О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2018 года № 226. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2018 года № 17197.
В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи", с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и с подпунктом 12) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Альтаева Н.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
М. Абылкасымова
СОГЛАСОВАН
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
________________ У. Шукеев

Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 6 маусымдағы № 226 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 шілдеде № 17197 болып тіркелді.
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1 тармағына, "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 9) тармақшасына және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін қағаз және электрондық түрде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Н.Б. Әлтаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
М. Әбілқасымова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
________________ Ө. Шөкеев

26 июня 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр информации и
коммуникаций
Республики Казахстан
________________ Д. Абаев
22 июня 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр финансов
Республики Казахстан
________________Б. Султанов
19 июня 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
________________К. Абдрахманов
21 июня 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________Т. Сулейменов
18 июня 2018 года
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
________________К. Касымов
20 июня 2018 года
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 6 июня 2018 года № 226
Перечень некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение
1. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2023 № 181 (вводится в действие с 01.07.2023).
2. В приказе Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М "Об утверждении Правил присвоения статуса оралмана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8624, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 27 августа 2013 года № 260 (27534):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил присвоения или продления статуса оралмана";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения или продления статуса оралмана.";
Правила присвоения статуса оралмана, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
3. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 6 июня 2018 года № 226
Утверждены
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 июля 2013 года № 329-Ө-М
Правила присвоения или продления статуса оралмана
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения или продления статуса оралмана (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (далее – Закон) и определяют порядок присвоения или продления статуса оралмана.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

2018 жылғы 26 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________________ Д. Абаев
2018 жылғы 22 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________________Б. Сұлтанов
2018 жылғы 19 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
________________ Қ. Әбдірахманов
2018 жылғы 21 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________Т. Сүлейменов
2018 жылғы 18 маусым
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________Қ. Қасымов
2018 жылғы 20 маусым
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 6 маусымдағы
№ 226 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2023 № 181 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Оралмандар мәртебесін беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 329-ө-м бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8624 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 тамызда № 260 (27534) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оралман мәртебесін беру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 6 маусымдағы
№ 226 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2013 жылғы 22 шілдедегі
№ 329-Ө-М бұйрығымен
бекітілген
Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Оралман мәртебесін беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және оралман мәртебесін беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

1) оралман – этнический казах, постоянно проживавший на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и его дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и получивший (получившие) соответствующий статус;
2) этнический казах - иностранец или лицо без гражданства казахской национальности, постоянно проживающие за рубежом;
3) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения.
Глава 2. Порядок присвоения статуса оралмана этническим казахам самостоятельно въехавшим на территорию Республики Казахстан
3. Заявление о присвоении статуса оралмана (далее – заявление) подается этническим казахом, претендующим на получение статуса оралмана (далее – заявитель) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган либо в Государственную корпорацию.
4. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) автобиография (в произвольной форме);
2) по две фотографии размером 3х4 сантиметра на заявителя, а также на каждого члена семьи (при наличии);
3) копии документов, удостоверяющих личность заявителя и членов его семьи (при наличии), с нотариально засвидетельственным переводом на казахский или русский язык;
4) копии документов, устанавливающих соответствие заявителя условиям, предусмотренных подпунктом 1 пункта 2 настоящих Правил.
5. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, претендующих на присвоение статуса оралмана с выдачей заявителю письменного уведомления о регистрации заявления на присвоения статуса оралмана по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Регистрация заявления осуществляется после внесения данных о заявителе и членах его семьи (при наличии) в автоматизированную информационную систему "Базы данных "Оралман" (далее – АИС БД "Оралман").

1) оралман – тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде оның шегінен тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақ және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін оның шегінен тыс жерде туылған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары;
2) этникалық қазақ – шетелде тұрақты тұратын ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға.
2-тарау. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтарға оралман мәртебесін беру
3. Оралман мәртебесін беруге өтінішті (бұдан әрі – өтініш) оралман мәртебесін алуға үміткер этникалық қазақ (бұдан әрі – өтініш беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорацияға береді.
4. Өтінішке мынадай құжаттар:
1) өмірбаян (еркін нысанда);
2) өтініш берушінің, сондай-ақ отбасының әрбір мүшесінің (бар болса) мөлшері 3х4 сантиметр 2 фотосуреті;
3) қазақ немесе орыс тілдеріне нотариат куәландырған аудармасымен өтініш беруші мен онымен бірге қоныс аударған оның отбасы мүшелерінің (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі;
4) өтініш берушінің осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген шарттарға сәйкестігін белгілейтін құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
5. Өтінішті тіркеу оралман мәртебесін алуға үміткер адамдарды тіркеу журналында жүзеге асырылады және өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман мәртебесін беруге өтінішті тіркеу туралы хабарлама беріледі. Өтінішті тіркеу өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) туралы деректер "Оралман" дерекқоры" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Оралман" ДҚ ААЖ) енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.

6. При установлении факта неполноты и недостоверности представленных документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил и (или) документов с истекшим сроком действия, местный исполнительный орган в течение трех рабочих дней со дня их поступления отказывает в приеме документов с выдачей заявителю расписки об отказе в приеме заявления на присвоение статуса оралмана по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
7. Местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через АИС БД "Оралман" на предмет его (их) регистрации в местном исполнительном органе другого региона.
Местный исполнительный орган в случае выявления регистрации заявителя и членов его семьи (при наличии) в другом регионе вносит соответствующие поправки в запись АИС БД "Оралман".
8. На момент регистрации заявления в АИС БД "Оралман" местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных "Физические лица" (далее – ГБД "Физические лица") на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД "Физическое лица", местный исполнительный орган вносит данные заявителя в БД "Оралман" путем ручного ввода на основании документов представленных заявителем и направляет электронный запрос для генерации ИИН в информационную систему "Миграционная полиция" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ИС "Миграционная полиция" МВД).
9. Регистрация заявления осуществляется исключительно в случае соответствия заявителя и членов его семьи (при наличии) требованиям подпункта 1 пункта 2, а также соблюдений требований указанных в пункте 4 настоящих Правил.
10. Решение о присвоении статуса оралмана принимается местным исполнительным органом и оформляется согласно приложению 4 к настоящим Правилам в срок не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
Местным исполнительным органом принимаются следующие решения:
1) при самостоятельном въезде заявителя и членов его семьи (при наличии) на территорию Республики Казахстан и обращении лично в местный исполнительный орган либо через Государственную корпорацию – присвоение ему (им) статуса оралмана;
2) при обращении заявителя и членов его семьи (при наличии) в загранучреждения Республики Казахстан – положительное решение о присвоении ему (им) статуса оралмана в случае въезда на территорию Республики Казахстан (при этом, в заключении поясняются условия повторного обращения для получения удостоверения оралмана), либо мотивированный отказ.

6. Осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толық еместігі және дәйексіздігі фактісі және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар белгіленген кезде жергілікті атқарушы орган олар келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құжаттарды қабылдаудан бас тартып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге оралман мәртебесін беруге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
7. Жергілікті атқарушы орган өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін "Оралман" ДҚ ААЖ арқылы оның (олардың) өзге өңірдің жергілікті атқарушы органында тіркелуі мәніне тексереді.
Жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) басқа өңірде тіркелгенін анықтаған жағдайда "Оралман" ДҚ ААЖ жазбасына тиісті түзетулер енгізеді.
8. Өтінішті "Оралман" ДҚ ААЖ-ға тіркеген сәтте жергілікті атқарушы орган өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі – "Жеке тұлғалар" МДҚ) арқылы онда (оларда) ЖСН-ның болуы мәніне тексереді.
ЖСН-ы бар екені анықталған жағдайда жаңа ЖСН-ды генерациялау жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеу кезінде қолда бар ЖСН-ды пайдаланады.
"Жеке тұлғалар" МДҚ-да ЖСН болмаған кезде, жергілікті атқарушы орган өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу жолымен өтініш берушінің деректерін "Оралман" ДҚ-ға енгізеді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ) ЖСН-ды генерациялау үшін электрондық сұрау салу жібереді.
9. Өтінішті тіркеу өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) 2-тармақтың талаптарына сай болған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген талаптар сақталғанда ғана жүзеге асырылады.
10. Жергілікті атқарушы орган өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей оралман мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды және оны осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімдейді.
Жергілікті атқарушы орган мынадай шешімдер қабылдайды:
1) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген және жергілікті атқарушы органға жеке не Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде оған (оларға) оралман мәртебесін беру;
2) өтініш беруші мен оның отбасы мүшелері (бар болса) Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне жүгінген кезде – Қазақстан Республикасының аумағына келген жағдайда оған (оларға) оралман мәртебесін беру туралы оң шешім шығару (бұл ретте қорытындыда оралман куәлігін алу үшін қайтадан өтініш беру шарттары түсіндіріледі) немесе дәлелді бас тарту.

11. Местный исполнительный орган отказывает в присвоении статуса оралмана при:
1) несоответствии заявителя подпункту 1) пункта 2 настоящих Правил;
2) несоответствии требованиям пункта 6 настоящих Правил.
12. На основании полученных персональных данных из АИС БД "Оралман", ИС "Миграционная полиция" МВД осуществляет процедуру генерации ИИН в режиме реального времени и направляет его в АИС БД "Оралман".
После получения ИИН от ИС "Миграционная полиция" МВД местные исполнительные органы осуществляют формирование ИИНа в удостоверение оралмана.
В случае изменения данных (при внесении ошибочных данных в БД "Оралман", либо при аннулировании сведений) местный исполнительный орган направляет уведомление о проведенных изменениях персональных данных в ИС "Миграционная полиция" МВД.
13. Заявителю и совершеннолетним членам его семьи (при наличии) признанными оралманами, выдается удостоверение оралмана по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, зарегистрированное в журнале учета выдачи удостоверения.
Несовершеннолетние члены семьи оралмана вписываются в удостоверение заявителя или его (ее) супруги(а), соответствующей (его) требованиям подпункта 2) пункта 2 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок присвоения статуса оралмана через загранучреждения Республики Казахстан
14. Этнический казах, проживающий за пределами Республики Казахстан, подает заявление о получении согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса оралмана в загранучреждения Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов указанных в пункте 4 настоящих Правил.
15. Загранучреждения Республики Казахстан выдают заявителю письменное уведомление о регистрации его заявления о получении согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса оралмана в качестве входящей корреспонденции по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, и направляет заявление и документы в уполномоченный орган по вопросам миграции населения для принятия решения в соответствии со статьей 20 Закона.
16. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения направляет решение местного исполнительного органа о согласии на присвоение статуса оралмана либо об отказе с мотивированным обоснованием его причин в загранучреждения Республики Казахстан для препровождения заявителю.
17. Загранучреждения Республики Казахстан после получения согласия местного исполнительного органа на присвоение статуса оралмана в течение одного месяца направляют его заявителю либо извещают об отказе.

11. Жергілікті атқарушы орган:
1) өтініш беруші осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес келмеген;
2) осы Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеген кезде оралман мәртебесін беруден бас тартады.
12. "Оралман" ДҚ ААЖ-дан алынған дербес деректердің негізінде ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ нақты уақыт режимінде ЖСН-ны генерациялау рәсімін жүзеге асырады және оны "Оралман" ДҚ ААЖ-ға жібереді.
ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-дан ЖСН-ны алғаннан кейін жергілікті атқарушы органдар ЖСН-ны оралман куәлігіне қалыптастыруды жүзеге асырады.
Деректер өзгерген жағдайда ("Оралман" ДҚ-ға қате деректер енгізілген кезде не мәліметтер жойылған кезде) жергілікті атқарушы орган ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-да жүргізілген дербес деректерді өзгерту туралы хабарлама жібереді.
13. Оралман болып танылған өтініш берушіге және оның кәмелетке толған отбасы мүшелеріне (бар болса) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, куәлік беруді есепке алу журналында тіркелген оралман куәлігі беріледі.
Оралманның кәмелетке толмаған отбасы мүшелері өтініш берушінің немесе оның жұбайының (зайыбының) куәлігіне осы Қағидалардың 2-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес жазылады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері арқылы оралман мәртебесін беру тәртібі
14. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын этникалық қазақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, оралман мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімін алу туралы өтініш береді.
15. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның оралман мәртебесін беруге жергілікті атқарушы органның келісімін алу туралы өтінішінің кіріс хат-хабары ретінде тіркелгендігі туралы жазбаша хабарлама береді және өтініш пен құжаттарды Заңның 20-бабына сәйкес шешім қабылдау үшін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
16. Халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелеріне өтініш берушіге жеткізу үшін жергілікті атқарушы органның оралман мәртебесін беруге келісетіні не себептерін дәлелді түрде негіздей отырып, одан бас тартатыны туралы шешімін жібереді.
17. Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері жергілікті атқарушы органның этникалық қазаққа мәртебе беруге келісімін алғаннан кейін бір ай ішінде оны өтініш берушіге жібереді не бас тартылғаны жөнінде хабарлайды.

18. Заявитель и члены его семьи (при наличии), по прибытии на место проживания для получения статуса оралмана обращаются с заявлением в местный исполнительный орган либо Государственную корпорацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
19. К заявлению прилагаются:
1) копия ранее вынесенного решения о согласии на присвоение статуса оралмана;
2) копии миграционных карточек с отметкой органов внутренних дел о временной регистрации.
20. При регистрации заявления местный исполнительный орган проверяет первичные сведения (Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя через ИС "Миграционная полиция" МВД, с добавлением расширенных персональных данных путем ручного ввода на основании документов, представленных заявителем.
21. На момент регистрации заявления в АИС БД "Оралман" местный исполнительный орган проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через ГБД "Физические лица" на предмет наличия у него (них) ИИН.
В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган при регистрации использует имеющийся ИИН.
При отсутствии ИИН в ГБД "Физическое лица", местный исполнительный орган вносит данные заявителя в БД "Оралман" путем ручного ввода на основании документов представленных заявителем и направляет электронный запрос для генерации ИИН в ИС "Миграционная полиция" МВД.
22. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации лиц, претендующих на присвоение статуса оралмана с выдачей заявителю письменного уведомления о регистрации заявления на присвоения статуса оралмана по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также информационной памятки, содержащей разъяснение о правах и обязанностях оралманов, предусмотренных статьей 26 Закона.
23. Решение о присвоении статуса оралмана принимается местным исполнительным органом с учетом ранее принятого решения и оформляется по решению местного исполнительного органа о присвоении статуса оралмана согласно приложению 4 к настоящим в срок не позднее пяти рабочих дней со дня регистрации заявления местным исполнительным органом.
24. На основании полученных персональных данных из АИС БД "Оралман", ИС "Миграционная полиция" МВД осуществляет процедуру генерации ИИН и в режиме реального времени направляет его в АИС БД "Оралман".
После получения ИИН от ИС "Миграционная полиция" МВД местные исполнительные органы осуществляют формирование ИИН в удостоверение оралмана.
В случае изменения данных (при внесении ошибочных данных в БД "Оралман", либо при аннулировании сведений) местный исполнительный орган направляет уведомление в произвольной форме о проведенных изменениях персональных данных в ИС "Миграционная полиция" МВД. Данная процедура осуществляется до выдачи удостоверения оралмана.

18. Этникалық қазақ және оның отбасы мүшелері (бар болса) тұрғылықты жеріне келгеннен кейін оралман мәртебесін алу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорацияға өтінішпен жүгінеді.
19. Өтінішке:
1) оралман мәртебесін беруге келісім берілгені туралы бұрын шығарылған шешімнің көшірмесі;
2) ішкі істер органдарының уақытша тіркеу туралы белгісі бар көші-қон карточкаларының көшірмелері қоса беріледі.
20. Өтінішті тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу жолымен кеңейтілген дербес деректерді қоса отырып, ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ арқылы өтініш берушінің бастапқы мәліметтерін (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) тексереді.
21. Өтінішті "Оралман" ДҚ ААЖ-ға тіркеген кезде жергілікті атқарушы орган өтініш беруші мен оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін "Жеке тұлғалар" МДҚ арқылы онда (оларда) ЖСН-ның болуы мәніне тексереді.
ЖСН-ы бар екені анықталған жағдайда жаңа ЖСН-ды генерациялау жүзеге асырылмайды, жергілікті атқарушы орган тіркеу кезінде қолда бар ЖСН-ды пайдаланады.
"Жеке тұлғалар" МДҚ-да ЖСН болмаған кезде, жергілікті атқарушы орган өтініш беруші ұсынған құжаттардың негізінде қолмен енгізу жолымен өтініш берушінің деректерін "Оралман" ДҚ-ға енгізеді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Көші-қон полициясы" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ) ЖСН-ды генерациялау үшін электрондық сұрау салу жібереді.
22. Өтінішті тіркеу оралман мәртебесін алуға үміткер адамдарды тіркеу журналында жүзеге асырылады және өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман мәртебесін беруге өтінішті тіркеу туралы жазбаша хабарлама, сондай-ақ Заңның 26-бабында көзделген оралмандардың құқықтары мен міндеттері туралы түсіндірмені қамтитын ақпараттық жадынама беріледі.
23. Жергілікті атқарушы орган бұрын қабылданған шешімді ескере отырып, оралман мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды және ол жергілікті атқарушы орган өтінішті тіркеген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жергілікті атқарушы органның оралман мәртебесін беру туралы шешімі бойынша осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
24. "Оралман" ДҚ ААЖ-дан алынған дербес деректердің негізінде ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ ЖСН-ны генерациялау рәсімін жүзеге асырады және оны нақты уақыт режимінде "Оралман" ДҚ ААЖ-ға жібереді.
ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-дан ЖСН-ны алғаннан кейін жергілікті атқарушы органдар ЖСН-ны оралман куәлігіне қалыптастыруды жүзеге асырады.
Деректер өзгерген жағдайда ("Оралман" ДҚ-ға қате деректер енгізілген кезде не мәліметтер жойылған кезде) жергілікті атқарушы орган ІІМ "Көші-қон полициясы" АЖ-да жүргізілген дербес деректерді өзгерту туралы хабарлама жібереді. Аталған рәсім оралман куәлігін бергенге дейін жүзеге асырылады.

25. Заявителю и совершеннолетним членам его семьи (при наличии) признанными оралманами, выдается удостоверение оралмана по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, зарегистрированное в журнале учета выдачи удостоверения.
Несовершеннолетние члены семьи оралмана вписываются в удостоверение заявителя или его (ее) супруги(а), соответствующей (его) требованиям подпункта 2) пункта 2 настоящих Правил.
26. Удостоверение оралмана является документом строгой отчетности и служит основанием для подтверждения его статуса.
27. В случае утери удостоверения, оралман обращается в местный исполнительный орган с заявлением в произвольной форме об утере и предоставлении его дубликата. Местный исполнительный орган не позднее пяти рабочих дней со дня подачи заявления выдает дубликат удостоверения оралмана с ранее выданным номером, в котором ставится штамп "дубликат".
Глава 4. Порядок продления статуса оралмана
28. Для продления статуса оралмана этнические казахи, получившие разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан подают заявление в местный исполнительный орган либо через Государственную корпорацию о продлении ранее присвоенного им статуса оралмана по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Срок подачи заявления не должен превышать 6 (шести) месяцев со дня прекращения ранее присвоенного им статуса оралмана.
Продление статуса оралмана не должен превышать 3 (трех) месяцев, согласно пункту 2 статьи 21 Закона.
29. Регистрация заявления о продлении статуса оралмана осуществляется в журнале регистрации лиц, претендующих на продление статуса оралмана с выдачей заявителю письменного уведомления о регистрации заявления на продления статуса оралмана по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
30. Местный исполнительный орган проверяет данные заявителя через АИС БД "Оралман" на предмет наличия сведений о прекращении у заявителя статуса оралмана и получения им гражданства Республики Казахстан;
31. Местным исполнительным органом принимается решение о продлении статуса оралмана либо об отказе в продлении статуса оралмана в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Основанием для отказа в продлении статуса оралмана является подтверждение через АИС БД "Оралман" получения заявителем гражданства Республики Казахстан, истечение срока подачи заявления, предусмотренного пунктом 28 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам присвоения
или продления
статуса оралмана
Форма 1
________________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от _____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
________________________________________________________________________________
(проживающего по адресу)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о присвоении статуса оралмана
Прошу присвоить мне и членам моей семьи (при наличии) статус оралмана в связи с прибытием / планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине в ________ области (городах республиканского значения, столице).
Члены семьи:

25. Оралман болып танылған өтініш берушіге және оның кәмелетке толған отбасы мүшелеріне (бар болса) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, куәлік беруді есепке алу журналында тіркелген оралман куәлігі беріледі.
Оралманның кәмелетке толмаған отбасы мүшелері өтініш берушінің немесе оның жұбайының (зайыбының) куәлігіне осы Қағидалардың 2-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес жазылады.
26. Оралман куәлігі қатаң есептегі құжат болып табылады және оның мәртебесін растау үшін негіз болады.
27. Куәлікті жоғалтқан жағдайда, оралман жоғалтқаны және оның телнұсқасын беру жөнінде еркін нысандағы өтінішпен жергілікті атқарушы органға жүгінеді. Жергілікті атқарушы орган өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей бұдан бұрын берілген нөмірімен оралман куәлігінің телнұсқасын береді, оған "телнұсқа" деген мөртаңба қойылады.
4-тарау. Оралман мәртебесін ұзарту тәртібі
28. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған этникалық қазақтар оралман мәртебесінің мерзімін ұзарту үшін жергілікті атқарушы органға не Мемлекеттік корпорация арқылы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес өздеріне бұдан бұрын берілген оралман мәртебесін ұзартуға өтініш береді.
Өтініш беру мерзімі өздеріне бұдан бұрын берілген оралман мәртебесі тоқтатылған күннен бастап 6 (алты) айдан аспауға тиіс.
Оралман мәртебесінің мерзімін ұзарту Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес 3 (үш) айдан аспауға тиіс.
29. Оралман мәртебесін ұзарту туралы өтінішті тіркеу оралман мәртебесін ұзартуға үміткер адамдарды тіркеу журналында жүзеге асырылады және өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман мәртебесін ұзартуға өтінішті тіркеу туралы жазбаша хабарлама беріледі.
30. Жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің деректерін "Оралман" ДҚ ААЖ арқылы өтініш берушінің оралман мәртебесінің тоқтатылуы және оның Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы туралы мәлметтердің болуы мәніне тексереді.
31. Жергілікті атқарушы орган өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оралман мәртебесін ұзарту не оралман мәртебесін ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Оралман мәртебесін ұзартудан бас тартудың негізі өтініш берушінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанының "Оралман" ДҚ ААЖ арқылы расталуы, осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген өтініш беру мерзімінің өтуі болып табылады.
Оралман мәртебесін
беру немесе ұзарту
қағидаларына
1-қосымша
Нысан 1
__________________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
кімнен____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
(мекенжайында тұратын)
Оралман мәртебесін беру туралы ӨТІНІШ
_________________________________ облысында (республикалық
маңызы бар қалада, астанада) тарихи отанымда тұрақты тұру мақсатында
Қазақстан Республикасына келуіме/келуді жоспарлауыма байланысты маған
және менің отбасы мүшелеріме (бар болса) оралман мәртебесін беруді сұраймын.
Отбасы мүшелері:

1) супруг (супруга)_____________________________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) _________________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей _______________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в браке
____________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
В случае обнаружения регистрации меня и/или членов моей семьи (при наличии) местным исполнительным органом в автоматизированной информационной системе "База данных "Оралман" в другом местном исполнительном органе области, городов Астана, Алматы, Шымкент, прошу перевести мои имеющиеся документы, в ____________________ (наименование местного исполнительного органа, в который вносится данное заявление), а также обеспечить обновление соответствующей записи в информационной системе "База данных "Оралман" по месту подачи данного заявления.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для оказания услуги по присвоению статуса оралмана.
"__" _________ 201__ года
_________________________
(подпись заявителя)
Документы принял:______________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 201__ года _____________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2
к Правилам присвоения
или продления
статуса оралмана
Форма 2
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления на присвоения (продления) статуса оралмана
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха ______________________
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
о присвоении или продлении ему и членам его семьи (при наличии)
зарегистрировано _______________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
в Журнале регистрации лиц, претендующих на присвоение или продление статуса оралмана _______ (дата регистрации) за №______________ и будет рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
Документы принял ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, принявшего документы).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 3
к Правилам присвоения
или продления
статуса оралмана
Форма 3
Расписка об отказе в приеме заявления на присвоение статуса оралмана
_____________________________________________________________________________
от "___" _________ 201___ года
Заявителю ___________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
отказано в приеме заявления на присвоение статуса оралмана о причине
_____________________________________________________________________________
(указать причину).
______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного
сотрудника местного исполнительного органа).
_________ (подпись) / _________ (дата)
Приложение 4
к Правилам присвоения
или продления
статуса оралмана
Форма 4
РЕШЕНИЕ
местного исполнительного органа о присвоении (продлении) статуса оралмана
"___" _________ 201___ года № ________
____________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа),
рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" заявление о присвоении статуса оралмана
____________________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
принял решение ______________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
Руководитель ________ _______________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
Приложение 5
к Правилам присвоения
или продления
статуса оралмана
Форма 5
УВЕДОМЛЕНИЕ
о регистрации заявления на присвоение статуса оралмана в качестве входящей корреспонденции
Настоящим уведомляем, что заявление этнического казаха
______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
о присвоении ему и членам его семьи (при наличии), планирующим въехать на территорию Республики Казахстан для постоянного проживания в ___________ (область, городах республиканского значения и столица) статуса оралмана зарегистрировано
______________________________________________________________________________
(наименование загранучреждения Республики Казахстан)
в качестве входящей корреспонденции за № ______________ от ________ (дата) и будет рассмотрено в установленными законом порядке и сроки.
Документы принял ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы).
Приложение 6
к Правилам присвоения
или продления
статуса оралмана
Форма 6
страница 1
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органның атауы
ОРАЛМАН КУӘЛІГІ
КУӘЛІК № _________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Туған күні _____ айы _____ жылы _____ Жынысы ______
(Дата рождения месяц год) (Пол)
Туған жері (елі) ____________________________________
(Место рождения)
Азаматтығы _______________________________________
(Гражданство)
Оралман мәртебесі берілген күні 20____ жылдың "__" ________
Дата присвоения статуса оралмана
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
__________________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность)
страница 2
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері
Несовершеннолетние члены семьи оралмана
_______________________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) Туған жылы, айы, күні
туыстық қатынасы
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) Дата рождения Родственное отношение
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
______________________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица исполняющего обязанность)
страница 3
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелерінің ЖСН
ИИН несовершеннолетних членов семьи оралмана
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________________________
Туған жылы, айы, күні _____________________________
(Дата рождения месяц год)
Туыстық қатынасы ________________________________
Родственное отношение
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
______________________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица, исполняющего обязанность)
страница 4
Оралман куәлігінің қолданылу мерзімі
20__ жылдың "__" ______ дейін
Срок действия удостоверения оралмана до
"__" ______ 20__ года
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылданғанға немесе қабылдамаса бір жылға дейін жарамды.
Удостоверение имеет силу до даты принятия, или в течение одного года при непринятия гражданства Республики Казахстан.
_______________________________________________________________________________
облысының (қаласының) жергілікті атқарушы органының басшысы (міндетін атқарушы адам) __ М.О.
Руководитель местного исполнительного органа (лицо исполняющий обязанность) _______________________________________________________________________________
области (города) ___ М.П.
бланк нөмірі ___________
номер бланка
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның) қолы
______________________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица, исполняющего обязанность)
Приложение 7
к Правилам присвоения
или продления
статуса оралмана
Форма 7
_______________________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
от _____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя))
_______________________________________________________________________________
(проживающего по адресу)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о продлении статуса оралмана
В связи с прекращением статуса оралмана и в целях получения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке прошу мне и членам моей (при наличии) семьи продлить статус оралмана на установленный законодательством срок.
Члены семьи, не являющиеся гражданами Республики Казахстан:

1) жұбайы (зайыбы)___________________________________________;
2) өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының)
ата-аналары_____________________________________________________________;
3) балалары (оның ішінде асырап алған балалары) және олардың
отбасы мүшелері _________________________________________________________;
4) некеде тұрмайтын, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен
апа-сіңлілері (қарындастары) ________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________________________________ қоса беремін.
Жергілікті атқарушы орган менің және/немесе менің отбасы
мүшелерімнің (бар болса) "Оралман" дерекқоры" автоматтандырылған
ақпараттық жүйесінде басқа облыстың, Астана, Алматы қалаларының жергілікті
атқарушы органдарында тіркелуін анықтаған жағдайда, менің қолда бар
құжаттарымды ________________________(аталған өтініш енгізілетін жергілікті
атқарушы органның атауы) жіберуді, сондай-ақ "Оралман" дерекқоры"
ақпараттық жүйесіндегі тиісті жазбаны осы өтінішті беретін орын бойынша
жаңартуды қамтамасыз етуді сұраймын.
Осы арқылы оралман мәртебесін беру бойынша қызмет көрсетуге қажетті
менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
20__ жылғы "__" ______________
______________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды қабылдаған:
____________________________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20___ жылғы "__" ___________________________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Оралман мәртебесін
беру немесе ұзарту
қағидаларына
2-қосымша
Нысан 2
Оралман мәртебесін беруге (ұзартуға) өтінішті тіркеу туралы ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың __________________________ (тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) оған және оның отбасы мүшелеріне оралман
мәртебесін беру немесе ұзарту туралы өтініші _____________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы) Оралман мәртебесін беруге немесе
ұзартуға үміткер адамдарды тіркеу журналында _________________ (тіркеген
күні) №_____________ тіркелгенін және заңмен белгіленген тәртіппен және
мерзімде қаралатынын хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған:__________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Оралман мәртебесін
беру немесе ұзарту
қағидаларына
3-қосымша
Нысан 3
Оралман мәртебесін беруге өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
______________________________________________________________
20 ___жылғы "___"_______
Өтініш берушіге_________________________________ (тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) ______________________(себебін көрсету) себебі
бойынша оралман мәртебесін беруге өтінішін қабылдаудан бас тартылды.
__________________________________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы).
_________ (қолы) / _________ (күні)
Оралман мәртебесін
беру немесе ұзарту
қағидаларына
4-қосымша
Нысан 4
Жергілікті атқарушы органның оралман мәртебесін беру (ұзарту) туралы 20 __ жылғы "___" ________№_____ ШЕШІМІ
_________________________________ (жергілікті атқарушы органның
атауы) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес оралман мәртебесін беру туралы
__________________________________________(өтініш берушінің тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________ өтінішін қарап,____________________
______________________________________________________________
туралы шешім қабылдады.
Басшысы ______ ____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Оралман мәртебесін
беру немесе ұзарту
қағидаларына
5-қосымша
Нысан 5
Оралман мәртебесін беруге өтінішті кіріс хат-хабары ретінде тіркеу туралы ХАБАРЛАМА
Осы арқылы этникалық қазақтың _____________________________(тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса) тұрақты тұру үшін Қазақстан Республикасының
аумағына _________________________________ (облысына, республикалық
маңызы бар қалаға және астанаға) келуді жоспарлаған оған және оның отбасы
мүшелеріне (бар болса) оралман мәртебесін беру туралы өтініші _______
(тіркеген күні) № ______________ кіріс хат-хабары ретінде_____________________
(Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы) тіркелгенін және
заңмен белгіленген тәртіппен және мерзімде қаралатынын хабарлаймыз.
Құжаттарды қабылдаған:____________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы).
Оралман мәртебесін
беру немесе ұзарту
қағидаларына
6-қосымша
Нысан 6
1-бет
Халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органның атауы ОРАЛМАН КУӘЛІГІ КУӘЛІК № _________ УДОСТОВЕРЕНИЕ
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Туған күні____айы____жылы____ Жынысы _____
(Дата рождения месяц год) (Пол)
Туған жері (елі) _________________________
(Место рождения)
Азаматтығы _______________________________
(Гражданство)
Оралман мәртебесі берілген күн 20____ жылғы "__" ________
Дата присвоения статуса оралмана
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның)
қолы
____________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа
(лица исполняющего обязанность)
2-бет
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелері Несовершеннолетние члены семьи оралмана
_____________________________________________________________
Т.А.Ә (бар болса) Туған жылы, айы, күні Туыстық қатынасы
Ф.И.О (при его наличии) Дата рождения Родственное отношение
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның)
қолы______________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица
исполняющего обязанность)
3-бет
Оралманның кәмелет жасқа толмаған отбасы мүшелерінің ЖСН ИИН несовершеннолетних членов семьи оралмана
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________________________________________
Туған жылы, айы, күні ____________________
(Дата рождения месяц год)
Туыстық қатынасы _________________________
Родственное отношение
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның)
қолы
_________________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица,
исполняющего обязанность)
4-бет
Оралман куәлігінің қолданылу мерзімі 20__ жылғы "__" ______ дейін Срок действия удостоверения оралмана до "__" ______ 20__ года
Куәлік Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағанға немесе
қабылдамаса, бір жылға дейін жарамды.
Удостоверение имеет силу до даты принятия, или в течение одного года
при непринятия гражданства Республики Казахстан.
_________________________ облысының (қаласының) жергілікті
атқарушы органының басшысы (міндетін атқарушы адам) __М.О.
Руководитель местного исполнительного органа (лицо исполняющий
обязанность) _________________________ области (города) ___ М.П.
бланк нөмірі ___________
номер бланка
Жергілікті атқарушы орган басшысының (міндетін атқарушы адамның)
қолы
_______________________________________________________________
Подпись руководителя местного исполнительного органа (лица,
исполняющего обязанность)
Оралман мәртебесін
беру немесе ұзарту
қағидаларына
7-қосымша
Нысан 7
___________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
кімнен_____________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
___________________________________________________________________
(мекенжайында тұратын)
Оралман мәртебесін ұзарту туралы ӨТІНІШ
Оралман мәртебесі мерзімінің тоқтатылуына байланысты және Қазақстан
Республикасының азаматтығын жеңілдетілген (тіркеу) тәртіппен алу мақсатында
маған және менің отбасы мүшелеріме оралман мәртебесінің мерзімін заңнамада
белгіленген мерзімге ұзартуды сұраймын.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы мүшелері:

1) супруг (супруга)_____________________________________________;
2) родители заявителя и супруга (супруги) _________________________;
3) дети (в том числе усыновленные) и члены их семей _______________;
4) полнородные и неполнородные братья и сестры, не состоящие в браке
_____________________________________________________________.
"__" _________ 201__ года
_______________________
(подпись заявителя)
Заявление принял: ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы)
"__" _________ 201__ года _______________________________________
(подпись лица, принявшего документы)
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 6 июня 2018 года № 226
Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 29.06.2023 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) жұбайы (зайыбы)____________________________________________;
2) өтініш берушінің және жұбайының (зайыбының) ата-
аналары_____________________________________________________________;
3) балалары (оның ішінде асырап алған балалары) және олардың
отбасы мүшелері _______________________________________________;
4) некеде тұрмайтын, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен
апа-сіңлілері (қарындастары) _______________;
20__ жылғы "__" _________
_________________________
(өтініш берушінің қолы)
Құжаттарды
қабылдаған__________________________________(құжаттарды қабылдаған
адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20__ жылғы "__" _________ _____________________________________
(құжаттарды қабылдаған адамның қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2018 жылғы 6 маусымдағы
№ 226 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 29.06.2023 № 266 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.