Об утверждении стандарта государственной услуги "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2017 года № 180. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2017 года № 15042. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июля 2020 года № 514.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 14.07.2020 № 514 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт государственной услуги "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан".
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан "Об утверждении стандарта государственной услуги "Продление и выдача выездных виз" от 14 апреля 2015 года № 343 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11121, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 10 июня 2015 года).
3. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 наурыздағы № 180 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 сәуірде № 15042 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 14 шiлдедегi № 514 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 14.07.2020 № 514 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Шығу визаларын ұзарту және беру" мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 343 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11121 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 10 маусымда жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрлiгiнiң Көшi-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З. и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Сулейменов
4 апреля 2017 года
Утвержден
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 марта 2017 года № 180
Стандарт государственной услуги "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан
Сноска. Заголовок Стандарта в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Министерства (далее – услугодатель).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через услугодателя.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – 5 (пять) рабочих дней.
В случае, если согласующим органом ответ не предоставлен в указанный срок, государственная услуга предоставляется в течение 1 рабочего дня после получения согласования.

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрiнiң орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрлiгiнiң Көшi-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 4 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 13 наурыздағы
№ 180 бұйрығымен бекітілген
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
Ескерту. Стандарттың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны беру, қалпына келтіру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Арызды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – 5 (бес) жұмыс күні.
Егер келісуші орган көрсетілген мерзімде жауап ұсынбаған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызмет келісім алғаннан кейін 1 жұмыс күннің ішінде ұсынылады;

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания – 20 (двадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги – бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача, восстановление или продление виз Республики Казахстан путем вклеивания заполненной визовой наклейки в заграничный паспорт иностранного государства, либо иной документ, удостоверяющий личность, признаваемый в этом качестве Республикой Казахстан и предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан (далее - заграничный паспорт) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным, пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – бумажная.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам (далее - услугополучатель).
За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 613 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) составляет за выдачу, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства визы на право:
выезда из Республики Казахстан - 0,5 МРП;
въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан - 7 МРП;
многократного въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан - 30 МРП.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
От уплаты государственной пошлины освобождаются:
члены иностранных официальных делегаций и сопровождающие их лица, прибывающие в Республику Казахстан;
прибывающие в Республику Казахстан по приглашению Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, Парламента Республики Казахстан, Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, государственных органов, акиматов областей, городов республиканского значения и столицы;
иностранцы, направляющиеся в Республику Казахстан с гуманитарной помощью, согласованной с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан;
этнические казахи;
дети до 16 лет на основе принципа взаимности;
бывшие граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за границей и направляющимся в Республику Казахстан на похороны близких родственников;
иностранные инвесторы.
Государственная пошлина также не взымается при выдаче повторных виз взамен первичных виз, содержащих ошибки, допущенные услугодателем.

2) құжаттардың топтамасын тапсыру үшін барынша рұқсат етілетін күту уақыты – 30 (отыз) минут;
3) барынша рұқсат етілетін қызмет көрсету уақыты – 20 (жиырма) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны – қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – шет мемлекеттердің паспортына не Қазақстан Республикасы осындай құжат ретінде танитын жеке басты куәландыратын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өтуге құқық беретін өзге құжатқа (бұдан әрі – шетелдік паспорт) толтырылған визалық жапсырманы жапсыру жолымен Қазақстан Республикасының визаларын беру, қалпына келтіру немесе ұзарту не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайлар мен негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны – қағаз түрінде.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы түрде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсетілгені үшін мемлекеттік баж алынады, ол "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы кодексінің 613-бабына сәйкес шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визаны бергені, қалпына келтіргені немесе ұзартқаны үшін:
Қазақстан Республикасынан шығу – 0,5 АЕК;
Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету – 7 АЕК;
көп мәрте Қазақстан Республикасына келу және Қазақстан Республикасынан кету – 30 АЕК-ті құрайды.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және аударым арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік баж төлеуден:
Қазақстан Республикасына келетін шетелдік ресми делегациялардың мүшелері және олармен бірге жүретін адамдар;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Парламентінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің, мемлекеттік органдардың, облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың және астана әкімдіктерінің шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына келетіндер;
Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісілген гуманитарлық көмекпен Қазақстан Республикасына жіберілген шетелдіктер;
этникалық қазақтар;
өзара түсіністік қағидаты негізінде 16 жасқа дейінгі балалар;
шетелде тұрақты тұратын және Қазақстан Республикасына жақын туыстарының жерлеуіне баратын, бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болған адамдар;
шетелдік инвесторлар босатылады.
Мемлекеттік баж салығы көрсетілетін қызметті беруші жол берген қателерді қамтитын алғашқы визаның орнына қайта виза берген кезде салынбайды.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9-00 до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Прием заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги осуществляется по месту регистрации услугополучателя.
Визы категорий "А5", "В15"-"В22" выдаются по месту фактического нахождения получателя виз.
Визы категории "С9" выдаются по месту нахождения учебного заведения в которое зачислен получатель визы.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при личном обращении услугополучателя либо принимающего лица:
1) для всей категории виз:
визовая анкета на получение визы в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5х4,5 сантиметров;
действительный заграничный паспорт;
оригинал платежных документов, подтверждающих уплату государственной пошлины;
2) для оформления визы категории "А5" (инвесторская) дополнительно представляются:
ходатайство приглашающей стороны;
ходатайство уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям;
Для продления визы категории "А5" представляется ходатайство приглашающей стороны и письменное подтверждение уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям;
3) для оформления визы категории "В3" (лицам, прибывшим для проведения переговоров, заключения контрактов, а также учредителям или членам совета директоров) дополнительно представляются:
письменное обращение о выдаче визы от приглашающей стороны либо услугополучателей, являющихся этническими казахами, бывшими соотечественниками и (или) гражданами стран, указанных в списке государств согласно приложению 2 к настоящему стандарту;
для оформления многократной визы – копия из договора или контракта (не требуется лицам, указанным в абзаце втором настоящего подпункта);
4) для оформления визы категории "В14" (лицам, постоянно проживающим в Республике Казахстан, при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства) оформляется на основании разрешения органов внутренних дел Республики Казахстан на постоянное место жительства;

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбiден бастап жұма аралығында сағат 13-00-ден 14-30-ға дейiнгi түскi асқа үзiлiспен сағат 9-00-ден 18-30-ға дейiн.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен, сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырылады. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетіледі.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру көрсетілетін қызметті алушының тіркелген орны бойынша жүзеге асырылады.
"А5", "В15"-"В22" санаттардағы визалар визаны алушының нақты орналасқан орны бойынша беріледі.
"С9" санатындағы визалар визаны алушы қабылданған оқу орны бойынша беріледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушы не қабылдаушы адам жеке өтініш білдірген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті құжаттар тізбесі:
1) визаның барлық санаты үшін:
виза алу үшін осы стандарттың 1-қосымшасына сәйкес визалық сауалнама не көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі түсті не ақ-қара фотосуреті;
жарамды шетелдік паспорты;
мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы;
2) "А5" санатындағы (инвесторлық) визаны ресімдеу үшін қосымша:
шақырушы тараптың қолдаухаты;
Қазақстан Републикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органының қолдаухаты ұсынылады;
"А5" санатындағы визаны ұзарту үшін шақырушы тараптың қолдаухаты және Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның жазбаша растауы ұсынылады;
3) "В3" санатындағы (келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдарға, сондай-ақ құрылтайшыларға немесе директорлар кеңесінің мүшелеріне) визаны ресімдеу үшін қосымша:
шақырушы тараптың визаларды беру не этникалық қазақ, бұрынғы отандастар және (немесе) осы стандартқа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтары болып табылатын көрсетілетін қызметті алушының жазбаша өтініші ұсынылады;
көп мәртелі визаларды ресімдеу үшін – шарттың немесе келісім-шарттың көшірмесі (осы тармақшаның екінші абзацында көрсетілген адамдарға талап етілмейді);
4) "В14" (Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға шығу кезінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдарға) санатындағы визаларды ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тұрақты тұруға ішкі істер органдарымен берілген рұқсат негізінде ұсынылады;

5) для оформления визы категории "В15" (лицам, утратившим на территории Республики Казахстан паспорт) дополнительно представляются:
письменное обращение приглашающей стороны либо услугополучателей о выдаче визы (далее – ходатайство);
свидетельство на возвращение (иной проездной документ) при подтверждении данных о въезде в Республику Казахстан и регистрации в органах внутренних дел;
6) визы категории "В16", "В17", "В18" выдаются на основании заключения органов внутренних дел. При этом визовая анкета не требуется;
7) визы категории "В19" (лицам, отбывшим наказание или освобожденным от наказания, а также лицам, у которых истек срок пробационного контроля, отсрочки исполнения наказания) выдаются на основании сообщения Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан или его территориальных органов, либо местной полицейской службы (для условно-досрочно освобожденных), при этом документ, визовая анкета не требуется;
8) для выдачи визы категории "В20" (лицам, не выехавшим до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания в связи с форс-мажорными обстоятельствами) дополнительно представляются:
ходатайство;
документы, подтверждающие наступление форс-мажорных обстоятельств, задержку или отмену рейса, отправления поезда или иного транспортного средства, препятствующих выезду из Республики Казахстан до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания;
9) для выдачи визы категории "В21" (лицам, которые сообщили о совершении в отношении них деяний, признаваемых в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года тяжким или особо тяжким преступлением) дополнительно представляются:
ходатайство;
талон-уведомление о регистрации заявления в Едином реестре досудебного расследования.
Для продления визы категории "В21" представляется письменное обращение органа, осуществляющего предварительное расследование, либо суда, в котором рассматривается уголовное дело;
10) для выдачи визы категории "В22" (лицам, привлекавшимся к уголовной ответственности, в отношении которых уголовное дело прекращено, а также иным лицам, с которых сняты законные ограничения на выезд из Республики Казахстан) дополнительно представляется постановление о прекращении уголовного дела, утвержденное или согласованное с прокурором, либо информация уполномоченного органа, установившего ограничения на выезд из Республики Казахстан;
11) для выдачи визы категории "С3" (для осуществления трудовой деятельности) дополнительно представляется:
ходатайство приглашающей стороны;
разрешение, выданное работодателю местными исполнительными органами на привлечение иностранной рабочей силы.

5) "В15" (Қазақстан Республикасының аумағында паспортын жоғалтқан адамдар) санатындағы визаларын ресімдеу үшін қосымша:
шақырған тараптың не көрсетілетін қызметті алушылардың визаны беру туралы жазбаша өтініші (бұдан әрі – қолдаухат);
Қазақстан Республикасына кіру және ішкі істер органдарында тіркелу туралы деректерді растау кезінде оралуға арналған куәлік (басқа жол жүру құжаты) ұсынылады;
6) "В16", "В17", "В18" санатындағы визалар ішкі істер органдарының қорытындысы негізінде беріледі. Бұл ретте визалық сауалнама қажет емес;
7) "В19" (жазасын өтеген немесе жазадан босатылған адамдар, сондай-ақ пробациондық бақылау мерзімі өткен, жазаны орындау мерзімі ұзартылған адамдар) санатындағы визаларды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің немесе оның аумақтық органдарының не жергілікті полиция қызметінің (шартты бүрде мерзімінен бұрын босатылғандар үшін) хабарламасы негізінде беріледі, бұл ретте визалық сауалнама қажет емес;
8) "В20" (форс-мажорлық мән-жайларға байланысты визаның жарамдылық мерзімінің немесе болудың рұқсат етілген визасыз мерзімінің өткенге дейін шықпаған адамдар) санатындағы визаларды беру үшін қосымша:
қолдаухат;
визаның жарамдылық мерзімінің немесе болудың рұқсат етілген визасыз мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге кедергі болған форс-мажорлық мән-жайлардың, рейстің, поезд немесе өзге көлік құралы жөнелтілімінің кідіргені немесе ауыстырылғанын растайтын құжаттар ұсынылады;
9) "В21" (өздеріне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс деп танылатын әрекетті жасады деп хабарланған адамдар) санатындағы визаларды беру үшін қосымша:
қолдаухат;
Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде өтінішті тіркеу туралы талон-хабарлама ұсынылады.
"В21" санатындағы визаны ұзарту үшін алдын ала тергеп-тексеру жүзеге асыратын органның не қылмыстық істі қарап жатқан соттың жазбаша өтініші ұсынылады;
10) "В22" (қылмыстық жауапкершілікке тартылған адамдар және оларға қатысты қылмыстық іс тоқтаған, сондай-ақ өзге адамдардан Қазақстан Республикасынан тыс шығуға қойылған заңды шекті алынған адамдарға) санатындағы визаны беру үшін қосымша прокурор бекіткен немесе келіскен қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны не Қазақстан Републикасынан шығуға шектеу қойған уәкілетті органның ақпараты қосымша ұсынылады;
11) "С3" (еңбек қызметін жүзеге асыру үшін) санатындағы визаны беру үшін қосымша:
шақырушы тараптың қолдаухаты;
жергілікті атқарушы органдар жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тарту үшін берген рұқсат ұсынылады.

Для иностранцев и лиц без гражданства, которым в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 802 "Об утверждении Правил установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределение между регионами Республики Казахстан, определение лиц, для осуществления трудовой деятельности которых не требуется разрешения местных исполнительных органов на привлечение иностранной рабочей силы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" разрешение на привлечение иностранной рабочей силы не требуется, дополнительно представляются следующие документы:
для оралманов:
копия и подлинник (для сверки) удостоверения оралмана по форме, утвержденной приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Об утверждении Правил присвоения или продления статуса оралмана" от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8624);
для членов экипажей морских, речных судов, воздушного транспорта, профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, которым в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 "О присвоении особого статуса высшим учебным заведениям" присвоен особый статус, а также работающие в высших учебных заведениях на должностях руководителей, для преподавателей с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном приказом Министра образования и науки Республики Казахстан "Об утверждении Правил признания и нострификации документов об образовании" от 10 января 2008 года № 8 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5135) (далее – Правила признания и нострификации документов об образовании), и осуществляющие подготовку кадров для отраслей экономики:
копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, привлекаемых участниками и органами Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА):
копия сертификата, подтверждающего регистрацию/аккредитацию юридического лица в соответствии с действующим правом МФЦА,
копия трудового договора с иностранным работником;
для лиц, работающих в национальном управляющем холдинге на должностях не ниже руководителей структурных подразделений с высшим образованием с подтвержденными документами в порядке, установленном Правилами признания и нострификации документов об образовании:
приказ национального управляющего холдинга о назначении иностранного работника первым руководителем структурного подразделения в Республике Казахстан;
для лиц, привлекаемых для работы в качестве членов совета директоров национального управляющего холдинга:
выписка из общего собрания совета директоров национального управляющего холдинга;
лицам, работающим первыми руководителями филиалов или представительств иностранных юридических лиц:
решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем;
лицам, работающим первыми руководителями казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале:
решение учредителя либо выписка из общего собрания учредителей о назначении иностранного работника первым руководителем в Республике Казахстан;
лицам, работающим заместителями первых руководителей казахстанских юридических лиц со стопроцентной долей иностранного участия в их уставном капитале:
копия приказа о принятии и назначении на работу на должность заместителя руководителя.
Для продления визы категории "С3" представляется ходатайство приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы и разрешение работодателю на привлечение иностранной рабочей силы, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

"Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны белгілеу және оны Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттары талап етілмейтін адамдарды айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 802 қаулысына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат талап етілмейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін мынадай құжаттар қосымша ұсынылады:
оралмандар үшін:
"Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-ө-м бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелді) бекітілген нысан бойынша оралман куәлігінің көшірмесі мен түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін);
теңіз, өзен кемелері, әуе көлігі экипаждарының мүшелері, "Жоғары оқу орындарына ерекше мәртебе беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі № 648 Жарлығына сәйкес ерекше мәртебе берілген жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылар құрамы, сондай-ақ "Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 10 қаңтардағы №8 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5135 болып тіркелген) (бұдан әрі – Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидалары) белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары оқу орындарында басшылар лауазымдарында жұмыс істейтін, жоғары білімі бар және экономика саласында кадрларды даярлауды жүзеге асыратын оқытушылар үшін:
шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының (бұдан әрі – АХҚО) қатысушылары мен органдары тартатын адамдар үшін:
заңды тұлғаны АХҚО қолданыстағы құқығына сәйкес тіркеуді/аккредитациялауды растайтын сертификаттың көшірмесі;
шетелдік қызметкермен еңбек келісімшартының көшірмесі;
Білім туралы құжаттарды тану және нострификациялау қағидаларында белгіленген тәртіпте расталған құжаттары бар жоғары білімді, ұлттық басқару холдингінде құрылымдық бөліністердің басшыларынан төмен емес лауазымдарда жұмыс істейтін адамдар үшін:
Қазақстан Республикасында құрылымдық бөліністердің бірінші басшыларының шетелдік қызметкерді тағайындауы туралы ұлттық басқару холдингінің бұйрығы;
ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесі мүшелері ретінде жұмыс істеуге тартылатын адамдар үшін:
ұлттық басқару холдингінің директорлар кеңесінің жалпы жиналысынан үзінді;
шетелдік заңды тұлғалардың филиалдарының немесе өкілдіктерінің бірінші басшысы болып жұмыс істейтін адамдарға:
шетелдік қызметкерді бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшылары болып жұмыс істейтін адамдарға:
шетелдік қызметкерді Қазақстан Республикасында бірінші басшы етіп тағайындау туралы құрылтайшының шешімі не құрылтайшылардың жалпы жиналысынан үзінді;
олардың жарғылық капиталында шетелдік қатысудың жүз пайыз үлесімен қазақстандық заңды тұлғалардың бірінші басшыларының орынбасарлары болып жұмыс істейтін адамдарға:
басшының орынбасары лауазымына жұмысқа қабылдау және тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі.
"С3" санатындағы визаны ұзарту үшін егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілсе, бастапқы визаны алуға шақыруды бұрын ресімдеген шақырушы тараптың өтінішхаты және жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат ұсынылады.

12) для выдачи визы категории "С4" (для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики) дополнительно представляются:
ходатайство;
справка о соответствии квалификации;
трудовой договор, заключенный с юридическим лицом – резидентом Республики Казахстан по специальности, указанной в справке о соответствии квалификации.
Для продления визы категории "С4" представляется ходатайство и трудовой договор, заключенный с юридическим лицом – резидентом Республики Казахстан по специальности, указанной в справке о соответствии квалификации;
13) для выдачи визы категории "С9" (этническим казахам, временно прибывшим в Республику Казахстан и поступившим в учебные заведения Республики Казахстан, в том числе прибывшим по безвизовому режиму, а также членам их семей) дополнительно представляются:
ходатайство учебного заведения Республики Казахстан;
документы, подтверждающие национальную принадлежность услугополучателя.
Для продления визы категории "С9" представляется ходатайство уполномоченного органа по вопросам образования или учебного заведения, зарегистрированного в Республике Казахстан;
14) для выдачи визы категории "С11" (лицам, не достигшим совершеннолетия) дополнительно представляется ходатайство законных представителей услугополучателя;
15) для выдачи визы категории "С12" (лицам, находящимся в Республике Казахстан, при возникновении необходимости их лечения либо ухода за близкими родственниками - гражданами Республики Казахстан либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, находящимися на лечении в медицинских учреждениях, а также сопровождающим лицам) дополнительно представляются документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие:
необходимость постоянного ухода за услугополучателем - иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан;
необходимость постоянного ухода за близкими родственниками услугополучателя – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан. При этом степень родства определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Для продления визы категории "С12" представляется ходатайство и документы, указанные в абзацах втором и третьем настоящего подпункта;
16) для продления визы категории "В2" (лицам, прибывшим с целью монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования, либо с целью оказания консультационных или аудиторских услуг) представляется ходатайство приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, с указанием цели пребывания в Республике Казахстан;

12) "С4" (экономиканың басым салаларында талап етілетін мамандықтар бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін) санатындағы визаны беру үшін қосымша:
қолдаухат;
біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама;
заңды тұлға – Қазақстан Республикасының резидентімен жасалған біліктілігіне сәйкестігі туралы анықтамада көрсетілген мамандығы бойынша еңбек шарты ұсынылады.
"С4" санатындағы визаны ұзарту үшін қолдаухат және заңды тұлға – Қазақстан Республикасының резидентімен біліктілігіне сәйкестігі туралы анықтамада көрсетілген мамандығы бойынша еңбек шарты ұсынылады;
13) "С9" (Қазақстан Республикасына уақытша келген және Қазақстан Республикасының оқу орындарына оқуға түскен этникалық қазақтар, соның ішінде визасыз режиммен келгендер, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері) санатындағы визаны беру үшін қосымша:
Қазақстан Республикасы оқу орнының қолдаухаты;
қызмет алушының ұлттық тиісілігін растайтын құжаттар.
"С9" санатындағы визаны ұзарту Қазақстан Республикасында тіркелген білім беру мәселесі бойынша уәкілетті органның немесе оқу орындарының қолдаухаты ұсынылады;
14) "С11" (кәмелетке толмаған адамдарға) санатындағы визаны беру үшін қызмет алушының заңды өкілдерінің қолдаухаты қосымша ұсынылады;
15) "С12" санатындағы визаны беру үшін (емделу қажеттілігі туындаған кезде Қазақстан Республикасындағы адамдарға не жақын туыстары – Қазақстан Республикасының азаматтарына не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделудегі шетелдіктерге күтім жасайтын адамдарға, сондай-ақ оларды алып жүретін адамдарға) қосымша Қазақстан Республикасында орналасқан медициналық мекеме берген:
Қазақстан Республикасының медициналық мекемесінде емделіп жатқан қызмет алушыға – шетелдік пациентке ұдайы күтім қажеттілігін;
көрсетілетін қызметті алушының жақын туыстарына – Қазақстан Республикасының азаматтарына не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге ұдайы күтім қажеттілігін растайтын құжаттар. Бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес туысқандық дәрежесі анықталады.
"С12" санатындағы визаны ұзарту үшін қолдаухат және осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген құжаттар ұсынылады;
16) "В2" (жабдықты монтаждау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету мақсатында келетін адамдарға не консультациялық немесе аудиторлық қызметтер көрсету мақсатында келетін адамдарға) санатындағы визаны ұзарту үшін Қазақстан Республикасында болу мақсатын көрсете отырып, бастапқы визаны алу үшін шақыруды бұрын ресімдеген шақырушы тараптың қолдаухаты ұсынылады;

17) для продления визы категории "В7" (лицам, прибывшим в Республику Казахстан для прохождения учебной практики или стажировки, а также членам их семей) представляется ходатайство приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение, а также центральных исполнительных органов Республики Казахстан;
18) продление визы категории "В8" (лицам, прибывшим в Республику Казахстан для оформления разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан) осуществляется на основании ходатайства после сдачи документов для оформления разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
19) для продления визы категории "С2" (для воссоединения семьи) представляется письменное обращение приглашающей стороны при наличии следующих документов:
подтверждение наличия у приглашающего лица финансовых средств на содержание каждого члена семьи в месяц в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
подтверждение наличия у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", а также санитарным и иным нормам, установленным в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (нотариально засвидетельствованная копия);
медицинская страховка услугополучателей - членов семьи приглашающего лица;
нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающие семейные отношения услугополучателя с приглашающим лицом, представленные уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан или иностранного государства;
20) для продления визы категории "С5" (для лиц, являющихся бизнес-иммигрантами) представляется письменное обращение местных исполнительных органов столицы, городов республиканского значения и областей Республики Казахстан и их районов;
21) для продления визы категории "С7" (для осуществления миссионерской деятельности) представляется письменное обращение религиозного объединения, зарегистрированного на территории Республики Казахстан, согласованное с ведомством уполномоченного органа, осуществляющего регулирование в сфере религиозной деятельности.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17) "В7" (оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін Қазақстан Республикасына келген адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері) санатындағы визаны ұзарту үшін бұрын шақыру ресімдеген тараптың, сондай-ақ Қазақстан Републикасы орталық орындаушы органның қолдаухаты ұсынылады;
18) "В8" (Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты ресімдеу үшін Қазақстан Республикасына келген адамдар) санатындағы визаны ұзарту үшін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты ресімдеу үшін құжаттарды тапсырғаннан кейін қолдаухаттың негізінде жүзеге асырылады;
19) "С2" (отбасын біріктіруге арналған) санатындағы визаны ұзарту үшін мынадай құжаттар болған жағдайда шақырушы тараптың жазбаша өтініші ұсынылады:
шақырушы адамда отбасының әрбір мүшесін күтіп-бағуға айына, республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңында белгіленген ең төмен жалақыдан кем емес мөлшерде қаржылай қаражаттың болуын растауы;
шақырушы адамда Қазақстан Республикасының аумағында алаңы "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексіне сәйкес белгіленген санитариялық және өзге де нормаларға сәйкес отбасының әрбір мүшесіне шаққанда белгіленген ең төмен нормативтерге сәйкес келетін тұрғын үйдің болуын растауы (нотариалды куәландырылған көшірмесі);
көрсетілетін қызметті алушының медициналық сақтандыруы - шақырушы адамның отбасы мүшелері үшін;
көрсетілетін қызметті алушының шақырушы адаммен отбасылық қатынастарын растайтын, Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің осыған уәкілетті мемлекеттік органдары ұсынған құжаттардың нотариатта куәландырылған көшірмелері;
20) "С5" (бизнес-иммигранттар болып табылатын адамдар үшін) санатындағы визаны ұзарту үшін астана, Қазақстан Республикасының республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың және олардың аудандарының жергілікті атқарушы органдарының жазбаша өтініші ұсынылады;
21) "С7" (миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін) санатындағы визаны ұзарту үшін діни қызмет саласын реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосымен келісілген Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген діни бірлестіктің жазбаша өтініші ұсынылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. Основаниями для отказа услугополучателю в оказании государственной услуги по выдаче выездной визы:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) если имеются основания для привлечения его к уголовной ответственности – до окончания производства по делу;
3) если он осужден за совершение преступления – до отбытия наказания или освобождения от наказания;
4) если он уклоняется от исполнения обязательств, наложенных на него судом – до исполнения обязательств;
5) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение проверки.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги
11. Для обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя услугодателя по адресам, указанным в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги, либо на имя руководителя Министерства по адресу: 010000, город Астана, проспект Тауелсиздик, 1, телефон: 8 (7172) 71-40-33, 71-40-03.
Жалоба подается в письменной форме по почте, посредством веб-портала "электронного правительства" либо нарочно через канцелярию услугодателя.
В жалобе физического лица указывается его фамилия, имя, отчество (при его наличии), почтовый адрес, контактный телефон.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогуполучателю по почте, посредством веб-портала "электронного правительства" либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

10. көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) егер оны қылмыстық жауаптылыққа тарту үшін негіздер болса – іс бойынша іс жүргізу аяқталғанға дейін;
3) егер ол қылмыс жасағаны үшін сотталса – жазасын өтегенге дейін немесе жазадан босатылғанға дейін;
4) егер ол соттың оған жүктеген міндеттемелерін орындаудан жалтарса – міндеттемелер орындалғанға дейін.
5) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ тексерудің теріс қорытындысы.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздгіне) шағымдану үшін шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына не мына мекенжай бойынша Министрлік басшысының атына беріледі: 010000, Астана қаласы, Тәуелсіздік даңғылы 1, телефон: 8 (7172) 71-40-33, 71-40-03.
Шағым почта бойынша жазбаша нысанда, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Жеке тұлғаның шағымында оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), почталық мекенжайы, байланыс телефоны көрсетіледі.
Шағымды қабылданғанын растау шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оны тіркеу (мөртаңба, кіріс нөмірі мен күн) болып табылады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс-орталығының телефоны арқылы алуға болады.
"Жеке кабинеттен" көрсетілетін қызметті алушының порталы арқылы шағым жолдаған кезде жүгіну туралы ақпарат қолжетімді, ол көрсетілетін қызметті беруші өтініштерді өңдеу (жеткізілгені, тіркелгені, орындалғаны, қаралғаны туралы жауабы немесе қараудан бас тартқаны туралы белгілер) барысында жаңартылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады. Шағымды қараудың нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға почта арқылы, "электрондық үкіметтің" веб порталы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен шағымы оны тіркеген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства www.mvd.gov.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефонам услугодателей, указанным на интернет-ресурсе Министерства www.mvd.gov.kz, либо по телефонам Министерства 8 (7172) 71-40-64, 71-40-73.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача, восстановление
или продление на территории
Республики Казахстан
иностранцам и лицам без
гражданства виз на право выезда
из Республики Казахстан и
въезда в Республику Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Внимание!
Анкета заполняется печатными буквами, без исправлений.
Attention!
Application form should be filled in fully and accurately, in block letters.
Wrong filling of application form can become a cause of refuse in issue of entry visa.
1. Фамилия/ Surname(s):__________________________________________________________
2. Имя/First name(s): _____________________________________________________________
3. Прежняя/-ие имя и фамилия/other names and surnames: ______________________________
4. Пол/ Sex:Муж/Мale
Жен./Female
5. Дата рождения/ Date of birth:
день/day месяц/month год/year
6. Место рождения (страна и город)/Place of birth (city and
country):________________________________________________________________________
7. Гражданство/Nationality:
________________________________________________________________________________
Гражданство при рождении/Nationality by birth:
________________________________________________________________________________
8. Семейное положение/Marital status:
холост/не замужем/ single
женат (замужем)/married
разведен (а)/ divorced
вдовец (вдова)/widow(ed)
иное (уточнить)
____________________________
9. Если состоите в браке, укажите Ф.И.О. (при его наличии) супруга(и) и гражданство/If
you are married, please, inform your spouse’s full name and nationality:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

12. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттiк қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің: www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген көрсетілетін қызметті берушілердің телефондары бойынша не Министрліктің 8 (7172) 71-40-64, 71-40-73 телефондары бойынша алуға болады.
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың Қазақстан
Республикасына келу және
Қазақстан Республикасынан
кету құқығына Қазақстан
Республикасының аумағында
визаны беру, қалпына келтіру
және ұзарту" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ВИЗАЛЫҚ САУАЛНАМА
Ескертпе!
Сауалнама баспалық әріптермен толық және ұқыпты түрде толтырылуы тиіс.
Attention!
Application form should be filled in fully and accurately, in block letters.
Wrong filling of application form can become a cause of refuse in issue of entry visa.
1. Тегі/Surname(s):_____________________________________________________________________
2. Аты/First names: ____________________________________________________________________
3. Өзге де тегі мен аты/Other names and surnames: _________________________________________
4. Жынысы/Sex:Ер/Мale Әйел/Female
5. Туған күні/Date of birth:
күні/day айы/month жылы/year
6. Туған жері (қала және ел)/Place of birth (city and country): _________________________________________________
7. Азаматтығы/Nationality: ____________________________________________________________________________
Туған кезіндегі азаматтығы/Nationality by birth: __________________________________________________________
8. Отбасы жағдайы/Marital status:
бойдақ/single            үйленген (күйеуде)/married
ажырасқан/divorced тұл ер (жесір)/widow(er)
9.Егер үйленген (күйеуде) болсаңыз жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) аты-жөнін және азаматтығын көрсетіңіз/If you
are married, please, inform your spouse’s full name and nationality: ____________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________

10. Постоянное место жительство/Your permanent home address:
_________________________________________________
________________________________________________________тел/tel.
____________________________________________
11.Профессия и должность/ Occupation (educational background and position):
_______________________________________
________________________________________________________________________________
12. Место работы/Place of
work:___________________________________________________________________________
Адрес/                         address:____________________________________________
_________тел/tel.__________________________________
13. Тип паспорта/Type of passport:
дипломатический/diplomatic
служебный/service
национальный/ordinary
другой/other type of document
Номер/Number: ____________________, дата выдачи/ date of issue: ___________, кем выдан/
/issued by:______________________________________________, действителен до/valid till:
__________________________________
14. Имеете ли Вы разрешение на обратный въезд, если Вы не являетесь гражданином того государства, где Вы временно пребываете?/ For person who lives outside of the country of origin: have you got a permission to return to the country of living?:
Нет/No
Да/Yes
Если имеете разрешение, укажите номер документа на въезд и срок его действия/ If yes, please indicate the number of this document and its validity:
__________________________________________________________________
15. Посещали Вы ранее Казахстан?/ Have you visited the Republic of Kazakhstan before?:
Нет/No
Да/Yes
Если посещали, укажите дату и цель пребывания/If yes, indicate the date and purpose of the
visit(s): _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
___________
16. Отказывали ли Вам ранее в посещений Республики Казахстан?/ Have you ever been
refused entry to the Republic of Kazakhstan?:
Нет/No
Да/Yes.
Если отказывали, укажите причину отказа (кем и где отказано)/ If yes, please give details
below (when and by whom):_________________________________________________________
________________________________________________________________________________
17. Цель поездки/ Purpose of travel:
________________________________________________________________________________
18. Наименование принимающей стороны в Республике Казахстан (адрес, тел.)/ Inviting
organization (address,tel.):______
________________________________________________________________________________
______________________, или сведения об ответственном лице за Ваше пребывание в
Республике Казахстан (указывается полное Ф.И.О
.(при его наличии), адрес и тел.л.)/ or
person, arranging your visit to Kazakhstan (full name, address,tel.):__________________________
________________________________________________________________________________
__________________________

10. Тұрақты тұратын мекенжайы/Your permanent home address: _____________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
тел/tel. _____________________________________________________________________________________________
11.Мамандығы және лауазымы/Occupation (educational background and position): _______________________________
___________________________________________________________________________________________________
12. Жұмыс орны/Place of work: ________________________________________________________________________
мекенжайы/address:______________________________________________________тел/tel.______________________
13. Паспорт түрі/Type of passport:
дипломатиялық/diplomatic                         қызметтік/service
ұлттық/ordinary                        басқа құжат түрі/other type of document
Нөмірі/Number: _______________________ берілген күні/date of issue: __________________берілген жері/issued by:
__________________________________________ қолданыс мерзімі/valid till: ________________________________
14. Кері қайтуға рұқсатыңыз бар ма, егер Сіз сол мемлекеттің азаматы болып табылмасаңыз қайда уақытша боласыз?/ For person who lіves outsіde of the country of orіgіn: have you got a permіssіon to return to the country of lіvіng?:
Жоқ/No
Иә/Yes
Егер рұқсатыңыз болса, келуге құжаттың нөмірін және оның жарамдылық мерзімін көрсетіңіз / Іf yes, please іndіcate the number of thіs document and іts valіdіty:
________________________________________________________________________
15. Бұрын Қазақстанда болғансыз ба?/Have you visited the Republic of Kazakhstan before?: Жоқ/No      Иә/Yes
Болған жағдайда, бұрынғы сапарларыңыздың күндерін және мақсатын көрсетіңіз/If yes, indicate the date and purpose
of the visit(s): ____________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
16. Сіздің Қазақстан Республикасына келуіңізге бұрын рұқсат берілмеген жағдай болды ма?/Have you ever been
refused entry to the Republic of Kazakhstan?: Жоқ/No Иә/Yes. Бас тартылған жағдайда, себептерін жазыңыз (қашан және кім
рұқсатты берген жоқ)/If yes, please give details below (when and by whom):__________________________________________
17. Сапардың мақсаты/Purpose of travel: _________________________________________________________________
18. Қабылдайтын тарап (мекенжайы, тел.)/Inviting organization (address, tel.):_________________________________
_________________________________ немесе жауапты адам туралы мәлімет (толық аты-жөні, мекенжайы, тел.)/or person,
arranging your visit to Kazakhstan (full name, address, tel.): __________________________________________________________

19. Пункты пребывания в Республике Казахстан/ Placts of destination in the Republic of
Kazakhstan:____________________
________________________________________________________________________________
__________________________
20. Первичный пункт въезда в Республику Казахстан (аэропорт, железнодорожная и
автомобильная станция)/ The first place of entry into the Republic of
Kazakhstan:______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
__________________________
21. Ваше место жительства на период временного пребывания в Республике Казахстан/
Temporary address in Kazakhstan: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________
22. Кто финансирует Вашу поездку в Республику Казахстан?/Who is paying for your cost
of traveling and for your costs of living during your stay in
Kazakhstan?:_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
__________________________
23. Имеете ли Вы страховой полис во время пребывания в Республике Казахстан?/ Have
you got an insurance for the period of your stay in Kazakhstan?
Нет/No
Да/Yes.
Если имеете страховой полис, укажите срок действия полиса и наименование
страховой организации./ If yes, please indicate its validity and the name of insurance
company:________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
__________________________
24. Если следуете транзитом через Республику Казахстан имеете ли Вы визу страны
конечного назначения или документ о разрешении на проживание?/ In case of transit
through Kazakhstan, have you got an entry visa or residence permit for your destination?:
Нет/No
Да/Yes.
Если да, то укажите в какое-государство Вы следуете/ if yes, indicate the country of
destination:________________________
________________________________________________________________________________
__________________________,
укажите первичный пограничный пункт въезда/ border point through which entry is
planned:___________________________,
укажите маршрут транзита/route of
transit:_____________________________________________________________________,
25. Период запрашиваемой визы/Period of requested visa: с/ from__________________
до/ to _____________
26. Кратность запрашиваемой визы/ Number of entries requested: 1многократная/ multiple

19. Қазақстан Республикасында болатын пункттері/Places of destination in the Republic of Kazakhstan:
__________________________________________________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасындағы келетін бастапқы пункті/The first place of entry into the Republic of Kazakhstan:
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
21. Қазақстандағы уақытша тұратын мекенжайы/Temporary address in Kazakhstan: ___________________________
_________________________________________________________________________________________________________
22. Сіздіңсапарыңызды және Қазақстанда болу мерзімінде тұру шығыстарыңызды кім қаржыландырады?/Who is
paying for your cost of travelling and for your costs of living during your stay in Kazakhstan?: _____________________________
__________________________________________________________________________________________________________
23. Қазақстанда болу мерзіміне сақтандыруыңыз бар ма?/Have you got an insurance for the period of your stay in
Kazakhstan?: Жоқ/No Бар/Yes. Сақтандыру болған жағдайда, оның қолданыс мерзімін және сақтандыру компаниясының
атауын көрсетіңіз/If yes, please indicate its validity and the name of insurance company:
_________________________________________________________________________________________________________
24. Қазақстан арқылы транзитпен өткен жағдайда, негізгі баратын мемлекеттің визасы немесе тұруға ықтиярхаты
бар ма?/In case of transit through Kazakhstan, have you got an entry visa or residence permit for your destination?:
Жоқ/No Бар/Yes. Болған жағдайда, баратын мемлекетті/if yes, indicate the country of
destination:______________________________________кіру жоспарланған шекара пунктін/border point through which entry is
planned:_________________________________________________________________транзиттің бағытын көрсетіңіз/route of
transit:__________________________________________________________________________________________
25. Сұрау салынатын визаның мерзімі/Period of requested visa: from________________ бастап to _____________ дейін
26. Сұрау салынатын визаның мәртелігі/Number of entries requested: 1көп мәртелік/multiple

27. Укажите Ф.И.О. (при наличии) детей, которые следуют с Вами (заполняется, если дети включены в Ваш паспорт)/ Children (please indicate whether they are traveling with you and are entered in your passport):
Ф.И.О.(при наличии)/ Surname, First names
Дата и место рождения/ Date and plase of birth
Гражданство/ Nationality
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения в анкете являются достоверными. Информирован, что не достоверные сведения могут послужить аннулированием полученной визы или основанием для отказа в выдаче визы.
I undertake that the above mentioned personal data are full and correct. I am aware, that wrong data can cause refuse and canceling of already issued visa. I am obliged to leave the territory of the Republic of Kazakhstan before visa expiration.
Дата и место/
Place and date: _________________
Подпись/ Signature: ____________
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача, восстановление
или продление на территории
Республики Казахстан
иностранцам и лицам без
гражданства виз на право выезда
из Республики Казахстан и
въезда в Республику Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.12.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Список
экономически развитых, политически и миграционно стабильных государств,
граждане которых освобождены от необходимости предъявления приглашения
при оформлении виз категорий "А3", "В1", "В3", "В10" и "В12"
1. Австралия
2. Австрийская Республика
3. Соединенные Штаты Америки
4. Королевство Бельгия
5. Объединенные Арабские Эмираты
6. Республика Болгария
7. Федеративная Республика Бразилия
8. Федеративная Республика Германия
9. Греческая Республика
10. Королевство Дания
11. Новая Зеландия
12. Япония
13. Государство Израиль
14. Иорданское Хашимитское Королевство
15. Ирландская Республика
16. Республика Исландия
17. Королевство Испания
18. Итальянская Республика
19. Канада
20. Государство Катар
21. Республика Кипр
22. Республика Корея
23. Латвийская Республика
24. Литовская Республика
25. Княжество Лихтенштейн
26. Великое Герцогство Люксембург
27. Венгерская Республика
28. Федерация Малайзия
29. Республика Мальта
30. Княжество Монако
31. Королевство Нидерланды
32. Королевство Норвегия
33. Султанат Оман
34. Республика Польша
35. Португальская Республика
36. Румыния
37. Королевство Саудовская Аравия
38. Республика Сингапур
39. Словацкая Республика
40. Республика Словения
41. Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии
42. Финляндская Республика

27. Сізбен бірге баратын балалардың Т.А.Ә. (болған кезде) көрсетіңіз (егер балалар Сіздің паспортыңызға енгізілсе толтырылады)/ Chіldren (please іndіcate whether they are travelіng wіth you and are entered іn your passport):
Т.А.Ә.(болған кезде)/ Surname, Fіrst names
Туған күні мен орны/ Date and plase of bіrth
Азаматтығы/ Natіonalіty
Мен сауалнамада жазған мәліметтердің дұрыс екенін куәландырамын. Дұрыс емес мәліметтер алынған визаны жою немесе визаны беруден бас тарту үшін негіз болатыны хабарланды.
І undertake that the above mentіoned personal data are full and correct. І am aware, that wrong data can cause refuse and cancelіng of already іssued vіsa. І am oblіged to leave the terrіtory of the Republіc of Kazakhstan before vіsa expіratіon.
Күні және орны/
Place and date: _________________
Қолы/ Sіgnature: ____________
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың Қазақстан
Республикасына келу және
Қазақстан Республикасынан
кету құқығына Қазақстан
Республикасының аумағында
визаны беру, қалпына келтіру
және ұзарту" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 25.12.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"А3", "В1", "В3", "В10" және "В12" санатындағы визаларын ресімдеу кезінде азаматтары шақыруды міндетті түрде көрсетуден босатылатын экономикасы дамыған, саяси және көші-қоны тұрақты мемлекеттер тізімі
1. Австралия
2. Австрия Республикасы
3. Америка Құрама Штаттары
4. Бельгия Корольдігі
5. Біріккен Араб Әмірліктері
6. Болгар Республикасы
7. Бразилия Федеративтік Республикасы
8. Германия Федеративтік Республикасы
9. Грек Республикасы
10. Дания Корольдігі
11. Жаңа Зеландия
12. Жапония
13. Израиль Мемлекеті
14. Иордан Хашимит Корольдігі
15. Ирландия Республикасы
16. Исландия Республикасы
17. Испания Корольдігі
18. Италия Республикасы
19. Канада
20. Катар Мемлекеті
21. Кипр Республикасы
22. Корея Республикасы
23. Латыш Республикасы
24. Литва Республикасы
25. Лихтенштейн Князьдігі
26. Люксембург Ұлы Герцогтігі
27. Мажарстан Республикасы
28. Малайзия Федерациясы
29. Мальта Республикасы
30. Монако Князьдігі
31. Нидерланд Корольдігі
32. Норвегия Корольдігі
33. Оман Сұлтандығы
34. Польша Республикасы
35. Португалия Республикасы
36. Румыния
37. Сауд Арабиясы Корольдігі
38. Сингапур Республикасы
39. Словак Республикасы
40. Словения Республикасы
41. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Құрама Корольдігі
42. Финляндия Республикасы

43. Французская Республика
44. Республика Хорватия
45. Чешская Республика
46. Швейцарская Конфедерация
47. Королевство Швеция
48. Эстонская Республика

43. Француз Республикасы
44. Хорватия Республикасы
45. Чех Республикасы
46. Швейцария Конфедерациясы
47. Швеция Корольдігі
48. Эстон Республикасы