О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Исатайском районе
Решение Исатайского районного маслихата Атырауской области от 01 апреля 2016 года № 10-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 12 апреля 2016 года № 3474. Утратило силу решением Исатайского районного маслихата Атырауской области от 30 сентября 2020 года № 330-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Исатайского районного маслихата Атырауской области от 30.09.2020 № 330-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", статьей 21-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах", подпуктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Установить места и маршруты мирных собраний, митингов, шествий и демонстраций в Исатайском районе согласно приложению 1.
2. Утвердить дополнительный порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Исатайском районе согласно приложению 2.
3. Отменить решение районного маслихата от 22 апреля 2016 года № 316-V "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Исатайском районе".
4. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию (А.Тулебаев) районного маслихата по вопросам соблюдения законности, социальной, правовой защите населения, государственной службы и противодействию коррупции, депутатской этики.
5. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции, вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель І сессии
районного маслихата
Л. Мутянова
Секретарь районного маслихата Н. Муханбеталиев
Приложение 1
к решению районного маслихата
от 1 апреля 2016 года № 10-VI
Места проведения мирных собраний, митингов в Исатайском районе
Наименование населенного пункта
Место
1
село Аккистау
Площадь на пересечении улиц Ынтымак и Егемен Казахстан
2
село Аккистау
Площадь Байтерек по улице Егемен Казахстан
Маршруты проведения шествий и демонстраций в Исатайском районе
Наименование населенного
пункта
Место
1
село Аккистау
На пересечении улиц Мунайшы и Ынтымак по направлению улиц Ынтымак до площади пересечении улиц Егемен Казахстан и Ынтымак
2
село Аккистау
От летнего стадиона на пересечении улиц Б.Нысанбаев и Егемен Казахстан по направлению улиц Егемен Казахстан до площади "Байтерек"
Приложение 2
к решению районного маслихата
от 1 апреля 2016 года № 10-VI
Дополнительный порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Исатайском районе

Исатай ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу орындарын белгілеу және тәртібін қосымша реттеу туралы
Атырау облысы Исатай ауданы мәслихатының 2016 жылғы 01 сәуірдегі № 10-VI шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 12 сәуірде № 3474 болып тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы Исатай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 330-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы Исатай аудандық мәслихатының 30.09.2020 № 330-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы Заңының 10-бабына, "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 21-1-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Исатай ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер және демонстрациялар өткізу орындары мен маршруттары 1 қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. Исатай ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің тәртібі 2 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Аудандық мәслихаттың 2016 жылғы 22 ақпандағы № 316-V "Исатай ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу орындарын белгілеу және тәртібін қосымша реттеу туралы" шешімі жойылсын.
4. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың заңдылықты сақтау, халықты әлеуметтік, құқықтық қорғау, мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс қимыл, депутаттық этика жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ә.Төлебаев) жүктелсін.
5. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді, ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
І сессиясының төрағасы
Л. Мутянова
Аудандық мәслихат хатшысы Н. Муханбеталиев
Аудандық мәслихаттың
2016 жылғы 1 сәуірдегі
№ 10-VI шешіміне 1 қосымша
Исатай ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер өткізу орындары
Елді мекеннің атауы
Орын
1
Аққыстау ауылы
Ынтымақ және Егемен Қазақстан көшелерінің қиылысындағы алаң
2
Аққыстау ауылы
Егемен Қазақстан көшесіндегі Бәйтерек алаңы
Исатай ауданында шерулер мен демонстрациялар өткізу маршруттары
Елді мекеннің атауы
Орны
1
Аққыстау ауылы
Мұнайшы мен Ынтымақ көшелерінің қиылысына Ынтымақ көшесі бойымен, Егемен Қазақстан мен Ынтымақ көшелерінің қиылысындағы алаңға дейін.
2
Аққыстау ауылы
Егемен Қазақстан мен Б.Нысанбаев көшелерінің қиылысында орналасқан жазғы стадионнан Егемен Қазақстан көшесі бойымен "Бәйтерек" алаңына дейін
Аудандық мәслихаттың
2016 жылғы 1 сәуірдегі
№ 10-VI шешіміне 2 қосымша
Исатай ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізуді қосымша реттеу тәртібі

1. При проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов или демонстраций организаторы, а также иные участники обязаны соблюдать общественный порядок.
2. Организаторами и участниками мероприятия не допускается:
1) препятствование движению транспорта и пешехода;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
3) установление юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с местными исполнительными органами района;
4) вмешиваться в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, могущие могут быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
7) участие в состоянии алкогольного и наркотического опьянения.
3. В местах проведения мирного собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации не допускается:
1) распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ и их аналогов;
2) использование транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорблений в адрес кого бы то ни было.
4. Пикеты проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и обусловленном месте.
5. При пикетировании разрешается:
1) сидеть, стоять у пикетируемого объекта;
2) использовать средства наглядной агитации;
3) выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.
6. Для продолжения пикета в иной форме митинга, мирного собрания, шествия и демонстрации требуется получение в установленном порядке разрешение местного исполнительного органа района.
7. В случае, когда получен отказ местного исполнительного органа района в проведении мирного собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации или когда состоялось решение о его запрещении, организаторы незамедлительно принимают меры по отмене всех подготовительных мероприятий и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
Не допускается проводить мирное собрание, митинг, шествие, пикетирование или демонстрацию, если целью их проведения является насильственное изменение конституционного строя, нарушение целостности Республики, подрыв безопасности государства, разжигание социальной, расовой, национальной, религиозной, сословной и родовой розни, а также нарушение других положений Конституции, законов и иных нормативных актов Республики Казахстан, либо их проведение угрожает общественному порядку и безопасности граждан.

1. Бейбіт жиналыстарды, митингiлерді, шерулердi, пикеттердi немесе демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкілдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтауға мiндеттi.
2. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) елдi мекеннiң инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;
3) ауданның жергiлiктi атқарушы органдардың рұқсатынсыз киiз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және өзге де қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы азаматтарға, және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне;
7) алкагольдік және есірткілік масаң күйде қатысуға жол берілмейді.
3. Бейбіт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер немесе демонстрациялар өткiзу орындарында:
1) алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткілік заттар пайдалануға, психотроптық заттарды және олардың аналогтары;
2) транспаранттарды, ұрандарды, өзге де материалдарын (визуальды аудио/бейне) пайдалануға;
3) қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыстар жасауға көпшілік алдында сөйлеуге шақырған, сондай-ақ әлдебір кісінің атына қатысты тіл тигізуге жол берілмейді.
4. Пикеттер өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген жерде өткiзiледi.
5. Пикеттер өткізілген кезде:
1) пикет өткізілетін объектіде отыруға, тұруға;
2) көрнекілік үгіт құралдарын пайдалануға;
3) қысқа ұрандарды айғайлап айтуға, пикет тақырыбы туралы сөздер қозғауға рұқсат беріледі.
6. Пикетті өзге нысанда митингіге, бейбіт жиналысқа, шеруге немесе демонстрацияға жалғастыру үшін заңда белгіленген тәртіп бойынша ауданның жергілікті атқарушы органынан рұқсат алу қажет.
7. Ауданның жергілікті атқарушы органынан бейбіт жиналыс, митингі, шеру, пикет немесе демонстрациялар өткізу үшін бас тартылған жағдайда немесе оны өткізуге тыйым салу туралы шешім қабылданған болса, ұйымдастырушылар тез арада дайындық шараларын болдырмауға ықтимал қатысушыларды тиісті дәрежеде жария етудің шараларын қабылдайды.
Егер бейбіт жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті немесе демонстрацияны өткiзудiң мақсаты Республиканың конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге, оның тұтастығын бұзуға, мемлекет қауіпсіздігіне нұсқан келтіруге, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық араздықты қоздыруға байланысты болса, сондай-ақ Конституцияның басқа да ережелері, заңдары және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік актілері бұзылса немесе азаматтардың қауіпсіздігіне және қоғамдық тәртіпке қауіп төнсе өткізуге жол берілмейді.

8. Мирные собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются по требованию представителя местного исполнительного органа района, если: не было подано заявление, состоялось решение о запрещении, нарушен порядок их проведения, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушении общественного порядка.
9. В случае отказа от выполнения законных требований представителя местного исполнительного органа района по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению мирного собрания, митинга, шествия, пикетирования и демонстрации.
10. Лица, нарушившие установленный порядок организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Материальный ущерб, причиненный во время проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций их участниками гражданам, общественным объединениям, государству, подлежит возмещению в установленном порядке законодательством Республики Казахстан.
12. Все дополнительно возникшие затраты, в том числе по охране общественного порядка, предоставлению помещений, санитарной очистке, освещению и радиофицированию места проведения мирного собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации, возмещаются их организаторами.

8. Егер өтiнiш берiлмеген болса, тыйым салу туралы шешiм шығарылса, өткiзу кезiнде тәртiп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төнетiн, қоғамдық тәртiп бұзылатын жағдайда бейбіт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар ауданның жергiлiктi атқарушы орган өкiлiнiң талап етуi бойынша сөзсiз тоқтатылуы тиіс.
9. Ауданның жергiлiктi атқарушы орган өкiлiнiң талабын орындаудан бас тартылған жағдайда оның нұсқауы бойынша iшкi iстер органдары бейбіт жиналысты, митингiнi, шерудi, пикетті және демонстрацияны тоқтату жөнiнде қажеттi шаралар қолданады.
10. Бейбіт жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды ұйымдастыру мен өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.
11. Бейбіт жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды өткiзу кезiнде оларға қатысушылардың азаматтарға, қоғамдық бiрлестiктерге, мемлекетке келтiрген материалдық залалы үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiп бойынша өтелуге жатады.
12. Бейбіт жиналыс, митинг, шеру, пикет және демонстрация өткiзiлетiн жерде барлық қосымша туындаған шығындарды, соның ішінде қоғамдық тәртiптi сақтау, үй-жайлар беру, санитарлық тазарту, жарық беру және радиоландыруды ұйымдастырушылар өтейдi.