Об утверждении Стандарта организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2017 года № 763. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2017 года № 15953. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 78.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 26.05.2023 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утвержден
Приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 октября 2017 года № 763
Стандарт
организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан

Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 16 қазандағы № 763 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 қарашада № 15953 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 78 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.04.2023 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Зан қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Бiртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 16 қазандағы
№ 763 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Глава 1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие принципы к организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи населению на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях.
2. Штаты организаций здравоохранения, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь, за исключением организаций являющихся государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения, товариществами с ограниченной ответственностью, акционерными обществами, устанавливаются в соответствии с типовыми штатами и штатными нормативами организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6173).
3. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) анестезиологическое пособие – комплекс лечебных и диагностических мероприятий, направленных на защиту пациента от операционной травмы, обеспечивающих все компоненты современного наркоза и поддерживающих функции жизненно важных органов и систем во время оперативного вмешательства, при инвазивных методах исследования, в послеоперационном периоде;
2) анестезиологическая помощь – комплекс мер, направленных на защиту больного от повреждающих факторов при хирургических вмешательствах, родах, перевязках, инвазивных вмешательствах и методах исследования;
3) лекарственный формуляр организации здравоохранения – перечень лекарственных средств для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, сформированный на основе казахстанского национального лекарственного формуляра и утвержденный руководителем организации здравоохранения в порядке, определяемом уполномоченным органом;
4) интенсивная терапия – профилактика и лечение тяжелых, но обратимых функциональных и метаболических расстройств, угрожающих больному гибелью, с использованием методов искусственного поддержания или замещения функций органов и систем;
5) медицинская помощь в системе обязательного социального медицинского страхования – объем медицинской помощи, предоставляемый потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы қағидаттарын белгілейді.
2. Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар болып табылатын ұйымдарды қоспағанда, анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген) үлгі штаттары мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
3. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) анестезиологиялық әдіс – бұл пациентті операциялық жарақаттардан қорғауға бағытталған, қазіргі заманғы наркоздың барлық компоненттерін қамтамасыз ететін және оперативті араласу барысында, инвазиялық зерттеу әдістері кезінде, операциядан кейінгі кезеңде өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелердің қызметін қолдаушы емдік және диагностикалық іс-шаралар кешені;
2) анестезиологиялық көмек – науқасты хирургиялық араласулар, босандыру, таңу, инвазиялық араласулар мен зерттеу әдістері кезінде зақымдаушы факторлардан қорғауға бағытталған шаралар кешені;
3) денсаулық сақтау ұйымының дәрiлiк формуляры - қазақстандық ұлттық дәрілік формулярдың негізінде қалыптастырылған және уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекіткен, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттардың тізбесі;
4) қарқынды терапия – ағзалар мен жүйелердің функцияларын жасанды қолдау немесе олардың алмастыру әдістерін пайдалана отырып, науқасты өлімге әкелетін, бірақ алдын алуға болатын функциялық және метаболизмдік бұзылулардың профилактикасы және емі;
5) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтер тұтынушыларға ұсынылатын медициналық көмек көлемі;

6) реаниматологическая помощь – комплекс мер, направленных на выведение больных и пострадавших из терминального состояния (реанимация), а также нормализацию и поддержание жизненно важных функций организма (интенсивная терапия), нарушенных вследствие остро возникших заболеваний, травмы, оперативного вмешательства и других критических состояний независимо от причин, вызвавших эти нарушения;
7) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам, определяемый в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
Глава 2. Основные направления деятельности организаций, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь в Республике Казахстан
4. Основными направлениями деятельности медицинских организаций, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь (далее – МО) являются:
1) оказание квалифицированной и специализированной медицинской помощи пациентам;
2) осуществление комплекса мероприятий по подготовке и проведению обезболивания при операциях, родах, специализированных диагностических и лечебных процедурах;
3) проведение обширного комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию нарушенных жизненно важных функций организма при различных критических состояниях вследствие заболевания, травм, оперативных вмешательств, родов до стабилизации их деятельности;
4) преемственность действий на всех этапах лечения с целью обеспечения безопасности жизни пациентов;
5) постоянное повышение уровня теоретических знаний, совершенствование практических навыков и обучение медицинского персонала практическим навыкам в области анестезиологии и реанимации.
5. Оказание анестезиологической и реаниматологической помощи осуществляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи (в условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения);
2) стационарной помощи (в условиях, обеспечивающих круглосуточное медицинское наблюдение и лечение);
3) стационарозамещающей помощи (в условиях, предусматривающих медицинское наблюдение и лечение, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения).
6. Анестезиологическая и реаниматологическая помощь осуществляется в следующих отделениях организаций здравоохранения:
1) группе анестезиологии и реанимации (далее – Группа);
2) отделении анестезиологии (далее – ОА);

6) реаниматологиялық көмек – науқастар мен зардап шеккендерді өмірінің ақырғы кезеңінен (реанимация) шығаруға, сондай-ақ жіті пайда болған аурулардың, жарақаттар, операциялық араласулар және осы бұзылуларды туыңдатқан себептерге қарамастан басқа да қиын жағдайлардың салдарынан бұзылған организмнің өмірлік маңызды функцияларын қалпына келтіру және қолдауға (қарқынды терапия) бағытталған шаралар кешені;
7) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтер көрсетудің тізбесі бойынша бірыңғай медициналық көмектің көлемі.
2-тарау. Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және
реаниматологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қызметінің негізгі бағыттары
4. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың (бұдан әрі – МҰ) қызметінің негізгі бағыттары:
1) пациенттерге білікті және мамандандырылған медициналық көмекті көрсету;
2) операциялар, босандыру, мамандандырылған диагностикалық және емдеу емшаралары кезінде дайындық және оны жүргізу бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
3) аурудың, жарақаттанудың, операциялық араласулар, босандырудың салдарынан олардың қызметі тұрақтанғанға дейін әртүрлі қиын жағдайлар кезінде организмнің бұзылған өмірлік маңызды функцияларын қалпына келтіру және қолдау бойынша ауқымды іс-шаралар кешенін жүргізу;
4) пациенттердің өмір сүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында емдеудің барлық сатысындағы іс-әрекет сабақтастығы;
5) теориялық білім деңгейін тұрақты арттыру, практикалық дағдылардын жетілдіру және медицина персоналын анестезиология және реанимация саласындағы практикалық дағдыларға үйрету болып табылады.
5. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек (тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу көзделмеген жағдайларда);
2) стационарлық көмек (тәулік бойы медициналық байқау және емдеу қамтамасыз етілетін жағдайларда);
3) стационарды алмастыратын көмек (тәулік бойы медициналық байқау мен емдеуді талап етпейтін медициналық байқау мен емдеу көзделмеген жағдайларда).
6. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек мынадай денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерінде:
1) анестезиология және реанимация тобында (бұдан әрі – Топ);
2) анестезиология бөлімшесінде (бұдан әрі – АБ);

3) отделении реанимации и интенсивной терапии (далее – ОРИТ);
4) отделении анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (далее – ОАРИТ);
5) центре анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии (далее ЦАРИТ).
7. Перечень оснащения отделений организаций здравоохранения, осуществляющих анестезиологическую и реаниматологическую помощь медицинской техникой, изделиями медицинского назначения и медицинской мебелью приведен в приложении 1 к настоящему Стандарту.
8. Анестезиологическую и реаниматологическую помощь населению осуществляет специалист с высшим медицинским образованием имеющий сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (взрослая, детская)" или "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская) (далее – врач анестезиолог-реаниматолог) соответствующий форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 693 "Об утверждении Правил проведения сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12134).
9. Руководит отделением анестезиологии и реаниматологии организации здравоохранения врач анестезиолог-реаниматолог высшей (или первой, при отсутствии высшей) квалификационной категории, с высоким уровнем профессиональной подготовки.
Глава 3. Организация оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан
10. Анестезиологическая и реаниматологическая помощь населению оказывается в рамках ГОБМП, в системе обязательного социального медицинского страхования и на платной основе в медицинских организациях, независимо от форм собственности.
11. Отделения анестезиологии и реаниматологии размещаются в непосредственной близости к хирургическим отделениям и операционному блоку.
12. В операционном блоке в каждой операционной (перевязочной) оборудуют рабочее место для врача анестезиолога-реаниматолога и оснащают наркозно-дыхательной и контрольно-диагностической аппаратурой (кардиомонитор, пульсоксиметр, капнограф), вакуумным аспиратором, дефибриллятором, шприцевым дозатором, анестезиологическим столиком с необходимым набором лекарственных препаратов и принадлежностей для интубации трахеи. Для проведения экстренной анестезии в ургентной операционной аппаратуру и принадлежности для проведения анестезии поддерживают в постоянной готовности к работе.

3) реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде (бұдан әрі – РҚТБ);
4) анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде (бұдан әрі – АРҚТБ);
5) анестезиология, реанимация және қарқынды терапия орталығында (бұдан әрі – АРҚТО) жүзеге асырылады.
7. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмекті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының бөлімшелерін медициналық техникамен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық жиһазбен жарақтандыру тізбесі осы Стандартқа 1-қосымшада келтірілген.
8. Халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмекті "Анестезиология және реаниматология (ересектердің, балалардың)" немесе "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектердің)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалардың)" мамандығы бойынша маман сетификаты бар мамандар (бұдан әрі – дәрігер анестезиолог-реаниматолог) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 693 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12134 болып тіркелген) бекітілген нысана сәйкес көрсетеді.
9. Денсаулық сақтау ұйымының анестезиология және реаниматология бөлімшесін жоғары біліктілік санаты (немесе жоғары болмаған кезде, бірінші) бар кәсіби даярлық деңгейі жоғары анестезиолог-реаниматолог дәрігер басқарады.
3-тарау. Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
10. Халыққа анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек меншік нысанына қарамастан медициналық ұйымдарда ТМККК шеңберінде, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде және ақылы негізде көрсетіледі.
11. Анезтезиология мен реаниматологияның бөлімшелері хирургиялық бөлімшелерге және операциялық блокқа тікелей жақын орналастырылады.
12. Әрбір операциялық бөлменің (немесе таңу бөлмесіндегі) операциялық блогында анестизолог-реаниматолог дәрігерлерге арналған жұмыс орындары жабдықталады және наркоз-тыныс алу және бақылау-диагностикалық аппаратурамен (кардиомонитор, пульсоксиметр және басқа), вакуумды аспиратормен, дефибрилятормен, шприцті дозатормен, кеңірдектің интубициясына арналған қажетті дәрілік препараттар жинағы және керек-жарақтары бар анестизолог үстелімен жарақтандырылады. Ургенттік операциялық бөлмеде шұғыл анестезия жүргізу үшін аппаратура мен керек-жарақтар жұмысқа үнемі дайын болуы керек.

13. На территории операционного блока организуется палата "пробуждения" (для выхода больного из анестезии), которая позволяет освобождать операционный стол и рационально использовать койки отделения реанимации и интенсивной терапии. В палату "пробуждения" под интенсивное наблюдение помещают больных после хирургических вмешательств до полного восстановления сознания, стабилизации дыхания и кровообращения с последующим переводом в профильное отделение или при наличии медицинских показаний в отделение анестезиологии и реаниматологии. Пробуждение больного после анестезии (наркоза, операции) отражается в анестезиологической карте.
14. Для работы в палате "пробуждения" формируется временная бригада в составе врача анестезиолога-реаниматолога и медицинской сестры (анестезиста) из числа сотрудников отделения анестезиологии и реаниматологии.
15. В организациях здравоохранения, оказывающих экстренную помощь населению в приемном отделении организуется реанимационная палата или реанимационный зал (входят в состав ОРИТ или ОАРИТ). Экстренная помощь в реанимационной палате или реанимационном зале обеспечивается анестезиологами-реаниматологами ОРИТ или ОАРИТ.
16. Анестезиологическая помощь населению предусматривает проведение анестезиологического пособия и включает:
1) подготовку пациентов (взрослых и детей) к анестезии и операции;
2) проведение различных методов анестезии;
3) обеспечение безопасности пациента во время хирургического лечения;
4) ведение пациентов в периоде восстановления после анестезии.
17. Перед проведением анестезиологического пособия врач анестезиолог-реаниматолог осуществляет:
1) оценку функционального состояния пациента с учетом основного и сопутствующих заболеваний;
2) контакт с пациентом в рамках коммуникативных взаимоотношений (врач-пациент) с целью психологической подготовки к анестезии и оперативному вмешательству;
3) информирование пациента или его законного представителя о рекомендуемом методе анестезии, возможности возникновения наиболее частых и серьезных осложнений во время анестезии с последующим получением письменного добровольного согласия на анестезиологическое обеспечение по форме письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 364 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11386), а также на переливание компонентов и (или) препаратов донорской крови по форме согласно приложению 4 к Правилам хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 666 "Об утверждении Номенклатуры, Правил заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5925) (далее – Приказ № 666);

13. Денсаулық сақтау ұйымдарындағы операциялық блоктың аумағында операциялық үстелді босатуға және реанимация мен қарқынды терапия бөлімшесінің төсектерін тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін "ояту" палатасы (науқастың анезтезиядан шығуы үшін) ұйымдастырылады. "Ояту" палатасына хирургиялық араласудан кейін толығымен есі қалпына келгенше, тыныс алу мен қан айналымы тұрақтанғанға дейін, кейіннен бейінді бөлімшеге немесе медициналық көрсетілімдер болған жағдайда анестезиология және реаниматология бөлімшесіне ауыстырылып, науқастар қарқынды бақылауға орналастырылады. Анестезиядан (наркоздан, операциядан) кейін науқастың оянуы анестезиологиялық картада айқындалады.
14. "Ояту" палатасында жұмыс жасау үшін анестезилогия және реаниматология бөлімшесінің қызметкерлері ішіндегі анестезиолог-реаниматолог дәрігерлер мен мейіргерлерден (анестезисттен) құралған уақытша бригада құрылады.
15. Халыққа шұғыл көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қабылдау бөлімшесінде реанимациялық палата немесе реанимациялық зал (РҚТБ немесе АРҚТБ құрамына кіреді) ұйымдастырылады. Реанимациялық палатада немесе реанимациялық залда шұғыл көмекті РҚТБ немесе АРҚТБ анестезиолог-реаниматологтары қамтамасыз етеді.
16. Халыққа анестезиологиялық көмек көрсету анестезиологиялық әдістерді жүргізуді көздейді және:
1) пациенттерді (ерсектер мен балаларды) анестезияға және операцияға дайындауды;
2) әртүрлі анестезия әдістерін жүргізу;
3) хирургиялық емдеу кезінде пациенттің қауіпсіздігін қамтамасыз етуді;
4) анестезиядан кейін қалпына келтіру кезінде пациентті қадағалап- қарауды қамтиды.
17. Анестезиологиялық әдістерді жүргізбес бұрын анестезиолог-реаниматолог дәрігер:
1) негізгі және қосарласқан ауруларды есепке ала отырып пациенттің функциялық жай-күйін бағалауды;
2) анестезия мен операциялық араласуға психологиялық тұрғыдан дайындау мақсатында коммуникациялық өзара қарым-қатынастар (дәрігер-науқас) шеңберінде науқаспен қарам-қатынасты;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 364 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11386 болып тіркелген) инвазиялық араласулар кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің нысаны бойынша кейіннен анестезиологиялық қамтамасыз етуге, сондай-ақ "Қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасын сондай-ақ, қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін аткарушының 2009 жылғы 6 қарашадағы № 666 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5925 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 666 бұйрық) бекітілген Қанды, оның компоненттерін және препараттарды құю ережесінің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша донорлық қанның компоненттері мен (немесе) препараттарын құюға ерікті түрдегі жазбаша келісімді ала отырып, пациенттің немесе оның заңды өкілін анестезияның ұсынылған әдісі, анестезия кезінде неғұрлым жиі және қауіпті асқынулардың туындау мүмкіндігі туралы ақпараттандыру;

4) разработку стратегии ведения пациента в пред-, интра- и послеоперационном периоде;
5) подготовку рабочего места.
18. Лекарственное обеспечение осуществляется в соответствии с Правилами обеспечения лекарственными средствами граждан, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 сентября 2015 года № 766 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12199).
19. Для определения операционно-анестезиологического риска, выбора метода анестезии и проведения предоперационной подготовки, осмотр пациента проводится врачом анестезиологом-реаниматологом перед плановым хирургическим вмешательством не позднее, чем за 24-48 часов до предполагаемой операции, а в случае экстренного вмешательства - сразу после принятия решения о необходимости ее выполнении.
Допускаются ситуации, когда осмотр пациента проводится одним врачом анестезиологом-реаниматологом, а анестезиологическое пособие проводится другим врачом анестезиологом-реаниматологом.
20. Для определения анестезиологического риска перед операцией врачом анестезиологом-реаниматологом проводится оценка физического состояния пациента и степени органной дисфункции по шкале в соответствии c приложением 2 к настоящему Стандарту.
21. Пациенту в зависимости от срочности проведения оперативного вмешательства проводится объем предоперационного обследования пациентов в соответствии с приложением 3 к настоящему Стандарту.
22. При состояниях, угрожающих жизни пациента и требующих экстренного оперативного вмешательства осуществляется перевод пациента в операционную без лабораторной диагностики и одновременно проводят лечебные мероприятия. Забор анализов для лабораторной диагностики проводится по экстренным показаниям в операционной.
23. При выявлении во время осмотра изменения или ухудшения состояния пациента, несоответствия клинических и лабораторно-инструментальных данных, врач анестезиолог-реаниматолог направляет пациента на дополнительное обследование.
24. Назначения врача анестезиолога-рениматолога выполняются лечащим или дежурным врачом хирургического профиля. Дооперационная подготовка пациента при необходимости (в зависимости от степени тяжести состояния пациента) проводится в отделении реанимации и интенсивной терапии. Повторно осмотр пациента проводится непосредственно перед анестезией.
25. Врач анестезиолог-реаниматолог назначает и контролирует исполнение лечебно-диагностических мероприятий, а в случаях невыполнения его назначений, отмены или неполного дополнительного обследования, действуя в интересах пациента, откладывает плановую операцию до выполнения его требований по обследованию и подготовке пациента. В данном случае врач анестезиолог-реаниматолог информирует об этом заведующих анестезиологическим и профильным хирургическим отделением, а также составляет четкую и аргументированную запись в медицинской карте.

4) пациентті операциядан бұрын, интра және одан кейінгі кезеңде қадағалап-қарау стратегиясын әзірлеуді;
5) жұмыс орнын дайындауды жүзеге асырады.
18. Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қыркүйектегі № 766 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12199 болып тіркелген) Азаматтарды дәрілік заттармен қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
19. Операциялық-анестезиологиялық қауіпті анықтау, анестезия мен операция алдындағы дайындықты жүргізу әдісін таңдау үшін анестезиолог-реаниматолог дәрігер болжамды күні белгіленген операцияға дейін 24-48 сағат бұрын жоспарлы хирургиялық араласудан бұрын, ал шұғыл араласу жағдайында – оны орындау қажеттігі туралы шешім қабылданғаннан кейін бірден пациентті қарап-тексеруді жүргізеді.
Пациентті қарап-тексеруді бір анестезиолог-реаниматолог дәрігер, ал анестезиологиялық әдісті басқа анестезиолог-реаниматолог дәрігер жүргізуіне рұқсат етіледі.
20. Операция алдында анестезиологиялық қауіпті анықтау үшін анестезиолог-реаниматолог дәрігер осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес шәкіл бойынша пациенттің физикалық жай-күйіне және ағза дисфункциясының дәрежесіне бағалау жүргізеді.
21. Операциялық араласу жүргізудің жеделдігіне байланысты пациенттерді операция алдында зерттеп-қарау көлемі осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
22. Пациенттің өміріне қауіп төнген және шұғыл оперативтік араласу талап етілетін жағдайларда пациент зертханалық диагностикасыз операция бөлмесіне ауыстырылады және емдеу іс-шаралары қатар жүргізіледі. Бұл жағдайда зертханалық диагностика үшін анализдер алу шұғыл көрсетілімдер бойынша операция бөлмесінде жүргізіледі.
23. Қарап-тексеру кезінде өзгерістер немесе пациенттің жай-күйінің нашарлауы, клиникалық және зертханалық-аспаптық мәліметтердің сәйкес келмеуі анықталған жағдайларда анестезиолог-реаниматолог дәрігер пациентті қосымша зерттеп-қарауға жібереді.
24. Анестезиолог-рениматолог дәрігердің тағайындауларын хирургиялық бейіндегі емдеуші немесе кезекші дәрігер орындайды. Пациентті операцияға дейін дайындау қажет болған жағдайда (пациенттің жай-күйінің ауырлық дәрежесіне байланысты) реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде жүргізіледі. Пациентті қайта қарап-тексеру тікелей анестезия алдында жүргізіледі.
25. Анестезиолог-реаниматолог дәрігер емдік-диагностикалық іс-шараларды тағайындайды және олардың орындалуын бақылайды, ал оның тағайындаулары орындалмаған жағдайда, пациенттың мүддесіне қарай әрекет ете отырып, пациентті зерттеп-қарау және дайындау талаптары орындалғанға дейін жоспарлы операцияны кейінге шегереді. Бұл жағдайда анестезиолог-реаниматолог дәрігер бұл туралы анестезиологиялық және бейінді хирургиялық бөлімшенің меңгерушілеріне хабарлайды, сондай-ақ медициналық картаға нақты және дәлелді жазба жасайды.

26. Результаты оценки функционального состояния пациента заполняются перед анестезией и вносятся в медицинскую карту.
27. Оформление и ведение первичной медицинской документации осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – Приказ № 907);
28. Перед проведением анестезиологического пособия врачом анестезиологом-реаниматологом и медицинской сестрой (анестезистом) осуществляется подготовка рабочего места в операционной:
1) проверка наркозного-дыхательного аппарата, тестирование вентилятора;
2) проверка подачи кислорода;
3) проверка мониторов, дефибриллятора;
4) проверка работоспособности отсоса;
5) проверка необходимых средств для обеспечения проходимости дыхательных путей (ларингоскоп, клинки, эндотрахеальные трубки, воздуховоды, маски);
6) приготовление шприцев для введения анестетиков и препаратов для реанимации (все шприцы идентифицируются этикеткой или подписываются);
7) проверка системы для внутривенного введения, соединения внутривенных систем, в тех случаях когда соединения внутривенных систем и магистралей не просматриваются (под простынями), не имеют двойную фиксацию;
8) обеспечение дополнительным оборудованием.
29. При проведении анестезиологического пособия врач анестезиолог-реаниматолог следит за всеми изменениями в состоянии больного, своевременно и четко фиксирует их в медицинской документации, правильно интерпретирует, возникшие изменения, применяет своевременные методы коррекции состояния пациента.
30. Врач анестезиолог-реаниматолог не проводит одновременно анестезиологическое пособие в нескольких операционных, анестезиологическое пособие и переливание компонентов и (или) препаратов донорской крови, совмещение работы в палатах для реанимации и интенсивной терапии.
31. Врач анестезиолог-реаниматолог находится в операционной во время проведения анестезиологического пособия до окончания оперативного вмешательства. Допускается устраивать кратковременный перерыв (20-30 мин) через каждые 2-3 часа работы. Общая продолжительность непрерывной работы анестезиологической бригады составляет не более 6 часов.
При возникновении экстраординарной ситуации, как связанной, так и не связанной с профессиональной деятельностью, допускается замена врача.

26. Пациенттің функциялық жай-күйін бағалау нәтижелері анестезия алдында қорытынды түрінде толтырылады және медициналық картаға енгізіледі.
27. Бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық).
28. Анестезиологиялық әдісті жүргізер алдында анестезиолог-реаниматолог дәрігер мен мейіргер (анестезист) операция бөлмесіндегі жұмыс орнын дайындайды:
1) наркоз-тыныс алу аппаратын тексеру, желдеткішті тестілеу;
2) оттегі жіберілуін тексеру;
3) мониторларды, дефибрилляторды тексеру;
4) сорғының жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
5) тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қамтамасыз етуге қажетті құралдарды (ларингоскоп, сыналар, эндотрахеалық түтіктер, ауа өткізгіштер, маскалар) тексеру;
6) реанимация үшін анестетиктер мен препараттарды енгізуге арналған шприцтерді дайындау (барлық шприцтер заттаңбамен белгіленеді немесе қол қойылады);
7) венаішіне енгізуге арналған системаны, венаішілік системалар мен магистральдардың қосылыстары көрінбеген (төсек жайма астында), қос фиксациясы болмаған жағдайда венаішілік системалардың қосылыстарын тексеру;
8) қосымша жабдықты қамтамасыз етуді немесе.
29. Анестезиологиялық әдісті жүргізген кезде анестезиолог-реаниматолог дәрігер науқастың жай-күйіндегі барлық өзгерістерді қадағалап отырады, оларды медициналық құжаттамада уақтылы және нақты белгілейді, туындаған өзгерістерді дұрыс түсіндіреді, пациенттің жағдайын дұрыс және уақтылы түзету әдістерін қолданады.
30. Анестезиолог-реаниматолог дәрігер бір мезгілде бірнеше операция бөлмесінде анестезиологиялық әдістерді жүргізуге, бір мезгілде анестезиологиялық әдістерді жүргізуге және қан компоненттерін құюға, реанимация және қарқынды терапияға арналған палаталарда жұмысты қоса атқармайды.
31. Анестезиолог-реаниматолог дәрігер операциялық араласу аяқталғанға дейін анестезиологиялық әдісті жүргізу кезінде операция бөлмесінде болады. Пациенттің қауіпсіздігін арттыру мақсатында ағымдағы операция аяқталған жағдайда, әрбір 2-3 сағат жұмыс істегеннен кейін қысқа мерзімді үзіліс (20-30 мин) жасауға болады. Анестезилогиялық бригаданың үздіксіз жұмыс істеуінің жалпы ұзақтығы 6 сағаттан аспайды.
Кәсіби қызметке байланысты және оған байланысты емес экстраординарлық жағдай туындаған кезде дәрігердің ауысуы мүмкін.

32. Во время замены врача анестезиолога-реаниматолога особенности течения анестезии и операции, оценка степени тяжести состояния пациента, основных показателей жизнедеятельности организма отражаются (на момент замены и по возращении в операционную) в анестезиологической карте и медицинской карте больного и закрепляются подписями двух врачей анестезиологов-реаниматологов. В случае, когда замена происходит по причине внезапного ухудшения состояния или болезни врача анестезиолога-реаниматолога, проводившего анестезиологическое пособие, записи в медицинской документации, закрепляются подписью заведующего отделением, в выходные и праздничные старшим дежурным врачом.
33. При проведении анестезиологического пособия во время оперативного вмешательства, врач анестезиолог-реаниматолог проводит мониторинг основных систем гомеостаза: оценку механики дыхания (адекватность проходимости дыхательных путей и вентиляции путем осмотра и аускультации), системы дыхания (капнометрия, при необходимости анализ газов крови и КОС), системы кровообращения (инвазивное или неинвазивное измерение артериального давления, измерение центрального венозного давления при необходимости, контроль ЧСС, анализ ЭКГ), оксигенации (пульсоксиметрия), температуры (температурный датчик или термометр), глубины анестезии (биспектральный индекс при его наличии).
34. Врач анестезиолог-реаниматолог во время анестезии осуществляет рациональную инфузионную и медикаментозную терапию с учетом тяжести состояния больного, особенностей возраста (детского, пожилого), а также назначает трансфузионную терапию, которая выполняется другим врачом в соответствии с пунктом 35 настоящего Стандарта).
35. Переливание компонентов и (или) препаратов донорской крови проводит врач-трансфузиолог или врач (лечащий или дежурный врач по профилю), не участвующий в операции или проведении анестезиологического пособия, допущенный к проведению трансфузионной терапии приказом первого руководителя организации здравоохранения в соответствии с Правилами хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов, утвержденными Приказом № 666.
36. Решение о переводе пациента из операционного блока в отделения анестезиологии и реаниматологии или в профильное отделение принимает врач анестезиолог-реаниматолог, проводивший анестезию по согласованию с заведующим, при его отсутствии со старшим дежурным врачом. Транспортировка пациента осуществляется медицинскими работниками профильного отделения в сопровождении врача анестезиолога-реаниматолога.
37. Организация реаниматологической помощи предусматривает организацию и проведение при различных критических состояниях и патологиях жизненно важных органов интенсивной терапии и реанимации, включая восстановление дыхания, поддержание кровообращения, нормализацию водно-электролитного баланса, кислотно-основного состояния, восполнение объема циркулирующей крови.

32. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерді ауыстыру рәсімі кезінде анестезия мен операцияның өту ерекшеліктері, пациент жай-күйінің ауырлық дәрежесін, организмнің негізгі тіршілік көрсеткіштерін бағалау (ауыстырған сәтте және операция бөлмесіне қайтып келген кезде) науқастың анестезиологиялық картасында және медициналық картасында көрсетіледі және екі анестезиолог-реаниматолог дәрігердің қолтаңбасымен бекітіледі. Ауыстыру жай-күйдің кенеттен нашарлауы немесе анестезиологиялық әдісті жүргізген анестезиолог-реаниматолог дәрігердің ауруы себепті болған жағдайда, медициналық құжаттамалардағы жазбалар бөлімше меңгерушісінің, демалыс және мереке күндері аға кезекші дәрігердің қолымен бекітіледі.
33. Оперативтік араласулар барысында анестезиологиялық әдісті жүргізген кезде анестезиолог-реаниматолог дәрігер гомеостаздың негізгі жүйелеріне мониторинг жүргізеді: оксигенация (пульсоксиметрия), тыныс алу жүйесін (капнометрия, қажет болған жағдайда газды және ҚНЖ), қан айналым жүйесін (артериялық қысымды инвазивті немесе инвазивті емес өлшеу, орталық вена қысымын өлшеуге қажет болған жағдайда, ЖЖЖ бақылау, ЭКГ талдауы), температураны (температураның датчигі немесе термометр), анестезия тереңдігін (болған жағдайда биспектралдық индекс) бағалау.
34. Анестезиолог-реаниматолог дәрігер анестезия кезінде науқастың жай-күйінің ауырлығын, жас ерекшелігін (бала, егде жастағы) ескере отырып, тиімді инфузиялық және дәрі-дәрмектік терапияны жүзеге асырады, трансфузиялық терапияны тағайындайды (осы Стандарттың 35-тармағына сәйкес орындалады).
35. Қан, оның компоненттерін және препараттарды құюды № 666 бұйрығымен бекітілген Қанды, оның компоненттерін және препараттарды құю ережесіне сәйкес трансфузиолог дәрігер немесе денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен құюға рұқсат берілген, бірақ операцияға немесе анестезиологиялық әдісті жүргізуге қатыспайтын дәрігер (бейіні бойынша емдеуші немесе кезекші дәрігер) жүргізеді.
36. Науқасты операция жасау блогынан анестезиология мен реаниматология бөлімшесіне, немесе бейінді бөлімшеге ауыстыру туралы шешімді меңгерушінің, ол болмаған жағдайда аға кезекші дәрігердің келісімі бойынша анестезия жүргізген анестезиолог-реаниматолог дәрігер қабылдайды. Пациентті тасымалдауды бейінді бөлімшенің медицина қызметкері анестезиолог-реаниматолог дәрігердің сүйемелдеуімен жүзеге асырады.
37. Реаниматологиялық көмекті ұйымдастыру әртүрлі ауыр жағдайларда және тыныс алуды қалпына келтіруді, қан айналымын қолдауды, су-электролиттік теңгерімді, қышқыл-негіздік жағдайды қалпына келтіруді, айналыстағы қан көлемін толықтыруды қоса алғанда, өмірлік маңызды ағзалардың патологиясы кезінде қарқынды терапия мен реанимацияны ұйымдастыруды және жүргізуді көздейді.

38. Реаниматологическая помощь пациентам включает:
1) профилактику и лечение боли и болезненных ощущений у пациентов с болевым синдромом, выбор вида обезболивания в соответствии с соматическим статусом пациента, характером и объемом вмешательства (роды, операция и другие лечебно-диагностические процедуры);
2) поддержание и (или) искусственное замещение обратимо нарушенных функций жизненно важных органов и систем при состояниях, угрожающих жизни пациента;
3) проведение лечебных и диагностических мероприятий пациентам во время реанимации и интенсивной терапии;
4) лабораторный и функциональный мониторинг за адекватностью интенсивной терапии;
5) лечение заболевания, вызвавшего развитие критического состояния;
6) проведение по показаниям лечения методами экстракорпоральной детоксикации, гемокоррекции, гипербарической оксигенации, различными вариантами электроимпульсной терапии и распространенными современными методами лечения;
7) консультацию врачей других отделений по вопросам интенсивной терапии.
39. Пациент во время нахождения в ОРИТ по лечебному профилю, продолжает числиться за своим профильным отделением. Лечащим врачом пациента является врач анестезиолог-реаниматолог.
40. Решение о тактике, объеме интенсивной терапии и сроках пребывания в реанимации принадлежит врачу анестезиологу-реаниматологу, при этом вопросы хирургической тактики и специфического лечения заболевания входят в компетенцию второго лечащего врача (хирург, травматолог, гинеколог или другие).
41. Заведующий профильного (по основному заболеванию) отделения (лечащий врач по профилю) или врач, оперировавший пациента до перевода в отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии ежедневно проводит осмотр пациента и выполняет лечебно-диагностические мероприятия, оформляет паспортную часть медицинской карты больного, пишет ежедневные дневниковые записи, обоснование клинического диагноза, этапные эпикризы, в случаях неблагоприятного исхода лечения больного оформляет посмертные эпикризы, организует консилиумы, а в выходные и праздничные дни данные мероприятия осуществляются дежурным врачом по профилю.
42. Лечащим врачом анестезиологом-реаниматологом производится запись о состоянии пациента в медицинской карте пациента каждые 6-8 часов, то есть 3-4 раза в сутки. У пациентов с критическими состояниями записи врача следуют каждые 2-4 часа, в зависимости от изменений в состоянии, с оценкой динамики и эффективности методов интенсивной терапии и реанимации, прогноза ситуации. Заведующий отделением и (или) клинический руководитель также оставляет запись о состоянии пациента в медицинской карте, не реже одного раза в сутки (в выходные и праздничные дни – старший дежурный врач анестезиолог-реаниматолог).

38. Пациенттерге реаниматологиялық көмек:
1) ауырсыну синдромдары бар пациенттердің ауырсынулары мен ауырсынуды сезінуін профилактикалау және емдеу, пациенттің соматикалық статусына, араласудың сипаты мен көлеміне (босандыру, операция және басқа да емдік-диагностикалық емшаралар) сәйкес ауырсынуды басу түрін таңдау;
2) пациенттің өміріне қауіп төндіретін жағдайлар кезінде өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелердің бұзылған функцияларын алдын алуды қолдау және (немесе) жасанды алмастыру;
3) реанимация мен қарқынды терапия кезінде пациенттерге емдік және диагностикалық іс-шараларды жүргізу;
4) қарқынды терапияның дұрыстығын зертханалық және функциялық мониторингтеу;
5) ауыр жағдайдың дамуын туындататын ауруларды емдеу;
6) көрсетілімдер бойынша экстракорпоралдық детоксикация, гемокоррекция, гипербариялық оксигенация, электроимпульсті терапияның әртүрлі тәсілдерімен және кең таралған заманауи емдеу әдістерімен ем жүргізу;
7) қарқынды терапия мәселелері бойынша басқа бөлімшедегі дәрігерлердің консультациясын қамтиды.
39. Пациент емдеу бейіні бойынша РҚТБ-да болған кезде өзінің бейінді бөлімшесінде есепте болады. Пациенттің емдеуші дәрігері анестезиолог-реаниматолог дәрігер болып табылады.
40. Қарқынды терапияның тактикасы, көлемі және реанимацияда болу мерзімдері туралы шешім қабылдау анестезиолог-реаниматолог дәрігерге беріледі, алайда хирургиялық тактика және аурудың арнайы емдеу мәселелері екінші емдеуші дәрігердің (хирург, травматолог, гинеколог немесе басқа) құзыретіне кіреді.
41. Бейінді (негізгі ауруы бойынша) бөлімшенің меңгерушісі (бейін бойынша емдеуші дәрігер) немесе анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне ауыстырғанға дейін пациентке операция жасаған дәрігер күн сайын пациентті тексереді және емдік-диагностикалық шараларды орындайды, науқастың медициналық картасының паспорт бөлігін ресімдейді, күн сайын күнделік жазбаларын, клиникалық диагноздың негіздемесін, кезеңдік эпикриздер жазады, науқасты емдеу өліммен аяқталған жағдайда қайтыс болу эпикризін ресімдейді, консилиумдар ұйымдастырады, ал демалыс және мереке күндері бейіні бойынша кезекші дәрігер жүзеге асырады.
42. Емдеуші анестезиолог-реаниматолог дәрігер науқастың медициналық картасына пациенттің жағдайы туралы әр 6-8 сағат сайын, яғни тәулігіне 3-4 рет жазба жүргізеді. Ауыр жағдайдағы пациенттерге жағдайының өзгеруіне байланысты қарқынды терапия мен реанимация әдістерінің динамикасы мен тиімділігі бағалана отырып, жағдайы болжанып, дәрігердің жазбасы әр 2-4 сағат сайын жүргізіледі. Бөлімше меңгерушісі және (немесе) клиникалық басшы да тәулігіне бір реттен кем емес пациенттің жай-күйі туралы медициналық картаға жазба жүргізеді (демалыс және мереке күндері – кезекші аға анестезиолог-реаниматолог дәрігер).

43. При ухудшении или изменении состояния пациента врач анестезиолог-реаниматолог в медицинской карте подробно описывает ситуацию с указанием времени происшествия и проведенных лечебно-диагностических или реанимационных мероприятий. При наличии медицинских показаний лечение пациента проводят с привлечением профильных специалистов. Обоснование необходимых консультаций профильных специалистов, заключение о проведенных консультациях, также вносятся в медицинскую карту.
44. Лист назначения и карта основных показателей состояния больного и назначений в отделении (палате) реанимации и интенсивной терапии, утвержденные Приказом № 907 заполняются врачом-реаниматологом на ближайшие 12-24 часа ежедневно, с учетом динамики состояния больного, далее передают медицинской сестре, которая хронологически точно регистрирует выполнение назначений, отражает измеряемые показатели гемодинамики и дыхания, температуры тела, подсчитывает водный баланс, диурез, количество отделяемого по зондам, дренажам, из свищей, с поверхности ран, потери со рвотой и другое не менее 2 раз в сутки.
45. Перевод пациентов из отделения анестезиологии и реаниматологии в отделения по профилю заболевания или в палаты интенсивного наблюдения осуществляется после стабилизации функций жизненно важных органов лечащим врачом анестезиологом-реаниматологом по согласованию с заведующим (при его отсутствии старшим врачом анестезиологом-реаниматологом) и после осмотра заведующим (или лечащим врачом) профильного отделения, куда переводится больной. В экстренных случаях перевод осуществляется без согласования с заведующим (или лечащим врачом) профильного отделения.
46. При наличии показаний, требующих узкоспециализированной медицинской помощи, осуществляется перевод пациента из отделения реанимации и интенсивной терапии в другой стационар по согласованию с руководителем или заместителем руководителя организации здравоохранения. Переводной эпикриз оформляется лечащим врачом профильного отделения (или дежурным врачом по профилю). Транспортировку осуществляет врачебная (реанимационная) бригада "Скорой помощи".
47. Перевод пациента в отделения анестезиологии и реаниматологии из профильных отделений осуществляется после консультации врача анестезиолога-реаниматолога по согласованию с заведующим отделением реанимации и интенсивной терапии, а в его отсутствие, по согласованию со старшим дежурным врачом анестезиологом-реаниматологом.

43. Пациенттің жағдайы нашарлаған немесе өзгерген кезде анестезиолог-реаниматолог дәрігер оқиғаның болған уақытын және жүргізілген емдік-диагностикалық немесе реанимациялық шараларды көрсете отырып, медициналық картада жағдайды толығырақ сипаттайды. Медициналық көрсетілімдер болған жағдайда пациентті емдеу бейінді мамандарды тарту арқылы жүргізіледі. Бейінді мамандардың қажетті консультациясының негіздемесі, жүргізілген консультациялар туралы қорытындылар да медициналық картаға енгізіледі.
44. № 907 бұйрықпен бекітілген реанимация және жіті терапия бөлімшесіндегі (палатасындағы) тағайындаулар мен науқас жағдайының негізгі көрсеткіштерінің картасын реаниматолог дәрігер науқас жағдайының динамикасын ескере отырып, күн сайын алдыңғы 12-24 сағатқа толтырады, одан кейін тағайындаулардың орындалуын хронологиялық тәртіпте дәл тіркейтін, гемодинамика мен тыныс алудың, дене температурасының өлшенетін көрсеткіштерін көрсететін, су теңгерімін, диурезді, зондтан, дренаждан, жыланкөзден, жара бетінен бөлінетін, құсу арқылы бөлінетін шығындыны және тағы да басқаларды күніне кемінде 2 рет есептейтін мейіргерге береді.
45. Пациенттерді анестезиология және реаниматология бөлімшелерінен ауру бейіні бойынша бөлімшелерге (немесе) қарқынды бақылау палаталарына ауыстыруды өмірлік маңызды ағзалардың функциясы тұрақтанғаннан кейін және науқас ауыстырылатын бейінді бөлімшенің меңгерушісі (немесе емдеуші дәрігер) қарап-тексергеннен кейін меңгерушінің (немесе ол болмаған жағдайда аға анестезиолог-реаниматолог дәрігердің) келісімі бойынша емдеуші анестезиолог-реаниматолог дәрігер жүзеге асырады. Шұғыл жағдайларда ауыстыру бейінді бөлімшенің меңгерушісінің (немесе емдеуші дәрігердің) келісімінсіз жүзеге асырылады.
46. Арнайы мамандандырылған медициналық көмекті талап ететін көрсетілімдер болған жағдайда, пациентті реанимация мен қарқынды терапия бөлімшесінен басқа стационарға ауыстыру денсаулық сақтау ұйымының басшысымен және басшының орынбасарларымен келісу бойынша жүзеге асырылады. Ауыстыру эпикризін бейінді бөлімшенің дәрігері (немесе бейін бойынша кезекші дәрігер) ресімдейді. Тасымалдауды "Жедел жәрдем" дәрігерлер бригадасы (реанимациялық) жүзеге асырады.
47. Пациентті бейінді бөлімшелерден анестезиология және реаниматология бөлімшелеріне ауыстыру анестезиолог-реаниматолог дәрігердің консультациясынан кейін реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі меңгерушісінің келісімі бойынша, ол болмаған жағдайда, аға кезекші анестезиолог-реаниматолог дәрігердің келісімі бойынша жүзеге асырылады.

48. Реанимационные мероприятия не проводятся:
1) при наличии признаков биологической смерти (на основании наличия трупных изменений);
2) при наступлении состояния клинической смерти на фоне прогрессирования ранее достоверно установленных неизлечимых заболеваний или неизлечимых последствиях острой травмы, несовместимой с жизнью (наличие письменного заключения врачей в медицинской карте).
49. Комиссионно (консилиумом врачей) осуществляются мероприятия по подтверждению диагноза смерти головного мозга человека в целях решения вопроса о возможности использования органов и (или) тканей умершего для трансплантации, с последующим извещением соответствующей медицинской организации, осуществляющей изъятие, хранение и транспортировку органов и (или) тканей человека для трансплантации в соответствии с Правилами констатации биологической смерти или необратимой гибели головного мозга (смерти мозга), и прекращения искусственных мер по поддержанию жизненно важных функций органов после констатации биологической смерти или необратимой гибели головного мозга (смерти мозга), утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2010 года № 622 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6449). Комиссия заполняет и подписывает протокол установления диагноза смерти мозга, который имеет значение для прекращения реанимационных мероприятий и трансплантации органов.
50. Оценка качества организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи осуществляется по следующим индикаторам:
1) летальность (общая и досуточная);
2) случаи смерти на операционном столе и в первые 24 часа после операции;
3) частота осложнений после анестезиологического пособия;
4) ятрогенные осложнения в связи с лечебно-диагностическими манипуляциями и процедурами (каждый показатель рассчитывается по отдельности: частота пневмоторакса, гемоторакса после катетеризации подключичной вены и другое);
5) случаи внутрибольничной инфекции и реинфицирования.
51. Качество оказываемых медицинских услуг в медицинских организациях, оказывающих анестезиологическую и реаниматологическую помощь, независимо от форм собственности, осуществляется в соответствии с Правилами организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10880).

48. Реанимациялық іс-шаралар:
1) биологиялық өлім белгілері болған жағдайда (мәйіт өзгерістерінің болуы негізінде);
2) бұрын дұрыс анықталған емделмейтін аурулардың өршуі аясында немесе өмірмен сәйкес келмейтін жіті жарақаттың емделмейтін салдарларынан (медициналық картада дәрігерлердің жазбаша қорытындысының болуы) клиникалық өлім жағдайы туындаған кезде жүргізілмейді.
49. Комиссия (дәрігерлер консилиумы) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 11 тамыздағы № 622 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6449 болып тіркелген) Биологиялық өлімді немесе бас миының біржола семуін растау ережесіне сәйкес трансплантация үшін адамның ағзалары мен тіндерін алу, сақтау және тасымалдауды жүзеге асыратын тиісті медициналық ұйымды кейіннен хабарландырылуымен, трансплантация үшін қайтыс болған адамның ағзалары мен тіндерін пайдалану мүмкіндігі туралы мәселені шешу мақсатында адамның бас миының семуі диагнозын растау іс- шараларын жүзеге асырады. Комиссия реанимациялық шараларды және ағзаларды трансплантациялауды тоқтату үшін мәні бар, мидың семуі диагнозын белгілеу хаттамасын толтырып, қол қояды.
50. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру сапасын бағалау мынадай индикаторлар бойынша жүргізіледі:
1) өлім-жітім (жалпы және бір тәулікке дейін);
2) операциялық үстелде және операциядан кейінгі алғашқы 24 сағатта қайтыс болу жағдайлары;
3) анестезиологиялық әдістен кейінгі асқынулар жиілігі;
4) емдік-диагностикалық шаралар мен емшараларға байланысты ятрогендік асқынулар (әрбір көрсеткіш жеке-жеке есептеледі: бұғана асты тамырын катетерлеуден кейінгі көктамыр пневмотораксы, гемоторакс жиілігі және басқа);
5) ауруханаішілік инфекциялар және қайта жұқтыру жағдайлары.
51. Меншік нысанына қарамастан анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 173 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10880 болып тіркелген) Медициналық көрсетілетін қызметтер сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

52. Анализ эффективности деятельности отделений анестезиологии и реаниматологии, по оценке собственных процессов и процедур, внедрению стандартов в области здравоохранения, применению внутренних индикаторов и внешних индикаторов осуществляется посредством оценки соответствия пороговых значений индикаторов в динамике.
53. Анестезиологическая и реаниматологическая помощь пациентам на амбулаторно-поликлиническом и стационарозамещающем уровне осуществляется врачом анестезиологом-реаниматологом и включает:
1) осмотр пациента перед плановым хирургическим вмешательством не позднее, чем за 24-48 часов до предполагаемой операции, повторный осмотр пациента непосредственно перед анестезией;
2) обеспечение анестезиологического пособия при лечебно-диагностических манипуляциях, оперативных вмешательствах;
3) лечение болевого синдрома различного генеза, профилактику и лечение боли в послеоперационном периоде, в том числе в амбулаторных условиях;
4) проведение комплекса противошоковых мероприятий;
5) проведение комплекса неотложных мер реанимации и интенсивной терапии;
6) мониторный контроль жизненно важных функций организма при проведении анестезии во время операции;
7) оформление и ведение первичной медицинской документации в соответствии с Приказом № 907.
54. При возникновении у пациента на амбулаторно-поликлиническом и стационарозамещающем уровнях осложнений или ухудшения состояния, требующего круглосуточного наблюдения, осуществляется незамедлительный перевод и госпитализация пациента в стационар для обеспечения круглосуточной медицинской помощи.
55. Анестезиологическая и реаниматологическая помощь пациентам на стационарном уровне осуществляется врачом анестезиологом-реаниматологом и включает:
1) осмотр пациента перед плановым хирургическим вмешательством не позднее, чем за 24-48 часов до операции, а в случае экстренного вмешательства – сразу после принятия решения о необходимости его выполнения. При назначении дополнительного обследования, повторный осмотр непосредственно перед анестезией;
2) профилактику и лечение боли и болезненных ощущений у пациентов, выбор вида обезболивания в соответствии с соматическим статусом пациента, характером и объемом, вмешательства и его неотложностью;
3) проведение комплекса противошоковых мероприятий;
4) осуществление комплекса мероприятий по подготовке к анестезии, ее проведению при операциях, родах, перевязках, диагностических и (или) лечебных процедурах;
5) интенсивное наблюдение за состоянием пациента после окончания анестезии и проведение комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию нарушенных жизненно-важных функций организма, возникших вследствие анестезии, оперативного вмешательства, осложнений основного заболевания;

52. Анестезиология және реаниматология бөлімшелерінің қызметінің тиімділігін жеке процестер мен емшалар бағалау, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарды енгізу, ішкі индикаторлар мен сыртқы индикаторларды қолдану бойынша талдау жүргізу, индикаторлардың динамикадағы шекті мәндерінің сәйкестігін бағалау арқылы жүзеге асырылады.
53. Пациенттерге амбулаториялық-емханалық және стационарды алмастыратын деңгейде анестезиологиялық және реаниматологиялық көмекті анестезиолог-реаниматолог дәрігер көрсетеді және:
1) операция болжамды кезеңіне дейін 24-48 сағат бұрын кешіктірмей жоспарлы хирургиялық араласудан бұрын пациентті қарап-тексеруді, анестезия алдында тікелей пациентті қайта қарап-тексеруді;
2) емдік-диагностикалық іс-қимылдар, оперативті араласулар кезінде анестезиологиялық көмекті қамтамасыз етуді;
3) әртүрлі генезді ауырсыну синдромын емдеуді және операциядан кейінгі кезеңде, оның ішінде амбулаториялық жағдайда ауырсынудың профилактикасы мен емдеуді;
4) шокқа қарсы іс-шаралар кешенін жүргізуді;
5) реанимация және қарқынды терапияның шұғыл шаралар кешенін жүргізуді;
6) операция барысында анезтезия жүргізген кезде организмнің өмірлік маңызды қызметтерін монитормен бақылауды;
7) № 907 бұйрыққа сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді және ресімдеуді қамтиды.
54. Пациентте амбулаториялық-емханалық және стационарды алмастыратын деңгейлерде тәулік бойы бақылауды қажет ететін жағдайлар туындаған кезде тәулік бойы медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету үшін пациентті стационарға бірден ауыстыру және емдеуге жатқызу жүзеге асырылады.
55. Пациенттерге стационарлық деңгейде анестезиологиялық реаниматологиялық көмекті анезтезиолог-реаниматолог дәрігер көрсетеді және:
1) операциянын болжамды кезеңіне дейін 24-48 сағат бұрын кешіктірмей жоспарлы хирургиялық араласудың алдында, ал шұғыл араласу жағдайында – оны орындау туралы шешім қабылданғаннан кейін бірден пациентті қарап-тексеруді, қосымша қарап-тексеру тағайындалған кезде анестезия алдында қайтадан қарап-тексеруді;
2) пациенттердің ауырсынуларын және ауырсынуды сезінуді профилактикасын және емдеуді, пациенттің соматикалық статусына, араласудың сипаты мен көлеміне және оның шұғыл болуына сәйкес ауырсынуды басудың түрін таңдауды;
3) шокқа қарсы іс-шаралар кешенін жүргізуді;
4) анестезияға дайындау, оны операция, босандыру, таңу кезінде жүргізу бойынша іс-шаралар кешенін және басқа да диагностикалық және (немесе) емдік емшараларды жүзеге асыруды;
5) анестезия аяқталғаннан кейін пациенттің жағдайына қарқынды байқау және анестезияның, операциялық араласулардың, негізгі аурулардың асқынуы салдарынан бұзылған өмірлік маңызды функцияларын қалпына келтіру және қолдау жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізуді;

6) проведение комплекса интенсивной терапии и реанимации у пациентов разного профиля при различных критических состояниях;
7) поддержание и (или) искусственное замещение обратимо нарушенных функций жизненно важных органов и систем при состояниях, угрожающих жизни пациента;
8) проведение лечебных и диагностических мероприятий взрослым и детям во время анестезии, реанимации и интенсивной терапии;
9) применение различных методов лечения в зависимости от профиля (экстракорпоральная детоксикация, электрокардиостимуляция, гемокоррекция, гипербарическая оксигенация, парентеральное питание, различные варианты электроимпульсной терапии);
10) мониторный контроль жизненно важных функций организма при проведении анестезии и (или) интенсивной терапии, реанимации с целью обеспечения безопасности пациентов (взрослых и детей);
11) оказание помощи в проведении реанимации пациентам в других отделениях медицинской организации;
12) консультирование врачей других отделений медицинской организации по вопросам интенсивной терапии и неотложной помощи;
13) проведение анализа качества работы и разработку мероприятий по их улучшению;
14) оформление и ведение медицинской документации в соответствии с Приказом № 907.
56. Медицинская помощь врачами анестезиологами-реаниматологами предоставляется после получения письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя на проведение лечебно-диагностических мероприятий, анестезии.
57. Оказание медицинской помощи без согласия пациента либо его законного представителя в соответствии с пунктом 1 статьи 94 Кодекса допускается в отношении лиц, находящихся в шоковом, коматозном состоянии, не позволяющем выразить свою волю; страдающих заболеваниями, представляющими опасность для окружающих; страдающих тяжелыми психическими расстройствами (заболеваниями); страдающих психическими расстройствами (заболеваниями) и совершивших общественно опасное деяние. Оказание медицинской помощи без согласия граждан продолжается до исчезновения вышеуказанных состояний.
Согласие на оказание медицинской помощи в отношении несовершеннолетних и граждан, признанных судом недееспособными, дают их законные представители. При отсутствии законных представителей решение об оказании медицинской помощи принимает консилиум, а при невозможности собрать консилиум – непосредственно медицинский работник с последующим уведомлением должностных лиц медицинской организации.
58. Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациентом либо его законным представителем, а также медицинским работником. В случае отказа от подписания пациентом либо его законным представителем отказа от медицинской помощи осуществляется соответствующая запись об этом в медицинской документации и подписывается медицинским работником в соответствии со статьей 93 Кодекса.

6) әртүрлі ауыр жағдайларда әртүрлі бейіндегі пациенттерге (ересектер мен балалар) қарқынды терапия мен реанимация кешенін жүргізуді;
7) пациенттің өміріне қауіп төндіретін жағдайлар кезінде өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелердің алдын алуға болатын бұзылған функцияларын қолдау және (немесе) жасанды алмастыруды;
8) анестезия, реанимация және қарқынды терапия кезінде ересектер мен балаларға емдік және диагностикалық іс-шараларды жүргізуді;
9) бейініне қарай (экстракорпоралдық детоксикация, электрокардиостимуляция, гемокоррекция, гипербариялық оксигенация, парентералдық тамақтану, электроимпульсті терапияның әртүрлі нұсқалары және басқалары) емдеудің әртүрлі әдістерін қолдануды;
10) пациенттердің (ересектер мен балалардың) қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында анестезия және (немесе) қарқынды терапия жүргізу кезінде организмнің өмірлік маңызды функцияларын монитормен бақылауды;
11) медициналық ұйымның басқа бөлімшелерінде пациенттерге реанимация жүргізуге көмек көрсетуді;
12) медициналық ұйымның басқа бөлімшелеріндегі дәрігерлерге қарқынды терапия және шұғыл көмек көрсету мәселелері жөнінде консультация беруді;
13) жұмыс сапасын талдауды және оларды жақсарту бойынша шараларды әзірлеуді;
14) № 907 бұйрыққа сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеуді және жүргізуді қамтиды.
56. Анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің медициналық көмегі пациенттің немесе оның заңды өкілінің емдік-диагностикалық шараларды, анестезияны жүргізуге жазбаша ерікті келісімін алғаннан кейін ұсынылады.
57. Өз келісімін беруге мүмкіндік бермейтін, ес-түссіз жағдайдағы; айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардан зардап шегушіге; психикасының ауыр түрде бұзылуынан (ауруынан) зардап шегушіге; психикасының бұзылуынан (ауруынан) зардап шегушіге және қоғамға қауіпті әрекет жасаған адамдарға Кодекстің 94-бабының 1-тармағына сәйкес пациенттің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз медициналық көмек көрсетуге жол беріледі. Азаматтардың келісімінсіз медициналық көмек көрсету жоғарыда көрсетілген жағдайлар жойылғанға дейін жалғасады.
Кәмелетке толмаған адамдарға және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған азаматтарға қатысты медициналық көмек көрсетуге келісімді олардың заңды өкілдері береді. Заңды өкілдері болмаған кезде медициналық көмек көрсету туралы шешімді консилиум қабылдайды, ал консилиумды жинау мүмкін болмаған кезде – медициналық ұйымның лауазымды адамдарын кейіннен хабардар ете отырып, шешімді тікелей медицина қызметкері қабылдайды.
58. Медициналық көмектен бас тарту, оның болуы мүмкін салдарлары көрсетіле отырып, медициналық құжаттарда жазбаша ресімделеді және оған пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қояды. Кодекстің 93-бабына сәйкес пациент не оның заңды өкілі медициналық көмектен бас тартуға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, медициналық құжаттамаға бұл туралы тиісті жазбаны медицина қызметкері жүзеге асырады және оған қол қояды.

Глава 4. Организация оказания помощи группой анестезиологии и реанимации
59. В составе организации здравоохранения (центральные районные, межрайонные больницы, поликлиники, в том числе стоматологические, дневные стационары, женские консультации), оказывающей пациентам терапевтическую или хирургическую, акушерско-гинекологическую помощь организуется Группа в составе не менее 3 врачей анестезиологов-реаниматологов.
60. Организации здравоохранения, для работы Группы оборудуют палаты интенсивной терапии в составе отделений хирургического или терапевтического профилей с учетом возможности помещения в них пациентов после оперативного вмешательства или нуждающихся в интенсивной терапии.
61. Руководство Группой осуществляется старшим врачом анестезиологом-реаниматологом с опытом работы не менее 3 лет и высоким уровнем квалификации.
62. Организация оказания анестезиологической и реаниматологической помощи осуществляется в соответствии с главой 3 настоящего Стандарта.
63 Анестезиологическая и реаниматологическая помощь населению, оказываемая врачами анестезиологами-реаниматологами Группы включает:
1) осуществление комплекса мероприятий по подготовке и проведению анестезии при операциях, родах, диагностических и лечебных процедурах;
2) оказание комплекса мероприятий по восстановлению и поддержанию жизненно важных функций организма пациентов, возникших вследствие заболевания, травмы, родов, оперативного вмешательства;
3) мониторинг жизненно важных функций организма при проведении анестезии (во время операции), интенсивной терапии, реанимации для обеспечения безопасности пациентов;
4) клиническую оценку степени нарушений систем дыхания, кровообращения и выделения;
5) коррекцию острой кровопотери посредством инфузионно-трансфузионной терапии;
6) поддержание кровообращения с помощью инфузии кристаллоидных и коллоидных растворов, применения вазопрессоров, наружного массажа сердца;
7) комплексную терапию острых нарушений дыхания, включая восстановление проходимости дыхательных путей, ингаляцию кислорода, искусственную вентиляцию легких;
8) уменьшение боли и общих нервно-рефлекторных реакций анальгетическими и нейролептическими средствами, проводниковыми блокадами, ингаляцией общих анестетиков;
9) терапию интоксикационного синдрома методом форсированного диуреза;
10) профилактику и лечение инфекционных осложнений лекарственными средствами;
11) восстановление водно-электролитного баланса и коррекцию кислотно-основного состояния;
12) энергетическое обеспечение частичным или полным парентеральным питанием и энтеральным введением питательных смесей;

4-тарау. Анестезиология және реанимация тобының көмек көрсетуін ұйымдастыру
59. Пациенттерге терапиялық немесе хирургиялық, акушериялық-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдардың (орталық аудандық, ауданаралық ауруханалар, емханалар, соның ішінде стоматологиялық, күндізгі стационарлар, әйелдер консультациялары) құрамында кемінде 3 анестезиолог-реаниматолог дәрігерлер құрамында топ ұйымдастырылады.
60. Денсаулық сақтау ұйымдары Топтың жұмысы үшін операциялық араласудан кейін немесе қарқынды терапияға мұқтаж пациенттерді орналастыру мүмкіндігін ескере отырып, хирургиялық немесе терапевтік бейіндегі бөлімшелердің құрамында қарқынды терапия палатасын жабдықтайды.
61. Топты басқаруды жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл және біліктілік деңгейі жоғары анестезиолог-реаниматолог дәрігер жүзеге асырады.
62. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмекті ұйымдастыру осы Стандарттың 3-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
63. Халыққа топтың анестезиолог-реаниматолог дәрігерлері көрсететін анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек:
1) операция, босандыру, диагностикалық және емдік емшаралар кезінде анестезияға дайындау және оны жүргізу жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асыруды;
2) аурудың, жарақаттанудың, босанудың, операциялық араласудың салдарынан туындаған пациенттің өмірлік маңызды функциясын қалпына келтіру және қолдау жөніндегі іс-шаралар кешенін көрсетуді;
3) анестезия (операция кезінде), қарқынды терапия, реанимация жүргізген кезде пациенттердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін организмнің өмірлік маңызды функцияларын мониторингтеуді;
4) тыныс алу, қан айналымы жүйелерінің және шығындылардың бұзылу дәрежесін клиникалық бағалауды;
5) инфузиялық-трансфузиялық терапия арқылы жіті қан кетуді түзетуді;
6) кристаллоидты және коллоидты ерітінділер инфузиясының көмегімен, вазопрессорларды қолдану, жүректің сыртына массаж жасау арқылы қан айналымына көмек көрсетуді;
7) тыныс алу жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру, оттегімен булау, өкпе жасанды желдетуді қоса алғанда, жіті тыныс алу бұзылуларының кешенді терапиясын;
8) анальгетикалық және нейролептикалық құралдармен, өткізгіш блокадалармен, жалпы анестетиктерді булаумен ауырсынуды және жалпы жүйке-рефлекторлық реакцияларды азайту;
9) жеделдетілген диурез әдісімен интоксикациялық синдромның терапиясын;
10) дәрілік заттармен инфекциялық асқынулардың профилактикасы және оны емдеуді;
11) су-электролиттік теңгерімді қалпына келтіру және қышқыл-негізді жағдайды түзетуді;
12) жартылай немесе толық парентералдық тамақтанумен және құнарлы қоспаларды энтералдық енгізумен энергетикалық қамтамасыз ету;

13) наблюдение за состоянием больного после окончания анестезии до восстановления и стабилизации жизненно важных систем организма;
14) проведение мероприятий по восстановлению и поддержанию нарушенных жизненно важных функций организма, возникших у больных в профильных отделениях медицинской организации;
15) осуществление взаимосвязи и преемственности в работе с другими отделениями;
16) обеспечение правильного оформления и ведения медицинской документации (в соответствии с Приказом № 907).
64. При невозможности оказания медицинской помощи по профилю "Анестезиология и реаниматология" силами Группы, пациент переводится в медицинскую организацию, оказывающую круглосуточную медицинскую помощь по профилю "Анестезиология и реаниматология". При переводе транспортировка пациентов осуществляется по линии санитарной авиации.
Глава 5. Организация оказания помощи отделением анестезиологии
65. ОА организуется в структуре организаций здравоохранения, оказывающих стационарную и стационарозамещающую помощи в зависимости от коечной мощности, профиля организации и при наличии штатной численности врачей анестезиологов-реаниматологов не менее 6.
66. Организация оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в ОА осуществляется в соответствии с главой 3 настоящего Стандарта.
67. Врачом анестезиологом-реаниматологом ОА осуществляется:
1) осмотр и оценка функционального состояния пациента;
2) оценка тяжести состояния пациента перед операцией, определение степени анестезиологического риска;
3) определение показаний и проведение при необходимости интенсивной терапии с целью подготовки пациента к операции;
4) назначение премедикации и выбор метода анестезии;
5) проведение анестезиологического пособия и защита пациента от хирургической агрессии;
6) пробуждение пациента после общей анестезии или его перевод после операции в палату "пробуждения", или в палату реанимации и интенсивной терапии (ОРИТ).
Глава 6. Организация оказания помощи отделением реанимации и интенсивной терапии
68. ОРИТ организуется в структуре организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в зависимости от коечной мощности, профиля организации и при наличии штатной численности врачей анестезиологов-реаниматологов не менее 6.
69. ОРИТ (взрослых и детей) разделяют на многопрофильные неспециализированные и в зависимости от профиля пациентов специализированные: кардиохирургические, нейрохирургические, инфекционные, противотуберкулезные, токсикологические, акушерско-гинекологические, неонатальные и другое.

13) организмнің өмірлік маңызды жүйелері қалпына келіп, тұрақтанғанға дейін анестезия аяқталған соң, науқастың жағдайын бақылауды;
14) бейінді медициналық ұйымның бөлімшесінде науқаста туындаған организмнің бұзылған өмірлік маңызды функцияларын қалпына келтіру және қолдау жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізуді;
15) басқа бөлімшелермен жұмыс жасауда сабақтастықты және өзара байланысты жүзеге асыруды;
16) медициналық құжаттаманың дұрыс жүргізілуі мен ресімделуін қамтамасыз етуді (№ 907 бұйрыққа сәйкес) қамтиды.
64. Топтың күшімен "анестезиология және реаниматология" бейіні бойынша медициналық көмек көрсету мүмкін болмаған жағдайда, науқас "анестезиология және реаниматология" бейіні бойынша тәулік бойы медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымға жіберіледі. Ауыстыру кезінде науқасты тасымалдау санитариялық авиация желісі бойынша жүзеге асырылады.
5-тарау. Анестезиология бөлімшесінің көмек көрсетуін ұйымдастыру
65. АБ стационарлық және стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында, ұйымның төсек қуаттылығына, бейініне байланысты және анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің штат саны 6-дан кем болмаған жағдайда ұйымдастырылады.
66. АБ-да анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру осы Стандарттың 3-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
67. АБ анестезиолог-реаниматолог дәрігер:
1) пациенттің фукнциялық жағдайын қарауды және бағалауды;
2) операция алдында пациент жай-күйінің ауырлығын бағалауды, анестезиологиялық қауіп дәрежесін анықтауды;
3) пациентті операцияға дайындау мақсатында көрсетілімдерді анықтауды және қажет болған жағдайда қарқынды терапия жүргізуді;
4) премедикацияны тағайындау және анестезия әдісін таңдау;
5) анестезиологиялық әдісті жүргізу және пациентті хирургиялық агрессиядан қорғау;
6) пациентті жалпы анестезиядан кейін ояту немесе операциядан кейін оны "ояту" палатасына немесе реанимация және қарқынды терапия (РҚТБ) палатасына ауыстыруды жүзеге асырады.
6-тарау. Реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің көмек көрсетуін ұйымдастыру
68. РҚТБ стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында ұйымның төсек қуаттылығына, бейініне байланысты және анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің штаттық саны 6-дан кем болмаған жағдайда ұйымдастырылады.
69. РҚТБ (ересектер мен балалардың) көп бейінді мамандандырылмаған және пациенттердің бейініне байланысты мамандандырылған деп бөлінеді: кардиохирургиялық, нейрохирургиялық, инфекциялық, туберкулезге қарсы, токсикологиялық, акушерлік-гинекологиялық, неонаталдық және басқалар.

70. В ОРИТ предусматривается не менее 6 коек, при наличии более 12 коек создается второе отделение.
71. Организация оказания анестезиологической и реаниматологической помощи осуществляется в соответствии с главой 3 настоящего Стандарта.
72. В ОРИТ подлежат госпитализации пациенты (взрослые и дети) с острыми расстройствами гемодинамики различной этиологии (острая сердечно-сосудистая недостаточность, все виды шоков), острыми расстройствами дыхания, другими расстройствами функций жизненно важных органов и систем (центральной нервной системы, паренхиматозных органов и других органов и систем), острыми нарушениями обменных процессов, больные после оперативных вмешательств, или других медицинских вмешательств и процедур, повлекших за собой нарушение функции систем жизнеобеспечения или при реальной угрозе их развития, требующие гемодинамического мониторинга, дыхательной поддержки и интенсивного ухода, тяжелым течением сепсиса любой этиологии, анемии тяжелой степени, синдроме диссеминированного внутрисосудистого свертывания, с острыми нарушениями мозгового кровообращения, кровоизлиянием в мозг, тяжелыми ожогами, отравлениями, утоплениями, больные в восстановительном периоде после агонии и клинической смерти, новорожденные с тяжелой хирургической и соматической патологией, беременные женщины, роженицы и родильницы с тяжелой акушерской и экстрагенитальной патологией.
73. В ОРИТ из приемного отделения госпитализируются больные при наличии у них показаний для проведения реанимации или интенсивной терапии, за исключением случаев повреждения внутренних органов, продолжающегося кровотечения или состояний, требующих экстренного оперативного вмешательства когда больные незамедлительно транспортируются в операционный блок.
74. Показания к госпитализации в ОРИТ определяет врач анестезиолог-реаниматолог. При возникновении спорных вопросов и конфликтных ситуаций окончательное решение для помещения пациента в палату реанимации или палату интенсивной терапии принимает заведующий отделением или старший дежурный врач анестезиолог-реаниматолог.
75. Не подлежат переводу в ОРИТ пациенты из других отделений с заболеваниями, лечение которых сводится к паллиативной терапии (декомпенсированные стадии онкологических заболеваний, циррозе печени, декомпенсации хронической сердечной недостаточности). Недопустимо рассматривать ОРИТ как место пребывания инкурабельных больных для освобождения других отделений от тяжелобольных, пациентов в безнадежном состоянии.
76. В условиях ОРИТ пациентам осуществляются комплекс мероприятий по восстановлению и поддержанию систем жизнеобеспечения, вследствие заболевания, травмы, осложнения родов, оперативного вмешательства, отравления, утопления.

70. РҚТБ-да 6-дан кем болмаған жағдайда төсек қарастырылады, 12 төсектен көп болған жағдайда, екінші бөлімше ашылады.
71. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру осы Стандарттың 3-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
72. РҚТБ-ға этиологиясы әртүрлі гемодинамикалық жіті бұзылулары (жіті жүрек-қан тамыр жетіспеушілігі, барлық естен танудың түрлері) тыныс алудың жіті бұзылулары, өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелер қызметінің басқа да бұзылулары (орталық нерв жүйесі, паренхиматоздық ағзалар және басқа да ағзалар мен жүйелер), зат алмасу процестерінің жіті бұзылулары бар пациенттер (ерсектер мен балалар), өмір тіршілігін қамтамасыз ету жүйелері функциясының бұзылуына әкеп соқтырған операциялық араласулардан немесе медициналық араласулар мен емшаралардан кейін немесе гемодинамикалық мониторингтеуді, тыныс алуды қолдауды және қарқынды күтімді талап ететін олардың дамуына нақты қауіп төнген кезде, кез келген этиологиядағы сепсистің ауыр ағымы, ауыр дәрежелі анемиясы, тамыр ішіндегі таралған қан ұю синдромы бар, жіті ми қан айналымының бұзылулары, миға қан кету, ауыр күйік шалған, уланған, суға кеткен науқастар, агониядан және клиникалық өлімнен кейін қалпына келтіру кезеңіндегі науқастар, ауыр хирургиялық және соматикалық патологиясы бар жаңа туған нәрестелер, ауыр акушерлік және экстрагениталдық патологиясы бар жүкті әйелдер, босанатын және босанған әйелдер жатқызылады.
73. Қабылдау бөлімшесінен РҚТБ-ға науқастар ішкі зақымданған, тоқтамайтын қан кетулер немесе шұғыл операциялық араласуды талап ететін жай-күйлерді қоспағанда реанимация немесе қарқынды терапия жүргізу үшін оларда болған кезде көрсетілімдері емдеуге жатқызылады.
74. РҚТБ-ға емдеуге жатқызуға көрсетілімдерді анестезиолог-реаниматолог дәрігер ғана айқындайды. Даулы мәселелер мен жанжалды жағдайлар туындаған кезде пациентті реанимация палатасына немесе қарқынды терапия палатасына орналастыру үшін түпкілікті шешімді бөлімше меңгерушісі немесе кезекші аға анестезиолог-реаниматолог дәрігер қабылдайды.
75. РҚТБ-ға паллиативтік терапия емін қажет ететін аурулары бар басқа бөлімшелердің пациенттері (онкологиялық аурулардың декомпенсацияланған сатысы, бауыр циррозы, созылмалы жүрек функциялары жеткіліксіздігінің декомпенсациясы) ауыстырылмайды. РҚТБ-ны басқа бөлімшелерді жағдайы ауыр науқастардан үміт етуге болмайтын жағдайдағы пациенттерден босату үшін инкурабелді науқастардың болуына арналған орын ретінде қарауға болмайды.
76. РҚТБ жағдайында науқастарға аурудың, жарақаттың, босанудан кейінгі асқынуларды, операциялық араласу, улану, суға кетіп қалу салдарынан бұзылған өмірлік маңызды жүйелерді қалпына келтіру және қолдау шаралар кешені жүргізіледі.

77. Анестезиологическая и реаниматологическая помощь в ОРИТ включает:
1) оказание экстренной и плановой квалифицированной, специализированной медицинской помощи пациентам, в том числе с применением и внедрением новых методов диагностики, лечения неотложных состояний;
2) ежедневный осмотр пациентов с участием заведующего отделением, наблюдение пациента в динамике, с описанием изменения в дневниках, обоснованием изменения в назначениях. Кратность написания дневников зависит от динамики изменения в состоянии больных и необходимости коррекции назначений (у стабильных больных интервал фиксации их состояния в медицинской карте составляет 6 часов). Подробно описываются время приема и передачи больного по смене, моменты интубации, перевода на спонтанное дыхание, экстубации и других ответственных или сложных манипуляций, обоснование необходимости в трансфузионной терапии, обезболивании наркотическими аналгетиками;
3) определение наличия у пациентов тех или иных синдромов, соответствующих основному или сопутствующему заболеванию, или осложнениям;
4) постоянный мониторинг функционального состояния больного;
5) расширенный комплекс мероприятий по реанимации и интенсивной терапии;
6) привлечение консультантов любой специальности и любого уровня для верификации основного и сопутствующего заболевания, дифференциальной диагностики и определения тактики лечения;
7) установление показаний для лечения в отделении реанимации и интенсивной терапии, перевод больных в профильные отделения после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки (заведующими профильными отделениями обеспечивают незамедлительный прием больных, переведенных из ОРИТ);
8) консультацию врачей профильных отделений по вопросам практической реаниматологии;
9) организацию и проведение клинических конференций по вопросам реаниматологии и интенсивной терапии;
10) оформление и ведение медицинской документации в соответствии с Приказом № 907;
11) анализ эффективности работы отделения и качества оказываемой медицинской помощи, разработка и проведение мероприятий по повышению качества оказания медицинской помощи и снижению больничной летальности.
78. Заведующий профильным отделением или лечащий врач по профилю, оперировавший врач хирург (в выходные и праздничные дни, в период дежурства в ночное время дежурный врач по профилю) в течение всего периода лечения пациента в ОРИТ проводит ежедневный осмотр пациента, заполняет медицинскую карту пациента и выполняет все лечебно-диагностические мероприятия в пределах своей компетенции, контролирует их эффективность, своевременность и качество лечения.

77. РҚТБ-дағы анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек:
1) пациенттерге шұғыл және жоспарлы білікті, мамандандырылған, соның ішінде шұғыл жай-күйлерді диагностикалаудың, емдеудің жаңа әдістерін қолданып және енгізе отырып, медициналық көмек көрсетуді;
2) бөлімше меңгерушісінің қатысуымен пациенттерді күнделікті қарап-тексеруді, тағайындаулардағы өзгерістерді негіздей отырып, өзгерістерді күнделікке жазып, пациентті динамикада байқау. Күнделікті жазу жиілігі науқастың жағдайындағы өзгерістер динамикасына және тағайындауларды түзету қажеттілігіне байланысты болады (жағдайы тұрақты науқастардың жай-күйлерін медициналық картаға жазу интервалы 6 сағатты құрайды). Науқасты кезекшілік бойынша қабылдау және өткізу уақыты, интубация кезеңдерін, өздігінен демалуға көшірілуді, экстубация және басқа да жауапты немесе күрделі ем-шараларды жүргізу, трансфузиялық терапияның, есірткі анальгетиктермен жансыздандыру қажеттілігінің негіздемесі толық сипатталады;
3) пациенттерде негізгі немесе қосарланған аурулардың, немесе асқынуларға сәйкес келетін қандай да бір синдромдардың болуын анықтауды;
4) науқастың функциялық жағдайын үнемі мониторингтеуді;
5) реанимация және қарқынды терапия шараларының кең ауқымды кешенін;
6) негізгі және қосарласқан ауруды растау, сараланған диагностика және емдеу тактикасын анықтау үшін кез-келген мамандықтағы және кез-келген деңгейдегі консультанттарды тартуды;
7) реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде емдеу үшін көрсетілімдерді белгілеуді, науқастардың өмірлік маңызды ағзаларының қызметін тұрақтандырғаннан кейін алдағы тәулікте емдеу және тексеруге ұсына отырып, бейінді бөлімшелерге ауыстыруды (бейінді бөлімшенің меңгерушісі РҚТБ-дан ауыстырылған науқастарды дереу қабылдауды қамтамасыз етеді);
8) практикалық реаниматология мәселелері бойынша бейінді бөлімшелердің дәрігерлеріне консультация беруді;
9) реанимация және қарқынды терапия мәселелері бойынша клиникалық конференциялар ұйымдастыруды және жүргізуді;
10) № 907 бұйрыққа сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеуді және жүргізуді;
11) бөлімше жұмысының тиімділігін және көрсетілетін медициналық көмектің сапасын талдауды, медициналық көмекті көрсету сапасын арттыру және ауруханалық өлімді төмендету жөніндегі шараларды әзірлеуді және жүргізуді қамтиды.
78. Бейінді бөлімшенің меңгерушісі немесе бейіні бойынша емдеуші дәрігер, операция жасаған хирург дәрігер (демалыс және мереке күндері, түнгі уақытта кезекшілік кезінде бейіні бойынша кезекші дәрігер) РҚТБ-да пациентті емдеудің барлық кезеңінде пациентті күн сайын қарап-тексереді, пациенттің медициналық картасын толтырады және өз құзыретінің шегінде барлық емдік-диагностикалық іс-шараларды орындайды, олардың тиімділігін, емдедің уақытылылығы мен сапасын бақылайды.

79. В ОРИТ пациенту при необходимости проведения лечебно-диагностических мероприятий привлекают специалистов из других лечебно-диагностических отделениях организации здравоохранения.
80. Объем диагностических исследований определяется лечащим врачом анестезиологом-реаниматологом в зависимости от основного и сопутствующих заболеваний, а также наличия синдромов органной недостаточности.
81. Для обеспечения постоянной готовности к немедленному приему и качественному лечению больных в критических состояниях, одна койка всегда остается резервной и свободной.
82. Пациенты в критическом состоянии, экстренно поступающие в ОРИТ с неуточненным диагнозом, переводятся в профильные отделения, в том числе в отделения других организаций здравоохранения, только после проведения неотложных лечебных мероприятий и стабилизации нарушений жизненно важных функций.
83. ОРИТ обеспечивается специальным оборудованием и аппаратурой, в том числе для искусственного поддержания и контроля жизненно важных функций организма, лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, необходимыми для проведения реанимации и интенсивной терапии.
84. В ОРИТ предусмотрены специально оборудованные помещения для проведения реанимации и интенсивной терапии, экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, для изоляции инфекционных больных, для персонала, для хранения оборудования, лекарственных средств и изделий медицинского назначения, трансфузионных сред, белья.
85. Экспресс-лаборатория является составной частью ОРИТ. Сотрудники экспресс-лаборатории входят в штатное расписание ОРИТ и подчиняются заведующему отделением. Недопустимо выведение экспресс-лаборатории из состава ОРИТ.
86. За ОРИТ закрепляются (приказом главного врача) врачи-специалисты профильных отделений из числа заведующего отделением или старшего врача для неотложной лечебно-консультативной помощи. При возникновении экстренной ситуации оказание неотложной лечебно-консультативной помощи в ОРИТ является приоритетным для врачей-специалистов профильных отделений из числа заведующего отделением или старшего врача.
87. В медицинских организациях, имеющих в своей структуре ОРИТ для новорожденных создается выездная консультативная реанимационная бригада (далее – выездная бригада) с круглосуточным графиком работы.
88. Для организации работы выездной бригады выделяется 5 должностей врачей по специальностям "анестезиология и реаниматология (детская)" и (или) "неонатология", 5 должностей среднего медицинского персонала, 4 должности водителя, 1 должность диспетчера. Из числа врачебного персонала выездной бригады назначается старший врач.

79. Науқасқа емдік-диагностикалық іс-шараларды жүргізу үшін қажеттілігіне қарай РҚТБ-ға денсаулық сақтау ұйымының басқа емдік-диагностикалық бөлімшелерінен мамандарды шақыруға болады.
80. Диагностикалық зерттеулер көлемін негізгі және қосарласқан ауруларға, сондай-ақ ағза жеткіліксіздігі синдромының болуына байланысты емдеуші анестезиолог-реаниматолог дәрігер белгілейді.
81. Ауыр жағдайдағы науқастарды бірден қабылдап, сапалы емді жүргізуге үнемі дайын болуды қамтамасыз ету үшін бір төсектік орын әрдайым резервте тұрады және бос болады.
82. РҚТБ-ға шұғыл келіп түсетін диагнозы нақтыланбаған ауыр жағдайдағы пациенттер шұғыл емдеу іс-шаралары жүргізілгеннен кейін және өмірлік маңызды функциялардың бұзылулары тұрақтанғаннан кейін ғана бейінді бөлімшелерге, оның ішінде басқа денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелеріне ауыстырылады.
83. РҚТБ арнайы құрал-жабдықтармен және аппаратурамен, соның ішінде организмнің өмірлік маңызды функциясын жасанды түрде қолдауға және бақылауға арналған құрал-жабдықтармен, реанимация және қарқынды терапия жүргізуге қажетті дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
84. РҚТБ-да реанимация және қарқынды терапия, экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оксигенация жүргізуге, инфекциялық науқастарды оқшаулауға арналған, қызмектерлерге, жабдықтарды, дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды, трансфузиялық заттарды, киім-кешекті сақтауға арналған арнайы жабдықталған бөлмелер қарастырылған.
85. Экспресс-зертхана РҚТБ-нің құрамдас бөлігі болып табылады. Экспресс-зертхана қызметкерлері РҚТБ-ның штаттық кестесіне кіреді және бөлімшенің меңгерушісіне бағынады. Экспресс-зертхананы РҚТБ бөлімшесінің құрамынан шығаруға болмайды.
86. Шұғыл емдік-консультациялық көмек көрсету үшін РҚТБ-ға (бас дәрігердің бұйрығымен) бөлімше меңгерушілері немесе аға дәрігерлер арасынан бейінді бөлімшелердің дәрігер мамандары бекітіледі. Шұғыл жағдайлар туындаған кезде РҚТБ-да кезек күттірмейтін емдік-консультациялық көмек көрсететін бөлімше меңгерушілері немесе аға дәрігерлер арасындағы бейінді бөлімшелердің дәрігер мамандары үшін басымды болып табылады.
87. Құрылымында РҚТБ бар медициналық ұйымдарда жаңа туған нәрестелер үшін тәуліктік жұмыс кестесі бар көшпелі консультативтік реанимациялық бригада (бұдан әрі – көшпелі бригада) құрылады.
88. Көшпелі бригаданың жұмысын ұйымдастыру үшін 5 дәрігерлер "анестезиология және реаниматология (балалардың)" және "неонатология" мамандығы бойынша лауазымы, 5 орта медицина қызметкерлерінің лауазымы, 4 жүргізуші лауазымы, 1 диспетчер лауазымы бөлінеді. Көшпелі бригаданың дәрігерлік қызметкерлері арасынан аға дәрігер тағайындалады.

89. При отсутствии в медицинской организации акушерского профиля ОРИТ для новорожденных, главным врачом или ответственным дежурным врачом по медицинской организации вызывается выездная реанимационная бригада из отделения реанимации и интенсивной терапии для новорожденных перинатального центра или медицинской организации неонатологического или педиатрического профиля.
90. Выездная бригада из ОРИТ для новорожденных совместно с медицинской организацией, где родился новорожденный, организует лечение, необходимое для стабилизации состояния новорожденного перед транспортировкой, и после достижения стабилизации состояния осуществляет его перевод в отделение реанимации и интенсивной терапии для новорожденных перинатального центра или медицинской организации неонатологического или педиатрического профиля.
91. Решение о возможности перевода (транспортировки) новорожденного принимается заведующим отделением (дежурным врачом отделения) медицинской организации акушерского профиля и ответственным врачом выездной реанимационной бригады ОРИТ для новорожденных перинатального центра или медицинской организации неонатологического или педиатрического профиля.
92. При наличии медицинских показаний новорожденный, не нуждающийся в проведении реанимационных мероприятий, из медицинской организации акушерского профиля переводится в отделение патологии новорожденных и недоношенных детей медицинской организации педиатрического профиля или в детское отделение по профилю заболевания ("детская хирургия", "детская кардиология", "неврология" и другое).
93. Основные направления деятельности выездной бригады:
1) оказание консультативно-реанимационной помощи детям (новорожденным), находящимся в тяжелом состоянии в других стационарах;
2) оказание неотложной медицинской помощи на месте у постели больного, во время транспортировки детей;
3) консультации по телефону для оказания экстренной медицинской помощи детям, находящимся в критическом состоянии;
4) обучение медицинского персонала педиатрических (акушерских) стационаров при оказании неотложной медицинской помощи детям (в том числе новорожденным) членами бригады во время выезда;
5) транспортировка больного в отделение анестезиологии-реанимации (отделение интенсивной терапии и реанимации) при наличии показаний к переводу.
94. Для организации работы выездной бригады выделяется транспорт (реанимобиль), оснащенный специальной медицинской аппаратурой и лекарственными средствами.
95. На машинах, обеспечивающих реанимационную помощь и осуществляющих транспортировку новорожденных и недоношенных детей, четко соблюдается санитарно-противоэпидемический режим.

89. РҚТБ жаңа туған нәрестеге арналған акушерлік бейіндегі медициналық ұйым болмаған кезде бас дәрігер немесе медициналық ұйым бойынша жауапты кезекші дәрігер перинаталдық орталықтың немесе неонатологиялық немесе педиатриялық бейіндегі медициналық ұйымның жаңа туған нәрестелерге арналған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінен көшпелі реанимациялық бригаданы шақыртады.
90. Жаңа туған нәрестелерге арналған РҚТБ-дан шыққан көшпелі бригада бала туған кезде медициналық ұйыммен бірлесіп, тасымалдау алдында жаңа туған нәрестенің жағдайын тұрақтандыру үшін қажетті емді ұйымдастырады және жағдайы тұрақтанғаннан кейін оны перинаталдық орталықтың немесе неонатологиялық немесе педиатриялық бейіндегі медициналық ұйымның жаңа туған нәрестелерге арналған реанимация және қарқында терапия бөлімшесіне ауыстыруды жүзеге асырады.
91. Жаңа туған нәрестені ауыстыру (тасымалдау) мүмкіндігі туралы шешімді акушерлік бейіндегі медициналық ұйымның бөлімше меңгерушісі (бөлімшенің кезекші дәрігері) және перинаталдық орталықтың немесе неонатологиялық немесе педиатриялық бейіндегі медициналық ұйымның жаңа туған нәрестелерге арналған РҚТБ-ның көшпелі реанимациялық бригадасының жауапты дәрігері қабылдайды.
92. Медициналық көрсетілімдер болған жағдайда реанимациялық шараларды жүргізуді қажет етпейтін жаңа туған нәресте акушерлік бейіндегі медиицналық ұйымнан педиатриялық бейіндегі медиицналық ұйымның жаңа туған нәрестелер мен шала туған балалардың патологиясы бөлімшесіне немесе аурудың бейіні бойынша ("балалар хирургиясы", "балалар кардиологиясы", "неврология" және басқа) балалар бөлімшесіне ауыстырылады.
93. Көшпелі бригада қызметінің негізгі бағыттары:
1) басқа стационарларда ауыр жағдайда жатқан балалаларға (оның ішінде жаңа туған нәрестелерге) консультациялық-реанимациялық көмек көрсету;
2) балаларды тасымалдау кезінде, науқастың төсегінде шұғыл медициналық көмек көрсету;
3) ауыр жағдайдағы балаларға шұғыл медициналық көмек көрсету үшін телефон арқылы консультация беру;
4) шығу кезінде бригада мүшелерінің балаларға (оның ішінде жаңа туған нәрестелерге) жедел медициналық көмек көрсету кезінде педиатриялық (акушерлік) стационарлардың қызметкерлерін үйрету;
5) ауыстыруға көрсетілімдер болған жағдайда, науқасты анестезиология-реанимация бөлімшесіне (қарқынды терапия және реанимация бөлімшесіне) тасымалдау.
94. Көшпелі бригаданың жұмысын ұйымдастыру үшін арнайы медициналық аппаратурамен және дәрілік заттармен жабдықталған көлік (реанимобиль) бөлінеді.
95. Реанимациялық көмекті қамтамасыз ететін және жаңа туған нәрестелер мен шала туылған нәрестелерді тасымалдауды жүзеге асыратын машиналарда санитариялық-эпидемияға қарсы режим нақты сақталады.

96. Администрация организации здравоохранения выделяет помещение для персонала выездной бригады и место для стоянки машины.
97. Персонал выездной бригады:
1) подчиняется главному врачу медицинской организации, на базе которого она функционирует, и заведующему отделением анестезиологии-реанимации (отделением интенсивной терапии и реанимации), входит в штат этого отделения и при отсутствии вызовов и консультаций используется для работы в отделении;
2) взаимозаменяем, имеет специализацию по педиатрической (неонатальной) анестезиологии и реаниматологии (для неонатальной бригады – по неонатологии), владеет методами ургентной диагностики, имеет опыт работы с новорожденными (недоношенными) детьми и детьми раннего возраста.
98. Водитель-санитар реанимобиля проходит специальный инструктаж и обучение по работе на специализированной машине.
99. Все выезды персонала выездной бригады отражаются в журнале выездов.
100. Старший врач выездной бригады:
1) назначается из числа врачей анестезиологов-реаниматологов;
2) осуществляет организационно-методическое руководство работой реанимационной бригады;
3) привлекает к работе бригады при необходимости специалистов соответствующего профиля;
4) осуществляет контроль за комплектацией и использованием оснащения (медицинского оборудования, медикаментов) реанимобиля;
5) проводит анализ качества оказания медицинской помощи детям (в том числе новорожденным, недоношенным) в регионе обслуживания;
6) совершенствование преемственности в работе акушерских и детских медицинских организаций, с целью развития реанимационной помощи детям.
Глава 7. Организация оказания помощи отделением анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии
101. ОАРИТ организуется в структуре организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в зависимости от коечной мощности, профиля организации и при наличии штатной численности 6 и более врачей анестезиологов-реаниматологов.
102. ОАРИТ имеет следующие вспомогательные помещения: помещения для медицинского персонала, для дежурного персонала, предусматривающими возможность кратковременного отдыха (сна) и приема пищи в течение суток, с раздевалкой, санпропускники, душевые, комнаты личной гигиены женщины, санузлы, помещения для хранения аппаратуры, медикаментов, инфузионных сред, белья. При наличии палат интенсивной терапии и реанимации ОАРИТ имеет отдельный реанимационный зал, помещение для проведения детоксикационных мероприятий, лечебных манипуляций, процедурную, перевязочную, отдельные палаты для детей раннего возраста, септических и инфекционных больных, экспресс-лабораторию, а также преднаркозную палату и палату "пробуждения" в операционном блоке (из расчета 2 койки на один хирургический стол, но не более 12 коек на операционный блок, в случаях невозможности выделения отдельных площадей преднаркозную палату и палату "пробуждения" объединяют).

96. Денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігі көшпелі бригаданың қызметкерлері үшін үй-жай және машинаның тұрағына орын бөледі.
97. Көшпелі бригада персоналы:
1) өзі жұмыс істейтін медициналық ұйымның бас дәрігеріне, және анестезиология-реанимация бөлімшесінің (қарқынды терапия және реанимация бөлімшесінің) меңгерушісіне бағынады, осы бөлімшенің штатына кіреді және шақыртулар мен консультациялар болмаған жағдайда бөлімшеде жұмыс істеу үшін пайдаланылады;
2) өзара алмасады, педиатриялық (неонаталдық) анестесиология және реаниматология бойынша (неонаталдық бригада үшін – неонатология) мамандығы бар, ургентті диагностика әдістерін меңгерген, жаңа туған (шала туған) балалармен және ерте жастағы балалармен жұмыс тәжірибесі бар.
98. Реанимобильдің жүргізуші-санитары мамандандырылған машинада жұмыс істеу жөніндегі арнайы нұсқамадан оқытудан өтеді.
99. Көшпелі бригада қызметкерлерінің барлық шығулары шығу журналында жазылады.
100. Көшпелі бригаданың аға дәрігері:
1) анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің ішінен тағайындалады;
2) реанимациялық бригаданың жұмысын ұйымдастырушылық-әдістемелік басқаруды жүзеге асырады;
3) бригаданың жұмысына, қажет болған жағдайда, тиісті бейіндегі мамандарды тартады;
4) реанимобильдің жарақтандырылуына (медициналық жабдықтар, дәрі-дәрмектер) пайдаланылуына, жинақталуына бақылау жасайды;
5) қызмет көрсету аймағында балаларға (оның ішінде жаңа туған, шала туылған балаларға) медициналық көмек көрсету сапасына талдау жүргізеді;
6) балаларға реанимациялық көмекті дамыту мақсатында акушерлік және балалар медициналық ұйымдарында жұмыстың бірізділігін жетілдіреді.
7-тарау. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінің көмек
көрсетуін ұйымдастыру
101. АРҚТБ стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында ұйымның төсек қуаттылығына, бейініне қарай және анестезиолог-реаниматолог дәрігерлердің штаттық саны 6 және одан көп болғанда ұйымдастырылады.
102. АРҚТБ-да мынадай көмекші үй-жайлар болады: тәулік ішінде қысқа мерзімді демалуға (ұйықтауға) және тамақтануға болатын медицина персоналына, кезекші персоналға арналған киім ілетін орны бар бөлмелер, санитариялық өткізгіштер, душ бөлмесі, әйелдердің жеке гигиена бөлмесі, санитариялық тораптар, аппаратураны, дәрі-дәрмектерді, инфузиялық заттарды, киім-кешекті сақтауға арналған бөлмелер. Қарқынды терапия және реанимация палаталары болған жағдайда АРҚТБ-да жеке реанимациялық зал, детоксикациялық емшараларды, емдеу манипуляцияларын жүргізуге арналған бөлме, емшара, таңу бөлмесінен, ерте жастағы балаларға арналған жеке палаталардан, септикалық және инфекциялық науқастарға арналған палаталардан, экспресс-зертханадан, сондай-ақ операциялық блоктағы наркоз алды палатадан және "ояту" палатасынан тұрады (бір хирургиялық үстелге 2 төсек есебінен, бірақ операциялық блокта 12 төсектен аспайды, жеке аудандар бөлу мүмкін болмаған жағдайда, наркоз алды палатасы мен "ояту" палатасы біріктіріледі).

103. Координацию деятельности ОАРИТ выполняет заведующий отделением, а в дежурную ночную смену, выходные и праздничные дни ответственный дежурный врач анестезиолог-реаниматолог, назначаемый заведующим отделением из числа врачей, имеющих высшую (первую, при отсутствие высшей) квалификационную категорию.
104. Организация оказания анестезиологической и реаниматологической помощи осуществляется в соответствии с главой 3 настоящего Стандарта.
105. Анестезиологическая и реаниматологическая помощь пациентам включает:
1) оказание специализированной медицинской помощи пациентам в экстренном и плановом порядках, в том числе высокотехнологичные медицинские услуги;
2) определение метода анестезии, осуществление медикаментозной предоперационной подготовки и проведение разных методик анестезии при различных оперативных вмешательствах, родах, диагностических и лечебных процедурах;
3) наблюдение за состоянием больных в посленаркозном периоде в палатах "пробуждения" до восстановления сознания и стабилизации функции жизненно важных органов;
4) оценку степени нарушений функции жизненно важных органов и систем и проведение расширенного комплекса мероприятий по реанимации и интенсивной терапии при различных критических ситуациях, в том числе методами экстракорпоральной детоксикации, гипербарической оксигенации, электрокардиостимуляции;
5) интенсивное наблюдение (экспресс-контроль состояния систем жизнеобеспечения, а также метаболизма с использованием методов лабораторной и функциональной диагностики, мониторинга дыхания и кровообращения), полноценная и целенаправленная коррекция расстройств;
6) проведение реанимационных мер пациентам (при наличии показаний) в других отделениях;
7) установление показаний для дальнейшего лечения больных в условиях ОАРИТ, а также перевод больных из ОАРИТ в профильные отделения после стабилизации функции жизненно важных органов с рекомендациями по лечению и обследованию на ближайшие сутки;
8) консультирование врачей других отделений по вопросам практической анестезиологии и реаниматологии;
9) оформление и ведение медицинской документации в соответствии с Приказом № 907;
10) анализ эффективности работы отделения и качества оказываемой медицинской помощи, разработка и проведение мероприятий по повышению качества оказания медицинской помощи и снижению летальности.
106. Операционные залы, палаты реанимации и интенсивной терапии ОАРИТ (ОРИТ) обеспечиваются следующим медицинским оборудованием:
1) аппараты искусственной вентиляции легких или наркозно-дыхательные аппараты соответственно по количеству операционных столов в плановых и экстренных операционных залах;

103. АРҚТБ қызметін үйлестіруді бөлімше меңгерушісі, ал кезекшілік түнгі ауысымда, демалыс және мереке күндері дәрігерлердің арасындағы біліктілік деңгейі жоғары (жоғары болмаған кезде, бірінші) бөлімше меңгерушісі тағайындайтын жауапты кезекші анестезиолог-реаниматолог дәрігер орындайды.
104. Анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру осы Стандарттың 3-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
105. Пациенттерге анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсету:
1) шұғыл және жоспарлы тәртіпте пациенттерге мамандандырылған көмек, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсетуді;
2) анестезия әдісін анықтауды, операция алдындағы дәрі-дәрмектік дайындықты жүзеге асыруды және әртүрлі операциялық араласулар, босандыру, диагностикалық және емдік іс-шараларда анестезияның түрлі әдістерін жүргізуді;
3) есі қалпына келгенге дейін және өмірлік маңызды ағзалары тұрақтанғанға дейін "ояту" палатасында наркоздан кейінгі кезеңде науқастың жағдайын бақылауды;
4) өмірлік маңызды ағзалар мен жүйелер функциясының бұзылу дәрежесін бағалау және әртүрлі ауыр жағдайларда реанимация мен қарқынды терапия бойынша, оның ішінде экстракорпоралдық детоксикация, гипербариялық оксигенация, электрокардиостимуляция және басқа да әдістермен ауқымды шаралар кешенін жүргізу;
5) қарқынды бақылау (зертханалық және функциялық диагностика әдістерін, тыныс алу мен қан айналымның мониторингін пайдалану арқылы өмірлік маңызды жүйелердің және метаболизмнің жағдайын экспресс-бақылау), бұзылыстарды толыққанды және мақсатты түзетуді;
6) басқа бөлімшелерде науқастарға (көрсетілімдер болған жағдайда) реанимациялық шаралар жүргізуді;
7) АРҚТБ жағдайында науқасты одан әрі емдеуге арналған көрсетілімдерді белгілеуді, науқастың өмірлік маңызды ағзаларын тұрақтандырғаннан кейін алдағы тәулікте емдеу және қарап-тексеруді ұсына отырып, бейінді бөлімшелерге ауыстыруды;
8) практикалық анестезиология және реаниматология мәселелері бойынша басқа бөлімшелердің дәрігерлеріне консультация беруді;
9) № 907 бұйрыққа сәйкес медициналық құжаттаманы ресімдеуді және жүргізуді;
10) бөлімше жұмысының тиімділігін және көрсетілетін медициналық көмектің сапасын талдау, медициналық көмек көрсету сапасын арттыру және өлімді төмендету жөніндегі шараларды әзірлеу және жүргізуді қамтиды.
106. АРҚТБ-ның (РҚТБ-ның) операциялық залдары, реанимация және қарқынды терапия палаталары мынадай медициналық жабдықтармен қамтамасыз етіледі:
1) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстелдер саны бойынша өкпені жасанды желдету аппараттары немесе наркозды тыныс алу аппараттары;

2) аппараты искусственной вентиляции легких в палатах реанимации и интенсивной терапии в количестве 1 на каждую койку и 1 резервный;
3) мониторы по количеству операционных столов в плановой и экстренной операционных;
4) мониторы в палатах реанимации и интенсивной терапии по количеству коек и 1 резервный;
5) электроаспираторы (отсосы) по количеству операционных столов в плановой и экстренной операционных;
6) электроаспираторы (отсосы) по количеству коек в палатах реанимации и интенсивной терапии и 1 резервный (допускается использование централизованной вакуумной магистрали);
7) перфузоры (шприцевые насосы) по количеству операционных столов в плановой и экстренной операционных;
8) перфузоры (шприцевые насосы) и инфузоматы не менее 3 единиц на каждую койку палаты реанимации и интенсивной терапии.
107. ОАРИТ обеспечивается медикаментами и инфузионными средствами в количествах, необходимых для полноценного проведения обезболивания, реанимации и интенсивной терапии (на случай массовых поступлений в отделении предусматривается их запас).
108. ОАРИТ возможно предусмотреть как учебно-клиническую базу кафедр организаций образования в области здравоохранения.
109. В состав ОАРИТ для проведения лабораторных исследований экспресс методами включена экспресс-лаборатория, которая располагается в непосредственной близости от палат реанимации и интенсивной терапии.
110. Методическое руководство работой экспресс-лаборатории осуществляет старший врач-лаборант или заведующий общебольничной клинической лабораторией. Недопустимо выведение экспресс-лаборатории из состава ОАРИТ.
Глава 8. Организация оказания помощи Центром анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии
111. ЦАРИТ организуется в организациях здравоохранения, оказывающих круглосуточную специализированную и высокоспециализированную помощь, при наличии в составе организации трех и более отделений по профилю "Анестезиология и реаниматология".
112. Координирует деятельность ЦАРИТ врач анестезиолог-реаниматолог высшей квалификационной категории, с наличием научной степени, стажа работы не менее 15 лет и являющийся членом профессиональной ассоциации анестезиологов-реаниматологов.
113. В состав ЦАРИТ включаются следующие отделения:
1) отделение анестезиологии;
2) отделения реанимации и интенсивной терапии;
3) специализированные отделения реанимации и интенсивной терапии;
4) отделение (кабинет) экстракорпоральных методов лечения;
5) отделение (кабинет) гипербарической оксигенации;
6) выездные консультативно-диагностические бригады;

2) реанимация және қарқынды терапия палаталарында әр төсекке 1 бірлік және 1 резервті өкпені жасанды желдететін аппараттар;
3) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстелдер саны бойынша мониторлар;
4) реанимация және қарқынды терапия палаталарында төсек саны бойынша және 1 резервтік монитор;
5) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстел саны бойынша электроаспираторлар (сорғылар);
6) реанимация және қарқынды терапия палаталарында өкпені жасанды желдететін аппарат саны бойынша электроаспираторлар (сорғылар) және 1 резервті (орталықтандырылған вакуумдық магистральды қолдануға болады);
7) жоспарлы және шұғыл операциялық залдарда операциялық үстелдер саны бойынша перфузорлар (шприцті сорғылар);
8) реанимация және қарқынды терапия палаталарында әр төсекке кемінде 3 бірлік перфузорлар (шприцті сорғылар) мен инфузоматтар.
107. АРҚТБ толық жансыздандыру, реанимация және қарқынды терапия жүргізу үшін қажетті дәрі-дәрмектермен және инфузиялық заттармен қажетті көлемде қамтамасыз етіледі (жаппай бөлімшеге түсу жағдайында олардың қоры жасалады).
108. АРҚТБ денсаулық сақтау саласында білім беруді ұйымдастыратын кафедраның оқу-клиникалық базасы ретінде қарастыруға болады.
109. АРҚТБ құрамына экспресс әдістермен зертханалық зерттеулер жүргізу үшін реанимация және қарқынды терапия палатасына тікелей жақын жерде орналасатын экспресс-зертхана кіреді.
110. Экспресс-зертхананың жұмысын әдістемелік басқаруды аға зертханашы-дәрігер немесе жалпы ауруханалық клиникалық зертхананың меңгерушісі атқарады. Экспресс-зертхананы АРҚТБ бөлімшесінің құрамынан шығаруға болмайды.
8-тарау. Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия орталығының көмек
көрсетуін ұйымдастыру
111. АРҚТО ұйымның құрамында "Анестезиология және реаниматология" бейіні бойынша үш және одан да көп бөлімше болған жағдайда тәулік бойы мамандандырылған және жоғары мамандандырылған көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында ұйымдастырылады.
112. АРҚТО қызметін біліктілік санаты жоғары, ғылыми дәрежесі бар, жұмыс өтілі 15 жыл кем болмайтын және кәсіби анестезиолог-реаниматологтар қауымдастығының мүшесі болып табылатын дәрігер анестезиолог-реаниматолог үйлестіреді.
113. АРҚТО-ның құрамына мынадай бөлімшелер кіреді:
1) анестезиология бөлімшесі;
2) реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
3) мамандандырылған реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
4) экстракорпоралдық емдеу әдістерін жүргізу бөлімшесі (кабинет);
5) гипербариялық оксигенация әдісін жүргізу бөлімшесі (кабинет);
6) көшпелі консультациялық-диагностикалық бригадалар;

1. По экстренным показаниям
1) группа крови и резус-фактор;
2) анализ крови на гемоглобин, гематокрит, тромбоциты, время свертывания по Ли-Уайту;
3) общий анализ мочи (катетером);
4) анализ крови на вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ), австралийский антиген, гепатит С (проводится забор крови для последующего анализа).
2. По срочным показаниям
1) группа крови и резус-фактор;
2) общий анализ крови (подсчет эритроцитов, гемоглобина, гематокрита, лейкоцитов с формулой, тромбоцитов, времени свертывания крови, времени длительности кровотечения, скорости оседания эритроцитов);
3) электрокардиограмма (далее – ЭКГ);
4) консультация терапевта или педиатра;
5) рентгеноскопия или рентгенография грудной клетки (по показаниям);
6) биохимический анализ крови (аланинтрансфераза, аспарагинаттрансфераза, билирубин, глюкоза, общий белок, мочевина, креатинин);
7) коагулограмма (протромбиновый индекс, активированное частичное тромбопластиновое время, фибриноген);
8) анализ крови на ВИЧ, австралийский антиген, гепатит С (проводится забор крови для последующего анализа).
3. Для плановых операций
(срок годности не более 10 суток)
1) общий анализ крови (подсчет эритроцитов, гемоглобина, гематокрита, лейкоцитов с формулой, тромбоцитов, времени свертывания крови, времени длительности кровотечения, скорости оседания эритроцитов);
2) общий анализ мочи;
3) группа крови и резус-фактор;
4) ЭКГ;
5) флюрография (рентгенография) грудной клетки;
6) анализ крови на ВИЧ, австралийский антиген, гепатит С.
7) печеночные пробы;
8) остаточный азот (мочевина);
9) глюкоза крови;
10) консультация терапевта;
11) время свертывания по Ли -Уайту и длительность кровотечения.
Дополнительные анализы после осмотра анестезиолога-реаниматолога (не менее чем за 24 часа до операции).
1) коагулограмма;
2) электролиты плазмы крови;
3) общий белок, белковые фракции;
4) остаточный азот (мочевина);
5) активность аминотрансфераз;
6) исследования функций внешнего дыхания и сердечно-сосудистой системы – по показаниям;
7) консультация профильных специалистов – по показаниям.
4. При плановых операциях у детей
(срок годности не более 10 суток)
1) группа крови и резус-фактор;
2) общий анализ крови (подсчет эритроцитов, гемоглобина, гематокрита, лейкоцитов с формулой, тромбоцитов, времени свертывания крови, времени длительности кровотечения, скорости оседания эритроцитов);
3) общий анализ мочи;
4) коагулограмма;
5) электролиты плазмы крови;
6) общий белок, белковые фракции;

1. Шұғыл көрсетілімдер бойынша:
1) қан тобы және резус-фактор;
2) гемоглобин, гематокрит, тромбоциттерге қан талдауы, Ли-Уайту бойныша ұю уақыты;
3) несептің жалпы талдауы;
4) адамның иммун тапшылығы вирусына (бұдан әрі – АИТВ), аустралиялық антигенге, С гепатитіне (келесі талдау үшін қан алу) қан талдауы.
2. Жедел көрсетілімдер бойынша:
1) қан тобы және резус-фактор;
2) қанның жалпы талдауы (эритроциттер мөлшері; гемоглобин, гематокрит, формуласы бар лейкоциттер мөлшері, тромбоциттер мөлшері, қанның ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы, эритроциттердің шөгу жылдамдығы);
3) электрокардиограмма (бұдан әрі – ЭКГ);
4) терапевтың немесе педиатрдың консультациясы;
5) кеуде жасушасының рентгеноскопиясы немесе рентгенографиясы (көрсетілімдер бойынша);
6) қанның биохимиялық талдауы (аланинтрансфераза, трансфераза аспарагинаты, билирубин, глюкоза, жалпы белок, несепнәр, креатинин);
7) қан коагулограммасы (протромбиндік индекс, активтендірілген ішінара тромбопластиндік уақыт, фибриноген);
8) АИТВ-ға, аустралиялық антигенге, С гепатитіне (келесі талдау үшін қан алу) қан талдауы.
3. Жоспарлы операциялар үшін (жарамдылық мерзімі 10 күннен аспайды):
1) қанның жалпы талдауы (эритроциттер мөлшері; гемоглобин, гематокрит, формуласы бар лейкоциттердің мөлшері, тромбоциттер мөлшері, қанның ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы, эритроциттердің шөгу жылдамдығы);
2) несептің жалпы талдауы;
3) қан тобы және резус-фактор;
4) ЭКГ;
5) кеуде жасушасының флюрографиясы (рентгенографиясы);
6) АИТВ-ға, аустралиялық антигенге, С гепатитіне қан талдауы;
7) сынамалары;
8) қалдық азот (несепнәр);
9) қан глюкозасы;
10) терапевт консультациясы;
11) Ли-Уайту бойынша ұю уақыты және қан кету ұзақтығы.
Анестезиолог-реаниматологтың қарап-тексеруінен кейін қосымша талдаулар (операцияға дейін 24 сағаттан кешіктірмей):
1) коагулограмма;
2) қан плазмасының электролиттері;
3) жалпы ақуыз, ақуыз фракциялары;
4) қалдық азот (несепнәр);
5) аминотрансферазалардың белсенділігі;
6) сыртқы тыныс алу және жүрек-қантамыр жүйесінің қызметтерін зерттеу – көрсетілімдер бойынша;
7) арнайы мамандардың консультациясы – көрсетілімдер бойынша.
4. Балалардағы жоспарлы операциялар кезінде
(жарамдылық мерзімі 10 күннен аспайды):
1) қан тобы және резус-фактор;
2) қанның жалпы талдауы (эритроциттер мөлшері; гемоглобин, гематокрит, формуласы бар лейкоциттердің мөлшері, тромбоциттер мөлшері, қанның ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы, эритроциттердің шөгу жылдамдығы);
3) несептің жалпы талдауы;
4) коагулограмма;
5) қан плазмасының электролиттері;
6) жалпы ақуыз, ақуыз фракциялары;

7) мочевина крови;
8) активность аминотрансфераз;
9) глюкоза крови;
10) ЭКГ;
11) анализы крови на ВИЧ, австралийский антиген, гепатит С;
12) электроэнцефалограмма - по показаниям;
13) рентгенография органов грудной клетки (срок годности 3 недели);
14) консультация педиатра.
5. Амбулаторная хирургия (в стоматологии, офтальмологии, урологии, хирургии и другое) и малые хирургические (до 1 часа) операции (манипуляции) под общим обезболиванием. Срок годности не более 10 суток.
1) группа крови и резус-фактор;
2) общий анализ крови (подсчет эритроцитов, гемоглобина, гематокрита, лейкоцитов с формулой, тромбоцитов, времени свертывания крови, времени длительности кровотечения, скорости оседания эритроцитов);
3) общий анализ мочи;
4) осмотр участкового терапевта (педиатра);
5) флюорография (рентгенография);
6) анализ крови на ВИЧ, австралийский антиген, гепатит С.

7) қанның несепнәрі;
8) аминотрансферазалардың белсенділігі;
9) қан глюкозасы;
10) ЭКГ;
11) АИТВ, аустралиялық антиген, С гепатиті қан талдауы;
12) электроэнцефалограмма – көрсетілімдер бойынша;
13) кеуде жасушасының флюорографиясы (жарамдылық мерзімі 3 апта);
14) педиатр консультациясы.
5. Амбулаториялық хирургия
(стоматологияда, офтальмологияда, урологияда, хирургияда және тағы басқа) және жалпы ауырсынуды басу негізінде шағын хииургиялық операциялар (манипуляциялар). Жарамдылық мерзімі 10 күннен аспайды.
1) қан тобы және резус-фактор;
2) қанның жалпы талдауы (эритроциттер мөлшері; гемоглобин, гематокрит, формуламен лейкоциттер мөлшері, тромбоциттер мөлшері, қанның ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы, эритроциттердің шөгу жылдамдығы);
3) несептің жалпы талдауы;
4) учаскелік терапевтің (педиатрдің) қарап-тексеруі;
5) флюорография (рентгенография);
6) АИТВ-ға, аустралиялық антигенге, С гепатитіне қан талдауы.