3. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_____________ К. Бозумбаев
от 29 декабря 2017 года
Приложение 1
к приказу
исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 445
Утверждены
приказом
Председателя агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий
от 20 февраля 2009 года № 57-ОД
Правила дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 124-5 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) и Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами.

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_____________ Қ. Бозымбаев
2017 жылғы 29 желтоқсанЛІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 445 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2009 жылғы 20 ақпандағы
№ 57-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына
тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 124-5-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына және "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай саралау тәртібін айқындайды.

2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) отпускной тариф – цена товара (работы, услуги), применяемая энергоснабжающей организацией для реализации электрической энергии;
2) максимальный тариф – тариф на электрическую энергию, потребляемую сверх величины потребления электрической энергии для физических лиц;
3) минимальный тариф – тариф на электрическую энергию, потребляемую в пределах величины потребления электрической энергии для физических лиц;
4) расчетное значение показаний прибора учета – объем электрической энергии, принятый за показание прибора учета при его временном отсутствии, либо невозможности снятия фактического показания, определяемый как произведение среднесуточного расхода (потребления) электрической энергии за предыдущий период к количеству календарных дней данного периода;
5) дифференцированные тарифы на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления (далее – дифференцированные тарифы) – различные в зависимости от объема потребления тарифы на электрическую энергию, применяемые для физических лиц в соответствии с настоящими Правилами;
6) потребитель – физическое лицо, потребляющее на основе договора электрическую энергию;
7) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий;
8) ведомство уполномоченного органа – Комитет по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
9) среднесуточный расход (потребление) электрической энергии – объем электрической энергии, определяемый как соотношение фактического объема электрической энергии за определенный период времени к количеству календарных дней данного периода, в течение которого прибор учета был исправен и опломбирован. Период выбирается из расчета тридцати календарных дней при наличии снятых показаний прибора учета;
10) энергоснабжающая организация – организация, осуществляющая продажу потребителям купленной электрической энергии.
Иные понятия, используемые в Правилах, применяются в соответствии с Законом.
3. Энергоснабжающие организации, используемые в настоящих Правилах, являются организации, подлежащие государственному регулированию в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 124-5 Кодекса.
Дифференцированные тарифы вводятся энергоснабжающей организацией после согласования с ведомством уполномоченного органа.
4. В случае недополучения дохода или получения необоснованного дохода энергоснабжающей организацией в связи с применением дифференцированных тарифов сумма недополученного дохода или сумма необоснованно полученного дохода учитывается при очередном пересмотре тарифов за счет соответствующего изменения отпускного тарифа.

2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) босату тарифі – энергиямен жабдықтаушы ұйым электр энергиясын өткізу үшін қолданылатын тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) бағасы;
2) ең жоғары тариф – жеке тұлғалар үшін электр энергиясын тұтыну шамасынан тыс тұтынылатын электр энергиясына тариф;
3) ең төмен тариф – жеке тұлғалар үшін электр энергиясын тұтыну шамасы шегінде тұтынылатын электр энергиясына тариф;
4) есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәні – есептеу аспабы уақытша болмаған не нақты көрсеткішті алу мүмкін емес болған жағдайда алдыңғы кезеңдегі электр энергиясының орташа тәуліктік шығысын (тұтынылуын) осы кезеңдегі күнтізбелік күндер санына көбейту жолымен анықталатын оның көрсеткіштері ретінде қабылданған электр энергиясының көлемі;
5) тұтыну көлемдеріне қарай электр энергиясына сараланған тарифтер (бұдан әрі – сараланған тарифтер) – осы Қағидаларға сәйкес жеке тұлғалар үшін қолданылатын, тұтыну көлемдеріне қарай әртүрлі электр энергиясына арналған тарифтер;
6) тұтынушы – электр энергиясын шарт негізінде тұтынатын жеке тұлға;
7) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) уәкілетті органның ведомствосы – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті;
9) электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) – есептеу аспабы жөнделген және пломбаланған белгілі бір уақыт кезеңіндегі электр энергиясының нақты көлемінің осы кезеңдегі күнтізбелік күндердің санына қатынасы ретінде айқындалатын электр энергиясының көлемі. Кезең есептеу аспабының алынған көрсеткіштері болған кезде күнтізбелік отыз күн есебінен таңдалады;
10) энергиямен жабдықтаушы ұйым – сатып алынған электр энергиясын тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын ұйым.
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Заңға сәйкес қолданылады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылған энергиямен жабдықтаушы ұйымдар Кодекстің 124-5-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес мемлекеттік реттелуге жататын ұйымдар болып табылады.
Энергиямен жабдықтаушы ұйым сараланған тарифтерді уәкілетті органның ведомствосымен келіскеннен кейін енгізеді.
4. Энергиямен жабдықтаушы ұйым сараланған тарифтердің қолданылуына байланысты кірісті толық алмаған немесе кірісті негізсіз алған жағдайда толық алмаған кірістің сомасы немесе негізсіз алынған кірістің сомасы босату тарифінің тиісті өзгерісінің есебінен тарифтерді кезекті қайта қарау кезінде ескеріледі.

5. При изменении уровня отпускного тарифа энергоснабжающая организация производит перерасчет дифференцированного тарифа.
6. Энергоснабжающие организации, в случае внесения изменений в расчет дифференцированных тарифов, согласно настоящим Правилам, согласовывают с ведомством уполномоченного органа измененные дифференцированные тарифы.
7. В случае подачи потребителями, заявления на применение дифференцированных тарифов в зависимости от объемов потребления электроэнергии электроснабжающие организации выставляют данным потребителям счета за потребленную на бытовые нужды электрическую энергию с учетом дифференцированных тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов потребляемой энергии.
Если фактический период между снятиями показаний приборов учета электрической энергии не равен тридцати календарным дням, размер величин потребления электрической энергии корректируется энергоснабжающей организацией или потребителем с учетом продолжительности фактического периода.
Недоиспользованное количество электрической энергии в пределах величины потребления электрической энергии не используется в следующем месяце.
8. Плата за потребляемую электрическую энергию по дифференцированным тарифам по объемам потребления определяется с учетом количества постоянно проживающих потребителей, основанием для определения которого является адресная справка с места жительства, выданная некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация" Правительство для граждан".
В случае отсутствия в населенных пунктах некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация" Правительство для граждан" основанием для определения количества постоянно проживающих потребителей является справка о количестве проживающих потребителей, выданная сельским и/или аульным акимом.
9. При невозможности снятия показания приборов учета в течение двух расчетных периодов, если при этом потребитель, сам не передаст в энергоснабжающую организацию сведения о количестве израсходованной им электрической энергии, энергоснабжающая организация производит расчет по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии с определением расчетного значения показаний прибора учета для начисления за потребленную электрическую энергию потребителя в текущем месяце по дифференцированным тарифам на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления.
Если фактические показания приборов учета оказались меньше расчетных значений показаний прибора учета, не позднее 10 числа последующего месяца, энергоснабжающей организацией производится перерасчет объема потребления электрической энергии, который отражается в платежном документе.

5. Энергиямен жабдықтаушы ұйым босату тарифінің деңгейі өзгерген кезде сараланған тарифке қайта есептеуді жүргізеді.
6. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар сараланған тарифтердің есептеулеріне өзгерістер енгізілген жағдайда, осы Қағидаларға сәйкес өзгертілген сараланған тарифтерді уәкілетті органның ведомствосымен келіседі.
7. Тұтынушылар электр энергиясын тұтыну көлемдеріне қарай сараланған тарифтерді қолдануға өтініш берген жағдайда, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар осы тұтынушыларға тұтынылатын энергия көлемдеріне қарай электр энергиясына сараланған тарифтерді ескере отырып тұрмыстық мұқтаждарға тұтынылған электр энергиясы үшін шоттар береді.
Егер электр энергиясын есептеу аспаптарының көрсеткіштерін жазып алу арасындағы нақты кезең күнтізбелік отыз күнге тең болмаса, электр энергиясын тұтыну шамаларының мөлшерін энергиямен жабдықтаушы ұйымы немесе тұтынушы нақты кезеңнің ұзақтығын ескере отырып түзетеді.
Электр энергиясын тұтыну шамасының шегінде толық пайдаланылмаған электр энергиясы келесі айда пайдаланылмайды.
8. Тұтыну көлеміне қарай сараланған тарифтер бойынша тұтынылған электр энергиясы үшін төлемақы тұрақты тұратын тұтынушылардың саны ескеріле отырып айқындалады, оны айқындау үшін "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы тұрғылықты жерінен берген мекенжай анықтамасы негіз болып табылады.
Елді мекендерде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы болмаған жағдайда тұрақты тұратын тұтынушылардың санын айқындау үшін село және/немесе ауыл әкімі берген тұратын тұтынушылардың саны туралы анықтама негіз болып табылады.
9. Есептеу аспаптарының көрсеткiштерiн екі есептік айырысу кезең ішінде алу мүмкін болмаған кезде, егер бұл ретте тұтынушының өзi энергиямен жабдықтау ұйымына өзiнiң жұмсаған энергиясының саны туралы мәлімет ұсынбаса, энергиямен жабдықтаушы ұйым оны тұтыну көлеміне қарай электр энергиясына сараланған тарифтер бойынша ағымдағы айда тұтынушы тұтынған электр энергиясын есепке жатқызу үшін есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәнін айқындай отырып, электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) бойынша есептеу жүргізеді.
Есептеу аспаптарының нақты көрсеткіштері есептеу аспабы көрсеткіштерінің есептік мәндерінен кем болса, энергиямен жабдықтаушы ұйым келесі айдың 10-күнінен кешіктірмей электр энергиясының тұтыну көлеміне қайта есептеу жүргізеді де, ол төлем құжатында көрсетіледі.

10. Плата за потребляемую на бытовые нужды электрическую энергию, определенная по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии за период отсутствия прибора учета сроком не более одного месяца, выставляется энергоснабжающей организацией по отпускному тарифу без дифференциации.
При этом период расчета по среднесуточному расходу (потреблению) электрической энергии при отсутствии прибора учета не превышает одного расчетного периода. Последующие перерасчеты производятся по установленной мощности.
11. Плата за потребляемую на общедомовые нужды (дежурное освещение, лифты, паркинги и другие общедомовые нужды) электрическую энергию производится по отпускному тарифу без дифференциации.
При установке приборов коммерческого учета не на границе балансовой принадлежности потери электроэнергии (в трансформаторах и линиях) на участке сети от границы раздела до места установки приборов коммерческого учета оплачиваются стороной, на балансе которой находится указанный участок сети, по отпускному тарифу без дифференциации.
Глава 2. Порядок дифференциации энергоснабжающими организациями тарифов на электрическую энергию в зависимости от объемов ее потребления физическими лицами
12. Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по максимальному тарифу, определяется с учетом стимулов побуждающих потребителей к энергосбережению и обеспечивающих социальную защиту населения отдельно для потребителей, использующих и не использующих электрические плиты. При этом, к потребителям, использующим электрические плиты, относятся жители домов, не подлежащих газификации, либо если проектом строительства дома или техническим паспортом на объект кондоминиума не предусмотрена его газификация.
Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по максимальному тарифу, определяется с учетом стимулов побуждающих потребителей к энергосбережению и обеспечивающих социальную защиту населения отдельно для одиноко проживающих пенсионеров по возрасту, инвалидов, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лицам, использующих и не использующих электрические плиты, за исключением указанных лиц, имеющих в собственности более одного жилого помещения (квартиры).
При применении двухуровневых тарифов к потребителям, использующим электрические плиты, приравниваются жители домов без централизованного горячего водоснабжения и жители ранее газифицированных домов, в которых система централизованного газоснабжения не функционирует, на основании информации теплоснабжающих, газоснабжающих организаций или местных исполнительных органов соответствующего региона.

10. Бір айдан аспайтын мерзімде есептеу аспаптары болмаған кезеңде электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) бойынша айқындалған тұрмыстық мұқтаждарға тұтынылатын электр энергиясына төлемақыны энергиямен жабдықтаушы ұйым сараланбаған босату тарифі бойынша белгілейді.
Бұл ретте есептеу аспаптары болмаған кезде электр энергиясының орташа тәуліктік шығысы (тұтынылуы) бойынша есеп айырысу кезеңі бір есептік кезеңнен аспайды. Кейінгі қайта есептеулер белгіленген қуат бойынша жүргізіледі.
11. Үйге ортақ мұқтаждарға тұтынылатын электр энергиясына (кезекті жарықтандыру, лифттер, паркингтер және басқа да үйге ортақ мұқтаждықтар) төлемақы сараланбаған босату тарифі бойынша жүргізіледі.
Коммерциялық есепке алу аспаптары баланстық тиесілілік шекарасында орнатылмаған кезде бөлу шекарасынан коммерциялық есепке алу аспаптары орнатылған жерге дейінгі желі учаскесіндегі электр энергиясының шығындарын (трансформаторларда және желілерде) көрсетілген желі учаскесі балансында тұрған тарап сараланбаған босату тарифі бойынша төлейді.
2-тарау. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр энергиясына тарифтерді
жеке тұлғалардың оны тұтыну көлеміне қарай
саралау тәртібі
12. Асыра тұтынғаны үшін ең жоғары тариф бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасы электр энергиясын тұтыну шамасы тұтынушыларды энергия үнемдеуге түрткі болатын және халықты әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін ынталандыру ескеріле отырып электр плиталарын пайдаланатын және пайдаланбайтын тұтынушылар үшін бөлек айқындалады. Бұл ретте электр плиталарын пайдаланатын тұтынушыларға газдандыруға жатпайтын не үй құрылысының жобасында немесе кондоминиум объектісіне арналған техникалық паспортта газдандыру көзделмеген үйлердің тұрғындары жатады.
Асыра тұтынғаны үшін ең жоғары тариф бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасы электр энергиясын тұтыну шамасы тұтынушыларды энергия үнемдеуге түрткі болатын және халықты әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін ынталандыру ескеріле отырып жеке меншігінде біреуден артық тұрғын үй-жайы (пәтері) бар жалғыз тұратын жасына байланысты зейнеткерлерді, мүгедектерді, Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және оларға теңестірілген адамдарды қоспағанда, электр плиталарын пайдаланатын және пайдаланбайтын аталған адамдар үшін бөлек айқындалады.
Екі деңгейлі тарифтерді қолдану кезінде тиісті өңірдің жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау ұйымдарының немесе жергілікті атқарушы органдарының ақпараты негізінде орталықтандырылған ыстық сумен жабдықталмаған үйлердің тұрғындары және орталықтандырылған газбен жабдықтау жүйесі жұмыс істемейтін, бұрын газдандырылған үйлердің тұрғындары электр плиталарын пайдаланатын тұтынушыларға теңестіріледі.

Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по тарифу третьего уровня (далее – V3), определяется с учетом стимулов, побуждающих потребителей к энергосбережению, имеющих наиболее высокое потребление, количество которых не превышает 10-15 % от общего количества потребителей.
Величина потребления электрической энергии, за превышение которой взимается плата по тарифу третьего уровня, определяется с учетом стимулов побуждающих потребителей к энергосбережению и обеспечивающих социальную защиту населения отдельно для одиноко проживающих пенсионеров по возрасту, инвалидов, участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лицам, использующих и не использующих электрические плиты, за исключением указанных лиц, имеющих в собственности более одного жилого помещения (квартиры).
19. Тариф первого уровня для потребителей, использующих электрические плиты (Т1 с э/п), определяется по формуле:
Т2 – тариф второго уровня, определенный по формуле 14;
Т3 – тариф третьего уровня, определенный по формуле 15;
Wос э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год, кВт.ч;
W1 с э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год без превышения V2, кВт.ч.;
W2 с э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V2, но в пределах V3, кВт.ч.;
W3 с э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V3, кВт.ч.
20. Тариф первого уровня для потребителей, не использующих электрические плиты (Т1 без э/п), определяется по формуле:
Wобез э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год, кВт.ч;
W1 без э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год без превышения V2, кВт.ч.;
W2 без э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V2, но в пределах V3, кВт.ч.;
W3 без э/п – фактический объем электрической энергии, потребленной потребителями, не использующими электрические плиты, за предшествующий календарный год с превышением V3, кВт.ч.

Асыра тұтынғаны үшін үшінші деңгейлі тариф (бұдан әрі – V3) бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасы олардың саны жалпы тұтынатын тұтынушылар санының 10-15%-нан аспайтын, ең көп энергия үнемдеуге түрткі болатын тұтынушыларды ынталандыру ескеріле отырып белгіленеді.
Асыра тұтынғаны үшін үшінші деңгейлі тариф бойынша төлемақы алынатын электр энергиясын тұтыну шамасын электр энергиясын тұтыну шамасы тұтынушыларды энергия үнемдеуге түрткі болатын және халықты әлеуметтік қорғауды қамтамасыз ететін ынталандыру ескеріле отырып жеке меншігінде біреуден артық тұрғын үй-жайы (пәтері) бар жалғыз тұратын жасына байланысты зейнеткерлерді, мүгедектерді, Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестірілген адамдарды қоспағанда, электр плиталарын пайдаланатын және пайдаланбайтын аталған адамдар үшін бөлек белгілейді.
19. Электр плиталарын пайдаланатын (Т1 с э/п) тұтынушылар үшін бірінші деңгейлі тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Т1 э/п-мен = (Tб*Wо э/п – Т2*W2 с э/п – Т3*W3 с э/п) / W1 с э/п, мұндағы: (12)
Т2 – 14 - формула бойынша белгіленген екінші деңгейлі тариф;
Т3 – 15 - формула бойынша белгіленген үшінші деңгейлі тариф;
Wо э/п мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
W1 э/п-мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар V2 асырмай тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ;
W2 э/п-мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар V2 асырып, бірақ V3 шегінде тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
W3 э/п-мен – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланатын тұтынушылар V3 асырып тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.
20. Электр плиталарын пайдаланбайтын (Т1 без э/п) тұтынушылар үшін бірінші деңгейлі тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Т1 э/п-сыз = (Tо*Wо э/п-сыз – Т2*W2 э/п-сыз – Т3*W3 э/п-сыз)/W1 э/п-сыз, мұндағы, (13)
Wо э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.;
W1 э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар V2 асырмай тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ;
W2 э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар V2 асырып, бірақ V3 шегінде тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ;
W3 э/п-сыз – алдыңғы күнтізбелік жыл ішінде электр плиталарын пайдаланбайтын тұтынушылар V3 асырып тұтынған электр энергиясының нақты көлемі, кВт.сағ.