О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 596 "Об утверждении Правил подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 477. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2018 года № 17486
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 596 "Об утверждении Правил подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16138, опубликован в информационной системе "Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде" от 18 января 2018 года) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения";
пункт 1 указанного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения.".
Правила подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Джакипова С. А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 596 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 477 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 қазанда № 17486 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 596 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылы 27 желтоқсанда № 16138 тіркелді, "Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкі" ақпараттық жүйесінде 2018 жылғы 18 қаңтарда жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы";
аталған бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары бекітілсін.".
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Бюджеттік жоспарлау департаменті (С. А. Жақыпова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б. А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 21 сентября 2018 года № 477
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 ноября 2017 года № 596
Правила подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – всех уровней образования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) образовательная среда – совокупность социальных, материальных и бытовых условий, необходимых для обеспечения реализации учебно-воспитательного процесса;
2) образовательный процесс – учебно-воспитательный процесс в рамках реализации общеобразовательных учебных программ всех уровней образования;
3) подушевой норматив финансирования – норматив финансового обеспечения гарантированной государственной стоимости обучения на всех уровнях образования;
4) объем подушевого нормативного финансирования – финансирование расходов образовательного процесса и образовательной среды, определяемых исходя из подушевого норматива финансирования;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б. А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 21 қыркүйектегі
№ 477 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 қарашадағы
№ 596 бұйрығымен бекітілді
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 46-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің (бұдан әрі – білім берудің барлық деңгейлерінің) жан басына шаққандағы қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру ортасы – оқу-тәрбие процесінің іске асырылуын қамтамасыз ету үшін қажетті әлеуметтік, материалдық және тұрмыстық жағдайлардың жиынтығы;
2) білім беру процесі – білім берудің барлық деңгейлерінің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыру шеңберіндегі оқу-тәрбие процесі;
3) жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативі – білім берудің барлық деңгейлеріндегі мемлекеттік кепілдендірілген оқыту құнының қаржылық қамсыздандырылу нормативі;
4) жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі – жан басына шаққандағы қаржыландыру нормативінің негізінде анықталатын білім беру процесіне және білім беру ортасына арналған шығыстарды қаржыландыру;

5) кредитная технология обучения - обучение на основе выбора и самостоятельного планирования обучающимся последовательности изучения дисциплин с накоплением академических кредитов.
Глава 2. Порядок подушевого нормативного финансирования всех уровней образования
3. Подушевое нормативное финансирование всех уровней образования реализуется за счет республиканского и (или) местного бюджетов в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
4. Подушевое нормативное финансирование дошкольного воспитания и обучения осуществляется местным исполнительным органом, в пределах заключенных договоров на размещение государственного образовательного заказа на услуги дошкольного воспитания и обучения, на ежемесячной основе в объеме, рассчитанном за фактический контингент воспитанников, получивших указанные услуги в текущем месяце.
5. Подушевое нормативное финансирование среднего образования осуществляется местным исполнительным органом в следующем порядке:
1) организаций среднего образования в организационно-правовой форме государственного учреждения – ежемесячно согласно индивидуальным планам финансирования;
2) организаций среднего образования, созданных в организационно-правовой форме государственного предприятия на праве хозяйственного ведения – ежемесячно в пределах заключенного договора на размещение государственного образовательного заказа на среднее образование в следующих объемах:
с января по август – пропорционально плановому годовому контингенту;
с сентября по декабрь – пропорционально фактическому среднегодовому контингенту.
6. При недостаточности средств местного бюджета в объеме подушевого нормативного финансирования среднего образования в случае изменения подушевого норматива компенсация потерь, влекущих увеличение расходов местного бюджета, восполняется целевыми текущими трансфертами из республиканского бюджета.
7. Подушевое нормативное финансирование технического и профессионального, послесреднего образования осуществляется местным исполнительным органом в следующем порядке:
1) организаций технического и профессионального, послесреднего образования в организационно-правовой форме государственного учреждения – ежемесячно согласно индивидуальным планам финансирования;
2) организаций технического и профессионального, послесреднего образования в других организационно-правовых формах – ежемесячно в пределах заключенных договоров на размещение государственного образовательного заказа на техническое и профессиональное, послесреднее образование на ежемесячной основе в объеме, рассчитанном за фактический контингент обучающихся, получивших указанные услуги в текущем месяце.

5) кредиттік оқыту технологиясы - академиялық кредиттерді жинақтай отырып, білім алушылардың пәндерді оқып зерделеу дәйектілігін таңдауы және дербес жоспарлауы негізіндегі оқыту.
2-тарау. Білім берудің барлық деңгейлерінің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру тәртібі
3. Білім берудің барлық деңгейлерін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес республика және (немесе) жергілікті бюджеттердің есебінен іске асырылады.
4. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды жергілікті атқарушы орган мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметіне мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға жасалған шарттардың шегінде, ай сайынғы негізде, ағымдағы айда сол қызметтерді алған тәрбиеленушілердің нақты контингентіне есептелген көлемде жүзеге асырады.
5. Орта білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды жергілікті атқарушы орган мына тәртіпте жүзеге асырады:
1) мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы орта білім беру ұйымдары – ай сайын жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес;
2) шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған орта білім беру ұйымдары – ай сайын орта білім беруге және мына көлемдерде мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға жасалған шарттардың шегінде:
қаңтардан бастап тамызға дейін – жоспарлы жылдық контингентке пропорционалды;
қыркүйектен бастап желтоқсанға дейін – нақты орташа жылдық контингентке пропорционалды.
6. Жан басына шаққандағы норматив өзгеріп, орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемінде жергілікті бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда жергілікті бюджет шығыстарын ұлғайтуға әкеп соғатын шығынның өтемі республика бюджетінен бөлінетін насаналы ағымдағы трансферттермен толтырылады.
7. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды жергілікті атқарушы органдар мына тәртіпте жүзеге асырады:
1) мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары – ай сайын жеке қаржыландыру жоспарларына сәйкес;
2) басқа ұйымдық-құқықтық нысанындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары – ай сайын ағымдағы айда осы қызметтерді алған білім алушылардың нақты контингенті үшін есептелген көлемде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға жасалған шарттардың шегінде.

8. Объем подушевого нормативного финансирования на дошкольное воспитание и обучение, техническое и профессиональное, послесреднее образование определяется не ниже объема подушевого норматива финансирования дошкольного воспитания и обучения, технического и профессионального, послесреднего образования, рассчитанного в соответствии с Методикой подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, утверждаемой в соответствии с подпунктом 46-1) статьи 5 Закона.
9. Организация высшего и (или) послевузовского образования в рамках подушевого нормативного финансирования путем размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием:
1) определяет плановый объем подушевого нормативного финансирования по контингенту учащихся и (или) планируемому количеству кредитов по реализуемым образовательным программам на предстоящий учебный год в разрезе образовательных программ и представляет его администратору бюджетных программ не позднее 10 (десяти) календарных дней с начала академического периода;
2) ведет ежеквартальную сверку контингента обучающихся и (или) фактически предоставленных кредитов в разрезе образовательных программ;
3) ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, предшествующего началу квартала, представляет администратору бюджетных программ информацию о фактическом контингенте обучающихся и (или) количестве фактически предоставленных кредитов.
10. Администратор бюджетных программ проводит ежеквартальную сверку контингента обучающихся и (или) фактически предоставленных кредитов в объеме подушевого нормативного финансирования в рамках размещенного государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием в разрезе образовательных программ.
11. Подушевое нормативное финансирование организации высшего и (или) послевузовского образования осуществляется уполномоченным органом в области образования в следующем порядке:
1) первый платеж составляет 30% от общего годового объема подушевого нормативного финансирования данной организации;
2) последующие платежи осуществляются за фактически оказанный объем услуг за фактический контингент обучающихся и (или) за количество фактически предоставленных академических кредитов по состоянию на 1 июля, 1 октября, 1 декабря.

8. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемі Заңның 5 бабының 46-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес есептелген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемінен төмен емес мөлшерде белгіленеді.
9. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру шеңберінде жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік тапсырысты орналастыру жолымен:
1) білім беру бағдарламалары бөлінісінде іске асырылатын білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың контингенті және (немесе) алдағы оқу жылына жоспарлы кредиттердің саны бойынша жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жоспарлы көлемін анықтайды және оны академиялық кезең басталғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күннен кешіктірмей бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне ұсынады;
2) білім беру бағдарламалары бөлінісінде білім алушылар контингентін және (немесе) нақты берілген кредиттерді тоқсан сайын салыстырып тексеруді жүргізеді;
3) тоқсан сайын тоқсан басталар алдындағы айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне білім алушылардың нақты контингенті және (немесе) нақты берілген кредиттердің саны туралы ақпаратты ұсынады.
10. Бюджеттік бағдарламалар әкімшісі білім беру бағдарламалары бөлінісінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлеміндегі білім алушылар контингентін және (немесе) нақты ұсынылған кредиттерді тоқсан сайын салыстырып тексеруді жүргізеді.
11. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды білім беру саласындағы уәкілетті орган мына тәртіппен жүзеге асырады:
1) бірінші төлем осы ұйымның жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жалпы жылдық көлемінен 30 %-ды құрайды;
2) кейінгі төлемдер 1 шілдедегі, 1 қазандағы, 1 желтоқсандағы жағдай бойынша білім алушылардың нақты контингентіне көрсетілген қызметтердің нақты көлемі үшін және (немесе) нақты ұсынылған академиялық кредиттердің саны үшін жүзеге асырылады.

12. Изменение объема подушевого нормативного финансирования из республиканского и (или) местного бюджетов в текущем финансовом году допускается только в случае изменения подушевого норматива и (или) при уточнении фактического контингента обучающихся или воспитанников.

12. Ағымдағы қаржы жылы республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемінің өзгертілуіне жан басына шаққандағы норматив өзгергенде және (немесе) білім алушылардың немесе тәрбиеленушінің нақты контингенті айқындалған жағдайда ғана жол беріледі.