Об утверждении Устава службы противопожарной службы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2017 года № 15422.
В соответствии с подпунктом 70-35) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Устав службы противопожарной службы.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Ильина Ю.В. и Комитет по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утвержден
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 26 июня 2017 года № 445
Устав службы противопожарной службы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Устав службы противопожарной службы (далее – Устав) определяет основные положения организации и осуществления службы в гарнизонах противопожарной службы.
2. Действие настоящего Устава распространяется на личный состав органов государственной противопожарной службы (далее – ОГПС), а также на работников негосударственных противопожарных служб и добровольных противопожарных формирований в части требований по организации гарнизонной службы.
3. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 3 тамызда № 15422 болып тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-35) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетіне (В.Р. Беккер) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 26 маусымдағы
№ 445 бұйрығымен
бекітілген
Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өртке қарсы қызметтің жұмыс жарғысы (бұдан әрі – Жарғы) өртке қарсы қызмет гарнизондарында қызметті ұйымдастыру және жүзеге асырудың негізгі ережелерін айқындайды.
2. Осы Жарғы гарнизон қызметін ұйымдастыру бойынша талаптар бөлігінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының (бұдан әрі – МӨҚҚО) жеке құрамына, сондай-ақ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтер мен ерікті өртке қарсы құралымдар жұмыскерлеріне қолданылады.
3. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Представление лицами рядового и начальствующего состава начальникам, проведение строевых смотров, а также отдание почестей осуществляются согласно приложению 2 к настоящему Уставу.
5. В настоящем Уставе применяются следующие основные понятия:
1) готовность сил и средств – состояние сил и средств гарнизонов, подразделений, караулов, дежурных смен противопожарной службы, противопожарных формирований, обеспечивающее успешное выполнение задач, возложенных на них настоящим Уставом;
2) гарнизонная служба – служба, организуемая с целью обеспечения постоянной готовности личного состава подразделений гарнизона противопожарной службы к тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ, организации взаимодействия подразделений с экстренными, аварийными и иными службами жизнеобеспечения населения (далее – службы жизнеобеспечения), единого квалифицированного руководства силами и средствами гарнизона противопожарной службы;
3) караульная служба – служба, организуемая в дежурных караулах и сменах подразделений для поддержания постоянной готовности сил и средств, обеспечения тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ;
4) силы и средства противопожарной службы (далее – силы и средства) - личный состав ОГПС, работники негосударственных противопожарных служб и добровольных противопожарных формирований, пожарная техника, средства связи и управления, огнетушащие вещества и иные технические средства, находящиеся на вооружении;
5) караул – основное тактическое подразделение противопожарной службы, состоящее из отделений (отделения) на основных и специальных пожарных автомобилях, способное самостоятельно решать задачи в соответствии со своими тактическими возможностями;
6) дежурная смена – личный состав специализированного пожарного подразделения, осуществляющий караульную службу в течение дежурства с использованием пожарной и другой специальной техники этого подразделения;
7) дежурство – период несения караульной службы личным составом караула (дежурной смены), включая их участие в тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ, осуществление повседневной деятельности путем непрерывного дежурства в течение рабочих суток;
8) расписание выезда – документ, определяющий состав сил и средств, привлекаемых к тушению пожаров в столице, городах республиканского значения, областных центрах и городах областного значения;
9) план привлечения сил и средств – документ, определяющий состав сил и средств, привлекаемых к тушению пожаров на уровне района;
10) район выезда подразделения – территория, на которой расписанием выезда предусмотрено первоочередное направление подразделения по вызову на пожар;

4. Бастықтарға қатардағы сондай-ақ құрметтер көрсету осы Жарғыға 2-қосымшаға сәйкес Бастықтарға қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды таныстыру жүзеге асырылады.
5. Осы Жарғыда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) күштер мен құралдардың әзірлігі – оларға осы Жарғымен жүктелген міндеттерді ойдағыдай орындалуын қамтамасыз ететін гарнизондардың, бөлімшелердің, қарауылдардың, өртке қарсы қызметтің кезекші ауысымдарының, өртке қарсы құралымдардың күштері мен құралдары;
2) гарнизондық қызмет – өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелері жеке құрамының өртті сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге, бөлімшелердің шұғыл, авариялық және халықтың тіршілігін қамтамасыз ететін басқа да қызметтермен (бұдан әрі тіршілікті қамтамсыз ету қызметтері) өзара іс-қимылын ұйымдастыруға, өртке қарсы қызмет гарнизонының күштері мен құралдарын бірыңғай білікті басқаруға тұрақты әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында ұйымдастырылатын қызмет;
3) қарауыл қызметі – өрт сөндіруді және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ететін күштер мен құралдарды тұрақты әзірлікте ұстау үшін бөлімшелердің кезекші қарауылдарында және кезекші ауысымдарында ұйымдастырылатын қызмет;
4) мемлекеттік өртке қарсы қызмет күштері мен құралдары – жарақтануындағы МӨҚҚО жеке құрамы, мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет органдарының және ерікті өртке қарсы құралымдарының қызметкерлері, өрт сөндіру техникасы, басқару және байланыс құралдары, өрт сөндіргіш заттар мен басқа да техникалық құралдар;
5) қарауыл - негізгі және арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің бөлімшелерінен (бөлімшеден) тұратын өртке қарсы қызметтің негізгі тактикалық бөлімшесі міндеттерді өзінің тактикалық мүмкіндіктеріне сәйкес дербес шешуге қабілетті;
6) кезекшілік ауысым – кезекшілік бойы сол бөлімшенің өрт сөндіру және басқа да арнайы техникасын пайдаланып, қарауыл қызметін жүзеге асыратын мамандандырылған өрт сөндіру бөлімшесінің жеке құрамы;
7) кезекшілік – өртті сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге қатысуын, күнделікті қызметте белгіленген жұмыс тәуліктерінің ішінде үздіксіз кезекшілікті жүзеге асыруды қоса алғанда қарауыл (кезекші ауысым) қызметі жеке құрамының қызмет өткеру кезеңі;
8) шығу кестесі – астанада, республикалық маңызы бар қалаларда, облыс орталықтарында және облыстық маңызы бар қалаларда өртті сөндіруге тартылатын күштер мен құралдардың құрамын айқындайтын құжат;
9) күштер мен құралдарды тарту жоспары – аудан деңгейінде өртті сөндіруге тартылатын күштер мен құралдардың құрамын айқындайтын құжат;
10) бөлімшелердің шығу ауданы – шығу кестесімен бөлімшелердің өртке шығуы бойынша бірінші кезектегі бағыты көзделген аумақ;

11) номер (ранг) пожара – условный признак сложности пожара, определяющий в расписании выезда необходимый состав сил и средств гарнизона, привлекаемых к тушению пожара;
12) оперативная обстановка – совокупность обстоятельств и условий в районе выезда подразделения, влияющих на определение задач и характер их выполнения.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Городские и районные гарнизоны входят в состав соответствующих территориальных гарнизонов противопожарной службы.
7. Руководство гарнизонной и караульной службами осуществляется на принципах единоначалия:
в территориальных гарнизонах – начальником Департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Департамент);
в городских гарнизонах – начальниками городских Управлений (Отделов) по чрезвычайным ситуациям Департамента;
в районных гарнизонах – начальниками районных Управлений (Отделов) по чрезвычайным ситуациям Департамента.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 13.12.2019 № 1064 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Сотрудник ОГПС:
в случае нарушения взаимоотношений между сотрудниками, принимает меры к наведению порядка, немедленно доложив об этом своему непосредственному начальнику, в случае его бездействия – старшему начальнику;
при неправомерных действиях местных представительных и исполнительных органов, должностных лиц и других органов и общественных объединений обращается в органы государственного управления, правоохранительные органы и суды;
обращается по служебным и личным вопросам к своему непосредственному начальнику и с его разрешения к вышестоящему начальнику, в случае его бездействия – к старшему начальнику;
строго соблюдает Конституцию Республики Казахстан и законодательство Республики Казахстан, выполняет требования уставов, наставлений, приказов и других нормативных правовых актов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство);
соблюдает верность присяге;
совершенствует знания в области пожарной безопасности, свою выучку и профессиональное мастерство;
содержит в постоянной готовности к применению вверенное ему пожарно-техническое вооружение (далее – ПТВ) и пожарную технику, бережет государственное имущество и другие материальные ценности;
соблюдает общепринятые морально-этические нормы;
уважает права, свободы, честь и достоинство других сотрудников, содействует начальникам и старшим должностным лицам в поддержании порядка и дисциплины;
строго хранит государственные секреты;
использует по назначению специальную одежду и индивидуальные средства защиты.

11) өрттің нөмірі (рангі) – шығу кестесінде өртті сөндіруге тартылатын гарнизонның күштері мен құралдарының қажет құрамын айқындайтын өрт күрделігінің шартты белгісі;
12) жедел ахуал – міндеттер мен оны орындау сипатына әсер ететін бөлімшенің шығу ауданындағы жағдайлардың және шарттардың жиынтығы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қалалық және аудандық гарнизондар тиісті аумақтық өртке қарсы қызмет гарнизондарының құрамына кіреді.
7. Гарнизондық және қарауылдық қызметтерін басқару дара басшылық негізінде жүзеге асырылады:
аумақтық гарнизондарда – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың төтенше жағдайлар департаментінің (бұдан әрі – Департамент) бастығы);
қалалық гарнизондарда – Департаменттің қалалық Төтенше жағдайлар басқармасының (Бөлімінің) бастықтары;
аудандық гарнизондарда – Департаменттің аудандық Төтенше жағдайлар басқармасының (Бөлімінің) бастықтары.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 13.12.2019 № 1064 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен..
8. МӨҚҚО қызметкері:
қызметкерлер арасында өзара қарым-қатынас бұзылған жағдайда бұл туралы тікелей бастығына егер оның әрекетсіздігі жағдайында – аға бастыққа баяндай отырып, тәртіпті орнатуға шаралар қабылдайды;
жергілікті өкілдер мен атқарушы органдардың, лауазымды тұлғалар мен басқа да органдардың және қоғамдық бірлестіктердің заңсыз іс-әрекеттері кезінде мемлекеттік басқару, құқық қорғау органдары мен сотқа жүгінеді;
қызметтік және жеке мәселелері бойынша тікелей өз бастығына және оның рұқсатымен жоғары тұрған бастыққа, оның әрекетсіздігі жағдайында – аға бастыққа жүгінеді;
Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамасын қатаң сақтайды, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) жарғыларының, нұсқауларының, бұйрықтарының және басқа да нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын орындайды;
антқа адалдық сақтайды;
өрт қауіпсіздігі саласындағы білімін, өзінің үйренгенін және кәсіби шеберлігін үнемі шыңдайды;
өзіне сеніп тапсырылған өрт-техникалық жарақтары (бұдан әрі – ӨТЖ) мен өрт сөндіру техникаларын пайдалануға тұрақты әзірлікте ұстайды, мемлекеттік мүліктерді және басқа материалдық құндылықтарды қорғайды;
жалпы қабылданған моральдық-әдептілік нормаларды сақтайды;
басқа қызметкерлердің құқығын, еркіндігін, намысы мен ар-ожданын сыйлайды, бастықтар мен аға лауазымдық тұлғаларға тәртіпті сақтауға көмектеседі;
мемлекеттік құпияларды қатаң сақтайды;
арнайы киімдерді және жеке қорғау құралдарын мақсаты бойынша пайдаланады.

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Гарнизонная служба
Параграф 1. Организация и несение гарнизонной службы
9. Основными задачами гарнизонной службы являются:
создание необходимых условий для эффективного применения сил и средств гарнизона для тушения пожаров;
создание единой системы управления силами и средствами гарнизона;
организация взаимодействия с экстренными службами и службами жизнеобеспечения;
организация и проведение общегарнизонных мероприятий.
10. Для выполнения основных задач, гарнизонная служба осуществляет:
учет и контроль состояния сил и средств гарнизона;
планирование применения сил и средств гарнизона для тушения пожаров, в том числе привлечение сил и средств, разработка расписания выезда и регламентных документов;
обеспечение тактико-специальной подготовки личного состава гарнизона, в том числе должностных лиц гарнизона, путем проведения гарнизонных пожарно-тактических учений, соревнований, сборов и гарнизонных мероприятий;
организацию связи при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ, создание автоматизированных систем управления противопожарной службы;
обеспечение работоспособности системы приема и регистрации вызовов;
разработку по привлечению личного состава подразделений гарнизона, свободного от несения службы, к тушению крупных пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (далее – ЧС).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Использование сил и средств, входящих в гарнизон противопожарной службы, для тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ регламентируется расписанием выезда подразделений противопожарной службы города, разработанным согласно приложению 3 к настоящему Уставу, а в районах сельской местности – планом (расписанием) привлечения сил и средств на тушение пожаров районе, составленным согласно приложению 4 к настоящему Уставу, которые разрабатываются начальником гарнизона, утверждаются местными исполнительными органами и объявляются приказом начальника соответствующего территориального органа управления.
12. В расписание выезда могут включаться организации образования, учебные подразделения Министерства. Личный состав организации образования привлекается к несению караульной службы в подразделениях гарнизона в пределах времени, предусмотренного для этой цели учебным планом. Учебные пожарные части, организации образования несут гарнизонную службу. В них организуется караульная служба.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Гарнизондық қызмет 1-параграф. Гарнизондық қызметті ұйымдастыру және өткеру
9. Гарнизондық қызметтің негізгі міндеттері:
өрт сөндіруге гарнизонның күштері мен құралдарын тиімді пайдалану үшін қажетті жағдай жасау;
гарнизонның күштері мен құралдарын басқарудың бірыңғай жүйесін құру;
шұғыл және тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
жалпы гарнизондық іс-шараларды ұйымдастыру және оны жүргізу болып табылады.
10. Негізгі міндеттерді орындау үшін гарнизондық қызмет мыналарды жүзеге асырады:
гарнизондық күштері мен құралдарының жай-күйін есепке алуды және бақылауды;
өрт сөндіру үшін гарнизонның күштері мен құралдарын қолдануды, оның ішінде күштер мен құралдарын тарту тәртібін жоспарлауды, шығу кестесі мен регламенттеу құжаттарын әзірлеуді;
гарнизонның жеке құрамын, оның ішінде гарнизонның тактикалық-арнайы дайындық, гарнизондық өрт-тактикалық оқу-жаттығулар, жарыстар, жиындар және гарнизондық іс-шаралар жүргізу арқылы қамтамасыз етуді;
өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде байланысты ұйымдастыруды, өртке қарсы қызметті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін құруды;
шақыруды қабылдау және тіркеу жүйелерінің жұмыс істеу жарамдылығын қамтамасыз етуді;
гарнизон бөлімшелерінің қызмет өткеруден бос жеке құрамын ірі өрттерді сөндіруге және төтенше жағдайлардың (бұдан әрі - ТЖ) салдарын жоюға тартуды жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Өртке қарсы қызмет гарнизонына кіретін күштер мен құралдарды өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін пайдалану осы Жарғыға 3-қосымшаға сәйкес өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелерінің шығу кестесімен, ал ауылдық жерлердің аудандарында осы Жарғыға 4-қосымшаға сәйкес аудандағы өртті сөндіруге күштер мен құралдарды жұмылдыру жоспарымен (кестесімен) регламенттеледі, оларды гарнизон бастығы әзірлейді, жергілікті атқарушы орган бекітеді және тиісті аумақтық басқару органы бастығының бұйрығымен жарияланады.
12. Шығу кестесіне Министрліктің білім беру ұйымдары енгізілуі мүмкін. Білім беру ұйымының жеке құрамы оқу жоспарында көзделген уақыт шегінде гарнизон бөлімшелерінде қарауыл қызметін атқаруға осы мақсат үшін тартылады. Оқу-жаттығу өрт сөндіру бөлімдері, білім беру ұйымдары гарнизон қызметін атқарады. Онда қарауылдық қызмет ұйымдастырылады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Организация гарнизонной службы в период особого противопожарного режима
13. При установлении особого противопожарного режима в случае повышения пожарной опасности, а также при осложнении оперативной пожарной обстановки или возникновении ЧС, подразделения переводятся на усиленный вариант несения службы по распоряжению начальника гарнизона.
14. При усиленном варианте несения службы подразделениями осуществляются следующие мероприятия:
организуется круглосуточное дежурство руководящего и личного состава подразделений в соответствии с разрабатываемым графиком;
осуществляются ежесуточно дополнительные дневные и ночные проверки несения службы и состояния пожарной безопасности объектов;
вводится в расчет резервная техника, доукомплектовываются личным составом дежурные караулы (дежурные смены), организуется (при необходимости) сбор свободного от несения службы личного состава;
проводится разъяснительная работа по усиленному варианту несения службы среди личного состава;
проводится, с учетом складывающейся обстановки, передислокация сил и средств подразделений гарнизона;
уточняется взаимодействие со службами жизнеобеспечения;
усиливается охрана зданий и территорий подразделений гарнизона;
создается необходимый дополнительный резерв горюче-смазочных материалов (далее – ГСМ) и огнетушащих веществ.
Параграф 3. Должностные лица гарнизона
15. Должностными лицами гарнизона являются:
начальник гарнизона;
заместитель начальника гарнизона;
оперативный дежурный;
старший диспетчер, диспетчер гарнизона;
начальник газодымозащитной службы;
начальник технической службы;
начальник службы связи.
Параграф 4. Начальник гарнизона
16. Начальник гарнизона осуществляет общее руководство по вопросам организации гарнизонной и караульной службы.
17. Начальник гарнизона:
организовывает и контролирует гарнизонную службу;
выезжает на пожары, места аварий и стихийных бедствий по повышенному рангу, резонансному и связанные с гибелью 3-х и более людей в соответствии с приказом об организации гарнизонной службы;
руководит тушением пожаров;
принимает меры по устранению нарушений противопожарного водоснабжения, связи, систем жизнеобеспечения оперативных подразделений;
поддерживает служебную дисциплину и высокое морально-психологическое состояние личного состава;
принимает решения по организации гарнизонной и караульной службы, в том числе по установлению границ гарнизона, вносит на утверждение в местный исполнительный орган расписание выездов гарнизона (план привлечения сил и средств);
запрашивает сведения и оперативную информацию, необходимую для выполнения задач гарнизонной службы;
проверяет готовность подразделений гарнизона;
организует передислокацию подразделений органов государственной противопожарной службы при крупных пожарах, осложнении оперативной пожарной обстановки или возникновения особых условий;
вносит предложения в Министерство по награждению государственными наградами и присвоению почетных званий особо отличившихся сотрудников и граждан.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Ерекше өртке қарсы режим кезінде гарнизон қызметін ұйымдастыру
13. Өрт қауіптілігінің күрделенуі жағдайында, сондай-ақ жедел өрт ахуалының немесе ТЖ туындауының өршуі кезінде өртке қарсы ерекше режим белгіленген кезде гарнизон бастығының өкімімен бөлімшелер қызмет өткерудің күшейтілген түріне көшеді.
14. Қызмет өткерудің күшейтілген түріне көшкен кезде мына іс-шаралар жүзеге асырылады:
әзірленген графикке сәйкес бөлімшелердің басшы және жеке құрамы тәуліктік кезекшілікті ұйымдастырылады;
тәулік сайын қызмет өткеруді және объектілердің өрт қауіпсіздігі жай-күйін қосымша күндізгі және түнгі тексеруді жүзеге асырады;
резервтік техникалар есебі жүргізіледі, жеке құраммен кезекші қарауылдар (кезекші ауысымдар) толық жасақталады, қызмет өткеруден бос жеке құрамды жинау (қажеттілігі кезінде) ұйымдастырылады;
қызмет өткерудің күшейтілген түріне көшкен жеке құрам арасында түсіндіру жұмыстары жүргізіледі;
қалыптасқан жағдайларды есепке ала отырып, гарнизон бөлімшелерінің күштері мен құралдарын қайта орналастыру жүргізіледі;
тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимыл тәртібі нақтыланады;
жанар-жағармай материалдарының (бұдан әрі – ЖЖМ) және өрт сөндіру құралдарының қажетті қосымша резерві жасалады.
3-параграф. Гарнизонның лауазымды тұлғалары
15. Гарнизонның лауазымды тұлғалары:
гарнизон бастығы;
гарнизон бастығының орынбасары;
жедел кезекші;
гарнизон аға диспетчері, диспетчер;
газтүтіннен қорғау қызметінің бастығы;
техника қызметінің бастығы;
байланыс қызметінің бастығы болып табылады.
4-параграф. Гарнизон бастығы
16. Гарнизон бастығы гарнизон және қарауыл қызметін ұйымдастыру мәселелері бойынша жалпы басшылықты жүзеге асырады.
17. Гарнизон бастығы:
гарнизон қызметін ұйымдастырады және бақылайды;
жоғары дәрежелі, резонанстық және 3 және одан да көп адамның қаза болуымен байланысты өрттерге, авариялар мен дүлей зілзалаларға гарнизондық қызметті ұйымдастыру туралы бұйрыққа сәйкес шығады;
өрт сөндіруге басшылық етеді;
өртке қарсы сумен жабдықтаудың, байланыстың, жедел бөлімшелерінің тіршілігін қамтамасыз ету жүйелеріндегі бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдайды;
қызметтік тәртіпті және жеке құрамның жоғары моральдық-психологиялық жай-күйін ұстайды;
гарнизондық және қарауыл қызметтерін ұйымдастыру, оның ішінде гарнизон шекарасын белгілеу бойынша шешім қабылдайды, шығу кестесін жергілікті атқарушы органдарға бекітуге енгізеді;
гарнизон қызметін міндеттерін орындауға қажет мәліметтер мен жедел ақпаратты сұрайды;
гарнизон бөлімшелерінің әзірлігін тексереді;
ірі өрттер, жедел өрт жағдайының күрделенуі немесе ерекше жағдайлар туындаған кезінде, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының бөлімшелерін көшіруді ұйымдастырады;
Министрлікке ерекше айрықшаланған қызметкерлер мен азаматтарды мемлекеттік наградалармен наградтау және құрмет атақтарын беру бойынша ұсыныстар енгізеді.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Заместитель начальника гарнизона
18. Заместитель начальника гарнизона:
организовывает пожарно-тактическую подготовку в гарнизоне;
проверяет готовность подразделений государственной противопожарной службы;
осуществляет проведение пожарно-тактических учений, смотров, соревнований и общегарнизонных мероприятий;
контролирует содержание зданий пожарных депо в гарнизоне;
выезжает на пожары, места аварий и стихийных бедствий по повышенному рангу, резонансному и связанные с гибелью 3-х и более людей в соответствии с приказом об организации гарнизонной службы;
руководит тушением пожаров до прибытия на пожар начальника гарнизона;
определяет перечень наиболее важных и сложных в оперативно-тактическом отношении объектов, где требуется большое количество основной, специальной и вспомогательной техники, личного состава, работа на которых сопряжена с возможными авариями и взрывами (далее – перечень объектов);
запрашивает сведения и оперативную информацию, необходимую для выполнения задач гарнизонной службы;
вносит предложения по передислокации подразделений государственной противопожарной службы при крупных пожарах, осложнении оперативной пожарной обстановки или возникновения особых условий;
корректирует состав пожарной техники, находящейся в расчете подразделений, за счет имеющейся в гарнизоне резервной пожарной техники.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Оперативный дежурный
19. Оперативный дежурный:
владеет оперативной обстановкой в гарнизоне, принимает меры к устранению выявленных недостатков в несении службы, в том числе с выездом на место происшествий;
обеспечивает контроль за несением гарнизонной и караульной служб;
обеспечивает подготовку гарнизонных мероприятий и лично участвует в их проведении;
владеет информацией о перечне объектов с наличием взрывоопасными и сильнодействующими ядовитыми веществами (СДЯВ);
организовывает и лично проводит пожарно-тактические учения и занятия, контролирует организацию и проведение занятий по тактико-специальной и иным видам подготовки;
осуществляет взаимодействие со службами жизнеобеспечения;
контролирует своевременную постановку в пожарный расчет пожарных автомобилей и иной техники;
выезжает на пожары, места аварий и стихийных бедствий, принимает руководство тушением пожара и проведением аварийно-спасательных работ;
контролирует подготовленность личного состава отделений и звеньев газодымозащитной службы к работе в непригодной для дыхания среде, техническое состояние средств индивидуальной защиты органов дыхания (далее – СИЗОД), содержание контрольных постов и баз газодымозащитной службы (далее – ГДЗС);
проверяет несение караульной службы в подразделениях, проводит занятия по тактико-специальной подготовке;
запрашивает необходимую информацию о состоянии оперативной обстановки в гарнизоне;
отдает в период дежурства руководителям (начальникам караулов) подразделений и должностным лицам гарнизона в пределах своих полномочий распоряжения по вопросам гарнизонной и караульной службы, в том числе по временной передислокации пожарной техники с последующим уведомлением об этом заместителя начальника гарнизона;
отстраняет в крайних, не терпящих отлагательства, случаях лиц рядового и начальствующего состава от несения дежурства с немедленным докладом об этом вышестоящему руководству.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Гарнизон бастығының орынбасары
18. Гарнизон бастығының орынбасары:
гарнизонда өрт-тактикалық дайындықты ұйымдастырады;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің әзірлігін тексереді;
өрт-тактикалық оқу-жаттығуларды, байқауларды, жарыстарды және жалпы гарнизондық іс-шаралардың өткізілуін жүзеге асырады;
гарнизонда өрт сөндіру депосының ғимаратын ұстауды бақылайды;
жоғары дәрежелі, резонанстық және 3 және одан да көп адамның қаза болуымен байланысты өрттерге, авариялар мен дүлей зілзалаларға гарнизондық қызметті ұйымдастыру туралы бұйрыққа сәйкес шығады;
өртке гарнизон бастығы келгенге дейін өртке басшылық етеді;
негізгі, арнайы және қосалқы техниканың, жеке құрамның көп санын талап ететін ықтимал авариялармен және жарылыстармен ұштасатын жұмыс объектілерінің ең маңызды және күрделі жедел тактикалық қатынастағы тізбесін (бұдан әрі – объектілер тізбесі) айқындайды;
гарнизон қызметін міндеттерін орындауға қажет мәліметтер мен жедел ақпаратты сұрайды;
ірі өрт кезінде, күрделі жедел өрт жағдайларында немесе айрықша жағдай туындағанда өрт сөндіру мемлекеттік мекемелерінің бөлімшелерін қайта орналастыру бойынша ұсыныс енгізеді;
гарнизонда қолда бар резервтік өрт сөндіру техникасы есебінен бөлімшелердің есептобындағы өрт сөндіру техникалары құрамын түзетеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Жедел кезекші
19. Жедел кезекші:
гарнизондағы жедел жағдайларды біледі, қызмет өткеру кезінде анықталған кемшіліктерді жоюға, оның ішінде оқиға болған жерге шығумен шаралар қабылдайды;
гарнизон және қарауыл қызметтерін өткеруге бақылауды қамтамасыз етеді;
гарнизондық іс-шаралардың дайындығын қамтамасыз етуге және оларды өткізуге өзі қатысады;
жарылу қаупі бар және күшті әсер ететін улы заттар (КӘУЗ) бар объектілердің тізбесі туралы ақпаратты біледі;
өрт-тактикалық оқу-жаттығулар мен сабақтарды ұйымдастырады және оларды өзі өткізеді, кәсіби, арнайы-тактикалық және өзге де даярлық түрі бойынша сабақтарды ұйымдастырады және өткізеді;
тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
өрт сөндіру автомобильдері мен өзге де техникаларын өрт сөндіру есептобына уақтылы жеткізуді бақылайды;
өртке, авариялар мен дүлей зілзала орындарына шығады, өрт сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге басшылық етуді қабылдайды;
газтүтіннен қорғау қызметі (бұдан әрі – ГТҚҚ) бөлімшелері мен буындары жеке құрамының тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеуге дайындығын, тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарының (бұдан әрі - ТАОЖҚҚ) техникалық жай-күйін, газтүтіннен қорғаудың бақылау бекеттері мен базаларын ұстауды бақылайды;
бөлімшелерде қарауыл қызметінің өткерілуін тексереді, кәсіби, тактикалық-арнайы даярлық бойынша сабақтардың жүргізеді;
гарнизондағы жедел ахуалдың жай-күйі туралы қажет ақпарат сұрайды;
кезекшілік кезінде бөлімшелердің басшыларына (қарауыл бастықтарына) және гарнизонның лауазымды адамдарына өз құзыреті шегінде, гарнизон және қарауыл қызметінің мәселелері бойынша, оның ішінде өрт сөндіру техникаларының уақытша орын ауыстыруы туралы, кейіннен гарнизон бастығына баяндай отырып, өкім береді;
жоғары тұрған басшылыққа бірден баяндай отырып, кейінге қалдыруды күттірмейтін жағдайларда қатардағы және басшы құрамды кезекшілікті өткеруден дереу шеттетеді.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Старший диспетчер (диспетчер) гарнизона
20. Диспетчер гарнизона:
владеет информацией об оперативной пожарной обстановке в гарнизоне, дислокации и районах выезда пожарных частей, перечне объектов, на которые по первому сообщению о пожаре высылаются подразделения по повышенному номеру вызова, безводные районы (участки), техническое вооружение и тактические возможности караулов, местонахождение основных запасов огнетушащих веществ, а также местонахождение подразделений (сил и средств) гарнизона противопожарной службы;
контролирует работу средств связи, записывающей и информационной аппаратуры, автоматизированного рабочего места (далее - АРМ) (при наличии) гарнизона и обеспечивает правильность их использования;
осуществляет прием и отработку сообщений о вызовах подразделений противопожарной службы по телефонным линиям связи с номером "101";
направляет к месту вызова силы и средства гарнизона, а также службы взаимодействия в соответствии с расписанием выезда (планом привлечения сил и средств);
осуществляет фиксацию всех принимаемых решений должностными лицами при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ;
обеспечивает передислокацию караулов, отделений подразделений гарнизона;
обобщает сведения о наличии сил и средств подразделений и представляет на утверждение заместителю начальника гарнизона строевую записку по форме согласно приложению 5 к настоящему Уставу (при отсутствии автоматизированного рабочего места);
проверяет наличие связи с подразделениями гарнизона и службами жизнеобеспечения не реже 2 раз в сутки;
информирует должностных лиц гарнизона о выезде подразделений и обстановке на месте их работы;
докладывает заместителю начальника гарнизона и оперативному дежурному, поступившие сведения об изменениях оперативной обстановки, а также информирует об этом подразделения гарнизона;
доводит до подразделений гарнизона информацию и распоряжения оперативного дежурного и должностных лиц гарнизона, ведет служебную документацию согласно приложениям 6 и 7 к Уставу;
осуществляет прием информации об уголовных правонарушениях и вносит ее в автоматизированную базу данных "Книга учета информации" (далее – КУИ) Единого реестра досудебных расследований (далее – ЕРДР) согласно требованиям Правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9744) (далее – Правила);
сообщает начальнику Управления (отдела) по чрезвычайным ситуациям, дежурному дознавателю о зарегистрированных в КУИ ЕРДР сообщениях;
по указанию руководства (дознавателя) направляет специалиста исследовательской испытательной пожарной лаборатории;
составляет акт в период отсутствия доступа к информационной системе по установленной форме, согласно Правил;
имеет информацию о наличии и состоянии сил и средств в подразделениях гарнизона;
не допускает (по согласованию с оперативным дежурным) выезд пожарных расчетов на занятия, решения пожарно-тактических задач в случае осложнения оперативной обстановки;
в пределах своей компетенции требует от должностных лиц гарнизона устранения выявленных нарушений, осложняющих оперативную обстановку в гарнизоне и контролирует правильность ведения радиообмена между подразделениями гарнизона.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Гарнизон аға диспетчері (диспетчер)
20. Гарнизон диспетчері:
Гарнизондағы жедел өрт жағдайы, өрт сөндіру бөлімдерінің орналасуы мен шығу аудандары, өрт туралы бірінші хабарлама бойынша жоғары шақыру нөмірі бойынша бөлімшелер жіберілетін объектілердің тізбесі, сусыз аудандар (учаскелер), қарауылдардың техникалық қару-жарақтары мен тактикалық мүмкіндіктері, өрт сөндіргіш заттардың негізгі қорларының орналасқан жері, сондай-ақ өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелерінің (күштері мен құралдарының) орналасқан жері туралы ақпаратты иеленеді;
байланыс құралдарының, жазу және ақпараттық аппаратураның, гарнизонның автоматтандырылған жұмыс орнының (бұдан әрі – АЖО) (бар болса) жұмысын бақылайды және олардың дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
"101" нөмірімен телефон желісі байланысы арқылы өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің шақыру туралы хабарламаларды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады;
шығу кестесіне (күштер мен құралдарды тарту жоспарына) сәйкес гарнизонның күштері мен құралдарын, сондай-ақ өзара іс-қимыл жасау қызметтерін жібереді;
өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде лауазымды тұлғалардың барлық қабылдаған шешімдерін тіркеуді жүзеге асырады;
гарнизон бөлімшесі қарауылдарының, бөлімшелерінің орын ауыстыруын қамтамасыз етеді;
осы Жарғыға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімшелерді күштері мен құралдарының болуы туралы мәліметтерді жинақтайды және гарнизонның саптық жазбасын гарнизон бастығының орынбасарына бекітуге ұсынады;
гарнизон бөлімшелерімен және тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен тәулігіне 2 реттен кем емес байланыстың болуын тексереді;
гарнизонның лауазымды адамдарына бөлімшенің шығуы және олардың жұмыс орнындағы жағдайы туралы хабар береді;
гарнизон бастығының орынбасарына және жедел кезекшіге жедел ахуалдың өзгеруі туралы келіп түскен мәліметті баяндайды, сондай-ақ бұл туралы гарнизонның бөлімшелеріне хабар береді;
гарнизонның жедел кезекшісінің және лауазымды адамдарының ақпараты мен өкімін гарнизон бөлімшелерінің назарына жеткізеді, сондай-ақ осы Жарғыға 6, 7-қосымшаларға сәйкес қызметтік құжаттаманы жүргізеді;
Қазақстан Республикасының Бас прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарларды қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) талаптарына сәйкес қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы ақпаратты қабылдауды жүзеге асырады және оны Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінің (бұдан әрі - СДТТБТ) "Ақпараттарды тіркеу кітабына" (бұдан әрі – АТК) енгізеді;
СДТТБТ АТК-да тіркелген хабарламалар туралы ақпаратты Төтенше жағдайлар басқармасының (бөлімнің) бастығына, кезекші анықтаушыға хабарлайды;
басшылықтың (анықтаушының) нұсқауы бойынша өрт сынау зертханасының маманын жібереді;
Қағидаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша ақпараттық жүйеге қолжетімділік болмаған кезде акт жасайды;
гарнизон бөлімшелеріндегі күштер мен құралдардың бар-жоғы және олардың жай-күйі туралы ақпарат білуі тиіс;
бөлімшелердің шығу аудандарында өртке қарсы қызмет күштері мен құралдарының, оның ішінде олардың өрт сөндіруге қатысуы жеткіліксіз болса, қарауылдардың сабаққа шығуын, өрт-техникалық міндеттерді шешуге жол бермейді (жедел кезекшінің келісуінен кейін);
өз құзыреті шегінде гарнизонның лауазымды тұлғаларынан гарнизондағы жедел ахуалды қиындататын анықталған бұзушылықтарды жоюды талап етеді және гарнизон бөлімшелері арасындағы радиоалмасудың дұрыс жүргізілуін бақылайды.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Начальник газодымозащитной службы
21. Начальник ГДЗС:
руководит ГДЗС, контролирует и анализирует ее деятельность, готовит обзоры и информации с указанием в них мероприятий по ее совершенствованию;
владеет информацией о степени подготовленности к работе в СИЗОД подразделений государственного учреждения пожаротушения и газодымозащитников;
осуществляет учет сил и средств ГДЗС;
обеспечивает надежную работу баз и контрольных постов ГДЗС, постоянную готовность учебно-тренировочных комплексов (дымокамер, теплодымокамер и другие) правильную эксплуатацию СИЗОД;
оказывает помощь подразделениям в организации деятельности ГДЗС;
обеспечивает требования безопасности при эксплуатации и обслуживании СИЗОД;
планирует и обеспечивает специальное первоначальное обучение газодымозащитников, подготовку старших мастеров (мастеров) ГДЗС;
организовывает между государственным учреждением пожаротушения и аварийно-спасательными службами городов и объектов (газоспасательная, горноспасательная и другие), практические занятия по отработке взаимодействия;
определяет дополнительную потребность технических ресурсов для оснащения ГДЗС;
разрабатывает графики использования подразделениями государственных учреждений пожаротушения учебно-тренировочных комплексов (дымокамер, теплодымокамер и другие), обеспечивает надлежащий контроль за их подготовкой к занятиям, а также за подготовкой руководителей занятий к их проведению;
проверяет несение службы в подразделениях в части ГДЗС;
запрашивает необходимую информацию о состоянии ГДЗС в органах управления и подразделениях государственного учреждения пожаротушения;
отстраняет от работы в СИЗОД газодымозащитников, нарушающих правила работы, а также лиц, не имеющих допуска к работе в СИЗОД.
Параграф 9. Начальник технической службы
22. Начальник ТС:
владеет информацией о тактико-технических характеристиках имеющейся на вооружении подразделений пожарной техники и нормативную документацию по ее эксплуатации;
руководит работой ТС, обеспечивает контроль за несением гарнизонной и караульной службы в части готовности пожарной техники, ПТВ и оборудования, средств пожаротушения к ведению действий по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ;
анализирует работу пожарной техники, разрабатывает и осуществляет мероприятия по улучшению ее технического состояния, в том числе контролирует проведение испытаний пожарной техники, ПТВ и оборудования, средств пожаротушения в подразделениях;
выезжает на дорожно-транспортные происшествия, связанные с пожарной техникой;
оказывает практическую и методическую помощь руководителям подразделений в организации ТО, ремонта и эксплуатации пожарной техники, ПТВ и оборудования, средств пожаротушения, принимает меры к устранению выявленных недостатков;
требует от должностных лиц исполнения требований настоящего Устава и иных нормативных актов в части ТС;
запрашивает необходимую информацию о состоянии ТС в подразделениях государственных учреждений пожаротушения;
согласовывает заявки на материально-техническое обеспечение подразделений в части ТС.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Газтүтіннен қорғау қызметінің бастығы
21. ГТҚҚ бастығы:
ГТҚҚ-қа басшылық жасайды, оның қызметін бақылайды және талдайды, олардағы іс-шараларды көрсете отырып, оны жетілдіру жөніндегі шолулар мен ақпараттар әзірлейді;
өрт сөндіру мемлекеттік мекемелері бөлімшелері мен газтүтіннен қорғаушылардың ТОАЖҚҚ-да жұмыс істеуге даярлық деңгейі туралы ақпаратты біледі;
ГТҚҚ күштері мен құралдарының есепке алуды жүзеге асырады;
ГТҚҚ базалары мен бақылау бекеттерінің сенімді жұмысын, оқу-жаттығу кешендерінің (түтін камерасы, жылу түтін камерасы және басқалар) тұрақты әзірлігін, ТОАЖҚҚ дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді;
бөлімшелерге ГТҚҚ қызметін ұйымдастыруға көмек көрсетеді;
ТОАЖҚҚ пайдалану және қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз етеді;
газтүтіннен қорғаушылардың арнайы алғашқы оқуын, ГТҚҚ аға шеберлерін (шеберлерін) даярлауды жоспарлауға және қамтамасыз етеді;
өрт сөндіру мемлекеттік мекемесі мен қалалар және объектілердің авариялық-құтқару қызметтері (газдан құтқару, таукен құтқару және т.б.) арасындағы келісімдермен айқындалатын өзара іс-қимылды пысықтау жөніндегі практикалық сабақтарды ұйымдастырады;
ГТҚҚ жарақтандыру үшін қосымша техникалық ресурстардың қажеттілігін айқындайды;
өрт сөндіру бөлімшелерінің мемлекеттік мекемелері оқу-жаттығу кешенін (түтін камера, жылу түтін камера және т.б.) пайдалану кестесін әзірлейді, олардың оқуға даярлығына, сондай-ақ сабақ беру жетекшілерінің оны өткізуге даярлығына тиісті бақылауды қамтамасыз етеді;
бөлімшелерде ГТҚҚ бөлігінде қызмет өткеруді тексереді;
басқару органдары мен өрт сөндіру мемлекеттік мекемелері бөлімшелеріндегі ГТҚҚ жай-күйі жөнінде қажетті ақпаратты сұратады;
жұмыс ережесін бұзған газтүтіннен қорғаушыларды, сондай-ақ ТОАЖҚҚ жұмыс істеуге рұқсаты жоқ адамдарды ТОАЖҚҚ-дағы жұмыстан шеттетеді.
9-параграф. Техникалық қызмет бастығы
22. ТҚ бастығы:
бөлімшелердің жарақтануындағы өрт сөндіру техникасы мен оны пайдалану жөнінде нормативтік құжаттардың тактикалық-техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты біледі;
ТҚ жұмысына басшылық етеді, өрт сөндіру техникасының, ӨТЖ мен жабдықтарының, өрт сөндіру құралдарының өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-әрекетті жүргізуге дайындығы бөлігінде гарнизон және қарауыл қызметін өткеруін бақылауды қамтамасыз етеді;
өрт сөндіру техникасының жұмысын талдайды, оның техникалық жағдайын жақсарту бойынша іс-шараларды әзірлейді және оларды жүзеге асырады, оның ішінде өрт сөндіру техникаларын, ӨТЖ және жабдықтарын, бөлімшелердегі өрт сөндіру құралдарын сынаудан өткізуді бақылайды;
өрт сөндіру техникасының жол-көлік оқиғаларына шығады;
бөлімше басшыларына ТҚ ұйымдастыруда, өрт сөндіру техникаларын, ӨТЖ және жабдықтарын, өрт сөндіру құралдарын жөндеуде және пайдалануда практикалық және әдістемелік көмек көрсетеді, анықталған кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды;
өз құзыреті шегінде ТҚ бөлімшелерінің, жеңқұбыр базаларының және өрт сөндіру техникасының диагностикалық бекеттерінің жұмыстарына бақылауды жүзеге асырады;
лауазымды тұлғалардан ТҚ бөлігінде осы Жарғының және өзге нормативтік актілер талаптарының орындалуын талап етеді;
өрт сөндіру мемлекеттік мекемелері бөлімшелерінде ТҚ жағдайы туралы қажетті ақпаратты сұратады;
ТҚ бөлігінде материалдық-техникалық қамтамасыз етуге өтінімді келіседі.

Параграф 10. Начальник службы связи
23. Начальник СС:
обеспечивает контроль за несением гарнизонной и караульной службы в части готовности и применения средств связи и анализирует ее работу;
организовывает и лично проводит занятия по освоению современных средств связи, распространяет передовой опыт СС;
владеет информацией об оснащенности подразделений средствами связи, осуществляет контроль за организацией ТО, ремонта и эксплуатации средств связи, а также принимает меры по устранению выявленных недостатков;
требует выполнение радиообмена в гарнизоне;
запрашивает необходимую информацию о состоянии СС в органах управления и подразделениях государственного учреждения пожаротушения;
вносит предложения руководителям подразделений государственного учреждения пожаротушения по вопросам улучшения работы связи;
согласовывает заявки на средства связи и эксплуатационно-расходные материалы.
Глава 3. Караульная служба
Параграф 1. Организация и несение караульной службы
24. Караульная служба осуществляется дежурством в 4 смены в круглосуточном режиме, с единым порядковым номером смен (караулов) по всем территориальным подразделениям Министерства, личным составом караулов подразделений государственной противопожарной службы.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В подразделениях обеспечивается ведение служебной документации в соответствии с перечнем регламентных документов подразделения противопожарной службы по организации службы, подготовки и пожаротушения, согласно приложению 7 к настоящему Уставу.
26. Основными задачами караульной службы являются:
обеспечение постоянной готовности караулов (дежурных смен) к ведению действий по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ в период дежурства;
контроль за исправным состоянием противопожарного водоснабжения, средств связи, проездов в районе выезда;
изучение мест расположения противопожарного водоснабжения, а также изучение объектов в оперативно-тактическом отношении, находящиеся в районе выезда подразделения;
поддержание на высоком уровне дисциплины личного состава подразделений государственной противопожарной службы;
поддержание надежной связи с подразделениями гарнизона, службами жизнеобеспечения города (района, объекта);
обеспечение охраны помещений и территории подразделения, поддержание в них необходимого порядка, проведение административно-хозяйственных работ.

10-параграф. Байланыс қызметінің бастығы
23. БҚ бастығы:
байланыс құралдарының әзірлігі мен оны пайдалану бөлігінде гарнизон және қарауыл қызметін өткеруін бақылауды қамтамасыз етеді және оның жұмысын талдайды;
қазіргі заманғы байланыс құралдарын игеру бойынша сабақтар ұйымдастырады және өзі өткізеді, БҚ озық тәжірибелерін таратады;
бөлімшелердің байланыс құралдарымен жарақтандырылуы туралы ақпаратты біледі, ТҚ, байланыс құралдарын жөндеуді және пайдалануды ұйымдастыруды бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жоюға шаралар қабылдайды;
гарнизонда радиоалмасудың орындалуын талап етеді;
басқару органдары мен өрт сөндіру мемлекеттік мекемесі бөлімшелеріндегі байланыс қызметінің жай-күйі туралы қажетті ақпараттарды сұратады;
өрт сөндіру мемлекеттік мекемесі бөлімшелерінің басшыларына байланыс жұмысын жақсарту мәселелері бойынша ұсыныс енгізеді;
байланыс құралдарына және пайдалану-шығыс материалдарына өтінімдерді келіседі.
3-тарау. Қарауылдық қызмет 1-параграф. Қарауылдық қызметті ұйымдастыру және өткеру
24. Министрліктің барлық аумақтық бөлімшелері, мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері қарауылдарының жеке құрамымен ауысымдардың (қарауылдардың) бірыңғай реттік нөмірлерімен, тәулік бойы 4 ауысымды режимде кезекшілікті жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Бөлімшелердегі қызметтік құжаттаманы осы Жарғыға
7-қосымшаға сәйкес қызметті ұйымдастыру, дайындық және өрт сөндіру бойынша өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің регламенттік құжаттарының тізбесіне сәйкес жүргізуді қамтамасыз етеді.
26. Қарауылдық қызметтің негізгі міндеттері:
кезекшілік кезінде қарауылдардың (кезекші ауысымдардың) өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарды жүргізуге тұрақты әзірлігін қамтамасыз ету;
өртке қарсы сумен жабдықтаудың, байланыс құралдарының, шығу ауданына өту жолдарының жарамды күйін бақылау;
бөлімшенің шығу ауданында өртке қарсы сумен жабдықтаудың орналасқан жерлерін зерделеу, сондай-ақ жедел-тактикалық қатынастағы объектілерді зерделеу;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жеке құрамының тәртібін жоғары деңгейде ұстау;
гарнизон бөлімшелерімен, қаланың (ауданның, объектінің) тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен сенімді байланыс ұстау;
бөлімшенің үй-жайлары мен аумағын күзетуді қамтамасыз ету, оларда қажет тәртіпті ұстау, әкімшілік-шаруашылық жұмыстарын жүргізу болып табылады.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Несение караульной службы требует от личного состава точного соблюдения всех положений настоящего Устава, бдительности, решительности и разумной инициативы.
28. Личный состав караула (дежурной смены) несет караульную службу в соответствии с распорядком дня в подразделении государственной противопожарной службы.
При этом:
обеспечивается подготовка личного состава караула в соответствии с планами тактико-специальной подготовки, профессиональной служебной и физической подготовки;
организуется оперативно-тактическое изучение района выезда;
осуществляется контроль за наличием связи со службами жизнеобеспечения, а также за состоянием водоисточников, улиц, проездов и подъездов к зданиям в районе выезда подразделения;
разрабатываются мероприятия по привлечению личного состава подразделения, свободного от несения караульной службы, к тушению пожаров по повышенному номеру вызова и ликвидации последствий ЧС;
выполняются хозяйственные работы в подразделении;
осуществляются другие мероприятия, необходимые для выполнения задач караульной службы.
29. В ночное время осуществляется организованный отдых личного состава караула (дежурной смены).
30. К несению караульной службы не допускаются лица, не прошедшие специальное первоначальное обучение и не сдавшие зачеты по правилам безопасности и охране труда в подразделениях противопожарной службы, водители пожарных и аварийно-спасательных автомобилей, не прошедшие обучение на право управления транспортным средством, оборудованным специальными звуковыми и световыми сигналами, а также больные и лица, находящиеся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения.
31. Численность личного состава караула определяется штатами подразделения, которая может быть увеличена личным составом караулов подразделения, а также личным составом подразделений государственной противопожарной службы.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Должностные лица караула
32. Должностными лицами караула являются:
начальник караула (руководитель дежурной смены), помощник командира (капитана) пожарного судна (корабля);
командир отделения;
водитель пожарного автомобиля;
диспетчер (радиотелефонист) пункта связи части;
старший пожарный (пожарный).

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қарауылдық қызметті өткеру жеке құрамнан осы Жарғының барлық талаптарын нақты сақтауды, қырағалықты, батылдықты және қисынды бастамашы болуды талап етеді.
28. Қарауылдың жеке құрамы (кезекші ауысым) қарауылдық қызметін мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі күн тәртібіне сәйкес өткереді.
Бұл ретте:
арнайы-тактикалық дайындық, кәсіби қызметтік және дене даярлығы жоспарларына сәйкес қамтамасыз етіледі;
шығу ауданын жедел-тактикалық жағдайын зерделеу ұйымдастырылады;
тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен байланыстың болуын, сондай-ақ бөлімшенің шығу ауданындағы су көздерінің жағдайына, көшелерге, өтетін жолдар мен ғимараттарға кіреберіс жолдарына бақылау жүзеге асырылады;
жоғары шақыру нөмірі бойынша өрт сөндіруге және ТЖ салдарын жоюға бөлімшенің қарауылдық қызметтен бос жеке құрамын тарту іс-шаралары әзірленеді;
бөлімшелерде шаруашылық жұмыстары орындалады;
қарауылдық қызмет міндеттерін орындауға қажетті басқа да іс-шаралары жүзеге асырылады.
29. Түнгі уақытта қарауыл (кезекші ауысым) жеке құрамының демалысы жүзеге асырылады.
30. Қарауылдық қызметті өткеруге өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде арнайы бастапқы даярлықтан өтпеген, еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі қағидаларынан сынақ тапсыра алмаған адамдар, арнайы дыбыстық және жарық сигналдарымен жабдықталған көлік құралдарын басқару құқығы бойынша оқытудан өтпеген жүргізушілер, сондай-ақ ауру және есірткі немесе алкогольді мас күйдегі адамдар жіберілмейді.
31. Қарауыл жеке құрамының саны бөлімшенің штатымен анықталады, бөлімше қарауылдарының жеке құрамымен, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жеке бөлімшелері құрамымен көбейтілуі мүмкін.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Қарауылдың лауазымды адамдары
32. Қарауылдың лауазымды адамдары:
қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы), өрт сөндіру кемесі (корабльдің) командирінің (капитан) көмекшісі;
бөлімше командирі;
өрт сөндіру автомобилінің жүргізушісі;
бөлімнің байланыс пунктінің диспетчері (радиотелефонист);
аға өрт сөндіруші (өрт сөндіруші) болып табылады.

Параграф 3. Начальник караула (руководитель дежурной смены)
33. Начальник караула (руководитель дежурной смены) является прямым начальником личного состава караула (дежурной смены) и подчиняется руководителю подразделения.
34. Начальник караула (руководитель дежурной смены):
организовывает и контролирует несение караульной службы личным составом, в том числе проверяет несение службы лицами внутреннего наряда;
обеспечивает выполнение плана подготовки личного состава караула в период дежурства и лично проводит занятия;
проводит мероприятия по поддержанию пожарной техники, ПТВ и оборудования, огнетушащих веществ в готовности к ведению действий по тушению пожара, а также контролирует состояние пожарных гидрантов, водоемов, проездов, подъездов в районе выезда подразделения;
обеспечивает выполнение правил охраны труда и техники безопасности, а также соблюдение дисциплины личным составом караула;
осуществляет контроль за ТО СИЗОД (проверка № 1, 2) и правильным ведением документов ГДЗС;
обеспечивает выполнение мероприятий, предусмотренных распорядком дня и контролирует сбор данных о наличии людей в ночное время в детских, лечебных учреждениях и на объектах с ночным пребыванием людей;
не допускает в служебные помещения посторонних лиц, кроме лиц, имеющих на это право, указанных в пункте 90 настоящего Устава;
разрабатывает и корректирует документы, регламентирующие организацию караульной службы;
выезжает на пожары, аварийно-спасательные работы и руководит действиями дежурного караула;
знает район выезда пожарной части, расположение водоисточников и особо важных объектов (цехов), а также тактико-технические характеристики пожарной техники и средств связи, имеющейся в подразделении;
запрашивает необходимую информацию о состоянии оперативной обстановки в районе выезда, знакомится с распорядительной и документацией по организации караульной службы.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Начальнику караула (руководителю дежурной смены) не допускается:
отлучаться из расположения подразделения, кроме случаев, предусмотренных настоящим Уставом;
заменять, отпускать кого-либо из состава караула, кроме случаев, связанных с несением караульной службы;
выводить из пожарного расчета пожарные автомобили, кроме случаев, указанных в настоящем Уставе.
36. Подмена начальника караула (руководителя дежурной смены) разрешается только лицами среднего или старшего начальствующего состава, имеющими подготовку в объеме не менее среднего специального образования, опыт практической работы по тушению пожаров и допущенными к самостоятельному дежурству во главе караула (дежурной смены), в исключительных случаях наиболее подготовленными командирами отделений.

3-параграф. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы)
33. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) қарауылдың (кезекші ауысым) жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және бөлімше басшысына бағынады.
34. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы):
жеке құрамның қарауылдық қызметін өткеруді бақылайды және ұйымдастырады, оның ішінде ішкі наряд адамдарының кезекшілікті өткеруін тексереді;
кезекшілік кезінде қарауылдың жеке құрамының дайындық жоспарын орындауын қамтамасыз етеді және сабақты жеке өзі өткізеді;
өрт сөндіру техникасының, ӨТЖ және жабдықтарды, өртсөндіргіш заттарды өрт сөндіру бойынша іс-қимылдарды жүргізуге әзірлікте ұстау жөніндегі іс-шараларды жүргізеді, сондай-ақ бөлімшенің шығу ауданындағы өрт сөндіру гидранттарының, су айдындарының, өтетін жолдардың, кіре беріс жолдардың жай-күйін бақылайды;
жеке құрамның еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындауды, сондай-ақ қарауылдың жеке құрамының тәртіпті сақтауын қамтамасыз етеді;
ТАОЖҚҚ ТҚ көрсетуін (№ 1, 2-тексеру) және ГТҚҚ құжаттарының дұрыс жүргізілуін бақылауды жүзеге асырады;
күн тәртібінде көзделген іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді және түнгі мезгілде балалар және емдеу мекемелерінде, түнгі объектілерде адамдардың болуы туралы деректер жинауды бақылайды;
Осы Жарғының 90-тармағында көрсетілген, бұған құқығы бар тұлғалардан басқа бөгде тұлғалар қызметтік үй-жайларға жіберілмейді;
қарауыл қызметін ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттарды әзірлейді және түзетеді;
өрттерге, авариялық-құтқару жұмыстарына шығады және кезекші қарауылдың әрекеттеріне басшылық етеді;
өрт сөндіру бөлімінің шығу ауданын, аса маңызды объектілердің (цехтардың) және су көздерінің орналасуын, сондай-ақ бөлімшедегі қолда бар өрт сөндіру техникасы мен байланыс құралдарының сипаттамаларын біледі;
шығу ауданындағы жедел ахуалдың жай-күйі туралы қажетті ақпаратты сұрайды, қарауылдық қызметті ұйымдастыру жөніндегі өкімдік және басқа құжаттармен танысады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына):
осы Жарғыда көзделген жағдайлардан басқа бөлімшенің орналасқан жерінен кетуге;
қарауылдық қызметті өткерумен байланысты жағдайлардан басқа қарауыл құрамынан біреуді ауыстыруға, жіберуге;
осы Жарғыда көрсетілген жағдайлардан басқа өрт сөндіру автомобильдерін өрт сөндіру есептобынан шығаруға болмайды.
36. Кемінде арнайы орта білімі көлемінде даярлығы, өрт сөндіру бойынша практикалық жұмыс тәжірибесі бар және ерекше жағдайларда бөлімшенің аса даярланған командиріне, қарауылды (кезекші ауысым) бастап өздігінше кезекшілік атқаруға жіберілген орта немесе жоғары басшы құрамның тұлғаларына ғана қарауыл бастығын (кезекші ауысым басшысын) ауыстыруға рұқсат етіледі.

37. В случае внезапного заболевания начальника караула (руководителя дежурной смены), руководитель подразделения (оперативный дежурный) принимает решение о направлении его в ближайшее лечебное учреждение. Обязанности начальника караула (руководителя дежурной смены) возлагаются на одного из руководителей подразделения или другое подготовленное должностное лицо.
Параграф 4. Командир отделения
38. Командир отделения:
обеспечивает при смене караулов прием закрепленной пожарной техники, ПТВ и оборудования, помещений, инвентаря и имущества;
проводит обучение личного состава отделения и содействует начальнику караула (руководителю дежурной смены) в выполнении плана подготовки в период дежурства;
обеспечивает выполнение личным составом отделения нормативов по пожарно-строевой подготовке;
контролирует порядок содержания СИЗОД на закрепленном за отделением пожарном автомобиле;
знает район выезда части, расположение водоисточников и особо важных объектов (цехов), а также тактико-технические характеристики пожарной техники, имеющейся в подразделении;
подготавливает пожарных, назначенных на посты, в дозоры, во внутренний наряд и в пожарный расчет, проверяет знание ими служебных обязанностей, подготовку снаряжения и боевой одежды;
докладывает начальнику караула (руководителю дежурной смены) о заболеваниях, жалобах и просьбах подчиненных, случаях утери или неисправности закрепленного за ними ПТВ и оборудования.
Параграф 5. Водитель пожарного автомобиля
39. Водитель пожарного автомобиля:
владеет тактико-технической характеристикой, назначением, устройством и принципом действия, закрепленных за ним пожарных автомобилей, а также район выезда пожарной части, водоисточники, дороги и проезды;
выполняет требования правил дорожного движения и умеет управлять в различных дорожных и метеорологических условиях пожарными автомобилями всех типов, имеющимися на вооружении части;
умеет работать на всех специальных агрегатах и механизмах, а также на радиостанциях, установленных на специальных автомобилях, в полном объеме использовать их технические и тактические возможности в условиях ведения действий на пожарах и при проведении аварийно-спасательных работ;
выполняет требования правил техники безопасности и производственной санитарии при несении службы, эксплуатации, ТО и ремонте пожарных автомобилей;
проверяет техническое состояние, своевременно и в полном объеме выполнять ТО закрепленных автомобилей, экономит ГСМ и другие эксплуатационные материалы;
выполняет обязанности лиц внутреннего наряда караула до отбоя;
докладывает командиру отделения обо всех неисправностях закрепленной техники и немедленно принимает меры по их устранению.

37. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) кенеттен ауырып қалған жағдайда, бөлімше басшысы (жедел кезекші), оны жақын маңдағы емдеу мекемесіне жіберу туралы шешім қабылдайды. Қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) міндеті, бөлімше басшыларының біріне немесе басқа даярланған лауазымды тұлғаға жүктеледі.
4-параграф. Бөлімше командирі
38. Бөлімше командирі:
қарауыл ауысқанда бекітілген өрт сөндіру техникасын, ӨТҚ мен жабдықтарды, үй-жайларды, мүкәммал мен мүліктерді қабылдауды қамтамасыз етеді;
бөлімшенің жеке құрамына оқыту жүргізеді және қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына) кезекшілік кезінде даярлық жоспарын орындауға көмектеседі;
бөлімше жеке құрамының өрт сөндіру-саптық дайындық бойынша нормативтерді орындауды қамтамасыз етеді;
бөлімшеге бекітілген өрт сөндіру автомобилінде ТАОЖҚҚ ұстау тәртібін бақылайды;
бөлімнің шығу ауданын, су көздерінің және аса маңызды объектілердің (цехтардың) орналасқан жерлерін, сондай-ақ бөлімшедегі қолданыстағы өрт сөндіру автомобильдері мен басқа да өрт сөндіру техникаларының тактикалық-техникалық сипаттамаларын біледі;
бекеттерге, шолғыншыларға, ішкі нарядта және өрт сөндіру есептобына тағайындалған өрт сөндірушілерді даярлайды, олардың қызметтік міндеттерін білуін, құрал-жабдықтар мен жауынгерлік киімдерін дайындауын тексереді;
қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына) қарамағындағылардың аурулары, шағымдары мен оларға бекітілген ӨТҚ мен жабдықтардың жоғалуы немесе ақаулығы жөнінде өтініштері туралы баяндайды.
5-параграф. Өрт сөндіру автомобилінің жүргізушісі
39. Өрт сөндіру автомобилінің жүргізушісі:
оған бекітілген өрт сөндіру автомобилінің тактикалық-техникалық сипаттамасын, мақсатын, құрылысын, жұмыс істеу қағидатын, сондай-ақ өрт сөндіру бөлімінің шығу ауданын, су көздерін, жолдар мен өту жолдарын біледі;
жол қозғалысы ережелерінің талаптарын орындайды және бөлімнің жарақтануында бар барлық типті өрт сөндіру автомобильдерін әртүрлі жол және метеорологиялық жағдайларда басқара алады;
барлық арнайы агрегаттар мен механизмдерде, сондай-ақ арнайы автомобильдерде орнатылған радиостанцияларда жұмыс істей біледі, өрттерде және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде іс-қимыл жүргізу жағдайларында олардың техникалық және тактикалық мүмкіндіктерін толық көлемде пайдалана біледі;
қызмет өткеру, өрт сөндіру автомобильтерін пайдалану, оларды жөндеу және ТҚ барысында қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидаларын орындайды;
ұйқыға жатқанға дейін қарауыл ішкі наряд адамдарының міндеттерін орындайды;
бекітілген техникалардың барлық ақаулықтары туралы бөлімше командиріне баяндайды және оларды жою бойынша дереу шаралар қабылдайды.

40. Водитель, не имеющий при себе водительского удостоверения и свидетельства на право управления закрепленными за ним пожарными автомобилями, к дежурству не допускается.
41. Водителю запрещается передавать управление транспортными средствами другому лицу, включая лиц, которым он подчиняется, и оставлять ключи зажигания в замке зажигания пожарного автомобиля.
Параграф 6. Диспетчер (радиотелефонист) пункта связи части
42. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ:
ведет четкий прием, передачу и регистрацию сообщений о пожаре и ЧС, поступающих на ПСЧ по всем имеющимся техническим средствам связи и обработки информации, своевременную и правильную высылку дежурных караулов (отделений) к месту вызова;
производит своевременный доклад на Центр оперативного управления силами и средствами (далее – ЦОУСС) и руководителям подразделения о высылке дежурного караула (отделения) на пожар или другую ЧС;
обеспечивает сохранность и правильную эксплуатацию технических средств и оборудования ПСЧ.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ знает:
оперативно-служебную документацию ПСЧ, последовательность ее ведения, руководящие документы, регламентирующие работу диспетчера (радиотелефониста) ПСЧ;
район выезда подразделения и оперативную обстановку, а также улицы и проезды;
объекты, на которые при первом сообщении высылаются подразделения по повышенному рангу;
перечень объектов, на которые составлены оперативные планы и карточки тушения пожаров;
места расположения важных, пожароопасных и взрывопожароопасных объектов, противопожарное водоснабжение, безводные участки;
тактико-технические характеристики пожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного и аварийно-спасательного вооружения и оборудования, имеющихся на вооружении подразделения;
тактические возможности дежурных караулов на пожарных машинах;
технические характеристики, принцип работы, элементы управления технических средств связи и обработки информации, а также другого оборудования, установленного на ПСЧ;
позывные подразделений и руководящего состава;
пользование схемами оповещения и сбора личного состава.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ:
1) при заступлении на дежурство:
принимает по описи документацию, имущество и технические средства, находящиеся на ПСЧ;
проверяет наличие, чистоту, состояние и исправность технических средств, источников резервного питания на ПСЧ;
получает у сменяющегося диспетчера (радиотелефониста) сведения о текущих выездах, а также распоряжениях и указаниях руководителей подразделения;

40. Өзімен бірге жүргізуші куәлігі мен оған бекітілген өрт сөндіру автомобильдерін жүргізу құқығына куәлігі жоқ жүргізуші кезекшілікке жіберілмейді.
41. Жүргізушіге басқа адамдарға, өзі бағынатын адамдарды адамдарды қоса алғанда көлік құралдарын басқаруға беруге және өрт сөндіру автомобилінің оталдыру құлпында оталдыру кілтін қалдырып кетуге тыйым салынады.
6-параграф. Бөлімнің байланыс пунктінің диспетчері (радиотелефонист)
42. ББП диспетчері (радиотелефонист):
ББП барлық қолда бар техникалық байланыс құралдарына келіп түскен өрт, ТЖ туралы хабарламаларды дәл қабылдауға, беруге және тіркеуге және ақпаратты өңдеуге, шақыру орнына қарауылдың (бөлімшелердің) кезекшілерін уақытында және дұрыс жібереді;
кезекші қарауылдың (бөлімшелердің) өртке, басқа ТЖ орнына жіберілгені туралы Күштер мен құралдарды жедел басқару орталығына (бұдан әрі –КҚЖБО) және бөлімше басшыларына уақтылы баяндама жүргізеді;
ББП техникалық құралдар мен жабдықтарды сақталуына және дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. ББП диспетчері (радиотелефонист):
ББП жедел-қызметтік құжаттамасын, оны жүргізу ретін, ББП диспетчерінің (радиотелефонист) қызметін регламенттейтін, басшылыққа алатын құжаттарды;
бөлімшенің шығу ауданы мен жедел ахуалды, сондай-ақ көшелер мен өту жолдарын;
бірінші хабарлама жоғары ранг бойынша бөлімшелер жіберілетін объектілерді;
жедел жоспарлар мен өрт сөндіру карточкалары жасалған объектілердің тізбесін;
маңызды, өрт және жарылыс қауіпті объектілердің орналасқан жерін, өртке қарсы сумен жабдықтауды, суы жоқ учаскелерді;
бөлімшенің жарақтануындағы өрт сөндіру және авариялық-құтқару техникаларының, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жарақтар мен жабдықтардың тактикалық-техникалық сипаттамасын;
кезекші қарауылдардың өрт сөндіру машиналарындағы тактикалық мүмкіндіктерін;
байланыс техникалық құралдарының басқару элементтері мен ақпаратты өңдеу, сондай-ақ ББП-ға орнатылған басқа жабдықтардың техникалық сипаттамасын, жұмыс істеу қағидатын;
бөлімшелер мен басшы құрамның шақырту белгілерін біледі;
жеке құрамды құлақтандыру және жинау схемаларын пайдалану.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. ББП диспетчері (радиотелефонист):
1) кезекшілікке түскен кезде:
ББП құжаттаманы, мүлікті және техникалық құралдарды тізімдеме бойынша қабылдайды;
ББП техникалық құралдардың, резервті қоректендіру көздерінің болуын, тазалығын, жай-күйін және жарамдылығын тексереді;
ауысатын диспетчерден (радиотелефонистан) ағымдағы шығулар, сондай-ақ бөлімше басшылығының өкімдері мен нұсқаулары туралы мәліметтерді алады;

2) во время дежурства:
получает у начальника караула (руководителя дежурной смены) сведения о силах и средствах (количество личного состава, пожарной техники, огнетушащих веществ и ГСМ);
сведения о неисправностях средств связи и технического оборудования вносит в Журнал приема-передачи средств связи по форме согласно приложению 8 к настоящему Уставу;
поддерживает связь со службами взаимодействия и направляет в район пожара или другой ЧС;
ведет Журнал учета людей, находящихся в ночное время суток в детских, лечебных и других учреждениях в ночное время суток по форме согласно приложению 9 к настоящему Уставу;
отвечает немедленно на все вызовы по телефону: "Өртке қарсы қызметі", по внутреннему телефону называет должность и фамилию, например: "диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
при получении информации о закрытии проездов, выходе из строя противопожарного водоснабжения и изменениях оперативной обстановки немедленно докладывает начальнику караула (руководителю дежурной смены), на ЦОУСС и вносит полученную информацию в соответствующие журналы;
при посещении помещения ПСЧ должностными лицами, имеющими право на проверку караульной службы, докладывает по форме: "Господин майор. Диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
3) при обработке вызовов:
фиксирует в путевке выезда дежурного караула следующую информацию:
адрес объекта вызова;
наименование объекта;
сведения о местонахождении объекта;
что и где горит (или иные сведения о ЧС);
на каком этаже горит (или в подвале);
этажность (или высота) здания;
наличие угрозы людям;
фамилию диспетчера ЦОУСС;
время, подпись и дату принятия сообщения;
принимает решение о направлении к месту вызова сил и средств, предусмотренных расписанием выезда (планом привлечения сил и средств), если нет прочих указании старшего диспетчера ЦОУСС (диспетчера гарнизона);
сразу после принятия решения о выезде, подает сигнал "Тревога";
вручает начальнику караула (руководителю дежурной смены) путевку выезда караула, а также план или карточку пожаротушения;
4) при сопровождении выездов:
устанавливает и поддерживает радиосвязь с дежурным караулом (отделением), выехавшим на пожар или другую ЧС;
уточняет информацию о пожаре или другой ЧС, о чем незамедлительно передает начальнику караула (руководителю дежурной смены), старшему диспетчеру ЦОУСС (диспетчеру гарнизона) и руководителям подразделения;
осуществляет фиксацию всех принимаемых решений должностными лицами при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ с указанием времени в электронном виде в АРМ, в случае отсутствия АРМ фиксируют в Журнал учета выездов подразделения по форме согласно приложению 10 к настоящему Уставу.

2) кезекшілік кезінде:
қарауылдың бастығынан (кезекші ауысым басшысынан) күштер мен құралдар (жеке құрамның, өрт техникасының, өртсөндіргіш заттары мен ЖЖМ саны) туралы мәлімет алады;
байланыс құралдары мен техникалық жабдықтардың ақаулықтары туралы мәліметті осы Жарғыға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланыс құралдарын қабылдау-тапсыру журналына енгізеді;
өзара іс-қимыл жасау қызметтерімен байланыс ұстайды және өрт болған жағдайда немесе ТЖ аудандарына жібереді;
осы Жарғыға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуліктің түнгі мезгілінде балалар, емдеу және басқа да мекемелерде болатын адамдарды есепке алу журналын жүргізеді;
телефон арқылы барлық қоңырауларға дереу "Өртке қарсы қызметі" деп жауап беруге, ал ішкі телефонға өзінің лауазымы мен тегін атайды, мысалы: "диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
өту жолдарының жабылуы, өртке қарсы сумен жабдықтаудың істен шығуы және жедел ахуалдың өзгерістері туралы ақпарат алған кезде дереу КҚЖБО-дағы кезекші қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысы), баяндайды және алынған ақпаратты тиісті журналдарға енгізеді;
қарауылдық қызметті тексеруге құқығы бар лауазымды тұлғалар ББП үй-жайына барған кезде, "Майор мырза. Диспетчер (радиотелефонист) Ахметова" деген нысан бойынша баяндайды;
3) шақыруларды өңдеген кезде:
кезекші қарауылдарының шығу жолдамасында мынадай ақпаратты:
шақыру объектісінің мекенжайы;
объектінің атауы;
объектінің орналасқан жері туралы мәліметтерді;
не және қайда жанып жатқаны (немесе ТЖ туралы басқа мәлімет);
нешінші қабатта (немесе жертөледе) жанып жатқаны;
ғимараттың қабаттылығы (немесе биіктігі);
адамдарға төнген қатердің болуы;
КҚЖБО диспетчерінің тегін;
ТЖ туралы хабар алынған уақытын, күнін тіркейді және қолын қояды;
КҚЖБО аға диспетчердің (гарнизон диспетчері) басқа нұсқауы болмаса шығу кестесінде көзделген күштер мен құралдарды жіберу туралы шешім қабылдайды;
шешім қабылданғаннан кейін бірден "Дабыл" сигналын береді;
қарауылдың шығу жолдамасын, сондай-ақ өрт сөндіру жоспарын немесе (бар болған жағдайда) карточкасын кезекші қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысына) береді;
4) шығуларды сүйемелдеу кезінде:
өрт немесе басқа ТЖ шыққан кезекші қарауылмен (бөлімшемен) радиобайланыс орнатады және ұстады;
өрт немесе басқа ТЖ туралы ақпаратты қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысына) шақыру орнына бару кезінде, КҚЖБО аға диспетчеріне (гарнизон диспетчеріне) және бөлімше басшыларына дереу береді;
өрттерді сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде лауазымды тұлғалармен қабылданатын барлық шешімдерді тіркеуді АЖО-на электронды түрде уақытты көрсете отырып, АЖО болмаған жағдайда осы Жарғыға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімшенің шығуын есепке алу журналына жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ не допускается:
отвлекаться от несения службы и отлучаться с ПСЧ без разрешения начальника караула (руководителя дежурной смены) и без подмены лицом, подготовленным и допущенным для работы на ПСЧ;
отдыхать при выезде караула на пожар или другую ЧС, вести лично и допускать по телефону разговоры, не связанные с основной деятельностью, нарушать порядок радиообмена;
пропускать в помещение ПСЧ посторонних лиц, кроме проверяющих, должностных лиц гарнизона, руководства подразделения, начальника караула (руководителя дежурной смены), дежурного по караулу и лиц, отвечающих за ТО средств связи.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ при поступлении заявлений, сообщений жалоб и иной информации о любом готовящемся или совершенном преступлении независимо от времени их совершения, подследственности, а также полноты сообщаемых сведений, незамедлительно принимает и регистрирует данные сведения в КУИ. При непосредственном обращении заявителя, выдает документ (талон) о регистрации заявления с указанием лица, принявшего обращение, времени его регистрации и рассмотрения.
47. При внедрении в гарнизоне автоматизированных систем приема и обработки информации в АРМ, обязанности диспетчера (радиотелефониста) ПСЧ, приведенные в пункте 42 настоящего Устава, могут быть регламентированы правовыми актами, не противоречащими требованиям настоящего Устава.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Старший пожарный (пожарный)
48. Старший пожарный (пожарный) при заступлении на дежурство:
принимает закрепленное ПТВ, проводит проверку закрепленного СИЗОД;
выполняет обязанности при несении караульной службы на постах, в дозорах и во внутреннем наряде;
соблюдает требования по охране труда и технике безопасности в период дежурства;
бережно относится к имуществу подразделения, содержит в чистоте и постоянной готовности ПТВ и оборудование, индивидуальное снаряжение;
знакомится с оперативной обстановкой в районе выезда подразделения.

Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. ББП диспетчеріне (радиотелефонистке):
қызмет өткеруден алаңдауға және қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) рұқсатынсыз және ББП жұмысы үшін дайындалған және рұқсат етілген тұлғаның ауыстыруынсыз ББП-дан кетуге;
қарауылдың өртке немесе басқа ТЖ-ға шығуы кезінде демалуға, телефон бойынша негізгі қызметпен байланысты емес әңгімелерді жеке жүргізуге және оларға жол беруге, радиоалмасу тәртібін бұзуға;
ББП үй-жайына тексерушілерінен, гарнизонның лауазымды тұлғаларынан, бөлімше басшылығынан, қарауыл бастығынан (кезекші ауысым басшысынан), қарауыл бойынша кезекшіден және байланыс құралдарының ТҚ көрсетуі үшін жауапты тұлғалардан басқа бөгде тұлғалардың кіруіне рұқсат етілмейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. ББП диспетчері (радиотелефонист) кез келген дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы өтініштер, шағым хабарламалар және өзге де ақпараттар түскен кезде олардың жасалу уақытына, тергеуде болуына, сондай-ақ хабарланатын мәліметтердің толықтығына қарамастан дереу қабылдайды және аталған мәліметтерді АТК-ге тіркейді. Өтініш беруші тікелей жүгінген кезде өтінішті қабылдаған тұлға, оны тіркеу және қарау уақыты көрсетіліп, өтінішті тіркеу туралы құжат (талон) береді.
47. Гарнизонда қабылдаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу кезінде
және АЖО-на ақпаратты өңдеу, осы Жарғының 42-тармағында келтірілген ББП диспетчерінің (радиотелефонистінің) міндеттері осы Жарғының талаптарына қайшы келмейтін құқықтық актілермен регламенттелуі мүмкін.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Аға өрт сөндіруші (өрт сөндіруші)
48. Аға өрт сөндіруші (өрт сөндіруші) кезекшілікке түскен кезде:
бекітілген ӨТЖ қабылдайды, бекітілген ТАОЖҚҚ-ға тексеру жүргізеді;
бекеттерде, шолғында және ішкі нарядта қарауыл қызметін өткеру кезінде қарауыл жеке құрамының міндеттерін орындайды;
кезекшілік кезеңінде еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігінің талаптарын сақтайды;
бөлімшенің үй-жай мүлкіне ұқыпты қарайды, ӨТЖ және жабдықты, жеке құрал-жабдықтарын тазалықта және ұдайы әзірлікте ұстайды;
бөлімшенің шығу ауданындағы жедел ахуалмен танысады.

Глава 4. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в области пожарной безопасности, дознание по делам о пожарах
Сноска. Глава 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Начальник Управления (Отдела) по чрезвычайным ситуациям и его заместитель являются государственными инспекторами района, города областного значения, района в городе по государственному контролю в области пожарной безопасности, осуществляющими функции по государственному контролю в области пожарной безопасности на соответствующей территории в соответствии с действующим законодательством.
50. Начальники Управлений (Отделов) по чрезвычайным ситуациям и их заместители осуществляют контроль и проверку готовности негосударственных противопожарных служб, а также противопожарного состояния подконтрольных объектов на соответствующей территории, поддерживают взаимодействие с местными исполнительными органами, информируют их о противопожарном состоянии объектов.
51. Главный специалист, старший инженер, инженер являются государственными инспекторами района, города областного значения, района в городе по государственному контролю в области пожарной безопасности, осуществляющими функции по государственному контролю в области пожарной безопасности на соответствующей территории в соответствии с действующим законодательством.
51-1. Старший дознаватель (дознаватель) - должностное лицо, уполномоченное осуществлять досудебное расследование по уголовному делу в пределах своей компетенции и подчиняется начальнику органа дознания.
51-2. Старший дознаватель (дознаватель):
выезжает на все зарегистрированные случаи пожаров и проводит проверочные действия;
принимает в пределах своей компетенции по зарегистрированному заявлению, сообщению решение в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством;
с целью выявления следов уголовного правонарушения, материальных объектов, а также установления обстоятельств, имеющих значение для дела, производит осмотр местности, помещений, предметов, документов, живых лиц, трупов, животных;
принимает решение о начале и осуществлении досудебного производства, проводить следственные и другие процессуальные действия, за исключением случаев, когда законом предусмотрено утверждение их начальником органа дознания, предусмотрена санкция прокурора или решение суда;
выполняет поручения суда, прокурора, органа предварительного следствия и органа дознания о производстве отдельных следственных действий;
принимает все предусмотренные законом меры для всестороннего, полного и объективного исследования обстоятельств, необходимых и достаточных для правильного разрешения дела.

4-тарау. Өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды, өрт туралы істер бойынша анықтауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Төтенше жағдайлар басқармасының (бөлімінің) бастығы және оның орынбасары өрт қауіпсіздігі саласында өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша функцияларды қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті аумақта жүзеге асыратын, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары болып табылады.
50. Төтенше жағдайлар жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің) бастықтары және олардың орынбасарлары мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің дайындығын, сондай-ақ тиісті аумақтағы бақылаудағы объектілердің өртке қарсы жай-күйін бақылауды және тексеруді, жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады, объектілердің өртке қарсы жай-күйі туралы хабардар етеді.
51. Бас маман, аға инженер, инженер өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті аумақта ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның мемлекеттік инспекторлары болып табылады.
51-1. Аға анықтаушы (анықтаушы) - өз құзыреті шегінде қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды адам және анықтау органының бастығына бағынады.
51-2. Аға анықтаушы (анықтаушы):
өрттердің барлық тіркелген жағдайларына барады және тексеру әрекеттерін жүргізеді;
қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес тіркелген өтініш, хабарлама бойынша өз құзыреті шегінде шешім қабылдайды;
қылмыстық құқық бұзушылықтың іздерін, материалдық объектілерді анықтау, сондай-ақ іс үшін маңызы бар мән-жайларды анықтау мақсатында жергілікті жерді, үй-жайларды, нәрселерді, құжаттарды, тірі адамдарды, мәйіттерді, жануарларды қарап-тексеруді жүргізеді;
заңда оларды анықтау органы бастығының бекітуі көзделген, прокурордың санкциясы немесе соттың шешімі көзделген жағдайларды қоспағанда, сотқа дейінгі іс жүргізуді бастау және жүзеге асыру, тергеу және басқа да процестік әрекеттерді жүргізу туралы шешім қабылдайды;
соттың, прокурордың, алдын ала тергеу органының және анықтау органының жекелеген тергеу әрекеттерін жүргізу туралы тапсырмаларын орындайды;
істі дұрыс шешу үшін қажетті және жеткілікті мән-жайларды жан-жақты, толық және объективті зерттеу үшін заңда көзделген барлық шараларды қабылдайды.

51-3. Главный, специалист, старший инженер (инженер) Исследовательской испытательной пожарной лаборатории:
1) подчиняется начальнику Исследовательской испытательной пожарной лаборатории (далее - ИИПЛ);
2) в случае временного отсутствия старшего инженера ИИПЛ исполнение должностных обязанностей по данной должности возлагаются на инженера ИИПЛ;
3) выезжает на пожары, проведение их исследования, подготовка заключений по исследованным происшествиям;
4) ведет всю документацию лаборатории, правильность и своевременность ее оформления;
5) изучает и оценивает пожарную безопасность технологических процессов производств;
6) обрабатывает материалы по пожарам;
7) проводит видео и фотосъемку исследований, явлений, происходящих на пожарах, последствий мест возникновения пожаров в целях подготовки информационных материалов для учебных заведений в области пожарной безопасности;
8) выдает заключения о причинах возникновения пожара;
9) соблюдает правила техники безопасности при работе на пожаре, в помещениях ИИПЛ, и в быту;
10) осуществляет перспективное и текущее планирование работы лаборатории;
11) осуществляет контроль накопления и обработки материалов по исследованным пожарам;
12) составляет описание крупных, резонансных и представляющих практический интерес пожаров, взрывов;
13) осуществляет контроль на соответствие лабораторного оборудования, контрольно-измерительных приборов требованиям действующих стандартов.
Глава 5. Руководство отрядов противопожарной службы, специализированных отрядов и пожарных частей
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Начальник отряда противопожарной службы
52. Начальник отряда противопожарной службы подчиняется руководителю государственного учреждения пожаротушения.
53. Начальник отряда является прямым начальником всего личного состава отряда противопожарной службы и подразделений, входящих в отряд, и отвечает за:
готовность отряда, подбор и расстановку кадров, соблюдение норм Этического кодекса и дисциплину личного состава, строгое и неуклонное соблюдение законности, а также тактико-специальную подготовку;
организацию караульной службы, готовность подразделений к выполнению мероприятий Гражданской обороны и проведению аварийно-спасательных работ;
хозяйственную и финансовую деятельность отряда, содержание и правильную эксплуатацию пожарной и специальной техники, ПТВ, оборудования и средств связи.

51-3. Зерттеу сынау өрт зертханасының бас маманы, аға инженері (инженері):
1) зерттеу сынау өрт зертханасының (бұдан әрі - ЗСӨЗ) бастығына бағынады;
2) ЗСӨЗ аға инженері уақытша болмаған жағдайда осы лауазым бойынша лауазымдық міндеттерді атқару ЗСӨЗ инженеріне жүктеледі;
3) өрттерге барады, оларға зерттеу жүргізеді, зерттелген оқиғалар бойынша қорытындылар дайындайды;
4) зертхананың барлық құжаттамасын, оның дұрыс және уақтылы ресімделуін жүргізеді;
5) өндірістің технологиялық процестерінің өрт қауіпсіздігін зерделейді және бағалайды;
6) өрт бойынша материалдарды өңдейді;
7) өрт қауіпсіздігі саласындағы оқу орындары үшін ақпараттық материалдар дайындау мақсатында өрттерде болып жатқан зерттеулерді, құбылыстарды, өрт шыққан жерлердің салдарын бейне және фототүсірілімді жүргізеді;
8) өрттің шығу себептері туралы қорытынды береді;
9) өртте жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды,
ЗСӨЗ үй-жайларында және тұрмыста;
10) зертхана жұмысын перспективалық және ағымдағы жоспарлауды жүзеге асырады;
11) зерттелген өрттер бойынша материалдардың жинақталуын және өңделуін бақылауды жүзеге асырады;
12) ірі, резонанстық және практикалық қызығушылық тудыратын өрттердің, жарылыстардың сипаттамасын жасайды;
13) зертханалық жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының қолданыстағы стандарттардың талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады.
5-тарау. Өртке қарсы қызмет жасақтарының, мамандандырылған жасақтар мен өрт сөндіру бөлімдерінің басшылығы
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Өртке қарсы қызмет жасағының бастығы
52. Өртке қарсы қызмет жасағының бастығы өрт сөндіру мемлекеттік мекемесінің басшысына бағынады.
53. Жасақтың бастығы жасақтың құрамына кіретін өртке қарсы қызмет жасағы мен бөлімшелердің барлық жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және:
жасақтың әзірлігіне, кадрларды іріктеу мен орналастыруға, жеке құрамның Әдеп кодексінің нормалары мен тәртіпті сақтауына, заңдылықты, сондай-ақ арнайы-тактикалық даярлықты қатаң және мүлтіксіз сақтауына;
қарауыл қызметін ұйымдастыруға, бөлімшелердің Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауға және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге әзірлігіне;
жасақтың шаруашылық және қаржы қызметіне, өрт сөндіру және арнайы техниканы, ӨТЖ, байланыс жабдықтары мен құралдарын ұстауға және оның дұрыс пайдаланылуына жауап береді.

54. Начальник отряда противопожарной службы:
выезжает на пожары, места аварий, стихийных бедствий, возглавляет руководство тушением пожара или работой пожарных подразделений по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий;
владеет информацией о месторасположении, пожарной опасности, конструктивных особенностях зданий и сооружений важнейших объектов, пожарной опасности технологических процессов производства, а также информацией об оперативной пожарной обстановке и своевременно реагирует на ее изменения;
знает о тактико-технических характеристиках пожарной техники, состоянии противопожарного водоснабжения и связи;
руководит и лично проводит занятия по тактико-специальной подготовке личного состава отряда, организовывает индивидуально-воспитательную работу;
принимает меры по улучшению материально-технической базы отряда;
вносит на рассмотрение местного исполнительного органа мероприятия по улучшению в обслуживаемом районе противопожарного водоснабжения и проездов.
Параграф 2. Начальник пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста)
Сноска. Параграф 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Начальник пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста) является прямым начальником личного состава пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста) и отвечает за:
готовность, строгое и безусловное соблюдение подчиненными законности, морально-психологическое состояние личного состава, подбор и расстановку кадров, воспитание и дисциплину личного состава;
тактико-специальную подготовку;
организацию караульной службы, готовность подразделения к выполнению мероприятий гражданской обороны и проведению аварийно-спасательных работ;
хозяйственную и финансовую деятельность части, содержание и правильную эксплуатацию пожарной техники, ПТВ, средств связи, оборудования, зданий, сооружений и служебно-бытовых помещений части.
56. Начальник пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста):
выезжает на пожары, места аварий, стихийных бедствий и руководит тушением пожаров или работой личного состава пожарной части по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий;
владеет информацией о месторасположении, пожарной опасности, конструктивных особенностях зданий и сооружений важнейших объектов, пожарной опасности технологических процессов производства, а также своевременно реагирует на оперативную пожарную обстановку;
руководит и лично проводит занятия по тактико-специальной подготовке личного состава пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста), а также звеньев ГДЗС к работе в непригодной для дыхания среде;
организовывает с личным составом индивидуально-воспитательную работу, контролирует организацию первоначальной подготовки вновь принятых сотрудников;
в зависимости от сложившейся обстановки разрабатывает мероприятия по усилению охраны района и вносит коррективы в организацию службы;
организовывает и обеспечивает выполнение мероприятий по технике безопасности, охране труда и производственной санитарии, поддерживает внутренний распорядок в подразделении;
разрабатывает с учетом местных особенностей документацию подразделения, предусмотренную настоящим Уставом;
лично присутствует при смене караулов (дежурных смен) и проверяет листы нарядов на службу, контролирует подготовку начальствующего состава
к проведению занятий;
организует взаимодействие со службами жизнеобеспечения района (города областного значения) при ликвидации пожаров, последствий аварий и стихийных бедствий;
обеспечивает содержание в постоянной готовности техники, ПТВ, периодически проверяет их состояние и ведение учета расходования ГСМ;
организовывает и лично принимает участие в разработке, корректировке и практической отработке оперативных планов и карточек тушения пожаров.

54. Өртке қарсы қызмет жасағының бастығы:
өрттерге, авариялардың, дүлей зілзалалардың орындарына шығады және өрт сөндіруге немесе авариялар мен дүлей зілзалалардың салдарын жою бойынша жұмыстарға басшылық етеді;
маңызды объектілердің ғимараттары мен құрылыстарының орналасуы, өрт қауіптілігі, конструктивті ерекшеліктері, өндірістің технологиялық процестерінің өрт қауіптілігі, сондай-ақ жедел өрт ахуалы туралы ақпаратты біледі және оның өзгерістеріне уақытында ден қояды;
өрт сөндіру техникасының тактикалық-техникалық сипаттамасы, өртке қарсы сумен жабдықтаудың және байланыстың жай-күйі туралы біледі;
өрт сөндіру бөлімдері басшылық құрамының іскерлік, адамгершілік-психологиялық қасиеттерін зерделейді және біледі;
жасақтың жеке құрамына басшылық етеді және арнайы-тактикалық даярлық бойынша сабақты жеке өзі жүргізеді, жеке-тәрбиелік жұмысты ұйымдастырады;
жасақтың материалдық-техникалық базасын жақсарту бойынша шараларды қабылдайды;
қызмет көрсетілетін аудандағы өртке қарсы сумен жабдықтауды, өту жолдарын жақсарту бойынша іс-шараларды жергілікті атқарушы органның қарауына енгізеді.
2-параграф. Өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімінің бастығы
Ескерту. 2-параграф жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Өрт сөндіру бөлімінің (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, мамандандырылған жасақтың, өрт сөндіру бекетінің) бастығы өрт сөндіру бөлімі жеке құрамының (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, мамандандырылған жасақтың, өрт сөндіру бекетінің) тікелей бастығы болып табылады және жауап береді:
жеке құрамның әзірлігіне, қарамағындағылардың заңдылықты қатаң және сөзсіз сақтауына, моральдық-психологиялық жай-күйіне, кадрларды іріктеуге және орналастыруға, тәрбиесі мен тәртібіне;
арнайы-тактикалық даярлығына;
қарауыл қызметін ұйымдастыруға, бөлімшелердің Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауына және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге әзірлігіне;
бөлімнің шаруашылық және қаржы қызметіне, бөлімнің өрт сөндіру техникасын, ӨТЖ, байланыс құралдарының, жабдықтардың, ғимараттардың, құрылыстардың және қызметтік-тұрмыстық үй-жайларын ұстауға және дұрыс пайдалануға жауап береді.
56. Өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімінің бастығы:
өрттерге, авариялардың, дүлей зілзалалардың орындарына шығады және өрт сөндіруге немесе өрт сөндіру бөлімінің жеке құрамының авариялар және дүлей зілзалалардың салдарын жою бойынша жұмыстарына басшылық етеді;
маңызды объектілердің ғимараттары мен құрылыстарының орналасқан жері, өрт қауіптілігі мен конструктивті ерекшеліктері, өндірістің технологиялық процестерінің өрт қауіптілігі, сондай-ақ жедел өрт ахуалына уақытында ден қояды;
өртке қарсы сумен жабдықталуының, шығу ауданындағы өту жолдарының жай-күйін, гарнизонда бар өрт сөндіру автомобильдерін қолдану қағидалары мен тактикалық-техникалық сипаттамаларын біледі;
жеке құраммен тәрбие жұмысын ұйымдастыруға, өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімі іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін зерделейді және біледі;
өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімі жеке құрамының, сондай-ақ ГТҚҚ буындарының тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеуге арнайы-тактикалық даярлығы бойынша сабақты басқарады және жеке өзі жүргізеді;
жеке құраммен жеке-тәрбиелік жұмысты ұйымдастырады, жаңадан қабылданған қызметкерлердің бастапқы даярлығын ұйымдастыруды бақылайды;
қалыптасқан жағдайға байланысты ауданның күзетілуін күшейту бойынша іс-шараларды әзірлейді және қызметтің ұйымдастырылуына түзетулер енгізеді;
қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша іс-шаралардың орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, бөлімшелердегі ішкі тәртіпті ұстайды;
ТАОЖҚҚ, байланыс құралдарының, газ түтіннен қорғаушылар жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жабдықтар мен құрал-жабдықтардың жай-күйін, дұрыс сақталуы мен пайдалануын бақылайды;
қарауылдар құрамына кірмейтін өрт сөндіру бөлімі жеке құрамының жұмыс тәртібі мен режимін белгілейді;
жергілікті ерекшеліктерді ескере отырып, осы Жарғыда көзделген бөлімше құжаттамасын әзірлейді;
қарауылдардың ауысымы (кезекші ауысымы) кезінде жеке қатысады және қызметтік наряд парақтарын тексереді, басшы құрамның сабақты өткізуге дайындығын бақылайды;
өртті, авариялар мен дүлей зілзалалардың салдарын жою кезінде ауданның (облыстық маңызы бар қала) тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
техниканы, ӨТЖ тұрақты әзірлікте ұстауды қамтамасыз етеді, олардың жай-күйі мен ЖЖМ жұмсалуының есебін жүргізуді дүркін-дүркін тексереді;
өрт сөндіру жедел жоспарлары мен карточкаларын әзірлеуді, түзетуді және практикалық пысықтауды ұйымдастырады және жеке қатысады.

Параграф 3. Заместитель начальника отряда (части)
Сноска. Параграф 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Заместитель начальника отряда (части) отвечает за:
работу по подбору и расстановке кадров, а также организацию и состояние воспитательной и культурно-массовой работы в отряде (части);
морально-психологическое состояние и дисциплину личного состава;
работу по решению социально-бытовых вопросов личного состава;
тактико-специальную, служебную и физическую подготовку;
содержание и правильную эксплуатацию пожарной техники, ПТВ, средств связи, оборудования, зданий, сооружений и служебно-бытовых помещений части.
58. Заместитель начальника отряда (начальника пожарной части) подчиняется начальнику отряда (части) и является прямым начальником всего личного состава.
59. Заместитель начальника отряда (начальника пожарной части):
своевременно реагирует на оперативную пожарную обстановку, владеет информацией о месторасположении, противопожарном состоянии, пожарной опасности и конструктивных особенностях зданий и сооружений объектов, важных в оперативно-тактическом отношении, состоянии противопожарного водоснабжения, проездов в районе выезда, правилах эксплуатации и тактико-технических характеристиках пожарных автомобилей, состоящих на вооружении подразделения;
организовывает и контролирует караульную службу, повседневную работу личного состава части, а также подчиненных пожарных постов и постоянно оказывает им практическую помощь;
руководит работой по подготовке личного состава отделений и звеньев ГДЗС к работе в непригодной для дыхания среде, контролирует состояние, правильность хранения и эксплуатации СИЗОД, средств связи, оборудования и снаряжения, обеспечивающего безопасность работы газодымозащитников;
организовывает и обеспечивает выполнение мероприятий по охране труда и технике безопасности;
разрабатывает с учетом местных особенностей документацию подразделения, предусмотренную настоящим Уставом;
выезжает на пожары, места аварий, стихийных бедствий и руководит тушением пожаров или работой личного состава пожарной части по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий;
планирует и проводит воспитательную работу с личным составом, направляя ее на успешное решение служебных задач, поддержание постоянной готовности, укрепление принципа единоначалия;
организовывает и проводит индивидуальную работу по воспитанию у сотрудников добросовестного отношения к порученному делу, сознательной дисциплины, бдительности, высоких моральных качеств, точного выполнения законов, присяги, приказов начальников, чуткого и внимательного реагирования на заявления и обращения граждан;
принимает непосредственное участие в организации и проведении состязания в части, пропаганде и распространении передового опыта, развивает инициативу и активность личного состава;
выезжает на пожары, места аварий, стихийных бедствий, осуществляет работу с личным составом, при необходимости руководит тушением пожаров или работой личного состава по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий;
докладывает начальнику подразделения о морально-психологическом состоянии личного состава, проведенных воспитательных мероприятиях, состоянии социально-правовой работы и служебной дисциплины.

3-параграф. Жасақ (бөлім) бастығының орынбасары
Ескерту. 3-параграф жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Жасақ (бөлім) бастығының орынбасарының жұмысы бойынша:
кадрларды іріктеу және орналастыру жөніндегі жұмысты, сондай-ақ жасақта (бөлімде)тәрбие және мәдени-бұқаралық жұмысы мен оның жай-күйін ұйымдастыру;
жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйі мен тәртібіне;
жеке құрамның әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерін шешу бойынша жұмыстарға;
тактикалық-арнайы, қызметтік және дене дайындығы;
өрт сөндіру техникасын, ӨТҚ, байланыс құралдарын, жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды және бөлімнің қызметтік-тұрмыстық
үй-жайларын ұстау және дұрыс пайдалануына жауап береді.
58. Жасақ бастығының орынбасары (өрт сөндіру бөлімінің бастығы) жасақ бастығына (бөлім) бағынады және барлық жеке құрамның тікелей бастығы болып табылады.
59. Жасақ бастығының (өрт бөлімі бастығының) орынбасары:
жедел өрт жағдайына уақытында әрекет етеді, жедел-тактикалық қатынаста маңызды объектілердің орналасқан жері, өртке қарсы жағдайы, өрт қауіптілігі және ғимараттар мен құрылыстардың конструктивтік ерекшеліктері, өртке қарсы сумен жабдықтау жағдайы, шығу ауданындағы өту жолдары, пайдалану ережелері және бөлімшенің қарулануында тұрған өрт сөндіру автомобильдерінің тактикалық-техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты иеленеді;
қарауылдық қызметті, бөлім жеке құрамының, сондай-ақ бағынысты өрт сөндіру бекеттерінің күнделікті жұмысын ұйымдастырады және бақылайды және оларға практикалық көмек көрсетеді;
ГТҚҚ бөлімшелері мен буындарының жеке құрамын тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеуге дайындау бойынша жұмысты басқарады, газ-түтіннен қорғаушылардың жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ТОЖҚҚ, байланыс құралдарының, жабдықтар мен жарақтардың жай-күйін, дұрыс сақталуын және пайдаланылуын бақылайды;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі іс-шаралардың орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
жергілікті ерекшеліктерді ескере отырып, осы Жарғыда көзделген бөлімшенің құжаттамасын әзірлейді;
өрттерге, авариялар, дүлей зілзалалар орындарына шығады және өрттерді сөндіруге немесе авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою жөніндегі өрт сөндіру бөлімі жеке құрамының жұмысына басшылық етеді;
жеке құраммен тәрбие жұмысын жоспарлайды және жүргізеді, оны қызметтік міндеттерді табысты шешуге, тұрақты әзірлікте ұстауға, дара басшылық қағидатын нығайтуға бағыттай отырып;
қызметкерлерді тапсырылған іске адал қарауға, саналы тәртіпке, қырағылыққа, жоғары моральдық қасиеттерге, заңдарды, анттарды, бастықтардың бұйрықтарын дәл орындауға, азаматтардың өтініштері мен өтініштеріне сезімтал және мұқият ден қоюға тәрбиелеу бойынша жеке жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді;
сайысты ұйымдастыруға және өткізуге, озық тәжірибені насихаттауға және таратуға тікелей қатысады, жеке құрамның бастамашылығы мен белсенділігін дамытады;
өрттерге, авариялар, дүлей зілзалалар орындарына шығады, жеке құраммен жұмысты жүзеге асырады, қажет болған жағдайда өрттерді сөндіруге немесе авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою жөніндегі жеке құрамның жұмысына басшылық етеді;
бөлім бастығына жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайы, өткізілген тәрбиелік іс-шаралар, әлеуметтік-құқықтық жұмыс және қызметтік тәртіп жағдайы туралы баяндайды.

Параграф 4. Заместитель начальника отряда (части) по службе
Сноска. Параграф 4 исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Командир (капитан) пожарного судна (корабля)
62. Командир (капитан) пожарного судна (корабля) подчиняется начальнику пожарной части (отряда). Он является прямым начальником всего личного состава пожарного судна и отвечает за морально-психологическое состояние, службу, тактико-специальную подготовку, воспитание и дисциплину личного состава, готовность дежурных караулов к тушению пожаров, техническое состояние пожарного судна и судовых механизмов.
63. Командир (капитан) осуществляет управление пожарным судном (кораблем) на основе единоначалия. Указания старших начальников, относящиеся к деятельности экипажа судна, отдаются только командиру, который отвечает за их выполнение.
64. Командир (капитан) пожарного судна (корабля):
всесторонне изучает личный состав пожарного судна, знает его деловые и морально-психологические качества;
организовывает и проводит тактико-специальную подготовку личного состава, знает район охраняемой акватории;
обеспечивает выполнение личным составом судна правил плавания по внутренним судоходным путям, а также требований судоходной инспекции и речного (морского) регистра, разрабатывает и проводит мероприятия по предупреждению происшествий с судном;
знает тактико-технические, эксплуатационные характеристики и материальную часть пожарного судна и обеспечивает постоянное содержание его в технически исправном состоянии;
в опасных и сложных условиях плавания (туман, шторм, отмель, другие) лично управляет судном;
при тушении пожаров, ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий обеспечивает управление судном и действиями личного состава с учетом обстановки метеорологических условий и указаний руководителя тушения пожара;
следит за соблюдением требований пожарной безопасности, чистоты и порядка на судне и в служебных помещениях, поддерживает внутренний распорядок;
проводит работу по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии.
Параграф 6. Старший водитель пожарной части
Сноска. Параграф 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
65. Старший водитель пожарной части подчиняется начальнику пожарной части и его заместителям. Он является прямым начальником всего водительского состава части и отвечает за техническую исправность пожарной техники, ее правильное хранение, использование, своевременное ТО и ремонт, подготовку водительского состава.

4-параграф. Жасақ (бөлім) бастығының қызмет жөніндегі орынбасары
Ескерту. 4-параграф алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Өрт сөндіру кемесінің (корабльдің) командирі (капитаны)
62. Өрт сөндіру кемесінің (корабльдің) командирі (капитаны) өрт сөндіру бөлімінің (жасағының) бастығына бағынады. Ол өрт сөндіру кемесінің барлық жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайына, қызметіне, арнайы-тактикалық даярлығына, тәрбиесі мен тәртібіне, кезекші қарауылдардың өрт сөндіруге әзірлігіне, өрт сөндіру кемесі және кеме механизмдерінің техникалық жағдайына жауапты болады.
63. Командир (капитан) өрт сөндіру кемесін (корабльді) басқаруды дара басшылық негізінде жүзеге асырады. Аға бастықтардың кеме экипажының қызметіне жататын нұсқаулықтары, олардың орындалуына жауапты командирге ғана беріледі.
64. Өрт сөндіру кемесінің (корабльдің) командирі (капитаны):
өрт сөндіру кемесінің жеке құрамын жан-жақты зерделейді, оның іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін біледі;
жеке құрамның арнайы-тактикалық даярлығын ұйымдастырады және өткізеді, күзеттегі акватория ауданын біледі;
кеменің жеке құрамымен ішкі кеме жолдары бойынша жүзу қағидаларын, сондай-ақ кеме инспекциясы мен өзен (теңіз) регистрі талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді, кемемен болатын оқиғалардың алдын алу бойынша іс-шараларды өткізеді;
өрт сөндіру кемесінің тактикалық-техникалық, пайдалану сипаттамалары мен материалдық бөлігін біледі және оны үнемі техникалық жарамды күйде ұсталуын қамтамасыз етеді;
метеорологиялық жағдайлар мен өрт сөндіру басшысының нұсқауларын есепке ала отырып, жеке құрамның әрекеттерімен өрттерді сөндіру, авариялар мен дүлей зілзалалардың салдарын жою кезінде кемені басқаруды қамтамасыз етеді;
ішкі тәртіпті ұстау, қызметтік үй-жайларда және кемеде тазалық пен тәртіп, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақталуын қадағалайды;
еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасын және өндірістік санитария бойынша жұмыстарды жүргізеді.
6-параграф. Өрт сөндіру бөлімінің аға жүргізушісі
Ескерту. 6-параграф жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
65. Өрт сөндіру бөлімінің аға жүргізуші өрт сөндіру бөлімінің бастығына және оның орынбасарларына бағынады. Ол бөлімнің барлық жүргізушілер құрамының тікелей бастығы болып табылады және өрт техникасының техникалық жарамдығына, оның дұрыс сақталуына, пайдалануына, уақтылы ТҚ көрсетілуіне және жөнделуіне, жүргізушілер құрамының даярлығына жауапты болады.

66. Старший водитель:
знает наличие и техническое состояние, условия хранения, использования, ТО, ремонта и учета работы автомототехники подразделения, ее устройство, а также район выезда, водоисточники, дороги и проезды;
работает с агрегатами и оборудованием пожарной техники и средствами связи;
обеспечивает технически правильное хранение, использование пожарной техники, находящейся на вооружении части, содержит ее в постоянной готовности, лично руководит работами по ее ТО и ремонту;
обучает водителей работе на пожарных автомобилях, правилам техники безопасности и проверяет полученные знания;
ведет эксплуатационно-техническую документацию на пожарную технику, следит за правильным оформлением водителями эксплуатационных карточек, экономным расходованием ГСМ, запасных частей и другого имущества;
проверяет техническое состояние пожарных автомобилей, принимает меры по предупреждению дорожно-транспортных происшествий, повреждений и отказов пожарной техники, докладывает об их причинах и принятых мерах начальнику части;
своевременно предоставляет заявки на необходимые запасные части, инструменты, оборудование и ГСМ, организовывает их правильное хранение, использование и сбережение;
следит за чистотой, порядком, соблюдением правил пожарной безопасности, наличием и состоянием первичных средств пожаротушения в гаражах и местах хранения пожарной техники, технического имущества и ГСМ.
Параграф 7. Старший мастер (мастер) ГДЗС
67. Старший мастер (мастер) ГДЗС подчиняется начальнику подразделения государственного учреждения пожаротушения (отряда, пожарной части), при котором создана база ГДЗС, а также начальнику ГДЗС гарнизона. При выезде на пожар подчиняется руководителю тушения пожара и действует по его указанию.
68. Старший мастер (мастер) ГДЗС:
организовывает работу базы ГДЗС, составляет годовой график проверки № 3 СИЗОД, обеспечивает своевременное ТО, качество работ по их ремонту и дезинфекции, заправке воздушных баллонов, техническому освидетельствованию контрольно-измерительных приборов;
обеспечивает создание на базе резервного комплекта воздушных баллонов и приборов для проверки СИЗОД;
организовывает и обеспечивает работу передвижной базы ГДЗС на месте пожара;
на сложных пожарах и авариях осуществляет контроль за техническим состоянием, своевременную замену баллонов, в необходимых случаях возглавляет звено (отделение) ГДЗС или выполняет обязанности постового на посту безопасности (контрольно-пропускного пункта);
ведет техническую и отчетную документацию, учет закрепленных СИЗОД и запасных частей к ним, приборов и оборудования базы ГДЗС;
проходит тренировки в СИЗОД в непригодной для дыхания среде.

66. Аға жүргізуші:
бөлімшенің автомототехника жұмысының болуы мен техникалық жағдайын, сақталу тәртібін, пайдалануын, ТҚ көрсетуін, жөндеуін және есепке алынуын, оның құрылысын, сондай-ақ шығу ауданын, су көздерін, жолдар мен өту жолдарын біледі;
өрт сөндіру техникасының агрегаттарымен мен жабдықтарымен, байланыс құралдарымен жұмыс істейді;
бөлім жарақтануындағы өрт техникасын пайдалануды, техникалық дұрыс сақталуын қамтамасыз етеді, оны үнемі әзірлікте ұстайды, оның ТҚ көрсетілуі және жөнделуі жөнінде жұмыстарға жеке басшылық етеді;
жүргізушілерді өрт сөндіру автомобильдерінде жұмыс істеуге, қауіпсіздік техникасы қағидаларына үйретеді және алған білімдерін тексереді;
өрт техникасына арналған пайдалану-техникалық құжаттамасын жүргізеді, жүргізушілердің пайдалану карточкаларын дұрыс ресімделуін, ЖЖМ, қосалқы бөлшектердің және басқа мүліктердің үнемді жұмсалуын қадағалайды;
бөлімнің өрт сөндіру автомобильдерінің техникалық жағдайларын тексереді, жол-көлік оқиғаларының алдын алу, өрт техникасының бұзылулары мен істен шығуы бойынша шаралар қабылдайды, олардың себептері және қабылданған шаралар туралы бөлім бастығына баяндайды;
қажетті қосалқы бөлшектерге, құрал-сайманға, жабдықтарға және ЖЖМ өтінімдерді уақытында ұсынады, олардың дұрыс сақталуын және қолданылуын ұйымдастырады;
гараждарда және өрт техникасы, техникалық мүлік пен ЖЖМ сақталатын орындарда тазалықты, тәртіпен өрт қауіпсіздігі қағидаларын, тәртібін, сақталуын, бастапқы өрт сөндіру құралдарының болуы мен жай-күйін бақылайды.
7-параграф. ГТҚҚ аға шебері (шебері)
67. ГТҚҚ аға шебері (шебері) ГТҚҚ базасы құрылған өрт сөндіру мемлекеттік мекемесі бөлімшесінің бастығына (жасақтың, өрт сөндіру бөлімі), сондай-ақ гарнизондағы ГТҚҚ бастығына бағынады. Өртке шыққанда өрт сөндіру басшысына бағынып, оның нұсқауы бойынша әрекет етеді.
68. ГТҚҚ аға шебері (шебері):
ГТҚҚ базасының жұмысын ұйымдастырады, ТАОЖҚҚ №3 жылдық тексеру графигін құрады, уақтылы ТҚ көрсету, оларды жөндеу және дезинфекциялау, ауа баллондарын толтыру, бақылау-өлшеу аспаптарын техникалық куәландыру бойынша жұмыстардың сапасын қамтамасыз етеді;
резервті жиынтық базасында ауа баллондары мен ТАОЖҚҚ тексеруге арналған аспаптарды құруды қамтамасыз етеді;
өрт орнына ГТҚҚ жылжымалы базасының жұмысын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
күрделі өрттер мен аварияларда баллондардың техникалық жай-күйіне, уақтылы алмастырылуына бақылауды жүзеге асырады, қажет болған жағдайларда ГТҚҚ буынын (бөлімшесін) басқарады немесе (бақылау-өткізу пунктінің) қауіпсіздік бекетінде бекетшінің міндеттерін атқарады;
техникалық және есептік құжаттаманы, бекітілген ТАОЖҚҚ және оларға арналған қосалқы бөлшектердің, ГТҚҚ базасының аспаптары мен жабдықтарының есепке алуды жүргізеді;
тыныс алуға жарамсыз ортада ТАОЖҚҚ жаттығудан өтеді.

Параграф 8. Внутренний распорядок
69. Распорядок дня караула подразделения противопожарной службы устанавливается начальником гарнизона с учетом оперативной обстановки, местных и климатических условий по форме согласно приложению 11 к настоящему Уставу.
70. Личный состав караула несет караульную службу в форменной одежде по сезону. Лица внутреннего наряда должны быть в головных уборах и иметь соответствующие отличительные знаки (нагрудный знак или нарукавную повязку с соответствующей надписью).
71. На занятиях и учениях присутствует весь личный состав караула (дежурной смены), за исключением лиц, находящихся в наряде.
72. Личный состав караула во время несения караульной службы находится в расположении подразделения. Начальник караула (руководитель дежурной смены) разрешает личному составу отлучаться из подразделения только для выполнения поручений, связанных с несением караульной службы.
73. Отступления личным составом от выполнения распорядка дня в подразделении не допускаются, за исключением случаев выезда на пожары, а также на проведение аварийно-спасательных работ, пожарно-тактические учения и занятия.
74. Служебные помещения, в которых размещен личный состав караула (дежурной смены), в ночное время освещается.
75. Уборка, поддержание чистоты и порядка в служебных помещениях караула и на территории подразделения, а также выполнение других хозяйственных работ, направленных на обеспечение жизнедеятельности подразделения, возлагается на личный состав караула (дежурной смены).
76. После возвращения с пожара или пожарно-тактических учений, занятий под контролем и при непосредственном участии начальника караула (руководителя дежурной смены) осуществляется в течение 10 минут приведение дежурного караула и техники в готовность. При этом:
водители проводят дозаправку автомобилей ГСМ (при заправке за пределами подразделения выезжает весь личный состав отделения);
личный состав пожарных расчетов караула проводит, замену ПТВ и оборудования, пожарных рукавов и индивидуального снаряжения, заправку пожарных автомобилей огнетушащими веществами;
начальник караула (руководитель дежурной смены) докладывает на ЦОУСС о постановке техники в пожарный расчет и готовности караула к выезду;
водители и личный состав проводят ТО пожарной техники, осуществляют меры личной гигиены.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9 Порядок допуска на территорию подразделения и в служебные помещения

8-параграф. Ішкі тәртіп
69. Гарнизон бастығы осы Жарғыға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өртке қарсы қызмет бөлімшелері қарауылының күн тәртібін белгілейді.
70. Қарауылдың жеке құрамы маусым бойынша нысанды киімде қарауыл қызметін өткереді. Ішкі наряд тұлғаларының бас киімі және тиісті айырмашылық белгілері (тиісті жазбасы бар төсбелгі немесе жеңдегі таңғыш) болуы қажет.
71. Сабақтар мен оқу-жаттығуларға нарядтағы тұлғаларды қоспағанда қарауылдың (кезекші ауысымның) барлық жеке құрамы қатысады.
72. Қарауылдың жеке құрамы қарауыл қызметін өткеру кезінде бөлімшенің қарамағында болады. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) қарауыл қызметін өткеруге байланысты тапсырмаларды орындау үшін ғана жеке құрамның бөлімшеден шығуына рұқсат береді.
73. Жеке құрамның өрттерге, сондай-ақ авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге, өрт-тактикалық оқу-жаттығулар мен сабақтарға шығу жағдайларын қоспағанда бөлімшеде белгіленген күн тәртібін орындаудан бас тартуына жол берілмейді.
74. Қарауылдың (кезекші ауысым) жеке құрамы орналасқан қызметтік үй-жайлар түнгі уақытта жарықтандырылады.
75. Қарауылдың қызметтік үй-жайларында және бөлімшенің аумағында жинау, тазалық пен тәртіпті ұстау, сондай-ақ бөлімшенің тіршілік әрекетін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да шаруашылық жұмыстарды орындау қарауылдың (кезекші ауысымның) жеке құрамына жүктеледі.
76. Өрттен немесе өрт-тактикалық оқу-жаттығулардан, сабақтардан қайтып оралған кезде қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) бақылауы және тікелей қатысуы арқылы кезекші қарауылды және техниканы 10 минут ішінде әзірлікке келтіру жүзеге асырылады. Бұл ретте:
жүргізушілер автомобильдерге ЖЖМ толық құяды (бөлімшеден тыс жанармай құйған кезде бөлімшенің бүкіл жеке құрамы шығады);
қарауылдың өрт сөндіру есептоптарының жеке құрамы, ӨТҚ және жабдықты, өрт сөндіру жеңқұбырлары мен жеке құрал-жабдықтарды ауыстырады, өрт сөндіру автомобильдерін өртсөндіргіш заттармен толықтырады;
қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) техниканы өрт сөндіру есептобына қою және қарауылдың шығуға дайындығы туралы КҚЖБО-ға баяндайды;
жүргізушілер мен жеке құрам өрт сөндіру техникасына ТҚ өткізеді, жеке гигиена шараларын жүзеге асырады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Бөлім аумағына және қызметтік үй-жайларға кіру тәртібі

Сноска. Параграф 9 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. На территорию подразделения и в служебные помещения допускаются лица, прибывшие:
для проверки организации и несения караульной службы дежурным караулом подразделения;
для сообщения о пожаре (аварии, катастрофе, стихийном бедствии);
по служебным делам;
в составе делегаций и экскурсий, посещающих подразделение
по согласованию с начальником гарнизона (начальником подразделения);
77-1. Для проверки организации и несения караульной службы правом беспрепятственного допуска на территорию подразделений (при предъявлении документа или служебного удостоверения) обладают:
Руководство Министерства;
Председатель Комитета противопожарной службы, его заместители, а также сотрудники Комитета противопожарной службы.
78. У всех лиц, прибывших в подразделение, внутренний наряд или начальник караула (руководитель дежурной смены) выясняет цель прибытия и требует от лиц, прибывших для проверки подразделения (караула), предъявления служебного удостоверения и предписание на проверку, после чего подает команду: "Начальник караула на выход!", сопровождает прибывших к начальнику подразделения или его заместителям.
79. Начальник караула (руководитель дежурной смены) в дневное и вечернее время подает команду: "Караул, смирно!", после чего докладывает о дежурстве караула и сопровождает прибывших лиц. Форма доклада – "Господин майор, дежурит первый караул, личный состав занят (докладывает, чем занят, при наличии происшествий докладывает о них). Начальник караула лейтенант гражданской защиты Сапаров", после доклада сопровождает прибывших лиц.
Параграф 10. Смена караулов (дежурных смен)
80. Смена караулов (дежурных смен) осуществляется в целях непрерывного поддержания готовности караулов и включает в себя подготовку к смене, развод караулов (дежурных смен), передачу дежурства.
81. Развод и передача дежурства другой смене караула продолжается не более 30 минут.
82. На развод строится весь личный состав заступающего и сменяющегося караулов (дежурных смен). Развод караулов проводится начальником (руководителем) подразделения или лицом, его замещающим.
Примечание: в выходные, праздничные и дни усиленного варианта несения службы смена караулов осуществляется ответственным сотрудником из числа старшего или среднего начальствующего состава в соответствии с заранее утвержденным графиком.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 9-параграф жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Бөлім аумағына және қызметтік үй-жайларға келесі келген адамдар жіберіледі:
бөлімнің кезекші қарауылының қарауылдық қызметті ұйымдастыруын және өткеруін тексеру үшін;
өрт (авария, апат, табиғи зілзала) туралы хабарлау үшін;
қызметтік істер бабымен;
гарнизон бастығымен (бөлімше бастығымен) келісіп, бөлімшеге келген делегация және экскурсия құрамында келген тұлғалардың кіруіне рұқсат етіледі.
77-1. Қарауылдық қызметті ұйымдастыруды және атқаруды тексеру үшін бөлім аумағына кедергісіз жіберіледі:
(құжатты немесе қызметтік куәлікті көрсеткен кезде):
Министрліктің басшылығы;
Өртке қарсы қызмет комитетінің төрағасы, оның орынбасарлары, сондай-ақ Өртке қарсы қызмет комитетінің қызметкерлері.
78. Бөлімге келген барлық адамдардан ішкі наряд немесе қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) келу мақсатын анықтайды және бөлімшені (қарауылды) тексеру үшін келген адамдардан қызметтік куәлігін немесе тексеруге нұсқаманы көрсетуді талап етеді, одан кейін "қарауыл бастығы шығуға!", келушілерді бастыққа немесе оның орынбасарларына ертіп барады.
79. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) Күндізгі және түнгі уақытта "Қарауыл, тік тұр!" командасын береді, осыдан кейін қарауыл кезекшілігі туралы баяндама жасайды және келген тұлғаларды ертіп жүреді. Баяндама нысаны – "Майор мырза, бірінші қарауыл кезекшілік етеді, жеке құрам .... айналысуда (немен айналысып жатқанын, оқиғалар болған кезде сол туралы баяндайды). Қарауыл бастығы азаматтық қорғау лейтенанты Сапаров" деп баяндама жасағаннан кейін келген тұлғаларды ертіп жүреді.
10-параграф. Қарауылдардың (кезекші ауысымдардың) ауысуы
80. Қарауылдардың (кезекші ауысымдардың) ауысуы қарауылды үздікссіз дайындықта ұстау мақсатында жүзеге асырылады және оған ауысуға дайындық, қарауылдың (кезекші ауысымның) тарауы, кезекшілікті тапсыру кіреді.
81. Кезекшіліктің тарауы және қарауылдың басқа ауысымына тапсырылуы 30 минуттан аспауы қажет.
82. Таратуға түсіп жатқан және ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысымның) барлық жеке құрамы шығарылады. Қарауылды таратуды бөлімшенің бастығы (басшысы) немесе оны алмастыратын тұлға жүргізеді.
Ескертпе: демалыс, мереке және қызмет өткерудің күшейтілген нұсқасы күндері қарауылдарды ауыстыруды алдын ала бекітілген графикке сәйкес аға немесе орта басшы құрам қатарынан жауапты қызметкер жүзеге асырады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

83. Смена караулов во всех подразделениях государственной противопожарной службы проводится в одно и то же время, не позднее 09.00 часов устанавливаемое заместителем начальника гарнизона.
Примечание: смена караулов не должно превышать 30 минут.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. В организациях образования Министерства время смены караулов, устанавливает его руководитель.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Во время подготовки к смене начальник заступающего караула (руководитель дежурной смены) получает от начальника подразделения или лица, его замещающего – инструктаж, от сменяющегося начальника караула (руководителя дежурной смены) – сведения об изменении оперативной обстановки в районе выезда подразделения, после чего составляет наряд на службу с внесением записи в книгу службы по форме согласно приложению 12 к настоящему Уставу.
86. В соответствии с распорядком дня, начальник заступающего караула (руководитель дежурной смены) подает команду: "На смену!". По этой команде диспетчер подает три коротких сигнала. Личный состав заступающего и сменяющегося караулов (дежурных смен) надевает боевую одежду и снаряжение (заступающий караул дополнительно одевает СИЗОД) и строится в местах, определенных начальником подразделения.
87. Проверку № 1 СИЗОД личный состав заступающего караула (дежурной смены) проводит под руководством начальника караула (руководителя дежурной смены) в период подготовки к смене при наличии индивидуального закрепления СИЗОД.
Примечание: при групповом закреплении СИЗОД за газодымозащитниками подразделения проверка №1 проводится под руководством начальника караула (руководителя дежурной смены) после развода, в период приема дежурства.
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. При подготовке к смене начальник заступающего караула (руководитель дежурной смены):
проверяет наличие и готовность личного состава к несению службы, его внешний вид и соблюдение формы одежды, состояние боевой одежды и снаряжения пожарных, а также принимает меры к устранению обнаруженных недостатков;
объявляет составы пожарных расчетов на пожарные автомобили, лиц внутреннего наряда и при необходимости назначает личный состав на посты и в дозоры;
проверяет знание личным составом своих обязанностей;
проверяет у водительского состава наличие водительских удостоверений и свидетельств на право управления пожарным автомобилем;
доводит до личного состава оперативную обстановку в районе выезда подразделения;
проводит инструктаж по охране труда и технике безопасности.

83. Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің барлық бөлімдеріндегі қарауылдың ауысуы гарнизон бастығының орынбасары белгілеген сағат 09.00-ден кешіктірілмей жүргізіледі.
Ескертпе: қарауылдарды ауыстыру 30 минуттан аспауы тиіс.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Министрліктің Білім беру ұйымдарының оқу өрт сөндіру бөлімдерінде қарауылдардың ауысу уақытын оның басшысы белгілейді.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Ауысуға дайындық кезінде кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) бөлімше бастығынан немесе оны алмастыратын тұлғадан – нұсқама, ал ауысып жатқан қарауыл бастығынан (кезекші ауысым басшысынан) – бөлімшенің шығу ауданындағы жедел жағдайдың өзгеруі туралы мәліметтер алады, содан кейін қызметке нарядты осы Жарғыға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт сөндіру бөлімінің қызмет кітабын жасайды.
86. Күн тәртібіне сәйкес кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) "Ауысымға!" командасын береді. Осы команда бойынша диспетчер үш қысқа сигнал береді. Кезекшілікке түсіп жатқан және ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысымдардың) жеке құрамы жауынгерлік киімді және жарақтарды киеді (келіп түскен қарауыл қосымша ТАОЖҚҚ киеді) және бөлімше бастығы белгілеген орындарда сапқа тұрады.
87. Қарауылға (кезекші ауысым) түскен жеке құрам №1 ТОЖҚҚ тексеруді қарауыл (кезекші ауысым) ауысымына дайындық кезеңінде, ТОЖҚҚ жеке бекітуі болған кезде қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) басшылығымен жүргізеді.
Ескертпе: ТОЖҚҚ бөлімшенің газ-түтіннен қорғаушыларына топтап бекіту кезінде №1 Тексеру бөлінгеннен кейін, кезекшілікті қабылдау кезеңінде қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) басшылығымен жүргізіледі.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Ауысуға дайындық кезінде кезекшілікке түсетін қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы):
жеке құрамның бар-жоғын және қызмет өткеруге дайындығын, олардың сыртқы түрлерін және киім нысанын сақтауын, өрт сөндірушілердің жауынгерлік киімдері мен жарақтарының жағдайын тексереді, сондай-ақ анықталған кемшіліктерді жою шараларын қабылдайды;
өрт сөндіру автомобильдеріне өрт сөндіру есептоптарының құрамын, ішкі наряд тұлғаларын жариялайды және қажет болған кезде жеке құрамды бекеттер мен шолуларға тағайындайды;
жеке құрамның өз міндеттерін білуін тексереді;
жүргізуші құрамның жүргізуші куәліктерінің барын және өрт сөндіру автомобилін басқару құқығына куәлігін тексереді;
жеке құрамға бөлімшенің шығу ауданындағы жедел жағдайды жеткізеді;
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқама өткізеді.

89. Начальник сменяющегося караула подводит итоги несения службы за прошедшие сутки, дает оценку работы подчиненных, отмечает имевшие место недостатки, указывает пути их устранения.
90. Начальник заступающего караула (руководитель дежурной смены) уведомляет начальника сменяющегося караула (руководителя дежурной смены) о готовности караула к разводу.
91. Начальник сменяющегося караула (руководитель дежурной смены), выстраивает караул в боевой одежде и снаряжении перед строем заступающего караула (дежурной смены), а затем становится на правом фланге строя своего караула.
Начальник заступающего караула (руководитель дежурной смены) докладывает начальнику подразделения: "Господин майор. Первый караул к заступлению на дежурство готов. Начальник караула лейтенант гражданской защиты Оспанов", после чего становится в строй.
При подходе начальника подразделения к строю, начальник сменяющегося караула (руководитель дежурной смены) подает команду "СМИРНО", "Равнение на СЕРЕДИНУ" и докладывает "Господин майор, четвертый караул к сдаче дежурства готов. Начальник караула лейтенант гражданской защиты Жамбылов".
Начальник подразделения здоровается с личным составом караулов (дежурных смен) и подает команду: "Вольно!", затем проверяет готовность личного состава заступающего караула (дежурной смены), дает оценку службы сменяющегося караула (дежурной смены), ставит задачу по несению караульной службы, после чего подает команды: "Караулы, равняйсь", "Смирно!", "Для приема и сдачи дежурства разойдись"! По этой команде личный состав караулов (дежурных смен) приступает к сдаче и приему дежурства.
92. Начальник заступающего караула (руководитель дежурной смены) проверяет лично и через командиров отделений исправность пожарных автомобилей и ПТВ, средств связи, состояние служебных помещений и территории, принимает служебные документы караульной службы подразделения.
Начальник сменяющегося караула (руководитель дежурной смены) передает документы караульной службы и принимает меры к устранению выявленных недостатков.
93. Личный состав заступающего караула (дежурной смены) по табелям пожарных расчетов и описям принимает от сменяющегося караула (дежурной смены) пожарную технику, ПТВ, средства связи и сигнализации, служебную документацию, предметы снаряжения, проверяет состояние служебных помещений, а также оборудования, мебели и имущества в них, состояние территории подразделения.
Резервные пожарные автомобили принимаются командиром отделения, водителями и пожарными, назначенными начальником заступающего караула (дежурной смены).

89. Ауысып жатқан қарауыл бастығы өткен тәуліктегі қызмет атқарудың қорытындысын жасайды, бағыныстылардың жұмысына баға береді, орын алған кемшіліктерді ескеріп, оларды жою жолдарын көрсетеді.
90. Кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) қарауылдың ауысуға дайын екендігі туралы ауысып жатқан қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысы) хабарлайды.
91. Ауысып жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) жауынгерлік киімі мен жабдығы бар қарауылды кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл (кезекші ауысым басшысы) сапының алдына тұрғызады, содан кейін өз қарауыл сапының оң жақ қапталына барып тұрады.
Кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) бөлімше бастығына және: "Майор мырза. Бірінші қарауыл кезекшілікке түсуге дайын. Қарауыл бастығы азаматтық қорғау лейтенанты Оспанов", - деп баяндап, содан кейін сапқа тұрады.
Бөлімше бастығы сапқа жақындаған кезде ауысып жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) "ТІК ТҰР", "ОРТАҒА түзе" командасын береді және "Майор мырза, төртінші қарауыл кезекшілікті тапсыруға дайын. Қарауыл бастығы азаматтық қорғау лейтенанты Жамбылов" деп баяндайды.
Бөлімше бастығы қарауылдар (кезекші ауысымдар) жеке құрамымен амандасады және "Еркін тұр!" деп команда береді, одан әрі кезекшілікке түсіп жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) дайындығын тексереді, ауысып жатқан қарауылдың қызметіне (кезекші ауысым) баға береді, қарауыл қызметін атқару жөнінде тапсырма береді, содан кейін "Қарауылдар, сап түзе" "Тік тұрыңдар!", "Кезекшілікті қабылдауға және тапсыруға таралыңдар!" деп команда береді. Осы команда бойынша қарауылдардың (кезекші ауысым) жеке құрамы кезекшілікті тапсыруға және қабылдауға кіріседі.
92. Кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) жеке және бөлімше командирлері арқылы өрт сөндіру автомобильдерінің және ӨТЖ, байланыс құралдарының жарамдылығын, қызметтік үй-жайлардың және аумақтардың жағдайын тексереді, бөлімше қарауыл қызметінің қызметтік құжаттарын қабылдайды.
Ауысып жатқан қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) қарауылдың қызметтік құжаттарын тапсырады және анықталған кемшіліктерді жоюға шара қабылдайды.
93. Кезекшілікке түсіп жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) ауысып жатқан қарауылдан (кезекші ауысымнан) өрт сөндіру есеп табельдері және тізімдемелер бойынша өрт сөндіру техникаларын, ӨТЖ, байланыс және сигнализация құралдарын, қызметтік құжаттаманы, жарақ заттарын қабылдайды, қызметтік үй-жайлардың, сондай-ақ ондағы жабдықтың, жиһаздың және мүліктің және бөлімше аумағының жағдайын тексереді.
Резервті өрт сөндіру автомобильдерін кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл (кезекші ауысым) бастығы тағайындаған бөлімше командирлері, жүргізушілер және өрт сөндірушілер қабылдайды.

94. О результатах сдачи и приема пожарные и водители докладывают командирам отделений, а командиры отделений начальнику караула (руководителю дежурной смены). Диспетчеры (радиотелефонисты), пожарные, сменившиеся с постов (дозоров), и лица внутреннего наряда докладывают непосредственно начальникам своих караулов. Например: "Господин лейтенант, техника, пожарно-техническое вооружение сданы (приняты) в исправном состоянии и согласно описи. Командир отделения прапорщик гражданской защиты Смагулов".
95. Приняв доклады, начальники караулов (руководители дежурных смен) осуществляют необходимые записи в книге службы. О смене начальники караулов (руководители дежурных смен) докладывают начальнику подразделения. Например: "Господин майор, капитан гражданской защиты Мусаев дежурство принял (сдал)".
96. Приняв от начальников караулов (руководителей дежурных смен) доклады о сдаче и приеме дежурства, начальник подразделения проверяет записи сменяющегося караула (дежурной смены) в книге службы, утверждает лист наряда на службу заступающего караула (дежурной смены) и отдает приказание о подаче сигнала "Отбой".
При получении приказания о подаче сигнала "Отбой" диспетчер (радиотелефонист) подает два коротких сигнала. Личный состав звеньев ГДЗС сменяющегося караула (дежурной смены) снимает с автомобилей закрепленные СИЗОД, а заступающий – ставит свои в пожарный расчет. С этого момента личный состав сменившегося караула (дежурной смены) считается свободным от несения службы.
97. После заступления на дежурство начальник караула (руководитель дежурной смены) передает на ЦППС сведения о составе караула (дежурной смены) по форме, определяемой начальником гарнизона.
98. В случае объявления сигнала "Тревога" во время смены до подачи сигнала "Отбой" на пожар выезжает сменяющийся караул (дежурная смена), а заступающий караул (дежурная смена) остается в помещении до получения распоряжения начальника подразделения.
99. Если во время смены караулов сменяющийся караул (дежурная смена) находится на тушении пожара, заступающий караул (дежурная смена) доставляется к месту пожара и сменяет работающий там караул (дежурную смену).
100. В случае обнаружения недостатков при смене дежурства они должны устраняться сменяющимся караулом (дежурной сменой) под руководством начальника (руководителя) подразделения.
Параграф 11. Внутренний наряд
101. Внутренний наряд назначается из числа лиц караула (дежурной смены) для поддержания порядка и охраны служебных помещений, техники, оборудования и территории подразделения.

94. Өрт сөндірушілер мен жүргізушілер тапсыру және қабылдау қорытындысы туралы бөлімше командирлеріне, ал бөлімше командирі қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысы) баяндайды. Бекеттерден (шолғындардан) ауысқан өрт сөндірушілер, диспетчерлер (радиотелефонистер) және ішкі наряд тұлғалары өз қарауыл бастықтарына тікелей баяндайды. Мысалы: "Лейтенант мырза, техника, өрт-техникалық құралдары жарамды жағдайда және тізімдеме бойынша тапсырылды (қабылданды). Бөлімше командирі азаматтық қорғау прапорщигі Смағұлов".
95. Қарауыл бастықтары (кезекші ауысым басшысы) баяндамаларды қабылдап, қызмет кітабына қажет жазуларды жүзеге асырады. Қарауыл бастықтары (кезекші ауысым басшылары) ауысқаны туралы бөлімше бастығына баяндайды. Мысалы: "Майор мырза, азаматтық қорғау капитаны Мұсаев кезекшілікті қабылдады (тапсырды)".
96. Қарауыл бастықтарынан (кезекші ауысым басшыларынан) кезекшілікті тапсыру және қабылдау туралы баяндаманы қабылдап, бөлімше бастығы қызмет кітабындағы ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) жазуын тексереді, кезекшілікке түсіп жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) қызметтік наряд парағын бекітеді және "Жатыңдар" сигналын беру туралы бұйрық береді.
"Жатыңдар" сигналын беру туралы бұйрықты алған кезде диспетчер (радиотелефонист) екі қысқа сигнал береді. Ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысымның) ГТҚҚ буындарының жеке құрамы автомобильдерден бекітілген ТАОЖҚҚ алады, ал кезекшілікке түсетіндер - өрт сөндіру есепке өзінің ТАОЖҚҚ қояды. Осы сәттен бастап ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысым) жеке құрамы қызмет өткеруден босатылады деп саналады.
97. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) кезекшілікке түскеннен кейін ӨБОП гарнизон бастығы белгілеген нысан бойынша қарауылдың (кезекші ауысым) құрамы туралы мәлімет береді.
98. Ауысу кезінде "Жатыңдар" сигналы берілгенге дейін "Дабыл" сигналы берілген жағдайда өртке ауысқан қарауыл (кезекші ауысым) шығады, ал түсетін қарауыл бөлімше бастығының өкімін алғашқы қарауыл (кезекші ауысым) бөлмесінде қалады.
99. Егер ауысу кезінде ауысып жатқан қарауыл (кезекші ауысым) өрт сөндіруде болса, кезекшілікке түсіп жатқан қарауыл (кезекші ауысым) өрт болып жатқан жерге жеткізіледі және ондағы жұмыс істеп жатқан қарауылды (кезекші ауысым) ауыстырады.
100. Кезекшілікті ауыстыру кезінде анықталған кемшіліктерді бөлімше бастығының (басшысының) басшылығымен ауысып жатқан қарауыл (кезекші ауысым) жояды.
11-параграф. Ішкі наряд
101. Ішкі наряд тәртіпті сақтау, қызметтік үй-жайларды, техниканы, жабдықтарды және бөлімше аумағын күзету үшін қарауыл (кезекші ауысым) қатарынан тағайындалады.

102. Лица внутреннего наряда караула (дежурной смены) подчиняются начальнику караула, а в случае его отсутствия – командиру отделения,
103. В состав внутреннего наряда караула период дежурства назначаются:
дежурный по караулу;
дневальный по гаражу;
постовой у фасада здания пожарного депо.
104. Допускается сокращать или совмещать обязанности внутреннего наряда при недостаточной численности личного состава караула (дежурной смены). Все лица внутреннего наряда должны твердо знать, точно и добросовестно исполнять свои обязанности.
105. Лица внутреннего наряда по тревоге выезжают в составе караула.
106. Количество смен лиц внутреннего наряда, порядок охраны служебных помещений подразделения на время выезда караула (дежурной смены) по тревоге устанавливаются начальником подразделения. Контроль за сменой лиц внутреннего наряда осуществляется начальником караула (руководителем дежурной смены) или дежурным по караулу.
Сноска. Пункт 106 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. Дежурным по караулу назначается командир отделения, которому подчиняется весь внутренний наряд караула.
108. Дежурный по караулу:
знает обязанности лиц внутреннего наряда;
принимает служебно-бытовые помещения, оборудование и инвентарь при смене караулов;
инструктирует личный состав, назначенный во внутренний наряд, проверяет знание ими обязанностей при несении службы;
проверяет несение службы лицами внутреннего наряда и докладывает начальнику караула;
следит за выполнением распорядка дня личным составом караула, исправным содержанием оборудования, инвентаря и имущества, чистотой, порядком и соблюдением правил техники безопасности и пожарной безопасности в помещениях и на прилегающей территории, а также температурой воздуха и освещением в служебных помещениях.
109. Во время отдыха дежурного по караулу его обязанности выполняет другое должностное лицо, назначенное начальником караула (руководителем дежурной смены).
110. Дневальными по гаражу назначаются водители или пожарные. Дневальный по гаражу:
допускает водителей и личный состав караула к закрепленным автомобилям только для выполнения служебных обязанностей по распоряжению начальника караула (руководителя дежурной смены);
обеспечивает соблюдение в гараже противопожарного режима, чистоты и порядка, следит за поддержанием температуры воздуха в гараже, в ночное время включает дежурное освещение;
немедленно докладывает начальнику караула (руководителю дежурной смены) об обнаруженных неисправностях пожарной техники, систем отопления и других недостатках.

102. Қарауылдың (кезекші ауысым) ішкі наряд тұлғалары қарауыл бастығына, ал ол болмаған жағдайда бөлімше командиріне бағынады.
103. Қарауылдың ішкі наряд құрамына кезекшілік кезеңіне:
қарауыл бойынша кезекші;
гараж бойынша тәуліктік кезекші;
өрт сөндіру депосы ғимаратының қасбеті алдындағы бекетші тағайындалады.
104. Қарауыл (кезекші ауысым) жеке құрамының жеткіліксіз саны кезінде байланысты ішкі наряд міндеттерін азайтуға немесе қоса орындауға рұқсат етіледі. Барлық ішкі наряд тұлғалары өз міндеттерін анық, нақты білуі және адал орындауы қажет.
105. Ішкі наряд тұлғалары дабыл бойынша қарауыл құрамымен бірге шығады.
106. Ішкі наряд тұлғаларының ауысу санын, дабыл бойынша қарауылдың (кезекші ауысым) шыққан уақытында бөлімшенің қызметтік үй-жайларын қорғау тәртібін бөлімше бастығы белгілейді. Ішкі наряд тұлғаларының ауысуын бақылауды қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) немесе қарауыл бойынша кезекші жүзеге асырады.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
107. Қарауыл бойынша кезекші болып бөлімше командирі тағайындалады, оған қарауылдың барлық ішкі наряды бағынады.
108. Қарауыл бойынша кезекші:
ішкі наряд тұлғаларының міндеттерін біледі;
қарауылдардың ауысуы кезінде қызметтік-тұрмыстық үй-жайларды, жабдықтар мен құрал-саймандарды қабылдайды;
ішкі нарядқа тағайындалған жеке құрамға нұсқау береді, олардың қызметті атқаруы кезінде міндеттерін білуін тексереді;
ішкі наряд тұлғаларының қызмет атқаруын тексереді және қарауыл бастығына баяндайды;
қарауылдың жеке құрамының күн тәртібін орындауын, жабдықтардың, керек-жарақтар мен мүліктің жарамдылығын, үй-жайлар мен іргелес аумақтардың тазалығын, тәртібін және қауіпсіздік техникасы қағидаларының сақталуын, сондай-ақ қызметтік үй-жайлардағы ауа температурасын және жарықтандыруды қадағалайды.
109. Қарауыл бойынша кезекшінің демалысы кезінде оның міндеттерін қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) тағайындаған басқа лауазымды тұлға орындайды.
110. Гараж бойынша тәуліктік кезекшілер болып жүргізушілер немесе өрт сөндірушілер тағайындалады. Гараж бойынша тәуліктік кезекші:
қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысы) өкімімен жүргізушілерді және қарауылдың жеке құрамын бекітілген автомобильдерге қызметтік міндеттерін орындау үшін ғана жібереді;
гаражда белгіленген өртке қарсы режимін, тазалықтың және тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді, ауа температурасын ұстауды қадағалайды, түнгі мезгілде кезекші жарық қосады;
өрт сөндіру техникасында, жылу жүйесінде анықталған кемшіліктер және басқа да кемшіліктер туралы дереу қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына) баяндайды.

111. Постовыми у фасада здания пожарного депо назначаются водители и пожарные. Постовой у фасада пожарного депо находится на фасаде здания подразделения или в специально отведенном помещении (посту).
112. Постовой у фасада пожарного депо:
знает порядок допуска в расположение караула личного состава противопожарной службы, граждан и транспортных средств на территорию подразделения;
принимает от граждан заявления о пожарах (авариях) и сообщает о них начальнику караула (руководителю дежурной смены) и диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ, ведет постоянное наблюдение за обстановкой в пределах видимости, при обнаружении пожара сообщает об этом начальнику караула (руководителю дежурной смены) и диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ;
не допускает остановки и стоянки любых видов транспорта перед воротами гаража пожарного депо, а также лиц, не относящихся к личному составу подразделения, следит за чистотой и порядком у фасада здания пожарного депо;
у всех лиц, прибывающих в подразделение (после представления по форме: "Постовой у фасада младший сержант гражданской защиты Алпысбаев"), выясняет цель их прибытия, после чего, вызывает начальника караула (руководителя дежурной смены), а во время его отсутствия или отдыха - дежурного по караулу (дежурной смены).
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Уставу службы
противопожарной службы
Требования по принятию присяги рядовым и начальствующим составом органов государственной противопожарной службы
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Уставу службы
противопожарной службы
Представление лицами рядового и начальствующего состава начальникам
1. Лица рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы представляются своим непосредственным начальникам:
при назначении на должность;
при присвоении специального звания;
при поощрении, в том числе награждении государственной наградой.
2. При представлении называется должность, звание, фамилия, а также причина представления. Например: "Господин полковник. Начальник отдела майор гражданской защиты Искаков, представляюсь по случаю присвоения звания".

111. Өрт сөндіру депосы ғимаратының қасбеті алдындағы бекетші болып жүргізушілер мен өрт сөндірушілер тағайындалады. Өрт сөндіру депосы ғимаратының қасбеті алдындағы бекетші бөлімше ғимаратының қасбетінде немесе арнайы бөлінген үй-жайда (бекетте) болады.
112. Өрт сөндіру депосының қасбеті алдындағы бекетші:
қарауыл орналасқан жерде өртке қарсы қызметі жеке құрамын, азаматтарды және көлік құралдарын бөлімше аумағына кіруге рұқсат беру тәртібін біледі;
азаматтардың өрт (авариялар) туралы арыздарын қабылдайды және ол туралы қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына) және ББП диспетчеріне (радиотелефонистіне) хабарлайды, үнемі көзге көрінетін жердегі жағдайды бақылап, өрт анықталған кезде ол жөнінде қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына) және ББП диспетчеріне (радиотелефонистіне) хабарлайды;
өрт сөндіру депосының гараж қақпасы алдында барлық көлік түрлерінің, сондай-ақ бөлімшенің жеке құрамына қатысы жоқ адамдардың аялдауына және тоқтауына жол бермейді, өрт сөндіру депосы ғимаратының қасбеті алдында тәртіп пен және тазалықты қадағалайды;
бөлімшеге келген барлық тұлғалардан ("Қасбеті алдындағы бекетші азаматтық қорғау кіші сержанты Алпысбаев" нысаны бойынша таныстырудан кейін"), олардың келу мақсатын сұрайды, содан кейін қарауыл (кезекші ауысым) лауазымды тұлғаларды шақырту сигналын қолдана отырып, қарауыл бастығын (кезекші ауысым басшысын), ал ол болмаған немесе демалыста болған кезінде – қарауыл бойынша (кезекші ауысым) кезекшіні шақыртады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өртке қарсы қызметтің жұмыс
жарғысына
1-қосымша
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының ант қабылдау бойынша талаптары
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өртке қарсы қызметтің жұмыс
жарғысына
2-қосымша
Бастықтарға қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды таныстыру тәртібі
1. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары өздерінің тікелей бастықтарына:
лауазымға тағайындалған кезде;
арнаулы атақ берген кезде;
көтермелеу, оның ішінде мемлекеттік наградамен наградтаған кезде таныстырылады.
2. Таныстырылған кезде лауазымы, атағы, тeгi, сондай-ақ таныстыру ceбeбi айтылады. Мысалы: "Полковник мырза. Бөлім бастығы азаматтық қорғау майоры Ысқақов, атақ берілуіне байланысты өзімді таныстырамын".

3. Вновь назначенного начальника гарнизона представляют личному составу перед строем, а также на совещании или собрании.
4. Прибывшего в подразделение прямого начальника либо вышестоящего должностного лица встречает начальник подразделения и докладывает:
"Смирно" ("Встать. Смирно") Господин полковник, личный состав подразделения находится при исполнении служебных обязанностей. Происшествий нет. Начальник подполковник гражданской защиты Аманбаев".
Другие должностные лица представляются прибывшему начальнику только при обращении к ним.
Приложение 3
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Утверждаю
Аким _______________________
____________________________
(наименование города, области)
____________________________
"____"_____________ 20__ года
РАСПИСАНИЕ
выезда подразделений гарнизона противопожарной службы
города________________________
Подразделения,
выезжающие в район выезда
Выезжают подразделения по номеру
(рангу) пожара:
№ 1
№ 2
№ 3
1
2
3
4
ПЧ-1
АЦпч-1
АНРпч-1
АЦпч-1 АНРпч-1
АЦпч-3 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АСОпч-3 АСОпч-4
АЦпч-2 АЛпч-2
АЦпч-1 АНРпч-1
АЦпч-3 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АСОпч-3 АСОпч-4
АЦпч-2 АЛпч-2
АЦпч-4 АТпч-4
АЦспч-5 АЦпч-6
АНРспч-5
Итого по видам ПА
АЦ-1
АНР-1
АЦ-5;
АНР-1;
АЛ-2;
АСО-2
АЦ-8
АНР-2;
АЛ-2;
АСО-2;
АТ-1;
Всего
2
10
15
ПЧ-2
АЦПЧ-2
АЛПЧ-2
АЦпч-2 АЛпч-1
АЦпч-3 АЦпч-2
АЦпч-4 АЦпч-4
АСОпч-3 АСОпч-4
АНРпч-2 АЛпч-2
АЦпч-2 АЛпч-1
АЦпч-3 АЦпч-2
АЦпч-4 АЦпч-4
АСОпч-3 АСОпч-4
АНРпч-2 АЛпч-2 АЦпч-4
АТпч-4
АЦспч-5 АЦпч-6
АНРспч-5
Итого по видам ПА
АЦ-1
АЛ-1
АЦ-5;
АНР-1
АЛ-2;
АСО-2
АЦ-8
АНР-2
АЛ-2;
АСО-2;
АТ-1;
Всего
2
10
15
ПЧ-3
АЦПЧ-3
АНРПЧ-3
АЦпч-3 АНРпч-3
АЦпч-1 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АКПпч-1 АГДЗпч-4
АЦпч-2 АПМспч-5
АЦпч-3 АНРпч-3
АЦпч-1 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АКПпч-1 АГДЗпч-4
АЦпч-2 АПМспч-5
ЦПЧ-6 АНРСПЧ-5
АЦПЧ-3 АЦСПЧ-5
АЦНГПС "ЭЛЕВАТОР"
Итого по видам ПА
АЦ-1
АНР-1
АЦ-5;
АНР-1;
АПМ-1;
АЛ-1;
АКП-1;
АГДЗ-1
АЦ-9;
АНР-2;
АПМ-1;
АЛ-1;
АКП-1;
АГДЗ-1
Всего
2
10
15
ПЧ-4
АЦПЧ-4
АЛПЧ-4
АЦпч-4 АЛпч-4
АЦпч-3 АЦпч-2
АЦпч-2 АЦпч-2
АСОпч-3 АСОпч-3
АНРпч-2 АЛпч-2
АЦпч-4 АЛпч-4
Цпч-3 АЦпч-2
АЦпч-2 АЦпч-2
АСОпч-3 АСОпч-3
АНРпч-2 АЛпч-2
АЦПЧ-2 АНРСПЧ-5
АЦПЧ-2 АЦСПЧ-5
АЦНГПС "Аэропорт"
Итого по видам ПА
АЦ-1 АЛ-1
АЦ-5;
АНР-1;
АСО-2;
АЛ-2;
АЦ-9;
АНР-2;
АСО-2;
АЛ-2;
Всего
2
10
15
СПЧ-5
АЦСПЧ-5
АНРСПЧ-5
АЦспч-5 АНРспч-5
АЦпч-1 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АКПпч-1 АГДЗпч-4
АЦпч-2 АПМспч-5
АЦспч-5 АНРспч-5
Цпч-1 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АКПпч-1 АГДЗпч-4
АЦпч-2 АПМспч-5
ЦПЧ-6 АНРСПЧ-5
АЦПЧ-3 АЦСПЧ-5
АЦНГПС "НПЗ"
Итого по видам ПА
АЦ-1
АНР-1
АЦ-5;
АНР-1;
АПМ-1;
АЛ-1;
АКП-1;
АГДЗ-1
АЦ-9;
АНР-2;
АПМ-1;
АЛ-1;
АКП-1;
АГДЗ-1
Всего
2
10
15
ПЧ-6
АЦПЧ-6
НРПЧ-6
АЦпч-6 АНРпч-6
АЦпч-1 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АКПпч-1 АГДЗпч-4
АЦпч-2 АПМспч-5
АЦпч-6 АНРпч-6
АЦпч-1 АЦпч-2
АЛпч-4 АЦпч-4
АКПпч-1 АГДЗпч-4
АЦпч-2 АПМспч-5
АЦПЧ-6 АНРСПЧ-5
АЦПЧ-3 АЦСПЧ-5
АЦНГПС "Завод пластиковых изделий"
Итого по видам ПА
АЦ-1
АНР-1
АЦ-5;
АНР-1;
АПМ-1;
АЛ-1;
АКП-1;
АГДЗ-1
АЦ-9;
АНР-2;
АПМ-1;
АЛ-1;
АКП-1;
АГДЗ-1
Всего
2
10
15
Примечания:

3. Гарнизонның жаңадан тағайындалған бастығы жеке құрамға саптың алдында, сондай-ақ кеңесте немесе жиналыста таныстырылады.
4. Бөлімшеге келген тікелей бастықты не болмаса жоғары тұрған лауазымды тұлғаны гарнизонның бастығы қарсы алады және былай баяндайды:
"Tік тұр" ("Тұр. Тік тұр") Полковник мырза, бөлімше жеке құрамы кызметтік міндеттерді орындауда. Оқиғалар орын алған жоқ. Бастық азаматтық қорғау подполковнигі Аманбаев".
Басқа лауазымды адамдар келген бастыққа тек олармен қарым-қатынас кезінде таныстырылады.
Өртке қарсы қызметтің жұмыс
жарғысына
3-қосымша
нысан
Бекітемін
__________________________
_______________________ әкімі
(облыс, қала атауы)
____________________________
20__ жылғы "____"___________
_____________________ қаласының өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелерінің шығу КЕСТЕСІ
Шығу ауданына шығатын бөлімшелер
Өрт нөмірі (рангі) бойынша шығатын бөлімшелер:
№ 1
№ 2
№ 3
1
2
3
4
1-ӨСБ
АЦөсб-1
СЖБөсб-1
АЦөсб-1 СЖАөсб-1
АЦөсб-3 АЦөсб-2
АСөсб-4 АЦөсб-4
БЖА-3 БЖАөсб-4
АЦөсб-2 АСөсб-2
АЦөсб-1 СЖАөсб-1
АЦөсб-3 АЦөсб-2
АСөсб-4 АЦөсб-4
БЖАөсб-3 БЖАөсб-4
АЦөсб-2 АСөсб-2
АЦөсб-4 ТАөсб-4
АЦмөсб-5 АЦөсб-6
СЖАмөсб-5
ӨСА түрлері бойынша қорытынды
АЦ-1
СЖА-1
АЦ-5;
СЖА-1;
АС-2;
БЖА-2
АЦ-8;
СЖА-2;
АС-2;
БЖА-2;
ТА-1;
Барлығы
2
10
15
2-ӨСБ
АЦӨСБ-2
АСӨСБ-2
АЦөсб-2 АСөсб-1
АЦөсб-3 АЦөсб-2
АЦөсб-4 АЦөсб-4
БЖАөсб-3 БЖАөсб-4
СЖАөсб-2 АСөсб-2
АЦөсб-2 АСөсб-1
АЦөсб-3 АЦөсб-2
АЦөсб-4 АЦөсб-4
БЖАөсб-3 БЖАөсб-4
СЖАөсб-2 АСөсб-2
АЦөсб-4 ТАөсб-4
АЦмөсб-5 АЦөсб-6
СЖАмөсб-5
ӨСА түрлері бойынша қорытынды
АЦ-1
АС-1
АЦ-5;
СЖА-1;
АС-2;
БЖА-2
АЦ-8;
СЖА-2;
АС-2;
БЖА-2;
ТА-1;
Барлығы
2
10
15
3-ӨСБ
АЦӨСБ-3 СЖАӨСБ-3
АЦөсб-3 СЖАөсб-3
АЦөсб-1 АЦөсб-2
АСөсб-4 АЦөсб-4
АІКөсб-1 ГТҚҚАөсб-4
АЦөсб-2 КМӨАмөсб-5
АЦөсб-3 СЖАөсб-3
АЦөсб-1 АЦөсб-2
АСөсб-4 АЦөсб-4
АІКөсб-1 ГТҚҚАөсб-4
АЦөсб-2 КМӨАмөсб-5
АЦӨСБ-6 СЖАМӨСБ-5
АЦӨСБ-3 АЦМӨСБ-5
АЦ"ЭЛЕВАТОР" МЕӨҚҚ
ӨСА түрлері бойынша қорытынды
АЦ-1 СЖА-1
АЦ-5;
СЖА-1;
КМӨА-1;
АС-1;
АІК-1;
ГТҚҚА-1
АЦ-9;
СЖА-2;
КМӨА-1;
АС-1;
АІК-1;
ГТҚҚА-1
Барлығы
2
10
15
4-ӨСБ
АЦӨСБ-4 АСӨСБ-4
АЦөсб-4 АСөсб-4
АЦөсб-3 АЦөсб-2
АЦөсб-2 АЦөсб-2
БЖАөсб-3 БЖАөсб-3
СЖАөсб-2 АСөсб-2
АЦөсб-4 АСөсб-4
АЦөсб-3 АЦөсб-2
АЦөсб-2 АЦөсб-2
БЖАөсб-3 БЖАөсб-3
СЖАөсб-2 АСөсб-2
АЦӨСБ-2 СЖАМӨСБ-5
АЦӨСБ-2 АЦМӨСБ-5
АЦ "Әуежай" МЕӨҚҚ
ӨСА түрлері бойынша қорытынды
АЦ-1
АС-1
АЦ-5;
СЖА-1;
БЖА-2;
АС-2;
АЦ-9;
СЖА-2;
БЖА-2;
АС-2;
Барлығы
2
10
15
5-МӨСБ
АЦМӨСБ-5 СЖАМӨСБ-5
АЦмөсб-5 СЖАмөсб-5
АЦөсб-1 АЦөсб-2
АСөсб-4 АЦөсб-4
АІКөсб-1 ГТҚҚАөсб-4
АЦөсб-2 КМӨА-5
АЦмөсб-5 СЖАмөсб-5
АЦөсб-1 АЦөсб-2
АЛөсб-4 АЦөсб-4
АІКөсб-1 ГТҚҚАөсб-4
АЦөсб-2 КМӨАмөсб-5
АЦӨСБ-6 СЖАМӨСБ-5
АЦӨСБ-3 АЦМӨСБ-5
АЦ "МӨЗ" МЕӨҚҚ
ӨСА түрлері бойынша қорытынды
АЦ-1 СЖА-1
АЦ-5;
СЖА-1;
КМӨА-1;
АС-1;
АІК-1;
ГТҚҚА-1
АЦ-9;
СЖА-2;
КМӨС-1;
АС-1;
АІК-1;
ГТҚҚА-1
Барлығы
2
10
15
6-ӨСБ
АЦӨСБ-6 СЖАӨСБ-6
АЦөсб-6 СЖАөсб-6
АЦөсб-1 АЦөсб-2
АСөсб-4 АЦөсб-4
АІКөсб-1 ГТҚҚАөсб-4
АЦөсб-2 КМӨАсөсб-5
АЦөсб-6 СЖАөсб-6
АЦөсб-1 АЦөсб-2
АЛөсб-4 АЦөсб-4
АІКөсб-1 ГТҚҚАөсб-4
АЦөсб-2 КМӨАсөсб-5
АЦӨСБ-6 СЖАСӨСБ-5
АЦӨСБ-3 АЦСӨСБ-5
АЦ "Пластикалық бұйымдар зауыты" МЕӨҚҚ
ӨСА түрлері бойынша қорытынды
АЦ-1 СЖА-1
АЦ-5;
СЖА-1;
КМӨА-1;
АС-1;
АІК-1;
ГТҚҚА-1
АЦ-9;
СЖА-2;
КМӨА-1;
АС-1;
АІК-1;
ГТҚҚА-1
Барлығы
2
10
15
Ескертпе:

1) разработка расписания выезда включает в себя:
предварительное планирование действий по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ в населенных пунктах и в организациях;
определение перечня организаций, на которых для тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ необходимо привлечение сил и средств подразделений по повышенным номерам (рангам) вызова;
определение количества дополнительных сил и средств подразделений, которые могут быть выделены для тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ на территории соседних гарнизонов;
корректировка расписания выездов проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в два года.
2) к расписанию выездов прилагаются:
описание границ территории, района выезда подразделений гарнизона, акваторий для пожарных судов;
перечень предприятий, на которые высылаются силы и средства по повышенному номеру (рангу) пожара при получении первого сообщения;
состав инженерной техники, привлекаемой к месту пожара для выполнения вспомогательных работ.
Приложение 4
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Утверждаю
Аким ________________ района
от "____"___________ 20__ года
№________
План (расписание)
привлечения сил и средств на тушение пожаров в ________________ районе
№ п/п
Наименование населенных пунктов
Подразделения противопожарной службы, привлекаемые к тушению пожаров
Способ вызова (телефон и другие)
Расстояние до населенного пункта, км
Техника, привлекаемая для тушения по номеру (рангу) пожара:
Дополнительные силы
№1
№2
1
2
3
4
5
6
7
8
1
с.Акбидай
ПЧ-20
01

1) шығу кестесін әзірлеуге:
елді мекендерде және ұйымдарда өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарды алдын-ала жоспарлау;
өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін шақыртудың жоғарғы нөмірі (дәрежесі) бойынша бөлімшелердің күштері мен құралдарын тартуды қажет ететін ұйымдардың тізбесін анықтау;
көршілес гарнизондардың аумағында өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін бөлінуі мүмкін бөлімшелердің қосымша күштері мен құралдары санын анықтау жатады;
шығу кестесін түзету қажеттілігіне қарай, бірақ екі жылда бір реттен кем емес жүргізіледі.
2) шығу кестесіне:
аумақ шекараларының, гарнизон бөлімшелерінің шығу ауданының сипаттамасы, өрт сөндіру кемелеріне арналған акваторийлер;
бірінші хабарлама алынған кезде өрттің жоғарғы нөмірі (дәрежесі) бойынша күштер мен құралдар жіберілетін кәсіпорындардың тізбесі;
қосалқы жұмыстарды орындау үшін өрт орнына тартылатын инженерлік техника құрамы қоса беріледі.
Өртке қарсы қызметтің жұмыс
жарғысына
4-қосымша
нысан
Бекітемін
_____________ ауданының әкімі
20_ жылғы "__"________ №___
________________ аудандағы өртті сөндіруге күштер мен құралдарды жұмылдыру жоспары (кестесі)
№ р/с
Елді мекендердің атауы
Өртті сөндіруге жұмылдырылатын өртке қарсы қызмет бөлімшелері
Шақыру түрі (телефон және т.б.)
Елді мекендерге дейінгі қашықтық, км
Өрт нөмірі (рангі) бойынша өртті сөндіруге жұмылдырылатын техника:
Қосымша күштер
№1
№2
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Ақбидай кенті
20-ӨСБ
01

2) разработка Плана привлечения сил и средств включает в себя:
предварительное планирование действий по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ в населенных пунктах и на объектах, расположенных на территории административного района;
определение количества дополнительных сил и средств подразделений соседних административных районов, необходимых для тушения пожара и проведения аварийно-спасательных работ на территории административного района;
разработку мероприятий по обеспечению передислокации сил и средств подразделений противопожарной службы для тушения пожаров и проведения аварийно-спасательных работ на территориях других административных районов.
корректировка Плана привлечения сил и средств проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в два года.
Приложение 5
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Утверждаю
Начальник ГУ "СП и АСР"
__________________________
(наименование региона)
__________________________
(звание, фамилия, имя, отчество)
"__""____________ 20__ года
Строевая записка на "__"____ 20__ г.
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование пожарных
подразделений
Штат ПЧ (СПЧ,ПП)
В карауле по списку л/с
Налицо личного состава
Газодымозащитники/ аппараты
Отсутствуют
Всего
Расчет
Начальники караулов
Командиры отделений
Водители
Пожарные
Диспетчеров (радиотелефонистов)
Отпуск учебный/декрет.
Больные
ПЧ-1
ПЧ-2
ИТОГО:
Продолжение таблицы
Отсутствуют
Топливо бензин/дизтопливо
Пожарная техника
Командировка
Другие причины
В расчете
В резерве
На ремонте
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального.
пожарного автомобиля
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального.
пожарного автомобиля
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального.
пожарного автомобиля
АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
АПМ
АЛ-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
Наименование пожарных подразделений
Имеется на автомобилях в расчете
Рукавов
Лафетных стволов
Стац./пер
ГПС-600, "Пурга"/
ИУП
Переносных р/ст
Электрофонари/ прожектора
77мм
66 мм
51 мм
ПЧ-1
ПЧ-2
Итого:
Продолжение таблицы
Имеется на автомобилях в расчете
Пенообразователя на складе
Диспетчера (радиотелефониста)
Начальника караула или лица его подменяющего
Ответственный по подразделению
ТОК/Л-1
Спасательные веревки
Пенообразователя
в расчете
Ответственный по гарнизону ________________________
Дежурная смена ДСПТ:
Оперативный дежурный____________________________
Старший помощник_______________________________
Помощник______________________________________
Старший диспетчер_______________________________
Диспетчер______________________________________
Диспетчер (радиотелефонист)______________________
Примечание:
1) число позиций может быть увеличено по решению начальника гарнизона;
2) при отсутствии автоматизированного рабочего места в гарнизоне противопожарной
службы вводится журнал строевых записок.
Приложение 6
к Уставу службы
противопожарной службы
Перечень документов, регламентирующих организацию гарнизонной службы
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование документа
Периодичность заполнения, обновления
Место хранения
Срок
хранения
1
2
3
4
5
1.
Расписание выезда подразделений гарнизона (План привлечения сил и средств)
по мере необходимости но не реже одного раза в 2 года
ЦОУСС (ПСЧ района)
до замены новыми
2.
Алгоритм взаимодействия с коммунальными и экстренными службами (города, района), а также ведомственными подразделениями противопожарной службы (при необходимости)
по мере
необходимости
ЦОУСС
до отмены или замены новыми
3.
Документы по гражданской обороне:
1) приказ о создании противопожарной службы гражданской защиты;
2) положение о противопожарной службе гражданской защиты;
3) план ГО области (города, района);
4) план мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
5) схема оповещения личного состава.
по мере необходимости
ЦОУСС, в сейфе
до замены новыми
4.
План - задание оперативному дежурному по гарнизону на период дежурства
ежедневно
ДСПТ
один год
5.
Перечень позывных подразделений и должностных лиц гарнизона
по мере необходимости
ЦОУСС, ДСПТ (в сейфе)
до замены новым
6.
Оперативные планы и карточки тушения пожаров на предприятия и населенные пункты
по мере необходимости
ЦОУСС
- электронный формат (на режимные, особо важные, стратегические объекты -бумажный формат)
до замены новыми
7.
Планшет водоисточников населенного пункта (района)
два раза в год и по мере необходимости
ЦОУСС, автомобиль оперативного дежурного
до замены новым
Примечание:
1) порядок разработки документов и ответственных за их исполнение (обновление) устанавливает руководство гарнизона;
2) при отсутствии автоматизированного рабочего места в гарнизоне противопожарной службы вводится аварийный журнал учета выездов подразделений;
3) план - карта города (района) с дислокацией подразделений гарнизона противопожарной службы и нанесенными границами районов выезда пожарных частей, водоисточниками, выделенными особо важными и режимными предприятиями ведется в электронном формате.
Приложение 7
к Уставу службы
противопожарной службы
Перечень регламентных документов подразделения противопожарной службы по организации службы, подготовки и пожаротушения
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование документа
Периодичность разработки, корректировки
Место хранения
Сроки хранения
1
2
3
4
5
По организации службы
1.
Книга службы
В течение дежурства
В кабинете начальника караула
Три года после заполнения
2.
Распорядок дня*
На стенде в пожарном депо
До отмены или замены новым
3.
Функциональные обязанности личного состава дежурных караулов
По мере необходимости
В кабинете начальника караула
До отмены или замены новыми
4.
Позывные подразделений гарнизона области (города) (служб), должностных лиц гарнизона
по мере необходимости
в папке №3
до замены новым
5.
Приказ начальника части о закреплении личного состава за караулами (копия)
По мере необходимости
В кабинете заместителя начальника
До отмены или замены новым
6.
Документы по гражданской обороне:
1) приказ о создании противопожарной службы гражданской защиты;
2) положение о противопожарной службе гражданской защиты;
3) план ГО (города, района);
4) план мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
5) схема оповещения личного состава.
Один раз в год и по мере необходимости
Папка №3
До замены новыми
7.
Справочник телефонов аппарата управления, подразделений гарнизона
Один раз в год
в папке №3
До замены новым
По организации подготовки
8.
Документы по организации и проведению тактико-специальной подготовки личного состава (приказ замначальника гарнизона, годовой план распределения времени по дисциплинам и месяцам обучения, расписание занятий, тематические планы, журнал учета тактико-специальной подготовки, план-конспект руководителя занятий)
Один раз в год и по мере необходимости
В кабинете заместителя начальника по службе
Два года после замены новым
9.
Документы по организации и проведению первоначальной подготовки вновь принятых сотрудников на должности: пожарный, водитель, радиотелефонист
По мере необходимости на конкретного сотрудника
В кабинете заместителя начальника по службе
Весь период службы сотрудника
10.
План-график тренировок личного состава на огневой полосе психологической подготовки, в СИЗОД в теплодымокамере и на свежем воздухе,
Один раз в год
В кабинете заместителя начальника по службе
Один год после замены
По организации пожаротушения
11.
Расписание выезда подразделения (выписка) – для городских подразделений, "План привлечения сил и средств"
По мере необходимости
Пункт связи части
До замены новым
12.
Справочник телефонов коммунальных, экстренных служб и другие взаимодействующих служб
Один раз в год, по мере необходимости
Пункт связи части
До замены новым
13.
Оперативные планы и карточки пожаротушения (в том числе на населенные пункты – для сельских подразделений)
Один раз в год, по мере необходимости
Пункт связи части
До замены новыми
14.
Путевка для выезда
Заполняется при выезде за пределы подразделения
Пункт связи части
1 месяц
15.
Журнал учета людей, находящихся в детских, лечебных и других учреждениях в ночное время

2) Күштер мен құралдарды жұмылдыру жоспарын әзірлеуге:
әкімшілік аудан аумағында орналасқан елді мекендерде және объектілерде өртті сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарды алдын ала жоспарлау;
әкімшілік аудан аумағында өртті сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін қажетті көршілес әкімшілік аудандардағы бөлімшелердің қосымша күштері мен құралдарының санын айқындау;
басқа әкімшілік аудандардың аумағында өртті сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің күштері мен құралдарын қайта орналастыруды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды әзірлеу жатады.
Күштер мен құралдарды жұмылдыру жоспарын түзетулер қажеттілігіне қарай екі жылда бір реттен кем емес жүргізіледі.
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
5-қосымша
нысан
Бекітемін
"ӨС және АҚЖҚ" ММ бастығы
____________________________
(аймақтың атауы)
____________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
20__ жылғы "___"____________
20__жылғы "___"________ саптық жазба
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өрт сөндіру бөлімшелерінің атауы
ӨСБ (МӨСБ, ӨБ) штаты
Ж/қ тізімі бойынша қарауылда
Жеке құрамның шығысы бойынша
Газ-үтіннен қорғаушылар/ аппараттар
Жоқ
Барлығы
Есеп
Қарауыл бастығы
Бөлімше командирі
Жүргізушілер
Өрт сөндірушілер
Диспетчерлер (радиотелефоншылар)
Оқу демалысы/декрет
Ауру
1-ӨСБ
2-ӨСБ
БАРЛЫҒЫ:
Кестенің жалғасы
Жоқ
отын бензин/дизотын
Өрт сөндіру техникасы
Іссапар
Басқа себептер
Есепте
Резервте
Жөндеуде
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
КМӨА
АС-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
Өрт сөндіру бөлімдерінің атауы
Есептегі автомобильдерде бар
Жеңқұбырлар
Лафетті оқпандар тұрақты/тасымалы
ГПС-600, "Пурга"/УП
Тасымалы. р/ст
Электрошамдар/ прожекторлар
77мм
66 мм
51 мм
1-ӨСБ
2-ӨСБ
БАРЛЫҒЫ:
Кестенің жалғасы
Есептегі автомобильдерде бар
Қоймадағы көбік түзгіш
Диспетчерлер (радиотелефоншылар)
Қарауыл бастығы немесе оны ауыстыратын тұлғалар
бөлім бойынша жауапты
Лафетті оқпандар тұрақты/тасымалы
ГПС-600, "Пурга"/УП
Тасымалы. р/ст
Электрошамдар/ прожекторлар
ТОК/Л-1
Құтқарғыш арқандар
көбік түзгіш есепте
Гарнизон бойынша жауапты ________________________
ӨСКБ кезекші ауысымы:
Шұғыл кезекші____________________________
Аға көмекші_______________________________
Көмекші______________________________________
Аға диспетчер_______________________________
Диспетчер______________________________________
Диспетчер (радиотелефоншы)______________________
Ескертпе:
1) позициялар саны гарнизон бастығының шешімімен ұлғаюы мүмкін;
2) өртке қарсы қызмет гарнизонында автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда саптық жазбалар журналы енгізіледі.
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
6-қосымша
Гарнизон қызметін ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттар тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Құжаттардың атауы
Толтыру, жаңарту мерзімділігі
Сақталу орны
Сақталу мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Гарнизон бөлімшелерінің шығу кестесі (Күштер мен құралдарды тарту жоспары)
қажеттілігіне қарай, бірақ екі жылда бір реттен кем емес
КҚЖБО (ауданның ББП)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
2.
Коммуналдық және шұғыл қызметтермен (қаланың, ауданның), сондай-ақ өртке қарсы қызметтің ведомстволық бөлімшелерімен (қажеттілігіне қарай) өзара іс-қимыл Алгоритмдары
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО
күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
3.
Азаматтық қорғаныс жөніндегі құжаттар:
1. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметін құру туралы бұйрық.
2. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметі туралы ереже.
3. Облыстың (қала, аудан) АҚ жоспары.
4. Азаматтық қорғаудың басқару және күштер органдарын даярлау бойынша іс-шаралар жоспары.
5. Жеке құрамды құлақтандыру схемасы.
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО, сейфте
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
4.
Кезекшілік кезінде гарнизон бойынша жедел кезекшіге жоспар-тапсырма
күнделікті
ӨСКҚ
бір жыл
5.
Бөлімшелер мен гарнизонның лауазымдық тұлғаларының шақыртулар тізбесі
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО (ӨСКҚ, сейфте)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
6.
Кәсіпорындар мен елді мекендердегі өрт сөндіру жедел жоспарлары мен карточкалары
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО – электронды (режимді, аса маңызды, стратегиялық объектілерге – қағаз түрінде)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
7.
Елді мекен (аудан) су көздерінің планшеті
жылына екі рет және қажеттілігіне қарай
КҚЖБО, жедел кезекшінің автомобилі
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Ескертпе:
1) құжаттарды әзірлеу тәртібін және олардың орындалуына (жаңартылуына) жауаптыларды гарнизон бастығы белгілейді;
2) өртке қарсы қызмет гарнизонында автоматтандырылған жұмыс орны болмаған кезде бөлімшелердің шығуын есепке алу журналы және саптық жазбалар журналы енгізіледі;
3) өртке қарсы қызмет гарнизонының бөлімшелері орналасқан және өрт сөндіру бөлімдерінің шығу аудандарының шекаралары, аса маңызды және режимдік кәсіпорындар бөлген су көздері көрсетілген қаланың (ауданның) жоспар - картасы электрондық форматта жүргізіледі.
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
7-қосымша
Қызметті ұйымдастыру, дайындық және өрт сөндіру бойынша өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің регламенттік құжаттарының тізбесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Құжаттың атауы
Әзірлеу, түзету мерзімділігі
Сақтау орны
Сақтау мерзімі
1
2
3
4
5
Қызметті ұйымдастыру бойынша
1.
Қызмет кітабы
Кезекшілік кезінде
Қарауыл бастығының кабинетінде
Толтырғаннан кейін үш жыл
2.
Күн тәртібі
Қажеттілігіне қарай
Өрт сөндіру депосындағы стендте
Күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
3.
Кезекшілік қарауылдар жеке құрамының функционалдық міндеттері
Қажеттілігіне қарай
қарауыл бастығының кабинетінде
Күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
4.
Облыс (қала) (қызметтер) гарнизоны бөлімшелерінің, гарнизонның лауазымды тұлғаларының шақырулары
Қажеттілігіне қарай
№3 папкада
жаңасымен ауыстырылған ға дейін
5.
Жеке құрамды қарауылға бекіту туралы бөлім бастығының бұйрығы (көшірме)
Қажеттілігіне қарай
Бастықтың орынбасарының кабинетінде
Күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
6.
Азаматтық қорғаныс жөніндегі құжаттар:
1. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметін құру туралы бұйрық.
2. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметі туралы ереже.
3. Облыстың (қала, аудан) АҚ жоспары.
4. Азаматтық қорғаудың басқару және күштер органдарын даярлау бойынша іс-шаралар жоспары.
5. Жеке құрамды құлақтандыру схемасы.
Жылына бір рет және қажеттілігіне қарай
№3 папкада
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
7.
Гарнизон басқару аппаратының, бөліністерінің телефондар анықтамалығы
Жылына бір рет
№3 папкада
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Дайындықты ұйымдастыру бойынша
8.
Жеке құрамның тактикалық-арнайы дайындығын ұйымдастыру және өткізу бойынша құжаттар (гарнизон бастығы орынбасарының бұйрығы, оқу тәртібі және айлары бойынша уақытты бөлудің жылдық жоспары, сабақтар кестесі, тақырыптық жоспарлар, тактикалық-арнайы дайындауды есепке алу журналы, сабақтар басшыларының жоспар-конспекті)
Жылына бір рет және қажеттілігіне қарай
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
Жаңасымен ауыстырғаннан кейін екі жыл
9.
Өрт сөндіруші, жүргізуші, радиотелефонист лауазымдарына жаңадан қабылданған қызметкерлерді алғашқы даярлауды ұйымдастыру және жүргізу құжаттары
қажеттілігіне қарай нақты қызметкерге
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
Қызметкердің барлық жұмыс кезеңінде
10.
Жеке құрамның өрт жолағында, ТАОЖҚҚ-да, жылутүтін камерасында және таза ауада психологиялық дайындықты машықтану жоспар-кестесі
Жылына бір рет
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
Жаңасымен ауыстырғаннан кейін бір жыл
Өрт сөндіруді ұйымдастыру бойынша
11.
Бөлімшенің шығу кестесі (үзінді көшірме) – қалалық бөлімшелер үшін, "Күштер мен құралдарды тарту жоспары"
Қажеттілігіне қарай
Бөлімнің байланыс пунктінде
Жаңамен ауыстырылған ға дейін
12.
Коммуналдық, шұғыл қызметтердің және басқа да өзара әрекеттесетін қызметтердің телефондарының анықтамалығы
Жылына бір рет, қажеттілігіне қарай
№2 папкада
Жаңамен ауыстырылған ға дейін
13.
Өрт сөндірудің жедел жоспарлары мен карточкалары (оның ішінде ауылдық бөлімшелер үшін – елді мекендерге арналған)
Жылына бір рет, қажеттілігіне қарай
Бөлімнің байланыс пункті
Жаңамен ауыстырылғанға дейін
14.
Шығуға жолдама
Бөлімшеден тыс шыққан кезде толтырылады
Бөлімнің байланыс пункті
1 ай
15.
Түнгі уақытта балалар, емдеу және өзге де мекемелерде болатын адамдарды есепке алу журналы

Ежедневно в 21.00
Пункт связи части
До замены новым
16.
Журнал приема – сдачи средств связи
В течение дежурных суток
Пункт связи части
1 год после заполнения
17.
Акт о пожаре (копия)
По мере составления
В кабинете начальника части в отдельной папке
5 лет
18.
Карточка действий караулов на пожаре (составляется на каждый разобранный с личным составом характерный пожар)
По результатам исследования, но не позже 10 суток после пожара
В кабинете заместителя начальника по службе в отдельной папке
Два года по истечении учебного года
По технике безопасности
19.
Журнал учета зачетов (инструктажей) по технике безопасности
В течение года, по мере необходимости
В кабинете начальника управления (отдела) пожаротушения, в кабинете заместителя начальника по службе
5 лет
По технике
20.
Журнал приема-сдачи пожарных автомобилей
При приеме передаче смены
В кабинете начальника караула
Один год после замены
21.
График технического обслуживания автотехники части*
Один раз в год, по мере необходимости
В кабинете заместителя начальника по службе, стенд
До замены новым
22.
Журнал технического обслуживания пожарных автомобилей
В соответствии с требованиями Наставления по технической службе
В кабинете начальника караула
Один год после замены
23.
Эксплуатационная карточка (на каждый основной и специальный автомобиль)
В течение дежурных суток
В кабинете начальника караула в отдельной папке
До замены новыми
По пожарно-техническому вооружению
24.
Опись пожарно-технического вооружения на каждый основной и специальный автомобиль части*
По мере необходимости
На стенде в гараже или
в автомобиле
До замены новыми
25.
Акты и график испытания ПТВ и другого снаряжения, диэлектрических средств
Постоянно по результатам испытания диэлектрических средств
В кабинете заместителя начальника по службе в отдельной папке
Три года после замены
По рукавному хозяйству
26.
Паспорта пожарных рукавов
После работы рукава
В кабинете начальника караула
До списания рукава
По противопожарному водоснабжению
27.
Журнал внесения корректировок источников противопожарного водоснабжения
по мере необходимости
В кабинете начальника караула
Три года после замены
28.
Планшет водоисточников района выезда подразделения
по мере необходимости
Пункт связи части, по одному на каждый основной автомобиль
До замены новыми
Примечания:
1) порядок разработки документов и ответственных за их исполнение (обновление) устанавливает заместитель гарнизона;

Күн сайын 21:00-де
Бөлімнің байланыс пункті
Жаңамен ауыстырылғанға дейін
16.
Байланыс құралдарын қабылдау-тапсыру журналы
Кезекшілік тәулік ішінде
Бөлімнің байланыс пункті
Толтырғаннан кейін 1 жыл
17.
Өрт туралы акт (көшірмесі)
Жасалуына қарай
Бөлім бастығының кабинетінде бөлек папкада
5 жыл
18.
Өрттегі қарауылдың іс-қимыл карточкасы (жеке құрам талдаған әрбір өртке жасалады)
Зерттеу нәтижесі бойынша, өрттен кейін 10 тәуліктен кешіктірмей
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде бөлек папкада
Оқу жылы аяқталғаннан кейін екі жыл
Қауіпсіздік техникасы бойынша
19.
Қауіпсіздік техникасы бойынша сынақтарды (нұсқаулықтарды) есепке алу журналы
Бір жыл бойы, қажеттілігіне қарай
Өрт сөндіру басқармасы (бөлім) бастығының кабинетінде, қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
5 жыл
Техника бойынша
20.
Өрт сөндіру автомобильдерін қабылдау-тапсыру журналы
Ауысымды қабылдау тапсыру кезінде
Қарауыл бастығының кабинетінде
Ауыстырылғананнан кейін бір жыл
21.
Бөлімнің автотехникасына техникалық қызмет көрсету графигі*
Жылына бір рет, қажеттілігіне қарай
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде №1-папкада, стенд
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
22.
Өрт сөндіру автомобильдеріне ТҚК журналы
Техникалық қызмет жөніндегі тәлімдеменің талаптарына сәйкес
Қарауыл бастығының кабинетінде
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
23.
Пайдалану карточкасы (әрбір негізгі және арнайы автомобильге)
Кезекшілік тәуліктер бойы
Қарауыл бастығының кабинетінде бөлек папкада
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Өрт-техникалық жарақтары бойынша
24.
Бөлімнің әрбір негізгі және арнайы автомобиліне өрт-техникалық жарақтарының тізімдемесі
Қажеттілігіне қарай
Гаражда стендте немесе автомобильде
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
25.
ӨТҚ мен басқа құрал-жабдықтарды, диэлектрлік құралдарды сынау актілері мен графигі
Диэлектрлік ққұралдарды сынау нәтижелері бойынша тұрақты
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде бөлек папкада
Ауыстырылғаннан кейін үш жыл
Жеңқұбыр шаруашылығы бойынша
26.
Өрт сөндіру жеңқұбырларының паспорты
Жеңқұбыр жұмысынан кейін
Қарауыл бастығының кабинетінде
Жеңқұбырларды есептен шығарғанға дейін
Өртке қарсы сумен жабдықтау бойынша
27.
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін түзету енгізу журналы
қажеттілігіне қарай
Қарауыл бастығының кабинетінде
Ауыстырғаннан кейін үш жыл
28.
Бөлімшелердің шығу ауданындағы су көздерінің планшеті
қажеттілігіне қарай
Бөлімнің байланыс пункті, әрбір негізгі автомобильге біреуден
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Ескертпелер:
1) Құжаттарды әзірлеу тәртібін және олардың орындалуына (жаңартуға) жауапты тұлғаларды гарнизон бастығының орынбасары белгілейді;

2) документы по ГО хранятся в сейфе (металлическом несгораемом шкафу) в ПСЧ, ключи от которого должны находиться у начальника караула. При приеме-сдаче дежурства начальники караулов проверяют и принимают их в порядке, определяемым начальником гарнизона;
3) папка № 3 - в сейфе пункта связи части;
4) начальник подразделения не реже одного раза в месяц осуществляет контроль за порядком хранения, ведения, использования всех документов и внесения в них коррективов и уточнений;
5) при отсутствии автоматизированного рабочего места вводится аварийный журнал учета выездов подразделений и путевка на выезд;
6) план - карта города (района) с дислокацией подразделений гарнизона противопожарной службы и нанесенными границами районов выезда пожарных частей, водоисточниками, выделенными особо важными и режимными предприятиями ведется в электронном формате;
7) документы по подготовке личного состава ведутся согласно программы тактико-специальный подготовки, повышения квалификации и переподготовки рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы;
8) документы по технической службе ведутся согласно наставления по технической службе органов государственной противопожарной службы;
9) документы по газодымозащитной службе ведутся согласно наставления по газодымозащитной службе органов государственной противопожарной службы.
Приложение 8
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Журнал
приема-передачи средств связи
№ п/п
Наименование средств связи
Состояние
Дата, время и ФИО принявшего сообщение о неисправности, роспись об изъятии на ремонт
Дата, время и подпись лица, принявшее средства связи
1
2
3
4
5
Приложение 9
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Журнал
учета людей, находящихся в детских, лечебных и других учреждениях в ночное время суток
№ п/п
Дата и время сбора сведений
Наименование учреждения
Адрес учреждения
Количество людей (детей) в ночное время
Кто передал сообщение, № телефона
1
2
3
4
5
6
Приложение 10
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Журнал учета выездов подразделения
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Начат: "__" ______________ 20__ года
Окончен: "__"_______________ 20__ года
Продолжение журнала учета выездов
подразделения
на 2-х страницах
(отводится не менее 200 листов)
Время получения извещения (информации)
Место пожара (адрес) и что горит, информация с места пожара о ходе тушения, вызове дополнительных сил и средств, неисправности водопровода и средств связи, проездов дорог и другие, фамилии лиц, передавших и принявших сообщение
дата
часы и минуты
Какие части (отделения) выехали на пожар (аварию, стихийное бедствие, учения, занятия)
ВРЕМЯ
Принятые меры
выезда
прибытия к месту вызова
локализации пожара
ликвидации пожара
возвращения караулов (отделений)
Примечание:

2) АҚ жөніндегі құжаттар қарауыл бастығының кабинетіндегі сейфте (жанбайтын металл шкаф) сақталады, сейф кілті қарауыл бастығында болуы қажет. Кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде қарауыл бастықтары айқындаған тәртіпте тексереді және қабылдайды;
3) №3 папка бөлімнің байланыс пункті сейфінде сақталады;
4) Бөлімше бастығы айына кемінде бір рет барлық құжаттардың сақталу, жүргізілу, қолдану тәртібін бақылайды және оларға уақытында түзетулер немесе нақтылауды енгізеді;
5) автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда бөлімшелердің шығуларын есепке алудың авариялық журналы және шығуға жолдама енгізіледі;
6) өртке қарсы қызмет гарнизонының бөлімшелері орналасқан және өрт сөндіру бөлімдерінің шығу аудандарының шекаралары, аса маңызды және режимдік кәсіпорындар бөлген су көздері көрсетілген қаланың (ауданның) жоспар - картасы электрондық форматта жүргізіледі;
7) жеке құрамды даярлау жөніндегі құжаттар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамын тактикалық-арнайы даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау бағдарламасына сәйкес жүргізіледі;
8) техникалық қызмет жөніндегі құжаттар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының техникалық қызмет жөніндегі нұсқаулығына сәйкес жүргізіледі;
9) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының газ-түтіннен қорғау қызметі бойынша газ-түтіннен қорғау қызметі бойынша құжаттар нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
8-қосымша
Нысан
Байланыс құралдарын қабылдау-тапсыру журналы
р/с №
Байланыс құралдарының атауы
Жағдайы
Жарамсыздығы жөнінде хабарламаны қабылдағанның ТАӘ, күні мен уақыты, жөндеуге алынғаны туралы қол қою
Байланыс құралдарын қабылдаған тұлғаның қолы, күні және уақыты
1
2
3
4
5
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
9-қосымша
Нысан
Тәуліктің түнгі мезгілінде балалар, емдеу және басқа да мекемелерде болатын адамдарды есепке алу журналы
р/с
Мәліметтер жинау күні және уақыты
Мекеме атауы
Мекеменің мекенжайы
Түнгі мезгілде қалатын адамдардың (балалардың) саны
Хабарламаны берген кім, телефон №
1
2
3
4
5
6
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
10-қосымша
нысан
Бөлімшенің шығуын есепке алу ЖУРНАЛЫ
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жылы "___"_____ басталды
20___жылы "___"____ аяқталды
Бөлімшенің шығуын есепке алу
журналының жалғасы
2 парақта
(кемінде 200 парақ болады)
Хабарламаны (ақпаратты) қабылдау уақыты
Өрт орны (мекенжайы) және не жанып жатыр, өрт орнынан сөндіру барысы, қосымша күштер мен құралдарды шақырту, су құбырының және байланыс құралдарының, жолдар мен басқалардың жарамсыздығы туралы ақпарат, хабарламаны берген және қабылдаған тұлғалардың тегі
күні
сағаты және минуты
Қандай бөлімдер (бөлімшелер) өртке (аварияға, дүлей зiлзалаға, оқу-жаттығуларға) шықты
УАҚЫТЫ
Қабылданған шаралар
шығу
шақырту орнына келу
өртті оқшаулау
өртті жою
қарауылдардың (бөлімшелер) оралуы
Ескертпе:

1) при отсутствии автоматизированного рабочего места вводится журнал учета выездов подразделений и путевка на выезд;
2) журнал учета выездов подразделения прошивается, нумеруется и скрепляется печатью;
3) при наличии автоматизированного рабочего места диспетчера допускается изменять формат оформления Журнала учета выездов подразделений под специфику программы.
Приложение 11
к Уставу службы
противопожарной службы
Распорядок дня
караула подразделения противопожарной службы
(примерный)
№ п/п
Наименование мероприятий
Время проведения (час., мин.)
1
Смена караулов (дежурных смен)

1) Автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда бөлімшелердің шығуларын есепке алу журналы және шығуға жолдама енгізіледі;
2) бөлімшенің шығуды есепке алу журналы тігіледі, нөмірленеді және мөрмен бекітіледі;
3) диспетчердің автоматтандырылған жұмыс орны болған кезде бағдарламаның ерекшелігіне қарай бөлімшелердің шығуын есепке алу журналын ресімдеу форматын өзгертуге жол беріледі.
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
11-қосымша
Өртке қарсы қызмет бөлімшелері қарауылының күн тәртібі (үлгілік)
р/с №
Іс-шаралар атауы
Өткізу уақыты
(сағ., мин.)
1
Қарауылдың (кезекші ауысымдардың) ауысуы

23.00 - 6.00
15
Подъем, утренний туалет
6.00 - 6.30
16
Время приема пищи
6.30 - 7.15
17
Подготовка к смене караулов (дежурных смен)
7.15 - 7.45
Примечания:
1. Распорядок дня караула подразделения государственного учреждения пожаротушения утверждается приказом руководителя государственного учреждения пожаротушения.
2. При планировании 4-го учебного часа по пожарно-тактической подготовке, занятия проводятся в счет времени, отведенного распорядком дня на отработку и сдачу нормативов по ПСС.
Приложение 12
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
1 стр. книги службы
(титульный лист)
Книга службы
________________________пожарной части
______________________________________

23.00 - 6.00
15
Ояну, таңертеңгі жуыну
6.00 - 6.30
16
Тамақтану уақыты
6.30 - 7.15
17
Қарауылдардың ауысымға дайындығы (кезекші ауысымдардың)
7.15 - 7.45
Ескертпелер:
1. Өрт сөндіру мемлекеттік мекемесі бөлімшесі қарауылының күн тәртібі өрт сөндіру мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрығымен бекітіледі.
2. Өрт сөндіру-тактикалық дайындық бойынша 4-оқу сағатын жоспарлаған кезде, сабақ ӨСҚ бойынша нормативтерді өңдеуге және тапсыруға күн тәртібімен бөлінген уақыт есебінде жүргізіледі.
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
12-қосымша
нысан
Қызмет кітабының 1-парағы
(мұқаба парағы)
___________________________________ ________________________ өрт сөндіру бөлімінің қызмет кітабы

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 09.01.2023 № 6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Начата:_________________
Окончена:_______________
Продолжение книги службы
2 стр. (отводится восемь листов)
СПИСОК
личного состава _____________________караула
на "____"_________________20__ года
№ п/п
Ф.И.О.
Звание
Должность, дата назначения
Дата рождения
Образование, что окончил, специальность
Спортив-ный разряд по ПСС и другим видам
Домашний адрес и телефон
1
2
3
4
5
6
7
8
Начальник караула             __________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Продолжение книги службы
10 стр. (отводится одна страница
на период дежурства)
для пожарных частей по охране
городов и населенных пунктов,
специализированных пожарных частей
УТВЕРЖДАЮ
Начальник пожарной части
__________________________
(звание)
__________________________
(фамилия, имя, отчество)
"___"______________20__г.
Наряд на службу
_____________________караула
с ____час. "___"________20_ года до ____час. "___"__________ 20_ года
Начальник караула ________, диспетчер (радиотелефонист)________
_________________
1. Состав караула
По списку____, налицо_____, в расчете___, в отпуске____, в командировке___, отсутствуют по болезни____, иные причины____.
Расчет
Состав расчета
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
Командир отделения
Водитель
Пожарный № 1
(далее по номеру расчета)…
(стажер)
В расчете:                   - аппараты на сжатом воздухе _______________________
- радиостанции носимые ____________________________
- дозиметрические приборы _________________________
- костюмы защитные _______________________________
В резерве:                   - пожарные автомобили _____________________________
- аппараты на сжатом воздухе ________________________
Внутренний наряд
Вид наряда
Фамилия
Время заступления
Продолжение книги службы
11 стр.
(на период дежурства)
Проверил начальник
_______________________
(подпись)
1. Результаты караульной службы: выезды на пожары, аварии, занятия и другие.
Цель выезда
Адрес
Какие выехали автомобили
Время
выезда
возвращения
Обнаруженные неисправности противопожарного водоснабжения и закрытые проезды в районе выезда
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
ПТВ, пожарные рукава, другие технические средства, вышедшие из строя или получившие повреждения
Наименование ПТВ, в том числе пожарных рукавов, технических средств, средств связи
Адрес, место применения
Характер повреждения
Происшествия в карауле (нарушения дисциплины, техники безопасности и другие)
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Недочеты, вскрытые при проверке несения службы внутренним нарядом
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Недочеты, вскрытые при приеме-сдаче дежурства
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Дежурство сдал___________________             Дежурство принял________________
Окончание книги службы
10 стр. (отводится 10 листов)
Учет результатов проверки организации караульной службы
Дата и время проверки
Результаты проверки, подпись лица, проводившего проверку
Принятые меры по устранению недостатков
Примечания:

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 09.01.2023 № 6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Басталды:_________________
Аяқталды:_________________
Қызмет кітабының жалғасы
2-парағы. (сегіз парақ бөлінеді)
20__ жылғы "____"_________________ _____________________қарауылдың жеке құрамының ТІЗІМІ
р/с
Т.А.Ә.
Атағы
Лауазымы, тағайындалған күні
Туған күні
Білімі, не аяқтады, мамандығы
ӨСҚ бойынша және басқа спорт түрінен разряды
Үй мекенжайы және телефоны
1
2
3
4
5
6
7
8
Қарауыл бастығы                   __________________________
(атағы, Т.А.Ә. қолы)
Қызмет кітабының жалғасы
10-парақ. (кезекшілік кезіне бір
парақ бөлінеді)
қалалар мен елді мекендерді қорғайтын
өрт сөндіру бөлімдері,
мамандандырылған өрт сөндіру бөлімдері үшін
БЕКІТЕМІН
Өрт сөндіру бөлімінің бастығы
____________________________
(атағы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
20__ж. "___"______________
____________________ қарауылдың қызмет наряды
20_ жылғы "___"______ сағ.____ден 20_ жылғы "___"_________ сағ. ____дейін.
Қарауыл бастығы ________, диспетчер (радиотелефонист)________
_________________
1. Қарауыл құрамы
Тізім бойынша____, барлығы_____, есепте___, демалыста____, іссапарда___, ауруы бойынша жоқ____, басқа себептер____.
Есеп
Есеп құрамы
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Бөлімше командирі
Жүргізуші
№ 1-өрт сөндіруші
(бұдан әрі есептің нөмірі бойынша)…
(тағылымдамадан өтуші)
Есепте: - сығымдалған ауадағы аппараттар _________________________________
- бірге алып жүретін радиостанциялар_______________________________
- дозиметрлік аспаптар ____________________________________________
- қорғаныш костюмдері __________________________________________
Резервте: - өрт сөндіру автомобильдері______________________________________
- сығымдалған ауадағы аппараттар___________________________________
Ішкі наряд
Наряд түрі
Тегі
Түсетін уақыты
Қызмет кітабының жалғасы
11-парақ
(кезекшілік кезіне арналады)
Тексерген
__________________ бастығы
(қолы)
1. Қарауыл қызметінің нәтижелері: өртке, аварияларға, сабаққа және т.б. шығулар
Шығу мақсаты
Мекенжайы
Қандай автомобильдер шықты
Уақыты
шыққан
оралған
Өртке қарсы сумен жабдықтаудың табылған жарамсыздықтары және шығу ауданындағы жабық өту жолдары
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________
Істен шыққан немесе зақымдалған ӨТЖ, өрт сөндіру жеңқұбырлар, басқа да техникалық құралдар
ӨТЖ, оның ішінде өрт сөндіру жеңқұбырларының, техникалық құралдардың, байланыс құралдарының атауы
Қолдану орны, мекенжайы
Зақымдалу сипаты
Қарауылдағы оқиғалар (тәртіпті, қауіпсіздік техникасы мен басқа да бұзушылықтар)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ішкі нарядтың қызметті өткеруін тексеру кезінде ашылған кемшіліктер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде ашылған кемшіліктер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кезекшілікті тапсырды____________________ Кезекшілікті қабылдады_____________
Қызметтік кітапты бітіру
10-парақ (он парақ бөлінеді)
Қарауыл қызметінің ұйымдастырылуын тексеру нәтижелерін есепке алу
Тексеру күні және уақыты
Тексеру жүргізген тұлғаның қолы, тексеру нәтижелері
Кемшіліктерді жою бойынша қабылданған шаралар
Ескертпелер:

1) книга службы рассчитывается на один календарный месяц и хранится 3 года после ее заполнения;
2) проверяющий организацию караульной службы делает соответствующую запись в разделе учета результатов проверки организации караульной службы, приняв безотлагательные меры к устранению выявленных недостатков, влияющих на готовность караула к действиям по тушению пожара и проведению аварийно-спасательных работ;
3) листы книги службы должны быть пронумерованы, прошнурованы, скреплены печатью и заверены подписью руководителя подразделения.

1) қызмет кітабы бір күнтізбелік айға есептеледі және ол толтырылғаннан кейін 3 жыл сақталады;
2) қарауыл қызметін ұйымдастыруды тексеруші тұлға өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарға қарауылдың әзірлігіне әсер ететін анықталған кемшіліктерді жоюға кезек күттірмейтін шараларды қабылдап, қарауыл қызметін ұйымдастыруды тексеру нәтижелерін есепке алу бөлімінде тиісті жазба жүргізеді;
3) Қызмет кітабының беттері нөмірленген, тігілген, мөрмен және бөлімше басшысының қолымен бекітілген болуы тиіс.