О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 13-НҚ "Об утверждении Типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением Республиканского бюджета от 28 декабря 2017 года № 12-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 января 2018 года № 16237
В соответствии с подпунктом 11) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 13-НҚ "Об утверждении Типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита" (зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2015 года № 12476, опубликовано 5 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Типовой системе управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внешнего государственного аудита, утвержденной указанным нормативным постановлением:
подпункт 3) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"3) по направлениям расходов администратора бюджетной программы в соответствии с целями, целевыми индикаторами, определенными в стратегическом плане и программе развития территории, а также полномочиями, определенными в положении о государственном органе.";
пункты 30, 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"30. Группировка бюджетных программ по направлениям расходов администратора бюджетной программы в соответствии с целями, целевыми индикаторами, определенными в стратегическом плане и программе развития территории, а также полномочиями, определенными в положении о государственном органе осуществляется структурным подразделением, ответственным за планирование.
31. Сводное значение оценки рисков по бюджетным программам (Rbp) сгруппированных по направлениям расходов администратора бюджетной программы в соответствии с целями, целевыми индикаторами, определенными в стратегическом плане и программе развития территории, а также полномочиями, определенными в положении о государственном органе направляется членам органа внешнего государственного аудита, для принятия решения о необходимости проведения государственного аудита в государственном органе по соответствующей функциональной направленности расходования средств бюджета.

"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 13-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 12-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 қаңтарда № 16237 болып тіркелді
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 4-тармағының 11) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 13-НҚ нормативтік қаулысына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 23 желтоқсанда № 12476 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 5 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру және сыртқы мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесінде:
26-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) стратегиялық жоспарда және аумақты дамыту бағдарламасында айқындалған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктерге сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі шығыстарының бағыттары бойынша жүзеге асырылады.";
30, 31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Бюджеттік бағдарламаларды стратегиялық жоспарда және аумақты дамыту бағдарламасында айқындалған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктерге сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі шығыстарының бағыттары бойынша топтауды жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
31. Стратегиялық жоспарда және аумақты дамыту бағдарламасында айқындалған мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, сондай-ақ мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктерге сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісі шығыстарының бағыттары бойынша топталған бюджеттік бағдарламалар бойынша тәуекелдерді бағалаудың жиынтық мәні (Rbp) бюджет қаражатының жұмсалуының тиісті функционалдық бағыты бойынша мемлекеттік органда мемлекеттік аудит жүргізудің қажеттілігі туралы шешім қабылдау үшін сыртқы мемлекеттік аудит органының мүшелеріне жіберіледі.

32. Оценка рисков по доходной части бюджета осуществляется по:
1) налоговым поступлениям:
на республиканском уровне по уполномоченным органам, ответственным за взимание поступлений и других платежей в республиканский бюджет, и их территориальным (областным) подразделениям;
на местном уровне по уполномоченным органам, ответственным за взимание поступлений и других платежей в местный бюджет, и их территориальным (районным) подразделениям;
2) неналоговым поступлениям и поступлениям от продажи основного капитала согласно с классификацией поступлений.";
подпункт 5) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"5) поступления в бюджет (неналоговые поступления и поступления от продажи основного капитала) согласно классификации поступлений;";
подпункт 5) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"5) поступления в бюджет (неналоговые поступления и поступления от продажи основного капитала) согласно классификации поступлений;";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. По результатам оценки рисков объекты и предметы государственного аудита относятся к одной из трех степеней риска:
1) высокой степени риска;
2) средней степени риска;
3) минимальной степени риска.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно редакции согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению:
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 9 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 14 изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

32. Бюджеттің кіріс бөлігі саласындағы тәуекелдерді бағалау:
1) салықтық түсімдер бойынша:
республикалық деңгейде – республикалық бюджетке түсетін түсімдерді және басқа да төлемдерді алуға жауапты уәкілетті органдар және олардың аумақтық (облыстық) бөлімшелері бойынша;
жергілікті деңгейде – жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді және басқа да төлемдерді алуға жауапты уәкілетті органдар және олардың аумақтық (аудандық) бөлімшелері бойынша;
2) салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша түсімдер сыныптамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
34-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) түсімдердің сыныптамасына сәйкес бюджетке түсетін түсімдерді (салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер);";
36-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) түсімдердің сыныптамасына сәйкес бюджетке түсетін түсімдерді (салықтық емес түсімдер және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер);";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Тәуекелдерді бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік аудиттің объектілері мен нысандары тәуекелдің үш тобының біріне:
1) тәуекелдің жоғары деңгейіне;
2) тәуекелдің орта деңгейіне;
3) тәуекелдің барынша аз деңгейіне жатқызылады.";
1-қосымша осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын:
2-қосымша осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы нормативтік қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы нормативтік қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы нормативтік қаулыға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы нормативтік қаулыға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы нормативтік қаулыға 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы нормативтік қаулыға 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы нормативтік қаулыға 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы нормативтік қаулыға 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы нормативтік қаулыға 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего нормативного постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета (Абдирайымов Х.С.).
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
К. Плотников
Приложение 1
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета от
28 декабря 2017 года № 12-НҚ
Приложение 1
к Типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год и
проведении внешнего
государственного аудита
Методика расчета критериев оценки рисков по объектам и предметам государственного аудита
1. Расчет пороговых уровней критериев
1. Пороговые уровни делятся на две категории:
1) объективный пороговый уровень (Po) [1], рассчитывается на основе исторических данных (динамического ряда) по критериям по формуле двойного стандартного отклонения [2]:
где:
– стандартное отклонение;
Xi – значение переменной (значения критерия);
Хср – среднее значение переменной (критерия);
i – год;
n – количество лет.
2) нормативный (экспертный) пороговый уровень (Pe), определяемый на основании нормативных требований и/или экспертного мнения. Значения нормативных (экспертных) пороговых значений приведены перечнях объектов аудита.
2. Расчет влияния критериев на уровень риска
2. При определении влияния критериев на уровень рисков рассчитывается показатель "под риск" методом стохастического моделирования Монте-Карло. Входные данные для расчета показателя под риском принимаются следующие значения:
– среднее значение показателя (ущерб),
– стандартное отклонение показателя (ущерб).
1)
– среднее значение показателя (ущерб) рассчитывается по следующей формуле [3]:
где:
– массив значений переменных (динамический ряд) по критерию, без учета последнего значения критерия;

2) осы нормативтік қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына (Қ.С. Әбдірайымов) жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитеті Төрағасының
міндетін атқарушы
К. Плотников
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2017 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 12-НҚ нормативтік
қаулысына 1-қосымша
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тиісті жылға
арналған тізбесін қалыптастыру
және сыртқы мемлекеттік аудит
жүргізу кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың үлгілік
жүйесіне 1-қосымша
Мемлекеттік аудит объектілері мен нысандары бойынша тәуекелдерді бағалау
өлшемшарттарын есептеу әдістемесі
1. Өлшемшарттардың шекті деңгейлерін есептеу
1. Шекті деңгейлер екі санатқа бөлінеді:
1) объективті шекті деңгей (Po) [1], екі есе стандарттық ауытқу формуласы бойынша өлшемшарттар жөніндегі тарихи деректер (серпінді қатар) негізінде есептеледі [2]:
мұнда:
– стандарттық ауытқу;
Xi – ауыспалының мәні (өлшемшарттың мәні);
Хср – ауыспалының (өлшемшарттың) орташа мәні;
i – жыл;
n – жылдың саны.
2) нормативтік (сараптамалық) шекті деңгей (Pe), нормативтік талаптардың және/немесе сараптамалық пікірдің негізінде айқындалады. Нормативтік (сараптамалық) шекті мәндердің мәні аудит объектілерінің тізбелерінде келтірілген.
2. Өлшемшарттардың тәуекел деңгейіне тигізетін ықпалын есептеу
2. Тәуекелдер деңгейіне өлшемшарттардың тигізетін ықпалын айқындау кезінде Монте-Карло стохастикалық модельдеу әдісімен "тәуекелге тәуелді" көрсеткіш есептеледі. Тәуекелге тәуелді көрсеткішті есептеу үшін кіріс деректерге мынадай мәндер қабылданады: µ – көрсеткіштің орташа мәні (нұқсан), s – көрсеткіштің стандарттық ауытқуы (нұқсан).
1)
– көрсеткіштің орташа мәні (нұқсан) мынадай формула бойынша есептеледі [3]:
мұнда:
(Xi: Xi-1) – өлшемшарттың соңғы мәнін ескермей, өлшемшарт бойынша ауыспалылар мәнінің (серпінді қатар) ауқымы.