Об утверждении Правил реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 248. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16529.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 453, пунктом 6 статьи 455, пунктами 2, 3, 4 статьи 456 и пунктом 2 статьи 457 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 248 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16529 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 453-бабы 5-тармағына, 455-бабының 6-тармағына, 456-бабының 2, 3, 4-тармақтарына және 457-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 248
Правила реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила реализации, использования и уничтожения задержанных товаров, возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, а также возврата сумм, полученных от их реализации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 453, пунктом 6 статьи 455, пунктами 2, 3, 4 статьи 456 и пунктом 2 статьи 457 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок:
реализации, использования и уничтожения задержанных товаров;
возмещения расходов по их перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров;
возврата сумм полученных от реализации задержанных товаров.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 20 ақпандағы
№ 248 бұйрығымен
бекітілген
Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидалары
Ескерту. Тақырыпта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбына орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою, оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу, сондай-ақ оларды өткізуден алынған сомаларды қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 453-бабы 5-тармағына, 455-бабының 6-тармағына, 456-бабының 2, 3, 4-тармақтарына және 457-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және:
кідіртілген тауарларды өткізу, пайдалану және жою;
оларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, кідіртілген тауарларды өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу;
кідіртілген тауарларды өткізуден алынған сомаларды қайтару тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченное юридическое лицо – юридическое лицо, определенное в соответствии с подпунктом 56) пункта 1 статьи 3 Кодекса;
2) задержанные товары – товары, задержанные органами государственных доходов, в соответствии с главой 52 Кодекса;
3) документы на задержанные товары – документы (коммерческие, транспортные, таможенные и другие) на товары, задержанные органами государственных доходов, предусмотренные главой 52 Кодекса;
4) владелец задержанного товара – декларант, иное лицо, имеющее право владения, пользования и (или) распоряжения, а в случаях, когда собственником является иностранное лицо, либо сведения о собственнике товаров у органов государственных доходов отсутствуют – лицо, во владении которого товары находились на дату задержания.
3. Задержанные товары, в отношении которых проводится реализация и иное использование либо уничтожение в соответствии с настоящими Правилами, не подлежат таможенному декларированию и помещению под таможенную процедуру.
4. Орган государственных доходов, осуществивший задержание товаров, не позднее пятнадцати календарных дней до дня истечения сроков хранения задержанных товаров, уведомляет владельца задержанных товаров об истечении сроков хранения, а в отношении скоропортящихся продуктов - в день задержания товаров.
5. В случае не востребованности задержанных товаров владельцами, орган государственных доходов в течение одного рабочего дня со дня истечения срока хранения, установленного статьей 454 Кодекса, принимает одно из следующих решений:
о направлении документов уполномоченному юридическому лицу для реализации задержанных товаров;
об уничтожении задержанных товаров.
6. Направлению на реализацию не подлежат товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) в соответствии законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
7. Уполномоченному юридическому лицу для реализации задержанных товаров направляются следующие документы:
оригинал письменного обращения органа государственных доходов;
акт приема-передачи документов на задержанные товары по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
сведения о задержанных товарах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
копия протокола задержания товаров и документов на них, по форме, утвержденной решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов";
расчет причитающихся к уплате сумм таможенных пошлин, налогов и реквизиты для перечисления в республиканский бюджет;
расчет сумм расходов по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению задержанных товаров, на день передачи документов уполномоченному юридическому лицу, представленных лицом у которого задержанные товары находятся на хранении;
технические документы, фото и видеоматериалы, находящиеся в распоряжении органа государственных доходов, имеющие отношение к задержанным товарам.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті заңды тұлға – Кодекстің 3-бабы 1-тармағының 56)-тармақшасына сәйкес айқындалған заңды тұлға;
2) кідіртілген тауарлар – Кодекстің 52-тарауына сәйкес мемлекеттік кірістер органдары кідірткен тауарлар;
3) кідіртілген тауарларға арналған құжаттар – Кодекстің 52-тарауында көзделген, мемлекеттік кірістер органдары кідірткен тауарлардың құжаттары (коммерциялық, көліктік, кедендік және басқалар);
4) кідіртілген тауарлардың иесі – декларант, иелік ету, пайдалану және (немесе) билік ету құқығы бар өзге тұлға, ал меншік иесі шетелдік тұлға болып табылған не мемлекеттік кірістер органында тауарлардың меншік иесі туралы мәліметтер болмаған жағдайларда – кідірту күніне тауарлар иелігінде болған тұлға.
3. Осы Қағидаларға сәйкес кідіртілген тауарларға қатысты өткізу және өзге де пайдалану немесе жою жүргізіліп жатса олар кедендік декларациялауға және кедендік рәсімге орналастыруға жатпайды.
4. Тауарларды кідіртуді жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органы кідіртілген тауарлардың сақтау мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей, тез бүлінетін өнімдерге қатысты тауарларды кідірткен күні сақталу мерзімінің аяқталуы туралы кідіртілген тауарлардың иесіне хабарлайды.
5. Кідіртілген тауарлардың иелері талап етпеген жағдайларда, Кодекстің 454-бабымен белгіленген сақтау мерзімі өткен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органы мына:
кідіртілген тауарларды өткізу үшін уәкілетті заңды тұлғаға құжаттарды жолдау туралы;
кідіртілген тауарларды жою туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
6. Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) және Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес ЕАЭО кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған тауарлар өткізуге жолдауға жатпайды.
7. Уәкілетті заңды тұлғаға кідіртілген тауарларды өткізу үшін мынадай құжаттар:
мемлекеттік кірістер органының жазбаша өтінішінің түпнұсқасы;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кідіртілген тауарларға арналған құжаттарды қабылдап алу-тапсыру актісі;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кідіртілген тауарлар туралы мәліметтер;
"Кедендік құжаттардың нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешімімен бекітілген нысан бойынша тауарлар және оларға арналған құжаттарды кідірту хаттамасының көшірмесі;
кедендік баждарды, салықтарды төлеуге тиісті сомасының есебі және республикалық бюджетке аудару үшін деректемелер;
кідіртілген тауарлар оның сақтауында тұрған тұлға ұсынған құжаттарды уәкілетті заңды тұлғаға берген күніне кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстар сомасының есебі;
кідіртілген тауарларға қатысы бар мемлекеттік кірістер органының қарауындағы техникалық құжаттар, фото және бейне материалдар жолданады.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра финансов РК от 23.10.2018 № 939 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Документы, указанные в пункте 7 настоящих Правил, служат основанием для передачи задержанных товаров уполномоченным юридическим лицом на оценку субъектам оценочной деятельности, которая проводится в срок не более десяти рабочих дней с даты их получения, а для скоропортящихся продуктов - в срок не более одного календарного дня со дня получения письменного обращения органа государственных доходов.
9. Орган государственных доходов на основании письменного обращения уполномоченного юридического лица, в течение трех рабочих дней со дня получения данного письменного обращения, обеспечивает передачу уполномоченному юридическому лицу образцов товаров в количестве, необходимом для их оценки.
10. Уполномоченное юридическое лицо, в течение трех рабочих дней со дня подготовки результатов оценки товаров, направляет в орган государственных доходов письменное уведомление о принятии одного из следующих решений:
о начале процедуры реализации товаров;
об отказе в проведении процедуры реализации.
Глава 2. Порядок реализации задержанных товаров
11. Реализация задержанных товаров осуществляется уполномоченным юридическим лицом в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 111 "Об утверждении Правил реализации имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом, а также ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) в счет налоговой задолженности, плательщика – в счет задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, пеней, процентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16387).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Договор купли-продажи задержанных товаров подписывается покупателем и владельцем задержанных товаров. Уведомление о необходимости подписания договора купли-продажи задержанных товаров направляется органом государственных доходов в течение одного календарного дня со дня получения протокола об итогах электронного аукциона.
В случае отказа владельца задержанных товаров от подписания договора купли-продажи, либо неявки владельца в течение семи календарных дней со дня направления уведомления, договор купли-продажи задержанных товаров от имени продавца подписывается представителем органа государственных доходов.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 23.10.2018 № 939 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті заңды тұлғаның кідіртілген тауарларды бағалау қызметінің субъектілеріне бағалауға жіберуі үшін негіз болып табылады, мемлекеттік кірістер органының жазбаша өтінішін алған күннен бастап он жұмыс күннен, ал тез бүлінетін өнімдер үшін күнтізбелік бір күннен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
9. Мемлекеттік кірістер органы уәкілетті заңды тұлғаның жазбаша өтініші негізінде оларды бағалау үшін қажетті мөлшерде тауарлардың үлгілерін уәкілетті заңды тұлғаның жазбаша өтінішін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті заңды тұлғаға беруді қамтамасыз етеді.
10. Уәкілетті заңды тұлға тауарларды бағалау нәтижелерін дайындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына мына:
тауарларды өткізу рәсімін бастау туралы;
өткізу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы шешімдердің біреуін қабылдағаны туралы жазбаша хабарлама жолдайды.
2-тарау. Кідіртілген тауарларды өткізу тәртібі
11. Кідіртілген тауарларды іске асыруды уәкілетті заңды тұлға "Салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға кепілге қойған мүлікті, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) билік ету шектелген мүлкін - салық берешегі есебіне, төлеушінің - кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешегі есебіне өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 111 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16387 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кідіртілген тауарларды сатып алу-сату шартына сатып алушы және кідіртілген тауарлардың иесі қол қояды. Кідіртілген тауарларды сатып алу-сату шартына қол қою қажеттілігі туралы хабарламаны мемлекеттік кірістер органы электронды аукционның қортындысы туралы хаттаманы алған күннен бастап күнтізбелік бір күн ішінде жолдайды.
Кідіртілген тауарларды сатып алу-сату шартына кідіртілген тауарлардың иесі қол қоюдан бас тартқан немесе хабарлама жолданған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде иесі келмеген жағдайда, кідіртілген тауарларды сатып алу-сату шартына сатушының атынан мемлекеттік кірістер органының өкілі қол қояды.

13. Реализация скоропортящихся продуктов осуществляется уполномоченным юридическим лицом на комиссионных началах через субъектов торговой деятельности, без проведения электронного аукциона. Сроки и условия реализации скоропортящихся продуктов, а также ответственность сторон определяется договором комиссии, заключенным уполномоченным юридическим лицом и субъектом торговой деятельности.
14. Информация о результатах проведенной работы по реализации задержанных товаров с приложением подтверждающих документов, предоставляется уполномоченным юридическим лицом в орган государственных доходов в течение одного рабочего дня со дня их реализации.
15. Со дня подписания договора купли-продажи, договора комиссии, расходы, связанные с последующим хранением и транспортировкой товаров, возмещаются покупателем.
Глава 3. Порядок уничтожения или иного использования задержанных товаров
16. На основании приказа органа государственных доходов, осуществившего задержание товаров, создается постоянная Комиссия по рассмотрению вопросов уничтожения или иного использования задержанных товаров (далее – Комиссия), из числа должностных лиц органа государственных доходов.
17. Товары, непригодные для дальнейшего использования, подлежат уничтожению. Под уничтожением товаров понимаются обезвреживание, полное уничтожение или иное приведение товаров в состояние, при котором они частично или полностью утрачивают свои потребительские и (или) иные свойства и не восстанавливаются в первоначальное состояние экономически выгодным способом.
18. Орган государственных доходов на основании решения Комиссии осуществляет соответствующие мероприятия в отношении задержанных товаров, связанные с их уничтожением. Для определения места уничтожения задержанных товаров орган государственных доходов обращается в местные исполнительные органы.
19. Уничтожение огнеопасных, взрывоопасных товаров, требующих особых условий уничтожения по специальной технологии, осуществляется организациями, имеющими соответствующие лицензии по их уничтожению.
20. Уничтожение пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека, животных и растений, окружающей среде осуществляется в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140 "Об утверждении Правил утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде".
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Тез бүлінетін өнімді өткізуді уәкілетті заңды тұлға сауда қызметінің субъектілері арқылы комиссияның басталуында, электронды аукционды жүргізбестен жүзеге асырады. Тез бүлінетін өнімді өткізудің мерзімдері мен шарттары, сондай-ақ тараптардың жауапкершілігі уәкілетті заңды тұлға мен сауда қызметінің субъектісі жасаған комиссия шартымен айқындалады.
14. Уәкілетті заңды тұлға кідіртілген тауарларды өткізу бойынша жүргізілген жұмыс нәтижелері туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса отырып, оларды өткізу жүргізген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
15. Сатып алу-сату шартына, комиссия шартына қол қойған күннен бастап, тауарларды одан кейінгі сақтау және тасымалдауға байланысты шығыстарды сатып алушы өтейді.
3-тарау. Кідіртілген тауарларды жою немесе өзге де пайдалану тәртібі
16. Тауарларды кідіртуді жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органы бұйрығының негізінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғалары қатарынан Кідіртілген тауарларды жою немесе өзге де пайдалану мәселелерін қарастыру бойынша тұрақты комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылады.
17. Одан әрі пайдалану үшін жарамсыз тауарлар жоюға жатады. Тауарларды жою деп тауарларды зарарсыздандыру, олар ішінара немесе толық өзінің тұтыну және (немесе) өзге де қасиеттерін жоғалтатын және экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы күйіне келтіру мүмкін болмайтын өзге күйге тауарларды келтіру түсініледі.
18. Мемлекеттік кірістер органы Комиссия шешімінің негізінде кідіртілген тауарларға қатысты оларды жоюға байланысты тиісті іс-шараларды жүзеге асырады. Кідіртілген тауарларды жою орнын айқындау үшін мемлекеттік кірістер органы жергілікті атқару органдарына жүгінеді.
19. Өртену, жарылу қаупі бар, арнайы технология бойынша жоюдың айрықша шарттарын талап ететін тауарларды жоюды оларды жою бойынша тиісті лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асырады.
20. Адамның өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктерге, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін жою "Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

21. Уничтожение лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № ҚР ДСМ-155/2020 "Об утверждении Правил уничтожения лекарственных средств и медицинских изделий, пришедших в негодность, с истекшим сроком годности, фальсифицированных и иных лекарственных средств и медицинских изделий не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21533).
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Уничтожение товаров производится:
1) путем термического, химического, механического либо иного воздействия (сжигания, разрушения, захоронения и другого), в результате которого товары полностью уничтожаются. Способы уничтожения товаров обеспечивают невозможность их восстановления, приведения в первоначальное состояние для использования по назначению;
2) путем демонтажа, разборки, механического повреждения, включая пробивание отверстий, разрывы, нанесение повреждений иными способами при условии, что такие повреждения исключают последующее восстановление товаров и возможность их использования.
23. После завершения фактического уничтожения товаров составляется Акт об уничтожении задержанных товаров по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Акт об уничтожении).
24. Акт об уничтожении заверяется подписями всех членов Комиссии и присутствовавших лиц и оформляется в трех экземплярах:
1) первый экземпляр хранится в органе государственных доходов, осуществившим задержание товаров;
2) второй экземпляр передается представителям уполномоченных государственных органов, участвовавших в уничтожении товаров;
3) третий экземпляр передается владельцу задержанного товара (при его наличии).
25. Факт уничтожения товаров фиксируется с применением фото и (или) видеосъемки, результаты которой прилагаются к акту об уничтожении, хранящемуся в органе государственных доходов.
26. По решению Комиссии, товары, пригодные для дальнейшего использования и нереализованные уполномоченным юридическим лицом, безвозмездно передаются в организации, осуществляющие функции по защите прав ребенка, медико-социальные учреждения (организации) для престарелых и лиц с инвалидностью, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги.

21. Дәрілік құралдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жою "Жарамсыз болып қалған, жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, жалған және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін басқа да дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндітін атқарушының 2020 жылғы 27 қазандағы № ҚР ДСМ-155/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21533 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Тауарларды жою:
1) нәтижесінде тауарлар толығымен жойылатын термиялық, химиялық, механикалық не өзге де әсер ету (өртеу, бұзу, көму және басқа) жолымен жүргізіледі. Тауарларды жою тәсілі оларды қалпына келтіру, мақсаты бойынша пайдалану үшін бастапқы күйіне келтіру мүмкіндігін болғызбауды қамтамасыз етуге тиіс;
2) мұндай зақымдаулар тауарларды кейіннен қалпына келтіруді және оларды пайдалану мүмкіндігін болғызбайтындай етіп тесіп тастауды, жарықтар салуды, өзге де тәсілдермен зақымдауды қоса алғанда, бөлшектеу, бұзу, механикалық зақымдау жолымен жүргізіледі.
23. Тауарларды іс жүзінде жою аяқталғаннан кейін, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кідіртілген тауарларды жою туралы акт (бұдан әрі – Жою туралы акт) жасалады.
24. Жою туралы акт Комиссияның барлық мүшелерінің және қатысушы тұлғалардың қолымен куәландырылады, үш данада ресімделеді:
1) бірінші дана тауарларды кідірткен мемлекеттік кірістер органында сақталады;
2) екінші дана жоюға қатысқан уәкілетті мемлекеттік органдардың өкілдеріне беріледі;
3) үшінші дана, ол бар болған жағдайда кідіртілген тауарлардың иесіне беріледі.
25. Тауарларды жою фактісі фото және (немесе) бейне түсірілімдер қолданыла отырып тіркеледі, нәтижесі мемлекеттік кірістер органында сақталатын жою туралы актіге қоса тіркеледі.
26. Комиссияның шешімі бойынша одан әрі пайдалану үшін жарамды және уәкілетті заңды тұлға өткізе алмаған тауарлар баланың құқықтарын қорғау жөніндегi функцияны жүзеге асыратын ұйымдарға, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға), балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не арнайы әлеуметтік қызмет көрсететін субъектілерге өтеусіз беріледі.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 23.11.2023 № 1223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Товары, отнесенные в соответствии с заключением уполномоченного органа в области культуры к историческим, научным, художественным или иным культурным ценностям, безвозмездно передаются государственным музеям.
28. Орган государственных доходов направляет в местный исполнительный орган обращение об уведомлении организаций, определенных пунктами 26, 27 настоящих Правил, о наличии товаров, передаваемых безвозмездно.
Выбор организации осуществляется органом государственных доходов совместно с местным исполнительным органом.
Безвозмездная передача задержанных товаров с мест их хранения организациям, производится органом государственных доходов путем подписания акта приема-передачи и предоставления необходимых документов.
Вывоз задержанных товаров, передаваемых безвозмездно, с мест их хранения осуществляется получателем самостоятельно, расходы, связанные с таким вывозом несет получатель товара.
Глава 4. Порядок возмещения расходов по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к
реализации и реализацией задержанных товаров
29. Перечисление причитающихся к уплате таможенных платежей, налогов, возмещение расходов по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров производится с банковского счета уполномоченного юридического лица, с направлением в орган государственных доходов документов, подтверждающих совершение таких действий.
30. Уполномоченное юридическое лицо в течение трех рабочих дней со дня поступления денежных средств, вырученных от реализации задержанных товаров, производит погашение расходов в следующей очередности:
в первую очередь погашаются суммы в размере таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении задержанных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления перечислением этих сумм в республиканский бюджет по реквизитам, представленным органом государственных доходов;
во вторую очередь, в равных долях погашаются расходы организации по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иные расходы, связанные с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров по реквизитам, представленным такой организацией, но не более суммы, исчисленной на дату подписания договора купли-продажи, договора комиссии, в том числе вознаграждение уполномоченного юридического лица в размере не более пяти процентов от суммы, вырученной от реализации задержанных товаров.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 23.11.2023 № 1223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Мәдениет саласындағы уәкілетті органның қорытындысына сәйкес тарихи, ғылыми, көркем немесе өзге мәдени құндылықтарға жатқызылған тауарлар мемлекеттік мұражайларға өтеусіз беріледі.
28. Мемлекеттік кірістер органы жергілікті атқару органына осы Қағидалардың 26, 27-тармақтарында айқындалған ұйымдарды өтеусіз берілетін тауарлардың бар екендігі туралы хабардар ету туралы өтініш жолдайды.
Ұйымдарды таңдауды мемлекеттік кірістер органы жергілікті атқару органымен бірлесіп жүзеге асырады.
Кідіртілген тауарларды оларды сақтау орындарынан ұйымдарға өтеусіз беруді мемлекеттік кірістер органы қабылдап алу-тапсыру актісіне қол қою жолымен және тиісті құжаттарды ұсына отырып жүргізеді.
Өтеусіз берілетін кідіртілген тауарларды, олардың сақталу орындарынан әкетуді алушы дербес жүзеге асырады, осындай әкетумен байланысты шығыстарды тауарды алушы төлейді.
4-тарау. Кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу тәртібі
29. Төлеуге жататын кедендік төлемдерді, салықтарды аудару, кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды өтеу уәкілетті заңды тұлғаның банктік есеп-шотынан осындай әрекеттерді жасағанын растайтын құжаттарды мемлекеттік кірістер органына жолдай отырып жүргізіледі.
30. Уәкілетті заңды тұлға кідіртілген тауарларды өткізуден өндірілген ақша құралдары түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шығыстарды өтеуді мынадай кезекте жүргізеді:
бірінші кезекте мемлекеттік кірістер органы ұсынған деректемелер бойынша республикалық бюджетке кідіртілген тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру кезінде төленуге жататын кедендік төлемдер, салықтар мөлшеріндегі сомасы өтеледі;
екінші кезекте тең үлесте осындай ұйым ұсынған деректемелер бойынша кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстар, өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстар, бірақ сатып алу-сату шартына, комиссия шартына қол қою күніне есептелген сомадан артық емес ұйымның шығыстары, оның ішінде, кідіртілген тауарларды өткізуден түскен соманың бес пайызынан артық емес мөлшердегі уәкілетті заңды тұлғаның сыйақысы өтеледі.

31. Уполномоченное юридическое лицо не позднее двух рабочих дней со дня перечисления денежных средств, направляет в орган государственных доходов письменное уведомление об исполнении действий, предусмотренных пунктом 30 настоящих Правил.
32. Непогашенные расходы по перевозке (транспортировке), перегрузке (погрузке, выгрузке), хранению, иных расходов, связанных с подготовкой к реализации и реализацией задержанных товаров, в том числе при их ином использовании либо уничтожении, возмещаются владельцем задержанных товаров, а в случаях его отсутствия - за счет бюджетных средств в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено в отношении отдельных категорий товаров.
Глава 5. Порядок возврата сумм, полученных от реализации задержанных товаров
33. Возврат сумм полученных от реализации задержанных товаров производится с банковского счета уполномоченного юридического лица, с направлением в орган государственных доходов документов, подтверждающих совершение таких действий.
34. В случае наличия остатка сумм полученных от реализации задержанных товаров, орган государственных доходов, не позднее двух рабочих дней со дня получения уведомления, указанного в пункте 31 настоящих Правил, письменно уведомляет владельца задержанных товаров о наличии причитающихся ему сумм полученных от реализации задержанных товаров.
35. После получения ответа от владельца задержанных товаров в сроки, установленные пунктом 2 статьи 457 Кодекса, с приложением документов, подтверждающих его право владения или распоряжения на дату задержания, орган государственных доходов направляет поручение уполномоченному юридическому лицу о необходимости осуществления возврата владельцу задержанных товаров сумм, оставшихся от реализации задержанных товаров.
36. После получения поручения, уполномоченное юридическое лицо в течение трех рабочих дней осуществляет возврат сумм оставшихся от реализации задержанных товаров владельцу задержанного товара по реквизитам, представленным органом государственных доходов и в течение двух рабочих дней уведомляет орган государственных доходов о произведенных перечислениях.
37. В случае отсутствия сведений о владельце задержанного товара по истечении срока, установленного пунктом 2 статьи 457 Кодекса, невостребованная сумма денежных средств перечисляется уполномоченным юридическим лицом в республиканский бюджет по реквизитам, представленным органом государственных доходов. Уполномоченное юридическое лицо в течение двух рабочих дней со дня перечисления денежных средств в республиканский бюджет, направляет в орган государственных доходов информацию о произведенных перечислениях.

31. Уәкілетті заңды тұлға ақша құралдарын аудару күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органына осы Қағидалардың 30-тармағында көзделген іс-әрекеттерді орындау туралы жазбаша хабарлама жолдайды.
32. Кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау бойынша шығыстарды, өткізуге дайындалуға және өткізумен байланысты өзге де шығыстарды, оның ішінде оларды өзге де пайдалану не жою кезінде өтелмеген шығыстарды кідіртілген тауардың иесі өтейді, ал ол жоқ болған жағдайда, егер тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасымен белгіленген тәртіпте бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
5-тарау. Кідіртілген тауарларды өткізуден алынған сомаларды қайтару тәртібі
33. Кідіртілген тауарларды өткізуден алынған сомаларды қайтару уәкілетті заңды тұлғаның банктік есеп-шотынан осындай әрекеттерді жасағанын растайтын құжаттарды мемлекеттік кірістер органына жолдай отырып жүргізіледі.
34. Мемлекеттік кірістер органы кідіртілген тауарларды өткізуден алынған қалдық сома бар болған жағдайда осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген хабарламаны алған күнінен бастап екі жұмыс күнін кешіктірмей, кідіртілген тауарлардың иесіне кідіртілген тауарларды өткізуден алынған соманың оған тиесілі бар екендігі туралы жазбаша хабарлайды.
35. Кідіртілген тауарлардың иесінен Кодекстің 457-бабының 2-тармағымен белгіленген мерзімде кідірткен күніне оның иелік ету және билік ету құқығын растайтын құжаттары қосылған жауап алғаннан кейін мемлекеттік кірістер органы уәкілетті заңды тұлғаға тауарларды өткізуден қалған сомаларды кідіртілген тауарлардың иесіне қайтаруды жүзеге асыру қажеттілігі туралы тапсырманы жолдайды.
36. Тапсырманы алғаннан кейін уәкілетті заңды тұлға үш жұмыс күнінің ішінде кідіртілген тауарлардың иесіне мемлекеттік кірістер органы ұсынған деректемелер бойынша кідіртілген тауарларды өткізуден қалған сомаларды қайтаруды жүзеге асырады және екі жұмыс күнінің ішінде мемлекеттік кірістер органына жүргізілген аударулар туралы хабарлайды.
37. Кодекстің 457-бабының 2-тармағымен белгіленген мерзімнің өтуі бойынша кідіртілген тауарлардың иесі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, уәкілетті заңды тұлға мемлекеттік кірістер органы ұсынған деректемелер бойынша талап етілмеген ақша құралдарының сомасын республикалық бюджетке аударады. Уәкілетті заңды тұлға республикалық бюджетке ақша құралдарын аудару жүргізген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүргізілген аудару туралы ақпаратты мемлекеттік кірістер органына жолдайды.

38. По итогам проведенной реализации задержанных товаров орган государственных доходов проводит сверку с уполномоченным юридическим лицом по суммам перечисленных денежных средств.
Приложение 1
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров, возмещения
расходов по их перевозке
(транспортировке), перегрузке
(погрузке, выгрузке), хранению,
иных расходов, связанных с
подготовкой к реализации и
реализацией задержанных
товаров, а также возврата сумм,
полученных от их реализации
форма
Акт приема-передачи документов на задержанные товары
"___"______________20____год                   _____________________________
(дата составления)                         (место составления акта)
Представитель органа государственных доходов ______________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, должность)
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов, юридический адрес)
произвел передачу документов на задержанные товары, принадлежащие
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца задержанного товара, адрес)
__________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
находящихся на хранении в ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование организации: склада временного хранения, иных мест)
представителю уполномоченного юридического лица __________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя)
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченного юридического лица, юридический адрес)
для оценки и последующей реализации задержанных товаров,
согласно нижеследующей описи:
Опись документов задержанных товаров
№ п/п
Наименование документа
Кем выдан, зарегистрирован
Дата выдачи, регистрации
Тип документа (оригинал, копия, другое)
Кол-во листов
Настоящий акт составлен в _____ экземплярах.
Представитель органа государственных доходов _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___"___________________ год
Представитель уполномоченного юридического лица ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___"___________________ год
Владелец задержанных товаров ______________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___"___________________ год
Приложение 2
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров, возмещения
расходов по их перевозке
(транспортировке), перегрузке
(погрузке, выгрузке), хранению, иных
расходов, связанных с подготовкой к
реализации и реализацией
задержанных товаров, а также
возврата сумм, полученных
от их реализации
форма
Наименование органа государственных доходов, задержавшего товары____________
Место хранения задержанных товаров_______________________________________
Сведения о задержанных товарах
№ п/п
№ протокола задержания, дата задержания
Наименования товаров
Страна изготовления
Характеристика товаров
Количество в единицах измерения
Таможенная стоимость товаров, в тенге
Стоимость затрат за перевозку (транспортировку), перегрузку (погрузку, выгрузку), хранение задержанных товаров, в тенге
Размер таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в республиканский бюджет (указываются реквизиты кодов бюджетной классификации доходов по видам платежей), в тенге
Представитель органа государственных доходов _____________ __________________
(подпись)       (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"___"___________________20____ год
Приложение 3
к Правилам реализации,
использования и уничтожения
задержанных товаров, возмещения
расходов по их перевозке
(транспортировке), перегрузке
(погрузке, выгрузке), хранению, иных
расходов, связанных с подготовкой
к реализации и реализацией
задержанных товаров, а также
возврата сумм, полученных
от их реализации
форма
АКТ № _________
об уничтожении задержанных товаров
"___"______________20___ год                         ______________________________
(дата составления)                                     (место составления)
Комиссия, созданная __________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя органа
государственных доходов
на основании приказа от "____"______20 ___ год № _____ в составе:_____________________
________________________________________________________________________________
указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителей
органа государственных доходов,
________________________________________________________________________________
уполномоченных государственных органов, организаций
в присутствии _______________________________________________________
указать иных лиц, в том числе владельца задержанных товаров,
участвующих при уничтожении задержанных товаров
________________________________________________________________________________
на основании разрешения (заключения) __________________________________
________________________________________________________________________________
(указать номер и дату документа, послужившего основанием для уничтожения товаров)
уничтожила _________________________________________________________
___________________________________________________________________
указать вид, наименование, вес, объем, количество товаров
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
иные характеристики таких товаров
____________________________________________________________________,
задержанных по протоколу задержания товаров и документов на них
№ ______от "____"__________20___года,
принадлежащие ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) владельца задержанного товара
Задержанные товары уничтожены на территории______________________________________
________________________________________________________________________________
путем ______________________________________________________________
___________________________________________________________________
указать способы уничтожения
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Члены комиссии:
1.___________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________________
4.______________________________________________________________________________
5.______________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность членов комиссии)
М.П.

38. Мемлекеттік кірістер органы кідіртілген тауарларды өткізуді жүргізу қортындысы бойынша аударылған ақша құралдарының сомалары бойынша уәкілетті заңды тұлғамен салыстыруды жүргізеді.
Кідіртілген тауарларды өткізу,
пайдалану және жою, оларды
тасымалдау (тасу), қайта тиеу
(тиеу, түсіру), сақтау бойынша
шығыстарды, кідіртілген
тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кідіртілген тауарларға арналған құжаттарды қабылдап алу-тапсыру актісі
"___"______________20___ жыл ________________________________
(толтыру күні) (актіні толтыру орны)
Мемлекеттік кірістер органының өкілі____________________________________
________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы, заңды мекен-жайы)
________________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
________________________________________________________________________
(ұйымның, уақытша сақтау қоймасының, өзге орындардың атауы) сақтауда тұрған
________________________________________________________________________
(кідіртілген тауардың иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), мекен-жайы)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
тиесілі кідіртілген тауардың құжаттарын, кідіртілген тауарларды бағалау және кейін
өткізу үшін төмендегі тізімдемеге сәйкес:
Кідіртілген тауар құжаттарының тізімдемесі
Р/с №
Құжаттың атауы
Кім берді, тіркелді
Беру, тіркеу күні
Құжаттың типі (түпнұсқа, көшірме, тағы басқа)
Парақтар саны
уәкілетті заңды тұлғаның өкілі ________________________________________
_______________________________________________________________________
(уәкілетті заңды тұлғаның атауы, заңды мекен-жайы)
_______________________________________________________________________
(өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
беруді жүргізді.
Осы акт _______ данада жасалды.
Мемлекеттік кірістер органының өкілі ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"___"___________________ жыл
Уәкілетті заңды тұлғаның өкілі__________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"___"___________________ жыл
Кідіртілген тауардың иесі _____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"___"___________________ жыл
Кідіртілген тауарларды өткізу,
пайдалану және жою, оларды
тасымалдау (тасу) қайта тиеу
(тиеу, түсіру), сақтау бойынша
шығыстарды, кідіртілген
тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тауарларды кідірткен мемлекеттік кірістер органының атауы _____________________
Кідіртілген тауарлардың сақтау орны _________________________________________
Кідіртілген тауарлар туралы мәліметтер
Р/с №
кідірту хаттамасының №, кідірту күні
Тауардың атауы
Өндірген елі
Тауардың сипаттамасы
Өлшем бірлігіндегі мөлшері
Тауарлардың кедендік құны, теңгемен
Кідіртілген тауарларды тасымалдау (тасу), қайта тиеу (тиеу, түсіру), сақтау үшін шығындар құны, теңгемен
Республикалық бюджетке төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың мөлшері (төлем түрі бойынша табыстарды бюджеттік жіктеу кодының деректемелері көрсетіледі), теңгемен
Мемлекеттік кірістер органының өкілі
________________ ____________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"___"___________________ ж.
Кідіртілген тауарларды өткізу,
пайдалану және жою, оларды
тасымалдау (тасу), қайта тиеу
(тиеу, түсіру), сақтау бойынша
шығыстарды, кідіртілген
тауарларды өткізуге
дайындалуға және өткізумен
байланысты өзге де шығыстарды
өтеу, сондай-ақ оларды
өткізуден алынған сомаларды
қайтару қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кідіртілген тауарларды жою туралы № ______ АКТ
"___"____________20___ жыл _______________________
(толтыру күні)       (актіні толтыру орны)
Комиссия, _______________________________________________________________
мемлекеттік кірістер органы басшысының (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"____"______20___жыл № _____бұйрығының негізінде,
құрамында___________
______________________________________________________________________
мемлекеттік кірістер органының, уәкілетті мемлекеттік органдарының, ұйымдарының
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы көрсетіледі ______________________________________________________________________
қатысумен_____________________________________________________________
оның ішінде тауардың иесі, тауарды жойған кезде қатысатын өзге тұлғалар,
______________________________________________________________________
рұқсаттың (қорытындының) негізінде____________________________________
______________________________________________________________________
(тауарды жою үшін негіз болып табылған құжаттың нөмірі және күні)
жойды_________________________________________________________________
______________________________________________________________________
тауардың түрін, атауын, салмағын, көлемін, мөлшерін көрсету қажет
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
осындай тауарлардың өзге сипаттамалары
_____________________________________________________________________,
№ ______ "____"__________20___жылы, тауарларды және оларға құжаттарды кідірту
хаттамасы бойынша кідіртілген
______________________________________________________________________
Кідіртілген тауарлардың иесінің (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
______________________________________________________________________
иелігінде болған Кідіртілген тауарлар
______________________________________________________________________
аумағында_____________________________________________________________
______________________________________________________________________
Жою тәсілдерін көрсету қажет
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_______________________________________________________жолымен жойылды
Осы акт _______ данада жасалды.
Комиссия мүшелері:
1.__________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________
4.__________________________________________________________________
5.__________________________________________________________________
(қолы) (комиссия мүшелерінің (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
М.О.