О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2018 года № 17742
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 9-1/71 "Об утверждении Правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12183, опубликован 17 ноября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об иполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и
коммуникаций
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Заместителя Премьер
Министра Республики Казахстан
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 441
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 9-1/71
Правила субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 15 қарашада № 17742 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 9-1/71 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12183 болып тіркелген, 2015 жылғы 17 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жариаланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ "
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қазандағы
№ 441 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 9-1/71 бұйрығымен
бекітілген
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", и определяют порядок предоставления государственной поддержки субъектам агропромышленного комплекса (далее – субъекты АПК) при страховании и гарантировании займов.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (заемщика, гаранта/страховой организации, рабочего органа) в реестре;
2) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок на субсидирование и учета операций по ним;
3) гарант – финансовые институты, имеющие соответствующую лицензию на право осуществления банковской деятельности, банки второго уровня, а также институты развития;
4) договор гарантирования/страхования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между заемщиком, кредитором и гарантом/страховой организацией на условиях настоящих Правил;
5) комиссия по гарантии/страховая премия – сумма денежных средств, оплачиваемая заемщиком гаранту/страховой организации в виде выплат за принятие последними обязательств произвести выплату кредитору гарантированной/застрахованной части кредита при наступлении права требования;
6) субсидирование части комиссии по гарантии – форма государственной поддержки, направленная на ежегодное возмещение части комиссии гарантам, обеспечивающей риск невозврата заемщиком части кредита или лизинга;
7) выплата по гарантии/страховая выплата – сумма денежных средств, выплачиваемая гарантом/страховой организацией кредитору в пределах объема гарантии/страховой суммы при наступлении права требования;
8) объем гарантии/страховая сумма – сумма денег, на которую выдана гарантия или застрахована часть займа, являющаяся предельным объемом ответственности гаранта/страховой организации перед кредитором при наступлении права требования;
9) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение, которое определяется рабочим органом в соответствии с законодательством о государственных закупках;
10) кредитор – банки второго уровня, дочерние организации национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании, кредитные товарищества и микрофинансовые организации в сфере агропромышленного комплекса;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және қарыздарды кепілдендіру мен сақтандыру кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне (бұдан әрі – АӨК субъектілері) мемлекеттік қолдау көрсетудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен айқындамалар пайдаланылады:
1) жеке шот – субсидиялауға арналған өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін, тізілімдегі жазбалар жиынтығы;
2) жеке кабинет – пайдаланушының (қарыз алушының, кепілгердің /сақтандыру ұйымының, жұмыс органының) тізілімдегі дербес веб-парағы;
3) кепілгер – банктік қызметті жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар қаржы институттары, екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ даму институттары;
4) кепілдендіру/сақтандыру шарты – осы Қағидалардың шарттарында қарыз алушы, кредит беруші мен кепілгер/сақтандыру ұйымы арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім;
5) кепілдік бойынша комиссия/сақтандыру сыйлықақысы – талап ету құқығы туындаған кезде кредит берушіге кредиттің кепілдендірілген/сақтандырылған бөлігін төлеуді жүргізу міндеттемелерін алғаны үшін төлемдер түрінде кепілгерге/сақтандыру ұйымына қарыз алушы төлейтін ақша қаражатының сомасы;
6) кепілдік бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау – кредиттің немесе лизингтің бір бөлігін қарыз алушының қайтармау тәуекелін қамтамасыз ететін, кепілгерге комиссияның бір бөлігін жыл сайын өтеуге бағытталған мемлекеттік қолдаудың нысаны;
7) кепілдік бойынша төлем/сақтандыру төлемі – кепілгер/сақтандыру ұйымы талап ету құқығы туындаған кезде кепілдік сомасы/сақтандыру көлемі шегінде кредит берушіге төлейтін ақша қаражатының сомасы;
8) кепілдік көлемі/сақтандыру сомасы – оған кепілдік берілген немесе талап ету құқығы туындаған кезде кепілгердің/сақтандыру ұйымының кредит беруші алдындағы жауапкершілігінің шекті көлемі болып табылатын қарыздың бір бөлігі сақтандырылған ақша сомасы;
9) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – мемлекеттік сатып алулар туралы заңнамаға сәйкес жұмыс органы айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжеткізуді және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
10) кредит беруші – екінші деңгейдегі банктер, банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар, кредиттік серіктестіктер мен микроқаржы ұйымдары;

11) заемщик – физическое или юридическое лицо, а также индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившее с финансовым институтом договор займа;
12) договор займа – договор займа в сфере агропромышленного комплекса, заключаемый между кредитором и заемщиком, по условиям которого кредитор предоставляет кредит/лизинг, а также договор финансирования на исламских принципах;
13) субсидирование части страховой премии – форма государственной поддержки, направленная на единовременное возмещение части страховой премии страховым организациям, обеспечивающим риск невозврата заемщиком части кредита;
14) страховая организация - юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании лицензии соответствующего уполномоченного органа;
15) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки (переводной заявки) на соответствие условиям субсидирования;
16) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
17) рабочий орган по распределению средств субсидий (далее – рабочий орган) – местный исполнительный орган в области сельского хозяйства акиматов областей, городов республиканского значения и столицы;
18) договор субсидирования – письменное соглашение, заключаемое между рабочим органом, заемщиком и гарантом/страховой организацией предусматривающее порядок и условия перечисления субсидий, ответственность сторон, заключенное в электронном виде с применением электронных цифровых подписей;
19) заявка на субсидирование - электронная заявка гаранта/страховой организации на оплату средств субсидий для возмещения части комиссии по гарантии или части страховой премии в соответствии с заключенным договором субсидирования подписанное электронными цифровыми подписями;
20) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, а также о заемщиках, кредиторах и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
21) право требования – событие, с наступлением которого договор гарантирования/страхования предусматривает осуществление выплаты по гарантии/страховой выплате;

11) қарыз алушы – қаржы институтымен қарыз шартын жасасқан жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы);
12) қарыз шарты – кредит беруші мен қарыз алушы арасында жасалатын, оның талаптары бойынша кредит беруші кредит/лизинг ұсынатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы қарыз шарты, сондай-ақ ислам қағидаттарындағы қаржыландыру шарты;
13) сақтандыру сыйақысының бір бөлігін субсидиялау – кредиттің бір бөлігін қарыз алушының қайтармау тәуекелін қамтамасыз ететін, сақтандыру ұйымдарына сақтандыру сыйақысының бір бөлігін бір реттік өтеуге бағытталған мемлекеттік қолдау нысаны;
14) сақтандыру ұйымы – тиісті уәкілетті орган лицензиясының негізінде сақтандыру шартын жасасу және орындау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
15) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау бойынша қызметтерді көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, субсидиялар алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімді (өтпелі өтінімді) субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
16) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
17) субсидия қаражатын бөлу жөніндегі жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) – облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктерінің ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органы;
18) субсидиялау шарты – жұмыс органы, қарыз алушы мен кепілгер/сақтандыру ұйымы арасында жасалатын, субсидиялар аудару тәртібі мен шарттарын, тараптардың жауапкершілігін көздейтін, электрондық цифрлық қолтаңбаларды қолдана отырып, электрондық түрде жасалған жазбаша келісім;
19) субсидиялауға арналған өтінім – жасалған субсидиялау шартына сәйкес кепілдік бойынша комиссияның бір бөлігін немесе сақтандыру сыйақысының бір бөлігін өтеу үшін субсидиялар қаражатын төлеуге арналған кепілгердің/сақтандыру ұйымының электрондық цифрлық қолтаңбалар қойылған электрондық өтінімі;
20) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидиялауға арналған өтінімдер туралы, қарыз алушылар, кредит берушілер туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
21) талап ету құқығы – оның туындауымен кепілдендіру/сақтандыру шарты кепілдік бойынша төлемді/сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін оқиға;

22) предложение – совместное электронное предложение заемщика и гаранта/страховой организации на заключение договора субсидирования, подписанное электронными цифровыми подписями;
23) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания, выданная национальным удостоверяющим центром.
3. Субсидирование части комиссии по гарантии осуществляется по договору займа, соответствующего следующим условиям:
1) ставка вознаграждения или ставка доходности, применяемые к финансированию на исламских принципах в размере не более 17 (семнадцати) % годовых в тенге;
2) с ежегодным погашением основного долга равными долями;
3) с максимальной суммой не более 100 (ста) миллионов тенге;
4) целевым назначением является приобретение основных средств, строительство, пополнение оборотных средств, приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования.
4. Ежегодный объем гарантии должен составлять не более 30 (тридцати) % от суммы основного долга/остатка по основному долгу по договору займа.
5. Субсидирование осуществляется в размере 50 (пятьдесят) % от стоимости комиссии по гарантии, но не более 2,5 (два целых пять десятых) % от объема гарантии.
6. Субсидирование осуществляется на весь срок действия договора гарантирования. В случае изменения условий договора гарантирования, ранее одобренная и начисленная по годам сумма субсидий не увеличивается, срок субсидирования не продлевается.
7. Субсидирование части комиссии по гарантии в последующие годы производится ежегодно в срок до 31 марта и начисляется на остаток основного долга до окончания срока действия договора гарантирования.
8. Право требования кредитора по возмещению прогарантированной части займа от гаранта наступает при неисполнении заемщиком обязательств по договору займа, после проведения кредитором всех мероприятий по взысканию займа.
9. Субсидирование части комиссии по страховой премии осуществляется по договору займа, соответствующего следующим условиям:

22) ұсыныс – электрондық цифрлық қолтаңбалар қойылған, қарыз алушы мен кепілгердің/сақтандыру ұйымының субсидиялау шартын жасасуға арналған бірлескен электрондық ұсынысы;
23) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын, ұлттық куәландыру орталығы берген электрондық цифрлық символдар жинағы.
3. Кепілдік бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау мынадай талаптарға сәйкес келетін қарыз шарты бойынша жүзеге асырылады:
1) сыйақы мөлшерлемесі немесе ислам қағидаттарында қаржыландыруға қолданылатын кірістілік мөлшерлемесі теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан артық емес мөлшерде;
2) негізгі борышын тең үлестермен жыл сайын төлеу;
3) ең жоғары сомасы 100 (жүз) миллион теңгеден артық емес;
4) нысаналы мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс, айналым қаражатын толықтыру, ауыл шаруашылығы жануарларын, техника мен технологиялық жабдықты сатып алу болып табылады.
4. Кепілдіктердің жыл сайынғы көлемі қарыз шарты бойынша негізгі берешек/негізгі берешек бойынша қалдық сомасының 30 (отыз) %-ынан артық болмауы тиіс.
5. Субсидиялау кепілдік бойынша комиссия құнының 50 (елу) %-ы мөлшерінде жүзеге асырылады, бірақ кепілдік көлемінің 2,5 (екі бүтін оннан бес) %-нан артық емес.
6. Субсидиялау кепілдендіру шартының бүкіл қолданылу мерзіміне жүзеге асырылады. Кепілдендіру шартының талаптары өзгерген жағдайда бұрын мақұлданған және жылдар бойынша есептелген субсидиялар сомасы артпайды, субсидиялау мерзімі ұзартылмайды.
7. Кепілдік бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау келесі жылдары кепілдендіру шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін негізгі берешектің қалдығына жыл сайын 31 наурызға дейін жүргізіледі.
8. Кепілгерден қарыздың кепілдендірілген бөлігін өтеу бойынша кредит берушінің талап ету құқығы қарыз алушы қарыз шарты бойынша міндеттемелерін орындамаған кезде, кредит беруші қарызды өндіріп алу бойынша барлық іс-шараларды жүргізілгеннен кейін басталады.
9. Сақтандыру сыйақысы бойынша комиссияның бір бөлігін субсидиялау мынадай талаптарға сәйкес келетін қарыз шарты бойынша жүзеге асырылады:

1) ставка вознаграждения или ставка доходности, применяемые к финансированию на исламских принципах в размере не более 17 (семнадцати) % годовых в тенге;
2) с максимальной суммой не более 1,5 миллиардов тенге;
3) целевым назначением является приобретение основных средств, строительство, пополнение оборотных средств на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования.
10. Страховая сумма должна составлять не более 50 (пятьдесят) % от суммы основного долга по кредиту.
11. Страховая премия должна составлять не более 30 (тридцать) % от страховой суммы, при этом осуществляется единовременное субсидирование не более 50 (пятьдесят) % от страховой премии.
12. Право требования кредитора по договору страхования наступает во второй очереди погашения займа. Если размер непогашенной/просроченной части займа не превышает 50 (пятьдесят) % от суммы выданного займа, договор страхования не предусматривает осуществление страховой выплаты.
13. В случае, если размер непогашенной/просроченной части займа превышает 50 (пятьдесят) % от суммы выданного займа, страховая организация осуществляет страховую выплату в размере, не превышающем разницу между 50 (пятьдесят) % от выданного займа и размером непогашенной/просроченной части.
14. В случае расторжения договора субсидирования до окончания срока договора гарантирования/страхования повторное заключение договора субсидирования не допускается.
15. Субсидированию не подлежат договора гарантирования/страхования, заключенные ранее, чем за 30 (тридцати) рабочих дней до подачи предложения.
Глава 2. Условия получения субсидий
16. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи гарантом/страховой организацией заявки на субсидирование посредством веб-портала "электронного правительства, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрации заявки на субсидирование в информационной системе субсидирования;
3) наличии в информационной системе субсидирования лицевого счета заемщика и гаранта/страховой организации, данные которых подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
4) наличии по поданной заявке действительного (не расторгнутого и не прекращенного) договора субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса заключенного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанного ЭЦП.

1) сыйақы мөлшерлемесі немесе ислам қағидаттарында қаржыландыруға қолданылатын кірістілік мөлшерлемесі теңгемен жылдық 17 (он жеті) %-дан артық емес мөлшерде;
2) ең жоғары сомасы 1,5 миллиард теңгеден артық емес;
3) нысаналы мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, құрылыс, айналым қаражатын толықтыру, ауыл шаруашылығы жануарларын, техника мен технологиялық жабдықты сатып алу болып табылады.
10. Сақтандыру сомасы кредит бойынша негізгі берешек сомасының 50 (елу) %-ын артық болмауы тиіс.
11. Сақтандыру сыйлықақысы сақтандыру сомасының 30 (отыз) %-ынан артық болмауы тиіс, бұл ретте сақтандыру сыйлықақысының 50 (елу) %-дан артық емес бөлігін бір реттік субсидиялау жүзеге асырылады.
12. Кредит берушінің сақтандыру шарты бойынша талап ету құқығы қарызды өтеудің екінші кезегінде басталады. Егер қарыздың өтелмеген/мерзімі өткен бөлігінің мөлшері берілген қарыз сомасының 50 (елу) %-ынан артық болмаса, сақтандыру шарты сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздемейді.
13. Егер қарыздың өтелмеген/мерзімі өткен бөлігінің мөлшері берілген қарыз сомасының 50 (елу) %-ынан артық болса, сақтандыру ұйымы берілген қарыздың 50 (елу) %-ы мен өтелмеген/мерзімі өткен бөлік мөлшері арасындағы айырмашылықтан аспайтын мөлшерде сақтандыру төлемін жүзеге асырады.
14. Субсидиялау шарты кепілдендіру/сақтандыру шартының мерзімі аяқталғанға дейін бұзылған жағдайда субсидиялау шартын қайта жасасуға жол берілмейді.
15. Ұсыныс берілгенге дейін 30 (отыз) жұмыс күнінен ерте жасалған кепілдендіру/сақтандыру шарттары субсидиялауға жатпайды.
2-тарау. Субсидиялар алу шарттары
16. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) кепілгердің/сақтандыру ұйымының осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы субсидиялауға арналған өтінім беруі.
"Электрондық үкімет" всеб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
2) субсидиялауға арналған өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеу;
3) қарыз алушыда және кепілгерде/сақтандыру ұйымында деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерек қорларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттарының болуы;
4) берілген өтінім бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған, ЭЦҚ қойылған, қолданыстағы (бұзылмаған және тоқтатылмаған) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау шартының болуы.

Глава 3. Порядок выплаты субсидий
17. Субсидирование включает в себя следующие процессы:
1) прием предложения;
2) заключение договора субсидирования;
3) формирование графика субсидирования заемщика;
4) подача заявки на субсидирование;
5) выплата субсидии;
6) изменение договора субсидирования;
7) прекращение договора субсидирования.
18. Прием предложений осуществляется с 1 февраля соответствующего года посредством веб-портала "электронного правительства" по форме, в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
19. Предложение подается заемщиком и подтверждается ЭЦП гаранта/страховой организации.
20. Рабочий орган с даты получения предложения в течение 2 (двух) рабочих дней осуществляет в веб-портале следующие действия:
1) регистрацию предложения в информационной системе субсидирования;
2) проверку соответствия предложения условиям субсидирования, установленным настоящими Правилами, в том числе проверку соответствия условий договора гарантирования/страхования требованиям к таким договорам, установленным в приложении 4 к настоящим Правилам;
3) принятие и оформление решения по предложению.
Заемщику и гаранту/страховой организации направляется автоматическое уведомление о принятом решении.
21. Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность заемщику и гаранту/страховой организации самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации.
22. Решение рабочего органа подписывается ЭЦП первого руководителя рабочего органа или лица, его замещающего.
23. Рабочий орган ежегодно до 20 января направляет поставщику услуг актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
24. Для открытия лицевого счета в информационной системе субсидирования заемщик и гарант/страховая организация должны обладать ЭЦП.
25. Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
26. Для регистрации при открытии лицевых счетов заемщиком и гарантом/страховой организацией указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, в форме совместного предпринимательства: бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;

3-тарау. Субсидиялар төлеу тәртібі
17. Субсидиялау мынадай процестерді қамтиды:
1) ұсыныс қабылдау;
2) субсидиялау шартын жасасу;
3) қарыз алушыны субсидиялау кестесін қалыптастыру;
4) субсидиялауға арналған өтінім беру;
5) субсидияларды төлеу;
6) субсидиялау шартын өзгерту;
7) субсидиялау шартын тоқтату.
18. Ұсыныстарды қабылдау осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап жүзеге асырылады.
19. Ұсынысты қарыз алушы береді және ол кепілгердің/сақтандыру ұйымының ЭЦҚ-сымен расталады.
20. Жұмыс органы ұсынысты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде веб-порталда мынадай іс-қимылдарды:
1) ұсынысты субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді;
2) ұсыныстың осы Қағидаларда белгіленген субсидиялау шарттарына сәйкестігін тексеруді, оның ішінде кепілдендіру/сақтандыру шарты талаптарының осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген осындай шарттарға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді;
3) ұсыныс бойынша шешімді қабылдау мен ресімдеуді жүзеге асырады.
Қарыз алушы мен кепілгерге/сақтандыру ұйымына қабылданған шешім туралы автоматты хабарлама жолданады.
21. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шотының болуы қарыз алушыға және кепілгерге/сақтандыру ұйымына субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне өтінімді тіркеуді өз бетінше жүзеге асыруға мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осылай тіркелген сәттен бастап берілген болып саналады.
22. Жұмыс органының шешіміне жұмыс органының бірінші басшысының немесе оны алмастыратын адамның ЭЦҚ-сы қойылады.
23. Жұмыс органы жыл сайын 20 қаңтарға дейін көрсетілетін қызметтерді берушіге ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзекті етілген тізімдерін жолдайды.
24. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттар ашу үшін қарыз алушыда және кепілгерде/сақтандыру ұйымында ЭЦҚ болуы тиіс.
25. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тұрақты түрде онлайн режимінде өтеусіз негізде беріледі.
26. Қарыз алушы және кепілгер/сақтандыру ұйымы жеке шоттар ашқан кезде тіркелу үшін мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;
2) заңды тұлғалар және бірлескен кәсіпкерлік нысанындағы дара кәсіпкерлер үшін: бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы; бірінші басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН;

3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
27. При изменении вышеуказанных данных заемщик и гарант/страховая организация в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
28. Решение рабочего органа по предложению должно включать:
1) наименование и местонахождение гаранта/страховой организации;
2) наименование и местонахождение заемщика, по заявке которого принято решение о заключении/отказе от заключения договора субсидирования и, в случае отказа, перечень причин такого отказа;
3) сумма кредита (займа);
4) ставка вознаграждения;
5) срок кредитования;
6) целевое назначение кредита;
7) объем гарантии/страховая сумма;
8) срок гарантирования/страхования;
9) срок субсидирования;
10) сумма субсидии к выплате в текущем году.
29. Договор субсидирования заключается в электронной форме на веб-портале на основании решения рабочего органа между заемщиком, гарантом/страховой организацией и рабочим органом в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения заемщиком, гарантом/страховой организацией уведомления рабочего органа о положительном решении по предложению
30. В случае не подписания договора субсидирования заемщиком, гарантом/страховой организацией или рабочим органом в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения рабочего органа, ранее принятое решение рабочего органа отменяется. Формирование повторного предложения осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил.
31. Договор субсидирования должен предусматривать его расторжение в следующих случаях:
1) письменное заявление заемщика или гаранта/страховой организации об отказе в получении субсидий;
2) полное погашение заемщиком обязательств перед кредитором по договору займа;
3) неисполнение заемщиком обязательств перед гарантом/страховой организацией по оплате несубсидируемой части комиссии/страховой премии;
4) расторжение или прекращение договора гарантирования/страхования.
32. Гарант/страховая организация в течение 14 (четырнадцать) рабочих дней после подписания договора субсидирования формирует на веб-портале график субсидирования заемщика по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписываемый ЭЦП гарантом/страховой организацией и рабочим органом.
33. Гарант/страховая организация начиная с 1 февраля формирует на веб-портале с ЭЦП заявку на субсидирование.
34. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения заявки на субсидирование:
1) подтверждает принятие заявки на субсидирование путем подписания с использованием ЭЦП;

3) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
27. Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қарыз алушы және кепілгер/сақтандыру ұйымы Жеке кабинетке енгізілген жеке шот деректерін бір жұмыс күні ішінде өзгертеді.
28. Ұсыныс бойынша жұмыс органының шешімі:
1) кепілгердің/сақтандыру ұйымының атауын және орналасқан жерін;
2) оның өтінімі бойынша субсидиялау шартын жасасу/жасасудан бас тарту туралы шешім қабылданған қарыз алушының атауы мен орналасқан жерін және, бас тартылған жағдайда, осындай бас тарту себептерінің тізбесін;
3) кредит (қарыз) сомасын;
4) сыйақы мөлшерлемесін;
5) кредит беру мерзімін;
6) кредиттің нысаналы мақсатын;
7) кепілдік/сақтандыру сомасы көлемін;
8) кепілдендіру/сақтандыру мерзімін;
9) субсидиялау мерзімін;
10) ағымдағы жылы төлеуге жататын субсидиялау сомасын қамтуға тиіс.
29. Субсидиялау шарты жұмыс органы шешімінің негізінде кепілгер/сақтандыру ұйымы ұсыныс бойынша оң шешім туралы жұмыс органының хабарламасын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарыз алушы, кепілгер/сақтандыру ұйымы және жұмыс органы арасында веб-порталда электрондық нысанда жасалады.
30. Қарыз алушы, кепілгер/сақтандыру ұйымы немесе жұмыс органы жұмыс органының шешім қабылдаған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде субсидиялау шартына қол қоймаған жағдайда жұмыс органының бұрын қабылданған шешімі жойылады. Қайталама ұсынысты қалыптастыру осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Субсидиялау шарты мынадай жағдайларда оны бұзуды көздеуі тиіс:
1) қарыз алушының немесе кепілгердің/сақтандыру ұйымының субсидиялар алудан бас тартуы туралы жазбаша өтініші;
2) қарыз алушының қарыз шарты бойынша кредит беруші алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
3) қарыз алушының комиссияның/сақтандыру сыйлықақысының субсидияланбайтын бөлігін өтеу бойынша кепілгер/сақтандыру ұйымы алдындағы міндеттемелерін орындамауы;
4) кепілдендіру/сақтандыру шартын бұзу немесе тоқтату.
32. Кепілгер/сақтандыру ұйымы субсидиялау шартына қол қойылғаннан кейін 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде веб-порталда кепілгер/сақтандыру ұйымы және жұмыс органы ЭЦҚ қоятын, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушыны субсидиялау графигін қалыптастырады.
33. Кепілгер/ сақтандыру ұйымы 1 ақпаннан бастап веб-порталда ЭЦҚ-мен субсидиялауға арналған өтінімді қалыптастырады.
34. Жұмыс органы субсидиялауға арналған өтінімді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде:
1) ЭЦҚ пайдалана отырып, қол қою жолымен субсидиялауға арналған өтінімнің қабылданғанын растайды;

2) по результатам регистрации заявки на субсидирование формирует в информационной системе субсидирования платежные поручения на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент" для перечисления субсидий на банковский счет гаранта/страховой организации.
35. По заявкам на субсидирование, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце в порядке очередности с момента подачи заявки.
36. В случае если до момента формирования рабочим органом платежных поручений, выявлено наличие несоответствия данных в зарегистрированной заявке, гарант/страховая организация отзывает заявку с указанием причины отзыва.
37. Отказ в предоставлении субсидирования заемщика осуществляется по основаниям предусмотренными подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
38. Гарант/страховая организация при наступлении события, являющегося основанием для изменения/расторжения договора субсидирования, в информационной системе субсидирования уведомляет рабочий орган о таком событии в течение 3 (трех) рабочих дней.
39. Рабочий орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения уведомления от гаранта/страховой организации принимает и оформляет решение на изменение/расторжение договора субсидирования и уведомляет об этом заемщика и гаранта/страховую организацию в информационной системе субсидирования с приложением копии принятого решения.
40. Гарант/страховая организация в течение 5 (пяти) рабочих дней после изменения договора субсидирования формирует на веб-портале изменения в график субсидирования заемщика, подписываемый ЭЦП гарантом/страховой организацией и рабочим органом.
41. Договор субсидирования считается измененным/расторгнутым со дня получения заемщиком и гарантом/страховой организацией уведомления о соответствующем решении рабочего органа.
Приложение 1
к Правилам субсидирования в
рамках гарантирования и
страхования займов
субъектов агропромышленного
комплекса
Форма
Управление
____________________________
области, города республиканского
значения и столицы
Заявка на субсидирование
"____" __________20__года
Настоящим, гарант/страховая организация_________________________ в рамках соответствующей бюджетной подпрограммы "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения и столицы на субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" согласно договору субсидирования от "__" __________ 20___ года №__________ просит выплатить субсидии на счет №_____________(указать номер счета) в сумме _________________ тенге, за период с "__" ________20__ года до "__" ________20__ года.
Настоящим подтверждается, что:

2) субсидиялауға арналған өтінімді тіркеу нәтижелері бойынша субсидияларды кепілгердің/сақтандыру ұйымының шотына аудару үшін "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидиялар төлеуге арналған төлем тапсырмасын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде қалыптастырады.
35. Субсидиялар көлемі Қаржыландыру жоспарында тиісті айға көзделген бюджет қаражатының көлемінен артық болатын субсидиялауға арналған өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу өтінім берілген сәттен бастап кезек тәртібімен келесі айда жүзеге асырылады.
36. Егер, жұмыс органы төлем тапсырмаларын қалыптастырған сәтке дейін тіркелген өтінімде деректер сәйкессіздігінің бар екені анықталса, кепілгер/сақтандыру ұйымы кері қайтару себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алады.
37. Қарыз алушыға субсидия беруден бас тарту "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 19-1-бабы 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
38. Кепілгер/сақтандыру ұйымы субсидиялау шартын өзгерту/бұзу үшін негіз болып табылатын оқиға болған кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс органын осындай оқиға туралы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде хабардар етеді.
39. Жұмыс органы кепілгерден/сақтандыру ұйымынан хабарлама алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялау шартын өзгертуге/бұзуға шешім қабылдап, ресімдейді және бұл туралы қарыз алушыны және кепілгерді/сақтандыру ұйымын қабылданған шешімнің көшірмесін қоса беріп, субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде хабардар етеді.
40. Кепілгер/сақтандыру ұйымы субсидиялау шарты өзгертілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде веб-порталда кепілгер/сақтандыру ұйымы және жұмыс органы ЭЦҚ қоятын қарыз алушыны субсидиялау графигіне өзгерістер қалыптастырады.
41. Жұмыс органының тиісті шешімі туралы хабарламаны қарыз алушы және кепілгер/сақтандыру ұйымы алған күннен бастап субсидиялау шарты бұзылды деп саналады.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________ облысының,
республикалық маңызы бар
қаланың және астананың
____________________
басқармасы
Субсидиялауға арналған өтінім
20__ жылғы "____" __________
Осымен, кепілгер/сақтандыру ұйымы _________________________ "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар және астана бюджеттеріне берілетін агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялауға арналған нысаналы ағымдағы трансферттер" тиісті бюджеттік бағдарламасының шеңберінде 20__ жылғы "____" __________ №__________ субсидиялау шартына сәйкес №____________ шотына (шоттың нөмірі көрсетілсін) 20__ жылғы "__" _______ бастап 20__ жылғы "__" _______ дейінгі кезеңге _______________________ теңге сомасына субсидия төлеуді сұрайды.
Осымен:

1) договор займа не участвовал, не участвует и не будет участвовать в других государственных программах, предусматривающих гарантирование займов;
2) договор гарантирования/страхования соответствует требованиям к договорам гарантирования/страхования, установленным Правилами субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса;
3) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
4) отсутствие у заемщика фактов нецелевого использования средств по договору займа;
5) отсутствие у заемщика просроченных обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения по договору займа;
6) заемщиком проведена оплата несубсидируемой части комиссии по гарантии/страховой премии в полном объеме.
Подписано гарантом/страховой организацией:
Данные из ЭЦП
_______________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП
_______________________________________________
Уведомление о принятии/отклонении заявки на
субсидирование:
Причина отклонения: ____________________________
Принято рабочим органом:
Данные из ЭЦП _________________________________
Приложение 2
к Правилам субсидирования в
рамках гарантирования и
страхования займов
субъектов агропромышленного
комплекса
Форма
Договор субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов
субъектов агропромышленного комплекса
город ___________ "___"__________ 20__ года
Управление _____________________________ _______ области (города), именуемое в
дальнейшем "Рабочий орган", в лице ______________, действующего на основании
доверенности №_______от___________20__ года, с одной стороны, и ___________________,
именуемый в дальнейшем "Гарант/страховая организация", в лице ______________________,
действующего на основании _____________, с другой стороны, и ___________, именуемый в
дальнейшем "Заемщик", в лице ___________, действующего на основании ____________, с
третьей стороны, далее совместно именуемые "Стороны", а по отдельности "Сторона",
заключили настоящий договор субсидирования части комиссии за предоставленную
гарантию/страховую премию (далее – договор) о нижеследующем.
Глава 1. Термины и определения

1) қарыз шарты қарыздарды кепілдендіруді көздейтін басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатыспағаны, қазір және болашақта қатыспайтыны;
2) кепілдендіру/сақтандыру шарты Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларында белгіленген кепілдендіру/сақтандыру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетіні;
3) қаржылық берешегін қайта құрылымдау және жеделдетілген сауықтыру рәсімі жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкротқа ұшырау сатысында тұрмағаны, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмағаны;
4) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша қаражатты мақсатты пайдаланбай фактілерінің жоқтығы;
5) қарыз алушыда қарыз шарты бойынша негізгі берешекті және/немесе сыйақыны өтеу бойынша мерзімі өткен міндеттемелердің жоқтығы;
6) қарыз алушы кепілдік бойынша комиссияның/сақтандыру сыйлықақысының субсидияланбайтын бөлігін толық көлемде төлегені расталады.
Қол қойған кепілгер/сақтандыру ұйымы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты__________________________________________
Субсидиялауға арналған өтінімді қабылдау/қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама:
Бас тарту себебі ___________________________________________________
Қабылдаған жұмыс органы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау шарты
___________ қаласы 20__ жылғы "___"__________
Бұдан әрі "Жұмыс органы" деп аталатын ________________ облысының (қаланың) ___________________________ басқармасының атынан 20___ жылғы "____" __________ №__________ сенімхаттың негізінде әрекет ететін ________________ бір тараптан, бұдан әрі "Кепілгер/сақтандыру ұйымы" деп аталатын ________________ атынан ________________ негізінде әрекет ететін ________________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын ________________ атынан ________________ негізінде әрекет ететін ________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке алғанда "Тарап" деп аталатындар, төмендегілер туралы осы ұсынылған кепілдік үшін комиссияның/сақтандыру сыйақысының бір бөлігін субсидиялау шартын (бұдан әрі – шарт) жасасты.
1-тарау. Терминдер мен айқындамалар

1. В настоящем договоре используются понятия, указанные в Правилах субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса.
Глава 2. Предмет договора
2. Настоящий договор предусматривает порядок и условия перечисления денежных средств гаранту/страховой организации, условия мониторинга рабочим органом использования средств субсидирования гарантом/страховой организацией, ответственность Сторон и иные условия.
Глава 3. Условия договора
3. По настоящему договору рабочий орган обязуется на условиях, определяемых договором, осуществить субсидирование в пределах сумм денег, выделенных по соответствующей бюджетной подпрограмме "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения и столицы на субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса" согласно графику субсидирования заемщиков (далее – график субсидирования) по форме, согласно приложению 5 к Правилам.
4. Гарант/страховая организация направляет рабочему органу заявку на субсидирование по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при этом сумма субсидий определяется согласно графику субсидирования.
5. Рабочий орган в течение 2 (двух) рабочих дней после получения заявки на субсидирование, осуществляет проверку ее соответствия графику субсидирования, и направляет соответствующие счета к оплате в органы казначейства.
Глава 4. Права и обязанности сторон
6. Рабочий орган вправе:
1) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств, установленных настоящим договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения;
2) запрашивать от Гаранта/страховой организации документы и информацию о ходе исполнения заемщиком обязательств перед кредитором, по осуществлению выплат согласно графику погашений;
3) запрашивать и получать необходимую информацию у Гаранта/страховой организации для реализации своих прав и возложенных на него обязанностей, в том числе сведения, содержащие коммерческую и банковскую тайны, документы и информацию о заемщике, участвующем в процедуре субсидирования.
7. Рабочий орган обязуется в сроки, предусмотренные договором, перечислять суммы субсидий на специальный счет Гаранта/страховой организации.
8. Заемщик и Гарант/страховая организация вправе требовать от рабочего органа своевременного перечисления субсидируемой части комиссии по гарантии/страховой премии, предусмотренной в рамках настоящего договора, за исключением случая прекращения субсидирования заемщика.

1. Осы шартта Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларының 2-тармағында көрсетілген ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Осы шарт Кепілгерге/сақтандыру ұйымына қаражат аудару тәртібі мен талаптарын, Кепіл берушінің/сақтандыру ұйымының субсидиялау қаражатын пайдалануын Жұмыс органының мониторингтеуі талаптарын, Тараптардың жауапкершілігін және өзгеде талаптарды көздейді.
3-тарау. Шарттың талаптары
3. Осы шарт бойынша Жұмыс органы шартта айқындалатын талаптармен Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушыларды субсидиялау графигіне (бұдан әрі – субсидиялау графигіне) сәйкес тиісті "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалар және астана бюджеттеріне берілетін агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялауға арналған нысаналы ағымдағы трансферттер" бюджеттік кіші бағдарламасы бойынша бөлінген ақша сомасы шегінде субсидиялауды жүзеге асыруға міндеттенеді.
4. Кепілгер/сақтандыру ұйымы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға арналған өтінімді Жұмыс органына жолдайды, бұл ретте субсидиялар сомасы субсидиялау графигіне сәйкес айқындалады.
5. Жұмыс органы субсидиялауға арналған өтінімді алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оның субсидиялау графигіне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және тиісті төлем шоттарын қазынашылық органдарына жолдайды.
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
6. Жұмыс органы:
1) осы шартта белгіленген, Тараптар үшін көзделген міндеттемелерді орындау мерзімдерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және олардың уақтылы орындалуын талап етуге;
2) Кепілгерден/сақтандыру ұйымынан Қарыз алушының өтеу графигіне сәйкес төлемдерді жүзеге асыру бойынша кредит беруші алдындағы міндеттемелерін орындауы барысы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға;
3) өзінің құқықтарын және өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін Кепілгерден/сақтандыру ұйымынан қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банк құпиясы қамтылған мәліметтерді, субсидиялау рәсіміне қатысатын Қарыз алушы туралы құжаттар мен ақпаратты сұратуға және оларды алуға құқылы.
7. Жұмыс органы шартта көзделген мерзімдерде субсидиялардың сомаларын Кепілгердің/сақтандыру ұйымының арнайы шотына аударуға міндеттенеді.
8. Қарыз алушы мен Кепілгер/сақтандыру ұйымы Қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату жағдайын қоспағанда, Жұмыс органынан осы шарттың шеңберінде көзделген кепілдік бойынша комиссияның/сақтандыру сыйақысының субсидияланатын бөлігін уақтылы аударуды талап етуге құқылы.

9. Гарант/страховая организация обязан(а) представлять рабочему органу заявку на субсидирование по форме, согласно приложению 1 к Правилам.
Глава 5. Ответственность сторон
10. Стороны по настоящему договору несут ответственность за неисполнение и/или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из настоящего договора, в соответствии с настоящим договором и законами Республики Казахстан.
Глава 6. Форс-мажорные обстоятельства
11. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.
12. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему договору, должна своевременно в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента их наступления известить другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
13. При отсутствии своевременного извещения, Сторона обязана возместить другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
14. Наступление форс-мажорных обстоятельств влечет увеличение срока исполнения настоящего договора на период их действия.
15. Если такие обстоятельства будут продолжаться более трех месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему договору.
Глава 7. Заключительные положения
16. Корреспонденция считается должным образом представленной или направленной, когда она оформлена надлежащим образом (корреспонденция считается должным образом оформленная, когда она представлена на бланке, подписана руководителем и имеет регистрационной номер, дату), вручена лично, доставлена по почте или курьерской связью по адресу участвующей Стороны.
17. Любое изменение, прекращение условий настоящего договора, в том числе срока действия настоящего договора, оформляются в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения рабочим органом уведомления от гаранта/страховой организации о наступлении события, являющегося основанием для изменения/расторжения договора субсидирования.
18. Все претензии, возникающие по настоящему договору, должны быть предъявлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим договором. При этом Стороны договорились об обязательном досудебном порядке решения споров, претензий. Применимым законодательством во всех случаях будет являться законодательство Республики Казахстан.

9. Кепілгер/сақтандыру ұйымы Жұмыс органына Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялауға арналған өтінім ұсынуға міндетті.
5-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
10. Осы шарт бойынша Тараптар осы шарттан туындайтын міндеттемелерді орындамағаны және/немесе тиісінше орындамағаны үшін осы шартқа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
6-тарау. Форс-мажорлық мән-жайлар
11. Егер, осы шарт бойынша міндеттемелерді орындаудың мүмкін еместігі форс-мажорлық мән-жайлардың салдары болып табылса, Тараптар оларды орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
12. Форс-мажорлық мән-жайлар басталған кезде, осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған Тарап олар туындаған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мұндай мән-жайлар туралы екінші Тарапты уақтылы хабардар етуі тиіс. Бұл ретте, форс-мажорлық мән-жайлардың сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуы тиіс.
13. Уақтылы хабардар етілмеген жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден келтірілген зиянның орнын толтыруға міндетті.
14. Форс-мажорлық мән-жайлардың басталуы осы шарттың орындалу мерзімін олардың қолданылу кезеңіне ұлғайтуға алып келеді.
15. Егер, мұндай мән-жайлар қатарынан үш айдан артық жалғасатын болса, онда Тараптардың кез келгені осы шарт бойынша міндеттемелерін одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
7-тарау. Қорытынды ережелер
16. Хат-хабар тиісті түрде ресімделсе (хат-хабар бланкінде берілген, басшының қолы қойылған және оның тіркеу нөмірі, күні бар болса, ол тиісті түрде ресімделген болып саналады), қолма-қол табысталса, қатысушы Тараптың мекенжайына почтамен немесе курьерлік байланыс арқылы жеткізілсе, ол тиісті түрде ұсынылған немесе жолданған болып саналады.
17. Осы шарт талаптарының, оның ішінде осы шарттың қолданылу мерзімінің кез келген өзгертілуі, тоқтатылуы, Жұмыс органы Кепілгерден/сақтандыру ұйымынан субсидиялау шартын өзгерту/бұзу үшін негіз болып табылатын оқиғаның болғаны туралы хабарламаны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ресімделеді.
18. Осы Шарт бойынша туындайтын барлық наразылықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы шартқа сәйкес қойылуы тиіс. Бұл ретте Тараптар дауларды, наразылықтарды міндетті түрде сотқа дейінгі тәртіппен шешу туралы уағдаласты. Барлық жағдайларда қолданылатын заңнама Қазақстан Республикасының заңнамасы болып табылады.

19. Настоящий договор вступает в силу с даты подписания уполномоченными представителями всех Сторон и действует до конца срока договоров гарантирования/страхования в соответствии с графиком субсидирования.
20. Договор расторгается в следующих случаях:
1) письменное заявление заемщика или гаранта/страховой организации об отказе в получении субсидий;
2) полное погашение заемщиком обязательств перед кредитором по договору займа;
3) неисполнение заемщиком обязательств перед гарантом/страховой организацией по оплате несубсидируемой части комиссии/страховой премии;
4) расторжение или прекращение договора гарантирования/страхования.
21. Вопросы, не урегулированные настоящим договором, регулируются законодательством Республики Казахстан.
22. Настоящий договор составлен в 6 (шести) экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по два экземпляра по одному на государственном и русском языках для каждой из Сторон.
23. Адреса, банковские реквизиты, подписи Сторон:
Рабочий орган:
Гарант/страховая организация:
Заемщик
Подписано заемщиком:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________
Подписано гарантом/страховой организацией:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________
Подписано рабочим органом:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________
Приложение 3
к Правилам субсидирования в
рамках гарантирования и
страхования займов
субъектов агропромышленного
комплекса
Форма
Предложение
Заемщик: _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или
полное наименование юридического лица)
Гарант/страховая организация: _____________________________________________________
(наименование гаранта/страховой организации)
Кому:___________________________________________________________________________
(наименование рабочего органа)
1. Сведения о заемщике:
1.1 Наименование;
1.2 Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
1.3 ИИН/БИН;
1.4 Контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты)
2. Сведения о кредиторе:
2.1 Наименование;
2.2 Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
2.3 ИИН/БИН;
2.4 Контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты).
3. Информация о займе:

19. Осы шарт барлық Тараптардың уәкілетті өкілдері қолдарын қойған күннен бастап күшіне енеді және субсидиялау графигіне сәйкес кепілдендіру/сақтандыру шарттары мерзімінің соңына дейін қолданылады.
20. Шарт мынадай жағдайларда бұзылады:
1) қарыз алушының немесе Кепілгердің/сақтандыру ұйымының субсидиялар алудан бас тарту туралы жазбаша өтініші;
2) қарыз алушының қарыз шарты бойынша кредит беруші алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
3) қарыз алушының комиссияның/сақтандыру сыйақысының субсидияланбайтын бөлігін төлеу бойынша Кепілгер/сақтандыру ұйымы алдындағы міндеттемелерін орындамауы;
4) кепілдендіру/сақтандыру шартын бұзу немесе тоқтату.
21. Осы шартта реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
22. Осы шарт заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 6 (алты) данада, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бірден екі данадан жасалды.
23. Тараптардың мекенжайлары, банктік деректемелері, қолтаңбалары:
Жұмыс органы:
Кепілгер/сақтандыру ұйымы:
Қарыз алушы:
Қол қойған қарыз алушы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Қол қойған кепілгер/сақтандыру ұйымы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Қол қойған жұмыс органы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ұсыныс
Қарыз алушы: ______________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе
заңды тұлғаның толық атауы)
Кепілгер/сақтандыру ұйымы: _________________________________________
(кепілгердің/сақтандыру ұйымының атауы)
Кімге: _____________________________________________________________
(жұмыс органының атауы)
1. Қарыз алушы туралы мәліметтер:
1.1 Атауы;
1.2 Бірінші басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН-сы;
1.3 ЖСН/БСН;
1.4 Байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы).
2. Кредит беруші туралы мәліметтер:
2.1 Атауы;
2.2 Бірінші басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН-сы;
2.3 ЖСН/БСН;
2.4 Байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы).
3. Қарыз туралы ақпарат:

3.1 Сумма кредита (лизинга);
3.2 Валюта кредитования (тенге/иностранная валюта);
3.3 Срока кредитования;
3.4 Целевое назначение кредита (лизинга).
4. Сведения о гаранте/страховой организации:
4.1 Наименование;
4.2 Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
4.3 ИИН/БИН;
4.4 Банковские реквизиты;
4.5 Контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты).
5. Информация о гарантировании/страховании:
5.1 Планируемый срок гарантирования/страхования;
5.2 Планируемый объем гарантии/страховой суммы (тенге/долларов США/евро);
5.3 Планируемый размер комиссии по гарантии/страховой премии.
Настоящим заявляется заемщиком и гарантом, что:
1) договор займа не участвовал, не участвует и не будет участвовать в других государственных программах, предусматривающих гарантирование займов;
2) проект договора гарантирования/страхования соответствует требованиям к договорам гарантирования/страхования, установленным Правилами субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса;
3) деятельность заемщика не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
4) в случае отказа в субсидировании части комиссии по гарантии/страховой премии заемщик обязуется выплатить гаранту/страховой организации остаток непросубсидированной части комиссии/страховой премии.
Подписано заемщиком:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________
Подписано гарантом/страховой организацией:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________
Уведомление о принятии/отклонении предложения:
Причина отклонения: ________________________________________________
Принято рабочим органом:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________
Приложение 4
к Правилам субсидирования в
рамках гарантирования и
страхования займов
субъектов агропромышленного
комплекса
Требования к договорам гарантирования/страхования
Договор гарантирования/страхования должен соответствовать следующим требованиям:
1) гарантирование/страхование осуществляется по договорам займа, средства по которым были использованы в сфере агропромышленного комплекса;

3.1 Кредит (лизинг) сомасы;
3.2 Кредит беру валютасы (теңге/шетел валютасы);
3.3 Кредит беру мерзімі;
3.4 Кредиттің (лизингтің) нысаналы мақсаты.
4. Кепілгер/сақтандыру ұйымы туралы мәліметтер:
4.1 Атауы;
4.2 Бірінші басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН-сы;
4.3 ЖСН/БСН;
4.4 Банктік деректемелері;
4.5 Байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почтасының мекенжайы).
5. Кепілдендіру/сақтандыру туралы ақпарат:
5.1 Жоспарланған кепілдендіру/сақтандыру мерзімі;
5.2 Жоспарланған кепілдендіру көлемі/сақтандыру сомасы (теңге/АҚШ доллары/еуро);
5.3 Кепілдік бойынша комиссияның/сақтандыру сыйақысының жоспарланған мөлшері.
Осымен қарыз алушы мен кепіл беруші:
1) қарыз шарты қарыздарды кепілдендіруді көздейтін басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатыспағанын, қазір және болашақта қатыспайтынын;
2) кепілдендіру/сақтандыру шартының жобасы Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларында белгіленген кепілдендіру/сақтандыру шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес келетінін;
3) қаржылық берешегін қайта құрылымдау және жеделдетілген сауықтыру рәсімі жағдайларын қоспағанда, қарыз алушының қызметі ұйымдық-құқықтық нысанын өзгерту, тарату немесе банкротқа ұшырау сатысында тұрмағанын, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатылмағанын;
4) кепілдік бойынша комиссияның/сақтандыру сыйақысының бір бөлігін субсидиялаудан бас тартқан жағдайда, қарыз алушы кепілгерге/сақтандыру ұйымына комиссияның/сақтандыру сыйақысының субсидияланбаған бөлігінің қалдығын төлеуге міндеттенетінін мәлімдейді.
Қол қойған қарыз алушы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Қол қойған кепілгер/сақтандыру ұйымы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Ұсынысты қабылдау/қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама:
Бас тарту себебі ___________________________________________________
Қабылдаған жұмыс органы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
Кепілдендіру/сақтандыру шарттарына қойылатын талаптар
Кепілдендіру/сақтандыру шарты мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) кепілдендіру/сақтандыру ол бойынша қаражат агроөнеркәсіптік кешен саласында пайдаланылған қарыз шарттары бойынша жүзеге асырылады;

2) ежегодный объем гарантии не более 30 (тридцати) % от суммы основного долга/остатка по основному долгу по договору займа;
3) срок договора гарантирования – не более 7 (семи) лет;
4) договор страхования с правом пролонгации;
5) страховая сумма не более 50 (пятидесяти) % от суммы основного долга по кредиту;
6) страховая премия не более 30 (тридцати) % от страховой суммы.
Приложение 5
к Правилам субсидирования в
рамках гарантирования и
страхования займов
субъектов агропромышленного
комплекса
Форма
График субсидирования заемщика
Наименование субъекта агропромышленного комплекса___________________
Номер, дата заключения договора субсидирования________________
Наименование кредитора______________________________________
Номер, дата заключения договора займа_________________________
Целевое назначение договора займа____________________________
Сумма договора займа, тысяч тенге_____________________________
Срок договора займа, лет_____________________________________
Общая ставка вознаграждения, %______________________________
Общий размер комиссии по гарантии/страховой премии (за весь период кредита), тенге________________, в том числе:
1) размер комиссии по гарантии/страховой премии, предусматриваемый к оплате субъектом агропромышленного комплекса (за весь период кредита), тенге_________________
2) размер комиссии по гарантии/страховой премии предусматриваемый к оплате государством (за весь период кредита), тенге____________________
Год
Размер комиссии по гарантии, тенге
Субсидируемая часть комиссии по гарантии, тенге
Уплачиваемая заемщиком часть комиссии по гарантии, тенге
1
2
3
4
Итого
Дополнительная информация о займе (при наличии): ____________________________
Подписано гарантом/страховой организацией:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________
Подписано рабочим органом:
Данные из ЭЦП _____________________________________________________
Дата и время подписания ЭЦП ________________________________________

2) жыл сайынғы кепілдік көлемі қарыз шарты бойынша негізгі борыш/негізгі борыш бойынша қалдық сомасының 30 (отыз) %-ынан аспайды;
3) кепілдендіру шартының мерзімі 7 (жеті) жылдан аспайды;
4) мерзімін ұзарту құқығымен сақтандыру шарты;
5) сақтандыру сомасы кредит бойынша негізгі борыш сомасының 50 (елу) %-ынан аспайды;
6) сақтандыру сыйлықақысы сақтандыру сомасының 30 (отыз) %-ынан аспайды.
Агроөнеркәсіптік кешен
субъектілерінің қарыздарын
кепілдендіру мен сақтандыру
шеңберінде субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қарыз алушыны субсидиялау кестесі
Агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің атауы ___________________________
Субсидиялау шартының нөмірі, жасалған күні _________________________
Кредит берушінің атауы ___________________________________________
Қарыз шартының нөмірі, жасалған күні ______________________________
Қарыз шартының нысаналы мақсаты ________________________________
Қарыз шартының сомасы, мың теңге ________________________________
Қарыз шартының мерзімі, жыл _____________________________________
Жалпы сыйақы мөлшерлемесі, % ___________________________________
Кепілдік бойынша комиссияның/сақтандыру сыйақысының жалпы мөлшері (кредиттің бүкіл кезеңі үшін), теңге ________________________, оның ішінде:
1) агроөнеркәсіптік кешен субъектісінің төлеуі көзделетін кепілдік бойынша комиссияның/ сақтандыру сыйақысының мөлшері (кредиттің бүкіл кезеңі үшін), теңге ______;
2) Мемлекеттің төлеуі көзделетін кепілдік бойынша комиссияның/ сақтандыру сыйақысының мөлшері (кредиттің бүкіл кезеңі үшін), теңге ______.
Жыл
Кепілдік бойынша комиссия мөлшері, теңге
Кепілдік бойынша комиссияның субсидияланатын бөлігі, теңге
Кепілдік бойынша комиссияның қарыз алушы төлейтін бөлігі, теңге
1
2
3
4
Жиыны
Қарыз туралы қосымша ақпарат (бар болса): ________________________
Қол қойған кепілгер/сақтандыру ұйымы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________
Қол қойған жұмыс органы:
ЭЦҚ деректері ____________________________________________________
ЭЦҚ қою күні мен уақыты __________________________________________