Об утверждении Правил военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 июля 2017 года № 375. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2017 года № 15589.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра обороны РК от 19.10.2020 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 26-16) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 19.10.2020 № 534 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Признать утратившим силу главу 4 Правил подготовки граждан к воинской службе, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 11 августа 2016 года № 384 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14110, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 8 сентября 2016 года).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-лейтенанта Мухтарова Т.С.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
____________ Е. Сагадиев

Запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери дайындық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 375 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 тамызда № 15589 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 19.10.2020 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 26-16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери дайындық қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 19.10.2020 № 534 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiнде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 11 тамыздағы № 384 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14110 болып тіркелген, 2016 жылғы 8 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бекітілген Азаматтарды әскери қызметке даярлау қағидалары 4-тармағының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-лейтенант Т.С. Мұхтаровқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
____________ Е. Сағадиев

28 июля 2017 года
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 июля 2017 года № 375
Правила военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса
Сноска. Правила – в редакции приказа и.о. Министра обороны РК от 31.03.2023 № 265 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса (далее – Правила) определяют порядок военной подготовки военнообученного резерва.
2. Военная подготовка граждан по программам офицеров и сержантов запаса (далее – военная подготовка) осуществляется по военно-учетным специальностям на основе получаемого высшего профессионального образования, с целью формирования военнообученного резерва Республики Казахстан, а также дополнительного комплектования первичных должностей офицерского и сержантского составов Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК). В военную подготовку входит организация и управление процессом обучения, военно-патриотическое воспитание, обеспечение учебной материальной базой, профессиональная подготовка.
3. В настоящих правилах используются следующие понятия:
1) академический период – период теоретического обучения, устанавливаемый организацией высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО);
2) программа военной подготовки – комплекс планирующих документов по каждой военно-учетной специальности, на основе которых осуществляется подготовка граждан к воинской службе по программам офицеров и сержантов запаса;
3) учебная материальная база военной кафедры – комплекс материальных и технических средств, зданий и сооружений, обеспечивающих подготовку военнообученного резерва;
4) метод "военного дня" – выделение ОВПО военной кафедре необходимого количества часов для организации и осуществления военной подготовки в соответствии с распорядком дня военной кафедры;
5) военно-патриотическая работа – организация мероприятий по формированию у студентов чувства патриотизма, преданности Республике Казахстан, готовности пожертвовать собой в интересах государства, а также проведение военно-патриотических мероприятий в организациях образования, общественных объединениях и государственных органах;
6) экзамен – специфический вид учебных занятий, реализующий заключительный этап изучения определенной дисциплины или ее части и имеющий целью проверку теоретических (практических) знаний студентов и выявление навыков применения полученных знаний при решении практических задач, а также умения самостоятельно работать с учебной и научной литературой по данной дисциплине.

2017 жылғы 28 шілде
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 24 шілдедегі
№ 375 бұйрығымен
бекітілген
Запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери дайындық қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің м.а. 31.03.2023 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Запастағы офицерлер мен сержанттар бағдарламалары бойынша әскери дайындық қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әскери оқытылған резервті әскери даярлау тәртібін айқындайды.
2. Азаматтарды запастағы офицерлер мен сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлау (бұдан әрі – әскери даярлау) Қазақстан Республикасының әскери оқытылған резервін қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері (бұдан әрі – ҚР ҚК) офицерлер мен сержанттар құрамының бастапқы лауазымдарын қосымша жасақтау мақсатында алатын жоғары кәсіптік білім негізінде әскери-есептік мамандықтар бойынша жүзеге асырылады. Әскери даярлауға оқыту процесін ұйымдастыру және басқару, әскери-патриоттық тәрбие беру, оқу материалдық базамен қамтамасыз ету, кәсіби даярлау кіреді.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) академиялық кезең – жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) белгілейтін теориялық оқыту кезеңі;
2) әскери дайындық бағдарламасы – әрбір әскери-есептік мамандық бойынша жоспарлау құжаттарының кешені, олардың негізінде азаматтарды запастағы офицерлер мен сержанттар бағдарламалары бойынша әскери қызметке даярлау жүзеге асырылады;
3) әскери кафедраның оқу материалдық базасы – әскери оқытылған резервті даярлауды қамтамасыз ететін материалдық және техникалық құралдар, ғимараттар мен құрылыстар кешені;
4) "әскери күн" әдісі – ЖЖОКБҰ-ның әскери кафедраның күн тәртібіне сәйкес әскери дайындықты ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін әскери кафедраға қажетті сағат санын бөлуі;
5) әскери-патриоттық жұмыс – студенттердің бойында патриотизм сезімін, Қазақстан Республикасына адал болуды, мемлекет мүддесінде өзін құрбан етуге дайын болуын қалыптастыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру, сондай-ақ білім беру ұйымдарында, қоғамдық бірлестіктерде және мемлекеттік органдарда әскери-патриоттық іс-шараларды өткізу;
6) емтихан – белгілі бір пәнді немесе оның бір бөлігін зерделеудің қорытынды кезеңін іске асыратын және студенттердің теориялық (практикалық) білімін тексеру және практикалық міндеттерді шешу кезінде алған білімін қолдану дағдысын, сондай-ақ осы пән бойынша оқу және ғылыми әдебиетпен өз бетімен жұмыс істей білуін анықтау мақсаты бар оқу сабағының арнайы түрі;

7) профессиональная практика – вид учебной деятельности, направленная на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ, связанных с военно-учетной специальностью, по которой проводится обучение;
8) распорядок дня – распределение времени в течение "военного дня" или учебного сбора, а по некоторым положениям и в течение недели;
9) дистанционное обучение - обучение, осуществляемое при взаимодействии преподавателя и студента на расстоянии, в том числе с применением информационно-коммуникационных технологий и телекоммуникационных средств;
10) учебный процесс - основной вид деятельности военных кафедр и включает планирование, организацию и проведение всех видов учебных занятий, текущего контроля, зачетно-экзаменационной сессии и выпускного экзамена;
11) учебный сбор – вид сбора, являющийся заключительным этапом военной подготовки, проводимый в целях отработки практических занятий и проведения итоговой аттестации;
12) балльно-рейтинговая система оценки учебных достижений – система оценки уровня знаний в баллах, соответствующих принятой в международной практике буквенной системе и позволяющая установить рейтинг студентов;
13) зачетно-экзаменационная сессия – процедура, проводимая с целью оценки качества освоения студентами содержания части или всего объема дисциплин, изученных в академическом периоде;
14) учебные достижения студентов – знания, умения, навыки и компетенции студентов, приобретаемые ими в процессе обучения и отражающие достигнутый уровень развития личности;
15) заказчик – структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в интересах которого осуществляется подготовка военнообученного резерва;
16) текущий контроль успеваемости – систематическая проверка знаний студентов в соответствии с учебной программой, проводимая профессорско-преподавательским составом в течение академического периода, учебного сбора (профессиональной практики).
4. Военная подготовка является дополнительным видом обучения и слагается из теоретического и практического курсов обучения.
На военную подготовку по программе офицеров запаса отводится 588 академических часов, из них 360 – теоретической подготовке и 228 – практической подготовке.
На военную подготовку по программе сержантов запаса отводится 294 академических часов, из них 180 – теоретической подготовке и 114 – практической подготовке.
Юноши практическую часть военной подготовки проходят в полевых условиях (учебные сборы), а девушки на базе ОВПО либо воинских частей (учреждений) и военных учебных заведений (профессиональная практика).
Программа военной подготовки утверждается начальниками структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), Генерального штаба, видов и родов ВС РК, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов в интересах которых осуществляется подготовка студентов.

7) кәсіби практика – оқыту жүргізілетін әскери-есептік мамандыққа байланысты белгілі бір жұмыс түрін орындау процесінде теориялық білімді, іскерлікті бекітуге, іс жүзінде дағды мен біліктілік алуға және оны дамытуға бағытталған оқу жұмысының түрі;
8) күн тәртібі – "әскери күн" немесе оқу-жаттығу жиыны кезеңінде, ал кейбір жағдайда апта ішінде де уақыт бөлу;
9) қашықтан оқыту – оқытушы мен студенттің қашықтан, оның ішінде ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мен телекоммуникациялық құралдарды қолдануымен өзара іс-қимыл жасауы кезінде жүзеге асырылатын оқыту;
10) оқу процесі – әскери кафедралар қызметінің негізгі түрі және оқу сабағының барлық түрін, ағымдағы бақылауды, сынақ-емтихан сессиясын және оқу бітіру емтиханын жоспарлауды, ұйымдастыруды және жүргізуді қамтиды;
11) оқу-жаттығу жиыны – әскери дайындықтың қорытынды кезеңі болып табылатын, практикалық сабақтарды пысықтау және қорытынды аттестаттауды өткізу мақсатында өткізілетін жиын түрі;
12) оқудағы жетістікті бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі – халықаралық практикада қабылданған әріптік жүйеге сәйкес келетін және студенттердің рейтингісін белгілеуге мүмкіндік беретін білім деңгейін балмен бағалау жүйесі;
13) сынақ-емтихан сессиясы – студенттердің академиялық кезеңде зерделеген пәндердің бір бөлігінің немесе барлық көлемінің мазмұнын меңгеру сапасын бағалау мақсатында жүргізілетін рәсім;
14) студенттердің оқудағы жетістіктері – студенттердің оқу процесінде алған және жеке тұлғаның қол жеткізген даму деңгейін көрсететін білімі, іскерлігі, дағдылары мен біліктілігі;
15) тапсырыс беруші – олардың мүддесінде әскери оқытылған резервті даярлау жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрылымдық бөлімшесі;
16) үлгерімді ағымдағы бақылау – оқу бағдарламасына сәйкес академиялық кезеңде, оқу-жаттығу жиынында (кәсіби практикада) ПОҚ жүргізетін студенттердің білімін жүйелі тексеру.
4. Әскери даярлау қосымша оқыту түрі болып табылады және теориялық және практикалық оқу курстарынан тұрады.
Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындыққа 588, оның ішінде теориялық дайындыққа – 360 және практикалық дайындыққа – 228 академиялық сағат бөлінеді.
Запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери дайындыққа 294, оның ішінде теориялық дайындыққа – 180 және практикалық дайындыққа – 114 академиялық сағат бөлінеді.
Жас жігіттер әскери дайындықтың практикалық бөлігін далалық жағдайда (оқу-жаттығу жиыны), ал қыздар ЖЖОКБҰ не әскери бөлімдер (мекемелер) мен әскери оқу орындары (кәсіби практика) базасында өтеді.
Әскери дайындық бағдарламасын мүдделерінде студенттерді даярлау жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҚМ), Бас штабы құрылымдық бөлімшелерінің, ҚР ҚК түрлері мен тектерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, арнайы мемлекеттік органдардың бастықтары бекітеді.

5. Военная подготовка по программам офицеров запаса проводится на безвозмездной (по государственному образовательному заказу) и возмездной основах, по программе сержантов запаса - на возмездной основе в соответствии с планом набора МО РК исходя из мобилизационной потребности ВС, других войск и воинских формирований, а также необходимости накопления военнообученного резерва.
Стоимость обучения за военную подготовку на возмездной основе определяется ОВПО.
6. К военной подготовке на возмездной основе руководителем ОВПО по согласованию с МО РК могут допускаться студенты других ОВПО, не имеющие военной кафедры, независимо от форм собственности и подчиненности.
Глава 2. Отбор студентов для обучения на военной кафедре
7. Отбор студентов для обучения на военной кафедре проводится отборочной комиссией на основе конкурса в соответствии с планом набора, который утверждается Министром обороны Республики Казахстан.
8. Прием документов военной кафедрой заканчивается за 10 рабочих дней до начала работы отборочной комиссии.
Военная кафедра обеспечивает доведение до студентов ОВПО до 1 февраля года приема информации о сроках подачи документов на военную кафедру и работы отборочной комиссии.
К участию в конкурсе допускаются студенты, обучающиеся в ОВПО по очной форме обучения, граждане Республики Казахстан в возрасте не старше 24 лет на год проведения конкурса.
Конкурс для отбора студентов для обучения на военной кафедре осуществляется в четыре этапа:
первый этап – прохождение медицинского освидетельствования в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы и Положением об органах военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21869);
второй этап – проведение профессионально-психологического тестирования;
третий этап – проверка физической подготовленности;
четвертый этап – конкурсный отбор, осуществляемый в соответствии с расчетом рейтингового балла, составляемым и утверждаемым руководителем ОВПО.
Прохождение каждого этапа конкурса допускается один раз.
9. Для обучения по программе подготовки офицеров запаса документы принимаются у студентов первого (с 3-х и 4-х годичным обучением) и второго курсов (с 5-ти летним обучением).
Для обучения по программе подготовки сержантов запаса документы принимаются у студентов первого, второго (с 4-х годичным обучением) и первого, второго, третьего курсов (с 5-ти летним обучением).

5. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлау өтеусіз (мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша) және ақылы негізде, запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша – ақылы негізде ҚК-нің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың жұмылдыру қажеттілігін негізге ала отырып, ҚР ҚМ қабылдау жоспарына, сондай-ақ әскери оқытылған резервті жинақтау қажеттілігіне сәйкес жүргізіледі.
Ақылы негіздегі әскери дайындық үшін оқыту құнын ЖЖОКБҰ айқындайды.
6. ЖЖОКБҰ басшысы ақылы негіздегі әскери дайындыққа ҚР ҚМ-мен келісу бойынша меншік нысанына және бағыныстылығына қарамастан, әскери кафедрасы жоқ басқа ЖЖОКБҰ студенттерін жібере алады.
2-тарау. Әскери кафедрада оқыту үшін студенттерді іріктеу
7. Іріктеу комиссиясы әскери кафедрада оқыту үшін студенттерді іріктеуді Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітетін қабылдау жоспарына сәйкес конкурс негізінде жүргізеді.
8. Әскери кафедра құжаттарды қабылдауды іріктеу комиссиясының жұмысы басталғанға дейін 10 жұмыс күні бұрын аяқтайды.
Әскери кафедра ЖЖОКБҰ студенттеріне қабылдау жылының 1 ақпанына дейін әскери кафедраға құжаттарды тапсыру мерзімі және іріктеу комиссиясының жұмысы туралы ақпаратты жеткізуді қамтамасыз етеді.
Конкурсқа қатысуға конкурс өтетін жылы 24 жастан үлкен емес Қазақстан Республикасының азаматтары – ЖЖОКБҰ-да күндізгі оқыту нысаны бойынша оқитын студенттер жіберіледі.
Әскери кафедрада оқу үшін студенттерді іріктеу үшін конкурс төрт кезеңде жүзеге асырылады:
бірінші кезең – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеге сәйкес (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) медициналық куәландырудан өту;
екінші кезең – кәсіби-психологиялық тестілеу жүргізу;
үшінші кезең – дене шынықтыру дайындығын тексеру;
төртінші кезең – ЖЖОКБҰ-ның басшысы жасайтын және бекітетін рейтингілік балл есебіне сәйкес жүзеге асырылатын конкурстық іріктеу.
Конкурстың әрбір кезеңінен бір рет өтуге жол беріледі.
9. Запастағы офицерлерді даярлау бағдарламасы бойынша оқу үшін құжаттар бірінші (3 және 4 жылдық оқумен) және екінші (5 жылдық оқумен) курс студенттерінен қабылданады.
Запастағы сержанттарды даярлау бағдарламасы бойынша оқу үшін құжаттар бірінші, екінші (4 жылдық оқумен) және бірінші, екінші, үшінші (5 жылдық оқумен) курс студенттерінен қабылданады.

10. Структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, курирующее организационно-мобилизационную работу, исходя из мобилизационной потребности и необходимости накопления военнообученного резерва, производит расчет ежегодной потребности подготовки студентов на военных кафедрах по военно-учетным специальностям и направляет его в срок до 1 февраля года отбора в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы военного образования.
11. Структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы военного образования, разрабатывает план набора, в соответствии с ежегодной потребностью подготовки студентов на военных кафедрах с учетом заявок ОВПО, профиля и возможностей учебно-материальной базы военных кафедр по соответствующим военно-учетным специальностям по образцу согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Выписка из плана набора направляется в адрес начальников военных кафедр до 1 апреля года отбора.
12. Состав и сроки работы отборочной комиссии определяются приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК (далее - ПЗМО-НГШ ВС РК). Проект приказа разрабатывает структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы военного образования. Предложения по срокам работы и составу отборочной комиссии направляются военными кафедрами в МО РК не позднее 1 апреля года приема.
13. Студенты, отслужившие срочную службу, допускаются к военной подготовке вне конкурса на безвозмездной (по государственному образовательному заказу) основе после прохождения медицинского освидетельствования.
14. Регламент работы отборочной комиссии определяется согласно академическому календарю ОВПО.
15. Студент, изъявивший желание участвовать в конкурсе для обучения на военной кафедре, подает с 1 февраля года приема заявление по образцу согласно приложению 2 к настоящим Правилам и перечень документов для участия в конкурсном отборе согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
16. Для прохождения медицинского освидетельствования студентам выдаются на военной кафедре оформленные карты медицинского освидетельствования (далее – форма 7). Медицинское освидетельствование студентов проводится в местных органах военного управления с 1 февраля года приема. Для участия в конкурсном отборе результаты медицинского освидетельствования по форме 7 представляются на военную кафедру не позднее 10 рабочих дней до начала работы отборочной комиссии.
17. Студенты, не прошедшие медицинское освидетельствование, к конкурсу не допускаются.
18. Физическая подготовленность студентов оценивается результатами сдачи нормативов по физической культуре согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Студенты, не набравшие 9 баллов по сумме сдачи трех нормативов, считаются не прошедшими этап конкурса.

10. Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмысына жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің құрылымдық бөлімшесі жұмылдыру қажеттілігін және әскери оқытылған резервті жинақтау қажеттілігін негізге ала отырып, әскери-есептік мамандықтар бойынша студенттерді әскери кафедраларда даярлаудың жыл сайынғы қажеттілігін есептеуді жүргізеді және оны іріктеу жылының 1 ақпанына дейінгі мерзімде ҚР ҚМ-ның әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесіне жолдайды.
11. ҚР ҚМ-ның әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі қабылдау жоспарын ЖЖОКБҰ-ның өтінімдерін, бейінін және тиісті әскери-есептік мамандықтар бойынша әскери кафедралар оқу-материалдық базасының мүмкіндігін ескере отырып, студенттерді әскери кафедраларда даярлаудың жыл сайынғы қажеттілігіне сәйкес осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша әзірлейді.
Қабылдау жоспарынан үзінді іріктеу жылының 1 сәуіріне дейін әскери кафедра бастықтарының атына жолданады.
12. Іріктеу комиссиясының құрамы мен жұмыс мерзімі Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының (бұдан әрі – ҚМБО – ҚР ҚК БШБ) бұйрығымен айқындалады. Бұйрықтың жобасын әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі әзірлейді. Іріктеу комиссиясының жұмыс мерзімі мен құрамы бойынша ұсыныстарды әскери кафедралар ҚР ҚМ-ға қабылдау жылының 1 сәуірінен кешіктірмей жолдайды.
13. Мерзімді қызмет өткерген студенттер медициналық куәландырудан өткеннен кейін өтеусіз негізде (мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша) конкурстан тыс әскери даярлауға жіберіледі.
14. Іріктеу комиссиясының жұмыс регламенті ЖЖОКБҰ-ның академиялық күнтізбесіне сәйкес айқындалады.
15. Әскери кафедрада оқу үшін конкурсқа қатысуға ниет білдірген студент қабылдау жылының 1 ақпанынан бастап осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша өтініш және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес конкурстық іріктеуге қатысу үшін құжаттар тізбесін береді.
16. Медициналық куәландырудан өту үшін студенттерге әскери кафедрада ресімделген медициналық куәландыру карталары беріледі (бұдан әрі – 7-нысан). Студенттерді медициналық куәландыру қабылдау жылының 1 ақпанынан бастап жергілікті әскери басқару органдарында жүргізіледі. Конкурстық іріктеуге қатысу үшін 7-нысан бойынша медициналық куәландыру нәтижесі іріктеу комиссиясының жұмысы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей әскери кафедраға ұсынылады.
17. Медициналық куәландырудан өтпеген студенттер конкурсқа жіберілмейді.
18. Студенттердің дене шынықтыру дайындығы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру бойынша нормативтерді тапсыру нәтижесімен бағаланады. Үш нормативті тапсыру жиынтығы бойынша 9 балл жинамаған студенттер конкурс кезеңінен өтпеген болып саналады.

19. Профессионально-психологическое тестирование студентов проводится в компьютерных классах ОВПО и включает проверку уровня мотивированности, стрессоустойчивости, критического и логического мышления.
20. Результаты прохождения профессионально-психологического отбора и физической подготовленности учитываются в ведомости, которые подписываются членами комиссии.
21. Заседания отборочной комиссии проводятся в соответствии с планом работы, утверждаемым председателем отборочной комиссии и сопровождаются оформлением протокола по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам с принятием одного из следующих решений: "допустить к военной подготовке", "рекомендовать для обучения на платной основе", "отказать".
22. Решение принимаются простым большинством голосов. В случае равенства голосов голос председателя отборочной комиссии является решающим.
23. На военную кафедру для обучения на бесплатной основе допускаются студенты, находящиеся в рейтинге с первого номера до номера, соответствующего количеству выделенных мест по плану набора.
24. Студент, не согласный с результатом этапов конкурса, в тот же день обращается с письменным заявлением (в произвольной форме) к председателю отборочной комиссии.
25. Решение отборочной комиссии по существу заявления, оформленное протоколом, принимается в течение 1 календарного дня со дня поступления заявления с формулировкой "удовлетворить" или "отказать".
26. Результаты конкурса размещаются до 17.00 на следующий день после окончания работы отборочной комиссии на информационном стенде военной кафедры.
Глава 3. Руководство и обеспечение деятельности военной кафедры
27. Общее руководство военной подготовкой осуществляется МО РК совместно с руководителем ОВПО. Непосредственное руководство военной подготовкой осуществляет начальник военной кафедры.
28. Организация военной подготовки, создание для этого необходимой учебной материальной базы, обеспечение сохранности, эксплуатации вооружения и военной техники, соблюдение режима секретности возлагается на руководителя ОВПО.
29. Обеспечение военных кафедр военным имуществом, образцами учебного вооружения и военной техники, боеприпасами, приборами, аппаратурой, инструментом, запасными частями к военной технике, ведомственными нормативными правовыми актами, топографическими и морскими картами, осуществляется воинскими частями, военными учебными заведениями и учреждениями МО РК, за которыми они закреплены.
30. Штатное расписание военной кафедры разрабатывается начальником военной кафедры на основании плана набора студентов по программам офицеров запаса и сержантов запаса, согласовывается с руководителем ОВПО и утверждается Министром обороны Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

19. Студенттерді кәсіби-психологиялық тестілеу ЖЖОКБҰ-ның компьютерлік сыныптарында өткізіледі және ерік-жігері, күйзеліске төзімділік, сыни және қисынды ойлау деңгейін тексеруді қамтиды.
20. Кәсіби-психологиялық іріктеуді жүргізу және дене шынықтыру дайындығы нәтижесі комиссия мүшелері қол қоятын ведомоста ескеріледі.
21. Іріктеу комиссиясының отырыстары іріктеу комиссиясының төрағасы бекітетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі және "әскери дайындыққа жіберілсін", "ақылы негізде оқуға ұсынылсын", "бас тартылсын" деген шешімдердің біреуін қабылдаумен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама ресімдеумен сүйемелденеді.
22. Шешім қарапайым көпшілік дауыс берумен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда іріктеу комиссиясы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
23. Тегін негізде оқу үшін әскери кафедраға бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындардың санына сәйкес келетін нөмірге дейінгі рейтингіде тұрған студенттер жіберіледі.
24. Конкурс кезеңдерінің нәтижесімен келіспеген студент сол күні іріктеу комиссиясының төрағасына жазбаша түрде (еркін нысанда) өтініш береді.
25. Өтініштің мәнісі бойынша хаттамамен ресімделген іріктеу комиссиясының шешімі өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 1 күн ішінде "қанағаттандырылсын" немесе "бас тартылсын" деген тұжырыммен қабылданады.
26. Конкурс нәтижесі іріктеу комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін келесі күні сағат 17.00-ге дейін әскери кафедраның ақпараттық стендіне орналастырылады.
3-тарау. Әскери кафедра қызметіне басшылық жасау және қамтамасыз ету
27. Әскери дайындыққа жалпы басшылық жасауды ҚР ҚМ ЖЖОКБҰ-ның басшысымен бірлесіп жүзеге асырады. Әскери дайындыққа тікелей басшылық жасауды әскери кафедра бастығы жүзеге асырады.
28. Әскери дайындықты ұйымдастыру, ол үшін қажетті оқу материалдық базаны құру, қару-жарақ пен әскери техниканың сақталуын, оны пайдалануды қамтамасыз ету, құпиялылық режимін сақтау ЖЖОКБҰ басшысына жүктеледі.
29. Әскери кафедраларды әскери мүлікпен, оқу-жаттығу қару-жарағы мен әскери техникасының үлгілерімен, оқ-дәрілермен, аспаптармен, аппаратурамен, құралдармен, әскери техникаға қосалқы бөлшектермен, ведомстволық нормативтік құқықтық актілермен, топографиялық және теңіз карталарымен қамтамасыз етуді олар бекітіліп берілген ҚР ҚМ әскери бөлімдері, әскери оқу орындары мен мекемелері жүзеге асырады.
30. Әскери кафедраның штат кестесін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес әскери кафедра бастығы студенттерді запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша қабылдау жоспары негізінде әзірлейді, ЖЖОКБҰ-ның басшысымен келісіледі және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді.

31. Непосредственное руководство военной кафедрой осуществляет начальник военной кафедры, отбираемый, назначаемый и командируемый Министром обороны. На остальные воинские должности, обеспечивающие подготовку военнообученного резерва, назначение производится ПЗМО-НГШ ВС РК по представлению начальника военной кафедры.
32. Назначение на гражданские должности военной кафедры, обеспечивающие подготовку военнообученного резерва, осуществляется руководителем ОВПО по представлению начальника военной кафедры.
Глава 4. Учебный процесс
33. Военная подготовка организуется и осуществляется методом "военного дня". С учетом специфики обучения в конкретном ОВПО допускается и другая форма организации военной подготовки по усмотрению ОВПО.
34. Планирование учебного процесса представляет собой комплекс мероприятий по разработке документов, регламентирующих деятельность военной кафедры.
35. Планирование учебного процесса осуществляется исходя из задач, определенных руководящими документами, с учетом емкости учебной материальной базы, особенностей дислокации военной кафедры.
36. Организация учебного процесса на военной кафедре обеспечивает полное и эффективное проведение всех его элементов и качественное выполнение задач по подготовке военнообученного резерва, в том числе с использованием дистанционного обучения.
37. На военных кафедрах используется балльно-рейтинговая система оценки учебных достижений студентов без реализации кредитной технологии обучения.
38. Принятие военной присяги студентами военных кафедр организуется и проводится в соответствии с требованиями устава внутренней службы вооруженных сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364.
Глава 5. Учебный сбор (профессиональная практика)
39. Учебный сбор (профессиональная практика) является заключительным этапом военной подготовки. Учебный сбор (профессиональная практика) проводится с использованием учебной материальной технической базы воинских частей (учреждений), военных учебных заведений, с целью практического обучения и совершенствования командных, методических навыков студентов, освоенных при изучении теоретического курса военной подготовки.
Во время учебного сбора (профессиональная практика) выполняются упражнения учебных стрельб, вождение боевой (транспортной) техники.
Учебные сборы (профессиональная практика) завершаются принятием студентами военной присяги.
40. Сроки и место проведения учебного сбора (профессиональной практики) определяются ПЗМО - НГШ ВС РК не позднее 1 мая.

31. Әскери кафедраға тікелей басшылық жасауды Қорғаныс министрі іріктейтін, тағайындайтын және іссапарға жіберетін әскери кафедра бастығы жүзеге асырады. Қалған әскери оқытылған резервті қамтамасыз ететін әскери лауазымдарға тағайындауды әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша ҚМБО – ҚР ҚК БШБ жүргізеді.
32. Әскери кафедраның әскери оқытылған резервті қамтамасыз ететін азаматтық лауазымдарына тағайындауды әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша ЖЖОКБҰ басшысы жүзеге асырады.
4-тарау. Оқу процесі
33. Әскери дайындық "әскери күн" әдісімен ұйымдастырылады және жүзеге асырылады. Нақты ЖЖОКБҰ-да оқыту ерекшелігін ескере отырып, ЖЖОКБҰ-ның қарауы бойынша әскери дайындықты ұйымдастырудың басқа да нысанына жол беріледі.
34. Оқу процесін жоспарлау әскери кафедраның қызметін регламенттейтін құжаттарды әзірлеу жөніндегі іс-шаралар кешені болып табылады.
35. Оқу процесін жоспарлау оқу материалдық базаның ауқымын, әскери кафедраның орналасу ерекшелігін ескере отырып, басшылық құжаттарда айқындалған міндеттерді негізге ала отырып жүзеге асырылады.
36. Әскери кафедрада оқу процесін ұйымдастыру оның барлық элементтерін толық және тиімді жүргізуді және әскери оқытылған резервті, оның ішінде қашықтан оқытуды пайдалана отырып даярлау жөніндегі міндеттерді сапалы орындауды қамтамасыз етеді.
37. Әскери кафедраларда кредиттік оқыту технологиясын іске асырмай студенттердің оқудағы жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі пайдаланылады.
38. Әскери кафедра студенттерінің әскери ант қабылдауы Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары ішкі қызмет жарғысының талаптарына сәйкес ұйымдастырылады және жүргізіледі.
5-тарау. Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика)
39. Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) әскери дайындықтың қорытынды кезеңі болып табылады. Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) студенттерді іс жүзінде оқыту және олардың әскери дайындықтың теориялық курсын зерделеу кезінде меңгерген командалық, әдістемелік дағдыларын жетілдіру мақсатында әскери бөлімдердің (мекемелердің), әскери оқу орындарының оқу материалдық-техникалық базасын пайдалана отырып өткізіледі.
Оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) кезінде оқу-жаттығу оқ атуының жаттығулары, жауынгерлік (транспорттық) техниканы жүргізу орындалады.
Оқу-жаттығу жиындары (кәсіби практика) студенттердің әскери ант қабылдауымен аяқталады.
40. Оқу-жаттығу жиынын (кәсіптік практиканы) өткізу мерзімі мен орнын ҚМБО – ҚР ҚК БШБ 1 мамырдан кешіктірмей айқындайды.

41. Студенты, систематически нарушающие дисциплину в период прохождения учебного сбора (профессиональной практики), уклоняющиеся от его прохождения, по представлению начальника военной кафедры, приказом руководителя ОВПО отчисляется из списка студентов военной кафедры.
Глава 6. Воспитательная и военно-патриотическая работа
42. Воспитательная и военно-патриотическая работа проводится в целях формирование у студентов системы ценностей, направленной на уважение к Конституции и Законам Республики Казахстан, воспитание преданности народу Казахстана и Президенту, безусловное выполнение требований Общевоинских Уставов, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (далее - Общевоинские уставы) и приказов командиров, готовность к выполнению каждым студентом своего воинского долга по защите Отечества.
43. Мероприятия по воспитательной и военно-патриотической работе студентов проводятся в процессе занятий и в часы, предусмотренные распорядком дня на военной кафедре, а также во вне учебного времени.
Глава 7. Профессиональная подготовка
44. Профессиональная подготовка профессорско-преподавательского состава (далее - ППС) и инженерно-технического персонала военной кафедры проводится в соответствии с программой профессиональной подготовки ВС РК.
45. Для повышения квалификации ППС и инженерно-технического персонала направляются на курсы и/или стажировку в воинские части (учреждения), военные учебные заведения и ОВПО.
46. Планирование курсов повышения квалификации осуществляется ОВПО, а стажировок структурным подразделением МО РК, курирующим вопросы военного образования.
Глава 8. Учебная материальная база
47. Учебная материальная база военной кафедры обеспечивает качественное проведение всех видов занятий, предусмотренных учебными планами и программами, полное усвоение студентами изучаемого материала, приобретение ими командных, методических и практических навыков и соответствовать уровню развития военного дела, науки, техники и современной методики обучения.
48. Для организации и осуществления военной подготовки руководитель ОВПО обеспечивает военную кафедру необходимыми средствами и инфраструктурой, с учетом специфики подготовки по военно-учетным специальностям:
1) изолированным аудиторным фондом с возможностью организации и поддержания внутреннего порядка применительно к требованиям Общевоинских уставов, соответствующего строительным нормам и правилам, нормам пожарной, охранной безопасности и имеющего технологическую возможность проведения линий коммуникаций, а также пригодных для установки образцов вооружения, военной и другой техники, необходимых для проведения занятий;

41. Оқу-жаттығу жиынынан (кәсіби практикадан) өту кезеңінде тәртіпті жүйелі түрде бұзатын, одан өтуден жалтарған студенттер әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен әскери кафедра студенттерінің тізімінен шығарылады.
6-тарау. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс
42. Тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс студенттердің бойында Қазақстан Республикасының Конституциясын және Заңдарын құрметтеуге бағытталған құндылық жүйесін қалыптастыру, Қазақстан халқына және Президентке адал болуға тәрбиелеу, Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген жалпыәскери жарғылар (бұдан әрі – Жалпыәскери жарғылар) мен командирлер бұйрықтарының талаптарын мүлтіксіз орындау, әрбір студенттің Отанды қорғау бойынша өзінің әскери борышын орындауына дайын болуға тәрбиелеу мақсатында жүргізіледі.
43. Студенттердің тәрбие және әскери-патриоттық жұмысы жөніндегі іс-шаралар сабақ процесінде және әскери кафедраның күн тәртібінде көзделген сағатта, сондай-ақ оқу уақытынан тыс жүргізіледі.
7-тарау. Кәсіби даярлық
44. Әскери кафедраның профессор-оқытушы құрамы (бұдан әрі – ПОҚ) мен инженерлік-техникалық персоналын (бұдан әрі – ИТП) кәсіби даярлау ҚР ҚК кәсіби даярлау бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
45. ПОҚ-ның және инженерлік-техникалық персоналдың біліктілігін арттыру үшін әскери бөлімдерге (мекемелерге), әскери оқу орындарына және ЖЖОКБҰ-ға курстарға және/немесе тағылымдамаға жіберіледі.
46. Біліктілікті арттыру курстарын жоспарлауды ЖЖОКБҰ, ал тағылымдаманы әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
8-тарау. Оқу материалдық база
47. Әскери кафедраның оқу материалдық базасы оқу жоспарлары мен бағдарламаларында көзделген сабақтың барлық түрін сапалы өткізуді, студенттердің зерделенетін материалды толық меңгеруін, олардың командалық, әдістемелік және практикалық дағдыны меңгеруін қамтамасыз етеді және әскери істің, ғылымның, техниканың және оқытудың қазіргі заманғы әдістемесінің даму деңгейіне сәйкес келуге тиіс.
48. Әскери дайындықты ұйымдастыру және жүзеге асыру үшін ЖЖОКБҰ басшысы әскери кафедраны әскери-есептік мамандықтар бойынша даярлау ерекшелігін ескере отырып, қажетті құралдармен және инфрақұрылыммен қамтамасыз етеді:
1) Жалпыәскери жарғылардың талаптарына қатысты ішкі тәртіпті ұйымдастыру және ұстау мүмкіндігімен құрылыс нормалары мен қағидаларына, өрт, күзет қауіпсіздігі нормаларына сәйкес келетін және желі мен коммуникация жүргізу, сондай-ақ сабақ өткізу үшін қажетті, орнатуға жарамды қару-жарақтың, әскери және басқа да техниканың үлгілерін орнатудың технологиялық мүмкіндігі бар оқшауланған дәрісханалық қормен;

2) специальной библиотекой с библиотечным фондом, читальными залами, оборудованными компьютерами с выходом в интернет;
3) комнатой для хранения оружия;
4) строевым плацом, не совмещенного с другими площадками;
5) специальным учебно-тренировочным комплексом (учебные городки, стрелковые тиры) и объектами согласно военно-учетных специальностей;
6) содержание и ремонт зданий и сооружений военной кафедры;
7) необходимым количеством учебных часов для военной подготовки и учебного сбора (профессиональной практики);
8) закуп специальной литературы (военно-учебная, тематическая), современных цифровых обучающих программ для военных дисциплин (тактическая, огневая, техническая подготовка).
Выделяемые военной кафедре учебные помещения оборудуются по дисциплинам программ военной подготовки.
49. Военные кафедры, используют полевую учебную базу воинских частей (учреждений) и военных учебных заведений МО РК. Допускается использование учебных баз других войск и воинских формирований Республики Казахстан.
50. Военные кафедры размещаются в изолированных аудиторных фондах, соответствующие нормам пожарной, охранной безопасности и имеющие технологическую возможность проведения линий коммуникаций, а также пригодных для установки образцов вооружения, военной техники, необходимых для проведения занятий.
51. Развитие и совершенствование учебной материальной базы военных кафедр осуществляется на основе перспективных, годовых планов в соответствии с военно-учетными специальностями.
Глава 9. Оценка учебных достижений студентов и сдача выпускного экзамена
52. Учебные достижения студентов по всем видам контроля, при проведении зачетно-экзаменационной сессии и выпускного экзамена оцениваются по балльно-рейтинговой системе оценки знаний, разработанной военной кафедрой применительно к системе, используемой в ОВПО.
53. Организация проведения зачетно-экзаменационной сессии возлагается на заместителя начальника военной кафедры, курирующего учебный процесс.
54. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой, практической или комбинированной форме. При тестовой форме допускается проведение до трех экзаменов в день.

2) кітапханалық қоры, интернетке қосылған компьютерлермен жабдықталған оқу залдары бар арнайы кітапханамен;
3) қаруды сақтауға арналған бөлмемен;
4) басқа алаңдармен біріктірілмеген саптық плацпен;
5) әскери-есептік мамандықтарға сәйкес арнайы оқу-жаттықтыру кешенімен (оқу-жаттығу қалашықтары, оқ ату тирлері) және объектілермен;
6) әскери кафедраның ғимараттары мен құрылыстарын күтіп-ұстау және жөндеу;
7) әскери дайындық және оқу-жаттығу жиыны (кәсіби практика) үшін оқу сағатының қажетті санымен;
8) арнайы әдебиет (әскери-оқу, тақырыптық), әскери пәндерге арналған (тактикалық, оқ ату, техникалық даярлық) қазіргі заманғы цифрлық оқыту бағдарламаларын сатып алу.
Әскери кафедраға бөлінетін оқу үй-жайлары әскери дайындық бағдарламаларының пәндері бойынша жабдықталады.
49. Әскери кафедралар ҚР ҚМ әскери бөлімдері (мекемелері) мен әскери оқу орындарының далалық оқу базасын пайдаланады. Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының оқу базаларын пайдалануға жол беріледі.
50. Әскери кафедралар өрт, күзет қауіпсіздігі нормаларына сәйкес келетін және желі мен коммуникация жүргізудің технологиялық мүмкіндігі бар, сондай-ақ сабақ өткізу үшін қажетті қару-жарақтың, әскери және басқа да техниканың үлгілерін орнату үшін жарамды оқшауланған дәрісханалық қорда орналастырылады.
51. Әскери кафедралардың оқу материалдық базасын дамыту және жетілдіру әскери-есептік мамандықтарға сәйкес перспективалық, жылдық жоспарлар негізінде жүзеге асырылады.
9-тарау. Студенттердің оқудағы жетістіктерін бағалау және оқу бітіру емтиханын тапсыру
52. Студенттердің бақылаудың барлық түрі бойынша оқудағы жетістіктері сынақ-емтихан сессиясын және оқу бітіру емтиханын өткізу кезінде ЖЖОКБҰ-да пайдаланылатын жүйеге қатысты әскери кафедра әзірлеген білімді бағалаудың балдық-рейтингтік жүйесі бойынша бағаланады.
53. Сынақ-емтихан сессиясын өткізуді ұйымдастыру оқу процесіне жетекшілік ететін әскери кафедра бастығының орынбасарына жүктеледі.
54. Емтихандар жазбаша, ауызша, тестілік, практикалық немесе аралас нысанда өткізіледі. Тестілік нысан кезінде күніне үшке дейін емтихан өткізуге жол беріледі.

55. Выпускной экзамен является заключительным этапом военной подготовки с целью проверить степень усвоения студентами программы военной подготовки за период обучения на военной кафедре.
56. Студенты, окончившие полный курс военной подготовки по программе офицеров запаса и сдавшие выпускные экзамены, по окончании ОВПО представляются к присвоению воинского звания "лейтенант запаса", "лейтенант медицинской службы запаса".

55. Оқу бітіру емтиханы студенттердің әскери кафедрада оқу кезеңінде әскери дайындық бағдарламасын меңгеру дәрежесін тексеру мақсаты бар әскери дайындықтың қорытынды кезеңі болып табылады.
56. Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындықтың толық курсын аяқтаған және оқу бітіру емтихандарын тапсырған студенттер ЖЖОКБҰ-ны бітіргеннен кейін "запастағы лейтенант", "запастағы медицина қызметінің лейтенанты" әскери атағын беруге ұсынылады.

57. Студенты, окончившие полный курс военной подготовки по программе сержантов запаса и сдавшие выпускные экзамены, представляются к присвоению воинского звания "младший сержант запаса", "младший сержант медицинской службы запаса".
Глава 10. Отстранение от военной подготовки, изменение формы обучения, перевод и восстановление
58. Отстранение от военной подготовки, восстановление и перевод студента производится приказом руководителя ОВПО по представлению начальника военной кафедры.

57. Запастағы сержанттар бағдарламасы бойынша әскери дайындықтың толық курсын аяқтаған және оқу бітіру емтихандарын тапсырған студенттер "запастағы кіші сержант", "запастағы медицина қызметінің кіші сержанты" әскери атағын беруге ұсынылады.
10-тарау. Әскери дайындықтан шеттету, оқыту, ауыстыру және қайта қабылдау нысанын өзгерту
58. Студентті әскери дайындықтан шеттету, қайта қабылдау және ауыстыру әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен жүргізіледі.

59. Перевод с возмездной основы обучения на безвозмездную (государственный образовательный заказ) для студентов ОВПО, имеющих военную кафедру, производится приказом руководителя ОВПО по представлению начальника военной кафедры в процессе всего периода военной подготовки.
60. При переводе студента, проходящего военную подготовку, из одной ОВПО в другую, допуск к военной подготовке осуществляется приказом руководителя ОВПО по военно-учетной специальности, по которой студент обучался ранее, при наличии вакантного места.
Приложение 1
к Правилам военной подготовки
по программам офицеров запаса
и сержантов запаса
Образец
Предложения по набору студентов для прохождения военной подготовки по программе
офицеров запаса на военную кафедру при __________________________ в 20___ году
(наименование ОВПО)
№ п/п
Наименование ОВПО и специальности
20__ год
По гранту
На платной основе
Всего

59. Әскери кафедрасы бар ЖЖОКБҰ студенттері үшін ақылы оқу негізінен өтеусіз (мемлекеттік білім беру тапсырысы) негізге ауыстыру әскери дайындықтың барлық кезеңі процесінде әскери кафедра бастығының ұсынысы бойынша ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
60. Әскери дайындықтан өтетін студентті бір ЖЖОКБҰ-дан басқасына ауыстыру кезінде әскери дайындыққа рұқсат ету бос орын болған кезде студент бұрын оқыған әскери-есептік мамандық бойынша ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Запастағы офицерлер мен
запастағы сержанттар
бағдарламалары бойынша
әскери дайындық қағидаларына
1-қосымша
Үлгі
20___ жылы __________________________ жанындағы әскери кафедраға (ЖЖОКБҰ атауы) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери дайындықтан өту үшін студенттерді қабылдау бойынша ұсыныстар
Р/с№ ЖЖОКБҰ және мамандық атауы 20 __ жыл
Грант бойынша Ақылы негізде Барлығы