Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2018 года № 16731.
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан" и пунктом 153 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства внутренних дел Республики Казахстан по Перечню, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.

Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 сәуірде № 16731 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 25) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 11) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 153-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес қоса берілген Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді басылымдарда ресми жариялауға жолдауды;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
Правила присвоения, повышения, подтверждения, сохранения снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.08.2022 № 693 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел (далее – Правила) определяют порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих полиции, уголовно-исполнительной системы, военно-следственных органов, а также присвоения, повышения, подтверждения, снижения и сохранения классной квалификации военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – НГ).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Классная квалификация сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащих военно-следственных органов внутренних дел
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов внутренних дел
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Присвоение, повышение классной квалификации сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащих военно-следственных органов (далее – сотрудники и военнослужащие ОВД) производится по итогам учебного года, в целях стимулирования профессионального мастерства каждого сотрудника и военнослужащего ОВД.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.08.2022 № 693 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі, әскери-тергеу органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі - ҰҰ) әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және сақтау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібі.
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ІІО-ның әрбір қызметкері және әскери қызметшісінің кәсіби шеберлігін ынталандыру мақсатында полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілерінің (бұдан әрі – ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері) сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату оқу жылының нәтижесі бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. В зависимости от уровня профессиональной служебной и физической подготовки, опыта и стажа службы, в правоохранительных и специальных государственных органах, воинской и государственной фельдъегерской службе, а также состояния служебной дисциплины сотрудникам и военнослужащим ОВД, последовательно присваиваются следующие классные квалификации:
"Специалист 2 класса" – сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим стаж службы не менее пяти лет (для сотрудников строевых подразделений и младшего начальствующего состава ОВД – не менее трех лет), выдержавшим необходимый пороговый уровень по видам профессиональный служебной и физической подготовки в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 20 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса" – сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", стаж службы не менее семи лет (для сотрудников строевых подразделений и младшего начальствующего состава ОВД – не менее пяти лет), выдержавшим необходимый пороговый уровень по видам профессиональный служебной и физической подготовки в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 20 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", стаж службы не менее десяти лет (для сотрудников строевых подразделений и младшего начальствующего состава ОВД – не менее семи лет), выдержавшим необходимый пороговый уровень по видам профессиональный служебной и физической подготовки в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 20 настоящих Правил.
4. Присвоение, повышение классной квалификации осуществляется при общем стаже службы в правоохранительных и специальных государственных органах, воинской и государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан.
При этом, лицам, прибывшим на службу в ОВД из государственных органов и назначенным на руководящие должности, определение классной квалификации которым осуществляется Министром внутренних дел Республики Казахстан, указанные в подпункте 1) пункта 21, подпункте 1) пункта 36 настоящих Правил, присваивается классная квалификация "Специалист 1 класса – наставник (мастер)".
5. Выпускникам ведомственных организаций образования правоохранительных и специальных государственных органов, вооруженных сил, других войск и воинских формирований период обучения засчитывается в общий стаж службы для присвоения классной квалификации.
6. Имеющаяся классная квалификация подтверждается приказом руководителей органов (подразделений) внутренних дел при назначении на должность с установлением соответствующей надбавки:
сотрудникам и военнослужащим ОВД, находящимся в распоряжении свыше двух месяцев, в отпуске по уходу за ребенком, обучающимся по очной форме в ведомственных организациях образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД) и зарубежных странах в рамках договоренности, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности ОВД;
лицам, прибывшим на службу в ОВД в порядке перевода (откомандирования) из других правоохранительных и специальных государственных органов, вооруженных сил, других войск и воинских формирований, государственной фельдъегерской службы;
лицам, уволенным из правоохранительных и специальных государственных органов, воинской и государственной фельдъегерской службы и вновь принятым на службу в ОВД;
лицам, восстановленным на службу по решению суда.

3. Кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының деңгейіне, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарындағы, әскери және мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі тәжірибесі мен қызмет өтіліне, сондай-ақ қызметтік тәртіптің жай-күйіне байланысты ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне мынадай сыныптық біліктіліктер:
"2-сыныпты маман" - кемінде бес жыл қызмет өтілі бар (ІІО саптық бөліністерінің және кіші басшы құрамының қызметкерлері үшін - кемінде үш жыл), осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының түрлері бойынша қажетті шекті деңгейге қол жеткізген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман" – сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі бар (ІІО саптық бөліністерінің және кіші басшы құрамының қызметкерлері үшін - кемінде бес жыл), осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының түрлері бойынша қажетті шекті деңгейге қол жеткізген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" – "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі бар (ІІО саптық бөліністерінің және кіші басшы құрамының қызметкерлері үшін - кемінде жеті жыл), осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби қызметтік және дене шынықтыру дайындығының түрлері бойынша қажетті шекті деңгейге қол жеткізген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне ретімен беріледі.
4. Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарындағы, әскери және мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі жалпы қызмет өтілі болған кезде жүзеге асырылады.
Бұл ретте, ІІО-ға қызметке мемлекеттік органдардан келген және осы Қағидалардың 21-тармағының 1) тармақшасында, 36-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сыныптық біліктілігін айқындауды Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі жүзеге асыратын басшы лауазымдарға тағайындалған адамдарға "1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі беріледі.
5. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық білім беру ұйымдарының түлектеріне оқу мерзімі сыныптық біліктілігін беру үшін жалпы қызмет өтіліне есептеледі.
6. Бар сыныптық біліктілігі:
екі айдан астам уақыт қарамағында, бала күтімі бойынша демалыста болған, ІІМ ведомстволық білім беру ұйымдарында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын, мемлекеттік органдар мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және ІІО лауазымына қайта тағайындалған ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне;
ІІО-ға қызметке басқа құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан, Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтен ауысу (іссапарға жіберу) тәртібімен келген адамдарға;
құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан, әскери және мемлекеттік фельдъегерлік қызметтен босатылған және ІІО-ға қызметке қайта қабылданған адамдарға;
сот шешімі бойынша қызметке қайта алынған адамдарға тиісті үстемеақыны белгілей отырып, лауазымға тағайындалған кезде ішкі істер органдары (бөліністері) басшыларының бұйрығымен расталады.

7. Сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим непрерывный стаж службы в правоохранительных и специальных государственных органах, вооруженных силах, других войсках и воинских формированиях, государственной фельдъегерской службе более десяти лет, не имевшим ранее классной квалификации, соответствующие пункту 15 настоящих Правил и получившие в период подведения итогов учебного года оценку "отлично" по практической стрельбе, физической подготовке и боевым приемам борьбы, а также не менее 80 % правильных ответов по проверяемым дисциплинам контрольного тестирования согласно нормативов предусмотренных в Правилах организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 95 дсп (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15310) (далее – Правила организации профессиональной подготовки сотрудников ОВД), присваивается классная квалификация "Специалист 1 класса".
8. Присвоение, повышение классной квалификации производится сотрудникам и военнослужащим ОВД, соответствующим настоящим Правилам, представленным по запросу подразделений ответственных за организацию профессиональной служебной и физической подготовки (далее – подразделения профессиональной подготовки) списке сотрудников и военнослужащих ОВД по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – список ОВД).
9. Руководители (начальники) обеспечивают своевременность, объективность и достоверность представляемых списков.
10. Сотрудники и военнослужащие ОВД, представленные к присвоению, повышению классной квалификации и не принимавшие участия по уважительным причинам (болезнь, отпуск, командировка), в проверке уровня профессиональной служебной и физической подготовки по итогам учебного года представляются к присвоению, повышению классной квалификации в соответствии с настоящими Правилами, в течение одного месяца после прекращения данных обстоятельств.
При этом, в случае повторного отсутствия сотрудника и военнослужащего ОВД, либо перехода одного обстоятельства (болезнь, отпуск, командировка) в другое, время для присвоения, повышения классной квалификации, отводится от последнего.
11. Сотрудники и военнослужащие ОВД, не прошедшие определение классной квалификации по итогам учебного года в соответствии с подпунктами 2), 3) пункта 15 настоящих Правил, в случае вынесения начальником органа (подразделения) или судом, решения о неправомерности наложения дисциплинарного взыскания представляются к присвоению, повышению классной квалификации в соответствии с настоящими Правилами, в течение одного месяца после издания начальником органа приказа об отмене дисциплинарного взыскания или вступления решения суда в законную силу.
В данном случае, руководители (начальники) вышеуказанных сотрудников и военнослужащих ОВД в течение пяти рабочих дней со дня издания приказа направляют в подразделения профессиональной подготовки мотивированное письмо с приложением соответствующих документов.

7. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарында, Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда он жылдан астам үзіліссіз қызмет өтілі бар, сыныптық біліктілігі бұрын болмаған, осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес келетін және оқу жылының қорытындысын шығару кезінде практикалық атыстан, дене дайындығы және жауынгерлік күрес тәсілдері бойынша "өте жақсы" деген баға алған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 95 қбпү бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15310 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене дайындығын ұйымдастыру қағидаларында көзделген нормативтерге сәйкес (бұдан әрі- ІІО қызметкерлерінің кәсіби даярлығын ұйымдастыру қағидасы), ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне бақылау тестілеуінің тексерілетін пәндері бойынша 80% кем емес дұрыс жауап берген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі беріледі.
8. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату осы Қағидаларға сәйкес келетін бөліністердің сұрау салуы бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімінде (бұдан әрі-ІІО тізімі) ұсынылған ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне жүргізіледі.
9. Кәсіби қызметтік және дене даярлығын ұйымдастыруға жауапты басшылар (бастықтар) ұсынылатын тізімдердің уақтылылығын, объективтілігін және шынайылығын қамтамасыз етеді.
10. Сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға ұсынылған және орынды себептермен (сырқаттану, демалыс, іссапар) оқу жылының қорытындысы бойынша кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығының деңгейін тексеруге қатыспаған ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері осы мән-жайлар тоқтатылғаннан кейін бір ай ішінде осы Қағидаларға сәйкес сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға ұсынылады.
Бұл ретте, ІІО қызметкері мен әскери қызметшісі қайтадан болмаған не бір мән-жай (сырқаттану, демалыс, іссапар) басқасына ауысқан жағдайда сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату үшін уақыт соңғысынан бөлінеді.
11. Осы Қағидалардың 15-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес оқу жылының қорытындысы бойынша сыныптық біліктілігін айқындаудан өтпеген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері орган (бөлініс) бастығы немесе сот қолданған тәртіптік жазаның заңсыздығы туралы шешім шығарылған жағдайда тәртіптік жазаның күшін жою туралы орган бастығының бұйрығы шыққаннан немесе сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір ай ішінде осы Қағидаларға сәйкес сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға ұсынылады.
Бұл жағдайда жоғарыда көрсетілген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің басшылары (бастықтары) бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кәсіби даярлық бөліністеріне тиісті құжаттарды қоса отырып, дәлелді хат жолдайды.

12. Присвоение, повышение классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД, а также рассмотрение жалоб и заявлений по ним, осуществляют подразделения профессиональной подготовки.
В данном случае, руководители (начальники) вышеуказанных сотрудников и военнослужащих ОВД в течение десяти рабочих дней со дня издания приказа о присвоении, повышении классной квалификации направляют в подразделения профессиональной подготовки мотивированное письмо.
13. Результаты присвоения, повышения классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД отражаются в акте о присвоении классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – акт ОВД).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На основании акта ОВД руководителями, указанными в пункте 21 настоящих Правил, в течении десяти календарных дней издается приказ о присвоении классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД.
Датой присвоения классной квалификации сотруднику и военнослужащему ОВД считается день подписания приказа.
Копии приказов направляются в финансовые службы для начисления соответствующей надбавки за классную квалификацию.
Городские, районные, линейные подразделения ОВД копии приказов направляют в кадровые службы департаментов полиции и на транспорте (далее – ДП(Т)) областей, городов республиканского значения и столицы.
15. К присвоению, повышению классной квалификации не допускаются сотрудники и военнослужащие ОВД:
1) в период нахождения их в распоряжении ОВД;
2) имеющие действующие дисциплинарные взыскания;
3) в период проведения в отношении них служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или досудебного расследования – до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям.
16. Сотрудникам и военнослужащим ОВД, которым присвоена, повышена классная квалификация, подразделениями профессиональной подготовки выдаются нагрудные знаки классной квалификации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. Объявление приказа и вручение нагрудных знаков классной квалификации производится в торжественной обстановке перед строем или на собрании.
18. Снижение и снятие классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД производится приказом руководителей органов (подразделений) внутренних дел при наложении дисциплинарного взыскания, применяемого к сотруднику в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 56 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
При этом, классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении сотрудников и военнослужащих ОВД, имеющих классную квалификацию "Специалист 2 класса".

12. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындауды, сондай-ақ олар бойынша шағымдар мен өтініштерді қарауды кәсіби даярлық бөліністері жүзеге асырады.
Осы жағдайда ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілердің басшылары (бастықтары) 10 жұмыс күні ішінде шен беру, сыныптық біліктілігін жоғарылату туралы бұйрықты шығарып, негізделген хатпен кәсби даярлық бөліністеріне жолдайды.
13. ІІО қызметкерлері және әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО полиция, қылмыстық-атқару жүйесі және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру туралы актіде (бұдан әрі - ІІО актісі) көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ІІО актісінің негізінде осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген басшылар күнтізбелік он күн ішінде ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру туралы бұйрық шығарады.
Бұйрыққа қол қойылған күн ІІО қызметкері мен әскери қызметшісіне сыныптық біліктілікті беру күні болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері сыныптық біліктілігі үшін тиісті үстемеақы есептеу үшін қаржы қызметтеріне жіберіледі.
ІІО-ның қалалық, аудандық, желілік бөліністері бұйрықтардың көшірмелерін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция және көліктегі полиция департаменттерінің (бұдан әрі - ПД (К)) кадр қызметтеріне жолдайды.
15. Сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері:
1) ІІО қарамағында болған кезеңде;
2) қолданыстағы тәртіптік жазалары болғанда;
3) оларға қатысты қызметтік тергеп-тексеру (тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау) немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу оны тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылданғанға немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қысқартылғанға дейінгі кезеңде жіберілмейді.
16. Сыныптық біліктілік берілген, жоғарылатылған ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне кәсіби даярлық бөліністері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілік кеуде белгілерін береді.
17. Бұйрықты жариялау және сыныптық біліктілік кеуде белгісін табыс ету салтанатты түрде саптың алдында немесе жиналыста өткізіледі.
18. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін төмендету және алып тастау "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы 2-тармағы 5) тармақшасына сәйкес тәртіптік жаза қолданылған кезде ішкі істер органдары (бөліністер) басшыларының бұйрығымен жүргізіледі,
Бұл ретте, сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты жүргізіледі.

19. Материалы о присвоении классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД хранятся в номенклатурных делах подразделений профессиональной подготовки и включают следующие документы:
список ОВД;
акт ОВД;
копия приказа о присвоении классной квалификации.
Параграф 2. Критерии присвоения, повышения классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов органов внутренних дел
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для присвоения, повышения классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД согласно нормативов, предусмотренных в Правилах организации профессиональной подготовки сотрудников ОВД, необходимо выдержать следующие пороговые результаты:
"Специалист 2 класса" – не менее 70 % правильных ответов по проверяемым дисциплинам контрольного тестирования, не ниже оценки "хорошо" по результатам выполнения контрольного упражнения стрельб, итоговой оценки не ниже "хорошо" по физической подготовке и боевым приемам борьбы;
"Специалист 1 класса" – не менее 75 % правильных ответов по проверяемым дисциплинам контрольного тестирования, не ниже оценки "хорошо" по результатам выполнения контрольного упражнения стрельб, итоговой оценки не ниже "хорошо" по физической подготовке и боевым приемам борьбы;
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – не менее 80 % правильных ответов по проверяемым дисциплинам контрольного тестирования, не ниже оценки "отлично" по результатам выполнения контрольного упражнения стрельб, итоговой оценки не ниже "хорошо" по физической подготовке и боевым приемам борьбы.
Параграф 3. Присвоение, повышение, подтверждение, снижение и снятие классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов органов внутренних дел
Сноска. Заголовок параграфа 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Присвоение, повышение, подтверждение, снижение и снятие классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД осуществляют:
1) Министр внутренних дел Республики Казахстан – руководителю аппарата МВД, советникам Министра, помощнику Министра по режиму, председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных подразделений центрального аппарата МВД и их заместителям, начальникам ДП(Т), департаментов уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС) областей, городов республиканского значения и столицы, организаций образования МВД и их заместителям, командиру отряда специального назначения "Сункар";

19. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру туралы материалдар кәсіби даярлық бөліністерінің номенклатуралық істерінде сақталады және мынадай құжаттарды:
ІІО тізімі;
ІІО актісі;
сыныптық біліктілігін беру туралы бұйрықтың көшірмесін қамтиды.
2-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату өлшемшарттары
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату үшін Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің кәсіби даярлығын ұйымдастыру қағидаларында көзделген нормативтерге сәйкес ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері мынадай шекті нәтижелерге қол жеткізулері қажет:
"2-сыныпты маман" – бақылау тестілеуінің тексерілетін пәндері бойынша 70% -дан кем емес дұрыс жауап, атыстардың бақылау жаттығуларын орындау нәтижелері бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес, дене дайындығы және күрестің жауынгерлік тәсілдері бойынша қорытынды бағаны "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"1-сыныпты маман" – бақылау тестілеуінің тексерілетін пәндері бойынша 75% -дан кем емес дұрыс жауап, атыстардың бақылау жаттығуларын орындау нәтижелері бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес, дене дайындығы және күрестің жауынгерлік тәсілдері бойынша қорытынды бағаны "жақсы" деген бағадан төмен емес;
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" – бақылау тестілеуінің тексерілетін пәндері бойынша 80% -дан кем емес дұрыс жауап, атыстардың бақылау жаттығуларын орындау нәтижелері бойынша "өте жақсы" деген бағадан төмен емес, дене дайындығы және күрестің жауынгерлік тәсілдері бойынша қорытынды бағаны "жақсы" деген бағадан төмен емес.
3-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беруді, жоғарылатуды, растауды, төмендетуді және алып тастауды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі – ІІМ Аппаратының басшысына, Министрдің кеңесшілеріне, Министрдің режим жөніндегі көмекшісіне, комитеттердің төрағаларына, ІІМ орталық аппаратының департаменттері мен дербес бөліністерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД, Көліктегі ПД, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ҚАЖД), ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командиріне;

2) Заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – сотрудникам и военнослужащим ОВД, проходящим службу в должностях рядового и начальствующего состава подразделений центрального аппарата МВД, начальникам учебных центров МВД и их заместителям, начальникам государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Астана), городов республиканского значения, столицы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", База военного и специального снабжения "Северная", "Южная", а также их заместителям, начальникам представительства МВД в городе Байконыр, Кинологического центра и их заместителям, командирам Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений и их заместителям, сотрудникам и военнослужащим военно-следственных органов;
3) Председатель Комитета уголовно-исполнительной системы МВД – личному составу Комитета уголовно-исполнительной системы;
4) Начальники ДП(Т), ДУИС, организаций образования МВД – сотрудникам аппарата ДП(Т) (в том числе сотрудникам подразделений собственной безопасности и представительства МВД в городе Байконыр), ДУИС, организаций образования МВД, руководящему составу подчиненных органов и подразделений внутренних дел;
5) Начальники городских, районных, линейных подразделений ОВД, государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Нур-Султан), городов республиканского значения, столицы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", База военного и специального снабжения "Северная", "Южная", Кинологического центра, начальники исправительных учреждений, следственных изоляторов, тюрьмы и колоний-поселений, командир отряда специального назначения "Сункар", командиры Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений, командиры строевых подразделений приравненных к ним – личному составу подразделений.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Учет сотрудников и военнослужащих ОВД имеющих классную квалификацию ведут подразделения профессиональной подготовки ОВД.
Сведения о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии классных квалификации вносятся кадровыми службами в послужные списки личных дел сотрудников и военнослужащих ОВД, а также в автоматизированный ведомственный банк данных, с указанием даты и номера приказа.

2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – ІІМ орталық аппараты бөліністерінің қатардағы және басшы құрамының лауазымдарында қызмет өткеретін ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ІІМ оқу орталықтарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, (Астана қаласы), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы", "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Солтүстік", "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің, Кинологиялық орталықтың бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің командирлеріне және олардың орынбасарларына, қызметкерлеріне және әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне;
3) ІІМ Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы – Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің жеке құрамына;
4) ПД, Көліктегі ПД, ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтары – ПД, Көліктегі ПД аппаратының (оның ішінде өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің және ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің қызметкерлеріне) ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне және бағынысты ішкі істер органдары мен бөліністерінің басшы құрамына;
5) ІІО-ның қалалық, аудандық, желілік бөліністерінің, (Нұр-Сұлтан қаласы), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы", "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Солтүстік", "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің, Кинологиялық орталықтың бастықтары, түзеу мекемелерінің, тергеу изоляторларының, түрмелер мен қоныс колонияларының бастықтары, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командирі, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің командирлері, оларға теңестірілген саптық бөліністердің командирлері – бөліністердің жеке құрамына.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Сыныптық біліктілігі бар ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерін есепке алуды ІІО кәсіби даярлық бөліністері жүргізеді.
Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы мәліметтерді кадр қызметтері бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып, ІІО қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне, сондай-ақ автоматтандырылған ведомстволық деректер банкіне енгізеді.

Глава 3. Классная квалификация военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и сохранения классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан
23. Присвоение, повышение, подтверждение, снижение и сохранение классной квалификации (далее – определение классной квалификации) производится в целях стимулирования развития профессионального мастерства каждого военнослужащего НГ, установления степени их готовности к осуществлению профессиональной деятельности по занимаемой должности.
В зависимости от уровня профессиональной подготовки, опыта и времени прохождения воинской службы (выслуги лет), службы в специальных государственных и правоохранительных органах, фельдъегерской службе, а также состояния воинской дисциплины военнослужащим НГ (за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу на должностях, соответствующих военно-учетным специальностям летного состава и авиационных наземных специалистов по обслуживанию авиационной техники) последовательно присваиваются, подтверждаются и сохраняются следующие классные квалификации:
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ на весь период службы, имеющим выслугу не менее одного года (для военнослужащих по призыву не ранее чем через три месяца), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", выслугу не менее четырех лет (для военнослужащих по призыву не менее шести месяцев), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ (кроме военнослужащих по призыву), имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", выслугу не менее семи лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса - наставник (мастер)" – военнослужащим НГ (кроме военнослужащих по призыву), имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", выслугу не менее десяти лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил.
Военнослужащим, имеющим выслугу 25 лет и более в календарном исчислении – имеющаяся классная квалификация "специалист 1 класса - наставник (мастер)" сохраняется до окончания службы без дальнейшего подтверждения, с выплатой установленной надбавки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2 пункта 32 настоящих Правил.

3-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігі
1-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау тәртібі
23. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және сақтау (бұдан әрі - сыныптық біліктілікті айқындау) ҰҰ-ның әрбір әскери қызметшісінің кәсіби шеберлігін дамытуды ынталандыру, олардың атқаратын лауазымы бойынша кәсіби қызметін жүзеге асыруға әзірлік дәрежесін белгілеу мақсатында жүргізіледі.
Кәсіби даярлығының деңгейіне, əскери қызметтегі, арнаулы мемлекеттік жəне құқық қорғау органдарындағы қызметтегі, фельдъегерлік қызметтегі тәжірибесі мен қызмет өткеру уақытына (өтіліне), сондай-ақ әскери тәртіптің жағдайына байланысты ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне (ұшқыштар құрамының және авиациялық техникаға қызмет көрсету бойынша авиациялық жерүсті мамандарының әскери-есептік мамандықтарына сәйкес келетін лауазымдарда әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді қоспағанда) мынадай сыныптық біліктіліктер:
"3 сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі бар (шақыру бойынша әскери қызметшілер үшін үш айдан кейін), осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне;
"2 сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі бар (шақыру бойынша әскери қызметшілер үшін алты айдан кейін), осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне;
"1 сыныпты маман" – "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі бар, осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген (шақыру бойынша әскери қызметшілерден басқа) ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1 сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі бар, осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген (шақыру бойынша әскери қызметшілерден басқа) ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне ретімен беріледі, расталады және сақталады.
Күнтізбелік есептеумен 25 және одан көп жыл өтілі бар әскери қызметшілердің "1 сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі, осы Қағидалардың 32-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, одан әрі растаусыз қызметінің соңына дейін белгіленген үстемеақыны төлей отырып сақталады.

24. Военнослужащим центра подготовки спортивной команды НГ классная квалификация присваивается, подтверждается и сохраняется:
1) военнослужащим-спортсменам по призыву входящим в состав резерва центра подготовки спортивной команды НГ:
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим спортивный разряд (звание) не ниже "Кандидат в мастера спорта", не ранее чем через три месяца со дня призыва;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", спортивный разряд не ниже "Кандидат в мастера спорта", не ранее чем через шесть месяцев;
2) военнослужащим-спортсменам, проходящим службу по контракту (старшим инструкторам по физической подготовке и спорту):
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим выслугу не менее одного года, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", выслугу не менее четырех лет, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;
"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", выслугу не менее семи лет, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", выслугу не менее десяти лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше;
3) военнослужащим-спортсменам офицерского состава (старшим инструкторам по спорту):
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим выслугу не менее одного года, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", выслугу не менее четырех лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше;
"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", выслугу не менее семи лет, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта";
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", выслугу не менее десяти лет, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта".
4) военнослужащим офицерского состава (начальнику команды, главному тренеру, старшему тренеру команды, тренеру команды):
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим выслугу не менее одного года, спортивное звание "Мастер спорта" и выше, или стаж тренерской работы не менее одного года;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", выслугу не менее четырех лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше, или стаж тренерской работы не менее четырех лет, а также подготовившим спортсмена в одном из званий "Чемпион Азии", "Чемпион Азиатских игр", "Призер этапа Кубка мира";

24. ҰҰ спорт командасын даярлау орталығының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігі:
1) ҰҰ спорт командасын даярлау орталығының резерві құрамына кіретін шақыру бойынша әскери қызметші-спортшыларына:
"3-сыныпты маман" – "Спорт шеберіне кандидат" атағынан төмен емес спорттық разряды (атағы) бар ҰҰ әскери қызметшілеріне әскерге шақыру күнінен бастап үш айдан кейін;
"2-сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "Спорт шеберіне кандидат" атағынан төмен емес спорттық разряды бар ҰҰ әскери қызметшілеріне әскерге шақыру күнінен бастап алты айдан кейін.
2) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметші-спортшыларға (дене шынықтыру және спорт жөніндегі аға нұсқаушыларға):
"3-сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"2-сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман" – "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне.
3) офицерлер құрамындағы әскери қызметші-спортшыларға (спорт жөніндегі аға нұсқаушыларға):
"3-сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"2-сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман"– "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі, "Еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі, "Еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне.
4) офицерлер құрамындағы әскери қызметшілерге (команда бастығына, бас жаттықтырушыға, команданың аға жаттықтырушысына, команданың жаттықтырушысына):
"3-сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы немесе кемінде бір жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"2-сыныпты маман" – "3-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы немесе кемінде төрт жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар, сондай-ақ "Азия чемпионы", "Азия ойындарының чемпионы", "Әлем кубогі кезеңінің жүлдегері" атақтарының бірін жеңіп алған спортшыны дайындаған ҰҰ әскери қызметшілеріне беріледі, расталады және сақталады:

"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", выслугу не менее семи лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше, или "Заслуженный тренер Республики Казахстан", или стаж тренерской работы не менее семи лет, а также подготовившим спортсмена в одном из званий "Призер Олимпийских игр", "Призер Чемпионата мира", "Призер Кубка мира", "Победитель этапа Кубка мира";
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", выслугу не менее десяти лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса", или стаж тренерской работы не менее десяти лет, а также подготовившим спортсмена в одном из званий "Чемпион Олимпийских игр", "Чемпион Мира", "Победитель Кубка мира".
Военнослужащим центра подготовки спортивной команды НГ, не имеющим спортивных званий, классная квалификация определяется на общих основаниях, в соответствии с требованиями настоящих Правил.
25. Классная квалификация определяется:
офицерам и военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях военнослужащих, сержантов – один раз в год в соответствии с настоящими Правилами;
военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях авиационных наземных специалистов по обслуживанию авиационной техники согласно параграфу 4 Главы 3 настоящих Правил;
военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям согласно параграфу 5 Главы 3 настоящих Правил;
военнослужащим по призыву – в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
При поступлении военнослужащих по призыву на воинскую службу по контракту, ранее присвоенная классная квалификация в период срочной службы не учитывается.
26. Определение уровня профессиональной подготовки военнослужащих проводится по результатам итоговых (инспекторских проверок) по основным предметам обучения, государственных и выпускных экзаменов, а также квалификационных испытаний на право ношения крапового берета и тельняшки краповой расцветки (далее – квалификационных испытаний).
27. Военнослужащим НГ, представленным к присвоению, подтверждению, сохранению и снижению, классной квалификации, но не принимавшим участия в проверке уровня профессиональной подготовки по уважительным причинам (болезнь, отпуск, командировка), классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки производится после определения классной квалификации, в течение одного месяца после прекращения соответствующих обстоятельств. При этом, в случае повторного отсутствия военнослужащего, либо перехода одного обстоятельства (болезнь, отпуск, командировка) в другое, время для определения классной квалификации, отводится от последнего.
В случае неприбытия военнослужащего для проверки уровня профессиональной подготовки по истечении одного месяца после прекращения вышеуказанных обстоятельств, классная квалификация снижается на одну ступень.

"1-сыныпты маман" – "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары немесе "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы немесе кемінде жеті жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар, сондай-ақ "Олимпиада ойындарының жүлдегері", "Әлем чемпионатының жүлдегері", "Әлем кубогінің жүлдегері", "Әлем кубогі кезеңінің жеңімпазы" атақтарының бірін жеңіп алған спортшыны дайындаған ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" – "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі бар, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" немесе кемінде он жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар, сондай-ақ "Олимпиада ойындарының чемпионы", "Әлем чемпионы", "Әлем кубогінің жеңімпазы" атақтарының бірін жеңіп алған спортшыны дайындаған ҰҰ әскери қызметшілеріне беріледі, расталады және сақталады.
ҰҰ спорт командасын даярлау орталығының спорттық атақтары жоқ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктіліктері осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жалпы негізде айқындалады.
25. Сыныптық біліктілік:
Әскери қызметшілер және мен сержанттар лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер мен әскери қызметшілерге – осы Қағидаларға сәйкес жылына бір рет;
авиациялық техникаға қызмет көрсету жөніндегі авиациялық жерүсті мамандары лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге осы Қағидалардың 3-тарауының 4-параграфына сәйкес;
ұшқыштардың әскери-есептік мамандықтарына сәйкес келетін лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге осы Қағидалардың 3-тарауының 5-параграфына сәйкес;
шақыру бойынша әскери қызметшілерге – осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес айқындалады.
Шақыру бойынша әскери қызметшілер келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген кезде бұған дейін мерзімді қызмет кезеңінде берілген сыныптық біліктілігі ескерілмейді.
26. Әскери қызметшілердің кәсіби даярлығы деңгейін айқындау негізгі оқыту пәндері бойынша қорытынды (инспекторлық) тексерістер, мемлекеттік және бітіру емтихандары, сондай-ақ күрең берет пен күрең түсті тельняшка кию құқығына біліктілік сынақтары (бұдан әрі – біліктілік сынақтары) нәтижесі бойынша айқындалады.
27. Сыныптық біліктілігін беруге, растауға, сақтауға және төмендетуге ұсынылған, алайда орынды себептермен (сырқаттану, демалыс, іссапар) кәсіби даярлығы деңгейін тексеруге қатыспаған ҰҰ әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігі сақталады, ал белгіленген үстемеақы төлеу тиісті мән-жайлар аяқталғаннан кейін бір ай ішінде сыныптық біліктілікті айқындаған соң жүргізіледі. Бұл ретте, әскери қызметші қайта болмаған жағдайда немесе бір жағдай (сырқаттану, демалыс, іссапар) екіншісіне ауысқан кезде сыныптық біліктілікті айқындауға арналған уақыт соңғысымен есептеледі.
Әскери қызметші жоғарыда көрсетілген мән-жайлар тоқтағаннан кейін бір ай өткен соң кәсіби даярлық деңгейін тексеру үшін келмеген жағдайда сыныптық біліктілік бір сатыға төмендетіледі.

28. Для определения классной квалификации военнослужащих НГ в соответствии с требованиями настоящих Правил создаются комиссии.
Комиссия формируется в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и не менее трех членов из числа начальников управлений (отделов, отделений). Состав комиссии утверждается ежегодно приказами заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией, командующих региональными командованиями, командиров воинских частей.
В случае отсутствия членов комиссии допускается замена временно исполняющими их обязанности.
Комиссия осуществляет следующие функции:
рассмотрение материалов на присвоение, подтверждение, снижение и сохранения классной квалификации;
проверка объективности и достоверности представленных сведений;
рассмотрение жалоб и заявлений, связанных с определением классной квалификации.
29. По результатам проверки уровня профессиональной подготовки военнослужащих НГ, квалификационных испытаний, командиром (начальником) на рассмотрение комиссии выносится список военнослужащих НГ представляемых на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – список НГ).
К списку НГ, на каждого военнослужащего прилагается выписка из сводной ведомости, а на военнослужащих ПСН, успешно прошедших квалификационные испытания, выписка из приказа о результатах испытаний.
Кроме того, для спортсменов и тренеров центра подготовки спортивной команды копию документа, удостоверяющего спортивное звание или разряд, выписку из послужного списка о тренерском стаже.
30. Результаты определения классной квалификации военнослужащих НГ отражаются в акте о присвоении, подтверждении, сохранении и снижении классной квалификации военнослужащим НГ по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт НГ).
Присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации военнослужащим НГ производится на основании акта НГ, который в течение десяти календарных дней утверждается приказом должностных лиц, указанных в пункте 36 настоящих Правил.
Датой определения классной квалификации считается день подписания приказа об утверждении акта НГ.
Копии приказов направляются в воинские части, а также в финансовые подразделения для начисления соответствующей надбавки за классную квалификацию либо прекращения (приостановления) ее выплаты, за исключением военнослужащих по призыву.
Объявление приказа проводится по месту службы военнослужащих в торжественной обстановке, военнослужащим выдаются нагрудные знаки классной квалификации по форме, согласно приложению 6.

28. ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау үшін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес комиссиялар құрылады.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және басқарма (бөлім, бөлімше) бастықтарының қатарынан кемінде үш мүшеден тұрады. Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының, өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, әскери бөлім командирлерінің бұйрықтарымен жыл сайын бекітіледі.
Комиссия мүшелері болмаған жағдайда олардың міндеттерін уақытша атқарушылармен ауыстыруға болады.
Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
сыныптық біліктілікті беруге, растауға, төмендетуге, сақтауға арналған материалдарды қарау;
ұсынылған мәліметтердің объективтілігін және шынайлығын тексеру;
сыныптық біліктілікті айқындаумен байланысты шағымдар мен өтініштерді қарау.
29. ҰҰ әскери қызметшілерінің кәсіби даярлығы деңгейін, біліктілік сынақтарын тексеру нәтижелері бойынша командир (бастық) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беруге, жоғарылатуға, растауға, сақтауға және төмендетуге ұсынылатын ҰҰ әскери қызметшілерінің тізімін (бұдан әрі – ҰҰ тізімі) комиссияның қарауына енгізеді.
ҰҰ тізіміне, әр әскери қызметшіге жиынтық ведомостен үзінді, ал біліктілік сынақтарынан сәтті өткен АМБ әскери қызметшілеріне сынақтардың нәтижелері туралы бұйрықтан үзінді қоса беріледі.
Бұдан басқа, спорт командасын даярлау орталығының спортшылары мен жаттықтырушылары үшін спорттық атағын немесе разрядын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жаттықтырушылық өтілі туралы қызметтік тізімінен үзінді ұсынылады.
30. ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, растау, сақтау және төмендету туралы актіде (бұдан әрі – ҰҰ актісі) көрсетіледі.
ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, растау, сақтау және төмендету ҰҰ актісінің негізінде жүргізіледі, ол осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардың бұйрығымен күнтізбелік он күн ішінде бекітіледі.
ҰҰ актісін бекіту туралы бұйрыққа қол қойылған күн сыныптық біліктілігін айқындау күні болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда, сыныптық біліктілігі үшін тиісті үстемеақы есептеу немесе төлемді тоқтату (тоқтата тұру) үшін әскери бөлімдерге, сондай-ақ қаржы бөліністеріне жіберіледі.
Бұйрықты жариялау әскери қызметшілердің қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі, әскери қызметшілерге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілік кеуде белгілері беріледі.

31. Классная квалификация подтверждается:
военнослужащим НГ, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после выхода на службу до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, обучающимся по очной форме в ведомственных, военных организациях образования и зарубежных странах в рамках договоренности, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после окончания учебы и назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
лицам, принятым на воинскую службу по контракту или переведенным в НГ из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также других правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
лицам, уволенным из НГ на пенсию по выслуге лет и принятым вновь на службу, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, находящимся в распоряжении свыше двух месяцев, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности НГ, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам учебного года;
лицам, восстановленным на службу по решению суда, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после восстановления на службу и назначения на соответствующую должностьдо подтверждения ее по итогам года.
32. Снижение классной квалификации производится, если военнослужащим НГ:
1) не выполнены критерии на подтверждение имеющейся классной квалификации;
2) совершен значительный дисциплинарный проступок;
3) показаны неудовлетворительные результаты по основным предметам обучения в ходе практической (курсовой) подготовки (учебно-методических сборов).
При этом классная квалификация снижается только на одну ступень.

31. Сыныптық біліктілік расталады:
бала күтімі бойынша демалыстағы ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке шыққаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
ведомстволық, әскери білім беру ұйымдарында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тек оқуды бітіріп, тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
әскери қызметке келісімшарт бойынша қабылданған немесе ҰҰ-ға Қарулы Күштерден, басқа әскерлер және әскери құралымдардан, сондай-ақ басқа құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардан ауысып келген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
ҰҰ-дан еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан және қызметке қайта қабылданған адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
екі айдан астам ҰҰ-ның қарамағындағы әскери қызметшілерге бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және ҰҰ-ның лауазымдарына қайта тағайындалған ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
сот шешімі бойынша қызметін қалпына келтірген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке қайта қабылданғаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі.
32. Егер ҰҰ әскери қызметшісі:
1) бар сыныптық біліктілігін растауға арналған өлшемшарттарды орындамаса;
2) елеулі тәртіптік теріс қылық жасаса;
3) практикалық (курстық) даярлық (оқу-әдістемелік жиындар) барысында негізгі оқу пәндері бойынша қанағаттанарлықсыз нәтиже көрсетсе, сыныптық біліктілігі төмендетіледі.
Бұл ретте сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі.

33. Военнослужащие (кроме военнослужащих по призыву), которым классная квалификация была снижена, допускаются к присвоению очередной классной квалификации не ранее чем через год со дня ее снижения.
34. К присвоению (подтверждению) классной квалификации не допускаются военнослужащие НГ:
1) в период нахождения их в распоряжении НГ;
2) в период проведения в отношении них служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или досудебного расследования – до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям.
Классная квалификация не присваивается военнослужащим НГ, имеющим действующие дисциплинарные взыскания. Данные военнослужащие допускаются только к подтверждению имеющейся классной квалификации.
Параграф 2. Критерии присвоения, повышения, подтверждения и сохранения классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан
35. Для присвоения, повышения, подтверждения, сохранения классной квалификации необходимо показать следующий профессиональный уровень:
"Специалист 3 класса" – по всем проверенным предметам оценены не ниже "удовлетворительно".
Курсантам выпускного курса Военной Академии НГ – если по дисциплинам, выносимым на государственные экзамены и по результатам защиты дипломных работ (проектов, задач) оценены на оценку не ниже "хорошо";
"Специалист 2 класса" – по всем проверенным предметам оценены на "хорошо" и "отлично";
"Специалист 1 класса" – не менее 30% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо";
"Специалист 1 класса - наставник (мастер)" – не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо".
Выпускникам других высших военных учебных заведений, которым не была присвоена классная квалификация в учебном заведении, при представлении соответствующих документов, подтверждающих выполнение квалификационных требований классная квалификация "Специалист 3 класса" присваивается по прибытию выпускника к месту службы командиром воинской части, не позднее одного месяца со дня зачисления в списки части.
Параграф 3. Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан
36. Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации военнослужащим НГ (за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу на должностях, соответствующих военно-учетным специальностям летного состава и авиационных наземных специалистов по обслуживанию авиационной техники) осуществляют:

33. Сыныптық біліктілігі төмендетілген (шақыру бойынша әскери қызметшілерді қоспағанда) әскери қызметшілер төмендетілген күннен бастап бір жылдан кейін ғана кезекті сыныптық біліктілігін беруге жіберіледі.
34. Сыныптық біліктілігін беруге (растауға) ҰҰ әскери қызметшілері:
1) ҰҰ-ның қарамағында болған кезеңде;
2) оларға қатысты қызметтік тергеу (тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау) немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу – оны тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылданғанға немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қысқартылғанға дейінгі кезеңде жіберілмейді.
Қолданыстағы тәртіптік жазалары бар ҰҰ әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік берілмейді. Бұл әскери қызметшілер тек бар сыныптық біліктілікті растауға ғана жіберіледі.
2-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау және сақтау өлшемшарттары
35. Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау үшін мынадай кәсіби деңгей көрсету қажет:
"3-сыныпты маман" – барлық тексерілген пәндер бойынша "қанағаттанарлық" бағадан төмен емес бағаланған.
ҰҰ Әскери Академиясының бітіруші урсының курсанттары – егер мемлекеттік емтиханға шығарылатын пәндер және диплом жұмысын (жобалар, міндеттер) қорғау нәтижелері бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаға бағаланған;
"2-сыныпты маман" – барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" және "өте жақсы" деген бағаға бағаланған;
"1-сыныпты маман" – барлық тексерілген пәндер бойынша 30%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға бағаланған;
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" – барлық тексерілген пәндер бойынша 50%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға бағаланған.
Оқу орнында сыныптық біліктілік берілмеген басқа жоғары әскери оқу орындарының түлектеріне біліктілік талаптарын орындағанын растайтын тиісті құжаттар ұсынған кезде әскери бөлім командирі "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігін түлек қызмет орнына келген соң бөлімнің тізіміне тіркелген күннен бастап бір айдан кешіктірмей береді.
3-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау және төмендету
36. ҰҰ әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті беруді, жоғарылатуды, растауды, сақтауды және төмендетуді (ұшқыштар құрамының және авиациялық техникаға қызмет көрсететін авиациялық жерүсті мамандарының әскери-есептік мамандықтарына сәйкес келетін лауазымдарда әскери қызмет атқаратын әскери қызметшілерді қоспағанда):

1) Министр внутренних дел Республики Казахстан – заместителям Главнокомандующего НГ;
2) Заместитель министра - Главнокомандующий НГ – командующим РгК и их заместителям, начальнику Военной Академии и его заместителям, командирам частей непосредственного подчинения и их заместителям, а также военнослужащим Главного командования;
3) Командующие региональными командованиями – командирам воинских частей и их заместителям, а также военнослужащим управлений региональных командований;
4) Начальник Военной академии – военнослужащим Военной академии и выпускникам в год выпуска;
5) Командиры воинских частей – военнослужащим воинских частей.
Классная квалификация определяется в соответствии с настоящими Правилами.
37. Учет военнослужащих НГ, имеющих классную квалификацию, осуществляют подразделения боевой подготовки НГ.
Сведения о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении и снижении классной квалификации вносятся в послужные списки личных дел военнослужащих НГ и информационную систему "Максат" НГ, с указанием даты и номера приказа.
Параграф 4. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, сохранения и снижения классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях авиационных наземных специалистов по обслуживанию авиационной техники
38. Военнослужащим НГ, проходящим воинскую службу по контракту на должностях авиационных наземных специалистов по обслуживанию авиационной техники (далее – наземные авиационные специалисты) в зависимости от достигнутого уровня профессиональной подготовки, стажа службы и состояния воинской дисциплины, последовательно присваиваются следующие классные квалификации:
"Специалист 3 класса" – присваивается на весь период прохождения воинской службы;
"Специалист 2 класса" - через один учебный год, после очередного присвоения;
"Специалист 1 класса" через два учебных года, после очередного присвоения;
"Наставник (мастер)" - через три учебных года, после очередного присвоения.
39. Наземные авиационные специалисты подтверждают классную квалификацию:
"Специалист 3 класса" и "Специалист 2 класса" - ежегодно;
"Специалист 1 класса" - один раз в два года;
"Наставник (мастер)" – не подтверждается и присваивается на весь период прохождения службы.
40. К присвоению (повышению) классной квалификации допускаются наземные авиационные специалисты, не имеющие действующих дисциплинарных взысканий и сдавшие итоговую проверку (инспекторскую проверку) по основным предметам обучения на оценку не ниже "удовлетворительно".

1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі – ҰҰ Бас қолбасшысының орынбасарларына;
2) Министрдің орынбасары-ҰҰ Бас қолбасшысы – Өңірлік қолбасшылық қолбасшыларына және олардың орынбасарларына, ҰҰ Әскери Академиясының бастығына және оның орынбасарларына, тікелей бағынысты әскери бөлімдердің командирлеріне және олардың орынбасарларына, сондай-ақ Бас қолбасшылықтың әскери қызметшілеріне;
3) өңірлік қолбасшылықтардың қолбасшылары – әскери бөлімдердің командирлеріне және олардың орынбасарларына, сондай-ақ өңірлік қолбасшылықтар басқармаларының әскери қызметшілеріне;
4) Әскери Академияның бастығы – Әскери Академияның әскери қызметшілеріне және бітіру жылында түлектерге;
5) Әскери бөлім командирлері – әскери бөлімдердің әскери қызметшілеріне жүзеге асырады.
Сыныптық біліктілік осы Қағидаларға сәйкес айқындалады.
37. Сыныптық біліктілігі бар ҰҰ әскери қызметшілерін есепке алуды ҰҰ жауынгерлік даярлық бөліністері жүзеге асырады.
Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, сақтау және төмендету алып тастау туралы мәліметтер бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып, ҰҰ әскери қызметшілерінің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының "Мақсат" ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
4-параграф. Авиациялық техникаға қызмет көрсету бойынша авиациялық жерүсті мамандарының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау және төмендету тәртібі
38. Қол жеткізген кәсіби шеберлік деңгейіне, қызмет өтіліне және әскери тәртіптің жай-күйіне байланысты ҰҰ авиациялық техникаға қызмет көрсету бойынша авиациялық жерүсті мамандарының лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге (бұдан әрі – жерүсті авиациялық мамандары) мынадай сыныптық біліктілік:
"3-сыныпты маман" - әскери қызмет өткерудің барлық кезеңіне беріледі;
"2-сыныпты маман" - кезекті біліктілік берілген соң, бір оқу жылынан кейін;
"1-сыныпты маман" - кезекті біліктілік берілген соң, екі оқу жылынан кейін;
"Тәлімгер (шебер)" - кезекті біліктілік берілген соң, үш оқу жылынан кейін ретімен беріледі.
39. Жерүсті авиациялық мамандарының сыныптық біліктілігі расталады:
"3-сыныпты маман" және "2-сыныпты маман" - жыл сайын;
"1-сыныпты маман" - екі жылда бір рет;
"Тәлімгер (шебер)" - расталмайды және әскери қызмет өткерудің барлық кезеңіне беріледі.
40. Сыныптық біліктілік беруге (жоғарылатуға) қолданыстағы тәртіптік жазалары жоқ және негізгі оқу пәндері бойынша қорытынды тексеруді (инспекторлық тексерісті) "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес тапсырған жерүсті авиациялық мамандары ұсынылады.

41. При определении классной квалификации, наземные авиационные специалисты (за исключением военнослужащих, проходящих службу в подразделениях инженерно-авиационного и аэронавигационного обеспечения полетов авиации НГ) проверяются в объеме соответствующих программ специальной подготовки.
42. Наземные авиационные специалисты, проходящие службу в подразделениях инженерно-авиационного и аэронавигационного обеспечения полетов авиации НГ проверяются в объеме программ Курсов боевой или специальной подготовки.
43. Подготовка наземных авиационных специалистов для определения классной квалификации осуществляется непосредственными командирами (начальниками) путем проверки знаний контрольных тем и оценки качества практических работ в ходе эксплуатации (обслуживании) авиационной техники.
44. Для учета подготовки наземных авиационных специалистов к определению классной квалификации, на них заводится карточка контроля подготовки к испытаниям на классную квалификацию по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
45. При контрольной проверке теоретической подготовки наземные авиационные специалисты проверяются в знании:
руководства (инструкции) по технической эксплуатации обслуживаемой авиационной техники;
руководящих документов по организации соответствующего вида наземного обеспечения полетов государственной авиации.
46. Проверка практических навыков наземных авиационных специалистов производится путем оценки качества выполнения ими работ (тренажей) на обслуживаемой и/или эксплуатируемой авиационной технике.
47. Наземным авиационным специалистам, проходившим службу в других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, при назначении на воинскую должность в авиацию НГ, имеющаяся классная квалификация подтверждается приказом соответствующего командира (начальника) до окончания календарного года на основании заключения квалификационной комиссии, дальнейшее определение классной квалификации проводится в порядке, установленном настоящими Правилами.
48. Наземным авиационным специалистам, назначенным на воинскую должность с изменением военно-учетной специальности, имеющиеся классная квалификация сохраняется с выплатой установленной надбавки до конца календарного года, дальнейшее определение классной квалификации проводится в порядке, установленном настоящими Правилами.
49. Снижение классной квалификации наземным авиационным специалистам производится, если по их вине не выполнены критерии на подтверждение имеющейся классной квалификации, а также по результатам служебных расследований (расследований авиационных событий), связанных с нарушениями в обслуживании и/или эксплуатации авиационной техники.

41. Сыныптық біліктілігін айқындау кезінде жерүсті авиациялық мамандары (ҰҰ авиациясының ұшуларын инженерлік-авиациялық және аэронавигациялық қамтамасыз ету бөліністерінде қызмет өткеретін әскери қызметшілерді қоспағанда) арнайы даярлықтың тиісті бағдарламалары көлемінде тексеріледі.
42. ҰҰ авиациясының ұшуларын инженерлік-авиациялық және аэронавигациялық қамтамасыз ету бөліністерінде қызмет өткеретін жерүсті авиациялық мамандары жауынгерлік немесе арнайы даярлық курстарының бағдарламалары көлемінде тексеріледі.
43. Сыныптық біліктілігін айқындау үшін жерүсті авиациялық мамандарын дайындауды бақылау тақырыптарын білуін тексеру және авиациялық техниканы пайдалану (қызмет көрсету) барысында практикалық жұмыс істеу сапасын бағалау арқылы тікелей командирлер (бастықтар) жүзеге асырады.
44. Сыныптық біліктілігін айқындауға жерүсті авиациялық мамандарын дайындауды есепке алу үшін оларға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікке арналған сынақтарға дайындықты бақылау карточкасы жүргізіледі.
45. Жерүсті авиациялық мамандарының теориялық дайындығын бақылау тексеру кезінде:
қызмет көрсетілетін авиациялық техниканы техникалық пайдалану жөніндегі басшылықты (нұсқаулықты);
мемлекеттік авиацияның ұшуларын жерүсті қамтамасыз етудің тиісті түрін ұйымдастыру жөніндегі басшылық құжаттарды білуі тексеріледі.
46. Жерүсті авиациялық мамандарының практикалық дағдыларын тексеру олардың қызмет көрсетілетін және/немесе пайдаланылатын авиациялық техникада жұмыстарды (жаттығуды) орындау сапасын бағалау арқылы жүргізіледі.
47. Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткерген жерүсті авиациялық мамандары ҰҰ авиациясының әскери лауазымына тағайындалған кезде сыныптық біліктілігі тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін біліктілік комиссиясы қорытындысының негізінде беріледі, одан әрі сыныптық біліктілігін айқындау осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
48. Әскери-есептік мамандығын өзгерте отырып, әскери лауазымға тағайындалған жерүсті авиациялық мамандарының сыныптық біліктілігі күнтізбелік жылдың соңына дейін белгіленген үстемеақыны төлей отырып сақталады, одан әрі сыныптық біліктілігін айқындау осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
49. Егер олардың кінәсінен бар сыныптық біліктілігін растау өлшемшарттары орындалмаса, сондай-ақ авиациялық техникаға қызмет көрсетудегі және/немесе пайдаланудағы бұзушылықтармен байланысты қызметтік тергеулердің (авиациялық оқиғаларды тергеудің) нәтижелері бойынша жерүсті авиациялық мамандарының сыныптық біліктілігі төмендетіледі.

50. Для присвоения, подтверждения и сохранения классной квалификации наземным авиационным специалистам необходимо показать следующий профессиональный уровень по специальной подготовке:
"Специалист 3 класса" – не имеющим классной квалификации, по всем проверенным предметам оценены не ниже "удовлетворительно";
"Специалист 2 класса" – специалисты 3 класса, не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "хорошо", а по остальным не ниже "удовлетворительно";
"Специалист 1 класса" – специалисты 2 класса, не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо";
Классная квалификация "Наставник (мастер)" присваивается специалистам 1 класса, сдавшим проверку теоретических знаний не менее 80% по всем проверяемым предметам на "отлично", а по остальным на "хорошо" и прошедшим проверку практических навыков на оценку "отлично".
51. Представления и другие материалы (карточка контроля подготовки к испытаниям на классную квалификацию, копии допусков и проверок из книжек авиационного специалиста, выписка из ведомости итоговой проверки, список на определение классной квалификации направляются в соответствующие квалификационные комиссии для принятия решения и издания приказа о присвоении (повышение, подтверждении, сохранении, снижении) классной квалификации.
52. Для определения классной квалификации наземных авиационных специалистов в соответствии с пунктом 28 настоящих Правил создаются комиссии.
53. Определение классной квалификации наземных авиационных специалистов производится на основании акта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт НГ), который в течение десяти календарных дней утверждается приказом должностных лиц, указанных в пункте 54 настоящих Правил, где датой определения классной квалификации считается день подписания приказа.
Копии приказов направляются в воинские части, а также в финансовые подразделения для начисления соответствующей надбавки за классную квалификацию либо прекращения (приостановления) ее выплаты.
Объявление приказа, а также вручение нагрудного знака классного специалиста по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам проводится по месту службы наземных авиационных специалистов в торжественной обстановке.
54. Присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации наземным авиационным специалистам осуществляют:
Заместитель министра внутренних дел Республики Казахстан- Главнокомандующий НГ – классную квалификацию до "Наставника (мастера)" включительно;
командир авиационной части – классную квалификацию до "Специалиста 2 класса" включительно.

50. Жерүсті авиациялық мамандарына сыныптық біліктілігін беру, растау және сақтау үшін арнайы даярлық бойынша мынадай кәсіби деңгейді көрсетуі қажет:
"3-сыныпты маман" – сыныптық біліктілігі жоқ, барлық тексерілген пәндер бойынша "қанағаттанарлықтан" төмен емес баға алған;
"2-сыныпты маман" – 3-сыныпты мамандар, барлық тексерілген пәндер бойынша кемінде 50% "жақсы", ал қалған пәндер бойынша "қанағаттанарлықтан" төмен емес баға алған;
"1-сыныпты маман" – 2-сыныпты мамандар, барлық тексерілген пәндер бойынша кемінде 50% "өте жақсы", ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген баға алған;
"Тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі теориялық білімін тексеруді барлық тексерілген пәндер бойынша кемінде 80% "өте жақсы", ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға, практикалық дағдыларын тексеруді "өте жақсы" деген бағаға тапсырған 1-сыныпты мамандарға беріледі.
51. Ұсынымдар мен басқа да материалдар (сыныптық біліктілік сынақтарына дайындықты бақылау карточкасы, рұқсаттардың, авиациялық маманның кітапшаларынан тексерулердің көшірмелері, қорытынды тексеру ведомосінен үзінді көшірме, сыныптық біліктілікті айқындауға арналған тізім) шешім қабылдау және сыныптық біліктілік беру (жоғарылату, растау, сақтау, төмендету) туралы бұйрық шығару үшін тиісті біліктілік комиссияларына жолданады.
52. Жерүсті авиациялық мамандарының сыныптық біліктілігін айқындау үшін осы Қағидалардың 28-тармағына сәйкес комиссиялар құрылады.
53. Жерүсті авиациялық мамандарының сыныптық біліктілігін айқындау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актісінің (бұдан әрі – ҰҰ актісі) негізінде жүргізіледі, ол күнтізбелік он күн ішінде осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардың бұйрығымен бекітіледі, онда сыныптық біліктілікті анықтау күні, бұйрыққа қол қойылған күн болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері әскери бөлімдерге, сондай-ақ сыныптық біліктілігіне тиісті үстемеақы белгілеу немесе оны төлеуді тоқтату (тоқтата тұру) үшін қаржы бөліністеріне жолданады.
Жерүсті авиациялық мамандарына бұйрықты жариялау, сондай-ақ осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның кеуде белгісін тапсыру қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі.
54. Жерүсті авиациялық мамандарына:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – ҰҰ Бас қолбасшысы "Тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігіне дейін қоса алғанда; авиациялық бөлімнің командирі – "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігіне дейін қоса алғанда сыныптық біліктілігін беруді, растауды, сақтауды және төмендетуді жүзеге асырады.

55. Учет наземных авиационных специалистов, имеющих классную квалификацию, ведҰтся в штабе авиационной части и в управлении авиации.
Сведения о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении и снижении классных квалификаций наземным авиационным специалистам вносятся в послужные списки личных дел военнослужащих и информационную систему "Максат" НГ с указанием даты и номера приказа.
Параграф 5. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, сохранения и снижения классной квалификации военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям
56. Военнослужащим НГ, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям (далее - летчики и штурманы), последовательно присваиваются следующие классные квалификации:
"Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса") – военнослужащим летного состава, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 58 настоящих Правил;
"Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса") – военнослужащим летного состава, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса"), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 58 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса") – военнослужащим летного состава, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса"), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 58 настоящих Правил;
"Летчик (штурман) - снайпер" – военнослужащим летного состава, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса"), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 58 настоящих Правил;
57. При определении классной квалификации летчики (штурманы) должны быть подготовлены к выполнению задач по предназначению в соответствии с Условиями для присвоения (повышения, подтверждения) классной квалификации летчикам (штурманам) согласно приложению 8 к настоящим Правилам, выполнить нормы минимального налета часов согласно приложению 9 к настоящим Правилам и сдать проверку по физической подготовке на оценку не ниже "удовлетворительно".
58. Для присвоения, повышения, подтверждения классной квалификации летчикам и штурманам необходимо показать следующий профессиональный уровень:
"Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса") – по всем проверенным предметам оценены не ниже "удовлетворительно";

55. Сыныптық біліктілігі бар жерүсті авиациялық мамандарын есепке алу авиациялық бөлімнің штабында және авиация басқармасында жүргізіледі.
Жерүсті авиациялық мамандарына сыныптық біліктіліктер беру, растау, сақтау және төмендету туралы мәліметтер бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып, әскери қызметшілердің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне және "Мақсат" ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
5-параграф. Ұшқыштардың әскери-есептік мамандықтарына сәйкес келетін лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау және төмендету тәртібі
56. Ұшқыштардың әскери-есептік мамандықтарына (бұдан әрі – ұшқыштар мен штурмандар) сәйкес келетін лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне сыныптық біліктіліктер рет-ретімен:
"3-сыныпты маман" ("3-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – осы Қағидалардың 58-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне;
"2-сыныпты маман" ("2-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – "3-сыныпты маман" ("3-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") сыныптық біліктілігі бар, осы Қағидалардың 58-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман" ("1-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – "2-сыныпты маман" ("2-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") сыныптық біліктілігі бар, осы Қағидалардың 58-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне;
"Мерген ұшқыш (штурман)" – "1-сыныпты маман ("1-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") сыныптық біліктілігі бар, осы Қағидалардың 58-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне беріледі.
57. Сыныптық біліктілігін айқындау кезінде ұшқыштар (штурмандар) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес ұшқыштарға (штурмандарға) сыныптық біліктілігін берудің (жоғарылатудың, растаудың) шарттарына сәйкес мақсаты бойынша міндеттерін орындауға, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ең аз ұшу сағатының және жауынгерлік қолдану ұшуларының нормаларын орындауға дайын болуы және дене шынықтыру даярлығы бойынша қорытынды тексеруді "қанағаттанарлықтан" төмен емес бағаға тапсыруы тиіс.
58. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау үшін ұшқыштар мен штурмандар мынадай кәсіби деңгейді көрсетуі қажет:
"3-сыныпты маман" ("3-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – барлық тексерілген пәндер бойынша "қанағаттанарлықтан" төмен емес;

"Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса") – по всем проверенным предметам оценены на "хорошо" и "отлично";
"Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса") – не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо".
Классная квалификация "Летчик (штурман) – снайпер" присваивается летчикам (штурманам), сдавшим проверку теоретических знаний не менее 80% по всем проверяемым предметам на "отлично", а по остальным на "хорошо" и прошедшим контрольную проверку летной подготовки на оценку "отлично".
59. Соответствие уровня летной подготовки и теоретических знаний летчиков (штурманов) требованиям, предъявляемым к определению классной квалификации, определяется путем проведения контрольной проверки.
60. Перечень упражнений, определяющих готовность летчиков (штурманов) к выполнению задач по предназначению в зависимости от типа воздушного судна предусмотрен в Курсах боевой подготовки родов авиации (далее – КБП).
61. При контрольной проверке теоретических знаний военнослужащие летного состава проверяются на знание:
авиационной техники;
руководства по летной эксплуатации (инструкции экипажу) воздушного судна;
практической аэродинамики типа воздушного судна;
средств спасения и жизнеобеспечения, находящихся на борту воздушного судна и способов их применения в аварийной обстановке;
тактико-технических данных средств связи и радиотехнического обеспечения полетов аэродрома;
авиационной метеорологии;
документов, регламентирующих использование воздушного пространства и деятельность государственной авиации, производство полетов и летную подготовку;
аэронавигационного паспорта аэродрома, и аэронавигационного паспорта авиационного полигона;
условий проведения полетов в приграничной полосе;
воздушной навигации.
62. Контрольная проверка летной подготовки осуществляется в соответствии с требованиями КБП и проводится:
у летчиков – по технике пилотирования и боевому применению (применению по предназначению);
у штурманов – по воздушной навигации и боевому применению (применению по предназначению).
63. Для проведения контрольной проверки летной подготовки назначаются проверяющие из числа летного состава, имеющие классную квалификацию равную или выше классной квалификации, к которой представляется кандидат, но не ниже "Специалиста 2 класса" ("Военного летчика (штурмана) 2 класса") в соответствии с требованиями Правил производства полетов государственной авиации Республики Казахстан утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года №744 (далее - ППП ГА), (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16210).

"2-сыныпты маман" ("2-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" және "өте жақсы";
"1-сыныпты маман" ("1-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – барлық тексерілген пәндер бойынша кемінде 50% "өте жақсы", қалғандары "жақсы";
"Мерген ұшқыш (штурман)" – барлық тексерілген пәндер бойынша кемінде 80% "өте жақсы", қалғандары "жақсы" және ұшу даярлығын бақылау тексеруден "өте жақсы" деп бағалануы тиіс.
59. Ұшқыштардың (штурмандардың) ұшу даярлығы және теориялық білімі деңгейінің сыныптық біліктілікті айқындауға қойылатын талаптарға сәйкес келуі бақылау тексеру өткізу арқылы айқындалады.
60. Әуе кемесінің типіне байланысты ұшқыштардың (штурмандардың) мақсаты бойынша міндеттерін орындауға әзірлігін анықтайтын жаттығулар тізбесі авиацияның түрлерін жауынгерлік даярлау курстарында (бұдан әрі - ЖДК) көзделген.
61. Теориялық білімін бақылау тексеру кезінде ұшқыштар құрамы әскери қызметшілерінің:
авиация техникасын;
әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықты (экипаж нұсқаулығын);
әуе кемесі түрінің практикалық аэродинамикасын;
әуе кемесі бортындағы құтқару және тіршілікті қамтамасыз ету құралдарын, оларды авариялық жағдайда қолдану тәсілдерін;
байланыс және әуе айлағының ұшуларын радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының тактикалық-техникалық деректерін;
авиациялық метеорологияны;
әуе кеңістігін пайдалануды, мемлекеттік авиацияның қызметін, ұшуларды және ұшқыштар даярлығын регламенттейтін құжаттарды;
әуе айлағының аэронавигациялық паспортын, авиациялық полигонның аэронавигациялық паспортын;
шекара маңы жолағында ұшуларды жүргізу шарттарын;
әуе навигациясын білуі тексеріледі.
62. Ұшу даярлығын бақылап тексеру ЖДК талаптарына сәйкес жүзеге асырылады және:
ұшқыштар – ұшуды басқару және жауынгерлік қолдану техникасы бойынша (мақсаты бойынша қолдану);
штурмандар – әуе навигациясы және жауынгерлік қолдану бойынша (мақсаты бойынша қолдану) өткізіледі.
63. Ұшу даярлығын бақылап тексеру жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 744 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – МА ҰЖҚ) (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16210 болып тіркелді) талаптарына сәйкес кандидат ұсынылып отырған сыныптық біліктіліктен жоғары сыныптық біліктілігі бар, бірақ "2-сыныпты маманнан" ("2-сыныпты әскери ұшқыш (штурман") төмен емес сыныптық біліктілігі бар ұшқыштар құрамы қатарынан тексерушілер тағайындалады.

64. При отсутствии подготовленных проверяющих из числа военнослужащих летного состава, допускается проводить контрольную проверку летной подготовки летчиками-инструкторами, не имеющих перерывов в летной работе и допущенных к полетам в соответствующих метеоусловиях по определенным для присвоения (подтверждения) классной квалификации упражнениям КБП.
65. При невозможности нахождения проверяющего на борту воздушного судна контрольная проверка качества полета оценивается на основании данных бортовых и наземных средств объективного контроля полетов. Проверяющие лица в этом случае дают соответствующее заключение на основании анализа средств объективного контроля, оценки параметров полета согласно требованиям КБП.
66. По результатам проверки летной подготовки, проверяющий оценивает уровень подготовки кандидата к присвоению классной квалификации, о чем производит соответствующую запись в летной книжке кандидата по форме, согласно приложению 7 к ППП ГА.
67. По результатам контрольной проверки в квалификационную комиссию направляются два экземпляра представления с выводом о соответствии (несоответствии) уровня подготовки кандидата требованиям, предъявляемым к присвоению (повышению) классной квалификации, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
68. К представлению прилагаются заверенные печатью воинской части документы:
выписки из плановых таблиц полетов;
копии бюллетеня погоды;
материалы объективного контроля полета.
Первый экземпляр представления хранится в штабе воинской части, второй экземпляр по месту издания приказа о присвоении (повышении) классной квалификации.
69. Присвоенная летчикам и штурманам классная квалификация подтверждается:
"Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса") - ежегодно;
"Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса") - один раз в два года;
"Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса") - один раз в три года;
"Летчик (штурман) – снайпер" - не подтверждается и присваивается на весь период службы.
Классная квалификация в год ее присвоения летному составу, а также в год переучивания на другой тип или модификацию воздушного судна, считается подтвержденной в текущем году.
70. Подтверждение классной квалификации летчикам (штурманам) осуществляется в течение года путем проведения проверок:
в полете по видам летной подготовки в соответствии с требованиями КБП;
знаний теоретических дисциплин, указанных в пункте 61 настоящих Правил.
71. Летчикам (штурманам), проходившим службу в других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, при назначении на воинскую должность в авиацию НГ, имеющаяся классная квалификация подтверждается приказом соответствующего командира (начальника) до окончания календарного года на основании заключения квалификационной комиссии, дальнейшее определение классной квалификации проводится в порядке, установленном настоящими Правилами.

64. Ұшқыштар құрамының әскери қызметшілері қатарынан дайындалған тексерушілер болмаған жағдайда ұшу жұмысында үзілістері жоқ, сыныптық біліктілікті беру (растау) үшін белгіленген ЖДК жаттығулары бойынша тиісті метеожағдайда ұшуға жіберілген ұшқыш-нұсқаушыларға ұшу даярлығын бақылап тексеруге рұқсат етіледі.
65. Тексерушінің әуе кемесі бортында болу мүмкіндігі болмаған жағдайда ұшу сапасы ұшуларды объективті бақылаудың борттық және жерүсті құралдарының деректері негізінде бағаланады. Бұл жағдайда тексеруші адамдар тиісті қорытындыны ЖДК курстарының талаптарына сәйкес объективті бақылау құралдарын талдау, ұшу параметрлерін бағалау негізінде береді.
66. Ұшу даярлығын тексеру нәтижелері бойынша тексеруші кандидаттың сыныптық біліктілікті беруге даярлық деңгейін бағалайды, ол туралы МА ҰЖҚ 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттың ұшу кітапшасына тиісті жазба жүргізеді.
67. Бақылап тексерудің нәтижелері бойынша біліктілік комиссиясына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беруге (жоғарылатуға) қойылатын талаптарға кандидаттың даярлық деңгейінің сәйкес болуы (сәйкес болмауы) туралы қорытынды бар екі дана ұсыным жолданады.
68. Ұсынымға әскери бөлімнің мөрімен куәландырылған мынадай құжаттар қоса беріледі:
ұшулардың жоспарлы кестесінен үзінді;
ауа райы бюллетенінің көшірмесі;
ұшуды объективті бақылау материалдары.
Ұсынымның бірінші данасы әскери бөлімнің штабында, екінші данасы сыныптық біліктілікті беру (жоғарылату) туралы бұйрық шығарылған жерде сақталады.
69. Ұшқыштарға және штурмандарға берілген сыныптық біліктілік:
"3-сыныпты маман" ("3-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – жыл сайын;
"2-сыныпты маман" ("2-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – екі жылда бір рет;
"1-сыныпты маман" ("1-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – үш жылда бір рет расталады;
"Мерген ұшқыш (штурман)") – расталмайды және қызметтің барлық кезеңіне беріледі.
Сыныптық біліктілік ұшқыштар құрамына берілген жылы, сондай-ақ әуе кемесінің басқа түріне (модификациясына) қайта оқыған жылы сыныптық біліктілігі ағымдағы жылы расталған болып есептеледі.
70. Ұшқыштардың (штурмандардың) сыныптық біліктілігін растау тексеру жүргізу арқылы бір жыл ішінде жүзеге асырылады:
ЖДК талаптарына сәйкес ұшу даярлығының түрлері бойынша ұшуда;
осы Қағидалардың 61-тармағында көрсетілген теориялық пәндерді білуі.
71. Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткерген ұшқыштарға (штурмандарға) ҰҰ авиациясының әскери лауазымына тағайындалған кезде сыныптық біліктілігі тиісті командирдің (бастықтың) бұйрығымен күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін біліктілік комиссиясы қорытындысының негізінде беріледі, одан әрі сыныптық біліктілігін айқындау осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

72. Летчикам и штурманам, не допущенным к полетам по состоянию здоровья, классная квалификация подтверждается только по результатам проверок знаний теоретических дисциплин.
73. Летчикам и штурманам, обучающимся по очной форме в высших учебных заведениях, классная квалификация сохраняется и подтверждается в течение шести месяцев после окончания учебного заведения.
74. К рапорту на присвоение (подтверждение) классной квалификации подчиненным военнослужащим летного состава прилагаются:
выписка из акта проверки знаний теоретических дисциплин;
выписка из летной книжки с результатами проверок по видам летной подготовки (дата, вид проверки, метеорологические условия, общая оценка);
подтверждающие документы (копии документов) о том, что к полетам не допущен по состоянию здоровья (при необходимости).
75. Результаты определения классной квалификации летчиков (штурманов) отражаются в акте о присвоении, подтверждении, сохранении и снижении классной квалификации летчиков (штурманов) авиации НГ по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – акт авиации НГ).
76. На основании акта авиации НГ руководителями, указанными в пункте 78 настоящих Правил в течение десяти календарных дней, издается приказ о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении и снижении классной квалификации летчикам (штурманам).
Датой определения классной квалификации считается день подписания приказа.
77. Объявление приказа о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении и снижении классной квалификации, а также вручение нагрудного знака классного специалиста по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам проводится по месту службы летчиков (штурманов) в торжественной обстановке.
78. Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации летчикам и штурманам осуществляют:
Заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующий НГ – до классной квалификации "Летчик (штурман) – снайпер" включительно;
командир авиационной части – классную квалификацию "Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса").
79. Снижение классной квалификации летчикам (штурманам) производится, если по их вине не выполнены критерии на подтверждение имеющейся классной квалификации, а также по результатам служебных расследований (расследований авиационных событий), связанных с летной деятельностью летчиков (штурманов).
При этом, классная квалификация снижается только на одну ступень.
80. Снижение классной квалификации осуществляется приказом должностного лица, которому предоставлено право ее присвоения (повышения, подтверждения) на основании Акта авиации НГ.

72. Денсаулығына байланысты ұшуларға жіберілмеген ұшқыштар мен штурмандарға сыныптық біліктілігі тек олардың теориялық пәндерді білуін тексеру нәтижесі бойынша расталады.
73. Жоғарғы оқу орындарында күндізгі нысан бойынша оқитын ұшқыштар мен штурмандардың сыныптық біліктілігі сақталады және оқу орнын аяқтағаннан кейін алты ай ішінде расталады.
74. Ұшқыштар құрамының бағынысты әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті беру (растау) баянатына:
теориялық пәндер бойынша білімін тексеру актісінен үзінді;
ұшу даярлығының түрлері (күні, тексеріс түрі, метеорологиялық жағдай, жалпы бағасы) бойынша тексеру нәтижелері бар ұшу кітабынан үзінді;
денсаулық жағдайы (қажет болған жағдайда) бойынша ұшуға жіберілмегендігі туралы растайтын құжаттар (құжаттардың көшірмелері) қоса беріледі.
75. Ұшқыштардың (штурмандардың) сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰҰ авициясының ұшқыштарына (штурмандарына) сыныптық біліктілігін беру, растау, сақтау және төмендету туралы актіде (бұдан әрі – ҰҰ авиациясының актісі) көрсетіледі.
76. ҰҰ авиациясының актісі негізінде осы Қағидалардың 78-тармағында көрсетілген басшылар күнтізбелік он күн ішінде ұшқыштарға (штурмандарға) сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау және төмендету туралы бұйрық шығарады.
Бұйрыққа қол қойылған күн сыныптық біліктілікті айқындау күні болып табылады.
77. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, сақтау және төмендету туралы бұйрықты жариялау, сондай-ақ осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның кеуде белгісін беру ұшқыштардың (штурмандардың) қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі.
78. Ұшқыштарға және штурмандарға:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары - ҰҰ Бас қолбасшысы – "Ұшқыш (штурман) – мерген" сыныптық біліктілігіне дейін қоса алғанда;
авиациялық бөлімнің командирі – "3-сыныпты маман" ("3-сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") сыныптық біліктілігін беруді, растауды, сақтауды және төмендетуді жүзеге асырады
79. Егер ұшқыштардың (штурмандардың) кінәсінен бар сыныптық біліктілікті растау өлшемшарттары орындалмаса, сондай-ақ ұшқыштардың, штурмандардың ұшу қызметіне байланысты қызметтік тергеу (авиациялық оқиғаларды тергеу) нәтижелері бойынша олардың сыныптық біліктілігі төмендетіледі.
Бұл ретте сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі.
80. Сыныптық біліктілігін төмендету ҰҰ авиациясының актісі негізінде сыныптық біліктілігін беру (жоғарылату, растау) құқығы берілген лауазымды адамның бұйрығымен жүзеге асырылады.

81. Военнослужащие, сниженные в классной квалификации, представляются к присвоению классной квалификации на общих основаниях, но не ранее чем через один календарный год.
Приложение 1
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
Список сотрудников и военнослужащих ОВД ___________________________________
(наименование подразделения)
подлежащих присвоению классной квалификации по итогам 20_____ учебного года
№ п/п
Специальное (воинское) звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
Общий стаж службы на аттестованных
должностях
Действующее дисциплинарное взыскание (при его наличии)
Представляется к присвоению классной квалификации
1
2
3
4
7
8
1.
Начальник (руководитель) подразделения
______________________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
Акт о присвоении классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных органов

81. Сыныптық біліктілігі төмендетілген әскери қызметшілер сыныптық біліктілігін беруге жалпы негізде күнтізбелік бір жыл өткеннен кейін ұсынылады.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20_____ оқу жылының қорытындысы бойынша сыныптық біліктілігін беруге жататын
____________________________________________________
(бөліністің атауы) ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімі
Р/с №
Арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқарып отырған лауазымы
Аттестатталған лауазымдардағы жалпы
қызмет өтілі
Қолданыстағы тәртіптік жазасы (болған жағдайда)
Сыныптық біліктілігін беруге ұсынылады
1
2
3
4
5
6
Бөлініс бастығы (басшы)________________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлері мен әскери-тергеу органдарының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру туралы акті

Сноска. Заголовок приложения 2 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 13.06.2023 № 480 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Специальное (воинское) звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
Общий стаж службы на аттестованных
должностях
Имеющаяся классная квалификация, дата и номер приказа о присвоении (повышении подтверждении, снижении, снятии), кем присвоена (подтверждена, снижена, снята)
Результаты (по критериям оценки для соответствующих классных квалификации)
Заключение
Виды дисциплин контрольного тестирования
Практическая стрельба
Физическая подготовка
Боевые приемы борьбы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
пройден/не пройден
пройден/не пройден
пройден/не пройден
оценка
оценка
оценка
Начальник (руководитель) подразделения _________________________________________
Ответственный сотрудник__________________________________________________
"____" __________ 20___ г.
Приложение 3
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
НАГРУДНЫЕ ЗНАКИ КЛАССНОЙ КВАЛИФИКАЦИИ
Нагрудный знак для сотрудников и военнослужащих ОВД
"СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА-НАСТАВНИК (МАСТЕР)"
Нагрудный знак для сотрудников и военнослужащих ОВД
"СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА"
Нагрудный знак для сотрудников и военнослужащих ОВД
"СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
Приложение 4
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
Список военнослужащих НГ представляемых на присвоение,
подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации
№ п/п
Должность
В/звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Ранее присвоенная классная квалификация (кем, № и дата приказа) (при его наличии)
Стаж работы (службы)
Итоговый результат
Наличие действующих взысканий
Предложение квалификационной комиссии
1.
2.
Приложение: выписка из сводной ведомости.
Командир воинской части полковник
М.П. "_____" __________ 20___ года
Приложение 5
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
АКТ о присвоении, подтверждении, сохранении и
снижении классной квалификации военнослужащим НГ
Комиссия в составе: председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), заместителя председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), и членов комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), рассмотрев представленные на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации документы и результаты профессиональной подготовки военнослужащих НГ, проведенных в период с _______________ по _____________ 20 _____ года, выносит следующее решение:
№ п/п
Должность
В/ звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Ранее присвоенная классная квалификация (кем, № и дата приказа)
Стаж работы (службы)
Итоговый результат
Наличие действующих взысканий
Решение квалификационной комиссии
1.
2.
Председатель комиссии __________________________________
Заместитель председателя ________________________________
Члены комиссии ________________________________________
Секретарь комиссии _____________________________________
"____" __________ 20___ г.
Приложение 6
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
НАГРУДНЫЕ ЗНАКИ КЛАССНОГО СПЕЦИАЛИСТА
Нагрудный знак для военнослужащих НГ (кроме солдат срочной службы) "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА-НАСТАВНИК (МАСТЕР)" (для военнослужащих, находящихся на должностях наземных авиационных специалистов авиации НГ -" НАСТАВНИК (МАСТЕР)")
Нагрудный знак для военнослужащих (кроме солдат срочной службы)
"СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА"
Нагрудный знак для военнослужащих (кроме солдат срочной службы)
"СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
Нагрудный знак для военнослужащих (кроме солдат срочной службы)
"СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА"
Нагрудный знак для солдат срочной службы
"СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
Нагрудный знак для солдат срочной службы
"СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА"
Приложение 7
к Правилам присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел
Форма
КАРТОЧКА
контроля подготовки
__________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии))
к испытаниям на классную квалификацию
______________________________________________
(классная квалификация)

Ескерту. 2-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 13.06.2023 № 480 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқарып отырған лауазымы
Аттестатталған лауазымдардағы жалпы қызмет өтілі
Бар сыныптық біліктілігі берілгені (жоғарылатылғаны, растал
ғаны, төмендетіл
гені, алып тасталғаны) туралы бұйрықтың күні мен нөмірі, кім берді (расталды, төмендетілді, алып тасталды)
Нәтижелері (тиісті сыныптық біліктіліктер үшін бағалау өлшемшарттары бойынша)
Қорытынды
Бақылау тестілеу пәндерінің түрлері
Практикалық атыс
Дене шынықтыру даярлығы
Жауынгерлік күрес тәсілдері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Өтті-өтпеді
Өтті/өтпеді
Өтті/өтпеді
баға
баға
баға
Бөлініс бастығы
(басшы) __________________________________________________________
Жауапты қызметкер ________________________________________________
20___жылғы "____"_______________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
СЫНЫПТЫҚ БІЛІКТІЛІК КЕУДЕ БЕЛГІЛЕРІ
"1-СЫНЫПТЫ МАМАН-ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)" ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі
"1-СЫНЫПТЫ МАМАН" ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі
"2-СЫНЫПТЫ МАМАН" ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілігін беруге, растауға, сақтауға және төмендетуге ұсынылған ҰҰ әскери қызметшілерінің тізімі
Р/с №
Лауазымы
Әскери атағы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Бұрын берілген сыныптық біліктілігі (бұйрықтың № мен күні, кім берді) (болған жағдайда)
Жұмыс (қызмет) өтілі
Қорытынды нәтиже
Қолданыстағы тәртіптік жазасы
Біліктілік комиссиясының ұсынысы
1.
2.
Қосымша: Жиынтық ведомостен үзінді.
Әскери бөлімнің командирі полковник
М.О. 20___ жылғы "_____" __________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ҰҰ әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау және төмендету туралы акті
Комиссия құрамында: комиссия төрағасы (лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)), комиссия төрағасының орынбасары (лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)) және комиссия мүшелері (лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)) сыныптық біліктілігін беруге, растауға, сақтауға және төмендетуге ұсынылған құжаттарды және 20 _____жылғы ___________ - __________ аралығында өткізілген ҰҰ әскери қызметшілерін кәсіби даярлау нәтижелерін қарап, мынадай шешім шығарады:
Р/с №
Лауазымы
Әскери атағы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Бұрын берілген сыныптық біліктілігі (бұйрықтың № мен күні, кім берді) (болған жағдайда)
Жұмыс (қызмет) өтілі
Қорытынды нәтиже
Қолданыстағы тәртіптік жазасы
Біліктілік комиссиясының ұсынысы
1.
2.
Комиссия төрағасы ________________________________________________
Төрағаның орынбасары ______________________________________________
Комиссия мүшелері ________________________________________________
Комиссия хатшысы ________________________________________________
20___жылғы "____"_________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
СЫНЫПТЫ МАМАННЫҢ КЕУДЕ БЕЛГІЛЕРІ
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа)
"1-СЫНЫПТЫ МАМАН-ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)" кеуде белгісі
(ҰҰ авиациясы жерүсті авиациялық мамандарының лауазымдарындағы әскери қызметшілер үшін – "ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)")
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа) "1-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа) "2-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа) "3-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
Мерзімді қызметтегі сарбаздарға арналған "2-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
Мерзімді қызметтегі сарбаздарға арналған "3-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
_______________________________ сыныптық біліктілігіне арналған сынақтарға
___________________________________________ даярлығын бақылау
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
КАРТОЧКАСЫ

1. Теоретическая подготовка
№ п/п
Контрольные
темы
Оценка
Дата
Должность, в/звание, роспись проверяющего ФИО (при его наличии)
1
2
3
4
5
Общая оценка теоретической подготовки:____________
2. Практическая подготовка
№ п/п
Работа на авиационной технике (тренажи)
Оценка
Дата
Должность, в/звание, роспись проверяющего ФИО (при его наличии)
1
2
3
4
5
1
2
Общая оценка практической подготовки:____________
3. Заключение:
По результатам контрольной проверки уровень теоретической и практической подготовки
____________________________________________________соответствует присвоения
(повышения, (воинское звание, Ф.И.О. кандидата (при его наличии)) подтверждения)
классной квалификации_______________________________________________________
(классная квалификация)
Председатель квалификационной комиссии _________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"____________20___г.
М.П.
Приложение 8
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военносужащих органов
внутренних дел
Форма
Условия для присвоения (повышения, подтверждения)
классной квалификации летчикам (штурманам)
№ п/п
Классная квалификация, к присвоению которой представляется летный состав
Готовность к выполнению задач (боевых задач) по предназначению
Уровень подготовки по технике пилотирования (воздушной навигации) при заходе на посадку
1
"Специалист 3 класса" ("Военный лҰтчик (штурман) 3 класса")
днем в простых метеорологических условиях (ПМУ)
днем в простых метеорологических условиях
2
"Специалист 2 класса" ("Военный лҰтчик (штурман) 2 класса")
днем в сложных метеорологических условиях (СМУ), ночью в простых метеорологических условиях (СМУ)
днем в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды, ночью в простых метеорологических условиях
3
"Специалист 1 класса" ("Военный лҰтчик (штурман) 1 класса")
ночью в сложных метеорологических условиях (СМУ)
ночью в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды
4
"Летчик (штурман) –снайпер"
ночью в сложных метеорологических условиях (СМУ) во всем эксплуатационном диапазоне воздушного судна
Инструктор, ночью в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды
Примечание: 1. В случае выполнения полетов летным составом только на воздушных судах, оборудование которых не позволяет решать задачи в указанных метеорологических условиях, то условия на присвоение (повышение, подтверждение) классной квалификации устанавливаются в соответствии с КБП, с учетом Руководства по летной эксплуатации (Инструкции экипажу);

1. Теориялық даярлық
Р/с №
Бақылау тақырыптары
Бағасы
Күні
Тексерушінің лауазымы, ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
1
2
3
4
5
Теориялық даярлықтың жалпы бағасы: __________
2. Практикалық даярлық
Р/с №
Авиациялық техникадағы жұмыс (тренаж)
Бағасы
Күні
Тексерушінің лауазымы, ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
1.
Практикалық даярлықтың жалпы бағасы: __________
3. Қорытынды:
Бақылау тексерудің нәтижелері бойынша теориялық және практикалық даярлықтың
деңгейі ____________________________________________________ (кандидаттың әскери
атағы, тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
______________________________________________ сыныптық
(сыныптық біліктілік)
біліктілігін беруге (жоғарылатуға, растауға) сәйкес келеді.
Біліктілік комиссиясының төрағасы _________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты-жөні (болған жағдайда))
20___жылғы "____"____________
М.О.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Ұшқыштарға (штурмандарға) сыныптық біліктілігін берудің (жоғарылатудың, растаудың) шарттары
Р/с №
Ұшқыштар құрамына берілетін сыныптық біліктілік
Мақсаты бойынша міндеттерді (жауынгерлік міндеттерді) орындауға әзірлігі
Қону кезінде ұшуды басқару техникасы бойынша дайындық деңгейі (әуе навигациясы)
1
"3 сыныпты маман" ("3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)")
күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайда (ҚМЖ)
күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайда
2
"2 сыныпты маман" ("2 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)")
күндіз күрделі метеорологиялық жағдайда (КМЖ), түнде қарапайым метеорологиялық жағдайда (ҚМЖ)
ауа райының минимумы белгіленген кезде күндіз күрделі метеорологиялық жағдайда, түнде қарапайым метеорологиялық жағдайда
3
"1 сыныпты маман" ("1 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)")
түнде күрделі метеорологиялық жағдайда (КМЖ)
ауа райының минимумы белгіленген кезде түнде күрделі метеорологиялық жағдайда
4
"Мерген ұшқыш (штурман)"
әуе кемесінің барлық пайдалану диапазонында түнде күрделі метеорологиялық жағдайда (ТМЖ)
ауа райының минимумы белгіленген кезде түнде күрделі метеорологиялық жағдайда нұсқаушы
Ескертпе:
1. Ұшқыштар құрамы жабдықталуы көрсетілген метеорологиялық жағдайда міндеттерді орындауға мүмкіндік бермейтін әуе кемесінде ғана ұшуларды орындаған жағдайда сыныптық біліктілігін беру (растау) шарттары Ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықты (Экипаж нұсқаулығын) ескере отырып, КжАА курстарына сәйкес белгіленеді;

2. В случае отсутствия соответствующих метеорологических условий при подтверждении классной квалификации летчики (штурманы) выполняют проверку летной подготовки с использованием шторок с открытием их на высотах, определяемых КБП.
Приложение 9
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
Нормы минимального налета часов для летчиков (штурманов)
авиации Национальной гвардии Республики Казахстан, представляемых
к присвоению (повышению) классной квалификации
№ п/п
Типы воздушных судов
Классная квалификация
Налет на всех типах воздушных судов
Общий
Самостоятельный (тренировочный)
1
Военно-транспортные, транспортные самолеты всех предназначений
3-го класса

2. Сыныптық біліктілігін растау кезінде тиісті метеорологиялық жағдай болмаған жағдайда ұшқыштар (штурмандар) КжАА курстарында айқындалған биіктікте пердешені аша отырып ұшу дайындығын тексеруді орындайды.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Респубикасы Ұлттық ұланы авиациясының сыныптық біліктілігін беруге (жоғарылатуға) ұсынылған ұшқыштарының (штурмандарының) ең аз ұшып өту нормалары
Р/с №
Әуе кемелерінің түрлері
Сыныптық біліктілігі
Барлық әуе кемелерінің түрлерінде ұшып өту
Жалпы
Өзіндік (жаттығу)
1.
Барлық мақсаттағы әскери көліктік, көліктік ұшақтар
3 сыныпты

2. Летная подготовка:
1) техника пилотирования (воздушная навигация): ___________________________________
(номер и название упражнения Курса боевой подготовки)
2) боевое применение:____________________________________________________________
(номер и название упражнения Курса боевой подготовки)
Вид проверки
дата
тип ВС
время суток
метеоусловия
тип посадочной системы
Общая оценка
Техника пилотирования (воздушная навигация)
Боевое применение по предназначению
__________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О. проверяющего (при его наличии))
3. Заключение:
По результатам контрольной проверки уровень летной и теоретической подготовки
_________________________________________ соответствует предъявляемым требованиям,
(воинское звание, Ф.И.О. кандидата (при его наличии))
достоин присвоения (повышения) классной квалификации______________________________
(классная квалификация)
Председатель квалификационной комиссии__________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"____________20___г.
М.П.
Приложение 11
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
АКТ
о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении и снижении классной
квалификации летчикам (штурманам) авиации НГ
Комиссия в составе: председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), заместителя председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), и членов комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), рассмотрев представленные на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение классной квалификации документы и результаты профессиональной подготовки летчикам (штурманам), проведенных в период с _______________ по _____________ 20 _____ года, выносит следующее решение:
№ п/п
Должность
Воинское звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Ранее присвоенная классная квалификация (кем, № и дата приказа)
Общий налет / налет в текущем году
Оценка физической подготовки
Общая оценка теоретических знаний
Оценка техники пилотирования (воздушной навигации)
Оценка боевого применения
Наличие действующих взысканий
Решение квалификационной комиссии
Председатель комиссии ___________________________________________
Заместитель председателя _________________________________________
Члены комиссии _________________________________________________
Секретарь комиссии ______________________________________________
"____" __________ 20___ г.
М.П.
Приложение 12
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
НАГРУДНЫЕ ЗНАКИ КЛАССНОЙ КВАЛИФИКАЦИИ ЛЕТНОГО СОСТАВА АВИАЦИИ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "ЛҢТЧИК-СНАЙПЕР"
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "ШТУРМАН-СНАЙПЕР"
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА"
("ВОЕННЫЙ ЛЕТЧИК 1 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА"
("ВОЕННЫЙ ШТУРМАН 1 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА" ("ВОЕННЫЙ ЛЕТЧИК 2 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
("ВОЕННЫЙ ШТУРМАН 2 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА"
("ВОЕННЫЙ ЛЕТЧИК 3 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА"
("ВОЕННЫЙ ШТУРМАН 3 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ БЕЗ КЛАССА"
("ВОЕННЫЙ ЛЕТЧИК БЕЗ КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ БЕЗ КЛАССА"
("ВОЕННЫЙ ШТУРМАН БЕЗ КЛАССА")
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министерства внутренних дел Республики Казахстан

2. Ұшу дайындығы:
1) ұшуда басқару (әуе навигациясы) техникасы:__________________________________
(Курс жаттығуының нөмірі мен атауы)
2) жауынгерлік қолдану:_____________________________________________________
(Курс жаттығуының нөмірі мен атауы)
Тексеріс түрі
күні
ӘК түрі
тәулік уақыты
метеожағдай
қондыру жүйесінің типі
жалпы баға
Ұшуда басқару техникасы (әуе навигациясы)
Мақсаты бойынша жауынгерлік қолдану
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда)
3. Қорытынды:
Бақылап тексерудің нәтижелері бойынша ұшу және теориялық даярлық деңгейі
қойылған талаптарға сәйкес келеді (кандидаттың әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), __________________ сыныптық біліктілігін беруге лайықты
(сыныптық біліктілігі)
Біліктілік комиссиясының төрағасы__________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
20___жылы "____"____________
М.О.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ұлттық ұлан авиациясының ұшқыштарына (штурмандарына) сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету туралы
АКТІ
Комиссия құрамында: комиссия төрағасы (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), комиссия төрағасының орынбасары (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және комиссия мүшелері (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау,сақтау және төмендету құжаттарын және 20 _____ жылғы _______________ - _____________ аралығында өткен ұшқыштарды (штурмандарды) кәсіби даярлаудың нәтижелерін қарап, мынадай шешім шығарды:
р/с №
Лауазымы
Ә/ атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бұрын берілген сныптық біліктілігі (кім берді, бұйрықтың № және күні)
Жалпы ұшып өтуі / ағымдағы жылдағы ұшып өтуі
Дене шынықтыру даярлығын бағалау
Теориялық білімін жалпы бағалау
Ұшуда басқару техникасын (әуе навигациясын) бағалау
Жауынгерлік қолданудың бағасы
Қолданыстағы жазасының бар-жоғы
Біліктілік комиссиясының шешімі
1.
2.
Комиссияның төрағасы _________________________________
Төрағаның орынбасары ______________________________
Комиссия мүшелері ___________________________________________________________
Комиссия хатшысы ___________________________________________________________
20___ жылғы "____" __________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
12-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ АВИАЦИЯСЫ
ҰШҚЫШТАР ҚҰРАМЫНЫҢ СЫНЫПТЫҚ БІЛІКТІЛІГІНІҢ КЕУДЕ БЕЛГІЛЕРІ
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "МЕРГЕН ҰШҚЫШ" кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "ШТУРМАН МЕРГЕН" кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "1 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("1 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ҰШҚЫШ") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "1 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("1 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ШТУРМАН") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "2 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("2 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ҰШҚЫШ") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "2 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("2 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ШТУРМАН") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "3 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("3 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ҰШҚЫШ") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "3 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("3 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ШТУРМАН") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "СЫНЫПСЫЗ МАМАН" ("СЫНЫПСЫЗ ӘСКЕРИ ҰШҚЫШ") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған "СЫНЫПСЫЗ МАМАН" ("СЫНЫПСЫЗ ШТУРМАН") кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 40 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10336, опубликован 17 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 июня 2015 года № 511 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 40 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11668, опубликован 3 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
3. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 марта 2017 года № 181 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 40 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15017, опубликован 25 апреля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов);
4. Приказ исполняющего обязанности министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 мая 2017 года № 350 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 40 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15245, опубликован 4 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов).

1. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 40 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10336 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 40 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 маусымдағы № 511 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11668 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 40 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 наурыздағы № 181 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15017 болып тіркелген, 2017 жылғы 25 сәуірде Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
4. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 40 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің міндетін атқарушысының 2017 жылғы 18 мамырдағы 350 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15245 болып тіркелген, 2017 жылғы 4 шілдеде Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).