Об утверждении Перечня и Правил применения технических средств таможенного контроля
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2018 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2018 года № 16504.
В соответствии с пунктом 1 статьи 428 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень технических средств таможенного контроля согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила применения технических средств таможенного контроля согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 334 "Об утверждении Перечня технических средств таможенного контроля и Правил применения технических средств таможенного контроля" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11532, опубликованный 17 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
__________ 20___ года
"СОГЛАСОВАН"
И.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Р. Даленов

Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының тізбесі мен қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 наурызда № 16504 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы Кеденік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 428-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының тізбесі;
2) Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану қағидасы.
2. "Кедендік бақылау техникалық құралдарының тізбесін және қолдану қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 334 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 11532 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 тамызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап он күнтізбек күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
20___ жылғы ____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің м.а.
_______________ Р. Дәленов

16 февраля 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 января 2018 года № 84
Перечень технических средств таможенного контроля
Технические средства таможенного контроля подразделяются на следующие виды:
1) автоматизированная система учета автотранспортных средств;
2) технические средства контроля носителей аудио и видеоинформации (носимые видеорегистраторы, видеокамеры, фотоаппараты, магнитофоны, видеомагнитофоны, плейеры всех систем и форматов записи, телемониторы, телевизоры, специальные компьютерные контрольные системы, фото-, кино-, слайдпроекторы, устройства для просмотра микрофишей, устройства для стирания аудио-, видеоинформации);
3) технические средства идентификации (приборы определения подлинности таможенных и иных документов, приборы определения подлинности пробы драгоценных металлов, приборы определения подлинности драгоценных камней, приборы идентификации наркотических, психотропных веществ и прекурсоров, приборы идентификации взрывчатых веществ, рентгенофлуорэсцентные анализаторы, приборы взвешивания, приборы учета энергоресурсов, идентификаторы, детекторы и анализаторы хладагентов, приборы считывания электронных запорно-пломбировочных устройств (электронных пломб), принтеры штрих-кодов, приборы считывания штрих-кодов, средства идентификации);
4) технические средства оперативной связи (переносная, стационарная (базовая), автомобильная аппаратура радиосвязи, работающая на специально выделенных радиочастотах);
5) технические средства визуального наблюдения (оптические приборы наблюдения, бинокли, монокулярные и стереотрубы, приборы ночного видения, а также локальные (замкнутые) системы обзорного телевидения – сеть телевизионных камер, неуправляемых или дистанционно управляемых с единого контрольного пульта, и контрольных мониторов);
6) автоматизированная система определения весовых и габаритных параметров транспортных средств и видеонаблюдения;
7) технические средства радиационного контроля (дозиметры, радиометры, портативные и стационарные спектрометры, стационарные системы обнаружения делящихся и радиоактивных материалов);
8) досмотровая интраскопическая техника, в том числе оснащенная системами обработки и анализа изображения (стационарные, переносные и мобильные системы неинтрузивного досмотра);
9) технические средства поиска (металлодетекторы, зеркала досмотровые, щупы досмотровые, эндоскопы, досмотровые фонари и лампы, приборы для определения изменения плотности, тепловизоры).
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 января 2018 года № 84
Правила
применения технических средств таможенного контроля
Глава 1. Общие положения

2018 жылғы 16 ақпан
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2018 жылғы 30 қаңтардағы
№ 84 бұйрығына
1-қосымша
Кедендік бақылаудың техникалық құралдарының тізбесі
Кедендік бақылаудың техникалық құралдары мынадай түрлерге бөлінеді:
1) автокөлік құралдарын есептеудің автоматтандырылған жүйесі;
2) аудио және бейнеақпаратты тасымалдаушыларды бақылаудың техникалық құралдары (тасымалдау бейнетіркегіштер, бейнекамералар, фотоаппараттар, магнитофондар, бейнемагнитофондар, барлық жүйедегі және жазу пішініндегі плейерлер, телемониторлар, телевизорлар, арнайы компьютерлік бақылау жүйелері, фото-, кино-, слайд проекторлары, микрофиштерді қарауға арналған құрылғылар, аудио-, бейнеақпараттарды өшіруге арналған құрылғылар);
3) бірдейлендірудің техникалық құралдары (кедендік және өзге құжаттардың түпнұсқалығын айқындау аспаптары, бағалы металдар сынамасының түпнұсқалығын айқындау аспаптары, бағалы тастардың түпнұсқалығын айқындау аспаптары, есірткі, психотропты заттар мен прекурсорларды сәйкестендіру аспаптары, жарылғыш заттарды сәйкестендіру аспаптары, рентгенофлуорэсценттік талдағыштар, өлшеу аспаптары, энергия ресурстарын есептеу аспаптары, хладагенттерді сәйкестендіру аспаптары, детекторлар мен талдағыштар, электронды тиектеу-пломбалау құрылғыларын (электронды пломбаларды) оқу аспаптары, штрих-кодтардың принтерлері, штрих-кодтарды оқу аспаптары, сәйкестендіру құралдары);
4) жедел байланыстың техникалық құралдары (радиожиілікте жұмыс істейтін радиобайланыстың тасымалданатын, стационарлық (базалық), автомобильдік аппаратурасы);
5) көзбен қарап қадағалаудың техникалық құралдары (оптикалық қадағалау аспаптары, дүрбілер, монокулярлы және стереотүтіктер, түнде көру аспаптары, сондай-ақ шолу телевизиясының жергілікті (тұйық) жүйесі - бірыңғай бақылау пультімен қашықтан басқарылатын телевизиялық камералар мен бақылау мониторларының желісі);
6) көлік құралдарының салмақтық және көлемдік параметрлерін анықтаудың және бейне қадағалаудың автоматтандырылған жүйесі;
7) радиациялық бақылаудың техникалық құралдары (дозиметрлер, радиометрлер, портативті және стационарлық спектрометрлер, бөлінетін және радиоактивті материалдарды анықтаудың стационарлық жүйелер);
8) тексеріп қараудың интраскопиялық техникасы, оның ішінде бейнелерді өңдеу және талдау жүйесімен (интрузивті емес тексеріп қараудың стационарлық, тасымалданатын және ұтқыр жүйелері);
9) іздестірудің техникалық құралдары (металл детекторлары, тексеріп қарау айналары, тексеріп қарау сүңгілері, эндоскоптар, тексеріп қарау шамдары мен лампалары, тығыздықтың өзгеруін айқындау үшін аспаптар, жылу визорлары).
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2018 жылғы 30 қаңтардағы
№ 84 бұйрығына
2-қосымша
Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану қағидасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила применения технических средств таможенного контроля определяют порядок применения технических средств таможенного контроля.
2. Технические средства таможенного контроля – комплекс специальных технических средств, применяемых органами государственных доходов в процессе таможенного контроля физических лиц, товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также физических лиц, пересекающих таможенную границу Евразийского экономического союза, с целью сокращения времени проведения таможенного контроля и выявления фактов правонарушений в сфере таможенного дела.
Глава 2. Порядок применения технических средств таможенного контроля
3. Должностное лицо органа государственных доходов, осуществляющее таможенный контроль, в зависимости от форм таможенного контроля и специфики перемещения физических лиц, товаров и транспортных средств определяет необходимость применения тех или иных технических средств таможенного контроля.
4. При таможенном наблюдении применяются следующие технические средства таможенного контроля:
1) автоматизированные системы учета автотранспортных средств, применяемые для визуального и автоматизированного контроля над въезжающими/выезжающими на таможенную территорию Евразийского экономического союза автотранспортными средствами путем автоматизации их регистрации по государственным регистрационным номерным знакам.
По результатам применения автоматизированной системы учета автотранспортных средств полученная информация передается по каналам связи в уполномоченный орган в сфере таможенного дела для централизованного учета пересекающих таможенную границу Евразийского экономического союза автотранспортных средств;
2) технические средства визуального наблюдения, применяемые для проведения визуального контроля за товарами, транспортными средствами и физическими лицами, находящимися в зоне таможенного контроля.
5. При таможенном осмотре и таможенном досмотре применяются следующие технические средства таможенного контроля:
1) технические средства радиационного контроля, применяемые в отношении товаров, транспортных средств и физических лиц, пересекающих таможенную границу Евразийского экономического союза, с целью выявления незаконного перемещения радиоактивных материалов через таможенную границу Евразийского экономического союза путем обнаружения, локализации и идентификации перевозимых радиоактивных и делящихся материалов, опасных отходов, измерения их количественных и качественных характеристик;

1. Осы Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану қағидасы кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану тәртібін айқындайды.
2. Кедендік бақылаудың техникалық құралдары – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өтетін жеке тұлғаларды, тауарлар мен көлік құралдарын, сондай-ақ кедендік бақылауды жүргізу уақытын қысқарту мен кеден ісі саласындағы құқық бұзушылық фактілерін анықтау мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтетін жеке тұлғаларды кедендік бақылау процесінде мемлекеттік кірістер органдары қолданылатын арнайы техникалық құралдар кешені.
2-тарау. Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану тәртібі
3. Кедендік бақылауды жүзеге асырушы мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы кедендік бақылау нысанына және жеке тұлғаларды, тауарлар мен көлік құралдарын өткізу ерекшелігіне қарай кедендік бақылаудың қандай да бір техникалық құралдарын қолдану қажеттілігін айқындайды.
4. Кедендік қадағалау кезінде кедендік бақылаудың мынадай техникалық құралдары қолданылады:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына келетін/кететін автокөлік құралдарын мемлекеттік тіркелген нөмірлік белгісі бойынша олардың тіркелуін автоматизациялау жолымен көру және автоматтандырылған бақылау үшін қолданылатын, автокөлік құралдарын есептеудің автоматтандырылған жүйесі.
Автокөлік құралдарын есепке алудың автоматтандырылған жүйесін қолдану нәтижесі бойынша алынған ақпарат Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын қиып өтетін автокөлік құралдарын орталықтандырылған есепке алу үшін байланыс арналары арқылы кеден ісі саласындағы уәкілетті органға беріледі;
2) кедендік бақылау аймағындағы тауарларды, көлік құралдары мен жеке тұлғаларды көзбен қарап бақылау жүргізу үшін қолданылатын көзбен қарап қадағалаудың техникалық құралдары.
5. Кедендік қарау мен кедендік тексеріп қарау кезінде кедендік бақылаудың мынадай техникалық құралдары қолданылады:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы раиоактивті материалдарды заңсыз өткізуді анықтау мақсатында, өткізілетін раиоактивті және бөлінетін материалдарды анықтау, оқшаулау және сәйкестендіруді олардың сандық және сапалық сипаттамаларын өлшеу жолымен, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға, көлік құралдары мен жеке тұлғаларға қатысты қолданылатын радиациялық бақылаудың техникалық құралдары;

2) технические средства контроля носителей аудио и видеоинформации, применяемые для просмотра, прослушивания и стирания аудиоинформации и видеоинформации, записанной на магнитных носителях (бобинах, пленках, компакт-кассетах, дисках, дискетах электронно-вычислительных машин) при таможенном контроле этих технических носителей информации. Технические средства контроля носителей аудио и видеоинформации используются для осуществления визуального контроля проявленных фотопленок и кинопленок, слайдов и микрофишей;
3) технические средства визуального наблюдения, постоянно применяемые должностными лицами органов государственных доходов в целях таможенного контроля для наблюдения в ночное и дневное время за оперативной обстановкой зоны таможенного контроля и объектов административных зданий органов государственных доходов;
4) технические средства идентификации, применяемые при проведении осмотра следующих товаров:
для идентификации проб драгоценных камней и металлов применяются приборы, работающие на основе анализа преломления лучей в драгоценных камнях, и приборы, использующие разные методы определения сплавов. Применяются во всех случаях оформления драгоценных камней и металлов;
для выявления и (или) проверки наркотических, психотропных веществ и прекурсоров применяются:
детекторы и экспресс-анализаторы наркотических веществ методом сбора микрочастиц, с помощью салфеток и помещения их в детектор для производства анализа, а также анализа паров с подозрительного участка при помощи включения компрессора детектора;
ампулы или набор ампул для цветового различения наркотического вещества в специальных прозрачных емкостях;
для выявления и (или) проверки взрывчатых веществ, применяются детекторы микрочастиц и анализа паров взрывчатых веществ, путем сбора микрочастиц салфетками и помещения их в детектор для производства анализа, путем сбора паров при помощи компрессора детектора с подозрительных участков;
для анализа веществ в твердом, жидком и порошкообразном состоянии применяются рентгенофлуорэсцентные анализаторы;
для определения весового значения товаров и транспортных средств, применяются приборы взвешивания;
для дистанционного измерения объема товара, проходящего в единицу времени, применяются приборы учета энергоресурсов, результаты измерений которых вносятся в информационную систему, связанную каналами передачи данных с органами государственных доходов;
для проверки товаров и транспортных средств в целях выявления озоноразрушающих веществ используются идентификаторы, детекторы и анализаторы хладагентов;
для проверки, считывания, снятия, а также контроля санкционированного вскрытия электронных запорно-пломбировочных устройств (электронных пломб) используются приборы считывания электронных запорно-пломбировочных устройств (электронных пломб). Используются стационарные, переносные и мобильные приборы считывания электронных запорно-пломбировочных устройств (электронных пломб);
для печати информации (штрих-кода, текстовой информации, различной графики) на этикетках, самоклеющихся лентах, которые впоследствии наносятся на товар, упаковку для маркировки, транзитную декларацию, транспортные средства используются принтеры штрих-кода;
для идентификации этикеток, наклеек со штрих-кодом применяются приборы считывания штрих-кодов (сканер штрих-кода).
Результаты идентификации товаров с применением технических средств идентификации являются основанием для отправления данных товаров на экспертизу для углубленного обследования;

2) магнитті тасығыштарға (бобиналарға, пленкаларға, шағын кассеталарға, дискілерге, электрондық-есептеу машиналарының дискеталарына) жазылған аудио ақпарат пен бейне ақпаратты қарап шығу, тыңдау және өшіру үшін осы техникалық ақпарат тасығыштарды кедендік бақылау кезінде қолданылатын аудио және бейне ақпаратты тасығыштарды бақылаудың техникалық құралдары. Аудио және бейне ақпаратты тасығыштарды бақылаудың техникалық құралдары шығарылған фотоүлдірлер мен киноүлбірлерді, слайдтар мен микрофиштерді көзбен қарап бақылауды жүзеге асыру үшін пайдаланылады;
3) мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары түнгі және күндізгі уақытта кедендік бақылау аймағының жедел жағдайын және мемлекеттік кірістер органдары әкімшілік ғимараттарының объектілерін қадағалау үшін кедендік бақылау мақсатында үнемі қолданатын көзбен қарап қадағалаудың техникалық құралдары;
4) мынадай тауарларды қарауды жүргізу кезінде қолданылатын сәйкестендірудің техникалық құралдары:
бағалы тастар мен металдардың сынамаларын сәйкестендіру үшін бағалы тастардағы сәулелердің сынуын талдау негізінде жұмыс істейтін аспаптар және қорытпаларды айқындаудың түрлі әдістерін пайдаланатын аспаптар қолданылады. Бағалы тастар мен металдарды ресімдеудің барлық жағдайларында қолданылады;
есірткіні, психотропты заттар мен прекурсорларды анықтау және (немесе) тексеру үшін:
салфеткалардың көмегімен микробөлшектерді жинау және оларды талдауды жүргізетін детекторға салу, сондай-ақ детектордың компрессорын қосу көмегімен күдікті учаскеден буларды талдау әдісімен есірткі заттарының детекторлары мен экспресс-талдағыштар;
арнайы мөлдір ыдыстардағы есірткі заттарын түсіне қарай айыру үшін ампулалар немесе ампулалардың жиынтығы;
жарылғыш заттарды тексеру кезінде күдікті учаскелерден детектор компрессорының көмегімен буларды жинау жолымен талдауды жүргізу үшін салфеткалармен микробөлшектерді жинау және оларды детекторға салу жолымен микробөлшектерді мен жарылғыш заттардың буларын талдау детекторлары пайдаланылады;
қатты, сұйық және ұнтақ түріндегі заттарды талдау үшін ренгенофлуорэсценттік талдағыштар қолданылады;
тауарлар мен көлік құралдарының салмақтық мәнін айқындау үшін өлшеу аспаптары қолданылады;
уақыт бірлігінде өтетін тауардың көлемін қашықтан өлшеу үшін энергия ресурстарын есептеудің аспаптары пайдаланылады, оларды өлшеу нәтижелері мемлекеттік кірістер органдарының деректерді беру арналарымен байланысты ақпараттық жүйесіне жазылады;
тауарлар мен көлік құралдарын тексеру кезінде озонды ыдыратқыш заттарды анықтау үшін идентификаторлар, детекторлар және хладагендерді талдағыштар пайдаланылады;
тексеру, оқу, түсіру үшін, сондай-ақ электронды тиектеу-пломбалау құрылғыларын (электронды пломбаларды) санкцияланған ашуды бақылау үшін электронды тиектеу-пломбалау құрылғыларын (электронды пломбаларды) оқу аспаптары пайдаланылады. Электронды тиектеу-пломбалау құрылғыларды (электронды пломбалардың) стационарлық, тасымалданатын және ұтқыр аспаптары пайдаланылады;
кейіннен тауарға, орамаға, транзиттік декларацияға, көлік құралдарына жапсырылатын затбелгілерге, өзі жапсырылатын ленталарға ақпарат (штрих-кодты, мәтіндік ақпаратты, түрлі графиканы) таңбалау үшін штрих-кодтың принтерлері пайдаланылады;
заттаңбаларды, штрих-коды бар жапсырғыштарды сәйкестендіру үшін штрих-кодтарды оқу аспабы қолданылады (штрих-кодтар сканері).
Сәйкестендірудің техникалық құралдарын қолдана тауарларды сәйкестендіру нәтижелері тереңдетілген зерттеу үшін осы тауарларды сараптамаға жіберу үшін негіз болып табылады;

5) автоматизированные системы определения весовых и габаритных параметров транспортных средств и видеонаблюдения, применяемые в отношении автотранспортных средств, пересекающих таможенную границу Евразийского экономического союза, с целью их контроля и учета с передачей полученной информации по каналам связи в уполномоченный орган в сфере таможенного дела;
6) досмотровая интраскопическая техника, в том числе оснащенная системами обработки и анализа изображения, применяемая в отношении товаров, транспортных средств и физических лиц, пересекающих таможенную границу Евразийского экономического союза в зонах таможенного контроля, с целью обнаружения вложений контрабандных товаров в ручной клади, контейнерах, транспортных средствах, почтовых отправлениях и физических лицах путем визуальной проверки транспортных средств, содержимого грузовых отсеков транспортных средств, контейнеров, сопровождаемого и несопровождаемого багажа пассажиров, международных почтовых отправлений и товаров в мелких, среднегабаритных и крупногабаритных тарах, без их вскрытия, а также физических лиц методом неинтрузивного (бесконтактного) досмотра;
7) технические средства поиска, применяемые при проведении осмотра товаров и транспортных средств без вскрытия транспортных средств, упаковки товаров, демонтажа и нарушения целостности обследуемого объекта. Техническими средствами поиска являются:
металлодетекторы – электронные приборы, позволяющие обнаруживать предметы из черных и цветных металлов. Органами государственных доходов применяются портативные, переносные и стационарные металлодетекторы;
зеркала досмотровые – телескопические держатели с набором сменяемых зеркал разных форм и размеров, применяются с ручными осветительными приборами для досмотра товаров, транспортных средств в труднодоступных местах;
щупы досмотровые – металлические стержни особой закалки разных диаметров и длины, изготавливаются с отверстием специальной формы для забора проб из вложений прокалываемых объектов (мягких и картонных упаковок, сидений в транспортных средствах, сыпучих грузов);
эндоскопы – оптические приборы, предназначенные для досмотра труднодоступных мест в транспортных средствах и емкостей, заполненных различными, в том числе и агрессивными жидкостями;
досмотровые фонари и лампы – осветительные приборы, предназначенные для оптимального освещения в ночное время суток и в слабоосвещенных помещениях. Органами государственных доходов применяются мобильные, переносные и стационарные фонари и лампы;
приборы для определения изменения плотности – приборы, предназначенные для обнаружения посторонних вложений в труднодоступных местах, таких как топливные баки, двери, колеса транспортных средств, стенки прицепов грузовых автомобилей;
тепловизоры – приборы, предназначенные для оперативного поиска, обнаружения и наблюдения в динамике собственного излучения теплоизлучающих объектов.

5) кеден ісі саласындағы уәкілетті органға алынған ақпаратты байланыс арналары бойынша бере отырып есепке алу және бақылау мақсатында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасын кесіп өтетін автокөлік құралдарына қатысты қолданылатын көлік құралдарының салмақтық және көлемдік параметрлерін айқындау мен бейнебақылаудың автоматтандырылған жүйелері;
6) қол жүгіне, контейнерлерге, көлік құралдарына, почта жөнелтімдеріне және жеке тұлғаларға салынған контрабандалық тауарларды табу мақсатында, көлік құралдарын, контейнерлерді, жолаушылардың алып жүретін және алып жүрмейтін багажын, халықаралық пошта жөнелтімдері мен кішкентай, орташа
габаритті және ірі габаритті ыдыстардағы тауарларды, оларды ашпай жүк бөліктері бар көлік құралдарын, сондай-ақ интрузивті емес (байланыссыз) тексеріп қарау әдісімен жеке тұлғаларды көзбен қарап тексеру жолымен кедендік бақылау аймағындағы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасынан өтетін тауарларған, көлік құралдары мен жеке тұлғаларға қатысты қолданылатын, оның ішінде бейнелерді талдау және өңдеу жүйелерімен жарақталған интраскопиялық тексеру техникасы;
7) көлік құралдарын, тауарлардың орамдарын ашусыз, бөлшектеусіз және зерттеу объектісінің тұтастығын бұзбай, тауарлар мен көлік құралдарын тексеріп қарау кезінде қолданылатын іздеу техникалық құралдары.
Іздеу техникалық құралдары болып:
металл детекторлары - қара және түсті металдардан жасалған заттарды анықтауға мүмкіндік беретін электронды құралдар. Мемлекеттік кірістер органдары портативті, тасымалданатын және стационарлық металл детекторларын пайдаланады;
тексеріп қарау айналары - пішіндері мен мөлшері әртүрлі ауыспалы айналардың жиынтығы бар телескоптық ұстағыштар, қол жеткізудің қиын орындарындағы тауарларды, көлік құралдарын тексеріп қарау үшін қолмен ұсталатын жарықтандырғыш аспаптарымен қолданылады;
тексеріп қарау сүңгілері - диаметрлері мен ұзындығы әртүрлі ерекше шыңдалған металл өзектері, тесілетін объектілердің (жұмсақ және картон орамаларының, көлік құралдарындағы отырғыштардың, сусымалы жүктердің) салымдарынан сынамалар алу үшін арнайы нысандағы тесігімен дайындалады;
эндоскоптар - көлік құралдарындағы қол жеткізудің қиын орындарын және түрлі, оның ішінде агрессивті сұйықтықтармен толтырылған ыдыстарды тексеріп қарауға арналған оптикалық аспаптар;
тексеріп қарау шамдары мен лампалар - тәуліктің түнгі уақытында және әлсіз жарықтандырылған үй-жайларды оңтайлы жарықтандыру үшін бағытталған жарықтандырғыш аспаптар. Мемлекеттік кірістер органдары ұтқыр, тасымалданатын және стационарлық шамдар мен лампаларды қолданады;
тығыздықтың өзгеруін айқындау үшін аспаптар - отын бактары, есіктер, көлік құралдарының дөңгелектері, жүк автомобильдері тіркемелерінің қабырғалары сияқты қол жеткізудің қиын орындарындағы бөтен салымдарды анықтау үшін бағытталған аспаптар;
жылу визорлары - өзінің сәулелену серпінінде жылу сәулесін шығаратын объектілерді жедел іздестіруге, анықтау мен байқауға арналған бағытталған аспаптар табылады.

6. Органы государственных доходов для обеспечения оперативной связью в зонах таможенного контроля, а также в полевых условиях применяют технические средства оперативной связи.
7. Досмотровая интраскопическая техника подлежит применению должностными лицами органов государственных доходов после прохождения специального курса обучения по ее применению, а также обучения по воздействию рентгеновского излучения на организм человека, растений и животных, продуктов питания, имеющих живые микроорганизмы, и обучения по радиационной безопасности.
8. Технические средства таможенного контроля эксплуатируются должностными лицами органов государственных доходов согласно техническим данным, инструкциям, приложенным заводом-изготовителем.
Досмотровая интраскопическая техника применяется с соблюдением специфики всех его технических возможностей, а также требований техники безопасности и радиационной безопасности в соответствии с заводской инструкцией или технической спецификацией.
Технические средства поиска применяются с соблюдением техники безопасности, без причинения механических повреждений товарам и транспортным средствам.

6. Мемлекеттік кірістер органдары кедендік бақылау аймағында жедел байланысты қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ далалық жағдайларда жедел байланыстың техникалық құралдарын қолданады.
7. Интраскопиялық тексеру техникасы мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары оны қолдану бойынша арнайы оқу курсын, сондай-ақ рентген сәулелерінің адам, өсімдіктер мен жануарлардың ағзаларына, тірі микроағзалары бар азық-түлікке әсері бойынша оқытудан және радиациялық қауіпсіздік бойынша оқытудан өткеннен кейін қолдануға жатады.
8. Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамдары өндіруші зауыт қоса берген техникалық деректерге, нұсқаулықтарға сәйкес пайдаланылады.
Интраскопиялық тексеру техникасы оның барлық техникалық мүмкіндіктерінің ерекшеліктерін, сондай-ақ зауыттың нұсқаулығына немесе техникалық ерекшелігіне сәйкес техникалық қауіпсіздік ережесі мен радиациялық қауіпсіздікті сақтай отырып қолданылады.
Іздеудің техникалық құралдары тауарлар мен көлік құралдарына механикалық зақым келтірмей техникалық қауіпсіздікті сақтай отырып қолданылады.