О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 марта 2018 года № 231 и Министра иностранных дел Республики Казахстан от 12 апреля 2018 года № 11-1-4/128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2018 года № 16845
В соответствии с подпунктом 1-1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14531, опубликован 24 декабря 2016 года № 248 (28374) в газете "Казахстанская правда") следующие изменения и дополнения:
в Правилах оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) Международный финансовый центр "Астана" (далее - МФЦА) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) автономный кластерный фонд – некоммерческая организация, являющаяся органом управления специальной экономической зоны "Парк инновационных технологий", а также выполняющая иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:

"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 30 наурыздағы № 231 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 12 сәуірдегі № 11-1-4/128 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 сәуірде № 16845 болып тіркелді.
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14531 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2016 жылғы 24 желтоқсанда № 248 (28976) болып жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) – Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын дәл белгіленген шекарасы бар, қаржы саласындағы ерекше құқықтық режим қолданылатын Астана қаласының шегіндегі аумақ;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) дербес кластерлік қор - "Инновациялық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының басқару органы болып табылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды орындайтын коммерциялық емес ұйым;";
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"11) подразделения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) – подразделения миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Департаментов внутренних дел областей, городов Астана, Алматы и на транспорте;
12) указание МВД РК – оперативное решение конкретных задач, оформленное в виде письменного поручения, принимаемое Председателем (заместителями Председателя) Комитета миграционной службы МВД РК, а также решение, основанное на поручении Администрации Президента и/или Правительства Республики Казахстан, письменных обращениях загранучреждений Республики Казахстан, государственных органов и организаций Республики Казахстан, на основании которого МВД РК осуществляется оформление приглашения, выдача, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия виз;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Приглашение на въезд в Республику Казахстан по частным делам подается не ранее, чем за 1 год и не позднее, чем за 5 рабочих дней до предполагаемой даты въезда получателя виз в Республику Казахстан.
Ходатайство или вербальная нота подается не ранее, чем за 90 календарных дней и не позднее, чем за 5 рабочих дней до предполагаемой даты въезда получателя виз в Республику Казахстан.
Срок рассмотрения приглашения составляет не более 3 рабочих дней при оказании услуги в электронном виде и не более 5 рабочих дней – в бумажном виде – со дня подачи обращения, за исключением случаев, указанных в пункте 16 настоящих Правил.
По указанию МВД РК и МИД РК документы на приглашение принимаются и обрабатываются в более краткие сроки.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Приглашающая сторона для оформления приглашения представляет в МВД РК либо в некоммерческое акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" по месту своей регистрации:
1) для оформления приглашения на въезд в Республику Казахстан по частным делам:
документ, удостоверяющий личность;
заявление-анкету о приглашении иностранца или лица без гражданства в Республику Казахстан согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам;
копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины.
2) для оформления приглашения юридического лица либо индивидуального предпринимателя:
заполненную в двух экземплярах таблицу по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
копию документа, подтверждающего уплату государственной пошлины.
3) юридические лица и индивидуальные предприниматели, впервые обращающиеся в текущем году за оформлением приглашения, представляют:
копию справки (свидетельства) о государственной регистрации юридического лица или уведомления индивидуального предпринимателя;
копию сертификата, подтверждающего регистрацию/аккредитацию юридического лица в соответствии с действующим правом МФЦА;
документ, подтверждающий полномочия представителя;

"11) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің бөлімшелері (бұдан әрі – ҚР ІІМ) – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының және Көліктегі ішкі істер департаменттерінің көші-қон қызметі бөлімшелері;
12) ҚР ІIМ нұсқауы – нақты міндеттерді шешу мақсатында және Қазақстан Республикасы Президенті Әкiмшiлiгiнiң және/немесе Үкiметінің тапсырмаларына, Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің, мемлекеттік органдардың және ұйымдардың жазбаша өтініштері негізінде шақыруларды ресімдеу, визаларды беру, күшін жою, қалпына келтіру, ұзарту, қолданылу мерзімдерін ұзарту немесе қысқартуды жүзеге асыру туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон қызметі комитетінің төрағасы (төрағаның орынбасарлары) жедел шешім қабылдау үшін қабылдаған жазбаша түрде ресімделген тапсырмалары;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қазақстан Республикасына жеке істер бойынша келуге шақыру Қазақстан Республикасына визаны алушының болжамды келу күніне 1 жылдан ерте емес және 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Қолдаухат немесе вербалды нота виза алушының Қазақстан Республикасына болжамды келу күніне күнтізбелік 90 күннен ерте емес және 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Шақыруды қарау мерзімі осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өтініш білдірген күннен бастап электронды түрде қызмет көрсету кезінде – 3 жұмыс күнінен және қағаз түрінде – 5 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
ҚР ІІМ және ҚР СІМ нұсқауы бойынша шақыру құжаттары қысқа мерзімде қабылданады және өңделеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Шақыруды ресімдеу үшін шақырушы тарап тіркелген орны бойынша келесі құжаттарды ҚР ІІМ-ге немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік коммерциялық емес акционерлік қоғамына ұсынады:
1) Қазақстан Республикасына жеке сапар бойынша келуге шақыру ресімдеу үшін:
жеке басты куәландыратын құжат;
осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес шетелдікті және азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініш-сауалнама;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
2) заңды тұлғаның не жеке кәсіпкердің шақыруын ресімдеу үшін:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген екі данада толтырылған кесте;
мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
3) шақыруды ресімдеуге ағымдағы жылы алғашқы рет өтініш білдірген заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер келесі құжаттарды ұсынады:
заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың (куәлігінің) немесе жеке кәсіпкердің хабарламаның көшірмесі;
АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес заңды тұлғаны тіркеуді/аккредиттеуді растайтын сертификаттың көшірмесі;
өкілдің уәкілеттігін растайтын құжат;

приглашающая сторона, ходатайствующая о приглашении иностранных туристов – копию лицензии на туристскую операторскую деятельность, выданную местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, или выписку из Государственного реестра туристических агентов, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан";
приглашающая сторона, ходатайствующая о приглашении получателя виз с целью получения образования – копию лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, выданную уполномоченным органом Республики Казахстан в сфере образования, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
приглашающая сторона, ходатайствующая о приглашении получателя виз для лечения, медицинского обследования или консультаций – копию лицензии на медицинскую деятельность, выданную уполномоченным органом Республики Казахстан в сфере здравоохранения, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".";
в пункте 12:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) для осуществления трудовой деятельности, в том числе для сезонных иностранных работников – выданное работодателю разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, либо справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, либо документы, подтверждающие, что в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами получателю визы такое разрешение не требуется;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) для прохождения учебной практики или стажировки – ходатайство центральных исполнительных органов Республики Казахстан или автономного кластерного фонда;";
в пункте 13 подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) соответствие представленных документов запрашиваемой цели поездки, кратности, сроку действия и месту выдачи визы. Место выдачи визы, за исключением участников и органов МФЦА, определяется в соответствии с консульским округом получателя визы, к которому относится страна гражданской принадлежности, или при наличии одного из следующих условий:
разрешения на постоянное место жительства в стране пребывания;
разрешения на длительное пребывание по деловым или инвесторским целям, осуществления трудовой деятельности, получения образования, прохождения лечения.
МИД РК представляет в МВД РК список загранучреждений Республики Казахстан с указанием обслуживаемых ими консульских округов.

шетелдік туристерді шақыруға қолдаухат өткізуші қабылдаушы тарап – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 маусымдағы "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Заңына сәйкес берген туристiк операторлық қызмет лицензиясының немесе туристік агенттердің Мемлекеттік тізілімінен үзінді көшірмесі;
виза алушыны білім алу мақсатында шақыруға қолдаухат өткізуші қабылдаушы тарап – Қазақстан Республикасының білім беру мәселелері жөніндегі уәкілетті органы Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңына сәйкес берген білім саласындағы қызметі туралы лицензияның және (немесе) лицензия қосымшасының көшірмесі;
виза алушыны емделуге, медициналық тексеруге немесе консультациялар үшін шақыруға қолдаухат өткізуші қабылдаушы тарап – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Кодексіне сәйкес медициналық қызметке берген лицензиясының көшірмесі.";
12-тармақта:
6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, соның ішінде маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін – шақырушы тарапқа шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат, не өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтамасы, не болмаса Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе халықаралық шарттарға сәйкес виза алушыға мұндай рұқсат талап етілмейтіндігі туралы құжаттар;";
8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін – Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының немесе дербес кластерлік қордың қолдаухаты;";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттарға сәйкес сұратылған сапардың мақсатының, визаның мәртелігінің, қолданылу мерзімінің және оны беру орнының сәйкестігі.
Визаны беру орны АХҚО қатысушылары мен органдарын қоспағанда, виза алушының азаматтығына тиесілі елге қатысты консулдық округке сәйкес немесе мына шарттардың біреуі:
1) болатын елінде тұрақты тұруға рұқсаты;
2) іскерлік және инвесторлық мақсаттар бойынша, еңбек қызметін жүзеге асыруға, білім алуға, емделуде ұзақ болуына рұқсаты болған кезде анықталады;
ҚР СІМ қызмет көрсететін консулдық округтерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасы шет елдердегі мекемелерінің тізімін ҚР ІІМ-ге береді.

Деятельность участников и органов МФЦА регулируется Конституционным законом Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года "О Международном финансовом центре "Астана".";
в пункте 14 подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) путем проставления на первом экземпляре ходатайства юридического лица номера согласования, заверенного подписью уполномоченного сотрудника и скрепленного печатью МВД РК. Второй экземпляр ходатайства и прилагаемые документы подшиваются в номенклатурное дело МВД РК.
Информация о регистрационном номере приглашения и дате выдачи приглашения вносится в ЕИС "Беркут".";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Для выдачи виз в загранучреждениях РК, МИД РК или МВД РК по месту регистрации получателя виз или приглашающей стороны представляются следующие документы и сведения:
1) визовая анкета на получение визы с цветной, либо черно-белой фотографией размером 3,5 х 4,5 сантиметров;
2) при оформлении визы в загранучреждении РК номер, дата приглашения, зарегистрированного в МВД РК или МИД РК (номер и дату выдачи приглашения получателю визы сообщает приглашающая сторона), или ходатайство получателя категории виз, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил;
3) действительный дипломатический, служебный, заграничный паспорт иностранного государства, либо иной документ, удостоверяющий личность, признаваемый в этом качестве Республикой Казахстан и предоставляющий право на пересечение Государственной границы Республики Казахстан (далее – паспорт);
4) оригинал платежных документов, подтверждающих уплату консульского сбора или государственной пошлины;
5) дополнительные документы, необходимые для получения визы в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Документы, выданные уполномоченными органами иностранного государства (справка об отсутствии судимости, документ, подтверждающий национальную принадлежность, диплом) подлежат легализации, если иное не предусмотрено международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.";
в пункте 20 часть первую изложить в следующей редакции:
"20. За оформление документов о приглашении и выдачу визы, в том числе за восстановление и продление срока ее действия взимается консульский сбор или государственная пошлина в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), если иное не установлено международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

АХҚО қатысушылары мен органдарының қызметі "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 7 желтоқсандағы Конституциялық Заңымен реттеледі.";
14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңды тұлғаның қолдаухатының бірінші данасына ҚР ІІМ уәкілетті қызметкерінің қолымен куәландырылған және мөрмен бекітілген келісу нөмерін қою жолымен. Қолдаухаттың екінші данасы мен қоса берілген құжаттар ҚР ІІМ іс номенклатурасына тігіледі.
Шақырудың тіркеу нөмірі мен шақыруды беру күні туралы ақпарат "Бүркіт" БАЖ-ға енгізіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ҚР шет елдердегі мекемелерінде, ҚР СІМ-де немесе ҚР ІІМ-де виза алушының немесе шақырушы тараптың тіркелген орны бойынша визаларды беру үшін келесі құжаттар мен мәліметтер ұсынылады:
1) көлемі 3,5х4,5 сантиметр түрлі-түсті немесе қара-ақ фотосуреті бар виза алуға арналған визалық сауалнама;
2) ҚР шет елдердегі мекемелерінде виза ресімдеу кезінде ҚР ІІМ-де немесе ҚР СІМ-де тіркелген қолдаухаттың нөмірі және оны тіркеу күні (виза алушыға нөмірді және шақыруды беру күнін шақырушы тарап хабарлайды), немесе осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген виза санаттарын алушылардың қолдаухаттары;
3) шет мемлекеттің жарамды дипломатиялық, қызметтік және шетелдік паспорты, не болмаса Қазақстан Республикасы осы қалыпта таныған және Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасын кесіп өтуге құқық беретін жеке басты куәландыратын өзге құжат (бұдан әрі – паспорт);
4) консулдық алым немесе мемлекеттік бажды төлегенін растайтын төлем құжатының түпнұсқасы;
5) 1-қосымшаға сәйкес виза алуға қажетті қосымша құжаттар.
Шет мемлекеттің уәкілетті органдары берген құжаттар (соттылығының болмауы туралы анықтама, ұлттық тиесілігін растайтын құжат, диплом) егер Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, заңдастыруға жатады.";
20-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Салық кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес шақыруға құжаттарды ресімдеу және визаны беру үшін, соның ішінде оның қолдану мерзімін ұзартуға және қалпына келтіруге консулдық алым немесе мемлекеттік баж алынады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Выдача виз производится:
1) за границей:
загранучреждения РК выдают следующие категории виз: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В4", "В5", "В6", "В7", "В8", "В10", "В11", "В12", "В13", "С1", "С2", "С3", "С4", "С5", "С6", "С7", "С8", "С9", "С10", "С12";
2) на территории Республики Казахстан:
МИД РК выдает следующие категории виз: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В8", "В10", "В11", "В12", "В13", "С3", "С8", "С9" и "С12";
МВД РК выдает следующие категории виз: "А5", "В2" (для участников и органов МФЦА), "В3", "В7", "В8", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этническим казахам), "С11" и "С12".";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. МВД РК осуществляет выдачу, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия виз по месту временной регистрации иностранца или регистрации приглашающей стороны (для получателя визы категории "А5" по фактическому нахождению), либо по указанию МВД РК.
Лицам, находящимся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, и обратившимся в органы внутренних дел для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, выдается виза категории "В8" на период, необходимый для рассмотрения ходатайства, но не более, чем на 90 календарных дней.
Участникам и органам МФЦА, МВД РК осуществляет выдачу, аннулирование, восстановление, продление или сокращение срока действия визы "С3", а также изменение визы "С3" членам семьи на визу "С3" для осуществления трудовой деятельности без учета ранее выданных первичных виз.
Визы для выезда с территории Республики Казахстан выдаются по месту фактического нахождения получателя виз, за исключением виз категории "В14".
Визы для получения образования выдаются по месту нахождения учебного заведения, в которое зачислен получатель визы.
Визы категории С3 и С4 выдаются по месту осуществления трудовой деятельности и регистрации юридического лица (нахождения работодателя).";
пункт 29 исключить;
в пункте 34 подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) МВД РК:
на категорию "А5" – с категорий "В3", "В10", "С3", "С4", "С5", "С10";
на категорию "В2" (для участников и органов МФЦА) – с категорий "В3", "В7" (для автономного кластерного фонда) и "С3";
на категорию "В7" – с категории "С9";
на категорию "В8" – с категории "С3";
на категорию "С1" – только для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы;

"22. Визалардың берілуі:
1) шет елдерде:
ҚР шет елдердегі мекемелері келесі санаттардағы визаларды береді: А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В4", "В5", "В6", "В7", "В8", "В10", "В11", "В12", "В13", "С1", "С2", "С3", "С4", "С5", "С6", "С7", "С8", "С9", "С10" және "С12";
2) Қазақстан Республикасының аумағында:
ҚР СІМ келесі санаттардағы визаларды береді: "А1", "А2", "А3", "А4", "А5", "В1", "В2", "В3", "В5", "В7", "В8", "В10", "В11", "В12", "В13", "С3", "С8", "С9" және "С12";
ҚР ІІМ келесі санаттардағы визаларды береді: "А5", "В2" (АХҚО қатысушылары және органдары үшін), "В3", "В7", "В8", "В14", "В15", "В16", "В17", "В18", "В19", "В20", "В21", "В22", "С1", "С3", "С4", "С9" (этникалық қазақтарға), "С11" және "С12".";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. ҚР ІІМ визаларды беруді, күшін жоюды, қалпына келтіруді, мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды шетелдіктің уақытша тіркеу орны немесе шақырушы тараптың тіркеу орны бойынша ("А5" санатындағы виза, виза алушының нақты болу орны бойынша), не болмаса ҚР ІІМ нұсқауы бойынша жүзеге асырады.
Визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден Қазақстан Республикасына келген және ішкі істер органдарына Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты алу үшін жүгінген адамдарға "В8" санатындағы виза өтінішхатты қарау үшін қажетті кезеңге, бірақ күнтізбелік 90 күннен асырмай беріледі.
ҚР ІІМ АХҚО қатысушылары мен органдарына "С3" визасын беруді, күшін жоюды, қалпына келтіруді, қолданылу мерзімін ұзартуды немесе қысқартуды, сондай-ақ отбасы мүшелеріне "С3" визасын еңбек қызметін жүзеге асыру үшін бұрын берілген алғашқы визаларды ескермей "С3" визасына өзгертуді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге арналған виза "В14" санатындағы визаны қоспағанда, виза алушының нақты болу орны бойынша беріледі.
Оқуға арналған визалар виза алушыны қабылдаған оқу мекемесінің орналасқан орны бойынша беріледі.
С3 және С4 санатындағы визалар заңды тұлғаның еңбек қызметін жүзеге асыру және тіркеу орны (жұмыс берушінің болуы) бойынша беріледі.";
29-тармақ алынып тасталсын;
34-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ҚР ІІМ:
"А5" санатына – "В3", "В10", "С3", "С4", "С5" және "С10" санаттарынан;
"В2" санатына (АХҚО қатысушылары мен органдарына) – "В3", "В7" (дербес кластерлік қор үшін) және "С3" санаттарынан;
"В7" санатына – "С9" санатынан;
"В8" санатына – "С3" санатынан;
"С1" санатына – тек этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан;

на категорию "С3" – с категорий "В2", "В3", "В7" (для автономного кластерного фонда), "С2", "С3" (на основании ходатайства при смене приглашающей стороны в лице работодателя и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан), "С9", "С10";
на категорию "С4" – с категорий "В10", "С2", "С9" и "С10";
на категорию "С9" – только для этнических казахов независимо от категории ранее выданной визы, а также прибывших по безвизовому режиму;
на категорию "С12" – со всех категорий виз, а также прибывших по безвизовому режиму.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. В результате изучения материалов на оформление визы уполномоченный сотрудник принимает решение о выдаче или об отказе в выдаче визы после согласования с КНБ РК.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Сроки оформления виз не превышают 5 рабочих дней, кроме виз категорий "B8" и "C1", которые оформляются 60 календарных дней.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Визовые документы, в том числе вербальные ноты и ходатайства, согласовываются посредством ЕИС "Беркут". Визы категории "С11" и визы для выезда из Республики Казахстан согласовываются путем внесения в ЕИС "Беркут".
КНБ РК обеспечивает согласование оформления виз в течение 3 рабочих дней, в случае необходимости указанный срок может продлеваться до 30 календарных дней.";
в пункте 44 подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) МВД РК:
при принятии решения о сокращении срока временного пребывания получателя виз в Республике Казахстан;
при принятии решения об административном выдворении получателя визы за пределы Республики Казахстан;
при выдаче новой визы, если в паспорте получателя виз имеется виза, срок действия которой не истек, или которая не была использована;
если виза оформлена с нарушением порядка, установленного в настоящих Правилах;
в случае, когда условия выдачи визы перестали выполняться или существовать;
в случае допущения ошибки при заполнении визовой наклейки, которая еще не вклеена в паспорт, или после ее вклеивания в паспорт (после аннулирования визы на другой странице вклеивается новая виза);
при смене приглашающей стороны в лице работодателя;
на основании внесенной в ЕИС "Беркут" информации МВД РК от физических и юридических лиц, оформивших приглашение получателю визы на въезд в Республику Казахстан и ходатайствующих о ее аннулировании;
3) Пограничной службой КНБ РК (в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан):
при принятии решения об отказе во въезде;
при наличии ограничения въезда на территорию Республики Казахстан;
на основании внесенной в ЕИС "Беркут" МВД РК информации об аннулировании визы при выезде иностранца или лица без гражданства, а также отказывается во въезде на территорию Республики Казахстан с одновременным аннулированием визы.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:

"С3" санатына – "В2", "В3", "В7" (дербес кластерлік қор үшін), "С2", "С3" (жұмыс берушінің атынан шақырушы тарапты ауыстыру, егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін болса еңбекші көшіп келушінің рұқсаты болған кезде қолдаухат негізінде), "С9" және "С10" санаттарынан;
"С4" санатына – "В10", "С2", "С9" және "С10" санаттарынан;
"С9" санатына – тек этникалық қазақтар үшін бұрын берілген визаның санатына қарамастан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге;
"С12" санатына – визаның барлық санаттарынан, сондай-ақ визасыз режиммен келгендерге.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Уәкілетті қызметкер виза ресімдеуге материалдарды зерделеу нәтижесінде визаларды беру немесе виза беруден бас тарту туралы шешімді ҚР ҰҚК-мен келісілгеннен кейін қабылдайды.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Күнтізбелік 60 күн ресімделетін "В8" және "С1" санаттарындағы визалардан басқа визаларды ресімдеу мерзімі 5 жұмыс күнінен аспайды.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Визалық құжаттар, соның ішінде вербалды ноталар және қолдаухаттар "Бүркіт" БАЖ арқылы келісіледі. "С11" санатындағы визалар және Қазақстан Республикасынан шығуға арналған визалар "Бүркіт" БАЖ-ға енгізу арқылы келісіледі.
ҚР ҰҚК визаларды ресімдеуді келісуді 3 жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді, қажет болған жағдайда көрсетілген мерзім 30 күнтізбелік күніне дейін ұзартылуы мүмкін.";
44-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ҚР ІІМ-інде виза алушының Қазақстан Республикасына уақытша келуінің мерзімін қысқарту туралы шешім қабылданса; виза алушыны Қазақстан Республикасынан әкімшілік жолмен шығару туралы шешім қабылданса;
егер жаңа виза беру кезінде виза алушының паспортында қолданылу мерзімі аяқталмаған немесе пайдаланылмаған виза болса;
егер виза осы Қағидаларда белгіленген тәртіпті бұзу жолымен ресімделген болса;
виза беру шарттарының орындалуы немесе қолданылуы тоқтағаны анықталған болса;
егер визалық жапсырманы толтырған кезде қателіктерге жол берілген болса, паспортқа әлі жапсырылмағанда немесе оны паспортқа жапсырып қойғанда (визаның күші жойылғаннан кейін келесі бетке жаңа виза жапсырылады);
жұмыс берушінің атынан шақырушы тарап ауысқан кезде;
ҚР ІІМ "Бүркіт" БАЖ-ға енгізілген, виза алушыға Қазақстан Республикасына келуге шақыруды ресімдеген және оның күшін жою туралы өтініш білдірген жеке және заңды тұлғалардың ақпараты негізінде;
3) ҚР ҰҚК Шекара қызметінде (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан өту пунктерінде):
кіргізуден бас тарту туралы шешім қабылданса;
Қазақстан Республикасының аумағына келуге шектеу болса;
шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның шығуы кезінде визаның күшін жою туралы ҚР ІІМ "Бүркіт" БАЖ-ға енгізілген ақпараттың негізінде, сондай-ақ визаның күшін біруақытта жоя отырып, Қазақстан Республикасының аумағына кіргізуден бас тартылады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. В случае порчи/аннулирования визы по различным причинам, согласно пункта 46, с паспорта (если визовая наклейка вклеена в паспорт) снимается копия страниц с фотографией и паспортными данными, а также страницы с испорченной/аннулированной визой.
О каждой испорченной/аннулированной/утерянной визовой наклейке составляется акт об аннулированных/испорченных/утерянных бланках виз Республики Казахстан по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
в пункте 49:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) "В7" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение, а также центральных исполнительных органов Республики Казахстан или автономного кластерного фонда. Продление действия визы осуществляется на срок до 90 суток;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) "С3" – на основании ходатайства приглашающей стороны, которая ранее оформила приглашение для получения первичной визы, и наличии разрешения трудовому иммигранту, если такое разрешение требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Продление действия визы категории "С3" осуществляется на срок действия разрешения, но не более 3 лет (участникам и органам МФЦА – не более 5 лет).";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Ходатайствовать о продлении визы может только приглашающая сторона, которая ранее оформляла приглашение на получение первичной визы, за исключением виз категорий "С4" и "С9".
Документы на продление визы подаются не ранее, чем за тридцать рабочих дней и не позднее, чем за пять рабочих дней до окончания срока действующей визы.";
приложения 1, 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде, заверенной гербовой печатью, на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"45. Виза түрлі себептермен бүлінген/күші жойылған жағдайда, 46-тармаққа сәйкес, паспорттан (егер визалық жапсырма паспортқа жапсырылған болса) фотосурет пен паспорт деректері бар беттің, сондай-ақ бүлінген/күші жойылған виза бар беттің көшірмесі алынады.
Әрбір бүлінген/күші жойылған/жоғалған визалық жапсырма туралы осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша күші жойылған/бүлінген/жоғалған бланктер туралы акт жасалады.";
49-тармақта:
3)тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "В7" – бұрын шақыру ресімдеген шақырушы тараптың, сонымен қатар Қазақстан Республикасы орталық атқару органдарының немесе дербес кластерлік қордың қолдаухаттары негізінде. Визаның қолданылуын 90 тәулікке дейінгі мерзімге ұзарту жүзеге асырылады;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "С3" – бұрын алғашқы визаны алуға шақыру ресімдеген және, егер мұндай рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін болса, еңбек көшіп келушінің рұқсатнамасы болған кезде, шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде. "С3" санатындағы визаның қолданылу мерзімін ұзарту рұқсаттың жарамдылық мерзіміне, бірақ 3 жылдан артық емес (АХҚО қатысушылары мен органдарына – 5 жылдан аспайтын мерзімге) мерзімге жүзеге асырылады;";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Визаны ұзарту туралы өтінішті бастапқы визаны алуға, "С4" және "С9" санатындағы визаны қоспағанда, шақыру ресімдеген шақырушы тарап қана бере алады.
Визаны ұзартуға құжаттар отыз жұмыс күнінен ерте емес және қолданыстағы визаның мерзімі аяқталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.";
1, 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
7-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Iшкi істер министрлiгiнiң Көшi-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның елтаңбалық мөрмен расталған көшірмелерін мемлекеттік және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на Первого заместителя министра иностранных дел Республики Казахстан Тлеуберди М.Б. и курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
_________ К. Абдрахманов
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________К. Касымов
"Согласовано"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
____________ К. Масимов
"____"_________ 2018 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 12 апреля 2018 года № 11-1-4/128
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 марта 2018 года № 231
Приложение 1
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд иностранцев
и лиц без гражданства в
Республику Казахстан, выдачи,
аннулирования, восстановления
виз Республики Казахстан, а
также продления и сокращения
сроков их действия
Получатели, категория, кратность, срок действия, период пребывания и основания выдачи визы:
Категория визы
Получатели виз
Кратность визы Срок действия визы Период пребывания Основания выдачи визы
1 2 3 4 5 6 7
Категория "А"
Дипломатическая виза
1.
А1
1) главы иностранных государств, правительств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу и члены их семей;
2) члены парламентов, правительств иностранных государств, международных организаций, приравненные к дипломатическому статусу и члены их семей – владельцы дипломатических паспортов, а также члены официальных иностранных делегаций и сопровождающие их лица – владельцы дипломатических паспортов;
3) почетные консулы Республики Казахстан и члены их семей.
4) владельцы дипломатических паспортов, а также паспортов международных организаций, имеющим статус, приравненный к дипломатическим агентам направляющимся в Республику Казахстан по служебным делам;
5) дипломатические курьеры, провозящие дипломатическую почту – владельцы дипломатических паспортов, при наличии курьерского листа.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК или МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
2.
А2
дипломатические агенты иностранных дипломатических и приравненных к ним представительств, консульские должностные лица иностранных консульских учреждений, сотрудники международных организаций и их представительств, аккредитованных в Республике Казахстан, направляющихся для работы в Республику Казахстан, почетные консулы иностранных государств, аккредитованные в Республике Казахстан и члены их семей.
Однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК или МИД РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота (с указанием должности приглашаемого лица, на которую он назначен, а в случае ротации, должности, фамилии и имени сотрудника, на чье место он назначен);
приглашение.
На территории РК получатель визы проходит аккредитацию в МИД РК. После завершения срока действия аккредитации в МИД РК (или в случае отказа в аккредитации) однократная виза выдается до 90 суток, для выезда из Республики Казахстан.
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы
Служебная виза
3.
А3

4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары М.Б. Тілеубердіге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрі__________ Қ. Әбдірахманов
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрі      _______________Қ. Қасымов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
___________________ К. Мәсімов
2018 жылғы "____" ___________
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2018 жылғы 12 сәуірдегі
№ 11-1-4/128 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 наурыздағы
№ 231 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың Қазақстан
Республикасына келуіне
шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
қағидаларына
1-қосымша
р/с № Виза санаттары Виза алушылар Визаның мәртелігі Визаның қолданылу мерзімі Болу кезеңі Виза беру негізі
1 2 3 4 5 6 7
"А" санаты
Дипломатиялық виза
1.
А1
1) шет мемлекеттердің, үкіметтердің, дипломатиялық мәртебеге теңестірілген халықаралық ұйымдардың басшылары мен олардың отбасы мүшелері;
2) шет мемлекеттердің парламенттерінің, үкіметтерінің, дипломатиялық мәртебеге теңестірілген халықаралық ұйымдардың мүшелері мен олардың отбасы мүшелері – дипломатиялық паспорт иелері, сондай-ақ ресми шетелдік делегациялар мүшелері мен олармен бірге жүретін адамдар – дипломатиялық паспорт иелері ;
3) Қазақстан Республикасының құрметті консулдары мен олардың отбасы мүшелері.
4) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін дипломатиялық паспорттардың, сондай-ақ дипломатиялық агенттерге теңестірілген мәртебесі бар халықаралық ұйымдар паспорттарының иелері;
5) дипломатиялық поштаны тасымалдайтын дипломатиялық курьерлер – курьерлік парағы болған кезде дипломатиялық паспорттардың иелері.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербальдық нота;
шақыру.
көп мәртелі
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
2.
А2
Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдердің дипломатиялық агенттері, шетелдік консулдық мекемелердің консулдық лауазымды адамдары, халықаралық ұйымдар мен өкілдіктердің Қазақстан Республикасына жұмысқа жіберілетін қызметкерлері, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің құрметті консулдары мен олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота (шақырылатын адамның тағайындалған лауазымы, ал ротация болған жағдайында орнына тағайындалған қызметкердің лауазымы, тегі және аты көрсетілген);
шақыру.
ҚР аумағында виза алушы ҚР СІМ-де аккредиттеуден өтеді. ҚР СІМ-дегі аккредиттеудің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін (немесе аккредиттеуден бас тартқан жағдайда) Қазақстан Республикасынан шығу үшін бір мәртелі виза 90 тәулікке дейін беріледі.
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Қызметтік виза
3.
А3

1) члены официальных иностранных делегаций, сопровождающие их лица и члены их семей;
2) представители иностранных средств массовой информации, аккредитованные в Республике Казахстан и направляющиеся в Республику Казахстан (по согласованию с МИД РК).
3) военнослужащие иностранных государств, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;
4) лица, находящиеся на иждивении лиц, претендующих на визы категорий "A2" и "А4".
5) владельцы паспортов международных организаций, не имеющие статус, приравненный к дипломатическим агентам, а также владельцы национальных паспортов, работающие в международных организациях и члены их семей;
6) владельцы служебных паспортов, направляющиеся в Республику Казахстан по служебным делам;
7) дипломатические курьеры, провозящие дипломатическую почту, если они не имеют дипломатический паспорт, при наличии курьерского листа;
8) лица, направляющиеся в командировку в Республику Казахстан по приглашению иностранных дипломатических представительств, консульских учреждений, международных организаций и их представительств, государственных органов Республики Казахстан;
Однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств.
Для представителей иностранных средств массовой информации виза выдается/продлевается на срок действия аккредитации.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
9) космонавты и астронавты, направляющиеся в Республику Казахстан для совершения полета в космическое пространство и возвращающиеся из космического пространства на Землю.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
4.
А4
члены административно-технического и обслуживающего персонала дипломатических представительств, сотрудники международных организаций или их представительств, консульские служащие, работники обслуживающего персонала консульских учреждений иностранных государств, аккредитованных в Республике Казахстан, и члены их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК или выдается МИД РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота (с указанием должности приглашаемого лица, на которую он назначен, а в случае ротации, должности, фамилии и имени сотрудника, на чье место он назначен);
приглашение.
На территории РК получатель визы проходит аккредитацию в МИД РК. После завершения срока действия аккредитации в МИД РК (или в случае отказа в аккредитации) виза выдается до 90 суток, для выезда из Республики Казахстан.
многократная
До 180 суток
на весь период действия визы.
Инвесторская виза
5.
А5
руководители и/или заместители руководителя и/или руководители структурных подразделений юридических лиц, осуществляющих инвестиционную деятельность на территории Республики Казахстан, а также члены их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства приглашающей стороны при наличии ходатайства уполномоченного органа Республики Казахстан по инвестициям.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
Категория "B"
Виза для деловой поездки
6.
В1
1) участники конференций, симпозиумов, форумов, выставок, концертов, культурных, научных и других мероприятий;
2) участники совещаний, организаций круглых столов, выставок, собраний экспертов;
однократная
до 90 суток
до 60 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайства граждан стран, указанных в списке государств.
3) лица, сопровождающие гуманитарную помощь;
4) лица, прибывающие с целью чтения лекций и ведения занятий в учебных заведениях;
5) участники программ молодежных, студенческих и школьных обменов, за исключением обучения в образовательных учреждениях Республики Казахстан;

1) ресми шетелдік делегация мүшелері, олармен бірге жүретін адамдар және олардың отбасы мүшелері;
2) Қазақстан Республикасына жіберілетін (ҚР СІМ-мен келісім бойынша) және Қазақстан Республикасында аккредиттелген шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері;
3) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін шет мемлекеттердің әскери қызметкерлері;
4) "A2" және "А4" санаттарындағы визаға үміткер адамдардың қамқорлығындағы адамдар.
5) дипломатиялық агенттерге теңестірілген мәртебесі жоқ халықаралық ұйымдар паспорттарының иелері, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда жұмыс істейтін, ұлттық паспорт иелері мен олардың отбасы мүшелері;
6) Қазақстан Республикасына қызметтік сапармен жіберілетін қызметтік паспорттар иелері;
7) егер дипломатиялық паспорттары болмаса және курьерлік парағы болған кезде, дипломатиялық пошта тасымалдайтын дипломатиялық курьерлер ;
8) шетелдік дипломатиялық өкілдіктердің, консулдық мекемелердің, халықаралық ұйымдардың және олардың өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының шақыруы бойынша Қазақстан Республикасына іссапарға жіберілетін адамдар;
9) ғарыш кеңістігіне ұшу Қазақстан Республикасына баратын ғарыш және кеңістігінен Жерге оралатын үшін ғарышкерлер мен астронавттар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Шетелдік бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері үшін виза аккредиттеудің қолдану мерзіміне беріледі/ұзартылады.
көп мәртелі
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
көп мәртелі
3 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
4.
А4
әкімшілік-техникалық және дипломатиялық өкілдіктер персоналына қызмет көрсететін мүшелер, халықаралық ұйымдардың немесе олардың өкілдіктерінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің консулдық мекемелері персоналына қызмет көрсететін консулдық қызметшілер, қызметкерлер мен олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері немесе ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота (шақырылатын адамның тағайындалған лауазымы, ал ротация болған жағдайында орнына тағайындалған қызметкердің лауазымы, тегі және аты көрсетілген);
шақыру.
ҚР аумағында виза алушы ҚР СІМ-де аккредиттеуден өтеді. ҚР СІМ-дегі аккредиттеудің қолдану мерзімі аяқталғаннан кейін (немесе аккредиттеуден бас тартқан жағдайда) Қазақстан Республикасынан шығу үшін бір мәртелі виза 90 тәулікке дейін беріледі.
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Инвесторлық виза
5.
А5
Қазақстан Республикасының аумағындағы инвестициялық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың басшылары және (немесе) басшыларының орынбасарлары, және (немесе) құрылымдық бөлімше басшылары, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның қолдаухаты бар болғанда шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелі
3 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
"B" санаты
Іскерлік сапарға арналған виза
6.
В1
1) конференцияларға, симпозиумдарға, форумдарға, көрмелерге, концерттерге, мәдени, ғылыми және басқа да іс-шараларға қатысушылар;
2) жиындардың, дөңгелек үстелдердің ұйымдастырушылары, көрмелердің, сарапшылар жиналысына қатысушылар;
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
60 тәулікке дейін
әрбір келу кезінде
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
Визаны ҚР ІІМ шақырушы тараптың қолдаухаты негізінде береді.
3) гуманитарлық көмекті алып жүретін адамдар;
4) оқу орындарында дәрістер оқу және сабақтар жүргізу мақсатында келетін адамдар;
5) Қазақстан Республикасының білім беру мекемелерінде оқуды қоспағанда, жастардың, студенттердің және оқушылардың алмасу бағдарламаларына қатысушылар;

6) участники спортивных мероприятий.
однократная
до 90 суток
до 60 суток
многократная
до 1 года
не более 60 суток при каждом въезде
7.
В2
1) лица, прибывающие с целью монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования;
2) лица, прибывающие с целью оказания консультационных или аудиторских услуг.
однократная
до 90 суток
до 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства участников или органов МФЦА.
многократная
до 180 суток
до 90 суток
8.
В3
1) лица, прибывающие для проведения переговоров, заключения контрактов;
однократная
до 90 суток
до 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании одного из следующих документов:
указание МИД РК;
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств;
письменное указание главы загранучреждения РК.
МВД РК виза выдается на основании ходатайства приглашающей стороны.
2) учредители или совет директоров.
многократная
до 1 года
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для осуществления международных автомобильных перевозок
9.
В4
лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании следующих документов:
1)ходатайство;
2)разрешительные документы на проезд автотранспортного средства по территории Республики Казахстан (бланк разрешения);
3)копия разрешения на осуществление международных перевозок;
4)копия водительского удостоверения;
5)документы на транспортное средство.
Получатель визы, осуществляет въезд и выезд на территорию Республики Казахстан только на транспорте, соответствующем категории полученной визы.
многократная
до 1 года
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для членов экипажей авиа, морских, речных судов и поездных бригад
10.
В5
лица, являющиеся членами экипажей самолетов регулярных и чартерных авиарейсов, не имеющие соответствующее удостоверение Международной организации гражданской авиации (ИКАО), членами поездных бригад, а также экипажей морских и речных судов.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании ходатайства (письменное обращение и разрешительные документы на проезд по территории Республики Казахстан).
Члены поездных бригад осуществляют въезд на территорию Республики Казахстан только на транспорте, соответствующем категории полученной визы.
многократная
до 1 года
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для участия в религиозных мероприятиях
11.
В6
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для участия в мероприятиях религиозного объединения (за исключением миссионерской деятельности).
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
Виза для прохождения учебной практики или стажировки
12.
В7
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для прохождения учебной практики или стажировки, а также члены их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями и МИД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства автономного кластерного фонда.
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы
Виза для постоянного проживания в Республике Казахстан
13.
В8
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
2) лица, находящиеся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, и обратившиеся в органы внутренних дел для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан.
Однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, кроме этнических казахов, направляющихся в Республику Казахстан для получения разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан (без согласования с МВД РК).
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства иностранцев или лиц без гражданства, находящихся в Республике Казахстан из стран, с которыми имеются международные договоры о безвизовом порядке въезда, ратифицированные Республикой Казахстан, а также имеющих визу категории С3.
многократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза для частной поездки
14.
В10
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан по частным делам;
2) граждане стран, указанных в списке государств;
3) лица, направляющиеся в Республику Казахстан на похороны или в случаях болезни родных/близких - при наличии подтверждающих документов;
4) бывшие соотечественники;
5) супруги, дети (в том числе усыновленные или удочеренные) или родители (опекуны, попечители) (при наличии документов, подтверждающих родство), въезжающие в Республику Казахстан совместно с гражданами Республики Казахстан.

6) спорт іс-шаралар қатысушылар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
60 тәулікке дейін әрбір келу кезінде
көп мәртелі
1 жылға дейін
60 тәуліктен артық емес
7.
В2
1) жабдықты монтаждау, жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету мақсатында келетін адамдар;
2) консультациялық немесе аудиторлық қызметтер көрсету мақсатында келетін адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
30 тәулікке дейін
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
Виза ҚР ІІМ АХҚО қатысушыларының немесе органдарының қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
90 тәулікке дейін
8.
В3
1) келіссөздер жүргізуге, келісімшарттар жасасуға келетін адамдар;
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
30 тәулікке дейін
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
ҚР СІМ нұсқауы;
вербалдық нота;
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты;
ҚР шет елдердегі мекемелері басшыларының жазбаша нұсқауы.
ҚР ІІМ визаны:
бірмәртелі – қолдаухат негізінде береді.
2) құрылтайшылар немесе директорлар кеңесі.
көп мәртелі
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Халықаралық автомобилдік тасымалдарын жүзеге асыруға арналған виза
9.
В4
халықаралық автомобилдік тасымалдарды жүзеге асыратын адамдар.
бір мәрте-лі
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың негізінде беріледі:
қолдаухат;
Қазақстан Республикасының аумағымен автокөлік құралдарының жүруіне рұқсат беретін құжаттар (рұқсат беру бланкісі);
халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру рұқсатының көшірмесі;
жүргізуші куәлігінің көшірмесі;
көлік құралының құжаттары.
Виза алушы, алынған санаттағы визаға сәйкес көлікпен ғана Қазақстан Республикасының аумағына кіруді және шығуды жүзеге асырады.
көп мәртелі
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Әуе, теңіз, өзен кемелері экипаждары мен поезд бригадараларының мүшелеріне арналған виза
10.
В5
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) тиісті куәлігі жоқ, тұрақты және чартерлік әуе рейстері ұшақтарының мүшелері, поезд бригадаларының, сондай-ақ теңіз және өзен кемелері экипаждарының мүшелері болып табылатын адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ қолдаухат негізінде беріледі (жазбаша өтініш және Қазақстан Республикасының аумағымен жүруіне рұқсат беретін құжаттар):
Поезд бригадаларының мүшелері алынған санаттағы визаға сәйкес көлікпен ғана Қазақстан Республикасының аумағына кіруді жүзеге асырады.
көп мәртелі
1 жылға дейін
әрбір келу кезінде 30 тәуліктен артық емес
Діни іс-шараларға қатысуға арналған виза
11.
В6
Қазақстан Республикасына діни бірлестіктің іс-шараларына қатысу үшін (миссионерлік қызметті қоспағанда) жіберілетін адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
Оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өтуге арналған виза
12.
В7
оқу практикасынан немесе тағылымдамадан өту үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелі
90 тәулік-ке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
Виза ҚР ІІМ дербес кластерлік қордың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған виза
13.
В8
1) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын адамдар;
2) Визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден Қазақстан Республикасына келген және ішкі істер органдарына Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты алу үшін жүгінген адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты алу үшін Қазақстан Республикасына баратын (ҚР ІІМ-мен келісусіз), шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың этникалық қазақтардан басқа қолдаухаттары негізінде береді.
ҚР ІІМ визаны визасыз келу тәртібі туралы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бар елдерден Қазақстан Республикасына келген, сондай-ақ С3 санатындағы қолданыстағы визасы бар шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдардың қолдаухаты негізінде береді.
көп мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Жеке сапарға арналған виза
14.
В10
1) Қазақстан Республикасына жеке істер бойынша келетін адамдар;
2) мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтары;
3) растайтын құжаттар бар болған кезде Қазақстан Республикасына жақын туыстарының/жақындарының жерлеуіне немесе ауырған жағдайда бара жатқан адамдар;
4) бұрынғы отандастар;
5) Қазақстан Республикасының азаматтарымен Қазақстан Республикасына бірге кіретін жұбайлары, балалары (оның ішінде асырап алынған балалары) немесе ата-аналары (қорғаншылары, қамқоршылары)(туыстығын растайтын құжаттар болған кезде);

6) супруги, дети (не являющиеся этническими казахами) въезжающие в Республику Казахстан совместно с этническими казахами.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство (лица, указанные в пунктах 2), 3), 4), 5) и 6).
Виза выдается МИД РК на основании одного из следующих документов:
вербальная нота;
приглашение;
ходатайство (лица, указанные в
пункте 3).
многократная
до 180 суток
не более 90 суток при каждом въезде
Виза для усыновления (удочерения) граждан Республики Казахстан
15.
В11
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для усыновления граждан Республики Казахстан.
однократная
до 180 суток
не более 120 суток
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения.
многократная
до 1 года
не более 120 суток при каждом въезде
Виза с целью туризма
16.
В12
лица, направляющиеся в Республику Казахстан в качестве туристов.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями и МИД РК на основании одного из следующих документов:
приглашение;
ходатайство граждан стран, указанных в списке государств.
многократная
до 90 суток
не более 30 суток при каждом въезде
Виза для транзитного проезда
17.
В13
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для транзитного проезда через территорию Республики Казахстан.
однократная
до 90 суток
в течение 5 суток в одном направлении
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании ходатайства при наличии:
проездных документов, оформленной визы или других оснований, дающих право на въезд в страну следования;
проездных документов, оформленной визы, а также водительского удостоверения у данного лица и документов, подтверждающих право управления транспортным средством, следующий на личном транспортном средстве.
многократная
до 180 суток
в течение 5 суток в одном направлении
Виза для выезда с территории Республики Казахстан
18.
В14
лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, при выезде за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании разрешения органов внутренних дел РК на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства.
19.
В15
лица, утратившие на территории Республики Казахстан паспорт.
однократная
до 30 суток, но не свыше срока действия паспорта
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства и свидетельства на возвращение (иного проездного документа) при подтверждении данных о въезде в Республику Казахстан и регистрации в органах внутренних дел, либо указания МВД РК.
20.
В16
лица, в отношении которых приняты решения о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан.
однократная
до 30 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании заключения органов внутренних дел РК о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан.
21.
В17
лица, в отношении которых приняты постановления о привлечении к административной ответственности, не связанные с выдворением, если отсутствуют основания для их дальнейшего пребывания в Республике Казахстан.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании постановления по делу об административном правонарушении и заключения органов внутренних дел об отсутствии оснований для дальнейшего пребывания в Республике Казахстан.
22.
В18
лица, прибывшие в Республику Казахстан или пребывающие в Республике Казахстан без виз, если отсутствуют основания для их дальнейшего пребывания в Республике Казахстан
однократная
до 30 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании заключения органов внутренних дел об отсутствии оснований для дальнейшего пребывания в Республике Казахстан, если обстоятельства дела не влекут привлечения к административной или уголовной ответственности, либо указания МВД РК.
23.
В19
лица, отбывшие наказание или освобожденные от наказания, а также лица, у которых истек срок пробационного контроля, отсрочки исполнения наказания.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании сообщения Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан или его территориальных органов, либо местной полицейской службы (для условно-досрочно освобожденных).
24.
В20
лица, представившие доказательство форс-мажорных обстоятельств, задержки или отмены рейса, отправления поезда или иного транспортного средства, препятствующих покинуть территорию Республики Казахстан до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства и документов, подтверждающих наступление форс-мажорных обстоятельств, задержку или отмену рейса, отправление поезда или иного транспортного средства, препятствующих выезду из Республики Казахстан до истечения срока действия визы или разрешенного безвизового срока пребывания, либо указания МВД РК.
25.
В21
лица, которые сообщили о совершении в отношении них деяний, признаваемых в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан тяжким или особо тяжким преступлением.
однократная
до 30 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства при наличии талона - уведомления о регистрации заявления в Едином реестре досудебного расследования.
26.
В22
лица, привлекавшиеся к уголовной ответственности, в отношении которых уголовное дело прекращено, а также иные лица, с которых сняты законные ограничения на выезд из Республики Казахстан.
однократная
до 15 суток
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании постановления о прекращении уголовного дела, утвержденного или согласованного с прокурором, либо информации уполномоченного органа, установившего ограничения на выезд из Республики Казахстан.
Категория "С"
Виза для постоянного проживания в Республике Казахстан
27.
С1
этнические казахи, направляющиеся или пребывающие на территории Республики Казахстан с целью постоянного проживания.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК (без согласования с МВД РК) и МВД РК на основании следующих документов:

6) этникалық қазақтармен Қазақстан Республикасына бірге кіретін (этникалық қазақ болып саналмайтын) жұбайлары, балалары.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері келесі құжаттардың бірінің негізінде беріледі:
вербалдық нота;
шақыру;
қолдаухат (2), 3), 4), 5) және 6) тармағында көрсетілген адамдар).
Визаны ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
вербалдық нота;
шақыру;
қолдаухат ( 3)-тармақта көрсетілген адамдар).
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
әрбір кіру кезінде 90 тәуліктен артық емес
Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алуға арналған виза
15.
В11
Қазақстан Республикасының азаматтарын асырап алу үшін жіберілетін адамдар.
бір мәртелі
180 тәулікке дейін
120 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
көп мәртелі
1 жылға дейін
әрбір кіру кезінде 120 тәуліктен артық емес
Туристік мақсатпен келетін виза
16.
В12
Қазақстан Республикасына турист ретінде жіберілетін адамдар.
бір мәрте-лі
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері мен ҚР СІМ келесі құжаттардың бірінің негізінде беріледі:
шақыру;
мемлекеттер тізімінде көрсетілген елдердің азаматтарының қолдаухаты.
көп мәртелі
90 тәулікке дейін
әрбір кіру кезінде 30 тәуліктен артық емес
Транзитпен өту үшін виза
17.
В13
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өту үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
бір бағытта 5 тәулік ішінде
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ қолдаухат негізінде келесі құжаттардың бірі бар болғанда беріледі;
жолда жүру құжаттары, ресімделген виза немесе баратын елге кіруге құқық беретін басқа да негіздер;
жеке көлікпен бара жатқан адамдарға жолда жүру құжаттары, ресімделген виза, сондай-ақ бұл адамның жүргізуші куәлігі мен көлік құралын басқару құқығын растайтын құжаттар.
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
бір бағытта 5 тәулік ішінде
Қазақстан Республикасының аумағынан шығуға арналған виза
18.
В14
тұрақты тұру үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуы кезінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасының аумағынан тыс тұрақты тұруға ішкі істер органдарымен берілген рұқсат негізінде беріледі.
19.
В15
Қазақстан Республикасының аумағында паспортын жоғалтқан адамдар.
бір мәртелі
30 күнге дейін, бірақ паспорттың қол-дану мерзі-мінен артық емес
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасына кіруін растайтын мәліметтер мен ішкі істер органдарында тіркеуі расталған кезде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша қолдаухат және қайта оралу куәлігінің (басқа жол жүру құжаты) негізінде беріледі.
20.
В16
Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы қабылданған шешімге қатысты адамдар.
бір мәртелі
30 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Виза ҚР ІІМ Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы ішкі істер органдарының қорытындысы негізінде беріледі.
21.
В17
егер, Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіз болмаса және шығарып жіберуге қатысты емес әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы қаулы қабылданған адамдар.
бір мәртелі
15тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулы және ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіздердің жоқтығы туралы қорытындысы негізінде береді.
22.
В18
егер, Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіз болмаса, Қазақстан Республикасына визасыз келген не Қазақстан Республикасында келетін адамдар
бір мәртелі
30 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ, егер, іс мән-жайлары әкімшілік немесе қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса, ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасында одан әрі болу үшін негіздердің жоқтығы туралы қорытындысы не болмаса ҚР ІІМ нұсқауы негізінде береді.
23.
В19
жазасын өтеген немесе жазадан босатылған адамдар, сонымен қатар пробациондық бақылау мерзімі өткен, жазаны орындау мерзімі ұзартылған адамдар.
бір мәртелі
15тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ, ҚР ІІМ Қылмыстық атқару жүйесі комитетінің және оның аумақтық бөлімшелерінің немесе ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелері (мерзімінен бұрын шартты босату) хабарламасы негізінде береді.
24.
В20
визаның қолданылу немесе болудың рұқсат етілген визасыз мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге кедергі болған форс-мажорлық мән-жайлардың, рейстің, поезд немесе өзге көлік құралы жөнелтілімінің кідіргені немесе ауыстырылғаны туралы дәлелдеме берген адамдар.
бір мәртелі
15тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ Қолдаухат және Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге кедергі болған форс-мажорлық мән-жайлардың, рейстің, поезд немесе өзге көлік құралы жөнелтілімінің кідіргені немесе ауыстырылғаны туралы құжаттар негізінде немесе ҚР ІІМ нұсқауы бойынша береді.
25.
В21
өздеріне қатысты Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне сәйкес ауыр немесе аса ауыр қылмыс деп танылатын әрекетті жасады деп хабарланған адамдар.
бір мәртелі
30 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ Қылмыстық қудалау органы берген өтінішті сотқа дейінгі тергеу туралы талон хабарлама болған кезде қолдаухат негізінде береді.
26.
В22
қылмыстық жауапкершілікке тартылған адамдар және оларға қатысты қылмыстық іс тоқтаған, сонымен қатар басқа адамдардан Қазақстан Республикасынан тыс шығуға қойылған заңды шекті алынған адамдар.
бір мәртелі
15тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ Қылмыстық істі тоқтату туралы прокурормен бекітілген немесе келісілген қаулы, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс шығуға шектеу қойған уәкілетті органның ақпараты негізінде береді.
"С" санаты
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған виза
27.
С1
тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасының аумағына жіберілген немесе келген этникалық қазақтар.
көп мәртелі
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны Қазақстан Республикасы шетелдік мекемелер (Қазақстан Республикасы ІІМ-мен келісусіз) және Қазақстан Республикасы ІІМ мынадай құжаттар негізінде береді:

1) документы, подтверждающие национальность заявителя - при отсутствии записи о национальности в документах, удостоверяющих личность;
2) документы, подтверждающие право на включение в квоту иммиграции оралманов в приоритетном порядке (при их наличии);
3) справка об отсутствии у заявителя и членов его семьи заболеваний, указанных в приказе Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);
4) документ, подтверждающий наличие либо отсутствие судимости.
Виза для воссоединения семьи
28.
С2
лица, являющиеся членами семьи граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих в Республике Казахстан, этнических казахов и бывших соотечественников и получивших разрешение на временное проживание в Республике Казахстан (сроком не менее двух лет), иностранцев и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Казахстан, а также бизнес-иммигрантов.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК (без согласования с МВД РК) на основании следующих документов:
1) ходатайство приглашающего лица (в произвольной форме);
2) разрешение на временное проживание приглашающего лица, за исключением граждан Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованная копия);
3) документ, удостоверяющий личность, приглашающего лица и членов семьи (нотариально засвидетельствованная копия);
4) подтверждение наличия у приглашающего лица денег на содержание каждого члена семьи в месяц в размере не менее минимальной заработной платы, установленной законом Республики Казахстан о республиканском бюджете;
5) подтверждение наличия у приглашающего лица жилья на территории Республики Казахстан, площадь которого соответствует установленным минимальным нормативам на каждого члена семьи, а также санитарным и иным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан (нотариально засвидетельствованная копия);
6) медицинская страховка для членов семьи приглашающего лица;
7) документ, подтверждающий семейные отношения с приглашающим лицом, представленный уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан или иностранного государства (нотариально засвидетельствованная копия);
8) документ, подтверждающий наличие либо отсутствие судимости, на совершеннолетних членов семьи.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы или на срок регистрации приглашающего лица (кроме граждан РК)
Виза для осуществления трудовой деятельности
29.
С3
лица, следующие в Республику Казахстан, либо находящиеся в Республике Казахстан с целью осуществления трудовой деятельности, а также членам их семей.
однократная

1) өтініш иесінің ұлтын растайтын шетелдік мемлекеттің құзыретті органы беретін құжаттар - жеке басты куәландыратын құжаттарда ұлты туралы жазбасы болмаған жағдайда;
2) басым тәртіппен (ол болған кезде) оралмандарды иммиграциялық квотаға енгізуге құқық беретін құжаттар;
3) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімінде № 7274 нөмірімен тіркелген) шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына кіруге тыйым салатын аурулардың жоқтығы тураны анықтама;
4) соттылығының болуын не жоқтығын растайтын құжат.
Отбасын біріктіруге арналған виза
28.
С2
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, Қазақстан Республикасы азаматының отбасы мүшесі болып табылатын адамдар, Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат алған этникалық қазақтар мен бұрынғы отандастардың , Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ бизнес иммигранттардың отбасы мүшесі болып табылатын адамдар (кемінде екі жыл мерзім).
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері (ҚР ІІМ келісімінсіз) мына құжаттардың негізінде береді:
1) шақырушы тараптың қолдаухаты (еркін нысанда);
2) Қазақстан Республикасы азаматтарын қоспағанда, шақырушы адамның уақытша тұруға рұқсаты (нотариат куәландырған көшірмесі);
3) шақырушы адам мен отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжат (нотариат куәландырған көшірмесі);
4) шақырушы адамның Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген кемінде ең төменгі жалақы мөлшерінде әрбір отбасы мүшесін ай сайын ұстауға ақшасының болуын растау;
5) шақырушы тараптың Қазақстан Республикасы аумағында тұрғын үйінің болуын растау, оның алаңы әрбір отбасы мүшесіне белгіленген ең төмен нормативтерге, сондай-ақ санитарлық және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де нормаларға сәйкес келуге тиіс (нотариат куәландырған көшірмесі);
6) шақырушы адамның отбасының әрбір мүшесі үшін медициналық сақтандыру;
7) Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттік уәкілетті органдары ұсынған, шақырушы адаммен отбасылық қатынасты растайтын құжат (нотариат куәландырған көшірмесі);
8) отбасының кәмелетке толған мүшелеріне соттылығының болуын не жоқтығын растайтын құжат.
көп мәртелі
1 жылға дейін
қолданы-луының барлық кезеңіне немесе шақырушы адамның (ҚР азаматтарынан басқа) тіркелу мерзіміне
Еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған виза
29.
С3
еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасына бара жатқан, немесе Қазақстан Республикасындағы адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері
бір мәртелі

до 90 суток (для граждан стран, паспорта которых не признаются Республикой Казахстан - до 1 года)
на весь период действия визы.
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения.
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства приглашающей стороны при наличии:
разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы, или документов, подтверждающих, что в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, получателю визы разрешение на трудоустройство или на привлечение иностранной рабочей силы не требуется;
многократная
до 3 лет (участникам и органам МФЦА– не более 5 лет) или на срок действия разрешения
на весь период действия визы.
30.
С4
лица, следующие в Республику Казахстан либо находящиеся в Республике Казахстан, для самостоятельного трудоустройства по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Однократная виза выдается загранучреждениями РК на основании следующих документов:
1)ходатайство;
2)справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
Виза выдается МВД РК на основании следующих документов:
1)ходатайство;
2)справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
3)трудовой договор.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
31.
С5
бизнес-иммигранты
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Однократная виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения при наличии:
1) ходатайство;
2)медицинской справки, подтверждающей отсутствие заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан;
3) медицинской страховки;
4) справки о наличии либо отсутствии судимости, выданной уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства;
5) справки о наличии либо отсутствии запрета на осуществление предпринимательской деятельности на основании решения суда, выданной уполномоченным органом страны гражданства или постоянного места жительства.
Получатель визы должен быть совершеннолетным.
многократная
до 2 лет (этническим казахам – до 3 лет)
на весь период действия визы
32.
С6
сезонные иностранные работники
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения при наличии разрешения, выданного работодателю на привлечение иностранной рабочей силы.
многократная
до 1 года, но не свыше срока действия разрешения
на весь период действия визы
Виза для осуществления миссионерской деятельности
33.
С7
лица, направляющиеся в Республику Казахстан для осуществления миссионерской деятельности, а также члены их семей.
однократная
до 90 суток
не более 30 суток
Виза выдается загранучреждениями РК на основании приглашения.
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы.
Виза по гуманитарным мотивам
34.
С8
волонтеры, прибывающие в Республику Казахстан для оказания услуг в сфере образования, здравоохранения и социальной помощи на безвозмездной основе, а также лицам, прибывающим в Республику Казахстан в рамках международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, с целью оказания благотворительной, гуманитарной помощи и предоставления грантов.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза для получения образования
35.
С9

90 тәулікке дейін(паспортын Қазақстан Республикасы мойындамайтын елдің адамдары үшін-1 жылға дейін)
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ
шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге берілген еңбек қызметін жүзеге асыруға арналған рұқсаттың (белгіленген квотаны сақтаған жағдайда) немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасына жұмысқа бара жатқан және жұмысқа орналасуға немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алуға қажеттілігі жоқ екендігін дәлелдейтін құжаттардың негізінде береді.
тұрақты тұрған жерден немесе тиісті мемлекеттің құзыретті мемлекеттік органдарымен берілген сотталғаны туралы немесе сотталғаны жоқ туралы анықтама.
көп мәртелі
3 жылға дейін (АХҚО қатысушылары мен органдарына – 5 жылға дейін) немесе рұқсаттың мерзіміне
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
30.
С4
экономиканың құрылымдық секторларында талап етілетін мамандық бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін Қазақстан Республикасына бар жатқан немесе Қазақстан Республикасындағы адамдар.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Бір мәртелі визаны ҚР шет елдердегі мекемелері мына құжаттардың негізінде береді:
1)қолдаухат;
2)өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама.
Визаны ҚР ІІМ мына құжаттардың негізінде береді:
1)қолдаухат;
2)өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама ;
3)еңбек шарты.
көп мәртелі
3 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
31.
С5
бизнес-иммигранттар
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Бір мәртелі визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақырудың негізінде келесі құжаттар бар болғанда береді:
1) қолдаухат;
2) Қазақстан Республикасына шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамадарға кіруге кетергі болатын және еңбек етуге кедергі болатын аурулардың жоқ екендігін растайтын медициналық анықтама;
3)медициналық сақтандыру;
4)соттылықтың болуын не жоқтығын растайтын тұрақты тұру мемлекетінің немесе азаматтығына тиісті мемлекеттің уәкілетті органының берген анықтамасы;
5)тұрақты тұру мемлекетінің немесе азаматтығына тиісті мемлекеттің уәкілетті органының берген, кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сот шешімі бойынша тыйым салынғанның бар немесе жоқ екендігін растайтын анықтама.
Виза алушы кәмелеттік жасқа толуы керек.
көп мәртелі
2 жылға дейін (этникалық қазақтарға –3 жылға дейін)
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
32.
С6
маусымдық шетелдік қызметкерлер
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде шетел жұмыс күшін тартуға жұмыс берушіге берілген рұқсаты бар болған жағдайда береді.
көп мәртелі
1 жылға дейін, бірақ рұқсат-тың мерзімінен артық емес
виза қолданылуының барлық кезеңіне
Миссионерлік қызметті жүзеге асыруға арналған виза
33.
С7
миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін жіберілетін адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелі
90 тәулікке дейін
30 тәуліктен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері шақыру негізінде береді.
көп мәртелі
180 тәулікке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Гуманитарлық уәждер бойынша виза
34.
С8
білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік көмек саласында қайтарымсыз негізде қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасына жіберілген волонтерлер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар шеңберінде қайрымдылық, гуманитарлық көмек және гранттар беру мақсатында Қазақстан Республикасына келетін адамдар
бір мәртелі
90 тәулік-ке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ шақыру негізінде береді.
көп мәртелі
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Білім алуға арналған виза
35.
С9

1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан с целью поступления в организации образования, реализующие образовательные учебные программы среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования;
2) лица, обучающиеся в организациях образования Республики Казахстан, реализующих образовательные учебные программы среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, в том числе по организованным программам обмена обучающихся и прохождения подготовительных курсов, а также членам их семей;
3) этнические казахи, временно прибывшие в Республику Казахстан и поступившие в учебные заведения Республики Казахстан, прибывшие по безвизовому режиму, а также членам их семей.
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения (для несовершеннолетних получателей виз при наличии нотариально заверенного письменного согласия законных представителей, с переводом на казахский или русский язык).
МВД РК выдается многократная виза лицам, указанным в пункте 3) на основании ходатайства учебного заведения Республики Казахстан при наличии документов, подтверждающих национальную принадлежность получателя визы.
многократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза для частной поездки (этнические казахи)
36.
С10
этнические казахи
однократная
до 90 суток
на весь период действия визы
Виза выдается загранучреждениями РК на основании ходатайства и документов, подтверждающих их национальную принадлежность.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
Виза для несовершеннолетних граждан
37.
С11
лица, не достигшие совершеннолетия (до 18 лет)
однократная
до 1 года
на весь период действия визы
Виза выдается МВД РК на основании ходатайства законных представителей либо ходатайства физических лиц при наличии доверенности от законных представителей несовершеннолетнего ребенка.
многократная
до 3 лет
на весь период действия визы
Виза для лечения
38.
С12
1) лица, направляющиеся в Республику Казахстан для лечения, медицинского обследования или консультаций, а также сопровождающие лица;
2) лица, находящиеся в Республике Казахстан, при возникновении необходимости их лечения, а также сопровождающие лица;
однократная
до 180 суток
не более 90 суток
Лицам, указанным в пунктах 1) и 3) виза выдается загранучреждениями РК и МИД РК на основании приглашения.
Виза лицам, указанным в пунктах 2) и 4), выдается МВД РК на основании одного из следующих документов:
документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие необходимость постоянного ухода за иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан;
документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие необходимость постоянного ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан;
указание МВД РК.
3) лица, направляющиеся в Республику Казахстан с целью ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан и находящиеся на лечении в медицинских учреждениях.
4) лица, находящиеся в Республике Казахстан при возникновении необходимости ухода за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, находящимися на лечении в медицинских учреждениях.
Примечание:
Степень родства лиц, указанных в пунктах 3) и 4) определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
однократная
до 180 суток
не более 90 суток
многократная
до 180 суток
на весь период действия визы
Приложение 2
к совместному приказу
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 12 апреля 2018 года № 11-1-4/128
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 марта 2018 года № 231
Приложение 3
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд
иностранцев и лиц без
гражданства в Республику
Казахстан, выдачи, аннулирования,
восстановления виз Республики
Казахстан, а также продления
и сокращения сроков их действия
Форма
Приглашающая сторона подтверждает приглашение принять:
Фамилия, имя (заполняется в строгом соответствии с паспортом)
Пол
Дата и место рождения
Гражданство
Номер паспорта
Дата выдачи и срок действия паспорта
Место работы и должность
за рубежом
Адрес места жительства в Республике Казахстан
Код КАТО (населенный пункт)
Улица, микрорайон
Номер дома
Корпус
Квартира
продолжение таблицы
Маршрут движения в период пребывания на территории Республики Казахстан
Адрес постоянного места жительства за рубежом (на английском языке)
Срок действия запрашиваемой визы
Кратность визы
Место получения визы
Примечание: КАТО - классификатор административно-территориальных объектов.
Цель визита (категория визы): дипломатическая, служебная, частная, на работу,
туристская, на учебу, деловая, транзитная, инвесторская, на лечение, на ПМЖ (нужное
подчеркнуть)
(Наименование приглашающей стороны) берет на себя обязательства по
своевременному разъяснению приглашаемым лицам их прав и обязанностей в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Предупреждены об ответственности за непринятие мер по своевременной
регистрации иммигрантов, оформлению документов на право их пребывания в Республике
Казахстан, передвижения по территории страны и обеспечению выезда из Республики
Казахстан по истечении определенного срока пребывания в соответствии с
законодательством Республики Казахстан в области миграции, согласно статье 518 Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Директор
(должность руководителя юридического лица )
(подпись, печать)
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя юридического лица
Исполнитель:
фамилия, инициалы, телефон.
Приложение 3
к совместному приказу
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 12 апреля 2018 года № 11-1-4/128
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 марта 2018 года № 231
Приложение 3-1
к Правилам оформления
приглашений, согласования
приглашений на въезд иностранцев
и лиц без гражданства в Республику
Казахстан, выдачи, аннулирования,
восстановления виз Республики
Казахстан, а также продления и
сокращения сроков их действия
форма
Департамент внутренних дел
____________________________________________
город, область
_____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
______________________________________________
если имели другую фамилию, имя, отчество (при его наличии), укажите
______________________________________________
число, месяц, год рождения
______________________________________________
место постоянного жительства, телефоны: домашний, мобильный
Заявление-анкета
о приглашении иностранца или лица без гражданства
в Республику Казахстан
Сведения о лицах, приглашаемых в Республику Казахстан
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заполняется в строгом соответствии с паспортом)
Гражданство,
номер паспорта и дата выдачи
Дата и место рождения
Страна пребывания, адрес и место жительства
Адрес места жительства в Республике Казахстан
Маршрут движения в период пребывания на территории Республики Казахстан
Код КАТО (населенный пункт)
Улица, микрорайон
Номер дома
Корпус
Квартира
Примечание: КАТО - классификатор административно-территориальных объектов.
Срок поездки _______________________
Сведения о документах, удостоверяющих личность:
Удостоверение личности №________________ от "___" ___________ 20___года
Паспорт №____________________________от "______" ___________ 20___года
Вид на жительство иностранца № _____________ от "___" _________ 20___года
Удостоверение лица без гражданства № ________ от "___" ________ 20___года
ИИН №_______________
Принимающее лицо берет на себя обязательства по своевременному разъяснению
приглашаемым лицам их прав и обязанностей в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
Предупреждены об ответственности за непринятие мер по своевременной
регистрации иммигрантов, оформлению документов на право их пребывания в Республике
Казахстан, передвижения по территории страны и обеспечению выезда из Республики
Казахстан по истечении определенного срока пребывания в соответствии с
законодательством Республики Казахстан в области миграции, согласно статье 518 Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Согласен (-на) на использование сведений, содержащихся в информационных
системах.
"____" _______ 20 __ год            _____________________
(подпись заявителя)
заявление-анкета принята "____" _______________ 20___года
________________________________________________________
(фамилия, инициалы лица, принявшего заявление-анкету)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 12 апреля 2018 года № 11-1-4/128
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 марта 2018 года № 231
Приложение 7
к Правилам оформления приглашений,
согласования приглашений на въезд
иностранцев и лиц без гражданства
в Республику Казахстан, выдачи,
аннулирования, восстановления
виз Республики Казахстан, а
также продления и сокращения
сроков их действия
Форма
"Утверждаю"
__________________
руководитель загранучреждения
__________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___"____________________20__года
АКТ об аннулированных/
испорченных/утерянных бланках виз
Республики Казахстан (строгой отчетности)
Мы, нижеподписавшиеся, в составе:
1. ____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. ____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составили настоящий акт о том, что аннулировано/испорчено/утеряно визовых
наклеек №_______________.
Приложение: копии аннулированных/испорченных визовых наклеек
на ____ листах.
_____________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Исполнитель: фамилия, инициалы, телефон.

1) орта, техникалық және кәсіби, ортадан кейінгі, жоғары және ЖОО-дан кейінгі білім бойынша білім беру оқу бағдарламалары, оның ішінде білім алушылармен алмасу және дайындық курстарынан өту бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарында оқу, оқуға түсу үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін адамдар;
2) орта, техникалық және кәсіби, ортадан кейінгі, жоғары және ЖОО-дан кейінгі білім бойынша білім беру оқу бағдарламалары, оның ішінде білім алушылармен алмасу және дайындық курстарынан өту бағдарламалары бойынша білім беру ұйымдарында оқып жатқан адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері;
3) Қазақстан Республикасына уақытша келген және Қазақстан Республикасының оқу орындарына оқуға түскен этникалық қазақтар, сондай-ақ визасыз режиммен келгендер, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері.
бір мәртелі
көп мәртелі
90 тәулік-ке дейін
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері мен ҚР СІМ шақыру негізінде береді (кәмелетке толмаған виза алушылар үшін ата-аналарының немесе қорғаншыларының, қамқоршыларының нотариалды куәландырылған келісімі қазақ немесе орыс тіліне аудармасы бар болғанда).
Көп мәртелі визаны ҚР ІІМ
3)-тармақтағы адамдарға, ұлттық тиесілігін растайтын құжаттар болған кезде Қазақстан Республикасының оқу орындарының қолдаухаты негізінде береді.
Жеке сапарға арналған виза (этникалық қазақтар)
36.
С10
этникалық қазақтар
бір мәртелі
90 тәулік-ке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері қолдаухат және ұлттық тиесілігін растайтын құжаттар негізінде береді.
көп мәртелі
3 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Кәмелетке толмаған азаматтарға арналған виза
37.
С11
кәмелетке толмаған адамдар (18 жасқа дейін)
бір мәртелі
1 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Визаны ҚР ІІМ заңды өкілдерінің не кәмелетке толмаған баланың заңды өкілдерінің сенімхаты болған кезде жеке тұлғалардың қолдаухаттарының негізінде береді.
көп мәртелі
3 жылға дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Емделуге арналған виза
38.
С12
1) емделу, медициналық тексерілу немесе консультация үшін Қазақстан Республикасына баратын адамдар, сондай-ақ оларды алып жүретін адамдар;
2) емделу қажеттілігі туындаған Қазақстан Республикасындағы адамдарға, сондай-ақ оларды алып жүретін адамдар;
бір мәртелі
180 тәулік-ке дейін
90 тәулік-тен артық емес
Визаны ҚР шет елдердегі мекемелері және ҚР СІМ 1) және 3)-тармақтағы адамдарға шақырудың негізінде береді.
Визаны ҚР ІІМ 2) және
4)-тармақтағы адамдарға келесі құжаттардың бірінің негізінде береді:
Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекемелерде емделуде жатқан емделушіге үздіксіз күтім керек екенін растайтын Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекеменің берген құжаты;
Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекемелерде емделуде жатқан жақын туысына - Қазақстан Республикасының азаматы немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын шетелдікке үздіксіз күтім керек екенін растайтын Қазақстан Республикасының аумағындағы медициналық мекеменің берген құжаты;
ҚР ІІМ нұсқауы.
3) жақын туыстары – Қазақстан Республикасының азаматтарына немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделудегі шетелдіктерге күтім жасау мақсатында Қазақстан Республикасына баратын адамдар;
4) жақын туыстары – Қазақстан Республикасының азаматтарына немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын және медициналық мекемелерде емделудегі шетелдіктерге күтім керек болғанда Қазақстан Республикасындағы адамдар;
Ескертпе:
3) және 4) тармақшаларында көрсетілген адамдардың туыстық дәрежесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.
бір мәртелі
180 тәулік-ке дейін
90 тәулік-тен артық емес
көп мәртелі
180 тәулік-ке дейін
виза қолданы-луының барлық кезеңіне
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2018 жылғы 12 сәуірдегі
№ 11-1-4/128 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 наурыздағы
№ 231 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың Қазақстан
Республикасына келуіне
шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
Қағидаларына
3-қосымша
нысан
Шақырушы тарап қабылдауды растайды:
р/с
Тегі , аты (шақырылатын адамның паспортына қатаң сәйкестікте толтырылады)
Жынысы
Туған жері және күні
Азамат
тығы
Паспорт нөмірі
Паспорттың берілген күні және қолдану мерзімі
Жұмыс орны және шетелдегі лауазымы
Қазақстан Республикасында тұрғылықты жерінің мекенжайы
ӘАОЖ коды (елді мекен)
Көше, ықшам аудан
Үй нөмірі
Корпус
Пәтер
кестенің жалғасы
Қазақстан Республикасы аумағында болған кезеңдегі қозғалыс маршруты
Шетелдегі тұрғылықты мекенжайы (ағылшын)
ҚР-да болу кезеңі
Визаның мәртелігі
Визаны алу орны
Ескертпе: ӘАОЖ - әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші.
Сапар мақсаты (визаның санаты): дипломатиялық, қызметтік, жеке сапар, жұмысқа, туристік, оқуға, іскерлік, транзиттік,
инвесторлық, емделуге, тұрғылықты тұруға (керегін сызу)
(Шақырушы тараптың атауы) шақырылатын тұлғаларға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, олардың құқықтары мен міндеттерін уақытында түсіндіру туралы міндеттеме алады.
Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзұшылық туралы" Кодексінің 518-бабына сәйкес иммигранттарды уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болуына, елдің аумағында жүріп-тұруына құқық беретін құжаттарды рәсімдеу және болуының белгіленген мерзімі аяқталған соң Қазақстан Республикасынан шығуын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдамағаны үшін жауапкершілік жөнінде ескертілді.
Директор
( заңды тұлғадағы басшының лауазымы)
(қолы, мөрі)
(заңды тұлғадағы басшының тегі, аты)
Орындаушы:
тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері, телефоны.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2018 жылғы 12 сәуірдегі
№ 11-1-4/128 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 наурыздағы
№ 231 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың Қазақстан
Республикасына келуіне
шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу мерзімдерін
ұзарту және қысқарту
Қағидаларына
3-1-қосымша
нысан
Ішкі істер департаменті
_______________________________________________
қала, облысы
_______________________________________________
өтініш иесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________
егер басқа тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) болса, көрсетіңіз
_______________________________________________
туған күні, айы, жылы
_______________________________________________
тұрақты тұратын жері, үй, ұялы телефондары
Шетелдікті және азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініш-сауалнама
Қазақстан Республикасына шақырылатын адамдар туралы мәліметтер
р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(шақырылатын адамның паспортына қатаң сәйкестікте толтырылады)
Азаматтығы,
паспорттың нөмірі мен берілген күні
Туған жері және күні
Келетін елі, мекенжайы және тұрғылықты жері
Қазақстан Республикасындағы мекенжайы
Қазақстан Республикасында болу кезінде қозғалу бағыты
ӘАОЖ коды (елді мекен)
Көше, ықшам аудан
Үй нөмірі
Корпус
Пәтер
Ескертпе: ӘАОЖ - әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші.
Жол жүру мерзімі_____________________
Жеке куәлік № ______________ 20 жылғы "___" _________
Паспорттың № _________________ 20 жылғы "___" ________
Шетелдіктің тұруға ықтиярхаты 20___ жылғы "___" ________ № _________
Азаматтығы жоқ адамның куәлігі 20___ жылғы "___" ______ №__________
ЖСН №_________________
Қабылдаушы тұлға шақырылатын тұлғаларға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, олардың құқықтары мен міндеттерін уақытында түсіндіру туралы міндеттеме алады. Қазақстан Республикасы "Әкімшілік құқық бұзұшылық туралы" Кодексінің 518-бабына сәйкес иммигранттарды уақтылы тіркеу, олардың Қазақстан Республикасында болуына, елдің аумағында жүріп-тұруына құқық беретін құжаттарды рәсімдеу және болуының белгіленген мерзімі аяқталған соң Қазақстан Республикасынан шығуын қамтамасыз ету бойынша шараларды қабылдамағаны үшін жауапкершілік жөнінде ескертілді.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20___ жылғы "_____" ________ ________________________
(өтініш иесінің қолы)
Өтініш - сауалнама- 20__ жылғы "___" ____ қабылданды.
__________________________________________________________________________
(өтініш-сауалнаманы қабылдаған адамның тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері)
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2018 жылғы 12 сәуірдегі
№ 11-1-4/128 және
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 30 наурыздағы
№ 231 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың
Қазақстан Республикасына
келуіне шақыруларын ресімдеу,
шақыруларын келісу,
Қазақстан Республикасының
визаларын беру, күшін жою,
қалпына келтіру, сондай-ақ
олардың қолданылу
мерзімдерін ұзарту
және қысқарту
Қағидаларына
7-қосымша
нысан
"Бекітемін"
___________________
шет елдегі мекеменің басшысы
_________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20___ж. "___"______________
Жойылған/бүлінген/жоғалған Қазақстан Республикасының визалық бланктерін (қатаң есептегі) жою туралы АКТ
Біз төменде қол қоюшылар, құрамында:
1._______________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2._______________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
осы акт № ______________ визалық жапсырма алынғаны/бүлінгені/жоғалғаны туралы жасалды
Қосымша: күші жойылған/бүлінген визалық жапсырмалардың көшірмелері _____ парақта.
_______________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Орындаушы: тегі, аты-жөнінің бірінші әріптері,
телефоны.