О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2018 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2018 года № 17235
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13391, опубликован 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменения и дополнение:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила определяют порядок приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан.";
в пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок приема, оформления и рассмотрения ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан";
пункты 3, 4, 5, 6, 7, 8 изложить в следующей редакции:
"3. Прием ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан для лиц, проживающих на территории Республики Казахстан, осуществляется органами внутренних дел Республики Казахстан по месту постоянного жительства заявителя.
Поступившие в органы внутренних дел Республики Казахстан материалы по вопросам гражданства проверяются на причину изменения гражданства и полноту анкетных сведений, правильность написания фамилии, имени и отчества (при его наличии) заявителя и членов его семьи.
При обнаружении неполных или неточных сведений в представленных документах они незамедлительно возвращаются заявителю для внесения соответствующих изменений и дополнений.
Ходатайство (заявление) считается принятым к исполнению с момента подачи заявителем всех документов, предусмотренных настоящими Правилами, в анкетах-заявлениях по приему и выходу из гражданства Республики Казахстан проставляется соответствующая запись, которая заверяется подписью сотрудника принявшего материал к рассмотрению.
Ходатайства (заявления) по вопросам приема в гражданство и восстановления в гражданстве, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству подлежат регистрации в журнале учета ходатайств (заявлений) физических лиц по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и рассмотрению.
Лицам, подавшим ходатайство (заявление) о приобретении гражданства Республики Казахстан либо о выходе из гражданства, по их требованию выдается справка о приеме документов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Справка выдается Департаментом внутренних дел (далее – ДВД) только после ввода сведений о лице, ходатайствующем по вопросам оформления гражданства в Единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") и получения результатов.
При выдаче справок от лиц истребуются оригиналы документов, удостоверяющих личность и осуществляется сверка с копиями, приобщенными в материалах дела.";

"Ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту, азаматтықтан айырылу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 шілдеде № 17235 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту, азаматтықтан айырылу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №13391 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту, азаматтықтан айырылу және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда төмендегі ұғымдар қолданылады:
құзыретті орган - өтініш беретін жеке тұлғаның азаматтықта болуын немесе болмауын анықтауға құқығы бар, тиісті елдің мемлекеттік органы;
өтініш иесі - Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, қалпына келтіру, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу немесе жоғалту туралы өтініш беретін жеке тұлға;
тұрақты тұру - өтініш берушінің тұрақты тіркелген жері;";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдау, ресімдеу және қарау тәртібі";
3, 4, 5, 6, 7, 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдауды өтініш иесінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына келіп түскен азаматтық мәселелер жөніндегі материалдар азаматтығын өзгерту себебіне және сауалнамалық мәліметтің толықтығына, өтініш иесінің және оның отбасы мүшелерінің тегінің, аты мен әкесінің атының (бар болған жағдайда) дұрыс жазылғандығы тексеріледі.
Ұсынылған құжаттарда толық емес немесе нақты емес мәліметтер анықталған жағдайда олар тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін өтініш иесіне дереу қайтарылады.
Өтінішхат (өтініш) өтініш иесі осы Қағидада көзделген барлық құжаттарды берген сәттен бастап орындауға қабылданды деп есептеледі, Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және одан шығару бойынша сауалнама-өтінішке тиісті белгі қойылады, ол материалдарды қарауға қабылдаған қызметкердің қолымен куәландырылады.
Азаматтыққа қабылдау және азаматтықты қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және азаматтыққа тиесілігін анықтау мәселелері бойынша өтінішхаттар (өтініштер) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалардың өтінішхаттарын (өтініштерін) есепке алу журналға тіркелуге және қаралуға жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын алу не азаматтықтан шығу туралы өтініш берген адамдарға олардың талабы бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы анықтама беріледі. Анықтаманы Ішкі істер департаменті (бұдан әрі – ІІД) азаматтықты ресімдеу мәселесі бойынша өтініш берген адам туралы мәліметтерді "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) енгізгеннен және нәтижесін алғаннан кейін ғана ғана береді.
Анықтамалар берген кезде адамдардан жеке басын куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары талап етіледі және істегі материалдарға қосылған көшірмелермен салыстыра тексеру жүзеге асырылады.
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:

Рассмотрение ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и выхода из гражданства Республики Казахстан осуществляется с момента подачи ходатайства (заявлений) в течении 6 (шесть) месяцев, в упрощенном порядке в течении 3 (трех) месяцев.
4. Оформленные надлежащим образом материалы направляются районным органом внутренних дел по месту жительства заявителя по подчиненности в ДВД городов Астаны, Алматы, Шымкент и областей.
ДВД городов Астаны, Алматы, Шымкент и областей проверяют правильность оформления материалов по вопросам гражданства, заводят дела, вводят сведения о ходатайствующем лице в ЕИС "Беркут", выносят мотивированное заключение по нему и в течении десяти календарных дней направляют в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК).
5. На лицо, ходатайствующее о приеме в гражданство Республики Казахстан и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выходе из гражданства, утрате, лишения гражданства и определении принадлежности к гражданству Республики Казахстан органы внутренних дел Республики Казахстан запрашивают сведения о наличии либо отсутствии судимости, привлечении к административной ответственности в подразделении правовой статистики и специальных учетов органов прокуратуры посредством Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов Республики Казахстан (далее – СИОПСО), проверяют по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан и вводят сведения в ЕИС "Беркут".
6. По результатам рассмотрения ходатайств (заявлений) о приеме в гражданство Республики Казахстан и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выходе из гражданства, утрате, лишения гражданства и определении принадлежности к гражданству Республики Казахстан выносится мотивированное заключение, в котором подробно излагаются проверочные данные, характеризующие заявителя.
7. Заключение по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан составляется в произвольной форме и утверждается начальником ДВД или его заместителем.
8. МВД РК согласовывает материалы о приеме, восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, выходе из гражданства Республики Казахстан и направляет в Государственно-правовой отдел Администрации Президента Республики Казахстан в соответствии с планом Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан.
Оформленные ненадлежащим образом материалы возвращаются в ДВД областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента для приведения в соответствие с законодательством. Срок устранения недостатков составляет десять календарных дней, затем материалы повторно направляются в МВД РК.
При неустранении недостатков из-за отсутствия заявителя по месту проживания или несвоевременного получения ответа из компетентных органов других государств, рассмотрение ходатайств (заявлений) приостанавливается, о чем заявителю направляется уведомление в течение пяти рабочих дней, копия которого приобщается к материалам дела.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок приема в гражданство Республики Казахстан";
часть вторую пункта 15 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасы азаматтығынан шығу мәселесі бойынша өтінішхаттар (өтініштер) оларды тапсырған сәттен бастап 6 (алты) ай, жеңілдетілген тәртіппен – 3 (үш) ай ішінде қарастырылады.
4. Тиісті түрде ресімделген материалдарды өтініш иесінің тұрғылықты жері бойынша аудандық ішкі істер органы бағыныстылығы бойынша Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың ІІД-ге жібереді.
Астана, Алматы,Шымкент қалаларының және облыстардың ІІД азаматтық мәселелер бойынша материалдардың дұрыс ресімделуін тексереді, іс жүргізеді, өтініш беруші адам туралы мәліметтерді "Бүркіт" БАЖ енгізеді, ол бойынша дәлелді қорытынды шығарады және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы ІІМ) күнтізбелік он күн ішінде жібереді.
5. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау туралы өтініш білдірген адамға Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары соттылығының бар не жоқтығына, әкімшілік жауапкершілікке тартылғандығы туралы мәліметті прокуратура органдарының құқықтық статистика және арнайы есепке алу бөліністерінен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнайы органдарының ақпараттық алмасу жүйесі (бұдан әрі – ҚАОАОЖ) арқылы сұратады, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының барлық есептері бойынша тексереді және "Бүркіт" БАЖ-ға мәліметтерді енгізеді.
6. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау туралы өтінішхаттарды (өтініштерді) қарау нәтижелері бойынша дәлелді қорытынды шығарылады, онда өтініш иесін сипаттайтын тексерілген деректер толық жазылады.
7. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау мәселелері бойынша қорытынды ерікті нысанда жасалады және ІІД бастығы немесе оның орынбасары бекітеді
8. Қазақстан Республикасы ІІМ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау, азаматтықты қалпына келтіру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы материалдарды келіседі және Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Азаматтық мәселелер жөніндегі комиссияның жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Мемлекеттік-құқықтық бөліміне жолдайды.
Тиісті түрде ресімделмеген материалдар облыстардың, Астана және Алматы, Шымкент қалаларының ІІД-ге заңнамаға сәйкес келтіру үшін қайтарылады. Кемшіліктерді жою мерзімі күнтізбелік он күнді құрайды, кейіннен материалдар Қазақстан Республикасы ІІМ-ге қайта жолданады.
Өтініш иесінің тұрғылықты жері бойынша жоқтығына немесе басқа мемлекеттердің құзыретті органдарынан уақтылы жауаптың түспеуінен кемшіліктер жойылмаған жағдайда өтінішхатты (өтінішті) қарау тоқтатылады, ол туралы өтініш иесіне бес жұмыс күн ішінде хабарлама жіберіледі, оның көшірмесі істегі материалдарға тігіледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау тәртібі";
15 тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Наличие порядка, предусмотренного в части первой настоящего подпункта, не требуется при приеме в гражданство Республики Казахстан несовершеннолетних, недееспособных и лиц, которые имеют особые заслуги перед Республикой Казахстан, либо имеют профессии и отвечают требованиям по перечню, утвержденному Указом Президентом Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 "Об утверждении перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан" и членов их семей";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок восстановления в гражданстве Республики Казахстан";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок приема в гражданство Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке";
подпункт 7) пункта 21 исключить;
пункты 24, 25 изложить в следующей редакции:
"24. В соответствии с Законом, оралманы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях независимо от срока проживания, реабилитированные жертвы массовых политических репрессий, а также их потомки, лишенные или утратившие гражданство без их свободного волеизъявления, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях, независимо от срока проживания, этнические казахи обучающиеся в высших учебных заведениях для приобретения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке обращаются с ходатайством (заявлением) на имя начальника ДВД областей и городов Астаны, Алматы и Шымкента.
К ходатайству (заявлению) о приеме в гражданство Республики Казахстан приобщаются следующие документы:
1) нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
2) анкета-заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) четыре фотографии размером 3,5 x 4,5 см;
4) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
5) копия документа удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству другого государства;
6) оралманы постоянно проживающие на территории Республики Казахстан – удостоверение оралмана;
7) этнические казахи обучающихся в высших учебных заведениях – справку из высшего учебного заведения, подтверждающую факт обучения в данном заведении;
8) справка о подтверждении национальности для этнических казахов обучающихся в высших учебных заведениях;
9) документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;

"Кәмелетке толмағандардан, қабілетсіз не Қазақстан Республикасының алдында ерекше еңбек сіңірген адамдардың не "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртiбi белгiленетiн адамдар үшiн кәсiптердiң тiзбесiн және оларға қойылатын талаптарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығымен бекітілген тізбе бойынша кәсіптерге ие және талаптарға сай келетін адамдардан және олардың отбасы мүшелерінен Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған кезде осы тармақшаның бірінші бөлігінде көзделген шарттардың болуы;";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру тәртібі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қазақстан Республикасының азаматтығына жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) қабылдау тәртібі";
21-тармақтың 7) тармақшасы алып тасталсын;
24, 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұру мерзіміне қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұрақты тұратын оралмандар, өздерінің ерік қалауынан тыс азаматтығынан айырылған немесе азаматтығын жоғалтқан жаппай саяси қуғын-сүргiннiң ақталған құрбандары, сондай-ақ олардың ұрпақтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын алу үшін жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының ІІД бастықтарының атына өтінішхатпен (өтінішпен) жүгінеді.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар тігіледі:
1) бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
3) өлшемі 3,5х4,5 см төртфотосурет;
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттемесі;
5) жеке басты куәландыратын және басқа мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын оралмандар – оралманның куәлігі;
7) жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар – осы оқу орында оқитын фактісін растайтын жоғары оқу орнынан анықтама;
8) ұлтын растайтын анықтама;
9) мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.