Об утверждении образцов форменной одежды, перечня работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, натуральных норм обеспечения ею и знаков различия, а также Правил ее ношения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2018 года № 16435.
В соответствии c пунктом 5 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образцы форменной одежды работников органов государственных доходов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) натуральные нормы обеспечения форменной одеждой работников органов государственных доходов согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) знаки различия форменной одежды работников органов государственных доходов согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Реализацию утвержденных норм производить в пределах средств выделяемых на соответствующий финансовый год.
3. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 мая 2015 года № 308 "Об утверждении перечня должностных лиц органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды (без погон), натуральных норм обеспечения ею, правил ее ношения и знака различия" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11242, опубликованный 15 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

Нысанды киімнің үлгілерін, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары жұмыскерлерінің тізбесін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және айырым белгілерін, сондай - ақ оны тағып жүру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 ақпанда № 16435 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің тізбесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерін нысанды киіммен қамтамасыз етудің заттай нормалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімінің айырым белгiлерi;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары бекітілсін.
2. Бекітілген нормаларды іске асыру тиісті қаржылық жылға бөлінген қаражат шегінде жүргізілсін.
3. "Нысанды киімді (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарының, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларының тізбесін, оны киіп жүру қағидаларын және айырым белгісін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 19 мамырдағы № 308 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11242 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 маусымында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялану және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Образцы форменной одежды работников органов государственных доходов
Глава 1. Образцы мужской форменной одежды
1. В комплект мужской форменной одежды входят (рисунок 1):
1) фуражка темно-синего цвета;
2) пиджак темно-синего цвета;
3) брюки серого цвета;
4) рубашка белого цвета с длинным рукавом;
5) рубашка белого цвета с коротким рукавом;
6) галстук синего цвета в серо-голубую полоску;
7) куртка меховая темно-синего цвета;
8) шапка-ушанка меховая темно-синего цвета;
9) кашне серого цвета;
10) полусапоги утепленные черного цвета;
11) туфли черного цвета;
12) ремень черного цвета.
Рисунок 1
Примечание: 1 – повседневная форма; 2 – летняя форма; 3 – зимняя форма.
Глава 2. Образцы женской форменной одежды
2. В комплект женской форменной одежды входят (рисунок 2):
1) берет серого цвета;
2) пиджак темно-синего цвета;
3) юбка серого цвета;
4) рубашка белого цвета с длинным рукавом;
5) рубашка белого цвета с коротким рукавом;
6) галстук синего цвета в серо-голубую полоску;
7) куртка меховая темно-синего цвета;
8) шапка-ушанка меховая темно-синего цвета;
9) кашне серого цвета;
10) сапоги утепленные черного цвета;
11) туфли черного цвета.
Рисунок 2
Примечание: 1 – повседневная форма; 2 – летняя форма; 3 – зимняя форма.
Глава 3. Образец жилета форменной одежды
3. Жилет темно-синего цвета для мужчин и женщин (рисунок 3):
Рисунок 3
Примечание: 1 – передняя часть; 2 – спинка.
Глава 4. Комплект полевой форменной одежды для мужчин и женщин
4. В комплект полевой форменной одежды для мужчин и женщин входит (рисунок 4):
1) куртка камуфлированной серой расцветки;
2) брюки камуфлированной серой расцветки;
3) кепи камуфлированной серой расцветки;
4) футболка камуфлированной серой расцветки;
5) ботинки с высокими берцами черного цвета.
Рисунок 4
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды
1. Руководитель таможни
2. Заместитель руководителя таможни

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері
1-тарау. Ерлерге арналған нысанды киімнің үлгілері
1. Ерлерге арналған нысанды киім жиынтығына (1-сурет) мыналар кіреді:
1) қою көк түсті фуражка;
2) қою көк түсті пиджак;
3) сұр түсті шалбар;
4) ұзын жеңді ақ түсті жейде;
5) қысқа жеңді ақ түсті жейде;
6) көгілдір-сұр жолақты көк түсті галстук;
7) қою көк түсті тері күрте;
8) қою көк түсті теріден тігілген құлақшын;
9) сұр түсті кашне;
10) қара түсті жылы қысқа етік;
11) қара түсті туфли;
12) қара түсті белдік.
1-сурет
Ескертпе: 1 – күнделікті киім; 2 – жазғы киім; 3 – қысқы киім.
2-тарау. Әйелдерге арналған нысанды киім үлгілерінің тізбесі
2. Әйелдерге арналған нысанды киім жиынтығына (2-сурет) мыналар кіреді:
1) сұр түсті берет;
2) қою көк түсті пиджак;
3) сұр түсті белдемше;
4) жеңі ұзын ақ түсті жейде;
5) жеңі қысқа ақ түсті көйлек;
6) көгілдір-сұр жолақты көк түсті галстук;
7) қою көк түсті тері күрте;
8) қою көк түсті теріден жасалған құлақшын;
9) сұр түсті кашне;
10) қара түсті жылы етік;
11) қара түсті туфли.
2-сурет
Ескертпе: 1 – күнделікті киім; 2 – жазғы киім; 3 – қысқы киім.
3-тарау. Нысанды киімнің кеудеше үлгілері
3. Ерлерге және әйелдерге арналған қою көк түсті кеудеше (3-сурет):
3-сурет
Ескертпе: 1 – алдыңғы бөлігі; 2 – арқасы.
4-тарау. Ерлерге және әйелдерге арналған далалық нысанды киім жиынтығы
4. Ерлерге және әйелдерге арналған далалық нысанды киім жиынтығына мыналар кіреді (4-сурет):
1) камуфляжды сұр түсті күрте;
2) камуфляжды сұр түсті шалбар;
3) камуфляжды сұр түсті кепеш;
4) камуфляжды сұр түсті футболка;
5) қара түсті биік қонышты бөтеңке.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
2-қосымша
Нысанды киімді киіп жүруге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары
қызметкерлерінің тізбесі
1. Кеден басшысының орынбасары
2. Кеден басқармасының басшысы

1. Знаком различия форменной одежды работников органов государственных доходов являются логотип органа государственных доходов Республики Казахстан и надпись "КЕДЕН CUSTOMS", которые располагаются на накладном кармане пиджака с правой стороны и на рубашке с левой стороны.
Надпись и логотип вышиваются на накладном кармане шелковыми нитями серого цвета.
2. Образец знака различия форменной одежды работников органов государственных доходов (рисунок):
Рисунок
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 февраля 2018 года № 168
Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов (далее – форменная одежда) разработаны в соответствии c пунктом 5 статьи 10 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок ношения форменной одежды работниками органов государственных доходов, непосредственно осуществляющих таможенный контроль.
2. Форменная одежда подразделяется на мужскую и женскую.
3. Сроки ношения форменной одежды и ее элементов исчисляются со дня ее выдачи.
4. Обеспечение форменной одеждой производится за счет ведомства уполномоченного органа в сфере таможенного дела.
5. Форменная одежда, выдаваемая работникам органов государственных доходов, считается собственностью ведомства уполномоченного органа в сфере таможенного дела и подлежит возврату при увольнении работника.
Глава 2. Правила ношения форменной одежды
6. Ношение форменной одежды обязательно при исполнении служебных обязанностей.
7. Все предметы форменной одежды вычищены и выглажены. Накладные карманы пиджака выпускаются наружу.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.05.2021 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Меховая шапка, фуражка, берет носятся так, чтобы нижний край находился на ширине одного – двух пальцев, горизонтально приложенных над бровями, а козырьки фуражки – на уровне бровей. Центр кокарды располагается над переносицей. Все головные уборы надеваются прямо без наклона.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.05.2021 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Пиджак застегивается на все пуговицы.
10. Обувь начищена.
11. Кашне носится заправленным под воротник куртки. Верхний край кашне должен равномерно выступать над воротником на 1-2 сантиметр.

1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының логотипі және пиджактың оң жақтағы және жиденің сол жақтағы қалталарының қақпаларында орналасқан "КЕДЕН CUSTOMS" жазбасы мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімінің айырым белгiлерi болып табылады.
Қалтаның қақпасындағы жазба мен логотип сұр түсті жібек жіппен кестеленіп тігіледі.
2. Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімінің айырым белгiлерiнің үлгісі (2-сурет):
Сурет
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 12 ақпандағы
№ 168 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру
қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары (бұдан әрі – нысанды киім) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және кедендік бақылауды тікелей жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім кию тәртібін айқындайды.
2. Нысанды киім ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлінеді.
3. Нысанды киімді және оның заттарын киіп жүру мерзімдері оның берілген күнінен бастап саналады.
4. Нысанды киіммен қамтамасыз ету кеден ісі саласындағы уәкілетті органы ведомствосының есебінен жүргізіледі.
5. Мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлеріне берілетін нысанды киім кеден ісі саласындағы уәкілетті органы ведомствосының меншігі болып табылады және қызметкерді жұмыстан босату кезінде қайтарылуға жатады.
2-тарау. Нысанды киім кию қағидалары
6. Қызметтік міндеттерін орындау кезінде нысанды киім кию міндетті.
7. Нысанды киімнің барлық заттары тазартылған және үтіктелген. Пиджак қалталарының қақпалары сыртқа шығарылған.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.05.2021 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Теріден жасалған құлақшын бөрік, фуражка, берет төменгі жиегі қастың үстінен бір-екі елі биіктікте болатындай етіп, ал фуражканың күн қағары – қастың деңгейінде киіледі. Кокарданың ортасы қастың ортасына орналасады. Барлық бас киімдер қисайтылмай тік киіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 18.05.2021 № 464 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Пиджак барлық түймелеріне салынады.
10. Аяқ киім тазаланған.
11. Кашне күрте жағасының астына салынып киіледі. Кашненің жоғарғы шеті жағаның үстінен 1-2 сантиметр біркелі шығып тұрады.

12. В летнее время сезона допускается ношение рубашки с короткими рукавами с расстегнутой верхней пуговицей без галстука, с длинными рукавами с галстуком без пиджака.
13. Ношение жилета обязательно работниками органов государственных доходов при выполнении таможенного контроля вне помещения органов государственных доходов. Жилет носится поверх форменной одежды.

12. Жазғы уақытта пиджаксыз галстукпен ұзын жеңді жидені, сондай-ақ галстуксыз, үстіңгі түймесін ағытып, қысқа жеңді жидені киюге рұқсат етіледі.
13. Кедендік бақылауды мемлекеттік кірістер органдарының үй-жайынан тыс орындау кезінде мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің кеудешені киюі міндетті. Кеудеше нысанды киімнің сыртынан киіледі.