Об утверждении Перечня основных документов коллекторского агентства, подлежащих хранению, и сроков их хранения
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 120. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2017 года № 15581.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 31.01.2024 № 8 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Перечень основных документов коллекторского агентства, подлежащих хранению, и сроки их хранения согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии финансового рынка (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Министр ___________ А. Мухамедиулы
02 августа 2017 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 120
Перечень основных документов коллекторского агентства, подлежащих хранению, и сроки их хранения

Коллекторлық агенттіктің сақталуға жататын негізгі құжаттарының тізбесін және оларды сақтау мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 120 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 тамызда № 15581 болып тіркелді.
"Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 31.01.2024 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Коллекторлық агенттіктің сақталуға жататын негізгі құжаттарының тізбесі және оларды сақтау мерзімдері бекітілсін.
2. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Министр _______________ А. Мұхамедиұлы
2017 жылғы 2 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 120 қаулысына
қосымша
Коллекторлық агенттіктің сақталуға жататын негізгі құжаттарының
тізбесі және оларды сақтау мерзімдері

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 28 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 22.08.2022 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.01.2024 № 8 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Номер пункта
Вид документа (в том числе электронные документы, удостоверенные электронной цифровой подписью)
Срок хранения
Примечание
в исполнительном органе коллекторского агентства
в филиалах, представительствах
1
2
3
4
5
1. Организация системы управления
1.1. Распорядительная деятельность
1.
Протокол учредительного собрания участников коллекторского агентства, список участников, представляемый для проведения учредительного собрания участников коллекторского агентства, документы по вопросам повестки дня учредительного собрания участников коллекторского агентства и документы к ним (справки, заключения, доклады, информации, докладные записки, сводки, выписки и другие документы)
Постоянно*
-
*Направленные для сведения - до минования надобности
2.
Протоколы общих собраний участников коллекторского агентства, списки участников, представляемые для проведения общих собраний участников коллекторского агентства, документы по вопросам повестки дня общих собраний участников коллекторского агентства и документы к ним (справки, заключения, доклады, информации, докладные записки, сводки, выписки и другие документы)
Постоянно*
-
*Направленные для сведения - до минования надобности
3.
Протоколы заседаний наблюдательного совета и документы к нему (повестки дня, решения и другие документы)
Постоянно*
-
*Направленные для сведения - до минования надобности
4.
Протоколы заседаний коллегиальных, консультативно-совещательных, исполнительного органов коллекторского агентства и документы к ним (справки, заключения, доклады, информации, докладные записки, сводки, выписки и другие документы)
Постоянно*
-
*Направленные для сведения - до минования надобности
5.
Приказы, распоряжения руководителей коллекторского агентства и документы к ним (справки, сводки, информации, докладные записки и другие документы):

Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 22.08.2022 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.01.2024 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Тармақтың нөмірі
Құжат түрі (оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар)
Сақтау мерзімі
Ескертпе
коллекторлық агенттіктің атқару органында
филиалдарда, өкілдіктерде
1
2
3
4
5
1. Басқару жүйесін ұйымдастыру
1.1. Басқару қызметі
1.
Коллекторлық агенттікке қатысушылардың құрылтай жиналысының хаттамасы, коллекторлық агенттікке қатысушылардың құрылтай жиналысын өткізу үшін ұсынылатын қатысушылардың тізімі, коллекторлық агенттікке қатысушылардың құрылтай жиналысының күн тәртібі мәселелері бойынша құжаттар, оларға қоса берілетін құжаттар (анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпараттар, баянжазбалар, мәліметтер, үзінді-көшірмелер және басқа құжаттар)
Тұрақты*
-
*Мәлімет үшін жіберілгендер - қажет болмағанға дейін
2.
Коллекторлық агенттікке қатысушылардың жалпы жиналыстарының хаттамалары, коллекторлық агенттікке қатысушылардың жалпы жиналыстарын өткізу үшін ұсынылатын қатысушылардың тізімдері, коллекторлық агенттікке қатысушылардың жалпы жиналыстарының күн тәртібі мәселелері бойынша құжаттар, оларға қоса берілетін құжаттар (анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпараттар, баянжазбалар, мәліметтер, үзінді-көшірмелер және басқа құжаттар)
Тұрақты*
-
*Мәлімет үшін жіберілгендер - қажет болмағанға дейін
3.
Бақылау кеңесі отырыстарының хаттамалары және оларға қоса берілетін құжаттар (күн тәртібі, шешімдер және басқа құжаттар)
Тұрақты*
-
*Мәлімет үшін жіберілгендер - қажет болмағанға дейін
4.
Коллекторлық агенттіктің алқалы, консультативтік-кеңесші, атқару органдары отырыстарының хаттамалары, оларға қоса берілетін құжаттар (анықтамалар, қорытындылар, баяндамалар, ақпараттар, баянжазбалар, мәліметтер, үзінді-көшірмелер және басқа құжаттар)
Тұрақты*
-
*Мәлімет үшін жіберілгендер - қажет болмағанға дейін
5.
Коллекторлық агенттік басшыларының бұйрықтары, өкімдері және олар бойынша құжаттар (анықтамалар, мәліметтер, ақпараттар, баянжазбалар және басқа құжаттар):

1) по основной деятельности (за исключением нормативных правовых приказов);
Постоянно*
Постоянно*
*Направленные для сведения - до минования надобности
2) по личному составу (подтверждающие трудовую деятельность работников), повышению квалификации, изменению фамилий, поощрению, награждению, оплате труда, премированию, ежегодным трудовым отпускам, социальным отпускам, длительным зарубежным командировкам;
75 лет ЭПК
75 лет ЭПК
3) по организационно-распорядительным и административно-хозяйственным вопросам;
5 лет
5 лет
4) по краткосрочным внутриреспубликанским и зарубежным командировкам
5 лет
5 лет
6.
Проекты приказов, распоряжений руководителей коллекторского агентства, основания к приказам руководителей коллекторского агентства
1 год
1 год
7.
Доверенности на представление интересов кредитора в судах
3 года*
3 года*
*После истечения срока действия доверенности
1.2. Контроль
8
Документы проверок и иных форм контроля деятельности коллекторского агентства, проводимых уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и иными уполномоченными государственными органами (доклады, докладные записки, справки, акты, заключения, отчеты, возражения, переписка)
Постоянно
Постоянно
9.
Документы по служебным расследованиям (акты, справки, переписка)
5 лет ЭК
5 лет ЭК
10.
Документы (исковые заявления, доверенности, акты, ходатайства, жалобы (апелляционные и надзорные), протоколы и другие документы) по судебным разбирательствам, одной из сторон, которых является коллекторское агентство
5 лет*
5 лет*
*После вынесения окончательного решения
11.
Документы (докладные записки, справки, сводки, сведения, обзоры, аналитические справки, переписка) о состоянии работы по рассмотрению обращений физических и юридических лиц
Постоянно
Постоянно
12.
Графики приема физических лиц и представителей юридических лиц руководством коллекторского агентства
3 года
3 года
13.
Книги, журналы, карточки (базы данных) учета приема физических лиц, представителей юридических лиц, регистрации и контроля исполнения обращений физических и юридических лиц
5 лет
5 лет
14.
Журналы учета проведенных ревизий (проверок) и контроля за исполнением решений, принятых по результатам осуществленных ревизий (проверок)
5 лет
5 лет

1) негізгі қызметі бойынша (нормативтік құқықтық бұйрықтарды қоспағанда);
Тұрақты*
Тұрақты*
*Мәлімет үшін жіберілгендер - қажет болмағанға дейін
2) жеке құрам (қызметкерлердің еңбек қызметін растайтын), біліктілігін арттыру, тегін өзгерту, көтермелеу, марапаттау, еңбекақы төлеу, сыйлықақы төлеу, жыл сайынғы еңбек демалыстары, әлеуметтік демалыстар, шетелдік ұзақ іссапарлар бойынша
75 жыл СТК
75 жыл СТК
3) ұйымдық-өкiмдiк және әкiмшілiк-шаруашылық мәселелері бойынша;
5 жыл
5 жыл
4) республика ішіндегі және шетелдік қысқамерзімді іссапарлар бойынша
5 жыл
5 жыл
6.
Коллекторлық агенттік басшылары бұйрықтарының, өкімдерінің жобалары, коллекторлық агенттік басшыларының бұйрықтарына негіздемелер
1 жыл
1 жыл
7.
Кредитордың соттарда мүдделерін білдіруге берілген сенімхаттар
3 жыл*
3 жыл*
*Сенімхаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
1.2. Бақылау
8.
Коллекторлық агенттіктің қызметіне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган және өзге де уәкілетті мемлекеттік органдар жүргізетін тексерулердің құжаттары және өзге де бақылау нысандары (баяндамалар, баянжазбалар, анықтамалар, актілер, қорытындылар, есептер, келіспеушіліктер, хат алмасу)
Тұрақты
Тұрақты
9.
Қызметтік зерттеулер бойынша құжаттар (актілер, анықтамалар, хат алмасу)
5 жыл ЭК
5 жыл СК
10.
Тараптардың бірі коллекторлық агенттік болып табылатын сот талқылаулары бойынша құжаттар (шағым-талаптар, сенiмхаттар, актілер, өтінішхаттар, шағымдар (апелляциялық және қадағалау), хаттамалар мен басқа құжаттар)
5 жыл*
5 жыл*
* Түпкілікті шешім шыққаннан кейін
11.
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау бойынша жұмыстың жай-күйі туралы құжаттар (баяндау жазбалары, анықтамалар, қорытындылар, мәліметтер, шолулар, талдау анықтамалары, хат алмасу)
Тұрақты
Тұрақты
12.
Коллекторлық агенттік басшылығының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдау кестелері
3 жыл
3 жыл
13.
Жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды есепке алу, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін тіркеу және орындалуын бақылау кітаптары, журналдары, карточкалары (дерекқоры)
5 жыл
5 жыл
14.
Жүргізілген ревизияларды (тексерулерді) есепке алу және жүзеге асырылған ревизиялардың (тексерулердің) нәтижелері бойынша қабылданған шешімдердің орындалуын бақылау журналдары
5 жыл
5 жыл

1.3. Организационные основы управления
15.
Документы по государственной регистрации юридического лица, имеющего намерение осуществлять коллекторскую деятельность
До перерегистрации
-
16.
Учредительные документы коллекторского агентства (учредительный договор, устав, дополнения и изменения к ним)
Постоянно
-
17.
Сведения об участниках коллекторского агентства
Постоянно
Постоянно
18.
Сведения о лицах, самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) прямо или косвенно владеющих и (или) пользующихся, и (или) распоряжающихся десятью или более процентами долей участия в уставном капитале коллекторского агентства, или имеющих контроль
1 год
-
19.
Положения о филиалах и представительствах коллекторского агентства
Постоянно
Постоянно
20.
Юридические дела лиц, самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами) прямо или косвенно владеющих и (или) пользующихся, и (или) распоряжающихся десятью или более процентами долей участия в уставном капитале коллекторского агентства, или имеющих контроль
Постоянно
-
21
Уведомление уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций коллекторскому агентству о внесении в реестр коллекторских агентств
До получения уведомления об исключении из реестра коллекторских агентств
22.
Документы о реорганизации, переименовании коллекторского агентства, его структурных подразделений (отчеты, акты, переписка, докладные записки, заключения и другие документы)
Постоянно
Постоянно
23.
Положения о коллегиальных, консультативно-совещательных, исполнительном органе, экспертной комиссии коллекторского агентства
Постоянно
Постоянно
24.
Положения о структурных подразделениях коллекторского агентства
Постоянно*
Постоянно*
*После замены новыми
25.
Книги регистрации договоров банковского займа и (или) договоров о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым коллекторским агентством приобретены у кредиторов, приняты в доверительное управление
Постоянно
Постоянно
26.
Документы о продаже активов должников (при наличии) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым коллекторским агентством приобретены у кредиторов
Постоянно*
-
*Движимого имущества (мебель, автотранспорт, оргтехника и другое имущество) - 5 лет ЭПК
27.
Штатные расписания коллекторского агентства, изменения к штатным расписаниям
Постоянно
Постоянно
28.
Штатная расстановка (штатно-списочный состав работников)
75 лет
75 лет
29.
Проекты штатных расписаний, документы по их разработке (справки, заключения, докладные записки)
5 лет
3 года
30.
Приемо-сдаточные акты и приложения к ним при смене:

1.3. Басқарудың ұйымдық негіздері
15.
Коллекторлық қызметті жүзеге асыруға ниеттенген заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу бойынша құжаттар
Қайта тіркелгенге дейін
-
16.
Коллекторлық агенттіктің құрылтай құжаттары (құрылтай шарты, жарғы, оларға толықтырулар мен өзгерістер)
Тұрақты
-
17.
Коллекторлық агенттікке қатысушылар туралы мәліметтер
Тұрақты
Тұрақты
18.
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталына қатысу үлесінің он немесе одан астам пайызын дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп тікелей немесе жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) басқаратын немесе бақылауы бар тұлғалар туралы мәліметтер
1 жыл
-
19.
Коллекторлық агенттіктің филиалдары мен өкілдіктері туралы ережелер
Тұрақты
Тұрақты
20.
Коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталына қатысу үлесінің он немесе одан астам пайызын дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп тікелей немесе жанама иеленетін және (немесе) пайдаланатын және (немесе) басқаратын немесе бақылауы бар тұлғалардың құқықтық істері
Тұрақты
-
21.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның коллекторлық агенттікке коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізу туралы хабарламасы
Коллекторлық агенттіктердің тізілімінен шығару туралы хабарлама алғанға дейін
22.
Коллекторлық агенттікті, оның құрылымдық бөлімшелерін қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту туралы құжаттар (есептер, актілер, хат алмасу, баянжазбалар, қорытындылар, және басқа құжаттар)
Тұрақты
Тұрақты
23.
Коллекторлық агенттіктің алқалық, консультативтік-кеңесші атқарушы органы, сараптамалық комиссиясы туралы ережелер
Тұрақты
Тұрақты
24.
Коллекторлық агенттіктің құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелер
Тұрақты*
Тұрақты*
*Жаңасына ауыстырылғаннан кейін
25.
Коллекторлық агенттік құқықтарын (талаптарын) кредиторлардан сатып алған, сенімгерлік басқаруға қабылдаған банктік қарыз шарттарын және (немесе) микрокредит беру туралы шарттарды тіркеу кітаптары
Тұрақты
Тұрақты
26.
Банктік қарыз шарттары немесе коллекторлық агенттік құқықты (талапты) кредитордан иелік етуге алған микрокредит беру туралы шарт бойынша борышкердің (бар болса) активтерін сату туралы құжаттар
Тұрақты*
-
* Жылжымалы мүлік (жиһаз, автокөлік, ұйымдастыру техникасы және басқа мүлік) - 5 жыл СТК
27.
Коллекторлық агенттіктің штат кестесі, штат кестелеріне өзгерістер
Тұрақты
Тұрақты
28.
Штаттық орналастыру (қызметкерлердің штаттық-тізімдік құрамы)
75 жыл
75 жыл
29.
Штат кестелерінің жобалары, оларды әзірлеу бойынша құжаттар (анықтамалар,
қорытындылар, баянжазбалар)
5 жыл
3 жыл
30.
Мыналар:

1) руководящих работников коллекторского агентства;
Постоянно
Постоянно
2) материально-ответственных лиц
5 лет*
5 лет*
*После увольнения материально-ответственного лица
31.
Номенклатура должностей
Постоянно
До минования надобности
32.
Должностные инструкции
Постоянно
3 года
33.
Документы (сведения о задачах, функциях, структуре коллекторского агентства, переписка) по разработке и поддержке интернет-ресурса
5 лет ЭПК
-

1) коллекторлық агенттіктің басшы қызметкерлері;
Тұрақты
Тұрақты
2) материалдық жауапты тұлғалар ауысқан кездегі қабылдау-өткізу актілері және оларға жасалған қосымшалар
5 жыл*
5 жыл*
* Материалдық жауапты тұлға жұмыстан босатылғаннан кейін
31.
Лауазымдар номенклатурасы
Тұрақты
Қажет болмағанға дейін
32.
Лауазымдық нұсқаулықтар
Тұрақты
3 жыл
33.
Интернет-ресурсты әзірлеу және қолдау бойынша құжаттар (ұйымның міндеттері, функциялары, құрылымы туралы мәліметтер)
5 жыл СТК
-

1.4. Правовое обеспечение деятельности коллекторского агентства и производство по делам об административных правонарушениях
34.
Договоры о взыскании задолженности, а также перечень передаваемых документов и сведений по должнику, связанных с исполнением договора о взыскании задолженности, информация по принятым кредитором в отношении должника мерам по урегулированию просроченной задолженности, предусмотренным законами Республики Казахстан
5 лет*
-
*После истечения срока действия договора
34-1.
Договоры доверительного управления правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита (далее – договор доверительного управления), а также перечень передаваемых документов и сведений по правам (требованиям) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, переданным коллекторскому агентству на основании договора доверительного управления
5 лет*
-
*После истечения срока действия договора
35.
Реестры должников, в отношении которых заключены договоры о взыскании задолженности
5 лет*
-
*После прекращения коллекторской деятельности в отношении должника
35-1.
Реестры должников, права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита к которым были переданы на основании договоров доверительного управления
5 лет*
-
*После полного погашения обязательств должником
36.
Договоры уступки права требования, а также прилагаемые к ним документы (при наличии)
5 лет*
-
*После исполнения должником обязательств по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита
37.
Письменные заявления должников – физических лиц и (или) их представителей, содержащие сведения о причинах возникновения задолженности, доходах и других подтвержденных обстоятельствах (фактах), которые обуславливают их ходатайство об изменении условий договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита, а также иные документы, представляемые в рамках досудебного взыскания и урегулирования задолженности между должниками и коллекторским агентством (переписка)
5 лет*
-
*После прекращения коллекторской деятельности в отношении должника
38.
Регистрационные журналы договоров о взыскании задолженности, заключаемых с кредиторами
Постоянно
-

1.4. Коллекторлық агенттіктің қызметін құқықтық қамтамасыз ету және
әкімшілік құқық бұзушылық істер бойынша іс жүргізу
34.
Берешекті өндіріп алу туралы шарттар, сондай-ақ берешекті өндіріп алу туралы шартты орындаумен байланысты берілетін құжаттардың және борышкер жөніндегі мәліметтердің тізбесі, кредитор борышкерге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мерзімі өткен берешекті реттеу бойынша қабылдаған шаралар бойынша ақпарат
5 жыл*
-
* Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
34-1.
Банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарттары (бұдан әрі – сенімгерлік басқару шарты), сондай-ақ сенімгерлік басқару шарты негізінде коллекторлық агенттікке берілген банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) бойынша берілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
5 жыл*
-
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
35.
Берешекті өндіріп алу туралы шарттар жасалған борышкерлердің тізілімдері
5 жыл*
-
* Борышкерге қатысты коллекторлық қызмет тоқталғаннан кейін
35-1.
Сенімгерлік басқару шарттары негізінде банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтары (талаптары) берілген борышкерлердің тізілімдері
5 жыл*
-
*Борышкер міндеттемелерін толық өтегеннен кейін
36.
Талап ету құқығын басқаға беру шарттары, сондай-ақ оларға қоса берілетін құжаттар (бар болса)
5 жыл*
-
*Борышкер банктік қарыз шарты немесе микрокредит ұсыну туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындағаннан кейін
37.
Борышкер - жеке тұлғалардың және (немесе) олардың өкілдерінің банктік қарыз шартының немесе микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгерту туралы өтінішхатқа негіз болатын берешектің туындау себептерін, кірістер және басқа да расталған мән-жайлар (фактілер) туралы мәліметтерді қамтитын жазбаша өтініші, сондай-ақ берешекті сотқа дейін өндіріп алу және борышкер мен коллекторлық агенттіктің арасында оны реттеу шеңберінде берілетін құжаттар (хат алмасу)
5 жыл*
-
*Борышкерге қатысты коллекторлық қызмет тоқталғаннан кейін
38.
Кредиторлармен жасалатын берешекті өндіріп алу туралы шарттарды тіркеу журналы
Тұрақты
-

38-1.
Регистрационные журналы договоров доверительного управления
Постоянно
-
39.
Обращения физических и юридических лиц, документы (справки, сведения, переписка и другие документы) к ним:
1)      содержащие предложения творческого характера, сведения о серьезных недостатках, фактах коррупции и злоупотреблениях
Постоянно
Постоянно
2)      личного характера;
5 лет ЭПК*
5 лет ЭПК*
*В случае неоднократного обращения – 5 лет после последнего рассмотрения
3)      оперативного характера
5 лет*
5 лет*
*В случае неоднократного обращения – 5 лет после последнего рассмотрения
40
Переписка с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по жалобам, поступающим от должников
5 лет ЭПК
-
41
Документы по вопросам применения уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций ограниченных мер воздействия и санкций в отношении коллекторского агентства (докладные записки, справки, переписка)
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
42.
Журналы учета исков по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым коллекторским агентством приобретены у кредиторов
5 лет*
5 лет*
*После вынесения судами последнего решения по искам
43.
Акты уполномоченных государственных органов, подтверждающие изъятие документа (дела)
5 лет*
5 лет*
*После возврата документа, дела или закрытия счета
44.
Копии документов, подлинники которых изъяты правоохранительными органами и судами по уголовным и гражданским делам
До минования надобности
-
45.
Документы (протоколы, акты, предписания, переписки и другие документы) по делам об административных правонарушениях
5 лет
5 лет
1.5. Документирование, управление документацией и организация архивного хранения документов
46.
Перечень документов с указанием сроков хранения
Постоянно
До замены новыми
47.
Типовые и примерные номенклатуры дел
Постоянно
До замены новыми
48.
Сводная номенклатура дел коллекторского агентства
Постоянно*
-
*До замены новыми
49.
Номенклатура дел структурных подразделений коллекторского агентства, его филиалов и представительств
До замены новыми*
До замены новыми*
*Не ранее 3 лет после передачи дел в частный архив или уничтожения учтенных по номенклатуре дел
50.
Протоколы заседаний экспертной комиссии по проведению экспертизы ценности документов коллекторского агентства для определения их срока хранения
Постоянно
Постоянно
51.
Положение о частном архиве
Постоянно
Постоянно
52.
Дела (исторические справки, листы архивных фондов, завершенных в делопроизводстве, акты приема-передачи дел на постоянное хранение в государственный архив, акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению, акты проверок наличия и состояния дел и документов, акты о неисправимых повреждениях дел и другие документы, отражающие работу с архивным фондом) архивного фонда частного архива
Постоянно*
Постоянно*
*На постоянное государственное хранение передается при ликвидации коллекторского агентства без правопреемника
53.
Паспорт частного архива
Постоянно
Постоянно
54.
Картотека по истории коллекторского агентства
Постоянно
Постоянно
55.
Картотека по личному составу
Постоянно
Постоянно
56.
Описи дел:

38-1.
Сенімгерлік басқару шарттарының тіркеу журналдары
Тұрақты
-
39.
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, орындау жөніндегі:
1) шығармашылық сипаттағы ұсыныстар, елеулі кемшіліктер, сыбайлас жемқорлық және қызмет бабын теріс пайдалану фактілері туралы мәліметтер бар;
Тұрақты
Тұрақты
2) жеке сипаттағы;
5 жыл СТК*
5 жыл СТК*
*Бірнеше мәрте өтініш берген жағдайда – соңғы қарағаннан кейін 5 жыл
3) жедел сипаттағы құжаттар (анықтамалар, мәліметтер, хат алмасу және басқа құжаттар)
5 жыл*
5 жыл*
*Бірнеше мәрте өтініш берген жағдайда – соңғы қарағаннан кейін 5 жыл
40.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен борышкерлерден келіп түскен шағымдар бойынша хат алмасу
5 жыл СТК
-
41.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның коллекторлық агенттіктерге қатысты ықпал ету шараларын және санкцияларды қолдану мәселелері бойынша құжаттар (баянжазбалар, анықтамалар, хат алмасу)
5 жыл СТК
5 жыл СТК
42.
Коллекторлық агенттік кредиторлардан құқығын (талап етуді) сатып алған банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша қуынымдарды есепке алу журналдары
5 жыл*
5 жыл*
* Соттардың қуынымдар бойынша түпкілікті шешім шығарғаннан кейін
43.
Уәкілетті мемлекеттік органдарының құжатты (істі) алуды растайтын актілері
5 жыл*
5 жыл*
* Құжат, іс қайтарылғаннан кейін немесе шот жабылғаннан кейін
44.
Түпнұсқаларын құқық қорғау органдары және соттар қылмыстық және азаматтық істер бойынша алған құжаттардың көшірмелері
Қажет болмағанға дейін
-
45.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша құжаттар (хаттамалар, актілер, ұйғарымдар, хат алмасу және басқалар)
5 жыл
5 жыл
1.5. Құжаттау, құжаттаманы басқару және құжаттардың мұрағаттық сақталуын ұйымдастыру
46.
Сақтау мерзімі көрсетілген құжаттар тізбелері
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейін
47.
Типті және үлгі істер номенклатуралары
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейін
48.
Коллекторлық агенттіктің жиынтық іс номенклатурасы
Тұрақты*
-
* Жаңасына ауыстырылғанға дейін
49.
Коллекторлық агенттіктің бөлімшелері, оның филиалдары мен өкілдіктері істерінің номенклатурасы
Жаңасына ауыстырғанға
дейін *
Жаңасына ауыстырғанға дейін*
*Іс номенклатурасы бойынша есепке алынған істерді жеке мұрағатқа өткізгеннен немесе жойғаннан кейін 3 жылдан ерте емес
50.
Сараптама комиссиясы отырыстарының коллекторлық агенттік құжаттарының сақтау мерзімін айқындау үшін олардың құндылығына сараптама жүргізу жөніндегі хаттамалары
Тұрақты
Тұрақты
51.
Жеке мұрағат туралы ереже
Тұрақты
Тұрақты
52.
Жеке мұрағаттың мұрағат қорының ісі (тарихи анықтамалар, іс қағаздарын жүргізуде аяқталған мұрағат қорларының парақтары, істерді мемлекеттік мұрағатқа тұрақты сақтауға қабылдау-тапсыру актілері, сақталуға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы актілер, істер мен құжаттардың болуын және жай-күйін тексерулер актілері, істердің қалпына келтірілмейтін бүлінулері туралы актілер және мұрағат қорымен жұмысты көрсететін басқа да құжаттар)
Тұрақты*
Тұрақты*
* Тұрақты мемлекеттік сақтауға коллекторлық агенттік таратылған кезде құқық мирасқорынсыз өткізіледі
53.
Жеке мұрағаттың төлқұжаты
Тұрақты
Тұрақты
54.
Коллекторлық агенттіктің тарихы бойынша картотека
Тұрақты
Тұрақты
55.
Жеке құрам бойынша картотека
Тұрақты
Тұрақты
56.
Істердің тізімдемелері:

1) постоянного хранения (утвержденные);
Постоянно*
Постоянно*
*Структурных подразделений - 3 года после утверждения экспертно-проверочной комиссией местного исполнительного органа, республиканского государственного архива Республики Казахстан годового раздела сводной описи дел. *Неутвержденные - до минования надобности
2) по личному составу;
Постоянно*
Постоянно*
* На постоянное государственное хранение передаются после ликвидации коллекторского агентства
3) временного срока хранения
3 года*
3 года*
*После уничтожения дел
57.
Переписка по методическим и организационным вопросам ведения делопроизводства и архивного дела
3 года
3 года
58.
Заявки (заказы) на выдачу документов из частного архива коллекторского агентства
3 года после возвращения дел
3 года после возвращения дел
59.
Архивные справки, копии архивных документов, выписки из архивных документов, выданные по запросам физических и юридических лиц, документы (заявления, запросы, справки, переписка) к ним
5 лет
5 лет
60.
Акты выдачи документов во временное пользование из частного архива
3 года после возвращения дел
3 года после возвращения дел
61.
Акты о выделении к уничтожению испорченных, неиспользованных экземпляров печатно-бланочной продукции с изображением логотипа
3 года
3 года
62.
Акты о выделении к уничтожению печатей, штампов с изображением логотипа
3 года
3 года
63.
Книги, карточки, журналы регистрации и контроля (электронные данные в автоматизированной информационной системе):
1) приказов, распоряжений руководителей коллекторского агентства по основной (профильной) деятельности;
Постоянно*
Постоянно*
*Хранятся в коллекторском агентстве. Подлежат приему на постоянное государственное хранение, если могут быть использованы в качестве научно-справочного аппарата
2) приказов, распоряжений руководителей коллекторского агентства по личному составу;
75 лет
75 лет
3) приказов, распоряжений руководителей коллекторского агентства по организационно-распорядительным и административно- хозяйственным вопросам;
5 лет
5 лет
4) входящих, исходящих и внутренних документов, в том числе по электронной почте, отправлений почты фельдъегерской связью;
5 лет
5 лет
5) исполнения документов;
3 года
3 года
6) телеграмм, телефонограмм, факсов, заявок на переговоры;
3 года
3 года
7) аудиовизуальных документов
3 года*
3 года*
*Хранятся в коллекторском агентстве. Подлежат приему на постоянное государственное хранение, если могут быть использованы в качестве научно-справочного аппарата
64.
Книги учета поступления и выбытия документов частного архива коллекторского агентства
Постоянно*
Постоянно*
*В государственный архив не передаются
65.
Журналы учета печатей и штампов с изображением логотипа
5 лет*
5 лет*
*После уничтожения печатей и штампов
66.
Журналы (книги), ведомости учета служебных бланков строгой отчетности
5 лет
5 лет
67.
Журналы регистрации показаний приборов измерения температуры и влажности
1 год
1 год

1) сақталу мерзімі тұрақты (бекітілген);
Тұрақты*
Тұрақты*
* Құрылымдық бөлімшелер – істердің жиынтық тізімдерінің жылдық бөлімінде Қазақстан Республикасының республикалық мемлекеттік мұрағатының, жергілікті атқарушы органның сараптамалық-тексеру комиссиясы бекіткеннен кейін 3 жыл.
*Бекітілмегендері – қажет болмағанға дейін
2) жеке құрам бойынша;
Тұрақты*
Тұрақты*
* Тұрақты мемлекеттік сақтауға коллекторлық агенттік таратылғаннан кейін өткізіледі
3) сақталу мерзімі уақытша
3 жыл*
3 жыл*
* Істер жойылғаннан кейін
57.
Iс қағаздарын және мұрағат iсiн жүргiзудiң әдiстемелiк және ұйымдастыру мәселелерi бойынша жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
58.
Коллекторлық агенттіктің жеке мұрағатынан құжаттарды беруге өтiнiмдер (тапсырыстар)
Құжаттар қайтарылғаннан кейін 3 жыл
Құжаттар
қайтарылғаннан
кейін 3 жыл
59.
Жеке және заңды тұлғалардың сұратулары бойынша берілген мұрағаттық анықтамалар, мұрағаттық құжаттардың көшiрмелерi, мұрағаттық құжаттардан үзінді көшiрмелер, олардың құжаттары (өтiнiштер, сұратулар, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
60.
Жеке мұрағаттан құжаттарды уақытша пайдалануға беру актiлерi
Құжаттар қайтарылғаннан кейін 3 жыл
Құжаттар
қайтарылғаннан
кейін 3 жыл
61.
Логотипінің бейнесі бар баспа-бланк өнімнің бүлінген, пайдаланылмаған даналарын жоюға беру туралы актілер
3 жыл
3 жыл
62.
Логотиптің бейнесі бар мөрлерді, мөртабандарды жоюға беру туралы актілер
3 жыл
3 жыл
63.
Мыналарды:
1) коллекторлық агенттік басшыларының негізгі (бейіндік) қызмет бойынша бұйрықтарын, өкімдерін;
Тұрақты*
Тұрақты*
* Коллекторлық агенттікте сақталады.
Егер ғылыми анықтамалық аппарат ретінде пайдалану мүмкін болса, тұрақты мемлекеттік сақтауға қабылдауға жатады
2) коллекторлық агенттік басшыларының жеке құрам бойынша бұйрықтарын, өкімдерін;
75 жыл
75 жыл
3) коллекторлық агенттік басшыларының ұйымдастыру-басқару және әкімшілік-шаруашылық мәселелер бойынша бұйрықтарын, өкімдерін;
5 жыл
5 жыл
4) ) келіп түсетін, жіберілетін және ішкі құжаттарды, оның ішінде электрондық почта бойынша, фельдъегерлік байланыспен жіберілетін пошта жөнелтілімдерін;
5 жыл
5 жыл
5) құжаттардың орындалуын;
3 жыл
3 жыл
6) жеделхаттарды, телефонограммаларды, факстарды, сөйлесулерге өтінімдерді;
3 жыл
3 жыл
7) дыбыс-бейне құжаттарды тіркеу және бақылау кітаптары, карточкалары, журналдары (автоматтандырылған ақпараттық жүйедегі электрондық деректер)
3 жыл*
3 жыл*
* Коллекторлық агенттікте сақталады.
Егер ғылыми анықтамалық аппарат ретінде пайдалану мүмкін болса, тұрақты мемлекеттік сақтауға қабылдауға жатады
64.
Коллекторлық агенттіктің мұрағатына құжаттардың келіп түсуiн мен жіберілуін есепке алу кітаптары
Тұрақты*
Тұрақты*
* Мемлекеттік мұрағатқа өткізілмейді
65.
Логотиптің бейнесі бар мөрлер мен мөртабандарды есепке алу журналдары
5 жыл*
5 жыл*
* Мөрлер мен мөртабандарды жойғаннан кейін
66.
Қатаң есептегі қызметтік бланкілерді есепке алу журналдары (кітаптары), ведомостары
5 жыл
5 жыл
67.
Температура мен ылғалдылықты өлшеу құралдарының көрсеткіштерін тіркеу журналдары
1 жыл
1 жыл

2. Кредитно-финансовые вопросы
68.
Кредитные досье заемщиков (по беззалоговым займам) – физических и юридических лиц, права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к которым коллекторским агентством приобретены у кредиторов, в том числе документы, подтверждающие проведение кредитором процедуры по урегулированию просроченной задолженности заемщика – физического лица в течение двадцати четырех последовательных месяцев со дня возникновения просроченной задолженности по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, и коллекторским агентством процедуры урегулирования задолженности заемщика – физического лица в течение двенадцати месяцев со дня приобретения права (требования):

2. Кредиттік-қаржы мәселелері
68.
Коллекторлық агенттік банктік қарыз шарттары немесе микрокредит беру шарттары бойынша құқықты (талап етуді) кредитордан сатып алған қарыз алушы (кепілсіз қарыздар бойынша) – жеке және заңды тұлғалардың кредиттік досьелері, оның ішінде кредитордың банктік қарыз шарты және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит беру туралы шарт бойынша мерзімі өткен берешек туындаған күннен бастап қатарынан жиырма төрт ай ішінде қарыз алушы – жеке тұлғаның мерзімі өткен берешегін реттеу жөніндегі рәсімді жүргізгенін және коллекторлық агенттіктің қарыз алушы – жеке тұлғаның берешегін реттеу рәсімін құқықты (талапты) алған кезден бастап он екі ай ішінде жүргізгенін растайтын:

1) на бумажном носителе;
5 лет*
5 лет*
*После выполнения всех обязательств по договору
2) на электронном носителе (для коллекторских агентств, которые располагают возможностью формирования кредитного досье в электронном формате)
5 лет*
5 лет*
*После выполнения всех обязательств по договору
69.
Кредитные досье заемщиков (по залоговым займам) - физических и юридических лиц, в том числе документы, подтверждающие проведение кредитором процедуры по урегулированию просроченной задолженности заемщика – физического лица в течение двадцати четырех последовательных месяцев со дня возникновения просроченной задолженности по договору банковского займа или договору о предоставлении микрокредита, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, и коллекторским агентством процедуры урегулирования задолженности заемщика – физического лица в течение двенадцати месяцев со дня приобретения права (требования):
1) на бумажном носителе;
10 лет*
10 лет*
*После выполнения всех обязательств по договору
2) на электронном носителе (для коллекторских агентств, которые располагают возможностью формирования кредитного досье в электронном формате)
10 лет*
10 лет*
*После выполнения всех обязательств по договору
70.
Документы о списании безнадежных к взысканию займов по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита, права (требования) по которым коллекторским агентством приобретены у кредиторов
5 лет*
5 лет*
*При условии завершения ревизии налоговыми органами

1) қағаз тасымалдағыштағы;
5 жыл*
5 жыл*
*Шарт бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін
2) электрондық тасымалдағыштағы құжаттар (кредиттік досьені электрондық нысанда қалыптастыру мүмкіндігі бар коллекторлық агенттіктер үшін)
5 жыл*
5 жыл*
*Шарт бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін
69.
Қарыз алушы (кепілсіз қарыздар бойынша) – жеке және заңды тұлғалардың кредиттік досьелері, оның ішінде кредитордың банктік қарыз шарты және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес микрокредит беру туралы шарт бойынша мерзімі өткен берешек туындаған сәттен бастап қатарынан жиырма төрт ай ішінде қарыз алушы – жеке тұлғаның мерзімі өткен берешегін реттеу жөніндегі рәсімді жүргізгенін және коллекторлық агенттіктің қарыз алушы – жеке тұлғаның берешегін реттеу рәсімін құқықты (талапты) алған кезден бастап он екі ай ішінде жүргізгенін растайтын:
1) қағаз тасымалдағыштағы;
10 жыл*
10 жыл*
*Шарт бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін
2) электрондық тасымалдағыштағы құжаттар (кредиттік досьені электрондық нысанда қалыптастыру мүмкіндігі бар коллекторлық агенттіктер үшін)
10 жыл*
10 жыл*
*Шарт бойынша барлық міндеттемелер орындалғаннан кейін
70.
Коллекторлық агенттік құқықтарды (талап етуді) кредитордан сатып алған банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша өндіріп алуға үмітсіз қарыздарды есептен шығару туралы құжаттар
5 жыл *
5 жыл *
*Салық органдары ревизияны аяқтаған кезде

3. Операции по инвестиционной деятельности
71.
Договоры купли-продажи долей участия в уставных капиталах юридических лиц
5 лет
5 лет
4. Бухгалтерский учет и отчетность
4.1. Отчетность
72
Ежеквартальная отчетность коллекторского агентства, представляемая согласно требованиям уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2017 года №112 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности коллекторским агентством", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15481
5 лет
-

3. Инвестициялық қызмет бойынша операциялар
71.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін сатып алу-сату шарттары
5 жыл
5 жыл
4. Бухгалтерлік есеп және есептілік
4.1. Есептілік
72.
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15481 болып тіркелген "Коллекторлық агенттік есептілігінің тізбесін, нысандарын, оны ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 112 қаулысында белгіленген қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның талаптарына сәйкес ұсынылатын коллекторлық агенттіктің тоқсан сайынғы есептілігі
5 жыл
-

5. Автоматизация деятельности
92.
Договоры на проектирование, создание, внедрение автоматизированных систем
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора
93.
Технические задания, протоколы, программы испытаний и согласования автоматизированных систем
5 лет с даты внедрения
5 лет с даты внедрения
94.
Переписка по вопросам автоматизации деятельности
3 года
3 года
95.
Журналы регистрации и учета технического состояния оборудования
До окончания или вывода из эксплуатации
До окончания или вывода из эксплуатации
96.
Отчеты о технической эксплуатации оборудования
3 года
3 года
97.
Документы о поломках и простоях оборудования (акты, справки, протоколы, переписка)
3 года
3 года
98.
Документы (акты, справки, переписка, номенклатуры, спецификации, заявки и другие документы) о проведении наладочных, ремонтных, профилактических работ
3 года
3 года
99.
Акты приема-передачи и внедрения программных средств
До окончания эксплуатации
До окончания эксплуатации
100.
Документы по информационной безопасности (справки, заключения, договора)
5 лет ЭК
5 лет ЭК
6. Работа с персоналом
6.1. Учет кадров
101.
Личные карточки работников коллекторского агентства
75 лет*
75 лет*
*За минусом возраста, когда работник уволился из коллекторского агентства

5. Қызметті автоматтандыру
92.
Автоматтандырылған жүйелерді жобалау, құру, енгізу шарттары
5 жыл*
5 жыл*
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
93.
Автоматтандырылған жүйелерді сынақтан өткізудің және келісудің техникалық тапсырмалары, хаттамалары, бағдарламалары
Енгізу күнінен бастап 5 жыл
Енгізу күнінен
бастап 5 жыл
94.
Қызметті автоматтандыру мәселелері бойынша хаталмасу
3 жыл
3 жыл
95.
Жабдықтың техникалық жай-күйін тіркеу және есепке алу журналы
Пайдалану аяқталғанға және пайдаланудан шығарылғанға дейін
Пайдалану аяқталғанға және пайдаланудан шығарылғанға дейін
96.
Жабдықты техникалық пайдалану жөніндегі есептер
3 жыл
3 жыл
97.
Құрал-жабдықтың істен шығуы және тұрып қалуы жөніндегі құжаттар (актілер, анықтамалар, хаттамалар, хаталмасу)
3 жыл
3 жыл
98.
Ретке келтіру, жөндеу, профилактикалық жұмыстарды жүргізу туралы құжаттар (актілер, анықтамалар, хаталмасу, номенклатуралар, ерекше нұсқамалар, өтінімдер және басқа құжаттар)
3 жыл
3 жыл
99.
Бағдарламалық құралдарды қабылдау-өткізу және ендіру актілері
Пайдалану аяқталғанға дейін
Пайдалану аяқталғанға дейін
100.
Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі құжаттар (анықтамалар, қорытындылар, шарттар)
5 жыл СК
5 жыл СК
6. Қызметкерлермен жұмыс жүргізу
6.1. Кадрларды есепке алу
101.
Коллекторлық агенттік қызметкерлерінің жеке карточкалары
75 жыл*
75 жыл*
*Қызметкердің коллекторлық агенттіктен жұмыстан шыққан кездегі жасын шегере отырып

102.
Личные дела работников коллекторского агентства
75 лет*
75 лет*
*За минусом возраста, когда работник уволился из коллекторского агентства
103.
Документы по кадровому резерву (резюме, анкеты)
До минования надобности
До минования надобности
104.
Трудовые договоры, дополнительные соглашения к трудовым договорам с работниками
75 лет минус возраст работника*
75 лет минус возраст работника*
*Хранятся в составе личных дел
105.
Списки (штатно-списочные составы) работников коллекторского агентства
75 лет
75 лет
106.
Списки работников коллекторского агентства, которые осуществляют взаимодействие с должниками и (или) их представителями, и (или) третьими лицами, связанными обязательствами с кредитором в рамках договоров банковского займа или договоров о предоставлении микрокредита
75 лет*
-
*За минусом возраста, когда работник уволился из коллекторского агентства
107.
Списки работников коллекторского агентства, полномочия которых по взаимодействию с должниками и (или) его представителями, и (или) третьими лицами, связанными обязательствами с кредиторами в рамках договоров банковского займа или договоров о предоставлении микрокредита, и с любыми физическими лицами, не отнесенными к данным лицам, прекращены в связи с нарушением правил осуществления коллекторской деятельности
75 лет*
-
*За минусом возраста, когда работник уволился из коллекторского агентства
108.
Подлинные личные документы рабочих и служащих (трудовые книжки)
До востребования*
До востребования*
*Невостребованные трудовые книжки - 10 лет после достижения работником общеустановленного пенсионного возраста
109.
Журналы, списки лиц, направленных в командировки, переписка об оформлении командировок:
1) по Республике Казахстан;
3 года*
3 года*
*На электронном носителе
2) зарубежные
5 лет*
5 лет*
*На электронном носителе
110.
Книги учета выдачи справок о стаже и месте работы
1 год
1 год
111.
Карточки учета военнообязанных
3 года
3 года
112.
Уведомления работникам о сокращении
3 года
3 года
6.2. Подготовка кадров
113.
Переписка по подготовке и повышению квалификации работников коллекторского агентства
3 года
3 года
114.
Переписка по вопросам повышения квалификации в коллекторском агентстве (в том числе по организации изучения иностранных и государственного языков)
3 года
3 года
7. Организация труда
115.
Переписка по вопросам труда работников коллекторского агентства и его структурных подразделений
5 лет
5 лет
116.
Табели выхода работников на работу
1 год
1 год

102.
Коллекторлық агенттік қызметкерлерінің жеке істері
75 жыл*
75 жыл*
*Қызметкердің коллекторлық агенттіктен жұмыстан шыққан кездегі жасын шегере отырып
103.
Кадр резерві бойынша құжаттар (түйіндемелер, сауалнамалар)
Қажет болмағанға дейін
Қажет болмағанға дейін
104.
Қызметкерлермен жасалған еңбек шарттары, еңбек шарттарына қосымша келісімдер
75 жыл, қызметкердің жасы шегеріледі*
75 жыл, қызметкердің жасы шегеріледі*
*Жеке істер құрамында сақталады
105.
Коллекторлық агенттік қызметкерлерінің тізімдері (штаттық-тізімдік құрамдар)
75 жыл
75 жыл
106.
Коллекторлық агенттіктің борышкерлермен және (немесе) олардың өкілдерімен және (немесе) банктік қарыз шарттары немесе микрокредит беру шарттары шеңберінде кредитормен міндеттемелер бойынша байланысты үшінші тұлғалармен өзара іс-қимыл жастайын қызметкерлерінің тізімдері
75 жыл*
-
*Қызметкердің коллекторлық агенттіктен жұмыстан шыққан кездегі жасын шегере отырып
107.
Коллекторлық агенттіктің борышкерлермен және (немесе) оның өкілдерімен және (немесе) банктік қарыз шарттарының немесе микрокредит беру шарттарының шеңберінде кредиторлармен міндеттемелер бойынша байланысты үшінші тұлғалармен және аталған тұлғаларға жатпайтын кезкелген жеке тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі өкілдігі коллекторлық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бұзуына байланысты тоқтатылған қызметкерлерінің тізімдері
75 жыл*
-
*Қызметкердің коллекторлық агенттіктен жұмыстан шыққан кездегі жасын шегере отырып
108.
Қызметкерлермен қызметшілердің түпнұсқалық жеке құжаттары (еңбек кітапшалары)
Талап еткенге дейін*
Талап еткенге дейін*
*Талап етілмеген еңбек кітапшалары - қызметкер жалпы белгіленген зейнетақы жасына жеткеннен кейін 10 жыл
109.
Журналдар, іссапарға жіберілген адамдардың тізімі, іссапарды ресімдеу туралы хат алмасу:
1) Қазақстан Республикасы бойынша;
3 жыл*
3 жыл*
*Электрондық тасымалдағышта
2) шетелдік
5 жыл*
5 жыл*
*Электрондық тасымалдағышта
110.
Жұмыс өтілі және орны туралы анықтамаларды беруді есепке алу кітаптары
1 жыл
1 жыл
111.
Әскери міндеттілерді есепке алу карточкалары
3 жыл
3 жыл
112.
Қызметкерлерге қысқарту туралы хабарламалар
3 жыл
3 жыл
6.2. Кадрлар даярлау
113.
Коллекторлық агенттік қызметкерлерін даярлау және біліктілігін арттыру бойынша хат алмасу
3 жыл
3 жыл
114.
Коллекторлық агенттікте біліктілікті арттыру мәселелері бойынша хат алмасу (оның ішінде шет тілін және мемлекеттік тілдерді үйренуді ұйымдастыру бойынша)
3 жыл
3 жыл
7. Еңбекті ұйымдастыру
115.
Коллекторлық агенттік пен оның құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің еңбек мәселелері жөніндегі хат алмасу
5 жыл
5 жыл
116.
Банк пен оның құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің еңбек мәселелері жөніндегі хат алмасу
1 жыл
1 жыл

117.
Документы о трудовой дисциплине и ее нарушениях (докладные записки, справки, акты, переписка)
3 года
3 года
118.
Тарифно-квалификационные справочники, сетки, ставки, схемы должностных окладов работников коллекторского агентства
Постоянно
До замены новыми
119.
Документы о разработке тарифно-квалификационных справочников, сеток, ставок, их выполнении и изменении (справки, предложения, докладные записки, переписка)
3 года
3 года
120.
Документы (списки, расчеты лимита средств на премирование) о материальном поощрении
5 лет
5 лет
121.
Переписка об оплате труда в праздничные и выходные дни, дни отдыха и за сверхурочные работы
1 год
1 год
122.
Переписка по вопросам охраны труда и пожарной безопасности
5 лет
5 лет
123.
Документы по технике безопасности (акты, предписания, справки, докладные записки, отчеты, переписка)
5 лет
5 лет
124.
Предписания инспекторов охраны труда, охраны окружающей среды и пожарной безопасности
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
125.
Планы мероприятий по охране труда и пожарной безопасности
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
126.
Акты, постановления, предписания инспекций, технических инспекторов по охране труда, окружающей среды и пожарной безопасности
5 лет ЭПК
5 лет ЭПК
127.
Журналы учета прохождения инструктажа по технике безопасности и пожарной безопасности
3 года
3 года
128.
Документы о нарушениях правил работы (акты, докладные записки, переписка)
3 года
3 года
8. Административно хозяйственные вопросы
8.1. Общие вопросы по административно-хозяйственной деятельности
129.
Правила внутреннего трудового распорядка
1 год после замены новыми
1 год после замены новыми
130.
Документы (акты, переписка и другие документы) о нарушении правил внутреннего трудового распорядка
1 год
1 год
131.
Финансовые документы: счета к оплате, счета-фактуры, акты сдачи-приемки продукции (копии)
3 года
3 года
132.
Списки, справочники адресов и телефонов
До замены новыми
До замены новыми
8.2. Эксплуатация зданий и помещений
133.
Акты приема-передачи зданий, помещений, земельных участков в пользование
Постоянно
Постоянно
134.
Документы о приеме-сдаче зданий, помещений в аренду и расчеты по ним (договоры, соглашения, акты)
5 лет*
5 лет*
*После истечения срока действия договора
135.
Документы об эксплуатации зданий, помещений, занимаемых коллекторским агентством (переписка, доклады, обзоры, справки)
3 года
3 года
136.
Документы о страховании зданий, помещений (соглашения, переписка)
3 года*
3 года*
*После истечения срока действия соглашения

117.
Еңбек тәртібі және оның бұзылуы туралы құжаттар (баянжазбалар, анықтамалар, актілер, хат алмасу)
3 жыл
3 жыл
118.
Коллекторлық агенттік қызметкерлерінің Тарифтік-біліктілік анықтамалықтары, лауазымдық жалақыларының кестелері, мөлшерлемелері, схемалары
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейін
119.
Тарифтік-біліктілік анықтамалықтарды, кестелерді, мөлшерлемелерді әзірлеу, олардың орындалуы және өзгерістері жөніндегі құжаттар (анықтамалар, ұсыныстар, баянжазбалар, хат алмасу)
3 жыл
3 жыл
120.
Материалдық ынталандыру туралы құжаттар (тізімдер, сыйлықақыға арналған қаражат лимитінің есептері)
5 жыл
5 жыл
121.
Мереке және демалыс күндердегі, демалыс және жұмыс уақытынан тыс күндердегі еңбекке ақы төлеу туралы хат алмасу
1 жыл
1 жыл
122.
Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі мәселелері бойынша хат алмасу
5 жыл
5 жыл
123.
Техника қауіпсіздігі жөніндегі құжаттар (актілер, ұйғарымдар, анықтамалар, баянжазбалар, есептер, хат алмасу)
5 жыл
5 жыл
124.
Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау және өрт қауіпсіздігі инспекторларының ұйғарымы
5 жыл СТК
5 жыл СТК
125.
Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі іс-шаралар жоспарлары
5 жыл СТК
5 жыл СТК
126.
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі инспекциялардың, техникалық инспекторлардың актілері, қаулылары, ұйғарымдары
5 жыл СТК
5 жыл СТК
127.
Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі жөнінде нұсқамадан өтуді есепке алу журналдары
3 жыл
3 жыл
128.
Жұмыс істеу қағидаларының бұзылуы туралы құжаттар (актілер, баянжазбалар, хат алмасу)
3 жыл
3 жыл
8. Әкімшілік шаруашылық мәселелер
8.1. Әкімшілік- шаруашылық қызмет бойынша жалпы мәселелер
129.
Ішкі еңбек тәртібі қағидалары
Жаңасына ауыстырғаннан кейін 1 жыл
Жаңасына ауыстырғаннан
кейін 1 жыл
130.
Ішкі еңбек тәртібі қағидаларын бұзу туралы құжаттар (актілер, хат алмасулар және басқа құжаттар)
1 жыл
1 жыл
131.
Қаржылық құжаттар: төлем шоттары, шот-фактуралар, өнімді өткізу-қабылдау актілері (көшірмелері)
3 жыл
3 жыл
132.
Мекенжайлар мен телефондардың тізімдері, анықтамалығы
Жаңасына ауыстырғанға дейін
Жаңасына ауыстырғанға дейін
8.2. Ғимараттар мен үй-жайларды пайдалану
133.
Ғимараттарды, үй-жайларды, жер учаскелерін пайдалануға қабылдау-өткізу актілері
Тұрақты
Тұрақты
134.
Ғимараттарды, үй-жайларды жалға қабылдау-өткізу құжаттары және олар бойынша есептеулер (шарттар, келісімдер, актілер)
5 жыл*
5 жыл*
* Шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін
135.
Ұйымдар орналасқан ғимараттарды, үй-жайларды пайдалану туралы құжаттар (хат алмасулар, баяндамалар, шолулар, анықтамалар)
3 жыл
3 жыл
136.
Ғимараттарды, үй-жайларды сақтандыру туралы құжаттар (келісімдер, хат алмасулар)
3 жыл*
3 жыл*
* Келісімнің қолданылу мерзімі өткеннен кейін

137.
Документы о техническом, санитарном состоянии зданий, помещений, дворов и прилегающих территорий (акты, переписка)
3 года
3 года
138.
Переписка о коммунальном обслуживании зданий и помещений
1 год
1 год
8.3. Транспортное обслуживание
139.
Переписка о выделении и закреплении автотранспорта за коллекторским агентством и должностными лицами
1 год
1 год
140.
Путевые листы
5 лет*
5 лет*
*При условии проведения проверки (ревизии)
9. Исключение коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств, ликвидация
141.
Акты приема-передачи сведений и документов по задолженности, которые были переданы коллекторскому агентству на основании договора о взыскании задолженности, договора доверительного управления, на дату получения уведомления уполномоченного органа об исключении коллекторского агентства из реестра коллекторских агентств либо принятия коллекторским агентством решения о добровольном прекращении осуществления коллекторской деятельности
Постоянно
Постоянно
142.
Журналы учета собственного имущества ликвидируемого коллекторского агентства
Постоянно
Постоянно
143.
Журналы учета дебиторской задолженности ликвидируемого коллекторского агентства
Постоянно
Постоянно
Примечания:
Отметка "ЭК" - экспертная комиссия, данная отметка означает, что в данном деле возможно образование документов, отнесенных к составу Национального архивного фонда, и при проведении экспертизы ценности экспертной комиссией коллекторского агентства дело просматривается полистно на предмет включения его в опись дел постоянного хранения.
Отметка "ЭПК" - экспертно-проверочная комиссия, данная отметка означает, что в данном деле возможно образование документов, отнесенных к составу Национального архивного фонда Республики Казахстан, и при проведении экспертизы ценности экспертно-проверочной комиссией соответствующего центрального государственного архива или местного исполнительного органа дело просматривается полистно на предмет включения его в опись дел постоянного хранения.

137.
Ғимараттардың, үй-жайлардың, аулалар мен іргелес аумақтардың техникалық, санитарлық жай-күйі туралы құжаттар (актілер, хат алмасулар)
3 жыл
3 жыл
138.
Ғимараттарға, үй-жайларға коммуналдық қызмет көрсету туралы хат алмасулар
1 жыл
1 жыл
8.3. Көлік қызметі
139.
Ұйымдар мен лауазымды тұлғаларға автокөлікті бөлу және бекіту туралы хат алмасулар
1 жыл
1 жыл
140.
Жол парағы
5 жыл*
5 жыл*
* Тексеру (ревизия) жүргізілген кезде
9. Коллекторлық агенттікті коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығару, тарату
141.
Коллекторлық агенттікті коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығару туралы уәкілетті органның хабарламасын алған не коллекторлық агенттік коллекторлық қызметті жүзеге асыруды ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша берешекті өндіріп алу туралы шарт, сенімгерлік басқару шарты негізінде коллекторлық агенттікке берілген берешек бойынша мәліметтер мен құжаттарды қабылдау-өткізу актілері
Тұрақты
Тұрақты
142.
Таратылатын коллекторлық агенттіктің меншік мүлігін есепке алу журналы
Тұрақты
Тұрақты
143.
Таратылатын коллекторлық агенттіктің дебиторлық берешегін есепке алу журналы
Тұрақты
Тұрақты
Ескертпелер:
"СК" - сараптама комиссиясы, аталған белгі берілген істе Ұлттық мұрағат қорының құрамына жатқызылған құжаттарды жасау мүмкіндігін білдіреді, және коллекторлық агенттіктің сараптама комиссиясы құндылықтарға сараптама жүргізу кезінде істі оны тұрақты сақтаудағы істер тізімдемесіне кіргізу пәніне парақтап қарайды.
"СТК" - сараптау-тексеру комиссиясы, аталған белгі берілген істе Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қорының құрамына жатқызылған құжаттарды жасау мүмкіндігін білдіреді, және тиісті орталық мемлекеттік мұрағаттың немесе жергілікті атқарушы органның сараптама комиссиясы құндылықтарға сараптама жүргізу кезінде істі оны тұрақты сақтаудағы істер тізімдемесіне кіргізу пәніне парақтап қарайды.