Об утверждении формы геологического отчета
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 418. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2018 года № 17069.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 251 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму геологического отчета.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ К. Бозумбаев

Геологиялық есеп нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 31 мамырдағы № 418 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 маусымда № 17069 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 251-бабының 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған геологиялық есеп нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электронды нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
міндетін атқарушы
Қ. Өскенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ Қ. Бозымбаев

7 июня 2018 года
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 мая 2018 года № 418
Форма геологического отчета
Наименование раздела
Краткое описание содержания разделов
1
2
3
1.
Введение
Обоснование необходимости строительства и эксплуатации подземного сооружения, его целевое назначение и местоположение; характеристика объекта подземного сооружения (технические, технологические характеристики проектируемого (существующего) объекта подземного сооружения); принадлежность сооружения к объектам конкретного класса опасности, которая определяется в соответствии с классификацией подземных сооружений по использованию пространства недр, приведенной в приложении 1 к настоящему Пояснению по заполнению формы геологического отчета; наличие и расположение режимной сети мониторинга подземных вод, окружающей среды и недр; сведения об отсутствии и (или) наличии, в пределах проектируемого участка сооружения и сопредельной площади, месторождений полезных ископаемых, в том числе подземных вод; организации-исполнители и соисполнители по отдельным видам работ; сроки строительства и эксплуатации сооружения
2.
Общие сведения о районе и участке недр

2018 жылғы 7 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2018 жылғы
31 мамырдағы № 418 бұйрығымен бекітілген
Геологиялық есеп нысаны
Бөлімнің атауы
Бөлімдердің мазмұнының қысқаша сипаттамасы
1
2
3
1.
Кіріспе
Жерасты құрылысжайын салу және пайдалану қажеттілігін негіздеу, оның нысаналы мақсаты және орналасқан жері; жерасты құрылысжайы объектісінің сипаттамасы (жобаланудағы (қолданыстағы) жерасты құрылысжайы объектісінің техникалық, технологиялық сипаттамалары); Геологиялық есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге 1-қосымшада келтірілген, жер қойнауы кеңістігін пайдалану бойынша жерасты құрылысжайларының сыныптамасына сәйкес айқындалатын, құрылысжайдың нақты қауіптілік класының объектілеріне жатуы; жерасты сулары, қоршаған орта мен жер қойнауы мониторингінің бақылау желісінің болуы және орналасуы; жобаланудағы құрылысжай учаскесі мен іргелес алаң шегінде пайдалы қазбалардың, оның ішінде жерасты суларының кен орындарының бар және (немесе) жоқ екені туралы мәліметтер; жекелеген жұмыс түрлері бойынша орындаушы ұйымдар және бірлесе орындаушылар; құрылысжайды салу және пайдалану мерзімдері.
2.
Аймақ және жер қойнауы учаскесі туралы жалпы мәліметтер

Административное и географическое положение, номенклатура листа масштаба 1:200000, климат, орогидрография, почвы и растительность, характеристика хозяйственной деятельности человека
3.
Геологическое строение района и участка недр
Геологическое строение района и участка недр, тектоника и геоморфологические условия; изученность, в том числе на безрудность; литолого-стратиграфическая характеристика, геолого-структурные и геоморфологические особенности территории
4.
Гидрогеологические, инженерно-геологические и экологические условия района и участка недр
Гидрогеологические, инженерно-геологические и экологические условия района и участка недр; изученность; гидрогеологическая характеристика водоносных горизонтов и водоупорных пород с указанием емкостных и фильтрационных параметров, характеристика изоляции проектируемого (существующего) подземного сооружения, качества подземных вод; характеристика инженерно-геологических условий с указанием физико-механических, прочностных, водно-физических и других свойств горных пород и грунтов; тип горных
пород; коэффициент пористости; характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, качественные и количественные показатели; санитарное состояние территории; оценка обоснованности и достаточности видов и объемов гидрогеологических, инженерно-геологических и экологических исследований для оценки последствий строительства и эксплуатации сооружения на недра и окружающую среду
5.
Характеристика отходов и стоков (при их наличии), подлежащих захоронению (складированию, утилизации, сбросу)
Характеристика отходов и стоков (при их наличии), подлежащих захоронению (складированию, утилизации, сбросу): объемы, виды и методы исследований; наименование лаборатории; результаты анализов с определением токсичности веществ в сопоставлении с их предельно допустимыми концентрациями в твердой и жидкой фазах; минеральный, химический, гранулометрический состав и свойства шламов, хвостов и других отходов; количество и объемы отходов, стоков; оценка класса токсичности
6.
Анализ строительства и эксплуатации действующих сооружений-аналогов и (или) собственный опыт
Всесторонняя характеристика объектов с основными выводами
7.
Обоснование выбора участка недр
Горнотехнические, специальные инженерно-геологические, гидрогеологические и экологические условия захоронения, складирования и сброса; обоснование выбора участка недр для строительства и эксплуатации подземного сооружения с целью проведения операций по использованию пространства недр. На основании достоверных, обоснованных и фактических данных должна быть доказана возможность строительства и эксплуатации сооружения, исключающая негативное воздействие на недра и окружающую среду; при захоронении (складировании, утилизации и тому подобное) отходов (стоков) - оценка их влияния на недра, с определением граничных контуров распространения по площади и в разрезе, глубина залегания и эффективная мощность пласта коллектора, его площадь
8.
Виды, методика и объемы проектируемых и (или) выполненных работ
Перечень, состав и их целевое назначение; ожидаемые или фактические результаты; выполнение рекомендаций, содержащихся в протоколах ранее проведенной государственной экспертизы и других органов, рассматривавших материалы геологоразведочных и иных работ по данному объекту; выводы и предложения о результатах исследований и возможности их использования применительно к решаемым задачам при строительстве и эксплуатации сооружения
9.
Охрана окружающей среды и недр
Оценка воздействия строительства и эксплуатации сооружения на недра и окружающую среду; прогноз изменения геологических, гидрогеологических, геоморфологических, гидрологических, экологических и инженерно-геологических условий территории; обоснование санитарных границ, поясов, зон и мероприятия по их охране; мероприятия по охране недр и окружающей среды, в том числе производственному и экологическому мониторингу, мониторингу подземных и поверхностных вод с указанием видов, методики и объемов исследований, местоположения режимной сети
10.
Рекомендации по строительству и эксплуатации сооружения
Обоснование возможности недропользования с учетом природоохранных или других возможных ограничений
11.
Заключение
Основные выводы о пригодности участков недр для строительства и эксплуатации подземных сооружений с целью проведения операций по использованию пространства недр; выводы о том, что строительство и эксплуатация сооружений не окажут негативного влияния на недра и природную среду, в том числе на промышленное освоение месторождений полезных ископаемых и подземных вод; основные выводы о степени изученности геологических, гидрогеологических, инженерно-геологических и экологических условий участка недр; оценка подготовленности участка недр для строительства и эксплуатации сооружения; краткие комментарии по производству дальнейших работ геологического и экологического характера; сроки рекультивации и (или) консервации сооружения
12.
Графические приложения
Примечание: Геологический отчет заполняется согласно пояснению по заполнению формы геологического отчета, приведенному в приложении к форме геологического отчета.
Приложение
к форме
геологического отчета
Пояснение по заполнению формы геологического отчета

Әкімшілік және географиялық орны, масштабы 1:200000 парақтың номенклатурасы, климаты, орогидрографиясы, топырағы мен өсімдіктері, адамның шаруашылық қызметінің сипаттамасы.
3.
Аймақтың және жер қойнауы учаскесінің геологиялық құрылысы
Аймақтың және жер қойнауы учаскесінің геологиялық құрылысы, тектоникасы және геоморфологиялық жағдайы; зерттелуі, оның ішінде кеннің жоқтығын зерттеу; аумақтың литологиялық-стратиграфиялық сипаттамасы, геологиялық-құрылымдық және геоморфологиялық ерекшеліктері
4.
Аймақтың және жер қойнауы учаскесінің гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық және экологиялық жағдайы
Аймақтың және жер қойнауы учаскесінің гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық және экологиялық жағдайы; зерттелуі; сыйымдылық және сүзгілік параметрлерін көрсете отырып, сулы деңгейжиектердің және су өткізбейтін жыныстардың гидрогеологиялық сипаттамасы, жобаланудағы (қолданыстағы) жерасты құрылысжайын оқшаулау сипаттамасы, жерасты суларының сапасы; тау жыныстарының және топырақтың физика-механикалық, беріктік, сулық-физикалық және басқа да қасиеттерін көрсете отырып, инженерлік-геологиялық жағдайдың сипаттамасы; тау жыныстарының типі; кеуектілік коэффициенті; төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасы, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығы, сапалық және сандық көрсеткіштері; аумақтың санитарлық жай-күйі; құрылысжайларды салудың және пайдаланудың қоршаған ортаға және жер қойнауына тигізетін салдарын бағалау үшін жүргізілетін гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық және экологиялық зерттеулердің көлемі мен түрлерінің негізділігін және жеткілікті екенін бағалау.
5.
Көмілуі (қоймалануы, кәдеге жаратылуы және ағызылуы) тиіс қалдықтар мен ағындардың (болған кезде) сипаттамасы
Көмілуі (қоймалануы, кәдеге жаратылуы және ағызылуы) тиіс қалдықтар мен ағындардың (болған кезде) сипаттамасы: зерттеулердің көлемі, түрлері және әдістері; зертхананың атауы; заттардың уыттылығы олардың қатты және сұйық күйлеріндегі шекті ұйғарынды концентрацияларымен салыстырыла отырып айқындалған талдау нәтижелері; шламдар, тастандылар және басқа қалдықтардың минералдық, химиялық, гранулометриялық құрамы және қасиеттері; қалдықтардың, ағындардың саны мен көлемі; уыттылық класына берілген баға.
6.
Қолданыстағы ұқсас құрылыстарды салуға және пайдалануға талдау жасау және (немесе) жеке тәжірибе.
Объектілердің негізгі қорытындылар берілген, жан-жақты сипаттамасы.
7.
Жер қойнауы учаскесін таңдауды негіздеу
Көмудің, қоймалаудың және ағызудың тау-кен-техникалық, арнайы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттары; жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жерасты құрылысжайын салу және пайдалану үшін жер қойнауы учаскесін таңдауды негіздеу. Жер қойнауына және қоршаған ортаға кері әсері жоқ құрылысжайларды салу және пайдалану ықтималдығы шынайы, негізделген және нақты деректер негізінде дәлелденуі тиіс; қалдықтарды (ағындарды) көму (қоймалау, кәдеге жарату және сол сияқтылар) кезінде – алаң және қима бойынша шекаралық таралу контурларын айқындай отырып, олардың жер қойнауына тигізетін әсерін бағалау, коллектор қаттарының жерасты тереңдігі және тиімді қуаты, оның ауданы
8.
Жобаланудағы және (немесе) орындалған жұмыстардың түрлері, әдістемесі және көлемі
Тізбесі, құрамы және олардың нысаналы мақсаты; күтілетін немесе нақты нәтижелер; алдында жүргізілген мемлекеттік сараптама және аталған объект бойынша геологиялық барлау және өзге жұмыстардың материалдарын қарастырған басқа органдардың хаттамаларындағы ұсынымдардың орындалуы; зерттеулердің нәтижелері және оларды құрылысжайларды салу және пайдалану кезінде шешілетін міндеттерге қарай пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындылар мен
ұсыныстар;
9.
Қоршаған ортаны және жер қойнауын қорғау
Құрылысжайларды салудың және пайдаланудың қоршаған ортаға және жер қойнауына тигізетін әсерін бағалау; аумақтың геологиялық, гидрогеологиялық, геоморфологиялық, гидрологиялық, экологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайының өзгеруін болжау; санитарлық шекаралар, белдеулер, аймақтар мен оларды қорғау жөніндегі іс-шараларды негіздеу; жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, оның ішінде өндірістік және экологиялық мониторинг, жерасты және жерүсті суларын мониторингілеу іс-шаралары, осы ретте зерттеулердің түрлері, әдістемесі және көлемі, режимдік желінің орналасқан жері көрсетілуі тиіс.
10.
Құрылысжайды салу және пайдалану бойынша ұсыныстар
Табиғатты қорғау немесе басқа ықтимал шектеулерді есепке ала отырып, жер қойнауын пайдалану мүмкіндігін негіздеу
11.
Қорытынды
Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жерасты құрылысжайын салу және пайдалану үшін жер қойнауы учаскесінің жарамдылығы туралы негізгі қорытындылар; құрылысжайларды салу және пайдалану жер қойнауына және табиғи ортаға, оның ішінде пайдалы қазбалардың және жерасты суларының кен орындарын өнеркәсіптік игеруге кері әсерін тигізбейтіні туралы қорытындылар; жер қойнауы учаскесінің геологиялық, гидрогеологиялық, инженерлік-геологиялық және экологиялық жағдайының зерттелу дәрежесі туралы негізгі қорытындылар; құрылысжайды салуға және пайдалануға жер қойнауы учаскесінің дайындығын бағалау; геологиялық және экологиялық сипаттағы жұмыстарды одан әрі жүргізу жөнінде қысқаша түсіндірмелер; құрылысжайды қалпына келтіру және (немесе) консервациялау мерзімі.
12.
Графикалық қосымшалар
Ескертпелер: Геологиялық есеп геологиялық есепке қосымшада берілген геологиялық есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Геологиялық есеп нысанына
қосымша
Геологиялық есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме

1. Отчет должен содержать все необходимые сведения для разработки экономически целесообразных и технически обоснованных решений при строительстве и эксплуатации подземных сооружений с учетом рационального использования и охраны природной среды.
2. При отсутствии или недостаточности имеющихся фактических материалов для обоснования проектных решений следует выполнить специальные исследования (изыскания).
3. Для обоснования строительства новых, расширения, реконструкции и эксплуатации действующих подземных сооружений, геологическая информация о недрах должна обеспечивать достаточную степень изученности территории, позволяющую выбрать тот или иной участок для размещения (захоронения, складирования, утилизации, сброса) отходов (стоков).
4. Состояние изученности территории определяется 3 категориями: изученная, недостаточно изученная и неизученная. Условия, определяющие степень изученности территории, приведены в приложении 2 к настоящему Пояснению по заполнению формы геологического отчета (далее – Пояснение).
5. Категории сложности геоморфологических, геологических, гидрогеологических и инженерно-геологических условий территории следует устанавливать по совокупности факторов, указанных в приложении 3 к настоящему Пояснению. Если какой-либо отдельный фактор относится к более высокой категории сложности и является определяющим при принятии основных проектных решений, то категорию сложности природных условий нужно устанавливать по этому фактору. В этом случае, при производстве мониторинговых исследований, данному фактору уделяется особое внимание.
6. В зависимости от степени изученности территории, сложности геоморфологических, геологических, гидрогеологических и инженерно-геологических условий, класса опасности подземных сооружений, объемов и видов отходов (стоков) для размещения (захоронения, складирования, хранения, утилизации, сброса) и эксплуатации объектов пространства недр, недропользователем определяется специальный комплекс мероприятий по охране недр и окружающей среды, мониторинг подземных и поверхностных вод, производственный и экологический мониторинг.
7. Воздействие подземного сооружения на геологическую среду определяется следующими граничными условиями: технические границы проектируемого подземного сооружения с учетом зон сдвижения и обрушения горных пород, а также контуров предохранительных и барьерных целиков, обеспечивающих нормальное функционирование этих сооружений; при подземном хранении нефти и продуктов еҰ переработки, складировании вредных веществ и отходов производства, сбросе сточных вод – та часть недр, в которой может быть обеспечена их полная локализация или безопасное для окружающей среды хранение; при организации подземных хранилищ газа – контурами распространения максимального объҰма газа, закачиваемого в пористые пласты в соответствии с проектной документацией на строительство такого хранилища.

1. Есепте табиғи ортаны ұтымды пайдалану және қорғауды есепке ала отырып, жерасты құрылысжайларын салу және пайдалану кезінде экономикалық тиімді және техникалық тұрғыдан негізделген шешімдерді әзірлеу үшін қажет барлық мәліметтер болуы тиіс.
2. Жобалық шешімдерді негіздеу үшін нақты материалдар болмаған немесе жетіспеген кезде, арнайы зерттеулерді (ізденістерді) орындаған жөн.
3. Жаңа жерасты құрылысжайларын салуды, қолданыстағысын кеңейтуді, реконструкциялауды және пайдалануды негіздеу үшін жер қойнауы туралы геологиялық ақпарат қалдықтарды (ағындарды) орналастыру (көму, қоймалау,кәдеге жарату, ағызу) үшін белгілі бір учаскені таңдауға мүмкіндік беретін, аумақтың жеткілікті зерттелу дәрежесін қамтамасыз етуі тиіс.
4. Аумақтың зерттелу күйі мынадай 3 санатпен айқындалады: зерттелген, жеткілікті зерттелмеген және зерттелмеген. Аумақтың зерттелу дәрежесін айқындайтын жағдайлар осы Геологиялық есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге (бұдан әрі – Түсіндірме) 2-қосымшада берілген.
5. Аумақтың геоморфологиялық, геологиялық, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайының күрделілік санаты осы Түсіндірмеге 3-қосымшада көрсетілген факторлардың жиынтығы бойынша белгілеген жөн. Егер қандай-да бір жеке фактор күрделіліктің одан жоғарырақ санатына жататын болса және негізгі жобалық шешімдерді қабылдау кезінде айқындаушы фактор болып табылса, онда табиғи жағдайлардың күрделілік санатын осы фактор бойынша белгілеу керек. Осы жағдайда, мониторингілік зерттеулерді жүргізген кезде, аталған факторға ерекше көңіл бөлінуі тиіс.
6. Аумақтың зерттелу дәрежесіне, геоморфологиялық, геологиялық, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайлардың күрделілігіне, жерасты құрылысжайларының қауіптілік класына, орналастыру (көму, қоймалау, сақтау, кәдеге жарату, ағызу) үшін қалдықтардың (ағындардың) көлемі мен түрлеріне және жер қойнауы кеңістігіндегі объектілердің пайдаланылуына қарай, жер қойнауын пайдаланушы қоршаған ортаны және жер қойнауын қорғау жөніндегі ісшаралардың арнайы кешенін, жерасты мен жерүсті суларын мониторингілеуді, өндірістік және экологиялық мониторингті айқындайды.
7. Жерасты құрылысжайының геологиялық ортаға тигізетін әсері мынадай шекті шарттармен: тау жыныстарының қозғалу және опырылу аймақтарын, сондай-ақ осы құрылысжайлардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін сақтандырғыш және тосқауыл кентіректердің контурларын есепке ала отырып, жобаланудағы жерасты құрылысжайларының техникалық шекараларымен; мұнай және оны өңдеудің өнімдерін жер астында сақтау, зиянды заттар мен өндіріс қалдықтарын қоймаға жинау, ағын суларды ағызу кезінде – оларды толығымен оқшаулау немесе қоршаған орта үшін қауіпсіз түрде сақтау қамтамасыз етілуі мүмкін жер қойнауының бөлігімен; газды сақтайтын жерасты қоймаларын ұйымдастырған кезде – осындай қойманы салуға арналған жобалау құжаттамасына сәйкес, кеуекті қабаттарға жіберілетін газдың максималды көлемінің таралу контурларымен айқындалады.

8. Геологический отчет должен содержать все исходные данные, необходимые для обоснования и проверки расчетов и построений, характеризующих воздействие строительства и эксплуатации подземного сооружения на геологическую и окружающую среду. Различают следующие виды воздействия:
1) гидродинамическое воздействие - проявление техногенных процессов, возникающих при строительстве и эксплуатации подземного сооружения, вызывающих нарушение естественного движения потока подземных вод. Индикатором гидродинамического воздействия служит изменение напора подземных вод, а степень гидродинамического воздействия характеризуется величиной понижения или повышения уровня по отношению к исходному его положению;
2) гидрохимическое воздействие - проявление техногенных процессов, возникающих при строительстве и эксплуатации подземного сооружения, вызывающих изменение состава горных пород, качества подземных и поверхностных вод. Гидрохимическое воздействие оказывают захороняемые в недра промышленные стоки (отходы), фильтрационные потери жидкой фазы хвостохранилищ и других накопителей, потери из хранилищ углеводородного сырья и продуктов их переработки;
3) механическое воздействие - проявление техногенных процессов, связанных с влиянием строительства и эксплуатации подземного сооружения, снижающих прочностные свойства горных пород и нарушающих целостность геологического массива. Степень механического воздействия характеризуется количеством пройденных буровых скважин, протяженностью и площадью выработанного горными выработками пространства, объҰмом горной массы в отвалах, шламонакопителях, хвостохранилищах.
9. Геологический отчет должен быть детальным, позволяющим сделать выводы, что строительство и эксплуатация подземных сооружений не будут осложнять разработку сопредельных месторождений полезных ископаемых и не приведут к проникновению в горные выработки, на земную поверхность и в водные объекты захороняемых веществ (отходов, стоков), в том числе в продуктивные водоносные горизонты.
10. Объем и содержание каждого из разделов могут дополняться авторами в зависимости от значимости, целевого назначения сооружения, степени изученности района и участка недр, степени возможного негативного воздействия на недра и природную среду.
11. При захоронении промышленных стоков (отходов) в глубокие водоносные горизонты следует руководствоваться следующими основными критериями оценки безопасности недр и природной среды: отсутствие в водоносном горизонте, намечаемом для использования, подземных вод, пригодных для водоснабжения и других целей; надежная изолированность коллекторов-резервуаров от других горизонтов; отсутствие тектонических нарушений; наличие застойного режима подземных вод или затрудненного водообмена; приемлемость глубины залегания коллекторов захоронения; пригодность коллекторов-резервуаров для захоронения по емкостным и фильтрационным характеристикам; совместимость среды и закачиваемых стоков (отходов).

8. Геологиялық есепте жерасты құрылысжайын салу мен пайдаланудың геологиялық және қоршаған ортаға тигізетін әсерін сипаттайтын есептеулерді және құрылымдарды негіздеу және тексеру үшін қажетті барлық бастапқы деректер болуы тиіс. Әсердің мынадай түрлері ажыратылады:
1) гидродинамикалық әсер – жерасты сулары ағысының табиғи қозғалысын бұзатын, жерасты құрылысжайларын салу және пайдалану кезінде пайда болатын техногендік су көздерінің көрінісі. Жерасты сулары қарқынының өзгеруі гидродинамикалық әсердің индикаторы болады, ал гидродинамикалық әсердің дәрежесі бастапқы деңгеймен салыстырғанда буырқанған деңгейдің төмендеу немесе ұлғаю шамасымен сипатталады;
2) гидрохимиялық әсер –тау жыныстарының, жерасты суларының және жерүсті суларының құрамын өзгертетін, жерасты құрылысжайларын салу және пайдалану кезінде пайда болатын техногендік су көздердің көрінісі. Жер қойнауына көмілетін өндірістік ағындарды, қалдыққоймалардағы сұйық фазалардың фильтрлік ысырыптары, қоймалардағы көмірсутек шикізаты мен оларды қайта өңдеу өнімдерінің ысыраптары гидрохимиялық әсер етеді;
3) механикалық әсер – тау жыныстарының беріктік қасиеттерін төмендететін және геологиялық массивтің тұтастығын бұзатын, жерасты құрылысжайларын салудың және пайдаланудың әсерінен пайда болатын техногендік процестердің көрінісі. Механикалық әсердің дәрежесі өтілген бұрғылау ұңғымаларының санымен, тау-кен қазбаларының нәтижесінде игерілген кеңістіктің ұзындығымен және ауданымен, үйінділер мен қалдыққоймалардағы тау массаларының көлемімен сипатталады.
9. Геологиялық есеп егжей-тегжейлі болып, жерасты құрылысжайларын салу және пайдалану пайдалы қазбалардың іргелес кен орындарын игеруге қиындық туғызбайды және көміліп отырған заттардың (қалдықтардың, ағындардың) тау-кен қазбаларына, жер бетіне және су объектілеріне, оның ішінде өнімді сулы деңгейжиектерге енуіне әкелмейді деген қорытынды жасауға мүмкіндік беруі тиіс.
10. Әр тараудың көлемі мен мазмұнын құрылысжайдың маңыздылығы, нысаналы мақсаты, аймақтың және жер қойнауы учаскесінің зерттелу дәрежесі, жер қойнауына және табиғи ортаға тигізетін ықтимал кері әсердің дәрежесіне қарай, авторлардың өзі толықтыруы мүмкін.
11. Өнеркәсіптік ағындарды (қалдықтарды) терең сулы деңгейжиектерге көмген кезде, жер қойнауының және табиғи ортаның қауіпсіздігін бағалаудың мынадай негізгі өлшемшарттарын басшылыққа алған жөн: пайдаланылмақшы сулы деңгейжиекте сумен қамтамасыз етуге және басқа мақсаттарға жарамды жерасты сулардың болмауы; коллектор-резервуарлардың басқа деңгейжиектерден сенімді түрде оқшаулануы; тектоникалық бұзылыстардың болмауы; жерасты суларының тоқыраулы күйі немесе қиындаған су алмасудың болуы; көму коллекторларының орналасу тереңдігінің жарамдылығы; көмуге арналған коллектор-резервуарлардың сыйымдылық және сүзгілік сипаттамалары бойынша жарамды болуы; орта мен жіберіліп отырған ағындардың (қалдықтардың) үйлесімділігі.

12. При составлении текста, с целью сокращения, необходимо иллюстрировать его рисунками, графиками, диаграммами, схемами, таблицами.
В графических приложениях масштабы основных графических приложений (карт, разрезов, схем) определяются авторами в каждом конкретном случае в зависимости от размеров объекта с учетом геолого-гидрогеологических и инженерно-геологических условий, класса опасности сооружения. При подготовке графических приложений необходимо руководствоваться следующими масштабами:
1) при геометрических размерах объекта менее 1 километра – от 1:1000 до 1:5000;
2) при размерах объекта от 1 до 10 километров – от 1:5000 до 1:25000;
3) при размерах объекта более 10 километров – от 1:25000 до 1:50000.
При захоронении промышленных стоков в глубокие горизонты масштаб графических приложений определяется дифференцированно, с учетом граничных условий коллекторов-резервуаров.
В графических приложениях содержатся:
1) обзорная карта района работ масштаба 1:200000-1:2000000 (административные границы областей и районов, населенные пункты, пути сообщения, гидрографическая сеть; местоположение проектируемого (существующего) сооружения);
2) карта фактического материала (пункты опорной геодезической сети; контуры лесных и сельскохозяйственных угодий, населенных пунктов, горных выработок, водные объекты, пути сообщения, поверхностные и подземные коммуникации, памятники природы, истории и культуры; устья геологических, гидрогеологических и инженерно-геологических скважин; границы залегания месторождений подземных вод и других полезных ископаемых; точки наблюдения мониторинговых и других исследований);
3) геологическая карта района и (или) участка (стратиграфия, литология, тектоника, скважины, местоположение сооружения, границы залегания месторождений полезных ископаемых, характерные разрезы, условные обозначения);
4) гидрогеологическая карта района и (или) участка (распространение водоносных горизонтов и комплексов, слабопроницаемых и водоупорных пород; химический состав и минерализация подземных вод; гидрогеологические скважины с указанием дебита, понижения, минерализации и статического уровня; режимные и специальные скважины; родники и поверхностные водотоки; границы залегания месторождений подземных вод; характерные разрезы; направление потока подземных вод (гидроизогипсы, гидроизопъезы); условные обозначения);
5) инженерно-геологическая карта участка строительства и эксплуатации сооружения (районирование территории по инженерно-геологическим условиям строительства и эксплуатации сооружения; скважины и горные выработки; геометрические контуры сооружения; послойное выделение различных стратиграфических и литологических разностей; физико-механические, прочностные и водно-физические свойства грунтов; типовые разрезы; условные обозначения);

12. Мәтінді дайындаған кезде, қысқарту мақсатында, оған суреттер, графикалар, диаграммалар, сызбалар, кестелер қосу керек.
Графикалық қосымшаларда Негізгі графикалық қосымшалардың (карталар, қималар, сызбалар) масштабтарын авторлар әр нақты жағдайда геологиялық-гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайларды, құрылыстың қауіптілік класын есепке ала отырып, объектінің көлеміне қарай айқындайды. Графикалық қосымшаларды дайындаған кезде, мына масштабтарды басшылыққа алу қажет:
1) объектінің геометриялық көлемі 1 километрден аз болса –1:1000-ден 1:5000-ге дейін;
2) объектінің көлемі 1-10 километр болса – 1:5000-ден 1:25000-ге дейін;
3) объектінің көлемі 10 километрден асса – 1:25000-ден 1:50000-ге дейін.
Өнеркәсіптік ағындарды терең қабаттарға көмген кезде, графикалық қосышалардың масштабы коллектор-резервуарлардың шекаралық жағдайын есепке ала отырып, сараланған түрде айқындалады.
Графикалық қосымшаларда мыналар болады:
1) масштабы 1:200000-1:2000000 жұмыстар аймағын шолу картасы (облыстар және аудандардың әкімшілік шекаралары, елді мекендер, қатынас жолдары, гидрографикалық желі, жобаланудағы (қолданыстағы) құрылысжайдың орналасқан жері);
2) нақты материалдың картасы (тіректі геодезиялық желі пункттері; орман және ауыл шаруашылығы алқаптарының, елді мекендердің, тау-кен қазбаларының контурлары, су объектілері, қатынас жолдары, жерүсті және жерасты коммуникациялары, табиғат, тарих және мәдениет ескерткіштері, геологиялық, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық ұңғымалардың аузы; жерасты суларының және басқа пайдалы қазбалардың кен орындарының орналасқан шекаралары; мониторингілік және басқа зерттеулердің бақылау нүктелері);
3) аймақтың және (немесе) учаскенің геологиялық картасы (стратиграфия, литология, тектоника, ұңғымалар, құрылысжайдың орналасқан жері, пайдалы қазбалардың кен орындарының орналасу шекаралары, сипатқа тән қималар, шартты белгілер);
4) аймақтың және (немесе) учаскенің гидрогеологиялық картасы (сулы деңгейжиектер мен кешендердің, әлсіз су өткізгіш және су өткізбейтін тау жыныстарының таралуы; жерасты суларының химиялық құрамы мен минералдануы; дебиті, төмендеуі, минералдануы және статистикалық деңгейі көрсетілген гидрогеологиялық ұңғымалар; режимдік және арнайы ұңғымалар; бұлақтар мен жер үстіндегі су ағындары; жерасты суларының кен орындары жатқан шекаралар; сипатқа тән қималар; жерасты су ағының бағыты (гидроизогипстар, гидроизопъезалар); шартты белгілер);
5) құрылысжайды салу және пайдалану учаскесінің инженерлік-геологиялық картасы (аумақты құрылысжайды салу және пайдаланудың инженерлік-геологиялық шарттары бойынша аудандастыру; ұңғымалар және тау-кен қазбалары; құрылысжайдың геометриялық контурлары; стартиграфиялық және литологиялық өзгешелікті қабат бойынша ажырату; топырақтың физикалық-механикалық, беріктілік және сулық-физикалық қасиеттері; үлгілік қималар; шартты белгілер);

6) карта (схема) санитарно-экологического обследования территории (населенные пункты; промышленные, горные и другие объекты; местоположение сооружения; точки натурных исследований; участки и площади загрязнения атмосферы, почв, растительности, недр и водных объектов; фоновое состояние природной среды и недр);
7) геоморфологическая карта может совмещаться с инженерно-геологической картой, при строительстве и эксплуатации сооружения в условиях горных областей и долинах крупных рек представляется отдельно (гипсометрическая поверхность, формы рельефа, эндогенные и экзогенные процессы, структурные элементы);
8) сейсмологические, радиологические, геотермические карты, планы, разрезы, графики, используемые для обоснования строительства и эксплуатации сооружения;
9) часть указанных графических материалов, по усмотрению авторов, может помещаться в виде рисунков в тексте отчета (карты, схемы, разрезы и профили, графики).
13. Отчеты состоят из текстовой и графической части (при наличии графических приложений) и космических снимков.
14. Отчеты состоят из следующих структурных элементов:
1) этикетка (на обложке);
2) титульный лист;
3) список исполнителей;
4) реферат;
5) геологическое задание (техническое задание);
6) оглавление: список иллюстраций (при наличии), список таблиц (при наличии), список текстовых приложений (при наличии), список графических приложений (при наличии), каталог (координат при наличии);
7) текстовая часть отчета, состоящая из введения, основной части, заключения;
8) список использованных источников (литература);
9) заключение метрологической экспертизы;
10) заключение о патентных исследованиях;
11) формуляр;
12) протокол (протоколы);
13) акт сдачи первичных материалов;
14) справка о выполненных видах геологоразведочных работ и затрат, по объекту;
15) рассылка отчета;
16) каталог координат.
15. Текст отчетов набирается на компьютере в формате А4 (297 х 210 мм). Формат А3 используется для таблиц. При компьютерном наборе используется текстовый редактор Word шрифтом Times Kaz - размером № 14, Times New Roman - размером № 14, для таблиц допускается размер № 12, межстрочный интервал – одинарный.
16. Отчеты оформляются с учетом следующих параметров:
1) поля слева - 3,0 см;
2) поля справа -1,5 см;
3) колонтитулы -2,0 см.
17. Нумерация страниц отчетов - сквозная и самостоятельная в пределах каждой книги. Титульный лист не нумеруется.
18. Первый экземпляр отчета (бумажный) – составляется в оригинале (последующие в сканированном варианте на электронном носителе).

6) аумақты санитарлық-экологиялық тексеру картасы (сызбасы) (елді мекендер; өнеркәсіптік, тау-кен және басқа объектілер; құрылысжайдың орналасқан жері; болмыстық зерттеулерді жүргізу нүктелері; атмосфераның, топырақтың, өсімдіктердің, жер қойнауының және су объектілерінің ластану ауданы мен учаскелері; табиғи орта және жер қойнауының фондық жағдайы);
7) геоморфологиялық картаны инженерлік-геологиялық картаның құрамында беруге болады, тау-кен облыстарында және ірі өзендер аңғарында құрылысжайды салу және пайдалану кезінде, бөлек ұсынылуы тиіс (гипсометриялық бет, рельефтің формалары, эндогенді және экзогенді процестер, құрылымдық элементтер);
8) құрылысжайды салу және пайдалануды негіздеу үшін пайдаланылатын сейсмологиялық, радиологиялық, геотермиялық карталар, жоспарлар, қималар, графикалар;
9) көрсетілген графикалық материалдардың бөлігі есептің мәтінінде, автордың қалауы бойынша, суреттер түрінде болуы мүмкін (карталар, сызбалар, қималар және пішіндер, графикалар).
13. Есеп мәтіндік және графикалық бөліктерден және ғарыштан түсірілген суреттерден (графикалық қосымшалар болған кезде) тұрады.
14. Есеп мынадай құрылымдық элементтерден тұрады:
1) заттаңба (есеп мәтінінің мұқабасында);
2) титул парағы;
3) орындаушылар тізімі;
4) реферат;
5) геологиялық тапсырма (техникалық тапсырма);
6) мазмұны: иллюстрациялардың тізімі (болған кезде), кестелердің тізімі (болған кезде), мәтіндік қосымшалардың тізімі (болған кезде), графикалық қосымшалардың тізімі (болған кезде), координаттар каталогы (болған кезде);
7) есептің кіріспе, негізгі бөлім, қорытындыдан тұратын мәтіндік бөлігі;
8) пайдаланылған дереккөздердің тізімі (әдебиет);
9) метрологиялық сараптаманың қорытындысы;
10) патенттік зерттеулер туралы қорытынды;
11) формуляр;
12) хаттама (хаттамалар);
13) бастапқы материалдарды тапсыру актісі;
14) объект бойынша атқарылған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері және шығындар туралы анықтама;
15) есепті тарату;
16) координаттар каталогы.
15. Геологиялық есептің мәтіні компьютерде А4 (297 х 210 мм) форматында теріледі. А3 форматы кестелер үшін пайдаланылады. Компьютерлік теру кезінде Word мәтіндік редакторы, № 14 өлшемдегі Times Nеw Roman қаріпі, кестелерде № 12 өлшемдегі қаріп, бірлік жол аралық қашықтығы пайдаланылады.
16. Есеп мынадай параметрлерді есепке алумен ресімделеді:
1) сол жақтан - 3,0 см;
2) оң жақтан -1,5 см;
3) колонтитулдар -2,0 см.
17. Есептің беттерін нөмірлеу – өтпелі және әр кітаптың шегінде өздік. Титул парағы нөмірленбейді.
18. Есептің бірінші данасы (қағаз) – түпнұсқада жалғыз жасалады (одан кейінгілері сканерленген нұсқасында электрондық жеткізгіште).

19. При объеме свыше 300 страниц отчеты делятся на части и комплектуются в виде отдельных книг объемом не более 300 страниц, на этикетке и титульном листе каждой книги печатается прописными буквами и проставляется номер книги.
20. Сшивка блока книги при переплете выполняется только нитками.
21. Каждая книга отчетов оформляется в жестком переплете (обложку), книги объемом до 30 страниц - мягкую картонную обложку, скрепленную с текстом книги степлером.
22. При наличии каталогов месторождений и рудопроявлений, или паспортов месторождений полезных ископаемых, они прилагаются к отчетам в виде отдельных книг. 23. Этикетка имеет форму прямоугольника размером 140-150 х 100-110 мм, размещается в центре обложки каждой книги, тетради, папки отчета и оформляется согласно приложению 4 к настоящему Пояснению.
24. Титульный лист является первым листом отчета и оформляется согласно приложению 5 к настоящему Пояснению;
- для отчетов, состоящих из двух или более книг (титульный лист второй и последующих книг отчета), согласно приложению 6 к настоящему Пояснению.
25. Список исполнителей содержит фамилии всех исполнителей отчетов с их подписями. Список исполнителей для отчетов, состоящих из двух и более книг, помещается в первой книге.
26. Реферат печатается на одном листе бумаги и включает в себя:
1) фамилии и инициалы ответственного исполнителя (прописными буквами), далее указываются фамилии остальных исполнителей, но не более трех с указанием "и др.";
2) наименование отчета, общее количество страниц текста, иллюстраций, таблиц в тексте, количество текстовых приложений, количество использованных источников, протокол; графические приложения (количество листов графики в каждой папке), протокол рассмотрения отчета на научно-технической коллегии или государственной комиссии по запасам, количество электронных дисков, название организации (недропользователь), ее полный адрес, месяц и год завершения отчета, перечень организаций (в скобках), в которые разослан отчет, административная область и номенклатура листов в соответствии с международной разграфкой масштаба 1:1000000, в пределах которых располагается территория проведенных работ (если отчет состоит из нескольких книг, то объем каждой книги указывается отдельно), сведения о предмете, цели, методы и результаты выполненных работ, краткие выводы, сведения об эффективности работ, возможностях и областях применения основных результатов, изложенных в отчете;
3) реферат "краткое содержание работ" должно содержать не менее 120 слов;

19. Есептің көлемі 300 беттен артық болғанда, ол бөлімдерге бөлінеді және көлемі 300 беттен аспайтын жеке кітап түрінде жинақталады, әрбір кітаптың заттаңбасында және титул парағында кітаптың нөмірі үлкен әріптермен жазылып, қойылады.
20. Түптеу кезінде есеп кітабы тек қана жіппен тігіледі.
21. Есептің әр кітабының қатты түптемесі (мұқабасы) болуы керек. Көлемі 30 бетке дейінгі кітаптар үшін кітап мәтінімен степлермен бекітілген жұмсақ картон мұқаба рұқсат етіледі.
22. Кен орындарының және кен көріністерінің каталогтары немесе пайдалы қазбалардың кен орындарының паспорттары болған кезде, олар есепке жеке кітаптар ретінде қоса беріледі.
23. Заттаңба өлшемі 140-150х100-110 мм тіктөртбұрыш пішімінде болады, есептің әр кітабы, дәптері, папкасы мұқабасының ортасында орналасады және осы Түсіндірмеге 4-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
24. Титул парағы есептің бірінші беті болып табылады және осы Түсіндірмеге 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді;
- екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есеп үшін (есептің екінші және одан кейінгі кітаптарының титул парағы) осы Түсіндірмеге 6-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
25. Есептегі орындаушылардың тізімінде барлық орындаушылардың тегі мен олардың қолдары болады. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есептің орындаушылар тізімі бірінші кітапта беріледі.
26. Реферат қағаздың бір парағына басылады және мыналарды қамтиды:
1) жауапты орындаушының тегі мен аты-жөні (бас әріптермен жазылады), одан әрі қалған орындаушылардың тегі көрсетіледі, бірақ "және т.б." деп жазып, үшеуден артық жазбау керек;
2) есептің атауы, мәтін беттерінің жалпы саны, мәтіндегі иллюстрациялардың, кестелердің жалпы саны, мәтіндік қосымшалар саны, пайдаланылған дереккөздердіңсаны, хаттама; графикалық қосымшалар (әр папкадағы графика парақтарының саны), ғылыми-техникалық алқада немесе қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссияда есепті қарау хаттамасы, электрондық дискілердің саны, ұйымның атауы (жер қойнауын пайдаланушы) және оның толық мекен-жайы, есеп аяқталған ай мен жыл, есеп жіберілген ұйымдардың тізбесі (жақшаның ішінде), әкімшілік облыс шегінде жүргізілген жұмыстардың аумағы орналасатын 1:1 000 000 масштабтағы халықаралық жолақтауға сәйкес парақтардың номенклатурасы (егер есеп бірнеше кітаптан тұратын болса, онда әр кітаптың көлемі жеке көрсетіледі), атқарылған жұмыстардың мәні, мақсаты, әдістері мен нәтижелері туралы мәліметтер, қысқаша қорытындылар, есепте баяндалған жұмыстардың тиімділігі, негізгі нәтижелерді қолдану салалары мен мүмкіншіліктері туралы мәліметтер;
3) "жұмыстардың қысқаша мазмұны" рефераты 120 сөзден кем болмауы тиіс;

4) фамилия, имя, отчество, подпись составителя.
27 Геологическое (техническое) задание содержит точные сведения об утвержденных сроках работы, ее целях, задачах и этапах. При проведении работ на контрактной территории за счет средств недропользователя вместо геологического задания в отчеты включается минимальная рабочая программа к контракту или выписка из нее.
28. Геологическое (техническое) задание печатается на одной стороне листа и заверяется печатью недропользователя.
29. Оглавление включает последовательное перечисление всех заголовков, разделов, подразделов и пунктов отчетов с указанием страниц, на которых эти заголовки располагаются, включая введение, заключение, список текстовых приложений и так далее.
30. В первой книге отчетов, состоящей из двух и более книг, помещается оглавление всего отчета по каждой из книг отдельно, а в последующих – оглавление только данной книги.
31. Список иллюстраций, таблиц включают номера и заголовки всех иллюстраций с указанием страниц, на которых они размещены в тексте.
32. В первой книге отчета, состоящей из двух и более книг помещаются списки всех иллюстраций, таблиц и текстовых приложений с указанием номеров книг, а в последующих - списки иллюстраций, таблиц и текстовых приложений только данной книги.
33. В списке текстовых приложений указывается порядковый номер приложения, его заголовок (точно соответствующий заголовку приложения в тексте) и номер страницы, на которой он размещен.
34. Список графических приложений помещается в первом томе отчета и в папке с графическими приложениями и оформляется согласно приложению 7 к настоящему Пояснению. Порядковый номер списка соответствует номеру листа графического приложения, который указывается красным цветом в правом верхнем углу. В каждой папке порядковый номер списка начинается с единицы, а номер приложения может быть сквозной.
35. Внизу списка указывается: "всего в отчете - (указывается количество) чертежей на - (указывается количество) листах, в том числе – (указывается количество) графических приложений на - (указывается количество) листах – с грифом "секретно" или "ДСП".
36. Для помещенных в данной книге приложений, не имеющих грифа ограничения доступа к документу, соответствующая графа в таблице опускается.
37. Содержательная часть состоит из введения, основной части и заключения.
38. Список использованных источников (литература) составляется в алфавитном порядке и включает все рукописные (фондовые) и опубликованные материалы, помещается в первой книге.

4) есепті дайындаушының тегі, аты, әкесінің аты, қолы.
27. Геологиялық (техникалық) тапсырмада жұмыстардың бекітілген мерзімі, оның мақсаттары, міндеттері мен кезеңдері туралы нақты мәліметтер болады. Келісімшарттық аумақта жұмыстар жер қойнауын пайдаланушылардың қаражаты есебінен жүргізілген кезде, есепте геологиялық тапсырманың орнына келісімшарттың ең аз жұмыс бағдарламасы немесе одан үзінді беріледі.
28. Геологиялық (техникалық) тапсырма парақтың бір жағына басып шығарылады және жер қойнауын пайдаланушының мөрімен расталады.
29. Мазмұнында кіріспені, қорытындыны, мәтіндік қосымшалардың тізімін, тағы басқаларды қоса алғанда, есептің барлық тақырыптары, бөлімдері, кіші бөлімдері, тармақтары және осы тақырыптар орналасқан беттердің нөмірлері көрсетіледі.
30. Екі және одан да көп кітаптардан тұратын есептің бірінші кітабында –әрбір кітап бойынша жеке-жеке барлық есептің мазмұны, ал кейінгілерінде – тек қана сол кітаптың мазмұны беріледі.
31. Иллюстрациялардың, кестелердің тізімінде барлық иллюстрациялардың нөмірлері мен тақырыптары және олар орналасқан мәтіндегі беттері көрсетіледі.
32. Екі және одан да көп кітаптардан тұратын есептің бірінші кітабында кітаптардың нөмірлері көрсетіліп, барлық иллюстрациялардың, кестелердің және мәтіндік қосымшалардың тізімі беріледі, ал кейінгілерінде - тек қана сол кітаптың иллюстрацияларының, кестелерінің және мәтіндік қосымшаларының тізімі беріледі.
33. Мәтіндік қосымшалардың тізімінде қосымшаның реттік нөмірі, оның тақырыбы (мәтіндегі қосымшаның тақырыбына тура сәйкес келетін) және ол орналасқан беттің нөмірі көрсетіледі.
34. Графикалық қосымшалардың тізімі есептің бірінші томына және графикалық қосымшалары бар папкаға салынады және осы Түсіндірмеге 7-қосымшаға сәйкес ресімделеді. Тізімдегі реттік нөмір графикалық қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышында қызыл түспен көрсетілетін парақ нөміріне сәйкес келеді. Әр папкадағы тізімнің реттік нөмірі бірден басталады, ал қосымшаның нөмірі өтпелі болуы мүмкін.
35. Тізімнің төменгі жағында мыналар көрсетіледі: "есепте барлығы – (саны көрсетіледі) сызба – (саны көрсетіледі) парақта, оның ішінде – (саны көрсетіледі) графикалық қосымша – (саны көрсетіледі) парақта – "құпия" немесе "ҚБПҮ" белгісі бар".
36. Осы кітапта берілген құжатты пайдалануға шектеу белгісі жоқ қосымшалар үшін кестеде тиісті баған түсіріледі.
37. Мазмұнды бөлігі кіріспеден, негізгі бөлімнен және қорытындыдан тұрады.
38. Пайдаланылған дереккөздердің (әдебиет) тізімі әліпби тәртібімен жасалады және оған қордағы және жарияланған барлық материалдар енгізіледі, бірінші кітапқа салынады.

39. При наличии нескольких работ одного автора они указываются по годам издания, а при совпадении годов - в алфавитном порядке их названий. Затем указываются работы, написанные в соавторстве, в алфавитном порядке фамилий соавторов, а при полном совпадении авторских коллективов - в хронологическом порядке изданий.
40. Библиографическое описание отчета (источника) содержит: фамилию и инициалы автора (авторов), заглавие отчета. После заглавия приводится слово "отчет", наименование организации, выпустившей отчет, город и год выпуска.
41. В текстовые приложения включаются вспомогательные материалы, оформленные в произвольной форме или в виде таблиц, необходимые для полноты отчетов и пояснения выводов или послужившие для них первичным материалом (описания разрезов и скважин), таблицы подсчета запасов, результаты лабораторных определений и их математической обработки и так далее. Допускаются приложения формата А3 (двойной лист) в сложенном виде.
42. Заголовок каждого текстового приложения печатается с новой страницы.
43. В правом верхнем углу листа текстового приложения печатается прописными буквами слово "приложение". Если текстовых приложений два и больше, их нумеруют арабскими цифрами без знака "№".
44. Таблицы, содержащие цифровой, текстовый или смешанный материал размещаются в отчетах как на страницах среди текста, так и на отдельных листах.
45. Заголовок каждой таблицы отражает ее содержание. Заголовок печатается строчными буквами (кроме первой прописной), без точки в конце и размещается над таблицей по центру.
46. Таблицы нумеруются отдельно по каждому разделу отчета. Номер таблицы состоит из номера раздела и порядкового номера таблицы, разделенной точкой. Если в отчете имеется только одна таблица, она не нумеруется и слово "таблица" не пишется. Номер таблицы располагается справа на два интервала выше заголовка. Допускается располагать номер таблицы в одной строке с названием через дефис (начало строки).
47. Таблицу размещают после первого упоминания о ней в тексте.
48. Таблицу с большим количеством строк переносят на другую страницу. В этом случае графы таблицы нумеруют и повторяют их нумерацию на последующих частях таблицы. Заголовок и порядковый номер указывается только над первой частью таблицы, над последующими частями - пишут слово "Продолжение". Таблицу с большим количеством граф или строк допускается делить на части и помещать одну часть под другой на нескольких страницах. В таком случае в каждой части таблицы повторяется ее боковик или шапка, соответственно.

39. Бір автордың бірнеше жұмыстары болған кезде, олар басылып шыққан жылдар бойынша, ал жылдар бірдей болған жағдайда – олардың атаулары әліпби тәртібімен көрсетіледі. Одан кейін бірлесіп жазылған жұмыстар, әліпби тәртібімен бірлескен авторлардың тектері, ал авторлық ұжымдар бірдей болған жағдайда – басылымдардың хронологиялық тәртібімен беріледі.
40. Есептің (дереккөздің) библиографиялық сипаттамасында: автордың (авторлардың) тегі мен аты-жөні, есептің тақырыбы болады. Тақырыптан кейін "есеп" деген сөз, есепті басып шығарған ұйымның атауы, шығарылған қала мен жылы жазылады.
41. Есептің толықтығына және қорытындыны түсіндіру үшін қажетті немесе оларға бастапқы материал болған (қималардың және ұңғымалардың сипаттамалары), еркін нысанда немесе кесте түрінде ресімделген көмекші материалдар, қорлар есептелген кестелері, зертханалық анықтамалар мен олардың математикалық өңдеулерінің нәтижелері, тағы басқалар мәтіндік қосымшаларға енеді. А3 форматындағы (қос парақ) бүктелген түрдегі қосымшаларға рұқсат етіледі.
42. Әрбір мәтіндік қосымшаның тақырыбы жаңа бетке басылады.
43. Мәтіндік қосымшасы бар парақтың оң жақ жоғарғы бұрышына бас әріптермен "қосымша" деген сөз басылады. Егер мәтіндік қосымшалар екеу және одан да көп болса, оларды араб цифрларымен, "№" деген белгісіз нөмірлейді.
44. Цифрлық, мәтіндік немесе аралас материалдары бар кестелер есепте мәтін беттерінің арасында және жеке парақтарда орналастырылады.
45. Әрбір кестенің тақырыбы оның мазмұнын көрсетеді. Тақырып кіші әріптермен (алғашқы бас әріптен басқасы), соңында нүктесіз басылып, ортасында кестенің үстінде орналасады.
46. Кестелер есептің әрбір бөлімі бойынша жеке нөмірленеді. Кестенің нөмірі бөлім нөмірі мен кестенің нүкте арқылы бөлінген, реттік нөмірінен тұрады. Егер есепте тек қана бір кесте болса, ол нөмірленбейді және "кесте" сөзі жазылмайды. Кесте нөмірі оң жағында тақырыптан жоғары екі интервалда орналасады. Кестенің нөмірін дефис (жол басынан) қою арқылы атауымен бір жолда жазуға болады.
47. Кесте ол туралы алғашқы рет мәтінде аталып өтілгеннен кейін орналастырылады.
48. Көп жолдары бар кесте басқа бетке тасымалданады. Бұл жағдайда, кестенің бағандары нөмірленеді және олардың нөмірленуі кестенің келесі бөліктерінде де қайталанады. Тақырып пен реттік нөмір тек қана кестенің бірінші бөлігінің үстінде көрсетіледі, ал келесі бөліктерінің үстіне - "Жалғасы" деген сөз жазылады. Көп бағаны немесе жолдары бар кестені бөліктерге бөлуге және бір бөлігін бір бөліктің астына бірнеше беттерде орналастыруға болады. Бұл жағдайда кестенің әрбір бөлігінде оның бүйірі немесе атауы тиісінше қайталанады.

49. В примечаниях к тексту и таблицам указываются только справочные и поясняющие данные. Если имеется только одно примечание, то его не нумеруют, а после слова "Примечание" ставят двоеточие. Если примечаний несколько, то после слова "Примечания" ставится двоеточие и содержание примечаний нумеруются арабскими цифрами.
50. Иллюстрации оформляются таким образом, чтобы их детали и надписи (масштаб и четкость) обеспечивали возможность качественного репродуцирования, микрофильмирования, сканирования: минимальная толщина линии на всех иллюстрациях составляет 0,2 мм, расстояние между линиями - не менее 0,8 мм, минимальный размер шрифта в надписях - 2,5 мм, минимальные размеры сторон (диаметр) геометрических фигур, используемых в качестве условных обозначений - 2,5 мм. Ограничения, изложенные в настоящем пункте, распространяются также и на графические приложения к отчету.
51. Все иллюстрации (рисунки, схемы, чертежи и так далее) именуются рисунками, обозначаются словом "Рис." и нумеруются последовательно арабскими цифрами в пределах раздела. Номер иллюстрации состоит из номера раздела и ее порядкового номера, разделенных точкой.
52. Если в отчете всего одна иллюстрация, она не нумеруется и слово "Рис." не пишется.
53. Иллюстрации имеют наименование и поясняющие данные. Наименование помещается над иллюстрацией, поясняющие данные - под ней и печатаются прописными буквами, подрисуночный текст - строчными (кроме первой прописной). Номер иллюстрации помещается ниже поясняющих данных, а если их нет - непосредственно под иллюстрацией. Допускается располагать номер иллюстрации в одной строке с названием через дефис.
54. Иллюстрации бывают штриховые, выполненные с использованием компьютерных технологий или тушью, или размноженные ксерокопированием и полиграфическими способами.
55. Переплетаемые с текстом таблицы и иллюстрации, располагаются на отдельных страницах и включаются в общую нумерацию. Таблицы и иллюстрации, выполненные на листах, превышающих формат отчета (но не более формата А3), складываются и нумеруются как одна страница.
56. Графические приложения представляют собой материалы, отражающие результаты работ (карты различного содержания, разрезы, стратиграфические колонки, профили и другая геологическая информация).
57. Перечень графических приложений зависит от вида работ, по которым представляется отчет, и определяется проектом (программой) работ и требованиями отраслевых нормативных правовых актов.
58. Графические приложения представляются в контурно-штриховом исполнении на картографической бумаге. В электронной версии отчета графические приложения представляются в оригинальном формате программы - построителя с добавлением копии в формате компьютерных программ, используемых в геологических фондах. Графические приложения в электронной версии полностью соответствуют бумажному оригиналу по масштабу, информационной нагрузке, раскраске, крапу и так далее.

49. Мәтін мен кестелердің ескертулерінде анықтамалық және түсіндірме деректер жазылады. Егер бір ғана ескерту болса, онда оны нөмірлемейді, "Ескертпе" деген сөзден кейін қос нүкте қойылады. Егер бірнеше ескертулер болса, онда "Ескертпе" деген сөзден кейін қос нүкте қойылады және ескертулердің мазмұны араб цифрларымен нөмірленеді.
50. Иллюстрациялар, олардың бөлшектері мен жазулары (масштабы мен анықтылығы), сапалы қалпына келтіру, микрофильмдер жасау, сканерлеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей ресімделеді: барлық иллюстрациялардағы сызықшалардың ең төменгі жуандығы - 0,2 мм., сызықтардың арасындағы қашықтық – 0,8 мм-ден кем емес, жазудағы қаріптердің ең төменгі мөлшері - 2,5 мм, шартты таңбалар ретінде пайдаланылатын геометриялық пішіндер қабырғаларының ең төменгі мөлшері (диаметрі) - 2,5 мм. Осы тармақта жазылған шектеулер есептің графикалық қосымшаларына да қолданылады.
51. Барлық иллюстрациялар (суреттер, схемалар, сызбалар және т.б.) сурет деп аталынады да, "сур. " деген сөзбен белгіленіп, тараудың шегінде рет-ретімен араб цифрларымен нөмірленеді. Иллюстрацияның нөмірі тараудың нөмірінен және оның нүкте арқылы бөлінген реттік нөмірден тұрады.
52. Егер есепте бір ғана иллюстрация болса, ол нөмірленбейді және "сур." деген сөз жазылмайды.
53. Иллюстрациялардың атаулары мен түсініктеме деректері болады. Атау иллюстрацияның үстіңгі жағына, түсініктеме деректер - астыңғы жағына орналастырылады және бас әріппен, сурет астындағы мәтін - кіші әріппен (алғашқы әріптен басқа) басылады. Иллюстрацияның нөмірі түсініктеме деректерден төмен, ал егер олар жоқ болса - тура иллюстрацияның астына орналастырады. Иллюстрацианың нөмірін дефис қою арқылы атауымен бір жолда жазуға болады.
54. Иллюстрациялар компьютерлік технологияны немесе қара сияны пайдалана отырып жасалған, не болмаса ксерокопиялық пен полиграфиялық тәсілдермен көбейтілген болады.
55. Тігілетін кесте мәтінімен иллюстрациялар жеке беттерде орналасады және ортақ нөмір қойылады. Есептің форматынан үлкен (бірақ A3 форматынан аспайтын) парақта жасалған кестелер мен иллюстрациялар бүктеліп, бір парақ ретінде нөмірленеді.
56. Графикалық қосымшалар жұмыстардың нәтижесін көрсететін (әртүрлі мазмұны бар карталар, қималар, стратиграфиялық бағаналар, кескіндер мен басқа да геологиялық ақпарат) материалдар болып табылады.
57. Графикалық қосымшалардың тізбесі есеп ұсынылатын жұмыс түріне байланысты және жұмыстардың жобасында (бағдарламасында) және салалық нормативтік құқықтық актілердің талаптарында айқындалады.
58. Графикалық қосымшалар картографиялық қағазда сызықша-контур түрінде орындалып ұсынылады. Электрондық нұсқадағы есептің графикалық қосымшалары геологиялық қорларда пайдаланылатын компьютерлік бағдарламалар форматындағы көшірмелерін қоса отырып, бағдарламаның түпнұсқа форматында ұсынылады. Электрондық нұсқадағы графикалық қосымшалар масштабы, ақпараттық жүктемесі, бояуы, бедері және тағы басқалары бойынша қағаз түріндегі түпнұсқамен сәйкес келеді.

59. На каждом графическом приложении к отчету, в том числе и на каждом листе многолистного приложения, в правом нижнем углу листа проставляется угловой штамп по форме согласно приложению 8 к настоящему Пояснению, выполняемый черной тушью или полиграфическим способом.
60. При необходимости в поле, отведенном для условных обозначений, помещается схема расположения листов данного графического приложения.
61. Гриф ограничения доступа к документу (если он имеется) проставляется в правом верхнем углу каждого листа графического приложения.
62. Графические приложения, представляющие собой карты, имеют в угловом штампе, кроме масштаба, указание на картографическую основу, использованную при составлении данного приложения.
63. Графические приложения помещаются в папки форматом 210 х 300 мм, толщиной не более 70-80 мм. Графические приложения по площадным геологосъемочным работам представляются на стандартных листах международной разграфки в папках размером до 700 х 700 мм.
64. Все листы графических приложений складываются по формату папки таким образом, чтобы угловой штамп находился на лицевой стороне сложенного листа.
65. Графические приложения, находящиеся в папке, не переплетаются, отдельные листы приложений, выполненных на нескольких листах, не склеиваются.
66. На папку с графическими приложениями наклеивается этикетка по форме согласно приложению 4 к настоящему Пояснению. На этикетке делается подзаголовок "Графические приложения", при этом номер книги не указывается.
67. Если папок с графическими приложениями больше одной, они нумеруются и номер указывается на этикетке.
68. Графические приложения располагаются в папках в порядке, соответствующем степени их значения в отчете.
69. Заключение метрологической экспертизы для отчетов, состоящих из двух и более книг, помещается в первой книге.
70. Заключение о патентных исследованиях оформляется согласно приложению 9 к настоящему Пояснению.
71. Формуляр отчета оформляется согласно приложению 10 к настоящему Пояснению.
72. Отчеты с приложениями, заключением метрологической экспертизы, заключением о патентных исследованиях и справкой о выполненных объемах работ и списании затрат передаются на рецензию в соответствии с порядком, установленным в организации – исполнителем работ.
73. Если отчет состоит из нескольких книг, то протокол рассмотрения размещается в первой книге.
74. Протокол вплетается в текст отчета или, в случае большого его объема (более 7 страниц), представляется в виде отдельного приложения к отчету.
75. Первичные геологические материалы сдаются в архив межрегионального департамента по акту сдачи первичных геологических материалов, оформленному согласно приложению 11 к настоящему Пояснению, который прилагается к отчету.

59. Есептің әрбір графикалық қосымшасына, оның ішінде көппарақты қосымшаның әрбір парағына осы Түсіндірмеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парақтың астыңғы оң жақтағы бұрышына полиграфиялық тәсілмен немесе қара сиямен орындалған бұрыштама мөртабан қойылады.
60. Қажет болған жағдайда, шартты белгілерге арналған бағанда аталған графикалық қосымшадағы парақтардың орналасу сызбасы беріледі.
61. Құжатқа рұқсатты шектеу белгісі (егер болған жағдайда) графикалық қосымшаның әрбір парағының оң жақ жоғарғы бөлігіне қойылады.
62. Карталарды білдіретін графикалық қосымшалардың бұрыштама мөртабанында масштабтан басқа, аталған қосымшаны құрастырғанда пайдаланылған картографиялық негіз көрсетіледі.
63. Графикалық қосымшалар 210x300 мм, қалыңдығы 70-80 мм аспайтын пішімдегі папкаларға салынады. Аландық геологиялық түсіру жұмыстары бойынша графикалық қосымшалар халықаралық жолақтаудың стандартты парақтарында, 700x700 мм өлшеміндегі папкаларға салынып ұсынылады.
64. Графикалық қосымшалардың барлық парақтары бұрыштама мөртабан парақтың беткі жағында тұратындай етіп, папка пішімі бойынша салынады.
65. Папкада орналасқан графикалық қосымшалар тігілмейді, бірнеше бетте жасалған қосымшаның жеке парақтары жабыстырылмайды.
66. Графикалық қосымшалары бар папкаға, осы Түсіндірмеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заттаңба жабыстырылады. Заттаңбада "Графикалық қосымшалар" деген тақырыпша беріледі, бұл ретте кітап нөмірі көрсетілмейді.
67. Егер графикалық қосымшалары бар папка біреуден көп болса, олар нөмірленеді және нөмір заттаңбада көрсетіледі.
68. Графикалық қосымшалар папкада есептегі маңызының дәрежесіне сәйкес орналастырылады.
69. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есеп үшін метрологиялық сараптама қорытындысы бірінші кітапқа салынады.
70. Патенттік зерттеулер туралы қорытынды осы Түсіндірмеге 9-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
71. Есептің формуляры осы Түсіндірмеге 10-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
72. Қосымшасында метрологиялық сараптаманың қорытындысы, патенттік зерттеулер туралы қорытынды және орындалған жұмыстар көлемі мен шығындарды есептен шығару туралы анықтама бар есептер жұмыстарды атқарушы ұйымда белгіленген тәртіпке сәйкес рецензияға беріледі.
73. Егер есеп бірнеше кітаптардан тұрса, онда қарау хаттамасы бірінші кітапта орналастырылады.
74. Хаттама есеп мәтінінің ішінде беріледі немесе егер оның көлемі үлкен (7 беттен көп) болса, есепке жеке қосымша түрінде ұсынылады.
75. Бастапқы геологиялық материалдар есепке қоса берілетін осы Түсіндірмеге 11-қосымшаға сәйкес ресімделген бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі бойынша өңіраралық департаменттің мұрағатына тапсырылады..

76. Акт сдачи первичных геологических материалов для отчета, состоящего из двух и более книг, помещается в первой книге отчета.
77. Справка о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ и затратах, подлежащих списанию по объекту (далее – справка) оформляется согласно приложению 12 к настоящему Пояснению, где указываются запланированные (по проекту) и фактически выполненные виды и объемы работ в физическом выражении, сметная стоимость работ и фактические затраты с разделением по стадиям и видам исследований в соответствии со сводным расчетом сметной стоимости геологоразведочных работ, для геологосъемочных работ, также сметная и фактическая стоимость одного квадратного километра геологической съемки.
78. Справка подписывается руководителем финансово-экономической службы (главным бухгалтером) и первым руководителем организации, обеспечивавшей финансирование работ. Подписи в справке заверяются печатью. Справка для отчета, состоящего из двух и более книг, помещается в первой из них.
79. Перечень организаций, которым рассылаются на хранение отчеты, помещается на последней странице первого тома отчета. В перечне указываются организации, их почтовые адреса, номер экземпляра, согласно приложению 13 к настоящему Пояснению.
80. Первый экземпляр оригинала геологического отчета составялется на бумажном и электронном носителях и направляется на хранение в Республиканские геологические фонды.
В территориальные фонды Межрегиональных департаментов направляется только электронные варианты, аналогично бумажному варианту отчета.
81. Каталог координат, выполненный в единой государственной системе координат 1942 года (СК-42), исполняется в отдельной тетради, которая является неотъемлемой частью отчета.
Каталог координат, выполненный в несекретной форме (географический, WGS-84 и др.) оформляется в первой книге отчета.
Каталог координат оформляется по форме, согласно приложения 14 к настоящему Пояснению.
82. Отчет не исполненный в соответствии с пунктами указанного Пояснения, возвращается на доработку с письменными замечаниями.
Приложение 1
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Классификация подземных сооружений по использованию пространства недр
Характер горно-строительных работ
Основное назначение сооружения
Вид полости, в которой размещается сооружение или накапливаются отходы
Вид объектов
Класс опасности
1
2
3
4
5
Строительство плотин, дамб, котлованов с использованием естественного рельефа
Хвостохранилища и другие накопители отходов
Котлованы, карьеры, овраги, балки, лога, обвалованные участки
Хранилища отходов обогащения и переработки полезных ископаемых, других промышленных отходов
1
Инженерные сооружения с глубиной залегания свыше пяти метров
Размещение объектов гражданского назначения

76. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есепке арналған бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі сол есептің бірінші кітабына орналастырылады.
77. Орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемі және объект бойынша есептен шығаруға жататын шығындар туралы анықтама (бұдан әрі - анықтама) осы Түсіндірмеге 12-қосымшаға сәйкес ресімделеді, онда (жоба бойынша) жоспарланған және нақты орындалған жұмыстардың түрі мен көлемі физикалық өрнекпен, геологиялық барлау жұмыстарының сметалық құнының жиынтық есебіне сәйкес зерттеу сатыларына және түрлеріне бөлінген жұмыстардың сметалық құны мен нақты шығындары, ал геологиялық түсірілім жұмыстары үшін геологиялық түсірілімнің бір шаршы километрінің сметалық және нақты құны көрсетіледі.
78. Анықтамаға қаржылық-экономикалық қызметтің басшысы (бас бухгалтер) және жұмысты қаржыландыруды қамтамасыз ететін ұйымның бірінші басшысы қол қояды. Анықтамаға қойылған қолдар мөрмен расталады. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есепке арналған анықтама бірінші кітапқа орналастырылады.
79. Есепті сақтауға жіберілетін ұйымдардың тізбесі есептің бірінші кітабының соңғы бетіне орналастырылады. Тізбеде ұйымдар, олардың пошталық мекен-жайлары, дана нөмірі, осы Түсіндірмеге 13-қосымшаға сәйкес, көрсетіледі.
80. Қағаз және электронды тасымалдағыштардағы геологиялық есептің бірінші данасы түпнұсқада жасалады және Республикалық геологиялық қорға сақтауға жіберіледі.
Өңіраралық департаменттердің аумақтық қорларына есептің қағаздағы нұсқасына ұқсас тек электрондық нұсқасын жолдайды.
81. 1942 жылғы бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесінде (СК-42) жасалған координаттар каталогы жеке дәптерде орындалады және ол есептің ажырамас бір бөлігі болып табылады.
Құпия емес нысанда (географиялық, WGS-84, т.б.) орындалған координаттар каталогы есептің бірінші кітабында ресімделеді.
Координаттар каталогы осы Түсіндірмеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
82. Көрсетілген Түсіндірменің тармақтарына сәйкес орындалмаған есеп, жазбаша ескертпелермен, пысықтау үшін қайтарылады.
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірмеге
1-қосымша
Жер қойнауы кеңістігін пайдалану бойынша жерасты құрылысжайларының сыныптамасы
Тау-кен құрылыс жұмыстарының сипаты
Құрылысжайдың негізгі мақсаты
Құрылысжай орналасатын немесе қалдықтар жиналатын қуыстың түрі
Объектілердің түрлері
Қауіптілік класы
1
2
3
4
5
Табиғи рельефті пайдалана отырып, бөгеттер, дамбалар, қазаншұңқырлар салу
Қалдық қоймалар және басқа да қалдық жинақтауыштар
Қазаншұңқырлар, карьерлер, аңғарлар, жыралар, сайлар, топырақпен үйілген учаскелер
Пайдалы қазбаларды байыту мен өңдеу қалдықтарының, басқа да өнеркәсіптік қалдықтардың қоймасы
1
Орналасу тереңдігі бес метрден асатын инженерлік құрылысжайлар
Азаматтық мақсаттағы объектілерді орналастыру

Камеры более 1,5 м3 поперечного сечения
Резервуары для хранения воды
2
Размещение резервуаров для хранения нефти и газа или продуктов их переработки
Котлованы и траншеи с засыпкой, траншеи мелкого заложения
Нефтехранилища, газохранилища
2
Использование пористых геологических структур в недрах Земли
Размещение хранилищ нефти и газа и продуктов их переработки
Истощенные газонефтяные пласты-коллекторы, пористые водоносные структуры
Крупные хранилища нефти, природного газа, нефтепродуктов, сжиженного газа и тому подобное
2
Захоронение вредных отходов производства
Отработанные пласты-коллекторы, пористые структуры, ограниченные плохо проницаемыми породами
Хранилища отходов радиоактивных веществ, отходов нефтяной, химической промышленности
1
По степени возможного негативного воздействия на недра и окружающую среду подземные сооружения подразделяются на два класса: 1 класс (особо опасные) – авария на сооружениях сопряжена с катастрофическими последствиями для населенных пунктов, недр и окружающей среды, в том числе отравлением и загрязнением подземных вод, водоемов и водотоков питьевого назначения; 2 класс (опасные) – авария на сооружениях сопряжена с катастрофическими последствиями для населенных пунктов, недр и окружающей среды и может вызвать затопление сельскохозяйственных земель и загрязнение подземных вод, водоемов и водотоков питьевого назначения.
Приложение 2
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Категории изученности территории
Состояние изученности территории
Условия, определяющие степень изученности территории
1. Изученная
Геологическое строение, гидрогеологические и инженерно-геологические условия, горно-технические особенности изучены с полнотой достаточной для пользования недрами в намеченных целях. Специальные работы по геологическому изучению в процессе строительства и эксплуатации подземных сооружений, за исключением обязательных мониторинговых исследований, не проводятся. Геологический отчет, составленный на основании анализа и обработки имеющихся фактических материалов, рассматривается ГКЭН в установленном порядке.
2. Недостаточно изученная
Состояние геолого-гидрогеологической и инженерно-геологической изученности не позволяет однозначно выделить пространство (участок) недр и определить степень негативного воздействия строительства и эксплуатации подземных сооружений. Геологический отчет рассматривается ГКЭН в установленном порядке. Решение ГКЭН об апробации материалов принимается в зависимости от класса опасности сооружения и категории сложности природных условий территории.

Көлденең қимасы 1,5 м3-ден асатын камералар
Суды сақтауға арналған резервуарлар
2
Мұнай және газ немесе оларды өңдеу өнімдерін сақтауға арналған резервуарларды орналастыру
Топырақпен үйілген қазаншұңқырлар және орлар, таяз орналасқан орлар
Мұнай қоймасы, газ қоймасы
2
Кеуекті геологиялық құрылымдарды Жердің қойнауында пайдалану
Мұнай мен газды және оларды өңдеу өнімдерін сақтайтын қоймаларды орналастыру
Сарқылған мұнай-газ коллектор-қабаттары, кеуекті сулы құрылымдар
Мұнайды, табиғи газды, мұнай өнімдерін, сұйытылған газды және сол сияқты өнімдерді сақтайтын ірі қоймалар
2
Өндірістің зиянды қалдықтарын
көму
Игерілген коллектор қабаттар, суды
нашар өткізетін жыныстармен шектелген кеуекті құрылымдар
Радиактивті заттардың қалдықтарын,
мұнай-химия өнеркәсібінің қалдықтарын сақтайтын қоймалар
1
Жер қойнауына және қоршаған ортаға тигізен ықтимал кері әсерінің дәрежесіне қарай, жерасты құрылысжайлары екі класқа бөлінеді: 1-класс (аса қауіпті) – құрылысжайлардағы апаттар елді мекендерге, жер қойнауына және қоршаған ортаға апаттық зардаптар, оның ішінде жерасты суларының, ауыз су қоймалары мен су ағындарының улануы мен ластануына әкеледі; 2-класс (қауіпті) – құрылысжайлардағы апаттар елді мекендерге, жер қойнауына және қоршаған ортаға апаттық зардаптар әкеледі және ауыл шаруашылық жерлерін су басуын және жерасты суларының, ауыз су қоймалары мен су ағындарының ластануын туғызуы мүмкін.
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
2-қосымша
Аумақтың зерттелу санаты
Аумақтың зерттелу күйі
Аумақтың зерттелу дәрежесін айқындайтын жағдайлар
1. Зерттелген
Геологиялық құрылысы, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайы, тау-кен-техникалық ерекшеліктері жер қойнауын жоспарланған мақсаттар үшін пайдалануға толық жеткілікті зерттелген. Міндетті мониторингілік зерттеулерді қоспағанда, жерасты құрылысжайларын салу және пайдалану процесінде геологиялық зерттеу бойынша арнайы жұмыстар жүргізіліп жатқан жоқ. Қолда бар нақты материалдарды талдау және өңдеу негізінде жасалған геологиялық есеп белгіленген тәртіппен ЖҚСМК-да қарастырылады.
2. Жеткілікті зерттелмеген
Геологиялық-гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық зерттелу күйі жер қойнауы кеңістігін (учаскесін) бір мәнде бөліп көрсетуге және жерасты құрылысжайларын салу және пайдаланудың тигізетін кері әсерінің дәрежесін айқындауға мүмкіндік бермей отыр. Геологиялық есеп белгіленген тәртіппен ЖҚСМК-да қарастырылады. ЖҚСМК-ның материалдарды сынамалау туралы шешімі құрылысжайлардың қауіптілік класына және аумақтың табиғи жағдайларының күрделілік санатына қарай қабылданады.

3. Неизученная
Ландшафтно-географическое положение, геолого-структурные особенности, гидрогеологические и инженерно-геологические условия не изучены и (или) недостаточно информативны для характеристики условий строительства и эксплуатации подземных сооружений. Апробация материалов о геологическом строении недр выполняется в 2 этапа.
На первом этапе, на основании предварительной (оперативной) апробации материалов и рекомендаций ГКЭН, заявитель должен осуществить детальные геолого-гидрогеологические и инженерно-геологические исследования, необходимые для обоснования возможности строительства и эксплуатации соответствующего объекта.
До окончания второго этапа (вторичной апробации геологической информации) использование пространства недр не разрешается.
Приложение 3
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Категории сложности природных условий
Факторы
I (простая)
II (средней сложности)
III (сложные)
Геоморфологические условия
Площадь (участок) в пределах одного геоморфологического элемента. Поверхность горизонтальная, нерасчлененная
Площадь (участок) в пределах нескольких геоморфологических элементов одного генезиса. Поверхность наклонная, слаборасчлененная
Площадь (участок) в пределах нескольких геоморфологических элементов разного генезиса. Поверхность сильнорасчлененная
Геологические условия
Не более двух различных по литологии пород, залегающих горизонтально или слабо наклонно (уклон не более 0.1). Мощность выдержана по площади. Незначительная степень неоднородности. Скальные породы залегают с поверхности или перекрыты маломощным слоем рыхлых отложений
Не более четырех различных по литологии пород, залегающих наклонно или с выклиниванием. Мощность изменяется закономерно. Закономерное изменение характеристик пород в плане и по глубине. Скальные грунты имеют неровную кровлю и перекрыты рыхлыми отложениями
Более четырех различных по литологии пород. Мощность резко изменяется. Значительная степень неоднородности по показателям свойств. Скальные грунты имеют сильно расчлененную кровлю и перекрыты рыхлыми отложениями
Гидрогеологические условия
Подземные воды отсутствуют или имеется один выдержанный горизонт подземных вод с однородным химическим составом
Два и более выдержанных горизонта подземных вод, участками с неоднородным химическим составом или обладающих напором.
Горизонты подземных вод не выдержаны по площади и мощности, с неоднородным химическим составом. Сложное чередование водоносных и водоупорных пород
Геологические процессы, влияющие на строительство и эксплуатацию сооружений
Отсутствуют
Имеют ограниченное распространение
Имеют широкое распространение и оказывают решающее влияние на проектирование и строительство подземных сооружений
Наличие специфических грунтов в условиях взаимодействия сооружений с геологической средой
Отсутствуют
Не оказывают существенного влияния на выбор проектируемых решений; имеют выдержанное залегание и однородные свойства
Оказывают решающее влияние на выбор проектных решений, осложняют строительство и эксплуатацию
Приложение 4
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Этикетка
Министерство экологии, геологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии
_____________________________________
наименование недропользователя
_____________________________________
наименование организации – исполнителя работ
Гриф ограничения доступа
к документу_____
Экземпляр _____
Ответственный исполнитель_________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Отчет

3. Зерттелмеген
Ландшафтылық-географиялық орналасуы, геологиялық-құрылымдық ерекшеліктері, гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық жағдайлары зерттелмеген және (немесе) жерасты құрылысжайларын салу және пайдалану жағдайын сипаттау үшін ақпарат жеткіліксіз. Жер қойнауының геологиялық құрылысы туралы материалдарды сынамалау 2 кезеңде жүргізіледі.
Бірінші кезеңде, өтініш беруші материалдарды алдын-ала (жедел) сынамалау және ЖҚСМК-ның ұсынымдары негізінде тиісті объектіні салу және пайдалану мүмкіндігін негіздеуге қажетті геологиялық-гидрогеологиялық және инженерлік-геологиялық егжей-тегжейлі зерттеулерді жүзеге асыруы тиіс.
Екінші кезең (геологиялық ақпаратты қайталама сынамалау) аяқталғанға дейін жер қойнауы кеңістігін пайдалануға рұқсат етілмейді.
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
3-қосымша
Табиғи жағдайлардың күрделілік санаты
Факторлар
І (қарапайым)
ІІ (орташа күрделі)
ІІІ (күрделі)
Геоморфологиялық жағдайлар
Алаң (учаске) бір геоморфологиялық элементтің шегінде. Беті көлденең және тілімделмеген
Алаң (учаске) бір генезисті бірнеше геоморфологиялық элементтердің шегінде. Беті еңісті, аздап тілімделген
Алаң (учаске) әртүрлі генезисті бірнеше геоморфологиялық элементтердің шегінде. Беті қатты тілімделген
Геологиялық жағдайлар
Көлденең немесе аздап көлбеу жатқан (еңісі 0,1-ден аспайды), литологиясы көп дегенде екі түрлі жыныстар.
Қалыңдығы алаң бойынша сақталған. Әртектіліктің болмашы дәрежесі бар. Тастақты жыныстар бетінде жатыр немесе борпылдақ шөгінділердің жұқа қабатымен жабылған.
Көлбеу немесе сүйірленіп жатқан, литологиясы көп дегенде төрт түрлі жыныстар. Қалыңдығы заңдылыққа сәйкес өзгереді. Жоспар және тереңдік бойынша жыныстардың сипаттамасы заңдылық бойынша өзгереді. Тастақты топырақтың жабыны ойлы-қырлы және борпылдақ шөгінділермен жабылған
Литологиясы төрт түрліден көп жыныстар. Қалыңдығы күрт өзгереді. Қасиеттерінің көрсеткіштері бойынша әртектілік дәрежесі едәуір. Тастақты топырақтың жабыны қатты тілімделген және борпылдақ шөгінділермен жабылған
Гидрогеологиялық жағдайлар
Жерасты сулары жоқ немесе химиялық құрамы біртекті жерасты суларының сақталған бір қабаты бар
Химиялық құрамы әртекті учаскелері бар немесе қысымды жерасты суларының сақталған екі және одан көп қабаты бар
Химиялық құрамы әртекті жерасты суларының қабаттары алаңы мен қалыңдығы бойынша сақталмаған. Сулы және су өткізбейтін жыныстардың күрделі түрде кезектесуі
Құрылысжайларды салуға және пайдалануға әсерін
тигізетін геологиялық процестер
Жоқ
Шектеулі таралған
Кең таралған және жерасты құрылысжайларын
жобалауға және салуға шешуші әсерін тигізеді
Құрылысжайлардың геологиялық ортамен өзара әрекеттесу жағдайында айрықша топырақтың болуы
Жоқ
Жобаланудағы шешімдерді таңдауға елеулі әсер етпейді; орналасуы сақталған және қасиеттері біртекті
Жобаланудағы шешімдерді таңдауға шешуші әсер етеді, құрылыс пен пайдалануды қиындатады
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірмеге
4-қосымша
Заттаңба
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Геология комитеті
___________________________________
жер қойнауын пайдаланушының атауы
___________________________________
жұмыстарды орындаушы ұйымның атауы
белгі _____
______ дана
Жауапты
орындаушы______________
тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде)
Есеп

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.05.2020 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________________________________________________
полное наименование отчета, область
наименование темы, серия и номер лицензии/контракта
________________________________________________________________
общее количество книг
________________________________________________________________
порядковый номер книги и ее название
________________________________________
Место выпуска отчета, год
Приложение 5
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Титульный лист отчета по работам, выполненным за счет средств недропользователя
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.05.2020 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Комитет геологии Территориальное управление _________________________________________ наименование организации-недропользователя _________________________________________ наименование исполнителя _____________________
Универсальная десятичная
классификация________________
Государственный
регистрационный № ___________
Инвентарный № _______________
Гриф ограничения доступа
к документу_____________
Экземпляр___
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель________________
(недропользователь, заказчик)
____________________________
____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя
"____"_________20___года
________________________________________________________________
(полное наименование отчета)
________________________________________________________________
(период выполнения работ, область) _____________________________________
(общее количество книг)
_____________________________________
(номер книги и ее название)
Руководитель
организации-исполнителя
__________________________________________________ ___________ ______________
Фамилия, имя отчество (при его наличии) Должность      Подпись, дата, печать
Место выпуска отчета, год
Приложение 6
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Титульный лист второй и последующих книг отчета
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.05.2020 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Комитет геологии
______________________________________________________________
наименование организации-исполнителя
Универсальная десятичная
классификация________
Гриф ограничения доступа
к документу_________
Государственный
Экземпляр_______
регистрационный номер_______
Инвентарный номер__________
_________________________________________________________________
(полное наименование отчета)
________________________________________________________________
(период выполнения работ, масштаб, номенклатура листов, наименование и номер программы/
подпрограммы, темы, серия и номер лицензии/контракта)
______________________________________
(номер книги и ее название)
Приложение 7
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Список графических приложений
п/п
наименование приложения
номер приложения
номер листа приложения
масштаб приложения
степень секретности приложения
1
2
3
4
5
6
Всего: ____ графических приложений на ___ листах, степень секретности
Приложение 8
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Угловой штамп на графическое приложение к отчету
Наименование организации, в которой оставлен отчет
Наименование отчета, программы/подпрограммы, темы и так далее.
Ответственный исполнитель подпись, фамилия, имя, отчество
Год сдачи отчета
Приложение лист
Наименование приложения
Масштаб приложения
Составил:
Проверил:
Должность, подпись Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Должность, подпись Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Приложение 9
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Заключение о патентных исследованиях по объекту геологоразведочной техники
Программа/подпрограмма, тема ____________________________________
название, номер
________________________________________________________________
Ответственный исполнитель _______________________________________
________________________________________________________________
Заключение патентоведа __________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Дата "_____" ____________________ 20____ г
Патентовед ______________ ______________________
Подпись Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 10
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Комитет геологии
_________________________________________________________________
наименование территориального органа Комитета геологии
ФОРМУЛЯР отчета

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2020 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________
есептің толық атауы, облысы
Тақырыптың атауы, лицензияның/келісімшарттың сериясы және нөмірі _____________
кітаптардың жалпы саны ____________________________________________________
кітаптың реттік нөмірі және атауы _____________________________________________
Есептің шығарылған орны, жылы _____________________________________________
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірмеге
5-қосымша
Жер қойнауын пайдаланушылар қаражаты есебінен орындалған жұмыстар жөніндегі есептің титул парағы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2020 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Геология комитеті
Аумақтық басқарма
___________________________________________
жер қойнауын пайдаланушы ұйымның атауы
___________________________________________
орындаушының атауы
Әмбебап ондық
сыныптамасы __________
Мемлекеттік
тіркеу № _________
Түгендеу № _____________
Құжатқа рұқсатты шектеу
белгісі_________
________
__ дана
"БЕКІТЕМІН"
Басшы ____________________
(жер қойнауын пайдаланушы,
тапсырыс беруші)
__________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің
аты (болған кезде)
20___жылғы "__"_________
___________________________________________________________
(есептің толық атауы)
___________________________________________________________
(жұмыстардың орындалу кезеңі, облысы)
___________________________________________________________
(кітаптардың жалпы саны)
___________________________________________________________
(кітаптың нөмірі және атауы)
Орындаушы ұйымның
Басшысы
_______________________ _______________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты            (лауазымы)            (қолы, күні, мөр)
(болған кезде)
Есептің шығарылған орны, жылы
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірмеге
6-қосымша
Есептің екінші және одан кейінгі кітаптарының титул парағы
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2020 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Геология комитеті
_____________________________________________________________
орындаушы ұйымның атауы
Әмбебап ондық
сыныптамасы __________
Мемлекеттік
тіркеу № _________
Түгендеу № _____________
Құжатқа рұқсатты шектеу
белгісі_________
__________ дана
________________________________________________________________
(есептің толық атауы)
________________________________________________________________
(жұмыстардың орындалу кезеңі, ауқымы, парақтардың номенклатурасы,
бағдарламаның/кіші бағдарламаның, тақырыптың атауы,
лицензияның/келісімшарттың сериясы және нөмірі)
___________________________________________________
(кітаптың нөмірі және атауы)
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
7-қосымша
Графикалық қосымшалардың тізімі
№ р/с
қосымшаның атауы
қосымшаның нөмірі
қосымшадағы парақ нөмірі
қосымшаныңауқымы
қосымшаның құпиялылық дәрежесі
1
2
3
4
5
6
Барлығы: ____ графикалық қосымшалар ___ парақта, құпиялылық дәрежесі
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
8-қосымша
Есепке графикалық қосымшадағы бұрыштама мөртабан
Есепті жасаған ұйымның атауы
Есептің, бағдарламаның/кіші бағдарламаның, тақырыптың, тағы басқалардың атауы
Жауапты орындаушы,
қолы, тегі, аты, әкесінің аты
Есепті тапсырған жыл
Қосымша парақ
Қосымшаның атауы
Қосымшаның ауқымы
Құрастырған:
Тексерген:
Лауазымы, қолы Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Лауазымы, қолы Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
9-қосымша
Геологиялық барлау техникасының объектісі бойынша патенттік зерттеулер туралы қорытынды
Бағдарлама/кіші бағдарлама, тақырыбы_____________________________
атауы, нөмірі
_________________________________________________________________
Жауапты орындаушы_______________________________________
_________________________________________________________________
Патент жүргізушінің қорытындысы_________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Күні 20____ жылғы "___" _____________
Патент жүргізуші_________ _______________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірмеге
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Геология комитеті
________________________________________________________
Геология комитетінің аумақтық органының атауы
________________________________________________
жөніндегі есеп жасалған жұмыстың атауы
есептің ФОРМУЛЯРЫ

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.05.2020 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
по ______________________________________________________________
название работы, по которой составлен отчет
Автор отчета _____________________________________________________
фамилия, имя, отчество
№ п/п
Дата записи
Содержание записи
Подпись лица сделавшего запись с указанием занимаемой должности
1.
Отчет принят на хранение в республиканский геологический фонд
Руководитель Службы ________________
2.
Отчет рассмотрен и принят государственной комиссией по запасам (для отчетов с подсчетом запасов).
Руководитель управления экспертизы и фонда недр____________________
3.
Отчет рассмотрен и принят территориальной комиссией по запасам (для отчетов с подсчетом запасов).
Руководитель территориальной комиссии по запасам ____________________
4.
Отчет рассмотрен и принят территориальным органом геологии:
Руководитель геологических фондов _______________
5.
Отчет рассмотрен и принят недропользователем
Руководитель_____________________
6.
Отчет рассмотрен и принят предприятием-подрядчиком (исполнитель) недропользователя
Руководитель_____________________
Формуляр прилагается к каждому экземпляру отчета и является неотъемлемой его частью.
Приложение 11
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
"Утверждаю"
Руководитель территориального
органа геологии
____________________________
____________________________
Подпись, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"____"___________ __________
дата год
Акт сдачи первичных геологических материалов
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.05.2020 № 114 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование первичного материала
Вид носителя (бумажный/электронный)
Вид первичного материала (текст/графика)
Количество листов
Примечание
1
2
3
4
5
6
Сдал: _________________________________________
Недропользователь (заказчик работ)
Принял: _______________________________________
Руководитель службы территориального
____________________________________________________
геологического фонда Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 12
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Справка о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ и затратах,
по объекту: _______________________________________________________
наименование объекта, программы/подпрограммы, серия и номер лицензии, сроки выполнения работ
п/п
Наименование работ
Единица
измерения
Утверждено по проекту
Выполнено
Профинансировано в тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А
Геолого-разведочные работы (выполненные работы)
Б
Сопутствующие работы
Сумма (прописью) _____________________
От заказчика:
должность, наименование организации-заказчика
_____________________
Фамилия, имя, отчетство
(при наличии)
От исполнителя:
должность, наименование организации-исполнителя ___________________
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Место печати
Руководитель финансово - экономической службы
организации заказчика
_____________________
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Место печати
Руководитель финансово - экономической службы
организации-исполнителя
______________________
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
Приложение 13
к Пояснению по заполнению
формы геологического отчета
Рассылка отчета
(бумажный и электронный вариант)
___________________________________________
Наименование отчета
п/п
Наименование организации
Номер экземпляра
(бумажный)
Номер экземпляра
(электронный)
Адрес
Приложение 14
к Пояснению по заполнению
формыгеологического отчета
Система координат: WGS84
Система высот: Балтийская
п/п
Номер скважины
Географические координаты
Альтитуда ротора, метр
Северная широта
Восточная долгота
1
2
3
4
5

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2020 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есептің авторы _____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
р/с
Жазу күні
Жазудың мазмұны
Жазған тұлғаның атқаратын лауазымы және қолы
1.
Есеп республикалық геологиялық қорға сақтауға қабылданды
Қызметтің басшысы ________________
2.
Есепті қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссия қарады және қабылдады (қорлар есептелетін есептер үшін)
Сараптау және жер қойнауы қоры басқармасының басшысы ____________________
3.
Есепті қорлар жөніндегі аумақтық комиссия қарады және қабылдады (қорлар есептелетін есептер үшін)
Қорлар жөніндегі аумақтық комиссияның басшысы ____________________
4.
Есепті геология комитетінің аумақтық органы қарады және қабылдады:
Геологиялық қорлардың басшысы
____________________
5.
Есепті жер қойнауын пайдаланушы қарады және қабылдады
Басшы ____________________
6.
Есепті жер қойнауын пайдаланушының мердігер кәсіпорны (орындаушы) қарады және қабылдады
Басшы ____________________
Формуляр есептің әрбір данасына қоса беріледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі түсіндірмеге
11-қосымша
"Бекітемін"
Геология комитетінің аумақтық
органының басшысы
__________ _________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты
(болған кезде) "__"__________
___________________________
күні жылы
Бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.05.2020 № 114 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№№
р/с
Бастапқы материалдың атауы
Тасымалдағыштың түрі
(қағаз/электрондық)
Бастапқы материалдың түрі
(мәтін/графика)
Парақтар саны
Ескертпелер
1
2
3
4
5
6
Тапсырды: ______________________________ Жер қойнауын пайдаланушы
(жұмыстарға тапсырыс беруші)
Қабылдады: ____________________________ Аумақтық геологиялық қор қызметінің
Қолы Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)                  Басшысы
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
12-қосымша
_____________________________________________________________________________
объектінің, бағдарламаның/кіші бағдарламаның атауы, лицензияның сериясы және нөмірі, жұмыстарды орындау мерзімі объектісі бойынша орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемдері және шығындар туралы АНЫҚТАМА
р/с
Жұмыстардың атауы
Өлшем бірлігі
Жоба бойынша бекітілді
Орындалды
Қаржыландырылды, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А
Геологиялық барлау жұмыстары (орындалған жұмыстар)
Б
Ілеспе жұмыстар
Сомасы (жазбаша жазу)____________________________
Тапсырыс берушіден:
лауазымы, тапсырыс беруші
ұйымның атауы
_________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Мөрдің орны
Орындаушыдан:
лауазымы, орындаушы
ұйымның атауы
___________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Мөрдің орны
Тапсырыс беруші
ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің басшысы
_____________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Орындаушы ұйымның
қаржылық-экономикалық қызметінің басшысы
______________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
13-қосымша
Есепті тарату (қағаз және электрондық нұсқасы) __________________________________________ есептің атауы
р/с
Ұйымның атауы
Дана нөмірі
(қағаз)
Дана нөмірі
(электрондық)
Мекен-жайы
Геологиялық есеп нысанын
толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
14-қосымша
Координаттар жүйесі: WGS84 Биіктіктер жүйесі: Балтық
р/с
Ұңғыманың нөмірі
Географиялық координаттар
Ротордың альтитудасы, метр
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
1
2
3
4
5