Об утверждении Правил внесения изменений в избирательные бюллетени в случаях снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 16/209. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17404.
В соответствии с подпунктом 6-2) статьи 12 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внесения изменений в избирательные бюллетени в случаях снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков.
2. Отделу организационно-правового обеспечения Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Председателя
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
К. Петров
Секретарь Центральной
избирательной комиссии
Республики Казахстан
С. Мустафина
Утверждены
постановлением
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
от 19 сентября 2018 года № 16/209
Правила внесения изменений в избирательные бюллетени в случаях снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внесения изменений в избирательные бюллетени в случаях снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-2) статьи 12 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года "О выборах в Республике Казахстан" (далее - Конституционный закон) и определяют порядок внесения изменений в избирательные бюллетени в случаях снятия кандидатуры, отмены решения о выдвижении кандидатом, отмены решения о регистрации кандидатов, партийных списков.

Кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 16/209 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17404 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық Заңының 12-бабы 6-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының ұйымдастырушылық-құқықтық қамтамасыз ету бөлімі:
1) осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
Төрағасы міндетін атқарушы
К. Петров
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау
комиссиясының хатшысы
С. Мұстафина
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
2018 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 16/209 қаулысымен бекітілген
Кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық Заңының (бұдан әрі – Конституциялық заң) 12-бабы 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және кандидатура алып тасталған, кандидат етіп ұсыну туралы шешімнің күші жойылған, кандидаттарды, партиялық тізімдерді тіркеу туралы шешімнің күші жойылған жағдайларда сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу тәртібін айқындайды.

2. Внесение изменений в избирательные бюллетени производится после их изготовления и доставки на избирательные участки.
Глава 2. Порядок внесения изменений в избирательные бюллетени
3. Решение о внесении изменений в избирательные бюллетени после их изготовления принимается при проведении выборов:
1) Президента, депутатов Мажилиса Парламента – Центральной избирательной комиссией;
2) депутатов Мажилиса Парламента, маслихатов, избираемых по одномандатным территориальным избирательным округам, - окружной избирательной комиссией;
3) депутатов Сената Парламента – избирательной комиссией области, городов республиканского значения и столицы;
4) депутатов маслихата – территориальной избирательной комиссией, зарегистрировавшей партийный список;
5) акима района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа, членов иных органов местного самоуправления – районной (города областного значения) избирательной комиссией.
Решение о внесении изменений в избирательные бюллетени направляется в вышестоящую избирательную комиссию.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
4. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам Президента Республики Казахстан производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат снял свою кандидатуру или высший орган республиканского общественного объединения отменил свое решение о выдвижении кандидата, или Центральной избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации кандидата.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
5. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов Сената Парламента производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат снял свою кандидатуру или выдвинувший кандидата маслихат (маслихаты) отменил свое решение о выдвижении кандидата либо избирательной комиссией области, городов республиканского значения или столицы принято решение об отмене регистрации кандидата.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
6. Исключение наименования политической партии из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов Мажилиса Парламента, избираемых по партийным спискам, производится, если в установленном Конституционным законом порядке Центральной избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации партийного списка.

2. Сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу олар әзірленіп және сайлау учаскелеріне жеткізілгеннен кейін жүргізіледі.
2-тарау. Сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу тәртібі
3. Сайлау кезінде сайлау бюллетеньдеріне олар әзірленгеннен кейін өзгерістер енгізу туралы шешімді:
1) Президентті, Парламент Мәжілісінің депутаттары бойынша– Орталық сайлау комиссиясы;
2) бірмандаттық аумақтық сайлау округтері бойынша Парламент Мәжілісінің, мәслихаттарының депутаттарын – округтік сайлау комиссиясы;
3) Парламент Сенатының депутаттары бойынша – облыстық сайлау комиссиялары, республикалық маңызы бар қала және астана;
4) мәслихат депутаттарын – партиялық тізімдерді тіркеген аумақтық сайлау комиссиялары;
5) аудандар, облыстық маңызы бар қала, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін, өзге жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелерін сайлау кезінде аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) сайлау комиссиясы қабылдайды.
Сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізу туралы шешім жоғары тұрған сайлау комиссиясына жіберіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
4. Егер Конституциялық Заңда белгіленген тәртіппен кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе республикалық қоғамдық бірлестіктің жоғары органы кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жойса немесе Орталық сайлау комиссиясы кандидатты тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, Президент сайлауы бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тасталады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
5. Егер Конституциялық Заңда белгіленген тәртіппен кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе кандидатты ұсынған мәслихат (мәслихаттар) кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жойса не облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың сайлау комиссиясы кандидатты тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, Парламент Сенатының депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тасталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
6. Егер Конституциялық Заңда белгіленген тәртіппен Орталық сайлау комиссиясы партиялық тізімді тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, партиялық тізімдер бойынша сайланатын Парламент Мәжілісінің депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен саяси партияның атауы алып тасталады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
6-1. Исключение наименования политической партии из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов маслихата области, города республиканского значения, столицы, избираемых по партийным спискам, производится, если в установленном Конституционным законом порядке соответствующей территориальной комиссией принято решение об отмене регистрации партийного списка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
7. Исключение наименования политической партии из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов маслихатов производится, если в установленном Конституционным законом порядке, соответствующей территориальной избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации партийного списка.
7-1. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам депутатов маслихата по одномандатным округам производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат снял свою кандидатуру или выдвинувшее кандидата общественное объединение отменило свое решение о выдвижении кандидата, либо соответствующей избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации кандидата.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
8. Исключение фамилии, имени и отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата из избирательного бюллетеня для голосования по выборам акима района, города областного значения, города районного значения, села, поселка, сельского округа производится, если в установленном Конституционным законом порядке, кандидат в акимы снял свою кандидатуру или высший руководящий орган соответствующего филиала (представительства) политической партии, вышестоящий аким, выдвинувший кандидата, отменил свое решение о выдвижении кандидата, либо районной (города областного значения) избирательной комиссией принято решение об отмене регистрации кандидата.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).
9. Внесение изменений в избирательные бюллетени осуществляется членами участковой избирательной комиссии, определенными председателем участковой избирательной комиссии.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
6-1. Егер Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен тиісті аумақтық сайлау комиссиясы партиялық тізімді тіркеу туралы шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаса, партиялық тізім бойынша сайланатын облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихаты депутаттарын сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен саяси партия атауы алып тасталады.
Ескерту. 2-тарау 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
7. Егер Конституциялық Заңда белгіленген тәртіппен тиісті аумақтық сайлау комиссиясы партиялық тізімді тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, мәслихат депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен саяси партияның атауы алып тасталады.
7-1. Егер Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе кандидатты ұсынған қоғамдық бірлестік кандидатты ұсыну туралы шешімінің күшін жойса не тиісті аумақтық сайлау комиссиясы кандидатты тіркеу туралы шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаса, бірмандаттық округ жөніндегі мәслихат депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тасталады.
Ескерту. 2-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
8. Егер Конституциялық заңда белгіленген тәртіппен әкімдікке кандидат өз кандидатурасын алып тастаса немесе саяси партияның тиісті филиалының (өкілдігінің) жоғары басшы органы, кандидатты ұсынған жоғары тұрған әкім кандидатты ұсыну туралы өз шешімінің күшін жойса, не аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) сайлау комиссиясы кандидатты тіркеудің күшін жою туралы шешім қабылдаса, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған сайлау бюллетенінен кандидаттың тегін, атын және әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) алып тастау жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
9. Сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер енгізуді учаскелік сайлау комиссиясының төрағасы айқындаған учаскелік сайлау комиссиясының мүшелері жүзеге асырады.

10. При принятии решения, указанного в пункте 3 настоящих Правил, члены участковой избирательной комиссии вычеркивают шариковой ручкой с пастой синего цвета наименование политической партии или фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата и квадрат, расположенный справа от них, и ставят свои подпись, фамилию и инициалы справа от вычеркнутого наименования политической партии либо фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) кандидата и квадрата. Линии (линия) вычеркивания должны быть прямыми и проходить по каждой строчке данных о политической партии либо кандидате и через квадрат.
Изменения в избирательные бюллетени вносятся не позднее дня голосования.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 27.12.2022 № 132/627 (вводится в действие c 01.01.2023).

10. Осы қағидалардың 3-тармағында көрсетілген шешімді қабылдау кезінде учаскелік сайлау комиссиясының мүшелері көк түсті сиялы шарикті қаламмен саяси партияның атауын немесе кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және олардың оң жағында орналасқан шаршыны сызып тастайды және сызып тасталған саяси партия атауының не кандидаттың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) және шаршының оң жағына өз қолын, тегін және аты-жөнінің бірінші әріптерін кояды. Сызу сызықтары (сызығы) тік болуы керек және саяси партия не кандидат туралы деректердің әр жолының бойымен және шаршы арқылы жүргізілуі тиіс.
Сайлау бюллетеньдеріне өзгерістер дауыс беру күнінен кешіктірмей енгізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 27.12.2022 № 132/627 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.