О внесении изменений и дополнения в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-п "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 307. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2017 года № 15834. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.08.2021 № 286 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-п "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4687, опубликованный в Юридической газете от 15 июня 2007 года № 90 (1293)) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения общественных слушаний, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Общественные слушания проводятся:
1) в форме открытых собраний заинтересованной общественности по хозяйственной деятельности:
по проектам, указанным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) пункта 1 статьи 57-2 Кодекса;
для объектов I, II категории, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 57-2 Кодекса;
2) в форме опроса для учета мнения заинтересованной общественности для объектов III, IV категорий, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 57-2 Кодекса.
При этом оформляются опросные листы по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. На общественные слушания заказчиком представляется документация по оценке воздействия на окружающую среду в соответствии с пунктом 1 статьи 41 Кодекса, за исключением подпункта 14) пункта 1 статьи 41 Кодекса.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для проведения общественных слушаний в форме открытых собраний заказчик публикует объявление в СМИ о проведении общественных слушаний в форме открытых собраний на государственном и русском языках не позднее чем за двадцать рабочих дней до проведения общественных слушаний, с указанием следующих сведений:
дата, время и место проведения общественных слушаний;
наименование местного исполнительного органа и контактные данные лица, ответственного за организацию общественных слушаний;
адрес электронной почты местного исполнительного органа, где принимаются замечания и предложения;
адрес интернет-ресурса местного исполнительного органа, где размещена документация по проекту;
адрес места, где представители общественности могут ознакомиться с материалами проектов в бумажном виде;
наименование государственного органа по проведению государственной экологической экспертизы;
наименование и контактные данные заказчика;
адрес интернет-ресурса или электронной почты заказчика, где принимаются замечания и предложения;
наименование и контактные данные разработчика документации.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы № 135-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 307 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 3 қазанда № 15834 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.08.2021 № 286 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы № 135-ө бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4687 болып тіркелген, Заң газетіне 2007 жылғы 15 маусымдағы № 90 (1293) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларында:
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қоғамдық тыңдау:
1) Мыналар:
Кодекстің 57-2-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жобалар бойынша;
Кодекстің 57-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген I, II санаттағы объектілер үшін шаруашылық қызметі бойынша мүдделі жұртшылықпен ашық отырыс нысанында;
2) Кодекстің 57-2-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген III, IV санаттағы объектілер үшін мүдделі жұртшылықтың пікірін ескеру үшін сауал нысанында өткізіледі.
Бұл ретте осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауал парақтары ресімделеді.
7. Кодекстің 41-бабы 1-тармағының 14) тармақшасын қоспағанда, Кодекстің 41-бабының 1-тармағына сәйкес Тапсырыс беруші қоғамдық тындауға қоршаған ортаға әсерді бағалау жөніндегі құжаттаманы ұсынады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ашық жиналыстар нысанында қоғамдық тындау өткізу үшін тапсырыс беруші мынадай мәліметтерді:
қоғамдық тыңдау өткізу күні, уақыты және орнын;
жергілікті атқарушы органның атауы және қоғамдық тыңдауды ұйымдастыруға жауапты тұлғаның байланыс деректерін;
ұсыныстар мен ескертулер қабылданатын жергілікті атқарушы органның электрондық поштасының мекенжайын;.
жоба бойынша құжаттама орналастырылған жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсының мекенжайын;
жұртшылық өкілдерінің жоба материалдарымен қағаз түрінде танысуға мүмкін болатын орнының мекенжайын;
мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік органның атауын;
тапсырыс берушінің атауын және байланыс деректерін;
тапсырыс берушінің ұсыныстар мен ескертулер қабылданатын интернет-ресурсының немесе электрондық поштасының мекенжайын;
құжаттаманы әзірлеушінің атауы және байланыс деректерін көрсете отырып, қоғамдық тыңдау өткізілгенге дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде ашық жиналыстар нысанында қоғамдық тындау өткізу туралы хабарландыруды БАҚ-да жариялайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. В день общественных слушаний в назначенное время и месте проводится регистрация участников слушаний лицом, ответственным за проведение общественных слушаний.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Результаты общественных слушаний оформляются протоколом, по форме, указанной в приложении 3 к настоящим Правилам. Протокол составляется с учетом мнения лиц, принявших участие в общественных слушаниях, а также принятых через интернет-ресурс или используя иные способы информирования, замечаний и предложений. В Протоколе отражаются замечания и предложения от заинтересованной общественности, относящиеся к проекту заказчика, и позиция заказчика по учету каждого замечания и предложения, а также информация о возможности обжалования решения. Протокол подписывается председателем и секретарем общественных слушаний и размещается на интернет–ресурсе местного исполнительного органа не позднее семи рабочих дней после проведения общественных слушаний.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Общественные слушания считаются состоявшимися при обязательном участии представителей, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 4 настоящих Правил.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Заказчик публикует объявление в СМИ о проведении общественных слушаний в форме опроса на государственном и русском языках, с указанием следующих сведений:
наименование местного исполнительного органа и контактные данные лица, ответственного за организацию общественных слушаний;
наименование государственного органа по проведению государственной экологической экспертизы;
наименование и контактные данные заказчика;
наименование и контактные данные разработчика документации;
адрес интернет-ресурса местного исполнительного органа, где размещена документация по проекту и опросный лист по учету мнения заинтересованной общественности;
адрес интернет-ресурса или электронной почты заказчика, где принимаются замечания и предложения;
период проведения общественных слушаний в форме опроса (не менее 20 рабочих дней) с указанием даты начала и окончания приема замечаний и предложений.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Ответственное лицо местного исполнительного органа совместно с заказчиком составляют Протокол о проведении общественных слушаний в форме опроса, по форме, указанной в приложении 4 настоящих Правил. В Протоколе отражаются замечания и (или) предложения от заинтересованной общественности и позиция заказчика по учету каждого замечания и (или) предложения, а также информация о возможности обжалования решения.";
дополнить пунктом 28 следующего содержания:

"14. Қоғамдық тыңдау өтетін күні белгіленген уақытта және орында қоғамдық тыңдауды өткізуге жауапты тұлға қатысушыларды тіркеуді жүргізеді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қоғамдық тыңдаудың нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген нысан бойынша хаттамамен ресімделеді. Хаттама қоғамдық тыңдауға қатысқан адамдардың пікірлері және интернет-ресурсы арқылы немесе ақпараттандырудың өзге де тәсілдерін қолдана отырып, қабылданған ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып жасалады. Хаттамада тапсырыс берушінің жобасына қатысты мүдделі жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстары және әрбір ескерту мен ұсынысты ескеру бойынша тапсырыс берушінің ұстанымы, сондай-ақ шешімге шағымдану мүмкіндігі туралы ақпарат орын табады. Хаттамаға қоғамдық тыңдау төрағасы мен хатшысының қолы қойылады және ол қоғамдық тыңдау өткеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қоғамдық тыңдау осы Қағидалардың 4-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген өкілдер міндетті түрде қатысқан кезде өтті деп есептеледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тапсырыс беруші мемлекеттік және орыс тілдерінде қоғамдық тыңдауларды сауал нысанында өткізу жөнінде хабарландыруды БАҚ-да мынадай мәліметтерді:
жергілікті атқарушы органның атауы және қоғамдық тыңдауды өткізуге жауапты тұлғаның байланыс деректерін;
мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу жөніндегі мемлекеттік органның атауын;
тапсырыс берушінің атауын және байланыс деректерін;
құжаттаманы әзірлеушінің атауын және байланыс деректерін;
мүдделі жұртшылықтың пікірін ескеру жөніндегі сауалнама парағы және жоба бойынша құжаттама жарияланған мемлекеттік органның интернет-ресурсының мекенжайын;
ұсыныстар мен ескертулер қабылданатын Тапсырыс берушінің электрондық поштасының немесе интернет-ресурстың мекенжайын;
ескертулер мен ұсыныстарды қабылдауды бастау және аяқтау күндерін көрсете отырып, сауал нысанындағы қоғамдық тыңдаудың өтетін кезеңін (кем дегенде жиырма жұмыс күні) көрсете отырып, жариялайды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жергілікті атқарушы органның жауапты адамы Тапсырыс берушімен бірлесіп, осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша сауал нысанында қоғамдық тыңдау өткізу туралы хаттама жасайды. Хаттамада мүдделі жұртшылықтың ұсыныстары мен ескертулері және Тапсырыс берушінің әрбір ұсынысты не (немесе) ескертулерді ескеру бойынша ұстанымы және шешімге шағымдану мүмкіндігі туралы ақпарат орын табады.";
мынадай мазмұндағы 28-тармақпен толықтырылсын:

"28. Протокол общественных слушаний размещается на интернет-ресурсе местного исполнительного органа не позднее семи рабочих дней после проведения общественных слушаний в форме опроса.";
приложения 3 и 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту экологического мониторинга и информации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Приложение 1
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 8 сентября 2017 года № 307
Приложение 3
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Протокол общественных слушаний в форме открытых собраний
по проекту_________________________________________________________________
1. Дата проведения: ________________________________________________________
2. Место проведения: _______________________________________________________
3. Общественные слушания организованны ____________________________________
(местный исполнительный орган)
4. Информация о проведении общественных слушаний доведена
до сведения общественности посредством:
________________________________________________________________________________
(указание использованных средств информирования, например, названия
СМИ и даты публикации)

"28. Сауал нысандағы қоғамдық тыңдаулар өткеннен кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей қоғамдық тыңдаулар хаттамасы жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында орналастырылады.";
3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа сәйкес көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық мониторинг және ақпарат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларыда көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика Вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 307 бұйрығына
1-қосымша
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
________ жоба бойынша ашық отырыс нысанындағы қоғамдық тыңдаудың хаттамасы
1. Өткізу күні ____________________________________________________________________
2. Өткізу орны ___________________________________________________________________
3. Қоғамдық тыңдауды_______________________________________________ұйымдастырды
(жергілікті атқарушы орган)
4. Қоғамдық тыңдау өткізу туралы ақпарат жұртшылыққа ______________________________
_______________________________________________________________ арқылы жеткізілді.
(құлақтандыруға пайдаланылған құралдарды көрсету, мысалы, БАҚ атауы
және жариялау күндері)

5. Участвовали: ______________________________________________________________
(указание всех участников либо основных категорий участников с
предоставлением полного списка в качестве приложения к протоколу)
6. Повестка дня общественных слушаний: _____________________________________
(основные пункты повестки и предусмотренные для них временные рамки)
7.Выступили: _____________________________________________________
(перечень выступавших, тематики и основной сути их докладов и
выступлений, при наличии текстов докладов и выступлений, включение их
в качестве приложения к протоколу)
8. Вопросы, предложения и замечания представителей общественности:
________________________________________________________________________________
(изложение вопросов и ответов, предложений и замечаний с указанием
лиц и представляемой ими организации или целевой группы; при
предоставлении объемных письменных предложений и замечаний
включение их в качестве приложения к протоколу).
9. Ответ заказчика на вопросы, предложения и замечания:
________________________________________________________________________________
10. Основные выводы по итогам обсуждения: __________________________________
11. Возможно обжалование решения в установленном законом порядке.
Председатель общественных слушаний: _______________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Секретарь общественных слушаний: __________________________________________
(Фамилия, имя и отчество (при наличии), подпись)
Приложение 2
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 8 сентября 2017 года № 307
Приложение 4
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Протокол о проведении общественных слушаний в форме опроса
по проекту:_________________________________________________________
______
Адрес: ________________________________________________________________
Дата составления отчета ________________________________________
Ознакомление с материалами производилось в течении _____ дней с _________
года по адресам:
Полное наименование документации: __________________________________
Место осуществления хозяйственной деятельности: _____________________
Заказчик: _____________________________________
Разработчик: _________________________________________
Порядок проведения общественных слушаний в форме опроса:
публикация информационного объявления в следующих средствах массовой
информации: __________________________________________
Обработка результатов общественных слушаний в форме опроса:
за время проведения общественных слушаний в форме опроса поступило
______ опросных листа.
Заказчику после проведения общественных слушаний в форме опроса
предложено: ___________________________________________________
Анализ замечаний и предложений, высказанных в ходе общественных
слушаний в форме опроса: ________________________________________
Возможно обжалование решения в установленном законом порядке.
Ответственное
лицо местного
исполнительного__________
органа
Заказчик_________
Приложение: заполненные опросные листы участников общественных
слушаний в форме опроса

5. Қатысқандар:__________________________________________________________________
(толық тізімді хаттамаға қосымша ретінде ұсына отырып, барлық
Қатысушыларды немесе қатысушылардың негізгі санатын көрсету)
6. Қоғамдық тыңдаудың күн тәртібі:_________________________________________________
(күн тәртібіндегі негізгі тармақтар және оларға қарастырылған уақыт шегі)
7. Сөз сөйлегендер:_______________________________________________________________
(сөз сөйлегендердің тізбесі, олардың сөйлеген сөздері мен баяндамаларының
тақырыбы және негізгі мәні, сөйлеген сөзі мен баяндамаларының мәтіні болған
жағдайда, оларды хаттамаға қосымша ретінде қосу).
8. Жұртшылық өкілдерінің ұсыныстары мен ескертулері,
сұрақтары:______________________________________________________________________
(сұрақты және жауапты, мақсатты топты немесе ұйымды көрсете отырып, ұсыныстар
мен ескертулерді жазу; жазбаша көлемді ұсыныстар мен ескертулер болған кезде –
оларды хаттамаға қосымша ретінде енгізу)
9. Тапсырыс берушінің сұрақтарға, ұсыныстар мен ескертулерге
жауаптары ______________________________________________________________________
10. Талқылау қорытындысы бойынша негізгі тұжырымдар:
________________________________________________________________________________
11. Шешімге заңда белгіленген тәртіппен шағымдану мүмкіндігі.
Қоғамдық тыңдаудың төрағасы:____________________________________________________
(Тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Қоғамдық тыңдаудың хатшысы: ___________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 307 бұйрығына
2-қосымша
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
_______ жоба бойынша сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау өткізу туралы хаттама
Мекенжайы:____________________
Есепті жасау күні ________________
Материалдармен танысу ________ күн ішінде _______ жылдың ____________бастап
_________________________________________________ мекенжайлары бойынша жүргізілді.
Құжаттаманың толық атауы: _______________________________________________________
Шаруашылық қызметті жүзеге асыру орны: __________________________________________
Тапсырыс беруші: ________________________________________________________________
Әзірлеуші_______________________________________________________________________
Сауал нысанында қоғамдық тыңдау өткізу тәртібі:
ақпараттық хабарландыруларды мына бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау:
________________________________________________________________________________
Сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау нәтижелерін өңдеу:
сауал нысанында қоғамдық тыңдау өткізу кезінде ___________ сауалнама парағы келіп түсті.
Сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау өткізгеннен кейін тапсырыс берушіге ұсынылды:
Сауал нысанындағы қоғамдық тыңдау барысында айтылған ескертулер
мен ұсыныстарға талдау:
Шешімге заңда белгіленген тәртіппен шағымдану мүмкіндігі.
Жергілікті атқарушы
органның жауапты адамы _________________________________________________________
Тапсырыс беруші ________________________________________________________________
Қосымша: сауал нысанындағы қоғамдық тыңдауға қатысушылардың толтырған сауал парақтары