О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 944 "Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 августа 2018 года № 348. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2018 года № 17375
В соответствии с подпунктом 27) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 944 "Об утверждении списка работ, на которых запрещается применение труда работников, не достигших восемнадцатилетнего возраста, предельных норм переноски и передвижения тяжестей работниками, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, и списка работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельных норм подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12597, опубликован 21 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменения:
в Списке работ, на которых запрещается применение труда женщин, предельные нормы подъема и перемещения вручную тяжестей женщинами, утвержденного указанным приказом:
в подразделе 1.1 "Металлообработка":
пункт 10 исключить;
пункты 12, 13, 14, 15, 16 и 17 исключить;
в подразделе 1.2 "Строительные, монтажные и ремонтно-строительные работы":
пункты 24, 25 и 26 исключить;
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Землекоп";
пункт 28 исключить;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Кессонщик: кессонщик-аппаратчик, кессонщик-проходчик, кессонщик-электромонтажник";
пункты 33, 35, 36, 38, 39 и 40 исключить;
в подразделе 1.3 "Горные работы":
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ";
пункт 64 исключить;
в подразделе 1.4 "Геологоразведочные и топографо-геодезические работы":
пункты 70 и 71 исключить;
пункты 88, 89, 90 и 91 исключить;
в подразделе 1.6 "Цветная металлургия":
пункт 146 исключить;

"Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормаларын және әйелдердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 944 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 13 тамыздағы № 348 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 қыркүйекте № 17375 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабы 27) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлердің ауыр заттарды тасуы мен қозғалтуының шекті нормаларын және әйелдердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімін, әйелдердің ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шекті нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 944 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12597 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 21 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әйелдердiң еңбегiн пайдалануға тыйым салынатын жұмыстардың тізімі, әйелдердiң ауыр заттарды қолмен көтеруінің және жылжытуының шектi нормаларында:
"Металл өңдеу" деген 1.1-кiшi бөлiмде:
10-тармақ алып тасталсын;
12, 13, 14, 15, 16 және 17-тармақтар алып тасталсын;
"Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары" деген 1.2-кіші бөлімде:
24, 25 және 26-тармақтар алып тасталсын;
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жер қазушы";
28-тармақ алып тасталсын;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Кессоншы, кессоншы-аппаратшы, кессоншы-үңгілеуші, кессоншы-электрмонтаждаушы";
33, 35, 36, 38, 39 және 40-тармақтар алып тасталсын;
"Тау-кен жұмыстары" деген 1.3-кіші бөлімде:
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Мұнай мен газ ұңғымаларын пайдалану және барлау ұңғымаларын бұрғылаушы";
64-тармақ алып тасталсын;
"Геологиялық барлау және топографиялық-геодезиялық жұмыстар" деген 1.4-кіші бөлімде:
70 және 71-тармақтар алып тасталсын;
88, 89, 90 және 91-тармақтар алып тасталсын;
"Түсті металлургия" деген 1.6-кіші бөлімде:
146-тармақ алып тасталсын;

пункты 155, 156 и 157 исключить;
подраздел 1.11 "Лакокрасочное производство" исключить;
подраздел 1.12 "Переработка резины" исключить;
в подразделе 1.14 "Производство целлюлозы, бумаги, картона и изделий из них":
пункты 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212 и 213 исключить;
пункты 215, 216, 217, 218, 219 и 220 исключить;
в подразделе 1.16 "Обработка камня и производство камнелитейных изделий":
пункты 223 и 224 исключить;
пункт 228 исключить;
в подразделе 1.20 "Текстильная и легкая промышленность":
пункты 236, 237, 238, 239, 240, 241 и 242 исключить;
в подразделе 1.21 "Пищевая промышленность":
пункты 245, 246 и 247 исключить;
в подразделе 1.23 "Речной транспорт":
пункт 257 исключить;
пункт 258 изложить в следующей редакции:
"258. Машинист котельной установки (кочегар) судна, занятый на судах, работающих на твердом топливе";
подраздел 1.24 "Полиграфическое производство" исключить;
в подразделе 1.25 "Общие виды работ для всех отраслей экономики":
пункт 270 исключить;
пункт 278 исключить;
пункт 285 исключить.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Альтаева Н.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
М. Абылкасымова

155, 156 және 157-тармақтар алып тасталсын;
"Лакбояу өндiрiсi" деген 1.11-кіші бөлім алып тасталсын;
"Резеңкені қайта өңдеу" деген 1.12-кіші бөлім алып тасталсын;
"Целлюлоза, қағаз, картон және олардан бұйым жасау өндірісі" деген 1.14-кіші бөлімде:
203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212 және 213-тармақтар алып тасталсын;
215, 216, 217, 218, 219 және 220-тармақтар алып тасталсын;
"Тас өңдеу және тастан құйылатын бұйымдар өндiрiсi" деген 1.16-кіші бөлімде:
223 және 224-тармақтар алып тасталсын;
228-тармақ алып тасталсын;
"Тоқыма және жеңiл өнеркәсiп" деген 1.20-кіші бөлімде:
236, 237, 238, 239, 240, 241 және 242-тармақтар алып тасталсын;
"Тамақ өнеркәсiбi" деген 1.21-кіші бөлімде:
245, 246 және 247-тармақтар алып тасталсын;
"Өзен көлiгi" деген 1.23-кіші бөлімде:
257-тармақ алып тасталсын;
258-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"258. Қатты отынмен жұмыс iстейтiн кемелердiң қазан қондырғыларының машинисі (от жағушысы)";
"Полиграфия өндірісі" деген 1.24-кіші бөлім алып тасталсын;
"Экономиканың барлық салаларына ортақ жұмысшы кәсіптері" деген 1.25-кіші бөлімде:
270-тармақ алып тасталсын;
278-тармақ алып тасталсын;
285-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Н.Б. Әлтаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
М. Әбілқасымова