О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 марта 2017 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 мая 2017 года № 15112
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" от 30 сентября 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, утвержденных указанным приказом:
пункт 1189 изложить в следующей редакции:
"1189. В целях недопущения распространения лейкоза среди животных проводятся следующие ветеринарно-санитарные мероприятия:
1) карантинирование вновь завезенных животных с проведением серологических исследований на лейкоз;
2) обязательное соблюдение правил асептики и антисептики при ветеринарных и зоотехнических обработках животных;
3) идентификация сельскохозяйственных животных;
4) регулярная дезинфекция помещений и оборудования дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;
5) проведение диагностических исследований животных по плану противоэпизоотических мероприятий;
6) принятие мер по недопущению:
завоза животных из хозяйствующих субъектов, не имеющих статус благополучия, а также не прошедших карантинирование;
перегруппировки скота без согласования главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора или главного государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы в пределах компетенции.";
в пункте 1212 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
дополнить пунктом 1213-1 следующего содержания:
"1213-1. Допускается уточнение диагноза в период карантинирования на лейкоз по запросу и за счет страны-экспортера в международной рефератной лаборатории МЭБ по методам исследования рекомендованным МЭБ.";
пункт 1214 изложить в следующей редакции:

"Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 наурыздағы № 135 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 мамырдағы № 15112 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда:
1189-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1189. Жануарлар арасында лейкоздың таралуына жол бермеу мақсатында мынадай ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізіледі:
жаңадан әкелінген жануарларды лейкозға серологиялық зерттеулер жүргізіле отырып карантиндеу;
жануарларды ветеринариялық және зоотехникалық өңдеу кезінде асептика және антисептика қағидаларын міндетті түрде сақтау;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру;
Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше елдерде тіркелген дезинфекциялық құралдармен қора-жайларды және жабдықтарды тұрақты дезинфекциялау;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жоспары бойынша жануарларға диагностикалық зерттеулер жүргізу;
мыналардың:
қолайлы деген мәртебесі жоқ, сондай-ақ карантиндеуден өтпеген шаруашылық жүргізуші субъектілерден жануарлардың әкелінуіне;
құзыреті шегінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының немесе бас мемлекеттік ветеринар дәрігерінің келісімінсіз малдың қайта топтастырылуына жол бермеу жөніндегі шараларды қабылдау.";
1212-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1212. Асыл тұқымдық мақсатта әкелінген жануарларды ИДР, ИФТ немесе ПТР бойынша лейкозға экспорттаушы елде немесе жеткізуші шаруашылықта өткізгенге дейін күнтізбелік 30 күн бұрын және импорттаушы елде немесе сатып алушы шаруашылықта карантиндеу кезеңінде зерттейді.";
мынадай мазмұндағы 1213-1-тармақпен толықтырылсын:
"1213-1. ХЭБ ұсынған зерттеу әдістері бойынша ХЭБ-тің халықаралық референттік зертханасында экспорттаушы елдің сұрауы бойынша және оның есебінен лейкозға карантиндеу кезеңінде диагнозды нақтылауға жол беріледі.";
1214-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1214. При выявлении зараженного вирусом лейкоза крупного рогатого скота в период карантинирования животных, ввозимых из третьих стран или перемещаемых между государствами-членами Евразийского экономического союза, страна получатель отказывается от карантинируемых животных, у которых выявлен вирус лейкоза крупного рогатого скота (возврат стране отправителю или санитарный убой (при невозможности или отказа от возврата)), если иное не предусмотрено в договоре сторон в отношении остального поголовья карантинируемых животных.";
дополнить пунктом 1214-1 следующего содержания:
"1214-1. При выявлении зараженного вирусом лейкоза крупного рогатого скота в период карантинирования прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных внутри республики, хозяйствующий субъект получатель отказывается от карантинируемых животных, у которых выявлен вирус лейкоза крупного рогатого скота, если иное не предусмотрено в договоре сторон в отношении остального поголовья карантинируемых животных.
Карантинируемые животные, у которых выявлен вирус лейкоза крупного рогатого скота направляются на санитарный убой.";
пункты 1219 и 1220 изложить в следующей редакции:
"1219. Оздоровление неблагополучных по лейкозу крупного рогатого скота хозяйствующих субъектов проводят:
1) в стаде с поголовьем до 100 голов, путем:
одновременной полной замены (убоя) неблагополучного стада хозяйствующего субъекта – при инфицировании более 30 процентов поголовья крупного рогатого скота в стаде;
систематических исследований РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме, указанной в пункте 1198 настоящих Правил, с выделением из стада больных животных и последующим их убоем на объектах убоя – при инфицировании менее 30 процентов поголовья крупного рогатого скота в стаде;
2) в стаде с поголовьем скота более 100 голов, путем систематических исследований РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме, указанной в пункте 1198 настоящих Правил, с выделением из стада больных животных и последующим их убоем на объектах убоя.
1220. Оздоровление неблагополучных по лейкозу крупного рогатого скота пунктов с применением РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме в пункте 1198 настоящих Правил проводят следующим образом:
1) проводят исследование животных старше шести месячного возраста;
2) проводят последующие серологические исследования РИД, ИФА и гематологическими методами согласно схеме, указанной в пункте 1199 настоящих Правил, с интервалом четыре месяца до получения двух подряд отрицательных результатов. После каждого диагностического исследования проводят дезинфекцию помещений дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза;

"1214. Үшінші елдерден әкелінген немесе Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында орын ауыстырылатын жануарларды карантиндеу кезеңінде ірі қара мал лейкозының вирусымен залалдануы анықталған кезде, егер, тараптар шартында қалған карантиндеудегі жануарлар басына қатысты өзгеше көзделмесе, алушы ел ірі қара мал лейкозының вирусы анықталған карантиндеудегі жануарлардан бас тартады (жіберуші елге қайтару немесе санитариялық сою (мүмкін емес жағдайда немесе қайтарудан бас тартса)).";
мынадай мазмұндағы 1214-1-тармақпен толықтырылсын:
"1214-1. Республика ішінде келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды карантиндеу кезеңінде ірі қара мал лейкозының вирусымен залалдануы анықталған кезде, егер, тараптар шартында қалған карантиндеудегі жануарлар басына қатысты өзгеше көзделмесе, алушы шаруашылық жүргізуші субъект ірі қара мал лейкозының вирусы анықталған карантиндеудегі жануарлардан бас тартады.
Ірі қара мал лейкозының вирусы анықталған карантиндеудегі жануарлар санитариялық союға жіберіледі.";
1219 және 1220-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1219. Ірі қара малдың лейкозы бойынша қолайсыз шаруашылық жүргізуші субъектілерді сауықтыруды:
1) мал басы 100 басқа дейінгі табында:
табындағы ірі қара мал басының 30 пайызынан көбі инфекцияланған жағдайда, шаруашылық жүргізуші субъектінің қолайсыз табынын біржолғы толық айырбастау (сою);
табындағы ірі қара мал басының 30 пайыздан азы инфекцияланған жағдайда, табыннан ауру жануарларды бөле және кейіннен оларды сою объектілерінде соя отырып, осы Қағидалардың 1198-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен жүйелі зерттеулер жүргізу жолымен;
2) мал басы 100 бастан асатын табында ауру жануарларды бөле және кейіннен оларды сою объектілерінде соя отырып, осы Қағидалардың 1198-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен жүйелі зерттеулер жүргізу жолымен жүргізеді.
1220. Ірі қара мал лейкозы бойынша қолайсыз пункттерді осы Қағидалардың 1198-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен сауықтыруды былайша жүргізеді:
1) жасы алты айдан жоғары жануарларға зерттеу жүргізеді;
2) кейінен осы Қағидалардың 1199-тармағында көрсетілген схемаға сәйкес ИДР, ИФТ және гематологиялық әдістермен серологиялық зерттеулерді төрт айлық аралықпен қатарынан екі рет теріс нәтиже алғанға дейін жүргізеді. Әрбір диагностикалық зерттеуден кейін қора-жайларға Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген дезинфекциялық құралдармен дезинфекция жүргізеді;

3) после сдачи всех больных животных на убой и проведения заключительной дезинфекции помещений и прилегающей территории, а также при условии выполнения других мероприятий, предусмотренных настоящими Правилами, неблагополучный пункт объявляют оздоровленным.".
2. Департаменту пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
______________ Е. Биртанов
31 марта 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
27 марта 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Т. Сулейменов
10 апреля 2017 года

3) барлық ауру жануарлар союға тапсырылғаннан кейін және қора-жайлар мен іргелес аумаққа қорытынды дезинфекция жүргізгеннен кейін, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделген басқа да іс-шаралар орындалған жағдайда, қолайсыз пункт сауықтырылған деп жарияланады.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
___________ Е. Біртанов
2017 жылғы 31 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 27 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 10 сәуір