О внесении изменения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 марта 2017 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2017 года № 15026. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 19.07.2021 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2008 года № 8 "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5135, опубликованном в газете "Юридическая газета" от 21 марта 2008 года № 43 (1443) следующее изменение:
Правила признания и нострификации документов об образовании, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (Примкулов А.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление копии настоящего приказа в периодические печатные издания для официального опубликования, а также в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан Примкулова А.А.

"Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2017 жылғы 16 наурыздағы № 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 21 сәуірде № 15026 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 19.07.2021 № 352 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы № 8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген, 2008 жылғы 21 наурыздағы № 43 (1443) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (А.Ә. Пірімқұлов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің төрағасы А.Ә. Пірімқұловқа жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра образования и науки
Республики Казахстан
Э. Суханбердиева
Приложение
к приказу Министра
образования
и науки Республики Казахстан
от 16 марта 2017 года № 125
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 января 2008 года № 8
Правила
признания и нострификации документов об образовании
Глава 1 . Общие положения
1. Правила признания и нострификации документов об образовании (далее - Правила) определяют порядок признания и (или) нострификации документов об основном среднем, общем среднем, техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском образовании физических лиц, получивших образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах).
В Правилах используются следующие понятия:
1) нострификация документов об образовании - процедура, проводимая с целью определения эквивалентности документов, выданных лицам, получившим образование в других государствах, в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах);
2) признание документов об образовании - это официальное подтверждение уполномоченным органом значимости иностранной образовательной квалификации.
Признание и (или) нострификация документов об образовании оказывается физическим лицам, их представителям на основании нотариально удостоверенной доверенности (далее - услугополучатель).
2. Признание и (или) нострификация документов об образовании регулируются в соответствии с международными договорами по вопросам признания и эквивалентности документов об образовании и имеющими юридическую силу на территории Республики Казахстан (далее - международные договоры о взаимном признании и эквивалентности), Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее - Закон) и настоящими Правилами.
3. Государственная услуга "Признание и (или) нострификация документов об образовании" (далее – госуслуга) осуществляется Комитетом по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) и Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Центр Болонского процесса и академической мобильности" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Центр).
4. Прием и выдача документов об образовании на процедуру признания и нострификации осуществляется через Центр, а также через
некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) на альтернативной основе.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
Э. Суханбердиева
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 16 наурыздағы
№ 125 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2008 жылғы 10 қаңтардағы
№ 8 бұйрығымен бекітілген
Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) басқа мемлекеттерде, халықаралық немесе шетелдiк оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған жеке тұлғалардың негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім туралы құжаттарын тану және нострификациялау тәртібін айқындайды.
Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім туралы құжаттарды нострификациялау - басқа мемлекеттерде халықаралық немесе шетелдiк оқу орындарында (олардың филиалдарында) бiлiм алған адамдарға берiлген құжаттардың баламалылығын анықтау мақсатында жүргiзiлетiн рәсiм;
2) білім туралы құжаттарды тану - шетелдік білім беру біліктілігінің маңызын уәкілетті органның ресми растауы.
Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау жеке адамдарға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы), сондай-ақ сенімхат негізінде алушының мүддесін білдіретін адамдарға көрсетіледі.
2. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау Қазақстан Республикасының аумағында заңды күші бар білім туралы құжаттарды тану және баламалылығын анықтау мәселелері бойынша халықаралық шарттарға (бұдан әрі - өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттар), "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі - Заң) және осы Қағидаларға сәйкес реттеледі.
3. "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау" көрсетілетін мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – көрсетілетін мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – уәкілетті орган) және "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырады.
4. Тану және нострификациялау рәсiмiн жүргізу үшін білім туралы құжаттарды қабылдау және беру Орталық, сондай-ақ баламалы негізде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.

5. Решение о признании и (или) нострификации документов об образовании принимается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 13) пункта 16 Положении о Министерстве образования и науки Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1111.
6. Признание и (или) нострификация документов об образовании и выдача соответствующих удостоверений осуществляется по заявлению услугополучателя, или лица, представляющего его интересы на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Глава 2. Порядок признания и (или) нострификации документов об образовании
Параграф 1. Порядок признания документов об образовании
7. При подаче документов в Центр или Государственную корпорацию о признании документов об образовании представляется следующие документы:
1) заявление о признании документов об образовании по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему (оригинал для сверки, подлежит к возврату) и наториально засвидетельственный перевод (в случае, если документ полностью на иностранном языке) документа об образовании и приложения к нему, включая перевод печати.
При отсутствии возможности предоставления легализованного или апостилированного документа об образовании и приложения к нему предоставляется нотариально засвидетельственная копия документа об образовании и приложения к нему.
При выдаче документа об образовании в стране-участнице международного договора (соглашения) о правовой помощи, предусматривающей отмену легализации официальных документов, участником которого является Республика Казахстан, легализация или апостилирование его не требуются и представляется нотариально засвидетельственную копию документа об образовании и приложения к нему.
Засвидетельствование перевода на казахский или русский язык осуществляется нотариусом на территории Республики Казахстан или органами дипломатической службы Республики Казахстан в стране, в которой выдан документ;
3) документ, удостоверяющий личность владельца документа об образовании (для идентификации личности) или уполномоченного представителя на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Для нерезидентов Республики Казахстан копия документа, удостоверяющего личность владельца документа об образовании (с переводом на государственный или русский язык).
Если обладатель документа об образовании изменил фамилию, имя или отчество (при его наличии) после его получения, необходимо представить копию свидетельства о государственной регистрации актов записи перемены фамилии, имени или отчества (при его наличии) или актовую запись о браке или о расторжении брака;

5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1111 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі ережесінің 16 тармақ 13) тармақшасына сәйкес білім туралы құжаттарды тану және (немесе) нострификациялау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
6. Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау және тиісті куәліктерді беру көрсетілетін қызметті алушының немесе сенімхаты негізінде алушының мүддесін білдіретін адамның өтініші бойынша жүзеге асырылады.
1 - тарау. Білім туралы құжаттарды тану және (немесе) нострификациялау тәртібі
1 - параграф. Бiлiм туралы құжаттарды тану тәртiбi
7. Бiлiм туралы құжаттарды тану туралы құжаттар берілген жағдайда Орталыққа немесе Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім туралы құжаттарды тану туралы өтініш;
2) білім туралы құжаттың және оның қосымшасының заңдастырылған және апостелденген көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін, қайтарылып беріледі) және білім туралы құжаттың және оның қосымшасының, мөрдің аудармасын қоса алғанда нотариалды куәландырылған аудармасы (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
Білім туралы құжаттың және оның қосымшасының заңдастырылған және апостелденген көшірмесін ұсыну мүмкін болмаған жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылады.
Білім туралы құжат Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын ресми құжаттарды заңдастырудың күшін жоюды көздейтін құқықтық көмек туралы халықаралық шарттарға (келісімдерге) мүше-мемлекетте берілген жағдайда білім туралы құжаттың және оның қосымшасының нотариалды куәландырылған көшірмесі ұсынылады, мұндай құжаттарды заңдастыру немесе апостелдендіру талап етілмейді.
Құжаттың мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасының дұрыстығын Қазақстан Республикасының аумағындағы нотариус немесе құжат берілген елдегі Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары куәландырады.
3) бiлiм туралы құжат иесiнің жеке басын растайтын құжаты (жеке басын сәйкестендіру үшін) немесе нотариальды куәландырылған сенімхат негізінде уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжаты.
Қазақстан Республикасының резиденті емес адамдар үшін білім туралы құжат иесінің жеке басын растайтын құжаттың немесе паспорттың нотариалды расталған көшірмесі (мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен бірге және тиісті түрде расталған).
Егер білім туралы құжат иесі оны алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырса тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болған жағдайда) ауыстырғаны туралы немесе неке туралы немесе некені бұзу туралы акт жазбасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы қажет (түпнұсқаны теңестіру үшін);

4) квитанцию об оплате.
Услугополучатель представляет доказательства своей подготовки, в том числе документы о допуске к профессиональной деятельности, практическом опыте. Нотариально засвидетельственные копии данных документов представляются вместе с их нотариально засвидетельственными переводами (в случае, если документ полностью на иностранном языке), включая перевод печатей.
8. Заявление регистрируется в базе Интегрированной информационной системы центров обслуживания населения (далее - ИИС ЦОН).
9. Срок рассмотрения заявления о признании легализованных или апостилированных документов об образовании составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае, если документ об образовании не легализован или не апостилирован, то срок рассмотрения таких заявлений составляет 30 (тридцать) рабочих дней с учетом времени получения подтверждения фактов выдачи документа об образовании и наличия у зарубежной организации образования права на осуществление образовательной деятельности.
Срок исчисляется со времени представления документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил, без учета времени доставки заявления услугополучателя в Центр и результата госуслуги в Государственную корпорацию.
В случае отсутствия ответа на первичный запрос о подтверждении фактов выдачи документа и наличия у зарубежной организации образования права на осуществление образовательной деятельности направляется повторный запрос и срок расмотрения заявления о признании документов об образовании продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
10. При представлении услугополучателем документа об образовании, подпадающего под действие международных договоров (соглашений) о взаимном признании и эквивалентности Республики Казахстан, Центр в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет услугополучателю письмо-уведомление в произвольной форме с указанием причин возврата документов и возвращает представленные документы.
11. Для признания зарубежного документа об образовании проводится экспертная оценка.
Экспертная оценка зарубежного документа об образовании проводится внутренней экспертной комиссии Центра, которая создается из числа работников Центра и утверждается приказом директора Центра по согласованию с уполномоченным органом.
12. Предметом и содержанием экспертной оценки являются:
1) установления подлинности документов об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности, на момент его выдачи;

4) төлем туралы түбіртек.
Көрсетілетін қызметті алушы өзінің дайындығын дәлелдейтін, оның ішінде кәсіби қызметке рұқсат беретін, практикалық тәжірибесі туралы дәлелді құжаттарын ұсынады. Аталған құжаттар олардың белгіленген тәртіппен нотариалды куәландырылған аудармасымен, оның ішінде мөрдің аудармасымен бірге ұсынылады (егер құжат толығымен шет тілінде болса).
8. Өтiнiштер халыққа қызмет көрсету орталықтарының ықпалдастырылған ақпараттық жүйесі базасында (бұдан әрі – ХҚО ЫАЖ) тiркеледi.
9. Заңдастырылған немесе апостелденген білім туралы құжатты тану туралы өтінішті қарау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Егерде білім туралы құжат заңдастырылмаған немес апостелденбеген болса мұндай өтінішті қарау мерзімі білім туралы құжаттың берілгендігі туралы деректердің және шетелдік білім беру ұйымының білім беру қызметін іске асыруға құқығы барының расталуын алу уақытын ескере отырып 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
Мерзім Орталыққа көрсетілетін қызметті алушының өтінішін және Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін жеткізу уақытын есептемей осы Қағиданың 7 тармағында көрсетілген барлық құжаттарды тапсырған уақыттан бастап есептеледі.
Егерде білім туралы құжаттың берілу деректерін және шетелдік білім беру ұйымының білім беру қызметін іске асыруға құқығы барын растау туралы алғашқы сұранысқа жауап болмаған жағдайда қайта сұраныс жолданып білім туралы құжаттарды тану туралы өтініштерді қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күнге ұзартылады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттар (келісімдер) қолдану аясына жататын білім туралы құжатты ұсынған жағдайда Орталық 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қайтару себебін көрсете отырып еркін түрдегі ескертпе-хат жолдайды және ұсынылған құжаттарын қайтарады.
11. Білім туралы шетелдік құжатты тану үшін сараптамалық бағалау жүргізіледі.
Білім туралы құжаттқа сараптамалық бағалауды уәкілетті органмен келісе отырып Орталық директорының бұйрығымен бекітілетін Отралықтың ішкі сараптау комиссиясы жүзеге асырады.
12. Сараптамалық бағалаудың мәні мен мазмұны:
1) егерде білім туралы құжат заңдастырылмаған, апостелденбеген болса білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының оны беру кезеңінде сәйкесінше білім беру қызметімен айналысуға құқығы бар екенін анықтау;

3) оценка уровня образования и (или) квалификации;
4) оценка периодов обучения;
5) определение равноценности академических и (или) профессиональных прав, предоставляемых обладателю документа об образовании в государстве, в котором выдан этот документ, правам, которые предоставляются соответствующим документам государственного образца об образовании и (или) квалификации в Республике Казахстан.
13. По результатам проведенной экспертной оценки Центр вносит предложения в уполномоченный орган о признании зарубежного документов об образовании.
14. На основании решения уполномоченного органа о признании документа Центр оформляет удостоверение о признании зарубежного документа об образовании согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. Удостоверение о признании выдается через Центр или Государственную корпорацию лично услугополучателю или по нотариальной удостоверенной доверенности третьему лицу.
16. Основанием для отказа в признании документа об образовании являются:
1) не подтверждение факта выдачи документа об образовании или отсутствие права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании;
2) представление документов об образовании стран, непризнанных Республикой Казахстан в качестве субъекта международного права, либо зарубежной организации образования, непризнаной уполномоченным органом в области образования страны выдачи;
3) несоответствие иностранной образовательной программы ни к одному из уровней образования и (или) направлений подготовки (специальностей, профессий) в соответствии с Государственным общеобязательным стандартам образования Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 (далее - ГОСО РК).
4) отсутствие ответа на повторный запрос о подтверждении факта выдачи документа об образовании и права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании.
При принятии решения об отказе в признании документов об образовании Центр направляет в Государственную корпорацию или выдает услугополучателю или по нотариально удостоверенной доверенности третьему лицу уведомление в произвольной форме с указанием причин отказа.
17. Услугополучатель обжалует решения, действия (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц, а также Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.

3) білім деңгейін және (немесе) біліктілігін бағалау;
4) оқу кезеңдерін анықтау;
5) білім туралы құжаттың иесіне құжатты берген мемлекетте берілетін академиялық және/немесе кәсіби құқықтарының Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік үлгідегі тиісті білім туралы құжаттарға және (немесе) біліктілікке берілетін құқықтарымен теңдігін анықтау болып табылады.
13. Өткізілген сараптамалық қорытынды нәтижесінде Орталық уәкілетті органға шетелдік білім туралы құжатты тану туралы ұсыныс енгізеді.
14. Уәкілетті органның бiлiм туралы құжатты тану туралы шешiмнiң негiзiнде Орталық осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес білім туралы құжатты тану туралы куәлiк ресімделеді.
15. Тану туралы куәлік Орталық немесе Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушыға немесе нотариалды расталған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі.
16. Егер:
1) білім туралы құжаттың берілгендігі туралы деректің расталмауы немесе білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының білім беру қызметімен айналысуға құқығының болмауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы халықаралық құқық субъектісі ретінде танымаған елдің білім туралы құжатын немесе құжатты берген елдің білім саласындағы уәкілетті органымен танылмаған білім беру ұйымы берген білім туралы құжатты ұсынған жағдайда;
3) шетелдік білім беру бағдарламасының Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы жалпыға міндеті білім беру стандарттарының (бұдан әрі – ҚР МЖБС) бірде-бір білім беру деңгейіне және (немесе) дайындық бағытына (мамандық, кәсіп) жатқызу мүмкін болмаса;
4) білім туралы құжаттың берілу дерегін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының оны беру кезеңінде сәйкесінше білім беру қызметімен айналасуға құқығы бар екенін анықтау бойынша қайта жолданған сұранысқа жауап болмаған жағдайларда тану бойынша теріс шешім шығарылады.
Білім туралы құжатты тану бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда Орталық теріс шешім шығару туралы ескертпені мемлекеттік корпорацияға жолдайды немесе көрсетілетін қызметті алушыға немесе нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде үшінші тұлғаға береді.
17. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне және (немесе) оның қызметкерлерінің, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне), сонымен қатар Мемлекеттік корпорацияға және (немесе) оның қызметкерлеріне шағымдана алады.

19. Заявление регистрируется в базе ИИС ЦОН.
20. Срок рассмотрения заявления о нострификации легализованных или апостилированных документов об образовании составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае, если документ об образовании не легализован или не апостилирован, то срок рассмотрения таких заявлений составляет 30 (тридцать) рабочих дней с учетом времени получения подтверждения фактов выдачи документа об образовании и наличия у зарубежной организации образования права на осуществление образовательной деятельности.
Срок исчисляется со времени представления документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил, без учета времени доставки заявления услугополучателя в Центр и результата госуслуги в Государственную корпорацию.
В случае отсутствия ответа на первичный запрос о подтверждении фактов выдачи документа и наличия у зарубежной организации образования права на осуществление образовательной деятельности направляется повторный запрос и срок расмотрения заявления о нострификации документов об образовании продлевается на 10 (десять) рабочих дней.
21. При представлении услугополучателем документа об образовании, подпадающего под действие международных договоров о взаимном признании и эквивалентности Республики Казахстан, Центр в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет услугополучателю письмо-уведомление в произвольной форме с указанием причин возврата документов и возвращает представленные документы.
22. Процедура нострификации состоит из следующих этапов:
1) установление подлинности документов об образовании, если документ об образовании не легализован или не апостилирован;
2) установление наличия у организации образования, выдавшей документ об образовании, права на осуществление соответствующей образовательной деятельности, на момент его выдачи;
3) установление эквивалентности (соответствия) зарубежного документа об образовании ГОСО РК.
23. Установление эквивалентности (соответствия) зарубежного документа об образовании ГОСО РК, осуществляется Центром, с привлечением при необходимости специалистов организаций образования Республики Казахстан.
24. Экспертное заключение по документам об основном среднем и общем среднем образовании принимается на основании рассмотрения следующих критериев:
1) сроков обучения;
2) перечня изученных дисциплин.
25. Экспертное заключение по документам о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем и послевузовском образовании принимается на основании рассмотрения следующих критериев:
1) сроков обучения;
2) перечня и объема (при наличии) изученных дисциплин;

19. Өтiнiштер ХҚО ЫАЖ тiркеледi.
20. Заңдастырылған немесе апостелденген білім туралы құжатты тану туралы өтінішті қарау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Егерде білім туралы құжат заңдастырылмаған немес апостелденбеген болса мұндай өтінішті қарау мерзімі білім туралы құжаттың берілгендігі туралы деректердің және шетелдік білім беру ұйымының білім беру қызметін іске асыруға құқығы барының расталуын алу уақытын ескере отырып 30 (отыз) жұмыс күнін құрайды.
Мерзім Орталыққа көрсетілетін қызметті алушының өтінішін және Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін жеткізу уақытын есептемей осы Қағиданың 18 тармағында көрсетілген барлық құжаттарды тапсырған уақыттан бастап есептеледі.
Егерде білім туралы құжаттың берілу деректерін және шетелдік білім беру ұйымының білім беру қызметін іске асыруға құқығы барын растау туралы алғашқы сұранысқа жауап болмаған жағдайда қайта сұраныс жолданып білім туралы құжаттарды тану туралы өтініштерді қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күнге ұзартылады.
21. Көрсетілетін қызметті алушы өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттар (келісімдер) қолдану аясына жататын білім туралы құжатты ұсынған жағдайда Орталық 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға қайтару себебін көрсете отырып еркін түрдегі ескерту-хат жолдайды және ұсынылған құжаттарын қайтарады.
22. Нострификациялау рәсімі:
1) егерде білім туралы құжат заңдастырылмаған немесе апстелденбеген болмаса білім туралы құжаттың түпнұсқалығын анықтау;
2) білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының оны беру кезеңінде сәйкесінше білім беру қызметімен айналысуға құқығы бар екенін анықтау;
3) шетелдік білім туралы құжаттың ҚР МЖБС сәйкес деңгейлеріне баламалығын (сәйкестігін) анықтау кезеңдерінен тұрады.
23. Шетелдік білім туралы құжаттардың ҚР МЖБС-ға баламалылығын (сәйкестігін) анықтауды қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының мамандарын жұмылдыра отырып Орталық іске асырады.
24. Негізгі орта және жалпы орта білім туралы құжаттар бойынша сараптамалық қорытынды мынадай өлшемдердің қаралуы негізінде қабылданады:
1) оқу мерзiмi;
2) оқытылған пәндер тiзбесi.
25. Техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары білімнен кейінгі бiлiм туралы құжаттар бойынша сараптамалық қорытынды мынадай өлшемдердің қаралуы негізінде қабылданады:
1) оқу мерзiмi;
2) оқытылған пәндер тiзбесi мен көлемі;

3) наличия практик (при наличии);
4) наличия и уровня итоговой аттестации (при наличии).
Полученные знания и опыт оцениваются с позиции итоговой подготовки с признанием возможных различий в учебных планах и методах обучения.
26. В случае выявления существенной разницы в перечне изученных базовых и профильных дисциплин, услугополучатель имеет право представлять дополнительные документы, подтверждающие уровень образования и (или) квалификацию, практические навыки. При невозможности выявления равноценного эквивалента зарубежного документа об образовании и (или) квалификации, Центр принимает решение об эквивалентности документа с нижеследующим уровнем образования и (или) квалификации или с предоставлением прав для получения образования по специальности, указанной в заключении.
27. В случае, если в документе об образовании, выданном зарубежными организациями образования указываются квалификации, отсутствующие в классификаторах направлений подготовки и специальностей по уровням образования Республики Казахстан, установление соответствия содержания образования проводится по родственной специальности.
28. Центр вносит предложения в уполномоченный орган о нострификации зарубежного документов об образовании.
29. На основании решения уполномоченного органа о нострификации зарубежного документа об образовании Центр оформляет соответствующее удостоверение по форме согласно приложениям 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящим Правилам.
30. Удостоверение о нострификации выдается через Центр или Государственную корпорацию лично услугополучателю или по нотариально удостоверенной доверенности третьему лицу.
31. Основанием для отказа в нострификации документов об образовании являются:
1) не подтверждение факта выдачи документа об образовании или отсутствие права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании;
2) представление документов об образовании стран, непризнанных Республикой Казахстан в качестве субъекта международного права, либо зарубежная организация образования непризнана уполномоченным органом в области образования страны выдачи;
3) несоответствие иностранной образовательной программы ни к одному из уровней образования и (или) направлений подготовки (специальностей, профессий) в соответствии с ГОСО РК;
4) отсутствие ответа на повторный запрос о подтверждении факта выдачи документа об образовании и права на осуществление соответствующей образовательной деятельности у организации образования, выдавшей документ об образовании.
При принятии решения об отказе в нострификации документов об образовании Центр направляет в Государственную корпорацию или выдает услугополучателю или по нотариально удостоверенной доверенности третьему лицу уведомление в произвольной форме с указанием причин отказа.

3) практиканың бар болуы;
4) қорытынды аттестаттаудың және деңгейінің бар болуы.
Алынған білім мен тәжірибе оқу жоспарлары мен оқу әдістемелеріндегі ықтимал айырмашылықтарды тану арқылы қорытынды дайындық тұрғысынан бағаланады.
26. Егер оқылған бейінді пәндер тізбесінде едәуір айырмашылық анықталған жағдайда өтініш білдіруші өзінің білім деңгейін және/немесе біліктілігін, практикалық дағдыларын дәлелдейтін қосымша құжаттарды ұсынады. Шетелдік білім туралы құжаттың және (немесе) біліктіліктің баламалылығын анықтау мүмкін болмаған жағдайда сарапшы құжаттың төменгі деңгейдегі білімге және (немесе) біліктіліктің баламалы деп тану туралы немесе қорытындыда көрсетілген мамандық бойынша білімін жалғастыруға құқық беру туралы қорытынды береді.
27. Егер шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжатта көрсетілген біліктілік Қазақстан Республикасының білім деңгейі бойынша дайындық бағыттары мен мамандықтары жіктеуішінде болмаған жағдайда білім мазмұнына сәйкес жүргізілетін жақын мамандықтар анықталады.
28. Орталық білім туралы құжаттарды нострификациялау туралы шешімді уәкілетті органға ұсынады.
29. Уәкілетті органның білім туралы құжатты нострификациялау туралы шешімнің негізінде Орталық осы Қағидаларға 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес тиісті куәлік ресімдейді.
30. Нострификациялау туралы куәлік Орталық немесе Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті алушыға немесе нотариалды расталған сенімхат бойынша үшінші тұлғаға беріледі.
31. Егер:
1) білім туралы құжаттың берілгендігі туралы деректің анықталмаған;
2) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасы халықаралық құқық субъектісі ретінде танымаған елдің білім туралы құжатын немесе құжатты берген елдің білім саласындағы уәкілетті органымен танылмаған білім беру ұйымы берген білім туралы құжатты ұсынған;
3) шетелдік білім беру бағдарламасының ҚР МЖБС сәйкес қабылданған бірде-бір білім беру деңгейіне және (немесе) дайындық бағытына (мамандық, кәсіп) жатқызу мүмкін болмаған;
4) білім туралы құжаттың берілу дерегін және білім туралы құжатты берген білім беру ұйымының оны беру кезеңінде сәйкесінше білім беру қызметімен айналасуға құқығы бар екенін анықтау бойынша қайта жолданған сұранысқа жауап болмаған жағдайларды нострификациялау бойынша теріс шешім шығаруға негіз бола алады.
Білім туралы құжатты тану бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда Орталық теріс шешім шығару туралы ескертпені мемлекеттік корпорацияға жолдайды немесе көрсетілетін қызметті алушыға немесе нотариалды куәландырылған сенімхат негізінде үшінші тұлғаға береді.