О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 838. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2018 года № 16369. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.04.2022 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 496 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6681, опубликован 12 января 2011 года в газете "Казахстанская правда", № 7-8 (26428-26429), следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде, заверенной гербовой печатью, на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

"Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 838 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 ақпанда № 16369 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.04.2022 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 496 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6681 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 26 наурызда № 7-8 (26511) болып жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қараудың қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қараудың қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу және қарау ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның елтаңбалық мөрмен расталған көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З. и Комитет миграционной службы (Кабденов М.Т.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 48 Правил, который вводится в действие с 1 января 2021 года.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАН"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
__________К. Абдрахманов
10 февраля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________К. Масимов
8 февраля 2018 года
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 декабря 2017 года № 838
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 ноября 2010 года № 496
Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О беженцах" (далее - Закон) и определяют порядок регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ходатайство - письменное обращение лица, ищущего убежище лично или через уполномоченного на то представителя, о присвоении статуса беженца по месту своего пребывания в уполномоченный орган;
2) лицо, ищущее убежище (далее – лицо) - иностранец или лицо без гражданства, изъявившее желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан до принятия уполномоченным органом окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
3) свидетельство лица, ищущего убежище (далее - свидетельство) - документ, выдаваемый уполномоченным органом, подтверждающий регистрацию ходатайства о присвоении статуса беженца;
4) члены семьи лица, ищущего убежище – супруг(а), их несовершеннолетние дети и другие лица, находящиеся на его (ее) иждивении;
5) беженец - иностранец, который в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям находится вне страны своей гражданской принадлежности и не может пользоваться защитой своей страны или не желает пользоваться такой защитой вследствие таких опасений, или лицо без гражданства, находящиеся вне страны своего постоянного места жительства или гражданской принадлежности, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Қағидалардың 48-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
_________ Қ. Әбдрахманов
10 ақпан 2018 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
___________ К. Мәсімов
8 ақпан 2018 жыл
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 838 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2010 жылғы 29 қарашадағы
№ 496 бұйрығымен
бекітілген
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қараудың қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Босқын мәртебесін алу туралы өтінішхатты тіркеу және қарау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Босқындар туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қараудың тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтінішхат – пана іздеген адамның жеке өзі немесе осыған уәкілетті өкілі арқылы өзінің келген жері бойынша босқын мәртебесін беру туралы уәкілетті органға жазған жазбаша өтініші;
2) пана іздеген адам (бұдан әрі – адам) - уәкілетті орган босқын мәртебесін беру туралы өздерінің өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға ниет білдірген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
3) пана іздеген адамның куәлігі (бұдан әрі – куәлік) - босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаттың тіркелуін растайтын, уәкілетті орган беретін құжат;
4) пана іздеген адамның отбасы мүшелері – жұбайы (зайыбы), олардың кәмелетке толмаған балалары және оның асырауындағы басқа адамдар;
5) босқын - нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне қарай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмейтін шетелдік немесе осындай қауіп салдарынан еліне қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін, өзі тұрақты тұратын немесе өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген азаматтығы жоқ адам;

6) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере регулирования отношений по вопросам беженцев.
Глава 2. Порядок регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца
3. Лицо в течение пяти календарных дней по прибытии в Республику Казахстан или с момента, когда оно, находясь на территории Республики Казахстан, узнало о возникновении обстоятельств стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям, обращается лично или через уполномоченного на то представителя с письменным ходатайством о присвоении статуса беженца по месту своего пребывания в Управление миграционной службы Департамента внутренних дел (далее - УМС ДВД).
4. Ходатайство о присвоении статуса беженца оформляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – ходатайство). К ходатайству прилагаются документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего убежище.
5. Если лицо заявило об отсутствии у него документов, удостоверяющих личность, сведения о нем записываются с его слов и с ним проводится собеседование в течение одного рабочего дня.
6. Прием ходатайства производится УМС ДВД по месту пребывания лица, ищущего убежище на территории Республики Казахстан, в день его обращения.
В случае невозможности представления переводчика в день обращения лица, членов семьи, прибывших с ним, либо отсутствия у них документов, удостоверяющих личность, дата и время приема ходатайства о признании беженцем согласовываются с лицом, в том числе по телефону.
7. Ходатайство, поданное лицом лично в УМС ДВД регистрируется в Журнале регистрации лиц, ищущих убежище по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. При пересечении Государственной границы Республики Казахстан лицо подает письменное ходатайство в пункт миграционного контроля, а в случае отсутствия такого пункта – в подразделение Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
При отсутствии пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лицо в случае вынужденного незаконного пересечения Государственной границы Республики Казахстан должно в течение суток обратиться в УМС ДВД.
Ходатайство, поступившее в УМС ДВД из пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ РК), регистрируется УМС ДВД в течение одного рабочего дня, следующего за днем поступления ходатайства, в Журнале регистрации лиц, ищущих убежище, и передается на рассмотрение уполномоченному сотруднику УМС ДВД в тот же день.

6) уәкілетті орган - босқындар мәселелері бойынша қатынастарды реттеу саласында басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу тәртібі
3. Адам Қазақстан Республикасына келісімен күнтізбелік бес күннің ішінде немесе өзі Қазақстан Республикасының аумағында болып, нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалауға ұшырау жағдайларының туындауы туралы білген сәттен бастап өзінің келген жері бойынша босқын мәртебесін беру туралы жазбаша өтінішхатпен өзі немесе осыған уәкілетті өкіл арқылы Ішкі істер департаментінің Көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі – ІІД КҚҚБ) жүгінеді.
4. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат (бұдан әрі - өтінішхат) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді. Өтінішхатқа пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттар қоса беріледі.
5. Егер адам жеке басын куәландыратын құжаттардың жоқ екенін мәлімдесе, ол туралы мәліметтер оның айтуы бойынша жазылады және онымен бір жұмыс күні ішінде әңгімелесу өткізіледі.
6. Өтінішхаттарды ІІД КҚҚБ Қазақстан Республикасының аумағында пана іздеген адамның болатын жері бойынша ол өтініш білдірген күні қабылдайды.
Адам, онымен бірге келген отбасы мүшелері өтініш білдірген күні аудармашыны ұсыну мүмкін болмаған не оларда жеке басты куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда босқын деп тану туралы өтінішхатты қабылдау күні мен уақыты адаммен телефон арқылы келісіледі.
7. Адам ІІД КҚҚБ - ға өзі жеке берген өтінішхат осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Пана іздеген адамдарды тіркеу журналында тіркеледі.
8. Адам Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде – көші-қон бақылауы пунктіне, ал мұндай пункт болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң бөлімшесіне жазбаша өтінішхат береді.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункті болмаған кезде адам Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын мәжбүрлі түрде заңсыз кесіп өткен жағдайда, бір тәулік ішінде ІІД КҚҚБ-ға жүгінуге тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы ҰҚК) Шекара қызметінен ІІД КҚҚБ-ға келіп түскен өтінішхатты ІІД КҚҚБ өтіншхат келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде Пана іздеген адамдарды тіркеу журналында тіркейді және ол сол күні ІІД КҚҚБ-ның уәкілетті қызметкерінің қарауына беріледі.

9. Если лицо еще не прибыло на территорию Республики Казахстан, оно обращается лично или через уполномоченного на то представителя с письменным ходатайством в дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан.
Дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Казахстан по дипломатическим каналам передает ходатайство о присвоении статуса беженца в УМС ДВД на рассмотрение.
При наличии обстоятельств непреодолимой силы, которые не поддаются контролю лица и делают невозможным его своевременное обращение с ходатайством (землетрясение, штормы, наводнения, война, массовые беспорядки и т.д.), срок обращения продлевается на период, равный действию непреодолимой силы.
10. Ходатайство заполняется на государственном или русском языках и подписывается лицом и переводчиком (в случае участия переводчика). Если лицо не может самостоятельно заполнить ходатайство на государственном или русском языке либо неграмотно, то ходатайство заполняется с участием переводчика и сотрудника УМС ДВД.
11. Ходатайство принимается от каждого члена семьи лица, достигшего возраста восемнадцати лет.
Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет и прибывших в составе семьи лица, ищущего убежище, заносятся в ходатайство одного из родителей на основе документов о рождении, а при отсутствии родителей - в ходатайство их законных представителей либо в ходатайство одного из членов их семьи, достигшего восемнадцатилетнего возраста и добровольно взявшего на себя обязательство обеспечить содержание и воспитание членов семьи, не достигших возраста восемнадцати лет. Указанное обязательство составляется в письменном виде в произвольной форме и приобщается к материалам личного дела. Материалы по ходатайствам членов одной семьи оформляются в одно личное дело.
12. Сотрудник УМС ДВД при приеме ходатайства ознакамливает лицо с его правами и обязанностям, предусмотренными Законом.
13. Прибывшие отдельно в Республику Казахстан члены семьи лица ходатайство которого зарегистрировано, в случае отсутствия у них оснований для признания их беженцами, при подаче ходатайства с целью воссоединения семьи предоставляют документальные доказательства, подтверждающие наличие семейных отношений, а также заявление в произвольной форме лица, находящегося в Республике Казахстан о согласии принять членов своей семьи.
Глава 3. Порядок рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца
14. Процедура рассмотрения ходатайства проводится после приема ходатайства и включает в себя:
проведение анкетирования лица, ищущего убежище, с оформлением карточки учета лица, ищущего убежище (далее - карточка учета) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
проверку лица, ищущего убежище, по учету автоматизированной системы учета иностранных граждан и лиц без гражданства, ходатайствующих о признании беженцами и признанных беженцами в Республике Казахстан (далее - банк данных);
сведения о наличии либо отсутствии судимости в подразделении Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры;
проверку по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан; проведение индивидуального собеседования с иностранцем, лицом без гражданства с оформлением опросного листа по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

9. Егер адам Қазақстан Республикасының аумағына әлі келмеген болса, ол жазбаша өтінішхатпен өзі немесе осыған уәкілетті өкіл арқылы Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігіне немесе консулдық мекемесіне жүгінеді.
Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдігі немесе консулдық мекемесі босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты дипломатиялық арналар арқылы ІІД КҚҚБ-ға қарауға береді.
Адамның бақылауға алуына келмейтін және оның өтінішхатпен уақтылы өтініш білдіруіне мүмкіндік бермейтін еңсерілмейтін күштер (жер сілкінісі, теңіз дауылы, су тасқыны, соғыс, жаппай тәртіпсіздіктер және т.б.) болған кезде өтініш білдіру мерзімі еңсерілмейтін күштің әрекетіне тең кезеңге ұзартылады.
10. Өтінішхат мемлекеттік немесе орыс тілдерінде толтырылады және адам және аудармашы (аудармашы қатысқан жағдайда) қол қояды. Егер адам өтінішхатты мемлекеттік немесе орыс тілінде өз бетінше толтыра алмаса не сауатсыз болса, онда өтінішхат аудармашының және ІІД КҚҚБ қызметкерінің қатысуымен толтырылады.
11. Өтінішхат отбасының он сегіз жасқа толған әрбір мүшесінен қабылданады.
Отбасының он сегіз жасқа толмаған және пана іздеген адаммен бірге келген мүшелері туралы мәліметтер туу туралы құжаттарының негізінде ата-анасының біреуінің, ата-анасы болмаған кезде заңды өкілінің не отбасының он сегіз жасқа толған және отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелерін тәрбиелеуге және оларды асырауға өз еркімен міндеттеме алған бір мүшесінің өтінішхатына жазылады. Көрсетілген міндеттеме еркін нысанда жазбаша түрде жазылады және жеке істің материалдарына қоса тігіледі. Бір отбасы мүшелерінің өтінішхаттары бойынша материалдар бір жеке іске ресімделеді.
12. ІІД КҚҚБ қызметкері өтінішхатты қабылдаған кезде адамды Заңда көзделген құқықтармен және міндеттермен таныстыруға міндетті.
13. Өтінішхаты тіркелген адамның Қазақстан Республикасына жеке келген отбасы мүшелері оларда босқындар деп тану үшін негіздер болмаған жағдайда, отбасымен қосылу мақсатында өтінішхат берген кезде отбасылық қатынастарын растайтын құжаттамалық дәлелдемелерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы адамның өз отбасы мүшелерін қабылдауға келісетіні туралы еркін түрдегі өтінішін ұсынады.
3-тарау. Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты қарау тәртібі
14. Өтінішхатты қарау рәсімі өтінішхатты қабылдағаннан кейін жүргізіледі және:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пана іздеген адамды есепке алу карточкасын (бұдан әрі – есепке алу карточкасы) ресімдей отырып, пана іздеген адаммен сауалнама жүргізуді;
пана іздеген адамды Қазақстан Республикасында босқындар деп тануға өтініш білдірген және босқындар болып танылған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алудың автоматтандырылған жүйесіндегі (бұдан әрі – деректер банкі) есеп бойынша тексеруді;
Бас прокуратура Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің бөлінісінде соттылығының бар не жоқ екені туралы мәліметтерді;
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының барлық есептері бойынша тексерісті;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағын ресімдей отырып, шетелдікпен, азаматтығы жоқ адаммен жеке әңгімелесу өткізуді;

выдачу свидетельства лица, ищущего убежище в Республике Казахстан, по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 328 "Об утверждении образца свидетельства лица, ищущего убежище" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9592).
Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет, заносятся в свидетельство лица, ищущего убежище, одного из родителей или законных представителей.
Лицу, ищущему убежище, не достигшему восемнадцати лет и прибывшему на территорию Республики Казахстан без родителей или законных представителей, выдается свидетельство лица, ищущего убежище.
Свидетельство лица, ищущего убежище, подтверждает законность пребывания на территории Республики Казахстан иностранца, лица без гражданства, ходатайствующего о признании беженцем.
Свидетельство выдается иностранцам, лицам без гражданства, достигшим возраста шестнадцати лет, сроком на три месяца, подписывается руководителем УМС ДВД и заверяется печатью.
В случае продления срока рассмотрения ходатайства вместо свидетельства лица, ищущего убежище, срок действия которого истек, выдается новое свидетельство сроком на три месяца.
При этом общий срок рассмотрения ходатайства не превышает одного года.
15. Карточка учета хранится в личном деле лица, ищущего убежище. В последующем в карточке учета (на бумажном носителе) уполномоченный сотрудник УМС ДВД делает отметки о всех решениях, принимаемых в отношении данного иностранца, лица без гражданства, и информирует об этом Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - КМС).
16. Сотруднику УМС ДВД, осуществляющему с иностранцем, лицом без гражданства собеседование, предъявляются для рассмотрения подлинные документы и материалы, указанные в пункте 4 настоящих Правил.
При этом снимаются копии паспорта или других документов, удостоверяющих личность иностранца, лица без гражданства.
Другие представленные или изъятые документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства, прилагаются к ходатайству иностранца, лица без гражданства в подлиннике.
17. При подготовке к проведению собеседования сотрудник УМС ДВД:
изучает ходатайство иностранца, лица без гражданства, а также представленные им документы и материалы, подтверждающие обоснованность подачи ходатайства;
осуществляет сбор и изучение информации о государстве гражданской принадлежности либо прежнего местожительства лица, подавшего ходатайство.
Информация включает в себя сведения о политической, социально-экономической ситуации, паспортно-визовом режиме, соблюдении основных прав человека, о культуре и религии, истории и географическом расположении, категориях лиц, для которых существует опасность преследования;
устанавливает обстоятельства, которые нуждаются в подтверждении обоснованности подачи ходатайства о присвоении статуса беженца (в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям нахождение вне страны своей гражданской принадлежности и отсутствие возможности пользоваться защитой своей страны или не желание пользоваться такой защитой вследствие таких опасений).

"Пана іздеген адамның куәлігі үлгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 328 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9592 болып тіркелген) нысан бойынша Қазақстан Республикасында пана іздеген адамның куәлігін беруді қамтиды.
Он сегіз жасқа толмаған отбасы мүшелері туралы мәліметтер пана іздеген адамның, ата-анасының бірінің немесе заңды өкілдерінің куәлігіне енгізіледі.
Он сегіз жасқа толмаған және Қазақстан Республикасының аумағына ата-анасыз немесе заңды өкілдерінсіз келген пана іздеген адамға пана іздеген адамның куәлігі беріледі.
Пана іздеген адамның куәлігі босқын деп тану туралы өтініш білдірген шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының аумағында болуының заңдылығын растайды.
Куәлік он алты жасқа толған шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға үш ай мерзімге беріледі, оған ІІД КҚҚБ басшысы қол қойып, мөрмен расталады.
Өтінішхатты қарау мерзімі ұзартылған жағдайда жарамдылық мерзімі өтіп кеткен пана іздеген адамның куәлігінің орнына үш ай мерзімге жаңа куәлік беріледі.
Бұл ретте өтінішхатты қараудың жалпы мерзімі бір жылдан аспайды.
15. Есепке алу карточкасы пана іздеген адамның жеке ісінде сақталады (қағаз тасымалдағышта), ІІД КҚҚБ-ның уәкілетті қызметкері есепке алу карточкасында осы шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға қатысты қабылданған барлық шешімдер туралы белгі қояды және бұл туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (бұдан әрі - КҚҚК) хабарлайды.
16. ІІД КҚҚБ-ның шетелдікпен, азаматтығы жоқ адаммен әңгімелесуді жүзеге асыратын қызметкеріне осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген түпнұсқалы құжаттар мен материалдар қарау үшін ұсынылады.
Бұл ретте шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның паспортының немесе жеке басын куәландыратын басқа да құжаттарының көшірмелері алынады.
Өтінішхаттың негізділігін растайтын ұсынылған немесе алынып қойылған басқа да құжаттар мен материалдар шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның өтінішхатына тұпнұсқада қоса тігіледі.
17. Әңгімелесу өткізуге дайындалу кезінде ІІД КҚҚБ қызметкері:
шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның өтінішхатын, сондай-ақ ол ұсынған өтінішхат беру негізділігін растайтын құжаттар мен материалдарды зерделейді;
өтінішхат берген адамның азаматтық тиесілілігі мемлекеті не бұрынғы тұрған жері туралы ақпаратты жинауды және зерделеуді жүзеге асырады.
Ақпарат саяси, әлеуметтік-экономикалық жағдай, паспорттық-виазалық режим, адамның негізгі құқықтарын сақтау, мәдениеті және діні, тарихы және географиялық орналасуы, қудалау қаупі бар адамдар санаты туралы мәліметтерді қамтиды;
босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты беру негізділігін растауды қажет ететін мән-жайларды (нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне орай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүруі және өз елінің қорғауын пайдалана алмауы немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмеуі) анықтайды.

18. Собеседование проводится в изолированном помещении без допуска посторонних лиц. Если заявитель не владеет государственным или русским языком, а сотрудник, проводящий собеседование, не владеет языком заявителя, приглашается переводчик.
Собеседование с несовершеннолетними проводится в присутствии их опекуна или попечителя.
Собеседование с лицами, опасения которых стать жертвами преследований связаны с угрозой либо фактами сексуального насилия, пытками, гендерным фактором, другими мотивами, требующими создания атмосферы доверительного общения, проводится по возможности лицами одного пола с заявителем.
19. Перед началом собеседования сотрудник УМС ДВД представляется, разъясняет заявителю его права и обязанности, в том числе обязанность проживать по заявленному адресу, процедуру признания его беженцем, а также удостоверяется, доверяет ли он переводчику.
Заявитель информируется о том, что сведения, полученные в результате собеседования, разглашению не подлежат и не будут переданы властям государства гражданской принадлежности или прежнего местожительства заявителя либо посторонним лицам без его согласия.
Сотрудник УМС ДВД предупреждает заявителя о необходимости дачи достоверной информации на задаваемые вопросы, о последствиях, которые наступают для него в случае сообщения им ложных сведений либо предъявления подложных документов.
Сведения и факты, представленные им после проведения собеседования и противоречащие им, не учитываются, за исключением сведений и фактов, которые имеют документальное подтверждение.
20. При проведении собеседования сотрудник УМС ДВД задает вопросы из перечня вопросов, задаваемых иностранцу, лицу без гражданства при собеседовании, утвержденных согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Вопросы задаются лицу в любой очередности. В обязательном порядке задаются вопросы из основного перечня. Исходя из характера ответа могут задаваться дополнительные вопросы.
Ответы фиксируются дословно от лица-заявителя в той форме, в которой они были даны, в том числе такие ответы, как "Не знаю", "Не помню" и тому подобное.
По ходу собеседования ответы заявителя сравниваются с имеющейся информацией о государстве его гражданской принадлежности или прежнего местожительства.
21. Сотрудник УМС ДВД, проводящий собеседование, предлагает лицу, подавшему ходатайство, представить в случае наличия дополнительные доказательства, подтверждающие обоснованность подачи ходатайства, а также достоверность своих ответов.
22. В ходе собеседования заявитель излагает сведения о себе и своем прошлом, своих близких родственниках, факты и причины, послужившие основанием для обращения с ходатайством о признании беженцем.
Подтверждением опасений стать жертвой преследования служат документы официальных органов власти, в том числе суда, полиции, прокуратуры, государственной безопасности о привлечении к ответственности в государстве его гражданской принадлежности или прежнего обычного местожительства, а также информация средств массовой информации.
При собеседовании выясняется мнение заявителя о наличии обстоятельств, препятствующих его высылке в государство гражданской принадлежности или прежнего местожительства.

18. Әңгімелесу оқшауланған үй-жайда, бөтен адамдар кіргізілмей өткізіледі. Егер өтініш иесі мемлекеттік немесе орыс тілін білмесе, ал әңгімелесуді өткізетін қызметкер өтініш иесінің тілін білмесе, аудармашы шақыру туралы мәселе шешіледі.
Кәмелетке толмағандармен әңгімелесу олардың қамқоршысының немесе қорғаншысының қатысуымен өткізіледі.
Қудалау құрбаны болу қаупі қорқытумен не сексуалдық зорлық-зомбылықпен, азаптаулармен, гендерлік фактормен, сенімді қарым-қатынасты қажет ететін басқа да дәләлдермен байланысты адамдармен әңгімелесуді мүмкіндігінше бір жынысты адам өткізеді.
19. Әңгімелесу басталар алдында ІІД КҚҚБ қызметкері өзін таныстырады, өтініш иесіне оның құқықтары мен міндеттерін, оның ішінде мәлімделген мекенжай бойынша тұру міндетін, оны босқын деп тану рәсімін түсіндіреді, сондай-ақ аудармашыға сенім білдіретіндігін нақтылайды.
Өтініш иесіне әңгімелесу нәтижесінде алынған мәліметтер оның келісімінсіз жариялануға жатпайтыны және өтініш иесінің азаматтық тиесілілігі немесе бұрын тұрған жері мемлекетінің билігіне не бөтен адамдарға берілмейтіні хабарланады.
ІІД КҚҚБ қызметкері өтініш берушіге қойылатын сұрақтарға шынайы ақпарат беру қажеттілігі туралы, ол жалған мәліметтерді хабарлаған не қолдан жасалған құжаттарды ұсынған жағдайда туындауы мүмкін салдар туралы ескертеді.
Құжаттамалық растауы бар мәліметтер мен фактілерді қоспағанда, ол әңгімелесуден кейін ұсынған және бұрын айтқандарына қайшы келетін мәліметтер мен фактілер ескерілмейді.
20. Әңгімелесу өткізу кезінде ІІД КҚҚБ қызметкері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес әңгімелесу өткізу кезінде шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға қойылатын сұрақтар тізбесінен сұрақтар қояды.
Сұрақтар адамға кез келген кезектілікте қойылады. Негізгі тізбедегі сұрақтар міндетті түрде қойылады. Жауаптың сипатына қарай қосымша сұрақтар қойылуы мүмкін.
Жауаптар өтініш иесінің атынан сол берілген нысанда, оның ішінде "Білмеймін", "Есімде жоқ" және сол сияқты жауаптар сөзбе сөз тіркеледі.
Әңгімелесу барысында өтініш иесінің жауаптары оның азаматтық тиесілілік немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекеті туралы ақпаратпен салыстырылады.
21. Әңгімелесуді өткізетін ІІД КҚҚБ қызметкері өтінішхат берген адамға өтінішхатты беру негізділігін, сондай-ақ өз жауаптарының шынайылығын растайтын қосымша дәлелдемелерді олар болған жағдайда ұсынуды ұсынады.
22. Әңгімелесу барысында өтініш иесі өзі және өзінің өткені, жақын туыстары туралы мәліметтерді, босқын деп тану туралы өтінішхатпен өтініш білдіру үшін негіз болған фактілер мен себептерді баяндайды.
Қудалау құрбаны болуы қаупінің растауы оның азаматтық тиесілігінің немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекетінде жауапкершілікке тарту туралы биліктің ресми органдарының, оның ішінде соттың, полицияның, прокуратураның, мемлекеттік қауіпсіздіктің құжаттары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарының ақпараты болып табылады.
Әңгімелесу кезінде азаматтық тиесілілігінің немесе бұрынғы тұрған жерінің мемлекетіне оны жіберуге кедергі келтіретін мән-жайлардың бар-жоғы туралы өтініш иесінің пікірі анықталады.

23. При рассмотрении ходатайства с целью воссоединения семьи заявитель представляет документальные доказательства, подтверждающие наличие семейных отношений.
Собеседования с заявителем и с иностранцем, к которому прибыл заявитель с целью воссоединения семьи, проводятся раздельно для определения подлинности представленных доказательств либо их получения.
24. По окончании собеседования сотрудник УМС ДВД, проводящий собеседование, удостоверяется у лица, подавшего ходатайство, имеется ли у него дополнительная информация, предлагает дать пояснения по имеющимся несоответствиям или неточностям в его показаниях, а также предупреждает о возможности проведения дополнительного собеседования.
25. Опросный лист с изложением событий и основных фактов, дат, имен, названий мест, в которых происходили излагаемые события, оформляется во время проведения собеседования или сразу после его завершения.
26. После оформления опросного листа сотрудник УМС ДВД знакомит заявителя с его содержанием лично либо через переводчика. Выявленные в записях неточности подлежат исправлению. Оформленный опросный лист подписывается переводчиком (если собеседование проводилось с участием переводчика), представителем органов опеки и попечительства, опекуном или попечителем (в случае их присутствия), сотрудником УМС ДВД и заявителем, который подписывает каждый лист опросного листа.
27. После проведения собеседования и опросного листа заявителю выдается свидетельство лица, ищущего убежище, а также направление на обязательное медицинское освидетельствование согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Иностранцу разъясняется порядок прохождения медицинского освидетельствования, последствия отказа от его прохождения, а также неявки после его прохождения в УМС ДВД для проведения дальнейшей процедуры признания беженцем.
28. После прохождения обязательного медицинского освидетельствования заявитель лично представляет в УМС ДВД справку, подтверждающую прохождение медицинского освидетельствования.
29. В случае, если срок прохождения обязательного медицинского освидетельствования истек, а также в случае, если лицо не явилось в УМС ДВД для проведения собеседования (дополнительного или дальнейшей процедуры признания беженцем, УМС ДВД направляет по указанному лицом адресу проживания заказное письмо с уведомлением о вручении (далее - письменное уведомление) с приглашением явиться в УМС ДВД для объяснения причин неявки.
30. Если лицо в течение месяца со дня его письменного уведомления не явилось в УМС ДВД, принимается решение о приостановлении рассмотрения ходатайства. Одновременно иностранцу, лицу без гражданства в том же порядке направляется повторное письменное уведомление. В случае неявки лица в УМС ДВД в течение месяца со дня повторного письменного уведомления рассмотрение ходатайства прекращается, о чем лицу по указанному им адресу проживания направляется уведомление.
В случаях приостановления, прекращения и возобновления рассмотрения ходатайства об этом сообщается в КМС в течение трех рабочих дней со дня принятия такого решения.

23. Отбасын біріктіру мақсатындағы өтінішхатты қарау кезінде өтініш иесі отбасылық қарым-қатынастарының бар екенін растайтын құжаттамалық дәлелдемелер ұсынады.
Өтініш иесімен және отбасын біріктіру мақсатында оған өтініш иесі келген шетелдікпен әңгімелесу ұсынылған дәлеледемелердің тұпнұсқалығын анықтау не оларды алу үшін бөлек жүргізіледі.
24. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін әңгімелесуді өткізген ІІД КҚҚБ қызметкері өтініш берген адамнан қосымша ақпараттың бар-жоғын нақтылайды, оның көрсетпелеріндегі сәйкессіздіктер немесе дәлсіздіктер бойынша түсініктеме беруін ұсынады, сондай-ақ қосымша әңгімелесу өткізу мүмкінідігі туралы ескертеді.
25. Оқиғалар мен негізгі фактілерді, күндерді, адам есімдерін, баяндалған оқиғалар болған жерлердің атауы көрсетілген сауалнама парағы әңгімелесу өткізу уақытында немесе ол аяқталғаннан кейін дереу ресімделеді.
26. Сауалнама парағын ресімдегеннен кейін ІІД КҚҚБ қызметкері өтініш берушіні оның мазмұнымен жеке өзі не аудармашы арқылы таныстырады. Жазбада анықталған дәлсіздіктер түзетілуге тиіс. Ресімделген сауалнама парағына аудармашы (егер әңгімелесу аудармашының қатысуымен өтсе), қорғаншылық және қамқоршылық органының өкілі, қамқоршысы немесе қорғаншысы (олар қатысқан жағдайда), ІІД КҚҚБ қызметкері және өтініш иесі қол қояды, өтініш иесі сауалнама парағының әр парағына қол қояды.
27. Әңгімелесу өткізілгеннен және сауалнама парағы толтырылғаннан кейін өтініш иесіне пана іздеген адамның куәлігі, сондай-ақ осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес міндетті медициналық куәландыруға жолдама беріледі.
Шетелдікке медициналық куәландырудан өту тәртібі, одан өтуден бас тартудың, сондай-ақ босқын деп танудың одан әрі рәсімін өткізу үшін ІІД КҚҚБ-ға келмеудің салдары түсіндіріледі.
28. Өтініш иесі міндетті медициналық куәландырудан өткеннен кейін медициналық куәландырудан өткенін растайтын анықтаманы ІІД КҚҚБ-ға жеке ұсынады.
29. Егер міндетті медициналық куәландырудан өту мерзімі өтіп кетсе, сондай-ақ егер адам әңгімелесуден (босқын деп танудың қосымша немесе одан әрі рәсімінен) өту үшін ІІД КҚҚБ-ға келмеген жағдайда ІІД КҚҚБ келмеу себептерін түсіндіру үшін ІІД КҚҚБ-ға шақыра отырып, беру туралы хабарламамен бірге адам көрсеткен тұрғылықты мекенжайы бойынша тапсырыс хат (бұдан әрі – жазбаша хабарлама) жолдайды.
30. Егер адам оған жазбаша хабарлаған күннен бастап бір айдың ішінде ІІД КҚҚБ-ға келмесе өтінішхатты қарауды тоқтату туралы шешім қабылданады. Біруақытта шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға сол тәртіпте қайта жазбаша хабарлама жолданады. Адам қайта жазбаша хабарландырылған күннен бастап бір ай ішінде ІІД КҚҚБ-ға келмеген жағдайда өтінішхатты қарау тоқтатылып, бұл туралы адам көрсеткен тұрғылықты мекенжайы бойынша хабарлама жолданады.
Өтінішхатты қарауды тоқтатқан және қайта жаңартқан жағдайда бұл туралы осындай шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде КҚҚК-ға хабарланады.

31. После завершения собеседования УМС ДВД:
осуществляет проверку изложенных фактов, в том числе уточняет цели и мотивы прибытия лица в Республику Казахстан;
организует в случае необходимости проверку подлинности представленных документов и достоверности полученных сведений;
проводит с лицом в случае необходимости дополнительное собеседование для проверки достоверности представленной информации, устранения неточностей или противоречий в материалах;
направляет запросы в государственные органы Республики Казахстан, организации (учреждения) для подтверждения сведений и фактов, представленных лицом, и получения дополнительной информации о лице;
направляет запрос в органы национальной безопасности с приложением ксерокопии карточки учета;
приглашает свидетелей (при наличии), в случае необходимости подтверждения сведений, представленных лицом;
проводит анализ представленных лицом документов и материалов, информации государственных органов, организаций (учреждений), оценивает результаты анкетирования иностранца и собеседования.
По результатам рассмотрения ходатайства руководитель УМС ДВД принимает решение о предоставлении либо отказе в предоставлении статуса беженца.
32. Решение УМС ДВД состоит из общей, мотивировочной и заключительной части.
В общей части указываются сведения:
о лице: фамилия, имя (имена), отчество (согласно документу, удостоверяющему личность), гражданство (при наличии), дата и место рождения, вероисповедание, семейное положение, образование, состав семьи;
о близких родственниках заявителя с указанием их местожительства;
о трудовой, политической или общественной деятельности заявителя, обстоятельствах его выезда из государства гражданской принадлежности или прежнего местожительства, маршруте следования и прибытии в Республику Казахстан;
иные сведения, касающиеся лица, его жизни до прибытия в Республику Казахстан.
В мотивировочной части дается оценка обоснованности ходатайства лица.
Если сотрудник УМС ДВД установил, что основания для признания лица беженцем отсутствуют, в мотивировочной части излагается обоснование отказа в признании беженцем.
Если иностранец является гражданином нескольких государств, изучается вопрос о возможности обращения за защитой в одно из государств, гражданином которого лицо является. Только при условии, что иностранец не может прибегнуть к защите хотя бы одного из государств своего гражданства, ему при наличии оснований предоставляется статус беженца.
В заключительной части указывается вывод о предоставлении либо отказе в предоставлении статуса беженца. В случае отказа в предоставлении статуса беженца указывается ссылка на соответствующую статью Закона.

31. Әңгімелесу аяқталғаннан кейін ІІД КҚҚБ:
баяндалған фактілерді тексеруді жүзеге асырады, оның ішінде адамның Қазақстан Республикасына келу мақсаттары мен себептерін нақтылайды;
қажет болған жағдайда ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы мен алынған мәліметтердің шынайылығын тексеруді ұйымдастырады;
қажет болған жағдайда адаммен ұсынылған ақпараттың шынайылығын тексеру, материалдардағы сәйкессіздіктер мен қайшылықтарды жою үшін қосымша әңгімелесу өткізеді;
адам ұсынған мәліметтер мен фактілерді растау және адам туралы қосымша ақпарат алу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, ұйымдарына (мекемелеріне) сұрау салулар жолдайды;
есепке алу карточкасының көшірмесін қоса бере отырып, ұлттық қауіпсіздік органдарына сұрау салу жолдайды;
адам ұсынған мәліметтерді растау қажет болған жағдайда куәгерлерді (бар болса) шақырады;
адам ұсынған құжаттар мен материалдарға, мемлекеттік органдардың, ұйымдардың (мекемелердің) ақпаратына талдау жүргізеді, шетелдікпен сауалнама жүргізу және әңгімелесу нәтижелерін бағалайды.
Өтінішхатты қарау нәтижелері бойынша ІІД КҚҚБ басшысы босқын мәртебесін беру не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
32. ІІД КҚҚБ-ның шешімі жалпы, дәлелдеме және қорытынды бөліктен тұрады.
Жалпы бөлікте:
адам туралы мәліметтер: тегі, аты (аттары), әкесінің аты (жеке басты куәландыратын құжатқа сәйкес), азаматтығы (бар болса), туған күні мен жері, діни сенімі, отбасы жағдайы, білімі, отбасы құрамы;
тұрғылықты жерлерін көрсете отырып, өтініш иесінің жақын туыстары туралы;
өтініш иесінің еңбек, саяси немесе қоғамдық қызметі, оның азаматтық тиесілілігі немесе бұрынғы тұрғылықты жерінің мемлекетінен шығуының мән-жайлары, жол жүру бағыты және Қазақстан Республикасына келуі туралы;
Қазақстан Республикасына келгенге дейін адамның өміріне қатысты өзге де мәліметтер көрсетіледі.
Дәлелдеме бөлігінде адам өтінішхатының негізділігіне баға беріледі.
Егер ІІД КҚҚБ қызметкері адамды босқын деп тану үшін негіздер жоқ екенін анықтаса дәлелдеме бөлігінде босқын деп танудан бас тартудың негіздемесі баяндалады.
Егер шетелдік бірнеше мемлекеттің азаматы болып табылса, ол азаматы болып табылатын мемлекеттердің біріне қорғау үшін өтініш білдіру мүмкіндігі туралы мәселе зерделенеді. Тек шетелдік өз азаматтығы мемлекеттерінің бірінің қорғауына жүгіне алмаған жағдайда, негіздер болса оған босқын мәртебесі беріледі.
Қорытынды бөлігінде босқын мәртебесін беру не одан бас тарту туралы қорытынды көрсетіледі. Босқын мәртебесін беруден бас тартылған жағдайда Заңның тиісті бабына сілтеме көрсетіледі.

33. Основанием для отказа лицу в присвоении статуса беженца являются следующие обстоятельства:
1) отсутствие обоснованных опасений, что лицо может стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям;
2) если лицо отказывается сообщать либо сообщает заведомо ложные сведения о себе и об обстоятельствах прибытия на территорию Республики Казахстан, а также предъявляет фальшивые документы;
3) наличие у лица гражданства третьего государства, защитой которого оно может воспользоваться;
4) если лицо прибыло непосредственно с территории безопасной третьей страны;
5) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно участвует либо участвовало в деятельности террористических, экстремистских, а также запрещенных религиозных организациях, функционирующих в стране гражданской принадлежности либо в стране, откуда оно прибыло;
6) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило преступление против мира, военное преступление или преступление против человечества в определении, данном этим деяниям в международных актах, заключенных в целях принятия мер в отношении подобных преступлений;
7) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило тяжкое преступление не политического характера за пределами Республики Казахстан до прибытия на ее территорию;
8) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно виновно в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций и международных организаций, членами которых является Казахстан;
9) если данное лицо пользуется защитой либо помощью органов или учреждений Организации Объединенных Наций, кроме Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев.
34. Ходатайство несовершеннолетнего иностранца рассматривается в УМС ДВД в первоочередном порядке.
35. Если лицо в период рассмотрения ходатайства заявит о намерении выехать за пределы Республики Казахстан, ему разъясняется его право на подачу заявления о прекращении рассмотрения ходатайства.
36. В случае подачи лицом заявления о прекращении рассмотрения ходатайства УМС ДВД незамедлительно принимает соответствующее решение. После принятия решения о прекращении рассмотрения ходатайства УМС ДВД изымает у иностранца, лица без гражданства свидетельство лица, ищущего убежище, и осуществляет контроль за выездом лица за пределы Республики Казахстан.

33. Мынадай мән-жайлар:
1) адамның нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкін деген негізделген қауіп болмаса;
2) егер адам өзі туралы және Қазақстан Республикасының аумағына келу мән-жайлары туралы хабарлаудан бас тартса не көрінеу жалған мәліметтерді хабарласа, сондай-ақ жалған құжаттарды ұсынса;
3) адамда өзі оның қорғауын пайдалана алатын үшінші мемлекеттің азаматтығы болса;
4) егер адам қауіпсіз үшінші елдің аумағынан тікелей келсе;
5) егер аталған адамға қатысты өзі азаматы болып табылатын елде не келген елінде әрекет ететін террористік, экстремистік, сондай-ақ тыйым салынған діни ұйымдардың қызметіне қатысады не қатысты деп топшылауға салмақты негіздер болса;
6) егер аталған адам жөнінде бейбітшілікке қарсы қылмысқа, әскери қылмысқа немесе адамзатқа қарсы қылмысқа қатысты шаралар қолдану мақсатында жасалған халықаралық актілерде осы әрекеттерге берілген анықтамадағы осындай қылмыстарды жасады деп топшылауға салмақты негіздер болса;
7) егер осы адамға қатысты ол Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін оның шегінен тысқары жерлерде саяси емес сипаттағы ауыр қылмыс жасады деп топшылауға салмақты негіздер болса;
8) егер аталған адамға қатысты ол Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын Біріккен Ұлттар Ұйымының және халықаралық ұйымдардың мақсаты мен принциптеріне қайшы келетін әрекеттердің жасалуына кінәлі деген салмақты негіздер болса;
9) егер аталған адам Біріккен Ұлттар Ұйымының босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссарының басқармасынан басқа, Біріккен Ұлттар Ұйымы органдарының немесе мекемелерінің қорғауын не көмегін пайдаланып отырса, адамға босқын мәртебесін беруден бас тартудың негіздері болып табылады.
34. Кәмелетке толмаған шетелдіктің өтінішхаты ІІД КҚҚБ-де бірінші кезектегі тәртіпте қаралады.
35. Егер адам өтінішхатты қарау кезеңінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуға ниеттенгені туралы мәлімдесе оған өтінішхатты қарауды тоқтату туралы өтініш беру құқығы түсіндіріледі.
36. Адам өтінішхатты қарауды тоқтату туралы өтініш берген жағдайда ІІД КҚҚБ дереу тиісті шешім қабылдайды. Өтінішхатты қарауды тоқтату туралы шешім қабылданғаннан кейін ІІД КҚҚБ шетелдіктен, азаматтығы жоқ адамнан пана іздеген адамның куәлігін алып қояды және адамның Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуын бақылауды жүзеге асырады.

37. В месячный срок после прекращения рассмотрения ходатайства УМС ДВД уведомляет КМС об убытии лица.
38. Если в период рассмотрения ходатайства в отношении лица возбуждено уголовное дело за совершение преступления на территории Республики Казахстан, рассмотрение ходатайства приостанавливается по представлению органов уголовного преследования. Указанное представление с указанием причин возбуждения уголовного дела направляется в УМС ДВД, рассматривающее ходатайство. На основании представления УМС ДВД приостанавливает рассмотрение ходатайства, о чем незамедлительно информирует КМС.
39. Если лицо признано судом невиновным или осуждено к наказанию без лишения свободы, орган уголовного преследования, внесший представление о приостановлении рассмотрения ходатайства, информирует об этом УМС ДВД.
40. В случае вступления в силу обвинительного приговора суда в отношении лица за совершение тяжкого или особо тяжкого преступления, в предоставлении статуса беженца такому лицу отказывается.
41. В случае рождения у лица, ходатайствующего о признании беженцем, детей либо смерти одного из членов семьи в период проведения процедуры признания беженцем лицо незамедлительно информирует об этом в УМС ДВД для внесения изменений и дополнений в ходатайство.
При этом лицо подает в УМС ДВД, в котором он состоит на учете, заявление о признании ребенка беженцем. К заявлению прилагаются свидетельство о рождении ребенка, а также, если один из родителей не является беженцем в Республике Казахстан и не является гражданином Республики Казахстан, соответствующее заявление от этого родителя.
42. УМС ДВД принимает решение по такому заявлению в первоочередном порядке.
43. УМС ДВД при личной явке информирует иностранца о принятом решении по его ходатайству и изымает у иностранца, лица без гражданства свидетельство лица, ищущего убежище, которое приобщается к личному делу.
44. УМС ДВД иностранцу, лицу без гражданства, признанному беженцем, выдает удостоверение беженца с отметкой о постановке на учет, разъясняет его права и обязанности.
45. Удостоверение беженца подтверждает статус беженца и удостоверяет личность иностранца, лица без гражданства, признанного беженцем.
46. Иностранцу, лицу без гражданства, получившему отказ в признании беженцем, разъясняется порядок обжалования решения УМС ДВД, его права и обязанности.
47. Если лицо в течение трех месяцев после отправления ему письменного уведомления о признании его беженцем не явилось в УМС ДВД за получением удостоверения беженца, УМС ДВД готовит представление об аннулировании решения о признании иностранца беженцем, которое направляет в КМС.
УМС ДВД аннулирует свое решение о признании иностранца беженцем и принимает решение о прекращении рассмотрения ходатайства.

37. Өтінішхатты қарауды тоқтатқаннан кейін бір ай мерзімде ІІД КҚҚБ адамның кеткені туралы КҚҚК-ға хабарлайды.
38. Егер өтінішхатты қарау кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында қылмыс жасағаны үшін адамға қатысты қылмыстық іс қозғалса қылмыстық қудалау органдарының ұсынымы бойынша өтінішхатты қарау тоқтатылады. Қылмыстық істі қозғау себептері көрсетілген аталған ұсыным өтінішхатты қарап жатқан ІІД КҚҚБ-ға жолданады. Ұсынымның негізінде ІІД КҚҚБ өтінішхатты қарауды тоқтатып, бұл туралы дереу КҚҚК-ға хабарлайды.
39. Егер сот адамды кінәсіз деп таныса немесе бас бостандығынан айырмайтын жазаға соттаса өтінішхатты қарауды тоқтату туралы ұсыным енгізген қылмыстық қудалау органы бұл туралы ІІД КҚҚБ-ға хабарлайды.
40. Ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағаны үшін адамға қатысты соттың айыптау үкімі күшіне енген жағдайда, мұндай адамға босқын мәртебесін беруден бас тартылады.
41. Босқын деп тану туралы өтініш білдірген адамда босқын деп тану рәсімін өткізу кезеңінде балалары туған не отбасы мүшелерінің біреуі қайтыс болған жағдайда адам өтінішхатқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін бұл туралы ІІД КҚҚБ-ға дереу хабарлайды.
Бұл ретте адам есебінде тұрған ІІД КҚҚБ-ға баланы босқын деп тану туралы өтініш береді. Өтінішке баланың тууы туралы куәлігі, сондай-ақ, егер ата-анасының біреуі Қазақстан Республикасындағы босқын және Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмаса осы ата-анасының тиісті өтініші қоса беріледі.
42. ІІД КҚҚБ осындай өтініш бойынша шешімді бірінші кезектегі тәртіпте қабылдайды.
43. ІІД КҚҚБ жеке келген кезде шетелдікке оның өтінішхаты бойынша қабылданған шешім туралы хабарлайды және шетелдіктен, азаматтығы жоқ адамнан пана іздеген адамның куәлігін алып қойып, оны жеке іске қоса тігеді.      44. ІІД КҚҚБ босқын деп танылған шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға есепке қою туралы белгісі бар босқынның куәлігін береді, оның құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді.
45. Босқынның куәлігі босқын мәртебесін растайды және босқын деп танылған шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландырады.
46. Босқын деп танудан бас тарту алған шетелдікке, азаматтығы жоқ адамға ІІД КҚҚБ-ның шешіміне шағымдану тәртібі, оның құқықтары мен міндеттері түсіндіріледі.
47. Егер адам оған босқын деп тану туралы жазбаша хабарлама жіберілгеннен кейін үш айдың ішінде босқынның куәлігін алу үшін ІІД КҚҚБ-ға келмесе, ІІД КҚҚБ шетелдікті босқын деп тану туралы шешімнің күшін жою туралы ұсыным дайындап, оны КҚҚК-ға жолдайды.
ІІД КҚҚБ шетелдікті босқын деп тану туралы өз шешімінің күшін жояды және өтінішхатты қарауды тоқтату туралы шешім қабылдайды.

48. УМС ДВД до выдачи удостоверения беженца дактилоскопирует иностранца, лицо без гражданства, признанного беженцем.
49. При перемене беженцем места проживания материалы его дела пересылаются в УМС ДВД по новому месту проживания беженца.
Приложение 1
к Правилам регистрации
и рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Форма
кому ________________________________
(должность, фамилия и инициалы
руководителя УМС ДВД)
от __________________________________
(фамилия, имя, отчество)
гражданина (-ки) ____________________
_____________________________________
(какого государства)
постоянное место жительство _________
_____________________________________
временно проживающего (-ей) _________
_____________________________________
(адрес)
в составе семьи _____________ человек
Ходатайство о присвоении статуса беженца
Прошу присвоить мне и членам моей семьи статус беженцев в
Республике Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дата и место рождения ____________________________________________
Гражданство (страна прежнего постоянного места жительства) _______
__________________________________________________________________
Национальность (этническая принадлежность) _______________________
Языки, которыми владею ___________________________________________
Дата прибытия в Республику Казахстан _____________________________
Прибыл законно (незаконно) _______________________________________
Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие личность
лица, ищущего убежище ___________________________________
________________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Вместе со мной прибыли члены моей семьи:
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Степень родства
Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца в
Республике Казахстан? ______________________________________________
Если да, указать орган _____________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________       ___________________________________________
(дата обращения)                         (подпись лица, ищущего убежище)
Сотрудник УМС ДВД,
принявшего ходатайство __________ ____________ __________
(подпись) (Ф.И.О.)             (дата)
Решение о регистрации ходатайства:
Зарегистрировано ____________________________________________________
(дата, номер регистрации, подпись сотрудника)
Приложение 2
к Правилам регистрации и
рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Форма
Журнал регистрации лиц, ищущих убежище
№ п/п
Фамилия, имя, отчество лица, ищущего убежище, и членов его семьи
Дата и место рождения
Гражданство
Страна выбытия и адрес прежнего места жительства
Дата прибытия в Республику Казахстан
Дата приема и регистрации ходатайства
Адрес проживания в Республике Казахстан
Фамилия сотрудника проводившего прием
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 3
к Правилам регистрации и
рассмотрения
ходатайства о присвоении
статуса беженца
Форма
--------------
|Фотография |
|лица, ищущего|
|убежище |
--------------
Карточка учета лица, ищущего убежище

48. ІІД КҚҚБ босқын куәлігін беру алдында босқын деп танылған шетелдікті, азаматтығы жоқ адамды дактилоскопиялайды.
49. Босқын тұратын жерін ауыстырған кезде оның ісінің материалдары босқынның жаңа тұратын жері бойынша ІІД КҚҚБ-ға жіберіледі.
Босқын мәртебесін беру туралы
тінішхатты тіркеу мен қараудың
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
кімге
__________________________
(ІІД КҚҚБ басшысының
лауазымы, тегі және аты-жөні)
__________________________
__________________________
кімнен ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________
(қай мемлекеттің)
__________________ азаматы
уақытша тұратын адамның
тұрақты тұрғылықты жері _____
___________________________
(мекенжайы)
отбасы құрамында ____ адам
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат
Маған және менің отбасымның мүшелеріне Қазақстан Республикасында босқын
мәртебесін беруді сұраймын
Тұратын жерімнен мына себептер бойынша кетуге мәжбүрмін:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Туған күні және жері _______________________________________________________
Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) _______________________________________
__________________________________________________________________________
Ұлты (этникалық тиесілігі) __________________________________________________
Мынадай тілдерді білемін ___________________________________________________
Қазақстан Республикасына келу күні __________________________________________
Заңды (заңсыз) келді ________________________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын растайтын құжаттар ______________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
Менімен бірге келген отбасымның мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Бұдан бұрын Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен жүгіндім (жүгінбедім) ________________________________________________
Егер жүгінсеңіз, органды көрсетіңіз ___________________________________________
__________________________________________________________________________
______________________________________________ ___________________________
(өтініш беру күні)       (пана іздеген адамның қолы)
Өтінішхатты қабылдаған
ІІД КҚҚБ қызметкері __________________________ _____________ _______________
(қолы) (Т.А.Ә.) (күні)
Өтінішхатты тіркеу туралы шешім:
Тіркелді __________________________________________________________________
(күні, тіркеу нөмірі, қызметкердің қолы)
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу мен
қараудың қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Пана іздеген адамдарды тіркеу журналы
Р/с №
Пана іздеген адамның және оның отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Кету елі және бұрын тұрған мекенжайы
Қазақстан Республикасына келу күні
Өтінішхатты қабылдау және тіркеу күні
Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты мекенжайы
Қабылдау жүргізген қызметкердің тегі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу мен
қараудың қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Пана
іздеген
адамның
суреті
Пана іздеген адамды
есепке алу карточкасы

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
2. Число, месяц и год рождения ______________________________________
3. Место рождения ___________________________________________________
4. Гражданство ______________________________________________________
5. Национальность ___________________________________________________
6. Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
7. Семейное положение ___________________
8. Состав семьи _________________ человек
9. Сведения о членах семьи, прибывших с лицом, ищущим убежище:
Фамилия, имя, отчество
Степень
родства
Дата рождения
№, серия паспорта или иного документа удостоверяющего
личность
Национальность
Гражданство
10. Место жительства в Республике Казахстан и номер телефона ________________
__________________________________________________________________
11. Все ли члены семьи проживают по указанному адресу. Если "нет",
указать, кто из членов семьи и по какому адресу проживают ____________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
12. Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца
(где и когда)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
13. Маршрут следования __________________________________________________
________________________________________________________________________
14. Владение языками _____________________________________________________
15. Наличие инвалидности, в том числе у членов семьи - (да/нет).
Если "да", то указать, кто и какой группы ____________________________________
________________________________________________________________________
16. Служба в армии, время и место службы, воинское звание ___________________
_______________________________________________________________________
17. Привлекалось ли лицо, ищущее убежище, или кто-либо из членов семьи,
прибывших с лицом, ищущим убежище, к уголовной ответственности
_____ (да/нет). Если "да", указать кто, когда, по приговору какого суда и на какой
срок __________________________________________________________________
______________________________________________________________________

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________________________
2. Туған күні, айы, жылы ______________________________________________
3. Туған жері ________________________________________________________
4. Азаматтығы _______________________________________________________
5. Ұлты _____________________________________________________________
6. Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын құжаттар немесе жеке басын растайтын құжаттар
____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
7. Отбасы жағдайы ____________________
8. Отбасы құрамында __________________ адам
9. Пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелері туралы мәлімет:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Паспорттың немесе жеке басын куәландыратын өзге де құжаттың №, сериясы
Ұлты
Азаматтығы
10. Қазақстан Республикасында тұратын жері және телефон нөмірі ________________
__________________________________________________________________________
11. Отбасының барлық мүшелері көрсетілген мекенжай бойынша тұра ма?
Егер "тұрмаса" отбасының қай мүшесі тұрмайтыны және оның қандай мекенжай бойынша тұратыны көрсетілсін ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
12. Бұдан бұрын босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатпен жүгінді ме (қайда және қашан)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Сапар бағыты __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
14. Тілдерді игеруі _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
15. Мүгедектігі, оның ішінде отбасы мүшелерінде - (бар/жоқ). Егер "мүгедек болса", кім және нешінші топтағы мүгедек екені көрсетілсін
__________________________________________________________________________
16. Әскери қызметі, қызмет өткерген уақыты және жері, әскери атағы
__________________________________________________________________________
17. Пана іздеген адам немесе пана іздеген адаммен бірге келген отбасы мүшелерінің біреуі қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма ______________
(иә/жоқ). Егер тартылса кім, қашан, қай соттың үкімі бойынша және қандай мерзімге екені көрсетілсін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

18. Страна и адрес прежнего постоянного жительства _______________________
_____________________________________________________________________
19. Дата и причины выбытия из страны проживания ________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
20. Наличие родственников в Республике Казахстан - (да/нет). Если "да", указать
степень родства и место их проживания ____________________________________
_______________________________________________________________________
21. Место предполагаемого поселения (указать город, область, район, населенный
пункт) ________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
22. Образование, профессии, в том числе и у членов семьи _____________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
23. Членство в партиях, организациях, группировках __________________________
24. Бывал ли ранее в Республике Казахстан ____ (да/нет). Если "да",
указать дату и цель приезда _______________________________________________
25. Дополнительные сведения ______________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
26. Дата приема и наименование органа, принявшего ходатайство ________________
27. Дата поступления ходатайства в УМС ДВД ________________________________
28. Дата проведения собеседования __________________________________________
29. Дата регистрации ходатайства ___________________________________________
30. Свидетельство лица, ищущего убежище: регистрационный № ________________
от ___ _________ 20__ г.
Дача выдачи ___ ____________ 20__ г. Срок действия __________________________
Свидетельство лица, ищущего убежище получил (а) ____________________________
(подпись, дата)
Срок действия свидетельства лица, ищущего убежище продлен до ________________
_____________________________________________ ____________ ____________
(должность сотрудника, составившего карточку)       (Ф.И.О.)       (дата)
Приложение 4
к Правилам регистрации и
рассмотрения ходатайства о
присвоении статуса беженца
Форма
_______________________________________________________________________
(наименование УМС ДВД)
Опросный лист

18. Бұрынғы тұрақты тұрған елі және мекенжайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
19. Тұрған елінен кету күні және себебі /_______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
20. Қазақстан Республикасында туыстары бар ма - (иә/жоқ). Егер болса туыстық дәрежесі және олардың тұратын жері көрсетілсін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
21. Қоныстанудың болжамды орны (қала, облыс, аудан, елді мекен көрсетілсін)
__________________________________________________________________________
22. Білімі, кәсібі, оның ішінде отбасы мүшелерінің білімі, кәсібі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
23. Партиялардағы, ұйымдардағы, топтардағы мүшелігі __________________________
24. Қазақстан Республикасында бұрын болды ма ______________ (иә/жоқ).
Егер болса келу күні мен мақсаты көрсетілсін __________________________________
25. Қосымша мәліметтер ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
26. Өтінішхатты қабылдаған органның атауы және қабылдаған күні _______________
27. Өтінішхаттың ІІД КҚҚБ-ге келіп түскен күні
_________________________________________________________________________
28. Әңгімелесу жүргізу күні _________________________________________________
29. Өтінішхаттың тіркелген күні _____________________________________________
30. Пана іздеген адамның куәлігі: тіркеу № ______ __20_ ____ ж.__________________
Берілген күні 20 __ ж. __ _______ Қолданылу мерзімі ____________________________
Пана іздеген адамның куәлігін алдым _________________________________________
(қолы, күні)
Пана іздеген адамның куәлігінің қолданылу мерзімі ______________ дейін ұзартылды
___________________________________________ _________ _____________________
(карточканы толтырған қызметкердің лауазымы) (Т.А.Ә.) (күні)
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу мен
қараудың қағидаларына
4-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________ (ІІД КҚҚБ атауы) Сауалнама парағы

1. Сведения о лице, ищущем убежище
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)__________________________________
________________________________________________________________________
2. Пол _____________________
3. Дата рождения ___________________________________
4. Гражданство (страна прежнего постоянного проживания) ________________
_________________________________________________________________________
5. Дата обращения с ходатайством ___________________________________________
2. Результаты опроса лица, ищущего убежище
(содержание вопросов-ответов лица, ищущего убежище)
Вопросы следует задавать, руководствуясь перечнем (приложение 5 к Правилам).
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Последний лист опросного листа)
В настоящем опросном листе ________ страниц.
Я, _____________________________________________________________________
заявляю, что все вышеизложенное соответствует действительности
________________________________             ______________
(подпись лица, ищущего убежище)                   (дата)
Я заявляю, что могу читать на ___________ языке и полностью
понимаю содержание вышеизложенного.
________________________________             ______________
(подпись лица, ищущего убежище)                   (дата)
Я, ____________________________________________________________________
заверяю, что я перевел(а)
__________________________________________________________________________
полностью содержание вышеизложенного с _______________ языка на ____________
_______________ язык. Лицо, ищущее убежище, заверило меня, а через
меня и сотрудника УМС ДВД, что его ответы на заданные вопросы
записаны верно и он согласен с вышеизложенным.
________________________________             ______________
(подпись переводчика)                         (дата)
________________________________________________       _________       ________
(должность сотрудника, проводившего опрос, подпись)       (Ф.И.О.)       (дата)
Приложение 5
к Правилам регистрации и
рассмотрения ходатайства
о присвоении статуса беженца
Перечень
вопросов, задаваемых лицу, ищущему убежище, при собеседовании
1. Проездной документ.
Обращалось ли лицо, ищущее убежище, (далее - заявитель) к властям за получением документов, удостоверяющих личность?
Какие органы власти выдали документ, удостоверяющий личность?
Как был получен документ, удостоверяющий личность? За плату? Кому?
На чье имя выдан документ, удостоверяющий личность?
Мог ли заявитель свободно выезжать из страны по этому документу, удостоверяющего личность, и куда выезжал (страны, продолжительность, цель)?
Получил ли разрешение на выезд вместе с документом, удостоверяющего личность?
Как были получены въездные визы?
Какие документы (подлинные или поддельные) были использованы для выезда из страны?
Были ли проблемы с пограничным контролем при выезде из страны?
Если документ, удостоверяющий личность, фальшивый, где и когда это сделано?
Возможные комментарии к подделке.
Имеет ли заявитель действующее разрешение на жительство в другой стране?
Если нет документа, удостоверяющего личность, следует выяснить, почему. Где, когда он был потерян/уничтожен? Советовал ли кто-то заявителю выбросить или уничтожить документ, удостоверяющий личность? Кто и когда?
Какие еще идентификационные документы имеет заявитель, которые могут иметь значение? Как они были получены?

1. Пана іздеген адам туралы мәлімет
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _______________________________________
________________________________________________________________________________
2. Жынысы ______________________________________________________________________
3. Туған күні ____________________________________________________________________
4. Азаматтығы (бұрынғы тұрақты тұрған елі) _________________________________________
________________________________________________________________________________
5. Өтінішхатты берген күні ________________________________________________________
2. Пана іздеген адамға сауалнама жүргізу нәтижесі (пана іздеген адамға қойылатын сұрақ-жауаптардың мазмұны)
Сұрақтарды тізбені (Қағидаларға 5-қосымша) басшылыққа ала отырып қою қажет.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Сауалнама парағының соңғы беті)
Осы сауалнама парағында ________ бет.
Мен, ___________________________________________________________________________
жоғарыда баяндалғандардың бәрі шындыққа сәйкес келетінін мәлімдеймін.
_______________________________________________________ ________________________
(пана іздеген адамның қолы) (күні)
Мен ___________ тілінде оқи алатынымды және жоғарыда баяндалғанды толық түсінетінімді мәлімдеймін.
__________________________________________________ _____________________________
(пана іздеген адамның қолы) (күні)
Мен, ___________________________________________________________________________
жоғарыда баяндалғанның мазмұнын ____________ тілінен ___________
тіліне толық аударғанымды мәлімдеймін. Пана іздеген адам мені, ал мен арқылы ІІД КҚҚБ қызметкерін қойылған сұрақтарға оның жауаптарының дұрыс жазылғандығын сендірді және ол жоғарыда баяндалғанмен келіседі.
_________________________________________________________________ ______________
(аудармашының қолы) (күні)
______________________________________________ ______________ ___________________
(сауалнама жүргізген қызметкердің (Т.А.Ә.) (күні) лауазымы, қолы)
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу мен
қараудың қағидаларына
5-қосымша
Әңгімелесу кезінде пана іздеген адамға қойылатын сұрақтардың тізбесі
1. Жол жүру құжаты.
Пана іздеген адам (бұдан әрі - өтініш беруші) жеке басын куәландыратын құжат алу үшін билік органдарына өтініш берді ме?
Жеке басын куәландыратын құжатты қандай билік органдары берді?
Жеке басын куәландыратын құжатты қалай алды? Ақыға? Кімге?
Жеке басын куәландыратын құжат кімнің атына берілді?
Өтініш беруші осы жеке басын куәландыратын құжатпен елден еркін шыға алды ма және қайда барды (елдер, болу ұзақтығы, мақсаты)?
Жеке басын куәландыратын құжатпен бірге кетуге рұқсат алды ма?
Кіру визаларын қалай алды?
Елден шығу үшін қандай құжаттар пайдаланылды (түпнұсқасы немесе қолдан жасалған)?
Елден кету кезінде шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат жалған болса, қайда және қашан жасады?
Қолдан жасағанына ықтимал түсініктемелер.
Өтініш берушінің басқа елде тұруға жарамды рұқсаты бар ма?
Егер жеке басын куәландыратын құжат болмаса, неліктен жоқ екенін анықтау қажет. Қайда, қашан жоғалтты/жойылды?
Өтініш берушіге жеке басын куәландыратын құжатты лақтырып тастауға немесе жоюға біреу кеңес берді ме? Кім және қашан?
Өтініш берушінің маңызды тағы да қандай сәйкестендіру құжаттары бар? Оларды қалай алды?

2. Билеты.
Приобретались ли билеты для въезда в Республику Казахстан?
Где, когда, кем были куплены и на какой вид транспорта?
Есть ли обратный билет?
3. Выезд из страны гражданской принадлежности (прежнего постоянного места жительства) и приезд в Республику Казахстан.
Дата выезда из страны гражданской принадлежности или прежнего постоянного места жительства.
Это произошло с разрешения властей?
Были ли проблемы с пограничным контролем?
Способ передвижения и точный маршрут следования с указанием видов используемых транспортных средств, названий стран транзита, городов, дат въезда и выезда.
Дата и место въезда на территорию Содружества Независимых Государств, Республики Казахстан.
Каким образом пересек границу?
Предъявлялись ли документы и какие при пересечении государственных границ стран Содружества Независимых Государств, при въезде в Республику Казахстан? Если нет - почему?
Ехал ли заявитель один? Попросить назвать имена попутчиков.
Был ли заявитель ранее в странах Содружества Независимых Государств, в Республике Казахстан и с какими целями?
Почему выбрал Республику Казахстан в качестве страны убежища?
Есть ли у заявителя родственники/друзья в Республике Казахстан? Их имена, адреса, основания для проживания.
Где, когда, к какому представителю власти и с какой просьбой обращался заявитель после прибытия на территорию Республики Казахстан? Были ли проблемы с паспортным контролем?
По возможности следует выяснить максимум информации о поездке.
4. Сведения о членах семьи и близких родственниках.
Кто из членов семьи прибыл в Республику Казахстан вместе с заявителем?
Кто из близких родственников занимался политической деятельностью?
Состояние здоровья детей.
5. Этническая группа.
Принадлежит ли заявитель к какой-либо специальной этнической группе, племени или клану? Это имеет важное значение, особенно для заявителей из африканских стран.
Насколько эта этническая группа многочисленна в его стране?
6. Религия.
Соблюдается ли право на свободу вероисповедания в стране заявителя?
Какую религию исповедует заявитель или к какой религиозной общине принадлежит?
Является ли он религиозно активным?
Он исповедовал свою религию на родине тайно или публично?
Подвергался ли преследованиям на религиозной почве?
7. Финансовое положение.
Оценка заявителем его собственного и/или семейного финансового положения в связи с отношениями на родине.
Из чего состояли доходы заявителя/семьи, каким владел имуществом?
Какими средствами к существованию располагает заявитель на территории Республики Казахстан?
8. Отношение к военной службе.
Является ли военная служба обязательной в его стране?
Какой призывной возраст и срок обязательной военной службы?
Проходил ли заявитель военную службу?
Если да, сообщить, был ли он призван в армию или пошел служить добровольцем, период и место службы, род войск, последнее воинское звание, военная специальность.
Завершил ли он установленный срок службы?
Если заявитель не служил, указать причины. То же, если не завершил службу или дезертировал из армии. Оценка последствий таких действий.

2. Билеттер.
Қазақстан Республикасына кіру үшін билеттер сатып алды ма?
Қайда, қашан, кім және қай көлік түріне сатып алды?
Кері қайту билеті бар ма?
3. Азаматы болып табылатын елден (бұрынғы тұрақты тұрғылықты жерінен) кету және Қазақстан Республикасына келу.
Азаматы болып табылатын елден немесе бұрынғы тұрақты тұрғылықты жерінен кету күні
Бұл биліктің рұқсаты бойынша жүргізілді ме?
Шекаралық бақылауда проблемалар болды ма?
Орын ауыстыру тәсілдері және пайдаланылған көлік құралдарының түрлері, транзит елдерінің, қалалардың атауы, келу және кету күндері көрсетілген нақты жүру бағыты
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының, Қазақстан Республикасының аумағына келу күні және орны.
Шекарадан қандай амалмен өтті?
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің мемлекеттік шекарасын кесіп өткен кезде, Қазақстан Республикасына келген кезде құжаттарды көрсетті ме және қандай құжаттар? Егер көрсетпесе –неліктен?
Өтініш беруші жалғыз өзі келді ме? Жолаушылардың аттарын атауды сұрау.
Өтініш беруші Тәуелсіздік Мемлекеттер Достастығы елдерінде, Қазақстан Республикасында бұрын болды ма және қандай мақсатпен?
Пана іздеген елі ретінде неге Қазақстан Республикасын таңдады?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында туыстары/достары барма? Олардың аттары, мекенжайлары, тұруы үшін негіздер?
Қазақстан Республикасының аумағына келгеннен кейін өтініш беруші қайда, қашан және қай билік өкіліне және қандай өтінішпен барды? Паспорттық бақылауда проблемалар болды ма?
Мүмкіндігінше сапар туралы көбірек ақпарат анықтау қажет.
4. Отбасы мүшелері және жақын туыстары туралы мәліметтер.
Қазақстан Республикасына өтініш берушімен бірге отбасы мүшелерінің қайсысы келді?
Жақын туыстарының қайсысы саяси қызметпен айналысты?
Балаларының денсаулық жағдайы.
5. Этникалық топ.
Өтініш беруші арнайы бір этникалық топқа, тайпаға немесе рулық қауымға жатады ма? Бұның әсіресе африка елдерінен келген өтініш берушілер үшін маңызы бар.
Бұл этникалық топ оның елінде қаншалықты көп?
6. Діні.
Өтініш берушінің елінде діни сенімге бостандық құқығы сақтала ма?
Өтініш беруші қандай дінге сенеді немесе қандай діни қауымға жатады?
Ол дінге сенуші болып табыла ма?
Ол өз елінде дінін жасырын немесе ашық түрде уағыздады ма?
Діни себептерге байланысты қудаланды ма?
7. Қаржы жағдайы.
Өтініш берушінің жеке басының және/немесе отбасының қаржылық жағдайын отанындағы қатынастарға байланысты бағалау
Өтініш берушінің/отбасының табысы қандай болды, қандай мүлкі болды?
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында өмір сүру үшін қандай қаражаты бар?
8. Әскери қызметке қатысы.
Оның елінде әскери қызмет міндетті болып табылады ма?
Әскерге шақырылу жасы қандай және міндетті әскери қызметмерзімі?
Өтініші беруші әскери қызметін өтеді ме?
Егер әскери қызметін өтесе, онда ол әскерге шақыртылды ма немесе өз еркімен барды ма, қызмет өткерген кезеңі және жері, әскер түрі, соңғы әскери атағы, әскери мамандығы.
Ол әскери қызметін белгіленген мерзімде аяқтады ма?
Егер өтініш беруші әскерде болмаса, себебі көрсетілсін. Егер қызмет өткеруін аяқтамаса немесе әскерден қашып кетсе себептері көрсетілсін. Мұндай әрекеттердің салдарын бағалау.

9. Информация о судимостях.
Был ли заявитель ранее осужден в судебном порядке за уголовное преступление?
Если да, когда и каким судом?
Фамилии судьи и прокурора.
Характер правонарушения и вынесенный приговор.
Срок наказания (по приговору суда и фактически отбытый).
Название и адрес тюрьмы, где отбывал наказание.
Когда был освобожден и в связи с чем?
Имеются ли какие-либо документы, связанные с нахождением в заключении?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
10. Знание и оценка политической ситуации на родине.
Описание политической системы и государственного устройства у себя на родине.
Попросить описать национальный флаг страны.
Кто находится у власти?
Личная оценка политики властей.
Знание оппозиционных группировок, партий, движений, насколько они многочисленны, кто их лидеры и какую идеологию или намерения имеют эти группировки.
Оппозиционные группы законны/незаконны?
Знание нелегальной прессы.
Сокращения (аббревиатуры) названий партий, группировок, движений должны объясняться на оригинальном языке и, по возможности, с международным названием.
11. Участие в политической деятельности.
Интересуется ли заявитель политикой?
В каких политических, религиозных, военных, этнических и других организациях, группировках или течениях состоял заявитель или взрослые члены его семьи в стране постоянного проживания?
Был ли заявитель активным/пассивным членом, как долго состоит членом партии? Его должность (положение) и задачи.
Какого рода эта организация? Ее цели, методы работы, политическое направление, структура, численность, когда и кем была создана, фамилии лидеров и непосредственных руководителей, районы действия, легальная/нелегальная. Характер участия заявителя в деятельности организации.
Издает ли организация какие-либо публикации? Сообщить их названия.
Имена других членов организации.
Подвергался ли заявитель преследованиям со стороны властей за свою деятельность?
Принимал ли заявитель участие в инцидентах с применением физического насилия, которые были связаны с расовой, национальной, религиозной принадлежностью или политическими взглядами? Если да, описать характер таких инцидентов и степень участия в них заявителя.
Если арестовывался, указать хронологическую последовательность ареста, где это происходило и где отбывал арест (тюрьма, полицейский участок), продолжительность задержания.
Сколько человек было арестовано вместе с заявителем?
Было ли выдвинуто обвинение заявителю?
Был ли осужден за политическую деятельность? Если да, то сообщить название суда, где рассматривалось дело, срок приговора, возможно, имя защитника.
Описание условий содержания в заключении.
Как происходило освобождение (взятка, подкуп, залог, окончание срока наказания)?
Был ли под надзором полиции после освобождения?
Отношение к заявителю после освобождения. Место пребывания, работа.
В случае утверждения о бегстве из тюрьмы, тюремного транспорта, тюремного госпиталя и т.д. необходимо уточнить обстоятельства побега (Как происходил побег? Получил ли заявитель помощь извне? Как смог обеспечивать себя после побега и до отъезда? Где находился/жил и где взял деньги? Как были получены документ, удостоверяющий личность/проездные документы?).
Находится ли заявитель в розыске в настоящее время? За что?
Откуда заявителю известно, что он объявлен в розыск?
Был ли заявитель в контакте с адвокатом или организацией по правам человека?
Сообщить имена и адреса и то, как он вошел в этот контакт.

9. Сотталғандығы туралы ақпарат.
Өтініш беруші бұрын қылмыс үшін сот тәртібінде сотталды ма?
Егер сотталса, қашан және қандай сотта?
Судья мен прокурордың тегі.
Құқық бұзушылық сипаты және шығарылған үкім.
Жазалау мерзімі (сот үкімі бойынша және нақты өтеп шыққан)
Абақтының атауы және мекенжайы, жазаны қайда өтеп шықты
Қашан және қандай себеппен босап шықты?
Қамауда болғаны туралы қандай да бір құжаттар бар ма?
Босатылғаннан кейін полиция қадағалауында болды ма?
10. Отанындағы саяси ахуалды білуі және бағалауы.
Өз отанындағы саяси жүйені және мемлекеттік құрылымын сипаттау.
Елінің ұлттық туын сипаттап беруін өтіну.
Билікте кім?
Билік саясатына деген жеке бағасы.
Оппозициялық топтарды, партияларды, қозғалыстарды білуі, олар қаншалықты көп, олардың көшбасшылары кім және бұл топтардың идеологиясы немесе ниеттері қандай.
Оппозициялық топтар заңды/заңсыз ба?
Заңсыз баспасөздерді білуі.
Партиялардың, топтардың, қозғалыстардың қысқартылған атаулары (аббревиатуралары) өз тілінде, мүмкіндігінше халықаралық атаулармен түсіндірсін.
11. Саяси қызметке қатысуы.
Өтініш беруші саясатқа қызығушылық білдіре ме?
Өтініш беруші немесе оның отбасы мүшелерінің ересектері тұрақты тұрған елінде қандай саяси, діни, әскери, этникалық және басқа да ұйымдарда, топтарда немесе ағымдарда болды?
Өтініш беруші партияның белсенді/енжар мүшесі болды ма, онда қанша болды? Оның лауазымы (жағдайы) және міндеті.
Бұл қандай ұйым? Оның мақсаты, жұмыс істеу әдістері, саяси бағыты, құрылымы, саны, қашан және кім құрды, көшбасшылары мен тікелей басшыларының аты-жөні, әрекет ауданы, заңды/заңсыз. Өтініш берушінің ұйым қызметіне қатысу сипаттамасы.
Ұйым қандай бір болмасын жарияланым шығара ма? Олардың атауын хабарласын.
Ұйымның басқа мүшелерінің аты.
Өтініш беруші өз іс-қимылы үшін билік тарапынан қуғынға ұшырады ма?
Өтініш беруші дене күші қолданылған нәсілдік, ұлттық, діни тектегі немесе саяси көзқарастармен байланысты оқиғаларға қатысты ма? Егер қатысса, бұндай оқиғалардың өзгешелігін және өтініш берушінің оған қатысу дәрежесін сипаттау.
Егер тұтқындалса, тұтқындаудың хронологиялық реттілігі көрсетілсін және тұтқындауды қайда өтеп шықты (абақты, полиция учаскесі), тұтқында болу ұзақтығы.
Өтініш берушімен бірге неше адам тұтқындалды?
Өтініш берушіге айып тағылды ма?
Саяси қызмет үшін сотталды ма? Егер сотталса, соттың аты, іс қайда қаралды, үкім мерзімі, мүмкін болса қорғаушының аты хабарлансын
Тұтқында болу жағдайын сипаттау.
Босату қалай жүргізілді (пара беру, сатып алу, кепілдікке, жаза мерзімінің аяқталуы)?
Босатылғаннан кейін полиция қадағалауында болды ма?
Босатылғаннан кейін өтініш берушіге қарым-қатынасы. Болу орны, жұмысы.
Абақтыдан, абақты көлігінен, абақты госпиталінен және т.б. қашу туралы айтылған жағдайда қашу жағдайын нақтылау қажет (Қалай қашты?
Қашу үшін өтініш берушіге сырттан көмектесті ме? Қашқаннан кейін және елден кеткенге дейін өзін қалай қамтамасыз ете алды? Қай жерде болды/тұрды және ақшаны қайдан алды? Жеке басын куәландыратын құжатты/ жол жүру құжаттарын қалай алды?).
Қазіргі уақытта өтініш беруші іздестірілуде ме? Не үшін?
Іздестіруге жарияланғаны өтініш берушіге қайдан белгілі?
Өтініш беруші адвокатпен немесе адам құқықтары жөніндегі ұйыммен байланыста ма? Олардың есімдері және мекенжайлары және ол бұл байланысқа қалай кірді?

12. Причины выезда из страны постоянного проживания.
Попросить заявителя изложить причины выезда из страны (возможна ссылка на предыдущие пункты).
Важно получить информацию о возможном страхе преследования.
Какого рода преследованиям/насилию подвергался заявитель, с указанием фактов, вынудивших его покинуть страну (физическое насилие, домашний обыск, профессиональный запрет, другие принуждения, угрозы).
Время и место совершения актов насилия/преследования заявителя или членов его семьи, кем оно выполнялось? Попросить описать более подробно в хронологическом порядке.
По возможности предъявить документы, подтверждающие это.
Что, по мнению заявителя, является причиной совершения таких актов?
Чем заявитель может подтвердить свои утверждения о страхе подвергнуться преследованиям?
Желает ли заявитель вернуться на родину? Если нет, по каким причинам?
Что может случиться, по мнению заявителя, в случае его возвращения на родину и почему? Попросить назвать обоснованные причины.
Получит ли заявитель разрешение властей страны своего гражданства на возвращение?
Почему да или почему нет?
Существует ли угроза безопасности в случае возвращения? Если да, указать конкретные причины.
13. Вопросы для несовершеннолетних заявителей о причинах выезда.
Как/почему малолетний заявитель был отделен от родителей/семьи?
Когда это произошло?
Уехал ли он сам добровольно или был отправлен против своей воли? Знают ли родители, что он уехал с родины, получал ли он какие-либо инструкции? Какого рода инструкции?
Когда и при каких обстоятельствах был заявитель в контактах с родителями/семьей?
Считает ли малолетний заявитель, что родители (другие близкие родственники, члены семьи) живы? Если он считает, что они мертвы, какие у него основания для этого?
Куда вначале поехал заявитель после того, как он/она расстался с семьей?
Попросить описать места, где жил заявитель после расставания с родителями/семьей, продолжительность.
Пробовал ли заявитель сам или вместе с семьей покинуть родину ранее?
Кто опекал заявителя по пути в Республику Казахстан, его имя и возможное родство/другие отношения? Знали ли они друг друга ранее?
Каковы отношения между ними сейчас?
Что было основной причиной для несовершеннолетнего покинуть родину?
Был ли заявитель сам или кто-либо из близких подвергнут преследованиям? Каким образом это было и по каким причинам?
Какие были особые трудности по дороге в Республику Казахстан?
14. Связи на родине и в других странах.
Существующие контакты с родиной, наличие родственников, степень родства, их адреса и телефоны.
Наличие родственников или соотечественников в Республике Казахстан и в других странах. Имеют ли они статус беженца (подали ходатайство)? Их адреса и телефоны.
Подавал ли заявитель ходатайство об убежище или статусе беженца в других странах или международных организациях? Если да, указать дату обращения, к кому и какой был результат?
Был ли признан беженцем Управления Верховного Комиссара по делам беженцев Организации Объединенных Наций (далее – УВКБ ООН). Если да, то где, когда и каким органом УВКБ? Имеется ли документ, подтверждающий это признание?
Зарегистрирован ли какими-либо международными или национальными ведомствами?
Если да, сообщить подробности.
Зарегистрирован ли посольством, консульством или другим представительством своей страны? Если да, уточнить подробности.
Приложение 6
к Правилам регистрации и
рассмотрения ходатайства о
присвоении статуса беженца
Форма
__________________________________________________________________________
(наименование УМС ДВД)
"___"_________ 20__ г. № ______
__________________________________________________________________________
(наименование государственной организации здравоохранения)
Направление
на обязательный медицинский осмотр
Гражданин/лицо без гражданства _____________________________________________
(наименование государства)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) дата рождения
__________________________________________________________________________
документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище, ___________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
прибывший/прибывшее из ___________________________________________________
(наименование государства)
направляется для прохождения обязательного
медицинского осмотра в связи с подачей ходатайства о присвоении статуса беженца
Руководитель __________________________________ ___________ ________________
(УМС ДВД)                         (подпись)       (Ф.И.О.)
М.П.

12. Тұрақты тұру елінен кету себептері.
Өтініш берушінің елден кету себептерін айтып беруді сұрау (бұрын болған тармақтарға сүйенуге болады).
Оны қудалаудан қорқатындығы туралы ақпарат алу маңызды.
Өтініш беруші қудалаудың/зорлық-зомбылықтың қандай түріне ұшырады, оны елден кетуге мәжбүрлеген фактілер көрсетілсін (дене күші, үйді тінту, кәсіби тыйым, басқа да мәжбүр етулер, қауіп-қатерлер).
Өтініш берушіге немесе оның отбасы мүшелеріне жасалған зорлық-зомбылықтар/қудалау уақыты және орны, кім орындады?
Хронологиялық тәртіпте толығырақ сипаттап беруін сұрау.
Мүмкін болса осыны дәлелдейтін кез келген құжатты көрсетсін.
Өтініш берушінің ойынша мұндай актілерді жасауға не себеп болды?
Қудалауға ұшырау қорқынышы туралы өз сенімін өтініш беруші немен растай алады?
Өтініш беруші отанына қайтып барғысы келе ме? Егер қайтып барғысы келмесе не себептен?
Өтініш берушінің ойынша егер ол отанынан қайтып барса не болуы мүмкін және неліктен? Негізделген себептерді атауын сұрау.
Өтініш берушіге өз азаматтығы елінің билігі қайтып баруға рұқсат бере ме?
Неліктен береді немесе неліктен бермейді?
Қайтып барған жағдайда қауіпсіздік қатері бар ма? Егер болса,нақты себептер көрсетілсін.
13. Кәмелетке толмаған өтініш берушілер үшін кету себептері туралы сұрақтар.
Қалай/неліктен жас өтініш беруші өз ата-анасынан/отбасынан ажырады?
Бұл қашан болды?
Ол өз еркімен кетті ме немесе өз еркінен тыс жөнелтілді ме?
Оның ата-анасы оны отанынан кеткені туралы біле ме, ол қандай да бір нұсқама алды ма? Қандай нұсқама?
Қашан және қандай жағдайларда өтініш беруші өз ата-анасымен/отбасымен байланыста болды?
Жас өтініш беруші ата-анасын (басқа жақын туыстарын, отбасы мүшелерін) тірі деп есептей ме? Егер ол оларды қайтыс болған десе, оның бұл үшін қандай негіздері бар?
Отбасынан кеткеннен кейін өтініш беруші бірінші қайда барды?
Өтініш беруші ата-анасынан/отбасынан кеткеннен кейін тұрған жерін, ұзақтығын сипаттап беруді сұрау.
Өтініш беруші бұрын өзі немесе отбасымен отанын тастап кетуді байқады ма?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда өтініш берушіге кім қамқорлық көрсетті, оның аты және туыстығы/басқа да қатынастары?
Олар бірін бірі бұрын білді ме?
Қазіргі кезде олардың қарым-қатынасы қалай?
Кәмелетке толмаған өтініш берушінің отанынан кетуіне негізгі себеп қандай болды?
Өтініш беруші немесе оның жақындары қудалауға ұшырады ма? Қалай және қандай себептермен?
Қазақстан Республикасына келе жатқанда қандай ерекше қиындықтар болды?
14. Отанындағы және басқа елдердегі байланысы
Отанымен байланысу мүмкіндіктері, туыстарының болуы, туыстық дәрежесі, олардың мекенжайы және телефоны.
Қазақстан Республикасында және басқа елдерде туыстары немесе отандастары бар ма? Олардың босқын мәртебесі бар ма (өтінішхат берді ме)? Олардың мекенжайлары және телефоны.
Өтініш беруші басқа елдерге немесе халықаралық ұйымдарға пана беру немесе босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат берді ме? Егер берсе берген күні, кімге және нәтижесі қандай екені көрсетілсін.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссары басқармасының ( бұдан әрі-БҰҰ БЖКБ) босқыны деп танылды ма? Егер танылса, қайда, қашан және БЖКБ қандай органы? Бұл тануды растайтын құжат бар ма?
Қандай да бір халықаралық немесе ұлттық ведомстволарда тіркелді ме? Егер тіркелсе, толығырақ айтсын.
Өз елінің елшілігі, консулдығы немесе басқа да өкілдігі тіркеді ме? Егер тіркесе, егжей-тегжейлі нақтылау.
Босқын мәртебесін беру туралы
өтінішхатты тіркеу мен
қараудың қағидаларына
6-қосымша
________________________________________________________________________________
(ІІД КҚҚБ атауы)
20 __ ж. ____ _________ № ________
__________________________________________________
(мемлекеттік денсаулық сақтау органының атауы)
Міндетті медициналық куәландыруға жолдама
____________________________________________________ азаматы/азаматтығы жоқ адамы
(мемлекеттің атауы)
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
туған күні _______________________________________________________________________
Пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе жеке басын растайтын құжаттар
________________________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________ келген
(мемлекеттің атауы)
Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат беруіне байланысты міндетті медициналық тексеруден өтуге жіберіледі.
Басшы
______________________________________ __________________________ _______________
(ІІД КҚҚБ) (қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.