серии подвижного состава.
Знания:
- типы, конструкцию и основные характеристики подвижного состава железных дорог;
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений и устройств железных дорог, подвижного состава требованиям Правил технической эксплуатации железных дорог.
БК 2
БК 4
БК 5
ПК3.1.12
ПК3.1.13
СД. 02
Электрические аппараты и цепи подвижного состава:
Конструкция и принцип действия электрических аппаратов, чтение и анализ принципиальных электрических схем системы электроснабжения, электромонтаж распределительного
щита, устройства электрических магистралей, распределительных устройств
Знания:
- принципы построения принципиальных схем электрооборудования подвижного состава с различными системами электроснабжения;
- об устройстве и принципах действия электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры;
- содержание и последовательности проведения технического обслуживания, требования техники безопасности
Умения:
- читать электрические схемы и их анализировать;
- контролировать состояние электрооборудования подвижного состава;
- осуществлять монтаж и регулировку электрооборудования подвижного состава
БК 2
БК 4
БК 5
ПК3.1. 10
ПК 3.1.12
СД.03
Технология сборки подвижного состава:
Система сборок; монтаж узлов и деталей подвижного состава; ресурсосберегающие технологии; технология сборки основного и вспомогательного оборудования; обкаточные и сдаточные испытания подвижного состава после сборки
Знания:
- методы обслуживания и способы сборки подвижного состава, методы обеспечения надежности работы;
Умения:
- выполнять основные виды работ по сборке подвижного состава в соответствии с требованиями технологических процессов;
БК 2
БК 4
БК 5
БК 6
БК 8

Қ3.1. 9
ЖКП.12
Машина бөлшектері
Төзімділік шегіне әсер ететін бөлшектердің тозуы, берілімдер туралы мәліметтер: фрикционды, тісті, бұрандалы, червякты, белбеулі тізбектік; регуляторлар: құрылымдық есептеулер міндетінің түрлері. Иіндер, біліктер, шпонды шлицті жалғаулар, мойынтіректер, муфтылар, бөлшектердің қосылысы: ирек оймалы, дәнекерленуші және желімдік, саңылаулы және керілген қосындылар, тосемдер туралы түсініктер.
Білімдер:
- машина бөлшектерінің тозуының себептері, төзімділік шегіне әсер ететін факторлар;
- айналмалы кезеңдер берілімдерінің түрлері;
- механизмдер мен бөлшектердің қосылу тәсілдері мен түрлері;
Іскерліктер:
- машина бөлшектерінің ақауларын анықтау;
- тозған бөлшектерді жоюды жүзеге асыру;
- механизмдер мен машина бөлшектерін қосуды жүзеге асыру
КҚ3.1.5
КҚ3.1.13
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110601 3 – Электр-механик
АП 01
Жылжымалы құрамның құрылымы:
Жылжымалы құрам жұмысының жалпы принциптері. Техникалық және экономикалық сипаттамалар, пайдалану талаптары; механикалық бөлім, рама, қаңқалар, автошынжырлы құрылғылар, арбалар, дөңгелек қосағы, букстар, серіппелі ілмектер, жетек, жабдықтардың тұтастығы, қосалқы жабдықтар, өртке қарсы жүйе, жылжымалы құрамның жаңа сериялары.
Білімдер:
- темір жолдың жылжымалы құрамының негізгі сипаттамаларын, құрылымын, үлгілерін;
Іскерліктер:
- темір жолдардың, жылжымалы құрамдардың негізгі құрылғылары мен ғимараттарының техникалық жағдайы темір жолды пайдаланудың техникалық ережесінің талаптарына сәйкестігін анықтау.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
КҚ3.1. 12
КҚ3.1. 13
АП 02
Жылжымалы құрамның электр аппараттары мен тізбектері. Электр жабдықтары, электр тізбектері, жылжымалы құрамның электрмен қамтамасыз ету жүйелері, электр аппараттары мен элементтері және олардың құрылымдары,күш беретiн электр тiзбектерiнiң аппараттары, реттегiш аппаратуралар, электр магистральдары мен желілері, электр схемалары және олардың электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
- электрмен жабдықтаудың әртүрлі жүйелерімен жылжымалы құрамның электр жабдықтарының негізгі схемаларын құрудың принципін;
- реттеу аппаратурасының қорғаныс және сигнализация жүйелері, электр аппараттарының әрекет ету принциптары мен құрылғылары туралы;
- қауіпсіздік техникасының талаптары, техникалық қызмет көрсетуді өткізудің реттілігі мен мазмұнын
Іскерліктер:
- электр схемаларын оқу, және оларды талдай алуды;
- жылжымалы құрамның электр жабдықтарының күйін қадағалау;
- жылжымалы құрамның электр жабдықтарын монтаждау мен реттеуді жүзеге
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
КҚ3.1.10
КҚ3.1.12
АП.03
Жылжымалы құрамды құрастыру технологиясы
Құрау жүйесі; жылжымалы құрамның бөлшектері мен түйіндерін монтаждау; ресурс үнемдеуіш технологиялар; негізгі және қосалқы жабдықтарды құрастыру технологиясы; құрастырудан кейінгі жылжымалы құрамды тапыру сынынан өткізу.
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
Білімдер:
- жылжымалы құрамды жинау және қызмет көрсету әдістері, жұмыс сенімділігін қамтамасыз ету әдістері.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамды құрастыру бойынша жұмыстың негізгі түрлерін құру принципін
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8

ПК3.1.3
ПК3.1.4
ПК3.1.5
ПК 3.1.10,
ПК3.1.11
ПК3.1.14
ПК3.1. 15
СД. 04
Экономика транспорта и управление производством
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- задачи железнодорожного транспорта в условиях перехода экономики страны к рыночным отношениям, структуру управления вагонными хозяйствами;
- основные экономические категории, действующие в отрасли;
- показатели использования основных фондов и порядок их списания;
- виды и формы организации труда, формы заработной платы;
- сущность тарифной системы;
Умения:
- планировать рабочее время и организовывать рабочее место;
- проводить расчет производственных рецептур, расхода сырья и полуфабрикатов;
- осуществлять контроль и вести учет расходов сырья и вспомогательных материалов;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь;
- производить расчеты санитарно-технической части проекта;
БК 2
БК 4
ПК3.1.7
ПК3.1.8
ПК3.1.15
СД. 05
Электрические машины
понятие, классификация и принцип действия электрических машин; электрические машины постоянного тока: классификация, принцип действия, основные параметры, область применения; электрические машины переменного тока: классификация, принцип действия, основные параметры, область применения; трансформаторы; аккумуляторные батареи подвижного состава.
Знания:
- конструкцию и технические характеристики электрических машин постоянного и переменного тока;
- назначение и принцип действия электрических машин;
Умения:
- читать, собирать и определять параметры электрических цепей электрических машин постоянного и переменного тока;
- осуществлять выбор электрических машин по заданным параметрам.
БК 4
БК 5
БК 9
ПК3.1.7
ПК3.1 8
ПК3.1.11
ПК3.1.16
ПК3.1.17
СД.06
Механизация и автоматизация производственного процесса
Краткий обзор развития средств механизации и автоматизации; понятие об элементах автоматических
устройств; организационно-технологические предпосылки автоматизации технологических процессов, рабочие машины, полуавтоматы, автоматы и автоматические линии, применение робототехники при сборке вагонов; устройство, принцип действия вагоноремонтных машин, самоходных ремонтных установок, поточно-конвейерные линии и их технологическая оснастка
Знания:
- назначение, устройство, принцип действия систем механизации и автоматизации производственных процессов;
- классификацию и устройство технических средств механизации и систем автоматизации;
- общие принципы и методы автоматизации производственных процессов;
- механизация и автоматизация работ при сборке подвижного состава;
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт устройств систем механизации и автоматизации производственного процесса
БК 4
БК 5
БК 9

КҚ3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ3.1. 10
КҚ3.1. 11
КҚ3.1. 14
КҚ 3.1.15
АП.04
Көліктегі экономика және өндірісті басқару:
Салалар және нарықтық экономика; саланың даму келешектері мен ерекшеліктері; өндіріс түрлері, олардың сипаттамалары; негізгі өндірістік және технологиялық үдерістер; ұйымның ішкі құрылымы; ұйымның мүлкі мен капиталы; негізгі және айналым қаражаты; еңбек ресурстары; ұйым, нормалау және еңбек ақысы; ұйымның маркетингті қызметі; өндірістік бағдарлама және өндірістік қуаттылық; өндіріс шығындары және өнімнің өзіндік құны, қызметтер; баға қалыптасуы; ұйым қызметінің тиімділік бағасы; өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі; патент тану, жасампаздық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; іскерлік-жоспар; негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістері.
Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы,
- салаға әсер ететін негізгі экономикалық категориялар, -негізгі қорларды пайдалану көрсеткіштері және оларды шығынға жазу тәртібі;
- еңбек ұйымының үлгілері мен түрлері, еңбек ақы төйлеу үлгілері;
- тарифті жүйенің маңыздылығы;
Іскерліктер:
- жұмыс уақытын жоспарлау және жұмыс орнын ұйымдастыру;
- өндірістік рецептураларды, шикі зат шығындарын, жартылай фабрикаттарды есептеу;
- шикі зат пен қосалқы материалдардың шығындарын есепке алу және басқару;
- экономика және шығындарды азайту бойынша технологиялық іс-шараларды жасау;
- жобаның санитарлы-техникалық бөліміне есептеу жүргізу.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ3.1.7
КҚ3.1.8
КҚ 3.1.15
АП. 05
Электрлі машиналар
Түсініктер, топтастырулар, электр машиналарының әрекет ету принципі; тұрақты токтың электр машиналары: топтастырылуы, әрекет ету принципі, негізгі параметрлер, пайдалану аясы; ауыспалы токтың электр машиналары: топтастырылуы, қызмет ету принципі, негізгі параметрлері, қолдану аясы; трансформаторлар; жылжымалы құрамның аккумуляторлы қуаттандырғыштары.
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарының техникалық сипаттамалары мен құрылысы;
- электр машиналарының атқаратын қызметтері мен әрекет ету принциптері.
Іскерліктер:
- тұрақты және ацыспалы ток электр машиналарының электрлі тізбектерінің параметрлерін анықтау, құрастыру және оқу;
- берілген параметрлері бойынша электр машиналарын таңдау.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
КҚ3.1.4
КҚ3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.14
АП. 06
Өндірістік үрдісті автоматтандыру және механикаландыру
Автоматтандыру және механикаландыру құралдары дамуының қысқаша көрінісі; автоматты құрылғылардың элементтері туралы түсінік; технологиялық үрдістерді автоматтандырудың ұйымдастыру-технологиялық алғышарттары, жұмыс машиналары, жартылай автоматтар, автоматтар және автоматты желілер, вагондарды құрастыру барысында роботтехникасын қолдану; вагон жөндеу машинасы, өзінше жүріп жөндеу қондырғылары, ағымдық-конвейерлі желілердің әрекет ету принципі және оның технологиялық жабдығы
Білімдер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің әрекет ету принципі, құрылғысы мен міндеті;
- автоматтандыру және механикаландыру жүйесінің техникалық құралдарының құрылғысы және оны жіктеу;
- өндірістік үрдістерді автоматтандырудың жалпы әдістері мен принциптері;
- жылжымалы құрамды құрастыру барысында жұмыстарды автоматтандыру және механикаландыру
Іскерліктер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің құрылғыларын кезекті жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалануды жүзеге асыру
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- историю формирования казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-
освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
- о роли науки, культуры и религии в сохранении и укреплении национальных и государственных традиций
- содержание и назначение важнейших правовых и законодательных актов мирового и регионального значения.
Умения:
- ориентироваться в современной
экономической, политической, культурной ситуации в Казахстане и в мире;
- выявлять взаимосвязь отечественных, региональных, мировых социально-экономических, политических и культурных проблем;
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
графическое оформление чертежей в соответствии с требованиями стандартов ЕСКД и СПДС; аксонометрические проекции; строительное черчение: особенности строительных чертежей, условные графические обозначения, топографическая основа генеральных планов, архитектурно-строительные чертежи, чертежи по специальности, эскизирование; машинная графика.
Знания:
- пересечение плоскостей, прямой и плоскости, геометрических тел и их поверхностей;
- элементы машиностроительного черчения;
- технический рисунок;
Умения:
- читать чертежи;
- соблюдать основы начертательной геометрии и проекционного черчения: основы проецирования, проецирование точки, прямой, плоскости геометрических тел.
ПК3.1.1
ОПД.02
Теоретические основы электротехники:
электротехника: электрическое поле; электромагнетизм; электрические измерения; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; передача и распределение электрической энергии; энергосберегающие технологии; электробезопасность на строительных площадках;
электроника: физические основы электроники; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- электрические цепи постоянного и переменного тока;
- основы электропривода;
- основы электроснабжения строительной площадки;
Умения:
- устанавливать электронные выпрямители и стабилизаторы;
- исправлять электронные приборы;
- пользоваться электрооборудованием на строительной площадке с учетом энергосберегающих технологий.

XXғ 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы;
Совет өкіметінің бірінші жылдарындағы этнодемографиялық жағдайы;
Коммунистік партия және комсомол;
Қазақ диспорасының білімі;
Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан дағдарыс және СССР құлаған кезінде;
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері
Білімдер:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресейге құрамына кіруін;
- XVII-XVIIIғғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін;
- XXғ 20-80 жылдарындағы көтерілістер, қозғалыстар.
- XX ғ 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениетін;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 ж Алматыдағы желтоқсан көтерілісін;
- тамыз жолдары мен оның құлдырауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құру;
- көшпенді малшаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- көшіп-қону саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістің аяқталу себептерін талдау;
- ЖЭС пен ұжымдастырудың мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайлар. Репрессия мен депортациялар;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диспаросының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыс жылдарынан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
МЖМБМ және ЕСКД талаптарына сәйкес сызбаларды графикалық безендіру; аксонометриялық жобалаулар; құрылыс сызбалары; құрылыс сызбаларының ерекшеліктері; графикалық шартты белгілер; негізгі жоспарлардың топографиялық негіздері, сәулеттік-құрылыстық сызбалар; мамандық бойынша сызбалар, нобайлау, машина жасау сызбалары.
Білімдер:
- тегістіктің, түзу және жазықтықтың, геометриялық денелер мен олардың жоғарғы қабаттарының қиылысулары;
- машина жасау сызбасының элементтерін;
- техникалық суретті.
Іскерліктер:
электронды түзеткіштер мен тұрақтандырғыштарды орналастыру;
электронды құралдарды жөндеу;
қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдадалану.
КҚ3.1.1
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері:
Электротехника: электрлі өріс; электрлі магнитті өріс; электр өлшемдері; тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектері, трансформаторлар, электр қуатының бөлінуі мен берілуі; энергоүнемдегіш технологиялар; құрылыс алаңындағы электр қауіпсіздігі;
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды күшейткіштер; электронды генератор мен өлшеуіш құралдары; автоматика мен есептеуіш техниканың электронды құрылғылары; микропроцессорлар және микро-ЭЕМ
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбектері;
- электр өткізгіштердің негіздерін,
- құрылыс алаңының электрмен қамтамасыз етілген негіздерін;
Іскерліктер:
электронды тұрақтандырғыштар мен түзеткіштерді орналастыру;
электронды құралдарды жөндеу;
қосымша электр үнемдегіш технологиясы бар құрылыс алаңындағы электр жабдықтарын пайдадалану.

ПК3.1.11
К 3.1.16
ПК3.1.17
СД. 06
Механизация и автоматизация производственного процесса:
Краткий обзор развития средств механизации и автоматизации; понятие об элементах автоматических
устройств; организационно-технологические предпосылки автоматизации технологических процессов, рабочие машины, полуавтоматы, автоматы и автоматические линии, применение робототехники при сборке вагонов; устройство, принцип действия вагоноремонтных машин, самоходных ремонтных установок, поточно-конвейерные линии и их технологическая оснастка
Знания:
- назначение, устройство, принцип действия систем механизации и автоматизации производственных процессов;
- классификацию и устройство технических средств механизации и систем автоматизации;
- общие принципы и методы автоматизации производственных процессов;
- механизация и автоматизация работ при сборке подвижного состава;
Умения:
- осуществлять техническое обслуживание, эксплуатацию и текущий ремонт устройств систем механизации и автоматизации производственного процесса
БК 4
БК 5
БК 9
ПК3.1.4
ПК3.1.6
ПК3.1. 14
ОПД.07
Энергетические установки подвижного состава: теоретические основы энергетических установок, основы термодинамических процессов и циклов, классификация двигателей внутреннего сгорания, основные законы и способы передачи теплоты, классификация и основные схемы теплообменных аппаратов, газотурбинные установки, конструкция дизелей, история развития двигателей внутреннего сгорания, основные параметры и конструкции дизелей, топливные насосы высокого давления, форсунки, автоматическое регулирование частоты вращения коленчатого вала и нагрузки дизеля, системы управления двигателем, системы дизелей и вспомогательное оборудование, топливная масляная, водяная, воздухоснабжение и выпуск отработавших газов, холодильник, вспомогательное оборудование.
Знания:
конструкцию действие энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования
Умения:
определять конструктивные особенности энергетических установок видов ПС, использовать знания при изучении ремонта подвижного состава, его технического обслуживания и в практической работе на производстве в период прохождение технологической практики.
БК 4
БК 5
БК 9
ПК3.1. 9
ПК 3.1.11
ПК 3.1.16
ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Учебная ознакомительная практика:
Основные цели, задачи и виды деятельности линейных предприятии железнодорожного транспорта. Ознакомление со структурой по производству подвижного состава, с цехами: по формированию колесных пар, буксовых узлов и тележек подвижного состава; по сборки автосцепного устройства; по сборке и монтажа внутреннего оборудования; по покраске и сушке.
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности.
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.02
Учебная столярная практика: Техника безопасности и противопожарные мероприятия. Лесоматериалы и их свойства. Ручные и механизированные инструменты и станки. Распилование древесины, ручная и на станках. Строгание вручную и на станках. Сверление и долбление. Столярные соединения. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных столярных операции
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.03
Учебная слесарная практика: Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.04
Учебная электросварочная практика: Электросварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.05
Учебная слесарно-механическая практика:
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.06
Учебная комплексно-слесарная практика: Техника безопасности. Ручные и механизированные инструменты. Сборка разъемных соединений. Сборка шпоночных и шлицевых соединений на конических посадках. Сборка детали и подшипниками скольжения и качения. Сборка зубчатых передач. Сборка муфт, соединений и центровка валов. Сборка деталей с поступительным движением, кривошипно-шатунными механизмами. Сборка систем с герметизацией элементов. Сборка механизмов с гибками звеньями. Прием работ с использованием монтажных приспособлений. Приемы такелажных работ. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков, производить сборник различных соединений, посадки зубчатых передач, а также детали с поступательными движениями подвижного состава
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.07
Учебная электромонтажная практика: Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.08

КҚ 3.1.11
КҚ3.1. 16
КҚ3.1.17
АП. 06
Өндірістік үрдісті автоматтандыру және механикаландыру
Автоматтандыру және механикаландыру құралдары дамуының қысқаша көрінісі; автоматты құрылғылардың элементтері туралы түсінік; технологиялық үрдістерді автоматтандырудың ұйымдастыру-технологиялық алғышарттары, жұмыс машиналары, жартылай автоматтар, автоматтар және автоматты желілер, вагондарды құрастыру барысында роботтехникасын қолдану; вагон жөндеу машинасы, өзінше жүріп жөндеу қондырғылары, ағымдық-конвейерлі желілердің әрекет ету принципі және оның технологиялық жабдығы
Білімдер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің әрекет ету принципі, құрылғысы мен міндеті;
- автоматтандыру және механикаландыру жүйесінің техникалық құралдарының құрылғысы және оны жіктеу;
- өндірістік үрдістерді автоматтандырудың жалпы әдістері мен принциптері;
- жылжымалы құрамды құрастыру барысында жұмыстарды автоматтандыру және механикаландыру
Іскерліктер:
- өндірістік үрдістерді автоматтандыру және механикаландыру жүйелерінің құрылғыларын кезекті жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалануды жүзеге асыру
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 9
КҚ3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.14
АП.07
Жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғылары: энергетикалық қондырғылардың теориялық негіздері, термодинамикалық үрдістер мен циклдардың негіздері, ішкі қызу қозғалтқыштарының жіктелуі, негізгі заңдар мен жылуды таратудың тәсілдері, жылутуды алмастырудың негізгі кестелері, газтурбиналы қондырғылар, дизельдер құрылымы, ішкі қызу қозғалтқыштарын дамытудың тарихы, дизельдердің құрылымы мен негізгі параметрлері, жоғары қысымның отындық сораптары, форсункалар, иінді біліктің айналу жиелігін автоматты реттелуі және дизель жүктемесі, қозғалтқышты басқару жүйелері, дизельдер жүйелері және қосалқы жабдықтар, отындық майлы, сулы, ауа жабдықтау және өңделген газдарды шығару, тоңазытқыш, қосалқы жабдықтар.
Білімдер:
- энергетикалық қондырғылар, қосалқы жабдықтар мен автоматты реттеудің құрылғылары әрекетінің құрылымын
Іскерліктер:
ПС түрлерінің энергетикалық қондырғылардың құрылымдық ерекшеліктерін анықтау, технологиялық практиканы өту кезінде өндірістегі практикалық жұмыста және жылжымалы құрамды жөндеуді, оның техникалық қызметін үйрену барысында білімді қолдану.
БҚ 4 БҚ 5
БҚ 9
КҚ3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.16
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Оқу танысу практикасы:
Теміржол көлігінің желілі кәсіпорнының қызмет түрлері, міндеттері мен негізгі мақсаттары. Цехтармен, жылжымалы құрамның өндіріс құрылысымен танысу; жылжымалы құрамның буксілі тораптары мен арбаларын, доңғалақ жұптарын қалыптастыру бойынша; автотіркеме құрылғыларын құрастыру бойынша; ішкі жабдықтарды құрастыру және монтаждау бойынша; бояу және кептіру бойынша
- Студенттерде өзінің болашақ кәсіби қызметі туралы біртұтас көріністі қалыптастыру.
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.02
Оқу ағаш ұсталық практика: Қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы іс- шаралар. Орман материалдары мен олардың қасиеттері. Қол және механикаландырылған құралдар мен станоктар. Ағаштарды кесу, қолмен және станоктарда. Қолмен және станоктарды сүргілеу. Бұрғылау және ою. Ағаш ұсталық қосылыстар. Кешендік жұмыстар.
- Негізгі ағаш ұсталық операцияларды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.03
Оқу темір ұсталық практика: Өлшем негізі. Өлшем және бақылау құралдары. Кеңістік және жазықтық белгілеулері. Егелеу. Бұрғылау. Ирек ойманы ою. Ирек оймалардың түрлері. Зенкерлеу және зенкермен кесу. Металды майыстыру және түзету. Металды кесу және қашау. Қырнау және ысқылау. Металды шегелеу. Кешендік жұмыстар.
- Негізгі темір ұсталық операцияларды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.04
Оқу электрлі дәнекерлеу практикасы: Электрлі дәнекерлеу құралы. Дәнекерлеу агрегаттарын басқару. Білікшелерді жүргізу және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсарларды тігінен және ылди орналасқан жағдайда дәнерлеу мен еріту. Флюс қабатында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар
- Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру.
КП.05
Оқу темір ұсталық-механикалық практика: Қауіпсіздік техникасы. Механикалық өңдеуші станоктардың құрылғылары. Басқару принциптері. Цилиндрлік, конустық және үлгілік беттерді дұрыс және қате ұштау. Торцтық қайрау және дайындарды кесу. Ішкі шұңқырларды қырнау. Саңылауды өңдеу: ирек ойманы ою. Кешендік жұмыстар
- Механикалық өңдеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.06
Оқу кешендік-темір ұсталық практика: Қауіпсіздік техникасы. Қолмен басқарылатын және механикалық құрал-жабдықтар. Алмалы-салмалы қосылыстарды құрастыру. Конустық қалыптағы шпондық, шлицтік қосылыстарды құрастыру. Жылжу және тербелудің мойынтіректерімен бөлшектерді құрастыру. Тісті берілімдерді құрастыру. Муфтыларды құрастыру, біліктерді қосу және орталықтандыру. Жасалатын қозғалыс пен кривошип-шатун механизмімен бөлшектерді құрастыру. Элементтерді герметизациялаумен жүйелерді құрастыру. Иілгіш топтағы механизмдерді құрастыру. Монтаждық механизмдер мен құрал-саймандарды қолдану жұмыстарының тәсілдері.
Такелаждық жұмыстардың тәсілдері. Кешендік жұмыстар
- студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру, түрлі қосылыстардың жинағын, тісті берілімдердің орналасуын, сонымен қатар жылжымалы құрам бөлшектерінің жасалатын қозғалысын жүзеге асыру
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.07
Оқу электрлі монтаждық практика: Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Өткізгіш сымдарды қосу және бөлу. Өткізгіш сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді монтаждау. Электр қуатының тізбектерін монтаждау. Күш беруші электр жабдықтарын монтаждау
- Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру.
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.08

Учебная практика на получение профессии: Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве булера (стажера) в цехах по сборке узлов и деталей подвижного состава. Сдача экзамена на присвоение разряда слесаря 2-3 разряда
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.09
Производственно-технологическая практика: Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой предприятия по производству подвижного состава.
Изучение технологических линии и процессов по сборке подвижного состава, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике.
- формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия по производству подвижного состава железных дорог, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК3.1.1-ПК3.1.17
ПП.10
Преддипломная практика: Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение основных и вспомогательных цехов в технологическом процессе при производстве подвижного состава. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
- овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК3.1.1-ПК3.1.17
Примечание
Таблица 1 – Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Стремиться к творческому подходу при решении производственных заданий, к приобретению новых знаний и умений;
БК 3
Определять нормы поведения человека, нравственных отношений между людьми в обществе, выявлять сущность власти, субъекты политики, политических систем и политических режимах, раскрывать этапы мировой культуры и их цивилизаций
БК 4
Быть ответственным за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать задачи в области профессиональной деятельности, используя полученные профессиональные знания;
БК 5
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 6
Соблюдать правила безопасности труда, санитарные требования и внутренний распорядок;
БК 7
Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте;
БК 8
Организовывать свое рабочее место, знать правила пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
БК 9
Постоянно повышать профессиональное мастерство, стремиться овладевать научной информацией, внедрять передовые технологии в производственные процессы, владеть основами научной организацией труда;
БК 10
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, Трудового Законодательства; способствовать продуктивному взаимодействию и сотрудничеству членов коллектива;
Таблица 2 – Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3 Специалист среднего звена
3.1 110601 3 Техник - электромеханик

Кәсіпті иеленудің оқу практикасы: Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Тәжірибе базасымен таныстыру. Цехтарда жылжымалы құрамның бөлшектері мен тораптарын құрастырушы булердің (сынақ мерзімінен өтуші) жұмысы. 2-3 дәрежелі темір ұста дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру
- тәжірибе бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін игеруде практикалық дағдылар мен ілімдерді меңгеру
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.09
Өндірістік-технологиялық практика: Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Жылжымалы құрамды өндіру бойынша кәсіпорынның құрылысымен таныстыру.
Жұмыс орындарының кестесіне сәйкес жылжымалы құрамды құрастыру бойынша технологиялық желілер мен процестерді оқу. Төленетін жұмыста немесе дублер (сынақ мерзімінен өтуші) ретінде жұмыс жасау. Тәжірибе бойынша есеп беруді жасау
- Темір жолының жылжымалы құрамын өндіру бойынша нақты кәсіпорынның қызметін үйрену негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді игеру барысында игерілген білімді кеңейту, жүйелеу, тереңдету және бекіту бойынша студенттерде ілімдер мен дағдыларды қалыптастыру, ҚК3.1.1-ҚК3.1.17ҚК3.1.1-ҚК3.1.17 сонымен қатар жұмыстың алғашқы практикалық тәжірибесін игеру, кәсіби ойлауды дамыту
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
КП.10
Диплом алдындағы практика: Қауіпсіздік техникасы мен еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жылжымалы құрамды өндіру барысындағы технологиялық үрдістегі негізгі және қосалқы цехтардың рөлі мен мәні. Кәсібі мен біліктілігі бойынша жұмысшылардың санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі және оларды жетілдіру шаралары. Еңбекақысы мен материалдық ынталандырудың жүйесі. Жылжымалы құрам мен тораптарды құрастыру бойынша желілі графиктерді қолдану. Еңбек қорғау мен қоршаған ортаның күйі. Тәжірибе бойынша есеп беруді жасау. Тәжірибені өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды дайындау мен құрастыруды жүзеге асыру керек.
- алғышқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша ілімді, дағдылар мен білімді жетілдіру және қорытындылау, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындық, материалдар мен қорытынды мемлекеттік аттестацияны жинау
ҚК3.1.1-ҚК3.1.17
Ескерту: Кесте 1 - Базалық құзіреттілік
Құзіреттіліктер коды
Базалық құзіреттіліктер
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік мәнділігі мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету;
БҚ 2
Өндірістік тапсырмаларды шешу барысында шығармашылыққа, жаңа білім мен ілімді игеруге ұмтылу;
БҚ 3
Адамның жүріс-тұрыс нормаларын, қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қатынастарын анықтау, биліктің мәнін, саясат субъектісін, саяси жүйелер мен саяси режимдерді анықтау, әлемдік мәдениеттің негізгі кезеңдері мен өркениетті ашып көрсету;
БҚ 4
Орындалар жұмысқа жауапкершілік таныту, игерілген кәсіби білімді қолдана отырып кәсіби әрекеттегі тапсырмаларды өз еркімен және тиімді жолмен шешуге қабілетті болу;
БҚ 5
Ең жоғарғы білікті мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 6
Еңбек қауіпсіздігінің ережелерін, санитарлық талаптар мен ішкі тәртіптілікті орындау;
БҚ 7
Өзінің жұмыс орнында өртті сөндіру мен алдын алудың құралдарын қолдану;
БҚ 8
Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру, негізгі құрал-жабдықтарды, аспаптар мен материалдарды сақтау мен қолданудың ережелерін білу;
БҚ 9
Әрдайым кәсіби шеберлікті жетілдіру, ғылыми ақпараттарды иеленуге талпыну, өндірістік үрдістерге алдыңғы қатарлы технологияларды енгізу, еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негіздерін игеру;
БҚ 10
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, этикалық және құқықтық нормаларды, Еңбек Заңдылығын білу; өнімді өзара әрекетке және ұжым мүшелерінің ынтымақтастығына жағдай жасау;
Кесте 2. Кәсіптік құзіреттіліктер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттіліктер (КҚ)
3 Орта буын маманы
3.1 110610 3 Электр механигі

ПК 3.1.1 Читать технические чертежи, выполнять эскизы деталей и простых узлов;
ПК 3.1.2 Проводить стендовые испытания оборудования подвижного состава и принимать решения об их качественном состоянии и возможности эксплуатации;
ПК 3.1.3 Выполнять основные операции слесарных, электромонтажных, сварочных работ и обработки металлов резанием;
ПК3.1 4. Подбирать по справочным материалам, инструкциям и техническим картам инструменты и приспособления, измерительные средства для обеспечения заданной технологической операции по сборке подвижного состава;
ПК 3.1.5 Заполнять техническую документацию по кругу своих обязанностей, производить разбор причин брака деталей и узлов подвижного состава;
ПК 3.1.6 Уметь использовать в профессиональной деятельности крупногабаритные приспособления и механизмы;
ПК 3.1.7. Читать электрические схемы подвижного состава;
ПК3.1.8 Составлять простейшие монтажные электрические схемы подвижного состава;
ПК3.1.9 Определять конструктивные особенности энергетических установок подвижного состава;
ПК3.1.10 Оценивать техническое состояние холодильного, отопительного и вентиляционного оборудования подвижного состава;
ПК3.1.11 Производить монтаж, регулировку и испытания узлов и оборудования подвижного состава;
ПК 3.1.12 Определять технико-экономические характеристики подвижного состава;
ПК3.1.13 Определять конструктивные особенности подвижного состава с позиции экономичности и надежности;
ПК3.1.14 Организовывать эксплуатацию, техническое обслуживание и текущий ремонт устройств систем механизации и автоматизации производственных процессов;
ПК3.1.15 Производить сборку и регулировку автотормозных и автосцепных устройств подвижного состава.
ПК3.1.16 Осуществлять выбор электрических машин и энергетических установок по заданным параметрам;
ПК3.1.17 Производить монтаж, регулировку и испытание электрических машин постоянного и переменного тока.
Приложение 181
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 577
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1114000 – Сварочное дело (по видам)
Квалификации: 111401 2 - Сварщик (всех наименований)*

КҚ3.1. 1 Техникалық сызбаларды оқу, бөлшектер мен қарапайым тораптардың үлгілерін орындау;
КҚ3.1. 2 Жылжымалы құрам құрал-жабдықтарын қалқандық сынауды өткізу олардың сапалы күйі мен мүмкін болатын пайдаланулар туралы шешімдерді қабылдау;
КҚ 3.1.3 Темір ұсталық, электрлі монтаждық, дәнекерлеу жұмыстарының негізгі операцияларын және кесумен металдарды өңдеуді орындау;
КҚ 3.1.4 Жылжымалы құрамды құрастыру бойынша берілген технологиялық операцияларды қамтамасыз ету үшін өлшеу нұсқаулықтар мен анықтамалық материалдар және құрал-жабдықтар мен аспаптарды және өлшеу құралдарын техникалық карталар мен нұсқаулықтар бойынша таңдау;
КҚ 3.1.5 Жылжымалы құрамның тораптары мен бөлшектерінің ақауларын талдауды жүзеге асыру, өз міндеті бойынша техникалық құжаттамаларды толтыру;
КҚ3.1. 6 Кәсіби әрекетте ірі габаритті құрал-саймандар мен механизмдерді қолдана білу;
КҚ3.1.7 Жылжымалы құрамның электрлі схемаларын оқу;
КҚ 3.1.8 Жылжымалы құрамның қарапайым монтаждық электрлі схемаларын құру;
КҚ 3.1.9 Жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғыларының құрылымдық ерекшеліктерін анықтау;
КҚ 3.1.10 Жылжымалы құрамның тоңазытқыш, жылыту және желдету құрал-жабдықтарының техникалық күйін бағалау;
КҚ 3.1.11 Жылжымалы құрамның құрал-жабдықтары мен тораптарын сынау, реттеу және құрастыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.12 Жылжымалы құрамның техникалық-экономикалық сипатын анықтау;
КҚ 3.1.13 Үнемділік пен беріктілікпен жылжымалы құрамның құрылымдық ерекшеліктерін анықтау;
КҚ 3.1.14 Өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру жүйелерінің құрылғыларын пайдалану, техникалық қызмет көрсету және кезекті жөндеу жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.1.15 Жылжымалы құрамның автотежеуіш және автотіркеме құрылғыларын реттеу мен құрастыруды жүзеге асыру.
КҚ 3.1.16 Берілген шамалар бойынша электрлі машиналар мен энергетикалық қондырғыларды таңдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.17 Тұрақты және айнымалы тоқтың электрлі машиналарын сынау, реттеу және құрастыруды жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 181-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 577-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 -Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1114000 - Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111401 2 - Дәнекерлеуші (барлық атауларымен)*

5800
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины;
ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация;
ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 185
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 581
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1114000 – Сварочное дело (по видам)
Квалификации: 111405 3 - Техник
111406 3 - Техник-механик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 6 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
экзамен
зачет
количество Контрольных работ
курсовой
проект
(работа)
Всего
из них:
теоретические
занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой
проект
(работа)
Распределение по семестрам*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины

5800
Ескерту: ЖБП– Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білімдер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 185-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 581-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1114000 – Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111405 3 - Техник
111406 3 – Техник - механик
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 6 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер мен пәндердің индексі
Циклдер мен пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семстрлер бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
оның ішінде:
Барлығы
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер

756
ПП 04
Преддипломная практика
108
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02 (ОУППК)
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины;
ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация;
ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 186
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 582
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1114000 "Сварочное дело (по видам)"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
(в группах с неказахским языком обучения)
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- государственного языка;
- сущности профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию;
- владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ОГД 02
Профессиональный русский язык (в группах с нерусским языком обучения)
Синтаксис русского языка.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- сущности профессиональной лексики;
- синтаксиса русского языка,
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- особенности языка и его стили;
- сущности профессиональной лексики;
- терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства
- толковать значение слов
- определять основные синтаксические конструкции
- употреблять в речи профессиональную терминологию
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОГД 04
История Казахстана
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.

756
КП 04
Диплом алды практикасы
108
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02(КДДБ)
Кәсіби дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
3744
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП– Жалпы білімдер беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білімдер беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 186-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 582-қосымша
1114000 – Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пән циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл индексі (пән)
Пән, практика атауы, және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, дағды
Қалыптасатын құзырет коды
ЖПБ 00
Жалпы білімдер беретін пәндер
ЖГП00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП01
Кәсіби орыс тілі
(қазақ тілінде оқымайтын топтарда)
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- мемлекеттік тілдің;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- мамандық терминологиясы.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық, грамматикалық минимумды (1200-1400 лексикалық бірлік) білу.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖГП 02
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқымайтын топтарда)
Орыс тілінің синтаксисі.
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- орыс тілінің синтаксисі;
- мамандық терминологиясы.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖГП 03
Кәсіби шет тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- тілдің ерекшелігі мен стилі;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- мамандық
терминологиясы.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
Қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары. Көшпенділер мәдениеті.
Көшпенді мемлекеттің пайда болу жолдары.
Көшпенділердің рухани мәдениеті.
Қазақстанның Ресейге қосылу қарсаңындағы, сонымен қатар Ресей империясының құрамында ішкі саяси жағдайы.
Ұлттық-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар.
21ғ. Басындағы және ағымындағы саяси партияның мәні.
22ғ. 20-30жылдарындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы.
Кеңес әмірінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай.
Коммунистік партия және комсомол.
Қазақ диаспорасының пайда болуы.
Қазақстанның Ұлы Отан соғысы жылдарындағы және соғыстан кейінгі кезеңдегі ролі.

Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
политические и Общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания:
- истории Казахстана;
- формирования казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-
освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
-Государственная независимость РК.
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОГД 05
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические Основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-
биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Линии чертежа и выполнение надписей. Прикладные геометрические построения. Чертежи в аксонометрических и прямоугольных проекциях. Техническое рисование. Изображения (виды, сечения, разрезы). Изображение и обозначение резьбы на чертежах. Эскизы. Рабочие чертежи деталей. Основные сведения о сборочных чертежах и кинематических схемах. Общие сведения о строительных чертежах. Чертежи планов, фасадов, разрезов зданий. Чтение и выполнение чертежей по профессии.
Знания:
- основных сведений по графическому оформлению чертежей в соответствии со стандартами;
- основных способов графического изображения предметов и объектов;
- основ технического черчения;
- общих сведений о чертежах планов, фасадов, разрезов зданий;
- стандартов на изображение и обозначение сварных швов, прокатного профиля.
Умения:
- разбираться в чертежах при выполнении работ по специальности;
- выполнять простые чертежи, эскизы и технические рисунки по специальности в соответствии со стандартами;
- использовать полученные навыки в практической деятельности.
БК 1,2,3,4,5,6,
7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 02
Электротехника
Электротравматизм. Молекулярно-кинетическая теория строения вещества. Ионизация, термо- и фотоэффект. Закон Кулона. Электрическое поле напряженность электрического поля. Проводники и диэлектрики в электрическом поле. Электрический потенциал и разность потенциалов (напряжения). Работа сил электрического поля. Эквипотенциальная поверхность. Понятие об электрическом токе. Источники электрического тока и их обозначения на электросхемах. Сопротивление и проводимость проводников. Зависимость проводников от физических условий. Резисторы. Типы, конструктивные особенности. Способы проверки исправности условия графических изображения резисторов. Электродвижущая сила источника электроэнергии и напряжении. Источники ЭДС и источники тока. Закон Ома. Потеря напряжения в проводах. Расчет цепи на потерю напряжения. Соединение проводников между собой. Закон Кирхгофа. Нелинейные элементы электрических цепей. Работа и мощность электрического тока. Коэффициент полезного действия и его расчет. Короткое замыкание, перезагрузки. Тепловая защита Естественный магнит и магнитное поле. Магнитное поле проводника с током. Напряженность магнитного поля, магнитная индукция и магнитный поток. Магнитные свойства материалов. Понятие о гистерезисе. Остаточный магнетизм. Проводник с током в магнитном поле. Получение индуктированной ЭДС. Величина и направление индуктированной ЭДС. Преобразование механической энергии в электрическую и обратно. Электроемкость. Конденсаторы. Соединение конденсаторов. Заряд и разряд конденсатора. Получение и основные параметры переменного тока. Электрическое сопротивление, мощность, коэффициент мощности переменного тока. Получение трехзначного тока. Трех проводная и четырех проводные системы. Соотношения между линейными и фазными напряжениями. Электротехнические устройства контроля и регулирования. Режимы работы, электрическая диаграмма электротехнических устройств. Роль электроизоляции. Назначение и классификация электронных приборов. Полупроводниковые диоды. Биполярные транзисторы. Полевые (униполярные) транзисторы. Тиристоры. Фотоэлементы. Выпрямительные устройства. Однофазная мостовая схема выпрямителя. Трехфазная мостовая схема выпрямителя. Сглаживающие фильтры. Стабилизаторы. Виды и методы электроизмерений. Классификация погрешностей. Средства измерения электровеличин. Общие сведения об электромеханическом измерительных приборах. Основные типы механизмов электроизмерительных приборов. Однофазные счетчики типа СО
Знания:
- основ электротехники;
- устройства и принцип работы электрических машин;
- устройства и принцип работы электронных приборов;
- электробезопасность.
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами,
- соблюдать электробезопасность,
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение.
Рыночная система, монополия и конкуренция.
Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование.
Эффективность производственно-хозяйственной деятельности.
Налоги и налогообложение
Знания:
- определения продукта, товара
- определения конкуренции сущность и функции;
- определения и функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- определение цены;
- виды налогов
Умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- применять знания сущности налога.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОПД 04
Психология и этика профессиональной деятельности
Эстетическая культура,
этическая культура. Психология общения. Культура общения в сфере деятельности,
коммуникация, этикет в деловом общении. Стили общения, основные правила поведенческого этикета. Имидж; культура речи; деловой протокол. Понятие о дипломатическом этикете,
протокол встреч, переговоров в практике международного общения. Правила, традиции, условности в международном общении. Интерьер рабочего помещения как область делового этикета. Правила содержания помещений и рабочих мест
Знания:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- понятие, историю, назначение этики;
- этику взаимоотношений в коллективе;
- нормы и правила современного этикета
Умения:
- характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять правила профессиональной этики в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру профессиональной деятельности;
- вести деловой этикет и протокол.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Закон РК "О стандартизации"; принципы стандартизации на предприятиях промышленности и строительства. Международная региональная стандартизация; международное сотрудничество.
Средства измерений;
эталоны величин. Сертификация: основы сертификации; термины и определения. Закон РК "О сертификации". Качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества. Метрология. Государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основы стандартизации;
- закон РК "О стандартизации";
- основы метрологии;
- закон РК "О сертификации";
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин.
Умения:
- определять качество продукции.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 06
Охрана труда и основы промышленной экологии
Охрана труда: правовая и нормативная база, факторы, влияющие на условия труда, мероприятия по охране труда. Производственный травматизм и профессиональная заболеваемость: причины, виды, средства, меры предупреждения.
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность на производстве и учебных мастерских.
Основные правила и инструкции по безопасности труда при работе на металлообрабатывающих станках. Причины возникновения пожаров в помещениях, меры предупреждения пожаров. Правила поведения при пожаре, правила пользования первичными средствами пожаротушения. Устройство и применение огнетушителей и пожарных кранов. Основы гигиены труда и производственной санитарии.
Основы промышленной экологии. Источники и виды загрязнений. Защита водного бассейна и земельных ресурсов. Основные направления переработки твердых отходов.
Знания:
- причины производственного травматизма и профзаболеваний, способы их предупреждения;
- определение рабочего места, рабочей зоны;
- порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
-сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- правила безопасного ведения работ;
- правила электробезопасности;
- правила пожарной безопасности;
- общие сведения о гигиене труда и производственной санитарии.
Умения:
- обеспечивать при работе собственную безопасность и безопасность окружающих людей в рабочей среде;
- оказать помощь при производственной травме;
- пользоваться первичными средствами пожаротушения;
- соблюдать пожарную безопасность;
- не допускать загрязнение окружающей среды.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ОПД 07
Материаловедение
Значение, строение, физические, химические, механические и технологические свойства черных и цветных металлов, сплавов и неметаллических материалов.
Чугун: применение, основы производства, состав и сорта.
Сталь: классификация, маркировка по ГОСТу.
Термическая обработка. Сущность и значение. Диаграмма состояния сплавов железа с углеродом. Термоэлектрические и оптические пирометры. Определение температуры по цветам каления и цветам побежалости. Защита изделий от окисления и обезуглероживания.
Виды термической обработки
Цветные металлы их характеристика, свойства и применение.
Металлокерамические сплавы. Твердые сплавы, их виды, свойства, назначение и применение. Минералокерамические материалы. Коррозия металлов и ее виды. Общие сведения о пластических массах. Классификация электротехнических материалов.
Знание:
- физические, механические, технологические свойства металлов и сварочных материалов;
- причины изменения свойств материалов;
- виды изменений материалов;
- способы устранения негативных причин изменения свойств материалов;
- марки сталей, чугунов, цветных металлов, твердых сплавов
Умение:
- подбирать материалы для сварки;
- пользоваться технологическим процессом сварки;
- расшифровывать марки сталей, чугунов, цветных металлов, твердых сплавов
- работать с технической документацией.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1

50-80 жылдардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы.
Қазақстанның дағдарыс және
ССРО құлдыру кезеңінде.
Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасындағы саяси және қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенділер мәденитінің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- XVII-XVIIIғғ. Тәуелсіздік үшін жонғарларға қарсы ұлт-азаттық күрес;
- XXғғ.20-80 жылдарындағы көтерілістер, қозғалыстар;
- XX ғ. 20-30 жылдарындағы Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылдғы желтоқсан көтерілісі;
- тамыз көтерілісі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі.
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді малшаруашылығының пайда болу себептері;
- алғашқы мемлекеттік біріктірулерге сипаттама беру;
- жераудару саясатының басты мақсатын анықтау;
- көтеріліс;
- ЖЭС мәні, ұжымдастыру;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Қазақстанның Ұлы Отан соғысы жылдарындағы және соғыстан кейінгі кезеңдегі ролі.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖГП 05
Дене тәрбиесі
Маман даярлауда дене тәрбиесінің ролі, салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Дене және спорттық өзін-өзідамыту негіздері . Кәсіптік-қолданбалы дене даярлығы
Білімдер:
- Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- Дене және спорттық өзін-өзідамыту негіздері.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі білімдерін денсаулықты қолдауға және нығайтуға қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызу сызығы және жазбалар орындау. Қолданбалы геометриялық құрылымдар. Аксонометриляқ және тікбұрышты проекуиялардағы сызулар. Техникалық сызу.
Бейнелер (түрлері, түйілістер, кесінділер). Сызуда ойма бейнелеу және белгілеу. Эскиздар. Бөлшектердің жұмыс сызбасы. Сызу және кинематикалық сызбалар туралы негізгі мәлімет. Құрылыс сызбалары туралы жалпы мәлімет. Ғимарат жоспары, фасадтарының сызбалары. Мамандық бойынша сызуларды оқу және орындау.
Білімдер:
- стандартқа сәйкес сызудың графикалық бейнелеудің негізгі мәліметтері;
- заттар мен обьектілердің графикалық бейнесі;
- техникалық сызу негіздері;
- Ғимарат жоспары, фасадтарының сызбалары;
- дәнекерлеу біріктірмелерін, прокатты бейнелеу, белгілеу.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызба жұмыстарын түсіну;
- стандартқа сәйкес мамандық бойынша жәй сызбалар, эскиздер және техникалық сызбалар жасау;
- алған дағдыны практика жүзінде қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 02
Электротехника
Электрмен жарақат алу. Заттың молекулярлық-кинетикалық құрылысы теориясы. Ионизация, термо-және фотоэффект. Кулон Заңы. Электрлік жазықтық. Электр өрісінің қуаты.Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктер. Электрлік потенциал және потенциалдар айырмашылығы (қуат). Электр өрісінің жұмыс күші. Эквипотенциалды жазықтық. Электр тоғы жөнінде түсінік. Электр тоғының қуат көздері және оларды электрсызбаларда белгілеу. Кедергі және өткізгіштердің өткізгіштігі. Өткізгіштердің физикалық жағдайлармен байланыстылығы. Резисторлар. Түрлері және конструктивтік ерекшеліктер. Резисторлардың графикалық бейнесін ақаусыздыққа тексеру тәсілдері. Электрэнергия және қуат көздерінің электрқозғалтқыш күші. ЭҚК және тоқ көздері. Ом Заңы. Сымдардағы қуаттың жоғалуы.. Өткізгіштерді біріне бірін жалғау. Кирхгоф заңы. Электр желілерінің сызықсыз элементтері. Электр тоғының жұмысы мен қуаттылығы. Пайдалы қозғалыс коэффициенті және оны есептеу. Қысқа түйіліс. Жылулық қорғау. Жаратылыс магнит и магниттік өріс. Қуатты өткізгіштің магниттік өрісі. Магниттік өріс күші, магниттік индукция және магнит ағымы. Материалдың магниттік қасиеті. Гистерезис туралы түсінік. Қалдық магнетизм. Индукцияланған ЭҚК алу. Индукцияланған ЭҚК көлемі мен бағыты. механикалық энергияның электрлікке айналуы және керісінше электрсыйымдылық. Конденсаторлар. конденсаторларды біріктіру. Заряд және конденсаторды зарядтау. Ауыспалы тоқ алу және негізгі параметрлері. Электр кедергісі, қуат, ауыспалы тоқ коэффициенті. Үш фазалық тоқ алу. Үш өткізгішті және төрт өткізгішті өткізу жүйесі. Сызықты және фазалы кернеу арасындағы қатынас. Бақылау және реттеу электр құрылғылары. Жұмыс кестесі, электртехникалық құрылғылардың электрлік диаграммасы. Электроқшаулаудың ролі. Электронды құралдардың қолданылуы және жіктелуі. Жарты өткізгішті диодтар. Биполярлы транзисторлар. Өрісті (униполярлы) транзисторлар. Тиристорлар. Фотоэлементтер. Түзеткіш құрылғылар. Түзеткіштің үшфазалы өткелді сызбасы. Тегістегіш фильтрлар. Стабилизаторлар. Электроөлшеу түрлері мен тәсілдері. Қателіктер жіктегіші. Элект ршамасын өлшеу құралдары. Электрмеханикалық өлшегіш құралдары туралы жалпы мәліметтер. Электрөлшегіш құралдар механизімінің негізгі түрлері. СО типті бірфазалы есептегіштер.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрмашиналарының
құрылысы және жұмыс принципі;
- электронды құрылғылардың
құрылысы және жұмыс принципі;
- электрқауіпсіздік.
Іскерліктер:
- электр сымдармен жабдықталған жабдықтарды қосу, ажырату, пайдалану,
- электр қауіпсіздігін сақтау,
- электр тоғымен жарақаттану кезінде бірінші дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі қағидалары, мониторинг, сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсеке.
Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық қатынас субьектілері; экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижелері; Маркетинг және жарнама. Баға және баға құрылуы. Өндірістік-шаруашылық қызмет тиімділігі.
Салық және салық салу.
Білімдер:
- тауар өнімін анықтау
- бәсекені анықтау, мәні және қызметі;
- банк қызметін анықтау;
- шығын, нарық субьектісі туралы негізгі түсінік;
- маркетингті анықтау, мәні, принципі;
- жарнама, жарнама түрлері;
- баға анықтау;
- салық түрлері.
Іскерліктер:
- кіріс пен шығысты есептеу;
- баға, тауардың өзіндік құыны, өндіріс бағасын, бөлшек сауданы анықтау (мысал келтіру);
- бизнес-жоспар құру;
- салық мәні білімдерін қолдану
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖКП 04
Кәсіби қызметтің әдебі және психологиясы
Әдемілік мәдениеті, әдептілік мәдениеті.
Қатынас психологиясы. Қызмет саласында сұхбаттасу мәдениет, коммуникация, істік қатынастағы әдеп.
Қатынас стильдері, тәртіп әдебінің негізгі ережелері. Имидж; сөйлеу мәдениеті; істі хаттама. Дипломатиялық әдеп туралы түсінік, халықаралық қатынас практикасындағы кездесу, сұхбаттасу хаттамасы;
Халықаралық қатынас ережелері, дәстүрлері, шарттылығы; Жұмыс орнының интерьері - істі әдеп кепілі.Бөлме мен жұмыс орнын ұстау ережесі.
Білімдер:
- психология жөнінде жалпы мағұлмат;
- қатынас құралдарының қызметі, түрлері;
- серіктестік сұхбаттарды жүргізу принциптері;
- әдеп түсінігі, тарихы, қызметі;
- ұжымдағы қарым-қатынас әдебі;
- қазіргі әдеп нормасы мен ережесі;
Іскерліктер:
- тұлға ерекшелігін сипаттау, кәсіби қызметтегі олардың тәртібі;
- әлеуметтік-рольдік қатынасты қабылдау;
- топтағы қарым-қатынас;
- кәсіби әдеп ережесін қызмет ету саласында қолдану;
- сөйлеу әдебін, кәсіби қызмет мәдениетін сақтау;
- істі әдеп жүргізу, хаттамалау.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері.
ҚР "Стандарттау туралы"  Заңы; өнеркәсіп кәсіпорындарындағы және құрылыстағы стандарттау принциптері; Халықаралық аймақтық стандарттау; халықаралық ынтымақтастық.
Өлшеу құралдары; шама эталондары. Сертификаттау: сертификаттау негіздері; терминдер және анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы"  Заңы; Өнім сапасы және декларациясы; сапа менеджменті жүйесін жасау және енгізу; Метрология. Мемлекеттік метрологиялық бақылау;
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- ҚР "Стандарттау туралы" Заңы;
- метрология негіздері;
- ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы;
- сертификаттау негіздері;
- өлшеу құралдары;
- шама эталондары.
Іскерліктер:
- өнім сапасын анықтау.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 06
Еңбек қорғау және өндірісті басқару
Еңбек қорғау: құқықтық және нормативтік дерек, еңбек жағдайына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау шаралары;
Өндірістік жарақаттану және кәсіби сырқаттар; себептері, түрлері, алдын-алу шаралары. Өндірісте және оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электрқауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі. Металлөңдеу станоктарында жұмыс жасаудағы негізгі қауіпсіздік ережелері мен нұсқамалар.Өрт шығу себептері, өрттің алдын алу шаралары. Өрт жағдайындағы тәртіп ережелері, өрт сөндірудің алғашқы құралдары ережелері. Өртсөндіргіштерді және өрт шүмектерінің құрылысы және қолдану; Еңбек гигиенасы және өндіріс санитариясы негіздері; Өндірістік экология негіздері; Ластану көздері мен түрлері; су бассейндерін және жер қорын қорғау; Қатты қалдықтарды қайта өңдеудің негізгі бағыттары.
Білімдер:
- өндірістік жарақаттану және кәсіби сырқаттар себептері, олардың алдын алу тәсілдері;
- жұмыс орынды, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландыру тәртібі;
- құрал-саймандарды қолдану ережелері;
- қолмен ауыр затты тасу шамасы;
- механизмдер мен құралдарды сынақтан өткізу және куәландыру;
- жұмыскерлер арасындағы дабылдар, сақтандыру құралдары;
- қауіпсіз жұмыс ережелері; - электрқауіпсіздігі ережелері;
- өрт қауіпсіздігі ережелері;
- еңбек гигиенасы және өндірістік санитария жөнінде мәлімет;
Іскерліктер:
- жұмыс жасауда өзіңнің және маңайыңдағылардың қауіпсіздігін сақтау;
- өндірістік жарақаттануда алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- өрт сөндірудің алғашқы құралдарын қолдану;
- өрт қауіпсіздігін сақтау;
- қоршаған ортаның ластануын болдырмау.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 07
Материалтану
Қара және түсті металлдардың, ертінділердің, металл емес материалдардың маңызы, құрылысы, физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері. Шойын: қолданылуы, өндіріс негіздері, құрамы және сорттары.
Болат: ГОСТ бойынша жіктелуі, белгісі; Термоөңдеу. Мәні мен маңызы. Темір мен көміртегі ерітіндісі қалпының диаграммасы. Термоэлектрлік и оптикалық пирометрлер. Қыздыру түсі және құбылу түсі бойынша температураны анықтау. Өнімді тотығудан және мүжілуден сақтау.
Термикалық өңдеудің түрлері. Түсті металдар, олардың сипаттамасы, қасиеті және пайдаланылуы. Металды керамикалық қорытпалар. Қатты қорытпалар, олардың түрлері, қасиеттері, пайдаланылуы және тағайындау. Минералды-керамикалық материалдар. Металдардың тотығуы және олардың түрлері. Пластикалық массалар туралы жалпы мағлұмат. Электротехникалық материалдардың топтамасы
Білімдер:
- материалдардың және дәнекерлеу материалдарының физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- материал қасиеттерінің өзгеру снбептері;
- материалдардың өзгеру түрлері;
- кері себептердің жойылу әдістері, материал қасиеттерінің өзгеруі;
- болаттардың, шойындардың, түсті металдардың және қатты қорытпалардың үлгілері;
Іскерліктер:
- дәнекерлеуге арналған материалдрды іріктеу;
- дәнекерлеудің технологиялық барысымен пайдалану;
- болаттардың, шойындардың қатты қорытпалардың үлгілерін ажырату;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1

Квалификация: 111401 2 – Сварщик (всех наименований)*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология.
Ручная дуговая сварка
Основы слесарного дела;
понятие о сварке; классификация видов сварки; сварные соединения и швы; электрическая дуга и ее применение при сварке; тепловые процессы при сварке; металлургические процессы при сварке; напряжения и деформации при сварке; свариваемость металлов и свойства сварных соединений; электродные материалы; источники питания для дуговой сварки; технология ручной дуговой сварки; подготовка деталей под сварку; выбор режимов при ручной дуговой сварке; способы заполнения швов; дуговая наплавка; материалы для наплавки; дуговая резка; высокопроизводительные методы ручной дуговой сварки; особенности сварки различных сталей, чугуна, цветных металлов; классификация сварных конструкций; особенности сварки типовых конструкций; дефекты и контроль сварных швов и изделий
Знания:
- принцип действия применяемых контактных машин и правила их обслуживания;
- стыковые, точечные, рельефные и шовные виды соединений;
- механические и технологические свойства свариваемых материалов и материалов электродов;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- сваривать на контактных машинах различные конструкции ответственные изделия, узлы, конструкции трубопроводов и емкости из различных сталей, цветных металлов и сплавов;
- подбирать, устанавливать и корректировать параметры режимов сварки;
- зачищать и править электроды контактных машин;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций;
- предупреждать и устранять дефекты при сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.5
СД 01
Специальная технология.
Сварка на электронно-лучевых сварочных установках Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки; физические основы электронно-лучевой сварки; технологию электронно-лучевой сварки; оборудование для электронно-лучевой сварки; контроль качества сварных конструкций; особенности сварки типовых конструкций технология производства сварных конструкций
Знания:
- принцип действия применяемых электронно-лучевых установок и правила их обслуживания;
- виды соединений;
- механические и технологические свойства свариваемых материалов;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- сваривать на электронно-лучевых установках различные конструкции ответственные изделия, узлы, емкости из различных сталей, цветных металлов и сплавов;
- подбирать, устанавливать и корректировать параметры режимов сварки;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций;
- предупреждать и устранять дефекты при сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.2
СД 01
Специальная технология.
Сварка на автоматических и полуавтоматических машинах
Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки;
Сущность и особенности процесса сварки под флюсом; оборудование для сварки под флюсом; материалы для сварки под флюсом; технология сварки под флюсом; режимы сварки под флюсом; особенности сварки под флюсом сталей различных систем легирования; контроль качества сварных конструкций; технология производства сварных конструкций; сущность и разновидности дуговой сварки в защитных газах; сварочные материалы для сварки в защитных газах; оборудование и аппаратура для дуговой сварки в защитных газах; газовая аппаратура и приборы; оборудование для полуавтоматической и автоматической сварки в защитных газах; технология механизированной и автоматической сварки; особенности сварки типовых конструкций; контроль качества сварных конструкций
Знания:
- устройство, назначение, принцип действия и условия эксплуатации сварочных автоматов, полуавтоматов, оснастки, инструмента, источников питания;
- свойства, назначения и выбор сварочных материалов;
- влияние режимов сварки на параметры сварного шва;
-причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- выполнять автоматическую и механизированную сварку сложных аппаратов, узлов, конструкций и трубопроводов из углеродистых и конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов во всех пространственных положениях;
- выполнять автоматическую сварку в среде защитных газов неплавящимся электродом горячекатаных полос;
- выполнять автоматическую и полуавтоматическую сварку ответственных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях;
- производить наплавку дефектов деталей машин, механизмов и конструкций;
- производить наплавку сложных и ответственных узлов, деталей и инструмента;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций.
- предупреждать и устранять дефекты при сварке.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.3
СД 01
Специальная технология.
Сварка на контактных машинах
Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки; основные особенности процессов сварки давлением; способы сварки давлением с нагревом; разновидности сварки давлением; способы контактной сварки; оборудование для контактной сварки; сварочные электроды для контактной сварки; технология контактной сварки; подготовка деталей к сварке и сборка; режимы сварки; особенности сварки типовых конструкций;
контроль качества сварных конструкций; технология производства сварных конструкций
Знания:
- принципа действия применяемых контактных машин и правила их обслуживания;
- стыковые, точечные, рельефные и шовные виды соединений;
- механические и технологические свойства свариваемых материалов и материалов электродов;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- сваривать на контактных машинах различные конструкции ответственные изделия, узлы, конструкции трубопроводов и емкости из различных сталей, цветных металлов и сплавов;
- подбирать, устанавливать и корректировать параметры режимов сварки;
- зачищать и править электроды контактных машин;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов и конструкций;
- предупреждать и устранять дефекты при сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10

Квалификация: 111401 2– Дәнекерлеуші (барлық атаулары)
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология.
Қолмен доғалы дәнекерлеуСлесарлік істің негіздері.; дәнекерлеу туралы түсінік; дәнекерлеу түрлерінің топтамасы; дәнекерлеу қосылыстары және жіктері; дәнекерлеу доғасы және оны дәнекерлеу кезінде қолдану; дәнекерлеу кезіндегі жылулық процестері; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық процестер; дәнекерлеу кезіндегі деформациялар мен кернеулер; металдардың дәнекерленуі және дәнекерлеу қосылыстарының қасиеттері; электродты материалдар; доғалы дәнекерлеуге арналған қоректендіру көздері; қол долғалы дәнекерлеу технологиясы; дәнекерлеуге бөлшектерді дайындау; қол доғалы дәнекерлеу кезінде режимдерді таңдау; дәнекерлеу жіктерін салу тәсілдері; доғалы қорыту; қорытуға арналған материалдар; доғалы кесу; қол доғалы дәнекерлеу жоғары өндірістік әдістері; әртүрлі болат, шойын, түсті металдардың дәнекерлену негіздері; дәнекерлеу құрылымдарының классификациясы; түрлі құрылымдарды дәнекерлеу негіздері; ақаулар және дәнекерлеу жігін және бұйымды бақылау.
Білімдер:
- дәнекерлі жалғаудың және тігістің түрлері;
- электродтардың белгілерін және түрлерін іріктеу әдістері
- металдарды дәнекерлеу туралы мағлұмат;
- дәнекрленген металдардың және дәнекерленген тігістердің механикалық қасиеттері;
- дәнекерлеудің термикалық кезеңін іріктеу ережесі;
- дәнекерлеу кезіндегі ақаулардың пайда болуының себептері және олардың ескерулерінің әдістері;
- дәнекерлеудің негізгі технологиялық қабылдаулары және күрделі бөлшектердің және құрылымдардың қалтқулары
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарлық жұмыстарды орындау;
- құрылған болаттардан, түрлі металдардан және қорытпалардан құрылымы және құбыр жүргізу дәнекерлеу жөніндегі жұмыстарды орындау;
- күрделі бөлшектердің және құралдардың қалтқуларын шығару;
- берілген тәртіпті сақтаумен, бөлшектерді дәнекерлеу кезіндегі алғашқы және ілеспелі ысытпаларды шығару;
- дәнекерлі түйіндердің сапасын бақылауды көзбен көріп шығару;
- дәнекерлеу кезіндегі ақауларды ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.5
АП 01
Арнайы технология
Электронды-сәулелі дәнекерлік қондырғыларда дәнекерлеу
Слесарьлік іс негіздері; дәнекерлеу туралы жалпы мағлұмат; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлік ваннада металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері;
Дәнекерлік өзгерістер және күштер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен доғалы дәнекерлеудің негіздері; электронды-сәулелі дәнекерлеудің физикалық негіздері; электронды –сәулелі дәнекерлеудің негіздері; электонды –сәулелі дәнекерлеуге арналған құрылғылар; дәнекерлік құрылымның сапасын; типті құрылымды дәнекерлеудің ерекшелігі; дәнекерлік құрылымның өндірістік технологиясы.
Білімдер:
- пайдаланылған электронды-сәулелі құрылғылар қызметінің ұстанымы және оларды күтудің ережесі;
- жалғау түрлері;
- пісірілген материалдардың механикалық және технологиялық қасиеттері;
- дәнекерлеу кезінде өзгерістердің пайда болуының себептері және олардың алдын алуының әдістері;
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлі жұмыстарды орындау;
- электронды-сәулелі қондырғыларда түрлі құрылымдарды, жауапты өнімдерді, тігістерді, түсті металдарды және қорытпаларды пісіру;
- дәнекерлеудің тәртібін іріктеу, бекіту және түзету;
- дәнекерлі түйіндердің және құрылымдардың сапасын көзбен көріп тарату;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістерді ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.3
АП 01
Арнайы пәндер.
Автоматты және жартылай автоматты машиналар
Слесарьлі істің негіздері; дәнекерлеу, қосылыс және жіктер туралы жалпы мағлұмат;
Дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлік ваннада металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері; металдың пісуі; дәнекерлік күштер және өзгерістер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен дәнекерлеудің негіздері; флюс астында дәнекерлеу барысының маңызы және ерекшеліктері; флюс астында дәнекерлеуге арналған құрылғы; флюс астында дәнекерлеуге арналған материалдар; флюс астында дәнекерлеу технологиясы; флюс астында дәнекерлеу тәртібі; түрлі жүйедегі болаттарды флюс астында қосып, дәнекерлеудің ерекшеліктері; дәнекерлік құрылымдардың сапасын бақылау; дәнекерлі құрылымдарды өндірудің технологиясы; қорғаныш торғындарында доғалы дәнекерлеудің маңызы және түрлілігі; қорғаныш торғындарында дәнекерлеуге арналған дәнекерлеу материалдары; қоғаныш торғындарында доғалы дәнекерлеуге арналған құрылғы және аппаратура; торғын аппаратурасы және құралдар; қорғаныш торғындарында жартылай автоматты және автоматты дәнекерлеуге арналған құрылғы; механикаландырылған және автоматты дәнекерлеу технологиясы; типтік құрылым дәнекерлеудің ерекшелігі; дәнекерлік құрылымның сапасын бақылау
Білімдер:
- дәнекерлі автоматтарды, жартылай автоматтарды, жабдықтауды, құралды, қоректенудің қайнар көздерін пайдаланудың құрылысы, тағайындау, қызметінің ұстанымы және шарттары;
- дәнекерлеу материалдарының қасиеті, тағайындау және таңдау;
- дәнекерлі тігістің шамасына дәнекерлеу тәртібінің әсер етуі;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістің пайда болуының себептері және олардың ескертулерінің әдістері,
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлі жұмысты орындау;
- көміртекті және құрылымдық болаттардан, түсті металдардан және барлық жазықтықтықтағы қорытпалардан күрделі аппараттар, тігістерді, құрылымдарды және құбыр жүргізулерді автоматты және механикаландырылған пісіруді орындау;
- құрылыс және технологиялық құрылымға жауаптылар, күрделі шартта жұмыс істейтіндер автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеуді орындау;
- машиналардың, механизмдердің және құрылымдардың бөлшектерін қалқытып, өзгертіп шығару;
- күрделі және жауапты тігістердің, бөлшектердің және құралдардың қалқығыштарын шығару;
- дәнекерлі түйіндердің және құрылымдардың сапасын бақылауды көріп, тарату;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістерді ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.3
АП 01
Арнайы технология.
Түйіспелі машиналарда дәнекерлеу
Слесарьлік істің негіздері; дәнекерлеу, дәнекерлік қосылыстар және жіктер туралы жалпы мағлұматтар; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлеу ваннасында металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері; металдың пісуі; дәнекерлік өзгерістер және күштер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен доғалы дәнекерлеудің негіздері; қысыммен дәнекерлеу барысының негізгі ерекшеліктері; қысыммен ысытып дәнекерлеудің әдістері; қысыммен дәнекерлеудің әр түрлілігі; түйістіріп дәнекерлеудің әдістері; түйістіріп дәнекерлеуге арналған құрылғылар; түйістіріп дәнекерлеуге арналған дәнекерлік электродтар; түйістіріп дәнекерлеудің технологиясы; бөлшектерді дәнекерлеуге дайындау және жинау; дәнекерлеу тәртібі; типті құрылымдарды дәнекерлеудің ерекшеліктері; дәнекері құрылымдардың сапасын бақылау; дәнекерлік құрылым өндірісінің технологиясы.
Білімдер:
- пайдаланылатын байланыс машиналар қызметінің ұстанымы және оларды қаматамасыз ету ережесі;
- тұтас, нақты, бедерлі және тігіс түрлерін жалғау;
- дәнекерленген материалдарының және электродтардың материалдарының механикалық және технологиялық
қасиеттері;
- дәнекерлеу кезінде өзгерістердің пайда болуының себептері және олардың ескертулерінің
әдістері;
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлі жұмысты орындау;
- түрлі құрылымдарды, жауапты өнімдерді, құрылымдарды түйістіру машиналарында дәнекерлеу, құбыр жүргізудің құрылымдары және түрлі болаттардың, түрлі металдардың және қорытпалардың сыйымдылығы;
- дәнекерлеу тәртібінің шамасын іріктеу, бекіту және дұрыстау;
- түйістіру машинларының электродтарын түзету және тазалау;
- дәнекері түзетулердің және құрылымдардың сапасын көзбен шолып бақылап тарату;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістерді ескерту және жою;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10

ПК 2.1.4
СД 01
Специальная технология.
Сварка на лазерных установках
Основы слесарного дела;
общие сведения о сварке, сварных соединениях и швах; металлургические процессы при сварке; кристаллизация металла в сварочной ванне; причины возникновения горячих и холодных трещин; свариваемость металла; сварочные напряжения и деформации; источники питания; основы ручной дуговой сварки; сущность и основные преимущества сварки лазерным лучом; технологические особенности процесса лазерной сварки; оборудование для лазерной сварки; особенности сварки типовых конструкций; контроль качества сварных конструкций; технология производства сварных конструкций
Знания:
- устройство и принципа работы лазерной установки;
-основные правила управления установкой;
- правила чтения программы по распечатке;
- способы возврата программоносителя к первому кадру;
- основы электрорадиотехники и оптики в пределах выполняемой работы;
- основные физические свойства материалов обрабатываемых деталей;
- требования, предъявляемые к обрабатываемым деталям;
- виды лазерной обработки;
- порядок проведения профилактических работ;
- правила работы с высоковольтным оборудованием;
- особенности работы установок с программным управлением;
- допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- выполнять, обрабатывать типовые детали на лазерных установках;
- производить профилактику установок
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.1.1
Квалификация: 111402 2 – Газорезчик*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология
Резка газовая
Краткие сведения о сварке и резке металла. Сварные соединения и швы. Материалы, применяемые при газовой сварке и резке металлов. Оборудование и аппаратура для газовой резки. Технология кислородной резки.
Технология машинной кислородной резки.
Машины для кислородной резки
Дефекты и их контроль при газовой резке. Техника безопасности при газовой резке
Знания:
- устройство обслуживаемых стационарных и переносных кислородных машин, ручных резаков и генераторов различных систем; кислородных машин с фотоэлектронным и программным обеспечением и масштабно-дистанционным устройством;
- устройство специальных приспособлений, свойства металлов и сплавов подвергаемых резке; процесс кислородной резки материалов, параметры режимов резки.
Умения:
- выполнять кислородную прямолинейную и фигурную резку простых и сложных деталей из различных материалов по разметке вручную на машинах для кислородной резки, в том числе, с фотоэлектронным и программным управлением;
- выполнять ручную кислородную резку;
- визуально контролировать качество резки;
- предупреждать и устранять дефекты при резке

КҚ 2.1.4
АП01
Арнайы технология.
Сәулелі қондырғыларда дәнекерлеу
Слесарьлік іс негіздері; дәнекерлеу туралы жалпы мағлұмат; дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс; дәнекерлік ваннада металдардың тотығуы; ыстық және суық жарылулардың пайда болуының себептері;
Дәнекерлік өзгерістер және күштер; қоректенудің қайнар көздері; қолмен доғалы дәнекерлеудің негіздері; электронды-сәулелі дәнекерлеудің физикалық негіздері; электронды –сәулелі дәнекерлеудің негіздері; электонды –сәулелі дәнекерлеуге арналған құрылғы; дәнекерлік құрылымның сапасын бақылау; типті құылымды дәнекерлеудің ерекшелігі; дәнекерлік құрылымның өндірісті технологиясы.
Білімдер:
- сәулелі қондырғы жұмысының ұстанымы және құрылысы;
- қондырғымен басқарудың негізгі ережелері;
- ашу жөніндегі оқу бағдарламасының ережесі;
- бірінші кадрға бағдарлама тасушының қайтару әдістері;
- орындалған жұмыс шегіндегі электрорадиотехниканың және оптиканың негіздері;
- өңделген бөлшектердің материалдарының негізгі физикалық қасиеттері;
- өңделген бөлшектерге ұсынылған сұраныстар;
- сәулемен өңдеудің түрлері;
- профилактикалық жұмысты өткізудің тәртібі;
- жоғарғы вольтті құрылғымен жұмыс істеудің ережесі
- бағдарламамен басқаратын құрылғы жұмысының ерекшелігі;
- кедір-бұдырлықтың жіберулері, қондырғылары, квалитеті және шегі
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлік жұмысты орындау;
- сәулелі қондырғыларда типтік бөлшектерді өңдеу және орындау;
- қондырғы профилактикасын тарату;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.1
Квалификация: 111402 2 – Газбен кесуші
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология
Газбен кесуші
Металды кесу және дәнекерлеу туралы қысқаша мәлімет. Дәнекерлік қосылыстар және жіктер. Металдарды кесу және газды дәнекерлеу кезінде пайдаланылатын материалдар. Газбен кесуге арналған құрылғы және аппаратура. Оттегімен кесудің технологиясы. Машинамен оттекті кесудің технологиясы. Оттегімен кесуге арналан машиналар. Газбен кесу кезіндегі өзгерістер және оларды бақылау. Газбен кесу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- түрлі жүйедегі генераторлардың және қолмен кескіштердің, тасымалды машиналардың және стационарлы қызмет көрсетушілердің құрылысы;
- фотоэлектронды және бағдарламалы, ауқымды-дистанциялық құрылым;
- арнаулы тетіктердің
құрылысы, жылытып кесудегі металдардың және қорытпалардың қасиеті; материалдарды кесу барысы, кесу тәртібінің шегі.
Іскерліктер:
- торғынмен кесуге рналған машиналарда қолмен өлшеу бойынша, түрлі материалдардан жәй және күрделі бөлшектерден жасалған фигуралы кескіндерді және оттегіні тарату, соның ішінде, фотоэлектронды және бағдарламамен басқару;
- қолмен кесумен оттегіні тарату;
- кесудің сапасын көзбен көріп бақылау;
- кесу кезінде өзгерістерді ескерту және жою;

БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.2.1
Квалификация: 111403 2 – Контролер сварочных работ*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология
Контроль сварочных работ
Краткие сведения о сварке металла. Сварные соединения и швы. Дефекты сварных соединений. Предварительный и текущий контроль. Радиационная, ультразвуковая; магнитная и вихретоковая дефектоскопии. Контроль течеисканием.
Оценка свариваемости и другие виды испытаний сварных соединений.
Организация контроля сварки.
Техника безопасности при контроле качества сварки
Знания:
- способы и методы контроля и испытания сварных соединений узлов, изделий и оборудования, уникальных и дорогостоящих изделий и конструкций;
- способы и методы контроля установок и приборов для рентгено- и гаммаграфирования, цветной, магнитопорошковой и ультразвуковой дефектоскопии;
- принцип работы электронно-лучевой сварочной установки;
- руководящие нормативно-технические документы; государственные и отраслевые стандарты, технические условия, общие положения и правила контроля в пределах выполняемой работы.
Умения:
- выявлять, анализировать, систематизировать виды брака;
- оформлять соответствующие документы.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.3.1
Квалификация: 111404 2 - Электрогазосварщик*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Специальная технология
Электрогазосварка
Основы слесарного дела.
Понятие о сварке. Классификация видов сварки. Сварные соединения и швы. Электрическая дуга и ее применение при сварке. Тепловые процессы при сварке. Металлургические процессы при сварке. Напряжения и деформации при сварке. Свариваемость металлов и свойства сварных соединений. Электродные материалы. Источники питания для дуговой сварки. Технология ручной дуговой сварки. Подготовка деталей под сварку; выбор режимов при ручной дуговой сварке. Способы заполнения швов. Дуговая наплавка; материалы для наплавки. Дуговая резка. Высокопроизводительные методы ручной дуговой сварки. Особенности сварки различных сталей, чугуна, цветных металлов. Классификация сварных конструкций; особенности сварки типовых конструкций. Дефекты и контроль сварных швов и изделий. Краткие сведения о сварке и резке металла. Материалы, применяемые при газовой сварке и резке металлов. Сварочное пламя.
Оборудование и аппаратура для газовой сварки и резки.
Технологию газовой сварки различных материалов.
Технология кислородной резки.
Технология машинной кислородной резки.
Машины для кислородной резки. Технология и аппаратура газоэлектрической резки.
Дефекты и контроль качества при газовой сварке и резке.
Техника безопасности при газовой сварке и резке
Знания:
- устройство обслуживаемых электросварочных и плазморезательных машин, газосварочной аппаратуры, автоматов, полуавтоматов и плазмотрона;
- требования, предъявляемые к сварочному шву;
- способы подбора марок электродов в зависимости от марок сталей;
- свойства и значение обмазок электродов;
- строение сварного шва;
- способы их испытания и виды контроля;
- правила подготовки деталей и узлов под сварку и заварку;
- правила подбора режима нагрева металла в зависимости от марки металла и его толщины;
- причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в свариваемых изделиях и меры их предупреждения;
- основные технологические приемы сварки и наплавки деталей из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов;
- режим резки и расхода газов при кислородной и газоэлектрической резке;
- устройство обслуживаемых электросварочных и плазморезательных машин, газосварочной аппаратуры, автоматов, полуавтоматов и плазмотрона;
- причины возникновения дефектов при сварке и способы их предупреждения
Умения:
- выполнять слесарные работы по подготовке металла к сварке;
- выполнять работы по дуговой сварке конструкций и трубопроводов из конструкционных сталей, цветных металлов и сплавов;
- производить наплавку сложных деталей и инструмента;
- производить предварительный и сопутствующий подогрев при сварке деталей с соблюдением заданного режима;
- предупреждать возникновение дефектов при сварке и устранять их;
- производить визуальный контроль качества сварных узлов;
- выполнять работы по газовой сварке конструкций и трубопроводов из различных материалов;
- выполнять кислородную прямолинейную и фигурную резку простых и сложных деталей из различных материалов по разметке вручную на машинах для кислородной резки, в том числе, с фотоэлектронным и программным управлением;
- выполнять ручную кислородную резку;
- визуально контролировать качество резки;
- предупреждать возникновение дефектов при сварке и устранять их
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
ПК 2.4.1
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение
Слесарные работы.
Очистка металла
Разметка
Рубка, гибка пластин и труб.
Резка пластин и труб
Опиливание плоскости и ребер пластин, труб
Сверление, пробивка отверстий
Сборочно-сварочные работы.
Инструктаж по технике безопасности при выполнении сборочно-сварочных работ. Ознакомление с оборудованием для ручной дуговой сварки (РДС).
Дуговая наплавка валиков на пластины. Сборка стыковых, угловых, тавровых и нахлесточных соединений. Однослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Дуговая резка покрытыми электродами. Многослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Прожигание и заплавка отверстий в пластинах и трубах. Сварка стыковых и угловых швов в наклонном положении. Сварка легированных сталей. Сборка и сварка несложных узлов металлоконструкции.
Ручная дуговая сварка горизонтальных и вертикальных швов. РДС поворотных и неповоротных стыков труб, приварка, варка фланцев. Проверка сварных швов на плотность.
Умения:
- подготовить металл и материалы к сварке;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- выполнить сборку несложных соединений;
- наплавить валики и сварить пластины, арматурные стержни в нижнем положении встык, угол, тавр, нахлест;
- разрезать металл электрической дугой покрытыми электродами;
- наплавить валики и сварить пластины в наклонном, горизонтальном и вертикальном положениях и многослойными швами;
- наплавлять поверхности различной конфигурации;
- выполнять поворотные стыки труб;
- выполнять горизонтальные и вертикальные, стыковые и угловые швы;
- выполнять поворотные и неповоротные стыки труб, операционным швом, сваривать угловые и кольцевые швы фланцев;
- проверять сварные швы на плотность водой и керосином.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 02
Учебная практика:
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и сварочных цехах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки металла к сварке.
Ознакомление со сварочным оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
- подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления, содержать их в надлежащем порядке
- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
- подготавливать металл к сварке
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 03
Технологическая практика
Ручная дуговая сварка изделий из чугуна и цветных металлов
Ручная дуговая сварка изделий из чугуна. Ручная дуговая сварка цветных металлов и их сплавов. Наплавка твердыми сплавами.
Газовая сварка и резка металла.
Оборудование и аппаратура для газовой сварки и резки. Технология газовой сварки металла. Кислородная резка металла. Комплексные работы по газовой сварке и резке металла.
Умения:
-сваривать чугун при ремонтных работах;
-сваривать цветные металлы;
-организовывать рабочее место при газосварочных работах;
-выполнять работы с ацетиленовым генератором и сварочной горелкой;
- накладывать сварные швы газовой сваркой;
- выполнять работы кислородной резкой;
-собирать и сваривать газовой сваркой несложные узлы металлоконструкций.
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПП 04
Преддипломная практика
РДС металлоконструкций из малоуглеродистой и низколегированной стали во всех пространственных положениях. РДС конструкций из высокоуглеродистых и легированных сталей. РДС поворотных и неповоротных стыков труб приварка фланцев. Механизированная сварка металлоконструкции.
Газовая сварка и резка металла. Ручная дуговая сварка изделий из чугуна и цветных металлов. Наплавочные работы. Высокопроизводительные способы сварки.Контроль качества сварных конструкций.
Умения:
- выполнять работы по сборке и РДС металлоконструкции из малоуглеродистых и низколегированных сталей во всех пространственных положениях;
- собирать и сваривать конструкции из высокоуглеродистых и легированных сталей;
- собирать и сваривать поворотные и неповоротные стыки труб, приваривать фланцы;
- проверять сварные швы на плотность;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций на полуавтоматических машинах в среде защитного газа и порошковой проволокой; - выполнять работы по сборке и сварке конструкций на автоматических машинах под флюсом;
- организовывать рабочее место при газовой сварке и резке металла;
- собирать и сваривать газом трубы малого диаметра и металлоконструкции из малоуглеродистых и легированных сталей, а также цветных металлов;
- выполнять работы по сборке и сварке конструкций горячей и холодной сваркой чугуна;
- сваривать медью, алюминием, титаном и др. цветными металлами и их сплавами;
- выполнять работы ручной дуговой и газовой наплавкой различных поверхностей;
- выполнять сварку спаренными электродами, гребенкой электродов, погруженной дугой и др.;
- выполнять работы по контролю и качеству сварных конструкций.
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9.10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
Д00.01
Контроль качества сварных соединений
Общие понятия о качестве сварки и дефектах сварных соединений. Виды контроля. Неразрушающие методы контроля, разрушающие методы контроля. Оборудование для контроля сварных соединений. Выбор метода и организация контроля металлов и сварных соединений.
Знания:
- способы и методы контроля и испытания сварных соединений узлов, изделий и оборудования, уникальных и дорогостоящих изделий и конструкций;
- способы и методы контроля установок и приборов для рентгено- и гаммаграфирования, цветной, магнитопорошковой и ультразвуковой дефектоскопии;
- принцип работы электронно-лучевой сварочной установки;
- руководящие нормативно-технические документы; государственные и отраслевые стандарты, технические условия, общие положения и правила контроля в пределах выполняемой работы.
Умения:
- выявлять, анализировать, систематизировать виды брака;
- оформлять соответствующие документы.
БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
(в группах с неказахским языком обучения)
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функции языка в обществе;
- государственного языка;
- сущности профессиональной лексики;
-терминологии по специальности.
Умения:
- определять графические и фонетические свойства;
- толковать значение слов;
- определять основные синтаксические конструкции;
- употреблять в речи профессиональную терминологию;

БҚ1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.2.1
Квалификация: 1114003 2–Дәнекерлеу жұмыстарының бақылаушысы
АП 00
Арнайы пәндер
АП01
Арнайы технология
Дәнекерлеу жұмыстарын бақылау
Металды дәнекерлеу туралы қысқаша мәлімет. Дәнекерлік қосылыстар және жіктер. Дәнекерлік қосылыстардың өзгерістері. Алғашқы және қазіргі бақылау. Радиациялық, ультрадыбысты, магнитті және құйынды ақаукөргіш. Дәнекерлеу бағасы және дәнекерлік қосылысты сынаудың басқа да түрлері. Дәнекерлеуді бақылауды ұйымдастыру. Сапалы дәнекерлеу кезіндегі техника қауісіздігі.
Білімдер:
- бақылаудың амалдары және әдістері, дәнекерлеп жалғанған бірегей және қымбат тұратын өнімдерді және тігістерді, құрылымдарды, өнімдерді сынау;
- рентгенді-граммаграфирлеу, түсті, магнитті уатылған және ультрадыбысты ақаукөргіштерге арналған қондырғыларды және құралдарды бақылаудың әдістері және амалдары;
- электронды-сәулелі дәнекерлі қондырғының жұмыс ұстанымы;
- басқаратын нормативті-техникалық құжаттар; мемлекеттік және саласы стандарттар, техникалық жағдайлар, орындалған жұмыс шамасындағы бақылау ережесі және жалпы жайлар.
Іскерліктер:
- ақау түрлерін талдау, жүйелеу, айқандау;
- сәйкес келетін құжаттарды жабдықтау.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.3.1
Квалификация: 111404 2- Электргазбен дәнекерлеуші
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология
Электргазбен дәнекерлеу
Слесарьлік істің негіздері.
Дәнекерлеу туралы түсінік. Дәнекерлеу түрлерінің топтамасы. Дәнекерлік қосылыстар және жіктер. Электрлік доға және оны дәнекерлеу кезінде пайдалану. Дәнекерлеу кезіндегі жылу барысы. Дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық барыс. Дәнекерлеу кезіндегі өзгеріс және күштілік. Металдардың пісуі және дәнекерлеу қосылыстарының қасиеті. Электродты материалдар. Доғалы дәнекерлеуге арналған қоректену көздері. Қолмен доғалы дәнекерлеудің технологиясы. Қолмен доғалы дәнекерлеу кезіндегі тәртіпті таңдау. Жіктерді толықтыру әдістері. Доғалап қалқыту. Қалқытуға арналған материалдар доғалап кесу. Қолмен доғалы дәнекерлеудің жоғарғы өнімді әдістері. Түрлі болаттарды, шойынды, түсті металдарды дәнекерлеудің ерекшеліктері. Дәнекерлік құрылымның топтамасы. Типтік құрылымды дәнекерлеудің ерекшеліктері. Дәнекерленген жіктерді және өнімдерді бақылау және өзгерісі. Металды кесу және дәнекерлеу туралы қысқаша мәлімет. Металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезінде пайдаланылатын материалдар. Дәнекерлік от. Торғынмен дәнекерлеуге және кесуге арналған аппартура және құрылғы. Түрлі материалдарды газбен дәнекерлеу технологиясы. Оттегімен кесу технологиясы. Машинамен оттекті кесу технологиясы. Газдыэлектрлік кесу аппаратурасы және технологиясы. Газбен кесу және дәнекерлеу кезіндегі сапаны бақылау және өзгерту. Газбен кесу және дәнекерлеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қызмет көрсететін электрмен дәнекерлеу машинасының, газбен дәнекерлеуші аппаратураның, автоматтардың, жартылай автоматтардың және плазматронның құрылысы;
- дәнекерлі тігіске ұсынылған қажеттілік;
- болаттардың үлгілеріне байланысты электродтардың үлгілерін таңдау әдістері;
- электродтарды майлаудың қасиеттері және тағайындау;
- дәнекерлі тігістерді құру;
- бақылаудың түрлерінің және оларды сынаудың әдістері;
- дәнекерлеу және пісіру бойынша бөлшектерді дайындау ережесі;
- металл үлгісіне және оның қалыңдығына байланысты металды ысыту тәртібін таңдау ережесі;
- дәнекерленген өнімдердің өзгруінің және ішкі күштіліктің пайда болуының себептері және олардың ескетулерінің шаралары;
- дәнекерлеудің негізгі технологиялық қабылдаулары және түрлі болаттардың, шойынның, түсті металдардың және қорытпалардың бөлшектерін қалқыту;
- оттегімен және газэлектрмен кесу кезіндегі торғындардың шығыны және кесу тәртібі;
- қызмет көрсететін электрмен дәнекерлеу машиналарының, торғынмен дәнекерлеу аппаратурасының, автоматтардың және жартылай автоматтардың құрылысы.
- дәнекерлеу кезіндегі пайда болған өзгерістердің себептері және олардың ескертулерінің әдістері.
Іскерліктер:
- металды дәнекерлеуге дайындау бойынша слесарьлік жұмыстарды орындау;
- құрылымды болаттардан, түсті металдардан және қорытпалардан жасалған құбыр жүргізуді және құрылымды доғалап дәнекерлеу бойынша жұмысты орындау.
- күрделі бөлшектердің және құралдардың қалқығыштарын шығару.
- берілген тапсырманы сақтаумен бөлшектерді дәнекерлеу кезінде алғашқы және сәйкестенген жылуларды шығару;
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістердің пайда болуын ескерту және оларды жою;
- дәнекерленген тігістердің сапасын көзбен көріп, бақылап тарату;
- түрлі материалдардан жасалған құбыр жүргізу және құрылымды торғынмен дәнекерлеу бойынша жұмысты орындау;
- торғынмен кесуге рналған машиналарда қолмен өлшеу бойынша, түрлі материалдардан жәй және күрделі бөлшектерден жасалған фигуралы кескіндерді және оттегіні тарату, соның ішінде, фотоэлектронды және бағдарламамен басқару;
- қолмен оттегіні кесуді орындау;
- кесу сапасын көзбен көріп, бақылау.
- дәнекерлеу кезіндегі өзгерістердің пайда болуын ескерту және оларды жою.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.4.1
ӨО жКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік оқыту
Слесарлық жұмыстар.
Металл тазалау
Белгі қою
Пластиналарды және құбырларды шабу, ию, кесу.
Пластиналар мен құбырларды кесу.
Жазықтықты және пластина шеттерін, құбырды егеу.
Бұрғылау, саңылау жасау.
Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстары.
Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстарын атқарғанда ТҚ нұсқамасы. ҚДД үшін жабдықтармен таныстыру. Біліктерді пластинаға доғалы жапсыру.
Жапсарлы, бұрышты, таврлы біріктірулерди жинау. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды бір қабат дәнекерлеу. Жабық электродтармен доғалы кесу. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды көп қабат дәнекерлеу. Пластиналар мен түтіктерге саңылау жасау. Еңкейген жағдайда жапсарлы, бұрышты жапсырмаларды дәнекерлеу. Жылтыр болатты дәнекерлеу. Металл құрылысының жай түйінділерін жинау және дәнекерлеу. Тік, көлденең жапсырмаларды қолмен доғалы дәнекерлеу. Бұрылатын, бұрылмайтын түтік жасарларын қолмен доғалы дәнекерлеу, фланецтерді дәнекерлеу. Дәнекерлеу жапсырмаларын тығыздыққа тексеру. Жоғары өндірісті дәнекерлеу тәсілдері.
Іскерліктер:
- металл мен материалды дәнекерлеуге дайындау;
- жұмыс орынды және құралдарды дайындау;
- күрделі емес біріктірулерді жинау;
- төменгі жағдайда валиктерді балқыту және пластинаны, арматуралық стерженьді дәнекерлеу;
- жабық электродтармен электрдоғамен кесу;
- тік және көлденең жағдайда және көп қабатты жапсырмалау арқылы валикті балқыту, пластинаны дәнекерлеу;
- әрқилы конфигурациялы жазықтықты бағыттау;
- құбырлардың бұрылмалы түйіспелерін орындау;
- тік,
Көлденең және жапсарма, бұрыштық түйіспелерді орындау
Дағдылар:
- құбырлардың бұрылмалы, бұрылмайтын түйіспелерін орындау, фланецтердің бұрыштық, сақиналы түйіспелерін орындау;
- дәнекерленген түйіспелерді сумен, керосинмен тығыздыққа тексеру
- қосарланған электродтармен дәнекерлеу технологиясы т.б.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КП02
Оқыту практикасы:
Мекемемен танысу. Мекеме өндіретін өнім. Мекеменің негізгі жабдығымен танысу. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Дайындау және дәнекерлеу цехтарындағы жұмыстың ұйымдастырылуымен, жұмыс орындарымен, көлік құралдарымен танысу,.
Металды дәнекерлеуге дайындау ережесімен танысу. Дәнекерлеу жабдықтарымен және аппаратурамен, оларға қызмет ету ережелерімен танысу.
Іскерліктер:
- жабдықтар мен құралдарды жұмысқа дайындау, оларды тиісті тәртіпте ұстау;
- металды дәнекерлеуге дайындау.
дағдылар:
- еңбек қауіпсіздігі және ішкі тәртіп ережелерін сақтау;
БҚ 7,8,9,10.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КП03
Технологиялық практика
Шойын және түсті металлдарды қолмен доғалы дәнекерлеу.
Шойынды қолмен доғалы дәнекерлеу. Түсті металлдарды және оның ертінділерін қолмен доғалы дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыта қаптау.
Металлды газбен
дәнекерлеу және кесу.
Дәнекерлеу жабдығы және аппаратурасы.Металлды газбен кесу технологиясы. Металлды кислородпен кесу. Металлды газбен кесі және дәнекерлеу бойынша кешенді жұмыстар.
Іскерліктер:
- шойынды жөндеу жұмыстары кезінде дәнекерлеу;
- түсті металлды дәнекерлеу;
- дәнекерлеу жұмыстары үшін жұмыс орынын дайындау;
- ацетилен генераторымен және дәнекерлеу қыздырғышымен жұмыс орындау;
- газбен дәнекерлеу арқылы жапсырмалар жасау;
- кислородпен кесу;
Дағдылар:
- металлқұрылғыларын газбен дәнекерлеу арқылы жинау, дәнекерлеу және күрделі емес түйіндер жасау;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7,8,9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КП 04
Диплом алдындағы практика
Барлық жазықтық жағдайында аз көміртекті және төменлегірлі болатты ҚДД.
Жоғары көміртекті және легірлі болатты ҚДД.
Бұрылатын, бұрылмайтын құбырларды ҚДД, фланец жапсыру.
Металлқұрылғыларын механикалық дәнекерлеу.
Металлды газбен кесу, дәнекерлеу.
Шойын және түсті металлды қолмен доғалы дәнекерлеу.
Жапсырмалау жұмыстары
Дәнекерленген құрылғылар сапасын бақылау.
Іскерліктер:
Барлық жазықтық жағдайында аз көміртекті және төменлегірлі болатты ҚДД жұмыстарын орындау.
Жоғары көміртекті және легірлі болатты құрылғыларды жинау дәнекерлеу.
Бұрылатын, бұрылмайтын құбырларды ҚДД, фланец жапсыру құрылғыларын жинау, дәнекерлеу.
Дәнекерлеу тйіспелерін тығыздыққа тексеру.
Газдан қарғанысы бар ортада жартылай автоматты машинада құрылғыларды жинау және дәнекерлеу.
Автоматты машиналарда флюс арқылы құрылғыларды жинау және дәнекерлеу. дәнекерлеу жұмыстары үшін жұмыс орынын дайындау;
Кіші диаметрлі құбырларды, аз көміртекті және легірлі болат құрылғыларын, сонымен қатар түсті металл құрылғыларын жинау, дәнекерлеу.
Дағдылар:
Ыстық және суық дәнекерлеу арқылы болат құрылғыларды жинау, дәнекерлеу.
Мыспен, алююминимен, титанмен т.б. түсті металлмен және олардың қорытпаларымен дәнекерлеу.
Әр қилы жазықтықты қолмен доғалы және газбен дәнекерлеу.
Дәнекерленген құрылғылардың сапасын бақылау.
БҚ 7,8,9,10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
БҰАП
Дәнекерленген біріктірулердің сапасын бақылау.
Дәнекерленген құрылғылардың сапасы және ақауы туралы жалпы түсінік. Бақылау түрлері.
Бақылаудың бұзылмайтын түрлері, бұзылатын түрлері. Дәнекерленген біріктірулерді бақылау құралы. Металл мен дәнекерленген біріктірулерді бақылау әдісін таңдау және ұйымдастыру.
Білімдер:
- Дәнекерленген біріктіру түйіндерін, заттар мен құралдарды, қымбат бұйымдарды және құрылғыларды бақылау және сынау түрлері мен әдістері;
- Рентгендік және гаммаграфиялық, түсті, магнитұнтақты және ультрадыбысты дефектоскопия үшін құрылғылары мен құралдарды бақылау әдістері мен түрлері;
- электронды-сәулелі дәнекерлеу құрылғысының жұмыс жасау принципі;
- басқару нормативтік-техникалық құжаттар;
- мемлекеттік және салалық стандарттар техникалық жағдайлар жұмысты бақылаудың жалпы ережелері.
Іскерліктер:
- ақау түрлерін анықтау, қорытындылау, жүйелеу;
-қажетті құжаттар дайындау.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9.10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
Пәндердің циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖПБ 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП01
Кәсіби қазақ тілі
(қазақ тілінде оқымайтын топтарда)
Мамандық бойынша кәсіптік қатынасқа қажетті лексикалық-грамматикалық материал; сөйлеу қызметінің әрқилы түрлері және сөз түрлері (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогтық). Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- қоғамдағы тілдің қызметі;
- мемлекеттік тілді;
- кәсіптік лексиканың мәні;
- мамандық терминологиясын.
Іскерліктер:
- графикалық және фонетикалық қасиеттерін анықтау;
- сөздің мағынасын түсіндіру;
- негізгі синтаксистік құрылымды анықтау;
- сөйлесуде кәсіптік терминологияны қолдану;

БК 5,6,7,8.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификации: 111405 3 - Техник, 111406 3 - Техник-механик
СД 01
Автоматизация производственных процессов и АСУТП отрасли
Общие вопросы автоматизации производственных процессов. Автоматизация технологических процессов сварки. Автоматизация общезаводских технологических объектов и установок. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Технические средства и подсистемы АСУТП.
Автоматические манипуляторы с программным управлением (промышленные роботы)
Знания:
- назначение и особенности работы элементов и блоков систем управления и их практическое применение;
- принципиальные электрические схемы;
- основные динамические характеристики элементов и систем;
- физическую сущность изучаемых явлений
Умения:
- выбирать схемы автоматизации;
- определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления;
- применять теорию автоматического регулирования при составлении структурных и функциональных схем различных систем;
- пользоваться справочной литературой
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
СД 02
Автоматическое регулирование и регуляторы
Элементы автоматизированных систем (АС). Общие сведения, характеристики, электромеханические измерительные преобразователи неэлектрических величин. Основные теории автоматизированного регулирования. Автоматические регуляторы (АР). Микропроцессоры в системах управления техническими процессами. Организация микропроцессорной системы, архитектура микропроцессорных систем управления
Знания:
- физические основы функционирования типовых элементов систем автоматического управления;
- устройство и конструкцию типовых элементов автоматики и управления;
- устройство и принцип действия специальных элементов автоматики
Умения:
- выбирать элементы автоматики
- обосновать выбор элементов автоматики для конкретной системы управления;
- грамотно эксплуатировать элементы автоматики;
- читать функциональные и электрические схемы;
- пользоваться нормативными, справочными материалами
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
СД 03
Эксплуатация автоматизированных установок
Монтаж и наладка приборов и средств автоматизации. Общие сведения об электромонтаже. Монтаж и наладка приборов и средств автоматического контроля и регулирования. Эксплуатация приборов и средств автоматизации. Общие сведения об эксплуатации. Особенности эксплуатации, монтажа и наладки автоматизированных систем управления технологическими процессами. Техника безопасности и организация службы эксплуатации электрооборудования и систем автоматизации
Знания:
- способы монтажа и наладки приборов и средств автоматизации;
- организацию работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования;
- организацию службы эксплуатации приборов и систем автоматизации
Умения:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации;
- организовывать работы по монтажу и наладке;
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики;
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
СД 04
Эксплуатация, ремонт и наладка сварочного оборудования
Износ деталей промышленного оборудования, пути повышения долговечности машин; технология сборки; технология ремонта сварочного оборудования; гидро-пневмопривод сборочного оборудования сварных конструкций; организация ремонта и модернизации оборудования; особенности эксплуатации ремонта и наладки отраслевого оборудования
Монтаж и наладка сварочного оборудования. Техника безопасности и организация службы эксплуатации промышленного оборудования
Знания:
- способы монтажа и наладки приборов и средств автоматизации;
- организацию работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования; источников питания сварочной дуги;
- организацию службы эксплуатации приборов и систем автоматизации.
Умения:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации;
- организовывать работы по монтажу и наладке сварочного оборудования;
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики;
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП
БК 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение
Слесарные работы.
Очистка металла. Разметка. Рубка, гибка пластин и труб. Резка пластин и труб. Опиливание плоскости и ребер пластин, труб. Сверление, пробивка отверстий
Сборочно-сварочные работы.
Инструктаж по технике безопасности при выполнении сборочно-сварочных работ. Ознакомление с оборудованием для ручной дуговой сварки (РДС).
Дуговая наплавка валиков на пластины. Сборка стыковых, угловых, тавровых и нахлесточных соединений. Однослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Дуговая резка покрытыми электродами. Многослойная сварка стыковых и угловых швов в нижнем положении. Прожигание и заплавка отверстий в пластинах и трубах. Сварка стыковых и угловых швов в наклонном положении. Сварка легированных сталей. Сборка и сварка несложных узлов металлоконструкции.
Ручная дуговая сварка горизонтальных и вертикальных швов. РДС поворотных и неповоротных стыков труб, приварка, варка фланцев. Проверка сварных швов на плотность.
Умения:
- подготовить металл и материалы к сварке;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- выполнить сборку несложных соединений;
- наплавить валики и сварить пластины, арматурные стержни в нижнем положении встык, угол, тавр, нахлыст;
- разрезать металл электрической дугой покрытыми электродами;
Навыки:
- наплавить валики и сварить пластины в наклонном, горизонтальном и вертикальном положениях и многослойными швами;
- наплавлять поверхности различной конфигурации;
- выполнять поворотные стыки труб;
- выполнять горизонтальные и вертикальные, стыковые и угловые швы;
- выполнять поворотные и неповоротные стыки труб, операционным швом, сваривать угловые и кольцевые швы фланцев;
- проверять сварные швы на плотность водой и керосином.

БҚ 5,6,7,8,
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
АП
Арнайы пәндер.
Біліктілігі: 111405 3- Техник, 111406 3 - Техник-механик
АП 01
Өндірістік барысты және ТБАБЖ салаларын автоматтандыру.
Өндіріс үдерісін автоматтандырудың жалпы сұрақтары. Дәнекерлеудің технологиялық үдерісін автоматтандыру. Жалпы зауыттық технологиялық объектілерді және жабдықтарды автоматтандыру. Технологиялық үдерістерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі. процессами (ТБАБЖ). ТБАБЖ техникалық құралдары және жүйешелері. Бағадрламалы басқарулы автоматтық манипуляторлар (өнеркәсіптік жұмыстар)
Білімдер:
- басқару жүйесінің әлементтері мен блоктарының ерекшеліктері мен қызмет аясы және олардың тәжірибелік қолданылуы;
- ұстанымды электр схемалары;
- элементтер мен жүйелердің негізгі динамикалық сипаттамасы;
- оқылғандардың физикалық маңызы;
Іскерліктер:
- автоматтандыру схемасын таңдау;
- басқару жүйесінің неғұрлым тиімді түрлері мен сипаттамаларын анықтау;
- әртүрлі жүйелердің құрылымдық және қызметтік схемасын жасауда автоматтық реттеу теориясын қолдану;
- анықтамалық әдебиетті қолдану;
БҚ 1,2,3,4.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.6.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.2
АП02
Автоматты реттеу және реттегіштер.
Автоматтандырылған жүйе элементтері систем (АЖ). Жалпы мағұлматтар, сипаттамалар, электрлі емес шамаларды электромеханикалық өлшеулер. Автоматтандырылған реттеудің негізгі теориялары. Автоматты реттегіштер. (АР). Техникалық үдерісті басқару жүйесіндегі микропроцессорлар. микропроцессорлы жүйені ұйымдастыру, басқарудың микропроцессорлы жүйесінің архитектурасы.
Білімдер:
- автоматты басқарудың бірыңғай элементтер жүйесінің физикалық негіздері мен қызметі;
- автоматты басқарудың бірыңғай элементтері құрылысы;
- автоматиканың арнаулы элементтерінің құрылысы мен қызметі.
Іскерліктер:
- автоматика элементтерін таңдау;
- автоматика элементтерін таңдауды басқарудың нақты жүйесіне негіздеу;
- автоматика элементтерін сауатты пайдалану;
- функционалды және электр схемаларын оқу;
- нормативтік, анықтамалық материалдарды пайдалану.
БҚ 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
АП 03
Автоматтандырылған жабдықтарды пайдалану.
Автоматтандыру құралдарын монтаждау және жөндеу. Электрмонтаждау туралы жалпы мағұлмат. Автоматты бақылау және реттеу құралдарын монтаждау және жөндеу. Автоматтандыру құралдарын пайдалану. Пайдалану туралы жалпы мағұлмат. Басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланудың, монтаждаудың және жөндеудің ерекшеліктері. Қауіпсіздік техникасы және электржабдықтары мен автоматтау жүйесінің қызметін ұйымдастыру.
Білімдер:
- Автоматтандыру құралдарын монтаждау және жөндеу тәсілдері;
- монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және жөнделген электр жабдығын пайдалануға тапсыру;
- автоматтандыру жүйесін және құралдарды пайдалану қызметін ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- Автоматтандыру құралдарын монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- монтаждау және жөндеужұмыстарын ұйымдастыру;
- электротехникалық жабдықтарды, құралдарды, автоматика құрылғыларын пайдалану;
- ТБАБЖ есептеу құралдарын жөндеу.
БҚ 1,2,3,4, 5
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
АП 04
Дәнекерлеу жабдығын пайдалану және жөндеу.
Өндірістік жабдық бөлшектерінің істен шығуы, машиналардың көп жылдар жұмыс жасауын арттыру жолдары. Жинау технологиясы; дәнекерлеу жабдығын жөндеу технологиясы; дәнекерлеу құрылғысының жинақтау жабдығының гидро-пневможетектер; жөндеуді ұйымдастыру және жабдықты модернизациялау; Салалық жабдықты пайдалану, жөндеу ерекшеліктері; дәнекерлеу жабдығын жөндеу Қауіпсіздік техникасы және өндірістік жабдықты пайдалану қызметін ұйымдастыру
Білімдер:
- Автоматтандыру құралдарын монтаждау әдістері;
- монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және жөнделген электр жабдығын пайдалануға тапсыру;
Дәнекерлеу доғасының қоректену көзі;
- жабдықтарды, құралдарды, автоматика құрылғыларын пайдалану қызметін ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- автоматтандыру құралдарына жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- дәнекерлеу жабдығын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- электротехникалық
құрылғылар, құралдар және автоматика құралдарын пайдалану;
- ТБАБЖ есептеу құралдарын жөндеу.
БҚ 1,2,3,4, 5,6,7,8,9, 10,11,12
КҚ 3.5.1
КҚ 3.6.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.2
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика.
КП 00
Кәсіптік практика
КП01
Өндірістік оқыту.
Слесарлық жұмыстар.
Металл тазалау. Белгі қою
Пластиналарды және құбырларды шабу, ию, кесу. Пластиналар мен құбырларды кесу.
Жазықтықты және пластина шеттерін, құбырды егеу. Бұрғылау, саңылау жасау. Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстары. Жинақтау-дәнекерлеу жұмыстарын атқарғанда ТҚ нұсқамасы. ҚДД үшін жабдықтармен таныстыру. Біліктерді пластинаға доғалы жапсыру.
Жапсарлы, бұрышты, таврлы біріктірулерди жинау. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды бір қабат дәнекерлеу. Жабық электродтармен доғалы кесу. Төменгі жағдайда жапсарлы және бұрышты жапсырмаларды көп қабат дәнекерлеу. Пластиналар мен түтіктерге саңылау жасау. Еңкейген жағдайда жапсарлы, бұрышты жапсырмаларды дәнекерлеу. Жылтыр болатты дәнекерлеу. Металлқұрылысының жай түйінділерін жинау және дәнекерлеу. Тік, көлденең жапсырмаларды қолмен доғалы дәнекерлеу. Бұрылатын, бұрылмайтын түтік жасарларын қолмен доғалы дәнекерлеу, фланецтерді дәнекерлеу. Дәнекерлеу жапсырмаларын тығыздыққа тексеру.
Іскерліктер:
- металл мен материалды дәнекерлеуге дайындау;
- жұмыс орынды және құралдарды дайындау;
- күрделі емес біріктірулерді жинау;
- төменгі жағдайда валиктерді балқыту және пластинаны, арматуралық стерженьді дәнекерлеу;
- жабық электродтармен электрдоғамен кесу;
- тік және көлденең жағдайда және көп қабатты жапсырмалау арқылы валикті балқыту, пластинаны дәнекерлеу.;
- әрқилы конфигурациялы жазықтықты бағыттау;
- құбырлардың бұрылмалы түйіспелерін орындау;
Дағдылар:
- тік, көлденең және жаспсарма, бұрыштық түйіспелерді орындау
- құбырлардың бұрылмалы, бұрылмайтын түйіспелерін орындау, фланецтердің бұрыштық, сақиналы түйіспелерін орындау;
- дәнекерленген түйіспелерді сумен, керосинмен тығыздыққа тексеру

БК 1,2,3,4,5,6, 7, 8,9,10
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 02
Учебная практика:
Ознакомление с предприятием. Продукция, выпускаемая предприятием. Ознакомление с основным оборудованием предприятия. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятии. Ознакомление с организацией работы в заготовительных и сварочных цехах, с рабочими местами, транспортными средствами.
Ознакомление с правилами подготовки металла к сварке.
Ознакомление со сварочным оборудованием и аппаратурой, правилами их обслуживания.
Умения:
- подготавливать к работе оборудование, инструменты и приспособления, содержать их в надлежащем порядке
- подготавливать металл к сварке
Навыки:- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 03
Ознакомительная практика:
Структура производства и организация труда на предприятии. Основные цеха предприятия, технологический процесс изготовления продукции, оборудование. Технические (вспомогательные) службы, их задачи и основные функции. Комплексная система управления качеством труда и продукции на предприятии.
Планирование труда и контроль качества работ на производственном участке, на рабочем месте.
Умения:
- применять знания по планированию и контролю качества работ на производственном участке, на рабочем месте
Навыки:- соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка
БК 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 04
Технологическая практика: Работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием, изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт сварочного оборудования.
умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика;
навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде;
БК1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12
ПК 3.5.1
ПК 3.6.1
ПК 3.5.2
ПК 3.6.2
ПП 05
Преддипломная практика: развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; выполнение работ на основе технической документации, применяемой на производстве с выходом, как правило, в конце обучения на нормы квалифицированных рабочих соответствующего разряда;
самостоятельно разрабатывать и осуществлять мероприятия по наиболее эффективному использованию рабочего времени, повышению качества продукции, экономному расходованию сырья и материалов; выявление технических неполадок оборудования и применение мер к их устранению; систематизация материалов для выполнения дипломного проектирования, обобщение материалов и оформление отчета.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений предприятия;
- подбирать исходный материал для дипломного проектирования в соответствие с темой
навыки:
- руководство отдельной группой работников;
- проводить инструктаж по технике безопасности.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК3.6.1
ПК 3.6.2
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения
БК 3
Работать самостоятельно и в команде
БК 4
Работать на качество результата
БК 5
Организовывать рабочее место
БК 6
Планировать рабочее время
БК 7
Планировать собственные трудовые действия
БК 8
Решать проблемы на рабочем месте
БК 9
Искать и систематизировать необходимую информацию
БК 10
Работать с технической документацией
БК 11
Анализировать проблемы организации производственного процесса и принимать решения
БК 12
Руководить другими работниками
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ 1,2,3,4,5,6, 7, 8, 9, 10
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ3.6.1
КҚ 3.6.2
КП02
Оқу практикасы:
Мекемемен танысу. Мекеме өндіретін өнім. Мекеменің негізгі жабдығымен танысу. Еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Дайындау және дәнекерлеу цехтарындағы жұмыстың ұйымдастырылуымен, жұмыс орындарымен, көлік құралдарымен танысу,
Металды дәнекерлеуге дайындау ережесімен танысу. Дәнекерлеу жабдықтарымен және аппаратурамен, оларға қызмет ету ережелерімен танысу.
Іскерліктер:
- жабдықтар мен құралдарды жұмысқа дайындау, оларды тиісті тәртіпте ұстау;
- металды дәнекерлеуге дайындау.
Дағдылар:
- еңбек қауіпсіздігі және ішкі тәртіп ережелерін сақтау;
БҚ 1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ3.6.1
КҚ 3.6.2
КП03
Танымдылық практика:
Мекемедегі өндіріс құрылымы және еңбек ұйымдастыру. Мекеменің негізгі цехтары, өнім, жабдық даярлаудың технологиялық үдерісі. Техникалық (көмекші) қызметтер, олардың міндеттері мен негізгі қызметі. Мекемедегі еңбек және өнім сапасын басқарудың кешенді жүйесі.
Еңбекті жоспарлау және өндірістік учаске мен жұмыс орнындағы жұмыс сапасын бақылау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаске мен жұмыс орнындағы жұмыс сапасын жоспарлау және бақылау бойынша алған білімді қолдану.
Дағдылар:
- еңбек қауіпсіздігі және ішкі тәртіп ережелерін сақтау;
БҚ 1,2,3,4,5,6,
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КП04
Технологиялық практика:
Технологиялық қызмет етумен байланысты нақты жұмыс орнындағы жұмыс, берілген мамандық бойынша жұмыс өндірісі тәсілдері және еңбектің алдыңғы тәсілдерін, материалды үнемді пайдалану тәсілдерін үйрену.; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын үйрену, дәнекерлеу жабдығын жөндеу құжаттарын ресімдеу.
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс өндірісіне құжаттар ресімдеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттар ресімдеу;
- оқушы лауазымында жабдықтарға қызмет ету және жөндеу жүргізу;
дағдылар:
- жабдықтарды жөндеу бойынша техникалық құжаттармен жұмыс жасау;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс жасау;
- бригадада жұмыс жасау;
БҚ 1,2,3,4,5,6.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ3.6.1
КҚ 3.6.2
КП04
Диплом алдындағы практика:
Техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін қызмет аясында жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту; өндірісте қолданылатын техникалық құжаттар негізінде жұмыстар орындау, ережедегідей, тиісті дәрежедегі білікті мамандар мөлшеріне оқытудың соңында;
Жұмыс уақытын неғұрлым тиімді пайдалану, өнім сапасын арттыру, шикізат пен материалдарды үнемді пайдалану бойынша өз бетімен шаралар әзірлеп, іске асыру; жабдықтардың техникалық ақауларын табу және оларды жоюдың шараларын қолдану; дипломдық жобалар орындауда материалдарды жүйелендіру, жинақтау және есеп беруді ресімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістік учаске жұмысын қортындылау;
- мекеменің барлық құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын қортындылау;
- тақырыпқа сәйкес дипломдық жоба үшін материал таңдау;
Дағдылар:
- жұмыскерлердің жеке топтарына басқару жасау;
- қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық жүргізу;
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ3.6.1
КҚ 3.6.2
Ескерту: 1 кесте. Базалық құзырет.
Құзырет коды
Базалық құзырет
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.
БҚ 4.
БҚ 5.
БҚ 6.
БҚ 7.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10.
БҚ 11.
БҚ 12.
Өмір бойы өз білімдері мен шеберлігін жаңалау.
Адамаралық және коммуникативтік мінез–құлық ережесін сақтау.
Өз бетінше және командамен жұмыс істей білу.
Сапа нәтижесіне еңбек ету.
Жұмыс орнын ұйымдастыру.
Жұмыс уақытын жоспарлау.
Жеке еңбек қызметін жоспарлау.
Жұмыс орнында мәселелерді шешу.
Керекті ақпаратты қолдану және жүйелеу.
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
Өндірістік процесті ұйымдастыру мәселелерін талдау мен шешім қабылдау.
Басқа қызметкерлерді басқару.
Кесте 2. Кәсіптік құзырет
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1
111401 2 - Сварщик (всех наименований)
ПК 2.1.1 - Сваривать лазером
ПК 2.1.2 - Сваривать на электронно-лучевых сварочных установках
ПК 2.1.3 - Сваривать на автоматических и полуавтоматических машинах
ПК 2.1.4 - Сваривать на контактных машинах
ПК 2.1.5 - Сваривать электрической дугой
ПК 2.1.6 - Сваривать на аргонодуговых машинах.
2.2. 111402 2 - Газорезчик*
ПК 2.2.1 - Резать газовым пламенем
2.3 111403 2 - Контролер сварочных работ*
ПК 2.3.1 - Контролировать качество сварочных работ
2.4
111404 2 - Электрогазосварщик*
ПК 2.4.1 - Сваривать и резать электрической дугой
ПК 2.4.2 - Сваривать газовым пламенем
ПК 2.4.3 - Резать газовым пламенем
3. специалист среднего звена
3.1.
111405 3 - Техник
ПК 3.5.1 - Внедрять технологии сварочных процессов
ПК 3.5.1 - Проводить профилактику, техническое обслуживание и ремонт электрического оборудования
111406 3 - Техник-механик
ПК 3.6.1 - Внедрять технологии сварочных процессов
ПК 3.6.1 - Проводить профилактику, техническое обслуживание и ремонт электрического оборудования
Приложение 187
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 583
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям) Технологические машины и оборудование
Специальность: 1115000 - Электромеханическое оборудование промышленности (по видам)

2. Жоғары деңгей
2.1 111401 2 - "Дәнекерлеуші" (барлық атаулары)
КҚ 2.1.1 – Доғалы электрмен дәнекерлеу.
КҚ 2.1.2 - Контактты машинада дәнекерлеу.
КҚ 2.1.3 - Электронды-сәулелі дәнекерлеу құрылғыларында дәнекерлеу.
КҚ 2.1.4 - Автоматты және жартылай автоматты машиналарда дәнекерлеу.
КҚ 2.1.5 - Лазермен дәнекерлеу.
КҚ 2.1.6 - Аргонодоғалы машиналарда дәнекерлеу.
2.2. 111402 2 "Газбенкесуші"
КҚ 2.2.1 – Газ отымен кесу.
2.3 111403 2 - "Дәнекерлеу ісінің бақылаушысы"
КҚ 2.3.1 – Дәнекерлеу жұмыстарының сапасын бақылау.
2.4 111404 2 -"Газбенэлектрдәнекерлеуші"
КҚ 2.4.1 – Электрлі доғамен дәнекерлеу мен кесу.
КҚ 2.4.2 - Газ отымен дәнекерлеу.
КҚ 2.4.3 - Газ отымен кесу.
3. Орта буын маманы
3.1. 111405 3 - "Техник"
КҚ 3.5.1 - Дәнекерлеу үрдісінің технологияларын меңгеру.
КҚ 3.5.2 - Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
3.2. 111406 3 - "Техник механик"
КҚ 3.6.1 - Дәнекерлеу үрдісінің технологияларын меңгеру.
КҚ 3.6.2 - Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 187-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 583-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1100000 – Көлік (сала бойынша)
Технологиялық машиналар мен жабдықтар
Мамандығы: 1115000 - Өндірістердегі электрлік-механикалық
жабдықтар (түрлері бойынша)

2880
1074
1806
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
3312
1506
1806
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 188
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 584
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям) Технологические машины и оборудование
Специальность: 1115000 - Электромеханическое оборудование промышленности (по видам)
Квалификация: 111501 2 - Сборщик трансформаторов*
111502 2 - Наладчик автоматов и полуавтоматов*
111503 2 – Наладчик полуавтоматических установок
аккумуляторного производства*
111504 2 – Электромонтер по ремонту и обслуживанию
электрооборудования*

2880
1074
1806
К
Консультациялар
әр оқу жылына 100 сағатқа дейін
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту мерзімінде аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы
3312
1506
1806
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар. *Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 188-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 584-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білімнің
Білім коды және бейіні: 1100000 – Көлік (сала бойынша)
Технологиялық машиналар мен жабдықтар
Мамандығы: 1115000 - Өндірістердегі электрлік-механикалық жабдықтар
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: 111501 2 - Трансформаторларды жинаушы*
111502 2 - Автоматтар мен жартылай автоматтарды
реттеуші*
111503 2 – Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты
қондырғыларды реттеуші*
111504 2 – Электр жабдықтарын жөндейтін және қызмет
көрсететін электромонтер*

5760
2526
3184
50
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
3354
3184
50
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 194
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 590
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1115000 - Электромеханическое оборудование промышленности (по видам)
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского (русского)
языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-
ориентированных текстов; профессиональное общение;
развитие речи.
Знания:
- иностранного языка в объеме необходимом для профессионального общения
Умения:
-разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли
БК 1
БК 3
ОГД.03
История Казахстана
Казахстан в начале в XX веке, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Февральская революция 1917 года и свержение царской власти. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство. Место и роль республики Казахстан в современном мире. Стратегия развития "Казахстан 2030"
Знания:
- истории развития народов Казахстана;
- роли современного Казахстана в мире
Умения:
- ориентироваться в стратегии развития "Казахстан 2030"
БК 1
БК 3
ОГД.04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
-основные понятия здорового образа жизни
Умения:
-составлять комплексы утренней физзарядки;
- выполнять нормативы физической подготовленности
БК 1
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения
Умения:
- выполнять сборочные чертежи и деталировку

5760
2526
3184
50
К
Консультациялар
әр оқу жылына 100 сағатқа дейін
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту мерзімінде аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы:
6588
3354
3184
50
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 194-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 590-қосымша
"1115000 - Өндірістердегі электрлік-механикалық жабдықтар
(түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту
Білімдер:
- кәсіптік бағдарланған мәтіндерді талдау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан XX ғасыр басында, азаматтық тайталастар кезеңінде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. 1917 ж ақпандық қозғалыс және патшалық билігін құлату. Қазақстанда Совет үкіметін орнату және оның ерекшеліктері. Екінші дүниежүзілік соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру. Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет. Қазақстан Республикасының қазіргі әлемдегі орны мен ролі. "Қазақстан – 2030" даму стратегиясы.
Білімдер:
- Қазақстан халқының даму тарихын
- қазіргі Қазақстанның
әлемдегі ролі;
Іскерліктер:
ұлт-азаттық көтерілістердің себебі мен салдарын, айқындау; ЖЭС зардаптары, ұжымдастыру және саяси репрессиялар;
- "Қазақстан – 2030 " даму стратегиясында бағытталу
БҚ 1
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындау үрдісінде дене шынықтыру ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене шынықтыру мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері
Білімдер:
- маман дауярлау үрдісінде дене шынықтырудің мәнін;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
- нормативтерді орындау техникасы;
- оқу практикалық материал;
- оқу ойындарындағы жеке тактикалық міндеті, ойын тәртібі;
- жарыс өткізу жағдайында аралықтан өту;
Іскерліктер:
- таңертеңгі дене шынықтыру кешенін құрастыру;
- дене шынықтыру нормативтерін орындау
БҚ 1
БҚ 3
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Техникалық сурет салу элементтері. Машина құрылысының сызуы. Сызуды орындау жалпы ережелер. Бұрандалардың бейнесі және белгілері. Бөлшектер мен эскиздердің сызбасы. Бөлшектерді жалғау. Беріліс. Ажырамайтын қосылыстар. Жалпы көрініс сызбалар. Құрастыру сызба. құрастырма сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар мен сұлбалар
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастыру негізгі ережелерін;
- сызу геометриясы және проекциялық сызудың негіздерін
Іскерліктер:
- бөлшектеу және құрастыру сызбаларын орындау

ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ОПД.02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основ электротехники;
- классификацию электрических цепей
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
-соблюдать электробезопасность
ПК 2.1.2
ПК 2.4.9
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
ОПД.03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
-основных принципов рыночной экономики;
- эффективности производственно-хозяйственной деятельности; налогов и налогообложения
Умения:
- составить бизнес-план
ПК 3.1.13
ОПД.04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; понятие алгоритма; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; автоматическое регулирование: объект регулирования, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- типов алгоритмов;
- языка программирования;
-графических программ;
- порядка перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно
Умения:
-работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
-применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления
ПК 2.1.14
ПК 2.5.6
ПК 3.1.4
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ОПД. 05
Охрана труда
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; меры защиты от поражения электрическим током; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; освещение; вибрации; шум; оказание дорачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность;
Знания:
- основных задач и правовых основ охраны труда;
- правил техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правил противопожарной техники и производственной санитарии;
- видов инструктажей
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека;
- оценивать состояние пострадавшего и оказывать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление
БК 7

КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
ЖКП. 02
Электротехника
Электр және магниттік тізбегін анықтау. Электр энергия көздері және қабылдағыштары (тұтынушылары). Негізгі электр және магниттік шамалар. Тұрақты токтағы желілі емес тізбектері туралы ұғым. Магниттік тізбектердің жіктемесі. Магниттік тізбектің элементтері. Айнымалы токтағы электр тізбектердің жіктемесі. Электр машиналардың құрылым және іс-әрекет принципі
Білімдер:
- Электротехника негіздерін;
- электр тізбектердің жіктемесін
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін орындау
- электр қауіпсіздігін сақтау
КҚ 2.1.2
КҚ 2.4.9
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
ЖКП.03
Нарықтық экономика негіздері
Кіріспе. нарықтық экономиканың негізгі принциптері, мониторинг, сұраныс және ұсыныс; нарықтық жүйесі, монополия және бәсекелестік; экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижесі; маркетинг және жарнама; баға және баға қалыптасуы; өндірістің, шаруашылық қызметінің тиімділігі; салық және салық салу
Білімдер:
- нарықтық экономиканың негізгі принциптерін;
- өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігін;
- салықтарды және салық салуды
Іскерліктер:
бизнес–жоспарын құрастыру
КҚ 3.1.13
ЖКП.04
Информатика және өндіріс автоматтандыру негіздері
Қауіпсіздік техникасы; модель туралы ұғым, модель түрі, ОС WINDOWS; мәтіндік процессор WORD, электрондық кестелер EXCEL, векторлы редактор Corel DRAW, вирустардан қорғаныс; архиватор WinZip; OC DOS; қабық бағдарлама Norton Commander; алгоритм туралы ұғым, бағдарламалау тілдері; бағдарлама, оның құрылысы; команда және оператор; автоматтық реттеу: реттеу нысаны, сұлбалар, автоматтық реттегіштер: жіктемесі, тағайындалуы, іс-әрекет принципі, функционалды және құрылымдық сұлбалар, автоматтық басқару жүйенің қосымша құралдары; автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға көшу және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға
Білімдер:
- алгоритм түрлерін
- бағдарламалау тілдерін
- графикалық бағдарламаларын
- автоматтық басқару барысынан қолмен басқаруға және керісінше қолмен басқарудан автоматтық басқаруға ауысу тәртібін
Іскерліктер:
- WORD мәтіндік процессормен, EXCEL
электрондық кестемен, Corel DRAW векторлы редактормен жұмыс атқару
- вирустан қорғаныс қою
- автоматтық реттеуді қолдану
- автоматтық басқару жүйесінің қосымша құралдарын қолдану
КҚ 2.1.14
КҚ 2.5.6
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
ЖКП. 05
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау құқықтық және ұйымдастыру мәселелері. Еңбек туралы заңнама негіздері; өндірісте және жұмыс орнында еңбек қорғау жұмыстарды ұйымдастыру; электрқауіпсіздік; электр ток соққысынан қорғаныс шаралары; қорғаныс құралдар; Жүк тиеу-жүк түсіру жұмыстардың қаупісіздік шаралары. Өндірістік санитария. Жалпы талаптар. Жарықтандыру. Вибрация. Шу. Жазым жағдайдарда алғашқы жәрдем көрсету Өрт қауіпсіздік
Білімдер:
- еңбек қорғау негізгі мақсаттарын және құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларды қызметтендіру қауіпсіздік техникасы ережелерін
- өртке қарсы техника және өндірістік санитария ережелерін
Іскерліктер:
- 1000В дейін кернеудегі электр қондырғыларында негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын қолдану
- адам денесіне электр ток әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтау;
- зардап шеккен адамның күйін бағалау және алғашқы жәрдем көрсету
- кернеу жоқтығын анықтау және тасымалды жерлендіруді салу
БҚ 7

ПК 2.3.10
ПК 2.3.13
ПК 2.5.12
ПК 3.2.10
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Электротехническое производство
Слесарные и слесарно- сборочные работы. Допуски и технические измерения. Сведения из технической механики.
Основные электромонтажные операции. Электромонтажные материалы. Технологический процесс электромонтажа. Разделка концов кабелей и проводов. Монтажные соединения. Вспомогательные электромонтажные работы.
Основы такелажных работ. Технология ремонтных работ
Знания:
- основных слесарных операций;
- типовых соединений, применяемых в электрооборудовании;
- общую технологию сборки;
- допусков и технического измерения;
- электромонтажных и такелажных работ;
-организации рабочего места и требований безопасности при выполнении ремонтных работ
Умения:
- выполнять слесарные операции и слесарно-сборочные работы;
- выявлять причины износа деталей;
- выполнять несложные электромонтажные работы с применением специальных средств и приспособлений;
-применять инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта
БК 5
БК 2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
ПК 2.2.6
ПК 2.4.1
ПК 2.4.3
ПК 2.4.8
ПК 2.5.7
ПК 3.2.3
Квалификация: 111501 2 Сборщик трансформатров*
СД.02
Технология сборки трансформаторов
Основные элементы конструкции трансформаторов. Первая сборка трансформаторов. Вторая сборка трансформаторов. Сушка и отделка активной части трансформатора. Третья сборка трансформаторов. Сборка магнитопроводов трансформаторов.
Знания:
-видов, назначения, устройства, принципа и режима работы собираемых трансформаторов;
- технологического процесса первой, второй и третьей сборки трансформаторов;
- технологического процесса сборки магнитопроводов трансформаторов и реакторов
Умения:
- выполнять работы по первой, второй и третьей сборкам силовых и специальных трансформаторов I и II габаритов, а также трансформаторов малой мощности;
-выполнять сборку магнитопроводов для реакторов и трансформаторов
БК 5
БК 2
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
Квалификация: 111502 2 Наладчик автоматов и полуавтоматов*
СД.02
Технология наладки автоматов и полуавтоматов
Наладка автоматов или полуавтоматов средней сложности. Наладка автоматов или полуавтоматов сложной конструкции. Наблюдение за состоянием всех узлов автоматов или полуавтоматов и наладки их на требуемый режим работы. Инструктаж рабочих, занятых на обслуживаемом оборудовании. Выявление неисправностей в работе автомата или полуавтомата и принятие мер к предупреждению и устранению их. Участие в текущем ремонте обслуживаемых автоматов и полуавтоматов
Знания:
- устройства и правил наладки обслуживаемых автоматов или полуавтоматов;
- последовательности операций, выполняемых на автомате или полуавтомате
Умения:
- выявлять неполадки в работе автомата или полуавтомата и устранение их;
- выполнять текущий ремонт обслуживаемых автоматов и полуавтоматов
БК 5
БК 2

КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.13
КҚ 2.5.12
КҚ 3.2.10
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Электротехникалық өндіріс
Слесарлық және слесарлық- құрастыру жұмыстар. Дәлдік шегі және техникалық өлшеулер. Техникалық механика мәліметтері. Негізгі электромонтаждық операциялар. Электромонтаждық материал. Электромонтаж технологиялық процесі. Кабельдер мен сымдардың ұштарын тарқату. Монтаждық қосылыстар. Қосымша электромонтаждық жұмыстар. Такелаждық жұмыстардың негіздері. Жөндеу жұмыстардың технологиясы.
Білімдер:
- негізгі слесарлық операцияларын;
- электр жабдығында қолданылатын типтік қосылыстарын;
- құрастырудың жалпы технологиясын;
- дәлдік шегін және техникалық өлшеулерді;
- электромонтаждық және такелаждық жұмыстарды;
- жұмыс орнын ұйымдастыру және жөндеу жұмыстарын орындау барысында қауіпсіздік техникасын
Іскерліктер:
- слесарлық операцияларын және слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау;
- бөлшектердің тозу себептерін айқындау;
- арнайы құралдар мен аспаптарды қолдану арқылы қарапайым электромонтаждық жұмыстарды атқару
- жөндеу барысында қолданылатын құрал-саймандар мен аспаптарды пайдалану
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.6
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.7
КҚ 3.2.3
Біліктілігі: 111501 2- Трансформаторларды жинаушы*
АП. 02
Трансформаторларды жинау технологиясы
Трансформатор құрылымының негізгі элементтері. Трансформатордың бірінші жинамасы. Трансформатордың екінші жинамасы. Трансформаторларды құрғату және белсенді бөлігін өңдеу. Трансформатордың үшінші жинамасы.
Трансформаторлардың магнитөткізгіштерін құрастыру
Білімдер:
- трансформатордың жұмыс тәртібін және принципін, түрлерін, міндетін және құрылғысын;
- трансформатордың бірінші жинамасының технологиялық процесін;
- трансформатордың екінші жинамасының технологиялық процесін;
- трансформатордың үшінші жинамасының технологиялық процесін;
- реактор, трансформатор, магнитөткізгішті құрастыру технологиялық процесін
Іскерліктер:
- І және ІІ габаритті күштік және арнайы трансформаторлардың, сонымен қатар аз қуатты трансформаторлардың бірінші, екінші және үшінші жинамасы бойынша жұмыстарды атқару
- реакторлар және трансформаторлар үшін магнитөткізгіштерді құрастыру
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
Біліктілігі: 111502 2- Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші*
АП.02
Автоматтар мен жартылай автоматтарды іске қосу технологиясы
Орташа күрделікті автоматтарды немесе жартылай автоматтарды реттеу. Күрделі конструкциялы автоматтарды немесе жартылай автоматтарды реттеу. Автоматтар немесе жартылай автоматтардың барлық түйіндерінің күйін бақылау және жұмыс режимінің талабымен реттеу. Жабдықтарға техникалық күтім жасайтын жұмысшылардың нұсқаулығы. Автоматтар немесе жартылай автоматтар жұмысындағы ақаулықтарды табу, оларды ескерту және жою шаралары. Қызметтегі автоматтар мен жартылай автоматтардың ағымдық жөндеуіне қатысу
Білімдер:
- қызметтегі автоматтар мен жартылай автоматтардың құрылысын және реттеу ережелерін;
- автоматта және жартылай автоматта орындалатын операциялардың реттілігін
Іскерліктер:
- автоматтар мен жартылай автоматтардың жұмысындағы ақауларды табу және жою;
- қызметтегі автоматтар мен жартылай автоматтардың ағымдық жөндеуін атқару
БҚ 5
БҚ 2

ПК 2.2.14
ПК 2.2.16
ПК 2.2.19
Квалификация: 111503 2
Наладчик полуавтоматичексих установок аккумуляторного производства*
СД.02
Технология наладки полуавтоматических установок аккумуляторного производства
Подналадка полуавтоматических установок, контрольных приборов и транспортно-погрузочных устройств. Установка и смена на полуавтоматах форм и оснастки простой и средней сложности и их доводка. Установка и регулировка приборов автоматики в соответствии с технологическими параметрами. Наблюдение за работой полуавтоматов и устранение неполадок в работе оборудования, пусковой и регулирующей аппаратуры.
Знания:
- устройства, принципиальных схем оборудования, правил и способов наладки полуавтоматов;
- взаимодействия агрегатов и узлов оборудования
Умения:
- выполнять наладку и регулировку полуавтоматических установок при изготовлении аккумуляторных батарей;
- производить испытание и доводку форм, и пробную сборку батарей после наладки
БК 5
БК 2
ПК 2.3.1
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.9
ПК 2.3.11
Квалификация: 111504 2
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт элетрооборудования
Электроизмерительные приборы.
Осветительные электроустановки кабельных и воздушных линий. Пускорегулирующая аппаратура.
Электрические машины. Трансформаторы. Распределительные устройства.
Электрооборудования подстанций.
Знания:
-устройства, конструкции, назначения и принципа действия типового электрооборудования и приборов;
- методов и способов диагкостики, технического обслуживания, мелкого и среднего ремонта типового электрооборудования и приборов
Умения:
-выполнять и устранять неисправности и повреждения в простых электросхемах технологического оборудования и в схемах электроосвещения;
- выполнять техническое обслуживание, диагностирование, мелкий и средний ремонт электрооборудования
БК 5
БК 2
ПК 2.4.2
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
Квалификация: 111505 2 Моторист электродвигателей
СД.02
Техническая эксплуатация электродвигателей
Принцип действия двигателей постоянного тока. Классификация и характеристики двигателей постоянного тока. Способы пуска двигателей постоянного тока.
Принцип действия и конструкция синхронных двигателей с активным ротором. Область применения синхронных двигателей.
Принцип действия и конструкция асинхронных двигателей.
Способы пуска асинхронных двигателей с короткозамкнутым и фазным ротором. Использование трехфазных двигателей в однородном режиме
Знания:
- устройства и правил эксплуатации электродвигателей;
-методы определения неисправностей и повреждений в электродвигателях;
-способов и методов разборки и сборки, назначения отдельных частей и деталей электродвигателей
Умения:
- подключать и обеспечивать защиту электродвигателей;
- измерения сопротивления изоляции обмоток двигателей:
-составить график ППР
БК 5
БК 2

КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.16
КҚ 2.2.19
Біліктілігі: 111503 2 Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты қондырғыларды реттеуші*
АП. 02
Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты қондырғыларын іске қосу технологиясы
Бақылау-өлшегіш аспаптарын және көлік-жүк тиеу құрылғыларын, жартылай автоматты қондырғыларын іске қосып жүргізу. Жартылай автоматтың қарапайым және күрделікті жабдығын және нысанын орнату және ауыстыру, оларды жетілдіру. Технологиялық параметрлерімен сәйкестенген автоматика аспаптарын реттеу және орнату. Жартылай автоматтардың жұмысын бақылау және іске қосқыш- реттегіш аппаратурасының, жабдығының жұмысындағы ақаулықтарын жою
Білімдер:
- жартылай автоматтарды іске қосу ережесін және тәсілдерін, жабдықтардың принципиалды сұлбасын, құрылысын;
- жабдықтар түйіндері мен агрегаттарының өзара әрекеттестігін
Іскерліктер:
- аккумуляторлық батареяларын даярлау барысында жартылай автоматты қондырғыларын реттеу және іске қосу;
- іске қосудан кейінгі батарея сынамасын құрастырып, формасын жетілдіріп, сынақтау
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.11
Біліктілігі: 111504 2 Электр жабдықтарын жөндейтін және қызмет көрсететін электромонтер
АП.02
Электр жабдықтарды техникалық күту және жөндеу
Электр өлшеуіш аспаптар. Кабельдік және әуе желілердің жарықтандырғыш электр қондырғылары. Жүргізу-реттеу аппаратура. Электр машиналар. Трансформаторлар. Тарату құрылғылар. Қосалқы станциялардың электр жабдықтары.
Білімдер:
- типтік электр жабдықтардың және аспаптардың құрылымы, құралымы, міндеті және іс-әрекет принципін;
- типтік электр жабдықтардың және аспаптардың шағын және орташа жөндеу жұмыстарын, техникалық қызметтендіру, диагностика әдістері мен тәсілдерін
Іскерліктер:
- электр жарықтандыру сұлбасындағы және технологиялық жабдықтардың электр сұлбасындағы ақауларын табу және жою
- электр жабдықтардың шағын және орташа жөндеу жұмыстарын, диагностикасын және техникалық қызметендіру
БҚ 5
БҚ 2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
Біліктілігі: 111505 2 Электр қозғалтқыш моторисі
АП. 02
Электр қозғалтқыштарын техникалық пайдалану
Тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іс -әрекет принципі. Тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жіктемесі және сипаттамасы. Тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері. Активті роторлы синхронды қозғалтқыштардың іс-әрекет принципі және құрылымы. Синхронды қозғалтқыштардың қолдану саласы. Асинхронды қозғалтқыштардың іс-әрекет принципі және құрылымы. Қысқа тұйықталу және фазалық роторлы асинхронды қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері. Біртектес режимінде үшфазалы қозғалтқыштарды қолдану.
Білімдер:
- электр қозғалтқыштардың пайдалану ережелерін және құрылымын;
- электр қозғалтқыштардың ақауларын табу әдістерін;
- бөлшектеу және құрастыру әдістері мен тәсілдерін; электр қозғалтқыштардың жеке бөліктері бөлшектерінің тағайындалуын
Іскерліктер:
- электр қозғалтқыштардың қорғанысын қосу;
- қозғалтқыштар орамасының оқшаулама кедергісін өлшеу
- жоспарлы-ескертпе жөндеу жұмсытардың кестесін құрастыру
БҚ 5
БҚ 2

ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Приемы дуговой электросварки, аппаратура и приспособления. Ознакомление с механической обработкой материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы,
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках
ПК 2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.5.4
ПК 2.5.12
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования. Перспективы развития технологии технического обслуживания и ремонта электрооборудования. Электромонтажные работы.
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электрооборудование перед монтажом;
-вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- выполнения мелкого ремонта трансформаторов и
ПК 2.1.1-2.1.14
ПК 2.2.1-2.2.19
ПК 2.3.1-2.3.13
ПК 2.4.1-2.4.10
ПК 2.5.1-2.5.12
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Профессиональная лексика.
Знания:
-казахского (русского) языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- использовать словарь по специальности
БК 1
БК 3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке
БК 1
БК 3
ОГД. 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья
БК 1
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана. Наука и культура Республики Казахстан на современном этапе. Основы религиоведения. Религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- мировой и отечественной культуры;
- основы религиоведения
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
-анализировать происхождение религии и ее исторические типы
БК 1
БК 3
СЭД.02
Основы философии
Основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- философских, научных и религиозных картин мира;
- о роли науки и научного познания;
- социальных и этических проблем
Умения:
- определять поведение человека в различных ситуациях;
-регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 1
БК 3
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; средства и методы политической деятельности; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- социальной структуры;
- особенности процесса социализации личности
Умения:
- составить представление о политических системах и политических режимах
БК 1
БК 3
СЭД 04
Основы экономики
Формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК 1
БК 2
СЭД 05
Основы права
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста
БК 1
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- оформления, хранения и сдачи дел в архив
БК 3
ОПД.02
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- геометрических построений и правил вычерчивания контуров технических деталей;
-машиностроительного черчения;
- категорий изображения на чертеже: виды, разрезы, сечения;
-компьютерной графической системы
Умения:
- проекционного черчения;
- применять методы решения графических задач;
- использовать методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности
БК 1

КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар;
- слесарлық жұмыстарды атқару барысында жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарды қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.12
КП. 00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс істеу. Жабдықтарды техникалық қызмет ету және жөндеу бойынша өндірістік бригада құрамында жұмыс атқару. Электр жабдықтарды жөндеу және техникалық қызметтендіру технологиясының даму көріністері. Электромонтаждық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
- электрмен жабдықтау сұлбасын оқу және құрастыру;
- ақауларын табу және жою;
- монтаждау алдында электр жабдықтарды толымдау;
- монтаждау барысын технологиялық талаптарына сай жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау
Дағдылар:
- электрмен жабдықтау сұлбасын құрастыру
- толымдау үрдісін бақылау;
- трансформатордың және оның жеке бөліктерін шағын жөндеу
КҚ
2.1.1-
2.1.14
КҚ 2.2.1-
2.2.19
КҚ 2.3.1.-
2.3.13
КҚ 2.4.1-
2.4.10
КҚ 2.5.1-
2.5.12
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, тәжірибенің атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тіл дамыту. Мемлекеттік тілде іс жүргізу. Қазақстан Республикасының іс жүргізу нормативтік құжаттарын білу. Мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы, кәсіби қарым-қатынас; Кәсіби лексика.
Білімдер:
- кәсіптік қарым–қатынас жасау үшін тиісті көлемде қазақ (орыс) тілін;
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу;
- мамандық бойынша сөздікпен қолдану
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негіздері, кәсіби лексика, фразеология тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Оқу және жазу, ауызша және жазбаша аудару.
Білімдер:
- кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- сөйлесу түрлерін және сөйлесу нысандарын ажырату білу (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат)
- шетел тілінде қарапайым қарым-қатынасты меңгеру
БҚ 1
БҚ 3
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік мәні.; дене тәрбиесінің және өзін өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын белгілейтін факторлар; жұмыс қабілетін қалпына келтіру құралдар мен тәсілдер; қозғалтқыш белсенділіктің және жұмыс қабілетінің режимдері; физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттілігі және бағыты
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамаларын
- дене тәрбиесінің әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу және жүйелі түрде физикалық белсенділікті сақтау;
- дене тәрбиесінің білімдерін өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын нығайту үшін пайдалану
БҚ 1
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Қазақстан Республикасының замануи ғылымы және мәдениеті. Дінтану негіздері. Дін қоғамдық құбылым ретінде: оның мәні және ролі; пайда болуы және тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері
Әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі; адам табиғаты және оның қалыптасу мәні: адам және Құдай; адам және ғарыш; адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі; адамзаттық ұғым және әрекет; ғылым және оның ролі; адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністерін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы;
- әлеуметті және этикалық мәселелерін
Іскерліктер:
- әр түрлі бастамаларындағы адам іс-әрекетін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП. 03
Социология және саясаттану негіздері
Замануи саяси мектептер; саясат; саяси билік; демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде; саяси жүйе; саяси партия мен партия жүйесі; қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар; саясат жүйесіндегі адам; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінік;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Меншік нысаналары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы; жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану;
БҚ 1
БҚ 2
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі; адам құқығының жалпылай декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу
БҚ 1
БҚ 3
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннiң мазмұны, оның мақсаттары. Iс қағаздарын жүргiзуде әр түрлi лингвистикалық сөздiктердi қолдану. Мекемелерде, кәсіпорындарда іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы жинақтары. Күрделі жазба жинақтар.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуін;
- замануи iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формулярын және оның бөлiктерiн;
Іскерліктер:
- әр түрлi құжаттарды жіктеу;
- құжаттар формулярын толтыру;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыру
БҚ 3
ЖКП. 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімдеу ережелері; геометриялық құрылым мен техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық бөлшектердің пішіндерін сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; құрылымдаушылық (конструкторлық) құжаттарды зерттеп дайындау мен рәсімдеудің ережелері; машина жасау сызуы; сызбадағы бейнелеу категориялары; инженерлік графика құралдары; бұйымдардың сызбасы мен схемаларын орындаудың әдістері мен тәсілдері мамандық бойынша; көркем құрылымдау элементтері; графикалық ақпаратты бейнелеудің техникалық құралдары жөніндегі негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғым.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- техникалық бөлшектер пішінін сызудың ережелері мен геометриялық құрылуын;
- машина жасау сызуын;
- сызбадағы бейнелеу категорияларын: түрлерін, тіліктерді, қималарды;
- компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғымды;
Іскерліктер:
- проекциялық сызуды;
- графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану;
- бұйымдардың сызбасы мен схемаларын орындау әдістері мен тәсілдерін мамандық бойынша пайдалану
БҚ 1

ПК 3.6.1
ПК 3.8.3
ОПД.03
Техническая механика
Основы теоретической механики; статика; плоская и пространственная система сил; кинематика; динамика; силы инерции; трение; сопротивление материалов; силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
-основ теоретической механики;
- плоской и пространственной систем сил;
- основные понятия кинематики;
- детали механизмов и машин;
- элементы конструкций;
- характеристики механизмов и машин
Умения:
-выполнять методы сечения;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней
ПК 3.6.2
ПК 3.6.5
ПК 3.8.5
ОПД.04
Электротехника и электроника
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов; основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии; электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
Знания:
- электрических цепей постоянного и переменного тока;
- электрических машин постоянного и переменного токов;
- основ электроники;
- общих сведений о производстве, передаче и распределении электрической энергии
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- давать характеристику силовых трансформаторов и трансформаторов специального вида;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.8.5
ОПД.05
Электротехнические материалы
Строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физико-механические характеристики; газообразные, твердые и жидкие диэлектрики; свойства и область применения
Знания:
- физико-химических основ материаловедения;
- основных свойств электротехнических и конструкционных материалов, области их применения
Умения:
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства;
- производить обработку материалов.

КҚ 3.6.1
КҚ 3.8.3
ЖКП.03
Техникалық механика
Теориялық механика негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйесі; кинематика; динамика; инерция күші; үйкеліс; материалдар кедергісі; ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созылу және сығылу; кесу (қиық) мен майысуды есептеу; бұрау; бүгіліс (иіліс); беріктік пен қаттылықты есептеу; қажу кедергісі; сығылған стерженьдер тұрақтылығы; механизмдер мен машиналардың бөлшектері; жалпақ механизмдер; біліктер мен осьтер; біліктер мен осьтердің тіректері; муфталар; машина бөлшектерінің байланыстары; құрылым элементтері; механизмдер мен машиналардың сипаттамалары
Білімдер:
- теориялық механика негіздерін;
- күштердің жазықтық және кеңістік жүйесін;
- кинематиканың негізгі ұғымдарын;
- механизмдер мен машиналардың
бөлшектерін;
- құрылым элементтерін;
- механизмдер мен машиналардың сипаттамаларын;
Іскерліктер:
- қима әдістерін орындау;
- кесінді мен майысудың есептеуін жүргізу;
- беріктік пен қаттылықты есептеуді жүзеге асыру;
- қажу кедергісін анықтау;
- сығылған стерженьдер тұрақтылығын анықтау;
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.5
КҚ 3.8..5
ЖКП. 04
Электротехника және электроника
Тұрақты бір фазалық және синусоидальдық үш фазалы токтардың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналары; күштік трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері; электроника негіздері; электр энергиясын өндіру, беру және тарату туралы жалпы мәліметтер; электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар, электронды түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы токтағы электр тізбектерін;
- тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналарын;
- электроника негіздерін;
- электр энергиясын өндіру, беру және тарату жөнінде жалпы мәліметтерді;
Іскерліктер:
- электр тізбектердің есебін жүргізу;
- күштік және арнайы трансформаторларды сипаттау;
- электрвакуумды және газразрядтық аспаптарды, электронды түзеткіштерді, тұрақтандырғыштарды, күшейткіштер мен генераторларды қолдану
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.8.5
ЖКП. 05
Электротехникалық материалдар
Металдардың құрылысы мен қасиеттерін; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіштік материалдардың жіктелуі; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолдану саласы; электр оқшаулағыш материалдар; физикалық-механикалық сипаттамалары; газ тәрізді, қатты және сұйық диэлектриктер: қасиеттері және қолдану саласы
Білімдер:
- материалтану физикалы-химиялық негіздерін;
- электртехникалық және конструкциялық материалдардың негізгі қасиеттерін, қолдану саласын
Іскерліктер:
- өндіріс талаптарына сәйкес электротехникалық материалды таңдай алуды;
- материалды өңдеу

ПК 3.6.5
ПК 3.8.4
ПК 3.8.9
ОПД.06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; точность в машиностроении; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- целей и задач стандартизации;
- правовых основ стандартизации, сертификации и метрологии;
- ГОСТ РК
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применять систему допусков и посадок;
- проводить испытание и контроль продукции
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ОПД.07
Автоматика
Элементы систем автоматики; системы автоматического управления; устойчивость и качество систем автоматического управления; устройства программного управления; алгоритмы управления, программное обеспечение; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для автоматизации управления
Знания:
- основных характеристик, динамических свойств и принципов действия устройств систем автоматики
Умения:
- исследовать принципы построения системы автоматического управления;
- проверять устойчивость и качество систем автоматического управления
ПК 3.6.14
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.8.1
ОПД.08
Вычислительная техника
Основные сведения об электронно-вычислительной технике; системы счисления, перевод чисел из одной системы счисления в другую, правила недесятичной арифметики, способы представления чисел в разрядной сетке ЭВМ; виды информации и способы представления ее в ЭВМ; логические основы ЭВМ; элементарные логические функции; основы микропроцессорных систем; типовые узлы и устройства вычислительной техники; принципы построения и классификация устройств памяти; периферийные устройства вычислительной техники; взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ.
Знания:
-принципа действия, классификации, характеристик электронно-вычислительной техники;
- основного базиса и закона алгебры и логики;
-системы команд микропроцессора, процедуры выполнения команд, рабочего цикла микропроцессора
Умения:
- использовать профессиональные пакеты программ;
- характеризовать регистры, дешифраторы, счетчики, сумматоры;
- классифицировать принципы построения устройств памяти.
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
ОПД.09
Измерительная техника
Понятие об измерениях и единицах измерения физических величин; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; основные сведения о теплотехнических измерениях; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; автоматизация измерений; измерение температуры, измерение давления, разности давления и разрежения; измерение расхода, количества и уровня жидкости и сыпучих тел; схемы теплотехнического контроля.
Знания:
- основных видов средств измерений и их классификацию;
- методов измерений;
- принципа действия и устройства измерительных приборов
Умения:
- производить измерения электрических и неэлектрических параметров

КҚ 3.6.5
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.9
ЖКП. 06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандарттау: сапаны басқару және стандарттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді сынау және бақылау; сапа жүйелері.
Сертификаттау: сертификаттау жүйелері; машина жасаудағы дәлділік; шектер және қондыру жүйелері;
техникалық өлшеулер
Білімдер:
- стандарттау мақсаттарын және міндеттерін;
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның құқықтық негіздерін;
- ҚР МЕСТ;
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын дұрыс таңдап, оларды қолдана білу;
- шектер мен қондыру жүйелерін қолдану;
- өнімді сынақтау және бақылау
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7
ЖКП. 07
Автоматика
Автоматика жүйесінің элементтері; автоматты басқару жүйелері; автоматты басқару жүйелерінің тұрақтылығы мен сапасы; бағдарламалық басқару құрылғылары; басқару алгоритмдері, бағдарламалық қамту, басқаруды автоматтандыру үшін микро-ЭЕМ базасында басқарушы есептеу кешендерінің мүмкіндіктерін пайдалану
Білімдер:
- автоматика жүйесі құрылғыларының негізгі сипаттамаларын, динамикалық қасиеттері мен жұмыс принципін;
Іскерліктер:
- автоматты басқару жүйесін құру принциптерін зерттеу;
- автоматты басқару жүйесінің тұрақтылығын және сапасын тексеру
КҚ 3.6.14
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.8.1
ЖКП. 08
Есептеу техникасы
Электронды-есептеу техникасы жөнінде негізгі мәліметтер; есептеу жүйесі, сандарды есептеу жүйесінің біреуінен екіншісіне ауыстыру, ондық емес арифметика ережелері, сандарды ЭЕМ-ның разрядты сеткасында ұсыну тәсілдері; ақпарат түрлері және оны ЭЕМ-ларда ұсыну тәсілдері; ЭЕМ-лардың логикалық негіздері; элементарлық логикалық функциялар; микропроцессорлық жүйелер негіздері; есептеу техникасының типтік түйіндері мен құрылымы; есте сақтау құрылғыларын құру принциптері мен жіктелуі; есептеу техникасының перифериялық құрылғылары; ЭЕМ-лар жұмысында ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етілудің өзара әрекеттестігі
Білімдер:
- электронды-есептегіш техниканың іс-әрекет принципін, жіктемесін, сипаттамасын;
- негізгі базисін, логика және алгебра заңдарын;
- микропроцессор пәрмендерінің жүйесін, пәрмен орындалуының тәртібін; микропроцессордың жұмыстық циклін
Іскерліктер:
- бағдарламаның кәсіби пакеттерін пайдалану;
- регистрлерді, дешифраторларды, есептегіштерді, сумматорларды сипаттау;
- еске сақтау құрылғылары құрылысының принциптерін топтастыру
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
ЖКП. 09
Өлшеу техникасы
Физикалық шамаларды өлшеу және өлшеу бірліктері жөніндегі ұғым; өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; өлшеу қателіктері; жылутехникалық өлшеу жөніндегі негізгі мәліметтер; өлшеу түрлендіргіштері және қашықтықтан беріліс схемалары; өлшеуді автоматтандыру; температураны өлшеу, қысымды, қысым айырымы мен сиретуді өлшеу; сұйықтық пен сусымалы денелердің шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; жылутехникалық бақылау сұлбалары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері мен олардың жіктемесін;
- өлшеу әдістерін;
- жылутехникалық бақылау аспаптарының іс-әрекет принципін және құрылымын;
Іскерліктер:
- электрлік және электрлік емес параметрлерін өлшеу

ПК 3.6.7
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ОПД.10
Электрические машины и аппараты
Классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития; машины постоянного тока специального применения; классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока.
Электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты: устройство, принцип действия, основные технические характеристики. Электронные аппараты.
Знания:
-назначения, устройства и принципа работы электрических машин и аппаратов;
- параллельной работы трансформаторов;
- основных характеристик и эксплуатационных требований машин постоянного тока;
- классификации, устройства, принципа действия машин переменного тока.
Умения:
- выбирать режимы работы;
- использовать машины переменного тока специального назначения;
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.10
ПК 3.8.9
ОПД.11
Экономика отрасли
Особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- показателей использования основных фондов и порядка их списания;
- видов и форм организации труда, форм заработной платы;
- сущности тарифной системы
Умения:
-планировать рабочее время и организовывать рабочее место;
- проводить расчет расхода сырья;
- осуществлять контроль и вести учет расходов сырья и вспомогательных материалов;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь
ПК 3.6.13
ПК 3.7.4
ПК 3.8.3
ПК 3.8.7
ОПД.12
Менеджмент
Основные положения менеджмента, его сущность; характерные черты современного менеджмента; инфраструктура и цикл менеджмента; элементы системы управления; эффективность; управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация; контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы; имидж и организация работы менеджера; стили управления; управление трудовым коллективом; организация труда; принятие управленческих решений, их содержание и виды; этапы подготовки, принятия и исполнения решений.
Знания:
- функций управления предприятием;
- структуры трудового коллектива;
- этикета в деловом общении
- принципов и методов работы в коллективе
Умения:
- контролировать и регулировать процесс управления;
- создать имидж и организацию работы менеджера;
- управлять трудовым коллективом;
- принимать управленческие решения.
БК 1
БК 6
ПМ 1.13
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности
Знания:
- общих норм охраны труда;
- безопасности технологических процессов;
- причин травматизма на предприятии;
- общих сведений о пожарной безопасности
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме
БК 4
БК 7

КҚ 3.6.7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП. 10
Электр машиналары және аппараттары
Электр машиналардың жіктемесі және іс-әрекет принципі, олардың рөлі және тағайындалуы; трансформаторлар; тұрақты токтағы машиналар; тұрақты токтағы генератор; тұрақты токтағы қозғалтқыштар: негізгі сипаттамалары, пайдалану талаптары, даму көрінісі; арнайы қолданылатын тұрақты токтағы машиналар; айнымалы токтағы машиналарының жіктемесі, құрылымы, іс-әрекет принципі.
Автоматика, басқару, релелік қорғаныс электр аппараттары: құрылымы, іс-әрекет принципі, негізгі техникалық сипаттамалары. Электронды аппараттар.
Білімдер:
- электр машиналар мен аппараттардың міндетін, құрылымын және жұмыс принципін;
- трансформаторлардың параллель жұмысын;
- тұрақты токтағы машиналардың пайдалану талаптарын және негізгі сипаттамаларын;
- айнымалы токтағы машиналардың жіктемесін, құрылымын, іс-әрекет принципін
Іскерліктер:
- жұмыс режимін таңдау;
- арнайы тағайындалған айнымалы токтағы машиналарын пайдалану;
- берілген техникалық шарттар бойынша электр аппараттарын таңдау;
- электр аппараттарын жұмыстың берілген режиміне сәйкестігін тексеру
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.10
КҚ 3.8.9
ЖКП. 11
Сала экономикасы
Саланың даму көрінісі және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбек ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң, қызметтердің өзiндiк құны; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiгін бағалау; өнiмнiң сапасы және бәсекестік қабілеттілігі; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеу әдiстемесi
Білімдер:
- саладағы қолданыстағы негізгі экономикалық категорияларын;
- негізгі қорлардың пайдалану көрсеткіштерін және оларды шығынға жазу тәртібін;
- еңбек ұйымдастыру түрлері мен нысандарын, еңбекақы төлеу нысандарын;
- тарифтік жүйесінің мәнін;
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру және жұмыс уақытын жоспарлау;
- шикізат шығыдарының есебін жүргізу;
- қосалқы материалдар мен шикізат шығынын есептей алу және бақылау жүргізу;
- шығынды қысқарту және үнемдеу бойынша технологиялық шаралар құрастыру
КҚ 3.6.13
КҚ 3.7.4
КҚ 3.8.3.
КҚ 3.8.7
ЖКП.12
Менеджмент
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; замануи менеджметтің сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: нысандары, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбек ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері
Білімдер:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- іскерлік қатынас тәртібін;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін;
Іскерліктер:
- басқару процесін реттеу және бақылау;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыру;
- еңбек ұжымын басқару;
- басқарушылық шешім қабылдау;
БҚ 1
БҚ 6
ЖКП. 13
Еңбек қорғау
Адамға келеңсіз факторлардың әсерi; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техника; кәсiпорындағы еңбектi қорғау құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбек қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбек қорғау жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұмат;
Іскерліктер:
- еңбек және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдану;
- жеке қорғаныс құралдарын пайдалану;
- өндірістік жарақаттану кезінде көмек көрсету;
БҚ 4
БҚ 7

ПК 3.7.10
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 111506 3 – Электромеханик (всех наименований)
СД.01
Электрический привод
Классификация электроприводов; структурная схема электропривода; элементы схемы управления; основы автоматизированного электропривода; принципы автоматического управления электроприводами; преобразовательные устройства.
Знания:
- физических процессов в электроприводах с машинами постоянного тока, асинхронными и синхронными машинами;
- принципов управления электроприводом
Умения:
- читать типовые схемы и рассчитывать узлы разомкнутых и замкнутых систем автоматического управления электроприводами
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.6.8
ПК 3.6.13
СД.02
Электроснабжение отрасли
Понятие о системах электроснабжения; внешнее и внутреннее электроснабжение потребителей напряжением до и выше 1000 В; классификация электроприемников по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимам работы; устройство и конструктивное исполнение элементов систем электроснабжения; компенсация реактивной мощности; релейная защита и противоаварийная автоматика системы электроснабжения.
Знания:
-назначения и типов электрических станций и режимов их работы
- релейной защиты и противоаварийной автоматики систем электроснабжения
Умения:
- производить расчет электрических нагрузок;
- выбирать элементы схем электроснабжения и защиты;
- отслеживать заземляющие устройства;
- организовать защиту от перенапряжений.
ПК 3.6.3
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
СД.03
Электрическое и электромеханическое оборудование отрасли
Классификация электрического и электромеханического оборудования; электрическое освещение; электрооборудование установок и объектов различных типов (термических, для нанесения покрытий, обрабатывающих установок, общепромышленных машин и др.); классификация, типы, общие устройства, основные технические характеристики и назначение бытовых машин и приборов.
Знания:
- назначения, устройства и принципа действия электрооборудования,
- электрических схем управления электромеханического оборудования
Умения:
- оформлять проектно-техническую документацию; - выбирать типовую электрическую принципиальную схему установки по заданным техническим условиям; - подбирать элементы электрооборудования по электрической принципиальной схеме.
ПК 3.6.8
ПК 3.6.10
ПК 3.6.11
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
СД.04
Техническая эксплуатация и обслуживание электрического и электромеханического оборудования
Эксплуатация электрического и электромеханического оборудования; нормативная база технической эксплуатации, техническая документация; обеспечение надежной работы электрооборудования; диагностика оборудования и определение его ресурсов, прогнозирование отказов и обнаружение дефектов; пути и средства повышения долговечности оборудования; организация ремонта; виды ремонта; технология ремонта; виды технической документации, используемой при проведении ремонтных работ; испытания оборудования после ремонта; типовые технологические процессы, оборудование, приспособления и инструмент для ремонта бытовых машин и приборов; ресурсо- и энергосберегающие технологии эксплуатации, обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования.
Знания:
- общих сведений об эксплуатации, обслуживании и ремонте электрического и электромеханического оборудования;
- организации обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования;
- видов технического обслуживания, основных нормативных документов, правил материально-технического обеспечения
Умения:
- осматривать, испытывать, проверять, контролировать технические параметры электрического и электромеханического оборудования;
- соблюдать технику безопасности при эксплуатации, обслуживании, ремонте и испытаниях электрооборудования и бытовой техники;
- выполнять сервисное обслуживание бытовых машин и приборов

КҚ 3.7.10
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 111506 3- Электромеханик (барлық атаулары)
АП. 01
Электржетек
Электржетектердің жіктемесі; электржетектің құрылымдық сұлбасы; басқару сұлбасының элементтері; автоматтандырылған электржетектің негіздері; электржетектің автоматты басқару принциптері; түрлендіргіш құрылғылар
Білімдер:
- тұрақты токтағы машиналарының, асинхронды және синхронды машиналардың электр жетектеріндегі физикалық процестерін;
- электржетегін басқару принциптерін;
Іскерліктер:
- электржетектерін автоматты басқарудың ажыратылған және тұйықталған түйіндерін есептеу және типтік сұлбаларын оқу;
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.13
АП. 02
Саланы электрмен қамту
Электрмен қамту жүйелері туралы ұғым; тұтынушыларды кернеуі 1000 В-қа дейінгі және одан жоғары ішкі және сыртқы электрмен қамту; электрқабылдағыштарды электрмен үздіксіз қамтудың талап етілген дәрежесі және жұмыс режимі бойынша топтастыру; электрмен қамту жүйесінің элементтерінің құрылымы мен құрылымдық орындалуы; реактивті қуаттың қарымақысы; электрмен қамту жүйесінің релелік қорғанысы мен апатқа қарсы автоматикасы
Білімдер:
- электр станцияларының міндеті мен түрлерін, олардың жұмыс режимін;
- электрмен қамту жүйесінің релелік қорғанысын және апатқа қарсы автоматикасын
Іскерліктер:
- электр жүктемесінің есебін жүргізу;
- электрмен қамту және қорғаныс сұлбалардың элементтерін таңдау;
- жерлендіруші құрылғыларды қадағалау;
- асқын кернеуден қорғаныс ұйымдастыру
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
АП.03
Саланың электр және электрмеханикалық жабдықтары
Электр және электрмеханикалық жабдықтардың жіктемесі; электрмен жарықтандыру; қондырғылар мен түрлі типті нысандардың (термиялық, сыртына жағуға арналған, өңдеу қондырғылары, жалпы өнеркәсіптік машиналар, т.б.) электр жабдықтары; тұрмыс машиналары мен аспаптарының жіктемесі, түрлері, жалпы құрылғылары, негізгі техникалық сипаттамалары мен мақсаты
Білімдер:
- электр жабдықтардың міндетін, құрылымын, жұмыс принципін;
- электромеханикалық жабдықтарды басқару электр сұлбаларын
Іскерліктер:
- жобалық-техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- берілген техникалық шарттар бойынша қондырғының типтік принциптік электр сұлбасын таңдау;
- электр принциптік сұлбасы бойынша электр жабдығының элементтерін таңдау
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП. 04
Электр және электрмеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалану және күту
Электр және электрмеханикалық жабдықтарды пайдалану; техникалық пайдаланудың нормативтік базасы, техникалық құжаттамасы; электр жабдықтарының сенімді жұмысын қамтамасыз ету; жабдықтар диагностикасы және оның ресурстарын анықтау, жұмыстан тыс қалуын болжамдау және ақауларды табу; жабдықтарды ұзақ жыл қызмет ету жолдары мен құралдары; жөндеуді ұйымдастыру; жөндеу түрлері; жөндеу технологиясы; жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде пайдаланылатын техникалық құжаттардың түрлері; жабдықтарды жөндеуден кейін сынақтау; тұрмыстық машиналар мен аспаптарды жөндеуге арналған типтік технологиялық процестер, жабдықтар, құрылғылар мен аспаптар; электр және электрмеханикалық жабдықтарды пайдаланудың, күту мен жөндеудің ресурстық және энергияны сақтау технологиялары
Білімдер:
- электр және электрмеханикалық жабдықтарды пайдалану, күту және жөндеу жөнінде жалпы мәліметтерді;
- электр және электрмеханикалық жабдықтарды күту мен жөндеуді ұйымдастыру;
- техникалық күту түрлерін; негізгі нормативтік құжаттарды, материалдық-техникалық қамтамасыз ету ережелерін;
Іскерліктер:
- электр және электрмеханикалық жабдықтардың техникалық параметрлерін қарау, сынақтау, тексеру, бақылау;
- электр жабдықтары мен тұрмыстық техниканы пайдалану, күту, жөндеу және сынақтау кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтау;
- тұрмыстық машиналар мен аспаптарды сервистік күту

ПК 3.6.1
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.11
ПК 3.6.12
Квалификация: 111507 3 – Техник-механик
СД.01
Техническое обслуживание, ремонт, эксплуатация и монтаж электромеханического оборудования
Общие сведения о монтаже оборудования в промышленности, о первичных и вторичных целях, техническая документация на производство монтажных работ. Монтаж электромеханического оборудования. Эксплуатация электромеханического оборудования. Организация эксплуатационного обслуживания. Надежность машин. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта электромеханического оборудования. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Обслуживание и ремонт двигателей. Контроль качества работы. Безопасность труда. Организация рабочего места при выполнении работ.
Знания:
- общих сведений о монтаже, эксплуатации, обслуживании и ремонте электрического и электромеханического оборудования;
- правил эксплуатации и обслуживания оборудования, применяемые инструменты и материалы;
- требований к качеству выполняемых работ;
- правил ведения и оформления документации при ремонте
Умения:
- выполнять комплекс работ по эксплуатации и обслуживанию электромеханического оборудования;
- выявлять причины отказа работы оборудования;
- выполнять ремонтные работы;
- соблюдать правила техники безопасности
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
Квалификации: 111508 3 – Техник-технолог
СД.01
Технология электротехнического производства
Подготовительные сборочные работы: очистка, протирка, промывка, комплектование деталей для сборки; сборка простых схем измерительных приборов.
Перемотка электроизоляционных материалов на перемоточном станке; подготовка станка к работе. Определение длины перематываемого материала с помощью контрольно-измерительных приборов; отбраковка дефектных мест; упаковка перемотанных материалов в рулон и их маркировка.
Прессование листовых слоистых изоляционных материалов. Чистка прессформ и плит прессов.
Заготовка простых изоляционных деталей; заготовка полос и прокладок из изоляционных материалов.
Наложение временной ленточной изоляции ровными плотными слоями на секции и катушки. Сборка дисковых катушек первого и второго габаритов; полная сборка обмоток трансформаторов тока наружной установки; подготовка отводов к пайке. Изготовление медных гильз и кабельных наконечников; опиловка меди после резки на оборудовании.
Подготовка к сборке аккумуляторов и батарей.
Знания:
-элементарных сведений по электротехнике;
- устройства и принципа действия перемоточных станков;
- видов и назначения материалов и полуфабрикатов;
- подбора прессформ;
- основных свойств обрабатываемых электроизоляционных материалов;
- типовых конструкций трансформаторных катушек
Умения:
- пользоваться простым ручным и механизированным инструментом с электрическим и пневматическим приводом;
- регулировать натяжения полотна с помощью фрикционных устройств;
- производить разборку и сортировку отпрессованных материалов по толщинам и укладка их в стопы и на стеллажи;
- выполнять изолирование схем обмоток и отводов силовых трансформаторов под нагрузкой;
- изготовлять детали и обмотки под руководством слесаря более высокой квалификации;
- выполнять простейшие слесарные операции

КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.11
КҚ 3.6.12
Біліктілігі: 111507 3- Техник-механик
АП.01
Электромеханикалық жабдықтарды техникалық күтім жасау, монтаждау, пайдалану, жөндеу
Өндірістегі бірінші және екінші мақсатты жабдықтарын монтаждау туралы жалпы мәліметтер, монтаждық жұмыстар өндірісіндегі техникалық құжатнамалар. Электромеханикалық жабдықтарын монтаждау. Электромеханикалық жабдықтарын пайдалану. Пайдалану бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Машиналардың сенімділігі. Электромеханикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүргізу және ұйымдастыру. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерін жөндеу технологиясы. Қозғалтқыштарды техникалық күту және жөндеу. Жұмыс сапасын тексеру. Еңбек қауіпсіздігі. Жұмысты атқару кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру
Білімдер:
- электр және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау, пайдалану, күту және жөндеу туралы жалпы мағлұматты;
- қолданылатын аспаптар мен материалдарды, жабдықтарға техникалық күтім жасау және пайдалану ережесін және тәсілдерін;
- орындалатын жұмыстың сапасына қойылатын талаптарды;
- жөндеу кезіндегі құжаттарды рәсімдеуді және оларды толтыру ережесін;
Іскерліктер:
- электр механикалық жабдықтарды техникалық күту, пайдалану бойынша кешенді жұмыстарын орындау;
- жабдықтардың тоқтап қалу себептерін табу;
- жөндеу жұмыстарын атқару;
- қауіпсіздік ережелерін сақтау;
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
Біліктілігі: 111508 3- Техник-технолог
АП. 01
Электротехникалық өндірістің технологиясы
Даярлайтын құрастыру жұмыстары: құрастыруға арналған бөлшектерді жинақтау, тазалау, қажалтып тоздыру, тазарту; өлшегіш құралдарының қарапайым сұлбасын құрастыру.
Орағыш білдекте электроқшаулағыш материалдарын орау; білдекті жұмысқа дайындау; бақылау-өлшеу құралдары арқылы қайта оралатын материалдың ұзындығын анықтау; ақаулы орындарды жарамсыз ету; рулонға қайта оралатын материалдарды буып салу және оларды таңбалау;
Табақты қабатталған оқшаулағыш материалдарды престеу; престеу плитасын және прессформаны тазарту. Қарапайым оқшаулағыш бөлшектерді дайындау; оқшаулағыш материалдардан төсемдер және жолақтарды дайындау.
Орауыш пен секциядағы тегіс қабатты полотномен уақытша ленталық оқшаулағыш тартқызу.
Бірінші және екінші габариттік дискілі катушкасын құрастыру; сыртқы қондырғының ток трасформаторына орамасын толық құрастыру; дәнекерлеуге бұрып жібергішті дайындау.
Мыс гильзасын және кабелдік ұштықтарын даярлау; жабдықтардағы кесуден кейінгі мысты егелеп қию.
Аккумуляторлар мен батареяларды құрастыруға дайындау
Білімдер:
- электротехника бойынша элементарлық мәліметтерді;
- орағыш станоктің құрылғысын және іс-әрекет принципін;
- жартылай фабрикаттар мен материалдар түрлерін және қолданысын;
- пресформ таңдауды;
- өңделетін электроқшаулағыш материалдардың негізгі қасиеттерін;
- трансформаторлы орауыштардың типтік құрылымын;
Іскерліктер:
- электрлі және пневматикалық жетекпен қарапайым қолды, механикаландырылған аспаптарын қолдану;
- фрикционды құрылғы арқылы полотно кергішін реттеу;
- стеллаждағы және қалыңдығы бойынша престелген материалдарға сұрыптау және бөлшектеу жүргізу;
- жүктемелі күштік трансформаторлардың орамасы мен бұрып жібергіштерінің сұлбасын оқшаулау;
- ең жоғарғы біліктілікті слесарьдың жетекшілігімен орағыштар мен материалдар дайындау;
- қарапайым слесарьлық операцияларды орындау;

ПК 3.8.4
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД.02
Испытания и контроль электротехнических материалов
Приемка и контроль лакотканей, стеклотканей, пропитанных хлопчатобумажных и стеклянных тканей, бумаги и электроизоляционных трубок; испытание лакотканей и стеклолакотканей на пробивное напряжение на высоковольтных установках мощностью до 15 кВт; контроль технологического процесса изготовления материалов; отбраковка материалов по внешнему виду; классификация брака по видам и своевременное принятие мер по его устранению; оформление записи результатов контроля.
Испытание изолированных проводов и кабелей на электрическую прочность током высокого напряжения. Подбор партии испытываемых кабелей по техническим требованиям и государственному стандарту; установка и регулирование испытательного напряжения; фиксация места повреждения изоляции и обрыва токоведущей жилы.
Знания:
-государственных стандартов и технических условий на сырье, полуфабрикаты и готовую продукцию;
- методов приемки выпускаемых материалов;
- правил пользования контрольно-измерительными приборами;
- причин возникновения брака, способы его предупреждения и устранения.
- правил настройки аппарата на требуемое напряжение по пробивной прочности изоляции;
- конструкций испытываемых кабелей и проводов
Умения:
- определять содержание смолы, летучих и растворимых веществ в пропитанных хлопчатобумажных и стеклянных тканях, бумагах;
- проверять маслостойкость, бензостойкость и скорость расклеивания лакотканей и стеклотканей;
- оформлять производственно-техническую документацию
ПК 3.8.4
ПК 3.8.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Слесарно-механическая обработка материалов. Техника безопасности и промсанитария. Электросварка. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках. Электромонтажные работы. Резка проводов, тросов и кабелей. Разделка кабелей. Монтаж осветительных электропроводок. Автоматические выключатели. Предохранители, рубильники и кнопки управления. Электрические машины. Пробный пуск электродвигателя. Разборка и сборка трансформаторов. Профилактический ремонт выемной части трансформатора Оборудование распределительных устройств.
Умения:
-пользоваться измерительными и разметочными инструментами;
- пользоваться аппаратурой для ручной электросварки;
-работать на токарных и фрезерных станках;
- разделки кабеля для соединения в муфте
Навыки:
- разметки и обработки деталей;
-сварки стальных деталей;
-заделки концов кабелей;
-подготовки концов проводов для соединения

КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП.02
Электротехникалық материалдарды сынақтау және бақылау
Лакталған матаны, шынылы матаны, мақта-қағазды және шынылы матаға сіңдірілген, қағазды және электрлі оқшаулағыш трубкаларды тексеру және қабылдау; 15 кВт дейін қуатты жоғары вольтты тесер кернеудегі қондырғыда лакталған матаны және шынылы лакты матаны сынақтау; материалдарды дайындаудың технологиялық процестерін бақылау; түрі бойынша ақаулықты топтастыру және оларды дер кезінде жою шаралар; тексеріс нәтижелерін жазып рәсімдеу.
Жоғарғы кернеулі тогімен электрлік беріктікке оқшаулағыш кабельдер мен сымдарды сынақтау. Мемлекеттік стандарт және техникалық талаптар бойынша сынақталатын кабельдердің партиясын таңдау; сынақталатын кернеуді реттеу және орнату; ток өткізгіш талсымның үзілуін және оқшаулағыштың зақымданған орнын бекіту
Білімдер:
- шикізаттарға, жартылай фабрикаттарға, дайын өнімдерге мемлекеттік стандарттарын және техникалық шартттарын;
- шығарылатын материалдарды қабылдау әдістерін;
- бақылау-өлшегіш аспаптарын қолдану ережелерін;
- ақаулықтың пайда болу себептерін, оларды ескерту және жою тәсілдерін;
- оқшауламаның тесілу беріктігіне қарай аппаратураны қажетті кернеу бойынша жөнге келтіру ережесін
-сынақталатын кабелбдер мен сымдардың құрылымын
Іскерліктер:
- қағазға, мақта-қағазды және шынылы матаға сіңдірілген ауада тарағыш және еріткіш заттарды, смола құрамын анықтау;
- лакталған матаны, шынылы матаны желімдеу жылдамдығын, майға тұрақтылығын, жанармай тұрақтылығын тексеру;
- өндірістік-техникалық құжаттаманы ресімдеу.
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Материалды слесарлық-механикалық өңдеу. Қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария. Электрмен балқытып біріктіру. Токарлық және фрезер станоктарда бөлшектерді өңдеу. Электромонтаждық жұмыстар. Сымдарды, арқансым және кабельдерді кесу. Кабель тарқату. Жарықтандырғыш электр тартылымдарды монтаждау. Автоматтық ажыратқыштар. Сақтандырғыштар, шаппа қосқыштар және басқару батырмасы. Электр машиналар.
Электрқозғалтқышты сынап көру. Трансформаторларды бөлшектеу және жинау. Трансформатордың қуыс бөлігін сақтық жөндеу. Тарату құрылғылардың жабдығы
Іскерліктер:
- Белгілеуіш және өлшеуіш құрал-саймандармен қолдану;
- қолмен электр балқытып біріктіру аппаратурасын қолдану;
- токарлық және фрезер станоктарда жұмыс атқару;
- муфтада жалғастыру үшін кабель тарқату
Дағдылар:
- бөлшектерді белгілеу және өңдеу;
- болаттан жасалған бөлшектерді балқытып біріктіру
- кабель ұштарын бітеу
- кабель ұштарын жалғастыруға дайындау

ПК 3.6.7
ПК 3.7.3
ПК 3.8.10
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Вводная беседа. Цели и задачи практики. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности, методами экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей, путями повышения производительности труда и повышения износостойкости оборудования. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования
Умения:
-заполнять наряд;
-составлять ведомости объема работ
Навыки:
- производства ремонтных работ;
- организаторской работы по избранной специальности
ПК 3.6.10
ПК 3.7.1
ПК 3.7.3
ПК 3.7.10
ПК 3.8.4
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни
БК 2
Работать качественно на результат
БК 3
Собирать и систематизировать необходимую информацию
БК 4
Выполнять противопожарные мероприятия
БК 5
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления
БК 7
Соблюдать правила техники безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 - 111501 2 – Сборщик трансформаторов*
ПК 2.1.1 Контролировать качество выполнения сборочных работ;
ПК 2.1.2 Выполнять простые электрические измерения;
ПК 2.1.3 Использовать в работе техническую и технологическую документацию;
ПК 2.1.4 Выполнять несложные электромонтажные работы с применением специальных средств и приспособлений;
ПК 2.1.5 Заготавливать изоляционные детали;
ПК 2.1.6 Выполнять такелажные работы с применением подъемно-транспортного оборудования;
ПК 2.1.7 Участвовать в подготовке трансформатора и его отдельных частей к испытаниям;
ПК 2.1.8 Определять характер неисправностей трансформаторов;
ПК 2.1.9 Выявлять механические дефекты и неточности в сборочных единицах;
ПК 2.1.10 Определять причины возникновения неполадок;
ПК 2.1.11 Проводить несложный демонтаж трансформаторов;
ПК 2.1.12 Выполнять мелкий ремонт трансформаторов и отдельных его частей;
ПК 2.1.13 Выполнять работы по первой, второй и третьей сборкам силовых и специальных трансформаторов I и II габаритов;
ПК 2.1.14 Выполнять эксплуатацию трансформаторов малой мощности.
2.2 – 111502 2 – Наладчик автоматов и полуавтоматов*
ПК 2.2.1 Подбирать режущий инструмент и приспособления;
ПК 2.2.2 Выполнять установку и смену приспособлений и инструмента;

КҚ 3.6.7
КҚ 3.7.3
КҚ 3.8.10
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Кіріспе. Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату. Кәсіпорынның құрылымымен, белгіленген мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдерімен және үздік еңбек әдістерімен, материалды, жылу және электр энергиясын, қосымша бөліктерін үнемді пайдалану тәсілдерімен, еңбек өнімділігін арттыру және жабдықтардың тозуға төзімділігін жоғарлату жолдарымен танысу. Жабдықтарды техникалық қызмет ету және жөндеу бойынша өндірістік бригада құрамында жұмыс атқару
Іскерліктер:
- наряд толтыру;
- жұмыс көлемінің ведомосын құрастыру
Дағдылар:
- жөндеу жұмыстарын атқару;
- тағайындаған мамандық бойынша ұйымдастырушы жұмыстарын атқару
КҚ 3.6.10
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.10
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
Ескерту: 1 Кесте. Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
БҚ 2
Нәтижелі сапалы жұмыс істеу
БҚ 3
Қажетті ақпаратты жинақтау және жүйелеу
БҚ 4
Өртке қарсы шараларды атқару
БҚ 5
Технологиялық процестермен қарастырылған әрекетті орындау
БҚ 6
Қызметті іске асыру құралдарын және ең тиімді тәсілдерін таңдау
БҚ 7
Техника қауіпсіздігі ережесін сақтау
2.Кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ дңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1-111501 2-Трансформаарды жинаушы
КҚ 2.1.1 Жинақтау жұмыстарының орындалу сапасын бақылау
КҚ 2.1.2 Қарапайым электрлік өлшеулерді орындау
КҚ 2.1.3 Жұмыста техникалық және технологиялық құжаттаманы қолдану
КҚ 2.1.4 Арнайы құралдар мен керек-жарақтарды қолданумен күрделі емес электромонтаждық жұмыстарын орындау
КҚ 2.1.5 Оқшаулағыш бөліктерін әзірлеу
КҚ 2.1.6 Көтеру -тасымалдау жабдықтарын қолдану арқылы такелаждық жұмыстарды орындау
КҚ 2.1.7 Трансформаторды және оның жеке бөліктерін сынақтауға дайындау
КҚ 2.1.8 Трансформатордың ақауларын анықтау
КҚ 2.1.9 Құрастыру бөліктерінің ұсақ ақауларын айқындау
КҚ 2.1.10 Ақаулану себептерін анықтау
КҚ 2.1.11 Трансформатордың күрделі емес бөлшектеуін өткізу
КҚ 2.1.12 Трансформатордың және оның жеке бөліктерінің ұсақ жөндеулерін жүргізу
КҚ 2.1.13 І және ІІ габариттік күштік және арнайы трансформаторларды бірінші, екінші және үшінші жинау бойынша жұмыстарды орындау
КҚ 2.1.14 Аз қуатты трансформаторларды пайдалану
2.2-111502 2-Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші
КҚ 2.2.1 Кескіш құрал-саймандар мен керек жарақтарды іріктеу
КҚ 2.2.2 Керек-жарақ пен құралдарды орнату және ауыстыруды орындау

ПК 2.2.3 Выполнять обработку пробных деталей;
ПК 2.2.4 Сдавать детали в отдел технического контроля;
ПК 2.2.5 Выполнять подналадку и регулирование станков в процессе работы;
ПК 2.2.6 Участвовать в ремонте станков;
ПК 2.2.7 Управлять подъемно-транспортным оборудованием;
ПК 2.2.8 Осуществлять строповку и увязку грузов для подъема, перемещения, установки и складирования;
ПК 2.2.9 Вести журнал учета простоев станка;
ПК 2.2.10 Соблюдать требования к гигиене и охране труда;
ПК 2.2.11 Проводить обслуживание однотипных станков;
ПК 2.2.12 Выполнять наладку отрезных, гайконарезных и болтонарезных станков;
ПК 2.2.13 Проверять станки на точность работы;
ПК 2.2.14 Выполнять регулировку автоматов и полуавтоматов.
ПК 2.2.16 Выполнять наладку токарных одношпиндельных и многошпиндельных автоматов и многорезцовых горизонтальных полуавтоматов;
ПК 2.2.17 Подбирать эксцентрики, копира и кулачки;
ПК 2.2.18 Выполнять наладку токарно-револьверных станков для обработки простых и средней сложности периодически повторяющихся деталей с большим числом переходов по 8-10 квалитетам (2-4 классам точности);
2.3 – 111503 2 – Наладчик полуавтоматических установок аккумуляторного производства*
ПК 2.3.1 Устанавливать технологическую последовательность и режимы механической обработки деталей;
ПК 2.3.2 Подбирать режущий инструмент и приспособления по технологической или инструкционной карте;
ПК 2.3.3 Выполнять установку и смену приспособлений и инструмента;
ПК 2.3.4 Обрабатывать пробные детали после наладки и сдавать их в отдел технического контроля;
ПК 2.3.5 Выполнять подналадку и регулировку станков в процессе работы;
ПК 2.3.6 Участвовать в ремонте станков;
ПК 2.3.7 Управлять подъемно-транспортным оборудованием;
ПК 2.3.8 Осуществлять строповку и увязку грузов для подъема, перемещения, установки и складирования.
ПК 2.3.9 Вести журнал учета простоев станка;
ПК 2.3.10 Соблюдать требования к гигиене и охране труда, оказывает доврачебную помощь при несчастных случаях;
ПК 2.3.11 Выполнять наладку отрезных, гайконарезных и болтонарезных станков, автоматов или полуавтоматов, токарных одношпиндельных и многошпиндельных автоматов и многорезцовых горизонтальных полуавтоматов;
ПК 2.3.12 Выполнять необходимые расчеты, связанные с наладкой станков;
ПК 2.3.13 Проводить инструктаж рабочих, занятых на обслуживаемом оборудовании.
2.4 – 111504 2 – Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования*
ПК 2.4.1 Выполнять слесарные, слесарно-сборочные, плотницкие и электро-монтажные работы;

КҚ 2.2.3 Сынама бөлшектерді өңдеуді орындау
КҚ 2.2.4 Бөлшектерді техникалық бақылау бөліміне өткізу
КҚ 2.2.5 Жұмыс барысында білдектерді жөндеу мен реттеуді орындау
КҚ 2.2.6 Білдектерді жөндеуге қатысу
КҚ 2.2.7 Көтеру-тасымалдау жабдықтарын басқару
КҚ 2.2.8 Көтеру, орнын ауыстыру, орнату және қатарлап салу үшін жүктерді строптау мен байлауды жүзеге асыру
КҚ 2.2.9 Білдектердің тоқтап қалуын есепке алу журналын жүргізу
КҚ 2.2.10 Гигиена мен еңбек қорғауға қойылатын талаптарды сақтау
КҚ 2.2.11 Бір түрлілі білдектерді қызметтендіру
КҚ 2.2.12 Кесетін, бұрама сомын кескіш және бұрандама кескіш білдектерді баптау
КҚ 2.2.13 Білдектердің жұмыс дәлдігін тексеру
КҚ 2.2.14 Автоматтарды және жартылай автоматтарды реттеу
КҚ 2.2.15 Бір шпиндельді және көп шпиндельді токарлық автоматтарды және көп кесікті көлденең жартылай автоматтарды баптау
КҚ 2.2.16 Эксцентрикті, шойын тоқпақтарды және жұдырықшыларды іріктеу
КҚ 2.2.17 8-10 квалитеттер (2-4 дәлдік класымен) бойынша мерзімді түрде қайталанатын ауыспалар саны көп жай және күрделілігі орташа бөлшектерді өңдеу үшін арналған токарлық-револьверлік білдектерді баптау
КҚ 2.2.18 Бұрғылардың жырашықтарын фрезерлеу үшін арналған автоматтардың арнайы білдектерін баптау
2.3-111503 2-Аккумулятор өндірісіндегі жартылай автоматты қондырғыларды реттеуші
КҚ 2.3.1 Бөлшектерді механикалық өңдеудің режимдері мен технологиялық реттілігін белгілеу
КҚ 2.3.2 Технологиялық немесе нұсқама картасы бойынша кескіш және өлшеуіш құрал-саймандар мен керек-жарақтарды іріктеу
КҚ 2.3.3 Керек-жарақ пен құрал-саймандарды орнату және ауыстыру
КҚ 2.3.4 Баптаудан кейін сынама бөліктерін өңдеу және оларды техникалық бақылау бөліміне тапсыру
КҚ 2.3.5 Жұмыс барысында білдектерді баптауды және жөндеуді орындау
КҚ 2.3.6 Білдектерді жөндеуге қатысу
КҚ 2.3.7 Көтеру-тасымалдау жабдығын басқару
КҚ 2.3.8 Көтеру, орнын ауыстыру, орнату және қатарлап салу үшін жүктерді строптау және байлауды жүзеге асыру
КҚ 2.3.9 Білдектің тоқтап қалуын есепке алу журналын жүргізу
КҚ 2.3.10 Гигиена мен еңбек қорғауға қойылатын талаптарды сақтау, жазым жағдайларда алғашқы көмек көрсету
КҚ 2.3.11 Кескіш, бұрама сомын кескіш және бұрандама кескіш білдектерді және жалғыз шпиндельді және көп шпиндельді токарлық автоматтар мен көп кесікті көлденең жартылай автоматтарды баптау
КҚ 2.3.12 Білдектерді баптауға байланысты қажетті есеп орындау
КҚ 2.3.13 Қолданыстағы жабдықта қызмет ететін жұмысшыларға нұсқаулық жүргізу
2.4-111504 2-Электр жабдықтарын жөндейтін және қызмет көрсететін электромонтер
КҚ 2.4.1 Слесарлық, слесарлық-жинақтау, балташылық және электр монтаждық жұмыстарын орындау

ПК 2.4.2 Прокладывать кабели (напряжением до 35 кВ);
ПК 2.4.3 Соблюдать последовательность операций при выполнении такелажных работ;
ПК 2.4.4 Читать чертежи и эскизы, электрические схемы;
ПК 2.4.5 Регулировать устройство, конструкцию типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.4.6 Выполнять диагностику, техническое обслуживание типового электрооборудования и приборов;
ПК 2.4.7 Выполнять диагностику, техническое обслуживание, мелкий и средний ремонт электрооборудования сельскохозяйственного производства и приборов;
ПК 2.4.8 Выполнять такелажные работы с применением простых грузоподъемных средств, кранов, управляемых с пола;
ПК 2.4.9 Выполнять замеры электрических величин;
ПК 2.4.10 Выполнять и устранять неисправности и повреждения в простых электросхемах технологического оборудования и в схемах электроосвещения.
2.5 – 111505 2 – Моторист - электродвигателей
ПК 2.5.1 Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочной литературой;
ПК 2.5.2 Производить расчеты на прочность и усталость материалов;
ПК 2.5.3 Вести технологический процесс производства;
ПК 2.5.4 Производить сварочные работы, пайку и резку металла;
ПК 2.5.5 Сертифицировать и пользоваться стандартами;
ПК 2.5.6 Пользоваться компьютерной техникой, средствами информационной защиты.
ПК 2.5.7 Выполнять ремонт электродвигателей;
ПК 2.5.8 Контролировать и регулировать работу электродвигателей;
ПК 2.5.9 Готовить электродвигатели к работе;
ПК 2.5.10 Проводить наладку электродвигателей;
ПК 2.5.11 Проводить поверку отремонтированных электродвигателей;
ПК 2.5.12 Соблюдать правила безопасности по охране труда.
3.Специалист среднего звена
3.1 – 111506 3 – Электромеханик (всех наименований)
ПК 3.6.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию;
ПК 3.6.2 Производить проверочные расчеты прочности элементов механических систем;
ПК 3.6.3 Рассчитывать параметры различных электрических систем;
ПК 3.6.4 Рассчитывать по заданным условиям типовые электронные устройства;
ПК 3.6.5 Выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в производственной деятельности;
ПК 3.6.6 Применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов;
ПК 3.6.7 Составлять измерительные схемы, подбирать по справочным материалам измерительные средства и измерять с заданной точностью разные электрические величины;
ПК 3.6.8 Организовывать и выполнять наладку, эксплуатацию и обслуживание электрооборудования;
ПК 3.6.9 Проводить анализ неисправностей, условий эксплуатации;

КҚ 2.4.2 Кабельді төсеу /35кВ дейін кернеудегі/
КҚ 2.4.3 Такелаждық жұмыстарды орындау барысында операциялардың реттілігін сақтау
КҚ 2.4.4 Сызбалар мен нобайларды, электр сұлбаларды оқу
КҚ 2.4.5 Типтік электр жабдықтар мен аспаптардың құрылғысын, құрылымын реттеу
КҚ 2.4.6 Типтік электр жабдығы мен аспаптарға техникалық қызметтендіру және диагностикалау
КҚ 2.4.7 Ауыл шаруашылығы өндірісінің электр жабдығын және аспаптарын диагностикалау , техникалық қызмет көрсету, ұсақ және орташа жөндеу жұмыстарын орындау
КҚ 2.4.8 Еденнен басқарылатын крандарды, қарапайым жүк көтергіш құралдарды қолдану арқылы такелаждық жұмыстарды орындау
КҚ 2.4.9 Электр шамаларын өлшеу
КҚ 2.4.10 Электр жарықтандыру сұлбадағы және технологиялық жабдықтардың қарапайым сұлбасындағы ақауларын жою
2.5-111505 2-Электр қозғалтқыш моторисі
КҚ 2.5.1 Стандарттарға сәйкес сызбаларды , схемаларды құру және оқу, анықтамалық әдебиетін пайдалану
КҚ 2.5.2 Материалдың беріктігіне және қажуына есеп жүргізу
КҚ 2.5.3 Өндірістің технологиялық процесін жүргізу
КҚ 2.5.4 Металды дәнекерлеу және кесу, балқытып біріктіру жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.5.5 Сертификаттау және стандарттарды қолдану
КҚ 2.5.6 Компьютерлік техниканы, ақпараттық қорғаныс құралдарын қолдану
КҚ 2.5.7 Электр қозғалтқыштарын жөндеу
КҚ 2.5.8 Электр қозғалтқыштардың жұмысын бақылау және реттеу
КҚ 2.5.9 Электр қозғалтқыштарды жұмысқа дайындау
КҚ 2.5.10 Электр қозғалтқыштарды баптау
КҚ 2.5.11 Жөнделген электр қозғалтқыштардың байқауын жүргізу
КҚ 2.5.12 Еңбек қорғау жөніндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
3. Орта буын маманы
3.6 -111506 3-Электромеханик (барлық атаулары)
КҚ 3.6.1 Жобалық–конструкторлық, технологиялық және басқа техникалық құжаттарды рәсімдеу
КҚ 3.6.2 Механикалық жүйелер элементтерінің беріктігін тексеру есебін жүргізу
КҚ 3.6.3 Түрлі электр жүйелерінің параметрлерін есептеу
КҚ 3.6.4 Берілген шарттар бойынша типтік электрондық құрылғыларды есептеу
КҚ 3.6.5 Өндіріс қызметінде нақты қолдану үшін материалдарды қасиетінің анализі негізінде таңдау
КҚ 3.6.6 Негізгі өнімдер және процестердің түрлеріне нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану
КҚ 3.6.7 Өлшеу схемаларын құру, анықтамалық материалдар бойынша өлшеу құралдарын таңдау және әр түрлі электр шамаларын белгіленген дәлдігімен өлшеу
КҚ 3.6.8 Электр жабдықтарын үйлестіру, пайдалану және техникалық күтуін ұйымдастыру және орындау
КҚ 3.6.9 Ақауларын, пайдалану жағдайларын талдау

ПК 3.6.10 Составлять планы размещения электрического и электромеханического оборудования и осуществлять организацию рабочих мест;
ПК 3.6.11 Заполнять маршрутно-технологические карты на эксплуатацию и обслуживание отраслевого электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.6.12 Организовывать обслуживание и ремонт бытовых машин и приборов;
ПК 3.6.13 Оценивать эффективность работы электрического оборудования, бытовых машин и приборов;
ПК 3.6.14 Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
ПК 3.6.15 Применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
3.2 – 111507 3 – Техник механик
ПК 3.7.1 Составить график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.7.2 Вести технологический процесс производства и журнал систем блокировки и сигнализации;
ПК 3.7.3 Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 3.7.4 Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту электрооборудования;
ПК 3.7.5 Составить график планово-предупредительного ремонта;
ПК 3.7.6 Настраивать системы блокировки и сигнализации;
ПК 3.7.7 Выполнять настройку и регулировку средств автоматики;
ПК 3.7.8 Осуществлять бесперебойную работу системы автоматики;
ПК 3.7.9 Проводить монтаж и наладку электроустановок и приборов;
ПК 3.7.10 Соблюдать правила безопасности по охране труда.
3.3 – 111508 3 – Техник-технолог
ПК 3.8.1 Организовывать непрерывный технологический процесс;
ПК 3.8.2 Обеспечивать производство ремонтными работами;
ПК 3.8.3 Составлять технологические схемы производства;
ПК 3.8.4 Проводить испытание изолированных проводов и кабелей;
ПК 3.8.5 Выполнять технические расчеты;
ПК 3.8.6 Составлять технологические карты.
ПК 3.8.7 Оформлять производственно-техническую документацию;
ПК 3.8.8 Производить разборку и сортировку отпрессованных материалов по толщинам и укладка их в стопы и на стеллажи;
ПК 3.8.9 Выполнять изолирование схем обмоток и отводов силовых трансформаторов под нагрузкой;
ПК 3.8.10 Изготовлять детали и обмотки под руководством слесаря более высокой квалификации.
Приложение 195
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 591
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1117000 – Оборудование для производства электронной
техники
Квалификация: 111701 2 – Наладчик технологического оборудования
(производство электронной техники)*
Форма обучения: очная

КҚ 3.6.10 Электр және электромеханикалық жабдықтарды орналастыру жоспарын жасау және жұмыс орнын ұйымдастыруды жүзеге асыру
КҚ 3.61.11 Салалық электр және электромеханикалық жабдықтарды пайдалану және техникалық қызметтендіру маршруттық-технологиялық картасын толтыру
КҚ 3.6.12 Тұрмыстық машиналар мен аспаптарды техникалық күту және жөндеуін ұйымдастыру
КҚ 3.6.13 Электр жабдықтары, тұрмыстық машиналар мен аспаптар жұмысының тиімділігін бағалау
КҚ 3.6.14 Кәсіптік қызметінде бағдарламалық қамтылуды пайдалану
КҚ 3.6.15 Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарын қолдану
КҚ 3.6.16 Аспаптар мен элементтердің жөндеу кестесін құру
3.7 -111507 3-Техник-механик
КҚ 3.7.3 Блоктау және сигналдау жүйелерінің журналын жүргізу
КҚ 3.7.4 Электр жабдығын ұтымды пайдалану және жөндеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КҚ 3.7.5 Жоспарлы-ескертпе жөндеу жұмыстардың кестесін құру
КҚ 3.7.6 Блоктау және сигналдау жүйелерін дәлдеу
КҚ 3.7.7 Автоматика құралдарын баптау мен реттеуді орындау
КҚ 3.7.8 Автоматика жүйесінің үздіксіз жұмысын жүзеге асыру
КҚ 3.7.9 Электр қондырғыларын және аспаптарын монтаждау
КҚ 3.7.10 Еңбек қорғау жөніндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
3.8-111508 3- Техник-технолог
КҚ 3.8.1 Үздіксіз технологиялық процесін ұйымдастыру
КҚ 3.8.2 Өндірісті жөндеу жұмыстармен қамтамасыз ету
КҚ 3.8.3 Өндірістің технологиялық сұлбасын құру
КҚ 3.8.4 Оқшауланған сымдар мен кабельдерді сынақтау
КҚ 3.8.5 Техникалық есептеулер жүргізу
КҚ 3.8.6 Технологиялық карта құрастыру
КҚ 3.8.7 Өндірістік-техникалық құжаттамасын рәсімдеу
КҚ 3.8.8 Престелген материалды қалындығы бойынша сұрыптау, бөлшектеу және стеллажға қалау
КҚ 3.8.9 Жүктелген күштік трансформаторлардың бұрып жібергішінің және орамасының сұлбасын оқшаулау
КҚ 3.8.10 Жоғары біліктілікті слесарьдың жетекшілігімен орамалар мен бөлшектерді әзірлеу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 195-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 591-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1117000 – Электрондық техника өндірісіне
арналған жабдық
Біліктілігі: 111701 2 - Технологиялық жабдықты реттеуші
(электрондық техника өндірісі)*
Оқыту нысаны:күндізгі

864
ПП 03
Производственная преддипломная практика (сбор материалов и подготовка дипломного проекта)
144
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные дисциплины
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 199
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 595
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Содержание учебных программ
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и основное содержание дисциплин, практических занятий
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковые нормы, владеть стилистикой деловой сферы общения;
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1,2,3,4,6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,3,4,6
ОГД.03
История Казахстана
История Казахстана (XV – нач. XXI в). Казахское ханство в ХҮ-ХҮІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии "Алаш". Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа "Казахстан - 2030". Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХҮ-ХҮІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии "Алаш" и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики "Военного коммунизма";
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.

864
КП 03
(Материалдардың жиыны және дипломдық жобаны әзiрлеу) өндiрiстiк диплом алдындағы практика
144
АА 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Барлығы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 199-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 595-қосымша
1117000 – Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдары және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Циклдардың атауы және пәндердің, тәжірибелік сабақтардың негізгі мазмұны
Қалыптасатырылатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруі;
- тілдік нормаларды және тілдесудің іскерлік аясындағы стилистистикасын игеру;
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу.
БҚ 1,2,3,4,6
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика,фразеологиялық
құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тіл;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгімелесу;
-диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ 1,2,3,4,6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазақстан тарихы
(XV – XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ.ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж. ж.). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж.ж.). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
“Қазақстан-2030”- стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
"Алаш" партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік–экономикалық даму ерекшеліктері;
Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
Тәуелсіз Қазақстанның
қалыптасу үрдісін сипаттау;
Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.

БК 1,2,3,4,6,7,8
ОГД.04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом
БК 1,2,3,4
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
ПК
2.1.2
ПК
2.1.3
2.1.4
ОПД.02
Основы электротехники
Определение электрической и магнитной цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных цепей; источники и приемники (потребители) электрической энергии; основные электрические и магнитные величины; мост постоянного тока; понятие о нелинейных цепях постоянного тока; классификация магнитных БК 9цепей; элементы магнитной цепи; характеристики элементов магнитной цепи; классификация электрических цепей переменного тока; принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- устройство и принцип работы электрических машин;
- электронные приборы;
- электробезопасность;
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами, - соблюдать электробезопасность;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком
БК 9
ПК
2.1.1
2.1.8

БҚ1,2,3,4,6,7,8
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 1,2,3,4,
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттер;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
ЖКП.02
Электротехника негіздері
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магнит тізбегінің классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сипаттамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібі;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптар;
- ауыспалы процестердің туындау себептері;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алу;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білу;
- электр қауіпсіздігін сақтау;
БҚ 9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8

ПК 2.1.7
ОПД.03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производство – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- типы и модели экономических систем;
- спрос и предложение товаров, услуг, равновесной цене,
- рыночный механизм;
конкуренция и монополия;
- тенденции развития мировой экономики;
необходимость макроэкономической стабилизации в переходный период;
- виды налогов и основные методы подсчета их;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
Умения:
- охарактеризовать пути социально–экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.
БК 4,7,8
ОПД.04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- системы счисления;
- формальная, математическая логика;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма, свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления;
- соблюдать технику безопасности.
БК 5
ПК
2.1.3
ПК
2.1.4
ОПД.05
Охрана труда
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.

КҚ 2.1.7
ЖКП.03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторингі,
сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық жүйелердің типтері мен үлгілері;
- тауарлар, қызмет көрсетулер сұраныстары мен ұсыныстары, баға тепетеңдігі;
- нарық механизм; бәсекелестік және
монополия;
- әлемдік экономиканың даму бағыттыры; ауыспалы кезеңде
макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттігі;
- салықтардың түрлері және оларды есептеудің негізгі әдістері;
- шығындар бойынша негізгі ұғымдар, рынок субъектілері;
- маркетингтің мағынасы, принциптері және анықтамасы;
Іскерліктер:
- қоғамның әлеуметтік–экономикалық даму жолын сипаттау;
- рынок ұғымын түсіндіру, оның негізгі факторларын, функцияларын және түрлерін білу;
- биржалардың пайда болу себептерін ашу және оның қазіргі экономикадағы маңызы;
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 4,7,8
ЖКП.04
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi.
WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /нысаны/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- есептеу жүйелерi;
- формалды, математикалық логикалар;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторы, DOS ОЖ-нің түрлері;
- бағдарламлар - қабықшалар;
- алгоритм ұғымы, қасиеттері, берілу тәсілдері;
- алгоритмнің түрлерi;
- программалау тiлдерi;
- сызықты бағдарламаларды программалау тәсілдері;
- тармақты бағдарламаларды программалау;
- графиктiк бағдарламалар;
- автоматты басқарылатын процестердi қолмен басқаруға және керiсiнше ауыстыру реті;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқа жүйеге ыстыру;
- WORD мәтiндiк процессорымен, EXCEL электронды кестесiмен, Corel DRAW векторлық редакторымен жұмыс iстеу;
- вирустардан қорғау қою;
- творчестволық жобаларды әзірлеу;
- автоматты реттеуді қолдану;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалану;
- техника қауiпсiздiгiн сақтау.
БҚ 5
111701 2
КҚ 2.1.3 111702 3
КҚ 2.1.4
ЖКП.05
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қаупсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймығының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздері;
- электр қондырғылырына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелері;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлері;
Іскерліктер:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалану;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтау;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеудің болмауын тексеру және тасымалды жерлестіру қою;

БК 6,9
ПК
2.1.1
2.1.2
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 111701 2 - Наладчик технологического оборудования (производство электронной техники)*
СД.01
Электронная техника
Общие сведения о производстве изделий электронной техники. Изделия электронной техники (полупроводниковые и электровакуумные приборы): классификация, виды, основные параметры, область применения, конструктивные особенности. Меры защиты помещений от загрязнений. Требования безопасности на предприятиях по производству изделий электронной техники.
Сведения из технической механики.
Кинематика механизмов: основные понятия и термины. Сопротивление материалов: основные понятия, определения, термины. Детали машин: детали и сборочные единицы общего и специального назначения, детали и сборочные единицы передач вращательного движения.
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности измерений: виды и способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный. Посадки: виды, назначение, системы допусков и посадок. Шероховатость поверхности: параметры, обозначения на чертежах. Средства для измерений линейных размеров. Основные факторы, определяющие выбор измерительных средств.
Слесарная обработка деталей.
Слесарные операции: виды, назначение, сущность, основные приемы выполнения. Слесарный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления: виды, назначение, приемы пользования и выполнения измерений.
Сборочные работы.
Классификация соединений деталей. Технологическая документация. Основные операции и работы, применяемые при сборке оборудования.
Слесарно-сборочный и контрольно-измерительный инструмент и приспособления: виды, назначение, приемы пользования. Разборка и сборка механизмов и узлов оборудования. Организация рабочего места и требования безопасности труда при выполнении сборочных работ.
Электромонтажные работы.
Техническая документация на электрорадиомонтажные работы: виды, назначение. Инструменты, приспособления и оборудование для выполнения электромонтажных работ: виды, назначение, приемы пользования. Пайка проводов и кабелей различных марок и сечений. Сборка и электромонтаж аппаратуры с использованием печатных плат. Организация рабочего места и безопасность труда.
Знания:
- оборудование полупроводникового и электровакуумного производства: основные виды, технологические особенности; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- разъемные и неразъемные соединения деталей машин;
- предельные отклонения;
- допуск размера, поле допуска;
- интервал и цена деления шкал, диапазон показаний, диапазон измерений;
- требования безопасности труда при выполнении слесарной обработки;
- дефекты сборки, их предупреждение;
- основные виды и способы выполнения электромонтажа;
- требования к электрическим соединениям и монтажу;
- дефекты при пайке и способы их предупреждения;
- монтажные провода, кабели, базовые детали, изоляционные материалы;
- характеристики, маркировка, условное изображение.
Умения:
- изготовлять производственные и технологические процессы полупроводниковых и электровакуумных приборов;
- устранять погрешности при изготовлении деталей и сборке;
- основные требования электронной гигиены к работникам полупроводникового и электровакуумного производства и к помещениям различной категории;
- применять основные характеристики измерительных инструментов и приборов;
- измерять линейные размеры;
- определять операционные припуски и допуски на промежуточные размеры;
- выбирать сечения и изоляции проводов и кабелей.

Б Қ 6,9
111701 2
КҚ 2.1.1 111702 3
КҚ 2.1.2
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 111700 2 - Технологиялық жабдық реттеушісі (электрондық техника өндірісі)*
АП.01
Электрондықтехника
Электрондық техника бұйымдары өндірісі туралы жалпы мәліметтер.
Электрондық техника бұйымдары (жартылайөткізгіш және электрвакуумдық аспаптар): топтамасы, түрі, негізгі көрсеткіштері, қолданылу аясы, құрылымдық ерекшеліктері.
Бөлмелерді ластанудан қорғау шаралары. Электрондық техника бұйымдарын өндіру кәсіпорындарындағы қауыпсіздікке қойылатын талаптар.
Техникалық механикадан деректер
Механизм кинематикасы: негізгі түсініктер мен терминдер. Материалдар қарсыластығы: негізгі түсініктер, анықтамалар, терминдер. Машина тетіктері: жалпы және арнайы бағыттағы тетіктер мен құрастыру бірліктері, айналмалы қозғалыс берілісінің тетіктері мен құрастыру бірліктері.
Шақтама, қондыру және техникалық өлшемдер
Өлшемдердің ағаттықтары: өлшемнің нақтылығын көтеру түрлері мен тәсілдері.
Өлшемдері: атаулы, шеткі, рауалы, нақты. Қондырулар: түрлері, жұмсалуы, шақтама мен қондыру жүйесі. Беттің кедір-бұдырлығы: көрсеткіштері, сызбадағы белгілер. Тізбекті өлшемдерді өлшеуге арналған құралдар. Өлшегіш құралдарды таңдауды анықтайтын негізгі факторлар.
Тетіктерді ұсталық өңдеу
Ұсталық операциялар: түрлері, жұмсалуы, мәні, орындаудың негізгі тәсілдері. Ұсталық және бақылау өлшеуіш саймандар және айлабұйымдар:түрлері, жұмсалуы, қолдану және өлшемді орындау тәсілдері.
Құрастыру жұмыстары
Тетіктерді біріктіру топтамасы. Технологиялық құжаттама. Жабдықтарды құрастыру кезінде қолданылатын негізгі операциялар мен жұмыстар.
Ұсталық құрастырушылық және бақылау өлшегіштік саймандар мен айлабұйымдар: түрлері, жұмсалуы, пайдалану тәсілдері. Жабдық механимзі мен буындарын бөлшектеу және құрастыру. Құрастыру жұмыстары кезінде жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігінің талаптары.
Электржинақтау жұмыстары
Электржинақтаудың техникалық құжаттамалары: түрлері, жұмсалуы. Электржинақтау жұмыстарын орындау үшін қажетті саймандар, айлабұйымдар мен жабдықтар: түрлері, жұмсалуы, қолданылу тәсілдері. Түрлі маркалы және қималы сымдар мен кабельдерді дәнекерлеу. Баспа платасын қолдану арқылы аппаратураны құрастыру және электржинақтау. Жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- жартылайөткізгіш және электрвакуумды жабдықтарды: негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- технологиялық үрдістің түсінігі, түрлері, этаптары мен ненігзі элементтері;
- машина тетіктерінің ажырама және ажырымас қосылымдары;
- шеткі ауытқуларды;
- өлшем шақтамасын, шақтама өрісі;
- шкала интервалы мен бөліну құны, көрсеткіш диапозоны, өлшем диапазоны;
- ұсталық өңдеуді орындауда еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар;
- құрастыру ақауларын, оның алын алу;
- электжинақтаудың негізгі түрлерін және орындалу тәсілдері;
- электрқосылымдар мен жинақтауға қойылатын талаптар;
- дәнекерлеу кезінде ақаулар және оның алдын алу тәсілдері;
- жинақтау сымдары, кабельдерін, базалық тетіктерді, оқшаулағыш материалдар;
- сипаттама, маркалау, шартты бейнелеулер;
Іскерліктер:
- жартылайөткізгіш және электрвакуумды аспаптардың өндірістік және технологиялық үрдісін орындай алуы;
- тетіктерді даярлау және құрастыру кезіндегі ағаттықтарды жоюды білуі;
- жартылайөткізгіш және электрвакуум өндірісі жұмысшыларына және түрлі категориялық бөлмелерге электрондық гигиена бойынша қойылатын негізгі талаптарын білуі;
- өлшеуіш саймандары мен аспаптарының негізгі сипаттамасын қолдана білуі;
- тізбекті өлшемдерді өлшей алуы;
- аралық өлшемдердің операциялық шақтамалары мен әдіптерін анықтай алуы;
- сымдар мен кабельдерді қималау және оқшаулауды таңдау.

БК 6,7,9
ПК
2.1.1
2.1.2,
2.1.3
СД.02
Технология монтажа электронного оборудования
Технология монтажа и наладки технологического и испытательного оборудования.
Технология монтажа и наладки узлов, блоков и электрических схем технологического и испытательного оборудования. Способы выполнения. Технологическая оснастка, оборудование, измерительная аппаратура, приборы и инструмент для монтажа и наладки: разновидности, назначение, приемы использования. Техническая и технологическая документация на монтаж и наладку: виды, назначение. Проверка исправности и параметров. Дефекты при монтаже и наладке, их предупреждение.
Контрольно-измерительные приборы и оборудование, применяемые при монтаже и наладке. Электроизмерительные приборы: виды, назначение, принцип действия, устройство, схемы измерения, эксплуатация, техника измерений, основные неисправности. Приборы и аппаратура для радиоизмерений: область применения, виды, назначение, устройство, правила настройки. Микроскопы: назначение, применение, основные типы.
Устройство технологического оборудования.
Технологическое оборудование: виды, назначение, устройство, принцип работы.
Технологическая оснастка. Основные технологические особенности. Правила технической эксплуатации.
Наладка технологического оборудования.Наладка механической и электрической частей технологического оборудования.
Ремонт и техническое обслуживание технологического оборудования. Виды, назначение, последовательность выполнения ремонтных работ и технического обслуживания. Подбор инструментов и приспособлений для выполнения ремонтных работ.
Испытательное оборудование полупроводникового производства. Классификация, виды и назначение оборудования. Проверка режима работы в соответствии с техническими требованиями.
Монтаж и наладка испытательного оборудования. Наладка испытательного оборудования. Проверка работоспособности отдельных блоков и функциональных узлов оборудования. Контролируемые параметры. Измерение контролируемых параметров.
Знания:
- элементы радиоэлектронной аппаратуры;
- основные характеристики, параметры, конструктивные особенности, условные обозначения;
- основы электрорадиоизмерений;
- методы измерений, погрешности, классы точности, классификация по ГОСТ наименований и обозначений;
- виды, назначение, применение, устройство, принцип действия, электрические схемы, градуировка;
- правила эксплуатации, техника измерений;
- взаимодействие основных механизмов, систем и элементов;
- условия эксплуатации налаживаемого оборудования;
- электрические и функциональные схемы оборудования;
- организация рабочего места и требования безопасности труда.
Умения:
- выполнять технологическую последовательность основных и вспомогательных операций при монтаже и наладке;
- монтаж и наладки простых блоков технологического и испытательного оборудования;
- измерять и регулировать температуры для приборов;
- измерять влажность при помощи приборов;
- управлять оборудованием и установками;
- выполнять контроль режимов работы технологического оборудования;
- подбирать инструменты и приспособления для выполнения ремонтных работ и выполнения монтажа;
- включать и отключать оборудования;
- монтаж испытательного оборудования;
- применять приборы и аппаратуру.
БК 9
ПК
2.1.4 -
2.1.8
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика
Вводное занятие. Организация рабочего места и требования. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием.
Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасности в учебных мастерских.
Работа с контрольно-измерительными и электронными приборами и оборудованием. Виды и содержание слесарных и монтажных работы при техническом обслуживании, наладке и ремонте электронного оборудования. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении наладочных и ремонтных работ.
Разборка и сборка механизмов и узлов оборудования. Электромонтажные работы.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Оформление отчета.
Умения:
- цели и задачи практики;
- структура предприятия по производству и ремонту электронного оборудования; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- оборудование полупроводникового и электровакуумного производства: основные виды, технологические особенности;
- правила техники безопасности в учебных мастерских, на производстве;
Навыки:
- проводить технологические работы при техническом обслуживании и ремонте электронного оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении ремонтных работ;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда
- выполнять различные виды слесарных работ, необходимых при техническом обслуживании и ремонте электронного оборудования;
- использовать технологию узловой сборки.

БҚ 6,7,9
КҚ2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
АП.02
Электрондық жабдықты жинақтау технологиясы
Технологиялық және сынақ жабдығын жинақтау және реттеу технологиясы.
Технологиялық және сынақ жабдығының тораптарын, блоктарын және электр схемаларын жинақтау және реттеу технологиясы.
Орындалу тәсілдері. Технологиялық жабдықтар, жабдықтар, өлшеу аппаратурасы, жинақтау және баптауға қажет аспаптар мен саймандар: әр түрлілігі, жұмсалуы, қолданылу тәсілдері. Жинақтау және баптаудың техникалық және технологиялық құжаттамалары: түрлері, жұмсалуы. Жарамдылық пен көрсеткіштерін тексеру. Жинақтау және баптау кезіндегі ақаулар, олардың алдын алу.
Жинақтау және баптау кезінде қолданылатын бақылау өлшеу саймандары мен жабдықтары
Электрөлшеуіш аспаптар: түрлері, жұмсалуы, жұмыс жасау принципі, құрылысы, өлшеуіш сызбасы, пайдаланылуы, өлшеуіш техникасы, негізгі кемшіліктері. Радиоөлшеуге арналған аспаптар мен аппаратура: қолданылу аясы, түрлері, жұмсалуы, құрылысы, реттеу ережелері. Микроскоптар: жұмсалуы, қолданылуы, негізгі типтері.
Технологиялық жабдықтардың құрылысы
Технологиялық жабдықтар: түрлері, жұмсалуы, құрылысы, жұмыс істеу принципі. Технологиялық жабдықшалар. Негізгі технологиялық ерекшеліктер. Техникалық пайдалану ережелері.
Технологиялық жабдықтарды баптау
Технологиялық жабдықтардың механикалық және электрондық бөліктерін баптау.
Технологиялық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету.Түрлері, жұмсалуы, жөндеу жұмыстарын орындау және техникалық қызмет көрсетудің жүйелік реті. Жөндеу жұмыстарын орындау үшін саймандар мен айлабұйымдарды таңдау.
Жартылайөткізгіш өндірістің сынақ жабдықтары. Жабдықтардың топтамасы, түрлері және қолданылуы.
Сынақ жабдықтарын жинақтау және баптау
Сынақ жабдықтарын баптау. Жабдықтың жеке блоктары мен функционалды тораптарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру. Бақыланатын көрсеткіштер, оларды өлшеу.
Білімдер:
- радиоэлектрондық аппаратура элементтерін;
- негізгі сипаттамалар, көрсеткіштер, құрылымдық ерекшеліктер, шатты белгілеулер;
- электррадиоөлшеулердің негізі;
- өлшеу әдістерін, ағаттықтар, нақтылық класы, атаулары мен белілнеулерінің МОСТ бойынша топтамасы;
- түрлері, жұмсалуы, қолданылуы, құрылысы, жұмыс жасау принципі, электр сызбалары, реттелінуі;
- өлшеу техникасын пайдалану ережелері;
- негізгі механизм, жүйе мен элементтердің өзара әсері;
- бапталатын жабдықтардың пайдаланылу шарттары;
- жабдықтардың электрлік және қызметтік сызбалары;
- жұмысн орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігінің талаптары;
Іскерліктер:
- жинақтау және баптау кезінде негізгі және көмекші операциялардың технологиялық ретін орындай алуы;
- технологиялық және сынақ жабдықтарының қарапайым бірікпелерін жинақтау және баптауды білуі;
- аспаптарға температураны өлшеу және реттеуді білуі;
- аспап көмегімен ылғалдылықты өлшей білуі;
- жабдықтар мен қондырғыларды басқара алуы;
- технологиялық жабдық жұмыс кестесін бақылауды орындай алуы;
- жөндеу жұмысын орындау және жинақтауды орындауға қажетті саймандар мен айлабұйымдарды таңдай алуы;
- жабдықтарды қоса және тоқтата алуы;
- сынақ жабдықтарын жинақтай алуы;
- аспаптар мен аппаратураны қолдануы.
БҚ 9
КҚ2.1.4 -
КҚ 2.1.8
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Кәсіптік практика
Кіріспе сабақ. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша нұсқаулар беру. Кәсіпорнымен таныстыру.
Оқу шеберханаларындағы өндірістік оқыту.
Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электр және өрт қауіпсіздігі.
Бақылау-өлшеу электрондық аспаптарымен және жабдықтарымен жұмыс. Электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, үйлестіру және жөндеу кезінде қажет болатын слесарлық және құрастыру жұмыстарының түрлері және мазмұны.
Үйлестіру және жөндеу жұмыстарында қолданылатын жабдықтар, аспаптар және бақылау-өлшеу құралдары.
Жабдықтың механизмдері мен тораптарын тарату және жинау. Электрлік құрастыру жұмыстары.
Бітірту біліктілік емтихандары.Тексеру жұмыстары.
Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- тәжірибенің мақсаты мен міндеттері;
- электрондық жабдық шығаратын және жөндейтін кәсіпорнының құрылымы:
ұғымдары, түрлері, кезеңдері, негізгі технологиялық процестің элементтері;
- жартылай өткізгішті және электр вакуумды жабдығы: өндірістің негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- оқу шеберханаларындағы, өндірістегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Дағдылар:
- электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде технологиялық жұмыстар орындау;
- жөндеу жұмыстары кезінде жабдықты, құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар беру;
- электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті болатын әр түрлі слесарлық, құрастыру жұмыстарын орындау;
- тораптарды жинау технологиясын қолдану

БК 2–6, 9
ПК
2.1.4 - 2.1.7
ПК
2.1.4 - 2.1.6
ПП 02
Практика по использованию информационных технологий
Цели и задачи практики. Компьютерная графика, работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
Умения:
- требования производства к знанию современных компьютерных программ и технологий;
Навыки:
- работать на ПК с материалами по обеспечению.
БК 5
ПП 03
Технологическая практика: Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством наладочных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей наладчика технологического оборудования и техника-электроника.
Ознакомление со степенью механизации, автоматизации производственных процессов.
Ознакомление и работа с оборудованием, инструментами и контрольно-измерительными приборами, применяемые при выполнении наладочных и ремонтных работ.
. Изучение технологических процессов, графиков производства санитарно-технических работ. Участие в приемке электронной техники на ремонт и наладку; в разработке проекта производства работ с аппаратурой; в проведении инструктажа на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практике.
Умения:
- цели и задачи технологической практики;
- структура предприятия и его структурных подразделений;
- сущность технологических процессов по налаживанию и ремонту электронной техники;
- правила техники безопасности в учебных мастерских и на производстве;
- права и обязанности наладчика технологического оборудования и техника-электроника;
- основные вопросы механизации и автоматизации производственных процессов;
- содержание работы;
Навыки:
- производить ремонтные и наладочные работы при техническом обслуживании электронного оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы в процессе выполнения ремонтных и наладочных работ;
- составлять графики производства технологических работ, работ по приемке оборудования на наладку и ремонт;
- проводить инструктаж на рабочем месте по охране труда и технике безопасности;
- подводить итоги работ за месяц (составление нарядов, отчетов и т.п.);
- работать в бригаде, выполнять распоряжения мастера и бригадира.
ПК
2.1.1 –
2.1.8
ПК
2.1.4 –
2.1.7
ПП 04
Преддипломная практика
Вводная беседа. Ознакомление со структурой управления производством. с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Чтение и составление электронных схем, чертежей; производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к ремонту, наладке и монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочих и приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка объекта под ремонтно-наладочную работу. Заготовительные работы. Контроль качества выполненной работы. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Умения:
- инструкции по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- положения о правах и обязанностях наладчика электронного оборудования и техника-электроника, мастера производителя работ;
- методы и приемы организации труда внутри бригады, составления отчетной документации по выполнению работ, обработки и регистрации технической документации, оплаты труда рабочих и инженерно-технических работников;
- электронное оборудование, назначение и принципы действия, способы технического обслуживания, наладки и ремонта;
Навыки:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- обработать и регистрировать техническую документацию;
- выявлять дефекты элктронной аппаратуры и отдельных деталей, составлять чертежи и эскизы, подготовить аппаратуру к ремонтной работе;
- применять измерительные приборы, механизмы и приспособления в процессе ремонтной работы, проводить испытание, осуществлять контроль качества и сдать в эксплуатацию

БҚ 2–6, 9
КҚ 2.1.4 -
2.1.7
КҚ 2.1.4 - 2.1.6
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша практика
Тәжірибенің мақсаты мен міндеттері.
Компьютерлік графика,қазіргі программалық қамтамасыз ету жұмыстары. Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- қазіргі компьютерлік бағдарламалар мен технологияларға өндірістің қоятын талаптары;
Дағдылар:
- материалдармен компьютерде жұмыс істей алу.
БҚ 1,3,4,5
Технологиялық практика
Кәсіпорнымен таныстыру.
Өндірістегі технологиялық процестердің негізімен және реттеу, жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен танысу.
Технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник-электрониктің құқықтары мен міндеттерін оқып үйрену.
Өндіріс процестерін механикаландыру және автоматтандыру дәрежесімен таныстыру. Технологиялық процестерді, жұмыс графиктерін зерттеу.
Электрондық техниканы жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысына, аппаратурамен жұмыс істеуді жоспарлауға, жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізуге, бір айдағы жұмыс нәтижесін қорытындылауға (тапсырмалар беруге, есеп беру материалдарын құрастыруға) қатысу. Кәсіпорынның құрамдас бөлімшелерінің жұмысымен таныстыру. Күнделік жүргізу, тәжірибе бойынша есеп беруді рәсімдеу
Іскерліктер:
- өндірістегі реттеу, жөндеу жұмыстарының технологиялық процестерінің маңызы;
- технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник-электрониктің құқықтары мен міндеттері;
- өндірістік процестерді механикаландырудың және автоматтандырудың негізгі мәселелері;
- кәсіпорынның құрамдас бөлімшелері айналысатын жұмысының қысқыша мазмұны;
Дағдылар:
- технологиялық жұмыстардың, жабдықты жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысының графиктерін құру;
- жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізу;
- бір айдағы жұмыс нәтижесін (тапсырмалар беру, есеп беру материалдарын құрастыру және т.с.с.) қорытындылау;
- слесарлық жұмыстарды жүргізу, бригадада жұмыс істеу, жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау, шебердің және бригада бастығының тапсырыстарын орындау.
КҚ 2.1.1 –2.1.8
КҚ 2.1.4 – 2.1.7
Диплом алдындағы практика:
Кіріспе сабақ. Өндірісті басқару құрылымымен, тәжірибе нысандарымен таныстыру. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Өндірістегі техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғаныс шараларын сақтау бойынша берілетін нұсқаулармен таныстыру. Жұмыстың орындалуы туралы есеп беру құжаттары. Техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу және оны рәсімдеудің реті.
Электрондық схемаларды, сызуларды оқу және құру; жабдықты реттеуге, жөндеуге және құрастыруға дайындау.
Құрастыру-жинау жұмысы. Техника қауіпсіздігі.
Кәсіпорнындағы материалдар мен дайындамаларды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға тапсыру.
Кәсіпорнындағы жұмысшылардың және қабылданып істелетін жұмыстың  құрамы. Жұмыс өндіруші шебердің  құқықтары мен міндеттерін зерттеу. Бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеу процесімен таныстыру.Жабдықты жөндеу-реттеу жұмысына дайындау. Дайындық жұмыстары. Жөндеу жұмысының сапасын қадағалау. Пайдалануға беру үшін сынақтан өткізу. Тәжірибе бойынша жүргізілген күнделікті, есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістегі техника қауіпсіздігі және өрттен қорғау бойынша нұсқаулар;
- электрондық жабдық реттеушісі мен техник-электрониктің, жұмыс жүргізуші шебердің құқықтары және міндеттері туралы қағидалар;
- бригада ішіндегі жұмысты ұйымдастырудың, жұмысты орындау бойынша есептік құжаттарды құрастырудың, техникалық құжаттарды өңдеудің және тіркеудің, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеудің әдістері мен тәсілдері;
- электрондық жабдық, қолданылуы және жұмыс істеу әрекеті, техникалық қызмет көрсету, реттеу және жөндеу тәсілдері;
Дағдылар:
- жұмысты орындау бойынша есеп беру құжаттарын толтыру және құрастыру;
- техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу;
- электрондық аппаратураның және оның жеке бұйымдарының ақауларын табу, сызбалары мен нобайларын құру, аппаратураны жөндеуге дайындау;
- реттеу және жөндеу жұмыстары кезінде өлшеу аспаптарын, механизмдерін және құрылғыларды қолдану, сынақ жүргізу, сапасын қадағалау және пайдалануға тапсыру.

- о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- о причинах голода 1931-32 гг. и его последствиях;
- причины кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегическую программу развития "Казахстан 2030";
Умения:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
БК 1,2,3,4,6,7,8
ОГД.04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; режимы двигательной активности и работоспо-собности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профес-сионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом
БК 1,2,3,4
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 1,2,3,4,6,7
СЭД.02
Основы философии
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения,
- раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности,
- анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 6
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1,2,3,4,6,7
СЭД.04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы. Формы и виды собственности, управление собственностью. Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4,7,8
СЭД.05
Основы права
Право: понятия, системы, источники. Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права. Судебная система Республика Казахстан, правоохрани-тельные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.

- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- қөтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу.ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ 1,2,3,4,6,7,8
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 1,2,3,4
ӘЭП 00
Әлеуметті-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білімдер беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін-қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктер,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктері;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағыты;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философия;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесі;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне тигізген әсері;
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
БҚ1,2,3,4,6,7
ӘӘЭП 02
Философия негіздері
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімдерге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 6
ӘЭП. 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партиялық жүйелер. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік тұрғыдан түсіну туралы ұғым;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінік, әлеуметтік жіктелуі,
әлеуметтік әрекеттестік;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формалары;
Іскерліктер:
- әлеуметті өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым–қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) аша білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1,2,3,4,6,7
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануы.
БҚ
4,7,8
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық: ұғымдары, жүйелері, қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормалары;
іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.

3.2.1 –3.2.8
СД.04
Эксплуатация технологического оборудования:
сущность и содержание технической эксплуатации оборудования; показатели технического уровня эксплуатации оборудования; нормативная база технической эксплуатации; эксплуатационная техническая документация, виды и основное содержание; эксплуатационные состояния оборудования по степени нарушения работоспособности; проблемы надежности; статистические закономерности (экспоненциальный, нормальный законы), используемые для прогнозирования надежности; статистическая закономерность интенсивности отказов.
Знания:
- правила рациональной эксплуатации оборудования;
- статистическую и физическую теории надежности;
- специфику проблемы надежности компонентов, аппаратуры и оборудования в целом;
Умения:
- регулировать инженерные показатели и применять методы обеспечения надежности оборудования на стадиях конструирования, изготовления, эксплуатации.
ПК
3.2.1 –3.2.9
ПК
3.2.1
3.2.3 –3.2.8
СД.05
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования:
сущность, назначение и содержание технического обслуживания и ремонта оборудования на предприятии; нормативно-техническая документация; ремонтная база предприятия, цеха; применение контрольно-диагностической аппаратуры; текущий и капитальный ремонт; текущий ремонт: объем, периодичность, продолжительность, трудоемкость, количество текущих ремонтов; капитальный ремонт, форма организации:
децентрализованная, централизованная, смешанная; конструкторская, технологическая, материальная, организационная подготовка ремонта; ремонтная документация; методы проведения ремонта, общие принципы технологии ремонта; принцип ремонтных размеров и принцип ремонтных деталей; особенности ремонта специализированных видов технологического оборудования.
Знания:
- виды технического обслуживания;
- признаки характерных неисправностей типовых деталей и узлов: передачи (гибкие, винтовые, зубчатые, червячные), муфты, подшипниковые узлы, направляющие, резьбовые соединения, корпусные детали;
Умения:
- проводить профилактику оборудованию текущее (внутрисменное) обслуживание, профилактические осмотры, периодические осмотры, надзор;
- контролировать, проводить диагностику технического состояния, обнаружение и устранение неисправностей электротехнических, электронных и механических устройств технологического оборудования;
- обновлять компьютерные системы контроля технического состояния технологического оборудования;
- использовать методику по каждому виду работ;
- выполнять ремонт оборудования;
- проектировать технологические процессы технического обслуживания и ремонта технологического оборудования, инструмента и приспособлений.
ПК
3.2.3 –
3.2.4
3.2.9
ПК
3.2.3 –
3.2.7
СД.06
Автоматизация технологических процессов производства:
элементная база; динамические характеристики элементов и систем; методы определения кривой процесса регулирования в линейных системах; устойчивость и качество линейных систем; дискретные системы; нелинейные системы; исследование систем автоматического управления при случайных воздействиях; чувствительность систем автоматического управления; синтез оптимальных систем автоматического управления; самонастраивающиеся системы автоматического управления; структурно-алгоритмическая организация систем управления; основные функциональные модули систем управления; устройства программного управления; алгоритмы управления и программное обеспечение; перспективы развития систем управления технологическим оборудованием.
Знания:
- общие сведения о системах автоматического регулирования, контроля и управления;
- способы улучшения процесса регулирования и методы синтеза линейных систем;
- виды систем управления промышленным оборудованием;
Умения:
- использовать возможности управляющих вычислительных комплексов на базе микро-ЭВМ для управления технологическим оборудованием;
- использовать средства разработки и отладки микропроцессорных систем для управления технологическим оборудованием.
ПК

3.2.1 –3.2.8
КҚ
3.2.3 –3.2.7
АП.03
Электрондық техника өндірісіндегі технологиялық жабдықтар
Электрондық техниканы өндіру бойынша кәсіпорынның типтік технологиялық жабдықтары туралы жалпы деректер; технологиялық жұмсалу, өндірістік қолданылу, мамандардырылу, механикалндырылу, автоматтандырылу дәрежесібойынша жабдықтарды топтастыру; арнайы өндірістің технологиялық машина, агрегат және аппараттарына қойылатын талаптар: жұмсалуы, құрылысы, жұмыс жасау принципі; технологиялық үрдісті басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТУ БАЖ): автоматтандырылған жабдықтарды орындаудың құрылымдық ерекшеліктері;
Жұмыс жасап жатқан өндіріс нысандарын жаңашалау бағыттары мен технологиялық жабдықтардың жаңа үлгілерін құрудағы ғылыми техникалық үрдістер;
Қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететін өнеркәсіптік жабдықтарды орындаудың ерекшеліктері; қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- техникалық сипаттамаларын;
- құрылымдық орындалу ерекшеліктері;
- жабдық жұмысының көрсеткіштерін анықтау, оның техникалық мүмкіндіктері мен сипаттамасы;
- кешенді қондырғы мен технологиялық желілердің жұмыс жасап жатқан жабдықтарының номенклатурасы, негізгі және көмекші жабдықтармен тиімді түрде толықтыру сызбасы;
Іскерліктер:
- ымырасыз жаңа технологияларды жүзеге асыру үшін жабдықтар және оның элементтерін таңдай алуы;
- технологиялық агрегат электржабдықтарын және электрсымдарын, қорғаныс және басқару үшін қажетті аппаратураларды пайдалана алуы;
- негізгі технологиялық машина мен кешендердің техникалық экономикалық көрсеткіштерін алу.
КҚ
3.2.5 –3.2.8
КҚ3.2.1 –3.2.8
АП.04
Технологиялық жабдықтарды пайдалану
жабдықтарды техникалық пайдаланудың мәні мен мазмұны; жабдықтарды пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштері; техникалық пайдаланудың нормативтік базасы; пайдалану техникалық құжаттама,түрлері мен негізгі мазмұны; жұмыс істеу мүмкіндігінің бұзылу дәрежесі бойынша жабдықтардың пайдаланылу дәрежесі; сенімділік мәселесі; сенімділікті болжау үшін қолданылатын статистикалық заңдылықтар (экспоненциалдық, қалыпты заңдар); бас тарту қарқындылығының статистикалық заңдылықтары.
Білімдер:
- жабдықты тиімді пайдалану ережелері;
- сенімділіктің статистикалық және физикалық теориясы;
- жалпы компонент, аппаратура және жабдықтардың сенімділік мәселесінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- инженерлік көрсеткіштерді реттеу және құрастыру, даярлау, пайдалану кезінде жабдықтардың сенімділігін қамтамасыз етудің әдістерін пайдалану.
КҚ
3.2.1 –3.2.9
КҚ
3.2.1 3.2.3 –3.2.8
АП.05
Технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
техникалық қызмет көрсету мәні, жұмсалуы мен мазмұны және жабдықты кәсіпорында жөндеу; нормативтік техникалық құжаттама; кәсіпорын, цехтың жөндеу базасы; бақылау диагностикалық аппаратураны қолдану; ағымдағы және капиталды жөндеу; ағымдағы жөндеу: аумағы, жиілігі, ұзақтығы, еңбексыйымдылығы, ағымдағы жөндеудің саны; капиталды жөндеу, ұйымдастырылу формасы: орталықтандырылмаған, орталықтандырылған, аралас; жөндеудің құрылымдық, технологиялық, материалдық, ұйымдастырушылы даярлығы; жөндеу құжаттамасы; жөндеуді жүргізу әдістері, жөндеу технологиясының жалпы принциптері; жөндеу өлшемі принципі мен жөндеу тетіктері принципі; отехнологиялық жабдықтардың арнайыландырылған түрлерін жөндеудің ерекшеліктері.
Білімдер:
- техникалық қызмет көрсетудің түрлері;
- типтік тетіктер мен буындардың негізгі олқылықтарының қасиеті: берілістер (майысқақ, бұрамалық, тістік, бұрамдақты), жалғастырғыштар, мойынтірек буындары, бағыттаушы, бұрамалық қосылымдар, кешенді тетіктері;
Іскерліктер:
- жабдыққа профилактика жасауды, ағымдағы (айналымаралық) қызмет көрсету, профилактикалық тексерулер, кезеңдік тексеру, бақылау;
- технологиялық жабдықтардың электртехникалық, электрондық, механикалық қондырғыларын бақылау, техникалық жағдайыны диагностика жасау, ақауларды анықтау және дер кезінде жоя алуы;
- технологиялық жабдықтардың техникалық жағдайын бақылаудың компьютерлік жүйесін жаңартып отыра білуі;
- жұмыстың әр түрі бойынша әдістемесін қолдана алуы;
- жабдықты жөндеу жұмыстарын білуі;
- технологиялық жабдықтар, саймандар мен айлабұйымдарға теххникалық қызмет көрсету және жөндеудің технологиялық үрдістерін жобалау.
КҚ
3.2.3 –3.2.43.2.9
КҚ
3.2.3 –3.2.7
АП.06
Өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру
элементтік база; элементтер мен жүйенің динамикалық сипаттамасы; тізбекті жүйедегі реттеу үрдісінің қисығын анықтаудың әдістері; тізбекті жүйенің тұрақтылығы мен сапасы; дискреттік жүйелер; тізбексіз жүйелер; кездейсоқ әрекет кезіндегі автоматтандырылған басқару жүйесін зерттеу; автоматтандырылған басқару жүйесінің сезімталдылығы; автоматтық басқарудың оңтайлы жүйесінің синтезі; автоматтық басқарудың өзінен өзі түзетілетін жүйесі; басқару жүйесінің құрылымдық алгоритмдік ұйымдастырылуы; бақылау жүйесінің негізгі функционалдық модульдері; программалық басқару қондырғысы; басқару алгоритмі және программамен қамтамасыз ету; технологиялық жабдықты басқару жүйесінің даму келешегі.
Білімдер:
- автоматтық реттеу, бақылау және басқару жүйесінің жалпы деректері;
- реттеу үрдісін жақсарту тәсілдері және тізбекті жүйені синтездеудің әдістері;
- өнеркәсіптік жабдықтарды басқару жүйесінің түрлері;
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды басқару үшін микро-ЭЕМ базасындағы басқарушы есептеу кешендерін қолдана білуі;
- итехнологиялық жабдықтарды басқару үшін микропроцессорлық жүйені әзірлеу және өңдеу құралдарын қолдану.
КҚ

3.2.6
3.2.9
ПК
3.2.3
3.2.4
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика
Вводное занятие. Организация рабочего места. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием.
Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасности в учебных мастерских.
Работа с контрольно-измерительными и электронными приборами и оборудованием. Виды и содержание слесарных и монтажных работы, необходимых для проведения технического обслуживания, наладки и ремонта электронного оборудования. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении наладочных и ремонтных работ.
Разборка и сборка механизмов и узлов оборудования. Электромонтажные работы.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Оформление отчета.
Знания:
- цели и задачи практики;
- структура предприятия по производству и ремонту электронного оборудования; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- оборудование полупроводникового и электровакуумного производства: основные виды, технологические особенности;
- правила техники безопасности в учебных мастерских, на производстве;.
Умения:
- проводить технологические работы при техническом обслуживании и ремонте электронного оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении ремонтных работ;
- проводить инструктаж по охране труда и техники безопасности;
- выполнять различные виды слесарных работ, необходимых при техническом обслуживании и ремонте электронного оборудования;
- использовать технологию узловой сборки.
БК 2–6, 9
ПК
3.2.4 - 3.2.7
ПК
3.2.4 - 3.2.6
3.2.1
ПК
3.2.1 -3.2.5
ПП 02
Практика по использованию информационных технологий
Цели и задачи практики. Компьютерная графика, работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
Знания:
- требования производства к знанию современных компьютерных программ и технологий;
Умения:
- работать на компьютере с материалами.
БК 5
ПП 03
Технологическая практика: Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством наладочных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей наладчика технологического оборудования и техника-электроника.
. Ознакомление со степенью механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов, графиков работы Участие в приемке электронной техники на ремонт и наладку; в разработке проекта производства работ с аппаратурой; в проведении инструктажа на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практике.
Знания:
- сущность технологических процессов наладочных и ремонтных работ на производстве;
- права и обязанности наладчика технологического оборудования и техника-электроника;
- основные вопросы механизации и автоматизации производственных процессов;
- содержание работы структурных подразделений предприятия;
Умения:
- составлять графики технологических работ, работ по приемке оборудования на проведение наладочных и ремонтных работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте по охране труда и технике безопасности;
- подводить итоги работ за месяц (составление нарядов, отчетов и т.п.);
- производить слесарные работы, работать в бригаде, соблюдать технику безопасности при проведении работ, выполнять распоряжения мастера и бригадира.
ПК
3.2.1 –
3.2.8
ПК 3.2.1 –
3.2.8
ПК
3.2.4 –
3.2.7
3.2.3 –
3.2.8
ПП 04
Преддипломная практика
Вводная беседа. Ознакомление со структурой управления производством. с объектом практики. Проведение инструктажа техника по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Чтение и составление электронных схем, чертежей; подготовка оборудования к ремонту, наладке и монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочих и приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, ознакомление с оплатой труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка оборудования под ремонтно-наладочную работу. Заготовительные работы. Контроль качества выполненной работы. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Знания:
- инструкции по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- положения о правах и обязанностях наладчика электронного оборудования и техника-электроника, мастера производителя работ;
- методы и приемы организации труда внутри бригады, составления отчетной документации по выполнению работ, обработки и регистрации технической документации, оплаты труда рабочих и инженерно-технических работников;
- электронное оборудование, назначение и принципы действия, способы технического обслуживания, наладки и ремонта;
Умения:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- обработать и регистрировать техническую документацию;
- выявлять дефекты электронной аппаратуры и отдельных деталей, составлять чертежи и эскизы, подготовить аппаратуру к ремонтной работе;
- применять измерительные приборы, механизмы и приспособления в процессе ремонтной работы, проводить испытание, осуществлять контроль качества и сдать в эксплуатацию

3.2.6
3.2.9
КҚ
3.2.3
3.2.4
ӨО және КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика
Кіріспе сабақ. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша нұсқаулар беру. Кәсіпорнымен таныстыру.
Оқу шеберханаларындағы өндірістік оқыту.
Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электр және өрт қауіпсіздігі.
Бақылау-өлшеу электрондық аспаптарымен және жабдықтарымен жұмыс. Электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, үйлестіру және жөндеу кезінде қажет болатын слесарлық және құрастыру жұмыстарының түрлері және мазмұны.
Үйлестіру және жөндеу жұмыстарында қолданылатын жабдықтар, аспаптар және бақылау-өлшеу құралдары.
Жабдықтың механизмдері мен тораптарын тарату және жинау. Электрлік құрастыру жұмыстары.
Бітірту біліктілік емтихандары. Тексеру жұмыстары.
Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- тәжірибенің мақсаты мен міндеттері;
- электрондық жабдық шығаратын және жөндейтін кәсіпорнының құрылымы:
ұғымдары, түрлері, кезеңдері, негізгі технологиялық процестің элементтері;
- жартылай өткізгішті және электр вакуумды жабдығы:
өндірістің негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- оқу шеберханаларындағы, өндірістегі қауіпсіздік техникасы ережелері
Дағдылар:
- электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде технологиялық жұмыстар орындау;
- жөндеу жұмыстары кезінде жабдықты, құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар беру;
- электрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті болатын әр түрлі слесарлық, құрастыру жұмыстарын орындау;
- тораптарды жинау технологиясын қолдану
БҚ 2–6, 9
КҚ 3.2.4-3.2.7
КҚ 3.2.4-3.2.6
КП. 02
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша практика Тәжірибенің мақсаты мен міндеттері. Компьютерлік графика,қазіргі программалық қамтамасыз ету жұмыстары. Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- қазіргі компьютерлік бағдарламалар мен технологияларға өндірістің қоятын талаптары;
Дағдылар:
- материалдармен компьютерде жұмыс істей алу.
БҚ,5
КП 03
Технологиялық практика
Кәсіпорнымен таныстыру.
Өндірістегі технологиялық процестердің негізімен және реттеу, жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен танысу.
Технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник-электрониктің құқықтары мен міндеттерін оқып үйрену.
Өндіріс процестерін механикаландыру және автоматтандыру дәрежесімен таныстыру. Технологиялық процестерді, жұмыс графиктерін зерттеу.
Электрондық техниканы жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысына, аппаратурамен жұмыс істеуді жоспарлауға, жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізуге, бір айдағы жұмыс нәтижесін қорытындылауға (тапсырмалар беруге, есеп беру материалдарын құрастыруға) қатысу.
Кәсіпорынның құрамдас бөлімшелерінің жұмысымен таныстыру. Күнделік жүргізу, тәжірибе бойынша есеп беруді рәсімдеу
Іскерліктер:
- өндірістегі реттеу, жөндеу жұмыстарының технологиялық процестерінің маңызы;
- технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник-электрониктің құқықтары мен міндеттері;
- өндірістік процестерді механикаландырудың және автоматтандырудың негізгі мәселелері;
- кәсіпорынның құрамдас бөлімшелері айналысатын жұмысының  қысқаша мазмұны;
Дағдылар:
- технологиялық жұмыстардың, жабдықты жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысының графиктерін құру;
- жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізу;
- бір айдағы жұмыс нәтижесін (тапсырмалар беру, есеп беру материалдарын құрастыру және т.с.с.) қорытындылау;
- слесарлық жұмыстарды жүргізу, бригадада жұмыс істеу, жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау, шебердің және бригада бастығының тапсырыстарын орындау.
КҚ3.2.1–3.2.8
КҚ
3.2.4–3.2.7
КҚ
3.2.3–3.2.8
КП. 04
Диплом алдындағы практика
Кіріспе сабақ. Өндірісті басқару құрылымымен, тәжірибе нысандарымен таныстыру. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Өндірістегі техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғаныс шараларын сақтау бойынша берілетін нұсқаулармен таныстыру. Жұмыстың орындалуы туралы есеп беру құжаттары. Техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу және оны рәсімдеудің реті.
Электрондық схемаларды, сызуларды оқу және құру; жабдықты реттеуге, жөндеуге және құрастыруға дайындау.
Құрастыру-жинау жұмысы. Техника қауіпсіздігі.
Кәсіпорнындағы материалдар мен дайындамаларды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға тапсыру.
Кәсіпорнындағы жұмысшылардың және қабылданып істелетін жұмыстың  құрамы. Жұмыс өндіруші шебердің  құқықтары мен міндеттерін зерттеу. Бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеу процесімен таныстыру. Жабдықты жөндеу-реттеу жұмысына дайындау. Дайындық жұмыстары. Жөндеу жұмысының сапасын қадағалау. Пайдалануға беру үшін сынақтан өткізу. Тәжірибе бойынша жүргізілген күнделікті, есеп беруді рәсімдеу.
Дағдылар:
- өндірістегі техника қауіпсіздігі және өрттен қорғау бойынша нұсқаулар;
- электрондық жабдық реттеушісі мен техник-электрониктің, жұмыс жүргізуші шебердің құқықтары және міндеттері туралы қағидалар;
- бригада ішіндегі жұмысты ұйымдастырудың, жұмысты орындау бойынша есептік құжаттарды құрастырудың, техникалық құжаттарды өңдеудің және тіркеудің, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеудің әдістері мен тәсілдері;
- электрондық жабдық, қолданылуы және жұмыс істеу әрекеті, техникалық қызмет көрсету, реттеу және жөндеу тәсілдері;
Іскерліктер:
- жұмысты орындау бойынша есеп беру құжаттарын толтыру және құрастыру;
- техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу;
- электрондық аппаратураның және оның жеке бұйымдарының ақауларын табу, сызбалары мен нобайларын құру, аппаратураны жөндеуге дайындау;
- реттеу және жөндеу жұмыстары кезінде өлшеу аспаптарын, механизмдерін және құрылғыларды қолдану, сынақ жүргізу, сапасын қадағалау және пайдалануға тапсыру.

БК 1,3,4,5,6,7
ПК
3.2.2
3.2.3
3.2.1
ПК
3.2.1
3.2.3
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
БК 3
Умение работать самостоятельно и в команде;
БК 4
Планировать собственные трудовые действия;
БК 5
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
БК 6
Работать с технической документацией и оформлять документацию на государственном языке;
БК 7
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 8
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности;
БК 9
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2 Повышенный уровень
111701 2 - Наладчик технологического оборудования (производство электронной техники)
ПК 2.1.1 Устанавливать оптимальные режимы работы оборудования;
ПК 2.1.2 Производить технические расчеты разверток и установку оптимальных режимов работы оборудования повышенной сложности;
ПК 2.1.3 Модернизировать обслуживаемое оборудование при изменении технологического процесса;
ПК 2.1.4 Выполнять наладку и регулирование специального технологического оборудования с различными узлами, схемами и переключениями;
ПК 2.1.5 Выполнять наладку машин для навивки спиралей различных типов и автоматов;
ПК 2.1.6 Выполнять наладку и регулировку сложных приспособлений;
ПК 2.1.7 Выполнять наладку и регулирование оборудования для травления тончайших проволок из тугоплавких и других металлов и нанесения на них гальванических покрытий;
ПК 2.1.8 Участвовать в испытании и запуске специального и технологического оборудования.
ПК 2.1.9 Вести учет и анализировать показатели использования электронного оборудования;
ПК 2.1.10 Обеспечивать правильную техническую эксплуатацию, бесперебойную работу электронного оборудования;
3 Специалист среднего звена
111702 3 - Техник-электроник
ПК 3.2.1 Определять износ, подгонку и замену отдельных узлов, блоков, каскадов и модулей
ПК 3.2.2 Определять специальными методами качества обрабатываемых изделий и получаемых материалов и полуфабрикатов на обслуживаемом оборудовании;
ПК 3.2.3 Составлять эскизы на некоторые быстроизнашивающиеся детали оборудования, приспособления и инструменты;
ПК 3.2.4 Осуществлять техническое обслуживание и выполнение комплекса ремонтно-восстановительных работ элементов электронных и электрических систем технологического оборудования для производства изделий СБИС с минимальными размерами элементов до 2 мкм;

БҚ 1,3,4,5,6,7
КҚ3.2.2
3.2.3
3.2.1
КҚ
3.2.1
3.2.3
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өмір бойы білімдері мен дағдысын жаңартып отыру;
БҚ 2
Тұлғааралық және коммуникативтік ұстаным ережесін сақтау;
БҚ 3
Ұжымда өздігінен жеке жұмыс жасай алу;
БҚ 4
Өзінің еңбек әрекетін жоспарлай білу;
БҚ 5
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
БҚ 6
Техникалық құжаттамамен жұмыс жасау және мемлекеттік тілде құжаттарды толтыру;
БҚ 7
Кәсіби және әлеуметтік қызметіндегі процестер мен әлеуметті-маңызды мәселелерді талдау;
БҚ 8
Кәсіби қызметінде экономикалық талдау жасау;
БҚ 9
Жұмыс орнында еңбекті қорғау талабын және санитарлық-техникалық нормасын орындау
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1-111701 2 – технологиялық жабдықты реттеуші (электрондық техника өндірісі)
КҚ 2.1.1. Жабдықтың тиімді жұмыс кестесін құрастыру;
КҚ 2.1.2. Қиындығы жоғары жабдық жайылмаларының және орналастыруының тиімді жұмысының техникалық есептеулерін орындау;
КҚ 2.1.3. Технологиялық үрдісті өзгерту кезіндегі қызмет көрсетілетін жабдықты жаңғырту;
КҚ 2.1.4. Түрлі тораптары, схемалары және ауыстырып қосқыштары бар арнайы технологиялық жабдықты үйлестіру және реттеу жұмысын орындау;
КҚ 2.1.5. Әр түрлі типтегі шиыршықтар өругее арналған машиналарды және автоматтарды үйлестіру жұмысын орындау;
КҚ 2.1.6. Күрделі құрылғыларды үйлестіру және реттеу жұмысын орындау;
КҚ 2.1.7 Баяу балқитын және басқа металдардан болған жұқа сымды өңдеуге арналған жабдықтарды баптау әрі реттеуді және оларға гальваникалық қабатты жағуды орындау;
КҚ 2.1.8. Арнайы және технологиялық жабдықтарды сынауға және жіберуге қатысу
КҚ 2.1.9. Электрондық жабдықты қолдану көрсеткіштерін есепке алу және сараптатама жүргізу;
КҚ 2.1.10 Электрондық жабдықты техникалық дұрыс жұмысқа салу, үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
3 Орта буын маманы
3.1-111702 3 - техник-электроник
КҚ 3.2.1. Жеке буын, бірікпе, каскад және модульдің тозу, қиюластыру және ауыстыруын анықтау;
КҚ 3.2.2. Қызмет көрсетілетін жабдықта алынатын материал мен жартылай фабрикатта өңделетін бұйым сапасын арнайы әдістермен анықтау;
КҚ 3.2.3. Жабдықтың, құрылғының және саймандардың кейбір тез тозатын бұйымдарының нобайын құрастыру;
КҚ 3.2.4. 2 мкм-ге дейінгі элементті шағын мөлшерлі СБИС бұйымдарын өндіруге арналған технологиялық жабдықтың механикалық, оптикалық, вакуум, пневматика, электрон және электр жүйесі элементтерінің жөндеу қалпына келтіру жұмысы кешенін орындау және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;

ПК 3.2.5 Выполнять текущий ремонт и профилактический осмотр оборудования; составлять дефектные ведомости;
ПК 3.2.6 Выполнять все виды ремонта обслуживаемого оборудования;
ПК 3.2.7 Участвовать в испытании и запуске специального и технологического оборудования.
ПК 3.2.8 Разрабатывать нормативные материалы по эксплуатации и техническому обслуживанию электронного оборудования; составлять дефектные ведомости;
ПК 3.2.9 Организовать техническое обслуживание электронной техники, обеспечивать ее работоспособное состояние, рациональное использование;
Приложение 200
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 596
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1119000 – Холодильно-компрессорные машины и установки
Квалификации: 111901 2 - Монтажник оборудования холодильных установок*
111902 2 – Монтажник оборудования предприятий пищевой
промышленности*
111903 2 – Мастер по ремонту оборудования
(в промышленности)

КҚ 3.2.5. Жабдыққа ағымдағы жөндеу және алдын-ала жөндеу жүргізуді орындау;
ақаулар ведомосын құру;
КҚ 3.2.6. Қызмет көрсету жабдығын жөндеудің бар түрін орындау;
КҚ 3.2.7. Арнайы және технологиялық жабдықтарды сынауға және жіберуге қатысу.
КҚ 3.2.8. Электрондық жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша нормативті материалдар дайындау, ақаулықтар ведомыстарын құру;
КҚ 3.2.9 Электрондық техникаға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, оның жұмысқа қабілеттілігін, тиімді қолданылуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 72-бұйрығына 200-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 596-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды менбейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1119000 – Тоңазытқыш компрессорлық машиналар
және қондырғылар
Біліктілігі: 111901 2 – Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын
құрастырушы*
111902 2 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдығын
құрастырушы*
111903 2 – Жабдықтарды жөндеу шебері (өнеркәсіпте)

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XXв;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
- истории Казахстана;
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
БК 4, 7
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтомс помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;

негізгі мектеп курсы бойынша жалпылама білімдер; қазақ халқының тұрақтануында мәдени және тарихи даму жолдары; көшпенділердіі өркениеті; көшпенді мемлекеттің пайда болу жолдары; көшпенділердің рухани мәдениеті; Ресейге қосылу алдында және қосылғанда Қазақстанның ішкі саяси жағдайы; ұлттық көтерілістер мен қозғалыстар; XX ғасырдың басындағы партиялар мен ағындар мәні; XX ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы; Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдай; коммунистік партия және комсомол;
қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Ұлы Отан соғысы жылдарында және соғыстан кейін Қазақстан рөлі; 50-80 жылдарда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық саяси жағдайы; дағдарыс пен КСРО-ның ыдырауы кезінде Қазақстан; тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында саяси және қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуі;
-XVII-XVII ғасырларда жоңғарларға қарсы ұлттық күрс;
- XX ғасырлардың 20-80 жылдары көтерілістер мен қозғалыстар;
- XX ғасырлардың 20-80 жылдары Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүние жүзілік құрылтайы;
- 1986 жылдардағы Алматыдағы оқиғалар;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі.
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік ұйымдарға сипаттама беру;
- көшіру саястының негізгі себептерін анықтау;
- көтерілістер мен жеңілістердің себептерін талдау;
- ЖЭС, ұжымдастырудың мәнін ашу;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспоорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңдерде Қазақстан рөлін ашу
БҚ 4, 7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
маман даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- дене кушін спортпен және өздігінен жетілу негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі сабағынан алған білімдерін денсаулығын сақтау және күшейту үшін қолдану
БК 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгiленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектердi жалғау. Берiлістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көрiнiстiң сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздері;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелері;
Іскерліктер
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білу;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 3.5.3
ОПД 02
Электротехника
Общая электротехника. Трансформаторы. Электрические машины. Основы электроники. Физика полупроводниковых приборов. Электровакуумные приборы. Фотоэлектрические и оптоэлектронные приборы. Усилители. Электронные генераторы. Электрические устройства электронно-вычислительных машин и микропроцессоров. Средства электропитания электронной аппаратуры. Применение электрической энергии в отрасли
знания:
- основные характеристик электрической цепи постоянного и переменного тока, типы и характеристики измерительных приборов, трансформаторов электрических машин, полупроводниковых приборов.
умения:
- определять основные характеристики электрической цепи, типы и параметры электрических машин, их маркировки
ПК 2.1.5
ПК 2.3.6
ПК 3.5.4
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Основные производственные фонды. Понятие, классификация, показатели ОПФ. Износ и амортизация ОПФ. Организация зарплаты. Виды и формы зарплаты. Себестоимость продукции и прибыль предприятий. Основы рыночной экономики. Закон о предприятии. Производственная структура предприятий. Организация основного и вспомогательного производства. Производственный процесс. Планирование зарплаты и труда, производительность труда. Ценообразование и налоговая система. Виды налогов и налогообложение. Производственная эффективность. Эффективность внедрения новой техники.
знания:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы, общие вопросы финансирования предприятий, состав и показатели использования основных и оборотных фондов, принципы менеджмента на предприятии.
умения:
- определять затраты на производство единицы продукции.
БК 7
ПК 3.5.12
Квалификация 111901 2 – "Монтажник оборудования холодильных установок"*
ОПД 01
Теоретические основы хладотеплотехники
Термодинамические основы технической термодинамики. Законы идеальных газов I и II закон термодинамики.
Термодинамические процессы в газах. Циклы и рабочие процессы в ДВС, ГТУ, ПСУ, компрессорных машинах. Основы теплопередачи: теплообмен, его виды, способы переноса теплоты. Основы гидравлики, основные понятия и законы гидростатики и гидродинамики. Насосы и вентиляторы
знания:
-закон идеального газа, основные термодинамические процессы, основные законы термодинамики;
- виды передачи теплоты, способы переноса теплоты. Физические законы жидкости закон Паскаля.
умения:
- работать с диаграммами и строить циклы и рабочие процессы;
- определять параметры состояния рабочего вещества по диаграммам и формулам;
- производить расчет простого трубопровода;
- определять начальную и конечную температуру в процессе теплообмена;
- рассчитывать и подбирать насосы и вентиляторы

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 3.5.3
ЖКП 02
Электротехника
Жалпы электротехника. Трансформаторлар. Электр машиналары. Электроника негіздері. Жартылай өткізгіш аспаптардың физикасы. Электр вакуум аспаптары. Фотоэлектр және оптоэлектронды аспаптар. Күшейткіштер. Электронды генераторлар. Электронды есептеу машиналары мен микропроцессорлардың электр құрылғылары. Электронды аппаратураны электр қоректендіру құралдары. Салада электр энергиясын қолдану.
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы тоқ электр тізбегінің негізгі сипаттамалары, өлшеу аспаптарының, электр машиналары трансформаторларының, жартылай өткізгіш аспаптарының типтері мен сипаттамалары.
Іскерліктер:
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын, электр машиналарының типтері мен параметрлерін, олардың маркіленуін анықтау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.6
КҚ 3.5.4
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Негізгі өндірістік қорлар, ұғымы, жіктелуі мен көрсеткіштері. НӨҚ тозуы мен амортизациясы. Жалақыны ұйымдастыру. Жалақының түрлері мен формалары. Өнімнің өзіндік құны мен кәсіпорындар пайдасы. Нарықтық экономиканегіздері. Кәсіпорын туралы заң. Кәсіпорындардың өндірістік құрылымы. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру. Бағаның құрылуы және салық жүйесі. Салық түрлері және салық салу. Өндірістік тиімділік. Жаңа техниканы енгізу тиімділігі.
Білімдер:
- қазіргі экономика мен экономикалық реформалар бағытының негіздері, кәсіпорындарды қаржыландыру мәселелері, негізгі және айнымалы қорлардың құрамы мен қолдану көрсеткіштері, кәсіпорындағы менеджмент қағидалары.
Іскерліктер:
- өнім бірлігін өндіруге кететін шығындарды анықтау.
БҚ 7
КҚ 3.5.12
111901 2 - Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын құрастырушы*
ЖКП 01
Суық және жылу техника негіздері
Техникалық термодинамиканың теориялық негіздері. Идеал газ заңдары. Термодинамиканың I және II заңы. Газдардағы термодинамикалық процесстер.:штен жану қозғалтқыштарындағы, компрессорлық машиналардағы циклдер мен жұмысшы процесстер.
Жылу беріліс негіздері: жылу алмасу, оның түрлері, жылу тасымалдау тәсілдері. Гидравлика негіздері. Гидростатика мен гидродинамиканың негізгі ұғымдары мен заңдары. Насостар және желдеткіштер.
Білімдер:
- идеал газ заңы, негізгітермодинамикалық процесстер, термодинамиканың негізгі заңдары;
- жылу беріліс түрлері, жылу тасымалдау түрлері; -сұйықтықтың физикалық заңдары, Паскаль заңы.
Іскерліктер:
- диаграммалармен жұмыс жасау және циклдер мен жұмысшы процесстерді құрастыруды;
- диаграммалар және формулалар бойынша жұмысшы заттың параметрлерін анықтауды;
- қарапайым құбырларды есептеу;
- жылу алмасу процесінде бастапқы және соңғы температураны анықтауды,
- насостар мен желдеткіштерді есептеу мен таңдауды.

ПК 2.1.2
ОПД 02
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, программные устройства, порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления;
- панели, станции и блоки управления, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности
БК 1
БК 2
БК 8
Квалификация: 111901 2 – "Монтажник оборудования холодильных установок"*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильных предприятий и СКВ
Классификация и конструктивные особенности подъемно-транспортных машин. Механизация погрузочно-разгрузочных машин на холодильниках. Виды погрузочно-разгрузочных работ. Холодильное технологическое оборудование. Воздушные, конвейерные морозильные аппараты. Аппараты контактного и бесконтактного замораживания. Системы кондиционирования воздуха. Структурная схема и классификация СВК. Организация воздухообмена и распределения воздуха в помещении
знания:
- назначение и конструкцию грузоподъемных машин и их составляющих;
- классификацию, конструкции и принципы работы морозильных аппаратов;
- процессы тепло-влажностной обработки продуктов;
- классификацию СКВ;
- устройство и принцип работы кондиционеров.
умения:
- производить расчет и подбор узлов и механизмов ПТМ;
- расчет потребности количества ПТО и тары;
- выбирать наиболее рациональные способы охлаждения;
- производить расчет и подбор оборудования, уметь работать с диаграммой влажного воздуха;
- производить расчет тепло-влажностных нагрузок в кондиционируемом помещении.

КҚ 2.1.2
ЖКП 01
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негіздері.
Қауіпсіздік техникасы. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика; логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, жiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
-ақпаратты кодпен хабарлау ережелерi;
- есептеу жүйелерi;
- екiлiк арифметика;
- формалды, математикалық логикалар;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлері;
- алгоритмдер түсiнiгi;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi;
- алгоритм түрлерi;
- бағдарлама тiлi;
- сызықты бағдарлама жобалаудың тәсілдері;
- тармақты бағдарламаны жобалау;
- графиктiк бағдарламалар;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру реті;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыру;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеу;
- вирустардан қорғауды құру;
- творчестволық жобаларды әзірлеу;
- автоматты реттеуді қолдану;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалану;
- қауіпсіздік техникасын сақтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
111901 2 - Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын құрастырушы*
АП 01
Кәсіпорындардың тоңазытқыш жабдықтары және ауаны кондиционерлеу жүйелері
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардың тиеу –түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары. Ауаны кондиционерлеу жүйелері. Ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі мен құрылымдық схемасы.
Білімдер:
-жүк көтеру машиналардың тағайындалуын, жіктелуін және конструкциясы; мұздату аппаратарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі; -өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
-ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі;
-кондиционерлердің құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау. Жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграммасымен жұмыс жасау;
- кондиционерленетін бөлмедегі жылу-ылғалдылық жүктемелерді есептеу

ПК 2.1.3
ПК 2.1.8
СД 02
Основы слесарных и электромонтажных работ
Оснащение и организация рабочего места слесаря. Рабочие и контрольно-измерительные средства и инструменты. Основные слесарные операции. Разметка. Рубка метала. Правка и гибка. Резание материалов. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Клепка. Шабрение.
Установка электродвигателей, сушка электромашин. Определение неисправностей электродвигателей. Монтаж электропроводки. Защита электропроводки и электрооборудования от перегрузки. Защита электропроводки от механических повреждений. Монтаж электропусковой аппаратуры.
знания:
- правила техники безопасности при выполнении слесарных операции;
- основные требования к технологическим процессам обработки;
- правила выбора режущих, измерительных и проверочных инструментов и приспособлений;
- требования качества и надежности изделий;
- правила работы с технической документацией;
- правила ТБ при выполнении электромонтажных работ;
- правила работы с электромонтажным инструментом;
- основные характеристики электрического тока;
- основные обозначения в электрических цепях.
умения:
- выполнять слесарные операции, соблюдая требования техники безопасности;
- правильно пользоваться всеми видами слесарных ручных и электрифицированных инструментов;
- выбирать и использовать слесарные инструменты, согласно технологического процесса;
- работать с рабочими чертежами и технологическими картами;
- выбирать типы и сечения проводов при монтаже электропроводки;
- производить монтаж электродвигателей, электропроводки и электропусковой аппаратуры;
- контролировать параметры работы электрооборудования промышленных предприятий
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
СД 03
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Организация монтажных работ. Фундаменты машин и аппаратов. Оптимальный режим холодильной установки. Отклонения оптимального режима и способы их устранения. Регулирования подачи жидкого холодильного агента в испарительную систему. Техническое обслуживание холодильной установки. Износ оборудования его виды и методы определения. Планово-предупредительный ремонт. Классификация ремонтов. Ремонтный цикл, структура ремонтного цикла.
знания:
- способы проведения и содержания монтажных работ;
- основные параметры работы холодильной установки и способы поддержания оптимальных величин этих параметров;
- виды износа оборудования и методы его определения;
- правила и порядок разработки, ремонта и сборки оборудования.
умения:
- производить расчет фундамента;
- производить запуск в работу холодильной установки;
- пополнять систему холодильным агентом;
- проводить оттайку приборов охлаждения;
- определять неисправности производить замену или ремонт изношенных деталей.

КҚ.2.1.3
КҚ 2.1.8
АП 02
Слесарлық және электромонтаждау жұмыстарының негіздері
Слесардың жұмыс орнының ұйымдастырылуы мен жабдықталуын. Жұмысшы және бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандары. Негізгі слесарлық операциялар. Белгі салу. Металлды шабу. Түзету және иу. Материалдарды кесу. Бұрғылау. Зенковкалау және зенкерлеу, разверткалау. Бұранда салу. Шегендеу. Үйкелеу. Қырнау. Электр қозғалтқыштарын орнату. Электр қозғалтқыштардың ақауларын анықтау. Электр өткізгішін орнату. Электр өткізгіштері мен электр жабдықтарын аса жүктемеден қорғау. Электр өткізгіштерін механикалық зақымданудан қорғау. Электр жүргізуші аппаратураны орнату.
Білімдер:
- слесарлық операцияларды жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, өңдеу процесстеріне қойылатын негізгі талаптар;
- кесу, өлшеу және тексеру құрал-саймандарын таңдау ережелерін;
- бұйымдардың сенімділік және сапа талаптар;
- техникалық құжаттамамен жұмыс жасау ережелерін, орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін,электромонтаж-
дау құрал-саймандарымен жұмыс жасау ережелерін;
- Электр тогының негізгі сипаттамаларын, электр тізбектеріндегі негізгі белгіленулерді.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтап, слесарлық жұмыстарды орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған барлық құрал-саймандарды дұрыс қолдану;
- технологиялық процесске сәйкес слесарлық саймандарды таңдауды және пайдалану;
- жұмысшы сыбалармен және технологиялық карталармен жұмыс жасау;
- электр қозғалтқыштарын, электр өткізгіштері мен электр жүргізуші аппаратураны орнату;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылау
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
АП 03
Тоңазытқыш жабдықтарын орнату, пайдалану және жөндеу
Орнату жұмыстарын ұйымдастыру. Машиналар мен аппараттардың фундаменттері. Тоңазытқыш қондырғының оңтайлы режимі. Оңтайлы режимнен ауытқу және оны жою тәсілдері. Сұйық тоңазыту агентін буландыру жүйесіне беруді реттеу. Тоңазытқыш қондырғыға техникалық қызмет көрсету. Жабдықтың тозу түрлері және оны анықтау әдістері. Жоспарлық алдын-ала жөндеу жұмыстары.Жөндеу жұмыстарының жіктелуі. Жөндеу циклі, жөндеу циклінің құрылымы.
Білімдер:
- орнату жұмыстарының мазмұны мен өткізу тәсілдерін;
- тоңазытқыш қондырғылары жұмысының негізгі параметрлерін және осы параметрлердің оңтайлы шамаларын сақтау тәсілдерін;
- жабдықтың тозу түрлерін және оны айқындау тәсілдерін;
- жабдықты бөлшектеу, жөндеу және жинау ережелері мен тәртібін.
Іскерліктер:
-фундаментті есептеуді;
-тоңазытқыш қондырғыны іске қосуды;
-жүйені тоңазыту агентімен толтыруды;
- ақауларды анықтау және тозған бөлшектерді жөндеу немесе ауыстыруды.

ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.11
ПК 2.1.16
СД 04
Холодильно-
компрессорные машины и установки
Термодинамические основы холодильных машин. Холодильные агенты и хладоносители. Тепловые диаграммы. Схемы и циклы одно и многоступенчатого сжатия. Холодильное оборудование: компрессоры, теплообменные аппараты, вспомогательное оборудование, арматура, трубопроводы. Основы промышленного строительства холодильников. Тепловой расчет холодильных сооружений. Льдотехника и холодильный транспорт
знания:
- способы получения низких температур;
- назначение и технические характеристики холодильного оборудования, устройства аппаратов;
- строительно-изоляционные конструкции холодильников;
- способы охлаждения помещений;
- схемы холодильных установок;
- назначение и устройство холодильного транспорта.
умения:
- работать с нормативной и технической документацией по холодильному оборудованию;
- производить тепловой расчет холодильника;
- строить циклы холодильной установки в диаграммах и определять параметры в узловых точках
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.9
СД 05
Охрана труда
Организационно-правовые вопросы охраны труда.
Организация работ по охране труда на предприятии.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Гигиена труда и производственная санитария.
Техника безопасности при монтаже холодильного оборудования. Основы противопожарной защиты
знания:
- законодательное положение охраны труда в РК.
- ГОСТы, санитарные правила, правила техники безопасности при монтаже оборудования;
- устройство и правила работы подъемно-транспортного оборудования.
умения:
- расследовать несчастные случай на производстве, составлять акты по форме Н-1, Н-2;
- оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим;
- организовывать оптимальные условия для нормального труда человека;
- организовывать проведение монтажных работ с соблюдением правил техники безопасности;
- пользоваться средствами тушения пожаров.
ПК 2.1.6
ПК 2.1.15
111902 2 – "Монтажник, оборудования предприятий пищевой промышленности"*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильных предприятий и СКВ
Классификация и конструктивные особенности подъемно-транспортных машин. Механизация погрузочно-разгрузочных машин на холодильниках. Виды погрузочно-разгрузочных работ. Холодильное технологическое оборудование. Воздушные, конвейерные морозильные аппараты. Аппараты контактного и бесконтактного замораживания. Системы кондиционирования воздуха. Структурная схема и классификация СВК. Организация воздухообмена и распределения воздуха в помещении.
знания:
- назначение и конструкцию грузоподъемных машин и их составляющих;
- классификацию, конструкции и принципы работы морозильных аппаратов;
- процессы тепло-влажностной обработки продуктов;
- классификацию СКВ;
- устройство и принцип работы кондиционеров.
умения:
- производить расчет и подбор узлов и механизмов ПТМ;
- производить расчет потребности количества ПТО и тары;
- выбирать наиболее рациональные способы охлаждения;
- производить расчет и подбор оборудования, уметь работать с диаграммой влажного воздуха;
- производить расчет тепло-влажностных нагрузок в кондиционируемом помещении.

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.16
АП 04
Тоңазытқыш-компрессорлы машиналар мен қондырғылар
Тоңазытқыш машиналардың термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Жылулық диаграммалар. Бір және көп сатылы қысу схемалары мен циклдері. Тоңазыту жабдықтары: компрессорлар, жылу алмасу аппараттары, көмекші жабдық арматура, құбырлар. Тоңазытқыштарды өнеркәсіпте жасау негіздері. Тоңазытқыш қондырғылардың жылулық есебі.
Білімдер:
-төмен температураларды алу тәсілдері;
- тоңазытқыш жабдықтардың техникалық сипаттамалары мен аппараттардың құрылымы;
-тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкциялары;
- бөлмелерді салқындату тәсілдері;
- тоңазытқыш қондырғылардың схемаларын, тоңазытқыш көліктің тағайындалуы мен конструкциясы.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықтар бойынша нормативтік және техникалық құжаттамаменжұмыс жасау;
-тоңазытқыштардың жылулық есебін жасау;
- тоңазытқыш қондырғының циклін диаграммаларда көрсетуді және түйіндік нүктелерде параметрлерді анықтау
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.9
АП 05
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың ұйымдастырушылық-құқықтық мәселелері. Кәсіпорында еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру. Өндірістік жарақаттанушылық және кәсіптік аурулар. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Тоңазытқыш жабдықтарды орнату кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Өрт қауіпсіздігі негіздері.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау заңнамасын
- жабдықты орнату кезінде Мест-тер, санитариялық ережелер, қауіпсіздік техникасы ережелері;
- жүк көтеру - тасымалдау жабдығының құрылымы жұмыс істеу тәртібі;
Іскерліктер:
- өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеуді және Н-1, Н-2 формалары бойынша актілер жасау;
- жәбірленушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету;
- қалыпты еңбек жағдайларын ұйымдастыру;
- орнату жұмыстарын қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтап өткізу;
- өрт сөндіру құралдарын пайдалануды.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.15
111902 2 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдығын құрастырушы
АП 01
Кәсіпорындардың тоңазытқыш жабдықтары және ауаны кондиционерлеу жүйелері
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардағы тиеу –түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары. Ауаны кондиционерлеу жүйелері. Ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі мен құрылымдық схемасы
Білімдер:
- жүк көтеру машиналардың тағайындалуын, жіктелуін және конструкциясы; мұздату аппаратарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі; -өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
- ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі; -кондиционерлердің құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграммасымен жұмыс жасау;
-кондиционерленетін бөлмедегі жылу-ылғалдылық жүктемелерді есептеу

ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
СД 02
Основы слесарных и электромонтажных работ
Оснащение и организация рабочего места слесаря. Рабочие и контрольно-измерительные средства и инструменты. Основные слесарные операции. Разметка. Рубка метала. Правка и гибка. Резание материалов. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Клепка. Шабрение.
Установка электродвигателей, сушка электромашин. Определение неисправностей электродвигателей. Монтаж электропроводки. Защита электропроводки и электрооборудования от перегрузки. Защита электропроводки от механических повреждений. Монтаж электропусковой аппаратуры.
знания:
- правила техники безопасности при выполнении слесарных операции;
- основные требования к технологическим процессам обработки;
- правила выбора режущих, измерительных и проверочных инструментов и приспособлений;
- требования качества и надежности изделий;
- правила работы с технической документацией;
- правила ТБ при выполнении электромонтажных работ;
- правила работы с электромонтажным инструментом;
- основные характеристики электрического тока;
- основные обозначения в электрических цепях.
умения:
- выполнять слесарные операции, соблюдая требования техники безопасности;
- правильно пользоваться всеми видами слесарных ручных и электрифицированных инструментов;
- выбирать и использовать слесарные инструменты, согласно технологического процесса;
- работать с рабочими чертежами и технологическими картами;
- выбирать типы и сечения проводов при монтаже электропроводки;
- производить монтаж электродвигателей, электропроводки и электропусковой аппаратуры;
- контролировать параметры работы электрооборудования промышленных предприятий.
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.12
ПК 2.2.14
ПК 2.2.19
СД 03
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Организация монтажных работ. Монтаж компрессоров и компрессорных агрегатов. Монтаж теплообменных и вспомогательных аппаратов. Монтаж трубопроводов. Монтаж малых холодильных установок. Техническое обслуживание холодильного оборудования. Планирование и организация ремонта. Ремонт компрессоров. Ремонт аппаратов холодильной установки. Ремонт малых фреоновых холодильных установок.
знания:
-вопросы организации монтажных работ;
- перечень необходимой документации;
- способы проведения и содержания монтажных работ;
- виды износа оборудования и методы его определения;
- основные способы восстановления изношенных деталей.
умения:
- проводить монтаж холодильного оборудования;
- пользоваться инструментом и специальными приспособлениями при выполнении монтажных работ;
- читать чертежи, пользоваться справочной и учебной литературой;
- находить и устранять неполадки в работе оборудования;
- производить сборку, разборку и испытания оборудования.

КҚ2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.7
АП 02
Слесарлық және электромонтаждау жұмыстарының негіздері
Слесардың жұмыс орнының ұйымдастырылуы мен жабдықталуын. Жұмысшы және бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандары. Негізгі слесарлық операциялар. Белгі салу. Металлды шабу. Түзету және иу. Материалдарды кесу. Бұрғылау. Зенковкалау және зенкерлеу, разверткалау. Бұранда салу. Шегендеу. Үйкелеу. Шаберлеу. Электр қозғалтқыштарын орнату. Электр қозғалтқыштардың ақауларын анықтау. Электр өткізгішін орнату. Электр өткізгіштері мен электр жабдықтарын аса жүктемеден қорғау. Электр өткізгіштерін механикалық зақымданудан қорғау. Электр жүргізуші аппаратураны орнату.
Білімдер:
- Слесарлық операцияларды жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, өңдеу процесстеріне қойылатын негізгі талаптарды;
- кесу, өлшеу және тексеру құрал-саймандарын таңдау ережелерін;
- бұйымдардың сенімділік және сапа талаптарын;
- техникалық құжаттамамен жұмыс жасау ережелерін, орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін,электромонтаждау құрал-саймандарымен жұмыс жасау ережелерін;
- Электр тогының негізгі сипаттамаларын, электр тізбектеріндегі негізгі белгіленулерді.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтап, слесарлық жұмыстарды орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған барлық құрал-саймандарды дұрыс қолдану;
- технологиялық процесске сәйкес слесарлық саймандарды таңдауды және пайдалану;
- жұмысшы сывбалармен және технологиялық карталармен жұмыс жасау;
- электр қозғалтқыштарын, электр өткізгіштері мен электр жүргізуші аппаратураны орнату;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылау
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.19
АП 03
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату, пайдалану және жөндеу
Орнату жұмыстарын ұйымдастыру. Компрессорларды және компрессорлық агрегаттарды орнату. Жылу алмастырғыш және көмекші жабдықтарды орнату. Тоңазытқыш жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Құбырларды орнату. Кіші тоңазытқыш қондырғыларды орнату. Тоңазытқыш жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру. Компрессорларды жөндеу. Тоңазытқыш қондырғының аппараттарын жөндеу. Кіші фреонды тоңазытқыш қондырғыларын жөндеу.
Білімдер:
- Орнату жұмыстарын үйымдастыру мәселелері;
- қажетті құжаттар тізімі;
- орнату жұмыстарын өткізу тәсілдері;
- жабдықтың тозу түрлерін және оны анықтау тәсілдері;
- тозған бөлшектерді негізгі қалпына келтіру тәсілдері.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықтарды орнату;
- орнату жұмыстарын орындау барысында саймандарды және арнайы құралдарды қолдану;
- сызбаларды оқуды, оқу және анықтамалық өдебиетті қолдану;
- жабдық жұмысындағы ақауларды тауып, оларды жою;
- жабдықты бөлшектеу, жинау және сынау

ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.12
ПК 2.2.14
ПК 2.2.15
ПК 2.2.16
СД 04
Холодильно-
компрессорные машины и установки
Термодинамические основы холодильных машин. Холодильные агенты и хладоносители. Холодильные циклы. Теплоиспользующие холодильные машины компрессоры, конденсаторы, испарители, вспомогательное оборудование, конструкция включения в схему. Мелкие холодильные установки. Схемы холодильных установок. Строительные конструкции промышленных зданий
знания:
- свойства холодильных агентов и их влияние на окружающую среду;
- назначение и устройство аппаратов холодильной установки;
- строительно-изоляционные конструкции холодильников;
- схемы холодильных установок.
умения:
- работать с тепловыми диаграммами;
- строить циклы холодильной установки и определять параметры по таблицам и диаграммам;
- производить разборку холодильного оборудования на детали и узлы
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.13
СД 05
Холодильная технология
Физико-химические свойства охлаждающих продуктов. Охлаждающие среды. Способы охлаждения и замораживания продуктов. Сроки хранения охлажденных и мороженых продуктов. Отепление и размораживание. Применение холода на транспорте. Применение холода в различных отраслях промышленности
знания:
-изменение теплофизических свойств пищевых продуктов при холодильной обработке;
- классификацию способов охлаждения и замораживания;
- способы сокращения усушки продуктов;
-способы отепления и размораживания;
- режим хранения пищевых продуктов.
умения:
- определить параметры влажного воздуха по диаграмме i-d;
- производить тепловой расчет процессов замораживания, охлаждения.
ПК 2.2.2
ПК 2.2.13
111903 2 – "Монтажник, оборудования предприятий пищевой промышленности"*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильного производства
Подъемно-транспортные машины и установки. Транспортирующие машины.
Холодильное технологическое оборудование в промышленности. Механизация погрузочно-разгрузочных и складских работ в промышленности. Термодинамические основы влажного воздуха. Основные процессы тепло-влажностной обработки воздуха. Системы кондиционирования воздуха
знания:
- конструкцию грузоподъемных машин;
- конструкцию и принцип работы технологических аппаратов;
- устройство и принцип действия конвейеров;
- виды погрузочно-разгрузочных работ, виды тары, способы транспортировки и укладки грузов;
- основные параметры влажного воздуха-системы кондиционирования;
- виды тепло- и влагопритоков поступающих в помещение.
умения:
-производить расчет и подбор отдельных узлов и механизмов подъемнотранспортных машин;
- выбирать тип аппарата в зависимости от вида продуктов;
- определять параметры состояния влажного воздуха;
- подбирать кондиционеры

КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.15
КҚ 2.2.16
АП 04
Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар мен қондырғылар
Тоңазытқыш машиналардың термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Тоңазыту циклдері. Жылу пайдаланатын тоңазытқыш машиналар: компрессорлар, конденсаторлар, буландырғыштар, көмекші жабдықтар, схемаға қосылу схемасы. Кіші тоңазытқыш қондырғылар. Тоңазытқыш қондырғылардың схемалары. Өнеркәсіптік ғимараттардың құрылыс конструкциялары.
Білімдер:
Тоңазыту агенттерінің қасиеттерін және қоршаған ортаға әсерін;
- Тоңазытқыш қондырғының тағайындалуы мен құрылымын;
- тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық материалдарын;
- тоңазытқыш қондырғының схемаларын.
Іскерліктер:
- жылулық диаграммалармен жұмыс жасауды;
- тоңазытқыш қондырғының циклдерін құрып, кестелер мен диаграммалар бойынша параметрлерін анықтауды;
- тоңазытқыш жабдықтарды бөлшектер мен түйіндерге бөлшектеу
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.13
АП 05
Тоңазыту технологиясы
Салқындатылған өнімдердің физика-химиялық қасиеттері. Салқындатушы орталар. Өнімдерді салқындату мен мұздату тәсілдері. Салқындатылған және мұздатылған өнімдерді сақтау мерзімдері. Жылыту және еріту. Суықты көлікте қолдану. Суықты өнеркәсіптің түрлі салаларында қолдану.
Білімдер:
тоңазытып өңдеу кезінде тамақ өнімдерінің жылу-физикалық қасиеттерінің өзгеруі;
- салқындату мен мұздату тәсілдерінің жіктелуі;
- өнімдердің кебуін төмендету тәсілдері;
- еріту тәсілдері;
- тамақ өнімдерін сақтау режимдері.
Іскерліктер:
- i-d диаграммасы бойынша ылғал ауаның параметрлерін анықтау;
- салқындату мен мұздату процесстерін жылулық есептеу
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.13
111903 2 – Жабдықтарды жөндеу шебері (өндірісте)
Арнайы пәндер
АП 01
Тоңазыту өндірісінің жабдықтары
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардағы тиеу –түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары.
Білімдер:
- жүк көтеру машиналардың тағайындалуын, жіктелуін және конструкциясы; мұздату аппаратарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі; -өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграммасымен жұмыс жасау

ПК 2.3.1
ПК 2.3.5
ПК 2.3.10
СД 02
Основы слесарных работ.
Оснащение и организация рабочего места слесаря. Рабочие и контрольно-измерительные средства и инструменты. Основные слесарные операции. Разметка. Рубка метала. Правка и гибка. Резание материалов. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Клепка. Шабрение
знания:
- правила техники безопасности при выполнении слесарных операции;
- основные требования к технологическим процессам обработки;
- правила выбора режущих, измерительных и проверочных инструментов и приспособлений;
- требования качества и надежности изделий, правила работы с технической документацией.
умения:
- выполнять слесарные операции, соблюдая требования техники безопасности, правильно пользоваться всеми видами слесарных ручных и электрифицированных инструментов;
- выбирать и использовать слесарные инструменты, согласно технологического процесса;
- работать с рабочими чертежами и технологическими картами
ПК 2.3.5.
ПК 2.3.12
ПК 2.3.15
СД 03
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Организация монтажных работ. Монтаж холодильно-компресорных агрегатов. Монтаж трубопроводов и вспомогательных аппаратов. Техническое обслуживание холодильных установок. Пополнение системы холодильным агентом и маслом. Планирование и организация ремонта. Подготовка холодильной установки к пуску после ремонта. Оформление документации при монтажных и ремонтных работах.
знания:
- организацию монтажных работ;
- перечень необходимой документации;
- назначение и устройство основных элементов холодильной установки;
- технологию монтажа трубопроводов;
- организацию эксплуатации и ремонта холодильно-
компрессорного оборудования;
- основные способы восстановления изношенных деталей.
умения:
- производить монтаж холодильного оборудования;
- читать чертежи и схемы;
- организовывать производственные процессы при монтаже и ремонте оборудования;
- составлять графики ППР, производить сборку, разборку и испытание оборудования
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.11
ПК 2.3.13
ПК 2.3.17
СД 04
Холодильно-
компрессорные машины и установки.
Термодинамические основы холодильных машин. Холодильные агенты и хладоносители. Холодильные циклы. Теплоиспользующие холодильные машины: компрессоры, конденсаторы, испарители, вспомогательное оборудование, конструкция включения в схему. Мелкие холодильные установки. Схемы холодильных установок.
знания:
- свойства холодильных агентов и их влияние на окружающую среду;
- назначение и устройство аппаратов холодильной установки;
- строительно-изоляционные конструкции холодильников;
- схемы холодильных установок.
умения:
- работать с тепловыми диаграммами;
- строить циклы холодильной установки и определять параметры по таблицам и диаграммам;
- производить разборку холодильного оборудования на детали и узлы

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.10
АП 02
Слесарлық жұмыстардың негіздері
Слесардың жұмыс орнының ұйымдастырылуы мен жабдықталуы. Жұмысшы және бақылау-өлшеу аспаптары мен құалдары. Негізгі слесарлық операциялар. Белгі салу. Металлды шабу. Түзету және иу. Материалдарды кесу. Бұрғылау. Зенковкалау және зенкерлеу, разверткалау. Бұранда салу. Шегендеу. Үйкелеу. Шаберлеу
Білімдер:
- слесарлық операцияларды орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- технологиялық өңдеу процесстеріне қойылатын негізгі талаптарды;
- кесу, өлшеу және тексеру аспаптары мен құралдарын таңдау тәртібін;
- бұйымдардың сапа мен сенімділік талаптарын, техникалық құжаттамамен жұмыс жасау ережелерін.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, слесарлық операцияларды орындауды, барлық слесарлық қол және электр құралдарын пайдалануды;
- технологиялық процееске сәйкес слесарлық саймандарды таңдау мен пайдалануды;
- жұмысшы сызбалармен және технологиялық карталармен жұмыс жасауды.
КҚ 2.3.5.
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.15
АП 03
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату, пайдалану және жөндеу.
Орнату жұмыстарын ұйымдастыру. Тоңазытқыш- компрессорлы агрегаттарды орнату. Құбырлар мен көмекші аппараттарды орнату. Тоңазытқыш қондырғыларына техникалық қызмет көрсету. Жүйені тоңазыту агентімен және маймен толтыру. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру. Тоңазытқыш қондырғыны жөндеуден кейін іске қосуға дайындау. Орнату және жөндеу жұмыстары кезінде құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
- орнату жұмыстарын ұйымдастыру тәртібін;
- қажетті құжаттама тізімін;
- тоңазытқыш қондырғының негізгі элементтеріні тағайындалуы мен құрылымын;
- құбырларды орнату технологиясын;
- тоңазытқыш-компрессорлы жабдықты пайдалану мен жөндеу жұмыстарының ұйымдастырылуын;
- тозған бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықты орнатуды;
- сызбалар мен схемаларды оқуды;
- жабдықты орнату мен жөндеу кезінде өндірістік процесстерді ұйымдастыруды;
- алдын-ала жоспарлы жөндеу графиктерін құрастыруды, жабдықты жинау, бөлшектеу және сынауды.
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.8
КҚ2.3.11
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.17
АП 04
Тоңазытқыш-компрессорлы машиналар мен қондырғылар
Тоңазыту машиналарының термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Жылу пайдаланатын тоңазытқыш машиналар: компрессорлар, конденсаторлар, буландырғыштар, көмекшіжабдық, схемаға қосылу конструкциясы. Кіші тоңазытқыш қондырғылары. Тоңазытқыш қондырғыларының схемалары.
Білімдер:
- тоңазытқыш агенттердің қасиеттерін және қоршаған ортаға әсері;
- тоңазытқыш қондырғы аппараттарының тағайындалуы мен құрылымы;
- тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкцияларын;
- тоңазытқыш қондырғыларының схемалары;
Іскерліктер:
- жылулық диаграммалармен жұмыс жасау;
- тоңазытқыш қондырғыларының циклдерін құрып, кестелер мен диаграммалар бойынша параметрлерін анықтау;
- тоңазытқыш жабдықты бөлшектер мен түйіндерге бөлшектеу

ПК 2.3.1
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8.
СД 05
Охрана труда
Основные законодательные положения и организация работы охраны труда в РК.
Надзор и контроль за соблюдением охраны труда на предприятии. Основы гигиены труда и производственной санитарии. Производственный травматизм. Техника безопасности при выполнении монтажных, ремонтных и строительных работ на холодильниках. Основы пожарной безопасности. Технические средства тушения пожаров
знания:
- законодательные положения по охране труда;
- ГОСТы санитарные правила и правила техники безопасности при монтаже холодильного оборудования;
- устройство и правила работы подъемно-транспортного оборудования и транспортирующих машин;
- правила пожарной безопасности.
умения:
- составлять акты по форме Н-1 и Н-2 о расследовании несчастного случая на производстве;
- организовывать проведение монтажных работ, обеспечивать оптимальные условия труда при монтаже оборудования;
- оказывать первую медицинскую помощь при аварийных ситуациях;
- пользоваться средствами тушения пожаров
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.16
111904 2 – Машинист холодильных установок*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильных предприятий
Классификация и конструктивные особенности подъемно-транспорных машин и установок с гибким тяговым элементом и без гибкого тягового элемента. Транспортирующие машины. Погрузочно-разгрузочные и складские работы на холодильнике. Напольный транспорт. Схемы механизации грузовых работ на холодильнике. Виды тары, способы транспортировки и укладки грузов. Холодильное технологическое оборудование: воздушные морозильные аппараты, аппараты контактного и бесконтактного замораживания. Специализированное холодильное оборудование. Термодинамические основы влажного воздуха. Тепло влажностные нагрузки помещения. Системы кондиционирования воздуха.
знания:
- классификацию и конструктивные особенности подъемно-транспортного оборудования;
- положение комплексной механизации погрузочно-разгрузочных и складских работ на холодильниках;
- конструкцию и принцип работы скороморозильных аппаратов;
- основные параметры, характеризующие влажный воздух;
- системы местного и центрального кондиционирования, принцип их работы и устройство.
умения:
- пользоваться простейшими грузоподъемными устройствами;
- подбирать типы воздух охлаждающих устройств;
- производить расчет и подбор необходимого количества оборудования;
- пользоваться таблицами и диаграммами состояния влажного воздуха
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.8
ПК 2.4.10
ПК 2.4.12
ПК 2.4.11
СД 02
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Основы монтажа холодильного оборудования. Такелажные работы при монтаже оборудования. Основы монтажа технологических и санитарно-технических трубопроводов. Смазка машин и механизмов. Определение состояния оборудования в процессе его эксплуатации. Наладка холодильного оборудования. Документация компрессорного цеха
знания:
- способы выполнения монтажных работ, основу такелажных работ;
- технология монтажа холодильного оборудования;
- технология монтажа трубопроводов;
- смазка машин и механизмов;
- состав работ и порядок проведения технического обслуживания;
- характерные неисправности в холодильном оборудовании, способы их устранения
умения:
- подбирать инструмент и оснастку для работ;
- оформлять документацию по техническому обслуживанию холодильного оборудования;
- выявлять дефекты холодильного оборудования и определять способы ремонта

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8.
АП 05
Еңбекті қорғау
Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру және еңбекті қорғау заңнамасы. Кәсіпорында еңбекті қорғаудың сақталуын қадағалау мен бақылау. Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария негіздері. Өндірістік жарақаттанушылық. Тоңазытқыштарда орнату, жөндеу және құрылыс жұмыстарын орындау барысында қауіпсіздік техникасы. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Техникалық өрт сөндіру құралдары.
Білімдер:
- еңбекті қорғау Заңнамасын;
- жабдықты орнату кезінде МеСт-тер, санитариялық ережелер, қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен машиналардың құрылымы мен жұмыс істеу тәртібі
- өрт қауіпсіздігі ережелері.
Іскерліктер:
- өндірісте болған жазатайым оқиғаны зерттеу туралы Н-1 және Н-2 актілер жасау;
- орнату жұмыстарын ұйымдастыру;
- орнату барысында оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыру;
- апаттық жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету;
- өрт сөндіру құралдарын қолдану.
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.16
111904 2 –Тоңазытқыш қондырғыларының машинисі*
Арнайы пәндер
АП 01
Тоңазыту өндірісінің жабдықтары
Жүк көтеру-тасымалдау машиналары мен қондырғыларының конструкциялық ерекшеліктері мен жіктелуі.. Тасымалдау машиналары. Тоңазытқытағы тиеу-түсіру және қойма жұмыстары. Тоңазытқышта жүк тасымалдау жұмыстарын механикаландыру. Тара түрлері, жүкті тасымалдлау мен жинап салу тәсілдері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар: ауалы мұздатқыш аппараттар, контактілі және контактісіз мұздату тәсілдері. Арнайы тоңазытқыш жабдықтар. Ылғал ауаның термодинамикалық негіздері. Ауаны ылғал-жылулық өңдеу негіздері. Ауаны кондиционерлеу жүйелері.
Білімдер:
- орнату жұмыстарының тәсілдерін;
- тоңазытқыш жабдықтарды орнату технологиясын;
- құбырларды орнату технологиясын;
- машиналар мен механизмдерді майлауды;
- техникалық қызмет көрсету тәртібі мен құрамы;
- тоңазытқыш жабдықтарға тән ақаулар мен оларды жою тәсілдері.
Іскерліктер:
- жұмысқа қажетті саймандарды таңдауды;
- тоңазытқыш жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша құжаттаманы рәсімдеуді;
- тоңазытқыш жабдықтың ақауларын айқындап, жөндеу тәсілдерін анықтауды.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.4.11
АП 02
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату, пайдалану және жөндеу.
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату ненгіздері. Технологиялық және санитария-техникалық құбырларды орнату негіздері. Машина мен механизмдерді майлау. Жабдықты пайдалану барысында техникалық күйін анықтау мен бақылау. Тоңазытқыш жабдықтарды іске қосу. Компрессорлық цехтың құжаттамасы.
Білімдер:
- тоңазыту агенттерінің қасиеттерін және Жердің озон қабатына әсерін;
- бір сатылы және көп сатылы тоңазытқыш қондырғыларының схемаларын;
- тоңазытқыш жабдықтың құрылымын;
- оңтайлы режимнен ауытқуларын және оларды жою шараларын;
- жылу және бу изоляциялық материалдардың қасиеттерін;
- тоңазытқыш сауда-технологиялық жабдықтың конструкциясын.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш қондырғының циклін құруды;
- тоңазытқыш машинасының схемасын құрастыруды;
- жабдықтың істен шыққан жерін айқындап, оны жоюды;
- цехтың техникалық құжаттамасын жүргізуді (тәуліктік журнал)

ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.11
ПК 2.4.12
ПК 2.4.13
ПК 2.4.14
ПК 2.4.15
СД 03
Холодильно-компрессорные машины и установки
Принципы получения низких температур. Холодильные агенты и хладоносители. Холодильные циклы. Назначение, устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования холодильной установки: компрессоры, конденсаторы, испарители, ресиверы, насосы, трубопроводы и т. д. Строительно-изоляционные конструкции холодильников. Схемы холодильных установок: насосно-циркуляционные, безнасосные, компаундные. Особенности схем холодильных установок, работающих на хладонах. Мелкие холодильные установки: холодильные прилавки, витрины, шкафы. Устройство бытового холодильника. Холодильный транспорт: железнодорожный, автомобильный, водный
знания:
- свойства холодильных агентов и их влияние на озоновый слой Земли;
- схему одноступенчатой и двухступенчатой холодильной установки;
- устройство холодильного оборудования;
- отклонения от оптимального режима и способы их устранения;
- свойства тепло - и пароизоляционных материалов;
- устройство холодильного торгово-технологического оборудования.
умения:
- пользоваться тепловыми диаграммами;
- строить цикл холодильной установки;
- составлять схему холодильной машины;
- визуально определять технические неполадки оборудования и устранять их;
- вести техническую документацию цеха (суточный журнал).
ПК 2.4.4
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ПК 2.4.16
ПК 2.4.17
ПК 2.4.18
СД 04
Охрана труда
Основные законодательные положения и организации охраны труда в РК. Надзор и контроль за безопасными условиями труда на предприятии. Производственный травматизм и профессиональные заболевания. Расследование и учет несчастных случаев. Влияние производственной среды на работоспособность человека в процессе труда. Электробезопасность на холодильных установках. Техника безопасности при эксплуатации, ремонте и монтаже холодильного оборудования. Организация противопожарной защиты на предприятиях. Средства и техника пожаротушения
знания:
- законодательные положения по охране труда РК;
- виды ответственности за нарушение законов о труде;
- причины и анализ производственного травматизма;
- санитарные требования, предъявляемые к производственным помещениям и рабочим местам:
- правила электробезопасности на холодильных установках;
- правила техники безопасности при монтаже, эксплуатации и ремонте холодильного оборудования;
- правила пожарной безопасности.
умения:
- расследовать и вести учет несчастных случаев на производстве;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- обеспечивать электробезопасность технологических процессов;
- визуально определять технические неполадки холодильной установки;
- пользоваться средствами тушения пожара
ПК 2.4.19 ПК 2.4.20

КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
АП 03
Тоңазытқыш-компрессорлы қондырғылар мен машиналар.
Төмен температураларды алу тәсілдері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Тоңазыту циклдері. Тоңазытқыш қондырғының негізгі және қосымша жабдықтарының: компрессорлар, конденсаторлар, буландырғыштар, ресиверлер, насостар, құбырлар және т.б. тағайындалуы, конструкциясы және жұмыс істеу тәртібі. Тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкциялары. Тоңазытқыш қондырғыларының схемалары: насосты-циркуляциялық, насоссыз, компаундты. Хладонда жұмыс жасайтын тоңазытқыш қондырғылары схемаларының ерекшеліктері. Кіші тоңазытқыш қондырғылары: тоңазытқыш прилавоктары, витриналар, шкафтар. Тұрмыстық тоңазытқыштың құрылымы. Тоңазытқыш көлік: темір жол, автомобиль, су
Білімдер:
- тоңазыту агенттерінің қасиеттерін және Жердің озон қабатына әсерін;
- бір сатылы және көп сатылы тоңазытқыш қондырғыларының схемаларын;
- тоңазытқыш жабдықтың құрылымын;
- оңтайлы режимнен ауытқуларын және оларды жою шараларын;
- жылу және бу изоляциялық материалдардың қасиеттерін;
- тоңазытқыш сауда-технологиялық жабдықтың конструкциясын.
Іскерліктер
- тоңазытқыш қондырғының циклін құруды;
- тоңазытқыш машинасының схемасын құрастыруды;
- жабдықтың істен шыққан жерін айқындап, оны жоюды;
- цехтың техникалық құжаттамасын жүргізуді (тәуліктік журнал)
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.16
КҚ 2.4.17
КҚ 2.4.18
АП 04
Еңбекті қорғау
Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру және еңбекті қорғау заңнамасы. Кәсіпорында еңбекті қорғаудың сақталуын қадағалау мен бақылау. Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария негіздері. Өндірістік жарақаттанушылық және әсіптік аурулар. Жазатайым жағдайларды зерттеу және есепке алу. Еңбек ету процесінде адамның жұмыс істеу қабілетіне өндірістік ортаның әсері. Тоңазытқыш жабдықтардағы электр қауіпсіздігі. Тоңазытқыштарда орнату, жөндеу және құрылыс жұмыстарын орындау барысында қауіпсіздік техникасы. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Техникалық өрт сөндіру құралдары.
Білімдер:
еңбекті қорғау Заңнамасын;
Жабдықты орнату кезінде Месттер, санитариялық ережелер, қауіпсіздік техникасы ережелерін;
жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен машиналардың құрылымы мен жұмыс істеу тәртібін
өрт қауіпсіздігі ережелерін.
Іскерліктер
-өндірісте болған жазатайым оқиғаны зерттеу туралы Н-1 және Н-2 актілер жасауды;
-орнату жұмыстарын ұйымдастыруды;
-орнату барысында оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыруды;
-апаттық жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
өрт сөндіру құралдарын қолдануды.
КҚ 2.4.19
КҚ 2.4.20

ПК 2.4.21
СД 05
Холодильная технология
Физико-химические свойства охлаждающих продуктов. Охлаждающие среды. Способы охлаждения и замораживания продуктов. Сроки хранения охлажденных и мороженых продуктов. Отепление и размораживание. Применение холода на транспорте. Применение холода в различных отраслях промышленности.
знания:
- изменение теплофизических свойств пищевых продуктов при холодильной обработке;
- классификацию способов охлаждения и замораживания;
- способы сокращения усушки продуктов;
- отепление и размораживания;
- режим хранения пищевых продуктов;
умения:
- определить параметры влажного воздуха по диаграмме i-d;
производить тепловой расчет процессов замораживания, охлаждения
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.10
ПК 2.4.17
ПК 2.4.18
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ.
умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонту холодильного оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
-безопасной работы в учебных мастерских
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.12
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПП 02
Производственная практика Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасность в учебных мастерских. Выполнение всех видов работ, входящих в круг обязанностей машиниста, мастера и монтажника холодильного оборудования в соответствии с квалификационными характеристиками.
Выпускные квалификационны экзамены. Проверочные работы
умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять ремонт холодильного оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
- использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13

КҚ 2.4.21
АП 05
Тоңазыту технологиясы.
Салқындатылған өнімдердің физика-химиялық қасиеттері. Салқындатушы орталар. Өнімдерді салқындату мен мұздату тәсілдері. Салқындатылған және мұздатылған өнімдерді сақтау мерзімдері. Жылыту және еріту. Суықты көлікте қолдану. Суықты өнеркәсіптің түрлі салаларында қолдану
Білімдер:
- тоңазытып өңдеу кезінде тамақ өнімдерінің жылу-физикалық қасиеттерінің өзгеруі;
салқындату мен мұздату тәсілдерінің жіктелу;
өнімдердің кебуін төмендету тәсілдері;
еріту тәсілдері;
тамақ өнімдерін сақтау режимдері.
Іскерліктер
i-d диаграммасы бойынша ылғал ауаның параметрлерін анықтау;
салқындату мен мұздату процесстерін жылулық есептеу.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.17
КҚ 2.4.18
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеу аспаптары
Іскерліктер:
- тоңазытқыщ жабдықтардға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орыендау;
-слесарлық жұмыстарды орындауға қажетті құрал-жабдықты, саймандар мен бақылау өлшеу аспаптарын қолдан,
- еңбек қауіпсіздігі бойынша Нұсқама жүргізу
дағдылар:
- тоңазыту жабдықтарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды жүргізу;
- слесарлық және орнату жұмыстарды жүргізу кезінде құрал-жабдықтар, саймандар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану;
еңбек қауіпсіздігі бойынша Нұсқама жүргізуі.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
ӨО 02
Кәсіптік практика
Кіріспе сабақ Еңбекті қорғау мен қауіпсіздігі бойынша Нұсқама. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс. Оқу шеберханаларында оқыту. Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі. Біліктілік талаптарына сәйкес тоңазытқыш жабдықтың машинисі, шебері мен монтажшысы міндетіне кіретін барлық жұмыстарды орындау. Бітіру біліктілік емтхандары
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын, слесарлық жұмыстарды орындауға арналған саймандарды пайдалану;
- біліктілігіне сәйкес тоңазытқыш жабдықты жөндеу;
- улану, күйіп қалу, жылулық соққылар және басқа да жаракаттар алған кезде жәбірленушілерге алғашқы көмек көрсету
- -тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік шараларын пайдалану;
дағдылар:
- слесарлық құрал-саймандармен жұмыс жасау;
- теориялық білімін практикада қолдану;
- бригадада жұмыс жасау
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13

ПК 2.1.14
ПК 2.1.15
ПК 2.1.16
ПК 2.1.17
ПК 2.2.14
ПК 2.2.16
ПК 2.2.17
ПК 2.2.18
ПК 2.2.19
ПК 2.2.20
ПК 2.2.21
ПК 2.2.22
ПК 2.3.9
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.3.13
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.3.16
ПК 2.3.17
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
знания:
- казахский (русский) язык в объеме необходимом для профессионального общения.
умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал программы среднего (полного) образования. Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 1
БК 5
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи; национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры; роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
- истории Казахстана;
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-
освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства;
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 1
БК 2
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки; формирование прикладных умений и навыков; производственная физическая культура; ее задачи, основные формы и методы; туризм в системе физического воспитания; спортивные игры.
знания:
- основные составляющие здорового образа жизни
умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом
БК 1
БК 2
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
знания:
-основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии; основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
-регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 1
БК 3
БК 4
СЭД 03
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики.
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 7
БК 4
БК 3
БК 2
БК 1
СЭД 04
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс
знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
СЭД 05
Основы права
Понятие и сущность государства и права; правовое государство; государственное право Республики Казахстан; основы гражданского права; субъекты гражданских правоотношений; право собственности; обязательственное право; авторское право; трудовое право; трудовые споры; уголовное право; семейное право.
знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма, применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
знания:
основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
умения:
- оформлять служебные документы на казахском языке.
БК 6
БК 8

КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.1.17
КҚ 2.2.19
КҚ 2.2.20
КҚ 2.2.21
КҚ 2.2.22
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.3.16
КҚ 2.3.17
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптаса
тын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлықпәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
кәсіби тілдің рөлі; мамандық терминологиясы; кәсіби бағытталған мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіби қарым-қатынасқа түсу; мәтіндер бойынша мамандыққа бағытталған әңгімелер мен диалогтар құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік тіл мен мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-ірекетінде пайдалану
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша жалпылама білімдер; қазақ халқының тұрақтануында мәдени және тарихи даму жолдары; көшпенділердіі өркениеті; көшпенді мемлекеттің пайда болу жолдары; көшпенділердің рухани мәдениеті; Ресейге қосылу алдында және қосылғанда Қазақстанның ішкі саяси жағдайы; ұлттық көтерілістер мен қозғалыстар; XX ғасырдың басындағы партиялар мен ағындар мәні; XX ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы; Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдай; коммунистік партия және комсомол;
қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Ұлы Отан соғысы жылдарында және соғыстан кейін Қазақстан рөлі; 50-80 жылдарда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық саяси жағдайы; дағдарыс пен КСРО-ның ыдырауы кезінде Қазақстан; тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында саяси және қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуі;
-XVII-XVII ғасырларда жоңғарларға қарсы ұлттық күрес;
- XX ғасырлардың 20-80 жылдары көтерілістер мен қозғалыстар;
- XX ғасырлардың 20-80 жылдары Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүние жүзілік құрылтайы;
- 1986 жылдардағы Алматыдағы оқиғалар;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі.
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік ұйымдарға сипаттама беру;
- көшіру саястының негізгі себептерін анықтау;
- көтерілістер мен жеңілістердің себептерін талдау;
- ЖЭС, ұжымдастырудың мәнін ашу;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспоорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңдерде Қазақстан рөлін ашу
БҚ 4, 7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
маман даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі сабағынан алған білімдерін денсаулығын сақтау және күшейту үшін қолдану
БК 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет теориясы Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–Х ІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
Білімдер:
алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдері;
Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдері;
Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі;
реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктері;
ХХ ғ. мәдениеті;
Іскерліктер:
мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашу;
Беғазы- Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсету;
Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттау;
Ортағасырлық Шығыс по’
зиясын сараптау;
ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ. ғ. өнер стильдерін салыстыру;
ХХ ғ. мәдениетін сипаттау;
мәдениет пен діннің арақатынасын ашу.
БҚ1,2,4,5,
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
материя ұғымы және оның негізгі формалары;
диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
Іскерліктер:
философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ1,2,4,5,6,7
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. МикроЭкономика. МакроЭкономика. Дүниежүзілік Экономика.
Өтпелі Экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
Экономикалық теория пәні, қоғамдағы Экономиканың рөлі; - Экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
дүниежүзілік экономика дамуының бағыттары;
өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
Іскерліктер:
Экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
Экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін ашу;
Экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіру;
нарықтың әлеуметтік- экономикалық теорияның мәнін талдау.
БҚ1,2,3,4,5
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
саясаттанудың ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуы;
саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс - әрекеттерін бағалау;
саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.
БҚ 1,2,5,6,7
ӘЕП 05
Құқық негіздері
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Екологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік
Білімдер:
мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
Іскерліктер:
мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
құқық бұзушылық фактілерін талдау;
қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
құқықтық құжаттар мазмұнын талдау.
БҚ 1,2,3,4, 5,6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Кәсіпорындар мен ұйымдарда іс жүргізуді ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық- үкімдік, нормативті-құұықтық, қаржы-есептікжәне анықтымалық құжаттар. Қызмет хатының әдістемесі, АБС іс жүргізуде пайдалану. Істерді рәсімдеу, сақтау және мұрағатқа өткізу.
Білімдер:
- Құжаттар мен қызмет хаттарының негізгі түрлері мен формалары, мемлекеттік тілде іс жүргізу терминологиясы.
Іскерліктер:
- қызмет хаттарын қазақ тілінде іс жүргізу.
БҚ 6
БҚ 8

ПК 3.5.9
ОПД 02
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
знания:
- правила и приемы геометрического и проекционного черчения;
- основные правила разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
- методы решения графических задач;
умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации
БК 1
ПК 3.5.3
ОПД 03
Техническая механика
Теоретическая механика. Статика. Кинематика. Динамика. Сопротивление материалов. Виды деформации. Растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сложные виды деформации. Расчеты на прочность, на срез и смятие, на усталость. Детали машин. Виды соединений. Виды передач. Валы и оси. Подшипники. Муфты.
знания:
- основные понятия статики, кинематики, динамики, простые и сложные виды деформаций, расчеты элементов на прочность при различных видах деформаций, общие сведения о деталях машин, передачах, виды соединений, валы и оси, подшипники, муфты.
умения:
- выполнять расчеты на прочность, расчеты механических передач и редукторов.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД 04
Материаловедение
Основы материаловедения. Металл и их свойства. Механические испытания металлов. Производство чугуна. Производство стали. Производство цветных металлов. Сплавы. Основы термической обработки. Химико-термическая обработка металлов. Коррозия металлов. Неметаллические материалы. Литейное производство. Обработка металлов давлением. Сварочное производство. Специальные методы сварки. Обработка металлов резанием. Классификация и основные механизмы металлорежущих станков. Обработка на станках токарной группы. Обработка на фрезерных станках. Обработка на строгальных и долбежных, шлифовальных станках. Основы проектирования технологического процесса механической обработки
знания:
- маркировку черных и цветных металлов и сплавов, основы теории сплавов, виды термической и химико-термической обработки металлов, способы обработки металлов резанием, давлением, сваркой, литейное производство, обработку деталей на металлорежущих станках.
умения:
- подбирать материалы для изготовления деталей машин, выбирать ТО и ХТ обработку деталей и инструмента, определять по маркировке состав сплава, выбирать наиболее экономичные способы обработки в зависимости от материала, формы, размеров изделия и типа производства

КҚ.3.5.9
ЖКП. 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбаларды рәсімдеу ережелері; техникалық бұйымдарды контурларын тұрғызу және сызу ережелері; проекциялық сызба; Техникалық сурет салу; конструкторлық құжаттаманы жетілдіру мен рәсімдеу ережелері; машина құрылыс сызбасы; инженерлік графика құралдары; мамандық бойынша сызбалар мен бұйымдар сұлбаларын сызып орындаудың амалдары мен тәсілдері; графикалық ақпаратты бейнелеудің техникалық құралдары,компьютерлік графикалық жүйе түсінігі.
Білімдер:
геометриялық және проекциялық сызудығ амалдары мен тәсілдері;
конструкторлық және технологиялық құжаттаманы жетілдіру, рәсімдеу және оқу ережелері
- графикалық мәселелерді шешу әдістері;
Іскерліктер
искиздер мен көшірмелердің негізінде бөлшектер сызбаларын және жалпы түр сызбаларын орындау;
конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу ережелері
БҚ1
КҚ 3.5.3
ЖКП 03
Техникалық механика
Теориялық механика. Статика. Динамика. Материалдаркедергісі. Деформация түрлері. Созылу және қысылу, иілу, деформацияның күрделі түрлері. Беріктік есептері. Машина бөлшектері. Қосылыс түрлері. Беріліс түрлері. Біліктер мен осьтер. Үштіректер. Муфталар.
Білімдер:
- статика,кинематика мен динамиканың негзігі түсініктері, деформацияның күрделі түрлері, элементтерді беріктікке есептеу, машина бөлшектері туралы жалпы мәліметтер.
Іскерліктер:
- беріктік есептерін, механикалық берілістер мен редукторлар есептерін орындау
КҚ3.5.1
КҚ3.5.2
ЖКП 04
Материалтану
Материалтану негіздері.Металл және оның қасиеттері. Металлдарды сынау. Шойын өндірісі. Болат өндірісі. Түсті металл өндірісі. Қоспалар. Термиялық өңдеу негіздері. Металлдарды химия-термиялық өңдеу. Металлдар коррозиясы. Металл емес материалдар. Құю өндірісі. Металлдарды қысыммен өңдеу. Пісіру өндірісі. Пісірудің арнайы тәсілдері. Металлдарды кесумен өңдеу. Металл кескіш станоктардың жіктелуі мен негізгі механизмдері. Түрлі станоктарда жұмыс жасау. Механикалық өңдеу технологиялық процесін жобалау негіздері.
Білімдер:
қара және түсті металлдардың маркировкасы;
қоспа теориясының негізін;
металлдардыөңдеу тәсілдері;
бөдшектерді металл кескіш станоктарда өңдеу.
Іскерліктер:
машина бөлшектерін жасау үшін материал таңдау;
бөлшектер мен саймандарды термиялық жәнехимия-термиялық өңдеу;
маркісі бойынша қоспа құрамын анықтау
материалды өңдеудің ең тиімді тәсілдерін таңдау.

ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ОПД 05
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации. Государственные системы стандартизации. Стандартизация и качество продукции. Допуски и посадки. Общие принципы взаимозаменяемости. Технические измерения. Основные метрологические понятия и определения. Универсальные и специальные средства измерений. Выбор средств измерения линейных величин.
знания:
- основные положения, общие понятия и определения в области стандартизации, отрасли, повышения качества продукции и экономической эффективности; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений; стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений; правила оформления конструкторской и технологический документации; устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию. методику и порядок выбора; организацию и порядок поверки средств измерения.
умения:
- пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления конструкторской и технологической документации; выбирать посадки, назначать допуски; правильно выбирать средства измерения и контроля и пользоваться ими
ПК 3.5.7
ОПД 06
Электротехника и электроника
Общая электротехника. Трансформаторы. Электрические машины. Основы электроники. Физика полупроводниковых приборов. Электровакуумные приборы. Фотоэлектрические и оптоэлектронные приборы. Усилители. Электронные генераторы. Электрические устройства электронно-вычислительных машин и микропроцессоров. Средства электропитания электронной аппаратуры. Применение электрической энергии в отрасли
знания:
- основные характеристик электрической цепи постоянного и переменного тока, типы и характеристики измерительных приборов, трансформаторов электрических машин, полупроводниковых приборов.
умения:
- определять основные характеристики электрической цепи, типы и параметры электрических машин, их маркировки.
ПК 3.5.4
ОПД 07
Информационные технологии
Информация, виды информации, кодирование информации. Структура ЭВМ и ее функции. Программное обеспечение ЭВМ. Операционные системы. Понятие файла и его структуры. Операционная система. Работа с каталогами и файлами.
Графический редактор AutoCad; использование ЭВМ в курсовом проектировании.
знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройка компьютера на пользователя;
- работа в сети;
- работа с офисными программами;
умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;

КҚ3.5.5
КҚ3.5.6
ЖКП 05
Стандарттау мен метрология негіздері
Стандарттау негіздері. Мемлекеттік стандарттау жүйесі. Өнім сапасы мен оны стандарттау. Өзара алмасудың жалпы принциптері. Техникалық өлщеулер. Негізгі Негізгі метрологиялық түсініктер анықтамалар. Әмбебап және арнайы өлшеу құралдары. Сызықтық шамаларды өлшеу құралдарын таңдау.
Білімдер:
стандарттау, сапа өнімін және экономикалық тиімділікті жоғарлату саласындағы негізгі ережелер, түсініктер мен анықтамалар;
өзара алмасу мен техникалық өлшеулердің негізгі мәселелері;
конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу ережелері.
Іскерліктер:
конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу ережелерін анықтайтын стандарттарды пайдалану;
өлшеу мен бақылау құралдарын дұрыс таңдау және пайдалану
КҚ3.5.7
ЖКП 06
Электротехника и электроника
Жалпы электротехника. Трансформаторы. Электрические машины. Электроника негіздері. Жартылай өткізгіш аспаптардың физикасы. Электровакуум аспаптар. Фотоэлектрлі және оптоэлектрондыаспаптар. Электронды генераторлар. Электронды-есептеу машиналарының және микропроцессорлардың электр құрылғылары.. Электронды аппаратураның электр қоректендіргіштері. Электр энергиясын салада пайдалану.
Білімдер:
- тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбегінің негізгі сипаттамалары, өлшеу аспаптарының, трансформаторлар мен жартылай өткізгіш аспаптардың типтері мен сипаттамалары.
Іскерліктер:
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын, электр машиналарының типтері мен параметрлерін анықтау.
КҚ3.5.4
ЖКП 07
Ақпараттық технологиялар
Ақпарат, ақпарат түрлері, ақпаратты кодтау.ЭЕМ құрылымы, оның функциялары. ЭЕМ-ды программалық қамтамасыздандыру.. Операциялық қамтмасыздандыру. Файл және оның құрылымы түсінігі.Каталог және файлдармен жұмыс. Графикалық редакторAutoCad.
ЭЕМ-дыкуртсық жобалауда қолдану.
Білімдер:
- жоғары деңгейдегі тілдерде алгоритмдеу мен бағдарламалау негіздері;
- компьютерді қолданушыға реттеу;
- офистік бағдарламалармен жұмыс жасау;
Іскерліктер:
- операциялық жүйені реттеу;
- мәтінді редакциялау және форматтау;
- кестелерді жасау және форматтау;
- жергілікті және Ғаламторды ақпаратты алу және жөнелту үшін пайдалану;
- сызбаны жасау және форматтау;

ПК 3.5.9
ОПД 08
Теоретические основы хладотеплотехники
Термодинамические основы технической термодинамики. Законы идеальных газов. I и II закон термодинамики.
Термодинамические процессы в газах. Циклы и рабочие процессы в ДВС, ГТУ, ПСУ, компрессорных машинах. Основы теплопередачи: теплообмен, его виды, способы переноса теплоты. Основы гидравлики, основные понятия и законы гидростатики и гидродинамики. Насосы и вентиляторы
знания:
-закон идеального газа, основные термодинамические процессы, основные законы термодинамики;
- виды передачи теплоты, способы переноса теплоты. Физические законы жидкости закон Паскаля.
умения:
- работать с диаграммами и строить циклы и рабочие процессы;
- определять параметры состояния рабочего вещества по диаграммам и формулам;
- производить расчет простого трубопровода;
- определять начальную и конечную температуру в процессе теплообмена;
- рассчитывать и подбирать насосы и вентиляторы.
ПК 3.5.13
ПК 3.5.14
ОПД 09
Основы рыночной экономики
Основные производственные фонды. Понятие, классификация, показатели ОПФ. Износ и амортизация ОПФ. Организация зарплаты. Виды и формы зарплаты. Себестоимость продукции и прибыль предприятий. Основы рыночной экономики. Закон о предприятии. Производственная структура предприятий. Организация основного и вспомогательного производства. Производственный процесс. Планирование зарплаты и труда, производительность труда. Ценообразование и налоговая система. Виды налогов и налогообложение. Производственная эффективность. Эффективность внедрения новой техники.
знания:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы, общие вопросы финансирования предприятий, состав и показатели использования основных и оборотных фондов, принципы менеджмента на предприятии.
умения:
- определять затраты на производство единицы продукции.
ПК 3.5.12
ОПД 10
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях пищевой промышленности. Основы санитарии и гигиены. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Охрана окружающей среды.
знания:
- Законы РК и законодательные акты о труде, формы и методы организации труда и отдыха, общие требования техники безопасности при работе с различным оборудованием, правила производственной санитарии, средства индивидуальной защиты.
умения:
- организовывать проведение различных работ, оказывать первую медицинскую помощь при различных авариях, контролировать выполнение норм и правил техники безопасности.

КҚ3.5.9
ЖКП 08
Суыту және жылыту техникасының теорияық негіздері
Техникалық термодинамиканың заңдары. Термодинамиканың II және I заңдары. Газдардағы термодинамикалық процесстер
Жылу беріліс негіздері: жылу алмасу, оның түрлері, жылу тасымалдау тәсілдері. Гидралика негіздері, гидростатика мен гидродинамиканың негізгі заңдары мен түсініктері. Насостар мен желдеткіштер. термодинамикалық негіздері.
Білімдер:
-идеал газ заңы, негізгі термодинамикалық процесстер,;
- жылу тасымалдау түрлері, Паскаль заңы.
Іскерліктер:
- диаграммалармен жұмыс жасау және циклдар мен жұмысшы процесстерді құру;
- диаграммалар мен формулалар арқылы жұмысшы зат күйінің параметрлерін анықтау;
- қарапайым құбырды есептеу;
жылу алмасу прцесінде бастапқы және соңғы температураны анықтау;
- насос пен желдеткіштерді таңдау мен есептеу.
КҚ3.5.13
КҚ3.5.14
ЖКП 09
Нарықтық экономика негіздері
Негізгі өндірістік қорлар
НӨҚ түсінігі, жіктелуі, көрсеткіштері. НӨҚ атозуы мен амортизациясы. Жалақыны ұйымдастыру. Жалақы түрлері мен формалары. Өнімнің өзіндік құны мен кәсіпорын табысы. Нарықтық экономика негіздері. Кәсіпорын туралы заң. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру. Өндірістік процесс Жалақы мен еңбекті жоспарлау, еңбек өнімділігі. Салық жүйесі. Салық түрлері және салық салу. Өндірістік тиімділік. Жаңа техниканы енгізу тиімділігі.
Білімдер:
- қазіргі экономиканың қызметі, экономикалық реформаның бағыттары, кәспорындарды қаржыландыру, негізгі және айнымалы қорларды қолдану, кәсіпорында менеджмент принциптері.
Іскерліктер:
- өнім бірлігі өндірісіне кететін шығындарды анықтау
КҚ3.5.12
ЖКП 10
Еңбекті қорғау
Еңбек Заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша үздіксіз бақылау жүргізу. Санитария мен гигиена негіздері. Өрт қауіпсіздігі негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
- Қазақстан Респубикасының еңбек туралы заңдары мен заң актілері;
- еңбек пен демалысты ұйымдастыру түрлері мен формалары.
- әр түрлі құрал-жабдықпен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының жалпы талаптары;
-өндірістік санитария ережелері, жеке қорғаныс құралдары.
Іскерлік:
- әр түрлі жұмыстарды өткізуді ұйымдастыру;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
Қауіпсіздік техникасының нормалары мен талаптарының орындалуын қадағалау.

ПК3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.18
ПК 3.5.19
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Холодильно-компрессорные машины и установки
Термодинамические основы холодильных машин. Холодильные агенты и хладоносители. Тепловые диаграммы. Схемы и циклы одно и многоступенчатого сжатия. Холодильное оборудование: компрессоры, теплообменные аппараты, вспомогательное оборудование, арматура, трубопроводы. Основы промышленного строительства холодильников. Тепловой расчет холодильных сооружений. Льдотехника и холодильный транспорт.
знания:
способы получения низких температур;
- назначение и технические характеристики холодильного оборудования, устройства аппаратов;
- строительно-изоляционные конструкции холодильников;
- способы охлаждения помещений;
- схемы холодильных установок;
- назначение и устройство холодильного транспорта.
умения:
- работать с нормативной и технической документациеи по холодильному оборудованию;
- производить тепловой расчет холодильника;
- строить циклы холодильной установки в диаграммах и определять параметры в узловых точках
ПК 3.5.13
ПК 3.5.14
ПК 3.5.25
ПК 3.5.26
СД 02
Оборудование холодильных предприятий и системы кондиционирования воздуха
Классификация и конструктивные особенности подъемно-транспортных машин. Механизация погрузочно-разгрузочных машин на холодильниках. Виды погрузочно-разгрузочных работ. Холодильное технологическое оборудование. Воздушные, конвейерные морозильные аппараты. Аппараты контактного и бесконтактного замораживания. Системы кондиционирования воздуха. Структурная схема и классификация систем кондиционирования воздуха. Организация воздухообмена и распределения воздуха в помещении.
знания:
- назначение и конструкцию грузоподъемных машин и их составляющих;
- классификацию, конструкции и принципы работы морозильных аппаратов;
- процессы тепло-влажностной обработки продуктов;
- классификацию систем кондиционирования воздуха;
- устройство и принцип работы кондиционеров.
умения:
- производить расчет и подбор узлов и механизмов ПТМ;
- расчет потребности количества ПТО и тары;
- выбирать наиболее рациональные способы охлаждения;
- производить расчет и подбор оборудования, уметь работать с диаграммой влажного воздуха;
- производить расчет тепло-влажностных нагрузок в кондиционируемом помещении
ПК 3.5.15
ПК 3.5.16
ПК 3.5.17
ПК 3.5.18
ПК 3.5.23
ПК 3.5.27
СД 03
Холодильная технология
Физико-химические свойства охлаждающих продуктов. Охлаждающие среды. Способы охлаждения и замораживания продуктов. Сроки хранения охлажденных и мороженых продуктов. Отепление и размораживание. Применение холода на транспорте. Применение холода в различных отраслях промышленности.
знания:
- изменение теплофизических свойств пищевых продуктов при холодильной обработке;
- классификацию способов охлаждения и замораживания;
- способы сокращения усушки продуктов;
-способы отепления и размораживания;
- режим хранения пищевых продуктов.
уметь:
- определить параметры влажного воздуха по диаграмме i-d;
- производить тепловой расчет процессов замораживания, охлаждения.

КҚ3.5.10
КҚ3.5.11
КҚ3.5.18
КҚ3.5.19
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Тоңазытқыш-компрессорлы машиналар мен қондырғылар.
Тоңазытқыш машиналардың термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Жылулық диаграммалар. Бір және көп сатылы қысу схемалары мен циклдері. Тоңазыту жабдықтары: компрессорлар, жылу алмасу аппараттары, көмекші жабдық арматура, құбырлар. Тоңазытқыштарды өнеркәсіпте жасау негіздері. Тоңазытқыш қондырғылардың жылулық есебі.
Білімдер:
-төмен температураларды алу тәсілдері;
- тоңазытқыш жабдықтардың техникалық сипаттамалары мен аппараттардың құрылымы;
-тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкцияларын;
- бөлмелерді салқындату тәсілдері;
- тоңазытқыш қондырғылардың схемаларын, тоңазытқыш көліктің тағайындалуы мен конструкциясы.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықтарбойынша нормативтік және техникалық құжаттамамен жұмыс жасау;
-тоңазытқыштардың жылулық есебін жасау;
- тоңазытқыш қондырғының циклін диаграммаларда көрсетуді және түйіндік нүктелерде параметрлерді анықтау.
КҚ3.5.13
КҚ3.5.14
КҚ3.5.25
КҚ3.5.26
АП 02
Кәсіпорындардың тоңазытқыш жабдықтары және ауаны кондиционерлеу жүйелері
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардағы тиеу –түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары. Ауаны кондиционерлеу жүйелері. Ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі мен құрылымдық схемасы
Білімдер:
- Жүк көтеру машиналардың тағайындалуы, жіктелуі және конструкциясын;
- мұздату аппаратарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі;
- өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
-ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі;
- кондиционерлердің құрылымы мен жұмыс істеу принципі
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграммасымен жұмыс жасау;
- кондиционерленетін бөлмедегі жылу-ылғалдылық жүктемелерді есептеу
КҚ 3.5.15
КҚ 3.5.16
КҚ 3.5.17
КҚ 3.5.18
КҚ 3.5.23
КҚ3.5.27
АП 03
Тоңазыту технологиясы
Салқындатылған өнімдердің физика-химиялық қасиеттері. Салқындатушы орталар. Өнімдерді салқындату мен мұздату тәсілдері. Салқындатылған және мұздатылған өнімдерді сақтау мерзімдері. Жылыту және еріту. Суықты көлікте қолдану. Суықты өнеркәсіптің түрлі салаларында қолдану.
Білімдер:
тоңазытып өңдеу кезінде тамақ өнімдерінің жылу-физикалық қасиеттерінің өзгеруі;
салқындату мен мұздату тәсілдерінің жіктелуі;
өнімдердің кебуін төмендету тәсілдері;
еріту тәсілдері;
тамақ өнімдерін сақтау режимдері.
Іскерліктер:
i-d диаграммасы бойынша ылғал ауаның параметрлерін анықтау;
салқындату мен мұздату процесстерін жылулық есептеу.

ПК 3.5.30
ПК 3.5.31
ПК 3.5.32
ПК 3.5.33
ПК 3.5.34
ПК 3.5.35
СД 04
Автоматизация холодильных установок
Основы автоматики и кибернетики. Измерение, контроль и автоматическое регулирование давления и температуры. Измерение, контроль и автоматическое регулирование уровня, расхода, химического состава и влажности вещества. Автоматизация холодильных установок. Эксплуатация приборов и аппаратов измерения, управления, контроля и автоматического регулирования холодильных установок. Автоматизированные системы управления процессами холодильных установок.
знания:
- про достижения в области автоматизации;
- теоретические основы автоматизации, электрические схемы управления и автоматизации основных видов оборудования;
- конструктивные особенности КИП, регулирующих давление, температуру и другие параметры, их принцип действия;
- основные понятия об автоматизированных системах управления процессами холодильных установок.
умения:
- читать электрические схемы автоматизации холодильных установок;
-осуществлять наладку и регулировку приборов;
- находить неисправности в схемах автоматизации холодильных установок
ПК 3.5.8
ПК 3.5.21
ПК 3.5.22
СД 05
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Организация производства. Типы и формы. Организация технического контроля. Монтаж оборудования. организация монтажных работ. Основы монтажа оборудования. Такелажные работы. Защита от шума и вибраций. Техническое обслуживание холодильного оборудования. Организация технического обслуживания холодильного оборудования. Основы теории надежности. Основы технического обслуживания оборудования. Ремонт оборудования. Износ оборудования, методы предотвращения износа. Организация ремонта оборудования. Основные способы восстановления изношенных деталей оборудования. Основы технологии ремонта машин, их сборочных единиц и деталей. Организация монтажных работ. Монтаж холодильно-компресорных агрегатов. Монтаж трубопроводов и вспомогательных аппаратов. Техническое обслуживание холодильных установок. Пополнение системы холодильным агентом и маслом. Планирование и организация ремонта. Подготовка холодильной установки к пуску после ремонта. Оформление документации при монтажных и ремонтных работах
знания:
- основы организации монтажных работ;
- способы защиты от шума и вибрации;
-основы теоретического обслуживания и ремонта холодильного оборудования;
- перечень необходимой документации;
- назначение и устройство основных элементов холодильной установки;
- технологию монтажа трубопроводов;
- организацию эксплуатации и ремонта холодильно-
компрессорного оборудования;
- основные способы восстановления изношенных деталей.
умения:
- применять безопасные приемы обращения с инструментом, приспособлениями и оборудованием;
- производить текущий, средний и капитальный ремонт, монтаж, демонтаж, наладку и испытание оборудования средней сложности.
- производить монтаж холодильного оборудования;
- читать чертежи и схемы;
- организовывать производственные процессы при монтаже и ремонте оборудования
ПК3.5.15 ПК3.5.16 ПК3.5.17 ПК3.5.18 ПК3.5.23
ПК3.5.24
ПК3.5.27
ПК 3.5.28
ПК3.5.29
ПК 3.5.30
СД 07
Основы проектирования
Технико-экономическое обоснование строительства. Требования к зданиям и сооружениям. Архитектура и конструкции зданий и сооружений. Принципы компоновки различных цехов предприятий промышленности. Расчет оборудования. Расчет площадей.
знания:
- общие положения проектирования зданий и сооружений;
- основы технико-экономического обоснования строительства; требования предъявляемые к зданиям и сооружениям; состав и расположение сооружений предприятий промышленности;
- принципы расчета оборудования и производственных площадей.
умения:
- определить проектную мощность предприятия;
- обосновать размещение предприятия и выбора площадки для строительства;
- рассчитать сырье, оборудование, производственные площади.
БК 1
БК 2

КҚ 3.5.30
КҚ 3.5.31
КҚ 3.5.32
КҚ 3.5.33
КҚ 3.5.34
КҚ3.5.35
АП 04
Тоңазытқыш қондырғыларын автоматтандыру
Автоматика және кибернетика ненгіздері. Заттың деңгейін, шығындалуын және химиялық құрамын өлшеу, бақылау және автоматты реттеу. Қысым мен температураны өлшеу, бақылау және автоматты реттеу. Тоңазытқыш қондырғыларын автоматтандыру. Тоңазытқыш қондырғыларын автоматты реттеу, өлшеу және бақылау аспаптары мен құралдарын пайдалану. Тоңазытқыш қондырғыларының процесстерін автоматты басқару жүйелері.
Білімдер:
- автоматтандыру саласындағы жетістіктер;
-автоматтандырудың теориячлық негіздері, құрал-жабдықтың негізгі түрлерін басқару мен автоматтандырудың электр схемалары;
- қысым, температура мен басқа да параметрлерді сипаттайтын бақылау мен өлшеу аппараттарының конструкциялық ерекшеліктері, олардың жұмыс істеу принципі
-тоңазытқыш қондырғыларының процесстерін басқарудың автоматтандырылған жүйелері туралы негізгі түсініктер;
Іскерліктер:
- тоңазытқыш қондырғыларының автоматандыру электр схемаларын оқу;
-аспаптарды реттеу;
- тоңазытқыш автоматтандыру сұлбаларында ақауларды табу
КҚ3.5.8
КҚ3.5.21
КҚ3.5.22
АП 05
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату, пайдалану және жөндеу.
Орнату жұмыстарын ұйымдастыру. Тоңазытқыш- компрессорлы агрегаттарды орнату. Құбырлар мен көмекші аппараттарды орнату. Тоңазытқыш қондырғыларына техникалық қызмет көрсету. Жүйені тоңазыту агентімен және маймен толтыру. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру. Тоңазытқыш қондырғыны жөндеуден кейін іске қосуға дайындау. Орнату және жөндеу жұмыстары кезінде құжаттаманы рәсімдеу
Білімдер:
- орнату жұмыстарын ұйымдастыру тәртібін;
- қажетті құжаттама тізімін;
- тоңазытқыш қондырғының негізгі элементтерінің тағайындалуы мен құрылымын;
- құбырларды орнату технологиясын;
- тоңазытқыш-компрессорлы жабдықты пайдалану мен жөндеу жұмыстарының ұйымдастырылуын;
- тозған бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықты орнатуды;
- сызбалар мен схемаларды оқуды;
- жабдықты орнату мен жөндеу кезінде өндірістік процесстерді ұйымдастыруды;
- алдын-ала жоспарлы жөндеу графиктерін құрастыруды, жабдықты жинау, бөлшектеу және сынауды..
КҚ3.5.15
КҚ3.5.16
КҚ3.5.17 КҚ3.5.18
КҚ3.5.23
КҚ3.5.24
КҚ3.5.27
КҚ 3.5.28
КҚ3.5.29
КҚ 3.5.30
АП 06
Жобалау негіздері
Құрылысты техника-экономикалық негіздеу. Ғимапрат пен имараттарға қойылатын талаптар. Ғимарат пен имараттардың архитектурасы мен конструкциясы. Өнеркәсіп кәсіпорындарының түрлі цехтарын орналастыру принциптері. Құрал-жабдықты есептеу. Аудандарды есепиеу.
Білімдер:
- ғимарат пен имараттарды жобалаудың жалпы ережелері;
- құрылысты техника-зкономикалық дәлелдеу негіздері;
- ғимарат пен имараттарқға қойылатын талаптар,
- құрал-жабдық пен өндірістік аудандарды есептеу принциптері.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның жобалық қуаттылығын анықтау;
- кәсіпорынның орналасуы мен құрылысқа арналған ауданды таңдауды дәлелдеу;
- шикізат пен жабдықтарды, өндірістік аудандарды есептеу.
БҚ1
БҚ2

ПК 3.5.3
ПК 3.5.9
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Учебная практика
ПП 01
Слесарная практика
Слесарная обработка металлов. Плоскостная разметка заготовок. Правка, рихтовка и гибка металла. Рубка и резка металла. Отпиливание и распиливание заготовки (детали). Притирка и шабрение сопрягаемых поверхностей. Сверление, зенкование и развертывание отверстий. Нарезание резьбы. Клепка и оклеивание деталей. Ручная обработка древесины и других неметаллических материалов. Комплексные работы. Ручная сварка металла переменным током. Ручная сварка металла постоянным током. Газовая сварка металла. Организация рабочего места слесаря.
знания:
- устройство и назначение оборудования слесарного участка: разметочного инструмента, сверлильного станка;
- назначение, правила и приемы выполнения операций слесарного участка;
- технику безопасности при выполнении операций на слесарном участке;
- технологию проведения операций пайки и сварки металлов.
умения:
- выполнять операции слесарного участка;
- применять безопасные приемы выполнения слесарных и сварочных работ;
- выполнять пайку и сварку металлов;
- пользоваться контрольно-измерительным инструментом.
БК 1
БК 2
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.10
ПК 3.5.36
ПП 02
Механическая практика
Механическая обработка металлов. Работа на токарно-винторезных станках. Работа на расточных станках. Работа на вертикально-сверлильных станках. Работа на поперечно-строгальных станках (долбежных, протяжных) станках. Ознакомление с основами технико-экономическими показателями, характеризующими станочный парк.
знания:
- устройство и назначение металлорежущих станков;
- рабочие и контрольно-измерительные инструменты для станочных работ;
- правила техники безопасности при выполнении работ на металлорежущем оборудовании.
навыки:
- организовать рабочее место;
-применять безопасные приемы выполнения станочных работ;
- выполнять операции на металлорежущем оборудовании.
БК 1
БК 2
ПК 3.5.37
ПК 3.5.38
ПК 3.5.30
ПП 03
Тепловая практика
Виды электрической сварки. Правила эксплуатации сварочного оборудования. Виды сварочных швов и соединений. Приемы пользования газовой горелкой. Сущность паяния и лужения. Термическая обработка металлов
знания:
- технику безопасности при выполнении сварочных работ;
- технологию проведения операции пайки металлов;
- технологию электрической сварки;
- примеры пользования газовой горелки;
- виды термической обработки металлов;
навыки:
- выполнять пайку металлов легкоплавкими припоями;
- тугоплавкими припоями;
- сваривать простые по конфигурации изделия из стали;
- определять температуру нагрева стали по цветам каления
БК 1
БК 2

КҚ3.5.3
КҚ3.5.9
КП.00
Кәсіптік практика және өндірістік оқыту
КП 01
Оқу практикасы
ПП01
Слесарлық практика
Металлды слесарлық өңдеу
Жазықтықта және кеңістікте белгі қою. Металлды түзету және иу, кесу және шабу. Бөлшек дайындамасын егеу. Бұрғылау, зенкерлеу және саңылауды кеңейтуСаңылауларды өңдеу, бөлшектерді үйкеліспен өңдеу. Бөлшектерге резьбі кесу. Шегендеу. Материалдарды желімдеу. Шаберлеу және үйкелеу.. Металлды пісіру. Металлды газбен пісіру. Слесарьдың жұмыс орнын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
слесарлық учаске жабдығының құрылысы және тағайындалуы, операцияларын орындау
- материалды кесу әдістері;
- слесарлық учаскеде операцияларын орындаудың қауіпсіздік техникасы;
- слесарлық және пісіру жұмыстарын орындаудың қауіпсіз амалдарын пайдалану;
- дағдылар
металлдарды пайілеу және пісіру;
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.10
КҚ3.5.36
КП02
Механикалық практика
Металл кесуші станоктарында жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Токарлық-винт кесуші станогында операцияларды орындау. Токарлық станоктарды конусты және фасонды беттерді өңдеу. Жұмыстарды жалпақ қырнау және домалақ қырнау станоктарында орындау.
Іскерліктер:
- станоктық жұмыстар барысында қауіпсіздік шараларын білу;
- сыртқы цилиндрлік беттерді өңдеу және кесу барысында операцияларды орындау;
- саңылауды бұрғылау, зенкерлеу;
- фрезерлік станокта беттерді дайындау операцияларын;
- дағдылар
сыртқы және ішкі резьбілерді өлшеу, кесу;
- токарлық станокта кескіндеме бұйымдарын жасау;
- ажарлау жұмыстарын жасау;
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.5.37
КҚ 3.5.38
КҚ 3.5.30
КП 03
Жылулық практика
Электр пісіру жұмыстары. Газбен пісіру жұмыстары. Құбырларды дәнекерлеу және дәнекермен қаптау. Металлдарды термиялық және химия-термиялық өңдеу түрлері: күйдіру, нормализациялау, шыңдау, жидіту, цементациялау, цианироваттау. Болатты термиялық және химия-термиялық өңдеу
Іскерліктер:
металлдарды түрлі тәсілдермен пайкілеу;
болаттан жасалған конфигурациясы қарапайым бұйымдарды пісіру;
дағдылар
болаттын қызу температурасын түсі бойынша анықтау
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.5.10
ПК 3.5.39
ПК 3.5.40
ПК 3.5.41
ПП 04
На получения рабочей профессии
Ознакомление с эксплуатацией холодильно-компрессорного оборудования, порядком сдачи приемки смены, заполнение сменного журнала. Порядок подготовки компрессора к пуску. Контроль за параметрами компрессоров, их регулирование. Пуск в работу насосов, вентиляторов. Остановка холодильной машины. Знакомство с системой обслуживания и ремонта холодильно-компрессорных машин. Ремонт отдельных узлов и деталей. Сборка компрессора и его испытание.
умения:
- назначение, устройство и действие холодильных установок, их узлов и деталей, включая электрооборудование;
- технологический процесс монтажа и ремонта холодильных установок;
- виды и причины неисправностей в работе, меры и способы их предупреждения и устранения;
- правила чтения чертежей и схем;
- правила техники безопасности и противопожарные мероприятия;
навыки:
- выполнять слесарные работы;
- выполнять работы по осмотру, разборке, ремонту, сборке холодильного оборудования;
- пользоваться рабочим, измерительным инструментом, приборами и приспособлениями при ремонте и обслуживании холодильного оборудования;
- составлять и читать схемы, эскизы и чертежи холодильных установок;
- соблюдать правила и инструкции по техники безопасности.
БК 1
БК 2
ПК 3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.15
ПК 3.5.16
ПК 3.5.17
ПК 3.5.20
ПК 3.5.21
ПК 3.5.22
ПП 05
Производственная технологическая практика
Эксплуатация и техническое обслуживание компрессоров, аппаратов, насосов, арматуры, трубопроводов холодильной установки. Пуск в работу, остановка, регулирование параметров работы, смена смазки, добавление смазки в компрессоры, насосы. Эксплуатация и ремонт систем автоматизации. Сборочно-разборочные операции при ремонте компрессоров, насосов, арматуры, аппаратов. Техника безопасности охрана окружающей среды при ремонте оборудования.
знания:
- организацию эксплуатации и ремонта холодильно-
компрессорного оборудования;
- способы обеспечения оборудования электроэнергией, водой, сжатым воздухом, эксплуатационными материалами;
- конструкцию, правила эксплуатации, ремонта и монтажа оборудования;
- организацию труда, рабочего места и систему оплаты труда;
- правила техники безопасности.
навыки:
- разбираться в технологии централизованного ремонта холодильного оборудования;
- составлять ведомости оборудования и план его размещения в цехе;
- разбираться в технической проектно сметной документации на монтаж холодильной установки, читать рабочие чертежи;
- определить объем работ на объектах и распределять бригадные задания;
- заполнять соответствующие акты и отчеты о выполнении работы;
- разбираться в новых конструктивных разработках и модернизации серийно выпускаемого оборудования;
- составлять сметы на ремонтные работы;
- организовывать качественный ремонт холодильного оборудования в установленные сроки;
- контролировать техническое состояние оборудования, качество выполняемых работ.
БК 1
БК 2
ПК 3.5.10
ПК 3.5.11
ПК 3.5.42
ПК3.5.43
ПК 3.5.44
ПП 06
Производственная преддипломная практика
Знакомство с предприятием. Структура управления. Организация охраны труда, техники безопасности. Экономика и организация производства. Планируемая себестоимость единицы "холода". Решение вопросов организации и ремонта оборудования. Составления графика планово-предупредительных ремонтов, контроль их выполнения. Заявки на запчасти, эксплуатационные материалы. Мероприятия по экономии ресурсов. Выбор формы оплаты труда рабочих и ИТР предприятия, расчет оплаты труда. Способы получения низких температур на предприятии. Организация обслуживания и ремонта холодильно-компрессорного оборудования. Охрана труда и техника безопасности. Противопожарная защита.
знания:
- организацию контроля, эксплуатации и ремонта, компрессоров, насосов, аппаратов холодильной установки;
- расчет эффективности использования оборудования;
- механизацию и автоматизацию производственных процессов;
умения:
- составлять планы работы и графики эксплуатации и ремонта холодильных машин;
- составлять заявки на запчасти, эксплуатационные материалы;
- руководить работой мастерской;
- производить расчеты потребности электроэнергии, воды;
- обеспечивать высококачественный ремонт и техническое обслуживание машин и механизмов;
- организовывать мероприятия по обеспечению безопасности труда;
БК 1
БК 2
ПК 3.5.12
ПК 3.5.18
ПК 3.5.19
ПК 3.5.20
ПК 3.5.28
ПК 3.5.29
ПК 3.5.42
ПК 3.5.43
ПК 3.5.44
ПК 3.5.45
ПК 3.5.46
ПК 3.5.47
ПК 3.5.48
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
БК 2
Планировать собственные трудовые действия;
БК 3
Знать правовые нормы, регулировать отношения между людьми, к обществу, к окружающей среде;
БК 4
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 5
Вести профессиональную деятельность на иностранном языке;
БК 6
Оформлять документацию на государственном (русском) языке;
БК 7
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности;
БК 8
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.5.10
КҚ 3.5.39
КҚ 3.5.40
КҚ3.5.41
КП 04
Жұмысшы кәсібін алу практикасы
Тоңазытқыш-компрессорлы жабдықтарды монтаждау, демонтаждау, кіші, орташа жөндеу жұмыстары, тексеру, реттеу және сынау. Слесарь жөндеушінің бақылауымен компрессорларды толық жөндеу. Жылуалмастырғыш аппараттарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
Іскерліктер:
слесарлық және арнайы саймандармен, құралдармен жұмыс істеуді, еңбектің қауіпсіз әдістерін қолдануды;
нормативті-техникалық құжаттамаларды қолдануды;
анықталған ақауларды уақытында жоюды;
тоңазытқыш-компрессорлы жабдықтарды монтаждау әдістерін меңгеру;
жөндеу аралық қызмет көрсетуді, тоңазытқыш-компрессорлы жабдықтарды жөндеуді;
дағдылар
құбырларды жұмсақ дәнекермн дәнекерлеуді;
бөлшектерді жасау технологиялық операцияларын және тоңазытқыш-компрессорлы жабдықтарды жинақтауды;
БҚ 1
БҚ2
КҚ 3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.15
КҚ 3.5.16
КҚ 3.5.17
КҚ 3.5.20
КҚ 3.5.21
КҚ 3.5.22
КП 05
Өндірістік технологиялық практика
Жабдықты жөндеуге қабылдау. Компрессордың буындарын және бөлшектерін жөндеу. Компрессор бөлшектерін жинақтау.Компрессорларды жинақтау. Конденсаторларды жөндеу. Компрессорларды бөлшектеу. Компрессорлардың құрылымы. Тұмшаланған компрессорлардың электрқозғалтқыштарының құрылымын зерделеу.
Іскерліктер:
тоңазытқыш жабдықтарды жөндегенде еңбектің қауіпсіз әдістері мен машықтарын қолдану;
жабдықтарды қабылдау және тасымалдау операцияларын орындауды, тельфермен жұмыс істеу
компрессорлардың бөлшектері мен тораптарын жөндеу операциялары;
өлшеуді орындау және тораптарды жинақтау сапасын тексеру;
дағдылар
әрбір компрессор үшін бөлшектер жинағын таңдау;
компрессорларды жинақтау және жүріспен тексеруді, жинақтау сапасын тексеруді және ақауларын анықтау;
конденсаторларды жөндеу, оларды сынауды, еңбектің қауіпсіз әдістерін қолдану
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.42
КҚ3.5.43
КҚ3.5.44
КП 06
Өндірістік диплом алдындағы практика
Кәсіпорынның тағайындалуы, өндірістік қуаты. Қауіпсіздік техникасының, еңбек қауіпсіздігінің, өрт қауіпсіздігінің, қоршаған ортаны қорғау ережелері. Нұсқаулардың түрлері, оларды өткізу тәртібі.Суықтың шартты бірлігінің құнын есептеу тәртібі. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және жоғарғы нәтижелі шараларды еңгізу. Еңбекақыны ұйымдастыру. Толемақының түрлері, оларды қолдану тиімділігі. Өндірістегі еңбекақының жүйесі. Жабдықтыжөндеу, монтаждау, тағайындалуы, түрлері, құрылымы, жұмыс принципі, негізгі техникалық сипаттамасы. Еңбек өнімділігін жоғарлату, материалдарды үнемдеу шаралары.Қондырғының суық өнімділігі жұмысшы жағдайға тәуеділігі. Тоңазытқыш қондырғысының автоматтандыру жүйесі.
Іскерліктер:
кәсіпорынның өндірістік процесстегі учаскенің тағайындалуы;
кәсіпорынның ұйымдық структурасы;
учаске ерекшелігін ескере отырып қауіпсіздік техникасының ережелер;
еңбекақы түрлері;
өндірісті жоспарлаудың негізгі сұрақтары;
материалдармен, қосалқы жабдықтармен қамтамасыздандыруды ұйымдастыру;
дағдылар
жұмысшы ұжымды басқару әдістері.
жабдықты жөндеуге және техникалық қызмет көрсету;
құжаттамаларды ресімдеу;
орындалған жұмыстарға нарядтарды хаттау және жабу;
жұмыс орнында нұсқаулар өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ3.5.12
КҚ3.5.18
КҚ3.5.19
КҚ3.5.20
КҚ3.5.28
КҚ3.5.29
КҚ3.5.42
КҚ3.5.43
КҚ3.5.44
КҚ3.5.45
КҚ3.5.46
КҚ3.5.47
КҚ3.5.48
Ескерту:1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыретттер (БҚ)
БҚ 1
Білім деңгейімен дағдыларын үнемі жаңарту және жоғарлату
БҚ 2
Құқықтық нормаларды білу, адамдар арасындағы, қоғамға және қоршаған ортаға деген қарым-қатынасты реттеу;
БҚ 3
Кәсіптік және әлеуметтік іс-әрекеттегі әлеуметтік маңызды мәселелер мен процесстерді талдау
БҚ 4
Кәсіптік іс-әрекетті шетел тілінде жүргізу
БҚ 5
Құжаттаманы мемлекеттік (орыс) тілінде рәсімдеу;
БҚ 6
Кәсіптік іс-әректке Экономикалық талдау жасау;
БҚ 7
Ақпаратты жинау, сақтау мен өңдеудің компьютерлік тәсілдеріне ие болу.
БҚ 8
Нәтижесіне қарай сапалы жұмыс істеу, жұмыс іс-әрекеттерін жоспарлау
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1
111901 2– Монтажник оборудования холодильных установок*
ПК 2.1.1 - знать основные положения и законы термодинамики;
ПК 2.1.2 - определять сущность физических явлений, происходящих в холодильном оборудовании;
ПК 2.1.3 - различать свойства холодильных агентов и требования, предъявляемые к ним, их воздействие на окружающую среду;
ПК 2.1.4 - применять основы технического и машиностроительного черчения;
ПК 2.1.5 - определять сущность физических явлений, происходящих в электрических магнитных цепях, машинах, аппаратах и приборах;
ПК 2.1.6 - анализировать причины травматизма и реализовывать мероприятия по его профилактике;
ПК 2.1.7 - знать технологию слесарных и монтажных работ;
ПК 2.1.8 - производить работы по монтажу оборудования холодильных установок;
ПК 2.1.9 - вести документацию, связанную с монтажом оборудования;
ПК 2.1.10 - выполнять слесарные и слесарно-сборочные работы;
ПК 2.1.11 - наблюдать за исправностью двигателей, трубопроводов, арматуры, приборов и аппаратуры;
ПК 2.1.12 - готовить и использовать рабочий, измерительный инструмент, приборы и приспособления при монтажных работах;
ПК 2.1.13 - выполнять электромонтажные работы;
ПК 2.1.14 - работать с электромонтажным инструментом, электроизмерительными приборами;
ПК 2.1.15 - применять правила техники безопасности выполнения электромонтажных и монтажных работ;
ПК 2.1.16 - обслуживать холодильные установки;
ПК 2.1.17 - производить настройку приборов автоматики
2.2.
11902 2 – Монтажник оборудования предприятий пищевой промышленности*
ПК 2.2.1 - знать основные положения и законы термодинамики;
ПК 2.2.2 - определять сущность физических явлений, происходящих в холодильном оборудовании;
ПК 2.2.3 - знать свойства холодильных агентов и требования, предъявляемые к ним, их воздействие на окружающую среду.
ПК 2.2.4 - владеть основами машиностроительного черчения;
ПК 2.2.5 - организовывать свое рабочее место;
ПК 2.2.6 - работать с технической документацией;
ПК 2.2.7 - знать технологию слесарных и монтажных работ;
ПК 2.2.8 - знать и выполнять правила охраны труда, техники безопасности при выполнении монтажных работ;
ПК 2.2.9 - знать устройство и основные технические характеристики промышленного оборудования;
ПК 2.2.10 - учитывать требования к оборудованию, предъявляемые в процессе эксплуатации;
ПК 2.2.11 – определять степень износа деталей и узлов;
ПК 2.2.12 - производить работы по монтажу оборудования холодильных установок пищевой промышленности;
ПК 2.2.13 - знать технологический процесс замораживания пищевых продуктов;
ПК 2.2.14 - выполнять слесарные и слесарно-сборочные работы;

2. Жоғары деңгей
2.1 111901 2 - Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын құрасьырушы*
КҚ 2.1.1 Термодинамиканың негізгі ережелері мен заңдарын білу;
КҚ 2.1.2 Тоңазытқыш жабдықтарда жүретін физикалық құбылыстардың мәнін анықтау;
КҚ 2.1.3 Тоңазыту агенттерінің қасиеттері мен оларға қойылатын талаптарды және олардың қоршаған ортаға әсерін білу;
КҚ 2.1.4 Техникалық және машина құрастыру сызбаларының негіздерін қолдану;
КҚ 2.1.5 Електр магнит тізбектерінде, машиналарда, аКПараттар мен басқа да аспаптарда жүретін физикалық құбылыстардың мәнін анықтау;
КҚ 2.1.6 Жарақаттанушылық себептеріне талдау жүргізу және олардың алдын-алу бойынша шараларды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7 Слесарлық және монтаждық жұмыстарды білу;
КҚ 2.1.8 Тоңазытқыш қондырғыларының жабдықтарын орнату бойынша жұмыстар жүргізу;
КҚ 2.1.9 Жабдықты орнатумен байланысты құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.1.10 Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.11 Қозғалтқыштардың, құбырлардың, арматураның, аспаптар мен аппаратураның жарамдылығын қадағалау;
КҚ 2.1.12 Орнату жұмыстары кезінде жұмысшы және өлшеу саймандарын, аспаптар мен құралдарды дайындау және пайдалану;
КҚ 2.1.13 Електромонтаждау жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.14 Електромонтаждау құрал-саймандарымен, Електр өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау;
КҚ 2.1.15 Електромонтаждау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін пайдалану;
КҚ 2.1.16 Тоңазытқыш қондырғыларына техникалық қызмет көрсету
КҚ 2.1.17 Автоматика аспаптарын реттеу
2.2 111902 2 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдығын құрастырушы*
КҚ 2.2.1 Термодинамиканың негізгі заңдары мен ережелерін білу;
КҚ 2.2.2 Тоңазытқыш жабдықтарда жүретін физикалық құбылыстардың мәнін анықтау;
КҚ 2.2.3 Тоңазыту агенттерінің қасиеттері мен оларға қойылатын талаптарды және олардың қоршаған ортаға әсерін білу;
КҚ 2.2.4 Техникалық және машина құрастыру сызбаларының негіздерін қолдану;
КҚ 2.2.5 Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
КҚ 2.2.6 Техникалық құжаттамамен жұмыс жасау;
КҚ 2.2.7 Слесарлық және орнату жұмыстарының технологиясын білу;
КҚ 2.2.8 Орнату жұмыстарын жүргізу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерін білу және сақтау;
КҚ 2.2.9 Өнеркәсіптік жабдықтың құрылысы мен негізгі техникалық сипаттамаларын білу;
КҚ 2.2.10 Пайдалану барысында жабдыққа қойылатын талаптарды ескеру;
КҚ 2.2.11 Бөлшектер мен түйіндердің тозу дәрежесін анықтау;
КҚ 2.2.12 Тамақ өнеркәсібі тоңазытқыш жабдықтарын орнату бойынша жұмыстарды жүзеге асыру;
КҚ 2.2.13 Тамақ өнімдерін мұздатудың технологиялық процесін білу;
КҚ 2.2.14 Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау;

ПК 2.2.15 - наблюдать за исправностью двигателей, трубопроводов, арматуры, приборов и аппаратуры;
ПК 2.2.16 - готовить и использовать рабочий, измерительный инструмент, приборы и приспособления при монтажных работах;
ПК 2.2.17 - работать с электромонтажным инструментом, электроизмерительными приборами;
ПК 2.2.18 - применять правила техники безопасности выполнения электромонтажных и монтажных работ;
ПК 2.2.19 - производить пуско-наладочные работы;
ПК 2.2.20 - производить настройку приборов автоматики;
ПК 2.2.21 - вести документацию, связанную с монтажом оборудования
2.3
111903 2 – Мастер по ремонту оборудования в промышленности)
ПК 2.3.1 - знать устройство и конструктивные особенности основных узлов и механизмов холодильного оборудования;
ПК 2.3.2 - знать содержание основных документов, определяющих порядок организации и проведения технического обслуживания и ремонта оборудования;
ПК 2.3.3. - применять методы диагностирования и контроля технического состояния оборудования;
ПК 2.3.4 - знать организацию и технологию ремонтных работ оборудования;
ПК 2.3.5. - знать и выполнять правила охраны труда и техники безопасности при выполнении ремонтных работ;
ПК 2.3.6 - владеть основами электротехники и термодинамики;
ПК 2.3.7 - знать правила технической эксплуатации электрооборудования и правила его безопасной эксплуатации;
ПК 2.3.8. - знать основные виды неисправностей в холодильных машинах, оборудовании, в приборах регулирования и защиты и способы их устранения;
ПК 2.3.9 - производить разборку, ремонт и сборку оборудования холодильных установок;
ПК 2.3.10 - знать технические характеристики, устройство и правила эксплуатации холодильного оборудования;
ПК 2.3.11 - определять основные неисправности оборудования и факторы их вызывающие;
ПК 2.3.12 - работать на станках и оборудовании, используемых при ремонтных работах;
ПК 2.3.13 - выполнять межремонтное обслуживание и плановые ремонты оборудования;
ПК 2.3.14 - проводить испытание и пробный пуск отремонтированного оборудования;
ПК 2.3.15 - готовить и использовать рабочий, измерительный инструмент, приборы и приспособления при производстве ремонтных работ;
ПК 2.3.16 - применять правила техники безопасности выполнения ремонтных работ;
ПК 2.3.17 - составлять дефектные ведомости
2.4
111904 2 – Машинист холодильных установок*
ПК 2.4.1 - знать устройство, конструктивные особенности узлов и механизмов холодильной установки;
ПК 2.4.2 - знать организацию и технологию ремонтных работ;
ПК 2.4.3 - применять различные методы и способы восстановления изношенных деталей;

КҚ 2.2.15 Қозғалтқыштардың, құбырлардың, арматураның, аспаптар мен апаратураның жарамдылығын қадағалау;
КҚ 2.2.16 Орнату жұмыстары кезінде жұмысшы және өлшеу саймандарын, аспаптар мен құралдарды дайындау және пайдалану;
КҚ 2.2.17 Електромонтаждау құрал-саймандарымен, Електр өлшеу аспаптарымен жұмыс жасау;
КҚ 2.2.18 Електромонтаждау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін пайдалану;
КҚ 2.2.19 Іске қосу және реттеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.2.20 Автоматика аспаптарын реттеу;
КҚ 2.2.21 Жабдықты орнатумен байланысты құжаттаманы жүргізу.
2.3 111903 2 – Жабдықтарды жөндеу шебері (өндірістегі)*
КҚ 2.3.1 Тоңазытқыш жабдықтардың негізгі түйіндері мен механизмдерінің құрылысы мен конструкциялық ерекшеліктерін білу;
КҚ 2.3.2 Жабдыққа техникалық қызмет көррсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін анықтайтын негізгі құжаттардың мазмұнын білу;
КҚ 2.3.3 Жабдықтың техникалық жағдайын бақылау әдістерін қолдану;
КҚ 2.3.4 Жабдықты жөндеу жұмыстарының ұйымдастырылуы мен технологиясын білу;
КҚ 2.3.5 Жөндеу жұмыстарын атқару барысында еңбекті қорғау мен қауіпсіздік техникасы ережелерін білу және орындау;
КҚ 2.3.6 Электротехника мен термодинамика негніздерін білу;
КҚ 2.3.7 Електр жабдығын техникалық пайдалану және қауіпсіз пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.3.8 Тоңазытқыш машиналарда, жабдықтарда, реттеу мен қорғау аспаптарында жарамсыздықтардың негізгі түрлерін және оларды жою тәсілдерін білу
КҚ 2.3.9 Тоңазытқыш қондырғыларының жабдықтарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.3.10 Тоңазытқыш жабдықтардың техникалық сипаттамаларын, құрылысы мен пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.3.11 Жабдықтардың негізгі ақауларын және оларды тудыратын факторларды анықтау;
КҚ 2.3.12 Жөндеу жұмыстары кезінде қолданылатын станоктар мен жабдықтарда жұмыс жасау;
КҚ 2.3.13 Жөндеу аралық қызмет көрсету және жоспарлық жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.3.14 Сынау және жөнделген жабдықты сынама іске қосу жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ 2.3.15 Жөндеу жұмыстары кезінде жұмысшы және өлшеу саймандарын, аспаптар мен құралдарды дайындау және пайдалану;
КҚ 2.3.16 Жөндеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау және пайдалану;
КҚ 2.3.17 Ақаулық ведомосттерді құрастыру.
2.4 111904 2 –Тоңазытқыш қондырғыларының машинисі*
КҚ 2.4.1 Тоңазытқыш қондырғысының түйіндері мен механизмдерінің құрылысын және конструкциялық ерекшеліктерін білу;
КҚ 2.4.2 Жөндеу жұмыстарының ұйымдастырылуы мен технологиясын білу;
КҚ 2.4.3 Тозған бөлшектерді қалпына келтірудің әр түрлі өдістері мен тәсілдерін қолдану;

ПК 2.4.4 - знать термодинамические и физические процессы, происходящие в холодильных машинах;
ПК 2.4.5 - наблюдать за исправностью двигателей, трубопроводов, арматуры, приборов и аппаратуры;
ПК 2.4.6 - знать правила включения и выключения электрооборудования холодильной установки;
ПК 2.4.7 - знать энерго и ресурсосберегающие технологии при восстановлении деталей и техническом обслуживании холодильного оборудования.
ПК 2.4.8 - обслуживать холодильные установки;
ПК 2.4.9 - обслуживать электроприводы и электрооборудование;
ПК 2.4.10 - поддерживать оптимальный режим работы холодильных установок;
ПК 2.4.11 - регулировать работу компрессоров, насосов, ресиверов, испарителей, конденсаторов и других механизмов холодильных установок;
ПК 2.4.12 - наблюдать за исправностью двигателей, трубопроводов, арматуры, приборов и аппаратуры;
ПК 2.4.13 - определять и устранять неисправности в работе агрегатов и аппаратуры холодильных установок;
ПК 2.4.14 - производить ревизию и составлять дефектные ведомости на ремонт оборудования и коммуникаций;
ПК 2.4.15 - участвовать во всех видах ремонтных работ, принимать и проводить испытание отремонтированного оборудования;
ПК 2.4.16 - снимать индикаторные диаграммы;
ПК 2.4.17 - контролировать качество подаваемого в испарители холодильного агента, а также давление и температуру в компрессорах;
ПК 2.4.18 - вести записи о работе установки, расходе холодильного агента и электроэнергии;
ПК 2.4.19 - знать и выполнять правила охраны труда и техники безопасности при выполнении работ;
ПК 2.4.20 - знать правила технической эксплуатации электрооборудования и правила его безопасной эксплуатации;
ПК 2.4.21 - применять правила техники безопасности выполнения ремонтных работ;
3. Специалист среднего звена
3.1.
111905 3 - Техник-механик
ПК 3.5.1 - использовать основные положения статики, кинематики, динамики, теории механизмов и машин;
ПК 3.5.2 - выполнять расчеты деталей машин и механизмов на прочность;
ПК 3.5.3 - применять основы технического и машиностроительного черчения;
ПК 3.5.4 - определять сущность физических явлений, происходящих в электрических магнитных цепях, машинах, аппаратах и приборах;
ПК 3.5.5 - определять строение, свойства конструкционных материалов и их обработку;
ПК 3.5.6 - различать маркировку основных конструкционных материалов, применяемых для изготовления оборудования, способы их упрочнения, защиты от коррозии при эксплуатации;
ПК 3.5.7 - применять основные положения взаимозаменяемости и технических измерений;
ПК 3.5.8 - узнавать устройство универсальных средств измерений, методику и порядок их выбора;

КҚ 2.4.4 Тоңазытқыш машиналарда жүретін термодинамикалық және физикалық процесстерді білу;
КҚ 2.4.5 Қозғалтқыштардың, құбырлардың, арматураның, аспаптар мен апаратураның жарамдылығын қадағалау және сақтау;
КҚ 2.4.6 Тоңазытқыш қондырғының электр жабдығын қосу мен өшіру ережелерін білу;
КҚ 2.4.7 Бөлшектерді қалпына келтіру мен тоңазытқыш жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде энергия мен ресурстарды үнемдеу технологияларын білу.
КҚ 2.4.8 Тоңазытқыш жабдықтарға қызмет көрсету;
КҚ 2.4.9 Електр жетектері мен электр жабдықтарына қызмет көрсету;
КҚ 2.4.10. Тоңазытқыш қондырғылары жұмысының оңтайлы режимін қолдану;
КҚ 2.4.11. Компрессорлардың, насостардың, ресиверлердің, буландырғыштар мен конденсаторлардың және тоңазытқыш қондырғыларының басқа да механизмдерінің жұмысын реттеу;
КҚ 2.4.12. Қозғалтқыштардың, құбырлардың, арматураның, аспаптар мен апаратураның жарамдылығын қадағалау;
КҚ 2.4.13 Агрегаттар мен тоңазытқыш қондырғыларының апаратураларының жұмысында ақауларды айқындау және жою;
КҚ 2.4.14. Ревизия жүргізу және жабдық пен коммуникацияларды жөндеуге ақаулық ведомосттерді құрастыру;
КҚ 2.4.15 Барлық жөндеу жұмыстарына қатысу, жөнделген жабдықты қабылдау және сынау;
КҚ 2.4.16 Индикаторлық диаграммалардың мәндерін алу;
КҚ 2.4.17 Буландырғышқа берілетін тоңазыту агентінің сапасын және
компрессордағы қысым мен температураны бақылау;
КҚ 2.4.18. Қондырғының жұмысы, тоңазыту агенті мен электр энергиясының шығындалуына есеп жүргізу және тіркеу;
КҚ 2.4.19 Жұмыстарды орынду барысында еңбекті қорғау мен қауіпсіздік ережелерін білу және орындау;
КҚ 2.4.20 электр жабдықтарын техникалық және қауіпсіз пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.4.21 Жөндеу жұмыстарын орындаудың қауіпсіздік техникасы ережелерін пайдалану.
3. Орта буын маманы
3.1. 111905 3 – Техник-механик
КҚ 3.5.1 Статика, кинематика, динамика және механизмдер мен машиналар теориясының негізгі ережелерін қолдану;
КҚ 3.5.2 Машина бөлшектері мен механизмдердің беріктік есептерін жүргізу;
КҚ 3.5.3 Техникалық және машина құрастыру сызуының негізерін қолдану;
КҚ 3.5.4 Електр магнит тізбектерінде, машиналарда, апараттар мен аспаптарда болатын физикалық құбылыстардың мәнін анықтау;
КҚ 3.5.5 Конструкциялық материалдардың құрылысын және қасиеттерін анықтау;
КҚ 3.5.6 Жабдықтарды жасау үшін қолданылатын негізгі конструкциялық материалдардың маркіленуін, оларды қатайту және пайдалану барысында пайда болатын коррозиядан қорғау тәсілдерін ажырата білу;
КҚ 3.5.7 Өзара алмасу мен техникалық өлшеулердің негізгі ережелерін қолдану;
КҚ 3.5.8 Әмбебап өлшеу аспаптарының құрылысын, оларды таңдау әдістемесі мен тәртібін оқып білу;

ПК 3.5.9 - применять компьютерные и телекоммуникационные средства;
ПК 3.5.10 - обеспечить безопасность ведения работ и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности;
ПК 3.5.11 - анализировать причины травматизма и реализовывать мероприятия по его профилактике;
ПК 3.5.12 - рассчитывать экономические показатели деятельности, вести мониторинг и прогнозировать работу предприятия.
ПК 3.5.13 - знать основные законы термодинамики, работать с диаграммами, определять параметры состояния рабочего вещества;
ПК 3.5.14 - знать виды передачи теплоты, определять начальную и конечную температуры в процессе теплообмена;
ПК 3.5.15 - разрабатывать и проводить мероприятия по содержанию оборудования в исправном состоянии;
ПК 3.5.16 - знать технические характеристики, устройство, принцип действия, правила технического обслуживания, ремонта и монтажа холодильного оборудования и систем кондиционирования воздуха;
ПК 3.5.17 - определять основные неисправности оборудования и факторы их вызывающие:
ПК 3.5.18 - осуществлять безопасную эксплуатацию оборудования;
ПК 3.5.19 - выполнять мероприятия по охране окружающей среды;
ПК 3.5.20 - подключать оборудование к санитарно-техническим системам;
ПК 3.5.21 - производить настройку приборов автоматики;
ПК 3.5.22 - вычерчивать и читать схемы расположения трубопроводов, арматуры и схемы автоматизации;
ПК 3.5.23 - своевременно выявлять дефекты оборудования;
ПК 3.5.24 - организовать и производить межремонтное обслуживание и плановые ремонты оборудования;
ПК 3.5.25 - выбирать хладагенты и способы охлаждения, рассчитывать площади холодильных сооружений и выполнять их рациональную планировку;
ПК 3.5.26 - определять холодопроизводительность холодильной установки на основании теплового расчета;
ПК 3.5.27 - определять техническое состояние оборудования, узлов и агрегатов;
ПК 3.5.28 - контролировать качество ремонтных работ;
ПК 3.5.29 - составлять дефектные ведомости на узлы, агрегаты, оборудование;
ПК 3.5.30 - производить работы по монтажу оборудования холодильных установок пищевой промышленности;
ПК 3.5.31 - знать технологический процесс замораживания пищевых продуктов;
ПК 3.5.32 - знать изменение теплофизических свойств пищевых продуктов при холодильной обработке;
ПК 3.5.33 - знать классификацию способов охлаждения и замораживания;
ПК 3.5.34 - применять способы сокращения усушки продуктов;
ПК 3.5.35 - производить тепловой расчет процессов замораживания, охлаждения;
ПК 3.5.36 — знать назначение, правила и приемы выполнения операций слесарного участка;

КҚ 3.5.9 Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану;
КҚ 3.5.10 Жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз ету және еңбекті қорғау мен өрт қауіпсіздігі ережелерінің орындалуын қадағалау;
КҚ 3.5.11 Жарақаттанушылық себептерін талдау және олардың алдын-алу шараларын жүзеге асыру;
КҚ 3.5.12 Іс-әрекеттің экономикалық көрсеткіштерін есептеу, кәсіпорын жұмысын болжамдау және мониторинг жүргізу;
КҚ 3.5.13 Термодинамиканың негізгі заңдарын білу, диаграммалармен жұмыс жасау және жұмысшы зат күйінің параметрлерін анықтау;
КҚ 3.5.14 Жылу беру түрлерін білу, жылу берілісі процесінде бастапқы және соңғы температураларын анықтау.
КҚ 3.5.15 Жабдықты жұмысқа жарамды жағдайда тұрақты ұстау бойынша шараларды жетілдіру және жүргізу;
КҚ 3.5.16 Тоңазытқыш жабдықтарының және ауаны кондиционерлеу жүйелерінің техникалық сипаттамаларын, құрылысын, жұмыс істеу принципін, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және орнату ережелерін білу;
КҚ 3.5.17 Жабдықтардың негізгі ақауларын және оларды тудыратын факторларын айқындау;
КҚ 3.5.18 Жабдықты қауіпсіз пайдалануды жүзеге асыру;
КҚ 3.5.19 Қоршаған ортаны қорғау бойынша шараларды жүзеге асыру;
КҚ 3.5.20 Жабдықты санитария-техникалық жүйелерге қосу;
КҚ 3.5.21 Автоматика аспаптарын реттеу;
КҚ 3.5.22 Құбырлардың, арматура мен автоматтандыру схемаларын сызу және оқу;
КҚ 3.5.23 Жабдықтардың ақауларын уақытында айқындау;
КҚ 3.5.24 Жабдықты жөндеу аралық қарау мен жоспарлық жөндеулерді ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.5.25. Тоңазыту агенттерін және салқындату тәсілдерін таңдау, тоңазытқыш қондырғылардың аудандарын есептеу және оларды оңтайлы орналастыруды орындау;
КҚ 3.5.26. Жылулық есеп негізінде тоңазыту қондырғыларының тоңазыту өнімділігін анықтау;
КҚ 3.5.27. Жабдықтардың, түйіндер мен агрегаттардың техникалық жағдайын анықтау;
КҚ 3.5.28. Жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау;
КҚ 3.5.29. Түйіндер, агрегаттар мен жабдықтарға ақаулық ведомосттар құрастыру.
КҚ 3.5.30 Тамақ өнеркәсібі тоңазытқыш қондырғыларының құрал-жабдығын орнату бойынша жұмыстарды жүргізу;
КҚ 3.5.31. Тамақ өнімдерін мұздатудың технологиялық процесін білу;
КҚ 3.5.32 Тоңазытып өңдеу кезінде тамақ өнімдерінің жылу физикалық қасиеттерінің өзгеруін білу;
КҚ 3.5.33 Салқындату мен мұздату тәсілдерінің жіктелуін білу;
КҚ 3.5.34 - Тамақ өнімдерінің кеуіп кетуін азайтатын тәсілдерді қолдану;
КҚ 3.5.35. Мұздату және салқындату процесстерінің жылулық есептеуін жүзеге асыру;
КҚ 3.5.36. Слесарлық учаскенің операцияларының тағайындалуын, ережелері мен орындау амалдарын білу;

ПК 3.5.37 ПК — знать устройство и назначение металлорежущих станков;
ПК 3.5.38 - выполнять операции на металлорежущем оборудовании;
ПК 3.5.39 - технологию проведения операции пайки металлов электрической сварки и термической обработки металлов;
ПК 3.5.40 - выполнять пайку металлов легкоплавкими припоями и тугоплавкими припоями;
ПК 3.5.41- сваривать простые по конфигурации изделия из стали;
ПК 3.5.42- составлять ведомости оборудования и план его размещения в цехе;
ПК 3.5.43- разбираться в технической проектно сметной документации на монтаж холодильной установки, читать рабочие чертежи;
ПК 3.5.44- определить объем работ на объектах и распределять бригадные задания;
ПК 3.5.45 - составлять планы работы и графики эксплуатации и ремонта холодильных машин;
ПК 3.5.46- составлять заявки на запчасти, эксплуатационные материалы;
ПК 3.5.47- руководить работой мастерской;
ПК 3.5.48- производить расчеты потребности электроэнергии, воды;
Приложение 205
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 601
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1100000 - Транспорт (по отраслям) Технологические машины и оборудование
Специальность: 1120000 – Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)
Квалификации: 112001 2 - Наладчик зуборезных автоматов и полуавтоматов*

КҚ 3.5. 37. Металлкескіш станоктардың құрылысы мен тағайындалуын білу;
КҚ 3.5.38. Металл кескіш құрал-жабдықта операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 3.5.39. Металлдарды электрмен пісіру және термиялық өңдеу операцияларын жүргізу технологияларын білу;
КҚ 3.5.41. Конфигурациясы күрделі емес болат бұйымдарды пісіру;
КҚ 3.5.42. Құрал-жабдықтарлың ведомостарын және олардың цехта орналасу жоспарын құрастыру;
КҚ 3.5.43. Тоңазытқыш жабдықты орнатудың техникалық жобалық-сметалық құжаттаманы білу және жұмысшы сызбаларды оқу;
КҚ 3.5.44. Объектілердегі жұмыс көлемін анықтау және бригадалық тапсырмаларды тарату;
КҚ 3.5.45. Жұмыс жоспарлары мен тоңазытқыш машиналарды пайдалану мен жөндеу графиктерін құрастыру;
КҚ 3.5.46. Запас бөлшектер және пайдаланатын материалдарға тапсырыстар құрастыру мен беру;
КҚ 3.5.47. Шеберхананың жұмысына жетекшілік ету;
КҚ 3.5.48. Электр энергиясы мен су қажеттілігін есептеу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 205-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 601-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Технологиялық машиналар және
жабдықтар
Мамандығы: 1120000 – Технологиялық машиналар мен жабдықтарға
техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 112001 2 - Тіс кескіш автоматтар мен жартылай
автоматтарды реттеуші*

936
ПП 03
Преддипломная практика (сбор материалов и подготовка дипломного проекта)
216
ПА 00
Промежуточной аттестации
108
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация
24
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные дисциплины
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 206
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 602
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям) Технологические машины и оборудование
Специальность: 1120000 – Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)

936
КП 03
Диплом алды практикасы (материалдардың жиыны және дипломдық жобаны әзiрлеу)
216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндеттті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰТП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; Е – емтихандар; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 206-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 602-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Технологиялық машиналар және
жабдықтар
Мамандығы: 1120000 – Технологиялық машиналар мен жабдықтарға
техникалық қызмет көрсету (түрлері бойынша)

БК 1,3, 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,3
ОГД 03
История Казахстана
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХҮ-ХҮІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии "Алаш". Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа "Казахстан - 2030". Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХҮ-ХҮІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии "Алаш" и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики "Военного коммунизма";
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.

БҚ 1,3, 6
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
БҚ 1,2,3
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан тарихы – дүниежүзілік тарихтың бір бөлігі; Ежелгі замандағы Қазақстан тарихы; Қазақстан орта ғасырларда: экономикалық және мәдениет өмірі, саяси құрылысы; Қазақстан Ресей империясының құрамында; Қазақ жерлерін Ресейге қосудың басталуы; ХҮІІ ғасырдың ортасындағы қазақ-орыс қарым-қатынастарының дамуы; ХІХ ғасырдың ІІ-ші жартысындағы Қазақстан мәдениеті; Қазақстанға капиталистік қатынастардың енуі; Қазақстан ХХ ғасырдың басында; демократиялық революциялар; Қазақстан Қазан төңкерілісі, азамат соғысы мен әскери интервенция кезеңінде; Қазақстандағы социалистік құрылыс; Екінші дүние жүзілік соғыс; Қазақстанның фашизмді жеңуге қосқан үлесі; Қазақстан 40-жылдардың ІІ-жартысы мен 80-жылдардың І-ші жартысында; Қайта құру кезеңі; Қазақстан – егеменді мемлекет; Қазақстанның әлемдік аренаға шығуы. Қазақстан Конституциясы – демократия мен Республика тәуелсіздігінің кепілі.
Білімдер:
- көне заманнан ХХI ғасырдың соңына дейінгі Қазақстан тарихын, дүниежүзі өркениет тағдыры мен құндылықтардың ортақтастығы туралы біртұтас ұғымы болуы;
- Қазақстан тарихының негізгі кезеңдері мен дәуірінен және олардың хронологиясын білу;
- Қазақстандағы саяси даму үрдістерін, оның әлемде алған орны туралы ұғым болу;
- Қазақстан тарихына байланысты негізгі фактілер, белгілі күндер, оқиғалар мен тарихи және бүгінгі таңдағы қайраткерлердің есімдерін білу;
Іскерліктер:
- Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайларын сипаттауды, негізгі өзгерістерді талдай алу;
- тарихи оқиғалар мен деректердің синхронды және хронологиялық кестелерін құрастыру;
- карталармен жұмыс істеу;
- оқу процесінде мерзімді баспасөз материалдарын қолдануды және құжаттармен жұмыс істей алу.

БК 1,4,5,7
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
112002 2
БК 6
112003 2
БК 1
ОПД 05
Охрана труда
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность.
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей.
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
112002 2
БК 4
ПК
2.2.1.

БҚ 1,4,5,7
ЖКП 04
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар
- қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;
112002 2 БҚ6 112003 2 БҚ1
ЖКП 05
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орынында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қаупсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері;
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғылырына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
Іскерліктер:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалануды;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсетуді;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
БҚ4 112002 2
КҚ 2.2.1.

2.2.7.
112003 2
БК 6
ПК 2.3.7.
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Общая технология производства
Основы технической механики
Сведения о механизмах и машинах. Кинематика механизмов, звенья механизмов; кинематические пары и кинематические схемы механизмов. Сведения о деталях машин: понятие, классификация, назначение, требования, эксплуатационные характеристики, применение. Соединение деталей: понятие, виды разъемных и неразъемных соединений, назначение, характеристики, достоинства, недостатки, область применения.
Основы теории сварки и резки металлов
Сварка. Сварка плавлением. Сварка давлением. Сварочная дуга. Перенос электродного металла на изделие. Сварочное пламя. Сварные соединения и швы. Металлургические процессы при сварке. Термическая резка металлов. Наплавка. Сварочные материалы. Сварочная проволока. Электроды. Защитные газы. Газы, используемые для газовой сварки. Флюсы. Деформация и напряжения при сварке. Особенности сварки углеродистых сталей. Особенности сварки цветных металлов и сплавов. Особенности сварки низко- и среднелегированных сталей. Основные внутренние и внешние дефекты сварных швов.
Основы резания металлов
Процесс образования стружки. Физические основы процесса резания. Режущие инструменты. Материалы для изготовления режущих инструментов.
Технология слесарных и слесарно-сборочных работ
Слесарные инструменты и приспособления: виды, назначение, правила выбора, приемы пользования. Контроль качества выполнения слесарных работ: наиболее вероятные дефекты и средства их выявления и устранения. Сборка механизмов преобразования движения; Дефекты сборки и их предупреждение.
Технология ремонтных работ
Износ деталей: виды, условия, влияющие на износ. Инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта: виды, назначение, порядок выбора и правила применения. Методы устранения дефектов сборки подшипниковых узлов, механизмов передачи вращения и преобразования движения. Методы и средства контроля качества ремонта деталей и узлов.
Знания:
- основные понятия и термины;
- определение механизма и машины;
- типы кинематических пар;
- виды сварных соединений и типы швов;
- правила подготовки изделий под сварку;
- приемы дуговой сварки и газовой резки металлов;
- классификацию видов сварки и их сущность;
- понятие свариваемости, влияние свойств на свариваемость металлов и сплавов;
- оптимальные режимы сварки и резки металлов;
- правила обращения с газами;
- понятие о резании металлов;
- виды, назначение слесарных операций;
- методы контроля качества сборки;
- дефекты сборки и методы их предупреждения;
- технологию сборки и регулировки винтового, кривошипно-шатунного, эксцентрикового и кулисного механизмов;
- организацию рабочего места и требования безопасности при выполнении ремонтных работ;
Умения:
- классифицировать детали и сборочные единицы;
- производить соединение деталей;
- проверяет качество сварки на образцах;
- устанавливает и корректирует режимы сварки и резки металлов;
- выявлять причины возникновения дефектов;
- контролировать качество сварки.
- использовать материалы для изготовления режущих инструментов;
- выполнять термообработку, заточку, доводку и установку режущего инструмента;
- выполнять слесарную обработку деталей;
- использовать инструменты, приспособления и оборудование, применяемые при сборке;
- контролировать качество ремонта деталей узлов;
- использовать по назначению подъемно-транспортное оборудование.

2.2.7.
БҚ 6
112003 2
КҚ 2.3.7.
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Өндірістің жалпы технологиясы
Техникалық механика негіздері
Механизмдер мен машиналар жөнінде мәліметтер. Механизмдер кинематикасы: механизмдер буындары; механизмдердің кинематикалық булары мен кинематикалық схемалары. Машина бөлшектері жөнінде мәліметтер: ұғымы, топтастырылуы, міндеттері, талаптары, пайдалану сипаттамалары. Бөлшектерді байланыстыру: ұғымы, ажырайтын және ажырамайтын байланыстар, міндеттері, сипаттамалары, артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу аумағы.
Металдарды Дәнекерлеу мен кесу теориясының негіздері
Дәнекерлеу. Балқытып Дәнекерлеу. Қысыммен Дәнекерлеу. Дәнекерлеу доғасы. Электродты металды бұйымға ауыстыру. Дәнекерлеу жалыны. Дәнекерлеу жалғағышы мен жапсармасы. Дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық процестер. Металды термикалық өңдеу. Ерітіп дәнекерлеу. Дәнекерлеу материалдары. Дәнекерлеу сымдары. Электродтар. Қорғаныс газдары. Газбен дәнекерлеу үшін қолданылатын газдар. Флюстер. Дәнекерлеу кезіндегі деформация түрлері мен кернеулер. Көміртекті болатты Дәнекерлеудің ерекшеліктері. Түсті металдар мен болатты Дәнекерлеудің ерекшеліктері. Төменгі және азлегирленген болаттарын Дәнекерлеу ерекшелігі. Пісірілген жапсарманың негізгі ішкі және сыртқы ақаулары.
Металдарды кесу негіздері
Жоңқаның пайда болу үрдісі. Кескіш аспаптар: түрлері, міндеттері. Слесарьлық және слесарлық-құрастыру жұмыстарының техналогиясы. Слесарьлық аспаптар мен құрылғылар: түрлері, міндеттері, таңдау ережелері, пайдалану тәсілдері. Слесарлық жұмыстарды орындау сапасын бақылау: аса ықтимал ақаулар және оларды табу мен жоюдың құралдары. Қозғалысты түрлендіретін механизмдерді құрастыру. Құрастыру ақаулары және оларды ескерту.
Жөндеу жұмыстарының технологиясы
Бөлшектердің тозуы: түрлері, тозуға әсер ететін жағдайлар. Жөндеу үрдісінде пайдаланылатын аспаптар мен құрылғылар: түрлері, таңдау тәртібі мен қолданылу ережелері. Подшипникті түйіндерді, айналу берілістері мен қозғалыстың түрленуі механизмдерін құрастыру ақауларын жоюдың әдістері. Бөлшектер мен түйіндерді жөндеу сапасын бақылаудың әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар мен терминдерді;
- механизмдер мен машиналардың анықтамасын;
- кинематикалық булардың типтерін;
- Дәнекерлеу жалғағышының түрлерін және жапсар типтерін;
- дәнекерлеуге арналған бұйымды дайындау ережесін;
- Дәнекерлеу түрлерінің топтастырылуын және оның мәнін;
- пісірілу ұғымын, металл мен болатты Дәнекерлеу кезінде қасиеттерге ықпалын;
- металдарды кесу және Дәнекерлеудің тиімді режимдерін;
- газбен дұрыс қолдануды;
- металдарды кесу жөніндегі ұғымды;
- слесарлық операциялардың түрлерін, міндеттерін;
- құрастыру сапасын бақылау әдістерін;
- құрастыру ақаулары мен оларды болдырмау әдістерін;
- винттік, кривошиптік-шатундық, эксцентриктік және кулистік механизмдерді құрастыру мен реттеу технологиясын;
- жұмыс орнын ұйымдастыру мен жөндеу жұмыстырын орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптарын;
Іскерліктер:
- бөлшектер мен құрастыру бірліктерін топтастыру;
- бөлшектерді қосуды жүргізу;
- кескіш аспаптарды дайындау үшін материалдар пайдалану;
- дәнекерлеу сапасын үлгісімен тексереді;
- металдарды кесу және Дәнекерлеу режимдерін түзейді және орнатады;
- ақаулардың пайда болу себептерін табады;
- Дәнекерлеу сапасын бақылайды;
- кескіш аспаптарды термиялық өңдеу, орындау; - бөлшектерді слесарьлық өңдеуді орындау;
- құрастыру кезінде қолданылатын аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды пайдалану;
- түйіндер бөлшектерін жөндеу сапасын бақылау;
- көтергіш-көліктік жабдықтарды қолданылуы бойынша пайдалану.

БК 1,3,5,7
112002 2
ПК
2.2.1.
2.2.5.
2.2.6.
2.2.7.
112003 2
ПК
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.5.
2.3.6.
Квалификация: 112002 2 – Наладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования
СД 02
Спецтехнология
Слесарные и слесарно-сборочные работы
Выполнение слесарных работ. Выполнение слесарных работ. Разделение листа и сортового проката на заготовки ручными и механизированными слесарными инструментами по разметке. Правка и гибка. Системы допусков и посадок. Технология сборки соединений: методы сборки, применяемый инструмент, приспособления, материалы. Методы и средства контроля качества сборки. Механизмы преобразования движения и передачи вращательного движения. Сборка соединений (разъемных и неразъемных) механизмов передачи вращения и преобразования движения. Контроль качества сборки.
Электромонтажные работы
Основные операции электромонтажных работ. Провода и сварочное кабели. Изоляционные изделия. Электрическая арматура. Разборка и сборка электрической арматуры. Выполнение электромонтажные работ. Контроль качества электромонтажных работ. Погрешности измерений.
Оборудование, техника и технология сварки и резки
Подготовка аппаратуры для кислородной резки металлов. Ручная кислородная резка. Кислородно-флюсовая резка. Флюсы для резки. Сборка изделий под сварку. Сварочные горелки. Газовая наплавка и сварка пластин из углеродистой стали. Сварочный пост. Механизированная сварка и наплавка под флюсом. Механизированная сварка в защитных газах, порошковой и самозащитной проволокой. Контактная сварка. Источники питания сварочной дуги. Механизация и автоматизация сварочного производства. Поточные линии по изготовлению сварных изделий.
Наладка сварочного и газоплазморезательного оборудования
Обслуживание и наладка резаков для кислородной и кислороднофлюсовой резки металлов. Разборка резаков. Наладка, регулировка и испытание резаков. Наладка полуавтоматов для дуговой сварки. Точность наладки. Наладка полуавтоматов для контактной сварки. Способы измерения (механических, электрических и технологических) характеристик оборудования для механизированной контактной сварки. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при наладке полуавтоматов для контактной сварки. Наладка приспособлений для сварки и резки металлов. Подналадка высокочастотных машин.
Знания:
- типовые слесарные операции;
- методы и средства контроля:
- виды допусков и посадок;
- технологию кислородной резки: режимы, основные параметры резки и их влияние на качество поверхности реза;
- сборочно-сварочные приспособления;
- материалы для дуговой сварки в углекислом газе;
Умения:
- выполнять ручную разделительную ацетиленокислородную резку и резки на газах-заменителях кислорода;
- осуществлять размерную обработку деталей (опиливание, сверление, нарезание наружной и внутренней резьбы);
- выполнять электромонтажные работы;
- подготавливать аппаратуру для кислородной резки металлов;
- устанавливать и регулировать режимы наплавки и сварки;- назвать основы механизации и автоматизации сварочного производства;
- определять дефекты деталей и сборочных единиц и их пригодности для восстановления;
- восстанавливать и заменять изношенные детали, сборку резаков;
- использовать инструменты, приборы и приспособления, используемые для наладки;
- давать оценку общей работоспособности и пригодности полуавтоматов контактной сварки к эксплуатации подбором оптимального режима и сваркой технологических образцов.

БҚ 1,3,5,7
112002 2
КҚ 2.2.1.
2.2.5.
2.2.6.
2.2.7.
112003 2
КҚ 2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.5.
2.3.6.
Біліктілігі: 112002 2 – Дәнекерлеу және газ-плазма кесетін жабдықтарды реттеуші*
АП 02
Арнайы технология
Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстары
Слесарлық жұмыстарды орындау. Слесарлық жұмыстарды орындау. Қаңылтыр (жайма, лист) мен сортты илекті (прокатты) қол және механикаландырылған слесарлық аспаптармен таңбалау бойынша дайындамаларға (заготовкаларға) бөлу. Түзету мен ию. Дәлдік шегі мен қондырма жүйелері. Байланыстарды құрастыру технологиясы: құрастыру әдістері, қолданылатын аспаптар, құрылғылар, материалдар. Жинау сапасын бақылаудың әдістері мен құралдары. Түрлендіру қозғалысының механизмдері және айналдыру қозғалысының берілістері. Айналдыру және түрлендіру қозғалысының беріліс механизмі жалғағыштарын (алмалы-салмалысыз) құрастыру.
Электрмонтаждық жұмыстары
Электрқұрастыру жұмыстарының негізгі операциялары. Өткізгіштер және дәнекерлеу кабелдері. Оқшаулағыш бұйымдар. Электрлік арматуралар. Электр арматурасын бөлшектеу және құрастыру. Электр монтаждық жұмыстарды орындау. Электрмонтаждық жұмыстар сапасын тексеру. Өлшемдер қателіктері.
Дәнекерлеу мен кесудің жабдықтары, техникасы мен технологиясы
Металды оттекпен кесу үшін аппаратураларды дайындау. Қолмен оттекпен кесу. Оттегілік-флюстік кесу. Кесуге арналған флюстер. Дәнекерлеу үшін бұйымдарды құрастыру. Пісіргіш жанарғылар. Көміртекті болаттан пластинаны Дәнекерлеу және газбен ерітіп балқыту. Дәнекерлеудің күзет орны. Флюспен ерітіп балқыту және механикалық Дәнекерлеу.
Ұнтақты және өзін-өзі қорғайтын сымдарды, қорғаныш газымен дәнекерлеуді механикаландыру. Түйіспелі дәнекерлеу. Дәнекерлеу доғасының қоректену көздері. Дәнекерлеу өндірісін автоматтандыру және механикаландыру. Пісірілген бұйымдар дайындаудағы ағынды желілер.
Дәнекерлеу және газплазмалық кескіш жабдықтарды іске қосуға дайындау
Металдарды оттегілік және оттегілік-флюстік кесуге арналған кескіштерді техникалық күту мен іске қосуға дайындау. Кескіштерді бөлшектеу. Кескіштерді іске қосуға дайындау, реттеу және сынау. Доғалық Дәнекерлеу үшін жартылай автоматтарды іске қосуға дайындау. Іске қосуға дайындаудың дәлдігі. Түйіспелі Дәнекерлеуге арналған жартылай автоматтарды іске қосуға дайындау. Механикаландырылған түйіспелі Дәнекерлеуге арналған жабдықтардың сипаттамаларын өлшеу тәсілдері. Жұмыс орнын даярлау және түйіспелі Дәнекерлеу үшін жартылай автоматтарды іске қосуға дайындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар. Металдарды кесу мен дәнекерлеуге арналған құрылғыларды іске қосу. Жоғары жиілікті машиналарды іске қосу.
Білімдер:
- типтік слесарлық операцияларды;
- бақылаудың әдістері мен құралдарын;
- дәлдік шегі мен қондырманың түрлерін;
- оттегімен кесу технологиясын: режимдерін, кесудің негізгі параметрлерін және олардың кесілу бетінің сапасына әсерін;
- құрастыру-Дәнекерлеу құрылғыларын;
- оттекті газбен доғалық дәнекерлеуге арналған материалдарды;
Іскерліктер:
- қолмен істелетін бөлгіш ацетилен-оттегілік кесу және оттегіні алмастырғыш газдармен кесуді орындау;
- бөлшектерді өлшеммен өңдеуді (егеулеу,бұрғылап тесу, ішкі және сыртқы бұранданы кесуді) жүзеге асыру;
- электр құрастыру жұмыстарын орындау;
- металдарды оттегімен кесуге арналған аппаратураны дайындау;
- балқыма қаптау (наплавка) мен Дәнекерлеудің режимдерін белгілеу және реттеу;
- Дәнекерлеу өндірісін механикаландыру мен автоматтандырудың негіздерін атау;
- бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің ақауларын және оларды қалпына келтіруге олардың жарамдылығын анықтау;
- тозған бөлшектерді қалпына келтіру және ауыстыру;
- іске қосуға дайындау үшін пайдаланылатын аспаптарды,құралдарды және құрылғыларды пайдалану;
- оптимальдық режимді таңдау және технологиялық үлгілерді Дәнекерлеу арқылы түйіспелі Дәнекерлеудің жартылай автоматтарының пайдалануға жарамдылығы мен жалпы жұмыс қабілеттілігіне баға беру.

БК 1,3
112002 2
ПК
2.2.4
2.2.5.
2.2.7.
112003 2
ПК
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.7.
Квалификация: 112003 2 – Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий
СД 01
Основные сведения о пневматических и гидромеханических приводах. Электрооборудование металлорежущих станков
Гидро- и пневмомеханические приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры.
Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различные систем гидромеханического привода с использованием исполнительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданных режим работы. Электрооборудование металлорежущих станков и автоматических линий. Аппаратура управления, защиты и автоматики. Обслуживание электрооборудования.
Фрезерные станки и работы, выполняемые на них
Фрезерные станки. Органы управления станком. Фрезерная обработка деталей. Фрезы. Приспособления и оснастка, применяемые в процессе работы на фрезерных станках. Процесс резания при фрезерной обработке. Фрезерование плоских поверхностей. Фрезерование многогранников зубчатых колес и винтовых канавок. Фрезерование пазов и канавок. Контроль качество. Дефекты обработки.
Сверлильные и расточные станки и работы, выполняемые на них
Сверлильные станки. Основные узлы и механизмы сверлильных станков. Органы управления станком. Обработка деталей сверлением. Сверла. Процесс резания при обработке сверлением. Сверление сквозных и глухих отверстий, зенкерование и развертывание отверствий. Нарезание резьбы. Расточные станки. Растачивание и развертывание цилиндрических и конических поверхностей с различным полжением в одной и несколько плоскостях, точение цилиндрических канавок.
Безопасность труда и организация рабочего места.
Общие сведения о наладке
Наладка. Наладка технологического процесса. Пробная обработка детали. Погрешности обработки. Контроль за работой систем и механизмов оборудования. Неполадки в работе приспособлений и узлов оборудования. Подналадка и устранение неполадок механизмов оборудования и приспособлений в процессе работы. Выполнение необходимых расчетов, связанных с наладкой. Оформление технической документации на наладку. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ.
Знания:
- преимущества и недостатки гидро- и пневмомеханических приводов;
- виды элементов и аппаратуры, назначение и устройство пневмомеханического привода;
- назначение аппаратуры управления, защиты и автоматики;
- основные узлы и механизмы;
- принцип работы управления станком;
Умения:
- регулировать различные системы пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах;
- обслуживать электрооборудования, проводить основные мероприятия;
- выполнять нарезание резьбы режущими инструментами, соблюдая режимы обработки;
- выбирать рациональные режимы для всех видов фрезерной обработки;
- выявлять дефекты обработки;
- выполнять наладку и проверку узлов и станка на холостом ходу в наладочном и автоматическом режимах;
- производить необходимые расчеты, связанные с наладкой;
- проводить обработку пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности;
- оформлять техническую документацию на наладку;
- использовать контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления;
- обрабатывать детали на автоматах и полуавтоматах, проводить основные операции по режиму операционно-технологической карты.
расчеты, связанные с наладкой;
- проводить обработку пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности;

БҚ 1,3
112002 2
КҚ
2.2.4
2.2.5.
2.2.7.
112003 2 КҚ
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4. 2.3.7.
Біліктілігі: 112003 2 – Құрастырылатын автоматтарды, жартылай автоматтарды және автоматты желілерді реттеуші*
АП 01
Пневматикалық және гидромеханикалық жетектер жөнінде негізгі мәліметтер. Металкескіш станогінің электр жабдықтары
Гидро- және пневматикалық жетектер. Гидравликадан мәліметтер. Гидравликалық машиналар және гидравликалық жүйелер.
Пневмомеханикалық жетектер. Құрылғылар мен аппаратураны бөлшектеу және құрастыру. Гидромеханикалық жетек. Құрылғылар мен аппаратурасын бөлшектеу және жинау. Берілген режим жұмысындағы атқарушы механизмінің түсетін және айналдыратын әрекетін жөнге келтіріп қолданысымен алуан жүйедегі гидромеханикалық жетегін реттеу. Металкескіш станоктар мен автоматты желілердің электр жабдықтары. Басқару және қорғаныс, автоматика аппаратурасы. Электр жабдықтарын техникалық күту.
Фрезерлеу станоктары және оларда орындалатын жұмыстар
Жонғыш станоктар. Станокты басқару құралдары. Бөлшектерді жонып өңдеу. Жонғыштар (фрездер). Жонғыш станоктарында жұмыс істеу процесінде қолданылатын құрылғылар мен жабдықтар. Жонып өңдеу кезіндегі кесу процестері. Жазық беттерді фрезермен өңдеу. Көп қырлы тісті доңғалақты және бұрандалы канавокты фрезермен өңдеу. Паз бен канавокты фрезермен өңдеу. Сапаны бақылау. Өңдеудің ақаулары.
Бұрғылау және жону (расточные) станоктары және оларда орындалатын жұмыстар
Бұрғылау станоктары. Бұрғылау станогінің негізгі түйіндері мен механизмдері. Станокты басқару органдары. Бөлшектерді бұрғылау арқылы өңдеу. Бұрғылар. Бұрғылап өңдеу кезіндегі кесу процестері. Тесіп өтетін және саңылаусыз тесіктерді бұрғылау, тесіктерді зенкерлеу және бұрап босату. Бұранданы кесіп тастау. Жонғыш станоктар. Цилиндрлі канавокты қайрау, бір және бірнеше жазықтықтағы әртүрлі орналасқан цилиндрлік және конусты беттерді қашап тегістеу және бұрап босату. Жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі.
Іске қосуға дайындау жөнінде жалпы мәліметтер
Іске қосуға дайындау. Технологиялық процестерді іске қосу. Бөлшектерді сынап өңдеу. Жабдықтар механизмі мен жүйелері үстінен бақылау. Жабдықтардың құрылғылары мен түйіндерінің жұмысындағы ақаулар. Жұмыс процесіндегі құрылғылары мен жабдық механизмдерін жөнге келтіру және жою. Іске қосумен байланысты қажетті есептемелерді орындайды. Іске қосуға арналған техникалық құжатнамаларды рәсімдеу. Жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- гидравликалық және пневмомехникалық жетектердің артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- элементтер мен аппаратураның түрлерін, пневмомеханикалық жетектің міндеттері мен құрылымын;
- басқару, қорғаныс және автоматика аппаратурасының міндеттерін;
- негізгі түйіндер мен механизмдерді;
- станоктарды басқару жұмысының принципін;
Іскерліктер:
- бір және екі жақты әрекетті цилиндрлері бар пневмомеханикалық жетектің түрлі жүйелерін берілген режимде жұмыс істеу үшін реттеу;
- электр жабдықтарын техникалық күту, негізгі шараларды жүргізу;
- өңдеу режимдерін сақтай отырып, кескіш аспаптармен бұранда кесуді орындау;
- жонып өңдеудің барлық түрлеріне арналған тиімді режимдерді таңдау;
- өңдеу ақауларын табу;
- түйіндері мен бос жүрістегі станокты іске қосуға дайындау мен автоматтық режимдерде тексеру және іске қосуға дайындауды орындау;
- іске қосуға дайындауға байланысты қажетті есептеу жүргізу;
- автоматтық циклде толық жүктемемен және тапсырылған өнімділікті қамтамасыз ете отырып, бөлшектердің сынама партиясына өңдеу жүргізу;
- іске қосуға дайындау жұмыстарына техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- бақылау-өлшеу аспаптарын, құрылғыларды пайдалану;
- бөлшектерді автоматтарда және жартылай автоматтарда өңдеу, операциялық-технологиялық карта режимі бойынша негізгі операцияларды жүргізу.

БК 1,2,
112002 2
ПК
2.2.1.
2.2.6.
1120032
ПК
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.6.
2.3.7.
2.3.8.
СД 02
Спецтехнология
Технология наладки автоматов и полуавтоматов
Автоматы и полуавтоматы. Токарные и доводочные роторные автоматы и полуавтоматы, работающие в составе автоматических линий. Обработка деталей на автоматах и полуавтоматах. Приспособления и режущий инструмент.
Подготовка автоматов и полуавтоматов к наладке. Наладка и подналадка автоматов и полуавтоматов. Контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ. Выполнение наладки.
Технология наладки автоматических линий
Автоматические и полуавтоматические линии. Наладка роторных и роторно-конвейерных линий. Наладка металлорежущих станков различного типа, входящих в состав автоматических линий. Контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления. Транспортные устройства. Наладка транспортных устройств различного типа. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ.
Знания:
- устройство обслуживаемых однотипных станков и правила проверки их на точность;
- правила подбора эксцентриков, копиров и кулачков;
Умения:

БҚ 1,2,
112002 2
КҚ 2.2.1.
2.2.6.
1120032
КҚ
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.6.
2.3.7.
2.3.8.
АП 02
Арнайы технология.
Автоматтар және жартылай автоматтарды реттеу технологиясы
Автоматтар және жартылай автоматтар. Автоматты желілер құрамында жұмыс істейтін токарлы және қалпына келтіруші роторлық автоматтар мен жартылай автоматтар. Автоматты және жартылай автоматтардағы бөлшектерді өңдеу. Кескіш аспаптар және құрылғылар. Іске қосуға автоматты және жартылай автоматты дайындау. Автоматты және жартылай автоматтарды іске қосу және жөнге келтіру. Бақылау-өлшегіш құралдары, аспаптары және құрылғылары. Жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі. Іске қосуды орындау.
Автоматты желілерді реттеу технологиясы
Автоматтар және жартылай автоматтар желілері.Роторлық және роторлы-конвейерлі желілерді реттеу. Автоматты желілер құрамына кіретін әртүрлі түрдегі металл кесетін станоктарды реттеу. Бақылау-өлшегіш құралдары, аспаптары және құрылғылары. Көліктік қондырғылар. Әртүрлі түрдегі көліктік қондырғыларды реттеу. Жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қызмет көрсететін біртипті станоктардың құрылысын және оларды дәлдікке тексеру ережесін;
- эксцентриктер, копирлер мен кулачкасын таңдау алу ережесін;
Іскерліктер:

- выполняет наладку отрезных, гайконарезных и болтонарезных станков, автоматов или полуавтоматов, токарных одношпиндельных и многошпиндельных автоматов и многорезцовых горизонтальных полуавтоматов, токарно-револьверных станков для обработки простых и средней сложности периодически повторяющихся деталей с большим числом переходов по 8-10 квалитетом (2-4 классам точности).
БК 1,2,3
112002 2
ПК
2.1.1.
112003 2
ПК

- 8-10 квалитеті бойынша (2-4 класс дәлдігімен) көп санды өткелмен қарапайым және орта күрделіктегі кезеңмен қайталанатын бөлшектерді өңдеуге арналған токарлы-револьверлі станокты, токарлы біршпиндельді және көпшпиндельді автоматпен және көпкескішті көлденең жартылай автоматтарды, автоматты немесе жартылай автоматтарды, кескінді, бұрандамен кесіп түсетін және болт кесетін станоктарды іске қосып жүргізеді.
БҚ 1,2,3
112002 2
КҚ
2.2.1.
112003 2
КҚ

2.3.1.
2.3.3.
2.3.5.
2.3.6.
2.3.7.
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО и ПП 01
Учебная практика
Вводное занятие. Организация рабочего места. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием.
Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасность в учебных мастерских.
Работа с контрольно-измерительными приборами и оборудованием. Виды и содержание слесарных и монтажных работы, необходимых для проведения технического осмотра и ремонта технологических машин и оборудования. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении технологических и ремонтных работ.
Разборка и сборка механизмов и узлов машин и оборудования. Электромонтажные работы.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Оформление отчета.
Знания:
- цели и задачи практики;
- структура предприятия по обслуживанию и ремонту технологических машин и оборудования; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- основные виды, технологические особенности машин и оборудования;
- правила техники безопасности в учебных мастерских, на производстве;
Умения:
- проводить технологические работы при техническом обслуживании и ремонте машин и оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении обслуживающих и ремонтных работ;
- проводить инструктаж по охране труда и техники безопасности;
- выполнять различные виды слесарных работ, необходимых при техническом обслуживании и ремонте машин и оборудования;
- использовать технологию узловой сборки.
БК 1–8
111701 2
ПК
2.1.1-2.1.8
112002 2
ПК
2.2.1 - 2.2.7
11703 2
ПК
2.3.1 - 2.3.8
ПО и ПП 02
Производственная технологическая практика
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством технического обслуживания и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей наладчиков, техника-механика и электромеханика машин и оборудования.
Ознакомление со степенью механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов, графиков работы. Участие в приемке технологических машин и оборудования на ремонт и обслуживание; в разработке проекта производства работ с технологическими машинами и оборудованием; в проведении инструктажа на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практике.
Знания:
- сущность технологических процессов обслуживающих и ремонтных работ на производстве;
- права и обязанности обязанностей наладчиков и техника-механика, электромеханика технологических машин и оборудования;
- основные вопросы механизации и автоматизации производственных процессов;
- содержание работы структурных подразделений предприятия;
Умения:
- составлять графики технологических работ, работ по приемке машин и оборудования на проведение обслуживающих и ремонтных работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте по охране труда и технике безопасности;
- подводить итоги работ за месяц (составление нарядов, отчетов и т.п.);
- производить слесарные работы, работать в бригаде, соблюдать технику безопасности при проведении работ, выполнять распоряжения мастера и бригадира.
БК 1–8
111701 2
ПК
2.1.1-2.1.8
112002 2
ПК
2.2.1 - 2.2.7
111703 2
ПК
2.3.1 - 2.3.8
ПО и ПП 03
Преддипломная практика
Вводная беседа. Ознакомление со структурой управления производством с объектом практики. Проведение инструктажа техника по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Чтение и составление производственных, чертежей; подготовка машин и оборудования к ремонту и обслуживанию.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка машин и оборудования на объекте и заготовка материалов. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочих и приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, ознакомление с оплатой труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка машин и оборудования на ремонт и наладочную работу. Заготовительные работы. Контроль качества выполненной работы. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Знания:
- инструкции по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- положения о правах и обязанностях наладчиков, техника-механика и электромеханика машин, оборудования и мастера производителя работ;
- методы и приемы организации труда внутри бригады, составления отчетной документации по выполнению работ, обработки и регистрации технической документации, оплаты труда рабочих и инженерно-технических работников;
- технологические машины и оборудование, назначение и принципы действия, способы технического обслуживания, наладки и ремонта;
Умения:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- обработать и регистрировать техническую документацию;
- выявлять дефекты технологических машин и оборудования и отдельных деталей, составлять чертежи и эскизы, подготовить к ремонтной работе;
- применять измерительные приборы, механизмы и приспособления в процессе наладочной и ремонтной работы, проводить испытание, осуществлять контроль качества.
БК 1-8
111701 2
ПК
2.1.1-2.1.8
112002 2
ПК
2.2.1 - 2.2.7
111703 2
ПК
2.3.1 - 2.3.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование циклов и основное содержание дисциплин, практических занятий
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.

2.3.1
2.3.3
2.3.5
2.3.6
2.3.7
ӨО және КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО және КП 01
Оқу практикасы
Кіріспе сабақ. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша нұсқаулар беру. Кәсіпорнымен таныстыру.
Оқу шеберханаларындағы өндірістік оқыту.
Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электр және өрт қауіпсіздігі.
Бақылау-өлшеу аспаптарымен және жабдықтарымен жұмыс. Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, реттеу және жөндеу кезінде қажет болатын слесарлық және құрастыру жұмыстарының түрлері және мазмұны.
Технологиялық және жөндеу жұмыстарында қолданылатын жабдықтар, аспаптар және бақылау-өлшеу құралдары.
Жабдықтың механизмдері мен тораптарын тарату және жинау. Электрлік құрастыру жұмыстары.
Бітірту біліктілік емтихандары.Тексеру жұмыстары.
Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- практиканың мақсаты мен міндеттері;
- технологиялық машиналар мен жабдықтар шығаратын және жөндейтін кәсіпорнының құрылымы: ұғымдары, түрлері, кезеңдері, негізгі технологиялық процестің элементтері;
- технологиялық машиналардың техникалық қызмет көрсету жабдығы: өндірістің негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- оқу шеберханаларындағы, өндірістегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Дағдылар:
- технологиялық машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде технологиялық жұмыстар орындау;
- жөндеу жұмыстары кезінде жабдықты, құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар беру;
- технологиялық машиналарға, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті болатын әр түрлі слесарлық жұмыстарды, құрастыру жұмыстарын орындау;
- тораптарды жинау технологиясын қолдану.
БҚ 1–8
1120012
КҚ
2.1.1-2.1.8
112002 2
КҚ 2.2.1 - 2.2.7
112003 2
КҚ
2.3.1 - 2.3.8
ӨО және КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Өндірістегі технологиялық процестердің негізімен және реттеу, жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен танысу.
Технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник-механиктің, электромеханиктің құқықтары мен міндеттерін оқып үйрену.
Өндіріс процестерін механикаландыру және автоматтандыру дәрежесімен таныстыру. Технологиялық процестерді, жұмыс графиктерін зерттеу.
Машиналар мен жабдықтарды жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысына, олармен жұмыс істеуді жоспарлауға, жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізуге, бір айдағы жұмыс нәтижесін қорытындылауға (тапсырмалар беруге, есеп беру материалдарын құрастыруға) қатысу. Кәсіпорынның құрамдас бөлімшелерінің жұмысымен таныстыру. Күнделік жүргізу, тәжірибе бойынша есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістегі реттеу, жөндеу жұмыстарының технологиялық процестерінің маңызы;
- технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник- механиктің, электромеханиктің құқықтары мен міндеттері;
- өндірістік процестерді механикаландырудың және автоматтандырудың негізгі мәселелері;
- кәсіпорынның құрамдас бөлімшелері айналысатын жұмысының қысқыша мазмұны;
Дағдылар:
- технологиялық жұмыстардың, машиналар мен жабдықтарды жөндеуге және реттеуге қабылдау жұмысының графиктерін құру;
- жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулар жүргізу;
- бір айдағы жұмыс нәтижесін (тапсырмалар беру, есеп беру материалдарын құрастыру және т.с.с.) қорытындылау;
- слесарлық жұмыстарды жүргізу, бригадада жұмыс істеу, жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау, шебердің және бригада бастығының тапсырыстарын орындау.
БҚ 1–8 112001 2
КҚ
2.1.1-2.1.8
112002 2
КҚ 2.2.1 - 2.2.7
112003 2
КҚ 2.3.1 - 2.3.8
ӨО және КП. 03
Диплом алды практикасы
Кіріспе сабақ. Өндірісті басқару құрылымымен, тәжірибе нысандарымен таныстыру. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Өндірістегі техника қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғаныс шараларын сақтау бойынша берілетін нұсқаулармен таныстыру. Жұмыстың орындалуы туралы есеп беру құжаттары. Техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу және оны рәсімдеудің реті.
Өндірістік сызуларды оқу және құру; маниналар мен жабдықты реттеуге, жөндеуге және қызмет көрсетуге дайындау. Құрастыру-жинау жұмысы. Техника қауіпсіздігі.
Кәсіпорнындағы маниналар мен жабдықты, материалдар мен дайындамаларды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынау және пайдалануға тапсыру.
Кәсіпорнындағы жұмысшылардың және қабылданып істелетін жұмыстың құрамы. Жұмыс өндіруші шебердің құқықтары мен міндеттерін зерттеу. Бригада ішінде еңбекті ұйымдастыру, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеу процесімен таныстыру.машиналар мен жабдықты жөндеу және реттеу жұмысына дайындау. Дайындық жұмыстары. Жөндеу жұмысының сапасын қадағалау. Пайдалануға беру үшін сынақтан өткізу. Тәжірибе бойынша жүргізілген күнделікті, есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- өндірістегі техника қауіпсіздігі және өрттен қорғау бойынша нұсқаулар;
- технологиялық жабдықтар реттеушісінің және техник- механиктің, электромеханиктің, жұмыс жүргізуші шебердің құқықтары және міндеттері туралы қағидалар;
- бригада ішіндегі жұмысты ұйымдастырудың, жұмысты орындау бойынша есептік құжаттарды құрастырудың, техникалық құжаттарды өңдеудің және тіркеудің, жұмысшылардың және инженер-техник қызметкерлерінің еңбек ақысын есептеудің әдістері мен тәсілдері;
- технологиялық машиналар мен жабдықтардың қолданылуы және жұмыс істеу әрекеті, техникалық қызмет көрсету, реттеу және жөндеу тәсілдері;
Дағдылар:
- жұмысты орындау бойынша есеп беру құжаттарын толтыру және құрастыру;
- техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу;
- технологиялық машиналар мен жабдықтардың және олардың жеке бұйымдарының ақауларын табу, сызбалары мен нобайларын құру, жөндеуге дайындау;
- реттеу және жөндеу жұмыстары кезінде өлшеу аспаптарын, механизмдерін және құрылғыларды қолдану, сынақ жүргізу, сапасын қадағалау және пайдалануға тапсыру.
БҚ 1–8 112001 2
КҚ 2.1.1-2.1.8
112002 2
КҚ 2.2.1 - 2.2.7
112003 2
КҚ 2.3.1- 2.3.8
Пәндер циклдары және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін;
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды;

БК 1,2,5,7
СЭД 05
Основы права
Право: понятия, системы, источники. Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права. Судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1,2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы. Документация трудовых отношений. Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- основ делопроизводства;
- служебной документации;
- профессиональных терминов;
- служебного этикета;
Умения:
- вести делопроизводство;
- оформлять, хранить и сдачи дел в архив;
совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
БК 1,2,6
ОПД 02
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правила и приемы черчения;
- основные методы разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
- методы решения графических задач;
Умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.

БҚ 1,2,5,7
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дерек-көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылай декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 1,2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
- іс-қағаздарын жүргізу негіздері;
- қызметтік құжаттар;
- кәсіптік терминдер;
- қызметтік этикет;
Іскерліктер:
- іс-қағаздарын жүргізу;
- істі безендіру, сақтау, мұрағатқа тапсыру;
кәсіптік бағыттағы мәтінді, іскерлік құжаттарды өңдеу және жетілдіру.
БК 1,2,6
ЖКП 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер катергориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
Білімдер:
- сызудың тәсілдері мен ережелері;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды оқудың, рәсімдеудің және құрастырудың негізгі әдістері;
- графикалық тапсырмаларды шешудің әдістерін;
Іскерліктер:
- нобайлары және көшірмелері арқылы бұйымдардың, жалпы көріністің сызбаларын, орындау;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеу үшін қолданбалы бағдармалар пакеттерiн қолдану;

3.5.12.
3.5.14.
ОПД 04
Материаловедение
Области применения материалов; конструкционные материалы, их свойства и применение; основные сведения о производстве черных и цветных металлов и сплавов; сплавы железа с углеродом; углеродистые стали, чугуны, легированные стали, твердые сплавы; сплавы цветных металлов; литейное производство; основы термической обработки металлов; поверхностное упрочнение стали; восстановление и упрочнение деталей наплавкой; коррозия металлов и меры борьбы с ней; физико-химические свойства и строение пластмасс.
Знания:
- физико-химические основы материаловедения;
- строение и свойства материалов;
Умения:
- измерять параметры и свойства материалов;
- проверять способы испытания металлов;
- производить обработку металлов давлением: прокатку, прессование, волочение, ковку и штамповку;
- выполнять сварку, резку и пайку металлов;
- преобразовывать энергосберегающие технологии при получении и обработке металлов.
1120043
ПК

3.5.12.
3.5.14.
ЖКП 04
Материалтану
Материалдардың қолданылу аумақтары; құрылымдық материалдар, олардың қасиеттері мен қолданылуы; қара және түсті металдар мен қорытпалардың өндірісі жөнінде негізгі мәліметтер; темірдің көміртегімен қорытпалары; көміртекті болаттар, шойындар, легирленген болаттар, қатты қорытпалар; түсті металдар қорытпалары; құйма өндірісі; металдарды термиялық өңдеу негіздері; болатты беттік беріктендіру; бөлшектерді балқытып қаптастыру (наплавка) арқылы қалпына келтіру және беріктендіру; металдар коррозиясы және онымен күрес шаралары; пластмассаның физикалық-химиялық қасиеттері мен құрылымы;
Білімдер:
- материалтанудың физикалық-химиялық негіздерін;
- материалдардың құрылысы мен қасиеттерін;
Іскерліктер:
- материалдардың параметрлері мен қасиеттерін өлшеу;
- металдарды сынау тәсілдерін тексеру;
- металдарды қысыммен өңдеу: илемдеу (прокатка), баспақтау(престеу), сымдау (волочение), соғу (ковка) және қалыптау(штамповка) жұмыстарын жүргізу;
- металдарды Дәнекерлеу, кесу, дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- металдарды алу мен өңдеу кезінде энергияны сақтау технологиясын түрлендіру.
1120043 КҚ

3.4.7.
3.4.10.
3.4.16.
112005 3
ПК
3.5.6.
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; показатели качества и методы их оценки; основы сертификации; термины и определения; закон РК "О сертификации"; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и средства измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам

3.4.7.
3.4.10.
3.4.16.
112005 3
КҚ
3.5.6.
ЖКП 05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;

1120043
ПК
3.4.4.
3.4.8.
3.4.10.
112005 3
ПК
3.5.3.
3.5.4.
3.5.12.
ОПД 06
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия (организации), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана;
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК 4,5,7
1120043
ПК
3.4.12.
3.4.13.

112004 3
КҚ 3.4.4. 3.4.8.
3.4.10.
112005 3
КҚ
3.5.3.
3.5.4.
3.5.12..
ЖКП 06
Сала экономикасы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері; өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы; негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның қаражаты және мүлігі; негiзгi және айналымдағы қаражаттар; еңбек ресурстары; еңбекті ұйымдастыру, мөлшерлеу және еңбекақы; ұйымның маркетингтік қызметi; өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты; өндiрiс шығыны және өнiмнiң өзiндiк құны, қызметтер; баға белгiлеу; ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы; өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патенттану, ойлап тапқыштық; инновациялық және инвестициялық саясат; ұйымның сыртқы экономикалық қызметi; бизнес-жоспар; негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдарын;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстарын және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерiн;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмін және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формаларын;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесiн;
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiн негiзгi техникалы-экономикалық көрсеткiштерi қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығаруды;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдауды;
БҚ 4,5,7
112004 3
КҚ
3.4.12.
3.4.13.

3.415.
3.4.18.
112005 3
ПК
3.5.10.
ОПД 07
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме;
БК 8

3.415.
3.4.18.
112005 3
КҚ
3.5.10.
ЖКП 07
Еңбек қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша Білімдерді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БК 8

1120043
ПК
3.4.15.
112005 3
ПК
3.5.14.
ОПД 08
Электротехника и электроника
Электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагниты; электрические измерения; передача и распределение электрической энергии. Электронные приборы: электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов;
Умения:
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей

112004 3
КҚ
3.4.15.
112005 3
К
3.5.14.
ЖКП 08
Электртехника және электроника
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагн; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берілісі және үлестірімі; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар;
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік тоқтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды;

1120043
ПК
3.4.14.
3.4.18.
112005 3
ПК
3.5.1.
3.5.2.
3.5.4.
3.5.6.
3.5.7.
3.5.8.
3.5.9.
ОПД 09
Гидромеханика
Гидростатика, гидростатическое давление, гидростатическое давление на дно и боковые стенки сосудов; законы гидростатики и основные свойства гидростатического давления; гидростатические машины; гидравлические аккумуляторы; гидродинамика; установившееся и неустановившееся движение жидкости; уравнение неразрывности; расходомер Вентури; инжекторные устройства, смесители жидкостей; элемент "сопло–заслонка", изменения давления в междроссельной камере в зависимости от расстояния заслонки от сопла, характеристика элемента, использование элемента типа "сопло–заслонка" в средствах гидропневмоавтоматики; гидравлический удар в трубопроводах, способы защиты гидроприводов от гидроударов; гидротаран, принцип работы, расчет подачи жидкости гидротараном; сифон, принцип работы сифона, расчет сифона; гидравлические насосы и моторы объемного типа, определение; классификация объемных насосов и моторов; назначение, устройство и принцип работы насосов и моторов: пластинчатого, шестеренчатого, радиально-поршневого, аксиально-поршневого типа.
Знания:
- составные части гидромеханики;
- классифицировать рабочую жидкость гидравлических приводов изделий, физические свойства рабочих жидкостей;
- виды давлений, приборы для измерения давлений;
уравнение Д.И.Бернулли;
- основные характеристики гидромашин;
- область применения гидропередачи, гидропривода, назначение;
Умения:
- измерять режимы движения жидкостей;
- подсчитывать потери напора при движении жидкостей по трубам;
- вести расчет линейных и местных потерь напора;
- проверять истечение жидкостей через отверстия при постоянном напоре;
- устанавливать насадки;
- проверять истечение жидкостей через отверстия и насадки при переменном напоре;
- следить за истечением под уровень, взаимодействие потока жидкостей с твердой преградой, вести расчет сил воздействия струи жидкости на преграду;
- проверять гидравлические насосы и моторы гидродинамического типа, принцип работы лопастных гидромашин;
- осуществлять контроль за гидродинамической передачей, разделенной и неразделенной гидродинамической передачей;
- проверять принцип работы гидродинамических муфт;
- проверять принцип работы гидротрансформаторов.
112004 3
ПК
3.4.1.
ПК 3.4.9.
ПК
3.4.14.

1120043
КҚ
3.4.14.
3.4.18.
112005 3
КҚ
3.5.1.
3.5.2.
3.5.4.
3.5.6.
3.5.7.
3.5.8.
3.5.9.
ЖКП 09
Гидромеханика
Гидростатика, гидростатикалық қысым, ыдыстардың түбіне және бүйір қабырғаларына түсетін гидростатикалық қысым; гидростатика заңдары және гидростатикалық қысымның негізгі қасиеттері; гидростатикалық машиналар; гидравликалық аккумуляторлар; гидродинамика; сұйықтықтың қалыптасқан және қалыптаспаған қозғалысы; үзілмеушілік теңдеуі; Вентури шығынөлшегіші; сұйықтықты араластырғыштар, инжекторлық құрылғылар; "шүмек-жапқыш" элементі, шүмектің жапқыштан қашықтығына байланысты дроссельаралық камерадағы қысымның өзгерістері, элементтің сипаттамасы, "шүмек-жапқыш" типті элементті гидропневмоавтоматика құралдарында пайдалану; құбырлардағы гидравликалық соққы, гидрожетектердің гидросоққыдан қорғаныс тәсілдері; гидротаран, жұмыс істеу принципі, сұйықтықтың гидротаранмен берілуін есептеу; сифон, сифонның жұмыс істеу принципі, сифонның есептелуі; көлемді типті гидравликалық сораптар мен моторлар, анықтамасы; көлемді сораптар мен моторлардың топтастырылуы; пластиналық, шестернялық, радиальды-поршеньдік, аксиальды-поршеньдік типті сораптар мен моторлардың міндеттері, құрылымы және жұмыс істеу принципі.
Білімдер:
- гидромеханиканың құрамдас бөлімдерін;
- бұйымдардың гидравликалық жетектерінің жұмыс сұйықтығын топтастыруды, жұмыс сұйықтықтарының физикалық қасиеттерін;
- қысым түрлерін, қысымды өлшеуге арналған аспаптарды, Д.И.Бернулли теңдеуін;
- гидромашиналардың негізгі сипаттамаларын;
- гидроберілістің, гидрожетектің қолданылу аумағын, міндеттерін
Іскерліктер:
- сұйықтықтардың қозғалыс режимін өлшеу;
- сұйықтықтардың құбыр бойымен қозғалысы кезіндегі арын шығынын есептеу;
- арынның сызықтық және жергілікті шығындарын есептеуді жүргізу;
-сұйықтықтардың тұрақты арын кезінде саңылау арқылы ағуын тексеру;
- қондырмаларды орналастыру;
- сұйықтықтардың айнымалы арын кезінде саңылаулар және қондырмалар арқылы ағуын тексеру;
- деңгей астына ағуды қадағалау, сұйықтық тасқынының қатты тосқауылмен өзара әсері, сұйықтық ағысының тосқауылға әсер күшіне есептеу жүргізу;
- гидродинамикалық типті гидравликалық сораптар мен маторлады, қалақты гидромашиналардың жұмыс приципін тексеру;
- гидродинамикалық берілісті, бөліген және бөлінбеген гидродинамикалық берілісті бақылауды жүзеге асыру;
- гидродинамикалық муфталардың жұмыс принципін тексеру;
- гидро трансформаторлардың жұмыс принципін тексеру;
112004 3
КҚ3.4.1.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.14.

ПК 3.4.15.
ПК 3.4.18.
112005 3
3.5.1.
3.5.9.
ОПД 10
Технология обработки материалов
Классификация способов получения заготовок; процесс механической обработки деталей, точность механической обработки, качество поверхностей деталей; выбор баз при обработке заготовок; припуски на механическую обработку; электрофизические и электрохимические методы обработки поверхностей деталей, оборудование и инструмент для электрофизических и электрохимических методов; лазерные и плазменные обработки деталей гидравлических и пневматических машин, оборудование и инструмент для лазерной и плазменной обработки; сварка, технологические процессы сварки, оборудование и инструмент для сварочных работ; лужение деталей, технологический процесс лужения, материалы, оборудование и инструмент.
Знания:
- принцип производственного процесса и его организацию в машиностроении;
- способы технологической подготовки производства;
- способы обработки материалов (точение, строгание, долбление, сверление, зенкерование, зенкование, хонингование, развертывание, фрезерование, резьбонарезание, шлифование, доводка);
Умения:
- эксплуатировать металлообрабатывающие станки и инструмент;
- выполнять технологический процесс резания, геометрические параметры резания материалов и использовать режущий инструмент;
- выбирать режимы резания;
- выбирать конструктивные размеры стандартного инструмента, производить расчет на прочность инструмента;
- соединять детали пайкой и склеиванием, используя технологический процесс обработки поверхностей, оборудования.

КҚ 3.4.15.
КҚ 3.4.18.
112005 3
3.5.1.
3.5.9.
ЖКП 10
Материалдарды өңдеу технологиясы
Дайындамаларды алу тәсілдерін топтастыру; бөлшектерді механикалық өңдеу үрдісі, механикалық өңдеу дәлдігі, бөлшектер бетінің сапасы; дайындамаларды өңдеу кезінде базаларды дайындау; бөлшектердің беттерін өңдеудің электрфизикалық және электрхимиялық әдістері, гидравликалық және пневматикалық машиналардың бөлшектерінің лазерлік және плазмалық өңдеу, лазерлік және плазмалық өңдеуге арналған жабдықтар мен аспаптар; Дәнекерлеу, Дәнекерлеудің технологиялық үрдістері, Дәнекерлеу жұмыстарына арналған жабдықтар мен аспаптар; бөлшектерді қалайылау, қалайылаудың технологиялық үрдісі, материалдары, жабдықтары мен аспаптары.
Білімдер:
- өндіріс үрдісінің принципі және оның машинажасудағы ұйымдастырылуын;
- өндірісті технологиялық дайындау тәсілдерін;
- материалдарды өңдеу (қайрау, сүргілеу, қашау, бұрғылау, үңгілеу (зенкерлеу), үңгіштеу (зенкование), хонингілеу, жону, бұранда кесу, шлифтеу) тәсілдерін;
Іскерліктер:
- металл өңдейтін станоктар мен аспаптарды пайдалану;
- кесудің технологиялық үрдісін, материалдарды кесудің геометриялық параметрлерін орындау және кескіш аспаптарды пайдалану;
- кесу режимдерін таңдау;
- стандартты аспаптардың құрылымдық өлшемін таңдау, аспаптың беріктігіне есептеу жүргізу;
- беттерді, жабдықтарды өңдеудің технологиялық үрдісін пайдалана отырып, бөлшектерді дәнекерлеу және желімдеумен байланыстыру.

112004 3
ПК
3.4.1.
3.4.2.
3.4.9.
3.4.14
Квалификация: 112005 3 - Электромеханик
ОПД 10
Вычислительная техника
Основные сведения об электронно-вычислительной технике; системы счисления, перевод чисел из одной системы счисления в другую, правила недесятичной арифметики, способы представления чисел в разрядной сетке ЭВМ; виды информации и способы представления ее в ЭВМ; логические основы ЭВМ; элементарные логические функции; основы микропроцессорных систем; типовые узлы и устройства вычислительной техники; принципы построения и классификация устройств памяти; организация интерфейсов в вычислительной технике; периферийные устройства вычислительной техники; взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ.
Знания:
- принцип действия, классификацию, характеристики электронно-вычислительной техники;
- таблицы истинности, формулы, основной базис алгебры логики, законы алгебры логики, нормальные и совершенные нормальные формы, минимизацию логических функций;
- архитектуру микропроцессора и ее элементы, систему команд микропроцессора, процедуру выполнения команд, рабочий цикл микропроцессора;
Умения:
- определять оптические приборы вычислительной техники;
- использовать профессиональные пакеты программ;
- характеризовать регистры, дешифраторы, счетчики, сумматоры;
- классифицировать принципы построения устройств памяти.
показатели.
112005 3
ПК
3.5.4.

112004 3
КҚ 3.4.1.
3.4.2.
3.4.9.
3.4.14
Біліктілік: 112005 3 – Электр механигі
ЖКП 10
Есептеу техникасы
Электронды-есептеу техникасы жөнінде негізгі мәліметтер; есептеу жүйесі, сандарды есептеу жүйесінің біреуінен екіншісіне ауыстыру, ондық емес арифметика ережелері, сандарды ЭЕМ-ның разрядты сеткасында ұсыну тәсілдері; ақпарат түрлері және оны ЭЕМ-ларда ұсыну тәсілдері; ЭЕМ-лардың логикалық негіздері; элементарлық логикалық функциялар; микропроцессорлық жүйелер негіздері; есептеу техникасының типтік түйіндері мен құрылымы; есте сақтау құрылғыларын құру принциптері мен топтастырылуы; есептеу техникасында интерфейстерді ұйымдастыру; есептеу техникасының перифериялық құрылғылары; ЭЕМ-лар жұмысында ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыз етілудің өзара әрекеттестігі.
Білімдер:
- электронды-есептегіш техниканың жүріс принципін, топтастырылуын, сипаттамасын;
- ақиқаттылық кестесін, формулаларды, логика алгебрасының негізгі базисін, логика алгебрасының заңдарын, қалыпты және жетілген қалыпты формаларды, логикалық функцияларды минималдауды;
- микропроцессор сәулеті мен оның элементтерін, микропроцессор пәрмендерінің жүйесін, пәрмен орындалуының тәртібін;
Іскерліктер:
- есептеу техникасының оптикалық аспаптарын анықтау;
- бағдарламаның кәсіби пакеттерін пайдалану;
- регистрлерді, дешифраторларды, есептегіштерді, сумматорларды сипаттау;
- еске сақтау құрылғылары құрылысының принциптерін топтастыру.
112005 3
КҚ
3.5.4.

3.5.9.
3.5.12.
ОПД 11
Измерительная техника
Понятие об измерениях и единицах измерения физических величин; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; основные сведения о теплотехнических измерениях; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; автоматизация измерений; измерение температуры, измерение давления, разности давления и разрежения; измерение расхода, количества и уровня жидкости и сыпучих тел; схемы теплотехнического контроля.
Знания:
- основные виды средств измерений и их классификация;
- методы измерений;
- принцип действия и устройство приборов теплотехнического контроля;
Умения:
- использовать приборы формирования стандартных измерительных сигналов;
- определить причину влияния измерительных приборов на точность измерений;
- производить измерение состава газов, воды, пара;
- проводить специальные измерения.

3.5.9.
3.5.12.
ЖКП 11
Өлшеу техникасы
Физикалық шамаларды өлшеу және өлшеу бірліктері жөніндегі ұғым; өлшеу құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; өлшеу қателіктері; жылутехникалық өлшеу жөніндегі негізгі мәліметтер; өлшеу түрлендіргіштері және қашықтықтан беріліс схемалары; өлшеуді автоматтандыру; температураны өлшеу, қысымды, қысым айырымы мен сиретуді өлшеу; сұйықтық пен сусымалы денелердің шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; жылутехникалық бақылау схемалары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі түрлері мен олардың топтастырылуын;
- өлшеу әдістерін;
- жылутехникалық бақылау аспаптарының жұмыс принципі мен құрылымын;
Іскерліктер:
- стандартты өлшеу сигналдарын қалыптастыру аспаптарын пайдалану;
- өлшеу аспаптарының өлшеу дәлдігіне әсер ету себебін анықтау;
- газ, су, бу құрамын өлшеуді жүргізу;
- арнайы өлшеу жүргізу.

112005 3
ПК
3.5.3.
3.5.4.
3.5.12.
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 112004 3 – Техник-механик
СД 01
Элементы гидравлических приводов
Понятие: объемный гидравлический насос, объемный гидравлический мотор; эксплуатация и техническое обслуживание насосов и моторов; гидропередачи типа УРС, назначение, устройство, и принцип работы; силовые гидравлические цилиндры возвратно-поступательного типа, классификация, устройства, принцип работы, расчеты тяговых усилий и скоростных параметров; тормозные (демпферные) устройства гидроцилиндров и их расчет, обоснование выбора гидроцилиндров по их исполнению; эксплуатация силовых гидроцилиндров; мембранные силовые гидроцилиндры, устройство и расчет тяговых усилий, область применения; неполноповоротные силовые гидроцилиндры, устройство, принцип работы, расчет скорости угловых перемещений и развиваемых крутящих моментов; эксплуатация и техническое обслуживание насосных станций.
Знания:
- правила эксплуатации и технического обслуживания аккумуляторов;
- классификацию, назначение, устройство и принцип работы направляющей гидравлической аппаратуры;
- назначение, устройство, область применения насосных станций;
- классификацию насосно-аккумуляторных станций;
- эксплуатировать и выполнять техническое обслуживание насосно-аккумуляторных станций;
Умения:
- регулировать гидравлическую аппаратуру;
- применять вспомогательную гидравлическую аппаратуру;
- назвать классификацию объемных гидравлических насосов и моторов;
- производить расчет основных параметров объемных пластинчатых, шестеренчатых, радиально- поршневых, аксиально-поршневых, кулачковых насосов и моторов;
- эксплуатировать и производить техническое обслуживание гидроцилиндров.
1120043
ПК
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.14.
3.4.15.
СД 02
Элементы пневматических приводов
Общие понятия, области применения, условия эксплуатации, классификация пневмоприводов, структурная и принципиальная схема пневмопривода; пнемоаппаратура высокого давления; пневмораспределители, пневмодроссели, пневмоклапаны; глушители шума; логические элементы высокого давления; ручное, полуавтоматическое и автоматическое управление работой пневмоцилиндра; синтез систем управления двумя и более пневмоцилиндрами по циклограммам работы технологического оборудования.
Знания:
- законы термодинамики;
- классификацию компрессоров, устройство, принцип работы, индикаторная диаграмма компрессора;
Умения:
- преобразовывать термодинамические процессы и уравнения;
- определить источники производства сжатого газа - компрессоры;
- использовать по назначению аппаратуры блока подготовки воздуха;
- обрабатывать пневматические двигатели возвратно-поступательного типа и роторные пневмодвигатели;
- проводить расчеты параметров пневмооборудования;
- производить техническую эксплуатацию и обслуживать пневмоэлементы.
112004 3
ПК
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.14.
3.4.15.
3.4.19.
СД 03
Средства контроля технической диагностики и обслуживания гидросистем
Диагностические устройства для поиска неисправностей и определения текущего технического состояния агрегатов и узлов гидроприводов; контрольно-измерительные приборы, стенды для испытания и снятия характеристик с насосов, гидромоторов, гидрооборудования; для диагностики гидроприводов мобильных машин.
Знания:
- элементы сопряжения, гидротестер;
- диагностические средства: течеискатели, виброакустические устройства;
Умения:
- регулировать прибор с пропорциональным электрическим выходом, реле давления, расходомеры, вискозиметры, тахометры, стробоскопы, индикаторы давления, датчик-реле температуры, динамометры, шумомеры.
1120043
ПК
3.4.3.
3.4.4.
3.4.14.
СД 04
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация гидравлических и пневматических устройств и систем
Основы технического обслуживания гидравлических и пневматических машин, устройств и систем; основные нормативные документы, термины и определения по техническому обслуживанию гидравлических и пневматических приводов; требования к техническому состоянию гидравлических агрегатов и пневматических устройств; типовые технологические процессы ремонта деталей гидравлических и пневматических машин, агрегатов и аппаратуры; применение математических методов и вычислительной техники в техническом нормировании; охрана труда, техника безопасности и охрана окружающей среды при эксплуатации гидравлических и пневматических приводов.
Знания:
- технологическое и диагностическое оборудование и инструмент для технического обслуживания гидравлических и пневматических машин, гидропневмооборудования и гидропневмоприводов изделий;
- планово-предупредительную систему технического обслуживания и ремонта;
- общий технологический процесс ремонта гидравлических и пневматических машин, агрегатов, аппаратуры;
Умения:
- контролировать качество технического обслуживания гидравлических и пневматических машин, гидропневмооборудования и средств гидропневмоавтоматики;
- планировать техническое обслуживание;
- располагать нормативно-распорядительной документацией по организации технического обслуживания;
- вести технологическую документацию;
- соблюдать технические условия на приемку агрегата и узла в ремонт, порядок выдачи отремонтированных машин, агрегатов и аппаратуры;
- выбирать рациональные способы ремонта и изготовления типовых деталей и его экономическая эффективность.
1120043
ПК
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.11.
3.4.13.
3.4.19.
СД 05
Объемные гидравлические и пневматические приводы
Общие понятия, определения, схема преобразования энергии, структурный состав; мобильные гидравлические системы; составные части гидравлической системы; структура гидравлической системы и схемы соединений; последовательность действий при решении задач управления; энергосбережение гидравлической системы; работа, мощность и КПД объемных гидромашин; потери энергии в трубопроводах гидросистем; объемные приводы дискретного действия; типовые гидроприводы стационарных и мобильных машин.
Пневмопривод, общие понятия и определения; структурная и принципиальная схемы пневмопривода; классификация пневматических приводов; пневмоприводы поступательного, вращательного, неполноповоротного перемещения.
Пневмоавтоматики.
Знания:
- символические обозначения элементов гидропривода;
- классификацию объемных гидроприводов и область применения;
- принцип работы стационарных гидравлических систем;
- системы управления пневмоприводами;
- типовые пневмоприводы.
Умения:
- составлять принципиальные схемы гидропривода;
- выбирать способы регулирования скорости гидропривода;
- диагностировать двухпозиционные приводы с релейным управлением;
- анализировать следящие гидроприводы с дроссельным управлением;
- использовать автоматизированные и следящие гидроприводы с машинным управлением;
- диагностировать пневмосистемы металлорежущих станков, промышленных роботов, транспортных систем;
- регулировать позиционные и следящие пневмоприводы;
- соблюдать технику безопасности при эксплуатации пневмоприводов.
1120043
ПК
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.14.
3.4.15.
3.4.19.
СД 06
Гидропневмоавтоматика
Назначение и классификация гидроусилителей, структурная схема гидропривода следящего типа; особенности эксплуатации и технического обслуживания гидропневмоавтоматики; система элементов промышленной пневмоавтоматики (УСЭППА), назначение элементов, функции выполняющие элементами в логических системах управления; струйные гидроусилители; следящие струйные усилители пропорционального действия; система струйных модулей, область применения, экономические аспекты внедрения в промышленность струйной пневмоавтоматики.
Знания:
- элементы гидроусилителей;
- принцип работы гидроусилителей типа "сопло–заслонка", типовые схемы систем типа сопло-заслонка;
- принцип работы двух и трехкаскадных усилителей типа "сопло–заслонка";
Умения:
- распределители следящих приводов;
- регулировать крутящий момент гидроусилителя;
- составлять типовые схемы автоматизации производственных процессов с использованием гидропневмоавтоматики.
1120043
ПК
3.4.4.
3.4.5.

112005 3
КҚ
3.5.3.
3.5.4.
3.5.12.
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 112004 3 – Техник-механик
АП 01
Гидравликалық жетектердің элементтері
Ұғымы: көлемді гидравликалық сорап, көлемді гидравликалық мотор; сораптар мен моторларды пайдалану және техникалық күту; УРС типті гидроберілістер, міндеті, құрылымы және жұмыс принципі; қайтару-түсу типті күш беретін гидравликалық цилиндрлер, топтастырылуы, құрылымы, жұмыс принципі, тарту күштері мен шапшаңдық параметрлерінің есептеуі; гидроцилиндрлердің тежегіштік (демпферлік) құрылымы және оларды есептеу, гидроцилиндрлерді олардың орындалуы бойынша таңдауды негіздеу; күш беретін гидроцилиндрлерді пайдалану; мембраналық күш беретін гидроцилиндрлер, тарту күштерінің құрылымы мен есебі, қолданылу аумағы; толық бұрылмайтын күш беретін гидроцилиндрлер, құрылымы, жұмыс принципі, бұрыштық орын ауыстыру жылдамдығы мен дамытылатын айналдыру моменттерін есептеу; сорап станцияларын пайдалану және техникалық күту.
Білімдер:
- аккумуляторларды пайдалану мен техникалық күту ережелерін;
- бағыттайтын гидравликалық аппаратураның топтастырылуын, міндеттерін, құрылымын және жұмыс принципін;
- сорап станцияларының міндеттерін, құрылымын, қолданылу аумағын;
- сорапты-аккумулятор станцияларының топтастырылуын;
- сорапты-аккумулятор станцияларын пайдалану мен техникалық күту жұмыстарын орындауды;
Іскерліктер:
- гидравликалық аппаратураны реттеу;
- қосалқы гидравликалық аппаратураны қолдану;
- көлемді гидравликалық сораптар мен моторлардың топтастырылуын атау;
- көлемді пластиналы, шестернялы, радиальды-поршеньдік, аксиальды-поршеньдік, жұдырықшалы сораптар мен моторлардың негізгі параметрлерін есептеуді жүргізу;
- гидроцилиндрлерді пайдалану мен техникалық күту жұмыстарын жүргізу.
1120043
КҚ
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.14.
3.4.15.
АП 02
Пневматикалық жетектердің элементтері
Жалпы ұғымы, қолданылу аумақтары, пайдаланылу шарттары, пневможетектерді топтастыру, пневможетектің құрылымдық және принципиальды схемасы; жоғары қысымды пневмоаппаратура; пневмобөліптаратқыштар, пневмодроссельдер, пневмоклапандар; шуды тұншықтырғыштар; жоғары қысымның логикалық элементтері; пневмоцилиндр жұмысын қолмен, жартылай автоматты және автоматты басқару; технологиялық жабдықтар жұмысын циклограммалар бойынша екі не одан да көп пневмоцилиндрлер мен басқару жүйесінің синтезі.
Білімдер:
- термодинамика заңдарын;
- компрессорлардың топтастырылуын, құрылымын, жұмыс принципін, компрессордың индикаторлық диаграммасын;
Іскерліктер:
- термодинамикалық үрдістер мен теңдеулерді түрлендіру;
- сығылған газ өндірісінің көзі – компрессорды анықтау;
- ауаны дайындау блогының аппаратураларын өз орнымен пайдалану
- кері қайту-ілгерілемелі типті пневматикалық қозғалтқыштар мен роторлық пневмоқозғалтқыштарды өңдеу;
- пневматикалық жабдықтардың параметрлерінің есебін жүргізу;
- пневмоэлементтерді техникалық күту мен пайдалану жұмыстарын жүргізу.
112004 3
КҚ
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.14.
3.4.15.
3.4.19.
АП 03
Гидрожүйелерді техникалық болжауды бақылау құралдары және қызмет көрсету
Гидрожетектердің агрегаттары мен түйіндерінің ақауларын іздеу және ағымдағы техникалық күйін анықтауға арналған диагностикалық құрылғылар; сораптарды, гидромоторларды, гидрожабдықтарды сынау және сипаттамаларын алуға арналған, мобильдік машиналардың гидрожетектерін диагностикалауға арналған стенділер, бақылау-өлшеу аспаптары.
Білімдер:
- түйісу элементтерін, гидротестерді;
- диагностикалық құралдарды: ағысіздеушілерді, дірілакустикалық құрылғыларды;
Іскерліктер:
- пропорционал электр шығысты аспаптарды қысым релесін, шығынөлшегіштерді, вискозиметрлерді, тахометрлерді, стробоскоптарды, қысым индикаторларын, температураның датчик-релесін, динамометрлерді, шуөлшегіштерді реттеу.
1120043
КҚ
3.4.3.
3.4.4.
3.4.14.
АП 04
Гидравликалық және пневматикалық қондырғыларға және жүйелерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Гидравликалық және пневматикалық машиналарды, құрылғылар мен жүйелерді техникалық күту негіздері; гидравликалық және пневматикалық жетектерді техникалық күту бойынша негізгі нормативтік құжаттар, терминдер және анықтамалар; гидравликалық агрегаттар мен пневматикалық құрылғылардың техникалық күйіне қойылатын талаптар; гидравликалық және пневматикалық машиналардың, агрегаттар мен аппаратураның бөлшектерін жөндеудің типтік технологиялық үрдістері; техникалық нормалауда математикалық әдістер мен есептеу техникасын қолдану; гидравликалық және пневматикалық жетектерді пайдалану кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық машиналарды, гидропневмо жабдықтарды және бұйымдардың гидропневможетектерін техникалық күтуге арналған технологиялық және диагностикалық жабдықтар мен аспаптарды;
- техникалық күту мен жөндеудің жоспарлы-ескерту жүйесін;
- гидравликалық және пневматикалық машиналарды, агрегаттарды, аппаратураны жөндеудің жалпы технологиялық үрдісін;
Іскерліктер:
- гидравликалық және пневматикалық машиналарды, гидропневможабдықтарды және гидропневмоавтоматиканы техникалық күтудің сапасын бақылау;
- техникалық күтуді жоспарлау;
- техникалық күтуді ұйымдастыру бойынша нормативтік-реттеу құжаттарын пайдалана білу;
- технологиялық құжаттарды жүргізу;
- агрегат пен түйіндерді жөндеуге қабылдаудың техникалық шарттарын, жөнделген машиналардың, агрегаттар мен аппаратураның берілу тәртібін сақтау;
- типті бөлшектерді жөндеу мен дайындаудың тиімді тәсілдерін таңдау және оның экономикалық тиімділігі.
1120043
КҚ
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.11. – 3.4.13.3.4.19.
1120053
КҚ
3.5.1.
3.5.13.
АП 05
Көлемді гидравликалық пен пневматикалық жетектер
Жалпы ұғымдар, анықтамалар, энергияның түрлену схемасы, құрылымдық құрамы; мобильдік гидравликалық жүйелер; гидравликалық жүйелердің құрамдас бөлімдері; гидравликалық жүйе мен байланыстар схемасының құрылымы; басқару міндеттерін шешу кезіндегі әрекеттердің бір ізділігі; гидравликалық жүйенің энергияны сақтауы; көлемді гидромашиналардың жұмысы, қуаты және ПӘК; гидрожүйелердің құбырларындағы энергия шығындары; дискретті әрекеттің көлемді жетектері; стационарлық және мобильдік машиналардың типтік гидрожетектері.
Пневможетек, жалпы ұғымдары мен анықтамалары; пневможетектің құрылымдық және принципиальдық схемалары; пневматикалық жетектерді топтастыру; ілгерілемелі, айналмалы, толық бұрылмай орын ауыстыратын пневможетектер.
Білімдер:
- гидрожетек элементтерінің символдық белгіленуін;
- көлемді гидрожетектерді топтастыру мен қолданылу аумағын;
- стационарлық гидравликалық жүйелер жұмысының принципін;
- пневможетектерді басқару жүйесін;
- типтік пневможетектерді;
Іскерліктер:
- гидрожетектің принципиальдық схемасын құрастыру;
- гидрожетек жылдамдығын реттеудің тәсілдерін таңдау;
- релемен басқарылатын екіпозициялы жетектерді диагностау;
- дроссельмен басқарылатын қадағалаушы гидрожетектерді талдау (анализдеу);
- автоматтандырылған және машинамен басқарылатын қадағалаушы гидрожетектерді пайдалану;
- металкескіш станоктардың, өнеркәсіптік роботтардың, көліктік жүйелердің пневможүйелерін диагностау;
- позициялық және қадағалаушы пневможетектерді реттеу;
- пневможетектерді пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау;
1120043
КҚ
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.14.
3.4.15.
3.4.19.
АП 06
Гидропневмоавтоматика
Гидрокүшейткіштердің міндеттері мен топтастырылуы, қадағалаушы типті гидрожетектің құрылымдық схемасы; гидропневмоавтоматиканы пайдалану мен техникалық күтудің ерекшеліктері; өнеркәсіптік пневмоавтоматика элементтерінің жүйесі, элементтердің міндеті, басқарудың логикалық жүйелеріндегі элементтер орындайтын қызметтер; ағысты (шапшып ағатын) гидрокүшейткіштер; пропорционалды әрекеттегі қадағалаушы ағысты күшейткіштер; ағысты (шапшып ағатын) модульдер жүйесі, қолданылу аумағы, өнеркәсіпке ағысты пневмоавтоматиканы енгізудің экономикалық аспектілері.
Білімдер:
- гидрокүшейткіштер элементтерін;
- "шүмек-жапқыш" типті гидрокүшейткіштердің жұмыс принципін, "шүмек-жапқыш" типті жүйелердің типтік схемаларын;
- "шүмек-жапқыш" типті екі және үш каскадты күшейткіштердің жұмыс принципін;
Іскерліктер:
- қадағалаушы жетектердің бөліп таратқыштары;
- гидрокүшейткіштің айналдыру моментін реттеу;
- гидропневмо автоматиканы пайдалана отырып, өндірістік үрдістерді автоматтандырудың типтік схемаларын құрастыру.
112004 3
КҚ
3.4.4.
3.4.5.

3.4.7.
3.4.8.
3.4.12.
Квалификация: 112005 3 – Электромеханик
СД 01
Системы и средства механизации и автоматизации
Понятие о технологических процессах и применении средств механизации и автоматизации по видам технологических процессов; общие сведения о средствах механизации, место средств механизации в технологическом процессе; применение средств механизации в области профессиональной деятельности; типовые элементы, узлы средств механизации, их эксплуатационные характеристики; системы автоматического управления; элементная база: датчики, измерительные схемы, усилительные устройства, исполнительные механизмы; динамические характеристики элементов и систем; определение кривой процесса регулирования в линейных системах, устойчивость и качество линейных систем; дискретные системы; нелинейные системы; основные функциональные модули систем управления; алгоритмы управления; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микроЭВМ для управления технологическим оборудованием; системы и средства механизации и автоматизации в области профессиональной деятельности.
Знания:
- основы автоматического управления;
- типовые технологии, объекты, явления и процессы в конкретной области профессиональной деятельности;
- место средств механизации в технологическом процессе; - виды, принципы действия, назначение и области применения средств механизации;
- типовые элементы, узлы средств механизации, их эксплуатационные характеристики;
- элементную базу, характеристики, основные функциональные модули систем автоматического управления;
- алгоритмы управления;
Умения:
- составлять схемы механизации и автоматизации;
- оформлять соответствующую технологическую документацию;
- обеспечивать эффективную эксплуатацию средств механизации и автоматизации;

3.4.7.
3.4.8.
3.4.12.
Біліктілігі: 112005 3 – Электр механигі
АП 01
Механикаландыру және автоматтандыру жүйелері мен құралдары
Технологиялық процестің түрлері бойынша механикаландыру және автоматтандыру құралдарын қолдану және технологиялық процестері туралы ұғымдар; технологиялық процестегі механикаландыру құралдары орнын, механикаландыру құралдары жөніндегі жалпы мағлұматтар; кәсіби қызметтің облысында механикаландыру құралдарын қолдану; типтік элементтер, механикаландыру құралының түйіндері және оларды пайдалану сипаттамасы; автоматты басқару жүйелері; элементтік база: көрсеткіштер, өлшеуіш схемалары, күшейткіш құрылғылары, атқарушы механизмдер; элементтер мен жүйелердің динамикалық сипаттамасы; сызықтық жүйелер сапасын және тұрақтылығын, сызықтық жүйенің қисық процестерін реттеуін анықтау; дискреттік жүйелер; сызықсыз жүйелер; басқару жүйесінің негізгі функционалды модулдері; басқару алгоритмдері; технологиялық жабдығын басқаруға арналған микроЭВМ базасындағы басқарушы есептеуіш кешендердің мүмкіншіліктерін қолдану; кәсіптік қызметтің облысындағы механикаландыру және автоматтандыру құралдары мен жүйелері.
Білімдер:
- автоматты басқару негіздерін;
- кәсіби қызметтің нақты облысындағы процестерін және құбылыстарын, объектілерін, типтік технологиясын;
- технологиялық процестегі механикаландыру құралының орнын;
- механикаландыру құралдарын қолдану облысын және тағайындалуын, әрекет ету принципін, түрлерін;
- типтік элементерді, механикаландыру құралының түйіндерін, оларды пайдалану сипаттамасын;
- элементтік базасын, сипаттамасын, автоматты басқару жүйесінің негізгі функционалды модулдерін;
- басқару алгоритмдерін;
Іскерліктер:
- автоматтандыру және механикаландыру схемаларын құрастырады;
- сәйкестенген технологиялық құжатнамаларды рәсімдейді;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді.

112005 3
ПК
3.5.2.
3.5.5.
3.5.7.
3.5.9.
3.5.10.
СД 02
Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт средств механизации и автоматизации
Сущность и содержание технической эксплуатации средств механизации и автоматизации; показатели технического уровня эксплуатации оборудования; нормативная база; техническая документация; классификация оборудования; проблема надежности оборудования; компьютерные системы контроля технического состояния технологического оборудования; сущность, назначение и содержание технического обслуживания и ремонта средств механизации и автоматизации; нормативно-техническая документация; виды технического обслуживания; ремонтная база; организационные формы проведения ремонта; обнаружение и устранение неисправностей электротехнических, электронных и механических устройств технологического оборудования; методы проведения ремонта и общие принципы технологии ремонта; ремонт типовых узлов; основы проектирования технологических процессов технического обслуживания и ремонта средств механизации и автоматизации; компьютерные системы управления обслуживанием и ремонтом средств механизации и автоматизации; ресурсо- и энергосберегающие технологии эксплуатации средств механизации и автоматизации.
Знания:
- показатели технического уровня эксплуатации оборудования;
- назначение и содержание технического обслуживания и ремонта средств механизации и автоматизации;
- методы проведения ремонта и общие принципы технологии ремонта;
- нормативные требования по ремонту, обслуживанию и эксплуатации средств механизации и автоматизации;
Умения:
- выполнять технологические операции по техническому обслуживанию средств механизации и автоматизации;
- осуществлять диагностику состояния и работы средств механизации и автоматизации;
- производить поиск неисправностей и ремонт средств механизации и автоматизации;
- оформлять технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами.

112005 3
КҚ
3.5.2.
3.5.5.
3.5.7.
3.5.9.
3.5.10.
АП 02
Механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу
Механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық пайдалану; жабдықтар пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштері; нормативтік базалар; жабдықтар классификациясы; жабдықтың сенімділік нысаны; технологиялық жабдықтың техникалық күйін тексеретін компьтерлік жүйелер; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күтім жасау және жөндеудің мазмұны, тағайындалуы, мәні; нормативтік-техникалық құжатнамалар; техникалық күтім жасаудың түрлері; жөндеу базалары; жөндеу жүргізудің ұйымдық формалары; технологиялық жабдықтың механикалық және электротехникалық, электрондық құрылғысының ақауларын табу және жою; жөндеу технологиясының жалпы принциптері және жөндеу жүргізудің әдістерін; типтік түйіндерді жөндеу; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күту және жөндеудің технологиялық процестерін жобалау негіздері; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күту мен жөндеуді басқаратын компьютерлік жүйелер; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдаланудың қор үнемдейтін технологиялары.
Білімдер:
- жабдықтар пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштерін;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күтім жасау және жөндеудің мазмұны мен тағайындалуын;
- жөндеу технологиясының жалпы принциптерін және жөндеу жүргізудің әдістерін;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық пайдалану және күту, жөндеу бойынша нормативтік талаптарын;
Іскерліктер:
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарына техникалық күтім жасау бойынша технологиялық операцияларын атқарады;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдары жұмысына және күйіне диагностика жасайды;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын жөндейді және ақауларын іздеп табады;
- әрекеттегі нормативтік құжатнамалармен сәйкестенген технологиялық және басқа да техникалық құжатнамаларды толтырады.

2.1 - 112001 2 – Наладчик зуборезных автоматов и полуавтоматов*
ПК 2.1.1. Обслуживать проверять на точность зуборезные и резьбофрезерные станки.
ПК 2.1.2 Применять режущие инструменты и универсальные и специальные приспособления, контрольно-измерительные инструменты и приборы.
ПК 2.1.3. Преобразовывать технологию металлов в пределах выполняемой работы.
ПК 2.1.4. Детализовать по сборочному чертежу.
ПК 2.1.5. Знать механические свойства металлов.
ПК 2.1.6. Соблюдать элементарные правила подбора шестерен.
ПК 2.1.7. Применять систему допусков и посадок, степеней точности.
ПК 2.1.8. Рассчитывать квалитеты и параметры шероховатости.
2.2 - 112002 2 – Наладчик сварочного и газоплазмореза тельного оборудования*
ПК 2.2.1. Наблюдать за бесперебойной работой автоматов, установок и машин.
ПК 2.2.2. Осуществлять перенос электродного металла на изделие.
ПК 2.2.3. Выполнять чертежи деталей с применением необходимого и достаточного количества видов деталей.
ПК 2.2.4. Применять электронные приборы, сварочную проволоку для сварки углеродных сталей.
ПК 2.2.5.Выполнять соединение деталей различными видами сварки и производить термическую резку металлов.
ПК 2.2.6. Выявлять причины возникновения деформации и напряжения при сварке; применять способы уменьшения и предупреждения деформации при сварке.
ПК 2.2.7. Проверять качество сварки на образцах.
2.3 -112003 2 – Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий*
ПК 2.3.1. Устанавливать технологическую последовательность и режимы механической обработки деталей.
ПК 2.3.2. Подбирать режущий инструмент и приспособления.
ПК 2.3.3. Выполнять установку и смену приспособлений и инструмента и обработку пробных деталей и сдавать их в отдел технического контроля.
ПК 2.3.4. Осуществлять подналадку и регулировать станки в процессе работы и принимать участие в ремонте станков.
ПК 2.3.5. Управлять подъемно-транспортным оборудованием.
ПК 2.3.6. Осуществлять строповку и увязку грузов для подъема, перемещать, устанавливать.
ПК 2.3.7. Выполнять требование к гигиене и охране труда, оказать доврачебную помощь при несчастных случаях.
ПК 2.3.8. Проводить журнал учета простоев станка.
3. Специалист среднего звена
3.1 112004 3 – Техник-механик
ПК 3.4.1. Разрабатывать гидравлическую или пневматическую схему привода изделия с учетом конкретных условий технической эксплуатации.
ПК 3.4.2. Обосновывать, выбирать и классифицировать гидравлические или пневматические аппараты в соответствии с принципиальной схемой.
ПК 3.4.3. Организовывать и проводить техническое обслуживание гидравлических или пневматических систем.

2.1-112001 2 – Тіс кескіш автоматтарды және жартылай автоматтарды реттеуші*
КҚ 2.1.1. Тістікескіш және бұрандажонғылағыш станоктарды техникалық күту, дәлдікке тексеру.
КҚ 2.1.2 Әмбебап және арнайы құрылғыларды, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдану.
КҚ 2.1.3. Металдар технологиясын орындалатын жұмыс шеңберінде түрлендіру.
КҚ 2.1.4. Жинау сызбасы бойынша нақтылау.
КҚ 2.1.5. Металдардың механикалық қасиеттерін білу.
КҚ 2.1.6. Шестерняларды таңдаудың элементарлық ережесін сақтау.
КҚ 2.1.7. Шақтау және отырғызу жүйесін, ділдік дәрежесін қолдану.
КҚ 2.1.8. Кедір–бұдыллықтың квалитеттерін және параметрлерін есептеу.
2.2-112002 2 –Дәнекерлеу және газ-плазма кесетін жабдықтарды реттеуші*
КҚ 2.2.1. Автоматтардың, құрылғылардың және машиналардың үздіксіз жұмысын қадағалау.
КҚ 2.2.2. Электродты металды бұйымға ауыстыруды жүзеге асыру.
КҚ 2.2.3. Бөлшектер түрлерінің қажетті және жеткілікті мөлшерін қолдана отырып, бөлшек сызбаларын орындау.
КҚ 2.2.4. Құрылғылар мен аспаптарды орнату және ауыстыруды орындау.
КҚ 2.2.5. Бөлшектердің қосылысын Дәнекерлеудің әр түрін қолдана отырып орындау.
КҚ 2.2.6. Дәнекерлеу кезінде деформация мен кернеудің пайда болу себептерін анықтау; Дәнекерлеу кезінде деформацияны азайту мен ескерту тәсілдерін қолдану.
КҚ 2.2.7. Дәнекерлеу сапасын үлгілерде тексеру.
2.3-112003 2 – Құрастырылатын автоматтарды, жартылай автоматтарды және автоматты желілерді реттеуші*
КҚ 2.3.1. Бөлшектерді механикалық өңдеудің технологиялық бір ізділігі мен режимін белгілеу.
КҚ 2.3.2. Кескіш аспаптар мен құрылғыларды таңдау.
КҚ 2.3.3. Құрылғылар мен инструменттерді орнату және алмастыру; сыналатын бөлшектерді өңдеуді орындап, оларды техникалық бақылау бөліміне тапсыру.
КҚ 2.3.4. Станоктарды жұмыс үрдісінде дайындауды жүзеге асыру және реттеу; станоктарды жөндеуге қатысу.
КҚ 2.3.5. Көтергіш-көліктік жабдықтарды басқару.
КҚ 2.3.6. Көтеру үшін жүктерді строповкілеу және септестіруді (увязка) жүзеге асыру, орнын ауыстыру, орнату
КҚ 2.3.7. Еңбек гигиенасы мен еңбекті қорғау талаптарын орындау, сәтсіз оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі көмекті көрсету.
КҚ 2.3.8. Станоктардың жұмыссыз тұру есебінің журналын жүргізу.
3 Орта буын маманы
3.1-112004 3 – Техник-механик
КҚ3.4.1. Техникалық пайдаланудың нақты шарттарын есептей отырып, бұйым жетегінің гидравликалық немесе пневматикалық схемасын зерттеп-дайындау.
КҚ3.4.2. Гидравликалық немесе пневматикалық аппараттарды принципиальдық схемаларға сәйкес негіздеу, таңдау және топтастыру.
КҚ3.4.3. Гидравликалық немесе пневматикалық жүйелерге техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу; Техникалық тәртіп сақтауды бақылауды жүзеге асыру.

ПК 3.4.4. Контролировать техническое состояние агрегатов с использованием контрольно-измерительной и диагностической аппаратуры.
ПК 3.4.5. Разрабатывать регламент технического обслуживания гидропневмоприводов.
ПК 3.4.6. Оформлять нормативно-распорядительную документацию, осуществлять ремонт гидроагрегатов, гидронасосов, гидромоторов.
ПК 3.4.7. Определять износ соединений и назначать меры по его устранению.
ПК 3.4.8. Использовать методы и средства нормирования технической нормы времени.
ПК 3.4.9. Рассчитывать режимы обработки и нормирования операций технологических процессов по техническому обслуживанию и ремонту гидропневмомашин и оборудования.
ПК 3.4.10. Выбирать и использовать контрольно-измерительный инструмент и приборы при техническом обслуживании, диагностике и ремонте машин.
ПК 3.4.11. Выбирать технологическое оборудование для технического обслуживания и ремонта гидромашин, гидроприводов и гидрооборудования.
ПК 3.4.12. Проектировать технологические процессы изготовления, восстановления деталей, узлов и агрегатов и ремонта машин.
ПК 3.4.13. Рассчитывать себестоимость технического обслуживания и ремонта гидромашин.
ПК 3.4.14. Использовать средства контроля и технической диагностики для поиска неисправностей и определения текущего состояния агрегатов и узлов гидравлических или пневматических приводов.
ПК 3.4.15. Организовывать и проводить испытания и снятие технических характеристик с агрегатов гидро- и пневмоприводов.
ПК 3.4.16. Организовать восстановление изношенных деталей и проводить ремонт изделия.
ПК 3.4.17.Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию.
ПК 3.4.18.Рассчитывать параметры различных типов гидро- и пневмоприводов, нормативы материальных затрат.
ПК 3.4.19. Организовывать в соответствии с технологией техническое обслуживание и ремонт гидропневмомашин.
3.2 112005 3 – Электромеханик.
ПК 3.5.1. Ремонтировать, производить техническое обслуживание электронных, электрических и электромеханических элементов оборудования.
ПК 3.5.2. Выполнять сборку, проверку, электронных, электрических и электромеханических элементов оборудования.
ПК 3.5.3. Выполнять сборку, проверку, проводить испытание, монтаж, наладку контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и электроавтоматики.
ПК 3.5.4. Применять контрольно-измерительные приборы, средства автоматики и электроавтоматики, системы вычислительной техники.
ПК 3.5.5. Сдавать в эксплуатацию станки и другое оборудование с устройствами программного управления.
ПК 3.5.6. Диагностирование неисправностей электронных блоков и узлов с точностью до сменного блока или типового элемента замены программными средствами или автономными приборами.

КҚ 3.4.4. Бақылау-өлшеу және диагностикалық аппаратураны пайдалана отырып, агрегаттардың техникалық күйін бақылау.
КҚ 3.4.5. Гидравликалық немесе пневматикалық жетектерге техникалық қызмет көрсету регламентін зерттеп дайындау.
КҚ 3.4.6. Нормативтік–реттеу құжаттарын рәсімдеу, гидроагрегаттар, гидросораптар, гидромоторлардың жөндеуін жүзеге асыру.
КҚ 3.4.7. Байланыстардың тозуын анықтау және оны жою бойынша шаралар белгілеу.
КҚ 3.4.8. Уақытты техникалық нормалау әдістері мен құралдарын пайдалану.
КҚ 3.4.9. Гидравликалық және пневматикалық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша технологиялық процестерді өңдеу режимдері мен операцияларды мөлшерлеуді есептеу.
КҚ 3.4.10. Машиналарды техникалық қызмет көрсету, болжау және жөндеу үшін бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын таңдау және пайдалану.
КҚ 3.4.11. Гидромашиналарға, гидрожетектерге және гидрожабдыққа техникалық қызмет көрсету үшін технологиялық жабдықты таңдау.
КҚ 3.4.12. Бөлшектерді қалпына келтіру және машиналарды жинаудың тиімді әдістерін таңдау.
КҚ 3.4.13. Гидромашиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу құнын есептеу.
КҚ 3.4.14. Гидравликалық немесе пневматикалық жетектердің агрегаттары мен тораптарының күйін іздестіру үшін бақылау және техникалық болжау құралдарын пайдалану.
КҚ 3.4.15. Гидро- және пневматикалық жетектері агрегаттарын сынақтан өткізуді және техникалық сипаттамаларын алуды ұйымдастыру және жүргізу.
КҚ 3.4.16. Тозған бөлшектерді қалпына келтіруді және бұйымдарды жөндеуді ұйымдастыру.
КҚ 3.4.17. Жобалау-құрылымдау, технологиялық және басқа техникалық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.4.18. Гидравликалық және пневматикалық жетектердің түрлі типтерінің параметрлерін, материалдық шығындар нормативтерін есептеу.
КҚ 3.4.19. Гидропневмомашиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді технологияға сәйкес ұйымдастыру.
3.2-112005 3 – Электр механигі
КҚ 3.5.1. Жабдықтың электронды, электр және электрмеханикалық элементтеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.5.2. Жабдықтың электронды, электр және электрмеханикалық элементтерін жинау мен тексеру жұмыстарын орындау.
КҚ 3.5.3. Бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматика және электрлік автоматика құралдарын жинау, тексеру, сынақ жүргізу, құрылымдау, үйлестіру жұмыстарын орындау.
КҚ 3.5.4. Бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматика және электрлік автоматика құралдарын,есептеу техникасы жүйелерін қолдану.
КҚ 3.5.5. Станоктар мен бағдарламалық басқару құрылғылары бар басқа жабдықтарды пайдалануға беру.
КҚ 3.5.6. Электронды блоктар мен түйіндердің ақауларын ауысымды блок және типті элементке немесе бағдарламалық құралдармен немесе автономды аспаптармен ауыстыруғадейінгі дәлдікпен болжау.

ПК 3.5.7. Регулировать аналого-цифровые устройства, регулируемые электроприводы, устройства программного управления.
ПК 3.5.8. Ремонтировать электронные, электрические и электромеханические блоки и узлы.
ПК 3.5.9. Вводить программы вручную и контролировать их отработки на системах программного управления.
ПК 3.5.10. Характеризовать конструктивные и электрические особенности электронных устройств и блоков.
ПК 3.5.11. Соблюдать порядок обслуживания оборудования.
ПК 3.5.12. Соблюдать алгоритм электронных устройств их функционирования и взаимосвязь с другими устройствами.
ПК 3.5.13. Ремонтировать и восстанавливать сменные электронные узлы и блоки.
ПК 3.5.14. Соблюдать технические требования, предъявляемые к работоспособности электронных устройств.
Приложение 212
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 608
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
1201011 – Водитель
1201032 – Контролер пассажирского транспорта
1201042 – Контролер технического состояния автотранспортных средств
1201052 – Менеджер автосервиса
1201062 – Электрик по ремонту автомобильного электрооборудования
1201072 – Слесарь по ремонту автомобилей
1201082 – Мастер по ремонту кузовов автотранспортных средств
1201102 – Аккумуляторщик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределе-ние по семестрам*
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины

КҚ 3.5.7. Аналогтық-сандық құрылғыларды, реттелетін электр жетектерін, бағдарламалық басқару құрылғыларын реттеу.
КҚ 3.5.8. Электронды, электр және электрмеханикалық блоктар мен түйіндерді жөндеу.
КҚ3.5.9. Бағдарламаларды қолмен енгізу және олардың жұмыспен өтелуін бағдарламалық басқару жүйелерінде бақылау.
КҚ 3.5.10. Электронды құрылғылар мен блоктардың құрылымдық және электрлік ерекшеліктерін сипаттау
КҚ 3.5.11. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету тәртібін сақтау.
КҚ 3.5.12. Электронды құрылғылар алгоритмін, олардың қызметін және басқа құрылғылар мен өзара байланысын сақтау.
КҚ 3.5.13. Ауыстырылатын электронды түйіндер мен блоктарды жөндеу және қалпына келтіру.
КҚ 3.5.14. Электронды құрылғылардың жұмыс қабілеттілігіне қойылатын техникалық талаптарды сақтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 212-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 608-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні:1200000 – Өндіру, құрамалау, пайдалану және
жөндеу (әр сала бойынша)
Мамандығы:1201000 – Автомобиль көлігіне қызмет көрсету, жөндеу және
пайдалану
Біліктілігі:1201011 – Жүргізуші
1201032 – Жолаушы тасымалдау көлігінің тексерушісі
1201042 – Автокөліктердің техникалық күйін бақылаушы
1201052 – Автосервис менеджері
1201062 – Автокөліктердің электр құрылғыларын жөндеуші
электрик
1201072 – Автокөлікті жөндеу слесарі
1201082 – Автокөліктердің шанағын қалпына келтіруші
шебер
1201102 – Аккумуляторшы
Оқыту нысаны: күндізгі
оқытудың нормативтік мерзімі 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процессінің жоспары
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер

576
ПА. 00
Промежуточная аттестация
8
ИА. 00
Итоговая аттестация:
ИА. 01
Итоговая аттестация:
16
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
100
Ф
Факультативные занятия
116
Всего:
1656
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация: 1201092 – Мастер по ремонту транспорта
Форма обучения: очная

576
АА00
Аралық аттестаттау
8
1
АА01
Аралық аттестаттау
ҚА
Қорытынды аттестаттау
2
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
16
ҚА02
(КДДБ)
Кәсіби дайындық пен біліктілік деңгейін бағалау
12
2
Арнайы оқытудың жиынтығы
1440
К
Консультациялар
100
Ф
Факультативтік сабақтар
116
Барлығы:
1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні 1200000 – "Өндіру, құрамалау, пайдалану және
жөндеу (әр сала бойынша)
Мамандығы 1201000 – Автомобиль көлігіне қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі:1201192 – Көліктерді жөндеуші шебер
Оқыту нысаны: күндізгі

998
658
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Практика в учебно-производственных мастерских
216
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01.1
ПП. 01.2
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
504
ПП. 02
Квалификационная практика
432
Всего часов практического обучения
1152
ПА. 00
Промежуточная аттестация
36
ИА. 00
Итоговая аттестация:
ИА. 01
Итоговая аттестация:
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
200
Ф
Факультативные занятия
232
Всего:
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 213
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 609
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
1201011 – Водитель
1201032 – Контролер пассажирского транспорта
1201042 – Контролер технического состояния автотранспортных средств
1201052 – Менеджер автосервиса
1201062 – Электрик по ремонту автомобильного электрооборудования
1201072 – Слесарь по ремонту автомобилей
1201082 – Мастер по ремонту кузовов автотранспортных средств
1201092 – Мастер по ремонту транспорта
1201102 – Аккумуляторщик
Форма обучения: очная

998
658
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 0.1
Оқу – өндірістік шеберханадағы практика
216
КП.00
Кәсіптік практика
ӨО және КП.01.1
Кәсіптік дағдыларға ие болу мен бекіту жөніндегі практика
504
КП.01.3
Біліктілік практикасы
432
Практикалық оқыту сағаттарының барлығы
1152
АА.00
Аралық аттестаттау
36
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
24
ҚА.00
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Арнайы оқытудың жиынтығы
2880
К
Консультациялар
200
Ф
Факультативтік сабақтар
232
Барлығы:
3312
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 213-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 609-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрамалау, пайдалану және
жөндеу (әр сала бойынша)
Мамандығы: 1201000 – Автомобиль көлігіне қызмет көрсету, жөндеу және
пайдалану
Біліктілігі: 1201011 – Жүргізуші
1201032 – Жолаушы тасымалдау көлігінің тексерушісі
1201042 – Автокөліктердің техникалық күйін бақылаушы
1201052 – Автосервис менеджері
1201062 – Автокөліктердің электр құрылғыларын жөндеуші
электрик
1201072 – Автокөлікті жөндеу слесарі
1201082 – Автокөліктердің шанағын қалпына келтіруші
шебер
1201192 – Көліктерді жөндеуші шебер
1201102 – Аккумуляторшы
Оқыту нысаны: күндізгі

900
ПП. 02
Ознакомительная
36
ПП. 03
Технологическая
360
ПП. 04
Преддипломная
216
ПП. 05
Дипломное проектирование
144
ПА. 00
Промежуточная аттестация
288
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 ч на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 220
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 616
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1201000 – Техническое
обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень, повышенный уровень)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:- синтаксиса казахского (русского) языков;
- профессионального общения развития;
Умения:- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК1-7
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:- профессионального общения;
- основных слов и терминов;
Умения:- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК1-7
СЭД 00
Социально – экономический модуль
СЭД. 01
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:- основных концепций и направлений в осмыслении проблем культуры;
- особенностей и общего вклада различных культур в современную цивилизацию.
БК1-7
СЭД. 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:- представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представлений о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК1-7
СЭД. 03
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК1-7

900
КП. 02
Танысу
36
КП. 03
Технологиялық
360
КП. 04
Диплом алды
216
КП. 05
Дипломдық жобалау
144
АА. 00
Аралық аттестаттау
288
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
6588
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 220-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 616-қосымша
"1201000 – Автомобиль көлігіне қызмет көрсету, жөндеу және
пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының мазмұны
(белгіленген деңгей, жоғарылатылған деңгей)
Цикл белгілері
Пәндердің, практиканың негізгі тараулары және атаулары
Білімдерін, істерін және машықтарын қалыптастыру
Қалыптастырылған құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым -қатынас.
Білімдер:- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 1-7
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖГП.02
Кәсіби шет тілі:
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы. Кәсіби қарым – қатынас.
Білімдер:
- кәсіби қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 1-7
ЖГП.03
Қазақстан тарихы:
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны және ролі.Қазақстан территориясындағы алғашқы қауымдық құрылыс. Аркаим – әлемдік өркениеттің ошағы. Орта ғасырлы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монгол кезеңі. ХҮІ – ХҮІІІ ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы құлдық саясаты. Қазақстан ХХ ғасырдың басында, азаматтық қарама – қарсылық кезеніңде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлттық – азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметін құлату. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетелдік интервенция. Кеңес үкіметінің орнатылуы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмінің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат. Индустрияландыру және күшпен коллективтендіру және оның қазақ халқы үшін зардаптары. Ауыл шаруашылығын Сталин – Голощекиндік қайта құру моделі. Қазақстандағы шаруалардың көтерілісі. Саяси куғын – сургін. Екінші дүниежүзілік соғыс басталуға дейінгі Қазақстандағы әлеуметтік – экономикалық жағдай. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылықты қалыпына келтіру. Тың көтеру. Республиканың дамуындағы интенсификация. Саяси қарама – қарсылықтар (1969, 1979, 1986 ж.ж) Қайта құру кезеңі. Қазқстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының даму жолын;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолының дамуы мен оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVII-XVIII ғасырларындағы жоңғар жапқыншылықтарына қарсы ұлт – азаттық күресін;
- XX ғасырдың 20-80 жылдардағы көтерілістері мен қозғалыстарын, қарсы тұруларын;
- XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы Қазақстанның мәдениетін;
- қазақтардың әлемдік құрылтайын;
- 1986 жылдағы Алматыда өткен желтоқсан оқиғаларын;
- тамыз бүліктері мен оның құлауын;
- ҚР – ның Мемлекеттік тәуелсіздігін;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи
– археологиялық әңгіме құруды;
- көшпенділердің мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірлестігін сипаттай алуды;
- қоныс аудару саясатының басты мақсаттарын анықтай алуды;
- көтерілістің жеңіп шығу себептеріне талдай жасай алу;
- ЖЭС – тың, ұжымдастырудың мәнісін ашуды;
- 20 – 30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессиялар мен жер аударуларды;
- картамен жұмыс жасай білуді;
- қазақ диаспораларының пайда болуының себептерін ашуды
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлінің қандай болғанын ашу.
БҚ 1-7
ЖГП.04
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік–биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Өзін–өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері.
Кәсіби –қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік–биологиялық және психикалық–физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін–өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
БҚ 1-7
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзідік және ұлттық мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
БҚ 1-7
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 1-7
ӘЭП.03
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 1-7

ПК 1.1.3
ПК 2.3.5
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
СЭД. 04
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:- представлений о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлений о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения: - развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1-7
СЭД. 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания: - прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения: - использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК1-7
ОПД 00
Профессиональный модуль
ОПД 01
Основы информатики и автоматизации производства
Информация. Кодирование информации. Системы исчисления. Перевод из одной системы в другую. Формальная математическая логика. Моделирование. Виды операционных систем. Текстовый процессор WORD, таблицы EXCEL. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Программирование. Графические программы.
Знания:
- изначение новых информационных технологий обучения, компьютерной грамотности специалиста;
- начальные сведения об операционной системе, загрузке и выполнения команд, программах, их языке и типах, каталогах, файлах и др.;
- применение микропроцессорной техники в автоматизации производства.
Умения:
- создать программы и их реализация на компьютере.
БК 2,
ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.4
ПК 1.2.5
ПК 1.4.1
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ПК 1.4.4
ПК 1.6.4
ОПД 02
Материаловедение:
Основные сведения о машиностроительных материалах. Основные сведения о металлах и их сплавах. Железоуглеродистые сплавы. Термообработка стали и чугунов. Цветные металлы и сплавы. Медь и ее сплавы. Алюминий и его сплавы. Олово, свинец, цинк. Припои. Материалы для наплавки, сварки и резки металлов. Защиты металлов от коррозии. Трубы и соединительные (фасонные) части. Антифрикционные материалы. Неметаллические материалы. Пластмассы. Резиновые материалы. Абразивные материалы. Жидкое топливо. Смазочные материалы и специальные жидкости.
Знания:
- физические, химические, технические свойства и качества материалов, применяемых;
- систематизации и установления закономерных связей между свойствами материалов, способами их обработки и использования;
- основные сведения о сварке и пайке металлов.
Умения:
- определять качество и свойства металлов и сплавов;
- провести термообработку стали и чугунов;
- работать с цветными металлами и сплавами;
- проводить антикоррозийные мероприятия;
- работать с пластмассой, резинотехническими изделиями и абразивными материалами;
- работать со смазочными материалами и специальными жидкостями.

КҚ 1.1.3
КҚ2.3.5
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
ӘЭП.04
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институтар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым- қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
-әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
-саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ 1-7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
-кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ 1-7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Өндірісті автоматтандыру және ақпараттар негіздірі:
Ақпарат.
Ақпараттарды кодтау.
Есептеу жүйелері.
Бір жүйеден екінші жүйеге аудару.
Формальды математикалық логика.
Модельдеу.
Операциялық жүйелердің түрлері WORD процесірі, EXCEL кестелері.
Алгоритімді түсіну.
Түсінудің әдістері мен қасиеттері.
Жоспарлау.
Графикалық жоспарлар.
Білімдер:
- оқытудың жаңа ақпараттық технологиялардың маңызын білуге,
- маманның компьютерлік сауаттылығын арттыруға;
- операциялық жүйелерге бастапқы мәліметтерін білуді;
- командалардың еңгізілуін және орындалуын білуге;
- жоспарлардың тілдері мен типтеріндегі, каталықтарындағы және т.б. бастапқы мәлеметтерді білуге;
- өндірісті автоматтандыруда, микропроцессерлі техникаларды пайдалануды іске асыруға.
Іскерліктер:
- бағдарламаларды жасап оларды компьютерлерде іске асыру.
БҚ 2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
ЖКП 02
Материалтану:
Машина материалдары бойынша негізгі түсініктер; Металдар мен олардың құймалары жайында негізгі түсініктер; Темір, көміртекті құймалар; Шойын мен болатты жылумен өңдеу; Түрлі – түсті металдар мен қорытпалары; Мыс және оның қорытпалары; Алюминий және оның қорытпалары;
Қалайы, қорғасын, мыпрыш, дәнекерлер; балқытуға, пісіруге және металдарды кеуге арналған материалдар; металдарды коррозиядан сақтау; құбырлар және қосынды (фасонды) бөлшектер; антифрикциялық материалдар; метал емес материалдар; пластмассалар;резеңке материалдар; түрпілі (абразивті) материалдар; сұйық отыннын, майлайтын материалдардың және арнаулы сұйықтықтардың мағынасы, түрлері, алынуы және пайдалануы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық, химиялық және технологиялық қасиеттері мен сапасын білуге;
- олардың негізгі қолдануларының арасындағы заңдылықтары мен қасиетін жүйелеуге;
- оларды өңдеумен қолдану әдістерін білуге;
- металдарды дәнекерлеу мен пісірудің негізгі мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Металдармен, құймалардың қасиеттерімен сапасын айыру, болатпен шойынды жылумен өңдеу, түрлі –түсті металдармен және құймалармен жұмыс істеу, коррозияға қарсы шараларды өткізу, түрпілі (абразивті), пластмассалы, техникалық резеңке бұйымдарымен жұмыс істеу, майлау материалда-рымен және арнайы сұйықтықта-рымен жұмыс істеу.

БК 1-7
ПК 1.1.6
ПК 1.3.2
ПК 1.3.4
ПК 1.3.6
ПК 1.4.5
ПК 1.5.1
ПК 1.6.3
ПК 1.7.2
ПК 1.7.3
ПК 1.7.4
ПК 1.7.6
ПК 1.8.4
ПК 1.9.4
ПК 1.9.5
ОПД 03
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1-7
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
ПК 1.3.5
ПК 1.5.1
ПК 1.5.2
ПК 1.5.3
ПК 1.5.4
ПК 1.5.6
ПК 1.6.6
ПК 1.7.1
ПК 1.9.2
ПК 1.9.5
ОПД 04
Техническое черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные чертежи.
Знания:
- теоретических способов построения изображения пространственных фигур и их элементов на плоскости;
- приемов построения технических чертежей с использованием принятой символики;
- единой системы конструкторской документации (ЕСКД), правил выполнения и оформления технических чертежей, приемов вычерчивания контуров технических деталей, общих сведений о проектировании.
Умения:
- с помощью черчения создать наглядный образ машины, аппарата, прибора, сооружения;
- читать сборные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
ПК 1.6.3
ОПД 05
Электротехника:
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи постоянного тока. Электрические цепи переменного тока. Электрическое устройство. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины, устройства. Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.
Знания:
- законов физики, используемые в технических целях, для обоснования расчетов при создании электрических машин, электроизмерительных устройств, преобразователей электронных и ионных приборов аппаратуры управления и защиты;
- способов получения, передачи, преобразования, распределения и использования электрической энергии;
- трехфазных цепей переменного тока и способов подключения к ним потребителей;
- электрические машины переменного и постоянного тока, пусковую и защитную аппаратуру, простейшие электронные приборы, применяемые в системе автоматики.
Умения:
- собирать простейшие схемы управления электродвигателями, подключать в сеть трансформаторы и электродвигатели, применять направления вращения двигателей, подбирать электродвигатели для технологического оборудования.
БК 2,5,6
ПК 1.5.2
ПК 1.5.3
ПК 1.5.4
ПК 1.5.5
ПК 1.5.6
ПК 1.9.1
ПК 1.9.2
ПК 1.9.3
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии:
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания:
- методов, принципов стандартизации и обеспечение качества продукции;
- основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.
БК 1-7

БҚ 1-7
КҚ 1.1.6
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.6
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
ЖКП 03
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер; кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша жасау және жұмысты ұйымдастыру; еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын–алу жөніндегі іс–шаралар; өңдірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі; өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары; өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық және нормативтік ұйымдастыру негіздерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізу; ҚР еңбек туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды ресімдеу; экобиоқорғай-тын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалану.
БҚ 1-7
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.5
КҚ 1.1.6
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.5
ЖКП 04
Техникалық сызу:
Сызуларға қойылатын талаптар;
масштабтар;
жазулары; белгіленуі;
жобалаудың негізгі әдістері;
сызба геометриясының негіздері;
жобалауды өңдеу тәсілдері;
бөлшектерді, қосындыларды, жинақтау сызбалардың орындаудың ережелері; жинама сызбаларды жеңілдету, оқу, сызбаларды бөлшектеу; құрылыс сызбаларының элементтері; машина жасау сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- жазықтықта әр-түрлі денелерімен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
- қабылдаған симаволиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
- конструкторлық құжатттардың біріккен жүйесін білуге;
- техникалық сызбаларының толтыру ережелерін білуге;
- техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
- жобалаудың жалпы мағлуматтарын білуге.
Іскерліктер: Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; жинама сызбаларымен нобайларды оқып білу; геометриялық орналасуларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
КҚ 2.6.3
ЖКП 05
Электротехника:
Электрлі және магнитті желі; тұрақты тоқтың электронды торы; айнымалы тоқтың электронды торы; электр құрылғы; электрлі аспаптар мен құрылғылар; электроөлшеуіш құрылғылар және оларды қолдану; трансфоматорлар; электронды машиналар, оның құрылымы; электростанциялар, жүйелер және электронды қамтамасыз ету; электр беріліс және электроавтоматика.
Білімдер:- электронды машина жасауда өлшемдер еңгізу және техникалық мақсаттар үшін физиканың заңдарын білуге;
- электронды және ионды басқару мен қорғау құралдарын жасауда еңгізу және техникалық мақсаттар үшін физиканың заңдарын білуге;
- электрөлшеуіш құрылғылар жасауда еңгізу және техникалық мақсаттар үшін физиканың заңдарын білуге;
- электр энергиясын алу жолдарын білуге;
- электр энергиясын қайта құру жолдарын білуге;
- электр энергиясын беру жолдарын білуге;
- электр энергиясын бөлу және қолдану жолдарын білуге;
- үш фазалы айнымалы токты және оған тұтынушыларды қосуын білуге;
- автоматика жүйесінде қолданылатын айнымалы және тұрақты тоқпен істейтін электронды машиналарды білуге;
- іске қосу және қорғау аппаратураларын білуге;
- қарапайым электронды құрылғыларды білуге.
Іскерліктер:
Қарапайым электқозғалғыштардың басқару кестесін құрастыру; торға трансформатор-лар мен электрқозғал-ғыштарды қосу; қозғалғыштардың айналу бағытын қолдану; технологиялық құрылғыларға электрқозғалғыштарды талдау.
БҚ 2,5,6
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
ЖКП 06
Стандарттау негіздері мен метрология:
Стандартизацияның әдістері; стандартизацияның принциптері; қолданыстағы стандарттар; ҚКБС; қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстарындағы өлшемдер; олардың сызбада белгіленуі; бедерінің қондырылуы; типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы; көптеген бөлшектердің өлшену әдіс –тәсілдері;
Білімдер:
- стандартизацияның әдістерін білуге;
- стандартизацияның принциптерін білуге;
- өнімнің сапасын қамтамасыз ете білуге;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқауларын білуге;
- автокөліктің сапалы басқару жүйесін білуге;
- техникалық өлшеудің әдіс – тәсілдерін білуге;
- өлшеудің әдіс – тәсілдерін, білуге;
- өлшеу құралдарын дұрыс қолдана білуге;
- заң талаптарын бұзудағы жауапкершілік туралы білуге.
- өнімнің сапасын сапалауын білуге;
- әдіс–тәсілдерін жасанды түрде сапалауын білуге.
Іскерліктер:
Мемлекеттік стандарт жүйесінде нормативтік–техникалық құжаттарды қолдануды талдау; қондырылуы талдау;
дәлдік шегін талдау;
ажарлануды талдау;
дайындалған бөлшектердің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу; бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен өлшеуді; бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеуді.
БҚ 1-7

ПК 3.3.4
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движение документов;
Умения:- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
БК 1-6
ПК 1.4.2
ОПД 08
Основы рыночной экономики:
Экономика и ее основные проблемы. Микро - макроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности предприятия. Антимонопольное регулирование. Структура экономики страны. Финансы. Кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы, безработица. Проблемы экономического роста. Проблемы казахстанской экономики. Мировой рынок товаров, услуг, валют. Основы бизнеса.
Знания: - экономических законов и их применение в конкретных ситуациях;
- механизмов рыночного ценообразования;
- регулирования социально – экономических проблем;
- кредитной, налоговой системы;
- проблемы экономического роста.
Умения: - применять экономические законы в практической деятельности;
- определять экономические основы деятельности предприятия.
БК 1-5
ПК 1.1.3
ПК 1.2.4
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ПК 1.4.4
ОПД 09
Профессиональная этика и психология:
Этика наука о морали. Высшие моральные ценности. Основные моральные качества человека. Предметы и задачи психологии. Индивидуальные психологические особенности. Личность в коллективе. Личность и выбор профессии. Ощущения и восприятие. Память и внимание. Мышление и воображение. Чувства и воля. Межличностные взаимоотношения. Внутренние и внешние конфликты. Способы выхода из конфликтов. Индивидуальность. Семейные конфликты.
Знания: - этики и морали;
- высших моральных ценностей;
- основных моральных качеств человека;
- задач по психологии;
- индивидуальных психологических особенностей человека;
- о межличностных взаимоотношениях.
Умения:- быть личностью в коллективе;
- выбирать как личность профессию;
- развивать ощущения и восприятие;
- развивать память и внимание;
- мыслить и развивать воображение;
- предупреждать внутренние и внешние конфликты;
- определять способы выхода из конфликтов;
- быть индивидуальным.
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 1201011 – Водитель
СД.01
Устройство автомобилей:
Введение. Роль и значение автомобильного транспорта. Классификация и индексация. Общее устройство автомобиля. Двигатель. Общее устройство и рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм. Система охлаждения. Смазочная система. Система питания. Электрооборудование. Основные сведения по электротехнике. Источники тока. Система зажигания. Система пуска. Контрольно – измерительные приборы. Электродвигатели вспомогательного оборудования. Система освещения. Световая и звуковая сигнализация. Общая схема электрооборудования. Трансмиссия. Общая схема трансмиссии. Сцепление. Коробка передач. Раздаточная коробка. Коробка отбора мощности. Карданная передача. Ведущие мосты. Несущая система. Механизмы управления. Механизмы управления. Рулевое управление. Тормозные системы. Кузов. Дополнительное оборудование. Безопасность труда.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.

КҚ 3.3.4
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым – қатынас; қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі; офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды білуге;
- қызметтік хатты құру әдісін білуге;
- құжаттардың орналасу мен жіктелуін білуге.
Іскерліктер: Мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу; мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру.
БҚ 1-6
КҚ 2.4.2
ЖКП 08
Сауда экономиканың негізі:
Экономика және оның проблемалары; микро – макроэкономика; ресурстар; кәсіпорынның экономикалық қызмет негізі; антимонопольді реттеу; ел экономикасының структурасы; финанстар; несиелік процесстер; жұмыссыздық; экономикалық өсудің проблемалары; қазақстандық экономиканың проблемалары; әлемдік өнімдер тауары, қызмет, валюта; бизнес негізі.
Білімдер:-экономиканың заңдарын білуге, олардың белгілі жағдайларда қолдануын істей білуге;
- сауда бағасының орнатылу механизмін білуге;
- арнайы экономикалық проблемаларды реттеуді білуге;
- несиелік жүйесін білуге;
- салық жүйесін білуге;
- экономикалық өсудегі проблемаларды білуге.
Іскерліктер:
Экономикалық заңдарды іс жүзінде қолдану; кәсіпорынның экономикалық жүйесін анықтау.
БҚ 1-5
КҚ 1.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
ЖКП 09
Кәсіптік этика және психология:
Этика мораль туралы ғылым. Жоғарғы моральдық құндылық. Адамнын негізгі моральды қасиеттері. Психология пәні және мақсаттары. Жеке психологиялық ерекшеліктері. Коллективтегі жеке тұлға. Жеке тұлға және мамандықты таңдау. Қабылдау және сезіну. Жады және ықылас. Ойлау қабілеттігі және елестеу. Сезім және ерік. Тұлғалар қатынасы. Іштік және сыртқы конфликт. Конфликтен шығу жолдары. Менің даралық қабілетім. Отбасыл конфликтері.
Білімдер:
- этиканы және моралды;
- жоғарғы моральды құндылықтарды;
- адамнын негізгі моральды сапасын;
- психология мақсаттарын;
- адамнын жеке психологиялық негіздерін;
- тұлға қатынастары туралы.
Іскерліктер:
- коллективте жеке тұлға болу;
- жеке тұлға ретінде мамандықты таңдай білу;
- қабылдау және сезіну қабілеттіктерін артыруын;
- жады және ықылас қабілеттіктерін арттыруын;
- ойлау және елестеу қабілеттігін арттыруын;
- ішкі және сыртқы конфликтерін ескеруін;
- конфликтердең шығу әдістерін таңдауын;
- даралы болуын.
БҚ 1-5
КҚ 1.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 1201011 – Жүргізуші
АП.01
Автомобильдердің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөлік жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Кіріспе. Автокөліктің мағынасы және ролі. Классификациясы және индексациялануы. Автомобильдің жалпы құрылысы. Қозғалтқыш. Іштен жану қозғалтқыштың жалпы құрылысы және жұмыс процесстері. Қосиінді бұлғақты механизм. Газтарату механизмі. Салқындату жүйесі. Майлау жүйесі. Қоректендіру жүйесі. Электржабдықтар. Электротехника бойынша негізгі мәлеметтер. Ток көздері. Тұтандыру жүйесі. Оталдыру жүйесі. Бақылау және өлшеу құралдары. Қосымша электрқозғалтқыштар жабдықтары. Жарықтандыру жүйесі. Жарық және дабыл беру сигнализациясы. Электржабдықтардың жалпы сұлбасы. Трансмиссия. Трансмиссия жалпы сүлбасы. Ілініс. Беріліс қорабы. Үлестірүші қорабы. Құат беру қорабы. Кардан берілістері. Жетекші белдіктері. Тасымалдау жүйесі. Басқару механизмі. Руль басқаруы. Тежеуіш жүйесі. Шанақ. Қосымша жабдықтар. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектерін білуге;
- автомобильдің негізгі агрегаттарын білуге;
- автомобиль құрылымының жұмыс істеу принциптерін білуге;
- автомобильдің классификациясын білуге;
- әр – түрлі жылжымалы құрамының қажеттілігін білуге;
- автомобильдерді сақтау түрлерін білуге.
Іскерліктер:
Автомобильдердің ақауларын анықтауды; әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу.

БК 5-7
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта:
Система технического обслуживания и ремонта автомобилей. Дефекты и износы деталей. Техническая диагностика автомобилей. Нормы расхода топлива и смазочных материалов. Ежедневное техническое обслуживание автомобилей. Техническое обслуживание двигателей. Техническое обслуживание систем питания двигателей. Техническое обслуживание системы охлаждения. Техническое обслуживание систем смазки. Техническое обслуживание приборов электрооборудования. Техническое обслуживание трансмиссии. Техническое обслуживание несущей системы. Техническое обслуживание рулевого управления. Техническое обслуживание тормозных систем. Техническое обслуживание кузова и дополнительного оборудования. Правила хранения подвижного состава. Особенности эксплуатации автомобилей в сложных климатических условиях. Экономичность автомобилей.
Ремонт машин. Гигиена труда. Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Допуски и технические измерения. Взаимозаменяемость и ее виды. Посадки, их виды и назначения. Основные сведения о размерной обработке деталей. Сборочные работы. Неподвижные и разъемные соединения. Трубопроводные системы. Подшипниковые узлы. Зубчатые передачи. Ремонт типовых деталей и механизмов. Ремонт валов. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов. Ремонт муфт. Ремонт деталей зубчатых и цепных передач. Ремонт деталей и узлов пневмосистем. Ремонт деталей и узлов гидросистем. Ремонт неподвижных, разъемных соединений. Виды и способы ремонта резьбовых соединений. Ремонт заклепочных соединений. Ремонт паянных и сварочных соединений. Ремонт трубопроводов. Организация текущего ремонта автомобилей. Текущий ремонт. Капитальный ремонт. Методы ремонта. Основные понятия о качестве ремонта автомобилей. Износы автомобильных деталей. Классификация износов. Пути увеличения срока службы деталей. Способы восстановления деталей. Ремонтные размеры. Дополнительные ремонтные детали. Наплавка, металлизация. Электролитическое наращивание, электролитическое натирание. Пластическая деформация. Восстановление полимерными материалами, клеевыми композициями. Восстановление деталей сваркой. Электромеханическая и электрофизическая обработка. Подготовка автомобиля к ремонту. Способы разборки автомобиля, мойка деталей. Дефектовка и сортировка деталей. Комплектование деталей. Ремонт деталей кривошипно-шатунного механизма. Ремонт гильзы цилиндра, шатуна, головки цилиндров. Ремонт блока цилиндров и коленчатого вала. Ремонт деталей газораспределительного механизма. Ремонт деталей системы охлаждения. Ремонт деталей и приборов системы питания двигателей. Ремонт АКБ. Ремонт приборов системы зажигания. Ремонт электроприборов, освещения. Ремонт приборов звуковой и световой сигнализации. Сборка двигателя. Испытание двигателя. Качество отремонтированных двигателей. Ремонт сцепления. Ремонт коробки передач. Ремонт раздаточной коробки. Ремонт карданной передачи. Ремонт главной передачи. Ремонт редуктора ведущего моста (дифференциал). Качество ремонта механизмов и агрегатов трансмиссии. Ремонт рамы. Ремонт рессоры. Ремонт амортизаторов. Ремонт балок. Ремонт ступицы. Ремонт шины и колеса. Ремонт деталей рулевого управления. Регулировка приборов рулевого управления. Ремонт деталей тормозной системы с гидравлическим приводом. Ремонт деталей тормозной системы с пневматическим приводом. Ремонт деталей стояночного тормоза. Ремонт кабины. Ремонт кузова и оперения. Ремонт лебедки. Ремонт подъемного механизма. Ремонт дополнительного оборудования. Обивочные работы. Малярные работы. Основные технологии сборки автомобиля. Испытания автомобиля после ремонта. Качество отремонтированного автомобиля. Основные требования безопасности труда при ремонте автомобилей. Вводный инструктаж. Текущий инструктаж и инструктаж на рабочем месте. Средства и технологии диагностирования.
Знания:
- основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методы и средства диагностирования автомобилей;
- технологии технического обслуживания автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования автомобилей;
- работать с оборудованием для диагностирования;
- проводить контрольно – диагностические операции.
БК 1-5
ПК 1.1.2
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
СД.03
Основы управления автомобилем и безопасность движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания: -дорожных знаков, их назначение и способы применения;
- дорожной разметки и требований предъявляемых к ней;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения: - руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правил его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 5-7
КҚ 1.1.5
КҚ 1.1.6
АП.02
Автөкөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Автокөлік құралдарын пайдаланудағы техникалық күйінің өзгеру себептері. Пайдалану материалдары, автокөлік жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының жүйесі, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету технологиясын, күнделікті техникалық қызмет көрсету, техникалық қызмет көрсету № 1, техникалық қызмет көрсету № 2, маусымдық қызмет көрсету, қосиінді бұлғақты механизміне және газтарату механизміне техникалық қызмет көрсету, қозғалтқыштың салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсету, майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, автокөлік электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жүру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, рульмен басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсету, тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсету, өзіаударушы автокөліктерге және автопоездарға техникалық қызмет көрсету, қиын табиғи жағдайларында автокөліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымды жұмыстарын жүйелеу, сақтау және қозғалтқыштың оталдыруын қысқы мерзімінде жеңілдету әдістері.
Автомобильді жөндеу – бөлшектерді қалпына келтіру және ғұмырын ұзарту әдістері,техникалық механикадан мәлеметтер, материалдар, кедергісі, жинақтау жұмыстары, құбыр жүйесін жөндеу, үлгілік бөлшектер мен механизмдерді жөндеу, бөлшектер мен бөліктерді жөндеу, пневмо және гидрожүйелерді жөндеу, жылжымайтын ажыратылатын қосылыстарды жөндеу, тойтармалы қосылыстарды жөндеу, дәнекерленген және пісірілген қосылыстарды жөндеу, құбырлар мен түтікшілерді жөндеу, автомобильге ағымды жөндеуді ұйымдастыру, қозғалтқышты жөндеу, қосиінді бұлғақ механизімдерінін бөлшектерін таңдау, ауыстыру және жөндеу, газ тарату механизм бөлшектерін жөндеу, салқындату жүйесінін бөлшектерін жөндеу, майлау жүйесінін бөлшектерін жөндеу, қоректендіру жүйесінін бөлшектерін және құралдарын жөндеу, электр жабдықтарды және құралдарды жөндеу, қозғалтқышты жинау және сынау, трансмиссия жүйесінін бөлшектерін жөндеу, аспа жүйесі мен автомобильді басқару механизмдерін жөндеу, шанақ пен қосымша жабдықтарды жөндеу, автомобильді жинау, оны сынау және жөндеуден өткізу, ұйымдардың алға басу үлгілері мен жұмысшылардың еңбегін ынталандыру, еңбек қорғау, кәсіпорындағы өрт және электр қауіпсіздігі. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету; автомобильдерді жөндеу; автомобильді диагностикалау құралдары; автомобильді диагностикалау технологиялары.
Білімдер:
- автокөлікті жөндеу және техникалық қызмет көрсету негіздерін білуге;
- автокөліктің жүйелері мен агрегаттарын диагностикалау негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Техникалық қызмет көрсетуде және жөндеу кезінде құралдарды қолдану; автокөліктің байланыстары мен агрегаттарын диагностикалауда құрал–жабдықтармен жұмыс істеуді.
БҚ 1-5
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.4
КҚ 1.1.5
КҚ 1.1.6
АП.03
Автомобильдерді басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері; жүргізушінің кәсіби сенімділігі; жүргізушінің психофизиологиясы-ның негіздері; жүргізушінің кәсіби әдеті; жол – көлік оқиғалары; автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық – пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек; адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік; наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілерін білуге;
- жол белгілерінің мағынасын білуге;
- жол белгілерін қолдану тәсілдерін білуге;
- жол таңбасын білуге;
- жол таңбасына қойылатын талаптарды білуге;
- жол қиылысынан өту ережесін білуге;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін білуге;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды білуге.
Іскерліктер: Жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алу; жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтау; жүкті белгілеп оны орналастыруды; жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беру; ЖКО болған жағдайда, жедел жәрдемге дейінгі алғашқы көмек көрсету.

БК 2,6
ПК 1.1.1
ПК 1.1.3
СД.04
Эксплуатация автомобильного транспорта:
Автотранспортное предприятие, организация работы подвижного состава, подготовка подвижного состава к выходу на линию, перевозка пассажиров, перевозка грузов, показатели работ.
Знания: - видов автотранспортных предприятий;
- порядок эксплуатации автомобильного транспорта.
Умения: - организовать работу подвижного состава автомобильного транспорта;
- подготовки подвижного состава к выходу на линию;
- порядок приема подвижного состава после возвращения с линии;
- порядок перевозки пассажиров и грузов;
- контроля показателей работ.
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.6
СД.05
Организация диагностирования автомобильного транспорта:
Диагностирование КШМ и ГРМ. Диагностирование системы охлаждения и смазки. Диагностирование системы питания. Диагностирование электрооборудования автомобиля. Диагностирование двигателя. Стенды для проведения диагностирования. Диагностирование углов установки колес. Диагностирование рулевого управления. Диагностирование соединения шкворней. Диагностирование тормозной системы. Диагностирование тягово-экономических показателей автомобиля. Диагностирование основных параметров автомобиля. Стационарные стенды для диагностирования автомобиля. Технологии и оборудования для экстренной диагностики автомобиля. Диагностирование ходовой части автомобиля методом испытания.
Знания: - основ диагностирования систем и узлов автомобиля;
- принципа действия диагностического оборудования;
- порядка проведения диагностирования.
Умения:
- подбирать необходимое диагностическое оборудование;
- порядка его установки;
- считывать информацию;
- умение оформлять выявленные неисправности.
БК 6
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
Квалификация: 1201032 – Контролер пассажирского транспорта
СД.01
Устройство автомобилей:
Введение. Роль и значение автомобильного транспорта. Классификация и индексация. Общее устройство автомобиля. Двигатель. Общее устройство и рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм. Система охлаждения. Смазочная система. Система питания. Электрооборудование. Основные сведения по электротехнике. Источники тока. Система зажигания. Система пуска. Контрольно – измерительные приборы. Электродвигатели вспомогательного оборудования. Система освещения. Световая и звуковая сигнализация. Общая схема электрооборудования. Трансмиссия. Общая схема трансмиссии. Сцепление. Коробка передач. Раздаточная коробка. Коробка отбора мощности. Карданная передача. Ведущие мосты. Несущая система. Механизмы управления. Механизмы управления. Рулевое управление. Тормозные системы. Кузов. Дополнительное оборудование. Безопасность труда.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 5-7
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта:
Система технического обслуживания и ремонта автомобилей. Дефекты и износы деталей. Техническая диагностика автомобилей. Нормы расхода топлива и смазочных материалов. Ежедневное техническое обслуживание автомобилей. Техническое обслуживание двигателей. Техническое обслуживание систем питания двигателей. Техническое обслуживание системы охлаждения. Техническое обслуживание систем смазки. Техническое обслуживание приборов электрооборудования. Техническое обслуживание трансмиссии. Техническое обслуживание несущей системы. Техническое обслуживание рулевого управления. Техническое обслуживание тормозных систем. Техническое обслуживание кузова и дополнительного оборудования. Правила хранения подвижного состава. Особенности эксплуатации автомобилей в сложных климатических условиях. Экономичность автомобилей.
Ремонт машин. Гигиена труда. Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Допуски и технические измерения. Взаимозаменяемость и ее виды. Посадки, их виды и назначения. Основные сведения о размерной обработке деталей. Сборочные работы. Неподвижные и разъемные соединения. Трубопроводные системы. Подшипниковые узлы. Зубчатые передачи. Ремонт типовых деталей и механизмов. Ремонт валов. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов. Ремонт муфт. Ремонт деталей зубчатых и цепных передач. Ремонт деталей и узлов пневмосистем. Ремонт деталей и узлов гидросистем. Ремонт неподвижных, разъемных соединений. Виды и способы ремонта резьбовых соединений. Ремонт заклепочных соединений. Ремонт паянных и сварочных соединений. Ремонт трубопроводов. Организация текущего ремонта автомобилей. Текущий ремонт. Капитальный ремонт. Методы ремонта. Основные понятия о качестве ремонта автомобилей. Износы автомобильных деталей. Классификация износов. Пути увеличения срока службы деталей. Способы восстановления деталей. Ремонтные размеры. Дополнительные ремонтные детали. Наплавка, металлизация. Электролитическое наращивание, электролитическое натирание. Пластическая деформация. Восстановление полимерными материалами, клеевыми композициями. Восстановление деталей сваркой. Электромеханическая и электрофизическая обработка. Подготовка автомобиля к ремонту. Способы разборки автомобиля, мойка деталей. Дефектовка и сортировка деталей. Комплектование деталей. Ремонт деталей кривошипно-шатунного механизма. Ремонт гильзы цилиндра, шатуна, головки цилиндров. Ремонт блока цилиндров и коленчатого вала. Ремонт деталей газораспределительного механизма. Ремонт деталей системы охлаждения. Ремонт деталей и приборов системы питания двигателей. Ремонт АКБ. Ремонт приборов системы зажигания. Ремонт электроприборов, освещения. Ремонт приборов звуковой и световой сигнализации. Сборка двигателя. Испытание двигателя. Качество отремонтированных двигателей. Ремонт сцепления. Ремонт коробки передач. Ремонт раздаточной коробки. Ремонт карданной передачи. Ремонт главной передачи. Ремонт редуктора ведущего моста (дифференциал). Качество ремонта механизмов и агрегатов трансмиссии. Ремонт рамы. Ремонт рессоры. Ремонт амортизаторов. Ремонт балок. Ремонт ступицы. Ремонт шины и колеса. Ремонт деталей рулевого управления. Регулировка приборов рулевого управления. Ремонт деталей тормозной системы с гидравлическим приводом. Ремонт деталей тормозной системы с пневматическим приводом. Ремонт деталей стояночного тормоза. Ремонт кабины. Ремонт кузова и оперения. Ремонт лебедки. Ремонт подъемного механизма. Ремонт дополнительного оборудования. Обивочные работы. Малярные работы. Основные технологии сборки автомобиля. Испытания автомобиля после ремонта. Качество отремонтированного автомобиля. Основные требования безопасности труда при ремонте автомобилей. Вводный инструктаж. Текущий инструктаж и инструктаж на рабочем месте. Средства и технологии диагностирования.
Знания:
- основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методы и средства диагностирования автомобилей;
- технологии технического обслуживания автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования автомобилей;
- работать с оборудованием для диагностирования;
- проводить контрольно – диагностические операции.

БҚ 2,6
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.3
АП.04
Автокөлік құралдарын пайдалану:
Автокөлік кәсіпорыны, жылжымалы құрам жұмысын басқару, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындау, жолаушы тасымалдау, жүк тасымалдау, жұмыс көрсеткіштері.
Білімдер:
- Автокөлік кәсіпорынын, жылжымалы құрама жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- Автокөлік кәсіпорынында жұмысты, жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін анықтауды.
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.6
АП.05
Автокөлік құралдарын диагностикалауды ұйымдастыру:
КШМ және ГТМ – ді диагностикалау, қозғалтқыштың салқындату және майлау жүйелерін диагностикалау, қоректендіру жүйесін диагностикалау, автомобильдің электр жабдықтарын диагностикалау, қозғалтқышқа кешенді диагностиканы өткізуге арналған электронды стендтер. Алдыңғы дөңгелектің тиісті бұрыштарының күйін диагностикалау, автомобильдің рульдік басқаруы мен шкворень қосылыстарын диагностикалау, автомобильдің тежеуіш жүйесін диагностикалау, автомобильдің тартымды – экономикалық көрсеткіштерін диагностикалау, автомобильдің жалпы параметрлерін диагностикалау.
Автомобильге кешенді диагностиканы өткізуге арналған стендтер, автомобильге шұғыл түрде диагностикалауды өткізуге арналған технологиясы мен құрал жабдықтары, автомобильдің жүру бөлігіне жолда жүріп сынау әдісімен диагностикалау.
Білімдер:
- КШМ және ГТМ – ді диагностикалауды, қозғалтқыштың салқындату және майлау жүйелерін диагностикалауды, қоректендіру жүйесін диагностикалауды, автомобильдің электр жабдықтарын диагностикалауды, қозғалтқышқа кешенді диагностиканы өткізуге арналған электронды стендтерді.
- Алдыңғы дөңгелектің тиісті бұрыштарының күйін диагностикалауды, автомобильдің рульдік басқаруы мен шкворень қосылыстарын диагностикалауды, автомобильдің тежеуіш жүйесін диагностикалауды, автомобильдің тартымды – экономикалық көрсеткіштерін диагностикалауды, автомобильдің жалпы параметрлерін диагностикалауды.
- Автомобильге кешенді диагностиканы өткізуге арналған стендтерді, автомобильге шұғыл түрде диагностикалауды өткізуге арналған технологиясы мен құрал жабдықтарыды, автомобильдің жүру бөлігіне жолда жүріп сынау әдісімен диагностикалауды.
Іскерліктер:
- КШМ және ГТМ – ді диагностикалауды, қозғалтқыштың салқындату және майлау жүйелерін диагностикалауды, қоректендіру жүйесін диагностикалауды, автомобильдің электр жабдықтарын диагностикалауды, қозғалтқышқа кешенді диагностиканы өткізуге арналған электронды стендтермен жұмыс істеуді.
- Алдыңғы дөңгелектің тиісті бұрыштарының күйін диагностикалауды, автомобильдің рульдік басқаруы мен шкворень қосылыстарын диагностикалауды, автомобильдің тежеуіш жүйесін диагностикалауды, автомобильдің тартымды – экономикалық көрсеткіштерін диагностикалауды, автомобильдің жалпы параметрлерін диагностикалауды.
- Автомобильге кешенді диагностиканы өткізуге арналған стендтерді қолдануын, автомобильге шұғыл түрде диагностикалауды өткізуге арналған технологиясы мен құрал жабдықтарын пайдалануды, автомобильдің жүру бөлігіне жолда жүріп сынау әдісімен диагностикалауды.
БҚ 6
КҚ 1.1.4
КҚ 1.1.5
Біліктілік: 1201032– Жолаушы тасымалдау көлігінің тексерушісі
АП.01
Автомобильдердің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөлік жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Кіріспе. Автокөліктің мағынасы және ролі. Классификациясы және индексациялануы. Автомобильдің жалпы құрылысы. Қозғалтқыш. Іштен жану қозғалтқыштың жалпы құрылысы және жұмыс процесстері. Қосиінді бұлғақты механизм. Газтарату механизмі. Салқындату жүйесі. Майлау жүйесі. Қоректендіру жүйесі. Электржабдықтар. Электротехника бойынша негізгі мәлеметтер. Ток көздері. Тұтандыру жүйесі. Оталдыру жүйесі. Бақылау және өлшеу құралдары. Қосымша электрқозғалтқыштар жабдықтары. Жарықтандыру жүйесі. Жарық және дабыл беру сигнализациясы. Электржабдықтардың жалпы сұлбасы. Трансмиссия. Трансмиссия жалпы сүлбасы. Ілініс. Беріліс қорабы. Үлестірүші қорабы. Құат беру қорабы. Кардан берілістері. Жетекші белдіктері. Тасымалдау жүйесі. Басқару механизмі. Руль басқаруы. Тежеуіш жүйесі. Шанақ. Қосымша жабдықтар. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектерін білуге;
- автомобильдің негізгі агрегаттарын білуге;
- автомобиль құрылымының жұмыс істеу принциптерін білуге;
- автомобильдің классификациясын білуге;
- әр – түрлі жылжымалы құрамының қажеттілігін білуге;
- автомобильдерді сақтау түрлерін білуге.
Іскерліктер:
Автомобильдердің ақауларын анықтауды; әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу.
БҚ 5-7
АП.02
Автөкөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Автокөлік құралдарын пайдаланудағы техникалық күйінің өзгеру себептері. Пайдалану материалдары, автокөлік жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының жүйесі, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету технологиясын, күнделікті техникалық қызмет көрсету, техникалық қызмет көрсету № 1, техникалық қызмет көрсету № 2, маусымдық қызмет көрсету, қосиінді бұлғақты механизміне және газтарату механизміне техникалық қызмет көрсету, қозғалтқыштың салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсету, майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, автокөлік электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жүру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, рульмен басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсету, тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсету, өзіаударушы автокөліктерге және автопоездарға техникалық қызмет көрсету, қиын табиғи жағдайларында автокөліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымды жұмыстарын жүйелеу, сақтау және қозғалтқыштың оталдыруын қысқы мерзімінде жеңілдету әдістері.
Автомобильді жөндеу – бөлшектерді қалпына келтіру және ғұмырын ұзарту әдістері,техникалық механикадан мәлеметтер, материалдар, кедергісі, жинақтау жұмыстары, құбыр жүйесін жөндеу, үлгілік бөлшектер мен механизмдерді жөндеу, бөлшектер мен бөліктерді жөндеу, пневмо және гидрожүйелерді жөндеу, жылжымайтын ажыратылатын қосылыстарды жөндеу, тойтармалы қосылыстарды жөндеу, дәнекерленген және пісірілген қосылыстарды жөндеу, құбырлар мен түтікшілерді жөндеу, автомобильге ағымды жөндеуді ұйымдастыру, қозғалтқышты жөндеу, қосиінді бұлғақ механизімдерінін бөлшектерін таңдау, ауыстыру және жөндеу, газ тарату механизм бөлшектерін жөндеу, салқындату жүйесінін бөлшектерін жөндеу, майлау жүйесінін бөлшектерін жөндеу, қоректендіру жүйесінін бөлшектерін және құралдарын жөндеу, электр жабдықтарды және құралдарды жөндеу, қозғалтқышты жинау және сынау, трансмиссия жүйесінін бөлшектерін жөндеу, аспа жүйесі мен автомобильді басқару механизмдерін жөндеу, шанақ пен қосымша жабдықтарды жөндеу, автомобильді жинау, оны сынау және жөндеуден өткізу, ұйымдардың алға басу үлгілері мен жұмысшылардың еңбегін ынталандыру, еңбек қорғау, кәсіпорындағы өрт және электр қауіпсіздігі. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету; автомобильдерді жөндеу; автомобильді диагностикалау құралдары; автомобильді диагностикалау технологиялары.
Білімдер:
- сауда экономикасының негізі;
- автокөліктің базалық үйлерінің техникалық көрсеткіштері;
- автокөліктің техникалық жағдайының диагностикалау мәні;
Іскерліктер:
- тасымалдау құжатты толтыру;
- тарифтік басқарудағы тарифтерді анықтау;
- кассалық есеп берудің формасын толтыру және құрастыру.

БК 1-5
СД.03
Основы управления автомобилем и безопасность движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначение и способы применения;
- дорожной разметки и требований предъявляемых к ней;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
БК 2,6
СД.04
Эксплуатация автомобильного транспорта.
Автотранспортное предприятие, организация работы подвижного состава, подготовка подвижного состава к выходу на линию, перевозка пассажиров, перевозка грузов, показатели работ.
Знания: - видов автотранспортных предприятий;
- порядок эксплуатации автомобильного транспорта.
Умения: - организовать работу подвижного состава автомобильного транспорта;
- подготовки подвижного состава к выходу на линию;
- порядок приема подвижного состава после возвращения с линии;
- порядок перевозки пассажиров и грузов;
- контроля показателей работ.
ПК 2.3.3
СД.5
Менеджмент и маркетинг:
Введение в современный менеджмент, основные способы в менеджменте, научное обоснование менеджмента и его развитие, функции менеджмента, планирование менеджмента, регулирование менеджмента, внутреннее содержание и обоснование,
мотивация, контрольные функции, маркетинг в системе менеджмента, экономические методы управления, методы администрирования, социально – психологические методы управления производством, интеграционные процессы в менеджменте: коммуникации, управленческие решения, управление отдельным человеком и группой, начальники и подчиненные: начальник, стиль управления, культурная этика управления трудовыми ресурсами, управление персоналом.
Знания:- введения в современный менеджмент;
- основных способов в менеджменте;
- научное обоснование менеджмента и его развитие;
- функции менеджмента; - планирования менеджмента;
- регулирования менеджмента;
- внутреннего содержание и обоснования;
- мотивации; - контрольных функций;
- экономических методов управления;
- методов администрирования; - социально – психологических методов управления производством;
- интеграционных процессов в менеджменте;
- культурной этики управления трудовыми ресурсами.
Умения: - планировать менеджмент;
- регулировать менеджмента;
- обосновывать;
- мотивировать;
- управлять отдельным человеком и группой.
БК 6

БҚ 1-5
АП.03
Автомобильдердің басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері; жүргізушінің кәсіби сенімділігі; жүргізушінің психофизиологиясы-ның негіздері; жүргізушінің кәсіби әдеті; жол – көлік оқиғалары; автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық – пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек; адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік; наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілерін білуге;
- жол белгілерінің мағынасын білуге;
- жол белгілерін қолдану тәсілдерін білуге;
- жол таңбасын білуге;
- жол таңбасына қойылатын талаптарды білуге;
- жол қиылысынан өту ережесін білуге;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін білуге;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды білуге.
Іскерліктер:
Жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алу; жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтау; жүкті белгілеп оны орналастыруды; жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беру; ЖКО болған жағдайда, жедел жәрдемге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
БҚ 2,6
АП.04
Автокөлік құралдарын пайдалану:
Автокөлік кәсіпорыны, жылжымалы құрам жұмысын басқару, жылжымалы құрамды линияға (жол жүру) шығуға дайындау, жолаушы тасымалдау, жүк тасымалдау, жұмыс көрсеткіштері.
Білімдер:
- Автокөлік кәсіпорынын, жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- Автокөлік кәсіпорынында жұмысты, жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға (жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін анықтауды.
КҚ 2.3.3
АП.05
Менеджмент және маркетинг негіздері:
Кәзіргі менеджментке кіріспе, менеджменттегі жүйелі тәсіл, менеджмент туралы ғылымның дамуы мен қалыптасуы, басқарудың шетелдік тәжірибелері, менеджмент функциясы,жоспарлау функциясы, реттеу функциясы, өзара әрекет ұйымы мен өкілеттігі, мотивация, бақылау функциясы, менеджмент жүйесіндегі маркетинг, басқарудың экономикалық әдістері, әкімшілік әдістер, өңдірісті басқарудың социалды – психологиялық әдістері, менеджменттегі интеграциялық процестер: коммуникациялар (қатынастар), басқарушы шешім, тәуекелмен басқару, топты және жеке адамды басқару. Басшылар мен бағыныштылар: басшылық, басқару стилі, менеджменттегі қайшылықтар басқару еңбегінің этикасымен мәдениеті, қызметшілерді басқару.
Білімдер:
- Кәзіргі менеджментке кіріспесін, менеджменттегі жүйелі тәсіл, менеджмент туралы ғылымның дамуы мен қалыптасуын, басқарудың шетелдік тәжірибелерін, менеджмент функциясын, жоспарлау функциясын, реттеу функциясын, өзара әрекет ұйымы мен өкілеттігін, мотивацияны, бақылау функциясын, менеджмент жүйесіндегі маркетингты, басқарудың экономикалық әдістерін, әкімшілік әдістерін, өңдірісті басқарудың социалды – психологиялық әдістерін, менеджменттегі интеграциялық процестерді.
- басшылықты, басқару стилін, менеджменттегі қайшылықтар басқару еңбегінің этикасымен мәдениетін, қызметшілерді басқаруды.
Іскерліктер:
- менеджменттегі жүйелі тәсілдеді қолдануды, менеджмент туралы ғылымның дамуы мен қалыптасуы, басқарудың шетелдік тәжірибелерін пайдалануды, жоспарлауды, реттеуді, бақылауды, менеджмент жүйесіндегі маркетингты, басқарудың экономикалық әдістері, әкімшілік әдістерін пайдалануды, өңдірісті басқарудың социалды–психологиялық әдістерін қолдануды, басқарушы шешім қабылдауды, тәуекелмен басқаруды, топты және жеке адамды басқаруды, қызметшілерді басқаруды.
БҚ 6

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
Квалификация: 1201042 – Контролер технического состояния автотранспортных средств
СД.01
Устройство автомобилей.
Введение. Роль и значение автомобильного транспорта. Классификация и индексация. Общее устройство автомобиля. Двигатель. Общее устройство и рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм. Система охлаждения. Смазочная система. Система питания. Электрооборудование. Основные сведения по электротехнике. Источники тока. Система зажигания. Система пуска. Контрольно –измерительные приборы. Электродвигатели вспомогательного оборудования. Система освещения. Световая и звуковая сигнализация. Общая схема электрооборудования. Трансмиссия. Общая схема трансмиссии. Сцепление. Коробка передач. Раздаточная коробка. Коробка отбора мощности. Карданная передача. Ведущие мосты. Несущая система. Механизмы управления. Механизмы управления. Рулевое управление. Тормозные системы. Кузов. Дополнительное оборудование. Безопасность труда.
Знания: - основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 5-7
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта.
Система технического обслуживания и ремонта автомобилей. Дефекты и износы деталей. Техническая диагностика автомобилей. Нормы расхода топлива и смазочных материалов. Ежедневное техническое обслуживание автомобилей. Техническое обслуживание двигателей. Техническое обслуживание систем питания двигателей. Техническое обслуживание системы охлаждения. Техническое обслуживание систем смазки. Техническое обслуживание приборов электрооборудования. Техническое обслуживание трансмиссии. Техническое обслуживание несущей системы. Техническое обслуживание рулевого управления. Техническое обслуживание тормозных систем. Техническое обслуживание кузова и дополнительного оборудования. Правила хранения подвижного состава. Особенности эксплуатации автомобилей в сложных климатических условиях. Экономичность автомобилей.
Ремонт машин. Гигиена труда. Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Допуски и технические измерения. Взаимозаменяемость и ее виды. Посадки, их виды и назначения. Основные сведения о размерной обработке деталей. Сборочные работы. Неподвижные и разъемные соединения. Трубопроводные системы. Подшипниковые узлы. Зубчатые передачи. Ремонт типовых деталей и механизмов. Ремонт валов. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов. Ремонт муфт. Ремонт деталей зубчатых и цепных передач. Ремонт деталей и узлов пневмосистем. Ремонт деталей и узлов гидросистем. Ремонт неподвижных, разъемных соединений. Виды и способы ремонта резьбовых соединений. Ремонт заклепочных соединений. Ремонт паянных и сварочных соединений. Ремонт трубопроводов. Организация текущего ремонта автомобилей. Текущий ремонт. Капитальный ремонт. Методы ремонта. Основные понятия о качестве ремонта автомобилей. Износы автомобильных деталей. Классификация износов. Пути увеличения срока службы деталей. Способы восстановления деталей. Ремонтные размеры. Дополнительные ремонтные детали. Наплавка, металлизация. Электролитическое наращивание, электролитическое натирание. Пластическая деформация. Восстановление полимерными материалами, клеевыми композициями. Восстановление деталей сваркой. Электромеханическая и электрофизическая обработка. Подготовка автомобиля к ремонту. Способы разборки автомобиля, мойка деталей. Дефектовка и сортировка деталей. Комплектование деталей. Ремонт деталей кривошипно – шатунного механизма. Ремонт гильзы цилиндра, шатуна, головки цилиндров. Ремонт блока цилиндров и коленчатого вала. Ремонт деталей газораспределительного механизма. Ремонт деталей системы охлаждения. Ремонт деталей и приборов системы питания двигателей. Ремонт АКБ. Ремонт приборов системы зажигания. Ремонт электроприборов, освещения. Ремонт приборов звуковой и световой сигнализации. Сборка двигателя. Испытание двигателя. Качество отремонтированных двигателей. Ремонт сцепления. Ремонт коробки передач. Ремонт раздаточной коробки. Ремонт карданной передачи. Ремонт главной передачи. Ремонт редуктора ведущего моста (дифференциал). Качество ремонта механизмов и агрегатов трансмиссии. Ремонт рамы. Ремонт рессоры. Ремонт амортизаторов. Ремонт балок. Ремонт ступицы. Ремонт шины и колеса. Ремонт деталей рулевого управления. Регулировка приборов рулевого управления. Ремонт деталей тормозной системы с гидравлическим приводом. Ремонт деталей тормозной системы с пневматическим приводом. Ремонт деталей стояночного тормоза. Ремонт кабины. Ремонт кузова и оперения. Ремонт лебедки. Ремонт подъемного механизма. Ремонт дополнительного оборудования. Обивочные работы. Малярные работы. Основные технологии сборки автомобиля. Испытания автомобиля после ремонта. Качество отремонтированного автомобиля. Основные требования безопасности труда при ремонте автомобилей. Вводный инструктаж. Текущий инструктаж и инструктаж на рабочем месте. Средства и технологии диагностирования.
Знания:
- основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методы и средства диагностирования автомобилей;
- технологии технического обслуживания автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования автомобилей;
- работать с оборудованием для диагностирования; -проводить контрольно – диагностические операции.

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
Біліктілік: 1201042 – Автокөліктердің техникалық күйін бақылаушы
АП.01
Автомобильдердің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөлік жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Кіріспе. Автокөліктің мағынасы және ролі. Классификациясы және индексациялануы. Автомобильдің жалпы құрылысы. Қозғалтқыш. Іштен жану қозғалтқыштың жалпы құрылысы және жұмыс процесстері. Қосиінді бұлғақты механизм. Газтарату механизмі. Салқындату жүйесі. Майлау жүйесі. Қоректендіру жүйесі. Электржабдықтар. Электротехника бойынша негізгі мәлеметтер. Ток көздері. Тұтандыру жүйесі. Оталдыру жүйесі. Бақылау және өлшеу құралдары. Қосымша электрқозғалтқыштар жабдықтары. Жарықтандыру жүйесі. Жарық және дабыл беру сигнализациясы. Электржабдықтардың жалпы сұлбасы. Трансмиссия. Трансмиссия жалпы сүлбасы. Ілініс. Беріліс қорабы. Үлестірүші қорабы. Құат беру қорабы. Кардан берілістері. Жетекші белдіктері. Тасымалдау жүйесі. Басқару механизмі. Руль басқаруы. Тежеуіш жүйесі. Шанақ. Қосымша жабдықтар. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектерін білуге;
- автомобильдің негізгі агрегаттарын білуге;
- автомобиль құрылымының жұмыс істеу принциптерін білуге;
- автомобильдің классификациясын білуге;
- әр – түрлі жылжымалы құрамының қажеттілігін білуге;
- автомобильдерді сақтау түрлерін білуге.
Іскерліктер:
Автомобильдердің ақауларын анықтауды; әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу.
БҚ 5-7
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
АП.02
Автөкөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Автокөлік құралдарын пайдаланудағы техникалық күйінің өзгеру себептері. Пайдалану материалдары, автокөлік жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының жүйесі, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету технологиясын, күнделікті техникалық қызмет көрсету, техникалық қызмет көрсету № 1, техникалық қызмет көрсету № 2, маусымдық қызмет көрсету, қосиінді бұлғақты механизміне және газтарату механизміне техникалық қызмет көрсету, қозғалтқыштың салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсету, майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, автокөлік электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жүру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, рульмен басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсету, тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсету, өзіаударушы автокөліктерге және автопоездарға техникалық қызмет көрсету, қиын табиғи жағдайларында автокөліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымды жұмыстарын жүйелеу, сақтау және қозғалтқыштың оталдыруын қысқы мерзімінде жеңілдету әдістері.
Автомобильді жөндеу – бөлшектерді қалпына келтіру және ғұмырын ұзарту әдістері,техникалық механикадан мәлеметтер, материалдар, кедергісі, жинақтау жұмыстары, құбыр жүйесін жөндеу, үлгілік бөлшектер мен механизмдерді жөндеу, бөлшектер мен бөліктерді жөндеу, пневмо және гидрожүйелерді жөндеу, жылжымайтын ажыратылатын қосылыстарды жөндеу, тойтармалы қосылыстарды жөндеу, дәнекерленген және пісірілген қосылыстарды жөндеу, құбырлар мен түтікшілерді жөндеу, автомобильге ағымды жөндеуді ұйымдастыру, қозғалтқышты жөндеу, қосиінді бұлғақ механизімдерінін бөлшектерін таңдау, ауыстыру және жөндеу, газ тарату механизм бөлшектерін жөндеу, салқындату жүйесінін бөлшектерін жөндеу, майлау жүйесінін бөлшектерін жөндеу, қоректендіру жүйесінін бөлшектерін және құралдарын жөндеу, электр жабдықтарды және құралдарды жөндеу, қозғалтқышты жинау және сынау, трансмиссия жүйесінін бөлшектерін жөндеу, аспа жүйесі мен автомобильді басқару механизмдерін жөндеу, шанақ пен қосымша жабдықтарды жөндеу, автомобильді жинау, оны сынау және жөндеуден өткізу, ұйымдардың алға басу үлгілері мен жұмысшылардың еңбегін ынталандыру, еңбек қорғау, кәсіпорындағы өрт және электр қауіпсіздігі. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету; автомобильдерді жөндеу; автомобильді диагностикалау құралдары; автомобильді диагностикалау технологиялары.
Білімдер:
- автокөлікті жөндеу және техникалық қызмет көрсету негіздерін білуге;
- автокөліктің жүйелері мен агрегаттарын диагностикалау негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Техникалық қызмет көрсетуде және жөндеу кезінде құралдарды қолдану; автокөліктің байланыстары мен агрегаттарын диагностикалауда құрал – жабдықтармен жұмыс істеуді.

ПК 2.7.6
СД.04
Эксплуатация автомобильного транспорта.
Автотранспортное предприятие, организация работы подвижного состава, подготовка подвижного состава к выходу на линию, перевозка пассажиров, перевозка грузов, показатели работ.
Знания: - видов автотранспортных предприятий;
- порядок эксплуатации автомобильного транспорта.
Умения: - организовать работу подвижного состава автомобильного транспорта;
- подготовки подвижного состава к выходу на линию;
- порядок приема подвижного состава после возвращения с линии;
- порядок перевозки пассажиров и грузов;
- контроля показателей работ.
БК 6
ПК 2.7.5
Квалификация:1201082 – Мастер по ремонту кузовов автотранспортных средств
СД.01
Устройство автомобилей.
Введение. Роль и значение автомобильного транспорта. Классификация и индексация. Общее устройство автомобиля. Двигатель. Общее устройство и рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм. Система охлаждения. Смазочная система. Система питания. Электрооборудование. Основные сведения по электротехнике. Источники тока. Система зажигания. Система пуска. Контрольно – измерительные приборы. Электродвигатели вспомогательного оборудования. Система освещения. Световая и звуковая сигнализация. Общая схема электрооборудования. Трансмиссия. Общая схема трансмиссии. Сцепление. Коробка передач. Раздаточная коробка. Коробка отбора мощности. Карданная передача. Ведущие мосты. Несущая система. Механизмы управления. Механизмы управления. Рулевое управление. Тормозные системы. Кузов. Дополнительное оборудование. Безопасность труда.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 1
ПК 2.8.1
ПК 2.8.5
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта:
Система технического обслуживания и ремонта автомобилей. Дефекты и износы деталей. Техническая диагностика автомобилей. Нормы расхода топлива и смазочных материалов. Ежедневное техническое обслуживание автомобилей. Техническое обслуживание двигателей. Техническое обслуживание систем питания двигателей. Техническое обслуживание системы охлаждения. Техническое обслуживание систем смазки. Техническое обслуживание приборов электрооборудования. Техническое обслуживание трансмиссии. Техническое обслуживание несущей системы. Техническое обслуживание рулевого управления. Техническое обслуживание тормозных систем. Техническое обслуживание кузова и дополнительного оборудования. Правила хранения подвижного состава. Особенности эксплуатации автомобилей в сложных климатических условиях. Экономичность автомобилей.
Ремонт машин- Гигиена труда. Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Допуски и технические измерения. Взаимозаменяемость и ее виды. Посадки, их виды и назначения. Основные сведения о размерной обработке деталей. Сборочные работы. Неподвижные и разъемные соединения. Трубопроводные системы. Подшипниковые узлы. Зубчатые передачи. Ремонт типовых деталей и механизмов. Ремонт валов. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов. Ремонт муфт. Ремонт деталей зубчатых и цепных передач. Ремонт деталей и узлов пневмосистем. Ремонт деталей и узлов гидросистем. Ремонт неподвижных, разъемных соединений. Виды и способы ремонта резьбовых соединений. Ремонт заклепочных соединений. Ремонт паянных и сварочных соединений. Ремонт трубопроводов. Организация текущего ремонта автомобилей. Текущий ремонт. Капитальный ремонт. Методы ремонта. Основные понятия о качестве ремонта автомобилей. Износы автомобильных деталей. Классификация износов. Пути увеличения срока службы деталей. Способы восстановления деталей. Ремонтные размеры. Дополнительные ремонтные детали. Наплавка, металлизация. Электролитическое наращивание, электролитическое натирание. Пластическая деформация. Восстановление полимерными материалами, клеевыми композициями. Восстановление деталей сваркой. Электромеханическая и электрофизическая обработка. Подготовка автомобиля к ремонту. Способы разборки автомобиля, мойка деталей. Дефектовка и сортировка деталей. Комплектование деталей. Ремонт деталей кривошипно-шатунного механизма. Ремонт гильзы цилиндра, шатуна, головки цилиндров. Ремонт блока цилиндров и коленчатого вала. Ремонт деталей газораспределительного механизма. Ремонт деталей системы охлаждения. Ремонт деталей и приборов системы питания двигателей. Ремонт АКБ. Ремонт приборов системы зажигания. Ремонт электроприборов, освещения. Ремонт приборов звуковой и световой сигнализации. Сборка двигателя. Испытание двигателя. Качество отремонтированных двигателей. Ремонт сцепления. Ремонт коробки передач. Ремонт раздаточной коробки. Ремонт карданной передачи. Ремонт главной передачи. Ремонт редуктора ведущего моста (дифференциал). Качество ремонта механизмов и агрегатов трансмиссии. Ремонт рамы. Ремонт рессоры. Ремонт амортизаторов. Ремонт балок. Ремонт ступицы. Ремонт шины и колеса. Ремонт деталей рулевого управления. Регулировка приборов рулевого управления. Ремонт деталей тормозной системы с гидравлическим приводом. Ремонт деталей тормозной системы с пневматическим приводом. Ремонт деталей стояночного тормоза. Ремонт кабины. Ремонт кузова и оперения. Ремонт лебедки. Ремонт подъемного механизма. Ремонт дополнительного оборудования. Обивочные работы. Малярные работы. Основные технологии сборки автомобиля. Испытания автомобиля после ремонта. Качество отремонтированного автомобиля. Основные требования безопасности труда при ремонте автомобилей. Вводный инструктаж. Текущий инструктаж и инструктаж на рабочем месте. Средства и технологии диагностирования.
Знания:
- свойства металлов, применяемых при строительстве кузова автомобиля;
- свойства эксплуатационных материалов.
Умения:
- восстанавливать кузова автомобилей.

КҚ 2.7.6
АП.04
Автокөлік құралдарын пайдалану:
Автокөлік кәсіпорыны, жылжымалы құрам жұмысын басқару, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындау, жолаушы тасымалдау, жүк тасымалдау, жұмыс көрсеткіштері.
Білімдер:
- Автокөлік кәсіпорынын, жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға (жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- Автокөлік кәсіпорынында жұмысты, жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға (жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін анықтауды.
БҚ 6
КҚ 2.7.5
Біліктілік: 1201082 – Автокөліктердің шанағын қалпына келтіруші шебер
АП.01
Автомобильдердің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөлік жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Кіріспе. Автокөліктің мағынасы және ролі. Классификациясы және индексациялануы. Автомобильдің жалпы құрылысы. Қозғалтқыш. Іштен жану қозғалтқыштың жалпы құрылысы және жұмыс процесстері. Қосиінді бұлғақты механизм. Газтарату механизмі. Салқындату жүйесі. Майлау жүйесі. Қоректендіру жүйесі. Электржабдықтар. Электротехника бойынша негізгі мәлеметтер. Ток көздері. Тұтандыру жүйесі. Оталдыру жүйесі. Бақылау және өлшеу құралдары. Қосымша электрқозғалтқыштар жабдықтары. Жарықтандыру жүйесі. Жарық және дабыл беру сигнализациясы. Электржабдықтардың жалпы сұлбасы. Трансмиссия. Трансмиссия жалпы сүлбасы. Ілініс. Беріліс қорабы. Үлестірүші қорабы. Құат беру қорабы. Кардан берілістері. Жетекші белдіктері. Тасымалдау жүйесі. Басқару механизмі. Руль басқаруы. Тежеуіш жүйесі. Шанақ. Қосымша жабдықтар. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектерін білуге;
- автомобильдің негізгі агрегаттарын білуге;
- автомобиль құрылымының жұмыс істеу принциптерін білуге;
- автомобильдің классификациясын білуге;
- әр – түрлі жылжымалы құрамының қажеттілігін білуге;
- автомобильдерді сақтау түрлерін білуге.
Іскерліктер:
Автомобильдердің ақауларын анықтауды; әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу.
БҚ 1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.5
АП.02
Автөкөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Автокөлік құралдарын пайдаланудағы техникалық күйінің өзгеру себептері. Пайдалану материалдары, автокөлік жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының жүйесі, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету технологиясын, күнделікті техникалық қызмет көрсету, техникалық қызмет көрсету № 1, техникалық қызмет көрсету № 2, маусымдық қызмет көрсету, қосиінді бұлғақты механизміне және газтарату механизміне техникалық қызмет көрсету, қозғалтқыштың салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсету, майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, автокөлік электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жүру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, рульмен басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсету, тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсету, өзіаударушы автокөліктерге және автопоездарға техникалық қызмет көрсету, қиын табиғи жағдайларында автокөліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымды жұмыстарын жүйелеу, сақтау және қозғалтқыштың оталдыруын қысқы мерзімінде жеңілдету әдістері.
Автомобильді жөндеу – бөлшектерді қалпына келтіру және ғұмырын ұзарту әдістері,техникалық механикадан мәлеметтер, материалдар, кедергісі, жинақтау жұмыстары, құбыр жүйесін жөндеу, үлгілік бөлшектер мен механизмдерді жөндеу, бөлшектер мен бөліктерді жөндеу, пневмо және гидрожүйелерді жөндеу, жылжымайтын ажыратылатын қосылыстарды жөндеу, тойтармалы қосылыстарды жөндеу, дәнекерленген және пісірілген қосылыстарды жөндеу, құбырлар мен түтікшілерді жөндеу, автомобильге ағымды жөндеуді ұйымдастыру, қозғалтқышты жөндеу, қосиінді бұлғақ механизімдерінін бөлшектерін таңдау, ауыстыру және жөндеу, газ тарату механизм бөлшектерін жөндеу, салқындату жүйесінін бөлшектерін жөндеу, майлау жүйесінін бөлшектерін жөндеу, қоректендіру жүйесінін бөлшектерін және құралдарын жөндеу, электр жабдықтарды және құралдарды жөндеу, қозғалтқышты жинау және сынау, трансмиссия жүйесінін бөлшектерін жөндеу, аспа жүйесі мен автомобильді басқару механизмдерін жөндеу, шанақ пен қосымша жабдықтарды жөндеу, автомобильді жинау, оны сынау және жөндеуден өткізу, ұйымдардың алға басу үлгілері мен жұмысшылардың еңбегін ынталандыру, еңбек қорғау, кәсіпорындағы өрт және электр қауіпсіздігі. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету; автомобильдерді жөндеу; автомобильді диагностикалау құралдары; автомобильді диагностикалау технологиялары.Металдар технологиясы. Автомобильде пайдаланатын материалдар.
Білімдер:
- автомобиль құрылысындағы қолданылатын материалдар құрамы;
- пайдаланылатын материалдардың құрамы.
Іскерліктер:
- автомобиль шанағын қалпына келтіру.

БК 1-6
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
СД.03
Спецтехнология сварки:
Введение. Общие сведения о сварке. Оборудование сварочного поста. Классификация источников питания. Сварочные трансформаторы. Технология ручной дуговой сварки покрытым электродом. Сварка швов в различных пространных положениях. Сварка тонколистовой стали. Электрическая дуга. Наплавка швов. Возбуждения дуги. Технология газовой сварки низкоуглеродистых сталей. Сварочное пламя. Режимы сварки. Технология газовой сварки. Ацетиленовые генераторы. Баллоны для газа. Аппаратура и технология кислородной резки. Редукторы для сжиженных газов. Рукава и шланги. Сущность сварки в защитных газах. Сварка в среде углекислого газа. Сварочные материалы. Технология и техника сварки в среде углекислого газа. Оборудование для сварки в защитных газах. Аргонодуговая сварка. Электрическая контактная сварка. Устранение напряжений и деформаций. Классификация дефектов. Исправление дефектов. Влияния дефектов на прочность сварных соединений. Причины возникновения напряжений. Предотвращение напряжений и деформаций. Подготовка поверхности. Декапирование. Меднение. Никелирование. Хромирование. Снятие хромовых покрытий. Восстановление покрытия днища и деталей шасси. Инструменты для выравнивания и покрытия поверхности ручным способом.
Знания: - общих сведений о сварке, оборудования сварочного поста, классификацию источников питания, сварочных трансформаторов, - технологии ручной дуговой сварки покрытым электродом;
- сварки швов в различных пространственных положениях;
- сварки тонколистовой стали;
- о электрической дуге;
- о наплавке швов, о возбуждении дуги;
- технологии газовой сварки низкоуглеродистых сталей;
- о сварочном пламени;
-режимов сварки;
- технологии газовой сварки;
- о ацетиленовых генераторах; -о баллонах для газа;
- аппаратуры и технологии кислородной резки;
- редукторов для сжиженных газов;
- о рукавах и шлангах;
- сущности сварки в защитных газах;
- о сварке в среде углекислого газа;
- о сварочных материалах;
- о технологии и технике сварки в среде углекислого газа;
- оборудования для сварки в защитных газах;
- аргонодуговой сварки;
- электрической контактной сварки;
- порядка устранения напряжений и деформаций;
- классификации дефектов;
- порядка исправления дефектов;
- о влиянии дефектов на прочность сварных соединений;
- причин возникновения напряжений;
- порядка предотвращения напряжений и деформаций;
- порядка подготовки поверхности;
- о декапировании, меднении, никелировании, хромировании;
- порядка проведения снятия хромовых покрытий.
Умения:- классифицировать источники питания, сварочные трансформаторы;
- работать по технологии ручной дуговой сварки покрытым электродом;
- производить сварку швов в различных пространственных положениях;
- производить сварку тонколистовой стали;
- использовать технологию электрической дуги;
- производить наплавку швов;
- применять технологию газовой сварки низкоуглеродистых сталей;
- производить сварочное пламя;
- использовать режимы сварки;
- применять новые технологии газовой сварки;
- производить сварку ацетиленовыми генераторами;
- использовать баллоны для газа;
- использовать аппаратуру и технологии кислородной резки;
- использовать редукторы для сжиженных газов;
- применять рукава и шланги;
- работать сваркой в среде углекислого газа;
- использовать сварочные материалы;
- использовать технологию и технику сварки в среде углекислого газа;
- применять оборудование для сварки в защитных газах;
- работать аргонодуговой сваркой;
- работать с электрической контактной сваркой;
- устранять напряжения и деформаций;
- классифицировать дефекты;
- исправлять дефекты;
- определения причин возникновения напряжений;
- предотвращения напряжений и деформаций;
- производить подготовки поверхности;
- производить декапирование, меднение, никелирование, хромирование;
- производить снятия хромовых покрытий.

БҚ 1-6
КҚ 1.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
АП.03
Пісірудің арнайы технологиясы:
Кіріспе. Пісіру бойынша жалпы мәлеметтер. Пісіру постының жабдықтарын. Қоректендіру көз құралдарының классификациясы. Пісіру трансформаторлары. Жамылғылы электродпен қол доғалы пісіруінін технологиясы. Әр –түрлі орналасуында қосындыларды пісіру. Жұқа болат тілімшелерін пісіру. Электрлі доға. Қосындыларды балқыту. Доғаны қоздыру. Төменгі көміртекті болаттарды газбен пісіру технологиясы. Пісіру алауы. Пісіру режимдері. Газбен пісіру технологиясы. Ацетиленді генераторлар. Газ баллондары. Оттегімен кесу технологиясы және аппаратурасы. Сығылған газ редукторлары. Қолұстағыштар және майтүтіктер. Қорғаныс газдарындағы пісірудін мағынасы. Қышқыл газ аймағындағы пісіру. Пісіру материалдары. Қышқыл газ аумағындағы пісірудін техникасы және технологиясы. Қорғаныс газда пісіру жабдықтары. Аргондоғалы пісіру. Электрконтактілі пісіру. Қысымды және деформацияны жою. Ақаулардың классификациясы. Ақауларды түзету. Ақаулардың пісіру қосындылар беріктілігіне әсері. Қысымнын пайда болу себептері. Қысымды және деформацияны ескеру. Беткі қабатты дайындау. Декапирование. Мыстандыру. Никельмен қаптау. Хромдау. Хром қабатын қыру. Шасси бөлшектерін және түб қабатын қалпына келтіру. Қол әдісімен қабаттарды қаптау және түзету құралдары.
Білімдер:
- пісіру бойынша жалпы мәлеметтерді, пісіру постынын жабдықтарын;
- қоректендіру көз құралдарының классификациясын;
- пісіру трансформаторларын;
- жамылғылы электродпен қол доғалы пісіруінін технологиясын;
- әр–түрлі орналасуында қосындыларды пісіруді;
- жұқа болат тілімшелерін пісіруді;
- электрлі доғасын, қосындыларды балқытуын;
- доғаны қоздыруды;
- төменгі көміртекті болаттарды газбен пісіру технологиясын;
- пісіру алауы туралы;
- пісіру режимдерін;
- газбен пісіру технологиясын;
- ацетиленді генераторлар туралы мәлеметтерді;
- газ баллондары туралы мәлеметтерді;
- оттегімен кесу технологиясын және аппаратурасын;
- сығылған газ редукторларын;
- қолұстағыштар және майтүтіктер туралы мәлеметтерді;
- қорғаныс газдарындағы пісірудін мағынасын;
- қышқыл газ аймағындағы пісіруді;
- пісіру материалдары туралы мәлеметтерді;
- қышқыл газ аумағындағы пісірудін техникасын және технологиясын;
- қорғаныс газда пісіру жабдықтарын;
- аргондоғалы пісірудін технологиясын;
- электрконтактілі пісіруді;
- қысымды және деформацияны жою жолдарын;
- ақаулардың классификациясын;
- ақауларды түзету жолдарын;
- ақаулардың пісіру қосындылар беріктілігіне әсерін;
- қысымнын пайда болу себептерін;
- қысымды және деформацияны ескеруін;
- беткі қабатты дайындауды;
- декапированиялауды;
- мыспен қаптау технологиясын;
- никельмен қаптауды;
- хромдауды;
- хром қабатын қыруын;
- шасси бөлшектерін және түб қабатын қалпына келтіруді;
- қол әдісімен қабаттарды қаптау және түзету құралдарын.
Істеуі керек:
- пісіру бойынша жалпы мәлеметтерді пайдалануын, пісіру постынын жабдықтарын қолдануды;
- қоректендіру көз құралдарын классификациялауын;
- пісіру трансформаторларын қолдануды;
- жамылғылы электродпен қол доғалы пісіруінін технологиясын қолдануды;
- әр –түрлі орналасуында қосындыларды пісіруді;
- жұқа болат тілімшелерін пісіруді;
- электрлі доғасын қолдануды, қосындыларды балқыту арқылы қалпына келтіруді;
- доғаны қоздыруды;
- төменгі көміртекті болаттарды газбен пісіру технологиясын қолдануды;
- пісіру алауын қолдануын;
- пісіру режимдерін қосуын;
- газбен пісіру технологиясын қолдануды;
- ацетиленді генераторлар туралы мәлеметтерді пайдалануды;
- газ баллондары туралы мәлеметтерді пайдалануды;
- оттегімен кесу технологиясын және аппаратурасын қолдануды;
- сығылған газ редукторларын қолдануды;
- қолұстағыштар және майтүтіктер туралы мәлеметтерді пайдалануды;
- қорғаныс газдарындағы пісірудін мағынасын пайдалануды;
- қышқыл газ аймағындағы пісіруді пайдалануды;
- пісіру материалдары туралы мәлеметтерді пайдалануды;
- қышқыл газ аумағындағы пісірудін техникасын және технологиясын қолдануды;
- қорғаныс газда пісіру жабдықтарын пайдалануды;
- аргондоғалы пісірудін технологиясын қолдануды;
- электрконтактілі пісіруді қолдануды;
- қысымды және деформацияны жою жолдарын пайдалануды;
- ақаулардың классификациясын қолдануды;
- ақауларды түзету жолдарын пайдалануды;
- ақаулардың пісіру қосындылар беріктілігіне әсерін жоюды;
- қысымнын пайда болу себептерін анықтауын;
- қысымды және деформацияны ескеру жолдарын;
- беткі қабатты дайындауды;
- декапированиялауды;
- мыспен қаптау технологиясын қолдануды;
- никельмен қаптауды қолдануды;
- хроммен қанықтыру процессін;
- хром қабатын қыруды;
- шасси бөлшектерін және түб қабатын қалпына келтіруді;
- қол әдісімен қабаттарды қаптауды және түзету құралдарын қолдануды.

Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации. Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане. Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Строительство казарменного социализма. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная "коллективизация", политика оседлости и ее последствия. Сталинско –голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Социально- экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния (1969, 1979, 1986). Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:- истории Казахстана
- формирования казахского народа;
- появления кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК1-7
ОГД.04
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:- социально-биологической и психофизиологической основы физической культуры.
Умения:- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
БК1-7
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основных концепций и направлений в осмыслении проблем культуры;
-особенностей и общего вклада различных культур в современную цивилизацию
БК1-7
СЭД. 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:-представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представлений о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведений;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК1-7
СЭД. 03
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система. Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представлений о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлений о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1-7
СЭД. 04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК1-7

Аркаим - әлемдік өркениеттің ошағы. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. XVI-XVIII ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы құлдық саясаты. Қазақстан XX ғасырдың басында, азаматтық қарама-қарсылық кезеңінде. Бірінші дүние жүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлттық- азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметін құлату. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетелдік интервенция. Кеңес үкіметінің орнатылуы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат. Индустрияландыру және күшпен коллективтендіру және оның қазақ халқы үшін зардаптары. Ауыл шаруашылығын Сталин-Голощекиндік қайта құру моделі. Қазақстандағы шаруалардың көтерілісі. Саяси қуғын-сүргін. Екінші дүние жүзілік соғыс басталуға дейінгі Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдай. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылықты қалыпан келтіру. Тың көтеру. Республиканың дамуындағы интенсификация. Саяси қарама-қарсылықтар (1969, 1979, 1986 ж.ж.). Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының даму жолын;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолының дамуы мен оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVI-XVIII ғасырлардағы жоңғар жапқыншылықтарына қарсы ұлт-азаттық күресін;
- XX ғасырдың 20-80 жылдардағы көтерілістері мен қозғалыстарын, қарсы тұруларын;
- XX ғасырдың 20-30 жылдардағы Қазақстанның мәдениетін;
- қазақтардың әлемдік құрылтайын;
- 1986 жылдағы Алматыда өткен желтоқсан оқиғаларын;
- тамыз бүліктері мен оның құлауын;
- ҚР-ның Мемлекеттік тәуелсіздігін;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әнгіме құруды;
- көшпенділердің мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірлестігін сипаттай алуды;
- қоныс аудару саясатының басты мақсаттарын анықтай алуды;
- көтерілістің жеңіп шығу себептеріне талдай жасай алу;
- ЖЭС-тың, ұжымдастыру-дың мәнісін ашуды;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессиялар мен жер аударуларды;
- картамен жұмыс жасай білуді;
- қазақ диаспорларының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлінің қандай болғанын ашу.
БҚ1-7
ЖГП.04
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік -биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
БҚ1-7
ӘЭП 00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзідік және ұлттық мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
БҚ1-7
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер: - рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ1-7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институтар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым- қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ1-7
ӘЭП.04
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 1-7

ПК 3.12.7
СЭД. 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК1-7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движение документов;
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
ПК 3.12.1-3.12.7
ОПД. 02
Черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:- правил геометрического черчения;
- правил оформления чертежей;
- правил разработки и оформления конструкторской документации;
Умения:- построить геометрические вычерчивания контуров технических деталей; - спроецировать чертеж;
- рисовать технически; - применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 1,4,5,6
ПК 3.12.4
ОПД. 03
Основы технической механики:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Детали машин, виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты. Соединения деталей машин, их характеристики. Методы расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
Знания:- основных систем сил;
- условий равновесия систем сил;
- момента силы относительно точки и оси;
- основных гипотез и допущений о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условий прочности, жесткости и устойчивости;
Умения:- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.

КҚ 3.12.7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ1-7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс кағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі. Офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелуін;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу және құру.
КҚ 3.12.1-3.12.7
ЖКП.02
Сызу:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масшабтар, анықтамалар, белгілеулер, жазулар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері, проекцияларды өзгерту тәсілдері. Сызбаларды, бөлшектерді, қосылыстарды, құрастырылған сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Мамандық бойынша сызбаларды, құрылыс сызудың элементтерін орындау. Машина құрылысы мен құрылыс сызбаларына стандарттар.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелерін;
- сызбаларды ресімдеу ережелерін;
- конструкторлық құжаттаманы ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін;
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің контурын геометриялық сызуды салуды;
- сызбаны проекциялауды;
- техникалық сурет салуды;
- графикалық тапсырмаларды шешу; әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
БҚ1,4,5,6
КҚ 3.12.4
ЖКП.03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнақтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығалу. Кесін мен жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы ұғым.
Білімдер:негізгі күш жүйелерін;
- күштер жүйесінің тепе-теңдегі шартын;
- нүкте мен оське қатысты күш моментін,
- деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезалар мен жорамалдарды;
- беріктік, қаттылық пен тұрақтылық шартын;
Іскерліктер:
- тірек реакцияларды аналитикалық анықтауды;
- күштердің түрлі жүйелер тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешуді;
- жай мен күрделі кесінділердің ауырлық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кесін әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салу.

БК 1,6
ПК 3.12.4
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники:
Электрическое поле, электромагнетизм. Электрические измерения; однофазные и трехфазные электрические цепи. Трансформаторы.
Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача и распределение электрической энергии.
Основы электроники.
Электровакуумные, газоразрядные полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
Электронные выпрямители, усилители, генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники.
Знания:- электротехники с основами электроники;
- электрических цепей постоянного и переменного тока, электромагнетизма;
- видов трансформаторов;
- основ электропривода;
- основ электроники;
- электронных выпрямителей и стабилизаторов;
Умения:- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- применять электронные приборы;
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ОПД. 05
Технология металлов
Производство чугуна и стали. Производство цветных металлов. Строение, свойства и способы испытания металлов. Основные сведения из теории сплавов. Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали. Чугуны. Основы термической обработки. Основы химико-термической обработки. Легированные стали. Твердые сплавы. Сплавы цветных металлов. Коррозия металлов и методы борьбы с нею. Пластические массы. Резиновые и вспомогательные материалы. Литейное производство. Обработка давлением. Сварка. Пайка металлов. Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них.
Электрические методы обработки металлов.
Знания:- основных сведений о металлах;
- способов получения стали и чугуна;
- видов термической и химико-термической обработки;
- способов получения цветных металлов;
- основных сплавов цветных металлов;
- видов коррозии и способов борьбы с ней;
способов обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основных способов формообразования деталей на металлорежущих станках.
Умения:- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.
БК 1
ОПД. 06
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания: - о экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, о основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономических сущностей производственных фондов, порядков разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методов планирования и учета.
Умения: рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.

БҚ 1,6
КҚ 3.12.4
ЖКП.04
Электроника негізіндегі электротехника:
Электр алаңы.
Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегі. Электрмагнетизм.
Өткізгіш бұйымдары және электрайырғыш материалдары.
Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток электрмашиналары. Трансформаторлар.
Электржетек негіздері.
Электрон аспаптар.
Электронды генераторлар мен өлшеуіш приборлар.
Автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғылары.
Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- тұрақты және ауыспалы токтың электртізбегін, электрмагнетизмді;
- трансформаторлар түрлерін;
- электрожетек негіздерін; - электроника негіздерін;
- электронды түзегіштер және стабилизаторларды;
- микропроцесстер мен микроЭЕМ жұмысы қағидаттарын;
Іскерліктер:
- өткізгіш бұйымдары мен электрайырғыш материалдарын пайдалануды;
- электр өлшемдерді пайдалануды;
- тұрақты және ауыспалы тоқ электрмашиналарын пайдалануды;
- электр энергиясын беру мен бөлуді;
- электрон аспаптарды қолдануды;
- автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғыларын пайдалануды.
КҚ 3.11.2
КҚ 3.1.3
ЖКП.05
Металдар технологиясы:
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Металдарды сынақтан өткізу тәсілдері, құрылысы мен қасиеттері.
Қорыту теориясынан негізгі мәліметтер. Темірдің көміртегімен қорытулары. Көміртекті болаттар. Шойындар. Термикалық өңдеудің негіздері.. Химиялық-термикалық өңдеудің негіздері.Қоспалы болаттар. Қатты қорытулар. Түсті металлдар қорытулары.
Металдар коррозиясы және олармен күресу шаралары.
Пластикалық массалар. Резеңке және қосалқы материалдар. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металлдардарды қалайылау.
Техникалық өлшеу, қондыру, рұқсат беру туралы негізгі түсініктер. Кесумен өңдеу. Металл кесетін станоктар және оларда орындалатын жұмыстар.
Металдарды өңдеудің электрлік әдістері.
Білімдер:-металлдар туралы негізгі мәліметтерді;
- болат пен шойынды алу тәсілдерін;
- термикалық және химиялық-термикалық өңдеудің түрлерін;
- түсті металлдарды алу тәсілдерін;
- түсті металлдардың негізгі қорытуларын;
- коррозия түрлері мен онымен күресу тәсілдерін;
- металлдарды қысыммен, дәнекерлеумен, қалайылаумен өңдеу тәсілдерін;
- металл кесуші станоктарда бөлшектердің формасын жасаудың негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- физикалық қасиеттер бойынша негізгі металл мен қорытулардың түрлерін анықтауды;
- конструкциялық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтауды.
БҚ 1
ЖКП.06
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорынның негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өндіріс процессін ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жобалау, жұмыстың пайдалылығын, кірістер мен табыстарды жобалау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық түсініктемелері туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп жасауды, өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
- өндірістік шығынды есептеуді, жұмыс сметасын және материалдық қорларда экономикалық тиімділікте қажеттілікті және шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді.

ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ОПД. 07
Основы стандартизации и метрологии:
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания: - методов, принципов стандартизации и обеспечение качества продукции;
- основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения: - пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.
БК 1
ПК 3.12.4
ОПД. 08
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии;
Умения:- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1-7
ПК 3.12.1
ПК 3.12.3
ПК 3.12.6
ОПД. 09
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания: - принципа работы ПК, теории управления и роли ЭВМ в автоматизированных системах управления, принципа работы текстовых и графических редакторов.
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 4
ПК 3.12.8
ОПД. 10
Экономическая информатика и информационные технологии:
Экономическая информация и ее характеристика. Процессы преобразования информации. Системы классификации и кодирования экономической информации. Программное обеспечение. Сервисные функции операционной системы. Ведение архива программ и данных. Антивирусная защита информации.
Знания:
- принципа работы ПК, теории управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принципа работы текстовых и графических редакторов;
Умения:- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 4
ПК 3.12.8
ОПД. 11
География автомобильного транспорта:
Роль транспорта в воспроизводственном процессе. Особенности автомобильного транспорта.
Факторы размещения.
Территориальное размещение.
Экономическая характеристика. Современные проблемы.
Знания: - Роли транспорта в воспроизводственном процессе. Особенностей автомобильного транспорта;
географии автомобильного транспорта; экономической характеристики.
Умения:- находить и использовать информацию, необходимую для ориентации в профессиональной деятельности, читать карты, пользоваться справочниками, производить расчеты по определению расстояний

КҚ 3.12.1
КҚ 3. 12.2
КҚ 3. 12.3
ЖКП.07
Стандарттау негіздері мен метрология:
Әдістері, стандартизацияның принциптері, қолданыстағы стандарттар, ҚКБС. Қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстардағы өлшемдер, олардың сызбада белгіленуі. Бедерінің қондырылуы, типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы. Көптеген бөлшектердің өлшену әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- әдістерді, стандартизцияның принціпін және өнімнің сапасын қамтамасыз ете.
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқаулары.
- автокөліктің сапалық басқару жүйесін.
- техникалық өлшеудің әдіс-тәсілдері, өлшеу құралдарын дұрыс қолдану.
- заң талаптарын бұзудағы жауапкершілік және өнімнің сапасын, әдіс-тәсілдерін жасанды түрде сапалау.
Іскерліктер:
- мемлекеттік стандарт жүйесінде нормалық-техникалық құжаттармен қолдануды.
- қондырылуы, дәлдік шегін және ажарлануы талдау, дайындалған бөлшектердің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу.
- бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен өлшеу.
- бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеу.
БҚ 1
КҚ 3.11.4
ЖКП.08
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық үдерістердің қауіпсіздігі.
Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:-кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
БҚ 1-7
КҚ 3. 12.1
КҚ 3. 12.3
КҚ 3. 12.6
ЖКП.09
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелердің мен негізгі түсініктері мен анықтаулары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 4
КҚ 312.8
ЖКП.10
Экономикалық информатика және ақпараттық технология:
Экономикалық информатика және оның мінездемелері. Ақпараттың қалыптасу кезеңі. Біліктілік жүйесі және экономикалық ақпараттық кодтау. Программалық қамтамасыз ету. Операторлық жүйенің сервистік функциясы. Архивті программаларды және мәліметтерді жүпгізу. Ақпараттарды вирустардан қорғау.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 4
КҚ 3.12.8
ЖКП.11
Автокөлік географиясы:
Өндіру кезінде көліктің орны. Автокөлік ерекшелігі. Орналастыру факторы. Аймақты орналастыру. Экономикалық мінездемелері. Қазіргі таңдағы мәселелер.
Білімдер:
өндіру кезінде көліктің орны. Автокөлік ерекшелігі; автокөлік географиясы, экономикалық ерекшеліктері.
Іскерліктер: ақпаратты табу және қолдану, кәсіби жұмыс барысында қолдануды, картта оқуды, анықтаманы қолдануды, арақашықтықты есептеу.

ПК 3.12.2
ОПД. 12
Административно-таможенные формальности
Предмет таможенное право. Источник таможенного права. Таможенный брокер. Декларирование товаров и транспортных средств. Перемещение товаров и транспортных средств. Таможенный контроль. Таможенное оформление. Таможенные платежи, валютный контроль
Знания: - основ международных таможенных конвенций, порядка, видов и особенностей взимания таможенных платежей, порядка оформления документов, перечня товаров, разрешенных и запрещенных к ввозу и вывозу.
Умения:- пользоваться нормативными документами и инструкциями
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Устройство автомобилей:
Подвижный состав автомобильного транспорта. Классификация подвижного состава автомобильного транспорта, устройство базовых типов автомобилей, особенности устройства автомобилей ведущих автомобильных фирм.
Знания: - основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения: - определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 1
ПК 3.12.8
СД.02
Теория автомобилей и двигателей:
Основы теории и конструкции автомобильных двигателей. Основы технической термодинамики. Теория двигателей. Кинематика, динамика и уравновешивание двигателей. Основы теории автомобилей. Основные технико-эксплуатационные показатели автомобилей. Конструкция автомобилей, специализированный подвижный состав.
Знания: - основы теории двигателей внутреннего сгорания;
- кинематики, динамики и уравновешивания поршневых двигателей;
- основ теории автомобилей, конструкции автомобилей и специализированного подвижного состава.
Умения:- определять типы двигателей, установленных на автомобилях;
- при эксплуатации двигателей определять причины неуравновешенной работы двигателя;
- определять основные технико-эксплутационные показатели автомобиля.
БК 1,4,6
ПК 3.12.4
ПК 3.12.8
СД.03
Автомобильные эксплуатационные материалы:
Состав нефти. Перегонка нефти.
Автомобильные бензины. Дизельные топлива. Топливо газового и не нефтяного происхождения. Смазочные масла. Пластические смазки. Специальные жидкости. Организация рационального применения топлива, смазочных масел и специальных жидкостей. Токсичность и огнеопасность основных эксплуатационных материалов. Охрана окружающей среды. Лакокрасочные материалы. Синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные и древесные материалы.
Знания: - основных свойств, показателей качества эксплуатационных материалов;
- организации их рационального применения;
Умения:
- правильно выбирать марки топлив и смазочных материалов для конкретного типа транспортного средства;
- технически обосновать подбор заменителя.
БК 6
ПК 3.12.8
СД.04
Электрооборудование автомобилей с основами электронного оборудования:
Система электроснабжения автомобиля. Система зажигания и пуска двигателя. Контрольно-измерительные приборы, система освещения и световой сигнализации. Дополнительное оборудование. Бортовая сеть и коммутационная аппаратура. Основы автомобильной электроники. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы, интегральные схемы микроэлектроники. Общая схема электрооборудования автомобиля.
Знания: - систем электроснабжения автомобиля;
- основы автомобильной электроники;
- принципа работы датчиков электронных систем управления механизмами автомобиля;
- исполнительных механизмов системы.
Умения:- обслуживать электрическую бортовую систему автомобиля;
- определять состояние работоспособности электронных датчиков;
- диагностировать датчики без применения внешних электронных устройств.
БК 6
ПК 3.12.4
ПК 3.12.8
СД.05
Техническое обслуживание автотранспортных средств:
Основы технического обслуживания подвижного состава автомобильного транспорта. Технологическое оборудование для технического обслуживания автомобилей. Технология технического обслуживания автомобилей, Диагностирование автомобилей. Организация и хранение автомобилей, запасных частей и эксплуатационных материалов. Организация и управление производством технического обслуживания автомобилей. Основы проектирования производственных зон и участков автотранспортного предприятия.
Знания: - методов и принципов технического обслуживания подвижного состава автомобильного транспорта;
- технологического оборудования, применяемого при техническом обслуживании автомобильного транспорта;
- организации хранения автомобилей, запасных частей и эксплуатационных материалов;
- управления производством технического обслуживания.
Умения:- использовать технологическое оборудование для технического обслуживания автомобильного транспорта;
- организовать хранение автомобилей, запасных частей, эксплуатационных материалов;
- организовать работу производственных зон и участков автотранспортного предприятия.
БК 1-7
ПК 3.12.1-3.12.8
СД.06
Ремонт автотранспорта:
Основы ремонта автомобильного транспорта.
Технологии текущего и капитального ремонта подвижного состава автомобильного транспорта.
Способы восстановления деталей, технологии ремонта деталей, узлов и приборов.
Техническое нормирование труда в ремонтных зонах автотранспортных предприятий (АТП).
Основы проектирования ремонтных зон АТП.
Знания: - технологии текущего и капитального ремонта подвижного состава автомобильного транспорта;
- способов восстановления деталей, технологии ремонта деталей, узлов и приборов.
Умения:- подбирать технологическое оборудование для организации производственных зон и участков ремонта АТП;
- производить текущий и капитальный ремонт автомобильного транспорта;
- восстанавливать детали, узлы и приборы.
БК 1-7
ПК 3.12.1-3.12.8
СД.07
Автоматизированные системы управления:
Автоматизированные системы управления. Основные теории управления. Классификация АСУ. Состав и структура АСУ автотранспорта. Микропроцессоры и микро ЭВМ, их применение на транспорте. Типовые схемы и узлы ЭВМ. Кодирование. База данных – программное средство безбумажного делопроизводства. Автоматизация планирования и управления автомобильными перевозками. АСУ автобусными и таксомоторными перевозками. Задачи оптимального планирования грузовых перевозок. Работа с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками. АСУ в организации ТО и ремонта подвижного состава. Автоматизация учета производственно-финансовой деятельности предприятий. Финансовые расчеты ЭВМ. Организация диспетчерского управления на базе использования ЭВМ.
Знания:
- основных теорий автоматизированных систем управления;
- задач оптимального планирования грузовых и пассажирских перевозок;
- состава и структуру автоматизированных систем управления автотранспорта.
Умения:
- работать с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками;
- организовывать диспетчерское управление перевозками на базе ЭВМ;
- производить автоматизированный учет производственно-финансовой деятельности предприятия.

КҚ 3.12.2
ЖКП.12
Кедендік – администраторлық іс қағаздар:
Кедендік құқық пәні. Кедендік құқық көзі. Кедендік брокер. Өнімді және көлік құралдарын декларациялау. Өнімді және құралдарынның қозғалысы. Кедендік тексеріс. Кедендік төлеу. Ақшаны бақылау.
Білімдер:
халыққаралық кедең конвенциясын негізін, ретін кедендік телеудің түрлері мен ерекшеліктері,құжат толтырудың ретін, товар құның, рұқсат етілген және етілмеген өнімдерді кіргізу және шығару.
- Іскерліктер: құжаттармен ескертулерді қолдану.
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
АП 00
Арнайы пәндер
АП.01
Автомобильдің құрлымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөліктің жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрлымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектері мен агрегаттарын, олардың құрлымын жұмыс істеу принциптерін, классификацияларын, әр-түрлі жылжымалы құрамның қажеттілігі автомобильдерді сақтау түрлерін;
Іскерліктер: - автомобильдердің ақауларын анықтауды, әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу;
БҚ 1
КҚ 3.12.8
АП.02
Автокөлік және қозғалтқыштар теориясы:
Техникалық термодинамикалық негіздері. Қозғалтқыш теориясы. Қозғалтқыш тепе-теңдігі мен динамика, кинематикасы. Автокөлік теориясының негізі. Автокөліктің негізгі технико-пайдалану көрсеткіштері. Арнаулы қозғалыс бөлігі мен автокөлік құрлымы.
Білімдер:
- І.Ж.Қ. негізгі тееориясын.
- Кинематиканы, динамиканы және поршенді қозғалтқыштарды басқару.
- Автокөліктің негізгі териясын, құрылымын және арнайы қозғалыс бөліктерін.
Іскерліктер:
- Автокөліктегі орнатылған қозғалтқыштың түрін анықтай алуды.
- Қолданыстағы қозғалтқыштың тепе – теңестірілмеген жұмысы кезіндегі ақауларды анықтау.
- Автокөліктің негізгі технико пайдалану көрсеткіштерін анықтауды.
БҚ 1,4,6
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.8
АП.03
Автокөліктерде пайдалану материалдары:
Мұнайдың құрамы. Мұнайды өндеу.
Автомобиль бензиндері. Дизель отындары.
Газдан және мұнайдан емес жасалған отын.
Жағар майлары.
Пластикалық жағындылар.
Арнайы сұйықтар. Отын, жағар майлары мен арнайы сұйыктардың тиімді пайдалануын ұйымдастыру. Негізгі пайдалану материалдардың улылығы және отқа қауіптілігі. Қоршаған ортаны қорғау. Лакбояу материалдары. Синтетикалық желімдер, қаптаушы, тығыздаушы, электрайырғыш және ағаш материалдары.
Білімдер:- пайдалану материалдарының сапасының негізгі қасиеттерін, көрсеткіштерін;
- оларды рациональды қолданудың ұйымдастырылуын;
Іскерліктер:
- көлік құралының нақты типі үшін жағар материалдары мен отынның маркілерін дұрыс таңдауды;
- ауыстырғышты іріктеудің техникалық негіздеуін.
БҚ 6
КҚ 3.12.8
АП.04
Автокөліктердің электр жабдықтарының электронды негіздері:
Автокөліктің электрмен қамтамасыз ету жүйсі. Қозғалтқышты іске қосу және оталдыру жүйесі. Бақылап – өлшеуші құралдар, жарықтандыру жүйесі мен жарық сигналдары. Қосымша жабдықтар. Борттық және коммуникациялық жабдықтар жүйесі. Автокөлік электроникасының негізі. Жартылай өткізгіштер, фото электронды жабдықтар, интегралды схемалар, микро электроникалық. Автокөліктің электронды жабдықтарының жалпылай сызбасы.
Білімдер:
- автокөлікті электрлі қамтамасыз ету жүйесі.
- автокөлік электрникасы негізі.
- автокөлік механизмдерін басқарудағы электронды жүйедегі даттчиктердің жұмысы.
- жүйенің орындалу механизімі.
Іскерліктер:
- автокөліктің электрлі жүйесіне қызмет көрсету.
- электронды датчиктердің жұмыс істеу қаблетін анықтау.
- датчиктерді сыртқы электронды құрылғыларсыз диагностикалау.
БҚ 6
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.8
АП.05
Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету:
Автокөліктерді қозғалмалы бөлшектеріне техникалық қызмет көрсетудің негізі. Автокөлікке техникалық қызмет көрсететін техникалық құрылғылар. Автокөлікке техникалық қызмет көрсетудің технологиясы, диагностикалау. Автокөлікті сақтау жүйелеу, қосалқы бөлшектерді және тасмалданатын бөлшектерді. Автомокөлікке техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және өндірісті басқару. Автокәсіпорындарды және өндіріс зоналарындағы жобалаудың негізі.
Білімдер:
- автокөліктің қозғалмалы бөлшектеріне қызмет көрсетудің әдіс-тәсілдерін және принціпін.
- автокөліктің техникалық қызмет көрсетуде қолданатын теникалық құралдармен жұмыс.
- автокөлікті сақтауды жүйелеу, қосалқы бөлшектерді және тасмалданатын материалдарды.
- техникалық қызмет көрсету жүйсін басқару.
Іскерліктер:
- автокөлікке техникалық қызмет көрсетуде техникалық құралдарды қолдануды.
- автокөлікті сақтауды жүйелеу, қосалқы бөлшектерді, тасмалданатын материалдар.
- автокәсіпорында және дайындау бөлігіндегі жұмысты ұйымдастыру.
БҚ 1-7
КҚ 3.3.11-3.11.8
АП.06
Автокөліктерді жөндеу:
Автокөлікті жөндеу негізі. Автокөліктің жылжымалы бөлшектеріне өтпелі және толық жөндеу. Бөлшектерді қалпына келтіруді, бөлшектерді, байланыстармен приборларды жөндеу технологиясын. АКК жөндеу зонасында жұмыс технологиясын нормалау. АКК жөндеу зонасында жобалаудың негізі.
Білімдер:
- автокөліктің жылжымалы бөлшектеріне өтпелі және толық жөндеудің технологиясын.
- бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін, бөлшекті жөндеу технологиясын, приборлар мен байланыстарды.
Іскерліктер:
- АКК бөлігінде жөндеу және өндіріс зонасында техникалық құрылғыларды тлдады жүйелеу.
- автокөлікке өтпелі және толық жөндеуді.
- бөлшектерді, байланысстар мен приборларды қалпына келтіру.
БҚ 1-7
КҚ 3.12.1-3.12.8
АП.07
Автоматтандырылған басқару жүйесі:
Автоматтандырылған басқару жүйесі. Басқарудың ториялық негізі. БАЖ-дыңклассификациясы. Автокөліктің БАЖ құрамы мен структурасы. Микропроцеррорлармен мен микро ЭЕМ, оларды көліктерде қолданылуы. Типтік схемалар және ЭЕМ-ның байланыстары. Кодтау. Мәліметтер базасы іс-қағаздардардың қағазсыз программалық құралы. Автотасмалдаудың жобалау мен басқарудың автоматизациясы. АБЖ автобуспен таксомоторлы тасмалдау. Жүк тасмалдаудың оптималды жобалауды есептеу. Қосалқы программалары мен жұмысты жобалау және басқарып, тасмалдау. БАЖ техникалық қызмет көрсетудегі ұйымдастыру және жылжымалы бөліктерді жөндеу. Кәсіпорынның автоматтындырылған өндіріс – финанстық есептеулер. ЭЕМ – машина фенанстық есептелуі. ЭЕМ қолданыс базасындағы дисперчерлік басқаруды ұйымдастыру.
Білімдер:
- автоматтандырылған басқару жүйесінің теория негізі.
- жүк және адам тасудың оптималды жолауды шешу.
- автокөліктің автоаттандырылған басқару жүйесінің құрамы мен структурасы.
Іскерліктер:
- Тасымалдыудың жобалау және басқару жұмастырының программаларының жұмыс істей білу.
- ЭВМ базасында диспечерлік тасымалдауды басқаруды ұйымдатыру.
- кәсіпорының автоматтарылған өндіріс – финанстық есептерін құрастыру.

БК 5,6
ПК 3.12.5
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
СД.08
Транспортная логистика:
Единая транспортная система Республики Казахстан. Дорожные условия эксплуатации подвижного состава. Технико-эксплуатационные показатели работы подвижного состава.
Организация движения подвижного состава.
Организация перевозок грузов.
Оперативное руководство перевозками грузов. Основы транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий.
Междугородние и международные перевозки грузов. Основы организации транспортно-экспедиционного обслуживания населения.
Знания: - условий эксплуатации подвижного состава; организации перевозок грузов и коммерческую работу; правил перевозки грузов, тарифов, документации (договор, заявка, путевой лист), организации труда водителей; технологии перевозки различных видов груза с использованием различных машин и механизмов для их погрузки и разгрузки.
Умения: - определять основные ТЭП и производительность подвижного состава, его количество; составлять графики работы на различных маршрутах движения; оформлять заявки и заказы, заполнять и таксировать путевые листы;
БК 1,2,3,4
ПК 3.12.1
ПК 3.12.3
ПК 3.12.5
ПК 3.12.8
СД.09
Средства и технологии диагностирования:
Основы технологического оборудования при проведении диагностических мероприятий на автомобиле. Электронные устройства. Общее описание системы электронного управления агрегатами автомобиля. Электронный блок управления и его функции. Описание датчиков системы управления. Принцип работы системы управления. Работа диагностической лампы и режим отображения кодов неисправностей. Схема проведения диагностики. Диагностические карты кодов неисправностей. Типичные неисправности системы управления. Приборы и оборудования пользователя. Меры предосторожности при проведении диагностики.
Знания: - датчиков и исполнительных механизмов электронной системы управления агрегатами автомобиля;
- функций электронного блока управления;
- расположения узлов и элементов на автомобиле, схем электронных соединений.
Умения: - проверить диагностические цепи;
- определить неисправности системы управления;
- выбрать режим работы системы;
- определить ошибки и типичные неисправности системы управления, проводить дополнительные испытания с использованием ПВЭМ
БК 1,4,5,6
ПК 3.12.2
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
СД.10
Правила и безопасность дорожного движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания: - дорожных знаков, их назначения и способов применения;
- дорожных разметок и требований предъявляемых к ним;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 5,6
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
АП.08
Көлік логистикасы:
ҚР бірыңғай транспорттық жүйесі. Жылжымалы бөліктерді тасмалдаудағы жолдардың жағдайы. Жылжымалы бөліктердің техника – тасмалдауының жұмыс көрсеткіштері. Жылжымалы бөліктердің қозғалысының ұйымдастыру. Жүк тасмалдауды ұйымдастыру. Жүк тасмалдаудың оперативты басқарлуы. Кәсіпорынның транспортты – қолданысына қызмет көрсетудің. Қалааралық және халықаралық жүк тасмалдау. Тұрғындарына транспортты – қолданысына қызмет көрсетудің негізін ұйымдастыру.
Білімдер:
- жылжымалы бөліктерді тасмалдауды.
- жүк және коммерциялық тасмалдау жұмыстарын ұйымдастыру.
- жүк, тарифтерді, документтерді (келісім шарт, тапсырма, жол сапар қағазы), тасмалдаудағы жүргізушінің жұмысын ұйымдастыру. Көптеген көліктермен механизмдерді қолданып, жүк тасмалдаудың технологиясында оларды басып түсіру.
Іскерліктер:
- ТЭК жылжымалы бөлігінің өнімділігінің негізін анықтауды, оның саның.көптеген маршрутта олардың жұмыс графигін дайындау;заказдар мен заявкаларды толтыру; жол сапар қағазы толтыру, тасмалдау.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.8
АП.09
Диагностикалаудың технологиясы мен құралдары:
Автокөлікті диагностикалауда негізгі техникалық құралдары. Электронды құрлымы. Автокөліктің агрегаттарының басқару жүйесіндегі жалпы мәліметтері. Электронды блоктың басқару және оның функциялары. Басқару жүйесінің датчикке анытама беруі. Басқару жүйесінің жұмыс принципі. Диагностикалық лампаның және оның қате кодтарының режимі. Диагностика жасаудың схемасы. Қате кодтардың диагностикалық картасы. Басқару жүйесінің шартты қателері. Қолданушының құрал-жабдықтары. Диагностика жасау кезінде сақтандыру шаралары.
Білімдер:
- автокөліктің датчиктері мен орындау механизімдерінің бөліктерді электронды басқару жүйесі.
- электронды басқару блогының функцияларын.
- автокөлікте байланыстар мен элементтерідің орналасуы, электронды схеманың қосылуы.
Іскерліктер:
- диагностикалық торды тексеруді.
- басқару жүйесінің ақауларды анықтау.
- жүйенің жұмыс режимін таңдауды.
- басқару жүйесінің қателері мен шартты ақауларын анықтауды, ДЕЭМ(ПВЭМ )көмегімен қосымша тексеру жасау.
БҚ 1,4,5,6
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
АП.10
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психо-физиологиясының негіздері, жүргізушінің кәсіби әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
- жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
- жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды;
Іскерліктер:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алуды;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
- ЖКО болған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі көмек корсетуді.

БК 4,5,6
ПК 3.12.1
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ПП.00
Профессиональная практика
1201113 – Электромеханик
1201123 – Техник - механик
ПП.01
Ознакомительная
Техника безопасности; экскурсия по мастерским и на производстве; ознакомление с темами по слесарной и станочной практике; ознакомление с инструментом и оборудованием; краткое содержание выполняемых работ;
Знания:
- измерительного инструмента (штангенциркуля, микрометра и т.д.).
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
ПП. 02
Учебная
Слесарная:
Вводное занятие;
измерительный инструмент;
разметка; рубка металлов; резка металлов;
опиливание металлов; сверление, зенкерование, развертывание; нарезание резьбы;
притирка; комплексные работы.
Умения: -составлять операционные карты на изготовление деталей;
- выполнять практические работы по всем слесарным разделам;
- подбирать марку металлов и сплавов для изготовления различных деталей в зависимости от требований к ним;
- выбрать нужный инструмент для обработки деталей разных операций.
Навыки:- по выполнению изделий предназначенных для оснащения учебных, мастерских, кабинетов и лабораторий;
- пользования измерительным инструментом
- приемам рубки, правки, гибки, резке, опиливанию, сверлению, нарезанию резьб, притирке, шабрению;
- определять по внешнему виду и по искре марку металла;
- по всем видам слесарных работ.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
Станочная:
Токарные работы;
фрезерные работы;
строгальные работы;
шлифовальные работы.
Умения:- выполнять станочные операции по изготовлению деталей средней сложности;
- быть готовыми к проявлению ответственности за выполняемую работу, самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
- выбрать марку металла и режимы резания;
- выбрать скорость резания и подачу.
Навыки:- работы на станочном оборудовании;
- быть готовым к постоянному профессиональному росту приобретению новых знаний;
- в настройке станка;
- при работе на металлорежущих станках.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
Тепловая:
Медницко-жестяницкие работы;
кузнечные работы;
термическая обработка металла;
сварочные работы.
Умения:- выполнять ручную ковку металла;
- термическую обработку металла;
- сварочные работы;
- выбирать вид термической обработки стали в зависимости от условий и требований, предъявляемых к деталям;
- подбирать вид сварки и пайки в зависимости от размеров и материала деталей;
- выполнять основные операции при ручной ковке;
- проводить закалку, отпуск, отжиг, нормализацию и цементацию;
- выбирать режимы электрической и газовой сварки;
- проводить электрическую и газовую сварку.
Навыки:- устранения вмятин и неровностей на оперении автомобилей;
- проведения клепки, выколотки, ремонта баков, топливопроводов и радиатора паянием;
- проведения закалки отпуска, углеродистой стали;
- изготовления различных деталей с помощью ручной ковки;
- проведения термической обработки металлов;
- выполнение сварочных работ.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
Устройство автомобиля:
Двигатели автомобильные.
Механизмы и системы двигателя.
Трансмиссия автомобиля.
Агрегаты трансмиссии.
Ходовая часть, кузов, кабина.
Механизмы управления.
Рулевое управление автомобиля. Тормозная система автомобиля.
Умения:- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы;
- произвести частичную разборку и сборку КШМ и ГРМ;
- частичную разборку и сборку различных приборов системы охлаждения, смазки, питания и зажигания;
- частичную разборку и сборку агрегатов трансмиссии;
Навыки:- по разборке и сборке агрегатов и узлов автомобилей;
- по разборке и сборке механизмов и систем двигателя с использованием современных приспособлений;
- по разборке и сборке агрегатов трансмиссии.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
Демонтажно-монтажная:
Разборка и сборка двигателя, приборов системы
охлаждения и смазки;
разборка и сборка приборов системы питания;
разборка и сборка системы электрооборудования;
разборка и сборка сцепления, карданной передачи;
разборка и сборка коробки передач и раздаточной коробки;
разборка и сборка заднего моста и тормозов задних колес;
разборка и сборка переднего моста, рулевого управления, тормозного привода и тормозов передних колес.
Умения:- разобрать и собрать двигатель, приборы Э.О., механизмов и агрегатов трансмиссии, приборов и узлов рулевого управления и тормозной системы;
- выполнять практические работы по разборке и сборке двигателя, приборов электрооборудования, механизмов и агрегатов трансмиссии, приборов и узлов рулевого управления и тормозной системы;
- выполнять практические работы согласно технологической последовательности
Навыки:- разборки и сборки двигателя, приборов электрооборудования, механизмов и агрегатов трансмиссии, приборов и узлов рулевого управления и тормозной системы;
- пользования подъемно-транспортным оборудованием, гидравлическим и пневматическим прессами, шинно-монтажным оборудованием;
- пользоваться микрометрическим инструментом.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
ПП. 03
Технологическая производственная
Техническое обслуживание и ремонт:
Работы по выполнению ТО и текущего ремонта автомобилей;
общий осмотр автомобиля;
диагностика двигателя, системы охлаждения и смазки;
система питания; сцепление, коробка передач, карданная передача; задний мост;
передний мост и рулевое управление; тормозная система;
ходовая часть;
кабина, платформа, оперение;
электрооборудование автомобиля;
смазочно-очистительные работы.
Умения: - определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы;
- произвести частичную разборку и сборку кривошипно-шатунного механизма и газораспределительного механизма;
- частичную разборку и сборку различных приборов системы питания и зажигания;
- правильно подобрать необходимое оборудование для определенных видов работ;
- использовать оборудование по назначению.
Навыки:- по разборке и сборке агрегатов и узлов автомобилей;
- по разборке и сборке механизмов и систем двигателя с использованием современных приспособлений;
- по использованию технологического и ремонтного оборудования в сфере технического обслуживания.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
Компьютерная диагностика:
Вводное тестирование;
требования техники безопасности при работе с диагностическим оборудованием;
обзор измерительных приборов диагностического оборудования;
изучение программного обеспечения;
диагностика и устранение выявленных дефектов ДВС, систем электрооборудования, питания и комфорта;
диагностика и устранение выявленных дефектов ходовой части автомобиля;
диагностика и устранение выявленных повреждений кузова автомобиля.
Умения:
- проверить диагностические цепи;
- определить неисправности системы управления;
- выбрать режим работы системы;
- определить ошибки и типичные неисправности системы управления, проводить дополнительные испытания с использованием ПВЭМ
- обслуживать электрическую бортовую систему автомобиля;
Навыки:
- работы со стендами компьютерной диагностики.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
ПП. 04
Производственная преддипломная
Ознакомление с предприятием.
Инструктаж по правилам ТБ;
изучение работы отделов автосервисов;
систематизация материалов, собранных для дипломных проектов и оформление отчета.
Умения:
- все полученные знания систематизировать и уметь использовать при выполнении дипломного проекта по специальности.
Навыки:
- использовать в практической деятельности знания, полученные при обучении.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
1201023 - Диспетчер автомобильного транспорта
ПП. 01
Ознакомительная
Техника безопасности; экскурсия по мастерским и на производстве; ознакомление с темами по учебной и технологической практике; ознакомление с системой GPS; краткое содержание выполняемых работ.
Знания:
- уметь различать типы документаций на перевозки грузов и пассажиров.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
ПП. 02
Учебная
Организационные работы по разборки автомобиля на узлы и агрегаты;
организационные работы по ТО и ремонту двигателя;
организационные работы по ТО и ремонту электрооборудования;
организационные работы по ТО и ремонту трансмиссии;
организационные работы по ТО и ремонту рулевого управления и тормозной системы;
организационные работы по ТО и ремонту кузова и дополнительного оборудования;
организационные работы по сборки автомобиля;
организационные работы по ремонту кабин и покраска автомобилей, кузовов и кабин;
организационные работы по диагностики автомобиля.
Умения:
- руководить работами по ТО и ремонту автомобилей;
- руководить работами по поддержанию внешнего вида автомобиля;
- руководить работами по диагностированию агрегатов автомобиля в целом.
Навыки:
- организовать технологический процесс технического обслуживания парка автомобилей;
- подбирать исполнителей технологического процесса ТО и ремонта автомобилей.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
ПП. 03
Технологическая
Коммерческая эксплуатация и управление транспортом;
подвижной состав автомобильного транспорта;
классификация маршрутов по видам транспорта;
технико-эксплуатационные показатели работы автотранспорта;
нормирование скоростей движения автотранспортных средств на маршруте;
пассажиропотоки и методы их изучения;
грузопотоки и методы их изучения;
организация водителей и кондукторов пассажирского транспорта.
Инструкция оператора:
Краткий обзор возможностей АРМа.
Умения:
- уметь подбирать необходимый автотранспорт под перевозимый груз;
- уметь составлять оптимальный маршрут движения транспорта;
- уметь оформлять маршрутные документы.
Навыки:
- организация обучения водителей;
- организация инструктажа водителей перед выездом на линию;
- прием автомобиля после возвращения в автопарк и организация его технического обслуживания;
- знать и уметь использовать автоматизированные системы управления транспортными единицами.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
ПП. 04
Преддипломная:
Организация и контроль работы водителей автомобилей на линии;
осуществление контроля над работой линейных диспетчерских пунктов;
инструктаж водителей об условиях и особенностях перевозок на маршрутах; принятие мер по ликвидации сверхнормативных простоев автомобилей;
заполнение, выдача и принятие путевых листов; проверка и правильность их оформления; расчет в путевых листах соответствующие технико-эксплуатационные показатели; анализ качества выполнения водителями сменных заданий, регистрация задания и заявки на перевозки; составление оперативных сводок и рапортов о работе и происшествиях за смену; осуществление контроля над выполнением графика движения на линии;
организация в необходимых случаях оказание своевременной технической помощи подвижному составу на линии.
Умения:
- все полученные знания систематизировать и уметь использовать при сдаче государственного экзамена по специальности.
Навыки:
- использовать в практической деятельности знания полученные при обучении.
ПК 3.11.1.- ПК 3.11.6,
ПК 3.12.1.- ПК 3.12.8.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Использовать полученные профессиональные знания.
БК 3
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами и клиентами.
БК 4
Соблюдать правила безопасности труда, пожарной безопасности и внутреннего трудового распорядка.
БК 5
Готовность к постоянному повышению образовательного и профессионального уровня.
БК 6
Организовать и обеспечивать своевременную и четкую работу.
БК 7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Таблица 1.1 Базовые компетенции для квалификации 1201023 – Диспетчер автомобильного транспорта
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Поддерживать благоприятные условия труда.
БК 2
Использовать полученные профессиональные знания.
БК 3
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами и клиентами.
БК 4.1
Готовность к постоянному повышению образовательного и профессионального уровня.
БК 5
Организовывать и обеспечивать своевременную и четкую работу.
БК 6
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 7
Осуществлять выбор наиболее рациональных способов и средств для осуществления деятельности.
Таблица 1.2 Базовые компетенции для квалификаций:
1201113 – Электромеханик
1201123 – Техник–механик
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Развивать самостоятельность мышления, техническое и пространственное мышление, способность к решению проблем, оценочные способности.
БК 2
Знать конституционные основы правовой системы государства, этические и нравственные нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу.
БК 3
Ориентироваться в условиях рыночных отношений, делопроизводстве на казахском и русском языках.
БК 4
Готовность к постоянному повышению образовательного и профессионального уровня, потребность в реализации своего личностного потенциала.
БК 5
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению информационно-коммуникационных технологий в сфере профессиональной деятельности.
БК 6
Обладать практическими умениями и навыками для широкого круга деятельности.
БК 7
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами.
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

БҚ 4,5,6
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
КП 00
Кәсіптік практика
1201113 – Электрмеханик
1201123 – Техник - механик
КП 01
Танысу:
Техника қауіпсіздігі; шеберханалар мен өндіріс орындарымен танысу; слесарлық және қондырғы тәжірбиесінің тақырыптарымен танысу; құрал-жабдықтарымен танысу; орындалған жұмыс жөнінде қысқаша мәлімет;
Іскерліктер:
- Өлшеу құралдары (штангенциркул, микрометр және т.б)
КҚ 3.2.1.-
КҚ 3.2.6,
КҚ 3.3.1.-
КҚ 3.3.8.
КП 02
Оқу
Слесарлық:
Танысу сабағы; өлшеу құралдары; белгі салу; металлдарды шабу, металлдарды кесу, металлдарды жону, бұрғылау,зенкерлеу, ойықтау, бұрама салу, сәйкестендіру,жалпы жұмыстар;
Іскерліктер:-Бөлшектерді дайындауға операциялық карталар жасау;
- Барлық слесарлық бөлімдердің тәжірбиелік жұмыстарын орындау;
- Қойылатын талаптарға байланысты әр түрлі бөлшектер дайындау үшін металлдар мен құймалардың маркілерін таңдау;
- Бөлшектерді өңдеудің әр түрлі операцияларына қажетті құрал-саймандарды дайындау;
Дағдылар:
- Оқу зертханаларын, кабинеттерді, шеберханаларды жабдықтауға арналған өнімдер шығару;
- Шабу, түзеу, иіу, кесу, жону, бұрғылау, бұрама салу тәсілдерін білу;
- Сыртқы пішініне қарап және ұшқыннан металлдың маркісін анықтау;
- Слесарлық жұмыстың барлық түрлерін;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
Қондырғылық:
Токарлық,фрезерлік, жону және ажарлау жұмыстары;
Іскерліктер:
- Бөлшектерді дайындаудың орта деңгейіндегі қондырғы операцияларын орындай білу;
- Орындалған жұмысқа жауапкершілікпен қарау, кәсіптік деңгейдегі жұмыстарды өз бетінше тиімді шешу;
- Металлдың маркісі мен жону режимін білу;
- Беріліс пен кесу жылдамдығын білу;
Дағдылар:
- Қондырғы құрылғыларындағы жұмыстар;
- Жаңа білімді игеру жолындағы кәсіптік өсуге әрқашан дайын болу;
- Қондырғыны реттеу;
- Металл кескіш қондырғыны жұмысқа қосу;
КҚ 3.11.1.- КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
Жылулық:
Мысты-қаңылтыр темірмен жұмыс;
ұсталық жұмыстар;
металлды жылумен өңдеу;
пісіру жұмыстары;
Іскерліктер:
- Металлды қолмен иіу;
- Металлды жылумен өңдеу;
- Пісіру жұмыстары;
- Бөлшектерге қойылатын талаптарға байланысты болатты жылулық өңдеумен түрін таңдап алу;
- Бөлшектің материалы мен өлшеміне байланысты пісіру және дәнекерлеу түрін таңдау;
- Қолмен иіудің негізгі операцияларын орындау;
- Шыңдау, күйдіру т.б түрлерін игеру;
- Электрлі және газбен пісіру режимдерін таңдау;
- Электрлі және газбен пісіруді қолдану;
Дағдылар:
- Автомобиль қанқасын түзету және жөндеу;
- Қоректендіру жүйесінің түтіктерін салқындату жүйесінің радиаторын дәнекерлеу, шегелеу жұмыстары;
- Шыңдау жұмыстары, жоғарғы көміртекті болаттан жасалған бөлшектерді қолмен иіу;
- Металлдарды жылумен өңдеу;
- Пісіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
Атомобильдің құрылымы:
Автомомбильдердің қозғалтқыштары; Қозғалтқыштың механизмдері мен жүйелері; Автомобильдің трансмиссиясы;Трансмиссия агрегаттары; Жүріс бөлігі, қорап, кабина.Басқару механизімі.Автомобильдің рульдік жетегі.Автомобильдің тежеу жүйесі;
Іскерліктер:
- Автомобильдің ақауларын анықтау;
- Әр түрлі пайдалану жұмыстарының көрсеткіштерін айыра білу;
- КШМ және ГБМ бөліктерін бұзып жинау;
- Салқындату, майлау, қоректендіру және тұтандыру жүйесінің қондырғыларын бұзып жинау;
- Трансмиссия агрегаттарын бұзып жинау;
Дағдылар:
Автомобиль агрегаттары мен бөлшектерін бұзып жинау,
- Заманауи қондырғыларды пайдаланып қозғалтқыштың механизмдерді бұзып жинау;
- Трансмиссия агрегаттарын бұзып жинау;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
Бұзып-жинау:
Қозғалтқышты, салқындату жүйесін және майлау жүйесін бұзып жинау; Қоректендіру жүйесінің қондырғыларын бұзып жинау; Электр жабдықтарын бұзып жинау;Іліністі беріліс бөлігін, карданды берілісті бұзып жинау; Беріліс қорабын, үзіп бөлгіш қорабын бұзып жинау; Артқы белдікті артқы дөңгелекті тежеу бөліктерін бұзып жинау;
Алдыңғы белдікті, рульдік басқаруды, тежеу жетегін және алдыңғы тежеу дөңгелектерін бұзып жинау;
Іскерліктер:
- Қозғалтқышты, электр жабдықтарды, трансмиссия агрегаттарын, рульдік басқару механизмдері мен желілерін және тежеу жүйесін бұзып жинау;
- Қозғалтқышты, электр жабдықтарды, трансмиссия агрегаттарын, рульдік басқару механизмдері мен желілерін және тежеу жүйесін бұзып жинауды тәжірбие жұмысында қолдану;
- Технологиялық реттілікке сәйкес тәжірбиелік жұмыстарды жұргізу;
Дағдылар:
- Қозғалтқышты, электр жабдықтарды, трансмиссия агрегаттарын, рульдік басқару механизмдері мен желілерін және тежеу жүйесін бұзып жинау;
-Көтеріп тасымалдайтын қондырғыларды, гидравликалық және пневматикалық престерді, шин-монтаж жабдықтарын қолдана білу;
- Микрометрлік саймандарды қолдану;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
КП 03
Технологиялық өндірістік:
Техникалық қызмет көрсету:
Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және өтпелі жөндеу жұмыстарын орындау; Автомобильді жалпы тексеру; Қозғалтқыштар диагностикасы,салқындату жүйесі және майлау; Қоректендіру жүйесі; Іліністі беріліс,беріліс қорабы, карданды беріліс; Артқы белдік;Алдыңғы белдік және рульдік басқару; Тежеу жүйесі; Жүріс бөлігі; Кабина, жүк қорабы, тіректері; Автомобильдің электр жабдықтары, майлау-тазалау жұмыстары;
Іскерліктер:
- Автомобильдің ақауларын анықтау;
- Әр түрлі пайдалану жұмыстарының көрсеткіштерін айыра білу;
- КШМ және ГБМ бөліктерін бұзып жинау;
- Салқындату, майлау, қоректендіру және тұтандыру жүйесінің қондырғыларын бұзып жинау;
- Қажеттті жабдықтарды әр түрлі жұмыстарға дұрыс таңдай білу;
- Жабдықтарды тікелей қызметіне байланысты қолдану;
Дағдылар:
Автомобиль агрегаттары мен бөлшектерін бұзып жинау,
- Заманауи қондырғыларды пайдаланып қозғалтқыштың механизмдерді бұзып жинау;
- Техникалық қызмет көрсетуге байланысты технологиялық және жөндеу құралдарын қолдану;
КҚ 3.11.1.- КҚ 3.11.6, КҚ 3.12.1.- КҚ 3.12.8.
Компьютерлік диагностика:
Тесттілеу, диагностикалық жабдықтармен жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздігі; Диагностикалау қондырғыларының өлшем құралдары; Бағдарламамен қамтамасыз етуді үйрену; ІЖҚ диагностикалау және ақауларын табу;Автомобиль шанағының жүріс бөлігін, электр жабдықтарын диагностикалау және ақауларын тауып,қалпына келтіру
Іскерліктер:
- Диагностикалық желіні тексеру;
- басқару жүйесінің ақауларын анаықтау;
- жүйе жұмысының режимін қалыптастыру;
- басқару жүйесінің ақауларын, қателерін анықтау;
- ПВЭМ-ді қолданып қосымша сынақтар өткізу;
- Автомобильдің электрлі борттық жүйесіне қызмет көрсету;
Дағдылар:
- Компьютерлі диагностика стедтерімен жұмыс;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
КП. 04
Өндірістік диплом алды:
Кәсіпорынмен танысу. Техника қауіпсіздігі ережелерінен нұсқаулар алу. Автосервис бөлімдерінің жұмысымен танысу. Диплом жобасына арналған материалдарды жүйелеу және есеп беру.
Іскерліктер:
- Мамандығына байланысты диплом жобасын жазуда алған білімін жүйелеу;
Дағдылар:
- Оқудағы білім деңгейін тәжірбие жұмысында қолдану;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
1201023-Автокөлік диспетчері:
КП.01
Танысу:
Техника қауіпсіздігі; Шеберханалар мен өндіріс орындарымен танысу; Технологиялық және оқу тәжірбие тақырыптарымен танысу; GPS жүйесімен танысу; Атқаратын жұмыстардың қысқаша мазмұны;
Іскерліктер:
- Жолаушылар мен жүк тасымалдаудың әр түрлі құжаттарын айыра білу;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
КП. 02
Оқу:
Автомомобильдерді агрегаттар мен бөлшектерге бұзып жинаудың ұйымдастыру жұмыстары; Қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсету және жөндеудің ұйымдастыру жұмыстары; Электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеудің ұйымдастыру жұмыстары; Трансмиссияға техникалық қызмет көрсету және жөндеудің ұйымдастыру жұмыстары; Рульдік басқару мен тежеу жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеудің ұйымдастыру жұмыстары; Автомобильдерді жинаудың ұйымдастыру жұмыстары; Қорап пен кабинаны жөндеудің ұйымдастыру жұмыстары; Автокөлікті диагностикалаудың ұйымдастыру жұмыстары;
Іскерліктер:
- Автомобильге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын басқару;
- Автомобильдің сыртқы күйін қалыпты ұстау жұмыстарын басқару;
- Автомобильді және агрегаттарын диагностикалауды басқару;
Дағдылар:
- Автокөлік паркіне техникалық қызмет көрсету процесін технологиялық ұйымдастыру;
- Техникалық қызмет көрсету және жөндеу процесіне технологиялық орындаушыларды іріктеу;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
КП. 03
Технологиялық:
Көліктерді нарықтық пайдалану және басқару; Автокөліктің жылжымалы құрамы; Көлік түріне байланысты маршруттар классификациясы; Автокөліктің техникалық-пайдалану көрсеткіштері; Маршруттағы автокөліктің жылдамдығын нормалау; Жолаушылар және жүк желісі олардың әдістерін үйрену; Жолаушылар тасымалы жүргізушілерімен тексерушілерін ұйымдастыру; Оператордың нұсқауы; АРМ-ның мүмкіншілігіне қысқаша шолу;
Іскерліктер:
- Тасымалданатын жүкке автокөлік таңдай білу;
- Оңтайлы маршрутын қарастыру, құжаттарын толтыра білу;
Дағдылар:
- Жүзгізушілерді оқытуды ұйымдастыру;
- Іс-сапар алдында нұсқаулар беру;
- Автокөлікті іс-сапардан қабылдау, оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- Автоматтандырылған басқару жүйелерін пайдалану;
КҚ 3.11.1.-
КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
КП. 04
Диплом алды:
Жол сапардағы автомобильдердің жұмысын бақылау және ұйымдастыру; Диспетчерлік қызметтің жұмысын бақылау; Желідегі тасымалдаудың ерекшеліктері мен шартына жүргізушілерге нұсқау; Автокөліктің бос тұрысын болдырмау; Іс-сапар қағаздарын дұрыс толтыру, техникалық пайдалану көрсеткіштеріне байланысты қажетті есептеулер жүзгізу; Жүргізушілермен күндік тапсырмалардың орындалуын сұрыптау; Тасымалдауға сұраныстар мен тапсырмаларды тіркеу; Тәулік арасындағы жұмыстарға анықтамалар толтыру; Желідегі қозғалыстың орындалу графигін бақылау; Желідегі қозғалысқа қажет жағдайда жедел техникалық көмек ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- Мамандығы бойынша мемлекеттік емтихан тапсыруда барлық білімдерін жүйелеп пайдалану;
Дағдылар:
- Оқудағы білім деңгейін тәжірбие жұмысында қолдану;
КҚ 3.11.1.- КҚ 3.11.6,
КҚ 3.12.1.-
КҚ 3.12.8.
Ескерту: 1-ші кесте базалық құзыреттер 1201011 – Жүргізуші
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БК 1
Еңбекке қолайлы жағдай турғызу.
БК 2
Алған кәсіби білімін қолдану.
БК 3
Әріптестермен ынтымақтастық пен оңды өзара әрекеттесуге дайын болу.
БК 4
Еңбек қауіпсіздігі, өрт сөндіру қауіпсіздігі мен ішкі еңбек тәртібі ережелерін сақтау.
БК 5
Міндетті түрде білім және кәсіби деңгейін жоғарлатуға дайын болу.
БК 6
Жұмыстың уақыттылығын ққамтамасыз ету.
БК 7
Еңбек заңына сәйкес өзінің құқығын қорғауды білу.
120102 3 – Автокөліктердің диспетчері мамандығының базалық құзіреттері
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Еңбекке қолайлы жағдай жасау.
БҚ 2
Алған кәсіби білімін қолдана білу.
БҚ 3
Әріптестермен, тапсырыс берушілермен ынтымақтастық пен оңды өзара әрекеттесуге дайын болу.
БҚ 4
Еңбек қауыпсіздігі, өрт сөндіру қауыпсіздігі мен ішкі еңбектәртібі ережелерін сақтау.
БҚ 5
Жұмысты уақытында және дұрыс ұйымдастыру.
БҚ 6
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқығын қорғауды білу.
БҚ 7
Өзінің бөлімшесіндегі жұмысты уақытында және дұрыс орындауды, оңтайлы тәсілдерді қолданып ұйымдастыра білу.
Ескерту: 1-ші кесте базалық құзыреттер
1.1 кесте 120111 3 – Электр-механик
120112 3 – Техник – механик мамандықтарының базалық құзіреттері
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өз еркімен ойлау қабілетін дамыту, техникалық және кеңістікте ойлау, түйіндерді шеше білуі, бағалау қабілеттілігін дамыту.
БҚ 2
Мемлекеттің конституциялық негізгі құқығының жүйесін білуі, этикалық және рухани нормаларды, адамның қоғамға және адамға қарым – қатынасын реттеуді білу.
БҚ 3
Нарық қатынастары деңгейінде бағыт бағдарлар жасау, іс қағаздарын қазақ тілі және орыс тілінде жүргізу.
БҚ 4
Білім және кәсіби деңгейін әр дайым жоғарылатуға және тұлғалық қабілетін жетілдіруге қажеттілікке талпыну.
БҚ 5
Еңбекті ғылыми тұрғыда негіздеп, ақпараттық коммуникациялық технологияларды кәсіби жұмысында қолданып пайдалана білу.
БҚ 6
Кәсіптік шеберлігімен іс тәжірибесін кең көлемді қолдана білу.
БҚ 7
Әріптестермен ынтымақтастық пен оңды өзара әрекеттесуге дайын болу.
Ескерту: 2-кесте. кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Установленный уровень
1.1. 1201011 – Водитель
ПК 1.1.1 Знать правила дорожного движения, основы управления автомобилем, безопасность движения, приемы оказания первой доврачебной помощи при несчастных случаях.
ПК 1.1.2 Знать правила технической эксплуатации автомобилем.
ПК 1.1.3 Знать правила перевозки различных грузов, пути и способы повышения производительности труда и снижения себестоимости перевозок.
ПК 1.1.4 Определять неисправности, возникшие в процессе эксплуатации автомобилей и их опасные последствия.
ПК 1.1.5 Проведение технического обслуживания автомобилей и прицепов, хранение автомобилей в гаражах и открытых стоянках.
ПК 1.1.6 Осуществление обкатки автомобилей ( новых и после капитального ремонта), эксплуатацию аккумуляторных батарей и автомобильных шин.
2. Повышенный уровень
2.1. 120103 2– Контролер пассажирского транспорта
ПК 2.3.1 Вести учет свободных и освобождаемых мест в пассажирском транспорте.
ПК 2.3.2 Распределять пассажирские места между кассами автовокзалов.
ПК 2.3.3 Передавать сведения об остатке свободных мест после отправления пассажирского транспорта при междугородних перевозках.
ПК 2.3.4 Обеспечивать билетные кассы рекламой об услугах, предоставляемых пассажирам при междугородних перевозках.
ПК 2.3.5 Вести отчетность и порядок ее составления.
ПК 2.3.6 Выполнять инструкцию по заполнению бланков отчетности..
2.2. 120104 2 – Контролер технического состояния автотранспортных средств
ПК 2.4.1 Обеспечить надежность и безопасность автомобиля в эксплуатации.
ПК 2.4.2 Обеспечить безопасный уровень тормозных свойств автомобиля.
ПК 2.4.3 Обеспечить организацию контроля технического состояния автомобиля для обеспечения безопасности движения.
ПК 2.4.4 Обеспечить возможность технического обслуживания и ремонта автомобиля на автотранспортных предприятиях.
ПК 2.4.5 Обеспечить охрану труда при техническом обслуживании и ремонте автомобиля.
ПК 2.4.6 Обеспечить контроль ответственных регулировок и крепежных работ.
2.3 120105 2 – Менеджер автосервиса
ПК 2.5.1 Вести процесс обработки перевозочных документов с помощью видеотерминалов и компьютеров с пульта управления.
ПК 2.5.2 Проверять правильность оформления документов и расчетов за перевозки.
ПК 2.5.3 Составлять отчеты по установленной форме для своевременного представления в финансовую службу.
ПК 2.5.4 Подготавливать поступившие из информационного центра документы для их рассылки на автопредприятия и предъявления в отделении банка.
ПК 2.5.5 Определять влияние эксплуатационных, конструктивных и технологических факторов, а также эксплуатационных материалов на техническое состояние автомобиля.

1. Белгіленген деңгей
1201011 – Жүргізуші
КҚ 1.1.1 Автомобильдерді басқару негіздерін, жол қозғалысы мен қауіпсіздігі ережелерін, адам өміріне қауіпті жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсете білу.
КҚ 1.1.2 Автомобильдерді техникалық пайдалану ережелерін білу
КҚ 1.1.3 Әр- түрлі жүктерді тасымалдаудың ережелерін, өнімділігін арттылу жолдары мен тасымалдаудың өзіндік құныны төмендете білу.
КҚ 1.1.4 Автомобильдерді пайдалану кезінде пайда болған ақауларды тауып, қалпына келтіре білу.
КҚ 1.1.5 Автомобильдерге және тіркемелерге техникалық қызмет көрсету, оларды гараждар мен ашық тұрақтарда сақтау тәртібін білу.
КҚ 1.1.6 Жаңа және күрделі жөндеуден өткен автомобильдерді жүріс қалпына келтіру, аккумулятор батареяларын және автомобиль доңғалақтарын күтіп пайдалана білу.
2. Жоғары деңгей
2.11201032– Жолаушы тасымалдау көлігінің тексерушісі
КҚ 2.3.1 Жолаушылар көлігінде босаған және босатылатын орындар туралы есеп жүргізу.
КҚ 2.3.2 Автобекеттер кассаларына жолаушылар орны жайында мәліметтер беру.
КҚ 2.3.3 Қалааралық жолаушылар тасымалдау көлігін жібермегеннен кейін қалған бос орын жайында мәліметтер беру.
КҚ 2.3.4 Қалааралық жолаушылар тасымалдауының жолаушыларға көрсететін қызмет жөнінде билет кассаларына жарнама беру.
КҚ 2.3.5 Есеп жүргізу тәртібін білу.
КҚ 2.3.6 Есеп бланкаларын толтыруда нұсқауларға сүйену.
2.2. 1201042 – Автокөліктердің техникалық күйін бақылаушы
КҚ 2.4.1 Автомобильдерді пайдаланудың қауіпсіздігі және беріктігін қамтамасыз ету.
КҚ 2.4.2 Автомобильдің тежеу жүйесінің қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
КҚ 2.4.3 Автомобильдің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін оның техникалық күйін бақылауды ұйымдастыра білу.
КҚ 2.4.4 Автокәсіпорындарында автомобильдерге техникалық қызмет пен жөндеу жасалуын қадағалау.
КҚ 2.4.5 Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу жасалуы кезінде еңбекті қорғау шарттарының сақталуының қадағалау.
КҚ 2.4.6 Жауапты реттеулер мен бекіту жұмыстарының бақылауын жүргізу.
2.3 1201052 – Автосервис менеджері
КҚ 2.5.1 Бейнетерминалдар және компютерлердің басқару жетегінің көмегімен тасымалдау құжаттарының өңделу процесстерін жүргізу.
КҚ 2.5.2 Тасымалдау құжаттары мен есептерінің дұрыс толтырылуын қамтамасыз ету.
КҚ 2.5.3 Қаржы қызметтер үшін арнаулы формада есептер дайындау.
КҚ 2.5.4 Ақпараттық – есептеу орталығынан келіп түскен құжаттарды банк бөлімдерін мен станцияларына жіберу үшін дайындау.
КҚ 2.5.5 Технологиялық және конструкивтік материалдарды пайдалану факторларының автомобильдің техникалық жағдайына тигізетін әсерін анықтау.

ПК 2.5.6 Определять нормативы по эксплуатации и ремонту автомобилей.
2.4 120106 2 – Электрик по ремонту автомобильного электрооборудования
ПК 2.6.1 Проверять соединение приборов в цепи электрооборудования.
ПК 2.6.2 Проверять работу автомобильных генераторов постоянного и переменного тока.
ПК 2.6.3 Проверять работу микропроцессорной системы зажигания.
ПК 2.6.4 Проверять электропуск и определять его надежность.
ПК 2.6.5 Проверять работу приборов сервиса автомобиля.
ПК 2.6.6 Проверять работу и определять надежность приборов освещения и сигнализации.
2.5 120107 2 – Слесарь по ремонту автомобилей
ПК 2.7.1 Определять последовательность операций технического обслуживания и ремонта автомобиля.
ПК 2.7.2 Определять формы организации диагностики на специализированных и универсальных станциях технического обслуживания (СТО).
ПК 2.7.3 Определять способы восстановления узлов и агрегатов автомобиля в условиях СТО.
ПК 2.7.4 Определять методы и средства регистрации результатов диагностирования автомобиля, признаки неисправностей.
ПК 2.7.5 Определять методы и средства технического обслуживания, ремонта и диагностики.
ПК 2.7.6 Определение мероприятия по охране труда и техники безопасности, правила эксплуатации и управления автомобилем.
2.6 120108 2 – Мастер по ремонту кузовов автотранспортных средств
ПК 2.8.1 Определять степень повреждения кузова автомобиля.
ПК 2.8.2 Выбирать необходимые материалы для восстановления лакокрасочного покрытия и покраски деталей.
ПК 2.8.3 Определять подходящий тип ремонта поврежденных деталей кузова согласно технологического процесса подготовки к его восстановлению.
ПК 2.8.4 Определять тип ремонта, лакокрасочного покрытия по технологическому процессу покраски детали.
ПК 2.8.5 Определять оборудование, инструмент и приспособления, применяемые в ходе выполнения работ по восстановлению поврежденных поверхностей кузова.
ПК 2.8.6 Определять степень защиты при работе по восстановлению поврежденной поверхности кузова.
2.7 120109 2 – Мастер по ремонту транспорта
ПК 2.9.2 Определять возникшие в процессе эксплуатации автомобиля неполадки текущего характера.
ПК 2.9.2 Определять основные приемы выполнения работ по разборке и сборке агрегатов и механизмов автомобиля.
ПК 2.9.3 Определять назначение и правила применения контрольно – измерительного инструмента.
ПК 2.9.4 Определять наименование, свойства и маркировку металлов, масел, топлива, моющих эксплуатационных и вспомогательных материалов.
ПК 2.9.5 Определять виды ремонта автомобиля, обязательные работы, выполняемые при ремонте.
ПК 2.9.6 Определять правила и последовательность выполняемых работ по ремонту автомобиля, правила пользования технической документации.

КҚ 2.5.6 Автомобильдерді пайдалану және жөндеу нормативтерін анықтау
2.4 1201062 – Автомобильдердің электр құрылғыларының электригі
КҚ 2.6.1 Автомобильдің электр құралдарың қосылуын тексеру.
КҚ 2.6.2 Автомобильдің айналмалы және тұрақты ток генераторларының.
КҚ 2.6.3 Микропроцессорлы оталдыру жүйесінің жұмысын тексеру.
КҚ 2.6.4 Электрлі оталдыру желісі жұмысының түзулігін тексеру
КҚ 2.6.5 Автомобиль сервис құралдарының жұмысын тексеру.
КҚ 2.6.6 Дыбыс және жарық беру құралдарының дұрыс жұмыс істеуін тексеру.
2.5 1201072 – Автомобильдерді жөндеуші слесары
КҚ 2.7.1 Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу операцияларының ретін анықтау.
КҚ 2.7.2 Әмбебап және арнаулы техникалық қызмет көрсету бекеттерінде (ТҚҚБ) диагностиканы ұйымдастыру түрлерін анықтай білу.
КҚ 2.7.3 Техникалық қызмет көрсету бекеті негізінде автомобильдердің агрегаттары мен жекеленген бөлшектерін қалпына келтіру жолдарын анықтау.
КҚ 2.7.4 Автомобильдердің ақаулары туралы диагностикалық анықтамалар тіркемесін құру түрлері мен әдістемелірін анықтау.
КҚ 2.7.5 Техникалық қызмет көрсету, жөндеу және диагностика жасау түрлері мен әдістемелерін анықтау.
КҚ 2.7.6 Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және автомобильдерді пайдалану ережелерін сақтау шараларын анықтау.
2.6 1201082 – Автокөліктердің шанағын қалпына келтіріп жөндеуші шебер
КҚ 2.8.1 Автомобиль шанағының қаншалықты қираған деңгейін анықтау.
КҚ 2.8.2 Лакты бояуға және бөлшектерді бояуға кететін керекті материалдарды таңдау.
КҚ 2.8.3 Технологиялық процестерге сәйкес шанақтың қираған бөлшектерін қалпына келтіруде жөндеудің оңайлы түрлерін анықтау.
КҚ 2.8.4 Технологиялық процестерге лакты бояу жағу, бөлшектерін қалпына келтіруде жөңдеудің оңтайлы түрлерін анықтау.
КҚ 2.8.5 Шанақты бастапқы қалпына келтіру кезінде істелетін жұмыстарда қолданылатын сайман, құрал - жабдықтарды анықтау.
КҚ 2.8.6 Шанақты бастапқы қалпына келтіру жұмыстары кезінде қорғану шараларын анықтау.
2.7 1201092 – Көліктерді жөндеуші шебер
КҚ 2.9.1 Автомобильді пайдалану кезінде пайда болған ағымды ақауларды анықтай білу.
КҚ 2.9.2 Автомобиль бөлшектері мен агрегаттарын бұзып - жинауда қолданылатын негізгі тәсілдерді білу.
КҚ 2.9.3 Бақылап – өлшейтін құралдардың қажеттілігі және оларды қолдану ережелерін білу.
КҚ 2.9.4 Металдардың атауын, қасиетін, таңбалануын және майларды, отындарды, сұйықтықтарды, қосымша материалдарды білу.
КҚ 2.9.5 Автомобильдерді жөндеу түрлерін, жөндеу кезіндегі негізгі жұмыстарды білу.
КҚ 2.9.6 Жөндеу кезіндегі жасалатын жұмыстардың ретін және техникалық құжаттарды пайдалану ережесін анықтауын білу.

2.8 1201102 – Аккумуляторщик
ПК 2.10.1 Определять типы и обозначения аккумуляторных батарей.
ПК 2.10.2 Определять неисправности аккумуляторных батарей.
ПК 2.10.3 Определять назначение и правила применения контрольно – измерительного инструмента.
ПК 2.10.4 Определять основные приемы выполнения работ по устранению неисправностей аккумуляторных батарей.
ПК 2.10.5 Определять плотность электролита и способы его приготовления.
ПК 2.10.6 Определять правила эксплуатации аккумуляторных батарей.
3. Специалист среднего звена
3.1. 120102 3-Диспетчер автомобильного транспорта
ПК 3.2.1 Составлять кассовую отчетность.
ПК 3.2.2 Используя схему соответствующей транспортной сети определять основные маршруты перевозки грузов.
ПК 3.2.3 Принимать заявки и накладные в установленном порядке.
ПК 3.2.4 Составлять отчеты по погрузке и выгрузке грузов.
ПК 3.2.5 Осуществлять контроль заполнения перевозочных документов.
ПК 3.2.6 Осуществлять контроль за соблюдением технических условий погрузки и крепления грузов на платформе грузового автомобиля.
3.2. 120111 3 - Электромеханик
ПК 3.11.1. Определяет исправность работы электрооборудования автомобиля.
ПК 3.11.2. Определяет правильность крепления генератора, стартера, приборов освещения и сигнализации.
ПК 3.11.3. Определяет состояние электрических проводов, их крепление.
ПК 3.11.4. Определяет качество предохранителей в системе электроооборудования автомобиля.
ПК 3.11.5 Определяет возможность включения в цепь контрольно-измерительных приборов.
ПК 3.11.6. Определяет эффективность работы приборов климат-контроля, круиз-контроля и
приборов отопителя кабины и кузова.
3.3. 120112 3 – Техник-механик
ПК 3.12.1. Составлять планы работы и графики движения автомобилей на линии.
ПК 3.12.2. Использовать ремонтно-технологическое оборудование при техническом обслуживании и ремонте автомобиля.
ПК 3.12.3. Организовать эффективную и рациональную работу автомобильного транспорта.
ПК 3.12.4. Составлять и читать чертежи, пользоваться справочниками.
ПК 3.12.5 Владеть навыками работы на оборудовании по управлению движением автомобильного транспорта.
ПК 3.12.6 Владеть системой контроля за технологической и трудовой дисциплиной в условиях производства.
ПК 3.12.7 Рассчитывать потребность автохозяйства в технике и других средств производства.
ПК 3.12.8 Использовать вычислительную технику в процессе диагностики автомобиля.
Приложение 221
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 617
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность: 1203000 – Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте

2.8 1201102 – Аккумуляторшы
КҚ 2.10.1 Аккумулятор батареясының типтары мен белгіленуін анықтау.
КҚ 2.10.2 Аккумулятор батареясының ақауларын анықтау.
КҚ 2.10.3 Бақылап - өлшеуіш құралдардың қолданылу ережесін білу.
КҚ 2.10.4 Аккумулятор батареясының ақауларын қалпына келтіру жұмыстарының негізгі әдістерін анықтау.
КҚ 2.10.5 Электролит тығыздығын, оны дайындау әдістерін анықтау.
КҚ 2.10.6 Аккумулятор батареясын пайдалану ережелерін анықтау.
3. Орта буын маманы
3.1. 120102 3 – Автокөліктердің диспетчері
3.2.1. Кассалық есеп жүргізе білу.
3.2.2. Көліктердің қалыпты бағыт нобайын пайдала отырып, жүктер тасымалдаушының негізгі маршруттарын анықтау.
3.2.3. Қалыптасқан тәртіп деңгейінде өтініштер мен сұраныстарды қабылдау.
3.2.4. Жүктердің тиелуі мен түсірілуіне есеп жүргізе білу.
3.2.5.Тасымалдау құжаттарының толтырылуына бақылау жасау.
3.2.6. Жүк таситын автокөліктің қорабына жүктің дұрыс бекітілуін және тиеудің техникалық шартының дұрыс орындалуына бақылау жасау.
3.2. 120111 3 – Электр-механик:
3.11.1. Автомобильдің электр жабдықтарының ақауларын анықтау.
3.11.2. Генератор, стартер, жарық және дыбыс құралдарының дұрыс орнығуын анықтау.
3.11.3. Электр желісі мен бекітілуі деңгейін анықтау.
3.11.4. Автомобиль электр жабдықтарының сақтандырғыштарының сапасын анықтау.
3.11.5. Электр желісіне бақылап – өлшеуіші құралдарды қосуды анықтау.
3.11.6. Автомобильдердің ауа – бақылаушы, жүріс – бақылаушы қораб пен кабинаны жылыту, үрлеу құралдарының пайдалы жұмыс істеуін анықтау.
3.3. 120112 3 – Техник – механик:
3.12.1. Автомобильдердің жол торабындағы жұмыс жоспары мен графиктерін жасау.
3.12.2. Автомобильдердегі техникалық қызмет көрсету, жөндеу кезінде, жөндеу – технологиялық құралдардың қолданылуы.
3.12.3. Автокөліктердің тиімді және пайдалы жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
3. 12.4. Анықтамалармен жұмыс істеу, сызбалар сызу, құрастыра білу.
312.5. Автомобильдің жүрісін басқаруға арналған құрылғылармен жұмыс істей білу.
3. 12.6. Өндіріс жағдайында еңбек және технологиялық тәртіпті сақтай білу.
3. 12.7. Автокәсіпорынның техника және басқада өндіріс жабдықтарымен қамтамасыз етілуінің есебін жүргізу.
3. 12.8. Автомобильді диагностикалау кезінде есептеу техникасын пайдалана білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 221-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 617-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және
жөндеу (түрлері бойынша)
Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1203000 - Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру
және қозғалысты басқару

4320
1727
2593
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 222
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 618
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
специалиста среднего звена
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта Специальность: 1203000 – Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификация: 120309 3 – Техник организатор перевозок
Форма обучения: очная

4320
1727
2593
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
1,2,3,4,5,6,7,8
БАРЛЫҒЫ:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру;
К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 222-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 618-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бағдары: 1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және
жөндеу (түрлері бойынша). Көлікті
пайдалану.
Мамандығы: 1203000 - Теміржол көлігіндегі қозғалысты басқару және
тасымалды ұйымдастыру
Біліктілігі: 120309 3- Тасымалды ұйымдастырушы техник
Оқыту нысаны: күндізгі

180
Всего:
4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Итого:
640
Всего по учебному плану:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 225
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 621
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1203000 "Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
(повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русский) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксис казахского (русский) языка;
- профессиональное общение развитие;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 1
БК 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный (английский) язык:
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1
БК 6
ОГД.03
История Казахстана:
Обобщающие знания
учащихся за курс основной школы.
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
Коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
Политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

180
Барлығы:
4320
К
Консультация
300
Ф
Факультатив сабақтар
340
Жалпы барлығы:
640
Оқу жоспары бойынша барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру;
К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 225-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 621-қосымша
1203000 0 – Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және
қозғалысты басқару мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Кәсіптік практика мен пән циклдары бойынша бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл индексі
Пәннің, практикасы атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптастырылатын білім, білік пен дағдылар
Қалыптастырылатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ/орыс/тілі:
Қазақ/орыс/тілінің синтаксисі мамандық бойынша терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіннің техникалық аудармасы /сөздікпен/кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ /орыс/тілінің синтаксисі;
- кәсіптік қатынасты дамыту;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару /сөздікпен/
БҚ 1
БҚ 6
ЖГП.02
Кәсіптік шет тілі/ағылшын/
Кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал.
Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату/ауызша, жазбаша, монолог, диалог/кәсіби бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
БҚ 1
БҚ 6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы:
Негізгі мектеп курсы бойынша жалпы білімі. Қазақ халқының дамуындағы тарихи және мәдени жолы.
Көшпенділер өркениеті. Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолы. Көшпенділердің мәдени рухы. Қазақстанның Россияға қосылған кездегі сонымен қатар Ресей империясының құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы. Ұлт азаттық қозғалыс және көтеріліс. 20ғ. Басындағы саяси партиялар және ағымдар, мәні. ХХғ. 20-30жж. Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық қоғамдық саяси жағдайы. Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай. Коммунистік партия мен комсомол. Қазақ диаспорасының құрылуы. Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлі. Қазақстандағы 50-80жж. әлеуметтік – экономикалық -қоғамдық саяси жағдайы. Қазақстанның КСРО құлауы және дағдарыс кезіндегі жағдайы. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерулері.
Білімдер:
- қазақ халқының қалыптасуын, көшпенді өркениетінің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- ХҮІІ-ХҮІІІ ғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлттық тәуелсіздік күрес;

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года в Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы, репрессии и депортации;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период
БК 1
БК 3
БК 6
БК 8
ОГД.04
Физическая культура
роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК 1
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке:
Дисциплина, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
- дисциплина, цели и задачи курса;
- общая характеристика средств оргтехники, их назначение;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, сохранять и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 8
ПК 2.1.7
ПК 2.1.9
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.4.1
ПК 2.5.7
ПК 2.6.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.4
ОПД.02
Черчение:
Геометрическое черчение.
Правила оформления чертежей.
Геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей.
Проекционное черчение.
Техническое рисование.
Категории изображений на чертеже.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
Умения:
- вычерчивать геометрические контуры технических деталей;
- проецировать различные геометрические тела;
- выполнять технические рисунки;
- применять методы решения графических задач
БК 1
БК 3
БК 6

- ХХғ. 20-80 жж. қозғалыстар мен көтерілістер;
- қазақтардың дүние жүзілік құрылтайы;
- 1986 жылға Алматыдағы желтоқсан оқиғасы;
- Тамыз көтерілісі және оның күйреуі;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенділер мал шаруашылығының пайда болу себебін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге мінездеме беру;
- жер аудару саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістерді басып тастаудың себебіне сараптама;
- НЭП, ұжымдастыру маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы репрессия мен жер аударуға, этнодемографиялық жағдайға мінездеме беру;
- картамен жұмыс істеу;
-қазақ диаспорасының пайда болу себебін ашу;
- Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлін ашу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 8
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі; кәсіптік – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау
БҚ 1
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәні, мақсаты және мазмұны.
Ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні.
Іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік.
Құжаттардың қызметі және ресімделу тәсілдері.
Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі.
Құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, оның түрлері. Тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- пәні, мақсаты және мазмұны;
- ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні;
- іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы;
Іскерліктер:
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМ құжаттарды ресімдеу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.4
ЖКП.02
Сызу:
Геометриялық сызу. Сызуды безендіру ережелері. Техникалық бөлшектердің контурларын салу мен құрастыру ережелері. Жобалық сызба. Техникалық сурет салу. Сызбадағы суреттердің санаттары
Білімдер:
- геометриялық сызу ережелері;
- сызуды безендіру ережелері;
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің контурларын салу;
- әр түрлі геометриялық денелерді проекциялау;
- техникалық сурет салу;
- графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6

ПК 2.1.9
ПК 2.2.4
ПК 2.3.8
ПК 2.4.1
ПК 2.5.7
ПК 2.6.1
ПК 2.7.4
ОПД.03
Основы электротехники:
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- передавать и распределять электрическую энергию
БК 1
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.1.10
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.4.10
ПК 2.5.4
ПК 2.5.6
ПК 2.6.4
ПК 2.6.8
ПК 2.7.6
ОПД.04
Основы метрологии, стандартизации и сертификации:
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации.
Основные понятия и определения метрологии.
Основные термины и определения в области стандартизации.
Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Показатели качества и методы их оценки.
Основные термины и определения в области сертификации.
Знания:
- правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения, метрологические службы;
- основные термины и определения в области стандартизации;
- Государственная система стандартизации Республики Казахстан;
- основные термины и определения в области сертификации;
Умения:
- применять методы качества оценки метрологии;
- соблюдать порядок и правила сертификации
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
ПК 2.1.9
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.5.4
ПК 2.6.3
ПК 2.7.2
ОПД.05
Основы права и транспортного законодательства:
Закон РК "О железнодорожном транспорте".
Устав железных дорог РК.
Устав о дисциплине работников железнодорожного транспорта.
Конституционное право.
Административное право.
Органы исполнительной власти.
Гражданское право.
Юридические и физические лица; правоспособность, дееспособность.
Сделки, виды сделок.
Трудовое право.
Трудовой и коллективный договор, порядок разрешения трудовых споров.
Рабочее время и время отдыха
Знания:
- Конституция РК
- гражданское и транспортное законодательство;
- гражданские правоотношения;
- законодательство об административной ответственности; виды ответственности;
- виды административных взысканий
Умения:
- определять виды ответственности;
- определять вид административных взысканий.
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
- использовать организационно-правовые формы организаций и предприятий;
- применять арбитражное и трудовое законодательства
БК 1
БК 3
БК 6
БК 8

КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.4
ЖКП.03
Электротехника негіздері:
Электр өрісі.
тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбегі;
электромагнетизм.
Өткізгіш бұйымдар мен электр қорғаушы материалдар.
Электр өлшеулері; тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналары.
Трансформаторлар.
Электр жетегі негіздері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электр тізбегі, электромагнетизм;
- трансформаторлар түрлері;
- электр жетегі негіздері.
Іскерліктер:
- өткізгіш бұйымдар мен электр қорғаушы материалдарды қолдану;
- электр өлшеулерін қолдану;
- электр энергиясын бөлу және жіберу
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.6
ЖКП.04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері:
Құқықтық негізі, мақсат, міндеттері, ұстанымы, нысаны мен метрология құралы, стандарттау және сертификаттау, метрология;
метрология негіздері.
Стандартизация термині мен анықтамалары. ҚР Мемлекеттік стандартизациялау жүйесі.
Сапалық көрсеткіші және оны бағалау әдісі.
Сертификаттау термині мен анықтамалары.
Білімдер:
- құқықтық негізі, мақсат, міндеттері, ұстанымы, нысаны мен метрология құралы, стандартизация және сертификация;
- метрология;
метрология негіздері, метрологиялық қызмет;
- стандартизация термині мен анықтамалары;
- ҚР Мемлекеттік стандартизациялау жүйесі;
- сертификаттау аясындағы негізгі терминдер мен анықтамалар;
Іскерліктер:
- метрологияның сапалық көрсеткіші және оны бағалау әдісін қолдану;
- сертификациялау тәртібін және ережесін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.2
ЖКП. 05
Көлік және құқықтық заң шығару негіздері:
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының заңы. Қазақстан Республикасының теміржолдар Жарғысы.
Темір жол көлігі жұмысшыларының тәртібі туралы Жарғы. Конституциялық құқық. Әкімшілік құқық. Атқарушы үкімет органдары. Заңды және физикалық тұлға;
Құқықтық қабілеттілік, қабілетсіздік. Істі жүргізу оның түрлері. Еңбек құқығы. Еңбек және ұжымдық келісім. Еңбек дауларын шешу тәртібі. Жұмыс және демалыс уақыты.
Білімдер:
Қазақстан Республикасының Конституциясын;
- азаматтық және көліктік құқық;
- азаматтық қарым-қатынастар;
- әкімшілік-жауапқершілік құқығы; жауапкершілік түрлері;
- әкімшілік жаза түрлері;
Іскерліктер:
- жауапкершілік түрлерін анықтау;
- әкімшілік жазалау түрлерін анықтау.
- маманның кәсіптік қызметін анықтау құқықтық құжаттарды анықтау;
- мекеме мен ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын қолдану;
Еңбек және алқалық заңды пайдалану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 8

ПК 2.1.1
ПК 2.1.9
ПК 2.1.11
ПК 2.1.14
ПК 2.2.1
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.1
ПК 2.3.11
ПК 2.4.1
ПК 2.4.10
ПК 2.5.1
ПК 2.5.10
ПК 2.6.1
ПК 2.6.10
ПК 2.7.1
ПК 2.7.10
ОПД.06
Правила и нормы охраны труда:
Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Использование экобиозащитной и противопожарной техники.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику
БК 1
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.1.2
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.14
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
ПК 2.3.11
ПК 2.4.10
ПК 2.5.10
ПК 2.6.10
ПК 2.7.10
ОПД.07
Основы экономики отрасли:
Основные аспекты развития отрасли.
Организация производственного и технологического процессов.
Механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях.
Методология основных технико-экономических показателей деятельности организации.
Понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация.
Объекты и субъекты маркетинга
Знания:
- основные аспекты развития отрасли,
- организация производственного и технологического процессов;
- понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
Умения:
- эффективно использовать материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия)
БК 1
БК 3
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.7
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ПК 2.7.3
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ОПД.08
Общий курс и правила технической эксплуатации железных дорог:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на железнодорожном транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав железных дорог
Организация железнодорожных перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- система организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава железных дорог требованиям ПТЭ,
- использовать знания в период прохождения технологической практики и в предстоящей работе.
- использовать знания ПТЭ, ИСИ, ИДП
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.10
ЖКП.06
Еңбек қорғау нормалары мен ережелері:
Кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін сақтау және мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау. Еңбек қызметінде зиянды және қауіп төнгізетін шараларға сараптама жасау. Экобиоқорғанысты және өрт қауіпсіздігі техникасын қолдану.
Білімдер:
- Кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау;
Іскерліктер:
- экобиоқорғанысты және өрт қауіпсіздігі техникасын қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.10
ЖКП.07
Экономикалық сала негіздері:
Сала дамуының негізгі аспектілері. Өндірістік және технологиялық үрдістерді ұйымдастыру. өнімге баға тағайындау механизмі, заман талабына сай еңбек ақысын төлеу. Маркетинг түсінігі, мақсаты, қызметі, ұстанымы, топтасуы. Маркетинг объектісі мен субъектісі.
Білімдер:
- сала дамуының негізгі аспектілері,
- өндірістік және технологиялық үрдістерді ұйымдастыру;
- маркетинг түсінігі, мақсаты, қызметі, ұстанымы, топтасуы;
Іскерліктер:
- саланың және ұйымның (мекеменің) материалды-техникалық, еңбек және қаржылық ресурстарын тиімді қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
ЖКП.08
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері және жалпы курс.
Кіріспе
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы дабыл.
Жекеленген қосындар.
Темір жол жылжымалы құрамы.
Темір жол тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Дабыл бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- темір жол құрылысын және құрылымын. Оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормалары.
- поездар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі және дабыл ұстанымы,
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет, тәртібі.
Іскерліктер:
- негізгі құрылыстардың, құрылымдардың, жылжымалы құрамның техникалық жағдайының сәйкестігін және техникалық пайдалану ережесін, талаптарын анықтау,
- технологиялық практика және алдыңғы жұмыста білімін қолдану;
- темір жол көлігіндегі іске асатын нұсқаулар мен ережелерді қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.11
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.5.1
ПК 2.5.9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.6
ПК 2.6.9
ПК 2.7.1
ПК 2.7.9
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Устройство станций и организация движения поездов:
Устройство железнодорожного пути и путевого хозяйства.
Станционные пути и габариты.
Путевые знаки, переезды, путевые заграждения, их назначение и места установки.
Раздельные пункты с путевым и без путевого развития.
Основные принципы организации движения.
Организация и технология работы железнодорожных станций.
Графики движения поездов, их виды и классификация.
Диспетчерское руководство движением поездов.
Обработка поездной информации и перевозочных документов
Знания:
- устройство пути;
- путевые знаки, их назначение и места установки;
- обязанности основных работников службы движения поездов;
- раздельные пункты;
- организация работы станций;
- организация движения поездов.
Умения:
- организовать работу станции;
- информировать пассажиров;
- пользоваться средствами громкоговорящего оповещения;
- организовать работу персонала станции.
- проводить отчетность документации;
- осуществлять пассажирские перевозки;
- организовать движения поездов;
- руководить движением поездов;
- осуществлять автоматизированное управление движением поездов
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПК 2.4.8
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.4
СД.02
Устройство средств СЦБ и автоматики:
Автоблокировка. Полуавтоблокировка.
Светофоры и автостопы.
Устройства автоматики и телемеханики.
Рельсовые цепи.
Автоматическая локомотивная сигнализация (АЛС)
Электрическая централизация стрелок и сигналов.
Диспетчерская централизация (ДЦ).
Поездная радиосвязь и установка громкоговорящего оповещения
Знания:
- назначение автоблокировки и полуавтоблокировки;
- классификация светофоров и автостопов;
- устройства автоматики и телемеханики;
- основные элементы рельсовых цепей;
- назначение электрической централизации;
Умения:
- управлять стрелочным электроприводом;
- организовывать движение при неисправностях отдельных элементов маршрутно-релейной централизации;
- управлять системой диспетчерской централизации
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 2.1.3

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.9
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.9
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Станса құрылымы және поезд қозғалысы жұмысын ұйымдастыру:
Темір жол және жол шаруашылығы құрылымы. Станса жолдары мен габариттері. Жол белгілері, жол қиылысынан өту. Жол тосқауылдары, мәні мен олардың орны. Жекеленген жол және жолсыз бөлімдердің дамуы. Поезд қозғалысын ұйымдастырудың негізгі ұстанымы. Темір жол стансасының жұмыс технологиясы мен ұйымдастырылуы: поезд жол қозғалысының кестесі, түрлері және топтасуы.
Поезд қозғалысын диспетчерлік басқару.
Поезд ақпараттары мен тасымал құжаттарын өңдеу.
Білімдер:
- жол құрылымын;
- жол белгілерін, мәні мен олардың орнын;
- поезд қозғалысы жұмысшыларының негізгі міндеттерін;
- жекеленген бөлімдерді;
- станса жұмысын ұйымдастыру;
- поезд қозғалысын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- станса жұмысын ұйымдастыруды;
- жолаушыларды ақпараттандыруды;
- қатты сөйлеп хабарлау құралдарын қолдануды;
- станса қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастыруды.
- құжаттардың есебін өткізуді;
- жолаушылар тасымалын орындауды;
- поезд қозғалысын ұйымдастыру;
- поезд қозғалысын басқаруды;
- поезд қозғалысының автоматтандырылған жүйесін басқаруды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.4
АП.02
Сигнал, орталықтандырылу, автоматика, бұғаттау құралдарының құрылымы:
Автоматты бұғаттау. Жартылай автоматты бұғаттау.
Бағдаршамдар мен автоматты тоқтатулар.
Автоматика мен телемеханиканың құрылымы.
Рельстік тізбектер.
Автоматты локомотивті дабыл қағушы. (АЛД).
Орталықтандырылған электр дабылы мен жебесі.
Орталықтандырылған диспетчерлік (ОД).
Поезд радиобайланысы және радио арқылы хабарлау құралдарын орнату.
Білімдер:
- автоматты бұғаттау және жартылай автоматты бұғаттау құрылымы;
- бағдаршам мен автоматты тоқтатулар жіктелуі;
- автоматика мен телемеханиканың құрылымы;
- рельстік тізбектер негізгі элементтері;
- орталықтандырылған электр дабылы мәні;
Іскерліктер:
- жебелік электр өткізгішпен басқару;
- орталықтандырылған маршрут-релейлік жекелеген элементтерінің ақауларымен қозғалысты ұйымдастыру;
- орталықтандырылған диспетчерлік жүйені басқару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.3

ПК 2.1.4
ПК 2.1.10
ПК 2.1.13
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.10
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.9
ПК 2.5.6
ПК 2.6.4
ПК 2.6.8
ПК 2.6.9
ПК 2.7.6
СД.03
Основы грузовых и пассажирских перевозок.
Виды грузовых железнодорожных перевозок.
Транспортно-экспедиционное обслуживание.
Коммерческая работа.
Документация при перевозке грузов.
Требования техники безопасности при перевозке опасных грузов и выполнении погрузочно-разгрузочных работ.
Виды пассажирских перевозок.
Технические средства и устройства для выполнения железнодорожных пассажирских перевозок.
Прием, погрузка, операции по отправлению багажа и грузобагажа
Знания:
- виды железнодорожных грузовых перевозок;
- технико-эксплуатационные характеристики основных типов подъемно-транспортного оборудования, машин и механизмов, используемых при погрузочно-разгрузочных работах;
- классификация пассажирских перевозок;
- технические средства и устройства для выполнения железнодорожных перевозок
Умения:
- выполнять коммерческую работу;
- вести документацию по перевозке грузов;
- соблюдать требования техники безопасности при перевозке опасных грузов;
- вести прием, погрузку, операции по отправлению багажа и грузобагажа;
- информировать о прибытии грузобагажа и багажа
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.8
ПК 2.1.13
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.10
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.10
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.9
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.5
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПК 2.7.9
СД.04
Информационные автоматизированные системы железных дорог:
Цели и функции автоматизированных систем управления (АСУ). Информационное, программное и техническое обеспечение АСУ.
Использование автоматизированных рабочих мест (АРМ) профессий отрасли.
Знания:
- цели и функции автоматизированных систем управления (АСУ);
Умения:
- использовать информационное программное и техническое обеспечение АСУ;
- работать на автоматизированных рабочих местах (АРМ)
БК 3
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 2.1.5
ПК 2.1.10
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
ПК 2.3.8
ПК 2.4.4
ПК 2.5.7
ПК 2.7.2
ПК 2.7.4
Специальная технология по специализации:
Квалификация
120301 2 – Дежурный по железнодорожной станции
СД.05
Специальная технология дежурного по железнодорожной станции:
Должностные обязанности дежурного по станции.
Автоматизированное рабочее место дежурного по станции.
Порядок приема и отправления поездов при различных средствах сигнализации и связи.
Организация маневровой работы.
Правила оформления поездной документации.
Регламент действия работников связанных с движением поездов в аварийных и нестандартных ситуациях.
Правила техники безопасности и охраны труда при выполнении работ
Знания:
- должностные обязанности дежурного по станции;
- технология работы станции;
- правила техники безопасности и охраны труда при выполнении работ.
Умения:
- принимать и отправлять поезда при различных средствах сигнализации и связи
- выполнять маневровую работу;
- управлять поездной и маневровой работой с использованием АРМ дежурного по станции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
КҚ 2.7.6
АП.03
Жолаушылар мен жүк қозғалысының негізі.
Темір жол жүк қозғалысының түрлері.
Көлік-экспедициялық қызмет.
Коммерциялық жұмыс.
Жүктерді тасымалдаудағы құжаттар.
Қауіпті жүктерді тасымалдау мен тиеп қайта түсіру жұмыстарын орындаған кездегі қауіпсіздік техникасы талаптары.
Жолаушылар тасымалының түрлері. Темір жол жолаушылар тасымалын орындаудың техникалық құралдары мен құрылымдары.
Багаж және жүк багажын жіберудің тәсілдері, қабылдау, тиеу.
Білімдер:
- темір жол жүк қозғалысының түрлері;
- тиеу мен түсіру жұмыстары кезінде қолданылатын көтеру-көлік жабдықтары мен көлігі, механизмдерді техникалық пайдаланудың негізгі мінездемелері;
- жолаушылар тасымалының жіктелуі;
- темір жол тасымалын орындаудың техникалық құралдары мен құрылымдары.
Іскерліктер:
- коммерциялық жұмысты орындауды;
- жүктерді тасымалдаудағы құжаттарды жүргізуді;
- қауіпті жүктерді тасымалдауда қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтауды;
- багаж және жүк багажын жіберудің тәсілдері, қабылдау, тиеуді жүргізуді;
- багаж және жүк багажы келгені туралы жолаушыларға хабарлама жеткізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
КҚ 2.7.9
АП.04
Темір жолдың автоматты ақпараттандырылған жүйесі:
Басқарудың автоматтандырылған жүйесінің мақсаттары мен қызметін (БАЖ);
Басқарудың автоматтандырылған жүйесін ақпараттық және техникалық бағдарламамен қамтамасыз ету.
Қызметтік саланың автоматтандырылған жұмыс орнында істеу қолдану.
Білімдер:
- басқарудың автоматтандырылған жүйесінің мақсаттары мен қызметін (БАЖ);
Іскерліктер:
- басқарудың автоматтандырылған жүйесін ақпараттық және техникалық бағдарламамен қамтамасыз етуді;
- автоматтандырылған жұмыс орнында істеу (АЖО).
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.7
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.4
Мамандануы бойынша арнайы технология:
Біліктілігі:
120301 2 – Темір жол стансасының кезекшісі
АП.05
Темір жол стансасының кезекшісінің арнайы технологиясы:
Темір жол стансасының кезекшісінің лауазымдық нұсқаулығы. Темір жол стансасының кезекшісінің автоматтандырылған жұмыс орны. Дабыл мен байланыстың әр түрлі құралдарында поезддарды жіберу және қабылдап алу. Маневрлік жұмыстарды ұйымдастыру. Поезд құжаттарын ресімдеу ережесі. Апатты және қалыпсыз жағдайда поезд қозғалысына қатысты жұмысшылардың жұмысын шектеу.
Жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері.
Білімдер:
- Темір жол стансасының кезекшісінің лауазымдық нұсқаулығын;
- станса жұмысының технологиясын;
- жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін.
Іскерліктер:
- дабыл мен байланыстың әр түрлі құралдарында поездарды жіберу және қабылдап алу;
- маневрлік жұмыстарды орындау;
- темір жол стансасының кезекшісінің автоматтандырылған жұмыс орнында маневрлік жұмыстарды және поезды басқару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.14
Квалификация
120302 2 – Дежурный станционного поста централизации
СД.06
Специальная технология дежурного станционного поста централизации:
Должностные обязанности дежурного станционного по ста централизации. Автоматизированное рабочее место дежурного станционного по ста централизации. Порядок приема и отправления поездов при различных средствах сигнализации и связи на аппаратах СЦБ. Инструкция по эксплуатации устройств СЦБ. Правила оформления поездной документации
Правила техники безопасности и охраны труда при выполнении работ. Инструкция по оперативно-распорядительной связи на станциях. Регламент действия работников связанных с движением поездов в аварийных и нестандартных ситуациях.
Знания:
- оформление необходимой поездной документации
- порядок действий в нестандартных и аварийных ситуациях при работе на аппаратах СЦБ.
Умения:
- заполнять поездную документацию с использованием автоматизированного рабочего место дежурного станционного поста централизации.
- пользоваться устройствами оперативно-распорядительной связи;
- обслуживать и производить наладку используемого оборудования
- принимать и отправлять поезда при различных средствах сигнализации и связи
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
Квалификация
120303 2- Дежурный стрелочного поста*
СД.07
Специальная технология дежурного стрелочного поста:Должностные обязанности дежурного стрелочного по ста.
Порядок приема, отправления и пропуска поездов.
Устройство стрелочных переводов и оборудование стрелочных постов.
Порядок несения службы на стрелочном посту.
Производство станционных маневров.
Правила техники безопасности и охраны труда при выполнении работ.
Инструкция по оперативно-распорядительной связи на станциях.
Регламент действия работников связанных с движением поездов в аварийных и нестандартных ситуациях
Знания:
- правила технической эксплуатации, инструкция по сигнализации, инструкция по движению поездов и маневровой работе, а также необходимая нормативная документация;
- требуемый порядок действий по приему, отправлению и пропуску поездов;
- порядок действий в нестандартных и аварийных ситуациях при работе на стрелочных переводах;
- правила техники безопасности при нахождении на путях.
Умения:
- производить маневровую работу в закрепленном маневровом районе;
- пользоваться устройствами оперативно-распорядительной связи;
- обслуживать и производить наладку используемого оборудования
- готовить маршруты приема, отправления и пропуска поездов по распоряжению дежурного по станции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.14
Біліктілігі:
120302 2 – Орталықтандырылған станса бекетінің кезекшісі
АП.06
Темір жол орталықтандырылған станса бекетінің кезекшісінің арнайы технологиясы:
Темір жол орталықтандырылған станса қосыны кезекшісінің лауазымдық нұсқаулығын;
Темір жол орталықтандырылған станса қосыны кезекшісінің автоматтандырылған жұмыс орны.
Дабыл мен байланыстың әр түрлі құралдарында поездарды жіберу және қабылдап алу. Дабыл, орталықтандырылған, бұғаттау құралдарын пайдаланудың нұсқаулығы. Поезд құжаттарын ресімдеу ережесі.
Жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері. Стансалардағы жедел-басқару байланысы бойынша нұсқаулық. Апатты және қалыпсыз жағдайда поезд қозғалысына қатысты жұмысшылардың жұмысын шектеу.
Білімдер:
- қажетті поезд құжаттамасын ресімдеу;
- СЦБ аппараттарымен жұмыс жасау кезіндегі дәстүрден тыс және апатты жағдайлардағы әрекеттер тәртібі;
Іскерліктер:
- орталықтандырылған станса қосыны кезекшісінің автоматтандырылған жұмыс орнын қолданумен поезд құжаттамасын толтыру;
- жедел-басқару байланыс құрылымдарын қолдану;
- қолданылатын жабдықтың реттеуін жүргізу және қызмет көрсету;
- байланыс пен сигнализацияның әр түрлі құралдарында поездарды қабылдау мен жөнелту.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
Біліктілігі:
120303 2- Бағыттау бекетінің кезекшісі*
АП.07
Нұсқамалық қосын кезекшісінің арнайы технологиясы:
Нұсқамалық қосын кезекшісінің лауазымдық нұсқаулығы. Поездарды жіберу және қабылдап алу тәртібі. Нұсқамалық аударымдар құрылымы мен Нұсқамалық қосын жабдығы. Нұсқамалық қосынның қызмет атқару тәртібі. Стансалық маневрлар орындау.
Жұмыс істеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелері. Стансалардағы жедел-басқару байланысы бойынша нұсқаулық. Апатты және қалыпсыз жағдайда поезд қозғалысына қатысты жұмысшылардың жұмысын шектеу.
Білімдер:
- техникалық пайдалану ережесін, дабыл бойынша нұсқаулықты, поезд қозғалысы және маневрлік жұмыс, нормативті құжат нұсқаулығын;
- поездарды жіберу және қабылдап алу тәртібі;
- апатты және қалыпсыз жағдайда жебелік аударымдар жұмысын;
- жолда жүргенде қауіпсіздік техникасы ережесін.
Іскерліктер:
- маневрлік аудандарда осы жұмысты орындау;
- стансалардағы жедел-басқару байланысы бойынша құралдарды пайдалану;
- қолданбалы жабдықтарды ретке келтіру;
- станса кезекшісінің нұсқаулығымен қабылдау маршруттарын, жіберу және өткізіп жіберуді дайындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
Квалификация
120304 2 – Составитель поездов
СД.08
Специальная технология составителя поездов:
Должностные обязанности составителя поездов.
План формирования поездов.
Порядок производства маневровой работы с вагонами, загруженными опасными грузами.
Нормы и правила закрепления вагонов.
Регламент действия работников при выполнении маневровой работы.
Правила безопасности движения при выполнении маневровой работы
Знания:
- правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации, по движению поездов и маневровой работы и другие нормативные документы по кругу своих обязанностей;
- регламент действий работников при выполнении маневровой работы.
- порядок производства маневровой работы с вагонами, загруженными опасными грузами.
Умения:
- формировать составы поездов в соответствии с требованиями правил технической эксплуатации железных дорог;
- расформировывать составы поездов в соответствии с требованиями плана формирования поездов;
- уметь выполнять маневровую работу в одно лицо;
- уметь производить закрепление составов.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
Квалификация
120306 2 – Приемосдатчик груза и багажа
СД.09
Специальная технология приемосдатчика груза и багажа:
Должностные обязанности приемосдатчика груза и багажа.
Правила перевозок грузов.
Правила перевозки багажа и грузобагажа.
Нормы и правила размещения груза в вагоне, на открытом подвижном составе.
Регламент действий работников при выполнении погрузочно-разгрузочных работ.
Правила безопасности движения при выполнении погрузочно-разгрузочных работ.
знания:
- правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, правила перевозок грузов, а также необходимую нормативную документацию в установленном объеме;
- требуемый порядок действий при погрузке, выгрузке и перегрузке грузов;
- правильность размещения груза в вагоне;
- порядок содержания приборов весового хозяйства;
умения:
- руководить комплексной механизированной бригадой;
- пользоваться устройствами связи;
- вести грузовую документацию по кругу своих обязанностей;
- принимать и выдавать грузы клиентам
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
Квалификация
120307 2 – Сигналист*
СД.10
Специальная технология сигналиста:
Должностные обязанности сигналиста.
Переносные, ручные, звуковые сигналы, сигналы при маневровой работе.
Ограждение мест препятствий для движения поездов
Правила и нормы закрепления вагонов на путях.
Порядок производства маневровой работы с вагонами, загруженными опасными грузами.
Регламент действий работников при выполнении поездной и маневровой работы.
Правила безопасности движения при выполнении поездной и маневровой работы
Знания:
- правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, правила перевозок грузов, а также другие нормативные документы по кругу своих обязанностей;
- виды сигналов, порядок их установки и снятия, схемы ограждения съемных подвижных единиц и мест производства путевых работ;
- принцип работы тормозных устройств и правила их эксплуатации, устройство тормозных башмаков и правила пользования ими;
Умения:
- пользоваться переносной телефонной связью и переносными радиостанциями;
- закреплять стоящие на путях вагоны и составы;
- подавать сигналы при приеме, отправлении, пропуске поездов, производстве маневровой работы и при производстве путевых работ;
- проверять свободность пути и правильность приготовления маршрутов при приеме, отправлении и пропуске поездов в различных условиях
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
Біліктілігі:
120304 2 – Поездарды құрастырушы
АП.08
Поездарды құрастырушының арнайы технологиясы: Поезд құрамдаушысының лауазымдық нұсқаулығы. Поезддарды қалыптастыру жоспары.
Қауіпті жүктер тиелген поездармен маневр жүргізу тәртібі. Вагондарды тиеу ережесі мен нормалары. Маневрлік жұмыста жұмысшылардың жұмысын шектеу. Маневрлік жұмыста қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау.
Білімдер:
- өз міндетіне байланысты техникалық пайдалану ережесін, дабыл бойынша нұсқаулықты, поезд қозғалысы және маневрлік жұмыс, нормативті құжат нұсқаулығын
- маневрлік жұмыста жұмысшылардың жұмысын шектеу;
- қауіпті жүктер тиелген поездармен маневр жүргізу тәртібі.
Іскерліктер:
- темір жолды техникалық пайдалану ережесін пайдалану арқылы поезд құрамын қалыптастыру
- поезддарды қалыптастыру жоспары негізінде құрамдарды тарату;
- маневрлік жұмыстарды бір адамның орындауы;
- құрамдарды тией алу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
Біліктілігі
120306 2 – Жүк пен багажды қабылдап алушы
АП.09
Жүк пен багажды қабылдап алушының арнайы технологиясы:
Жүк пен багажды қабылдап алушының лауазымдық міндеттері. Жүкті тасымалдау ережелері. Жүк пен багажды тасымалдау ережелері. Ашық жылжымалы құрам вагонында жүкті орналастыру нормалары мен ережелері. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезіндегі жұмысшылар әрекетінің регламенті. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезіндегі қозғалыс қауіпсіздігінің ережелері.
Білімдер:
- бекітілген көлемде техникалық пайдалану ережелері, сигнализация, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулық, жүк тасымалдау ережелерін, сонымен қатар бекітілген көлемдегі қажетті нормативті құжаттаманы;
- жүкті тиеу, түсіру және қайта жүктеу кезіндегі талап етілетін әрекеттер тәртібі;
- жүктің вагонда дұрыс орнатылуы;
- салмақ өлшеу аспаптары шаруашылығын күту тәртібі;
Іскерліктер:
- кешенді механикаландырылған бригаданы басқару;
- байланыс құрылымдарын қолдану;
- өз міндеттері шеңберінде жүк құжаттамасын жүргізу;
- жүктерді клиенттерге беру мен қабылдау
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
Біліктілігі
120307 2 – Дабыл беруші*
АП.10
Дабыл берушінің арнайы технологиясы:
Дабыл берушіің лауазымдық міндеттері.
Тасымалды, қол, дыбысты сигналдар, маневр жұмысы кезіндегі сигналдар. Поезд қозғалысына кедергілер үшін орындарды қоршау;
Жолда вагондарды тіркеудің ережелері мен нормалары.
Қауіпті жүктер тиелген вагондармен маневр жұмысы кезіндегі тәртіп. Поезд және маневр жұмысын орындау кезіндегі жұмысшылардың әрекет регламенті. Поезд және маневр жұмысын орындау кезіндегі қозғалыс қауіпсіздігі ережелері.
Білімдер:
- техникалық пайдалану ережелері, сигнализация, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулық, жүк тасымалдау ережелері сонымен қатар бекітілген көлемдегі қажетті нормативті құжаттаманы;
- сигнал түрлері, оларды орнату мен шешу тәртібі, жол жұмыстары өндірісінің орны мен алмалы жылжымалы бірліктерді қоршау сызбасы;
- тежеу құрылғыларының жұмыс ұстанымы мен оларды пайдалану ережелері, тежеу башмақтарының құрылысы мен оларды пайдалану ережелері;
Іскерліктер:
- тасымалды телефон байланысы мен тасымалды радиостансаларды қолдану;
- жолда тұрған вагондар мен құрамдарды бекіту;
- поездарды өткізу, жөнелту мен қабылдау, жол жұмыстары мен маневр өндірісі кезінде сигналдар беру;
- жолдың бостығы мен әр түрлі шарттарда поездарды өткізу, жөнелту мен қабылдау кезінде маршруттарды дайындау дұрыстығын тексеру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.6.8
ПК 2.6.9
ПК 2.6.10
Квалификация
120308 2 – Оператор по обработке перевозочных документов
СД.11
Специальная технология оператора по обработке перевозочных документов:
Должностная инструкция оператора по обработке перевозочных документов.
Правила перевозок грузов.
Правила перевозки багажа и грузобагажа.
Перевозочные документы.
Коммерческие операции на станции отправления, в пути следования и на станции назначения.
Исчисление платежей за перевозку.
Система расчетов за перевозки.
Учет, отчетность, составление актов и розыск грузов.
Организация работы товарных контор.
Правила безопасности на станции
Знания:
- правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, правила перевозок грузов, а также необходимую нормативную документацию в установленном объеме;
- правила регистрации и кодирования перевозочных и проездных документов;
Умения:
- проверять правильность расчетов за перевозку пассажиров, багажа, грузобагажа;
- оформлять и продавать проездные и перевозочные документы;
- проводить операции по приему, учету и хранению денежных сумм и бланков строгого учета, расчеты с клиентами;
- начислять сборы и штрафные платежи
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПК 2.7.9
ПК 2.7.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Материально-техническая база.
Структура управления на железнодорожном транспорте в АО "Национальная компания "Қазақстан темір жолы".
Путь и путевое хозяйство.
Подвижной состав железных дорог.
Раздельные пункты.
Организация железнодорожных перевозок и движения поездов
Хозяйство сигнализации и связи
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава железных дорог требованиям ПТЭ;
- вычерчивать определенные схемы станций, узлов, стрелочных переводов;
- использовать знания в теоретическом изучении специальности и в предстоящей работе;
Навыки:
- ориентировки в схемах и устройствах станций;
- чтения определенных схем станций, узлов, стрелочных переводов;
- действия в стандартных, критических и аварийных ситуациях;
- в знании материально-технической базы железнодорожного транспорта
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПО. 02
Ознакомительная практика по дисциплине "Общий курс и правила технической эксплуатации железных дорог"
Вагоны и вагонное хозяйство.
Технико-экономические характеристики вагонов.
Электротяговый подвижной состав.
Автономный тяговый подвижной состав.
Классификация и основные технические характеристики тягового подвижного состава.
Локомотивное хозяйство и его структура.
Основы тяги поездов.
Умения:
- рассчитывать технико-экономические показатели подвижного состава;
- выполнять тяговые расчеты;
- использовать знания в теоретическом изучении специальности и в предстоящей работе;
Навыки:
- чтения тяговых характеристик локомотивов;
- расчета массы и условной длины поезда;
- в знании материально-технической базы железнодорожного транспорта

КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.10
Біліктілігі
120308 2 – Тасымалдау құжаттарын өңдеуші оператор
АП.11
Тасымалдау құжаттарын өңдеуші операторының арнайы технологиясы:
Тасымалдау құжаттарын өңдеу операторының лауазымдық нұсқаулығы.
Жүктерді тасымалдау ережелері. Жүк пен жүк багажын тасымалдау ережесі.
Тасымалдау құжаттары.
Жөнелту стансасындағы, жүру жолы мен тағайындау стансасындағы коммерциялық операциялар. Тасымалдау үшін төлемдерді есептеу. Төлемдер үшін есептеулер жүйесі. Жүкті іздеу мен акті құрастыру, есепке алу, санақ жүргізу. Тауар конторларының жұмысын ұйымдастыру. Стансадағы қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
- техникалық пайдалану ережелері, сигнализация, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулық, жүк тасымалдау ережелерін, сонымен қатар бекітілген көлемдегі қажетті нормативті құжаттаманы;
- жол және тасымалдау құжаттарын кодқа қою мен тіркеу ережелері;
Іскерліктер:
- жүк багажы, багаж, жолаушылар тасымалы үшін дұрыс есептеулер жүргізуді тексеру;
- жол және тасымалдау құжаттарын ресімдеу мен сатып алу;
- клиенттермен есеп айырысу, қаржы сомалары мен қатаң есеп бланкілерін сақтау, есепке алу мен қабылдау бойынша операциялар өткізу;
-айыппұл төлемдері мен жинаулар өткізу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
КҚ 2.7.9
КҚ 2.7.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Таныстыру практикасы
Материалды-техникалық база. "Қазақстан темір жолы"ҰК" АҚ темір жол көлігінде басқару құрылымы. Жол және жол шаруашылығы. Темір жолдың жылжымалы құрамы. Жекелеген қосындар. Поезд қозғалысы мен темір жол тасымалын ұйымдастыру. Сигнализация мен байланыс шаруашылығы.
Іскерліктер:
- негізгі құрылыстардың, құрылымдардың, темір жолдың жылжымалы құрамының техникалық жағдайының ТПЕ талаптарына сәйкестігін анықтау;
- бағыттамалы бұрманың, тораптар мен стансалардың айқын сызбаларын сызу;
- алдыңғы жұмысында және мамандықты оқуда алған білімін қолдану;
Дағдылар:
- станса құрылымдары мен сызбаларында бағыт-бағдарлы болу;
- бағыттамалы бұрманың, тораптар мен стансалардың айқын сызбаларын оқу;
- дәстүрлі, сын және апатты жағдайларда әрекеттер;
- темір жол көлігінің материалды-техникалық базасын білу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
ӨО. 02
"Темір жолдың жалпы курсы және техникалық пайдалану ережесі " пәнінен таныстыру практикасы Вагондар және вагон шаруашылығы.
Вагондардың технико-экономикалық сипаттамасы.
Электр тартымды жылжымалы құрам.
Автономды тартымды жылжымалы құрам.
ТПС негізгі техникалық сипаттамасы мен локомотивті шаруашылық.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
- тартымды есептеулерді орындау;
- мамандықты оқуда және алдыңғы жұмысында алған теориялық білімін қолдану;
Дағдылар:
- локомотивтердің тартымды мінездемесін оқу;
- поездың шартты ұзындығы мен салмағын есептеу;
- темір жол көлігінің материалды-техникалық базасын білу.

ПК 2.1.10
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.3.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПО. 03
Учебная практика на ПЭВМ
Операционные системы, их виды.
Технология обработки текстовой, числовой информации.
Технология обработки баз данных.
Мультимедийные технологии.
Компьютерное проектирование и моделирование.
Графическая система Corel Draw.
Компьютерные сети и телекоммуникации.
Умения:
- создавать файлы и папки;
- форматировать диски;
- архивировать файлы;
- создавать презентации;
- монтировать видеофильмы из отдельных файлов разного типа: графических, звуковых, текстовых и пр.;
- создавать графические объекты, текстовые надписи средствами графической системы Corel Draw;
Навыки:
- способов обработки текстовой и графической информации;
- использования компьютера в повседневной жизни и профессиональной деятельности
ПК 2.1.5
ПК 2.2.4
ПК 2.3.8
ПК 2.4.4
ПК 2.5.7
ПК 2.6.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.4
ПО. 04
Учебная практика по дисциплине "Устройство станций и организация движения поездов"
Сооружения и устройства путевого хозяйства.
Сооружения и устройства станционного хозяйства.
Вагонное хозяйство.
Локомотивное хозяйство.
Электроснабжение железных дорог.
Подъездные пути.
Машины и механизмы для производства погрузо-разгрузочных работ.
Расчет параметров перевозочного процесса.
Определение классности станций магистральной линии.
Маневровая работа на станции.
Умения:
- вычерчивать стрелочные переводы, обозначать все элементы, входящие в них, вычерчивать строение рельсов и шпал;
- вычерчивать схемы станций в путях и парках, а также вычерчивать схемы грузовых и пассажирских устройств станции;
- рассчитывать параметры перевозочного процесса;
- определять классность железнодорожной станции;
- рассчитывать нормы времени на выполнение маневровой работы на станции;
Навыки:
- ориентировки в схемах и устройствах станций;
- чтения определенных схем станций, узлов, стрелочных переводов;
- расчета параметров работы станций;
- в знании материально-технической базы железнодорожного транспорта
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.6
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПО. 05
Учебная практика по дисциплине "Устройство средств СЦБ и автоматики"
Общие сведения о системах регулирования движения поездов.
Элементная база СИРДП.
Общие сведения о системах регулирования движения поездов на перегонах и станциях.
Системы контроля технического состояния подвижного состава на ходу поезда.
Связь в управлении работой железных дорог и движением поездов.
Виды связи.
Умения:
- определять тип прибора по его условному обозначению на схеме,
- характеризовать светофоры по различным признакам,
- расставлять и нумеровать светофоры на схемах станций,
- пользоваться различными типами устройств связи;
Навыки:
- чтения схем устройств автоматики и телемеханики;
- расстановки и нумерации светофоров на схемах станций;
- работы с различными устройствами связи;
- выполнения правил охраны труда и электробезопасности

КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.1
ӨО. 03
ДЭЕМ оқу практикасы
Операциялық жүйелер, олардың түрлері.
Мәтіндік, сандық ақпаратты өңдеу технологиясы. Деректер базасын өңдеу технологиясы. Мультимедиялық технологиялар.
Компьютерлік жобалау мен модельдеу.
Corel Draw графикалық жүйесі.
Компьютерлік желілер мен телекоммуникациялар.
Іскерліктер:
- файлдар мен бумалар құрастыру;
- дискілерді форматтау;
- файлдарды мұрағаттау;
- тұсаукесерлер құрастыру;
- әр түрлі жеке файлдардан бейне фильмдер жасау: графикалық, дыбыстық, мәтіндік және т.б.;
- графикалық нысандар құрастыру, Corel Draw графикалық жүйесі құралдарымен мәтіндік жазбалар;
Дағдылар:
- мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу тәсілдері;
- кәсіптік қызметі мен күнделікті өмірінде компьютерді қолдану.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.4
ӨО. 04
"Поезд қозғалысын ұйымдастыру мен станса құрылымы" пәнінен оқу практикасы Жол шаруашылығы құрылымы мен қондырғылары. Станса шаруашылығы құрылымы мен қондырғылары. Вагон шаруашылығы.
Локомотивті шаруашылық.
Темір жолдарды электрмен жабдықтау.
Подъездік жолдар.
Тиеу-түсіру жұмыстарының өндірісі үшін машиналар мен механизмдер.
Тасымалдау процесінің параметрлерін есептеу. Магистралды желі стансасының класын анықтау. Стансадағы маневр жұмысы.
Іскерліктер:
- бағыттамалы бұрмаларды сызу, оған кіретін барлық элементтерді белгілеу, рельс пен шпалдардың құрылысын сызу;
- жол мен парктерде станса сызбасын сызу, сонымен қатар стансаның жүк және жолаушылар сызбасын сызу;
- тасымалдау процесінің параметрлерін есептеу;
- темір жол стансасының класын анықтау;
- стансада маневр жұмысын орындауға уақыт нормасын есептеу;
Дағдылар:
- стансаның құрылымдары мен сызбаларында бағыт-бағдарлы болу;
- бағыттамалы бұрманың, тораптар мен стансалардың айқын сызбаларын оқу;
- станса жұмысының параметрлерін есептеу;
- темір жол көлігінің материалды-техникалық базасын білу.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.1
ӨО. 05
"Сигнал, орталықтандырылу, автоматика, бұғаттау құралдарының құрылымы" пәні бойынша оқу практикасы
Поезд қозғалысын интервалды реттеудің жүйелері туралы жалпы деректер. СИРДП элементтік базасы. Станса мен аралықта поездар қозғалысын реттеудің жүйелері туралы жалпы деректер.
Поезд жүрісінде жылжымалы құрамның техникалық жағдайын бақылау жүйелері. Поезд қозғалысы мен темір жол жұмысын басқарудағы байланыс. Байланыс түрлері.
Іскерліктер:
- сызбадағы шартты белгісі бойынша құрал түрлерін анықтау,
- әр түрлі ерекшеліктеріне қарай бағдаршамдарды сипаттау, - станса сызбаларында бағдаршамдарды нөмірлеу мен орнына қою,
- байланыстың әр түрлі құралдарын қолдану;
Дағдылар:
- автоматика мен телемеханика құрылымының сызбаларын оқу;
- станса сызбаларында бағдаршамдарды нөмірлеу мен орнына қою;
- байланыстың әр түрлі құралдарымен жұмыс;
- электр қауіпсіздігі мен еңбек қорғау ережелерінің орындалуы.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.3
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.5.6
ПК 2.6.4
ПК 2.6.8
ПК 2.7.1
ПК 2.7.6
ПО. 06
Учебная практика на получение навыков по организации перевозок
Организация работы приемосдатчика груза и товарного кассира.
Тарифные расстояния.
Провозные платежи, сборы, штрафы.
Комплексная таксировка.
Умения:
- заполнять перевозочную документацию, вагонные листы, Книги ГУ-34, ГУ-42, ГУ-44;
- строить схему расстояний, определять тарифное расстояние от станции отправления до станции назначения;
- определять провозную плату при перевозке различных грузов, сумму сборов и штрафов;
- рассчитывать плату по документам большой скорости и скоропортящихся грузов;
Навыки:
- ведения перевозочной документации;
- определения тарифных расстояний;
- таксировки перевозок
ПК 2.1.1
ПК 2.1.9
ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.8
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПО. 07
Учебная практика на получение навыков по организации и управлению движением
Документация по поездной и станционной работе.
Учет и анализ работы станции.
План формирования поездов.
Местная работа станций и участков.
Работа дежурного по станции по организации приема, отправления поездов, производству маневровой работы.
Работа оператора при дежурном по станции.
Работа дежурного по стрелочному посту.
Работа станционного технологического центра.
Работа дежурного по горке.
Работа маневрового диспетчера.
Работа поездного диспетчера.
Работа по отправлению восстановительных, пожарных поездов и вспомогательных локомотивов.
Работа по приему, отправлению поездов при телефонных средствах связи, при перерыве всех установленных средств сигнализации и связи.
Работа по отправлению хозяйственных поездов.
Решение ситуационных задач по приему, отправлению поездов в нестандартных аварийных ситуациях.
Умения:
- определять простои вагонов на станции;
- вести учет вагонов между отделениями дорог;
- выполнять расчет плана формирования для полигона 4-5 станций методами аналитических сопоставлений и абсолютного расчета;
- производить выбор оптимального варианта прокладки сборных поездов;
- вести переговоры с ДСП, ДНЦ;
- осуществлять прием, отправление поездов, в т.ч. при неисправности устройств СЦБ и связи, нестандартных ситуациях;
- заполнять журналы, книги поездной документации, соответствующие бланки разрешений на отправление поездов, бланки предупреждений;
- составлять натурные и накопительные листы, сортировочные листки;
- вести журнал диспетчерских распоряжений
Навыки:
- ведения поездной и станционной документации;
- расчета плана формирования поездов и местной работы участков;
- приема, отправления поездов при различных средствах СЦБ и связи;
- действий в нестандартных ситуациях

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.6
ӨО. 06
Тасымалдауды ұйымдастыру бойынша дағды алудың оқу практикасы Тауар кассирі мен жүкті қабылдап өткізушінің жұмысын ұйымдастыру. Тарифтік аралық. Тасымал төлемдері, жинақтар, айыппұлдар. Кешенді такс.
Іскерліктер:
- тасымалдау құжаттарын, вагон парақтарын, ГУ-34, ГУ-42, ГУ-44 кітаптарын толтыру;
- аралық сызбасын құру, жөнелту стансасынан тағайындау стансасына дейінгі тарифтік аралықты анықтау;
- әр түрлі жүктерді, сома жинаулары мен айыппұлдарды тасымалдау кезіндегі тасымалдау ақысын анықтау;
- тез бұзылатын жүктер мен үлкен жылдамдықты құжаттар бойынша ақысын есептеу;
Дағдылар:
- тасымалдау құжаттарын жүргізу;
- тарифтік аралықты анықтау;
- тасымалдауды таксалау
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
ӨО. 07
Қозғалысты ұйымдастыру мен басқару бойынша дағды алудың оқу практикасы Поезд және станса жұмысы бойынша құжаттама. Станса жұмысының есебі мен сараптамасы. Поездарды құрастыру жоспары. Станса мен телімнің жергілікті жұмысы. Маневр жұмысының өндірісі, поездарды қабылдау, жөнелтуді ұйымдастыру бойынша станса кезекшісінің жұмысы. Станса кезекшіс операторының жұмысы. Бағыттамалы бұрма бойынша кезекші жұмысы. Стансаның технологиялық орталығының жұмысы. Төбе бойынша кезекші жұмысы. Маневр диспетчерінің жұмысы. Поезд дичпетчерінің жұмысы. Көмекші локомотивтер мен өрт, қалыпқа келтіруші поездарын жөнелту бойынша жұмыс. Орнатылған барлық байланыс пен сигнализация құралдарының үзілісі кезінде поездарды байланыстың телефон құралдары арқылы жөнелту мен қабылдау. Шаруашылық поездарын жөнелту бойынша жұмыстар. Дәстүрден тыс апатты жағдайларда поездарды қабылдау мен жөнелту бойынша ситуациялық жағдайларды шешу.
Іскерліктер:
- стансада вагондардың тұрып қалуын анықтау;
- жол бөлімдері арасында вагондар есебін жүргізу;
- абсолютті есеп пен аналитикалық салыстыру әдісі арқылы 4-5 стансаның полигоны үшін қалыптастыру жоспарының есептеуін орындау;
- жинақталған поездарды төсеудің оңтайлы нұсқамасының таңдауын жүргізу;
- ДСП, ДНЦ келісім сөздер жүргізу;
- дәстүрден тыс жағдайларда, байланыс пен СЦБ құрылымдарының ақауы кезінде поездарды жөнелту мен қабылдауды іске асыру;
- поезд құжаттамасының журналдарын, кітабын толтыру, поездарды жөнелтуге рұқсат беретін сәйкес құжаттаманы, ескерту бланкілерін толтыру;
- натур және жинақтау, сұрыптау парақтарын құрастыру;
- диспетчерлік өкім журналын жүргізу
Дағдылар:
- поезд және станса құжаттамасын жүргізу;
- телімнің жергілікті жұмысы мен поездарды қалыптастыру жоспарын есептеу;
- СЦБ және әр түрлі байланыс құралдарын қолданып, поездарды қабылдау мен жөнелту;
- дәстүрден тыс жағдай кезіндегі әрекеттер

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.13
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.5.1
ПК 2.5.9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.6.9
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.9
ПО. 08
Учебная практика на автоматизированных рабочих местах (АРМ)
Автоматизированное рабочее место дежурного по станции.
Автоматизированное рабочее место дежурного по парку.
Автоматизированное рабочее место оператора СТЦ.
Автоматизированное рабочее место приемосдатчика.
Автоматизированное рабочее место товарного кассира.
Умения:
- правильно оформлять грузовую и коммерческую, поездную и станционную документацию;
- при выполнении обязанностей на каждом рабочем месте соблюдать установленный регламент переговоров;
- определять сроки доставки;
- определять суммы сальдо, дебета и кредита по каждому плательщику за сутки;
- принимать правильные решений в условиях возникновения аварийных, нестандартных ситуаций;
Навыки:
- использования компьютера в профессиональной деятельности;
- ведения поездной, грузовой, коммерческой и станционной документации на АРМ;
- работы на АРМ различных технических исполнителей
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
ПК 2.1.9
ПК 2.2.1
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.8
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.7
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПО. 09
Учебная по общепрофессиональным и спецдисциплинам
Умения:
- выполнять технические и экономические расчеты;
- анализировать полученные результаты
Навыки:
- разработки схем станций;
- построения продольного и поперечного профилей пути;
-построения суточного плана-графика, графика движения поездов
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственная по профилю специальности
Ознакомление с техническим оснащением станции.
Ознакомление с работой дежурного по станции, дежурного станционного поста централизации, дежурного стрелочного поста, составителя поездов, сигналиста, приемосдатчика груза и багажа, оператора по обработке перевозочных документов и др.
Освоение одной из следующих профессий:
дежурный по станции, дежурный станционного поста централизации, дежурный стрелочного поста, составитель поездов, сигналист, приемосдатчик груза и багажа, оператора по обработке перевозочных документов.
Умения:
- правильно организовать работу комплексной бригады;
- применять передовые методы труда и опыты новаторов;
- заполнять перевозочную документацию;
- определять провозную плату;
- вести поездную и станционную документацию;
- вести переговоры по регламенту между работниками;
- осуществлять прием, отправление поездов, в т.ч. при неисправности устройств СЦБ и связи, нестандартных ситуациях;
Навыки:
- соблюдения правил охраны труда и техники безопасности;
- применения передовых методов труда и опыта новаторов;
- организации перевозок и управления движением

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3
КҚ
2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.9
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.9
ӨО. 08
Автоматтандырылған жұмыс орнындағы (АЖО) оқу практикасы Станса кезекшісінің автоматтандырылған жұмыс орны. Парк бойынша кезекшінің автоматтандырылған жұмыс орны. СТЦ операторының автоматтандырылған жұмыс орны. Қабылдап өткізушінің автоматтандырылған жұмыс орны. Тауар кассирінің автоматтандырылған жұмыс орны.
Іскерліктер:
- жүк және коммерциялық, поезд және стансалық құжаттаманы дұрыс ресімдеу;
- әрбір жұмыс орнында өз міндеттерін орындау кезінде келіссөздің бекітілген регламентін сақтау;
- жеткізу мерзімін анықтау;
- тәулік ішіндегі әр төлемшіге дебет пен кредит, сальдо анықтау;
- дәстүрден және апаттан тыс жағдайларда дұрыс шешім қабылдау;
Дағдылар:
- кәсіптік қызметінде компьютерді қолдану;
- АЖО поезд, жүк, коммерциялық, стансалық құжаттаманы жүргізу;
- әр түрлі техникалық орындаушының АЖО
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
ӨО. 09
Жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша оқу практикасы
Іскерліктер:
- техникалық және экономикалық есептеулер орындау;
- алынған нәтижелерді сараптау
Дағдылар:
- станса сызбаларын әзірлеу;
- жолдың бойлық және көлденең сұлбасын құру;
- поезд қозғалысы кестесін, тәуліктік жоспар кестесін құру
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Мамандық бейімі бойынша өндірістік практика
Стансаның техникалық жабдықталуымен таныстыру. Станса кезекшісінің, орталықтандырылған станса қосыны кезекшісінің, Бағыттау бекетінің кезекшісінің, Поездарды құрастырушының, Дабыл берушіің, жүк пен багажды қабылдап алушының, Тиеу-түсіру құжаттарын өңдеу операторы және т.б. жұмысымен танысу.
Іскерліктер:
- кешенді бригада жұмысын дұрыс ұйымдастыру;
- жаңашылдардың практикасы мен еңбектің алдыңғы қатарлы әдістерін қолдану;
- тасымалдау құжаттамасын толтыру;
- өткізу ақысын анықтау;
- поезд және станса құжаттамасын жүргізу;
- жұмысшылар арасында регламент бойынша келіссөздер жүргізу;
- дәстүрден тыс жағдайларда, байланыс пен СЦБ құрылымдарының ақауы кезінде поездарды жөнелту мен қабылдауды іске асыру;
Дағдылар:
- қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін сақтау;
- жаңашылдардың практикасы мен еңбектің алдыңғы қатарлы әдістерін қолдану;
- тасымалдауды ұйымдастыру мен қозғалысты басқару.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.13
ПК 2.1.14
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.6.8
ПК 2.6.9
ПК 2.6.10
ПК 2.7.1
ПК
2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПК 2.7.9
ПК 2.7.10
ПП.02
Производственная квалификационная
Общее ознакомление с предприятием и характером работы.
Изучение технологии работы предприятия.
Структура управления.
Организация работы каждого подразделения.
Оперативное управление и планирование работы.
Работа производственно-технического отдела.
Освоение одной из следующих профессий:
дежурный по станции, дежурный станционного поста централизации, дежурный стрелочного поста, составитель поездов, сигналист, приемосдатчик груза и багажа, оператора по обработке перевозочных документов.
Меры по обеспечению безопасности движения и охраны труда.
Умения:
- организовать работу изучаемого подразделения железной дороги;
- разрабатывать график исполненного движения и план-график исполненной работы станции;
- производить расчет технических норм эксплуатационной работы, норм времени маневровой работы, показателей работы изучаемого подразделения;
- выполнять экономические расчеты;
- осуществлять анализ работы железнодорожного транспорта;
- взять на себя ответственность за правильные действия в нестандартных и аварийных ситуациях;
- соблюдать технику безопасности, пожарную безопасность, требования гигиены труда и производственную санитарию;
Навыки:
- соблюдения правил охраны труда и техники безопасности;
- работы одного из следующих исполнителей: дежурный по станции, дежурный станционного поста централизации, дежурный стрелочного поста, составитель поездов, сигналист, приемосдатчик груза и багажа, оператор по обработке перевозочных документов;
- действий в аварийных и нестандартных ситуациях
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ПК 2.1.14
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.6.8
ПК 2.6.9
ПК 2.6.10
ПК 2.7.1

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
КҚ 2.7.9
КҚ 2.7.10
КП.02
Өндірістік біліктілік
Мекемемен және жұмыс сипатымен жалпы танысу.
Мекеме жұмысының технологиясын оқу. Басқару құрылымы. Әрбір құрылымның жұмысын ұйымдастыру. Жедел басқару мен жұмысты жоспарлау. Өндірістік-техникалық бөлім жұмысы.
Келесі мамандықты келесі бәр мамандықты меңгеру:
станса бойынша кезекші, орталықтандырылған станса қосының кезекшісі, Бағыттау бекетінің кезекшісі, Поездарды құрастырушы, Дабыл беруші, жүк пен багажды қабылдап алушы, Тиеу-түсіру құжаттарын өңдеу операторы. Еңбекті қорғау мен қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- темір жол бөлімінің жұмысын ұйымдастыру;
- станса жұмысының орындалған жоспар-кестесі мен орындалған қозғалыс кестесін әзірлеу;
- пайдалану жұмысының, маневр жұмысының уақыт нормасын, оқытылатын бөлімшесінің жұмыс көрсеткішінің есебін жүргізу;
- экономикалық есептеулер жасау;
- темір жол көлігінің жұмыс сараптамасын іске асыру;
- дәстүрден тыс және апатты жағдайларда әрекетінің дұрыстығы үшін жауапкершілік алу;
- қауіпсіздік техникасын, еңбек гигиенасы талаптары мен өндірістік санитарияны сақтау;
Дағдылар:
- қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін сақтау;
- келесі орындаушылардың жұмыстары: станса бойынша кезекші, орталықтандырылған станса қосының кезекшісі, Бағыттау бекетінің кезекшісі, Поездарды құрастырушы, Дабыл беруші, жүк пен багажды қабылдап алушы, Тиеу-түсіру құжаттарын өңдеу операторы;
- дәстүрден тыс және апатты жағдайлардағы әрекеттер.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.1

ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
ПК 3.9.8
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.14
ПП.06
Преддипломная практика
Общее ознакомление с предприятием и характером работы.
Изучение технологии работы предприятия.
Структура управления.
Организация работы каждого подразделения.
Оперативное управление и планирование работы.
Работа производственно-технического отдела.
Меры по обеспечению безопасности движения и охраны труда.
Умения:
- организовать работу изучаемого подразделения железной дороги;
- разрабатывать график исполненного движения и план-график исполненной работы станции;
- производить расчет технических норм эксплуатационной работы, норм времени маневровой работы, показателей работы изучаемого подразделения;
- выполнять экономические расчеты;
- осуществлять анализ работы железнодорожного транспорта;
- взять на себя ответственность за правильные действия в нестандартных и аварийных ситуациях;
- соблюдать технику безопасности, пожарную безопасность, требования гигиены труда и производственную санитарию;
Навыки:
- соблюдения правил охраны труда и техники безопасности;
- работы дежурного по станции, дежурного по парку, оператора поста централизации, оператора при ДСП, приемосдатчика груза и багажа, товарного кассира, техника производственно-технического отдела станции;
- действий в аварийных и нестандартных ситуациях
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии
БК 2
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
БК 3
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов
БК 4
Своевременно и качественно выполнять должностные обязанности по соответствующим квалификациям
БК 5
Уметь составлять план действий и организацию необходимой работы для выполнения обязанностей по соответствующим квалификациям
БК 6
Иметь навыки самоорганизации и саморазвития, быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК 7
Быть способным к самостоятельным действиям в нестандартных и аварийных ситуациях
БК 8
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами, иметь организаторские способности
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1. 120301 2 – Дежурный по железнодорожной станции*
ПК 2.1.1. Знать правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, а также необходимую нормативную документацию;
ПК 2.1.2. Следить за образцовым санитарным состоянием станции;
ПК 2.1.3. Осуществлять связь с поездным диспетчером;
ПК 2.1.4. Обеспечивать прием, отправление и пропуск поездов по станции;
ПК 2.1.5. Управлять поездной и маневровой работой с использованием АРМ;
ПК 2.1.6. Выполнять указания поездного диспетчера по регулированию движения поездов;
ПК 2.1.7. Оформлять и выдавать машинистам предупреждения, копии приказов поездного диспетчера и другие поездные документы;
ПК 2.1.8. Обеспечивать выполнение графика движения поездов, безопасность движения поездов;
ПК 2.1.9. Вести установленную первичную документацию.
ПК 2.1.10. Следить за работой устройств и оборудования станции;
ПК 2.1.11. Участвовать в проведении месячных комиссионных осмотров устройств станции;
ПК 2.1.12. Следить за работами, производимыми на станции;
ПК 2.1.13. Осуществлять самостоятельные действия в нестандартных и аварийных ситуациях;
ПК 2.1.14. Соблюдать правила техники безопасности при нахождении на путях.
2.2. 120302 2 – Дежурный станционного поста централизации*
ПК 2.2.1. Знать правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, а также необходимую нормативную документацию;
ПК 2.2.2. Осуществлять прием, отправление и пропуск поездов;
ПК 2.2.3. Управлять устройствами электрической централизации стрелок и сигналов;
ПК 2.2.4. Оформлять и вести необходимую поездную документацию в соответствии с нормативами поездной работы;
ПК 2.2.5. Оформлять и выдавать машинистам письменные разрешения на занятие перегона, предупреждения, копии приказов поездного диспетчера и другие поездные документы по указанию дежурного по станции;
ПК 2.2.6. Следить за работой устройств и оборудования станции;

КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.4
КҚ 3.9.5
КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.14
КП.06
Дипломалды практика
Мекемемен және жұмыс сипатымен жалпы танысу.
Мекеме жұмысының технологиясын оқу. Басқару құрылымы. Әрбір құрылымның жұмысын ұйымдастыру. Жедел басқару мен жұмысты жоспарлау. Өндірістік-техникалық бөлім жұмысы.
Еңбекті қорғау мен қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- темір жол бөлімінің жұмысын ұйымдастыру;
- станса жұмысының орындалған жоспар-кестесі мен орындалған қозғалыс кестесін әзірлеу;
- пайдалану жұмысының, маневр жұмысының уақыт нормасын, оқытылатын бөлімшесінің жұмыс көрсеткішінің есебін жүргізу;
- экономикалық есептеулер жасау;
- темір жол көлігінің жұмыс сараптамасын іске асыру;
- дәстүрден тыс және апатты жағдайларда әрекетінің дұрыстығы үшін жауапкершілік алу;
- қауіпсіздік техникасын, еңбек гигиенасы талаптары мен өндірістік санитарияны сақтау;
Дағдылар:
- қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін сақтау;
- келесі орындаушылардың жұмыстары: станса бойынша кезекші, орталықтандырылған станса қосының кезекшісі, Бағыттау бекетінің кезекшісі, Поездарды құрастырушы, Дабыл беруші, жүк пен багажды қабылдап алушы, Тиеу-түсіру құжаттарын өңдеу операторы.;
- дәстүрден тыс және апатты жағдайлардағы әрекеттер.
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.4
КҚ 3.9.5
КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.1. 120301 2 – Теміржол стансасының кезекшісі*
КҚ 2.1.1. Техникалық пайдалану ережелерін, сигнализация бойынша, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулықты, сонымен қатар нормативті құжаттаманы білу;
КҚ 2.1.2. Стансаның үлгілі санитарлық жағдайын қадағалау;
КҚ 2.1.3. Поезд диспетчерімен байланысты іске асыру;
КҚ 2.1.4. Станса бойынша поезды қабылдау, жөнелту, өткізу;
КҚ 2.1.5. АЖО пайдаланумен поезд және маневр жұмысын басқару;
КҚ 2.1.6. Поезд қозғалысын реттеу бойынша поезд диспетчерінің нұсқауларын орындау;
КҚ 2.1.7. Машинистерге ескертулер, поезд диспетчерінің бұйрықтарының көшірмелерін және басқа поезд құжаттарын беру мен ресімдеу;
КҚ 2.1.8. Поезд қозғалысының кестесін, поезд қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
КҚ 2.1.9. Бекітілген алғашқы құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.1.10. Станса жабдығы мен қондырғыларының жұмысын қадағалау;
КҚ 2.1.11. Станса құрылғыларының комиссиялық айлық байқауын өткізуге қатысу;
КҚ 2.1.12. Стансада жүргізілетін жұмыстарды қадағалау;
КҚ 2.1.13. Апатты және дәстүрден тыс жағдайда өз бетінше әрекеттерді іске асыру;
КҚ 2.1.14. Жол үстінде жүру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
2.2. 120302 2 – Орталықтандырылған станса бекетінің кезекшісі*
КҚ 2.2.1. Техникалық пайдалану ережелерін, сигнализация бойынша, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулықты, сонымен қатар нормативті құжаттаманы білу;
КҚ 2.2.2. Поездарды қабылдау, өткізу, жөнелтуді іске асыру;
КҚ 2.2.3. Сигнал мен электр орталықтандырылған бағыттама қондырғысын басқару;
КҚ 2.2.4. Поезд жұмысының нормаларына сәйкес қажетті поезд құжаттамасын ресімдеу мен жүргізу;
КҚ 2.2.5. Машинистерге аралықтан орын алуға, ескертулер, поезд диспетчері бұйрықтарының көшірмелерін және станса кезекшісінің нұсқауы бойынша басқа да поезд құжаттарын беруге, жазбаша рұқсат беру мен ресімдеу;
КҚ 2.2.6. Станса жабдығы мен қондырғыларының жұмысын қадағалау;

ПК 2.2.7. Уметь пользоваться устройствами оперативно-распорядительной связи;
ПК 2.2.8. Участвовать в обслуживании и наладке используемого оборудования;
ПК 2.2.9. Участвовать в проведении месячных комиссионных осмотров устройств станции;
ПК 2.2.10. Осуществлять самостоятельные действия в нестандартных и аварийных ситуациях при работе на аппаратах СЦБ;
ПК 2.2.11. Соблюдать правила техники безопасности при нахождении на путях.
2.3. 120303 2 – Дежурный стрелочного поста *
ПК 2.3.1. Знать правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, а также необходимую нормативную документацию;
ПК 2.3.2. Знать требуемый порядок действий по приему, отправлению и пропуску поездов;
ПК 2.3.3. Готовить маршруты для приема, отправления и пропуска поездов;
ПК 2.3.4. Знать порядок содержания стрелочных переводов и обслуживания сигналов.
ПК 2.3.5. Управлять устройствами взаимозависимости стрелок и сигналов;
ПК 2.3.6. Производить маневровую работу в закрепленном маневровом районе;
ПК 2.3.7. Уметь пользоваться устройствами оперативно-распорядительной связи;
ПК 2.3.8. Вести поездную документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.3.9. Выдавать письменные разрешения на занятие перегона по указанию дежурного по станции;
ПК 2.3.10. Осуществлять самостоятельные действия в нестандартных и аварийных ситуациях при работе на стрелочных переводах;
ПК 2.3.11. Соблюдать правила техники безопасности при нахождении на путях.
2.4. 120304 2 – Составитель поездов*
ПК 2.4.1. Знать правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, а также другие нормативные документы по кругу своих обязанностей;
ПК 2.4.2. Осуществлять расформирование составов поездов в соответствии с требованиями плана формирования поездов;
ПК 2.4.3. Осуществлять формирование составов поездов в соответствии с требованиями правил технической эксплуатации железных дорог;
ПК 2.4.4. Осуществлять подборку и подачу вагонов под грузовые операции;
ПК 2.4.5. Определять правильность сцепления автосцепки;
ПК 2.4.6. Руководить маневрами, отвечать за правильное и безопасное их выполнение;
ПК 2.4.7. Уметь производить закрепление составов.
ПК 2.4.8. Уметь выполнять маневровую работу в одно лицо;
ПК 2.4.9. Нести ответственность за безопасность движения поездов при поездной и маневровой работе и сохранность подвижного состава;
ПК 2.4.10. Соблюдать правила техники безопасности при нахождении на путях.
2.5. 120306 2 – Приемосдатчик груза и багажа*
ПК 2.6.1. Знать правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, правила перевозок грузов, а также необходимую нормативную документацию в установленном объеме;

КҚ 2.2.7. Байланыстың жедел-басқару құрылғыларын қолдана алу;
КҚ 2.2.8. Қолданылатын жабдығын реттеу мен қызмет көрсетуге қатысу;
КҚ 2.2.9. Станса құрылғыларының комиссиялық айлық байқауын өткізуге қатысу;
КҚ 2.2.10. СЦБ аппараттарында жұмыс істеу кезінде апатты және дәстүрден тыс жағдайда өз бетінше әрекеттерді іске асыру;
КҚ 2.2.11. Жол үстінде жүру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
2.3. 120303 2 – Бағыттау бекетінің кезекшісі*
КҚ 2.3.1. Техникалық пайдалану ережелерін, сигнализация бойынша, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулықты, сонымен қатар нормативті құжаттаманы білу;
КҚ 2.3.2. Поездарды талап етілетін қабылдау, өткізу, жөнелту бойынша әрекеттер тәртібін білу;
КҚ 2.3.3. Поездарды қабылдау, өткізу, жөнелту маршруттарын дайындау;
КҚ 2.3.4. Бағыттамалы бұрмаларды күту мен сигналдарға қызмет көрсету тәртібін білу;
КҚ 2.3.5. Бағыттама мен сигнал өзара тәуелді қондырғыларын басқару;
КҚ 2.3.6. Бекітілген маневр ауданында маневр жұмысын жүргізу;
КҚ 2.3.7. Байланыстың жедел-басқару құрылғыларын қолдана алу;
КҚ 2.3.8. Өз міндеттері аясында поезд құжаттамасын жүргізу;
КҚ 2.3.9. Станса кезекшісінің нұсқауы бойынша аралыққа орналасуға жазбаша рұқсат беру;
КҚ 2.3.10. Бағыттамалы бұрмада апатты және дәстүрден тыс жұмыс кезінде өз бетінше іс-әрекеттерді орындау;
КҚ 2.3.11. Жол үстінде жүру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
2.4. 120304 2 – Поездарды құрастырушы*
КҚ 2.4.1. Өз міндеттері аясында техникалық пайдалану ережелерін, сигнализация бойынша, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулықты, сонымен қатар нормативті құжаттаманы білу;
КҚ 2.4.2. Поездарды қалыптастыру жоспарының талаптарына сәйкес поезд құрамдарын қалыпқа келтірмеуді іске асыру;
КҚ 2.4.3. Темір жолды техникалық пайдалану ереже талаптарына сәйкес поездар құрамын қалыптастыруды іске асыру;
КҚ 2.4.4. Жүк операциялары үшін сагондарды таңдау мен беруді іске асыру;
КҚ 2.4.5. Автотіркестің дұрыс тіркелуін анықтау;
КҚ 2.4.6. Маневрларды басқару, олардың дұрыс және қауіпсіз орындалуына жауап беру;
КҚ 2.4.7. Құрамдарды бекіте білу;
КҚ 2.4.8. Маневр жұмыстарын бір тұлғаның орындай білуі;
КҚ 2.4.9. Поезд және маневр жұмысы кезінде жылжымалы құрамның сақталуы мен поезд қозғалысының қауіпсіздігіне жауапкершілік алу;
КҚ 2.4.10. Жол үстінде жүру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
2.5. 120306 2 – Жүк пен багажды қабылдап алушы*
КҚ 2.6.1. Бекітілген көлемде техникалық пайдалану ережелерін, сигнализация бойынша, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулықты, жүк тасымалдау ережелерін, сонымен қатар нормативті құжаттаманы білу;

ПК 2.6.2. Знать требуемый порядок действий при погрузке, выгрузке и перегрузке грузов;
ПК 2.6.3. Проверять правильность размещения груза в вагоне;
ПК 2.6.4. Знать порядок содержания приборов весового хозяйства;
ПК 2.6.5. Руководить комплексной механизированной бригадой;
ПК 2.6.6. Уметь пользоваться устройствами связи;
ПК 2.6.7. Вести грузовую документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.6.8. Принимать и выдавать грузы клиентам;
ПК 2.6.9. Осуществлять самостоятельные действия в нестандартных и аварийных ситуациях при погрузке-выгрузке;
ПК 2.6.10. Соблюдать правила техники безопасности при нахождении на путях и погрузочно-выгрузочных работах.
2.6. 120307 2 – Сигналист*
ПК 2.7.1. Знать правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, правила перевозок грузов, а также другие нормативные документы по кругу своих обязанностей;
ПК 2.7.2. Знать виды сигналов, порядок их установки и снятия, схемы ограждения съемных подвижных единиц и мест производства путевых работ;
ПК 2.7.3. Знать принцип работы тормозных устройств и правила их эксплуатации, устройство тормозных башмаков и правила пользования ими;
ПК 2.7.4. Уметь пользоваться переносной телефонной связью и переносными радиостанциями;
ПК 2.7.5. Закреплять стоящие на путях вагоны и составы;
ПК 2.7.6. Подавать сигналы при приеме, отправлении, пропуске поездов, производстве маневровой работы и при производстве путевых работ;
ПК 2.7.7. Проверять свободность пути;
ПК 2.7.8. Переводить курбелем централизованные стрелки;
ПК 2.7.9. Проверять правильность приготовления маршрута при приеме, отправлении и пропуске поездов в условиях нарушения работы устройств сигнализации, централизации и блокировки;
ПК 2.67.10. Соблюдать правила техники безопасности при нахождении на путях.
2.7. 120308 2 – Оператор по обработке перегрузочных документов*
ПК 2.8.1. Знать правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, инструкцию по движению поездов и маневровой работе, правила перевозок грузов, а также необходимую нормативную документацию в установленном объеме;
ПК 2.8.2. Регистрировать и кодировать перевозочные и проездные документы;
ПК 2.8.3. Проверять правильность расчетов за перевозку пассажиров, багажа, грузобагажа;
ПК 2.8.4. Оформлять и продавать проездные и перевозочные документы;
ПК 2.8.5. Проводить операции по приему, учету и хранению денежных сумм и бланков строгого учета;
ПК 2.8.6. Уметь пользоваться устройствами связи;
ПК 2.8.7. Проводить расчеты с клиентами за оказание услуг;
ПК 2.8.8. Начислять сборы и штрафные платежи;

КҚ 2.6.2. Жүкті түсіру, тиеу мен қайта тиеуде талап етілетін әрекеттер тәртібін білу;
КҚ 2.6.3. Вагонда жүктің дұрыс орналасуын тексеру;
КҚ 2.6.4. Салмақ өлшеу аспаптары шаруашылығын күту тәртібін білу;
КҚ 2.6.5. Кешенді механикаландырылған бригаданы басқару;
КҚ 2.6.6. Байланыс құрылғыларын қолдана білу;
КҚ 2.6.7. Өз міндеттері аясында жүк құжаттарын жүргізу;
КҚ 2.6.8. Клиенттерден жүкті қабылдау мен беру;
КҚ 2.6.9. Тиеу-түсіруде апатты және дәстүрден тыс жағдайларда өз бетінше әрекеттерді іске асыру;
КҚ 2.6.10. Жол үстінде жүру және тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
2.6. 120307 2 – Дабыл беруші*
КҚ 2.7.1. Өз міндеттері аясында техникалық пайдалану ережелерін, сигнализация бойынша, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулықты, жүк тасымалдау ережелерін, сонымен қатар нормативті құжаттаманы білу;
КҚ 2.7.2. Сигнал түрлерін, оларды орнату мен шешу тәртібін, жол жұмыстары орындары мен алмалы жылжымалы құрамдарды қоршау кестесін білу;
КҚ 2.7.3. Тежеу қондырғыларының жұмыс ұстанымы мен оларды пайдалану ережелерін, тежеу башмақтары құрылғысы мен оларды пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.7.4. Тасымалды телефон байланысы мен тасымалды радиостанс аларды қолдана білу;
КҚ 2.7.5. Жолда тұрған вагондар мен құрамдарды бекіту;
КҚ 2.7.6. Қабылдау, жөнелту, поездарды өткізуде, маневр жұмысы мен жол жұмыстары өндірісі кезінде сигналдар беру;
КҚ 2.7.7. Жолдың бостығын тексеру;
КҚ 2.7.8. Орталықтандырылған бағыттамаларды курбельмен ауыстыру;
КҚ 2.7.9. Бұғаттау мен орталықтандыру, сигнализация қондырғыларының жұмысы бұзылу шарттарында поездарды қабылдау, жөнелту мен өткізуде маршруттың дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.7.10. Жол үстінде жүру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
2.7. 120308 2 – Тиеу-түсіру құжаттарын өңдеу оператор*
КҚ 2.8.1. Бекітілген көлемде техникалық пайдалану ережелерін, сигнализация бойынша, поезд қозғалысы мен маневр жұмысы бойынша нұсқаулықты, жүк тасымалдау ережелерін, сонымен қатар нормативті құжаттаманы білу;
КҚ 2.8.2. Тасымалдау және жол құжаттарын тіркеу мен код қою;
КҚ 2.8.3. Жолаушыларды, жүкті, жүк багажын тасымалдауда есептеулердің дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.8.4. Тасымалдау және жол құжаттарын ресімдеу мен сату;
КҚ 2.8.5. Қатаң есепке алу бланкілері мен ақша сомасын сақтау мен есепке алу мен сақтау, қабылдау бойынша операцияларды өткізу;
КҚ 2.8.6. Байланыс құрылғыларын қолдана білу;
КҚ 2.8.7. Көрсетілген қызмет үшін клиенттермен есеп айырысу;
КҚ 2.8.8. Айыппұл төлемдері мен жинаулар есептеу;

ПК 2.8.9. Осуществлять самостоятельные действия в нестандартных и аварийных ситуациях;
ПК 2.8.10. Соблюдать правила техники безопасности при нахождении на путях и в пунктах погрузки-выгрузки.
2. Специалист среднего звена
3.1. 120305 3 – Техник;
ПК 3.5.1. Нести ответственность за выполняемую работу в области профессиональной деятельности;
ПК 3.5.2. Выполнять различные технические расчеты по поездной и грузовой работе;
ПК 3.5.3. Осуществлять мероприятия по предотвращению нарушений безопасности движения и техники безопасности;
ПК 3.5.4. Осуществлять управление движением поездов при различных средствах сигнализации и связи;
ПК 3.5.5. Решать задачи перевозочного процесса с использованием информационных технологий;
ПК 3.5.6. Осуществлять системные действия в профессиональной ситуации, анализировать и проектировать самостоятельные действия в нестандартных ситуациях;
ПК 3.5.7. Исследовать грузопотоки и пассажиропотоки;
ПК 3.5.8. Определять требуемое количество подвижного состава и погрузочно-разгрузочных механизмов;
ПК 3.5.9. Выполнять основные экономические расчеты и анализировать использование подвижного состава;
ПК 3.5.10. Оформлять и обрабатывать поездную и перевозочную документацию;
ПК 3.5.11. Составлять и разрабатывать суточный план-график работы станции и график движения поездов;
ПК 3.5.12. Исследовать и прогнозировать рынок транспортных услуг;
ПК 3.5.13. Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
ПК 3.5.14. Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях различных организационно-правовых форм.
3.2. 120309 3 – Техник организатор перевозок
ПК 3.9.1. Нести ответственность за выполняемую работу в области профессиональной деятельности;
ПК 3.9.2. Выполнять различные технические расчеты по поездной и грузовой работе;
ПК 3.9.3. Осуществлять мероприятия по предотвращению нарушений безопасности движения и техники безопасности;
ПК 3.9.4. Осуществлять управление движением поездов при различных средствах сигнализации и связи;
ПК 3.9.5. Решать задачи перевозочного процесса с использованием информационных технологий;
ПК 3.9.6. Осуществлять системные действия в профессиональной ситуации, анализировать и проектировать самостоятельные действия в нестандартных ситуациях;
ПК 3.9.7. Исследовать грузопотоки и пассажиропотоки;
ПК 3.9.8. Определять требуемое количество подвижного состава и погрузочно-разгрузочных механизмов;
ПК 3.9.9. Выполнять основные экономические расчеты и анализировать использование подвижного состава;

КҚ 2.8.9. Апатты және дәстүрден тыс жағдайларда өз бетінше әрекеттерді іске асыру;
КҚ 2.8.10. Жол үстінде және тиеу-түсіру қосындарында қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау.
1. Орта буын маманы
3.1. 120305 3 – Техник;
КҚ 3.5.1. Кәсіптік қызметі аясында орындайтын жұмысы үшін жауапкершілік алу;
КҚ 3.5.2. Поезд және жүк жұмыстары бойынша әр түрлі техникалық есептеулер орындау;
КҚ 3.5.3. Қауіпсіздік техникасы мен қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуын алдын-алу бойынша іс-шараларды іске асыру;
КҚ 3.5.4. Байланыс пен сигнализацияның әр түрлі құралдарымен поезд қозғалысын басқаруды іске асыру;
КҚ 3.5.5. Ақпараттық технологияны пайдаланумен тасымалдау үрдісінің міндеттерін шешу;
КҚ 3.5.6. Дәстүрден тыс жағдайларда өз бетінше әрекеттерді жобалау мен сараптау, кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекеттерді іске асыру;
КҚ 3.5.7. Жолаушылар мен жүк ағынын зерттеу;
КҚ 3.5.8. Тиеу-түсіру механизмдері мен жылжымалы құрамның талап етілетін санын анықтау;
КҚ 3.5.9. Жылжымалы құрамның қолданылуын сараптау мен негізгі экономикалық есептеулдерді орындау;
КҚ 3.5.10. Поезд және тасымалдау құжаттарын өңдеу мен ресімдеу;
КҚ 3.5.11. Поезд қозғалысы кестесі мен станса жұмысының тәуліктік жоспар-кестесін әзірлеу мен құрастыру;
КҚ 3.5.12.Көлік қызметі нарығын зерттеу мен болжамдау;
КҚ 3.5.13. Өзін-өзі жетілдіруге берік түрде тырысу (өзі-өзі тану, өзін-өзі бақылау, өзін-өзі бақылау, өзін ретке келтіру мен өзін дамыту), шығармашылық өзін іске асыру;
КҚ 3.5.14. Әр түрлі ұйымдастыру-құқықтық ұйымдарда кәсіптік тапсырмаларды шешу бойынша тәжірибелік шешімдерге қабілетті болу.
3.2. 120309 3 – Тасымалдауды ұйымдастырушы техник
КҚ 3.9.1. Кәсіптік қызметі аясында орындалатын жұмысы үшін жауапкершілік алу;
КҚ 3.9.2. Жүк және поезд жұмысы бойынша әр түрлі техникалық есептеулер орындау;
КҚ 3.9.3. Қауіпсіздік техникасы мен қозғалыс қауіпсіздігінің бұзылуының алдын-алу бойынша іс-шараларды іске асыру;
КҚ 3.9.4. Байланыс пен сигнализацияның әр түрлі құралдарымен поезд қозғалысысын басқаруды іске асыру;
КҚ 3.9.5. Ақпараттық технологияларды пайдаланумен тасымалдау үрдісінің міндеттерін шешу;
КҚ 3.9.6. Дәстүрден тыс жағдайларда өз бетінше әрекеттерді жобалау мен сараптау, кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекеттерді іске асыру;
КҚ 3.9.7. Жолаушылар мен жүк ағынын зерттеу;
КҚ 3.9.8. Тиеу-түсіру механизмдері мен жылжымалы құрамның талап етілетін санын анықтау;
КҚ 3.9.9. Жылжымалы құрамның қолданылуын сараптау мен негізгі экономикалық есептеулерді орындау;

5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 227
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 623
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Эксплуатация транспорта
Специальность: 1206000 – Организация дорожного движения
Квалификация: 1206023 - Техник
Форма обучения: очная

5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 227-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 623-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000– Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1206000 – Жол қозғалысын ұйымдастыру
Біліктілігі: 120602 3 – Техник
Оқу түрі: күндізгі

БК 7,8
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления. Формы государственного устройства, политические партии, партийные системы. Политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
умения:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 4,7
СЭД 05
Основы теории государства и права:
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни. Уметь работать самостоятельно и в коллективе.
знания:
- юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровня правовой культуры;
- применение законодательных актов;
- понятия толерантность, коммуникабельность;
- как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
- работать в команде.
БК 4,6,7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68, форматы по ГОСТ 2.301-68;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68;
умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабевручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
БК 4,7
ПК 3.2.13
ОПД 02
Техническая механика:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение
и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструк-тивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.

БҚ 7,8
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін;
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірде орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
БҚ 4,7
ӘЭП 05
Мемлекет теориясы және құқық негіздері:
Мемлекет және құқық теориясының түсінігі, пәні, әдістері және заң ғылымы жүйесіндегі орны. Мемлекет пен құқықтың шығуы. Мемлекеттің түсінігі, мәні, нышандары және тарихи типтері. Мемлекеттің қоғамдық саяси жүйесіндегі орны. Мемлекет нысанының түсінігі. Мемлекеттік қызмет ұғымы. Мемлекеттік (аппарат) механизм. Құқықтық мемлекет және оның ерекшеліктері. Құқықтың түсінігі, пәні және мәні. Құқық нормаларының ұғымы. Құқықтың құрылымы. Нормативтік құқықтық актілер және оның жүйесі. Әлеуметтік нормалар жүйесіндегі құқық. Құқықты тану және оның қоғамдық өмірдегі орны. Құқықты тарату нысаны. Нормативтік құқықтық актілерге түсіндірме және құқықтық нормаларды қолдану. Құқықтық қатынас ұғымы. Құқық бұзушылық және заңды жауаптылық. Құқықтық механизмді реттеу. Қазіргі қоғамдағы құқықтық тәртіп және және заңдылық.
Білімдер:
- мемлекет және құқық теориясының ғылым ретіндегі ерекшеліктері мен анықтамасын;
- осы ғылым пәнінің ерекшелігін;
- заң ғылымдарын саралау;
- мемлекет және құқық теориясы негіздерінің өзге заң ғылымдарымен байланысын.
- өз беттерімен сызбаларды құрастыру: "мемлекеттің пайда болуы", "мемлекеттің пайда болу теориялары", "қоғамның саяси жүйесіндегі мемлекеттің орны";
- "мемлекет мәңгілікпе" тақырыбына мәселелерді шешу;
- мемлекетті басқару анықтамасын;
- біртұтас, федерациялық және конфедерациялық мемлекеттер және олардың әртүрлілігін.
- мемлекет пен құқықтың пайда болуының негізгі теорияларын;
- мемлекет пен құқықтың пайда болуының негізгі себептерін;
- мемлекеттің негізгі нышандары:
- мемлекеттің тарихи типтерінің түрлері;
- билік ұғымы;
- мемлекеттік егемендіктің ұғымы;
- мемлекеттік қызмет анықтамасын, мемлекеттік органдарды.
- құқық нормаларының түсінігі, құрылымы;
- құқық нормаларын саралауды;
-“Құқық нормаларының түрлері” тақырыбына сызба құрастыру.
- қазіргі кездегі құқықтық түсінікке жалпы мінездеме;
- құқықтың қызметі мен жүйесінің түсінігі;
- құқықтық нормалар түсінігі;
- құқықтың логикалық құрылымы;
- құқық шығармашылық, заң шығармашылық және норма шығармалығының түсінігі;
- нормативтік-құқықтық актілердің жүйесі;
- құқықтың салаға бөліну негізі.
Іскерліктер:
- терминдермен жұмысты;
- тарату және дидактикалық материалдарымен жұмысты;
- мемлекет пен құқықтың типологиясы мен кезеңдерін суреттеуді.
- өз беттерімен сызба құрастыру: "қоғамның саяси жүйесіндегі мемлекеттің орны";
- мемлекеттің әртүрлі үлгідегі анықтамасы.
- оқулықтар мен қайнар көздермен кесте құру жұмысын;
- өз беттерімен сызба құрастыру: "мемлекетті басқару нысаны";
БҚ 4,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, БТБА, МЖМБС, ұғымдары; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301- 68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазу;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
БҚ 4,7
КҚ 3.2.13
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдары, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.

БК 3,7
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ОПД 03
Электротехника с основами электроники:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электрические измерения. Однофазные электрические цепи переменного тока. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача, распреде-ление электроэнергии. Электронная полупроводниковая аппаратура
знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока.
навыки:
- расчет электрической емкости;
- перевод единиц измерения величин электрического и магнитного полей в систему СИ;
- определение цены деления электроизмерительных приборов;
- чтение однофазных и трехфазных электрических цепей переменного тока;
- работы с техническими паспортами трансформаторов;
БК 1,2,3
ПК 3.2.12
ПК 3.2.15
ПК 3.2. 17
ОПД 04
Основы стандартизации, допуски и посадки:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи;
знания:
- основные цели и задачи государственной системы обеспечения единств измерений.
- основные положения Государственной системы стандартизации.
умения:
- пользоваться справочной литературой;
- применять полученные знания на практике.
навыки:
- построения графического изображения допусков и посадок.
- определять и соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства.
- решать задачи на выбор системы и вида посадок;
- пользоваться ГОСТами для оценивания технического состояния транспортных средств:
- построения графического изображения допусков и посадок.
БК3,
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2. 9
ПК 3.2.27
ОПД 05
Материаловедение и технология металлов:
Строение, свойства и способы испытания металлов. Сплавы железа с углеродом. Диаграмма состояния сплавов. Углеродистые стали и чугуны. Основы термической и химико- термической обработки стали. Легированные стали и сплавы. Сплавы цветных металлов. Неметаллические конструкционные материалы. Основные способы обработки металлов и сплавов. Допуски, посадки и технические измерения. Стандартизация и метрология в производстве обработке металлов. Электродуговая сварка. Газовая сварка. Термическая резка. Сварочные работы при монтаже и ремонте обору-дования. Автоматическая и полуавтоматическая сварка.
знания:
- строение и кристаллизацию металлов;
- железоуглеродистые сплавы;
- свойства металлов и сплавов;
- основные виды термической и химико-термической обработки стали;
- конструкционные материалы, цветные металлы и сплавы, неметаллические конструкционные материалы;
- коррозию металлов и способы борьбы с ней;
- способы обработки конструкционных материалов.
умения:
- выбирать рациональный способ обработки конструкционных материалов
навыки:
- подбирать необходимый материал для деталей автомобилей
- определять твердость металлов

БҚ 3,7
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
ЖКП 03
Электротехника және электроника негіздері:
Электр өрісі. Тұрақты ток электр тізбегі. Электрмагнетизм. Электрлік өлшемдер. Тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектері. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Айнымалы және тұрақты ток электр машиналары. Электр энергиясын беру, тарату. Электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электр сыйымдылықты есептеу әдістері; электр шамалардың өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңдары;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
- электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі, түрлері;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалану, электр тізбектерін есептеу;
- электрлік және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- тұрақты ток электр тізбегінің әртүрлі элементтерімен сұлба құру;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерді анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты қосу;
- тұрақты ток машинасын іске қосу;
дағдылар:
- электр сыйымдылықты есептеу;
- СИ жүйесіне электрлік және магниттік өріс шамаларының өлшем бірліктерін ауыстыру;
- электр өлшеу аспаптарының бөлу құнын анықтау;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін оқу;
- трансформаторлардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,3
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2. 17
ЖКП 04
Материалтану және металдар технологиясы металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; қорытпалар күйінің диаграммасы; көміртекті болаттар және шойындар; болатты химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспаланған болаттар және қорытпалар; түсті металл қорытпалары; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсаттар, қондырмалар және техникалық өлшеулер; металдарды өңдеу өндірісіндегі стандарттау және метрология; материалдар; электрдоғалы пісіру; газбен пісіру; термиялық кесу; электр станциялардың жабдығы мен құбырын монтаждау және жөндеу кезіндегі пісіру жұмыстары; автоматтық және жартылай автоматтық пісіру; негізгі гидромеханикалық жабдық көлемі, түрлері, бақылау мерзімі; ақауын табу әдістері және құралдары.
Білімдер:
- металдардың құрылымы және кристаллдануы;
- темір-көміртекті қорытпалар;
- металдар мен қорытпалардың қасиеттерін;
- болатты термиялық және химия-термиялық өңдеудің негізгі түрлерін;
- конструкциялық материалдар, түрлі түсті металлдар мен қорытпалар, металл емес конструкциялық материалдарды;
- металдар коррозиясын және онымен күресу шараларын;
- конструкциялық материалдарды өңдеу әдістерін.
Іскерліктер:
- конструкциялық материалдардың тиімді өңдеу әдісін таңдау.
дағдылар:
- автомобиль бөлшектеріне керекті материалды таңдау;
- металлдардың қаттылығын анықтау.

БК 1, 5, 10
ПК 3.2. 9
ПК 3.2. 17
ПК 3.2. 27
ОПД 06
Охрана труда и промышленная экология:
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда. Анализ несчас-тных случаев. Организация работы с персоналом по технике безопасности. Права и обязанности персонала. Требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям. Основы электробезопасности, пожаробезопасности. Доврачебная помощь при отравлениях, ожогахи других травмах.
знания:
- структуру и организацию работы по охране труда на предприятиях автомобильного транспорта;
- систему управления охраной труда.
Права и обязанности должностных лиц по охране труда
- задачи контроля за состоянием условий и охране труда.
- основные виды контроля;
- основные требования техники безопасности и пожарной безопасности.
- опасные и вредные производственные факторы на предприятиях автомобильного транспорта.
- основные причины травматизма и профессиональных заболеваний в АТП. Типичные ситуации травматизма.
умения:
- проводить организационные и технические мероприятия по повышению безопасности работы;
навыки:
- применять в работе требования техники безопасности к инструментам, технологическому оборудованию, смотровым канавам, эстакадам и другому оборудованию, используемому для ТО.
- применять технику безопасности на постах диагностирования технического состояния автомобилей;
- технику безопасности при ТО и ТР автомобилей, работающих на сжатом и сжиженном газах.
БК 2, 4, 5, 8
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.12
ПК 3.2.18
ПК 3.2. 26
ПК 3.2. 32
ОПД 07
Основы рыночной экономики
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни. Уметь работать самостоятельно и в коллективе. Работать на качество результата. Организовать рабочее место. Планировать рабочее время. Планировать собственные трудовые действия. Находить и применять необходимую информацию. Анализировать проблемы организаций производственного процесса и принимать решения. Руководить коллективом работников. Знать и уметь соотносить статистические данные по уровням. Оформлять реестровую книгу и заполнять необходимые графы.
знания:
- о рыночном механизме и принципах его функционирования;
- основные принципы и методы управления;
- прибыль предприятия. Сущность прибыли, ее источники и виды. Показатели рентабельности;
- планирование и организацию рабочего места;
- методы планирования рабочего времени;
- организация труда;
- функции управленческой деятельности;
- о трудовом и производственном процессе;
- содержание менеджмента и его основные задачи;
- содержание и значение статистического учета
умения:
- оформлять документы оперативно-технического учета и отчетности

БҚ 1, 5, 10
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2. 17
КҚ 3.2. 27
ЖКП 05
Стандарттау негіздері, қондыру және ауытқу шегі Метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамаларды; өлшеу құралдарын және олардың негізгі сипаттамаларын; ГСП өлшеу түрлендіргіштері: алғашқы өлшеу түрлендіргіштері;
Білімдер:
- өнеркәсіптік аспаптардың және автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйесінің құрылымы, бірыңғайланған дабылдар;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті қолдануды және игерген білімдерін тәжірибеде пайдалануды.
дағдылар:
- анықтамалық әдебиетті пайдалану;
- алған білімдерін тәжірибеде қолдану.
БҚ 3,
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.27
ЖКП 06
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер қазу жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; гидромеханикалық жабдықты пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
Білімдер:
жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелері;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- электрмен жарақаттану түрлері; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуі; өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
БҚ 2, 4, 5, 8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2. 26
КҚ 3.2. 32
ЖКП 07
Нарықтық экономика негіздері
Өмірлік білім мен біліктілігін жаңарту. Ұжымда немесе жеке жұмыс атқара білу. Сапалы қортындымен жұмыс істеу. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс уақытын ұйымдастыру. Өзіндік жұмыс деңгейін жоспарлау. Керекті ақпаратты тауып, қолдану. Өндіріс процестеріндегі ұйымдық мәселелерді сараптап, оларға шешім қабылдау. Төменгі дәрежедегі ұжымды басқару. Статикалық берілгендерді дәрежесіне байланысты білу. Тіркеу кітапшаларын толтыру.
Білімдер:
- нарық механизмі және оны қалыптастырудың принциптерін;
- басқару негіздері мен әдістерін;
- кәсіпорын табысын, пайданың мәні, көздерін және түрлерін. рентабельділік көрсеткіштерін;
- жұмыс орнын жоспарлау мен ұйымдастыруды;
- жұмыс уақытын жоспарлаудың әдістерін;
- еңбекті ұйымдастыруды;
- басқару қызметінің функцияларын;
- еңбек және өндірістік процесстер туралы;
- менеджменттің мазмұны мен оның негізгі міндеттерін;
- статистикалық есептің мәні мен мазмұнын;
Іскерліктер:
- оперативті-техникалық есеп беру құжаттарын рәсімдей білуі тиіс.

БК 1,2,3,4,5
ПК 3.2.8
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ОПД 08
Основы информатизации и автоматизации производства
Анализировать проблемы организации автоматизации производственного процесса и принимать решения
знания:
- основные направления автоматизированного управления;
- основы построения АСУ.
умения:
- использовать передовую технику и, в частности, средства автоматизации производства.
навыки:
пользоваться автоматизированной аппаратурой, технологией управления АСУ.
БК 4, 5, 9
ПК 3.2.2
ПК 3.2.10
ПК 3.2.20
ПК 3.2.21
ПК 3.2. 24
ПК 3.2. 35
ОПД 09
Психология автомобилиста
Исследовать психофизиологическое состояние участников дорожного движения
знания:
- классификацию, марки, модели автомобилей, как отечественных так и зарубежных;
- особенности информационного взаимодействия в системе водитель-автомобиль-дорога-среда
умения:
- проверять состояние водителей методом контроля.
навыки:
- осуществлять профессиональный отбор водителей автомобилей.
БК 2, 7
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.22
ПК 3.2.23
ПК 3.2.26
ПК 3.2.37
ПК 3.2.39
ОПД 10
Делопроизводство на гос.языке
работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
знания:
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
умения:
- составлять и оформлять административноорганизационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 2, 3, 5, 9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.34
ПК 3.2.36
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Страховое право
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни;
уметь работать самостоятельно и в коллективе
знания:
- юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровня правовой культуры;
- применение законодательных актов;
- понятия толерантность, коммуникабельность;
- как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
- работать в команде.
навыки:
- выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
- принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.38
СД 02
Нотариат
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
знания:
- юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровня правовой культуры;
- применение законодательных актов;
- понятия толерантность, коммуникабельность;
- как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
- работать в команде.
навыки:
- выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
- принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.38
СД 03
Гражданское право Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
- юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровняправовой культуры;
- применение законодательных актов;
- понятия толерантность, коммуникабельность;
- как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
- работать в команде.
навыки:
- выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
- принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.22
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.37
ПК 3.2.38
СД 04
Административное право
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
- юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровняправовой культуры;
- применение законодательных актов;
- понятия толерантность, коммуникабельность;
- как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
- работать в команде.
навыки:
- выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
- принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.22
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.37
ПК 3.2.38
СД05
Уголовное право
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
- юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровняправовой культуры;
- применение законодательных актов;
- понятия толерантность, коммуникабельность;
- как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
- работать в команде.
навыки:
- выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
- принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3

БҚ 1,2,3,4,5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
ЖКП 08
Өндірісті автоматтандыру және ақпараттандырудың негіздері Өндірістік үдерістерді ұйымдастыру қиындықтарын талдауды және шешім қабылдауды.
Білімдер:
- автоматтандырылған басқарудың негізгі бағыттарын;
- АСУ құру негіздерін.
Іскерліктер:
- алдыңғы қатарлы техникаларды қолдануды, атап айтқанда, өндірісті автоматтандыру құралдарын.
дағдылар:
- ӨА мен АН басқару технологиясын, автоматтандырылған аппаратураны қолдануды.
БҚ 4, 5, 9
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.21
КҚ 3.2. 24
КҚ 3.2. 35
ЖКП09
Жүргізуші психологиясы
Жол қозғалысына қатысушылардың психологиялық жағдайын зерттеу.
Білімдер:
- отандық, сол сияқты шетелдік автокөліктердің маркаларын, модельдерін, жіктелуін;
-Жүргізуші – автокөлік – жол – қоршаған орта жүйесін ақпараттық өзара әрекетінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- бақылау әдісімен жүргізушінің қал-жағдайын тексеру;
дағдылар:
- автокөліктердің жүргізушілерін кәсіби іріктеуін іске асыруды меңгерді.
БҚ 2, 7
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.23
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.37
КҚ 3.2.39
ЖКП10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс жүргізу; құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 2, 3, 5, 9
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.34
КҚ 3.2.36
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Сақтандыру құқығы
Білім мен әдістерді өмір бойы жаңарту қажет.
Әріптестер алдынды жеке жұмыс жасай білу
Білімдер:
- сақтандыру шартының негізгі түсінігін;
- ерікті және мүліктік сақтандыру түсінігін;
- сақтандырудың объектісін және субъектісін;
- тіркеу тәртібін;
- топтық сақтандыру түрлерін және түсінігін;
- бірлесіп және екінші рет сақтандыруды;
- мүліктік және ерікті сақтандыруды айыра білу;
- мемлекеттік органдардың түрлері;
- сақтандыру әдістерін дұрыс таңдау.
- сақтандыру төлемінің түсінігін;
- сақтандыру төлемін төлеу тәртібін;
- сақтандыру оқиғаларының түрлерін;
- есептерді анықтауды;
- сақтандыру төлемін және оның мөлшерін;
- шартты бұзу;
- әрекеттерді бұзу және өзгертудің жалпы ережесін.
Іскерліктер:
- сақтандыру түрлерін анықтау;
- жарғы қорын анықтау және құрастыру;
- сақтандыру қатынасына қатысушыларды анықтау;
- сақтандыру агенті мен брокері түсінігін айыра білу;
- мүліктік шарт құрастыру;
- топтық сақтандыру шартын құрастыру;
- сақтанушы мен сақтандырушының құқықтары мен міндеттерін айыра білу;
- сақтандыру төлемін төлеу мерзімін, төлем көлемін анықтау.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.38
АП 02
Нотариат
Білім мен әдістерді өмір бойы жаңарту қажет.
Әріптестер алдынды жеке жұмыс жасай білу
Білімдер:
- нотариат туралы заңдылықтар;
- нормативтік әдебиеттермен жұмыс жасау;
- нормативтік құжаттар үлгілерімен жұмыс жасау;
- нотариат құжаттарын құрастырған кезде, күшіне енген заңдарды қолдану;
- нотариустің құқықтары мен міндеттерін білу;
- нотариустің құқықтық жағдайын түсіндіру;
- нотариаттық іс-әрекеттерді орындау кезіндегі, нотариат туралы заңдылықтардың қолдануына бақылауды жүзеге асыру;
- нотариаттық кеңселерде іс жүргізу тәртібі туралы нұсқауды қолдану,
- негізгі тіркеу құжаттарымен жұмыс жасау,
- нотариаттық іс-әрекетті және мемлекеттік бажды тіркеу жүргізу бойынша есептер құрастыру.
Іскерліктер:
- нотариаттық қызметке лицензия беру тәртібін тәжірибеде қолдануды;
- реестр кітабын рәсімдеу және қажетті графаларды толтыруды;
- сенімхаттарды беру;
- өсиеттерді куәландыру және өсиеттерді беру;
- мүлікке тізім құрастыру;
- заң бойынша мұрагерлікке құқық;
- атқару жазбаларының реквизиттерін жүзеге асыру;
құжаттардың көшірмелерін куәландыру және беру.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.38
АП 03
Азаматтық құқық
Білім мен дағдыларды өмір бойы жаңарту.Жеке және ұжымда жұмыс істей білу.
Білімдер:
- азаматтық құқықтың негізгі қайнар көзін;
- азаматтық құқық пәнінің құқықтың өзге тарауларынан айырмашылығы;
- азаматтық қарым-қатынас құқығының субъектісі, түрлері мен объектісі ұғымы;
- азаматтық құқық субъектісінің жіктелуі;
- заңды тұлға мен азаматтың жекеленуі;
- келісім шарт түсінігі және түрлері;
- офертадан акцепті айыра білу;
- міндеттеме түрлері мен оны айыра білу;
- тиісті және тиісті емес міндеттемені орындау;
- авторлық байланыс пен ой еркінділігі құқықтарын жеке айыра білу;
- мұрагерлік түсінігі;
- заң бойынша және өсиет бойынша мұрагерлік тәртібін қабылдау.
Іскерліктер:
- азаматтық құқық әдістерін өзге аралас құқық салаларынан айыра білу;
- жеке және мемлекеттік меншікті айыра білу;
- заңды тұлғалардың түрлерін анықтау;
- талап мерзімін өзге азаматтық заңдар мерзімінен айыра білу.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.22 КҚ 3.2.26 КҚ 3.2.33 КҚ 3.2.35 КҚ 3.2.36 КҚ 3.2.37 КҚ 3.2.38
АП 04
Әкімшілік құқық
Білім мен дағдыларды өмір бойы жаңарту. Жеке және ұжымда жұмыс істей білу.
Білімдер:
- әкімшілік құқық пәнінің мазмұны мен әдістерін толық айтып беру;
- әкімшілік келісім-шарт пен нормативтік актілерді айыра білу;
- әкімшілік құқық нормаларының мазмұның аша білу;
- “ҚР әкімшілік құқық”, “Әкімшілік құқық пәні”, “Әкімшілік құқық әдістері” сызбаларын жасау;
- ұлттық қауіпсіздік органдарының анықтамасын:
- ұлттық қауіпсіздік органдарының жүйесін;
- ішкі істер басқармасының құқықтық-ұйымдастырушылық формаларын;
- өрт сөндірушілер қызмет басқармасын;
- әділет басқармасы органы ұғымы.
Іскерліктер:
- нормативтік актілермен жұмыс істеуді (ҚР Конституциясын);
- әкімшілік құқық қабілеттілігі мен әкімшілік еңбекке жарамды түсініктерін;
- шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың құқықтық ережелерін;
- орындаушы органдар жүйесін;
- әкімшілік құқық субъектілерін;
- мемлекетті кқызметкер статусының ерекшелігін;
- әкімшілік мемлекеттік қызметкер мен саяси қызметкерді айыра білу;
- әкімшілік процесс субъектісі мен сатыларын және басты принциптерін аша білу;
- әкімшілік жауапкершіліктің негізгі белгілерін ашып беру;
- әкімшілік құқық бұзушылық белгілері мен түсінігі;
- ҚР Кодекс статьяларын әкімшілік құқық бұзушылық тақырыбы бойынша пайдалана білу.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.37
КҚ 3.2.38
АП 05
Қылмыстық құқық
Білім мен әдеттерді өмір бойы жаңарту қажет. Әріптестер алдында жеке жұмыс жасай білу.
Білімдер:
- ҚР қылмыстық құқық түсінігі;
- ҚР қылмыстық құқық міндеттері;
- қылмыстық жауапкершілік;
- қылмыстық құқық бастауының түсінігі;
- қылмыс пен қылмыскер түсінігі;
- қылмыс құрамының түсінігі;
- қажетті қорғану түсінігі;
- аса қажеттілік түсінігі;
- қылмыскерді қолға түсіру тәртібі;
- бұйрық пен қаулының орындалу тәртібі;
- қылмыс жасалу сатысының түсінігі, түрлері;
- жол-көлік қылмыс түсінігі;
- қылмыс құрамы бойынша аталмыш қылмысты талдау;
- қылмыстық жаза қолдануды жүргізу (жазалау шарттары);
- қылмыстың жасалуына қарай талдау.
Іскерліктер:
- қылмыстық жауаптылықты әкімшілік, тәртіптік және азаматтық – құқықтық жауапкершіліктен айыра білу;
- әкімшілік құқық бұзушылықты қылмыстан айыра білу;
- әкімшілік құқық бұзушылық құрамынан қылмыс құрамын айыра білу;
- әкімшілік құқық жаза түрлерінен қылмыстық құқық жаза түрлерін айыра білу.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3

ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.22
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.37
ПК 3.2.38
СД 06
Правовое положение органов дорожной полиции
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
- юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровняправовой культуры;
- применение законодательных актов;
- понятия толерантность, коммуникабельность;
- как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
- работать в команде.
навыки:
- выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
- принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.22
ПК 3.2.23
СД 07
Организация дорожного движения
Владеть навыками и знаниями ОДД.
знания:
- ОДД и основы безопасности;
- ПБДД.
- характеристики дорожного движения;
- виды исследования дорожного движения;
- требования для движения транспортных потоков.
умения:
- обеспечить безопасность движения;
- решать принципиальные решения при ОДД;
- регулирование движением.
навыки:
- регулирования транспортных потоков;
- оперативного управления движением;
- правильно определить техническое состояние автомобилей и допуска их к эксплуатации.
БК 1, 3, 8, 12
ПК 3.2.6
ПК 3.2.9
ПК 3.2.11
ПК 3.2.19
ПК 3.2.24
ПК 3.2.25
ПК 3.2.27
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 08
Автомобили и их устройство
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Знать элементы и конструкции машин и механизмов
знания:
- классификацию, марки, модели автомобилей, как отечественных так и зарубежных;
- терминов и определении;
- принцип работы всех механизмов и навесного оборудования автомобиля;
- детали кузова и ходовой части;
- основные требования техники безопасности и пожарной безопасности;
- схемы взаимного расположения цилиндров в многоцилиндровом двигателе:
- принцип работы двигателя;
- детали и узлов автомобиля.
умения:
- определять распространенные неисправности;
- отличать и распознавать марки и модели автомобилей
- определять типы двигателей, агрегатов и их работу.
навыки:
- самостоятельного изучения устройства автомобилей;
- произвести несложный ремонт автомобилей.
БК 1, 4, 9, 10
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ПК 3.2.15
ПК 3.2.18
ПК 3.2.26
ПК 3.2. 28
СД 09
Технические средства регулирования дорожного движения
Определять места установок дорожных знаков, нанесение дорожных разметок в соответствии с классификацией дорог.
Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах.
знания:
- правила дорожного движения, пункты определения правил линии дорожных разметок, установка дорожных знаков;
- зоны действия знаков;
- общие принципы расстановки дорожных знаков;
- применение дорожных знаков в различных дорожных условиях;
- конструкцию дорожных знаков.
- системы управления движением на автомагистралях;
- планировку городских улиц и проезжих частей для проезда техники и транспорта;
- нанесение асфальтобетонных, асфальтовых покрытий и брусчаток;
- прогнозировать по трем принципам ОДД.
умения:
- делить технические средства регулирования на группы и роль технических средств в регулировании движения;
- планировать участки дорог с продольными уклонами, строить поверхностные водоотводы
навыки:
- натурного, кабинетного метода исследования для уменьшения конфликтных точек;
- отличать и делить на категории автомобильных дорог, установки и нанесения знаков и разметок на них.
- прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах.
БК 1, 4, 10
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5
ПК 3.2. 10
ПК 3.2.15
ПК 3.2.20
ПК 3.2.24
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 10
Дорожные условия и безопасность дорожного движения
Решать вопросы возможности предотвращения ДТП.
Определять, какие правила были нарушены виновными ДТП и в чем выразились эти нарушения
знания:
- требования правил и безопасности дорожного движения, а также нормативы строительства и эксплуатации автомобильных дорог -механизм ДТП;
- технику и методику о при вождения автомобиля;
- требования к профессиональной надежности водителей;
- влияние элементов дороги и дорожных условий на БД;
- термины по правилам и безопасности дорожного движения;
- устройство и классификацию автомобильных дорог;
- знать,совершенствовать и соблюдать требования правил и безопасности дорожного движения, а также нормативы строительства и эксплуатации автомобильных дорог -механизм ДТП.
умения:
- определять реакции, индивидуальные качества, эмоциональную устойчивость и другие свойства водителей;
- проводить дорожно-транспортные экспертизы и анализировать имеющуюся документацию;
- определять дефекты дорог и пути их устранения;
навыки:
- в организации и регулировании дорожного движения;
- в составлении линейного графика обследовании дорог;
- оценивать уровень безопасности различных участков дороги.

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.37
КҚ 3.2.38
АП 06
Жол полициясы органдарының құқықтық жағдайы
Білім мен дағдыларды өмір бойы жаңарту. Жеке және ұжымда жұмыс істей білу.
Білімдер:
- жол полициясы инспекторының құқығы мен міндетін;
- жеке басының қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары;
- жол көліктеріне техникалық қызмет көрсетілместен бұрын көліктің техникалық диагностикасын бақылаудан өткізу мақсаты мен формалары;
- жол көлік оқиғасы болған кездегі жол полициясы инспекторының әрекеті.
Іскерліктер:
- жол полициясы құралдары және күшімен оперативті басқаруды ұйымдастыру;
- қызметін атқара білу тәртібі;
- көлік құралдарын шығарып салу тәртібі;
- жол полициясы органдарының жол көліктері мен тіркемелерін мемлекеттік тіркелуден өткізу тәртібі;
- жол полициясының заңсыз әрекеті үшін азаматтар шағымын факті бойынша қабылдау тәртібі.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.23
АП 07
Жол қозғалысын ұйымдастыру
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу. Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу. Жол қозғалысын ұйымдастыру және оның пайланудағы бағалау әдістерін білу.
Білімдер:
- автомобиль көлігінің дамуын, арналуы, артықшылықтары және кемшіліктерін.
- жол қозғалысын ұйымдастыру мен қауіпсіздігіне арналған жұмыстың негізгі бағыттарын;
- көлік ағымының көрсеткіштерін
- зерттеу аппаратурасының тізімін және тірек сызбаларын салуын
- жиі кездесетін өлшегіштердің (датчиктер мен құралдардың) сипаттамалары мен жұмысты орындау тәртібін жазуын.
- бір бағыттағы қозғалысты
- жаяулар қозғалысын тәуліктің қараңғы уақытында қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын
- қала көшелері мен жолдарын сырттай жарықтандыруын
- қыс кезінде қозғалысты қамтамасыз ету шараларын
- темір жол өткелдерінде қозғалысты ұйымдастыруын
Іскерліктер:
- тұрған аймақтың жол – көше тарауын тірек сызба ретінде орындауын
- қаладағы тұрғындар тығыздығын есептеуін
- қаланың қай тірек сызбаға жататынын анықтауын
- қозғалысты ұйымдастырудағы жедел шаралар және осы байланысты жиынтық – тірек сызбалар мен әдістерін және көрсеткіштерін.
- көлік құралдарының сырт жолдардағы және елді мекендегі ең жоғарғы жылдамдықтарын
- автомобиль жылдамдығының көлік ағымының орташа жылдамдығына ауытқуы кестесін дағдылар:
- берілген жол учаскесі әлде қиылыстар бойынша жаяулар қарқындылығын анықтауын
- қарқындылықтың уақыт бойынша өзгеру кестесін орындауын.
- Көлік ағымының негізгі диаграммасын орындауын
- нақты зерттеулерде қолданылатын құжаттарды талдауын
- қиылыстағы көлік қарқындылығының картограммаларын салуын
- Есептеу, нақты және нормативтік өткізу қабілетін.
- жол көлік оқиғаларын зерттеу материалдарын есептеу және талдауын
- құжаттарды толтыру және көрсеткіштерді есептеуін
- қауіпсіздікке арналған шараларды жоспарлауын
БҚ 1, 3, 8, 12
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.24
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 08
Автомобиль құрылысы
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу. Машина механизмдері құрылымының элементтерін білу. Көлік құралдарын модельдері, маркалары, жылдамдық тәртібін анықтау.
Білімдер:
- көпцилиндрлі қозғалтқыштардағы цилиндрлардың өзара орналасуын;
- терминдер мен анықтамаларды;
- қозғалтқыштың жұмыс принципін;
- автокөлік бөлшектері мен түйіндерін білу;
- автокөліктердің модельдерін, маркаларын, анықтап оларды бір-бірнен ажырату;
- қозғалтқыштардың, агрегаттардың түрлерін, олардың атқаратын қызметтерін ажырату;
Іскерліктер:
- көпцилиндрлі қозғалтқыштардың жұмыс принцептерінің ретін;
- қозғалтқыштың жұмысы істеу барысында қауіпсіздік ережелерін пайдалану;
- автокөліктің бөлшектеірнің аталуын қолдану;
- бекеттерде және жолдарда автокөліктердің маркаларын анықтап бір-бірінен ажырату;
дағдылар:
- өндіріс орындарында техникалық құжаттармен жұмыс істеу барысында;
- қозғалтқыштарды бөлшектеу кезінде;
- көлік құралдарымен жұмыс істеу барысында;
БҚ 1, 4, 9, 10
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14 КҚ 3.2.15 КҚ 3.2.18 КҚ 3.2.26 КҚ 3.2. 28
АП 09
Жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдары
Жолдың жіктелу түріне сәйкес, жол таңбаларын қоюды, жол белгілерін орнату орындарын анықтауды білуі тиіс.
Көлік ағымдарын және жолдағы олардың салдарларын болжау.
Білімдер:
- жол қозғалысының ережелерін, ережелерді анықтау пункттерін;
- жол таңбаларының сызықтарын, жол белгілерінің орналасуын;
- жол белгілері қолданылатын жерлерді; жол белгілерін қоюдың жалпы принциптерін;
- әр түрлі жол жағдайларында жол белгілерін қолдану;
жол белгілерінің құрылымдарын;
- автоарналарда қозғалысты басқару жүйелері;
Іскерліктер:
- реттеудің техникалық құралдарын топқа бөлуді және қозғалысты реттеудегі техникалық құралдардың рөлі;
- көлденең еңісті жолдарды жоспарлау, жеңіл су жіберушілерді салу;
дағдылар:
- қауіпті даулы нүктелерді азайту үшін, зерттеудің табиғи, кабинеттік әдісін;
- автокөлік жолдарын санаттарға бөлуді және айыра білуді, жолдарға белгілер мен таңбаларды салуды және орналастыруды.
БҚ 1, 4, 10
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5 КҚ 3.2. 10
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.24
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 10
Жол жағдайлары және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол - көлік оқиғаларын болдырмау мүмкіндігінің сұрақтарын шешу. Жол-көлік оқиғаларындағы айыптылардың қандай ережелерді бұзғанын және осы бұзулар неде көрінгенін анықтау.
Білімдер:
- жол қозғалысы ережелерінің және қауіпсіздігінің талаптарын, сондай-ақ автомобиль жолдарының құрылыс және пайдалану нормативтерін, жол көлік оқиғасы механизімін;
- автомобильді жүргізу кезіндегі әдісі мен техникасын; жүргізушілердің кәсіптік сенімділігіне қойылатын талаптарды;
- ЖҚ жол элементтерінің және жол жағдайларының ықпалы.
Іскерліктер:
- жүргізушілердің қимылдарын жекелей қасиеттерін, эмоциялық тұрақтылығын және басқа да мінездерін анықтау;
- жол - көлік оқиғаларына сараптама жүргізу және қолдағы құжаттарды талдау;
- жолдардың ақауларын анықтау және оларды жою жолдарын;
дағдылар:
- жол қозғалысын ұйымдастыру және реттеу;
- жолдарды зерттеудің сызықтық кестесін салуды;
- әр түрлі жол телімдерінің қауіпсіздік деңгейін бағалауды.

БК 1, 4, 11
ПК 3.2.5
ПК 3.2.9
ПК 3.2.11
ПК 3.2.16
ПК 3.2.17
ПК 3.2.20
ПК 3.2.25
ПК 3.2.26
ПК 3.2.27
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 11
Техническое обслуживание и ремонт автотранспортных средств
Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства.
Оценивать техническое состояние ТС и его соответствие со стандартами
знания:
- устройство автомобилей;
- технологические оборудования применяемые при ремонте автомобилей;
- режим работы автомобилей;
умения:
- ииспользовать полученные знания по ремонту и ТО автомобилей;
- оценить техническое состояние транспортных средств;
- производить ТО автомобилей
навыки:
- технического обслуживания и ремонта автомобилей;
- работы с контрольно-измерительными приборами
БК 1, 4, 8, 10
ПК 3.2.2
ПК 3. 1.4
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ПК 3.2.15
ПК 3.2.17
ПК 3.2.18
ПК 3.2. 35
СД 12
Учет и регистрация автотранспортных средств
Работать с технической документацией. Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства.Уметь читать и заносить изменения в базу данных АИПС
знания:
- порядок оформления и постановки ТС на учет, проверка правильности заполнения документов;
- проведение технического осмотра ТС и проверка соответствия агрегатов, узлов и т.д. нормативным стандартом, допуск к эксплуатации ТС;
- как читать и заносить изменения в базу данных АИПС.
умения:
- проводить технические осмотры ТС и проверку соответствия агрегатов, узлов и т.д. нормативным стандартом, допуск к эксплуатации ТС;
- работать с базой данных АИПС, правильно использовать;
- заносить изменения в базу данных АИПС.
навыки:
- работать с базой данных АИПС, правильно использовать и умело применять на практике;
- определять изменения технического состояния транспортного средства;
- читать и заносить изменения в базу данных АИПС.
БК 1, 4, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.12
ПК 3.2.16
ПК 3.2.20
ПК 3.2.21
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
СД 13
Автомобильные дороги и их диагностика
Уметь определять состояние дорожного покрытия. Знать категории дорог и скоростные режимы.
знания:
- виды диагностических работ;
- характеристику автомобильных дорог и их категория;
- характеристику дорожного покрытия и их категорию.
умения:
- правильно использовать инженерные приспособления;
- оценить дорожное состояние.
навыки:
- по проверке диагностических работ на автомобильных дорогах;
- определения дефектов поверхности проезжай части;
- определения интенсивности и состава транспортных потоков.

БҚ 1, 4, 11
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.16
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 11
Автомобильге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Автомобильдің техникалық жағдайын анықтауды және көлік құралын пайдалануға жіберетін сәйкес рұқсат қағаздарын жасау құзыреттерін меңгеруі тиіс. Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу. ТЖ және оның стандарттармен сәйкестігін бағалау.
Білімдер:
- автомобиль құрылысын;
- автомобильдерді жөндегенде қолданылатын технологиялық құрал-жабдықтарды;
- автомобильдердің құрылысын;
- автомобильдердің жұмыс істеу тәртібін;
Іскерліктер:
- алған білімдерін автомобильді жөндеу және ТҚК кезінде қолдануды;
- көлік құралдарының техникалық жағдайын бағалауды;
- автомобильдердің ТҚК жүргізуді.
дағдылар:
- автокөлікті жөндеу және ТҚК;
- бақылаушы-өлшеуші құралдармен жұмыс істеуге;
БҚ 1, 4, 8, 10
КҚ 3.2.2
КҚ 3. 1.4
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2. 35
АП 12
Автокөлікті есепке алу және тіркеу
Техникалық құжаттармен жұмыс істеуді.Автокөліктің техникалық күйін анықтауды және көлік құралдарын пайдалануға қойылатын сәйкес рұқсат қағаздарын жүргізуді.АИПС мәліметтер базасына өзгертулер енгізу және оқи білу.
Білімдер:
- КҚ есепке алуды және ресімдеу ретін, құжаттардың толтырылуының дұрыстығын тексеруді;
- КҚ техникалық тексерістен өткізуді және агрегаттардың, бөлшектердің нормативті стандарттарға сай екенін және КҚ пайдалануға рұқсат ететін құжатын тексеруді;
- АИПС мәліметтер базасына өзгертулерді қалай енгізуді және қалай оқуды.
Іскерліктер:
- КҚ техникалық тексерістен өткізуді және агрегаттардың, бөлшектердің нормативті стандарттарға сай екенің КҚ пайдалануға жіберілуін тексеруді;
- АИПС мәліметтер базасымен жұмыс істеуді және дұрыс қолдануды.
дағдылар:
- АИПС мәліметтер базасымен жұмыс істеуді, оны іс жүзінде дұрыс пайдалануды және ептілікпен қолдана білуге машықтанады;
- көлік құралының техникалық күйінің өзгеруін анықтау;
- АИПС мәліметтер базасына өзгертулер енгізуге және оқи білуге машықтанды.
БҚ 1, 4, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.16
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.21
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
АП 13
Автокөлік жолдары және олардың диагностикасы
Жол төселімдерінің жағдайын анықтай білу. Жолдардың санаттарын және жылдамдық тәртіптерін білу.
Білімдер:
- диагностикалық жұмыстардың түрлерін;
- автомобиль жолдарының сипаттамасын және олардың санаттарын;
- жол төселімдерінің сипаттамасын және олардың санаттарын.
Іскерліктер:
- инженерлік құралдарды дұрыс пайдалана білу.
- жол жағдайын бағалау.
дағдылар:
- автомобиль жолдарындағы диагностикалық жұмыстарды тексеру бойынша.
- жүретін жолдың үстіңгі қабатындағы ақауларды анықтаудың.
- көлік ағымдарының қарқындылығын және құрамын анықтаудың.

БК 1, 4, 5
ПК 3. 1.5
ПК 3.2.9
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
ПК 3.2.15
ПК 3.2.17
ПК 3.2.19
ПК 3.2.25
ПК 3.2.26
ПК 3.2.27
ПК 3.2.30
ПК 3.2.40
СД 14
Эксплуатация автомобильного транспорта и правила перевозки грузов
Соблюдать ТБ при использовании и эксплуатации транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов. Организовать руководство перевозками грузов и пассажиров, организовать движения при перевозках грузов.
знания:
- техническое состояние различного марочного подвижного состава, его оснащения для перевозки грузов и пассажиров;
- марочный подвижной состав;
- технику безопасности при перевозке пассажиров в междугороднем сообщении;
- организация перевозок грузов;
- организация перевозок пассажиров;
- выполнение погрузочно-разгрузочных работ.
умения:
- произвести подбор и работу автобусных бригад;
- составлять расписание движения автобусов и для перевозки грузов;
- составлять путевые листы и товаротранспортные накладные;
- производить диспетчерское руководство;
- контроль автомобилей на линии;
- выпуск автомобилей на линии.
навыки:
- расчетов количества подвижного состава объемов и грузопотоков и пассажиропотоков;
- рассчитывать кол-во подвижного состава и работоспособность водителей с точки зрения охраны труда и ТБ согласно нормам.
БК 1, 4, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.12
ПК 3.2.19
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
СД15
Транспортная планировка городов
Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах. Уметь определять состояние дорожного покрытия. Знать категории дорог и скоростные режимы
знания:
- планировку городских улиц и проезжих частей для проезда техники и транспорта;
- нанесение асфальтобетонных, асфальтовых покрытий и брусчаток;
- прогнозировать по трем принципам ОДД;
- места нахождения торговых центров,
- места отдыха, жилые районы;
- расположения учебных и лечебных центров, где могут проходить маршруты общественного и личного транспорта;
Авт--магистрали, автомобильные дороги;
- планирование движения.
умения:
- планировать участки дорог с продольными уклонами, строить поверхностные водоотводы;
- определять состояние дорожного покрытия;
- организовать движение пассажирского транспорта.
навыки:
- прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах;
- определять необходимые данные, характеризующие транспортные и пешеходные потоки;
- определения категорий дорог.
БК 1, 4, 5, 8, 11
ПК 3.2.1
ПК 3.2.11
ПК 3.2.16
ПК 3.2.17
ПК 3.2.19
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 16
Экспертиза дорожно-транспортного происшествия и трассология
Уметь читать и заносить изменения в базу данных АИПС. Проводить исследовательскую и статистическую работу по отчетным данным и УДС.Решать вопросы возможности предотвращения ДТП. Предупреждать и пресекать нарушения, и административные правонарушения. Анализировать ДТП по степени сложности.
знания:
- знание АИПС;
- виды столкновения и его характеристики, опрокидывания и наезд на пешехода;
- методы расчета;
- факторы влияющие на ДТП и его исследования.
- скоростные данные
- привязка к стационарным предметам дорог;
- ПБДД;
- правильно определить техническое состояние автомобилей и допуска их к эксплуатации;
- основные законодательные акты.
умения:
- читать и заносить изменения в базу данных АИПС;
- составить статистическую работу по отчетным данными производить расчеты;
- составлять схем ДТП;
- проводить организацию движения;
- правильно определять коэффициент сцепления шин с дорогой по состоянию дорожного покрытия;
- правильно применять административные правонарушения;
- составить протокол ДТП;
- правильно учитывать психологическое состояние участников ДТП.
навыки:
- правильно заполнять протоколы и объяснения водителей и пешеходов;
- проведения исследовательских и статистических работ на компьютерах;
- проведения технической и автотехнической экспертизы;
- определения причинно- следственной связи;
- проведения организационных работ на дорогах и проезжей части;
- правильно организовать процесс расследования и дать анализ;
- расследования и анализ ДТП.

БҚ 1, 4, 5
КҚ 3. 1.5
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.40
АП 14
Автокөлікті пайдалану және жүкті тасымалдау ережелері
Өмірлік білім мен біліктілігін жаңарту. Жол көлік оқиғасын болдырмау мақсатындағы сұрақтарға жауап табу. Жол қозғалысы қатысушыларының психофизиологиялық жағдайын зерттеу. Жүргізушілердің жұмысысын және демалуын ұйымдастыруда еңбекті ұйымдастырудың ғылыми тәсілдерін қолдану. Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу. Әр жағдайда жол қозғалысын ұйымдастыра білу. Жол жабынғысының жағдайын бағалап, оған анықтама беру.
Білімдер:
- автокөлікті пайдалану, жүктерді тасымалдау ережелерін білу.
- автомобильдерді түрлерге, өнімділік дәрежесіне байланысты ажырата білу.
Іскерліктер:
- автокөлікпен тасымалдау есептерін шығара білу
- жүктерді және жолаушыларды тасмалдау және қадағалауды ұйымдастыруды меңгеру.
дағдылар:
- автокөлікке пайдалану материалдардарын қолдана білу.
- қауіпті жол учаскелерінде көлік құралын қауіпсіз басқару әдістерін орындай білу.
БҚ 1, 4, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
АП 15
Қалалардың көліктік жоспарлануы
Өндірістік үдерістерді ұйымдастыру қиындықтарын талдауды және шешім қабылдауды.
Білімдер:
- қала және мекенді жолдарын жобалауының негізгі бағыттарын;
- жобалау негіздерін.
Іскерліктер:
- жол қозғалысын кідіріссіз ұйымдастыру жағдайын туғызу дағдылар:
- жол жобалау технологиясын қолдануды.
БҚ 1, 4, 5, 8, 11
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.16
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 16
Жол-көлік оқиғаларын сараптау және трассология АИПС мәліметтер базасына өзгертулерді енгізуді және оқи білуі тиіс.КЖЖ және есеп беру мәліметтері бойынша зерттеулік және статистикалық жұмыстарды жүргізу.ЖКО-ның болдырмау мүмкіндіктері мәселелерін шешу. Ережелерді бұзушылардың және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және тиым салу. Күрделілік дәрежесі бойынша ЖКО-ға талдау жасау.
Білімдер:
- АИПС білу;
- соқтығысу түрлері және олардың сипаттамасы, аударылу мен жаяу жүргіншілерді басып кету;
- есептеу тәсілдері;
- ЖКО-ға әсер ететін себептерін және оларды зерттеуді;
- жылдамдық мәліметтерін;
- жолдардың стационарлық заттарына байланыстыруды;
- ЖҚҚЕ
- әкімшілік құқықбұзушылықтарды дұрыс қолдануды;
- автокөліктің техникалық жағдайын дұрыс анықтап, әрі қарай пайдалануға жіберуді;
- негізгі заңнамалық кесімдер;
Іскерліктер:
- жаяу жүргіншілер мен жүргізушілерден түсініктемелерін және хаттамаларды дұрыс толтыруды;
- есеп беру мәліметтері бойынша статистикалық жұмысты құрастыруды және есептеулерді жүргізуді;
- ЖКО тірек сызбасын құрастыруды;
- жол қозғалысын ұйымдастыра алады;
- жол жамылғысы бойынша жолмен шинаның ілініс коэффициентін дұрыс анықтауды;
- ЖКО хаттамасын толтыру;
- ЖКО-ға қатысы бар
адамдардың психологиялық қал-жағдайын дұрыс ескеруді;
дағдылар:
- компьютерлерде зерттеулік және статистикалық жұмыстарды жүргізуді;
- техникалық және автотехникалық сараптаманы жүргізуді;
- себеп – салдар байланысын анықтауды;
- жолдарда және көлік жүретін жолдарда ұйымдастырушы жұмыстарды өткізуге;
- тергеу үрдісін дұрыс ұйымдастыруды және талдай білуді;

ПК 3.2.39
ПК 3.2.40
ПП 03
Преддипломная практика:
Роль и место дорожной полиции в государственной системе обеспечения безопасности дорожного движения. Структура и состав дорожной полиции. Основные направления работы подразделений дорожной полиции "Дорожно-патрульная служба", "Служба технического надзора", "Служба дорожного надзора". Экспертиза дорожно-транспортных происшествий. Состав документов и их заполнение. Составление протокола и схема ДТП. Порядок осмотра места ДТП. Справка о ДТП. Заключение эксперта-автомеханика. Учет и регистрация транспортных средств в органах дорожной полиции. Порядок подготовки водительского состава. Порядок аттестации водителей. Порядок оформления документов на право управления автотранспортным средством. Сертификация транспортных средств. Сертификат соответствия, основные требования, порядок заполнения и выдачи. Порядок выдачи лицензии на автотранспортную продукцию и услуги.
знать:
- основные структурные подразделения дорожной полиции, их назначение и функции, права и обязанности, производственная этика, профессиональные требования к личному составу, профилактическая работа, оперативная работа, основные причины ДТП, перечень необходимых документов при расследовании ДТП, порядок осмотра места проишествия, наиболее опасные участки и методы устранения опасной ситуации;
- систему постановки и снятия с учета транспортных средств, основные функции отдела административной практики, систему подготовки водительского состава.
уметь:
- производить технический надзор за транспортными средствами состоянием дорог, выполнять основные виды работ в подразделениях надзора и дорожно-патрульной службы.
- производить необходимые замеры и составлять схемы ДТП, составлять документы при оформлении ДТП, производить осмотр места проишествия.
- составлять основные формы документов для учета транспортных средств.
БК 1, 3, 6, 9, 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
ПК 3.2.11
ПК 3.2.13
ПК 3.2.18
ПК 3.2.20
ПК 3.2.21
ПК 3.2.22
ПК 3.2.24
ПК 3.2.25
ПК 3.2.27
ПК 3.2.28
ПК 3.2.31
ПК 3.2.39
ПК 3.2.40
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист повышенного уровня)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежахстандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68, форматы по ГОСТ 2.301-68;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68;
умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
БК 4,7
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ОПД 02
Электротехника:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электрические измерения. Однофазные электрические цепи переменного тока. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача, распреде-ление электроэнергии. Электронная полупроводниковая аппаратура
знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока.
навыки:
- расчет электрической емкости;
- перевод единиц измерения величин электрического и магнитного полей в систему СИ;
- определение цены деления электроизмерительных приборов;
- чтение однофазных и трехфазных электрических цепей переменного тока;
- работы с техническими паспортами трансформаторов;

КҚ 3.2.39
КҚ 3.2.40
КП 03
Диплом алды практикасы:
Жол полициясының құрылымы мен құрамы. Жол полициясының бөлімшелерінің жұмысының негізгі бағыттары. Жол-көлік оқиғаларының сараптамасы. Құжаттар құрамы мен толтырылуы. Хаттама құрастыру, ЖКО схемасы. Жүргізушілердің аттестаттау тәртібі. Лицензия берудің тәртібі.
Іскерліктер:
Жол полициясының негізгі құрылымдық бөлімшелері, олардың құқықтары мен міндеттері, әдебі, кәсіптік талаптары.
- ЖКО негізгі себептері
Дағдылары:
ЖКО ресімдеуде құжаттар құрастыру; ЖКО схемаларын жасау,
- көлік құралдарын есепке алу үшін құжаттардығ негізгі түрлерін құрастыру.
БҚ 1, 3, 6, 9, 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.21
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.24
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.31
КҚ 3.2.39
КҚ 3.2.40
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының мазмұны
(жоғары деңгей маманы)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, БТБА, МЖМБС, ұғымдары; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазу;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
БК 4,7
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
ЖКП 02
Электротехника:
Электр өрісі. Тұрақты ток электр тізбегі. Электрмагнетизм. Электрлік өлшемдер. Тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектері. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Айнымалы және тұрақты ток электр машиналары. Электр энергиясын беру, тарату. Электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электр сыйымдылықты есептеу әдістері; электр шамалардың өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңдары;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
- электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі, түрлері;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалану, электр тізбектерін есептеу;
- электрлік және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- тұрақты ток электр тізбегінің әртүрлі элементтерімен сұлба құру;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерді анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты қосу;
- тұрақты ток машинасын іске қосу;
дағдылар:
- электр сыйымдылықты есептеу;
- СИ жүйесіне электрлік және магниттік өріс шамаларының өлшем бірліктерін ауыстыру;
- электр өлшеу аспаптарының бөлу құнын анықтау;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін оқу;
- трансформаторлардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу;

БК 1, 3, 6, 9, 10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.15
ПК 2.1.16
ПК 2.1.17
ПК 2.1.18
ПК 2.1.21
ПК 2.1.22
ПК 2.1.23
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни. Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения. Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 3
Уметь работать самостоятельно и в коллективе. Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Работать на качество результата. Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях, различных организационно-правовых форм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Осуществлять государственный надзор и контроль действующих правил и норм порядка за соблюдением законов в Республике Казахстан. Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Планировать рабочее время. Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7
Планировать собственные трудовые действия. Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний, стремиться самосовершенствованию, к творческой самореализации;
БК 8
Решать проблемы на рабочем месте. Знать основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 9
Находить и применять необходимую информацию. Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации
БК 10
Работать с технической документацией.
БК 11
Анализировать проблемы организации дорожного движения и принимать решения.
БК 12
Руководить трудовым коллективом.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
1206012 – Инспектор-дорожный
ПК 2.1.1 Оформлять документы по соответствующей специальности;
ПК 2.1.2 Работать с контрольно-измерительной аппаратурой;
ПК 2.1.3 Проводить статистическую работу по отчетным данным и УДС;
ПК 2.1.4 Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства;
ПК 2.1.5 Решать вопросы возможности предотвращения ДТП;

БҚ 1, 3, 6, 9, 10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.1.17
КҚ 2.1.18
КҚ 2.1.21
КҚ 2.1.22
КҚ 2.1.23
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өмірлік білім мен біліктілігін жаңарту, өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Коммуникативті және өзге тәрбиелік ереже ұстанымдарды сақтау, кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету қабілеті болу керек, өзінің іс-әрекетін талдап, жобалауға, белгісіз жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу керек;
БҚ 3
Ұжымда немесе жеке жұмыс атқара білу. Орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға, кәсіптік іс-әрекет саласында проблемаларды тиімді шешуге дайын болу;
БҚ 4
Сапалы қорытындымен жұмыс істеу. Әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
Заңдардың орындалу ретін жұмыс істейтін ережелері және нормаларын Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру, өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
Жұмыс уақытын ұйымдастыру. әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
Өзіндік жұмыс деңгейін жоспарлау. үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу, творчестволық өзін-өзі жетілдіруге талпыну;
БҚ 8
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу. Кәсіпкерлік қызмет негіздерін және кәсіптік салада кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу
БҚ 9
Керекті ақпаратты тауып, қолдану. Ақпаратты өз бетінше іздеу және табу негізіне тәжірибелік міндеттерді шешу;
БҚ 10
Техникалық құжаттамалармен жұмыс істеу.
БҚ 11
Ұйымдық мәселелерді сараптап, оларға шешім қабылдау.
БҚ 12
Жұмыс ұжымын басқару.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2.Жоғарғы деңгей
1206012-Жол инспекторы
КҚ 2.1.1 Мамандығына сәйкес құжаттамаларды толтыру;
КҚ 2.1.2 Өлшеу-бақылау аппараттарымен жұмыс атқару;
КҚ 2.1.3 Көше жол желісі есебі бойынша статистикалық жұмыстарды жүргізу;
КҚ 2.1.4 Автокөліктің техникалық жағдайын анықтап, сәйкесінше көлік құралын пайдалану дәрежесінің шегін белгілеу;
КҚ 2.1.5 Жол көлік оқиғасын болдырмау мақсатындағы сұрақтарға жауап табу;

ПК 2.1.6 Определять психофизиологическое состояние участников дорожного движения;
ПК 2.1.7 Составлять схемы ДТП на УДС;
ПК 2.1.8 Проверять выполнения юридическими и физическими лицами законодательства, нормативов, и стандартов в сфере обеспечении безопасности дорожного движения.
ПК 2.1.9 Осуществлять регулирование дорожного движения;
ПК 2.1.10 Рассматривать ДТП в процентном соотношении в системе "ВАДС";
ПК 2.1.11 Соблюдать ТБ при эксплуатации транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
ПК 2.1.12 Владеть техникой черчения;
ПК2.1.13 Определять конструкции машин и механизмов;
ПК 2.1.14 Эксплуатировать электрические диагностические приборы;
ПК 2.1.15 Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах.
ПК 2.1.16 Запрашивать от должностных лиц предприятии, учреждении организации, независимо от форм собственности, сведения о соблюдении ими нормативных правовых актов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, объяснения по фактам их нарушения;
ПК 2.1.17 Анализировать результаты численности ТС;
ПК 2.1.18 Использовать в установленном порядке специальные средства для принудительной остановки ТС;
ПК 2.1.19 Контролировать содержания вредных веществ в окружающую среду;
ПК 2.1.20 Не допускать к участью в дорожном движении, путем отказа в регистрации и выдача соответствующих документов, автотранспортные средства;
ПК 2.1.21 Определять, какие правила были нарушены виновными ДТП и в чем выразились эти нарушения;
ПК 2.1.22 Выяснять обстановку совершения ДТП;
ПК 2.1.23 Производить организацию дорожного движения в различных условиях;
ПК 2.1.24 Проводить в установленном порядке освидетельствование лиц на предмет употребления алкоголя наркотических и психотропных средств;
ПК 2.1.25 Снимать данные о состоянии дорожного покрытия;
ПК 2.1.26 Организовать руководство перевозками грузов и пассажиров, организовать движения при перевозках грузов;
ПК 2.1.27 Прогнозировать движения транспортных потоков;
ПК 2.1.28 Определять виды и классификацию дорожных знаков и разметок;
ПК 2.1.29 Ориентироваться в планах городских улиц и проезжих частей;
ПК 2.1.30 Проводить мероприятия по охране окружающей среды;
ПК 2.1.31 Использовать в практической деятельности законы и НПА;
ПК 2.1.32 Оформлять реестровую книгу и заполнять необходимые графы;
ПК 2.1.33 Вносить в вышестоящие органы предложение по созданию и использованию специальных учетов, информационных систем, обеспечивающих решения возложенных обязанностей;
ПК 2.1.34 Правильно распределять транспортные потоки по видам ТС;

КҚ 2.1.6 Жол қозғалысы қатысушыларының психофизиологиялық жағдайын анықтау;
КҚ 2.1.7 Көше жол желісіндегі жол көлік оқиғасының сұлбаларын құрастыруды білу;
КҚ 2.1.8 Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі стандарттардың және нормативтердің, заңдардың, жеке және заңды тұлға түрінде орындалуын тексеру;\
КҚ 2.1.9 Жол қозғалысын реттеуді жүзеге асыру; КҚ 2.1.10 "Жүргізуші-Автокөлік-Жол-Қоршаған орта" - жүйесі бойынша жол көлік оқиғасының пайыздық мөлшерін саралау;
КҚ 2.1.11 Көлік құралдарын және айлабұйымдарды, құрал-жабдықтарды, механизмдерді, машиналарды пайдалану кезінде қойылатын қауіпсіздік техникалық талаптарды орындау;
КҚ 2.1.12 Сызу техникаларын білу;
КҚ 2.1.13 Машина мен механизм құрылымдарының элементтерін білу;
КҚ 2.1.14 Электрлік диагностикалық приборларды пайдалана білу;
КҚ 2.1.15 Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу;
КҚ 2.1.16 Ұйымдардан, мекемелерден, лауазым иелерінен жол қозғалысының қауіпсіздігі нормалары мен кесімдерін талап ету;
КҚ 2.1.17 Көлік құралының тіркелуін есептеу;
КҚ 2.1.18 Көлік құралының мәжбүрлі тоқтауына арналған құралдарды белгілі бір тәртіппен қолдану;
КҚ 2.1.19 Қоршаған ортадағы зиянды заттардың құрамын бақылау;
КҚ 2.1.20 Құжаттарына байланысты тіркеуде тұрмаған көлік құралдарын техникалық байқауға жібермеу;
КҚ 2.1.21 Кінәлілер алдында жол көлік оқиғасы болған кездегі бұзылған ережелермен, оның туу салдарын анықтау;
КҚ 2.1.22 Жол көлік оқиғасының болу себебін анықтау;
КҚ 2.1.23 Әр жағдайда жол қозғалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 2.1.24 Психотропты, есіртке заттар мен алкоголь ішімдіктерін пайдаланған тұлғаларға куәландыру жұмыстарын тағайындалған тәртіппен жүргізу;
КҚ 2.1.25 Жол жамылғысы жағдайының деңгейін анықтау;
КҚ 2.1.26 Жүкті, жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру;
КҚ 2.1.27 Көлік ағынын болжай білу;
КҚ 2.1.28 Жол таңбалары мен белгілерінің түрлері мен сұрыпталуын білу.
КҚ 2.1.29 Қала көшелері мен жол алабтары жобасының жоспарын білу;
КҚ 2.1.30 Қоршаған ортаны қорғау шараларын өткізу;
КҚ 2.1.31 Тәжірибелік қызметте әкімшілік құқық бұзушылық заңдарын қолдану;
КҚ 2.1.32 Тіркеу кітапшаларын толтыру;
КҚ 2.1.33 Туындаған міндеттердің шешуін қамтамасыз ету үшін, жоғарғы органдар арнайы тіркеулер мен ақпараттық жүйелерді енгізу;
КҚ 2.1.34 Көлік құралының түріне байланысты көлік ағымын дұрыс бөлу;

ПК 2.1.35 Определять права и обязанности страхователя транспортных средств;
ПК 2.1.36 Отличать метод гражданского права от других смежных отраслей права;
ПК 2.1.37 Соблюдать этику вежливого обращения.
3.Специалист среднего звена
1206023-Техник
ПК 3.2.1 Оформлять документы по соответствующей специальности;
ПК 3.2. 2 Читать и заносить изменения в базу данных АИПС;
ПК 3.2.3 Проводить соответствие с законодательством РК дознание по делам о преступлениях связанных с эксплуатации транспортных средств;
ПК 3.2. 4 Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства;
ПК 3.2. 5 Решать вопросы возможности предотвращения ДТП;
ПК 3.2. 6 Исследовать психофизиологическое состояние участников дорожного движения;
ПК 3.2.7 Владеть навыками и знаниями ОДД;
ПК 3.2.8 Определять статистические данные по уровням;
ПК 3.2.9 Определять состояние дорожного покрытия;
ПК 3.2.10 Рассматривать ДТП в процентном соотношений в системе "ВАДС";
ПК 3.2.11 Определять категории дорог и скоростные режимы;
ПК 3.2.12 Соблюдать ТБ при использовании и эксплуатации транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
ПК 3.2.13 Владеть техникой черчения;
ПК 3.2.14 Определять элементы и конструкции машин и механизмов;
ПК 3.2.15 Эксплуатировать электрические диагностические приборы;
ПК 3.2.16 Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах;
ПК 3.2.17 Участвовать в работе комиссии по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, дорожных сооружений, а также образцов новых автотранспортных средств и прицепов к ним.
ПК 3.2.18 Оценивать техническое состояние ТС и его соответствие со стандартами;
ПК 3.2.19 Организовывать дорожное движение, способы оценки ее эффективности;
ПК 3.2.20 Определять дорожные условия в системе "ВАДС";
ПК 3.2.21 Определять ТС по моделям, маркам и скоростным режимам;
ПК 3.2.22 Предупреждать и пресекать нарушения, и административные правонарушения;
ПК 3.2.23 Определять, какие правила были нарушены виновными ДТП и в чем выразились эти нарушения;
ПК 3.2.24 Моделировать, производить расчет и экспериментальные исследования для разработки новых эффективных схем ОДД;
ПК 3.2.25 Проводить организацию дорожного движения в различных условиях;
ПК 3.2.26 Анализировать ДТП по степени сложности;
ПК 3.2.27 Давать определение и оценивать состояние дорожного покрытия;
ПК 3.2.28 Организовать руководство перевозками грузов и пассажиров, организовать движения при перевозках грузов;
ПК 3.2.29 Прогнозировать движения транспортных потоков, определять направления транспортых потоков, определять улично-дорожную сеть, решать проблемные задачи пешеходного и транспортного потока;

КҚ 2.1.35 Көлік құралын сақтандырудағы міндеттер мен құқықтарды білу;
КҚ 2.1.36 Басқа да отырыстағы құқықтардан азаматтық құқықты ажырату;
КҚ 2.1.37 Сыпайылық қатынастардың әдептерін сақтау.
3. Орта буын маманы
1206023 – техник
КҚ 3.2.1 Мамандығына сәйкес құжаттамаларды толтыру;
КҚ 3.2.2 Автоматтандырылған ақпаратты іздеу жүйесіндегі берілгендерге өзгертулерді енгізе білу;
КҚ 3.2.3 Көлік құралын пайдалануға байланысты туындаған қылмыстарды әшкерелеу үшін ҚР заңнамасына сәкестендіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.2.4 Автокөліктің техникалық жағдайын анықтап, сәкесінше көлік құралын пайдалану дәрежесінің шегін белгілеу;
КҚ 3.2.5 Жол көлік оқиғасын болдырмау мақсатындағы сұрақтарға жауап табу;
КҚ 3.2.6 Жол қозғалысы қатысушыларының психофизиологиялық жағдайын реттеу;
КҚ 3.2.7 Жол қозғалысын ұйымдастырудағы білім мен біліктілікті ұстану;
КҚ 3.2.8 Статикалық берілгендерді дәрежесіне байланысты білу;
КҚ 3.2.9 Жол жабынғысының жағдайын анықтау;
КҚ 3.2.10 "Жүргізуші-Автокөлік-Жол-Қоршаған орта" - жүйесі бойынша жол көлік оқиғасының пайыздық мөлшерін саралау.
КҚ 3.2.11 Жолдың санаттары мен оларға қойылатын жылдамдық түрлерін білу;
КҚ 3.2.12 Көлік құралдарын және айлабұйымдарды, құрал-жабдықтарды, механизмдерді, машиналарды пайдалану кезінде қойылатын қауіпсіздік техникалық талаптарды орындау;
КҚ 3.2.13 Сызу техникаларын білу;
КҚ 3.2.14 Машина мен механизм құрылымдарының элементтерін білу;
КҚ 3.2.15 Электрлік диагностикалық приборларды пайдалана білу;
КҚ 3.2.16 Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу;
КҚ 3.2.17 Автокөлік жолдарын пайдалану және құрылысы кезіндегі, сонымен қатар жаңа көлік құралын, оған тіркемесі бар көлік құралын жасау үлгісінің комиссия жұмыстарына қатысу.
КҚ 3.2.18 Көлік құралының техникалық жағдайын стандартқа сәйкес бағалау;
КҚ 3.2.19 Жол қозғалысын ұйымдастыру және оның пайдаланудағы бағалау әдістерін білу;
КҚ 3.2.20 "Жүргізуші-Автокөлік-Жол-Қоршаған орта" жүйесіндегі жол шарттарын анықтау;
КҚ 3.2.21 Жылдамдығына, маркасына, моделіне байланысты көлік құралын анықтау;
КҚ 3.2.22 Әкімшілік және басқа да бұзушылықтарды алдын-алу, ескерту;
КҚ 3.2.23 Кінәлілер алдында жол көлік оқиғасы болған кездегі бұзылған ережелермен, оның туу салдарын анықтау;
КҚ 3.2.24 Жол қозғалысын ұйымдастыру үшін пайдалы жаңа схемалардың есебін жасау;
КҚ 3.2.25 Әр жағдайда жол қозғалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.2.26 Қиындық дәрежесіне байланысты жол көлік оқиғасын сараптау;
КҚ 3.2.27 Жол жабынғысының жағдайын бағалап, оған анықтама беру;
КҚ 3.2.28 Жүкті, жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру;
КҚ 3.2.29 Көлік ағымы қозғалысын болжау, көлік ағымының бағытын анықтау, көше жол желісін анықтау, көлік ағымы мен жаяу жүргіншілердің есебін шығару;

ПК 3.2.30 Определять места установок дорожных знаков, нанесение дорожных разметок в соответствии с классификацией дорог;
ПК 3.2.31 Проводить планировку городских улиц и проезжих частей для проезда техники и транспорта;
ПК 3.2.32 Проводить мероприятия по охране окружающей среды;
ПК 3.2.33 Использовать в практической деятельности законы и НПА;
ПК 3.2.34 Оформлять реестровую книгу и заполнять необходимые графы;
ПК 3.2.35 Использовать специальную литературу и другие информационные данные для решения профессиональных задач;
ПК 3.2.36 Составлять протоколы об административном правонарушении, правильно определять порядок сопровождения транспортных колонн.
ПК 3.2.37 Отличать преступления от административного правонарушения. Отличать состав преступления от состава административного правонарушения. Отличать виды наказания в уголовном праве от видов наказания в административном праве;
ПК 3.2.38 Отличать метод гражданского права от других смежных отраслей права;
ПК 3.2.39 Проверять состояние водителей методом контроля, осуществлять профессиональный отбор водителей автомобилей, определять утомление и работоспособность, регламентировать и применять методы научной организации труда и отдыха водителей;
ПК 3.2.40 Проводить диагностику автомобильных дорог.
Приложение 231
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 627
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1219000 – Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Квалификации: 121901 2 – Карамельщик*
121902 2 – Конфетчик*
121903 2 – Шоколадчик*
121904 2 – Бисквитчик*
121905 2 – Мармеладчик-пастильщик*
121906 2 – Вафельщик*
121907 2 – Рецептурщик*
121908 2 – Глазировщик*
121909 2 – Кондитер*
121910 2 – Халвомес*
121911 2 – Дражировщик*
121912 2 – Машинист расфасовочно-упаковочных машин*
121913 2 – Пекарь-мастер*
121914 2 – Пекарь*
121915 2 – Тестовод*
121916 2 – Дрожжевод*
121917 2 – Формовщик теста*
121918 2 – Машинист тесторазделочных машин*
121919 2 – Оператор установки бестарного хранения сырья*
121920 2 – Прессовщик полуфабриката макаронных изделий*

КҚ 3.2.30 Жолдың түріне байланысты, оған қойылатын жол таңбалары мен орнатылатын белгілердің орындарын анықтау;
КҚ 3.2.31 Техникалар мен көліктердің өтуіне қала көшелері мен алабтарының жобасын құрастыру;
КҚ 3.2.32 Қоршаған ортаны қорғау шараларын өткізу;
КҚ 3.2.33 Тәжірибелік қызметте әкімшілік құқық бұзушылық заңдарын қолдану;
КҚ 3.2.34 Тіркеу кітапшаларын толтыру;
КҚ 3.2.35 Кәсіби тапсырмаларды орындау кезінде арнайы әдебиеттер мен ақпараттарды қолдану;
КҚ 3.2.36 Әкімшілік құқық бұзушылыққа хаттамалар толтыру;
КҚ 3.2.37 Әкімшілік құқық бұзушылықтан қылмыстық істерді, әкімшілік құрамнан қылмыстық істер құрамын, әкімшілік құқық бұзушылық жазасынан қылмыстық істер жазасын ажырату;
КҚ 3.2.38 Басқа да отырыстағы құқықтардан азаматтық құқықты ажырату;
КҚ 3.2.39 Жүргізушілердің жағдайын бақылау әдісі бойынша тексеру, автокөлік жүргізушілердің кәсіби біліктілігін сұрыптау, еңбекті ғылыми ұйымдастыру әдістері арқылы жұмысқа қабілеттік пен шаршауын, демалуын анықтау;
КҚ 3.2.40 Автокөлік жолдарының диагностикасын өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 231-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 627-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 – Өндірістік сала бойынша жөндеу,
монтаждау және пайдалану (салалар
бойынша)
Мамандығы: 1219000 – Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі
Біліктілігі: 121901 2 – Карамель даярлаушы*
121902 2 – Кәмпит даярлаушы*
121903 2 – Шоколад даярлаушы*
121904 2 – Бисквит даярлаушы*
121905 2 – Мармелад-пастильді даярлаушы*
121906 2 – Вафельді даярлаушы*
121907 2 – Рецепт жазушы*
121908 2 – Глазурь даярлаушы*
121909 2 – Кондитер*
121910 2 – Халва илеуші*
121911 2 – Бұршақ кәмпит дайындаушы*
121912 2 – Бөлуші- ораушы машиналар машинисі *
121913 2 – Наубайшы-шебер**
121914 2 – Наубайшы *
121915 2 – Қамыр илеуші*
121916 2 – Ашытқы дайындаушы*
121917 2 – Қамырға пішін беруші*
121918 2 – Қамыр бөлетін машиналар машинисі*
121919 2 – Шикізатты ыдыссыз сақтау қондырғысының
операторы*
121920 2 – Макарон өнімдерінің шала өнімдерін
нығыздаушы*

360
ПП. 05
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 235
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 631
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1219000 – Хлебопекарное,
макаронное и кондитерское производство
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
грамматика казахского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

360
КП.05
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 235-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 631-қосымша
1219000 – Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
- іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

БК 6,7
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
грамматика английского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (морфологии, синтаксиса, орфографии, орфоэпии, пунктуации, стилистики);
- профессиональной лексики, терминов;
- правописания сложносокращенных слов, аббревиатур;
- стилистических особенностей языка (стилей речи)
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики;
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию
БК 5,6
ОГД. 03
История Казахстана
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XXв.;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- хронологических рамок основных исторических периодов Казахстана;
- роли кочевой цивилизации в истории;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесса вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причин национально-освободительных восстаний и движений;
- сущности программ политических партий и течений Казахстана в начале XXв.;
- положения сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- причин голода 1931-32 гг. и его последствий;
- причин и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причин кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегической программы развития "Казахстан-2030";
Умения:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию развития этнической истории казахского народа;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний
БК 3
ОГД. 04
Физическая культура
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона РК "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы черчения
правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположения изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка
- пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей

БҚ 6,7
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
ағылшын тілінің грамматикасы; кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
сөйлеу әрекетінің түрлері мен сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұқбат);
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- кәсіптік лексика, терминдер;
- қысқарған күрделі сөздерді, аббревиатураларды сауатты жазу;
- тілдің стильдік ерекшеліктері (сөйлеу стильдері)
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Іскерліктер:
іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу
БҚ 5,6
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Кеңес Үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның 50-80 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан тоқырау және КСРО-ның құлауы кезеңінде;
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерістер
Білімдер:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясы;
- көшпенділер өркениетінің тарихтағы ролі;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің пайда болуы, құрылуы және дамуы туралы;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуы, жаулап алуы, отарлау процесі;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламаларының мәні;
- 20-30 жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайы;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдары;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының себептері мен салдары;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептері;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары мен олардың нәтижелері;
- Қазақстан 2030 стратегиялық даму бағдарламасы;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыру;
- картамен жұмыс істеу;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттау;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттау:
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беру;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдау
БҚ 3
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене шынықтыру сапасы мен қозғалыс Дағдылар;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңы;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролі;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
- салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
- шаңғымен жүру техникасының элементтері;
- жүзу түрлері мен техникалары;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар;
- қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
- спорттық гигиена талаптары;
- Президенттік тест нормативтері;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
- диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
- бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
- доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
- допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
- әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
- жүзу техникасы;
- спорттық гигиеналық талаптарды орындау;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсету;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП. 01
Сызу негіздері
сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану

БК 5,7
ОПД. 02
Основы электротехники и электроники
общая электротехника;
линейные электрические цепи постоянного тока;
электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм;
электротехнические измерения;
цепи однофазного переменного тока;
цепи трехфазного тока; трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
основы электроники, электронные лампы и газоразрядные приборы;
полупроводниковые приборы;
фотоэлектронные приборы, электронные выпрямители, усилители, генераторы;
интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- понятий электрического и магнитного полей;
- устройства трансформатора, машин постоянного и переменного тока;
- устройства электронных ламп, газоразрядных, полупроводниковых приборов и правил их использования
Умения:
- графически изображать электрические и магнитные поля;
- определять направление линий магнитной индукции, направление силы, действующей на проводник с током;
- измерять величины силы тока (амперметром), напряжения (вольтметром), сопротивления (омметром);
- собирать электрическую цепь
БК 5,8
ОПД. 03
Основы экономики
предмет и метод экономики;
современное состояние экономики Казахстана;
рыночный механизм и принцип его функционирования;
предприятие в системе рыночных отношений;
основные фонды предприятия и эффективность их использования;
оборотные фонды предприятия и эффективность их использования;
организация производства, формирование производственной программы предприятия;
организация труда и заработной платы на предприятии;
планирование себестоимости продукции и ценообразование;
планирование инвестиционной деятельности и повышение эффективности производства;
доход и рентабельность
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры экономики Казахстана;
- структуры и функций рынка;
- производственной характеристики и структуры предприятий;
- состава и структуры основных и оборотных фондов и средств предприятия;
- типов организации производства;
- стоимостных показателей производства и реализации продукции;
- значения нормирования труда;
- видов себестоимости продукции;
- видов инвестиций
Умения:
- анализировать экономические процессы и их результаты;
- классифицировать рынки;
- определять производственную структуру предприятия;
- определять среднегодовую стоимость имущества предприятия;
- определять потребность предприятия в оборотных средствах;
- рассчитывать производственные мощности предприятия, заработную плату работников, эффективность инвестирования и др. показатели
БК 3
ОПД. 04
Охрана труда
общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда в хлебопекарном, макаронном и кондитерском производстве;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля за состоянием окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований

БҚ 5,7
ЖКП. 02
Электротехника және электроника негіздері жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі; трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар;
фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер;
микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ 5,8
ЖКП. 03
Экономика негіздері
пәні және экономика әдістері;
Қазақстан экономикасының заманауи жағдайы;
нарықтық механизм және оның қызмет ету қағидалары;
нарықтық қатынас жүйесіндегі кәсіпорындар;
кәсіпорынның негізгі қорлары мен оны пайдаланудың тиімділігі;
кәсіпорынның айналым қоры және оны пайдалану тиімділігі;
өндірісті ұйымдастыру, кәсіпорынның өндірістік бағдарламаларын қалыптастыру;
кәсіпорындағы еңбекті және жалақыны ұйымдастыру;
өнімдердің өзіндік құнын жоспарлау және бағаның құрылуы;
қарқынды қызметті жоспарлау және өндірістің тиімділігін арттыру; табыс және рентабельділік
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- Қазақстан экономикасының құрылысы;
- нарықтың құрылысы мен функциялары;
- өндірістік сипаттамалар мен кәсіпорын құрылысы;
- негізгі және айналым қорларының құрамы мен құрылысы, кәсіпорын қаражаты;
- өндірісті ұйымдастыру типтері;
- өндірістің құндылық көрсеткіштері және өнімдерді тарату;
- нормаланған еңбектің мәні;
- өнім құнының түрлері;
- инвестиция түрлері Іскерліктер:
- экономикалық процестер мен олардың нәтижелерін талдау;
- нарықты жіктеу;
- кәсіпорынның өндірістік құрылысын анықтау;
кәсіпорын мүлкінің орташа жылдық құнын анықтау;
- айналым құралдарында кәсіпорын қажеттілігін анықтау;
- кәсіпорынның өндірістік қуатын, жұмысшылардың еңбекақысын, инвестиция тиімділігін және т.б. есептеу
БҚ 3
ЖКП. 04
Еңбекті қорғау
жалпы мемлекеттік нормалар мен еңбекті қорғау ережелері;
еңбекті қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі техника қауіпсіздігі;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбекті қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
нан пісіру, макарон және Кондитер өндірісіндегі еңбекті қорғау:
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттар;
- еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
- өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
- оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
- жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
- қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету шараларын сақтау;
- орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау

БК 1,2,8
ОПД. 05
Химия пищевых производств
методы анализа вещества;
качественный анализ;
оценка достоверности аналитических данных;
методы количественного анализа;
основы и сущность метода окислительно-восстановительного титрования;
сущность физико-химических методов анализа и их преимущества;
основы и сущность фотометрического, хроматографического, рефрактометрического, поляриметрического и потенциометрического анализов;
основы химической термодинамики;
фазовые переходы;
фотохимические реакции;
сорбация, ее виды;
адсорбация, ее типы;
поверхностно-активные вещества;
дисперсные системы, классификация;
молекулярно-кинетические свойства коллоидных систем;
электрокинетические явления;
гелеобразование и пептизация;
вязкость структурных систем;
дубильные вещества, красители, воск;
ферменты, как катализирующие вещества (белки)
Знания:
- основных методов классического количественного анализа, методы физико-химического анализа;
- физико-химического состояния и строения веществ, входящих в состав сырья и готовой продукции;
- химического состава и свойств основных компонентов пищевого сырья: белков, липидов, углеводов, ферментов, пищевых добавок
Умения:
- проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
- выполнять основные операции классического количественного анализа, пользоваться приборами для проведения физико-химического анализа;
- использовать свойства органических, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологического процесса
БК 3,8
ОПД. 06
Информационные технологии в профессиональной деятельности
основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности использования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
СД.00
Специальные дисциплины
СД. 01
Микробиология
классификация, морфология и физиология микроорганизмов;
формы, строение микроорганизмов, химический и биохимический состав клетки;
влияние факторов внешней среды на жизнедеятельность микроорганизмов;
санитарно-гигиенический контроль производства пищевых продуктов;
схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки производства хлеба, макаронных и кондитерских изделий
Знания:
- основных микробиологических понятий;
- важнейших биохимических процессов микроорганизмов;
- возможных источников микробиологического загрязнения на производстве
Умения:
- выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученных результатов;
- различать формы бактерий, дрожжей и плесневых грибов

БҚ 1,2,8
ЖКП. 05
Тағам өндірісінің химиясы заттарды талдау әдістері;
сапалық талдау;
аналитикалық көрсеткіштердің дұрыстығын бағалау;
сандық талдау әдісі;
тотығу-тотықсызданудағы титерлеудің негізгі әдісімен және маңызы;
физика-химиялық талдау әдістерінің маңызы мен жетістіктері;
фотометриялық, хроматографикалық, рефрактометриялық, поляриметриялық, потенциометриялық талдаулардың негіздері және маңызы;
химиялық термодинамиканың негізі;
фазалық ауысу;
фотохимиялық реакциялар;
сорбация, оның түрі; адсорбация, оның типі;
беттік активті қосылыстар;
дисперсті жүйе, талдау;
коллоидты жүйелердің молекуларлы-кинетикалық қасиеттері;
электрокинетикалық құбылыс;
гелтүзілу және пептидтену;
құрылыс жүйесінің тұтқырлығы;
дубильді қосылыстар, бояғыштар, балауыз;
ферменттер-биокатализатор (ақуыздар)
Білімдер:
- классикалық сандық талдаудың негізгі әдістері, физика-химиялық талдау әдістері;
- шикізат пен дайын өнімнің құрамына енетін заттардың физика-химиялық жағдайы мен құрылысы;
- тағам шикізатының: аққуыздардың, липидтердің, көмірсулардың, ферменттердің, тағамдық қоспаларын негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттері
Іскерліктер:
- шикізатты, дайын өнімдер мен материалдарды бақылау кезінде аналитикалық зерттеу жүргізу;
- классикалық сандық талдаудың негізгі операцияларын орындау, физика-химиялық талдауларды жасауға арналған құралды пайдалану;
- технологиялық процесті қолайландыру үшін органикалық, дисперсті және коллоидты жүйелердің қасиеттерін пайдалану
БҚ 3,8
ЖКП. 06
Кәсіби іс-әрекеттегі ақпараттық технологиялар
Дербес компьютерді тәжірибеде қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
- ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
- ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
- дербес компьютердің құрылысы;
- Windows операциялық жүйесі;
- бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
- ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдіері;
- мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
- сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
- MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
- MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
- Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
- мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
- вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
- кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
- MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
- шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
- MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
- MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
- Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру
БҚ 4
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Микробиология
микроорганизмдердің морфологиясы және жіктелуі, физиологиясы;
микроорганизмдер пішіндері мен құрылысы, клеткалардың химиялық және биохимиялык құрамы;
микроорганизмдердің өміршеңдігіне сыртқы орта факторларының әсері;
тамақ өнімдері өндірісіне санитарлық-гигиеналық бақылау;
микробиологиялық бақылаудың сұлбасы, нан, макарон және Кондитер өнімдері өндірісін санитарлық-гигиеналық бағалаудың негізгі көрсеткіштері
Білімдер:
- негізгі микробиологиялық түсініктер;
- микроогранизмдегі маңызды биологиялық процестер;
- өндірістің микробиологиялық ластануына әсер ететін факторлардың көзі Іскерліктер:
- қарапайым микробиологиялық зерттеулер жасау және алынған нәтижелерге баға беру;
- бактериялардың, ашытқылардың және зең саңырауқұлақтардың түрлерін ажырату

БК 1,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-6
СД. 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
закон РК "О техническом регулировании";
принципы стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
средства измерений;
эталоны величин;
основы сертификации, термины и определения;
сертификация услуг на предприятиях пищевой промышленности;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- принципов стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
- основных понятий метрологии;
- стандартов на готовые изделия;
- основных понятий сертификации;
- средств измерений;
- эталонов величин
Умения:
- применять основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
- определять качество продукции и заполнять декларации о соответствии;
- применять основные положения метрологии в профессиональной деятельности;
- разрабатывать и внедрять систему менеджмента качества
БК 1,7,8 все квалификации повышенного уровня
ПК 1-7
СД. 03
Сырье и материалы
свойства сырья, материалов и полуфабрикатов, требования к их качеству;
химический состав пищевых продуктов;
мука;
сахар и сахаристые вещества;
фруктово-ягодное сырье;
крахмал;
патока;
какао-бобы, кофе, орехи, масличные семена;
пищевые кислоты, красители и ароматизаторы;
студнеобразователи, пенообразователи;
эмульсии, эмульгаторы и разжижители;
дополнительные материалы и тара дозирование различного вида сырья в соответствии с установленными рецептурами;
контрольно-измерительные приборы, дозировочная аппаратура
Знания:
- видов и свойств сырья и полуфабрикатов;
- требований, предъявляемых к качеству сырья, полуфабрикатов рецептуры изделий;
- условий хранения и правил подготовки сырья к производству;
- норм расхода сырья в соответствии с установленной рецептурой;
- правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов, дозировочной аппаратуры;
- способы технологического процесса приготовления рецептурных смесей
Умения:
- осуществлять органолептический и визуальный контроль качества поступающего сырья;
- подготавливать сырье, смешивать его с различными компонентами;
- готовить сырье и полуфабрикаты;
- принимать сырье, загружать все виды сырья в соответствии с рецептурой;
- наблюдать за правильным дозированием и загрузкой различных видов сырья
БК 5,7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-7
Квалификации 121901 2 – Карамельщик, 121902 2 – Конфетчик, 121903 2 – Шоколадчик, 121905 2 – Мармеладчик-пастильщик, 121910 2 – Халвомес, 121911 2 – Дражировщик, 121912 2 – Машинист расфасовочно-упаковочных машин
СД. 04
Спецтехнология
рецептура, технологические режимы, способы приготовления, расфасовка и упаковка сахаристых кондитерских изделий;
технологические схемы производства карамели с начинкой и леденцовой карамели;
классификация и ассортимент карамели;
периодический и непрерывный способы приготовления сиропов;
аппаратурная схема и технологические режимы получения карамельной массы;
классификация начинок для карамели;
аппаратурно-технологические схемы приготовления начинок;
обработка карамельной массы перед формованием;
формование и охлаждение карамели;
защита поверхности карамели;
технологические схемы производства конфет и национальных сладостей;
классификация и ассортимент конфет;
технология приготовления конфетных масс;
формование корпусов конфет;
технология глазирования конфет;
аппаратурные схемы и технологические режимы производства конфет;
ассортимент шоколада и шоколадных изделий, их характеристика;
технологические схемы производства шоколада и какао-порошка;
обработка какао-бобов;
приготовление шоколадных масс;
формование шоколада и шоколадных изделий;
ассортимент мармеладных и пастильных изделий, их характеристика;
технологические схемы производства мармелада, пастилы и зефира;
производство фруктово-ягодного мармелада;
технологическая схема производства пастилы и зефира;
основное сырье, применяемое для производства пастильных изделий;
классификация халвы; характеристика отдельных видов халвы;
технологическая схема производства халвы;
приготовление отвара мыльного корня;
приготовление карамельного сиропа и карамельной массы;
сбивание карамельной массы с отваром мыльного корня;
технологические параметры сбивания, вымешивания халвы;
классификация и ассортимент драже;
технологический процесс производства драже; приготовление поливочных сиропов, их рецептура, приготовление корпусов драже;
технологические параметры дражирования;
отделка драже;
глянцевание охлаждение изделий; тиражирование, подсушка и выстойка изделий;
завертка, укладка и упаковка готовой продукции;
условия и сроки хранения
Знания:
- рецептур и аппаратурно-технологических схем производства сахаристых кондитерских изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения готовности сахаристых кондитерских изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения сахаристых кондитерских изделий;
Умения:
- вести технологический процесс производства сахаристых кондитерских изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства сахаристых кондитерских изделий;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- выполнять отделку и декорирование изделий;
- осуществлять отбор бракованных изделий;
- выявлять и устранять причины брака;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции
БК 1-3, 5-8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
роль холода в кондитерской промышленности;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное оборудование кондитерского производства
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья
БК 1,2,5,7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 8

БҚ 1,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-6
АП.02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері ҚР "Техникалық реттеу туралы" заңы;
тамақ өндірісі өнеркәсібіндегі стандарттау қағидалары;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары;
сертификаттау негіздері, анықтамалар мен терминдер;
тамақ өндіретін кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметі;
өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация;
сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы стандарттау қағидалары;
- метрологияның негізгі түсініктері;
- дайын өнімдердің стандарттары;
- сертификаттаудың негізгі түсініктері;
- өлшеу құралдары;
- өлшем эталондары
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдана білу;
- өнім сапасын анықтау және сәйкестік декларациясын толтыру;
- кәсіби қызметте метрологияның негізгі ережелерін қолдана білу;
- сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу
БҚ 1,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-7
АП.03
Шикізаттар мен материалдар шикізат, материалдар және шалаөнімдердің қасиеті, олардың сапасына қойылатын талаптар;
тамақ өнімдерінің химиялық құрамы;
ұн;
қант және қантты заттар;
жеміс-жидек шикізаттары;
крахмал;
сірне;
какао-бұршақ, кофе, жаңғақ, майлы дәндер;
тамақ қышқылдары, бояғыштар және хош иістендіргіштер;
сілікпе құрастырғыштар, көбіктендіргіштер;
эмульсиялар, эмульгаторлар, сұйылтқыштар;
қосымша материалдар мен белгіленген рецептураға сәйкес әртүрлі шикізаттарды мөлшерлеуге арналған ыдыстар;
бақылау-өлшеу аспаптары, мөлшерлегіш аппаратура
Білімдер:
- шикізат пен шалаөнімдердің түрлері мен ерекшеліктері;
- шикізат, шалаөнім сапасына қойылатын талаптарды;
- өндіріске шикізатты дайындау ережелері мен сақтау шарттары;
- белгіленген рецептке сай шикізат шығындарының нормалары;
- мөлшерлегіш аппаратты,бақылау- өлшеу құралдарын пайдалану ережелері;
- рецептік қоспаларды дайындаудың технологиялық тәсілдері
Іскерліктер:
- келіп түсетін шикізаттардың сапасына органолептикалық және көз мөлшерімен бақылау жасау;
- шикізат дайындау, оны әртүрлі компоненттермен араластыру;
- шикізат пен шалаөнімдер дайындау;
- шикізатты қабылдау, рецептке сәйкес барлық шикізат түрін тиеу;
- шикізаттың әр түрін дұрыс мөлшерлеуді және тиеуді бақылау
БҚ 5,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-7
Біліктіліктер 121901 2 – Карамель даярлаушы, 121902 2 – Кәмпит даярлаушы, 121903 2 – Шоколад даярлаушы, 121905 2 – Мармелад-пастильді даярлаушы, 121910 2 – Халва илеуші, 121911 2 – Бұршақ кәмпит дайындаушы, 121912 2 – Бөлуші- ораушы машиналар машинисі
АП.04
Арнайы технология
рецептурасы, технологиялық режимдер, дайындау тәсілдері, қантты Кондитер өнімдерін өлшеп орау және буып-түю;
cалмасы бар карамельдер мен мұздық карамельдер өндірісінің технологиялық сызбасы;
карамельдердің жіктелуі мен ассортименті; шәрбаттарды дайындаудың кезеңдік және үздіксіз тәсілдері;
карамель массасын алудың аппаратуралық сызбасы мен технологиялық режимдері;
карамельге арналған салмалардың жіктелуі;
салмаларды дайындаудың аппаратура-технологиялық сызбалары; қалыптау алдында карамель массасын өңдеу;
карамельдерді қалыптау және суыту;
карамельдердің сыртқы қабатын қорғау;
кәмпиттер мен ұлттық тәттілер өндірудің технологиялық сызбалары;
кәмпиттердің жіктелуі және ассортименті;
кәмпит массасын дайындау технологиясы;
кәмпиттің сыртқы қабатын қалыптау; кәмпитті әшекейлеу технологиясы; кәмпит өндірісінің аппаратуралық сызбалары және технологиялық режимдері;
шоколад және шоколадты өнімдердің ассортименті, олардың сипаттамалары;
шоколад және какао ұнтағының өндірісінің технологиялық сызбалары;
какао бұршаққынын өңдеу;
шоколад массасын дайындау;
шоколад және шоколад өнімдерін қалыптау;
мармелад және пастила өнімдерінің ассортименті, олардың сипаттамасы;
мармелад, пастила және зефир өндірісінің технологиялық сызбасы;
жеміс-жидекті мармелад өндірісі;
пастила және зефир өндірісінің технологиялық сызбасы;
пастила өнімдерін өндіру үшін қолданылатын негізгі шикізаттар; халуаның жіктелуі; халуаның жеке түрлеріне сипаттама;
халуа өндірісінің технологиялық сызбасы;
сабынды тамыр нәрін дайындау;
карамель шәрбаты мен карамель массасын дайындау;
карамель массасын сабынды тамырмен бұлғау;
бұлғау, халуаны илеудегі технологиялық параметрлер;
бұршақ кәмпиттердің классификациясы мен ассортименті;
бұршақ кәмпиттер өндірісінің технологиялық үдерісі; құюға арналған шәрбаттарды дайындау, оның рецептурасы, бұршақ кәмпиттердің сыртын дайындау;
кәмпиттерді домалақтаудың технологиялық параметрлері;
бұршақ кәмпиттердің әрлеу;
суытылған өнімдерді жылтырату; өнімдерді тираждау, кептіру және бабына келтіру;
дайын өнімдерді орау, салу және буып-түю;
сақтау шарттары мен мерзімі
Білімдер:
- қантты Кондитерлік өнімдер өндірісінің рецептурасы мен аппаратты-технологиялық сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- қантты Кондитерлік өнімдердің дайындығын анықтау әдістері;
- қантты Кондитерлік өнімдердің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- қантты Кондитерлік өнімдер өндірісінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- қантты Кондитерлік өнімдер өндірісінің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- өнімдерді әрлеу және безендіруді орындау;
- жарамсыз өнімдерді іріктеу;
- жарамсыздық себептерін анықтау және жою;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау
БҚ 1,2,3,5, 6,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, суытқыш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
Кондитер өнеркәсібінде суықтың рөлі;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
насостар;
пневматикалық транспорт;
Кондитер өндірісінің негізгі жабдықтары
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 1,2,5,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 8

Квалификации 121904 2 – Бисквитчик, 121906 2 – Вафельщик, 121907 2 – Рецептурщик, 121908 2 – Глазировщик, 121909 2 – Кондитер
СД. 04
Спецтехнология
технологический процесс производства печенья и вафель;
классификация и ассортимент бисквитно-вафельных изделий;
технология приготовления бисквитно-вафельного теста;
обработка, прокатка и формование теста;
выпечка и охлаждение вафельных пластов;
технология приготовления начинок для вафель;
выстойка, резка и отделка вафельных изделий;
технология приготовления пряников, галет, крекеров, сдобного печенья; технологические схемы производства сырцовых и заварных пряников, коврижек и батонов;
технологические схемы производства отдельных групп печенья (сахарного, затяжного, сдобного);
составление рецептурных смесей и дозирование различного вида сырья в соответствии с установленными рецептурами;
назначение процесса глазирования, виды глазури;
способы глазирования; оборудование, применяемое для глазирования;
температурный режим глазирования;
охлаждение глазированных изделий;
виды брака при глазировании, способы его предупреждения и устранения;
глазирование различных групп кондитерских изделий;
виды тортов и пирожных, их характеристика;
виды основного и дополнительного сырья, применяемого в производстве тортов и пирожных;
рецептуры тортов и пирожных;
приготовление полуфабрикатов для выпечки;
технологические режимы приготовления теста;
разделка и формование теста;
выпечка и охлаждение полуфабрикатов для различных сортов пирожных и тортов;
приготовление отделочных полуфабрикатов (сиропа, крема, помады, желе и т.д.);
отделка тортов и пирожных; санитарно-гигиенические требования при отделке тортов и пирожных;
завертка, укладка и упаковка готовой продукции;
условия и сроки хранения
Знания:
- рецептур и аппаратурно-технологических схем производства мучных кондитерских изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения готовности мучных кондитерских изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения мучных кондитерских изделий
Умения:
- вести технологический процесс производства мучных кондитерских изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства мучных кондитерских изделий;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- выполнять отделку и декорирование изделий;
- осуществлять отбор бракованных изделий;
- выявлять и устранять причины брака;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции
БК 1-3, 5-8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
роль холода в кондитерской промышленности;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья
БК 1,2,5,7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 8

Біліктіліктер 121904 2 – Бисквит даярлаушы, 121906 2 – Вафельді даярлаушы, 121907 2 – Рецепт жазушы, 121908 2 – Глазурь даярлаушы, 121909 2 – Кондитер
АП.04
Арнайы технология печенье және вафель өндірісінің технологиялық үдерістері;
бисквитті-вафель өнімдерінің жіктелуі мен ассортименті;
бисквитті -вафель қамырын дайындау технологиясы;
қамырды өңдеу, илеу және қалыптау;
вафли тақталарын пісіру және суыту;
вафли үшін салмалар дайындау технологиясы;
вафли өнімдерін бабына келтіру, кесу және әрлеу;
пряник, галет, крекер, майқоспа печеньелерін дайындау технологиясы;
суға иленген және қайнатқы пряниктерді, кішкентай шелпек нан мен батондарды дайындаудың технологиялық сызбасы;
печеньенің жеке топтарын (қантты, затяжной, сдобный) өндірудің технологиялық сызбасы;
белгіленген рецептураға сәйкес әртүрлі шикізаттардың рецептуралық қоспаларын дайындау және мөлшерлеу;
глазурлеу үдерісін тағайындау, глазурлеу түрлері;
глазурлеу тәсілдері;
глазурлеу үшін қолданылатын жабдықтар;
глазурлеудің температуралық режимдері;
глазурленген өнімдерді суыту;
глазурлеу кезіндегі жарамсыздық түрлері, оның алдын алу тәсілдері мен жою;
әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу;
торт және прирожное түрлері, оларға сипаттама;
өндіріс үшін қолданылатын негізгі және қосымша шикізаттардың түрлері;
торттар мен пирожное рецептері;
пісіру үшін шалаөнімдерді дайындау;
қамыр дайындаудың технологиялық режимдері;
қамырды бөлу және қалыптау;
пирожное мен торттардың әртүрлі сұрыптары үшін шала өнімдерді пісіру және суыту;
әрлеуге арналған шалаөнімдерді дайындау (шәрбат, крем, қантсықпа, тоңба және т.б.)
Білімдер:
- Кондитерлік ұн өнімдерді өндірудің рецептурасы және аппараттық-технологиялық сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- Кондитерлік ұн өнімдерінің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- Кондитерлік ұн өнімдерінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- Кондитерлік ұн өнімдерін өндірудің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- өнімдерді әрлеу және безендіруді орындау;
- жарамсыз өнімдерді іріктеу;
- жарамсыздық себептерін анықтау және жою;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау
БҚ 1-3, 5-8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, мөлшерлегіш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
Кондитер өнеркәсібінде суықтың рөлі;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
насостар;
пневматикалық транспорт;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 1,2,5,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 8

Квалификации 121913 2 – Пекарь-мастер, 121914 2 – Пекарь, 121915 2 – Тестовод, 121916 2 – Дрожжевод, 121917 2 – Формовщик теста, 121918 2 – Машинист тесторазделочных машин, 121919 2 – Оператор установки бестарного хранения сырья
СД. 04
Спецтехнология
технологический процесс производства хлеба и хлебобулочных изделий;
приготовление теста: замес и образование теста;
способы разрыхления, брожения теста;
характеристика жидких дрожжей и заквасок;
питательная среда (заварка) для приготовления дрожжей; производственный цикл приготовления жидких дрожжей по рациональной схеме;
сравнительная оценка жидких и прессованных дрожжей;
приготовление жидких заквасок по различным технологическим схемам;
технологический процесс приготовления пшеничного и ржаного теста;
операции по разделке теста, технологическое значение каждой операции;
деление теста;
округление тестовых заготовок;
предварительная расстойка тестовых заготовок; окончательное формование тестовых заготовок; окончательная расстойка теста и ее значение;
дефекты хлеба, вызванные неправильной разделкой теста;
выпечка;
процессы, происходящие в тесте-хлебе при его выпечке;
хранение и черствение хлеба;
характеристика различных стадий выпечки изделий;
режим выпечки в зависимости от вида изделий, состояния теста и других факторов;
способы регулирования режима выпечки в современных хлебопекарных печах;
определение готовности хлеба при выпечке;
покрытие хлебных форм полимерными антиадгезионными материалами;
меры для сохранности хлебных форм и их внутренних покрытий;
технологические затраты и потери;
факторы, влияющие на выход хлеба, расчет выхода хлеба;
качество хлеба;
повышение пищевой ценности хлеба;
технологические мероприятия, повышающие качество хлеба;
улучшители качества хлеба; дефекты и болезни хлеба;
полуфабрикаты для хлебобулочных изделий;
основные процессы изготовления лепешек;
мелкоштучные булочные изделия пониженной калорийности;
классификация и ассортимент макаронных изделий;
пищевая ценность макаронных изделий;
образование макаронного теста, его структура и отличие от хлебного теста;
типы замеса макаронного теста по температуре воды и влажности теста;
формование макаронных изделий;
режимы хранения хлебобулочных изделий
Знания:
- рецептур и аппаратурно-технологических схем производства хлеба и хлебобулочных изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения готовности хлеба и хлебобулочных изделий;
- дефектов хлеба, вызванных нарушением технологического режима;
- норм выхода готовой продукции;
- мер по снижению упека хлебных изделий;
- правил отбраковки, укладки, упаковки и хранения хлеба и хлебобулочных изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения хлеба и хлебобулочных изделий
Умения:
- вести технологический процесс производства хлеба и хлебобулочных изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства хлеба и хлебобулочных изделий;
- выбирать режимы выпечки, методы расчета количества потребляемого сырья и выхода готовой продукции;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- составлять рецептуры для производства хлебобулочных, бараночных и сухарных изделий;
- контролировать вес хлебобулочных изделий;
- осуществлять отбор бракованных изделий;
- выявлять и устранять причины брака;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции
БК 1-3, 5-8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
- схемы коммуникаций движения различных видов сырья
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 8

Біліктіліктер 121913 2 – Наубайшы-шебер*, 121914 2 – Наубайшы, 121915 2 – Қамыр дайындаушы*,121916 2 – Ашытқы дайындаушы, 121917 2 – Қамырды қалыптаушы, 121918 2 – Қамыр бөлу машинасының машинисі, 121919 2 – Шикізатты ыдыссыз сақтау қондырғысының операторы
АП.04
Арнайы технология
нан және нан-тоқаш өнімдері өндірісінің технологиялық үдерісі;
қамыр дайындау: илеу және қамырға айналдыру;
қамырды ашыту, қопсыту тәсілдері;
сұйық ашытқылар мен ұйытқыларға сипаттама;
ашытқы дайындау үшін тамақтық орта (қайнатым); рационалды сызба бойынша сұйық ашытқыларды дайындаудың өндірістік циклі;
сұйық және престелген ашытқылардың салыстырмалы бағасы;
әртүрлі технологиялық сызбалар бойынша сұйық ұйытқыны дайындау;
бидай және қара бидай ұнынан дайндалатын қамырлардың технологиялық үдерісі;
қамырды бөлу операциялары, әрбір операцияның технологиялық маңызы;
қамырды бөлу;
дайын қамырды күлшелеу;
дайын қамырды алдын ала толықсыту;
дайын қамырды соңғы рет қалыптау;
қамырды соңғы рет толықсыту және оның маңызы;
қамырды дұрыс кеспегеннен пайда болатын дефект;
нан пісіру;
нан қамырын пісіруде жүретін процестер;
қатқан нан және оны сақтау;
өнімді пісірудің әртүрлі кезеңдеріне сипаттама;
өнім түріне, қамыр жағдайына, басқа да факторларға байланысты пісіру режимі;
заманауи нан пісіру пештерінде пісіру режимін реттеу тәсілдері;
пісіру кезінде нан дайындығын анықтау;
полимерлі антиадгезионды материалдармен нан формаларын жабу;
нан формасын сақтау шаралары және олардың ішкі жағулары;
технологиялық шығындар мен жоғалту;
нанның шығуна әсер ететін факторлар, нан шығынын есептеу;
нан сапасы;
нанның тағамдық құндылығын арттыру;
нан сапасын арттыратын технологиялық шаралар;
нан сапасын жақсартқыштар; наның дефектісі және ауруы;
нан-тоқаш өнімдеріне арналған шалаөнімдер;
жұқа нан дайындаудың негізгі үдерісі;
төменгі калориялы аз данадағы тоқаш өнімдері;
макарон өнімдерінің жіктелуі және ассортименті;
макарон өнімдерінің тағамдық құндылығы;
макарон қамырын дайындау, оның құрылысы және нан қамырынан айырмашылығы;
су температурсы және қамырдың ылғалдылығы бойынша макарон қамырын илеу типтері;
макарон өнімдерін қалыптау;
нан-тоқаш өнімдерін сақтау режимдері
Білімдер:
- нан және нан-тоқаш өнімдері өндірісінің рецептурасы және аппараттық-технологиялы сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- технологиялық режимдердің бұзылуынан пайда болған нан ақаулары;
- нан өнімдерінің қабаруын азайтуға арналған шаралар;
- нан және нан-тоқаш өнімдерінің жарамсыздығын анықтау ережелері, оларды салу, буып-түю және сақтау;
- нан және нан-тоқаш өнімдерінің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатн талаптар
Іскерліктер:
- нан және нан-тоқаш өнімдерінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- нан және нан-тоқаш өнімдерін өндірудің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- пісіру режимдерін таңдау, қажетті шикізаттың және дайын өнімнің шығуының санын есептеу әдістері;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- нан-тоқаш, қалаш, кепкен нан өнімдерін өндіруге арналған рецептерді дайындау;
- нан-тоқаш өнімдерінің салмағын бақылау;
- жарамсыз өнімдерді іріктеу;
- жарамсыздық себептерін анықтау және жою;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау
БҚ 1-3, 5-8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, мөлшерлегіш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
насостар;
пневматикалық транспорт;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы; желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- шикізаттың әртүрлі түрлерінің қозғалыс коммуникациясының сызбасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережесін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 8

Квалификации 121920 2 – Прессовщик полуфабриката макаронных изделий, 121921 2 – Сушильщик длиннотрубчатых макарон, 121922 2 – Оператор поточно-автоматической линии
СД. 04
Спецтехнология
подготовка сырья к производству; характеристика различных стадий приготовления полуфабрикатов макаронных изделий;
режим выработки полуфабрикатов макаронных изделий в зависимости от прессующей головки и матрицы;
расчет норм расхода муки и добавок, типы замесов, их зависимость от температуры воды и способов формования;
влияние температуры на полуфабрикат при выходе из матрицы;
качество отформованных сырых изделий;
разделка макаронных изделий;
процесс подготовки отформованного полуфабриката к сушке;
операции разделки;
параметры полуфабриката, поступающего на разделку: влажность, форма, цвет, длина, диаметр изделий, толщина стенок макарон;
переработка нестандартного сырья;
метод обдувки сырых отформованных изделий;
режимы сушки;
зоны сушки;
температура и длительность процесса сушки;
вентиляция зон сушки;
роль обдувки изделий в процессе сушки;
подогрев сушильного воздуха;
технология изготовления макаронных изделий на поточно-автоматической линии;
регулировка дозаторов муки и воды;
движение сушильного воздуха в предварительной сушилке, движение бастунов в предварительной сушилке, окончательная сушилка;
принцип обдувки изделий
Знания:
- аппаратурно-технологических схем производства макаронных изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- технологии приготовления макаронного теста;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения качества макаронных изделий;
- норм выхода макаронных изделий, потерь и расхода сырья;
- методов предотвращения потемнения макаронных изделий;
- правил отбраковки, укладки, упаковки и хранения макаронных изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения макаронных изделий
Умения:
- вести технологический процесс производства макаронных изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства макаронных изделий;
- определять соотношения компонентов, входящих в ассортимент вырабатываемого полуфабриката изделий;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- обеспечивать установленные нормы выхода изделий;
- составлять и рассчитывать рецептуры;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции
БК 1-3, 5-8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
- схемы коммуникаций движения различных видов сырья
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Практика в учебно-производственных мастерских
инструктаж по охране труда и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми к устройству и оборудованию лаборатории;
изучение организации работы лаборатории;
оказание первой помощи при несчастных случаях и отравлениях;
общие методы проведения технохимического контроля;
методы проведения оценки качества сырья;
методы проведения анализов дополнительных материалов;
методы проведения контроля качества полуфабрикатов и готовой продукции;
ознакомление с оборудованием для проведения;
технохимического учета ознакомление с системой управления качеством продукции;
экскурсия на предприятие: знакомство с предприятием, лабораторией, оборудованием
Умения:
- готовить лабораторное оборудование к работе;
- пользоваться химическими приборами и реактивами;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях и отравлениях;
- осуществлять отбор проб;
- подготавливать пробы к анализу;
- проводить оценку качества сырья и материалов;
- проводить анализы дополнительных материалов;
- определять качество и органолептические, физические, физико-химические показатели сырья и готовой продукции;
- проводить микробиологические анализы и давать оценку полученным результатам;
- контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- работы с лабораторным оборудованием;
- работы с химическими и измерительными приборами, реагентами, реактивами;
- соблюдения правил выполняемой работы и санитарных требований;
- определения параметров приборов;
- проведения микробиологических и химических анализов;
- определения качественных показателей сырья и готовой продукции

Біліктіліктер 121920 2 – Макарон өнімдерінің шала өнімдерін нығыздаушыі*, 121921 2 – Ұзын түтікше макарон өнімдерін кептіруші*, 121922 2 – Тоғын-автоматты желі операторы*
АП.04
Арнайы технология
өндіріске шикізатты дайындау; макарон өнімдерінің шалаөнімдерін дайындаудың әртүрлі кезеңдеріне сипаттама;
престелетін бастар мен матрицаларға байланысты макарон өнімдерінің шалаөнімдерін өңдеу режимі;
ұн және қоспалардың шығын нормаларын есептеу, илеу типтері, олардың су температурасы мен қалыптау тәсілдеріне тәуелділігі;
матрицадан шығу кезінде шалаөнімдерге температураның әсері;
қалыпталған шикі өнімдердің сапасы;
макарон өнімдерін бөлу;
қалыпталған шалаөнімдерді кептіруге дайындау үдерісі;
бөлу операциялары;
бөлгішке келіп түсетін шалаөнімдердің параметрлері: ылғалдылығы, формасы, түсі, ұзындығы, өнім диаметрі, макарон қабырғаларының қалыңдығы;
стандартсыз шикізаттарды өңдеу;
қалыпталған шикі өнімдерді үрлеу әдістері;
кептіру режимдері;
кептіру зоналары;
кептіру үдерісінің температурасы мен ұзақтығы;
кептіргіштің желдету зоналары;
кептіру кезінде өнімді үрлеудің ролі;
кептіргіш ауаны қыздыру;
ағынды-автоматты желілерде макарон өнімдерін дайындау технологиясы;
ұн мен су мөлшерлегішін реттеу;
алдын ала кептіргіштегі ауаның және бастундардың қозғалысы, соңғы кептіру;
өнімді үрлеу қағидалары
Білімдер:
- макарон өнімдері өндірісінің рецептурасы және аппараттық-технологиялық сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- макарон қамырын дайындау технологиясы;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- макарон өнімдерінің сапасын анықтау әдістері;
- макарон өнімдерінің шығу нормалары, шикізат шығындары мен жоғалулар;
- макарон өнімдерінің қараюының алдын алу әдістері;
- макарон өнімдерінің жарамсыздығын анықтау ережелері, оларды салу, буып-түю және сақтау;
- макарон өнімдерінің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- макарон өнімдерінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- макарон өнімдерін өндірудің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- өндірілетін өнімнің шалаөнімдері ассортиментіне енетін компоненттердің қатынасын анықтау;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- өнімдерді шығарудың белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
- рецепттерді есептеу және құру;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау
БҚ 1-3,5-8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, суытқыш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
насостар;
пневматикалық транспорт;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- шикізаттың әртүрлі түрлерінің қозғалыс коммуникациясының сызбасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу;
- қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережесін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы практика еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
зертхана құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
зертхана жұмысын ұйымдастыруды меңгеру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
технохимиялық бақылауды жүргізудің жалпы әдістері;
шикізат сапасын бағалау әдістері;
қосымша материалдарға талдау жүргізу әдістері;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бақылау әдістері;
технологиялық есеп жүргізу үшін жабдықтармен танысу;
өнімнің сапасын басқару жүйесімен танысу;
кәсіпорынға саяхат: кәсіпорынмен, зертханамен, жабдықтармен танысу
Іскерліктер:
- жұмысқа зертханалық жабдықтарды дайындау;
- химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдалану;
- оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- сынамаларды іріктеу;
- талдауға сынамаларды дайындау;
- шикізаттар мен материалдардың сапасын бағалауды жүргізу;
- қосымша материалдарға талдаулар жүргізу;
- шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын, органолептикалық, физикалық, физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
- микробиологиялық талдаулар жүргізу және алынған нәтижеге баға беру;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бағалау
Дағдылар:
- зертханалық жабдықтармен жұмыс;
- химиялық және өлшеу аспаптарымен, реагентпен, реактивтермен жұмыс;
- орындалатын жұмыс ережелерін және санитарлық талаптарды сақтау;
- аспаптардың параметрлерін анықтау;
- микробиологиялық және химиялық талдаулар жасау;
- шикізат пен дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштерін анықтау

БК 3,8
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика по приобретению профессиональных навыков
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием; инструктаж по безопасности труда при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
технология подготовки основного и дополнительного сырья и материалов;
методы контроля и учета при производстве хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
ознакомление с работой производственного оборудования цехов предприятия;
ознакомление с работой производственной технологической лаборатории;
ознакомление с расположением оборудования и коммуникаций по ходу технологического процесса;
ознакомление с работой на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 8
ПП. 02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах по квалификациям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выполнять технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий на штатных рабочих местах;
- заполнять и вести журнал о качестве;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
Навыки:
- отбора проб;
- проведения анализов сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- контроля закладки сырья по установленным рецептурам;
- выявления изменений, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологических процессов;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов
БК 6,7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-8
ПП. 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности;
распределение по участкам;
обобщение и совершенствование навыков по специальности;
развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалиста квалификации повышенного уровня;
изучение конкретных участков производственной деятельности предприятия;
выполнение работ на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- вести процесс подготовки сырья;
- вести технологические процессы на всех фазах хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- составлять производственные рецептуры;
- соблюдать технологические режимы производства;
- предупреждать, выявлять и устранять причины брака;
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- ведения технологических процессов производства хлебобулочных, макаронных и кондитерских изделий;
- ведения технологических процессов производства полуфабрикатов;
- организации работы на участке;
- оценки качества полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям;
- контроля технологических режимов производства;
- определения выхода готовой продукции;
- соблюдения требований к качеству готовой продукции;
- укладки и упаковки готовой продукции;
- наладки и регулирования режимов работы технологического оборудования;
- устранения мелких неполадок эксплуатируемого оборудования
БК 5,6,7,8
все квалификации повышенного уровня
ПК 1-8
4.2 Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
грамматика казахского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского речевого этикета
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК "О языках";
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

БҚ 3,8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Кәсіптік дағдыларды меңгеру практикасы тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
негізгі және қосымша шикізаттарды және материалдарды дайындау технологиясы;
Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісіне бақылау жасау және есеп жүргізу әдістері;
кәсіпорын цехтарының өндірістік жабдықтарының жұмысымен танысу;
зертхананың өндірістік технологиялық жұмыстарымен танысу;
технологиялық үдерістің жүрісі бойынша жабдықтар мен коммуникацияның орналасуымен танысу;
мамандықтар бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
тәжірибе бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапасын бағалау; технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
- Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі бойынша негізгі қол және механикалық технологиялық операцияларды орындау;
- шығарылатын өнімдерге нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
- шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеу
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- технологиялық жабдықтармен жұмыс;
- жабдықтар мен инвентарларға санитарлық өңдеу жүргізу;
- өнімдердің шығуын реттейтін нормативті құжаттарды пайдалану
БҚ 7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 8
КП. 02
Кәсіптік дағдыларды алу және бекіту практикасы тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- штаттық жұмыс орындарында нан, макарон және Кондитер өнімдерінің өндірісі бойынша технологиялық операцияларды орындау;
- сапасы туралы журналды толтыру және жүргізу;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы бұзылулардың алдын алу және жою
Дағдылар:
- сынамаларды іріктеу;
- шикізат, шалаөнімдер, дайын өнімдерге талдаулар жүргізу;
- белгіленген рецепт бойынша шикізаттың салынуын қадағалау;
- шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 6,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ1-8
КП. 03
Диплом алды практикасы
тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыны жинақтау және жетілдіру;
жоғары деңгейдегі білікті маманға жүктелетін міндеттер шеңберінде жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік жұмысында нақты телімдерді оқып меңгеру;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізатты дайындау үдерісін жүргізу;
- Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің барлық фазаларында технологиялық үдерістерді жүргізу;
- өндірістік рецепттерді дайындау;
- өндірістің технологиялық режимдерін сақтау;
- жарамсыздық себептерінің алдын алу, анықтау және жою;
- есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандартты және нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану Дағдылар:
- нан, макарон және Кондитер өнімдері өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізу;
- шалаөнімдер өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізу;
- телімдегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- органолептикалық көрсеткіштері бойынша шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бағалау;
- өндірістің технологиялық режимдерін бақылау;
- дайын өнімнің шығуын анықтау;
- дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- дайын өнімдердің жарамсыздығын анықтау;
- дайын өнімдерді салу және буып-түю;
- технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін дұрыстау және реттеу;
- пайдаланатын жабдықтардың кішігірім ақауларын жою
БҚ 5,6,7,8 жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері КҚ 1-8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі
орыс тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшклігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
орыс сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аударма техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР "Тілдер туралы" Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары; іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- орыс сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- различных подходов в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуры поведения, этикета;
- первобытной культуры, зарождения первобытного искусства, верований, живописи;
- культуры Древнего Востока и античности;
- религиозных систем древности;
- влияния ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуры ренессанса и реформации;
- культуры XVII-XIXвв.;
- особенностей культуры ХХв.;
- истоков казахской культуры;
- особенностей кочевой культуры и цивилизации;
- влияния мусульманского Ренессанса на культуру тюрков;
- традиций материальной и духовной культуры казахского народа;
- современной казахской культуры
Умения:
- раскрывать типы культур;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
БК 3
СЭД. 02
Основы философии
предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
БК 3
СЭД. 04
Основы экономики
предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры общественного производства, его результатов;
- простого и расширенного воспроизводства;
- характеристики типов экономических систем;
- сущности товарного производства и условий его возникновения;
- свойств товара;
- теории и закона стоимости;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать методы и функции экономической теории;
- характеризовать право собственности и его виды
БК 3
СЭД. 05
Основы права
право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
всеобщая Декларация прав человека;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста

17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдары;
- әдептілік мәдениеті;
- алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің бастауы;
- Ежелгі Шығыс және антикалық мәдениет;
- ежелгі кезеңнің діндер жүйесі;
- ислам, христиан, будда діндерінің халықтардың мәдениетіне әсері;
- реформация мен ренесанс кезеңінің мәдениеті;
- XVIII –XIX ғғ. мәдениет;
- XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктері;
- қазақ мәдениетінің бастаулары;
- көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктері;
- мұсылмандық ренессанстың түркілер мәдениетіне әсері;
- қазақ халқының материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлері;
- қазіргі кездегі қазақ мәдениеті
Іскерліктер:
- мәдениеттің типтерін аша білу;
- өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
- халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- өркениет типтерінің әртүрлі ерекшеліктерін анықтау;
- Қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
- көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері
философия пәні, философияның тарихи типтері;
адам қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным;
диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауапкершілігі;
адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның қоғамдағы ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында;
философияның адамгершілік мәселелері
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтер;
- ғылымның және ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, түрі және әдістері
Іскерліктер:
- адамның биологиялық әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білу;
- қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеу
БҚ 3
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар;
әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға, оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік сипаты;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процестер;
халықаралық қатынастар
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік түсіну;
- әлеуметтік жіктелу, әлеуметік өзара қарым-қатынас, әлеуметтік құрылым қағидалары;
- тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері, реттелу түрлері
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) процестерді анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
экономикалық теория пәні, әдістері;
қоғамдық өндіріс негіздері;
экономикалық жүйенің негізгі типтері;
меншіктік қатынас және оның экономикадағы ролі;
тауар шаруашылығы, тауар және оның қасиеттері;
құн, құн теориясы, ақшаның пайда болуы және мәні;
нарықтық экономика және оның ерекшеліктері
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- қоғамдық өндіріс құрылысы, оның нәтижелері;
- қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
- экономикалық жүйе типтеріне сипаттама;
- тауар өндірісінің маңызы және оның пайда болу жағдайлары;
- тауар қасиеті;
- құн теориясы және заңы;
- нарық маңызы, оның қызметтері, құрылымы және түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық теория әдістері мен қызметтерін талдау;
- меншік құқығын сипаттау және оның түрлері
БҚ 3
ӘЭП.05
Құқық негіздері
құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі;
адам құқығының жалпы Декларациясы;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану

БК 2,4,5,8
ПК 3.24.7
СД. 05
Автоматизация технологических процессов
методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования пищевых производств;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов пищевых производств
Знания:
- ппаратурно-технологических схем хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- общей характеристики и задач автоматизации пищевых производств;
- автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в пищевой промышленности;
- основных сведений об измерениях и измерительных приборах;
- методов измерения технологических параметров, принципов действия и особенностей применения средств измерений;
- основных этапов технологических процессов пищевых производств;
- методов автоматического регулирования и управления производственными процессами;
Умения:
- контролировать процессы автоматического регулирования пищевых производств;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем предприятий хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
БК 8
ПК 3.24.7
СД. 06
Экономика отрасли
пищевая промышленность в условиях рынка;
пищевая продукция и ее качество; формы общественной организации производства в пищевой промышленности;
размещение пищевых предприятий;
научно-технический прогресс и инновации в отрасли основные фонды пищевой промышленности и эффективность их использования;
оборотные фонды и оборотные средства отрасли и эффективность их использования;
материальные ресурсы пищевой промышленности и эффективность их использования;
пути экономии сырья и материалов;
трудовые ресурсы отрасли и эффективность их использования;
себестоимость продукции отрасли и пути ее снижения;
прибыль и рентабельность производства;
ценообразование в отрасли пищевой промышленности
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- сущности, элементов и инфраструктуры современного рынка;
- методов государственного регулирования в условиях рынка;
- направлений товарной политики;
- системы управления качеством пищевой продукции;
- факторов, влияющих на конкурентоспособность продукции;
- экономической сущности форм общественной организации производства;
- сущности рационального размещения производства;
- методов и принципов ценообразования;
- основных направлений научно-технического прогресса в отрасли;
- экономической сущности основных фондов и значения повышения эффективности их использования;
- экономической сущности оборотных фондов и оборотных средств и значения повышения эффективности их использования;
- понятия и классификации сырьевых и материальных ресурсов;
- методов экономии сырья и материалов;
- основных направлений повышения эффективности использования трудовых ресурсов в пищевой промышленности;
- сущности себестоимости продукции и значения ее снижения;
- классификации затрат на себестоимость продукции;
- порядка формирования прибыли;
- путей повышения рентабельности производства
Умения:
- определять конкурентоспособность пищевой продукции;
- экономически обосновывать размещение отраслевых предприятий;
- давать краткую характеристику сырьевой базе пищевой промышленности;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
- рассчитывать различные виды цен
БК 3,4,7
ПК 3.24.9
ПП
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
общее знакомство с предприятием: организационная структура управления предприятием, работа с кадровым персоналом, производственная и финансово-хозяйственная деятельность предприятия;
ознакомление с технологическими участками хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять производственную характеристику предприятия;
- описывать организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета
БК 3,8
ПК 3.24.9
ПП. 02
Практика в учебно-производственных мастерских
инструктаж по охране труда и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми к устройству и оборудованию лаборатории;
изучение организации работы лаборатории;
оказание первой помощи при несчастных случаях и отравлениях;
общие методы проведения технохимического контроля;
методы проведения оценки качества сырья;
методы проведения анализов дополнительных материалов;
методы проведения контроля качества полуфабрикатов и готовой продукции;
ознакомление с оборудованием для проведения;
технохимического учета ознакомление с системой управления качеством продукции
Умения:
- готовить лабораторное оборудование к работе;
- пользоваться химическими приборами и реактивами;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях и отравлениях;
- осуществлять отбор проб;
- подготавливать пробы к анализу;
- проводить оценку качества сырья и материалов;
- проводить анализы дополнительных материалов;
- определять качество и органолептические, физические, физико-химические показатели сырья и готовой продукции;
- проводить микробиологические анализы и давать оценку полученным результатам;
- контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- работы с лабораторным оборудованием;
- работы с химическими и измерительными приборами, реагентами, реактивами;
- соблюдения правил выполняемой работы и санитарных требований;
- определения параметров приборов;
- проведения микробиологических и химических анализов;
- определения качественных показателей сырья и готовой продукции
БК 3,8
ПК 3.24.9
ПП. 03
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой вспомогательных цехов;
работа на производственно-технологических участках;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 6,7,8
ПК 3.24.1-3.24.7,
3.24.9
ПП. 04
Практика по профилю специальности
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выполнять технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий на штатных рабочих местах;
- заполнять и вести журнал о качестве;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
Навыки:
- организации работы на участке;
- отбора проб;
- проведения анализов сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- контроля закладки сырья по установленным рецептурам;
- выявления изменений, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологических процессов;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов
БК 6,7,8
ПК 3.24.1-3.24.7, 3.24.9
ПП. 05
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
ознакомление с работой цехов и отделов предприятия;
дублирование работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- вести технологические процессы по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий на автоматизированных и комплексно-механизированных линиях;
- разрабатывать и внедрять в ассортимент новые рецептуры изделий;
- определять технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса;
- контролировать и обеспечивать ведение процессов приготовления различных полуфабрикатов и готовой продукции по всем технологическим фазам производства;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь;
- предупреждать и устранять отклонения от норм технологического режима при производстве хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
- наблюдать за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- проводить инструктаж на рабочем месте
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- организации работы на участке;
- планирования основных видов работ, выполняемых на участке;
- оформления технической и учетно-отчетной документации;
- проверки исправности коммуникаций, обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов

БҚ 2,4,5,8
КҚ 3.24.7
АП. 05
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидасы және қолданылу ерекшеліктері;
автоматиканың негізгі процестерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйені реттеу әдістері;
өту процестері мен реттеу заңдары;
орындау механизмдері мен автоматты реттегіштер;
механикалық және гидравликалық процестерді автоматтандыру сызбалары;
жылу процестерін автоматтандыру сызбалары;
масса ауысу процестерін автоматтандыру сызбалары;
тамақ өндірісінің химиялық процестерін автоматтандыру сызбалары
Білімдер:
- Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің аппараттық-технологиялық сызбалары;
- тамақ өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасы;
- тамақ өнеркәсібіндегі ауаны белгілі бір нормаға жеткізу, суықпен және сумен жабдықтау процестері, бу өндірісін автоматтандыру;
- өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтер;
- технологиялық параметрлерді өлшеу әдісі, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидалары;
- тамақ өндірісі технологиялық процестерінің негізгі кезеңдері;
- өндіріс процесін басқару мен автоматты реттеу әдістемесі
Іскерліктер:
- тамақ өндірісін автоматты реттеу процесіне бақылау жүргізу;
- орындау механизмдері мен автоматты реттегішті пайдалану;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық процестердің жүргізілуін реттеу;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы автоматтандырылған жүйелерді пайдалануда кемшіліктер мен бұзылуларды болдырмау;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алу
БҚ 8
КҚ 3.24.7
АП. 06
Өндіріс экономикасы қазіргі заманғы нарық және оның құрылымы туралы түсінік;
өндірістегі ғылыми-техникалық прогресс және өндірісті интенсификацияландыру;
негізгі және айналымдағы қаражаттар;
еңбек ресурстары, еңбек өнімділігі, еңбекақы;
өнімдердің өзіндік құны және бағасы;
табыс және рентабельділік;
өндіріс көрсеткіштерін жақсарту амалдары
Білімдер:
- салада қолданылатын негізгі экономикалық категориялар;
- негізгі және айналым қорлары;
- негізгі қорлардың пайдалану көрсеткіштері және оларды тізімнен шығару;
- айналымдағы қаражат көрсеткіштері;
- еңбекті ұйымдастырудың түрлері мен формалары, еңбекақы төлеу формалары;
- тариф жүйесінің мәні;
Іскерліктер:
- кәсіпорынды басқару;
- жұмыс уақытын жоспарлау және жұмыс орнын ұйымдастыру;
- өндірістік рецептураны, шикізат және шалаөнім шығынын есептеуді;
- көмекші материалдар мен шикізаттың шығындарына есеп жүргізу және бақылау жасау;
- шығынды азайту және үнемдеу бойынша технологиялық іс-шаралар жасау
БҚ 3,4,7 КҚ 3.24.9
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыны жинақтау және жетілдіру;
жоғары деңгейдегі білікті маманға жүктелетін міндеттер шеңберінде жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік жұмысында нақты телімдерді оқып меңгеру;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- автоматтандырылған және кешенді механикаландырылған желілерде Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі бойынша технологиялық үдерісті жүргізу;
- өнімдердің жаңа рецепттерін дайындау және ассортиментіне енгізу;
- технологиялық үдерістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық шығындар мен жоғалуларды анықтау;
- өндірістің барлық технологиялық фазаларында әртүрлі шалаөнімдер мен дайын өнімдерді дайындау үдерісін жүргізуді қамтамасыз ету және бақылау;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- шығындарды азайту және үндеу үшін технологиялық шараларды дайындау;
- нан, макарон және Кондитер өнімдерін өндіру кезінде технологиялық режим нормаларынан ауытқудың алдын алу және жою;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдаулар мен органолептикалық әдістері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
- жұмыс орнында нұсқау жүргізу;
- есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
- телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
- телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
- техникалық және есептеу- есеп беру құжаттарын ресімдеу;
- коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру
БҚ 3,8
КҚ 3.24.9
ӨО. 02
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы практика еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
зертхана құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
зертхана жұмысын ұйымдастыруды меңгеру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
технохимиялық бақылауды жүргізудің жалпы әдістері;
шикізат сапасын бағалау әдістері;
қосымша материалдарға талдау жүргізу әдістері;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бақылау әдістері;
технологиялық есеп жүргізу үшін жабдықтармен танысу;
өнімнің сапасын басқару жүйесімен танысу;
кәсіпорынға саяхат: кәсіпорынмен, зертханамен, жабдықтармен танысу
Іскерліктер:
- жұмысқа зертханалық жабдықтарды дайындау;
- химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдалану;
- оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- сынамаларды іріктеу;
- талдауға сынамаларды дайындау;
- шикізаттар мен материалдардың сапасын бағалауды жүргізу;
- қосымша материалдарға талдаулар жүргізу;
- шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын, органолептикалық, физикалық, физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
- проводить микробиологиялық талдаулар жүргізу және алынған нәтижеге баға беру;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бағалау
Дағдылар:
- зертханалық жабдықтармен жұмыс;
- химиялық және өлшеу аспаптарымен, реагентпен, реактивтермен жұмыс;
- орындалатын жұмыс ережелерін және санитарлық талаптарды сақтау;
- аспаптардың параметрлерін анықтау;
- микробиологиялық және химиялық талдаулар жасау;
- шикізат пен дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштерін анықтау
БҚ 3,8
КҚ 3.24.9
ӨО. 03
Кәсіби дағдыларды алу және бекіту практикасы тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын бағалау;
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
- нан, макарон және Кондитер өнімдері өндірісі бойынша негізгі қол және механикаландырылған технологиялық операцияларды орындау;
- шығарылатын өнімдерге нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
- шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеу
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- технологиялық жабдықтармен жұмыс жасау;
- жабдықтар мен инвентарв ларға санитарлық өңдеу жүргізу;
- өнімнің шығарылуын реттейтін нормативті құжаттарды пайдалану
БҚ 6,7,8
КҚ 3.24.1-3.24.7, 3.24.9
ӨО.04
Мамандық қыры бойынша практика тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- штаттық жұмыс орындарында нан, макарон және Кондитер өнімдерінің өндірісі бойынша технологиялық операцияларды орындау;
- сапасы туралы журналды толтыру және жүргізу;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы бұзылулардың алдын алу және жою
Дағдылар:
- сынамаларды іріктеу;
- шикізат, шалаөнімдер, дайын өнімдерге талдаулар жүргізу;
- белгіленген рецепт бойынша шикізаттың салынуын қадағалау;
- шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 6,7,8
КҚ 3.24.1-3.24.7, 3.24.9
ӨО.05
Диплом алды практикасы тәжірибенің мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыны жинақтау және жетілдіру;
жоғары деңгейдегі білікті маманға жүктелетін міндеттер шеңберінде жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік жұмысында нақты телімдерді оқып меңгеру;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- автоматтандырылған және кешенді механикаландырылған желілерде Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі бойынша технологиялық үдерісті жүргізу;
- өнімдердің жаңа рецепттерін дайындау және ассортиментіне енгізу;
- технологиялық үдерістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық шығындар мен жоғалуларды анықтау;
- өндірістің барлық технологиялық фазаларында әртүрлі шалаөнімдер мен дайын өнімдерді дайындау үдерісін жүргізуді қамтамасыз ету және бақылау;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- шығындарды азайту және үндеу үшін технологиялық шараларды дайындау;
- нан, макарон және Кондитер өнімдерін өндіру кезінде технологиялық режим нормаларынан ауытқудың алдын алу және жою;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдаулар мен органолептикалық әдістері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
- жұмыс орнында нұсқау жүргізу;
- есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
- телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
- телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
- техникалық және есептеу- есеп беру құжаттарын ресімдеу;
- коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру

БК 5-8
ПК3.24. 1- 3.24.9
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1. 121901 2 – Карамельщик
ПК 2.1.1. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.1.2. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.1.3. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.1.4. Изготавливает халву;
ПК 2.1.5. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.1.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.1.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.1.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.2. 121902 2 – Конфетчик
ПК 2.2.1. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.2.2. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.2.3. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.2.4. Изготавливает халву;
ПК 2.2.5. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.2.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.2.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.2.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.3. 121903 2 – Шоколадчик
ПК 2.3.1. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.3.2. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.3.3. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.3.4. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.3.5. Изготавливает халву;
ПК 2.3.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.3.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.3.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.4. 121904 2 – Бисквитчик
ПК 2.4.1. Изготавливает печенье, пряники и сдобные изделия;
ПК 2.4.2. Изготавливает вафли с начинками;
ПК 2.4.3. Приготавливает начинки для вафель;
ПК 2.4.4. Составляет рецептурные смеси в соответствии с установленными рецептурами;
ПК 2.4.5. Изготавливает торты, пирожные и другие штучные кондитерские и хлебобулочные изделия;
ПК 2.4.6. Приготавливает различные виды теста, кремов, начинок;
ПК 2.4.7. Глазирует и декорирует различные кондитерские изделия;
ПК 2.4.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.5. 121905 2 – Мармеладчик-пастильщик
ПК 2.5.1. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.5.2. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.5.3. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.5.4. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.5.5. Изготавливает халву;
ПК 2.5.6. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.5.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.5.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.6. 121906 2 – Вафельщик
ПК 2.6.1. Изготавливает вафли с начинками;
ПК 2.6.2. Приготавливает начинки для вафель;
ПК 2.6.3. Изготавливает печенье, пряники и сдобные изделия;
ПК 2.6.4. Составляет рецептурные смеси в соответствии с установленными рецептурами;
ПК 2.6.5. Изготавливает торты, пирожные и другие штучные кондитерские и хлебобулочные изделия;

БҚ 5-8
КҚ 3.24.1-3.24.9
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өзінің жеке қызметін ұйымдастырады, кәсіби міндеттерін орындайды, тәсілдері мен типтік әдістерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Қалыпсыз жағдайларда шешім қабылдайды және қауіп-қатерді бағалайды, мәселелерді шешеді;
Кәсіптік және тұлғалық дамиды, кәсіби міндеттерді алға қою мен шешу үшін қажетті ақпараттарды іздеейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіби қызметінде технологиялардың жаңару жағдайына бейімделеді;
Ұжымда және командада жұмыс істей біледі, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым-қатынас жасайды;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтайды;
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1. Жоғары деңгей
2.1. 121901 2 – Карамель даярлаушы
2.1.1. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.1.2. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.1.3. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.1.4. Халуа дайындау;
2.1.5. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.1.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.1.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.1.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.2. 121902 2 – Кәмпит даярлаушы
2.2.1. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.2.2. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.2.3. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.2.4. Халуа дайындау;
2.2.5. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.2.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.2.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.2.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.3.
121903 2 – Шоколад даярлаушы
2.3.1. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.3.2. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.3.3. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.3.4. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.3.5. Халуа дайындау;
2.3.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.3.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.3.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.4.
121904 2 – Бисквит даярлаушы
2.4.1. Печенье, пряниктер мен майқоспа тоқаш өнімдерін дайындау;
2.4.2. Салмасы бар вафлиді дайындау;
2.4.3. Вафли үшін салмалар дайындау;
2.4.4. Белгіленген рецептураға сәйкес рецептуралық қоспаларды құру;
2.4.5. Торттар, пирожное және басқа да дара Кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін дайындау;
2.4.6. Қамыр, крем, салмалардың әр түрін дайындау;
2.4.7. Әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу және көркемдеу;
2.4.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.5.
121905 2 – Мармелад-пастильді даярлаушы
2.5.1. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.5.2. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.5.3. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.5.4. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.5.5. Халуа дайындау;
2.5.6. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.5.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.5.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.6.
121906 2 – Вафельді даярлаушы
2.6.1. Салмасы бар вафлиді дайындау;
2.6.2. Вафли үшін салмалар дайындау;
2.6.3. Печенье, пряниктер мен майқоспа тоқаш өнімдерін дайындау;
2.6.4. Белгіленген рецептураға сәйкес рецептуралық қоспаларды құру;
2.6.5. Торттар, пирожное және басқа да дара Кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін дайындау;

ПК 2.6.6. Приготавливает различные виды теста, кремов, начинок;
ПК 2.6.7. Глазирует и декорирует различные кондитерские изделия;
ПК 2.6.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.7. 121907 2 – Рецептурщик
ПК 2.7.1. Составляет рецептурные смеси в соответствии с установленными рецептурами;
ПК 2.7.2. Изготавливает печенье, пряники и сдобные изделия;
ПК 2.7.3. Изготавливает вафли с начинками;
ПК 2.7.4. Приготавливает начинки для вафель;
ПК 2.7.5. Изготавливает торты, пирожные и другие штучные кондитерские и хлебобулочные изделия;
ПК 2.7.6. Приготавливает различные виды теста, кремов, начинок;
ПК 2.7.7. Глазирует и декорирует различные кондитерские изделия;
ПК 2.7.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.8. 121908 2 – Глазировщик
ПК 2.8.1. Глазирует и декорирует различные кондитерские изделия;
ПК 2.8.2. Изготавливает печенье, пряники и сдобные изделия;
ПК 2.8.3. Изготавливает вафли с начинками;
ПК 2.8.4. Приготавливает начинки для вафель;
ПК 2.8.5. Составляет рецептурные смеси в соответствии с установленными рецептурами;
ПК 2.8.6. Изготавливает торты, пирожные и другие штучные кондитерские и хлебобулочные изделия;
ПК 2.8.7. Приготавливает различные виды теста, кремов, начинок;
ПК 2.8.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.9. 121909 2 – Кондитер
ПК 2.9.1. Изготавливает торты, пирожные и другие штучные кондитерские и хлебобулочные изделия;
ПК 2.9.2. Приготавливает различные виды теста, кремов, начинок;
ПК 2.9.3. Составляет рецептурные смеси в соответствии с установленными рецептурами;
ПК 2.9.4. Глазирует и декорирует различные кондитерские изделия;
ПК 2.9.5. Изготавливает печенье, пряники и сдобные изделия;
ПК 2.9.6. Изготавливает вафли с начинками;
ПК 2.9.7. Приготавливает начинки для вафель;
ПК 2.9.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.10. 121910 2 – Халвомес
ПК 2.10.1. Изготавливает халву;
ПК 2.10.2. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.10.3. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.10.4. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.10.5. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.10.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.10.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.10.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.11. 121911 2 – Дражировщик
ПК 2.11.1. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.11.2. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.11.3. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.11.4. Изготавливает халву;
ПК 2.11.5. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.11.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.11.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.11.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.12. 121912 2 – Машинист расфасовочно-упаковочных машин
ПК 2.12.1. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.12.2. Загружает бункер дозирующего устройства продуктом;
ПК 2.12.3. Заправляет машины оберточно-упаковочным материалом;
ПК 2.12.4. Осуществляет процесс упаковки по заданному объему, массе и количеству кондитерских изделий;
ПК 2.12.5. Соблюдает требования к качеству и внешнему оформлению продукции;
ПК 2.12.6. Определяет качество завернутых, расфасованных и упакованных изделий;
ПК 2.12.7. Устраняет неисправности в работе заверточно-фасовочного оборудования;
ПК 2.12.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования завертки, расфасовки и упаковки кондитерских изделий
2.13. 121913 2 – Пекарь-мастер
ПК 2.13.1. Осуществляет термическую обработку теста;
ПК 2.13.2. Разделывает тесто;
ПК 2.13.3. Приготовляет тесто различными способами согласно производственным рецептурам;
ПК 2.13.4. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.13.5. Обеспечивает и поддерживает условия для размножения и выращивания дрожжей;
ПК 2.13.6. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.13.7. Укладывает и упаковывает готовую продукцию;
ПК 2.13.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.14. 121914 2 – Пекарь
ПК 2.14.1. Выпекает хлеб, хлебобулочные, сухарные, бараночные и мучнистые кондитерские изделия;
ПК 2.14.2. Осуществляет термическую обработку теста и отделку поверхности хлебобулочных изделий;
ПК 2.14.3. Разделывает тесто;
ПК 2.14.4. Приготовляет тесто различными способами согласно производственным рецептурам;
ПК 2.14.5. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.14.6. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.14.7. Укладывает и упаковывает готовую продукцию;
ПК 2.14.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.15. 121915 2 – Тестовод
ПК 2.15.1. Приготовляет тесто различными способами согласно производственным рецептурам;
ПК 2.15.2. Подготавливает и дозирует сырье;
ПК 2.15.3. Обеспечивать необходимую температуру, кислотность и консистенцию теста
ПК 2.15.4. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.15.5. Предпринимает меры по предупреждению брака и потерь сырья и полуфабрикатов;
ПК 2.15.6. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.15.7. Разделывает тесто;
ПК 2.15.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.16. 121916 2 – Дрожжевод
ПК 2.16.1. Обеспечивает и поддерживает условия для размножения и выращивания дрожжей;
ПК 2.16.2. Готовит дрожжевую продукцию различных видов;
ПК 2.16.3. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.16.4. Составляет производственные рецептуры и технологические схемы приготовления теста для основных сортов хлебобулочных и сдобных изделий;
ПК 2.16.5. Определяет подъемную силу дрожжей и закваски, влажности теста;
ПК 2.16.6. Оценивает качество опары, закваски, жидких дрожжей и теста;
ПК 2.16.7. Дозирует и отпускает готовую продукцию на производство;
ПК 2.16.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.17. 121917 2 – Формовщик теста
ПК 2.17.1. Формует штучные, мелкоштучные, булочные, бараночные и сухарные изделия;
ПК 2.17.2. Определяет готовность теста к разделке;
ПК 2.17.3. Делит тесто на куски и взвешивает их;
ПК 2.17.4. Разделывает мучные кондитерские изделия из различных видов теста;
ПК 2.17.5. Разделывает полуфабрикаты из мороженого теста;
ПК 2.17.6. Смазывает и отделывает тестовые заготовки;
ПК 2.17.7. Укладывает сформованные полуфабрикаты на листы, доски, в формы;
ПК 2.17.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства

2.6.6 Қамыр, крем, салмалардың әр түрін дайындау;
2.6.7. Әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу және көркемдеу;
2.6.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.7.
121907 2 – Рецепт жазушы
2.7.1. Белгіленген рецептураға сәйкес рецептуралық қоспаларды құру;
2.7.2. Печенье, пряниктер мен майқоспа тоқаш өнімдерін дайындау;
2.7.3. Салмасы бар вафлиді дайындау;
2.7.4. Вафли үшін салмалар дайындау;
2.7.5. Торттар, пирожное және басқа да дара Кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін дайындау;
2.7.6. Қамыр, крем, салмалардың әр түрін дайындау;
2.7.7. Әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу және көркемдеу;
2.7.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.8.
121908 2 – Глазурь даярлаушы
2.8.1. Әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу және көркемдеу;
2.8.2. Печенье, пряниктер мен майқоспа тоқаш өнімдерін дайындау;
2.8.3. Салмасы бар вафлиді дайындау;
2.8.4. Вафли үшін салмалар дайындау;
2.8.5. Белгіленген рецептураға сәйкес рецептуралық қоспаларды құру;
2.8.6 Торттар, пирожное және басқа да дара Кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін дайындау;
2.8.7. Қамыр, крем, салмалардың әр түрін дайындау;
2.8.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.9.
121909 2 – Кондитер
2.9.1. Торттар, пирожное және басқа да дара Кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін дайындау;
2.9.2. Қамыр, крем, салмалардың әр түрін дайындау;
2.9.3. Белгіленген рецептураға сәйкес рецептуралық қоспаларды құру;
2.9.4. Әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу және көркемдеу;
2.9.5. Печенье, пряниктер мен майқоспа тоқаш өнімдерін дайындау;
2.9.6. Салмасы бар вафлиді дайындау;
2.9.7. Вафли үшін салмалар дайындау;
2.9.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.10.
121910 2 – Халва илеуші
2.10.1. Халуа дайындау;
2.10.2. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.10.3. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.10.4. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.10.5. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.10.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.10.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.10.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.11.
121911 2 – Бұршақ кәмпит дайындаушы
2.11.1. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.11.2. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.11.3. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.11.4. Халуа дайындау;
2.11.5. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.11.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.11.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.11.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.12.
121912 2 – Бөлуші- ораушы машиналар машинисі
2.12.1. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.12.2. Мөлшерлегіш құрылғы шанағына азық-түлік тиеу;
2.12.3. Машиналарды орау-буып-түю материалдарымен толтыру;
2.12.4. Кондитерлік өнімдердің берілген көлемі, массасы және саны бойынша буып-түю үдерісін іске асыру;
2.12.5. Өнімнің сапасы мен сыртқы түрін ресімдеу талаптарын сақтау;
2.12.6. Оралған, өлшеп оралған, буып-түйілген өнімдердің сапасын анықтау;
2.12.7. Орау-өлшеп орау жабдықтарының жұмысындағы ақауларды жою;
2.12.8. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау және буып-түю технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.13.
121913 2 – Наубайшы-шебер*
2.13.1. Қамырдың термиялық өңдеуін іске асыру;
2.13.2. Қамырды бөлу;
2.13.3. Өндірістік рецептке сәйкес әртүрлі тәсілдермен қамыр дайындау;
2.13.4. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.13.5. Ашытқыны көбейту және өсіру үшін шарттарды орындау және қамтамасыз ету;
2.13.6. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.13.7. Дайын өнімді салу және буып-түю;
2.13.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.14.
121914 2 – Наубайшы
2.14.1. Нан, нан-тоқаш, кепкен нан, қалашты және ұнтақталғаш Кондитер өнімдерін пісіру;
2.14.2. Қамырдың термиялық өңдеуін іске асыру және нан-тоқаш өнімдерінің сыртқы қабатын көркемдеу;
2.14.3. Қамырды бөлу;
2.14.4. Өндірістік рецептке сәйкес әртүрлі тәсілдермен қамыр дайындау;
2.14.5. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.14.6. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.14.7. Дайын өнімді салу және буып-түю;
2.14.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.15.
121915 2 – Қамыр дайындаушы*
2.15.1. Өндірістік рецептке сәйкес әртүрлі тәсілдермен қамыр дайындау;
2.15.2. Шикізатты дайындау және мөлшерлеу;
2.15.3. Қамырға қажетті температураны, қышқылдылықты, консистенциясын қамтамасыз ету;
2.15.4. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.15.5. Жарамсыздықтың алдын алу, шикізат пен шалаөнімдерді жоғалту бойынша шаралар қолдану;
2.15.6. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.15.7. Қамырды бөлу;
2.15.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.16.
121916 2 – Ашытқы дайындаушы
2.16.1. Ашытқыны көбейту және өсіру үшін шарттарды қамтамасыз ету және қолдау;
2.16.2. Ашытқы өнімдерінің әр түрін дайындау;
2.16.3. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.16.4. Нан-тоқаш және майқоспа тоқаш өнімдерінің негізгі сұрыптары үшін қамыр дайындаудың өндірістік рецептурасы мен технологиялық сызбасын құру;
2.16.5. Қамыр ашытқысының көтеру күшін, ұйытқысын және ылғалдылығын анықтау;
2.16.6. Ашытпаның, ұйытқының, сұйық ашытқы мен қамырдың сапасын бағалау;
2.16.7. Өндіріске дайын өнімді мөлшерлеу және жіберу;
2.16.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.17.
121917 2 – Қамырды қалыптаушы
2.17.1. Бір данада, аз данада, тоқаш, қалаш, қантты өнімдерді қалыптау;
2.17.2. Қамырдың бөлуге дайындығын анықтау;
2.17.3. Қамырды бөліктерге бөліп, оларды өлшеу;
2.17.4. Қамырдың әр түрінен ұн Кондитер өнімдерін бөлу;
2.17.5. Тоңазытылған қамырдан шалаөнімдерді бөлу;
2.17.6. Қамыр дайындамасын майлау және бөлу;
2.17.7. Қалыпталған шалаөнімдерді қаңылтыр табаларға, тақтайларға және қалыптарға салу;
2.17.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету

2.18.
121918 2 – Машинист тесторазделочных машин
ПК 2.18.1. Обслуживает оборудование для деления теста и формования тестовых заготовок;
ПК 2.18.2. Обслуживает шкаф окончательной расстойки и регулирует режим расстойки полуфабрикатов;
ПК 2.18.3. Проверяет качество и вес кусков теста;
ПК 2.18.4. Регулирует поступление теста в воронку тесторазделочной машины;
ПК 2.18.5. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.18.6. Укладывает сформованные полуфабрикаты на листы, доски, в формы;
ПК 2.18.7. Смазывает и чистит отдельные узлы машины;
ПК 2.18.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.19. 121919 2 – Оператор установки бестарного хранения сырья
ПК 2.19.1. Принимает, хранит, транспортирует и подготавливает к производству муку, сахар и другие виды сырья;
ПК 2.19.2. Обслуживает оборудование мучных линий для подачи на производство отдельных сортов муки;
ПК 2.19.3. Регулирует работу дозаторов для обеспечения заданных соотношений муки различных сортов и других видов сырья;
ПК 2.19.4. Соблюдает установленные рецептуры и технологические режимы;
ПК 2.19.5. Ведет учет муки, сахара и других видов сырья, отпущенных на производство по сортам;
ПК 2.19.6. Проводит отбор и анализ муки на влажность;
ПК 2.19.7. Соблюдает условия и сроки бестарного хранения сырья;
ПК 2.19.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства
2.20. 121920 2 – Прессовщик полуфабриката макаронных изделий
ПК 2.20.1. Вести технологический процесс изготовления полуфабрикатов макаронных изделий;
ПК 2.20.2. Подогревает и увлажняет сырье до установленных норм для поддержания стабильной влажности теста;
ПК 2.20.3. Проводит отбор и анализ теста на влажность;
ПК 2.20.4. Определяет соотношение компонентов, входящих в ассортимент вырабатываемого полуфабриката макаронных изделий;
ПК 2.20.5. Регулирует работу прессов по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.20.6. Обеспечивает установленные нормы выхода изделий и расхода компонентов сырья;
ПК 2.20.7. Укладывает кассеты с полуфабрикатами на вагонетки;
ПК 2.20.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования макаронного производства
2.21. 121921 2 – Сушильщик длиннотрубчатых макарон
ПК 2.21.1. Ведет процесс сушки длиннотрубчатых макарон;
ПК 2.21.2. Обеспечивает необходимые технологические параметры по зонам сушки;
ПК 2.21.3. Определяет влажность полуфабриката и момент окончания сушки;
ПК 2.21.4. Контролирует процесс сушки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.21.5. Проверяет правильность резки и раскладки макарон в кассетах и кассет в шкафах;
ПК 2.21.6. Устанавливает и перемещает товарные вагонетки и сушильные шкафы по сушильным аппаратам и размещает их по зонам сушки в зависимости от ассортимента;
ПК 2.21.7. Обеспечивает установленные нормы выхода изделий;
ПК 2.21.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования макаронного производства
2.22. 121922 2 – Оператор поточно-автоматической линии
ПК 2.22.1. Ведет технологический процесс приготовления макаронных изделий на поточно-автоматических линиях;
ПК 2.22.2. Замешивает тесто и выпрессовывает макаронные изделия;
ПК 2.22.3. Обеспечивает предварительное и окончательное высушивание и снятие готовой продукции;
ПК 2.22.4. Регулирует параметры технологического режима на каждой стадии технологического процесса поточно-автоматической линии;
ПК 2.22.5. Соблюдает установленные рецептуры и технологические режимы приготовления макаронных изделий;
ПК 2.22.6. Ведет технологический журнал;
ПК 2.22.7. Обеспечивает установленные нормы выхода изделий;
ПК 2.22.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования поточно-автоматической линии

2.18.
121918 2 – Қамыр бөлу машинасының машинисі
2.18.1. Қамырды бөлу және қамыр дайындамаларын қалыптау үшін жабдықтарды пайдалану;
2.18.2. Соңғы толыстыру шкафын пайдалану және шалаөнімдердің толыстыру режимін реттеу;
2.18.3. Қамыр тілімдерінің сапасы мен салмағын тексеру;
2.184. Қамыр бөлгіш машинаның воронкасына қамырдың түсуін реттеу;
2.18.5. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.18.6. Қалыпталған шалаөнімдерді қаңылтыр табаларға, тақтайларға және қалыптарға салу;
2.18.7. Машинаның жеке тораптарын майлау және тазалау;
2.18.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.19.
121919 2 – Шикізатты ыдыссыз сақтау қондырғысының операторы
2.19.1. Ұн, қант және шикізаттың басқа түрлерін өндіру үшін оларды қабылдау, сақтау, тасымалдау және дайындау;
2.19.2. Ұнның жеке сұрыптарын өндіру үшін жабдықтардың ұн желілерін пайдалану;
2.19.3. Ұнның әртүрлі сұрыптары мен шикізаттың басқа түрлерінің берліген қатынастарын қамтамасыз ету үшін дозаторлардың жұмысын реттеу;
2.19.4. Белгіленген рецептура мен технологиялық режимдерді сақтау;
2.19.5. Сұрыптары бойынша өндіріске жіберілген ұнға, қантқа және шикізаттың басқа түрлеріне есеп жүргізу;
2.19.6. Ұнның ылғалдылығын анықтау үшін іріктеу және талдау жүргізу;
2.19.7. Шикізаттарды ыдыссыз сақтау шарттары мен мерзімін сақтау;
2.19.8. Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.20.
121920 2 – Макарон өнімдерінің шала өнімдерін нығыздаушыі*
2.20.1. Макарон өнімдерінің шалаөнімдерін дайындаудың технологиялық үдерісін жүргізу;
2.20.2. Қамырдың тұрақты ылғалдылығын сақтау үшін белгіленген нормаға дейін шикізатты қыздыру және ылғалдау;
2.20.3. Қамырдың ылғалдылығына іріктеу және талдау жасау;
2.20.4. Макарон өнімдерінің өңделетін шалаөнімдерінің ассортиментіне енген компоненттерді анықтау;
2.20.5. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші бойынша престеу жұмысын реттеу;
2.20.6. Шикізат компоненттерінің шығыны мен өнімдерді шығарудың белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
2.20.7. Вагонеткаға шалаөнімдері бар кассеталарды салу;
2.20.8. Макарон өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану
2.21.
121921 2 – Ұзын түтікше макарон өнімдерін кептіруші*
2.21.1. Ұзын қуысты макаронды кептіру үдерісін жүргізу;
2.21.2. Кептіру аймағы бойынша қажетті технологиялық параметрлермен қамтамасыз ету;
2.21.3. Шалаөнімдердің ылғалдылығын және кептірудің соңғы сәтін анықтау;
2.21.4. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші бойынша кептіру үдерісін бақылау;
2.21.5. Шкафтағы кассеталардың және кассетадағы макарондардың жайып салуын және кесудің дұрыстығын тексеру;
2.21.6. Кептіру аппараттары бойынша тауар вагонеткаларын және кептіру шкафтарын орнату және басқаша жайғастыру, олардың ассортиментіне байланысты кептіру аймақтары бойынша орналастыру;
2.21.7. Өнімдердің шығуының белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
2.21.8. Макарон өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану
2.22.
121922 2 – Тоғын-автоматты желі операторы*
2.22.1. Ағынды автоматтандырылған желілерде макарон өнімдерін дайындаудың технологиялық үдерісін жүргізу;
2.22.2. Қамырды илеу және макарон өнімдерін престеу;
2.22.3. Дайын өнімді алдын ала және соңғы рет кептіру және түсіріп алу;
2.22.4. Ағынды автоматтандырылған желілердің технологиялық үдерісінің әрбір кезеңіндегі параметрлерді реттеу;
2.22.5. Макарон өнімдерін дайындаудың белгіленген рецептурасы мен технологиялық режимдерін сақтау;
2.22.6. Технологиялық журналды жүргізу;
2.22.7. Өнімдердің шығуының белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
2.22.8. Ағынды-автоматтандырылған желінің технологиялық жабдықтарын пайдалану

2. пециалист среднего звена
3.24. 121924 3 –
Техник-технолог
ПК 3.24.1. Организовывает и производит прием, хранение и подготовку сырья к переработке;
ПК 3.24.2. Организовывает и осуществляет технологический процесс изготовления полуфабрикатов при производстве хлеба и хлебобулочных изделий;
ПК 3.24.3. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства хлеба и хлебобулочных изделий;
ПК 3.24.4. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства сахаристых кондитерских изделий;
ПК 3.24.5. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства мучных кондитерских изделий;
ПК 3.24.6. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства различных видов макаронных изделий;
ПК 3.24.7. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
ПК 3.24.8. Организовывает работу структурного подразделения;
ПК 3.24.9. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию
Приложение 236
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 632
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1221000 - Рыбное производство
Квалификации: 122101 2 - Обработчик рыбы*
122102 2 - Обработчик морепродуктов*
122103 2 - Обработчик икры*

2. Орта буын маманы
3.24.
121924 3 – Техник-технолог
3.24.1. Өңдеу үшін шикізатты қабылдау, сақтау және дайындауды ұйымдастыру және жүргізу;
3.24.2. Нан және нан-тоқаш өнімдерін өндіру кезінде шалаөнімдерді дайындаудың технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.3. Нан және нан-тоқаш өнімдерін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.4. Қантты Кондитер өнімдерін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.5. Ұн Кондитер өнімдерін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.6. Макарон өнімдерінің әр түрін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.7. Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету;
3.24.8. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру;
3.24.9. Бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 236-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 632-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 Өндіру, құрастыру, пайдалану және
жөндеу (салалар бойынша)
Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы:1221000- Балық өндірісі
Біліктілігі: 122101 2-Балық өндеуші
122102 2- Теңіз өнімдерін өңдеуші
122103 2- Уылдырық өңдеуші

ПК 2.1.7. Определять болезни рыб и гельминтозные заболевания
2.2 122102 2 –Обработчик морепродуктов
ПК 2.2.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработки морепродуктов
ПК 2.2.2 Производить экономические расчеты в обработки морепродуктов
ПК 2.2.3. Изменять технологию производства морепродуктов
ПК 2.2.4. Определять аспекты развития организации как субъект рыночной экономики
ПК 2.2.5. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии
ПК 2.2.6. Работать с нормативными документами
ПК 2.2.7. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены
2.3 122103 2 –Обработчик икры
ПК 2.3.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработке икры
ПК 2.3.2. Определять сроки хранения икры
ПК 2.3.3. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии
ПК 2.3.4. Определять гельминтозные заболевания
ПК 2.3.5. Соблюдать техническую документацию
ПК 2.3.6. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены
2.4 122104 2 –Обработчик крабов
ПК 2.4.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработке крабов
ПК 2.4.2. Подготавливать сырье для консервирования
ПК 2.4.3. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии
ПК 2.4.5. Определять сроки хранения крабов
ПК 2.4.6. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены.
2.5 122105 2-Кулинар изделий из рыбы и морепродуктов
ПК 2.5.1.Выполнять комплекс операций по Технологической схеме кулинарных изделий.
ПК 2.5.2. Выпускать продукцию, соответствующей по качеству требованиям действующей документации.
ПК 2.5.3. Определять доброкачественность кулинарных изделий из рыбы и морепродуктов.
ПК 2.5.4.Рассчитывать по принятой методологии Основные экономические показатели.
ПК 2.5.5.Устранить дефекты продукции с использованием знаний микробиологии.
ПК 2.5.6. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены.
2.6 122106 2-
Оператор линии в производстве
пищевой продукции
ПК 2.6.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме пищевой продукции.
ПК 2.6.2. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии.
ПК 2.6.3. Применять сырье и вспомогательные материалы в рыбном производстве.
ПК 2.6.4.Выполнять работы на оборудовании для рыбного производства.
ПК 2.6.5. Применять основные правила и и документы сертификации. ПК 2.5.6.
Использовать противопожарную, экобиозащитную технику.
3.1.Специалист среднего звена
122107 3 –Техник-технолог
ПК 3.7.1.Понимать чертежи и схемы по профилю специальности

КҚ 2.1.7 НД мен жұмыс жасау.
2.2. 122102 2- Теңіз өнімдер өндеуші
КҚ 2.2.1. Теңіз өнімдерін өндеудің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.2.2 Теңіз өнімдерін өндеуге экономикалық есептеулер жүргізу;
КҚ 2.2.3. Теңіз өнімдері өндірісінің технологиясын өзгерту;
КҚ 2.2.4 Нарықтық экономика субъетісі ретіндегі ұйымдардың даму аспектілерін анықтау;
КҚ 2.2.5 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.2.6 Стандарттау бойынша нормативтік құжаттармен жұмыс істеу;
КҚ 2.2. 7 Еңбек қауіпсіздігі, санитария жіне гигиена ережелерін сақтау.
2.3 122103 2-Уылдырқ өндеуші
КҚ 2.3.1. Уылдырық өндеудің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.3.2 Уылдырықты сақтау мерзімдерін анықтау;
КҚ 2.3.3 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің аққауларын жою;
КҚ 2.3.4 Гельмитоздық ауруларды анықтау;
КҚ 2.3.5 Техникалық құжаттамаларды жүргізу;
КҚ 2.3.6 Еңбек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелеріңн сақтау.
2.4 122104 2- Краб өндеуші
КҚ 2.4.1. Теңіз шаянын өндеудің технологиялық сұлбасы бойынша опреациялар кешенін орындау;
КҚ 2.4.2. Консервілеуге арнап шикізат дайындау;
КҚ 2.4.3 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.4.4 Теңіз шаянын сақтау мерзімдерін анықтау;
КҚ 2.4.5 Техникалық құжаттамаларды жүргізу НД сақтау
КҚ 2.4.6. Еңбек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелерін сақтау.
2.5
122105 2- Теніз өнімдері мен балықтан тағамдар әзілеуші кулинар
КҚ 2.5.1. Аспаздық өнімдердің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.5.2 Қолданыстағы құжаттамалардың талаптарына сәйкес сапа бойынша өнім шығару;
КҚ 2.5.3 Балық пен теңіз өнімдерінен жасалған аспаздық тағамдардың сапасын анықтау;
КҚ 2.5.4 Қабылданған әдіснама бойынша негізгі экономикалық көрсеткіштерді есептеу;
КҚ 2.5.5 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.5.6 Еібек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелерін сақтау.
2.6
122106 2- Тағам өнімі өндірісіндегі жүйелердің операторы
КҚ 2.6.1. Тамақ өнімдерінің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.6.2 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.6.3 Балық өндірісіне шикізат пен қосалқы материалдарды пайдалану;
КҚ 2.6.4 Балық өндірісіне арналған жабдықтарда жұмыс түрлерін орындау;
КҚ 2.6.5 Сертификаттау құжаттарын және негізгі ережелерді қолдану;
КҚ 2.6.6 Құрал жабдықтармен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3 Орта буын маманы
3.7 122107 3-Техник технолог
КҚ 3.7.1 Балық өнімдерінің, дайын өнімнің сапасын тексеруге құжаттар жүйесін қолдану;

ПК 3.7.2.Правильно эксплуатировать электрооборудование и электроприводы производственных механизмов и устройств
ПК 3.7.3.Анализировать конструктивные особенности основных механизмов
ПК 3.7.4.Применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов
ПК 3.7.5.Применять основные правила и документы сертификации Республики Казахстан
ПК 3.7.6.Осуществлять контроль орудий рыболовства в соответствии с правилами рыболовства
ПК 3.7.7.Производить расчеты по оценке плавучести и устойчивости судов
ПК 3.7.8. Соблюдать в производстве санитарные правила
Приложение 242
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 638
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200 000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт
Специальность: 1222 000 - Производство консервов и пищеконцентратов
Квалификации: 122201 2 - Аппаратчик стерилизации
122202 2 - Аппаратчик варки
122203 2 - Машинист закаточных машин
122204 2 - Машинист расфасовочно-упаковочных машин
122205 2 - Машинист разливочно-наполнительных автоматов

КҚ 3.7.2 Технологиялық құрал жабдықтарды дұрыс пайдалану;
КҚ 3.7.3 Программамен сәйкестенгенн сынамасына химиялық зерттеу жүргізу;
КҚ 3.7.4 Балық өнімдер өндірісінде қолданылатын микроорганизмдерді сипаттау;
КҚ 3.7.5 Қарапайым микробиологиялық зерттеулер атқару және алынған нәтижелерге баға беру;
КҚ 3.7.6 Негізгі технологиялық және тоңазытқыш құралдарға бақылау жүргізу
КҚ 3.7.7 Сапасыз өнімнің және шикі заттың ақау шығымын тадау.
КҚ 3.7.8 Өндірістік санитарлық ережесін сақтау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 242-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 638-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1 200 000- Өндіру, монтаждау, пайдалану және
жөндеу
Мамандығы: 1222 000-Консервілер және тағам концентраттары өндірісі
Біліктілігі: 122201 2- Стерилдеу аппаратшысы
122202 2- Пісіру аппаратшысы
122203 2- Бұрап жабу машиналарының машинисі
122204 2- Бөлеуші-буып-түюші машиналар машинисі
122205 2- Құю-толтыру автоматтарының машинисі

ПК 3.7.1 -ПК3.7.7
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции.
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни;
БК 2
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде;
БК 3
Знать о культурном фундаменте разных народов;
БК 4
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
БК 5
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
БК 6
Соблюдать технологические процессы в производственной деятельности по специальности;
БК 7
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности;
БК 8
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования;
БК 9
Разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
БК 10
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
2-таблица Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Компетенции
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 122201 2- Аппаратчик стерилизации
ПК 2.1.1. Владеть различными методами химического, физического и физико-химического анализа
ПК 2.1.2 Оценивать санитарное состояние пищевых продуктов, проводить профилактические мероприятия, предупреждающие их порчу
2.2. 122202 2- Аппаратчик варки
ПК 2.2.1 Обеспечить своевременную переработку и реализацию скоропортящихся продуктов сельского хозяйства
ПК 2.2.2 Оперативно выявлять и устранять причины нарушения технологического процесса, оценивать качество плодов, овощей и готовой продукции
ПК 2.2.3 Выполнять основные анализы сырья, полуфабрикатов и готовой продукции по переработке плодов, ягод и овощей, на содержание в них основных компонентов и наличие предусмотренных стандартами качеств
ПК 2.2.4. Определять в растительном сырье и продуктах его переработки пищевую ценность
2.3. 122203 2- Машинист закаточных машин
ПК2.3.1. Осуществлять правильную эксплуатацию оборудования
ПК2.3.2. Оборудование, способы регулировки машин и аппаратов
ПК2.3.3. Правила их безопасного обслуживания
2.4. 122204 2- Машинист расфасовочно-упаковочных машин
ПК2.4.1. Принцип работы обслуживаемого оборудования
ПК2.4.2. Выделять основные направления автоматизации производственных процессов.
ПК2.4.3. Налаживать применяемое оборудование на режим обработки.
ПК2.4.4. Технические условия и государственные стандарты на расфасовку и упаковку продукции
2.5. 122205 2- Машинист разливочно-наполнительных автоматов

КҚ3.7.1 - КҚ3.7.7
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
БҚ 2
Адамдармен, қоғамға, қоршаған ортаға қарым-қатынасын реттеу және құқықтық нормаларды білу;
БҚ 3
Әртүрлі халықтардың мәдени негіздері жөніндегі білімін қалыптастыру;
БҚ 4
Кәсіби-әлеуметтік қызметтегі процестерді және әлеуметтік-маңызды мәселелерді талдау;
БҚ 5
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
БҚ 6
Кәсіпорынның өнім шығарылуында өндіріс технологиясын сақтау;
БҚ 7
Кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану;
БҚ 8
Жабдықтарды пайдалану кезінде өртке қарсы қауіпсіздігін және техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау ережелерін сақтау;
БҚ 9
Өндірістің технологиялық құжатнамасын әзірлеу және рәсімдеу;
БҚ 10
Өзін-өзі шыңдауда іскерліктерімен біліктіліктерін қолдана білу.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей
2.1 122201 2- Стирелдеу аппаратшысы*
КҚ 2.1.1. Физикалық, химиялық және физика-химиялық талдаудың әртүрлі әдістерін меңгеру;
КҚ 2.1.2. Өнімдердің санитарлық жағдайын бағалау және олардың бүлінуінен сақтандыратын профилактикалық шараларды меңгеру;
КҚ 2.1.3 Қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының, коммуникациялардың ақаусыздығын тексеру;
КҚ 2.1.4 Консерві атауларының пайда болу себептері мен оны болдырмау тәсілдерін айқындау.
2.2 132202 2- Пісіру аппаратшысы*
КҚ 2.2.1 Тез бұзылатын ауылшаруашылық өнімдерін қайта өңдеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.2.2 Әр түрлі тағам щикізаттары мен дайын өнімдерін пісіру үдерісінің технологиясын әзірлеу;
КҚ 2.2.3. Өнімді және өсімдік шикізаттарын өңдеуде азықтық бағалығын анықтау;
КҚ 2.2.4 Тағам массалары мен қоспаларын дайындау рецептурасын пропорцианалды құрастыру;
КҚ 2.2.5 Өнімнің дайын болу белгілерін анықтау.
2.3 122203 2- Бұрап жабу машиналарының машинисі*
КҚ 2.3.1 Автоматты жабу машиналарында толтырылған қалбырларды жабу;
КҚ.2.3.2 Машиналар мен жабдықтардың реттеу және техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау;
КҚ.2.3.3 Жекелеген өнім түрлерін жабу үшін қаңылтыр мен алюминий таспалардың түрлеріндегі айырмашылықтарды анықтау;
КҚ 2.3.4 Қалбырдың, қақпақтың өлшемін таңдап алу, таңбалау тәртібі мен ережесін білу.
2.4 122204 2- Бөлеуші-буып-түюші машиналар машинисі*
КҚ 2.4.1 Жұмыс жасайтын машиналардың жұмыс қызметін жетік меңгеру.
КҚ 2.4.2 Бақылап-өлшеу құралдарының жұмысын меңгеру және қолдану.
КҚ 2.4.3 Дайын өнімдер құжаттарын рәсімдеуді жүргізу.
КҚ 2.4.4 Бөлеуші-буып-түю жұмысының өнімдердің техникалық ережесі және мемлекеттік стандартқа сәйкес жүргізу.
2.5 122205 2- Құю-толтыру автоматтарының машинисі*

ПК2.5.1 Осуществлять контроль за используемым инструментом.
ПК2.5.2. Обеспечивать выполнение санитарно-технологических мероприятий на рабочем месте и в производственной зоне, норм и правил по охране труда.
ПК2.5.3.. Технологический режим разлива жидкостей и укупорки тары
ПК 2.5.4. Соблюдать правила безопасности труда.
2.6. 122206 2- Аппаратчик пароводотермического агрегата
ПК 2.6.1. Работать по инструкции програмными средствами
ПК 2.6.2. Читать простейшие электронные схемы
ПК 2.6.3. Выполнять техническое обслуживание применяемого оборудования
ПК 2.6.4.Осуществлять контроль за используемым инструментом.
3. Специалист среднего звена
122207 3-Техник -технолог
ПК.3.7.1 Оформление технологических документов соответственно нормативной базе.
ПК.3.7.2 Применение требований документов основным видам продукции.
ПК.3.7.3.Применение документов по системе качества.
ПК.3.7.4.Оценка и исследование при контроле продукции.
ПК.3.7.5.Использование знаний о тенденции при участии микроорганизмов.
ПК.3.7.6. Регулирование тенденций,контрольные измерения параметров и применение оборудований для их регулирования.
ПК.3.7.7. Применение компьютерных и телекоммуникационных оборудований.
Приложение 247
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 643
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям).
Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1224000 - Производство молочной продукции*
Квалификации: 122401 2 – Маслодел*
122402 2 – Сыродел*
122403 2 – Аппаратчик охлаждения молочных продуктов*
122404 2 – Аппаратчик пастеризации и охлаждения молока*
122405 2 – Мастер производства цельномолочной и кисломолочной продукции*

КҚ 2.5.1 Құю-толтыру машинасының технологиялық жұмыс тәсілдерін жетік меңгеру;
КҚ 2.5.2 Әртүрлі жүйелердегі бөліп құю-толтыру автоматтарын және ақаулықтарын және автоматтық желілер құрылғысын жөндеу;
КҚ 2.5.3 Автоматтық құралдардың технологиялық жүйеге сәйкес электр жабдықтар техника қауіпсіздігін сақтау ерекшіліктерді пайдалану;
КҚ 2.5.4 Қалбырлардың толтыру сапасын тексеру және құю режимдерін сақтау;
КҚ 2.5.5 Еңбек қауіпсіздік ережелерін сақтау.
2.6 122206 2- Бу-су-жылу агрегатының аппаратшысы*
КҚ 2.6.1 Бағдарламалық орталық нұсқауымен жұмыс жасау.
КҚ 2.6.2 Электронды схемаларды оқу және оны түсіну.
КҚ 2.6.3 Қолданыстағы машиналарға техникалық күтім жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.6.4 Қолданылатын құрал-жабдықтардың стандартқа сәйкестігін бақылау.
3. Орта буын маманы
3.1 1222073-Техник-технолог
КҚ.3.7.1. Технологиялық құжаттаманы нормативтік базаға сәйкес рәсімдеу.
КҚ.3.7.2 Негізгі өнім түрлеріне құжат талаптарын қолдану.
КҚ.3.7.3.Сапа жүйесіне құжаттаманы қолдану.
КҚ.3.7.4.Өнімдерді бақылау барысында зерттеулер жүргізу және баға беру.
КҚ.3.7.5.Микроорганизмдердің қатысуымен үрдістер туралы білімді пайдалану.
КҚ.3.7.6. Үрдістерді реттеу, бақылауға арналған параметрлерді өлшеу және реттеу құралдарын пайдалану.
КҚ.3.7.7. Компьтерлік және телекоммуникациялық құралдарды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 247-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 643-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1220000 – Өндіру, монтаж, эксплуатация және
жөндеу (сала бойынша). Тамақ
өнімін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1224000 Сүт өнімдерінің өндірісі
Біліктілігі: 122401 2 – Май жасаушы*
122402 2 – Ірімшік жасаушы*
122403 2 – Сүт өнімдерін салқындату аппаратшысы*
122404 2 – Сүтті пастерлеу және салқындату аппаратшысы*
122405 2 – Қаймағы алынбаған және ашымалы сүт өнімдерін
жасау шебері*

288
ПП. 05
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
72
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 251
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 647
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1224000 – "Производство молочной
продукции"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
(повышенный уровень)
Обозна чение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД. 01
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Понятие культур. Культура и цивилизация. Культура в современном мире. Культура народов, населявших территорию Казахстана в первобытную эпоху. Средневековая культура племенных союзов и казахских ханств IX-XIIв.в. Культура древних цивилизаций на территории Казахстана. Культура населения Казахстана XIV-XVв.в. Культура Казахстана в XVI-XVIIв.в. Культура Казахстана в XVIII в. Культура Казахстана в XIX в. Казахстан в годы революционных событий и установления Советской власти. Культурное строительство в 20-30-е г.г. Наука, народное образование, литература в годы Великой Отечественной войны. Наука и культура.
Знания: Генезис культуры, а также отдельных явлений и процессов в культуре; определение места и роли человека в культурных процессах.
Умения:
Воспитывать интерес к культуре и науке. Исследовать развитие различных культур, выделение связей между элементами культуры, типологии культур и лежащих в их основе норм, ценностей и символов (культурных кодов).
БК 4
СЭД. 02
Основы политологии и социологии
Социология как наука. Общество, как социокультурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Личность: ее социальные роли и социально поведение. Социальные конфликты и способы их разрешения. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическое сознание. Политическая культура. Мировая политика и международные отошения. Социально-политические процессы в Казахстане.
Знания:
Мировая политика; политическая культура; социология, как наука
Умения:
Разрешать социальные конфликты
БК 4
СЭД. 03
Основы права
Право: понятие, источники, система. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность человека. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
Понятие право, Конституция Республики Казахстан, Всеобщая декларация прав человека, юридическая ответственность человека.
Умения:
Нести юридическую ответственность
БК 4
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания: Основы здорового образа жизни; представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека
Умения:
Использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования
БК 3
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ОПД.03
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение и техническое рисование. Схемы.
Знания:
Единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения
Умения:
Читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики
БК 1, БК 2;
ПК 2.2.7.; ПК 2.3.5.; ПК 2.4.4.; ПК 2.5.3.; ПК 2.6.7.
ОПД. 02
Электротехника
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
Основы электротехники и электропривода; основы электроники и микропроцессорной техники; параметры электрического поля и электромагнетизма; сущность явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях; элементы устройства и основные характеристики электроизмерительных приборов
Умения:
Производить расчет параметров электропривода; выполнять расчет простейших электрических цепей; читать и составлять несложные электрические цепи; пользоваться средствами электроизмерений.
БК 1, БК 2, БК 3, БК 6, БК 9;
ПК 2.3.4.; ПК 2.6.4.;
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления.
Знания:
Экономические показатели развития отрасли; формы организации предприятий; виды оплаты труда; факторы, влияющие на качество и конкурентоспособность продукции; схему анализа данных по произведенным расчетам;
Умения:
Производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности
БК 8;
ПК 2.1.4.; ПК 2.2.3.; ПК 2.2.4;

288
КП. 05
Диплом алды практика
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 251-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 647-қосымша
1224000 - Сүт өнімдерінің өндірісі - мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклі және кәсіби практика бойынша бағдарламасының мазмұны
(жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдениет туралы түсінік. Мәдениет және өркениет. Қазіргі әлем мәдениеті. Қазақстан терреториясында мекендеген алғашқы халықтардың мәдениеті. Тайпалық одақтың ортағасырлық мәдениеті және IX-XIIғ.ғ. қазақ хандығы. Қазақстан терреториясындағы ежелгі өркениет мәдениеті. XIV-XVғ.ғ. Қазақстандағы халықтардың мәдениеті. ҚазақстандағыXVI-XVIIғ.ғ.мәдениет. Қазақстандағы XVIIIғ. мәдениет. Қазақстандағы XIX ғ.мәдениеті. Қазақстан төңкерістік оқиға жылдарында және Кеңес үкіметінің орнауы. Мәдени құрылыстардың көтерілуі. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы әдебиет, халықтық білім, ғылым. Ғылым және мәдениет.
Білімдер:
Генезис мәдениеті, сондай ақ мәдениеттегі процестер және жеке құбылыстар; мәдени процестерде адамның рөлі және орнын анықтау.
Іскерліктер:
Ғылымға және мәдениетке қызығушылыққа тәрбиелеу.
Түрлі мәдениеттің дамуын зерттеу, мәдени элементтер арасындағы байланыс, мәдениет типологиясы және нормалар негізінде олардың жатуы, құндылықтары және символдары (мәдени кодтар) белгілеу.
БҚ4
ӘЭП. 02
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылымы. Қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі. Әлеуметтік қоғам. Әлеуметтік және ұлттық қатынас. Жекелік: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік тәртібі. Әлеуметтік қақтығыс және тәсілдері олардың рұқсаты. Саясаттану негіздері. Саяси үкімет және саяси қатынас. Саяси сана. Саяси мәдениет. Әлемдік саясат және халықаралық қатынастар. Қазақстанда әлеуметті-саяси процестер.
Білімдер:
Әлемдік саясат; әлемдік мәдениет; әлеуметтану ғылымы.
Іскерліктер:
Әлеуметтік қақтығыстар.
БҚ 4
ӘЭП. 03
Құқық негіздері
Құқық: түсінік, көздері, жүйесі. Қазақстан Республикасы Конституциясы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы. Жекелік, құқық, құқықты мемлекет. Адамның заңгерлік жауаптылығы. Құқықтың негізгі саласы. Қазақстан Республикасы сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
Құқық түсінігі, Қазақстан Республикасының Конституциясы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы.
Іскерліктер:
Заңды жауапкершілік.
БҚ 4
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Дене тәрбиесі
Мамандарды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Жеке тұлғаны және спортты жетілдіру негіздері Кәсіби жеке тұлғаны дайындау.
Білімдер:
Салауатты өмір салты негіздері; адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы білу;
Іскерліктер: Денсаулықты нығайту үшін алған білімдерін пайдалану, өмір жетістігі және кәсіби мақсаты үшін, жеке тұлғаны жетілдіре білуге тырысу керек.
БҚ 3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу
Сызу графикалық безендіру. Проекциялық сызу және техникалық бейнелеу. Сызба.
Білімдер:
Құрастырма құжаттарының біріңғай жүйесі (ЕСКД); Сызбалар мен нобайларды орындауды қабылдау және ережесі; геометриялық сызу негіздері жәнепроекциялық сызу.
Іскерліктер: Мамандықтар бойынша сызбалар безендіру және орындау, оның ішінде компьютерлік графика әдістері.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.7
ЖКП. 02
Электротехника
Электротехника: электр өрісі, үнемі және ауысымдағы тоқтың электр цепі, электромагнетизм, электрлік өлшеу, үнемі және ауысымдағы тоқтың электр машиналары трансформаторлар, основы электр жетегі; электр энергиясын тасымалдау.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды құралдар; электронды түзегіштер және стабилизаторлар; электронды күшейткіштер; электронды генераторлар және өлшеу құралдары; автоматиканың электронды құрылғылары және есептеу техникасы, микропроцессорлар және микро-ЭВМ.
Білімдер:
Электротехника және электр өрісі негіздері; электроника негіздері және микропроцессорлы техника; электр өрісінің параметрлары және электромагнетизм; Электрлік және магнитті цептерде болатын құбылыстардың маңызы; Электрлік өлшеу құралдарының негізгі сипаттамасы және құрылғы элементтері.
Іскерліктер:
Электр жетегі параметрларының есебін жүргізу; қарапайым электрлік цептердің есебін орындау; күрделі емес электрлік цептерді құрастыру және оқу; электрлік өлшеу құралдарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 9
КҚ 2.3.4
КҚ 2.6.4
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
ЖКП. 03
Нарықтық экономика негіздері
Қазақстандағы экономика жүйесі. Шаруашылықтың нарықтық механизмі және принциптері олардың функциялануы. Нарық түрлері. Өнеркәсіп туралы түсінік, және оның жарғысы. Өнеркәсіптің өндірістік құрылымы. Нарықтық экономика жүйесіндегі өнеркәсіп. Негізгі және көмекші өндірісті үйымдастырупринциптері. Өндірісті жоспарлау. Басқарудың принциптері және әдістерінің негіздері.
Білімдер:
Саланың дамуының экономикалық көрсеткіштері, өнеркәсіптің ұйымдастыру формалары; еңбекті төлеу түрлері; бәсекеге қабілетті өнімнің және сапасына әсер ететін факторлары; өндірістік есептер бойынша берілген анализдің сызбасы
Іскерліктер: Экономикалық көрсеткіштердің өздігінен есебін жасау; кәсіби қызметте экономикалық ақпараттарды пайдалану.
БҚ 8
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4

БК 1-9
ПК 2.1.1. – 2.1.8.
Квалификация:
122402 2 – Сыродел
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Технология сыра. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания: Технология производства сыров; возможные пороки сыра и методы их предупреждения
требования, предъявляемые к качеству используемого сырья и сыра
Умения: Вырабатывать сыры
БК 1-5,
БК 7
ПК 2.2.1.; ПК 2.2.3.; ПК 2.2.4.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока и молочных продуктов. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для производства сыра. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Устройство обслуживаемого оборудования
Умения: Готовить оборудование к работе, эксплуатировать технологическое оборудование, электрооборудование
БК 1-4
ПК 2.2.7.; ПК 2.2.7.
СД. 03
Специальная технология
Регулирование жирности смеси перед свертыванием. Внесение закваски, растворов свертывающего фермента и химикатов, доведение смеси до необходимой температуры свертывания. Наблюдение за процессом свертывания. Определение готовности сгустка. Разрезка сгустка, постановка и обработка зерна, второе нагревание. Удаление сыворотки, регулирование молочнокислого процесса, частичная посолка сырной массы в зерне, вымешивание сырного зерна. Передача готового зерна с сывороткой на формование при переливном способе формования. Образование и подпрессовка пласта при формовании сыра в ваннах, участие в разрезке пласта и укладка брусков сырной массы в формы при формовании вручную. Контроль за процессом самопрессования и прессования сыра, передачей его в солильное отделение.
Знания: Регулирование жирности смеси перед свертыванием. Внесение закваски, растворов свертывающего фермента и химикатов, доведение смеси до необходимой температуры свертывания. Наблюдение за процессом свертывания. Определение готовности сгустка. Разрезка сгустка, постановка и обработка зерна, второе нагревание. Удаление сыворотки, регулирование молочнокислого процесса, частичная посолка сырной массы в зерне, вымешивание сырного зерна. Передача готового зерна с сывороткой на формование при переливном способе формования. Образование и подпрессовка пласта при формовании сыра в ваннах, участие в разрезке пласта и укладка брусков сырной массы в формы при формовании вручную. Контроль за процессом самопрессования и прессования сыра, передачей его в солильное отделение.
Умения: Определять готовность сгустка
БК 1-9
ПК 2.2.1.-2.2.7.
Квалификация:
122403 2 – Аппаратчик охлаждения молочных продуктов
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания: Технология молока и молочных продуктов
Умения: Вырабатывать молоко и молочные продукты
БК 1-5, БК 7
ПК 2.3.1.; ПК 2.3.2.; ПК 2.3.6.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока и молочных продуктов. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Устройство и принцип действия технологического оборудования для производства различных молочных продуктов и их фасовки; правила безопасной эксплуатации при работе с оборудованием; правила мойки оборудования.
Умения: Составлять график технологических процессов; рассчитывать и подбирать оборудование в соответствии с технологией производства молочных продуктов; эксплуатировать технологическое оборудование, электрооборудование.

БҚ 1-9
КҚ 2.1.1– 2.1.8
Біліктілігі: 122402 2 – Ірімшік жасаушы
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технология
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар. Ірімшік технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Толық құнды тамақтануды қамтамасыз етуде сүт және сүт өнімдерінің рөлі; сүт жіне сүт өнімдерінің тағамдық құндылығы және биологиялық қасиеті, құрамы; сүт өнеркәсібі үшін шикізат ретінде дайындалатын сүтке қойылатын талаптар және оны жақсарту тәсілдері; алуан түрлі сүтті өндірудің технологиялық процестерінің практикалық және теориялық маңыздылығы. Өңделетін өнімнің негізгі ассортименті және оларды өндірудің принципиалды ерекшеліктері; жаңа технологиялық процестер және және сүт өнеркәсібіне енген технологиялар, сүт өнімдерінің жаңа түрлері технологиясын әзірлеу принциптері. (экологиялық таза, емдеу-профилактикалық және т.б.); дайын өнімді және технологиялық процестерді, шикізатты бақылау әдістері, сонымен қатар стандарттарға қойылатын талаптар; технологиялық процестердің күшее түсуіне әсер ететін, негізгі факторлар; сүт өнімдерінің шығарылуы; өндіруде олардың тиімділігі; дайын өнім сапасына әсер ететін факторлар; технологиялық жабдықтардың дезинфекциялау және жуу тәсілдері және принциптері;
сүт өнеркәсібінде қалдықсыз өндіруді ұйымдастыу негіздері; сүт өнеркәсібінің экологиялық ортаға әсері.
Іскерліктер:
Алған білімдерін нақты өндірістік қызметтерге пайдалану; дайындалатын сүт сапасын көтеру және құрамын жақсарту бойынша жұмыстың мақсаттылығын жүргізу; сүт дайындауды ұйымдастыру; рационалдық, технологиялық жүйелерді таңдау және өндірудің нақты жағдайларын есептеумен сүт өнімдерін өңдеу тәртібі және тұтынушы талаптары; сүт өнімдерін өңдеу және сүтті қайта даярлауды қалдықсыз өндіруді ұйымдастыру; өңделетін сүт өнімдерін таңдау негіздері. Сүт өнімдерін өндірудің тиімділігін көтеру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және олардың сапасын жақсарту; дайын өнімнің және шикізаттың материалдық есебін өндіру;
технологиялық жабдықтарды санитарплық өңдеудің тиімді әдістерін таңдау.
БҚ1-5
БҚ7
КҚ2.2.1
КҚ2.2.3
КҚ2.2.4
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, таымалдау үшін жабдықтар.Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығы тасымалдау үшін жабдықтар. Сырды өндіру үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары.Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Қызметтік жабдықтардың құрылғылары.
Іскерліктер:
Жұмысқа жабдықтарды даярлау, технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
БҚ 1-4
КҚ2.2.6
КҚ2.2.7
АП. 03
Арнайы технология
Ұйыту алдында қоспаның майлылығын реттеу. Ұйытуда қажетті температураға дейін қоспаларды қосу, химикаттар және ұйытылған фермент ерітінділерін, ашытқыларды енгізу. Ұю процесін қадағалау. Қоюлықтың дайындығын анықтау. Қою бөлігі, өнімді өңдеу және қою, Екінші рет қыздыру. Сарысуын алу, қышқыл сүт процесін реттеу. Форма тәсіліне құю барысында формалауға сарысумен дайын өнімді беру. Ваннада сырды қалыптастыру барысында, престеу және жасау. Қолдан қалыптастыру барысында форманы жасау. Өздігінен престелу және сырдың престелуіне бақылау.
Білімдер:
Ұйытудақажетті температураға дейін қоспаларды қосу, химикаттар және ұйытылған фермент ерітінділерін, ашытқыларды енгізу. Ұю процесін қадағалау. Қоюлықтың дайындығын анықтау. Қою бөлігі, өнімді өңдеу және қою, екінші рет қыздыру. Сарысуын алу, қышқыл сүт процесін реттеу. Форма тәсіліне құю барысында формалауға сарысумен дайын өнімді беру. Ваннада сырды қалыптастыру барысында, престеу және жасау. Қолдан қалыптастыру барысында форманы жасау. Өздігінен престелу және сырдың престелуіне бақылау.
Іскерліктер:
Дайын қоюлықты анықтау.
БҚ 1-9
КҚ2.2.1
КҚ2.2.7
Біліктілігі: 122403 2 – Сүт өнімдерін салқындату аппаратшысы
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар. Май технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Толық құнды тамақтануды қамтамасыз етуде сүт және сүт өнімдерінің рөлі; сүт және сүт өнімдерінің тағамдық құндылығы және биологиялық қасиеті, құрамы; сүт өнеркәсібі үшін шикізат ретінде дайындалатын сүтке қойылатын талаптар және оны жақсарту тәсілдері; алуан түрлі сүтті өндірудің технологиялық процестерінің практикалық және теориялық маңыздылығы. Өңделетін өнімнің негізгі ассортименті және оларды өндірудің принципиалды ерекшеліктері; жаңа технологиялық процестер және және сүт өнеркәсібіне енген технологиялар, сүт өнімдерінің жаңа түрлері технологиясын әзірлеу принциптері. (экологиялық таза, емдеу-профилактикалық және т.б.); дайын өнімді және технологиялық процестерді, шикізатты бақылау әдістері, сонымен қатар стандарттарға қойылатын талаптар; технологиялық процестердің күшее түсуіне әсер ететін, негізгі факторлар; сүт өнімдерінің шығарылуы; өндіруде олардың тиімділігі; дайын өнім сапасына әсер ететін факторлар; технологиялық жабдықтардың дезинфекциялау және жуу тәсілдері және принциптері;
сүт өнеркәсібінде қалдықсыз өндіруді ұйымдастыу негіздері; сүт өнеркәсібінің экологиялық ортаға әсері.
Іскерліктер:
Алған білімдерін нақты өндірістік қызметтерге пайдалану; дайындалатын сүт сапасын көтеру және құрамын жақсарту бойынша жұмыстың мақсаттылығын жүргізу; сүт дайындауды ұйымдастыру; рационалдық, технологиялық жүйелерді таңдау және өндірудің нақты жағдайларын есептеумен сүт өнімдерін өңдеу тәртібі және тұтынушы талаптары; сүт өнімдерін өңдеу және сүтті қайта даярлауды қалдықсыз өндіруді ұйымдастыру; өңделетін сүт өнімдерін таңдау негіздері. Сүт өнімдерін өндірудің тиімділігін көтеру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және олардың сапасын жақсарту; дайын өнімнің және шикізаттың материалдық есебін өндіру; Технологиялық жабдықтарды санитарплық өңдеудің тиімді әдістерін таңдау.
БҚ 1-5
БҚ 7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.6
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, таымалдау үшін жабдықтар.Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығын тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт өнімдерін салқындату үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Түрлі сүт өнімдерін өндіру үшін, технологиялық жабдықтар принциптері және құрылғылары. Және оларды орау, жұмысты орындау барысында, қауіпсіздікті эксплуатациялаудың ережелері.
Іскерліктер: Технологиялық процестер кестесін құрастыру; сүт өнімдерін өндіру технологиясына сәйкес жабдықтарды таңдау және есептеу; технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.

БК 7-9
ПК 2.1.1-
ПК 2.1.9,
ПК 2.2.1- ПК 2.2.8,
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.8,
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.7,
ПК 2.5.1-
ПК 2.5.10,
ПК 2.6.1-
ПК 2.6.8,
ПП.04
Производственная практика
Производственная практика
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах специалистов среднего звена.
Умения: Разрабатывать технологический процесс переработки молока и производства молочных продуктов; технохимический контроль соответствия качества продукции отрасли установленным нормативам; использовать биологически активные добавки для производства мясных продуктов; оформлять документацию по управлению качеством продукции.
Навыки: Оформления технической документации по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции
БК 1-9
ПК 2.1.1-
ПК 2.1.9,
ПК 2.2.1- ПК 2.2.8,
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.8,
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.7,
ПК 2.5.1-
ПК 2.5.10,
ПК 2.6.1-
ПК 2.6.8,
ПП.05
Преддипломная практика
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся; углубленное изучение комплекса вопросов специальной технологии; закрепление навыков технических и технико-экономических расчетов.
Умения: Разрабатывать мероприятия по совершенствованию технологических процессов для улучшения качества продукции; использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности; осуществлять
Навыки: Оформления технической документации по внедрению технологических процессов и при освоении новых видов продукции
БК 1-9
ПК 2.1.1- ПК 2.1.9,
ПК 2.2.1- ПК 2.2.8,
ПК 2.3.1-
ПК 2.3.8,
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.7,
ПК 2.5.1-
ПК 2.5.10,
ПК 2.6.1-
ПК 2.6.8,
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский язык) Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского (русского) языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского (русского) языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность.
Знания: Государственный, русский языки и владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности
Умения: Грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности
БК 7
ПК 3.7.13
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания: Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения: Читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности, использовать грамматический минимум
БК 7
ПК 3.7.13
ОГД 03
История Казахстана
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Февральская революция 1917 года и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Индустриализация и насильственная "коллективизация", политика оседлости и ее последствия. Сталинско-голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстан до начала второй мировой войны.
Знания: Казахстан в ХХ веке – революции, движения, противостояния, индустриализация, репрессии и насильственная "коллективизация".
Умения: Воспитывать интерес к истории Казахстана в ХХ века.
БК 2; БК 4
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания: Основы здорового образа жизни; иметь представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека
Умения: Использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования
БК 3
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Понятие культур. Культура и цивилизация. Культура в современном мире. Культура народов, населявших территорию Казахстана в первобытную эпоху. Средневековая культура племенных союзов и казахских ханств IX-XIIв.в. Культура древних цивилизаций на территории Казахстана. Культура населения Казахстана XIV-XVв.в. Культура Казахстана в XVI-XVIIв.в. Культура Казахстана в XVIII в. Культура Казахстана в XIX в. Казахстан в годы революционных событий и установления Советской власти. Культурное строительство в 20-30-е г.г. Наука, народное образование, литература в годы Великой Отечественной войны. Наука и культура.
Знания:
Развитие науки и культуры в Казахстане
Умения:
Воспитывать интерес к культуре и науке
БК 4
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии. Основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Бог и человек. Человек и космос. Человек, общество, культура. Цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Наука и ее роль. Человеческое познание и деятельность. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
Предмет философии, роль науки
БК 4
СЭД. 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука. Общество, как социокультурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Личность: ее социальные роли и социально поведение. Социальные конфликты и способы их разрешения. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическое сознание. Политическая культура. Мировая политика и международные отошения. Социально-политические процессы в Казахстане.
Знания: Мировая политика; политическая культура; социология, как наука
Умения: Разрешать социальные конфликты
БК 4
СЭД. 04
Основы экономики Экономика и ее основные проблемы. Ресурсы. Микроэкономика. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Финансы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро - и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания: Экономика, доходы населения, проблемы экономического роста, инфляционные процессы, основы бизнеса
Умения: Регулировать социально-экономические проблемы
БК 8
СЭД. 05
Основы права
Право: понятие, источники, система. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность человека. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания: Понятие право, Конституции Республики Казахстан, Всеобщей декларации прав человека, юридической ответственности человека
Умения: Нести юридическую ответственность
БК 4
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирование дел. Основы офисной и документационной работы.
Государственные стандарты и системы унифицирования. Общий принцип организации документооборота.
Знания: Назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники; их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: Составлять деловые бумаги: заявления, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 7
ПК 3.7.13.
ОПД. 02
Инженерная графика Основные сведения по оформлению технического чертежа и геометрические построения. Основы геометрического черчения. Рациональные приемы работы чертежными инструментами. Стандарты. ГОСТы. Проекционное черчение и техническое рисование. Аксонометрические проекции. Составление и чтение комплексных чертежей. Выполнение наглядных изображений. Общие правила выполнения эскизов, чтение рабочих чертежей, деталей сборочных чертежей, узлов.
Знания: Проекционное черчение и техническое рисование, общие правила выполнения эскизов
Умения: Составлять и читать комплексные чертежи, выполнять наглядные изображения
БК 1, БК 2

БҚ 7-9
ҚК 2.1.1-
ҚК 2.1.9
ҚК 2.2.1-
ҚК 2.2.8
ҚК 2.3.1-
ҚК 2.3.8
ҚК 2.4.1-
ҚК 2.4.7
ҚК 2.5.1-
ҚК 2.5.10
ҚК 2.6.1-
ҚК 2.6.8
КП.04
Өндірістік практика
Білімдерін жетілдіру және оқу процесінде алған практикалық дағдыларын оқыту. Алдыңғы технологиялармен өндіріс экономикаымен таныстыру.. Орта буын маманы жұмыс орындарында сынау, дипломдық жобаны орындау үшін, ақпараттарды және материалдарды жинау.
Іскерліктер: Сүтті қайта өңдеудің және сүт өнімдерін өңдеудің технологиялық процесін әзірлеу. Норматив бойынша салалардың өнім сапасына сәйкес технохимиялық бақылау; Ет өнімдерін өндіру үшін, биологиялық белсенді қосындыларды пайдалану. Өнім сапасын басқару бойынша құжаттарды ресімдеу.
Дағдылар: Технологиялық процестерді енгізу және өнімнің жаңа түрлерін меңгеру бойынша техникалық құжаттарды ресімдеу.
БҚ 1-9
ҚК 2.1.1-
ҚК 2.1.9
ҚК 2.2.1-
ҚК 2.2.8
ҚК 2.3.1-
ҚК 2.3.8
ҚК 2.4.1-
ҚК 2.4.7
ҚК 2.5.1-
ҚК 2.5.10
ҚК 2.6.1-
ҚК 2.6.8
КП.05
Диплом алды практика
Жүйелеу, Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін кеңейту және бекіту. Арнайы технологиялар сұрақтарының кешенін тереңірек үйрету. техникалық және и техникалық, экономикалық есептердің дағдыларын меңгерту.
Іскерліктер:
Өнім сапасын жақсарту үшін, технологиялық процестерді жетілдіру бойынша шараларды әзірлеу; кәсіби қызметте ақпаратты-коммуникациялық технологияларды пайдалану;
Дағдылар: Технологиялық процестерді енгізу және өнімнің жаңа түрлерін меңгеру бойынша техникалық құжаттарды ресімдеу.
БҚ 1-9
ҚК 2.1.1-
ҚК 2.1.9,
ҚК 2.2.1-
ҚК 2.2.8
ҚК 2.3.1-
ҚК 2.3.8
ҚК 2.4.1-
ҚК 2.4.7
ҚК 2.5.1-
ҚК 2.5.10
ҚК 2.7.1-
ҚК 2.7.8
Пәндік циклдар және кәсіби практика бойынша бағдарламасының мазмұны
(орта буын маманы) - 122406 3 - Техник-технолог
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндері
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі Кәсіптік қазақ тілінің рөлі. Мамандықтар бойынша терминология. Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Оқу және аудару техникасы (сөздік бойынша) кәсіби бағдарлық мәтіндер.
Мәтіндер бойынша әңгімелер және диалогтар құрастыру, болашақ мамандығына бағдар.
Білімдер:
Кәсіптік бағытта мәтіндерді оқу және аудару, қажетті грамматикалық минимумдарды және лексикалық мәтіндермен мемлекеттік тілде және орыс тілінде сөйлеу.
Іскерліктер: Кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану; өздерінің кәсіптік қызметтерінде қазақ және орыс тілінен алған білімдерін пайдалану.
БҚ 7
КҚ 3.7.13
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскер тілдің негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық терминдер. Аудару техникасы(сөздік бойынша) Кәсіптік бағдар беретін мәтіндер. Кәсіптік қарым қатынас, тілді дамыту.
Білімдер:
Мамандықтар бойынша лексикалық, грамматикалық материал.
Іскерліктер:
Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздік бойынша) Грамматикалық минимумды пайдалану.
БҚ 7
КҚ 3.7.13
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Мамандарды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Жеке тұлғаны және спортты жетілдіру негіздері. Кәсіби жеке тұлғаны дайындау.
Білімдер:
Салауатты өмір салты негіздері;Адамның кәсіптік және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы білу;
Іскерліктер:
Денсаулықты нығайту үшін алған білімдерін пайдалану, Өмір жетістігі және кәсіби мақсаты үшін, жеке тұлғаны жетілдіре білуге тырысу керек.
БҚ 3
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдениет туралы түсінік. Мәдениет және өркениет. Қазіргі әлем мәдениеті. Қазақстан терреториясында мекендеген алғашқы халықтардың мәдениеті. Тайпалық одақтың ортағасырлық мәдениетіжәне IX-XII ғ.ғ. қазақ хандығы.Қазақстан терреториясындағы ежелгі өркениет мәдениеті. XIV-XV ғ.ғ. Қазақстандағы халықтардың мәдениеті. Қазақстандағы XVI-XVII ғ.ғ.мәдениет. Қазақстандағы XVIII ғ. мәдениет. Қазақстандағы XIX ғ.мәдениеті. Қазақстан төңкерістік оқиға жылдарында және Кеңес үкіметінің орнауы. Мәдени құрылыстардың көтерілуі. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы әдебиет, халықтық білім, ғылым. Ғылым және мәдениет.
Білімдер: Генезис мәдениеті, сондай ақ мәдениеттегі процестер және жеке құбылыстар; мәдени процестерде адамның рөлі және орнын анықтау.
Іскерліктер:
Ғылымға және мәдениетке қызығушылыққа тәрбиелеу.
Түрлі мәдениеттің дамуын зерттеу, мәдени элементтер арасындағы байланыс, мәдениет типологиясы және нормаларр негізінде олардың жатуы, құндылықтары және символдары (мәдени кодтар) белгілеу.
БҚ 4
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия пәні, Әлемдік философиялық пікірлердің негізгі кезеңдері. Адамның табиғатты және оның тіршілік етуінің маңызы. Құдай және адам. Адам және космос. Адам, қоғам, мәдениет. Ғылым және оның рөлі. Адамдық тану және қызмет. Адамзат глобальды мәселелер алдында.
Білімдер:
Негізгі категориялар және философия туралы түсінік.
Философияның адам және қоғам өміріндегі рөлі; Болмыс туралы философиялық ғылылым негіздері; таным процесінің маңызы; әлемнің діни суреттері философиялық, ғылыми негіздері; Жеке тұлғаны қалыптастыру жағдайы туралы; қоршаған ортаны, мәдениетті, өмірді сақтау үшін жауапкершілік және бостандық; техника және технология, ғылыми жетістіктерді пайдалану және дамумен байланысты этикалық және әлеуметтік мәселелер туралы.
Іскерліктер:
Болмыстың, танымның, құндылықтың, бостандықтың, болашақ маманның азаматтың мәдениетін қалыптастыру негізінде өмір мағынасының жалпы философиялық мәселелерінен хабардар болу; жеке тұлғаны, азаматтық позицияны және кәсіби дағдыларды қалыптастыру үшін рухани мәдениет саласымен философиялық мағынасын анықтау; мәдени және рухани құндылықтарды, жауапкершіліктерді және адам өмірінің бостандығы үшін қатынасын анықтау; өмір мағынасы, шындық туралы қалыптастыру.
БҚ 4
ӘЭП. 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылымы.Қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі. Әлеуметтік қоғам. Әлеуметтік және ұлттық қатынас. Жекелік: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік тәртібі.
Әлеуметтік қақтығыс және тәсілдері олардың рұқсаты. Саясаттану негіздері. Саяси үкімет және саяси қатынас. Саяси сана. Саяси мәдениет. Әлемдік саясат және халық аралық қатынастар. Қазақстанда әлеуметті-саяси процестер.
Білімдер:
Әлеуметтану курсының негізгі әлеуметтану түсінігі; әлеуметтік ойлардың дамуының негізгі кезеңдері және әлеуметтік теоияның қазіргі бағыттары; жеке әлеуметтік процестер ерекшеліктері, әлеуметтік тәртіптің өзін реттеуі; әлеуметтік құрылым туралы ұғым, әлеуметтік қабаттану, әлеуметтік өзара әрекет және қоғамдық негізгі әлеуметтік негіздер туралы; әлеуметтік шындықтың эмпирикалық таным әдістері. Пән туралы негіз болатын түсінік, базалық категориялар, әдістер, саяси ғылым функциялары, Қазақстандағы қоғам жүйесіндегі саясат туалы білу және әлемдегі саяси басқару маңыздылығы туралы булу, мемлекетинституттары, азаматтық қоғам, саяси субъектілер, қоғамдағы саяси процестер, саяси мәдениет және халықаалық қатынастар туралы білу.
Іскерліктер:
Саяси қақтығыстар және туу механизімін түсіну; әлеуметтік қатынастарды қамтамасыз ететін, негізгі әлеуметтік институттарды айыру, әлеуметтік сұрақтар үшін сауалнама құрастыру; микродеңгейде (сыныпта, топта, училищеде) әлеуметтік зерттеуді жүргізу; әлеуметтік зерттеуге талдау жасау және практикалық нұсқауларды өңдеу. Қазақстандағы және әлемдегі қазіргі саяси жағдайларды түсіну, теориялық білімді пайдалана отырып, әлемдегі алуан жерлермен саяси мәселелерді салыстыру, мемлекеттік құрылым формаларын айыру, қоғам өміі үшін, демократия маңыздылығын түсіну, күнделікті өмірде саяси білімін пайдалану үшін және өзінің кәсіби қызметінде өзіндік саяси мәдениетті қалыптастыру, саяси ойлардың негізгі бағытынан хабардар болу.
БҚ 4
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері. Ресурстар. Микроэкономика. Нарықтық баға белгілеу механизмдері. Бәсекелестік. Фирма қызметінің экономикалық негіздері. Антимонополиялық реттеу. Халықтың кірістері. Әлеуметтік экономикалық мәселелерді реттеу. Макроэкономика. Қаржы. Инфляциялық процестер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсудің мәселелері. Қазақстандық экономиканың микро және макроэкономикалық мәселелері. Әлемдік еңбектің бөлінуі.Тараудың, қызмет көрсетудің және валютаның әлемдік рыногы. Бизнес негіздері.
Білімдер:
Экономика, халықтың кірістері, экономикалық өсу мәселелері, инфляциялық процестер, бизнес негізі.
Іскерліктер:
Әлеуметті-экономикалық мәселелерді реттеу.
БҚ 8
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқық: түснік, көздері, жүйесі. Қазақстан Республикасы Конституциясы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы. Жекелік, құқық, құқықты мемлекет. Адамныі заңгерлік жауаптылығы. Құқықтың негізгі саласы. Қазақстан Республикасы сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
Құқық түсінігі, Қазақстан Республикасының Конституцисы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы.
Іскерліктер:
Заңды жауапқершілік.
БҚ 4
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжаттар олардың белгіленуі,құжаттау тәсілдері; құжаттау жүйесі, құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы және ұйымдастыру; Істі қалыптастыру және ұйым тәртібі. Офистік және құжаттау жүйесінің негіздері.
Мемлекеттік стандарт және жүйесі. Ұжымда құжат айналымының жалпы принциптері.
Білімдер:
Құрастыру бөлігін белгілеу, құжаттарды дұрыс ресімдеу; құжаттарды функциялау және жасау тәсілдері. Оргтехника құралдарына жалпы сипаттама; оларды белгілеу және ұйымдастырушылық және өнеркәсіпте басқару процесін енгізу.
Іскерліктер:
Қағаздарды құрастыру, өтініш, бұйрықтар, қызметтік хаттар және т.б.; құжаттармен жұмыстарды ұйымдастыру, қазіргі оргтехниканы пайдалану, олардың есебін жүргізуді тіркеу.
БҚ 7
КҚ 3.7.13
ЖКП. 02
Инженерлік графика
Техникалық сызуды және геометриялық құрылыстарды көркемдеу бойынша жалпы мәліметтер.Геометриялық сызулардың негіздері. Сызу құралдарымен жұмыстың тиімді тәсілдері. Стандарттар. Проекциялық сызу және техникалық сурет. Аксонометриялық проекциялар. Сызуды құрастыру және оқу. Эскиздерді орындаудың жалпы ережелері. Жұмыс сызуын, сызудың құрастырушы бөлшектерін оқу.
Білімдер:
Проекциондық сызу және техникалық бейнелеу. Эскиздерді жалпы дұрыс орындау.
Іскерліктер:
Кешенді сызуларды оқу және құрастыру, көрнекілік бейнелерді орындау.
БҚ 1
БҚ 2

ПК 3.7.9.
ОПД 03
Электротехника и электроника
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания: Основы электротехники и электропривода; основы электроники и микропроцессорной техники; параметры электрического поля и электромагнетизма; сущность явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях; элементы устройства и основные характеристики электроизмерительных приборов;
Умения: Производить расчет параметров электропривода; выполнять расчет простейших электрических цепей; читать и составлять несложные электрические цепи; пользоваться средствами электроизмерений
БК 1, БК 2, БК 3, БК 9
ПК 3.7.10
ОПД 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Требования к качеству молока и молочных продуктов по ГОСТ.
Знания: Требования к качеству молока и молочных продуктов по ГОСТ
Умения: Проводить оценку качества готового продукта
БК 2, БК 5
ПК 3.7.12
ОПД 05
Физическая и коллоидная химия
Направление химических реакций, их кинетики, электрохимические процессы, поверхностные явления и коллоидное состояние вещества.
Знания: Направление химических реакций, их кинетики, электрохимические процессы, поверхностные явления и коллоидное состояние вещества
Умения: Определять молекулярную массу вещества криоскопическим методом
БК 2, БК 3
ПК 3.7.1.; ПК 3.7.2.;
ПК 3.7.4.; ПК 3.7.7.
ОПД 06
Органическая химия Основные химические системы и процессы, реакционной способности веществ
Знания: Основные химические процессы
Умения: Выполнять пробирочные опыты: качественные реакции на галоиды, спирты, фенолы, оксосоединия и кислоты
БК 1-3
ПК 3.7.1.; ПК 3.7.7.
ОПД 07
Химия аналитическая Техника общих операций (отбор средней пробы исследуемого вещества, подготовки вещества к анализу, взвешивания навески, растворения ее, и т.д.) в химическом анализе.
Знания: Техника общих операций исследуемого вещества
Умения: Рассчитывать концентрации при приготовлении титрованных растворов, вычисления
результатов аналитических определений
БК 2, БК 3
ПК 3.7.1.; ПК 3.7.2.;
ПК 3.7.4.; ПК 3.7.7.
ОПД 08
Процессы и аппараты молочной промышленности.
Задачи и содержание предмета. Классификация и характеристика основных аппаратов и процессов молочной промышленности. Основные законы. Технические свойства сырья. Механические процессы. Гидромеханические процессы. Тепловые процессы. Массообменные процессы. Электрофизические методы обработки молочных продуктов.
Знания: Задачи и содержание предмета. Классификация и характеристика основных аппаратов и процессов молочной промышленности. Основные законы. Технические свойства сырья. Методы обработки молочных продуктов
Умения: Применять электрофизические методы обработки молочных продуктов
БК 1,
БК 2,
БК 3

КҚ 3.7.9
ЖКП. 03
Электротехника және электроника
Электротехника: электр өрісі, үнемі және ауысымдағы тоқтың электр цепі, электромагнетизм, электрлік өлшеу, үнемі және ауысымдағы тоқтың электр машиналары трансформаторлар, основы электр жетегі; электр энергиясын тасымалдау.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды құралдар; электронды түзегіштержәне стабилизаторлар; электронды күшейткіштер; электронды генераторлар жәнеөлшеу құралдары; автоматиканың электронды құрылғылары және есептеу техникасы, микропроцессорлар және микро-ЭВМ.
Білімдер:
Электротехника және электр өрісі негіздері; электроника негіздеріжәне микропроцессорлы техника; электр өрісінің параметрлары және электромагнетизм; Электрлік және магнитті цептерде болатын құбылыстардың маңызы; Электрлік өлшеу құралдарының негізгі сипаттамасы және құрылғы элементтері.
Іскерліктер:
Электр жетегі параметрларының есебін жүргізу; қарапайым электрлік цептердің есебін орындау; күрделі емес электрлік цептерді құрастыру және оқу; электрлік өлшеу құралдарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 9
КҚ3.7.10
ЖКП. 04
Стандартизация, сертификация және метрология негіздері
Стандарттау және сертификаттау стандарттары және нормаларының негізгі заңдылықтарын үйрету, стандартты құрастыру, олардың категориялары және түрлері, техникалық өлшеу негіздері.
Білімдер:
Заңдылықтар және нормативтік құқықтық актілер, стандарттау, сертификаттау, метрология және сапаны басқару бойынша әдістемелік материалдар, мемлекеттік қадағалау жүйесі, өнім сапасы үшін халықаралық ведомстволық және ведомстволық бақылау, стандарттар және өлшем бірліктері, стандарт саласы бойынша негізгі ережелер, жалпы түсінік, анықтау, ғылыми-техникалық прогрестердің дамуында оның рөлі, өнім сапасының және экономикалық тиімділіктің көтерілуі
Іскерліктер:
Дайын өнім сапасына баға жүргізу.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.7.12
ЖКП. 05
Физикалық және коллоидті химия
Химиялық реакциялардың бағыты олардың кинетикасы, электрохимиялық процестер, заттың беткі құбылысы және коллоидті күйі.
Білімдер:
Химиялық реакциялардың бағыты олардың кинетикасы, электрохимиялық процестер, заттың беткі құбылысыжәне коллоидті күйі.
Іскерліктер:
Криоскопиялық әдіспен заттың молекулярлық массасын анықтау.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.7
ЖКП. 06
Органикалық химия
Негізгі химиялық жүйелер және заттың реакциондық процесі.
Білімдер:
Органикалық кластардың негізгі байланысы, реакциялардың негізгі типтері және оның механизмдері, зертханалық ыдыстардың негізгі түрлері, органикалық заттарды синтездеуді өткізу үшін приборларды құрастыру дағдыларын игеру
Іскерліктер:
Синтездеуді өткізу, тазалау, бөлу, анықталған класқа бұйымды байланыстырудың жеке органикалық идентификациялау, оны атау, байланыстыру, формула бойынша анықтау, реакция механизмдері, кешенді міндеттерді шешу.
БҚ 1-3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.7
ЖКП.07
Аналитикалық химия
Жалпы операциялар техникасы (іріктеу, зерттелетін затты орташа сынау, затты анализге дайындау, оларды өлшеу.) химиялық анализ.
Білімдер:
Зерттелетін заттың жалпы операциясының техникасы.
Іскерліктер:
Ерітінділерді дайындау барысында, концентрация, аналитикалық анықтамалардың нәтижесін есептеу.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.7
ЖКП. 08
Тамақ өндірісінің процестері мен аппараттары.
Пәннің мазмұны мен міндетері, тағам өндірісінің процестері мен аппараттары. Тағам технологиясының негізгі процестері мен аппараттарының топтастырылуы және сипаттамасы. Процестің негізгі заңдары. Ірімшіктің техникалық сипаты. Механикалық процестер. Гидромеханикалық процестер. Жылу процестері. Тағам өнімдерін өңдеудің электрофизикалық әдістері.
Білімдер:
Пәннің мазмұны мен міндеттері. Сүт өндірісінде негізгі процестер мен аппараттарды топтастыру және сипаттама. Негізгі заңдар. Шикізаттың техникалық қасиеті. Сүт өнімдерін өңдеу әдісі.
Іскерліктер:
Сүт өнімін өңдеуде электрофизикалық әдістерді пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 3.7.9
ОПД. 09
Экономика отрасли Основные проблемы развития экономики молочной промышленности на современном этапе. Формы организации производства.
Знания: Основные проблемы развития экономики молочной промышленности на современном этапе
Умения: Определять пути снижения затрат и роста эффективности производства
БК 8
ОПД. 10
Основы управленческой деятельности
Виды организационных структур управления.
Знания: Виды организационных структур управления
Умения: Правильно принимать решения в экстренных ситуациях
БК 1,
БК 2,
БК 4
ПК 3.7.5
ОПД. 11
Охрана труда
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на химических предприятиях. Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства.
Знания: Правила обеспечения безопасных условий труда; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда; действие токсичных веществ на человека; ПДК; индивидуальные средства защиты, меры предупреждения взрывов и пожаров
Умения: Оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять средства индивидуальной защиты; оказывать первую доврачебную помощь
БК 3,
БК 4,
БК 7
ПК 3.7.13.
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Микробиология молока и молочных продуктов
Систематика, морфология и физиология микроорганизмов. Рост и размножение микроорганизмов. Влияние факторов внешней среды на микроорганизмы. Микрофлора почвы воды, воздуха, растений. Роль микроорганизмов в превращении органических веществ, размножение. Основы генетики микроорганизмов. Специальная микробиология (микроорганизмы, используемые в производстве молочных продуктов, возбудители порчи молока). Микробиология кисломолочных продуктов. Микробиология сыра, молочных консервов, масла. Основы промышленной санитарии на предприятиях молочной промышленности.
Знания: Основы промышленной санитарии на предприятиях молочной промышленности
биологические свойства различных микробов, оказывающих влияние на качество молока и молочных продуктов
Умения: Проводить микробиологическое исследование молока и молочных продуктов; осуществлять микробиологический контроль санитарно-гигиенического состояния производства
БК 1,
БК 2,
БК 3
ПК 3.7.3.
СД. 02
Биохимия молока и молочных продуктов
Роль биохимии в производстве продуктов. Совершенствование технологических процессов и повышения их эффективности. Состав молока, физико-химические и технологические свойства молока. Биохимические и физико-химические изменения молока при его хранении и обработке Физико-химические и биохимические процессы при производстве кисломолочных продуктов, масла, сыра и молочных консервов. Биохимические основы производства детских молочных продуктов.
Знания: Биохимические процессы, протекающие при производстве молочных продуктов: кисломолочных продуктов, сыров, масла, молочных консервов, сухих молочных продуктов
Умения: Правильно проводить биохимические анализы молочных продуктов
БК 1,
БК 2,
БК 3

КҚ 3.7.9
ЖКП. 09
Экономика саласы
Қазіргі кезеңде сүт өндірісінде экономиканың дамуы негізгі мәселелері.
Өндіру ұйымының формасы
Білімдер:
Қазіргі кезеңде сүт өндірісінде экономиканың дамуының негізгі мәселелері.
Іскерліктер:
Тиімді өндірістің өсуі және шығынның төмендеу жолдарын анықтау.
БҚ 8
ЖКП. 10
Басқару қызметінің негіздері
Басқарудың ұйымдастырушылық құрылымының түрлері.
Білімдер:
Басқару құрылымын ұйымдастыру түрлері.
Іскерліктер:
Жедел жағдайда дұрыс шешім қабылдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
КҚ3.7.5
ЖКП. 11
Еңбекті қорғау.
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша заң ережелері. Еңбекті қорғауды басқару және ұйымдастыру. Жарақаттан сақтандыру бойынша шаралар. Еңбектің санитарлы, гигеналық шарттары. Жұмыс орындарын және технологиялық процестерін ұйымдастыруына қойылатын қаіпсіздік техникасының талаптары. Өртке қарсы қауіпсіздік. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын өрттен қорғауды ұйымдастыру.
Білімдер:
Еңбек шарттарын қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелері; еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері; адамға улы заттардың әсері; ПДК; жеке қорғау құралдары, өрт және жарылысты ескерту шаралары;
Іскерліктер:
Қоршаған орта және қызметкерлер үшін өндірістік жағдайлардың қауіпсіздік дәрежесін бағалау; жеке қорғаныш құралдаын пайдалану; дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.6.13
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің микробиологиясы
Жүйелеу, микроорганизмдердің морфологиясы және физиологиясы. Микроорганизмдердің өсуі және көбеюі. Микроорганизмдерге сыртқы ортасы факторларының ықпалы. Өсімдіктердің, судың, ауаның, топырақтың микрофлорасы. Органикалық заттардың өзгеруінде микроорганизмдердің рөлі, көбеюі. Микроорганизмдер генетикасының негіздері. Арнайы микробиология сүт және ссүт тағамдарының бүлінуін қоздырғышы. Ашыған сүт тағамдарының микробиологиясы. Ірімшіктің, екінші сүт ірімшігінің, сүт консервілерінің микробиологиясы. Сүт өндірісі кәсіпорындарында санитарияның негіздері.
Білімдер:
Сүт өнеркәсібі өнеркәсіптерінде өндіріс санитарияының негіздері. Сүт және сүт өнімдерінің сапасына әсер ететін, түрлі микробтардың биологиялық қасиеті.
Іскерліктер: Сүт және сүт өнімдеріне микробиологиялық зерттеу жүргізу; микробиологиялық бақылауды санитарлы-гигеналық жағдайын өндіруді жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.7.3
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерінің биохимиясы
Сүт тағамдарын өндіру технологиясында технологиялық процестер дамытуда және олардың нәтижелілігін арттыруда биохимияның маңызы. Сүтті сақтау және өндіру кезіндегі биохимиялық және физикалық, химиялық өзгерістер. Ашыған сүт тағамдарын, май, ірімшік, консервілер өндірісінде физикалық, химиялық процестер. Балаларға арналған сүт тағамдары өндірісінің биохимиялық негіздері.
Білімдер:
Сүт өнімдерін өндіру барысында биохимиялық процесі, Ашыған сүт тағамдарын, май, ірімшік, консервілер өндірісінде физикалық, химиялық процестер.
Іскерліктер:
Сүт өнімдерінің биохимиялық анализін дұрыс өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

2.1. 122401 2 – Маслодел*
ПК 2.1.1 Контролировать технологический процесс производства масла;
ПК 2.1.2 Применять знания о составе молока и его биохимических свойствах;
ПК 2.1.3 Составлять и оформлять отчет о выработанной молочной продукции;
ПК 2.1.4 Вести учет по выработке масла;
ПК 2.1.5 Соблюдать санитарные нормы и правила на предприятиях молочной промышленности;
ПК 2.1.6 Наблюдать за равномерным наполнением ящиков;
ПК 2.1.7 Проверять качество изготовления масла;
ПК 2.1.8 Определять биохимический состав и свойства молочных продуктов в процессе их производства;
ПК 2.1.9 Проводить стандартизацию готовых продуктов
2.2. 122402 2 – Сыродел*
ПК 2.2.1 Контролировать технологический процесс производства сыра;
ПК 2.2.2 Применять знания о биохимических процессах при производстве сыра;
ПК 2.2.3 Составлять и оформлять отчет о расходе сырья;
ПК 2.2.4. Вести учет по выработке сыра;
ПК 2.2.5 Соблюдать санитарные нормы и правила на предприятиях молочной промышленности;
ПК 2.2.6 Подготавливать оборудования к работе;
ПК 2.2.7 Наполнять ванны или сыроизготовители нормализованным молоком;
ПК 2.2.8 Проводить стандартизацию готовых продуктов
2.3. 122403 2 - Аппаратчик охлаждения молочных продуктов*
ПК 2.3.1 Осуществлять процесс охлаждения сгущенного молока с сахаром, кофе (какао) со сгущенным молоком и кристаллизации молочного сахара;
ПК 2.3.2 Регулировать процесс кристаллизации лактозы при охлаждении;
ПК 2.3.3 Соблюдать требования, предъявляемые государственными стандартами и технологической инструкцией к процессу охлаждения сгущенного молока, кофе (какао) со сгущенным молоком и их консистенции;
ПК 2.3.4 Применять контрольно-измерительные приборы;
ПК 2.3.5 Эксплуатировать оборудование;
ПК 2.3.6 Разрабатывать технологии производства сгущенного молока и других молочных консервов;
ПК 2.3.7 Осуществлять проверку рабочего состояния вакуум-кристаллизаторов или ванн-охладителей;
ПК 2.3.8 Регулировать подачу холодной воды
2.4. 122404 2 - Аппаратчик охлаждения и пастеризации молока*
ПК 2.4.1 Контролировать качество молока и молочных продуктов;
ПК 2.4.2 Руководить работой по мойке и дезинфицированию оборудования с разборкой и сборкой;
ПК 2.4.3 Располагать сырьевой базой молочной продукции;
ПК 2.4.4 Использовать оборудование для производства молочной продукции;
ПК 2.4.5 Использовать знания свойств органических, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологического процесса;
ПК 2.4.6 Определять момент внесения затравки и других добавок в продукт;
ПК 2.4.7 Наблюдать за перемешиванием сгущенного молока, кофе (какао) со сгущенным молоком в процессе кристаллизации

2.1. 122401 2 – Май жасаушы
КҚ2.1.1. Май өндіруде технологиялық процесті бақылау;
КҚ 2.1.2. Сүт және оның биохимиялық қасиеттерінің құрамы туралы білімді пайдалану;
КҚ 2.1.3. Сүт өнімдерін өңдеу туралы есепті ресімдеу және құрастыру;
КҚ2.1.4. Май өңдеу бойынша есеп жүргізу;
КҚ 2.1.5. Сүт өндірісі өнеркәсібінде ережелер және санитарлық нормаларды сақтау;
КҚ 2.1.6. Жәшіктерді тепе тең КҚ толтыруды қадағалау;
КҚ 2.1.7. Майды сапалы дайындауды тексеру;
КҚ 2.1.8. Сүт өнімдерін өндіру процесінде олардың қасиеттерін және биохимиялық құрамын анықтау;
КҚ 2.1.9. Дайын өнімгестандартизациялаудыжүргізу.
2.2. 122402 2 – Ірімшік жасаушы
КҚ 2.2.1. Ірімшік өндіруде технологиялық процесті бақылау;
КҚ 2.2.2. Ірімшік өндіру барысында, биохимиялық процестер туралы білімді қолдану;
КҚ 2.2.3. Шикізат шығыны турпалы есепті ресімдеу және құрастыру;
КҚ 2.2.4. Ірімшік өңдеу бойынша есеп жүргізу;
КҚ 2.2.5. Сүт өндірісі өнеркәсібінде ережелер және санитарлық нормаларды сақтау;
КҚ 2.2.6. Жұмысқа жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.2.7. Ванналарды немесе сыр дайындағышты қалыпты сүтпен толтыру;
КҚ 2.2.8. Дайын өнімге стандартизациялауды жүргізу.
2.3. 122403 2–Сүт өнімдерін салқындату аппаратшысы
КҚ 2.3.1. Сүт қантын кристалдау және қоюланған сүтпен кофе, қантпен қоюланған сүтті салқындату процесін жүзеге асыру;
КҚ 2.3.2. Салқындату барысында лактозаны кристалдау процесін реттеу;
КҚ 2.3.3. Қоюланған сүтпен кофе, қоюланған сүтті салқындату процесіне және олардың консистенциясына технологиялық нұсқаулар және мемлекеттік стандарт талаптарын сақтау;
КҚ 2.3.4. Бақылау-өлшеу құралдарын сақтау;
КҚ 2.3.5. Жабдықтарды эксплуатциялау;
КҚ 2.3.6. Қоюланған сүт өндірісі және басқа сүт консервілерінің технологиясын әзірлеу;
КҚ 2.3.7. Кристаллизатор немесе салқындатқыш ванналарының жұмыс жағдайын тексеруді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.8. Суық су беруді реттеу.
2.4. 122404 2 – Сүтті пастерлеу және салқындату аппаратшысы
КҚ 2.4.1. Сүт және сүт өнімдерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.4.2.Талдау және жинаумен жабдықтарды уытсыздандыру және жуу бойынша жұмысты басқару;
КҚ 2.4.3. Сүт өнімдері базасын шикізатпен жайғастыру;
КҚ 2.4.4. Сүт өнімдерінің өндірісі үшін жабдықтарды пайдалану;
КҚ 2.4.5. Технологиялық процесте оптимизация үшін коллойдты жүйе және дисперсиялық, органикалық қасиеттер білімін пайдалану;
КҚ 2.4.6. Өнімге қосындылар қосу кезін анықтау;
КҚ 2.4.7. Кристаллизация процесінде қоюланған сүтпен кофені, қоюланған сүтпен аралстырып байқау.

2.5. 122405 2 - Мастер производства цельномолочной и кисломолочной продукции*
ПК 2.5.1 Производить цельномолочную, кисломолочную продукцию и мороженое;
ПК 2.5.2 Производить творог и творожные изделия;
ПК 2.5.3 Подготавливать оборудование к работе;
ПК 2.5.4 Принимать и обрабатывать молоко;
ПК 2.5.5 Контролировать технологический процесс в производстве цельномолочной и кисломолочной продукции;
ПК 2.5.6 Проводить расчет потребности заквасок внесения их в молоко или сливки;
ПК 2.5.7 Изготавливать производственные закваски при необходимости;
ПК 2.5.8 Оформлять необходимую документацию;
ПК 2.5.9 Сортировать и упаковывать молочную продукцию;
ПК 2.5.10 Проводить стандартизацию готовых продуктов
2.6. 122406 2 – Оператор автоматической линии производства молочных продуктов*
ПК 2.6.1 Контролировать сепарирование молока;
ПК 2.6.2 Контролировать технологический процесс в производстве молочных продуктов;
ПК 2.6.3 Применять методы расчета и проектирования процессов и аппаратов;
ПК 2.6.4 Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
ПК 2.6.5 Вести технологический процесс производства молочных продуктов;
ПК 2.6.6 Подготавливать контрольно-измерительные приборы, приборы автоматики пульта управления к работе;
ПК 2.6.7 Выводить технологическое оборудование на холостой и рабочий режимы;
ПК 2.6.8. Упаковывать молочные продукты
3 Специалист среднего звена
3.1. 122407 3 - Техник-технолог
ПК 3.7.1 Приготавливать концентрации моющих и дезинфицирующих растворов;
ПК 3.7.2 Проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
ПК 3.7.3 Проводить микробиологические исследования молока и молочных продуктов;
ПК 3.7.4 Проводить испытания по определению органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции;
ПК 3.7.5 Осуществлять контроль технологических процессов по всем этапам производства;
ПК 3.7.6 Выполнять основные операции классического анализа;
ПК 3.7.7 Пользоваться приборами для проведения физико-химического анализа;
ПК 3.7.8 Использовать средства измерения и регулирования технологических процессов;
ПК 3.7.9 Эксплуатировать электрооборудование, механизмы передачи движения технологических машин и аппаратов;
ПК 3.7.10 Применять компьютерные и телекоммуникационные средства;
ПК 3.7.11 Направлять готовую продукцию на расфасовку;
ПК 3.7.12 Проводить стандартизацию готовых продуктов;
ПК 3.7.13. Оформлять необходимую документацию.
Приложение 252
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 648
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
техническое и профессиональное образование
(для специалиста среднего уровня)
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1227000 – Печатное производство
Квалификации: 1227 10 3 – Техник-технолог
1227 11 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Форма обучения: очная

2.5. 122405 2 – Қаймағы алынбаған және ашымалы сүт өнімдерін жасау шебері*
КҚ 2.5.1. Сүт өнімі, қышқылсүт өнімі және балмұздақ өндіру;
КҚ 2.5.2. Ірімшік және ірімшіктен жасалатын тағамдарды өндіру;
КҚ 2.5.3. Жұмысқа жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.5.4. Сүтті өңдеу және қабылдау;
КҚ 2.5.5. Сүт және қышқыл сүт өнімдерін өндірудің технологиялық процесін бақылау;
КҚ 2.5.6. Қажетті ашытқыларға есеп жүргізу оларды сүтке немесе кілегейге қосу;
КҚ 2.5.7. Қажетті жағдайда өндірістік ашытқыларды дайындау;
КҚ 2.5.8. Қажетті құжаттарды ресімдеу;
КҚ 2.5.9. Сүт өнімдерін сорттау және орау;
КҚ 2.5.10. Дайын өнімге стандартизациялауды жүргізу.
2.6. 122406 2 – Сүт өнімдері өндірісіндегі автоматты желілер операторы
КҚ 2.6.1. Сүттің тартылуын бақылау;
КҚ 2.6.2.Сүт өнімдерін өндіруде технологиялық процестерді бақылау;
КҚ 2.6.3. Процестер мен аппараттар жобасы және есебінің әдісін қолдану;
КҚ 2.6.4. Кәсіби қызметте бағдарламамен қамтамасыз етуді пайдалану;
КҚ 2.6.5. Сүт өнімдерінің өндірісінде технологиялық процесті жүргізу.
КҚ 2.6.6. Бақылау-өлшеу құралдарын, жұмысты басқару пультінің автоматикалық құралын жүргізуді дайындау;
КҚ 2.6.7. Жұмыс уақытында технологиялық жабдықтарды алып шығу;
КҚ 2.6.8. Сүт өнімдерін орау.
3.Орта буын маманы
3.1. 122407 3 - Техник-технолог
КҚ 3.7.1 Жуу концентрациялары, дезинфекциялайтын ерітінділерді дайындау;
КҚ 3.7.2 Дайын өнімді, материалды, шикізатты бақылау барысында аналитикалық зерттеу жүргізу;
КҚ 3.7.3 Сүт және сүт өнімдеріне микробиологиялық зерттеуді жүргізу;
КҚ 3.7.4 Дайын өнім, жартылай фабрикат, шикізат сапасының көрсеткіштерінің физикалық, химиялық, органолептикасын анықтау бойынша байқауды жүргізу;
КҚ 3.7.5 Өндірудің барлық кезеңі бойынша технологиялық процестерге бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.7.6 Классикалық анализдің негізгі операциясын орындау;
КҚ 3.7.7 Пользоваться приборами Физикалық, химиялық анализді жүргізу үшін, құралдарды пайдалану;
КҚ 3.7.8 Өлшеу құралын пайдалану жәнетехнологиялық процестерді реттеу;
КҚ 3.7.9. Технологиялық машиналар мен аппараттар қозғалысының механизмі, электр жабдықтарын қанау;
КҚ 3.7.10 Компьютержәне телекоммуникациялық құралдарды қолдану;
КҚ 3.6.11 Дайын өнімдіөлшеп, орауға жіберу;
КҚ 3.7.12 Дайын өнімге стандартизациялауды жүргізу.
КҚ 3.7.13 Қажетті құжаттарды ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 252-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 648-қосымша
Үлгілiк оқу жоспары
техникалық және кәсiптiк бiлiм
Бiлiм коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және
жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1227000 - Баспа өндірісі
Бiлiктiлiгi: 122710 3 - Техник-технолог
122711 3 – Жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
Оқу түрi: күндiзгi

1440
К
Консультация
100
Ф
Факультативные занятия не более 4 часов в неделю
116
Всего
1656
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 256
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 652
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1227000 – Печатное производство
Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной
практики (специалиста среднего звена)
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 2
ОГД 03
История Казахстана
Казахстан в древности. Раннесредневековой Казахстан (6-12вв.). Казахстан в средневековье (13-15вв.). Казахстан в эпоху позднего средневековья (15-17вв.). Казахстан в 18в. Политическое развитие Казахстана в 19в. Социально-экономическое развитие Казахстана в 19в. Национально-освободительное движение казахского народа в 19в. Культура Казахстана в 19в. Казахстан в начале 20в. Казахстан на современном этапе.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные этапы становления Казахской ССР;
- исторические этапы становления Казахстана;
- основные этапы развития политики Республики Казахстан;
- основные исторические даты;
- национальных героев.
Умения:
- пользоваться пособиями по данной дисциплине;
- выражать свою мысль;
- анализировать ту или иную ситуацию.
БК 2
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
БК 2
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 2
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 2
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ПМ 01
Профессиональный модуль
Профессиональные дисциплины Квалификация 122711 3 – "Техник по эксплуатации и ремонту оборудования"

1440
К
Консультация
100
Ф
Факультативтік сабақтар
116
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 256-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 652-қосымша
122700- Полиграфия мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары құрылымы (орта буын
маманы)
Циклдің индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша ауызекі сөйлеу тілінің дамуы. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізе білуі.
Аудару техникасы (сөздекпен), кәсіби қатынас. Кәсіби лексика орыс тілінде техникалық кітаппен жұмыс, мамандық бойынша сөздікті қолдану. Ауызекі сөйлеу тілінің және кәсіби қатынастың дамуы
Білімдер:
- орыс (қазақ) тілін және кәсіби бағыттағы мәтіннің талдануы мен жұмысы үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды игеру,
Іскерліктер:
- сұхбат жүргізу салада бар терминологияны қолдану мен құжат оқу;-өзінің жазбаша және ауызекі тілдеренің қателіктері мен жетіспеушіліктерін жою-мамандықтар бойынша сөздіктер қолдану.
БК 2
ЖГП02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізгі, кәсіби, лексикалық, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіби маманмен алынған мәтіндердің аударма техникасын. Кәсіби қатынас. Міндетті сөйлеу деңгейі, аудирлеу, оқу мен хат, ауызша және жазбаша аударма, естіген сөздерді түсіну.
Білімдер:
- кәсіби қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды білуі тиіс;
- ауызекі сөйлеу тілінің формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат түрлерін ажырата білу;
Іскерліктер:
- шетел тілінде қарапайым қатынас жасай білу;
БК 2
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Ежелгі Қазақстан. Ерте орта ғасырлық Қазақстан (6-12ғ.ғ).
Орта ғасырдағы Қазақстан (13-15ғ.ғ). Кейінгі орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан (15-17ғ.ғ). 18ғ. Қазақстан 19 ғасырдағы Қазақстанның саяси дамуы. 19ғ/ы қазақ халқының ұлт аззаттық қозғалысы. 19 ғ/ғы Қазақстан мәдениеті. 20ғ/ң басындағы Қазақстан. Қазіргі кезеңдегі Қазақстан.
Білімдер:
- қазақ ССР-нің негізгі қалыптасу кезеңін;
- Қазақстанның тарихи қалыптасу кезеңі;
- негізгітарихи күндер;
- ұлттық батырларды
Іскерліктер:
- берілген пән бойынша оқу құралдарын пайдалану;
- өз ойын білдіру (айту);
- тиісті немесе басқа оқиғаларды талдау.
БК 2
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; өзін-өзі тәрбиелеу және дене тәрбиесінің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар; жұмысқа қабілеттілік әрекеті мен серпімділік режимі; жеке өзін-өзі жетілдеру негіздері, кәсіби-қолданбалы дене дайындығының бағыттылығы мен Қажеттілігі
Білімдер:
- салауатты өмір салтын құрайтын негіздерді;
- әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерді
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі қолдану
- денсаулықты нығайту мен өзін-өзі жетілдіру үшін дене тәрбиесінің білімін қолдану;
БК 2
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Әлемдік және отандық мәдениет. Қазақстанның мәдениет тарихы; дінтану негізгі; мәдениет ұғымы; мәдениет жәнеөркениет; қазіргі әлемдегі мәдениет;
Қазақстан аймағында қоныстанған халықтардың мәдениеті. Қазақстан аймағындағы ежелгі өркениет мәдениеті: Тайпалық одақ пен 9-13 ғасырдағы қазақ хандығы тұсындағы ортағасырлық мәдениет; 14-15ғ/ғы Қазақстан халқының мәдениеті; 18 ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. 19 ғасырдың мәдениеті. Ресей империясының құрамында отаршылық нездегі Қазақстан мәдениетінің дмуы (19ғ/ң жартысы мен 20ғ/ң басы); революция жылдары мен кеңестік биліктің қалыптасуындағы Қазақстан. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы өнер мен әдебиет, халықтық білім, ғылым. 40жылдың ортасы мен 80 жылдың басына дейінгі ҚР мәдениеті мен ғылымы; қоғамдық құбылыс ретіндегі дін: діннің маңызы мен оның рөлі; діннің шығуы меноның тарихи типтері; христиан дінінің, негізгі тарихи жағдайы; Қазақстан аймағындағы христиандық қауым; ислам діні
Білімдер:
- негізгі ұғымды;
- конфуцийлік, даосизм ұғымы қытай өнері
- Ислам, курайшы, мұххамед, құран. Алла, мекке ұғымдарын;
- Христиандық оқудың негізгі қағидалары мен оның құнды бағдарларын:
- Франция мәдениеті; Ашельдік мәдениет, проманьендар, галлалар, франктер, әдебиет, пәлсапа;
- Көшпенділердің құнды жүйесі және тұрмыс салты;
- ортағасырлық кезеңдегі қазақ халқының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетінің әсер етуі.
Іскерліктер:
- әлемдік мәдениеттің негізгі тарихи кезеңін жәнеолардың өркениеттілігін ашу;
- мәдени мұраларды қолдану;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің рухани және материалдық мәдениетінің ерекшелігін көрсету.
- діннің пайда болуы мен оның тарихи типтерін талдау
БК 2
ЭПП02
Философия негіздерді
- философия пәні, әлемдік философия қөзқарастарының негізгі ойлары; адам табиғаты мен оның өмір сүру мәні; Адам және Құдай; адам жәнеғарыш адам, қоғам, өркениет пен мәдениет; тұлға жауапкершілігі мен еркіндігі; адамтану және қызмет; ғылым және оның рөлі; жаһандық проблема алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық ғылыми және діни суреттері туралы таныстыру; адам өміріндегі орны;
- Этикалық жәнеәлеуметтік проблемалар, формалар мен әдістер, оның құрылымы, ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы таныстыру;
Іскерліктер:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани бастауда; оның санасының мәнін саналы және санасыз тәртібін анықтау.
- қоғамда адамдар арасындағы өнегелік нормаларды реттеу
БК 2
ЭПП03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Пән, негізгі ұғымдар мен категориялар; Саяси көзқарас; тарихи және қазіргі саяси мектептер; саясат; саяси билік; билікті жүргізу ретіндегі демография; саяси жүйе, оның негізгі буыны ретіндегі мемлекет; саяси партиялар мен партиялық жүйелер; коғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Адам саясат жүйесінде; саяси қызметтің әдіс-тәсілдері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға көшудің өзекті мәселелері; сыртқы саяси қызмет; саяси процесс
Білімдер:
- Заңды түсінуде әлеуметтік көзқарас туралы ұғымды;
- әлеуметтік социализация процесінің ерекшелігі;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынас нормасын реттеу формасы
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгеру мен дамудың әлеуметтік қозғалыс пен басқа да факторларын дамыту.
- биліктің маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас пен процестерді айқындау.
- Саяси жүйе мен саяси режим құру
БК 2
ЭПП04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі ұғымы, функциялары; мешікті басқаруы, жоспар түрлері, олардың негізгі кізеңдері, мазмуны, стратегиялық жоспарлау;
Жоспарлардың экономикалық дәмідеу әдесі мен болжам талдамалары; бизнес-жоспар; экономикалық талдау; Нарықмаға халық тауарларының, қызметі мен тутыну жағдалын, талдау, нарықтық инфрақурылым
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережесін.
- Еліміздегі және шет елдегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін;
- салықтық ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы
Іскерліктер:
- нарықтық баға белгілеудің механизмін сипаттау;
- өзінің кәсіби қызметіне бағытталған экономикалық ақпараттарды табу және қолдану;
БК 2
ЭПП05
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дереккөздер;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы мен азаттығын, олардың орындау механизмін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілікті-әдептілік нормаларын;
Іскерліктер:
- жеке басының азаттағы мен абырайын қорғау.
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану;
БК 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
КМ 01
Кәсіптік модуль
1227113-"Жабдықтарды жөндеу пайдалану бойынша техник" біліктілігінің кәсіби пәнедрі

ПМ 1.1
Основы алгоритмизации и программирования
Основы алгоритмизации.
Данные и операторы языка программирования. Процедуры и функции как средства структурного программирования. Сложные типы данных. Динамические переменные. Графика. Модули в программировании
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- понятие алгоритма, свойства, способы описания;
- принципы разработки схем алгоритмов, программ, данных и систем;
- типовые алгоритмы программ;
- арифметические и логические основы программирования, формы представления информации;
- классификацию языков программирования;
- принципы и методы построения программ.
Умения:
- составлять, записывать алгоритмы учебных программ;
- распознавать необходимость применения той или иной алгоритмической конструкции при решении задачи;
- использовать готовые вспомогательные алгоритмы организовать данные для эффективной алгоритмической обработки.
БК 2
ПК 3.2.1
ПМ 1.2
Физика и электротехника
Основы электростатики. Основные понятия. Резистивные цепи. Электромагнетизм и электромагнитная индукция. Цепи с емкостью и индуктивностью при произвольном воздействии. Цепи с резисторами, конденсаторами и катушками при гармоническом воздействии на постоянной частоте.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные характеристики электрического поля;
- основные свойства и характеристики сигналов;
- основные законы и методы расчета электрических цепей;
- основные характеристики и свойства магнитного поля, явления электромагнитной индукции, физический смысл индуктивности;
- зависимости между мгновенными значениями напряжения и тока в цепях с емкостью и индуктивностью при произвольных воздействиях;
- основные величины, характеризующие гармонические колебания,
Умения:
- рассчитывать цепи с конденсаторами;
- рассчитывать действующие значения напряжений и токов сигналов различных форм аналитическими или графоаналитическими методами;
- применять правило Ленца;
- определять формулу мгновенных токов в цепях при напряжениях произвольной формы;
- применять символический метод расчета цепей при гармонических воздействиях.
БК 2
ПК 3.2.1
ПМ 1.3
Теоретическая механика
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящих сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Геометрическая характеристика плоских сечений. Кинематика точки. Простейшие движения твердого тела. Элементы динамики точки. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Основные положения. Растяжение и сжатие. Сдвиг и смятие. Изгиб. Сложное сопротивление. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные понятия и аксиомы статики;
- расчеты основных механических величин;
- основные положения кинематики и динамики.
Умения:
- определять пространственную систему сил;
- определять центр тяжести;
- определять работу и мощность;
- рассчитывать растяжение и сжатие.
БК 2

КМ 1.1
Бағдарламалау және алгоритмдеу негіздері
Алгоритмдеу негіздері:
Бағдарламалау тілдерінің операторы мен деректері. Құрылымдық бағдарламалау құралы ретіндегі процедуралар мен функциялар. Деректердің күрделі типтері. Динамикалық айнымалы Графика Бағдарламалау модульдері.
Білімдер:
- алгоритм ұғымын, қасиетін, сипаттау тәсілін;
- жүйе мен деректердің, бағдарлама мен алгоритмдердің сұлбасын жасау қағидаларын;
- бағдарламаның типтік алгоритмдерін;
- бағдарламалаудың арифметикалық және логикалық негіздерін; ақпараттарды ұсыну үлгілерін;
- бағдарламалау тілдерінің жіктелуін;
- бағдарлама құру әдістері мен қағидаларын;
Іскерліктер:
- оқу бағдарламасы алгоритмдерін жазып алу, құру;
- Есеп шешу кезінде сол және басқа арифметикалық құрылымдарды қолданудың қажеттіліктерін тану;
- дайын көмекші алгоритмдерді қолдану, тиімді алгоритмді өндеуге арналған деректерді ұйымдастыру
БК 2
КҚ 3.2.1
КМ 1.2
Физика және электротехника негіздері
Негізгі ұғым. Резисторлар тізбегі электромагнетизмді және электромагниттік индукция. Ерікті әсердегі сыйымдылық және индуктивтік тізбектер. Тұрақты жиіліктегі гармониялық әсерлесу барысындағы резисторлы, конденсаторлы, орауышты тізбектер.
Білімдер:
- электрлік өрістің негізгі сипаттамаларын (белгілерін);
- дабылдардың негізгі қасиеттері мен сипаттарын;
- электрлік тізбектер есептеудің әдістері мен негізгі заңдарын;
- магнитті өрістің негізгі қасиеттерері мен сипаттамаларын электромагнитті индукция құбылысын, индуктивтіктің физикалық мәнін;
- ерікті әсер барысында индуктивтік және сыйымдылық тізбектерінде лездік мәнді кернеу мен тоқ арасындағы байланысты;
- гармониялық тербелісті сипаттайтын негізгі шамаларды.
Іскерліктер:
- кондерсаторлармен тізбекті есептеу;
- графаналитикалық және аналитикалық әдістермен түрлі формадағы керену және тоқ дабылдарының әсер ету мағыналарын есептеуді;
- Ленц ережесін қолдануды;
- ерікті форма кернеуінде тізбектегі лездік тоқтың формуласын анықтау
- гормониялық әсерде тізбекті есептеудің символикалық әдісін қолдану.
БК 2
КҚ 3.2.1
КМ1.3
Теориялық механика
Негізгі ұғым мен статика аксиомалары. Жинақты күштің жазық жүйесі. Еркін орналасқан күштердің жазық жүйесі. Кеңістікті күштер жүйесі. Ауырлық центрі. Жазық қиманың геометриялық сипаттамасы. Нүкте кинематикасы. Қатты дененің қарапайым қозғалысы. Нүкте кинематикасы. Қатты дененің қарапайым қозғалысы. Нүкте динамикасының элементтері. Негізгі ережелер. Материалдар кедергісі. Созылу және сығылу. Ығысу және иілу. Күрделі кедергілер. Орталық-сығылған білік тұрақтылығы.
Білімдер:
- Статикалық аксиомалары мен негізгі ұғымдарын;
- негізгі механикалық шама есеп-қисабын;
- кинематика және динамиканың негізгі ережелерін.
Іскерліктер:
- куаттың кеңістік жүйесін анықтау;
- ауырлық орталығын анықтау;
- жұмыс пен қуаттылықты анықтау;
- сығыстыру мен созылуын есептеу
БК 2

ПК 3.2.1
ПМ 1.4
Детали машин и механизмов
Машины и механизмы. Структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов. Основные сопротивления материалов и расчеты на прочность. Напряженное состояние деталей и элементарный объем материалов. Расчет несущей способности типовых элементов. Механические свойства конструкционных материалов. Основные принципы и правила проектирования изделий. Механические передачи и муфты. Сопряжения деталей. Допуски и посадки. Соединения деталей.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- расчет на прочность;
- расчет несущей способности типовых элементов;
- элементарный объем материалов;
- детали машин и механизмов;
Умения:
- правильно проектировать изделия;
- определять сопряжение деталей;
- выявлять структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов.
БК 1
БК 2
БК 4
ПК 3.2.1
ПМ 1.5
Основы полиграфического производства
Общая характеристика допечатного производства. История возникновения книгопечатания и развитие полиграфии. Характеристика печатной продукции. Единицы измерения, используемые в полиграфии. Основные этапы изготовления печатных форм для высокой, плоской и глубокой печати. Технология допечатных процессов. Компьютерно-издательские системы. Корректура. Печатное производство. Печатные машины высокой печати и подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины плоской офсетной печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины глубокой печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Современные процессы печатания с использованием цифровых технологий. Печатные процессы. Печатание тиража. Общая характеристика полиграфических материалов, применяемых в полиграфии. Брошюровочно-переплетное производство. Брошюровочно-переплетные процессы. Классификация книжно-журнальных изданий. Отделка печатной листовой продукции. Комплектовка изданий и блоков. Изготовление книг в переплетных крышках. Изготовление переплетных крышек. Заготовка материалов для крышек. Оперативная полиграфия и репрография.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- издательско-полиграфическую терминологию;
- разновидности продукции полиграфического производства;
- основные схемы ее изготовления;
- основные виды технологического оборудования;
- полиграфические материалы, краски.
Умения:
- выполнять допечатные процессы;
- выполнять печатные процессы;
- выполнять брошюровочно-переплетные процессы;
- подготавливать издания;
изготавливать печатную продукции (книг, журналов, этикеток и др.).
БК 2
ПК 3.2.1

КҚ 3.2.1
КМ1.4
Механизм мен машиналар бөлшегі
Механизм мен машиналар. Тетіктердің күшті, динамикалық кинематикалық, құрылымдық талдауы. Материалдардың негізгі кедергісі мен беріктілік есебі. Бөлшектердің бәсеңдеу жағдайы мен материалдардың қарапайым көлемі. Элементтердің жеңіл қабілеттерінің есебі. Конструкционды материалдардың механикалық қасиеттері. Бұйымдарды жобалаудағы ереже мен негізгі қағидалары. Механикалық берілім мен жалғастырғыш. Бөлшектердің түйісуі. Бөлшектердің қосылуы. Шек пен тосу.
Білімдер:
- Беріктілік есебін,
- типті элементтердің жеңіл қабілеттерінің есебі.
- материалдардың қарапайым көлемі
- тетіктер мен машиналар бөлшектері;
Іскерліктер:
- бұйымдарды дұрыс жобалау;
- бөлшектің түйісуін анықтау;
- тетіктердің күшті, динамикалық кинематикалық, құрылымдық талдауын анықтау;
БК 1
БК 2
БК 4
КҚ 3.2.1
КМ1.5
Полиграфиялық өндіріс негіздері.
Басылымға дейінгі өндірістің жалпы сипаттамасы. Полиграфияның дамуы мен кітап басылымының пайда болу тарихы. Басылым өнімдерінің сипаттамасы. Полиграфияда қолданылатын өлшем бірлігі. Жоғары, жазық басылым, шығынқы басылым, ойыңқы басылымға арналған басылым формаларын дайындаудың негізгі кезеңдері. Басылымға дейінгі процестер технологиясы. Компьютерлі баспа жүйесі. Түзету. Басылым өндірісі басылым машинасы мен даналарды басуға дайындық операциялары. Жайпақ офсет басылымның басылым машинасы, даналарды басуға дайындық операциясы. Цифрлы технологияны қолданумен басылымның жаңашыл процестері, ойыңқы басылымның басылым машиналары, даналарды басуға дайындық операциясы. Басылым процестері. Даналарды басу. Полиграфияда пайдаланылатын полиграфиялық материалдың жалпы сипаттамасы.
Кітапшалау – түптеу өндірісі. Кітапшалау – түптеу процестері. Кітап – журнал баспасының жіктелуі. Баспа табақ өнімдерін өңдеу. Басылымдар мен блоктардың жинақтамасы. Мұқаба қаптамасын дайындау. Мұқабаға материалдардың дайындамасы. Жедел полиграфия және репрография.
Білімдер:
- баспа-полиграфиялық терминология;
- полиграфиялық өндіріс өнімдерінің әртүрлілігі;
- оны дайындаудың негізгі сұлбасы;
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлері;
- полиграфиялық материалдар, бояулар.
Іскерліктер:
- басылымға дейінгі процестерді орындау;
- басылым процестерін орындау;
- кітапшалау-түптеу процестерін орындау;
- басылым дайындау;
- басылым өнімдерін (кітап, журнал, этикетка жәнет.б) дайындау;
БК 2
КҚ 3.2.1

ПК 3.2.2.
ПМ 1.6
Материаловедение и технологическая обработка конструкционных материалов
Основы металлургического производства. Технология литейного производства. Технология обработки металлов давлением. Технология сварочного производства. Контроль качества заготовок. Технология обработки заготовок деталей машин.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- принципы получения металла из руд;- основные железные руды и цветных металлов;
- производство чугуна;
- производства стали;
- место литейного производства в машиностроении;
- достоинства и недостатки литейных заготовок;
- основные способы производства литейных заготовок;
- специальные способы литья;
- место обработки металлов давлением в машиностроении;
БК 1
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.7
Основы взаимозаменяемости, стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК 1
БК 2
ПК 3.2.4
ПМ 1.8
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
- факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
- принципы рационального использования природных ресурсов;
- экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
Умения:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологической рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
- разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить экологическую экспертизу на производстве в порядке, установленном законодательством РК.
БК 1
БК 2

КҚ 3.2.2
КМ1.6
Материалтану және конструктивті материалдарды технологиялық өңдеу Металлургиялық өндірістің негізі. Құйма өндірісінің технологиясы. Металдарды қысыммен өңдеу технологиясы. Дайындаманың сапасын бақылау. Машина бөлшектері дайындамасын өңдеудің технологиясы.
Білімдер:
- кеннен (қазбадан) металдарды алу қағидасы;
- негізгі темір рудалары мен түсті металдар;
- шойын өндірісі;
- болат өндірісі;
- машина жасаудағы құйма өндірісінің орны;
- құйма дайындамасының қасиеті мен келешектері;
- құйма дайындамасы өндірісінің негізгі тәсілдері;
- машина жасауда металдарды қысыммен өңдейтін орны;
- поковка, штамп, құбыр, сымдарды жалға алудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- металдарды қысым мен өңдейтіннен алынған машина бөлшектер дайындамасының қасиеттері мен кемшіліктерін аңықтау;
- дәнекерлеуді орындау;
- машина бөлшектерін жасауда кездесетін негізгі ақауларды анықтау;
- дайындаманың жөндеуге келетін жарамсыздығының тәсілін жою.
- жабдықта және универсалды. метал кесетін қондырғыларға машина бөлшектерін қалыптастырудың негізгі әдістерін анықтау;
- жабдықтар мен құрылғыларды қолдану;
- бұрғылау, фрезерлеу және жою әдістерінің мүмкіндіктерін көрсету және т.б;
- лезвиялық абразивтік аспаптар және жеткізу операциялар мен өңдеу арқылы нақты мөлшерге жету квалитеті және машина бөлшектер бетіндегі кедір – бұдырларды анықтау;
БК 1
БК 2
БК 4
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ1.7
Стандарттану және метрология, өзара аустырмалылық негіздері.
Метрология: негізгі ұғымы мен ережесі; өлшеу бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Стандарттау сапамен басқару және стандарттау аясындағы негізгі терминдер мен ережелер. Өнімдерді бақылау және сынау; сапа жүйесі. Сертификаттау жүйесі. Сертификаттау ережесі мен тәртібі. Қондыру және жіберу жүйесі. Техникалық өлшеу.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның құқықтық негізін, әдісін, құралын, субъектісін, мақсаттарын;
- аймақтық және халықаралық, стандарттар құрылымын;
- дайын өнімнің, сүт өнімдерінің сертификаттау ережесі;
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдау және оны қолдану;
- сапа жүйесінің құжаттарын пайдалану;
БК1
БК2
КҚ 3.2.4
КМ 1.8
Экология негіздері
Жалпы экология негіздері биосфера және оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Қазіргі замандағы басты экологиялық мәселелер. Табиғатты қорғау шараларының жүзеге асырлыуының экологиялық тиімділгі
Білімдер:
- ҚР қолданысындағы заңнамалық және нормативтік базаны, сондай–ақ экологиялық қауіпсіздікті қаптамасыз етудің экономикалық механизмдері
- экология заңдары мен негізгі ұғымы.
- антропогендік факторлардың табиғатқа әсер етуі мен осы әрекеттестіктің тереңдік факторларын;
- биосфераны ноосфера мен техносфераға айналдыруға септес болған факторлар.
- табиғи ресурстарды рационалды қолданудың қағидалары.
- өнеркәсіптік объектінің экологиялық паспортизациясы
- басты экологиялық мәселелер.
Іскерліктер:
- Экологиялық рентабельдіктің ішкі нормаларын талдау және бағалау.
- Мониторинг және экологиялық аудит ұйымдастыру және жүргізу
- қоршаған табиғи орнатың сапа нормативтерін пайдалану.
- Экологиялық факторлардың есебімен шығындар мен пайда бағаларының, әдісін пайдалану
- қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау (қысқарту, бас тарту)
- Қоршаған ортаға қатысы бар қызмет түрлері мен процестердің тәуекелділігін болдырмау бойынша шаралар қабылдау жәнебағалау;
- апаттық жағдайда қауіпсіздікті азайту немесе ескертетін іс-шараларды жасау
- ҚР заңына сәйкес өндіріске экологиялық сараптама жүргізуді ұйымдастыру
БК 1
БК 2

ПК 3.2.1
ПМ 1.9
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленнойбезопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
Умения:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 1
БК 2
ПК 3.2.4
ПМ 1.10
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и нформационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 2
ПК 3.1.2
ПМ 1.11
Гидравлика, гидравлические машины и гидроприводы
Основы гидравлики. Общие сведения о жидкостях. Основы гидростатики. Уравнение Эйлера. Закон Паскаля. Закон Архимеда. Гидростатические машины. Основные законы движения жидкости. Движения жидкостей и газов по трубам. Насосы. Общие сведения. Классификация и принципы их работы. Физические основы функционирования. Рабочие жидкости приводов. Структура приводов и систем автоматического управления. Эксплуатация гидравлических и пневматических приводов. Гидро- и пневмосистемы технологического оборудования.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные законы гидростатики;
- особенности движения газов по трубопроводам;
- виды и характеристики насосов и вентиляторов, агрегатов;
- основы функционирования гидравлических и пневматических систем;
Умения:
- применять основные уравнения гидростатики при расчетах;
- использовать законы равновесия и движения жидкостей и газов для приведения в действие гидравлических и пневматических приводов.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1

КҚ 3.2.1
КМ1.9
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың ұйымдастыру және құқықтық негіздері. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процестердің қауіпсіздігі. Төтенше (Тж) жағдай және олардың салдарын жою. ТЖ болған жағдайда халықты қорғау
Білімдер:
- Еңбекті қорғау бойынша нормативтік техникалық құжаттар мен мемлекеттік актілерді
- өнеркәсіп қауіпсіздігінің кеңестік және шетелдік жүйеде қамтамасыз етілетін тіршілік қарекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша HҚ-ты пайдалану тәртібі
- Зиянды факторлар мен қауіптілікті емдеу әдістері мен құралдары.
Іскерліктер:
- Жұмысшы және тұтынушымен қойылған олардың алдағы кәсіби қызметтеріндегі еңбеті қорғаудың мақсат туралы,талдау;
- еңбек шарты қауіпсіздігін кұру мақсатында өндірістің, технологиялық процестің және жабдықтың жобалануында-нормативтік-техникалық әдебиетті пайдалану.
БК 1
БК 2
КҚ 3.2.4
КМ1.10
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пән мазмұны жәнеоның мақсаты. Іс жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктердің қолдану.
Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс жүргізудің ұғымы, жүйесі мен ұйымдастырылуы; Техникалық сөздіктердің ерекшелігі. Кеңселік және құжаттық жұмыстың негізі. Ұйымдық-басқару нормативтік-құқықтық, ақшалай қаржылық есептеу және анықтама құжаттары, қызмет хаттарының негізгі әдістері. Іс жүргізуде АСУ-дың пайдалану. Мәтіндік құжаттарды бірінші жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Мұрағат. Ведомстволық мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар, ұлттық мұрағаттық қор
Білімдер:
- оқылатын пәннің мазмұнын, оның мақсаттарын;
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлерін
- Іскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктелуін;
- Іс жүргізудің заманауи стандарттарына қойылатын негізгі талаптар
- құжат формулярлары мен оның құрылымдық бөліктері
Іскерліктер:
- ақпараттық және іскерлік сипаттағы әртүрлі құжаттардың формулярын құру;
- ұйымдық-әкімшілік құжаттармен жұмыс жасау;
- мұрағатқа істерді өткізу, сақтау, рәсімдеу;
БК2
КМ1.11
Гидравлика, гидравликалық машиналар және гидрожетек
Гидравлика негіздері. Сұйықтық туралы жалпы мәлімет. Гидростатика негіздері. Эйлер теңдеуі, паскаль заңы. Архимед заңы. Гидростатикалық машиналар. Сұйықтық қозғалуының негізгі заңы. Құбыр бойынша газдар мен сұйықтықтың қозғалысы. Сорғылар. Жалпы мәлімет. Олардың жұмысы қағидалары жәнежіктелуі. Жұмыс жасаудың физикалық негіздері. Жетектің жұмыс сұйықтығы. Автоматикалық басқару жүйесінің және жетектің құрылымы. Гидравликалық және пневматикалық жетектердің пайдаланылуы. Технологиялық жабдықтың гидро-жәнепневмо жүйесі.
Білімдер:
- гидростатиканың негізгі заңдарын
- құбыр жолмен газдың қозғалу ерекшелігі;
- агрегаттардың, желдеткіштердің және сорғының сипаттамасы мен түрлері:
- пневматикалық және гидравликалық жүйенің жұмыс істеу негіздері;
Іскерліктер:
- есептеудегі гидростатиканың негізгі теңдеуін пайдалану;
- пневматикалық және гидравликалық жетекті әрекетте келтіру үшін газдың және суықтың қозғалуы мен заң тепе-теңдігін қолдану.
БК 2
БК4

ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.12
Экономическая организация и управление производством
Экономическая сущность, состав и структура основных фондов, амортизация, понятия и состав. Пополнение оборотных средств, финансы предприятия. Персонал предприятия, формы и системы оплаты, НТР предприятия, ВЭД предприятия, понятие и состав имущества предприятия. Планирование.
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знания:
- технико-экономические показатели работы предприятия;
- состав и учет производственных фондов;
- функции руководителя;
- оценки экономической эффективности технических и организационных решений;
Умения:
- принимать решения на основе анализа и оценки экономической ситуации;
- разрабатывать решения и оценки их последствия для деятельности предприятия.
БК 2
ПК 3.2.1
ПМ 1.13
Автоматизация полиграфического производства
Характеристика полиграфического производства как объекта управления. Сущность автоматизации производства. Основные определения теории управления. Состояние автоматизации полиграфического производства. Структура линейных систем управления. Элементарные звенья систем управления. Общие сведения о дискретных системах управления. Дискретные преобразования Лапласа. Частотные характеристики дискретных систем. Устойчивость дискретных систем управления. Нелинейные системы управления. Происхождение нелинейностей в системах управления и их классификация. Системы управления электроприводом. Системы управления гидравлическими объектами Гидравлическая емкость как объект управления. Принципы построения систем управления гидравлическими объектами. Система управления тепловыми процессами. Системы кондиционирования воздуха. Системы управления подачей бумажной ленты. Динамика бумагопитающего устройства. Система управления натяжением бумажной ленты. Система продольной приводки красок. Системы поперечной приводки бумажной ленты. Системы управления красочными аппаратами печатных машин. Динамика передачи краски в красочном аппарате. Системы управления оптической плотностью оттисков. Системы управления вязкостью краски. Системы управления дискретными процессами. Устройства блокировки и сигнализации. Структура автоматизированных систем управления. Принципы построения АСУ. Технические средства АСУ. Информационное обеспечение АСУ. Алгоритмизация процессов управления. Программное обеспечение АСУ. Системный подход к анализу и синтезу комплексных систем управления. Системы управления автоматическими поточными линиями. Роботизированные технологические комплексы.
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знания:
- теоретические основы автоматического управления
- принципы построения систем автоматического управления печатными процессами;
- переработку текстовой и иллюстрационной информации.
Умения:
- анализировать существующие линейные системы автоматического управления и определять устойчивость этих систем управления;
- анализировать релейные и импульсные системы управления;
- разрабатывать системы управления электроприводом и системы управления гидравлическими объектами;
- анализировать структуры автоматизированных систем управления;
- анализировать системы управления дискретным полиграфическим производством;
- анализировать системы управления тепловыми процессами;
- анализировать системы управления подачей бумажной ленты;
- использовать последние достижения научно-технического прогресса в области управления полиграфическим производством.
БК 4
ПК 3.1.1

КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ1.12
Экономикалық ұйым және өндірісті басқару
Негізгі қорлардың құрылымы жәнеқұрамы, экономикалық мәні, амортизация, ұғым мен құрам. Айналым қаржыларының толығуы, кәсіпорын қаржысы.
Кәсіпорын тұлғасы, төлем жүйесі мен формалары. НТР кәсіпорны, ВҒД кәсіпорны, кәсіпорын мүлкінің құрамы және ұғымы. Жоспарлау
Білімдер:
- кәсіпорын жұмыстарының техника-экономикалық көрсеткіштерін;
- өндірістік қорлардың есебі және құрамы
- жетекші қызметтері
- техникалық және ұйымдастырушылық шешімдердің экономикалық тиімділігін бағалау.
Іскерліктер:
- экономикалық жағдай бағасына жәнеталдау негізіне шешім қабылдау;
- кәсіпорын қызметі үшін олардың нәтижесін, бағасын және шешімдерін жетілдіру.
БК2
КҚ 3.2.1
КМ1.13
Полиграфиялық өндірістің автоматизациясы
Басқару объектісі ретінде полиграфиялық өндірістің сипаттамасы өндіріс автоматизациясының мәні. Басқару теориясының негізгі ережесі. Полиграфиялық өндіріс автоматизациясының жай-күйі. Басқарудың ұтымдық жүйесі, құрылымы. Басқару жүйесінің элементарлы түйіні. Басқарудың дискретті жүйесі туралы жалпы мәлімет. Дискертті қайта жасалу: Лаплас дискреттік жүйесінің жиілік сипаттамасы.
Басқарудың дискретті жүйесінің беріктілігі.
Басқарудың ұзындықсыз жүйесі. Басқару жүйесіңдегі сызықсыздық пайда болуы және олардың топтастырылуы. Электржетектерді басқару жүйесі. Гидравликалық объектілерді басқару жүйесі. Басқару объектісі ретіндегі гидравликалық сыйымдылық. Гидравликалық объектілермен басқару жүйесінің орналасу түйіні. Жылылық процесті басқару жүйесі. АОА кондиционерінің жүйесі. Қағаз таспаны берудегі басқару жүйесі. Қағазбен жабдықтау құрылғысының динамикасы. Қағаз таспасын, тартуды басқару жүйесі. Қағаз таспасы жетегінің көлденең жүйесі бояу жетігінің қолденең жүйесі. Бояу апаратты баспа машинкасын басқару жүйесі. Бояу апараттындағы бояуды беру динамикасы. Оптикалық баспа-таңбаны басқару жүйесі. Бояудың тұтқырлығын басқару жүйесі. Дискреттік процесті баскару жүйесі. Дабылдың және блоктың құрылысы. Автоматтандырылған құрылғыны басқару жүйесі. АСУ құрылысының негіздері. АСУ-дың техникалық құрылысы АСУ-ды ақпаратпен қамтамасыздандыру. Басқару барысындағы алгоритмизация. АСУ-ды бағдарламамен қамтамасыздандыру. Кешенді жүйені басқаруда синтез және талдаудың жүйелік үйлесуі. Автоматты сызық легін басқару жүйесі. Роботталған технологиялық кешен.
Білімдер:
- автоматикалық басқарудың теориялық негізін.
- баспа процестерімен автоматикалық басқару жүйесінің құрылу қағидаларын мәтінді суретті ақпараттың қайта өнделуін.
Іскерліктер:
- автоматикалық басқарудың ұзындық жүйесін талдау және баскарудын осы жүйесінің беріктілігін анықтау;
- баскарудың релелік және импульстық жүйесін талдау;
- баскару жүйесің електржетекпен және басқару жүйесін гидравликалық объектімен жетілдеру;
- басқарудың автоматтандырылған жүйесі құрылымын талдау;
- басқару жүйесін дискретті полиграфиялық өндіріспен талдау
- жылу процестерін басқару жүйесін талдау;
- басқару жүйесін қағазды таспа берілуімен талдау;
- басқару аумағында полиграфиялық өндіріспен ғылыми-техникалық прогрестің соңғы жетістектерін қолдану.
БК 4

ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.14
Основы безопасности жизнедеятельности
Объекты изучения ОБЖД. Актуальность проблем ОБЖД. Функциональные возможности человека и его совместимость со средой обитания. Источники и уровни опасностей среды обитания (антропогенные и природные опасности среды обитания). Организация спасательных и неотложно-восстановительных работ при ЧС. Система предупреждения и ликвидации ЧС. Формирование здорового образа жизни. Основы медицинских знаний.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- виды опасностей, пространственные и временные координаты;
- объективные закономерности возникновения опасных и вредных факторов в биосфере и техносфере (производственной, городской и бытовой среде);
- комплекс явлений и процессов в системе "Человек-среда обитания", элементы, составляющие систему и отрицательно воздействующие на человека и природную среду;
- анатомо-физиологические возможности человека переносить воздействие опасных и вредных факторов среды обитания в обычных и чрезвычайных ситуациях;
- средства формирования комфортных и безопасных условий жизнедеятельности и сохранения природной среды;
- правовые и организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности;
- порядок действия в условиях ситуаций в случае реализации опасности;
Умения:
- распознавать (идентифицировать) опасности: вид опасности, пространственные и временные координаты;
- оценивать величину возможного ущерба, вероятность возникновения опасностей и др.;
- организовывать спасательные и неотложно-восстановительные работы при ЧС;
- проводить профилактику выявленных опасностей на основе сопоставления затрат и выгод;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- формировать здоровый образ жизни.
БК 2
ПК 3.2.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология полиграфического производства
Допечатные процессы. Общие сведения о печатных формах. Основы переработки текстовой информации. Изготовление штриховых, тоновых и растровых фотоформ. Печатное производство. Общие сведения о печатных материалах, печатном процессе и оборудовании. Перспективы развития печатных процессов. Брошюровочно-переплетное производство. Общие сведения о технологии брошюровочно-переплетного производство. Изготовление тетрадей. Комплектовка и потетрадное скрепление книжных блоков. Обработка книжных блоков и выставка их переплетные крышки. Поблочные скрепление книг и брошюр. Изготовление и отделка переплетных крышек. Основные технологические варианты изготовления изданий в переплете и в обложке. Оценка качества книжно-журнальной продукции и полуфабрикатов.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- сведения о печатной бумаге;- основные свойства и виды печатной бумаги;
- классификация бумаг и ГОСТы;
- основные свойства и виды печатных красок;
- классификация печатных красок и ГОСТы;
- параметры оценки качества полуфабрикатов и готовой продукции;
- методы и средства контроля качества печатной продукции.
Умения:
- определять технологию фальцовки тетрадей;
- выполнять технологию процесса склеивания;
- технологию процесса сушки и ее применяемые в брошюровочно-переплетном процессе;
- определять показатели, определяющие выбор варианта технологического процесса изготовления изданий в переплете в обложке.
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 02
Допечатное оборудование
Компьютерные системы. Издательский комплекс как специализированная система
подготовки материалов для тиражирования типографии. Система передачи текстовой и иллюстрационной информации на расстояние в газетном производстве. Оборудование для обработки иллюстрационной информации. Фоторепродукционное оборудование. Сканирующая репродукционная техника. Электронные цветоделительные машины. Оборудование для обработки и монтажа экспонированных фотоматериалов. Проявочные автоматы. Вспомогательное фотомеханические оборудование. Оборудования для изготовления печатных форм. Формы высокой печати. Электронные гравировальные автоматы. Оборудование для изготовления офсетных форм. Оборудование для изготовления форм глубокой печати. Охрана труда и окружающей среды.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- теоретические основы построения основных видов компьютерного набора и формного оборудования;
- устройства и особенности эксплуатации основных видов наборного и формного оборудования, их структурные и кинематические схемы основных механизмов;
- технико-экономические и эксплуатационные характеристики отдельных видов допечатных оборудований;
Умения:
- определять основы управления компьютерной техникой при обработке текстовой и иллюстрационной информации;
- выявлять требования к допечатному оборудованию в соответствии с технической и эксплуатационной документацией;
- определять тенденции развития современного цифрового допечатного оборудования.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 03
Печатное оборудование
Общие сведения о печатных машинах. Рулонные ротационные машины. Листовые ротационные машины. Плоскопечатные и тигельные машины. Специальные виды печатных машин. Основные принципы выбора машин для печатания издательской продукции.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- устройство и особенности эксплуатации печатного полиграфического оборудования,
- эксплуатационные характеристики основного печатного полиграфического оборудования;
Умения:
- формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов печатного производства;
- определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии печатного производства;
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного печатного производства;
- вырабатывать навыки проведения анализа технико-экономической эффективности применения разных видов однотипного оборудования;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 04
Брошюровочно-переплетное оборудование
Общие сведения о брошюровочно-переплетном оборудовании. Бумагорезальные машины. Фальцевальные автоматы. Приклеечные и окантовочные автоматы. Подборочные автоматы. Швейные автоматы и вкладочно-швейно-резальные агрегаты. Обжимные прессы. Картонорезальные, бобинорезальные и крышкоделател-ные машины. Прессы для тиснения и печати на переплетных крышках. Книговставочные, крытвенные и штриховальные машины. Агрегаты для бесшвейного скрепления. Поточные линии для изготовления книг.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- устройство и особенности эксплуатации брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования,
- эксплуатационные характеристики основного брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования;
Умения:
- формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов брошюровочно-переплетного производства;
- определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии брошюровочно-переплетного производства
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного брошюровочно-переплетного производства;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 05
Электроприводы, электрооборудование полиграфических машин
Основы электропривода. Элементы и устройства электроавтоматики. Системы автоматического управления полиграфическими машинами и установками. Электрооборудование полиграфических машин и установок.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- электрооборудование допечатного, печатного и брошюровочно-переплетного оборудования полиграфических предприятий;
- электроснабжение полиграфических предприятий;
- микропроцессорное управление электроприводами;
- датчики систем электроавтоматики;
Умения:
- преобразовывать устройства;
- определять механические характеристики производственных механизмов, электродвигателей и электроприводов;
рассчитывать мощность электропривода.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 06
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт полиграфического оборудования
Монтаж полиграфического оборудования. Техническое обслуживание полиграфического оборудования. Наладка и ремонт полиграфического оборудования. Разборка оборудования. Расчет фундамента. Расчет динамических нагрузок. Установка оборудования. Доставка, разгрузка, погрузка машин.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные устройства полиграфического оборудования;
- динамические нагрузки (вибрация и др.).
Умения:
- делать монтаж и демонтаж оборудования, такелажные работы по установке оборудования;
- делать наладку машин с учетом технических характеристик;
- ремонтировать, разбирать оборудование по основным узлам.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 07
Проектирование полиграфических предприятий
Организация полиграфических предприятий. Основные принципы организации полиграфических предприятий. Общие сведения по проектированию полиграфических предприятий. Основные сведения по строительной части. Проектирование обслуживающих помещений цехов. Общезаводские и внутри корпусные склады. Ремонтное хозяйство. Инженерно-техническое обеспечение полиграфического производства. Электроснабжение и электрические сети. Теплоснабжение и тепловые сети. Водоснабжение и канализация. Газоснабжение. Вентиляция и кондиционирование. Специальная инженерная коммуникация. Проектирование генерального плана и транспорта. Специфика пожарной опасности на полиграфических предприятиях
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- методику проектирования с применением разработанных типовых решений, к примеру, по планировке и организации отдельных рабочих мест;
- проектирование поточных линий, организацию технологических отделений и цехов предприятия, согласно разработанному технологическому процессу;
- задачи, выполняемые инженерными службами полиграфических предприятий, обеспечиваемых ритмичную и надежную работу основного производства.
Умения:
- проектировать транспортные средства полиграфических предприятиях;
- проектировать территориальный план предприятия;
- производить расчет технико-экономических показателей складского хозяйства;
- рассчитывать площади помещений и численности основных рабочих.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
Профессиональные дисциплины Квалификация 122710 3 – "Техник-технолог"

КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ1.14
Тіршілік қарекетінің қауіпсіздік негізі
ТҚҚН оқу объектелері. ТҚҚН мәселелерінің өзектілігі. Адамның функционалды мүмкіндіктері мен оның тіршілік ортамен үйлесімділігі. Тіршілік ортаның қауіптілік деңгейі мен дерек көздері (тіршілік ортаның антропогенды және табиғи қауіптіліктері). Төтенше жағдай-дағы құтқару және шұғыл қалпына келтіретін жұмыстардың ұйымдастырылуы. ТЖ-ны тарату мен ескерту жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру: медициналық білім негізі
Білімдер:
- кеңістікті және уақытша координаттарды, қауіп түрлерін;
- биосфера және техносфера факторларының зияны жәнеқауіпінің пайда бояу объективінің заңдылығы (өндірістік, калалық жәнетұрмыстық жағдайда);
- Адам-тіршілік жүйесіңде процестер мен құбылыстар кешені, табиғи орта мен адамзатқа теріс әсер ететін және жүйені құратын элементтер;
- Адамның анатомо-физиологиялық мүмкіндіктері; төтенше және әдеттегідей жағдайларда өмір сүру ортаның қауіпті және зиян факторларының әрекет етуін таратады.
- табиғи ортаның сақталуы мен тіршілік қарекетінің жайлы және қауіпсіз жағдайларын қалыптастыру құралы;
- тіршілік карекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық және ұйымдастыру негізі.
- қауіптілікті іске асырудағы жағдай шарттарындағы әрекет ету ережесі.
Іскерліктер:
- қауіптілікті білу (сәйкестендіру), қауіптілік түрі, кеңістік және уақытша координаттар;
- болатын нұқсандар көлемін, қауіптілік шығу мүмкіндігін және т.б. бағалау,
- төтенше жағдайдағы құтқару және шұғыл қалпына келтіретін жұмыстарды ұйымдастыру;
- пайдамен шығындарды салыстыру негізіндегі шыққан қауіптіліктің алдын алу шараларын жүргізу;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру.
БК 2
КҚ 3.2.1
АП00
Арнайы пәндер
АП01
Полиграфиялық өндірістің технологиясы
Басылымға дейінгі процестер.
Басылым формалары туралы жалпы мәлімет. Мәтіндік ақпараттардың негізгі қайта жазылулары: штрихты, реңдік және растрлы фотоформалардың дайындалуы. Басылым өндірісі. Басылым процесі мен жабдықтарында басылым материалдары туралы жалпы мәлімет. Басылым процестерінің даму болашағы. Кітапшалау-түптеу өндірісі. Кітапшалау-түптеу өндірісінің технологиясы туралы жалпы мәлімет. Дәптерлердің дайындалуы, кітап блогінің дәптер бойынша бекітілуі және жинақталуы. Кітап блогінің өңделуі және оның мұқаба каптамысы көрмесі. Кітап және кітапшаның блок бойынша бекітілуі. Мұқаба қаптамасының дайындалуы мен өңделуі. тыстама мен мұқабада басылымды дайындаудың негізгі технологиялық нұсқалары. Кітап-жорнал өнімдері мен жартылай дайындалған өнімдер сапасының бағалануы.
Білімдер:
- басу қағазы туралы мәлімет;
- басу қағаздарының негізгі қасиеттері мен түрлері;
- қағаздардың жіктелеуі және ГОСТ
- басу бояуларының негізгі қасиеттері мен түрлері;
- басу баяуларының жіктелуі мен ГОСТ;
- дайын өнімдер мен жартылай дайындалған өнім сапаларының бағалау параметрлері;
- басу өнімдері сапасының бақылау құралы мен әдістері.
Іскерліктер:
- дәптерлерді буктемелеу технологиясын анықтау
- жабыстыру процесінің технологиясың орындау
- кептіру процесі мен оны кітапшалау-түптеу процесінде қолданылатын техгологияны:
- қаптамалы түпеуден тұратын басылымды дайындауда технологиялық процестің нұсқаларын таңдауда анықтайтын көрсеткіштерді анықтау.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП02
Басылымға дейінгі жабдықтар
Компьютерлік жүйе. Баспахананың таралуы үшін баспа кешені материалдарын дайындаудың мамандандырылған жүйесі. Газет өндірісі аралағында көркемдеу және мәтіндік ақпараттарды беру жүйесі. Көркемдеу ақпаратты өңдеуге арналған жабдықтар. Фоторепродуктивті жабдықтар. Сканерлейтін репродуктивті техника. Электронды түске бөлетін машиналар. Айқындалған фотоматериладардың өнделуі мен құрылуы үшін жабдықтар. Айқындайтын автоматтар. Көмекші фотомеханикалық жабдықтар. Басылым формаларын дайындауға арналған жабдықтар. Шығыңқы басылым формалары. Электрогравировалды автоматтар. Офсетті форма дайындауға арналған жабдықтар. Ойыңқы басылым формасын дайындауға арналған жабдықтар. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- пішімді жабдықтар мен компьютерлік терілімнің негізгі түрлері құрылуының теориялық негіздері;
- жабдықтар мен терілімнің негізгі түрлерін пайдалану ерекшеліктері мен құрылғылары; олардың негізгі механизмдерінің құрылымдық және кинематикалық сұлбасы;
- басылымға дейінгі жабдықтардың және түрлерінің техника-экономикалық және пайдаланылатын сипаттамалары.
Іскерліктер:
- көркемдеу ақпараттары мен мәтіндерді өңдеуде компьютерлік техникамен басқарудың негізін анықтау;
- пайдаланылатын жәнетехникалық құжаттармен сәйкес басылымға дейінгі жабдықтарға қойылатын талаптарды анықтау;
- басылымға дейінгі цифрлы заманауи жабдықтар дамуының тенденциясын анықтау.
БҚ4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП03
Басылым жабдықтары:
Басылым машиналары туралы жалпы мәлімет. Рулонды ротационалды машиналар. Жазық басу және тигельді машиналар. Басылым машиналарының арнайы түрлері. Баспа өнімдерін басу үшін машиналарды таңдаудың негізгі қағидалары.
Білімдер:
- басылым полиграфиялық жабдықты пайдалану ерекшеліктері мен құрылғыларын;
- негізгі басылым полиграфиялық жабдықтардың эксплуатациялық сипаттамаларын.
Іскерліктер:
- технологиялық кешендер машиналар және басылым өндірісі автоматтарының пайдаланылуы мен құрылғы негіздері бойынша кәсіби білімді қалыптастыру;
- басылым өндірісі технологиясы мен техника аумағындағы ғылыми-техникалық прогрестің негізгі бағыттарын анықтау;
- жаңашыл басылым өндірісінің пайдалану тәжірибесі мен құрылымдарының негізгі теорияларын білу;
- бір типті жабдықтардың әртүрлерін қолдаңуды техника-экономикалық тиімділігіне таңдау жүргізу дағдыларын калыптастыру –басылым цехында еңбекті қорғау мен пайдалану ережесін орындау.
БҚ4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП04
Кітапшалау-түптеу жабдықтары
Кітапшалау-түптеу жабдықтары туралы жалпы мәлімет. Қағаз кесу машиналары бүктемелеу автоматы. Тігу автоматтары мен жинақтап тігіп-кесу агрегаты. Қысу пресі. Қатырма кесу, орау кесу және мұқаба жасау машиналары. Баспа -таңба және мұқаба қаптамасына басуға арналған престер. Кітап қоңдыру жабық жәнештриховалды машиналар. Тігусіз бекітуге арналған агрегаттар. Кітап дайындауға арналған ағынды жүйелер.
Білімдер:
- Кітапшалау түптеу полиграфиялық жабдықты пайдалану ерекшелігі мен құрылғысы;
- негізгі кітапшалау-түптеу полиграфиялық жабдықтың эксплуатациялық сипаттамасы.
Іскерліктер:
- технологиялық кешендер; машиналар және кітапшалау-түптеу автоматтарының эксплуатациясы мен құрылғы негіздері бойынша кәсіби білімдерін қалыптастыру;
- кітапшалау-түптеу өндірсі технологиясы мен техника аумағындағы ғылыми-техникалық процестің негізгі бағыттарын анықтау;
- жаңашыл кітапшалау-түптеу өндірісі мен құрылудың негізгі теорияларын білу;
- басылым цехында еңбекті қорғау мен эксплуатация ережесін орындау.
БҚ 4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП05
Полиграфиялық машиналардың электр жабдықтары, электр жетектері. Электржетегінің негізі. Электр автоматтың құрылғысы және элементтері. Полиграфиялық машиналар және құрылғылармен автоматикалық басқару жүйесі. Полиграфиялық машина мен құрылғылардың электр жабдықтары.
Білімдер:
- Полиграфиялық кәсіпоорындардың басылымға дейінгі электржабдықтар, басылым және кітапшалау-түптеу жабдықтары;
- полиграфиялық кәсіпорынды электр энергиясымен қамтамасыз ету;
- электр жетектермен шағын процессорлы басқару;
- электроавтомат жүйесінің берілістерін.
Іскерліктер:
- құрылғыны түрлендіру;
- өндірістік механизмдердің, электр қозғалтқыштар мен электр жетектердің механикалық сипаттамасын анықтау;
- электр жетек қуаттылығын есептеу.
БҚ4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП06
Полиграфиялық жабдықтарды жөндеу жинақтау, техникалық қызмет көрсету.
Полиграфиялық жабдықтар монтажы. Полиграфиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету. Полиграфиялық жабдықтарды реттеу және жөндеу. Фундамент есебі. Динамикалық қуат есебі. Жабдықты қондыру. Жеткізілім, машинаға жүктеу, тусіру.
Білімдер:
- полиграфиялық жабдықтын негізі құрылғылары;
- Динамикалық қуат (вибрация т.б).
Іскерліктер:
- жабдықты қондырудағы тақилажды жұмыс, жабдық демонтажы және монтаж жасау;
- техникалық сипаттама бойынша машинаға жөндеу жүргізу;
- негізгі түйін бойынша жабдықты реттеу, жөндеу.
БҚ 4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП07
Полиграфиялық кәсіпорынды жобалау
Полиграфиялық кәсіпорын ұйымы. Полиграфиялық кәсіпорын ұйымының негізгі қағидалары. Полиграфиялық кәсіпорынды жобалау бойынша жалпы мәлімет. Құрылыс бөлімі бойынша жалпы мәлімет. Цехтың қызмет көрсететін кеңсе жобасы. Жалпы зауыттык және ішкі корпустық қойма. Жөндеу шаруашылығы. Полиграфиялық өндірісті инженерлі-техникалық қамтамасыз ету. Электр энергиясымен камтамасыз ету және электрлік желі. Жылумен қамтамасыз ету және жылу желісі. Сумен қамтамасыз ету және канализация. Газбен камтамасыз ету. Желдету және кондиционерлеу. Арнайы инженерлік коммуникация. Негізгі жоспар және көлік жобасы. Полиграфиялық кәсіпорындарындағы өрт қауіптілік өзгешелігі
Білімдер:
- типтік қорытындыны өңдеуді пайдаланудағы жобалау әдісін, мысалы, жұмыс орнын ұйымдастыру және жоспарлау;
- технологиялық процесті өндеуге сәйкес, цехтарымен технологиялық бөлімдерді ұйымдастыру.
- негізгі өндірісте бір қалыпты және сенімді жұмыспен қамтамасыздандыру, полиграфиялық өндірісте инженерлік қызметтің орындалуының мақсаты.
Іскерліктер:
- Полиграфиялық кәсіпорында көлік құралдарын жобалау.
- кәсіпорынның аумақтық жоспарын жобалау
- қойма шаруашылығының техника-экономикалық көрсеткішінің есебін жасау.
- негізгі жұмысшылар саны мен орын жай ауданын есептеу.
БҚ 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КМ 02
Кәсіби модуль
Біліктілік 1227103-"Техник-Технолог"

ПК 3.1.1
ПМ 2.4
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленной безопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
Умения:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 1
БК 2
ПК 3.1.1
ПМ 2.5
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
- факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
- принципы рационального использования природных ресурсов;
- экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
Умения:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологичсекой рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить экологическую экспертизу на производстве в порядке установленном законодательством РК.
БК 1
ПК 3.1.1
ПМ 2.6
Основы стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества.
БК 1
БК 2

КҚ 3.1.1
КМ2.4
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың ұйымдастыру және құқықтық негіздері. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процестердің қауіпсіздігі. Төтенше (Тж) жағдай және олардың салдарын жою. ТЖ болған жағдайда халықты қорғау
Білімдер:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік техникалық құжаттар мен мемлекеттік актілерді
- өнеркәсіп қауіпсіздігінің кеңестік және шетелдік жүйеде қамтамасыз етілетін тіршілік қарекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша HҚ-ты пайдалану тәртібі
- Зиянды факторлар мен қауіптілікті өмлеу әдістері мен құралдары.
Іскерліктер:
- жұмысшы және тұтынушымен қойылған олардың алдағы кәсіби қызметтеріндегі еңбеті қорғаудың мақсат туралы,талдау;
- еңбек шарты қауіпсіздігін кұру мақсатында өндірістің, технологиялық процестің және жабдықтың жобалануында-нормативтік-техникалық әдебиетті пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ
3.1.1
КМ2.5
Экология негіздері
Жалпы экология негіздері биосфера және оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Қазіргі замандағы басты экологиялық мәселелер. Табиғатты қорғау шараларының жүзеге асырылуының экологиялық тиімділгі.
Білімдер:
- ҚР қолданысындағы заңнамалық және нормативтік базаны, сондай–ақ экологиялық қауіпсіздікті қаптамасыз етудің экономикалық механизмдері
- экология заңдары мен негізгі ұғымы.
- антропогендік факторлардың табиғатқа әсер етуі мен осы әрекеттестіктің тереңдік факторларын;
- биосфераны ноосфера мен техносфераға айналдыруға септес болған факторлар.
- табиғи ресурстарды рационалды қолданудың қағидалары.
- өнеркәсіптік объектінің экологиялық паспортизациясы
- басты экологиялық мәселелер.
Іскерліктер:
- Экологиялық рентабельдіктің ішкі нормаларын талдау және бағалау.
- Мониторинг және экологиялық аудит ұйымдастыру және жүргізу
- қоршаған табиғи ортаның сапа нормативтерін пайдалану.
- Экологиялық факторлардың есебімен шығындар мен пайда бағаларының, әдісін пайдалану
- қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау (қысқарту, бас тарту)
- Қоршаған ортаға қатысы бар қызмет түрлері мен процестердің тәуекелділігін болдырмау бойынша шаралар қабылдау және бағалау;
- апаттық жағдайда қауіпсіздікті азайту немесе ескертетін іс-шараларды жасау;
- ҚР заңына сәйкес өндіріске экологиялық сараптама жүргізуді ұйымдастыру.
БҚ1
КҚ 3.1.1
КМ2.6
Стандарттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымы мен ережесі
Өлшеу бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер
Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Стандарттау; сапамен басқару және стандарттау аумағында анықталу мен негізгі терминдер. Өнімдерді бақылау және сапасынау
Сапа жүйесі
Сертификаттау; сертификаттау жүйесі. Сертификаттау ережесі мен тәртібі, қондыру және жіберу жүйесі.Техникалық өлшеу.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның құқықтық негізін, әдісін, құралын, субьектісін, обьектісін, қағидасын, мәселесін, мақсаттарын;
- аймақтық және халықаралалық стандарттар кұрылымын;
- дайын өнімнің, сүт өнімдерінің сертификаттау ережесі.
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдау жәнеоны қолдану;
- сапа жүйесінің құжаттарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2

ПМ 2.10
Теория цвета и цветовоспроизведения
Основные сведения о цвете. Физика цвета. Физиология цвета. Психология цвета. Метрология цвета. Изомерные и метамерные цвета. Спектральный состав цвета. Зрительный аппарат – человеческий орган зрения. Световая и спектральная чувствительность глаза. Адаптация глаза. Световая и темновая адаптации. Субъективные и объективные характеристики цвета. Восприятие яркости. Восприятие цветности. Восприятие цвета при различных яркостях. Синтез цвета. Аддитивный и субтрактивный синтезы цвета. Решение цветовых уравнений. Определение цветового тона, насыщенности, яркости и состава смеси цветов. Законы аддитивного синтеза. Закон трехмерности. Закон непрерывности. Закон аддитивности. Система RGB и система XYZ. Световые величины. Кривые сложения. Цветовые координаты. Колориметрические источники света (А, В, С, Д65). Цветовое пространство. Ахроматическая ось. Решение цветовых уравнений. Определение яркостных коэффициентов в системах RGB и XYZ. Применение науки теория цвета в полиграфическом производстве.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- субтрактивный и аддитивный синтезы цвета,
- метрологию и психологию цвета.
Умения:
- решать цветовые уравнения;
- вычитать и складывать цвета в синтезе цветов.
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПМ 2.11
Теория фотографических процессов
Закон Бугера-Ламберта-Беера. Хроматические и ахроматические цвета. Физико-химические основы фотографии. Скрытое фотографическое изображение. Образование центров скрытого изображения. Обработка фотоматериалов. Основы фотографической метрологии. Характеристическая кривая. Определение сенситометрических величин. Основные законы фотохимии. Реактивы, используемые для обработки цветных фотоматериалов. Типы оптических плотностей. Интервал яркости. Сбор серебра из серебросодержащих отходов.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- процесс получения фотографического изображения;
- оптические основы фотографии
Умения:
- разбираться в сложных физико-химических закономерностях фотографического процесса на галогенидо-серебряных материалах.
БК 1
ПК 3.1.8
ПМ 2.12
Специальные виды печати
Обзор специальных видов печати. Определения и понятия. Печать Брайля. Флексография. Фототипия. Трафаретная печать. Цифровая печать. Тампонная печать.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- специальные способы печати;
- отличительные особенности бесконтактных способов печати;
- оборудование для специальных способов печати;
- расходные материалы для специальных способов печати;
Умения:
- рассчитывать материалы, оборудование по операциям процесса;
- различать специальные виды печати.
БК 2

КМ2.10
Түс теориясы және түсті қайта өңдеу
Түс туралы негізгі мәлімет. Түс физикасы. Түс физиологиясы. Түс психологиясы. Түс метрологиясы, метамерлі және изомерлі түстер.
Спектральды түс құрамы. Көру аппараты-адамның көру мүшесі. Көздің және спектральды сезімталдығы. Көздің бейімделуі. Жарыққа және қараңғыға бейімделу. Түстің объективті және субъектевті сипаттамасы Түрлі жарықта түсті қабылдау. Түс синтезі. Түстің аддитивті жәнесубтратиктивті синтезі. Түсті теңестеру шешімі. Түс реңің, қанықтығын, жарықтығын жәнетүстердің қоспа құрамын анықтау. Аддитивті синтез заңдары. Үшөлшемділік заңы. Үздіксіздік заңы. Аддитивтілік заңы. RGB жүйесі және XYZ жүйесі.Жарық өлшемі (мөлшері). Қисық қосу. Түс кординаттары. Түстің колориметриялық қайнар көзі (ABCDD65). Түстер кеңістігі. Ахроматикалық ось. XYZ және RGB жүйелеріндегі жарық коэффициенттерін анықтау. Полиграфиялық өндірісте түс теориясы ғылымын пайдалану
Білімдер:
- түстің субтрактивтік жәнеа ддитифтік синтезі;
- түстің метрологиясын және психологиясын.
Іскерліктер:
- түс теңдеулерін шешу;
- түстердің синтезінде түстерді санау және реттеп қою.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КМ 2.11
Фотографиялық процестер теориясы
Бугера-ламберта-Беера заңының фотографиялык теория процестерінде. Хроматикалық және ахроматикалық түс. Фотографияның физико-химиялық негізі. Фотографиялық бейненің жасырын түрі жасырын бейне орталық бөлімі. Фотоматериалдарды өңдеу. Фотографиялық метропологиялар негізі. Қисық сипаттама. Сенситометрикалық биіктік. Фотохимиялық заң негізі. Түсті фотоматериалдарды өңдеу үшін қолданылатын реактивтері. Оптикалық интервалы. Күміс жиынтығының қалдықтарынан күміс жинау.
Білімдер:
- фотографиялық бейне процестерін алу
- оптикалық фотографияның негіздері
Іскерліктер:
- күрделі физико-химиялық заңдылықтарының фотографиялық процестерінде галогендік күміс материалдарын айыра білу.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КМ 2.12
Арнайы басылым түрлері
Арнайы басылым түрлеріне шолу. Ережелер мен түсінік. Брайл басылымы. Флексография. Фототипия. Трафареттік басылым. Санды басылым. Тампондық басылым.
Білімдер:
- арнайы басылым әдістерін
- байланыссыз басып шығару тәсілінің ерекше қабілеттілігін
- арнайы басылым әдісі үшін материалдар шығынын.
Іскерліктер:
- жабдықтар бойынша операциялық процестерді материалдарды есептеу
- арнайы басылым түрлерін ажырата білу.
БҚ 2

ПМ 1.1
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
БК 2
ПМ 1.2
Основы алгоритмизации и программирования
Основы алгоритмизации. Данные и операторы языка программирования. Процедуры и функции как средства структурного программирования. Сложные типы данных. Динамические переменные. Графика. Модули в программировании
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- понятие алгоритма, свойства, способы описания;
- принципы разработки схем алгоритмов, программ, данных и систем;
- типовые алгоритмы программ;
- арифметические и логические основы программирования, формы представления информации;
- классификацию языков программирования;
- принципы и методы построения программ.
Умения:
- составлять, записывать алгоритмы учебных программ;
- распознавать необходимость применения той или иной алгоритмической конструкции при решении задачи;
- использовать готовые вспомогательные алгоритмы организовать данные для эффективной алгоритмической обработки.
БК 2
ПМ 1.3
Физика и электротехника
Основы электростатики. Основные понятия. Резистивные цепи. Электромагнетизм и электромагнитная индукция. Цепи с емкостью и индуктивностью при произвольном воздействии. Цепи с резисторами, конденсаторами и катушками при гармоническом воздействии на постоянной частоте.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные характеристики электрического поля;
- основные свойства и характеристики сигналов;
- основные законы и методы расчета электрических цепей;
- основные характеристики и свойства магнитного поля, явления электромагнитной индукции, физический смысл индуктивности;
- зависимости между мгновенными значениями напряжения и тока в цепях с емкостью и индуктивностью при произвольных воздействиях;
- основные величины, характеризующие гармонические колебания,
Умения:
- рассчитывать цепи с конденсаторами;
- рассчитывать действующие значения напряжений и токов сигналов различных форм аналитическими или графоаналитическими методами;
- применять правило Ленца;
- определять формулу мгновенных токов в цепях при напряжениях произвольной формы;
- применять символический метод расчета цепей при гармонических воздействиях.
БК 2

КМ 1.1
Сызу
Сызбалардың графикалық бейнелері. Жобаланған сызулар мен геометриялық суреттердің элементтері. Машина құрылымының сызулары. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері. Бейнелер мен қашаудың белгілері. Бөлшектердің байланысы. Берулер. Бөлшексіз байланыстар. Сызулардың жалпы түрлері. Жинақталған сызулар. Сызылған сызбалар жиынтығы. Мамандық бойынша кестелер мен сызулар.
Білімдер:
- жобаланған сызулар мен геометриялық сызбалар негізі
- біркелкі құжаттардың құрылымдық жүйесі.
- кестелер мен сызбалардың негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- техникалық суреттер мен сызбалардың көмегімен дұрыс ойлай білу.
- күрделі бөлшектерді эскиздерді орындау.
БК2
КМ 1.2.
Бағдарламалау және алгоритмизация негіздері
Алгоритмизация негізі. Бағдарламалау тілдерінің операторы мен деректері. Құрылымды бағдарламалау құрал ретіндегі процедуралар мен функциялар.
Деректердің күрделі типтері. Динамикалық айналымы. Графика. Бағдарламалаудағы модульдер.
Білімдер:
- алгоритм ұғымын, қасиетін, сипаттау тәсілін,
- жүйе мен деректердің, бағдарлама мен алгоритмдердің кесте жасау қағидаларын.
Іскерліктер:
- оқу бағдарламасы алгоритмдерін жазып алып құру.
- есеп шешу кезінде сол немесе басқа арифметикалық құрылымдарды қолданудың қажеттіліктерін таңдайтын көмекші алгоритмдері тиімді алгоритмді өңдеуге арналған деректерді ұйымдастыру.
БК 2
КМ 1.3
Физика және электротехника негіздері
Негізгі ұғым. Резисторлы тізбек. Электромагнетизм және электромагниттік индукция. Сыйымдылықты тізбек пен ерікті жердегі катушкалы, конденсаторлы, резисторлы, резисторлы тізбектер.
Білімдер:
- электрлі поляның негізгі сипаттамаларын;
- дабылдардың негізгі қасиеттері мен сипаттарын;
- электрлік тізбектер есептейтін әдістері мен негізгі заңдарын;
- магнитті поляның негізгі қасиеттері мен сипаттамаларын, электромагнитті индукция құбылысын, индуктивтік және сыйымдылықты тізбектегі ток пен лездік мәнді, кернеу арасындағы байланысты;
- гармониялық тербелісті сипаттайтын негізгі шамалар.
Іскерліктер:
- конденсаторлармен тізбекті есептеу;
- графоаналитикалық және аналитикалық әдістермен әртүрлі форма дабылдар тоғының және кернеудің іс мәнін есептеу;
- Ленц ережесін қолдану;
- Ерікті форма кернеуінде тізбектегі лездік тоқтың формуласын анықтау
- гармониялық жерде тізбекті есептерудің символикалық әдісін қолдану.
БК 2

ПМ 1.4
Теоретическая механика
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящих сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Геометрическая характеристика плоских сечений. Кинематика точки. Простейшие движения твердого тела. Элементы динамики точки. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Основные положения. Растяжение и сжатие. Сдвиг и смятие. Изгиб. Сложное сопротивление. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные понятия и аксиомы статики;
- расчеты основных механических величин;
- основные положения кинематики и динамики.
Умения:
- определять пространственную систему сил;
- определять центр тяжести;
- определять работу и мощность;
- рассчитывать растяжение и сжатие.
БК 2
ПМ 1.5
Детали машин и механизмов
Машины и механизмы. Структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов. Основные сопротивления материалов и расчеты на прочность. Напряженное состояние деталей и элементарный объем материалов. Расчет несущей способности типовых элементов. Механические свойства конструкционных материалов. Основные принципы и правила проектирования изделий. Механические передачи и муфты. Сопряжения деталей. Допуски и посадки. Соединения деталей.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- расчет на прочность;
- расчет несущей способности типовых элементов;
- элементарный объем материалов;
- детали машин и механизмов;
Умения:
- правильно проектировать изделия;
- определять сопряжение деталей;
- выявлять структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.6
Основы полиграфического производства
Общая характеристика допечатного производства.
История возникновения книгопечатания и развитие полиграфии. Характеристика печатной продукции. Единицы измерения, используемые в полиграфии. Основные этапы изготовления печатных форм для высокой, плоской и глубокой печати. Технология допечатных процессов. Компьютерно-издательские системы. Корректура. Печатное производство. Печатные машины высокой печати и подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины плоской офсетной печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины глубокой печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Современные процессы печатания с использованием цифровых технологий. Печатные процессы. Печатание тиража. Общая характеристика полиграфических материалов, применяемых в полиграфии. Брошюровочно-переплетное производство. Брошюровочно-переплетные процессы. Классификация книжно-журнальных изданий. Отделка печатной листовой продукции. Комплектовка изданий и блоков. Изготовление книг в переплетных крышках. Изготовление переплетных крышек. Заготовка материалов для крышек. Оперативная полиграфия и репрография.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- издательско-полиграфическую терминологию;
- разновидности продукции полиграфического производства;
- основные схемы ее изготовления;
- основные виды технологического оборудования;
- полиграфические материалы, краски.
Умения:
- выполнять допечатные процессы;
- выполнять печатные процессы;
- выполнять брошюровочно-переплетные процессы;
- подготавливать издания;
изготавливать печатную продукции (книг, журналов, этикеток и др.).
БК 2

КМ 1.4
Механикалық теория Статиканың тұжырымдары мен негізгі түсініктер. Шығарылған күш жүйесінің тегістігі. Еркін орналасқан күш жүйесінің тегістігі. Күш жүйесінің кеңістігі. Ауырлық орталығы. Тегіс кескінделген жерге геометриялық сипаттама.
Динамикалық нүктелердің элементтері. Күштілік пен жұмыс. Материалдар кедергісі. Негізгі ережелер. Бүгіліс. Қиын кедергілер. Ортақысылған өзектің тұрақтылығы.
Білімдер:
- статиканың тұжырымдары мен негізгі есептері
- механикалық мөлшердің негізгі есептері
- динамика мен кинематиканың негізгі ережелері (қағидаралы)
Іскерліктер:
- күш пен жұмысты анықтау.
БҚ 2
КМ 1.5
Механика мен машина бөлшектері
Механизм және машина.
Құрылымдық, кинематикалық, динамикалық және механикалық тандау.
Негізгі материалдар кедергісі мен тұрақтылығын есептеу. Бағдарламалық элементтер қабілеттілігі бар есеп. Құрылымдық материалдардың механикалық қасиеті. Жобаланған бұйымдар ережелері мен негізгі қағидалары. Механикалық тапсырыстар мен жалғастырғыштар. Өтырғызу мен рұқсаттамалар. Байланыс бөлшектері.
Білімдер:
- беріктілікті есептеу
- бағдарламалық элементтер қабілеттілігі бар есеп.
- қарапайым мен машина бөлшектері
- механикалық таңдау мен динамикалық құрылымдарын айқындау.
БҚ 2
БҚ 4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ 1.6
Полиграфиялық өндіріс негіздері
Қосымша басылым өндірісіне жалпы сипаттама. Полиграфиялық қолданыстағы өлшеу единицалары. Терең,тегіс және жоғарғы басылым үшін басылым формаларын дайындаудың негізгі кезеңдері. Басылымға дейінгі технологиялық процесс. Компьютерлік –басылым жүейсі. Түзетілім. Басылыс өндірісі.
Баспалы машиналы жалпақ баспаға дайындау операциясын баспаға шығару. Баспалы көлікті терең баспаға дайындау операциясын баспаға шығару. Қазіргі заманға сай процесті баспаға қолдану сандық технологиясы. Баспа процесі. Баспаға шығару. Полиграфияда қолданылатын полиграфиялық, материалдарға жалпы сипаттама. Кітапшалау түптеме өндірісі. Кітапшалау- түптеме процесі. Кітап- журнал басылымдарының жіктелуі. Өндіріс парақтараның басылым бөлімі. Блоктардың және баспалардың кешені. Кітапты түптеу, тығындап дайындау. Түптеу жапқышын дайындау. Қақпақ үшін материалдарды дайындау. Оперативтік полиграфия мен репрография.
Білімдер:
- терминологиялық полиграфия басылымдары;
- полиграфиялық өндіріс өнімдерінің әртүрлілігі;
- оның дайындалуындағы негізгі сызбалар;
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлері;
- полиграфиялық материалдар, бояулар.
Іскерліктер:
- қосымша басылым процестерін орындау;
- басылым процестерін орындау;
- кітаптық-түптеме процестерін орындау;
- басылымды дайындау;
- басылым өнімдерін дайындау (кітап журнал, заттаңба).
БҚ 2

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.1
ПМ 1.7
Материаловедение и технологическая обработка конструкционных материалов
Основы металлургического производства. Технология литейного производства. Технология обработки металлов давлением. Технология сварочного производства. Контроль качества заготовок. Технология обработки заготовок деталей машин.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- принципы получения металла из руд;- основные железные руды и цветных металлов;
- производство чугуна;
- производства стали;
- место литейного производства в машиностроении;
- достоинства и недостатки литейных заготовок;
- основные способы производства литейных заготовок;
- специальные способы литья;
- место обработки металлов давлением в машиностроении;
- основные способы получения поковок, штамповок, сортового проката, труб, проволок;
Умения:
- определять достоинства и недостатки заготовок деталей машин полученных обработкой металлов давлением;
- выполнять сварку;- определять основные дефекты встречающихся в заготовках деталей машин;
- устранять способы исправимого брака заготовок;
- определять основные методы формирования деталей машин на универсальных металлорежущих станках и оборудовании;
- использовать инструменты и приспособления;
- выявлять возможности методов точения, фрезерования, сверления и т.д;
- определять достигаемые квалитеты точности размеров и шероховатости поверхностей деталей машин обработкой лезвийным и абразивными инструментами и доводочными операциями.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.8
Основы взаимозаменяемости, стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК 2
ПМ 1.9
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
- факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
- принципы рационального использования природных ресурсов;
- экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
Умения:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологичсекой рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить экологическую экспертизу на производстве в порядке установленном законодательством РК.
БК 2

КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.1.3
КК 3.1.4
КК 3.1.5
КК 3.1.6
КК 3.1.7
КК 3.1.8
КК 3.1.9
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ 1.7
Материалтану және конструктивті материалдарды технологиялық өңдеу
Металлургиялық өндірістің негізі. Құйма өндірісінің технологиясы. Металдарды қысыммен өңдеу технологиясы. Дайындаманың сапасын бақылау. Машина бөлшектері дайындамасын өңдеудің технологиясы.
Білімдер:
-кендерден металдарды алу принципі, түсті металдар мен негізгі темір кендері;
- шойын өндірісі;
- болат өндірісі;
- машина жасаудағы құйма өндірісінің орны;
- құйма дайындамасының қасиеті мен ерекшеліктері;
- құйма дайындамасы өндірісінің негізгі тәсілдері;
- құюдың арнайы тәсілдері;
- машина жасауда металдарды қысыммен өңдейтін орны;
- поковкалар, штампылар, құбыр, сымдарды жалға, алудың негізгі тәсілдері.
Іскерліктер:
- металдарды кысыммен өңдейтін дайындамасының қасиеттері мен кемшіліктерін анықтау;
- дәнекерлеуді дайындау;
- машина бөлшектерін жасауда кездесетін негізгі ақауларды анықтау;
- дайындаманың жөндеуге келмейтіндігін жою;
- жабдықта және универсалды(әмбебап) метал кесетін қондырғыларға машина бөлшектерін қалыптастырудың негізгі әдістерін анықтау;
- жабдықтар мен құрылғыларды қолдану;
- бұрғылау, лазерлеу және жою әдістерінің мүмкіндіктерін көрсету және т.б.
- лезвиялық абразивтік аспаптар және жеткізу операцияларын өңдеу арқылы нақты мөлшерге жету квалитеті және машина бөлшектер бетіндегі кедір –бүдірлерді анықтау.
БҚ 2
БҚ 4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ1.8
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология негізі, ұғымы мен ережесі. Өлшеу бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандартизация. Сапамен басқару және стандартизация аумағында анықтау мен негізгі терминдер. Өнімдерді бақылау және сынау. Сапа жүйесі. Сертификаттау ережесі мен тәртібі қондыру және жіберу жүйесі. Технакалық Өлшеу.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның құқықтық негізін, әдісін, құралын, субъектісін, объектісін, принципін, мәселесін, мақсаттарын;
- аймақтық және халықаралық стандарттар құрылымын;
- дайын өнімнің, сүт өнімдерінің сертификаттау ережесі.
Білімдер:
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдау және оны қолдану;
- сапа жүйесінің құжаттарын пайдалану.
БҚ 2
КМ1.9
Экология негіздері
Жалпы экология негіздері.
Биосфера және оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Қазіргі замандағы басты экологиялық мәселелер. Табиғатты қорғау шараларының экономикалық тұрғыда тиімді жүзеге асырылуы.
Білімдер:
- ҚР-да күші бар заң шығаратын және нормативті базаны, сондай- ақ экологиялық қауіпсіздікті камтамасыз етудің экономикалық механизмдері;
- экология, негізгі заңдары мен негізгі ұғымы;
- антропогендік факторлардың табиғатқа әсер етуімен осы әрекеттердің тереңдік факторларын;
- биосфераның неосфера мен техносферағы айналдыруға септес болған факторлар;
- табиғи ресурстарды рационалды қолданудың қағидалары;
- өнеркәсіптік объектінің экологиялық паспортизациясы;
- басты экологиялық мәселер.
Іскерліктер:
- экологиялық рентабельділіктің ішкі нормаларын талдау және бағалау;
- мониторинг және экологиялық аудит ұйымдастыру және жүргізу;
- қоршаған табиғи ортаның сапа нормативтерін пайдалану;
- экологиялық факторлардың есебі мен шығындарын, пайда бағаларының әдісін пайдалану;
- қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау (қысқарту, бас тарту)
- қоршаған ортаға қатысы бар қызмет түрлері мен процестердің тәуекелділігін болдырмауы бойынша шаралар қабылдау және бағалау;
- апаттық жағдайда қауіпсіздікті азайту немесе ескертетін іс-шараларды жасау;
- ҚР заңына сәйкес өндіріске экологиялық сараптама жүргізуді ұйымдастыру.
БҚ 2

ПМ 1.10
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленной безопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
Умения:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 2
ПМ 1.11
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 2
ПМ 1.12
Гидравлика, гидравлические машины и гидроприводы
Основы гидравлики. Общие сведения о жидкостях. Основы гидростатики. Уравнение Эйлера. Закон Паскаля. Закон Архимеда. Гидростатические машины. Основные законы движения жидкости. Движения жидкостей и газов по трубам. Насосы. Общие сведения. Классификация и принципы их работы. Физические основы функционирования. Рабочие жидкости приводов. Структура приводов и систем автоматического управления. Эксплуатация гидравлических и пневматических приводов. Гидро- и пневмосистемы технологического оборудования.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные законы гидростатики;
- особенности движения газов по трубопроводам;
- виды и характеристики насосов и вентиляторов, агрегатов;
- основы функционирования гидравлических и пневматических систем;
Умения:
- применять основные уравнения гидростатики при расчетах;
- использовать законы равновесия и движения жидкостей и газов для приведения в действие гидравлических и пневматических приводов.
БК 2

КМ1.10
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың ұйымдастыру және құқықтық негізі. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процестердің қауіпсіздігі. Төтенше жағдай және олардың салдар мен жойылуы. ТЖ шыққандағы халықты қорғау.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік техникалық құжаттар мен мемлекеттік актілерді;
- өнеркәсіп қауіпсіздігінің кеңестік және шетелдік жүйеде қамтамасыз етілетін;
- тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша НД-ні пайдалану тәртібі;
- зиянды факторлар мен қауіптілікті өлшеу әдістері мен құралдары.
Іскерліктер:
- жұмысшы және тұтынушымен қойылған олардың алдағы кәсіби қызметтеріндегі еңбекті қорғаудың мақсаты туралы талдау;
- еңбек шарты қауіпсіздігін құру мақсатында өндірістің технологиялық процестің және жабдықтың жобалауында нормативті техникалық әдебиетті пайдалану.
БҚ 2
КМ1.11
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пән мазмұны және оның мақсаты іс жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктердің қолданылуы.
Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс-жүргізудің ұғымы, жүейсі мен ұйымдастырылуы. Техникалық сөздіктердің ерекшелігі. Кеңселік және құжаттық жұмыстың негізі. Ұйымды- басқарушы, нормативті –құқықты, ақшалай қаржылық, - есепті және анықтама құжаттары. Қызмет хаттарының негізгі әдесі іс-жүргізуде АСУ-дың пайдаланылуы. Мәтіндік құжаттардың біріншілік жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Мұрағат. Ведомоствалық мұрағаттар. Мемлекеттік мұрағаттар. Ұлттық мұрағаттық қор.
Білімдер:
- оқылатын пәннің мазмұнын оның мақсаттарын;
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлерін;
- іскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктелуін;
- іс-жүргізушінің жаңашыл стандартындағы негізгі талаптарды;
- құжат формулярлары мен оның құрылымдық бөліктері.
Іскерліктер:
- ақпараттық және іскерлік сипаттардың әртүрлі құжаттарын жіктеу;
- құжаттардың формулярын құру;
- ұйымды–әкімшілік құжаттармен жұмыс жасау;
- мұрағатқа істерді өткізу, сақтау, рәсімдеу.
БҚ 2
КМ 1.12
Гидравлика, гидравликалық машиналар және гидражетек.
Гидравлика негіздері. Сұйықтық туралы жалпы мәлімет. Гидрастатика негіздері. Эйлер теңеуі. Паскаль заңы. Архимед заңы. Гидростатикалық машиналар. Сұйықтық қозғалуының негізгі заңы. Құбыр бойынша газдар мен сұйықтықтың негізгі заңы. Құбыр бойынша газдар мен сұйықтықтың қозғалысы. Сорғыштар.Жалпы мәлімет. Олардың жұмыс қағидалары және жіктелуі. Жұмыс жасаудың физикалық негізі. Жетектің жұмыс сұйықтығы. Автоматикалық басқару жүйесінің және жетектің құрылымы. Гидравликалық және пневматикалық жетектердің пайдаланылуы. Технологиялық жабдықтың гидро және пневмо жүйесі.
Дағдылы басқару жүйесі және привод қуұылысы гидравликалық және пневматикалық приводтарды пайдалану. Гидро және пневмо жүйелердің технологиялық жабдықтары.
Білімдер:
- гидростатиканың негізгі заңдарын;
- құбыр жолмен газдың қозғалу ерекшелігі;
- агрегаттардың, желдеткіштердің және сорғыштың сипаттамасы мен түрлері;
- пневматикалық және гидравликалық жүйе жұмыс істеуінің негізі.
Іскерліктер:
- есептеудегі гидростатиканың негізгі теңгеруін пайдалану;
- пневматикалық және гидравликалық жетектің әрекетін келтіру үшін газдың және сұйықтың қозғалуы мен заң тепе–теңдігін қолдану;
- есептеу кезіндегі гидростатиканың негізгі тендеуін пайдалану;
- гидравликалық және пневматикалық приводтардың әрекетінің басталуы кезіндегі мен сұйықтықтың қозғалысын және тене-теңдік заңын қолдануы.
БҚ 2
БҚ 4

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.13
Экономическая организация и управление производством
Экономическая сущность, состав и структура основных фондов, амортизация, понятия и состав. Пополнение оборотных средств, финансы предприятия. Персонал предприятия, формы и системы оплаты, НТР предприятия, ВЭД предприятия, понятие и состав имущества предприятия. Планирование.
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знания:
- технико-экономические показатели работы предприятия;
- состав и учет производственных фондов;
- функции руководителя;
- оценки экономической эффективности технических и организационных решений;
Умения:
- принимать решения на основе анализа и оценки экономической ситуации;
- разрабатывать решения и оценки их последствия для деятельности предприятия.
БК 2
ПМ 1.14
Автоматизация полиграфического производства
Характеристика полиграфического производства как объекта управления. Сущность автоматизации производства. Основные определения теории управления. Состояние автоматизации полиграфического производства. Структура линейных систем управления. Элементарные звенья систем управления. Общие сведения о дискретных системах управления. Дискретные преобразования Лапласа. Частотные характеристики дискретных систем. Устойчивость дискретных систем управления. Нелинейные системы управления. Происхождение нелинейностей в системах управления и их классификация. Системы управления электроприводом. Системы управления гидравлическими объектами Гидравлическая емкость как объект управления. Принципы построения систем управления гидравлическими объектами. Система управления тепловыми процессами. Системы кондиционирования воздуха. Системы управления подачей бумажной ленты. Динамика бумагопитающего устройства. Система управления натяжением бумажной ленты. Система продольной приводки красок. Системы поперечной приводки бумажной ленты. Системы управления красочными аппаратами печатных машин. Динамика передачи краски в красочном аппарате. Системы управления оптической плотностью оттисков. Системы управления вязкостью краски. Системы управления дискретными процессами. Устройства блокировки и сигнализации. Структура автоматизированных систем управления. Принципы построения АСУ. Технические средства АСУ. Информационное обеспечение АСУ. Алгоритмизация процессов управления. Программное обеспечение АСУ. Системный подход к анализу и синтезу комплексных систем управления. Системы управления автоматическими поточными линиями. Роботизированные технологические комплексы.
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знания:
- теоретические основы автоматического управления
- принципы построения систем автоматического управления печатными процессами;
- переработку текстовой и иллюстрационной информации.
Умения:
- анализировать существующие линейные системы автоматического управления и определять устойчивость этих систем управления;
- анализировать релейные и импульсные системы управления;
- разрабатывать системы управления электроприводом и системы управления гидравлическими объектами;
- анализировать структуры автоматизированных систем управления;
- анализировать системы управления дискретным полиграфическим производством;
- анализировать системы управления тепловыми процессами;
- анализировать системы управления подачей бумажной ленты;
- использовать последние достижения научно-технического прогресса в области управления полиграфическим производством.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.15
Основы безопасности жизнедеятельности
Объекты изучения ОБЖД. Актуальность проблем ОБЖД. Функциональные возможности человека и его совместимость со средой обитания. Источники и уровни опасностей среды обитания (антропогенные и природные опасности среды обитания). Организация спасательных и неотложно-восстановительных работ при ЧС. Система предупреждения и ликвидации ЧС. Формирование здорового образа жизни. Основы медицинских знаний.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- виды опасностей, пространственные и временные координаты;
- объективные закономерности возникновения опасных и вредных факторов в биосфере и техносфере (производственной, городской и бытовой среде);
- комплекс явлений и процессов в системе "Человек-среда обитания", элементы, составляющие систему и отрицательно воздействующие на человека и природную среду;
- анатомо-физиологические возможности человека переносить воздействие опасных и вредных факторов среды обитания в обычных и чрезвычайных ситуациях;
- средства формирования комфортных и безопасных условий жизнедеятельности и сохранения природной среды;
- правовые и организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности;
- порядок действия в условиях ситуаций в случае реализации опасности;
Умения:
- распознавать (идентифицировать) опасности: вид опасности, пространственные и временные координаты;
- оценивать величину возможного ущерба, вероятность возникновения опасностей и др.;
- организовывать спасательные и неотложно-восстановительные работы при ЧС;
- проводить профилактику выявленных опасностей на основе сопоставления затрат и выгод;- оказывать первую медицинскую помощь;
- формировать здоровый образ жизни.
БК 2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология полиграфического производства
Допечатные процессы. Общие сведения о печатных формах. Основы переработки текстовой информации. Изготовление штриховых, тоновых и растровых фотоформ. Печатное производство. Общие сведения о печатных материалах, печатном процессе и оборудовании. Перспективы развития печатных процессов. Брошюровочно-переплетное производство. Общие сведения о технологии брошюровочно-переплетного производство. Изготовление тетрадей. Комплектовка и потетрадное скрепление книжных блоков. Обработка книжных блоков и выставка их переплетные крышки. Поблочные скрепление книг и брошюр. Изготовление и отделка переплетных крышек. Основные технологические варианты изготовления изданий в переплете и в обложке. Оценка качества книжно-журнальной продукции и полуфабрикатов.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- сведения о печатной бумаге;- основные свойства и виды печатной бумаги;
- классификация бумаг и ГОСТы;
- основные свойства и виды печатных красок;
- классификация печатных красок и ГОСТы;
- параметры оценки качества полуфабрикатов и готовой продукции;
- методы и средства контроля качества печатной продукции.
Умения:
- определять технологию фальцовки тетрадей;
- выполнять технологию процесса склеивания;
- технологию процесса сушки и ее применяемые в брошюровочно-переплетном процессе;
- определять показатели, определяющие выбор варианта технологического процесса изготовления изданий в переплете в обложке.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 02
Допечатное оборудование
Компьютерные системы. Издательский комплекс как специализированная система
подготовки материалов для тиражирования типографии. Система передачи текстовой и иллюстрационной информации на расстояние в газетном производстве. Оборудование для обработки иллюстрационной информации. Фоторепродукционное оборудование. Сканирующая репродукционная техника. Электронные цветоделительные машины. Оборудование для обработки и монтажа экспонированных фотоматериалов. Проявочные автоматы. Вспомогательное фотомеханические оборудование. Оборудования для изготовления печатных форм. Формы высокой печати. Электронные гравировальные автоматы. Оборудование для изготовления офсетных форм. Оборудование для изготовления форм глубокой печати. Охрана труда и окружающей среды.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- теоретические основы построения основных видов компьютерного набора и формного оборудования;
- устройства и особенности эксплуатации основных видов наборного и формного оборудования, их структурные и кинематические схемы основных механизмов;
- технико-экономические и эксплуатационные характеристики отдельных видов допечатных оборудований;
Умения:
- определять основы управления компьютерной техникой при обработке текстовой и иллюстрационной информации;
- выявлять требования к допечатному оборудованию в соответствии с технической и эксплуатационной документацией;
- определять тенденции развития современного цифрового допечатного оборудования.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 03
Печатное оборудование
Общие сведения о печатных машинах. Рулонные ротационные машины. Листовые ротационные машины. Плоскопечатные и тигельные машины. Специальные виды печатных машин. Основные принципы выбора машин для печатания издательской продукции.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- устройство и особенности эксплуатации печатного полиграфического оборудования,
-эксплуатационные характеристики основного печатного полиграфического оборудования;Умения:
- формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов печатного производства;
- определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии печатного производства
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного печатного производства;
- вырабатывать навыки проведения анализа технико-экономической эффективности применения разных видов однотипного оборудования;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 04
Брошюровочно-переплетное оборудование
Общие сведения о брошюровочно-переплетном оборудовании. Бумагорезальные машины. Фальцевальные автоматы. Приклеечные и окантовочные автоматы. Подборочные автоматы. Швейные автоматы и вкладочно-швейно-резальные агрегаты. Обжимные прессы. Картонорезальные, бобинорезальные и крышкоделател-ные машины. Прессы для тиснения и печати на переплетных крышках. Книговставочные, крытвенные и штриховальные машины. Агрегаты для бесшвейного скрепления. Поточные линии для изготовления книг.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- устройство и особенности эксплуатации брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования,
- эксплуатационные характеристики основного брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования;
Умения:
-формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов брошюровочно-переплетного производства;
- определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии брошюровочно-переплетного производства
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного брошюровочно-переплетного производства;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 05
Электроприводы, электрооборудование полиграфических машин
Основы электропривода. Элементы и устройства электроавтоматики. Системы ароматического управления полиграфическими машинами и установками. Электрооборудование полиграфических машин и установок.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- электрооборудование допечатного, печатного и брошюровочно-переплетного оборудования полиграфических предприятий;
- электроснабжение полиграфических предприятий;
- микропроцессорное управление электроприводами;
- датчики систем электроавтоматики;
Умения:
- преобразовывать устройства;
- определять механические характеристики производственных механизмов, электродвигателей и электроприводов;
- рассчитывать мощность электропривода.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 06
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт полиграфического оборудования
Монтаж полиграфического оборудования. Техническое обслуживание полиграфического оборудования. Наладка и ремонт полиграфического оборудования. Разборка оборудования. Расчет фундамента. Расчет динамических нагрузок. Установка оборудования. Доставка, разгрузка, погрузка машин.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные устройства полиграфического оборудования;
- динамические нагрузки (вибрация и др.).
Умения:
- делать монтаж и демонтаж оборудования, такелажные работы по установке оборудования;
- делать наладку машин с учетом технических характеристик;
- ремонтировать, разбирать оборудование по основным узлам.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 07
Проектирование полиграфических предприятий
Организация полиграфических предприятий. Основные принципы организации полиграфических предприятий. Общие сведения по проектированию полиграфических предприятий. Основные сведения по строительной части. Проектирование обслуживающих помещений цехов. Общезаводские и внутри корпусные склады. Ремонтное хозяйство. Инженерно-техническое обеспечение полиграфического производства. Электроснабжение и электрические сети. Теплоснабжение и тепловые сети. Водоснабжение и канализация. Газоснабжение. Вентиляция и кондиционирование. Специальная инженерная коммуникация. Проектирование генерального плана и транспорта. Специфика пожарной опасности на полиграфических предприятиях
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- методику проектирования с применением разработанных типовых решений, к примеру, по планировке и организации отдельных рабочих мест;
- проектирование поточных линий, организацию технологических отделений и цехов предприятия, согласно разработанному технологическому процессу;
- задачи, выполняемые инженерными службами полиграфических предприятий, обеспечиваемых ритмичную и надежную работу основного производства.
Умения:
- проектировать транспортные средства полиграфических предприятиях;
- проектировать территориальный план предприятия;
- производить расчет технико-экономических показателей складского хозяйства;
- рассчитывать площади помещений и численности основных рабочих.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 02
Профессиональный модуль

КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ 1.13
Өндірісті басқару және экономикалық ұйым
Экономикалық мәні, негізгі қордың құрылысы мен құрамы, амортизация, құрамы мен түсінігі. Өндіріс қаражатының айналымын толтыру әдісі.
Өндіріс мүлкінің құрамы және түсінігі, ВЭД өндіріс, НТР өндіріс, төлем жүйесі және түрі, өндіріс қызметкерлерінің құрамын.
Білімдер:
- кәсіпорынның жұмысындағы техника-экономикалық көрсеткішін;
- өндіріс қорының есебі мен құрамы;
- басқарушы қызметі;
- техникалық және ұйымдастырушылық шешімнің тиімді экономикалық бағасы.
Іскерліктер:
- бағалау және талдау негізінде экономикалық жағдайда шешім қабылдай білу;
- экономика қызметі нәтижесінің бағасы мен шешімін дайындау.
БҚ 2
КМ 1.14
Баспа өндірісінің автоматизациясы
Баспа өндіріс басқару объектісінің сипаты сияқты.Өндіріс автоматизациясының маңызы. Басқару теориясының негізгі анықтамасы. Баспа өндірісінің автоматизациялық жағдайы. Басқару жүйесінің сызықтық құрылымы. Басқару жүйесіндегі қарапайым түйін. Дискретті басқару жүйесіндеге жалпы мәлімет. Лапластың дискреттік теңдеуі. Дискреттік жүйенің жиілік сипаты. Дискретті басқару жүесінің тұрақтылығы. Сызықсыз басқару жүйесі. Басқару жүйесіндегі сызықсыздық пайда болуы.
Білімдер:
- дағдылы басқарудың теориялық негізі;
- баспа барысында дағдылы басқарудың жүйесі құрамының негізі;
- мәтіндік және көрнекілік ақпаратты қайта жасау.
Іскерліктер:
- дағдылы басқаруда бар жүйені талдау және осы басқару жүйесінің тұрақтылығын анықтау;
- релейлік және импульстік басқару жүйесін талдау
- гидравликалық объектіні басқару жүйесін өңдеу
- автоматтандырылған басқару жүйесінің құрылысын талдау;
- дискреттік баспа өндірісінің басқару жүйесін толдау;
- жылу процессін басқару жүйесін талдау;
- полиграфия өндірісін басқаруда ғылыми-техникалық прогресстің соңғы жетістіктерін пайдалану.
БҚ 2
БҚ 4
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ 1.15
Өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздері.
ӨСҚҚН оқудың объектісі ӨСҚҚН-нің актуалдың мәселесі. Адамның фунқционалды тәуелділігі және оның қоршаған ортамен үйлесімділігі. Қоршаған ортаның қауіпті қайнар көзі және деңгейі(қоршаған ортаның антропогенді және табиғи қауіпі). Төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыру. Төтенше жағдайларды жарату және ескерту жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Медициналық білімдерінің негіздері.
Білімдер:
- кең және уақытша координаттарды, қауіп түрлері
- биосфера және техносфера факторларының зияны және қаупінің пайда болу объективінің заңдылығы (өндірістік. Қалалық және тұрмыстық ортада). Адам және табиғат ортасына кері әсер тигізетін және жүйені құрайтын, элементтер, ”Адам мекендеу ортасы” жүйесінің процессі және кешен құбылысы.
- төтенше жағдайда және әдеттегі мекендеу ортасындағы зиянды факторлар және қауіп әсерін адамның анатом-физиологиялық мүмкіндіктерінің төзуі;
- табиғат ортасын қорғауда және өмір сүру қызметінің қауіпсіздік шарттарын және жайлылықты қалыптастыру әдісі;
- өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздерін қамтамасыздандыруды ұйымдастыру және заңдандыру;
- қауіпті оқиға жағдайының шарттарын орындаудағы әрекет тәртібі.
Іскерліктер:
- қауіпті тану (теңестіру): қауіптің түрі, кеңістік және уақытша координатор;
- залая мүшкіндігінің көлемін бағалау, қауіптің пайда болуы мүмкін және т.б.
- төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыру
- шығын мен пайданы салыстыру негізінде қауіптің пайда болуының алдын алу шараларын өткізу.
- бірінші медициналық көмек көрсету.
- салауатты өмір салтын қалыптастыру.
БҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Баспа өндірісінің технологиясы
Баспаға дейінгі процесс. Баспа түрінің жалпы мағлұматы қайта өңдеу негіздері. Штрихті, реңді және растровты фотоформаны дайындау. Құрал-жабдықтардың және баспа процессінің, баспа материалдардың жалпы мәліметі. Баспа процессінің болашақта даму болжамдары. Кітапшалау- түптеу өндірісі. Кітапшалау-түптеу технологиясы өндірісінің жалпы мәліметі
Дәптерлерді даярлау.
Жинақтама және дәптермен кітап жиынтығының бекітілуі. Түптеу қақпасының жәрменкесінің және кітап жиынтығының өңдеулі. Кітапша және кітап тыстамасының бекітілуі. Түптеу қақпағын әрлеу және өңдеу басылымды дайындауда түптеу мен тыстамадағы негізгі технологиялық нұскаулар. Жартымен кітап-журнал өнімінің сапасын бағалау.
Білімдер:
- баспа қағазы туралы мәлімет
- баспа қағазының түрлері және негізгі қасиеті
- мемлекеттік стандартты және қағазды топтастыру
- мем. станд. және баспа бояуын топтастыру
- дайын өнім және жартылай дайындалған өнім сапасын бағалау параметры
- баспа өнімінің сапасы бақылау мәселесі және әдісі
Іскерліктер:
- Дәптер фальцовкасын анықтау технологиясы
- жабыстыру процессі орындау технологиясы
- кептіру процессінің технологиясын және оның кітапшалап түптеу процессін колдану
- мұқаба түптеу баспа жасайтыны технологиялық процессің ңұсқасын таңдауды анықтау.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.1.3
КК 3.1.4
КК 3.1.5
КК 3.1.6
КК 3.1.7
КК 3.1.8
КК 3.1.9
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП 02
Баспаға дейінгі жабдықтар компьютерлік жүйелер.
Баспа тарауына арналған материалдарды дайындаудағы баспа кешені. Мәтіндік және көрнекі ақпараттарды газет өндірісі алшақтықтан жүйелі түрде жіберу. Илюстрациялық ақпаратты өңдеуге арналған жабдық. Фоторепрудиктивті жабдықтар. Репродуктивті сканерлі техника. Түсті ажырататын электронды машина. Көрсету автоматтар. Фотомеханикалық көмекші жабдықтар. Баспа үлгілерін дайындауға арналған жабдықтар. Жоғарғы баспа үлгісі. Электронды нақыш автоматы. Офсетті үлгіні дайындауға арналған жабдықтар. Терең баспа үлгісін дайындауға арналған жабдықтар. Қоршаган ортасы және еңбекті қолдау.
Білімдер:
- жабрықтардың түрлері және компьютер жиынтығының негізін орнатудағы теориялық негіздер
- негізгі механизмдердің кинематикалық кестесі және жабдықтардың түрлері, олардың құрылысы және пайдалану ерекшелігінің негізгі түрлерінің жиынтығы және құрылысы
- техника-экономикалық және баспаға дейінгі жабдықтарғын жеке турдерім пайдаланудағы сипаттамасы
Іскерліктер:
- иллюстрациялық ақппаратын және мәтінді жөндеу кезіндегі компьютерлік техниканы басқару негізін анықтау
- баспаға дейінгі жабдықтардың техникалық және пайдаланатын құжаттардың ұқсастығын анықтаудағы міндеті
- қазіргі заманның баспаға дейінгі сандық жабдықтардың даму мақсаты анықтау.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.1.3
КК 3.1.4
КК 3.1.5
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП 03
Баспа жабдықтары.
Баспа машиналары туралы жалпы мәлімет. Бумалы ротоционалды машиналар. Ротоционалыды табақ машинолар. Жалпақ баспалы және тигрлерды машинкало. Арнойы баспа машиналарының үлгісі. Баспада өнімды басуға арналған машинамен таңдауда негізгі ұсталымы.
Білімдер:
- полиграфиялық баспа жабдықтарын пайдалану ерекшелігі мен құрылысы
- полиграфиялық баспа жабдықтарының негізгі мінездемесін пайдалану Іскерліктер:
- баспа өндірісінің автоматы мен машиналары, технологиялық кешенді пайдалану мен негізгі құрылысын кәсіби біліммен қалыптастыру
- баспа өндірісінің технологиясы мен техника аймағындағы ғылыми – техникалық өрлеудің негізгі бағытын анықтау
- қазіргі заманғы баспа өндірісінің практикада пайдалану мен негізгі құру теориясын меңгеру.
- бір типтік жабдықтардың түрлі үлгілерін пайдаланудағы техника-экономикалық нәтижесін жасау
Дағдылардындыру.
- баспа цехында енбекті қорғау мен ерешені пойдалоеу керек.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.1.5
КК 3.1.6
КК 3.1.7
КК 3.1.8
КК 3.1.9
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК
3.2.4
АП 04
Кітапшалап-түптеу жабдықтары.
Кітапшплау-түптеу жабдықтарының жалпы мәліметі. Қағаз кесетін машиналар. Фальцевальды автоматтар. Желімдеуші және жиектеуші автоматтар. Жинақтап-тігу-кесу агрегаты мен тігу автоматы. Қыспақ сыққыш. Картон кескіш, белдек кескіш және қақпақ жасау машиналары. Түптеу қақпағының баспасы және өрнек салу, сыққыш. Кітап қойғыш, жабуны және штрикті машина. Тігінсіз бекітуге орналған агрегат. Кітап басуға арналған үздіксіз сызық.
Білімдер:
- кітапшалап-түптеу полиграфия сынық жабдықтарын пайдалануда ерекшеліктер мен құрылғылар
- негізгі кітапшалап-түптеу полиграфиясының жабдықтарын пайдаланудағы мінездеме
Іскерліктер:
- кітапшалап-түптеу өндірісінің автоматы мен машиналары, технологиялық кешенді пайдалану мен негізгі құрылысын кәсіби біліммен қалыптастыру
- кітапшалап-түптеу өндірісінің технологиясы мен техника облысындағы ғылыми-техникалық өрлеудің негізгі бағытын анықтау
- қазірі заманғы кітапшалап-түптеу өндірісін практикада пайдалану мен негізгі құру теориясын меңгеру
- баспа цехында еңбекті қоғау мен ережені пайдалану керек.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.1.8
КК 3.1.9
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП 05
Полиграфия машиналары, электрожабдықтары.
Электропривод негіздері.
Электроавтоматтардың құрылғылары мен элементтері. Полиграфия машиналарын басқару мен құру жүйесі. Полиграфия машинасы және оны құрудағы электро жабдықтар.
Білімдер:
- полиграфия өндірісіндегі кітапшалап-түптеу жабдықтары және баспа баспаға дейінгі электрожабдықтар
- полиграфия өндірісін электрмен қамтамасыз ету
- электроприводты микропроцессормен басқару
- электроавтоматтық құрылғы жүйесі
Іскерліктер:
- құрылғыны өзгерту.
- электропривод және электр қозғалтқыштар, өндіріс механизмдерінің механикалық сипаттамасын анықтау.
- электпропривод қуатын есептеу.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП 06
Полиграфиялық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жинақтау.
Полиграфиялық жабдықтарды жинақтау. Полиграфиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету. Жабдықтарды құрастыру. Негіз есебі. Динамикалық жүктеме есебі. Жабдықтарды құру. Машинаға арту, түсіру, жеткізу.
Білімдер:
- полиграфия жабдықтарының негізгі құрылғылары
- динамикалық жүктеме(тербеліс және т.б.)
Іскерліктер:
- жабдықтарды құрастырудағы такелажды жұмыстар, жабдықтарды жинақтау және бөлшектеу
- машинаға техникалық сипатты жөндеу есебі
- жабдықтарды жөндеу, құрастыру негізгі түйінімен.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
АП07
Полиграфиялық өндірісті жобалау.
Полиграфия өндірісін ұйымдастыру. Полиграфия өндірісін ұйымдастырудағы негізгі түйін. Полиграфия өндірісін жобалау кезіндегі жалпы мағлұматтар. Құрылыс бөлімі бойынша негізгі мағлұматтар. Бөлім цехының қызметін жобалау. Корпус ісін және жалпы зауыттық қоймалар. Жөндеу шаруашылығы. Полиграфиялық өндірістің инженерлі-техникалық қамтамасыздануы. Электр жүйесі және электрмен қамту. Канализация және желдеткішпен қолдану. Арнайы инженерлі-коммуникация. Негізгі жоспар мен тасымалды жоспарлау.
Полиграфия өндірісіндегі өрт қауіпсіздігінің ерекшелігі.
Білімдер:
- типтік қорытындыны өңдеуді пайдаланудағы жобалау әдісі, мысалға жеке жұмыс орнын ұйымдастыру және жоспарлау
- технологиялық процессті өңдеуге сәйкес, өндіріс цехтары мен технологиялық бөлімдерді ұйымдастыру, үздіксіз сызбаларды жобалау
- негізгі өндірісте бірқалыпты және сенімді жұмыспен қамтамасыздандыру, полиграфиялық өндірісте инженерлік қызметтің орындалуының мақсаты.
- полиграфиялық өндірісте құралдарын жобалау
- өндіріс аумағының жоспарын жабдықтау
- қора шаруашылығының техника-экономикалық көрсеткішінің есебін жасау
- негізгі жұмысшылар саны мен бөлме ауданын есептеу.
КК 3.1.1
КК 3.1.2
КК 3.1.3
КК 3.1.4
КК 3.1.5
КК 3.1.6
КК 3.1.7
КК 3.1.8
КК 3.1.9
КК 3.2.1
КК 3.2.2
КК 3.2.3
КК 3.2.4
КМ 02
Кәсіби модуль
Біліктілік 1227103-“Техник технолог”

ПМ 2.1
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
Умения: - правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
БК 2
ПМ 2.2
Основы алгоритмизации и программирования
Основы алгоритмизации. Данные и операторы языка программирования.Процедуры и функции как средства структурного программирования. Сложные типы данных. Динамические переменные. Графика. Модули в программировании
В результате изучения дисциплин обучающийся должен Знания:
- понятие алгоритма, свойства, способы описания;
- принципы разработки схем алгоритмов, программ, данных и систем;
- типовые алгоритмы программ;
- арифметические и логические основы программирования, формы представления информации;
- классификацию языков программирования;
- принципы и методы построения программ.
Умения:
- составлять, записывать алгоритмы учебных программ;
- распознавать необходимость применения той или иной алгоритмической конструкции при решении задачи;
- использовать готовые вспомогательные алгоритмы организовать данные для эффективной алгоритмической обработки.
БК 2
ПМ 2.3
Теоретическая и прикладная механика
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящих сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Геометрическая характеристика плоских сечений. Кинематика точки. Простейшие движения твердого тела. Элементы динамики точки. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Основные положения. Растяжение и сжатие. Сдвиг и смятие. Изгиб. Сложное сопротивление. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные понятия и аксиомы статики;
- расчеты основных механических величин;
- основные положения кинематики и динамики.
Умения:
- определять пространственную систему сил;
- определять центр тяжести;
- определять работу и мощность;
- рассчитывать растяжение и сжатие.
БК 2
ПМ 2.4
Физика и электротехника
Основы электростатики. Основные понятия. Резистивные цепи. Электромагнетизм и электромагнитная индукция. Цепи с емкостью и индуктивностью при произвольном воздействии. Цепи с резисторами, конденсаторами и катушками при гармоническом воздействии на постоянной частоте.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- основные характеристики электрического поля;
- основные свойства и характеристики сигналов;
- основные законы и методы расчета электрических цепей;
- основные характеристики и свойства магнитного поля, явления электромагнитной индукции, физический смысл индуктивности;
- зависимости между мгновенными значениями напряжения и тока в цепях с емкостью и индуктивностью при произвольных воздействиях;
- основные величины, характеризующие гармонические колебания,
Умения:
- рассчитывать цепи с конденсаторами;
- рассчитывать действующие значения напряжений и токов сигналов различных форм аналитическими или графоаналитическими методами;
- применять правило Ленца;
- определять формулу мгновенных токов в цепях при напряжениях произвольной формы;
- применять символический метод расчета цепей при гармонических воздействиях.
БК 2

КМ 2.1
Сызу
Сызбалы графикамен безендіру. Сызу жобасы мен геометриялық сызбалардың негізі. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызбасы. Сызбаны орындаудағы жалпы ережелер. Резьб белгісі мен кескіні. Нұскалар мен бөлшектердің сызбасы. Бөлшектердің байланысы. Жіберу. Жалпы түрлердің сызбасы жинақталған сызба. жинақталған сызбалардың сызбасы. Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар.
Білімдер:
- сызу жобасы мен геометриалық сызбалардың негізі
- құжаттау құрылымының біріңғай жүйесі
- кесте мен сызбаларды құрудағы негізгі ережелер
Іскерліктер:
- техникалық суреттер мен сызбалардың көмегімен өз ойын дұрыс жеткізе білу
- нұсқаның орташа қиын бөлшектерін орындау.
БҚ 2
КМ 2.2
Алгоритм және бағдарламалау негіздері Алгоритм негіздері. Бағдарламалау тілінің операторы мен мәліметі. Қызмет пен рәсім, бағдарламау құрылымының құралы сияқты. Мәліметтің күрделі түрі. Динамикалық өзгеріс. Графика. бағдарламалаудағы модуль.
Білімдер:
- алгоритм түсінігі, құрылымы бейнелеу әдісі
- жүйе мен мәлімет, бағдарлама, алгоритм сызбасын өңдеу принциптері
- типтік алгоритмдік бағдарлама
- ақпарат беру түрі, арифметикалық және логикалық бағдарлама негіздері
- бағдарлама тілін топтастыру
- бағдарламаны орнату әдісі мен принциптері
Іскерліктер:
- оқу бағдарламасының алгоритмдерін жазу, құрастыру
- тиімді алгоритмдерді қайта өңдеу кезіндегі дамуын, көмекші алгоритмдерді ұйымдастару.
БҚ 2
КМ2.3
Теориялық және қолданбалы механика
Аксиомалы статика мен негізі түсінік. Жиналған күштің тігіс жүйесі. Еркін орналасқан күштің тегіс жүйесі күш кеңістігінің жүйесі. Ауырлық ортасы. Тігіс қимасының геометриялық сипаты. Нүктенің кинематикасы Қатты дененің жай қозғалысы.
Нүктенің динамикалық элементі. Қуат пен жұмыс. Материалдар кедергісі. Негізгі орын. Қысу және созу. Қозғалу және ығыстыру. Майыстыру. Күрделі кедергі орталық қысу желісінің тұрақтылығы.
Білімдер:
- аксиомалы статика мен негізі түсінік
- механикалық көрсеткіштердің негізі есебі
- динамикалық негізгі күйі
Іскерліктер::
- күш жүйесінің кеңістігін анықтау
- ауырлық ортасын анықтау
- қуатты және жұмысты анықтау
- қысуды және созылуды есептеу.
БҚ 2
КМ 2.4
Физика электротехника, электротехника негізі
Негізі ұғымдар. Резистік тізбек. Электромагнитизмді және электомагнитті индукция. Еркін әсер кезіндегі индуктивті және сыйымдылықтағы тізбек. Тұрақты жиіліктегі гармониялық әсер кезіндегі катушкалы, конденсаторлы және резисторлы тізбек.
Білімдер:
- электрлі өрістің негізгі сипаты
- дабылдардың сипаты және негізгі құрылысы
- электр тізбегін есептеу әдісі және негізгі заңы
- магнитті өрістің негізгі сипаты мен құрылысы, электромагнитті индукция құбылысы, индукцияның физикалық мәні
- индукцияның еркін ықпалымен және тоқтағы тізбектің сыйымдылығымен бірге кернеу мәнінің тез арада түзілуінің әсері
- гармоникалық тербелістің сипаттамасы, негізгі көлемі
Іскерліктер:
- конденсатормен тізбекті есептеу
- аналитикалық немесе графоаналитикалық әдістермен тоқ дабылдарының түрлі үлгілерін және кернеудің қазіргі маңызын есептеу
- Ленц заңын қолдану
- еркін үлгідегі кернеу кезіндегі тез тоқ тізбегіндеге үлгілерді анықтау
- гармониялық әсер кезіндегі тізбек есебін символикалық әдіспен қолдану.
БҚ 2

ПМ 2.5
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленной безопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
Умения:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 1
БК 2
ПМ 2.6
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
- факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
- принципы рационального использования природных ресурсов;
- экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
Умения:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологичсекой рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить экологическую экспертизу на производстве в порядке установленном законодательством РК.
БК 2
ПМ 2.7
Основы стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
Умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК 1
БК 2

КМ 2.5
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық негізі. Өндірістегі санитария мен еңбектегі шина. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процесстер қауіпсіздігі. Төтенше жағдайлар және олардың салдарын жою. Төтенше жағдайлар пайда болған кезде тұрғындарды қорғау.
Білімдер:
- еңбекті қорғау пәні бойынша мемлекеттік актілер мен нормативті техникалық құжаттарды
- өнеркәсіп қауіпсіздігін қазіргі Отандық және шетелдік жүйелермен қамтамасыз ету, өмір қызметінің қауіпсіздігімен қамтамасыз етудегі НД қолдану тәртібі
- қауіпті және зиян факторларды өлшеудегі әдістер мен құралдар.
Іскерліктер:
- өңдеушілер мен пайдаланушылардың алдына қойған кейінгі кәсіби қызметтері, еңбекті қорғау міндетін реттеу
- еңбек қауіпсіздігінің шарттарын жасау мақсатындағы өндіріс және техникалық процесстер, құралдарды жобалау кезінде нормативті-техникалық әдебиеттерді пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
КМ 2.6
Экология негіздері. Биосфера және оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Осы замандағы экологияның жаһанды мәселелері. Табиғатты қорғау шараларын жүзеге асырудағы экономиканың нәтижелілігі.
Білімдер:
- Қ.Р. қазіргі заң шығыратын және нормативті базаларын, сол сияқты экологияның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін экономиканың механизмдерін
- экологияның зандары мен негізгі ұғымдарын
- осы терең процесстердің өзара әрекеті туралы және табиғат ортасындағы антропогендік факторлардың әсерін
- биосферанаң ноосфераға және техносфераға айналу әдісі, факторын
- табиғат ресурстарын пайдаланудағы рационалды принциптерін
- өнеркәсіп объектісін экологияда тіркеуді.
- экологияның жаһанды мәселелері
Іскерліктер:
- экология рентабельінің ішкі үлгілерін бағалау және талдау
- экологиялық аудит және мониторинг өткізу және ұйымдастыру
- қоршаған табиғат ортасындағы дәстүрлі сапаны қолдану
- экологиялық фактор есебімен пайда-шығын бағасының әдісін қолдану
- қалдықтармен жұмыс жасау ережелері (қашқақтау, қысқарту)
- қоршаған ортаға қатысы бар, қызмет түрі мен процесс қауіпін болдырмаудағы шараны қабылдау және бағалау
- апат жағдайы кезіндегі қауіп дәрежесін азайту немесе ескерту шараларын жасау
- Қ.Р. заң шығыруда белгіленген тәртіп бойынша өндірісте экологиялық сараптама жүргізу және ұйымдастыру.
БҚ 2
КМ 2.7
Стандартизация және метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғым мен анықтама: метрологиялық қызмет, өлшеу бірліктерімен камтамасыз ету, мемлекеттік метрологиялық бақылау және тексеру. Стандартизация: негізгі терминдер және стандартизация аумағында анықтау және сапасын бақылау, өнімді бақылау және байқау, өнімді бақылау және байқау, сапа жүйесі. Сертификация: сертификация жүйесі, сертификация ережесі және тәртібі, техникалық өлшеу.
Білімдер:
- стандартизация, сертификация және метрологияның негізі құқығы, әдісі, құрылысы, субъектісі, міндеті, мақсатын
- халықаралық және өңірлік стандарттардың құрылымын
- дайын өнім, сүт өнімінің сертификациялық деңгейін
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай және оны пайдалана білу
- сапа жүйесінің құжатарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2

ПМ 2.8
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 2
ПМ 2.9
Экономическая организация и управление производством
Экономическая сущность, состав и структура основных фондов, амортизация, понятия и состав. Пополнение оборотных средств, финансы предприятия. Персонал предприятия, формы и системы оплаты, НТР предприятия, ВЭД предприятия, понятие и состав имущества предприятия. Планирование.
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
Знания:
- технико-экономические показатели работы предприятия;
- состав и учет производственных фондов;
- функции руководителя;
- оценки экономической эффективности технических и организационных решений;
Умения:
- принимать решения на основе анализа и оценки экономической ситуации;
- разрабатывать решения и оценки их последствия для деятельности предприятия.
БК 2
ПМ 2.10
Основы безопасности жизнедеятельности
Объекты изучения ОБЖД. Актуальность проблем ОБЖД. Функциональные возможности человека и его совместимость со средой обитания. Источники и уровни опасностей среды обитания (антропогенные и природные опасности среды обитания). Организация спасательных и неотложно-восстановительных работ при ЧС. Система предупреждения и ликвидации ЧС. Формирование здорового образа жизни. Основы медицинских знаний.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- виды опасностей, пространственные и временные координаты;
- объективные закономерности возникновения опасных и вредных факторов в биосфере и техносфере (производственной, городской и бытовой среде);
- комплекс явлений и процессов в системе "Человек-среда обитания", элементы, составляющие систему и отрицательно воздействующие на человека и природную среду;
- анатомо-физиологические возможности человека переносить воздействие опасных и вредных факторов среды обитания в обычных и чрезвычайных ситуациях;
- средства формирования комфортных и безопасных условий жизнедеятельности и сохранения природной среды;
- правовые и организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности;
- порядок действия в условиях ситуаций в случае реализации опасности;
Умения:
- распознавать (идентифицировать) опасности: вид опасности, пространственные и временные координаты;
- оценивать величину возможного ущерба, вероятность возникновения опасностей и др.;
- организовывать спасательные и неотложно-восстановительные работы при ЧС;
- проводить профилактику выявленных опасностей на основе сопоставления затрат и выгод;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- формировать здоровый образ жизни.
БК 2

КМ 2.8
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пәннің мазмұны, оның сипаты. Іс жүргізуде әр түрлі лингвистикалық сөздіктерді пайдалану. Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс жүргізуді ұйымдастыру жүйесі және ұғымы. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңселік және құжат жұмыстарының негізі. Құқықтық-нормативті, басқару-ұйымдастырушылық, ақшалы-қаржылық-есептік, анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс жүргізуде АСУ-ды пайдалану. Құжаттардың жинағы туралы ұғым. Мәтінді құжаттардың алғашқы жинағы. Күрделі мәтіндер жинағы. Құжат қоры туралы ұғым. Мұрағат. Ведомствалық мұрағаттар, мемлекетті мұрағаттар.
Білімдер:
- оқытылатын пәннің мазмұнын, оның сипатын
- лингвистикалық және техникалық сөздіктердің түрлерін
- ақпараттың және іскерлік құжаттардың топтастырылуын
- іс жүргізудің қазіргі стандарттағы негізгі талабын
- құжаттардың формулярлары және оның құрамды бөлігін
Іскерліктер:
- ақпараттық және іскерлік сипаттағы түрлі құжаттарды топтастыру
- құжаттардың формулярларын құрастыру
- әкімшілік-ұйымдастырушылы құжаттармен жұмыс істеу
- мұрағат құжаттарының мәтін үлгілерін талдау
- құжаттарды толтыру, сақтау және мұрағатқа өткізу.
БҚ 2
КМ 2.9
Өндірісті басқару және экономикалық ұйым.
Экономикалық мән, негізгі қордың құрылысы мен құрамы, амортизация, құрамы мен түсінігі. Өндіріс қаражатының айналымын толтыру әдісі. Өндіріс мүлкінің құралы және түсінігі ВЭД өндірісі, НТР өндірісі, төлем жүйесі және түрі, өндіріс қызметкерлерінің құрамы.
Жоспарлау.
Білімдер:
- кәсіпорынның жұмысындағы техника- экономикалық көрсеткішін
- өндіріс қорының есебі мен құрамын
- басқарушы қызметін
- техникалық және ұйымдастырушылық шешімнің тиімді экономикалық бағасын
Іскерліктер:
- бағалау және талдау негізінде экономикалық жағдайда шешім қабылдай білу
- экономика қызметі нәтижесінің бағасы мен шешімін дайындау.
БҚ 2
КМ 2.10
Өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздері.
ӨСҚҚН оқудың объектісі.
ӨСҚҚН-нің актуалды мәсілесі. Адамның функционалды мүмкіндігі және оның қоршаған ортамен үйлесімділігі. Қоршаған ортаның кауіпті қайнар көзі және деңгейі(қоршаған ортаның антропогенді және табиғат қауіпі). Төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыру. Төтенше жағдайларды тарату және ескерту жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Медициналық бөлімдерінің негіздері.
Білімдер:
- кең және уақытша координаттарды, қауіп түрлерін
- биосфера және техносфера факторларының зияны және қоупінің пайда болу объективті заңдылғы (өндірісті, қалалық және тұрмыстық ортада) Адам және табиғат ортасына кері әсерін тигізетін және жүйені құратын элементтер. Адам мекендеу ортасы жүйесінің процессі және кешен құбылысын
- төтенше жағдайда және әдеттегі мекендеу ортасындағы зиянды факторлар және қуат әсерін адамның анатома-физиологиялық мүмкіндіктерінің төзуін
- табиғат ортасы қорғауды және өмір сүру қызметінің қауіпсіздік шараларын және жайлылқты қалыптастыру әдісін
- өмір сүру қызметінің кауіпсіздік негіздерін қамтамасыдандыруды ұйымдастыру және заңдастыру
- қауіпті оқиға жағдайының шарттарын орындаудағы әрекет тәртібін
- Іскерліктер:
- қауіп төну (теңестіру) қауіптің түрлері, кеңістік және уақытша координатор
- залал мүмкіндігінің көлемін бағалау, қауіптің пайда болу мүмкіндігін және т.б.
- төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқтару жұмыстарын ұйымдастыру
- шығын мен пайданы салыстыру негізінде қауіптің пайда болуының алдын алу шараларын өткізу
- бірінші медициналық көмек көрсету
- салауатты өмір салатын қалыптастыру.
БҚ 2

ПМ 2.11
Теория цвета и цветовоспроизведения
Основные сведения о цвете. Физика цвета. Физиология цвета. Психология цвета. Метрология цвета. Изомерные и метамерные цвета. Спектральный состав цвета. Зрительный аппарат – человеческий орган зрения. Световая и спектральная чувствительность глаза. Адаптация глаза. Световая и темновая адаптации. Субъективные и объективные характеристики цвета. Восприятие яркости. Восприятие цветности. Восприятие цвета при различных яркостях. Синтез цвета. Аддитивный и субтрактивный синтезы цвета. Решение цветовых уравнений. Определение цветового тона, насыщенности, яркости и состава смеси цветов. Законы аддитивного синтеза. Закон трехмерности. Закон непрерывности. Закон аддитивности. Система RGB и система XYZ. Световые величины. Кривые сложения. Цветовые координаты. Колориметрические источники света (А, В, С, Д65). Цветовое пространство. Ахроматическая ось. Решение цветовых уравнений. Определение яркостных коэффициентов в системах RGB и XYZ. Применение науки теория цвета в полиграфическом производстве.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- субтрактивный и аддитивный синтезы цвета;
- метрологию и психологию цвета.
Умения:
- решать цветовые уравнения;
- вычитать и складывать цвета в синтезе цветов;
БК 2
ПМ 2.12
Теория фотографических процессов
Закон Бугера-Ламберта-Беера. Хроматические и ахроматические цвета. Физико-химические основы фотографии. Скрытое фотографическое изображение. Образование центров скрытого изображения. Обработка фотоматериалов. Основы фотографической метрологии. Характеристическая кривая. Определение сенситометрических величин. Основные законы фотохимии. Реактивы, используемые для обработки цветных фотоматериалов. Типы оптических плотностей. Интервал яркости. Сбор серебра из серебросодержащих отходов.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- процесс получения фотографического изображения;
- оптические основы фотографии.
Умения:
- разбираться в сложных физико-химических закономерностях фотографического процесса на галогенидосеребряных материалах.
БК 2
ПМ 2.13
Специальные виды печати
Обзор специальных видов печати. Определения и понятия. Печать Брайля. Флексография. Фототипия. Трафаретная печать. Цифровая печать. Тампонная печать.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- специальные способы печати;
- отличительные особенности бесконтактных способов печати;
- оборудование для специальных способов печати;
- расходные материалы для специальных способов печати;
Умения:
- рассчитывать материалы, оборудование по операциям процесса;
- различать специальные виды печати.
БК 2

КМ 2.11
Түстерді қайта өңдеу және түстер теориясы.
Түстер туралы негізгі мағлұмат. Түс физикасы. Түс психологиясы. Түс метрологиясы. Түс метамері және изомері. Түстің спектралды құрамы. Көру аппараты-адамның көру мүшесі. Көздің спектралға және жарыққа сезімталдығы. Көздің бейімделуі. Жарыққа және қараңғыға бейімделу. Субъективті және объективті түстің сипаты. Жарықты қабылдау. Түрлі түстіні қабылдау. Түрлі жарықта түстерді қабылдау. Түс синтезі. Аддитивті және субтрактивті түстің синтезі. Түстердің теңгеруін шешу. Түс қоспасының құрамын, анықтығын, қанықтығын және түстің өңін анықтау. Аддитивті синтез заңы. Үш шамалы заң. Заңның үздіксіздігі. Аддитивті заң. XYZ жүйесі және RAB жүйесі. Жарықтың көлемі. Қисық қосылыстар. Түстердің координаторы. Түстің калориметрлік көзі (А,В,С,Д65). Жарық кеңістігі. Ахроматтік ось. Түстердің теңгеруін шешу. XYZ және RAB жүйесіндегі коэффициенттердің жарықтығын анықтау. Полиграфия өндірісінде түс теориясы ғылымын пайдалану.
Білімдер:
- түстің субтрактивті және аддитивті синтезін
- түстің метрологиясын және психологиясын
Іскерліктер:
- түстердің теңгерілуін
- гүл синтезінде түстерді жинау және азайту.
БҚ 2
КМ 2.12
Фотографиялық процестердің теориясы.
Бугер-Ламберт-Беер зоңы. Хроматикалық және ахраматикалық түстер. Фотографияның физика-химиялық негізі. Жасырын фотографиялық бейнелер. Жасыран бейнелерді құрастыру ортасы. Фотоматериалдарды оңдеу. Фотографиялық метрологияның негіздері. Қисық сипаттама. Сенситометриялық көлемдерді анықтау. Фотохимияның негізі зандары.Түсті фотоматериалдарды өңдеуге арналған. Реактивтерді пайдалану. Оптикалық тығыздылық үлгілері. Жардың аралығы. Құрамында күміс бар қалдық тордан күміс жинақ.
Білімдер:
- фотографиялық бейнелерді алудағы процессті
- фотографияның оптикалық негіздерін
Іскерліктер:
- галогенидокүмісті материалдағы фотографиялық процесстердің күрделі физика-химиялық заңын реттеу.
БҚ 2
КМ 2.13
Арнайы баспа түрлері. Арнайы баспа түрлерін шолу. Ұғым және анықтама Брайл баспасы. Флексография фототипия. Трафаретті баспа. Сандық баспа. Тампонды баспа.
Білімдер:
- арнайы баспа әдісін
- баспа әдісінің контактысыз өзгеше жабықтарын
- баспа әдісіне арнайы арналған шығыс материалдарының Іскерліктер:
- процесс операциясы кезіндегі жабдықтар, материалдарды есептеуді
- арнайы баспа түрлерін айыруды.
БҚ 2

1. Повышенный уровень
2.1. 122701 2 – Брошюровщик*
ПК 2.1.1. Содержать в надлежащем порядке рабочее место;
ПК 2.1.2. Подготавливать к работе инструменты, приспособления, материалы;
ПК 2.1.3. Выполнять брошюровочные процессы в срок;
ПК 2.1.4. Соблюдать технологический режим;
ПК 2.1.5. Обеспечивать качественное выполнение брошюровочных процессов;
ПК 2.1.6. Определять и устранять дефекты полуфабрикатов и готовой продукции;
ПК 2.1.7. Соблюдать правила безопасности труда.
2.2. 122702 2 – Переплетчик*
ПК 2.2.1. Определять основные элементы книжного блока.
ПК 2.2.2. Скомплектовать блоки
правильно, аккуратно, качественно и в срок.
ПК 2.2.3. Выполнять переплетные процессы по изготовлению книжной продукции.
ПК 2.2.4. Производить отделку переплетных крышек.
2.3 122703 2 – Печатник плоской печати*
ПК 2.3.1. Печатать штриховые, растровые, сплошные фоновые, одно- и многокрасочные оттиски идентичного качества и в срок;
ПК 2.3.2. Подготавливать и сохранять печатные формы, независимо от строения и свойств.
ПК 2.3.3. Вести процесс печатания с соблюдением технического режима и микроклиматических условий помещения.
ПК 2.3.4. Обеспечивать качество отпечатанного тиража.
ПК 2.3.5. Оценивать качество оттисков.
ПК 2.3.6. Предупреждать и устранять дефекты печати.
ПК 2.3.7. Контролировать технологический процесс с помощью автоматизированных систем управления.
ПК 2.3.8. Грамотно и правильно использовать контрольно-измерительную аппаратуру.
ПК 2.3.9. Производить печать пробных оттисков.
ПК 2.3.10. Сверять пробные оттиски с контрольным - эталоном печати.
2.4 122704 2 – Корректор*
ПК 2.4.1. Владеть основами редакционно-издательской работы.
ПК 2.4.2. Выполнять технику вычитки, правки и корректуры рукописей оригинала.
ПК 2.4.3. Проверять соответствие набранного текста оригиналу.
ПК 2.4.5. Соблюдать технические правила наборов.
2.5 122705 2 – Монтажник оборудования организаций полиграфической промышленности*
ПК 2.5.1. Определять неполадки в работе полиграфического оборудования.
ПК 2.5.2. Налаживать и ремонтировать полиграфическое оборудование.
ПК 2.5.3. Выполнять токарные, фрезеровальные, слесарные операции.
ПК 2.5.4. Производить технические измерения.
ПК 2.5.5. Характеризовать виды соединений деталей машин.
ПК 2.5.6. Производить расчеты на прочность, надежность и крутящий момент.
ПК 2.5.7. Определять монтажепригодность и амортизацию оборудования.
ПК 2.5.8. Вести работу по снабжению электрической энергией печатное предприятие.
2.6 122706 2 – Оператор фотонаборных автоматов и систем*
ПК 2.6.1. Выполнять объем работы с учетом полного технологического цикла изготовления печатной продукции.

1. Біліктілігі жоғары деңгей
2.1. 122701 2 – Брошюралаушы*
КҚ 2.1.1. Жұмыс орнын қалыпты жағдайда ұстайды.
КҚ 2.1.2. Жұмыс басталғанға дейін құрал-саймандарды, жабдықтарды, материалдарды жұмысқа дайындайды.
КҚ 2.1.3. Кітапшалау процестерін уақытында орындайды.
КҚ 2.1.4. Технологиялық режимді сақтайды;
КҚ 2.1.5. Кітапшалау процестерін сапалы орындауды қамтамасыз етеді.
КҚ 2.1.6. Дайын өнімдер мен жартылай өнімдердің ақауын анықтайды және жояды.
КҚ 2.1.7. Еңбекті қорғау ережесін сақтайды.
2.2. 122702 2 – Түптеуші
КҚ 2.2.1. Кітап блогының негізгі элементтерін анықтайды.
КҚ 2.2.2. Блокты уақытында сапалы, тиянақты, дұрыс жинақтай біледі.
КҚ 2.2.3. Кітап өнімдерін жасауда түптеу процестерін жасайды.
КҚ 2.2.4. Жекелеген түптеу қаптамаларын жүргізеді.
2.3 122703 2 – Тегіс баспа баспагері*
КҚ 2.3.1. Штрихты, растрлы, бір реңді, бір және көп бояулы бірегейлі сапамен уақытында басады.
КҚ 2.3.2. Құрылымы мен қасиетіне байланыссыз басылым түрін сақтайды және дайындайды.
КҚ 2.3.3. Жұмыс орнында микроклиматтық жағдай мен техникалық режимді сақтай отырып басылым процесін жүргізеді.
КҚ 2.3.4. Басылымның таралым сапасын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.3.5. Баспа-таңбаның сапасын бағалайды;
КҚ 2.3.6. Басылым ақауларын ескертеді және жояды.
КҚ 2.3.7. Автоматты басқару жүйесінің көмегімен техникалық процестерді бақылайды.
КҚ 2.3.8. Бақылау-өлшеу құралдарын дұрыс және сауатты пайдаланады.
КҚ 2.3.9. Сынама баспа-таңбалары басуды іске асырады.
КҚ 2.3.10. Сынама баспа-таңбаларын бақылау-эталоны басылымымен салыстырады.
2.4 122704 2 – Түзетуші*
КҚ 2.4.1. Саралау-баспа жұмыстарының негіздерін игереді.
КҚ 2.4.2. Түп нұсқаның қолжазбасын түзету, жөндеу және оқып-түзету техникасын орындайды.
КҚ 2.4.3. Терілген мәтіннің түп нұсқамен сәйкестігін тексереді.
КҚ 2.4.4. Терімнің техникалық ережелерін сақтайды.
2.5 122705 2 – Полиграфия өнеркәсібі ұйымдарының жабдықтарын монтаждаушы*
КҚ 2.5.1. Полиграфия жабдықтарының жұмыстарындағы олқылықтарды анықтайды.
КҚ 2.5.2. Полиграфиялық жабдықтарды жөндейді және жөнге келтіреді.
КҚ 2.5.3. Слесарьдың, өңдеушінің, токарьдың операцияларын жасайды.
КҚ 2.5.4. Техникалық өлшеуді жүргізеді.
КҚ 2.5.5. Машина бөлшектерінің қосу түрлерін сипаттайды.
КҚ 2.5.6. Беріктілікке, сенімділікке және айналу моментіне есеп жүргізеді.
КҚ 2.5.7. Жабдықтардың бәсеңдету және құрастырылу жарамдылығын анықтайды.
КҚ 2.5.8. Басылым кәсіпорнын электр энергиясымен қамтамасыз ету жұмыстарын жүргізеді.
2.6 122706 2 – Фото теру автоматтары мен жүйелерінің операторы*
КҚ 2.6.1. Басылым өнімдерінің толық техникалық циклін ескере отырып жұмыс көлемін орындайды.

ПК 2.6.2. Производить прием информации с ПК на фотонаборное оборудование.
ПК 2.6.3. Осуществлять технологический процесс с учетом специальных программ.
ПК 2.6.4. Задавать определенные параметры выхода фотографического материала на фотонаборном оборудовании.
2.7 122707 2 – Оператор электронного набора и верстки*
ПК 2.7.1. Осуществлять технологический процесс набора с учетом грамматических и технических правил набора.
ПК 2.7.2. Осуществлять процесс верстки.
ПК 2.7.3. Производить ввод текстового материала в ПК.
ПК 2.7.4. Редактировать дополнительные, справочные и вспомогательные элементы издания.
ПК 2.7.5. Обеспечивать качественное изготовление печатной продукции на данном этапе процесса.
2.8 122708 2 – Оператор электронного цветоделения*
ПК 2.8.1. Обрабатывать и корректировать иллюстрации.
ПК 2.8.2. Производить цветовую коррекцию и цветоделение изображения.
ПК 2.8.3. Выполнять градационную коррекцию изображения.
ПК 2.8.4. Использовать принципы дизайна.
ПК 2.8.5. Выполнять цветопробу.
2.9 122709 2 – Резчик*
ПК 2.9.1. Выполнять работы по разрезке, подрезке, обрезке материалов на резательном оборудовании в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами;
ПК 2.9.2. Производить своевременную заточку режущих инструментов;
ПК 2.9.3. Проверять качество материалов и изделий;
ПК 2.9.4. Производить наладку и приладку резательного оборудования;
ПК 2.9.5. Соблюдать правила по технике безопасности и жизнедеятельности.
2. Специалист среднего звена
3.1. 122710 3 – Техник-технолог
ПК 3.1.1. Организовывать и управлять технологическими процессами изготовления разнообразной печатной продукций в цехах, участках;
ПК 3.1.2. Принимать и оформлять заказы, делать расчет расходных материалов и рабочей силы для выпуска полиграфических продукций;
ПК 3.1.3. Выполнять верстку издания;
ПК 3.1.4. Делать монтаж фотоформ;
ПК 3.1.5. Изготавливать печатные формы;
ПК 3.1.6. Выполнять сопровождение и контроль печатных процессов;
ПК 3.1.7. Знать допечатные, печатные, брошюровочно-переплетные и другие послепечатные процессы;
ПК 3.1.8. Организовывать системы технического контроля качества выпускаемой продукции;
ПК 3.1.9. Обучать профессионально новые кадры для работы на новых видах оборудования.
3.2. 122711 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
ПК 3.2.1. Выбирать типы и модели полиграфического оборудования, выполнять монтаж полиграфических машин, автоматов и автоматизированных линии.
ПК 3.2.2. Подготавливать оборудование к эксплуатации по основным технологическим циклам: допечатным, печатным и послепечатным процессам изготовления полиграфической продукции.
ПК 3.2.3. Организовывать эксплуатацию и ремонт полиграфических машин, автоматов и автоматических линий (плановых, текущих, капитальных ремонтов).
ПК 3.2.4. Выполнять контроль и осмотр состояния оборудования.
Приложение 257
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 653
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии

КҚ 2.6.2. Фототеру жабдықтарында дербес компьютердегі ақпаратты қабылдауды іске асырады.
КҚ 2.6.3. Арнайы бағдарламаның арқасында технологиялық процестерді жүзеге асырады.
КҚ 2.6.4. Фототеру жабдықтарында фоторсурет материалдарының шығуының анықталған параметрлерін береді.
2.7 122707 2 – Электрондық теру және беттеу операторы*
КҚ 2.7.1. Терудің грамматикалық және техникалық ережелерін ескере отырып терудің технологиялық процестерін іске асырады.
КҚ 2.7.2. Беттеу процесін іске асырады.
КҚ 2.7.3. Мәтінді дербес компьютерге көшіруді іске асырады.
КҚ 2.7.4. Басылымның көмекші және анықтамалық, қосымша элементтерін редакциялайды.
КҚ 2.7.5. Белгілі бір процесс кезеңінде басылым өнімін сапалы дайындауды қамтамасыз етеді.
2.8 122708 2 – Электрондық түрлі түсті ажырату операторы*
КҚ 2.8.1. Безендіруді түзетеді және қайта өңдейді.
КҚ 2.8.2. Кескінге түс бөлу және түсті түзетуді жасайды.
КҚ 2.8.3. Кескінде градациялық түзетуді іске асырады.
КҚ 2.8.4. Дизайн принциптерін қолданады.
КҚ 2.8.5. Түс сынамасын жасайды.
2.9 122709 2 – Кесуші*
КҚ 2.9.1. Мемлекеттік стандартқа сай және техникалық жағдайларға сәйкес кескіш құралдарында материалдарды кесу, тілу, қию жұмыстарын орындайды;
КҚ 2.9.2. Кескіш құралдарын уақтылы қайрауды іске асырады;
КҚ 2.9.3. Заттардың және материалдардың сапасын тексереді;
КҚ 2.9.4. Кескіш жабдықтарды жөндеу және лайықтауды іске асырады.
КҚ 2.9.5. Өмір сүру және техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Орта буын маманы
3.1. 122710 3 – Техник-технолог
КҚ 3.10.1. Цехтарда, учаскелерде әртүрлі басылым өнімдерін дайындауда техникалық процестерді басқарады және ұйымдастырады.
КҚ 3.10.2. Полиграфиялық өнімдерді шығару үшін жұмысшы күші мен материалдар шығынының есебін жасайды, тапсырысты алады, безендіреді.
КҚ 3.10.3. Басылымды түптеуді іске асырады.
КҚ 3.10.4. Фотопішімді құрастырады.
КҚ 3.10.5. Басылым пішімін жасайды.
КҚ 3.10.6. Басылым процестерін бақылайды және сүйемелдейді;
КҚ 3.10.7. Басылымға дейінгі, басылымды, кітапшалау-түптеу және басқа басылымынан кейінгі процестерді біледі.
КҚ 3.10.8. Шығатын өнімнің сапасына техникалық бақылау жүйесін ұйымдастырады.
КҚ 3.10.9. Жаңа типтегі жабдықтарда жұмыс жасайтын кәсіби жаңа кадрларды үйретеді.
3.2. 122711 3 – Жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
КҚ 3.11.1. Полиграфиялық жабдықтардың моделі мен түрін таңдайды, полиграфиялық машиналарды, автоматтар мен автоматтандырылған желілерді құрастырады.
КҚ 3.11.2. Жабдықтарды негізгі технологиялық циклдар бойынша басылымға дейінгі, басылымнан кейінгі полиграфиялық өнімдерді шығаруды дайындайды.
КҚ 3.11.3. Полиграфиялық машиналарды, автоматтар мен автоматтық желілерді жөндеуді (жоспарлы, ағымдағы, күрделі жөндеу) және пайдалануды ұйымдастырады.
КҚ 3.11.4. Жабдықтардың жағдайын қарайды және бақылайды.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 257-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 653-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні:1300000 – Байланыс, телекоммуникация және
ақпараттық технологиялар.

648
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
684
ПА. 00
Промежуточная аттестация
72
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА.01
Итоговая аттестация
24
ИА 02
(ОУПП)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 258
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 654
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь телекоммуникации и информационные технологии
Специальность: 130600 0 - Радиоэлектроника и связь (по видам)
Квалификация: 130601 2 - Электромонтер по телекоммуникационным сетям и системам*

648
ӨОжәнеКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
684
АА. 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА. 00
Қортынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қортынды аттестаттау
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлау деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
1440
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақ
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
БАРЛЫҒЫ:
1656
Ескерту:ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 258-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 654-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және
ақпараттық технологиялар.
Мамандығы: 130600 0–Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 130601 2 – Телекоммуникациялық желілер және жүйелер
бойынша электромонтер*

150
1,2
ИТОГО:
1448/0
642/0
806/0
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
+
2
72/72
6/6
66/66
3,4/1,2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
+
2
72/64
6/6
66/58
3,4/1,2
ОГД 03
История Казахстана
+
0/80
0/50
0/30
3/1
ОГД 04
Физическая культура
+
232/232
30/30
202/202
3,4,5,6
/3,4
ИТОГО:
376/448
42/92
334/356
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
+
1
40/40
30/30
10/10
4/2
СЭД 02
Основы философии
+
1
32/32
22/22
10/10
4/2
СЭД 03
Основы социологии и политологии
+
1
36/36
26/26
10/10
5/3
СЭД 04
Основа экономики
+
1
40/40
30/30
10/10
5/3
СЭД 05
Основы права
+
1
32/32
22/22
10/10
6/4
ИТОГО:
180/180
130/130
50/50
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация:130609 3 -Техник по связи, 130612 3 - Техник-радиотехник
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
+
1
56/56
26/26
30/30
5/3
ОПД 02
Техническое черчение
+
1
60/60
60/60
3/1
ОПД 03
Информатика
+
78/78
38/38
40/40
3,4/1,2
ОПД 04
Теория электрических цепей
+
2
82/82
56/56
26/26
3,4/1,2
ОПД 05
Основы радиотехники и антенны
+
1
46/46
30/30
16/16
4/2
ОПД 06
Основы электроники и схемотехники
+
2
4/2 кр
96/96
56/56
28/28
12
3,4/1,2
ОПД 07
Метрология, стандартизация и сертификация
+
66/66
40/40
26/26
5/3
ОПД 08
Цифровые устройства и микропроцессорные системы
+
76/76
52/52
24/24
4/2
ОПД 09
Охрана труда
+
1
54/54
34/34
20/20
5/3
ОПД 10
Экономика предприятий связи и основы предпринимательской деятельности
+
1
6/2 кр
66/66
36/36
18/18
12
6/4
ОПД 11
Электропитание устройств связи
+
56/56
36/36
20/20
5/3
ИТОГО:
736 /736
404/404
308/308
24
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация:130608 3 - Техник почтовой связи
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
+
1
56/56
26/26
30/30
5/3
ОПД 02
Основы электротехники и электроники
+
1
74/74
46/46
28/28
3/1
ОПД 03
Налоги и налогообложение
+
78/78
48/48
30/30
3,4/1,2
ОПД 04
Финансы
+
2
92/92
52/52
40/40
3,4/1,2
ОПД 05
Маркетинг в сфере почтовой связи
+
1
76/76
48/48
28/28
4/2
ОПД 06
Сети и системы электросвязи
+
+
2
82/82
52/52
30/30
3,4/1,2
ОПД 07
Статистика связи
+
86/86
56/56
30/30
5/3
ОПД 08
Банковские операции
+
88/88
46/46
42/42
4/2
ОПД 09
Менеджмент и этика деловых отношений
+
1
58/58
34/34
24/24
4/2
ИТОГО:
690/690
408/408
282/282
СД. 00
Специальные дисциплины Квалификация:130609 3 -Техник по связи
СД 01
Сети связи и системы коммутации
+иа
1
104/104
68/68
36/36
6/4
СД 02
Цифровые и волоконно-оптические системы передачи
+
1
102/102
68/68
34/34
6/4
СД 03
Линейные сооружения связи
+
5/3
кп
1
96/96
60/60
16/16
20/20
5/3
СД 04
Сети передачи данных
+
1
102/102
66/66
36/36
5/3
СД 05
Цифровые системы коммутации
+иа
6/4
кп
1
118/118
72/72
26/26
20/20
6/4
СД 06
Управляющие комплексы электросвязи
+иа
1
96/96
60/60
36/36
6/4
СД07
Цифровые сети связи
+
1
80/80
56/56
24/24
5/3
ИТОГО:
698/698
450/450
208/208
40/40
СД 00

150
1,2
БАРЛЫҒЫ:
1448/0
642/0
806/0
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби орыс тілі
+
2
72/72
6/6
66/66
3,4/1,2
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі
+
2
72/64
6/6
66/58
3,4/1,2
ЖГП 03
Казахстан тарихы
+
0/80
0/50
0/30
3/1
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
+
232/232
30/30
202/202
3,4,5,6/3,4
БАРЛЫҒЫ:
376/448
42/92
334/356
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
+
1
40/40
30/30
10/10
4/2
ӘЭП 02
Философия негіздері
+
1
32/32
22/22
10/10
4/2
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
+
1
36/36
26/26
10/10
5/3
ӘЭП 04
Экономика негіздері
+
1
40/40
30/30
10/10
5/3
ӘЭП 05
Құқық негіздері
+
1
32/32
22/22
10/10
6/4
БАРЛЫҒЫ:
180/180
130/130
50/50
ЖКП00
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілігі:130609 3 - Байланыс технигі; 130612 3 - Техник-радиотехник
ЖКП01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+
1
56/56
26/26
30/30
5/3
ЖКП02
Техникалық сызу
+
1
60/60
60/60
3/1
ЖКП03
Информатика
+
78/78
38/38
40/40
3,4/1,2
ЖКП04
Электрлік тізбек теориясы
+
2
82/82
56/56
26/26
3,4/1,2
ЖКП05
Радиотехника және антенналар негіздері
+
1
46/46
30/30
16/16
4/2
ЖКП06
Электроника және cхематехника негіздері
+
2
4/2 кр
96/96
56/56
28/28
12
3,4/1,2
ЖКП07
Метрология, стандарттау және сертификаттау
+
66/66
40/40
26/26
5/3
ЖКП08
Сандық қондырғылар және микропроцессорлық жүйелер
+
76/76
52/52
24/24
4/2
ЖКП09
Еңбек қорғау
+
1
54/54
34/34
20/20
5/3
ЖКП10
Байланыс мекемелері экономикасы және кәсіпкерлік негіздері
+
1
6/4 кр
66/66
36/36
18/18
12
6/4
ЖКП11
Байланыс құрылғыларын электрмен қоректендіру
+
56/56
36/36
20/20
5/3
БАРЛЫҒЫ:
736/736
404/404
308/308
24
ЖКП00
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілігі: 130608 3 –Пошта байланысының технигі
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+
1
56/56
26/26
30/30
5/3
ЖКП 02
Электртехника және электроника негіздері
+
1
74/74
46/46
28/28
3/1
ЖКП 03
Салық және салық салу
+
78/78
48/48
30/30
3,4/1,2
ЖКП 04
Қаржылар
+
2
92/92
52/52
40/40
3,4/1,2
ЖКП 05
Пошта байланыс саласындағы маркетинг
+
1
76/76
48/48
28/28
4/2
ЖКП 06
Электрбайланыс желілері және жүйелері
+
+
2
82/82
52/52
30/30
3,4/1,2
ЖКП 07
Байланыс статистикасы
+
86/86
56/56
30/30
5/3
ЖКП 08
Банктік операциялар
+
88/88
46/46
42/42
4/2
ЖКП 09
Менеджмент және iскерлiк қатынастар этикасы
+
1
58/58
34/34
24/24
4/2
БАРЛЫҒЫ:
690/690
408/408
282/282
АП 00
Арнайы пәндер Біліктілігі: 130609 3-Байланыс технигі
АП 01
Байланыс желілері және коммутация жүйелері
+қа
1
104/104
68/68
36/36
6/4
АП 02
Сандық және талшықты –оптикалық беру жүйелері
+
1
102/102
68/68
34/34
6/4
АП 03
Байланыс желісінің қондырғылары
+
5/3 кп
1
96/96
60/60
16/16
20/20
5/3
АП 04
Мәліметтерді беру желілері
+
1
102/102
66/66
36/36
5/3
АП 05
Сандық коммутация жүйелері
+қа
6/4 кп
1
118/118
72/72
26/26
20/20
6/4
АП 06
Электрбайланысын басқару кешендері
+қа
1
96/96
60/60
36/36
5/3
АП 07
Сандық байланыс желілері
+
1
80/80
56/56
24/24
6/4
БАРЛЫҒЫ:
698/698
450/450
208/208
40
АП 00
Арнайы пәндер

Специальные дисциплины Квалификация: 130612 3 -Техник радиотехник
СД01
Антенно-фидерные устройства и распространение радиоволн
+иа
1
94/94
64/64
30/30
6/4
СД02
Радиоприемные устройства
+
1
82/82
54/54
28/28
5/3
СД03
Радиоприемное оборудование
+
72/72
56/56
16/16
6/4
СД04
Радиопередающие устройства
+
1
82/82
48/48
34/34
5/3
СД05
Радиопередающее оборудование
+
6/4кп
112/112
76/76
16/16
20/20
6/4
СД06
Телевидение
+иа
1
92/92
58/58
34/34
6/4
СД07
Системы и оборудование организации радиосвязи
+иа
1
84/84
52/52
32/32
6/4
СД08
Звуковое вещание и аппаратура звукового вещания
+
1
80/80
56/56
24/24
5/3
ИТОГО:
698/698
464/464
214/214
20/20
СД 00
Специальные дисциплины Квалификация:130608 3 - Техник почтовой связи
СД01
Автоматизация, компьютеризация почтово – кассовых операций
+
1
104/104
60/60
44/44
5/3
СД02
Бухгалтерский учет на предприятиях связи
+иа
6/4кр
1
118/118
68/68
38/38
12/12
6/4
СД03
Экономика и планирование на предприятиях почтовой связи
+
5/3кр
1
112/112
66/66
34/34
12/12
5/3
СД04
Организация и эксплуатация почтовой связи
+иа
6/4кп
1
104/104
56/56
28/28
20/20
6/4
СД05
Организация международного почтового обмена
+иа
+
1
102/102
64/64
38/38
6/4
СД06
Бухгалтерский учет и отчетность в банках
+
1
102/102
62/62
40/40
5/3
СД07
Современная финансовая отчетность
+
1
102/102
62/62
40/40
6/4
ИТОГО:
744/744
438/438
262/262
44/44
ДОО. 00
Дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей
54/62
Всего теоретического обучения:
3492/
2124
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
612
ПП 01
Учебная практика
360
ПП 02
Профессиональная технологическая практика
252
ПА 00
Промежуточная аттестация
144/72
ИА 00
Итоговая аттестация:
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация
60/60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение:
4320/
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960/3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 260
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 656
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь телекоммуникации и информационные технологии

Біліктілігі: 130612 3 -Техник -радиотехник
АП 01
Антенна-фидерлі құрылғылар және радиотолқындардың таралуы
+қа
1
94/94
64/64
30/30
6/4
АП 02
Радио қабылдау құрылғылары
+
1
82/82
54/54
28/28
5/3
АП 03
Радио қабылдау жабдықтары
+
72/72
56/56
16/16
6/4
АП 04
Радиотарату құрылғылары
+
1
82/82
48/48
34/34
5/3
АП 05
Радиотарату жабдықтары
+
6/4 кп
92/92
56/56
16/16
20/20
6/4
АП 06
Теледидар
+қа
1
92/92
58/58
34/34
6/4
АП 07
Радиобайланысты ұйымдастыру жүйелері және қондырғысы
+қа
1
84/84
52/52
32/32
6/4
АП 08
Дыбыстық хабар және дыбыстық хабар құрылғысы
+
1
80/80
56/56
24/24
5/3
БАРЛЫҒЫ:
698/698
464/464
214/214
20/20
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 130608 3 Пошта байланысының – технигі
АП 01
Пошталық-кассалық операциясын автоматтандыру және компьютерлендiру
+
1
104/104
60/60
44/44
5/3
АП 02
Байланыс кәсiпорындарындағы бухгалтерлiк есеп
+қа
6/4 кр
1
118/118
68/68
38/38
12/12
6/4
АП 03
Экономика және пошта байланыс кәсіпорындарында жоспарлау
+
5/3 кр
1
112/112
66/66
34/34
12/12
5/3
АП 04
Пошта байланысын ұйымдастыру және пайдалану
+қа
6/4 кп
1
104/104
56/56
28/28
20/20
6/4
АП 05
Халықаралық пошталық алмасуды ұйымдастыру
+қа
+
1
102/102
64/64
38/38
6/4
АП 06
Бухгалтерлік есеп және банктік есептілік
+
1
102/102
62/62
40/40
5/3
АП 07
Қазіргі қаржылық есептілік
+
1
102/102
62/62
40/40
6/4
БАРЛЫҒЫ:
744/744
438/438
262/262
44/44
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
54/62
Барлығы теориялық оқыту:
3492/2124
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
612
КП 01
Оқу практикасы
360
КП 02
Кәсіби технологиялық практика
252
АА. 00
Аралық аттестаттау
144/72
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60/60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалаужәне біліктілікті беру
12/12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320/2880
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақ
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
БАРЛЫҒЫ:
4960/3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП- Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 260-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 656-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар және
ақпараттық технологиялар

12/12
Итого на обязательное обучение
5760/
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588/4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 262
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Приложение 658
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1306000 "Радиоэлектроника и связь
(по видам)"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Что изучает профессиональный казахский язык: аналогические понятия профессиональных слов, название инструментов электросвязи на казахском языке, значение экономических терминов, а так же технику безопасности; склонение и притяжательные формы инструментов.
Знания:
Освоив полные материалы казахского языка, значение профессиональных терминов, необходимо их использовать на практике, уметь отстаивать свою точку зрения.
Умения:
Отвечать на заданные вопросы; использовать меж предметные связи; писать заявление от своего или от другого имени.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 01
Профессиональный русский язык
Объектом профессионального русского языка служат, помимо основной грамматики, специальные лексические единицы (термины-понятия) в области профессиональной сферы, функционирующие в общеупотребительной лексике русского языка
Знания:
- по восприятию профессионально-ориентированного текста в письменной и устной форме;
- по закреплению наиболее продуктивных грамматических моделей языка, связанных с профессиональными ситуациями общения;
Умения:
- по овладению профессиональной лексикой, необходимой будущим специалистам для работы в избранной ими отрасли производства.
переработка профессионально - ориентированного текста в систему знаний;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Изучение профессионального английского языка способствует развитию у студентов умений слушать, читать, писать и говорить согласно выбранной специальности. Целью изучения профессионального английского языка является развитие навыков межкультурной коммуникации в профессиональной сфере.
Знания:
значения и возможности употребления новых лексических единиц, определенных программой;
Умения:
работать с техническими текстами, чтение с общим охватом содержания;
правильно переводить специфические лексико-грамматические явления, характерные для технической литературы;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 03
История Казахстана
Дисциплина "История Казахстана” исследует развитие первобытнообщинного строя в Казахстане, феодальные междоуорбицы каганатов эпохи средневековья, политическое, экономическое и культурное развитие Казахстана в эпоху монгольского господства, образование Казахского ханства и перспективы его развития, колониальное господство Российской империи в Казахстане, социалистический этап в развитии республики, провозглашение независимости РК, развитие рыночной экономики и Казахстан в мировом сообществе.
Знания:
развитие первобытнообщинного строя в Казахстане
феодальные междоуорбицы каганатов эпохи средневековья
политическое, экономическое и культурное развитие Казахстана в эпоху монгольского господства
образование Казахского ханства и перспективы его развития
колониальное господство Российской империи в Казахстане
социалистический этап в развитии республики
провозглашение независимости РК
развитие рыночной экономики независисмого Казахстана
Казахстан в мировом сообществе.
Умения:
- собирать и анализировать историческую информацию с применением основных средств и методов
- составлять комплексную характеристику Казахстана
- расширено уметь выделять хронологические рамки общественно-экономических формаций
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 04
Физическая культура
Целью физического воспитания студентов является формирование физической культуры личности и способности направленного использования разнообразных средств физической культуры и спорта для сохранения и укрепления здоровья, психофизической подготовки и самоподготовки к будущей профессиональной деятельности.
Изучение основ физической культуры и здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования и самовоспитания.
Знания:
Развитие психофизических качеств, воспитание профессионально-прикладных умений и навыков
Умения:
Развитие физических качеств: быстроты, силы, выносливости, гибкости и ловкости.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
130601 2 – Электромонтер по телекоммуникационным сетям и системам, 130602 2 – Электромонтер телефонной связи, 130605 2 – Монтажник связи – кабельщик
ОПД.01
Черчение
правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений;
- основы прямоугольного проецирования на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости и способы построения несложных аксонометрических изображений;
- основные правила выполнения и обозначения сечений, а также их назначение;
- основные правила выполнения и обозначения простых и сложных разрезов;
- условности изображения и обозначения резьбы;
- способы построения разверток преобразованных геометрических тел;
- схемы и их выполнения.
Знания: общих правил оформления чертежей: форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров;
Умения:
выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой;
БК1
БК5
ОПД. 02
Основы электротехники
В данном курсе рассматривается физический смысл электрических и магнитных явлений, свойства и характеристики электрического и магнитного полей, процессы, происходящие в цепях постоянного и переменного токов, методы расчета этих цепей.
Знания:
- основных понятий теории цепей: электрическое поле, ток, напряжения, энергия, мощность; законы теории цепей: закон Кирхгофа, закон Ома, баланс мощностей;
Умения:
выполнять расчеты простых электрических цепей;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД.03
Основы рыночной экономики
введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция;
развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий;
маркетинг и реклама;
цена и ценообразование;
эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение;
знания:
- определения продукта, товара
- определения конкуренции сущность и функции;
- определения и функции банков;
- основных понятий по затратам, субъекта рынка;
- сущности, принципов и определения маркетинга;
- рекламы, видов рекламы;
- определений цены;
- видов налогов;
умения:
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
- объяснить сущность налога.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 6
ОПД. 04
Основы электроники
Предмет изучает физические процессы, происходящие в электровакуумных, газоразрядных и полупроводниковых приборах, а также в различных радиотехнический схемах, выполненных на их основе. Рассматриваются схемы усилителей, генераторов, мультивибраторов, формулы для расчета параметров этих схем.
Знания:
о перспективных развитиях элементной базы микро-, опто- и наноэлектроники.
Умения:
выполнять расчеты параметров полупроводникового материала и р-n перехода на его основе;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД. 05
Электроматериаловедение
В этом курсе изучаются электрические явления, протекающие в диэлектриках и полупроводниках. Рассмотрены современные электротехнические материалы: проводниковые, магнитные, электроизоляционные и полупроводниковые, их свойства и поведение в электрических, магнитных, тепловых полях и условия их работы в различного вида электрооборудовании.
Знания:
По классификации свойств и область применения диэлектриков, проводников, полупроводников и магнитных материалов.
Умения:
По внешнему виду и маркировке определять электрорадиоматериалы и радиодетали.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6

12/12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760/4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақ
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
БАРЛЫҒЫ:
6588/4960
Ескерту ЖБП - жалпы білім беру пәндері; ЖГП - жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП - жалпы кәсіптік пәндер; АП - арнайы пәндер; БҰТП - жұмыс берушілер талабы бойынша алынған білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; КО – кәсіби оқыту; КТ – кәсіптік тәжірибе; АА– аралық аттестация; ҚА – қорытынды аттестация; КДББД – кәсіби дайындыққа баға беру деңгейі және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
Семестр бойынша бөліп таратуды, оқыту түріне, мамандық, аймақтық және басқа да ерекшеліктерге байланысты өзгертуге болады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 262-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 658-қосымша
1306000 – Радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша)
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік үлгілік оқу
бағдарламалары
Кәсіптік практика және пәндер циклы бойынша бағдарламасының мазмұны
(жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби казақ тілі
Кәсіби қазақ тілінде нені үйренеді:кәсіби сөздердің мағынасын аша білуді, қазақ тілінде электро байланыс құрал-саймандардың атауларын, экономикаға қатысты сөздердің баламасын, септелуін, тәуелденуін, өмірге қауіп туғызатын құралдардың қолдану ретін
Білімдер:
Қазақ тілінің толық материалын меңгеріп, жазбаша және ауызша мәтіндерді меңгеру, кәсібіне қатысты термин сөздерді қажет кезеңінде іс жүзінде пайдалануды және ауыз екі тілде түсінгенін айтуды, өз көзқарасын тиянақты қорғауды, термин сөздердің ұғымын
Іскерліктер:
Қойылған сұрақты түсініп жауап беруді, қарым-қатынаста кәсібіне қатысты құралдарды пайдалануды, өз атына немесе өзгелер атына өтініш жазуды, іс қағаздарымен жұмыс жасауды, тәжірибе барысында кәсіптік терминдерді дұрыс айта алуы.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
ЖГП.01
Кәсіби орыс тілі
Кәсіби орыс тілінің объектісі ол негізгі грамматика, арнайы лексикалық бірліктер кәсіптік облыс ортасында (терминдер-түсініктер) орыс тілі лексикасында жалпы қолданылатынын білдіреді
Білімдер:
- Жазбаша және ауызша тексттерді меңгеру;
- грамматикалық тіл моделдерін бекіту;
Іскерліктер:
Болашақ мамандардың кәсіптік лексикасын меңгеруді, кәсіптік тексттерді білім жүйесіне айналдыру
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Кәсiби ағылшын тiлiн үйрену барысында студенттерді тыңдап, оқып отырып, таңдаулы мамандыққа сәйкес қарым-қатынас жасауды үйрету. Кәсiби ағылшын тiлiнiң мақсаты халықаралық мәдениеттi коммуникацияның дағдыларын кәсiби салада дамыту болып табылады.
Білімдер:
Жаңа лексикалық бірліктерді қолдану мағынасы мен мүмкіншіліктері
Іскерліктер:
Мәтіндердің толық мағынасын қамти отырып техникалық мәтіндермен жұмыс істеу, техникалық әдебиеттерге тән спецификалық спецификалық лексико-грамматикалық мәтіндерді аудара білу
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
“Қазақстан тарихы” пәні Қазақстандағы алғашқы қауымдық құрылысты,орта ғасырдағы ерте және кейінгі түрік мемлекеттерін,Қазақстанның моңғол дәіріндегі саяси,экономикалық және мәдени дамуын,Қазақ хандығының құрылуын және дамуын, Ресей империясының отаршылдық саясатын, республиканың Кеңес өкіметі кезіндегі дамуын, Қазақстанның тәуелсіздік алуын,нарық экономикасының дамуын, Қазақстанның халықаралық қауымдастықтағы ролін зерттейді.
Білімдер:
Қазақстанда алғашқы қауымдық құрылыстың дамуы;
орта ғасырдағы қағанаттардың феодалдық өзара күресі;
моңғол үстемдігі кезіндегі Қазақстанның саяси,экономикалық және мәдени дамуы;
Ресей империясының Қазақстандағы үстемдігі;
республика дамуындағы социалистік кезең;
ҚР-ның тәуелсіздігін жариялау;
тәуелсіз Қазақстанда нарықтық экономиканың дамуы;
Қазақстан халықаралық қауымдастықта;
Іскерліктер:
- негізгі құралдар мен әдістерді қолдана отырып тарихи ақпараттарды жинау және талдау;
- Қазақстанға жалпы сипаттама құру;
- қоғамдық-экономикалық формациялардың хронологиясын бөле білу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
- дене шынықтырудың мақсаты, дене шынықтыру мәдениеті мен жеке тұлғаның қабілетін дене шынықтыру және спорттың әр түрлі бағыттағы қажетті құралдарын пайдалана отырып, денсаулығын сақтау, психофизикалық және өзін-өзі дайындау болашақ кәсіби қызметке қалыптастыру болады.
Дене шынықтыру тәрбиесі мен салауатты өмір сүру негізі, өзін-зі жетілдіру мен өзін-өзі тәрбиелеудің негізі болып саналады.
Білімдер:
Психофизикалық білімдерінің дамуын, Кәсіптік-қолданбалы дағдыларын тәрбиелеу
Іскерліктер:
Физикалық қасиеттерінің дамуын: жылдамдығын, күшін, шыдамдылығын және икемділігін.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
130601 2 - Телекоммуниациялық желілер және жүйелер бойынша электромонтер*
130602 2 – Телефон байланысының электр монтері*
130605 2 – Байланысты монтаждаушы-кабельші*
ЖКП.01
Сызу
ЕСКД негізгі стандарттарының талаптарына сай сызбаларды орындаудың негізігі ережелерін және геометриялық тұрғызулардың негізігі әдістерін;
- бір, екі және үш өзара перпендикуляр жазықтықтарға проекциялаудың негізін, күрделі емес аксонометриялық кескіндерді салуды,
- қималарды салу мен белгілеудің негізгі ережелерін және олардың мақсаттарын;
- қарапайым және күрделі тіліктерді салу мен белгілеудің негізгі ережелерін;
- резьбаны сызудағы шарттылықтар және оның белгіленуін;
- түрлендірілген геометриялых денелердің жазбасын салуды;
- схемалар және олардың орындалуын.
Білімдер:
жалпы сызу ережелерін: форматтарын, масштабын, типтерін сызықтарын, сызу шрифттерін;
Іскерліктер:
техникалық сызбаларды өңдеу;
- контурларды сызу;
- жалпы түрдегі сызбаларды орындау
БҚ 1
БҚ 5
ЖКП 02
Электротехника негіздері
Осы курста электрлік және магниттік құбылыстардың физикалық мағынасы, электрлік және магниттік өрістердің қасиеттері және сипаттамалары, тұрақты және айнымалы ток тізбектерінде өтетін құбылыстар, сол тізбектерді есептеу әдістері қарастырылады.
Білімдер:
- тізбек теориясының негізгі түсініктерін: электр өрісі, ток, кернеу, энергия, қуат;
- резисторлық элемент, жалғау әдістері;
- тізбектің индуктивті, сыйымдылықты элементтерін;
- тізбек теориясының заңдарын: Кирхгоф заңын, Ом заңын, қуаттар балансын;
Іскерліктер:
күрделі электр тізбектерін, есептеу әдістерін;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП03
Нарықтық экономика негіздері
Экономикалық жүйе және экономика түсінігі. Қазақстан Республикасының нарықтыққатынасқаөту проблемалары мен экономиканың казіргі ахуалы, нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын,нарықтық механизм және оның жұмыс істеу себептері. Кәсіпорынның өндірістік коры, меншіктің әртүріндегі кәсіпорын кызметініңерекшелігі: мемлекеттік, жалға берушілік және кішікәсіпорындык, акционерлік, коғамдык және жекелік т.б.
Баскарудың негіздері, принциптері мен тәсілдері, еңбек ұжымының басшысы, басшы қызметінің үйымдастырылуы мен жоспарлануы. Жыл ішінде және компьютерді пайдаланғандағы шығын есебі
Білімдер:
- бәсекелестік және оның функцияларын;
- банктің фукцияларын түсіну;
- негізгі базар субъектілерін, шығынды;
- маркетингтің принцптері мен құрылымын білу;
- жарнама мен оның түрін;
- бағаны анықтауды;
- салық түрлерін айыру;
Іскерліктер:
- кіріс пен шығысты есептеуді;
- кіріс пен шығысты санау өндірістің бағасын тауырдың өзіндік құнын анықтау.
- бизнес-план құруды;
- салық негізін түсіндіруді.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
БҚ6
ЖКП 04
Электроника негіздері
Пән электровакуумдық, газоразрядты және жартылай өткізгіштік құралдарда және солардың негізінде орындалған әртүрлі радиотехникалық схемаларда өтетін физикалық процесстерді оқытады. Күшейткіштер, генераторлар, мультивибраторлардың схемалары және сол схема параметрлерін есептейтін формулалар қарастырылады.
Білімдер:
микро-, опто- и наноэлектрониканың элементтік базасының даму перспективалары туралы түсінік;
Іскерліктер:
- жартылай өткізгіштік материалдар параметрлерін және оның негізіндегі р-n ауысуды есептеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП 05
Электрматериалтану
Осы пән диэлектрикте және жартылай өткізгіштерде өтетін электр құбылыстар оқытылады. Қазіргі электротехникалық материалдар қарастырылған: өткізгіштер, магниттік, электроизоляциялық және жартылай өткізгіштік, олардың электрлік, магниттік, жылулық өрістердегі қасиеттері және әртүрлі электржабдықтарда жұмыс істеу шарттары.
Білімдер:
Диэлектриктердің, жартылай өткізгіштердің және магниттік материалдардың жіктеуіштер қасиеттері бойынша қолдану саласын
Іскерліктер:
электрорадиоматериалы и радиобөлшектерді және электроматериалдарды сыртқы пішіндерімен және маркировка бойынша белгілеу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6

ПК 2.1 6
ОПД.06
Цифровые устройства и микропроцессоры
Использование ЦУ и МПС в технике связи. Цифровые сигналы в импульсной и потенциальной форме. Понятие ЦУ. Разновидности. Логические элементы. Понятие о логических элементах. Классификация. Микросхемы, система обозначений. Микросхемы ТТЛ, ТТЛШ, МОП, ЭСЛ, НОПТШ структур. Синтез КЦУ. Шифраторы. Дешифраторы. Мультиплексоры. Демультиплексоры. Сумматоры. Вычитающие устройства. Цифровые компараторы. АЛУ. Схемы контроля четности. Узлы мажоритарного контроля. Интегральные триггеры. Регистры. Счетчики. Распределители. АЦПУ.ЦАП. Дискретизация. Квантование. Кодирование. Микропроцессоры.
Знания:
Общих принципов построения и функционирования микропроцессорных систем. Логических элементов, маркировку и структуры микросхем;
Умения:
- выполнять синтез ЦУ с помощью логических элементов; анализировать работу ЦУ по справочной литературе; расшифровывать маркировку микросхем МПС; составлять простейшие программы
БК1
БК2
БК4
БК5
Квалификация:130603 2 - Оператор почтовой связи*
ОПД.01
Основы электротехники
Электрическое поле, понятие об электрическом заряде, величины, характеризующие электрическое поле, постоянный электрический ток, методы расчета сложных электрических цепей постоянного тока, электромагнетизм, синусоидальные ЭДС и токи, линейные неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока, параметры электрических сигналов различной формы, несинусоидальные токи, резонансные явления в колебательных контурах, четырехполюсники. Переходные процессы в электрических цепях постоянного тока.
Знания:
По классификации электронных приборов и микросхем;
- основные характеристики и параметры электронных приборов и микросхем;
Умения:
выполнять расчеты параметров полупроводникового материала и р-n перехода на его основе;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД.02
Основы электроники
основные понятия о p-n переходе, диодах, биполярных и полевых транзисторах, классификацию и маркировку приборов, ИМС. Физические принципы действия современных полупроводниковых, оптоэлектронных приборов и интегральных схем.
Знания:
- классификации электронных приборов и микросхем;
- основных характеристик и параметры электронных приборов и микросхем;
- физических принципов действия современных полупроводниковых, оптоэлектронных приборов и интегральных схем;
Умения:
выполнять расчеты параметров диодов, биполярных и полевых транзисторов;
- определять параметры моделей полупроводниковых приборов;
составлять структурные и принципиальные схемы электронных усилителей.
ПК3.12.2
ПК3.12.3
ПК3.10.2
ПК3.10.3
ОПД.03
Маркетинг в сфере почтовой связи
- позволяет изучить формы и особенности почтовых услуг, их развитие в связи с потребностями общества, механизм разработки и внедрения новых почтовых услуги и каналов доведения их до потребителя.
Знания:
маркетинга, его цели, функции, принципы, классификацию;
Умения:
проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
- рекламировать;
- выявлять сбыт и ценовую политику;
- исследовать маркетинг рынка почтовых услуг
БК1
БК2
БК4
БК5
ОПД.04
Сети связи и системы коммутации
Предметом изучения данной дисциплины являются вопросы изучения построения ЕАСС, зоновых, местных, междугородных сетей, интегральных и выделенных сетей связи, сетей документальной электросвязи и эксплуатации предприятий электросвязи.
Знания:
структурных схем проводной системы передачи
- структурных схем телефонных сетей
Умения:
- строить структурные схемы ГТС различной емкости
- строить структурные схемы СТС
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД.05
Статистика связи
Предмет и задачи статистики;
Организация статистики в РК;
Этапы статистического исследования;
Виды абсолютных и относительных показателей в статистике;
Средние величины, показатели рядов динамики;
Индексы;
Организация статистики в отрасли связи;
Показатели статистики:
- сети связи
- продукции связи
- качества продукции и обслуживания
- труда и заработной платы
- основных производственных фондов
Знания:
- задачи, методы статистики
- виды статистической отчетности;
Умения:
рассчитывать относительные показатели сети связи, продукции связи;
- оценивать показатели качества продукции связи;
БК1
БК4

КҚ 2.1 6
ЖКП 06
Сандық құрылғылар және микропроцессорлар
СҚ және МПЖ байланыстехникада қолдану. Сандық сигналдардың импульстік және потенциалдық түрлері. Сандық құрылғылар туралы түсінік. Логикалық элементтер. Топтауы. Микросхемалар, белгілеу жүйесі. ТТЛ, ТТЛШ, МОП, ЭСЛ, НОПТШ құрамы бар микросхемалар. Шифраторлар. Дешифраторлар. Мультиплексорлар. Демультиплексорлар. Қосындылағыштар. Алу қондырғылар. Сандық компараторлар. АЛУ. Микропроцессорлар.
Білімдер:
Микропроцессорлық жүйелердің құрастыруының және жұмыс істеуінің негізгі принциптері; логикалық элементтердің мәркіленуі және микросхемалардың құрылымы.
Іскерліктер:
- логикалық элементтердің көмегіменсандық қондырғылардың синтезін орындау; анықтама әдебиет бойынша сандық қондырғының жұмысын талдау микропроцессорлық жүйелердің таңбалануын түсіндіру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
ЖКП. 00
Біліктілігі 130603 2 - Пошта байланыс операторы*
ЖКП.01
Электротехника негіздері
Электр өрісі, электр заряды туралы түсінік, электр өрісін сипаттайтын мәндер, тұрақты электр тогы, электрмагнетизм, синусоидалы ЭҚК және токтар, айнымалы токтың сызықты тармақталмаған тізбектер.
Білімдер:
Электрондық құралдар мен микросхемалардың жіктелуі;
- электрондық құралдар мен микросхемалардың негізгі сипаттамалары мен параметрлері;
Іскерліктер:
- жартылайөткізгіштік материалдар параметрлерін және оның негізіндегі р-n ауысуды есептеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП.02
Электроника негіздері
Жартылай өткізгіштіктік құралдарда және интегралды микросхемаларда болатын физикалық құбылыстардың маңызын, құралдарда зарядталған бөлшектердің ағынын басқару тәсілдерінің, құралдардың басқару сипаттамаларын, ерекшеліктерін, таңбалауын қарастырады. Диод, биполярлы және өрістік транзисторлар, жіктелуі және құралдардың таңбалануы, ИМС.
Білімдер:
Электрондық құралдар мен микросхемалардың жіктелуі;
- электрондық құралдар мен микросхемалардың негізгі сипаттамалары мен параметрлері;
Іскерліктер:
- жартылайөткізгіштік материалдар параметрлерін және оның негізіндегі р-n ауысуды есептеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП.03
Пошта байланысы саласындағы маркетинг
Нарық жұмысының негізгі концепциялары;
Маркетинг түсінігі, оның мақсаты, функциялары, принциптері, классификациялары;
почта қызметінің нарығы;
объектілері мен субъектілері;
Пошта қызметінің баға саясаты;
Бағаның құрылу стратегиясы таптастыруы;
маркетинг ақпараттық жүйесі, Стратегия және пошталық қызметтердің сферасында маркетинг тактикасы
Білімдер:
маркетинг, оның мақсаттары, функциялары, принциптері, жіктеуіштері;
Іскерліктер:
- маркетинг құралын қолдануға;
- оқу тәсілдерін жүргізуге,
- жарнама беруіне;
- баға саясатын
- пошта қызметінің баға саясатын анықтауын;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
ЖКП.04
Электрбайланыс желілері мен жүйесі
Байланыс желілері. Біріңғай автоматты байланыс желісі.
Электрбайланыс туралы түсінік. ЕАСС бірінші реттік желісі, оның құрылымы, бірінші реттік байланыстың типтік каналдары.
Сымдық линиялар және беру жүйелері. Байланыс линиясының жіктелуі.
Радиолиниялар және беру радиожүйелері ЕАСС екінші реттік желілері. Жалпы пайдалану телефон линиялары. Құжаттық электрбайланыс желілері. Хабар беру желілері.
Байланыс өндірістерінің пайдаланылуы.
Білімдер:
құрылымдық схемаларын.
- телефон желісінің құрылымдық схемаларын
Іскерліктер:
- түрлі сыйымдылықты ҚТЖ құрылым схемасын құруға
- АТЖ құрылым схемасын құруға
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП.05
Байланыс статистикасы
Статистика тәсiлдерi мен мiндеттерi. Статистикалық көрсеткiштердiң жүйелерi мен түрлерi; Қазақстан Республикасының статистика ұйымдары. Статистикалық бақылау, статистикалық көрсеткiштерi өсу ретi, индекстерi. Байланыс статистикасы ұйымдары. Статистикалық зерттеулердегi индекстiк тәсiл. Байланыс желлiлерiндегi статистика, өнiмдер және еңбек сапасы, еңбек ақы, өзiндiк құнның негiзгi өндiрiстiк қорлары.
Білімдер:
- Статистика тәсiлдерi мен мiндеттерiн.
- статистикалық есептің түрлерін;
Іскерліктер:
- байланыс желілері мен, байланыс өнімдерінің есептілігін, байланыс желілерін есептеуге;
- байланыс өнімдерінің сапалылығының көрсеткіштерін бағалауға;
БҚ1
БҚ4

ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ОПД.06
Менеджмент и этика деловых отношений
изучает основные управленческие модели, нормы нравственности в деловой сфере и психологию делового общения.
Современные специалисты почтовой связи должны уметь создать привлекательный деловой имидж. Многое в деловой карьере зависит не только от квалификации, но и от того как манера вести себя соответствует каждой ситуации.
Цель преподавания дисциплины – формирование целостных представлений о месте и роли менеджмента как самостоятельной науки и делового этикета в современном рыночном хозяйстве.
Знания:
основных положений менеджмента, его сущность;
- инфраструктуру и цикл менеджмента;
Умения:
- характеризовать черты современного менеджмента;
- контролировать и регулировать процесс управления;
- управлять трудовым коллективом;
БК1
БК4
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 130601 2 -Электромонтер по телекоммуникационным сетям и системам*, 130602 2 -Электромонтер телефонной связи*, 130605 2 -Монтажник связи – кабельщик*
СД. 01
Сети связи и системы коммутации
- конструкций телефонных аппаратов, основы построения телекоммуникационных сетей и внедрения в соответствующие сети цифровых систем коммуникации.
Знания:
построения тракта телефонной передачи;
- структурные и принципиальные схемы телефонных аппаратов различных систем;
Умения:
читать принципиальные схемы телефонных аппаратов;
- разрабатывать структурные схемы городских сетей при различных способах районирования;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
СД.02
Линейные сооружения связи
"Линейные сооружения связи" предусматривает изучение конструкций кабелей связи, кабелей используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, способы прокладки кабелей, монтаж кабелей.
Знания:
конструкцию кабелей, применяемых на городских, зоновых и магистральных сетях;
- особенности конструкции волоконно-оптических кабелей;
Умения:
находить конструктивные отличия различных марок кабелей;
- выполнять прозвонку низкочастотных кабелей на повреждение;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД.03
Цифровые системы коммутации
Цель дисциплины –изучение построения цифровых коммутационных полей, стыков электронных АТС, основных типов цифровых АТС, используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, алгоритмы работы управляющих устройств цифровых АТС, основ сигнализации и синхронизации цифровых АТС.
Знания:
состава структурных схем электронных АТС различных систем
назначение и принципы построения офисных электронных АТС
Умения:
разрабатывать схемы телефонных
сетей и функциональных схем электронных систем при составлении
проектной документации.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6

КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
ЖКП.06
Менеджмент және iскерлiк қатынастар этикасы
Менеджмент басқару туралы ғылым, даму кезеңдерi және қазiргi кезең менеджментiнiң ерекшелiктерi. Басқару қызметiнiң мәнi.
бақылау, басқару формалары мен кезеңдері;
Iскерлiк имидж, iскерлiк қарым-қатынастардағы сөлеу мәдениетi. ұйымдастыру жұмысы;
Басқару тәсілдері;
Еңбек коллективімен басқару;
Еңбекті ұйымдастыру;
Басқару шешімдерін қабылдау, олардың түрлері;
дайындық кезеңдері, орындау шешімі, оптимизация тәсілі.
Білімдер:
- менеджментің негізгі ережелері,олардың маңызын;
- менеджментттің инфраструктурасын;
- басқару жүйелерінің элементтерін;
Іскерліктер:
қазіргі менеджменттің сипаттамасын білуге;
- нәтижелілігін қолдануға;
- басқару процессін ұйымдастыру, жөнге салуына;
- еңбек ұжымын басқаруға;
БҚ1
БҚ4
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі:
130601 2 - Телекоммуникациялық желілер және жүйелер бойынша электромонтер*
130602 2 – Телефон байланысының электр монтері*
130605 2 – Байланысты монтаждаушы-кабелші*
АП. 01
Байланыс желілері және коммутация жүйелері
- пәні телефон аппаратының құрылысы, телекоммуникациялық желінің негізін құру және Сандық коммутациялық жүйесін сәйкес желіге енгізу. Сонымен қатар телетрафика теория негіздері беріледі.
Білімдер:
телефондық беру жолын құруды;
- түрлі жүйедегі телефон аппараттарының құрылымдық және принципиалдық схемаларын;
Іскерліктер:
- телефон аппараттарының принципиалдық схемаларын оқуға;
- әртүрлі аудандастыру әдістерімен құралған қалалық желілердің құрылымдық схемаларын;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
АП.02
Байланыс желілерінің құрылғылары
- пәні бойынша байланыс кабельдерінің құрылысын, қалааралық, қалалық және ауылдық телефон желілерінде қолданылатын кабельдер және олардың төселу әдістері мен монтаж жұмыстарын жүргізу туралы оқып үйренуді қарастырады.
Білімдер:
- қалалық,магистралдық және аймақтық байланыс желілерінде қолданылатын кабельдер құрылысын;
- талшықты –оптикалық кабельдер құрылымының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әртүрлі таңбалы кабельдердің айырмашылықтарын анықтай білуге;
- бұзылысын анықтау үшін кабельдерді тексеруге;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ2.2.4
КҚ2.2.5
АП.03
Сандық коммутация жүйелері
- пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы сандық коммутация өрістерін құруды, электрондық АТС-тердегі қиылысуларды, қалааралық, қалалық және ауылдық телефон желісінде қолданылатын сандық АТС түрлерін, сандық АТС-тің басқару қондырғыларының жұмыс алгоритмін, сигналдау және синхрондау негіздерін оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- Әртүрлі жүйедегі электронды АТС-тің коммутация өрістерінің құрылымын құру.
- Офистік электронды АТС-ті құру принципі және қолданылуын.
Іскерліктер:
- Құжаттық жобаны құру кезінде электрондық жүйенің функционалдық схемасын және телефондық желі схемасын құруға.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6

ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.1.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
СД.04
Электромонтажные работы
- научить учащихся работать ручным инструментом и паяльником.
- элементарные навыки работы с измерительными приборами.
- элементарные представления об элементарной базе, маркировке
деталей аппаратуры, проверке их исправности.
- собирать и налаживать простые схемы аналоговых и цифровых
блоков аппаратуры и блоков питания.
Знания:
- принципиальные схемы блоков аппаратуры связи;
- методику проверки работоспособности блоков аппаратуры связи.
Умения:
собирать блоки аппаратуры связи;
- собирать блоки питания;
- собирать усилители;
- собирать цифровые устройства;
- проверять исправность основных деталей схем;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.5.3
ПК2.5.4
ПК2.5.5
ПК2.5.6
СД.05
Электрические измерения линий связи, паспортизация и технический учет
– измерительные технологии, объединяющие совокупность методов, подходов, программного и логического обеспечения к организации измерений; состояния и тенденции развития измерительных средств и основных методов измерения характеристик электронных цепей и сигналов, оценка их точности.
Знания:
- принцип действия основных электроизмерительных приборов;
- виды погрешностей измерений;
- способы и методы измерений;
Умения:
- производить расчет основных параметров;
групповых и линейных трактов; выполнять измерения основных параметров каналов; рассчитывать количество устанавливаемого оборудования;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД.06
Цифровые системы передачи
–изучение принципов временного разделения каналов ВРК, вопросы дискретизации, квантования и кодирования, особенности линейных трактов ЦСП, вопросы синхронизации и регенерации цифровых систем передачи, принципы построения аппаратуры оконечной станции и линейного тракта ЦСП, вопросы технической эксплуатации.
Знания:
общих принципов построения сетей, происходящих в сетях, аппаратурах и узлах преобразования и обработки сигналов информационных устройств и систем в целом;
Умения:
анализировать общую структуру построения сетей и параметры каналов и систем в аналоговой и цифровой обработке информации; обработки и приема информации.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
Квалификация 130603 2 - Оператор почтовой связи*
СД.01
Автоматизация, компьютеризация почтово – кассовых операций
роль автоматизированных систем обработки информации (АСОИ) в организационной работе предприятия;
выбор программного обеспечения профессиональной деятельности;
локальные и глобальные информационные сети;
работа с текстовыми редакторами; обработка текстовой и цифровой информации; графические редакторы; ввод и редактирование графических образцов;
настройка программного комплекса на конкретный вид деятельности и задачу;
ввод данных и вывод результатов.
Знания:
роли автоматизированных систем обработки информации;
- состав АСОИ;
- сервисных программ и операционных оболочек, прикладное обеспечение АСОИ;
Умения:
- обрабатывать текстовую и цифровую информацию;
- работать с графическими редакторами;
- работать в электронной таблице;
- работать с базами данных;
- вводить данные и выводить результаты
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
СД.02
Организация и эксплуатация почтовой связи
Дисциплина призвана раскрыть
Роль и значение почтовой связи, виды услуг;
Принципы организации почтовой связи;
Организацию и развитие городской почтовой связи;
Организацию доставки почты и печати;
Организацию перевозки почты транспортным путем,
характеристику почтовых маршрутов.
Знания:
Технологий приема, обработки, отправки и вручения всех видов почтовых отправлений;
Умения:
оформлять документы по оказанию услуг почтовой связи.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД.03
Организация международного почтового обмена:
Дисциплина призвана раскрыть Порядок приема международных почтовых отправлений;
Обработку входящих почтовых отправлений;
Материальную ответственность органов связи;
Структуру Всемирного почтового союза.
Знания:
алгоритма технологии приема и обработки международного почтового обмена
Умения:
использования справочными материалами, тарифами, таблицами алгоритмов приема международных отправлений.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД.04
Бухгалтерский учет на предприятиях почтовой связи
Дисциплина призвана раскрыть Учет нематериальных активов и основных средств, Учет производственных запасов, готовой продукции, дебиторской задолженности и денежных средств;
Учет собственного капитала и финансовых результатов.
Знания:
системы счетов бухгалтерского учета, активов и пассивов баланса, системы двойной записи.
Умения: отражения хозяйственных операций на счетах бухгалтерского учета, составления форм финансовой отчетности
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД. 05
Организация работы в при железнодорожных предприятиях связи
Дисциплина призвана раскрыть сущность организации работы в при железнодорожных предприятиях связи, их функции и задачи, производственную структуру.
Знания:
задач и функций при железнодорожных предприятий почтовой связи.
Умения: организации частоты перевозки почты и снижения сроков ее доставки
БК1
БК2
БК3
БК4
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД. 06
Финансовые услуги в предприятиях почтовой связи
Основные правила составления финансовой отчетности;
Текущие активы;
Основные средства;
Финансовые инструменты;
Обязательства.
Знания: видов финансовых услуг и правил оформления выплаты пенсий, пособий и заработной платы, денежных переводов, депозитов, коммунальных платежей.
Умения: пользования компьютерными и банковскими технологиями, используемых в финансовых услугах
БК1
БК2
БК3
БК4
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Учебно-профессиональная практика
- приобретение практических навыков ремонта телефонных аппаратов различных систем, основ программирования офисных АТС с помощью системных телефонных аппаратов, работы с измерительными приборами на кабельных линиях связи, знакомства с методами составления монтажных схем с последующим созданием макетов.
Умения:
- устранять несложные абонентские повреждения.
- выполнять проверки работоспособности оборудования электронных АТС;
- выполнять проверки электрических параметров абонентских линий.
Навыки:
- работы с измерительными приборами при устранении абонентских повреждений.
- работы с внешними устройствами электронных систем.
- в организации проведения измерений на оборудовании АТС;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП.04
Электромонтаждық жұмыстар
- техникалық құжаттармен жұмыс жасауды үйрету.
- оқушыларды қол құралдарымен және дәнекерлегішпен немесе паяльникпен жұмыс жасауды үйрету.
- электр өлшеуіш аспаптармен қарапайым жұмысты дағдылы үйрету.
- аппаратуралардағы бөлшектердің маркировкасын, олардың ақаусыздығын тексеруді.
- қоректендіру көзінің және аппаратураның сандық және аналогты блоктарының монтажын және қарапайым схемасын баптапигере білу.
Білімдер:
- байланыс қондырғы блоктарының принципиальдық схемаларын;
- байланыс қондырғы блоктарының жұмыс сапасын тексеру әдістерін
Іскерліктер:
- байланыс қондырғы блоктарын жинауға;
- қорек блогын жинауға;
- күшейткішті жинауға;
- сандық құрылғыларды жинауға;
- схемадағы негізгі бөлшектерді тексеруге;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
АП.05
Байланыс желілерін электрлік өлшеу, паспорттау және техникалық есеп
- пәні өлшеуді ұйымдастыру үшін бағдарламалау және логикалық қамтамасыз етуді біріктіретін өлшеу технологияларын; өлшеу құралдарының даму қарқындары мен жағдайларын және электрондық тізбектері мен сигналдарының сипаттамаларын өлшеудің негізгі әдістерін, олардың нақтылығын бағалауды қарастырады.
Білімдер:
- электроөлшеуіш құралдардың пинципін;
- өлшеулердің әдістемелер мен тәсілдерін;
өлшеулері және зерттеуді бақылау түрлерін; өлшеулердің әдістемелер мен тәсілдерін;
Іскерліктер:
каналдың негізгі парамерлерін өлшеуге; Топтық және желілік жолдар, канал паспорттарын құруға;
орнатылатын қондырғылардың санын есептеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
АП.06
Сандық тарату жүйелері
- пәнінің мақсаты – уақыт арқылы арналарды бөлу, дискреттеу, кванттау және кодалау, Сандық тарату жүйесінің сызықты жол ерекшеліктерін, синхронизация және Сандық тарату жүйесіндегі регенерация, соңғы станция аппаратураларын құру әрекеттерін, техникалық қызмет ету мәселелерін оқып білу.
Білімдер:
желілерді құрастыру жалпы принциптері, желілерде, аппаратураларда болатын, және ақпараттық құрылғылардың сигналдарын өңдеуді;
Іскерліктер:
желілерді құрастырудың жалпы құрылымын талдау және ақпараттың аналогтік және сандық өңдеудегі каналдардың және жүйелерінің параметрлерін.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП. 00
Біліктілік 130603 2 - Пошта байланыс операторы*
АП.01
Пошталық-кассалық операциясын автоматтандыру және компьютерлендiру
Ақпараттардың автоматты жүйелерде өңдеу ролі (АЖӨА) мекеменің ұйымдастыру жұмысында; АЖӨА құрамы;
Сервис бағдарламалары және операциялары; кәсіптік жұмысының бағдарламалық қамтамасыз ету таңдауы;
локальді ақпараттық жүйелер; текстік редакторлармен жұмыс жасау; текстік Сандық ақпараттарды өңдеу; графикалық редакторлар; графикалық мысалдарын редакторлау және енгізу;
электрондық кестелер: элементтері, жұмысының ұйымдастыруы, жұмыс тәртібі, Colwer бағдарламасының жұмыс ерекшеліктері;
кәсіптік бағдарлама пакеттері;
тапсырма бойынша бағдарлама кешенін іске қосу; нәтижелерін енгізу.
Білімдер:
- ақпараттардың автоматты жүйелерде өңдеу ролін
- АЖӨА құрамын;
- АЖӨА бағдарламасының қамтамасыз етуді;
Іскерліктер:
- текстік редакторлармен жұмыс жасауға;
- текстік Сандық ақпараттарды өңдеуге;
- графикалық редакторлар мен жұмыс жасауға;
- электрондық кестелер мен жұмыс жасауға;
тапсырма бойынша бағдарлама кешенін іске қосу; нәтижелерін енгізу.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
АП.02
Пошта байланысын ұйымдастыру және пайдалану
Пошта байланысы қызметiнiң түрлерi, жаңа қызмет көрсету түрлерiн ендiру. Пошта байланысының мақсаты мен мiндеттерi. Қалалық пошта байланысының ұйымдастырылуы мен дамуы. пошта тасу ұжымдары, транспорт арқылы, пошта басылымдарын жеткізу,
Білімдер:
- қабылдау технологиясын, өңдеуін, пошталық жіберілімдерді жеткізу;
Іскерліктер:
Пошта байланысы қызметiнiң түрлерi, жаңа қызмет көрсету түрлерiн ендiру.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
АП.03
Халықаралық пошталық алмасуды ұйымдастыру
Дүниежүзiлiк пошта одағы құрылымы;
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдау, өңдеу;
поштапық әкiмшiлiк аралығындағы қатынас және жауапкершiлiк. Дүниежүзiлiк Пошта одағы, Дүниежүзiлiк Пошта одағының негізгі құжаттары.
Білімдер:
Дүниежүзiлiк пошта одағы құрылымы;
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдау, өңдеу;
поштапық әкiмшiлiк аралығындағы қатынас және жауапкершiлiк.
Іскерліктер:
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдауды, өңдеуді; Дүниежүзiлiк пошталық жіберілімдерді өңдеуді;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
АП.04
Пошта байланыс өндірісіндегі бухгалтерлiк есеп
- бухгалтерлiк есеп жүйесi, негiзгi қағидалары, мiндеттерi және қаржылық есептi даярлау мен пайдалану процесi есебiнiң жалпы ережелерi.
Өзіне меншікті өндіріс өніміне бағалардың калькуляциясы; кәсіпорын есептілігі, саясаты, шығындар мен табыстардың есебі және қаражаттық нәтижелері;
Білімдер:
- құжаттар тәртібін;
- ұйымдастыру есебінің принциптерін;
- мекеменің есеп саясатын, есеп-қисаптардың есебін;
Іскерліктер:
- шығындар мен табыстардың есебі және қаражаттық нәтижелеріне;
- есеп операцияларының қаражат есебін жүргізуге;
- бухгалтерлік есеп жүргізуге.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
АП. 05
Теміржол өндірісіндегі байланысты ұйымдастыру жұмыстары
Теміржол үстіндегі байланыс мекемелерінің жұмыстарын ұйымдастыруының мағынасын ашып оқыту, түсіндіру, кәсіптік құрылымын және міндеттерін.
Білімдер:
- құжаттар тәртібін;
- ұйымдастыру есебінің принциптерін;
- мекеменің есеп саясатын, есеп-қисаптардың есебін;
Іскерліктер:
Поштаны жеткізуді ұйымдастыру және олардың жеткізу уақытын қысқарту
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
АП. 06
Пошта байланыс өндірісіндегі қаржы қызметі
Қаржы есебін құрастыруы ережелерін оқытады, ағымдық активтерін, негізгі құралдары, қаржылық инструменттері, міндеттерін.
Білімдер:
Комунальдік төлемдерді, депозиттерді, ақшалай аударылымдарды, төлем ақыларды, зейнетақыларды төлеу, өңдеу ережелерін, қаржылық қызметтер түрлерін
Іскерліктер:
Қаржылық қызметтерде пайдаланатын банктік және компьютерлік қызметтерінің технологияларын.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КО. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Оқу-кәсіптік практика
пәнінің мақсаты - әртүрлі жүйедегі телефон аппараттарын жөндеуге, жүйелік телефон аппараттарының көмегімен мекемелік АТС – терді бағдарламалауға, кабельдік байланыс линияларында өлшеу құралдарымен жұмыс істеуге, макеттер жасау үшін монтаждық схемалар құрастыру әдістерін білуге дағдылану.
Іскерліктер:
- Әртүрлі жүйедегі телефон аппараттарының ақауларын табу және жоюға;
- электронды АТС-тің басқару құрылғыларының жұмыс алгоритмін;
- аналогты,электронды АТС қондырғыларының жұмыс сапасын тексеруге;
Дағдылар:
- Әртүрлі жүйедегі телефон аппараттарының ақауларын табу және жоюға;
- сигналдау және тексеру құралдары көмегімен аналогты АТС-тің бұзылыстарын анықтауға;

ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.4
ПК2.1.6
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.5.4
ПК2.5.8
ПО 02
Учебно-электромонтажная практика
- научить учащихся работать с ручным инструментом и паяльником.
- элементарные навыки работы с измерительными приборами.
- элементарные представления об элементарной базе, маркировке деталей аппаратуры, проверке их исправности.
- собирать и налаживать простые схемы аналоговых и цифровых блоков аппаратуры и блоков питания.
Умения:
- собирать блоки аппаратуры связи;
- собирать блоки питания;
- собирать усилители;
- собирать цифровые устройства;
- проверять исправность основных деталей схем;
- работать с паяльником;
Навыки:
выполнять наладку простых аналоговых и цифровых схем;
- читать маркировку основных радиодеталей;
ПК2.1.1
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК2.5.4П
К2.5.8
ПП 03
Технологическая практика
- организация и управление деятельностью подразделения; технические условия, положения и инструкции по эксплуатации оборудования, программ испытаний, оформлению технической документации, правила эксплуатации и обслуживания телекоммуникационных установок, измерительных приборов, другого оборудования, имеющихся в подразделении
Умения:
- пользоваться техническими описаниями аппаратуры;
- обнаруживать и устранять неисправности станционного и линейного оборудования;
Навыки: использовать теоретические навыки при обслуживании, эксплуатации радиооборудования предприятий связи
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.1.4
ПК2.1.7
ПК2.1.8
ПК2.1.6
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.6
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.5.2
ПК2.5.3
ПК2.5.4
ПК2.5.7
ПК2.5.8
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
(специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Что изучает профессиональный казахский язык: аналогические понятие профессиональных слов, название инструментов электросвязи на казахском языке, значение экономических терминов, а так же техника безопасности; склонение и притяжательные формы инструментов.
Знания:
Освоив полные материалы казахского языка, значение профессиональных терминов, необходимо их использовать на практике, уметь отстаивать свою точку зрения.
Умения:
Отвечать на заданные вопросы; использовать меж предметные связи; писать заявление от своего или от другого имени.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 01
Профессиональный русский язык
Объектом профессионального русского языка служат, помимо основной грамматики, специальные лексические единицы (термины-понятия) в области профессиональной сферы, функционирующие в общеупотребительной лексике русского языка
Знания:
- по восприятию профессионально-ориентированного текста в письменной и устной форме;
- по закреплению наиболее продуктивных грамматических моделей языка, связанных с профессиональными ситуациями общения;
Умения:
- по овладению профессиональной лексикой, необходимой будущим специалистам для работы в избранной ими отрасли производства.
переработка профессионально - ориентированного текста в систему знаний;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Изучение профессионального английского языка способствует развитию у студентов умений слушать, читать, писать и говорить согласно выбранной специальности. Целью изучения профессионального английского языка является развитие навыков межкультурной коммуникации в профессиональной сфере.
Знания: значения и возможности употребления новых лексических единиц, определенных программой;
Умения: работать с техническими текстами, чтение с общим охватом содержания;
правильно переводить специфические лексико-грамматические явления, характерные для технической литературы;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 03
История Казахстана
Дисциплина "История Казахстана” исследует развитие первобытнообщинного строя в Казахстане,феодальные междоуорбицы каганатов эпохи средневековья, политическое, экономическое и культурное развитие Казахстана в эпоху монгольского господства, образование Казахского ханства и перспективы его развития,колониальное господство Российской империи в Казахстане,социалистический этап в развитии республики, провозглашение независимости РК,развитие рыночной экономики и Казахстан в мировом сообществе.
Знания:
развитие первобытнообщинного строя в Казахстане феодальные междоусобицы каганатов эпохи средневековья политическое, экономическое и культурное развитие Казахстана в эпоху монгольского господства образование Казахского ханства и перспективы его развития колониальное господство Российской империи в Казахстане социалистический этап в развитии республики провозглашение независимости РК развитие рыночной экономики независисмого Казахстана Казахстан в мировом сообществе.
Умения:
- собирать и анализировать историческую информацию с применением основных средств и методов
- составлять комплексную характеристику Казахстана
- расширено уметь выделять хронологические рамки общественно-экономических формаций
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД 04
Физическая культура
Целью физического воспитания студентов является формирование физической культуры личности и способности направленного использования разнообразных средств физической культуры и спорта для сохранения и укрепления здоровья, психофизической подготовки и самоподготовки к будущей профессиональной деятельности.
Изучение основ физической культуры и здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования и самовоспитания.
Знания:
Развитие психофизических качеств, воспитание профессионально-прикладных умений и навыков
Умения: Развитие физических качеств: быстроты, силы, выносливости, гибкости и ловкости.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
– изучает многообразные формы культурного развития, их взаимосвязь и зависимость,прогнозировать перспективы изменений в культурно- историческом процессе, сущность, законы, закономерности развития и функционирования культурных норм, а также источники их возникновения, сохранения и трансляции.
Знания:
- о многообразии понятий культуры, о сущности культуры в разных философских концепциях;
- о многообразных формах мировой культуры и проблемах интеграции культурных процессов
Умения:
- анализировать и формировать целостное представление о развитии и изменении культурных явлений и процессов в обществе.
БК1
БК3
БК4
СЭД. 02
Основы философии
дает целостное и универсальное представление об окружающем человека мире, месте человека в этом мире, обществе и законах мышления. Зная законы мышления, учащийся приобретает способность мыслить категориями на уровне всеобщих связей и взаимозависимости.
Цель преподавания дисциплины – формирование знаний об историко-философском процессе в цивилизации человечества, а также формирование истинных мировоззренческих ориентиров
Знания:
- основных понятий и категорий
- законов и закономерностей развития самой науки, а также мышления и общества;
- основных разделов философии
Умения:
Творчески мыслить и развивать продуктивное мышление в отношении человека, природы и общества
БК1
БК3
БК4
СЭД. 03
Основы социологии и политологии
Дисциплина "Основы политологии и социологии " изучает место и роль политико- социальных взаимосвязей в системе общественных отношений.
Цель преподавания дисциплины – формирование целостных представлений о месте и роли политики, прикладной социологии в современном мире. Необходимо сформулировать знания основных идей, концепций; методов, способов, процедур политико-социальной деятельности, дать основы анализа, прогноза, происходящих в мире событий, особенно на межнациональном и международном уровне.
Знания:
- основных понятий и категорий
- тенденций развития политических процессов в Республике Казахстан и мире.
Умения:
- анализировать и давать оценку политическим событиям происходящих в современном мире.
БК1
БК3
БК4
СЭД. 04
Основа экономики
- изучает вопросы, связанные с формированием экономических отношений, принципов и форм ведения хозяйства, законов и закономерностей развития экономических процессов и явлений.
Знания:
- о закономерностях развития экономических процессов и явлений о системе экономических отношений по поводу производства, распределения, обмена и потребления материальных благ, направленных на повышение эффективности производства
Умения:
- осуществлять сравнительный анализ экономических процессов и явлений, прогнозировать перспективы их развития и изменения
БК1
БК3
БК4
СЭД 05
Основы права
Дисциплина "Основы права" предназначена для учащихся колледжа на базе основного общего образования в соответствии с рабочим учебным планом специальностей. Данный курс предусматривает изучение учащимися основных понятий и положений, касающихся государства и права в их современном понимании; закономерностей общественного развития; смысл и значение тенденций развития современного законодательства. Дисциплина раскрывает систему государственной власти в РК, возникновение государства и права; принципы и функции права; роль и значение правосознания и правовой культуры в обществе.
Знания:
основ теории государства и права; понятий и принципов конституционного права, трудового права, гражданского права, уголовного права, семейного права, экологического права; взаимоотношение и взаимосвязь права и государства; Конституции РК и правовой статус человека и гражданина РК; понятия и принципов правосудия, систему судебных органов Казахстана; правовой статус Президента РК и функции Правительства РК, Парламента РК; значение тенденций совершенствования законодательства РК; правовое регулирование предпринимательской деятельности; основ налогового законодательства РК.
Умения:
характеризовать целостность материального мира, взаимосвязь общества и права; характеризовать различные отрасли права; анализировать нормативные правовые акты; пользоваться практическими навыками правильного применения полученных юридических знаний в повседневной жизни.
БК1
БК3
БК4
ОПД.00

КҚ2.1.1
КҚ2.1.2
КҚ2.1.4
КҚ2.1.6
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ2.3.1
КҚ2.3.2
КҚ2.5.4
КҚ2.5.8
КП 02
Оқу-электромонтаждық практика
- техникалық құжаттармен жұмыс жасауды үйрету.
- оқушыларды қол құралдарымен және дәнекерлегішпен немесе паяльникпен жұмыс жасауды үйрету.
- электр өлшеуіш аспаптармен қарапайым жұмысты дағдылы үйрету.
- аппаратуралардағы бөлшектердің маркировкасын, олардың ақаусыздығын тексеруді.
- қоректендіру көзінің және аппаратураның сандық және аналогты блоктарының монтажын және қарапайым схемасын баптапигере білу.
Іскерліктер:
- байланыс қондырғы блоктарын жинауды;
-қорек блогын жинауды;
- күшейткішті жинауды;
-сандық құрылғыларды жинауды;
-схемадағы негізгі бөліктерді тексеруге;
-байланыс қондырғы блоктарының принципиальдық схемаларын;
- байланыс қондырғы блоктарының жұмыс сапасын тексеру әдістерін.
- паяльникпен жұмыс жасауды;
Дағдылар:
- сандық және аналогты қарапайым схемаларды баптауға;
- радио бөлшектердің негізгі таңбалануын оқуға;
-анықтама оқулықтарымен жұмыс істеуге;
КҚ2.1.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ2.5.4
КҚ2.5.8
КП.03
Технологиялық практика
-телекоммуникациялық аппаратураларға техникалық қызмет көрсету, ақпараттық жүйелер мен компьютерлік техникаларға жаңа технологияларды қолдану жұмыстарымен айналысатын мекемелерде өткізіледі. Технологиялық тәжірибе оқу орынының бұйрығымен бекітілген, алдын ала оқушылардың тәжірибе өтуіне шартқа тұрған мекемеде жүргізіледі. Сонымен қатар кәсіби жетекшілік ете алатын, тәжірибе жоспарында көрсетілген бағдарламаны толығымен қамтитын мекемелерде де жеке шақыру бойынша оқушылар технологиялық тәжірибе өте алады.
Технологиялық тәжірибе теориялық оқыту барысында алған білімдерін іс жүзінде бекітуге және нақты мәселелерді шешуде тәжірибе алуға мүмкіндік береді.
Іскерліктер:
телефон желілерінің қызмет етуіндегі өндірістік жұмыстарын.
Тексеру аппаратураларымен жұмыс. Қондырғыны тексеруін.
Дағдылар:
- қондырғылардың тексеру әдістерін қолдануға;
- байланыс мекемесіндегі станциялар мен аппаратураларды пайдалануда теориялық білімді қолдануға
КҚ2.1.1
КҚ2.1.2
КҚ2.1.3
КҚ2.1.4
КҚ2.1.7
КҚ2.1.8
КҚ2.1.6
КҚ2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ2.2.3
КҚ2.2.6
КҚ2.3.1
КҚ2.3.2
КҚ2.3.3
КҚ2.3.4
КҚ2.5.2
КҚ2.5.3
КҚ2.5.4
КҚ2.5.7
КҚ2.5.8
Кәсіптік практика және пәндер циклы бойынша бағдарламасының мазмұны
(орта буын маманы)
Циклдің, пәнннің индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ тілі
Кәсіптік қазақ тілінде нені үйренеді:кәсіби сөздердің мағынасын аша білуді, қазақ тілінде электро байланыс құрал-саймандардың атауларын, экономикаға қатысты сөздердің баламасын, септелуін, тәуелденуін, өмірге қауіп туғызатын құралдардың қолдану ретін
Білімдер:
Қазақ тілінің толық материалын меңгеріп, жазбаша және ауызша мәтіндерді меңгеру, кәсібіне қатысты термин сөздерді қажет кезеңінде іс жүзінде пайдалануды және ауыз екі тілде түсінгенін айтуды, өз көзқарасын тиянақты қорғауды, термин сөздердің ұғымын
Іскерліктер:
Қойылған сұрақты түсініп жауап беруді, қарым-қатынаста кәсібіне қатысты құралдарды пайдалануды, өз атына немесе өзгелер атына өтініш жазуды, іс қағаздарымен жұмыс жасауды, тәжірибе барысында кәсіптік терминдерді дұрыс айта алуы.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 01
Кәсіби орыс тілі
Кәсіптік орыс тілінің объектісі ол негізгі грамматика, арнайы лексикалық бірліктер кәсіптік облыс ортасында (терминдер-түсініктер) орыс тілі лексикасында жалпы қолданылатынын білдіреді
Білімдер:
- Жазбаша және ауызша тексттерді меңгеру;
- грамматикалық тіл моделдерін бекіту;
Іскерліктер:
Болашақ мамандардың кәсіптік лексикасын меңгеруді, кәсіптік тексттерді білім жүйесіне айналдыру
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
Кәсiби ағылшын тiлiн үйрену барысында студенттерді тыңдап, оқып отырып, таңдаулы мамандыққа сәйкес қарым-қатынас жасауды үйрету. Кәсiби ағылшын тiлiнiң мақсаты халықаралық мәдениеттi коммуникацияның дағдыларын кәсiби салада дамыту болып табылады.
Білімдер:
Жаңа лексикалық бірліктерді қолдану мағынасы мен мүмкіншіліктері
Іскерліктер:
Мәтіндердің толық мағынасын қамти отырып техникалық мәтіндермен жұмыс істеу, техникалық әдебиеттерге тән спецификалық спецификалық лексико-грамматикалық мәтіндерді аудара білу
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
“Қазақстан тарихы” пәні. Қазақстандағы алғашқы қауымдық құрылысты, орта ғасырдағы ерте және кейінгі түрік мемлекеттерін, Қазақстанның моңғол дәіріндегі саяси, экономикалық және мәдени дамуын, Қазақ хандығының құрылуын және дамуын, Ресей империясының отаршылдық саясатын, республиканың Кеңес өкіметі кезіндегі дамуын, Қазақстанның тәуелсіздік алуын, нарық экономикасының дамуын, Қазақстанның халықаралық қауымдастықтағы ролін зерттейді.
Білімдер:
Қазақстанда алғашқы қауымдық құрылыстың дамуы;
орта ғасырдағы қағанаттардың феодалдық өзара күресі;
моңғол үстемдігі кезіндегі Қазақстанның саяси,экономикалық және мәдени дамуы;
Ресей империясының Қазақстандағы үстемдігі;
республика дамуындағы социалистік кезең;
ҚР-ның тәуелсіздігін жариялау;
тәуелсіз Қазақстанда нарықтық экономиканың дамуы;
Қазақстан халықаралық қауымдастықта;
Қазақстанда алғашқы қауымдық құрылыстың дамуы;
орта ғасырдағы қағанаттардың феодалдық өзара күресі;
моңғол үстемдігі кезіндегі Қазақстанның саяси,экономикалық және мәдени дамуы;
Ресей империясының Қазақстандағы үстемдігі;
республика дамуындағы социалистік кезең;
ҚР-ның тәуелсіздігін жариялау;
тәуелсіз Қазақстанда нарықтық экономиканың дамуы;
Қазақстан халықаралық қауымдастықта;
Іскерліктер:
- негізгі құралдар мен әдістерді қолдана отырып тарихи ақпараттарды жинау және талдау;
- Қазақстанға жалпы сипаттама құру;
- қоғамдық-экономикалық формациялардың хронологиясын бөле білу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Дене шынықтырудың мақсаты, дене шынықтыру мәдениеті мен жеке тұлғаның қабілетін дене шынықтыру және спорттың әр түрлі бағыттағы қажетті құралдарын пайдалана отырып, денсаулығын сақтау, психофизикалық және өзін-өзі дайындау болашақ кәсіби қызметке қалыптастыру болады.
Дене шынықтыру тәрбиесі мен салауатты өмір сүру негізі, өзін-зі жетілдіру мен өзін-өзі тәрбиелеудің негізі болып саналады.
Білімдер:
Психофизикалық білімдерінің дамуын, Кәсіптік-қолданбалы дағдыларын тәрбиелеу
Іскерліктер:
Физикалық қасиеттерінің дамуын: жылдамдығын, күшін, шыдамдылығын және икемділігін.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ7
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдени дамудың түрлі формаларын, олардың өзара байланысы иен тәуелділігін,мәдени-тарихи процестердегі өзгерістерді болжауды, мәдени ережелердің даму мен қызметінің мәнін, заңдарын және олардың пайда болу көзін, сақталуын оқып үйретеді.
Білімдер:
- әртүрлі философиялық концепцияларда мәдениеттің мәнін, жан-жақты ұғымдарын;
- мәдениет процесіндегі мәселелер интеграциясы мен әлемдік мәдениеттің жан-жақты формалары туралы;
Іскерліктер:
- қоғамдағы процестер мен мәдениет құбылыстарының өзгеруі және дамуы туралы жалпы ұғымды қалыптастыру және сараптау.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
ӘЭП.02
Философия негіздері
пәні адамды қоршаған әлем жөнінде, сол әлемдегі, қоғамдағы адамның орны және ойлау заңдары туралы тұтас және жан-жақты түсінік береді. Ойлау заңдарын білу арқылы оқушылар жалпы даму мен өзаратәуелділік деңгейінде категориялармен ойлау қабілетіне ие болады. Пәнді оқыту мақсаты – адамзат өркениетіндегі тарихи-философиялық процесс жөніндегі білімді және шынайы көзқарас бағытын қалыптастыру.
Білімдер:
- негізгі түсініктер мен категорияларды
- ғылымның дамуының, сонымен қатар қоғам мен ойлау заңдылықтары мен заңдарын;
- философияның негізгі тармақтарын.
Іскерліктер:
Қоғам, табиғат және адам қарым-қатынасында шығармашылық ойлауды және ойлау өрісін одан әрі дамытуды.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Пәні қоғамдық қатынастар жүйесіндегі саяси-әлеуметтік өзара байланыстың орны мен ролін оқытады.
Пәнді оқыту мақсаты – қазіргі дүниедегі саясаттың, қолданбалы әлеуметтанудың орны мен ролі жөнінде тұтас түсінікті қалыптастырады. Негізгі идеялар, концепциялар туралы білімді, әлеуметтік-саяси қызметтің әдістері мен жолдарын, әлемде, әсіресе ұлтаралық және халықаралық деңгейде болып жатқан оқиғаларды талдауды, болжауды қалыптастыру қажет.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар мен категорияларды
- әлемдегі және Қазақстан Республикасындағы саясат процестерінің даму тенденцияларын.
Іскерліктер:
- қазіргі заманда болып жатқан саясат оқиғаларына баға беруді және сараптауды.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
экономикалық қатынастардың қалыптасуы, шаруашылықты жүргізу принциптері мен формалары, экономикалық процесстер мен құбылыстардың даму заңдары мен заңдылықтарына байланысты мәселелерді оқып үйретеді.
Білімдер:
- өндіріс туралы экономикалық қатынастар жүйесі туралы құбылыстар мен экономикалық процестердің даму заңдылықтары туралы, өндірістің сұранысын арттыруға бағытталған материалдық қорларды тиімді қолдануды, ауыстыруды және үлестіруді
Іскерліктер:
- экономикалық процестермен құбылыстарды салыстыру сараптамасын жасауды, сонымен қатар олардың дамуы мен өзгерісінің барысын қорытындылауды.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
ӘЭП.05
Құқық негіздері
- пәні оқушылардың мемлекет және құқық жайлы негізгі түсініктермен, қоғам дамуының заңдарымен, қазіргі таңдағы заңның мағынасы мен мәнімен танысуын талап етеді. Пән ҚР мемлекет үкіметінің жүйесін, мемлекет және құқықтың пайда болуын, құқықтың функциялары мен принциптерін, құқықтық түсініктің және құқықтық мәдениеттің қоғамдағы ролін баяндайды.
Білімдер:
Құқық және мемлекеттік теория негіздері; конституциялық құқығының түсіктерімен принциптерін, еңбек құқығының, азаматтық құқығын, қылмыстық құқығын, жанұйя құқығын, экология құқығын; мемлекет пен құқықтың өзарақатынастығы және өзара байланысы ҚР Конституциясы және құқық мәртебесі ҚР адам мен азаматығы, әділсоттың түсініктері мен принциптері, Қазақстанның сот органдарының жүйесі; правовой статус ҚР Президентінің әділ соты және ҚР үкіметінің міндетті, ҚР Парламенті; ҚР салық салу негіздері
Іскерліктер:
Қоғам және құқытың өзара қатынасы; әртүрлі құқық саласын мінездеу; нормативтік құқық актілерін талдау; күнделікті өмірде заңгерлік біліммен дұрыс қолдану
БҚ1
БҚ3
БҚ4
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер

Общепрофессиональные дисциплины Квалификации 130609 3 – Техник по связи, 130612 3 – Техник-радиотехник, 130610 3 "Техник -радиомеханик"
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
- изучает основные нормативные документы по документированию и обеспечению документацией, правила оформления документов, составные части документа, виды документов по содержанию и документооборот.
Знания:
Терминологию на 2 языках в области делопроизводства;
Цели и задачи предмета;
Понятие документа кореспонденции;
Общие правила составления и оформления документов;
Порядок документооборота.
Умения:
Составлять основные документы по своей профессиональной деятельности;
Работать с документами с использованием компьютерной техники.
БК4
ОПД.02
Техническое черчение
- правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений;
- основы прямоугольного проецирования на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости и способы построения несложных аксонометрических изображений;
- основные правила выполнения и обозначения сечений, а также их назначение;
- основные правила выполнения и обозначения простых и сложных разрезов;
- условности изображения и обозначения резьбы;
- способы построения разверток преобразованных геометрических тел;
- схемы и их выполнения.
Знания:- правил выполнения электрических и принципиальных схем; правила выполнения структурных схем; ГОСТы; графическое оформление пояснительной записки для курсовых и дипломных работ
Умения:- оформлять технические чертежи; вычерчивать контуры технических деталей; выполнять чертежи общего вида; выполнять чертеж электрических схем с соблюдением ГОСТ; выполнять чертеж принципиальных схем с соблюдением ГОСТ
БК1
БК5
ОПД.03
Информатика
Офисные программы. Языки программирования. Вычисление математических и статистических функций. Демонстрирование в PowerPoint
Программное обеспечение. Операционные системы. Программирование на языке Паскаль. Графические функции. Компьютерные Вирусы, способы защиты, профилактика. Табличный процессор Excel. Презентации.Системы управление базами данных. Компьютерные сети. Сеть Интернет. Программирование на языке Delphi.Системы визуального программирования.
Corel Draw, Photo Shop, Corel Photo Paint.
Знания:
Интернет. Локальная сеть; HTML; Delphi; Visualbasic; Pascal; офисные программы;
Умения:
- создавать электронную почту (e-mail); использовать языки программирования; применять офисные программы на практике;
БК1
БК5
БК3
ОПД.04
Теория электрических цепей
Главной задачей изучения ТЭЦ является усвоение современных методов анализа, синтеза и расчета электрических цепей, то есть обеспечение целостного представления о проявленииэлектромагнитного поля в электрических цепях, составляющих основу различных устройств инфокоммуникационных технологий.
При изучении курса рассматриваются:
- методы и средства теоретического и экспериментального исследования электрических цепей;
- основные методы анализа электрических цепей в режиме гармонических колебаний;
- частотные характеристики электрических цепей;
- методы анализа электрических цепей при негармонических воздействиях;
- основы теории четырехполюсников и цепей с распределенными параметрами;
- основы теории электрических фильтров;
Знания:
Основных понятий теории цепей: электрическое поле, ток, напряжения, энергия, мощность;
- закон теории цепей: закон Кирхгофа, закон Ома, баланс мощностей;
- электромагнитной индукция: правило Ленца.
Умения:
выполнять расчеты простых и сложных электрических цепей; применять правило Ленца; строить амплитудно-частотные характеристики фильтров.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ПК6
ОПД.05
Основы радиотехники и антенны
- рассматриваются принципы организации радиосвязи, изучаются характеристики электрических и радиосигналов, физические процессы в цепях с сосредоточенными и распределенными параметрами, даются понятия о теории передачи информации и статической радиотехнике,
- изучает вопросы распространения радиоволн различных диапазонов, особенности волн в волноводах и фидерах, основные типы антенн, применяемых для радиосвязи, радиовещания и телевидения.
Знания:
- видов и спектры радиотехнических сигналов;
- видов модуляции, кодирования и преобразования частоты, принципов демодуляции;
Умения:
рассчитывать и строить спектры сложных сигналов
- рассчитывать пропускную способность канала связи
- рассчитывать первичные и вторичные параметры длинных линий
ПК3.10.2
ПК3.10.3
ОПД.06
Основы электроники и схемотехники
Электрическое поле, понятие об электрическом заряде, величины, характеризующие электрическое поле, постоянный электрический ток, электромагнетизм,
синусоидальные ЭДС и токи, линейные неразветвленные цепи переменного тока, трансформаторы, трехфазные цепи, основные понятия о p-n переходе, диодах, биполярных и полевых транзисторах, классификацию и маркировку приборов, ИМС.
Знания:
- классификации электронных приборов и микросхем;
- основных характеристик и параметры электронных приборов и микросхем;
- физических принципов действия современных полупроводниковых, оптоэлектронных приборов и интегральных схем;
Умения:
выполнять расчеты параметров диодов, биполярных и полевых транзисторов;
- определять параметры моделей полупроводниковых приборов;
составлять структурные и принципиальные схемы электронных усилителей.
ПК3.12.2
ПК3.12.3
ПК3.10.2
ПК3.10.3
ОПД.07
Метрология, стандартизация и сертификация
Включает в себя изучение основ метрологии, стандартизации и сертификации, основные определения и термины, способы и методы измерений, основные понятия, связанные со средствами измерений, основные положения закона РК об обеспечении единства измерений, основы стандартизации, нормативные документы по стандартизации и видам стандартов.
Знания:
- принцип действия основных электроизмерительных и радиоизмерительных приборов;
- основные методы и способы радиотехнических измерений, классификацию радиоизмерительных приборов, их деление на группы, особенности их использования.
Умения:
пользоваться основными радиоизмерительными приборами, иметь навыки использования наиболее часто встречающихся приборов (тестера, вольтметра, осциллографа, генератора)
БК1
БК2
ОПД.08
Цифровые устройства и микропроцессорные системы
Использование ЦУ и МПС в технике связи. Цифровые сигналы в импульсной и потенциальной форме. Понятие ЦУ. Разновидности. Логические элементы. Понятие о логических элементах. Классификация. Микросхемы, система обозначений. Микросхемы ТТЛ, ТТЛШ, МОП, ЭСЛ, НОПТШ структур. Синтез КЦУ. Шифраторы. Дешифраторы. Мультиплексоры. Демультиплексоры. Сумматоры. Вычитающие устройства. Цифровые компараторы. АЛУ. Схемы контроля четности. Узлы мажоритарного контроля. Интегральные триггеры. Регистры. Счетчики. Распределители. АЦПУ.ЦАП. Дискретизация. Квантование. Кодирование. Микропроцессоры.
Знания:
Общих принципов построения и функционирования микропроцессорных систем. Логических элементов, маркировку и структуры микросхем;
Умения:
- выполнять синтез ЦУ с помощью логических элементов; анализировать работу ЦУ по справочной литературе; расшифровывать маркировку микросхем МПС; составлять простейшие программы
БК1
БК2
БК4
БК5
ОПД.09
Охрана труда
Данная дисциплина изучает основы трудового законодательства, общие вопросы по охране труда, производственной санитарии, по технике безопасности, пожарной и электробезопасности на производстве, знакомит с действующими нормами, правилами, инструкциями, ГОСТ-ами и требованиями по технике безопасности.
Знания:
- Основы электробезопасности;
- Производственную санитарию и пожаробезопасность.
Умения:
Пользоваться законодательнойбазой по вопросам ОТиЭ в производственной ситуации;
- Пользоваться основными и дополнительными изолирующими диэлектрическими средствами;
БК1
БК2
БК6
ОПД.10
Экономика предприятий связи и основы предпринимательской деятельности
Дисциплина призвана раскрыть цели функционирования предприятий связи, экономические особенности отрасли связи. Сущность планирования производственной деятельности и состав производственных фондов, показателей по труду и заработной плате и финансовых результатов деятельности.
Знания:
- влияния производительности труда на величину заработной платы и численности работников;
- основы организации труда и управления производством;
Умения:
- анализировать эффективность производства;
- определять процент выполнения плана;
- рассчитывать динамику доходов, затрат, рентабельности.
БК1
БК2
БК5
БК6
ОПД.11
Электропитание устройств связи
Цель дисциплины "Электропитание устройств связи" –изучение преобразователей напряжения, стабилизаторов, установок бесперебойного электропитания, токораспределительных сетей и устройств, химических источников электроэнергии и выпрямительных устройств, применяемых на предприятиях связи.
Знания:
- видов электропитающих установок предприятий связи
- видов источников электрической энергии
- классификацию трансформаторов тока
Умения:
определять кпд стабилизаторов
- выполнять техническое обслуживание устройств ВУК, ВУТ, ВУЛС
- выполнять расчеты выпрямителей
- выполнять расчеты электропитающей установки
БК1
БК2
БК5
БК6

130609 3 - Байланыс технигі, 130610 3 – Техник –радиомеханик, 130612 3 - Техник-радиотехник
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу пәні құжаттау және құжатпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша маңызды нормативті-әдістемелік құжаттарды, құжаттардың рәсімделу ережелерін, құжаттың жеке құрамдас бөлігін, құжаттардың мазмұнына қарай түрлерін, құжат айналымын оқытады.
Білімдер:
Іс жүргізу саласындағы терминологияны екі тілде білу;
Пәннің мақсаты мен міндеттері;
Құжат және хат-хабар ұғымын; Құжаттрады құрастыру және рәсімдеудің жалпы ережелерін;
Құжат аналымы тәртібін.
Іскерліктер:
Өзінің кәсіби қызметі бойынша негізгі құжаттарды құрастыруын;
Компьютер техникасын пайдалана отырып құжаттармен жұмыс істей білуін.
БҚ4
ЖКП 02
Техникалық сызу
ЕСКД негізгі стандарттарының талаптарына сай сызбаларды орындаудың негізігі ережелерін және геометриялық тұрғызулардың негізігі әдістерін;
- бір, екі және үш өзара перпендикуляр жазықтықтарға проекциялаудың негізін, күрделі емес аксонометриялық кескіндерді салуды,
- қималарды салу мен белгілеудің негізгі ережелерін және олардың мақсаттарын;
- қарапайым және күрделі тіліктерді салу мен белгілеудің негізгі ережелерін;
- резьбаны сызудағы шарттылықтар және оның белгіленуін;
- түрлендірілген геометриялых денелердің жазбасын салуды;
- схемалар және олардың орындалуын.
Білімдер:
құрылымдық, электрлік және принципиальдық схемаларды орындау ережелерін; ГОСТ-ларды; курстық және дипломдық жұмыстардың түсініктеме жазбасын құрастыруды;
Іскерліктер:
техникалық сызуларды дайндауды; техникалық бөлшектер контурын сызуды; сызудың жалпы түрін орындауды; ГОСТ сақтай отырып электрлік, принципиалдық схемаларын сызуын орындауды.
БҚ1
БҚ5
ЖКП 03
Информатика
ЭВМ жіктеу. Офистік бағдарламалар. Бағдарлама тілдері. Power Point көрсету.
Компьютер оның жүйесі. Операциялық жүйе. Паскаль тіліндегі бағдарлама. Графикалық функция. Компьютерліквирустар, қорғау тәсілдері, тазалау. Таблицалық процессор Excel. Презентация. Компьютерлік желі. Интернет желісі. Delphi тілінде бағдарламалау.
CorelDraw, PhotoShop, CorelPhotoPaint.
Білімдер:
Интернет. Жергілікті желі; HTML; Delphi; Visualbasic; Pascal; мекеме бағдарламалары
Іскерліктер:
- электрондық пошта құруды (e-mail); бағдарламалау тілдерін қолдануды; мекеме бағдарламалары тәжірибе жүзінде қолдануды.
БҚ1
БҚ5
БҚ3
ЖКП04
Электрлік тізбек теориясы
Пәнінің негізгі мақсаты оқушыларға электр тізбектерінің параметрлерін талдау және синтездеу әдістерін, электр тізбектерін есептеу жолдарын үйрету, ақпараттық коммуникациялық технологияның негізін құрайтын құрылғылардың электр тізбегінің электрмагниттік өрісіне түсініктеме беру.
Пәнді оқыту барысында келесі сұрақтар қарастырылады:
электр тізбектерін теориялық және эксперименттік зерттеудің құрылғылары мен әдістері;
гармоникалық тербеліс режиміндегі электр тізбегін талдау әдістері;
электр тізбегінің жиіліктік сипаттамалары;
гармоникалық емес тербеліс режиміндегі электр тізбегін талдау әдістері;
төртполюстік теориясы және параметрлері таратылған тізбек негіздері;
электр сүзгілерінің теория негіздері.
Білімдер:
- тізбек теорияларының негізгі түсініктерін, электр өрісін, ток, кернеу, энергия, қуат параметрлерін;
- тізбек теорияларының заңдарын: Кирхгоф заңын, Ом заңын, қуаттар тепе-теңдігін;
- электромагниттік индукцияны:
Ленц ережесін.
Іскерліктер:
қарапайым және күрделі электр тізбектерінің есептеулерін орындауды; Ленц ережесін қолдануды; сүзгінің амплитудалы-жиіліктік сипаттамасын құруды.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ6
ЖКП05
Радиотехника және антенналар негіздері
Осы пән радиобайланысты ұйымдастыру, ақпаратты электр сигналмен таратудың негізгі принциптерін, электр және радиосигналдардың негізгі сипаттамаларын, байланыс техникасында қолданатын процесстер, шоғырланған және таратылған параметрлі тізбектердегі процесстермен олардың есептеуі, сонымен қатар антенналар, олардың түрлері және параметрлері карастырылады.
Білімдер:
- радиотехникалық сигналдардың түрлерін және спектрлерін;
- модуляция түрлерін, жиілікті кодтау және түрлендіру принциптерін, демодуляциялауды;
Іскерліктер:
- күрделі сигналдар спектрін есептеуді және құруды
- байланыс каналынының өткізу қабілеттілігін есептеуді
- линияның бірінші және екінші реттік параметрлерін есептеуді.
КҚ3.10.2
КҚ3.10.3
ЖКП06
Электроника және схематехника негіздері
Осы тәртіп жартылай өткізгіштіктік құралдарда және интегралды микросхемаларда болатын физикалық құбылыстардың маңызын, құралдарда зарядталған бөлшектердің ағынын басқару тәсілдерінің, құралдардың басқару мінездемелерін, ерекшеліктерін, таңбалауын қарастырады. Сонымен қатар күшейту принципті, негізгі параметрлерлері, сипаттамалары және құрылымдық схемалары, күшейткіштерді құру жалпы принциптары және талдауы оқытылады.
Білімдер:
- электрондық құралдар мен микросхемалардың жіктелуін;
- негізгі сипаттамаларын және параметрлерін;
- оптоэлектрондық құралдар мен интегралдық схемалардың, жартылайөткізгіштердің жұмыс принциптерін;
Іскерліктер:
- диодтардың, биполярлық және өрістік транзисторлардың есептеулерін орындауды;
- жартылайөткізгіш құралдардың модельдерін анықтауды;
- электрондық күшейткіштердің құрылымдық және принципиалдық схемаларын құруды.
КҚ3.11.2
КҚ3.11.3
КҚ3.10.2
КҚ3.10.3
ЖКП07
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Метрология, стандарттау және сертификаттау" пәні метрология, стандарттау және сертификаттау негіздерін, өлшеудің әдістерін және тәсілдерін, өлшегіш құралдар мен қондырғылардың қажеттілік схемаларын, стандарттау және сертификаттау түрлері бойынша құжаттар нормативы қарастырады.
Білімдер:
- электрлікөлшеу және радиоөлшеу құралдарының жұмыс принципін;
- радиотехникалық өлшеулердің негізгі әдістерін;
- радиоөлшеу құралдарының жіктелуін, ерекшеліктерін және қолданылуын;
Іскерліктер:
- радиоөлшеу құралдарын қолдануды, тестер, вольтметр, осциллограф, генератор құралдарымен өлшеу жұмыстарын орындау
БҚ1
БҚ2
ЖКП 08
Сандық қондырғылар және микропроцессорлық жүйелер
СҚ және МПЖ байланыстехникада қолдану. Сандық сигналдардың импульстік және потенциалдық түрлері. Сандық қондырғылар туралы түсінік.Логикалық элементтер. Топтауы. Микросхемалар, белгілеу жүйесі. ТТЛ, ТТЛШ, МОП, ЭСЛ, НОПТШ құрамы бар микросхемалар. КСҚ синтезі. Логикалық деңгейлердің түрлендіргіштері. Шифраторлар. Дешифраторлар. Мультиплексорлар. Демультиплексорлар. Қосындылағыштар. Алу қондырғылар. Сандық компараторлар. АЛУ. Жүпті бақылау схемалар. Интегралдық триггерлер. Регистрлер. Есептегіштер. Таратушылар. АЦП. ЦАП. Дискретизациялау. Кванттау. Кодтау. Схемалық логикасы бар басқару жүйелер. Микропроцессорлар.
Білімдер:
- Микропроцессорлық жүйелердің құрастыруының және жұмыс істеуінің негізгі принциптері; логикалық элементтердің мәркіленуі және микросхемалардың құрылымы.
Іскерліктер:
- логикалық элементтердің көмегіменсандық қондырғылардың синтезін орындау; анықтама әдебиет бойынша сандық қондырғының жұмысын талдаумикропроцессорлық жүйелердің мәркіленуін түсіндіру; қарапайым бағдалоаманы құрастыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
ЖКП 09
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғау пәні еңбек заңнамасының негізін, еңбекті қорғау жөніндегі негізгі сұрақтарды, өндірістік санитария, қаупсіздік техника, өндірістегі өрт- және электрқауіпсіздік техникасын оқыйды, қолданыстағы ережелер, нұсқаулар, ГОСТ және қауіпсіздік техника талаптарымен таныстырады.
Білімдер:
- электрқауіпсіздік негіздерін;
- өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігін;
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдағы еңбекті қорғау заңдарын қолдануды;
- негізгі және қосымша диэлектрлік құралдарды қолдануды.
БҚ1
БҚ2
БҚ6
ЖКП 10
Байланыс мекемелері экономикасы және кәсіпкерлік негіздері
Байланыс кәсіпорындарының экономикасы және кәсіпкерлік қызмет негіздері. Байланыс саласының экономикалық ерекшеліктерін, байланыс кәсіпорындарының қызмет ету мақсаттарын көрсетуге бағытталған пән. Қызметтің қаржылық нәтижелерін және жалақы мен еңбек көрсеткіштерін, өндірістік қорлардың құрамын және өндірістік қызметтің жоспарлаудың мәні.
Білімдер:
- еңбек өнімділігінің еңбек ақысына және жұмысшы санына әсері;
- өндірістік еңбекті ұйымдастыруды және басқаруды;
Іскерліктер:
- өнім тиімділігін талдауды;
- жоспарды орындау пайызын анықтауды;
- кіріс, шығын, пайда көру динамикасын есептеуді.
БҚ1
БҚ2
БҚ5
БҚ6
ЖКП11
Байланыс құрылғыларын электрмен қоректендіру
- пәні бойынша типтік оқу бағдарламасы байланыс мекемелерінде қолданылатын кернеу түрлендіргіштерін, стабилизаторларды, үздіксіз электрмен қоректендіру қондырғыларын, тоқ таратқыш желілері мен қондырғыларын, электр энергиясының химиялық шығу көздері мен түзеткіш қондырғыларын оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- байланыс мекемелерінің электрмен қоретендіру қондырғыларының түрлерін;
- электр энеогия көздерінің түрлерін;
- трансформаторлар жіктелуін;
Іскерліктер:
- стабилизаторлардың п.ә.к. анықтауды;
- ВУК, ВУТ, ВУЛС құрылғыларына техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындауды;
- түзеткіштердің есептеулерін орындауды;
- электрлік қоректендіру құрылғыларына есептеу жүргізуді.
БҚ1
БҚ2
БҚ5
БҚ6
ЖКП 00

Квалификация: 130608 3Техник почтовой связи
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
- изучает основные нормативные документы по документированию и обеспечению документацией, правила оформления документов, составные части документа, виды документов по содержанию и документооборот.
Знания:
Терминологию на 2 языках в области делопроизводства;
Цели и задачи предмета;
Понятие документа кореспонденции;
Общие правила составления и оформления документов;
Порядок документооборота.
Умения:
Составлять основные документы по своей профессиональной деятельности;
Работать с документами с использованием компьютерной техники.
БК4
ОПД.02
Основы электротехники и электроники
Электрическое поле, понятие об электрическом заряде, величины, характеризующие электрическое поле, постоянный электрический ток, методы расчета сложных электрических цепей постоянного тока, электромагнетизм, синусоидальные ЭДС и токи, линейные неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока, параметры электрических сигналов различной формы, несинусоидальные токи, резонансные явления в колебательных контурах, четырехполюсники. Переходные процессы в электрических цепях постоянного тока.
Знания:
По классификации электронных приборов и микросхем;
- основные характеристики и параметры электронных приборов и микросхем;
Умения:
выполнять расчеты параметров полупроводникового материала и р-n перехода на его основе;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ПК3.8.1
ПК3.8.3
ПК3.8.7
ОПД.03
Налоги и налогообложение
Дисциплина призван раскрыть политическую, финансово- экономическую и юридическую сущность налоговой системы и налогов. Выяснить причины, предпосылки и условия появления и существования налогов. Публично- правовой характер налогов. Конституционная обязанность по уплате налогов. Конституционно- правовое обеспечение деятельности государства по установлению и взиманию налогов.
Знания:
По налоговому законодательству;
- налоговые правоотношения;
- законодательство о налоговой ответственности;
- законы в области защиты прав потребителей;
Умения:
высчитывать налоги: налог на транспортные средства, индивидуальный подоходный налог, налог на землю и т.д.;
БК1
БК4
ОПД.04
Финансы
деньги: сущность, функции, роль в экономике;
денежное обращение;
финансовые ресурсы, политика, система: содержание, функции, основы организации;
государственные финансы;
бюджет и бюджетная система;
внебюджетные фонды, финансы предприятий;
страховое дело;
ссудный капитал;
кредит: сущность, назначение, формы;
основные принципы кредитования;
банки и банковская система;
рынок ценных бумаг;
финансирование и кредитование капитальных вложений;
финансовое планирование и методы финансового контроля;
финансы внешнеэкономической деятельности.
Знания:
сущности, функции, роль финансов в экономике;
- содержание, функции, основы организации, политику, систему финансовых ресурсов;
- страховое дело;
Умения:
анализировать причины бюджетного дефицита;
- определять источники образования финансовых ресурсов предприятий;
БК1
БК4
ОПД.05
Маркетинг в сфере почтовой связи
основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
сегментирование рынка почтовых услуг;
объекты и субъекты маркетинга почтовых услуг;
маркетинговая окружающая среда; средства маркетинга;
методы изучения, формирования и прогнозирования спроса, стимулирования сбыта почтовых услуг и продвижения товаров и услуг на рынке почтовых услуг; реклама;
сбытовая и ценовая политика почтовых услуг;
стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка на рынке почтовых услуг; информационная система маркетинга, стратегия и тактика маркетинга в сфере почтовых услуг
Знания:
понятий маркетинга, его цели, функции, принципы, классификацию;
- стратегию ценообразования;
- информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга
Умения:
- использовать маркетинг окружающей среды;
- использовать средства маркетинга;
- проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
БК1
БК4
ОПД.06
Сети и системы, электросвязи
Предметом изучения данной дисциплины являются вопросы изучения построения Единой Автоматизированной Системы Связи, зоновых, местных, междугородных сетей, интегральных и выделенных сетей связи, сетей документальной электросвязи и эксплуатации предприятий электросвязи.
Знания:
структурных схем проводной системы передачи
- структурных схем телефонных сетей
Умения:
- строить структурные схемы ГТС различной емкости
- строить структурные схемы СТС
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ПК3.8.1
ПК3.8.2
ПК3.8.4
ОПД.07
Статистика связи
Предмет и задачи статистики;
Организация статистики в РК;
Этапы статистического исследования;
Виды абсолютных и относительных показателей в статистике;
Средние величины, показатели рядов динамики;
Индексы;
Организация статистики в отрасли связи;
Показатели статистики:
- сети связи
- продукции связи
- качества продукции и обслуживания
- труда и заработной платы
- основных производственных фондов
- себестоимости и финансовых результатов деятельности.
Знания:
задачи, методы статистики
- виды статистической отчетности;
Умения:
рассчитывать относительные показатели сети связи, продукции связи;
- оценивать показатели качества продукции связи;
БК1
БК4
ПК3.8.1
ПК3.8.2
ПК3.8.4
ОПД.08
Банковские операции
Банковская система и ее структура;
Классификация и общая характеристика банковских операций и услуг;
Формирование банковских ресурсов и их классификация;
Кредитные ресурсы банка, их сущность и назначение;
Налично-кассовые операции банка;
Депозитные операции банков;
Кредитная политика банков;
Понятие, принципы, виды, методы кредитования;
Понятие и предмет лизинга. Классификация лизинга; Понятие и содержание факторинговых операций; Банковские риски и методы страхования банковских операций; Трастовые операции банка.
Знания:
о банковской системе и ее структуре;
- основы организации банковских операций;
- сущность и механизм совершения банковских операций;
Умения:
- осуществлять мониторинг банковского продукта,
- осуществлять анализ и прогнозирование различных операций банка.
БК1
БК4
ОПД.09
Менеджмент и этика деловых отношений
изучает основные управленческие модели, нормы нравственности в деловой сфере и психологию делового общения.
Современные специалисты почтовой связи должны уметь создать привлекательный деловой имидж. Многое в деловой карьере зависит не только от квалификации, но и от того как манера вести себя соответствует каждой ситуации.
Цель преподавания дисциплины – формирование целостных представлений о месте и роли менеджмента как самостоятельной науки и делового этикета в современном рыночном хозяйстве.
Знания:
основные положения менеджмента, его сущность;
- инфраструктуру и цикл менеджмента;
- элементы системы
Умения:
характеризовать черты современного менеджмента;
- применять эффективность;
- контролировать и регулировать процесс управления;
БК1
БК4
СД. 00
Специальные дисциплины

Біліктілік 130608 3 – Пошта байланысының технигі*
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу пәні құжаттау және құжатпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша маңызды нормативті-әдістемелік құжаттарды, құжаттардың рәсімделу ережелерін, құжаттың жеке құрамдас бөлігін, құжаттардың мазмұнына қарай түрлерін, құжат айналымын оқытады.
Білімдер:
- Іс жүргізу саласындағы терминологияны екі тілде білу;
- Пәннің мақсаты мен міндеттері;
- Құжат және хат-хабар ұғымын;
- Құжаттрады құрастыру және рәсімдеудің жалпы ережелерін;
- Құжат аналымы тәртібін.
Іскерліктер:
- Өзінің кәсіби қызметі бойынша негізгі құжаттарды құрастыруын;
- Компьютер техникасын пайдалана отырып құжаттармен жұмыс істей білуін.
БҚ4
ЖКП 02
Электртехника және электроника негіздері
Электр өрісі, электр заряды туралы түсінік, электр өрісін сипаттайтын мәндер, тұрақты электр тогы, электрмагнетизм, синусоидалы ЭҚК және токтар, айнымалы токтың сызықты тармақталмаған тізбектері, диод, биполярлы және өрістік транзисторлар, жіктелуі және құралдардың таңбалануы, ИМС.
Білімдер:
- электрондық құралдар мен микросхемалардың жіктелуін;
- электрондық құралдар мен микросхемалардың негізгі сипаттамалары мен параметрлерін;
Іскерліктер:
- жартылайөткізгіш материалдарының және оның негізінде құралған р-n ауысуының параметрлерін есептеуді орындауды.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.8.1
КҚ3.8.3
КҚ3.8.7
ЖКП 03
Салық және салық салу
Саяси, қаржы-экономикалық және заң мағынасын ашу. Салықтың экономикалық мәнi. Себептерін анықтау, салықтардың барысын анықтау Салықтардың жұрт алдында - заңға сүйінген мінез-құлығы. Конституциялық салық төлеу міндеті.Мемлекеттің салық салу конституциялық құқығы
Білімдер:
- салық бойынша заңдарды;
- салықтық құқық қатынастарын;
- салықтық жауапкершілік заңдарын;
- тұтынушылар құқығын қорғау заңдарын;
Іскерліктер:
- салықтарды есептеулерді: транспорттық құралдарға, жеке салықтар, жерге салық салу және т.с.с.
БҚ1
БҚ4
ЖКП 04
Қаржылар
ақша: маңызы, функциялары, экономикадағы ролі;
ақша айналымы;
қаржы қорлары, саясаты, жүйесі: ұстауы, функциялары, ұйымдастыру негіздері
мемлекеттік қаржы;
бюджет және бюджеттік жүйе;
бюджеттен тыс фондылар, мекеме қаржылары;
сақтану ісі;
несие; маңызы, бағытталуы, формалары;
несиенің негізгі принциптері;
банки және банк жүйесі;
құнды қағаздардың нарығы;
несие беру, қаржыландыру;
қаржылық жоспарлау және қаржы бақылау әдістері;
сыртқы экономикалық жұмысының қаржылары.
Білімдер:
- экономикадағы қаржының мәні, рөлі, функциялары;
- қаржылық ресурстар жүйесін, саясатын, ұйымдастыру негіздерін, мазмұнын, функцияларын; содержание, функции,
- сақтандыру істерін;
Іскерліктер:
- бюджеттік дефицит себептерін талдау;
- өндірістің қаржылық ресурстарын ұйымдастыру көздерін анықтауды.
БҚ1
БҚ4
ЖКП 05
Пошта байланыс саласындағы маркетинг
– пошта қызметінің формалары мен ерекшеліктерін, қоғамның сұранысына байланысты олардың дамуын, жаңа пошта қызметі мен салаларын жасап және ендіру механизмін пайдаланушыларға жеткізуді оқытады.
Білімдер:
- маркетинг түсінігін, оның мақсаттарын, функцияларын, принциптерін, жіктелуін;
- баға құру стратегиясын;
- маркетингтің ақпараттық жүйесін, стратегиясын, объектілер мен субъектілер маркетингісін
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның маркетингісін қолдану;
- маркетинг құралдарын қолдану;
- сұранысты оқыту, қалыптастыру және болжамдау.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.8.1
КҚ3.8.3
КҚ3.8.7
ЖКП 06
Электрбайланыс желілері және жүйелері
Бұл берілген пән бірыңғай автоматтандырылған байланыс желілері құрылуын, жергілікті, аймақтық, қалааралық желілерді, интегралдық және бөлінген байланыс желілерін, электрбайланысының құжаттық желісін, және электрбайланыс кәсіпорында пайдалануын қарастырады.
Білімдер:
- сымдық тарату жүйесінің құрылымдық схемасын
- телефондық желілердің құрылымдық схемаларын
Іскерліктер:
- әртүрлі сыйымдылықты ҚТЖ құрылымдық схемасын құру
- АТЖ құрылымдық схемасын құру
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.4
ЖКП 07
Байланыс статистикасы
Статистика тәсiлдерi мен мiндеттерi. Статистикалық көрсеткiштердiң жүйелерi мен түрлерi; Қазақстан Республикасының статистика ұйымдары. Статистикалық бақылау, статистикалық көрсеткiштерi өсу ретi, индекстерi. Байланыс статистикасы ұйымдары. Статистикалық зерттеулердегi индекстiк тәсiл. Байланыс желлiлерiндегi статистика, өнiмдер және еңбек сапасы, еңбек ақы, өзiндiк құнның негiзгi өндiрiстiк қорлары.
Білімдер:
- статистика мәліметтері әдістері;
- статистикалық есеп беру түрлерін;
Іскерліктер:
- байланыс желісінің салыстырмалы көрсеткіштерін есептеуді;
- байланыс өнімдерінің сапалық көрсеткіштерін бағалауды.
БҚ1
БҚ4
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.4
ЖКП 08
Банктік операциялар
Банктiк қызметтер. Банк операцияларының негiзгi қағидалары мен тәсiлдерi
Пошталық байланыстағы салым операциялары: қабылдау, беру, сый ақыны түсiру, қосымша салым қабылдау, түскен түсiм мөлшерiн енгiзу. Пошталық байланыстағы салым операциялары: қабылдау, беру, сый ақыны түсiру, қосымша салымдар қабылдау, түскен түсiм мөлшерiн енгiзу.
Банктің кредиттік қорлар, олардың маңызы, тағайындалуы;
кассалық операциялар;
банктің депозиттік операциялары;
банктің кредиттік саясаты;
кредиттің тәсілдері, түрлері, принциптері, лизинг түсініг, таптастыруы;
факторинг түсінігі; Банктік тәуекелдік және тәсілдері, банктік сақтану операциялары;
банктің трастық операциялары;
Білімдер:
- банктік жүйе және оның құрылымы туралы түсінік;
- банктік операцияларды ұйымдастыру негіздері;
- банктік операциялардың мәні және жұмыс механизмі;
Іскерліктер:
- банк өнімдеріне мониторинг жүргізу
- түрлі банк операцияларын болжамдауды және талдауды.
КҚ 1
КҚ4
ЖКП 09
Менеджмент және іскерлік қатынастар этикасы
- пәні басқару моделі, іскерлік саладағы адамгершілік ережелерін және іскерлік байланыс психологиясын оқытады.
- Қазіргі пошта байланысындағы мамандар қызықтыратын іскерлік имиджді құра білуі керек. Іскерлік алға қарай жылжу тек квалификацияға ғана емес, түрлі жағдайда өзін ұстай білуіне де байланысты.
- Пәнді оқыту мақсаты - жеке ғылым ретінде менеджменттің орны мен ролі жөнінде тұтас түсінікті және қазіргі нарық шаруашылығындағы іскерлік этикетті қалыптастыру
Білімдер:
- менеджмент негізгі түсініктерін, оның мәнін;
- инфрақұрылымы және циклі менеджмент;
- жүйе элементтері;
Іскерліктер:
- заманауи менеджменттерін сипаттауды;
- тиімді қолдана білу;
- басқару процесін бақылау және реттеу.
БҚ1
БҚ4
АП 00 Арнайы пәндер

Квалификация: 130609 3 "Техник по связи"
СД.01
Сети связи и системы коммутации
- изучает конструкции телефонных аппаратов, основы построения телекоммуникационных сетей и внедрения в соответствующие сети цифровых систем коммуникации, основы теории телетрафика.
Знания:
построения тракта телефонной передачи;
- структурные и принципиальные схемы телефонных аппаратов различных систем;
Умения:
читать принципиальные схемы телефонных аппаратов;
- разрабатывать структурные схемы городских сетей при различных способах районирования;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК3.9.1
ПК3.9.2
ПК3.9.3
СД.02
Цифровые и волоконно-оптические системы передачи
Организация связи на большие расстояния; принцип построения систем передачи с частотным и временным разделением каналов; Формирование дискретных и цифровых сигналов; Основные узлы цифровых, аналоговых и волоконно-оптических систем передачи;
Формирование группового сигнала;
Построение каналообразующего оборудования; Особенности цифрового и оптического линейного тракта;
Методы борьбы с помехами;
Способы уменьшения искажений в линейном тракте
Знания:
условия передачи сигналов на большие расстояния;
- схемы построения систем передачи с частотным и временным разделением каналов;
Умения:
- пользоваться функциональными схемами;
- выполнять расчет частоты дискретизации и тактовой частоты линейного сигнала;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК3.9.1
ПК3.9.2
ПК3.9.3
ПК3.9.4
СД.03
Линейные сооружения связи
предусматривает изучение конструкций кабелей связи, кабелей используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, способы прокладки кабелей, монтаж кабелей
Знания:
конструкцию кабелей, применяемых на городских, зоновых и магистральных сетях;
- особенности конструкции волоконно-оптических кабелей;
Умения:
находить конструктивные отличия различных марок кабелей;
- выполнять прозвонку низкочастотных кабелей на повреждение
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК3.9.1
ПК3.9.2
ПК3.9.3
ПК3.9.4
СД.04
Сети передачи данных
- изучает методы коммутации в сетях электросвязи, технологии сетей беспроводного доступа, сети передачи данных, стандарты протоколов сети передачи данных, структуры локальных компьютерных сетей, глобальные компьютерные сети и методы защиты от ошибок.
Знания:
телеграфной сети общего пользования;
- сеть Телекс;
сигналы и виды модуляции в современных модемах;
- системы с обратной связью;
- протоколы в современных модемах;
- принципы построения компьютерных сетей;
Умения:
применять циклические коды для коррекции и обнаружения ошибок;
- применять прием по способу сравнения фаз;
- применять прием по способу сравнения полярностей;
БК1
БК2
БК3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4

Біліктілік 130609 3 - Байланыс технигі*
АП01
Байланыс желілері және коммутация жүйелері
- пәні телефон аппаратының құрылысы, телекоммуникациялық желінің негізін құру және цифрлық коммутациялық жүйесін сәйкес желіге енгізу. Сонымен қатар телетрафика теория негіздері беріледі.
Білімдер:
- телефон трактісін құруды;
- әртүрлі жүйелі телефон аппараттарының құрылымдық және принципиалдық схемаларын;
Іскерліктер:
- телефон аппараттарының принципиалдық схемаларын оқуды;
- әртүрлі аудандастыру әдістерінде қалалық телефон желісінің құрылымдық схемаларын құрастыруды
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.9.1
КҚ3.9.2
КҚ3.9.3
АП 02
Сандық және талшықты - оптикалық беру жүйелері
Алыс қашықтықтарға байланысты ұйымдастыру; каналдарды жиілікпен және уақытпен бөлінетін беру жүйесін құру принципі; дискретті және сандық сигналдарды қалыптастыру; Сандық,аналогты және талшықты-оптикалық беру жүйелерінің негізгі бөліктері;
Топтық сигналды қалыптастыру;
Канал құрушы қондырғыларды құру; Сандық және оптикалық линия трактісінің ерекшеліктері;
Бөгеулерді жою әдістері;
Линиялық трактідегі бұрмалануларды әлсірету әдістері.
Білімдер:
- үлкен арақашықтыққа сигналдарды беру шарты;
- жиілік және уақыт арқылы каналдарды бөлу беру жүйелерінің құрылу схемалары;
Іскерліктер:
- функционалды схемаларды қолдану;
- линиялық сигналдың дискретизация жиілігін және есептеуді орындау;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.9.1
КҚ3.9.2
КҚ3.9.3
КҚ3.9.4
АП 03
Байланыс желісінің қондырғылары
- пәні бойынша байланыс кабельдерінің құрылысын, қалааралық,қалалық және ауылдық телефон желілерінде қолданылатын кабельдер және олардың төселу әдістері мен монтаж жұмыстарын жүргізу туралы оқып үйренуді қарастырады.
Білімдер:
- қалалық, аймақтық және магистралды желілерде қолданылатын кабельдердің құрылысы; талшықты-оптикалық кабельдердің құрылысының ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- әртүрдегі кабельдердің құрылысындағы айырмашылықтарын анықтау;
- төменгі жиіліктегі кабельдердің ақаулықтарын анықтау;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.9.1
КҚ3.9.2
КҚ3.9.3
КҚ3.9.4
АП04
Мәліметтерді беру желілері
- пәні электрбайланыс желісіндегі коммутациялау әдістерін, сымсыз байланыс желісінің технологиясын, мәліметтерді беру желісінің стандарттары мен хаттамаларын, жергілікті және ауқымды компьютерлік желі құрылымын, оларды қателіктен қорғау жолдарын оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- жалпы қолданыстағы телеграф желісі;
- телекс желісі;
- қазіргі кездегі модемдердегі сигналдың және модуляцияның түрлері;
- кері байланыс жүйесі;
- қазіргі кездегі модемдердің протоколдары;
- компьютерлік желілердің құрылуы принциптері;
Іскерліктер:
- қателеіктерді анықтау және түзеу үшін циклдік кодтарды қолдану;
- фазаларды салыстыру әдістерін қолдану;
- таңбасын салыстыру әдістерін қолдану;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.9.1
КҚ3.9.2
КҚ3.9.3
КҚ3.9.4

ПК 3.9.7
СД.05
Цифровые системы коммутации
– изучение построения цифровых коммутационных полей, стыков электронных АТС, основных типов цифровых АТС, используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, алгоритмы работы управляющих устройств цифровых АТС, основ сигнализации и синхронизации цифровых АТС.
Знания:
- назначения аналогового и цифрового абонентского стыка электронных АТС
- назначение сетевых стыков
- назначение концентраторов
- структуру построения коммутационных полей электронных АТС различных систем
Умения:
читать структурные схемы различных электронных
АТС;
– обслуживать электронные системы;
- иметь навыки программирования
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
СД.06
Управляющие комплексы электросвязи
– общая структура построения ЭУС и принципы построения, микроэлектронные системы управления, организацию микропроцессорных систем, основной памяти состав и принцип работы запоминающих, состав управляющих систем электронных станций АХЕ -10, DX-200, S-12, DRX-4, 5 ESS, СI 2000, их программное обеспечение, вопросы развития интеллектуальных сетей и их программное обеспечение, основы построения интеллектуальных сетей на базе электронных станций, программное обеспечение, новые виды услуг на интеллектуальных сетях.
Знания:
общих принципов построения электронных управляющих систем узлов коммутации;
- организацию основной памяти, структуру запоминающих устройств;
- состав программного обеспечения электронных управляющих систем;
Умения:
- составлять алгоритмы работы управляющих устройств различных электронных систем;
- читать функциональные схемы управляющих комплексов различных коммутационных системах;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
СД.07
Цифровые сети связи
- построения цифровых сетей, синхронизация цифровых сетей, базовые и сетевые технологии цифровых транспортных и сетей связи, управления транспортной цифровой сетью связи.
Знания:
- основных характеристик сетей интегрального обслуживания;
способы коммутации широкополосных цифровых сетей интегрального обслуживания;
Умения:
разработать схему подключения аналогового телефонного аппарата к эталонной точке S многоцелевого стыка
- разработать конфигурации точка-точка, многоточечная, широковещательная;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
Квалификация 130608 3"Техник почтовой связи"
СД.01
Автоматизация, компьютеризация почтово – кассовых операций
роль автоматизированных систем обработки информации (АСОИ) в организационной работе предприятия;
выбор программного обеспечения профессиональной деятельности;
локальные и глобальные информационные сети;
работа с текстовыми редакторами; обработка текстовой и цифровой информации; графические редакторы; ввод и редактирование графических образцов;
настройка программного комплекса на конкретный вид деятельности и задачу;
ввод данных и вывод результатов.
Знания:
- роль автоматизированных систем обработки информации;
- состав АСОИ;
- сервисные программы и операционные оболочки, прикладное обеспечение АСОИ;
- локальные и глобальные информационные сети;
Умения:
работать с текстовыми редакторами;
- обрабатывать текстовую и цифровую информацию;
- работать с графическими редакторами;
- работать в электронной таблице;
БК 1
БК 2
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.02
Бухгалтерский учет на предприятиях связи
Дисциплина призвана раскрыть Учет нематериальных активов и основных средств, Учет производственных запасов, готовой продукции, дебиторской задолженности и денежных средств;
Учет собственного капитала и финансовых результатов.
Знания:
цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности;
- классификацию бухгалтерского счета, учета, их построение;
бухгалтерского баланса и систему счетов
Умения:
реализовывать план счетов;
- документировать хозяйственные операции;
- организовывать бухгалтерский учет;
- определять учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары;
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.03
Экономика и планирование на предприятиях почтовой связи
Предмет курса, основные понятия;
формы и виды предпринимательской деятельности в почтовой связи;
экономические особенности отрасли связи;
планирование деятельности;
Основные показатели деятельности предприятий:
- объем продукции
- качество продукции и обслуживания
- доходы
- величина основных и оборотных фондов
- численность работников, производительность труда
- себестоимость продукции
- финансовые результаты деятельности.
Знания:
цели, задачи предприятий почтовой связи;
- виды планов, этапы планирования
- особенности расчета основных показателей деятельности в почтовой связи;
Умения:
принимать управленческие решения;
- планировать деятельность;
- использовать информацию при планировании и анализе результатов;
БК 1
БК 4
БК 6
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.04
Организация и эксплуатация почтовой связи
Дисциплина призвана раскрыть Роль и значение почтовой связи, виды услуг;
Принципы организации почтовой связи;
Организацию и развитие городской почтовой связи;
Организацию доставки почты и печати;
Организацию перевозки почты транспортным путем, характеристику почтовых маршрутов.
Знания:
технологии приема, обработки, отправки и вручения всех видов почтовых отправлений;
- о соблюдении тайны переписки, коммерческой, служебной и банковской тайны;
Умения:
оформлять документы по оказанию услуг почтовой связи и финансовых услуг в корпоративной системе КИС.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.05
Организация международного почтового обмена
Дисциплина призвана раскрыть Порядок приема международных почтовых отправлений;
Обработку входящих почтовых отправлений;
Материальную ответственность органов связи;
Структуру Всемирного почтового союза.
Знания:
технологии приема, и обработки, отправки и вручения всех видов международных почтовых отправлений; обеспечение сохранности денежных сумм, почтовых отправлений и ценностей,
Умения:
- проверять правильность оформления накладных, реестров, извещений на выданные почтовые отправления.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.06
Бухгалтерский учет и отчетность в банках
Учет нематериальных активов. Учет основных средств и инвестиций;
Учет производственных запасов, готовой продукции, товаров;
Учет дебиторской задолженности. Учет денежных средств;
Учет собственного капитала и финансовых результатов;
Учет обязательств
Знания:
- основные законы и категории финансово-кредитной политики, уметь использовать знания для принятия самостоятельных решений,
Умения:
вести учет кредитов банка;
- вести учет кредиторской и дебиторской задолженности, финансовых результатов банка.
БК 1
БК 4
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.07
Современная финансовая отчетность
Основные правила составления финансовой отчетности;
Текущие активы;
Основные средства;
Финансовые инструменты;
Обязательства.
Знания:
нормативных актов, связанные с бухгалтерским учетом, стандарты бухгалтерского учета;
Умения:
составлять и заполнять финансовую отчетность;
- оценивать финансовые активы;
- переоценивать доходы и убытки по справедливой стоимости.
БК 2
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6

КҚ3.9.7
АП 05
Сандық коммутация жүйелері
- пәні бойынша типтік оқу бағдарламасы сандық коммутация өрістерін құруды, электрондық АТС-тердегі қиылысуларды, қалааралық, қалалық және ауылдық телефон желісінде қолданылатын сандық АТС түрлерін, сандық АТС-тің басқару қондырғыларының жұмыс алгоритмін, сигналдау және синхрондау негіздерін оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- электронды АТС-гі аналогты және сандық абоненттік стыктарының қызметі
- концентраттардың қызметі
- әртүрлі жүйеледегі электронды АТС коммутациялық өрістерінің құрылуы;
Іскерліктер:
- әртүрлі электронды АТС құрылымдық схемаларын оқу;
– электронды жүйелерге қызмет көрсету;
- программалау дағдаларына ие болу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.9.1
КҚ3.9.2
КҚ3.9.3
КҚ3.9.4
КҚ3.9.5
КҚ3.9.6
АП 06
Электрбайланысын басқару кешендері
- пәні – ЭУС жалпы құрылымын, микроэлектронды басқару жүйелерін, микропроцессорлық жүйелерді ұйымдастыруды, негізгі жады құрамын, еске сақтау құрылғысының жұмыс принципін. АХЕ -10, DX-200, S-12, DRX-4, 5 ESS, SI 2000 станцияларының басқару жүйелерінің құрамы, оларды бағдарламамен қамтамасыз ету, интеллектуалды желінің дамуы, интеллектуалды желідегі жаңа қызмет түрлерін қарастырады.
Білімдер:
- Коммутация түйіндерінің электронды басқару жүйелерінің жалпы принциптерін;
- есте сақтау қондырғысының құрылымы, негізгі жадысын ұйымдастыру;
- электронды басқару жүйелерінің программалық қамтамасыз ету құрылысы;
Іскерліктер:
- әртүрлі жүйелердің жұмыс алгоритмін құру;
- әртүрлі коммутациялық жүйелердегі басқару кешендерінің функционалды схемаларын оқу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.9.1
КҚ3.9.2
КҚ3.9.3
КҚ3.9.4
КҚ3.9.5
КҚ3.9.6
АП 07
Сандық байланыс желілері
- пәні – сандық желіні құру, сандық желіні синхрондау принциптерін, сандық транспорттық желінің негізгі және желілік технологияларын, сандық желіні басқару принциптерін оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- интегралды қызмет көрсету желісіндегі негізгі сипаттамалар;
- кең жолақты интегралды қызмет көрсету желісіндегі коммутациялық әдістер;
Іскерліктер:
Аналогты телефон аппаратын көп қызметті қиылысу S эталонды нүктесіне қосылу схемасын өңдеу- нүкте-нүкте, көп нүктелі, кең тарату конфигура-цияларын өңдеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ3.9.1
КҚ3.9.2
КҚ3.9.3
КҚ3.9.4
КҚ3.9.5
КҚ3.9.6
АП 00
Біліктілік 130608 3 Пошта байланысының технигі
АП01
Пошта-кассалық операциясын автоматтандыру және компьютерлендіру
Ақпараттардың автоматтыжүйелерде өңдеу ролі (АЖӨА) мекеменің ұйымдастыру жұмысында; АЖӨА құрамы;
Сервис бағдарламалары және операциялары; кәсіптік жұмысының бағдарламалық қамтамасыз ету таңдауы;
локальді ақпараттық жүйелер; текстік редакторлармен жұмыс жасау; текстік цифрлық ақпараттарды өңдеу; графикалық редакторлар; графикалық мысалдарын редакторлау және енгізу;
электрондық кестелер: элементтері, жұмысының ұйымдастыруы, жұмыс тәртібі, Colwer бағдарламасының жұмыс ерекшеліктері;
кәсіптік бағдарлама пакеттері;
тапсырма бойынша бағдарлама кешенін іске қосу; нәтижелерін енгізу.
Білімдер:
- ақпаратты өңдеудегі автоматтандырылған жүйелердің орны;
- АӨАЖ құрамы;
- сервистік бағдарламалар және операциондық қабықшалар, АӨАЖ программалық қамтамасыз ету;
- локальді, әлемдік және ақпараттық желілер;
Іскерліктер:
- мәтіндік редактормен;
- мәтіндік және сандық ақпараттарды өңдеу;
- графикалық редакторлармен жұмыс істеу;
- электронды таблицалармен жұмыс істеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ6
БҚ7
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.8.5
КҚ3.8.6
АП02
Байланыс кәсіпорындарындағы бухгалтерлік есеп
бухгалтерлiк есеп жүйесi, негiзгi қағидалары, мiндеттерi және қаржылық есептi даярлау мен пайдалану процесi есебiнiң жалпы ережелерi.мекемелерде бухгалтерлік есептің ұйымдастыруы;
баға түрлері, бағалау механизмі; кәсіпорын есептілігі, саясаты, шығындар мен табыстардың есебі және қаражаттық нәтижелері;
Білімдер:
- мақсаттар, цели, мақсаттар, бухгалтерлік есеп бойынша ережелер,
- классификацию бухгалтерлік есептің жіктелуі, және олардың құрылуы;
Іскерліктер:
- есептеу жоспарын іске асыру;
- шаруа операцияларын құжаттау;
- бухгалтерлік есепті ұйымдастру;
БҚ1
БҚ2
БҚ6
БҚ7
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.8.5
КҚ3.8.6
АП03
Экономика және пошта байланыс кәсіпорындарында жоспарлау
Курстың пәні, негізгі түсініктері;
пошта байланысында кәсіпкерлік қызметтің түрлері және нышандары;
байланыс саласының экономикалық ерекшеліктері;
қызметті жоспарлау;
Кәсіпорын қызметінің негізгі көрсеткіштері:
өнім көлемі;
қызмет көрсетудің және өнімнің сапасы;
табыстары;
негізгі және айналым қорларының мөлшері;
жұмысшылардың тізімі, еңбек өнімділігі;
өнімнің өзіндік құны;
қызметтің қаржылық қорытындылары.
Білімдер:
- пошталы байланыстың мақсаттары, міндеттері;
- жоспарлау түрлері, жоспарлаудың бөлімдері;
- пошталық байланыстың есептеу ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- басқару шешімдерін қабылдау:
- іс асыруды жоспарлау;
- нәтижелерді жоспарлауда және анализдеуде ақпараттарды қолдану;
БҚ1
БҚ2
БҚ6
БҚ7
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.8.5
КҚ3.8.6
АП04
Пошта байланысын ұйымдастыру және пайдалану
Пошта байланысы қызметiнiң түрлерi, жаңа қызмет көрсету түрлерiн ендiру. Пошта байланысының мақсаты мен мiндеттерi. Қалалық пошта байланысының ұйымдастырылуы мен дамуы. пошта тасу ұжымдары, транспорт арқылы, пошта басылымдарын жеткізу,
Білімдер:
- қабылдау технологиялары, пошталық барлық жіберулерді тапсыру технологиялары;
- коммерциялық, қызметтік және банктік құпия жазбаларын сақтау;
Іскерліктер:
- пошталық байланыс және қаржылық қызмет көрсетудегі барлық құжаттарды рәсімдеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ6
БҚ7
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.8.5
КҚ3.8.6
АП 05
Халықаралық пошталық алмасуды ұйымдастыру
Дүниежүзiлiк пошта одағы құрылымы;
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдау, өңдеу;
поштапық әкiмшiлiк аралығындағы қатынас және жауапкершiлiк. Дүниежүзiлiк Пошта одағы, Дүниежүзiлiк Пошта одағының негізгі құжаттары.
Білімдер:
- Халықаралық пошталық жіберулердің барлық түрлерінің қабылдау, жіберу, өңдеу технологиялары;
- ақшалай сомаларды, пошталық жіберулерді сақтауды қамтамасыз ету;
Іскерліктер:
- пошталық жіберулердің теліндеме реестрлардың, хабарламалардың рәсімдеу дұрыстығын тексеру;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ6
БҚ7
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.8.5
КҚ3.8.6
АП06
Бухгалтерлік есеп және банктегі есептілік
Материалды активтердің есебі, негізгі құжаттардың инвестицияларының есебі,
Өндіріс қорлардың есебі, дайын өнімнің, тауарлардың;
өзіндік капитал және қаржылық нәтижелерінің есебі, міндеттемелердің есебі.
Білімдер:
- қаржы-несиелік саясаттың негізгі заңдарын, өз бетімен шешім қабылдауға қолдану;
Іскерліктер:
- Банк несиелеріне есеп жүргізу;
- несиегерге, борышкерге, қаржы нәтижелеріне есеп жүргізу;
БҚ1
БҚ4
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.8.5
КҚ3.8.6
АП07
Қазіргі қаржылық есептілік
Қаржылық есептіліктің негізгі ережелері;
Ағымдық активтер;
Негіздері;
Қаржылық аспаптар;
Міндеттемелер.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеппен байланысты нормативті актілерді, стандарттарды білу;
Іскерліктер:
- қаржылық есептелікті құру және толтыру; қаржылық активтерді бағалау;
- әділ құнына сәйкес табыстар мен шығындарды жоғары бағалау;
БҚ2
БҚ6
БҚ7
КҚ3.8.1
КҚ3.8.2
КҚ3.8.3
КҚ3.8.4
КҚ3.8.5
КҚ3.8.6
АП. 00

ПК 2.1.1 Выполнять ремонт телефонных аппаратов различных систем
ПК 2.1.2 Устранять повреждения телекоммуникационных сетей и систем.
ПК 2.1.3 Выполнять измерительные работы на телекоммуникационных сетях.
ПК 2.1.4 Выполнять проверки электрических параметров абонентских линий
ПК 2.1.5 Работать со средствами защиты кабелей от коррозии
ПК 2.1.6 Работать с внешними устройствами электронных АТС
ПК 2.1.7 Составлять план осмотра линейных сооружений связи и абонентских устройств.
ПК 2.1.8 Осуществлять контроль технического состояния закрепленных участков.
2.2. 130602 2 - Электромонтер телефонной связи*
ПК 2.2.1 Обслуживать станционное оборудование, оборудование переговорного пункта.
ПК 2.2.2 Выполнять профилактические работы станционного оборудования
ПК 2.2.3 Подготавливать к работе проверочную аппаратуру.
ПК 2.2.4 Выполнять кроссировочные работы, обновлять таблицы кроссировок.
ПК 2.2.5 Выполнять ремонт шнуров, штепселей микротелефонных трубок
ПК 2.2.6 Вести эксплуатационно-техническую документацию по выполняемым работам.
2.3. 130603 2 – Оператор почтовой связи*
ПК 2.3.1 Выполнять прием, обработку, отправку и выдачу посылок, ценных писем бандеролей
ПК 2.3.2 Выполнять все почтово-кассовые операции с применением компьютеров.
ПК 2.3.3 Выполнять операции по приему, обработке и выдаче международных почтовых отправлений
ПК 2.3.4 Выполнять работы по приему почтовых переводов денег, платежей и их обработке и выплате.
ПК 2.3.5 Выполнять работы по приему и обработке подписки и реализации периодических изданий.
2.5. 130605 2 – Монтажник связи – кабельщик*
ПК 2.5.1 Прокладывать электрические и оптические кабели
ПК 2.5.2 Выполнять установку, выправку и укрепление опор, стоек, траверс и приставок
ПК 2.5.3 Выполнять закрепление изоляторов на штырях и крюках
ПК 2.5.4 Выполнять установку и переустановку, замену телефонного аппарата
ПК 2.5.5 Выполнять проверку помещения шахты на загазованность
ПК 2.5.6 Выполнять проверку герметичности заделки каналов в вводимых блоков канализации, заделку каналов, проверку заделки труб
ПК 2.5.7 Вести документацию по выполняемым работам
ПК 2.5.8 Выполнять кабельные соединения
Специалист среднего звена
1. 130608 3 - Техник (почтовой связи)
ПК 3.8.1 Обеспечивать контроль за установленными контрольными сроками и технологической схемы приема, обработки, пересылки, вручения всех видов почтовых отправлений;
ПК 3.8.2 Выполнять операции по выдаче пенсий, пособий и депозитов;
ПК 3.8.3 Осуществление контроля переводных операций с использованием средств вычислительной техники;

КҚ 2.1.1 Әр түрлі телефондық аппараттардың жөндеу жұмыстарын білу
КҚ 2.1.2 Телекоммуникациялық жүйелер мен желілердің ақауларын жоюын білу.
КҚ 2.1.3 Телекоммуникациялық жүйелерде өлшеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.4 В Телекоммуникациялық жүйелерде өлшеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.5 Кәбільді коррозиядан сақтау құралдарымен жұмыс жасау
КҚ 2.1.6 Электрондық АТС-тің сыртқы құрылғыларымен жұмыс жасау
КҚ 2.1.7 Абоненттік құрылғыларын және желілік қондырғыларын байқау жоспарын жасау
КҚ 2.1.8 Бекітілген учаскелердің техникалық күй жағдайына бақылау жүргізу
2.2.
130602 2 – Телефон байланысының электр монтері*
КҚ 2.2.1 Станциялық жабдықтауларына, сөйлесу пункттерінің жабдықтауларына қызмет ету.
КҚ 2.2.2 Станциялық жабдықтауларына, сөйлесу пункттерінің жабдықтауларына қызмет ету.
КҚ 2. Станциялық жабдықтауларына профилакикалық жұмыс жүргізу
КҚ 2.2.3 Тексеру аппаратураларын іске дайындау.
КҚ 2.2.4 Кроссировка жұмыстарын орындау, кроссировка кестелерін жаңалату.
КҚ 2.2.5 Ықшамтелефон трубкаларының штепсельдерін, шнурларын жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.2.6 Орындаған жұмыс туралы пайдалану-техникалық құжаттарды жүргізу
2.3.
130603 2 – Пошта байланыс операторы*
КҚ 2.3.1 Посылкаларды беру және жіберу, бағалы хаттарды және бандерольдерді өңдеу, қабылдау жүргізу
КҚ 2.3.2 Компьютерді қолдану арқылы барлық пошта-кассалық операцияларды орындау
КҚ 2.3.3 Халықаралық пошталық жөнелтілімдерді қабылдау, беру және өңдеу опреацияларын жүргізу
КҚ 2.3.4 Пошталық жөнелтілімдерді, ақшаларды, қабылдау, төлеу және өңдеу жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.3.5 Жазбаша хат-хабарларды, периодика басылымдарын қабылдау, өңдеу және сату жұмыстарын жүргізу
2.5.
130605 2 – Байланысты монтаждаушы – кабелші*
КҚ 2.5.1 Электрлік және оптикалық кәбілдерді салу
КҚ 2.5.2 Стойкаларды, траверс және қасына тақап қойылған тіректерді нығайту жұмыстарын орындау
КҚ 2.5.3 Штырьлар және ілмектерде изоляторларды бекіту
КҚ 2.5.4 Телефон аппаратын орнату, ауыстыру, қайталай орнату жұмысын жүргізу
КҚ 2.5.5 Шахтаның газдалғанын тексеру жұмысын жүргізу
КҚ 2.5.6 Құбырларға енгізілген блоктардың, трубалардың, каналдардың қосылған жерлерін тексеру;
КҚ 2.5.7 Орындаған жұмыс туралы құжаттар жүргізу
КҚ 2.5.8 Кәбіл қосу жұмысын орындау
3.1.
130608 3 –Пошта байланысының технигі
КҚ 3.8.1 Қызметтің барлық түрлері болу, бекітілген бақылау мерзімдерін және технологиялық схемаларын сақтау, почта жөнелтілімдерін барлық түрлерін қабылдау, өңдеу, жіберу
КҚ 3.8.2 Пособиялар мен депозиттерді, пенсияларды беру операцияларын орындау;
КҚ 3.8.3 Есептеу техникасын қолдану арқылы аударым операцияларына бақылау жүргізу;

ПК 3.8.4 Оказывать агентские услуги и иные услуги почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
ПК 3.8.5 Производить обменные операции с иностранной валютой;
ПК 3.8.6 Обслуживать клиентов по приему подписки, налогов, и других платежей по заключенным договорам;
ПК 3.8.7 Соблюдать тайны переписки, коммерческой, банковской, служебной тайны;
ПК 3.8.8 Соблюдать требования эксплуатации именных вещей в соответствии с Почтовыми правилами;
3.2 130609 3 -Техник по связи
ПК 3.9.1 Выполнять ремонт телефонных аппаратов различных систем
ПК 3.9.2 Устранять абонентские повреждения
ПК 3.9.3 Выполнять работы по проверке качества работы системы в целом и отдельных узлов
ПК 3.9.4 Выполнять проверки электрических параметров абонентских линий
ПК 3.9.5 Работать с оборудованием по сигнализации
ПК 3.9.6 Работать с внешними устройствами электронных АТС
ПК 3.9.7 Владеть приемами производственных работ по обслуживанию автоматических телефонных станций городских и сельских телефонных сетей.
ПК 3.9.8 Выполнять монтажные работы
ПК 3.9.9 Выбирать способ построения сети в зависимости от емкости, знать систему нумерации.
3.3 130610 3 - Техник-радиомеханик
ПК 3.10.1 Проводить работы по модернизации и повышению эффективности оборудования;
ПК 3.10.2 Производить ремонт обслуживаемого оборудования;
ПК 3.10.3 Проводить технический надзор за состоянием оборудования;
ПК 3.10.4 Внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов.
3.4 130611 3 -Техник-электроник
ПК 3.11.1 Ориентироваться в марках выпускаемого кино-, теле и видеооборудования;
ПК 3.11.2 Контролировать величины износа деталей визуально и с помощью контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.11.3 Уметь читать, измерять и рассчитать основные электрические величины и схемы;
ПК 3.11.4 Применять в рабочей сфере основные устройства ПЭВМ и программное обеспечение;
ПК 3.11.5 Производить проверку режимов работы систем и блоков;
ПК 3.11.6 Определять техническое состояние кино-, теле и видеооборудования и производить их мелкий ремонт.
3.5 130612 3 - Техник-радиотехник
ПК 3.12.1 Обслуживать аппаратуру радиосистем передачи, систем звукового и телевизионного вещания, антенно-фидерных устройств;
ПК 3.12.2 Обнаруживать и оперативно устранять неисправности в обслуживаемом оборудовании;
ПК 3.12.3 Выполнять работы по проверке качества работы системы в целом и отдельных узлов;
ПК 3.12.4 Выполнять измерения с использованием поверочной, контрольно-испытательной и измерительной аппаратуры;
ПК 3.12.5 Вести техническую документацию;
ПК 3.12.6 Владеть приемами производственных работ по обслуживанию радиооборудования;

КҚ 3.8.4 Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агенттік және басқадай пошталық байланыс жағынан қызмет жасау;.
КҚ 3.8.5 Шетелдік валюталарын айырбастау операцияларын жүргізу;
КҚ 3.8.6 Келісілген шарттар бойынша төлем, налог қабылдау бойынша клиенттермен жүмыс жүргізу;
КҚ 3.8.7 Коммерциялық банктік, қызметтік жазысу құпияларын сақтау;
КҚ 3.8.8 Пошталық ережелерге сәйкес атаулы заттар пайдалану талаптарын сақтау;
3.3. 130609 3 - Байланыс технигі
КҚ 3.9.1 Әр түрлі жүйелердегі телефондық аппараттарды жөндеу жұмысын орындау;
КҚ 3.9.2 Абоненттік ақаулықтарды жою
КҚ 3.9.3 Жүйелердің жұмысының сапалылығын тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.9.4 Абоненттік желілердің электрлік параметрлерін тексеруін орындау;
КҚ 3.9.5 Сигнализация жабдықтауларымен жұмыс істеу;
КҚ 3.9.6 Электрондық АТС-тің сыртқы құрылғыларымен жұмыс істеу;
КҚ 3.9.7 Автоматық телефондық станциялар қалалық және ауылдық телефондық желілерімен. өндірістік жұмыс бойынша қызмет жасау
КҚ 3.9.8 Монтаж жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.9.9 Сыйымдылыққа байланысты желілерді құру тәсілдерін және нөмерлеуді таңдау.
3.4.
130610 3 – Техник- радиомеханик
КҚ 3.10.1 Жүйелердің жұмысының сапалылығын тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.10.2 Қызмет еткен жабдықтауларда ақаулықтарды жою
КҚ 3.10.3 Орындаған жұмыс туралы пайдалану-техникалық құжаттарды жүргізу
КҚ 3.10.4 Бөлшектер механизмдерінің жөндеу жұмыстарыныа жаңа тәсілдер енгізу
3.5. 130611 3 -Техник-электроншы
КҚ 3.11.1 Кино, теле және бейнежабдықтардың жаңа шығарылған түрлерінен хабардар болу;
КҚ 3.11.2 Бақылау-өңдеу құралдарының көмегімен бөлшектердің қолдану мерзімін бақылау;
КҚ 3.11.3 Электрлік схема мен шамаларын оқу, өлшеу және есептеу
КҚ 3.11.4 Жұмыс бабында электронды есептеуіш машина құрылғыларын және бағдарламалық қамсыздандыруларды қолдану;
КҚ 3.11.5 Жүйе мен блоктардың жұмыс істеу режиміне тексеру жүргізу;
КҚ 3.11.6 Кино, теле және бейне жабдықтарының техникалық қалпын анықтау және оларға кішігірім жөндеу жүргізу;
3.6.
130612 3 - Техник-радиотехник
КҚ 3.12.1 Антенна-фидерлік, теледидар және дыбыстарату, беру радиожүйелерінің аппаратураларына қызмет жасау;
КҚ 3.12.2 Қызмет жасап отырған аппаратураларда ақауларды тауып дер кезінде жою;
КҚ 3.12.3 Жүйелердің жұмысының сапалылығын тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.12.4 Бақылау-байқау, өлшеуіш аппаратуралар арқылы өлшеу жұмыстарын орындау;
КҚ 3.12.5 Техникалық құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.12.6 Өндіріс жұмыстардың қабылдауларымен радиожабдықтарына қызмет ету;

ПК 3.12.7 Выполнять монтажные работы.
Приложение 263
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 659
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 130700 0 – Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания
Квалификации: 130701 2 – Контролер по эксплуатации линейных сооружений и телекоммуникационных сетей

КҚ 3.12.7 Монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 263-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 659-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және
ақпараттық технологиялар.
Электрондық техника.
Мамандығы: 130700 0 – Электр байланысы мен желімен хабарлау желілік
құрылыстарын пайдалану
Біліктілігі: 130701 2 – Желілік құрылыстар мен телекоммуникация
желілерін пайдалану бойынша бақылаушысы *

432
ПП.03
Производственная преддипломная
216
ПА.00
Промежуточная аттестация
180
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 267
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 663
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 130700 0 – "Эксплуатация линейных
сооружений электросвязи и проводного вещания"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
(повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
- понятие о языке;
- правила построения предложений, их смысловое содержание;
- лексические и грамматические минимумом для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
- элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура:
Теоретические занятия. Легкая атлетика. Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
- представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
- основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
- система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья, развитие и совершенствование психофизических способностей, самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Техническое черчение:
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов. Правила выполнения электрических схем. Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
- основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
- методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
- вычерчивания контуров технических деталей;
- вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6

432
КП 03
Өндірістік диплом алдындағы (стажерлық)
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
84
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде 1 аптаға 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 267-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 663-қосымша
130700 0 – Электр байланысы мен желімен хабарлау желілік
құрылыстарын пайдалану мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіби тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
- тіл туралы түсінік;
- сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
- халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП.03
Дене тәрбиесі:
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік, кәсіби, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
- дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
- құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
- ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері;
- күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
- қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6

ПК 2.3.1.
ОПД. 02
Электротехника:
Основы электростатики. Электрические цепи постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока. Магнитное поле. Электромагнитная индукция. Неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока. Символический метод расчета цепей переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы.
Знания:
- основные законы электростатики;
- основные методы расчета электрических цепей;
- определение электромагнитного поля;
- основного закона электромагнитной индукции;
- символический метод расчета цепей переменного тока.
Умения:
- сборка электрической цепи для исследования;
- снятия показаний измерительных приборов для определения параметров электрических цепей;
- применение символического метода расчета;
- анализ переходных процессов в электрические цепи.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 2.2.6
ОПД. 03
Основы информатики и автоматизаций производства:
Информация. Кодирование информации. Системы счисления. Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС WINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL. Векторный редактор COREL DRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. OC DOS. Современная электронно-вычислительная техника. Автоматизированная система управления технологии производства (АСУТП). Применение ЭВМ в современной технологии производства. Контрольно- вычислительная техника с элементами современной электронно-вычислительной техники.
Знания:
- принцип использования компьютерной техники;
- принцип кодирования информации;
- принцип моделирования, составление текстового редактора.
Умения:
- пользование компьютерной техники при анализе автоматизированной системы управления;
- работа с базами данных.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 04
Основы рыночной экономики:
Основы рыночной экономики. Основы предпринимательской деятельности. Связь – отрасль экономики государства. Организация плановой работы на предприятиях. Планирование объема работ. Качество работы на предприятиях. Доходы предприятий. Производственные фонды. Трудовые ресурсы предприятия. Себестоимость доходов (продукции) на предприятиях. Чистый доход и рентабельность предприятия. Эффективность капитальных вложений. Организация финансовой работы на предприятии.
Знания:
- рыночные теории, модели рынка, его социально-экономическое содержание;
- рыночное и государственные механизмы регулирования экономики;
- формы предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
- особенности организации производственных процессов предприятий;
- специфику расчета показателя объема работ на предприятиях;
- систему показателей качества продукции;
- особенности производственных фондов.
Умения:
- определять факторы изменения спроса и предложения;
- производить расчет по определению доли участников деятельности и дивидентов;
- рассчитывать показатели объема работ на предприятиях;
- производить расчет показателей и производить оценку качества работы;
- производить расчеты показателей использования основных фондов (ОФ), среднегодовой стоимости ОФ, амортизационных отчислений, делать анализ.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8

КҚ 2.3.1.
ЖКП. 02
Электротехника:
Электростатика негіздері. Тұрақты тоқтың электрлік тізбектері. Тұрақты тоқ электрлік тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Электромагниттік индукция. Айнымалы тоқтың тармақталмаған және тармақталған тізбектері. Айнымалы тоқ тізбектерін символдық әдіспен есептеу. Үш фазалық тізбек. Ауыспалы құбылыс.
Білімдер:
- электростатиканың негізгі заңдары;
- электрлік тізбектерді есептеудің негізгі әдістері;
-электромагниттік өрісті анықтау;
-электромагниттік индукцияның негізгі заңы;
-айнымалы тоқ тізбегін есептеудің символдық әдісі.
Іскерліктер:
-зерттеуге электрлік тізбектерді жинау;
-электрлік тізбектердің параметрлерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру;
-есептеуде символдық әдісті қолдану;
-электрлік тізбектегі ауыспалы құбылысты сараптау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 2.2.6.
ЖКП. 03
Өндіріс информатикасы мен автоматтандыру негіздері:
Ақпарат. Ақпаратты кодалау. Санау жүйелері. Модельдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері. WORD мәтін процессоры. EXCEL электрондық кесте. COREL DRAW векторлы редактор. Вирустан қорғану. WinZip архиваторы. OC DOS. Кәзіргі замаңғы электронды-есептегіш техника. (АСУТП) Өндірістік технологияны басқарудың автоматтандырылған жүйесі. Кәзіргі өндірістік технологияда ЭВМ қолдану. Кәзіргі электронды-есептегіш техника элементері бар бақылау-есептеу техникасы.
Білімдер:
-компьютерлік техниканы қолдану қағидасы;
-ақпаратты өрнектеу қағидасы;
-мәтіндік редакторды құрастыру, модельдеу қағидасы.
Іскерліктер:
-автоматтандырылған басқару жүйесін сараптауда компьютерлік техниканы қолдану;
-мәліметтер базасымен жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.2.
ЖКП. 04
Нарықтық экономика негіздері:
Кәсіптік қызмет негізі. Байланыс – мемлекеттің экономика саласы. Кәсіпорында жоспарлы жұмысты ұйымдастыру. Жұмыс көлемін жоспарлау. Кәсіпорындағы жұмыс сапасы. Кәсіпорынның пайдасы. Өндіріс қоры. Кәсіпорынның еңбектік қоры. Кәсіпорындағы пайданың (өнімнің) өзіндік құны. Таза пайдамен кәсіпорынның тиімділігі. Жұмсалған қаржының тиімділігі. Кәсіпорында қаржылық жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
-нарықтық теория, нарықтық модель, оның элеіметтік-экономикалық мазмұны;
-экономиканы басқарудың нарықтық және мемлекеттік механизмдері;
-Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлер қызметінің түрлері;
-кәсіпорынның өндірістік қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
-кәсіпорында жұмыс көлемінің көрсеткіштерінің есептеудің ерекшелігі;
-өнімнің сапа көрсеткіштерінің жүйелері;
-өндірістік қор ерекшеліктері.
Іскерліктер:
-сұраныспен ұсыныстарды өзгеру факторлерін анықтау;
-қызмет мүшелерімен дивидентердің мөлшерін анықтаудың есебін жүргізу;
-кәсіпорындағы жұмыс көлемінің көрсеткіштерін есептеу;
-көрсеткіштерді есептеу және сапаға баға беру;
-негізгі қорды қолдану көрсеткіштерін, негізгі қордың орташа жылдық құнын, амортизацияға бөлінген қорды есептеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ОПД.05
Радиоэлектроника:
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы: диоды, биполярные, полевые транзисторы. Интегральные микросхемы. Тиристоры. Электронные лампы. Ионные, фотоэлектронные приборы. Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой. Основные параметры и характеристики усилителя. Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя. Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей. Каскады усиления. Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
- устройство и физические процессы, происходящие в электронных приборах;
- способы управления потоком заряженных частиц в приборах;
- основные параметры приборов и их анализ;
- принцип построения схем различных усилительных каскадов;
- назначения элементов схем усилительных каскадов;
- зависимость показателей и характеристик усилителей от параметров элемента схемы.
Умения:
- снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
- работать со справочниками по электронным приборам;
- составлять и читать различные схемы усилителей;
- производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
- производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7
ПК 2.2.8
ПК 2.4.2
СД. 00
Специальные дисциплины: 130701 2 – "Контролер по эксплуатации линейных сооружений и телекоммуникационных сетей"
СД.01
Спецтехнология: Основы гигиены труда. Воздушные линии связи. Кабельные линии связи. Электрические характеристики направляющих систем. Взаимное влияние между цепями связи и меры защиты. Внешние влияния и меры защиты. Волоконно-оптические линии связи. Надежность кабельных линий связи. Структура построения сетей телекоммуникации. Тракт телефонной передачи и коммутационные приборы. Источники электрической энергии. Выпрямительные устройства используемые на предприятиях связи. Измерительные приборы и оборудование для работ на кабельных и воздушных линий связи. Цифровые системы передачи плезехронные цифровые иерархии (PDH). Активные оптоэлектронные компоненты.
Знания:
- конструкцию область применении кабели различных типов;
- технические характеристики и основные параметры кабели связи;
- методы прокладки и монтаж кабели связи;
- методы измерения кабели постоянным током и определение место повреждения;
- правила руководства инструкции по эксплуатации кабельных сооружений связи;
- правила введения технической документации;
- принцип действия основных измерительных приборов и устройств;
- основные методы измерений и примеры их реализации;
- маркировку электрических кабелей;
- маркировку оптические кабелей;
- порядок регулировки ТА;
- порядок разделки конструкций электрические кабелей;
- порядок разделки оптического кабеля;
- конструкцию абонентского устройство;
- порядок монтажа электрических кабелей;
- порядок монтажа оптических кабелей;
- виды повреждений линейных сооружений связи.
Умения:
- определять и устранять повреждения;
- оформлять технический паспорт линий;
- читать маркировку электрических и оптических кабелей российского и зарубежного производства;
- читать марки кабели международного обозначения;
- ремонтировать ТА;
- производить регулировку контактных пружину;
- установить распределительные коробки;
- установить кабельные вставки;
- произвести зачистку защитного покрова ОВ;
- проводить скол ОВ;
- устанавливать абонентские устройства;
- выполнять монтаж электрических кабелей;
- выполнять монтаж оптических кабелей;
- определять вид повреждений;
- проводить тестовые проверки для обнаружений неисправности;
- проводить регулировку и наладку блоков и узлов оборудования;
- проводить зарядку в шкафах АД;
- устранять повреждения в абонентскому устройстве;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

КҚ 2.1.5.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3.
ЖКП.05
Радиоэлектроника:
Жартылай өткізгіштердің электрлік өтімділігі. Жартылай өткізгіштік аспаптар: диодтар, биполярлық, өрістік транзисторлар. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлар. Электрондық лампалар. Иондық, фотоэлектрондық аспаптар. Күшейту. Күшейткіш элементтің жүктемемен жұмыс істеуі. Күшейткіштің негізгі параметрлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және оның күшейткіштің көрсеткіштеріне әсері. Электрондық күшейткіштерінің сұлбаларын тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Күшейту сатылары. Микроэлектронды аспаптар және күшейткіштер.
Білімдер:
-электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
-аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
-аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
-әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
-күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
-күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
-аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
-электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
-күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
-негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
-іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.4.2.
АП. 00
Арнайы пәндер: 130701 2 – "Желілік құрылыстар мен телекоммуникация желілерін пайдалану бойынша бақылаушысы"
АП.01
Арнаулы технология: Еңбек гигиенасының негізі. Әуе байланыс желілері. Кабельдік байланыс желісі. Бағытталған жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектерінің арасындағы өзара ықпал және одан қорғану шаралары. Сыртқы ықпал және қорғану шаралары. Оптикалық-талшықты байланыс желісі. Кабельдік байланыс желісінің сенімділігі. Телекоммуникация желісін құрылымын тұрғызу. Телефондық тарату жолы және коммутациялық аспаптар. Электрлік энергия көздері. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзеткіш қондырғылар. Кабельдік және әуе желілерінде жұмыс істеуге қажет жабдықтармен өлшеу аспаптары. Плезеохронды цифрлық иерархия (PDH)цифрлық тарату жүйесі. Активті оптоэлектронды компоненттер.
Білімдер:
-әртүрлі кабельдердің құрылысымен қолдану аймағын;
-байланыс кабельдерінің негізгі параметрлерімен техникалық сипаттамаларын;
-байланыс кабельдерін монтаждаумен төсеу әдістерін;
-кабельдерді тұрақты тоқпен өлшеу әдістерімен бұзылған жерді анықтауды;
-байланыс жүйелі құрылыстарын пайдаланудың нұсқаулық басшылық ережелерін;
-техникалық құжатты жүргізу ережелерін;
-негізгі өлшеу аспаптарымен қондырғылардың жұмыс істеу қағидасын;
-негізгі өлшеу әдістерімен оларды орындау жолдарын.
-электрлік кабельдерді белгілеуді;
-оптикалық кабельдерді белгілеуді;
-телефондық аппаратты реттеу тәртібін.
-электрлік кабельдердің құрылысын талдау тәртібін;
-оптикалық кабельді талдау тәртібін;
-абонентті қондырғының құрылысын;
-электрлік кабельді монтаждау тәртібін;
-оптикалық кабельді монтаждау тәртібін;
-байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстың түрлерін.
Іскерліктер:
-бұзылуды анықтауды және жоды;
-желінің техникалық төлқұжатын рәсімдеуді.
-шетелдік және ресей өндірушілерінің электрлік және оптикалық кабельдерін белгілеулерін оқуды;
-халықаралық белгімен берілген кабельдерді оқуды;
-телефондық аппаратты жөндеуді;
-серіппелі контактыны реттеуді;
-бөлгіш қорапты орнатуды;
-кабельдік еңгізуді орнатуды;
-оптикалық талшықтың қорғағыш қабатын тазалауды орындауды;
-оптикалық талшықты сындыруды;
-абоненттік қондырғыны орнатуды;
-электрлік кабельді монтаждауды;
-оптикалық кабельді монтаждауды;
-бұзылыс түрлерін анықтауды;
-ақау түрлерін анықтау үшін тестілік тексеру жүргізуді;
-жабдық түйіндеріменен блоктарын реттеумен келтіруді;
-абоненттік кіруге рұқсат шкафын зарядтауды;
-абоненттік қондырғыдағы бұзылысты жоюды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружении связи: Терминалы и принципы преобразования информации. Коммутационные станции. Системы коммутации. Основы теории телетрафики. Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровых систем передачи. Волоконно-оптические система передачи. Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH. Оборудование линейных сооружений связи. Оборудование линейно аппаратного цеха. Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания. Электроснабжение предприятий связи. Системы электропитания предприятий связи. Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей. Оборудование регулирования, коммутации, распределения и контроля напряжения электропитания. Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи. Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудование аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передачи;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических телефонных станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудования электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станций АТС;
- устранять повреждение в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- произвести проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
СД. 03
Измерение на линейных сетях связи: Общие сведения о метрологии и стандартизации. Измерение напряжения и тока. Генераторы измерительных сигналов. Электронный осциллограф. Измерение частоты и временных интервалов. Измерение параметров компонентов и цепей. Измерение основных параметров четырехполюсников. Измерения параметров, характеризующих нелинейных искажения и помехи. Измерение цепей связи с распределенными параметрами. Оптические измерительные приборы.
Знания:
- основные стандарты и технологий по измерениям;
- правила техники безопасности при контроле за работой линий связи;
- правила техники безопасности при эксплуатации станционного оборудования;
- принцип эксплуатации оптического тестера;
- принцип эксплуатации оптического рефлектометра;
- параметры оптических линий передачи;
- методы и средства измерения оптических линий передач;
- основные определения термины;
- единицы измерения физических величин применяемых в электросвязи;
- виды погрешности измерения;
- задачи измерений в технике связи;
- задачи метрологии, стандартизации и метрологического обеспечения;
- спектральную характеристику источника излучения;
- мощность излучения передатчика;
- ширину спектральной линии;
- правила применения измерительных приборов;
- конструкцию тестера и рефлектометра;
- порядок включения и выключения оптического тестера и рефлектометра;
Умения:
- эксплуатировать измерительные приборы;
- применять оптические тестеры и рефлектометры и при измерении параметров волоконно-оптических линий передачи;
- определять уровни передачи сигналов по измеренным значениям;
- определять абсолютную и относительную погрешности;
- определять цену деления;
- определять класс измерительных приборов;
- выводить расчетные формулы из условия равновесия мостов различных схем;
- анализировать повторяемость результатов вносимых потерь и коэффициента обратного отражения;
- измерять поляризационную модовую дисперсию;
- комбинационное рассеяние;
- дать анализ результатов измерений;
- эксплуатировать оптический тестер и рефлектометр;
- по рефлектограмме определять характер повреждения;
- определять потери на месте сварки волокна;
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы: Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
-байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
-автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
-цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
-аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
-байланыс кәсіпорнын элетрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
-аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
-кабельді еңгізу қондырғылар жабдығымен;
-автоматты телефондық станция кросының жабдықтарын;
-автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
-электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
-электролитті дайындау ережесін;
-аккумуляторлар түрлерін;
-байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
-аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
-байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
-жұмыс істеу қағидасын;
-жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
-автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
-телефондық жолдағы бұзылуды жою;
-электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
-автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді еңгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
-түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
-техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
-кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.7.
АП. 03
Байланыс қондырғылар желісіндегі өлшеу: Метрология және стандарттау туралы жалпы түсінік. Кернеумен тоқты өлшеу. Өлшеу сигналдарының генераторлары. Электронды осциллограф. Жиелікпен уақыт интервалдарын өлшеу. Компоненттер мен тізбектер параметрлерін өлшеу. Төртполюстіктердің негізгі параметрлерін өлшеу. Бөгеумен сызықты емес бұрмалауларды сипаттайтын параметрлерді өлшеу. Бөлінген параметрлері бар байланыс тізбектерін өлшеу. Оптикалық өлшеу аспаптары.
Білімдер:
-өлшеудің негізгі технологияларымен стандартарын;
-байланыс желісінің жұмысын бақылаудағы техникалық қауіпсіздік ережесін;
-станциялық жабдықтарды пайдалану кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесін;
-оптикалық тесторды пайдалану қағидасын;
-оптикалық рефлектометрды пайдалану қағидасын;
-оптикалық тарату желілерінің параметрлерін;
-оптикалық тарату желілерін өлшеу құрал жабдықтары мен әдістері;
-негізгі анықтамалармен терминдерді;
-электробайланыста қолданылатын физикалық шамалардың өлшем бірліктерін;
-өлшеу қателерінің түрлерін;
-байланыс техникасындағы өлшеу міндеттерін;
-метрологиямен қамтамасыз ету және стандарттау, метрология мақсаттарын;
-жарық өндірушінің спектрлік сипаттамасын;
-таратқыштың жарық өндіру қуатын;
-желінің спектрлік енін;
-өлшеу аспаптарын қолдануға;
рефлектометрмен тестордың құрылымын;
-оптикалық тестормен рефлектомерді қосу – ажырату тәртібін.
Іскерліктер:
-өлшеу аспаптарын пайдалануды;
-оптикалық талшықты тарату желісінің параметрлерін өлшеуді рефлектометрлермен оптикалық тесторларды пайдалануды;
-өлшенген шама бойынша сигналдың деңгейін анықтауды;
-абсолюттік және салыстырмалы қателікті анықтауды;
-бөлу бағасын анықтауды;
-өлшеу аспаптарының дәрежесін анықтауды;
-әртүрлі сұлбалардың тепе-теңдік көпір шартынан есептеу формулаларын шығару;
-кері шағылу коэффициентімен енгізілген жоғалу нәтижелерінің қайталанылуын сұрыптауды;
-поляризациялық модолық диссперсияны өлшеуді;
-комбинациялық шашырауды анықтауды.
-өлшеу нәтижесіне сұрыптама беруді;
-оптикалық тестормен рефлектометрды пайдалануды;
-рефлектограмма бойынша бұзылудың сипаттамасын анықтауды;
-талшық пісірілген жердегі жоғалуды анықтауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
СД. 04
Охрана труда: Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария. Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания. Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
СД. 00
Специальные дисциплины: 130702 2 – "Электромонтер линейных сооружений и проводного вещания"
СД.01
Спецтехнология: Основы гигиены труда. Воздушные линии связи. Кабельные линий связи. Электрические характеристики направляющих систем. Взаимное влияние между цепями связи и меры защиты. Внешние влияние и меры защиты. Волоконно-оптические линий связи. Надежность кабельных линий связи. Структура построения сетей телекоммуникации. Тракт телефонной передачи и коммутационные приборы. Источники электрической энергии. Выпрямительные устройства используемые на предприятиях связи. Измерительные приборы и оборудование для работ на кабельных и воздушных линий связи. Цифровые системы передачи плезехронные цифровые иерархии (PDH). Активные оптоэлектронные компоненты.
Знания:
- конструкцию области применения кабелей различных типов;
- технические характеристики и основные параметры кабели связи;
- методы прокладки и монтаж кабели связи;
- методы измерения кабели постоянным током и определение места повреждения;
- правила руководства инструкции по эксплуатации кабельных сооружений связи;
- правила ведения технической документации;
- принцип действия основных измерительных приборов и устройств;
- основные методы измерений и примеры их реализации;
- маркировку электрических кабелей;
- маркировку оптических кабелей;
- порядок регулировки ТА;
- порядок разделки конструкций электрических кабелей;
- порядок разделки оптического кабеля;
- конструкцию абонентского устройства;
- порядок монтажа электрических кабелей;
- порядок монтажа оптических кабелей;
- виды повреждений линейных сооружений связи.
Умения:
- определять и устранять повреждения;
- оформлять технический паспорт линий;
- читать маркировку электрических и оптических кабелей российского и зарубежного производства;
- читать марки кабели международного обозначения;
- ремонтировать ТА;
- производить регулировку контактных пружину;
- установить распределительные коробки;
- установить кабельные вставки;
- произвести зачистку защитного покрова ОВ;
- проводить скол ОВ;
- устанавливать абонентские устройства;
- выполнять монтаж электрических кабелей;
- выполнять монтаж оптических кабелей;
- определять вид повреждений;
- проводить тестовые проверки для обнаружений неисправности;
- проводить регулировку и наладку блоков и узлов оборудования;
- проводить зарядку в шкафах АД;
- устранять повреждения в абонентскому устройстве;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.6.
АП. 04
Еңбекті қорғау: Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
-еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
-еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
-электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
-электролитты дайындау ережелерін;
-аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
-зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
-өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
-дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
-электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4.
АП. 00
Арнайы пәндер: 130702 2 – "Электр байланысы және желімен хабарлау желілік құрылыстарының электромонтері"
АП.01
Арнаулы технология: Еңбек гигиенасының негізі. Әуе байланыс желілері. Кабельдік байланыс желісі. Бағытталған жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектерінің арасындағы өзара ықпал және одан қорғану шаралары. Сыртқы ықпал және қорғану шаралары. Оптикалық-талшықты байланыс желісі. Кабельдік байланыс желісінің сенімділігі. Телекоммуникация желісін құрылымын тұрғызу. Телефондық тарату жолы және коммутациялық аспаптар. Электрлік энергия көздері. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзеткіш қондырғылар. Кабельдік және әуе желілерінде жұмыс істеуге қажет жабдықтармен өлшеу аспаптары. Плезеохронды цифрлық иерархия (PDH)цифрлық тарату жүйесі. Активті оптоэлектронды компоненттер.
Білімдер:
-әртүрлі кабельдердің құрылысымен қолдану аймағын;
-байланыс кабельдерінің негізгі параметрлерімен техникалық сипаттамаларын;
-байланыс кабельдерін монтаждаумен төсеу әдістерін;
-кабельдерді тұрақты тоқпен өлшеу әдістерімен бұзылған жерді анықтауды;
-байланыс жүйелі құрылыстарын пайдаланудың нұсқаулық басшылық ережелерін;
-техникалық құжатты жүргізу ережелерін;
-негізгі өлшеу аспаптарымен қондырғылардың жұмыс істеу қағидасын;
-негізгі өлшеу әдістерімен оларды орындау жолдарын.
-электрлік кабельдерді белгілеуді;
-оптикалық кабельдерді белгілеуді;
-телефондық аппаратты реттеу тәртібін.
-электрлік кабельдердің құрылысын талдау тәртібін;
-оптикалық кабельді талдау тәртібін;
-абонентті қондырғының құрылысын;
-электрлік кабельді монтаждау тәртібін;
-оптикалық кабельді монтаждау тәртібін;
-байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстың түрлерін.
Іскерліктер:
-бұзылуды анықтауды және жою;
-желінің техникалық төлқұжатын рәсімдеуді.
-шетелдік және ресей өндірушілерінің электрлік және оптикалық кабельдерін белгілеулерін оқуды;
-халықаралық белгімен берілген кабельдерді оқуды;
-телефондық аппаратты жөндеуді;
-серіппелі контактыны реттеуді;
-бөлгіш қорапты орнатуды;
-кабельдік еңгізуді орнатуды;
-оптикалық талшықтың қорғағыш қабатын тазалауды орындауды;
-оптикалық талшықты сындыруды;
-абоненттік қондырғыны орнатуды;
-электрлік кабельді монтаждауды;
-оптикалық кабельді монтаждауды;
-бұзылыс түрлерін анықтауды;
-ақау түрлерін анықтау үшін тестілік тексеру жүргізуді;
-жабдық түйіндеріменен блоктарын реттеумен келтіруді;
-абоненттік кіруге рұқсат шкафын зарядтауды;
-абоненттік қондырғыдағы бұзылысты жоюды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружении связи: Терминалы и принципы преобразования информации. Коммутационные станции. Системы коммутации. Основы теории телетрафики. Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровые системы передачи. Волоконно-оптические система передачи. Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH. Оборудование линейных сооружений связи. Оборудование линейно аппаратного цеха. Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания. Электроснабжение предприятий связи. Системы электропитания предприятий связи. Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей. Оборудование регулирования, коммутации, распределения и контроля напряжения электропитания. Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи. Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудования аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передач;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических телефонных станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов;
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудования электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станции АТС;
- устранять повреждение в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- производить проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
СД. 03
Проводное вещание: Физические основы акустики. Формирование и распределение программ звукового вещания. Системы проводного вещания. Станции проводного вещания.
Знания:
- основы правил поведения в коллективе;
- принцип определения источника информации необходимой для решения конкретного задания;
- схему узлов и состав аппаратуры станций проводного вещания с централизованным и децентрализованным питанием сети;
- принцип составления технологических карт для трансляционной сети с различным количеством звеньев;
- особенности аппаратуры станций проводного вещания;
- принципы построения аппаратуры станций проводного вещания;
- характеристики основной аппаратуры станций проводного вещания.
- принцип организации передачи дополнительных программ вещания на высокочастотном диапазоне.
- особенности построения трансляционной сети проводного вещания;
- системы сравнения вход- выход в усилительной аппаратуре;
- системы защиты линейных сооружений при различных повреждений на сети;
- принцип дистанционного управления усилительными станциями и подстанциями;
Умения:
- коллективно работать при решении различных проблемных задач;
- работать с технической и справочной литературой;
- определять цепь прохождения электрического сигнала по основным звениям станций, подстанций и линиям проводного вещания;
- определять основные параметры трансляционной сети, аппаратуры проводного вещания;
- читать структурные, функциональные и принципиальные схемы аппаратуры станций;
- анализировать влияние дополнительных устройств аппаратуры на параметры качества аппаратуры;
- работать с аппаратурой станций проводного вещания в соответствии с правилами технической эксплуатации;
- прогнозировать, определять и устранять повреждения в аппаратуре станций проводного вещания.
- контролировать основные режимы работы усилительной аппаратуры, уровня вещательного сигнала по показаниям приборов на лицевой панели аппаратуры;
- определять элементы аппаратуры выходной коммутации, контролирующие состояние радиотрансляционной сети;
- составлять функциональную схему защиты, стативов выходной коммутации при различных режимах магистральных фидерных линий.
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы: Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
-байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
-автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
- цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
-аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
-байланыс кәсіпорнын элетрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
-аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
-кабельді еңгізу қондырғылар жабдығымен;
-автоматты телефондық станция кросының жабдықтарын;
-автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
-электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
-электролитті дайындау ережесін;
-аккумуляторлар түрлерін;
-байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
-аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
-байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
-жұмыс істеу қағидасын;
-жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
-автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
-телефондық жолдағы бұзылуды жою;
-электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
-автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді еңгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
-түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
-техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
-кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.2.4.КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.8.
АП. 03
Сыммен хабар тарату: Акустиканың физикалық негіздері. Дыбыстық хабар тарату бағдарламаларының қалыптастыру және бөлу. Сым бойымен хабар тарату жүйелері. Сыммен хабар тарату станциялары.
Білімдер:
-ұжымда жұмыс істей білу ережелерін;
-берілген тапсырманы шешуге қажетті мәлімет көзін анықтау қағидасын;
-хабар тарату станцияларының түйінді сызбаларын және жабдықтар құрамын;
-түрлі бөлімдері бар хабар тарату желілерінің технологиялық картасын құрастыру қағидаларын;
-сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтардың ерекшеліктерін;
-сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтарының құрастыру қағидаларын;
-сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтарының негізгі сипаттамаларын;
-сыммен хабар тарату жүйесінде қосымша бағдарлама тарату;
-сыммен хабар тарату желісінің құрылымдық ерекшеліктерін күшейткіш жабдығындағы кіріс-шығыс салыстыру жүйесін;
-желілердегі түрлі бұзылыс жағдайларындағы қорғау жүйелерін күшейткіш станцияларын қашықтықтан басқару қағидасын;
Іскерліктер:
-түйінді мәселелерді шешу кезінде ұжымдық жұмысты;
-техникалық және мәліметтік құжаттармен жұмыс істеу білуді;
-хабар тарату станцияларының және желілерінің қондырғылар арқылы электр сигналдарының берілетін тізбектерін анықтауды;
-хабар тарату желілерінің негізгі көрсеткіштерін анықтауды;
-станция жабдықтарының электрлік құрылымдық және функционалдық сызбаларын оқуды;
-қосымша жабдықтардың олардың сапалық көрсеткішке әсерін талдауды;
-техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес станциялардағы жабдықтармен жұмыс істеуді;
-станциялардағы жабдықтарда болатын ақауларды анықтап, жөндеуді және талдауды;
-күшейткіш жабдықтардың негізгі жұмыс ережелерін бақылауды;
-радио тарату желілердің жағдайын шығыс коммутация қондырғысының элементтері арылы анықтауды;
-магистральді фидерлік желілердің түрлі режимдері кезіндегі қорғау тізбегінің функционалдық сызбаларын жасауды;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружений связи: Терминалы и принципы преобразования информации. Коммутационные станции. Системы коммутации. Основы теории телетрафики. Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровых систем передач. Волоконно-оптические системы передачи. Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH. Оборудование линейных сооружений связи. Оборудование линейно аппаратного цеха. Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания. Электроснабжение предприятий связи. Системы электропитания предприятий связи. Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей. Оборудование регулирования, коммутации, распределения и контроля напряжения электропитания. Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи. Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудование аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передачи;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических телефонных станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов;
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудование электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станцийи АТС;
- устранять повреждение в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- произвести проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
СД.03
Электроматериаловедение: Строение вещества. Классификация электроматериалов. Проводниковые материалы. Полупроводниковые материалы. Диэлектрические материалы. Магнитные материалы. Материалы для изделия электронной техники.
Знания:
- классификация электроматериалов;
- свойства проводниковых материалов;
- основные электрические и механические параметры материалов;
- способы металлического покрытия;
- проводимость полупроводников способы получения монокристаллических полупроводников;
- основные электрические свойства диэлектриков;
- отличие друг от друга различных диэлектрических материалов;
- основные свойства материалов применяемых для изготовления корпусов микросхем.
Умения:
- рассчитывать основные показатели диэлектрических материалов;
- производить выбор диэлектрических материалов;
- пользоваться справочной литературой;
- определять выводы микросхем;
- читать условные обозначения микросхем по ГОСТ.
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
СД. 04
Охрана труда: Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария. Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания. Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
СД. 00

КҚ 2.3.1.
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.3.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы: Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
-байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
-автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
-цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
-аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
-байланыс кәсіпорнын элетрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
-аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
-кабельді еңгізу қондырғылар жабдығымен;
-автоматты телефондық станция кросының жабдықтарын;
-автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
-электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
-электролитті дайындау ережесін;
-аккумуляторлар түрлерін;
-байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
-аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
-байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
-жұмыс істеу қағидасын;
-жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
-автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
-телефондық жолдағы бұзылуды жою;
-электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
-автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді еңгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
-түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
-техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
-кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.3.4.
КҚ 2.3.5.
КҚ 2.3.6.
АП.03
Электрматериалтану: Заттың құрылымы. Электроматериалдың жіктелуі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электронды техника өнімдерін жасауға қажетті материалдар.
Білімдер:
- электроматериалдың жіктелуі;
-өткізгіш материалдардың құрамы;
-материалдардың негізгі электрлік және механикалық параметрлері;
-металдық қаптамалар тәсілдері;
-монокриссталдық жартылай өткізгіштерді алу тәсілдері;
-диэлектрліктердің негізгі электрлік қасиеттері;
-әртүрлі диэлектрлік материалдардың бір бірінен айырмашылығы;
-микросхема қалқанын жасауда қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері.
Іскерліктер:
-диэлектрлік материалдардың негізгі көрсеткіштерін есептеу;
-диэлектрлік материалдарды талдауды жүргізу;
-анықтама оқулықтарды қолдану;
-микросхеманың шығысын анықтау;
-ГОСТ бойынша микросхемалардың шартты белгілерін оқу.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.3.3.
КҚ 2.3.4.
КҚ 2.3.5.
КҚ 2.3.6.
АП. 04
Еңбекті қорғау: Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
-еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
-еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
-электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
-электролитты дайындау ережелерін;
-аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
-зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
-өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
-дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
-электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.3.3.
КҚ 2.3.4.
АП. 00

Специальные дисциплины: 130704 2 – "Электромонтер станционного оборудования телефонной связи"
СД. 01
Спецтехнология: Основы гигиены труда. Воздушные линии связи. Кабельные линии связи. Электрические характеристики направляющих систем. Взаимное влияние между цепями связи и меры защиты. Внешние влияние и меры защиты. Волоконно-оптические линии связи. Надежность кабельных линий связи. Структура построения сетей телекоммуникации. Тракт телефонной передачи и коммутационные приборы. Источники электрической энергии. Выпрямительные устройства используемые на предприятиях связи. Измерительные приборы и оборудование для работ на кабельных и воздушных линиях связи. Цифровые системы передачи плезехронные цифровые иерархии (PDH). Активные оптоэлектронные компоненты.
Знания:
- конструкцию области применения кабели различных типов;
- технические характеристики и основные параметры кабели связи;
- методы прокладки и монтаж кабеля связи;
- методы измерения кабели постоянным током и определение место повреждения;
- правила руководства инструкции по эксплуатации кабельных сооружений связи;
- правила ведения технической документации;
- принцип действия основных измерительных приборов и устройств;
- основные методы измерений и примеры их реализации;
- маркировку электрических кабелей;
- маркировку оптических кабелей;
- порядок регулировки ТА;
- порядок разделки конструкций электрические кабелей;
- порядок разделки оптического кабеля;
- конструкцию абонентского устройства;
- порядок монтажа электрических кабелей;
- порядок монтажа оптических кабелей;
- виды повреждений линейных сооружений связи.
Умения:
- определять и устранять повреждения;
- оформлять технический паспорт линий;
- читать маркировку электрических и оптических кабелей российского и зарубежного производства;
- читать марки кабелей международного обозначения;
- ремонтировать ТА;
- производить регулировку контактных пружин;
- установить распределительные коробки;
- установить кабельные вставки;
- произвести зачистку защитного покрова ОВ;
- проводить скол ОВ;
- устанавливать абонентское устройство;
- выполнять монтаж электрических кабелей;
- выполнять монтаж оптических кабелей;
- определять вид повреждений;
- проводить тестовые проверки для обнаружения неисправности;
- проводить регулировку и наладку блоков и узлов оборудования;
- проводить зарядку в шкафах АД;
- устранять повреждения в абонентском устройстве;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружений связи: Терминалы и принципы преобразования информации. Коммутационные станции. Системы коммутации. Основы теории телетрафики. Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровых систем передачи. Волоконно-оптические система передачи. Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH. Оборудование линейных сооружений связи. Оборудование линейно аппаратного цеха. Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания. Электроснабжение предприятий связи. Системы электропитания предприятий связи. Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей. Оборудование регулирования, коммутации, распределения и контроля напряжения электропитания. Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи. Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудования аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передачи;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов;
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудования электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станций АТС;
- устранять повреждения в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- производить проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
СД. 03
Сети и системы связи: Способы передачи сообщений. Спектры. Модуляция. Цифровые сигналы. Принципы многоканальной передачи. Цифровые системы передачи. Цифровые иерархии. Линии передачи. Транспортные сети. Информация, сообщение, сигнал, сети и системы электросвязи. Телефонная связь. Телеграфная связь. Сети ПД. Факсимильная связь. Документальная электросвязь. Обеспечение информационной безопасности в телекоммуникационных системах. Системы проводного вещания и оповещения.
Знания:
- принципы построения сети связи;
- классификацию линий передач;
- правила техники безопасности при эксплуатации станционного оборудования;
- виды телефонных аппаратов;
- конструкцию телефонных аппаратов;
- виды абоненстких устройств;
- виды повреждений в телефонном аппарате;
Умения:
- работать с технической документацией;
- определять виды повреждения;
- регулировать и устранять повреждения в телефонных аппаратах;
- производить ремонт абонентских устройств;
- производить ремонт телефонных аппаратов;
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
СД 04
Охрана труда: Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария. Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания. Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовление электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умела оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарно-механическая обработка материалов. Электрорадиокомпоненты. Контрольно-измерительные приборы. Пайка электромонтажных соединений. Монтаж стабилизированного выпрямителя. Монтаж, измерение параметров и настройка усилителя звуковых частот. Монтаж интегральных схем. Линейные сооружения связи Монтаж электрических кабелей связи. Монтаж волоконно-оптических кабелей. Коммутационные приборы. Прокладка кабелей. Станция проводного вещания.
Умения:
- на внешний вид основные электро-радиоматериалы;
- различать маркировку электрорадиокомпонентов;
- практически определять номиналы резисторов, конденсаторов в различных способах обозначения;
- выполнять разделку оконцевания, соединения проводов и кабелей;
- выполнять пайку электромонтажных соединений;
- составлять монтажные схемы ВС, усилителя звуковой частоты по принципиальным;
- проверять исправность радиоэлементов;
- выполнить монтаж ВС, усилителя звуковой частоты;
- производить проверку работоспособности, настройку и измерение параметров ВС, усилителя звуковой частоты;
- составлять компоновку электронных радиоэлементов;
- выполнять изготовление печатной платы;
- выполнять соединение микросхем с печатной платы.
- составлять план трассы;
- выполнять вязку проводов и установки опор.
- производить проверку исправности кабелей;
- выполнять сращивания жил;
- выполнять монтаж муфты;
- выполнять монтаж магистральных кабелей;
- выполнять установку и монтаж распределительного оборудования;
- выполнять измерение параметров электрических кабелей и обрабатывать результат измерения.
- производить монтаж оптического кабеля;
- выполнять монтаж оптической муфты, оптических устройств, пассивных оптических компонентов;
- работа с измерительными средствами.
- устранять повреждение на телефонном аппарате;
- пользоваться инструментом для загрузки кабеля трубопровод;
- составлять структурные схемы узлов и станций проводного вещания по приведенным условиям;
- читать структурные, функциональные и принципиальные схемы аппаратуры станций;
- анализировать влияние дополнительных устройств аппаратуры на параметры качества аппаратуры.
Навыки:
- выполнять разные виды электромонтажных работ с помощью ручных инструментов, измерительных приборов при ремонте и настройке электронных устройств;
- лудить и выполнять пайку электромонтажных соединений;
- распаивать однопроволочные и многопроволочные медные провода на лепестках и гребенках.
- снять и оформлять карты сопротивления и напряжения;
- измерять и оформлять некоторые паспортные данные стабилизированного выпрямителя, усилителя звуковой частоты;
- снимать и оформлять карты сопротивлений и напряжений;
- снимать амплитудную характеристику, амплитудно-частотную характеристику;
- определять полосу пропускания.
- измерять сопротивление резисторов и наличие емкости;
- проверять микросхему на работоспособность;
- выполнить пайку элементов на печатной плате;
- проверить работоспособность собранного макета.
- проверки кабели на исправность;
- монтаж муфты, РК и установка распределительного оборудования;
- обслуживание отсека кросса и активного оборудования ШАД.
- обработки результатов измерения;
- сварки ОВ;
- монтаж муфты, панели, полки;
- выполнять измерения параметров оптических линий.
- выполнять монтажа пульс пары;
- чтение принципиальной схемы телефонного аппарата.
- оформление технической документации, паспорта;
- работать с аппаратурой станций ПВ в соответствии с правилами технической эксплуатации;
- прогнозировать, определять и устранять повреждения в аппаратуре станций ПВ.

Арнайы пәндер: 130704 2 – "Телефон байланысының стансалық жабдықтары элетромонтері"
АП. 01
Арнаулы технология: Еңбек гигиенасының негізі. Әуе байланыс желілері. Кабельдік байланыс желісі. Бағытталған жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектерінің арасындағы өзара ықпал және одан қорғану шаралары. Сыртқы ықпал және қорғану шаралары. Оптикалық-талшықты байланыс желісі. Кабельдік байланыс желісінің сенімділігі. Телекоммуникация желісін құрылымын тұрғызу. Телефондық тарату жолы және коммутациялық аспаптар. Электрлік энергия көздері. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзеткіш қондырғылар. Кабельдік және әуе желілерінде жұмыс істеуге қажет жабдықтармен өлшеу аспаптары. Плезеохронды цифрлық иерархия (PDH)цифрлық тарату жүйесі. Активті оптоэлектронды компоненттер.
Білімдер:
-әртүрлі кабельдердің құрылысымен қолдану аймағын;
-байланыс кабельдерінің негізгі параметрлерімен техникалық сипаттамаларын;
-байланыс кабельдерін монтаждаумен төсеу әдістерін;
-кабельдерді тұрақты тоқпен өлшеу әдістерімен бұзылған жерді анықтауды;
-байланыс жүйелі құрылыстарын пайдаланудың нұсқаулық басшылық ережелерін;
-техникалық құжатты жүргізу ережелерін;
-негізгі өлшеу аспаптарымен қондырғылардың жұмыс істеу қағидасын;
-негізгі өлшеу әдістерімен оларды орындау жолдарын.
-электрлік кабельдерді белгілеуді;
-оптикалық кабельдерді белгілеуді;
-телефондық аппаратты реттеу тәртібін.
-электрлік кабельдердің құрылысын талдау тәртібін;
-оптикалық кабельді талдау тәртібін;
-абонентті қондырғының құрылысын;
-электрлік кабельді монтаждау тәртібін;
-оптикалық кабельді монтаждау тәртібін;
-байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстың түрлерін.
Іскерліктер:
-бұзылуды анықтауды және жоюды;
-желінің техникалық төлқұжатын рәсімдеуді.
-шетелдік және ресей өндірушілерінің электрлік және оптикалық кабельдерін белгілеулерін оқуды;
-халықаралық белгімен берілген кабельдерді оқуды;
-телефондық аппаратты жөндеуді;
-серіппелі контактыны реттеуді;
-бөлгіш қорапты орнатуды;
-кабельдік еңгізуді орнатуды;
-оптикалық талшықтың қорғағыш қабатын тазалауды орындауды;
-оптикалық талшықты сындыруды;
-абоненттік қондырғыны орнатуды;
-электрлік кабельді монтаждауды;
-оптикалық кабельді монтаждауды;
-бұзылыс түрлерін анықтауды;
-ақау түрлерін анықтау үшін тестілік тексеру жүргізуді;
-жабдық түйіндеріменен блоктарын реттеумен келтіруді;
-абоненттік кіруге рұқсат шкафын зарядтауды;
-абоненттік қондырғыдағы бұзылысты жоюды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 2.4.1.
КҚ 2.4.2.
КҚ 2.4.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы: Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
-байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
-автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
-цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
-аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
-байланыс кәсіпорнын элетрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
-аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
-кабельді еңгізу қондырғылар жабдығымен;
-автоматты телефондық станция кросснын жабдықтарын;
-автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
-электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
-электролитті дайындау ережесін;
-аккумуляторлар түрлерін;
-байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
-аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
-байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
-жұмыс істеу қағидасын;
-жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
-автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
-телефондық жолдағы бұзылуды жою;
-электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
-автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді еңгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
-түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
-техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
-кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.4.4.
КҚ 2.4.5.
КҚ 2.4.6.
КҚ 2.4.7.
КҚ 2.4.8.
АП. 03
Байланыс желісі және жүйелері: Хабарды тарату тәсілдері. Спектрлер. Модуляция. Цифрлық сигналдар. Көпарналы тарату қағидасы. Цифрлық тарату жүйесі. Цифрлық иерархия. Тарату желілері. Транспорттық желі. Ақпарат, хабар, сигнал, электробайланыс желілерімен жүйелері. Телефондық байланыс. Телеграфтық байланыс. Мәліметтер тарату желілері. Факсимильдік байланыс. Деректі электробайланыс. Телекоммуникация жүйелерінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Сыммен хабар тарату және жария ету жүйелері.
Білімдер:
-байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
-тарату желілерін жіктеуді;
-станциялық жабдықтарды пайдаланудағы техникалық қауіпсіздік ережелерін;
-телефондық аппараттық түрлерін;
-телефондық аппараттың құрылысын;
-телефондық қондырғылардың түрлерін;
-телефондық аппараттағы бұзылудың түрлерін;
Іскерліктер:
-техникалық құжаттармен жұмыс істеуді;
-бұзылудың түрлерін анықтауды;
-телефондық аппаратағы бұзылуды реттеуге және жоюға;
-абоненттік қондырғыда жөндеуді;
-телефондық аппаратты жөндеуді;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.4.3.
КҚ 2.4.4.
КҚ 2.4.5.
КҚ 2.4.6.
КҚ 2.4.7.
КҚ 2.4.8.
АП 04
Еңбекті қорғау: Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
-еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
-еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
-электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
-электролитты дайындау ережелерін;
-аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
-зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
-өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
-дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
-электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.4.2.
КҚ 2.4.3.
КҚ 2.4.4.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу. Электрорадиоэлементтер. Бақылау-өлшеу приборлары. Электромонтаждық қосылысты пайкілеу. Стабизицияланған түзеткішті монтаждау. Дыбыстық жиелілік күшейткішін монтаждау, келтіру және параметрлерін өлшеу. Интегралдық сұлбаны монтаждау. Байланыстың желілік жабдықтары. Байланыс электр кабельдерін монтаждау. Шыны-талшықты кабельдерді монтаждау. Коммутациялық приборлар. Кабельді салу. Сым бойымен хабар тарату станциясы.
Іскерліктер:
-негізгі электрорадиоматериалдарды сыртқы түрлерге ажырату;
-электрорадиокомпонентерін белгіленуін ажырату; -резисторлер, конденсаторлардың түрлі белгілеу жүйесіндегі, олардың ең үлкен мәндерін анықтау;
-кабельдермен сымдарды жалғастыру және дайындауды орындау;
-электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
-принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
-радиоэлементтерінің дұрыстығын тексеру;
-дыбыстық жиелік күшейткішінің монтажын орындау;
-дыбыстық жиелік күшейткішінің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру;
-электронды радиоэлементтерді тұтастыруды құру;
-баспа платаларды жасауды орындау;
-микросхеманы баспа платамен жалғауды орындау.
-трассаның жоспарын жасау;
-тіреулерді орнату және сымдарды байлауды орындау.
-кабельдің дұрыстығын тексеруді орындау;
-өзекшелерді жалғауды орындау;
-муфтаны монтаждауды орындау;
-магистральдық кабельдірді монтаждауды орындау;
-бөлгіш жабдықты орнату және монтаждауды орындау;
-электрлік кабельдердің параметрлерін өлшеуді орындау.
-оптикалық кабельді монтаждауды орындау;
-оптикалық муфтаны, оптикалық жабдықтарды, пассивті оптикалық компоненттерді монтаждауды орындау;
-өлшеу құралдарымен жұмыс. телефон аппаратындағы ақауларды жөндеу;
-трубопроводқа кабельді орналастыру кезіндегі құралдарды пайдалану;
-берілген жағдайларға байланысты сым бойымен хабар тарататын станциялардың құрылымдық схемасын құрастыру;
-станция аппаратурасының құрылымдық, функционалдық және принципиалдық схемаларын оқу;
-аппаратура көрсеткіштеріне қосымша жабдықтардың әсерін талдау.
Дағдылар:
-электрондық жабдықтарды келтіру және жөндеу кезінде өлшеу приборлары арқылы қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізу;
-электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
-бір сымдық және көп сымдық мыс сымдарды ерту арқылы босату.
-кедергілер және кернеулер карталарын дайындау;
-стабилизацияланған түзеткіштің паспорттық мәліметтерін дайындау.
-дыбыстық жиелік күшейткішінің паспорттық мәліметтерін дайындау;
-амплитудалық сипаттаманы, амплитудалы жиелікті сипаттаманы түсіру;
-өткізу жолағын анықтау.
-резистор кедергілермен сиымдылықты өлшеу;
-микросхеманың жұмыс қабілетін тексеру;
-баспа платада элементтерді дәнекерлеуді орындау;
-жиналған макеттің жұмыс істеу қабілетін тексеру.
-кабельдің дұрыстығын тексеру;
-муфтаны, радиокабельді, бөлгіш жабдықты орнату және монтаждау;
-абоненттік кіруге рұқсат шкафының кросс және активтік жабдықтар бөлігіне күтім көрсету.
-өлшеу қорытындыларын өңдеу;
-оптикалық талшықты пісіру;
-муфтаны, панельді және полкіні монтаждау;
-оптикалық желілердің көрсеткішін өлшеуді орындау.
-қосарланған пульсты монтаждауды орындау;
-телефон аппаратының принципиалды электрлік схемасын оқу.
-техникалық құжаттар толтыру, паспорттау;
-техникалық құжаттар ережесіне сәйкес станция аппаратуралармен жұмыс істеу;
-станция аппаратураларында кездесетін ақауларды анықтап, жөндеуді орындау.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомление с предприятием. Пример ное содержание работ по преддипломной работе.
Умения:
- выполнять техническое обслуживание систем передачи;
- проводить контрольные и профилактические измерения с помощью измерительных приборов;
- осуществлять тестирование каналов и трактов;
- заменять каналы и тракты;
- анализировать причины повреждения;
- вести эксплуатационно-техническую документацию;
- выполнен и чтение чертежей согласно ЕСКД;
- обеспечение соблюдения правила техники безопасности и охрана труда;
- соблюдение стандартов качества;
- подбор оконечных устройств линейных сооружений;
- применение знаний основ проводного вещания;
- соблюдение правил социальной и профессиональной этики;
- применение знаний рыночной экономики;
- использование персонального компьютера;
- разработка технологических инструкций, карт технологического процесса линейных сооружений электросвязи и проводного вещания;
- контроль безопасности и охрана труда рабочих
- контроль соблюдения технологии выполнения монтажных работ.
Навыки:
- осуществлять техническое обслуживание электропитающих устройств и эксплуатацию ЭПУ в нормальном, аварийном, после аварийном режимах;
- выявлять и устранять повреждения на линии связи;
- выполнять монтаж станционных кабелей и подключение их к стойкам аппаратуры;
- производить измерение параметров линии с помощью измерительного оборудования;
- разработка и внедрение новых монтажных технологий;
- профилактика, техническое обслуживание и ремонт линейных сооружений и телеком-муникационных сетей;
- сварка оптических световодов на автоматических и полуавтоматических приборах;
- наладка и регулировка, ремонт абонентских устройств;
- разработка технологической оснастки телекоммуникационных стоек;
- работа в качестве дублеров технических работников на станции проводного вещания и по эксплуатации линейных сооружений, радиотрансляционной сети.
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
- понятие о языке;
- правила построения предложений, их смысловое содержание;
- лексические и грамматические минимумом для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
- воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
- оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
- элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура:
Теоретические занятия. Легкая атлетика. Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
- представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
- основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
- система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья, развитие и совершенствование психофизических способностей, самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
Культура и цивилизация. Формы и типы. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религий и его роль. Происхождений религий и его типы.
Знания:
- сущность категории культуры, памятники материальной и духовной мировой культуры;
- специфика материальной и духовной культуры Казахстана.
Умения:
- определять процессы и явления, происходящие в культурном мире общества, анализировать основные периоды и материальные основы развития образования науки и искусства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД 02
Основы философии:
Философия и его роль в обществе. Типы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Сознание. Нравственные проблемы философии.
Знания:
- нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе;
- условия формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды.
Умения:
- определять различия в философских, научных и религиозных картинах мира, в смысле жизни человека;
- определять роль науки и научного познания, формы и методы социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологии.
БК 1
БК 3
БК 5
СЭД. 03
Основы социологии и политологии:
Основы понятия и категории социологии. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты. Основные понятия и категории политологии. Политическая система. Политические партии и движения.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей развития и функционирования общества и личности;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции и саморегуляции социального поведения.
Умения:
- определять виды социального движения и других факторов социального изменения и развития;
- определять сущность власти, субъекты политики, политических отношений и процессов;
- определять виды политической системы и политических режимов.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД. 04
Основы экономики:
Экономическая ситуация. Рыночный механизм и принцип его функционирования. Виды рынков. Инфраструктура рынков. Предпринимательство. Виды фирм.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- становление и развитие научной экономической теории, ее основные направления.
Умения:
- определять основы микро и макроэкономики;
- определять основу цепи производство-распределение-обмен-потребление;
- анализировать различные типы организаций хозяйства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Юридическая ответственность и его виды. Основные отрасли права. Судебная система.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать правовые нормы, регламентирующие статус человека и гражданина.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке: Объект делопроизводства - документ. Составление, оформление документов и организация работы с ними. Регламентирующие законодательные и нормативно-методические акты. Международные стандарты. Порядок составления документов, основные требования. Применение государственных реквизитов при оформлении документов. Тексты документа и их виды. Организационно – распорядительные документы, их составление и оформление. Организация и технология делопроизводства. Номенклатура дел. Формирование и хранение дел.
Знания:
- принципы систематизации документов;
- регламентирующие законодательные и нормативно-методические акты;
- государственные реквизиты, номенклатуру дел, виды бланков.
Умения:
- оформлять организационно-распорядительные документы на государственном языке.
БК 3
БК 6

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.8.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіпорынмен танысу. Диплом алдындағы жұмыстың мазмұны.
Іскерліктер:
-тарату жүйелерінің техникалық пайдалануын орындау;
-өлшеу приборлар арқылы бағалау және тексеру өлшеулерін жүргізу;
-каналдармен трактіні тестілеуді орындау;
-каналмен тракталарды алмастыруды орындау;
-ақауларын пайда болу себептерін талдау;
-техникалық құжаттарды дайындау.
-ЕСКД сай сызбаларды орындау және оқу;
-еңбекті қорғауды және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
-сапа стандартын сақтау;
байланыс желісінің ақырғы қондырғыларын таңдап алу;
-сыммен хабарлау негіздері білімін қолдану;
-әлеуметтік және кәсіби этика ережелерін сақтау;
-нарық экономикасы білімін қолдану;
-жеке компьютерді қолдана білу;
-технологиялық нұсқауларды, электр байланысы жүйелі құрлыстары мен сымдық тарату жүйелер процесінің технологиялық карталарын әзірлеу;
-жұмысшылардың еңбек жағдайы қауіпсіздігін бақылау;
-монтаждау процесінің технологиясын сақтауды бақылау.
Дағдылар:
-электрмен қоректендіру жабдықтарын техникалық пайдалануды орындау;
-байланыс желісіндегі ақауларды анықтау және жөндеу;
-станциялық кабельдерді монтаждауды орындау;
-өлшеу жабдықтары арқылы желілер көрсеткіштерін өлшеу.
-монтаждау процесінің жаңа технологиясын әзірлеу және енгізу;
-желілік қондырғылармен телекоммуникациялық желілерді жөндеу, техникалық қызмет көрсету мен алдын-ала жөндеуден өткізу;
-оптикалық жарық өткізгіштерді автоматты және жартылай автоматты аспаппен пісіру;
-абоненттік жабдықтарды жөндеу және келтіру;
-телекоммуникациялық тұғырлардың технологиялық қамтылуынын әзірлемесі;
-сым бойымен хабар тарату станцияларының техникалық қызметкерлерінің дублері ретінді жұмыс істеу.
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.1.8.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіби тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
-тіл туралы түсінік;
-сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
-кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
-халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
-кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП.03
Дене тәрбиесі:
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
-адамның әлеуметтік, кәсіби, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
-дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
-дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет және өркениет. Кескіні және түрі. Кәзіргі кездегі Қазақстанның мәдениетімен ғылым. Діннің мәні және оның орны. Діннің пайда болуы және оның түрлері.
Білімдер:
-мәдениет түрлерінің мәні, дүниежүзілік мәдениеттердің материалдық және рухани ескерткіштері;
-Қазақстанның материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігі.
Іскерліктер:
-қоғамның мәдениетінде өтіп жатқан құбылыстарды анықтау, өнермен ғылымның материалдық негізімен даму кезеңдеріне сараптама жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия және оның қоғамдағы орны. Түрлері. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғам өзін-өзі дамыйтын жүйе тәріздес.Ой-пікір. Философияның өнегелі мәселесі.
Білімдер:
-қоғамдағы адамдардың арасындағы өнегелі қатынастарды реттеу нормалары;
-тұлғаның қалыптасу шарттары, бостандығы және өмірді, мәдениетті, қоршаған табиғи ортаны сақтауға жауапкершілігі.
Іскерліктер:
-адам өмірінде философиялық, ғылыми және діни көзқарастың ерекшеліктері;
-ғылымның және ғылыми көзқарастың орны, әлеуметтік және этикалық мәселелердің түрлерімен әдістерінің техниканың және технологияның дамуына байланысты қолданылуы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтанудың түрлері негізгі түсініктері. Тұлға қоғамдық қатынастың субъектісімен нысанасы. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік қақтығыстар. Саясаттың түрлерімен негізгі түсініктері. Саясаттану жүйесі. Саяси партияларымен қозғалыстар.
Білімдер:
-қоғаммен тұлғаның даму және жұмыс істеу заңдылығына әлеуметтік түсінік беру;
-әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы;
-тұлғаның әлеуметтік құбылысқа қатысу ерекшелігі, реттелу және әлеуметтік қимылдың өз-өзінен реттелу түрлері.
Іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалыстың түрлерін және әлеуметтік өзгерістермен дамудың өзге факторларын анықтау;
-биліктің мәні, саясаттың субъектісі, саяси қатынастарымен құбылыстарды анықтау;
-саяси жүйелерімен саяси тәртіптерінің түрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық жағдай. Нарықтық механизм және оның жұмыс істеу қағидасы. Нарық түрлері. Нарықтың инфрақұрылымы. Кәсіпкерлік. Фирма түрлері.
Білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы жағдайы;
-ғылыми экономика теориясының қалыптасуымен дамуы, оның негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
-микро және макроэкономика негіздерін анықтауға;
-өндіріс-бөлу-айырбастау-тұтыну тізбегінің негізін анықтауды;
-әртүрлі шаруашылықты ұйымдастырудың сараптама жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, көзі. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйелердің ядросы. Адамның құқығының дүниежүзілік декларациясы. Заңдылық жауапкершілік және оның түрлері.Құқықтың негізгі салалары. Сот жүйесі.
Білімдер:
-адамның және азаматтың құқығымен бостандығы, олардың жүзеге асу механизмдері;
-кәсіби қызметтегі құқықтық өнегелі-этикалық нормалар.
Іскерліктер:
-адамның және азаматтың статусын реттейтін құқықтық нормаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздар жүргізу: Іс қағаз жүргізу нысанасы – құжат. Құжаттарды жасау, құрастыру және олармен жұмыс істеуді ұйымдастыру. Реттеуші-заңдылық және нормативті-әдістемелі актілер. Халықаралық стандарттар. Құжаттарды құрастыру тәртібі мен оларға қойылатын негізгі талаптар. Құжаттарды жасауда мемлкеттік реквизиттерді қолдану. Құжат мәтіндері мен олардың түрлері. Ұйымдастыру-тарату құжаттары, оларды құрастыру және жасау. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыруы және технологиясы. Іс номенклатурасы. Істерді құрастыру және сақтау.
Білімдер:
-құжаттарды жүйелеу қағидасы;
-регламентті заңдылық және нормативті-әдістемелік актілер;
-мемлекеттік реквизиттер, іс номенклатурасы, бланкілер түрі.
Іскерліктер:
-мемлекеттік тілде ұйымдастыру-тарату құжаттарын жасау.
БҚ 3
БҚ 6

ПК 3.5.2
ОПД.02
Техническое черчение:
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов. Правила выполнения электрических схем. Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
- основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
- методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
- вычерчивания контуров технических деталей;
- вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6
ПК 3.5.3
ОПД.03
Электротехника:
Основы электростатики. Электрические цепи постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока. Магнитное поле. Электромагнитная индукция. Неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока. Символический метод расчета цепей переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы.
Знания:
- основные законы электростатики;
- основные методы расчета электрических цепей;
- определение электромагнитного поля;
- основного закона электромагнитной индукции;
- символический метод расчета цепей переменного тока.
Умения:
- сборка электрической цепи для исследования;
- снятия показаний измерительных приборов для определения параметров электрических цепей;
- применение символического метода расчета;
- анализ переходных процессов в электрические цепи.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.5.1
ПК 3.5.8
ОПД.04
Основы стандартизации и технической документации:
Государственная система стандартизации. ГСС. Единая система конструкторской документации ЕСКД. Конструкторские документы на изделия микроэлектроники. Система проектной документации для строительства – СПДС. Стандарты систем автоматизированного проектирования – САПР. Единая система стандартов автоматизированных систем управления – ЕСС АСУ. Единая система программной документации – ЕСПД. Единая система стандартов приборостроения – ЕСПП. Графическое оформление курсовых и дипломных проектов.
Знания:
- о категориях и видах стандартов;
- о классификациях и обозначениях государственных стандартов;
- о структурах и требованиях ЕСКД, СПДС, САПР, ЕСС АСУ, ЕСПД, ЕСПП;
- о составах и содержаниях технической документации на изделия микроэлектроники;
- о требованиях к графическому оформлению курсовых и дипломных проектов;
Умения:
- оформлять техническую документацию согласно требований ГОСТ;
- пользоваться указателем государственных стандартов;
- выполнять структурные, принципиальные схемы радиоэлектронной аппаратуры на дискретной и интегральной элементной базе;
- читать конструкторские чертежи на микросборки, блоки и узлы и механизмы радиоэлектронной аппаратуры.
БК 6
БК 7

КҚ 3.5.2.
ЖКП.02
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
-құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
-ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері;
-күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
-техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
-қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 3.5.3.
ЖКП.03
Электротехника:
Электростатика негіздері. Тұрақты тоқтың электрлік тізбектері. Тұрақты тоқ электрлік тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Электромагниттік индукция. Айнымалы тоқтың тармақталмаған және тармақталған тізбектері. Айнымалы тоқ тізбектерін символдық әдіспен есептеу. Үш фазалық тізбек. Ауыспалы құбылыс.
Білімдер:
-электростатиканың негізгі заңдары;
-электрлік тізбектерді есептеудің негізгі әдістері;
-электромагниттік өрісті анықтау;
-электромагниттік индукцияның негізгі заңы;
-айнымалы тоқ тізбегін есептеудің символдық әдісі.
Іскерліктер:
-зерттеуге электрлік тізбектерді жинау;
-электрлік тізбектердің параметрлерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру;
-есептеуде символдық әдісті қолдану;
-электрлік тізбектегі ауыспалы құбылысты сараптау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.8.
ЖКП.04
Стандарттау және техникалық құжаттау негіздері:
ГСС Мемлекеттік стандарттау жүйесі. ЕСКД Құрастыру құжаттарының бірдей жүйесі. Микроэлектроника заттарының құрастыру құжаттары. СПДС Құрылысқа қажетті жобалау құжаттарының жүйесі. САПР Автоматты жобалау жүйесінің стандарттары. ЕСС АСУ Автоматтандырылған басқару жүйелерінің бірдей стандарттар жүйесі. ЕСПД Бағдарламалық құжаттардың бірдей жүйесі. ЕСПП Аспаптар жасау стандарттарының бірдей жүйесі. Курстық және дипломдық жобалауды графикалық түрде орындау.
Білімдер:
стандарттардың түрлері;
мемлекеттік стандарттардың жіктелуімен белгіленуі;
ЕСКД, СПДС, САПР, ЕСС АСУ, ЕСПД, ЕСПП құрылымымен оларға қойылатын талаптар;
микроэлектроника бұйымдарының техникалық құжаттарының мазмұнымен құрамы;
курстық және дипломдық жобаларды графикалық түрде орындауға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
ГОСТ талабына сәйкес техникалық құжаттарды орындау;
мемлекеттік стандарт көрсеткіштерін қолдану;
радиоэлектроника аппаратураларының құрылымдық және принципиалдық сұлбаларын дискреттік және интегралдық элементтер базасында орындау;
радиоэлектроника аппаратурасының механизмдерін, түйіндерін, блоктарын кішігірім жиынын құрастыру сызбаларын оқу.
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.5.3
ОПД.05
Материаловедение:
Строение вещества. Классификация электроматериалов. Проводниковые материалы. Полупроводниковые материалы. Диэлектрические материалы. Магнитные материалы. Материалы для изделия электронной техники.
Знания:
- классификация электроматериалов;
- свойства проводниковых материалов;
- основные электрические и механические параметры материалов;
- способы металлического покрытия;
- проводимость полупроводников способы получения монокристаллических полупроводников;
- основные электрические свойства диэлектриков;
- отличие друг от друга различных диэлектрических материалов;
- основные свойства материалов применяемых для изготовления корпусов микросхем.
Умения:
- рассчитывать основные показатели диэлектрических материалов;
- производить выбор диэлектрических материалов;
- пользоваться справочной литературой;
- определять выводы микросхем;
- читать условные обозначения микросхем по ГОСТ.
БК 3
БК 4
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
ОПД.06
Электронные приборы и схемотехника:
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы. Биполярные транзисторы. Полевые транзисторы. Интегральные микросхемы. Тиристоры. Электронные лампы. Ионные приборы. Фотоэлектронные приборы. Шумы и надежность электронных приборов. Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой. Основные параметры и характеристики усилителя. Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя. Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей. Каскады предварительного усиления. Оконечные и предоконечные каскады. Особенности построения схем и работы многокаскадных усилителей. Усилители постоянного тока. Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
- об устройствах и физических процессах, происходящих в электронных приборах;
- о способах управления потоком заряженных частиц в приборах;
- об основных параметрах приборов и их анализ;
- о специфике особенности каждого прибора;
- о принципах построения схем различных усилительных каскадов;
- о назначении и работе всех элементов схем усилительных каскадов;
- о зависимости показателей и характеристик усилителей от параметров элементов схемы.
Умения:
- снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
- работать со справочниками по электронным приборам;
- составлять и читать различные схемы усилителей;
- производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
- производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.5.8
ОПД.07
Источники питания:
Трехфазные электрические системы и трансформаторы. Электрические машины. Химические источники тока и непосредственные преобразователи энергии. Преобразование электрической энергии. Пульсации напряжение и сглаживающие фильтры. Стабилизация напряжения и тока. Источники вторичного электропитания. Защита источников электропитание от помех и перегрузок.
Знания:
- о трехфазных электрических системах и трансформаторах;
- об устройстве и принципах работы электрических машин постоянного и переменного тока;
- о химических источниках тока и непосредственных преобразователях энергии;
- о преобразователях электрической энергии, выпрямителях, инверторах;
- о стабилизаторах напряжения и тока;
- о мерах защиты источников электропитания от помех и перегрузок.
Умения:
- выполнить расчет параметров трансформаторов, основных узлов выпрямителей;
- обеспечивать эксплуатацию химических источников электропитания;
- обеспечивать эксплуатацию источников вторичного электропитания;
- обеспечивать эксплуатацию электрических машин постоянного и переменного тока.
БК 2
БК 7
БК 8

КҚ 3.5.3.
ЖКП.05
Материалтану: Заттың құрылымы. Электроматериалдың жіктелуі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электронды техника өнімдерінің жасауға қажетті материалдар.
Білімдер:
- электроматериалдың жіктелуі;
-өткізгіш материалдардың құрамы;
-материалдардың негізгі электрлік және механикалық параметрлері;
-металдық қаптамалар тәсілдері;
-монокриссталдық жартылай өткізгіштерді алу тәсілдері;
-диэлектрліктердің негізгі электрлік қасиеттері;
-әртүрлі диэлектрлік материалдардың бір бірінен айырмашылығы;
-микросхема қалқанын жасауда қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері.
Іскерліктер:
-диэлектрлік материалдардың негізгі көрсеткіштерін есептеу;
-диэлектрлік материалдарды талдауды жүргізу;
-анықтама оқулықтарды қолдану;
-микросхеманың шығысын анықтау;
-ГОСТ бойынша микросхемалардың шартты белгілерін оқу.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.4.
ЖКП.06
Схемотехника және электронды құрылғылар: Жартылай өткізгіштің электрөтімділігі. Жартылай өткізгішті аспаптар. Биполярлық транзисторлер.Өрістік транзисторлер. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлер. Электрондық лампалар. Иондық аспаптар. Фотоэлектронды аспаптар. Электрондық аспаптардағы шуыл мен сенімділік. Күшейту. Күшейту элементінің жүктемемен жұмысы. Күшейткіштердің парамтерлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және кері байланыстың күшейткіш көрсеткішіне ықпалы. Электронды күшейткіштердің сұлбасывн тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Алдын-алда күшейту сатысы. Ақырғы және соңғының алдындағы саты. Көпсатылы күшейткіштің сұлбасын тұрғызу ерекшелігі және жұмысы. Тұрақты тоқ күшейткіштері. Микроэлектроника аспаптары және күшейткіштері.
Білімдер:
-электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
-аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
-аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
-әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
-күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
-күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
-аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
-электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
-күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
-негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
-іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.5.8.
ЖКП.07
Қорек көзі: Үшфазалық электрлік жүйелер және трансформаторлар. Электрлік машиналар. Химиялық тоқ көздері және энергияны тікелей түрлендіргіштер. Электрлік энергияны түрлендіру. Кернеулердің пульсациясы және тегістеуші сүзгілер. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Екінші электрлік қоректендіру көздері. Қоректендіру көздерін бөгеумен аса жүктелуден қорғау.
Білімдер:
- үшфазалы электрлік жүйелермен трансформаторлар туралы;
- айнымалы және тұрақты тоқ электрлік машиналарының құрылымымен жұмыс істеу қағидасы туралы;
- химиялық тоқ көздерімен энергияны тікелей түрлендіргіштер туралы;
- электрэнергиясын түрлендіргіштер, түзеткіштер, инвенторлар туралы;
- тоқпен кернеу түзеткіштер туралы;
- қорек көздерін бөгеуден аса жүктеуден қорғау шаралар туралы.
Іскерліктер:
- түзеткіштердің негізгі түйіндерін, транформаторлардың параметрлерін есептеуді орындау;
- химиялық қорек көздерін пайдалануды қамтамасыз ету;
- екінші электрлік қорек көздерін пайдалануды қамтьамасыз ету;
- айнымалы және тұрақты тоқ электрлік машиналарын пайдалануды қаматамасыз ету.
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ОПД.08
Цифровые устройства и микропроцессорные системы: Комбинационные последовательные ЦУ. Системы управления процессора. Микропроцессоры. Средства отладки программ. Диагностика микропроцессорных устройств. Микропроцессорные устройства в системах передачи и обработки сигналов.
Знания:
- принцип функционирования основных устройств микропроцессорной систем;
- об основных устройствах микропроцессорной системы, способов адресаций, способы задания форматов команд.
Умения:
- составлять линейные, циклические, программы из под программы на языке Ассамблер, использовать форматы команд программ;
- производить составленные программы на УМК.
БК 7
БК 8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.5
ОПД.09
Импульсная техника:
Основы импульсной и цифровой техники. Комбинационные цифровые устройства. Последовательные цифровые устройства. Генераторы прямоугольных импульсов.
Знания:
- об импульсных и цифровых сигналов, разновидностей цифровых устройств, способы синтеза цифровых устройств на логических элементах, счисления кодов;
- об назначении наиболее распространенных цифровых устройств комбинационного типа; о назначении цифровых устройств последовательного типа, о назначении мультивибратов и блокинг-генераторов.
- логические элементы, маркировка, структура и тип логики микросхем, основные параметры микросхем, принцип функционирования и основы структур комбинационных цифровых устройств, последовательных цифровых устройств, мультивибраторов и блокинг-генераторов.
Умения:
- расшифровать маркировку микросхем, выполнить синтез цифровых устройств с помощью логических элементов, анализировать работу цифровых устройств.
- знать метод Вейча используя карты Карно минимизировать логические функции, любую логическую схему реализовать практически на микросхемах.
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ОПД.10
Основы рыночной экономики:
Основы рыночной экономики. Основы предпринимательской деятельности. Связь – отрасль экономики государства. Организация плановой работы на предприятиях. Планирование объема работ. Качество работы на предприятиях. Доходы предприятий. Производственные фонды. Трудовые ресурсы предприятия. Себестоимость доходов (продукции) на предприятиях. Чистый доход и рентабельность предприятия. Эффективность капитальных вложений. Организация финансовой работы на предприятии.
Знания:
- рыночные теории, модели рынка, его социально-экономическое содержание;
- рыночные и государственные механизмы регулирования экономики;
- формы предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
- особенности организации производственных процессов предприятий;
- специфику расчета показателя объема работ на предприятиях;
- систему показателей качества продукции;
- особенности производственных фондов.
Умения:
- определять факторы изменения спроса и предложения;
- производить расчет по определению доли участников деятельности и дивидентов;
- рассчитывать показатели объема работ на предприятиях;
- производить расчет показателей и производить оценку качества работы;
- производить расчеты показателей использования основных фондов (ОФ), среднегодовой стоимости ОФ, амортизационных отчислений, делать анализ.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8

КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
ЖКП.08
Цифрлық құрылғылар және микропроцессорлық жүйелері: Цифрлық құрылғылардың комбинациялық тізбектері. Процессорды басқару жүйелері. Микропроцессорлар. Программаны өңдеу құралдары. Микропроцессорлық құрылғыларға диагностика жасау. Мигналдарды тарату және өңдеу жүйелеріндегі микропроцессорлық құрылғылар.
Білімдер:
- микропрофессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың жұмысы;
- микропроцессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың адрестеу тәсілі, формат тапсырыстарын ұйымдастырылуы, команда беруі.
Іскерліктер:
- Ассамблер тілінде желілік, циклдік бағдарламалар жасау, команда бағдарламаларын қолдану;
- УМК бағдарламаларда құрастыруды жүргізу.
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.5.
ЖКП.09
Импульсті техника: Импульстік және цифрлық техника негіздері. Комбинациялық цифрлық құрылғылар. Тізбектелген цифрлық құрылғылар. Тікбұрышты импульсті генераторлар.
Білімдер:
-импульсті және цифрлық сигналдар, цифрлық құрылғылар түрлері, логикалық элементтердегі цифрлық құрылғыларды синтездеу тәсілі, кодтарды есептеу;
-көптараған комбинациялық типті цифрлық құрылғының қажеттілігі, тізбектелген цифрлық құрылғының қажеттілігі, мультивибратормен блокинг-генераторлардың қажеттілігі.
-логикалық элементтер, маркировка, микросхеманың құрылымдық және типтік логикасы, негізгі парамтерлері, жұмысы және комбинациялық цифрлық қондырғының құрылымы, тізбектелген цифрлық қондырғының, мультивибратордың және блокинг-генератордың құрылымы.
Іскерліктер:
-микросхеманың маркасын шешу, логикалық элементтер көмегімен цифрлық қондырғыларды синтезді орындау, цифрлық қондырғылар жұмысына сараптама жасау.
-Вейча әдісімен Карно картасын қолданып, логикалық функцияларды құрастыру, кезкелген логикалық сұлбаны микросхемамен келтіру.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6.
ЖКП.10
Нарықтық экономика негіздері:
Кәсіптік қызмет негізі. Байланыс – мемлекеттің экономика саласы. Кәсіпорында жоспарлы жұмысты ұйымдастыру. Жұмыс көлемін жоспарлау. Кәсіпорындағы жұмыс сапасы. Кәсіпорынның пайдасы. Өндіріс қоры. Кәсіпорынның еңбектік қоры. Кәсіпорындағы пайданың (өнімнің) өзіндік құны. Таза пайдамен кәсіпорынның тиімділігі. Жұмсалған қаржының тиімділігі. Кәсіпорында қаржылық жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
-нарықтық теория, нарықтық модель, оның әлеуметтік-экономикалық мазмұны;
-экономиканы басқарудың нарықтық және мемлекеттік механизмдері;
-Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлер қызметінің түрлері;
-кәсіпорынның өндірістік қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
-кәсіпорында жұмыс көлемінің көрсеткіштерінің есептеудің ерекшелігі;
-өнімнің сапа көрсеткіштерінің жүйелері;
-өндірістік қор ерекшеліктері.
Іскерліктер:
-сұраныспен ұсыныстарды өзгеру факторлерін анықтау;
-қызмет мүшелерімен дивиденттердің мөлшерін анықтаудың есебін жүргізу;
-кәсіпорындағы жұмыс көлемінің көрсеткіштерін есептеу;
-көрсеткіштерді есептеу және сапаға баға беру;
-негізгі қорды қолдану көрсеткіштерін, негізгі қордың орташа жылдық құнын, амортизацияға бөлінген қорды есептеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ОПД. 11
Охрана труда: Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария. Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания. Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ОПД 12
Основы информатизации: Арифметические основы ЭВМ. Архитектура персонального компьютера. Информационное оборудование. Программное обеспечение ЭВМ. Графический редактор. Электронные таблицы. Компьютерные сети. Элементы программирования.
Знания:
- способы обработки информации;
- виды операционных систем;
- оформление графиков;
- использование графических редакторов;
- назначение и применение программы EXEL;
- понятие базы данных способы построения сетей;
- назначение электронных почты.
Умения:
- сохранять информацию на машинных носителях;
- подключать периферийные устройства;
- применять инструменты графических редакторов;
- выводить на печать;
- запускать программы;
- выводить документы на печать.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.6.4
ПК 3.6.6
ПК 3.6.10
ОПД 13
Автоматическая коммутация: Тракт телефонной передачи. Структура и принцип действия телефонных аппаратов различных систем. Коммутационные приборы. Структура коммутационной станции. Основы построения трактов электронных АТС. Принципы построения цифровых систем коммутации. Построение цифровых коммутационных полей, интерфейсов аналоговых и цифровых линий, алгоритмы установления соединения. Основные технические данные ЭАТС S-12, 5ESS, DX-200, DRX, DMS.
Общие принципы построения электронной управляющей системы узлов коммутации. Основы построения централизованных ЭУС квазиэлектронных узлов коммутации.
Знания:
- структуру тракта телефонной передачи;
- принципиальные схемы телефонных аппаратов;
- принципы построения АТС, их коммутационных полей и управляющих устройств;
- структурные схемы АТС разного типа и алгоритмы обслуживания различных видов соединений.
Умения:
- находить и устранять повреждения в телефонных аппаратах;
- читать принципиальные схемы;
- определять последовательность работы основных узлов электронных и цифровых АТС.
БК 1
БК 4
БК 5

КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
ЖКП 11
Еңбекті қорғау: Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
-еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
-еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
-электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
-электролитты дайындау ережелерін;
-аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
-зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
-өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
-дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
-электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.5.
ЖКП 12
Информатизация негіздері: ЭВМ арифметикалық негіздері. Дербес компьютердің архитектурасы. Ақпараттық жабдық. ЭВМ бағдарламамен қамтамасыз ету. Графикалық редактор. Электрондық кесте. Компьютерлік желі. Бағдарламалау элементтері.
Білімдер:
-ақпаратты өңдеу тәсілдері;
-операциялық жүйе түрлері;
-графикті жасау;
-графиктік редакторларды қолдану;
-EXEL бағдарламасының қажеттілігімен қолданылуы;
-мәліметтер базасының түсінігі, желіні құрастыру тәсілі.;
-электронды поштаның қажеттілігі.
Іскерліктер:
-машинаның тасушысында ақпаратты сақтау;
-периферийлік қондырғыны қосу;
-графикалық редактор құралын қолдану;
-баспаға шығару;
-бағдарламаны қосу;
-құжаттарды баспаға шығару.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.6.4.
КҚ 3.6.6.
КҚ3.6.10.
ЖКП 13
Автоматты коммутация: Телефондық тарату жолы. Әртүрлі жүйедегі телефондық аппараттардың құрылымымен жұмыс істеу қағидасы. Коммутациялық аспаптар. Коммутациялық станциялардың құрылымы. Электронды станциялардың жол трактілерін тұрғызу негізі. Цифрлық коммутация жүйелерін тұрғызу қағидасы. Цифрлық және аналогты желі интерфейстерінің цифрлық коммутация өрістерін тұрғызу, жалғау алгоритмін жасау. ЭАТС S-12, 5ESS, DX-200, DRX, DMS негізгі техникалық мәліметтер.
Коммутация түйіндерін басқаратын электрондық жүйелерді тұрғызу қағидасы. Орталықтандырылған квазиэлектронды коммутация түйіндерін тұрғызу негізі.
Білімдер:
-телефондық тарату жолының құрылымы;
-телефондық аппаратарының принципиалдық сұлбасы;
-АТС және олардың коммутациялық өрістермен басқару қондырғыларын құру қағидасы;
-әртүрлі АТС құрылымдық сұлбасы және әртүрлі жалғауларды күтудің алгоритмі.
Іскерліктер:
-телефондық аппараттардағы бұзылуларды табу және жою;
-принципиалды сұлбаларды оқу;
-цифрлық және электрондың АТС негізгі түйіндерінің жұмыс істеу тәртібін анықтау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 5

2. Повышенный уровень
2.1 130701 2 Контролер по эксплуатации линейных сооружений и телекоммуникационных сетей
ПК 2.1.1 Вести базу данных электронного технического учета;
ПК 2.1.2 Вносить изменения, произошедшие в процессе эксплуатации, в электронную базу данных;
ПК 2.1.3 Проводить плановые сверки данных электронного технического учета с фактическим положением на линейных сооружениях;
ПК 2.1.4 Участвовать в приемке новых линейных сооружений;
ПК 2.1.5 Готовить и выдавать исходные данные для проектирования, согласования проектов на выполнение работ по расширению линейных сооружений и телефонизации объектов;
ПК 2.1.6 Определять возможности и выдачу технических условий на присоединение сетей и подключение абонентов;
ПК 2.1.7 Выдавать линейному персоналу необходимые сведения о линейных сооружениях;
ПК 2.1.8 Готовить и выдавать условия проведения земляных работ сторонним организациям в охранных зонах.
2.2 130702 2 Электромонтер линейных сооружений электросвязи и проводного вещания
ПК 2.2.1 Обеспечивать техническое обслуживание, текущий ремонт линейных сооружений электросвязи и проводного вещания;
ПК 2.2.2 Обеспечивать выполнение производственных заданий;
ПК 2.2.3 Составлять заявки на материалы;
ПК 2.2.4 Выполнять отдельные поручения руководства;
ПК 2.2.5 Своевременно выявлять и устранять все повреждения на линейных сооружениях связи и проводного вещания;
ПК 2.2.6 Проводить электрические измерения основных параметров линий проводного вещания;
ПК 2.2.7 Проверять соединительные и служебные линии;
ПК 2.2.8 Осуществлять соблюдение правил эксплуатации, инструкции по устранении повреждений;
2.3 130703 2 Монтажник связи-кабельщик
ПК 2.3.1 Готовить рабочие места;
ПК 2.3.2 Обеспечивать подготовку проводов кабелей к монтажу;
ПК 2.3.3 Выполнять пайку проводов различных марок;
ПК 2.3.4 Выполнять соединения сваркой;
ПК 2.3.5 Обеспечивать монтаж и установку сложных опор;
ПК 2.3.6 Монтировать контрольные и угловые опоры;
2.4 130704 2 Электромонтер станционного оборудования телефонной связи
ПК 2.4.1 Обеспечивать безаварийную работу всех видов станционного оборудования;
ПК 2.4.2 Участвовать в проверке испытаний монтажа в эксплуатацию элементов оборудования связи;
ПК 2.4.3 Проводить электрические измерения аппаратур и каналов;
ПК 2.4.4 Проверять соединительные и служебные линии;
ПК 2.4.5 Своевременно выявлять и устранять повреждения в приборах станционного оборудования;
ПК 2.4.6 Вносить в журнал записи о выявленных повреждениях и результатах измерения;
ПК 2.4.7 Выполнять предупреждающие и корректирующие мероприятия;

2. Жоғары деңгей
2.1. 130701 2 Желілік құрылыстар мен телекоммуникация желілерін пайдалану бойынша бақылаушысы
КҚ 2.1.1. Электронды техникалық есеп базасына енгізу;
КҚ 2.1.2. Пайдалану кезіндегі өзгерістерді электрондық мәліметтер базасына енгізу;
КҚ 2.1.3. Электронды техникалық есептегі мәліметтерді жобалы түрде байланыс желісінің іс жүсіндегі жағдайымен салыстыруды жүргізу;
КҚ 2.1.4. Жаңа желілік қондырғыларды қабылдауға қатысу;
КҚ 2.1.5. Жобалауға алғашқы мәліметтерді беру және дайындау, желі қондырғыларын кеңейту жұмыстарын орындау жобаларын келістіру және нысаналарды телефонизациялауды орындау;
КҚ 2.1.6. Желілерді жалғау және абоненттерді қосу туралы техникалық шарттарды беру және анықтау мүмкіншілігі;
КҚ 2.1.7. Желілік қызметкерлерге желілік қондырғылар туралы қажетті мәліметтерді беру;
КҚ 2.1.7. Сыртқы ұйымдарға күзетілетін аймаққа жер қазу жұмыстарын жүргізу шарттарын дайындау және беру.
2.2. 130702 2 Электр байланысы және желімен хабарлау желілік құрылыстарының электромонтері
КҚ 2.2.1. Электробайланыс қондырғылар желісімен сыммен хабар таратуда ағымдағы жөндеуді, техникалық күтім көрсетуді қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.2. Өндірістік тапсырысты орындауды қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.3. Материалдарға тапсырысты құрастыру;
КҚ 2.2.4. Басшылардың жеке тапсырмаларын орындау;
КҚ 2.2.5. Электробайланыс қондырғылар желісімен сыммен хабар таратуда барлық ақауларды уақытылы анықтау және жою;
КҚ 2.2.6. Сыммен хабар тарату желісінің негізгі параметрлерінің электрлік өлшеулерін жүргізу;
КҚ 2.2.7. Жалғау және қызмет көрсету желілерін тексеру;
КҚ 2.2.8. Пайдалану ережелерін және ақауларды жою нұсқауларын сақтау;
2.3. 130703 2 Байланыс монтаждаушы-кабельшісі
КҚ 2.3.1. Жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.3.2. Кабель сымдарын монтаждауға дайындауды қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.3. Әртүрлі маркадағы сымдарды дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.3.4. Жалғауды пісірумен орындау;
КҚ 2.3.5. Күрделі тіреулерді орнатуды және монтаждауды қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.6. Бақылау және бұрыштық тіреулерді монтаждау;
2.4. 130704 2 Телефон байланысының стансалық жабдықтары элетромонтері
КҚ 2.4.1. Барлық станциялық жабдықтар түрінің ақаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 2.4.2. Байланыс жабдықтарының элементерін пайдалануда монтаждауды сынау арқылы тексеруге қатысу;
КҚ 2.4.3. Аппаратуралармен арналарда электрлік өлшеулерді жүргізу;
КҚ 2.4.4. Жалғаушы және қызметтік желілерді тексеру;
КҚ 2.4.5. Станциялық жабдық аспаптарындағы бұзылыс түрлерін уақытында анықтау және жою;
КҚ 2.4.6. Журналға анықталған ақаулар түрімен өлшеу нәтижесін жазу;
КҚ 2.4.7. Ескерту және ретке келтіру шараларын орындау;

ПК 2.4.8 Обеспечивать сохранность материальных ценностей, используемых в работе.
3. Специалист среднего звена
3.1. 130705 3 Техник
ПК 3.5.1 Выполнять работу по эксплуатации средств электросвязи;
ПК 3.5.2 Принимать участие в разработке планов и графиков работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования электросвязи;
ПК 3.5.3 Проводить тестовые проверки и профилактические осмотры оборудования;
ПК 3.5.4. Проводить регулировку и наладку элементов блоков машин, отдельных устройств и узлов;
ПК 3.5.5 Участвовать в проведении профилактического и текущего ремонта;
ПК 3.5.6 Вести учет показателей использования оборудования, замеченных дефектов работы оборудования электросвязи;
ПК 3.5.7 Участвовать в составлении заявок на оборудования, запасные части и т.д.;
ПК 3.5.8 Проводить работу по своевременному обнаружению неисправностей и их ликвидации;
3.2 130706 3 Электромеханик линейных сооружений связи и абонентских устройств
ПК 3.6.1 Выявлять и устранять повреждения линейных сооружений связи;
ПК 3.6.2 Обеспечивать исправность действия соединительных линий;
ПК 3.6.3 Обеспечивать восстановление связи;
ПК 3.6.4 Извещать руководство по устранению соответствующих повреждений;
ПК 3.6.5 Участвовать в проведении технических занятий по изучению схем организации связи;
ПК 3.6.6 Вести необходимую документацию по повреждениям, срокам устранения повреждения;
ПК 3.6.7 Осуществлять необходимые измерения;
ПК 3.6.8 Составлять планы профилактических работ;
ПК 3.6.9 Производить профилактические проверки оборудования согласно технологическим картам;
ПК 3.6.10 Осуществлять соблюдения правил эксплуатации;
Приложение 268
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 664
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1310000 – Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (на железнодорожном транспорте)
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
131003 3 – Техник
131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи

КҚ 2.4.8. Жұмыста қолданылатын материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету.
3. Орта буын маманы
3.1. 130705 3 Техник
КҚ 3.5.1. Электробайланыс құралдарын пайдалану жұмыстарын орындау;
КҚ 3.5.2. Электробайланыс жабдықтарын жөндеу және техникалық күтім көрсету жұмыстарының жоспарларын жасаумен кестелерін құру жұмыстарына қатысу;
КҚ 3.5.3. Жабдықтарда профилактикалық қарау және тестілік тексеруді жүргізу;
КҚ 3.5.4. Машина блогтарының элементерінде, жеке құрылғылары мен түйіндерінде келтірумен реттеуді жүргізу;
КҚ 3.5.5. Профилактикалық және ағымды жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу;
КҚ 3.5.6. Жабдықтарды пайдалану көрсеткіштерінің, электробайланыс жабдықтарының жұмысындағы байқалған кемістіктердін есебін жүргізу;
КҚ 3.5.7. Жабдықтарға, қосалқы бөлшектерге және т.б. тапсырысты құрастыруға қатысу;
КҚ 3.5.8. Дер кезінде бұзылысты анықтау және оларды жою жұмыстарын жүргізу;
3.2. 130706 3 Байланыстың желілік құрылымдары мен абоненттік құрылғылар электр механигі
КҚ 3.6.1. Байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстарды анықтау және жою;
КҚ 3.6.2. Жалғау желілерінің дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.6.3. Байланыстың қайта қалпына келуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.6.4. Басшылықты бұзылыстың жойылғаны туралы хабардар ету;
КҚ 3.6.5. Байланысты ұйымдастыру сұлбасын оқудың техникалық сабақтарының өткізілуіне қатысу;
КҚ 3.6.6. Бұзылыс және оны жою туралы қажетті құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.6.7. Қажетті өлшеулерді жасау;
КҚ 3.6.8. Профилактикалық жұмыстар жоспарын құрастыру;
КҚ 3.6.9. Технологиялық картаға сәйкес жабдықтарда профилактикалық тексеруді өткізу;
КҚ 3.6.10. Пайдалану ережелерін сақтауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 268-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 664-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар мен
ақпараттық технологиялар.
Электронды техника
Мамандығы: 1310000 – Көлік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық
пайдалану (темір жол көлігінде)
Біліктілігі: 131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс
технигі

324
ПА 00
Промежуточная аттестация
252
ИА 00
Итоговая аттестация
60
ОУППК 00
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
ИТОГО: на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 269
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 665
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1310000 – Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (на железнодорожном транспорте)
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
131003 3 – Техник
131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи

324
АА 00
Аралық аттестаттау
252
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
КА 02
КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және т.б. байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 269-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 665-қосымша
ҮЛГІЛІК ОҚУ ЖОСПАРЫ
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар мен
ақпараттық технологиялар.
Электронды техника
Мамандығы: 1310000 – "Көлік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық
пайдалану" (темір жол көлігінде)
Біліктілігі: 1310 01 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс
технигі

ОГД 2.3
История Казахстана:
Обобщающие знания
учащихся за курс основной школы.
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
Коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
Политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года в Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы, репрессии и депортации;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК.1
БК.2
БК.3
ОГД 2.4
Физическая культура
роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК.3
БК.4
СЭД 03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
Культурология:
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции, новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана, от музыки до прикладного искусства, театра, кино.
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК.2

ЖГП 2.3
Қазақстан тарихы:
Негізгі мектеп курс бойынша жалпы білімі. Қазақ халқының дамуындағы тарихи және мәдени жолы.
Көшпенділер өркениеті. Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолы. Көшпенділердің мәдени рухы. Қазақстанның Россияға қосылған кездегі сонымен қатар Ресей империясының құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы. Ұлт азаттық қозғалыс және көтеріліс. 20ғ. басындағы саяси партиялар және ағымдар, мәні. ХХғ. 20-30жж. Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық қоғамдық саяси жағдайы. Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай. Коммунистік партия мен комсомол. Қазақ диаспорасының құрылуы. Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлі. Қазақстандағы 50-80жж. әлеуметтік – экономикалық -қоғамдық саяси жағдайы. Қазақстанның КСРО құлауы және дағдарыс кезіндегі жағдайы. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерулері.
Білімдер:
- қазақ халқының қалыптасуын, көшпенді өркениетінің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- XVII-XVIII ғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлттық тәуелсіздік күрес;
- ХХғ. 20-80 жж. қозғалыстар мен көтерілістер;
- қазақтардың дүние жүзілік құрылтайы;
- 1986 жылғы Алматыдағы желтоқсан оқиғасы;
- Тамыз көтерілісі және оның күйреуі;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенділер мал шаруашылығының пайда болу себебін ашу;
- алғашқы мемлекеттік бірлестіктерге мінездеме беру;
- жер аудару саясатының негізгі мақсаттарын анықтау;
- көтерілістерді басып тастаудың себебіне сараптама;
- НЭП, ұжымдастыру маңызын ашу;
- 20-30 жылдардағы репрессия мен жер аударуға, этнодемографиялық жағдайға мінездеме беру;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себебін ашу;
- Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлін ашу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 2.4
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі; кәсіптік – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау.
БҚ3
БҚ4
ӘЭП 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі;
Мәдениетті зерттеуге жан-жақты келу; мәдениет және өркениет;
Мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуция-дао мәдениетінің түрлері;
Үнді-будда мәдениет түрлері;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Христиан мәдениетінің түрі;
Батыс еуропа мәдениеті және оның жаңа әлем дамуына әсері;
Африка мәдениетінің ерекшелігі және бірегейлігі;
Расизм мәселесі: көшпенділер өркениетінің пайда болуы және бірегейлігі; орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;
ХҮІІ-ХІХғғ. Қазақ дәстүрлі мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- конфуция түсінігі;
- даосизм: Қытай өнері;
Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
- Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір салты мен олардың бағалы дүниелері;
-орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының қалыптасуы;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
БҚ2

СЭД 3.2
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философские, научные и религиозные картины мира, смысл жизни человека;
- роль науки и научного познания, его структуру, формы и методы, социальные и этические проблемы;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК.1
БК.2
БК.3
СЭД 3.3
Основы политологии и социологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК.1
БК.2
БК.3
СЭД 3.4
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК.1
БК.2
БК.3
СЭД 3.5
Основы права:
понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор, порядок его заключения, основания прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении
занятости населения;
дисциплинарная и материальная ответственность работников; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров
Знания:
- основные положения Конституции Республики Казахстан;
- иметь представление об основных отраслях права Республики Казахстан;
- знания права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
Умения:
- применять знания о правах и обязанностях работников в сфере профессиональной деятельности;
- умения защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК.1
БК.2
БК.3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация:

ӘЭП 3.2
Философия негіздері
Философия пәні, философиялық ойдың әлемдік негізгі тарамдары;
Адам табиғаты және оның өмірінің мәні; Адам және Құдай: адам және ғарыш;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы және жауаКҚершілігі; адамдық таным және қайраткерлік; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында.
Білімдер:
- философиялық, ғылыми, діни көріністер туралы, адам өмірінің маңызы туралы көзқарасы;
- ғылымның, ғылыми таным, құрылымы, түрі, әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселесі туралы көзқарас.
Іскерліктер:
- адам тәртібін биологиялық және әлеуметтік рухани бастамаларда, саналы және санасыз тәртібін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ӘЭП 3.3
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде; Әлеуметтік мәдениеттің қоғамдық жүйесі;
Әлеуметтік қарым-қатынас;
Әлеуметтік үрдіс; тұлғаның әлеуметтік рөлі және оның тәртібі; саясаттану пәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы саяси-экономикалық жүйе.
Білімдер:
- заңдылықты әлеуметтік тұрғыдан түсіну;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тап, әлеуметтік қарым-қатынас туралы көзқарас;
- тұлғаның әлеуметтік жүйесінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстардың дамуын жетілдіру және әлеуметтік өзгерістердің басқа факторлары;
- биліктің мәнін ашу;
саясат субъектілері, саяси қарым-қатынастар мен үрдістері /Қазақстанда және бүкіл әлемдік/;
- саяси жүйені және саяси режимдік ойын қалыптастыру.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ӘЭП 3.4
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметі, мәні, ұстанымдары; жекеменшілік түрі мен нысаны, жекеменшікті басқару; жоспар түрлері, негізгі бөліктері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды негіздеудің және алдын-ала әзірлеудің әдістері; бизнес-жоспарлау, экономикалық сараптама; халық тұтынатын тауарлар және қызметтердің нарықтағы жағдайына сараптама; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық ілімнің экономикалық жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық саяси жағдайлар;
- макроэкономика, микроэкономика, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметінде бағыт беруші экономикалық ақпараттарды табу және қолдану;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері:
Кәсіптік қызметі аясындағы құқықтық реттеу түсінігі; кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық жағдайлары; заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық түрлері; еңбек құқығы; еңбек келісім шарты; оны жасау тәртібі; тоқтату негіздемесі; еңбектің ақысы; жергілікті халықты еңбекпен қамтамасыз етуді реттеудегі мемлекеттің рөлі; қызметкерлердің тәртіптілік және материалды жауапкершілігі; азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; құқық бұзушылықтан қорғау мен тартыстарды шешудің сот тәртібі
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясының негізгі ережелері;
- Қазақстан Республикасы құқығының негізгі салалары туралы түсінік болу;
- азамат пен адамның құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмі туралы білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметі аясындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері туралы білімін қолдану;
- еңбек заңдылығына байланысты өз құқықтарын қорғай білу.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілігі:

131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования;
131003 3 – Техник;
131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
131005 3 – Техник-электрик;
131006 3 – Техник-электроник
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке:
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- общая характеристика средств оргтехники, их назначение;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК.1
БК.2
ПК.3.3.1
ПК.3.4.5
ПК.3.5.5
ОПД 4.2
Техническое черчение:
Геометрическое черчение.
Правила оформления чертежей.
Геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей.
Проекционное черчение.
Техническое рисование.
Категории изображений на чертеже.
Знания:
- основные правила построения и оформления чертежей;
- способы графического представления пространственных образов;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- пользоваться ГОСТами, технической документацией и справочной литературой;
- оформлять чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
БК.1
БК.3
БК.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.8
ОПД 4.3
Прикладная информатика:
Основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и информационные сети; прикладное программное обеспечение и процессионные ресурсы в области электросвязи; проблемноориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- виды информации и способы представления ее в ЭВМ;
- логические основы ЭВМ, основы микропроцессорных систем;
- типовые узлы и устройства вычислительной техники;
- взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ;
Умения:
- использовать базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ;
- использовать изученные прикладные программные средства;
- использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения.
БК.1
БК.5

131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пәні, мақсаты және мазмұны.
Ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні.
Іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік.
Құжаттардың қызметі және ресімделу тәсілдері.
Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі.
Құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, оның түрлері. Тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- пәні, мақсаты және мазмұны;
- ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні;
- іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы;
- іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы;
Іскерліктер:
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМ құжаттарды ресімдеу.
БҚ1
БҚ2
КҚ.3.3.1
КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.5
ЖКП 4.2
Сызу:
Геометриялық сызу. Сызуды
безендіру ережелері. Техникалық бөлшектердің контурларын салу мен құрастыру ережелері. Жобалық сызба. Техникалық сурет салу. Сызбадағы суреттердің санаттары
Білімдер:
- сызбаларды құру мен ресімдеудің негізгі ережелері;
- кеңістіктегі бейнелерді графикалық ұсыну тәсілдері;
- құрылыстық, технологиялық және басқа нормативті құжаттаманың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- МЕМСТ, техникалық құжаттаманы, анықтамалық әдебиетті қолдану;
- әрекеттегі нормативті базаға сәйкес сызбаларды ресімдеу.
БҚ1
БҚ3
БҚ5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.8
ЖКП 4.3
Қолданбалы информатика:
Ақпараттық және коммуникативті технологияның негізгі ұстанымдары, әдістері, ерекшелігі, олардың тиімділігі. Автоматтандырылған жұмыс орындары, олардың жергілікті және салалық жүйесі. Темір жолдардағы пайдалану қызметін ақпараттық және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету. Деректер қорын басқару құралы. Ықпалдық ақпараттық жүйелер. Салалық және қызмет аясына қарай қолданбалы бағдарламаның бағыттық мәселесі. Сараптық жүйелер және шешімді қабылдаудың қолдау жүйесі, кәсіптік қызметіндегі құрастыру және жобалау.
Білімдер:
- ақпарат түрлері мен оны ЭЕМ ұсыну тәсілдері;
- ЭЕМ логикалық негіздері, микропроцессорлық жүйелер негіздері;
- есептеу техникасының үлгілік тораптары мен құрылымдары;
- ЭЕМ жұмысындағы аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандырудың өзара әрекеттестігі;
Іскерліктер:
- қолданбалы бағдарламалар мен бағдарламаның базалық жүйесін қолдану;
-оқылған қолданбалы бағдарламалық құралдарды қолдану;
- есептеу техникасының және бағдарламаның үлгілік құралдарын қолдану.
БҚ1
БҚ5

ПК 3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ОПД 4.4
Теория электрических цепей:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока.
Знания:
- особенности физических явлений в электрорадиоматериалах;
основные свойства и характеристики электрического и магнитного полей, электрических сигналов;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
-по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
-составлять и читать схемы различных усилителей
БК.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.3.5
ПК.3.4.1
ПК.3.4.3
ПК.3.5.1
ПК.3.6.3
ОПД 4.5
Цифровые устройства и микропроцессоры:
Основы цифровой техники. Комбинационные цифровые устройства. Последовательностные цифровые устройства. Системы управления. Цифровые устройства в технике связи
Знания:
- классификацию, маркировку и систему условных обозначений микросхем, содержащих элементы цифровой техники и основные цифровые устройства;
- структуру, назначение, область применения и принцип функционирования основных цифровых устройств комбинационного и последовательностного типов, цифровых систем управления;
Умения:
- проводить синтез и анализ работы цифровых устройств;
- пользоваться структурными и функциональными схемами цифровых устройств;
- работать со справочной литературой.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.6
Основы радиотехники:
Колебательные системы. Излучение и распространение радиоволн. Антенны. Усилители.
Знания:
общие свойства радиоволн, излучение и распространение радиоволн, различные типы антенн, принцип работы усилителей.
Умения:
производить испытания элементов устройств радиосвязи, анализировать характеристики, производить расчет параметров устройств радиосвязи.
БК.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.2
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.7
Основы стандартизации, сертификации и метрологии:
Понятие стандартизации. Нормативные документы, методы и системы стандартизации. Международная стандартизация. Метрология: понятие, величины, измерения и средства измерения. Сертификация: понятия, виды и порядок проведения сертификации. Системы сертификации, международная сертификация.
Знания:
- профессиональная терминология, законодательные акты, методические документы по стандартизации и сертификации документации;
- теория измерений;
- возможности современных методов познания;
- история стандартизации, метрологии и сертификации;
- сущность процесса сертификации;
Умения:
- свободно ориентироваться в многообразии нормативных документов, пользоваться ими;
- пользоваться Международной системой единиц физических величин;
- проводить расчет погрешности при измерениях;
- применять теоретические знания на практике.
БК.1
БК.2
БК.3
БК.5

КҚ 3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
ЖКП 4.4
Электр тораптарының теориясы:
Электр өрісі. Тұрақты тоқ электр тізбектері. Магниттік өріс пен магнитті тізбектер. Ауыспалы тоқтың электр тізбектері.
Білімдер:
- электр материалдардағы физикалық құбылыстар ерекшеліктері;
- электр және магнитті өрістердің, электр сигналдардың негізгі қасиеттері мен сипаттамалары;
Іскерліктер:
- электрлік және электронды қондырғылардың элементтері мен параметрлерін есептеу;
- берілген параметрлер бойынша үлгілік электронды қондырғыларды есептеу;
- әр түрлі күшейткіштердің сызбаларын құрастыру мен оқу
БҚ1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.5
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.3
КҚ.3.5.1
КҚ.3.6.3
ЖКП 4.5
Сандық қондырғылар мен микропроцессорлар:
Сандық техника негіздері. Комбинациялық сандық қондырғылар. Кезектестік сандық қондырғылар. Басқару жүйелері. Байланыс техникасындағы сандық қондырғылар.
Білімдер:
- негізгі сандық қондырғылар мен сандық техника элементтері бар микросызбалардың шартты белгілері жүйесі мен таңбалануын, жіктеуішін;
- басқарудың сандық жүйелерінің, комбинациялық және кезектестілік үлгілердің негізгі функционалдық ұстанымдары мен қолданылу аясы, мәні, құрылымы;
Іскерліктер:
- сандық қондырғы жұмысының синтезі мен сарпатамасын өткізу;
- сандық қондырғының құрылымдық және функционалдық сызбаларын қолдану;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ1
БҚ5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.6
Радиотехника негіздері:
Тербеліс жүйелері. Радиотолқынның сәулеленуі мен тарауы. Антенналар. Күшейткштер.
Білімдер:
- радиотолқынның негізгі қасиеттері мен радиотолқынның сәулеленуі мен тарауы, антенналардың әр түрлілігі, күшейткіштердің жұмыс ұстанымы.
Іскерліктер:
- радиобайланыс қондырғылары элементтерінің сынауын жүргізу, сипаттамасын сараптау, анализировать характеристики, радиобайланыс қондырғылары параметрлерінің есебін жүргізу.
БҚ1
КҚ.3.1.1
КҚ 3.1.2 КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.7
Стандарттау, сертификаттау және метрологияның негіздері:
Стандарттау түсінігі. Стандарттаудың нормативті құжаттары, әдістері мен жүйелері. Халықаралық стандарттау. Метрология: түсінігі, көлмі, өлшемі мен өлшем құралдары. Сертификаттау: түсінігі, түрлері мен сертификаттау өткізу тәртібі. Сертификаттау жүйелері, халықаралық сертификаттау.
Білімдер:
- кәсіптік терминология, заңдылық актілері, құжаттаманы сертификаттау мен стандарттаудың әдістемелік құжаттары;
- өлшем теориясы;
- қазіргі танымдылық әдістердің мүмкіндіктері;
- стандарттау, сертификаттау мен метрология тарихы;
- сертификаттау процесінің мәні;
Іскерліктер:
- нормативті құжаттардың көп түрлігімен кең бағытта жұмыс жасау, оларды қолдана білу;
- Халықаралық физикалық өлшемдер бірлігін қолдану;
- өлшеу кезіндегі ақаулардың есебін жүргізу;
- практикада теориялық білімін қолдану.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.3
ПК.3.4.1
ПК.3.4.5
ПК.3.5.3
ПК.3.5.4
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.3
ПК.3.6.6
ОПД 4.8
Измерения в технике связи:
Методы измерения основных параметров цепей, узлов аппаратуры. Методы измерения параметров цепей и каналов радиоэлектронной аппаратуры устройств связи. Приемо-сдаточные и контрольные измерения на линиях связи и сооружениях связи. Аппаратура для измерений в технике связи.
Знания:
- принцип действия основных электрорадиоизмерительных приборов;
- основные методы измерения параметров электрических цепей;
- методы измерения параметров цепей и каналов, радиоэлектронной аппаратуры и устройств связи;
- классификацию и функциональные схемы измерительных приборов, особенности их применения в связи;
Умения:
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- производить проверку работоспособности и измерение параметров аппаратуры и каналов систем передачи;
- выбирать по справочнику необходимый измерительный прибор в соответствии с задачей;
- разбираться с принципом действия и требованиями по эксплуатации измерительных приборов, применяемых в системах связи.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.3.3
ПК.3.3.5
ПК.3.4.1
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.1
ПК.3.5.2
ПК.3.5.3
ПК.3.6.3
ПК.3.6.6
ОПД 4.9
Электроматериаловедение:
Физико-химические основы материаловедения (ЕСКК); международная (ИСО), межгосударственная (СНГ).
Проводниковые и полимерные материалы, их характеристики, маркировка, применение.
Комбинированные и биметаллические проводники, конструкционные материалы, их использование.
Магнитные материалы и изделия из них.
Полупроводниковые материалы.
Обработка, сварка, прессование и пайка материалов.
Изоляционные материалы.
Материалы для печатных плат.
Знания:
- свойства электрорадиоматериалов, физические явления, происходящие в них под воздействием различных факторов;
- маркировку материалов и области их применения;
Умения:
- работать со справочной литературой;
- производить взаимозамену материалов согласно их характеристикам при ремонте аппаратуры;
- применять необходимые материалы для производства различных видов ремонтных работ.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.5
ПК.3.3.2
ПК.3.4.2
ПК.3.4.4
ПК.3.5.3
ПК.3.6.5
ПК.3.6.7
ОПД 4.10
Общий курс железных дорог:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав железных дорог.
Организация железнодорожных перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- система организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава ж.д. требованиям ПТЭ,
- использовать знания в период прохождения технологической практики и в предстоящей работе.
- использовать знания ПТЭ, ИСИ, ИДП.
Хозяйство автоматики, телемеханики и телекоммуникаций (ЦШ), (ШЧ), (СЦБ и связь).
БК.1
БК.5

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.3
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.3
КҚ.3.5.4
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.3
КҚ.3.6.6
ЖКП 4.8
Байланыс техникасындағы өлшеулер:
Аппаратура тораптарының, тізбектердің негізгі параметрлерін өлшеу әдістері. Байланыс қондырғысы радиоэлектронды аппараттары арналары мен тізбектерін өлшеу әдістері. Байланыс қондырғылары мен байланыс желілеріндегі қабылдау өткізуші және бақылау өлшемдері. Бақылау техникасындағы өлшем үшін аКТаратура.
Білімдер:
- пнегізгі электр радио өлшемі аппараттарының әрекет ұстанымы;
- оэлектр тізбектері параметрлерін өлшеудің негізгі әдістері;
- байланыс қондырғылары мен радиоэлектронды аппараттары арналары мен тізбектерін өлшеу әдістері;
- өлшем аспаптарының функционалды сызбалары мен жіктеуіші, оларды байланыста қолдану ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- бақылау сынау мен өлшем аппараттарын қолдану;
- беріліс жүйесінің арналары мен аппаратурасының параметрлерін өлшеу мен жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
- тапсырмаға сәйкес қажетті өлшем құралын анықтамалықтан таңдау;
- байланыс жүйесінде қолданылатын өлшеу аспаптарын пайдалану бойынша талаптармен және әрекет ұстанымын талдау.
БҚ1
БҚ5
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.3
КҚ.3.3.5
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.1
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.3
КҚ.3.6.6
ЖКП 4.9
Электр материалтану:
Материалтанудың физика-химиялық негіздері (ЕСКК); халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (СНГ).
Өткізгіш және полимер материалдар, олардың сипаттамалары, таңбалануы, қолданылуы. Аралас және биметалды өткізгіштер, құрылыстық материалдар, олардың қолданылуы.
Магниттік материалдар мен олардан дайындалған бұйымдар.
Жартылай өткізгіш материалдар.
Өңдеуі, дәнекерлеуі, престеу мен материалдарды пісіру.
Қорғауыш материалдары. Баспа платасы үшін материалдар.
Білімдер:
- электр радиоматериалдар қасиеттері, әр түрлі факторлар әсерінен пайда болатын физикалық құбылыстары;
- материалдар таңбалануы мен оларды қолдану аясы;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- аппаратура жөндеуі кезінде олардың сипаттамаларына сәйкес материалдардың өзара ауыстыруын жүргізу;
- әр түрлі жөндеу жұмыстары үшін қажетті материалдарды қолдану.
БҚ1
БҚ5
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.2
КҚ.3.4.2
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.10
Темір жолдың жалпы курсы
Кіріспе.
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал.
Жекеленген қосындар.
Темір жолдың жылжымалы құрамы.
Темір жолды тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Сигнал бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- темір жол құрылысын және құрылымын;
- оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормалары;
- поездар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі және дабыл ұстанымы,
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекеті, тәртібі.
Іскерліктер:
- негізгі құрылыстардың, құрылымдардың, жылжымалы құрамның техникалық жағдайының сәйкестігін және техникалық пайдалану ережесін, талаптарын анықтау,
- технологиялық практика және алдыңғы жұмыста білімін қолдану;
- темір жол көлігіндегі іске асатын ТПЕ, ИСИ, ИДП нұсқаулары мен ережелерін қолдана білу.
БҚ1
БҚ5

ПК.3.1.5
ПК.3.1.6
ПК.3.3.2
ПК.3.3.8
ПК.3.4.2
ПК.3.4.4
ПК.3.4.6
К.3.5.3
ПК.3.5.5
К.3.6.5
ПК.3.6.7
ПК.3.6.8
ОПД 4.11
Охрана труда и основы экологии:
Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Использование экобиозащитной и противопожарной техники
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
- основы электробезопасности, безопасные методы труда;
- основы пожарной безопасности;
- зоны экологического бедствия в РК, основные программы по улучшению экологии в республике;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- умения использовать экобиозащитную технику;
- пользоваться основными и дополнительными диэлектрическими средствами защиты;
- оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
БК.1
Б.К.2
ПК.3.1.6
ПК.3.3.8
ПК.3.4.6
ПК.3.5.5
ПК.3.6.8
ОПД 4.12
Электронная техника:
физические основы электронной техники; образование и свойства p-n перехода; контактные явления; устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов; устройства отображения информации; типовые электронные устройства: принцип действия, параметрические соотношения, схемы; электронные выпрямители, преобразователи, инверторы: принцип действия и схемы включения; защита электронных устройств;
основы микроэлектроники; элементы интегральных схем (ИС); функциональная микроэлектроника; цифровые электронные схемы: основные логические операции, параметры и характеристики логических элементов; применение логических элементов в электротехнических устройствах.
Знания:
- принципы работы типовых электронных устройств;
- схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов;
- элементы интегральных микросхем;
- параметры характеристики логических элементов, область применения;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- выбирать логические элементы для электротехнических схем;
- пользоваться справочной литературой;
БК.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.3.5
ПК.3.4.1
ПК.3.4.3
ПК.3.5.1
ПК.3.6.3
ОПД 4.13
Электрические измерения и основы стандартизации:
государственная система обеспечения единства измерений; методические основы стандартизации измерений; понятие об измерениях и единицах физических величин; основные виды средств измерений и их классификация; методы измерений; метрологические показатели средств измерений; погрешности измерений; приборы формирования стандартных измерительных сигналов; измерение тока, напряжения и мощности; исследование формы сигналов, измерение параметров сигналов; измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов; влияние измерительных приборов на точность измерений; автоматизация измерений
Знания:
- основы стандартизации;
- принцип действия основных электрорадиоизмерительных приборов;
- основные методы измерения параметров электрических цепей;
Умения:
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- выполнять основные виды электрических измерений;
обрабатывать результаты измерений;
БК.1
БК.5

КҚ.3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ 3.3.2
КҚ.3.3.8
КҚ.3.4.2
КҚ.3.4.4
КҚ.3.4.6
КҚ.3.5.3
КҚ.3.5.5
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.8
ЖКП 4.11
Еңбек қорғау мен экология негіздері:
Кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін сақтау және мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау. Еңбек қызметінде зиянды және қауіп төнгізетін шараларға сараптама жасау. Экобиоқорғанысты және өрт қауіпсіздігі техникасын қолдану.
Білімдер:
- кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау;
- основы электр қауіпсіздігі негіздері, еңбектің қауіпсіз әдістері;
- өрт қауіпсіздігі негіздері;
- ҚР экологиялық қауіпті аймақтары, республикада экологияны жақсартудың негізгі бағдарламалары;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметі ауқымында қауіпті және жарақат қауіптілігі факторларының сараптамасын жүргізу; экобиоқорғаныс техникасын қолдана білу;
- қорғаудың негізгі және қосымша диэлектрикалық құралдарын қолдану;
- бақытсыз жағдайларға тап болғандарға алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ1
БҚ2
КҚ.3.1.6
КҚ.3.3.8
КҚ.3.4.6
КҚ.3.5.5
КҚ.3.6.8
ЖКП 4.12
Электронды техника:
Электронды техниканың физикалық негізі; р-n ауысуының пайда болуы және ерекшелігі; байланыс құбылысы; жартылай өткізгіш және фотоэлектронды құралдарды қосу кестесі, негізгі өлшемдері, қызмет ұстанымы, құрылымы; ақпаратты айқындау құралы; ҮЛГІЛІК электронды құрылымдар: қызметтік ұстанымы, өлшемдік қатынастары, кестелері; электронды түзеткіштер, инверторлар, ажыратқыш: қызметтік ұстанымы және қосу кестесі; электронды құрылымдардың қорғанысы; микроэлектроника негізі; интегралды кесте негізі (ИС); функциональды микроэлектроника; сандық электронды кестелер: негізгі логикалық операциялар, логикалық элементтердің өлшемдері мен сипаттамалары; логикалық элементтердің электротехникалық құрылымдарда қолданылуы.
Білімдер:
- үлгілік электронды құрылым жұмысын;
- жартылай өткізгіш және фотоэлектронды құралдарды қосу кестесін;
- интегралды микрокесте бөлшектерін;
- логикалық бөлшектердің сипаттамасының өлшемдерін, қолданылу аясын;
Іскерліктер:
- электронды және электрлік құрылым бөлшектері мен өлшемдерін есептеу;
- үлгілік электронды құрылымдардың берілген өлшемдері бойынша есептеу;
- электротехникалық кестелердің логикалық бөлшектерін таңдау;
- анықтамалық әдебиетті қолдану.
БҚ1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.5
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.3
КҚ.3.5.1
КҚ.3.6.3
ЖКП 4.13
Электрлік өлшеулер және стандарттау негіздері:
Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі; стандарттау негізінің әдістемелік негізі; өлшемдер мен физикалық бірліктер туралы түсінік; негізгі өлшем бірліктері мен оларды жіктеу; өлшем құралдарының метрологиялық көрсеткіші; өлшемнің қателіктері; стандартты өлшем белгілерін қалыптастыру құралдары; тоқты, қуатты, күшті өлшеу; сигнал түрлерін зерттеу, сигнал өлшемдерін өлшеу; электрорадиотехникалық тізбек пен компоненттердің сипаттамасы мен өлшемдерін өлшеу; өлшем құралдарының өлшем нақтылығына әсері; өлшемді автоматтандыру.
Білімдер:
- стандарттау негіздерін;
- электрорадиоөлшем құралдары қызметінің негізгі ұстанымы;
- электр тізбектері параметрлерін өлшеудің негізгі әдістері;
Іскерліктер:
- өлшем және бақылау-сынақ аКТараттарын қолдану;
- электрлік өлшемнің негізгі түрлерін орындау;
- өлшеу нәтижелерін өңдеу.
БҚ1
БҚ5

ПК.3.1.3
ПК.3.3.3
ПК.3.3.4
ПК.3.4.1
ПК.3.5.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
Квалификация:
131002 3 – Электромеханик;
131007 3 – Техник по связи.
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке:
Предмет, цели и задачи курса.
Общая характеристика средств оргтехники, их назначение.
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции.
Способы создания и функции документов.
Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды.
Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов.
Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация
Знания:
- предмет, цели и задачи курса;
- общая характеристика средств оргтехники, их назначение;
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания и функции документов;
- классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
- значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
Умения:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК.1
БК.2
ПК3.2.9
ПК3.7.3
ОПД 4.2
Черчение:
Геометрическое черчение.
Правила оформления чертежей.Геометрические построения
и правила вычерчивания контуров технических деталей.
Проекционное черчение.
Техническое рисование.
Категории изображений на чертеже.
Знания:
- основные правила построения и оформления чертежей;
- способы графического представления пространственных образов;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- пользоваться ГОСТами, технической документацией и справочной литературой;
- оформлять чертежи в соответствии с действующей нормативной базой.
БК.5
БК 6.
ПК.3.2.1
ПК.3.2.2
ПК.3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.7.4
ПК 3.7.9
ОПД 4.3
Прикладная информатика:
основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и информационные сети; прикладное программное обеспечение и процессионные ресурсы в области электросвязи; проблемноориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- виды информации и способы представления ее в ЭВМ;
- логические основы ЭВМ, основы микропроцессорных систем;
- типовые узлы и устройства вычислительной техники;
- взаимодействие аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ;
Умения:
- использовать базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ;
- использовать изученные прикладные программные средства;
- использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения.
БК.5

КҚ.3.1.3
КҚ.3.3.3
КҚ.3.3.4
КҚ..3.4.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
Біліктілігі:
131002 3 – Электромеханик;
131007 3 – Байланыс жөніндегі техник
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Курстың пәні, мақсаты және мазмұны; ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәні мен мекеменің ұйымдастыру және басқару үрдісіне енгізілуі; іс қағаздары мен хат-хабар туралы түсінік; құжаттардың қызметі және ресімделу тәсілдері; құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі; ұйымдастыру-басқару құжаттарының біріздендірілген жүйесі: түсінігі, жіктеуіші, сипаттамасы, ресімдеу ерекшеліктері; құжаттардың басқа түрлері; басқаруды қамтамасыз етудің Мемлекеттік құжатталған жүйесі; құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, оның түрлері; тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау; іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымдары, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- курстың пәні, мақсаты және мазмұнын;
- ұйымдық техниканың жалпы мінездемесі, оның мәнін, мекеменің ұйымдастыру және басқару үрдісіне енгізілуін;
- іс қағаздары мен хат-хабарлар туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оларды құру тәсілдерін;
- құжаттардың ресімдеу ережелерін, топтастырылуын, құрамдас бөліктерін, құжаттарды ресімдеу ережелерін;
- ұйымдастыру-басқару құжаттарын ресімдеу ерекшеліктері, сипаттамасын, жіктеуішін, түсінігін;
- іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы;
Іскерліктер:
- ұйымдастыру-басқару құжаттарының біріздендірілген жүйесін;
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымын, құжат ағынын;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМ құжаттарды ресімдеу.
БҚ1
БҚ2
КҚ 3.2.9
КҚ 3.7.3
ЖКП 4.2
Сызу
Геометриялық сызу; сызуды
безендіру ережелері; техникалық бөлшектердің контурларын салу мен құрастыру ережелері; жобалық сызба; техникалық сурет салу; сызбадағы суреттердің санаттары
Білімдер:
- сызбаларды құру мен ресімдеудің негізгі ережелері;
- кеңістіктегі бейнелерді графикалық ұсыну тәсілдері;
- құрылыстық, технологиялық және басқа нормативті құжаттаманың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- МЕМСТ, техникалық құжаттаманы, анықтамалық әдебиетті қолдану;
- әрекеттегі нормативті базаға сәйкес сызбаларды ресімдеу.
БҚ.5
БҚ 6.
КҚ.3.2.1
КҚ.3.2.2
КҚ.3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.3
Қолданбалы информатика:
Ақпаратты және комуникативті технологиялардың негізгі ұстанымдары, ерекшеліктері мен әдістері, олардың тиімділігі; автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО), оның жергілікті және ақпараттық жүйелері; электрлік байланыс аясындағы үрдістік қорлар мен қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыру; кәсіби қызметі және сала бойынша қолданбалы бағдарламалардың өзекті бағытталған пакеттері; кәсіптік қызметіндегі сараптамалық жүйе мен шешім қабылдау жүйесін қолдау мен құрастыру және жобалау.
Білімдер:
- ақпарат түрлері, оның ЭЕМ орналасуы;
- ЭЕМ логикалық негізі, микропроцессорлық жүйе негізі;
- ЭЕМ құрылымы мен ҮЛГІЛІК тораптары;
- ЭЕМ жұмысындағы бағдарламалық және аппараттық өзара әсер;
Іскерліктер:
- базалық жүйе мен қолданбалы бағдарламаларды қолдану;
- зерделенген қолданбалы бағдарламалық құралды қолдану;
- есептеу техникасының үлгілік құралымен бағдарламалық қамсыздандырылуын қолдану.
БҚ5

ПК.3.2. 6
ПК 3.2.7
ПК 3.7.2
ПК 3.7.8
ОПД 4.8
Измерительная техника, основы стандартизации и метрологии:
Общие сведения о метрологии и стандартизации. Измерение напряжения и тока. Генераторы измерительных сигналов. Электронный осциллограф. Измерение частоты и временных интервалов. Измерение параметров компонентов и цепей. Измерение параметров, характеризующих нелинейные искажения и помехи. Измерение цепей связи с распределенными параметрами. Измерения, связанные с защитой кабельных линий от электрокоррозии. Определение расстояния до места повреждения линии связи отыскание трассы кабеля переменным током.
Знания:
- основы стандартизации;
- принцип действия основных электрорадиоизмерительных приборов;
основные методы измерения параметров электрических цепей;
Умения:
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- выполнять основные виды электрических измерений;
обрабатывать результаты измерений;
Б.К.3
БК 6.
ПК.3.2.1.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ОПД 4.9
Электроакустика:
Основные понятия и законы акустики. Микрофоны и телефонные капсюли. Принцип телефонной передачи. Телефонные аппараты и концентраторы. Громкоговорители. Распространение звука в закрытых помещениях. Озвучение открытых пространств.
Знания:
- Основные определения и законы физической акустики, принципы и особенности слухового восприятия, параметры вещательных передач, критерии разборчивости;
- назначение элементов акустики;
- схемы устройств;
- Основные принципы записи и воспроизведения звука
Умения:
- Различать порог слышимости от болевого порога;
- составлять схемы телефонной передачи;
- читать схемы устройств;
- подключать приборы акустики в цепь.
БК 4.
БК 6.
ПК.3.2.2
ПК.3.2.4
ПК.3.2.5
ПК.3.2.6
ПК.3.2.7
ОПД 4.10
Теория передачи сигналов:
Сигналы электросвязи. Линейные цепи с сосредоточенными параметрами. Свободные и вынужденные колебания в контурах. Электрические фильтры. Основные виды линий передачи. Генерирование гармонических колебаний. Нелинейные и параметрические преобразования колебаний. Борьба с помехами.
Знания:
- знания: классификацию каналов и линий связи;
- классификацию видов сигналов, их спектры;
- виды нелинейных преобразований сигналов в канале связи;
- классификацию видов модуляции;
- кодирование сигналов и преобразование частоты;
- основные понятия законов акустики
Умения:
- рассчитывать цепи и анализировать их, строить входные и выходные передаточные характеристики
- определять коэффициент передачи и полосу пропускания, проводить оценку свойств цепей
- строить временные и спектральные диаграммы сигналов
БК 4.
БК 6.
ПК 3.2.3

КҚ.3.2. 6.
ЖКП 4.8
Өлшеу техникасы, стандарттау мен метрология негіздері:
Стандарттау мен метрология туралы жалпы деректер. Кернеу мен тоқты өлшеу. Өлшеу сигналдарының генераторы. Электронды осциллограф. Жиілік пен уақытша интервалдарды өлшеу. Компоненттер мен тізбектерді өлшеу. Сызықтық емес кедергілер мен қателіктерді сипаттайтын параметрлерді өлшеу. Бөлінген параметрлермен байланыс тізбектерін өлшеу. Арналық желілерді электр коррозиясынан қорғауға байланысты өлшемдер. Ақаулы желігінің орнына дейінгі аралықты анықтау, ауыспалы тоқпен арна трассасын іздеп табу.
Білімдер:
- стандарттау негіздері;
- негізгі электр радио өлшеуші аспаптардың әрекет ұстанымы;
- электр тізбектері параметрлерін өлшеудің негізгі әдістері;
Іскерліктері:
- бақылау-сынаушы және өлшеу аппаратураларын қолдану;
- электр өлшемдерінің негізгі түрлерін орындау;
- өлшеу нәтижелерін өңдеу;
Б.Қ.3
БҚ 6.
КҚ.3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ.3.2.3
ЖКП 4.9
Электроакустика:
Акустиканың негізгі түсініктері мен заңдары. Микрофондар мен телефонды капсюльдер. Телефон берілісі ұстанымы. Телефон аппараттары мен концентраторлар. Қатты дыбыстауыш аппараттар. Жабық бөлмелерде дыбыстың таралуы. Ашық кеңістікте дыбыс беру.
Білімдер:
- физикалық акустиканың негізгі анықтамалары мен заңдары, дыбыстық қабылдаудың ерекшеліктері мен ұстанымдары, хабарлаушы беріліс параметрлері, анықтық критерилері;
- акустика элементтерінің мәні;
- қондырғы сызбалары;
- жазбаның негізгі ұстанымдары мен дыбысты шығару.
Іскерліктер:
- телефон берілісі сызбасын құрастыру;
- қондырғы сызбасын оқу;
-тізбекке акустика құралдарын қосу.
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2
КҚ.3.2.4
КҚ.3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ.3.2.7
ЖКП 4.10
Сигналдарды беру теориясы:
Электробайланыс сигналдары. Нақтыланған параметрлі сызықтық тізбектер. Контурдағы бос және тәуелді тербелістер. Электр сорғылары. Беріліс желісінің негізгі түрлері. Гармониялық тербелістердің генерациясы. Тербелістің сызықтық емес параметрлік түрлендіргіштері. Кедергілермен күрес.
Білімдер:
- байланыс желісі мен арналарының жіктеуіші;
- сигнал түрлері жіктеуіші, олардың спектрлері;
- байланыс арнасындағы сызықтық емес түрлендіргіштер түрі;
- модуляция түрлерінің жіктеуіші;
- түрлендіргіш жиілігі мен сигналдарды кодтау;
- акустика заңдарының негізгі түсінігі
Іскерліктер:
- тізбектерді есептеу мен оларды сараптау, кіріс және шығыс беріліс сипаттамаларын құрастыру;
- беріліс коэффиценті мен өткізу жолағын анықтау, тізбек ерекшелігінің бағалауын жүргізу;
- сигналдардың спектрлі және уақытша диаграммасын құру.
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ 3.2.3

ПК.3.2.5.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.3
ОПД 4.11
Электропитание устройств связи:
Трансформаторы. Источники электрической энергии
постоянного тока. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Установки бесперебойного питания. Источники вторичного электропитания. Системы электропитания предприятий связи. Оборудование регулирования, коммутации, распределения и контроля напряжения электропитания. Расчет системы электропитания
Знания:
- источники, способы и организацию электропитания, обслуживаемых устройств;
- электроснабжение радиоцентров и узлов связи на железнодорожном транспорте;
- читать принципиальные монтажные схемы устройств электропитания;
- устройство, принцип работы и эксплуатации химических источников и преобразователей (выпрямителей-инверторов) электроэнергии, применяемых в отрасли связи;
- установки бесперебойного питания, основное оборудование электропитающих устройств, применяемых на предприятиях связи;
Умения:
- выполнять расчеты устройств электропитания;
- проводить эксплуатационно-техническое обслуживание устройств электропитания.
БК 4.
БК 6.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ПК.3.2.5.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ОПД 4.12
Общий курс и правила технической эксплуатации железных дорог:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав ж.д.
Организация ж.д. перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог; Инструкция по сигнализации, Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
- сооружения и устройства железных дорог, их основные размеры и нормы содержания
- система организации движения поездов и принципы сигнализации,
- порядок действий в аварийных и нестандартных ситуациях;
Умения:
- определять соответствие технического состояния основных сооружений, устройств, подвижного состава ж.д. требованиям ПТЭ,
- использовать знания в период прохождения технологической практики и в предстоящей работе.
- использовать знания ПТЭ, ИСИ, ИДП.
Хозяйство автоматики, телемеханики и телекоммуникаций (ЦШ), (ШЧ), (СЦБ и связь).
БК 1
БК 4.
ПК.3.2. 7.
ПК.3.2. 6.
ПК 3.7.1.
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ОПД 4.13
Охрана труда и основы экологии:
Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Использование экобиозащитной и противопожарной техники
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
- основы электробезопасности, безопасные методы труда;
- основы пожарной безопасности;
- зоны экологического бедствия в РК, основные программы по улучшению экологии в республике;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- умения использовать экобиозащитную технику;
- пользоваться основными и дополнительными диэлектрическими средствами защиты;
- оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Б.К.2
БК.1
БК 4.

КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.3
ЖКП 4.11
Байланыс құрылымының электрлік қоры:
Трансформаторлар, тұрақты тоқ электр энергиясының бастаулары: электр энергиясының ажыратқышы; түзуленген тоқ қуатын пульсациялау; тоқты және қуатты реттеу; байланыс мекемесінде қолданылатын түзеткіш құрылымдар. электр қорының екінші бастауы және байланыс мекемесінің электрлік қор жүйесі, қосалқы электр қор көзі; электрмен жабдықтау және байланыс мекемесін электрмен қорландыру. Электр қоры кернеуін бақылау мен бөлу, коммутация, реттеу жабдығы. Электр қоры жүйесін есептеу.
Білімдер:
- қызмет құрылымдарының электр қорын ұйымдастыру және тәсілі; бастаулары;
- темір жол көлігіндегі тораптар мен радио орталықты электрмен жабдықтау;
- электр қорының құрылымының монтаждық кестесін оқу;
- байланыс саласында қолданылатын электроэнергия ажыратқыштарының химиялық бастауларын пайдалану және жұмыс ұстанымы;
- байланыс саласында қолданылатын электр қорлы құрылымның негізгі жабдығы, үздіксіз қорды орнату;
Іскерліктер:
- электр қоры құрылымының есебін орындау;
- электр қоры құрылымын пайдаланудың техникалық қызметін жүргізу.
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.12
Темір жолдың жалпы курсы және техникалық пайдалану ережесі:
Кіріспе.
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал.
Жекеленген қосындар.
Т.ж. жылжымалы құрамы.
Т.ж. тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Сигнал бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- темір жол құрылысын және құрылымын;
- оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормалары;
- поездар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі және дабыл ұстанымы,
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекеті, тәртібі.
Іскерліктер:
- негізгі құрылыстардың, құрылымдардың, жылжымалы құрамның техникалық жағдайының сәйкестігін және техникалық пайдалану ережесін, талаптарын анықтау,
- технологиялық практика және алдыңғы жұмыста білімін қолдану;
- темір жол көлігіндегі іске асатын ТПЕ, ИСИ, ИДП нұсқаулары мен ережелерін қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 4.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.13
Еңбек қорғау мен экология негіздері:
Кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін сақтау және мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау. Еңбек қызметінде зиянды және қауіп төнгізетін шараларға сараптама жасау. Экобиоқорғанысты және өрт қауіпсіздігі техникасын қолдану.
Білімдер:
- кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізін сақтау;
- основы электр қауіпсіздігі негіздері, еңбектің қауіпсіз әдістері;
- өрт қауіпсіздігі негіздері;
- ҚР экологиялық қауіпті аймақтары, республикада экологияны жақсартудың негізгі бағдарламалары;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметі ауқымында қауіпті және жарақат қауіптілігі факторларының сараптамасын жүргізу; экобиоқорғаныс техникасын қолдана білу;
- қорғаудың негізгі және қосымша диэлектрикалық құралдарын қолдану;
- бақытсыз жағдайларға тап болғандарға алғашқы медициналық көмек көрсету.
Б.Қ 2
БҚ.1
БҚ 4.

ПК.3.2. 6.
ПК.3.2. 7
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.9.
ОПД 4.14
Электронные приборы и усилители:
Электронные приборы. Полупроводниковые приборы. Интегральные микросхемы. Ионные приборы. Электронные усилители. Каскады усиления. Усилители на интегральных микросхемах.
Знания:
- принципы работы типовых электронных устройств;
- схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов;
- элементы интегральных микросхем;
- параметры характеристики логических элементов, область применения;
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- выбирать логические элементы для электротехнических схем;
пользоваться справочной литературой;
БК 6.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.3
ПК.3.2.5.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
ОПД 4.14
Сети электросвязи:
Структура построения сетей телекоммуникаций.
Воздушные линии связи. Кабельные линии связи. Электрические характеристики направляющих систем.. Взаимные влияния между цепями связи. Внешние влияния и меры защиты. Надежность кабельных линий связи. Техническая эксплуатация сооружений связи. Электрические измерения в процессе эксплуатации
Знания:
структуру ЕАСС, назначение первичных и вторичных сетей, построение сети электросвязи железных дорог, устройство воздушных и кабельных линий передачи и средства защиты их от опасных и мешающих влияний.
Умения:
разбираться в конструкциях кабелей, рассчитывать сопротивление и число заземлителей, составлять основные схемы защиты станционных устройств связи, схемы скрещивания проводов телефонных цепей и ведомости симметрирования кабелей связи
БК.1
БК 4.
БК 6.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2.7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.9
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.1
Системы телефонной связи:
Тракт передачи. Коммутационные приборы. Коммутационные станции декадно-шаговой системы. Коммутационные станции координатной системы. Основные понятия теории сообщений.
Знания:
- принцип телефонной передачи;
- принципы построения, технико-экономические показатели систем телекоммуникаций, применяемых на ж.д. связи;
- организацию местной и междугородной связи, принципы их автоматизации;
- устройство, работу и схемы автоматических телефонных станций различных систем, имеющихся в эксплуатации, узлов автоматической коммутации;
- построение сетей телефонной связи ж.д. узла;
- порядок расчета необходимого оборудования;
Умения:
- читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
- выполнять регулировку и измерение параметров телефонных и телеграфных реле;
- проводить подключение, проверку работоспособности, устранение повреждений приборов и систем автоматической коммутации,
БК.1
БК.5

КҚ.3.2. 6.
КҚ.3.2. 7
КҚ.3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.9.
ЖКП 4.14
Электронды аспаптар мен күшейткіштер:
Электронды аспаптар. Жартылай өткізгіш аспаптар. Интегралды микросызбалар. Ионды аспаптар. Электронды күшейткіштер. Күшейткіш каскадтары. Интегралды микросызбалардағы күшейткіштер.
Білімдер:
- үлгілік электронды қондырғылардың жұмыс ұстанымы;
- фотоэлектронды және жартылай өткізгіш аспаптарды қосу сызбасы;
- интегралды микросызба элементтері;
- логикалық элемент сипаттамаларының параметрлері, қолдану аясы;
Іскерліктер:
- электр және электронды қондырғылардың элементтері мен параметрлерін есептеу;
- берілген параметрлер бойынша үлгілік электронды қондырғыларды есептеу;
- электр техникалық сызба үшін логикалық элементтер таңдау;
- анықтамалық әдебиетті қолдану;
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.3
КҚ.3.2.5.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9
ЖКП 4.15
Электробайланыс желілері:
Телекоммуникация желісін құру құрылымы. Байланыстың әуе желілері. Байланыстың арналық желілері. Бағыттаушы жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектері арасындағы өзара әсерлер. Сыртқы әсерлер мен қорғаныс шаралары. Байланыстың арналық желілерінің сенімділігі. Байланыс құрылыстарын техникалық пайдалану. Пайдалану үрдісіндегі электр өлшемдері.
Білімдер:
- ЕАСС құрылымы, алғашқы және екінші желі мәні;
- темір жолдың электр байланысы желісін құру;
- әуе және арналық беріліс желілерінің қондырғысы мен оларды қауіпті және кедергі келтіретін әсерлерден қорғау.
Іскерліктер:
- арна құрылысын білу, жерленгіштер саны мен қарсылығын есептеу;
- байланыстың стансалық қондырғыларының негізгі қорғаныс сызбаларын құрастыру;
- телефон тізбектері сымдарын айқастыру сызбалары мен байланыстың арналарын симметриялау тізімдері.
БҚ1
БҚ 4.
БҚ 6.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2.7.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.9.
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.1
Телефон байланысының жүйелері:
Беріліс тракты. Коммутационды аспаптар. Декада-адымдық жүйенің коммутационды стансалары. Координатты жүйенің коммутационды стансалары. Хабарлау теориясының негізгі түсініктері.
Білімдер:
-телефон берілісі ұстанымы;
-темір жол байланысында қолданылатын телекоммуникация жүйелерінің техника экономикалық көрсеткіштері;
-жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру, оларды автоматтандыру ұстанымдары;
-пайдаланудағы автоматты коммутация тораптарының, әр түрлі жүйелердің автоматты телефон стансаларының сызбасы мен жұмысы, құрылымы;
-темір жол торабы телефон байланысы желісін құрастыру;
-қажетті жабдықты есептеу тәртібі;
Іскерліктер:
-жеке қондырғылардың электр сызбаларын құрастыру мен қызмет көрсетілетін қондырғылардың монтажды және ұстанымды сызбаларын оқу;
-телефон мен телеграфты реле параметрлерін өлшеу мен реттеуін орындау;
-автоматты коммутация жүйелері мен аспаптары ақауын жою, жұмыс қабілеттілігін тексеру, қосуды өткізу.
БҚ.1
БҚ.5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.2
Системы передачи данных:
Основы передачи дискретной информации. Оконечная телеграфная и факсимильная аппаратура. Передача дискретной информации с повышенной верностью. Каналообразующая аппаратура. Системы и сети передачи дискретных сообщений.
Знания:
- основы передачи дискретной информации, построение сетей передачи данных и телеграфной связи на железнодорожном транспорте
- устройство и работу оконечных телеграфных устройств, автоматизированного рабочего места
- построение и схемы аппаратуры частотного телеграфирования, документальной электросвязи
- принципы построения систем передачи дискретной информации, структурные и функциональные схемы аппаратуры
- основы расчеты сетей передачи данных
Умения:
производить проверку работоспособности телеграфных реле
- производить измерения параметров телеграфных каналов, аппаратуры оконечных телеграфных устройств
БК.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.3
Многоканальная связь:
Сигналы и каналы электросвязи. Каналы передачи. Организация многоканальной связи. Основные узлы аппаратуры систем передачи с ЧРК. Цифровые системы передачи (продолжение). Основные узлы аппаратуры. Аппаратура субпервичных ЦСП. Принцип
объединения групповых потоков. Аппаратура высшей
ступени иерархии. Техническая эксплуатация ЦСП. Общая характеристика SDH. Волоконно-оптические системы передачи. Понятие о полностью оптических сетях.
Знания:
- принципы построения многоканальных систем передачи, технико-экономические характеристики, структурные и функциональные схемы аппаратуры, аналоговых систем передачи;
- устройство, принцип действия, основных узлов и блоков аппаратуры;
- основы расчета каналов и сетей;
Умения:
- проводить проверку работоспособности и измерение параметров каналов, аппаратуры оконечных и вспомогательных устройств;
- проводить расчеты линейных и групповых трактов передачи;
- контролировать работу и осуществлять техническую эксплуатацию оборудования многоканальной связи.
БК.1
БК.5

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2 КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2 КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7 КҚ.3.5.2 КҚ.3.5.4 КҚ.3.5.5 КҚ.3.5.6 КҚ.3.6.1 КҚ.3.6.2 КҚ.3.6.4 КҚ.3.6.5 КҚ.3.6.6 КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.2
Деректерді беру жүйелері:
Дискретті ақпараттың беріліс негіздері. Соңғы телеграфтық және факсимильді аппаратура. Жоғары сенімділікті дискретті ақпарат берілісі. Арна түзуші аппаратура. Дискретті хабарламаның беріліс желілері мен жүйелері.
Білімдер:
- дискретті ақпараттың беріліс негіздері, темір жол көлігіндегі телеграф байланысы мен деректер берілісі желілерін құрастыру;
-соңғы телеграф қондырғыларының жұмысы мен қондырғысын, автоматтандырылған жұмыс орнын;
-құжаттамалы электр байланысы, жиілікті телеграфтау аппаратурасын құру мен сызбасы;
-аппаратураның құрылымдық және функционалдық сызбалары, дискретті ақпарт берілісі жүйесін құру ұстанымдары;
-деректер берілісі желісін есептеу негіздері;
Іскерліктер:
- телеграфты реленің жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
-телеграфты арналардың, телеграф қондырғыларының соңғы аппаратурасының, телеграф арнасы параметрлерінің өлшеуін жүргізу.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2 КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5 КҚ.3.6.6 КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.3
Көпарналы байланыс:
Электр байланысы сигналдары мен арналары. Беріліс арналары. Көпарналы байланысты ұйымдастыру. ЧРК берілісі жүйесі аппаратурасының негізгі тораптары. Берілістің сандық жүйелері (жалғасы). Аппаратураның негізгі тораптары. ЦСП алғашқы аппаратурасы. Топтық ағынды біріктіру ұстанымы. Жоғары иерархия баспалдағы аппаратурасы. ЦСП техникалық пайдалану. SDH жалпы сипаттамасы. Берілістің талшықты-оптикалық жүйелері. Толық оптикалық жүйелер туралы түсінік.
Білімдер:
-көпарналы беріліс жүйелерін құру ұстанымдары, техникалық экономикалық сипаттамалары, аппаратураның құрылымдық және функционалдық сызбалары, берілістің аналогтық жүйелері;
-аппаратураның блоктары мен негізгі тораптары, әрекет ұстанымы, қондырғысы;
-арналар мен желілерді есептеу негіздері;
Іскерліктер:
-соңғы және қосымша қондырғы аппаратурасы, арналар параметрлерін өлшеу мен жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
- берілістің сызықтық және топтық трактысын есептеуді жүргізу;
- көпарналы байланыс жабдығын техникалық пайдалану мен жұмысын бақылау.
БҚ.1
БҚ.5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудоваия
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.4
Оперативно-технологическая телефонная связь:
Принцип организации и аппаратура
отделенческих и станционных видов ОТС. Принцип организации и аппаратура магистральной и дорожно-распорядительной ОТС. Принцип организации и аппаратура связи совещаний.
Знания:
- устройство, работа и схемы аппаратуры оперативно-диспетчерской связи;
- назначение и организацию различных видов оперативно-технологической связи ОТС по руководству перевозочным процессом на железнодорожном транспорте;
- устройство, принцип действия аппаратуры ОТС, функциональные, принципиальные схемы, принцип действия;
- основные понятия и законы акустики;
- устройство и принцип действия, эксплуатационные характеристики, область применения электроакустических преобразователей и аппаратов;
Умения:
- читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
- рассчитывать основные характеристики звука, производить оценку качества и электроакустических преобразователей.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.5
Сети связи и системы коммутации:
Сети связи. Коммуникационные и сигнальные приборы;
основы автоматизации местной связи; технические характеристики, построение, принцип работы, комплектация различных систем; построение сетей междугородной связи; разработка схем организации местной автоматической связи; выбор и расчет необходимого оборудования; техника безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании АТС.
Знания:
- принцип телефонной передачи;
- принципы построения, технико-экономические показатели систем телекоммуникаций, применяемых на ж.д. связи;
- организация и построение местной и междугородной связи, принципы их автоматизации;
- устройство, работа и схемы автоматических телефонных станций различных систем, имеющихся в эксплуатации, узлов автоматической коммутации;
- порядок расчета необходимого оборудования;
Умения:
- читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
- выполнять регулировку и измерение параметров телефонных и телеграфных реле;
- проводить подключение, проверку работоспособности, устранение повреждений приборов и систем автоматической коммутации
БК.1
БК.5

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ.3.5.2 КҚ.3.5.4 КҚ.3.5.5 КҚ.3.5.6 КҚ.3.6.1 КҚ.3.6.2 КҚ.3.6.4 КҚ.3.6.5 КҚ.3.6.6 КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.4
Жедел-технологиялық телефон байланысы:
ЖТБ жекелік және стансалық түрлерінің аппаратурасы мен ұйымдастыру ұстанымы. Жолдық-басқарушы ЖТБ пен магистральды аппаратура мен ұйымдастыру ұстанымы. Кеңес өткізу байланыс аппаратурасы мен ұйымдастыру ұстанымы.
Білімдер:
-жедел-диспетчерлік байланыс аппаратурасының сызбасымен жұмысы, қондырғысы;
-темір жол көлігінде тасымалдау үрдісі басқару бойынша әр түрлі жедел технологиялық байланысты ұйымдастыру мен мәні;
-ЖТБ аппаратурасының әрекет ұстанымы, қондырғысы, функционалды, ұстанымды сызбалары, әрекет ұстанымы;
-акустика заңдары мен негізгі түсінігі;
-аппараттар мен электр акустикалық түрлендіргіштерді қолдану аясы мен пайдалану сипаттамасы, әрекет ұстанымы мен қондырғысы;
Іскерліктер:
-жеке қондырғының электр сызбасын құрастыру мен қызмет көрсетілетін қондырғылардың ұстанымды және монтажды сызбасын оқу;
-дыбыстың негізгі сипаттамасын есептеу, электр акустикалық түрлендіргіштердің сапасын бағалау.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2 КҚ.3.1.4 КҚ.3.1.5 КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2 КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7 КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5 КҚ.3.5.2 КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5 КҚ.3.5.6 КҚ.3.6.1 КҚ.3.6.2 КҚ.3.6.4 КҚ.3.6.5 КҚ.3.6.6 КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.5
Байланыс желілері мен коммутация жүйелері:
Байланыс желілері. Коммуникациялық және сигналды аспаптар. Жергілікті байланысты автоматтандыру негіздері; техникалық сипаттамалары, құрастырылуы, жұмыс ұстанымы, әр түрлі жүйелердің жинақтамасы, қала аралық байланыс желілерін құрастыру; жергілікті автоматты байланысты ұйымдастыру сызбасын әзірлеу; қажетті жабдықтың есебі мен таңдауы; АТС техникалық қызмет көрсету мен пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
-телефон берілісі ұстанымы;
-темір жол байланысында қолданылатын телекоммуникация жүйелерінің техникалық экономикалық көрсеткіштері, құрастыру ұстанымы;
-қала аралық және жергілікті байланысты құрастыру мен ұйымдастыру, оларды автоматтандыру ұстанымдары;
-пайдаланудың әр түрлі жүйесіндегі автоматты телефон стансаларының, автоматты коммутация тораптарының сызбасы мен жұмысы, құрылысы;
-қажетті жабдықты есептеу тәртібі;
Іскерліктер:
-жекелеген қондырғылардың электрлік сызбаларын құрастыру мен қызмет көрсететін қондырғыларының монтажды және ұстанымды сызбасын оқу;
-телефон және телеграф релесінің параметрлерін өлшеу мен реттеуін орындау;
-автоматты коммутация жүйелері мен аспаптарының ақауын жою, жұмыс қабілеттілігін тексеру, қосылуын жүргізу
БҚ.1
БҚ.5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.6
Техническая эксплуатация и безопасность движения:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав ж.д.
Организация ж.д. перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог;
Инструкция по сигнализации,
Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
правила технической эксплуатации железных дорог РК и инструкции, регламентирующие безопасность движения при производстве работ в устройствах электроснабжения;
Умения:
- планировать и организовывать работу первичного трудового коллектива с целью выполнения технологических процессов технического обслуживания и ремонта устройств электроснабжения в соответствии с требованиями технических норм и отраслевых стандартов.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудоваия
Квалификация: 131003 3 – Техник
СД 5.7
Конструкция функциональных систем транспортного радиоэлектронного оборудования:
Типы функциональных систем
радиоэлектронного оборудования. Конструкция навесного оборудования. Конструкция блочного построения оборудования. Взаимозаменяемость элементов радиоэлектронного оборудования.
Знания:
- технологию обслуживания, ремонта; -нормы содержания, порядок восстановления и обеспечения надежности устройств транспортного радиоэлектронного оборудования железнодорожного транспорта;
Умения:
- выполнять основные виды работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту транспортного радиоэлектронного оборудования в соответствии с требованиями технологических процессов.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудоваия
Квалификация: 131003 3 – Техник
СД 5.8
Эксплуатация и ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования:
Производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания дистанций железной дороги. Организация, нормирование и технология работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств электросвязи. Организация безопасных экологических условий труда и безопасность движения при производстве работ и технологическом обслуживании устройств. Оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств электросвязи на железнодорожном транспорте. Ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования
Знания:
- технологию обслуживания, ремонта; -нормы содержания, порядок восстановления и обеспечения надежности устройств транспортного радиоэлектронного оборудования железнодорожного транспорта;
Умения:
- выполнять основные виды работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту транспортного радиоэлектронного оборудования в соответствии с требованиями технологических процессов.
БК.1
БК.5
ПК.1.1.1
ПК.1.1.2
ПК.1.1.4
ПК.1.1.5

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2 КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7 КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5 КҚ.3.5.2 КҚ.3.5.4 КҚ.3.5.5 КҚ.3.5.6 КҚ.3.6.1 КҚ.3.6.2 КҚ.3.6.4 КҚ.3.6.5 КҚ.3.6.6 КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.6
Техникалық пайдалану мен қозғалыс қауіпсіздігі:
Кіріспе.
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал.
Жекеленген қосындар.
Т.ж. жылжымалы құрамы.
Т.ж. тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Сигнал бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- электрмен жабдықтау қондырғыларымен жұмыс жасау кезінде қозғалыс қауіпсіздігін реттейтін нұсқаулықтар және ҚР темір жолдарын техникалық пайдалану;
Іскерліктер:
-салалық стандарт пен техникалық норма талаптарына сәйкес электрмен жабдықтау қондырғыларын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудің технологиялық үрдістерін орындау мақсатында алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыру.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2 КҚ.3.1.4 КҚ.3.1.5 КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2 КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7 КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5 КҚ.3.5.2 КҚ.3.5.4 КҚ.3.5.5 КҚ.3.5.6 КҚ.3.6.1 КҚ.3.6.2 КҚ.3.6.4 КҚ.3.6.5 КҚ.3.6.6 КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
АП 5.7
Көлік радио электронды жабдығы функционалды жүйесінің құрылысы:
Радио электронды жабдықтың функционалды жүйесінің түрлері. Ілмелі жабдық құрылысы. Жабдықты блоктық құрастырудың құрылысы. Радио электронды жабдық элементтерінің өзара ауыстырымдылығы.
Білімдер:
- темір жол көлігі көлік радио электронды жабдығы қондырғыларының сенімділігін қамтамасыз ету мен қалыпқа келтіру тәртібі, күту нормалары, жөндеуі, қызмет көрсету технологиясы;
Іскерліктер:
-технологиялық үрдістер талаптарына сәйкес көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
БҚ.1
Б.К.5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4 КҚ.3.1.5 КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2 КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
АП 5.8
Көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен пайдалану:
Өндірістік база, темір жол көлігі дистанцияларына қызмет көрсету аймақтары мен құрылымды бөлімшелер. Электр байланысы қондырғыларын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс технологиясы және нормалау, ұйымдастыру. Қондырғыларға технологиялық қызмет көрсету мен жұмыс өндірісі кезінде қозғалыс қауіпсіздігі мен еңбектің қауіпсіз экологиялық шарттарын ұйымдастыру. Темір жол көлігіндегі электр байланысы қондырғыларын реттеу мен монтаждау, жедел қызмет көрсету. Көлік радио электронды жабдығын жөндеу
Білімдер:
- темір жол көлігі көлік радио электронды жабдығы қондырғыларының сенімділігін қамтамасыз ету мен қалыпқа келтіру тәртібі, күту нормалары, жөндеуі, қызмет көрсету технологиясы;
Іскерліктер:
-технологиялық үрдістер талаптарына сәйкес көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау.
БҚ.1
Б.К.5

ПК.1.3.1
ПК.1.3.2
ПК.1.3.5
ПК.1.3.6
ПК.1.3.7
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.9
Экономика и управление производством:
отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые, финансовые ресурсы отрасли; отраслевой рынок труда; управление отраслью; экономические показатели развития отрасли; организация (предприятие) как хозяйствующий субъект; формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура; типы производств, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методика расчета основных технико-экономических показателей
вредных факторов.
Знания:
- иметь представление об основных аспектах развития отрасли, организации (предприятия) как хозяйствующих субъектов рыночной экономики;
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана;
- расчет по принятой методологии основных технико-экономических показателей деятельности организации;
Умения:
применять методику разработки бизнес-плана;
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности предприятия.
БК.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Квалификация: 131003 3 – Техник
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2 КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник
АП 5.9
Экономика және өндірісті басқару:
Сала және нарықтық экономика; саланың даму болашағы мен ерекшелігі; саланың қаржылық, материалды-техникалық, еңбек қорлары; саланы басқару; сала дамуының экономикалық көрсеткіші; ұйым, басты субъект; ұйым түрлері, оның өндірістік және ұйымдық құрылымы; өндіріс үлгілері, оның сипаттамалары; негізгі өндірістік және технологиялық үрдістер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның мүлкі және капиталы; негізгі және айналым құралдары; еңбек қорлары; еңбекті ұйымдастыру, нормалау және ақысы; ұйымның маркетингтік қызметі; өндіріс бағдарламасы және қуаты; өндіріс үзінділері мен өнімнің, өз бағасы; қызметтің баға құрылымы; ұйым қызметінің тиімділік бағасы; өнімнің сапасы мен бәсекелестігі; инвестициялық саясат; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; бизнес-жоспар; зиянды факторлар көрсеткіштерінің негізгі техникалық экономикалық есебінің әдісі.
Білімдер:
-нарықтық экономиканың негізгі субъектісі, ұйымның, саланың дамуы ретінде саланың негізгі аспектісі туралы білу;
- өндірістік және технологиялық үрдістер ұйымдастырылуын;
-саланың қаржылық, материалды-техникалық, еңбек қорлары, оны тиімді қолдану көрсеткіштері;
-өнімнің баға құрылымының механизмі, осы күнгі жағдайлардағы еңбек ақысы;
-бизнес-жоспарды әзірлеу әдісі;
- көрсеткіштердің негізгі техника-экономикалық есебінің әдісін есептеу.
Іскерліктер:
-бизнес-жоспарды әзірлеу әдісін қолдану;
-қабылданған әдістеме бойынша кәсіпорын қызметінің техника-экономикалық есебінің көрсеткіштерін есептеу.
БҚ.1
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2
КҚ.3.1.4
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.2
КҚ.3.3.5
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ.3.5.2 КҚ.3.5.4
КҚ.3.5.5
КҚ.3.5.6 КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі:
131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі
131003 3 – Техник
131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
131005 3 – Техник-электрик
131006 3 – Электроншы-техник

ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
СД 5.1
Радиолокация и радионавигация:
Общие сведения о радиосистемах. Каналы радиосистем. Оптимальное обнаружение и
различение сигналов известной
формы и со случайными несущественными
параметрами, основы теории информации. Основы теории кодирования. Радиотехнические методы
измерения параметров
состояния объектов наблюдения. Оптимальное оценивание
параметров радиосигналов. Оптимальный прием сигналов
непрерывных сообщений. Разрешение множества сигналов
Знания:
- сведения о радиосистемах и каналах радиосистем;
- методы оптимального обнаружения и различение сигналов известной
формы и со случайными несущественными параметрами;
- основы теории кодирования;
- радиотехнические методы измерения параметров состояния объектов наблюдения;
- оценивание параметров радиосигналов;
- прием сигналов
непрерывных сообщений;
- разрешение множества сигналов;
Умения:
- имеет представление о радиосистемах и каналах радиосистем;
- определять методы оптимального обнаружения и различение сигналов известной формы и со случайными несущественными параметрами;
- имеет представление об основах теории кодирования;
- определять радиотехнические методы измерения параметров состояния объектов наблюдения;
- иметь представление об оценивании параметров радиосигналов;
- знания основные способы приема сигналов непрерывных сообщений;
- иметь представление разрешении множества сигналов;
БК.1
БК.5
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД 5.2
Основы радиотехнические системы:
Общие сведения о радиотехнических системах. Классификация радиолокационных и радионавигационных систем. Основные характеристики радиолокационных и радионавигационных систем. Общие сведения о методах защиты от помех. Обобщенные структурные схемы радиолокационных и радионавигационных систем. Методы измерения параметров радиолокационных и радионавигационных систем. Общие сведения о физических основах оптической локации. Системы позиционной навигации. Спутниковые радионавигационные системы. Классификация радиоэлектронных помех. Тенденции развития радиотехнических систем
Знания:
- назначение и классификация радиотехнических систем;
- основные параметры и характеристики радиотехнических систем;
- общая модель радиотехнических систем;
- обобщенные структурные схемы радиолокационных ирадионавигационных систем;
- методы измерения параметров радиолокационных и радионавигационных систем;
- основы оптической локации;
- системы позиционной и спутниковой навигации;
- классификация радиоэлектронных помех;
Умения:
- определять назначение и классификацию радиотехнических систем;
- знания основные параметры и характеристики радиотехнических систем;
- знания общую модель радиотехнических систем;
- ориентироваться в обобщенных структурных схемах радиолокационных и радионавигационных систем;
- определять методы измерения параметров радиолокационных и радионавигационных систем;
- определять элементы оптической локации;
- ориентироваться в системах позиционной и спутниковой навигации;
- определять классификацию радиоэлектронных помех;
БК.1
БК.5

КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі: 131004 3 – Радионавигация, радиолокация мен байланыс технигі
АП 5.1
Радиолокация және радионавигация:
Радио жүйесі туралы жалпы деректер. Радио жүйесі арналары. Ақпарттың теориялық негіздері, кездейсоқ маңызы жоқ параметрлермен және сигналдардың белгілі түрлерін ажырату және оңтайлы анықтау. Кодтау теориясының негіздері. Қадағалау нысандары жағдайының параметрлерін өлшеудің радиотехникалық әдістері. Радио сигналдарын оңтайлы бағалау. Үздіксіз хабарлама сигналдарын оңтайлы қабылдау. Сигналдарға рұқсат беру.
Білімдер:
- радио жүйелер мен радио жүйе арналары туралы деректер;
- кездейсоқ маңызы жоқ параметрлермен және сигналдардың белгілі түрлерін ажырату және оңтайлы анықтау әдістері;
- кодтау теориясының негіздері;
- қадағалау нысандары жағдайының параметрлерін өлшеудің радиотехникалық әдістері;
- радио сигнал параметрлерін бағалау;
- үздіксіз хабарлама сигналдарын қабылдау;
- сигналдарға рұқсат беру;
Іскерліктер:
- радио жүйелер мен радио жүйе арналары туралы ұсыным;
- кездейсоқ маңызы жоқ параметрлермен және сигналдардың белгілі түрлерін ажырату және оңтайлы анықтау әдістерін анықтау;
- кодтау теориясының негіздері туралы ұғымы бар;
- қадағалау нысандары жағдайының параметрлерін өлшеудің радиотехникалық әдістерін анықтау;
- радио сигналдарын параметрлерін бағалау туралы ұғымы бар;
- үздіксіз хабарлама сигналдарын оңтайлы қабылдау тәсілдерін білу;
- сигналдарға рұқсат беру туралы ұғымы бар;
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
АП 5.2
Радио техникалық жүйе негіздері:
Радио техникалық жүйе туралы жалпы деректер. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің жіктеуіші. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің негізгі сипаттамалары. Кедергіден қорғанудың әдістері туралы жалпы деректер. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйенің жалпылама құрылымдық сызбалары. Радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің параметрлерін өлшеу әдістері. Оптикалық локацияның физикалық негіздері туралы жалпы деректер. Позициялы навигация жүйелері. Ғарыштық радионавигациялық жүйелер. Радио электронды кедергілер жіктеуіші. Радио техникалық жүйелерді дамыту тенденциялары.
Білімдер:
- радио техникалық жүйе мәні мен жіктеуіші;
- радио техникалық жүйенің негізгі параметрлері мен сипаттамалары;
- радио техникалық жүйенің жалпы моделі;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйенің жалпылама құрылымдық сызбалары;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің параметрлерін өлшеу әдістері;
- оптикалық локацияның негіздері;
- позициялы және ғарыштық навигация жүйелері;
- радио электронды кедергілер жіктеуіші;
Іскерліктер:
- радио техникалық жүйенің мәні мен жіктеуішін анықтау;
- радио техникалық жүйенің негізгі параметрлері мен сипаттамаларын білу;
- радио техникалық жүйенің жалпы моделін білу;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйенің жалпылама құрылымдық сызбаларында бағытты болу;
- радиолокациялық және радионавигациялық жүйелердің параметрлерін өлшеу әдістерін анықтау;
- оптикалық локацияның элементтерін анықтау;
- позициялы және ғарыштық навигация жүйелерінде бағытты болу;
- радио электронды кедергілер жіктеуішін анықтау;
БҚ.1
БҚ.5

ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД 5.7
Радиосвязь на железнодорожном транспорте:
виды радиосвязи; принципы организации радиосвязи с подвижными объектами (РСПО); структурные схемы организации поездной (ПРС), станционной (СPC) и ремонтно-оперативной (РОРС) радиосвязи; обеспечение электромагнитной совместимости радиосредств; поездная радиосвязь, станционная радиосвязь, ремонтно-оперативная радиосвязь, их организация и аппаратура 2-3 поколений и системы "Транспорт"; аппаратура радиосвязи с подвижными объектами;
аппаратура линейного узла поездной и ремонтно-оперативной радиосвязи; антенно-фидерные устройства и направляющие линии в системе РСПО; помехи в каналах РСПО и способы их подавления; организация технического обслуживания аппаратуры РСПО и ее эксплуатации; техника безопасности при эксплуатации и обслуживании аппаратуры РСПО. Стандарт "ТЕТРА". GSM-R.
Знания:
- виды радиосвязи;
- физические основы радиосвязи, принципы организации радиосвязи с подвижными объектами
- организацию поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи на железнодорожном транспорте;
- принцип работы, состав оборудования, характеристики радиостанций для организации поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи;
- антенно-фидерные и направляющие линии;
Умения:
- производить измерение основных параметров в каскадах радиоустройств, их настройку и регулировку.
БК.1
БК.5
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
СД 5.8
Радиопередающие и радиоприемные устройства:
Общие сведения о работе радиопередающих устройств. Генераторы внешнего возбуждения. Возбудители радиопередатчиков. Виды передатчиков, схемы, принцип действия. Надежность радиопередатчиков. Назначение, структура, характеристики радиоприемных устройств. Входные цепи радиоприемника. Усилители радиочастоты, преобразователи частоты, гетеродины, усилители промежуточной частоты. Детекторы сигналов. Регулировка, настройка и управление радиоприемной аппаратурой. Помехи. Прием сигнала.
Знания:
- принцип работы радиопередающих устройств;
- виды возбудителей радиопередатчиков;
- виды радиопередатчиков, принцип действия, схемы, надежность;
- назначение, структура, характеристики радиоприемных устройств;
- входные цепи радиоприемника;
- виды усилителей радиоприемников;
- регулировка, настройка и управление радиоприемной аппаратурой;
- виды приема сигнала;
- помехи и меры защиты от помех;
Умения:
- знания принцип работы радиопередающих устройств;
- иметь представление о видах возбудителей радиопередатчиков;
- знания виды радиопередатчиков, принцип действия, схемы, надежность;
- иметь представление о назначении, структуре, характеристиках радиоприемных устройств;
- иметь представление о входных цепях радиоприемников;
- знания виды усилителей радиоприемников;
- иметь представление о регулировке, настройке и управлении радиоприемной аппаратуры;
- ориентироваться в видах приема сигнала;
- иметь представление о помехах и мерах защиты от помех;
БК.1
БК.5
ПК.3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4

КҚ.3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
АП 5.7
Темір жол көлігіндегі радио байланысы:
Радио байланысы түрлері; жылжымалы нысандармен радио байланысты ұйымдастыру ұстанымдары (РБҰҰ); поезд (ПРБ) стансалық (СРБ) және жөндеу оперативті (ОЖРБ) радио байланысты ұйымдастырудың құрылымдық сызбалары; радио құралдардың электромагнитті бірігуін қамтамасыз ету; поезд радио байланысы, станса радио байланысы, жөндеу-оперативті радио байланыс, оларды ұйымдастыру мен аппаратураның 2-3 дәуірі мен "Көлік" жүйелері; жылжымалы нысанмен радио байланыс аппаратурасы; поезд және жөндеу-оперативті радио байланыстың сызықтық торап аппаратурасы; РСПО жүйесіндегі бағыттаушы сызықтар мен антенналық фидерлік қондырғылар; РСПО арналарындағы кедергілер мен оларды басу тәсілдері; РСПО аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен оны пайдалану; РСПО аппаратурасына қызмет көрсету мен пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы. "ТЕТРА" стандарты. GSM-R.
Білімдер:
- радио байланыс түрлері;
- жылжымалы нысандармен радио байланысты ұйымдастыру ұстанымдары, радио байланыстың физикалық негіздері;
-темір жол көлігінде поезд, стансалық және жөндеу оперативті радио байланысты ұйымдастыру;
-жұмыс ұстанымы, жабдық құрамы, поезд, стансалық және жөндеу оперативті радио байланысты ұйымдастыру үшін радиостанса сипаттамалары;
-анетенналық фидерлік және бағыттаушы сызықтар;
Іскерліктер:
-радиоқондырғы каскадтарындағы негізгі өлшемдерді жүргізу, оларды реттеу мен баптау.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
АП 5.8
Радио беріліс және радио қабылдаушы қондырғылар:
Радио беріліс қондырғыларының жұмысы туралы жалпы деректер. Ішкі тітіркену генераторлары. Радио беріліс тітіркенгіштері. Беріліс түрлері, сызбалары, әрекет ұстанымы. Радио берілістер сенімділігі. Радио қабылдаушы қондырғылардың сипаттамасы, құрылымы, мәні. Радио қабылдауыштың кіріс тізбектері. Радио жиілік күшейткіштері, жиілік түрлендіргіштері, гетеродиндер, аралық жиілік күшейткіштері. Сигнал детекторлары. Радио қабылдаушы аппаратураны басқару мен реттеу, баптау. Кедергілер. Сигналды қабылдау.
Білімдер:
-радио беруші қондырғылардың жұмыс ұстанымы;
-радио берілістің тітіркендіргіш түрлері;
- радио беріліс түрлері, әрекет ұстанымы, сызбалары, сенімділігі;
-радио қабылдаушы қондырғылардың сипаттамалары, құрылымы, мәні;
-радио қабылдауыштың кіріс тізбектері;
-радио қабылдауыш күшейткіштерінің түрлері;
-ради қабылдаушы аппаратураны басқару мен реттеу, баптау;
-сигналды қабылдау түрлері;
-кедергі және кедергіден қорғау шаралары;
Іскерліктер:
- радио беріліс қондырғысының жұмыс ұстанымын білу;
-радио берілістің тітіркенгіш түрлері туралы ұғым болуы;
- радио беріліс түрлерін, әрекет ұстанымын, сызбасын, сенімділігін білу;
-радио қабылдауыш қондырғыларының сипаттамасы, құрылымы, мәні туралы ұғым болуы;
- радио қабылдауыштың кіріс тізбектері туралы ұғымы болуы;
-радио қабылдауыштың күшейткіш түрлерін білу;
-радио қабылдауыш аппаратурасын басқару мен реттеу, баптау туралы ұғымы болуы;
-сигналды қабылдау түрлерінде бағытты болу;
- кедергі мен кедергіден қорғану шаралары туралы ұғымы болуы;
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.5.2

ПК 3.4.5
Квалификация: 131005 3 – Техник-электрик
СД 5.7
Волоконно-оптические системы связи:
волоконно-оптической связи, основные компоненты и устройства сопряжения; оптические изоляторы; оптические переключатели и узлы; оптические распределительные (ОРУ) и кроссовые (ОКУ) устройства, их принципы построения, комплектность, маркировка, обслуживание, основные характеристики, рекомендации использования;
электронные компоненты систем оптической связи: передающие оптоэлектронные модули (ПОМ), типы и характеристики, составные элементы; приемные оптоэлектронные модули и их функции, составные элементы, типы, характеристики; повторители и оптические усилители (ретрансляторы), область применения, характеристики; оптические сети передачи данных системы передачи по волоконно-оптическим линиям связи;
аппаратура сопряжения сетей: типы устройств и портов, различаемых по обработке данных, типу, количеству встроенных МАС-узлов; оптические соединители и разъемы;
аппаратура оптических сетей: оптические мультиплексоры и демультиплексоры спектрального уплотнения, оптические усилители, оптические коммутаторы с числом портов nЧn, фильтры, волновые конверторы, оптические комбайнеры.
Знания:
- состав волоконно-оптических систем связи;
- особенности использования волоконно-оптических систем связи, аппаратуру волоконно-оптических систем связи;
- методы измерения основных характеристик волоконно-оптических систем связи;
- состав оборудования, характеристики и область применения устройств, применяемых в волоконно-оптических системах связи;
Умения:
- производить выбор типа оптического кабеля при проектировании цифровой сети связи участка железной дороги;
- производить расчет технико-эксплуатационных характеристик сети, выбор состава оборудования сети;
- проводить эксплуатационные измерения параметров оптических сигналов.
БК.1
БК.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
СД 5.8
Проводная связь на железнодорожном транспорте:
Организация местной и междугородной связей, принципы автоматизации.
Структура и принцип работы цифровых систем АТС. Устройство и работа оконечных устройств. Аппаратура автоматической коммутации.
Знания:
- организация местной и междугородной связи;
- структура и принцип работы цифровых систем АТС;
- устройство и работа оконечных устройств;
Умения:
- определять принцип организации местной и междугородной связи
- строить структуру и принцип работы цифровых систем АТС;
- определять устройство и работа оконечных устройств;
БК.5
ПК.3.5.2
ПК.3.5.4
ПК.3.5.5
ПК.3.5.6
Квалификация: 131006 3 – Техник-электроник
СД 5.7
Аппаратура волоконно-оптических систем передачи:
Виды аппаратуры волоконно-оптических систем передачи. Характеристики волоконно-оптических систем передачи. Каналообразующая аппаратура.
Стоики оборудования линейного тракта. Стойки телемеханики и служебной связи. Оборудование НРП. Стойку дистанционного питания. Специализированная контрольно-измерительная аппаратура. Комплект инструментов и приспособлений для монтажа ОК.
Знания:
- виды аппаратуры волоконно-оптических систем передачи;
- характеристики волоконно-оптических систем передачи; -каналообразующая аппаратура;
- стойки оборудования линейного тракта;
- стойки телемеханики и служебной связи, оборудование НРП, стойки дистанционного питании;
- специализированная контрольно-измерительная аппаратура;
- комплект инструментов и приспособлений для монтажа ОК.
Умения:
- знания виды аппаратуры волоконно-оптических систем передачи;
- ориентироваться в характеристиках волоконно-оптических систем передачи;
- иметь представление о каналообразующей аппаратуре;
- знания стойки оборудования линейного тракта;
- иметь представление о стойках телемеханики и служебной связи, оборудования НРП, стойках дистанционного питании,
- иметь представление о специализированной контрольно-измерительной аппаратуре;
- умения применять комплекты инструментов и приспособлений для монтажа ОК
БК.1
БК.5
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
Біліктілігі: 131005 3 – Техник-электрик
АП 5.7
Байланыстың талшықты-оптикалық жүйелері:
Байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінің негізгі компоненттері және қуат қондырғысының құрылымы; оптикалық қаптамалар және тораптар; оптикалық айырғыштар және кросс құрылымдары, оның құрылымының ұстанымы жинақталуы маркіленуі, қызмет көрсету негізгі мінездемесі, қолдану нұсқаулықтары; оптикалық байланыс жүйесінің электронды компоненттері: байланысты жіберуші оптоэлектронды модульдер, түрлері мен мінездемелері, құрамдас бөлшектер; қабылдаушы оптоэлектронды модульдер, қызметі, құрамдас бөлшектері, түрлері мінездемесі; қайталағыштар және оптикалық күшейткіштер /ретрансляторлар/, қолдану аясы, мінездемесі; берілген оптикалық желі жүйесін талшықты-оптикалық сызық байланыс арқылы жіберу; желі қуатының аппаратурасы; құрылым және порт типтері, МАС-тораптарының құрылған саны, түрі, деректердің өңделуіне байланысты; оптикалық қосылымдар мен айырғыштар; оптикалық желі аппаратурасы; оптикалық спектрлы тығыздықтағы мультиплексорлар және демультиплексорлар, оптикалық күшейткіштер, nxn порт фильтрлі оптикалық коммутаторлар, толқынды конверторлар, оптикалық комбайнерлар.
Білімдер:
- байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінің құрамы;
-байланыстың талшықты-оптикалық жүйесін, аппаратурасын қолдану ерекшеліктері;
-байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінің негізгі сипаттамасын өлшеу әдістері;
-байланыстың талшықты-оптикалық жүйесінде қолданылатын қондырғылардың аясы мен сипаттамасы, жабдық құрамы;
Іскерліктер:
-темір жол телімі байланысының сандық желісін жобалаудағы оптикалық кабельді таңдауды жүргізу:
-желі жабдықтарының құрамының таңдау, желінің техникалық пайдалану есебін жүргізу;
-оптикалық сигнал параметрлерінің пайдалану өзгерісін жүргізу.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
АП 5.8
Темір жол көлігіндегі өткізу байланысы:
Жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру, автоматтандыру ұстанымдары. АТС санды жүйелерінің жұмыс ұстанымы мен құрылымы. Соңғы қондырғы жұмысы мен қондырғысы. Автоматты коммутация аппаратурасы.
Білімдер:
-жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру;
-АТС санды жүйелерінің жұмыс ұстанымы мен құрылымы;
-cоңғы қондырғы жұмысы мен қондырғысы;
Іскерліктер:
-жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру ұстанымын анықтау;
-АТС сандық жүйе жұмысының ұстанымы мен құрылымын құру;
-соңғы қондырғы жұмысы мен қондырғысын анықтау;
БҚ.1
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7
КҚ.3.6.9
Біліктілігі: 131006 3 – Техник-электроник
АП 5.7
Берілістің талшықты оптикалық жүйесінің аппаратурасы:
Берілістің талшықты оптикалық жүйесі аппаратурасының түрлері. Берілістің талшықты оптикалық жүйесінің аппаратурасының сипаттамасы. Арна тудырушы аппаратура. Сызықтық тракт жабдығының бағандары. Қызметтік байланыс пен телемеханика бағандары. НРП жабдығы. Қашықтықтан қорландыру бағаны. Арнайы бақылау өлшеуші аппаратура. ОК монтажы үшін саймандар мен құралдар жинағы.
Білімдер:
- берілістің талшықты оптикалық жүйесі аппаратурасының түрлері;
-берілістің талшықты оптикалық жүйесінің сипаттамасы;
-арна тудырушы аппаратура;
-сызықтық тракт жабдығының бағандары;
-қызметтік байланыс пен телемеханика бағандары, НРП жабдығы, қашықтықтан қорландыру бағаны;
-арнайы бақылау өлшеуші аппаратура;
-ОК монтажы үшін саймандар мен құралдар жинағы.
Іскерліктер:
- берілістің талшықты оптикалық жүйесінің аппаратурасының түрлерін білу;
-берілістің талшықты оптикалық жүйесінің сипаттамасында бағытты болу;
-арна тудырушы аппаратура туралы ұғымы болу;
-сызықтық тракт жабдығының бағанын білу;
-қызметтік байланыс пен телемеханика бағаны, НРП жабдығы, қашықтықтан қорландыру бағаны туралы ұғымы болуы,
-арнайы бақылау өлшеуші аппаратура туралы ұғымы болу;
-ОК монтажы үшін құралдар мен саймандар жинағын қолдана білу.
БҚ.1
БҚ.5
КҚ.3.6.1 КҚ.3.6.2 КҚ.3.6.4 КҚ.3.6.5 КҚ.3.6.6 КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9

СД 5.8
Эксплуатация и обслуживание волоконно-оптических линий связи:
Производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания волоконно-оптических линий связи. Организация, техническое обслуживанию и ремонт устройств волоконно-оптических линий связи. Организация безопасных экологических условий труда и безопасность движения при производстве работ и технологическом обслуживании устройств. Оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств волоконно-оптических линий связи. Ремонт элементов волоконно-оптических линий связи.
Знания:
- производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания волоконно-оптических линий связи
- организация, техническое обслуживанию и ремонт элементов и устройств волоконно-оптических линий связи;
- оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств волоконно-оптических линий связи;
Умения:
- определять производственную базу, структурные подразделения и зоны обслуживания волоконно-оптических линий связи
- применять навыки организации, технического обслуживания и ремонта элементов и устройств волоконно-оптических линий связи;
- оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств волоконно-оптических линий связи
БК.1
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.4
ПК.3.6.5
ПК.3.6.6
ПК.3.6.7
ПК.3.6.9
Квалификация: 131002 3 – Электромеханик
131007 3 – Техник по связи
СД 5.1
Системы телефонной связи:
Тракт передачи. Коммутационные приборы. Коммутационные станции декадно-шаговой системы. Коммутационные станции координатной системы. Основные понятия теории сообщений.
Знания:
- принцип телефонной передачи;
- принципы построения, технико-экономические показатели систем телекоммуникаций, применяемых на ж.д. связи;
- организацию местной и междугородной связи, принципы их автоматизации;
- устройство, работу и схемы автоматических телефонных станций различных систем, имеющихся в эксплуатации, узлов автоматической коммутации;
- построение сетей телефонной связи ж.д. узла;
- порядок расчета необходимого оборудования;
Умения:
- читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
- выполнять регулировку и измерение параметров телефонных и телеграфных реле;
- проводить подключение, проверку работоспособности, устранение повреждений приборов и систем автоматической коммутации,
БК.1
БК 6.
БК 8.
БК 9.
БК 10.
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2. 7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.9
СД 5.2
Многоканальная связь:
Сигналы и каналы электросвязи. Каналы передачи. Организация многоканальной связи. Основные узлы аппаратуры систем передачи с ЧРК. Цифровые системы передачи (продолжение). Основные узлы аппаратуры. Аппаратура субпервичных ЦСП. Принцип
объединения групповых потоков. Аппаратура высшей
ступени иерархии. Техническая эксплуатация ЦСП. Общая характеристика SDH. Волоконно-оптические системы передачи. Понятие о полностью оптических сетях.
Знания:
- принципы построения многоканальных систем передачи, технико-экономические характеристики, структурные и функциональные схемы аппаратуры, аналоговых систем передачи;
- устройство, принцип действия, основных узлов и блоков аппаратуры;
- основы расчета каналов и сетей;
Умения:
- проводить проверку работоспособности и измерение параметров каналов, аппаратуры оконечных и вспомогательных устройств;
- проводить расчеты линейных и групповых трактов передачи;
- контролировать работу и осуществлять техническую эксплуатацию оборудования многоканальной связи.
БК.1
БК 6.
БК 8.
БК 9.
БК 10
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2. 7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.9
СД.03
Системы передачи дискретной информации:
Основы передачи дискретной информации. Оконечная телеграфная и факсимильная аппаратура. Передача дискретной информации с повышенной верностью. Каналообразующая аппаратура. Системы и сети передачи дискретных сообщений.
Знания:
- основы передачи дискретной информации, построение сетей передачи данных и телеграфной связи на железнодорожном транспорте
- устройство и работу оконечных телеграфных устройств, автоматизированного рабочего места
- построение и схемы аппаратуры частотного телеграфирования, документальной электросвязи
- принципы построения систем передачи дискретной информации, структурные и функциональные схемы аппаратуры
- основы расчеты сетей передачи данных
Умения:
производить проверку работоспособности телеграфных реле
- производить измерения параметров телеграфных каналов, аппаратуры оконечных телеграфных устройств
БК.1
БК 6.
БК 8.
БК 9.
БК 10
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2. 7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.9
СД.05
Техническая эксплуатация и безопасность движения:
Введение
Путь и путевое хозяйство
Сигнализация на ж.д. транспорте
Раздельные пункты
Подвижной состав ж.д.
Организация ж.д. перевозок
Материально-техническое обеспечение
Правила технической эксплуатации железных дорог;
Инструкция по сигнализации,
Инструкция по движению поездов и маневровой работе
Знания:
правила технической эксплуатации железных дорог РК и инструкции, регламентирующие безопасность движения при производстве работ в устройствах электроснабжения;
Умения:
- планировать и организовывать работу первичного трудового коллектива с целью выполнения технологических процессов технического обслуживания и ремонта устройств электроснабжения в соответствии с требованиями технических норм и отраслевых стандартов.
БК.1
БК 6.
БК 8.
БК 9.
БК 10
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2. 7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.9
СД.07
Автоматизированные системы контроля и управления:
Организация управления сетями связи. Сетевое управление по стандартам TMN. Информационная модель сети и принципы описания управляемого объекта. Технические решения для управления сетями и услугами связи.
Знания:
- принцип управления сетями связи в РК;
- системы управления, архитектуру построения, интерфейсы;
- состав и назначение элементов TMN;
- ПО информационных моделей;
Умения:
- определять сложность и преимущества сетей связи;
- давать характеристику уровней;
- определять принцип построения и объяснять информационные модели управления
БК.1
БК 6.
БК 8.
БК 9.
БК 10
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2. 7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.9
СД08
Радиосвязь на железнодорожном транспорте:
Виды радиосвязи. Организация связи с подвижными объектами железнодорожного транспорта. Принцип построения аппаратуры РСПО на ж.д.транспорте. Станционная радиосвязь. Поездная радиосвязь. Ремонтно-оперативная радиосвязь. Радиопомехи и методы борьбы с ними. Организация эксплуатации и обслуживания радиоаппаратуры. Системы спутниковой связи Стандарт "ТЕТРА". GSM-R.
Знания:
- виды радиосвязи
- физические основы радиосвязи, принципы организации радиосвязи с подвижными объектами
- организацию поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи на железнодорожном транспорте
- принцип работы, состав оборудования, характеристики радиостанций для организации поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи
- антенно-фидерные и направляющие линии
Умения:
- производить измерение основных параметров в каскадах радиоустройств, их настройку и регулировку
БК.1
БК 6.
БК 8.
БК 9.
БК 10
ПК.3.2.2.
ПК.3.2.4.
ПК.3.2.5.
ПК.3.2. 7.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПК 3.7.9

АП 5.8
Байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету мен пайдалану:
Өндірістік база, байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету аясы мен құрылымды бөлімшесі. Байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, ұйымдастыру. Еңбектің қауіпсіз экологиялық шарттары мен қондырғыға технологиялық қызмет көрсету және жұмыс өндірісі кезіндегі қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру. Жедел қызмет көрсету, байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғысын монтаждау мен реттеу. Байланыстың талшықты оптикалық желісі элементтерін жөндеу.
Білімдер:
- өндірістік база, байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету аясы мен құрылымды бөлімшесі.
- байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, ұйымдастыру.
- жедел қызмет көрсету, байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғысын монтаждау мен реттеу.
Іскерліктер:
- өндірістік база, байланыстың талшықты оптикалық желісіне қызмет көрсету аясы мен құрылымды бөлімшесін анықтау
- байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу, ұйымдастыру.
- жедел қызмет көрсету, байланыстың талшықты оптикалық желісі қондырғысын монтаждау мен реттеу.
БҚ.1
КҚ.3.6.1 КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.4
КҚ.3.6.5
КҚ.3.6.6
КҚ.3.6.7 КҚ.3.6.9
Біліктілігі: 131002 3 – Электромеханик
Біліктілігі: 131007 3 –Байланыс жөніндегі техник
АП 5.1
Телефон байланысы жүйелері:
Беріліс тракты. Коммутационды аспаптар. Декада-адымдық жүйенің коммутационды стансалары. Координатты жүйенің коммутационды стансалары. Хабарлау теориясының негізгі түсініктері.
Білімдер:
-телефон берілісі ұстанымы;
-темір жол байланысында қолданылатын телекоммуникация жүйелерінің техника экономикалық көрсеткіштері;
-жергілікті және қала аралық байланысты ұйымдастыру, оларды автоматтандыру ұстанымдары;
-пайдаланудағы автоматты коммутация тораптарының, әр түрлі жүйелердің автоматты телефон стансаларының сызбасы мен жұмысы, құрылымы;
-темір жол торабы телефон байланысы желісін құрастыру;
- қажетті жабдықты есептеу тәртібі;
Іскерліктер:
-жеке қондырғылардың электр сызбаларын құрастыру мен қызмет көрсетілетін қондырғылардың монтажды және ұстанымды сызбаларын оқу;
- телефон мен телеграфты реле параметрлерін өлшеу мен реттеуін орындау;
-автоматты коммутация жүйелері мен аспаптары ақауын жою, жұмыс қабілеттілігін тексеру, қосуды өткізу.
БҚ1
БҚ 6.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10.
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2. 7.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.9
АП 5.2
Көпарналы байланыс:
Электр байланысы сигналдары мен арналары. Беріліс арналары. Көпарналы байланысты ұйымдастыру. ЧРК берілісі жүйесі аппаратурасының негізгі тораптары. Берілістің сандық жүйелері (жалғасы). Аппаратураның негізгі тораптары. ЦСП алғашқы аппаратурасы. Топтық ағынды біріктіру ұстанымы. Жоғары иерархия баспалдағы аппаратурасы. ЦСП техникалық пайдалану. SDH жалпы сипаттамасы. Берілістің талшықты-оптикалық жүйелері. Толық оптикалық жүйелер туралы түсінік.
Білімдер:
-көпарналы беріліс жүйелерін құру ұстанымдары, техникалық экономикалық сипаттамалары, аппаратураның құрылымдық және функционалдық сызбалары, берілістің аналогтық жүйелері;
-аппаратураның блоктары мен негізгі тораптары, әрекет ұстанымы, қондырғысы;
-арналар мен желілерді есептеу негіздері;
Іскерліктер:
-соңғы және қосымша қондырғы аппаратурасы, арналар параметрлерін өлшеу мен жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
- берілістің сызықтық және топтық трактысын есептеуді жүргізу;
- көпарналы байланыс жабдығын техникалық пайдалану мен жұмысын бақылау.
БҚ.1
БҚ 6.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2. 7.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.9
АП.03
Дискретті ақпаратты беру жүйелері:
Дискретті ақпараттың беріліс негіздері. Соңғы телеграфтық және факсимильді аппаратура. Жоғары сенімділікті дискретті ақпарат берілісі. Арна түзуші аппаратура. Дискретті хабарламаның беріліс желілері мен жүйелері.
Білімдер:
- дискретті ақпараттың беріліс негіздері, темір жол көлігіндегі телеграф байланысы мен деректер берілісі желілерін құрастыру;
-соңғы телеграф қондырғыларының жұмысы мен қондырғысын, автоматтандырылған жұмыс орнын;
-құжаттамалы электр байланысы, жиілікті телеграфтау аппаратурасын құру мен сызбасы;
-аппаратураның құрылымдық және функционалдық сызбалары, дискретті ақпарт берілісі жүйесін құру ұстанымдары;
-деректер берілісі желісін есептеу негіздері;
Іскерліктер:
- телеграфты реленің жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
-телеграфты арналардың, телеграф қондырғыларының соңғы аппаратурасының, телеграф арнасы параметрлерінің өлшеуін жүргізу.
БҚ.1
БҚ 6.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2. 7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.9.
АП.05
Техникалық пайдалану мен қозғалыс қауіпсіздігі:
Кіріспе.
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал.
Жекеленген қосындар.
Т.ж. жылжымалы құрамы.
Т.ж. тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалды-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережесі.
Сигнал бойынша нұсқау.
Поездардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқау.
Білімдер:
- электрмен жабдықтау қондырғыларымен жұмыс жасау кезінде қозғалыс қауіпсіздігін реттейтін нұсқаулықтар және ҚР темір жолдарын техникалық пайдалану;
Іскерліктер:
-салалық стандарт пен техникалық норма талаптарына сәйкес электрмен жабдықтау қондырғыларын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудің технологиялық үрдістерін орындау мақсатында алғашқы еңбек ұжымының жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыру.
БҚ.1
БҚ 6.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2.7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.9
АП.07
Басқару мен бақылаудың автоматтандырылған жүйелері:
Байланыс желілерін басқаруды ұйымдастыру. TMN стандарты бойынша желілік басқару. Желінің ақпараттық моделі мен басқару нысанын суреттеу ұстанымы. Байланыс қызметтері мен желіні басқару үшін техникалық шешімдер.
Білімдер:
-ҚР байланыс желілерін басқару;
-басқару жүйелері, құрастыру архитектурасы, интерфейстер;
- TMN құрамы мен элементтерінің мәні;
-ақпараттық модель ПО;
Іскерліктер:
-байланыс желісінің ерекшеліктері мен күрделілігін анықтау;
-деңгейге сипаттама беру;
-басқарудың ақпараттық моделін түсіндіру мен құрастыру ұстанымын анықтау
БҚ.1
БҚ 6.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2.7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.9
АП08
Темір жол көлігіндегі радио байланыс:
Радио байланыс түрлері; жылжымалы нысандармен радио байланысты ұйымдастыру ұстанымдары. Стансалық радио байланысы. Поезд радио байланысы. Жөндеу -оперативті радио байланысы. Радио кедергілер және олармен күресу әдістері. Радио аппаратураға қызмет көрсетуді ұйымдастыру мен оны пайдалану. Ғарыштық байланыс жүйелері. "ТЕТРА" стандарты. GSM-R.
Білімдер:
- радио байланыс түрлері;
- жылжымалы нысандармен радио байланысты ұйымдастыру ұстанымдары, радио байланыстың физикалық негіздері;
-темір жол көлігінде поезд, стансалық және жөндеу оперативті радио байланысты ұйымдастыру;
-жұмыс ұстанымы, жабдық құрамы, поезд, стансалық және жөндеу оперативті радио байланысты ұйымдастыру үшін радиостанса сипаттамалары;
-анетенналық фидерлік және бағыттаушы сызықтар;
Іскерліктер:
-радиоқондырғы каскадтарындағы негізгі өлшемдерді жүргізу, оларды реттеу мен баптау.
БҚ.1
БҚ 6.
БҚ 8.
БҚ 9.
БҚ 10
КҚ.3.2.2.
КҚ.3.2.4.
КҚ.3.2.5.
КҚ.3.2.7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.9

ПК 3.7.4
ПК 3.7.5
ПК 3.7.8
Квалификация: 131007 3 – Техник по связи
СД 5.4
Эксплуатация и ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования:
Производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания дистанций железной дороги. Организация, нормирование и технология работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств электросвязи. Организация безопасных экологических условий труда и безопасность движения при производстве работ и технологическом обслуживании устройств. Оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств электросвязи на железнодорожном транспорте. Ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования
Знания:
- технология обслуживания, ремонта, нормы содержания, порядок восстановления и обеспечения надежности устройств транспортного радиоэлектронного оборудования железнодорожного транспорта;
Умения:
- выполнять основные виды работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту транспортного радиоэлектронного оборудования в соответствии с требованиями технологических процессов.
БК.1
БК.5
БК.7
БК.8
БК.9
ПК3.7.1
ПК3.7.2
ПК3.7.3
ПК3.7.5
ПК3.7.7
ПК3.7.9
СД 5.7
Экономика и управление производством:
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые, финансовые ресурсы отрасли; отраслевой рынок труда; управление отраслью; экономические показатели развития отрасли; организация (предприятие) как хозяйствующий субъект; формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура; типы производств, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методика расчета основных технико-экономических показателей вредных факторов.
Знания:
- иметь представление об основных аспектах развития отрасли, организации (предприятия) как хозяйствующих субъектов рыночной экономики;
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана;
расчет по принятой методологии основных технико-экономических показателей деятельности организации;
Умения:
применять методику разработки бизнес-плана;
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности предприятия.
БК.1
БК.2

КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.8
Біліктілігі: 131007 3 –Байланыс жөніндегі техник
АП 5.4
Көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен пайдалану:
Өндірістік база, темір жол дистанциясына қызмет көрсету аясы мен құрылымды бөлімшесі. Байланыс қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу технологиясы мен нормалауды ұйымдастыру. Еңбектің қауіпсіз экологиялық шарттары мен қондырғыға технологиялық қызмет көрсету және жұмыс өндірісі кезіндегі қозғалыс қауіпсіздігін ұйымдастыру. Темір жол көлігіндегі радио байланыс қондырғысына жедел қызмет көрсету, монтаждау мен реттеу. Көлік радио электронды жабдығын жөндеу.
Білімдер:
- темір жол көлігіндегі көлік радио электронды жабдықтың сенімділігін қамтамасыз ету мен қалыпқа келтіру тәртібі, күту нормалары, жөндеу, қызмет көрсету технологиясы;
Іскерліктер:
-технологиялық үрдіс талаптарына сәйкес көлік радио электронды жабдығын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша негізгі түрлерді орындау.
БҚ.1
БҚ.5
БҚ.7
БҚ.8
БҚ.9
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.9
АП 5.7
Экономика және өндірісті басқару:
Сала және нарықтық экономика; саланың даму болашағы мен ерекшелігі; саланың қаржылық, материалды-техникалық, еңбек қорлары; саланы басқару; сала дамуының экономикалық көрсеткіші; ұйым, басты субъект; ұйым түрлері, оның өндірістік және ұйымдық құрылымы; өндіріс үлгілері, оның сипаттамалары; негізгі өндірістік және технологиялық үрдістер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның мүлкі және капиталы; негізгі және айналым құралдары; еңбек қорлары; еңбекті ұйымдастыру, нормалау және ақысы; ұйымның маркетингтік қызметі; өндіріс бағдарламасы және қуаты; өндіріс үзінділері мен өнімнің, өз бағасы; қызметтің баға құрылымы; ұйым қызметінің тиімділік бағасы; өнімнің сапасы мен бәсекелестігі; инвестициялық саясат; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; бизнес-жоспар; зиянды факторлар көрсеткіштерінің негізгі техникалық экономикалық есебінің әдісі.
Білімдер:
- нарықтық экономиканың негізгі субъектісі, ұйымның, саланың дамуы ретінде саланың негізгі аспектісі туралы білу;
- өндірістік және технологиялық үрдістер ұйымдастырылуын;
- саланың қаржылық, материалды-техникалық, еңбек қорлары, оны тиімді қолдану көрсеткіштері;
- өнімнің баға құрылымының механизмі, осы күнгі жағдайлардағы еңбек ақысы;
-бизнес-жоспарды әзірлеу әдісі;
- көрсеткіштердің негізгі техника-экономикалық есебінің әдісін есептеу.
Іскерліктер:
-бизнес-жоспарды әзірлеу әдісін қолдану;
-қабылданған әдістеме бойынша кәсіпорын қызметінің техника-экономикалық есебінің көрсеткіштерін есептеу.
Б.К.1
БК.2

СЭД 3.1
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры.
Культура и цивилизация;
становление культуры.
Различные типы культуры.
Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры; проблема расизма.
Возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
знания:
- основные понятия: конфуцианство; даосизм;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- раскрыть особенности национальных культур;
- показать специфику материальной и духовной культуры различных национальных образований, в том числе кочевников, ее место в общественной культуре.
БК.2
СЭД 3.2
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК.1
БК.2
БК.3
СЭД 3.3
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития.
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК.1
БК.2
БК.3

ӘЭП 3.1
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі;
Мәдениетті зерттеуге жан-жақты келу; мәдениет және өркениет;
Мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуция-дао мәдениетінің түрлері;
Үнді-будда мәдениет түрлері;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Христиан мәдениетінің түрі;
Батыс еуропа мәдениеті және оның жаңа әлем дамуына әсері;
Африка мәдениетінің ерекшелігі және бірегейлігі;
Расизм мәселесі: көшпенділер өркениетінің пайда болуы және бірегейлігі; орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;
ХҮІІ-ХІХғғ. Қазақ дәстүрлі мәдениеті.
білімдер:
- негізгі түсінік;
- конфуция түсінігі;
- даосизм: Қытай өнері;
Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
- Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы
іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
- көшпенділердің өмір салты мен олардың бағалы дүниелері;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының қалыптасуы;
Б.Қ.2
ӘЭП 3.2
Философия негіздері
Философия пәні, философиялық ойдың әлемдік негізгі тарамдары;
Адам табиғаты және оның өмірінің мәні; Адам және Құдай: адам және ғарыш;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы және жауапкершілігі; адамдық таным және қайраткерлік; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында.
білімдер:
- философиялық, ғылыми, діни көріністер туралы, адам өмірінің маңызы туралы көзқарасы;
- ғылымның, ғылыми таным, құрылымы, түрі, әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселесі туралы көзқарас.
іскерліктер:
- адам тәртібін биологиялық және әлеуметтік рухани бастамаларда, саналы және санасыз тәртібін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу;
- ұлт мәдениетінің ерекшеліктерін ашуын;
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани принциптеріне негізделген адам мінезін, оның санасының маңызын, саналы және санасыз мінезді анықтауын;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың өнегелі қалыптарын.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
ӘЭП 3.3
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылымы:
қоғам әлеуметтік мәдени жүйе.
Әлеуметтік бірлік;
әлеуметтік және этноұлттық қатынасы.
Әлеуметтік процестер:
әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Жеке адам: оның әлеуметтік ролі мен әлеуметтік мінезі;
саясаттану пәні.
саяси билік және өкімшілік қатынас.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық процестер.
білімдер:
-қоғам даму заңдылықтарын түсінуде әлеуметтік тәсілі туралы;
-әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тарату, әлеуметтік қарым-қатынастар туралы;
-жекелендіруді қоғам мүлкіне айналдыру процесі ерекшеліктерін, оның реттеу нысандарын;
-халықаралық саяси жағдай, Қазақстандағы саяси процестер, қазіргі дүние жүзіндегі оның жағдайлары туралы түсінігін;
іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалысты және басқа әлеуметтік өзгерістер мен даму факторларын ажыратуды;
-саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсінік құруға;
-билік маңызын, саясат субъектісін, саяси қатынастар мен процестерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) айқындауды.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3

СЭД 3.4
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК.1
БК.2
БК.3
СЭД 3.5
Основы права
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК.1
БК.2
БК.3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 4.1
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на казахском языке.
БК.1
БК.2
ПК.3.3.1

ӘЭП 3.4
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметі, мәні, ұстанымдары; жекеменшілік түрі мен нысаны, жекеменшікті басқару; жоспар түрлері, негізгі бөліктері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды негіздеудің және алдын-ала әзірлеудің әдістері; бизнес-жоспарлау, экономикалық сараптама; халық тұтынатын тауарлар және қызметтердің нарықтағы жағдайына сараптама; нарықтық инфрақұрылым.
білімдер:
- экономикалық ілімнің экономикалық жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық саяси жағдайлар;
- макроэкономика, микроэкономика, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
- әлеуметтік және инвестициялық саясатта макро және микроэкономикалар негізін;
іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табуға және қолдана білуді
- кәсіптік қызметінде бағыт беруші экономикалық ақпараттарды табу және қолдану;
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
ӘЭП 3.5
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, материалдар, Қазақстан Республикасының Конституциясы - заңға сүйенген жүйелер түйіні.
Жалпы декларация адам құқығы, жеке адам, құқық, құқықты мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері.
Құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары. және материалды жауапкершілігі; азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; құқық бұзушылықтан қорғау мен тартыстарды шешудің сот тәртібі
білімдер:
-адам мен адамзат құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
-кәсіби қызмет саласында құқықтық және құлықты этикалық қалыптарды;
іскерліктер:
-нормативті-құқықтық құжаттарды пайдалануды;
-маман кәсіби қызметін реттеуге дағдылануды;
- маманның кәсіби қызметі аясындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері туралы білімін қолдану;
- еңбек заңдылығына байланысты өз құқықтарын қорғай білу.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 4.1
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Мекемелерде іс қағаздарын ұйымдастыру жүйесі, түсінігі.
ңйымдастыру-бөлу, нормативті-құқықтық, ақшалай-қаржы есептері және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хат әдісінң негіздері. АЖБ іс-қағаздарын қолдану. Істерді мұрағатқа тапсыру және сақтау, рәсімдеу.
білімдер:
- мемлекттік тілде іс-қағаздарының негізгі терминологиясы, қызметтік хаттар және құжаттардың нысаны мен негізгі түрлерін.
іскерліктер:
- қызметтік хаттарды қазақ тілінде және әкімшілік ұйымдастыру құжаттарын рәсімдеу және құрастыру.
- құжаттармен жұмыс істеуді ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
Б.Қ.1
Б.Қ.2
КҚ.3.3.1

ПК.3.4.5
ПК.3.5.5
ОПД 4.2
Инженерная графика
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, машиностроительного черчения;
- элементы технического рисования;
- методы построения комплексных чертежей;
- технические средства получения, обработки и передачи информации;
умения:
- разрабатывать конструкторскую документацию на изделия средний сложности;
- изображать плоские, объемные фигуры в аксонометрической проекции;
БК.1
БК.3
БК.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.8
ОПД 4.3
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения; основы металлургического производства; строение и механические свойства материалов; методы измерения параметры и свойств материалов; области применения материалов; основные понятие о сплавах и их производстве; термообработка стали и чугуна; химико-термическая обработка металлов; конструкционные материалы; порошковые и композиционные материалы, их получение: инструментальные материалы; неметаллические материалы;
знания:
- свойства и строение материалов;
- основные свойства современного производства;
- поведение материалов при изменении физико-химических и температурных условий;
- характеристики и методы испытания материалов;
- сплавы, коррозию и методы защиты от коррозии;
умения
- испытывать металлы на твердость, усталость, хрупкость и перегиб;
- выбрать тип материалов для решения конкретных практических задач
ОПД 4.4
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Стандартизация: основные термины и определения, области стандартизации и управления качеством; системы качества;
Сертификация: организационная структура сертификации; системы сертификации; точность в машиностроении; технические измерения;
Метрология: метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор.
знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- систему сертификации ГОСТ РК
умения:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК.1
БК.2
БК.3
БК.5

КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.5
ЖКП 4.2
Инженерлік графика
Геометриялық сызба;
Сызбаларджы рәсімдеу ережесі;
Техникалық бөлшектерді контурмен сызу ережесі және геометриялық құрылымы;
Проекциялық сызба.
Техникалық сурет салу. Крнструкторлық құжаттама түрлері мен оны өңдеу сатысы.
машинажасау сызбалары,
Сызбада нүкте, түзу, жазықтық және бет тапсырмалары.
Сызбада бейне категориясы.
Инженерлі графиканың құрылымы; мамандыққа байланысты бұйымдардың сызбасы және сызбаның орындалу түрлері мен әдістері; көркемдеу конструкцияның элементтері; графикалық ақпараттың көрсетілу құрылымы туралы негізгі түсінік, компьютерлі графикалы жүйе туралы түсінік.
білімдер:
- геометриялық сызба және сызбаларджы рәсімдеу ережесінің негіздері, машинажасау сызбалары;
- техникалық сурет салудың элементтері;
- кешенді сызбаларды құру әдістері;
-ақпаратты алу, өңдеу, және беру туралы техникалық
іскерліктер:
орташа құрылымдағы бұйымдарға крнструкторлық құжаттама әзірлеу;
- аксонометриялық кескінде жазық, көлемді фигураларды бейнелеу
Б.Қ.1
Б.Қ.3
Б.Қ.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.8
ЖКП 4.3
Материалтану
Қатты дененің құрылымы. Металл қоспаларының құрылысы. Құймаларды теориялық өңдеу. Құймаларды химиялық-термиялық өңдеу. Пластикалық деформация, металдарды бекіту және бұзу. Металл конструкциялардың шаршау беріктігі. Конструкциялы металдардың пайдалану қасиеті және оларды бағалау әдістері. Болат және құймалар. Жоғарғы температурадағы құймалар. Металл емес материалдар. Құранды материалдар. Металды кесу арқылы өңдеу. Құю өндірісі өте жоғары дәлдіктегі құю. Металды қысым арқылы өңдеу. Металды балқыту және дәнекерлеу. Металдарды электрлік-химиялық өңдеу.
білімдер:
-құюдың негізгі технологиялық процестерін, металды қысыммен ыстық және салқын түрде өңдеуді, пісіруді, сондай-ақ, металл кесетін станоктарда механикалық өңдеуді;
-әуе кемесін жасауда кең қолданылатын металл емес материалдың сипаттамалары;
-пластмассалардың, резина, герметика, желімнің, лакпен бояу, тоқыма материалдың кейбір физика-механикалық қасиеттері, құрамы, құрылысы, алу технологиясы туралы негізгі мәліметтерді;
іскерліктер:
-теміркөмірсутекті құймалар мен шойынның белгілерін білу, жіктеу;
-түрдегі құманың орнын таңдау;
-түрлерді жобалау;
-электрдоғалы құйманы есептеу тәртібі;
-пісіру жібін бақылауды жүргізу;
-электрдоғалы пісірудің техника-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
-зенкердің, бұраманың құрылымы мен геометриясын айыруды.
ЖКП 4.4
Стандарттау, сертификаттау және метрологияның негіздері:
Стандарттау түсінігі. Стандарттаудың нормативті құжаттары, әдістері мен жүйелері. Халықаралық стандарттау. Метрология: түсінігі, көлемі, өлшемі мен өлшем құралдары. Сертификаттау: түсінігі, түрлері мен сертификаттаудың өткізу тәртібі. Сертификаттау жүйелері, халықаралық сертификаттау.
білімдер:
-кәсіптік терминология, заңдылық актілері, құжаттаманы сертификаттау мен стандарттаудың әдістемелік құжаттары;
-өлшем теориясы;
-қазіргі танымдылық әдістердің мүмкіндіктері;
-стандарттау, сертификаттау мен метрология тарихы;
-сертификаттау үрдісінің мәні;
іскерліктер:
-нормативті құжаттардың көп түрлігімен кең бағытта жұмыс жасау, оларды қолдана білу;
-өлшеу кезіндегі ақаулардың есебін жүргізу;
-практикада теориялық білімін қолдану.
Б.Қ.1
Б.Қ.2
Б.Қ.3
Б.Қ.5

ПК.3.1.1
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.3
ПК.3.4.1
ПК.3.4.5
ПК.3.5.3
ПК.3.5.4
ПК.3.6.1
ПК.3.6.2
ПК.3.6.3
ПК.3.6.6
ОПД 4.5
Прикладная информатика
Понятие интерполяции; процесс сбора, передачи, обработки и пополнения информации. Языки программирования; технология программирования; компьютерная графика.
знания:
- теоретическую базу обработки, сохранения и хранения различных видов информации,
- тестовой редактор Word, электронные таблицы Exel, графическую программу Power Point и их практические приложения;
- о роли информатики в современном обществе, будущей профессиональной деятельности и развитии науки и техники;
умения:
работать в Word, Exel и Power Point;
овладеть навыками работы:
- с текстовой информацией (создание документа, его редактирование и форматирование, добавление в текст табличных данных, диаграмм, картинок, сохранение документа и вывод его на печать);
- с электронными таблицами (создание таблиц, обработка табличных значений, работа с формулами, построение диаграмм по данным таблиц, вывод их на печать);
- создания презентаций.
БК.1
БК.5
ПК 3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ОПД 4.6
Основы электротехники
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Роль электрификации в деле автоматизации производственных процессов Электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагнетизм; электрические цепи, трехфазные цепи; трансформаторы; электрические машины.
Современное состояние и перспективы развития электроэнергетики, электротехники, электроники.
Основные характеристики электрического поля. Конденсаторы.
Электрический ток и его разновидности. Направление, величина и плотность тока. Электрическая проводимость и сопротивление проводников; закон Ома.
Основные элементы электрических цепей: источники и приемники электрической энергии, их мощность и КПД.
Режимы работы электрических цепей: номинальный, холостого хода, короткого замыкания.
Основы расчета электрических цепей (принципиальная схема соединений, схема замещения): условные обозначения на электрических схемах согласно государственным стандартам; участки схем; ветвь, узел, контур.
Понятие о расчете сложных электрических цепей.
знания:
- основные соотношения и физические процессы в цепях постоянного и переменного электрического тока,
- характеристики электрического поля, их физический смысл;
- законы последовательного, параллельного, смешанного соединений в электроцепях;
- принципы электрических измерений;
- основы электромагнетизма;
- иметь представление об однофазных и трехфазных электрических цепях, трансформаторах и электрических машинах постоянного и переменного тока;
- принципы передачи и распределение электрической энергии;
- основы электроснабжения;
умения:
- рассчитывать характеристики электрического поля;
- проводить расчет электрической цепи с одним источником при смешанном соединении;
- определять основные элементы электрических цепей на электрических схемах;
- определять режимы электрических цепей;
- рассчитывать электрические цепи,
- выполнять электрические схемы разных типов с помощью условных обозначений, согласно гос.стандартам;
- читать схемы размещения приборов.
БК 9.
БК 10.
ПК 1.1.3
ПК 1.2.3
ПК 1.2.4
ПК 1.5.2

КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.5
КҚ.3.3.1
КҚ.3.3.3
КҚ.3.4.1
КҚ.3.4.5
КҚ.3.5.3
КҚ.3.5.4
КҚ.3.6.1
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.3
КҚ.3.6.6
ЖКП 4.5
Қолданбалы информатика:
Ақпараттық үрдіс туралы түсінік және оның құрылымы.
Бағдарламалар тілі: бағдарлама жасау технологиясы, компьютерлік графика.
білімдер:
-түрлі ақпаратты өңдеудің, сақтаудың теориялық негізін;
-Word мәтіндік редакторын, Excel электрондық кестелерді, Power Point графикалық бағдарламасын және оның практикалық қосымшаларын;
-қазіргі заманғы қоғамдағы ақпараттың ролі, болашақ кәсіби қызметі мен ғылым мен техниканың дамуындағы ақпараттың ролі туралы қалыптасқан ұғымдарды;
іскерліктер:
Word, Excel және Power Point-та жұмыс істеу;
жұмыс істеу қабілеті:
-мәтіндік ақпаратпен (құжат жасау, оның редакциялау және форматтау, мәтінге кестелік мәліметтерді диаграммаларды, суреттерді қосу, құжатты сақтау және оны шығару);
-электрондық кестелермен (кесте жасау, кестелік мәндерді өңдеу, формулалармен жұмыс жасау, кестенің мәліметтері бойынша диаграммалар құру, оларды шығару);
-презентациялар жасау.
Б.Қ.1
Б.Қ.5
КҚ 3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
ЖКП 4.6
Электротехника негіздері
Өндірістік процестерді автоматтандыру ісінде электрификацияның ролі. Электр тізбегі туралы жалпы мәліметтер. Токтың бағыты және ток тығыздығы.
электрмагниттеу; Электр тізбегі, үшфазалы; трансформаторлар;
Электр энергетиксы, электрлі машиналар.
Электроника, электр энергетика, электр техниканың даму перспективасы және жаңа заманға сай жағдайы. Электр өрісінің негізгі сипаттамалары.
Конденсаторлар.
Конденсаторларды қосу.
Электр энергиясының тізбегінің негізгі элементтері: көздері және қабылдағышы және оның қуаты және ПӘК.
Өткізгіш материалдар және олардың сипаттамасы.
Мемлекеттік стандартқа сәйкес электр сұлбаларындағы шартты белгілер.
Электроника негіздері: электрлік аспаптар, күшейткіштер, түзеткіш, генераторлар. Қабылдау және беру құрылғылары. Сандық құрылғылардың элементтері; антенналар
білімдер:
-электрлік өрісі сипаттарын, физикалық мәнін, конденсатордың қосалқы, қосарлы, аралас қосындыларының қосылысы заңын;
-тұрақты токтың электр тізбегін;
-электрлік өлшемнің принциптерін;
-ауыспалы токтың бір фазалы электрлік тізбегін;
-үш фазалы электрлік тізбегін;
-трансформатордың құрылымын;
-ауыспалы және тұрақты токты электрлік машиналарды;
-электрлік жетек негіздерін;
-электр энергиясын беру және тарату принциптерін;
-электрмен қамтамасыз ету негіздерін;
іскерліктер:
-өріс сипаттары мен конденсатордың батареясы сипаттарын есептеу;
-аралас қосылған бір көзді электр тізбегін есептеуді жүргізу;
-электрлік сызбадағы электр тізбегінің негізгі элементтерін анықтау;
-шартты белгілердің көмегімен, мемлекеттік стандарттарға сәйкес түрлі типтегі электрлік сұлбаларды орындау;
-аспаптың электрондық орналасу схемаларын оқуды
БҚ 9.
БҚ 10.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.5.2

ОПД 4.7
Электроника и цифровые микропроцессорные устройства. Предмет и задачи "Авиационная электроника", его место в подготовке инженеров-прибористов и инженеров-электриков. Этапы развития элементной базы электроники. Классификация электронных приборов, основные направления их дальнейшего совершенствования. Направления авиационной электроники.
знания:
- принципы работы, характеристики и особенности конструктивного и технологического изготовления электронных и полупроводниковых приборов;
- принципы построения, особенности работы, характеристики и параметры схем авиационной электроники.
умения:
- пользоваться справочной литературой;
- применять знания, полученные по данному курсу на практике при построении, разработке и эксплуатации схем авиационной электроники.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.8
Основы радиотехники
Принципы радиосвязи, радиотехнические сигналы и их спектры; элементы нелинейных и параметрических цепей.
Электронные приборы, выпрямители, усилители, генераторы. Приемные и передающие устройства; элементы цифровых устройств; антенны и распространение радиоволн.
знания:
- принципы радиосвязи,
- характеристики радиотехнических сигналов и их спектры,
- физику работы электронных приборов и цифровой схемотехники; импульсных устройств, устройств питания и отображения информации;
- полупроводниковых приборов; фотоэлектрических приборов, электронных выпрямителей, электронных усилителей, электронных генераторов и измерительных приборов;
умения:
- различать типы и характеристики приборов;
- использовать различные типы приборов в практической деятельности;
- читать схемы размещения радио- и электронных приборов;
- анализировать работу приборов, с точки зрения возникновения погрешностей их показаний;
- анализировать причины отказов и неисправностей.
БК.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
ПК.3.4.3
ПК.3.4.4
ПК.3.5.2
ПК.3.5.3
ПК.3.6.2
ПК.3.6.7
ОПД 4.9
Радиоизмерения
Назначение и методы измерения электрических и радиотехнических величин приборы сравнения; Измерение магнитных величин, структур радиотехнических измерений, принципы работы генераторов; измеретительных приборов СВЧ;погрешность измерений.
знания:
- основы радиоизмерений;
- современные тенденции развития измерительной техники;
- типовые алгоритмы обработки данных;
- основные методы измерения характеристик радиотехнических цепей и сигналов;
- методы оценки точности измерений.
умения:
- использовать основные приемы обработки экспериментальных данных;
- применять действующие стандарты, положения и инструкции по оформлению технической документации;
- реализовывать программы экспериментальных исследований, включая выбор технических средств и обработку результатов;
- выполнять задания в области сертификации технических средств;
- проводить поверку средств измерения, используемых для разработки, производства и настройки радиотехнических устройств и систем.
БК 8
БК 9
БК 10

ЖКП 4.7
Электроника және цифрлі микропроцессорлік құрылғы
Инженер-электриктер және аспапшы-инженерлерінің дайындықтағы орны "Авиациялық электроника" пәні мен тапсырмасы
Электроника база элементтерінің даму кезеңі. Электр аспаптарының жіктемесі, олардың болашақтағы негізгі бағыты. Авиациялық электрониканың бағыты.
білімдер:
- конструктивті, технологиялық дайындалған электронды және жартылай сымды аспаптардың ерекшелігі және сипаттамасы, жұмыс принциптері;
-авиациялық электроника сызба параметрлері және сипаттамалары, жұмыс ерекшеліктері, құру принциптері;
іскерліктер:
- анықтама әдебиетін қолдану;
- авиациялық электроника сызбаларын пайдалану және тәжіриббе кезінде алған білімдерін қолдану.
Б.Қ.1
Б.Қ.5
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.8
Радиотехника негіздері
Радиобайланыс принциптері,радио-техникалық белгілер және олардың спекторлары.
Сызықты емес және параметрлік тізбектер
Электрондық аспаптар, түзеткіштер,күшейткіштер, генераторлар.
Қабылдау және беру құрылғылары;цифрлық құрылғы элементтері;антенналар және радиотолқынның таралуы.
білімдер:
-радиобайланыс принциптерін;
-радиотехникалық белгілер сипаттамасы және олардың спекторын;
-электронды аспаптардың және сандық цифрлық схемотехниканың жұмыс физикасы: импульстік құрылғы,қоректену және ақпаратты бейнелеу құрылғыларын;
-жартылай өткізгіштік аспаптарды;
-фотоэлектрлік аспаптарды,электрондық түзеткіш,электрондық күшейткіш,электрондық генераторлар және өлшеуіш аспаптарды;
іскерліктер:
-аспаптардың типін және сипаттамаларын ажырату;
-практикалық қызметте аспаптардың әртүрлі типтерін қолдану;
-радио және электрондық
аспаптарды орналастыру сұлбаларын оқу;
-көрсеткіштерді ақаудың пайда болу жағынан аспаптар жұмысын талдау;
-істен шығу және жөнделмейтін себептерді талдау;
Б.Қ.1
КҚ.3.1.1
КҚ.3.1.2
КҚ.3.3.6
КҚ.3.3.7
КҚ.3.4.3
КҚ.3.4.4
КҚ.3.5.2
КҚ.3.5.3
КҚ.3.6.2
КҚ.3.6.7
ЖКП 4.9
Радиоөлшеу
Өлшем құралдарының түрлері.Өлшеу әдістері. Өлшеу әдістерінің ауытқылығы мен дәлдігі.Өлшеу құралдарының сенімділігі. Электр механикалық құралдар. Салыстыру құралдары. Өлшеу генераторлары, өлшеу өзгерістері, электрондық сандық өлшеу құралдары.Радиотехникалық өлшемдер құрылымы. Белгі параметрлерің өлшеу.
білімдер:
- радиоөлшемдердің негіздерін
- өлшеу құралдарының заманауи даму бағыттарың;
- мәлеметтердің типтік өндеу алгоритімні;
- радиотехникалық тізбектер мен сигналдардың сипаттамаларын өлшеудің негізгі әдістері
- методы оценки точности измерений.
- өлшеулер дәлдігін бағалау әдістерің.
іскерліктер:
- экспериментальды белгілерді сараптаудың негізі амал-тәсілдерің қолдану;
нақты қолданыстағы стандарттарды колдану, техникалық құжаттардың техникалық кұжаттарды рәсімдеу бойынша ережелерді және нұсқауларды қолдану;
- техникалық жабдықтарды ескере отырып және қорытынды сраптама негізінде эксперименттті зерттеу іс-жоспарың тарату;
- техникалық жабдықтарды сертификациялау бойынша тапсырмаларды орындау;
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10

ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ОПД 4.10
Экономика транспорта и управление производством
Особенности экономики воздушного транспорта, его продукция; организация, планирование и нормирование труда; производительность труда, ее измерение и пути повышения; организация и планирование деятельности предприятия; фонды предприятия, внедрение новой техники и технологии, освоение новых видов продукции и услуг, основы патентоведения, учетная и техническая документация предприятия.
Учет и анализ производственно-финансовой деятельности; маркетинг и его функции; ценообразование, тарифная политика; управление предприятием; основы менеджмента, цели, принципы, функции, методы управления.
Психолого-педагогические основы управления; мотивация и стимулирование производственной деятельности, организация контроля; типы, стили руководства.
знания:
- сущность экономических явлений и процессов, происходящих на транспортных предприятиях, их взаимосвязь и взаимозависимость;
умения:
- систематизировать, моделировать, определять влияние экономических факторов, оценивать достигнутые результаты, выявлять резервы повышения эффективности производства;
БК 1.
БК 3
ПК 3.2.7.
ПК 3.7.2.
ОПД 4.11
Охрана труда в ГА и основы экологии
Проблемы окружающей среды и промышленной экологии, основные законодательные акты, нормы и правила.
Воздействие физиолого-психологических факторов и условий деятельности на безопасность труда.
Меры безопасности при обслуживании авиационной техники.
Структура организации охраны труда на предприятиях гражданской авиации.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Факторы, определяющие санитарно-гигиеническую обстановку на предприятиях. Электробезопасность.
Техника безопасности при выполнении авиационно-химических работ.
Противопожарные требования при устройстве и эксплуатации электрооборудования, освещения, вентиляции и отопления.
Экология. Основы экологического законодательства в РК. Мероприятия по охране окружающей среды в предприятиях ГА.
знания:
- Закон РК об охране окружающей среды;
- правила инструктажа по охране труда;
- организационные, технические, санитарно-гигиенические причины возникновения производственных травм;
- оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений;
- предельно-допустимые концентрации (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
- мероприятия по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами;
умения:
- пользоваться средствами защиты при обслуживании электроустановок;
- неукоснительно выполнять правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
БК.1
БК.2

КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
ЖКП 4.10
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Әуе көлігі экономикасының ерекшеліктері және оның өнімдері; Еңбекті организациялық ұйымдастыру және қалыптастыру. Еңбек өнімділігі, оны өлшеу және арттыру жолдары. Мекеменің қаржы қызметін жоспарлау. Салық жүйесі, мекеменің қоры және оның айналымы. Өндірістің тиімділігі мен табысын арттыру жолдары.
Өндірістік қаржылық қызметтің есебі және талдау; маркетинг және оның функциялары;
тарифтік саясат, кәсіпорынды басқару; менеджмент негіздері; басқарудың әдістері мақсаттар, принциптері, функциялары.
Басқарудың психологиялық-педагогикалық негіздері; өндірістік қызметтің мотивациясы және ынталандырылуы, бақылауды ұйымдастыру; типтері, басқару стилі..
білімдер:
-көлік кәсіпорнындағы экономикалық құбылыстар мен процестердің мәнін, олардың өзара байланыстарын;
іскерліктер:
-экономикалық факторлардың әсерін жүйелеуді, модельдеуді, анықтауды, жеткен нәтижелерді бағалауды, өндіріс тиімділігін арттыру көздерін табу;
игеру керек:
-ұйымның құрылу әдістерін, шешімдерді қабылдауды;
-әлеуметтік-нарықтық жағдайларда экономика дамуының жалпы заңдылығын.
БҚ 1.
БҚ 3
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.7.2.
ЖКП 4.11
АА еңбекті қорғау және экология негіздері
ҚР еңбекті қорғауды ұйымдастыру мәселелері мен құқықтары. Жұмыс қауіпсіздігінің стандарттық жүйелері.
АА-дағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру. Жұмыс орны, қауіпті және өндірістік зиянды факторлар.
Электр қауіпсіздігі.
Авиациялық химикалық жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Электржабдықтарын құру және пайдалану кезінде өртке қарсы талаптар, үрлеу және жылыту.
Экология.
ҚР экологиялық заңнама негіздері.
АА кәсіпорнындағы қоршаған ортана қорғау бойынша шаралар.
білімдер:
-зиянды және қауіпті өндірістік факторларды;
-жауапкершілік түрлерін;
-өндірістік жарақаттың пайда болуының себептері;
-өндірістік жарақаттың пайда болуының техникалық себептерін;
-өндірістік жарақаттың пайда болуының санитарлық- гигиеналық себептерін;
-өндіріс ғимаратының оптимальді және рұқсат етілетін микроклиматтық жағдайлары;
-зиянды заттар, олардың түрлері және олардың адам ағзасына ену жолдары;
-ҰА тұрақ орнында ауа ластануының көздері;
-улы заттардың адам ағзасына әсер ету ерекшелігі, созылмалы және кенет улану;
-улы заттармен қатынас кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары;
-рульдеу және ҰА буксерлеу кезіндегі қауіпсіздік талаптары;
-ҰА отынмен және арнайы сұйықтықтармен толтырудағы қауіпсіздік ережелері;
-жүк көтергіш машиналарды тіркеу және техникалық куәлік беру ережелері;
-еңбекті қорғау саласындағы негізгі құжаттар;
іскерліктер:
-күнделікті өмірде және өндірісте техника қауіпсіздігі талаптары мен нормативтік құжаттарды пайдалану;
-өндірісте және практикадан өту кезінде техника қауіпсіздігі ережелерін бұлжытпай орындау.
Б.Қ.1
Б.Қ.2

ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
СД 10
Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования
Основной целью дисциплины является: изучение состава авиационного электрооборудования ЛА различных типов; основных принципов работы источников электроэнергии ЛА; потребителей электроэнергии на воздушном судне; светотехнического и электробытового оборудования ЛА.
знания:
- назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата;
- правила технической эксплуатации приборного и радиооборудования ЛА.
умения:
- грамотно готовить электрооборудование к полету;
- правильно эксплуатировать приборное и радиооборудование ЛА в штатных и нештатных ситуациях.
БК.1
БК.5
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ПК.3.3.1
ПК.3.3.2
ПК.3.3.5
ПК.3.3.6
ПК.3.3.7
СД 11
Контрольно-диагностическое и испытательное оборудование
Основной целью дисциплины является: изучение назначения, устройство, принцип работы; принципы взаимодействия электрооборудования различных функциональных систем ЛА; способы проверки работоспособности электрооборудования ЛА; методы правильной эксплуатации.
знания:
- способы проверки работоспособности электрооборудования ЛА;
- назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата;
умения:
- принять правильное решение при выходе из строя какого-либо прибора;
- правильно эксплуатировать приборное и радиооборудование ЛА в штатных и нештатных ситуациях.
БК 8
БК 11
БК 12
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика на получение профессиональных навыков
Проведение экскурсий по основным базам практического обучения, семинаров с привлечением выпускников с докладами о своих родах и сферах деятельности после окончания колледжа.
Вводное занятие; измерительный инструмент; разметка; рубка металлов; резка металлов; опиливание металлов; комплексные работы.
Эксплуатация контрольно – диагностического и испытательного оборудования; портативные сканеры;
знания:
- о своей будущей профессии;
- о разновидностях сфер деятельности после окончания колледжа;
- о видах практик, и основных базах производственного обучения.
умения:
- обновлять программное обеспечение средств диагностики;
- устанавливать оптимальные режимы испытания;
- производить техническое обслуживание средств диагностики.
- выполнять практические работы по всем слесарным разделам;
- выбрать нужный инструмент для обработки деталей разных операций.
навыки:
- включения и подключения диагностического оборудования;
- установка на испытательный стенд
- пользования измерительным инструментом
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12

КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
АП.10
Радиоқұралдары мен аспаптарын техникалық пайдалану ережелері
Пәннің негізгі мақсаты
ҰА әртүрлі типтерінің авиациялық электроқұралдарыныңқұрамын білу; ҰА электрқұралдарының жұмысы, жұмыс қағидалары, құрылымы;
ӘК электрэнергиясын тұтынушылар;ҰА электртұрмыс және жарықтехникалық құралдарын білу болып табылады
білімдері:
- ұшу аппараттарының электрқұралдарының жұмысы, жұмыс қағидалары, құрылымы;
- ҰА радиоқұралдары мен аспаптарын техникалық пайдалану ережелері
іскерліктері:
- ұшуға электроқұралдарды білікті дайындау;
- штатта немесе штатта емес жағдайдағы автокөліктің радиоқұралдары мен аспаптарын дұрыс пайдалану.
БҚ 1
БҚ 5
КҚ.3.1.1 КҚ.3.1.2 КҚ.3.1.4 КҚ.3.1.5 КҚ.3.3.1 КҚ.3.3.2 КҚ.3.3.5 КҚ.3.3.6 КҚ.3.3.7
АП.11
- транспорттық радиоэлектрондық құрал-жабдықтарды диангостикалық, техникалық қызмет көрсету, жөндеу
- авиациялық және радиоэлектрондық кұрал-жабдықтарын техникалық диагностикасы
- радиоэлектрондық кұрал-жабдықтардың ақауларың анықтау әдістері;
- транспорттық радиоэлектрондық құрал-жабдықтардың эксплуатациясы;
- электрондық техниканың ақауларын анықтаудың жалпв принциптері;
- өндеу техниканың, электронды басқару блоктарың жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;
білімдері:
-радиоэлектрондық құрал-жабдықтардың техникалық диангостика жүргізу;
-диагностика жұмыстар барысында өлшеу мен талдау нәтижелерін қолдану;
-радиоқабылдау, дыбыс-бейне өндеу техниканың, электронды басқару блоктарың жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу
іскерліктер:
-радиоэлектондық жабдықтардың ақауларын анықтау;
-косымша радиоэлектондық жабдықтарды косу;
-монтаждық жұмыстарын жүргізу;
Жөндеу жұмыстарын атқару үшін бақылау-өлшеу және диагностикалық аппараттарды тандау;
БҚ 8
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП. 01
Кәсіби дағдыларды алу үшін оқу практикасы
Практикалық тәлім-тәрбиенің негізгі базаларына, түлектердің тартуымен өзінің қызметтің шеңберлері туралы баяндамалармен.
семинарларды жүргізу
Кіріспе сабақ; өлшеуші кұралдары;
белгілеу;
металдың қиюы; металлдарды кесу; металлдарды егеу;
кешенді жұмыстар.
Бақылау - диагностикалық және сынақ жабдықтарды қолдану;
Компььер негізінде сканерлеу; Портативті сканерлеу;
Жанармай жүйесінің тазалау және тексеру жабдықтары,
азоанализаторлар, электржабдықтарды тексеру құралдары;
элект тізбектерімен диагностикалық құралдармен жұмыс істеу.
іскерліктер:
Келешек кәсібі тұралы;
- колледж бітіргеннен кейін қызметтің шеңберінің мумкіндңктері тұралы;
- практиканың көріністерінде, және өндірістік тәлім-тәрбиенің негізгі базаларында.
- диагностика құралдарының программалық қамтамасыз етуің жаңарту;
- диагностика құралдарына техникалық қызмет көрсету;
- дәнекерлік жұмыстар бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
Бөлшектерді өндеуге түрлі операцияларға керекті құралдарды таңдау;
дағдылар:
- дигностикалық кұралдарды іске қосу;
- өлшеуш кұралдарды қолдану;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12

ПК 3.1.6
ПК 3.3.7
ПК 3.3.8
ПК 3.4.6
ПП.01
Производственная –технологическая практика
Техническое обслуживание, диагностика и ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования.
Техническая диагностика А и РЭО; методы поиска неисправностей в радиоэлектронной аппаратуре,исполнительных устройств; проверки электронного блока управления и топливной системы; тестирование элементов исполнительных устройств. Эксплуатация и ремонт транспортного радиоэлектронного оборудования. Общие принципы поиска неисправностей в электронной технике; техническое обслуживание и ремонт радиоприемной и звуко-, видео воспроизводящей техники; техническое облуживание и ремонт инверторов, преобразователей напряжений; техническая эксплуатация электронных блоков управления.
умения:
- проводить техническую диагностику радиоэлектронной аппаратуры;
- использовать результаты измерений и анализа при диагностике;
- производить техническое обслуживание и ремонт радиоприемной, звуко-, видеовоспроизводящей технике, электронных блоках управления;
- производить техническое обслуживание и ремонт систем снижения токсичности;
навыки:
- поиск неисправностей в радиоэлектронной аппаратуре;
- диагностика неисправностей с помощью сканера,
- монтажа и демонтажа датчиков электронных систем управления
- производить монтаж/демонтаж, подключение дополнительного радиоэлектронного оборудования;
- подбирать контрольно-измерительную и диагностическую аппаратуру для выполнения ремонтных работ
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1.
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2.
Знания основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; умения учитывать их при решении профессиональных задач;
БК 3
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации; к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 4.
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
БК 5.
Осуществлять контроль и обеспечивать нормальное функционирование, разработку, испытания, изготовление, сборку, строительство, эксплуатацию и ремонтом оборудования, электронных и электромеханических телекоммуникационных систем.
БК 6.
Контроль и выполнение технических задач в области исследований и разработки оборудования, испытания опытных образцов.
БК 7.
Контролировать работы по правильной эксплуатации оборудования, систем, проведение профилактических осмотров и ремонта.
БК 8.
Подготавливать оборудование к работе, проводить тестовые проверки с целью обнаружения неисправностей, производить наладку отдельных элементов и блоков, вести учет показателей и режимов работы электронного оборудования, технической документации.
БК 9.
Применять технические знания в области эксплуатации и ремонта оборудования для решения возникающих в процессе работы проблем.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.1.6
КҚ 3.3.7
КҚ 3.3.8
КҚ 3.4.6
Өдірістік –технологиялық практика
-Техникалық күту, диагностикалық және транспорттық радиоэлектронды жабдықтарды жөндеу
-авияциялық және радиоэлектрондық құрал-жабдықтарды жөндеу;
-радиоэлектрондық кұрал-жабдықтардың ақауларың анықтау әдістері;
-транспорттық радиоэлектрондық жабдықтардың колдануы;
-электрондық техника ақауларың анықтаудың жалпы принциптері;
-өндеу техниканың электронды басқару блоктарың жөндеу техникалық кызмет көрсетуді жүргізу;
іскерліктер:
- радиоэлектрондық құрал-жабдықтардың техникалық диагностикасың жжүргізу;
-диагностика жұмыстар барысында өлшеу мен талдау нәтижелерің қолдану;
-радиоқабылдау, дыбыс, бейне техниканың, электрондыбасқару блоктарың жөндеу жжәне техникалық қызмет көрсетуді жүргізу,
дағдылар:
радиоэлектрондық кұрал-жабдықтардың ақауларын анықтау,
-қосымша радиоэлектрондық құралдарды қосу,
-монтаждық жұмыстарды жүргізу,
-жөндеу жұмыстарың атқару үшін бақылау өлшеу және диагностикалық аппараттарды тандау
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
2-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1.
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік мағынасын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2.
Қазақстан Республикасы Конституциясының негізін, адамның адамға, қоғам мен табиғатқа қарым-қатынасын реттейтін әдеп және құқықтық нормаларын білу, оны кәсіптік шешімдерді қабылдауда есепке ала білу;
БҚ 3
Кәсіптік жағдайда жүйелі әрекетке қабілетті болу; өз қызметін сараптау мен жобалауға, айқын емес шарттарда өз бетінше әрекет етуге дайын болу;
БҚ 4.
Салауатты өмір салты туралы ғылыми көзқарасты болу; физикалық жетілдірудің дағды мен білігін меңгеру;
БҚ 5.
Қалыпты қызметті, әзірлемені, сынақты, дайындауды, жинақтауды, құрылысты, электронды және электромеханикалық телекоммуникациялық жүйелерді, жабдықты пайдалану мен жөндеуді қамтамасыз ету, бақылауды іске асыру;
БҚ 6.
Жабдықты әзірлеу мен зерттеу аясындағы техникалық тапсырмаларды орындау мен бақылау, практикалық үлгілерді сынау.
БҚ 7.
Жүйені, жабдықты пайдаланудың дұрыстығын бақылау, алдын-ала қарау мен жөндеу жүргізу.
БҚ 8.
Техникалық құжаттаманың, электронды жабдықтың жұмыс режимі мен көрсеткіштерінің есебін жүргізу, жеке элементтер мен блоктарды ретке келтіру, ақауларды табу мақсатында тест өткізу, жабдықты жұмысқа дайындау.
БҚ 9.
Жұмыс үрдісінде пайда болатын мәселелердің шешімін табу үшін жабдықты жөндеу мен пайдалану аясында техникалық білімін қолдану.
3-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
(КҚ)

1. Специалист среднего звена
3.1. 131001 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования;
ПК 3.1.1. Осуществлять эксплуатационно-техническое обслуживание и ремонт кабелей, воздушных линий, группового оборудования автоматической и полуавтоматической телефонной связи, приемо-передающего радиорелейного оборудования;
ПК.3.1.2 Контролировать системы сигнализации, приборов и аппаратуры телеграфной связи и другого оборудования;
ПК.3.1. 3. Измерять электрические параметры линий связи, определять повреждений и их устранять;
ПК.3.1. 4. Восстанавливать действия связи, выявлять и регулировать неисправные отдельные узлы;
ПК.3.1.5. Знания порядок проведения профилактического ремонта обслуживаемого оборудования связи;
ПК.3.1.6. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности
3.2. 131002 3 – Электромеханик
ПК.3.2.1. Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом и приборами;
ПК 3.2.2. Определять характер состояния и проводить расчеты при проектировании и проверке на прочность элементов и узлов аппаратуры связи;
ПК.3.2.3. Рассчитывать и измерять параметры электрических и магнитных цепей;
ПК.3.2.4.Составлять схемы систем связи;
ПК.3.2.5. Производить расчеты по определению параметров работы систем;
ПК.3.2. 6. Соблюдать нормы техники и противопожарной безопасности на рабочем месте.
ПК.3.2. 7. Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности, к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
3.3. 131003 3 – Техник
ПК 3.3.1.Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
ПК 3.3.2. Выбирать материалы на основе анализа их свойств при проектировании изделий;
ПК 3.3.3. Использовать основные положения стандартизации и сертификации в производственной деятельности;
ПК 3.3.4. Осуществлять выбор измерительных средств;
ПК 3.3.5. Проводить контроль параметров;
ПК 3.3.6. Использовать пакеты прикладных программ для выполнения технологических процессов;
ПК 3.3.7. Выбирать средства автоматизации при проектировании технологических процессов;
ПК 3.3.8. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.4 131004 3 – Техник по радионавигации, радиолокации и связи
ПК 3.4.1.Производить комплексно-проверочные мероприятия при контроле аппаратуры;
ПК 3.4.2. Осуществлять монтажную, демонтажную работу;
ПК 3.4. 3. Производить контрольные проверки радиооборудования согласно регламенту технического обслуживания оборудования;

1. Орта буын маманы
3.1. 131001 3 – Жабдықты жөндеу мен пайдалану технигі;
КҚ 3.1. 1. Пайдалану техникалық қызмет көрсету мен арналарды, әуе желілерін, автоматты және жартылай автоматты телефон байланысы топтық жабдығының, қабылдап жіберуші радиорелелік жабдықтың жөндеуін іске асыру;
КҚ.3.1.2 Сигнализация жүйелерін, телеграф байланысы аппаратурасы мен аспаптарын, басқа жабдықты бақылау;
КҚ.3.1. 3. Байланыс желісінің электрлік параметрлерін, ақаулары мен оларды жөндеуін өлшеу;
КҚ.3.1. 4. Байланыс әрекеттерін қалыпқа келтіру, ақаулы жеке тораптарды анықтау мен ретке келтіру;
КҚ.3.1.5. Қызмет көрсетілетін байланыс жабдығының алдын ала жөндеу тәртібін білу;
КҚ.3.1.6.Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қаупсіздігі ережелерін сақтау.
3.2. 131002 3 – Электромеханик
КҚ.3.2.1. Механикаландырылған жабдықты, құрал саймандарды, жұмыс және бақылау өлшеуші құрал мен аспаптарды қолдану;
КҚ.3.2.2. Байланыс аппаратурасы тораптары мен элементтерін беріктілікке тексеру мен жобалау кезінде есептеулерді жүргізу мен жағдайының сипаттамасын анықтау;
КҚ.3.2.3. Электрлі және магнитті тізбектердің параметрлерін өлшеу мен есептеу;
КҚ.3.2.4. Байланыс жүйесінің кестесін құрастыру;
КҚ.3.2.5. Жүйе жұмысының параметрлерін анықтау бойынша есептеулер жүргізу;
КҚ.3.2. 6. Жұмыс орнында техника мен өртке қарсы қауіпсіздік нормаларын сақтау;
КҚ.3.2. 7. Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік қызметі аясында компьютерлік техниканы қолдана білуге, үнемі кәсіптік өсуге, жаңа білім алуға дайын болу;
3.3. 131003 3 – Техник
КҚ.3.3.1. Әрекеттегі нормативтік базаға сәйкес технологиялық, жобалық құрылыстық құжаттаманы ресімдеу;
КҚ.3.3.2. Бұйымды жобалау кезінде оның қасиеттерін сараптау негізінде материалдар таңдау;
КҚ.3. 3.3 Өндірістік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану;
КҚ. 3.4. Өлшеу құралдарын таңдауды іске асыру;
КҚ.3.3.5.Параметрлер байқауын өткізу;
КҚ.3.3.6. Технологиялық үрдістерді орындау үшін қолданбалы бағдарламаларды қолдану;
КҚ.3.3.7. Технологиялық үрдістерді жобалау кезінде автоматтандыру құралдарын таңдау;
КҚ.3.38. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
3.4 131004 3 –Радионавигация, радиолокация мен байланыс жөніндегі техник
КҚ. 3. 4.1. Аппаратураны бақылау кезінде кешенді тексеру іс шараларын орындау;
КҚ.3.4.2. Монтаждық, демонтаждық жұмысты іске асыру;
КҚ.3.4. 3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету регламентіне сәйкес радио жабдықтың бақылау тексеруін өткізу;

ПК 3.4. 4. Производить техническое обслуживание наземных радиолокационных и радионавигационных установок;
ПК 3.4.5. Вести учет документации согласно технологии работы регламента технического обслуживания оборудования;
ПК 3.4. 6. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.5 131005 3 – Техник-электрик
ПК 3.5.1. Контролировать показатели электрических систем, сетей, релейной защиты и автоматизации, электроснабжения оборудования связи;
ПК 3.5.2. Осуществлять проверку измерительных приборов, источников энергии, электроизоляционной и коммутационной аппаратуры;
ПК 3.5.3. Проводить техническое обслуживание и контролировать качество функционирования оборудования;
ПК 3.5.4. Производить подготовку к эксплуатации электрических систем оборудования;
ПК 3.5.5. Вести учет работы монтажной и наладочной документации согласно технологии работы регламента технического обслуживания оборудования;
ПК 3.5.6. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.6. 131006 3 – Техник-электроник
ПК 3.6.1. Контролировать качество изготовления элементов аппаратуры связи;
ПК 3.6.2. Контролировать сборку элементов аппаратуры связи;
ПК 3.6.3. Производить электрическую проверку до и после проведения испытаний узлов, элементов, приборов, их соответствие;
ПК 3.6. 4. Применять способы проверки стабилизации частоты и принцип работы стабилизирующих устройств;
ПК 3.6.5. Производить сборку, монтаж и контроль приборов сигнализации;
ПК 3.6.6. Проверять основные характеристики работы узлов аппаратуры связи;
ПК 3.6.7. Производить монтаж элементов волоконно-оптических линий связи;
ПК 3.6.8. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.6. 131006 3 – Техник-электроник (автомобильный транспорт)
ПК.3.6.1. Рассчитывать и измерять параметры электрических и магнитных цепей.
ПК.3.6.2. Оформлять констструкторскую и техническую документацию, составлять электрические схемы радиоэлектронного оборудования
ПК.3.6.3. Пользоваться контрольно-испытательной, измерительной и диагностической аппаратурой
ПК.3.6. 4. Осуществлять наладку, настройку, регулировку и проверку радиоэлектронного оборудования и систем;
ПК.3.6.5. Выполнять все виды и формы технического обслуживания, поиск и устранение отказов на объектах эксплуатации транспортного электрооборудования и радиоэлектронного оборудования;
ПК.3.6.6. Использовать программное обеспечение при технической эксплуатации транспортного радиоэлектронного оборудования;

КҚ.3.4. 4. Радио навигациялық және жердегі радио локациялық қондырғыларға техникалық қызмет көрсетуді іске асыру;
КҚ.3.4.5. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету регламентіне сәйкес құжаттаманың жұмыс есебін жүргізу;
КҚ.3.4. 6. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігін сақтау.
3.5 131005 3 – Техник-электрик
КҚ.3.5.1. Байланыс жабдығының электр қамтамасыздандырылуын, автоматтандыру мен релелік қорғанысын, желілерін, электр жүйесі көрсеткіштерін бақылау;
КҚ.3.5.2. Коммутациялық және электр қорғаушы аппаратураның, энергия көздерінің, өлшеу аспаптарының тексеруін іске асыру;
КҚ 3.5.3. Жабдықтың қызмет сапасын бақылау мен техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
КҚ.3.5.4. Жабдықтың электр жүйелерін пайдалануға дайындық жүргізу;
КҚ.3.5.5. Жабдыққа технологиялық қызмет көрсету регламентінің жұмыс технологиясына сәйкес монтаждық және орнына келтіру құжаттамасы жұмысының есебін жүргізу;
КҚ.3.5.6 Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау.
3.6. 131006 3 – Электроншы-техник
КҚ.3.6.1 Байланыс аппаратурасы элементтерін дайындау сапасын бақылау;
КҚ.3.6.2. Байланыс аппаратурасы элементтерін жинауды бақылау;
КҚ.3.6.3. Аспаптардың, элементтердің, тораптардың сынақтарын, олардың сәйкестігін тексеруге дейін және тексеруден кейін электр тексеруін өткізу;
КҚ.3.6. 4. Ретке келтіруші қондырғы жұмыс ұстанымы мен реттеуші жиілігінің тексеру тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.6.5. Сигнализация аспаптарының жинағын, монтажын және бақылауын жүргізу;
КҚ 3.6.6. Байланыс аппаратурасы тораптарының негізгі жұмыс сипаттамасын тексеру;
КҚ 1.6.7. Байланыстың талшықты-оптикалық желі элементтерінің монтажын жүргізу;
КҚ.3.6.8. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Орта буын маманы
3.6. 131006 3 – Электроншы-техник (автомобиль көлігінде)
КҚ.3.6.1. Электрлі және магнитті тізбектің өлшемдерін есептеу және өлшеу.
КҚ.3.6.2. Конструкторлық және техникалық құжаттарды рәсімдей білу, радиоэлектронды жабдықтардың электрлі нобайын құру
КҚ.3.6.3. Бақылау- сынау, өлшеу және диагностикалық аппаратураны пайдалана білу. КҚ.1.6. 4. Радиоэлектронды жабдықтар мен жүйені тексеру және жөндеу жұмыстарын, реттеуді,сондай –ақ, қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру;
КҚ.3.6.5. Техникалық қызмет көрсетудің барлық түрі мен формасын орындау, көліктің электржабдықтары мен радиоэлектронды жабдықтары эксплуатациясы нысандарындағы істен шыққан бөлшектерді іздеу және жөндеу;
КҚ.3.6.6.Көліктің радиоэлектронды жабдықтарының техникалық эксплуатациясы кезінде бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалану;

ПК.3.6.7. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
3.7. 131007 3 – Техник по связи
ПК. 3.7.1. Должен быть готов к профессиональной деятельности в качестве техника по обслуживанию, ремонту и эксплуатации устройств оперативно-технологической, радиосвязи, волоконно-оптических линий связи, сетей и систем передачи информации в организациях различных форм собственности.
ПК. 3.7.2. Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности. Применять требования охраны труда при организации профессиональной деятельности;
ПК. 3.7.3. Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях различных форм собственности; владеть профессиональной лексикой;
ПК. 3.7.4. Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
ПК 3.7.5. Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
ПК 3.7.6. Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний;
ПК 3.7.7. Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
ПК 3.7.8. Знания основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере.
ПК 3.7.9. Оформлять конструкторскую и техническую документацию, составлять электрические схемы электросвязи и радиосвязи.
Приложение 287
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 72
Приложение 683
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1400000 Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность 1402000 Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)
Квалификация: 140201 2 – Наладчик строительных машин
140202 2 – Машинист бульдозера
140203 2 – Машинист скрепера
140204 2 – Машинист катка самоходного с гладкими вальцами
140205 2 – Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах
140206 2 – Машинист уплотняющей и планировочно-уплотняющей машины
140207 2 – Машинист компрессора передвижного с двигателем внутреннего сгорания
140208 2 – Машинист трубоукладчика
140209 2 – Машинист установок по обслуживанию подвижного состава
140210 2 – Машинист экскаватора одноковшового
140211 2 – Машинист экскаватора роторного

КҚ.3.6.7. Жұмыс орнында техника қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
3.7. 131007 3 – Байланыс жөніндегі техник
КҚ.3.7.1. Жекеменшіктің әр түрлі ұйымдарында кәсіптік қызметі техник ретінде қызмет көрсетуге, жедел-технологиялық қондырғыларын, радио байланысты, байланыстың талшықты-оптикалық желілерін, ақпаратты беру жүйелері мен желілерін пайдалану мен жөндеуге дайын болу;
КҚ.3.7.2. Орындалатын жұмысы үшін жауапкершілік танытуға дайын болу, кәсіптік қызметі аясында тиімді және өз бетінше шешуге қабілетті болу. Кәсіптік қызметі ұйымында еңбекті қорғау талаптарын қолдану;
КҚ.3.7.3. Жекеменшіктің әр түрлі ұйымдарында кәсіптік міндеттерін практикамен шешуге қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
КҚ.3.7.4. Кәсіптік қызметі аясында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу, өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу;
КҚ.3.7.5. Әріптестерімен жағымды әрекет пен қызметтестікке дайын болу;
КҚ.3.7.6. Жаңа білім алуға, тұрақты кәсіптік өсуге дайын болу;
КҚ.3.7.7. Өзін-өз дамытуға (өзін тануға, өзін бақылауға, өзін бағалауға, өзін реттеуге және өзін дамытуға) берік талаппен ұмтылу, шығармашылық өзін дамытуға ұмтылу;
КҚ.3.7.8. Кәсіптік аясында кәсіпкерлік ерекшеліктері мен кәсіпкерлік әрекет негіздерін білу.
КҚ.3.7.9. Құрылыстық және техникалық құжаттаманы ресімдеу, электр байланысы мен радио байланыстың электрлік сызбаларын құрастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 22 қантардағы
№ 72 бұйрығына 287-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 683-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні 1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы 1402000 Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: 140201 2 – Құрылыс машиналарын реттеуші;
140202 2 – Бульдозер машинисі;
140203 2 – Скрепер машинисі;
140204 2 – Тегіс жаншығыштары бар өздігінен жүретін
илем машинисі;
140205 2 – Пневматикалық шиналы жартылай тіркеме және
өздігімен жүретін илем машинисі;
140206 2 – Тығыздаушы және тегістеуші тығыздаушы машина
машинисі;
140207 2 – Іштен жанатын қозғалтқышы бар жылжымалы
сығымдағы шмашинисі;
140208 2 – Құбыр төсегіш машинисі;
140209 2 – Жылжымалы құрамға қызмет көрсету жөніндегі
қондырғы машинисі;
140210 2 – Бір ожаулы экскаватор машинисі;
140211 2 – Роторлық экскаватор машинисі;

БК 8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы информатики и автоматизации производства
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства в профессиональной деятельности.

БҚ 8,9
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметі мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: текстік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқару теориясы мен ЭЕМ-нің автоматтық басқару жүйесіндегі ролі, текстік және графикалық редакторлардың жұмыс принципі
Іскерліктер:
- текстік және графикалық редакторларды пайдалану, бағдарламалық құралдарды кәсіби әрекетінде пайдалану.

2.14.2.,2.14.3.,
2.15.2.,2.15.3.,
2.16.2.,2.16.3.,
2.17.2.,2.17.3.,
2.18.2.,2.18.3.,
2.19.2.,2.19.3.
ОПД. 05
Основы электротехники
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электроизмерительные приборы и их применение
Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода и электроавтоматики.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;

2.14.2.,2.14.3.,
2.15.2.,2.15.3.,
2.16.2.,2.16.3.,
2.17.2.,2.17.3.,
2.18.2.,2.18.3.,
2.19.2.,2.19.3.
ЖКП. 05
Электротехника негіздері
Электрлі кеңістік.
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм.
Өткізгіш өнімдер және электроизоляциялық материалдар.
Электрөлшегіш құралдар және олардың пайдаланылуы.
Тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналары.
Трансформаторлар.
Электржетек пен электроавтоматика негіздері
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформаторлардың түрі;
- электр жетегі негіздері;
- электроника негіздері;
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электроизоляциялық материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшеуіштерді пайдалану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электр машиналарын пайдалану;

БК 2,6,8,
ПК 2.1.2,.2.1.3.,
2.2.1.,2.2.3.,2.3.2.,
2.3.3.,2.1.4.2.,2.4.3.,
2.5.2.,2.5.3.,2.6.2.,
2.6.3.,2.7.2.,2.7.3.,
2.8.2.,2.8.3.,2.9.2.,
2.9.3.,2.10.2.,2.10.3.2.11.2.,2.11.3.,
2.12.2.,2.12.3.,
2.13.2.,2.13.3.,
2.14.2.,2.14.3.,
2.15.2.,2.15.3.,
2.16.2.,2.16.3.,
2.17.2.,2.17.3.,
2.17.10.,2.18.2.,
2.18.3.,2.19.2.,
2.19.3.
ОПД. 06
Охрана труда
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний.
Техника безопасности при производстве работ.
Электробезопасность.
Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная санитария.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
- опасные производственные факторы;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

БҚ 2,6,8,
КҚ 2.1.2,.2.1.3.,
2.2.1.,2.2.3.,2.3.2., 2.3.3.,2.1.4.2.,2.4.3., 2.5.2.,2.5.3.,2.6.2., 2.6.3.,2.7.2.,2.7.3., 2.8.2.,2.8.3.,2.9.2., 2.9.3.,2.10.2.,2.10.3.2.11.2.,2.11.3., 2.12.2.,2.12.3., 2.13.2.,2.13.3., 2.14.2.,2.14.3., 2.15.2.,2.15.3., 2.16.2.,2.16.3., 2.17.2.,2.17.3., 2.17.10.,2.18.2., 2.18.3.,2.19.2., 2.19.3.
ЖКП. 06
Еңбек қорғау
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәлімет.
Еңбек жағдайын, жарақаттану себептерін және кәсіби сырқаттардың себептерінің сараптамасы. Жұмыс өндірісі кезінде қауіпсіздік техникасы.
Электроқауіпсіздік.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары.
Өнеркәсіптік санитария.
Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктері особенности;
-қауіпті өндірістік факторлар;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласында жарақат қаупі мен зиянды факторлардың сараптамасын жүргізу;
- экобиоқорғаныстық және өртке қарсы жабдықтарды пайдалану.

БК 2,5,6,11
Учебная практика
Умения:
- выполнение слесарных, станочных, кузнечно-сварочных работ,
- выполнение монтажно-демонтажных работ,
- управление дорожно-строительными машинами.
Навыки:
- проведения технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин,
- работы машиниста дорожно-строительных машин
ПК2.1.1-2.19.10
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика закреплению профессиональных навыков
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
- выполнение основных технологических операций
ПК 2.1.1-2.19.10
ПП.02
Квалификационная практика
Умения:
- выполнение профессиональных обязанностей в условиях реального производства
Навыки:
- организация рабочего места.
ПК2.1.1-2.19.10
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
знать:
- синтаксис казахского (русского) языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире.
Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации.
Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане.
Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния.
Первая мировая война и Казахстан.
Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане.
Строительство казарменного социализма.
Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная "коллективизация", политика оседлости и ее последствия.
Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане.
Политические репрессии. Социально-экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом.
Послевоенный период и восстановление народного хозяйства.
Освоение целины. Интенсификация в развитии республики.

БҚ 2,5,6,11
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- пісіру, станоктық, ұсталық-дәнекерлеу жұмыстарын орындау,
- монтаждау-демонтаж жұмыстарын орындау,
- жол-құрылыс машиналарын басқару.
Дағдылары:
- жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жасау,
- жол-құрыдыс машиналары машинисінің жұмысы
КҚ 2.1.1-2.19.10
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіби дағдыларын бекіту бойынша практика
Іскерліктер:
- өндіріс жағдайында жалпы дайындық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылары:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 2.1.1-2.19.10
КП. 02
Біліктілік практикасы
Іскерліктер:
- нақты өндіріс жағдайында кәсіби міндеттерін орындау
Дағдылары:
- жұмыс орнын ұйымдастыру.
КҚ 2.1.1-2.19.10
Пән циклдары мен кәсіптік практика бойынша бағдарламасының мазмұны
(орта буынды маман)
Циклдер индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі тараулары
Қалыптасатын білім, білік, дағдылары
Қалыптасатын құзыреттілік коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
білу:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіби терминдер;
Істей алуы:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
- кәсіби бағытталған мәттінің техникалық аудармасын (сөздікпен) пайдалану
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша терминология.
Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас даму.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі сөздер мен терминдер;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалану;
-кәсіби бағытталған мәтіндердің техникалық аудармасын (сөздікпен) пайдалану
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының қазіргі әлемдегі орны мен ролі.
Қазақстан аумағындағы алғашқы қауымдық құрылым. Арқайым – әлемдік өркениет ошағы.
Қазақстан тарихындағы моңғол кезеңі. ХVI- XVIII ғ.ғ. Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Қазақстандағы патша үкіметінің отаршылдық саясаты.
ХХ ғасыр басындағы азаматтық қарсы тұрулар кезіндегі Қазақстан.
Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан.
Ұлт-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша билігінің құлауы. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетел интервенциясы. Кеңес ін орнату жәнеоның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің орнатылуы.
Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат (ЖЭС). Индустрияландыру және күштеп "ұжымдастыру", отырықшылық саясаты және оның салдары.
Ауыл-шаруашылығын жаңғыртудың Сталиндік-Голощекиндік үлгісі. Қазақстандағы шаруалар көтерілісі.
Саяси репрессиялар.
Екінші дүние жүзілік соғысқа дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы.
Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның қосқан үлесі.
Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылығын қалпына келтіру.
Тың игеру. Республиканың дамуындағы қарқындылық.

БК 4,5,6,7
ПК 3.20.6, 3. 20.10,
3. 20.14,
3. 20.15,
3. 20.16
ОПД 02
Черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования..
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Элементы строительного чертежа.
Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации
Умения:
- выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
- выполнение эскизов,
- чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 2,6,10
ПК 3.20.2, 3. 20.3,
3. 20.6,
ОПД 03
Основы технической механики:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил.
Пространственная система сил.
Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
БК 3,4,6,
ПК3.20.2,
3. 20.3.,
3. 20.6.,
3. 20.8.,
3. 20.9.,
3. 20.11.,
3. 20.13.,
ОПД 04
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации;
Методы и принципы стандартизации
Основы взаимозаменяемости;
Понятия и определения о допусках и посадках;
Допуски форм расположения и шероховатости поверхностей деталей
Основы метрологии;
Виды измерений;
Методы и средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
- методы и принципы стандартизации;
- основные положения государственной системы стандартизации;
- способы и методы технических измерений;
- ответственность за нарушение законодательства о стандартизации
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией в области стандартизации;
- выбирать допуски, посадки и шероховатость, правильно обозначать их на чертежах;
- рассчитывать основные размеры деталей
- производить измерения современными средствами.

БҚ 4,5,6,7
КҚ 3.20.6, 3.20.10,3.20.14, 3.20.15, 3.20.16
ЖКП 02
Сызу:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтар, анықтамалар, белгілер, жазбалар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері. Проекцияны түрлендіру тәсілдері. Бөлшектердің, байланыстардың, құрама сызбалардың, берілістердің сызбаларын орындау ережелері., масштабы, определения, Құрылыс сызбасының элементтері. Машина құрастырушылық және құрылыс сызбаларының стандарттары.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелері;
- сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- құрастырушылық құжаттарды әзірлеу және рсімдеу ережелері
Іскерліктер:
- бөлшектердің, құрама бірліктердің сызбаларын орындау,
- эскиздерді орындау,
- сызбаларды оқу.
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін қолдану;
- инженерлік графика құралдарын қолдану.
БҚ 2,6,10
КҚ 3.20.2, 3.20.3, 3.20.6,
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Тоғыспалы күштердің жазық жүйесі.
Бейтарап орналасқан күштердің жазық жүйесі.
Кеңістіктік күш жүйесі. Ауырлық ортасы. Тепе-теңділіктң тұрақтылығы. Материалдардың қарсыласу негіздері.
Керілу – сығымдау. Кесу мен сығымдауды есептеу. Жазық қиылыстардың геометриялық сипаттамасы. Түзу бөрененің иілуі. Қиғаш бөрене және орталықтан тыс сығымдау. Түзу қиылысты бөренелерді жылжыту және бұрау. Орталықтан сығымдалған стерженьдердің тұрақтылығы. Динамикалық және қайталама-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік
Білімдер:
- негізгі күш жүйелері;
- күш жүйелерінің тепе-теңдік жағдайы;
- күш моментінің нүкте мен оське қатынасы;
- деформацияланатын дене қасиеті мен деформация сипаты туралы негізгі гипотезалар мен болжамдар;
- беріктілік, қаттылық және тұрақтылық жағдайы;
Іскерліктер:
- тіреуші реакцияларды сараптап анықтау;
- әртүрлі күш жүйе-теңдігі бойынша тапсырмаларды орындау;
- қарапайым және күрделі қиылыстардың ауырлық орталығының орналасуын анықтау;
- болатты илемдеу сортаментін пайдалану;
- қиылыс әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күш факторлары мен кернеулердің эпюрасын құру.
БҚ 3,4,6,
КҚ 3.20.2, 3.20.3., 3.20.6., 3.20.8., 3.20.9.,3.20.11., 3.20.13.,
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері;
Стандарттау әдістері мен қағидалары
Өзара ауысымдылық негіздері;
Болжамдар мен отырғызу туралы түсініктер мен анықтамалар;
Бөлшектердің бетінің орналасу формасы мен бұдырлығын болжамдау
Метрология негіздері;
Өлшем түрлері;
Өлшеу әдістері мен құралдары Өлшегіш құралдар.
Білімдер:
- стандарттау әдістері мен қағидалары;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі ережелері;
- техникалық өлшемдердің тәсілдері мен әдістері;
- стандарттау туралы заңнаманы бұзу үшін жауапкершілік
Іскерліктер:
- стандарттау саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану;
- болжамдарды, отырғызуды, бұдырлықты таңдау, оларды сызбаларда дұрыс белгілеу;
- бөлшектердің негізгі өлшемдерін есептеу
- өлшемдерді замануи құралдармен жүзеге асыру.

БК 1,2,3,4,6,8,10
ПК 3.20.2., 3. 20.3.,
3. 20.6.
ОПД 05
Электротехника:
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники
БК1,2,3, 6,8
ПК 3.20.6., 3. 20.8.,
ОПД 06
Технология металлов
Производство чугуна и стали.
Производство цветных металлов.
Строение, свойства металлов
Способы испытания металлов.
Основные сведения из теории сплавов.
Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали.
Чугуны.
Основы термической обработки.
Основы химико-термической обработки.
Легированные стали. Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов. Коррозия металлов и методы борьбы с нею.
Пластические массы. Резиновые и вспомогательные материалы. Литейное производство. Обработка давлением. Сварка.
Пайка металлов.
Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
Знания:
- основные сведения о металлах;
- способы получения стали и чугуна;
- виды термической и химико-термической обработки;
- способы получения цветных металлов;
- основные сплавы цветных металлов;
- виды коррозии и способы борьбы с ней;
способы обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основные способы формообразования деталей на металлорежущих станках;
Умения:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.
БК 2,3,,6,8
ПК 3.20.2., 3. 20.6.,
3. 20.8.,
3. 20.11.,
3. 20.13.,
ОПД 07
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации строительно-дорожных машин.
Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы.
Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет,
- рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и
- проводить анализ хозяйственной деятельности.

БҚ 1,2,3,4,6,8,10
КҚ 3.20.2., 3.20.3., 3.20.6.
ЖКП 05
Электротехника:
Электрлі кеңістік.
Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі желісі, электромагнетизм.
Өткізгіш өнімдер және электр изоляциялаушы материалдар. Электрлі өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі машиналары. Трансформаторлар.
Электржетек негіздері.
Электрониканың физикалық негіздері.
Электрондық аспаптар.
Электрондық генераторлар және өлшегіш құралдар. Автоматика мен есептегіш техниканың электрондық құрылғылары.
Микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дер.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбегі, электромагнетизм;
- трансформаторлардың түрлері;
- электр жетек негіздері;
- электроника негіздері;
- электрондық түзеткіштер және стабилизаторлар;
- микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ-дердің жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- өткізгіш өнімдер мен электр изоляциялаушы материалдарды пайдалану;
- электрлі өлшемдерді қолдану;
- ауыспалы және тұрақты токтың электрлі машиналарын қолдану;
- электр энергиясын жіберу және тарату;
- электрондық аспаптарды қолдану;
- автоматика мен есептегіш техниканың электрондық құрылғыларын қолдану
БҚ1,2,3, 6,8
КҚ 3.20.6., 3.20.8.,
ЖКП 06
Металлдар технологиясы
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металлдар өндірісі. Металлдардың құрылысы мен қасиеттері. Металлдарды сынау тәсілдері. Қосындылар теориясынан негізгі мәліметтер. Темір мен көміртегі қоспасы. Көміртекті болат. Шойындар. Термикалық өңдеудің негіздері. Химико-термикалық өңдеудің негіздері. Қосындыланған болат. Қатты қоспалар.
Түсті металлдардың қоспалары. Металлдар коррозиясы және онымен күресу әдістері. Пластикалық массалар. Резеңке және қосымша материалдар. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металлдарды пісіру. Кесіп өңдеу. Металл кесуші станоктар және олармен орындалатын жұмыстар. Металлдарды өңдеудің электрлі әдістері.
Білімдер:
- металлдар туралы негізгі мәліметтер;
- болат пен шойынды алу тәсілдері;
- термикалық және химико-термикалық өңдеу түрлері;
- түсті металлдарды алу тәсілдері;
- түсті металлдардың негізгі қоспалары;
- коррозия түрлері және онымен күресу тәсілдері;
Металлдарды қысыммен, дәнекерлеумен, пісіру арқылы өңдеу тәсілдері;
- металл кесуші станоктардағы бөлшектердің қалып қалптастыруының негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- физикалық қасиеттеріне қарап негізгі металлдар мен қоспалардың негізгі түрлерін ажырату;
- құрастырушылық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтау.
БҚ 2,3,,6,8
КҚ 3.20.2., 3.20.6., 3.20.8., 3.20.11., 3.20.13.,
ЖКП 07
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорындардың негізгі және айналымдық қорлары, меншіктіліктің әртүрлі формасындағы кәсіпорындардың жұмыс ерекшеліктері. Жол-құрылыс материалдарын пайдалану кезіндегі өндірістік үрдісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жоспарлау, кірісті, пайданы және жұмыс рентабельділігін жоспарлау. Өндірістік үрдістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтық экономикалық түсініктері туралы, кәсіпорындардың өндірістік қорлары туралы, менеджмент пен маркетинг негіздері және өндірісті жоспарлау негіздері туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық болмысын, сметалық құжаттарды әзірлеу тәртібін, менеджмент пен маркетинг негіздерін, жоспарлау мен есепке алу әдістерін;
Іскерліктер:
-кәсіпорын қорларының көрсеткіштерін есептеу, сметалық есепті жүзеге асыру,
-өндірістік бағдарламаны есептеу;
- өндірістік шығындарды есептеу, жұмыс сметасы мен материалдық қорлардың қажеттілігін, экономикалық тиімділігін есептеу;
-шаруашылық жұмыстың сараптамасын жасау.

БК 1,2,3,4,6,7,10,11
ПК 3.20.4., 3. 20.6.,
3. 20.11.,
3. 20.14.,
3. 20.15.
ОПД 08
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
ПК 3.20.1., 3. 20.3.,
3. 20.7.,
3. 20.8.,
3. 20.9.,
3. 20.11.,
3. 20.12.,
3. 20.16
ОПД 09
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 1,2,3,4,6,
ПК 3.20.4., 3. 20.6.,
3. 20.10.,
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Автомобили и тракторы:
Общее устройство автомобиля и трактора, устройство автомобильных и тракторных двигателей, устройство электрооборудования, трансмиссии, ходовой части и механизмов управления автомобилей и тракторов. Специализированные автомобили, внешнее и рабочее оборудование тракторов и автомобилей. Общее понятие об элементах теории двигателя, автомобиля и трактора.
Знания:
- основные узлы и агрегаты автомобилей и тракторов, их устройство и принцип действия; классификацию;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 6,8
ПК 3.20.5., 3.20.7., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.13.,
СД.02
Эксплуатационные материалы:
Автомобильные бензины. Дизельные топлива.
Топливо газового и не нефтяного происхождения. Смазочные масла. Пластические смазки. Специальные жидкости. Организация рационального применения топлива, смазочных масел и специальных жидкостей. Токсичность и огнеопасность основных эксплуатационных материалов.
Охрана окружающей среды. Лакокрасочные материалы. Синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные и древесные материалы.
Знания:
- основные свойства, показатели качества эксплуатационных материалов;
- организацию их рационального применения;
Умения:
- правильно выбирать марки топлив и смазочных материалов для конкретного типа транспортного средства;
- технически обосновать подбор заменителя.
БК 6,8
ПК 3.20.3.,
3. 20.4.,
3. 20.16
СД.03
Дорожно-строительные машины:
Общие сведения о строительно-дорожных машинах; приводы и системы управления машин; энергетическое оборудование дорожных машин.
Грузоподъемные, транспортирующие и погрузочно-разгрузочные машины; оборудование, применяемое при строительстве искусственных сооружений; машины для подготовительных и земляных работ; машины и оборудование для производства и транспортирования дорожно-строительных материалов; машины для устройства дорожных покрытий; машины для содержания и ремонта дорог.
Знания:
- классификацию, назначение различных типов дорожно-строительных машин;
- гидравлическое и энергетическое оборудование строительно-дорожных машин, их устройство и принцип действия;
Умения:
- определять различать различные эксплуатационные показатели работы дорожно-строительных машин.
БК 6,8
ПК 3.20.5., 3. 20.7.,
3. 20.9.,
3. 20.11.,
3. 20.13.,
Эксплуатация дорожно-строительных машин:
Основные положения по технической эксплуатации дорожно-строительных машин и оборудования. Организация и технология технического обслуживания и текущего ремонта дорожно-строительных машин и оборудования. Проектирование производственной базы по техническому обслуживанию и текущему ремонту дорожных машин.
Знания:
- виды обслуживаний дорожно-строительных машин и оборудования;
- принципы организации и технологию технического обслуживания и текущего ремонта дорожно-строительных машин и оборудования;
Умения:
- проводить техническое обслуживания дорожно-строительных машин
БК 1,2,3,4,6,8,10,11
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
СД.05
Ремонт дорожно-строительных машин:
Основы организации и технологии ремонта машин, производственный процесс ремонта машин.
Основные способы восстановления деталей машин и узлов машин, ремонт типовых деталей машин, основы технического нормирования, нормирование работ по техническому обслуживанию и ремонту машин. Основы проектирования предприятий по ремонту машин, технологическая взаимосвязь между отделениями и участками ремонтного предприятия
Знания:
- основы организации и технологии ремонта машин, производственный процесс ремонта дорожно-строительных машин и оборудования;
- основы стандартизации и метрологии;
- основные способы восстановления деталей машин и узлов машин, ремонт типовых деталей машин;
Умения:
- организовывать проведение ремонта дорожно-строительных машин
БК 1,2,3,4,6,8,10,11
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
СД.06
Правила и безопасность дорожного движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя.
Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожные знаки, их назначение и способы применения;
- дорожную разметку и требования предъявляемые к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способы постановки транспортного средства на стоянку;
- условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 1,2,3,4,6,7,10,11
КҚ 3.20.4., 3.20.6., 3.20.11., 3.20.14., 3.20.15.
ЖКП 08
Еңбек және қоршаған ортаны қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбек қорғау бойынша жұмыс пен үнемі бақылауды ұйымдастыру. Еңбек жағдайын, жарақаттанушылық пен кәсіби сырқаттану себептерін сараптау.
Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық үрдістердің қауіпсіздігі. Өнеркәсіптік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіби әрекет саласында қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктері, кәсіпорындағы еңбек қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері;
Іскерліктер:
- кәсіби әрекет саласындағы жарақат қауіптілігі бар және зиянды факторлардың сараптамасын жасау;
- құжаттарды ҚР ЕҚЗ сәйкес рәсімдеу;
- экобиоқорғаныстық және өртке қарсы техниканы пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
КҚ 3.20.1., 3.20.3., 3.207., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.16
ЖКП 09
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйелердің атқаратын қызметі мен типтері. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. ЭЕМ-ді өндірістік жұмыста пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, арнайы бағдарламалар.
Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК-ның жұмыс принципі, басқарудың автоматтандырылған жүйелеріндегі басқару теориясы мен ЭЕМ-нің ролі, мәтіндік және графикалық редакторлардың жұмыс принципі;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалану, курстық және диплом жобаларын орындау кезінде және өндірісте жобалық жұмыстарды орындау кезінде бағдарламалық құралдарды қолдану.
БҚ 1,2,3,4,6,
КҚ 3.20.4., 3.20.6., 3.20.10.,
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Автомобильдер мен тракторлар:
Автомобильмен трактордың жалпы құрылғысы, автомобильдік және трактор қозғалтқыштарының құрылғысы, автомобильдер мен тракторлардың электржабдықтарының, трансмиссиясының, жүргіш бөлігінің және басқару механизмдерінің құрылғысы. Мамандандырылған автомобильдер, Мамандандырылған автомобильдер, тракторлар мен автомобильдердің сыртқы және жұмыс жабдықтары. Қозғалтқыш, автомобильдер мен тракторлар теориясының элементтері туралы жалпы түсінік.
Білімдер:
- автомобильдер мен тракторлардың негізгі тораптары мен агрегаттары, олардың құрылғысы және жұмыс принципі; жіктелуі;
Іскерліктер:
- автомобильдің ақауларын анықтау; жұмыстардың әртүрлі пайдаланушылық көрсеткіштерін ажырату.
БҚ 6,8
КҚ 3.20.5., 3.20.7., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.13.,
АП.02
Пайдаланылатын материалдар:
Автомобиль бензині. Дизель отыны.
Газ және мұнай емес отын. Жақпа майлар. Пластикалық жақпалар. Арнайы сұйықтықтар. Отынды, жақпа майларын және арнайы сұйықтықтарды рационалды пайдалануды ұйымдастыру. Негізгі пайдаланылатын материалдардың уыттылығы мен өрт қауіптілігі. Лак-бояу материалдары. Синтетикалық желімдер, қаптаушы, тығыздаушы, электрайырғыш және ағаш материалдары.
Білімдер:
- пайдаланылатын материалдардың негізгі қасиетттері, сапа көрсеткіштері;
- олардың рационалды түрде қолданылуын ұйымдастыру;
Іскерліктер:
- көлік құралының нақты типіне отын мен жақпа май материалдарының маркаларын дұрыс таңдау;
- ауыстырғыш таңдауды техникалық негіздеу.
БҚ 6,8
КҚ 3.20.3.,3.20.4., 3.20.16
АП.03
Жол-құрылыс машиналары:
Жол-құрылыс машиналары туралы жалпы мәліметтер; машиналарды басқарудың жетектері мен жүйелері; жол машиналарының энергетикалық жабдықтары. Жүк көтергіш, тасымалдаушы, тиеуші-түсіруші машинадар; жасанды құрылымдар құрылысында қолданылатын жабдықтар; дайындау және жер жұмыстарына арналған машиналар; жол-құрылыс материалдарын тасымалдау мен өндіруге арналған машиналар мен жабдықтар; жол төсемдерін орналасытурға арналған машиналар; жолдарджы қалыпта ұстау мен жөндеуге арналған машиналар.
Білімдер:
- жол-құрылыс машиналарының әртүрлі типтерінің жіктелуі мен атқаратын қызметін; - жол-құрылыс машиналарының гидравликалық және энергетикалық жабдықтары, олардың құрылғысы және жұмыс істеу принципі;
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналары жұмысының әртүрлі пайдаланушылық көрсеткіштерін ажырату.
БҚ 6,8
КҚ 3.20.5., 3.20.7., 3.20.9., 3.20.11., 3.20.13.,
Жол-құрылыс машиналарын пайдалану:
Жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану бойынша негізгі ережелер. Жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу жасау технологиясы және оны ұйымдастыру.
Жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жасау бойынша өндірістік базаны жобалау.
Білімдер:
- жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету түрлері;
- жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу жасау технологиясы мен ұйымдастыру принципі;
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналарына техникалық қызмет көрсету
БҚ 1,2,3,4,6,8,10,11
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
АП.05
Жол-құрылыс машиналарын жөндеу:
Машина жөндеу технологиясы және ұйымдастыру негіздері, машина жөндеудің өндірістік үрдісі.
Машиналар мен машина тораптарының негізгі бөлшектерін қалпына келтірудің негізгі тәсілдері, машиналардың үлгілік бөлшектерін жөндеу, техникалық нормалау негіздері, машиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды нормалау. Машина жөндеу бойынша кәсіпорындарды жобалау негіздері, жөндеу кәсіпорнының бөлімшелері мен уачскелерінің арасындағы технологиялық байланыс.
Білімдер:
- машина жөндеу технологиясы және ұйымдастыру негіздері, жол-құрылыс машиналары мен жабдықтарын жөндеудің өндірістік үрдісі;
- стандарттау және метрология негіздері;
- машина бөлшектері мен машина тораптарын қалпына келтірудің негізгі тәсілдері, машинаның үлгілік бөлшектерін жөндеу;
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналарының жөндеуін өткізуді ұйымдастыру
БҚ 1,2,3,4,6,8,10,11
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
АП.06
Жол-жүру ережелері мен қауіпсіздігі:
Жол жүру ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психофизиологиясының негіздері, жүргізушінің кәсіби әдебі.
Жол-көлік оқиғалары; қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдаланушылық қасиеттері, жол жағдайы; жолдағы төтенше жағдайларда жапа шеккендерге алғашқы көмек адам анатомиясы мен физиологиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; жапа шеккендерге көмек көрсету кезіндегі әрекет ету тәртібі; алкоголь, есірткі және олардың жүргізушіге әсері.
Білімдер:
- жол белгілері, олардың атқаратын қызметтері мен қолодану тәсілдері;
- жол белгісі және оларға қойылатын талаптар;
- көше қиылыстарынан өту ережесі;
- көлік құралын тұраққа қою тәсілдері;
- көлік құралдарын пайдалануға болмайтын жағдайлар
Іскерліктер:
- жол белгілері мен реттеушінің белгілерін жетекшілікке алу;
- қиылыс типін анықтау және оны кесіп өту ережелері;
- жүкті қою және белгілеу;
- жолаушыларға жол жүру алдында нұсқаулар беру;
- ЖКА кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.

БК 1,4,6,7,8,9,10
ПК 3.20.5.
СД.07
Основы строительства и автомобильных дорог:
Основные элементы автомобильной дороги. Земляное полотно, дорожный водоотвод, конструкции дорожных одежд, общие сведения о мостах и искусственных сооружениях.
Основные понятия о дорожно-строительных материалах и конструкциях, их добыча и переработка. Основы организации технологии дорожно-строительных работ. Основы ремонта и содержания автомобильных дорог, мостов и труб. Обеспечение безопасности движения транспортных средств.
Знания:
- основные элементы автомобильных дорог;
- общие сведения о мостах и других искусственных сооружениях;
- организация технологии дорожно-строительных работ;
- основные дорожно-строительные материалы и их свойства;
Умения:
- применять дорожно-строительную технику при различных видах работ;
- обеспечивать безопасность дорожного движения.
БК 1,2,3,4,5,6,8,10,11
ПК 3.20.2., 3.20.7., 3.20.13.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Знания:
- виды предприятий, эксплуатирующих и обслуживающих дорожно-строительные машины
- представление о производственной деятельности специалистов выбранной специальности
ПК 3.20.1.
ПО. 02
Учебная практика
Умения:
- выполнение слесарных, станочных, кузнечно-сварочных работ,
- выполнение монтажно-демонтажных работ,
- управление дорожно-строительными машинами.
Навыки:
- проведения технического обслуживания и ремонта дорожно-строительных машин,
- работы машиниста одной из дорожно-строительных машин
ПК 3.20.1., 3.20.5.
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Производственно-технологическая практика
Умения:
- применять знания, полученные при общей подготовке, в условиях производства.
Навыки:
- выполнение основных технологических операций
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10.,
3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Умения:
- организаторская работа по избранной специальности
Навыки:
- анализ действующих на производстве технологических процессов,
- организация рабочих мест.
ПК 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Примечание Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 3
Использование наиболее рациональных способов и средств осуществления деятельности;
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний
БК7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК8
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК9
Оказание первой медицинской помощи;
БК10
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов
БК11
Планирование и организация своей деятельности;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2.Повышенный уровень

БҚ 1,4,6,7,8,9,10
КҚ 3.20.5.,
АП.07
Құрылыс пен автомобиль жолдары негіздері:
Автомобиль жолдарының негізгі элементтері. Жер жабыны, жолдағы су ұрғыш, жол төсемінің құрастырылуы, көпірлер мен жасанды құрылымдар туралы жалпы мәліметтер. Жол-құрылыс материалдары мен құрастырылымы туралы негізгі түсініктер, оларды алу және қайта өңдеу.
Жол-құрылыс жұмыстары технологиясын ұйымдастыру негіздері. Автомобиль жолдарын, көпірлер мен құбырларды жөндеу мен қалыпта ұстау негіздері. Көлік құралдарыныңқозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Білімдер:
- автомобиль жолдарының негізгі элементтері;
- көпірлер мен басқа да жасанды құрылымдар туралы жалпы мәліметтер;
- жол-құрылыс жұмыстарының технологиясын ұйымдастыру;
- негізгі жол-құрылыс материалдары және оалрдың қасиеттері;
Іскерліктер:
- әртүрлі жұмыстар жасау кезінде жол-құрылыс техникасын пайдалану;
- жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8,10, 11
КҚ 3.20.2., 3.20.7., 3.20.13.,
ӨО мен КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Іскерліктер:
- жол-құрылыс машиналарына қызмет көрсететін және пайдаланатын кәсіпорындар түрі
- таңдалған мамандықтың мамандарының өндірістік әрекеті туралы түсінік
КҚ 3.20.1.,
ӨО. 02
Оқу практикасы
Іскерліктер:
- пісіру, станоктық, ұсталық-дәнекерлеу жұмыстарын орындау,
- монтаждау-демонтаж жұмыстарын орындау,
- жол-құрылыс машиналарын басқару.
Дағдылары:
- жол-құрылыс машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету,
- жол-құрылыс машиналарының бірінің машинисінің жұмысы
КҚ 3.20.1., 3.20.5.,
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Өндірістік-технологиялық практика
Іскерліктер:
- өндіріс жағдайында жалпы дайындық кезінде алған білімдерін қолдану.
Дағдылары:
- негізгі технологиялық операцияларды орындау
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10.,3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Диплом алдындағы практика, оның ішінде диплом жобасын орындау
Іскерліктер:
- таңдаған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыс
Дағдылары:
- өндірісте әрекет ететін технологиялық үрдістерді сараптау,
- жұмыс орындарын ұйымдастыру.
КҚ 3.20.1., 3.20.2., 3.20.3., 3.20.4., 3.20.6., 3.20.7., 3.20.8., 3.20.9., 3.20.10., 3.20.11., 3.20.12., 3.20.13., 3.20.14., 3.20.15., 3.20.16.
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттілік коды
Базалық құзыреттері
БҚ 1
Жайлы еңбек жағдайын қалыптастыру
БҚ 2
Міндеттерін уақытылы және сапалы орындау;
БҚ 3
Жұмысты жүзеге асырудың барынша рационалды құралдары мен тәсілдерін қолдану;
БҚ 4
Екіұштылық жағдайында өздігінен әрекет етуге дайын болуы;
БҚ 5
Әріптестерімен жақсы қарым-қатынасқа және әріптестікке дайын болуы;
БҚ 6
Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа білімді игеруге дайын болу
БҚ 7
Еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықығын қорғай білу.
БҚ 8
Қаупсіздік техникасын, еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігін сақтау;
БҚ 9
Алғышқы дәрігерлік көмек көрсету;
БҚ 10
Қазақстан Республикасының заңнамаларының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау
БҚ 11
Өз жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру;
2 кесте Кәсіби құзыреттері
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіби құзыреттері (КҚ)
2.Жоғары деңгей

2.1 1402012 Наладчик строительных машин
ПК 2.1.1. Вести учет запасных частей
ПК 2.1.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой
ПК 2.1.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.1.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования (гидроцилиндров, гидромоторов и т.п.).
ПК 2.1.5. Регулировать, проводить наладку и техническое обслуживание, текущий ремонт гидравлического, пневматического, механического, электронного и электрического оборудования;
ПК 2.1.6. Производить демонтаж, монтаж агрегатов, узлов и систем управления строительных машин, простых и средней сложности;
ПК 2.1.7. Определять причины неисправностей узлов и агрегатов и систем управления строительных машин;
ПК 2.1.8. Определять предельные состояния элементов машин.
ПК 2.1.9. Выполнять техническое обслуживание и текущий ремонт полустационарных и передвижных средств эксплуатационной базы;
ПК 2.1.10. Следить за исправностью инструмента и оборудования;
ПК 2.1.11. Обеспечивать рациональный режим расхода горюче-смазочных материалов
ПК 2.1.12. Знать назначение и условия применения контрольно-измерительных, специальных и универсальных инструментов и приспособлений;
2.2. 1402022 Машинист бульдозера
ПК 2.2.1. Вести учет работы машины
ПК 2.2.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.2.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.2.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.2.5. Знать свойства горных пород; условия и возможности разработки горных пород и допустимые углы спуска и подъема бульдозера;
ПК 2.2.6. Управлять машиной на базе колесного или гусеничного трактора, оборудованного отвалом (ножом);
ПК 2.2.7. Производить монтаж и демонтаж навесного оборудования
ПК 2.2.8. В ходе строительных работ выполнять срезание, перемещение, разравнивание отсыпного грунта, планировку площадки, засыпку траншей, сгребание снега;
ПК 2.2.9. Выполнять вскрышные работы;
ПК 2.2.10. Работать со смешанным рабочим оборудованием: рыхлителем мерзлого грунта, грабителем для очистки лесосек, древовалом для валки леса, кусторезом и корчевателем пней;
ПК 2.2.11. Осуществлять осмотр и заправку бульдозеров горючими и смазочными материалами, смазку трущихся деталей
ПК 2.2.12. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.2.13. Осуществлять выполнение текущего ремонта всех механизмов бульдозера;
ПК 2.2.14. Знать назначение и условия применения контрольно-измерительных, специальных и универсальных инструментов и приспособлений;

2.1 1402012 Құрылыс машиналарын реттеуші
КҚ 2.1.1. Қосымша бөлшектердің есебін жүргізу
КҚ 2.1.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалана білу
КҚ 2.1.3. Техникалық сұлбалар мен электрлі сұлбаларды оқи алу;
КҚ 2.1.4. Гидравликалық жабдықтардың (гидроцилиндрлердің, гидромоторлардың және т.б.) жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.1.5. Гидравликалық, пневматикалық, механикалық, электрондық және электрлі жабдықтарды реттеу, техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеуін өткізу;
КҚ 2.1.6. Құрылыс машиналарының агрегаттарының, тораптарының және басқару жүйелерінің қарапайым және күрделілігі орташа деңгейлі демонтажы мен монтажын жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7. Құрылыс машиналарының тораптарының, агрегаттарының және басқару жүйелерінің бұзылу себептерін анықтау;
КҚ 2.1.8.Машина элементтерінің шектік жағдайларын анықтау.
КҚ 2.1.9. Пайдалану базасының жартылай стационарлы және жылжымалы құралдарының техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөнделуін орындау;
КҚ 2.1.10. Құралдар мен жабдықтардың жұмыс істеуін қадағалау;
КҚ 2.1.11. Жанар-жағармай шығынының рационалдық режимін қамтамасыз ету
КҚ 2.1.12. Бақылау-өлшеу, арнайы және әмбебап құралдар мен жабдықтардың атқаратын қызметі мен қолданылу шарттарын білу;
2.2. 1402022 Бульдозер машинисі
КҚ 2.2.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.2.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті падалана білу;
КҚ 2.2.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқи алу;
КҚ 2.2.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.2.5. Тау жыныстарының қасиеттерін, тау жыныстарын өңдеу жағдайлары мен мүмкіндіктері және бульдозердің мүмкін болатын түсу немесе көтерілу бұрыштарын білу;
КҚ 2.2.6. Пышақпен жабдықталған доңғалақ немесе шынжыр табанды трактор базасындағы машинаны басқару;
КҚ 2.2.7. Қалқалы жабдықтардың монтажы мен демонтажын жүзеге асыру
КҚ 2.2.8. Құрылыс жұмыстары барысында себілген топырақтың қырқуын, көшіруін, тегістеуін, алаңның жоспарлауын, траншеялардың толтыруын, қардың күреуін орындау;
КҚ 2.2.9. Төбедегі жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.10. Аралас жұмысы жабдығымен жұмыс жасау: қатқан топырақты қопарушымен, ормандарды тазартуға арналған тырмамен, орманды құлатуға арналған ағаш құлатушымен, бұтақкесушімен және ағашты тамырымен жұлып тастаушымен;
КҚ 2.2.11. Бульдозерлердің тексеруін және оларға жанар-жағармай материалдарын құюды, қажалатын бөлшектерін майлауды жүзеге асыру
КҚ 2.2.12. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.2.13. Бульдозердің барлық механизмдерінің ағымдық жөндеуін жүзеге асыру
КҚ 2.2.14. Бақылау-өлшеу, арнайы және әмбебап құралдар мен жабдықтардың атқаратын қызметі мен қолдану жағдайларын білу;

2.3. 1402032 Машинист скрепера
ПК 2.3.1. Вести учет работы машины
ПК 2.3.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.3.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.3.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.3.5. Управлять скрепером;
ПК2.3.6. Выполнять разработку, перемещение и планировку грунтов при устройстве выемок и насыпей резервов, кавальеров и банкетов при строительстве автомобильных и железных дорог, оросительных и судоходных каналов, плотин, оградительных земляных дамб, котлованов под здания и сооружения, опор линий электропередачи и контактной сети, траншей для подземных коммуникаций, водоотводных кюветов, нагорных и забанкетных канав
ПК 2.3.7. Осуществлять осмотр и заправку скрепера горючими и смазочными материалами, смазку трущихся деталей.
ПК 2.3.8. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.3.9. Осуществлять выполнение текущего ремонта всех механизмов скреперного перегружателя.
ПК 2.3.10. Знать назначение и условия применения контрольно-измерительных, специальных и универсальных инструментов и приспособлений;
2.4. 1402042 Машинист катка самоходного с гладкими вальцами
ПК 2.4.1. Вести учет работы машины
ПК 2.4.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.4.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.4.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.4.5. Управлять катком самоходным с гладкими вальцами;
ПК 2.4.6. Производить обкатку оснований и углов подготовительных и садочных бассейнов механическим катком;
ПК 2.4.7. Производить устройство настила и перегон катка из бассейна в бассейн;
ПК 2.4.8. Осуществлять осмотр и заправку катка горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.4.9. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка самоходного
ПК 2.4.10. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.4.11. Осуществлять помощь слесарю при ремонте катка.
ПК 2.4.12. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка самоходного с гладкими вальцами;
2.5. 1402052 Машинист катка самоходного и полуприцепного на пневматических шинах
ПК 2.5.1. Вести учет работы машины
ПК 2.5.2. Уметь пользоваться технической и справочной; литературой;
ПК 2.5.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.5.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.5.5. Управлять катком самоходным и полуприцепным на пневматических шинах;

2.3. 1402032 Скрепер машинисі
КҚ 2.3.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.3.2. Техникалық және анықтамалық әдебиеттерді пайдалана білу;
КҚ 2.3.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.3.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.3.5. Скреперді басқару;
КҚ 2.3.6. Автомобиль жолдары мен темір жолдарды, суландырғыш және кеме жүзетін каналдарды, плотиналарды, қоршап тұратын жер дамбаларын, ғимараттар мен құрылымдар үшін котловандар, электрберілісі және байланыс желісінің тіректерін, жер асты коммуникацияларына арналған траншеяларды, су тоқтататын ойпаңдарды, тау асты канаваларын салу кезінде кавальерлер мен банкеттерді және төбешіктер мен резевтерді орнату кезінде топырақтың өңделуін, орнының ауыстырылуын және жоспарлануын жүзеге асыру
КҚ 2.3.7. Скреперді тексеру және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалған бөлшектерін майлау.
КҚ 2.3.8. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.3.9. Скреперлік қайта қосқыштың барлық механизмдерінің ағымдық жөндеуін жүзеге асыру.
КҚ 2.3.10. Бақылау-өлшеу, арнайы және әмбебап құралдар мен жабдықтардың атқаратын қызметі мен пайдалану жағдайларын білу;
2.4. 1402042 Тегіс жаншығыштары бар өздігінен жүретін илем машинисі
КҚ 2.4.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.4.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.4.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.4.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.4.5. Тегіс жаншығыштары бар өздігінен жүретін илемді басқару;
КҚ 2.4.6. Дайындаушы және тұнбалық бассейндердің негіздері мен бұрыштарын механикалық илеммен илеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.7. Төсемдерді орналастыру мен бассейннен бассейнге илемді апаруды жүзеге асыру;
КҚ 2.4.8. Илемді тексеру мен жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.4.9. Өздігінен жүретін илем механизмдерін реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін жүргізу
КҚ 2.4.10. Ақаулардың пайда болу себептерін және оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.4.11. Илемді жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету.
КҚ 2.4.12. Тегіс жаншығыштары бар өздігінен жүретін илемнің механизмдерін реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін жүргізу;
2.5. 1402052 Пневматикалық шмналы жартылай тіркеме және өздігінен жүретін илем машинисі
КҚ 2.5.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.5.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.5.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.5.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.5.5. Пневматикалық шиналы жартылай тіркеме және өздігімен жүретін илемді басқару;

ПК 2.5.6. Производить обкатку оснований и углов подготовительных и садочных бассейнов механическим катком;
ПК 2.5.7. Производить устройство настила и перегон катка из бассейна в бассейн;
ПК 2.5.8. Осуществлять осмотр и заправку катка горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.5.9. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка самоходного полуприцепного на пневматических шинах;
ПК 2.5.10. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения
ПК 2.5.11. Осуществлять помощь слесарю при ремонте катка.
ПК 2.5.12. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов катка
2.6. 1402062
Машинист уплотняющей и планировочно-уплотняющей машины
ПК 2.6.1. Вести учет работы машины
ПК 2.6.2. Уметь пользоваться технической и справочной;литературой;
ПК 2.6.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.6.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.6.5. Управлять уплотняющей и планировочно-уплотняющей машиной на гусеничном и колесном ходу;
ПК 2.6.6. Производить разрушение, уплотнение, смещение, профилирование и загрузка грунта;
ПК 2.6.7. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.6.8. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов машины;
ПК 2.6.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.6.10. Осуществлять помощь слесарю при ремонте машины;
2.7. 1402072 Машинист компрессора передвижного с двигателем внутреннего сгорания
ПК 2.7.1. Вести учет работы машины
ПК 2.7.2. Уметь пользоваться технической и справочной; литературой;
ПК 2.7.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.7.4. Проводить обслуживание передвижного компрессора;
ПК 2.7.5. Проводить пуск и регулирование режимов работы компрессоров и двигателей;
ПК 2.7.6. Поддерживать требуемые параметры работы компрессора и переключение отдельных агрегатов;
ПК 2.7.7. Выявлять и предупреждать отклонения в работе компрессорной установки;
ПК 2.7.8. Осуществлять осмотр и заправку компрессорной установки горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.7.9. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов
ПК 2.7.10. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
2.8. 1402082
Машинист трубоукладчика
ПК 2.8.1. Вести учет работы машины
ПК 2.8.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.8.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.8.4. Управлять трубоукладчиком на колесном и гусеничном ходу;

КҚ 2.5.6. Дайындаушы және тұнбалық бассейндердің негіздері мен бұрыштарын механикалық илеммен илеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.5.7. Төсемдерді орналастыру мен илемді бассейннен бассейнге апаруды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.8. Илемді тексеру мен жанар-жағармай құюды жүзеге асыру және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.5.9. Пневматикалық шиналы жартылай тіркеме және өздігінен жүретін илемді реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін өткізу;
КҚ 2.5.10. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау
КҚ 2.5.11. Илемді жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету.
КҚ 2.5.12. Илем механизмдерінің реттеу жұмыстарын мен шағын жөндеуін жүргізу
2.6. 1402062 Тығыздаушы және тегістеуші тығыздаушы машина машинисі
КҚ 2.6.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.6.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.6.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сызбаларды оқу;
КҚ 2.6.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.6.5. Шынжыр табанды және доңғалақпен жүретін тығыздаушы және тегістеуші тығыздаушы машинаны басқару;
КҚ 2.6.6. Топырақты бұзуды, тығыздауды, орнын ауыстыруды, бейіндеуді және тиеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.7. Машинаны тексеруді және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.6.8. Машина механизмдерінің реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін өткізу;
КҚ 2.6.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.6.10. Машина жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету;
2.7. 1402072
Іштен жанатын қозғалтқышы бар жылжымалы сығымдағыш машинисі
КҚ 2.7.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.7.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.7.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқи білу;
КҚ 2.7.4. Жылжымалы сығымдағышқа қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 2.7.5. Сығымдағыш пен қозғалтқыштың жұмыс режимдерін іске қосу мен реттеуді жүргізу;
КҚ 2.7.6. Сығымдағыштың талап етілетін жұмыс параметрлерін ұстап тұру және жеке агрегаттарды қайта қосу;
КҚ 2.7.7. Сығымдағыш қондырғысының жұмысындағы кемшіліктерді анықтау және алдын алу;
КҚ 2.7.8. Сығымдағыш қондырғысын тексеруді және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.7.9. Реттеу жұмыстарын және механизмдердің шағын жөндеуін жүргізу
КҚ 2.7.10. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
2.8. 1402082
Құбыр төсегіш машинисі
КҚ 2.8.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.8.2. Техникалық және анықтамалық ақпаратты қолдана білу;
КҚ 2.8.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқи білу;
КҚ 2.8.4. Шынжыр табанды және доңғалақты құбыр төсегішті басқару;

ПК 2.8.5. Готовить к работе, проверять техническое состояние и производить регулировку механизмов и агрегатов трубоукладчиков с двигателями мощностью до 73 кВт (100л.с).
ПК 2.8.6. Производить подъем, транспортировку и укладку трубопроводов в траншею;
ПК 2.8.7. Производить частичную разработку, перемещение и планировку грунтов (при наличии отвала);
ПК 2.8.8. Определять правильность и надежность строповки грузов, пригодность тросов и грузозахватных приспособлений
ПК 2.8.9. Определять по внешним признакам основные свойства, категории, и примерную массу поднимаемых грузов
ПК 2.8.10. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.8.11. Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и текущем ремонте трубоукладчика
2.9. 1402092 Машинист установок по обслуживанию подвижного состава
ПК 2.9.1. Вести учет работы установки
ПК 2.9.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой
ПК 2.9.3. Читать технические чертежи и электрические схемы
ПК 2.9.4. Знать устройство обслуживаемых агрегатов, приборов и оборудования
ПК 2.9.5. Знать кинематические схемы и режимы работы обслуживаемого оборудования;
ПК 2.9.6. Знать причины неисправностей в работе механизмов, обслуживаемого оборудования, способы их устранения
ПК 2.9.7. Пуск, остановка, поддержание требуемых параметров работы оборудования.
ПК 2.9.8. Обеспечение хранения в соответствии с техническими требованиями расходных материалов
ПК 2.9.9. Проводить обслуживание и регулирование машин, оборудования и приборов, обеспечивающих работу подвижного состава;
ПК 2.9.10. Участвовать в ремонтных работах обслуживаемого оборудования
2.10. 1402102 Машинист экскаватора одноковшового
ПК 2.10.1. Вести учет работы машины
ПК 2.10.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.10.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.10.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.10.5. Управлять экскаватором одноковшовым на колесном и гусеничном ходу;
ПК 2.10.6. Проводить разработка грунтов при устройстве выемок и насыпей, резервов, кавальеров и банкетов при строительстве автомобильных и железных дорог, оросительных и судоходных каналов, плотин, оградительных земляных дамб, котлованов под здания и сооружения, опор линий электропередачи и контактной сети, траншей для подземных коммуникаций, водоотводных кюветов, нагорных и забанкетных канав, проходке горных выработок подземным способом и других аналогичных по сложности сооружений;

КҚ 2.8.5. Қуаты 73 кВт (100л.с) болатын қозғалтқышы бар құбыр төсегіштердің механизмдері мен агрегаттарын жұмысқа дайындау, техникалық жағдайын тексеру және реттеу жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.8.6. Құбырларды көтеруді, тасымалдауды және траншеяларға төсеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.8.7. Топырақтың бөлшектеп өңделуін, орын ауыстыруын және жоспарлануын жүзеге асыру;
КҚ 2.8.8. Жүк жапсарлануының дұрыстығы мен сенімділігін, арқандардың және жүк қапсырғыш құралдардың жарамдылығын анықтау
КҚ 2.8.9. Көтерілетін жүктің сыртқы сипатына қарап, негізгі қасиеттерін, категориясын, және болжамды салмағын анықтау
КҚ 2.8.10. Машинаны тексеру және жанар-жағармай құю және қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.1.11. Құбыр төсегішке техникалық қызмет көрсету мен ағымдық жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу
2.9. 1402092
Жылжымалы құрамға қызмет көрсету жөніндегі қондырғы машинисі
КҚ 2.9.1. Қондырғы жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.9.2. Техникалық және анықтамалық әдебиеттерді қолдана білу
КҚ 2.9.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу
КҚ 2.9.4. Қызмет көрсетілетін агрегаттардың, аспаптардың және жабдықтардың құрылғысын білу
КҚ 2.9.5. Қызмет көрсетілетін жабдықтардың кинематикалық сұлбасы мен жұмыс режимін білу;
КҚ 2.9.6. Механизмдер мен қызмет көрсетілетін жабдықтардың ақаулар себебін және оларды жою тәсілдерін білу
КҚ 2.9.7. Жабдықтар жұмысының талап етілетін параметрлерін іске қосу, тоқтату, қалыпта ұстау.
КҚ 2.9.8. Шығын материалдарының техникалық талаптарына сәйкес сақталуын қамтамасыз ету
КҚ 2.9.9. Жылжымалы құрам жұмысын қамтамасыз ететін машиналарды, жабдықтарды, аспаптарды техникалық қызметтен өткізу және реттеу;
КҚ 2.9.10. Қызмет көрсетілетін жабдықтарды жөндеу жұмыстарына қатысу
2.10. 1402102 Бір ожаулы экскаватор машинисі
КҚ 2.10.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.10.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.10.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.10.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.10.5. Доңғалақты және шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторды басқару;
КҚ 2.10.6. Автомобиль жолдары мен темір жолдарды, суландырғыш және кеме жүзетін каналдарды, плотиналарды, қоршап тұратын жер дамбаларын, ғимараттар мен құрылымдар үшін котловандар, электрберілісі және байланыс желісінің тіректерін, жер асты коммуникацияларына арналған траншеяларды, су тоқтататын ойпаңдарды, тау асты канаваларын салу кезінде кавальерлер мен банкеттерді және төбешіктер мен резевтерді орнату кезінде және тау өндірістерін жерасты тәсілімен және басқа да тәсілдермен өту кезінде топырақтың өңделуін, орнының ауыстырылуын және жоспарлануын жүзеге асыру;

ПК 2.10.7. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.10.8. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов экскаватора;
ПК 2.10.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.10.10. Осуществлять помощь слесарю при ремонте экскаватора
2.11. 1402112 Машинист экскаватора роторного
ПК 2.11.1. Вести учет работы машины
ПК 2.11.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.11.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.11.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.11.5. Управлять экскаватором
ПК 2.11.6. Производить разработку грунтов при проведении вскрышных работ при строительстве оросительных и судоходных каналов, плотин, оградительных земляных дамб и других аналогичных по сложности сооружений;
ПК 2.11.7. Производить проверку работы агрегатов роторного экскаватора (роторного колеса, разгрузочной консоли, конвейера, перегружателя, отвалообразователя);
ПК 2.11.8. Проводить регулировочные работы и мелкий ремонт механизмов экскаватора;
ПК 2.11.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.11.10. Осуществлять помощь слесарю при ремонте экскаватора
2.12. 1402122 Машинист погрузчика автомобильного
ПК 2.12.1. Вести учет работы машины
ПК 2.12.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.12.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.12.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.12.5. Управлять различными типами автомобилеразгрузчиков при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
ПК 2.12.6. Проверять правильность заземления рам и двигателя подъемника;
ПК 2.12.7. Производить установку и замену съемных грузозахватных приспособлений и механизмов
ПК 2.12.8. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.12.9. Выявлять неисправности в работе гидравлической системы и устранение их;
ПК 2.12.10. Производить текущий ремонт и участвовать в среднем и капитальном ремонтах агрегата.
2.13. 1402132 Машинист автогрейдера
ПК 2.13.1. Вести учет работы машины
ПК 2.13.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.13.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.13.4 Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.13.5. Управлять автогрейдером;
ПК 2.13.6. В ходе строительных работ выполнять срезание, перемещение, разравнивание отсыпного грунта
ПК 2.13.7. Выполнять планировку площадки, засыпку траншей, сгребание снега;

КҚ 2.10.7. Машинаны тексеруді және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.10.8. Экскаватор механизмдерінің реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін өткізу;
КҚ 2.10.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.10.10. Экскаваторды жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету
2.11. 1402112 Роторлы экскаватор машинисі
КҚ 2.11.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.11.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.11.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.11.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.11.5. Экскаваторды басқару
КҚ 2.11.6. Суландыру және кеме жүзетін каналдарды, плотиналарды, қоршап тұратын жер дамбаларын және салу күрделілігі бойынша ұқсас келетін құрылымдарды салуда төбе жұмыстарын орындау кезінде топырақты өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.11.7. Роторлы экскаватордың агрегаттарының (роторлық доңғалақтың, таратқыш консольдің, желдеткіштің, қайта қосқыштың, салмақ түсіргіштің) жұмысын тексеруді жүзеге асыру;
КҚ 2.11.8. Экскаватор механизмдерінің реттеу жұмыстары мен шағын жөндеуін жүргізу;
КҚ 2.11.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.11.10. Экскаваторды жөндеу кезінде дәнекерлеушіге көмек көрсету
2.12. 1402122
Тиейтін автомобиль машинисі
КҚ 2.12.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.12.2. Техникалық әне анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.12.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.12.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.12.5. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде автомобиль түсіргіштердің әртүрлі типтерін басқару;
КҚ 2.12.6. Көтергіштің рамалары мен қозғалтқыштарының жер жастандырылуының дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.12.7. Жүк қармаушы құралдар мен механизмдердің орнатылуы мен ауыстырылуын жүзеге асыру
КҚ 2.12.8. Машинаны тексеру және жанар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.12.9. Гидравликалық жүйе жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою;
КҚ 2.12.10. Агрегатты ағымдық жөндеуді жүзеге асыру және орташа және түбегейлі жөндеу жұмыстарына қатысу
2.13. 1402132 Автогрейдер машинисі
КҚ 2.13.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.13.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.13.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.13.4 Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.13.5. Автогрейдерді басқару;
КҚ 2.13.6. Құрылыс жұмыстары кезінде себілетін топырақты бөлу, орнын ауыстыру, тегістеуді жүзеге асыру
КҚ 2.13.7. Алаңды жоспарлауды, траншеяларды жабуды, қарды тазалауды орындау;

ПК 2.13.8. Работать со смешанным рабочим оборудованием:
ПК 2.13.9. Выполнять монтажа и демонтажа рабочего оборудования автогрейдера;
ПК 2.13.10. Заправлять горючими и смазочными материалами;
ПК 2.13.11. Устранять неисправности автогрейдера, возникающие в процессе его работы;
ПК 2.13.12. Выполнять в составе ремонтной бригады текущий ремонт автогрейдера;
2.14 1402142 Машинист автовышки и автогидроподъемника
ПК 2.14.1. Вести учет работы машины
ПК 2.14.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.14.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.14.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования;
ПК 2.14.5. Управлять базовым автомобилем
ПК 2.14.6. Производить погрузку, выгрузку и перемещение различных грузов и людей;
ПК 2.14.7 Осуществлять контроль за соблюдением техники безопасности при подъеме грузов и людей
ПК 2.14.8. Выявлять и предупреждать неисправности в работе автовышки и автогидроподъемника;
ПК 2.14.9. Выявлять неисправности в работе гидравлической системы и устранять их;
ПК 2.14.10. Производить текущий ремонт и участвовать в среднем и капитальном ремонтах агрегатов.
2.15. 1402152 Машинист автокомпрессора
ПК 2.15.1. Вести учет работы машины
ПК 2.15.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.15.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.15.4. Управлять базовым автомобилем
ПК 2.15.5. Производить пуск и регулирование режимов работы компрессоров и двигателей
ПК 2.15.6. Поддерживать требуемые параметры работы компрессоров и переключать отдельные агрегаты;
ПК 2.15.7. Осуществлять осмотр и заправку машины горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.15.8. Проводить обслуживание автокомпрессоров
ПК 2.15.9. Выявлять и предупреждать неисправности в работе компрессора;
ПК 2.15.10. Участвовать в ремонте агрегатов компрессорной установки;
2.16. 1402162 Машинист крана автомобильного
ПК 2.16.1. Вести учет работы машины
ПК 2.16.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.16.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.16.4. Управлять базовым автомобилем
ПК 2.16.5. Производить погрузку, выгрузку и перемещение различных грузов;
ПК 2.16.6. Осуществлять контроль за правильностью использования стропальщиком грузозахватных приспособлений, качеством строповки;
ПК 2.16.7. Следить за показаниями приборов (указатели грузоподъемности, креномер и др.) и сигнальными жестами стропальщика;
ПК 2.16.8. Осуществлять осмотр и заправку крана горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;

КҚ 2.13.8. Аралас жұмыс жабдықтарымен жұмыс істеу:
КҚ 2.13.9. Автогрейдердің жұмысшы жабдықтарының монтаждалуы мен демонтаждауын орындау;
КҚ 2.13.10. Жанар-жағармай материалдарын құю;
КҚ 2.13.11. Автогрейдердің жұмыс істеу үрдісі кезінде пайда болатын ақауларды жою;
КҚ 2.13.12. Жөндеу бригадасының құрамында автогрейдердің жөндеу жұмысын жүргізу;
2.14 1402142
Автомұнара және автогидрокөтергіш машинисі
КҚ 2.14.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.14.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалану;
КҚ 2.14.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.14.4. Гидравликалық жабдықтардың жұмысы туралы түсінігінің болуы;
КҚ 2.14.5. Базалық автомобильді басқару
КҚ 2.14.6. Әртүрлі жүктер мен адамдарды тиеуді, түсіруді және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.14.7 Жүктер мен адамдарды көтеру кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру
КҚ 2.14.8. Автомұнара мен автогидрокөтергіштің жұмысындағы ақауларды анықтау және алдын алу;
КҚ 2.14.9. Гидравликалық жүйенің жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою;
КҚ 2.14.10. Агрегаттардың ағымдық жөндеуін өткізу және орташа және түбегейлі жөндеу жұмыстарына қатысу.
2.15. 1402152 Автосығымдағыш машинисі
КҚ 2.15.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.15.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдану
КҚ 2.15.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу
КҚ 2.15.4. Базалық автомобильді басқару
КҚ 2.15.5. Сығымдағыштар мен қозғалтқыштардың жұмыс режимін іске қосу және реттеу
КҚ 2.15.6. Сығымдағыш жұмысының талап етілетін параметрлерін қалыпта ұстау және жеке агрегаттарды қайта қосу;
КҚ 2.15.7. Машинаны тексеру және жанар-жағармай құю, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.15.8. Автосығымдағыштарға қызмет көрсетуді жүзеге асыру
2.15.9. Сығымдағыш жұмысындағы ақауларды анықтау және алдын алу;
КҚ 2.15.10. Сығымдағыш қондырғысының агрегаттарының жөндеу жұмыстарына қатысу;
2.16. 1402162 Автомобиль кранының машинисі
КҚ 2.16.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.16.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдану;
КҚ 2.16.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.16.4. Базалық автомобильді басқару
КҚ 2.16.5. Әртүрлі жүктерді тиеуді, түсіруді және орнын ауыстыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.16.6. Матаушының жүк қармаушы құралдарды дұрыс пайдалануы мен арқан сапасын бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 2.16.7. Аспаптардың көрсеткіштері (жүк көтергіштің көрсеткіші, креномер және т.б.) мен матаушының сигналдық қимыл белгілерін қадағалап отыру;
КҚ 2.16.8. Кранды тексеру және жанар-жағармай құю, қажалатын бөлшеутерін майлау;

ПК 2.16.9. Определять причины возникновения неисправностей и способы их устранения;
ПК 2.16.10. Участвовать в ремонте агрегатов автомобильного крана.
2.17. 1402172 Машинист крана (крановщик)
ПК 2.17.1. Вести учет работы машины
ПК 2.17.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.17.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.17.4. Управлять мостовыми и шлюзовыми кранами, оснащенными различными грузозахватными приспособлениями
ПК 2.17.5. Управление монорельсовыми тележками, консольными кранами и кран - балками.
ПК 2.17.6. Контролировать правильность использования стропальщиком грузозахватных приспособлений, качество строповки;
ПК 2.17.7. Следить за показаниями приборов (указатели грузоподъемности, креномер и др.) и сигнальными жестами стропальщика;
ПК 2.17.8. Производить работу с грузами различной массы в соответствии с присвоенной квалификацией.
ПК 2.17.9. Проверять техническое состояние крана (механизмы, тормоза, канаты, подкрановые пути) и действие предохранительных устройств
ПК 2.17.10. Знать основы электротехники и слесарного дела
ПК 2.17.11. Участвовать в ремонте обслуживаемого крана.
2.18. 1402182 Слесарь по ремонту дорожно-строительных машин и тракторов
ПК 2.18.1. Вести учет запасных частей
ПК 2.18.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой
ПК 2.18.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.18.4. Иметь представление о работе гидравлического оборудования (гидроцилиндров, гидромоторов и т.п.).
ПК 2.18.5. Определять и устранять неисправности в работе узлов, механизмов, агрегатов и приборов при техническом осмотре и обслуживании дорожно-строительных машин;
ПК 2.18.6. Производить ремонт, сборку и регулировку узлов и агрегатов средней сложности с заменой отдельных частей и деталей;
ПК 2.18.7. Проводить разборку и подготовку к ремонту агрегатов, узлов и электрооборудования;
ПК 2.18.8. Определять предельные состояния элементов машин.
ПК 2.18.9. Производить общую сборку средней сложности дорожно-строительных машин на колесном и гусеничном ходу;
ПК 2.18.10. Следить за исправностью инструмента и оборудования;
ПК 2.18.11. Производить слесарную обработку узлов и деталей с применением универсальных приспособлений.
2.19. 1402192 Машинист сваебойной установки
ПК 2.19.1. Вести учет работы машины
ПК 2.19.2. Уметь пользоваться технической и справочной литературой;
ПК 2.19.3. Читать технические чертежи и электрические схемы;
ПК 2.19.4. Управлять базовой машиной на гусеничном или пневматическом ходу;

КҚ 2.16.9. Ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдерін анықтау;
КҚ 2.16.10. Автомобиль кранының агрегаттарын жөндеу жұмыстарына қатысу.
2.17. 1402172
Кран машинисі (краншы)
КҚ 2.17.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.17.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.17.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.17.4. Әртүрлі жүк қармаушы құралдармен жабдықталған көпірлі және шлюзді крандарды басқару
КҚ 2.17.5. Монорельсті арбаларды, консольдік крандарды және кран-балкаларды басқару.
КҚ 2.17.6. Матаушының жүк қармаушы құралдарыд пайдалану дұрыстығын, матау сапасын бақылау;
КҚ 2.17.7. Аспаптардың көрсеткіштері (жүкөтергіштік көрсеткіштері, креномер және т.б.) мен матаушының сигнал қимыл-белгілерін қадағалау;
КҚ 2.17.8. Тағайындалған біліктілікке сәйкес әртүрлі салмақты жүктермен жұмыс жасау.
КҚ 2.17.9. Кранның техникалық жағдайын (механизмдер, тежегіштер, арқандар, кранастындағы жолдар) және сақтандырғыш құрылғылардың жұмысын тексеру
КҚ 2.17.10. Электротехника мен дәнекерлеуші ісінің негіздерін білу
КҚ 2.17.11. Қызмет көрсетілетін кранның жөндеуу жұмысына қатысу
2.18. 1402182
Жол-құрылыс машиналары мен тракторларын жөндеуші дәнекерлеуші
КҚ 2.18.1. Қосымша бөлшектердіңесебін жүргізу
КҚ 2.18.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу
КҚ 2.18.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.18.4. Гидравликалық жабдықтардың (гидроцилиндрлердің, гидроқозғалтқыштардың және т.б.).жұмысы туралы түсінігінің болуы
КҚ 2.18.5. Жол-құрылыс машиналарына қызмет көрсету және тексеру кезінде тораптардың, механизмдердің, агрегаттардың және аспаптардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
КҚ 2.18.6. Күрделілігі орташа деңгейлі тораптар мен агрегаттарды жөндеу, құрастыру және реттеу, жеке бөліктері мен бөлшектерін ауыстыру;
КҚ 2.18.7. Агрегаттарды, тораптар мен электржабдықтарын жөндеуге дайындау және бұзуды жүзеге асыру;
КҚ 2.18.8. Машина элементтерінің шектік жағдайын анықтау.
КҚ 2.18.9. Доңғалақты және шынжыр табанды күрделілігі орташа деңгейлі жол-құрылыс машиналарының жалпы құрастырылуын жүзеге асыру;
КҚ 2.18.10. Құралдар мен жабдықтардың жұмыс істеу қалпын қадағалап отыру;
КҚ 2.18.11. Әмбебап аспаптарды пайдалана отырып, тораптар мен бөлшектердің дәнекерленіп өңделуін жүзеге асыру
2.19. 1402192 Сына қағатын қондырғысының машинисі
КҚ 2.19.1. Машина жұмысының есебін жүргізу
КҚ 2.19.2. Техникалық және анықтамалық әдебиетті қолдана білу;
КҚ 2.19.3. Техникалық сызбалар мен электрлі сұлбаларды оқу;
КҚ 2.19.4. Шынжыр табанды немесе пневматикалық базалық машинаны басқару;

ПК 2.19.5. Выполнять операции подбурки;
ПК 2.19.6. Осуществлять контроль правильности использования сваебойной установки (вертикальность, вид грунта);
ПК 2.19.7. Осуществлять слежение за показаниями приборов;
ПК 2.19.8.. Осуществлять осмотр и заправку установки горюче-смазочными материалами и смазку трущихся деталей;
ПК 2.19.9. Проверять техническое состояние сваебойной установки (механизмы, гидроцилиндры, канаты, бур, бесконечный шнек и гидромолот для забивания свай).
ПК 2.19.10. Принимать участие в ремонте установки.
3.Специалист среднего звена
3.1. 1402203 Техник-механик
ПК 3.20.1. Организовывать работу слесарей и наладчиков дорожно-строительных машин;
ПК 3.20.2 Владеть системой контроля за технологической и трудовой дисциплиной в условиях производства;
ПК 3.20.3. Использовать основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности
ПК 3.20.4. Рассчитывать нормативы материальных затрат материалов и эксплуатации машин;
ПК 3.20.5. Управлять дорожно-строительной техникой;
ПК 3.20.6. Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию.
ПК 3.20.7. Обеспечивать безаварийную и надежную работу всех видов оборудования, их правильную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и техническое обслуживание, проведение работ по его модернизации и повышение экономичности ремонтного обслуживания оборудования;
ПК 3.20.8. Участвовать в приемке и установке нового оборудования, проведении работ по аттестации и рационализации рабочих мест, модернизации и замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, во внедрении средств механизации тяжелых ручных и трудоемких работ;
ПК 3.20.9. Осуществлять технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на оборудовании;
ПК 3.20.10. Организовывать подготовку календарных планов (графиков) осмотров, проверок и ремонта оборудования, заявок на централизованное выполнение капитальных ремонтов, на получение необходимых для планово-предупредительных и текущих ремонтов материалов, запасных частей, инструмента и т.п., составление паспортов на оборудование, спецификаций на запасные части и другой технической документации;
ПК 3.20.11. Разрабатывать и внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов, а также мероприятия по увеличению сроков службы оборудования, сокращению его простоев и повышению сменности, предупреждению аварий и производственного травматизма, снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению его качества;
ПК 3.20.12. Подготавливать для предъявления органам государственного надзора подъемные механизмы и другие объекты государственного надзора;

КҚ 2.19.5. Бұрғылау операцияларын орындау;
КҚ 2.19.6. Сына қағатын қондырғыны пайдалану дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру (тігінен, топырақ түрі);
КҚ 2.19.7. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылап отыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.19.8.. Қондырғыны текснар-жағармай құюды жүзеге асыру, қажалатын бөлшектерін майлау;
КҚ 2.19.9. Сына қағатын қондырғының техникалық жағдайын тексеру (механизмдері, гидроцилиндрлері, арқандары, бұрғы, үздіксіз шнек және сына қағуға арналған гидробалға).
КҚ 2.19.10. Қондырғыны жөндеу жұмыстарына қатысу.
3.Орта буынды маман
3.1. 1402203 Техник-механик
КҚ 3.20.1. Дәнекерлеушілер мен жол-құрылыс машиналарын реттеушілердің жұмысын ұйымдастыру;
КҚ 3.20.2 Өндіріс жағдайында технилогиялық және еңбек жағдайын бақылау жүйесін меңгеру;
КҚ 3.20.3. Кәсіби әрекетте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану
КҚ 3.20.4. Материалдар мен машиналарды пайдаланудың нормативтік материалдық шығындарын есептеу;
КҚ 3.20.5. Жол-құрылыс техникасын басқару;
КҚ 3.20.6. Жобалық-құрастырушылық, технологиялық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.20.7. Жабдықтардың барлық түрлерінің апатсыз және сенімді жұмысын, олардың дұрыс пайдаланылуының, уақытылы сапалы жөнделуі мен техникалық қызмет көрсетілуін, оны жетілдіру бойынша жұмыстардың өткізілуін және жабдықтарға қызмет көрсетілудің үнемділігін қамтамасыз ету;
КҚ 3.20.8. Жаңа жабдықтарды қабылдау мен орнатуында, аттестаттау мен жұмыс орындарын рационалдау, тиімділігі аз жабдықтарды жоғары өндіргіш жабдықтармен ауыстыру, ауыр қол жұмыстары мен еңбекті көп қажет ететін жұмыстарға қатысу;
КҚ 3.20.9. Жабдықтардағы қорғаныс қондырғыларының техникалық жағдайын тексеру және жөндеуді жүзеге асыру;
КҚ 3.20.10. Жабдықтарды тексеру мен жөндеудің күнтізбелік жоспарларын (кестесін) дайындауды, түбегейлі жөндеу жұмыстарын орындау кезінде және жоспарлы-алдын-алу жөндеу жұмыстарына және ағымдық жөндеу жұмыстарына қажетті материалдарды, қосымша бөлшектерді, құралдарды және т.б. алуға арналған орталықтандырылған сұранымдарын ұйымдастыру, жабдықтарға төлқұжаттар, қосымша бөлшектерге мамандандырғыштар және басқа да техникалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.20.11. Механизмдердің тораптары мен бөлшектерін жөндеу мен қалпына келтірудің прогрессивтік әдістерін әзірлеу және енгізу, сонымен бірге жабдықтардың жарамдылық мерзімдерін жоғарылату, оның тұрып қалуын қысқарту, ауысымының жоғарылауы, апаттар мен өндірістік жарақаттанудың алдын-алу, еңбек сыйымдылығы мен жөндеудің өзіндік құнын төмендету, оның сапасын арттыру бойынша іс-шараларды жүргізу;
КҚ 3.20.12. Көтергіш механизмдерді мемлекеттік бақылау органдарына және мемлекеттік бақылаудың басқа да органдарына көрсету үшін дайындау;

ПК 3.20.13 Изучать условия работы оборудования, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа, осуществляет анализ причин и продолжительности простоев, связанных с техническим состоянием оборудования;
ПК 3.20.14. Организовывать учет выполнения работ по ремонту и модернизации оборудования, контролирует их качество, а также правильность расходования материальных ресурсов, отпущенных на эти цели;
ПК 3.20.15. Организовывать учет всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание;
ПК 3.20.16. Обеспечивать соблюдение правил и норм охраны труда, требований экологической безопасности при производстве ремонтных работ;
продолжениесм. V16013260_2

КҚ 3.20.13 Жабдықтардың, жеке бөлшектердің және тораптардың уақытынан бұрын тозуының себебін анықтау мақсатында жұмыс жағдайын бақылау, жабдықтардың техникалық жағдайына байланысты тұрып қалулардың себептері мен ұзақтығының сараптамасын жасайды;
КҚ 3.20.14. Жабдықтардың жөнделуі мен жетілдірілуі бойынша жұмыстардың орындалуын есепке алуды, сонымен бірге осы мақсатқа жіберілген материалдық қордың дұрыс шығындалуын ұйымдастыру;
КҚ 3.20.15. Жабдықтардың, сонымен бірге амортизациялық мерзімі өткен және моральдық ескірген жабдықтарды есепке алу, оларды шығысқа шығаруға құжаттарды даярлау;
КҚ 3.20.6. Еңбек қорғау ережелері мен нормаларын, жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру кезінде экологиялық қауіпсіздіктің талаптарын сақтауды қамтамасыз ету;
жалғасы