Об утверждении Правил осуществления должностными лицами органов государственных доходов санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также привлечения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях проведения санитарно-карантинного контроля
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 февраля 2018 года № 120 и и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16530.
В соответствии с пунктом 8 статьи 402 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа и.о. Министра финансов РК от 13.01.2023 № 25 и Министра здравоохранения РК от 18.01.2023 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления должностными лицами органов государственных доходов санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также привлечения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях проведения санитарно-карантинного контроля.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 213 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 247 "Об утверждении Правил осуществления санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Таможенного союза" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10915, опубликованный 16 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарымен жүзеге асыру, сондай-ақ санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін тарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 ақпандағы № 120 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2018 жылғы 20 ақпандағы № 64 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16530 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабы 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 13.01.2023 № 25 және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.01.2023 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарымен жүзеге асыру, сондай-ақ санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін тарту қағидалары бекітілсін.
2. "Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-каратиндік бақылауды жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 213 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 247 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10915 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 16 шілдеде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И. о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
________________Л. Актаева
Министр финансов
Республики Казахстан
____________Б. Султанов
Утверждены
совместным приказом
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 февраля 2018 года № 64
и Министра финансов
Республики Казахстан
от 5 февраля 2018 года № 120
Правила осуществления должностными лицами органов государственных доходов санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также привлечения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях проведения санитарно-карантинного контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления должностными лицами органов государственных доходов санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза, а также привлечения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях проведения санитарно-карантинного контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии c пунктом 8 статьи 402 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республики Казахстан" и определяют порядок осуществления должностными лицами органов государственных доходов санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), а также привлечения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в случае возникновения реальной угрозы завоза инфекционных и паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции из других государств, не являющихся членами ЕАЭС.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра финансов РК от 13.01.2023 № 25 и Министра здравоохранения РК от 18.01.2023 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
___________ Л. Ақтаева
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________ Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 20 ақпандағы № 64
және Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 5 ақпандағы № 120
бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу
пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды адамдарымен жүзеге асыру, сондай-ақ санитариялық-карантиндік
бақылауды жүргізу мақсатында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін тарту
қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарымен жүзеге асыру, сондай-ақ санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабы 8-тармағына сәйкес әзірленген және Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарымен жүзеге асыру, сондай-ақ ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттерден инфекциялық және паразиттік аурулардың, сондай-ақ адамның денсаулығы үшін ықтимал қауіпті заттар мен өнімдердің әкелінуінің нақты қатері туындаған жағдайда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін тарту тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 13.01.2023 № 25 және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.01.2023 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

2. В рамках настоящих Правил под подконтрольными товарами (грузами) понимаются товары, химические, биологические и радиоактивные вещества, отходы и иные грузы, представляющие опасность для человека, пищевая продукция, материалы и изделия, перемещаемые через таможенную границу ЕАЭС и подлежащие санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) в соответствии с законодательством государств-членов ЕАЭС.
Глава 2. Порядок осуществления должностными лицами органов государственных доходов санитарно-карантинного контроля в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу ЕАЭС
3. Санитарно-карантинный контроль в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу ЕАЭС осуществляется должностными лицами органов государственных доходов на таможенной территории ЕАЭС и в условиях, соответствующих Типовым требованиям к оборудованию и техническому оснащению зданий, помещений и сооружений, необходимых для организации санитарно-карантинного контроля в автомобильных (автодорожных), железнодорожных, речных, морских пунктах пропуска и в пунктах пропуска в аэропортах (воздушных пунктах пропуска) на таможенной границе ЕАЭС, согласно приложению 1 к Положению о порядке осуществления государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) за лицами и транспортными средствами, пересекающими таможенную границу ЕАЭС, подконтрольными (товарами), перемещаемыми через таможенную границу ЕАЭС и на таможенной территории ЕАЭС, утвержденному решением Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 года № 299 "О применении санитарных мер в Евразийском экономическом союзе" (далее – Решение КТС).
4. Должностные лица органов государственных доходов, в рамках осуществления санитарно-карантинного контроля, в своей деятельности руководствуются Решением КТС, Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс о здоровье).
Сноска. Пункт 4 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра финансов РК от 13.01.2023 № 25 и Министра здравоохранения РК от 18.01.2023 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Должностные лица органов государственных доходов в рамках осуществления санитарно-карантинного контроля в отношении транспортных средств, подконтрольных товаров (грузов), а также лиц по их прибытию (убытию) на таможенную территорию (с территории) ЕАЭС осуществляют:
1) визуальный осмотр транспортных средств, пересекающих таможенную границу ЕАЭС на наличие лиц с подозрением на болезнь, опрос водителей автотранспорта;

2. Осы Қағида шеңберінде ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес санитариялық-эпидемологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын, адамға қауіп төндіретін тауарлар, химиялық, биологиялық және радиоактивті заттар, қалдықтар және өзге де жүктер, ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тамақ өнімдері, материалдар және бұйымдар бақылаудағы тауарлар (жүктер) деп түсініледі.
2-тарау. Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы автомобиль
өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды мемлекеттік кірістер
органдары лауазымды адамдарымен жүзеге асыру тәртібі
3. ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары ЕАЭО-ның кедендік аумағында және "Еуразиялық экономикалық одақта санитариялық шараларды қолдану туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімінде (бұдан әрі – КОК шешімі) бекітілген, ЕАЭО-ның кедендік аумағында және ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы өткізілетін бақылаудағы (тауарлар), ЕАЭО-ның кедендік шекарасын кесіп өтетін тұлғалар мен көлік құралдарына мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеге 1-қосымшаға сәйкес ЕАЭО-ның кедендік шекарасындағы автомобиль (автожол), теміржол, өзен, теңіз өткізу пункттерінде және әуежайлардағы (әуе өткізу пункттерінде) өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік бақылауды ұйымдастыру үшін қажетті ғимараттарды, үй-жайлар мен құрылысжайларды техникалық жарақтандыру мен жабдықтауға қойылатын үлгілік талаптарға сәйкес келетін жағдайларда жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру шеңберінде, өз қызметінде КОК шешімдерін, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (бұдан әрі – Денсаулық туралы кодекс) басшылыққа алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 13.01.2023 № 25 және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.01.2023 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
5. Мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамдары көлік құралдарына, бақылауға жататын тауарларға (жүктерге), сондай-ақ олардың ЕАЭО-ның кедендік аумағына (аумағынан) келуі (кетуі) бойынша тұлғаға қатысты санитариялық-карантиндік бақылау жүргізу шеңберінде:
1) ЕАЭО-ның кедендік шекарасын кесіп өтетін көлік құралдарында ауруға күдікті тұлғаның болуына көзбен қарап тексеруді, автокөлік жүргізушісімен сауалнама жүргізуді;

2) санитарный досмотр транспортного средства, в том числе на наличие носителей и переносчиков инфекции (насекомых, живых и павших грызунов или следов их пребывания);
3) отведение транспортного средства, по решению руководителя автомобильного пункта пропуска на санитарную площадку, при наличии носителей и переносчиков инфекции (насекомых, живых и павших грызунов или следов их пребывания);
4) организацию проведения дезинфекционных, дезинсекционных и (или) дератизационных мероприятий при наличии эпидемиологических показаний (наличие насекомых, грызунов или следов их пребывания);
5) проверку документов, потверждающих безопасность продукции (товаров):
включенных в Единый перечень продукции (товаров), подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) на таможенной границе и таможенной территории ЕАЭС, утвержденный Решением КТС;
на соответствие Единым санитарно-эпидемиологическим и гигиеническим требованиям к продукции (товарам), подлежащим государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), утвержденным Решением КТС;
6) проведение санитарно-карантинного контроля в отношении продукции, ввоз которой запрещен постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан, согласно пунктам 1 и 2 статьи 38 Кодекса о здоровье и предоставление в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей информации по результатам контроля;
7) организацию санитарно-карантинного контроля в отношении физических лиц, пересекающих таможенную границу ЕАЭС, с помощью оборудования для дистанционного измерения температуры тела.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным совместным приказом и.о. Министра финансов РК от 13.01.2023 № 25 и Министра здравоохранения РК от 18.01.2023 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок привлечения территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в целях проведения санитарно-карантинного контроля
6. В случае возникновения реальной угрозы завоза:
потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции из других государств, не являющихся членами ЕАЭС, орган государственных доходов в целях проведения санитарно-карантинного контроля направляет в адрес государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения незамедлительное уведомление о привлечении специалистов территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
инфекционных и паразитарных заболеваний из других государств, не являющихся членами ЕАЭС, органы государственных доходов в целях проведения санитарно-карантинного контроля привлекают специалистов территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и осуществляют совместные действия в соответствии с Технологической схемой согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

2) көлік құралдарын, оның ішінде инфекцияны тасушылар мен инфекцияны жұқтырғыштардың бар болуына (жәндіктер, тірі және өлген кеміргіштердің немесе олардың болуының ізі) санитариялық тексеріп қарауды;
3) автомобиль өткізу пункті басшысының шешімі бойынша инфекцияны жұқтырғыштар мен тасушылары бар болған жағдайда (жәндіктер, тірі және өлген кеміргіштердің немесе олардың болуының ізі) көлік құралдарын санитариялық тұраққа жеткізуді;
4) эпидемиологиялық көрсеткіштері бар кезінде (жәндіктер, кеміргіштердің немесе олардың болуының ізі) дезинфекциялық, дезинсекциялық және (немесе) дератизациялық іс-шаралардың жүргізуін ұйымдастыруды;
5) мына:
КОК шешімімен бекітілген, ЕАЭО-ның кедендік аумағында және кедендік шекарасында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдердің (тауарлардің) бірыңғай тізбесіне енгізілген;
КОК шешімімен бекітілген мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдерге (тауарларға) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық және гигиеналық бірыңғай талаптарға сәйкес келетін өнімдердің (тауарлардың) қауіпсіздігін растайтын құжаттарды тексеруді;
6) Денсаулық туралы кодекстің 38-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігерінің қаулысымен әкелуге тиым салынған өнімдерге қатысты санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу және бақылау нәтижелері бойынша тиісті ақпаратты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынуды;
7) ЕАЭО-ның кедендік шекарасын кесіп өтетін жеке тұлғаларға қатысты дене қызуын қашықтықтан өлшеуге арналған жабдықтың көмегімен санитариялық-карантиндік бақылауды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 13.01.2023 № 25 және ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.01.2023 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында халықтың
санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік
органның аумақтық бөлімшелерін тарту тәртібі
6. Әкелудің нақты қауіпті туындаған жағдайларда:
ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттерден адам денсаулығына ықтимал қауіпті заттар мен өнімдерді мемлекеттік кірістер органы санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің мамандарын тарту туралы тез арада хабардар ету жолдайды;
ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын басқа мемлекеттерден инфекциялық және паразиттік ауруларды, санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында мемлекеттік кірістер органы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің мамандарын тартады және осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес Технологиялық схемаға сәйкес бірлесіп әрекеттерді жүзеге асырады.

7. При этом в целях предупреждения завоза и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений), ввоза потенциально опасной для здоровья человека продукции (товаров) орган государственных доходов информирует государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о необходимости принятия соответствующих мер.
8. В целях соблюдения законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и проведения надлежащего санитарно-карантинного контроля:
1) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
своевременно уведомляет органы государственных доходов об очагах вспышки инфекционных заболеваний лиц, в районах нахождения автомобильных пунктов пропуска через таможенную границу ЕАЭС и на сопредельной территории, а также при получении информации о загрязнении или инфицировании той или иной продукции на сопредельной территории о мерах, необходимых для принятия, также об отмене эпидемиологической опасности;
своевременно информирует орган государственных доходов о прекращении действия или отмене постановлений Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан;
2) орган государственных доходов:
ежеквартально предоставляет в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения сведения о мероприятиях по санитарной охране таможенной территории ЕАЭС по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
ведет учетную документацию по санитарно-карантинному контролю в соответствии с приложением 4 к Решению КТС;
оперативно взаимодействует с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при выявлении больных лиц или лиц, подозрительных на болезни, требующие проведения мероприятий по санитарной охране территории в соответствии с Технологической схемой, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
организует проведение два раза в год совместных мероприятий территориальных органов государственных доходов и территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по осуществлению санитарно-карантинного контроля (тренировочные учения, занятия, инструктажи);
организует допуск специалистов государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в автомобильные пункты пропуска для проведения санитарно-противоэпидемических мероприятий.
Приложение 1
к Правилам осуществления
должностными лицами органов
государственных доходов
санитарно-карантинного
контроля в автомобильных
пунктах пропуска через
таможенную границу
Евразийского экономического
союза, а также привлечения
территориальных подразделений
государственного органа в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения в целях
проведения санитарно-
карантинного контроля
Технологическая схема

7. Бұл ретте инфекциялық және жаппай инфекциялық емес ауруларды (уланудың) әкелудің және таратылуының, адам денсаулығына ықтимал қауіпті өнімдерді әкелудің алдын алу мақсатында мемлекеттік кірістер органы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органды тиісті іс-шаралар қабылдау қажеттілігі туралы хабардар етеді.
8. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау және тиісті санитариялық-карантиндік бақылауды жүргізу мақсатында:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган:
ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттері тұрған аудандарда және шекаралас аумақтарда, сондай-ақ адамдардың инфекциялық аурулары пайда болған ошақтары туралы, шекаралас аумақтарда сол немесе өзге өнімдердің ластанғаны немесе инфекцияланғаны туралы ақпаратты алған кезде қабылдануы қажет шаралар туралы, сондай-ақ эпидемиологиялық қауіптің жойылғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына уақтылы хабарлайды;
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігердің қаулысының қолданысын тоқтату немесе күшін жою туралы уақтылы ақпараттандырады;
2) мемлекеттік кірістер органы:
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тоқсан сайын ЕАЭО-ның кедендік аумағында санитариялық күзет бойынша іс-шаралар туралы мәліметтерді ұсынады;
КОК шешіміне 4-қосымшаға сәйкес санитариялық-карантиндік бақылау бойынша есепке алу құжаттамасын жүргізеді;
осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес Технологиялық схемаға сәйкес ауру адам немесе аумақты санитариялық қорғау бойынша іс-шараларды жүргізуді талап ететін ауруға күдікті адамдар анықталған жағдайда, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерімен жедел өзара іс-қимыл жасайды;
санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыру бойынша жылына екі рет аумақтық мемлекеттік кірістер органы мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы аумақтық мемлекеттік органының бірлескен іс-шараларын жүргізуді ұйымдастырады (жаттығу оқулары, сабақтар, нұсқамалар);
санитариялық эпидемиологияға іс-шараларды жүргізу үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган мамандарының автомобиль өткізу пункттеріне кіруін ұйымдастырады.
Еуразиялық экономикалық
одақтың кедендік шекарасы
арқылы автомобиль өткізу
пункттерінде санитариялық-
карантиндік бақылауды
мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды адамдарымен жүзеге
асыру, сондай-ақ санитариялық-
карантиндік бақылауды жүргізу
мақсатында халықтың
санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік органның аумақтық
бөлімшелерін тарту
қағидаларына
1-қосымша
Технологиялық схема

1. Действия должностных лиц органов государственных доходов в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) при выявлении больных лиц или лиц с подозрением на инфекционное и паразитарное заболевание:
1) информирование (с использованием имеющихся в наличии средств связи) руководителя автомобильного пункта пропуска через таможенную границу ЕАЭС о подозрении на болезнь лиц, прибывших на таможенную территорию ЕАЭС;
2) незамедлительное информирование территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии со схемой оповещения о случаях болезней, требующих проведения профилактических мероприятий по санитарной охране;
3) организация отведения транспортного средства по решению руководителя автомобильного пункта пропуска через таможенную границу ЕАЭС на санитарную площадку;
4) приостановление проведения пограничного и таможенного контроля;
5) организация обеспечения охраны транспортного средства и находящихся в нем лиц до окончания проведения противоэпидемических мероприятий;
6) немедленную временную изоляцию больных лиц или лиц с подозрением на инфекционное (паразитарные) заболевание по месту выявления или в помещении для временной изоляции больного с организацией последующей госпитализации в учреждения (организации), занимающиеся оказанием диагностической и медицинской помощи, на срок, необходимый для исключения диагноза болезни, а при его подтверждении – до полного излечения больного;
7) проведение экстренной личной профилактики должностных лиц органов государственных доходов, осуществляющих санитарно-карантинный контроль, по эпидемиологическим показаниям;
8) организация срочного сообщения и вызов должностных лиц территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и медицинских организаций;
9) в случае отказа от госпитализации иностранцев дальнейшие меры осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения;
10) в случае выявления болезни у лиц на транспортном средстве, пересекающем таможенную границу ЕАЭС, должностное лицо органов государственных доходов принимает решение о запрете въезда, транзитного проезда лиц другой страны (больных и контактировавших с ними);
11) немедленное сообщение в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при выявлении нарушений в области обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также при реальной угрозе возникновения и распространения инфекционных болезней и массовых неинфекционных заболеваний (отравлений).

1. Еуразиялық экономикалық одағының (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункттерінде мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының ауру адамды немесе инфекциялық және паразитарлық аурумен ауырады деп күдік тудырған адамды анықтаған кездегі әрекеті:
1) ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пунктінің басшысын ЕАЭО-ның кедендік аумағына келген адамдардың аурумен ауыратынына күдігі туралы (қолда бар байланыс құралын пайдаланып) хабардар етеді;
2) хабарлау схемасына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін санитариялық күзет бойынша алдын алу іс-шараларын жүргізуді талап ететін аурулардың жағдайлары туралы тез арада хабардар етеді;
3) ЕАЭО-ның кедендік шекарасы арқылы автомобиль өткізу пункті басшысының шешімі бойынша көлік құралын санитариялық алаңға орналастыруды ұйымдастырады;
4) шекаралық және кедендік бақылау жүргізуді тоқтата тұрады;
5) эпидемиологияға қарсы іс-шараларды жүргізу аяқталғанға дейін көлік құралының және ондағы адамдардың күзетін қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
6) ауру адамды немесе инфекциялық (паразитарлық) аурумен ауырады деп күдік тудырған адамды анықтау орны бойынша немесе одан әрі диагностикалық және медициналық көмек көрсетумен айналысатын мекемеге (ұйымға) ауру диагнозын жою үшін қажетті мерзімге, ал ол расталған кезде – олар толық емделгенге дейін емдеуге жатқызуды ұйымдастырумен уақытша оқшаулауға арналған үй-жайға дереу уақытша оқшаулау;
7) эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша санитариялық-карантиндік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғаларына шұғыл жеке алдын алуды жүргізеді;
8) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерінің және медициналық мекемелерінің лауазымды тұлғаларына шұғыл хабарлауды және шақыртуды ұйымдастырады;
9) шетел азаматтары емделуге жатқызудан бас тартқан жағдайда одан кейінгі шаралар денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
10) ЕАЭО-ның кедендік шекарасын кесіп өтетін көлік құралындағы адамда ауру анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамы басқа елдің транзитпен өтетін адамдарының (науқас және олармен байланыста болған адамдардың) кіруіне тыйым салу туралы шешім қабылдайды;
11) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету саласында бұзушылықтар анықталған кезде, сондай-ақ инфекциялық аурулардың және жаппай инфекциялық емес аурулардың (уланулардың) нақты туындау және таралу қаупі кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне дереу хабарлайды.

2. Действия должностных лиц органов государственных доходов при прибытии в пункт пропуска на таможенной границе ЕАЭС транспортного средства с умершим от болезней, требующих проведения мероприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения;
задействуют схему оповещения о случаях болезней, требующих проведения мероприятий по санитарной охране территории, и оперативный план санитарно-противоэпидемических мероприятий;
проводят мероприятия, указанные в пункте 1 настоящей Технологической схемы.
3. Действия должностных лиц территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в автомобильных пунктах пропуска через таможенную границу ЕАЭС:
1) проведение эпидемиологического расследования с целью установления причин и условий возникновения эпидемического очага болезни, а также выявления лиц, контактировавших с больными и (или) подозрительными на болезнь (заражение);
2) выявление, изоляция и (или) организация медицинского наблюдения за лицами, бывшими в контакте с больным, включая пассажиров, водителей транспортного средства, должностных лиц пунктов пропуска, в течение инкубационного периода болезни с момента прибытия или изоляции. Изоляция и наблюдение отменяются в случае снятия диагноза;
3) анкетирования лиц, контактировавших с больными лицами с последующей эвакуацией с транспортного средства во временный изолятор;
4) организации забора биологического материала от больных лиц или лиц (подозрительных на болезнь) и от лиц, контактировавших с больными (по показаниям), для проведения лабораторных исследований;
5) при обнаружении павших грызунов производят отбор и доставку в лабораторию для исследования.
Приложение 2
к Правилам осуществления
должностными лицами органов
государственных доходов
санитарно-карантинного
контроля в автомобильных
пунктах пропуска через
таможенную границу
Евразийского экономического
союза, а также привлечения
территориальных подразделений
государственного органа в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения в
целях проведения санитарно-
карантинного контроля
Форма
Сведения о мероприятиях по санитарной охране
таможенной территории Евразийского экономического союза
Прибытие на таможенную территорию Евразийского экономического союза
Убытие с таможенной территории Евразийского экономического союза
автомобильный транспорт
автомобильный транспорт
пассажирский
грузовой
пассажирский
грузовой
1
2
3
4
5
6
Количество санитарно-карантинных пунктов (СКП)
1
Досмотрено транспортных средств, единиц
2
из них, число транспортных средств, прибывших из стран, неблагополучных по болезням
2.1
число транспортных средств, пропуск которых приостановлен (временно запрещен)
2.2
в том числе: в связи с наличием больных и/или лиц с подозрением на инфекционные заболевания, человек
2.3
Число лиц, досмотренных на наличие признаков инфекционных заболеваний, человек
3
из них, число выявленных больных и/или лиц с подозрением на инфекционные заболевания, человек
3.1
в том числе: госпитализировано
3.2
Досмотрено партий подконтрольных товаров - всего, единиц
4
в том числе: опасные грузы
4.1
пищевая продукция и продовольственное сырье, объем, тонн
4.2
прочие
4.3
Приостановлен (запрещен) ввоз грузов - всего: объем, тонн
5
количество партий, единиц
5.1
в том числе: опасные грузы: объем, тонн
5.2
количество партий, единиц

2. Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының ЕАЭО-ның кедендік шекарасындағы өткізу пунктіне Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес іс-шаралар жүргізуді талап ететін аурудан қайтыс болған адаммен көлік құралы келген кездегі әрекеті:
аумақтың санитариялық күзет бойынша іс-шаралар жүргізуді талап ететін аурулардың оқиғалары туралы жариялау схемасын және санитариялық-эпидемиологияға қарсы іс-шаралардың жедел жоспарын қолданады;
осы Технологиялық схеманың 1-тармағында көрсетілген іс-шараларды жүргізеді.
3. ЕАЭО-ның кедендік шекарасын арқылы автомобиль өткізу пункттерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы аумақтық мемлекеттік орган бөлімшелерінің лауазымды адамдарының әрекеті:
1) аурудың эпидемиялық ошағы туындауының себептері мен жағдайларын белгілеу, сондай-ақ науқаспен байланыста болған және (немесе) ауруға (залалдану) күдігі бар адамдарды анықтау мақсатымен эпидемиологиялық тергеу жүргізеді;
2) келу немесе оқшаулау сәтінен бастап аурудың инкубациялық кезеңі ішінде жолаушыларды, көлік құралының жүргізушілерін, өткізу пункттерінің лауазымды тұлғаларын қоса алғанда, науқаспен байланыста болған адамдарға медициналық қадағалауды анықтайды, оқшаулайды және (немесе) ұйымдастырады. Оқшаулау және қадағалау диагнозды алған жағдайда жойылуы мүмкін;
3) науқаспен байланыста болған адамдарды кейіннен көлік құралынан уақытша изоляторға эвакуациялау үшін сауалнама жүргізеді;
4) зертханалық зерттеулер жүргізу үшін науқастардан немесе (ауруға күдігі бар) адамдардан және науқастармен (көрсеткіштер бойынша) байланыста болған адамдардан биологиялық материалдарды алуды ұйымдастырады;
5) өлген кеміргіштер анықталған кезде зерттеу үшін зертханаға іріктеуді және жеткізуді жүргізеді.
Еуразиялық экономикалық
одақтың кедендік шекарасы
арқылы автомобиль өткізу
пункттерінде санитариялық-
карантиндік бақылауды
мемлекеттік кірістер органдары
лауазымды адамдарымен жүзеге
асыру, сондай-ақ санитариялық-
карантиндік бақылауды жүргізу
мақсатында халықтың
санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік органның аумақтық
бөлімшелерін тарту
қағидаларына
2-қосымша
Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағында санитариялық
күзеті бойынша іс-шаралар туралы мәліметтер
Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағына келу
Еуразиялық экономикалық одағының кедендік аумағынан шығу
автомобиль көлігі
автомобиль көлігі
жолаушы
жүк
жолаушы
жүк
1
2
3
4
5
6
Санитариялық-карантиндық бекеттердің (СКБ) саны
1
көлік құралдарын тексеріп қарау, бірлігі
2
оның ішінде, аурулар бойынша салауатты елдерден келген көлік құралдарының саны
2.1
оларды кіргізуі тоқтатылған (уақытша тыим салыңған) көлік құралдарының саны
2.2
оның ішінде, аурулар болуына байланысты және/немесе инфекциялық ауруларға күдік бар адамдар
2.3
Инфекциялық аурулар белгілерінің барына тексеріп қараудан өткен адамдардың саны, адам
3
оның ішінде, науқас және /немесе инфекциялық ауруларға күдігі бар анықталған адамдардың саны, адам
3.1
оның ішінде, ауруханаға жатқызылғандар
3.2
Бақылауға жататын тауарлар партиялары тексеріп қаралды – барлығы, бірлігі
4
оның ішінде, қауіпті жүктер
4.1
тамақ өнімдер және азық-түлік шикізаты көлемі, тонн
4.2
өзге
4,3
Жүктерді әкелуі тоқтатылған, (тиым салыңған)
- барлығы: көлемі, тонн
5
партия саны, бірлігі
5.1
оның ішінде, қауіпті жүктер: көлемі, тонн
5.2
партия саны, бірлігі