О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническими профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 490. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2017 года № 15894
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническими профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13418, опубликованный в Информационно – правовой системе 17 марта 2016 года) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование.";
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 490 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қазанда № 15894 болып тіркелді
1. "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 болып тіркелген, ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 17 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы";
1- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидалары";
1- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 43) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон).
Правила регламентируют порядок размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование за счет средств республиканского и местных бюджетов в соответствии с их профилем, кадровым потенциалом, материально-технической базой, информационными ресурсами, а также с учетом показателей национального и международного признания их научно-образовательной деятельности.
Размещение государственного образовательного заказа по специальностям технического и профессионального образования с присвоением выпускникам установленного и повышенного уровня рабочей квалификации осуществляется на внеконкурсной основе.
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Государственный образовательный заказ на среднее образование размещается в организациях образования независимо от формы собственности и ведомственной подчиненности, типов и видов, за исключением государственных учреждений и автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы.";
дополнить главой 5 следующего содержания:
"Глава 5. Размещение государственного образовательного заказа на среднее образование
41. Комплектование контингента детей для размещения государственного образовательного заказа проводится управлением образования города республиканского значения, столицы, отделом образования городов (районов).
Управление образования города республиканского значения, столицы, отделы образования городов (районов) на интернет-ресурсах размещает информацию о начале принятия заявки на получение государственного образовательного заказа в срок до 1 мая календарного года.
Организация среднего образования подает заявку в управление образования города республиканского значения, столицы, отдел образования городов (районов) не позднее 1 июля календарного года.
Организация среднего образования для участия в конкурсе представляет в управление образования города республиканского значения, столицы, отдел образования городов (районов) следующие документы:

"1. Осы Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 5 - бабының 43) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Қағидалар еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру тәртібін олардың бағытына, кадрлық әлеуетіне, материалдық-техникалық базасына, ақпараттық қорына сәйкес, сондай-ақ олардың ғылыми-білім беру қызметінің ұлттық және халықаралық тану көрсеткіштерін ескере отырып, республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен регламенттейді.
Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша бітірушілерге белгіленген және жоғары деңгейдегі жұмысшы дәрежесін бере отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру конкурстан тыс негізде жүзеге асырылады.
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Орта білімге мемлекеттік білім беру тапсырысы мемлекеттік мекемелерді және "Назарбаев зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымдарын қоспағанда, меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан білім беру ұйымдарында орналастырылады.
мынадай мазмұндағы 5-тараумен толықтырылсын
"5 - тарау. Орта білімге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру".
"41. Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін балалар контингентін жинақтауды республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдері жүргізеді.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдері мемлекеттік білім беру тапсырысын алуға арналған өтінімдерді күнтізбелік жылдың 1 мамырына дейінге мерзімде қабылдаудың басталуы туралы ақпаратты интернет-ресурстарына орналастырады.
Орта білім беру ұйымы республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім басқармаларына күнтізбелік жылғы 1 шілдеден кешіктірмей өтінім береді.
Орта білім беру ұйымы конкурсқа қатысу үшін республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдеріне мынадай құжаттар ұсынады:

1) заявление на имя председателя Комиссии по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) копия лицензии на занятие образовательной деятельностью по общеобразовательным учебным программам начального, основного среднего, общего среднего образования, выданной по форме в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
3) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
4) копия устава;
5) справка об отсутствии банковских задолженностей (в произвольной форме), выдаваемая банками второго уровня;
6) справка об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года № 622 "Об утверждении Правил ведения лицевых счетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5446);
Управление образования города республиканского значения, столицы, отдел образования городов (районов) устанавливает сроки проведения конкурса, но не позднее 1 августа календарного года.
42. Для размещения государственного образовательного заказа создается Комиссия по размещению государственного образовательного заказа на среднее образование (далее – Комиссия), состав которой утверждается управлениями образования города республиканского значения, столицы, отделами образования городов (районов).
В состав Комиссии входят представители местных представительных и исполнительных органов, общественных организаций, педагогической и родительской общественности. Конкурсная комиссия состоит из нечетного количества, но не менее пяти человек.
43. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии и оформляются протоколом заседания, подписывается председателем. При равенстве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
Комиссия после дня заседания в течение 3 рабочих дней выносит решение об утверждении перечня организаций среднего образования для размещения государственного образовательного заказа с указанием количества мест.
Решение о размещении государственного образовательного заказа на среднее образование публикуется на интернет-ресурсе управление образования города республиканского значения, столицы, отдела образования городов (районов).
Организации среднего образования с ранее размещенным государственным образовательным заказом включаются в протокол заседания без прохождения конкурса.
дополнить приложением 12 согласно приложению к настоящему приказу.

1) осы Қағидаларға 12 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия төрағасының атына жазылған өтініш;
2) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 24-тармағына сәйкес бекітілген нысан бойынша берілген бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметін жүргізуге құқық беретін лицензияның көшірмесі;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
4) жарғы көшірмесі;
5) екінші деңгейлі банктерден берілетін қарыздардың болмауы туралы анықтама (еркін нысанда);
6) Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің "Дербес шоттарды жүргізу ережелерін бекіту туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы № 622 бұйрығымен (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5446 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша салық төлеушінің есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәлімет.
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдері конкурсты өткізу мерзімін күнтізбелік жылғы 1 тамыздан кешіктірмей анықтайды.
42. Мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін мемлекеттік орта білім беруге білім беру тапсырысын орналастыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады. Комиссия құрамын республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдері бекітеді.
Комиссияның құрамына жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, қоғамдық ұйымдардың, педагогтік және ата-аналар қоғамының өкілдері кіреді. Конкурстық комиссия тақ саннан, бірақ кемінде бес адамнан тұруға тиіс;
43. Комиссия шешiмдерi отырысқа қатысушы Комиссия мүшелерiнiң қарапайым көпшiлiгінің ашық дауыс беруі арқылы қабылданады және ол төраға қол қоятын хаттамамен ресiмделедi. Комиссия құрамының дауысы тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып саналады.
Комиссия отырыс күнінен кейін 3 жұмыс күні ішінде орындар санын көрсете отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыратын орта білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы шешім қабылдайды.
Орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы шешім республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармалары, қалалардың (аудандардың) білім бөлімдерінің интернет-ресурсында жарияланады.
Бұдан бұрын мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастырған орта білім беру ұйымдары отырыс хаттамасына конкурссыз енгізіледі.
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 12-қосымшамен толықтырылсын.

2. Департаменту бюджетного планирования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
образования и науки
Республик Казахстан
А. Амрин
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
___________Е. Биртанов
29 сентября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
___________А. Мухамедиулы
29 сентября 2017 года
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 29 сентября 2017 года
№ 490
приложение 12
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 29 января 2016 года
№ 122
Форма заявления
(заполняется на бланке организации среднего образования)
Председателю
Комиссии по размещению
Государственного образовательного заказа
___________________________
(Ф.И.О.)
Заявление
Прошу включить_________________________________________________
(наименование организации среднего образования)
в перечень поставщиков услуг по среднему образованию для размещения государственного
образовательного заказа.
Руководитель организации
среднего образования                              _________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата заполнения
М.П.

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті (С.А. Жақыпова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
А. Әмрин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
_____________Е. Біртанов
2017 жылғы 29 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
_____________А. Мұхамедиұлы
2017 жылғы 29 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 490 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 29 қаңтардағы
№ 122 бұйрығына
12 қосымша
Өтініш үлгісі
(орта білімберу ұйымының бланкісінде толтырылады)
Мемлекеттiк бiлiм беру
тапсырысын орналастыру
жөніндегі комиссияның
төрағасы
___________________________
(Т.А.Ә.)
Өтініш
Орта білім бойынша мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру үшін
_______________________________________________________________________________
(орта білім мекемесінің аты)
көрсетілген қызметтерді жеткізушілердің тізбесіне енгізуді сұраймын.
Орта білім ұйымының
басшысы            _________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
Толтырылған күні
Мөр орны