Об утверждении требований к месту нахождения и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 15 ноября 2017 года № 1433. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2017 года № 16030.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования к месту нахождения и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 7 марта 2014 года № 100 "Об утверждении требований к месту нахождения и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9259, опубликован 11 апреля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 601 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 7 марта 2014 года № 100 "Об утверждении требований к местонахождению и оборудованию конторы частного судебного исполнителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12342, опубликован 23 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан

Жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 15 қарашадағы № 1433 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 30 қарашада № 16030 болып тіркелді.
"Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 167-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 7 наурыздағы № 100 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9259 болып тіркелген, 2014 жылғы 11 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Жеке сот орындаушысы кеңсесінің орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 7 наурыздағы № 100 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 601 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12342 болып тіркелген, 2015 жылғы 23 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түріндегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің

от 15 ноября 2017 года
№ 1433
Требования к месту нахождения и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя
Сноска. Требования - в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.09.2021 № 787 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Требования к месту нахождения и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
Глава 2. Требования к месту нахождения служебного помещения частного судебного исполнителя
2. Помещение частного судебного исполнителя находится в собственности у частного судебного исполнителя либо предоставлено ему во владение и пользование по договору.
3. Помещение частного судебного исполнителя располагается на территории исполнительного округа, определенного Республиканской палатой частных судебных исполнителей (далее – Республиканская палата) для деятельности частного судебного исполнителя.
4. Частный судебный исполнитель в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня вступления в члены Республиканской палаты направляет уведомление о месте нахождения своего Помещения в территориальный орган юстиции по месту осуществления деятельности и в Республиканскую палату.
5. В случае изменения места нахождения помещения частный судебный исполнитель письменно уведомляет об этом территориальный орган юстиции по месту осуществления деятельности и Республиканскую палату в течение 3 (трех) рабочих дней с момента изменения.
Глава 3. Требования к оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя
6. Помещение находится в здании, в котором обеспечивается свободный доступ лиц для обращения к частному судебному исполнителю за совершением исполнительских действий.
7. У входа в здание на стационарной вывеске частным судебным исполнителем размещается информация о наличии помещения в здании и режиме ее работы.
8. Помещение оборудуется стационарной телефонной связью, а также обеспечивается интернет связью (со скоростью передачи данных не менее 100 Мбит/с.).
9. Количество кабинетов (залов) в помещении, их функциональное назначение, расположение и размер определяются частным судебным исполнителем самостоятельно с учетом следующих факторов:
кабинет, в котором ведется прием частным судебным исполнителем, изолируется от других помещений, и имеет естественное и искусственное освещение;
помещение (зал) для ожидания приема посетителей имеет освещение, оборудуется офисной мебелью для размещения посетителей, а также при нахождении вне помещения расположенного частного судебного исполнителя и располагаться вблизи от него (общий зал, общий коридор, общий холл или фойе).
В помещении для ожидания приема не допускается ведение деятельности по изготовлению проектов процессуальных документов, их копий, а также нахождение архива.

2017 жылғы 15 қарашадағы
№ 1433 бұйрығымен бекітілген
Жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптар
Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 10.09.2021 № 787 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптар (бұдан әрі - Талаптар) "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 167-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2-тарау. Жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне қойылатын талаптар
2. Жеке сот орындаушысының үй-жайы жеке сот орындаушысының меншігінде болады немесе шарт бойынша оның иелігіне және пайдалануына беріледі.
3. Жеке сот орындаушысының үй-жайы жеке сот орындаушысының қызметі үшін Республикалық жеке сот орындаушыларының палатасы (бұдан әрі-Республикалық палата) белгілеген атқару округінің аумағында орналасады.
4. Жеке сот орындаушысы Республикалық палатаға мүшелікке қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде өзінің үй-жайының орналасқан жері туралы қызметті жүзеге асыру орны бойынша аумақтық әділет органына және Республикалық палатаға хабарлама жібереді.
5. Үй-жайдың орналасқан жері өзгерген жағдайда жеке сот орындаушысы бұл туралы қызметті жүзеге асыру орны бойынша аумақтық әділет органына және Республикалық палатаға өзгерген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлайды.
3-тарау. Жеке сот орындаушысының үй-жайының жабдықталуына қойылатын талаптар
6. Үй-жай жеке сот орындаушысына атқарушылық әрекеттер жасауға жүгіну үшін адамдардың еркін кіріп-шығуы қамтамасыз етілетін ғимаратта орналасады.
7. Ғимаратқа кіреберісте стационарлық маңдайшада жеке сот орындаушысы ғимаратта үй-жайдың болуы және оның жұмыс режимі туралы ақпаратты орналастырады.
8. Үй-жай стационарлық телефон байланысымен жабдықталады, сондай-ақ интернет- байланыспен қамтамасыз етіледі (деректерді беру жылдамдығы 100 Мбит/с кем емес).
9. Үй-жайдағы кабинеттердің (залдардың) саны, олардың функционалдық мақсаты, орналасуы мен мөлшерін жеке сот орындаушысы мынадай факторларды ескере отырып, дербес айқындайды:
жеке сот орындаушысы қабылдау жүргізетін кабинет басқа үй-жайлардан оқшауланады және табиғи және жасанды жарығы болады;
қабылдауды күтуге арналған үй-жайдың (залдың) жарықтандырылуы, сондай-ақ, келушілерді орналастыру үшін кеңсе жиһазымен жабдықталады сондай-ақ, жеке сот орындаушысы орналасқан үй-жайдан тыс жерде болуы және оған жақын орналасуы мүмкін (ортақ зал, ортақ дәліз, ортақ холл, фойе).
Қабылдауды күтуге арналған үй-жайда іс жүргізу құжаттарының жобаларын, олардың көшірмелерін дайындау жөніндегі қызметті жүргізуге, сондай-ақ мұрағаттың болуына жол берілмейді.

10. В помещении для ожидания приема в доступной форме в удобном для обозрения месте размещается информационный стенд.
11. Помещение для хранения архива выбирается и оснащается частным судебным исполнителем стеллажами или шкафами исходя из создания безопасных условий хранения документов, в течение сроков, установленных инструкциями делопроизводства в конторе частного судебного исполнителя, недопустимости их утраты и хищения, обеспечения своевременного доступа к ним.
12. При отсутствии отдельного помещения для хранения архива, хранение архивных документов допускается в запираемых металлических шкафах в кабинете частного судебного исполнителя.
13. Кабинет частного судебного исполнителя оснащается металлическим несгораемым и устойчивым к взлому сейфом.
14. Рабочее место частного судебного исполнителя включает набор оргтехники для совершения исполнительных действий. Хранение печатей и штампов в помещении осуществляется в сейфе.
15. В случае наличия помощника (-ов) частного судебного исполнителя, в служебном помещении оборудуется рабочее место для помощника.

10. Қабылдауды күтуге арналған үй-жайда қолжетімді нысанда көру үшін ыңғайлы жерде ақпараттық стенд орналастырылады.
11. Мұрағатты сақтауға арналған үй-жайды жеке сот орындаушысы құжаттарды қауіпсіз жағдайда сақтау үшін стеллаждармен немесе шкафтармен жабдықтайды, жеке сот орындаушысының кеңсесінде іс жүргізу нұсқаулығымен белгіленген мерзім ішінде олардың жоғалуына және ұрлануына жол бермейді, оларға уақтылы қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
12. Мұрағатты сақтауға арналған жеке үй-жай болмаған жағдайда мұрағаттық құжаттарды жеке сот орындаушысы кабинетінде жабылатын металл шкафтарда сақтауға болады.
13. Жеке сот орындаушысының кабинеті жанбайтын металмен және бұзуға төзімді сейфпен жабдықталады.
14. Жеке сот орындаушысының жұмыс орны атқарушылық әрекеттер жасау үшін ұйымдастыру техника жиынтығын қамтиды. Мөрлер мен мөртабандарды үй-жайда сақтау сейфте жүзеге асырылады.
15. Жеке сот орындаушысының көмекшісі (-лері) болған жағдайда, қызметтік үй-жайда көмекшіге арналған жұмыс орны жабдықталады.