О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 5. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2018 года № 16498.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и в целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту исследований и статистики (Тутушкин В.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 5 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 наурызда № 16498 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің қосымшада (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Зерттеулер және статистика департаменті (Тутушкин В.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 4 и абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, двенадцатого и тринадцатого пункта 5 Перечня, которые вводятся в действие с 1 июля 2018 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Н. Айдапкелов
19 февраля 2018 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 января 2018 года № 5
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 162 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 79 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.04.2018 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
5. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
6. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 211 (вводится в действие с 01.01.2020).
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 309 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банковского конгломерата на определенную дату, перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом, а также Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14790, опубликованное 23 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы Тізбенің 2018 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 4-тармағын және 5-тармағының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он төртінші және он бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
_________________Н. Айдапкелов
2018 жылғы 19 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қаңтардағы
№ 5 қаулысына
қосымша
Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 79 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.04.2018 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 263 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 263 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 211 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк конгломераты капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін, банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тiзбесiн, нысандарын, табыс ету мерзiмдерiн, сондай-ақ Банк конгломератының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті табыс ету қағидаларын белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 309 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14790 болып тіркелген, 2017 жылғы 23 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:

Общая сумма производных финансовых инструментов, учитываемых как произведение номинальной стоимости указанных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска, в соответствии с Таблицей коэффициентов кредитного риска для производных финансовых инструментов приложения 7 к Нормативным значениям и методикам расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банка на определенную дату и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886, и определяемых сроком погашения указанных финансовых инструментов по состоянию на "__"_____20__года составляет _________________тысяч тенге.
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________             ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное им на подписание отчета
___________________________________________             ____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Исполнитель ______________________________________       __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Номер телефона: _________________________
Дата подписания отчета "___" __________20___года
Место для печати (при наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета по сбору сведений
по внутригрупповым сделкам
банковского конгломерата,
заключенным в течение
отчетного периода,
а также действующим
по состоянию на отчетную дату
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделки банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату" (далее – Форма).

Туынды қаржы құралдарының жалпы сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 тіркелген "Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндерін және есептеу әдістемесін және Банктің ашық валюталық позициясын есептеу қағидаларын және лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысымен бекітілген Пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен белгілі бір күнге банк капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндері және есептеу әдістемесіне 7-қосымшаның Туынды қаржы құралдарына арналған кредит тәуекел коэффициенттерiнiң кестесiне сәйкес және аталған қаржы құралдарын өтеу мерзімімен анықталатын көрсетілген қаржы құралдарының номиналдық құнының кредиттік тәуекелдің коэффициентіне туындысы ретінде есептелетін жалпы сомасы 20___ жылғы "___" __________ жағдай бойынша ________ мың теңгені құрайды.
Бiрiншi басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
Бас бухгалтер немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлға
___________________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
Орындаушы ______________________________________ ____________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             қолы
Телефоны:_________________________
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" __________
Мөр орны (бар болса)
Ескерту: әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Банк конгломератының есепті
кезең ішінде жасасқан,
сондай-ақ есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыста болған
топішілік мәмілелері бойынша
мәліметтер жинау жөніндегі
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Банк конгломератының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыста болған топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер жинау жөніндегі есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

2. Форма разработана в соответствии c пунктом 3 статьи 42 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
3. Форма составляется банковским холдингом или банком, имеющим дочернюю организацию, но не имеющим банковского холдинга, за исключением нерезидентов Республики Казахстан, представляется ежеквартально (за исключением четвертого квартала) в течение 90 (девяноста) календарных дней, следующих за отчетным кварталом и ежегодно в течение 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
4. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
5. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные ими на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме отражаются сведения по всем внутригрупповым сделкам банковского конгломерата (далее – сделка), за исключением сделок, указанных в приложениях 5 и 6 к Нормативным значениям и методике расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов размера капитала банковского конгломерата, утвержденным настоящим постановлением.
7. В Форме сделка подлежит отражению один раз по показателю "Активы" и "Требования на внебалансовых счетах".
8. Если сделка предусматривает участие нескольких участников банковского конгломерата, в Форме указывается участник банковского конгломерата (сторона 1 по сделке), от которого начинается движение денег и конечный участник банковского конгломерата (сторона 2 по сделке).
При этом в графе 16 необходимо указать промежуточных участников банковского конгломерата (при наличии) и цель их участия в сделке.
9. Для заполнения граф 6 и 7 приводятся следующие виды операций и показателей:
1) активы (показатель):
предоставление займов (овердрафта, финансового лизинга, учет векселей, факторинг, форфейтинг);
предоставление субординированных займов;
операции обратное репо с ценными бумагами;
открытие (наличие) текущего счета;
открытие (наличие) корреспондентского счета;
размещение вклада;
продажа движимого (недвижимого имущества);
продажа (секьюритизация) активов (займов, дебиторской задолженности);
уступка прав требований;
передача имущества и активов организации, осуществляющей управление сомнительными активами;
начисление дивидендов;
начисление комиссионного дохода;
дебиторская задолженность;
требования по производным финансовым инструментам;
требования по дилинговым операциям;
страховые активы;
прочие активы (вид операции указывается в графе 16);

2. Нысан "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 42-бабының 3-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезиденттерін қоспағанда, банк холдингі немесе еншілес ұйымы бар, бірақ банк холдингі жоқ банк жасайды, тоқсан сайын (төртінші тоқсанды қоспағанда), есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде және жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде ұсынады.
4. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
5. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілеттік берген тұлғалар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда осы қаулымен бекітілген пруденциялық нормативтердің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен банк конгломераты капиталының мөлшері лимиттерінің нормативтік мәндеріне және есептеу әдістемесіне 5 және 6-қосымшаларда көрсетілген мәмілелерді (бұдан әрі – мәміле) қоспағанда, банк конгломератының барлық топішілік мәмілелері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. Нысанда мәмілені "Активтер" және "Баланстан тыс шоттардағы талаптар" көрсеткіші бойынша бір рет көрсетіледі.
8. Егер мәміледе банк конгломератының бірнеше қатысушысы көзделсе, Нысанда банк конгломератының ақша қозғалысы басталатын қатысушысы (мәміле бойынша 1-тарап) және банк конгломератының түпкілікті қатысушысы (мәміле бойынша 2-тарап) көрсетіледі.
Бұл ретте 16-бағанда банк конгломератының аралық қатысушыларын (бар болса) және олардың мәмілеге қатысу мақсатын көрсету қажет.
9. 6 және 7-бағандарды толтыру үшін операциялар мен көрсеткіштердің мынадай түрлері келтіріледі:
1) активтер (көрсеткіш):
қарыздар (овердрафт, қаржы лизингін, вексельдерді есепке алу, факторинг, форфейтинг) беру;
реттелген қарыздар беру;
бағалы қағаздармен кері репо операциялары;
ағымдағы шотты ашу (болуы);
корреспонденттік шотты ашу (болуы);
салымды орналастыру;
жылжымалы (жылжымайтын) мүлікті сату;
активтерді (қарыздарды, дебиторлық берешекті) сату (секьюритирлеу);
талап ету құқығын басқаға беру;
күмәнді активтерді басқаруды жүзеге асыратын ұйымның мүлкі мен активтерін беру;
дивидендтер есептеу;
комиссиялық кіріс есептеу;
дебиторлық берешек;
туынды қаржы құралдары бойынша талаптар;
дилингтік операциялар бойынша талаптар;
сақтандыру активтері;
басқа да активтер (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);

2) требования на внебалансовых счетах (показатель):
выдача гарантий;
открытие аккредитива;
открытие отзывной кредитной линии;
открытие безотзывной кредитной линии;
производные финансовые инструменты;
дилинговые операции;
страхование финансовых убытков (указывается страховая сумма по договору страхования). Данный вид операции включает классы страхования, предусмотренные подпунктами 13), 14), 15) и 16) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";
иные виды страхования активов (указывается страховая сумма по договору страхования);
страхование сотрудников (указывается страховая сумма по договору страхования);
принятие в залог имущества;
прочие требования по внебалансовым счетам (вид операции указывается в графе 16);
3) расходы (показатель):
оплата комиссионного вознаграждения за услуги;
чистые расходы по производным финансовым инструментам
расходы по дилинговым операциям;
чистые расходы от переоценки;
выплата дивидендов;
выплата вознаграждения по обязательствам;
оплата арендной платы за имущество;
выплата страховой премии;
страховые выплаты;
выплата штрафов, пени, неустоек и другие виды санкций;
иные виды расходов (вид операции указывается в графе 16).
10. В графе 7 указываются обороты по сделке - итог записей (увеличений или уменьшений) за отчетный квартал без начального сальдо (остатка).

2) баланстан тыс шоттардағы талаптар (көрсеткіш):
кепілдіктер беру;
аккредитив ашу;
кері қайтарылатын кредиттік желіні ашу;
кері қайтарылмайтын кредиттік желіні ашу;
туынды қаржы құралдары;
дилингтік операциялар;
қаржы шығындарын сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі). Операцияның осы түріне "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделген сақтандыру кластары кіреді;
активтерді сақтандырудың өзге түрлері (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
қызметкерлерді сақтандыру (сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы көрсетіледі);
мүлікті кепілге қабылдау;
баланстан тыс шоттар бойынша басқа да талаптар (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі);
3) шығыстар (көрсеткіш):
қызмет үшін комиссиялық сыйақы төлеу;
туынды қаржы құралдары бойынша таза шығыстар;
дилингтік операциялар бойынша шығыстар;
қайта бағалаудан таза шығыстар;
дивидендтер төлеу;
міндеттемелер бойынша сыйақы төлеу;
мүлік үшін жалдау ақысын төлеу;
сақтандыру сыйлықақысын төлеу;
сақтандыру төлемдері;
айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбын және санкциялардың басқа түрлерін төлеу;
шығыстардың өзге түрлері (операция түрі 16-бағанда көрсетіледі).
10. 7-бағанда есепті тоқсандағы мәміле бойынша айналымдар – жазбалардың қорытындысы (ұлғаюлар немесе азаюлар) бастапқы сальдосыз (қалдықсыз) көрсетіледі.