Об утверждении Правил технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии, хранения аудио-, видеозаписи, а также Правил доступа к аудио-, видеозаписи
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 декабря 2018 года № 490. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2018 года № 17904.
В соответствии с пунктом 2 статьи 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии, хранения аудио-, видеозаписи согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила доступа к аудио-, видеозаписи согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонной контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2018 года
№ 490
Правила технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии, хранения аудио-, видеозаписи

Жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау қағидаларын, сондай-ақ Аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 4 желтоқсандағы № 490 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 8 желтоқсанда № 17904 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 43-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2018 жылғы
4 желтоқсандағы
№ 490 бұйрығына
1-қосымша
Жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии, хранения аудио-, видеозаписи (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (далее - Кодекс) и определяют порядок технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии, хранения аудио-, видеозаписи.
Глава 2. Порядок технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии
2. В ходе каждого заседания земельной комиссии ведется аудио-, видеозапись заседания земельной комиссии в режиме онлайн трансляции на официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (далее - МИО).
3. В залах заседания земельной комиссии находится аппаратное помещение для размещения оборудования необходимого для осуществления аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии.
4. Видеозапись должна содержать весь процесс проведения заседания земельной комиссии (непрерывно), и должны быть четко видны лица участвующих в заседании земельной комиссии, других участников заседания земельной комиссии, а также лица подавших заявление о предоставлении прав на земельный участок и их представителей, прослушиваться звук.
5. Аудио-, видеозапись хода заседания земельной комиссии осуществляется непрерывно. Несанкционированное приостановление или корректировка аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии не допускается.
6. Применение средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседаний земельной комиссии, осуществляется специалистом по информационным технологиям МИО (далее - специалист по ИТ МИО).
7. Перед началом заседания земельной комиссии специалист по ИТ МИО проверяет работоспособность средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода заседания земельной комиссии.
В случае невозможности использования средств аудио-, видеозаписи специалист по ИТ МИО докладывает об этом председателю земельной комиссии, который переносит заседание земельной комиссии.
8. После окончания заседания земельной комиссии, аудио-, видеозапись заседания земельной комиссии сохраняется на сервере МИО, а также на материальном носителе в одном экземпляре, который приобщается к материалам дела заседания земельной комиссии в упакованном виде (конверте) с указанием на конверте даты проведения заседания земельной комиссии.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 43-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану тәртібі
2. Жер комиссиясының әрбір отырысы барысында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі - ЖАО) ресми интернет-ресурстарында онлайн трансляциялау режимінде жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасы жүргізіледі.
3. Жер комиссиясы отырысының залдарында жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасын жүзеге асыру үшін қажетті жабдық орналастыруға арналған аппараттық үй-жай болады.
4. Бейнежазба жер комиссиясы отырысын өткізудің бүкіл процесін қамтуы тиіс және онда жер комиссиясы отырысына қатысушы адамдардың, жер комиссиясы отырысына басқа да қатысушылардың, сондай-ақ жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш берген адамдар мен олардың өкілдерінің анық көрінуі, дауысының естілуі тиіс.
5. Жер комиссиясы отырысы барысының аудио-, бейнежазбасы үздіксіз жүзеге асырылады. Жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасын санкцияланбаған тоқтатуға немесе түзетуге жол берілмейді.
6. Жер комиссиясы отырыстарының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын қолдануды ЖАО-ның ақпараттық технологиялар жөніндегі маманы (бұдан әрі - ЖАО-ның АТ жөніндегі маманы) жүзеге асырады.
7. Жер комиссиясының отырысы басталар алдында ЖАО-ның АТ жөніндегі маманы жер комиссиясы отырысының барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарының жұмысқа қабілеттілігін тексереді.
Аудио-, бейнежазба құралдарын пайдалану мүмкін болмаған жағдайда, ЖАО-ның АТ жөніндегі маманы бұл туралы жер комиссиясының төрағасына баяндайды, ал ол жер комиссиясы отырысын кейінге ауыстырады.
8. Жер комиссиясының отырысы аяқталғаннан кейін жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасы ЖАО серверінде, сондай-ақ материалдық тасығышта бір данада сақталады, ол қапталған күйде (конвертте) жер комиссиясы отырысының өткізілген күнін конвертте көрсете отырып, жер комиссиясы отырысының іс материалдарына қоса беріледі.

Глава 3. Порядок хранения аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии
9. Аудио-, видеозаписи заседаний земельной комиссии на сервере МИО хранятся на постоянной основе.
10. Сохранность аудио-, видеозаписей заседаний земельной комиссии на материальном носителе обеспечивается ответственным сотрудником МИО до передачи материалов заседаний комиссии в архив.
Приложение 2
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2018 года
№ 490
Правила доступа к аудио-, видеозаписи
1. Настоящие Правила доступа к аудио-, видеозаписи (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (далее - Кодекс) и определяют порядок доступа к аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии.
2. При обеспечении доступа к серверу соблюдаются требования законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации.
3. Ознакомление лиц, участвующих в заседании земельной комиссии, других участников заседании земельной комиссии, а также лиц, подавших заявление о предоставлении прав на земельный участок, и их представителей с аудио-, видеозаписью заседания земельной комиссии осуществляется по их письменному ходатайству в произвольной форме, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
4. По окончании ознакомления ответственный сотрудник местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения (далее - ответственный сотрудник МИО) проверяет сохранность материального носителя, содержащего аудио-, видеозапись заседания земельной комиссии, посредством его визуального осмотра.
5. Копия аудио-, видеозаписи предоставляется лицам, указанным в пункте 3 настоящих Правил, ответственным сотрудником МИО на основании заявления о выдаче копии аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее - заявление) в течение пяти рабочих дней с даты поступления заявления.
6. В целях обеспечения информационной безопасности ответственный сотрудник МИО перед записью копии аудио-, видеозаписи форматирует материальный носитель.
7. Лицо, ознакомившееся с аудио-, видеозаписью заседания земельной комиссии либо получившее ее копию на материальном носителе, делает соответствующую отметку на ходатайстве либо заявлении.
Приложение
к Правилам доступа к аудио-,
видеозаписи
Форма
Руководителю _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________
(местный исполнительный орган)
от _______________________________
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
________________________________
(место жительство, номер телефона)
Заявление о выдаче копии аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии
Прошу выдать мне копию аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии от "_____" ____________ 20___года (на материальном носителе). Заявитель предупрежден о (об): 1) использовании предоставляемой копии аудио-, видеозаписи заседания земельной комиссии только для защиты своих прав, не нарушая права и законные интересы других лиц; 2) установленной ответственности статьей 79 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" и статьей 147 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года за нарушение конституционных прав граждан, а также за нарушение Закона Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите".
"____" ______________ 20____ года.
Материальный носитель без каких-либо записей прилагается. Проинформирован и согласен, что прилагаемый материальный носитель будет отформатирован и имеющаяся на нем информация будет удалена. ___________ _____________ (дата) (подпись)

3-тарау. Жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасын сақтау тәртібі
9. Жер комиссиясы отырыстарының аудио-, бейнежазбалары тұрақты негізде ЖАО серверінде сақталады.
10. Жер комиссиясы отырыстарының материалдық тасығыштағы аудио-, бейнежазбаларының сақталуын комиссия отырыстарының материалдары мұрағатқа тапсырылғанға дейін ЖАО-ның жауапты қызметкері қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2018 жылғы
4 желтоқсандағы
№ 490 бұйрығына
2-қосымша
Аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидалары
1. Осы Аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі -Қағидалар) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 43-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді және жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасына қол жеткізу тәртібін айқындайды.
2. Серверге қол жеткізуді қамтамасыз ету кезінде Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптары сақталады.
3. Жер комиссиясы отырысына қатысушы адамдарды, жер комиссиясы отырысының басқа да қатысушыларын, сондай-ақ жер учаскесіне құқық беру туралы өтініш берген адамдар мен олардың өкілдерін жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасымен таныстыру, егер, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, олардың еркін нысандағы жазбаша өтінішхаты бойынша жүзеге асырылады.
4. Таныстыру аяқталғаннан кейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының жауапты қызметкері (бұдан әрі - ЖАО-ның жауапты қызметкері) жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасын қамтитын материалдық тасығыштың сақталуын оны визуалды қарау арқылы тексереді.
5. Аудио-, бейнежазбаның көшірмесін осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген адамдарға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасы көшірмелерін беру туралы өтініші (бұдан әрі - өтініш) негізінде ЖАО-ның жауапты қызметкері өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
6. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында ЖАО-ның жауапты қызметкері аудио-, бейнежазбаның көшірмесін жазар алдында материалдық тасығышты форматтайды.
7. Жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасымен танысқан не оның материалдық тасығыштағы көшірмесін алған адам өтінішхатта не өтініште тиісті белгі қояды.
Аудио-, бейнежазбаға қол
жеткізу қағидаларына
қосымша
Нысан
____________________________
(жергілікті атқарушы орган)
басшысына
_____________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі)
(кімнен)_____________________
____________________________
(өтініш берушінің аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
____________________________
(тұрғылықты жері, телефон
нөмірі)
Жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасы көшірмесін беру туралы өтініш
Маған 20___жылғы "_____" ____________ жер комиссиясы отырысының аудио-, бейнежазбасы көшірмесін (материалдық тасығышта) беруді сұраймын. Өтініш берушіге: 1) жер комиссиясы отырысының ұсынылып отырған аудио-, бейнежазбасы көшірмесін басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзбай, өз құқықтарын қорғау үшін ғана пайдалану; 2) "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 79-бабында және 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 147-бабында белгіленген азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзғаны үшін, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңын бұзғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді. 20____ жылғы "____" ______________. Материалдық тасығыш қандай да бір жазбасыз қоса беріледі. Қоса беріліп отырған материалдық тасығыш форматталатыны және ондағы ақпарат жойылатыны туралы хабардармын және келісемін. ___________ _____________ (күні) (қолы)