Об утверждении Правил проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 530. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2018 года № 17057.
В соответствии с пунктом 12 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ Ж. Касымбек
24 мая 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Т. Сулейменов
21 мая 2018 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________К. Бозумбаев
28 мая 2018 год
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 530
Правила проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 12 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование (далее – экономическая экспертиза), затрагивающего ключевые финансово-экономические показатели контракта на недропользование, заключенного до введения в действие Кодекса.

Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптаманы жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 17 мамырдағы № 530 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 маусымда № 17057 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабының 12-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптаманы жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________________Ж. Қасымбек
2018 жылғы 24 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________Т. Сүлейменов
2018 жылғы 21 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________________Қ. Бозымбаев
2018 жылғы 28 мамыр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 17 мамырдағы
№ 530 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптаманы жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Жер қойнауы туралы кодекс) 278-бабының 12-тармағына сәйкес әзірленген және Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға келісімшарттың басты қаржылық-экономикалық көрсеткіштерін қозғайтын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптама (бұдан әрі – экономикалық сараптама) жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Экономическая экспертиза проводится по проекту дополнения к контракту на недропользование, направленному для проведения такой экспертизы решением рабочей группы компетентного органа (государственного органа, являющегося стороной контракта).
Глава 2. Порядок проведения экономической экспертизы проекта дополнения к контракту на недропользование
3. Экономическая экспертиза проводится уполномоченным государственным органом по государственному планированию в течение тридцати календарных дней со дня поступления полного пакета документов от компетентного органа (государственного органа, являющегося стороной контракта), включающего:
1) копию письма-уведомления компетентного органа (государственного органа, являющегося стороной контракта) о разрешении на внесение изменений и дополнений в контракт на недропользование;
2) копию протокола заседания рабочей группы компетентного органа (государственного органа, являющегося стороной контракта) по рассмотрению условий проектов дополнений к контрактам и ведению переговоров с недропользователями;
3) проект дополнения;
4) копию контракта на недропользование со всеми приложениями и дополнениями (в случае отсутствия в базе Единая Государственная Система Управления Недропользованием);
5) копию геологического или горного отвода;
6) копию соглашения о конфиденциальности при приобретении геологической информации с приложенным расчетом суммы исторических затрат;
7) проект рабочей программы;
8) копию финансовой части проектного документа с отражением затрат и финансирования планируемых работ с разбивкой по годам;
9) копию экспертного заключения Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых или протокол заседания Государственной комиссии по запасам полезных ископаемых.
10) технико-экономическое обоснование и финансово-экономическую модель.
Направляемые компетентным органом (государственным органом, являющимся стороной контракта) для проведения экономической экспертизы документы официально представляются через Единую систему электронного документооборота.
4. Экономическая экспертиза включает:
1) проверку соответствия положений проектов дополнений требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере экономики и финансов;
2) оценку соответствия условий проекта дополнения с действующим контрактом на недропользование;
3) оценку экономической обоснованности предполагаемых объемов работ и соответствующих затрат в проекте дополнения утвержденным проектным документам;
4) экономическую оценку проекта (экономическая целесообразность реализации проекта при планируемых доходах и затратах с учетом применяемых технологий и социальное значение реализации проекта);

2. Экономикалық сараптама құзыретті органның (келісімшарттың тарапы болып табылатын мемлекеттік орган) жұмыс тобы шешімімен осындай сараптама жүргізу үшін жіберілген жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасы бойынша жүргізіледі.
2-тарау. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасына экономикалық сараптама жүргізу тәртібі
3. Экономикалық сараптама:
1) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтырулар мен өзгерістер енгізуге рұқсат берілгені және сараптама комиссиясының ұсынымдарын ескере отырып, келіссөздер жүргізудің басталуы туралы құзыретті органның (келісімшарттың тарапы болып табылатын мемлекеттік органның) хабарлама хатының көшірмесін;
2) келісімшарттарға толықтырулар жобаларының шарттарын қарау және жер қойнауын пайдаланушылармен келіссөздер жүргізу жөніндегі құзыретті органның (келісімшарттың тарапы болып табылатын мемлекеттік органның) жұмыс тобының отырысы хаттамасының көшірмесін;
3) толықтыру жобасын;
4) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың барлық қосымшалары мен толықтыруларының (Жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі дерекқорында болмаған жағдайда) көшірмесін;
5) геологиялық немесе тау-кендік бөлудің көшірмесін;
6) тарихи шығындар сомасының есебі қоса берілген геологиялық ақпаратты сатып алу кезінде құпиялылық туралы келісімнің көшірмесін;
7) жұмыс бағдарламасының жобасын;
8) жылдарға бөле отырып, шығындар мен жоспарланған жұмыстарды қаржыландыруды көрсете отырып, жобалау құжатының қаржы бөлігінің көшірмесін;
9) пайдалы қазбалар қоры жөніндегі мемлекеттік комиссияның сараптамалық қорытындысының немесе Пайдалы қазбалар қоры жөніндегі мемлекеттік комиссияның отырысы хаттамасының көшірмесін;
10) техникалық-экономикалық негіздеуі және қаржылық-экономикалық модель.
Құзыретті органнан (келісімшарттың тарапы болып табылатын мемлекеттік органнан) экономикалық сараптама жүргізу үшін жіберілетін құжаттар Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы ресми түрде ұсынылады.
4. Экономикалық сараптама:
1) толықтырулар жобалары ережелерінің Қазақстан Республикасының экономика және қаржы саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкестігін тексеруді;
2) толықтыру жобасы талаптарының қолданыстағы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартпен сәйкестігін бағалауды;
3) бекітілген жобалау құжаттарына толықтыру жобасында болжанатын жұмыс көлемі мен тиісті шығындардың экономикалық негізділігін бағалауды;
4) жобаны экономикалық бағалауды (қолданылатын технологияларды және жобаны іске асырудың әлеуметтік маңызы ескеріле отырып, жоспарланатын кірістер мен шығындарда жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы);

5) оценку финансовых показателей проекта (потока денежных средств, чистой текущей стоимости, внутренней нормы прибыли, срока окупаемости);
6) оценку бюджетной эффективности проекта.
5. Результатом проведения экономической экспертизы является экспертное заключение, оформленное в письменном виде.
6. Экспертное заключение проекта дополнения содержит:
1) перечень представленных документов;
2) краткие результаты анализа и оценки положений проекта дополнения к контракту на недропользование в соответствии с настоящими Правилами;
3) одно из следующих решений:
согласовать проект дополнения к контракту на недропользование с положительной оценкой, поскольку в результате рассмотрения подтверждена обоснованность предполагаемых объемов затрат по проекту и соответствие его параметров требованиям законодательства Республики Казахстан;
отказать в согласовании проекта дополнения к контракту на недропользование, ввиду установления существенных отклонений (завышение или занижение) предполагаемых затрат, принципиальных несоответствий проектным документам и требованиям законодательства Республики Казахстан.
7. Экспертное заключение направляется компетентному органу (государственному органу, являющемуся стороной контракта) с одновременным направлением копии экспертного заключения недропользователю, имеющему намерение заключить соглашение о внесении изменений и дополнений в контракт на недропользование (далее – разработчик).
8. Повторная экономическая экспертиза проводится на предмет устранения указанных в экспертном заключении отклонений и несоответствий в сроки, установленные пунктом 3 настоящих Правил, со дня поступления полного пакета документов от разработчика.
9. Экспертное заключение по итогам повторной экономической экспертизы направляется разработчику с одновременным направлением копии компетентному органу (государственному органу, являющемуся стороной контракта).

5) жобаның қаржылық көрсеткіштерін (ақша қаражаты ағынын, ағымдағы таза құнын, пайданың ішкі нормасын, өтелу мерзімін) бағалауды;
6) жобаның бюджеттік тиімділігін бағалауды қамтиды.
5. Экономикалық сараптама жүргізу нәтижесі жазбаша түрде ресімделген, сараптамалық қорытынды болып табылады.
6. Толықтыру жобасының сараптама қорытындысы:
1) ұсынылған құжаттар тізбесін;
2) осы Қағидаларға сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасының ережелеріне жүргізілген талдау мен бағалаудың қысқаша нәтижелерін;
3) мынадай шешімдердің бірін:
қарау нәтижесінде жоба бойынша болжанатын шығындар көлемінің негізділігі, оның параметрлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі расталғандықтан, оң бағаланған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасын келісуді;
болжанатын шығындардың айтарлықтай ауытқулары (көтерілуі немесе төмендеуі), жобалау құжаттарына және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қағидатты түрде сәйкес келмеуі анықтауға байланысты жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтыру жобасын келісуден бас тартуды қамтиды.
7. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартқа толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы келісімшарт жасауға ниетті жер қойнауын пайдаланушыға (бұдан әрі – әзірлеуші) сараптама қорытындысының көшірмесін бір мезгілде жолдай отырып, сараптама қорытындысы құзыретті органға (келісімшарттың тарапы болып табылатын, мемлекеттік органға) жіберіледі.
8. Қайталама экономикалық сараптама әзірлеушіден толық құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап, осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген мерзімде сараптама қорытындысында көрсетілген ауытқуларды мен сәйкессіздіктерді жою үшін жүргізіледі.
9. Қайталама экономикалық сараптаманың қорытындысы бойынша сараптамалық қорытынды бір мезгілде көшірмесі құзыретті органға (келісімшарттың тарапы болып табылатын мемлекеттік органға) жіберіле отырып, әзірлеушіге жіберіледі.