О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 183. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2018 года № 17677. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 (вводится в действие с 01.07.2019).
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 04.04.2019 № 49 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" и от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам валютного регулирования и валютного контроля, риск-ориентированного надзора за деятельностью финансовых организаций, защиты прав потребителей финансовых услуг и совершенствования деятельности Национального Банка Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9801, опубликовано 12 ноября 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании), от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях) и определяют порядок и условия лицензирования уполномоченных организаций, включая квалификационные требования к ним, требования к деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой, порядок проведения уполномоченными организациями операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), а также порядок уведомления уполномоченным банком об открытии, приостановлении, возобновлении деятельности, закрытии обменных пунктов, формы и порядок предоставления информации по деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой, а также по операциям уполномоченных организаций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком.

"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 183 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 қарашада № 17677 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 04.04.2019 № 49 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 6-т. қараңыз
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне валюталық реттеу және валюталық бақылау, қаржы ұйымдарының қызметін тәуекелге бағдарланған қадағалау, қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9801 болып тіркелген, 2014 жылғы 12 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларында:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және уәкілетті ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды қоса алғанда, уәкілетті ұйымдардың лицензиялау тәртібі мен шарттарын, уәкілетті ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізу тәртібін, сондай-ақ уәкілетті банктің айырбастау пункттерін ашу, олардың қызметін тоқтата тұру, қайта бастау, оларды жабу туралы хабардар ету тәртібін, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметі туралы, сондай-ақ уәкілетті ұйымдардың Ұлттық Банк шығарған құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операциялар бойынша ақпаратты ұсыну нысаны мен тәртібін айқындайды.

2. Понятия, применяемые в Правилах, используются в значениях, указанных в Законе о валютном регулировании, в Законе Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
Для целей Правил используются также следующие термины и понятия:
1) автоматизированный обменный пункт – электронно-механическое устройство, принадлежащее юридическому лицу, имеющему право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и позволяющее осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции – операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) операционная касса обменного пункта – специально оборудованная часть помещения обменного пункта, предназначенная для кассира, обслуживающего клиентов при проведении операций с наличной иностранной валютой;
4) компьютерная система – автоматизированная информационная система, реализующая функции контрольно-кассовой машины, обеспечивающая ведение учета обменных операций и поставленная на учет в налоговом органе;
5) действительная лицензия – выданная или переоформленная лицензия на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, действие которой не приостановлено или не прекращено;
6) наличная иностранная валюта – находящиеся в обращении банкноты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
7) юридическое лицо, имеющее право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой – уполномоченная организация или уполномоченный банк, имеющий право на организацию обменных операций с иностранной валютой в соответствии с выданной ему лицензией или правом, предоставленным законами Республики Казахстан;
7-1) аффинированное золото в слитках – аффинированное инвестиционное золото в сертифицированных мерных слитках, соответствующее национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049-2010 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенное Национальным Банком не ранее 2017 года;
8) действительное приложение к лицензии – выданное или переоформленное приложение к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, действие которого не приостановлено или не прекращено;
9) приложение к лицензии – неотъемлемая часть лицензии, содержащая сведения о фактическом месте нахождения обменного пункта уполномоченной организации;
10) электронная лицензия и электронное приложение к лицензии – лицензия и приложение к лицензии в форме электронного документа, оформляемые и выдаваемые с использованием информационных технологий, равнозначные лицензии и приложению к лицензии на бумажном носителе.

2. Қағидаларда қолданылатын ұғымдар Валюталық реттеу туралы заңда, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мағынада пайдаланылады.
Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай терминдер мен ұғымдар да пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаға тиесілі және оған қолма-қол ақшаны осы құрылғыға енгізу және одан басқа валютада қолма-қол балама соманы алу жолымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық-механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары – айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау жөніндегі операциялар;
3) айырбастау пунктінің операциялық кассасы – айырбастау пункті үй-жайының қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу кезінде клиенттерге қызмет көрсететін кассирге арналған арнайы жабдықталған бөлігі;
4) компьютерлік жүйе – бақылау-кассалық машинаның функцияларын іске асыратын, айырбастау операцияларының есебін жүргізуді қамтамасыз ететін және салық органында есепке қойылған автоматтандырылған ақпарат жүйесі;
5) қолданыстағы лицензия – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензия;
6) қолма-қол шетел валютасы – шет мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноттар және қазынашылық билеттер;
7) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға – өзіне берілген лицензияға немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен берілген құқықтарға сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк;
7-1) құймалардағы аффинирленген алтын – Ұлттық Банк 2017 жылдан ерте емес шығарған, "Алтынның өлшеуіш құймалары. Техникалық талаптар" ҚР СТ 2049-2010 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы инвестициялық аффинирленген алтын;
8) лицензияға қолданыстағы қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензияға қосымша;
9) лицензияға қосымша – лицензияның уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің нақты орналасқан орны туралы мәліметтер қамтылған ажырамас бөлігі;
10) электрондық лицензия және лицензияға электрондық қосымша – ақпараттық технологиялар пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен және лицензияға қосымшамен бірдей электрондық құжат нысанындағы лицензия және лицензияға қосымша.

3. Уполномоченная организация создается в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.";
подпункт 1) части второй пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) 30 000 000 (тридцать миллионов) казахстанских тенге для каждого обменного пункта с местом нахождения в городе Астана, а также городах республиканского значения;";
дополнить пунктом 6-2 следующего содержания:
"6-2. В случае отнесения города к категории города республиканского значения уполномоченная организация, имеющая обменный пункт в данном городе, приводит размер уставного капитала в соответствие с требованием, установленным подпунктом 1) части второй пункта 6 Правил, в течение шести месяцев с даты отнесения города к категории города республиканского значения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложения к ней по форме согласно приложению 2 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 9 Правил), заявление на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 5 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 13 Правил);
2) документ банка второго уровня (в том числе, выписка о движении денег по банковским счетам клиента), подтверждающий зачисление на банковский счет уполномоченной организации денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 6 Правил, выданный не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо финансовая отчетность по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 5 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта (в случае, предусмотренном в пункте 13 Правил);
3) копия документа, подтверждающего прохождение кассиром подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо копия (нотариально засвидетельствованная) документа, предусмотренного трудовым законодательством Республики Казахстан и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее шести месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой.";

3. Уәкілетті ұйым жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.";
6-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Астана қаласында, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан әрбір айырбастау пункті үшін 30 000 000 (отыз миллион) Қазақстан теңгесін;";
мынадай мазмұндағы 6-2-тармақпен толықтырылсын:
"6-2. Қаланы республикалық маңызы бар қала санатына жатқызған жағдайда осындай қалада айырбастау пункті бар уәкілетті ұйым қаланы республикалық маңызы бар қала санатына жатқызған күннен бастап алты ай ішінде жарғылық капиталының мөлшерін Қағидалардың 6-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келтіреді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны алу үшін өтініш және оған қосымшалар (Қағидалардың 9-тармағында көзделген жағдайда), Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш (Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайда);
2) Қағидалардың 6-тармағының талаптарына сәйкес уәкілетті ұйымның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын екінші деңгейдегі банктің лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген құжаты (оның ішінде клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірме) не уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің қосымша айырбастау пунктін ескере отырып белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш берген айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша қаржылық есептілік (Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайда);
3) кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша дайындықтан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі не Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде алты ай еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (нотариат куәландырған).";

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Для получения лицензии и приложения к ней уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 8 Правил;
2) нотариально засвидетельствованную копию устава;
3) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) справку банка о наличии банковского счета в иностранной валюте.
10. Лицензия на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложение к ней выдаются филиалом Национального Банка через веб-портал "электронного правительства" на казахском и русском языках по формам согласно приложениям 3 и 4 к Правилам, соответственно, в течение тридцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов. Отказ в выдаче лицензии и (или) приложения к ней производится филиалом Национального Банка через веб-портал "электронного правительства" в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 6 Закона о валютном регулировании.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для получения приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта уполномоченная организация или ее филиал направляет через веб-портал "электронного правительства" документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 8 Правил.";
часть третью пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии осуществляется филиалом Национального Банка в течение десяти рабочих дней со дня представления через веб-портал "электронного правительства" полного пакета документов и в порядке, установленном статьями 33 и 34 Закона о разрешениях. При этом заявление на переоформление лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 6 к Правилам направляется через веб-портал "электронного правительства" в течение тридцати календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии.";
часть вторую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"В случае увеличения размера уставного капитала представляются документы, указанные в подпункте 2) пункта 8 Правил.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті ұйым лицензияны және оған қосымшаны алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидалардың 8-тармағында көзделген өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар;
2) жарғының нотариат куәландырған көшірмесі;
3) "электрондық үкімет" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) банктің шетел валютасындағы банк шотының болуы туралы анықтама.
10. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және оған қосымшаны Ұлттық Банк филиалы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы қазақ және орыс тілдерінде құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде тиісінше Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша береді. Ұлттық Банк филиалы лицензияны және (немесе) оған қосымшаны беруден бас тартуды Валюталық реттеу туралы заңның 6-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда жүргізеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алу үшін уәкілетті ұйым немесе оның филиалы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш берушінің Қағидалардың 8-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды жібереді.";
15-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық Банк филиалы лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуді құжаттардың толық топтамасы "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде және Рұқсаттар туралы заңның 33 және 34-баптарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. Бұл ретте қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтініш лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған күннен бастап "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы күнтізбелік отыз күн ішінде Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.";
19-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарғылық капиталдың мөлшері ұлғайған жағдайда Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. Автоматизированный обменный пункт при совершении обменной операции обеспечивает реализацию функции определения подлинности банкнот следующими способами:
проверка на соответствие видимого изображения на обеих сторонах банкноты национальной валюты Республики Казахстан официальному описанию, размещенному на официальном интернет-ресурсе Национального Банка;
проверка на наличие ферромагнитных компонентов у серии и номера, напечатанных специальной краской;
проверка банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное).";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. В помещении обменного пункта хранятся следующие документы:
1) копия приказа руководителя юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) о принятии и (или) назначении соответствующего лица на должность кассира;
2) копия документа, свидетельствующего о прохождении кассиром обменного пункта специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо копия документа, подтверждающего опыт работы кассира обменного пункта с наличной иностранной валютой не менее 6 (шести) месяцев;
3) копия документа, удостоверяющего личность кассира обменного пункта;
4) копия правил внутреннего контроля юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, разработанных и принятых в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма", с отметкой об ознакомлении кассира обменного пункта с данным документом.
Уполномоченными организациями также хранятся документ с образцами подписей руководителя и иных лиц, имеющих право на издание распоряжений об установлении курсов покупки, продажи и кросс-курсов, копия регистрационной карточки контрольно-кассовой машины и копия договора с уполномоченным банком, указанного в пункте 43-1 Правил.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. По обменным операциям на сумму, превышающую эквивалент пятиста тысяч казахстанских тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
данные документа, удостоверяющего личность клиента, (фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество (при его наличии) указываются полностью), вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия);
индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
юридический адрес.
Для автоматизированного обменного пункта сумма однократно проведенной обменной операции не превышает эквивалент пятиста тысяч казахстанских тенге по курсу проведения обменной операции.";
дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Проведение операций с аффинированным золотом в слитках

"33. Автоматтандырылған айырбастау пункті айырбастау операциясын жасау кезінде төмендегі тәсілдермен банкноттар түпнұсқалығын анықтау функцияларын іске асыруды қамтамасыз етеді:
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасы банкнотының екі жағынан көрінетін бейнесінің Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылған ресми сипаттамасына сәйкес келуін тексеру;
арнайы бояумен басылған сериясы мен нөмірінде ферромагниттік құрамдастардың болуын тексеру;
банкнотты ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзгесі).";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Айырбастау пунктінің үй-жайында мынадай құжаттар сақталады:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының тиісті тұлғаны кассир қызметіне қабылдау және (немесе) тағайындау туралы бұйрығының көшірмесі;
2) айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс істеу бойынша арнайы даярлықтан өткенін куәландыратын құжаттың көшірмесі не айырбастау пункті кассирінің қолма-қол шетел валютасымен кемінде 6 (алты) ай жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) айырбастау пункті кассирінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) айырбастау пункті кассирінің осы құжатпен танысу туралы белгісі бар, "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес әзірленген және қабылданған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның ішкі бақылау қағидаларының көшірмесі.
Сондай-ақ уәкілетті ұйымдармен сатып алу, сату бағамдарын және кросс-бағамдарды белгілеу туралы өкімдер шығаруға құқығы бар басшының және өзге тұлғалардың қол қою үлгілері бар құжат, бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының көшірмесі және Қағидалардың 43-1-тармағында көрсетілген уәкілетті банкпен шарттың көшірмесі сақталады.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Айырбастау операциясын жүргізу бағамы бойынша бес жүз мың Қазақстан теңгесі баламасынан асатын сомаға айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында мыналар көрсетіледі:
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (аты мен әкесінің аты (ол бар болса) толық көрсетіледі), құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі);
жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса);
заңды мекенжайы.
Автоматтандырылған айырбастау пункті үшін бір рет жүргізілген айырбастау операциясының сомасы айырбастау операциясын жүргізу бағамы бойынша бес жүз мың Қазақстан теңгесі баламасынан аспайды.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1 тарау. Құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар жүргізу

58-1. Уполномоченная организация осуществляет операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках через свои обменные пункты в порядке, определенном Правилами.
Пополнение кассы обменного пункта уполномоченной организации аффинированным золотом в слитках осуществляется за счет операций по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц и путем приобретения аффинированного золота в слитках у Национального Банка на основании соответствующего договора купли-продажи.
Уполномоченная организация, осуществляющая операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках через свои обменные пункты, размещает на информационном стенде сведения о стоимости покупки и (или) продажи таких слитков.
58-2. При покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках уполномоченная организация проверяет целостность специальной упаковки и защитные элементы аффинированного золота в слитках с применением технического средства, обеспечивающего контроль люминесценции в ультрафиолетовом свете, а также с применением оптического прибора, обеспечивающего не менее 10 (десяти) кратного увеличения.
58-3. Операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках осуществляются по стоимости, установленной уполномоченной организацией в распоряжении об установлении стоимости аффинированного золота в слитках. Распоряжение об установлении стоимости аффинированного золота в слитках издается руководителем уполномоченной организации или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия, с обязательным указанием номера, даты и времени (определяемого в часах и минутах) его издания.
Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на издание распоряжений об установлении стоимости аффинированного золота в слитках иному лицу производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.
58-4. Информация о стоимости покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, установленная распоряжением об установлении стоимости аффинированного золота в слитках, размещается на информационном стенде для клиентов в течение всего периода его действия.
В случае отсутствия в кассе обменного пункта аффинированного золота в слитках информация о стоимости их продажи на информационном стенде уполномоченной организации не размещается. В случае отсутствия в кассе обменного пункта наличной национальной валюты информация о стоимости покупки аффинированного золота в слитках на информационном стенде уполномоченной организации не размещается.
58-5. Установление уполномоченной организацией ограничений в приеме аффинированного золота в слитках по разновидностям, а также отказ физическим лицам в проведении операций по покупке и (или) продаже таких слитков при наличии в обменном пункте наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения такой операции, не допускается.

58-1. Уәкілетті ұйым құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын өзінің айырбастау пункттері арқылы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассасын құймалардағы аффинирленген алтынмен толықтыру жеке тұлғалардан құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу операциялары есебінен және құймалардағы аффинирленген алтынды Ұлттық Банктен тиісті сатып алу-сату шартының негізінде жүзеге асырылады.
Өзінің айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүзеге асыратын уәкілетті ұйым осындай құймаларды сатып алу және (немесе) сату құны бар мәліметтерді ақпараттық стендте орналастырады.
58-2. Құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату кезінде уәкілетті ұйым ультракүлгін жарықта люминесценцияның бақылауын қамтамасыз ететін техникалық құралды қолдану арқылы, сондай-ақ кемінде 10 (он) есе артуын қамтамасыз ететін оптикалық аспапты қолдана отырып құймалардағы аффинирленген алтынның арнайы қаптамасының тұтастылығын және қорғау элементтерін тексереді.
58-3. Құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар уәкілетті ұйым құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімде бекіткен құны бойынша жүзеге асырылады. Құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімді міндетті түрде нөмірін, шығару күнін және уақытын (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсете отырып, уәкілетті ұйымның басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға шығарады.
Уәкілетті ұйым басшысының құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімдерді шығаруға өкілеттігін өзге тұлғаға беру уәкілетті ұйым басшысының бұйрығы негізінде ғана жүргізіледі.
58-4. Құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімде белгіленген құймалардағы аффинирленген алтынның сатып алу және (немесе) сату құны туралы ақпарат клиенттерге арналған ақпараттық стендте оның бүкіл қолданылу кезеңі ішінде орналастырылады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассасында құймалардағы аффинирленген алтыны болмаған жағдайда, оларды сату құны туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде орналастырылмайды. Айырбастау пунктінің кассасында қолма-қол ұлттық валюта болмаған жағдайда құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу құны туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде орналастырылмайды.
58-5. Уәкілетті ұйымның құймалардағы аффинирленген алтынның түрлері бойынша шектеулер белгілеуіне, сондай-ақ айырбастау пунктінде мұндай құймаларды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол ұлттық валюта болған кезде жеке тұлғаларға мұндай операцияны жүргізуден бас тартуға жол берілмейді.

58-6. Уполномоченная организация осуществляет покупку, продажу аффинированного золота в слитках в целостной специальной упаковке.
58-7. В случае отказа физическому лицу в покупке аффинированного золота в слитках по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной валюты и при наличии на информационном стенде уполномоченной организации информации о стоимости покупки такого золота, кассиром обменного пункта по требованию физического лица выдается справка в произвольной форме с указанием разновидности такого золота, его стоимости согласно распоряжению об установлении стоимости аффинированного золота в слитках и суммы в национальной валюте, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта уполномоченной организации и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами уполномоченной организации.
58-8. Обменный пункт уполномоченной организации подтверждает проведение операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
58-9. Каждая проводимая в обменном пункте уполномоченной организации операция по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках учитывается в электронном журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках по форме согласно приложению 14 к Правилам (далее – журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках).
Журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта в рамках программного обеспечения. При этом программно-аппаратные средства формирования журнала учета операций с аффинированным золотом в слитках обеспечивают некорректируемую ежедневную регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным операциям в течение пяти лет со дня их совершения.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, превышающую два миллиона казахстанских тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, фиксируются:
данные документа, удостоверяющего личность клиента, (фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество (при его наличии) указываются полностью), вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия);
индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
юридический адрес.

58-6. Уәкілетті ұйым құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алуды, сатуды бүтін арнайы қаптамада жүзеге асырады.
58-7. Айырбастау пунктінде қолма-қол ұлттық валютаның жоқтығына байланысты жеке тұлғаға құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алудан бас тартылған жағдайда және уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде осындай алтынның сатып алу құны туралы ақпарат болса, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша айырбастау пунктінде жоқ осындай алтынның түрін, құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы өкімге сәйкес құнын және ұлттық валютадағы сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және уәкілетті ұйымның ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.
58-8. Уәкілетті ұйымның айырбастау пункті құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциясының жүргізілгенін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексі 166-бабының 6-тармағы 2) тармақшасына сәйкес бақылау чегін бере отырып растайды.
58-9. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінде жүргізілетін әрбір құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату операциясы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алудың электрондық журналында (бұдан әрі – құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалған операцияларды есепке алу журналы) есепке алынады.
Құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алу журналы бағдарламалық қамтамасыз ету шеңберінде айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында бөлек жүргізіледі. Бұл ретте құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алу журналын қалыптастырудың бағдарламалық-аппараттық құралдары жасалған операциялар бойынша ақпараттың түзетілмейтін күн сайынғы тіркелуін және энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз етеді.
Құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын, сомасы екі миллион Қазақстан теңгесінен асатын операциялар бойынша, құймалардағы аффинирленген алтынмен жасалатын операцияларды есепке алу журналында мыналар көрсетіледі:
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (аты мен әкесінің аты (ол бар болса) толық көрсетіледі), құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі);
жеке сәйкестендіру нөмірі (ол бар болса);
заңды мекенжайы.

58-10. Изменение стоимости аффинированного золота в слитках осуществляется только на основании издания нового распоряжения об установлении стоимости такого золота. При этом с начала действия нового распоряжения об установлении стоимости аффинированного золота в слитках предыдущее распоряжение отменяется.
В случае издания в течение рабочего времени обменного пункта уполномоченной организации нового распоряжения, изменяющего стоимость покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, подводится промежуточный итог по объемам операций с таким золотом до начала проведения операций по новой стоимости. После завершения рабочего времени обменного пункта уполномоченной организации в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках отражаются итоги по операциям, проведенным в течение рабочего времени, и выводится остаток денег.
58-11. В случае осуществления операций с аффинированным золотом в слитках в течение отчетного месяца уполномоченные организации в срок до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляют в филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты", согласно приложению 15 к Правилам (далее – отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках).
Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках формируется каждым филиалом уполномоченной организации самостоятельно и представляется в филиал Национального Банка по месту своего нахождения.
58-12. Продажа аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки не допускается.
Прием аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки осуществляется уполномоченными организациями, имеющими договорные отношения по их выкупу с Национальным Банком.
На основании обращения физического лица аффинированное золото в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки направляется на выкуп в Национальный Банк.
В случае принятия аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки, уполномоченные организации предупреждают физическое лицо о взимании комиссионного вознаграждения за направление такого золота в Национальный Банк с целью его выкупа.
Уполномоченная организация самостоятельно устанавливает комиссионное вознаграждение за направление в Национальный Банк аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой, а также без специальной упаковки с целью их выкупа, не превышающее 10 (десяти) процентов от номинальной стоимости аффинированного золота в слитках.";

58-10. Құймалардағы аффинирленген алтын құнының өзгеруі осындай алтынның құнын белгілеу туралы жаңа өкімді шығару негізінде ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте құймалардағы аффинирленген алтынның құнын белгілеу туралы жаңа өкімнің қолданылуы басталғаннан бастап алдынғы өкімнің күші жойылады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің жұмыс уақыты барысында құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу және (немесе) сату құнын өзгертетін жаңа өкімді шығарған жағдайда құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналында осындай алтынмен жасалған операциялар көлемдері бойынша аралық қорытынды жаңа құнымен операцияларды жүргізу басталғанға дейін жасалады. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін жұмыс уақыты ішінде жүргізілген операциялар бойынша құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналында қорытындылар көрсетіледі және ақша қалдығы шығарылады.
58-11. Есепті ай ішінде құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар жүзеге асырылған жағдайда уәкілетті ұйымдар есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банктің филиалына Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректер жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар туралы есеп) береді.
Уәкілетті ұйымның әрбір филиалы құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар туралы есепті дербес қалыптастырады және өзі орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің филиалына ұсынады.
58-12. Арнайы қаптамасы ашылған, сондай-ақ арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтынды сатуға жол берілмейді.
Арнайы қаптамасы ашылған, сондай-ақ арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтынды қабылдауды Ұлттық Банкпен оларды сатып алуға шарттық қатынастары бар уәкілетті ұйымдар жүзеге асырады.
Арнайы қаптамасы ашылған, сондай-ақ арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтын жеке тұлғаның өтініші негізінде сатып алу үшін Ұлттық Банкке жіберіледі.
Арнайы қаптамасы ашылған және арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтын қабылданған жағдайда уәкілетті ұйымдар жеке тұлғаны мұндай алтынды сатып алу мақсатында Ұлттық Банкке оны жібергені үшін комиссиялық сыйақы алатыны туралы хабардар етеді.
Уәкілетті ұйым арнайы қаптамасы ашылған және арнайы қаптамасы жоқ құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу мақсатында оларды Ұлттық Банкке жібергені үшін құймалардағы аффинирленген алтынның номиналды құнының 10 (он) пайызынан аспайтын комиссиялық сыйақыны дербес белгілейді.";

Заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой и приложения к ней по форме согласно приложению 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 5 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
Журнал реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты по форме согласно приложению 11 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
дополнить приложениями 14 и 15 согласно приложениям 4 и 5 к настоящему постановлению.
2. Уполномоченным организациям, обменные пункты которых находятся в городах Шымкент и Туркестан в срок до 1 апреля 2019 года привести свою деятельность в соответствие с требованиями подпунктов 1) и 2) части второй пункта 6 Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9801.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Куандыков А.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.

2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және оның қосымшаларын алуға өтініш осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің журналы осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 14 және 15-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Айырбастау пункттері Шымкент және Түркістан қалаларында орналасқан уәкілетті ұйымдар 2019 жылғы 1 сәуірге дейінгі мерзімде өз қызметін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9801 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларының 6-тармағының екінші бөлігі 1) және 2) тармақшаларының талаптарына сәйкес келтірсін.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Қуандықов А.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
30 октября 2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
29 октября 2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
31 октября 2018 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 183
Приложение 2
к Правилам организации
обменных операций
с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Заявление на получение лицензии на организацию обменных операций с
наличной иностранной валютой и приложения к ней
В Национальный Банк Республики Казахстан
От _____________________________________________________________________________
(наименование юридического лица, БИН, место нахождения)
Прошу выдать лицензию на организацию обменных операций с наличной иностранной
валютой и приложение к лицензии для открытия обменного пункта, расположенного по адресу:
________________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы, номер
дома (здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок и прочее (при наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:
1. Доля участия участников в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
ИИН (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
БИН (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики контрольно-кассового аппарата (компьютерной системы):
Модель (Наименование)
Заводской номер
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникация министрлігі
2018 жылғы 30 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2018 жылғы 29 қазан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2018 жылғы 31 қазан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 183 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және оған қосымшаларды алуға өтініш
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, БСН, орналасқан жері)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияны және
мына мекенжайда орналасқан айырбастау пунктін ашу үшін лицензияға қосымша беруді
сұраймын:
________________________________________________________________________________
(пошталық индекс, облыс, қала, аудан, елді мекен, көшенің атауы, үйдің/ғимараттың
(стационарлық үй-жайдың) нөмірі, сондай-ақ қабат, сектор, блок және басқалар (бар болса))
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына қатысушылардың қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжат деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса),
туған күні);
ЖСН (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
БСН (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың
сипаттамалары:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Бақылау-касса аппаратының (компьютерлік жүйенің) техникалық сипаттамалары:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ

4. Технические характеристики программного обеспечения
Наименование
Производитель (Поставщик)
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения
Наименование системы
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение тридцати календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы: 1. 2.
Электронная почта ___________________________________________
Телефоны___________________________________________________
Факс _______________________________________________________
Банковский счет в тенге _______________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой
информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
все прилагаемые документы (сведения) являются действительными (соответствуют) действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ _____________________________________________________________________
(должность)                         (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 183
Приложение 5
к Правилам организации
обменных операций
с наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
В Национальный Банк
Республики Казахстан
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на
организацию обменных операций с наличной иностранной валютой для
дополнительно открываемого обменного пункта
Лицензиат: _____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации, БИН)
Филиал лицензиата*: _____________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, БИН)
Номер и дата лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой:
________________________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на организацию обменных
операций с наличной иностранной валютой на обменный пункт, расположенный по
адресу**:________________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары
Атауы
Өндіруші
(Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары
Жүйенің атауы
Өндіруші
(Жеткізуші)
Ақпаратты күнтізбелік отыз күн бойы жазуын және сақталуын қамтамасыз ету
Бейнебақылаудың көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиентті көрсету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз етілетін орындарда орнатуды қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта ________________________________________
Телефондар _______________________________________________
Факс _____________________________________________________
Теңгедегі банк шоты ________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар расталады:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе
беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыстар
болып табылады;
өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен айналысуға сот тыйым салмаған;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) жарамды болып табылады шындыққа
(сәйкес келеді).
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
__________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 183 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша алуға өтініш
Лицензиат: ______________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркелген жері, БСН)
Лицензиаттың филиалы*: _________________________________________________________
(филиалдың атауы, филиал орналасқан жері, БСН)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға берілген
лицензияның нөмірі және күні:
________________________________________________________________________________
Мына мекенжайда орналасқан айырбастау пунктіне қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қолданыстағы лицензияға қосымша беруді
сұраймын **:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
ИИН (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
место нахождения;
БИН (для резидентов);
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Характеристики технических средств, для определения подлинности денежных знаков:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
3. Технические характеристики контрольно-кассового аппарата (компьютерной системы):
Модель (Наименование)
Заводской номер
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
4. Технические характеристики программного обеспечения
Наименование
Производитель (Поставщик)
Обеспечение некорректируемой ежедневной регистрации обменных операций
Обеспечение энергонезависимого хранения информации по совершенным обменным операциям в течение пяти лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики системы видеонаблюдения
Наименование системы
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации в течение тридцати календарных дней
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы: 1. 2.
Уполномоченное лицо заявителя:
___________ ____________________________________________________________________
(должность)                         (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
* – указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** – адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в
случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального
назначения (в том числе железнодорожных вокзалах, аэропортах, деловых и торговых
центрах), данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 183
Приложение 11
к Правилам организации обменных
операций с наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты
Наименование юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций,
или его филиала _________________________________________________________________
Номер приложения к лицензии уполномоченной организации (свидетельства обменного
пункта уполномоченного банка) (после получения уполномоченным банком такого
свидетельства) ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"____"______________20____года
Остаток в операционной кассе обменного _________________________тенге пункта на
начало дня* ______________________________
(по всем видам валют)
Остаток в операционной кассе _________________________тенге обменного пункта на конец
дня* _____________________________
(по всем видам валют)
*Не заполняется при совмещении обменных операций с иными банковскими операциями
Дата и время начала действия распоряжения
Номер и дата распоряжения руководителя
USD
EUR
...
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Покупка
Продажа
Реестр купленной и проданной наличной иностранной валюты за "____" _________________20____года
№ п/п
Признак резидент
ства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Наименование иностранной валюты
Сумма валюты
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Куплено
Продано
в иностранной валюте
тенге ***
в иностранной валюте
тенге ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого по:
Кассир _______________________________________________________________ __________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)             (подпись)
Примечание:
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при
проведении обменной операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан,
иностранцы и лица без гражданства, имеющие документ на право постоянного проживания в
Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов, 0 – для операций менее пяти ста тысяч
казахстанских тенге (включительно);
** – заполняется в случае, предусмотренном в части первой пункта 53 Правил.
Пересчет суммы эквивалента обменной операции в тенге осуществляется по курсу проведения обменной операции;
*** – исчисляется по курсу покупки;
**** – исчисляется по курсу продажи;
***** – время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 183
Приложение 14
к Правилам организации
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета операций с аффинированным золотом в слитках
Наименование уполномоченной организации или ее филиала
________________________________________________________________________________
Номер приложения к лицензии уполномоченной организации
________________________________________________________________________________
"____"______________20____года
Остаток аффинированного золота в слитках в операционной кассе обменного пункта
Количество слитков по разновидностям в массах (грамм)
на начало дня
на конец дня
Дата и время начала действия распоряжения
Номер и дата распоряжения руководителя
Стоимость одного аффинированного золота в слитках в национальной валюте тенге по разновидностям в массах (грамм)
Покупка (по массам)
Продажа (по массам)
Реестр учета операций с аффинированным золотом в слитках за "____"_________________20____года
№ п/п
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Куплено
Продано
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге***
Уникальный номер слитка
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге****
Уникальный номер слитка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого по:
Кассир ________________________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Примечание:
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при
проведении операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и
лица без гражданства, имеющие документ на право постоянного проживания в Республике
Казахстан), 2 – для нерезидентов, 0 – для операций менее двух миллионов казахстанских
тенге, при проведении которых не представлен документ, удостоверяющий личность;

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың)
қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжат деректері (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса),
туған күні);
ЖСН (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
орналасқан жері;
БСН (резиденттер үшін);
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сома)).
2. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың
сипаттамалары:
Моделі
(Атауы)
Зауыттық нөмір
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
3. Бақылау-касса аппаратының (компьютерлік жүйенің) техникалық сипаттамалары:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмір
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
4. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары
Атауы
Өндіруші(Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күн сайынғы тіркеуді қамтамасыз ету
Жасалған айырбастау операциялары жөніндегі ақпараттың энергияға тәуелсіз сақталуын оларды жасаған күннен бастап бес жыл ішінде қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары
Жүйенің атауы
Өндіруші(Жеткізуші)
Ақпаратты күнтізбелік отыз күн бойы жазуын және сақталуын қамтамасыз ету
Бейнебақылаудың көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиентті көрсету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз етілетін орындарда орнатуды қамтамасыз ету
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
_____________       _________________________________
(лауазымы)            (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Ескерту:
* - лицензиат орналасқан өңірден тыс жерде қосымша айырбастау пункті ашылған
кезде көрсетіледі
** - айырбастау пункті көп функционалды мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда
(оның ішінде теміржол вокзалдарында, әуежайларда, іскерлік және сауда орталықтарында)
орналасқан жағдайда айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректерді көрсете
отырып, айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжайы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 183 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің журналы
Айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның немесе оның
филиалының атауы
________________________________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның лицензиясына қосымшаның (уәкілетті банктің айырбастау пункті
куәлігінің) (уәкілетті банк осындай куәлікті алғаннан кейін) нөмірі
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
20___ жылғы "_____" ______________
Айырбастау пунктінің операциялық             _______________________________ теңге
кассасындағы күн басындағы қалдық*
____________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
Айырбастау пунктінің операциялық             _______________________________ теңге
кассасындағы күн соңындағы қалдық*             ____________________________________
(валюталардың барлық түрлері бойынша)
*Айырбастау операцияларын өзге де банк операцияларымен қоса жүргізген кезде
толтырылмайды
Өкімнің қолданыла бастаған күні мен уақыты
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
USD
EUR
...
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
Сатып алу
Сату
20___ жылғы "___" ___________ сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел
валютасының тізілімі
р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері**
Шетел валютасының атауы
Валюта сомасы
Операцияны жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Сатып алынды
Сатылды
шетел валютасымен
теңгемен ***
шетел валютасымен
теңгемен ****
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиынтығы:
Кассир _______________________________________       _________
(тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)      (қолы)
Ескерту:
*- айырбастау операциясын жүргізген кезде клиент берген құжаттарға сәйкес
көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары және Қазақстан
Республикасында тұрақты тұру құқығына құжаты бар шетелдіктер және азаматтығы жоқ
адамдар), 2 - резидент еместер үшін, 0 – бес жүз мың Қазақстан теңгесінен (қоса алғанда) кем
операциялар үшін;
**- Қағидалардың 53-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайда толтырылады.
Айырбастау операциясы баламасының теңгемен сомасын қайта есептеу айырбастау
операциясын жүргізу бағамы бойынша жүзеге асырылады.
***- сатып алу бағамы бойынша есептеледі;
****- сату бағамы бойынша есептеледі;
*****- бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 183 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналы
Уәкілетті ұйымның немесе оның филиалының атауы
__________________________________________________________________________
Уәкілетті ұйымның лицензиясына қосымшаның нөмірі
___________________________________ "____"______________20____ж.
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы құймалардағы аффинирленген алтынның қалдығы
Құймалардың массадағы түрлері бойынша саны (грамм)
Күннің басындағы
Күннің соңындағы
Өкімнің қолданыла басталған күні мен уақыты
Басшы өкімінің нөмірі мен күні
Құймалардағы массасының түрлері бойынша ұлттық валюта теңгемен аффинирленген бір алтынның құны (грамм)
Сатып алу (массасы бойынша)
Сату (массасы бойынша)
Құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу тізілімі 20____ж.
"____"_________________үшін
р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері **
Сатып алынды
Сатылды
Операция жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Құйманың массасы (грамм)
Теңгедегі құны***
Құйманың бірегей нөмірі
Құйманың массасы (грамм)
Теңгедегі құны ****
Құйманың бірегей нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиынтығы: по:
Кассир _________________________________       _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      (қолы)
Ескерту:
* – операцияларды жүргізген кезде клиент берген құжаттарға сәйкес көрсетіледі: 1 –
резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары және Қазақстан Республикасында
тұрақты тұру құқығына құжаты бар шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар), 2 – резидент
еместер үшін, 0 - оларды жүргізген кезде жеке басын куәландыратын құжат ұсынылмаған, екі
миллион Қазақстан теңгесінен (қоса алғанда) кем операциялар үшін;

** – заполняется в случае, предусмотренном в части третьей пункта 58-9 Правил;
*** – исчисляется по стоимости покупки;
**** – исчисляется по стоимости продажи;
***** – время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 183
Приложение 15
к Правилам организации
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты"
Отчетный, период: за __________ 20 ___ года
Индекс: SMSAZ_UO
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченная организация (ее филиал)
Куда представляется форма: территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения уполномоченной организации (ее филиала)
Срок представления: ежемесячно до 10 числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
________________________________________________________________________________
наименование уполномоченной организации (ее филиала)
Номер и дата лицензии на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой
________________________________________________________________________________
почтовый адрес, телефон, факс
Наименование показателя
Код строки
Всего в тенге
Разновидности по массам (грамм)
А
Б
1
2
3
4
5
6
Раздел 1. Операции по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц
Стоимость купленного аффинированного золота в слитках всего
110
в том числе нерезидентами
111
Количество купленного аффинированного золота в слитках всего
120
X
Раздел 2. Операции по продаже аффинированного золота в слитках физическим лицам
Стоимость проданного аффинированного золота в слитках всего
210
в том числе нерезидентами
211
Количество проданного аффинированного золота в слитках всего
220
X
Раздел 3. Итоги по операциям с аффинированным золотом в слитках
Остаток аффинированного золота в слитках на начало отчетного периода в кассе обменного пункта
310
X
Остаток аффинированного золота в слитках на конец отчетного периода
320
X
"____"_______________20____года ______________________________________ __________
руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
_____________________________________________________________________ __________
исполнитель       (фамилия имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет об операциях
с аффинированным золотом в
слитках, проведенных через
обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты"

**- Қағидалардың 58-9-тармағының үшінші бөлігінде көзделген жағдайда
толтырылады.
***- сатып алу құны бойынша есептеледі;
****- сату құны бойынша есептеледі;
*****- бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 183 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
ұйымдастыру қағидаларына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынмен жүргізілген
операциялар туралы есеп"
Есепті кезең: 20__ жылғы __________
Индексі: SMSAZ_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Нысан қайда ұсынылады: уәкілетті ұйымның (оның филиалының) орналасқан жері
бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-на дейін (қоса алғанда)
Нысан
__________________________________________________________________________
уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензияның
нөмірі мен күні
__________________________________________________________________________
пошталық мекенжайы, телефон, факс
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлығы теңгемен
Массасы (грамм) бойынша түрлері
А
Б
1
2
3
4
5
6
1-бөлім. Жеке тұлғалардан құймалардағы аффинирленген алтынды сатып алу бойынша операциялар
Барлығы сатып алынған құймалардағы аффинирленген алтынның құны
110
оның ішінде резидент еместер
111
Барлығы сатып алынған құймалардағы аффинирленген алтынның саны
120
X
2-бөлім. Жеке тұлғаларға құймалардағы аффинирленген алтынды сату бойынша операциялар
Барлығы сатылған құймалардағы аффинирленген алтынның құны
210
оның ішінде резидент еместер
211
Барлығы сатылған құймалардағы аффинирленген алтынның саны
220
X
3-бөлім. Құймалардағы аффинирленген алтынмен операциялар бойынша қорытындылар
Есепті айдың басында құймалардағы аффинирленген алтынның айырбастау пункттерінің кассасындағы қалдық
310
X
Есепті айдың соңындағы құймалардағы аффинирленген алтынның қалдығы
320
X
20____жылғы "____"_______________
_____________________________________             _________
басшы (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)       (қолы)
_____________________________________             _________
орындаушы (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)      (қолы)
Әкімшілік деректерін жинауға арналған
"Айырбастау пункттері арқылы
құймалардағы аффинирленген
алтынмен жүргізілген операциялар
туралы есеп" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерін жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынмен жүргізілген операциялар туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций с аффинированным золотом в слитках по форме согласно приложению 14 к Правилам. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма операций в тенге, указанная соответственно в графах 5 и 8 Реестра учета операций с аффинированным золотом в слитках.

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерін жинауға арналған "Айырбастау пункттері арқылы құймалардағы аффинирленген алтынмен жүргізілген операциялар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы 11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы Нысанды дербес жасайды.
4. Нысанды жасау кезінде теңгедегі деректерге арналған есептерде Құймалардағы аффинирленген алтынмен операцияларды есепке алу тізілімінің тиісінше 5 және 8-бағандарында көрсетілген операциялар сомасы теңгемен қолданылады.