О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 мая 2014 года № 258 "Об утверждении структуры планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 мая 2018 года № 335. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2018 года № 16915
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 мая 2014 года № 258 "Об утверждении структуры планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9554, опубликован 9 июля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) структуру планов гражданской обороны согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) структуру плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
структуру планов гражданской обороны, утвержденную указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в структуре плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций, утвержденную указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Краткая географическая и экономическая характеристика области (города, района) и оценка возможной обстановки на ее территории при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Мероприятия, проводимые при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций";
главу 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Мероприятия, проводимые по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций
14. К мероприятиям, проводимым по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций разрабатываются следующие приложения:
1) календарный план (в произвольной форме) основных мероприятий начальника гражданской обороны при угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
2) расчет сил и средств гражданской защиты с пояснительной запиской (в произвольной форме);
3) расчет сил и средств гражданской защиты, привлекаемых для ликвидации последствий землетрясений в Республике Казахстан с пояснительной запиской (в произвольной форме);
4) схема организации связи и оповещения на мирное время (в произвольной форме);
5) карта подверженности территории чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера (в произвольной форме).".

"Азаматтық қорғаныс жоспарларының және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларының құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 29 мамырдағы № 258 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 2 мамырдағы № 335 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 23 мамырда № 16915 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1."Азаматтық қорғаныс жоспарларының және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларының құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 29 мамырдағы № 258 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9554 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 9 шілдеде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының құрылымында:
1–тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1–тарау. Облыстың (қаланың, ауданның) қысқаша географиялық және экономикалық сипаттамасы мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындауы кезіндегі ықтимал ахуалды бағалау";
2–тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2–тарау. Төтенше жағдайлар қатері және туындауы кезінде жүргізілетін іс-шаралар";
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"3–тарау. Төтенше жағдайлардың салдарын жою бойынша жүргізілетін іс-шаралар
14. Төтенше жағдайлардың салдарын жою бойынша жүргізілетін іс-шараларға мынадай қосымшалар әзірленеді:
1) азаматтық қорғаныс бастығының табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қатері және туындауы кездегі негізгі іс-шараларының күнтізбелік жоспары (еркін нысанда);
2) азаматтық қорғау күштері мен құралдарының есебі түсіндірме жазбамен (еркін нысанда);
3) Қазақстан Республикасындағы жер сілкіністері салдарын жоюға тартылатын азаматтық қорғау күштері мен құралдарының есебі түсіндірме жазбамен (еркін нысанда);
4) бейбіт уақытқа арналған байланысты және құлақтандыруды ұйымдастыру схемасы (еркін нысанда);
5) аумақтың табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларға ұшырағыштығының картасы (еркін нысанда).".

2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 мая 2018 года № 335
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 мая 2014 года № 258
Структура планов гражданской обороны
Глава 1. Структура планов гражданской обороны Республики Казахстан, центральных исполнительных органов и местных исполнительных органов
Параграф 1. Краткая оценка возможной обстановки в случае нападения противника
1. Вероятные объекты нападения при применении современных средств поражения и действий диверсионно-разведывательных групп.
2. Краткая характеристика объектов нападения. Особенности, влияющие на организацию и ведение гражданской обороны.
3. Краткая оценка возможной обстановки на объектах после нападения противника и действия диверсионных разведывательных групп. Возможные масштабы и характер последствий нападения противника.
4. Выводы из оценки обстановки после нападения противника.

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р. Беккер) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жолдауды;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 2 мамыр
№ 335 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2014 жылғы 29 мамырдағы
№ 258 бұйрығына 1-қосымша
Азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы
1-тарау. Қазақстан Республикасының, орталық атқарушы органдардың және жергілікті атқарушы органдардың азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы
1-параграф. Қарсылас шабуыл жасаған кездегі ықтимал ахуалды қысқаша бағалау
1. Қазіргі заманғы зақымдау құралдарын қолдану және диверсиялық-барлау топтарының іс-қимылдары кезіндегі ықтимал шабуыл жасалатын объектілер.
2. Шабуылдау объектілерінің қысқаша сипаттамасы. Азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға және жүргізуге ықпал ететін ерекшеліктер.
3. Объектілердегі қарсыластың шабуылынан және диверсиялық барлау топтарының іс-қимылдарынан кейінгі ықтимал ахуалға қысқаша баға беру. Қарсыластың шабуылы салдарының ықтимал ауқымы және сипаты.
4. Қарсыластың шабуылынан кейінгі ахуалды бағалаудан туындайтын тұжырымдар.

Параграф 2. Мероприятия при введении степеней готовности гражданской защиты
5. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия первой группы".
6. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия второй группы".
7. При введении степени готовности гражданской защиты "Общая готовность".
Параграф 3. Мероприятия гражданской обороны, проводимые при введении военного положения и в военное время
8. Оповещение органов управления гражданской защиты и населения.
9. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны.
10. Противорадиационная, химическая и бактериологическая защита.
11. Медицинская помощь, санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия.
12. Эвакуационные мероприятия.
13. Материально-техническое обеспечение.
14. Состав сил и средств гражданской защиты, организация и проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
15. Организация управления и связи.
16. Организация взаимодействия с органами военного управления.
17. Организация и проведение мероприятий по сигналу оповещения "Внимание всем!".
18. К мероприятиям гражданской обороны, проводимым при введении военного положения и в военное время, центральными исполнительными органами и местными исполнительными органами разрабатываются следующие приложения:
1) календарный план (в произвольной форме) проведения основных мероприятий начальника гражданской обороны при переводе системы гражданской защиты на военное положение и в военное время;
2) возможная обстановка при применении современных средств поражения (на топографической карте следующих масштабов для: республиканского уровня М 1:1 000 000; области, городов республиканского значения, столицы, города областного значения М 1:500 000; района области и района в городе М 1:100 000, с пояснительной запиской (в произвольной форме);
3) группировка сил гражданской защиты, формирования гражданской защиты с пояснительной запиской (в произвольной форме);
4) основные мероприятия гражданской обороны по защите населения с пояснительной запиской (в произвольной форме);
5) схема организации связи и оповещения на военное время;
6) план эвакуации и рассредоточения (приема и размещения эвакуируемого населения) (на топографической карте следующих масштабов для: республиканского уровня М 1:1 000 000; области, городов республиканского значения, столицы, города областного значения М 1:500 000; района области и района в городе М 1:100 000, с пояснительной запиской (в произвольной форме);
7) план взаимодействия при выполнении мероприятий гражданской обороны с органами военного управления и с органами управления гражданской защиты для областей, городов республиканского значения, столицы, района, городов (на топографической карте следующих масштабов для: области, городов республиканского значения, столицы, города областного значения М 1:500 000; района области и района в городе М 1:100 000, с пояснительной запиской (в произвольной форме).

2-параграф. Азаматтық қорғау әзірлігі дәрежелерін енгізу кезіндегі іс-шаралар
5. "Бірінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
6. "Екінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
7. "Жалпы әзірлік" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
3-параграф. Әскери жағдайды енгізу және соғыс уақыты кезінде жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шаралары
8. Азаматтық қорғауды басқару органдарын және халықты құлақтандыру.
9. Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шаралары.
10. Радиацияға қарсы, химиялық және бактериологиялық қорғау.
11. Медициналық көмек, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар.
12. Эвакуациялау іс-шаралары.
13. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
14. Азаматтық қорғау күштері мен құралдарының құрамы, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
15. Басқаруды және байланысты ұйымдастыру.
16. Әскери басқару органдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
17. "Баршаның назарына!" құлақтандыру сигналы бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу.
18. Орталық атқарушы органдармен және жергілікті атқарушы органдармен әскери жағдайды енгізу және соғыс уақыты кезінде жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шараларына мынадай қосымшалар әзірленеді:
1) азаматтық қорғау жүйесін әскери жағдайына және соғыс уақытына көшіру кезіндегі азаматтық қорғаныс бастығының негізгі іс-шараларды өткізудің күнтізбелік жоспары (еркін нысанда);
2) қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды қолдану кезіндегі ықтимал ахуал (мынадай масштабтардағы топографиялық картада: республикалық деңгей үшін М 1:1 000 000; облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстық маңызы бар қалалар үшін М 1:500 000; облыстың аудандары мен қаладағы аудандар үшін М 1:100 000, түсіндірме жазбасымен (еркін нысанда);
3) азаматтық қорғау күштерінің тобы, азаматтық қорғау құралымдары түсіндірме жазбасымен (еркін нысанда);
4) азаматтық қорғаныстың халықты қорғау жөніндегі негізгі іс-шаралары түсіндірме жазбасымен (еркін нысанда);
5) соғыс уақытына арналған байланыс пен құлақтандыруды ұйымдастыру схемасы;
6) эвакуациялау және шоғырландыру жоспары (мынадай масштабтардағы топографиялық картада: республикалық деңгей үшін М 1:1 000 000; облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, облыстық маңызы бар қалалар үшін М 1:500 000; облыстың аудандары мен қаладағы аудандар үшін М 1:100 000, түсіндірме жазбасымен (еркін нысанда);
7) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана, аудан, қалалар үшін әскери басқару органдарымен және азаматтық қорғауды басқару органдарымен азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындау кезінде өзара іс-қимыл жасау жоспары (мынадай масштабтардағы топографиялық картада: облыстар, республикалық маңызы бар қалалар үшін, астана, облыстық маңызы бар қалалар үшін М 1:500 000; облыстың аудандары мен қаладағы аудандар үшін М 1:100 000, түсіндірме жазбасымен (еркін нысанда).

Глава 2. Структура планов гражданской обороны для категорированных организаций и организаций, на базе которых созданы службы гражданской защиты
Параграф 1. Краткая оценка возможной обстановки в случае нападения противника
19. Краткая характеристика категорированных организаций и организаций, на базе которых созданы службы гражданской защиты (далее - организаций). Особенности, влияющие на организацию и ведение мероприятий гражданской обороны.
20. Краткая оценка возможной обстановки, сложившейся после нападения противника и действия диверсионных разведывательных групп. Возможные масштабы и характер последствий нападения противника.
21. Выводы из оценки обстановки после нападения противника.
Параграф 2. Мероприятия при введении степеней готовности гражданской защиты
22. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия первой группы".
23. При введении степени готовности гражданской защиты "первоочередные мероприятия второй группы".
24. При введении степени готовности гражданской защиты "Общая готовность".
Параграф 3. Мероприятия гражданской обороны, проводимые при введении военного положения и в военное время
25. Оповещение сотрудников организаций.
26. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны.
27. Противорадиационная, химическая и бактериологическая защита.
28. Медицинская помощь, санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия.
29. Эвакуационные мероприятия.
30. Материально-техническое обеспечение.
31. Состав сил и средств гражданской защиты, организация и проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
32. Организация управления и связи.
33. Организация и проведение мероприятий по устойчивости объекта.
34. К мероприятиям гражданской обороны, проводимым при введении военного положения и в военное время, организациями разрабатываются следующие приложения:
1) календарный план проведения основных мероприятий начальника гражданской обороны организации при переводе системы гражданской защиты на военное положение и в военное время;
2) возможная обстановка при применении современных средств поражения (план-схема местности с пояснительной запиской (в произвольной форме);
3) группировка сил гражданской защиты, формирования гражданской защиты организаций с пояснительной запиской;
4) основные мероприятия гражданской обороны по защите организаций с пояснительной запиской;
5) схема организации связи и оповещения;
6) план эвакуации (план-схема местности с пояснительной запиской).

2-тарау. Санатталған ұйымдар мен базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйымдарға арналған азаматтық қорғаныс жоспарларының құрылымы
1-параграф. Қарсылас шабуыл жасаған кездегі ықтимал ахуалды қысқаша бағалау
19. Санатталған ұйымдар мен базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйымдардың (әрі қарай - ұйымдар) қысқаша сипаттамасы. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыруға және жүргізуге ықпал ететін ерекшеліктер.
20. Қарсыластың шабуылынан және диверсиялық барлау топтарының іс-қимылдарынан кейінгі ықтимал ахуалды қысқаша бағалау. Қарсыластың шабуылы салдарының ықтимал ауқымы және сипаты.
21. Қарсыластың шабуылынан кейінгі ахуалды бағалаудан туындайтын қорытындылар.
2-параграф. Азаматтық қорғау әзірлігі дәрежелерін енгізу кезіндегі іс-шаралар
22. "Бірінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
23. "Екінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
24. "Жалпы әзірлік" азаматтық қорғау әзірлігі дәрежесін енгізу кезінде.
3-параграф. Әскери жағдайыды енгізу және соғыс уақыты кезінде жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шаралары
25. Ұйымдардың қызметкерлерін құлақтандыру.
26. Инженерлік қорғау.
27. Радиацияға қарсы, химиялық және бактериологиялық қорғау.
28. Медициналық көмек, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар.
29. Эвакуациялау іс-шаралары.
30. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
31. Азаматтық қорғау күштері мен құралдарының құрамы, авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
32. Басқаруды және байланысты ұйымдастыру.
33. Объектінің тұрақтылығы бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
34. Ұйымдармен әскери жағдайды енгізу және соғыс уақыты кезінде жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шараларына мынадай қосымшалар әзірленеді:
1) азаматтық қорғау жүйесін әскери жағдайына және соғыс уақытына ауыстыру кезінде ұйымның азаматтық қорғаныс бастығының негізгі іс-шараларды жүргізу жөніндегі күнтізбелік жоспары;
2) қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды қолдану кезіндегі ықтимал ахуал (жергілікті жердің жоспар-схемасы түсіндірме жазбамен (еркін нысанда);
3) азаматтық қорғау күштерінің тобы, ұйымдардың азаматтық қорғау құралымдары түсіндірме жазбамен;
4) азаматтық қорғаудың ұйымдарды қорғау жөніндегі негізгі іс-шаралары түсіндірме жазбамен;
5) құлақтандыру мен байланысты ұйымдастыру схемасы;
6) эвакуациялау жоспары (жергілікті жердің жоспар-схемасы түсіндірме жазбамен).