О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 января 2018 года № 2. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2018 года № 16283. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.11.2020 № ҚР ДСМ-225/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 96) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15473, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 17 августа 2017 года) следующее изменение:
Правила оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 269 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи и предоставления медицинской помощи медицинской помощи в форме санитарной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11263, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 16 июня 2015 года).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 8 қаңтардағы № 2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 25 қаңтарда № 16283 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.11.2020 № ҚР ДСМ-225/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 96) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген, 2017 жылғы 17 тамызда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету Қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация нысанында медициналық көмек ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 269 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11263 болып тіркелген, 2015 жылғы 16 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
10 января 2018 года
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 января 2018 года № 2
Утверждены приказом
Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 июля 2017 года № 450
Правила оказания скорой
медицинской помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 96) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан.
2. В настоящих правилах используются:
1) неотложная медицинская помощь (далее – НМП) – медицинская помощь при внезапных острых заболеваниях, травмах, резком ухудшении состояния здоровья, обострении хронических заболеваний, без явных признаков угрозы жизни пациента;
2) скорая медицинская помощь (далее – СМП) – форма предоставления медицинской помощи при возникновении заболеваний и состояний у взрослого и детского населения, требующих экстренной медицинской помощи для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни, а также при необходимости транспортировки органов (части органов) и тканей для последующей трансплантации;
3) экстренная медицинская помощь – медицинская помощь, требующая безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения существенного вреда здоровью или устранения угрозы жизни при внезапных острых заболеваниях, травмах, резком ухудшении состояния здоровья, обострении хронических заболеваний.

3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет – ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________ Қ. Қасымов
2018 жылғы 10 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 2 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2017 жылғы 3 шілдедегі
№ 450 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 96) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) кезек күттірмейтін медициналық көмек (бұдан әрі - ККМК) – пациенттің өміріне төнген қауіптің анық белгілері болмағанда, кенеттен болған қатты аурулар, жарақаттар кезіндегі, денсаулық жағдайы күрт нашарлаған, созылмалы аурулары асқынған кездегі медициналық көмек;
2) жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖМК) – денсаулыққа келетін елеулі зиянды болдырмау (немесе) өмірге төнген қатерді жою үшін шұғыл және жедел медициналық көмекті талап ететін аурулар мен жай-күй туындаған кезде, сондай-ақ кейіннен транспланттау үшін ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) тасымалдау қажет болған кезде медициналық көмек ұсыну нысаны;
3) шұғыл медициналық көмек – кенеттен болған қатты аурулар, жарақаттар, денсаулық жағдайының күрт нашарлауы, созылмалы аурулардың асқынуы кезіндегі денсаулыққа елеулі зиянды болдырмау немесе өмірге төнген қауіпті жою үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды қажет ететін медициналық көмек.

Глава 2. Порядок оказания скорой медицинской помощи
3. Диспетчер станции скорой медицинской помощи (далее – ССМП) принимает на пульте "103" все вызовы от граждан при нарушении состояния здоровья. При поступлении вызова в диспетчерскую службу ССМП, фиксируются следующие данные:
фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст и пол пациента;
данные по состоянию пациента и обстоятельства несчастного случая, травмы или заболевания;
адрес и телефон, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента.
4. Время обработки вызова с момента его получения диспетчером ССМП до передачи для обслуживания бригаде СМП составляет пять минут, в течение которого проводится сортировка по категории срочности вызова.
5. Скорая медицинская помощь оказывается фельдшерскими и специализированными (врачебными) бригадами, состав которых определен согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Бригады ССМП подчиняются старшему врачу смены ССМП.
7. В сельских населенных пунктах для обслуживания вызовов СМП диспетчером районной подстанции ССМП привлекаются специалисты и санитарный автотранспорт ближайших медицинских организаций.
8. Принятые диспетчером ССМП вызовы подразделяются на 4 (четыре) категории срочности согласно приложению 2 к настоящим Правилам:
1) вызов 1 (первой) категории срочности – состояние пациента, представляющее непосредственную угрозу жизни, требующее оказания немедленной медицинской помощи;
2) вызов 2 (второй) категории срочности – состояние пациента, представляющее потенциальную угрозу жизни без оказания медицинской помощи;
3) вызов 3 (третьей) категории срочности – состояние пациента, представляющую потенциальную угрозу для здоровья без оказания медицинской помощи;
4) вызов 4 (четвертой) категории срочности – состояние пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной и потенциальной угрозы жизни и здоровью пациента.
9. При поступлении вызовов 1, 2, 3 категории срочности диспетчер ССМП посредством автоматизированной системы управления передает вызова фельдшерским и специализированным (врачебным) бригадам ССМП.
10. При поступлении вызовов 4 категории срочности диспетчер ССМП посредством автоматизированной системы управления передает вызова фельдшерским и специализированным (врачебным) бригадам отделения скорой медицинской помощи при первичной медико – санитарной помощи (далее – отделение СМП при ПМСП).
11. Время прибытия фельдшерских и специализированных (врачебных) до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера ССМП составляет:
1 категория срочности – до десяти минут;
2 категория срочности – до пятнадцати минут;
3 категория срочности – до тридцати минут;
4 категория срочности – до шестидесяти минут.

2-тарау. Жедел медициналық көмек көрсету тәртібі
3. Азаматтардың денсаулық жағдайы бұзылған кезде жедел медициналық көмек станциясының (бұдан әрі - ЖМКС) диспетчері "103" пультінде барлық шақыртуларды қабылдайды. Шақырту ЖМКС диспетчерлік қызметіне келіп түскен кезде мынадай деректер белгіленеді:
пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жасы мен жынысы;
пациенттің жай-күйі бойынша деректер мен жазатайым жағдайдың, жарақаттардың немесе аурудың мән-жайы;
мекенжайы мен телефоны, сондай-ақ пациенттің орналасқан орнына жету бойынша бағдарлық деректер.
4. Шақыртуларға жеделділік санаты бойынша іріктеу жүргізілетін, ЖМК диспетчері шақыртуды алған сәттен бастап қызмет көрсету үшін ЖМК бригадасына бергенге дейін шақыртуды өңдеу уақыты бес минутты құрайды.
5. Жедел медициналық көмекті құрамы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалған фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалар көрсетеді.
6. ЖМК бригадасы ЖМКС ауысымының аға дәрігеріне бағынады.
7. Ауылдық елді мекендерде ЖМК шақыртуларына қызмет көрсету үшін ЖМКС аудандық кіші станциясының диспетчері жақын жердегі медициналық ұйымдардың мамандары мен санитариялық автокөлікті тартады.
8. ЖМКС диспетчері қабылдаған шақыртулар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес 4 (төрт) жеделділік санатына бөлінеді:
1) 1 (бірінші) жеделділік санатындағы шақырту – өміріне тікелей қауіп төндіретін, жедел медициналық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттің жай-күйі;
2) 2 (екінші) жеделділік санатындағы шақырту – өміріне медициналық көмек көрсетусіз әлеуетті қауіп төндіретін пациенттің жай-күйі;
3) 3 (үшінші) жеделділік санатындағы шақырту – денсаулығына медициналық көмек көрсетусіз әлеуетті қауіп төндіретін пациенттің жай-күйі;
4) 4 (төртінші) жеделділік санатындағы шақырту – жіті ауруынан немесе созылмалы ауруының асқынуынан туындаған, ағзалар мен жүйелердің кенеттен болған және айқын көрінетін бұзылуларынсыз пациенттің өмірі мен денсаулығына тікелей және әлеуетті қауіп төндірмейтін пациенттің жай-күйі.
9. 1, 2, 3-жеделділік санаттарының шақыртулары келіп түскен кезде ЖМКС диспетчері автоматты басқару жүйесі арқылы шақыртуларды ЖМКС фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадаларына береді.
10. 4-жеделділік санатының шақыртулары келіп түскен кезде ЖМКС диспетчері автоматты басқару жүйесі арқылы шақыртуларды медициналық санитариялық алғашқы көмек жанындағы жедел медициналық көмек бөлімшесінің (бұдан әрі – МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі) фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадаларына береді.
11. Фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалардың ЖМКС диспетчерінен шақыртуды қабылдаған сәттен бастап, пациенттің тұрған жеріне дейін жету уақыты:
1-жеделділік санаты – он минутқа дейінгі;
2-жеделділік санаты – он бес минутқа дейінгі;
3-жеделділік санаты – отыз минутқа дейінгі;
4-жеделділік санаты – алпыс минутқа дейінгі уақытты құрайды.

12. Фельдшерские и специализированные (врачебные) бригады отделения СМП при ПМСП оказывают медицинскую помощь прикрепленному населению и лицам, находящимся в зоне обслуживания ПМСП круглосуточно.
13. Вызовы 4 категории срочности обслуживаются как на уровне отделения СМП при ПМСП, так и путем передачи данной услуги в аутсорсинг в медицинские организации или (субъекты здравоохранения), имеющим государственную лицензию на оказание скорой или неотложной медицинской помощи, в соответствии со строкой 15 приложения 1 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".
14. При угрозе жизни и здоровью сотрудников бригад ССМП и отделения СМП при ПМСП обслуживание вызова осуществляется в присутствии представителей территориальных органов внутренних дел.
В случае отсутствия представителей территориальных органов внутренних дел бригады ССМП и отделения СМП при ПМСП оповещают диспетчерскую службу о риске угрозы жизни и здоровью посредством рации и (или) мобильной связи. Дальнейшее обслуживание вызова осуществляется в присутствии представителей территориальных органов внутренних дел.
15. По результатам данных осмотра, инструментальной диагностики, динамики состояния пациента на фоне или после проведенных лечебных мероприятий, в соответствии с предварительным диагнозом, отражающим причины данного состояния, фельдшером или врачом бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП принимается одно из следующих решений:
транспортировка пациента в медицинскую организацию, оказывающую стационарную помощь (далее – стационар);
пациент оставлен на месте вызова;
пациент оставлен на дому (по месту проживания).
16. В случае оставления пациента, не нуждающегося в госпитализации, на месте вызова или на дому, бригадой ССМП или отделения СМП при ПМСП предоставляются медицинские рекомендации для дальнейшего обращения в организацию ПМСП (по месту жительства или прикрепления).
17. В случае заболевания пациента и необходимости его посещения на дому участковым врачом фельдшером или врачом бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП заполняется сигнальный лист для пациента по форме № 110-1/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – Приказ № 907).

12. МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалары тіркелген халыққа және МСАК қызмет көрсету аймағындағы адамдарға тәулік бойы медициналық қызмет көрсетеді.
13. 4 жеделділік санатындағы шақыртулар МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі деңгейіндегі сияқты "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 1-қосымшасының 15-тармағына сәйкес осы көмектің түрін көрсетуге мемлекеттік лицензиясы бар медициналық ұйымдарға (денсаулық сақтау субъектілеріне) немесе жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуге лицензиясы бар тұлғаларға аутсорсингке беру арқылы да көрсетіледі.
14. ЖМКС бригадаларының және МСАК жанындағы ЖМК қызметкерлерінің өміріне және денсаулығына қауіп төнген кезде шақыртуға қызмет көрсету, аумақтық ішкі істер органдары өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Аумақтық ішкі істер органдарының өкілдері болмаған жағдайда ЖМК бригадаларының қызметкерлері рация және (немесе) мобильдік байланыс арқылы диспетчерлік қызметті ЖМКС бригадалары және МСАК жанындағы ЖМК бөлімшелері өмірі мен денсаулығына төнген қауіптер туралы хабардар етеді. Шақыртуға одан әрі қызмет көрсету аумақтық ішкі істер органдары өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
15. Тексеріп-қарау, аспаптық диагностика, мамандардың консультациясы, осы жағдайлардың себептері көрсетілетін алдын ала диагноздарға сәйкес жүргізілген емдік іс-шаралардың аясында немесе одан кейін пациент жағдайы динамикасының нәтижелері бойынша ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесінің фельдшері немесе дәрігері мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
пациентті стационарлық көмек көрсететін (бұдан әрі - стационар) медициналық ұйымға тасымалдау;
пациентті шақырту орнында қалдыру;
пациентті үйде қалдыру (тұрғылықты жері бойынша).
16. Емдеуге жатқызуды қажет етпейтін пациент шақырту орнында немесе үйде қалдырылған жағдайда ЖМКС бригадасы немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі оған одан әрі жүгіну үшін (тұрғылықты жері немесе бекітілуі бойынша) МСАК ұйымына медициналық ұсыныстар ұсынады.
17. Пациент ауырған және учаскелік дәрігердің, фельдшердің немесе ЖМКС не МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі дәрігерінің пациентке белсенді баруы қажет болған, сондай-ақ пациент емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда ЖМК бригадасының фельдшері немесе дәрігері "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген (бұдан әрі - № 907 бұйрық) № 110-1/е нысаны бойынша дабыл парағын толтырады.

18. В случае принятия решения бригадой ССМП или отделения СМП при ПМСП о транспортировке пациента в стационар, диспетчерская служба ССМП информирует приемное отделение стационара о доставке пациента.
19. Транспортировка пациента при угрозе его жизни осуществляется в ближайшую медицинскую организацию, имеющую ресурсы предоставления квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичные медицинские услуги.
20. При транспортировке пациента в стационар допускается его сопровождение (не более одного человека) в санитарном автотранспорте.
21. Фельдшер или врач бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП отмечает время доставки пациента в карте вызова скорой и неотложной медицинской помощи по форме № 110/у, утвержденной Приказом № 907.
22. По прибытию в стационар, фельдшер или врач бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП передает врачу приемного отделения сопроводительный лист станции скорой медицинской помощи по форме № 114/у, утвержденной Приказом № 907.
23. После передачи пациента фельдшер или врач бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП информирует диспетчера ССМП об окончании вызова.
24. Время пребывания бригады ССМП или отделения СМП при ПМСП в приемном отделении стационара не должно превышать 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
25. Приемное отделение стационара, оказывающее скорую медицинскую помощь организует работу согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
26. После передачи бригадами СМП или отделения СМП при ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по Триаж системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
27. Медицинская сортировка по Триаж системе проводится непрерывно и преемственно. Весь процесс оценки состояния одного пациента занимает не более 60 секунд. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
28. Согласно медицинской сортировки, условно выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (зеленая зона) – пациенты, нуждающиеся в незначительной медицинской помощи, отпускаемые домой для дальнейшего амбулаторного лечения, а также пациенты, поступающие на плановую госпитализацию;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, не требующие экстренной и неотложной медицинской помощи, находящиеся на койке в приемном отделении (либо оставляемые под наблюдением в приемном отделении на несколько часов), а также для уточнения и дифференцировки диагноза;
третья группа (красная зона) – пациенты, нуждающиеся в оказании экстренной и неотложной медицинской помощи в приемном отделении.

18. ЖМКС бригадасы немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі пациентті стационарға тасымалдау туралы шешімді қабылдаған жағдайда ЖМКС диспетчерлік қызметі стационардың қабылдау бөлімшесін пациенттің келіп жеткендігі туралы хабардар етеді.
19. Пациенттің өміріне қауіп төнген жағдайда оны білікті, мамандандырылған және жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетуге мүмкіндігі бар жақын орналасқан медициналық ұйымға тасымалдау жүзеге асырылады.
20. Пациентті стационарға тасымалдау кезінде санитариялық автокөлікте оны алып жүруге (бір адамнан көп емес) рұқсат етіледі.
21. ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК фельдшері немесе дәрігері № 907 бұйрықпен бекітілген № 110/е нысаны бойынша шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек бригадасының шақырту картасында пациентті жеткізу уақытын белгілейді.
22. Стационарға келуіне қарай ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК фельдшері немесе дәрігері қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне № 907 бұйрықпен бекітілген № 114/е нысаны бойынша жедел медициналық көмек станциясының ілеспе парағын тапсырады.
23. Пациентті бергеннен кейін ЖМКС бригадасының немесе МСАК жанындағы ЖМК фельдшері немесе дәрігері ЖМКС диспетчерін шақыртудың аяқталғаны туралы хабардар етеді.
24. ЖМКС немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі бригадасының стационардың қабылдау бөлімшесінде болу уақыты жаппай жарақаттанулар, уланулар кезінде жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігі жағдайларын қоспағанда, оның стационарға келген сәтінен бастап 10 минуттан аспауы (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беруге арналған уақыт) тиіс.
25. Жедел медициналық көмек көрсететін стационардың қабылдау бөлімшесі жұмысын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұйымдастырады.
26. ЖМК бригадасы немесе МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін мейіргер бірінші кезекте шұғыл медициналық көмек көрсетілетіндерді алға тарта отырып, келіп түскен пациенттерді топтарға (Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу) бөледі.
27. Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу үздіксіз және сабақтастықпен жүргізіледі. Бір пациенттің жағдайын бағалау процесі 60 секундтан аспайды. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер арнайы түрлі-түсті бирка немесе түрлі-түсті лента түріндегі іріктеу санатының бір түсімен белгіленеді.
28. Медициналық іріктеуге сәйкес шартты түрде пациенттер 3 топқа бөлінеді:
бірінші топ (жасыл аймақ) – медициналық көмекті аздап қажет ететін және одан әрі амбулаториялық емделу үшін үйіне жіберілген пациенттер және жоспарлы емдеуге жатқызылған пациенттер.
екінші топ (сары аймақ) – қабылдау бөлімшесіндегі төсекте жатқан шұғыл немесе кезек күттірмейтін көмек көрсетуді қажет етпейтін (немесе қабылдау бөлімшесінде бірнеше сағатқа байқауға қалдырылған пациенттер), сондай-ақ диагнозын нақтылау мен саралауға қалдырылған пациенттер;
үшінші топ (қызыл аймақ) – қабылдау бөлімшесінде шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттер.

29. По результатам медицинской сортировки по Триаж системе пациент направляется в соответствующую зону приемного отделения для врачебного осмотра.
30. Пациенты третьей группы поступают в палату интенсивной терапии, где реаниматолог продолжает реанимационную помощь, проведенную ранее специалистами скорой медицинской помощи. В случае проведения экстренной операции реаниматолог проводит общий наркоз, регионарную анестезию, местную анестезию в условиях операционной приемного покоя с дальнейшей транспортировкой пациента в отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии для пробуждения.
31. После стабилизации состояния пациент госпитализируется в профильное отделение стационара.
32. Пациент с подозрением на инфекционное заболевание помещается в бокс для мониторинга состояния и определения дальнейшей тактики ведения больного. В случае массового поступления пациентов для правильного разделения больных с подозрением на инфекционные заболевания (острые респираторные вирусные инфекции и кишечные заболевания), один из смотровых кабинетов перепрофилируется в инфекционный бокс.
33. При госпитализации пациента в стационар медицинская сестра заполняет медицинскую карту стационарного больного по форме № 003/у, утвержденной Приказом № 907 и сопровождает пациента в профильное отделение.
34. При отсутствии показаний для госпитализации в стационар врач приемного отделения выдает пациенту заключение о его пребывании в приемном отделении с указанием результатов осмотров, консультаций, диагностических исследований и рекомендаций о дальнейшем лечении в условиях ПМСП. Одновременно медицинской сестрой направляется сообщение в регистратуру организации ПМСП о случае заболевания и оформляет сигнальный лист участковому врачу по форме № 110-1/у, утвержденной Приказом № 907.
35. Для обеспечения беспрепятственного проезда санитарного автотранспорта, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным светографическим схемам", санитарный транспорт с момента выезда бригады СМП до места вызова и во время транспортировки пациента в стационар подает специальный звуковой сигнал (сирена) на максимальном уровне и включает проблесковый маячок синего и (или) красного цвета.
36. Один санитарный автомобиль вводится из расчета на 10 тысяч населения и менее, с учетом обращаемости населения. Санитарный автотранспорт оснащается радиосвязью и навигационной системой.

29. Триаж жүйесінің медициналық іріктеу нәтижелері бойынша пациент дәрігердің қарап-тексеруі үшін қабылдау бөлімшесінің тиісті аймағына жіберіледі.
30. Үшінші топтың пациенттері қарқынды терапия палатасына келіп түседі, мұнда реаниматолог жедел медициналық жәрдем мамандары жүргізген реанимациялық көмек көрсетуді жалғастырады. Шұғыл операция жасалған жағдайда реаниматолог жалпы наркозды, өңірлік анестезияны, қабылдау бөлімшесінің операция бөлімінің жағдайында жергілікті анестезия жүргізеді, одан әрі пациенттің оянуы үшін анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелеріне тасымалдайды.
31. Жағдайы тұрақталғаннан кейін пациент бейінді бөлімшеге емделуге жатқызылады.
32. Инфекциялық ауруларға қаупі бар пациент жай-күйіне мониторинг жүргізу және науқасты одан әрі қадағалау тәсілін анықтау үшін боксқа орналастырылады. Пациенттер жаппай келіп түскен жағдайда инфекциялық ауруларға күдігі бар пациенттерді дұрыс бөлу үшін (жіті респираторлық вирустық инфекция және ішек аурулары) қарап-тексеру кабинеттерінің бірі инфекциялық бокске қайта бейінделеді.
33. Пациентті стационарға емдеуге жатқызған кезде мейіргер № 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасын толтырады және пациентті бейінді бөлімшеге алып жүреді.
34. Стационарға емделуге жатқызуға көрсетілімдер болмаған жағдайда қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке қарап-тексеру, консультация беру және диагностикалық зерттеулер нәтижелерін көрсетумен қабылдау бөлімшесінде болуы туралы қорытындыны және одан әрі МСАК жағдайында емделу туралы нұсқаулықтар береді. Бір уақытта мейіргер МСАК ұйымының тіркеу бөліміне ауру жағдайы туралы хабарлама жібереді және учаскелік дәрігерге № 907 бұйрықпен бекітілген № 110-1/е нысан бойынша белгі парағын дайындайды.
35. Жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету жағдайлары кезінде санитариялық автокөліктің кедергісіз өтіп кетуін қамтамасыз ету үшін санитариялық автокөлік ЖМК бригадасы шыққан кезден бастап шақырту орнына дейін және пациентті стационарға тасымалдау кезінде "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысына сәйкес ең жоғарғы деңгейде арнаулы дыбыстық сигналды (сирена) береді және көк немесе қызыл түсті жарқылдауық маякты іске қосады.
36. Халықтың жүгінуін ескеріп, бір санитариялық автокөлік 10 мың және одан аз халықтың есебінен енгізіледі. Санитариялық автокөлік радиобайланыс және навигациялық жүйемен жабдықталады.

37. Оказание скорой медицинской помощи бригадами отделения СМП при ПМСП предусматривает использование неспециализированного легкового автомобиля медицинской помощи организации ПМСП, обеспечивающего своевременную доставку бригады к месту вызова пациента.
38. В структуру областных ССМП входят станция СМП, подстанции СМП и отделения санитарной авиации.
39. В составе ССМП областей, города республиканского значения и столицы создаются Call–центры (колл-центры), которые обеспечиваются средствами оперативной связи со службами органов внутренних дел и гражданской защиты населения региона, подстанциями СМП, отделениями СМП при ПМСП, приемными отделениями медицинских организаций и информируют население по вопросам оказания медицинской помощи на догоспитальном этапе.
40. ССМП областей, города республиканского значения и столицы оборудуются автоматизированными системами управления по приему и обработке вызовов и системами, позволяющими вести мониторинг за автотранспортом СМП посредством навигационных систем, а также системой компьютерной записи диалогов с абонентами и автоматическим определителем номера телефона, с которого поступает вызов. Хранение записей диалогов осуществляется не менее 6 месяцев.
41. ССМП областей, города республиканского значения и столицы обеспечиваются медицинским оборудованием, изделиями медицинского назначения, лекарственными средствами согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
42. В режиме чрезвычайной ситуации ССМП областей, города республиканского значения и столицы:
1) действуют в рамках межведомственного и межсекторального взаимодействия, согласно постановлению Правительства Республики, Казахстан от 17 июня 2010 года № 608 "Об утверждении Правил предоставления, видов и объемов медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения" и Совместному приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 919 и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 819, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 688 "Об утверждении Правил оперативного реагирования и оказания своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14387);
2) направляют в зону чрезвычайной ситуации бригады СМП по ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций;

37. МСАК жанындағы ЖМК бөлімшесі бригадаларымен жедел медициналық көмек көрсету бригадасыны пациент орналасқан жерге уақтылы жеткізуді қамтамасыз ететін МСАК-тың медициналық көмек ұйымының мамандандырылмаған жеңіл автокөлігін пайдалануды көздейді.
38. Облыстық ЖМКС құрылымына ЖМК станциясы, ЖМК күші станциялары санитариялық авиация бөлімшелері кіреді.
39. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ЖМКС құрамында ішкі істер органдары және өңірдегі төтенше жағдайлар қызметтерімен ЖМК кіші станцияларымен, МСАК жанындағы ККМК бөлімшелерімен, медициналық ұйымдардың қабылдау бөлімшелерімен, жедел байланыс құралдарымен қамтамасыз етілген және емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша халықты ақпараттандыратын Сall – орталықтар (колл-орталықтар) құрылады.
40. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ЖМКС шақыртуларды қабылдау және өңдеу бойынша автоматты басқару жүйелерімен және навигациялық жүйелер арқылы ЖМК автокөліктеріне мониторинг жүргізуге мүмкіндік беретін, сондай-ақ абоненттермен сөйлесулерді компьютерлік жазып алу және шақырту келіп түскен телефон нөмерлерін автоматты анықтау жүйелерімен жабдықталады. Сөйлесулердің жазбаларын сақтау кемінде 6 ай жүзеге асырылады.
41. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ЖМКС осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес дәрілік заттармен, медициналық техникамен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз етіледі.
42. Төтенше жағдайлар режімінде облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың ЖМКС:
1) "Төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимі енгізілген кезде медициналық көмек ұсыну қағидаларын, оның түрлері мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 маусымдағы № 608 қаулысына және "Жол-көлік оқиғаларына жедел ден қою және онда зардап шеккен адамдарға уақытылы кешенді көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 919, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 819, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 688 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14387 болып тіркелген) сәйкес ведомствоаралық және сектораралық қарым-қатынастар шеңберінде әрекет етеді;
2) төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарын жою бойынша ЖМК көшпелі бригадаларын төтенше жағдайлар аймағына жібереді;

3) проводят лечебно-эвакуационные мероприятия пострадавшим при ликвидации чрезвычайных ситуаций;
4) экстренно предоставляют информацию в местный орган государственного управления здравоохранения области, города республиканского значения, столицы и Республиканский центр санитарной авиации.
Приложение 1
к Правилам оказания
скорой медицинской помощи
в Республике Казахстан
Состав фельдшерской и специализированной (врачебной) бригады
1. В состав фельдшерской бригады входят:
два фельдшера;
водитель.

3) төтенше жағдайларды жою кезінде зардап шеккендерге емдік-эвакуациялық іс-шараларды жүргізеді;
4) барлық төтенше жағдайлар туралы ақпаратты шұғыл түрде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органына және Республикалық санитариялық авиация орталығына ұсынады.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригаданың құрамы
1. Фельдшерлік бригаданың құрамына:
екі фельдшер
жүргізуші кіреді.

4.10
Инородные тела, кроме дыхательных путей
4.11
Состояния, требующих проведения медицинских манипуляций в условиях организаций первичной медико-санитарной помощи или стационара
Приложение 3
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан
Организация работы приемного отделения стационара, оказывающего скорую медицинскую помощь
1. Приемное отделение имеет два отдельных потока:
первый - для экстренной госпитализации;
второй - для плановой госпитализации.
2. Для госпитализации пациентов устанавливаются свободные подъездные пути, и обеспечивается свободный доступ (доставку) пациента в приемное отделение до соответствующего этапа оказания медицинской помощи (отсутствие порогов, свободные лифты, открытые двери).
3. В структуре приемного отделения организуются:
1) пост регистрации (регистратура - диспетчерская);
2) пост для наблюдения за пациентами;
3) смотровые зоны с функциональными каталками с учетом результатов медицинской сортировки по Триаж системе;
4) операционный зал для экстренного оперативного вмешательства;
5) манипуляционная;
6) палаты кратковременного пребывания больных (диагностические палаты) для оказания экстренной медицинской помощи с момента поступления до установления показаний к госпитализации и предварительного диагноза;
7) палата интенсивной терапии (далее – ПИТ);
8) зоны для проведения лабораторной, рентгенологической, ультразвуковой и эндоскопической диагностики;
9) зоны осмотра амбулаторных пациентов;
10) изолятор для лиц с подозрением на инфекционное заболевание.
4. В приемном отделении предусматриваются: сортировочная площадка, зона для размещения каталок, ожидания пациентов, сопровождающих лиц, санитарной обработки пациентов, поступивших в приемное отделение.
5. Все смотровые зоны оснащаются мобильными функциональными каталками, которые отделены друг от друга межкроватными ширмами. Возле каталок располагается мобильное диагностическое оборудование.
6. В приемном отделении используются мобильные, передвижные, портативные аппараты для лабораторных методов обследования, компактные автоматические гематологические анализаторы, автоматические анализаторы мочи для проведения срочной диагностики рядом с пациентом в палате.
7. ПИТ оснащается реанимационными функциональными каталками, необходимыми лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения для оказания реанимационной помощи.
8. Операционный зал для экстренного оперативного вмешательства оснащается медицинским оборудованием, лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения для проведения операций любой сложности.

4.10
Тыныс алу жолдарынан басқа бөгде денелер
4.11
МСАК немесе стационар жағдайларында медициналық манипуляцияларды жүргізуді талап ететін өзге де жағдайлар
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Жедел медициналық көмек көрсететін стационардың қабылдау бөлімшесінің қызметін ұйымдастыру
1. Қабылдау бөлімшесінің екі бөлек қабылдауы болады:
1) бірінші – шұғыл емдеуге жатқызу үшін;
2) екінші – жоспарлы емдеуге жатқызу үшін.
2. Пациенттерді емдеуге жатқызу үшін ашық кіреберіс жолдар белгіленеді және медициналық көмек көрсетудің тиісті кезеңіне дейін пациенттің қабылдау бөлімшесіне ашық кіру (табалдырықтардың болмауы, бос лифттер, ашық есіктер) қамтамасыз етіледі.
3. Қабылдау бөлімшесінің құрылымында:
1) тіркеу постары (тіркеу бөлімі - диспетчерлік);
2) пациенттерді байқауға арналған пост;
3) Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу нәтижелері ескерілген функционалдық сырғытқылары бар универсалды қарау кабинеттері;
4) шұғыл операциялық араласуға арналған операциялық зал;
5) манипуляциялық бөлме;
6) науқастардың келіп түскен сәтінен бастап емдеуге жатқызуға көрсетілімдері және болжамды диагнозы анықталғанға дейін шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған қысқа мерзімді бөлу палаталары (диагностикалық палаталар);
7) қарқынды терапия палатасы (бұдан әрі – ҚТП);
8) зертханалық, рентгенологиялық, ультрадыбыстық, эндоскопиялық диагностика және басқа да зерттеулерді жүргізу аймағы;
9) амбулаториялық пациенттерді қарап-зерттеу аймағы;
10) инфекциялық ауруларға күмәнді адамдарға арналған изолятор.
4. Қабылдау бөлімшесінде: іріктеу алаңы, сырғытқыларды орналастыруға арналған аймақ, пациенттерді, алып жүретін адамдарға күту залы, қабылдау бөлімшесіне келіп түскен пациенттерді санитариялық өңдеуге арналған бөлме көзделеді.
5. Барлық қарап-тексеру аймақтары төсекаралық төбеге арналған шымылдықтар арқылы бір-бірінен бөлінген мобильдік функциялық сырғытқылармен жарақтандырылуы тиіс.
6. Қабылдау бөлімшесінде аспаптық-зертханалық әдістерге арналған мобильдік, жылжымалы, портативтік аппараттар пайдаланылады: шағын автоматтандырылған гематологиялық талдауыштар, пациенттің жанында палатада жедел түрде диагностикалау жүргізу үшін несептің автоматтандырылған талдауыштары.
7. ҚТП реанимациялық көмек көрсету үшін функционалдық сырғытқылармен, қажетті дәрі-дәрмектермен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықталған.
8. Шұғыл түрдегі операцияларға араласуға арналған операциялық зал кез-келген күрделі шұғыл операцияны өткізуге арналған медициналық жабдықтармен, дәрі-дәрмектермен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықталады.

9. При выявлении факта контагиозных инфекций или особо опасных инфекций в результате сортировки, пациента помещают в специальный бокс, изолированный от других помещений приемного покоя для наблюдения и оказания экстренной медицинской помощи.
10. Вход в бокс осуществляется через специальный тамбур, в котором размещаются средства индивидуальной защиты (комплект одноразовой одежды, одноразовые маски, колпаки, бахилы) и имеется санитарная комната с санузлом.
Приложение 4
к Правилам оказания скорой
медицинской помощи
в Республике Казахстан
Минимальный перечень
лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения станции скорой медицинской помощи
Оснащение сумки-укладки
АТХ код
Фармакологическая группа/ МНН
Лекарственная форма
Единица измерения
A
Пищеварительный тракт и обмен веществ
A03
Препараты для лечения функциональных нарушений со стороны ЖКТ
A03A
Препараты, применяемые при нарушениях функции кишечника
A03AX
Другие препараты, применяемые при нарушениях функции кишечника
Платифиллин
раствор для инъекций 0,2% 1 мл
ампула
A03B
Красавка и ее производные
A03BA
Алкалоиды красавки, третичные амины
A03BA01
Атропина сульфат
раствор для инъекций 1мг/мл
ампула
A03F
Стимуляторы моторики ЖКТ
A03FA01
Метоклопрамид
раствор для инъекций 0,5% 2 мл
ампула
A07
Противодиарейные, кишечные противовоспалительные и противомикробные препараты
A07ВА01
Уголь активированный
таблетки 250 мг
таблетка
А07С
Электролиты с углеводами
А07СА
Оральная регидратационная соль
порошок для приготовления раствора для приема внутрь
пакетик
A11
Витамины
A11D
Витамин B1 и его комбинация с витаминами B6
A11DA
Витамин B1
A11DA01
Тиамин
раствор для инъекций 5%, 1мл
ампула
A11G
Аскорбиновая кислота (включая комбинации с другими препаратами)
A11GA01
Аскорбиновая кислота
раствор для инъекций 5% 2 мл
ампула
A11H
Прочие витамины
A11HA02
Пиридоксин
раствор для инъекции 5%, 1 мл
ампула
B01AC
Антитромбические средства, ингибиторы агрегации тромбоцитов (исключая гепарин)
B01AC04
Клопидогрел
таблетки, покрытые оболочкой 300 мг
таблетка
B01AC24
Тикагрелор
таблетка, покрытая пленочной оболочкой, 90 мг
таблетка
B
Кроветворение и кровь
B01
Антикоагулянты
B01AB
Гепарин и его производные
B01AB01
Гепарин натрия
раствор для инъекций 5000 ЕД/мл 5 мл
флакон
B01AD
Ферментные препараты
B01AD02
Алтеплаза
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для внутривенных инфузий 50 мг
флакон
B01AX
Прочие антикоагулянты

9. Егер іріктеу нәтижесінде жұқпалы инфекциялар немесе жіті қауіпті инфекциялар фактісі анықталған жағдайда пациентті бақылау және шұғыл көмек көрсету үшін қабылдау бөлімшесінің басқа үй-жайларынан оқшауланған арнайы бокстарға орналастырылады.
10. Боксқа кіру жеке қорғану құралдары орналасқан (бір реттік пайдалануға арналған киім, бір реттік пайдалануға арналған маска, қалпақ, бахиллалар) арнайы тамбур арқылы жүзеге асырылады. Бокста санитариялық тораппен санитариялық бөлме бар.
Қазақстан Республикасында
жедел медициналық көмек
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Жедел медициналық көмек станциясындағы дәрілік заттар, медициналық техника мен
медициналық мақсаттағы бұйымдардың ең төмен тізбесі Жинақталатын сөмкені жарақтау
Жедел медициналық көмек станциясындағы дәрілік заттар, медициналық техника мен
медициналық мақсаттағы бұйымдардың ең төмен тізбесі
Жиналмалы сөмкені жарақтандыру
АХЖ коды
Фармакологиялық топ/ ХПА
Дәрілік түрі
Өлшем бірлігі
A
Асқазан жолы және зат алмасу
A03
АІЖ тарапынан болған функциялық бұзылуларды емдеу препараты
A03A
Ішек қызметінің бұзылуы кезінде пайдаланылатын препарат
A03AX
Ішек қызметінің бұзылулары кезінде пайдаланылатын басқа да препарат
Платифиллин
1 мл инъекцияға арналған препарат, 0,2%
ампула
A03B
Итжидек және оның туындылары
A03BA
Инжидек алкалоидтары, үштік аминдер
A03BA01
Атропин сульфаты
1 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
A03F
АІЖ моторикасын ынталандырғыштар
A03FA01
Метоклопрамид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,5%
ампула
A07
Диареяға қарсы, ішектік қабынуына қарсы және микробқа қарсы препарат
A07ВА01
Белсенді көмір
250 мг таблетка
таблетка
А07С
Көміртегімен электролиттер
А07СА
Ауызға қолданылатын регидратациялық тұз
Ішке қабылдауға арналған ерітіндіні дайындайтын ұнтақ
пакет
A11
Дәрумендер
A11D
B1 дәрумені және оны В6 дәруменімен бірге пайдалану
A11DA
B1 дәрумені
A11DA01
Тиамин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5%
ампула
A11G
Аскорбин қышқылы (басқа да препараттармен бірге пайдалануды қоса алғанда)
A11GA01
Аскорбин қышқылы
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5%
ампула
A11H
Басқа да дәрумендер
A11HA02
Пиридоксин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5%
ампула
B01AC
Тромбқа қарсы препараттар, тромбоциттер агрегациясының ингибиторлары (гепаринді қоспағанда)
B01AC04
Клопидогрел
Қабықпен қапталған 300 мг таблеткалар
таблетка
B01AC24
Тикагрелор
Қабыршақты қабықпен қапталған 90 мг таблеткалар
таблетка
B
Қан түзу және қан
B01
Антикоагулянттар
B01AB
Гепарин және оның туындылары
B01AB01
Натрий гепарині
5000 БІР/мл 5 мл инъекцияға арналған ерітінді
құты
B01AD
Ферментті препараттар
B01AD02
Алтеплаза
50 мг тамырішілік инфузияға арналған ерітінділерді дайындатын лиофильденген ұнтақ
құты
B01AX
Басқа да антикоагулянттар

B01AX05
Фондапаринукс натрия
раствор для подкожного и внутривенного введения 2,5 мг/0,5 мл
шприц
B02B
Витамин K и другие гемостатики
B02BX
Другие гемостатические препараты для системного применения
B02BX01
Этамзилат
раствор для инъекций 12,5%, 2 мл
ампула
B05
Плазмозамещающие и перфузионные растворы
B05A
Препараты крови
B05AA
Препараты плазмы крови и плазмозамещающие препараты
B05AA05
Декстран
раствор для инфузий 10% 200 мл
флакон
B05AA06
Сукцинилированный желатин
раствор для инфузий 4% 500 мл
флакон
B05AA07
Гидроксиэтилкрахмал (пентакрахмал)
раствор для инфузий 10% 500 мл
флакон
B05B
Растворы для внутривенного введения
B05BB
Растворы, влияющие на водно-электролитный баланс
B05BB01
Натрия хлорид
раствор для инъекций 0,9% 5 мл
ампула
B05C
Ирригационные растворы
B05CB
Солевые растворы
B05CB01
Натрия хлорид
раствор для инфузий 0,9% по 200 мл, 250мл,400 мл
флакон
B05CX
Прочие ирригационные растворы
B05CX01
Декстроза
раствор для инфузий5% 200 мл; для инъекции 5% 5мл
флакон
B05X
Добавки к растворам для в/в введения
B05XA
Электролитные растворы
B05XA05
Магния сульфат
раствор для инъекций 25% 5 мл
ампула
B05XA07
Кальция хлорид
раствор для инъекций 10% 5 мл
ампула
C
Сердечно-сосудистая система
C01
Препараты для лечения заболеваний сердца
C01A
Сердечные гликозиды
C01AA
Гликозиды наперстянки
C01AA05
Дигоксин
раствор для инъекций 0,25 мг/мл
ампула
C01B
Антиаритмические препараты I и III классов
С01ВВ
Антиаритмические препараты IВ класса
C01BD
Антиаритмические препараты III класса
C01BD01
Амиодарон
раствор для внутривенных инъекций 150 мг/3 мл
ампула
C01C
Кардиотонические препараты, исключая сердечные гликозиды
C01CA
Адренергетики и допаминомиметики
C01CA03
Норэпинефрин
концентрат для приготовления раствора для внутривенного введения 2 мг/мл 4 мл
ампула
C01CA04
Допамин
концентрат для приготовления раствора для инфузий 4% 5мл
ампула
C01CA07
Добутамин
лиофилизат для приготовления раствора для инфузий 250 мг
ампула
C01CA24
Эпинефрин
раствор для инъекций 0,18 % 1 мл
ампула
C01D
Периферические вазодилататоры, применяемые для лечения заболеваний сердца
C01DA
Органические нитраты
C01DA02
Нитроглицерин
аэрозоль подъязычный дозированный 0,4 мг/доза 10г
флакон
C01DA08
Изосорбидадинитрат
концентрат для приготовления раствора для инфузий 1 мг/мл 10 мл/аэрозоль
ампула/ флакон
C01E
Другие препараты для лечения заболеваний сердца
C01EA
Простагландины
C01EA01
Алпростадил
концентрат для приготовления раствора для инфузий 20 мкг
ампула
C02
Антигипертензивные препараты
C02C
Периферические антиадренергические препараты
C02CA
Альфа-адреноблокаторы

B01AX05
Натрий фондапаринуксы
2,5 мг/0,5 мл тері астына және тамыр ішіне енгізуге арналған ерітінділер
шприц
B02B
K дәрумені және басқа да қан тоқтатқыштар
B02BX
Жүйелі падалануға арналған басқа да қан тоқтатын препарат
B02BX01
Этамзилат
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 12,5%
ампула
B05
Плазма алмастыратын және перфузиялық ерітінділер
B05A
Қан препараты
B05AA
Қан плазмасы препараты және плазма алмастыратын препарат
B05AA05
Декстран
200 мл инфузияға арналған ерітінді, 10%
құты
B05AA06
Сукцинилирленген желатин
500 мл инфузияға арналған ерітінді, 4%
құты
B05AA07
Гидроксиэтилкрахмал (пентакрахмал)
500 мл инфузияға арналған ерітінді, 10%
құты
B05B
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінді
B05BB
Су-электролитты теңгеріміне әсері бар ерітінділер
B05BB01
Натрий хлориді
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,9%
ампула
B05C
Ирригациялық ерітінділер
B05CB
Тұзды ерітінділер
B05CB01
Натрий хлориді
200, 400 мл-ден инфузияға арналған ерітінді, 0,9%
құты
B05CX
Басқа да ирригациялық ерітінділер
B05CX01
Декстроза
200 мл 5% инфузияға арналған; 5 мл 5% инъекцияға арналған ерітінді
құты
B05X
Вена ішіне енгізуге арналған ерітінділерге қосындылар
B05XA
Электролитті ерітінділер
B05XA05
Магний сульфаты
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 25%
ампула
B05XA07
Кальций хлориді
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 10%
ампула
C
Жүрек қантамыр жүйесі
C01
Жүрек ауруларын емдеуге арналған препараттар
C01A
Жүрек гликозидтері
C01AA
Жалбыз гликозидтері
C01AA05
Дигоксин
0,25 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
C01B
I және III санатының аритмияға қарсы препараты
С01ВВ
IВ санатының аритмияға қарсы препараты
C01BD
III санатының аритмияға қарсы препараты
C01BD01
Амиодарон
150 мг/3 мл венаішілік инъекцияға арналған ерітінділер
ампула
C01C
Жүрек гликозидтерін қоспағанда кардиотониялық препарат
C01CA
Адренергетиктер мен допаминомиметиктер
C01CA03
Норэпинефрин
2 мг/мл 4 мл вена ішіне енгізуге арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат
ампула
C01CA04
Допамин
5 мл инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат, 4%
ампула
C01CA07
Добутамин
250 мг инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын лиофилизат
ампула
C01CA24
Эпинефрин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,18 %
ампула
C01D
Жүрек ауруларын емдеуде пайдаланылатын шеткі тамыр кеңейткіштер
C01DA
Органикалық нитраттар
C01DA02
Нитроглицерин
Мөлшерленген тіл асты аэрозольі 0,4 мг/доза 10г
құты
C01DA08
Изосорбид динитраты
1 мг/мл 10 мл/аэрозоль инфузияға арналған ерітіндіні дайындатын концентрат
ампула/ құты
C01E
Жүрек ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттар
C01EA
Простагландиндер
C01EA01
Алпростадил
20 мкг инфузияға арналған ерітіндіні дайындайтын концентрат
ампула
C02
Антигипертензивті препараттар
C02C
Перифериялық антиадренергиялық препараттар
C02CA
Альфа-адреноблокаторлар

C02CA06
Антигипертензивные средства, альфа - адреноблокаторы (Урапидил)
раствор для внутривенного введения 5 мг/мл 5 мл
ампула
C03
Диуретики
C03C
"Петлевые" диуретики
C03CA
Сульфонамидные диуретики
C03CA01
Фуросемид
раствор для инъекций 1%, 2 мл
ампула
C07
Бета-адреноблокаторы
C07A
Бета-адреноблокаторы
C07AB
Селективные бета-адреноблокаторы
C07AB02
Метопролол
раствор для внутривенного введения 1 мг/мл 5 мл
ампула
C08
Блокаторы кальциевых каналов
C08C
Селективные блокаторы кальциевых каналов с преимущественным влиянием на сосуды
C08CA
Дигидропиридиновые производные
C08CA05
Нифедипин
таблетки, покрытые оболочкой 20 мг
таблетка
C09
Препараты, влияющие на ренин-ангиотензиновую систему
C09A
Ингибиторы ангиотензин-превращающего фермента (АПФ)
C09AA01
Каптоприл
таблетки 25 мг
таблетка
C09AA02
Эналаприл
раствор для инъекций 1,25 мг/мл 1 мл; таблетки 5мг;10мг; 20 мг
ампула /таблетка
D
Дерматология
D03
Препараты для лечения ран и язв
D03A
Препараты, способствующие нормальному рубцеванию
D03AX03
Декспантенол
аэрозоль для наружного применения
флакон
D08
Антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AG
Препараты йода
D08AG03
Йод
раствор спиртовой 5% 20 мл
флакон
D08AX
Прочие антисептики и дезинфицирующие препараты
D08AX
Бриллиантовый зеленый
раствор спиртовой 1% 20мл
флакон
D08AX01
Перекись водорода
раствор для наружного применения 3% 50мл
флакон
D08AX08
Этанол
раствор для наружного применения 70% 50 мл
флакон
H
Гормоны для системного применения, исключая половые гормоны и инсулины
H01
Гормоны гипоталамуса и гипофиза и их аналоги
H01B
Гормоны задней доли гипофиза
H01BB
Окситоцин и его аналоги
H01BB02
Окситоцин
раствор для инъекций 5 ЕД/мл 1мл
ампула
H02
Кортикостероиды для системного применения
H02A
Кортикостероиды для системного применения
H02AB
Глюкокортикоиды
H02AB02
Дексаметазон
раствор для инъекций 4 мг/мл 1мл
ампула
H02AB06
Преднизолон
раствор для инъкций30 мг/мл 1 мл
ампула
M
Костно-мышечная система
M01
Противовоспалительные и противоревматические препараты
M01A
Нестероидные противовоспалительные и противоревматические препараты
M01AB
Производные уксусной кислоты
M01AB05
Диклофенак натрия
раствор для инъекций 75 мг/3 мл 3 мл
ампула
M01AE
Производные пропионовой кислоты
M01AE01
Ибупрофен
суспензия для приема внутрь 100мг/5мл 100 мл
флакон
M01AE03
Кетопрофен
раствор для инъекций 100 мг/2 мл; таблетки, покрытые оболочкой 100 мг; капсулы 50мг;
ампула / таблетка
M03
Миорелаксанты
M03A
Миорелаксанты периферического действия
M03AB
Производные холина

C02CA06
Антигипертензивті заттар, альфа - адреноблокаторлар (Урапидил)
5 мг/мл 5 мл тамыр ішіне енгізуге арналған ерітінді
ампула
C03
Диуретиктер
C03C
"Ілмек" диуретиктер
C03CA
Сульфонамидті диуретиктер
C03CA01
Фуросемид
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
C07
Бета-адреноблокаторлар
C07A
Бета-адреноблокаторлар
C07AB
Селективті бета-адреноблокаторлар
C07AB02
Метопролол
1 мг/мл 5 мл тамыр ішіне енгізуге арналған ерітінді
ампула
C08
Кальций каналдарының блокаторы
C08C
Тамырларға айрықша әсер ететін кальций каналдарының селективті блокаторлары
C08CA
Дигидропиридин туындылары
C08CA05
Нифедипин
қаптамамен қапталған 20 мг таблеткалар
таблетка
C09
Ренин-ангиотензивті жүйеге әсері бар препарат
C09A
Ангиотензин-айналдырушы ферменттерінің (ААФ) ингибиторлары
C09AA01
Каптоприл
25 мг таблеткалар
таблетка
C09AA02
Эналаприл
1,25 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді; 5мг;10мг;20 мг таблеткалар;
ампула /таблетка
D
Дерматология
D03
Жарақаттар мен жараны емдеуге арналған препараттар
D03A
Қалыпты тыртықтануға мүмкіндік беретін препараттар
D03AX03
Декспантенол
117 г сыртқа пайдалануға арналған аэрозоль
құты
D08
Антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AG
Йод препараттары
D08AG03
Йод
20 мл спиртті ерітінді, 5%
құты
D08AX
Басқа да антисептиктер мен дезинфекциялық препараттар
D08AX
Бриллиант жасылы
20 мл спиртті ерітінді, 1%
құты
D08AX01
Су тетігінің асқын тотығы
50 мл сыртқа пайдалануға арналған ерітінді, 3%
құты
D08AX08
Этанол
50 мл сыртқа пайдалануға арналған ерітінді, 70%
құты
H
Жыныс гормондары мен инсулинді қоспағанда жүйелі пайдалануға арналған гормондар
H01
Гипоталамус және гипофиз гормондары және олардың аналогтары
H01B
Гипофиздің артқы бөлігінің гормондары
H01BB
Окситоцин және оның аналогтары
H01BB02
Окситоцин
5 БІР/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
H02
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02A
Жүйелі пайдалануға арналған кортикостероидтар
H02AB
Глюкокортикоидтар
H02AB02
Дексаметазон
4 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
H02AB06
Преднизолон
30 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
M
Сүйек-бұлшықет жүйесі
M01
Қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01A
Стероидты емес қабынуға қарсы және ревматизмге қарсы препараттар
M01AB
Сірке қышқылы туындылары
M01AB05
Натрий диклофенагы
75 мг/3 мл 3 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
M01AE
Пропион қышқылының туындылары
M01AE01
Ибупрофен
100 мг/5 мл 100 мл ішке қабылдауға арналған суспензия
құты
M01AE03
Кетопрофен
100 мг/2 мл инъекцияға арналған ерітінді; қаптамамен қапталған 100 мг таблетка; 50 мг капсула;
ампула/таблетка
M03
Миорелаксанттар
M03A
Шетке әсер ететін миорелаксанттар
M03AB
Холин туындылары

M03AB01
Суксаметония хлорид
раствор для инъекций 0,1 г/ 5 мл
ампула
M03AC
Прочие четвертичные аммониевые соединения
M03AC06
Миорелаксанты периферического действия, другие четвертичные аммониевые соединения (Пипекурония бромид)
порошок лиофилизированный для приготовления раствора для внутривенного введения 4 мг
флакон
N
Нервная система
N01
Анестетики
N01A
Препараты для общей анестезии
N01AH
Опиоидные анальгетики
N01AH01
Фентанил
раствор для инъекций 0,005% 2мл
ампула
N01AX
Другие препараты для общей анестезии
N01AX10
Профол
эмульсия для внутривенного введения 1 мг/мл 20 мл
ампула
N01B
Препараты для местной анестезии
N01BA
Эфиры аминобензойной кислоты
N01BA02
Прокаин
раствор для инъекций 0,5% 5 мл
ампула
N01BB
Амиды
N01BB02
Лидокаин
раствор для инъекций 2% 2 мл
ампула
N02
Анальгетики
N02A
Опиоиды
N02AA
Природные алкалоиды опия
N02AA01
Морфин
раствор для инъекций 1% 1 мл
ампула
N02AB
Производные фенилпиперидина
N02AB
Тримеперидин
раствор для инъекций 2% 1 мл
ампула
N02AX
Прочие опиоиды
N02AX02
Трамадол
раствор для инъекций 5 % 2 мл
ампула
N02B
Анальгетики и антипиретики
N02BA
Салициловая кислота и ее производные
N02BA01
Ацетилсалициловая кислота
таблетка, 500 мг
таблетка
N02BB02
Анальгетики и жаропонижающие средства, пиразолоны (метамизол натрия)
раствор для инъекций 50% 2 мл
ампула
N02BE
Анилиды
N02BE01
Парацетамол
таблетки 500 мг; суппозитории ректальные 80 мг, 100 мг,250 мг, суспензия для приема внутрь 120мг/5 мл 100 мл
таблетка/суппозитории/суспензия
N03
Противоэпилептические препараты
N03AG
Производные жирных кислот
N03AG01
Вальпроевая кислота
раствор для инъекций 100 мг/мл
ампула
N05
Психолептики
N05B
Анксиолитики
N05BA
Производные бензодиазепина
N05BA01
Диазепам
раствор для внутримышечных и внутривенных инъекций 5 мг/мл 2 мл
ампула
R
Дыхательная система
R03
Препараты для лечения бронхиальной астмы
R03A
Симпатомиметики для ингаляционного применения
R03AC
Селективные бета-2-адреномиметики
R03AC02
Сальбутамол
аэрозоль для ингаляций 100 мкг/доза 200 доз
флакон
R03AK
Симпатомиметики в комбинации с кортикостероидами или другими препаратами, исключая антихолинергические препараты
R03AK03
Противоастматические средства, адренергические средства в комбинации с другими противоастматическими (Фенотерол в комбинации с другими препаратами для лечения обструктивных заболеваний дыхательных путей)
раствор для ингаляций 20 мл
флакон
R03B
Другие препараты для ингаляционного применения для лечения бронхиальной астмы
R03BА
Глюкокортикоиды

M03AB01
Суксаметоний хлориді
0,1 г/5 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
M03AC
Басқа да төрттік аммони қосылыстары
M03AC06
Перифериялы әсер ететін миорелаксанттар, басқа да төрттік аммони қосылыстары (Пипекуроний бромиді)
4 мг ішке енгізуге арналған ерітіндіні дайындайтын лиофильді ұнтақ
құты
N
Жүйке жүйесі
N01
Анестетиктер
N01A
Жалпы жансыздандыруға арналған препарат
N01AH
Апиындық анальгетиктер
N01AH01
Фентанил
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,005%
ампула
N01AX
Жалпы жансыздандыруға арналған басқа да препарат
N01AX10
Профол
1 мг/мл 20 мл тамыр ішіне енгізуге арналған эмульсия
ампула
N01B
Жергілікті жансыздандыруға арналған препараттар
N01BA
Аминобензол қышқылы эфирлері
N01BA02
Прокаин
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 0,5%
ампула
N01BB
Амидтер
N01BB02
Лидокаин
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2%
ампула
N02
Анальгетиктер
N02A
Апиындар
N02AA
Апиынның табиғи алкалоидтары
N02AA01
Морфин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
N02AB
Фенилпиперидин туындылары
N02AB
Тримеперидин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2%
ампула
N02AX
Басқа да апиындар
N02AX02
Трамадол
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 5 %
ампула
N02B
Анальгетиктер және антипиретиктер
N02BA
Салицил қышқылы және оның туындылары
N02BA01
Ацетилсалицил қышқылы
таблетка, 500 мг
таблетка
N02BB02
Анальгетиктер және қызу түсіретін заттар, пиразолон (натрий метамизолы)
2 мл инъекцияға арналған ерітінді, 50%
ампула
N02BE
Анилидтер
N02BE01
Парацетамол
500 мг таблетка; 80 мг тік ішек суппозиториилері, 100 мг,250 мг, ішке қабылдауға арналған суспензия 120 мг/5 мл 100 мл
таблетка/суппозитории /суспензия
N03
Эпилепсияға қарсы препараттар
N03AG
Май қышқылдарының туындылары
N03AG01
Вальпровтiк қышқыл
100 мг/мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
N05
Психолептиктер
N05B
Анксиолитиктер
N05BA
Бензодиазепин туындылары
N05BA01
Диазепам
5 мг/мл 2 мл бұлшықет және тамыр ішілік инъекцияға арналған ерітінді
ампула
R
Тыныс алу жүйесі
R03
Бронх демікпесін емдеуге арналған препараттар
R03A
Тамақты булауда қолдануға арналған симпатомиметиктер
R03AC
Селективті бета-2-адреномиметиктер
R03AC02
Сальбутамол
100 мкг/мөл. 200 мөл.тамақты булауға арналған аэрозоль
құты
R03AK
Антихолинергиялық препараттарды қоспағанда кортикостероидтармен немесе басқа да препараттармен бірлесіп пайдаланылатын симпатомиметиктер
R03AK03
Демікпеге қарсы заттар, демікпеге қарсы басқа да заттармен бірлесіп қолданлатын адренергиялық заттар (тыныс алу жолдарының обструктивті ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттармен бірлесіп пайдаланатын фенотерол)
20 мл булауға арналған ерітінді
құты
R03B
Бронх демікпесін емдеуге арналған тамақты булауда пайдаланылатын басқа да препараттар
R03BА
Глюкокортикоидтар

R03BА02
Будесонид
суспензия для ингаляции дозированная
флакон
R03D
Другие препараты для лечения бронхиальной астмы для системного применения
R03DA
Производные ксантина
R03DA05
Аминофиллин
раствор для инъекций 2,4% 5 мл
ампула
R06
Антигистаминные препараты для системного применения
R06AA
Аминоалкильные эфиры
R06AA02
Дифенгидрамин
раствор для инъекций 1% 1 мл
ампула
R06AC
Этилендиамины замещенные
R06AC03
Хлоропирамин
раствор для инъекций 20 мг/мл 1 мл
ампула
R07
Другие препараты для лечения заболеваний органов дыхания
R07AB
Аммиак
раствор 10% 20мл, 40мл
флакон
V
Прочие препараты
V03
Прочие разные препараты
V03AB
Антидоты
V03AB06
Натрия тиосульфат
раствор для инъекций 30%
10 мл
ампула
V03 АВ15
Налоксон
раствор для инъекций 0,04%
ампула
Медицинская техника
Наименование
Для санитарного автотранспорта
Для станции и подстанции
1
Электроотсос
1 штука
*
2
Аппарат для искусственной вентиляции легких портативный
1 штука
1 штука
3
Баллон кислородный (2л., 10л.)
1 штука
*
4
Кардиопамп
1 штука
*
5
Механический ножной отсос
1 штука
*
6
Монитор-дефибриллятор
1 штука
*
7
Электрокардиограф
1 штука
*
8
Кардиостимулятор для транспортировки кардиологических больных
*
1 штука
9
Кувез для транспортировки новорожденных (при отсутствии перинатального центра в 15-минутной доступности)
*
1 штука
10
Перфузор
*
1 штука
Изделия медицинского назначения
Наименование
Для санитарного автотранспорта
Для станции и подстанции
Общий набор
Количество
1
Фонарь
1 штука
1 штука
2
Средство связи (рация)
1 штука
1 штука
3
Огнетушитель
1 штука
*
4
Медицинская документация (формы отчетности по информации о пациенте)
5
Ножницы для разрезания ткани
1 штука
*
6
Жгут стягивающий с автоматической защелкой
1 штука
*
7
Одноразовые шприцы 2,0;5,0;10,0;20,0
*
*
8
Одноразовая система для внутривенных вливаний
*
*
9
Перчатки не стерильные
*
*
10
Перчатки стерильные
*
*
11
Маски одноразовые
*
*
12
Лейкопластырь
*
*
13
Сантиметровая лента
1 штука
*
14
Стетоскоп
1 штука
*
15
Фонедоскоп
1 штука
*
16
Тонометр
1 штука
*
17
Термометр электронный для определения температуры тела
1 штука
*
18
Ярлыки для пациентов при триаж сортировке
*
*
19
Мочевой катетер
1 штука
*
20
Сумка –укладка медицинской помощи
1 штука
1 штука
21
Мочеприемник
1 штука
*
22
Простыня одноразовая
1 штука
*
23
Медицинская кленка –1 метр
1 штука
*
24
Канюля внутривенная с катетером (размер 18 и 20) одноразовый, стерильный
4 штуки
*
25
Игла бабочка (размер 23 и 24) одноразовый, стерильный
2 штуки
*
26
Салфетки спиртовые №100
1 упаковка
*
27
Салфетки, смоченные дезинфицирующим средством
1 банка
*
Диагностикатриаж сортировка
1
Пульсоксиметр
1 штука
2
Глюкометр (скарификатор-№50)
1 штука
*
3
Неврологический молоток
1 штука
*
4
Тест-полоски для определения белка в моче
не менее 10 штук
*
Реанимация
5
Ларингеальная маска
2 штуки
*
6
Набор для катетеризации подключичных вен
1 штука
*
7
Мешок Амбу
1 штука
*
8
Набор воздуховодов
1 штука
*
9
Резиновые дыхательные маски для взрослых и детей
1 комплект
*
10
Ларингоскоп в наборе (3 клинка)
1 комплект
*
11
Набор для канюлизации губчатых костей для оказания скорой медицинской помощи (шприц – пистолет либо иное устройство установки канюли для внутрикостных инъекций для взрослых и детей с канюлей (канюлями) для внутрикостных инъекций, системой для внутрикостного введения лекарственных препаратов)
1 штука
*
12
Эндотрахеальные трубки
3 штука
*
13
Ларингеальные трубки
3 штука
*
14
Роторасширитель
1 штука
*
15
Языкодержатель
1 штука
*
16
Коникотомический набор
1 штука
*
17
Противоожоговое одеяло
1 штука
*
Услуги кардиологическим больным
1
Смазывающий гель для электрокардиограммы
1 штука
*
Уход за ранами(Перевязочный набор)
1
Бинты (стерильные, нестерильные)
*
*
2
Стерильные вата, салфетки
1 упаковка
*
3
Жгут кровоостанавливающий
1 штука
*
4
Стерильные противоожоговые повязки
1 упаковка
*
5
Противоожоговые средства местного применения (гель, аэрозоль)
1 флакон
*
6
Хладоэлемент (для обслуживания спортивных и массовых мероприятий)
*
*
7
Пинцет анатомический
1 штука
*
8
Ножницы для перевязочного материала
1 штука
*
9
Катетер Нелатона
2 штуки
*
10
Зажим кровоостанавливающий прямой, изогнутый
1 комплект
*
11
Набор для дренирования плевральной полости
1 штука
*
12
Охлаждающий пакет
1 штука
*
Средства иммобилизации верхних и нижних конечностей при переломах
1
Щит спинальный с фиксатором для головы с крепежными ремнями (щит спинальный cфиксатором для головы, крепежными ремнями)
1 штука
*
2
Комплект транспортных складных и (или) пневматических шин
1 комплект
*
3
Вакуумный матрас
*
*
4
Шейный воротник
1 штука
*
Помощь при бронхообструкции
1
Компрессорный небулайзер
1 штука
*
2
Ингалятор-редуктор
1 штука
*
Акушерские и неонатальные услуги
1
Родовый пакет в наборе
1 штука
*
2
Скоба для наложения на пуповину
1 штука
*
3
Катетер Фоллея
1 штука
*
Противошоковые
1
Инфузионный шприцевой насос
*
1 штука
Услуги по обеспечению комфорта пациента
1
Термоодеяло
*
1 штука
2
Одноразовые простыни (комплект)
1 штука
*
3
Пакет для рвотных масс
1 штука
*
4
Сумка для переноса новорожденных (для санитарных машин задействованных в длительных перевозках)
*
1 штука
Услуги по обеспечению безопасности
1
Спецодежда с предупредительными знаками
Комплект
2
Шлем (для бригад задействованных в чрезвычайных ситуациях)
*
3 штуки
3
Противочумный костюм 1типа в наборе (одноразовый)
3 упаковки
*
4
Контейнер теплоизоляционный
1 штука
*
5
Пакет для отходов класса А
2 штуки
*
6
Пакет для отходов класса Б
2 штуки
*
7
Емкость контейнер класса В (опасные отходы) для сбора острого инструментария (одноразовый) 250мл
1 штука
*
8
Бикс для транспортировки биоматериала
*
1 штука
Набор для промывания желудка
1
Одноразовый шприц Жанэ
3 штуки
*
2
Одноразовые желудочные зонды всех размеров
10 штук
*
Дополнительные услуги
1
Тележка-каталка со съемными носилками, с ремнями
1 штука
*
2
Мягкие носилки
1 штука
*
3
Ковшевые носилки (ортопедические)
*
1 штука
Примечание:
*- потребность по мере необходимости

R03BА02
Будесонид
Тамақты булауға арналған мөлшерленген суспензия
құты
R03D
Жүйелі пайдалануға арналған бронх демікпесін емдейтін басқа да препараттар
R03DA
Ксантин туындылары
R03DA05
Аминофиллин
5 мл инъекцияға арналған ерітінді, 2,4%
ампула
R06
Жүйелі пайдалануға арналған антигистаминді препараттар
R06AA
Аминоалкильді эфирлер
R06AA02
Дифенгидрамин
1 мл инъекцияға арналған ерітінді, 1%
ампула
R06AC
Этилендиамин алмастырғыштар
R06AC03
Хлоропирамин
20 мг/мл 1 мл инъекцияға арналған ерітінді
ампула
R07
Тыныс алу органдарының ауруларын емдеуге арналған басқа да препараттар
R07AB
Аммиак
20 мл, 40 мл ерітінді, 10%
құты
V
Басқа да препараттар
V03
Басқа да әртүрлі препараттар
V03AB
Антидоттар
V03AB06
Натрий тиосульфаты
10 мл инъекцияға арналған ерітінді, 30%
ампула
V03 АВ15
Налоксон
0,04% инъекцияға арналған ерітінді
ампула
Медициналық техника
1
Электрлік сорғы
1 дана
*
2
Портативті өкпенің жасанды жетдеткіш аппараты
1 дана
1 дана
3
Оттегі баллоны (2л., 10л.)
1 дана
*
4
Кардиопамп
1 дана
*
5
Насосы бар механикалық сорғыш
1 дана
*
6
Дефибрилляторы бар монитор
1 дана
*
7
Электрокардиограф
1 дана
*
8
Кардиологиялық науқастарды тасымалдауға арналған кардиостимулятор
*
1 дана
9
Жаңа туған нәрестелерді тасымалдауға арналған кувез (15 минуттық жерде перинаталды орталық болмаған кезде)
*
1 дана
10
Перфузор
*
1 дана
Медициналық мақсаттағы бұйым
Атауы
Санитарлық автокөлік үшін
Станция және кіші станция үшін
Жалпы жиынтық
Саны
1
Фонарь
1 дана
1 дана
2
Байланыс құралы (рация)
1 дана
1 дана
3
Өрт сөндіргіш
1 дана
*
4
Медициналық құжаттама (пациент туралы ақпаратты берудің есептік нысандары)
5
Матаны қиюға арналған қайшы
1 дана
*
6
Автоматты қыстырғышы бар қысатын жгут
1 дана
*
7
Бір реттік пайдаланылатын шприцтер 2,0;5,0;10,0;20,0
Саны – қажеттілігіне қарай
*
8
Бір реттік пайдаланылатын система
Саны – қажеттілігіне қарай
*
9
Стерильденбеген қолғаптар
Саны – қажеттілігіне қарай
*
10
Стерильді қолғаптар
Саны – қажеттілігіне қарай
*
11
Бір реттік пайдаланылатын маска
Саны – қажеттілігіне қарай
*
12
Лейкопластырь
Саны – қажеттілігіне қарай
*
13
Сантиметрлік таспа
1 дана
*
14
Стетоскоп
1 дана
*
15
Фонедоскоп
1 дана
*
16
Тонометр
1 дана
*
17
Дене қызуын анықтауға арналған электрондық термометр
1 дана
*
18
Триаждау/іріктеу кезінде пациенттерге арналған ұяшықтар
Саны – қажеттілігіне қарай
*
19
Несептік катетр
1 дана
*
20
Медициналық көмектің жиналмалы сөмкесі
1 дана
1 дана
21
Зәрсауыт
1 дана
*
22
Бір реттік пайдаланылатын ақжайма
1 дана
*
23
Медициналық кленка – 1 метр
1 дана
*
24
Катетері бар, бір реттік пайдаланылатын, стерильді венаішілік канюля (өлшемі 18, 20)
4 дана
*
25
Бір реттік пайдаланылатын, стерильді көбелек тәріздес ине 23,24
2 дана
*
26
Спиртті майлықтар №100
1 бума
*
27
Дезинфекциялаушы затқа малынған майлықтар
1 банка
*
Диагностика Триаж (іріктеу)
1
Пульсоксиметр
1 дана
2
Глюкометр (скарификатор-№50)
1 дана
*
3
Неврологиялық балға
1 дана
*
4
Несептегі ақуызды анықтауға арналған тест-жолақшалар
10-нан артық емес дана
*
Реанимация
5
Ларингеальді бетперде
2 дана
*
6
Бұғана асты веналарын катетерлеуге арналған жиынтық
1 дана
*
7
Амбу қабы
1 дана
*
8
Ауа жібергіштер жиынтығы
1 дана
*
9
Ересектер мен балаларға арналған резеңке демалу бетперде
1 жиынтық
*
10
Жиынтықтағы ларингоскоп (3 клинка)
1 жиынтық
*
11
Жедел медициналық көмек көрсетуге арналған кеуекті сүйектерді канюляциялау жиынтығы (шприц – пистолет немесе дәрілік препараттарды сүйек ішіне енгізу жүйесі бар сүйек ішіне енгізуге арналған канюляны орналастырудың басқа да құрылғылары)
1 дана
*
12
Эндотрахеальды түтіктер
3 дана
*
13
Ларингеальды түтіктер
3 дана
*
14
Ауызкергіш
1 дана
*
15
Тілқышқыш
1 дана
*
16
Коникотомиялық жиынтық
1 дана
*
17
Күйікке қарсы көрпе
1 дана
*
Кардиологиялық науқастарға арналған қызметтер
1
ЭКГ жасауға арналған жағылатын гель
1 дана
*
Жарақаттарға күтім (Таңу жиынтығы)
1
Дәкелер (стерильді, стерильденбеген)
Саны – қажеттілігіне қарай
*
2
Стерильді мақталар, салфеткалар
1 бума
*
3
Қан тоқтатқыш жгут
1 дана
*
4
Стерильді күйікке қарсы таңғыштар
1 бума
*
5
Күйікке қарсы жергілікті қолдануға арналған заттар (гель, аэрозоль)
1 сауыт
*
6
Хладоэлемент (спорттық және бұқаралық іс-шараларға қызмет көрсету үшін)
*
*
7
Анатомиялық пинцет
1 дана
*
8
Таңу материалына арналған қайшы
1 дана
*
9
Нелатон катетер
2 дана
*
10
Қан тоқтататын тік, иілген қысқыш
1 жиынтық
*
11
Плевра қуысын құрғатуға арналған жиынтық
1 дана
*
12
Салқындатқыш пакет
1 дана
*
Аяқ-қолдың сынуы кезіндегі иммобилизациялау құралдары
1
Басты ұстап тұруға арналған бекіткіш, бекіту белбеулері бар арқаға арналған қалқан (басты ұстап тұруға арналған бекіткіш, бекіту белбеулері бар арқаға арналған қалқан)
1 дана
*
2
Жиынтықтағы пневмо дөңгелектер
1 дана
*
3
Вакуумды матрас
*
*
4
Мойын жаға
1 дана
*
Бронх обструкциясы кезіндегі көмек
1
Компрессорлық небулайзер
1 дана
*
2
Ингалятор-редуктор
1 дана
*
Акушерлік және неонаталдық қызметтер
1
Жиынтықтағы босандыру пакеті
1 дана
*
2
Кіндікті бастыруға арналған қапсырма
1 дана
*
3
Фоллей катетер
*
1 дана
Шокқа қарсы
1
Инфузиялық шприцті сорғыш
*
1 дана
Пациентке жағдай жасауды қамтамасыз ететін қызметтер
1
Термокөрпе
*
1 дана
2
Бір реттік қолдануға арналған төсек жайма (жиынтық)
1 дана
*
3
Құсыққа арналған пакет
1 дана
*
4
Жаңа туған нәрестелерді тасымалдауға арналған сөмке
*
1 дана
Қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған қызметтер
1
Ескерту белгілері бар арнайы киім
Жиынтық
2
Дулыға (төтенше жағдайлар кезінде көмек көрсететін бригадалар үшін)
*
3 дана
3
Жиынтықтағы 1 түрдегі обаға қарсы костюм (бір реттік пайдаланылатын)
3 бума
*
4
Жылу шығармайтын контейнер
1 дана
*
5
А класының қалдықтарына арналған пакет
2 дана
*
6
Б класының қалдықтарына арналған пакет
2 дана
*
7
В класының (қауіпті қалдықтар) өткір аспаптарын (бір реттік пайдаланатын) жинауға арналған сыйымдылық контейнері 250 мл
1 дана
*
8
Биоматериалдарды тасымалдауға арналған бикс
*
1 дана
Асқазанды тазалауға арналған жинынтық
1
Бір реттік пайдаланатын Жанэ шприці
3 дана
*
2
Барлық өлшемдердегі бір реттік пайдаланатын асқазан сүңгісі
10 дана
*
Қосымша көрсетілетін қызметтер
1
Белбеулері, алмалы-салмалы зембілдері бар арба-каталка
1 дана
*
2
Жұмсақ зембілдер
1 дана
*
3
Шөмішті зембілдер (ортопедиялық)
*
1 дана
Ескертпе:
*- қажеттіліктің туындауы бойынша қажеттілік