Об утверждении Методики формирования стандартов и оценки качества регулируемых услуг субъектов естественных монополий в соответствующей отрасли (сфере)
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 435. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2018 года № 16211. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4-8) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику формирования стандартов и оценки качества регулируемых услуг субъектов естественных монополий в соответствующей отрасли (сфере).
2. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках на официальное опубликование в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2017 года № 435
Методика формирования стандартов и оценки качества регулируемых услуг субъектов естественных монополий в соответствующей отрасли (сфере)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования стандартов и оценки качества регулируемых услуг субъектов естественных монополий в соответствующей отрасли (сфере) (далее – Методика) регламентирует формирование стандартов и оценки качества регулируемых услуг субъектов естественных монополий в соответствующей отрасли (сфере) (далее – услуги).

Тиісті салада (аяда) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің стандарттарын қалыптастыру және сапасын бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 435 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 қаңтарда № 16211 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескерпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4-8) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес "БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тиісті салада (аяда) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің стандарттарын қалыптастыру және сапасын бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ, ресми жариялау және "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 435 бұйрығымен
бекітілді
Тиісті салада (аяда) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін
қызметтерінің стандарттарын қалыптастыру және сапасын бағалау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тиісті салада (аяда) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің стандарттарын қалыптастыру және сапасын бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) тиісті салада (аяда) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) стандарттарын қалыптастыруды және сапасын бағалауды регламенттейді.

2. Методика применяется при:
1) разработке и утверждении стандартов качества услуг;
2) оценке качества услуг.
Методика не распространяется на субъектов малой мощности, за исключением субъектов малой мощности, для которых утвержден или которыми подана заявка на утверждение тарифа с учетом стимулирующих методов тарифообразования.
3. Формирование стандартов и оценка качества услуг в разрезе сфер базируются на следующих принципах:
1) обеспечение законности через соблюдение основных положений Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, касающихся сферы регулирования деятельности субъектов естественных монополий;
2) обеспечение равнозначности мнений потребителей услуг и субъектов естественных монополий путем учета при оценке стандартов качества услуги, мнений потребителей услуг и поставщиков (субъектов естественных монополий) услуг;
3) обеспечение объективного подхода ведомства и/или его территориального подразделения при совершении действий по формированию и оценке стандартов качества услуг субъектов естественных монополий, обеспечения прозрачности доступа к результатам формирования стандартов и оценки качества услуг, как субъектам естественных монополий, так и потребителям услуг, путем опубликования на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа информации об утвержденных стандартах качества услуг, соблюдении этих стандартов субъектами естественных монополий и результатах оценки качества услуг;
4. В Методике используются следующие понятия:
1) вновь созданный субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, начавшее или планирующие начать осуществление деятельности по производству товаров, работ и (или) предоставлению услуг потребителям в условиях естественной монополии;
2) целевое значение показателя – цифровое значение показателя, утверждаемое Комитетом по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - ведомство) и/или его территориальным подразделением, которое достигается субъектом по завершению периода действия стандарта качества услуги;
3) компетентный орган – государственный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления;

2. Әдістеме:
1) көрсетілетін қызметтер сапасының стандарттарын әзірлеу және бекіту;
2) көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау кезінде қолданылады.
Әдістеме тариф белгілеудің ынталандыру әдістері ескеріле отырып, тарифті бекітуге арналған өтінім бекітілген немесе берілген қуаттылығы аз субъектілерді қоспағанда, қуаттылығы аз субъектілерге қолданылмайды.
3. Салалар бөлінісінде стандарттарды қалыптастыру және көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізгі ережелерін, табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу саласына қатысты Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін сақтау арқылы заңдылықты қамтамасыз ету;
2) көрсетілетін қызметтер сапасының стандарттарын бағалау кезінде көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың және өнім берушілердің (табиғи монополиялар субъектілерінің) пікірін ескеру арқылы көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері пікірлерінің мәні тең болуын қамтамасыз ету;
3) табиғи монополиялар субъектілерінің көрсетілетін қызметтері сапасының стандарттарын қалыптастыру және бағалау бойынша іс-әрекеттерді жасау кезінде ведомствоның және/немесе оның аумақтық бөлімшесінің объективті тәсілін қамтамасыз ету, уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында бекітілген көрсетілетін қызметтер сапасының стандарттары, табиғи монополиялар субъектілерінің осы стандарттарды сақтауы және көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау нәтижелері туралы ақпаратты жариялау арқылы табиғи монополиялар субъектілеріне, сол сияқты көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің стандарттарын қалыптастыру және сапасын бағалау нәтижелеріне қол жеткізудің ашықтығын қамтамасыз ету.
4. Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жаңадан құрылған субъект – табиғи монополия жағдайында тұтынушыларға тауарларды, жұмыстарды өндiру және (немесе) қызмет көрсету жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруды бастаған немесе бастауды жоспарлайтын дара кәсiпкер немесе заңды тұлға;
2) көрсеткіштің нысаналы мәні – субъект көрсетілетін қызметтің сапа стандартының қолданылу кезеңі аяқталуы бойынша қол жеткізетін, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті (бұдан әрі - ведомство) және/немесе оның аумақтық бөлімшесі бекітетін көрсеткіштің цифрлық мәні;
3) құзыретті орган – мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

4) стандарт качества услуг – минимальные требования к порядку предоставления субъектом услуги, включающие характеристики процесса, содержания, результатов оказания услуги, показатели и их целевые значения;
5) показатель стандарта качества услуги (далее – показатель) – количественно измеряемая характеристика качества услуги субъекта;
6) субъект естественной монополии (далее – субъект) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, занятые производством товаров, выполнением работ и/или предоставлением услуг потребителям в условиях естественной монополии;
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;
Иные понятия и термины, используемые в Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
Глава 2. Разработка и утверждение стандарта качества услуг
Параграф 1. Формирование стандартов качества услуг в разрезе сфер естественных монополий
5. Формирование стандарта качества услуги состоит из следующих этапов:
формирование перечня показателей качества услуг;
разработка целевых значений показателей и допустимых отклонений от целевых значений показателей в разрезе субъектов, оказывающих данную услугу;
утверждение стандарта качества услуг.
6. Разработка, утверждение и внедрение стандартов и оценки качества услуг в разрезе сфер осуществляется ведомством отдельно для каждой услуги согласно Перечню регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 186 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10469).
7. При формировании стандартов и оценки качества услуг в разрезе сфер естественных монополий используются следующие источники информации:
1) результаты опросов потребителей, проведенных ведомством и/или его территориальным подразделением при формировании стандартов качества услуг;
2) данные мониторинга о соблюдении субъектами стандартов качества услуг;
3) данные собственных исследований ведомства;
4) сведения, полученные от компетентных органов;
5) сведения, полученные от государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности.

4) көрсетілетін қызметтер сапасының стандарты – көрсетілетін қызмет процесінің сипаттамасын, мазмұнын, көрсету нәтижелерін, көрсеткіштері мен олардың нысаналы мәндерін қамтитын, субъектінің қызметтерді көрсету тәртібіне қойылатын ең төменгі талаптар;
5) көрсетілетін қызмет сапасы стандартының көрсеткіші (бұдан әрі – көрсеткіш) – субъект көрсететін қызмет сапасының санмен өлшенетін сипаттамасы;
6) табиғи монополия субъектісі (бұдан әрі – субъект) – табиғи монополия жағдайында тұтынушыларға тауарлар өндірумен, жұмыстарды орындаумен және (немесе) қызметтер көрсетумен айналысатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
7) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Әдістемеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Көрсетілетін қызметтер сапасының стандартын әзірлеу және бекіту
1-параграф. Табиғи монополиялар салалары бөлінісінде көрсетілетін қызметтер
сапасының стандарттарын қалыптастыру
5. Көрсетілетін қызметтер сапасының стандартын қалыптастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
көрсетілетін қызметтер сапасының көрсеткіштерінің тізбесін қалыптастыру;
осы қызметті көрсететін субъектілер бөлінісінде көрсеткіштердің нысаналы мәндерін және көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілетін ауытқуларды әзірлеу;
көрсетілетін қызметтер сапасының стандартын бекіту.
6. Салалар бөлінісінде көрсетілетін қызметтердің стандарттарын және сапасын бағалауды әзірлеуді, бекітуді және енгізуді ведомство Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 186 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10469 болып тіркелген) бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тізбесіне сәйкес әрбір көрсетілетін қызмет үшін жеке жүзеге асырады.
7. Табиғи монополиялар салалары бөлінісінде көрсетілетін қызметтер стандарттарын қалыптастыру және сапасын бағалау кезінде мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметтердің сапа стандарттарын қалыптастыру кезінде ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесінің тұтынушыларға жүргізген сауалнамаларының нәтижелері;
2) субъектілердің көрсетілетін қызметтердің сапа стандарттарын сақтауы туралы мониторинг деректері;
3) ведомствоның өз зерттеулерінің деректері;
4) құзыретті органдардан алынған мәліметтер;
5) мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан алынған мәліметтер.

8. Ведомство разрабатывает проект стандарта качества услуги по форме, согласно приложению 1 к Методике.
9. Перед началом работы над проектом стандарта качества услуги ведомством определяется наименование услуги в случаях, если:
проект стандарта качества услуги разрабатывается впервые;
период действия стандарта качества по услуге заканчивается менее чем через 200 (двести) календарных дней.
10. Ведомство публикует на своем интернет – ресурсе пресс-релиз о начале работы по разработке проекта стандарта качества услуги (далее – пресс-релиз).
11. После публикации пресс-релиза, для выработки согласованных решений руководителем ведомства в течении 15 (пятнадцати) календарных дней создается рабочая группа по формированию проекта стандарта и оценке качества определенной услуги (далее – Рабочая группа) в составе не менее 9 (девяти) человек.
В Рабочую группу входят: представители ведомства, уполномоченного и компетентного органов соответствующей сферы естественной монополии, независимые эксперты, представители объединений субъектов, в случае отсутствия объединения субъектов – представители субъектов, представители потребителей услуг субъектов.
Параграф 2. Формирование перечня показателей качества услуг
12. Ведомство в течение 10 (десяти) календарных дней с даты опубликования пресс-релиза разрабатывает проект перечня показателей качества услуги (далее - перечень), который включает показатели из минимального перечня показателей, предусмотренного для соответствующей услуги в приложении 2 к Методике.
13. Показатели формируются исходя из важности для потребителей услуги, измерения удовлетворенности потребителей качеством услуги и доступности услуг потребителям.
14. Ведомство и/или его территориальное подразделение в течение 20 (двадцати) календарных дней с даты опубликования пресс-релиза, в соответствии с Государственным регистром субъектов естественных монополий формирует проект перечня субъектов, оказывающих услугу, для которой разрабатывается проект стандарта качества услуги.
15. В течении 30 (тридцати) календарных дней с даты опубликования пресс-релиза перечень направляется субъектам, предоставляющим услугу, по проектам стандарта качества услуги.
16. Субъект в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения перечня представляет в ведомство и/или его территориальное подразделение информацию о фактических и плановых значениях показателей стандарта качества услуги согласно приложению 3 к Методике.
Субъект представляет в ведомство и/или его территориальное подразделение предложения по исключению и/или дополнению каких-либо показателей из проекта перечня.

8. Ведомство Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметтің сапа стандартының жобасын әзірлейді.
9. Көрсетілетін қызметтің сапа стандарты жобасымен жұмыс жасауды бастамастан бұрын ведомство көрсетілетін қызмет атауын мынадай жағдайларда айқындайды, егер:
көрсетілетін қызметтің сапа стандартының жобасы алғаш рет әзірленген болса;
көрсетілетін қызмет бойынша сапа стандартының қолданылу кезеңі кемінде күнтізбелік 200 (екі жүз) күннен кейін аяқталған болса.
10. Ведомство өзінің интернет-ресурсында көрсетілетін қызметтің сапа стандартының жобасын әзірлеу бойынша жұмысты бастау туралы баспасөз релизін (бұдан әрі – баспасөз релизі) жариялайды.
11. Баспасөз релизі жарияланғаннан кейін, келісілген шешімдерді әзірлеу үшін ведомство басшысы құрамында кемінде 9 (тоғыз) адам болатын Стандарттың жобасын қалыптастыру және белгілі бір көрсетілетін қызметтің сапасын бағалау жөніндегі жұмыс тобын (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрады.
Жұмыс тобына ведомство, табиғи монополияның тиісті саласының уәкілетті және құзыретті органдарының өкілдері, тәуелсіз сарапшылар, субъектілер бірлестіктерінің өкілдері, субъектілер бірлестігі болмаған жағдайда – субъектілер өкілдері, субъектілердің көрсетілетін қызметтерін тұтынушылардың өкілдері кіреді.
2-параграф. Көрсетілетін қызметтер сапасы көрсеткіштерінің тізбесін қалыптастыру
12. Ведомство баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Әдістемеге 2-қосымшада тиісті көрсетілетін қызмет үшін көзделген ең төменгі көрсеткіштер тізбесінің көрсеткіштерін қамтитын көрсеткіштер тізбесінің жобасын әзірлейді.
13. Көрсеткіштер тұтынушылар үшін көрсетілетін қызметтің маңыздылығы негізімен, тұтынушылардың көрсетілетін қызмет сапасына қанағаттандырылуы және тұтынушыларға көрсетілетін қызметтің қолжетімділігі шамасымен қалыптастырылады.
14. Ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне сәйкес ол үшін көрсетілетін қызметтің сапа стандартының жобасы әзірленетін қызметтерді көрсететін субъектілер тізбесінің жобасын қалыптастырады.
15. Баспасөз релизі жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде көрсетілетін қызмет сапасы стандартының жобалары бойынша көрсетілетін қызметті ұсынатын субъектілерге жіберіледі.
16. Субъект тізбені алған кезден бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ведомствоға және/немесе оның аумақтық бөлімшесіне Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтің сапасы стандарты көрсеткіштерінің нақты және жоспарлы мәндері туралы ақпаратты ұсынады.
Субъект ведомствоға және/немесе оның аумақтық бөлімшесіне субъектінің пікірі бойынша көрсеткіштердің орташа жылдық жоспарлық және нақты мәндерін айқындау үшін маңызды болып табылатын кез-келген ақпаратты жібереді.

17. Субъект при определении среднегодовых плановых и фактических значений показателей использует следующие источники информации:
1) регламент работы субъекта;
2) внутренние приказы и другие документы субъекта, регламентирующие требования к качеству услуги;
3) перечень потребителей с приложением типовых договоров;
4) данные аварийных служб о жалобах/обращениях потребителей на услуги, оказанные субъектом;
5) журналы регистрации заявок потребителей услуги субъекта (при наличии);
6) журналы регистрации обращений потребителей услуги субъекта (при наличии);
7) журналы учета посещений представителями субъекта потребителей по их заявкам и/или акты, составленные при посещении представителями субъекта потребителей по их заявкам;
8) журналы учета аварий.
Субъект направляет в ведомство и/или его территориальное подразделение любую информацию, которая по мнению субъекта, является важной для определения среднегодовых плановых и фактических значений показателей.
18. Полученные от субъектов предложения по исключению и/или дополнению перечня новыми показателями выносятся ведомством и/или его территориальным подразделением на обсуждение Рабочей группы и, в случае их одобрения Рабочей группой, ведомство и/или его территориальное подразделение организуют дополнительный сбор у всех субъектов, оказывающих соответствующую услугу, среднегодовых фактических и плановых (при наличии) значений по предлагаемым показателям.
19. Ведомство формирует уточненный проект перечня, который включает:
1) показатели из проекта перечня, за исключением показателей, исключение которых предложено более половиной субъектов;
2) предлагаемые субъектами показатели (при наличии).
При этом, количество включаемых в проект перечня показателей не может превышать 10 (десяти).
20. По проекту перечня ведомство и/или его территориальное подразделение организуют опрос потребителей услуги в разрезе субъектов (далее – опрос потребителей).
Форма анкеты для проведения опроса приведена в приложении 4 к Методике. Участие потребителей в опросе является добровольным. В случае, если в опросе ни один потребитель не принял участие, ведомство и/или его территориальное подразделение инициирует проведение повторного опроса путем адресного направления анкет потребителям услуг.

17. Көрсеткіштердің орташа жылдық жоспарлы және нақты мәндерін айқындау кезінде субъект мынадай ақпарат көздерін пайдаланады:
1) субъектінің жұмыс регламенті;
2) көрсетілетін қызметтің сапасына қойылатын талаптарды регламенттейтін субъектінің ішкі бұйрықтары және басқа да нормативтік құжаттары;
3) үлгілік шарттарды қоса бере отырып тұтынушылардың тізбесі;
4) субъект көрсеткен қызметтерге тұтынушылардың шағымдары/өтініштері туралы авариялық қызметтердің деректері;
5) субъектінің көрсетілетін қызметтерін тұтынушылардың өтінімдерін тіркеу журналдары (бар болған жағдайда);
6) субъектінің көрсетілетін қызметтерін тұтынушылардың өтініштерін тіркеу журналдары (бар болған жағдайда);
7) тұтынушылардың өтінімдері бойынша тұтынушылардың субъектісі өкілдерінің баруын есепке алу журналдары және/немесе олардың өтінімдері бойынша тұтынушылардың субъектісі өкілдерінің баруы кезінде жасалған актілер;
8) аварияларды есепке алу журналдары.
Субъект ведомствоға және/немесе оның аумақтық бөлімшесіне субъектінің пікірі бойынша көрсеткіштердің орташа жылдық жоспарлы және нақты мәндерін айқындау үшін маңызды болып табылатын кез-келген ақпаратты жібереді.
18. Тізбені алып тастау және/ немесе жаңа көрсеткіштермен толықтыру бойынша субъектілерден алынған ұсыныстарды ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі Жұмыс тобының талқылауына шығарады және оларды Жұмыс тобы мақұлдаған жағдайда, ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі тиісті қызметті көрсететін барлық субъектілерден ұсынылып отырған көрсеткіштер бойынша орташа жылдық нақты және жоспарлы (бар болған жағдайда) мәндерді қосымша жинауды ұйымдастырады.
19. Ведомство тізбенің нақтыланған жобасын қалыптастырады, ол мыналарды:
1) субъектілердің жартысынан көбі алып тастауды ұсынған көрсеткіштерді қоспағанда, тізбе жобасынан алынған көрсеткіштерді;
2) субъектілер ұсынған көрсеткіштерді (бар болған жағдайда) қамтиды.
Бұл ретте, тізбе жобасына енгізілетін көрсеткіштердің саны 10-нан (оннан) аспауға тиісті.
20. Тізбе жобасы бойынша ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектілер бөлінісінде көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға сауалнама (бұдан әрі – тұтынушылардың сауалнамасы) ұйымдастырады.
Сауалнама жүргізуге арналған сауалнама үлгісі Әдістемеге 4-қосымшада көрсетілген. Тұтынушылардың сауалнамаға қатысуы ерікті болып табылады. Егер сауалнамаға бірде-бір тұтынушы қатыспаған болса, ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі көрсетілетін қызметті тұтынушыларға мекенжайы бойынша сауалнама парақтарын жіберу арқылы қайталап сауалнама жүргізуге бастамашылық жасайды.

21. Опрос потребителей проводится посредством анкетирования, пообъектного (поквартирного) опроса или размещения анкеты на официальном интернет-ресурсе ведомства и длится не более 30 (тридцати) календарных дней с момента формирования уточненного проекта перечня показателей.
Ведомство и/или его территориальное подразделение по согласованию привлекает субъектов и общественные объединения к проведению опросов потребителей.
22. Опрос потребителей проводится с целью оценки:
1) степени важности каждого показателя для потребителя услуги, оказываемой соответствующим субъектом;
2) степени удовлетворенности потребителя услуги субъекта среднегодовым фактическим значением каждого показателя за год, предшествующий году разработки стандарта качества услуги.
В случае неудовлетворенности потребителя услуги среднегодовым фактическим значением показателя за год предшествующему году разработки стандарта качества услуги, потребитель услуги, оказываемой соответствующим субъектом, указывает в анкете предлагаемое им целевое значение этого показателя.
23. Ведомство по результатам опроса потребителей в течение 20 (двадцати) календарных дней с момента окончания опроса потребителей формирует окончательный проект перечня показателей, в который включаются наиболее важные для потребителей услуги показатели перечня, а также показатели, которыми потребители услуги наименее удовлетворены.
24. Ведомство в случае отсутствия потребителей, принявших участие в опросе, включает в проект перечня все показатели проекта перечня. Общее количество отобранных в проект перечня показателей составляет от 3 (трех) до 10 (десяти) показателей.
25. Окончательный проект перечня показателей выносится ведомством на рассмотрение Рабочей группы с приложением результатов опроса потребителей. По итогам рассмотрения Рабочая группа в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента внесения проекта перечня показателей вырабатывает, при наличии, предложения и/или рекомендации, которые направляются руководству ведомства.
Параграф 3. Разработка целевых значений показателей и допустимых отклонений от целевых значений показателей в разрезе субъектов
26. Ведомство и/или его территориальное подразделение, в зависимости от раздела Государственного регистра субъектов естественных монополий, в который включен субъект, после вынесения окончательного проекта перечня показателей рассчитывает целевые значения показателей окончательного перечня в разрезе субъектов (далее – целевые значения показателей) отдельно для бытовых и небытовых потребителей.

21. Тұтынушылардан сауалнама алу сауалнама, сауалнама нысаны бойынша (пәтер бойынша) сауалнама жүргізу немесе ведомствоның ресми интернет-ресурсында сауалнама орналастыру арқылы жүргізіледі және ұзақтығы көрсеткіштер тізбесінің нақты жобасы қалыптастырылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайды.
Ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі келісім бойынша тұтынушыларға сауалнама жүргізуге субъектілер мен қоғамдық бірлестіктерді тартады.
23. Тұтынушыларға сауалнама жүргізу мыналарға:
1) көрсетілетін қызметті тұтынушы үшін тиісті субъект көрсететін әрбір көрсеткіштің маңыздылық деңгейін;
2) субъектінің көрсететін қызметін тұтынушының көрсетілетін қызмет сапасының стандарты әзірленген жылдың алдындағы жыл бойынша әрбір көрсеткіштің орташа жылдық нақты мәніне қанағаттануы деңгейін бағалау мақсатында жүргізіледі.
Тұтынушы көрсетілетін қызмет сапасының стандарты әзірленген жылдың алдындағы жыл бойынша әрбір көрсеткіштің орташа жылдық нақты мәніне қанағаттанбаған жағдайда, тиісті субъект көрсететін қызметті тұтынушы сауалнамада олар ұсынатын осы көрсеткіштің нысаналы мәнін көрсетеді.
23. Ведомство тұтынушыларға сауалнама жүргізу нәтижелері бойынша тұтынушыларға сауалнама жүргізілген сәттен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн ішінде көрсеткіштер тізбесінің соңғы жобасын қалыптастырады, онда көрсетілетін қызметті тұтынушылар үшін мейлінше маңызды тізбе көрсеткіштерін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті тұтынушылар аз қанағаттанатын көрсеткіштер қамтылады.
24. Сауалнамаға қатысатын тұтынушылар болмаған жағдайда, ведомство тізбе жобасына тізбе жобасының барлық көрсеткіштерін енгізеді. Тізбе жобасына іріктеліп алынған көрсеткіштердің жалпы саны 3-тен (үштен) басталуы, бірақ 10-нан (оннан) аспауы тиіс.
25. Көрсеткіштер тізбесінің соңғы жобасын ведомство тұтынушыларға жүргізілген сауалнама нәтижелерін қоса бере отырып Жұмыс тобының қарауына енгізеді. Қарау қорытындысы бойынша Жұмыс тобы көрсеткіштер тізбесінің жобасы енгізілген сәттен бастап ұсыныстар және/немесе ұсынымдар әзірлейді, олар ведомство басшысына жіберіледі.
3-параграф. Көрсеткіштердің нысаналы мәндерін және субъектілер тұрғысынан
көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілген ауытқуларды әзірлеу
26. Ведомство немесе оның аумақтық бөлімшесі субъект енгізген Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі бөліміне қарай, көрсеткіштер тізбесінің түпкілікті жобасы енгізілгеннен кейін тұрмыстық және тұрмыстық емес тұтынушылар үшін жеке түпкілікті тізбе көрсеткіштерінің нысаналы мәндерін (бұдан әрі – көрсеткіштердің нысаналы мәндері) тұрмыстық және тұрмыстық емес тұтынушылар бойынша жеке субъектілерінің бөлінісінде есептейді.

27. В целях расчета целевого значения показателя для каждого субъекта ведомство в течении 60 (шестидесяти) календарных дней с даты вынесения окончательного проекта перечня показателей рассчитывает среднеарифметическое среднегодовых фактических и плановых значений показателя.
28. В случае, если снижение или повышение значения показателя характеризует улучшение качества услуги, ведомство рассчитывает расчетное целевое значение показателя как: наименьшее/наибольшее из:
фактического значения показателя, представленного субъектом, Рф;
среднеарифметического фактического значения показателя, представленного субъектом, Рф, и предлагаемых потребителями субъекта целевых значений показателя окончательного перечня, полученных в результате опроса потребителей услуги, оказываемой субъектом, лежащих в интервале
.
где:
– статистическое стандартное отклонение от фактического значения показателя;
– среднеарифметическое фактическое значение показателя.
29. В случае, если субъектом не представлены фактическое и/или плановые значения показателя, ведомство принимает их равными среднеарифметическим, соответственно, фактических и плановых значений этого показателя, представленных остальными субъектами.
В случае, если субъект не заявил улучшение плановых значений, то ведомство самостоятельно устанавливает целевые значения стандартов качества услуги.
30. Ведомство и/или его территориальное подразделение после расчета целевых значений показателей рассчитывает допустимые отклонения от целевых значений показателей перечня в разрезе субъектов для каждого года периода действия стандарта качества услуги по следующей формуле:
где:
– допустимое для субъекта отклонение фактического от целевого значения показателя перечня на год;
t – год периода действия стандарта качества услуги;
Т – период действия стандарта качества услуги;
Рф – фактическое значение показателя, представленное субъектом;
Рц – целевое значение показателя, рассчитанное ведомством и/или его территориальным подразделением для субъекта.
31. Разработка целевых значений и допустимых отклонений от целевых значений осуществляется ведомством и/или его территориальным подразделением отдельно для каждого субъекта, оказывающего услугу.
Параграф 4. Утверждение стандарта качества услуг
32. После вынесения окончательного проекта перечня показателей и расчета целевых значения показателей ведомство выносит Проект стандарта качества услуги на рассмотрение Рабочей группы. По итогам рассмотрения Рабочая группа в течение 15 календарных дней с момента внесения проекта стандарта качества услуги выносит свои замечания и рекомендации, направляемые руководству ведомства.

27. Әрбір субъект үшін көрсеткіштің нысаналы мәнін есептеу мақсатында ведомство көрсеткіштер тізбесінің түпкілікті жобасы енгізілген күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде көрсеткіштердің орташа арифметикалық орташа жылдық нақты және жоспарлы мәндерін есептейді.
28. Егер көрсеткіш мәнінің төмендеуі немесе артуы көрсетілетін қызмет сапасының жақсаруымен сипатталатын болса, онда ведомство көрсеткіштің есептік нысаналы мәнін былайша есептейді: төмендегілер арасында ең аз/ең көп ретінде:
субъектінің ұсынған көрсеткішінің нақты мәні, Рнқ;
субъектінің ұсынған көрсеткішінің орташа арифметикалық мәні және субъектінің көрсететін қызметтерін тұтынушыларға сауалнама жүргізу нәтижесінде алынған, субъектінің тұтынушылары ұсынатын, Рф,
интервалында тұрған көрсеткіштің нысаналы мәні.
мұндағы:
– көрсеткіштің нақты мәнінен болатын статистикалық стандарттық ауытқу;
Ро - көрсеткіштің орташа арифметикалық нақты мәні.
29. Егер субъект көрсеткіштің нақты және/немесе жоспарлы мәндері ұсынбаған болса, онда ведомство оларды басқа субъектілер ұсынған орташа арифметикалық мәндерге, тиісінше осы көрсеткіштің нақты және жоспарлы мәндеріне тең деп қабылдайды.
Егер, субъект жоспарлы мәндердің жақсаруы туралы мәлімдемесе, онда ведомство көрсетілетін қызмет сапасы стандарттарының нысаналы мәндерін өз бетінше белгілейді.
31. Ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі көрсеткіштердің нысаналы мәндері есептелгеннен кейін субъектілер бөлінісінде көрсетілетін қызмет сапасы стандартының қолданылуы кезеңінің әр жылы үшін тізбе көрсеткіштерінің нысаналы мәндерінен жол берілген ауытқуларды мынадай формуламен есептейді:
мұндағы:
– бір жылдағы тізбе көрсеткішінің нысаналы мәнінен субъект үшін жол берілген нақты ауытқу;
t – көрсетілетін қызмет сапасы стандартының қолданылуы кезеңіндегі жыл;
Т – көрсетілетін қызмет сапасы стандартының қолданылуы кезеңі;
Рнқ – субъектінің ұсынған көрсеткішінің нақты мәні;
Рнс – субъект үшін ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі есептеген көрсеткіштің нысаналы мәні.
32. Нысаналы мәндерді және нысаналы мәндерден қол жеткізілетін ауытқуларды әзірлеуді ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі қызмет көрсететін әрбір субъект үшін жеке жүзеге асырады.
4-параграф. Көрсетілетін қызмет сапасының стандартын бекіту
32. Көрсеткіштер тізбесінің түпкілікті жобасы енгізілген және көрсеткіштердің нысаналы мәндері есептелгеннен кейін ведомство Көрсетілетін қызмет сапасы стандартының жобасын Жұмыс тобының қарауына шығарады. Қарау қорытындысы бойынша Жұмыс тобы көрсетілетін қызмет сапасы стандартының жобасы енгізілген сәттен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде ведомство басшылығына жіберілетін өзінің ескертулері мен ұсыныстарын шығарады.

33. Руководителем ведомства в течение 10 (десяти) календарных дней с учетом замечаний и рекомендаций Рабочей группы утверждается стандарт качества услуги.
34. Для вновь созданного субъекта при наличии стандарта качества услуги, утвержденного руководителем ведомства, ведомством разрабатываются целевые значения и допустимые отклонения от целевых значений показателей. Ведомство начинает работу по разработке целевых значений и допустимых отклонений от целевых значений показателей для вновь созданного субъекта по истечении одного года с момента создания субъекта.
Глава 3. Формирование оценки качества услуг
35. Оценка качества услуг предоставляемых субъектами осуществляется ведомством и/или его территориальным подразделением путем рассмотрения отчета о соблюдении стандарта качества услуги.
36. Субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным годом, представляет в ведомство и/или его территориальное подразделение отчет о соблюдении стандарта качества услуги субъекта по форме, согласно приложению 5 к Методике. К отчету о соблюдении стандарта качества услуги субъект прилагает пояснительную записку в разрезе показателей о причинах несоответствия (при наличии) фактических значений показателей, достигнутых субъектом за отчетный период, их целевым значениям, скорректированным на допустимые отклонения от целевых значений показателей на отчетный период (далее – причины несоответствия).
37. Субъект в течение 7 (семи) календарных дней с даты направления в ведомство и/или его территориальное подразделение отчета о соблюдении стандарта качества услуги размещает его на своем официальном интернет-ресурсе (при наличии), либо направляет обращение ведомству о необходимости размещения отчета о соблюдении стандарта качества услуг на интернет-ресурсе ведомства.
38. В целях проверки достоверности информации, представленной в отчете субъекта о соблюдении стандарта качества услуги, ведомство и/или его территориальное подразделение:
1) проводит опрос потребителей услуги субъекта, в том числе с привлечением независимых организаций;
2) запрашивает необходимую информацию от:
компетентных органов;
местных исполнительных органов;
государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности;
субъектов и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства.
39. При оценке качества услуги, оказанной субъектом, ведомство и/или его территориальное подразделение в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения отчета субъекта осуществляет:

33. Жұмыс тобының ескертулері мен ұсыныстарын ескере отырып, ведомство басшысы күнтізбелік 10 (он) күн ішінде көрсетілетін қызмет сапасының стандартын бекітеді.
34. Ведомство басшысы бекіткен көрсетілетін қызмет сапасының стандарты болған жағдайда, жаңадан құрылған субъект үшін ведомство нысаналы мәндерді және көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен рұқсат етілген ауытқуларды әзірлейді. Ведомство жаңадан құрылған субъект үшін нысаналы мәндерді және көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен рұқсат етілген ауытқуларды әзірлеу жөніндегі жұмысты субъектінің құрылған сәтінен бастап бір жыл өткен соң бастайды.
3-тарау. Көрсетілетін қызметтер сапасын бағалауды қалыптастыру
35. Субъект көрсететін қызмет сапасын бағалауды ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі көрсетілетін қызмет сапасы стандартының сақталуы туралы есепті қарау жолымен жүзеге асырады.
36. Субъект жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей ведомствоға және/немесе оның аумақтық бөлімшесіне Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъект ұсынатын қызмет сапасы стандартының сақталуы туралы есеп береді. Көрсетілетін қызмет сапасы стандартының сақталуы туралы есепке субъект есепті кезеңдегі көрсеткіштердің нысаналы мәндерінен жол берілген ауытқулардағы түзетілген нысаналы мәндермен (бұдан әрі – сәйкес келмеу себептері) есепті кезеңде субъект қол жеткізген нақты көрсеткіштердің (болған жағдайда) сәйкес келмеуі себептері жөнінде көрсеткіштер бөлінісіндегі түсіндірме жазбаны қоса ұсынады.
37. Субъект көрсетілетін қызмет сапасы стандартының сақталуы туралы есеп ведомствоға және/немесе оның аумақтық бөлімшесіне жіберілген күнінен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде оны өзінің ресми интернет-ресурсында (бар болған жағдайда) орналастырады, не көрсетілетін қызмет сапасы стандартының сақталуы туралы есепті ведомствоның интернет-ресурсында орналастыру қажеттілігі туралы ведомствоға өтініш жібереді.
38. Көрсетілетін қызмет сапасы стандартының сақталуы туралы субъектінің есебінде ұсынылған ақпараттың дұрыстығын тексеру мақсатында ведомство және/оның аумақтық бөлімшесі:
1) субъектінің көрсетілетін қызметін тұтынушыларға, оның ішінде тәуелсіз ұйымдарды тарта отырып сауалнама жүргізеді;
2) қажетті ақпаратты:
құзыретті органдардан;
жергілікті атқарушы органдардан;
мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан;
субъектілерден және жеке кәсіпкерліктің аккредиттелген субъектілер бірлестіктерінен сұратады.
39. Субъектінің көрсеткен қызмет сапасын бағалау кезінде, ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектінің есебі алынған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде:

1) расчет коэффициента соответствия фактического значения каждого показателя, достигнутого субъектом за отчетный период, целевому значению этого показателя, скорректированному на допустимое на отчетный период отклонение от целевого значения (далее – допустимое на отчетный период значение показателя);
2) расчет коэффициента соблюдения субъектом стандарта качества услуги;
3) оценку качества услуги, оказываемой субъектом.
В случае проведения ведомством и/или его территориальным подразделением проверки достоверности информации, представленной в отчете субъекта о соблюдении стандарта качество услуги, согласно пункту 38 Методики, срок проведения мониторинга соблюдения субъектом стандарта качества услуги приостанавливается до момента получения информации, но не более чем на 30 календарных дней.
40. В случае, если уменьшение значения показателя характеризует улучшение качества услуги, ведомство и/или его территориальное подразделение рассчитывает коэффициент соответствия фактического значения показателя, достигнутого субъектом за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя по следующей формуле:
где:
Кi – коэффициент соответствия фактического значения показателя i, достигнутого субъектом за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя i;
Рфi фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом за отчетный период;
Рцi – целевое значение показателя i;
– допустимое отклонение фактического от целевого значения показателя i на отчетный период.
41. В случае, если увеличение значения показателя характеризует улучшение качества услуги, ведомство и/или его территориальное подразделение рассчитывает коэффициент соответствия фактического значения показателя, достигнутого субъектом за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя по следующей формуле:
где:
Кi – коэффициент соответствия фактического значения показателя i, достигнутого субъектом за отчетный период, допустимому на отчетный период значению этого показателя i (далее – коэффициент соответствия Ki);
Рфi фактическое значение показателя i, достигнутое субъектом за отчетный период;
Рц – целевое значение показателя i;
– допустимое отклонение фактического от целевого значения показателя i на отчетный период.
42. Для каждого показателя, фактическое значение, достигнутое субъектом за отчетный период, которого не соответствует допустимому на отчетный период значению этого показателя (Кi > 1), ведомство и/или его территориальное подразделение осуществляет корректировку коэффициента соответствия Кi с учетом причин, представленных в пояснительной записке субъекта (при наличии). Корректировка коэффициента Кi осуществляется ведомством и/или его территориальное подразделение в соответствии со следующими критериями:
ведомство и/или его территориальное подразделение принимает коэффициент соответствия Кi = 1 в случае, если для данного показателя в качестве причин несоответствия субъектом приведены факторы, не зависящие от субъекта;
во всех остальных случаях коэффициент Кi не корректируется.

1) есепті кезеңдегі субъектінің қол жеткізген әрбір көрсеткішінің іс жүзіндегі мәнінің есепті кезеңдегі нысаналы мәннен рұқсат етілген ауытқуға (бұдан әрі – есепті кезеңдегі қол жеткізілген көрсеткіш мәні) түзетілген осы көрсеткіштің нысаналы мәніне сәйкестігі коэффициентін есептеуді;
2) субъектінің көрсетілетін қызмет сапасы стандартын сақтауы коэффициентін есептеуді;
3) субъектінің көрсететін қызмет сапасын бағалауды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызмет сапасы стандартының сақталуы туралы субъектінің есебінде берілген ақпараттың дұрыстығына ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі тексеру жүргізген жағдайда, Әдістеменің 38-тармағына сәйкес көрсетілетін қызмет сапасының стандартын субъектінің сақтауына мониторинг жүргізу мерзімі ақпарат алынған сәтке дейін тоқтатыла тұрады, бірақ бұл мерзім күнтізбелік 30 күннен аспауы тиіс.
40. Егер көрсеткіш мәнінің азаюы қызмет сапасының жақсарғанын сипаттайтын болса, ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектінің есепті кезеңде қол жеткізген көрсеткішінің нақты мәніне сәйкестік коэффицентін осы көрсеткіштің есепті кезеңдегі жол берілген мәнін мына формула бойынша есептейді:
мұндағы:
Кі – есепті кезеңде субъекті қол жеткізген, есепті кезеңде осы стандарт i мәніне  жол берілген і стандартының нақты мәнінің сәйкестік коэффициенті;
Рнқi – і есепті кезеңде субъектінің қол жеткізген і көрсеткішінің нақты мәні;
Рнсi – i көрсеткішінің нысаналы мәні;
– есепті кезеңдегі і көрсеткішінің нысаналы мәнінен жол берілетін ауытқу.
41. Егер көрсеткіш мәнінің ұлғаюы көрсетілетін қызмет сапасының жақсарғанын сипаттайтын болса, ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектінің есепті кезеңде қол жеткізген көрсеткішінің іс жүзіндегі мәніне сәйкестік коэффицентін осы көрсеткіштің есепті кезеңде жол берілген мәнін мына формула бойынша есептейді:
мұндағы:
Кі – есепті кезеңде субъектінің қол жеткізген, есепті кезеңде осы i көрсеткіші мәніне жол берілген і стандартының нақты мәнінің сәйкестік коэффициенті;
Рнқi – і есепті кезеңде субъекті қол жеткізген і көрсеткішінің нақты мәні;
Рнс– i көрсеткішінің нысаналы мәні;
- есепті кезеңдегі і көрсеткішінің нысаналы мәнінен жол берілетін ауытқу.
42. Есепті кезеңде көрсеткіштің нысаналы мәніне сәйкес келмейтін (Кі > 1) субъектінің есепті кезеңде қол жеткізген нақты мәнінің әрбір көрсеткіші үшін, субъектінің түсіндірме жазбасында (бар болған жағдайда) ұсынылған себептерді ескере отырып, ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі Кі сәйкестік коэффициентіне түзетуді жүзеге асырады. Кі коэффициентін түзетуді ведомство және/немесе мынадай өлшемшарттарға сәйкес жүзеге асырады:
ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі Кі = 1 сәйкестік коэффициентін, егер осы көрсеткіш үшін сәйкес келмеу себептері ретінде субъекті оған тәуелді емес факторларды келтірген жағдайда, қабылдайды;
барлық басқа жағдайларда Ki коэффициентіне түзету жүргізілмейді.

43. Факторами, независящими от субъекта, являются:
метеорологические условия, подтвержденные заключением соответствующего органа;
действия/бездействия потребителей, третьих лиц, подтвержденные средствами аудио-, видеофиксации, актами приема-передачи выполненных работ;
чрезвычайные ситуации, подтвержденные в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
44. Ведомство и/или его территориальное подразделение рассчитывает коэффициент соблюдения стандарта качества услуги, учитываемый в тарифе субъекта в рамках стимулирующих методов тарифообразования, по следующей формуле:
где:
В – коэффициент соблюдения субъектом стандарта качества услуги, учитываемый в тарифе на услугу, оказываемую субъектом;
I – количество показателей.
45. Ведомство и/или его территориальное подразделение осуществляет оценку качества услуги, оказываемой субъектом, в соответствии со следующими критериями:
если В > 1, субъектом достигнуто высокое качество услуги;
если B < 1, субъектом достигнуто низкое качество услуги;
если В = 1, субъектом достигнуто среднее качество услуги.
46. По результатам проведения мониторинга соблюдения субъектом стандарта качества услуги ведомство и/или его территориальное подразделение составляет проект аналитического отчета по следующей структуре:
введение – указываются наименования субъекта и стандарта качества услуги, отчетный период и перечень использованной информации и документов;
расчет коэффициента соответствия для каждого показателя – определяются фактические показатели, достигнутые субъектом за отчетный период, значения которых соответствует либо не соответствует допустимому на отчетный период значению данных показателей;
корректировка коэффициентов соответствия показателей (при наличии) – определяются показатели, для которых ведомство и/или его территориальное подразделение осуществило корректировку коэффициента соответствия с приложением обоснований и представленных субъектом причин несоответствия;
расчет коэффициента соблюдения субъектом стандарта качества услуги – определяется значение коэффициента соблюдения субъектом стандарта качества услуги;
выводы по оценке качества услуги, оказываемой субъектом.
47. Проект аналитического отчета в течение 40 (сорока) календарных дней с момента получения отчета субъекта ведомство и/или его территориального подразделения направляет на рассмотрение Рабочей группы с приложением документов, использованных в процессе мониторинга соблюдения субъектом стандарта качества услуги. В случае приостановления срока проведения мониторинга соблюдения субъектом стандарта качества услуги, предусмотренного пунктом 39 Методики, ведомство направляет проект аналитического отчета на рассмотрение Рабочей группы с приложением всех документов не позднее 70 (семидесяти) календарных дней с момента получения отчета субъекта.
По итогам рассмотрения проекта аналитического отчета Рабочая группа в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента внесения проекта аналитического отчета вырабатывает, при наличии, предложения и/или рекомендации, которые направляются руководству ведомства и/или его территориального подразделения.

43. Субъектіге тәуелсіз факторлар:
тиісті органның қорытындысымен расталған метеорологиялық жағдайлар;
дыбыс және бейне жазу құралдарымен, аяқталған жұмыстарды қабылдау және беру актілерімен расталған тұтынушылардың, үшінші тұлғалардың іс-әрекеттері/әрекетсіздігі;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес расталған төтенше жағдайлар.
44. Ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі тарифті белгілеудің ынталандыру әдістері шеңберінде субъектінің тарифінде ескерілетін көрсетілетін қызмет сапасы стандартының сақталуы коэффицентін мына формуламен есептейді:
мұндағы:
В – субъект ұсынатын қызметтің тарифінде ескерілетін қызмет сапасы стандартын субъектінің сақтауы коэффициенті;
I – көрсеткіштер саны.
45. Ведомство және/оның аумақтық бөлімшесі мынадай өлшемшарттарға сәйкес субъектінің көрсететін қызмет сапасына бағалауды жүзеге асырады:
егер В
1, субъект көрсетілетін қызметтің жоғары сапасына қол жеткізсе;
егер B
1, субъекті көрсетілетін қызметтің төмен сапасына қол жеткізсе;
егер В = 1, субъекті көрсетілетін қызметтің орташа сапасына қол жеткізсе.
46. Субъектінің көрсетілетін қызмет сапасының стандартын сақтауына мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша ведомство және/оның аумақтық бөлімшесі мынадай құрылым бойынша талдамалық есеп жобасын жасайды:
кіріспе – субъектінің атауы және қызмет сапасының стандарты, есептік кезең және пайдаланылатын ақпарат пен құжаттар тізімі көрсетіледі;
әрбір көрсеткіш үшін сәйкестік коэффициентін есептеу – субъектінің есепті кезеңде қол жеткізген нақты көрсеткіштері анықталады, олардың мәндері осы көрсеткіштердің есепті кезеңдегі жол берілген нысаналы мәндеріне сәйкес келеді не сәйкес келмейді;
көрсеткіштердің сәйкестігі коэффициенттерін түзету (бар болған жағдайда) – ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі негіздемелер мен субъект берген сәйкес келмеуі себептерін қоса бере отырып сәйкестік коэффициентін түзету жүзеге асырылған көрсеткіштер айқындалады;
субъектінің көрсетілетін қызмет сапасының стандартын сақтауы коэффицентін есептеу – субъектінің көрсетілетін қызмет сапасы стандартын сақтауы коэффицентінің мәнімен айқындалады;
субъект көрсететін қызмет сапасын бағалау жөніндегі қорытынды.
47. Талдамалық есептің жобасын субъектінің есебі алынған сәттен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесі субъектінің көрсетілетін қызмет сапасының стандартын сақтауына мониторинг жүргізу үдерісінде пайдаланылған құжаттарды қоса отырып Жұмыс тобының қарауына жібереді. Әдістеменің 40-тармағында көзделген субъектінің көрсетілетін қызмет сапасының стандарттарын сақтауына мониторинг жүргізу мерзімі тоқтатылған жағдайда, ведомство талдамалық есептің жобасын барлық құжаттарды қоса бере отырып субъектінің есебі алынған күннен бастап күнтізбелік 70 (жетпіс) күннен кешіктірмей Жұмыс тобының қарауына жібереді.
Талдамалық есептің жобасын қарау қорытындысы бойынша Жұмыс тобы талдамалық есептің жобасын енгізілген сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде ескертулері мен ұсынымдарын шығарады, бар болған жағдайда ведомство және/немесе оның аумақтық бөлімшесінің басшылығына жібереді.